Page 1


Patroni Medialni e-magazynu KAKADU


OD REDAKCJ I Przed Wami czwarty, wakacyjny numer naszego magazynu. Po wyjątkowo długiej zimie doczekaliśmy się wreszcie ciepłych dni. Wiosna w tym roku minęła szybko. Wręcz niepostrzeżenie przemknęła się między zimą a latem, ale zmęczeni mrozami nie będziemy chyba narzekać na słońce, prawda? Nadszedł czas wakacyjnych wojaży. I znów wielu właścicieli zwierząt musi rozwiązać powracający co roku problem: co zrobić z pupilem podczas urlopu? Postanowiliśmy więc podsunąć Wam kilka praktycznych rozwiązań tego odwiecznego kłopotu. A może w tym roku zabierzemy naszego psa lub kota ze sobą? Czemu nie! Wakacje z pupilem mogą być naprawdę udane. Oczywiście jeśli się do nich dobrze przygotujemy. Spróbujemy więc udzielić Wam kilku wskazówek, jak to zrobić. Jak bezpiecznie podróżować z pupilem? O czym powinniśmy pamiętać i co ze sobą zabrać? Przede wszystkim podpowiadamy, jak chronić zwierzaka przed kleszczami. Te niewielkich rozmiarów pasożyty są nosicielami licznych groźnych chorób, które nie leczone prowadzą do śmierci. Ostatnimi laty pogoda wyraźnie sprzyja aktywności kleszczy i w wielu regionach kraju są one poważnym problemem. Niestety wakacje to również okres, w którym ginie najwięcej psów i kotów. Dbamy o naszych czworonożnych przyjaciół i pilnujemy, by nic im się nie stało. Trudno jednak wszystko przewidzieć, a wystarczy czasami chwila nieuwagi... Co wtedy zrobić? Jak zwiększyć nasze szanse na odnalezienie pupila? O tym również w naszym wakacyjnym numerze. Ponadto o tym, jak przygotować akwarium przed wyjazdem na urlop, jak odchudzić psa i jak zbudować wolierę ogrodową dla królików oraz wiele innych ciekawych artykułów.

Życząc bezpiecznych i udanych wakacji, zapraszamy do lektury. Redakcja e-magazynu Kakadu


SPIS TREŚCI

8

Co musimy zabrać na wakacje z psem i kotem

44

Z kotem i psem za granice

14

Co zrobić z psem i kotem podczas wakacji

48

Odchudzamy psa

52

Żywienie psa aktywnego

54

Zioła dla gryzoni Woliera ogrodowa dla gryzoni

18

24

Jak podróżować z psem lub kotem Pies lub kot pod czyjąś opieką

28

Hotel dla zwierząt

56

32

Gdy nasz zwierzak zaginie

58

36

Jaki transporter wybrać dla kota

38

Koty nie zawsze spadają na cztery łapy

42

Wakacje z kotem

Jak przygotować akwarium przed urlopem,


e! z c z s e l k a n a Uwag Kleszcze to krwiopijne pajęczaki, które przenoszą groźne dla ludzi i zwierząt choroby takie jak borelioza, babeszjoza czy odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Żadna szczepionka nie uchroni naszych zwierząt przed wszystkimi chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Zdecydowanie lepiej jest zabezpieczać zwierzęta przed ugryzieniem. Advantix firmy Bayer w formie wygodnych kropli do podawania na skórę dla psów skutecznie odstrasza i zabija kleszcze. Kleszcz, żeby umrzeć nie musi zatem napić się krwi psa. Wystarczy, że będzie miał styczność z jego sierścią potraktowaną Advantix przez kilka chwil. Inaczej działają preparaty oparte na fipronilu, których rynek oferuje bardzo wiele. Tu kleszcz musi ugryźć co wiąże się z ryzykiem przeniesienia groźnych chorób.

Sezon na kleszcza trwa w Polsce ok. 8 miesięcy – kleszcze są aktywne już wtedy gdy temperatura na dworze przekroczy +4°C. W przypadku kropli okres zabezpieczenia to ok. 4 tygodni. Należy więc pamiętać o regularnym stosowaniu preparatów mających chronić naszych ulubieńców. Przeprowadzone w Polsce badania rynku wskazują, że średnio w ciągu roku stosujemy jedynie 1,3 pipety – to wynik zdecydowanie poniżej średniej europejskiej. Pamiętajmy - zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W ten sposób nie tylko oszczędzamy cierpień naszemu psu, ale czasem ratujemy mu również życie gdyż nawet kosztowne leczenie skutków chorób odkleszczowych może niestety okazać się bezskuteczne. Kliknij aby zobaczyć reklamę TV kropli Advantix:

http://youtu.be/g9NqmdRcEdk


CO ZABRAĆ NA WAKACJE z kotem lub psem?

Wyjazd na wakacje z ukochanym zwierzakiem naprawdę może być bardzo przyjemny. Powinniśmy się jednak do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim zapakować kilka rzeczy, którą mogą okazać się przydatne lub są po prostu niezbędne.


1

Książeczka zdrowia (dla psa i kota)

W każdej chwili możemy zostać poproszeni o okazanie książeczki zdrowia naszego pupila, podczas podróży oraz w hotelu lub pensjonacie. Prócz podstawowych szczepień ochronnych przeciw psim lub kocim chorobom, nasz zwierzak musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

2

Obroże, smycz i kaganiec (dla psa)

Obowiązkowe wyposażenie każdego psa. Najlepiej zabrać ze sobą dwa komplety, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może się stać, np. nasz pupil przegryzie smycz albo zgubimy kaganiec.

Dobrze byłoby, gdyby jedna ze smyczy była długa, przynajmniej dwumetrowa, a najlepiej jeszcze dłuższa. Nie wszędzie bowiem będziemy mogli puścić naszego pupila luzem, a nie po to jedziemy na wakacje, by prowadzić go cały czas przy nodze.

3

Miski (dla psa i kota)

Powinniśmy pamiętać, że trzeba w czymś podawać zwierzakowi wodę i jedzenie. Warto również zapakować podręczną miskę i butelkę na wodę, które będziemy zabierać ze sobą na długie spacery ze zwierzakiem. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne poidła turystyczne, czyli butelki zaopatrzone w małe naczynko, w którym serwuje się wodę pupilowi.


4

Smycz i szelki (dla kota)

Bardzo nam się przydadzą, gdy będziemy wybierać się z kotem na spacer. Najlepiej kupić smycz długą, by zapewnić naszemu pupilowi więcej swobody. Podobnie, jak w przypadku psa lepiej zabrać ze sobą dwa komplety.

5

Woda (dla psa i kota)

Na czas podróży koniecznie zabierzmy wodę dla zwierzaka, nawet jeśli nie wybieramy się daleko. Najlepiej zaopatrzyć się we wspomniane wyżej poidło turystyczne

6

Karma (dla psa i kota)

Jadąc na wakacje dobrze jest wziąć zapas karmy, którą zwykle podajemy naszemu pupilowi. Może być to co prawda trochę kłopotliwe wówczas, gdy jesteśmy właścicielami psa dużej rasy, ze względu na ilość pożywienia, którego potrzebuje. Co jednak zrobimy, gdy okaże się, że w okolicy, w której mamy zamiar spędzić urlop, ulubionej karmy naszego zwierzaka nie ma ani na lekarstwo? Nagła zmiana diety bywa przykra w skutkach, nie mówiąc już o tym, że co bardziej rozpieszczony czworonóg może kręcić nosem na jedzenie, do którego nie przywykł.


7

Legowisko (dla psa i kota)

Nasz zwierzak też musi na czymś spać. Poza tym, dzięki temu, że będzie miał coś swojego, coś przesiąkniętego jego zapachem, będzie lepiej się czuł.

8

Zabawki (dla psa i kota)

Zabawki to również coś, do czego nasz pupil jest przyzwyczajony. W przypadku psa warto zabrać zabawki, które służą do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu: piłki, frisbee, bawełniane sznury, aporty. Jeśli planujemy pobyt nad wodą, poszukajmy takich zabawek, które nie toną.

9

Kuweta, żwirek i łopatka (dla kota)

Kuweta to podstawa naszej wakacyjnej wyprawki dla kota. Warto również zabrać zapas żwirku – z tych samych powodów, co zapas karmy. Nie zapomnijmy także o łopatce do wybierania nieczystości.


10

Podręczny zestaw do sprzątania (dla psa i kota)

Przygotujmy się na nagłe wypadki. Zabierzmy ze sobą jakieś ściereczki, papierowe ręcznik, torebki, itp. Przydadzą się, gdy zwierzakowi zdarzy się na przykład zwymiotować. Powinniśmy również zapakować torebki do zbierania psich odchodów.

11

Podręczna apteczka (dla psa i kota)

Podręczna apteczka zawsze przydaje się w podróży. Powinna zawierać przede wszystkim podstawowe środki dezynfekujące i opatrunkowe. Przed wyjazdem warto również zorientować się, gdzie w okolicy, w której będziemy przebywać znajduje się gabinet weterynaryjny.

12

Akcesoria do pielęgnacji (dla psa i kota)

Grzebień, szczotka, obcinacz do pazurów również mogą być użyteczne. Na wszelki wypadek dobrze jest również zabrać szampon lub puder do czyszczenia sierści na sucho. Pamiętajmy też o szczypczykach do usuwania kleszczy.


CHIPSI

ŚCIÓŁKA DLA ZWIERZĄT DOMOWY CH Dział badawczo-rozwojowy niemieckiej firmy Rettenmaier&Sohne działającej od trzech pokoleń w branży higieny zwierząt nieprzerwanie stara się ulepszać swoje produkty aby stale dostarczać podściółki najwyższej jakości dopasowane do indywidualnych wymagań różnych grup zwierząt. Naturalne włókna roślinne wykorzystywane do produkcji podściółek CHIPSI posiadają wiele zalet i od lat cieszą się popularnością wśród właścicieli: gryzoni, gadów i ptaków. Obecnie firma wprowadza do oferty całkowicie nowe, specjalistyczne produkty – CHIPSI NESTING, które wymuszają aktywność zwierząt i dbają o ich zdrowie. ● Nowe CHIPSI zachęcają zwierzęta do zabawy i w sposób naturalny zajmują je przez dłuższy czas. ● Dzięki specjalnej formule włókien z których są wykonane realizują naturalne u zwierząt odruchy podgryzania” (odmiana ACTIVE) i budowania gniazda (odmiana BED).

●NESTING ACTIVE zapobiegają problemom z uzębieniem dzięki dostarczaniu gryzoniom materiału z środowiska naturalnego a nie różnego rodzaju substytutów domowych np. tektury i twardego papieru. ●NESTING BED są także idealne dla ptaków dzięki upodobnieniu do zdobywanych w naturalnych warunkach materiałów do wikłania gniazd. ●Wykorzystując naturalne właściwości drewna z którego są zrobione CHIPSI mają właściwości bakteriobójcze.

CHIPSI NESTING dzięki miękkiemu i ciepłemu w dotyku materiałowi z którego są zrobione gwarantują zwierzętom komfort odczuwania i dobre samopoczucie. To świetny wybór dla Państwa domowych przyjaciół!


CO ZROBIĆ Z PSEM I KOTEM

PODCZAS WAKACJI?


1. Nie wyjeżdżać wcale.

3.

Z punktu widzenia naszego zwierzaka jest to najlepsze rozwiązanie. Szczególnie kot będzie zadowolony – wszak na własnych śmieciach najlepiej, a i znany człowiek zostaje, by podawać mu jedzenie, bawić się z nim i miziać po brzuszku. Pies również z tego powodu narzekać nie będzie. Z naszego punktu widzenia pomysł ten nie jest najlepszy, ponieważ po długiej zimie i ciężkiej pracy mamy ochotę wreszcie odpocząć na łonie natury.

Dla nas rozwiązanie wydaje się całkiem niezłe, pod warunkiem jednak, że nie będziemy zamartwiać się przez cały czas o los naszego czworonoga i cierpieć z poczucia winy, że oddaliśmy go pod opiekę całkiem obcym ludziom. Dla naszego zwierzaka jest to często rozwiązanie najgorsze z możliwych. W jego odczuciu został porzucony. Przecież nie da mu się wytłumaczyć, że to tylko przejściowa sytuacja i niedługo do niego wrócimy.

na zmianę, tak by zawsze 2. Jeździć ktoś z rodziny był w domu.

zwierzaka do rodziny 4. Oddać lub przyjaciół.

Sposób ten praktykowany jest przez wiele rodzin. Zwierzaki są zadowolone, chyba że akurat wyjeżdża osoba, do której są wyjątkowo mocno przywiązane – wówczas tęsknią. Dla nas dużym minusem takiego rozwiązania jest to, że tracimy możliwość spędzenia wakacji całą rodziną, choć zapewne znajdą się i tacy, dla których to właśnie jest zaletą.

Oddać pupila do hotelu dla zwierząt.

Opcja zdecydowanie lepsza od poprzedniej, pod warunkiem, że nasz pupil dobrze zna ludzi, u których przyjdzie mu spędzić wakacje. Najlepiej gdy zna również dom, w którym będzie przebywać. Zdecydowanie lepiej zniesie rozstanie, co nie znaczy, że nie będzie za nami tęsknił. My natomiast będziemy spokojniejsi wiedząc, że otoczony jest dobrą opieką.


5.

Zostawić zwierzaka w domu i znaleźć kogoś, kto będzie przychodził do niego.

W przypadku kota takie rozwiązanie nie jest złe. Futrzak z pewnością będzie zadowolony, że zostaje w miejscu, w którym czuje się bezpieczny, czyli na starych śmieciach. Najlepiej byłoby, gdyby tymczasowy opiekun odwiedzał go codziennie, ale może to robić również co drugi lub co trzeci dzień, pod warunkiem, że zostawi mu odpowiednią ilość suchej karmy, wody oraz kilka kuwet ze żwirkiem. W przeciwieństwie do psów, koty dosyć dobrze znoszą samotność i nie trzeba ich wyprowadzać na spacer. My możemy w tym czasie odpocząć, jeśli tylko nie zadręczy nas obawa o to, czy nasz pupilek nie wywrócił mieszkania do góry nogami. Jeśli chodzi zaś o psy to pomysł ma dwie zasadnicze wady. Po pierwsze opiekun musiałby go odwiedzać codziennie, bo przecież trzeba go wyprowadzać na spacer, i to trzy razy w ciągu dnia. Zatem osoba, która by to robiła musiałaby mieszkać na tyle blisko, że nie byłoby to dla niej problemem, np. w bloku obok. Po drugie psy ciężko znoszą długą samotność. Są to jednak społeczne zwierzęta, które potrzebują jak najwięcej kontaktu z człowiekiem, a w tym przypadku byłyby pozbawione tego towarzystwa przez większość czasu.

6.

Zabrać zwierzaka ze sobą na wakacje.

Z punktu widzenia psa to chyba najlepsze, co możemy zrobić. Taka już psia natura, by podążać za przewodnikiem, więc wspólne wakacje z panem będą dla niego przyjemne. Co do kota, to takie wyjście jest możliwe tylko wówczas, gdy jest on przyzwyczajony do podróżowania, a niestety większość przedstawicieli kociego rodu za tym nie przepada. Ogólnie jednak rzecz biorąc, wakacje z pupilem mogą być naprawdę przyjemne i udane, jeśli tylko dobrze wszystko zaplanujemy.

7.

Zostawić zwierzaka w domu i znaleźć kogoś, kto z nim zamieszka na czas naszej nieobecności.

Dla naszego pupila to bardzo dobre rozwiązanie. Szczególnie dla kota, który nie przywykł do podróży. My również powinniśmy być zadowoleni. Możemy bez przeszkód jechać na wczasy, gdy nasz zwierzak będzie pod dobrą opieką.


Jak podróżować z psem lub kotem?


Wakacje z psem lub kotem to wspaniała sprawa. W dzisiejszych czasach większość hoteli i pensjonatów chętnie przyjmuje pod swój dach gości w towarzystwie pupili. Największym problemem jest sama podróż. Najwygodniej rzecz jasna podróżować własnym autem, ale możliwa jest przecież także podróż pociągiem, samolotem, a nawet statkiem. Niezależnie od tego, który środek transportu wybierzemy, pamiętajmy, że nasz zwierzak musi posiadać aktualne szczepienia i być odrobaczony. Najważniejsze są oczywiście szczepienia przeciwko wściekliźnie, które muszą być potwierdzone wpisem do jego książeczki zdrowia.

? Jak podróżować Podczas drogi pies powinien być trzymany na smyczy i mieć założony kaganiec. Rzecz jasna nie dotyczy to psów przewożonych w transporterach. Jeśli chodzi o koty to wozimy je zawsze w transporterach, nie tylko ze względu na przepisy, ale również na ich i własne bezpieczeństwo.


SAMOCHODEM Podróż własnym samochodem jest niewątpliwie najwygodniejsza, szczególnie gdy zabieramy na wakacje naszego pupila. Możemy zapakować więcej rzeczy, byle tylko się zmieściły, i nie jesteśmy uzależnieni od publicznych środków transportu i przepisów, które w nich obowiązują. Naszego zwierzaka przewozimy tak, by nie stanowił zagrożenia. Nie możemy go ot tak, posadzić na przykład na tylnym siedzeniu samochodu. Przecież może znienacka skoczyć nam na kolana albo zrobić coś równie zaskakującego, przez co możemy stracić panowanie nad pojazdem i wypadek gotowy. Pamiętajmy, że to jednak tylko zwierzę, którego zachowanie bywa nieprzewidywalne. Psa możemy przypiąć pasami. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne pasy samochodowe z szelkami dla psów.

Możemy również kupić odpowiedniej wielkości specjalną matę ochronną, którą rozkłada się na siedzeniu, chroniąc ją przed zniszczeniem.

Jak przewozić?

Małe pieski, podobnie jak koty, najlepiej przewozić w transporterze. W samochodach typu kombi, transporter można ustawić w bagażniku. W sprzedaży dostępne są transportery dla zwierząt specjalnie przystosowane do takich bagażników. Mają drzwi zamontowane na dłuższym boku, dzięki czemu nie trzeba ich wyciągać, by zwierzaka do nich wsadzić lub z nich wypuścić. W bagażniku samochodów kombi nasz pupil może podróżować również luzem, ale wówczas koniecznie powinniśmy oddzielić bagażnik od części dla pasażerów. Służy do tego specjalna kratka.


POCIĄGIEM

Generalnie nie ma żadnych odgraniczeń dotyczących przewozu zwierząt tym środkiem transportu. Musimy jednak wykupić naszemu pupilowi bilet. W uprzywilejowanej sytuacji są właściciele małych piesków i kotów w transporterach. Zwierzęta traktowane są wówczas jak bagaż i nie trzeba kupować im biletów. Jeśli zamierzamy podróżować wagonem sypialnym lub kuszetką musimy niestety wykupić wszystkie miejsca w przedziale.

Wsiadając do pociągu musimy liczyć się z tym, że inni pasażerowie mogą nie zgodzić się z obecnością zwierzęcia w przedziale. Mają do tego pełne prawo, a my musimy przedział opuścić i poprosić konduktora o wskazanie innego miejsca. Zgoda współpasażerów nie jest nam potrzebna, gdy jedziemy w wagonie bezprzedziałowym.


STATKIEM

Podróż statkiem także jest możliwa, ponieważ większość armatorów dopuszcza przewóz psów i kotów na swoich jednostkach. Jednakże przepisy, które to regulują są różne u różnych przewoźników, powinniśmy zatem zapoznać się dokładnie z regulaminem, żeby nie być później niemile zaskoczonym. Na promach niektórych armatorów zwierzęta muszą przebywać w specjalnych klatkach, które znajdują się w luku bagażowym. I zależnie od przepisów, właściciel może go odwiedzać lub nie. Najlepsze są te linie, w których można wyprowadzać pupila na spacery, ale tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Dobrze byłoby, gdyby udało nam się znaleźć takiego armatora, który na swych statkach posiada kabiny przeznaczone dla osób podróżujących ze zwierzętami.

Ich liczba jest zwykle ograniczona, dlatego lepiej odpowiednio wcześniej zarezerwować bilet. Pamiętajmy jednak, że ponosimy odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez naszego pupila. Za przewóz zwierzaka trzeba oczywiście zapłacić.


SAMOLOTEM

Przepisy dotyczące przewozu psa lub kota samolotem mogą być nieco inne u różnych przewoźników. Generalnie jednak koty i małe pieski do ośmiu kilogramów wagi możemy zabrać na pokład pasażerski. Większe zwierzaki podróżują już w luku bagażowym, zamknięte w transporterze.

Transporter taki powinien posiadać atest lotniczy. Musi być na tyle duży, by zwierzak mógł w nim swobodnie stanąć. Powinien być również wyposażony w odpowiednią miskę na wodę.


Pies lub kot

pod czyjąś opieką? Prosząc kogoś o opiekę nad naszym pupilem, chcąc nie chcąc, sprawiamy mu trochę kłopotów. Nie możemy go więc obarczać dodatkowymi problemami, np. związanymi z kupnem jedzenia dla zwierzaka. O czym więc powinniśmy pamiętać przed wyjazdem, by ułatwić opiekę nad naszym pieszczochem?


1. INFORMACJE NA TEMAT NASZEGO PUPILA Zanim pojedziemy na wakacje udzielmy osobie, która zaopiekuje się naszym zwierzakiem wszelkich ważnych informacji na jego temat. Wyobraźmy sobie, co może się stać, gdy na przykład nasz pies nie toleruje dzieci, a nieświadomy tego opiekun, w dobrej wierze pozwoli jakiemuś dziecku go pogłaskać. Albo nasz kot dostaje ostrej biegunki po zjedzeniu kurczaka?

2. NUMER TELEFONU I ADRES NAJBLIŻSZEJ LECZNICY WETERYNARYJNEJ Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Opiekun naszego zwierzaka musi wiedzieć, gdzie szukać pomocy. 3. KSIĄŻECZKA ZDROWIA NASZEGO PUPILA Tymczasowy opiekun musi mieć pod ręką książeczkę zdrowia naszego zwierzaka. Tak na wszelki wypadek. Oczywiście przed wyjazdem koniecznie upewnijmy się, że zwierzę ma aktualne szczepienia. W przypadku psów bardzo ważne jest, by miał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, ponieważ z psem wychodzimy na spacery. W przypadku kotów, które nie wychodzą na dwór nie jest to tak istotne, ale gdy zwierzak korzysta ze spacerów powinien również być zaszczepiony przeciw tej groźniej chorobie. Rzecz jasna wszystkie szczepienia muszą być odnotowane w książeczce zdrowia zwierzaka.


4. ZABEZPIECZENIE PUPILA PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM Przed wyjazdem dobrze jest zabezpieczyć naszego pupila przeciw pchłom i kleszczom. Dotyczy to oczywiście głównie tych zwierząt, które mają kontakt ze światem zewnętrznym, czyli psów i kotów wychodzących. Koty przebywające w domu na atak kleszczy nie są narażone, ale pchły może przynieść do domu nawet człowiek. Na wszelki wypadek możemy zostawić tymczasowemu opiekunowi preparat przeciw pchłom z dokładną instrukcją użycia.

5. ZAPAS KARMY I ŻWIRKU DO KUWETY Po co narażać tymczasowego opiekuna na trudy związane z kupnem odpowiedniej dla naszego pupila karmy? Zostawmy jej tyle, by wystarczyła zwierzakowi aż do naszego powrotu. Żwirek oczywiście dotyczy tylko kotów. Przed wyjazdem kupny go tyle, by tymczasowy opiekun nie musiał sam tego robić.


6.

DRUGI KOMPLET OBROŻY, SMYCZY I KAGAŃCA

W przypadku psa dobrze jest zostawić zapasową obrożę, smycz i kaganiec. Na wypadek, gdyby te, które służą zwierzakowi na co dzień uległy jakimś cudem zniszczeniu.

7. TRANSPORTER Generalnie powinien posiadać go każdy właściciel kota, choćby po to, by mieć w czym zanieść go do lekarza weterynarii. I właśnie, gdyby zaistniała taka konieczność tymczasowy opiekun naszego futrzaka musi mieć transporter pod ręką.

8. AKCESORIA DO PIELĘGNACJI: SZCZOTKA, GRZEBIEŃ, SZAMPON, OBCINACZ DO PAZURKÓW Właściwie to przed wyjazdem powinniśmy zadbać o naszego pupila, by był czyściutki, wyczesany i miał przycięte pazurki, ale na wszelki wypadek lepiej zostawić tymczasowemu opiekunowi akcesoria do pielęgnacji.


Jak wybrać dobry HOTEL DLA ZWIERZĄT? Choć nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie mamy innego, możemy oddać naszego pupila do hotelu dla zwierząt. Warto jednak znaleźć jak najlepszy ośrodek, w którym nasz czworonóg będzie otoczony odpowiednią opieką. Jak go wybrać? Czym powinien charakteryzować się idealny hotel dla zwierząt?


1.

Czy hotel spełnia wymogi przeciw pożarowe i BHP

Każdy hotel dla ludzi musi być odpowiednio zabezpieczony na wypadek pożaru i musi spełniać wymogi przepisów BHP. Dlaczego hotel dla zwierząt miałby rządzić się innymi prawami? Pożar może wybuchnąć w każdym budynku. Na taki wypadek powinny być opracowane zasady działania, wyznaczone drogi ewakuacji, nie mówiąc już o sprawnych i posiadających atest gaśnicach. Wszyscy pracownicy powinni być przeszkoleni także w zakresie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

2.

Czy w hotelu jest czysto

Nie ma wątpliwości, że jest to jeden z podstawowych warunków, które musi spełniać hotel dla zwierząt. Wszystkie pomieszczenia dla psów i kotów powinny być regularnie sprzątane. Nie dopuszczalne są brudne ściany. Czysto powinno być również we wszelkich pomieszczeniach technicznych, zwłaszcza w kuchni, w której przygotowywane są posiłki dla zwierząt.

3.

Czy zwierzęta są pod stałą opieką weterynaryjną

To warunek, który powinien spełniać dobry hotel dla zwierząt. Każdy pies czy kot może nagle zachorować i musi istnieć możliwość udzielenia mu natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Najlepiej gdyby przynajmniej raz w tygodniu lekarz badał stan zdrowia wszystkich pensjonariuszy. Konieczna jest również izolatka dla zwierząt chorych.

4.

Czy hotel ma dobre zaplecze techniczne

Każdy hotel dla zwierząt musi mieć odpowiednio przygotowane zaplecze techniczne: kuchnię, w której przygotowuje się jedzenie, łazienkę, gdzie można wykąpać zwierzę.


Czy pracownicy hotelu są dobrze przeszkoleni w zakresie opieki nad zwierzętami Hotel dla zwierząt powinien zatrudniać ludzi potrafiących pracować ze zwierzętami. Sama miłość do nich nie wystarczy. Trzeba widzieć jak postępować z psem lub kotem lękliwym lub agresywnym. Oczywiście, hotel może odmówić przyjęcia psa agresywnego, nie chodzi jednak o zwierzę agresywne niejako ze swej natury. Niektóre zwierzaki mogą bardzo źle znosić rozłąkę z panem i na przykład bardzo się bać. Jeśli zareagują w tej sytuacji agresją, co się zdarza, personel musi umieć się zachować.

5.

6.

Czy każde zwierzę ma osobne pomieszczenie

Na taki luksus mogą pozwolić sobie tylko najlepsze zwierzęce hotele. Rzecz jasna nie mogą to być małe i ciasne klatki! Jeśli jednak hotel nie ma możliwości zapewnienia każdemu ze swoich podopiecznych osobnego pomieszczenia, powinien mieć ich na tyle dużo, by w każdym mieszkało niewielu lokatorów jednocześnie. Dotyczy to szczególnie kotów, które są bardzo terytorialne i często źle znoszą towarzystwo obcych przedstawicieli własnego gatunku. Ale i psy nie mogą przebywać w ciasnocie.

7.

Czy hotel wymaga od swoich gości okazania książeczki zdrowia

Każdy przyjmowany zwierzak powinien być zaszczepiony przeciw najgroźniejszym psim chorobom (w tym przeciwko wściekliźnie). Personel hotelu musi zatem bezwzględnie żądać okazania książeczki zdrowia zwierzęcia, zanim zostanie on przyjęty. Jeśli nie zostaniemy o to poproszeni, lepiej zrezygnujmy z usług takiej placówki.

8.

Czy istnieje możliwość indywidualnego żywienia każdego podopiecznego

Zwierzęta mają bardzo różnorodne upodobania względem jedzenia, jedne lubią suchą karmę, inne jedzą wyłącznie puszki. Dobry hotel dla zwierząt powinien być na to przygotowany, tym bardziej, że nagła zmiana diety u wielu zwierzaków może prowadzić do rozstroju żołądka. W dobrym hotelu więc zostaniemy szczegółowo wypytani o kulinarne upodobania waszego pupila, a nawet poproszeni o przywiezienie odpowiedniej karmy.


9.

Czy zwierzęta mają możliwość codziennych spacerów i zabawy na wolnym powietrzu

Dotyczy to przede wszystkim psów, ale jeśli koty również mają do swojej dyspozycji odpowiednie wybiegi, to bardzo dobrze. Wszystkie wybiegi muszą być tak skonstruowane, by żadne zwierzę nie mogło uciec.

10.

Czy hotel zatrudnia wystarczającą liczbę pracowników

Każde zwierzę potrzebuje indywidualnego podejścia. Każdym trzeba zając się z osobna i poświecić mu odpowiednio dużo czasu. W hotelu dla zwierząt powinna zatem pracować wystarczająca liczba ludzi, by temu zadaniu podołać.

11.

Czy każde zwierzę ma do swojej dyspozycji własne zabawki, miski, smycze, itp.

Ze względów higienicznych każdy pensjonariusz hotelu dla zwierząt powinien mieć własne miski, smycz, szczotki czy posłanie. Może je zapewnić hotel dla psa, ale często właściciel zwierzęcia proszony jest o przywiezienie tych rzeczy razem ze zwierzęciem. I to jest najlepsze rozwiązanie, szczególnie że zwierzę ma wokół siebie rzeczy, które zna i które przesiąknięte są jego zapachem, dzięki czemu czuje się bezpieczniej.


Gdy nasz zwierzak

ZAGINIE


Podczas wakacyjnych wojaży ginie najwięcej psów i kotów. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, niedomknięte drzwi od hotelowego pokoju i nieszczęście gotowe. Co możemy zrobić, by zwiększyć szansę odnalezienia naszego czworonożnego przyjaciela?

CZIP – POMOC W ZNALEZIENIU PUPILA Czip to niewielkie urządzenie elektroniczne, które wszczepia się zwierzęciu pod skórę na karku. Zakodowany jest w nim numer ewidencyjny, który można odczytać przy pomocy specjalnego urządzenia. Pozwala to na szybkie odnalezienie właściciela, pod warunkiem, że numer wprowadziliśmy wraz z naszym adresem do bazy danych, najlepiej międzynarodowej.

Numer czipu zostaje również wpisany do książeczki zdrowia lub do paszportu zwierzaka. Zabiegu dokonuje lekarz weterynarii (niestety, nie wszystkie lecznice oferują taką usługę). Robi to przy pomocy specjalnej strzykawki – trochę groźnie to wygląda, ponieważ igła jest sporej wielkości, ale jest niemal bezbolesne. Sam czip zupełnie zwierzęciu nie przeszkadza, a może być jedynym sposobem na odnalezienie go.


ZAWIESZKA PRZY OBROŻY Nawet jeśli nasz pies lub kot ma wszczepiony czip warto dodatkowo przyczepić mu przy obroży specjalną zawieszkę z naszym numerem telefonu. Dobrze jeśli będzie to numer telefonu komórkowego, który zazwyczaj zawsze mamy przy sobie. A zresztą po co podawać numer stacjonarny, na który i tak nikt się nie dodzwoni, bo przecież my jesteśmy na wakacjach! Jeśli nasz pupil ma czip, zamieśćmy również informację i o tym. W sklepach zoologicznych znajdziemy różnego rodzaju zawieszki, które potocznie nazywamy adresówkami.

Najczęściej mają one postać małego metalowego pojemniczka, wewnątrz którego umieszczamy karteczkę z naszymi danymi. Spełniają one swoją rolę, ale niestety zawsze istnieje ryzyko, że adresówka się odtworzy, a karteczka wypadnie, albo zamoczy się podczas deszczu i tekst stanie się nieczytelny. Polecamy więc adresówki grawerowane, które można zamówić niemal w każdym naszym sklepie. Wykonuje się je na miejscu, a cała procedura nie trwa dłużej niż dziesięć minut. Wybieramy tylko blaszkę (dostępne są w kilku kształtach) i podajemy dane pracownikowi, który wprowadzi je do specjalnej maszyny.


SANABELLE ADULTSucha karma dlla dorosłych kotów.

Cena w e-sklepie

TYLKO

42 90PLN Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


JAKI TRANSPORTER

wybrać dla kota?

W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele modeli transporterów dla kotów. Trudno czasami wybrać ten najlepszy, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie podróżowało się z futrzakiem. Mamy pewne doświadczenie w tej materii, którym chętnie się z Wami podzielimy.


1.

Dobry transporter dla kota powinien być przede wszystkim lekki. Sam zwierzak swoje waży, po co dokładać sobie ciężaru do noszenia, szczególnie jeśli mamy zamiar przemieszczać się środkami komunikacji publicznej.

2.

Najlepsze są transportery wykonane z tworzywa sztucznego. W razie czego bowiem łatwo i szybko można je wyczyścić. Nigdy bowiem nie wiadomo, co może się kotu przydarzyć. Torby do przewożenia kotów, nawet te o usztywnionych ścianach nadają się raczej do krótkich podróży, np. do gabinetu weterynaryjnego, a nie na wakacyjny wyjazd.

3.

Teraz kwestia wielkości. Dla przeciętnych rozmiarów kota wystarczy transporter o rozmiarze jeden. Oczywiście możemy kupić większy, zwłaszcza gdy w podróż wybieramy się własnym samochodem. Jeśli jednak czeka nas podróż publicznymi środkami transportu, lepiej nie przesadzać z jego wielkością. Rzecz jasna transporter musi być całkowicie zamykany. Zamknięcie powinno być tak zrobione, by wykluczyć przypadkowe otwarcie drzwiczek.

4.

Niektóre modele transporterów mają daszek w postaci otwieranej kratki. Niby dlatego, że łatwiej jest kota wsadzać i wyjmować z transportera. Może i łatwiej, jednak na podróż lepiej kupić transporter o jednolitym dachu. Jeśli zacznie padać, woda nie będzie kotu leciała na głowę. Ponadto mając dach nad głową zwierzak czuje się po prostu bezpieczniej. Tworzywo z którego wykonany jest transporter powinno być elastyczne, tak by uginało się lekko pod naciskiem. Taki materiał mniej jest narażony na pęknięcie, gdy np. coś na niego spadnie.


WAKACJE z kotem


Wakacje z kotem? Czemu by nie? Wbrew pozorom podróżowanie z kotem jest możliwe, czego żywym przykładem są hodowcy rasowych przedstawicieli tegoż gatunku. Oni bardzo często zabierają swoje zwierzaki w podróż – na wystawy. Jeżdżą z nimi nawet za granicę, a takie wypady trwają zwykle przynajmniej dwa dni. I jak się okazuje futrzaki całkiem nieźle znoszą zarówno samą podróż, jak i pobyt w hotelu. Panuje powszechne przekonanie, że koty nie lubią podróżowania. To fakt, większość z nich nie przepada za tym. Jako zwierzęta terytorialne, są silnie przywiązane do miejsca zamieszkania i niezbyt dobrze czują się w nowym otoczeniu. Generalnie nie odczuwają również potrzeby podążania za człowiekiem, ponieważ w odróżnieniu od psów w kociej społeczności nie ma przewodnika stada, któremu wszyscy się podporządkowują. Przynajmniej tak jest w teorii, w praktyce zachowanie licznych przedstawicieli kociego rodu sugerować by mogło całkiem co innego. Wydaje się, że niektóre rasy kotów mogą być bardziej predysponowane do podróżowania z właścicielem niż inne,

na przykład koty rosyjskie niebieskie. Zwierzęta te bardzo przywiązują się do swojego opiekuna i zdają się wszędzie czuć dobrze, byle tylko ich ukochany pan był z nimi. Głębokie przywiązanie do właściciela i wielkie zaufanie, jakie futrzak w nim pokłada jest bardzo ważne, ponieważ starał się będzie przebywać blisko niego, a nawet w chwili zagrożenia w jego ramionach szukać schronienia, a nie uciekać gdzie pieprz rośnie. Największym problemem, z którym spotkamy się na wakacjach jest bezpieczeństwo naszego zwierzaka, przede wszystkim zabezpieczenie przed zaginięciem naszego pupila. Niestety istnieje ryzyko, że wyjdzie przez otwarte okno w pokoju lub niechcący zostanie z niego wypuszczony przez sprzątaczkę. Wszak to tylko zwierzę i trzeba go pilnować, na przykład zakładając mu szelki ze smyczą podczas spacerów.


Z kotem i psem za granicÄ™


SZCZEPIENIA

Wyjazd z psem lub kotem za granicę również jest możliwy. I to zarówno do krajów należących do Unii Europejskiej, jak i tych w niej nie zrzeszonych. Zanim udamy się w podróż koniecznie sprawdźmy przepisy dotyczące zwierząt, które obowiązują w kraju do którego się udajemy. Mogą się one bowiem różnić i lepiej nie być niemiło zaskoczonym na granicy. Generalnie przed wyjazdem musimy pamiętać o trzech bardzo ważnych rzeczach.

Koniecznie musimy naszego psa lub kota zaszczepić przeciw groźnym dla niego chorobom zakaźnym. Niezbędne jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, które musi być potwierdzone przez lekarza weterynarii odpowiednią adnotacją w paszporcie zwierzęcia. Generalnie, gdy przeciw wściekliźnie szczepimy naszego pupila regularnie co 365 dni, to wykonane szczepienie nabiera ważności od razu. Jeśli jednak od ostatniego zastrzyku upłynęło więcej czasu, szczepienie jest ważne dopiero po 21 dniach.


CZIP Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej zwierzę musi być zaczipowane, ale nawet gdy wybieramy się poza granice Unii lepiej to zrobić. Czip to niewielkie urządzenie elektroniczne, które lekarz weterynarii wszczepia psu lub kotu pod skórę na karku. Numer czipu musi zostać także wklejony do psiego lub kociego paszportu.

PASZPORT I wreszcie paszport dla kota lub psa, bez którego nie ma mowy o wyjeździe ze zwierzakiem za granicę. Wydaje go lekarz weterynarii. Przypomina trochę nasze ludzkie paszporty, ale są w nim miejsca, w których odnotowuje się dokonane szczepienia, zabiegi odrobaczania, itp. Oczywiście jest również miejsce na wklejenie numeru czipu.


MASTERY CAT ADULT PREFERENCE WITH NORDIC FISH

Cena w e-sklepie

TYLKO

5200PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


OD C H U D ZA M Y NASZEGO PSA

Wakacje to najlepszy okres, by zrzucić zbędne pokłady sadełka. Nie tylko dla nas, ale i dla naszego pupila, bowiem problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała mają również domowe zwierzaki. No cóż, brak ruchu i nadmiar jedzenia robi swoje, zwłaszcza zimą, gdy nikomu nie chce się chodzić na długie spacery.


RUCH

DOBRY NA WSZYSTKO

Ćwiczenia fizyczne mają zbawienny wpływ na zdrowie i kondycję. Nasze domowe pieszczochy często zbyt mało się ruszają, co wynika i braku miejsca w dużych miastach, i z ograniczonego czasu wolnego ich właścicieli. A przecież przodek psa domowego, czyli wilk, zużywa mnóstwo energii podczas polowania, patrolowania rewiru czy rywalizowania z członkami swojego stada. Natomiast ich potomkowie nie muszą się natrudzić, by zdobyć pożywienie, a w ciepłych mieszkaniach niewiele energii zużywają nawet na ogrzanie ciała. Długie letnie dnie i wieczory sprzyjają fizycznym ćwiczeniom. Zamiast więc chodzić na krótkie spacerki wokół domu, wybierzmy się do parku, albo do lasu za miasto. Pies będzie szczęśliwy z takich wypadów, a i na nasze samopoczucie dobrze one wpłyną. Zabierzmy ze sobą jakąś piłkę lub inną zabawkę,

którą można się z psem pobawić. A tak przy okazji, jest to również świetna okazja na szkolenie psa, tym bardziej że zabawa jest najlepszą formą nauki. A może by tak kupić rower i wybierać się na przejażdżki razem z psem. Oczywiście dotyczy to wyłącznie tych ras, które ze swej natury przystosowane są do biegów długodystansowych. Trudno wymagać od maleńkiego yorka, by biegł za nami przez pięć kilometrów Najlepszym pomysłem byłoby zaplanowanie wspólnych wakacji z psem. Może piesza wędrówka po górach, albo wyjazd na Mazury? Pamiętajmy tylko, że nie wszędzie można puszczać psa luzem, dlatego zaopatrzmy się w odpowiednio długą smycz. W sklepach zoologicznych dostaniemy nawet smycze dziesięciometrowe, ale taka pięciometrowa wystarczy.


DBAMY O WŁAŚCIWĄ DIETĘ Wzmożony ruch nie zawsze wystarcza, by nasz pupil zrzucił zbędne sadełko. Zwłaszcza przy sporej nadwadze niezbędnym jest również wprowadzenie odpowiedniej diety. Tym bardziej, że to zbyt obfite jedzenie jest, obok braku ruchu, główną przyczyną problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Produkty wysokokaloryczne nie wchodzą w grę, w przeciwnym razie z odchudzania nic nie wyjdzie. Przede wszystkim ograniczamy tłuszcze i węglowodany. Dotyczy to również smakołyków, z których większość jest bardzo tucząca. Nawet te, które kupujemy w sklepach zoologicznych. Bardzo pomocne w odchudzaniu psa są specjalne karmy dla psów z nadwagą, oczywiście, jeśli zwierzak przyzwyczajony jest do jedzenia suchego pokarmu. Generalnie są to produkty niskokaloryczne, ale nie tylko. Są również tak skomponowane,

by sprzyjać odchudzaniu. Między innymi zawierają dodatek L-karmityny, czyli związku organicznego, który aktywnie uczestniczy w metabolizmie tłuszczów, przyśpieszając ich spalanie. Przy wyborze odpowiedniej karmy przede wszystkim musimy uwzględnić wiek psa. Pamiętajmy przy tym, że nie powinno się podawać tego typu produktów szczeniętom, ponieważ skończy się to ich niedożywieniem. Warto również wziąć pod uwagę masę ciała psa, ponieważ i ona ma wpływ na sposób jego żywienia. W sklepach znajdziemy karmy przeznaczone dla psów małych, karmy dla psów średnich, dużych oraz produkty dla ras olbrzymich. Są oczywiście i takie, które można podawać wszystkim psom niezależnie od masy ciała. Zawsze jednak lepiej karmić zwierzaka karmą dostosowaną do jego grupy wagowej.


MASTERY DOG SENIOR VITALITY

Cena w e-sklepie

TYLKO

68 00 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


ŻYWIENIE P SA AKTYWNEGO


Dla wielu psów wakacje są okresem intensywnej pracy i zwiększonego wysiłku. Nie wspominając już o wakacyjnych wędrówkach, na które zabieramy swoich podopiecznych. To również doskonały czas na szkolenia i treningi, które pochłaniają sporo energii. Być może więc warto zastanowić się, czy nie podawać pupilowi karmy dla psów aktywnych. W okresie wzmożonej aktywności nasz pies wymaga specyficznego żywienia. Przede wszystkim karma, którą mu podajemy powinna być wysokokaloryczna. Głównym źródłem energii jest tłuszcz, którego w karmie dla psa aktywnego jest stosunkowo dużo, nawet do 30% suchej masy. Równie istotnym składnikiem jest białko. To główny budulec mięśni oraz zapasowe źródło energii. W dobrych produktach, o których mowa, jego zawartość również dochodzi do 30%. Ważne, by białko w karmie było dobrze przyswajalne, dlatego duże znaczenie ma jego źródło, czyli dobrej jakości mięso. Generalnie podczas dużego wysiłku organizm psa pracuje na zwiększonych obrotach.

Bardzo obciążone są jego serce, układ krążenia oraz stawy i cały szkielet. Nawet system odpornościowy zmuszony jest do bardziej intensywnej pracy. Ze względu na szybszy metabolizm, dieta psa pracującego powinna być szczególnie bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy i mikroelementy oraz związki zwiększające ogólną odporność organizmu. Dostępne w sklepach dobrej jakości karmy dla psów aktywnych mają jeszcze tę zaletę, że są skoncentrowane, oznacza to, że pies może zjadać mniej, ale i tak otrzymuje wszystko, czego mu potrzeba. Dzięki temu nie obciążamy jego układu pokarmowego, co nie jest wskazane podczas zwiększonego wysiłku. Przy karmieniu dobrej jakości karmą nie ma zwykle potrzeby podawania suplementów, chyba że jest to konieczne. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne preparaty dla psów pracujących, bogate w witaminy i minerały oraz wzmacniające ich system odpornościowy.


LETNIDla ZIELNIK gryzoni


Zbieramy zioła dla gryzoni i królików Zioła są podstawą diety królików, świnek morskich i koszatniczek oraz zdrowym urozmaiceniem pożywienia wielu gryzoni. Właściwie powinniśmy podawać je przez cały rok, choć zimą jesteśmy skazani głównie na suszone zioła, które kupujemy w sklepach zoologicznych. Teraz jednak, w okresie wiosny i lata mamy wspaniałą okazję, by zebrać świeże zioła dla naszych pupili.

Co możemy zbierać? W okresie letnim możemy zbierać bazylię, gwiazdnicę pospolitą, komosę białą, koperek, lucernę, macierzankę majeranek, malwę, melisę, miętę, mniszek lekarski, ogórecznik, pokrzywę, stokrotkę, koniczynę, babkę, trybulę ogrodową, krwawnik , i wiele innych. Nadwyżkę ziół, które zbierzesz, możesz ususzyć. Będą jak znalazł zimą. Susz je rozkładając na czystym papierze, albo wieszając, w miejscu suchym, przewiewnym i nienasłonecznionym...

Gdzie je zbierać? Zioła możemy znaleźć właściwie wszędzie. Nawet na osiedlowym trawniku rośną zdrowe oraz chętnie zjadane przez króliki i gryzonie rośliny, jak mlecz czy babka. Nie znaczy to jednak, że można je zbierać gdziekolwiek. Osiedlowe trawniki nie są zbyt dobrym miejscem na szukanie ziół, ponieważ zwykle bywają skażone przez spaliny wydostające się z samochodowych rur wydechowych oraz korzystają z nich psy. Generalnie miasto nie jest dobrym miejscem do zbierania zieleniny, lepiej udać się na wieś, do lasu lub na łąkę. Szukając ziół, unikajmy jednak obszarów intensywnie nawożonych.


WOLIERA OGRODOWA DLA KRÓLIKÓW, GRYZONI I FRETEK


Króliki, świnki morskie, koszatniczki, szynszyle i fretki bardzo chętnie korzystają z kąpieli słonecznych, które mają zbawienny wpływ na ich zdrowie. By im je zapewnić, możemy po prostu wystawiać klatkę na balkon (pamiętając, by była częściowo w cieniu). Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogródka lub działki, możemy pokusić się o wybudowanie dla nich woliery zewnętrznej. Na jej usytuowanie wybieramy miejsce osłonięte od wiatru i częściowo zacienione. Najprostszym rozwiązaniem jest budowa zwykłego ogrodzenia, ale sprawdza się ono tylko w przypadku zwierząt, które nie potrafią się wspinać, a więc królików i świnek morskich. Powinniśmy mieć również cały czas oko na naszego pupila, zwykłe ogrodzenie nie chroni go przed atakiem zdziczałych kotów czy ptaków, takich jak wrony lub sroki. Lepszym rozwiązaniem jest więc woliera zadaszona i dobrze zamykana.

Szkielet konstrukcji wykonujemy z twardego drewna, bądź z metalu. Pamiętajmy, by do jego pomalowania używać tylko nietoksycznych farb i lakierów. Szkielet pokrywamy siatką z nierdzewnej stali. Oczka siatki powinny być drobne, by do środka nie dostały się ptaki, a nasz zwierzak nie wsadził łapki i zaczepił się o nią. Nasza woliera powinna być zaopatrzona w duże drzwi, tak by umożliwić łatwe sprzątanie i wyjmowanie pupila. Powinna być również dostatecznie głęboko wpuszczona w ziemię, albo posiadać podłogę, by co sprytniejsze zwierzątko nie mogło się podkopać i uciec. Wyposażenie woliery, w zależności od potrzeb jej lokatorów i jej rozmiarów mogą stanowić półki, konary drzew i domek. Nie może również zabraknąć misek i poidła.


JAK PRZYGOTOWAĆ AKWARIUM Przed urlopem?


CO ZROBIĆ PODCZAS WAKACJI Z AKWARIUM? Rybek ze sobą na wczasy raczej nie zabierzemy, a i rezygnować z wyjazdu nie ma potrzeby. Prawdę powiedziawszy, miłośnicy akwarystyki są w lepszej sytuacji niż właściciele innych zwierząt. Odpowiednio przygotowane akwarium można pozostawić bez opieki nawet na dwa tygodnie. Osiągnięcia współczesnej techniki nie tylko ułatwiają codzienną opiekę nad akwarium. Dzięki nim po powrocie z urlopu zastaniemy zbiornik niemal w takim samym stanie, w jakim go zostawiliśmy. Grzałka z termostatem pozwoli utrzymać temperaturę wody na stałym poziomie, a specjalne urządzenie będzie zapalało i gasiło światło o określonych porach. Jak przygotować sam zbiornik? Przed wyjazdem na urlop powinniśmy dobrze posprzątać w akwarium. Bardzo dokładnie zbieramy muł i resztki pokarmu z dna oraz usuwamy glony z szyb. Czyścimy również wszelkie urządzenia techniczne – filtry, grzałki, itd. Podmieniamy również wodę w akwarium. Powinniśmy to zrobić, nawet wówczas,

gdy znajdziemy kogoś, kto będzie przychodził i karmił rybki. A co z karmieniem rybek? Możemy kupić automatyczny karmnik, który codziennie będzie podawał rybkom zaprogramowaną ilość karmy. Urządzenie to jest jednak dość drogie. Na szczęście istnieje alternatywne rozwiązanie - w sklepach zoologicznych dostępne są tzw. pokarmy wakacyjne. Mają one postać kostek lub pałeczek, które w wodzie bardzo powoli się rozpadają, stopniowo uwalniając pokarm. Pamiętajmy tylko, by ściśle stosować się do instrukcji podanej przez producenta. W przeciwnym razie możemy naszym rybkom zaszkodzić. Na koniec mała uwaga: jeśli pozostawimy akwarium pod opieką kogoś, kto nie ma specjalnego doświadczenia, napiszmy mu szczegółową instrukcję obsługi. Przygotujmy również dzienne porcje pokarmu, by w dobrej wierze nie przekarmił naszych rybek.


MASTERY DOG ADULT SENSITIVE SKIN N'INTESTINE

Cena w e-sklepie

TYLKO

90

86

PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


O REDAKCJI Patrycja Bydlińska Redaktor naczelna

y

Redaktor naczelna serwisu Kakadu.pl, a także wegetarianka, zwolenniczka zdrowego trybu życia oraz miłośniczka zwierząt, w szczególności gryzoni.

Justyna Krzycka Kreator graficzny

Kreator graficzny e-magazynu Kakadu. Miłośniczka zwierząt. Posiadaczka dwóch kotów i owczarka niemieckiego.

Jacek Narożniak Dziennikarz

Absolwent wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt, a zwłaszcza kotów. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Jako dziennikarz specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, oraz na licznych portalach internetowych, między innymi na stronie Kakadu.pl.


www.kakadu.pl

Kakadu nr 3/2013 (4)  
Kakadu nr 3/2013 (4)  

Przed Wami czwarty, wakacyjny numer naszego magazynu. Po wyjątkowo długiej zimie doczekaliśmy się wreszcie ciepłych dni. Wiosna w tym roku m...

Advertisement