Page 1

E-magazyn sieci sklep贸w zoologicznych Kakadu

wiosna 2015


MEDIALNI

2


Witamy! Wiosna w tym roku nadeszła wcześnie, ale też zima nie rozpieszczała nas nadmiarem śniegu i mrozami. Dla naszych pupili, a zwłaszcza dla psów to źle, ponieważ łagodna zima i wczesna wiosna oznaczają wydłużenie się „sezonu kleszczowego”. Łagodna aura sprzyja tym, będącym poważnym zagrożeniem dla zdrowia zwierząt i ludzi, pasożytom. Najwyższa pora, by pomyśleć o ochronie pupili przed kleszczami. O tym, jak to zrobić, przypominamy w tym wydaniu naszego e-magazynu. Wiosna sprzyja powiększaniu rodziny o zwierzaka, np. psa lub kota. Szczególnie, że o tej porze roku rodzi się najwięcej młodych tych gatunków. Tylko którego z nich wybrać? Czy lepszym przyjacielem będzie pies czy kot? Przygotowaliśmy dla Was specjalny test, który – mamy nadzieję – pomoże Wam w podjęciu decyzji. Wystarczy tylko szczerze odpowiedzieć na kilka pytań. A może pragniecie mieć w domu bardziej egzotycznego pupila? Co powiecie na... krokodyla? Trzeba tylko spełnić kilka warunków. Jakich? O tym też mowa w wiosennym numerze E-magazynu Kakadu. Ciesząc się z towarzystwa domowych pupili, nie zapomnijmy również o dzikich zwierzętach, na przykład o ptakach, które są naszymi nieocenionymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. Dlatego w tym numerze podsuwamy Wam kilka pomysłów na to, co zrobić, by nasze ogrody były dla nich przyjazne. Opowiemy Wam również o jednym z najbardziej niezwykłych skrzydlatych mieszkańców Polski: o tajemniczym i pięknym żurawiu – ptaku, który potrafi tańczyć.

Zapraszamy do lektury. Redakcja e-magazynu Kakadu


TREŚCI 6

Lecą żurawie

14

Jak zwabić ptaki do ogrodu?

24

Pies czy kot?

32

Pies najlepszy przyjaciel człowieka

42

Stop kleszczom

48

Cichla – czyli duży okoń w akwarium

56

Krokodyl w domu fikcja czy realne marzenie?


Leca ,


Woliera

Stare przysłowie głosi, iż „nie zginie ten, kto przed bitwą ujrzał tańczące żurawie”. Żurawie bowiem tańczą, a robią to zarówno samce jak i samice.

cze zarazem. Choć są największymi wzrostem wśród polskich ptaków, tylko niewielu ludzi miało szczęście je oglądać. Jeśli już, to z daleka na niebie, gdy wiosną i jesienią przelatują nad naszym krajem w charakterystycznych kluczach. Łatwiej usłyszeć ich głos, zwany klangorem. Brzmi niczym trąba i roznosi się w promieniu wielu kilometrów.

„Dziwny to, pełen niezmiernego uroku taniec – opowiada Witold Tyrakowski, w książce Życie rodzinne zwierząt. – Ptaki biegają z rozpostartymi skrzydłami, podskakują, zrywają kępki traw i wyrzucają je w powietrze, staczając pozorowane walki z sąsiadem lub krzakiem. Nie jest to uproszczony, schematyczny taniec (...). Żuraw tańczy improwizując, wydaje się, że jest to zamierzony pokaz własnej, indywidualnej zręczności i dobrego samopoczucia.”

Pierwotnie gatunek ten zwał się żuraw pospolity. Obecnie przymiotnika „pospolity” już się nie używa, gdyż ptaki te z pewnością pospolite nie są, a wręcz odwrotnie. Szacuje się, że na terenie Polski gnieździ się około 5-6 tysięcy par. Światowa populacja liczy natomiast około 200 tysięcy sztuk. Przyczyną takiego stanu jest degradacja

Żurawie są niezwykle piękne i tajemni-

7


Woliera


środowiska i zmniejszanie się obszarów będących naturalnymi siedliskami żurawi. Ptaki te upodobały sobie bagna, torfowiska, podmokłe łąki, zarośla i lasy. Tam, najchętniej na granicy otwartych bagien i lasów, budują swe gniazda, w których na przełomie kwietnia i maja samice składają zwykle tylko 2 jaja. Po wykluciu pisklęta opuszczają gniazdo, podążając za rodzicami, którzy nawołują się, wydając dźwięk do złudzenia przypominający... mruczenie kotów. Żurawie są w naszym kraju pod ścisłą ochroną gatunkową. Jeśli jednak nie

będziemy chronić ich siedlisk, mogą na zawsze zniknąć z naszego krajobrazu. Pocieszające jest jednak to, że ostatnimi czasy, ptaki stały się mniej płochliwe i już nie stronią tak od człowieka, dzięki czemu ich liczebność wzrasta.

10


Woliera


Jak zwabić

PTAKI DO OGRODU


Woliera

Warto zwabić ptaki do naszego ogrodu. Choćby tylko dlatego, że ich obecność umila nam życie i dostarcza wielu wrażeń estetycznych. Nie zapominajmy jednak i o tym, że są to nasi najlepsi sprzymierzeńcy w walce z owadzimi szkodnikami. Co możemy zrobić, by skrzydlaci goście chętnie odwiedzali nasz ogród? Zadbać o to, by był on dla nich miejscem przyjaznym. Ogród przyjazny ptakom Ptaki potrzebują do szczęścia schronienia przed drapieżnikami, miejsc na gniazdo i oczywiście pokarmu. Jeśli więc chcemy, by na stałe zagościły w naszym ogrodzie, nie powinno w nim zabraknąć drzew i krzewów tworzących gęstwiny, w których będą mogły się

skryć i ewentualnie wychowywać potomstwo (warto zawiesić budki lęgowe). Najlepiej, gdy takie ptasie enklawy zlokalizowane są w pewnym oddaleniu od głównych szlaków komunikacyjnych. Nie zapomnijmy również o posadzeniu roślin będących dla ptaków źródłem pokarmu, czyli wydających jadalne nasiona i owoce. Najcenniejsze są te, których owoce nie opadają jesienią tylko pozostają na gałęziach przez zimę. Skłonią one skrzydlatą brać do odwiedzania naszego ogrodu także o tej porze roku (dodatkową zachętą będzie oczywiście karmnik). Projektując ogród, pamiętajmy o tym, że najważniejsza jest bioróżnorodność. Im więcej gatunków roślin posadzimy,

17


Woliera


tym lepiej. Obfita, zróżnicowana szata roślinna zwabi liczne owadów, te zaś z kolei przyciągną odżywiające się nimi ptaki. Dodatkowym „wabikiem” będzie w naszym ogrodzie stawik lub fontanna, nawet niewielkich rozmiarów. Dzięki nim w upalne dni nasi skrzydlaci goście będą mogli ugasić pragnienie. Ważne jest tylko to, by ptaki miały łatwy dostęp do wody.

sosny, świerki, jodły, modrzewie, berberysy, ogniki czy ligustry. Kosy i wróble chętnie nocują w gęstwinie tui, a wśród krzewów jałowca zamieszkać może makolągwa.

Rośliny, które zwabią ptaki do naszego ogrodu

Czerwone owoce jarzębiny przywabią do naszego ogrodu szpaki, kosy, gile, jemiołuszki, kwiczoły i sikorki. Te ostatnie lubią także owoce czarnego bzu, rokitnika, berberysu, irgi i ligustru. Owocami czarnego bzu zajadają się też rudziki i szpaki, a rokitnika gile, jemiołuszki, kosy i rudziki, którym smakują także owoce berberysu.

Skrzydlata brać znajdzie w naszym ogrodzie doskonałe schronienie wśród gałęzi takich drzew i krzewów, jak

Wśród gałęzi jarząbu chętnie żerują kwiczoły, jemiołuszki i kawki. Owocujące krzewy ognika i głogu przywabią

20


Woliera

kosy, a czeremchy amerykańskiej także szpaki i pokrzewki. Możemy posadzić też derenie – ich wydłużone, czerwone owoce chętnie zjadane są przez kwiczoły. W ogrodzie mogą znaleźć się krzewy dzikiej róży. Jej owoce są doskonałym pokarmem dla dzwońców, mazurków, grubodziobów, gili, jemiołuszek, szczygłów oraz kwiczołów. Warto posadzić również rajską jabłoń, która skusi, kosy, rudziki i szpaki oraz ocienić altany dzikim winem będącym źródłem pożywienia dla szpaków, kosów i jemiołuszek.

21


Woliera


Pies kot


Sprawdź, który zwierzak jest dla Ciebie! Marzysz o czworonożnym przyjacielu, ale nie wiesz, czy wybrać psa czy kota? Spróbujemy Ci trochę pomóc w podjęciu decyzji. Odpowiedz szczerze na poniższe pytania, a dowiesz się, które zwierzę będzie do Ciebie lepiej pasowało. 1. Jesteś... A. typem przywódcy, który lubi dominować nad innymi. B. zdecydowanie uległy i zwykle wolisz, gdy ktoś inny za Ciebie podejmuje decyzje. C. osobą, która bez wahania obejmie przywództwo, ale potrafi się także podporządkować – zależnie od okoliczności.


2. Lubisz… A. podejmować decyzje sam. B. konsultować decyzje z innymi. C. mieć swoje zdanie, choć cenisz sobie zdanie innych. 3. Podczas spotkań towarzyskich wolisz... A. mówić, niż słuchać innych. B. słuchać innych, niż mówić samemu. C. słuchać i mówić, zależnie od tego, w jakim kierunku toczy się rozmowa. 4. Czas wolny lubisz spędzać.... A. aktywnie, na spacerach, zabawie, itd. B. odpoczywając w domu, przed telewizorem, przed komputerem lub czytając dobrą książkę. C. zależnie od nastroju, albo aktywnie na spacerze czy zabawie, albo siedząc w fotelu, oglądając telewizję lub czytając.

26


Pies i Kot 5. Jesteś... A. bardzo towarzyski, nie cierpisz samotności i najlepiej się czujesz w gronie znajomych i przyjaciół. B. typowym samotnikiem, który najlepiej czuje się we własnym towarzystwie. C. towarzyski, ale cenisz też sobie chwile samotności. 6. Lubisz... A. gwar i zamieszanie. B. spokój i ciszę. C. i jedno i drugie, zależnie od nastroju.

7. Jesteś... A. niespokojnym duchem, który długo nie może usiedzieć w jednym miejscu. B. z natury bardzo spokojną osobą. C. jednym i drugim, zależnie od Twojego nastroju. 8. Najpierw... A. działasz, a potem myślisz. B. myślisz, a potem działasz. C. bywa z tym różnie. 9. Jesteś człowiekiem, który... A. ceni sobie spontaniczność. B. woli mieć wszystko zaplanowane. C. czasem dokładnie planuje, a czasami działa bez planu. 10. Gdy coś sobie zaplanujesz, to... A. konsekwentnie dążysz do celu. B. mimo starań, nie zawsze osiągasz swoje cele. C. wytrwale dążysz do celu, ale tylko w tedy, gdy bardzo Ci na tym zależy.

27


Wyniki: Więcej odpowiedzi A Jeśli zaznaczyłeś więcej odpowiedzi A – lepszym towarzyszem dla Ciebie będzie pies (im więcej odpowiedzi A, tym bardziej nadajesz się na opiekuna tego zwierzaka). Pies to stworzenie typowo stadne. Źle znosi samotność, zawsze więc będzie szukał Twojego towarzystwa. W psiej grupie panuje ścisła hierarchia, dlatego twój pupil chętnie się Tobie podporządkuje. Ty jesteś dla niego centrum wszechświata, co bardzo Ci odpowiada. Pies bez wahania podąży za tobą choćby na koniec świata. Będzie idealnym towarzyszem podczas wypadów za miasto, długich pieszych wędrówek po górach, czy też zwykłych spacerów po parku. Jest aktywny, zawsze skory do zabaw i ciągle poszukuje nowych wrażeń.

Więcej odpowiedzi B Jeśli zaznaczyłeś więcej odpowiedzi B – lepszym towarzyszem dla Ciebie będzie kot (im więcej odpowiedzi B, tym bardziej nadajesz się na opiekuna tego zwierzaka). Koty są z natury indywidualistami, którzy niechętnie podporządkowują się czyjejś woli. Tobie jednak nie będzie przeszkadzała ta wrodzona kocia niezależność – wręcz odwrotnie. Kot najbardziej na świecie cieni sobie spokój i ciszę. Nie lubi dużych zmian w swoim życiu, woli jak wszystko jest uporządkowane i dobrze zaplanowane. Zwierzak ten jest idealnym kompanem podczas długich zimowych wieczorów, spędzanych w wygodnym fotelu przed telewizorem lub z dobrą książką.

28


Pies i Kot

Więcej odpowiedzi C Jeśli zaznaczyłeś więcej odpowiedzi C – Twoim towarzyszem może być i pies i kot (im więcej odpowiedzi C, tym bardziej, w tym samym stopniu nadajesz się na opiekuna obydwu gatunków). Wszystko wskazuje na to, że doskonale rozumiesz, iż psy i koty się od siebie różnią, a przede wszystkim potrafisz docenisz poddańcze oddanie psa, ale i uszanować kocią niezależność. Umiesz cieszyć się z długiego spaceru z psem, jak i wieczoru spędzonego w domu w towarzystwie kota. Niezależnie zatem, którego z tych dwóch zwierzaków wybierzesz, będziesz zadowolony. Najlepiej weź i kota i psa.

29


Wygoda wakacyjnych domów Ryby z własnego połowu, sałatka grecka z kupionych na targu warzyw, sera i lokalnych oliwek, pyszne wino pite na tarasie domu, a wokół cisza i przestrzeń… Ukochany pies odpoczywa u naszych stóp po wyczerpującym spacerze brzegiem morza. Wygoda i możliwość decydowania za siebie powodują, że coraz więcej osób wybiera domy i apartamenty na odpoczynek wakacyjny. Z Anną Kaźmierczak, Dyrektor NOVASOL Polska, rozmawia Marta Pawlik Jak wypoczywają Polacy? Od 12 lat, od kiedy działam na rynku, trendy bardzo się zmieniły. Kiedyś Polacy jeździli po Europie jak oszalali, a teraz mało kto decyduje się na taką formę zwiedzania. Obecnie bliżej nam do krajów Europy Zachodniej – wybieramy odpoczynek indywidualny oraz wczasy w hotelach. Uciekamy od tłumu, szukamy alternatywnych form spędzania urlopu? Na pewno ma związek ze zmianą mentalności, szybkim tempem życia, które mamy na co dzień – w czasie wakacji nie chcemy już wstawać na gwizdek, przebywać w gronie przypadkowych osób. Wzrosty wyjazdów samodzielnych mają też związek z tanimi połączeniami lotniczymi. Podróż własnym autem daje natomiast tę przewagę, że ma się swobodę poruszania na miejscu i robienia tego, na co mamy ochotę. A co gdy nie chcemy się rozstać z naszym pupilem i chcemy go zabrać na wakacje? Novasol jest idealnym wyborem. Na wakacje do naszych domów można zabrać ukochane zwierzę i cieszyć się wolnym czasem wspólnie. Aby zarezerwować wakacje wystarczy wejść na stronę www.novasol.pl, wybrać dom z oznakowaniem „przyjazny zwierzętom”. Za zwierzę nie ma dodatkowych opłat.

30


Pies

NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA


Pies i Kot Przed zakupem psa warto zadać sobie pytanie czego będziemy od niego oczekiwali i jak wykorzystywali jego wrodzone predyspozycje. Niestety często jedynym kryterium przy wyborze pupila stanowi jego wygląd. Jednak nie każdy uroczy szczeniak po wyrośnięciu nadal będzie spełniał nasze oczekiwania, a jego wymagania pokryją się z trybem życia i aktywnością jaką prowadzimy. Dlatego warto zadać sobie trud i przed wyborem psa zapoznać się z wymaganiami rasy, która znajduje się w obrębie naszych zainteresowań. Na początek warto zajrzeć do literatury fachowej. Poszukiwania można zacząć od leksykonu opisującego różne psy. Jednak z reguły znajduje się w nich dużo zdjęć a opisy są pobieżne.

Dlatego jeśli jakiś czworonóg wyjątkowo wpadnie nam w oko, trzeba szczegółowo zapoznać się z cechami jego charakteru i wymaganiami. Istnieje wiele książek poświęconych konkretnym rasom psów. Właśnie do takich źródeł dobrze jest sięgać. Wiele z tych zwierząt, trzymanych dziś przez nas w mieszkaniach, kiedyś była używana do polowań, celów obronnych, pasterskich itp. Natomiast z powodu braku wykorzystywania ich wrodzonych zdolności, zdecydowanie straciły one zacięcie w prezentowaniu niektórych zachowań przypisywanych danej rasie. U niektórych poszczególne cechy charakteru zostały celowo wyeliminowane, tak żeby można było cieszyć się ich towarzystwem mieszkając w mieście.

33


Dlatego najwiarygodniejsze i pełne informacje dotyczące rasy psa, którego chcemy kupić otrzymamy od hodowców. Ich wiedza wynikająca z doświadczenia zapewne będzie większa niż kogokolwiek innego. Zanim udamy się do takiej osoby należy koniecznie sprawdzić prowadzoną przez nią działalność. Warto obejrzeć jej stronę internetową, czy zasięgnąć opinii w związku kynologicznym. Niestety istnieje wiele pseudo hodowli nastawionych wyłącznie na zysk. Hodowca z prawdziwego zdarzenia, jeśli stwierdzi, że warunki w naszym domu są nieodpowiednie, nie sprzeda nam szczeniaka nawet za cenę wyższą od żądanej.

To jemu będzie zależało, byśmy posiadali wszelką wiedzę dotyczącą sprzedawanej przez niego rasy. Jest wiele psów, które niespecjalnie nadają się do hodowli w mieszkaniach czy nawet domach, a mimo to można je spotkać na spacerach w dużych miastach. Przykładem są psy pociągowe jak Alaskan Malamut, Syberian Husky czy Samojed. Ich przepiękny wygląd stał się powodem popularności. Jednak psy te są stworzone, by ciężko pracować w ekstremalnych warunkach. Właśnie w tym odnajdują się i rozładowują olbrzymie pokłady wewnętrznej energii. Dlatego w mieście trudno zapewnić psom pociągowym „szczęśliwe” życie.

34


Skazanie takiego zwierzaka na trzy czy cztery spacery po 15 min, na trawniku wokół bloku, w żaden sposób nie zaspokaja jego potrzeby ruchu. Kolejną grupą którą usilnie przestawiamy na „kanapowców” są psy gończe i myśliwskie. Tutaj prym wiodą Bigle i ostatnio coraz modniejsze, z uwagi na piękny kolor i smukłą sylwetkę, Wyżły Weimarskie. Większość czasu powinny one spędzać w terenie, na tym do czego zostały stworzone, czyli na wąchaniu, chodzeniu po lesie na śladzie i wystawianiu zwierzyny. Kupując psa myśliwskiego trzeba się liczyć z koniecznością, przynajmniej kilku w tygodniu, długich wypadów za miasto. Tylko w taki sposób będzie

mógł on dać upust swoim łowczym czy gończym zapędom. Znane są np. opowieści o Beaglu, który pod nieobecność właściciela zdemolował całe mieszkanie. Zazwyczaj przyczyną takiego zachowania nie jest złe ułożenie czworonoga, lecz potrzeba rozładowania rozpierającej go energii. Całe wieki selekcji predysponują psy do konkretnego typu wykorzystywania ich umiejętności. Można próbować zmniejszyć lub wyeliminować niechciane cechy w obrębie rasy jak np. agresja, ale nie zmienimy ich pierwotnego przeznaczenia. Nie zrobimy z ras aktywnych tzw. kanapowych. Kończy się to często nadwagą, problemami zdrowotnymi i frustracją, która po pewnym czasie może przerodzić się w agresję.

36


Pies i Kot

Takie zachowania można zaobserwować u Amerikan Stford Terierów. Dlatego wybierając psa nie kierujmy się jedynie jego wyglądem. Olbrzymia licz-ba ras, jaka dzisiaj istnieje, na pewno pozwoli nam osiągnąć kompromis. Zanim zdecydujemy się na psa, postarajmy się dopasować go do naszych potrzeb wybierając pupila o odpowiednim charakterze. Wtedy zapewne zostaniemy dla siebie wzajemnie prawdziwymi przyjaciółmi.

37


Pies i Kot


Pokazy Terrarystyczne Kakadu Od 2012 roku na terenie naszych sklepów bądź centrów handlowych, w których się one mieszczą, w ramach Akademii Kakadu organizujemy pokazy terrarystyczne. To doskonała okazja do podziwiania olbrzymich węży, jaszczurek oraz żółwi. W ramach przedsięwzięcia prezentowane są także rozmaite gatunki płazów i bezkręgowców. Klienci naszych sklepów i galerii, odwiedzających je w sobotę i niedzielę, mają jedyną w swoim rodzaju okazję, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o tych fascynujących zwierzętach. Dodatkową atrakcją pokazów terrarystycznych Kakadu jest możliwość wzięcia na ręce oswojonego węża dusiciela i zrobienie sobie z nim pamiątkowego zdjęcia. Informacje o tym gdzie i kiedy odbędzie się kolejny pokaz, są zawsze na bieżąco publikowane na naszej stronie www.kakadu.pl


STOP KLESZCZOM


Pies i Kot

Naukowcy opisali ponad 800 gatunków kleszczy. W naszym kraju znajdziemy ich jednak tylko około 20, z których najbardziej rozpowszechnione są kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy. Stworzenia te nie żyją na drzewach, jak to się powszechnie uważa, lecz wśród traw i niskich zarośli. Najbardziej upodobały sobie wilgotne łąki na skraju lasów i mokradeł, ale możemy je spotkać nawet w wielkich miastach. Łagodne zimy sprawiają niestety, że są aktywne niemal przez cały rok. Kleszcze to dalecy krewni pająków, jednakże w przeciwieństwie do nich są pasożytami odżywiającymi się krwią zwierząt stałocieplnych. Atakują z ukrycia, lokalizując swoje ofiary przy pomocy specjalnych receptorów wrażliwych na temperaturę.

Dlaczego kleszcze są groźne? Mimo, że odżywiają się krwią, kleszcze jako takie nie są niebezpieczne dla naszych pupili. Zagrożenie stanowią liczne choroby, które te pasożyty przenoszą. Borelioza, babeszjoza, haemobartonelloza i kleszczowe zapalenie mózgu – na nie psy i koty zapadają najczęściej. Borelioza wywoływana jest przez bakterie Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii i Borrelia japonica. U ludzi jej objawy przypominają te, które towarzyszą zwykłej grypie. Choroba może prowadzić między innymi do uszkodzenia organów wewnętrznych, mózgu i stawów oraz ślepoty, niewydolności krążenia i zaburzeń nerwowych.

43


Przyczyną babeszjozy jest pierwotniak Babesia canis. U chorego zwierzaka obserwujemy podwyższoną temperaturę, osłabienie, brak apetytu, wymioty, biegunkę, trudności z oddychaniem, niewydolność krążenia oraz anemię, której towarzyszy uszkodzenie wątroby i nerek. Bez szybkiej pomocy lekarza weterynarii choroba kończy się śmiercią w krótkim czasie. Za haemobartonellozę odpowiedzialne są bakterie Haemobartonella canis oraz Haemobartonella felis, które roznoszone są także przez pchły, wszy i komary. Bakterie te atakują krwinki czerwone, niszcząc je. Objawami choroby są anemia, utrata apetytu, spadek wagi ciała zwierzęcia, depresja i nierzadko żółta-

czka. Nieleczona może prowadzić do śmierci.

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową, która objawia się podwyższoną temperaturą, zmęczeniem, bólem głowy, brakiem apetytu, drgawkami i zaburzeniami równowagi. Zwykle nie jest śmiertelna, ale może mieć skutki w postaci niedowładu kończyn i stałych bólów głowy. Co zrobić, gdy nasz pupil „złapał” kleszcza? Kleszcze mogą przyczepić się w każdym miejscu na ciele naszego pupila, ale do ich ulubionych należą pachy, pachwiny, szyja i głowa. Tam też w pierwszej kolejności powinniśmy ich szukać.

44


Pies i Kot Jeśli już zauważmy kleszcza, powinniśmy go jak najszybciej usunąć. Nie należy jednak smarować pasożyta olejem, masłem, kremem itd. w nadziei, że pod ich wpływem sam odpadnie. Substancje te co prawda odcinają pasożytowi dopływ powietrza, ale też powodują u niego „wymioty”, wskutek których do organizmu naszego pupila trafiają zarazki chorobotwórcze. Kleszcza nie wolno również zgniatać. Trzeba go delikatnym acz zdecydowanym ruchem wyciągnąć, chwytając go tuż przy skórze pupila. Możemy to zrobić palcami, pęsetą albo jednym ze specjalnych przyrządów do usuwania kleszczy, które można nabyć w sklepach zoologicznych Kakadu.

Miejsce, w którym znajdował się pasożyt należy dokładnie przemyć środkami dezynfekującymi. Powinniśmy też przez jakiś czas obserwować pupila, by wykryć oznaki ewentualnego zakażenia. Jeśli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii. Jak zabezpieczyć psy i koty przed kleszczami? Najlepszym sposobem walki z kleszczami jest zabezpieczanie pupila przed ich inwazją. W sklepach Kakadu dostępne są preparaty przeciwkleszczowe dla psów i kotów, w postaci sprayów, kropelek i obróżek. Przy ich stosowaniu należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zaleceń producenta, zwłaszcza dotyczących dawkowania. Bardzo ważne jest także to, by środków przeznaczonych wyłącznie dla psów nie stosować u kotów.

45


Sklep zoologiczny Kakadu w Centrum Handlowym Zielony Park Handlowy Targówek jest jednym z największych jakie posiadamy w Warszawie. Specjalizuje się on w akwarystyce. Znajduje się w nim, aż 20 regałów z akwariami, w których pływają praktycznie wszystkie gatunki ryb dostępnych na polskim rynku.

W sklepie są też specjalne, mające po kilka tysięcy litrów, zbiorniki w których można znaleźć bardzo duże ryby, będące gratką dla koneserów akwarystyki posiadających ogromne akwaria. W Kakadu przy Głębockiej można oczywiście też kupić inne zwierzęta i wszystkie potrzebne dla nich artykuły. Sklep ten jako jeden z nielicznych posiada również dział wędkarski. Wielką zaletą jest wejście prosto z parkingu, co ułatwia zakupy zmotoryzowanym klientom.

47


Wybór ryb w sklepach zoologicznych może przywrócić o zawrót głowy. Większość gatunków dorasta do paru centymetrów długości i można je hodować w kilkudziesięciolitrowych zbiornikach. Jednak jest grupa akwarystów, posiadających wielkie akwaria, a w nich wręcz „wodne potwory”. Zwierzęta te w rejonach świata, gdzie żyją w naturze, często są traktowane przez ludzi jako przysmak. Są również ulubionym trofeum dla wędkarzy sportowych, którzy bardzo cenią sobie niebywały temperament tych ryb. Dzięki swojej urodzie, wielu okazałych mieszkańców południowo-amerykańskich rzek jest dziś dekoracją akwariów. Niewątpliwie należą do nich drapieżne,

okoniokształtne pielęgnice z rodzaju Cichla. Aż piętnaście gatunków reprezentuje ten rodzaj. W handlu dostępnych jest kilka. Różnią się one od siebie ubarwieniem i rozmiarem. Zamieszkują przede wszystkim wody i dopływy „Królowej rzek” – Amazonki, czyli tereny Brazylii, Wenezueli, Ekwadoru, Kolumbii, Peru, Gujany i Boliwii. Największe Cichle osiągają przeszło 70 cm długości. Z uwagi na rozmiary i charakter nie są to stworzenia dla każdego akwarysty. Podobnie, jak wiele pielęgnic, dobrze czują się w grupach, dlatego ich lokum może mieć nawet kilka tysięcy litrów. Pomimo tego, ryby te cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Akwarystów fascynują ich wygląd i zachowanie.

50


Akwarystyka Chociaż to duże drapieżniki, Cichle potrafią być płochliwe. By wystraszone miały się gdzie schować, w zbiorniku powinno być kilka kryjówek. Najłatwiej wykonać je z dużych korzeni lub płyt skalnych, jednak wszystkie elementy wystroju muszą być stabilne. To bardzo silne ryby i zburzenie kamiennej dekoracji może się skończyć rozbiciem szyby i „wielką powodzią”. W tak zamieszkanym akwarium można uprawiać wyłącznie duże i mocne ro-śliny. Wprawdzie Cichle ich nie jedzą, ale delikatną roślinność po prostu zniszczą.

Minimalne akwarium dla kilku dorosłych okazów musi mieć ok. 1200 litrów pojemności, a jego długość nie powinna być mniejsza niż 2 metry. Oczywiście im zbiornik większy, tym lepiej będą się w nim czuli wodni podopieczni. Natomiast młode osobniki należy trzymać w o połowę mniejszej ilości wody. Gdy osiągną około 20cm można je przenieść. Podrośnięte Cichle są pewniejsze siebie i lepiej zaaklimatyzują się w dużej przestrzeni.

51


W środowisku naturalnym pielęgnice te polują na mniejsze ryby. Jednak w niewoli chętnie zjadają rybie filety, rozmrożoną stynkę, krewetki czy nawet kawałki mięsa. Trzeba jednak pamiętać, że te ostatnie są rzadkim elementem ich diety. Akwarium z tak dużymi rybami musi być wyposażone w wydajny system filtracyjny. Najlepiej zastosować urządzenia przeznaczone do dużo większej ilości wody niż faktycznie filtrują. Z gatunkiem, któremu poświęcamy uwagę, mogą mieszkać też inne zwierzęta. Jednak każda ryba, która zmieści się Cichlom do pysków zostanie pożarta. Dobrym towarzystwem dla nich są duże sumy z rodziny mandiowatych. Nadają się także inne spore pielęgnice. Zainteresowanych szczegółami życia, hodowli oraz zakupem tych wyjątkowych zwierząt zapraszamy do sklepu Kakadu w CH. Zielony Park Targówek przy ul. Głębockiej w Warszawie. Właśnie tam są one dostępne. Można je obejrzeć i nabyć, a nasi eksperci akwarystyki chętnie, pomogą i odpowiedzą na wszystkie pytania.

52


Akwarystyka

53


Aqua Serwis Kakadu Większość z nas chciałaby zapewne posiadać w swoim domu kąt, w którym można choć na moment oderwać się od codziennych trosk i zmartwień. Taki, w którym krótka chwila daje radość i wypełnia nas energią. Czy nie lepiej po ciężkim dniu pracy, zamiast oglądać telewizję, odpocząć i zapomnieć o wszystkim obserwując wodny świat w pięknym akwarium? Jednak nie każdy wie jak go stworzyć, a później jak dbać o estetykę i zdrowie mieszkańców takiego zbiornika. Tu z pomocą może przyjść KAKADU, które uruchomiło usługę AQUA SERWIS polegającą na projektowaniu, urządzaniu, a później również serwisowaniu akwariów.

Przykładowe zbiorniki zaaranżowane przez naszych specjalistów akwarystyki, można codziennie oglądać w sklepie zoologicznym KAKADU mieszczącym się w centrum handlowym Zielony Park Targówek przy ul. Głębockiej w Warszawie.

54


KROKODYL

realne


Oczywiste jest, że na krokodylowate, kajmany, aligatory i gawiale nie można patrzeć jak na typowych pupili hodowanych w domu. Przecież zwierzęta te znajdują się na liście gatunków niebezpiecznych i zagrażających życiu lub zdrowiu człowieka. Jednak jak się okazuje dla zdeterminowanych miłośników gadów wszystko jest możliwe. Trzeba spełnić specjalne wymogi, aby krokodyl czy kajman trafił w prywatne ręce. Jak, zgodnie z prawem, stać się posiadaczem jednego z tych stworzeń? Polskie prawo, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, pozwala osobom fizycznym nie posiadającym

cyrku, ogrodu zoologicznego bądź placówki badawczo naukowej, na posiadanie 7 gatunków z listy zwierząt niebezpiecznych. Są to kajmany: okularowy, żarake, szerokopyski, Schneidera i karzełkowaty oraz krokodyl krótkopyski i Aligator chiński. Jednak nie wszystkie z nich można kupić, a ceny tych „potworów” wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak zdobyć zezwolenie? Zanim zacznie się o nie zabiegać, trzeba dobrze się przygotować na takiego lokatora. W zależności do gatunku powierzchnia krokodylego mieszkania musi mieć od 4,5 do nawet 21 metrów kwadratowych powierzchni.

58


Terrarystyka


Przepisy również określają jak i z czego powinny być wykonane poszczególne elementy akwaterrarium. Trzeba pamiętać również, że to zwierzęta długowieczne, więc decyzję o miejscu, które przeznaczymy na hodowlę warto dobrze przemyśleć. Pomieszczenie takie musi posiadać dwa zabezpieczenia przed ucieczką. Jeśli drugim są drzwi, koniecznie muszą mieć wizjer, by hodowca przed wejściem mógł sprawdzić, czy jego pupil nie sforsował pierwszego zamknięcia. Na wewnętrznym zabezpieczeniu powinna być też umieszczona tabliczka z napisem: „UWAGA! ZWIERZĘ NIEBEZPIECZNE DLA ŻYCIA I ZDROWIA CZŁOWIEKA”.

Na akwaterrarium powinny znajdować się również informacje zawierające: nazwę gatunkową i szczegółową instrukcję jak postępować w razie ucieczki gada. Przepisy dotyczące wymiarów minimalnej przestrzeni, w której można trzymać krokodyle odnoszą się do rozmiarów zwierzęcia. Generalnie powierzchnie części lądowej i wodnej powinny być większe o 10 proc. od długości gada. Wymagany poziom wody to 20 proc tej samej długości. Gdzie udać się po zezwolenie, gdy jesteśmy gotowi do zakupu? Na początku trzeba odwiedzić Powiatowy Inspektorat Weterynarii by ten, po przeprowadzeniu kontroli, wydał

60


Terrarystyka zaświadczenie o spełnieniu warunków do przetrzymywania zwierząt niebezpiecznych. Następnie należy złożyć wniosek o pozwolenie na ich hodowlę, na decyzję zwykle czeka się parę tygodni. Po otrzymaniu zezwolenia można dopiero zakupić wybrany gatunek. Zwierzę musi być zaczipowane w lewej przedniej stronie karku. Z kompletem dokumentów, potwierdzających zakup i pochodzenie gada, należy udać się do Starostwa Powiatowego w celu jego zarejestrowania.

kupna można zdobyć w sklepie zoologicznym Kakadu specjalizującym się w terrarystyce. Znajduje się on w Zielonym Parku Handlowym Targówek, przy ul. Malborskiej 51 w Warszawie. Dla zainteresowanych zamieszczamy poniżej również link do Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.

http://g.ekspert.infor.pl/p/_dane/akty_pdf /DZU/2011/173/1037.pdf#zoom=90

Więcej informacji dotyczących tych egzotycznych gadów, ich hodowli i

61


Sklep Terrarystyczny Terrarystyka staje się w Polsce coraz popularniejszym hobby. Rośnie liczba miłośników hodowania w domu egzotycznych zwierząt trzymanych w terrariach czy paludariach. Nie szokuje nas już to, że ktoś jest właścicielem kosmatego pająka ptasznika albo imponujących rozmiarów boa dusiciela. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, iż pojawiły się specjalistyczne sklepy, w których takie zwierzęta można nabyć. Niewątpliwie należy do nich sklep zoologiczny Kakadu w Parku Handlowym Targówek w Warszawie. Pracują w nim specjaliści, którzy chętnie służą klientom swoją wiedzą. Sklep wyróżnia największa w Warszawie oferta z zakresu terrarystyki. W Kakadu przy ul. Malborskiej można kupić przeróżne gady, płazy pajęczaki i inne bezkręgowce, często trudne do nabycia. Istnieje również możliwość zamówienia bardzo rzadkich gatunków niedostępnych w ogólnej sprzedaży. Wszystkie oferowane zwierzęta są legalnie sprowadzane i posiadają wymagane dokumenty.


E magazyn kakadu nr 1/2015 (11)  
E magazyn kakadu nr 1/2015 (11)  

Wiosna w tym roku nadeszła wcześnie, ale też zima nie rozpieszczała nas nadmiarem śniegu i mrozami. Dla naszych pupili, a zwłaszcza dla psów...

Advertisement