Kakadu nr 3/2014 (9)

Page 1

E-magazyn sieci sklepów zoologicznych Kakadu

Jesień 2014


Patroni Medialni e-magazynu KAKADUDINGO WĘDKA DLA KOTA OGONEK Z PIÓRKAMI

Cena w e-sklepie

od

9

90

PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


Witamy! Za oknami już jesień. Liście lecą z drzew, dni są coraz krótsze i już chłodniejsze niż latem. Teraz chętniej spędzamy czas w domu, na przykład w fotelu z filiżanką ciepłej herbaty. To też znakomity moment na lekturę. Dlatego namawiamy Was do przeczytania jesiennego wydania naszego E-magazynu. Jak zwykle postaramy się przybliżyć wiele zagadnień dotyczących tematyki związanej ze zwierzętami, które trzymamy w naszych domach. Jednym z nich jest niewątpliwie bardzo złożony temat prawidłowego żywienia psów i kotów. Trzeba wiedzieć nie tylko czym karmić nasze zwierzaki, ale również w jaki sposób to robić. W jednym z artykułów omówiliśmy jak poprawnie żywić te stworzenia. Podpowiadamy Wam na przykład, ile razy dziennie powinien być karmiony pies oraz kot.

Pozostając przy temacie tych najlepszych przyjaciół człowieka. Z pewnością wiecie, że jednym z ważnych elementów kociej wyprawki jest drapak. Wyjaśniamy dlaczego nasi mruczący bracia mniejsi z takim zapamiętaniem drapią w różne przedmioty? Nie chodzi tylko o ostrzenie pazurów. Odpowiedź na pytanie, do czego jeszcze naszym kotom potrzebne są drapaki, znajdziecie w tym wydaniu e-magazynu. Pierwszymi zwierzęcymi przyjaciółmi naszych dzieci są zazwyczaj koty, psy, gryzonie i króliki oraz rybki. Większości z nas trudno jest natomiast wyobrazić w tej roli jaszczurki, żaby lub innych mieszkańców terrarium. Wbrew pozorom jednak, terrarystyka może być wspaniałym hobby dla naszych pociech. O tym którymi ze zwierząt hodowanych w terrariach mogą opiekować się dzieci, mówi tekst pt. „Terrarystyka to dobra i rozwijająca pasja dla Twojego dziecka”. Nie zapomnieliśmy również o miłośnikach akwarystyki, ptaków i gryzoni. Na łamach tego numeru opowiadamy o niezwykłych barwach karasi ozdobnych. Opiszemy metody pozbycia się glonów z akwarium. Wyjaśniamy, dlaczego gryzoniom warto kupić domek. Przedstawiamy też najnowsze teorie dotyczące ewolucji ptaków.

Zapraszamy do lektury. Redakcja e-magazynu Kakadu


Applaws dog multipack z kurczakiem

Cena w e-sklepie

od 00

137

PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


SPIS TREŚCI

12

W jaki sposób karmić psy?

16

W jaki sposób karmić koty?

20

26

Dlaczego koty potrzebują drapaków? Dlaczego gryzonie potrzebują domku? Skąd się wzięły ptaki

32

38

Niezwykłe barwy karasi ozdobnych

44

Glony w akwarium

52

56

Terrarystyka dobra i rozwijająca pasja dla Twojego dziecka Mieszkańcy terrarium dla najmłodszychPies i Kot


Model BGB 45335 ProPower 2.0 Turbo Wyjątkowa pojemność worka na kurz i wyjątkowa skuteczność odkurzania! Zalety odkurzacza: Innowacyjna turboszczotka ProAnimal – dogłębnie czyści dywany usuwając sierść zwierząt. Końcówkę TwinBrush można zdjąć jednym ruchem i dokładnie wyczyścić, przywracając szczotce maksymalną skuteczność. System filtracji ze zmywalnym HEPA13 polecany np. dla alergików.

Model BGL 3A234 GL-30 ProAnimalHair Wielka wydajność w niewielkiej formie. W trosce o Twoje dobre samopoczucie! Zalety odkurzacza: Filtr Bionic redukuje niemiłe zapachy i dba o czystość powietrza wydmuchiwanego z odkurzacza. Specjalna szczotka ProAnimalHair – skutecznie usuwa sierść z wykładzin i dywanów; posiada dwa welurowe paski. HiSpin Motor – energooszczędny silnik nowej generacji o wysokiej wydajności.W JAKI SPOSÓB

KARMIĆ

PSY?


Pies i Kot Chcąc prawidłowo żywić psa, należy uwzględnić między innymi jego wiek oraz wielkość (w wieku dorosłym). Cechy te w istotny sposób wpływają bowiem na potrzeby pokarmowe naszych pupili. Szczenięta, proporcjonalnie do swojej masy ciała, potrzebują większej ilości pożywienia niż psy dorosłe, ale ich układy pokarmowe nie działają jeszcze tak sprawnie, jak u dojrzałych osobników. Z tego powodu ich dzienną dawkę karmy powinniśmy rozłożyć na kilka posiłków. Szczenięta ras małych i średnich do około 5-6 miesiąca życia najlepiej karmić przynajmniej 3 razy dziennie, a od 6 do 10-12 miesiąca – 2 razy. W przypadku ras dużych i olbrzymich, psy do 6 mie-

siąca – 2 razy. U ras dużych i olbrzymich, psy do 6 miesiąca dobrze jest karmić co najmniej 4 razy dziennie, starsze zaś – 3 razy. Dorosłym i zdrowym zwierzętom wystarczy 1 posiłek dziennie (niektórzy specjaliści zalecają jednak, by przedstawicieli ras olbrzymich karmić 2 razy). Chorym i starszym wiekiem psom lepiej jest dzienną dawkę pożywienia rozłożyć na 2-3 posiłki. Bardzo ważne jest to, by jedzenie podawać o stałych porach, wówczas układ pokarmowy psów (i w ogóle cały ich metabolizm) będzie funkcjonował najsprawniej, a więc lepiej wykorzystywał substancje odżywcze zawarte w pożywieniu. Gdy zwierzę skończy jeść, czyli mniej więcej po około 20 minutach

13


miskę zabieramy, nawet jeśli coś w niej jeszcze zostało. Nie wskazane jest również to, by pies miał stały dostęp do pokarmu. Wiele psów ma bowiem skłonność do przejadania się, którą odziedziczyły po swoich przodkach wilkach, które zjadają naraz ogromne ilości mięsa, by zgromadzić w organizmach zapasy energii na dłuższy czas, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy znów uda się im coś upolować. Oczywiście zdarzają się odwrotne sytuacje: przy stałym dostępie do jedzenia, niektóre psy stają się wybrednymi niejadkami.

14


Pies i Kot

BRIT CARE JUNIOR LARGE BREED LAMB & RICE

Cena w e-sklepie

od 00

137

PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


W JAKI SPOSÓB

KARMIĆ

KOTY


Pies i Kot

Prawidłowe zasady żywienia kotów są całkowicie odmienne od tych, które obowiązują przy karmieniu psów. Niezależnie od wieku zwierzęcia, przy podawaniu mokrej karmy, dzienną dawkę najlepiej rozłożyć na kilka posiłków. Jeśli zaś stosujemy karmę suchą, dbamy o to, by stale znajdowała się ona w kociej misce. W przypadku kociąt takie postępowanie jest zrozumiałe – muszą jeść kilka razy dziennie, ponieważ intensywnie się rozwijają, ale ich układy pokarmowe nie są jeszcze tak sprawne w trawieniu jedzenia, więc nie można ich przeciążać. Dlaczego jednak taki sposób karmienia jest wskazany również w przypadku dorosłych osobników?

Jako drapieżniki, koty przystosowały się do polowania na różne małe zwierzęta. Głównie są to ptaki i gryzonie. Jedna taka zdobycz nie wystarczy, by zapewnić im dobową rację pożywienia – zmuszone są zatem polować kilkakrotnie w ciągu doby. To właśnie dlatego koty, nawet te, które nie zdobywają samodzielnie pożywienia, lubią jeść często, ale małymi porcjami. Niektóre z nich podchodzą do miski nawet kilkanaście razy, w nocy i w dzień. Większość kotów nie przejawia tendencji do przejadania się, jeśli więc podajemy im odpowiednią karmę, dostosowaną do ich wieku i kondycji fizycznej, nie istnieje ryzyko niekontrolowanego wzrostu ich wagi.

17


18


Pies i Kot

19


DLACZEGO

KOTY

P O T R Z E B U J Ą D R A PA K Ó W


Jeżeli nasz kot nie będzie miał drapaka, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że prędzej czy później dobierze się do naszych mebli. Dlatego powinniśmy go nabyć jako element wyprawki wraz z pojawieniem się zwierzaka w naszym domu. Dlaczego właściwie koty drapią różne przedmioty?

Oczywiście ostrzą w ten sposób swoje pazury, które zbudowane są z warstw. Te zewnętrzne z czasem zużywają się i tępią, zwierzęta muszą więc je usunąć, a robią to właśnie podczas drapania. W ten sposób koty pielęgnują tylko pazury w przednich łapach. W tylnych robią to przy pomocy zębów. Istnieje też drugi, powód drapania mebli i drapaków, a w przypadku kotów wolnożyjących i wychodzących, słupów, płotów i pni drzew. Koty są istotami terytorialnymi i mają swoje rewiry, które w odpowiedni sposób oznaczają nie tylko zapachem swojego moczu. Zwierzęta te mają również, znajdujące się na spodzie łapek gruczoły zapachowe, którymi znakują swoje terytoria. Rozprowadzają wydzielinę na drapanym przez siebie przedmiocie.

Zwierzaki najchętniej wybierają pionowe powierzchnie. Pomimo, że dla ludzi ten zapach jest niewyczuwalny, koty bez problemu za jego pomocą odczytują w ten sposób wiadomość pozostawioną przez innego osobnika.

21


Potrzeba znaczenia swojego rewiru jest u kotów bardzo silna. Dlatego należy im stwarzać warunki do możliwości zaspakajania tego instynktu. Aby kot czuł się w domu pewnie i bezpiecznie musi mieć miejsca, gdzie będzie zostawiał informację, że to jego terytorium.


Pies i KotWoliera


DLACZEGO

GRYZONIE POTRZEBUJĄ DOMKU


Woliera Kompletując wyprawkę dla naszego chomika, myszki, szczurka czy jakiegokolwiek innego gryzonia, nie powinniśmy zapominać o zakupie odpowiedniej wielkości domku. Jest on niezbędny, ponieważ dzięki niemu zwierzęta czują się bezpieczniej. W naturze gryzonie mają wielu wrogów. Mówiąc wprost, są ulubionym daniem licznych drapieżników. Polują na nie sowy, pustułki, koty domowe i ich mali krewniacy, tchórze, łasice, lisy, szakale, węże, itd. Chętnie zjadają je także dziki, niedźwiedzie i wilki, jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja. Małymi gryzoniami nie pogardzą nawet niektóre duże gatunki płazów, np. ropuchy aga.

Niestety gryzonie, poza nielicznymi wyjątkami, jak np. jeżozwierze, są w zasadzie bezbronne. Owszem mają bardzo ostre zęby, ale na niewiele się im one przydają w starciu z drapieżnikiem uzbrojonym w kły, pazury, dziób lub zabójczy jad. Ich jedynym ratunkiem jest więc szybka ucieczka i dobra kryjówka. Nory, dziuple, skalne szczeliny czy gęste zarośla umożliwiają gryzoniom ukrycie się przed drapieżnikami i bezpieczne odchowanie potomstwa. Często też służą im za spiżarnie, w których gromadzą zapasy pokarmu. Pragniemy, by nasze zwierzątka były szczęśliwe. Będą takie, gdy stworzymy

27


im dobre warunki do życia. Zapewnimy optymalną dietę i kupimy odpowiedniej wielkości klatkę, w której nie zabraknie domku. Możliwość ukrycia się w nim zapewni zwierzakom poczucie bezpieczeństwa. Żyjąc w ciągłym stresie pupile tracą odporność i stają się bardziej podatni na choroby.

Pomimo, że w niewoli nie grożą im żadne niebezpieczeństwa, potrzeba schowania się leży w naturze gryzoni. Jest to zachowanie wrodzone i nie uda się nam go zmienić. Można spotkać się co prawda z opinią, że na przykład świnki morskie, nie powinny mieć domu, ponieważ ciągle się w nim chowają, co utrudnia ich oswojenie. Nie jest to prawdą! Wręcz przeciwnie, poczucie bezpieczeństwa doda im odwagi w kontaktach z nami.

28


Woliera

13Woliera


SKĄD SIĘ WZIĘŁY

PTAKI


Woliera

Pochodzenie ptaków nadal owiane jest tajemnicą. Wiele wskazuje na to, że mogły pojawić się Ziemi dużo wcześniej, niż do tej pory sądziliśmy. Odkryte skamieniałości świadczą o tym, że już w kredzie, czyli w okresie od 145 do 66 milionów lat temu, istniało wiele różnych form ptaków. Latające dinozaury Uczeni nie mają wątpliwości, co do tego, że ptaki wyewoluowały z gadów, ponieważ wszystkie dowody kopalne na to wskazują. Dowodzą one, że pierwotne ptaki miały wiele typowych dla gadów cech, takich jak gadzie zęby, pazury na skrzydłach i łuski. Ich współ-

cześni potomkowie utracili zęby i pazury, ale zachowali łuski na nogach. Aczkolwiek w Ameryce Południowej żyją hoacyny – ptaki, których pisklęta mają na skrzydłach pazury, ale tracą je, gdy dorastają. Kwestią sporną nadal jest jednak to, które gady były przodkami ptaków. Większość naukowców uważa, że były nimi dinozaury. Dokładniej mówiąc dromeozaury – stosunkowo niewielkich rozmiarów, dwunożne dinozaury drapieżne. Zwierzęta te nie tylko przypominały współczesne ptaki budową ciała, ale i zachowaniem. I niektóre z nich na pewno miały pióra!

33


34


Woliera Po co dinozaurom potrzebne były pióra?

Pióra powstały z gadzich łusek. Ciekawe jednak, że początkowo wcale nie służyły do latania. Dinozaury nie wykształciły ich po to, by wznieść się w przestworza, ale by chronić się przed zimnem i utrzymywać stałą temperaturę swych ciał. Większość dinozaurów była bowiem stałocieplna, co dowiodły szczegółowe badania archeologiczne i porównawcze. Dzięki temu mogły prowadzić bardzo aktywny tryb życia i skolonizować zimne rejony świata. Gady używały piór także do porozumiewania się z innymi członkami swoich gatunków – podobnie, jak to czynią ptaki – na przykład w trakcie tańców godowych lub walk z rywalami. Pióra dinozaurów były bowiem kolorowe, o czym świadczą zachowane w skamieniałościach komórki barwnikowe. Jak dinozaury nauczyły się latać?

Kto wie, czy długie pióra na przednich kończynach w ogonie nie wykształciły się u dinozaurów właśnie w celach komunikacyjnych, a dopiero z czasem zaczęły być niezbędne przy lataniu? Bardzo możliwe, że kiedy niektóre z tych gadów „postanowiły” zamieszkać na drzewach, miały już pierwotne lotki i sterówki.

35


Dla zwierząt żyjących w koronach drzew, istotne jest szybkie przemieszczanie się z drzewa na drzewo. Można przeskakiwać, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy odległość nie jest zbyt duża. Lepiej jest zatem zdobyć umiejętność latania lub przynajmniej szybowania. Można wówczas nie tylko łatwiej przemierzać lasy, ale też bardziej efektywnie zdobywać pożywienie i szybciej uciekać przed wrogami. Nie ma wątpliwości, że nadrzewne dinozaury najpierw nauczyły się szybować w powietrzu. Ta technika latania ma jednak swoje ograniczenia, dlatego niektóre z nich poszły o krok dalej. Dzięki subtelnym, lecz ważnym zmianom w budowie ciała, zaczęły naprawdę fruwać, a umiejętność tą doskonaliły z pokolenia na pokolenie.

36


Woliera

37Akwarystyka

NIEZWYKナ・ BARWY

KARASI OZDOBNYCHAkwarystyka Istnieje wiele odmian karasi. Te ozdobne wyhodowano w Azji krzyżując ze sobą wyselekcjonowane sztuki. Potocznie mówimy o nich złote rybki lub welony, choć fachowych nazw jest zdecydowanie więcej. Zwierzęta te zachwycają nas nie tylko swoimi dziwnymi kształtami, ale również różnorodnym i pięknym ubarwieniem. Istnieją osobniki białe, złote, pomarańczowoczerwone, czarne, czekoladowe, fioletowe (odmiana rzadka i bardzo droga) i łaciate (dwu- lub trójbarwne).

łuski w obu rodzajach. Najbardziej ciekawe jest jednak to, że niektóre osobniki tego gatunku w ciągu życia zmieniają swe ubarwienie.

Niezależnie od koloru istnieją odmiany, których ciała lśnią metalicznym połyskiem, matowe oraz takie, które mają

W przeciwieństwie do nich, ubarwienie matowych osobników jest trwałe. W dzieciństwie stają się białe, pomarań-

Całkowitej przemiany kolorystycznej dokonują przedstawiciele odmian metalicznych. Gdy są bardzo młode, mają zwykle ciemnobrązowy grzbiet i mosiężne boki. Wraz z wiekiem zaczynają się przebarwiać, by w dorosłym życiu przybrać jeden z wymienionych na początku kolorów.

41


czowoczerwone, złote lub łaciate i pozostają takie aż do śmierci. A rybki mozaikowe? U nich ta niezwykła transformacja jest częściowa. Kolor zmieniają wyłącznie ich błyszczące łuski. Zwykle przyjmują barwę sąsiadujących z nimi łusek matowych, a jeśli rybka jest łaciata, barwę jednej z sąsiadujących łusek matowych. Oczywiście te ostatnie mają trwałe ubarwienie. Zmiana koloru podczas dorastania jest problemem dla hodowców złotych rybek, ponieważ nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności, co do ich ostatecznego ubarwienia. Co gorsza, wybarwianie się może trwać bardzo długo – wiele miesięcy, a nawet lat!

42


Akwarystyka

43


GLONY


Akwarystyka Jak uniknąć nadmiaru glonów w akwarium? Glony znajdziemy praktycznie w każdym, nawet najlepiej prowadzonym akwarium. Wbrew pozorom są pożyteczne, na przykład będąc dodatkowym pokarmem dla ryb i oczyszczając wodę z nadmiaru substancji pokarmowych. Jednak dzieje się tak tylko wtedy gdy jest ich niewiele. Jeśli rozrosną się nadmiernie, nie tylko psują wygląd zbiornika, ale i szkodzą roślinom wyższym. Jak zapobiegać nadmiernemu rozwojowi glonów? Utrzymanie populacji glonów w akwarium na niskim, bezpiecznym poziomie,

nie jest wcale takie trudne, jakby się to mogło wydawać. Należy tylko przestrzegać pewnych zasad, zarówno przy zakładaniu akwarium, jak i podczas opieki nad nim.

Najczęstszym błędem, popełnianym zwykle przez początkujących, jest wpuszczanie do akwarium zbyt dużej liczby ryb oraz ich przekarmianie. Produkty przemiany materii, wydalane przez zwierzęta i rozkładnie się niezjedzonego pokarmu, są doskonałą pożywką dla glonów. Warto również zainwestować w bardzo wydajny filtr, w którym można zastosować różnorodne wkłady – od mechanicznych po biologiczne – przez co

45


oczyszczanie wody jest znacznie bardziej efektywne. Nie zapominajmy również o czyszczeniu dna akwarium z mułu i regularnej podmianie wody, aby pozbywać się z niej nadmiaru związków azotu i fosforu. To właśnie przede wszystkim nimi odżywiają się glony. Kolejnym czynnikiem ich nadmiernego rozwoju jest niewłaściwe oświetlenie zbiornika. Chodzi tu zarówno o rodzaj i moc wykorzystanych źródeł światła, jak i czas oświetlania. Akwarium powinno być ustawione z dala od okna, aby można było decydować o tym, w jaki sposób i ile czasu w ciągu doby będzie ono oświetlone. Przede wszystkim powinniśmy korzystać ze specjalnych świetlówek akwarystycznych, których liczbę i moc dostosowujemy do wielkości i typu zbiornika. Optymalny czas jego oświetlania to zazwyczaj 12 godzin na dobę.


Akwarystyka

Większość glonów słabo rośnie w wodzie miękkiej. O ile nie przeszkadza to gatunkom w naszym zbiorniku, możemy do akwarium wlewać wodę miękką o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, z dodatkiem garbników i kwasów humusowych, w której większość glonów nie lubi. Możemy również hodować ryby i inne zwierzęta odżywiające się glonami. Zjadając algi, będą w naturalny sposób usuwały ich nadmiar. Co zrobić, gdy glony rozrosły się za bardzo? W takiej sytuacji należy ręcznie lub przy pomocy specjalnych urządzeń

usunąć glony z szyb, podłoża i elementów dekoracji. Dodatkowo można zastosować odpowiednie preparaty, które dostępne są w sklepach zoologicznych Kakadu. Najlepiej sięgnąć po środki o łagodnym działaniu, by nie zaszkodzić rybom i roślinom. Silniejsze preparaty glonobójcze warto zastosować w ostateczności, gdy wszystko inne zawiodzie. Liście roślin porośnięte glonami należy odciąć i wyrzucić. Najważniejsze jednak, aby po wykonaniu takich porządków przestrzegać powyżej opisanych zasad. W przeciwnym razie glony znów opanują zbiornik.

47

Terrarystyka


D O B R A I R O Z W I J A J Ą C A PA S J A D L A T W O J E G O D Z I E C K A


Terrarystyka Żyjemy w świecie, opanowanym przez Internet i urządzenia elektroniczne. Pasje dzieci i nastolatków ograniczają się często do przesiadywania przy komputerze, tablecie czy smartfonie. U takich młodych ludzi zanika potrzeba posiadania hobby i zainteresowań poszerzających wiedzę o świecie, który nas otacza. Tu rola rodziców. Często wygodnie nam, gdy dzieci zajęte komputerem pozwalają odpocząć po pracy lub w spokoju zająć się domowymi obowiązkami. Jednak rolą mam i ojców jest wychowywanie własnych dzieci i spędzanie z nimi czasu. Wpływa to pozy-

tywnie na relacje rodzinne. Znakomitą formą wspólnych zajęć jest znalezienie rodzinnego hobby lub zaszczepienie naszym pociechom zamiłowania do dziedziny, którą sami się już od dawna interesujemy. Może być to np. piłka nożna, kolekcjonerstwo, czy fotografowanie. My jednak proponujemy hobby dla wielu wręcz magiczne, tajemnicze i fascynujące - to terrarystyka. Zwierzęta hodowane w terrarium czyli gady, płazy i bezkręgowce to bardzo egzotyczne i ciekawe stworzenia. W naszym domu może zamieszkać wyglądający jak smok legwan czy polujący językiem na

53Terrarystyka owady kolorowy kameleon. Innym proponujemy włochatego ptasznika, który wbrew pozorom może być całkiem miły. Kiedyś można je było zobaczyć wyłącznie w telewizji lub w czasie wyprawy do tropikalnych krajów. Dziś w sklepach zoologicznych Kakadu bez problemu można kupić różne węże, jaszczurki, żółwie, gekony, żaby, pająki i wiele innych. Ponieważ opieka nad większością z tych zwierząt wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego dzieci powinny na początku pomagać rodzicom w „rytuałach” związanych z pielęgnacją. Z czasem rola może się odwrócić, aż do

momentu, gdy młody terrarysta w pełni przejmie obowiązki. Wiedza potrzebna do hodowli tych zwierząt nie zamyka się tylko w ramach zoologii ale także geografii i botaniki. Młody człowiek może się pochwalić zdobytymi wiadomościami z zakresu terrarystyki i zaimponować nimi rówieśnikom oraz nauczycielom. Jeśli pasja go pochłonie, zapewne sam zacznie rozwijać się w tej dziedzinie, nie potrzebując już pomocy rodziców. To najlepsza droga aby stać się erudytą i nabrać pewności siebie. Dlatego namawiamy Was i Wasze dzieci. Terrarystyka – to jest to!

55


MIESZKAŃCY TERRARIUM DLA NAJMŁODSZYCH


Terrarystyka Jeżeli za naszą namową, postanowiliście Państwo zaszczepić bakcyla terrarystyki u swojego dziecka, przedstawimy gatunki zwierząt, od których najmłodsi terraryści pod czujnym okiem rodziców, mogą zacząć swoją przygodę z tym hobby. Mówiąc najmłodsi mamy na myśli dzieci powyżej szóstego roku życia. Skupimy się na gadach, bo te są najbardziej odpowiednie dla początkujących. Wbrew pozorom żółwie uważane za łatwe w hodowli wymagają więcej opieki, niż mogłoby się to wydawać. Dlatego polecamy je bardziej dla nastolatków.

Przedstawimy natomiast dwa gatunki jaszczurek, które można wybrać na pierwszych ambasadorów terrarystyki w naszym domu i podopiecznych dla naszych pociech.

Pierwszym z nich jest Gekon Lamparci. Ta niezbyt duża, bo dorastająca średnio do 25cm jaszczurka ma stosunkowo małe wymagania środowiskowe. Wystarczy jej terrarium z temperaturą wahającą się między 26°C, w chłodniejszej części terrarium, do 32°C w części ogrzewanej, dostęp do świeżej wody oraz pożywienia z dodatkiem witamin.

55


W terrarium prócz podłoża, którym mogą być zrębki bukowe, sosnowe lub chipsy kokosowe, powinno się znaleźć kilka kryjówek, z których jaszczurki te bardzo chętnie korzystają w dzień, ponieważ są to stworzenia aktywne głównie nocą. Z tego powodu nie ma też potrzeby oświetlania terrarium intensywnym światłem, w zupełności wystarczy żarówka o niedużej mocy. Niewielka ilość światła przez nią emitowana nie zniechęci gekonów do aktywności, a naszemu dziecku pozwoli na ich obserwację. Dużą zaletą gekonów lamparcich jest fakt, że w jednym terrarium możemy pielęgnować więcej niż jednego osobnika, ponieważ jest to gatunek stadny.

Drugą jaszczurką dla dziecka z powodzeniem może być gekon orzęsiony. Mimo, że jego wymagania są nieco większe, niż gekona lamparciego, nadal pozostaje on jedną z łatwiejszych jaszczurek w hodowli, którą możemy pielęgnować w mieszkaniu wspólnie z naszym dzieckiem. Gatunek ten dorasta przeciętnie do 22 cm. Do wystroju terrarium dla niego używamy pnączy oraz roślin, po których zwierzęta chętnie będą się wspinać. Z racji tego, że to również jest gatunek głównie nocny, światło w terrarium nie powinno być zbyt intensywne. W terrarium umieszczamy sztuczne rośliny, ponieważ żywe po prostu nie będą rosły.

58


Terrarystyka

Konieczny jest również dostęp do świeżej wody, podawanej najlepiej w niezbyt wysokim spodeczku oraz karma z dodatkiem witamin i wapnia. Gekon orzęsiony, w przeciwieństwie do poprzednio gatunku, wymaga wilgotności na poziomie 70%, którą możemy osiągnąć, spryskując terrarium raz dziennie wodą. Temperatura powietrza powinna wahać się od 22 do 25° C.

odbywało się w towarzystwie osoby dorosłej – chodzi o to, by zapo-biec ucieczce zwierząt. Również każde wyjmowanie zwierzęcia z terrarium, powinno odbywać się pod czujnym okiem osoby dorosłej, by nasz mały terrarysta nie zrobił krzywdy swojemu pupilowi.

Jaszczurki te również lubią własne towarzystwo, więc terrarium może być zamieszkane przez kilka osobników.

Jeżeli poświęcimy trochę swojego czasu, aby pomóc naszemu dziecku w opiece nad gadem, będzie ono mogło się cieszyć z posiadania tak niezwykłego, wciąż jeszcze mało popularnego, pupila.

Należy pamiętać, aby każdorazowe otwarcie terrarium z gekonami, czy to do karmienia, czy w celu posprzątania,

A może i państwo, jako rodzice połkniecie bakcyla i terrarystyka stanie się rodzinnym hobby.

59Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.