Page 1

E-magazyn sieci sklep贸w zoologicznych Kakadu

Wydanie WALENTYNKOWE Y


O REDAKCJI Patrycja Bydlińska Redaktor naczelna

y

Redaktor naczelna serwisu Kakadu.pl, a także wegetarianka, zwolenniczka zdrowego trybu życia oraz miłośniczka zwierząt, w szczególności gryzoni.

Justyna Krzycka Kreator graficzny

Kreator graficzny e-magazynu Kakadu. Dziennikarka kilku serwisów internetowych. Przyszły technik informatyk. Miłośniczka zwierząt. Posiadaczka dwóch kotów i owczarka niemieckiego.

Jacek Narożniak Dziennikarz

Absolwent wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt, a zwłaszcza kotów. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Jako dziennikarz specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, oraz na licznych portalach internetowych, między innymi na stronie Kakadu.pl.


SPIS TREŚCI

6

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety 36

14

Światowy dzień kota - wywiad

20 24

32

Karmy dla psów ras małych

Karmy dla psów 40 ras średnich Karmy dla psów ras dużych

Prawidłowe żywienie myszy

44

Miłość wśród zwierząt

Karmy dla psów 50 ras olbrzymich

Co lubią jeść kanarki?


OD REDAKC JI Oto przed Państwem drugi numer naszego e-magazynu. Za oknem zima, choć luty w tym roku nie specjalnie nam się udał. Jest bardziej wiosennie niż zimowo. Może to i dobrze, choć zapewne nie dla wielbicieli zabaw na śniegu. Luty, jak co roku stoi pod znakiem dwóch świąt. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota, natomiast 14 lutego to oczywiście Walentynki. Koty wnoszą do naszego życia radość! Ich mruczenie wpływa kojąco na skołatane nerwy i pozwala zapomnieć o troskach dnia powszedniego. Dosłownie! Naukowcy stwierdzili bowiem, że głaskanie kota korzystnie wpływa na nasze zdrowie, obniżając ciśnienie krwi! Jeśli dodamy do tego to, ile naszego pożywienia uratowały te zwierzaki przed pożarciem przez gryzonie, łatwo możemy zrozumieć, jak wiele kotom zawdzięczamy. To wystarczy, by przynajmniej raz w roku oddać cześć tym zwierzętom. O Światowym Dniu Kota opowiada nam Wojciech - Albert Kurkowski – pomysłodawca obchodów tego święta w Polsce. Walentynki – święto może trochę skomercjalizowane, ale przecież poświęcone najsilniejszemu ludzkiemu uczuciu. Nie tylko zresztą ludzkiemu. Co prawda, w przypadku zwierząt o miłości nie mówimy, używając raczej sformułowań typu ,„instynkt rozrodczy” lub „popęd płciowy”, ale czy jesteśmy tak bardzo pewni, że miłość jest zwierzętom obca? Tak, czy inaczej potrzeba rozmnażania jest silniejsza nawet od instynktu samozachowawczego. W artykule „Miłość wśród zwierząt” rozważamy, czy zwierzęta potrafią kochać i piszemy o tym, jak wyglądają zwierzęce małżeństwa. Ponadto w numerze między innymi doradzamy, jak nauczyć kota korzystania z kuwety, porównujemy karmy przeznaczone dla psów ras małych, średnich, dużych i olbrzymich oraz podpowiadamy, co lubią jeść kanarki. Życząc szczęśliwego Dnia Kota i radosnych Walentynek, zapraszamy do lektury. Redakcja e-magazynu Kakadu


FLAWITOL OMEGA 3 Dla Twojego Zwierzaka

Cena w e-sklepie

TYLKO

25 99 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


JAK NAUCZYĆ KOTA KORZYSTANIA Z KUWETY

Koty mają nawyk zakopywania swoich odchodów, dlatego zwykle szybko uczą się korzystać z kuwety. Najlepiej gdy kocięta mogą obserwować przy tej czynności swoją matkę, mogą ją wówczas naśladować. Jeśli nie mają takiej możliwości, sami musimy nauczyć je czystości.


Nkorzystania auka zkota kuwety

„ „

Do nauki czystości potrzebna będzie nam dobra kuweta. Na początek najlepiej wybrać kuwetę dla kota otwartą, czyli taką, która jest dostępna ze wszystkich stron.

Dla kociąt lepiej jest wybrać produkt o niskich ściankach. Chodzi o to, by nasz futrzak miał do niej łatwy dostęp ze wszystkich stron.

Bardzo ważne jest to, gdzie taką kuwetę ustawimy. Miejsce powinno być ustronne, ale dostępne. W przeciwnym razie z pewnością nie będzie chciał z kuwety korzystać. Jeśli dysponujemy dużym mieszkaniem, warto początkowo udostępnić kotu kilka kuwet, nawet w każdym pomieszczeniu po jednej. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku kociaków. Zaabsorbowany zabawą maluch nie będzie biegł przez całe mieszkanie w poszukiwaniu kociej toalety, tylko załatwi sprawę tam, gdzie się aktualnie znajduje.

Nazwa kuweta

Dawno temu, gdy nie było specjalnych toalet dla kotów, ich właściciele używali często kuwet stosowanych do wywoływania zdjęć. Stąd zapewne wzięła się nazwa pojemników wypełnionych żwirkiem, w które nasze futrzaki załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne Toalety dla kotów są dziś dostępne w każdym sklepie zoologicznym i są podstawowym elementem wyprawki dla kotów. Możemy znaleźć kuwety w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach, takie w których nie stosuje się żwirku, a nawet kuwety „samoczyszczące się”. Zasadniczo jednak rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje kuwet dla kotów: kuwety otwarte i kuwety zamknięte.

Koty


Otwarte kuwety dla kotów

„ „

Kuweta otwarta jest po prostu płaskim pojemnikiem, najczęściej o podstawie prostokąta, choć dostępne są również tzw. kuwety narożne, czyli takie, które przybierają trójkątny kształt.

Większość współczesnych modeli kuwet otwartych zaopatrzona jest w specjalny kołnierz, który ma zapobiegać wysypywaniu żwirku na podłogę przez koty.

Uczciwie trzeba jednak przyznać, że nie zawsze spełnia on swe zadanie. Bardziej energiczne zwierzaki i tak wysypują z kuwety sporo żwirku.

y t le a to ie c o k e z s w r ie p

Pierwsze toalety dla kotów były właśnie kuwetami otwartymi i taki model nadal cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli kotów. Być może dlatego, że zajmują one stosunkowo mało miejsca. Są to też idealne kuwety dla kociąt, ponieważ łatwo jest się do nich kociętom dostać. Byle tylko krawędź kuwety nie była zbyt wysoka. Kuwety otwarte mają dwie zasadnicze wady. O pierwszej, czyli wysypywaniu żwirku już wspomniałem. Druga zaś to ta, że nic nie izoluje przed wydostawaniem się z nich brzydkich zapachów.


Zamknięte kuwety dla kotów Terminem tym określamy kuwety zaopatrzone w daszek. Wyglądem przypominają zatem budki.

TY E W U K

ĘT E I N K ZA M

est j h c nięty ejsca. k m a mi tz e o r w o u p s a tym ąk Wad zajmują ogą poz e , al e Kot wchodzi do takiej m ż ć a y t , t s o t ko jzy tóre nich kor dki. Na kuwety przez otwór k e i N zypa wersją ię z r s p wykonany w jednym ć ba adkie oczesną kotów z r o z krótszych boków. są t ej now ety dla czyl i o z a d o m r t a s ba ę iętej uwety n roch k t m t k a s z a je nie jest zw. t w Wejście u większości kuwet zamkniętych zaz a ie N są wiśc zyszczą. ce. y ą z z c opatrzone jest dodatkowo w uchylne drzwiczc o sz , bo e się c ega na a c ą l ki. Toalety dla kotów zamknięte mają kilka zamy sam nia pol wetę e ż let, których nie posiadają kuwety otwarte. Przeszcze amy ku irek tak, y z c w ac es de wszystkim są bardziej estetyczne, dlatego nie Proc że obr wczas ż się ó „kolą w oczy” nawet, gdy stoją na widoku. Ponadtym, i, w sypuje s o tóre ł k e z ó r k , p o to wydostaje się z nich niewiele brzydkich zapato w kota jalne si . chów. I wreszcie, z zamkniętej kuwety kot wysypudla spec czyścimy z je znacznie mniej żwirku. prze amy i ąg wyci


Żwirek dla kota - jaki wybrać?

Wybór żwirku dla kota zależy w większości przypadków od preferencji jego właściciela. Dobrze wychowanych zwierzakom jest zwykle to obojętne. Dlatego niniejszy tekst dotyczy moich własnych upodobań w kwestii zawartości kociej kuwety, choć popartych wieloletnim doświadczaniem. W sklepach zoologicznych mamy do wyboru żwirki wykonane z trzech materiałów. Są to żwirki drewniane, bentonitowe i silikonowe. W kategorii żwirki drewniane znajdziemy oczywiście produkty wykonane z włókien roślinnych, nie tylko z drewna. Najlepsze dla kota są żwirki o właściwościach zbrylających się, czyli na przykład żwirek dla kota Cat's Best Eko Plus. Te nie zbrylające się najlepiej nadają się dla małych ssaków, na przykład dla królików lub świnek. Niektóre zbrylające, się żwirki drewniane mogą być doskonałej jakości i bardzo wydajne.

Super benek Zielony las

Brylant eko żwirek compakt

Cats best eko

Koty


Sporo zalet posiadają żwirki silikonowe. Na rynku zoologicznym pojawia się ich coraz większy wybór. Minusem większości z nich jest stosunkowo wysoka cena. Większości, bo na przykład żwirek silikonowy Brylant dostępny jest po dość umiarkowanej cenie.

„ „

Generalnie uważam, że żwirki tego typu są dobrym wyborem, choć lepiej sprawdzają się, gdy ma się w domu tylko jednego kota.

I wreszcie żwirki bentonitowe. Podstawowym argumentem za ich stosowaniem jest stosunkowo niska cena. Dobrej jakości są dodatkowo bardzo wydajne, dlatego moim zdaniem są dobrym wyborem w sytuacji, gdy mamy w domu kilka kotów.

Żwirek

Żwirek dla kota zbrylający się czy niezbrylający? bez względu na to, z jakiego materiału wykonany jest żwirek, powinien się brylować. Rzecz jasna warunek ten nie dotyczy żwirków silikonowych. Zdolność do zbijania się w bryłki pod wpływem moczu jest bardzo istotną cechą, ponieważ znacznie zwiększa wydajność żwirku i ułatwia sprzątanie w kuwecie. Lepszy żwirek dla kota drobny czy gruby? Gdybym miał kupić żwirek niezbrylający się, pewnie wybrałby ten o grubszej granulacji, gdyż kotom trudniej jest go wysypywać z kuwety.

Koty


Żwirek na początek Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego żwirku dla kota. Zwierzakowi, który nigdy dotąd nie korzystał z kuwety, najlepiej początkowo udostępnić mu bezzapachowy żwirek bentonitowy o drobnej granulacji, np. żwirek Benek Compact albo żwirek Brylant Classic. Będą przypominać mu naturalne podłoże. Inne, takie jak drewniany żwirek Cat's Best lepiej stosować, gdy sztukę załatwiania się w kuwecie kot już opanował.

Z kuwetą i żwirkiem trzeba kota najpierw zapoznać. Delikatnie wsadzamy go do kuwety i pozostawiamy w niej, aż sam wyjdzie. Czynność tę powtarzamy wielokrotnie w ciągu dnia. Jeśli staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami kociaka, nie tylko wsadzamy go kilkakrotnie do kuwety. Musimy też pilnie obserwować jego zachowanie. Gdy tylko zauważmy, że przymierza się do wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, zanosimy go do kuwety. Tylko musimy robić to spokojnie i delikatnie, uważając by nie spłoszyć futrzaka. Postępując właściwie i udostępniając kotu odpowiednią toaletę i żwirek, szybko nauczymy go korzystać z kuwety.


SUPER BENEK

żwirek bentonitowy

Cena w e-sklepie

TYLKO

15 00

PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


WYWIAD Z WOJCIECHEM ALBERTEM KURKOWSKIM


ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA By życie kotów stało się lepsze! 17 lutego, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Kota. O tym niezwykłym święcie opowiada nam Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów Światowego Dnia w Polsce. Kakadu: Światowy Dzień Kota – to chyba dość niezwykłe święto poświęcone jednemu z najbardziej popularnych zwierząt domowych, prawda? Czy inni nasi domowi pupile również mają swoje święto, czy też koty są tu wyjątkiem? Wojciech Albert Kurkowski: Niestety nie mam wiedzy na temat innych„Dni ...” zwierzaków. Mam nadzieję, że idea Światowego Dnia Kota jest na tyle szlachetna i pożyteczna, że miłośnicy innych zwierząt, jeśli jeszcze nie mają dni poświęconych swoim zwierzętom, szybko takie święta stworzą. K: W Polsce obchodzimy wiele świąt, mamy Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Matki i wiele innych. Czy potrzebny jest nam jeszcze Dzień Kota? Jaki jest cel organizowania takiego święta? W. K: Światowy Dzień Kota obchodziliśmy w Polsce po raz pierwszy w roku 2006. Od tego czasu święto to, podobnie jak wiele innych dni „świątecznych”, dość mocno wrosło w kalendarz polskich świąt. Celem obchodów Światowego Dnia Kota jest pomoc zwierzętom i uwrażliwianie ludzi na los zwierząt, przede wszystkim kotów, zwłaszcza bezdomnych.


Edukacja dzieci i młodzieży, setki zaangażowanych w obchody święta szkół i przed-szkoli w całym kraju, kluby felinologiczne z akcją rasowce dachowcom, gdzie hodowcy kotów rasowych pomagają kotom bezdomnym - to wszystko stanowi o celu tego święta. W tym roku do obchodów Światowego Dnia Kota dołączyły Węgry! K: Gdzie i kiedy po raz pierwszy zorganizowano obchody Światowego Dnia Kota? Od kiedy obchodzimy je w naszym kraju? Kto był pomysłodawcą tego, by Polska również przyłączyła się do tego kociego święta? Kto u nas był i jest jego organizatorem? Czy są jakieś specjalne powody, że Światowy Dzień Kota obchodzimy właśnie 17 lutego? W.K: Po raz pierwszy ŚDK zorganizowaliśmy w Łodzi w roku 2006. Pomysł organizacji tego święta przywiozłem z Włoch, gdzie grupa karmicieli corocznie 17 lutego organizuje w rzymskim Koloseum Dzień Kota. Rozpropagować to święto udało mi się znacznie dzięki miesięcznikowi KOT, którego byłem redaktorem naczelnym, a także jako prezes Polskiej Federacji Felinologicznej Felis Polonia. Pomysłodawcą obchodów ŚDK jestem ja, acz święto to należy do Każdego, kto kocha koty i chce propagować szacunek dla tych zwierząt. K: Jak wyglądają obchody Światowego Dnia Kota w naszym kraju? Wiem, że uroczysta Gala odbywa się w Warszawie. Czy zatem jest to tylko małe „lokalne” warszawskie święto, czy Też przyłączają się do niego inne polskie miasta? Jakie imprezy towarzyszą temu wydarzeniu? W.K: Obchody Światowego Dnia Kota nie są w jakikolwiek sposób scentralizowane. W wielu miejscowościach w Polsce odbywają się akcje, których celem jest pomoc bezdomnym kotom i propagowanie szacunku dla zwierząt. Kluby felinologiczne często organizują pokazy kotów rasowych, podczas których zbierane są datki na rzecz lokalnych schronisk dla zwierząt, karmicieli bezdomnych kotów czy też pozyskiwane są środki na sterylizację bezdomnych zwierząt.


Często podczas pokazów kotów z okazji Światowego Dnia Kota odbywają się także występy artystyczne, konkursy dla dzieci, prezentacje kotów czy też akcje adopcyjne bezdomnych zwierzaków. Wiele zależy od pomysłowości organizatorów. Słynna jest już akcja walki na kłębki włóczki, w której biorą udział nie tylko najmłodsi miłośnicy kotów. K: Wracając do Gali, która ma odbyć się w stolicy? Kiedy i gdzie będzie miała miejsce i czy każdy może na nią przyjść? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? W.K: Przy okazji obchodów Światowego Dnia Kota w Polsce przyznawany jest tytuł Kociarz Roku. Przyznanie tego tytułu i pięknej statuetki z brązu zazwyczaj odbywa się na uroczystej Gali, która podsumowuje nasze święto. W tym roku Gala odbędzie się 18 lutego w teatrze Sabat w Warszawie, niestety wejść na tę imprezę można wyłącznie za zaproszeniami. Pewna pula zaproszeń będzie do zdobycia na stronach internetowych miesięcznika Cztery Łapy, który jest współorganizatorem święta, zaproszenia pojawią się także w konkursach organizowanych w mediach i na profilu „wydarzenia” na Facebook'u.

Zazwyczaj na naszej Gali poza prezentacją trzech finalistów do tytułu Kociarza Roku odbywają się występy artystyczne celebrytów, którzy są miłośnikami kotów. K: Tytuł Kociarza Roku wydaje się być równie niezwykły, jak sam Światowy Dzień Kota. Skąd pomył na taki konkurs?


W.K: Tytuł Kociarz Roku przyznawany był początkowo przez czytelników miesięcznika KOT, dla osób które propagują szacunek dla tych zwierząt i działają na rzecz poprawy ich warunków życia , a także przyczyniają się do lepszego postrzegania kotów w społeczeństwie. Gdy KOT przestał się ukazywać na rynku niezmiernie ważną rolę kontaktu z czytelnikami przejął miesięcznik Cztery Łapy, który dzięki swemu ogromnemu nakładowi dociera do bardzo wielu miłośników zwierząt. K: Kto może otrzymać statuetkę Kociarza Roku? Czy kandydaci do tego tytułu zgłaszają się sami, czy robią to organizatorzy święta? Kto decyduje o tym, komu zostanie przyznany tytuł Kociarza Roku? W.K: O nominacjach do trójki finalistów i wyborze Kociarza Roku decydują ludzie, którzy kochają koty. Dziś to głównie czytelnicy Czterech Łap przesyłają nominacje do tego tytułu. Głosowanie na zwycięzcę także odbywa się na stronach redakcji, oraz na różnych portalach społecznościowych. W tym roku osobiście będzie można zagłosować na jednego z trzech finalistów podczas Międzynarodowej Wystawy Kotów, która odbędzie się w Warszawie 9 i 10 lutego. K: Kto i dlaczego otrzymał ten zaszczytny tytuł w poprzednich latach, a kto pretenduje do niego w tym roku? W.K: Dotychczasowi „kociarze roku”: 2005 Krzysztof Cwynar, 2006 Franciszek Klimek 2007 Lech Kaczyński, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Forum MIAU, 2008 Anna Mrozek, Fundacja VIVA, Program TVP "Mój pies i inne zwierzaki”, 2009 Maryla Weiss, 2010 Krystyna Pomarańska, 2011 Maciej Czajka. W latach 2007 i 2008 tytuł przyznawany był w trzech kategoriach: Człowiek, Instytucja i Media.

K: Dziękuję za rozmowę i zapraszam wszystkich na obchody Światowego Dnia Kota. W.K: Ja również dziękuję bardzo i zapraszam na wszystkie akcje organizowane w całej Polsce z okazji obchodów Światowego Dnia Kota!

Rozmawiał Jacek P. Narożniak


SUPER BENEK

żwirek lawendowy

Cena w e-sklepie

TYLKO

1800 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE MYS ZY


Co może jeść mys z?

Myszy d omowe zaliczane wszystko żernych. są do zwierząt Oznacza niemal k a ż dy do s t o , że tępny po zwierzęc karm po zjadają ego i ro ch ślinnego wybredn . Nie są odzenia e. Taki przy tym sposób jedną z przyczyn odżywia nia jes sukcesu gryzoni t ewolucy i ich po jnego ty wszechn na Ziem ch ego wys i. Myszy t ę p o j Podstaw edzą nie wania ę praw m al w s z idłow ystko. powinno stanowić ej diety tych g gatunkó ryzoni jednak z w z bó ż iarno r . óżnych pszenicę , żyto, p Podajemy wię c szenżyto sorgo, im , owies, kukurydz j ę ę i ry uzupełnia ż. Miesz czmień, my warz ankę zb ywami i óż owocam i.

Nasz pupil może jeść więc warzywa zielone, które zawierają przede wszystkim bardzo dużo regulującego procesy trawienne błonnika. Doskonałym pokarmem są brokuły. Oprócz nich możemy podawać paprykę, pomidory, ogórki, warzywa bulwiaste, takie jak marchew, kalarepka czy buraki , oraz warzywa strączkowe. Cennym źródłem witamin będą dla naszego pupila owoce.

Niezwykle pożywne są, zawierające bardzo dużo białka, banany. Wartościowym pokarmem dla myszy są również zioła i siano. Nie mogą być jednak wilgotne i zapleśniałe! Jako zwierzęta wszystkożerne myszy zjadają też pokarm pochodzenia zwierzęcego. W domowych warunkach będzie to przede wszystkim biały ser i gotowane, chude mięso. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele gotowych pokarmów dla myszek, które znacznie różnią się od siebie składem i jakością. W skład najlepszych z nich, czyli najbardziej wartościowych, oprócz rozmaitych zbóż, wchodzą również zioła i suszone owoce.

Gryzonie


Czego n ie może jeść mys z?

yszy są Fakt, że m e nie ern wszystkoż e można ż , a z c a n oz ać do jew a d o p im szystko. dzenia w

Wędliny, choć chętnie przez te gryzonie zjadane, nie są dla nich zdrowe, ponieważ zawierają sól i wiele innych przypraw. Bardzo szkodliwe są oczywiście wszelkiego rodzaju słodycze. Pod żadnym pozorem nie podawajmy naszemu pupilowi czekolady, ciastek i cukierków.

Gryzonie te powinny mieć stały dostęp do miseczki z ziarnem, które jest ich podstawowym pożywieniem. Owoce, warzywa i zioła możemy podawać codziennie. Są to jednak pokarmy, które szybko się psują. Z tego powodu dajemy porcję, którą myszka może zjeść w ciągu dnia. Niedojedzone resztki zawsze usuwamy. Ser, mięso i inne pokarmy zwierzęce serwujemy naszemu pupilowi 2-3 razy w tygodniu. Myszka powinna mieć poza tym stały dostęp do świeżej wody. Najlepiej zawiesić w klatce specjalne poidełko dla gryzoni.

Gryzonie


Cena w e-sklepie

TYLKO

11 00 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


Miłość

WŚRÓD ZWIERZ ĄT


Zwykliśmy uważać, że miłość jako uczucie wyższe, możemy odczuwać wyłącznie my, ludzie. Zwierzęta nie są w stanie się kochać. Ale czy tak jest naprawdę? Czymże właściwie jest miłość? Uczuciem, które łączy dwoje ludzi na resztę życia? Wśród zwierząt również istnieją gatunki, które zawierają dozgonne związki partnerskie! Czy o miłości możemy mówić wówA może miłość to po prostu reakcja na hormony, czas, gdy człowiek która prowadzi do rozmnażania? Jeśli tak, to byzdolny jest oddać za łaby ona właściwa wszystkim gatunkom!. „Zjawiukochaną osobę nasko, które człowiek określa jako miłość, wymywet swoje życie? Przeka się opisowi biologa z dwóch różnych przycież w świecie zwieczyn. Po pierwsze dlatego, że u zwierząt wystęrząt również znajdziepuje ogromne zróżnicowanie zachowania podmy przykłady takiego czas parzenia się i z tego powodu biologowi poświęcenia! trudno jest wybrać najistotniejsze, wspólne dla wszystkich reakcje związane z tym zjawiskiem. Z drugiej zaś strony ścisłość naukowa zmusza go do poddania tego, zjawiska analizie i definiowania go np. jako działania swoistych związków chemicznych, zwanych powszechnie hormonami płciowymi, które wydzielane są przez specjalne gruczoły.”– Zdeněk Veselovský, Znamy się tylko z widzenia..., 1975.


Czy rozmnażanie zawsze jest intymnym sam na sam osobników różnej płci? Absolutnie nie! Na świecie istnieją organizmy żywe, które nie potrzebują partnera, ponieważ rozmnażają się bezpłciowo. W większości są to organizmy raczej proste, takie jak pierwotniaki, czy skorupiaki, choć i wśród ryb, płazów i gadów znajdziemy gatunki zdolne do takiego sposobu przedłużania gatunku. Rozmnażanie bezpłciowe jest szybkim i prostym sposobem powiększania populacji, jednak wiele zwierząt, które generalnie stosują ten właśnie sposób rozrodu, od czasu do czasu łączy się w pary, by wydać potomstwo po uprzednim spotkaniu w intymnym sam na sam, tak jak to czynią np. rozwielitki

I ROZWIELITK U tych niewielkich skorupiaków, które są popularnym pokarmem dla rybek akwariowych, przez wiele pokoleń przychodzą na świat wyłącznie samiczki, które rozmnażają się partenogenetycznie. Raz na jakiś czas dzieje się coś dziwnego: pojawiają się osobniki zdolne do rozmnażania płciowego.


Oto zjawiają się nagle w tłumie dzieworodnych samiczek maleńka rozwielitkowa Ewa i rozwielitkowy Adam.

tek owa i l e i w z ro ajdują tłumie n d m o y t k y W i samcz tępuje akt a k z c i s sam nie, na d ę ł st o su n b z e o b g e t ę si a owoc towany w , i j c la u ę kop zapiecz który e j a t , s u o k z w u o k m sch tnie dłużej, y n r e c pan ielokro w a ek. Da t w li r t e i e z w r z p życie ro pokoleniom a w r t niż k wielu e t Witold ą z – c o .” p k n e o at e zwieych m n z n i c i z d w o e i r dz i, Życie k s w o k Tyra 79. rząt, 19

Dlaczego takie rozwielitki zadają sobie tyle trudu, by przynajmniej od czasu do czasu zaznać miłości? Ponieważ dzięki rozmnażaniu płciowemu dochodzi do mieszania się i wymiany genów w kolejnych pokoleniach, co jest ze wszech miar korzystne dla całego gatunku. Korzystne do tego stopnia, że nawet organizmy osiadłe, np. koralowce go stosują. Nie mogą się jednak poruszać, dlatego po prostu wydalają komórki płciowe do wody, w której dochodzi do zapłodnienia. Muszą to jednak uczynić wszystkie jednocześnie, w przeciwnym razie nic by z tego nie wyszło. Nie potrzebne są żadne starania o partnera, wystarczy tylko dobra synchronizacja w czasie.


ażania Potrzeba rozmn Potrzeba rozmnażania jest chyba najsilniejszym popędem u zwierząt, silniejszym nawet niż głód czy instynkt samozachowawczy. Samiec gotów jest zrobić niemal wszystko, by tylko spotkać się z samicą w intymnym sam na sam. Co nie znaczy od razu, że pozostanie jej wiernym na całe życie. U wielu gatunków po kopulacji partnerzy rozchodzą się, a samczyki w okresie godowym parzą się z każdą chętną na to samicą.

Przedstawicielom płci męskiej zdobycie partnerki nie przychodzi jednak wcale tak łatwo. Muszą się sporo natrudzić, by osiągnąć swój cel, ponieważ samiczki nie wybierają na partnerów byle kogo. Ich przyszły mąż powinien posiadać najlepsze cechy, które przekaże swoim dzieciom. Samce starają się zatem jak mogą, aby tylko zaimponować wybrankom swojego serca.


Jedne z n możemy ajpiękniejszych zalotów obserwo ptaków. wać u ra Niezwyk le piękn jskich wione sa i e u ba r wykonu mce tych ją skom z w i er z ą t plikowa podczas n e t ań których c e, jeczne b arwy sw prezentują ba o j eg o u Gdy tylk pierzenia o która . ś zaintere sowanie z samic okaż e , doch zbliżenia odzi d . o

łoda m a pann zasowy m i c k szyst ej dotych olejnej w Po , a j szuka k dziwe j u t a naj odl ju ż z r o pot ym adora rki. Jedn ów zaim az e ob partn ch spos możemy ch ki y zy niejs ia samic australijs n nowa ować u rw obse ików. n altan

Samce tych ptaków znajdują w lesie odpowiednie miejsce, które najpierw starannie oczyszczają, a następnie wyściełają gałązkami i liśćmi. Nad tym miejscem budują z gałązek i źdźbeł trawy skomplikowaną konstrukcję tzw. altankę. Wejście do niej ozdabiają kolorowymi kamyczkami, błyszczącymi pokrywami żuków, jagodami i innymi „błyskotkami”, nawet tak dziwnymi jak kości zwierząt i puste łuski po nabojach. Trzymając w dziobie jeden ze swoich skarbów, podskakując i rytmicznie poruszając skrzydłami samiec stara się zwabić każdą znajdującą się w pobliżu „ptasią pannę na wydaniu” ze swojego gatunku. Budowa altanki i całe te skomplikowane zaloty tak dalece wyczerpują samca, że trudy opieki nad potomstwem pozostawia swoim partnerkom.


e-sklep Nasi konsultanci w internetowym sklepie zoologicznym Kakadu są do Państwa dyspozycji


?

CO LUBIĄ JEŚĆ KANARK I


Kanarki są niewielkimi, spokojnymi i łagodnymi ptakami. Nie mają dużych wymagań, a ich utrzymanie nie jest kosztowne. Trzeba zapewnić im przede wszystkim odpowiedniej wielkości klatkę dla kanarków oraz dobrej jakości pokarm dla kanarków. Co lubią jeść kanarki? Jako ziarnojady przede wszystkim ziarno. Ono jest podstawowym składnikiem wszystkich pokarmów dla kanarków. Naszemu pupilowi wyjdzie jednak na zdrowie, gdy będziemy podsuwać mu takie przysmaki, jak skiełkowane nasiona, zieleninę i owoce. Kiełki są bogatą składnicą witamin: A, B, C, E i H, oraz minerałów takich, jak wapń, żelazo, siarka, magnez, potas, cynk czy selen. Są zatem nie tylko smaczne, ale również niezwykle zdrowe, uzupełniają bowiem dietę kanarków w cenne składniki odżywcze.

Owoce dla kanarka Kanarki uwielbiają takie owoce, jak jabłka, melony i winogrona. Zrobimy więc naszym ptakom przyjemność, gdy będziemy podawać im tak smaczne pożywienie. Pamiętajmy jednak, że owoce są tylko urozmaiceniem ich diety.


Jajka na twardo to pyszny smakołyk dla wszystkich kanarków. Od czasu do czasu możemy serwować naszemu kanarkowi jajko na twardo. Jest to bardzo zdrowa i bogata w składniki odżywcze przekąska. Nie możemy jej jednak podawać zbyt często. Wyjątkiem jest jedynie pora godów, gdy podajemy ptakom mieszankę jajeczną. Warzywa – smaczny i zdrowy przysmak dla kanarków - tartą marchewką nie wzgardzi żaden kanarek. Doskonałym przysmakiem dla niego są również brokuły i inne warzywa zielone. Dbajmy, by znalazły się w menu naszego pupila.

Vitakraft

Verslele Laga

Vitapol


Cena w e-sklepie

TYLKO

6 00 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


KARMY DLA PSÓW

ras małych


Psy ras małych różnią się od swoich dużych pobratymców nie tylko wielkością. Istnienie karm dla psów ras małych jest więc całkowicie uzasadnione. Co ciekawe są to niemal wyłącznie karmy suche. Mokre karmy dla małych ras są praktycznie niedostępne – przynajmniej w naszych sklepach. Karmy dla ras małych przeznaczone są dla psów, które jako dorosłe nie osiągają więcej niż 12 kg wagi.

RÓŻNORODNOŚĆ KARM DLA PSÓW MAŁYCH RAS

MAŁE KRO KIETY

Oczywistą różnicą między produktami przeznaczonymi dla małych, a tymi dla dużych psów jest wielkość krokietów. Ze zrozumiałych względów karmy dla psów małych ras cechują się niewielką granulacją, by nie sprawiać im problemów przy jedzeniu. Krokiety nie powinny być jednak zbyt małe – pies musi je gryźć a nie łykać.

Wśród suchych karm dla małych psów znajdziemy różnorodne produkty, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnych psiaków. Mamy zatem karmy dla psów z nadwagą, karmy dla psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym, karmy dla psów po sterylizacji, i tak dalej. Oczywiście są również produkty przeznaczone dla szczeniąt, psów dorosłych i seniorów. Najbardziej rozbudowany asortyment karm przeznaczonych dla małych psów oferuje Royal Canin.


MNIEJSZA KONCENTRACJA Składników pokarmowych w karmach

dla psów ras małych

Im mniejszy pies, tym większy jest jego przewód pokarmowy w stosunku do wielkości ciała. Dzięki czemu małe psy mogą jednorazowo zjeść sporo pokarmu, bez zbędnego obciążania żołądka. Karmy dla psów małych ras nie muszą być, i nie są, tak skoncentrowane jak karmy przeznaczone dla psów ras dużych – w tej samej objętości pokarmu dla maluchów jest mniej składników odżywczych niż w karmach dla psów olbrzymich.

WIĘCEJ E NERGII

Małe psy są generalnie bardzo ruchliwe. Statystyczny przedstawiciel małej rasy zużywa więc proporcjonalnie więcej energii niż jego duży krewniak. Dlatego karmy dla psów ras małych są często bardziej kaloryczne i zawierają związki pobudzające metabolizm tłuszczy.


Brit Premium adult - Small

Cena w e-sklepie

TYLKO

79 00 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


KARMY DLA PSÓW RAS ŚREDNICH


Karmy dla psów ras średnich Psy ważące od 12 do 25 kg zaliczamy do ras średnich. Tak jak olbrzymy czy miniatury, mają one swoje specyficzne potrzeby żywieniowe. Jakie karmy dla psów ras średnich znajdziemy w sklepach zoologicznych?

„Średniakom”, choć bez problemu mogą jeść

karmy dla wszystkich psów, jednak najlepiej podawać specjalne karmy dla psów ras średnich. Wbrew pozorom produktów przeznaczonych dla średniej wielkości psiaków wcale nie znajdziemy w sklepach tak dużo. Chyba producenci również wychodzą z założenia, że uniwersalne karmy są dla nich wystarczająco dobre.

Jeśli coś jest dla wszystkich, to najlepiej nadaje się do średniaków. W karmach dla psów wszystkich ras znajdziemy uśrednione dawki składników pokarmowych. Z tego powodu więc wydają się być najlepiej dostosowane do potrzeb żywieniowych psów ras średnich.


KARMY Do nielicznych marek, w których dostępne jest pożywienie produkowane z myślą od średnich rasach należą Brit Premium oraz Royal Canin. Wśród tych produktów znajdziemy również karmy dla psów o konkretnych wymaganiach, np. szczeniąt czy psów starszych.

Brit Premium Medium Adult

Eukanuba Medium Adult

Royal Canin Medium Adult

Karmy dla psów ras średnich mogą być produkowane na różnych rodzajach mięsa, ale głównie jest to drób.


Brit Premium adult - medium

Cena w e-sklepie

TYLKO

105 00 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


KARMY DLA PSÓW RAS DUŻYCH


s dużych ra w ó s p la d rm a k W ielkość krokieta Duże rozmiary psów wiążą się również ze zmianami w budowie wewnętrznej i w metabolizmie. Dlatego właśnie producenci wypuszczają na rynek karmy dla psów ras dużych. Duża wielkość krokietów ma tu drugorzędne znaczenie, choć oczywiście również jest ważna. Większość tych karm przeznaczona jest jednocześnie dla psów ras olbrzymich, czyli generalnie przeznaczone są dla zwierząt o masie ciała powyżej 25 kg. Mówimy oczywiście o wadze osobników dorosłych. Odpowiednia wielkość krokieta ma duże znaczenie dla utrzymania higieny pyska u psa. Pies musi gryźć, by jego zęby i dziąsła pracowały, co pomaga utrzymać je w dobrym zdrowiu. Dlatego karma dla psów dużych ras musi mieć odpowiednio dużą granulację. Im większą masę ciała ma pies, tym bardziej obciążony jest jego szkielet. Psy dużych ras narażone są przede wszystkim na zwyrodnienia stawów.

DYSPLAZJA STAWÓW

"U każdego psa może rozwinąć się dysplazja stawów, nie tylko u psów, dużych, jak często się sądzi, ale także u mniejszych. Lekarze leczą to lekami lub chirurgicznie... Jeśli twój pies należy do rasy podatnej na dysplazję bioder, ważne byś zrobił wszystko co możliwe by jej zapobiec.” - Praca zbiorowa pod red. Paul Mc Greevy, Psy - Poradnik dla miłośników, 2006.

Psy


Różnice między karmami dla psów ras dużych … i małych Główną różnicą między karmami dla psów ras dużych, a karmami dla ras małych jest nie wielkość krokieta, ale dodatek związków chroniących stawy, takich jak glukozamina i chondroityna.

Karmy dla psów ras dużych Psy dużych ras mają proporcjonalnie mniejszy przewód pokarmowy w stosunku do swojej masy niż psy ras małych. Wygląda to trochę tak, jakby układ pokarmowy nie nadążał za zwiększającymi się rozmiarami.


?

KARMY

Pies dużej rasy nie jest zatem wstanie zjeść za jednym zamachem dużej porcji jedzenia, takiej, która nie tylko zaspokoiłaby jego głód, ale również dostarczyła mu dziennej dawki wszystkich składników pokarmowych. Karmy dla psów ras dużych są zatem bardziej skoncentrowane, czyli w mniejszej porcji znajduje się więcej składników pokarmowych. Chodzi o to, by nie obciążać żołądków tych psów. Jeśli będziemy szukać mokrej karmy dla psów dużych ras, spotka nas zawód, ponieważ pokarm dla tych psów to przede wszystkim karmy suche. Oferta suchych karm dla psów ras dużych jest jednak wystarczająco bogata, by znaleźć odpowiedni produkt. Najważniejszy podział karm dla dużych psów dotyczy różnicy wieku zwierząt, dla których są przeznaczone.

Mamy więc karmy dla szczeniąt dużych ras, karmy dla psów dorosłych dużych ras oraz karmy dla psów starszych dużych ras. W sklepach zoologicznych znajdziemy ponadto karmy dla psów o określonych potrzebach. Są to np. karmy dla psów z nadwagą, karmy dla psów alergików, karmy dla psów po sterylizacji, itd. Największą różnorodność karm dla dużych psów znajdziemy głównie w ofercie najlepszych producentów.


Brit Premium adult large

Cena w e-sklepie

TYLKO

109 00 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


Brit Premium junior large

Cena w e-sklepie

TYLKO

129 00 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


KARMY DLA PSÓW ras olbrzymich


Jakie karmy dla psów ras olbrzymich? Do olbrzymów zaliczamy psy, które dorosłe ważą powyżej 44 kg. Niewiele jest karm dedykowanych wyłącznie im. Większość firm produkuje jedzenie przeznaczone jednocześnie dla ras dużych i olbrzymich, czyli karmy dla psów powyżej 25 kg. Psy ras olbrzymich mają proporcjonalnie w stosunku do masy ciała najmniejszy przewód pokarmowy ze wszystkich ras. Ma to ogromne znaczenie w ich żywieniu. Nie mogą bowiem zjeść naraz dużej ilości pożywienia, którego domaga się ich organizm.

"Na ogół od pożywienia dla psów oczekuje się wyższej wartości odżywczej niż od żywności dla ludzi lub pasz dla zwierząt gospodarskich... Pełna ocena wartości odżywczej danej karmy lub diety nie jest sprawą prostą, szczególnie u psów, którym pożywienie ma zapewnić kondycję i zdrowie w ciągu całego życia." - Praca zbiorowa pod red. A. T. B. Edney, Żywienie psów i kotów, 1992.


Karmiąc olbrzyma domowym jedzeniem trzeba podawać mu kilka posiłków w ciągu dnia, by nie obciążać żołądka. Karmy dla psów ras olbrzymich umożliwiają zmniejszenie liczby posiłków, ponieważ cechują się wysoką koncentracją składników pokarmowych. Dzięki temu jedna lub dwie porcje w pełni zaspokajają ich potrzeby żywieniowe. Bardzo duża masa ciała psów ras olbrzymich stanowi wielkie obciążenie szkieletu. Niestety olbrzymy są szczególnie narażone na schorzenia stawów.

Największy wybór znajdziemy niestety wśród karm dedykowanych jednocześnie dla psów ras dużych i olbrzymich. Przede wszystkim są to karmy dla szczeniąt ras olbrzymich, psów dorosłych i karmy dla seniorów. Możemy jednak znaleźć również karmy dla psów sterylizowanych, karmy dla psów z nadwagą, i inne. Podział na rasy duże i olbrzymie stosuje w chwili obecnej tylko marka Royal Canin. Oferuje ona również produkty dla zwierząt z tej grupy, które mają specyficzne potrzeby żywieniowe.

Drugą najważniejszą cechą karm dla psów ras olbrzymich jest wysoka zawartość chodroityny, glukozaminy i innych związków chroniących stawy i układ kostny. Karmy dla psów ras olbrzymich znajdziemy praktycznie tylko w produktach suchych. Ich oferta jest całkiem spora, choć nie tak duża, jak w przypadku innych grup wagowych.


Brit Premium adult extra large

Cena w e-sklepie

TYLKO

11900

PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


www.kakadu.pl

E-Kakadu  

Oto przed Państwem drugi numer naszego e-magazynu. Za oknem zima, choć luty w tym roku nie specjalnie nam się udał. Jest bardziej wiosennie...

E-Kakadu  

Oto przed Państwem drugi numer naszego e-magazynu. Za oknem zima, choć luty w tym roku nie specjalnie nam się udał. Jest bardziej wiosennie...

Advertisement