www.kakadu.pl

Page 1

E-magazyn sieci sklepów zoologicznych Kakadu

Specjalne Wydanie

ŚWIĄTECZNE


O REDAKCJI

Patrycja Bydlińska Redaktor naczelna

Justyna Krzycka Kreator graficzny

Jacek Narożniak dziennikarz


SPIS TREŚCI

6

Kot Senior

10

Wyprawka Dla kociaka

14 18

24

Ciąża u psów I kotów Co zrobić Gdy pies Ma nadwagę? Nasz Ulubieniec Ciągle się drapie

28

Pielęgnacja Zębów u psa

32

Fretka w Naszym domu

Żywienie 38 Chomika 42

Wywiad z Kingą Wąsowicz


OD REDAKC JI Mamy przyjemność zaprezentować pierwszy numer e-magazynu Kakadu. Tak się akurat złożyło, że jest on Jednocześnie numerem świątecznym, ale może to i dobrze, ponieważ wprowadza szczególny nastrój. Mamy nadzieję, iż owa atmosfera przyczyni się do tego, że ciepło przyjmiecie nasz magazyn. Tym Bardziej, że jego forma umożliwia różnorodne sposoby odbioru. Możecie usiąść wygodnie w fotelu, otulić się ciepłym kocem i popijając wigilijny barszczyk przeglądać nasz magazyn na laptopie, albo wydrukować go i czytać w łóżku lub w drodze na rodzinny obiad. E-magazyn Kakadu będzie ukazywał się raz na dwa miesiące. Tak przynajmniej Planujemy. Chcemy zamieszczać w nim ciekawe teksty o zwierzętach domowych oraz opiece nad nimi. W aktualnym numerze między innymi podpowiadamy jak opiekować się starszym kotem, co zrobić, gdy nasz pies trochę za dużo waży, z czym wiąże się posiadanie fretki w domu i jak prawidłowo karmić chomika. Życzymy wesołych i rodzinnych Świąt oraz miłej lektury Redakcja e-magazynu Kakadu

Wesołych

ŚWIĄT


FLAWITOL OMEGA 3 Dla Twojego Zwierzaka

Cena w e-sklepie

TYLKO

25 99 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


Kot Senior PIELĘGNACJA I ŻYWIENIE

To ile lat będziemy cieszyli się towarzystwem naszego kociego przyjaciela zależy w dużej mierze od nas.


Kiedy kot? zaczyna się starzeć

Trudno jest jednoznacznie określić wiek, w którym kot zaczyna się starzeć. Wpływa bowiem na to wiele czynnków. Między innymi predyspozycje genetyczne i przebyte choroby. Niebagatelne znaczenie ma jednak opieka, jaką otaczamy naszego pupila przez całe jego życie. Dobrze odżywiony i zadbany dziesięcioletni domowy pieszczoch może być w lepszej kondycji niż jego trzyletni dziko żyjący kuzyn.

Kot domowy

Może dożyć dwudziestu lat, a nawet więcej. Oczywiście mówimy o tych futrzakach, które mają szczęście posiadać własnego człowieka i otoczone są troskliwą i mądrą opieką. Koci emeryt wymaga specjalnych względów oraz zrozumienia dla jego starczych przypadłości.

Koty


Stary kot nie lubi zmian

Wraz z wiekiem spada nie tylko kocia aktywność ruchowa, ale również jego ciekawość świata. Staruszek nie spieszy się już tak, by zbadać każdą nową rzecz w swoim otoczeniu, jak to zwykle czynią kocie młodziki. Wręcz przeciwnie, wszelkie zmiany mogą go już tylko denerwować. Jeśli jesteśmy opieku-nami kociego seniora w miarę możliwości postarajmy się nie wywracać domu do góry nogami, np przeprowadzając generalny remont.

Stary kot potrzebuje spokoju, dlatego jego legowisko ustawiamy w miejscu ustronnym. Koniecznie ciepłym i osłoniętym od przeciągów, przecież w pewnym wieku jest się bardziej podatnym na przeziębienia.


Dieta kociego seniora

Bardzo istotną rolę w opiece nad starym kotem odgrywa żywienie. Koci senior ma całkiem inne potrzeby żywieniowe niż młode czy dorosłe zwierzę. Jego dieta powinna być bogata w białko oraz w przeciwutleniacze takie, jak witamina E, witamina C, selen czy beta-karoten, które opóźniają procesy starzenia. Pożywienie starszego kota musi być lekkostrawne, ponieważ jego układ pokarmowy nie funkcjonuje już tak sprawnie. Powinno być też niskokaloryczne, ze względu na zwiększoną tendencję do tycia.

U kota w bardzo podeszłym wieku może wystąpić spadek masy ciała związany z utratą tkanki tłuszczowej. Musimy wówczas zwiększyć kaloryczność posiłków naszego pupila.

Royal Canin Ageimg +12

Sanabelle Senior

Purina Pro Plan +7

Koty


W yprawka dla kociaka Zanim czworonożny domownik zawita w nasze progi, musimy udać się do sklepu zoologicznego po wyprawkę dla niego. Jest kilka przedmiotów, które będą nam bardzo potrzebne. Przede wszystkim miseczki. Dokładnie trzy sztuki: jedną na wodę, drugą na suchą karmę, trzecią na karmę mokrą. Możemy oczywiście kupić ich więcej, ale trzy to podstawa.

TRANSPORTER

Musimy kupić również transporter. Nawet jeśli nie zamierzamy podróżować po świecie z naszym futrzakiem, transporter będzie nam potrzebny, choćby po to, by mieć w czym zanieść kota do lekarza weterynarii na szczepienia.

Koty


SANICAT PROFFESIONAL 7days żwirek niezbrylający

Cena w e-sklepie

TYLKO

9 00 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


Kuweta D la Kotka

Koniecznie musimy również kupić kuwetę, żwirek dla kota i łopatkę do wybierania nieczystości. Z szerokiego asortymentu kuwet dla kota, na początek najlepiej wybrać kuwetę otwartą o niskiej krawędzi.

Kuwetę stawiamy w łatwo dostępnym, ale ustronnym dla kociaka miejscu.

Ze żwirków najlepszy będzie bentonitowy, zbrylający się i o drobnej granulacji.


Posłanie i zabawki kociaka

Warto zaopatrzyć się również w posłanie dla kota. Co prawda, koty śpią w najdziwniejszych miejscach i jest im bardzo dobrze, jednak kociak powinien mieć swoje własne legowisko. Przynajmniej jedno. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, byśmy kupili mu kilka: materacyk na parapet, hamak na kaloryfer i budkę, w której będzie mógł się chować przed światem.

dla

Ważną rzeczą są zabawki dla kotów. Bierzemy przecież pod swój dach kocie dziecko, które jak wszystkie dzieci lubi się bawić i któremu zabawa potrzebna jest do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego.

Koty


Ciąża u psów i kotów Ciąża trwa około dziewięciu tygodni. Przez cały ten okres przyszła matka wymaga odpowiedniej opieki, którą musimy jej zapewnić.


Suczka w ciąży W pierwszej fazie ciąży, od zapłodnienia do zagnieżdżenia się zarodków, jej objawy są dla nas praktycznie niezauważalne. Niektórzy piszą co prawda o porannych mdłościach, jednak ich występowanie wydaje się być niezbyt częste. Nie potrafimy więc jednoznacznie określić, czy doszło do zapłodnienia. Aktywność suki w tym okresie pozostaje niemal bez zmian. Nie ma zatem potrzeby ograniczać jej spacerów. Wręcz przeciwnie, lekki wysiłek pozwoli na utrzymanie jej w dobrej kondycji fizycznej. W czwartym tygodniu od krycia możemy już bezpiecznie wykonać badanie USG, które potwierdzi ciążę oraz pozwoli określić liczbę rozwijających się płodów.

Kotka w ciąży Przez pierwsze trzy tygodnie objawy ciąży u kotów są niedostrzegalne. Pierwszym widocznym sygnałem świadczącym o tym, że doszło do zapłodnienia jest zaróżowienie i obrzmienie sutków, które pojawia się między trzecim a czwartym tygodniem ciąży. Początkowo zachowanie kotki nie zmienia się. Nadal jest ona bardzo aktywna, skacze po meblach i bawi się jak zwykle. Nie powinniśmy jej tego zabraniać, ponieważ w żaden sposób nie zagraża to rozwijającym się płodom, a pozwala przyszłej matce utrzymać dobrą kondycję.

Koty i Psy


Kotka w ciąży

Suczka w ciąży W piątym tygodniu ciąży warto już zacząć przygotowywać posłanie lub kojec, w którym odbędzie się poród. Mamy co prawda jeszcze sporo czasu, ale powinniśmy pozwolić przyszłej matce zapoznać się z porodówką. W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się śluzowate upławy z dróg rodnych, co jest zjawiskiem normalnym. Pod koniec ciąży, około ósmego tygodnia warto naszą sukę odrobaczyć. Musimy też sami się przygotować, przyszykowując czyste ręczniki, prześcieradła, sterylne nożyczki do przecięcia pępowiny (jeśli suka nie będzie w stanie zrobić tego sama) i nitkę do jej obwiązania.

W ostatnich trzech tygodniach ciąży aktywność przyszłej matki maleje. Szczególnie, gdy spodziewa się licznego miotu i znacznie przybrała na wadze. W tym okresie kotka może zacząć szukać dobrego miejsca na poród. Jest to zatem dobry moment, by przygotować dla niej takie miejsce. Legowisko, w którym przyjdą na świat kocięta powinno znaleźć się w miejscu ustronnym i ciepłym. Musimy mieć jednak do niego dogodny dostęp, by w razie czego bez problemu pomóc rodzącej matce. Na tydzień przed porodem, najlepiej ograniczyć kotce przestrzeń życiową do pomieszczenia, w którym umieściliśmy porodówkę. Kocia matka zaczyna wyraźnie przybierać na wadze dopiero około 5 tygodnia ciąży. Przez cały okres ciąży powinniśmy zapewnić kotce spokój i unikać stresujących dla niej sytuacji. Odnosi się to również do wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Nie należą one do tych rzeczy, za którymi koty przepadają, dlatego należy ograniczyć je do minimum.


Cat chow kitten chicken

Cena w e-sklepie

TYLKO

20 00PLN


CO ZROBIĆ

?

GDY PIES MA NADWAG Ę

Opieka nad psem powinna obejmować również troskę o jego kondycję. Bardzo wiele z naszych zwierzaków cierpi na nadwagę. Zbyt duża masa ciała naszego psa, obciąża jego stawy, niekorzystnie wpływa na serce i funkcjonowanie innych narządów wewnętrznych.


Zdrowe żywienie psa

?

Nie ma wątpliwości, że najczęstszą przyczyną otyłości u psów jest niewłaściwa i zbyt obfita dieta. Po prostu przekarmiamy nasze zwierzaki, jakże często podając im przy tym pokarmy całkowicie dla nich nieodpowiednie. Psy należą do drapieżników – oznacza to, że ich głównym pożywieniem jest mięso, a nie ciastka, makarony i chleb. Owszem, węglowodany również w chodzą w skład psiej diety, nie jest jednak obojętne to, jakiego rodzaju są to węglowodany i z jakiego źródła pochodzą. Nie dziwmy się, że nas pies tyje, jeśli podajemy mu ludzkie smakołyki. Nawet dla nas są one często szkodliwe i tuczące, a co dopiero dla naszego pupila.

DIETA PSA

Powinna być doskonale zbilansowana. Bardzo istotne są odpowiednie proporcje między wszystkimi składnikami odżywczymi: białkiem, tłuszczem, węglowodanami, minerałami, witaminami, itd. Pierwszym krokiem do utrzymania prawidłowej masy ciała naszego zwierzaka, jest zapewnienie mu takiej właśnie diety - dostosowanej, rzecz jasna, do wieku i kondycji fizycznej.

Psy


KARMA W sklepach zoologicznych znajdziemy kilkaset różnych karm dla psów. Wśród nich również takie, które przeznaczone są dla psów z nadwagą i tendencją do tycia. Ich cechą jest niewielka zawartość tłuszczu. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszej jakości karma tego typu, nie jest panaceum na otyłość naszego pupila, szczególnie wtedy, gdy podajemy jej zbyt dużo. Przekarmiamy nasze psy, niestety. Przede wszystkim, ich posiłki nie mogą być zbyt obwite.

2

1 Acana Light And Fit,

3

Puprina Pro Plan Light.

Mera Dog Light,

4

Classic dog adult light & senior


Bosch adult light

Cena w e-sklepie

TYLKO

102 00 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


PREZENTY DLA ZWIERZAKÓW


TYLKO W

Artykuły dostępne w sklepach Kakadu i e-sklepie


NASZ ULUBIENIEC


CIĄGLE SIĘ DRAPIE CO ROBIĆ ? !


DLACZEGO KOT

CIĄGLE SIĘ DRA PIE?

Najczęstszą przyczyną uporczywego drapania się są ektopasożyty kotów. Są to stworzenia, które bytują na skórze, w jej warstwach lub w futrze. Ich pożywieniem są krew i komórki skóry kota. Obecność tych niepożądanych gości jest szkodliwa, a często wręcz niebezpieczna dla zdrowia kota, może się bowiem skończyć osłabieniem organizmu i zakażeniem innymi chorobami, których pasożyty skóry są nosicielami. Najbardziej rozpowszechnionym pasożytem zewnętrznym kotów jest niewątpliwe pchła. Większy problem może pojawić się, gdy kota zostanie zaatakowany przez świerzbowce lub roztocza, pasożyty bytujące w zewnętrznej warstwie skóry. Pomoc lekarza weterynarii może się w tym przypadku okazać konieczna.

SWĘDZEN

IE SKÓRY

Swędzenie skóry jest normalnym zjawiskiem, dlatego koty od czasu do czasu muszą się podrapać. Poza tym czochrając pazurami swoje futro, pielęgnują je, usuwając wszelkie zanieczyszczenia.


DLACZEGO PIES CIĄGLE SIĘ D RAPIE? Jeśli wykluczyliśmy wymienione pasożyty, szukamy innej przyczyny drapania. Niestety, musimy wziąć pod uwagę choroby skóry o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. O ile obecność pcheł czy wszy łatwo stwierdzić samemu, o tyle w tym przypadku trafną diagnozę postawić może tylko lekarz weterynarii. Bardzo częstą ostatnimi czasy, przyczyną uporczywego drapania są alergie. Wiele psów jest na coś uczulonych, podobnie jak ludzie.

Czasem nawet trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną choroby. Do najczęstszych należą jednak alergie pokarmowe.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy nasz zwierzak nie złapał pasożytów zewnętrznych. Najbardziej rozpowszechnionym pasożytem psów jest oczywiście pchła. Najczęściej psy zarażają się nią od innych zwierząt, przede wszystkim od innych psów, jednak jaja pcheł możemy przynieść do domu my sami, np. z piwnicy, razem ze starymi rzeczami. Innymi „popularnymi” pasożytami zewnętrznymi są kleszcze, które nie trudno spotkać w ciepłych miesiącach roku na łąkach i w lasach, oraz wszy, świerzbowce i nużeńce. Te trzy ostatnie powodują nie tylko swędzenie, ale i zaczerwienienia oraz wypadanie skóry. SWĘDZEN IE

SKÓRY

Każdego psa od czasu do czasu może swędzieć skóra i musi się podrapać. Jest to zupełnie normalne zjawisko, nie musimy się nim przejmować. Niepokojącym sygnałem powinno być dla nas natomiast nadmierne, uporczywe drapanie się po całym ciele lub w jednym miejscu.

Koty i Psy


Pro plan Cat delicate

Cena w e-sklepie

TYLKO

155 00 PLN


PIELĘGNACJA ZĘBÓW U PSA


Nie tylko ludzie miewają problemy z uzębieniem. Wcale nie tak rzadko dotyczą one również naszych czworonożnych podopiecznych. Choroby zębów i dziąseł u psa mogą sprawiać mu ból, utrudniać pobieranie pokarmu, a w skrajnych sytuacjach prowadzić do bakteryjnego zakażenia całego organizmu. Dlatego powinniśmy dbać o zęby naszego psa tak samo, jak o swoje.

Prawidłowa dieta psa

Wbrew pozorom liczne problemy z uzębieniem dotykające psy wynikają z niewłaściwej diety. Przede wszystkim nie wystarczająca ilość wapnia i innych minerałów zawartych w diecie znacznie osłabia szkliwo i zębinę sprawiając, że zęby psa stają się podatne na próchnicę. Szczególne znaczenie ma dostarczenie tych związków w okresie wzrostu psa, kiedy wyrastają mu zęby stałe.

niem Problemy z trawie

Jedna z najczęstszych przyczyn brzydkiego zapachu z psiego pyska są problemy z trawieniem. Zwykle wynikają one z niewłaściwej diety. Pies to nie człowiek i to, co jemy my niekoniecznie musi być dla niego zdrowe. Przyprawy, produkty zawierające dużą ilość węglowodanów lub ze zbyt dużą zawartością białek mogą być przyczyną zaburzenia trawienia. Oprócz substancji odżywczych w diecie psa musi znaleźć się odpowiednia ilość substancji balastowych, czyli takich, które nie podlegają trawieniu, ale wpływają na prawidłową pracę jelit. Bez nich pokarm może zalegać w przewodzie pokarmowym i zamiast trawieniu ulegać procesom rozkładu.

Psy


Myjemy zęby naszemu psu

Skoro myjemy swoje zęby, dlaczego nie mielibyśmy tak samo dbać o uzębienie naszego czworonoga? Szczotkowanie zębów psom staje się coraz bardziej popularnym sposobem pielęgnacji jamy ustnej u psów. Na rynku zoologicznym dostępne są różnorodne szczoteczki do zębów dla psów – specjalnie przystosowanych do mycia psiej paszczęki. Bez problemu kupimy również psią pastę do zębów. Te dla ludzi nie nadają się, głównie ze względu na smak. Najlepiej byłoby, gdybyśmy szczotkowali zęby naszemu psu codziennie po ostatnim posiłku. Jeśli z tych czy innych powodów jest to niemożliwe – przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu. O ile zmiana diety naszego psa oraz zaoferowanie mu rozmaitych gryzaków jest prostą sprawą, o tyle mycie zębów w praktyce może sprawiać trudności. Psy nie za bardzo lubią, jak ktoś grzebie im w pysku. Dlatego najpierw przyzwyczajamy psa do szczoteczki i smaku pasty.


Friskies dental fresh

Cena w e-sklepie

TYLKO

900

PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


FRETKA W NASZYM D OMU


Za czasów Leonarda Da Vinci fretki były już zwierzętami domowymi. Jeśli zatem to nie za życia wielkiego myśliciela udomowione fretki, to gdzie i kiedy to nastąpiło?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na staroegipskich freskach odnajdujemy wizerunki zwierząt bardzo przypominających fretki. Czy rzeczywiście te właśnie stworzenia uwiecznili egipscy artyści? Jeśli w Starożytnym Egipcie hodowano fretki, to dlaczego nie znaleziono do tej pory żadnych szczątków tych zwierząt? Wydaje się to dziwne, skoro Egipcjanie mieli zwyczaj balsamować zwłoki niemal wszystkich hodowanych wówczas zwierząt.

Zakładamy, że fretki udomowiono po to, by polowały na szczury i myszy. Egipcjanie trzymali jednak w tym celu koty. Nie mieli zatem powodu, by hodować dodatkowo fretki. Wszystko wskazuje więc na to, że fretki zostały udomowione gdzieś w Europie lub Azji. Pierwsze informacje o fretkach znajdujemy w tekstach Arystofanesa starogreckiego dramatopisarza. Czyli miejscem udomowienia fretek może być Grecja, albo inny obszar w basenie Morza Śródziemnego. Jednak na to również nie ma dostatecznych dowodów. Słynny obraz „Dama z łasiczką” powinien nosić tytuł „Dama z fretką”, ponieważ to właśnie fretkę namalował Leonardo da Vinci, a nie łasicę. Łasice są dużo mniejsze, zupełnie inaczej umaszczone i nigdy nie były trzymane w domach, ponieważ nie można ich oswoić.

Gryzonie


Fretka jest drapieżnikiem, tak jak pies czy kot. Należy do rodziny łasicowatych, a jej bliskimi kuzynami są między innymi łasice, gronostaje, kuny, borsuki i skunksy. Najbliższym krewniakiem fretki jest oczywiście tchórz, który jest jej dzikim przodkiem.

Fretki są niezykle uroczymi zwierzętami. Od wielu lat mają spore grono swoich wielbicieli, którzy trzymają je w swoich domach, tak jak psy czy koty.

Ale fretka ani psem, ani kotem nie jest. Ma swoje wymagania, które powinniśmy poznać, zanim zdecydujemy się na jej zakup.

Gryzonie


Fretki mają złodziejską naturę i uwielbiają podkradać różne przedmioty i chować je w sobie tylko znanych kryjówkach. Zegarka, biżuterii, skarpetek, a nawet spodni można potem szukać przez wiele dni lub tygodni.

Z pewnością nie jest to zwierzę dla każdego. Raz ze względu na swój temperament, a dwa ze względu na wydzielany zapach, który nie wszyscy tolerują. Niestety dość intensywnie pachną również odchody fretek. Zwierzę można nauczyć korzystania z kuwety, ale trzeba być bardzo cierpliwym.

Właściciel fretki powinien cechować się dużą cierpliwością i wyrozumiałością, by w spokoju znosić jej szaleństwa. Nie ma bowiem chyba na świecie zwierzęcia bardziej ruchliwego i „szalonego”. Wydaje się, że nigdy nie siedzą one spokojnie. Uwielbiają biegać i bawić się. Cechują się niezaspokojoną ciekawością. Muszą zajrzeć w każdy kąt, zbadać każdą dziurę, wejść do każdej szafy. Ogromna ciekawość i skłonność do włażenia we wszystkie dziury bywa przyczyną tragedii. Bardzo łatwo na przykład można uprać zwierzątko w pralce lub upiec w piekarniku! Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by wślizgnęło się do otwartego urządzenia. Uchylone okno aż kusi, by skorzystać z okazji i wydostać się na parapet, a upadek na ziemię z wysokości kilku pięter zawsze kończy się tragicznie.

Gryzonie


Vitakraft menu pokarm dla fretki

Cena w e-sklepie

TYLKO

2800 PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


ŻYWIENIE CHOMIKÓW


PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE CHOMIKÓW Przygotować dobre jedzenie dla chomików wcale nie jest tak trudno. Dobre, czyli odpowiednio zbilansowane. Chomiki nie są specjalnie wybredne przy jedzeniu i niemal wszystko im smakuje. Najważniejsze, by ich dieta była jak najbardziej urozmaicona. Oprócz gotowej karmy dla chomików, gryzoniom tym warto podawać także świeże warzywa i owoce oraz suszone zioła. Niezbędny jest również dodatek białka zwierzęcego.

Gotowe pokarmy dla chomików Wygodnym sposobem żywienia chomików jest podawanie im gotowych karm, które można kupić w każdym niemal sklepie zoologicznym. Starajmy się jednak wybierać produkty najlepszej jakości. Te gorsze zawierają głównie najtańsze ziarna zbóż. Dobra jakościowo karma dla chomika ma również dodatek ziół, owoców, warzyw i białka zwierzęcego.

Gryzonie


ZIARNO DLA CHOMIKÓW Podstawowym składnikiem karmy dla chomików są ziarna zbóż takie, jak pszenica, żyto, owies i kukurydza. Zawierają one łatwo przyswajalne białko roślinne i są bogate w mikro- i makroelementy. Ziarno, które podajemy naszym gryzoniom powinno być dobrej jakości, niespleśniałe i wolne od pasożytów. Nie może być również wilgotne.

WARZYWA DLA CHOMIKÓW Chomiki bardzo lubią jeść warzywa, np. marchew, pomidory, papryka i ogórki, które są między innymi doskonałym źródłem sodu, potasu, magnezu, wapnia, manganu, żelaza, miedzi, cynku, fosforu oraz witamin z grupy B, witaminy C i biotyny. Doskonałym pożywie-niem dla naszych gryzoni są brokuły, zawierające duże ilości wapnia, potasu i żelaza oraz witaminę C

OWOCE DLA CHOMIKÓW Bardzo wartościowym pokarmem dla chomików są owoce. Niestety jest to pokarm, który szybko się psuje dlatego powinniśmy podawać jednorazowo niewielkie porcje, a niedojedzone resztki szybko usuwać. Dla chomików najlepiej nadają się owoce soczyste, takie jak jabłka, gruszki, winogrona, arbuzy i melony.


Cena w e-sklepie

TYLKO

1500

PLN

Versele Laga hamster complete Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


WYWIAD Z KINGĄ WĄSOWICZ


Rozmowa z Kingą Wąsowicz reprezentującą Grupę wolontariuszy „Psy Niczyje” , Działającą w ramach fundacji „Viva!”, akcja dla zwierząt.

Kakadu: Wiemy, że od lat zajmują się Panie znajdowaniem nowych domów dla zwierząt które ich nie mają. Czy można policzyć ile z nich znalazło w tym czasie nowego właściciela? Kinga Wąsowicz: Działalnością na rzecz bezdomnych zwierząt zajmujemy się od ponad 7 lat. W tym czasie średnio w ciągu jednego roku udawało się nam oddać do adopcji od kilkudziesięciu do nieco ponad stu psów. Ostrożnie szacując daje nam to ponad pół tysiąca psów, które znalazły nowe domy. Kakadu: Jak Pani uważa, co jest przyczyną, że w Polsce schroniska są tak przepełnione? Dlaczego ludzie często traktują zwierzęta w taki sposób? K.W.: Bezpośrednią przyczyną przepełnionych schronisk jest nad liczebność psów. A tam gdzie jest nadwyżka podaży nad popytem, zbyteczny „towar” zawsze będzie traktowany bez szacunku. Nie ceni się tego, co można mieć za darmo. Jedyną skuteczną, i sprawdzoną w krajach zachodnich, metodą jest sterylizacja i kastracja. Niestety, dopóki w Polsce zabiegi te nie będą obowiązkowe dla wszystkich psów bez rodowodu a przypomnieć należy, że tylko pies rodowodowy to pies rasowy, czyli taki, który teoretycznie ma najmniejsze szanse na zostanie „pensjonariuszem” schroniska skuteczność działań takich grup, jak nasza będzie mizerna. Na miejsce jednego psa oddanego do adopcji przybywać będzie kilka-kilkanaście nowych niechcianych „najlepszych przyjaciół człowieka”. Kakadu: Czy zajmujecie się adopcjami wyłącznie psów i kotów, czy zdarzają się również inne zwierzęta? K.W.: Zajmujemy się, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim adopcją psów. Kilkanaście razy znajdowaliśmy też nowe domy kotom. Z innymi zwierzakami zgłaszamy się do „wyspecjalizowanych” fundacji i stowarzyszeń, które mają swoje sposoby i są bardziej skuteczne w zakresie szukania domów dla swoich zwierzaków.

Wywiad z Kingą Wąsowicz


Kakadu: Czy zajmujecie się adopcjami wyłącznie psów i kotów, czy zdarzają się również inne zwierzęta?

K.W.: Zajmujemy się, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim adopcją psów. Kilkanaście razy znajdowaliśmy też nowe domy kotom. Z innymi zwierzakam i zgłaszamy się do „wyspecjalizowanych” fundacji i stowarzyszeń, które mają swoje sposoby i są bardziej skuteczne w zakresie szukania domów dla swoich zwierzaków. Kakadu: To zapewne niełatwe zadanie. Proszę opowiedzieć, w jaki sposób szuka się chętnych do przygarnięcia bezdomnego zwierzaka? K.W.: W przypadku poszukiwania domów dla kilkudziesięciu psów rocznie sprawa nie jest łatwa. Odpadają znajomi i rodzina, bo wszyscy są już przez nas „zapsieni”. W grę wchodzą przede wszystkim ogłoszenia w internecie oraz promowanie psich adopcji w telewizji i w radiu oraz prezentowanie naszych podopiecznych na imprezach masowych, np. „Dni SGGW”, „Dni Ziemi”.

Wywiad z Kingą Wąsowicz


Kakadu: Wiem, że często obawa przed wzięciem do domu zwierzaka „z przeszłością” wiąże się z niepewnością, czy to bezpieczne, czy taki pupil nie jest chory lub niebezpieczny. Czy słusznie? Jak walczycie z tą opinią? K.W.: Przede wszystkim, jeśli ktoś decyduje się na przygarnięcie zwierzaka bierze go „z całym dobrodziejstwem inwentarza”. W przypadku psa z hodowli też kupujemy go „na dobre i na złe”, „w zdrowiu i chorobie”, a nie tylko jako pięknego, zdrowego, szczeniaczka, bo takowym pozostanie przez zaledwie kilka miesięcy swojego życia. REKLAMA Acana adult chicken & burbank potato

Cena za 13kg w e-sklepie

TYLKO

206 00

PLN


Więcej na....

www.

.pl


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.