Kakadu nr 5/2013 (6)

Page 1

E-magazyn sieci sklepów zoologicznych Kakadu

Kupon rabatowy w środku


Patroni Medialni e-magazynu KAKADU
Witamy! Przed Państwem kolejne wydanie naszego e-magazynu. Tym razem hasłem przewodnim są Święta Bożego Narodzenia. Dla nas to radosny okres, w którym odwiedzamy najbliższych, dostajemy prezenty i odpoczywamy, ale czy jest to również przyjemny czas dla naszych domowych zwierząt? A przede wszystkim, czy jest bezpieczny? Niestety nie zawsze. W tym numerze piszemy zatem o tym, jakie niebezpieczeństwa zagrażają naszym pupilom podczas świąt. Wielu z naszych domowych pupili spędzi święta z nami przed choinką, w ciepłym mieszkaniu. Nie zapominajmy jednak o tych zwierzętach, które zimę spędzają na dworze. Opowiemy o tym, jak pomóc w tym trudnym okresie kotom wolno żyjącym. Nie zapomnieliśmy także o ptakach zimujących – zastanowimy się nad tym, czy trzeba je dokarmiać, a jeśli tak, to w jaki sposób. Święta mijają szybko, a zaraz po nich nadchodzi Nowy Rok i Sylwester. Dla nas to czas zabawy, ale nasze zwierzęta zwykle tej radości nie podzielają. Wiele z nich boi się huku sylwestrowych fajerwerków. Powinniśmy zrobić wszystko, by nasze zwierzęta jak najspokojniej przeżyły tę noc – udzielimy kilku porad, w jaki sposób możemy im pomóc. Ponadto w tym numerze o tym, co zrobić ze zwierzakiem w święta, gdy planujemy wyjechać oraz wywiad z Natalią Niepsuj autorką bloga o jej psie Benym.

Zapraszamy do lektury. Redakcja e-magazynu Kakadu


SPIS TREŚCI Bezpieczne święta

8

20

26

Prezent dla zwierzaka Co zrobić ze zwierzakiem na święta

32

Sylwester

38

Akwarium dla dziecka na gwiazdkę

46

Zakładamy akwarium

50

Dokarmianie Ptaków w zimie

58

Sporty zimowe z naszym psem

66

Jak pomóc kotom wolno żyjącym przetrwać zimę?
Bezpieczne Święta

Często nie zdajemy sobie sprawy ile niebezpieczeństw czyha na nie podczas tych świątecznych dni. Najbardziej zagrożone są psy i koty, które swobodnie poruszają się po mieszkaniu oraz fretki, które również często wypuszczamy na spacery.

Zwierzęta mieszkające w klatkach są mniej narażone na nieszczęśliwe „świąteczne wypadki”, co nie znaczy, że są całkowicie bezpieczne. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by Boże Narodzenie było radosne i spokojne również dla naszych podopiecznych?Świąteczne porządki Nawet ci z nas, którzy na co dzień nie przywiązują zbyt wielkiej wagi do porządków, stawiają sobie za punkt honoru, by podczas świąt mieszkanie wręcz lśniło czystością. Myjemy i szorujemy wszystko, co tylko się da. W tym świątecznym rozgardiaszu łatwo o wypadek z udziałem zwierzęcych członków rodziny. Nawet zwykłe mycie i pastowanie podłóg może być niebezpieczne. Środki czystości, których używamy mogą być dla naszych pupili bardzo szkodliwe, zwłaszcza gdy przez przypadek się ich napiją. W najlepszym przypadku może dojść do rozstroju żołądka, w najgorszym zaś do śmierci. Nawet opary tych preparatów są niebezpieczne. Najbardziej wrażliwe są na nie nasze ptaki, ale szkodzą również innym zwierzętom – mogą się one dostać nawet do akwarium poprzez pompkę napowietrzającą. Dlatego przy sprzątaniu używajmy wyłącznie nietoksycznych, sprawdzonych środków, a małe zwierzęta takie, jak gryzonie czy ptaki, lepiej przenieśmy na czas sprzątania do innego pomieszczenia.

Myjąc okna zachowajmy szczególną ostrożność, jeśli mamy w domu fretkę lub kota. Otwarte okno jest dla nich zbyt wielką pokusą – chwila nieuwagi z naszej strony i mogą wypaść.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

11


Lepiej więc myć szyby bez asysty domowych przyjaciół. Ptaki, które zwykle swobodnie latają po mieszkaniu, niech na czas mycia okien pozostaną w swoich klatkach. Warto także zwrócić uwagę na przeciągi powstające podczas czyszczenia szyb, które mogą zaszkodzić każdemu zwierzakowi i skutkować groźnym dla wrażliwych stworzeń przeziębieniem. Zachowajmy czujność także pod-czas prania. Pełne ubrań wnętrze pralki jest idealnym przytulnym legowiskiem dla kotów i fretek. Łatwo więc o nieszczęście.

12


Świąteczne ozdoby Okazała i pięknie ubrana choinka jest niewątpliwą ozdobą mieszkania i dumą gospodarzy. Ale takie drzewko jest jednocześnie największym świątecznym zagrożeniem. Łatwo można ją na przykład przewrócić. Specjalistami w tej dziedzinie są niewątpliwie koty, które uwielbiają się po niej wspinać i ciągnąć za choinkowe ozdoby. Ale przewrócić świąteczne drzewko mogą również inne zwierzaki – psy, fretki, a nawet duże i ciężkie papugi. Upadająca duża choinka nie tylko zdemoluje pół pokoju, ale może przygnieść i zranić zwierzaka. Dlatego dobrze jest przywiązać ją np. do ściany.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

Pamiętajmy również, by regularnie sprzątać opadające igły, lepiej by nasz pupil się ich nie najadł. Choinkowe ozdoby również stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowych zwierząt. Szczególnie niebezpieczne są „anielskie włosy”, których zjedzenie może skończyć się poprzecinaniem jelita, a nawet śmiercią pupila.

Szklane bombki aż się proszę o to, by je zrzucić na ziemię i potłuc. Wiele kotów i fretek nie jest wstanie odmówić sobie tej przyjemności, co nierzadko kończy się pokaleczeniem pyszczka i łapek.

13


Najbezpieczniej będzie wieszać na choince wyłącznie ozdoby wykonane z tworzywa, wełny, materiału czy papieru. Problemem mogą również być choinkowe lampki – istnieje ryzyko, że zwierzę je przegryzie. Z tego powodu najlepiej takich pupili, jak gryzonie i króliki w ogóle nie puszczać na spacery po pokoju, w którym stoi choinka, a pozostałych nie zostawiać w nim, gdy wychodzimy z domu. Dekorując mieszkanie pamiętajmy również o tym, że jemioła jest trująca dla zwierząt, więc nie wieszajmy jej w ich zasięgu. Uważajmy również na świece i tym podobne źródła otwartego ognia.

Świąteczne przysmaki Któż z nas potrafi oprzeć się świątecznym przysmakom. Problem w tym, że nasi pupile również są na nie łasi. Niestety, ani karp w galarecie, ani kluski z makiem, ani nawet pieczona szynka nie jest odpowiednim pokarmem dla zwierząt. Co roku do lecznic weterynaryjnych trafiają domowi pupile z zatruciami pokarmowymi. Dlatego nie częstujmy zwierzaków świątecznymi smakołykami i poprośmy gości, by też tego nie robili. Uważajmy również przy ich przygotowaniu. Koty, psy czy fretki chętnie będą buszować po kuchni, w której tyle się dzieje i z której dolatuje tyle zapachów smakowitych potraw.

14


Zwierzętom nie będzie łatwo powstrzymać się, przed ściągnięciem z kuchennego stołu dużego kawałka schabu. Niestety, ciekawskie koty lub fretki nęci także otwarty piekarnik, zwłaszcza gdy znajduje się w nim przygotowany do pieczenia pasztet z wątróbki. Zastawiony do wigilii stół też wabi. Tyle na nim pyszności. Lepiej zatem nie zostawiać zwierzaka samego z tą pokusą.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

15


Świąteczni goście Wydawać się może to nieprawdopodobne, ale świąteczni goście również mogą być zagrożeniem dla naszego ulubieńca, i to nie tylko dlatego, że w swej nieświadomości poczęstują go wigilijnym jedzeniem. Na kręcącego się pod nogami małego zwierzaka łatwo nadepnąć, zwłaszcza podczas zamieszania, które zwykle panuje przy witaniu przybyłych. Istnieje wówczas również szansa na to, że pupil niezauważenie wymknie się przez otwarte drzwi od mieszkania. Niestety nie wszystkie zwierzaki mogą czuć się komfortowo, gdy w mieszkaniu przebywa tłum obcych ludzi. Zdenerwowane koty mogą na przykład urządzić z butów naszych gości toaletę, a psy zabawki do gryzienia.

16

Nie mówiąc już o pozostawionej na ubraniu sierści – nie wszyscy nasi goście mogą być aż tak wielkimi miłośnikami zwierząt, by im to nie przeszkadzało.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, dobrze jest przygotować na ubrania oraz buty gości specjalną szafkę lub zamknięty pokój.


Powyżej opisane niebezpieczne sytuacje, należą do najczęstszych. Pamiętajmy jednak, że nigdy tak do końca nie wiemy, co takiemu psiakowi czy kociakowi wpadnie do głowy, dlatego postarajmy się być przewidujący i lepiej „dmuchajmy na zimne”.

Obecność tylu obcych ludzi jest zwykle bardzo stresująca także dla ptaków, fretek, gryzoni czy królików, dlatego lepiej na czas wizyty przenieść ich klatki do innego pomieszczenia. Tak będzie dla nich najlepiej.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

17


Petsi – Wiem że smacznie jem! Koty są wybredne w wyborze posiłków, dlatego karma dla nich przeznaczona musi być wyjątkowo smaczna. Ponieważ w odbiorze wrażeń smakowych u tych drapieżników dużą rolę odgrywa również węch, kocie jedzenie powinno być także aromatyczne. Takie właśnie są suche i mokre karmy marki Petsi. Smaczne i aromatyczne produkty Petsi są jednocześnie gwarancją prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu twojego kota, dzięki optymalnej zawartości poszczególnych składników odżywczych, doskonale dobranych do potrzeb Twojego pupila. Stała kontrola i nadzór weterynaryjny stanowią gwarancję zachowania najwyższej jakości. Produkowane z najwyższej jakość surowców, karmy marki Petsi, bogate w mikro i makroelementy oraz witaminy, mogą być podstawą codziennej diety każdego kota, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. 

Wysoka zawartość białka gwarantuje prawidłowy rozwój mięśni.

Optymalna zawartość tłuszczów umożliwia utrzymanie właściwej masy ciała.

Witamina A pozytywnie wpływa na wzrok.

Witamina E wspiera prawidłowe funkcjonowanie systemu odpornościowego.

Witamina D₃ umożliwia zrównoważenie poziomu wapnia i fosforu w organizmie. Wspomaga też budowę mocnych kości i zębów.

Biotyna pomaga w utrzymaniu zdrowej i lśniącej sierści.

18Prezent dla zwierzaka

Kochamy nasze zwierzaki i traktujemy je często, jak członków rodziny. Nic dziwnego zatem, że chcemy, by również dla nich znalazło się coś pod choinką. To naprawdę wspaniały pomysł, by obdarować pupila. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie wszystko nadaje się na prezent dla niego. Co możemy podarować psu, kotu lub innemu zwierzakowi, a czego lepiej nie dawać?


Słodycze i inne smakołyki Paczka ze słodyczami jest od wielu lat tradycyjnym prezentem gwiazdkowym dla dzieci (może ostatnimi czasy mniej popularnym niż za pamiętnych czasów, gdy czekoladki były rarytasem, ale jednak). Generalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by Mikołaj i naszemu zwierzakowi przyniósł paczkę podobnych pyszności. Pod pewnymi jednak warunkami: nie mogą to być ludzkie słodycze, ponieważ te zwierzętom szkodzą, oraz muszą być zdrowe dla konkretnego pupila.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

21

Dla większości gryzoni, królików i ptaków doskonałym świątecznym przysmakiem będą egzotyczne owoce, na przykład takie, jakich na co dzień im nie kupujemy. Taki prezent będzie nie tylko smaczny, ale i bardzo zdrowy. Możemy podarować im również takie smakołyki, jak kolby, proso senegalskie, specjalne dropsy, itd., które bez problemu można kupić w sklepach zoologicznych. Jeśli chodzi o psy, koty i fretki to i dla nich znajdzie się coś pysznego. Na przykład pies będzie zadowolony z dużej „kości” wykonanej z cielęcej skóry z dodatkiem suszonego mięsa


drobiowego, a kotu i fretce zasmakować mogą witaminizowane dropsy o smaku ryby. Do paczki możemy włożyć również specjalne ciasteczka a nawet czekoladki, bo i takie można kupić. Są one specjalnie przygotowane dla zwierząt, nie zawierają więc szkodliwych dla nich substancji.

Zabawki Dla psów, kotów i fretek zabawki są świetnym pomysłem na prezent. Święta to doskonała okazja by je zwierzakowi podarować. Najlepiej coś niezwykłego, coś czego jeszcze mu nie kupowaliśmy. W sklepach zoologicznych zabawek jest pod dostatkiem, i takich, którymi zwierzak może bawić się sam, jak i takich, które przeznaczone są do zabawy z pupilem. Skoro ma być to prezent dla zwierzaka, to pierwszy rodzaj chyba byłby najlepszy. Trudno tu wymienić wszystkie zabawki, które można kupić, ponieważ jest ich naprawdę bardzo dużo.

Dla kotów na przykład idealne byłby różnego rodzaju szeleszczące tunele, z piłeczkami w środku, które można popychać – wiele czworonogów za tym szaleje. Zabawki mogą być także dobrym prezentem dla papug. To bardzo inteligentne ptaki, które potrafią się bawić, dlatego producenci akcesoriów dla zwierząt oferują również specjalne zabawki dla nich przeznaczone: różnego rodzaju dzwoneczki, piłeczki, huśtawki, itd. Co ciekawe w sklepach zoologicznych można znaleźć też zabawki dla królików i szczurków. Są to np. wykonane ze specjalnego włókna małe przedmioty do podrzucania.

22


Inne akcesoria dla zwierzaków Biorąc pod uwagę asortyment akcesoriów dla zwierząt dostępny na polskim rynku, mamy szerokie pole do popisu w wymyślaniu gwiazdkowego prezentu dla naszego pupila. Klatki, miski, legowiska, smycze, obroże i wiele, wiele innych. Ptaki czy gryzonie na przykład z pewnością będą zadowolone, gdy dostaną pod choinkę nową, większą klatkę. Gryzoniom zamiast niej możemy kupić specjalne

tunele i inne elementy, które przymocowuje się do klatki i w ten sposób zwiększa powierzchnię życiową jej mieszkańców. Psom, kotom lub fretkom możemy sprawić przyjemność, gdy podarujemy im nowe i super wygodne legowisko. Dobrym i praktycznym prezentem są również obroże oraz smycze. Naprawdę możliwości wyboru prezentu dla zwierzaka jest wiele. A samo zwierzę, za bezinteresowną miłość do nas, zasługuje na to, by mu kupić coś specjalnego.

Odbierz KUPON rabatowy

23


Petsi – Wiem że smacznie jem! Suche oraz mokre karmy marki Petsi to smaczne i zdrowe pożywienie dla Twojego psa. Starannie dobrane składniki pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Produkty Petsi są bogate w tłuszcze, białko i węglowodany, dzięki czemu stanowią źródło energii, zdrowia i witalności dla Twojego pupila. Przyrządzone z najwyższej jakości składników karmy dla psów zawierają wszystkie niezbędne makro i mikroelementy oraz witaminy.

Oryginalny proces produkcyjny zapewnia maksymalne wykorzystanie wszystkich składników odżywczych oraz nadaje karmie wyborny, naturalny smak. Karma poddana jest stałej kontroli i nadzorowi weterynaryjnemu, co gwarantuje zachowanie najwyższej jakości.

24

Optymalna zawartość białka gwarantuje prawidłowy rozwój mięśni.

Odpowiednia zawartość tłuszczów umożliwia utrzymanie właściwej masy ciała.

Witamina A pozytywnie wpływa na wzrok.

Witamina E wspiera prawidłowe funkcjonowanie systemu odpornościowego.

Witamina D₃ umożliwia zrównoważenie poziomu wapnia i fosforu w organizmie. Wspomaga też budowę mocnych kości i zębów.

Biotyna pomaga w utrzymaniu zdrowej i lśniącej sierści.

Inulina sprzyja rozwojowi korzystnej mikroflory jelitowej.Co zrobić ze Zwierzakiem na święta

Święta są okresem, w którym wielu z nas planuje wyjazdy – do rodziny, na wczasy... Znów stajemy wówczas przed dylematem, co zrobić z pupilem. Najlepiej byłoby oczywiście zabrać go ze sobą, ale to nie zawsze jest możliwe. Zrezygnować z wyjazdu – trochę żal i też nie zawsze można to zrobić, zwłaszcza, gdy czeka na nas rodzina, której dawno nie widzieliśmy. Jak rozwiązać problem, by „wilk był syty i owca cała”?


Krótki wypad do rodziny Jeśli wybieramy się z krótką, dwu- lub trzydniową wizytą do rodziny większość naszych zwierzaków można zostawić w domu bez stałej opieki. Gryzonie, króliki, niektóre ptaki, fretki, a nawet koty doskonale dadzą sobie radę bez nas, jeśli tylko zadbamy o kilka rzeczy.

Ptakom najlepiej nasypać ziarno do kilku miseczek lub – wyjątkowo – rozsypać je na dnie klatki. Wiele z nich bowiem wyłuskując ziarna przed zjedzeniem, łuski zostawia w misce. Przykrywają one wówczas pełne ziarno, i ptak może się nie zorientować że pod warstwą łusek znajduje się jeszcze jedzenie. Miski z karmą i wodą dla kotów najlepiej ustawić we wszystkich pomieszczeniach, które futrzaki będą miały do swej dyspozycji podczas naszej nieobecności.

Przede wszystkim musimy zostawić im odpowiednią ilość jedzenia i wody. Napełnijmy po brzegi miseczki i podła.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

27


Istnieje bowiem możliwość, że zwierzę zatrzaśnie za sobą drzwi, co wbrew pozorom jest całkiem realne. Jeśli więc zamknie się w pokoju, w którym nie ma jedzenia, a nie posiadł umiejętności otwierania drzwi, zostanie skazany na głodówkę do naszego powrotu. To samo dotyczy kuwet ze żwirkiem dla naszych kotów. Lepiej jest zostawić ich kilka, po jednej w każdym pomieszczeniu - nie tylko na wypadek niefortunnego przypadkowego zamknięcia się w jednym z pokoi ale również ze względu na to, że koty raczej nie przepadają za korzystaniem z bardzo brudnej kuwety. Niezależnie od tego, czy nasz podopieczny jest królikiem, myszką, kotem czy kanarkiem, pamiętajmy

by zostawić mu tylko takie jedzenie, które się szybko nie psuje. Odpadają więc wszelkie owoce, warzywa, zielenina, mięso i mokra karma, które po jednym dniu nadają się raczej do wyrzucenia. Głodne zwierzę może się skusić nawet na zepsute jedzenie, ale z pewnością nie wyjdzie mu to na zdrowie.

Jeśli chodzi o akwarium z rybkami, to można wykorzystać tak zwane pokarmy weekendowe, które znajdzieie bez problemu w naszych sklepach zoologicznych. Nowoczesne urządzenia techniczne – grzałka z termostatem i automatyczny wyłącznik światła załatwią resztę.

28


Niestety, bez opieki nie możemy zostawić zwierząt, które odżywiają się wyłącznie takim pokarmem, który szybko się psuje oraz psów, które wymagają codziennych spacerów.

Wyjazd na . dłuzszy urlop

Co więc mamy zrobić. W przypadku większości zwierząt, najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie kogoś, kto zamieszka w naszym mieszkaniu na czas naszej nieobecności. Nasz podopieczny będzie wówczas przebywał w znanym sobie otoczeniu. Psy, koty, fretki czy ptaki będą z tego rozwiązania najbardziej zadowolone. Zwłaszcza koty i ptaki nie czują się najlepiej w nowym miejscu, tym bardziej w towarzystwie obcych ludzi.

Problem, co począć z pupilem, pojawia się również wówczas, gdy planujemy nieco dłuższy urlop świąteczny. W takim przypadku żadnego zwierzaka nie możemy pozostawić bez opieki. Jedynym wyjątkiem są rybki – dzięki wspomnianym wyżej urządzeniom technicznym i pokarmom weekendowym.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

29


Przekonanie jednak kogoś, by się do nas przeprowadził może być trudne, szczególnie w okresie świątecznym, gdy każdy ma mnóstwo spraw na głowie. Chyba łatwiej znajdziemy tymczasowego opiekuna, który będzie przychodził do naszego zwierzaka przynajmniej co drugi dzień. W dni świąteczne, w które zapewne czasu mieć nie będzie, może zastosować się do rad, których udzieliliśmy powyżej. Tego rozwiązania nie da się jednak zastosować w przypadku psów i innych zwierząt wymagających codziennej opieki. Kolejnym wyjściem z sytuacji będzie znalezienie kogoś, kto zabierze naszego pupila do siebie.

Co prawda niektóre zwierzaki nie będą tym zachwycone ze względu na nowe otoczenie, w którym przyjdzie im spędzać święta, ale jeśli tymczasowy opiekun jest im dobrze znany, nie przeżyją aż tak dużego szoku. Warto też zawczasu wybrać się z naszym zwierzakiem, tym o delikatniejszej psychice, jak pies, kot czy fretka – w odwiedziny do domu osoby, która ma się nimi zaopiekować. Dzięki temu zwierzę będzie mogło zapoznać się z otoczeniem. Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest hotel dla zwierząt. Nasz pupil nie tylko będzie przebywał w nieznanym sobie otoczeniu, ale również pod opieką obcych ludzi. Chomikowi czy królikowi specjalnie to przeszkadzać nie będzie, ale pies lub kot mogą bardzo cierpieć. Dlatego hotel dla zwierząt lepiej traktować jako ostatnią deskę ratunku. Należy wcześniej się upewnić, czy ośrodek spełnia nasze wymagania.

30ylwester


Jak pomóc , psu i kotu przetrwac Sylwestra ? Dla nas Sylwester jest okazją do wspaniałej zabawy. Niestety psy i koty zwykle nie podzielają naszej radości z okazji Nowego Roku, a to głównie z powodu fajerwerków. Huk sylwestrowych wystrzałów dla zwierząt obdarzonych tak czułym słuchem może być nie do wytrzymania. Najwięcej „problemów z Sylwestrem” mają psy. Koty, które boją się huku wystrzałów najczęściej po prostu chowają się w jakimś zacisznym miejscu, np. w szafie lub pod łóżkiem, i starają się przeczekać domniemane zagrożenie. Reakcja psów natomiast bywa znacznie gwałtowniejsza. Możemy obserwować nawet takie objawy lęku, jak ślinienie się, mimowolne oddawanie moczu i kału lub drgawki. Niektóre psy panicznie biegają po mieszkaniu, inne gryzą wszystko, co akurat jest w pobliżu.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

33

Różne zwierzaki różnie się wują, a wszystkie na swój cierpią, dlatego powinniśmy im przetrwać sylwestrowe wanie.

zachosposób pomóc święto-

Naszą naturalną reakcją na strach czworonożnego przyjaciela jest chęć przytulenia go i pocieszenia. To normalne, ale nie powinniśmy z tym przesadzać, ponieważ w ten sposób dajemy mu do zrozumienia, że fajerwerki są dla niego zagrożeniem i jego lęk jest uzasadniony. W ten sposób tylko pogłębiamy jego strach przed nimi.


Kto nie wierzy, niech przyjrzy się temu, jak zachowuje się suka wobec wystraszonych czymś szczeniąt. Biegnie im na pomoc wówczas, gdy naprawdę są zagrożone – w ten sposób uczy je, czego należy się bać, a czego nie. Oczywiście przez jeden sylwestrowy wieczór nie nauczymy psa lub kota, że fajerwerki nie są groźne. Gdy przybiegnie do nas w poszukiwaniu otuchy, nie odtrącajmy go, ale nie przesadzajmy w pocieszaniu. Najlepiej spróbować skierować jego uwagę na coś innego, np. na ulubioną zabawkę. Dobrze jest zacząć to robić, zanim nastąpi kulminacja sylwestrowych wystrzałów. Huk sylwestrowych wystrzałów jest dla psów i kotów tak trudny do zniesienie między innymi dlatego, że mają one bardzo czuły słuch i odbierają również te dźwięki, których my nie słyszymy. Trudno nam zatem wyobrazić sobie, jak w uszach naszych podopiecznych brzmią fajerwerki. Dodatkowym szokiem dla nich jest to, gdy rozlegną się one nagle, wśród panującej wokół ciszy i ciemności. Dlatego, gdy wychodzimy z domu na Sylwestra i zostawiamy zwierzaka samego w pustym, cichym i ciemnym mieszkaniu. Zostawmy zapalone światłą oraz włączone radio lub telewizor.

34


ODBIERZ KUPON RABATOWY

35


Dźwięk niech będzie możliwie jak najgłośniejszy. W ten sposób huk fajerwerków nieco „utonie” w ogólnym hałasie. Dlatego niech w domu gra muzyka, nawet wówczas, gdy spędzamy Sylwestra z pupilem. Jeśli lęk psa lub kota przed hukiem fajerwerków nie jest silny, a reakcja zwierzęcia na niego nie jest skrajnie gwałtowna, powyższe rady powinny pomóc. W innych przypadkach konieczne może być podanie pupilowi odpowiednich środków farmakologicznych.

Po drugie, zawsze podanie jakiegokolwiek lekarstwa – nawet na bazie ziół – powinniśmy skonsultować z weterynarzem, by przypadkiem nie zaszkodzić naszemu podopiecznemu. I na koniec: pod żadnym pozorem nie krzyczmy na wystraszone hukiem fajerwerków zwierzę. Nawet, jeśli ze strachu narobi dużych szkód. Nie rozwiąże to problemu – co najwyżej go pogłębi.

Pamiętajmy jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze o tym, że muszą być to leki przeznaczone dla zwierząt, a nawet dla konkretnego gatunku – jak mamy psa to dla psów, a jak kota to dla kotów.

36


PETSI MOKRA KARMA DLA PSA Z DROBIEM

Cena w e-sklepie

OD 00

16

PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


Akwarium dla dziecka na gwiazdkÄ™


Co zrobić, gdy dziecko pragnie dostać pod choinkę akwarium? Jeśli nie ma ku temu żadnych przeszkód, naszym zdaniem kupić. Akwarystyka jest naprawdę wspaniałym hobby, które rozwija wrażliwość na piękno i wzbogaca wiedzę z różnych dziedzin: biologii, geografii, chemii, fizyki. Tylko co nam będzie potrzebne, jaki zbiornik wybrać, jakie rybki kupić? Spróbujemy Wam w tym trochę pomóc? Na początek sugerujemy, by nie kupować od razu wszystkiego: i akwarium, i rybek i roślinek. Pod choinkę podarujmy dziecku wyłącznie zbiornik z niezbędnym wyposażeniem. Roślinki i rybki kupimy po świętach.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

Nasze dziecko może być co prawda nieco rozczarowane, ale pośpieszne urządzanie akwarium w wigilię skończy się na pewno niepowodzeniem. Śmierć wymarzonych rybek będzie dla dziecka dużo gorszym przeżyciem niż rozczarowanie faktem, że pod świątecznym drzewkiem ich nie było. A zresztą, wspólne z nami wybieranie mieszkańców zbiornika dostarczy dziecku o wiele większej radości.

Jakie akwarium wybrać? Często decydujemy się kupić dziecku mały zbiornik, taki na przykład 20 litrowy. Wychodzimy bowiem z założenia, że małym akwarium łatwiej się

39


będzie mu tej opieki nauczyć. Nie mówiąc już o tym, że zawsze istnieje szansa, że chęć zostania akwarystą jest tylko słomianym zapałem i nasza pociecha szybko znudzi się rybkami. My jednak sugerujemy, by kupić większy zbiornik, przynajmniej o pojemności 60 litrów, i to z kilku powodów. Opieka nad małym akwarium tylko pozornie jest łatwiejsza niż nad dużym. Główną tego przyczyną jest coś, co nazywamy równowagą biologiczną. By nie wdawać się w zbędne szczegóły, powiedzmy sobie tylko tyle, że

jest to stan, w którym negatywne procesy zachodzące w akwarium równoważone są przez pozytywne. Owa równowaga biologiczna pozwala utrzymać rybki w zdrowiu i – co dla nas w tej chwili ważne – znacznie ułatwia opiekę nad nimi. Im większe akwarium, tym łatwiej osiągnąć stan równowagi biologicznej. Kupując dziecku akwarium zakładamy, że będzie się nim – w miarę swoich możliwości opiekowało. Ale przecież musi się ono dopiero tego nauczyć. Na pewno będzie popełniało sporo błędów,

40


na przykład przy karmieniu rybek. W dobrej wierze dziecko często sypie swoim podopiecznym zbyt dużo pokarmu, którego rybki nie są wstanie zjeść, a który szybko zaczyna się rozkładać i zanieczyszcza wodę. W takich sytuacjach, im mniejsze akwarium, tym woda szybciej się brudzi, co grozi śmiercią rybek. Mały zbiornik o wiele trudniej jest urządzić niż duży. Możecie nam nie wierzyć, ale aranżacja niewielkich rozmiarów akwariów jest naprawdę wielką sztuką. Kłopot może sprawiać nawet dobranie odpowiedniej wielkości roślin – większość z nich jest zbyt duża. I oczywiście im mniejszy zbiornik, tym mniejszy wybór rybek, które mogą w nim mieszkać.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

41


Jaki sprzęt musimy kupić? Wybór zbiornika mamy już zatem za sobą. Potrzebne nam będą jeszcze pewne urządzenia techniczne. Najważniejszym z nich jest dobrej jakości, wydajny filtr, który pozwoli utrzymać wodę w czystości. W naszych sklepach zoologicznych znajdziemy wiele różnych filtrów, od najprostszych gąbkowych po wielokomorowe filtry kubełkowe. Sprzedawca na pewno pomoże wybrać nam najbardziej odpowiedni. Drugim niezbędnym przy hodowli większości gatunków rybek elementem wyposażenia akwarium jest grzałka. Dzięki niej utrzymamy temperaturę wody na optymalnym poziomie. Nowoczesne grzałki mają wmontowany termostat, na którym w prosty sposób ustawia się żądaną temperaturę. Gdy będzie ona za wysoka, grzałka się wyłączy, gdy za niska – włączy. Mimo to, koniecznie powinniśmy kupić jeszcze termometr akwarystyczny, który pozwoli nam sprawdzać, czy woda jest odpowiednio ciepła. Moc grzałki dobieramy do objętości zbiornika. Przydać się może również zestaw napowietrzający: pompka, rurka i kamień napowietrzający. Ułatwia on wymianę gazową w wodzie, stwarzając lepsze warunki dla rozwoju ryb i roślin, czyli – jak to się potocznie mówi – natlenia wodę. Moc pompki i wielkość kamienia dobieramy do objętości akwarium.Mieszkańcy akwarium – rybki i roślinki – wymagają do życia światła. W akwarystyce stosuje się różnorodne sposoby oświetlania zbiorników. Najbardziej popularne w tej chwili są świetlówki, które zwykle montuje się w specjalnych pokrywach na akwarium. Takie pokrywy również są dostępne w naszych sklepach zoologicznych. Dobiera się je do rozmiarów zbiornika – długości i szerokości. Większość sprzedawanych gotowych pokryw jest czarna, ale istniej również możliwość wykonania pokrywy na zamówienie, wówczas jej kolor możemy dobrać do wyposażenia mieszkania. Jeśli nie mamy w domu odpowiedniego mebla, na którym możemy ustawić zbiornik – a pamiętajmy, że musi być on odpowiednio solidny – możemy również kupić specjalną szafkę pod akwarium. Takie szafki są tak skonstruowane, by wytrzymać ciężar akwarium – nawet mały zbiornik o objętości 20 litrów waży po urządzeniu ponad 20 kg!

A może gotowy zestaw akwarystyczny? Wszystkie wymienione wyżej urządzenia, elementy wyposażenia akwarium, dostępne są w naszych sklepach zoologicznych oddzielnie. Możemy sobie jednak ułatwić zadanie i kupić gotowy zestaw akwarystyczny. W jego skład wchodzi akwarium z pokrywą, grzałka i filtr. W niektórych promocyjnych zestawach znajdziemy również podstawowe preparaty, jedzenie dla rybek lub siatkę do ich odłowu. Niektóre zestawy oferowane są nawet razem z szafką.


Co jeszcze będzie nam potrzebne? Jeśli planujemy już w święta zacząć urządzać z dzieckiem akwarium musimy pamiętać o kupnie żwirku i podstawowych elementów dekoracji, czyli skałek, korzeni, itp. Potrzebne nam będą również podstawowe preparaty akwarystyczne: uzdatniacz, który zmieni wodę kranową w wodę zdatną dla rybek oraz tak zwany starter, który przyśpieszy biologiczne dojrzewanie akwarium.

Odbierz KUPON rabatowyZakładamy

Akwarium


II Etap-

Pośpiech w przypadku zakładania akwarium przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeśli chcemy cieszyć się pięknie urządzonym zbiornikiem i pragniemy by nasze rybki czuły się w nim dobrze, powinniśmy zakładanie akwarium rozłożyć na kilka, etapów. Zaczynamy od podjęcia najważniejszych decyzji: jakie rybki mamy zamiar hodować, jak duży zbiornik chcemy kupić i jaki niezbędny sprzęt (filtr, grzałka, itd) będzie nam potrzebny? Musimy także zdecydować się, gdzie postawić akwarium.

- Montaż tła w akwarium

Prace nad urządzaniem akwarium zaczynamy od zamontowania na tylnej szybie tła. W sklepach znajdziemy spory ich wybór. Możemy wybrać zwykłą fototapetę, ale znacznie ciekawszy efekt uzyskamy przy pomocy tła strukturalnego, które imituje naturalny brzeg rzeki lub jeziora. Tło przyklejamy do szyby przy pomocy specjalnego kleju akwarystycznego. Gdy to zrobimy powinniśmy odczekać dzień lub dwa, aż klej wyschnie.

III Etap -

I Etap -

- Ustawienie zbiornika i zamontowanie podstawowego sprzętu

- Zaplanowanie wystroju akwarium

Gdy już ustawiliśmy akwarium, warto wziąć kawałek kartki, ołówek i rozrysować sobie plan wystroju wnętrza. Dokładne zaplanowanie wszystkiego pozwoli nam uniknąć kupna zupełnie niepotrzebnych rzeczy, takich jak za duże lub za małe korzenie. Inspiracji do urządzenia naszego akwarium możemy poszukać w internecie, w którym znaj-dziemy mnóstwo zdjęć pięknych akwa-riów.

Kolejnym etapem jest ustawienie akwarium w wybranym miejscu i zamontowaniu w nim oświetlenia, grzałki i filtra. Postępujemy oczywiście zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta i wskazówkami udzielonymi przez sprzedawcę ze sklepu zoologicznego. Szyby akwarium myjemy czystą wodą (bez dodatku środków czystości).

48


IV Etap -

VI Etap - Sadzenie roślin

- Ułożenie podłoża i elementów dekoracji

Po dwóch, trzech dniach, gdy woda ma już odpowiednią temperaturę, możemy posadzić rośliny zgodnie z naszym wcześniejszym planem. Później dodajemy do wody preparat zwany starterem, który przyśpieszy biologiczne dojrzewanie akwarium. I znów zostawiamy zbiornik w spokoju na jakiś czas. Pamiętajmy o włączeniu oświetlenia

Przed umieszczeniem w akwarium żwirek, i wszystkie elementy dekoracji musimy porządnie wypłukać pod bieżącą wodą. Następnie umieszczamy je w zbiorniku, zgodnie z przygotowanym wcześniej planem.

V Etap -

VII Etap - Wpuszczanie rybek

-Nalanie wody i włączenie urządzeń technicznych

Po tygodniu, albo jeszcze lepiej dwóch, możemy przejść do najprzyjemniejszego etapu zakładania akwarium, czyli wpuszczania rybek. Najlepiej robić to stopniowo, w kilkudniowych odstępach. W pierwszej kolejności najlepiej wpuścić gatunki glonożerne, ponieważ na tym etapie może dojść do nadmiernego rozwoju glonów. Jeśli jest ich zbyt dużo można zastosować odpowiedni preparat.

Używamy wody kranowej. Wlewamy ją do akwarium bardzo powoli, by nie zniszczyć ułożonego dna i dekoracji. Gdy akwarium jest już pełne, do wody dodajemy odmierzoną ilość uzdatniacza. Działa on co prawda błyskawicznie, ale nie możemy jeszcze ani posadzić roślinek, ani wpuścić rybek – woda w akwarium jest zbyt zimna. Włączmy więc grzałkę, filtr oraz napowietrzacz i pozostawiamy akwarium w do czasu aż woda osiągnie wymaganą temperaturę.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

49Dokarmianie ptaków w zimie Czy trzeba dokarmiać ptaki zimujące? Zdania na ten temat są podzielone. Jedni uważają, że jest to absolutnie niepotrzebne, ponieważ ptaki doskonale dają sobie radę same, a dokarmiając, tylko je uzależniamy od podawanego przez człowieka pożywienia. Inni natomiast twierdzą, że powinniśmy to robić, by pomóc im przetrwać zimę. Jedno jest jednak pewne, a mianowicie to, że dokarmiać trzeba z głową. Nie można tego robić byle gdzie i byle jak, a przede wszystkim nie podawać ptakom do jedzenia byle czego. Ważne jest również, by karmić systematycznie, jeśli już się zaczęło to robić.


Miejsce dokarmiania ptaków zimujacych Wybór odpowiedniego miejsca na dokarmianie ptaków i sposób, w jaki to robimy wbrew pozorom jest bardzo ważny. Rozrzucone na osiedlowym trawniku rozmiękłe kawałki chleba lub co gorsza reszki z obiadu na pewno nie wyglądają estetycznie i nic dziwnego, że taki sposób dokarmiania ptaków budzi tylko sprzeciw mieszkańców i rady osiedla. Nie mówiąc już o tym, że ptaki są ciągle płoszone przez przechodzących ludzi i biegające psy.

Podczas

jedzenia ptaki powinny mieć zapewniony spokój i poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza gatunki płochliwe z natury, które nie zbliżą się do karmnika, jeśli będą czuły się zagrożone. Zatem na miejsce dokarmiania najlepiej wybrać obszar zaciszny oraz położony z dala od ulic i chodników, którymi często chodzą ludzie. W ten sposób, ani my nie będziemy skrzydlatym stołownikom przeszkadzać, ani one nam.

Drapieżcy szybko uczą się, że karmnik dla ptaków jest doskonałym miejscem polowania, ponieważ gromadzą się przy nim liczne potencjalne ofiary. Powinien być on więc tak usytuowany, by drapieżne ptaki i koty nie miały możliwości zaczajenia się w jego pobliżu.

Wskazane jest również to, by miejsce karmienia osłonięte było od wiatru. Jednocześnie jednak ptaki muszą mieć do niego łatwy dostęp i co najważniejsze możliwość ucieczki w razie zagrożenia.

52


Karmnik dla ptaków zimujacych

Dostęp do środka powinny mieć tylko te ptaki, dla których karmnik jest przeznaczony. Jeśli zamierzamy dokarmiać jedynie ptasi drobiazg, czyli wróble, sikorki i im podobne gatunki, konstrukcja karmnika powinna uniemożliwić wyjadanie pokarmu przez większe ptaki.

Przy dokarmianiu ptaków pomocny jest również odpowiedni karmnik, który można zrobić samemu lub kupić. W każdym przypadku musi mieć odpowiednią konstrukcję. Niezbędny jest na przykład daszek, który powinien być dostatecznie duży, by chronił ptasie jedzenie przed zasypaniem śniegiem i deszczem.

Idealny karmnik dla ptaków powinien być rozkładany lub przynajmniej mieć wysuwane dno. Niestety ptasi stołownicy potrafią wewnątrz karmnika nieźle nabrudzić, więc wskazane jest regularne jego czyszczenie.

Ptaki powinny mieć łatwy dostęp do wnętrza karmnika i tym samym znajdującego się w nim pokarmu, ale jednocześnie nic nie może ograniczać im możliwości ucieczki, gdyby zostały zaatakowane przez jakiegoś drapieżnika.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

53


Czym karmic ptaki zimujace? I wreszcie ostania, choć wcale nie najmniej istotna sprawa: czym karmić ptaki? Resztki ze stołu z pewnością się nie nadają. Głodne ptaki mogą je zjeść, ale na zdrowie im to raczej nie wyjdzie.

Suchy chleb jest dobry, ale tylko wtedy, gdy nie jest spleśniały i odpowiednio rozdrobniony, by ptaki mogły go łatwo zjeść. Ciasta jednak już się zupełnie nie nadają, ponieważ zawierają dużo cukru i innych nieodpowiednich dla ptaków składników. Rodzaj podawanego pokarmu zależy od tego, jacy ptasi goście odwiedzają nasz karmnik. Wróblom, trznadlom czy dzwońcom wysypujemy drobne ziarno, słonecznik, drobne kasze lub pokruszony chleb.

54


ODBIERZ KUPON RABATOWY

55


Gołębie, kawki, gawrony zjedzą grube kasze, pokrojone w drobną kostkę suche pieczywo, pszenicę. Sikorkom natomiast możemy zawiesić kawałek słoniny, byle był była bez przypraw i niezjełczała. Bardzo dobrym pokarmem dla wielu ptaków są zebrane jesienią owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustru, porzeczek, jagód albo aronii. Lepiej je magazynować mrożone niż suszone i przed podaniem musimy je rozmrozić. Dobrym pożywieniem dla naszych ptaków są również specjalne mieszanki ziaren dla egzotycznych, które możemy kupić w naszych sklepach zoologicznych. W okresie jesiennozimowym nasze sklepy zoologiczne prowadzą sprzedaż specjalnych pokarmów dla ptaków zimujących, w tym również kolb i kul tłuszczowych dla sikorek.

56


MEGAN – KULE DLA SIKOREK

Cena w e-sklepie

TYLKO

50

8

PLN

Dostępny w sieci sklepów zoologicznych Kakadu i e-sklepie


ZIMOWE

SPORTY Z NASZYM PSEM


Wywiad Zimową porą

Rozmawiamy z Natalią Niepsuj, właścicielką Beniego – uroczego Golden Retrievera, który ochoczo uczestniczy w treningach agility, dogtrekkingu i obility. Jakie psie sporty możemy uprawiać zimą? Kakadu:

Natalia Niepsuj: Zima różni się od

pozostałych pór roku tylko śniegiem i ujemną temperaturą. Jeśli chodzi o sporty tu niewiele się zmienia.

Zmarzlakom, którzy nie lubią przebywania na dworze, polecam jakąś ciepłą salę, lub choćby końską stajnię. Posłuszeństwo i frisbee ćwiczymy na co dzień, bez większych. ODBIERZ KUPON RABATOWY

59

zmian, lecz jedynym utrudnieniem dla agility, czy flyball, może być duża ilość śniegu i nierówna powierzchnia do rozłożenia toru. Wtedy najlepiej sprawuje się hala wysypana piaskiem. Dogtrekking możemy uprawiać w każdych warunkach. Jeśli ktoś uwielbia spacery z psem to śnieg mu nie przeszkodzi. W przypadku sportów typowo zimowych, jakimi są sporty zaprzęgowe, zawodnicy czekają na zimową aurę cały rok.


60


ODBIERZ KUPON RABATOWY

61


K: Jak

wygląda zimowy trening Benego? Natalia Niepsuj: My jako aktywny team, lubimy w zimowy dzień wybrać się na wędrówkę dogtrekkingową po ośnieżonych szlakach, lub poćwiczyć posłuszeństwo czy frisbee. Agility natomiast trenujemy wyłącznie w hali wysypanej piaskiem. Do tego codziennie, czy to w domu, czy na dworze ćwiczymy różnorodne sztuczki.

K:

Jaka jest ulubiona sztuczka Benego? Natalia Niepsuj: Dużo by tu wymieniać. Beny ucząc się prawie każdej sztuczki świetnie ją zapamiętuje i staje się ona jego ulubioną. Lecz do takich wyjątkowych tricków, które zawsze sprawiają mu radość należą: obrót, turlaj się, wstydź się, ukłon i a kuku.


K:

Jaką ciekawą sztuczkę poleca Pani? Jak jej nauczyć psa? Natalia Niepsuj: Myślę, że bardzo ciekawa i zabawna, a zarazem także łatwa do nauczenia jest sztuczka ,,wstydź się”. Najprostszy jest chyba sposób z karteczką. Naukę zdecydowanie ułatwi kliker i samoprzylepne karteczki lub plasterki. Przy tej sztuczce bardzo liczy się wyczucie czasu. Przyklejamy delikatnie do czoła psiaka karteczkę. Po chwili nasz pupil powinien spróbować zdjąć naklejkę łapą. Jest to moment, na który czekaliśmy! Natychmiast należy kliknąć (bądź wypowiedzieć pochwałę) ODBIERZ KUPON RABATOWY

63

i nagrodzić czworonoga smakołykiem. Krok ten powtarzamy jeszcze kilka razy, po czym przerywamy sesję, by pies się nie znudził. Gdy nasz pupil nauczy się, że po próbie zdjęcia karteczki łapą (dotknięcie głowy) otrzymuje nagrodę i chętnie to robi, możemy wprowadzić komendę. Tuż przed każdym ruchem łapy należy wypowiedzieć słowo, np.: ,,wstydź się", kliknąć gdy pies dotyka głowy i nagrodzić go smakołykami. Kolejnym krokiem będzie zdjęcie karteczki. Następnie wystarczy już tylko stopniowo przedłużać czas, po którym ma następować kliknięcie, by nauczył się przytrzymywać łapę na czole trochę dłużej.Promocja nie dotyczy sklepu internetowego www.e-sklep.kakadu.pl


Jak pomóc kotom wolno żyjącym przetrwać zimę?

Zima to najtrudniejszy okres w życiu kotów wolno żyjących, ale możemy pomóc im go przetrwać. Powinniśmy to zrobić przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, koty żyjące na ulicach naszych miast wcale nie są dzikie. To udomowione zwierzęta, które wtórnie zdziczały. Ich przodkowie mieli własnych ludzi, ale z jakiś powodów ich utraciły. Po drugie, zdrowa i zrównoważona populacja kotów wolno żyjących chroni nasze miasta przed inwazją myszy i szczurów. Chyba więc jesteśmy kotom coś winni, prawda? A naprawdę niewiele trzeba, by im pomóc. Wystarczy ciepłe schronienie i trochę jedzenia.


Schronienie na zimę Zdziczałe koty mają grube futro, które jest doskonałą izolacją termiczną, ale i ono może nie wystarczyć, gdy słupek rtęci spadnie do minus piętnastu. Ciepłe, osłonięte od wiatru schronienie, zwłaszcza w nocy, w takich warunkach jest podstawowym warunkiem przetrwania. Co roku miłośnicy kotów i różnego rodzaju organizacje działające na rzecz zwierząt apelują, by zostawiać przynajmniej jedno piwniczne okienko w bloku otwarte. To najprostszy sposób, by w mroźne dni zapewnić zdziczałym kotom schronienie. Jedno uchylone okno nie spowoduje spadku temperatury w całym bloku, a może uratować kocie życie.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

67


Lepszym rozwiązaniem jest jednak zamontowanie w piwnicznym okienku specjalnych kocich drzwiczek. Na rynku można znaleźć modele, które są tak skonstruowane, by nie wpuszczać do środka wiatru oraz śniegu. Koty będą mogły zatem bez problemu wchodzić i wychodzić, a ludzie nie powinni mieć powodu do narzekania na to, że przez otwarte okno wdaje się zimne powietrze. Pamiętajmy tylko, że na zamontowanie takich kocich drzwiczek potrzebujemy zgodny administracji osiedla. Innym pomysłem na zimowe schronienie dla kotów jest specjalny koci domek, który nie trudno wykonać. Powinien być osadzony na nogach, by zapewnić izolację od zimnej ziemi oraz być zaopatrzonym w przedsionek i – najlepiej – w uchylne drzwiczki, by zimny wiatr nie dostawał się do jego wnętrza. Ściany domku najprościej wykonać z dwóch warstw drewna, między którymi umieszczamy materiał izolacyjny, np. styropian. Zewnętrzne ściany domku maleujemy odporną na wilgoć farbą lub lakierem. Największym problemem do rozwiązania będzie kwestia ustawienia takiego domku. Powinniśmy wybrać miejsce ustronne, gdzie nikt nie będzie kotom przeszkadzał. Pamiętajmy, że na ustawienie kociego domku w miejscu publicznym lepiej uzyskać zgodę administracji osiedla.

68


ODBIERZ KUPON RABATOWY

69


Dokarmianie Każda żywa istota musi spożywać odpowiednią ilość pokarmu, by jej organizm mógł wytworzyć energię potrzebną między innymi do ochrony przed chłodem. Zimą, gdy pożywienia jest mniej, dokarmienie zdziczałych kotów jest szczególnie ważne. Jeśli jednak chcemy je karmić, pamiętajmy, by robić to z głową. Najważniejszą rzeczą jest znalezienie dobrego miejsca, w którym będziemy wykładać pożywienie. Jeśli udało nam się ustawić kocią budkę, o której wcześniej była mowa to wspaniale. Jest ona bowiem również idealnym miejscem do serwowania kotom pokarmu.

70


Pamiętajmy tylko, by zaopatrzyć domek w odpowiednie drzwiczki, które umożliwią wkładanie i wyjmowanie miseczek. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest wygospodarowanie jakiegoś kąta w piwnicy, w której koty nocują. Zarówno w niej, jak i w kocim domku jest na tyle ciepło, że można postawić nawet miseczkę z wodą. Jeżeli z jakiś powodów nie byliśmy wstanie postawić kociego domku, a w piwnicy również kotów karmić nie możemy pozostaje nam tylko stołówka na świeżym powietrzu. Postarajmy się jednak w miarę możliwości znaleźć miejsce osłonięte od wiatru i zadaszone - Najlepiej ustronne, by nikt kotom w jedzeniu nie przeszkadzał. Minusem karmienia na dworze jest to, że karma w puszkach, mięso i tym podobne produkty szybko zamarzają, co może utrudniać kotom jedzenie. Warto więc przyzwyczaić naszych podopiecznych do suchej karmy.

Przy dokarmianiu kotów wolno żyjących musimy pamiętać o przestrzeganiu stałych godzin posiłków. Zwierzęta szybko przyzwyczają się do określonej pory karmienia i będą stawiać się punktualnie, jakby dysponowały zegarkiem. Dzięki temu przyniesione przez nas pożywienie będzie dokładnie wyjadane i nic się nie zmarnuje.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

71


72


Rzecz najważniejsza Dokarmianie kotów nie jest zabronione przez prawo. Musimy jednak pamiętać, że na świecie żyją nie tylko miłośnicy tych zwierząt. Postarajmy się więc, by swoją pro kocią działalnością nikomu nie przeszkadzać. Przede wszystkim dbajmy o czystość w miejscu karmienia. Porozrzucane resztki niedojedzonego pokarmu to z pewnością niezbyt przyjemny widok. Dokładnie je zatem sprzątajmy. Regularnie myjmy kocie miseczki (najlepiej po kocim posiłku zabierać je do domu) lub podawajmy karmę na jednorazowych tackach, które od razu wyrzucajmy.

ODBIERZ KUPON RABATOWY

73Twój kupon RABATOWY Rabat 10% na zakupy w e-sklepie Kakadu na wybrany asortyment* Kod rabatowy:

Kupon ważny do 01.02.2014r.

CHOINKA

Kupon rabatowy upoważnia do zniżki na następujący asortyment: • Akcesoria, zabawki oraz przysmaki dla psów i kotów • Akcesoria i zabawki dla ptaków • Akwarystyka: pokarmy, akwaria, akcesoria i preparaty akwarystyczne

10% rabatu udzielamy na wybrane produkty. Kod promocyjny jest ważny do soboty 01 lutego 2014 r. Aby skorzystać z rabatu, po wybraniu produktów www.e-sklep.kakadu.pl i przejściu do "koszyka" należy wpisać publikowany powyżej kod promocyjny. Oferta jest ważna wyłącznie dla składających zamówienie w serwisie internetowym www.e-sklep.kakadu.pl. Każdy z użytkowników może tylko raz skorzystać z kodu promocyjnego . KOD PROMOCYJNY: CHOINKA


Boże Narodzenie Świąteczne wydanie E-MAGAZYNU

ZOBACZ TERAZ


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.