Page 1

Julkistusaikataulu – Docendon kirjat syksy 2019 Kirjoja medialle ja ennakkoilmoittautumiset julkistuksiin: tiedotus@docendo.fi Kysy kirjojen sähköisiä vedoksia ennakkoon. Julkistusajankohtiin voi tulla muutoksia, seuraa kirjakohtaisia tiedotteitamme. KIRJA

TEKIJÄ(T)

PVM

Linnut ja lintuharrastajat

Markku Saiha, Porin Lintutieteellinen Yhdistys

1.5.2019

KLO

JULKISTUSPAIKKA

Heinäpään ravisankarit – Kontio, Korpi ja Teivainen

Erkki Hujanen

2.8.2019

Tarunhohtoinen Tankavaara – Kultakylän tarinoita

Anne Roth

5.8.2019

19.00

Tankavaarassa kullanhuuhdonnan MM-kisat

Metsästä – Pyyntionnea ja mielenrauhaa

Aleksi Lumme

14.8.2019

15.00

Reaktor (kattosauna), Yliopistonkatu 4, Helsinki

Muista, unohda

Heidi Kerosuo

29.8.2019

Majakka (CrimeTime)

Christian Rönnbacka

29.8.2019

Pitkä kosto (CrimeTime)

Tapani Bagge

29.8.2019

Strategi rikosromaani (CrimeTime)

Taina Haahti

29.8.2019

Suljettu sydän (CrimeTime)

Juha Numminen

29.8.2019

Tornin naakat – Erja Revon tutkimuksia (CrimeTime)

Tuija Lehtinen

29.8.2019

Viimeinen voltti – Jari Mönkkösen tarina

Mika Saukkonen

29.8.2019

13.00

Oodi Kirjataivas, Helsinki

Murtuvan aallon harjalla – Saaristolaistarinoita Suomenlahdelta

Juha Metso, Mika Rokka, Ville Vanhala

3.9.2019

11.00

Ravintola Tulikukko, Kotka

Hitlerin ja Stalinin kaupankäynti Suomesta 1939–1940

Pekka Visuri, Eino Murtorinne

3.9.2019

13.00

Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Sagan iskee

Peter Sagan

10.9.2019

Talvikirja – Insproidu ja nauti talvikuukausista

Maija Tiensuu, Annabelle Antas

10.9.2019

Marjatan poika

Kauko Röyhkä

11.9.2019

Närhi – Kaunis ja salaperäinen

Timo-Heikki Varis

12.9.2019

Osasto H – Pääkaupungin salainen joukko–osasto

Atso Haapanen

14.9.2019

Irina Tundra K18

Christian Rönnbacka & Photolies.com

17.9.2019

13.00

Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Tienhaarassa – Johtajuus ilmastonmuutoksen aikakaudella

Mari Pantsar, Jouni Keronen

19.9.2019

13.00

Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Tommi Mäkinen – Periksiantamaton

Ari Pusa

Viro vuonna nolla

Mart Laar

21.9.2019

Tulossa huomenna – Miten megatrendit muokkaavat tulevaisuuttamme

Elina Hiltunen

23.9.2019

Olisipa aina joulu

Ilona Pietiläinen

24.9.2019

Aavedata – Aavetutkijan käsikirja

Jupe Keskitalo, Marko Keskitalo, Christian Rönnbacka

Riivattu maa – Kertomuksia Irakin pelosta, toivosta ja uskosta Erdoğan – Turkki suuren johtajan varjossa

Lahden kuninkuusravit

Sovi ennakkohaastatelu

Kirja ilmestyy 2020, myöhemmin ilmoitettuna ajankohtana. Sovi ennakkohaastatelu 14.00

Tieto Oyj:n pääkonttori, Espoo

25.9.2019

13.00

Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Nina Järvenkylä, Sami Sojonen

25.9.2019

13.00

Yhteisjulkistus, Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Tom Kankkonen

25.9.2019

13.00

Yhteisjulkistus, Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Lännen jälkeen

Jukka Valtasaari

26.9.2019

13.00

Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Kiiltokuvatyttö

Eija Pokkinen

30.9.2019

17.30

Elokuvateatteri Orion

Pasila-syndrooma (CrimeTime)

Mia Jussinniemi

Hirmut hallitsijat – 52 diktaattoria

Raimo Tyykiluoto

Päin punaista – Anne Kukkohovin kyydissä 24/7

Emilia Saloranta

3.10.2019

Oikeusvaltio maailman tuulissa

Pekka Hallberg

8.10.2019

Kaukopuhelu

Pauli Hanhiniemi

8.10.2019

13.00

Yhteisjulkistus, Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Kojo – Tasasta ku Sveitsissä

Petteri Ahomaa

8.10.2019

13.00

Yhteisjulkistus, Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Jää hyvin saimaannorppa

Juha Taskinen

9.10.2019

Sydän – Historia

Sandeep Jauhar

Aika normaalia – Tarinoita Eppu Normaalista

Juha Torvinen, Harri Hinkka

10.10.2019

10.30

Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Erja Lyytinen – Blueskuningatar

Mape Ollila

16.10.2019

13.00

Julkistuspaikka ilmoitetaan myöhemmin

Koko kansan Markku – Tuunaa kotona ja puutarhassa

Ilona Pietiläinen, Markku Saukko

17.10.2019

Peilissä naisen näin – Zoen tarina

Zoe Foster, Petri Pietiläinen, Juha Metso

17.10.2019

Maitomies

Anna Burns

22.10.2019

Mielen oudot maisemat – Hallusinaatioiden psygologia

Jukka Häkkinen

22.10.2019

Kuilun partaalta – Näin euro pelastettiin

Olli Rehn

23.10.2019

Murha joka ei ollut rikos – Historiaa isku iskulta

Petri Pietiläinen

23.10.2019

Tilanne päällä – Suuria uutisia ja arkoja aiheita lehtikuvaajan silmin

Peter Jansson, Pasi Kivioja

23.10.2019

Viipuri – Venäläisten kaupunki

Pekka Hakala, Juha Metso

30.10.2019

13.00

Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Stalinin tappamat – Muurmannin suomalaisten pitkä ja musta yö

Tarja Lappalainen, Martti Turtola

31.10.2019

13.00

Yhteisjulkistus, Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Stella Polariksen perintö – Tiedusteluhistoriaa 1944–1950

Ohto Manninen, Lauri Lehtonen

31.10.2019

13.00

Yhteisjulkistus, Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Suomen jääkärit – Itsenäisyytemme kärkijoukko

Jääkärisäätiö

15.11.2019

13.00

Ravintola Ostrobotnia, Helsinki

Kirja ilmestyy myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana. Kirja ilmestyy 2020, myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana. 17.00

Hotel Kämp Peilisali, Helsinki Ateneum, Helsinki

Sovi ennakkohaastatelu

9.10.2019

Sovi ennakkohaastatelu 13.00

Ravintola Ostrobotnia, Helsinki Sovi ennakkohaastatelu

13.00

Ravintola Ostrobotnia, Helsinki Julkistuspaikka ja -ajankohta ilmoitetaan myöhemmin

4.9.2019

Lisätietoja ja ennakkohaastattelupyynnöt: tiedotus@docendo.fi. Kirjojen sähköiset vedokset saatavana noin kuukausi ennen julkistusta.

Profile for Docendo Oy

Docendon julkistusaikatalu syksy 2019  

Listaus syksyn 2019 julkaistavista kirjoistamme ja niiden ilmestymisaikataulut. Mukana myös CrimeTimen rikoskirjat!

Docendon julkistusaikatalu syksy 2019  

Listaus syksyn 2019 julkaistavista kirjoistamme ja niiden ilmestymisaikataulut. Mukana myös CrimeTimen rikoskirjat!

Advertisement