Page 1

mirror T

Ü

R

K

İ

Y

E

aylık cemiyet•moda•magazin dergisi • yıl: 4 • sayı: 4 •Eylül 2013 • 10 TL

Ali Ağaoğlu:

“HANIMEFENDİ ORTANCA HANIMIM”

ALIŞVERİŞ TRENDLERİ

ZEYNEP FADILLIOĞLU:

“MÜKEMMELİYETÇİ OLMAK GİBİ BİR SORUNUM VAR”

İş dünyasının başarılı ismi

REŞAT ERDOGAN

Eylül 2013 Sayı 4

Pelin Özkaşıkcı ile WORLD

STREET FASHION

EDA TAŞPINAR

FENOMENİ

CEMİYET BİR ARAYA GELDİ


Beşler Bilişim Yemek Gıda Basım Yayın Dağıtım San. Tic. Ltd. Şti. Adına Esma ERDOĞAN Esma ERDOĞAN Sinem DENİZHAN / sinem@mirrorturkiye.com 0 216. 577 71 14 Baha Gültekin Magazine Publishing www.bahagultekin.com BAŞAK Matbaası Anadolu Bulvarı Meka Plaza No: 5/15 Gimat–Yenimahalle/ANKARA Basım Tarihi 23.08.2013 Yönetim Yeri Emniyet Mahallesi Afet Sokak No:28 Yenimahalle Ankara Tel 0 312. 223 23 54

Sahibi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Reklam Müdürü Tel Yapım Web Baskı ve Üretim

İSTANBUL MERKEZ BAŞÖĞRETMEN SOKAK NO: 22 ATAŞEHİR/İSTANBUL Tel 0 216. 577 71 14-15-16-17 Faks 0 216. 577 71 13 Yayın Türü Yaygın Süreli Ayda bir yayınlanır Eylül 2013 Sayı: 4 ISSN: 1309-3592 Dergimizde yayınlanan yazılardan kaynak belirtmeksizin tamamen veya kısmen alıntı yapılamaz. Dergimiz Basın-Yayın ilkelerine uymayı taahhüt eder. Dergimizde yayınlanan reklam ve yazıların doğruluğu, sorumluluğu yazarlara aittir. Web www.mirrorturkiye.com MIRRORTÜRKİYE Bir Baha GÜLTEKİN Prodüksiyonudur

Grafik&Tasarım

T

Ü

R

K

İ

Y

E

aylık cemiyet•moda magazin dergisi • yıl: 4 • sayı: 4 •Eylül 2013 • 10 TL


Mirror T端rkiye Bir Baha G端ltekin Prod端ksiyonudur


2013 MODEL

29

BADE İŞÇİL

KAPAK

içindekiler Düğünün hemen ardından eşi Malkoç Sualp ile balayı için Fransa’ya, akabinde İtalya’ya geçen çiçeği burnunda evliler balayına doymuyor.

Zeynep Fadıllıoğlu:

Küçük Milla Edayı

32

“MÜKEMMELİYETÇİ OLMAK GİBİ BİR SORUNUM VAR”

ÖRNEK ALIYOR Çeşme'de tatiline devam eden ünlü ikoncan Eda Taşpınar, bu kez ilginç güneş gözlükleriyle ilgi odağı oldu. Günde dört saat güneşlenen Eda Taşpınar, Çeşme'de yine ilgi odağı oldu.

48

RogerWaters

“THE WALL İLE SAHNEDEYDİ”

44

Garanti Bankası Sponsorlu’nda, BKM ve GNL Organizasyonu ile 4 Ağustos akşamı gerçekleşen konser için seyirciler öğle saatlerinen önce konser alanına akın etti.

Cemiyet hayatının en ünlü isimlerinden biri olmasının yanı sıra, ödüllü bir tasarımcı olan ve Ulus 29, Çubuklu 29, Maki, Walk In gibi mekanların sahibesi gece hayatına yön veren Metin Fadıllıoğlu’nun eşi Zeynep Fadıllıoğlu ile çocukluğu, tasarımları, sanat ve sosyal sorumluluk projeleri üzerine konuştuk.


2013’ün trendleri

ALIŞVERİŞ

18

Özgürlüğün en somut ve kışkırtıcı rengi mavi... Kendinizi mavinin dünyasına bırakın, pişman olmayacaksınız...

PROENZA SCHOULER CEKET 2600 TL MAISON MARTIN MARGIELA ÇİZME1630 TL VICTORIA BECKHAM GÖZLÜK 936 TL

Pelin Özkaşıkcı ile

WORLD STREET CHRISTIAN LOUBOUTIN FASHION Kırmızı TabanlıAdam

60

1964 doğumlu Fransız ayakkabı tasarımcısı, 1991’de topuklu ayakkabı üretimi üzerine Fransa’da başladı. 1992’de altı kırmızı ve parlak ayakkabılar imzası haline geldi.

68

Dünya modasının en önde gelen merkezleri; Paris, Londra, NewYork ve Tokyo’da insanlar modayı nasıl takip ediyor. Sokakların trendleri neler? Göz atmaya ne dersiniz?

DÜNYA EĞLENCESİNİN BAŞKENTİ:

İBİZA 82

Dünyaca ünlü plajları ve eğlence mekanlarıyla tanınan İbiza’da enerji hiç tükenmiyor... İspanya’da bulunan Balear Adaları’ndan biri olan İbiza Adası, dünyada en güzel gün batımı manzarasına sahip yerlerden biridir.


mirrortürkiye

CEMİYET BİR ARAYA GELDİ İsviçre Milli Günü, İsviçre Başkonsolosu Monika Schmutz Kırgöz’ün ev sahipliğinde, Swissôtel The Bosphorus düzenlenen resmi resepsiyon ile kutlandı.

sviçre Konfederasyonu’nun 722. kuruluş yılı şerefine düzenlenen davete iş, sanat ve cemiyet hayatından Cem Hakko, Leyla Alaton, Sibel-Bedri Baykam, Burhan Öcal, Ferhunde Verdi, Sylvia Kenan Magripli gibi ünlü isimler katıldı. İsviçre Ticaret Odası Derneği, Hilti İnşaat Malz. A.Ş., Swiss Uluslararası Havayolları, Nestlé Türkiye, Ipanema Espresso ve Lindt İsviçre Çikolatalarının sponsorluğunda gerçekleşen gecede, İsviçre’ye özel ikramlar konuklardan tam not aldı. Siyaset, ekonomi, diplomasi, akademi, cemiyet, sanat ve kültür dünyası, idari makamlar ve Türkiye’de yaşayan İsviçrelilerden oluşan davetliler, İsviçre Milli Gününü Başkonsolos Monika Schmutz Kırgöz’ün yaptığı konuşmayla başlayan keyifli bir resepsiyonla kutladı.

İ

MONIKA SCHMUTZ-YILDIRIM KIRGÖZ, JOHN-AGNESEZIA RUHOFF

CHRISTIAN HIRT MONIKA SCHMUTZ-YILDIRIM KIRGÖZ

mirrortürkiye6

ALİ ESAD GÖKSEL MONİKA SCHMUTZ-YILDIRIM KIRGÖZ


mirrortürkiye

YASEMİN UÇAR - CHRISTIAN HIRT

CEM HAKKO MONIKA SCHMUTZ-MAXIMILIAN KIRGÖZ

LEYLA ALATON-MONIKA SCHMUTZ KIRGÖZ

SYLVIA-KENAN MAĞRİPLİ

SİBEL-BEDRİ BAYKAM

LEYLA ALATON mirrortürkiye7


mirrort端rkiye

mirrort端rkiye8


mirrortürkiye

Billionaire Club Bodrum, bayramda

KENAN DOĞULU ile eğlendi!

Bayramı Billionaire Club’da Kenan Doğulu’nun verdiği Unplugged Konserle kapatan Bodrum, sabahın ilk ışıklarına kadar eğlendi.

ürkiye’nin ilk ve tek mega/giga yat kapasiteli marinası olmaktan öte sunduğu alışveriş, sosyal yaşam ve eğlence olanaklarıyla benzersiz bir yaşam merkezi olarak yenilenen Palmarina Bodrum’da bulunan Billionaire Club, benzersiz konseptiyle eğlenceye renk katmaya ve dünyaca ünlü starları ağırlamaya devam ediyor.

T

Bayram dönemi için İtalya’dan özel olarak gelen, renkli ve son derece eğlenceli robot şovların ve özel akrobasi gösterilerinin gerçekleştiği Billionaire Club Bodrum’da, bayram partilerinin kapanışını Türk pop müziğinin sevilen ismi Kenan Doğulu yaptı. Uzun yıllardır bir gece kulübünde sahne almayan Doğulu, 11 Ağustos Pazar akşamı verdiği unplugged konserle Billionaire Club için bir ayrıcalık yaptı. Bodrum’da, sevenleri ve Billionaire Club müdavimleri ile buluşan Kenan Doğulu, bu keyif dolu akşam ile unutulmaz bir bayram hediyesi verdi. Ünlü İtalyan iş adamı Flavio Briatore’nin sahip olduğu, Türkiye’de ilk olarak The Istanbul Edition Hotel içerisinde açılan Billionaire Club ile İstanbul gece hayatına iddialı bir giriş yapmıştı. İstanbul’dan sonra kendine özgü eğlence tarzını Bodrum’a taşıyan Billionaire Club; en son teknoloji ses ve ışık sistemleri, İtalya’da özel olarak yaptırılan beyaz ve altın renklerin hakim olduğu tasarım ürünleri ve göz kamaştıran dekorasyonu ile Bodrum tutkunlarının gözde eğlence adresi olmaya devam ediyor. mirrortürkiye9


mirrortürkiye

ESRA KARAKAYA, MURAT CEVAHİR

ENVER-İPEK VAROL

TUĞBA, ŞEYDA ÇOŞKUN

IŞIL-RÜŞTÜ REÇBER DİKRAN-YASEMİN MASİS mirrortürkiye10

VOLKAN-İREM BÜYÜKHANLI


mirrortürkiye

HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ

HANDE ACAR-SELİN İMER

MANA-KEREM HATTAT mirrortürkiye11


MEHMET-MELİSA MUTLU

REYHAN ÇİFTÇİ,BAHAR-ÖZCAN ŞER

ASLI ŞEN mirrortürkiye12

RALF-SANEM TEZMAN

ÖZCAN-AYLİN TAHİNCİOĞLU


mirrortürkiye

2014 yılında

Karayipler'deki

hava üssünden kalkacak bir

roketle uzaya çıkacak olan

Ahu Aysal,

eğitim

programlarını

tamamladığını

ve gitmeye

hazır olduğunu söyledi.

RAUF TAMER

AHU AYSAL

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'ın eski eşi, oteller zinciri sahibi Ahu Aysal, yakın dostu Rauf Tamer'le önceki gece Sunset'te yemek çıkışı objektiflere takıldı.

UZAY'A 10 AY KALDI hu Aysal, "10 ay sonra Karayipler hava üssünden roketle uzaya gideceğim" dedi. VIP Space Travel programı dahilinde Lynx Uzay Mekiği ile uzay uçuşu gerçekleştirecek olan Ahu Aysal, Hollandalı firmanın 2014 yılında hayata geçirmeye hazırladığı kısa uzay yolculuğu için 95 bin dolar yatırarak ön kayıt yaptırmıştı. Tüm dünyadan başvuru yapan ilk yüz kişi arasından kura çekecek ve kuraya göre uzaya çıkış sırası belli olacak olan Aysal, yaklaşık 4 dakika boyunca yer çekimsiz ortamda bulunup dünyaya bakacak.

mirrortürkiye13


mirrort端rkiye

mirrort端rkiye14


mirrortürkiye

“Hanımefendi ORTANCA HANIMIM olur” Geçtiğimiz günlerde beşinci kez baba olan işadamı Ali Ağaoğlu bu kez pek bir araya gelmediği eski sevgilisi Ayten Alpar ve bu ilişkiden doğan oğlu Mert ile Bebek Koru Kahve'de görüntülendi.

S

evgilisi Petek Ertüre'nin doğum yapmasıyla tekrar babalık heyecanı yaşayan işadamı, "eşim" dediği eski sevgilisi Ayten Alpar ve birkaç arkadaşıyla önceki gün Bebek'te ortaya çıktı. Oldukça neşeli olduğu görülen Ağaoğlu iki saat oturduğu mekanda kimi zaman eski sevgilisi Alpar ile şakalaşmayı da ihmal etmedi. Mekanın kapısına park ettiği servet değerindeki lüks Rolls Royce marka otomobili ilgi odağı olan işadamı, kafeden ayılırken elini öptürdüğü küçük

oğluna hem harçlık hem de hediye verdi. Fotoğraflarının çekildiğini fark edince gerilen işadamı daha sonra bayram harçlığı ile hediyesini alınca hayli keyiflenen oğlu Mert'i otomobilinin önüne, eski sevgilisi Ayten Alpar'ı ise arkasına oturtup, boğaz turuna çıkardı. Ağaoğlu, fotoğrafını çeken gazetecilere ise "Bu ufak bey oğlum Mert, hanımefendi ise benim ortanca hanım olur" diyerek, açıklama yapmayı da ihmal etmedi. mirrortürkiye15


mirrortürkiye

GUCCI TAKI 2500 TL PIPPASMALL TAKI 7000 TL ELLE MACPHERSON INTIMATES SÜTYEN 120 TL SWATCH KOL SAATİ 130 TL

MARC JACOBS ÇANTA 620 TL

MARYKATRANTZOU ELBİSE 3100 TL

BOTTEGAVENETA KEMER 610 TL

BRIANLICHTENBERG SWEAT 450 TL

GRİ SAYFA

RICKOWENS DERİ MONT 3120 TL

CARINE GILSON ŞİFON GECELİK 1900 TL

GÖSTERİŞİN EN SAF HALİ…MODANIN USLU ÇOCUĞU GRİNİN ASALETİNİ SONUNA KADAR YAŞAYIN…

PIPPA SMALL YÜZÜK 6100 TL

DIANEVON FURSTENBERG ELBİSE 980 TL

CHRISTIAN LOUBOUTIN AYAKKABI2150 TL SAINT LAURENT ŞAPKA 610 TL

BOTTEGA VENETA ÇANTA 5200 TL

MARIARUDMAN TAKI 600 TL ALAÏA ÇANTA 5800 TL

THAKOON ADDITION DERİ ETEK 2300 TL ALBERTAFERRETTI ELBİSE 5870 TL CHRISTIAN LOUBOUTIN AYAKKABI 1750 TL

SAINTLAURENT SPOR AYAKKABI 1200 TL mirrortürkiye16

SPLENDID ŞORT240 TL


mirrortürkiye

MARCJACOBS ÇANTA 4470 TL

J.CREW TAKI 610 TL

GUCCI CEKET 2450 TL

VANESSA BRUNO GÖMLEK 865 TL MICHAELKORS ELBİSE 2400 TL MAIYET TULUM 3700 TL J.CREW SWEAT 445 TL

J.CREW PANTOLON 500 TL LEMLEM ELBİSE 610 TL MARKUSLUPFER ELBİSE 912 TL

ZOEKARSSEN SWEAT 500 TL KARLDONOGHUE YÜN YELEK 1680 TL

TARA MATTHEWS BKİNİ 710 TL

RAG & BONE JEAN PANTOLON 520 TL

BURBERRY LONDON ELBİSE 2450 TL

MARIARUDMAN TAKI 480 TL

MARCJACOBS TAKI 610 TL

FENDI ELBİSE 2800 TL

SANTLAURENT ÇANTA 4470 TL ROBERTO CAVALLI TAKI 3800 TL

GIANVITOROSSI AYAKKABI 1350 TL

NICHOLAS KIRKWOOD AYAKKABI 2300 TL

mirrortürkiye17


mirrortürkiye

J.CREW TAKI 250 TL

GUCCI AYAKKABI1030 TL

K JACQUES ST TROPEZ SANDALET 687 TL

ETRO ELBİSE 2700 TL

PROENZA SCHOULER CEKET 2600 TL

MICHAEL KORS ÇANTA 680 TL ROSANTCA TAKI 1100 TL

TIBI ELBİSE 100 TL

MAVİ SAYFA

PROENZA SCHOULER ETEK 1100 TL J.CREW JEAN MONT 410 TL

ÖZGÜRLÜN EN SOMUT VE KIŞKIRTICI RENGİ MAVİ… KENDİNİZİ MAVİNİN DÜNYASINA BIRAKIN, PİŞMAN OLMAYACAKSINIZ… CURREN ELLIOTT JEAN ETEK 470 TL RAY-BAN GÖZLÜK 375 TL

MAISON MARTIN MARGIELA ÇİZME1630 TL

BOUNKIT TAKI 890 TL BURBERRY BRIT JEAN PANTOLON 500 TL

KENZO ÇANTA 1350 TL

TORY BURCH AYAKKABI 612 TL J.CREW CEKET 700 TL

mirrortürkiye18


mirrortürkiye

JONATHANSAUNDERS ELBİSE 2700 TL

KENNETH JAY LANE TAKI 640 TL MARC JACOBS MAKYAJ ÇANTASI1800 TL L'AGENT BY AGENT PROVOCATEUR ŞİFON GECELİK 340 TL

JONATHAN SAUNDERS ELBİSE 2200 TL

OSCAR DE L'AGENT BY AGENT LA RENTA PROVOCATEUR ELBİSE 3600 TL SÜTYEN 110 TL ADIDAS BY STELLA MCCARTNEY SWEAT 300 TL

OSCAR DE LA RENTA AYAKKABI1950 TL

ALEXANDER MCQUEEN NUBUK MONT 5900 TL

KSUBI JEAN ŞORT 400 TL VICTORIA BECKHAM GÖZLÜK 936 TL CARINE GILSON GECELİK 2100 TL ALICE + OLIVIA ELBİSE 850 TL JÉRÔME DREYFUSS ÇANTA 2000 TL

GUCCI AYAKKABI 1870 TL

VIX İÇ ÇAMAŞIR 200 TL

MICHAEL KORS ELBİSE 3000 TL

GUCCI ÇANTA 900 TL mirrortürkiye19


mirrortürkiye

ALICE + OLIVIA ELBİSE 710 TL

SHOUROUK TAKI 1100 TL

DKNY T-SHIRT 510 TL

REDWALENT ELBİSE 910 TL ROBERTOCAVALLI ELBİSE 3300 TL

ROBERTOCAVALLI GÖMLEK 2800 TL

TURUNCU SAYFA GUCCI ÇANTA 1520 TL

SEE BYCHLOÉ ELBİSE 1780 TL

BU YAZIN TREND RENKLERİNDEN BİRİ OLAN TURUNCU ENERJİNİZİ ARTIRACAK, ÇOCUKSU RUHUYLA SİZİ SARIP SARMALAYACAK…

CUTLER AND GROSS GÖZLÜK 690 TL VERSUS ELBİSE 425 TL

AGENT PROVOCATEUR İÇ ÇAMAŞIR 190 TL

GUESS T-SHIRT 170 TL

VERSUS MATADOR CEKET 810 TL

DKNY ŞORT 380 TL

GUESS ELBİSE 140 TL

EMPORIOARMANI SAAT 910 TL mirrortürkiye20


mirrortürkiye

FENDI ÇANTA 3100 TL

TOM BINNS TAKI 4200 TL

MARIO TESTINO FOR MATE BLUZ 450 TL

DIANE VON FURSTENBERG ELBİSE 1100 TL MATTHEW WILLIAMSON ETEK 6700 TL MARCJACOBS ETEK 740 TL

ZOE KARSSEN T-SHIRT 125 TL TARA MATTHEWS BİKİNİ 710 TL

MCQ ALEXANDER MCQUEEN TAYT 575 TL

MATTHEW WILLIAMSON BLUZ 1580 TL

EBERJEY ŞİFON GECELİK 180 TL

DOLCE & GABBANA TRİKO 1930 TL

MICHAEL KORS ELBİSE 530 TL

JOSEPH BLUZ 730 TL

RED VALENTINO ELBİSE 1120 TL HALSTON HERITAGE ELBİSE 710 TL

ALEXANDER WANG ÇANTA 2200 TL

THAKOON ELBİSE 3500 TL MARIE-HÉLÈNE DE TAILLAC TAKI 4200 TL

MARCJACOBS SIRT ÇANTASI 810 TL

mirrortürkiye21


mirrortürkiye

KARLLAGERFELD ANAHTARLIK 200 TL VICTORIA BECKHAM ELBİSE 1980 TL

VALENTINO GÖMLEK&PANTOLON 5840 TL

MIGUELINA ELBİSE 920 TL BOTTEGA VENETA GÖZLÜK 2000 TL CHRISTIANLOUBOUTIN ÇANTA 3980 TL

SİYAH SAYFA MOSCHINO PANÇO 2200 TL

GARDIROBUNUZA SİYAHIN BÜYÜLÜ ELLERİ DEĞMEDİYSE ÇOK GEÇ KALMIŞ SAYILMAZSINIZ. SİYAHIN GİZEMLİ DÜNYASI SİZİ ÇAĞIRIYOR...

BURBERRYBRIT DERİ MONT 4000 TL

KARL LAGERFELD T-SHIRT 575 TL GUCCI KEMER 980 TL

THEORY DERİ ŞORT 1430 TL

VALENTINO TAKI 575 TL

GIUSEPPEZANOTTI AYAKKABI 2400 TL GUCCI TAKI 19000 TL

mirrortürkiye22

MELISSA ODABASH BİKİNİ 487 TL

PAIGE PANTOLON 712 TL

MOSCHINO ÇANTA 2120 TL


mirrortürkiye

KARLLAGERFELD ŞAPKA 120 TL

EUGENIA KIM ŞAPKA 900 TL

KARL LAGERFELD BİLEKLİK&SAAT 1650 TL MAIYET TAKI 3000 TL

BY MALENE BIRGER ŞİFON GECELİK 475 TL KARL LAGERFELD SAAT 712 TL

JIMMY CHOO SPOR AYAKKABI 1200 TL

KARL LAGERFELD T-SHIRT 330 TL

ALEXANDER MCQUEEN BLUZ 3230 TL AGENT PROVOCATEUR SÜTYEN 1550 TL

BOTTEGAVENETA ÇANTA 3200 TL MICHAEL KORS BLUZ 1325 TL

L'AGENT BY AGENT PROVOCATEUR İÇ ÇAMAŞIR 75 TL

MICHAEL KORS ÇANTA 687 TL

BURBERRY PRORSUM ELBİSE 4500 TL

MICHAEL KORS ELBİSE 4575 TL

LARKSPUR & HAWK TAKI 1250 TL

OSCAR DELA RENTA AYAKKABI 1500 TL

MIU MIU KEMER 1050 TL SPLENDID ŞORT 250 TL CHLOÉ PANTOLON 1200 TL

VALENTINO ETEK 3975 TL

MIU MIU GÖZLÜK 575 TL mirrortürkiye23


Beşler Grup Yönetim Kurulu Başkanı

ANKARA’NIN TANINMIŞ İŞ ADAMLARINDAN BEŞLER GRUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI REŞAT ERDOĞAN, İŞ DÜNYASININ EN ŞIK İSİMLERİ ARASINDA YER ALIYOR. GIDA SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜ GRUPLARI ARASINDA YER ALAN BEŞLER GRUP’ UN BAŞARILI MİMARI, MIRROR TÜRKİYE’NİN SORULARINI YANITLADI.

REŞAT ERDOĞAN: “BENCE MODA İNSANIN KENDİNE YAKIŞANI GİYMESİDİR”


mirrort端rkiye

mirrort端rkiye26


mirrortürkiye

Yılda 30 milyonu aşkın kişiye hizmet veriyorsunuz. Bu size bir sorumluluk yüklüyor mu? Tabii ki yüklüyor. Biz ağırlıklı olarak gıda sektöründe hizmet veren bir grubuz. Grubumuzun işletmeleri arasında bulanan, TCDD ve Yüksek Hızlı trenlerde yer alan Ray Restoran’da ortalama 20 milyonunun üzerinde kişiye gıda hizmeti veriyoruz. Diğer şirketlerimizi de dahil edersek yaklaşık yılda 30 milyonun üzerinde kişiye hitap ediyoruz. TCDD’nin kısa bir zaman sürecinde sağladığı büyük başarı sayesinde yeni açılacak TCDD hatları ve ülkemizin dört bir yanına örülen ve örülecek olan Yüksek Hızlı Tren hatlarıyla kısa süre içinde hizmet verdiğimiz yolcu sayısı 60 milyon kişiye çıkacak. TCDD’nin bu büyük başarısı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Bey ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman Bey başta olmak üzere tüm kurum yöneticilerinin özverili ve kararlı çalışmaları sonucunda gerçekleşti. Hayalinin dahi kurulamadığı hizmetleri bir bir hayata geçirdiler. Bu kadar geniş bir kesime hizmet veriyor olmak omuzlarımıza ciddi bir sorumluluk yüklüyor. İşinizi iyi yapmazsanız böyle büyük bir gıda organizasyonunu yönetemez, başarılı olamazsınız. Başarınızın sırrı nedir? Başarı tesadüfen ortaya çıkan bir durum değildir. Başarı doğru attığınız adımların adeta bir sağlamasıdır. Eğer siz işinize özen gösterir ;dürüst, özverili ve canla başla çalışırsanız başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok. Başarı için çok önemli faktörlerden biri de çalışma arkadaşlarımız. Konusunda uzman, profesyonel yol arkadaşlarımız ve yöneticilerimizin insan üstü gayret ve çalışmaları başarımızın önemli etkenleri arasında yer alıyor.

Vagon tıklım tıklım dolu… Nasıl hızlı ve güzel bir servis o kalabalıkta… Ve de ama ne lezzetli şeyler... Genelde meze türü şeyler seçtik. Ne yediysek tadı damağımızda kaldı. Tatlılar dahil. Tam 3 saat durmadan yedik içtik… Ray Restoran’ın müdavimleri arasında yabancı konuklarınızda yer alıyor… Tren yolcuları dünyadaki en sadık yolculardır. Yerli ve yabancı konuklarımızın birçoğu Ray Restoran’ın atmosferini yaşamak ve lezzetli yemekleri tatmak için bizi tercih ediyorlar. Yabancı müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için yabancı dil bilen personel istihdam ediyoruz. Beşler Grup hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor? Biz grup olarak; gıda, turizm, medya, enerji, eğitim ve inşaat alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Ankara merkezli bir grup olarak, İstanbul’da ciddi yatırım hazırlığı yapıyorsunuz… Grubumuzun amiral sektörü olan gıda operasyonlarını Ankara’dan yönetiyoruz. Yeni inşa ettiğimiz İstanbul hizmet binamızın hizmete açılmasıyla birlikte bu bölgedeki yatırımlarımıza ağırlık vereceğiz. Özellikle inşaat alanında İstanbul’ da önemli projelere imza atacağız. Oldukça yoğun bir tempoda çalıştığınızı biliyoruz. Kendinize zaman ayırabiliyor musunuz? Rahmetli babamın sayesinde küçük yaşlardan beri ticaretin içindeyim. Tabiri caizse ticaret hayatında çekirdekten yetiştim. Bu vesileyle rahmetli babama şükran ve sevgilerimi sunarım. Bu süreç içinde ne yazık ki istediğim ölçüde kendime zaman ayıramadım ama son yıllarda özel hayatıma, hobilerime daha fazla zaman ayırmaya çalışıyorum.

Hangi hobilerle ilgileniyorsunuz? Benim için at ve atçılık hem bir hobi hem de tutku. Benim için at sadece bir hayvan değil, bir kıymet ve değerdir. Dans eder gibi koşarken tozu dumana katan atlar, insana huzur veren, sadık birer dostturlar… Rüzgarda savrulan yeleleriyle, yemyeşil çimenler üzerinde veyahut hipodromda koşarken ya da apansız şaha kalkışlarıyla incecik bacaklarıyla havayı döven atlar psikolojik rahatlama açısından da büyük bir etkiye sahiptir… Uzun yıllardır resim ve heykel koleksiyonu yapıyorsunuz… Sanat hayata renk katan ve hayatın anlamını sorgulayan önemli araçlardan biri. Sanatçılara küçüklüğümden beri ilgi duymuş, taktir etmişimdir. Herkes iş adamı, politikacı, doktor olabilir ama sanatçı olamaz. Bu hissiyatla bende elimden geldiği kadar sanatın önemli dallarından olan resim, heykel ve porselen ürünlerinin koleksiyonunu yapıyorum. Sizin ve Beşler Grup’un başarıları ulusal ve uluslararası basında yer buluyor. Bu nasıl bir duygu? Ben hiçbir zaman yaptığım işi salt para kazanmak için yapmadım. Ticari hayatım boyunca ana amacım yaptığım işi en iyi şekilde yapmaktır. Ben bir işi yaparken, o işin dünyada ki en önemli iş olduğunu düşünürüm. Ben ve personelim böyle bir ticari mantıkla yol aldığımız için ne mutlu bize ki çalışmalarımız ulusal ve uluslararası platformlarda yankı buluyor, basın mecralarında yer alıyor. Bizimle ilgili bu tür haberleri okuyunca ya da izleyince motive oluyor daha iyisini yapmak için durmadan, usanmadan çalışıyoruz. Sosyal sorumluluk projelerinde yer alan isimlerden birisiniz… Her Türk evladının bu topraklara çok şey borçlu olduğunu düşünüyorum. Biz de elimizden geldiği kadar bu borcu ödemek için sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyoruz. İş dünyasının en şık giyinen isimleri arasında yer alıyorsunuz. Modayı takip ediyor musunuz? Bence moda insanın kendine yakışanı giymesidir. Moda trendlerine bağlı kalmak gibi bir giyim anlayışım yok. Kendime yakışanı, beni iyi hissettirecek kıyafetleri giymeyi seviyorum. Kişiler sırf modaya uymak adına kendine yakışmayan, kendisini ifade edemeyen kıyafetler giyiyorlar ve bence komik de oluyorlar. Takip ettiğiniz ya da kıyafetlerini giymekten zevk aldığınız modacılar var mı? Özellikle takip ettiğim bir modacı yok ama tarzını beğendiğim isimler var. Örneğin Ermenegildo Zegna’nın takım elbiselerini, Gucci’nin ayakkabılarını, spor giyimde ise Armani, Burberry ve Ralph Lauren’ın ürünlerini severek kullanıyorum.

‘‘

‘‘

BAŞARI TESADÜFEN ORTAYA ÇIKAN BİR DURUM DEĞİLDİR. BAŞARI DOĞRU ATTIĞINIZ ADIMLARIN ADETA BİR SAĞLAMASIDIR. EĞER SİZ İŞİNİZE ÖZEN GÖSTERİR;DÜRÜST, ÖZVERİLİ VE CANLA BAŞLA ÇALIŞIRSANIZ BAŞARILI OLMAMANIZ İÇİN HİÇBİR SEBEP YOK.”

Müşterinin memnuniyetini sağlamak için neler yapıyorsunuz? Bize ulaşan olumlu-olumsuz tüm eleştirilere yönelik değerlendirmeler en kısa zamanda yapılarak, hizmetin aksamadan ve geri beslemeyle iyileştirilmesinin sürdürülmesi hususunda azami derecede hassasiyet gösterilmektedir. Ray Restoran olarak bir çok ulusal ve uluslararası ödül aldınız… Ödüllerimiz, yaptığımız işi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğimizin somut bir örneği. Ne mutlu ki biz Ray Restoran olarak bir çok ödüle sahibiz. "Türkiye'nin en iyi zincir restoran ödülü" ve "Avrupa Kalite Ödülü" bizi gururlandıran ödüllerimizin başında geliyor ama bizim için en önemli ödül müşterilerimizin memnuniyetleri. Müşterilerimizden aldığımız teşekkür mesajları ve mailleri bizim için en büyük mutluluk kaynağı. Örneğin müşterilerimiz arasında yer alan usta kalem Hıncal Uluç bir yazısında Ray Restoran'la ilgili şöyle yazmıştı," Doğruca restoran vagonuna oturduk... Erdal servis yapıyor… Şefimiz Selçuk Usta…

ÖZELLİKLE TAKİP ETTİĞİM BİR MODACI YOK AMA TARZINI BEĞENDİĞİM İSİMLER VAR. ÖRNEĞİN ERMENEGİLDO ZEGNA’NIN TAKIM ELBİSELERİNİ, GUCCİ’NİN AYAKKABILARINI, SPOR GİYİMDE İSE ARMANİ, BURBERRY VE RALPH LAUREN’IN ÜRÜNLERİNİ SEVEREK KULLANIYORUM.

mirrortürkiye27


mirrortürkiye

Mayıs ayının sonunda hayatını iş adamı Malkoç Sualp ile birleştiren güzel oyuncu Bade İşçil, Torba Voyage Otel'de görüntülendi.

mirrortürkiye28


mirrortürkiye

2013

model

BADE İŞÇİL üğünün hemen ardından eşi Malkoç Sualp ile balayı için Fransa’ya, akabinde İtalya’ya geçen çiçeği burnunda evliler balayına doymuyor. Tatilin ilk aşamasını tamamladıktan sonra İstanbul’a reklam çekimi için dönen oyuncu, reklam filmini tamamlayınca balayının ikinci aşamasına start verdi. Görüntülenen İşçil ve Sualp’in bir hayli keyifli ve mutlu oldukları objektiflerden kaçmadı. Birbirlerini öpücüklere boğan çifti görenler, mutluluklarının bir ömür sürmesi için temennilerde bulundular. İşçil’in reklam filmi sonrası sıcaklardan bunalıp imaj değişikliğine gittiği öğrenildi. Köpeğini çok sevdiği bilinen oyuncu, onu yanından ayırmadı.

D

mirrortürkiye29


mirrort端rkiye

mirrort端rkiye30


mirrortürkiye

Ü Su ÜSTÜNDE

nlü işadamı Erdal Acar'ın eşi Emel Acar, tatillerini geçirdikleri Bodrum Yalıkavak'ta görüntülendi. Su kayağı yaparken objektiflere takılan Acar, retro sporcu şortu ile denize girmeyi tercih ederken, su üstünde yaptığı manevralar da ise oldukça başaralı bir görüntü çizdi. Profesyonel kayakçılara ve şörfçülere taş çıkaran Emel Acar, bir süre su kayağı yaptıktan sonra teknelerinin yolunu tuttu.

DANS

Tam koruma

Ünlü iş adamı Erdal Acar, eşi Emel Acar'ın rahat rahat denize girip güneşlenebilmesi için ilginç bir yönteme başvurdu. Emel Acar denize girip güneşlenirken Erdal Acar'ın adamları da dürbünle nöbet tuttular. Emel Acar denize girip güneşlendiği sırada gazetecilerin kendilerini çektiğini fark eden dürbünlü nöbetçi hemen Emel Acar'a haber verdi ve Emel Acar'da havlusuna sarılıp denizden çıktı. Emel Acar denizden çıkarken görüntü vermesin diye herkes seferber oldu. Emel Acar denizden çıkar çıkmaz hemen havlu ile görüntü alınmasını engelledi.

mirrortürkiye31


mirrortürkiye

Küçük Milla, Eda’yı örnek alıyor

Ç

mirrortürkiye32

eşme'de tatiline devam eden ünlü ikoncan Eda Taşpınar, bu kez ilginç güneş gözlükleriyle ilgi odağı oldu. Günde dört saat güneşlenen Eda Taşpınar, Çeşme'de yine ilgi odağı oldu. Taşpınar, yüzünün fazla yanmaması için kaynakçı gözlüklerini andıran bir gözlükle sahile indi. Kimi de Taşpınar'ı, gözlükleriyle Robocop'a benzetti. Ede Taşpınar ise "Yüzümü güneşten korumak için bu gözlükleri tercih ettim" dedi


mirrortürkiye

Sosyetik güzel Indra Taşpınar ve kızı Milla, Nişantaşı City’s’de keyifli bir alışveriş yaptıktan sonra güzel havanın tadını çıkartmak için yürüyüş yaptı. Indra hanım küçük kızının şimdiden alışveriş yapmayı çok sevdiğini ve kuzeni Eda Taşpınar’ı kendisine örnek aldığını söyledi.

MILLA-INDRA TAŞPINAR

EDA TAŞPINAR

mirrortürkiye33


mirrortürkiye

GEÇTİĞİMİZ ŞUBAT AYINDA 5 YILLIK EŞİ ENGİN AKGÜN'DEN BOŞANAN OYUNCU CEYDA DÜVENCİ YENİ BİR AŞKA YELKEN AÇTI.

YENİ SEVGİLİLER BİR SÜRE SONRA BİRLİKTE ÖZAK OTEL'E GİTTİLER. GAZETECİLERİ GÖRÜNCE CAN TUNALI, OTELİN KAFE BÖLÜMÜNE GEÇERKEN DÜVENCİ ŞEZLONGDA UZUN SÜRE UZANIP KİTAP OKUMAYI TERCİH ETTİ

mirrortürkiye34


mirrortürkiye

OYUNCU SEDA AKMAN'IN ESKİ SEVGİLİSİ OLARAK TANINAN BALET CAN TUNALI İLE BODRUM GÜMÜŞLÜK SAHİLİNDE SAMİMİ BİÇİMDE GÖRÜNTÜLENDİ. YENİ SEVGİLİLER PLAJDA KOL KOLA YÜRÜDÜKLERİ SIRADA BİRBİRLERİYLE ŞAKALAŞIRKEN GÖRÜNTÜLENDİ.

eyda Düvenci'nin Gümüşlük'te kafe işleten Nejat İşler'in yakın arkadaşı, modern dans sanatçısı Can Tunalı ile kısa bir süre önce çıkmaya başladıkları öğrenildi. Bir dönem İstanbul Devlet Opera ve Balesi baletlerinden olan, son dönemde İstanbul Modern Dans Topluluğu bünyesinde dans eden Tunalı’nın adı geçmişte Özlem Tekin, Seda Akman ve Selen Seyven’le anılmıştı.

C

Yeni

Ceyda Düvenci'den eski eşine dava Ünlü oyuncu Ceyda Düvenci ile 5 yıllık evliliğin ardından geçen ocak ayında boşanan Engin Akgün 8 ay sonra yine mahkemelik oldu. Melisa adında bir kızları olan çift, geçtiğimiz ocak ayında 'anlaşmalı' olarak boşandı. Ancak ididaya göre işadamı Akgün, susmadı. Engin Akgün, arkadaş ortamlarında eski eşi Ceyda Düvenci hakkında hakarete varan konuşmalar yaptı. Bunun üzerine ünlü oyuncu, bir süre önce eski eşi tarafından 'hakarete uğradığı ve küçük düşürüldüğü' iddiasıyla İstanbul Aile Mahkemesi'nde dava açtı. mirrortürkiye35


mirrortürkiye

ECE KAS YAPTI A

mirrortürkiye36

şırı sıcaklar dolayısıyla havuza girerek serinleyen Vahapoğlu, yeni sezon öncesi bol bol moral depoladı. Spor ve sağlıklı yaşama verdiği önemle tanınan yazar Ece Vahapoğlu, Amerikalı spor koçu Tony Hill'in gözetiminde 'kısa zamanda doğru egzersizlerle ideal vücuda kavuşmanın yöntemlerini Artemis Yayınları'ndan çıkarttığı '60 Günde İdeal Vücut' adlı kitapta okurlarıyla paylaştı. Fotoğraflar ve özel DVD hediyesi ile birlikte satışa sunulan kitapta, günde 30 dakikanızı ayırarak hayalinizdeki vücuda ulaşmanın yolları ayrıntılı ve uygulanabilir biçimde anlatılıyor. Bizleri sağlıklı yaşam yolculuğuna çıkaran 60 Günde İdeal Vücut'ta sporla ilgili birçok sorunun cevabı veriliyor.

Sunucu Ece Vahapoğlu, Yalıkavak Moonbeach'te görüntülendi. Deniz yerine havuza girmeyi yeğleyen ünlü sunucunun vücudunun oldukça fit olduğu dikkatlerden kaçmazken, ünlü sunucunun yoğun spor programı nedeniyle kas yaptığı gözlemlendi.


mirrortürkiye

Sunucu oluyor BENNU GEREDE

urvivor adasından döndükten sonra pek ortalarda görünmeyen Bennu Gerede, Nişantaşı'nda ortaya çıktı. Kısa şortu, turkuaz ayakkabı ve tişörtü ile dikkat çeken Gerede, koşar adımlarla yürüyor, bir yandan da telefonla konuşu-

S

yordu. Telefonu kapattıktan sonra muhabirlerle sohbet eden Gerede, gelen sunuculuk ve oyunculuk tekliflerini değerlendirdiğini söyledi. Bennu Gerede, '' Özellikle sunuculuk teklifi geliyor, birini kabul edeceğim'' dedi. Muhabirler bozuk türkçesi ile İvana Sert'e rakip gösterilebileceğini hatırlattı. Bunun üzerine Gerede, polemik yaşamak istemediğini söyledi ve uzaklaştı.

mirrortürkiye37


NewYork’tan bildiriyor

AYŞEGÜL ŞENER

twitter.com/aychulus •instagram/aychulus ylül değil Ekim'dir benim yeni sezon başlangıcım aslında ama bu sene Eylül şans dolu güzel haberler getirdi. Bu yüzden ilk defa bu yıl, bu Eylül’ün hatırına, hele ki tatsız başlayan ve biten bu yazın ardından, sonbahar geldi diye hüzünlenip, bu yaz yine aşık olamadık diye dövünmeyeceğim… Eylül ile birlikte başlayan bu köşedeki yazılarla dilerim keyfimiz daha da yerine gelecek, dilerim omuzlara atılan hırkalarla, ısıtırken, üşüten sonbahar güneşiyle bu yılı daha güzel geçireceğiz… Buralarda dolanırken biraz dünyadan, biraz New York şehrinden, bolca da Türkiye'den bahsedeceğim... Aralara moda, yemek, gece hayatı ve çokça parti sıkıştırmaya çalışacağım. Mesela laf lafı acar da konu modaya ve yeni trendlere gelirse, bilin ki bizimkiler aynı şeyi 2 ay sonra 'yeni trend alarmı' diye duyuracaklardır. İstanbul ve New York’ta yeni bir yer açılmış, her gece herkes akın akın oraya gidiyormuş, fena partiler oluyor, ünlüler oradan çıkmıyormuş derseniz, içeride neler olup bitiyor belki de önce buradan okuyacaksınız... İs-

E mirrortürkiye38

Serinin son macerası tanbul’un en sıkı partilerinden, son dönemin yeni modası sağlıklı beslenme ve yoga’yı konuşurken, dünya modasında neler olup bittiğine bakacağız. Kısacası burada spor, müzik, dans, yemek, dedikodu ve kahkaha dolu bir hayat için ne gerekiyorsa yapmaya çalışan bu kızın kendi gözlüklerinden gördüklerini paylaşacaksınız. Serinin son macerası “Ayşegül New York”ta diye başlayan serüven, dilerim “Ayşegül Yazıyor”

olarak devam eder ve yeni maceraların sonunda hep beraber gülüp, eğleniriz. Günlük telaşların arasındaki kızgınlıklarla karışan mutluluklar için twitter ve instagram hesabımdan da beni takip edebilirsiniz... Akıllı telefon veya bilgisayarlarınızda bulunan tüm sosyal paylaşım sitelerinde 'aychulus' diye aradığınızda çıkan tek isim ben olacağım. Önümüzdeki ay görüşmek dileğiyle…


mirrortürkiye

Ajda

a r a z a n geldi Tuğçe Çavuşoğlu (Eyilik), boşanmak üzere olduğu eşi Bülent Çavuşoğlu’yla aşk yaşadığı iddia edilen Ajda Pekkan’a 250 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı. Bu soruları yanıtsız bırakan Pekkan aracına binerek mekandan uzaklaştı.

Süperstar Ajda Pekkan, yakın dostu Oya Germen ile Reina’da yemek yedi. Çıkışta ayağı tökezleyen Pekkan düşme tehlikesi yaşadı.

Süper Star, Diva’ya dava açtı Bülent Ersoy kendisine selam vermeyen Ajda Pekkan için ateş püsküren bir açıklama yapmıştı. Diva'ya bu sözlerinden dolayı Pekkan dava açtı.Bülent Ersoy'un kendisine selam vermeyen Ajda Pekkan'a 'Hödük' demesiyle başlayan tartışma yargıya taşındı. Bülent Ersoy, İBB iftarında kendisine selam vermeyen Ajda Pekkan’ı çok ağır sözlerle eleştirmişti. Pekkan için "Geçen bir davetteyiz. Masaya geldi hödük. İnsan girişte ’merhaba arkadaşlar’ der. Bir şirin olur. Böyle ucube. Allah’ın selamını vermeyi öğrensin küstah" demişti. Ersoy’un bu sözlerine "Hiç kimse için nezaketimi bozmayacağım" diye karşılık veren Pekkan konuyu yargıya taşıdı. Avukatı Efkan Günaydınoğlu aracılığıyla hakaret davası açarak, tazminat talebinde bulundu. Süperstar kazanacağı tazminatı ise bir hayır kuruluşuna bağışlayacağını açıkladı.

mirrortürkiye39


mirrortürkiye

AŞK neşesi YİNE AĞLAYACAK Oyuncu Yıldız Çağrı Atiksoy sevgilisinin yanındaki mutlu halleri ile dikkat çekti. Cihangir sokaklarında mağaza mağaza gezen sevgililer semt esnafıyla sohbet etti. Sevgilisi ile görüntülenince normalde sinirli tavırlar sergileyen oyuncu, bu kez oldukça neşeli görünerek kendilerini görüntüleyen gazetecileri şaşırttı. mirrortürkiye40

3 sezon devam eden Öyle Bir Geçer Zamanki'de gözünden yaş eksik olamayan güzel oyuncunun yeni rolünde de yüzü gülmeyecek. FOX'un yeni sezondaki iddialı dizilerinden “Görüş Günü Kadınları”nın çekimleri Adana'da sürüyor. Şenay Gürler, Nesrin Cavadzade ve İlhan Şeşen gibi oyuncuların yer aldığı dizide dikkat çeken isimlerden biri olan Yıldız Çağrı Atiksoy “Görüş Günü Kadınları”nda, eşi cezaevinde hamile bir kadını canlandırıyor.


mirrortürkiye

ALIŞ VERİŞ keyfi Arsenal galibiyeti ile Emirates kupasını kaldıran Galatasaray'ın başarılı futbolcusu Aydın Yılmaz, eşi Ekin Yılmaz ile birlikte Aqua Florya AVM' deydi.

S

on zamanlardaki başarılı futboluyla dikkat çeken Aydın Yılmaz, eşiyle birlikte çıktığı alışveriş turunda yüklü miktarda alışveriş yaparak stres attı. Eşi Ekin Yılmaz ile Kichennette baş başa yemek yiyen başarılı futbolcu, sonra AVM’den ayrıldıl.

Teklif yağıyor Cim Bom'la sözleşme yenilemeyen ve Süper Lig'den Bursaspor'un istediği Ay-

dın Yılmaz'a teklif yağdığı iddia edildi.25 yaşındaki futbolcunun menajeri Ahmet Bulut, Bursaspor'un ardından İspanya ve Portekiz'den iki önemli kulübün oyuncusuna talip olduğunu öne sürdü. Bu kulüplerin yöneticileriyle görüşme halinde olduklarını belirten Bulut, Aydın Yılmaz'ın şartlarına en uygun tarafı seçmeye çalıştıklarını söyledi. Galatasaray altyapısında yetişen Aydın, kulübün kendisine yaptığı son teklifi beğenmemişti.

mirrortürkiye41


mirrortürkiye

KUCUROĞLU AİLESİ, ETKİNLİK ALANINDA GERÇEKLEŞEN MİNİKLER MESLEK ATÖLYESİ ETKİNLİKLERİNE KATILDI

AYŞE TATİLDEN DÖNDÜ mirrortürkiye42


mirrortürkiye

CE Mİ YET

hayatının tanınm ış annelerinden Ayş e Kucuroğlu uzun bir tatilin ardından İstanbu l'a döndü. Döner dönmez soluğu K anyon'da ailesi, etkinlik alan alan Kucuroğlu ında gerçekleşe Minikler Meslek Atölyesi etkinlikle n rine katıldı. Her haſta so n u b el ir le nen temalarla farklı Kanyon etkinlik al bir mesleğin tanıtıldığı anında kuru atölyelerinde haſt lan meslek Safariciler’de Osm a sonu Minik an-Suna-K Kucuroğlu annel eriyle beraber key emal ifli bir gün geçirdiler. mirrortürkiye43


mirrortürkiye

ROGER WATERS

"THE WALL" ile sahnedeydi

GARANTİ BANKASI SPONSORLUĞUNDA, BKM VE GNL ORGANİZASYONU İLE 4 AĞUSTOS AKŞAMI GERÇEKLEŞEN ‘THE WALL LİVE’ KONSERİ İÇİN SEYİRCİLER ÖĞLE SAATLERİNDEN ÖNCE KONSER ALANINA AKIN ETTİ. KONSERİN BAŞLAMASINA 3 SAAT KALA KAPILARINI AÇILMASIYLA YERLERİNE KOŞAN SEYİRCİLER, BİR KONSERDEN ÖTE MUHTEŞEM BİR GÖRSEL ŞOVA TANIKLIK ETTİ. “THE WALL” KONSERİNİN İSTANBUL AYAĞINI, 40 BİNİ AŞKIN MÜZİK SEVER İZLEDİ.

mirrortürkiye44


mirrortürkiye

laları ve daha bir çok sürprizle seyircisinin heyecanını her dakika daha da arttırdı. Gösterinin daha başında  duvara çarpan uçak, izleyenlerin aklını başından aldı. tırla, 3 ayrı ekiple kurulan dev prodüksiyon ile Roger Waters, son yılların en görkemli gösterisini  4 Ağustos akşamı İTÜ Stadyumu’nda sahneledi. Konserine, “Merhaba İstanbul! Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Bu konser adalet için!” sözleriyle başlayan Roger Waters “ The Wall” sahnesiyle,  120 metrelik duvarı, dünyanın en kapsamlı projeksiyon şovu ile her şarkıya özel hazırlanmış görselleri, dev kuk-

75

İTÜ Çocuk Korosu eşliğinde “Another Brick in the wall” “Another Brick in The Wall” şarkısını İTÜ Çocuk Korosu ile birlikte seslendiren Roger Waters, şarkıya eşlik ederek çocuklarla dans etti.

“The Wall” sahnesi Gezi olayları’ndaki kayıplara da kucak açtı Dünyanın akışını değiştiren isimler ile hayatları el-

lerinden alınmış kişilerin yansıtıldığı duvar sahnesi, “The Wall”un en çok alkış alan bölümlerinden biri oldu. Türkiye’den 17 Eylül 1961’de idam edilen Adnan Menderes, 24 Ocak 1993’te öldürülen Uğur Mumcu ve 19 Ocak 2007’de öldürülen Hrant Dink de yer aldığı bölümde, İstanbul’a özel gezi olayları’nda hayatını kaybeden 4 ismin de fotoğrafı eklendi. In the flesh ile başlayan konser, Thin ice, Another brick in the wall, Happy days ile devam etti. The Wall albümünün tamamının çalındığı konserde 27 parça dinleyicinin tamamıyla birlikte dev bir koro eşliğinde sesledirildi. Gösteri The trial ve Outside the wall ile sona erdi. Roger Waters, “The Wall” turnesini, 21 Eylül’de Fransa’da gerçekleştireceği son şovuyla sonlandıracak.

mirrortürkiye45


mirrortürkiye

YALIN

SERMİYAN MİDYAT TUĞÇE KAZAZ

ROGER WATERS MELTEM CUMBUL

MEHMET TURGUT

mirrortürkiye46

ÖMÜR GEDİK-FERHAT GÖÇER


mirrortürkiye

CEM YILMAZ YENİ FİLMİN TARİHİNI VERDİ! Cem Yılmaz, Yönetmen Ömer Faruk Sorak ile birlikte Arnavutköy Eſtelya da yemek yedi. Komedyen, 105 kilo olduğu yönünde çıkan haberlere “Sizce ben 105 kilo muyum?” diyerek cevap verdi. Muhabirlerin “Yeni film ne zaman olacak” sorusu üzerine Yılmaz “Yarın” diyerek espriyi patlattı. Muhabirlerin Nasıl yani? Demesine üzerine bu sefer Yılmaz “Yarın biter” diyerek herkesi kırdı geçirdi.

Uykuya hasret

T

atil sırasında çekilen fotoğraflarında aşırı şekilde kilo aldığı görülen Cem Yılmaz'ın kiloları başına dert oldu. Bu aralar 110 kilo olduğu söylenen Cem Yılmaz'ın geceleri uyuyamadığı öğrenildi.Ailesi ile birlikte, Çeşme-Bodrum arası uzun bir tatil yapan Cem Yıl-

maz dönüşte soluğu doktorda almış. Geceleri uyuyamayan, uyuyunca da çok kısa süre sonra tekrar uyanan Yılmaz bunun bir çaresini bulmak için doktora koştu. Bu durumun aşırı kilolardan olabileceğini söyleyen doktorun Cem Yılmaz'a zayıflaması gerektiğini söylediği öğrenildi.Yaz boyunca göbekli fotoğrafları ile çok konuşulan Cem Yılmaz bu günlerde zayıflamak için spora başlıyormuş. mirrortürkiye47


CEMİYET HAYATININ EN ÜNLÜ İSİMLERİNDEN BİRİ OLMASININ YANI SIRA, ÖDÜLLÜ BİR TASARIMCI OLAN VE ULUS 29, ÇUBUKLU 29, MAKİ, WALK İN GİBİ MEKANLARIN SAHİBESİ, GECE HAYATINA YÖN VEREN

Zeynep Fadıllıoğlu: “MÜKEMMELİYETÇİ OLMAK GİBİ BİR SORUNUM VAR” METİN FADILLIOĞLU’NUN EŞİ ZEYNEP FADILLIOĞLU İLE ÇOCUKLUĞU, TASARIMLARI, SANAT VE SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ ÜZERİNE KONUŞTUK.

RÖPORTAJ: İKLİM ÇETİN FOTOĞRAFLAR: EZGİ BALLI


mirrortürkiye

"Benim hayatımın en mühim kısmı Yeniköy'de yaşadığım çevre ve yalıdaki çocukluğumdur. Beni anlatacaksanız yalıdaki hayatımızı mutlaka yazmanız gerekir." demişsiniz bir röportajınızda. İsterseniz çocukluğunuzdan giriş yapalım... En keyifle hatırladığım zamanlardan biri. Çocukluğum, arkadaşlarım… Hala devam ediyor arkadaşlığımız. Bir kere şehir çok küçüktü. Biz daha da küçük bir mahalledeydik. Hepimiz birbirimizi tanıyor, birbirimizle açıkhava sinemasına, Zeynel Dondurmacısı'na gidiyorduk. Saatleri bile bu yüzden uzatabiliyorduk. Mahallenin erkekleri de kızları koruyordu. Çok hoş bir ortamdı. Gündüzleri de nefis. Çünkü herkes birbirine yüzüyor, birbirimize yüzerek gidiyorduk. Ama bu sadece şanslı bir zümreye ait değildi. O zamanlar balık ve sebze bile kayıklardan satılırdı. Şu anla karşılaştırdığınızda özlüyor musunuz o günleri? Ben geriye dönüp üzülmemeye çalışan birisiyim. Üzülmek her dakika yapabileceğiniz bir şey... Hele hele şanslı bir çocukluğunuz varsa. Mesela benim kızım Selin öyle bir çocukluk yaşamadı. Şimdiki çocuklar sitede yaşayınca birbirini görüyorlar. Mahalle atmosferinin güzelliği, aynı mahalle duvarında oturmak, beraber sek sek oynamak... Anadolu'da bunu yaşayan ve belki de yokluk olarak görenler var. Ama çok büyük zenginlik. Şimdi AVM kültürü ve site kültürü gibi bir şey oluştu. Birbirine benzer imkanlardaki insanmirrortürkiye50

lar birbirini komşu seçerek bir yerlerde oturuyor. Ve çok renksiz ortamlar... Biz hala görüştüğümüz 15 kişilik arkadaş grubumuzla her ortama ayak uydururuz. Amerika'nın İngiltere'nin en üst seviyedeki partisine de, mahalle kültürüne de... Bu kadar rahat şartlarda yaşayan çoğu insan çalışmamayı tercih ediyor. Sizi bu başarılı iş hayatına atan neden neydi? Annem Robert Koleji'nden, babam da ekonomi doktorası yapmış biri. Bana her zaman çok imkan içinde yetişmemize rağmen 'Kendi ayaklarının üzerinde dur, hiç kimseye yaslanma' derlerdi. Ben ortam ve imkan olarak bakıp da seçmedim kimseyi mesela evlenirken de... Kendi aşık olduğum adamla evlendim. Onun için de farklı dünyalar yaşadım. Belirli bir zümreyle evlenmek benim için son derece sıkıcı olurdu. Ben yeni dünyalara bakmayı, yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. Eşimle ben de her gün yeni baştan birşeyler farkediyoruz. Hiçbir zaman sıkıcı olmadı hayatımız. Zaten arkadaşlık bağınız da çok kuvvetli duruyor... Evet, Metin'le çok iyi arkadaşız da aynı zamanda. Dünyanın en çok kavga eden çifti olduğumuz zamanlar da oluyor. İnişlerimiz çıkışlarımız var. Monoton hiçbir zaman olmadık. Sürdürebilmek şans işi. İkimiz de devamlı meşguldük ve ikimiz de birbirimize kendimizle ilgili deneyimlerimizi yaşama fırsatını bıraktık.

Herkes birbirinin alanına hürmet etti. Metin beni işimde de çok destekledi. Annem bile 65 yaşından sonra günde 8 saat çalışan biri haline geldi. Benim ekibimdeki mimarlarla stiller ve renkler üzerine çalışıyor. Ben beynim ve vücudum müsade ettiği sürece durmak istemiyorum. Babanızın dedesi Salih Bosna da çok ünlü bir sanayici. Dedenizden aileye miras kalan en önemli ders nedir? Büyük dedemi tanımadım ama duydum. Çok başarılı bir sanayiciydi. Bazı şeylerin devamı için en az yaptığınız iş kadar çocukların eğitimine ve yaptığınız işin devamlılığına kıymet vermeniz gerekiyor, bunu öğrendim. Büyük bir şey kursanız bile, onu hazır devam ettirecek bir ortam yaratmadığınız sürece o sadece bir zenginlik ve sarfetme ortamı gibi oluyor. O dönem de servetler kurumsallaşamadığı için benim babam televizyon işiyle tekrar başladı. Kendisi Türkiye'nin ilk televizyoncularından... Ben de matematiği çok sevdiğim için o da beni yönlendirdi. İlk başta sistem analisti ve programcı oldum. Sonra da ‘Sanat yönün zayıf kaldı, cilan eksik' dedi. Ben aslında bilgi işlemi çok severdim. Metin için bıraktım. Hürriyet'in Evren Bilgi İşlem Merkezi'ndeki dört sistem analistinden biriydim. O zaman 8 kişi vardı diplomalı programcı. Ben dört bilgisayar lisanında program yazabiliyordum. Herhalde onda kalsam da o yönde bir yaratıcılıkla gidecektim. Metin'le saatlerimiz çakıştı ve benim eve getirdiğim parayla, onun eve getirdiği paraya bakıldığı zaman feragat etmesi gerekenin ben olduğumu gördüm. Sonra lokanta yöneticiliğine başladım. İlk neresini tasarladınız? İlk Büyükdere Şamdan'ın yazlık mekanının tasarımı, sonra Etiler Şamdan'ın tasarlanmasıyla devam ettim. O dönemler iç mekan tasarımı için mimarlar vardı. Ama beğendiğiniz şeyleri herkes icra etmiyordu. Bazılarında Abdurrahman Hancı'yla çalıştık, orada ben tasarım yöneticisi gibi çalıştım. Plaza, Taksim Night Park'ı yaptık. Dünyanın en iyi klüplerinden oldu. Mimar Sinan mezunlarını serviste kullandık. Hepsi birikim verdi. Ve yöneticilikten tasarıma kaydım. Tasarımcı yönümle Etiler 29, Vaniköy 29, Çubuklu 29'u yaptık. Nasıl bir öğrenciydiniz? Şimdiki gibi disiplin sahibi mi yoksa daha rahat mı? Annenizin çok baskın bir karakter olduğunu belirtmişsiniz. Bu okul hayatınızı etkiledi mi? Çok çalışkandım. İnek tabiriyle anlatılanlardandım. Hocadan sonra gelen kontrolörler gibi herkesi düzene sokardım. Annemin ve Alman dadıların verdiği disiplinden ancak 35 yaşında sıyrıldım. Annem baskın bir karakter. 8 getirsem niye 9 değil derdi. O yüzden durumumuz zordu. Evde ciddi bir disiplin vardı. Londra'da okudum, 23 yaşında geri geldim. Kızlarla Tarabya Balıkçısı'na yemeğe gideceğiz 'Konu komşuya ne derim, gidemezsiniz' dedi. Ben de ‘4 senedir yurtdışındayım’ dedim... Sene 88 falandı.. Sizi sanat eğitimine teşvik eden de babanız Fehmi Behlil oluyor öyle değil mi? Evde her zaman güzel sanatlara bir alaka vardı. Büyük dedem Raffi Portakal'ın babasından ve başkalarından çok kıymetli parçalar toplamıştı. Abdülhamit'in iki taraflı piyanosu vardı. Garo Mafyan ve Onno Tunç iddiaya girmişlerdi 'Böyle bir şey olamaz' diye. Piyanoyu karşılıklı çalacaklardı. Maalesef Onno'yu kaybettik. Evde her zaman çok esaslı parçalar ve ince bir zevk vardı. Annemlerin ortamı hep tiyatro sanatçılarıydı. Haldun Dormen'ler, Cüneyt Gökçer'ler... Yurtdışından ne zaman birileri gelse bizim evde ağırlanırdı. Halamın oğlu Mehmet İleri Abidin Dino'nun yeğeni... Çok sanatçı bir ortam içindeydik. Annem Kanser Vakfı'nın kurucularındandı. İlk daha genç kızlığımda babam da beni heveslendirmek için Nuri İyem, Necdet Kalay gibi sanatçıların eserlerini toplamaya başlamıştım. Annemle teyzem de antikacılara meraklıydı. Biz mutlaka her haftasonu bir antikacı veya


mirrortürkiye

bit pazarı dolaşırdık. Ben de ilk zamanlar küçük parçalar toplayıp mücevher yaptırırdım kendime. Bunlar hobi gibiydi. Sanat tarihi okuluna gittim. Bütün mimari eserleri kendi örneği olan mekanlarda okuduk. Mesela tabloları National Gallery'de Rafael'in karşısında okuduk. Metin Fadıllıoğlu ile tanışmanız ve evlenmenizden biraz bahsedebilir miyiz? Metin'i aslında ben tanıyordum. Uludağ'da kayak yarışlarında kadınlar şampiyonuydum senelerce. Ben 14 yaşındayken oteli vardı. Biz annemlerle oraya yemeğe giderdik. Çok uzun seneler sonra mekanına gittiğimiz bir seferde yakınlaştık. 1,5 sene sürdü beraberliğimiz. Metin Bey'le evliliğinizin kariyerinize nasıl bir etkisi oldu? Ciddi anlamda bir etkisi oldu. Bir kariyerimi geride bıraktım ama Allah’tan yön değiştirince çok başarılı oldum. Metin bütün etrafını teşvik eder ve kadın ekibiyle çalışır ağırlıklı. Hatta onlardan alınacak değerleri verebilecekleri zamana ayarlamaya çalışır. Ev hayatımız pek yok. Lokantalar evimiz gibi olduğu için… Gece hayatına yön veren bir çift olmak nasıl bir duygu? Bunun dinamikleri nelerdir? Biz işimizi yapıp evlilik hayatımızı götürmeye çalıştık. Lokantacılık ve kulüp işi yapmak oralarda eğlenmek demek değil. Metin son derece disiplinli biridir. Geceleri içki bile içmez, saatlerce ayakta durup salonu izlerdi, ortamın dağılmasına müsaade etmezdi. Kuralları vardı. O kuralların dışına çıkmadı, benim de çıkmama izin vermedi. Uzun zaman ne müşterinin yanında yemek yedik, ne de eğlendik. En zor şey insanların deşarj olduğu saatlerde işinizi yapmak. Gençler eğer eğlenmek istiyorlarsa bu işe girmemeleri gerekiyor. Ödüllü bir tasarımcı olarak kendi evinizi nasıl dizayn ettiniz? Bir evimi restore ettim, öbür evi de ona bağladım. Annemle babamlar yanımıza gelsinler diye. Olan birikmiş eşyalarımızı da yerleştirdim. Ve yaşayarak şekillendi. Ben kendi beslendiğim ortamı yarattım. Kızınızı Amerika'da okula kaydettirirken gelen soru karşısında da sivil toplum kuruluşlarıyla süregelen bağınız oluşmuş. Şu an hangi kuruluşlara üyesiniz? Her zaman duyarlı biriydim. Çocukluğumuzda bir sürü çocuk elimizde kumbaralarla kanser hastaları için para toplardık. Selin okula başvururken bu sorunun gelmesi beni şaşırttı. Sonra öğrendim ki İsveç gibi medeni ülkelerde bir fert sekiz sivil toplum kuruluşuna üye oluyormuş. Kendi hayatımızdan uzun programlar yaptığımız zaman ancak bugün şikayet ettiğimiz ortamlardan daha iyisini sağlayabiliriz.

Tasarımcısı olduğunuz Şakirin Camii ilk başta insanlara çok yabancı gelmişti ama şu anda dolup taşıyor. Tepkilerden memnun musunuz? Aslında halktan hiç tepki almadım. Anadolu kadınları hatta çocuklarını alıp akın akın geldiler. Bir iki mimardan iptidai bulduğum tepkiler aldım. En son Dell Corporation Kadın örgütleriyle ilgili toplantı vardı. Beni konuşmacı olarak çağırdılar. Kadınlara 6 ana maddede Şakirin Camii ile ilgili deneyimimi sundum. Yurtdışında Corriera Della Serra’dan tutun da, Le Monde’a kadar her yerde haberler çıktı. Çok güzel geri dönüşler aldım. İlk kadın cami tasarımcısı olmanızdan sonra size teklif edilen işlerin konseptinde bir değişiklik oldu mu? Ortadoğu’dan, Liverpool’dan Köln’den çok camii tasarımı üzerine teklif geldi. İki cami Katar’da çizdik, inşaatını da bitirdik. Bir mihrab Burj Khalifa’ya yaptık. Bahreyn’de iki camiyi yeni bitirdik. Bir de Köln Camii’nin iç mekanını çizdik. Köln’deki Diyanet İşleri’nin kararını bekliyoruz.

İlk tasarımcılığa başladığınızda bu kadar başarılı olacağınızı hayal ediyor muydunuz? Her zaman en iyisini yapmayı hedefledim. Hedefim hiçbir zaman Türkiye çapı olmak değildi. Her zaman

dünyalı olmayı amaçladım. Metin de 40’ın üzerinde yer yaptı ve hep kendiyle rekabet etti. Dünya çapı bir arenada hep bir misyonum olduğunu ve kendi kültürümü yansıtmam gerektiğini düşündüm. “The Iconic Interior - 1900 to the Present” kitabında yer alan tek Türk tasarımcı oldunuz. Sizinle nasıl irtibata geçildi? Aslında çok enteresan. Benim bu kitaptan haberim yoktu. İki sene önce kitabın yazarı evimde çekim yapmıştı. 8 ay önce falan Paris’te Hermes’te bir tasarım görmeye gittik arkadaşlarımla beraber. Bir baktım dükkanın içinde nefis bir kitapçı var. Ne alırım diye bakarken dekorasyon kitabı gördüm. Elimi attım, bir sayfa açtım kendi evim çıktı. Çığlık attım. Orada satış yapan herkes başıma toplandı. ‘This is me’ dedim. Sonra bakmaya başladım Chanel, Louboutin gibi isimler var. Şu anda ailece işlettiğiniz mekanlar arasında hangileri bulunuyor? Bu kadar çok mekanı idare etmek zor olmuyor mu? Şu an Ulus 29, Çubuklu 29, Beymen Brassaire var işlettiğimiz, Bodrum’da Maki var ve Alaçatı 29 açacağız. Bir de yeni mekanımız Florya’da Walk in… Zeynep Fadıllıoğlu'nun ev kadınlığı nasıldır? Evimde bir kadın olmamın dışında ev kadınlığım hiç yok. Ama birisini ağırlarsam en iyi şekilde ağırlamaya çalışırım. Nadiren Pazar günü evde oluruz. Evimizde ağırladığımız çok az insan vardır. Çünkü mekanlarımız ev gibi. Zeynep Fadıllıoğlu tarzını tanımlayın desem bana nasıl anlatırsınız? Ben mekanın ihtiyacı üzerine çalışıyorum. Tasarım lisanını kullanıcısına servis verecek şekilde tasarlamam gerekiyor. Discovery Channel'da Avrupa'nın en zenginleri belgeselinde, saçını yaptırmak için New York'a, masaj için Tayland'a giden, yoga için İngiltere'den hoca getiren, Osmanlı tarzı yüksek sosyete olarak tanıtılan tasarımcı olarak tanımlanmanız hakkında ne düşünüyorsunuz? O belgeselin adı ‘The Rich and Famous’tı (Zengin ve Ünlü) beni famous olarak almışlardı. Sonra yapımcılar famous lafını düşürmeye karar vermişler sadece rich kalmış. Ondan sonra bir sürü antikacı beni aramaya başladı. ‘Şunu alır mısınız’ falan diye. İlk yoga yapanlardan biriyim. Yoga hocalarım İngiliz o yüzden, orada çok iş yapardım. Hocamın Kıbrıs’ta evi olduğu için benim için Türkiye’ye geldi. O devirlerde kendi de İstanbul’u çok seviyordu. O yüzden benim için geliyor gibi oldu. Saçımı New York’ta yaptırma gibi bir tanımlama benim de hoşuma gitmez. Ülkemizin batıdaki imajını değiştirebildiğinizi düşünüyor musunuz, nasıl tepkiler alıyorsunuz? Kesinlikle. Akın akın insanlar geliyor. Yurtdışında bir sürü workshoplar’a gidiyorum, İslamiyet üzerine konuşacak merci değilsem de bir çok konuya cevap veriyorum. Tasarım ve İngiltere’de aldığım ödüllerle güzel bir duruşum oldu. Şakirin Camii şu anda modern tasarım denilince en önde geçen işlerden biri. Nasıl bir işverensiniz? Mükemmeliyetçi olmak gibi bir sorunum var. Kendime karşı çok gaddarım. Meditasyonla kafamı boşaltıyorum. Sahalarında çok güçlü arkadaşlarla çalışıyorum, sorun çıkarmıyorum. Torun sahibi olmak nasıl bir duygu? İnanılmaz hoş, sorumluluk sizde değil. Ayrıca ne kadar saçmalarsanız o kadar eğlenceli oluyorsunuz. Sevgi bağımız muhteşem. Yakın gelecekte bir projeniz var mı? Paris’te Maison & Objet Fuarı’na katılacağız... Hall 7, F-42 numaralı standta insanlar kendi evinde kullanabilmek için bizden bir iki küçük tasarım alabilecek. mirrortürkiye51


mirrortürkiye

Galatasaraylı futbolcu Sabri, eşi Yağmur Sarıoğlu ile birlikte Etiler Nusret'teydi.

Ç FERRARİ'M kaçak değil mirrortürkiye52

ift yemek sonrası objektiflere takıldı. Geçtiğimiz günlerde aldığı 500.000 Euro değerindeki son model Ferrari 458 İtalia marka aracının yurtdışından fiyatı düşük gösterilerek Türkiye'ye getirildiği ve mali polis tarafından incelemeye alındığı söyleniyordu. Ünlü futbolcu mali polis, tarafından incelemeye alınmadığını söyleyerek haberleri yalanladı. Sarıoğlu, "Arabamla ilgili hiçbir sorun yok, yalan haber" dedi. Bu arada Etiler'deki yemeğe son model Ferrari'si yerine Range Rover marka cipiyle gelmesi dikkatlerden kaçmadı.


Dünyanın en pahalı jeti

GULF STREAM G550 59,9 milyon dolarlık fiyatıyla Gulfstream G550 dünyanın en pahalı jeti ünvanını koruyor. Bu jetin üreticisi Gulfstream Aerospace’e bağlı olan General Dynamic, Georgia eyaletindeki Savannah şehrinde yer almaktadır.

mirrortürkiye


mirrort端rkiye55


mirrortürkiye

KABİN18 KOLTUKLU Gulfstream G550, 12 bin 501 kilometre menzili ile dünyanın en uzun menzilli iş jeti. Yolcu kapasitesi 18 kişi olarak planlanan uçak, İstanbul'dan yakıt ikmali yapmadan batıda Los Angeles, doğuda Avustralya'nın Darwin şehrine uçabiliyor. Uzun uçuşlarda koltuklar 180 derece yatıyor.  Uçağın arka bölümü toplantı salonu haline getirilebiliyor. Kabinde ayrıca uzun uçuşlarda pilotların dinlenmesi için özel bir alan da yer alıyor.

Gulfstream G550’nin sunduğu birçok gelişmiş özellik bulunmaktadır. Bunlardan bazıları EVS sistemi, dört Honeywell ekran ve aynı şekilde imleç kontrol sistemidir. Kesinlikle bu en pahalı jet sayesinde yolcular kendilerini rahat ve keyifli hissedeceklerdir. mirrortürkiye56


mirrortürkiye

ÖZEL SİSTEMLER Dünyada birçok devlet ve hükümet erkanının kullandığı G550'de füze koruma sistemi mevcut. İki motorlu uçağın motorlarından birisi arızalansa dahi tek motorla uçuş konforundan hiç ödün vermeden, normal uçuşunu sürdürüyor.Jetin bir diğer özelliği kısa mesafeli pistlere rahatlıkla inebilmesi. Jetin inişi için 884 metre uzunluğunda bir pist yeterli. Mevcut jetlerin havalandırma sisteminin aksine, bu jetin kabinine dışarıdan sürekli taze hava veriliyor. Yine kabin içi basıncı diğer jetlere oranla daha yüksek olduğu için havada rahat bir çalışma ortamı sunuyor ve jet lag'in etkisini en aza indiriyor. G550'de EVS olarak adlandırılan “Yükseltilmiş Görüş Sistemi”, kızıl ötesi kamera görüntülerini kokpitteki ekrana yansıtıyor. Böylece pilotlar gece veya sis, pus gibi görüşün düşük olduğu şartlarda sorunsuz yaklaşıp inebiliyor.  Kokpitte pilotlar uçuş verilerini HUD olarak adlandırılan baş üstü ekranından takip edebiliyor. Benzer sistem, F-16 gibi savaş uçaklarında var. Kabinde yer alan telsiz, telefon gibi haberleşme sistemleri istenildiğinde kriptolu olarak kullanılabiliyor.

Teknik Özellikler

HANGİ DEVLET BAŞKANLARI KULLANIYOR Dünyanın en uzun menzilli iş jeti olan çift motorlu G550, ağırlıklı olarak kıtalararası uçuş yapan iş adamları ve hükümet filoları tarafından kullanılıyor. Uçağın havada çok uzun süre kalabilmesi ile G550'ler aynı zamanda askeri ve özel görev uçuşları için de tercih ediliyor. Türkiye'nin dışında G550'yi hükümet uçuşlarında kullanan ülkeler arasında ABD, Arjantin, İsveç, Yunanistan, Tanzanya ve Uganda bulunuyor.

Seyir Yüksekliği 15 bin 545 metre Maksimum Kalkış Ağırlığı 41 bin 277 kg Yolcu Kapasitesi 14-18 arasında Gövde Uzunluğu 29.4 metre  Yükseklik 7.9 metre  Kanat Açıklığı 28.5 metre  Kabin Uzunluğu 15.3 metre  Kabin Yüksekliği 1.88 metre  Kabin Eni 2.24 metre  mirrortürkiye57


Dubai’den bildiriyor

HANDE YOLAÇ

hande.yolac@outlook.com Gözünüzü her açtığınızda güneşin “Merhaba!” dediği bir şehirdir burası. Sadece iki mevsim yaşar; bahar ve yaz. Ya da başkalarının tabiri ile yaz ve sıcak yaz! Yıl içerisinde en düşük sıcaklığı 20 derece iken, yaz aylarında bu sıcaklık 50 derecelerin üzerine çıkar. Klimasız yaşam imkânsızdır. Yaz aylarında bile olsa Dubai’ye gelip valize hırka, kazak koymamak büyük bir hata olur. Çünkü kapalı tüm mekânlardaki klimalar hasta edecek cinstendir. Dubai’de yaşam, sanılanın aksine, bir fanus içerisinde değildir. 7 hatta 8 ay dışarıda yaz mevsimini yaşarsınız, deniz sezonu da bu sürede hep açıktır. Arabanın bagajında hep bir plaj şemsiyesi, iki şezlong bulunur, ayaklar hep kumludur. Parmak arası terlik vazgeçilmezdir. Baskin Robbins’den alınan dondurma, akşam yürüyüşlerinin olmazsa olmazıdır. Geriye kalan 4 ay için ise yaşamanız gereken bir yaz mevsimi sizi bekler. Açık hava aktivitelerine ara vermeniz gerekir. Yine de 10-15 dakikalık yürüyüşler hala katlanılabilir derecededir. Deniz suyu ılık değil, sıcaktır. Sitelerdeki havuzlar soğutulur, kapalı alışveriş merkezleri favori mekânlardır. Gözünüzü açmışken artık yataktan kalksanız iyi olur. E alışveriş için geldiniz Dubai’ye, güne başlamak lazım. mirrortürkiye58

Dubai’de bir gün...

Bir Dubai Marina sabahı… Taksiye atlayıp Hintli şoföre “Dubai Mall, please” dediniz, “Ne kadar büyükmüş şu Dünya’nın en büyük alışveriş merkezi, görelim bakalım” diye geçirdiniz içinizden heyecanla. Çoğu alışveriş merkezinin kapısında olduğu gibi, sizi “Respectful Clothing” yazısı, yani giyinme talimatları karşıladı. Yazıdaki şekle göre; yarım kollu, dizlerinizi de kapatacak bir elbise giymeniz beklenmekte. Sizin üzerinizde ise, yazlık şehre gelmiş olmanın harareti ile ip askılı bluz ve mini bir şortvar! Telaşlanmaya gerek yok,çünkü Dubai’nin (çoğu bölgesinde)giyinme kuralları ta-

limatta olduğukadar katı değil. Şehir içindeki alışveriş merkezleri içerisinde, mini etekli Avrupalı bir kız ve 4 kadın&1 erkekten oluşan bir Arap ailesi bir arada gezer. Ne Arap aile dönüp kıza bakar, ne Avrupalı kız aileyi yadırgayarak inceler. Arapların sınırını zorlayacak derecede dekolte veya çok kısa giyinmediğiniz takdirde bir problem yok. Arap Yarımadası’ndaki yaşam şartlarına göre, en modern yaşam Dubai’de...

İçeri girdiniz… 1000’den fazla mağaza ve neredeyse tüm Dünya markaları sizi bekliyor. Dev


mirrortürkiye

bir alandasınız, önünüze farklı yönlere giden 3 koridor çıkıyor, sanki sonsuza kadar uzanıyorlar!Hemen bir mall haritası alıyorsunuz. İçeride dev alanlara kurulu GaleriesLafayette, Debenhams, ve Bloomingdale’s gibi büyük department storeların da bulunduğunu öğrendikçe sabırsızlığınız ve heyecanınız artıyor. Yürümeye devam ederken kendinizi dev, ferah bir alanda buluveriyorsunuz. Burası FashionAvenue ve burada bulunan lüks mağazalar Dünya modasını yakından takip edebilmenizi sağlıyor. Versace, Burberry, Roberto Cavalli, Hermes, Cerruti, Tom Ford, Escada ve Badgley Mischka bu mağazalardan sadece bazıları. Bu alanda genelde etrafınızda Arap bayanları görüyorsunuz.

Fashion Avenue – Dubai

Abayalarının* altından görünen iğne topuklu ayakkabıları adeta göz kırpıyor! Abartılı göz makyajları, aksesuarları, kol saatleri ile birbirlerinden farklılaşma çabasındalar sanki! Onlar kollarına taktıkları Chanel ve Furla alışveriş torbaları ile yanınızdan geçtikten birkaç saniye sonra halen parfümlerini kokluyorsunuz. Birkenstock terliklerinizle kendinize bakıyorsunuz sonra. Biraz sade ve bakımsız kaldınız sanki yanlarında..! Olsun, uygun bir ayakkabı seçimi… Bu mallda tüm gün gezebilmek için rahat bir şeyler giymek şart. Sınırsız uzunlukta gibi gelen koridorlarında gezmekten yoruldunuz. Tam da kaybolduğunuzu sanıyorken karşınıza elektronik yol gösterici panolar çıkıyor. Aradığınız mağazayı girip, bulunduğunuz noktaya göre yol tarifi alabiliyorsunuz. Gezerken en büyük ihti-

yaçlarınızdan biri bu oluyor gerçekten. Artık bir kahve molasına ihtiyaç var. Karşınızda yine onlarca seçenek sizi bekliyor. Cafe Bateel’de Arap Qahwasını Arap hurması eşliğinde tadabilir, Laduree’deki rengârenk macaronlar arasında kaybolabilir, Armani Cafe’de bir İtalyan kahvesi içebilir ya da bir New York pastahanesi olan Magnolia Bakery’nin birbirinden enfes tatlılarından birini seçebilirsiniz!(Bana sorarsanız Magnolia Bakery’nin muzlu pudingini seçin, resmen aşığım!) Depoladığınız enerji ile kaldığınız yerden devam etmek için, otantik bir altın çarşısı olan TheSouq’u veya Dünya’nın en büyük şeker mağazası olan Candylicious’u gezebilirsiniz. Ya da Dünya’nın en büyük akvaryumundaki yüzlerce çeşit balığın süzülmesini incelerken dakikalar sonra hala aynı yerde onları izliyor olduğunuzu fark edersiniz. BurjKhalifa, Dünya’nın en yüksek binası, Dubai Mall’un hemen yanında konumlanıyor. Tepesine çıkmadan önce etrafını saran havuzdaki müzik eşliMall ğindeki su şovları mutlaka izlenmeli. Off, daha birçok mağazaya giremediniz bile! Yemek için yüzlerce cafe ve restaurant hizmetinizde. Türk, İtalyan, Meksika, Fran-

sız, Uzakdoğu veya diğer Dünya mutfakları arasından zevkinize göre bir restaurant bulmanız kaçınılmaz. Yapılacak, gezilecek, görülecek bu kadar çok şey varken, Dubai Mall’un,yılda bütün Dünya’dan toplam 65 milyon kişi çektiğine şaşmamalı. Aklınızda kalan mağazaların bir kısmını gezip birçoğunu sonraya bırakmak zorunda kaldınız. Dubai Mall gerçekten büyükmüş! Yorucu bir günün ardından otomatik kapıların açılması ile beraber yüzünüze vuran sıcak hava,ısıtılmış bir fırının içine bakıyormuşsunuz hissi veriyor. Ağustos ayı, Dubai’nin en sıcak aylarından biri. Sıcaktan kurtulmak için biran önce klimalı arabaya atladınız. En geniş yollardan geçerken, en lüks arabaları görüp; en gösterişli gökdelenleri inceleyerek otele döndünüz. Daha Dubai’de yapacak ne çok şey, gezecek ne çok yer var diye iç geçirdiniz günü kapatırken. Bu Dubai’de geçirdiğiniz günlerden biriydi sadece… “En”lerin şehrinden hayat, moda ve alışveriş hakkında daha çook yazacaklarım var! Bir dahaki sayıda buluşmak üzere… “En” güzel günler sizinle olsun! *Abaya, buradaki bayanların lokal kıyafetlerine verilen ad, bizim aşina olduğumuz tabir şekli ile kara çarşaf.

mirrortürkiye59


mirrort端rkiye

KIRMIZI TABANLI ADAM:

CHRISTIAN LOUBOUTIN mirrort端rkiye60


mirrortürkiye

LOU BOU TIN

in ayakkabı tasarımlarının hikayesi ise 20’li yaşlarda başından geçen bir olaya dayanıyor. Bir müze ziyaretinde yüksek ve keskin topuklu ayakkabıların tahta yüzeye zarar vermesinden dolayı, bu tarz ayakkabılarla müzeye girişi yasaklayan bir tabela gören Louboutin, o günden sonra buna karşı çıkmaya karar veriyor ve “Öyle birşey yapmalıydım ki tüm kuralları yıkmalı, kadını güçlü ve kendine güvenli hissettirmeliydi” diyor. İşinin geleneksel ve endüstriyel olarak iki yanının olduğunu söylüyor Louboutin. 70'lerde ünlü Fransız ayakkabıcısı Charles Jourdan'ın yanında çalışmaya başlayan Louboutin, daha sonraları moda devleri Chanel ve Yves Saint Lauren ile çalışmaya başladı. Bir erkek gözüyle, kırmızı tabanların erkeklerin dikkatini daha kolay çekeceğini söyleyen Louboutin'in başarılı kariyeri böylece başlamış oldu. Kırmızı tabanlı ayakkabıları pazara girdiğinde Fas Prensesi Caroline, bu ayakkabılara aşık olur. Daha sonraları tüm Hollywood starlarının da bir numarası olan ayakkabılar, Louboutin'i dünyaca ünlü bir marka haline getirir. Tüm ünlü yıldızlar kırmızı halıda, kırmızı tabanlarıyla boy gösterirler. Ünlülerin Louboutin tutkusu yalnızca kırmızı halı üzerinde kalmaz. O kadar ki Jennifer Lopez, Louboutin adlı şarkısının sözlerinde; “Beni telefonda yeterince strese soktun fakat bu sondu, artık yoluma devam ediyorum Louboutin'lerimi giyerek” der.

1964 DOĞUMLU FRANSIZ AYAKKABI TASARIMCISI, 1991'DE TOPUKLU AYAKKABI ÜRETİMİNE FRANSA'DA BAŞLADI. 1992'DE ALTI KIRMIZI VE PARLAK AYAKKABILAR İMZASI HALİNE GELDİ. AYNI YIL KIRMIZI TABANLI AYAKKABILARIN PATENTİNİ ALAN LOUBOUTİN, 12 CM VE DAHA YÜKSEK TOPLUKLU STİLETTOLARIN 90'LAR VE 2000'LER DE MODA OLMASINI SAĞLADI.

mirrortürkiye61


mirrortürkiye

JENNIFER LOPEZ

RIHANNA

PARIS HILTON

KATE UPPON

2003'TE İŞİNİ GELİŞTİRİP ÇANTA TASARLAMAYA DA BAŞLAYAN CHRİSTİAN, BU İŞTE AYAKKABI KADAR BAŞARILI OLAMAZ. BU BAŞARASIZLIĞIN ONU YILDIRMADIĞINI KENDİ SÖZLERİNDEN ANLIYORUZ. mirrortürkiye62

FERGIE


mirrortürkiye

NICOLE RICHIE

YENİ BİR TASARIMA BAŞLAMAK EN BÜYÜK HOBİMDİR, NE KADAR BAŞARILI OLACAĞIM YA DA OLAMAYACAĞIM UMRUMDA DEĞİL. ÇÜNKÜ BEN YENİ BİR TASARIMA İMZA ATMAYI SEVİYORUM.“

mirrortürkiye63


Hastalık, sevgisizlik, öksüzlük... Neler geçirdim ben! Çıkabilseydi bir, 'güzel' diyecek Güzelleşirdim ben! Arif Nihat ASYA

REŞAT ERDOĞAN

Beşler Grup Yönetim Kurulu Başkanı

Güzel hakkında... kollarınızın ölçüsü, şayet ayağınızdan boynunuza kadar olan ölçüye eşit değilse siz güzel değilsiniz denilecekti. Truva savaşına neden olan Helen’in günümüz ölçütlerinde çok farklı bir kiloya ve boya sahip olduğunu, hatta bazı rivayetlere göre günümüz ölçütlerine nispetle şişman ve kısa olduğunu peşinen söyleyebiliriz. Bu durumda güzelin simetrik ve ölçülü olması zamana ve algıya göre değişmektedir.

Güzel nedir, bir tanımı var mıdır? İdeal bir görünüş müdür? Güzel tasavvuru yetiştiğimiz kültürel ve düşünsel iklime göre değişir mi? “Bebekler güzeldir!” ya da “Çiçekler güzeldir!” önermeleri istisnasız herkesin kabul edeceği bir şey midir? Tarih boyunca güzel, çeşitli medeniyet tasavvurları ölçüsünde değişmektedir. Hernekadar hissiyatımız “mutlak bir güzel” tarifinin olduğunu kabul etse de, aklımız güzelin göreceli olduğunu; kültüre, tarihe, düşünceye ve inanca göre her dönemin kendine dair bir güzel tarifi olacağını söylemektedir. Ancak güzelin hususen aklın değil hissiyatın konusu olması bir başka bahistir. O halde güzelin cinslere has bir sıfat olmadığını, yani kadına ya da erkeğe dair olmadığını söyleyebiliriz. Başka bir deyişle güzelin dişil ya da eril bir sınırı yoktur.

Kadim Yunan ve Romada “Afrodit ve Venüs” güzel iken, Kadim Doğu’da “Yusuf ve Buda” güzeldir. mirrortürkiye64

Kainat güzellerini zamanımızdan 10-11 asır evveline götürme şansımız olsa o dönemde kainatın değil mahallenin dahi güzel adayı olması mümkün gözükmemektedir. Zira güzel ölçütü o dönemlerde çeşitli oranlara göre tespit edilmekteydi. Mesela kollarınızı yere parelel açtığınızda

Bazıları birşeye güzel denilmesi için aydınlık ve ışığı şart koşarlar. Hernekadar ışık renksiz bir şeffaflıksa da, bildiğimiz renkler arasında beyaza yakın bir şeffalığı barındırdığını söyleyebiliriz. Acaba Marcus Antonius’u dev Roma İmparatorluğuna karşı getirten Mısırlı Kleopatra’nın bahsedilen aydınlığa ya da ışığa haiz bir sureti var mıydı? Sanmıyorum. En azından genetik açısından günümüz Mısırlılarının siyahi bir tene sahip olduğunu biliyoruz. Şayet öyle olsaydı, Naomi Campell Vogue dergisine kapak olmayı hayal dahi etmemeliydi. O halde güzel tarifinde; ışık ve aydınlık yeterli bir ölçüt olacak kapasiteye sahip değildir diyebiliriz.


İşlevsizlik güzellik için gerekli midir? Mesela müzelerde gördüğümüz bir tabak ile herhangi bir züccaciye dükkanında gördüğümüz tabak arasında güzellik açısından bir seçim yapsak; hangisine güzeldir deriz? İlk bakışta müzede olana güzel deriz heralde. Pekala farkı nedir? Müzedeki bir tabakta yemek sunumu harika olur gibi bir bakıştan ziyade, tabağın bizzat kendisinin sanat değeri taşıması nedeniyle güzelliğini ararız. Oysa züccaciye dükkanındaki tabağa işlevsellik (yemek sunumu) açısından da bakarız. O halde birşeyin güzel olması için işlevselliğinin olmaması şarttır diyebilir miyiz? Hayır. Hem işlevsel hem de güzel bulduğumuz çok şey var hayatımızda; güzel bir ayakkabı, elbise, araba, ev vs. Bu durumda işlevsellik ya da işlevsizlik güzel tarifinde yetersiz kalmaktadır.

Doğanın da güzel olduğundan emin değiliz aslında. Öyle olsaydı, sözgelimi bahçelerimize peyzaj yapmaz, doğanın takdirine bırakırdık. O güzelim denizin tsunami sonucunda nasıl korkunçlaştığına televizyonlardan hangimiz şahit olmadık ki! Doğadaki biçimlerden ve nesnelerden faydalanarak güzel hakkında bir fikir edinebiliriz. Güzel bir parfüm imali veya elbise tasarımı gibi. O halde doğa güzele dair veri tabanı sunar, bizzat güzeli sunmaz dersek, pek yanlış olmaz.

Kadim Türkler’in Tuva müziği (gırtlaktan icra edilen müzik); sesin güzelliğini ahenkle anlamaya çalışanlara adeta detonasyonun her nevi ile karşı çıkmaktadır. Aynı şekilde Edith Piaff detonasyonu, sesteki güzelliği ahenk ile açıklayan önkabulü alt üst

sadece hatırlanır. Hatırlama kapasitesi etmiştir. Ahenkli olan herşeyin güzel, olinsanın olgunlaşmasıyla (kemâlatiyle) doğmayanın güzel olmadığını söylemek bu haru orantılıdır. Olgun (kâmil) insanlar etliyle mümkün gözükmemektedir. rafındaki şeyler hakkında çirkini daraltırken Buraya kadar birçok güzel kriterlerinden güzeli genişletir. Zira henüz bir ruh iken görbazılarını ele alarak, bu haliyle, standart bir dükleri biçimler, sesler, renkler vs. nitelikgüzel tarifi yoktur diyebilir miyiz? Hislerim leri; reel dünyada gördükleri ile benzeştihayır derken aklım çaresiz kalmış gibi. Belki de güzel nesne ve güzeli algılayan özne rirler, böylece, güzel çağrışımı oluşur. ile işe başlamak gerekecektir. Pekala çirkin bulduklarımız nasıl açık“Ahmet;-Leylak güzel bir çiçektir, dedi.” lanmalıdır? Hatırlama süreci öznel olduönermesinde, leylağı güzel gören Ahmet ile ğundan; olgunlaşma safhasına bağlı olaleylağın bizzat kendisini karşılaştıralım. Ahrak güzel bulmadıklarımız çirkine yakın, metin zihinsel birikimi ile diğer kazanımçirkin ve çirkin ötesi olarak tasnif edilir. Olları (kültür, inanç, mizaç vs) ölçüsünde gügunlaşma arttıkça çirkinin alanına girilir zel ya da çirkin diyeve güzelleştirilir. 18 bilmesi sözkonusu “AHMET;-LEYLAK GÜZEL BİR ve 19 yy ‘da dehşet iken, leylağın bizzat ÇİÇEKTİR, DEDİ.” ÖNERME- duygusuna dair rekendisinin güzel ya SİNDE, LEYLAĞI GÜZEL GÖ- simlerin güzel buda çirkin olması biz- REN AHMET İLE LEYLAĞIN lunması, hatta çirler için “henüz” mu- BİZZAT KENDİSİNİ KARŞI- kine dair resimlehal (bilinemez) gibi. LAŞTIRALIM. AHMETİN Zİ- rin güzel bulunmaAhmet için güzel kav- HİNSEL BİRİKİMİ İLE DİĞER sı entellektüel alanın ramını mutlak an- KAZANIMLARI (KÜLTÜR, genişlemesinden zilamda sonradan ka- İNANÇ, MİZAÇ VS) ÖLÇÜSÜN- yade, güzele dair tazanılmış diyebilir mi- DE GÜZEL YADA ÇİRKİN Dİ- savvurun genişleyiz? Başka bir deyiş- YEBİLMESİ SÖZKONUSU mesinden kaynakle, Ahmet henüz bir İKEN, LEYLAĞIN BİZZAT KEN- lanmaktadır. bebek iken güzel hak- DİSİNİN GÜZEL YADA ÇİRKİN Sonuç olarak güzel kında herhangi bir OLMASI BİZLER İÇİN “HE- mutlak olmasına fikre sahip değil mi- NÜZ” MUHAL (BİLİNEMEZ) rağmen, reel dünya dir? Bu soruya hiç GİBİ. AHMET İÇİN GÜZEL da, değişik biçim ve düşünmeden hayır KAVRAMINI MUTLAK ANiçeriklerle belirir. Bu diyebiliriz. Zira mo- LAMDA SONRADAN KAZAdeğişik suret ve bidern pskiyatri Fre- NILMIŞ DİYEBİLİR MİYİZ? çimlerin mutlak güudyen ekolü, her bezeli kayıt altına alabeğin annesini güzel bulduğunu söylerak sınırlaması; güzelliğin göreceli olduğu mektedir. O halde güzel kavramı sonradan izlenimini verir. Güzel ya da çirkin diye takazanılmamış, bilakis, önsel olarak innımlayan özneler (bizler) bir bakıma mutsanların zihinlerinde vardır diyebiliriz. lak güzele olan mesafesine bağlı olarak güKadim İslam düşüncesi güzeli bir hadis-i zel/ çirkin kategorisini oluşturuyoruz. “Aşk şerif doğrultusunda tanımlar : “Allah gükağıda yazılmıyor Mihriban” diyen şair gibi, zeldir ve güzelliği sever.” Varlık evrenindeki yazılmayan aşkı yazarak, yani, sınırlayarak herşeyin Allah’ın isim ve sıfatlarının bir yankayıt altına alması gibi; güzelde sınırlansıması olduğu fikri, mutasavvuf Muhiddin dığı için göreceli sanılmaktadır. Oysa göİbni Arabi ile teorize edilmiş, dolayısıyla, görrece güzellik sadece mutlak güzelin sonsuz düğümüz, hayal ettiğimiz, aklettiğimiz görünümlerinden sadece biridir. O halde herşeyde güzele dair bir çağrışım olduğusimetri ve ölçülülük, ahenk, işlev veya işnu, kadim İslam düşüncesine göre peşinen levsizlik, ışık veya aydınlık, doğallık vs . gösöyleyebiliriz. Zira madem herşey Allaha darece güzelliğe dair kriterler, aslında, güzele irdir ve Allah güzeldir, o halde, herşeyin de dair çağrışımların anlama formlarıdır. güzel olması gerekir. Belki mutlak güzeli tanımlayamaz ama biGördüğümüz nesnelerin güzel olup ollinen güzellik üzerindeki bu kriterler yoluyla madığını belki de, Platon’dan mülhem, hamutlak güzeli anlamaya yönelik klavuzlar tırlamak yoluyla elde ederiz. Madem beolduğu aşikardır. İnsanlık tarihi boyunca bekken güzel hakkında bir fikrimiz var ve güzeli anlama formları sürekli artacak, çeevrendeki herşey güzele dair ise, o halde güşitlenecek ve renklenecektir. zel görülmez, duyulmaz, hissedilmez ama mirrortürkiye65


mirrortürkiye

GÜLBEN ERGEN-ŞEYDA COŞKUN

mirrortürkiye66


mirrortürkiye

Son günlerde kendini spora adayan Gülben Ergen, Bebek Ebil Kuaförden Yaşam Koç'u Şeyda Coşkun'la beraber çıktı. Kilo vermeye başladığı gözlenen Ergen, Ünlülerin yaşam koçu olarak nitelendirilen Şeyda Coşkun' a sarılarak, '' Bu kadın bir harika. Telefonda konuşunca bile zayıflıyor insan'' dedi ve kahkahayı bastı.

8 kilo verdi

Transparan Gülben

Su içsem yarıyor, sarmıyor artık! Sıkı bir rejimle bir ayda 8 kilo veren Gülben Ergen, “Su içsem yarıyor” diyen Sibel Can’a sataştı. Bir ayda 8 kilo vererek fit bir görünüme kavuşan Gülben Ergen, “Kilolarımla başım dertte, su içsem yarıyor” diyen Sibel Can’a göndermede bulundu. Ünlü sanatçı “Su içsem yarıyor, sarmıyor artık” sözleriyle sanatçının bir türlü veremediği kilolarını hedef aldı.

Ünlü sanatçı Gülben Ergen, Kıbrıs’ta bayram eğlencesini misafirlerle doyasıya yaşadı. Kaya Artemis’te sahne alan  Gülben Ergen yeni albümü “Sen”  den olmak üzere sevilen şarkılarını  Kaya Artemis misafirleri için seslendirdi. Gerçekleşen  gece de  şarkılarıyla olduğu kadar kıyafetiyle de dikkatleri üzerinde topladı. Bayram dolayısıyla özel bir kıyafet seçtiğini belirten Gülben Ergen kıyafetiyle ilgi odağı oldu. Beyaz taşlarla işlenmiş  göğüs dekolteli transparan kıyafetiyle sahnede parıldayan Gülben Ergen şarkıları ile olduğu kadar kıyafetiyle de alkış topladı. mirrortürkiye67


Pelin Özkaşıkcı ile

WORLD STREET FASHION


LONDRAPARİSNEWYORKTOKYO LONDRAPARİSNEWYORKTOKYOLONDRAPARİSNEWYORKTOKYO LONDRAPARİSNEWYORKTOKYOLONDRAPARİSNEWYORKTOKYOLONDRAPARİSNEWYORKTOKYOLONDRAPARİSNEWYORKTOKYO


mirrortürkiye

LONDRA SOKAKLARI

LONDRA SOKAKLARINI PODYUMA DÖNÜŞTÜREN BİRBİRİNDEN ŞIK KİŞİLER, SOKAĞIN MODASINI BAŞTAN YAZIYORLAR. DÜNYA MODASINA ÖNEMLİ KATKIDA BULUNAN LONDRA SOKAKLARINDA BASKILAR, ÇİZGİLER VE İŞLEMELER KOMBİNLER DE ÖNEMLİ YER TUTUYOR.

mirrortürkiye70

LONDRA’NIN DİNAMİK VE ENTERNASYONAL YAPISI İLE İNGİLİZ MODA KONSEYİ’NİN GENÇLERE VERDİĞİ DESTEK, BU ŞEHRİ ÖZELLİKLE YENİ TASARIMCILAR İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR ÇEKİM MERKEZİ KILIYOR.


mirrortürkiye

BU YAŞLI ŞEHİR, DÜNYANIN DÖRT BİR TARAFINDAN GELEN ÇİÇEĞİ BURNUNDA TASARIMCILARI VE KANI KAYNAYAN MODA TAKİPÇİLERİYLE GENÇ KALMAYI BAŞARIYOR.

LONDRA’NIN DÜNYANIN PEK ÇOK ÜLKESİNDEN TASARIMCI ÇEKEN OKULU SAİNT MARTİNS LONDRA MODA KOLEJİ ÖĞRENCİLERİ, MODA HAFTALARINDA DÜZENLEDİKLERİ DEFİLELERLE TASARIMLARINI SERGİLEME ŞANSI BULUYOR.

mirrortürkiye71


mirrortürkiye

PARİS SOKAKLARI

MİNİ ŞORTLAR, BOYFRİEND ŞORTLAR, KETEN ŞORTLAR, JEAN ŞORTLAR SOKAKLARDA ÇEŞİT ÇEŞİT… KOT CEKETLER, BOL GÖMLEKLER, ETNİK DESENLİ BLUZLAR DA SOKAK MODASINDA ÖNE ÇIKAN PARÇALARDAN...

mirrortürkiye72

BEYAZ RENK İSTER KENDİ BAŞINA İSTER ARALARDA PATCWORK GİBİ KULLANILMASIYLA YİNE SEZONUN EN GÖZDESİ...


mirrortürkiye

AYAKLARDA İSE SANDALET VE SPOR AYAKKABILAR TERCİH EDİLİYOR. GENELLİKLE YENİ AKIMLARI KLASİK TARZLARI İLE HARMANLAMAYI BİLEN FRANSIZ  KADINI, GÜN İÇİNDE DOĞAL VE PASTEL TONLARI  TERCİH ETSE DE GECELERİ KIRMIZI, MOR VE HARDAL SARISI GİBİ KOYU VE DİKKAT ÇEKİCİ  OLANLARA YÖNELEBİLİR.

mirrortürkiye73


mirrortürkiye

NEWYORK SOKAKLARI

NEW YORK MODANIN KALBİNİN ATTIĞI ŞEHİR, HER SOKAKTAN KENDİ STİLİNİ YARATMIŞ KADINLAR ADETA PODYUM HAVASI YARATIYOR. BOL RENK, BOL DESEN, BOL DETAY, BOL AKSESUAR NEW YORK SOKAK MODASININ OLMAZSA OLMAZLARI. AYAKKABILAR,ÇANTALAR, TARZ CEKETLER,PANTOLONLAR VE DİKKAT ÇEKİCİ AKSESUARLAR OLDUKÇA SPOR VE ŞIK . NEW YORK SOKAKLARINDA TAYTLI KOMBİNASYONLAR OLDUKÇA FAZLA KULLANILIYOR.

TAYT ALTINA GİYİLEN AYAKKABILAR GENELDE TOPUKLU VE BURNU AÇIK. ELBETTE RAHAT DÜZ TABAN BOT, CONVERSE VE BABET TARZI MODELLERDE KULLANILIYOR AMA ÇOĞUNLUK TERCİHİNİ TOPUKLUDAN YANA KULLANIYOR.

mirrortürkiye74


mirrortürkiye

DANTEL DÖPİYES TAKIMLAR, DESENLİ TRENÇKOTLAR, PARDÖSÜLER, UZUN ETEKLERLE TAMAMLANAN ŞIK VE RAHAT KOMBİNLER, PAÇA BOYU KISA PANTOLONLAR, BEYAZ KOTLAR, ŞALLAR, ÇİÇEK DESENLERİ, FIRFIRLI BLUZLAR, GRİNİN DOMİNANTLIĞINI BASTIRAN BEJLER GÖZÜME ÇARPAN STİLLERDEN BİRKAÇI…

HERKES KENDİ TARZINI YARATMAKTA USTA BU ŞEHİRDE. PANTOLONGÖMLEK KOMBİNİNİ ÇOK FARKLI İŞLEYENLER DE VAR, İŞE GİDERKEN SIRADAN BİR CEKET-PANTOLON TERCİH EDEN DE… DEGAJE YAKA KAZAKLARLA ŞORTLARI KOMBİN EDENLER DE… YANİ BURASI NEW YORK, MODANIN KALBİ…

mirrortürkiye75


mirrortürkiye

TOKYO SOKAKLARI

TOKYO’DA ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR MODA AKIMIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ. TERCİHLERİNİ (KÜLTÜRLERİ GEREĞİ) ANİME, MANGA VE GEOMETRİK DESENLERDEN YANA KULLANAN JAPONLAR BU SIRA DIŞI AKIMLA KİMSENİN GÖZ ARDI EDEMEYECEĞİ POPÜLER BİR STİL TERCİH ETMİŞ DURUMDALAR. KENDİ TARZLARINI SOKAKLARA YANSITANLAR,TOKYO SOKAKLARINI RENKLENDİRİYORLAR...

mirrortürkiye76

ÇILGIN GİYİM TARZLARIYLA TÜM DÜNYADA İLGİYLE TAKİP EDİLEN JAPON GENÇLERİNİN SHİBUYA, HARAJUKU, SHİNJUKU AKIMLARINDAN ETKİLENEREK GİYDİKLERİ GİYSİLER TOKYO SOKAKLARININ EN RENKLİ DETAYLARINDAN. JAPON SOKAK MODASINDA HAKİM OLAN AKIMLARIN BAŞINDA LOLİTA GELİYOR...


mirrortürkiye

TÜM DÜNYADA POPÜLARİTE KAZANMAYA BAŞLAYAN BU AKIM EN ÇOK JAPONLAR’DA GÖRÜLÜYOR. GOTİK, KLASİK, PUNK VE USLU LOLİTALAR OLARAK DÖRT FARKLI TARZLARI VAR. LOLİTA’LARIN ORTAK GİYSİLERİ DANTELLİ ÇORAP, VOLANLI KABARIK ETEK/ELBİSE, KURDELELENMİŞ SAÇLAR, ŞAPKALAR, FIRFIRLI GİYSİLER. DİĞER AKIMLARI KISACA SIRALARSAK: ‘KOGAL’ MİNİ ETEK, UZUN ÇORAP, GÖMLEK, KRAVAT GİBİ OKUL ÜNİFORMASI ÇAĞRIŞIMLI VEYA DİREKT ÜNİFORMA OLAN GİYSİLERDEN OLUŞUYOR...

KOGAL TARZI BENİMSEMİŞ GENÇLERİN EN İLGİNÇ ÖZELLİKLERİNDEN BİRİSİ KOYU RENK ÜZERİNE YAPTIRILMIŞ YAPMACIK SARI BALYAJLAR VE GÖZ ÇEVRESİNİ BEMBEYAZ BIRAKMAK SURETİYLE TÜM YÜZE SÜRÜLEN TURUNCU ALLIKLAR.

mirrortürkiye77


mirrortürkiye

SADECE TABLO DEĞİLLER

BÜYÜK SANAT ESERLERİ GENELLİKLE YÜKSEK FİYATLARA SATILIYOR FAKAT BAZILARININ FİYATLARI GERÇEKTEN DUDAK UÇUKLATIYOR.

Woman III

Ekspresyonist ressam Willem de Kooning tarafından 1953 yılında tamamlanan tablo, 2006 yılında tam 137.5 milyon dolara satıldı.

Portrait of Adele Bloch-Bauer I

Gustav Klimt tarafından 1907 yılında yapılan tablo, 2006 yılında New York’da 135 milyon dolara satıldı.

No. 5, 1948

Dünyanın en pahalı tablosu olan Jackson Pollock’un No.5, 1948 adlı tablosunun değeri 140 milyon dolar. Amerikalı ekspresyonist ressam Jackson Pollock tarafından yapılan No.5, 1948, 140 milyon dolara satıldı. Tablo dünyanın en pahalı tablosu unvanını koruyor.

mirrortürkiye78


mirrortürkiye

Portrait of Dr. Gachet Vincent van Gogh’un ömrünün son günlerini yaşadığı 1890ʹın Haziran ayında meydana getirdiği bu sanat eseri, 1990 yılında 82,5 milyon dolara satıldı. Fakat eserin bugünkü değeri 129 milyon dolar.

Bal au moulin de la Galette, Montmartre Fransız ressam, Pierre-Auguste Renoir tarafından 1876 yılında tamamlandı. 1990 yılında 78 milyon dolara satılan tablonun bugünkü değeri 122.8 milyon dolar.

Garçon à la pipe Pablo Picasso, bu tabloyu henüz 24 yaşındayken bitirdi. Picasso’nun bu eseri 2004 yılında 104 milyon dolara satıldı.

Portrait of Adele Bloch-Bauer II Gustav Klimt’in 1912 yılında tamamladığı tablo, 2006 yılında 88 milyon dolara alıcı buldu.

Irises Vincent van Gogh’un Portrait of Dr. Gachet tablosu gibi ömrünün son günlerinde tamamladığı tablonun değeri 97.5 milyon dolar.

mirrortürkiye79


Hekim gözüyle

OP.DR.NEVZAT ELMALI

Hekim gözüyle estetik, sanat ve güzellik

ARS LONGA,VİTA BREVİS

T

üm bilim dallarının temel amacı insanların rahatsızlık ve sıkıntılarını giderip mutlu etmektir. İnsanlık tarihi kadar eski geçmişe sahip olan tıp, sanat ve estetikte bir nehrin ana kolları gibi hayatı güzelleştirmek, acıları gidermek , karanlıkları aydınlatmak amacıyla; savaşlar, salgınlar, doğal felaketler,küresel ekonomik krizlere karşın varlığını sürdürmektedir.

Dünya Sağlık Örgütüne göre ”Sağlık, yalnızca hasta veya sakat olmamak değil bedenen, ruhen ve sosyal mirrortürkiye80

yönlerden tam bir iyilik halidir’’. Hekimin görevi sadece hastalığı bedenen iyileştirmek değil kişinin aynı zamanda ruhsal ve sosyal yönlerden de iyi olmasını sağlamaktır.İnsanın mutluğunu bir kuşun iki kanadı gibi bedensel ve ruhsal yönden birlikte iyileştirmek olduğunu ilk kavrayan tıp tarihinin ve tıbbın babası sayılan Hipokrat, tıbbın bir sanat olduğunu söylemiştir. Hekimlikte başarılı olmanın sırrı sanatın inceliklerinde yatar. Sanat, insanları yaratıcılığa ve üretkenliğe teşvik eder. Tıbbi bilgilerimiz olmadan hastaları iyileştirmemiz olanaksız ama iyi bir hekim olmak için, yeteneklerimiz ve sezgilerimizin güçlü olması gerekir. Bu güç sanatın özündedir. Nakış işleyen nene, bebeğini emziren anne, çiçekle dans eden arı, toprağı kokutan yağmur, sevgiliye yollanan kalp, tuvale aktarılan duygunun uyandırdığı coşku ve heyecan hekimde yoğrulmalıdır. Hekim sanatçı gözüyle doğaya, insana bakabilmeli, yüreği insan sevgisiyle dolu olmalı,herkesin bakıpta göremediklerini bakmadan görebilecek, hissedecek olgunluğa ulaşmalı ki hekimlik sanatını layıkıyla yapabilmelidir. Sanatla ilgilenmeden


mirrortürkiye

ya da sanatı sevmeden iyi bir hekim olmak zordur. Hekimlik ve sanat iç içe olup birbirinden destek alarak ilerler. Sanatla uğraşanlar da tıpla ilgilenmiştir.Bir hekim olmasa da Leonardo da Vinci anatomi ile ilgilenmiş, yaptığı kadavra disseksiyonlarını muhteşem çizgileri ile resme dönüştürmüştür. Leonardo,“İnsanın yorumlanması ancak sanatla olabilir” demektedir. Sanat , estetik ve güzellik etle tırnak misalidir, biri ötekinden kopuk ele alındığında, diğerinin hakiki özü kavranamaz. En genel anlamıyla ,sanat,yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesidir.Tolstoy’a göre sanat, güzeli ortaya çıkaran etkinliktir.İngiliz sanat tarihçisi Herbert Read’e göre sanat, güzellik duygusunun maddeye yansımasıdır. Estetik kavramını ilk kez kullanan Filozof Baumgarten’e göre estetik “güzel üzerine düşünme bilimidir. Estetik Bilimi’nin temel nesnesi, güzellik ya da güzel olandır. Herbert Read güzellik

kavramını ise objenin biçim, yüzey ve kütlesinin belli ölçülere göre düzenlenmesi sonucunda hoşa giden, haz veren, mutlu eden duyguların uyarılması olarak tanımlar. Sanat ve estetikte değişmez olan ifade, insandaki güzellik duygusudur. Güzellik duygusu hoşa giden bağlantılar duygusu olup haz ve mutluluk , çirkinlik duygusu ise düzen ve bağlantı eksikliğiyle kişilerde ilgisizlik hatta sıkıntı ve mutsuzluk verir. Sanatta güzellik, eserin ifadesindeki güzelliktir. Sanatçı eserine konu olarak çirkini de almış olsa, çirkini güzel bir biçimde ifade edebilir. Picasso'nun " Guernica "sı,veya ’’Horoz’’u, Dürer'in " Yaşlı Kadın Portresi ‘’,Munch’un’ Çığlık’ı çirkin olarak ifade edilemeyeceği gibi sanatçıların en önemli eserleri arasındadır.Sanatta, önemli olan "neyin" yapıldığı değil, "nasıl" yapıldığıdır. Tiyatroda, sinemada kötü karakterleri canlandıranlar en yetenekli oyunculardır. Felsefi açıdan güzel iyidir, iyi güzeldir.(kalo-kagathia).

H. Pierren “güzel, iyinin bir başka adıdır.”der. Shaſtesbury’ye göre de orantı ve düzenin olduğu yerde güzellik, güzelliğin olduğu yerde erdem, mutluluk ve iyilik vardır. İyiliğin simgesi aydınlık ve kötülüğün simgesi de karanlıktır. Güneş doğduğunda karanlıkta,kötülükte kaybolur. Albert Camus,” Dünya aydınlık olsaydı sanat olmazdı” diyerek sanatın, yeryüzünde insanlığın karanlığa karşı mücadelesinde en önemli güçlerden biri olduğunu belirtmiştir. (J.J.Rousseau) Her şeyden önce iyi olalım, ondan sonra mutlu oluruz. Mutlu olmanın en iyi yolu başkalarını mutlu etmektir. Başkalarını mutlu etmenin en iyi yolu da önce kendimizi mutlu etmektir. Hekimin mutluluğu ise mutlu ettiği hastalarının sayısı ve mutluluğuyla orantılıdır. Nazım Hikmet'in “Saman Sarısı” şiirinde Abidin Dino'ya “Bana mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?” diye sorar Abidin Dino yazdığı “Mutluluğun Resmi” şiirinde buna ne tuval yeter ne boya diye cevap verir. Mutluluk tuvallere sığamayacak kadar geniş anlamlar içermektedir. Sanat o kadar gerekli ve elzemdir ki insanlık ölmedikçe sanat ve sanatla yaşam yok olmayacaktır.Yaşamımızda güzel olan tüm değerler hızla yok ediliyor. Sanatçı ve sanat severlerin ortak amacı güzellikleri ortaya koymak ve çoğaltmaktır. Sanat ve mutluluk değerini bilen ve görenler için bir tutam otun altında değerini bilmeyenler için karlı dağların ardındadır. Her daim mutluluğu bir tutam otun altında bulanlardan olmanız temennisiyle… Hipokrat: Ars Longa Vita Brevis... "Sanat uzun, hayat kısa…

mirrortürkiye81


mirrortürkiye

DÜNYA EĞLENCESİNİN BAŞKENTİ:

mirrortürkiye82


mirrortürkiye

DÜNYACA ÜNLÜ PLAJLARI VE EĞLENCE MEKANLARIYLA TANINAN İBİZA’DA ENERJİ HİÇ TÜKENMİYOR… İSPANYA’DA BULUNAN BALEAR ADALARI’NDAN BİRİ OLAN İBİZA ADASI, DÜNYADA EN GÜZEL GÜN BATIMI MANZARASINA SAHİP YERLERDEN BİRİDİR. BALEAR ADALARI’NIN EN BÜYÜĞÜ MALLORCA OLSA DA İBİZA, TURİZM VE EĞLENCENİN AVRUPA VE DÜNYADAKİ EN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN BİRİ KONUMUNDADIR. ADA GÜNEŞ BATTIKTAN SONRA MUHTEŞEM BİR EĞLENCE MEKÂNINA DÖNÜŞÜR. mirrortürkiye83


mirrortürkiye

n e d n i s e m eli k h a s i b lear Ya a a ç B p i a k r e Adını Aiza, Akdeniz’dve İspanya alan İbında bulunan ada.. Adalar inde olan bir yönetim dada başı çeken şehirler, İbiza Town, Santa Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany’dir. Her ne kadar Balear adalarının en büyüğü Mallorca olsa da İbiza son 30 yıldır gerek turizm, gerekse eğlence dünyasının Avrupa’daki önemli merkezlerinden olmuştur.

A

San Antonia bölgesinde şahane bir plajı olan kafe, ismini deniz kıyısında oluşundan almaktadır. Cafe Del Mar; denizdeki kafe anlamına gelmektedir. Efsanevi

Cafe Del Mar’ın rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisi, yeni bir müzik türüne ilham vermiştir. Cafe Del Mar chillout (rahatlama, gevşeme müziği) denilen müzik türü, adından da anlaşılacağı gibi huzur ve dinginlik veren rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Her yıl, farklı bestecilerin yaptığı Cafe Del Mar müzikleri toplanır ve bir albüm olarak piyasaya sürülür. Bu albümler de mekânın ününe ün katmış, bu ezgilerin ilham kaynağını merak edenler de Cafe Del Mar’ı keşfetmeye gelmiştir. Ayrıca özellikle Vengaboys adlı müzik grubunun “We’re going to İbiza” parçası adanın ününe ün katmıştır.

ÖZGÜRLÜKLER ADASI Amerika’da, 1960’lı yıllarda, kot giymenin dahi yasak olduğu bir dönemde, İbiza Adası hippi gençlere kapısını açmış ve özgürlüklerini doyasıya yaşamalarına izin vermiştir. Bu sebeple İbiza özgürlükler adası olarak anılmaya başlamıştır. İbiza’da sanıldığının aksine bir çıplaklar plajı yoktur. Ancak özgürlük adası olan İbiza’da çıplaklık yasak da değildir.

CAFE DEL MAR Gece kulüpleri ve çılgın partileriyle ünlü İbiza, adını tüm dünyaya duyurmuştur. Ama İbiza’da bir mekân sorulduğunda akla ilk gelen yer bir gece kulübü değil, bir kafe olan Cafe Del Mar’dır. mirrortürkiye84

Cafe Del Mar’ın terasından dünyanın en güzel gün batımı manzarasının izlendiği söylenmektedir. İspanya’nın ünlü içkisi olansangria’larınızı yudumlarken, adaya özgü müzikler eşliğinde gün batımını izlemek romantizmin anlamını keşfetmenizi sağlayacaktır.

ÜNLÜDJ’LER Dünyaca ünlü DJ’lerin en güzel performanslarını sergileyerek ziyaretçileri coşturduğu adada eğlence için oldukça büyük miktarda para ve enerji harcanmak-


mirrortürkiye

Neşelenmek ve hayatın tadını çıkarmak için plaja inenler, dans etmeye plajda başlar. Plajlarda dolaşan gösteri grupları, logolu t-shirtleriyle çalıştıkları eğlence mekânlarının tanıtımını yapmakta olan dansçı kızlardan oluşmaktadır. Günlük bot turu yapan teknelerin akın ettiği Sant Antoni  plajlarının karşısında küçük adacıklar bulunmaktadır. Tekneler bu adaların etrafında dolaşarak size unutulmaz saatler yaşatmaktadır. Dönüş yolundaki şampanya ikramı geziye ayrı bir keyif katar. Günün rengi kızıllaştıkça insanlar gün batımını izlemek için plaja toplanır. Eğlence için Bora Bora, huzur arayanlar için Cala Cota ve Salines uygun plajlar olacaktır. Salines, zengin ziyaretçilerin yatlarını demirledikleri bir limandır. Salines plajını çevreleyen restoranların zengin İspanya mutfağı menüsünden ve plajından faydalanabilmek için rezervasyon yaptırmayı unutmamalısınız. Plajlar size sonsuzlukla baş başa kalabileceğiniz eşsiz bir okyanus manzarası sunmaktadır. tadır. Ama tüm bu uğraşların sonucunda istenilen şey, sınırsız eğlence yaşatılmasıdır. En çılgın eğlencelerin yaşandığı gece kulüplerinde, dünyaca ünlü DJ’ler arasında Tiesto, Paul Van Dyk, Laurent Garnier, Steve Lawler, David Morales, Frankie Knuckles ve Satoshi Tomiie gibi isimler yer almıştır.

sıra butik, aksesuar dükkânı, piercering ve dövme salonları, parti oyuncakları satan dükkânlar bulunmaktadır.

ALIŞVERİŞ İbiza sadece eğlence değil aynı zamanda tarz ve stil merkezidir. Yaz mevsiminin başlaması ile birlikte, Avrupa ve Amerika’nın ünlü dansçı ve DJ’leri adaya akın etmektedir. Onların çaldıkları müzikler, yaptıkları dans-

GÖRMEDEN GİTMEYİN

PLAJLAR İncecik bembeyaz kumlu İbiza plajları, yüzmek ve güneşlenmek dışında çeşitli partilerin de yapıldığı yerlerdir. Plaj partileri İbiza’nın vazgeçilmezlerindendir.

lar ve giydikleri kıyafetler o yazın modasını belirlemektedir. İbiza; müzik, giyim ve eğlence konusunda son modanın belirlendiği ve tüm dünyaya yayıldığı bir merkezdir. Adada birçok kafe ve kulübün yanı

π

MANIMISSION LAS BENIRRAS PLAJI,

π

BARRIO DE LA PENYA Y DELA BOMBA ŞEHİR MERKEZİ,

π π

D'ALT VILA ESKİ ŞEHRİ

π

CAPILLA DE SAN CIRIACO ESKİ SOKAĞI,

π π

CORSARIOS ANITI

CAN RICH DE BUSCASTELL ŞARAP EVİ

COVA DE CAN MARCA MAĞARASINI mirrortürkiye85


DEKORASYON

tüyoları EBRAR CİZRELİOĞULLARI KAYA

erçeveler mekanlara hayat katan en önemli unsurlardandır. Bir mekanı oluşturan en temel öğe dört duvarı ise, duvarların ve çerçevelerin önemini yadsımamak gerekir. Duvarları boş kalan evler anısız kalmış boş mekanlar gibidir. Fotoğraf çerçeveleri ile katılan anılar mekana hayat verir. Bazen çerçeve içine iliştirilmiş bir yazı, bazen bir tarih, bazen bir kelime çok şey anlatabilir insanın hayatına dair. Bazen ise bir cümle hayat felsefemiz olur. Boş bir çerçeve bile çok şey anlatabilir insana… Aynalı çerçeveler, farklı renklerde ve boyutlarda hatta şekillerde gelişi güzel sıralanmış yaşanmışlıkları olan çerçeveler çok daha anlamlı ve hoş görünür

Ç mirrortürkiye86

Mekanlara hayat katan çerçeveler

çoğu zaman. Çerçeveler, aynalar, yazılar, tarihler, resimler, mekanlarımıza kimlik kazandırmak için gerekli en önemli unsurlardır. Mekanlarımıza hayat verir, onlara ruh katar. Bizden parçalarla, bizi anlatan, bizi 'biz' yapanlarla bize geçmişi hatırlatacak, bugünü yaşatacak, gelecek için umutlandıracaktır çoğu zaman. Bir Köşe seçip bizim için özel olan kareleri ölümsüzleştirebiliriz. Eskimiş ahşap pencerelere güzel anılarınızdan oluşan fotoğraflarınızı yerleştirip duvarlarınızı hareketlendirebilirsiniz. Mekanlarımızı kişiselleştirmeliyiz; bize ait olup bizi anlatmalı, bizimle yaşamalılar. Onlara kişilik, kimlik kazandırmalıyız. Mekanlarımız kimlik kazandıkça daha keyif alacağımız işler çıkacaktır ortaya. Yeterince keyif aldığınız bir mutfakta pişireceğiniz yemekleri düşünebiliyor musunuz ya da keyif aldığınız bir çalışma odasında gelebilecek ilhamı ya da keyif aldığınız bir salonda edilen dost sohbetlerini… Kısacası çerçeveler mekanlarımıza ruh katmak için bir başlangıçtır… Hadi bakalım kendi yaşayan mekanlarımızı yaratmaya… Zara Home, Mudo Concept, Beymen Home, Laura Ashley ve Ralph Lauren çerçevelere bir göz atın derim…


mirrortürkiye

BE te BEK mahsur kaldılar YENİDEN BİRLİKTELER

Son dönemde verdiği kilolarla gündeme gelen ve ‘Doksanlar' dizisinde rol almaya başlayan Derya Şensoy, bir süre önce Mehmet Turgut'la olan ilişkisine son vermişti. Hatta genç oyuncunun Çağatay Ulusoy ile görüşme-

DERYA-FERHAN ŞENSOY KARDEŞLER

ye başladığı iddia edildi. Yakışıklı oyuncuyla görüntülenmesi beklenirken, Derya Şensoy bir cafede eski sevgilisiyle otururken objektiflere yansıdı. Mehmet Turgut'un elindeki kitaptan bir şeyler okuduğu dikkatleri çekerken, Derya Şensoy'un romantik sevgilisi karşısında hayranlığını gizleyemediği de görüldü. Yeniden bir araya gelen iki eski sevgili barışma sinyallerini de verdi.

Doksanlar dizisinin oyuncusu Derya Şensoy, kardeşi Ferhan Şensoy ile bebekte aküsü biten arabalarının içinde mahsur kaldılar. Dışarıdaki gazetecilere görüntü vermemek için arabanın içinde oturan Şensoy kardeşler, bir ara sıcağa dayanamayıp kapılarını açtılar. Daha sonra fotoğraf çeken gazetecileri gören kardeşler tekrar arabanın kapısını kapattılar. Akü transferi için arkadaşlarına telefon açan Derya Şensoy çareyi bir taksi çağırmakta buldu. Taksinin gelmesini beklemeyip arabasını özel şoförüne bırakan Şensoy kardeşler bir taksiye binip Bebekten uzaklaştılar. mirrortürkiye87


mirrortürkiye

Güzelleşmek

LAZIM!

CANSU DERE REKLAM YÜZÜ OLDUĞU MARKANIN YUNANİSTAN'DAKİ ÇEKİMLERİ BİTER BİTMEZ DÖNDÜĞÜ İSTANBUL'DA SOLUĞU BİR GÜZELLİK VE ESTETİK MERKEZİNDE ALDI. ÜNLÜ MODEL, ETİLER'DEKİ BİR MERKEZDEN ÇIKARKEN OBJEKTİFLERE YANSIDI. İÇERİDE YAKLAŞIK İKİ SAAT KALIP BAKIM YAPTIRDIĞI ÖĞRENİLEN DERE, ÇIKIŞTA İSE KARŞISINDA GAZETECİLERİ GÖRÜNCE KISA SÜREN ŞAŞKINLIĞINI GİZLEYEMEDİ.

iydiği mini şortuyla dikkatleri çeken ünlü model ve oyuncu, gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakmak için ise hemen çantasındaki cep telefonuna sarıldı. Cep telefonuyla konuşurmuş gibi yaparak, soruları duymazlıktan gelen Dere, daha sonra kapıya kadar yanaşan otomobiline binip, evinin yolunu tuttu.

G

mirrortürkiye88

İşi büyüttü Ülkemizin L'Oreal Paris reklam yüzü olarak yine dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Cansu Dere, Cannes Film Festivali'nde de boy göstermişti. L'Oreal Paris ekibi tarafından beğeni kazanan ünlü manken, artık sadece ülkemizin yüzü değil. Dünyaca ünlü şirketten aldığı teklifle, Afrika ve Ortadoğu için de kamera karşısına geçen Cansu Dere, reklam filminin çekimlerini Yunanistan’da gerçek-

leştirdi. Excellence saç boyalarının reklam filmi için Yunanistan'a giden ünlü manken, Martin Arnoldo'nun objektifine poz verdi. Yönetmenliğini Martin Arnoldo'nun üstlendiği reklam filmi için 8 gün boyunca Yunanistan'da kalan ve oldukça zorlu çekimler gerçekleştiren Cansu Dere, L'Oreal Paris'ten gelen teklifi kabul ederek, Afrika ve Ortadoğu'nun yüzü olan ilk Türk manken ve oyuncu olarak da hafızalara kazınmayı başardı. 


mirrortürkiye

Çocuğunun çekilmesini istemedi Fenerbahçe'nin Senegalli yıldız futbolcusu Moussa Sow eşi Aissa Sow ve 6 aylık kızları Sarah ile Etiler Nusret'e girerken görüntülendi.

ekanda yurtdışından gelen arkadaşları ile buluşan yıldız futbolcu, kızı Sarah'ın fotoğraflarının çekilmemesini istedi. Gazetecilere " Lütfen, lütfen, please" diyerek ricada bulunan fut-

M

bolcu, daha sonra çocuğunun bebek arabasındaki yüzünü kapatarak görüntü alınmasını engelledi. Mekanda iki saat arkadaşları ile vakit geçiren Sow, daha sonra evinin yolunu tuttu.

Gidiyor mu? Fenerbahçe'nin Senegalli yıldızı Moussa Sow'un takımdan ayrılabileceğine yöne-

lik dedikodular, Emmanuel Emenike'nin gelişi ile birlikte artış gösterdi. Her fırsatta Fenerbahçe'de mutlu olduğunu dile getiren sarı lacivertlilerin Senegalli yıldızı Moussa Sow'un takımdan ayrılabileceğine yönelik dedikodular, Emmanuel Emenike'nin gelişi ile birlikte artış gösterdi. mirrortürkiye89


mirrortürkiye

Bebek’te bir mekanda arkadaşları ile buluşan Akkaya’ya arkadaşları ufak bir pasta keserek yaş gününü kutladı. Uzun süre arkadaşları ile sohbet eden Deniz Akkaya çıkışta arkadaşının hediye ettiği çiçek ile poz verdi. mirrortürkiye90


mirrortürkiye

Sürpriz doğum günü Mahkeme Akkaya’yı haklı buldu ski manken Deniz Akkaya 36. yaş gününü sürpriz bir doğum günü ile kutladı. Bebek’te bir mekanda arkadaşları ile buluşan Akkaya’ya arkadaşları ufak bir pasta keserek yaş gününü kutladı. Uzun süre arkadaşları ile sohbet eden Deniz Akkaya çıkışta arkadaşının hediye ettiği çiçek ile poz verdi. Eski manken, borsacı sevgilisi Volkan Akçay’a ait araç ile oradan ayrıldı.

E

Mankenliği bıraktıktan sonra tekstil işi ile ilgilenen Deniz Akkaya, yakın arkadaşı Melisa Fora ile ortak olmuştu. Fora tarafından savcılığa şikayet edilen eski manken Deniz Akkaya; “‘Güveni kötüye kullanmakla” suçlandı. Ortağı Melisa Fora tarafından; eski manken hakkında “Bana haber vermeden şirket merkezini başka adrese taşıdı. Şirketin hesap ve hisselerini incelememi engelledi” suçlamalarında bulundu. Deniz Akkaya ise hakkındaki bu iddialara itiraz ederek savcıya deliller sundu. Savcılık, ortak Melise Fora’nın iddialarını yerinde bulmadı ve soruşturmayı takipsizlikle sonuçlandırdı.

mirrortürkiye91


mirrortürkiye

7 BİN KİŞİ izledi

2009’DA “CRYSTALISED” SINGLE’I İLE BÜYÜK PATLAMA YAPAN ‘THE XX’ GRUBU AYNI YIL YILIN ALBÜMLERİ ÖDÜLLERİ ARASINDA YERİNİ ALMIŞTI. PARKORMAN'DA YAKLAŞIK 7000 SEVENİNE BÜYÜK BİR MÜZİK ŞÖLENİ YAŞATAN GRUBUN LAZER GÖSTERİLERİ KONSERE AYRI BİR BÜYÜ KATTI.

SAB şarkısıyla sahneye çıkan grup sırasıyla, Crystalised, Reunion, Far Nearer, Sunset, Missing, Fiction, Night Time, Swept Away, Shelter, VCR, Islands, Chained, Infinity, Intro ve Angels parçalarını seslendirdi. Croft ve Sim’in vokalleri üzerine kurulu çift sesin muhteşem uyumuyla ruhani tarzda indie rock yapan grup, 2009’da eleştirmenler ve hayranlar arasında büyük heyecan yaratan "Crystalised" single’ı ile ortaya çıktı. İlk albümleri “XX” Ağustos 2009’da yayınlandı.Albüm 2009’da Yılın Albümleri ödülleri arasında yerini aldı. 2012 yılında ikinci albümü “Coexist”i yayınlayan Londralı grup, üslubunu daha da sadeleştirerek, yılın en iyi kayıtlarından birine imza attı.

H

mirrortürkiye92


mirrort端rkiye

mirrort端rkiyee93


mirrortürkiye

“ANNE SEVGİSİ EVİ HASTANE YAPTI”

SEZEN AKSU: “ÜST ÜSTE ÇOK YIPRANDIM. ÜZÜNTÜDEN 6 KİLO VERDİM HİÇ YEMEK YEMİYORUM”

mirrortürkiye94

Hayırlı evlat ıbrıs Girne’de Osmanlı mimarisi ile bilinen Savoy Ottoman Oteli’nde Bayramın 2. Günü Havai Fişek gösteri ile başlayan geceye Sezen Aksu şarkıları damgasını vurdu. Fahir Atakoğlu önderliğinde başlayan orkestra eski ve yeni parçaları 1.400 konukla hep bir ağızdan seslendirdi. Aksu, yakın dostu Emel Müftüoğlu’nu sahneye çağırarak beraber şarkı söylediler.

K

Sezen Aksu, geçtiğimiz haftalarda annesi Şehriban Yıldırım’ın rahatsızlanması ile İzmir Alsancak’daki baba evini hemşiresi ve doktoruyla hastaneye çevirdiğini, devamlı İzmir‘de annesinin başında olduğunu söyledi. Yine yakın zamanda Sezen Aksu’nun İzmir Karaburun Mordoğan’daki ev işlerini yapan 22 yıllık emektarım dediği çalışanını ani kalp krizi ile kaybetmesi minik serçeyi çok etkilemiş. Aksu, “Bu ara her şey üst üste geliyor Allah beterinden korusun” dedi.


mirrortürkiye

Anadolu Sağlık Merkezi Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü, Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, Anadolu Sağlık Merkezi Tıbbi Hizmetler Direktörü Prof. Dr. N. Yalçın İlker, Şengül Pallı, Yasemin Ergene Özilhan, İSG CEO'su Gökhan Buğday

Mucizeyi paylaş İ

Anadolu Sağlık Merkezi, emzirmenin önemine dikkat çekmek için “Mucizeyi Paylaş, Bebeğini Emzir” fotoğraf sergisini ziyarete açtı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 1-7 Ağustos tarihlerinde kutlanan Emzirme Haſtası kapsamında doğum fotoğrafçısı Şengül Pallı’nın objektifinden, aralarında Çağla Şikel, Gülben Ergen, Pınar Altuğ gibi ünlü isimlerin de yer aldığı 20 özel doğum fotoğrafı sergide yer alıyor.

stanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı İç Hatlar Giden Katı Sergi Alanı ’nda ziyaretçilere açılan sergiye ikinci kez anne olan Yasemin Ergene Özilhan da destek oldu. Açılışa katılan Ergene,  “Bir anne olarak emzirmenin çok önemli olduğunu ve sağlık ile ilgili bir sorunu olmayan  annelerin  emzirmeyi tercih etmeleri  gerektiğini düşünüyorum.” dedi. “Bebek

Dostu Hastane” ünvanına sahip olan Anadolu Sağlık Merkezi, tüm dünyada 1-7 Ağustos tarihlerinde kutlanan Emzirme Haftası’nda özel bir projeye imza atıyor. Emzirmenin anne ve bebek sağlığı açısından önemine dikkat çekmek amacıyla “Mucizeyi Paylaş, Bebeğini Emzir” resim sergisini ziyarete açan Anadolu Sağlık Merkezi, tüm annelere “Bebeğinizi emzirmeyi tercih edin” mesajı veriyor.

mirrortürkiye95


mirrortürkiye

Tanınmaz halde ükan, S e c E n e nk Güzel maı'nda makyajsız tülendi. Nişantaş maz halde görün kanda ve t anınrkadaşı ile bir me cep Erkek a ükan'ın elinden örülürken, oturan Snu düşürmediği g n kaçmadı. telefonu hali dikkatlerde bakımsız Tam bir Ankara aşığı Ankara’nın kendisi için ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Sükan,” Doğup büyüdüğüm, öğrencilik yıllarımı harika geçirdiğim Ankara, benim için müthiş anılar ve dostluklar demek. İstanbul’a üniversiteyi bitirdikten sonra yerleştim. Ankara deyince aklıma öncelikle TED Ankara Koleji günlerim geliyor: Okulun

mirrortürkiye96

bulunduğu Ziya Gökalp Caddesi, Hüdaverdi Pastanesi, Otantik Cafe’de ders kaynatmak... Hafta sonları Tunalı Hilmi Caddesi’nde turlamak, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserlerine gitmek... Okulun son günü yumurta savaşı yaparak Kuğulu Park’a gitmek, kar yağdığında Seymenler Parkı’nda gece deliler gibi kayıp eğlenmek, Ankara Tenis Kulubü’nde tenis oynamak... Sonra ODTÜ yıllarım: Best Cafe’de piya-

sa yapmak, mimarlık bölümünün partilerini kollamak, yürüyüşlere katılmak, bahar şenliğini beklemek... Rumours, Blast, Pulse 8, Caterpiller gibi ‘underground’ kulüplerde deli gibi dans etmek... Dışarıdan öyle görünmese de, Ankara çok romantik bir kent. Çok naif bir şehir. İlişkiler doğal ve dolaysız. İstanbul’da ise ilişkiler daha entrikalı. Ankara’da dostluklar, aşklar net ve saf bir şekilde yaşanıyor” dedi.


mirrortürkiye

SPOR BAĞIMLILIK YAPTI

Ünlü popçu Murat Boz, Nişantaşı’nda son model Maserati’si içinde görüntülendi.

por salonundan çıktığını söyleyen Boz, “spora alıştın mı bağımlılık yapıyor. Ben de bu ara spora fena sardım. Boş zamanlarımda her zaman spora geliyorum” dedi. Ozan Çolakoğlu ile birlikte gündem yaratacak bir albüm yaptıklarını söylen genç popçu oldukça yoğun günlerin kendilerini beklediğini söyledi.

S

12 şehir gezecek Yeni neslin en gözde starı Murat Boz’un tam 12 şehri gezeceği “Yedigün Yaz Konserleri” eğlencesi, Bursa’daki muhteşem konserle başladı. Murat Boz, konser alanını dolduran 35 bin hayranıyla şarkılarını hep bir ağızdan söyledi. “Yedigün Yaz Konserleri” eğlencesi Bursa’nın ardından İzmir, Antalya, Adana, Gaziantep, Elazığ, Kayseri, Konya,  Ankara, Eskişehir, Samsun ve İstanbul’da olacak. Murat Boz’un muhteşem performansının yanı sıra Yedigün’ün de eğlenceli ve sürprizlerle dolu dünyasını sunacağı Yedigün Yaz Konserleri ile yazın coşkusu tüm Türkiye’yi saracak. mirrortürkiye97


mirrortürkiye

Bayramın ilk gününde çalışan Ebru Gündeş Vialand'da sahne aldı. Konser öncesinde gazetecilerle buluşarak soruları yanıtlayan başarılı şarkıcı Gündeş her tarza açık olduğunu belirtirken "Opera zor ancak caz olabilir" şeklinde konuştu.

GÜNDEŞ COŞTURDU üziğin usta sesi Ebru Gündeş Avea’nın sponsorluğunda gerçekleşen bir organizasyonda Vialand'te sahne aldı. Opera gibi farklı dallarda da olmak istediğini fakat zor bir dal olduğunu dile getiren Gündeş “Onun için bir ömür gerekli ama caz deneyebilirim” dedi. Zayıflamış olduğu gözlerden kaçmayan Gündeş’e kullandığı diyet programını soran muhabirlere ise “Kilo vermek için çaba sarf etmedim herkes diyetisyene gitti dedi ama gitmedim. Zaten çok yiyen birisi değilim, o yüzden kilolar gidiyor” dedi. Pembe bir elbiseyle sahneye çıkan Gündeş’e şarkılarında dansçıları eşlik etti.

M

mirrortürkiye98


mirrortürkiye

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMIYOR

irmi yıl aradan sonra ikinci kez anne adayı olan Sibel Turnagöl (46) hamilelik süresince tedbiri elden bırakmıyor. Turnagöl ve eşi iş adamı Mehmet Çelik hamilelik için rutin kontrole gitti. İstinye’de bir özel poliklinikten çıkarken görüntülenen Turnagöl, sürpriz hamileliği hakkında konuşmak istemedi. Bodrum tatilinin bittiğini vurgulayan Sibel Turnagöl, hamileliği yönündeki ısrarlı sorulara “ Her şey çok güzel” şeklinde cevap verdi.

Y

mirrortürkiye99


mirrortürkiye

SOSYETİK FOTOĞRAFÇI BENNU GEREDE'NİN ESKİ EŞİ CEM BÜYÜKHANLI, NİŞANTAŞI'NDA BİR BAYAN ARKADAŞI İLE GÖRÜNTÜLENDİ. KOYU BİR SOHBET İÇİNDE OLAN İKİLİNİN, ORTAK BİR YANLARI BAKANLARIN DİKKATİNDEN KAÇMADI. BÜYÜKHANLI VE BAYAN ARKADAŞININ KOLLARINDAKİ DÖVMELER OLDUKÇA İLGİ ÇEKTİ.

DÖVMELİ ARKA DAŞLAR mirrortürkiye100


mirrortürkiye

Bitmeyen tatil

ÇEKİLİNCE UTANI YORUM

Bergüzar Korel-Halit Ergenç çifti, Çeşme’den sonra soluğu Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da aldı. Korel, bir köprüde oğulları Ali’yi omzuna alarak Prag’ı seyrettiren eşinin fotoğrafını “Nefes” notuyla Instagram’da paylaştı

ergüzar Korel’in ablası Zeynep Korel Nişantaşı’nda alışveriş yaparken görüntülendi… Flaşların patlaması ile büyük bir şok yaşayan Korel, beni öyle herkes tanımaz diyerek çeken gazetecileri tebrik etti. Görüntülenmeye alışık olmadığını söyleyen Zeynep Korel,” Ben çekilince çok utanıyorum” dedi…

B

mirrortürkiye101


mirrortürkiye

DOYASIYA EĞLENDİLER

TEKNOLOJİ PERAKENDECİLİĞİNİN TÜRKİYE'DEKİ ÖNCÜSÜ VATAN BİLGİSAYAR, 30. YILINI BAYRAMIN İLK GECESİ SORTİE’DE, 35 İLDEN GELEN ÇALIŞANLARI, TEDARİKÇİLERİ, MÜŞTERİLERİ VE DOSTLARI İLE BİRLİKTE KUTLADI.3500 KİŞİNİN KATILDIĞI GECEDE SERTAB ERENER SAHNE ALDI. hiplerini buldu. 1983 yılında Elmadağ´da bir oto yedek parçası mağazasında tohumları atılan Vatan Bilgisayar’ın, yenilikleri ve teknolojiyi yakından takip ederek ulaştığı bugünkü konumunun heyecanını ve gururunu taşıyan Vatan Ailesi, Sertab Erener’in sahne alatan Bilgisadığı gecede doyasıya eğyar’ın, her yıl lendi. Gecenin açılış kobayramın binuşmasını yapan Vatan rinci günü Bilgisayar Genel Müdürü Türkiye’nin Hasan Vatan, “Vatan Bildört bir taragisayar’ın bugün Türkifından gelen ye’de elde ettiği başarıda çalışanları ile İstanbul’da gerçekleşhepinizin emeği var. Bu firtirdiği Geleneksel Bayram Buluşmanın kuruluşundan itibaması, bu yıl 30. yıl şerefine düzenren her aşamasına katkı lenen özel bir geceye dönüştü. Türsağlayan tüm dostlarımıza kiye genelindeki 35 ilde bulunan 77 sonsuz teşekkürlerimi sumağazanın çalışanları, müşterilerive nuyorum. Vatan mevzuVatan dostları, Sortie’de bir araya gelbahis ise; geri kalan teferdiler. Gecede 30. Yıl Ödülleri de saruattır.” dedi. Vatan Şaşmaz'ın sunduğu gecede, Sertab Erener başarılı sahne performansı ile büyük alkış alırken kıyafeti ile sınıfta kaldı. Oldukça basit giyinen Erener, kot pantolon ve bluzla sahneye çıktı. Sahnede şıklığı ile bildiğimiz Erener'in bu özensiz halleri bir hayli dikkat çekti. 

V

mirrortürkiye102


mirrort端rkiye

mirrort端rkiye103


f l o G Elit bir spor:

YAKLAŞIK 5 ASIR ÖNCE DOĞMUŞ. DIŞARIDAN “MONOTON VE BASİT” GÖRÜNEN GOLF OYUNUNUN ASLINDA ÇOK ÖNEMLİ KURALLARI, HEYECANLI MAÇLARI, BÜYÜK TUTKUNLARI, HATTA KOMİK FIKRALARI BİLE VAR. TÜMÜNÜ ÖĞRENMEK İÇİNSE YAZIYA BİR GÖZ ATMANIZDA FAYDA VAR.

ngiliz aristokrasisinden dünyaya yayılan golf yaklaşık 5 asır önce doğmuş. Golfün ortaya çıkışına dair ilginç rivayetler var. Bu rivayetlerden biri İskoçyalı denizcilere dayanıyor. Söylenti o ki İskoçyalı denizciler karaya ayak bastıkları zaman ellerine geçen sopaları yolda buldukları taşlara vura vura ilerlerlermiş. Bu durum İngiliz soyluların ilgisini çekince bu “sopa-taş” oyununu geliştirmişler, çim sahalara taşımışlar.

İ


mirrortürkiye

GÜNÜMÜZDE

GOLF

ÇİM SAHADA, ÜZERİNDE DOĞAL YA DA YAPAY ENGELLERİN BULUNDUĞU 18 PARKURLUK ALANDA OYNANAN BİR OYUN. FİZİKSEL GÜCÜN YANI SIRA KONSANTRASYON VE ETİK GÖRGÜ KURALLARI DA GEREKTİRİYOR. Yaklaşık 70 hektarlık bir alanda 18 delikten oluşan ve ortalama 70 ile 72 vuruşla bitirilen golfü diğer spor dallarından ayıran en önemli özellik 7‘den 77’ye herkesin oynayabileceği bir oyun olması. Golf partnere gerek duymadan kendi başınıza oynayabileceğiniz, sadece sahaya karşı mücadele edebileceğiniz tek spor. Yeşil bir alanda 4-5 saat boyunca en az 6 kilometre yürümek, yarışma sırasında 100-150 vuruş hareketi yapmak sağlık açısından da çok faydalı. Golf aynı zamanda zihinle de oynanan bir oyun. Oyun sırasında konsantre olmanız önemli, çünkü aklınız başka yerdeyken vuruş yapabilmeniz mümkün değil. Golfün uzun saatler boyunca oynanması ve yüksek konsantrasyon gerektirmesi golfçülerin yakın çevrelerini ihmal ettikleri konusunu gündeme getirir. Bu durumdan yola çıkılarak çeşitli fıkralar üretilmiş. Bunlardan biri şöyle: İki golfçü maç yaparken sahanın kenarından bir cenaze arabası geçer. Biri şapkasını çıkarıp cenazeyi selamlamaya kalkınca diğeri sabırsızlanır: “Bırak şimdi cenazeyi selamlamayı da oyuna devam et” der, İlki biraz mahcup yanıtlar: “Öyle deme rahmetlinin bana 35 yıl emeği geçti.” Bu işin mizah yönü ama rahat bir oyun gibi görünen golf aslında çok büyük disiplin gerektiriyor.

Golfün olmazsa olmazlarına, yani mutlaka uyulması gereken kurallarına gelince: Gömlekle ya da kot pantolonla golf sahasına girilmez. Golf ayakkabısı olmadan golf sahasına girilmez. Vuruş sırasında diğer oyuncular konuşamaz ya da vuruş yapana yakın duramaz. Diğer oyuncuların pata hattına basılmaz Bayrak direği deliği zedelemeyecek biçimde dikilir. Oyuncu kum engelini terk etmeden önce kumda kendisinin neden olduğu bütün çukur ve izleri örtmek zorundadır.

mirrortürkiye106

AVRUPA VE AMERİKA’DA MİLYONLARCA İNSANI YEŞİL SAHALARA ÇEKEN GOLF SON YILLARDA ÜLKEMİZDE DE POPÜLER SPORLAR ARASINDAKİ YERİNİ ALDI. MUSTAFA KOÇ, CAROLİNE KOÇ, KAYA ÇİLİNGİROĞLU ÜLKEMİZİN BELLİ BAŞLI GOLF TUTKUNLARI ARASINDA SAYILIYOR. GOLF ŞİMDİLİK TÜRKİYE’DE “ZENGİN” SPORU OLARAK TANIMLANIYOR. ÇÜNKÜ YETERSİZ SAYIDAKİ GOLF SAHALARINA ÜYELİK KOŞULLARI ANCAK BELİRLİ BİR GELİR DÜZEYİNİN ÜZERİNDEKİ KİŞİLERCE KARŞILANABİLİYOR.


mirrortürkiye

i l k i l r e T

z ı d l ı y

Hacklendi

Beşiktaş'ın yıldız futbolcuları Olcay Şahan ve Veli Kavlak Etiler Nusret'te objektiflere yansıdı. Birlikte top koşturduğu Veli Kavlak ve arkadaşlarıyla akşam yemeği yiyen Olcay Şahan, çıkışta gazetecileri karşısında görünce ufak çaplı panik yaşadı. Beşiktaş'ın başarılı futbolcuları kendisini bekleyen basın mensuplarının bayramını kutladı. Taraſtarın ve takımın 10 numarası Olcay Şahan'ın, yemeğe pantolon altında parmak arası terliklerle gelmesi dikkatlerden kaçmadı. tweet'ler bir dakika

Beşiktaş'ın yıldızı Olcay'ın hesabından "Fenerbahçe ile görüşüyorum" şeklinde tweetler yayımlandı. Beşiktaş kulübüyse Olcay Şahan'ın Twitter hesabının hacklendiğini açıkladı. "Fenerbahçe, Arsenal, Dortmund gibi takımlarla transfer görüşmelerine başladım. Kulübüm ve benim için hayırlı olmasını diliyorum. Gelişmelerden haberdar edileceksiniz" diye atılan

içerisinde silindi. Atılan tweet'lerden sonra Beşiktaş taraftarı Twitter'da kısa süreli bir şok yaşadı. Siyah-beyazlı taraftarların yüreğine suyu serpen isim ise Beşiktaş Medya Sorumlusu Coşkun Gülbahar oldu. Gülbahar, "Arkadaşlar futbolcumuz Olcay Şahan'ın Twitter hesabı hacklenmiştir. Yazılanlara itibar etmeyiniz" diyerek konuya son noktayı koydu. mirrortürkiye107


mirrortürkiye

KONSER SALONUNU DOLDURAN MİSAFİRLER, GECE BOYUNCA YERLERİNE OTURMAYARAK SEDA SAYAN’A DANSLARIYLA EŞLİK ETTİLER.

mirrortürkiye108


mirrortürkiye

Seda Sayan’dan

VARDAR OVASI Kıbrıs’ta Merit Crystal Cove Hotel’de

sahne alan Seda Sayan, konuklarına

keyifli bir bayram konseri yaşattı. Nur Yerlitaş imzalı, zincirlerle süslenmiş

beyaz bir elbise ile sahneye çıkan Sayan, kendisini dinlemeye gelen hayranlarının bayramlarını

kutladıktan sonra, “Siz emredin, bu

gece ne isterseniz onları söylerim” diyerek konserine seyircilerin

“B

arasında devam etti.

ugün bayram, harçlıklarınızı bekliyorum” diyerek masaları tek tek gezen Seda Sayan, şarkılarını da hayranlarıyla birlikte hep bir ağızdan söyledi. Kendisini dinleyenler arasında bulunan ve sahneye davet ettiği besteci Erkan Çelik’in okuduğu Sezen Aksu’nun “Belalım” isimli şarkısının şiir versiyonu büyük alkış aldı. Fotoğraf çektirmek isteyen

hayranlarını da kırmayan Sayan, “Bugün bu türkünün anlamı bir başka, şimdi buna içelim ve söyleyelim” diyerek Vardar Ovası isimli Rumeli türküsünü seslendirdi. Sayan, seyircilerden büyük alkış aldı. Konser salonunu dolduran misafirler, gece boyunca yerlerine oturmayarak Seda Sayan’a danslarıyla eşlik ettiler. mirrortürkiye109


mirrortürkiye

SU

KARAKUŞ ASTROLOJİ UZMANI sukarakus@gmail.com

NEŞELİ EYLÜL

5

Eylül’de 13 derece Başak burcunda gerçekleşecek yeniay, iş, sağlık ve eleman sorunlarınızın yeni bir esintiyle çözüme ulaşması, yeni teklifler ve öneriler anlamını taşıyor. Yeniay’ın şans planeti Jüpiter’i tetiklemesi, kalıcılığı ve uzun vadeli değerleri simgeleyen Satürn’den destek alması 1-11 Eylül arasında yapılacak yeniliklerin kalıcı ve değerli olacağını anlatıyor. İletişim gezegeni Merkür, 9 Eylül’e dek güçlü duruşunu sergileyeceği ve uzman bir dilbilimci gibi davranacağı Başak burcunda konuk olacak ve 9 Eylülden itibaren Terazi burcuna yerleşerek ilişkiler, paylaşım, evlilik gibi konuların düşünülmesine, konuşulmasına ön

mirrortürkiye110

www.sukarakus.com

ayak olacak. Venüs’de benzeri bir konumla 29 Eylül’de Merkür gizlenene meraklı, ketum Terazi burcunda başladığı yolculuğu 11 Eyakrep burcuna geçiş yaparak, genel anlamda lül’den itibaren kıskanç, sahiplenici, kinci ve akrep özelliklerini vurgulayacak. Merkür, ilişkilerin derinliği sorgulayan Akrep burVenüs, Kuzey Ay Düğümü ve Satürn’ün cunda tamamlayacak. akrep burcunda kümelenmesi o günlerde GüPlüton bir süredir geriliyordu. Gizli işleri ve neşin konumu Terazi ilişkileri yönetiyordu. olsa bile Akrep özellikToplumsal olayları tetik- EYLÜL AYI BİR MİK- lerinin öne çıkmasını lerken, yönetimi temsil TAR SERİNLİK DI- sağlayarak konuşmak eden Oğlak burcunda geyerine konuşturmak, düriledi, düzeni yenilemek ŞINDA HARİKA YENİ şünce gücüyle büyük isteyen Uranüs’le gizlice BAŞLANGIÇLAR, olayları harekete geçirçatıştı. Yönetim- direnişçi KALICI İŞLER VE mek gibi eğilimleri yüarasında sorunların büyüceltecek. meden yok olmasını sağ- İLİŞKİLER GETİR- Her ay ortalama bir doladı. 20 Eylül’de tarihsel ME POTANSİYELİ lunay ve bir yeniay olubir dönem yeniden başlaşur. 19 Eylül’de 26 SUNACAK. MUHTEtacak zira Plüton durağanderece Balık burcunda laşarak en tehlikeli, en ŞEM BİR YENİAY VE gerçekleşen dolunayın baskıcı, en sevimsiz ha- UNUTULMAZ DObir başka gezegenle kurliyle görünecek. Ayın baLUNAY SAYESİNDE duğu herhangi bir açısı şından itibaren hissedilen toplumsal kıpırdanış 21 EYLÜL VERİMLİ VE yok. 14-24 Eylül araEylülden itibaren eylemle- NEŞELİ GEÇEBİLİR. sında etkili olacak dolunayın tek başına rin artışıyla dikkat çekebiyapabilecekleri hayaller kurmak, duygulanlir. mak, sorun çözme yöntemlerinden birini keş21 Eylül’de Plüton’un, Satürn’den destek alfetmek, nirvanaya yakın bir ruh haliyle ması toplumsal anlamda uzun sürecek bir dötanışmak olabilir. Öte yandan aynı dönemde nemi başlatırken, bireysel haritanızda etkili olan Satürn- Neptün üçgeni Balık burOğlak-Akrep burçları hangi yaşam alanınızı cunu ve su grubu burçların yaşamını olumlu temsil ediyor dikkat etmelisiniz. Uzun süreanlamda tetiklediği için hayallerin gerçeklecek bir değişimi başlatacaksınız ve iyi de olaşeceğini öngörebiliriz. Eylül ayında hem yecak. 22 Eylül’de Güneş sağlık, iş ve çalışma koniay hem dolunay hepimizin yüzünü şullarını egonuzla ilişkilendiren Başak burgüldürecek nitelikte. Üstelik Plüton-Satürncundan çıkıp terazi burcuna yerleşerek, Neptün arasındaki olumlu açılarda ayın genel ilişkilerde ben merkezci tutumu benimsemeolarak olumlu bir havada geçmesini sağlayanizi sağlayacak. cak. Mutlu bir ay dilerim.


mirrortürkiye

HOROSKOP YILDIZLARIN AJANDASI

Koç

Yay

(21 Mart-20 Nisan)

Ayın ilk yarısında yeni bir iş olasılığına sıcak bakabilirsiniz. Ev sahibi olabilir veya evde çalışarak devam edeceğiniz bir iş kurabilirsiniz. Aile bireylerinden birinin referansı önemli olacak. Eylül’ün ikinci yarısında kötü alışkanlıklarınızdan en az birini yaşamınızdan çıkaracaksınız. Sorun çözme yöntemlerinizi değiştirecek, yakınlarınızın sağlığındaki iyileşme ile moral kazanacaksınız.

Boğa

(21 Nisan-21 Mayıs)

(22 Kasım-21 Aralık) Bilgilerinizi geliştirmenizi sağlayacak yeni görevler ve kariyerinizde büyük sıçrama ayın başında mümkün olabilir. Ayın ilk yarısında konu kariyer ve evlilik olurken, ikinci yarıda ev almakla, evinizin eksiklerini tamamlamakla ve muhtemelen akvaryum veya havuz yaptırmakla ilgileneceksiniz. Yuva kurma kararınız bir hayalinizi gerçekleştirmeyi sağlayabilir.

Oğlak

Aşk

yaşamınız uzun zamandır unuttuğunuz yoğun bir duyguyla yeniden hareketlenecek. Yakın çevrenizden birinin tanıştıracağı yeni aşkınız hızla başlayabilir. Gezegenler bu dürüst ve saygıyla ilerleyecek ilişkinizin uzun vadeli olmasını destekliyor. Ayın ikinci yarısında arkadaşlarınızla veya üyesi olduğunuz gruplarla ortak çalışmaları tamamlayıp sonuçlandırabilirsiniz.

İkizler

(22 Mayıs- 22 Haziran)

Yeniay ev sahibi olmanız için büyük bir şansı ayağınıza getirecek. Bu eşsiz fırsatı değerlendirmelisiniz. En azından eşyalarınızı yenileyebilir, yeni bir dekorasyonla evinizde heyecan veren bir hava yaratabilirsiniz. Ayın ikinci yarısında görevlerinizi tamamlamanız ve istediğiniz alanda çalışmaya başlamanız mümkün olacak. İş alanında kalıcı bir eleman olabilir veya yerinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Yengeç

(23 Haziran-22 Temmuz) Yakın çevrenizi değiştiriyorsunuz. Artık o mahallede oturmayacak veya aynı mekanlar arasında tur atmayacaksınız. Zaman hızla akıyor ve siz de değişiyorsunuz. Ayın ilk yarısında reklamınızla ve medya çalışmalarınızla ilgilenin. Yenilik beğenilecek. Ayın ikinci yarısında seyahatlerinizi tamamlayıp yuvanıza dönebilir, yazdığınız kitabın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Başarınız konuşulacak.

(22 Aralık-21 Ocak) Yeniay

Başak (23 Ağustos-22 Eylül) Ayın ilk yarısında burcunuzda gerçekleşen yeniay görünüşünüzü ve kişisel stilinizi yenilemenizi sağlayacak. Arkadaşlarınızdan biri yaşamınızı değiştirecek sihirli cümleyi söyleyebilir. Ayın ikinci yarısında ortaklığınızı bitirip yola tek başınıza devam edebilirsiniz. EVLENME HAZIRLIKLARINIZI TAMAMLAYIP İMZA ATABİLİRSİNİZ. UZUN SÜRECEK BİR EVLİLİĞİN TEMELLERİNİ OLUŞTURABİLİRSİNİZ. REKLAM ÇALIŞMALARINIZ SONUÇ VERECEK...

Aslan

(23 Temmuz-22 Ağustos) Finans alanında yeni bir başlangıç Eylül’ün ilk yarısında adeta kısmet diye nitelendireceğiniz bir teklifle gelecek. Özgüveninizi yükseltecek yeni bir başarıya imza atacaksınız. Evlenebilir veya buna karar verebilirsiniz. Ayın ikinci yarısında kredi borcunuzu tamamlayabilir, kredi kartınızdan vazgeçip borçlanma riskinizi düşürebilirsiniz. Birçok konuda özgürleşeceksiniz.

Terazi

(23 Eylül-22 Ekim) Eylül sizin ayınız. Venüs, Güneş ve Merkür’ü burcunuzda konuk edeceksiniz. Çekici, zeki ve canlı görünecek, yaşamınızı değiştiren zorlu etkilerle mücadele edeceksiniz. Ayın ilk yarısında sorunlarla baş

etme biçiminizde değişiklik yapabilirsiniz. Ayın ikinci yarısında işinizde beklediğiniz zam veya terfi elinize geçerken, başka bir alanda çalışmaya da karar verebilirsiniz. Yeni olanaklar sevindirici olacak.

Akrep

(23 Ekim-21 Kasım) Yeni dostlar ayın ilk yarısında yaşamınıza katılacak ve şans dağıtacaklar. Grup çalışmalarına dahil olabilirsiniz. Ve bu birliktelik uzak ülkelere seyahat olasılığını da getirecek. Ayın ikinci yarısında aşk yaşamınızda önemli bir ivme kazanacaksınız. Ümitsizce sevdiğiniz birinin ilgisini kazanabilir, platonik aşkınızı gerçek bir ilişkiye dönüştürebilirsiniz. Bebek sahibi olma arzunuz nihayet yerine gelebilir.

yurtdışıyla ticaret veya sadece başka kültürleri tanımak adına yapılan seyahat olanakları sunacak. Medyada yer almaya başlayabilirsiniz. Eşinizin işi nedeniyle başka bir kente veya ülkeye taşınabilirsiniz. Ayın ikinci yarısında yakın çevrenizden ayrılmaya ve yeni ufuklara doğru yola çıkmaya çalışacaksınız. Reklam formatınızı değiştirebilirsiniz.

Kova

(22 Ocak-19 Şubat) Yeniay, miras, nafaka, telif veya sponsorluk ücreti gibi ek gelirleri hesap hanenize aktarmanıza yardım edecek. Bir şans, tesadüf yaratıcı projelerinizin değerinden fazlasına satılmasına yardımcı olabilir. Ayın ikinci yarısında finansal bir değişim, gelişme yaratacak. Süregelen işinizi değiştirebilir veya büyük bir kaynaktan gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Balık

(20 Şubat-20 Mart) Ayın ilk yarısında doğan şanslı yeniay, evlenmenizi veya evlilik teklifi almanızı, ya da ortaklık kurmanızı sağlayabilir. Ani gelişen bir aşk veya bebek ihtimali evlilik kararını hızlandırabilir. Ayın ikinci yarısında burcunuzda gerçekleşen dolunay görünüşünüze bir miktar daha hayalperest ve romantik imaj ekleyecek. Uzun süreli ilişkiler ve seyahatler ayın öne çıkan konuları olacak. mirrortürkiye111


Mirror Türkiye Eylül 2013 sayısı  

Mirror Türkiye Eylül 2013 sayısı