Decor Magazine November/December'14

Page 1

November December 2014 YEAR: 7 ISSUE: 40

ISSN 2147-3609
2 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 3


4 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 5


Vakit nakit, vakit su gibi akıyor… Daha dün gibi 2014 yılına bir sürü umutlarla giriyorduk. Domotex fuarlarını bitirmiş, Home&Tex’in ilk sayısına katılmış, yılı toparlamıştık. Yine aynı günlere geldik. Daha büyük bir Home&Tex fuarında olmanın gururunu yaşıyoruz. Sektörümüz çeşitli yaralar aldı. Gaziantep bölgesinin yakın çevresinden etkilenmesi sektörümüze çok sıkıntı verdi. Oradaki havanın bir an önce normalleşmesi her yönden pozitif olarak yansıyacak. Türkiye’nin genel yapısı iyi gitmekle beraber çevrede yaşananlar maalesef hem ekonomik açıdan hem de sosyal yaşam yönünden huzursuzluk veriyor. Ekonomimizin büyük göstergeleri hep olumlu ise de potansiyel tehlikeler ile bazı küçük göstergelerdeki negatif durumlar sebebiyle zaman zaman kötü etkileniyoruz. Yine de 2015 yılına umutla bakıyoruz. Türk halı sektörünün heyecanlı genç ekibi bütün zorluklara ve olumsuzluklara rağmen yeni yıla heyecanla girmenin hesaplarını yapıyor. Çoğu Hannover’den başlayacak ve yoğun bir yıl geçirecek. Konuştuğumuz genç işadamlarının bütün zorluklara rağmen heyecanlarını yitirmemiş olması insana hem ümit veriyor hem de motive ediyor. Geleceğimiz parlak!

Time is money; time is running … It comes to me as soon as yesterday when we were talking about entering 2014 with full of new hopes. We had finished the series of Domotex fairs, participated in the premiere edition of Home&Tex and rolled out the year. We are now in the same days. We take pride of participating in even a better and bigger Home&Tex but our sector has some serious problems. The major problem is the conflicts at the region neighboring Gaziantep. If the atmosphere in that region gets normalized it will be reflected positively from a lot of points of view. Although the general structure of Turkey has been going well but the disturbances and conflicts broke out at the southern borders of the country have been bad developments with diverse affects on the economic and social life of the region. The macro indicators of the economy are great but potential problems and some negative scenes on smaller indicators cause troubles. Still, we look at 2015 positively with hopes. We notice that the young entrepreneurs in the Turkish carpet industry have been preparing a very busy schedule for 2014 and this motivates us. We have a bright future!

6 DECOR • November - December 2014


içindekiler / contents “Açık İnovasyon: Fırsatlar, limitler, farklı bakış açıları” panelinde yine Atlas konuşuldu!

Ev tekstili ve dekorasyon dünyasında Home&Tex heyecanı yaşanıyor

Atlas agaIn Is under the spot lIght In the panel called “ Open InnovatIon: OpportunItIes, lImIts, dIfferent perspectIves”!

18

56

Cari açığı kapatmanın en iyi yolu, katma değerli mal üretip ihraç etmek

Home&Tex enthusiasm at home textile and decoration world!

102

106

Tekstilcilerin Ortadoğu buluşması

The most effectIve way to close the gap of trade defIcIt Is to export value added products

OTM 2014 were hosted 16.000 local & international visitors

MASUM SERT

November - December 2014 • DECOR 7


Royal HALI 2015’te trendleri belirleyecek... 2015 için hazırladığı her modeliyle farkını ortaya koyan Royal Halı, modern tasarımların dinlendirici sadeliğini ve klasik tarzın modası geçmeyen şıklığını evlerinize getiriyor.

Royal Halı yeni yıla “yenilenerek” girmek isteyenlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Royal Halı’nın Rumba ve Jasmin Koleksiyonu’ndaki halılar, her tarza uyum sağlayan renk ve desen seçenekleriyle kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde evlerin havasını değiştiriyor. Hem modern hem de klasik tarzın vazgeçilmezi olan pastel tonlarını, klasik desenlerin ihtişamıyla birleştiren koleksiyonlar, yeni sezonun trendlerini de belirliyor. ŞIKLIĞIN TANIMI RUMBA İLE YENİDEN HAYAT BULUYOR Royal Halı’nın Rumba Koleksiyonu, modern tasarımın sadeliği ile geometrik desenlerin şıklığını bir araya getirerek, evlere modern bir atmosfer katıyor. Akrilik, polyester ve şönil iplik

8 DECOR • November - December 2014

kullanılarak üretilen ve kaymaz özelliğine sahip olan Rumba, evlerde şıklığın tanımını yeniden yapıyor. Pastel renklerle tasarlanan Jasmin ise klasikten vazgeçemeyenlere hitap ediyor. Klasik desenlerin eskimeyen güzelliğini gözler önüne seren koleksiyon, romantizmi evlerinize taşıyor. Royal Halı, halının ipliğinden kaynaklanan tozlanmayı ve tüylenmeyi en aza indiren yeni teknolojisi ile özellikle titiz hanımların ve çocuklu ailelerin hayatını kolaylaştırıyor. Dünyada bir ilk olan “SigortHalı” uygulamasıyla; halılar çıkmayan leke, yırtılma, kesilme, yanma, su baskını ve hırsızlık gibi garanti kapsamı dışında kalan ve kullanıcı hatalarını içeren durumlara karşı 1 yıllığına sigortalanıyor.


November - December 2014 • DECOR 9


Royal wIll determIne the trends In 2015... Royal Halı, which exhibits its difference with each model it prepared for 2105, brings the relaxing simplicity of modern designs and dateless fashion of classic style.

Royal Halı continues to be the irreplaceable for the ones wanting to step into the New Year “renewed”. Carpets in the Rumba and Jasmin collections of Royal Halı change the atmosphere in our homes in the days of winter with its choices of color and design that suits every style. Collections that unites pastel tones, which are irreplaceable both for modern and classic style, with the magnificence of the classic designs also determine the trends of the new season. THE DEFINITION OF ELEGANCE IS RENEWED WITH RUMBA By bringing the simplicity of modern design with the elegance of geometric patterns, Royal Halı’s Rumba Collection, add modern atmosphere to homes. Rumba, which is produced

10 DECOR • November - December 2014

with acrylic, polyester and chenille yarn, is non-slippery and redefines the elegance in homes. Jasmin, designed with pastel colors, appeals to the ones that cannot give up the classic. Bringing the un-aging beauty of the classic designs to the light, the collection takes romanticism to your homes. Royal Halı, with its new technology that minimizes the dust and pilling caused by the carpet’s yarn, eases especially the lives of meticulous housewives and families with children. With the application of world’s first “SigortHalı” (Insured Carpet); your carpets are insured against situations which are normally outside the scope of insurance and include user errors such as stains that will not come out, tear, cut, burning, flood and theft for 1 year.


November - December 2014 • DECOR 11


Pierre Cardin Halı’dan 2015 Modası Halıda modanın öncü markası olan Pierre Cardin Halı, 2015 yılının desenlerini de belirliyor. Pedina ve Suelo Koleksiyonları ile evlerin havasını değiştiren Pierre Cardin Halı, yaşam alanlarına modern bir dokunuş kazandırıyor.

12 DECOR • November - December 2014


Pierre Cardin Halı, yeni yıla yenilenerek girmek ve sezonun modasını takip etmek isteyenleri Pedina ve Suelo Koleksiyonları ile tanışmaya davet ediyor. 2015 yılının modası olan asimetrik desenleri yaşam alanlarına getiren koleksiyonlar, bir nakış gibi ince detaylarla işlenen birbirinden güzel tasarımlarıyla evlere pozitif enerji katmaya hazırlanıyor. Kahve ve krem tonlarının çarpıcı desenlerle harmanlandığı Pedina ve Suelo, bu sezon evlerin vazgeçilmez birer parçası oluyor. Halı modasına yön veren Pierre Cardin, Pedina Koleksiyonu’nda tasarımın inceliği ile renklerin ahengini buluşturuyor. Pedina’nın ince ince işlenen detayları, evlerin sofistike bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Asimetrik desenlerle yaşam alanlarının havasını değiştiren Suelo ise modern evler için ideal bir seçim olarak öne çıkıyor. Modern dekorasyonun tamamlayıcısı olan Suelo, kullanıldığı mekana hareket ve dinamizm katıyor. Pierre Cardin’in dünyada bir ilk olan “SigortHalı” uygulamasıyla; halılar çıkmayan leke, yırtılma, kesilme, yanma, su baskını ve hırsızlık gibi garanti kapsamı dışında kalan ve kullanıcı hatalarını içeren durumlara karşı 1 yıllığına sigortalanıyor. Halının ipliğinden kaynaklanan tozlanmayı ve tüylenmeyi en aza indiren özel işlem sayesinde özellikle titiz hanımların ve çocuklu ailelerin hayatını kolaylaştırıyor.

November - December 2014 • DECOR 13


14 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 15


DOMOTEX

oyunun kurallarını iyi biliyor

Gökyüzünde uçan bir grup kuş için yol gösterici (piyoner) olmak belki kolaydır ama özellikle günümüzün çağdaş yapısı içinde herhangi bir sektörde yolu açan lider konumunda olmak çok da kolay bir iş değildir. Fuarcılık işi de şüphesiz en zor rekabet alanlarından birisi. Zemin kaplama kolu da bu fuar işinin içinde önemli bir alan ve bu alanın en önde gelen ismi hiç şüphesiz DOMOTEX markası. DOMOTEX her yıl sene başında kendi ana fuarı olan Hannover’de dünya çapında trendleri belirler ve sonra da Çin, Rusya ve Türkiye gibi dünyanın üç farklı noktasında bölgesel trendleri ortaya koyar. Liderler rutin işleri sevmezler. Değişimi, yeni fikir, yeni teknoloji ve yeni stiller bulmayı severler. Önümüzdeki Domotex fuarında sergilenecek olan müthiş potansiyele ve etkileyici inovasyonlara vurgu yapmak için Domotex’in organizatörü 7 Ekim tarihinde Berlin’de bir basın toplantısı düzenledi. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen basın mensupları 7 sunum, bir panel ve 10 firma sunumu izledi. Toplantıda önce Domotex Sözcüsü Katharina Siebert bir karşılama konuşması yaparak konuşmacıları tanıttı ve konferansın başlıklarını verdi. Siebert’in arkasından sahneyi alan Domotex organizatörü Deutsche Messe AG’nin Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Jochen Koeckler ev sahibi sıfatıyla misafirlere hoş geldiniz dedi ve fuarın başarılarını anlattı. Fuarın geleceğe yönelik daha iyi hazırlandığını ve başarısının gittikçe artacağını vurgulayan Koechler, 2015 Hannover fuarının sürprizlerle dolu olduğunu belirtti. Program boyunca sunuculuk ve yorumlar yapan Domotex jüri 16 DECOR • November - December 2014

Katharina Siebert, DOMOTEX spokeswoman, Deutsche Messe AG, Hanover

başkanı Stefan Diez, innovatif ürün seçimlerini, inovasyonun önemini anlattı ve bütün sunum yapanlara ilginç sorular yönelterek toplantının canlı ve katılımcı olmasını sağladı. İtalyan tasarımcı ve mimar Roberto Palomba de oldukça ilginç sunumunda mekanların en ilginç yerinin zeminler olduğuna dair çarpıcı örnekler verdi. İç tasarımcı Stefanie Fuhrmann ve Vorwerk Carpets CEO’su Johannes Schulte de iç tasarımda zemin kaplamanın rolü üzerine ilginç sunumlar yaptıları. Belçikalı Unilin firmasından Başkan Paul De Cock, zemin kaplama işinde büyüyen bir kategori olan LVT (Luxury Vinyl Tile) sistemini, bunun dünyadaki durumunu, Avrupa’daki durumunu ve Unilin’in sektördeki çok büyük konumunu anlattı. Panel ve 10 firmanın yapmış oldukları fuar öncesi açıklamalar sıcak ve dostça bir ortamda yapıldı ve basın mensupları Domotex 2015 ile ilgili önemli ipuçları elde ettiler. Bütün katılımcılar inovasyon, sürdürülebilirlik ve sağlamlık için olan önem ve ihtiyaç konusunda aynı görüşleri paylaştılar ve 2015 fuarı için olan beklentiler daha da arttı.


DOMOTEX

knows the rules of the game It could be an easy task to be pioneer in the sky for a flock of birds, however, it is not very easy to lead the way in a sector at a contemporary era like today. Show business is definitely one of the most difficult competitions in the world. Flooring show branch is a big one to challenge at and the name DOMOTEX is definitely the name to lead this group of business. DOMOTEX sets global trends every year in Hannover where it holds its mother edition and it keeps setting regional trends at other three parts of the world; China, Russia and Turkey. Leaders don’t like routine operations. They love changing and always finding new ideas and technologies or styles. To underline the huge potential and impressive innovations to be shown at the forthcoming Domotex, the organizers arranged a press conference in Berlin, Germany, on October 7. Press members from different parts of the world had a chance to listen 7 impressive presentations, a panel discussion and 10-company show previews. Domotex Spokesperson Katharina Siebert made the official welcome address and introduced the speakers and outlined the event for the audience. Dr. Jochen Koeckler, Member of the Board, Deutsche Messe AG, organizing company of Domotex, welcomed the guests as the host outlined the success of Domotex Hannover and Domotex worldwide, and expressed their determination for making the show more successful in the future editions. He briefed the Domotex story worldwide in general and Hannover main Domotex in particular. He said Domotex 2015 would be full of interesting surprises. Stefan Diez, Chair of the Innovations at DOMOTEX jury introduced the way they choose the innovative products with special attention on the need to innovate. Asking different and interesting questions to all speakers Diez made the meeting a dynamic and participative event.

Stefanie Fuhrmann, interior designer Augustinum, Freiburg in Berlin

Roberto Palomba, architects and designers, Roberto Palomba, a famous architect and designer of Palomba Serafini Associati coming from Milan, made interesting and very unusual comments on design and on radical changes in styles. He offered interesting ideas on the importance of floors and said that the floor is the most important aspect of architecture. Stefanie Fuhrmann, interior designer Augustinum from Freiburg made an interesting presentation on the role of floor coverings as an architectural design element and commented on various alternatives existing or to be innovated. Johannes Schulte, CEO of Vorwerk Carpets also addressed the audience on the same topic and commented on the flooring industry with impressive examples. Paul De Cock, President of Unilin Flooring, Belgium, spoke about LVT (Luxury Vinyl Tile) as a growing product category in the flooring industry and the Unilin case. He described the production cycle and application of LVT with special attention on European manufacturing capacity for the item. The panel discussion and company interviews were all made at a warm and friendly atmosphere. All attendees shared some common views on innovation, sustainability and durability. Every single attendee felt the excitement of seeing the event which seems that will offer most interesting ideas at the early days of 2015.

November - December 2014 • DECOR 17


“Açık İnovasyon: Fırsatlar, limitler, farklı bakış açıları” panelinde yine

Atlas konuşuldu! Gazi Üniversitesi Teknoloji Transferi Ofisi’nin (Gazi TTO) düzenlediği “Açık İnovasyon: Fırsatlar, Limitler, Farklı Bakış Açıları” paneline dünya buluşuna imza attığı “nano halı” inovatif ürün çalışmasıyla katılan Atlas Halı, katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Katılımcılar için kurulan stant içerisinde nano halıyı bizzat deneyimleyebildiği etkinlikte, Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu’na bu önemli inovatif ürünü pazara sunması dolayısıyla bir teşekkür plaketi de sunuldu.

Gazi Üniversitesi’nin teknoloji transferi ve üniversite-sanayi işbirliği kapsamında farklı birimlerce yürütülen faaliyetlerini tek bir çatı altında birleştirdiği Gazi TTO’nin düzenlediği, “Açık İnovasyon: Fırsatlar, Limitler, Farklı Bakış Açıları” konulu etkinliği, Ankara’da gerçekleşti.

mız yeni inovatif ürün ve inovasyona dayalı projelerimizin de müjdesini vereceğiz. Cesaret gerçekten akılla işe yarıyor ve her hayal gerçeğe dönüştürülebiliyor. Yeter ki peşinden gidin ve hedefinize ulaşana kadar çabalarınızı sürdürün, asla pes etmeyin” dedi.

NANO HALIYA BÜYÜK İLGİ! Atlas Halı Genel Müdürü Dr. Meriç Bebitoğlu, panelde yaptığı konuşmada, ülkemizdeki geçmişi 2 bin 300 yıl öncesine dayanan ve dolayısıyla bugüne dek son derece geleneksel alanlardan biri olagelmiş halıcılık sektöründe Atlas Halı olarak “inovatif” yaklaşım ve fark oluşturma vizyonuyla yola çıktıklarını; inovatif yaklaşımın şirket kültürleri haline geldiğini; bu yaklaşım ve vizyonun kendilerini bir dünya buluşuna götürdüğünü aktardı. Bilginin çok hızlı dağıldığı, paylaşıldığı ve kullanıldığı bu dönemde, inovasyonu sadece kendi iç kaynaklarına bağlı bir süreç olmaktan çıkarıp, dışarıdan paylaşıma açık bir yapı kazandırdıklarını söyleyen Bebitoğlu, açık inovasyon ile bu dünya buluşuna imza atmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

GENİŞ KATILIMCI KİTLESİ... Gazi Üniversitesi’nin geçmişten gelen üniversite-sanayi kültürü destek yapıları ile entegre halde faaliyetlerini sürdüren Gazi TTO’nin düzenlediği ve açılış konuşmalarını Gazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Süleyman Büyükberber, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuş ile Gazi TTO Yöneticisi Prof. Dr. H. Mehmet Şahin’in yaptığı panele Atlas Halı’nın yanı sıra Tusaş, Özyeğin Üniversitesi, Koç Holding ve KOÇ Üniversitesi, Intel, Tofaş, Netaş, Gebze İleri Teknoloji Üniversitesi, CRWORLD Inc. üst düzey yöneticileri katıldı. George Mason University, University of Illinois, University of Chicago gibi dünyanın önemli üniversitelerinden akademisyenlerin de ana tema olarak katıldığı paneller dizisi, 31 Ekim – 1 Kasım 2014 tarihinde yapıldı.

“PES ETMEK YOK...” Innov’coat ve Türk mühendislerinin emeği ile başlattıkları bu projede yaklaşık bir yıl geceli gündüzlü çalışıp binlerce deneme yaptıklarını, binlerce metrekare halı kullandıklarını söyleyen Meriç Bebitoğlu, “Uykusuz gecelerin sonunda dünyada ilk kez ışık enerjisiyle kendi kendini temizleyebilen nano halıyı, AB standartlarına uygun, tamamen doğal mineraller kullanarak ve ulaşılabilir, normal halı maliyetlerine çok yakın bir şekilde ürettik. Yakın bir gelecekte de üzerinde çalıştığı-

18 DECOR • November - December 2014


Atlas agaIn Is under the spot lIght In the panel called “ Open InnovatIon: OpportunItIes, lImIts, dIfferent perspectIves”! Participating with its innovative product work “nano carpet”, which is the innovative achievement in the world, to the panel called “Open Innovation: Opportunities, limits, different perspectives” held by Gazi University Technology Transfer Office (Gazi TTO), Atlas Halı drew attention from the participants. Gazi TTO’s event called “Open Innovation: Opportunities, limits, different perspectives”, which combines all the conducted events of different units under the scope of Gazi University’s technology transfer and university-industry cooperation, took place in Ankara. A BIG INTEREST IN NANO CARPET! General Director of Atlas Halı, Dr. Meriç Bebitoğlu, in his speech at the panel stated that in the carpeting sector whose history dates back to 2 thousand 300 years and therefore is one of the most traditional areas of today, they started as Atlas Halı for creating an “innovative” approach and making a difference; innovative approach became company cultures; this approach and vision took them to a world-wide invention. Saying that in a period when information spreads out, shared and used very quickly, they made a structure available for outside access by changing innovation from being only a process dependent of its own sources, Bebitoğlu added that they feel proud making this world-wide innovation through open invention. “DO NOT GIVE UP...” Meriç Bebitoğlu, stating that they worked day and night and made lots of trials in this project they started with Innov’coat and Turkish engineers’ labor and they used thousands of

square meters of carpet, said: “We produced the self-cleaning nano carpet conforming to the EU standards for the first time in the world by using completely natural mineral and made it accessible and very close to the cost of a regular carpet. In the near future we will be announcing the new innovative products and innovative projects we work on. Courage works well with intellect and every dream can be made true. As long as you follow it and keep working till you achieve your goal, never give up”. BIG NUMBERS OF PARTICIPANTS... Organized by Gazi TTO, which continues its operations integrated with the university-industry culture support structures of Gazi University coming from the past, and whose opening speeches were given by Gazi University Rector Prof.Dr. Süleyman Büyükberber, TÜBİTAK Vice President Prof. Dr. Abdullah Çavuş and TTO Director Prof. Dr. H. Mehmet Şahin, the panel apart from Atlas Halı was attended by Tusaş, Özyeğin University, Koç Holding and KOÇ University, Intel, Tofaş, Netaş, Gebze Advanced Technology University, CRWORLD Inc. senior managers. The series of panels, which are participated by the academics of most important universities of the world such as George Mason University, University of Illinois and University of Chicago as a main theme, was held in 31 October – 1 November 2014.

November - December 2014 • DECOR 19


Elsan Elyaf çalışma alanını genişletiyor... Sektörde 41. yılını dolduran Türkiye’nin ilk polipropilen üreticisi Elsan Elyaf, Yeni markası ‘Elsan Collection’ ile ofisler için sunduğu karo halıyla, hotel ve residancelar için ise contract halı çözümleriyle pazar alanını büyütüyor...

1974 yılından bu yana yüzde 100 öz sermayesi ile Bursa Orhangazi’de kurulan Elsan Elyaf, 145 bin metrekarelik alan içerisinde 54 bin 500 metrekare kapalı fabrika binası ile Türkiye’nin ilk polipropilen elyaf üretim tesisi. Kaliteden ödün vermeden hızla gelişen teknolojiye uyum sağlayarak üretime devam eden Elsan Elyaf’ın üretimde devamlılığın sağlanması adına servis kalitesini arttırarak yola devam etmeyi kendilerine misyon edindiklerine değinen Elsan Elyaf Yurtiçi Satış Müdürü Hakan Şirin, müşterilerden gelen talepler doğrultusunda özel olarak ve istenilen kalitede renk ve desen üretimleriyle ticari kimliğin dışında müşterilere çözüm ortağı olduklarına dikkat çekti. Şirin, Elsan Elyaf’ın üretim ve kalite politikasıyla ilgili olarak şunları dile getirdi; “Kurumsal yönetim standartlarını oturtma ilkesi ile devam ettiğimiz bu yolda, ürün yelpazemizi geliştirerek yeniliklere açık olmak, 20 DECOR • November - December 2014

müşteri odaklı çalışmalarımıza çevreye zarar vermeyen doğa dostu malzemeler kullanarak ve en önemlisi çok daha fazla çalışarak devam etmeyi kendimize prensip haline getirdik. Merkez ofisi Çamlıca’da bulunan firmamız, kalite sistemi çalışmalarına devam etmekte olup, kalite anlayışına içtenlikle inanmış ve bu anlayışı tüm çalışanlarına yaymayı ve uygulamayı hedef olarak kabul etmiştir.” “BUKLE HALIDA SON DERECE TİTİZİZ, NON WOVENDE İSE İDDİALIYIZ...” Elsan Elyaf’ı 41’inci yılına yeni yatırımlarla ve karlılıkla taşımak istediklerini ifade eden Hakan Şirin, son 20 yıldır halı üretiminde de aktif bir pazar oyuncusu olduklarını, özellikle bukle halı pazarı için yapılan özel üretimlerle marka değerini yükselttiklerini belirtti. “Halı üretimimizin ağırlıklı kısmını yurt dışına ihraç ediyoruz. Tabii ki yurt içine de ürün veriyoruz. Olmamız gereken tüm pazarlarda mevcuduz” diyen Şirin, Elsan Elyaf’ın potansiyel pazar hacmi olarak en iddialı olduğu kısmın Non Woven halı üretimi olduğuna dikkat çekti. Şirin konuyla ilgili olarak şunları kaydetti; “Tesislerimizde son dönemlerde özellikle fuar halıları, ve yüksek kaliteli ev tipi halılara yönelik bir üretim söz konusu. Non Woven için tesisimizin 10 milyon metrekarelik bir kapasitesi mevcut. Bunun 7.5 milyon metrekaresi aktif olarak işliyor. Fuar halısı yani Non Woven halı üretiminde Türkiye’nin en büyük üreticisi biziz diyebilirim. Ayrıca el örgü ipliğinde de %PP nish ürünlerimiz mevcut.” İLK ETAPTA HEDEF 1 MİLYON METREKARE Son dönemlerde Türkiye için 4.5 milyon metrekarelik bir pazar oluşturan contract halı sektöründe de faaliyet göstermek isteyen firma bununla ilgili olarak yeni bir yapılanma içerisine girmiş durumda. Elsan Collection markasıyla karo halı ve contract halı satışına başlayan kuruluş yabancı ortaklıklarıyla


Hakan Şirin Elsan Elyaf Yurtiçi Satış Müdürü

pazarda güçlü bir şekilde yer almak istiyor. Türkiye’de sürekli büyüyen bir sektör olan inşaat ve turizm sektörüne tedarikçi olarak yer alacak olmalarının kendilerini heyecanlandırdığını söyleyen Elsan Elyaf Yurtiçi Satış Uzmanı Haluk Çakar “Elsan Collection markası için pazardan çok umutluyuz. Ofislerde karo halı, residancelarda ve hotellerde ise üst segment contract halı gurubumuzla pazara girdik. İsteğe göre renk ve desende proje bazlı halı üretimi yapabiliyoruz. Yeni başlamamıza rağmen şu an Türki’ye de iki büyük otel projesini aldık bile. İç piyasada otel sektörü genişleyen büyüyen bir sektör. Bizde bu pazarda olmaktan çok mutluyuz” şeklinde konuştu. Halihazırda ürünleri yurt dışındaki ortaklardan temin ettiklerini ancak oluşacak potansiyele göre yakın bir gelecekte yabancı ortaklarla birlikte Türkiye’de üretim aşamasına geçeceklerini kaydeden Haluk Çakar, “Özellikle Elsan Collection’ı contrack halı boyutunda düşündüğümüz zaman; Türkiye’de 4-4.5 milyon metrekarelik bir pazar olduğunu görüyoruz. İlk etapta yüzde 5’le gireceğiz, kısa sürede pazarın yüzde 15’inden pay almayı hedefliyoruz. Karo halıda da sürekli genişleyen bir pazar var. Ofislerde bu ürüne yönelik büyük bir talep var” dedi. ORTA DOĞU OLMAZSA HALI SEKTÖRÜ DE OLMAZ..! Öte yandan değişmeyen bir realite ise Türkiye halı sektörünün ağırlıklı olarak Orta Doğu ve komşu ülkelerle ticaret yapabiliyor olması. Yıllardır değişmeyen bu ticari aksiyonun birçok nedeni olduğuna işaret eden Elsan Elyaf Dış Ticaret Müdürü Gürkan Ildaş Orta Doğu ile ilgili olarak durumu şu şekilde özetliyor; “Aslında halı ihracatında bu yılın ilk yarısı

Haluk Çakar Elsan Elyaf Yurtiçi Satış Uzmanı

2013’e göre çok iyi geçti. Libya pazarının kapanması darbenin başlangıcı oldu. Ardından Filistin, Suriye derken pazarda hızlı bir çöküş oldu. Bizim ana pazarımız Irak. Toplam ihracatımızın yüzde 33’ünü Irak’a, yüzde 23’ünü Filistin’e yapıyoruz. Yani toplamda ciromuzun yüzde 56’sını buda demek oluyor ki yarısından fazlasını bu iki ülke üstlenmiş durumda. Geri kalan kısımda ise yüzde 22 ile İngiltere geliyor. Diğer kalan oran ise çeşitli dünya ülkelerine bölünüyor. İngiltere tamamen el örgüsü ipliği alıyor. Geçen yılın tamamını oluşturan pazar oranını 2014’te Mart ayına kadar yakalamış olmamıza rağmen bölgede oluşan kaos itibariyle Mart’tan itibaren ticaretimiz bir anda kesildi. Hemen arkasından Irak pazarı bir anda durdu. Temmuz ve Ağustos tamamen sıfırla geçti. IŞID terörü alımın durmasına neden oldu. Aslında o dönemlerde biraz daha agresif olarak ticaret yapılabilirdi. Ancak bu sefer alacak riski oluşuyor. Paranızı alabilecek misiniz? Ticarette buda önemli. Yani pazardan kaynaklanan yüzde 80’lik bir durgunluk söz konusuysa yüzde 20’de bizden kaynaklanan risk durgunluğu oldu. Bu da bizi yeni pazarlara ve yeni yatırımlara yöneltti. Aslında bu oluşan kriz ve durgunluk vasıtasıyla yıllardır yöneldiğimiz pazarlar haricinde yeni yeni potansiyellerde bulmaya başladık. Böylelikle ihracatta dar olan pazarı genişletme çabası içine de girmiş olduk.”

November - December 2014 • DECOR 21


Elsan Elyaf expands actIvItIes Has been active for 41 years in the industry, Elsan Elyaf, the first producer of polypropylene in Turkey, expands its market coverage with its squared carpets and contract carpet solutions offered for offices, hotels and residences… Established in 1974 in Orhangazi, Bursa, Elsan Elyaf company is the first factory in Turkey to produce polypropylene fibers. “We have been producing with a mission to produce better products thanks to the latest developments in technology,” says, Hakan Sirin, Domestic Sales Manager, who emphasize on being a trustable solution partner for its customers. “We are continuously developing our management standards and our product varieties by utilizing eco-friendly materials. We work hard in this regard, in our central office in Camlica, Istanbul where our quality improvement activities were also carried out. He said, “We have been an active player in carpet 22 DECOR • November - December 2014

production industry for 20 years, especially in the special production of boucle carpet which adds value on our brand equity. We export most of our production and we have been in all the markets we should be in. Having a production capacity of 10 million sqm. non-woven kinds have the highest potential in markets. Recently we have increased the production of home type of high quality fair carpets. I can say that we are the biggest producer of non-woven carpets in Turkey. We have niche products for hand knitting yarns.” Latest target of the company is to get a share in contract carpet market that has 4.5 million sqm. potential sales. Having partnership with foreign companies, the company plans to enter this segment with products that will be sold under Elsan Collection name. “This potential excites us”, says Haluk Cakar, Domestic Sales expert. “We have great expectations for Elsan Collection. We entered to offices with squared carpets, to high segments with contract carpet varieties. We can also produce carpets on project basis depending on the color and pattern choices of the customers. Though very young in the segment, we already have won two great hotel projects. Presently we buy products and materials from abroad, however, we will produce them domestically. There seems to be a potential for 4.5 million sqm. sales in this category. Our objective for the short term is to get 5 % share, than up to 15 % in the future.” Middle Eastern countries and neighbors of Turkey are major


markets for carpet trade. Gurkan Ildas, foreign trade manager, explains, “Actually, the first half of the year was highly successful for us. Closing of Libyan market was the beginning of stagflation, than came the problems in Palestine and Syria. Iraq is a major market for us, 33 % of our production is sold in this market. Palestine’s share was 23 %. England market follows suit with a share of 22 %. Customers in England buy hand-knitting yarns. Problems and developments in these countries recently we encountered halted our exports. Terror waves in the region are a serious problem for exporters and us. These and other developments in domestic market have forced us to seek new market, new opportunities and new products to backlash our sales.”

Hakan Şirin Elsan Elyaf Yurtiçi Satış Müdürü

Haluk Çakar Elsan Elyaf Yurtiçi Satış Uzmanı

November - December 2014 • DECOR 23


24 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 25


26 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 27


28 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 29


30 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 31


32 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 33


Bienal

34 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 35


36 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 37


İstikbal hayatın tüm renklerini taşıyor

İstikbal, 2015 yılı için hazırladığı yeni halı koleksiyonuyla evleri yine en güzel renklerle şıklaştırmaya hazırlanıyor. İstikbal koltuk takımlarıyla da konsept oluşturacak şekilde tasarlanan yeni halı koleksiyonu tüm mağazalarda satışa sunuluyor. İstikbal, 2015 yılı için hazırladığı yeni halı koleksiyonuyla evleri yine en güzel renklerle şıklaştırmaya hazırlanıyor. İstikbal koltuk takımlarıyla da konsept oluşturacak şekilde tasarlanan yeni halı koleksiyonu satışa sunuldu. Hayatın her anından esinlenerek tasarlanan İstikbal 2015 halı koleksiyonu, neşe, ışıltı ve romantizm dolu renk ve desenleriyle evlere konuk oluyor. İlk adımların üzerinde atıldığı, evlerin neşesine ve hüznüne şahit olan İstikbal halılar, zengin renk ve desenlerden oluşan koleksiyonuyla göz kamaştırıyor. İstikbal Halı, modernden klasik tasarımlara, gelenekselden koltuk takımlarıyla uyumlu konsept tasarımlara, çocuk odasından mutfak ve banyoya kadar geniş bir yelpazede ve zengin tasarımlarıyla tüketicilerinin beklentilerini karşılayarak, yenilikçi yapısıyla 2015 yılında da sektörde adından söz ettirmeye hazırlanıyor.

38 DECOR • November - December 2014


IstIkbal carrIes all the colors of lIfe

Istikbal, with the new carpet collection it prepared for the year 2015, is getting ready to make homes stylish with the most beautiful colors. New carpet production designed to make a concept with the Istikbal seating groups, is displayed in all the stores. İstikbal, with the new carpet collection it prepared for the year 2015, is getting ready to make homes stylish again with the most beautiful colors. New carpet production designed to make a concept with the İstikbal seating groups, is displayed in all the stores. İstikbal 2015 carpet collection designed with the inspiration of every moment in life, is being a guest with its colors and designs full of joy, glimmer and romanticism. İstikbal carpets, on which the first steps are taken, witnessing the joys and sadness of homes, dazzle with the collection made up of rich color and designs. İstikbal Halı is getting prepared to make a distinguished name for itself in the sector in the year 2015 through its innovative structure as well as meeting the demands of its consumers through a wide range of rich designs such as modern and classical designs, traditional and concept designs that are compatible with seating groups, kid’s room, kitchen and bathroom.

November - December 2014 • DECOR 39


40 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 41


Bellona’nın farkı teknolojisinde... Ev modasının öncüsü Bellona, halı koleksiyonuyla her evin havasını değiştiriyor. Son teknolojiyle kendi fabrikasında ürettiği halılarla Bellona, koltuk takımlarıyla uyumlu, zevkli ve eşsiz bir şıklık oluşturuyor. Bellona, halı koleksiyonuyla girdiği her evin havasını değiştiriyor. Son teknolojiyle kendi fabrikasında ürettiği halılarla Türkiye’de ilk kez 26 rengi bir arada kullanan Bellona halı, koltuk takımlarıyla uyumlu, zevkli ve eşsiz bir şıklık oluşturuyor. Bellona’nın kendi üretim tesisinde tasarlanan ve üretilen Bellona halılar sıcacık renkler, birbirinden güzel desenler ve modern bir tarz ile hayata geçiyor. “YILDA 4 MİLYON METREKARE HALI ÜRETİM KAPASİTESİ ” Kayseri’deki 60 bin metrekarelik kapalı alana sahip modern üretim tesislerinde, yıllık 4 milyon metrekarelik halı üretim kapasitesi bulunuyor. Yaklaşık 30 kişilik Ar-Ge ekibi ile tasarımını ve üretimini kendi gerçekleştirdiği halılara inovatif yaklaşım getiren Bellona, halı sektörüne ilkleri de kazandırıyor. Biorytmic teknoloji ile üretilen Bellona halılar, apre özelliğindeki mineraller sayesinde, titreşim enerjisi yayarak vücut iletişimini harekete geçiriyor ve halı ile temas edildiğinde stresin azalmasına, insanın kendisini yenilenmiş ve rahatlamış hissetmesine yardımcı oluyor.

42 DECOR • November - December 2014


IN THE DIFFERENT TECHNOLOGY OF BELLONA

Bellona, the leader of the house fashion, changes the air of every home with the carpet collection. Bellona creates a discriminating, unique and harmonized elegancy with the seat set and the carpets it produced in its factory by using high technology. Bellona, changes the air of every home it entered with the carpet collection. Bellona Carpet, using 26 colours together for the first times in Turkey in the carpets produced by high technology creates a discriminating, unique and harmonized elegancy with the seat set and the carpets it produced in its factory by using high technology. Bellona carpets produced and designed in Bellona’s own production site realize with hot colours, ornaments which are more beautiful than one another and modern style.

munication by spreading vibration energy thanks to minerals which have finish feature and it helps people to eliminate the stress and feel as if they are refreshed and relaxed when contacting with the carpet.

‘CAPACITY TO PRODUCE 4 MILLION METREKARE IN A YEAR’ There is a carpet production site comprised of 4 million metre care in the production site having an indoor area, 60.000 metre care, in Kayseri. Bellona forms an innovative approach to the carpets it produced and designed with research and development team, including nearly 30 workers and it also gains the first things to the carpet sector. Bellona carpets produced via biorhythmic technology triggers the body comNovember - December 2014 • DECOR 43


44 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 45


DOMOTEX Turkey 2015 şahane şekilleniyor! DOMOTEX Turkey fuarı, Türkiye ve Ortadoğu’da halı ve yer döşemeleri sektörünün hem katılımcı hem de ziyaretçi anlamında en önemli uluslararası fuarı. İlk sayısı 2014 yılında yapılan Domotex Gaziantep fuarının devamı niteliğindeki Domotex Turkey kısacık tarihine rağmen hem katılımcı firmalar hem de ziyaret eden profesyoneller açısından uluslararası kimliğini hak etti. Fuar, hem Türkiye’de hem de Orta Doğu’da bulunan büyük pazar imkanlarına ulaşmak yolunda halı ve yer döşemeleri sektörüne çok büyük imkanlar sunuyor. Gaziantep şehri Türkiye’nin güneydoğusunda bulunuyor ve Türk halıcılık sektörünün en önemli merkezi konumunda. Böl-

gede çok sayıda halı üretim tesisleri bulunuyor ve Türkiye’nin toplam halı üretiminin yaklaşık %70’i Gaziantep’te üretiliyor. 2015 yılında da arz ve talebin buluşmasında çok önemli bir platform olacak olan Domotex Turkey hem yurt içinden hem de Orta Doğu’dan gelecek sektör profesyonellerini ağırlayacak. Fuar, Türkiye’den ve Orta Doğu’dan sektördeki en üst seviye karar vericilerin ziyaret ettiği bir buluşma yeri. Fuarın 2014 sayısını 7400 ziyaretçi gezerek sektördeki en son ürün ve gelişmeleri izledi.

DOMOTEX Turkey 2015 shaping up excellent! DOMOTEX Turkey is the trade fair for carpets and floor coverings for Turkey and the Middle East stands for internationality in terms of exhibitors and visitors. The fair represents the continuation of DOMOTEX Gaziantep, first staged in 2014, enhancing the event´s international character in terms of exhibitors and visitors and offering participating companies from all carpet and floor covering sectors an outstanding opportunity to reach the relevant markets in Turkey and the Middle East.

* Architects * Interior designers * Building contractor firms * Importers / Exporters * Manufacturers * Decorators * DIY stores * Hotel owners * Property developers

Gaziantep in the southeast of Turkey is the major hub for the carpet trade in Turkey. Numerous production plants are located in the region and about 70% of the Turkish carpets are produced in this area. There will be in 2015 again an excellent opportunity for all international suppliers to present their latest products and collections to the trade visitors from Turkey and the Middle East. DOMOTEX Turkey is the ideal meeting point for the top decision makers of the flooring industry in Turkey and the Middle East. This year 7,400 visitors showed up at the fairgrounds in Gaziantep to get the latest news and information.

FACTS + FIGURES 2014: * 159 Exhibitors participated on 22.275 sqm (net). * Participation from Turkey, Belgium, Uzbekistan, U.A.E. and Saudi Arabia. * Referring exhibitor survey results, 87% of exhibitors were satisfied with the fair. * Throughout 4 days, 7.402 registered attendees visited DO MOTEX Turkey. * Referring visitor survey results, 72% of them are decision makers.

Products: * Hand-made carpets, Rugs and Mats * Machine-made Carpets, Rugs and Mats * Textile Floor Coverings (Wall-to-wall) * Laminate, Wood and Parquet * Resilient Floor Coverings * Fibres, Yarns and Textiles * Laying Skills, Cleaning and Application Technology Visitor profile: * Wholesalers * Retailers 46 DECOR • November - December 2014

Why to be there? * Gaziantep is the main centre of the Turkish carpet trade which enjoys an excellent reputation in the world. * Gaziantep has been established as a trade center for carpets in Turkey and Middle East * Turkish building sector was growing in 2013 by +7%. Until 2018 Turkey needs 4,1 Mio. new flats. * Huge construction programs within the next years with excellent business opportunities for flooring companies. * Media Channels (TV, radio, newspapers and magazines etc.) as well as international level to attract the maximum number of professional visitors from Turkey and Middle East. Invitation of buyer delegations, direct mailings, great support from associations and chambers of commerce, etc. * DOMOTEX is the leading brand name for the carpet and flooring industry all over the world and its success has been established already since years. The experienced team of HFT does not only own a profound knowledge in organizing trade fairs in Turkey, but has also been deeply involved in DOMOTEX Hannover and thus is very familiar to exhibitors and visitors of the flooring industry.


November - December 2014 • DECOR 47


DOMOTEX asia/CHINAFLOOR ile “zemin kaplamada başarınızı renklendirin”

Fuarda sadece zemin kaplamalarında en son yenilikler değil yeni konularda yapılacak olan etkinlikler DOMOTEX asia/ ve ilginç konferanslar da sektörün CHINAFLOOR’un gelecek gelişmesine katkıda bulunacak. 140 randevusu 24-26 Mart 2015 bin metrekare brüt alan üzerinde yapılacak olan fuarda 5 hol halı ve kilim tarihlerinde ürünlerine, 4 hol de ahşap, laminat, bambu ve diğer sert zemin kaplama malzemelerine ayrılacak. 2014’te başlatılan “El Halısı Dünyası” konsepti de yine sahnede olacak. “Zemin kaplamada başarını renklendir”, fuarın 2015’de yapılacak olan 17.cisinin sloganı. Parlak ve canlı renkler bu fuarın birçok ana sergi kategorisinde dikkatleri çekecek. Renklendirme sloganı bu önemli B2B etkinliğine katılımcıların şahit olacakları özel bir atmosferden öte Asya inşaat ve zemin kaplama pazarlarının sunduğu imkanları gösteren bir imge olacak. Bilindiği gibi Çin inşaat sektörü yakın tarihlerdeki mevcut binaların yenileme çalışmalarından dolayı batı ürünlerine büyük bir rağbet ortaya çıkardı. Üst sınıf zengin insanların durmadan büyüdüğü bir ülke olan Çin’de ürünlerin orijinleri, yani “made in ...” etiketleri çok çok önem kazandı. Bu durum zemin kaplamaları ve ilgili sektörlerde de aynı. Bu yüzden, özellikle Çin’de iyi imajı olan “made in” etiketli ürünler için bu fuar çok büyük imkanlar sunuyor.

48 DECOR • November - December 2014


“Color your success In floorIng” wIth DOMOTEX asIa/CHINAFLOOR

The next appointment with DOMOTEX asia/CHINAFLOOR is coming together for its 17th edition in 2015, taking place on March 24-26. The show will present not only the latest in flooring, but also new themed areas and interesting conference topics to further support the industry development. With140,000sqm of gross exhibit space, DOMOTEX asia/CHINAFLOOR will include 5 halls dedicated to carpet and rugs, 4 halls dedicated to wood, laminate, bamboo and other hard floors as well as 3 halls (one more compared to last year) dedicated to resilient commercial and industrial floorings with LVT leading this product category. The “World of Handmade Carpets” concept is coming back after a first launch edition in 2014 in hall W5, while the wood sector is back to the East halls of the Shanghai New International Exhibition Centre. “Color the Success in Flooring” is the new slogan accompanying the 17th edition of this leading international trade event. Echoing the 2015 show key visual which presents in bright and shining colors some of the main exhibit categories, “Color the Success in Flooring” refers not only to the special atmosphere that the attendees experience at this exciting B2B event, but also to the positivity of the Asian construction and flooring markets. As a matter of fact, the construction market in China, especially the recent trend of renewing existing buildings, is continuously increasing the demand for “Made-in-the-West” products. In China, where the upper class is growing at an incredibly fast pace, the “Made-in” is getting momentum also among the flooring industry, with health and design being the top reasons for choosing imported products. Gerflor’s international sales & marketing director, Pierre Convers, exhibiting since many years, said in 2014: “Asia and China are really in the middle of the strategy for Gerflor. It’s one of the fasted

growing areas. […]DOMOTEX asia/CHINAFLOOR is getting more and more professional year after year. […] We are very satisfied not only with the quantity but also with the quality of the meetings we have onsite. The visitors have really clear ideas and precise needs now and they come to DOMOTEX asia/CHINAFLOOR to see innovations and new products.” Gerflor and many other exhibitors chose DOMOTEX asia/CHINAFLOOR to launch their products in 2014. The InnovAction Flooring campaign, running for the third time in 2015, will reveal once again the newest products developed by the industry specifically for the Asian needs but also for the global markets. This campaign has already become one of the favorite tools for manufacturers’ products launches. GreenStep Asia Awards, organized by FCW and hosted by the show, is also coming back in March 2015 for its second edition. This is the only awards program giving recognition to the green flooring solutions realized in Asia-Pacific. After a record booth space rebooking performed onsite in March 2014, the show has been selling very fast over the past 5 months. As of today, the space sold is already 73% of the total exhibit area. Not only most of the companies confirmed their participation after the good results in 2014, but many new companies have been in contact with the organizers to secure their exhibit space in 2015. The online registration system is now open! International visitors can get their free entrance tickets by simply registering at domotexasiachinafloor.com. The online registration gives access to online visitors services including the possibility of getting in contact with the show exhibitors before the show and wisely planning the visit to this big event. November - December 2014 • DECOR 49


İder’in kilim desenli halıları evinize mistik bir hava katıyor... Modern ve canlı mobilyalarıyla öne çıkan İder Mobilya, kilim desenli halı çeşitleriyle da dikkat çekiyor. 7 farklı desene sahip halılarıyla İder Mobilya, kilim desenli halılarıyla evinizi mistik bir havaya sokuyor. Eskiye dönüşü İder Mobilya ile yaşayın Evin baş tacı olan halılar motif ve desenleriyle evlerin havasını değiştiriyor. İder Mobilya Siesta koleksiyonundaki halılar ile ev yaşamını renklendiriyor. Sık dokuması ve yumuşaklığıyla İder Mobilya’nın Siesta koleksiyonundaki 7 halı modeli ile evinizde eski ve yeninin müthiş uyumunu yaşayabilirsiniz.

Ider’s carpets havIng rug ornaments Is gIvIng a mystIc aIr to your home… İder Mobilya, which becomes prominent thanks to its modern and living furniture, has attracted attentions with its various carpets with rug ornaments. İder Mobilya has been giving a mystic air to your home by the carpets with rug ornaments. Experience old times with İder Mobilya Carpets, the main part of the houses, change the air of the houses with their motives and ornaments. İder Mobilya is colouring the house life thanks to its carpets in Siesta collection. You can witness the perfect harmonization of the old and new via 7 carpet models in Siesta collection of İder Mobilya.

50 DECOR • November - December 2014


Kaşmir bayileri Abant’ta buluştu... Kaşmir Halı’nın her yıl periyodik olarak düzenlediği Toptancı Bayiler Toplantısı bu yıl Bolu Abant’ta gerçekleşti. Kaşmir Halı’nın 2014 yılı Sonbahar-Kış kampanyalarını, satış stratejilerini ve yenilikleri değerlendirmek üzere düzenlenen periyodik Toptancı Bayiler Toplantısı 19-21 Eylül tarihleri arasında Büyük Abant Otel’de gerçekleşti. Tüm bölge bayilerinin hazır olduğu toplantıya, Kaşmir Halı ekibi ve Gülsan Group Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu ev sahipliği yaptı. Tüketici talepleri, yeni kaliteler, fiyat stratejileri, reklam ve satış kampanyaları, yenilikler ve müşteriye yönelik sadakat programlarının tartışıldığı toplantı, Abant’ın muhteşem sonbahar dekorunda keyifli geçti. YENİ YATIRIMLAR YOLDA... Toplantı sonrası açıklama yapan Gülsan Group Yönetim Ku-

rulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu; “Kaşmir Halı’nın bölge bayileriyle periyodik olarak bir araya gelmek, stratejilerimizi oluştururken deneyim ve önerilerinden yararlanmak bizim için çok önemlidir. 2014 yılı Sonbahar Kış dönemine çok güçlü bir reklam kampanyası ile giriyoruz. Toptancı bayilerimizin gücü ve bölgelerindeki hakimiyetleriyle 2014’ü de hedeflediğimiz başarı grafiğinde kapatacağız.” dedi. Kaşmir Halı’nın 2015 yılında hem üretim hem de satış hacmini artıracağına dikkat çeken Topçuoğlu, “Ek makina parkımız bir kaç ay içinde faaliyete geçecek, daha geniş bir müşteri profiline çok daha geniş bir skalada kalite üreteceğiz. Tüm bölge bayilerimiz de bu heyecana ortak.” dedi.

Kaşmir retailers met in Abant... Wholesaler Retailers Meeting that Kaşmir Halı organizes each year periodically took place in Bolu Abant this year. Wholesaler Retailers Meeting, which is held to evaluate Kaşmir Halı’s 2014 Fall-Winter campaigns, sales strategies and innovations, took place in Büyük Abant Otel on 19-21 September. The meeting, in which all our region retailers were present, was hosted by Kaşmir Halı team and Chairman of the Executive Board of Gülsan Group Mustafa Topçuoğlu. The meeting, in which consumer demands, new qualities, price strategies, advertisement and sales campaigns, innovations and customer oriented loyalty programs are discussed, was a pleasant event in Abant’s magnificent fall decor. NEW INVESTMENTS ON THE WAY... Making a statement after the meeting, Chairman of the

Executive Board of Gülsan Group Mustafa Topçuoğlu said: “It is very important for us to come together with the region retailers of Kaşmir Halı periodically and make use of their experience and suggestions while creating our strategies. We are entering to the year of 2014 Fall Winter season with a very strong advertisement campaign. We will be closing the year 2014 at a success graphic we aimed as well through the power and dominance of our wholesale retailers over their region.” Topçuoğlu, emphasizing that Kaşmir Halı will increase both the production and the sales volume in the year 2015 said: “An additional machinery park will commence its operation in a few months, and we will be producing at a larger scale for a wider range of customer profiles. All our region retailers share this excitement.”

November - December 2014 • DECOR 51


52 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 53


İşte Türkiye’nin yeni logosu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan yeni Türkiye marka logosunu tanıttı.

Yeni logo ve slogan hakkında bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Turkey: Discover the Potential”, yani ‘Türkiye: Gücü Keşfet’ sloganının yeni Türkiye’nin özgüveninin simgesi olduğunu söyledi. Bundan sonra ihraç edilen Türk ürünlerinde tanıtım etiketi olarak “Made in Turkey” yerine “Turkey; Discover the Potential” sloganının bulunacağını belirten Cumhurbaşkanı, “Yeni Türkiye yolundaki iddiamız için güzel bir ifade” diye yeniliğe olan güvenini de ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen “Türkiye Markası” tanıtımına katıldı. Toplantıda konuşan Erdoğan, yeni tasarımın Türkiye’ye mal olacağını belirterek, “Esasen buna benzer süreçleri tıpkı böyle bir heyecanla yaşamıştık. 28 Ocak 2004’te bir yasa çıkardık. Türk Lirasından altı sıfır atılması sürecini başlattık. Yeni Türk Lirası adı altında yeni paraları 1 Ocak 2005 tarihinde tedavüle çıkardık. Bu yeni banknot ve madeni paraların tanımını da biz

54 DECOR • November - December 2014

yapmıştık. Yeni Türk Lirası o dönemde mevcut paralarla aynı tasarımı taşıyordu ancak altı sıfır olmaksızın basılmıştı. Ardından 1 Ocak 2009 yılında milletçe yine bir başka heyecanı yaşadık. Geçici olarak tedavüle girmiş Yeni Türk Lirası’ndan yeni ibaresini kaldırdık. Dünyanın ilgiyle izlediği çok başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Altı sıfırın atıldığı yeni paramız tüm dünyada beğeni topladı. Türk Lirası nihayet itibarına yeniden kavuştu. Bugün yaşadığımıza benzer bir heyecanı Türk Lirasının simgesini hazırlarken ve açıklarken yaşadık. Dünyadaki tüm güçlü ve saygın para birimlerinin bir logosu vardı. Ancak Türk Lirası için sadece TL kısaltması kullanılıyordu. Bir logo hazırlandı kamuoyuna tanıtıldı. Bu logo da hızla yaygınlaşarak vatandaşlar tarafından kullanılmaya başlandı. Şu anda çarşıda pazarda bu logonun kullanıldığını görüyoruz” diye konuştu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de toplantıda bir konuşma yaparak yeni logo ve sloganın önemini ve ekonomideki olumlu gelişmeleri anlattı.


Turkey’s new logo Introduced A new logo, “Turkey; discover the potential” that replaces the old “Made in Turkey” symbol on exported Turkish origin goods was introduced at a ceremony attended by President Recep Tayyip Erdogan at the Turkish Exporters Assembly (TIM) in Istanbul on September 28. ISTANBUL — Turkish President Recep Tayyip Erdogan announced that a new logo would be used on products produced in Turkey. at the Turkish Exporters’ Assembly’s (TIM) presentation on Sunday.

up new global brands in order to compete with the world,” Erdogan advised, and stressed that major economies like the U.S. or Japan keep their economies strong with their global brands.

President Erdogan said, “We will promote Turkish products all around the world with this new logo and with “Turkey Discover the Potential” slogan.”

Turkish Economy Minister Nihat Zeybekci also made a speech at TIM’s presentation and pointed out that the Turkish foreign trade volume rose up to 475 billion USD from 5 billion USD in early 1980’s. Nihat Zeybekci stated that average export price per kilogram for Turquality – a government funded program to increase and strengthen Turkish brands – firms was USD 3.28, while for the rests of Turkish exports the average was USD 1,54.

Calling the new logo and slogan a symbol of ‘The New Turkey’s self-confidence, Erdogan pointed out the growth trend of Turkish economy and exports and praised TIM members for their efforts to reach the major export target of Turkey; USD 500 billion by 2023. “Turkey should build

November - December 2014 • DECOR 55


Cari açığı kapatmanın en iyi yolu, katma değerli mal üretip ihraç etmek TETSIAD Başkanı Küçükçalık, “Katma değeri yüksek ürün ihracatı ve içeride üretilen ikame ürün cari açığın kapanmasında önem taşıyor”

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) ülkemizin kanayan yarası cari açık sorunu için katma değerli ürün üretimine dikkat çekiyor. Üye markaları ile sektörü her zaman daha ileri taşımayı hedefleyen TETSİAD için cari açığı kapamanın yolu, katma değeri yüksek mal ihraç etmek ve yurt içinde üretilen ikameleri kullanmak.

öncelikli olarak kendi üretimine sahip çıkması, kurulu üretim kapasitesini haksız ithalata karşı etkin şekilde koruması gerekiyor.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD), Türk ev tekstili sektörünün içinde bulunduğu durumu değerlendirerek, her sektör ve özelliklede ülkemiz için tehdit taşıyan cari açık sorununa olası çözümler getirmeyi hedefliyor. Çatısı altında bulunan çok sayıda marka ile katma değeri yüksek ürün ihracatına önem veren TETSİAD, alınabilecek en iyi önlemin, kaliteli ve farklı inovatif ürünler üreterek, daha değerli ihracata yönelerek, döviz girdisini arttırmak olduğunu savunuyor.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Yaşar Küçükçalık konu hakkında şu şekilde konuştu; “Cari açık Türkiye’nin çok önemli yapısal bir problemidir. Cari açığın temel belirleyicisi de ticaret açığıdır. Ticaret açığı, ihraç ürünlerinden elde edilen değerin ithal ürünlerden elde edilen değerden az olması sonucunda ortaya çıkan bir problemdir. Bu problemin temel nedenlerinden birisi; ihraç ettiğimiz sanayi ürünlerinin hammaddelerinin, ithalat yoluyla elde edilen pahalı ara mallar olmasıdır. Bu nedenle dış ticaret açığını kapatmak amacıyla alınabilecek en temel tedbirlerden biri, sanayi malları üretiminde kullanılan ara mallarda dışa bağımlılığı azaltmaktır. Bu konuda Ekonomi Bakanlığımız GİTES Projesini yürüterek ara mallarda, mümkünse içeride üretilen ikameleri kullanmak üzerine bir çalışma yapmaktadır. Alınabilecek bir diğer tedbir ise katma değeri yüksek ileri teknoloji

Ev Tekstili sektörü, Türkiye’nin katma değeri en yüksek sektörlerin başında geliyor. Katma değeri yüksek ürün üretimi ve ihracatı Türkiye’nin cari açığını kapanması adına önem taşıyor. Türkiye gibi yüksek cari açık problemi yaşayan bir ülkenin 56 DECOR • November - December 2014

Cari Açığı Kapamanın İki Yolu; “GİTES Projesi ve Katma Değeri Yüksek Mal İhracatı”


ürünleri ihracatını artırmak ve ithalatını azaltmaktır. Başka bir deyişle, yurtdışına daha pahalı mal satarak yurtdışından daha ucuz mal alımı yapmaktır. Ev tekstili sektörü ticaret açığını azaltabilecek bu iki tedbiri de bünyesinde barındırmaktadır. Sektörümüz ithalata bağımlılığı çok az olan net ihracatçı bir sektördür. Sektör, mümkün olduğunca yerel girdi kullanarak 2013 yılında 430 milyon Dolarlık ithalata karşılık 3,3 milyar dolar tutarından bir ihracat gerçekleştirmiştir. 2014’ün ilk altı ayında ise 1.7 milyar Dolarlık ihracata karşılık 221 milyon Dolarlık ithalat yapılmıştır. Genel anlamda bakıldığında Türk Ev Tekstili Sektörü, gerek kalite, gerek teknolojik yeterlilik anlamında dünyadaki tüm rakipleri ile başa baş mücadele edebilmekte, hatta pek çok özelliği ile öne geçerek rekabet gücünü sürdürülebilir kılmaktadır. Bu da, şu anda dünyada ev tekstili sektörü ile ilgili her ne ürün üretiliyorsa aynı ürünün ve daha kalitelilerinin ülkemizde de üretilebileceği anlamına geliyor.”

şındaki müşterilerinin beğenilerine sunan marka sayımız çoğalmakta. Türkiye’nin en gelişmiş sektörlerinden birisi konumunda olan ev tekstili, 2000 yılından bu yana yıllık ortalama yüzde 5 ihracat artışı ve 2013 yılı sonu itibarıyla 3.3 milyar Dolarlık ihracat performansı ile gelecek için umut vaat ediyor.

Ev tekstili sektörü mevcut makina parkı, modern teknolojisi, yetişmiş, eğitimli işgücü, bilgi birikimi, tecrübesi, geniş ürün gamı, tasarım açısından zenginliği, kendi yarattığı ve yurtdışında tanıttığı markaları ile sektör adına büyük yollar kat ediyor. Her geçen gün, kendi koleksiyonunu üreterek, yurt dıNovember - December 2014 • DECOR 57


The most effectIve way to close the gap of trade defIcIt Is to export value added products TETSIAD, the association of home textile industrialists and businessmen in Turkey, pointed out the importance of value added products in the economy, and advices to use domestically produced inputs in manufacturing of the exported goods.

The association aims to help its members in solving their problems. All members of TETSIAD have great potential in closing the foreign trade gap. It is advised that member companies should emphasize on the exports of high value added products. Home textile industry is one of the industries having highest value added potential among other industries. Countries having high imbalance in their foreign trade accounts such as

58 DECOR • November - December 2014


Turkey should find solutions for this problem and should prefer domestic sources in their efforts to produce value for the markets. They have also to protect their domestic markets against foreign companies. In this regard, Yasar Kucukcalik, president of the association of home textile industrialists and businessmen, said, “Current account deficit is an important structural problems of Turkey. Its basic determinant is foreign trade imbalance. If you sell your valuable goods in export markets below their price in domestic markets and import goods from abroad at higher prices, the foreign trade deficit occurs. In order to improve the balance, you have to reduce dependence of the economy on imported goods. In this regard, the ministry of economy is carrying out a study with an aim to substitute imports with domestic products, under Gites Project. The other way to reduce the deficit is to increase the sale of high technology products in export markets. That means to sell more value in abroad at higher prices and to buy good at lower prices. Home textile industry has such a potential to do these both. By importing what is cheap and by selling what is valuable in export market. The industry exported 3.3

billion dollars worth of good in 2013 while by importing only 430 million dollars of goods from abroad. In the first half of the year 2014, the sector sold 1.7 billion dollars of goods in export markets, and imported only 221 million dollars worth of inputs. In general, Turkish home textile industry is capable of compete with all rivals in the world with its both quality and technological abilities. It has a sustainable competitive power in export markets. That also means that Turkish home textile industry is able to produce every and better products that markets demand.� Home textile industry in Turkey has latest technological structure, educated human resources, accumulated knowledge, experiences, wide range of product portfolio, powerful and valuable brands. They produce their own collection and even increasing the number of brands they have that offer value for the tastes of foreign customers. It is also one of the most developed industries in Turkey, with its annual sales that increase 5 % on average, and with its sales volume of about 3.3 billion at the end of 2013, home textile industry promising more in the future.

November - December 2014 • DECOR 59


60 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 61


Duvarda kumaş etkisi... Rasch Textil, kumaş trendlerinden ilham alan yeni duvar kağıdı koleksiyonu ‘Comtesse’ ile özel dokuları yaşam alanlarına taşıyor. Farklı malzemeleri kullanarak duvar kağıdında lüks yüzeyler ve farklı doku alternatifleri sunan HannaHome’un temsilcisi olduğu Rasch Textil markası, yeni duvar kağıdı koleksiyonu Comtesse ile doku ve renk birleşimlerinin ayrıcalığını yaşam alanlarına taşıyor. Güncel trendlerden esinlenerek oluşturulan koleksiyon, çiçek ve damask motiflerinin çizgili ve düz desenlerle birlikte sunulduğu ustaca tasarlanmış desen kombinasyonları, özel kumaş görünümlü elyaf dokusu ve geniş renk skalası ile dikkat çekiyor… Renk paletinden altın, krem, kahve, gri, mavi ve bej tonlarının ağırlıkta kullanıldığı Comtesse koleksiyonu, Rasch Textil’in tüm koleksiyonlarında olduğu gibi, insan sağlığına zararlı hiçbir maddeyi barındırmamasının yanı sıra temizlenebilme, güneş ışınlarına dayanıklılık gibi birçok kalite ve teknik özelliğe sahip.

62 DECOR • November - December 2014


FabrIc ImpressIon on wallpaper!

Inspired by fabric trends the ‘Comtesse’ collection of Rasch Textile carries special textures to living spaces Represented by HannaHome in Turkey Rasch Textile continues to offer innovative solutions for home décor. Using different materials to offer luxury surfaces and different texture alternatives Rasch Textile brand’s new collection ‘Comtesse’ offers excellent combination of color and texture to living spaces. The collection, which was developed with the inspiration of dated trends, has been produced with special floral and damask motifs combined with stripe and plain designs in an

expert way offering exclusive fabric appearances with its finishing texture and wide color dial plate. Painted with golden, cream, coffee, grey, blue and beige shades from the color scale, the Comtesse collection has no hazardous additives as is the case for all products of Rasch Textil. They also have a lot of important quality and technical features as being cleanable, resistant to sunlight, etc.

November - December 2014 • DECOR 63


NELLY RODI 2014-2015 SONBAHAR KIŞ TRENDLERİNİN TEMASI

“HAYAL ET”

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD), dünyaca ünlü tasarım markası Nelly Rodi tarafından hazırlanan 2014-2015 Sonbahar/ Kış trendlerini açıkladı. Bu yılın teması “Hayal Et”. Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) iş birliği yaptığı dünyaca ünlü tasarım firması Nelly Rodi tarafından hazırlanan, ev tekstilinin 2015 Sonbahar-Kış trendlerini açıkladı. “Hayal Et” teması üzerinde belirlenen trendler, Bling Bang (Lüks Patlaması), Happy Harlequin (Rengarenk Mutluluk) ve Wonder Wild (Doğa Mucizesi) olmak üzere üç ana başlık altında toplanıyor. NELLYRODI: “IMAGINE! /HAYAL ET’!” Deneyimlerle dolu bir oyun alanı olan yaşam tarzı, bu yıl hayallerini gerçekleştirmek üzere yola çıkıyor. Bu kadar hassas bir sosyo-ekonomik ortamda, hala icat edilecek çok şeyin olduğu fantastik bir dünyaya önem vermek güzel bir his. Hayal gücümüzü yanımıza alarak gerçekliğin kapılarını olumlu bakış açısına ardına kadar açıyoruz. Sürekli dekoratif değişikliklerin yapıldığı ev bir sahneyse, tüketici de yönetmendir. Dekorasyon kendilerini ifade etmede en sevdikleri şey olduğundan, tüketicilerimiz kurgusal hayal güçlerinin dizginlerini gevşeterek hayali ve şiirsel hikayeler anlatır. Bastırılamayan derin düşünme ihtiyacı, doğal olarak, hikayeler kurgulama ve destansı maceralar anlatma arzusuyla birleşir. Modern sanatın, mimarinin, tasarımın ve güzel sanatlarla el sanatlarının değerini bilen bu modern güzellik sevdalıları, kendi belleklerini kışkırtıcı tesadüfleri ve birbirine karışmış bilim dallarını araştırarak bizi alır ve uzaklara, keşfedilmemiş diyarlara götürür… HAYAL ET! NELLY RODI 2014-2014 SONBAHAR/KIŞ TRENDLERİ • Happy Harlequin (Rengarenk Mutluluk) • Bling Bang (Lüks Patlaması) • Wonder Wild (Doğa Mucizesi) 1.WONDER WİLD (DOĞA MUCİZESİ) Konsept & İlham kaynağı Sükunet ve bolluk içinde bir mevsim havası ortamı. 64 DECOR • November - December 2014

Tüketicimiz açık alanlara atıfta bulunmayı tercih ediyor. Kırsal alanda ya da dağlarda, ağaçların arasına gizlenmiş veya neredeyse kayalara oyulmuş modern bir dağ evi. Onların evi samimi, sıcak ve sevecen. Tüketicimiz el işlerinin ve zanaatkar keşiflerinin göz önünde olmasını tercih ediyor. Anahtar Sözcükler Doğal. Sofistike. Romantik. Duyusal. İlgi uyandıran. Organik. Sıcak. Vahşi. Nazik. Temel. Yedek. Otantik. Rafine. Renkler & Uyum Aynı rengin benzer tonlarından oluşan renk paletiyle uyum ve dinginlik aranır. Kahverengiler, bejler, griler ve füme tonlarla doğal pigmentlerin nüansları elde edilir. Biraz bal rengi buna yumuşaklık katarken biraz gümüş rengi de ışık verir. Gözü yoracak hiçbir şey olmamalıdır. Motifler & Baskılar Vahşi ve stilize doğaya, ağaçların, dalların, köklerin ve damarların gölgelerine ve siluetlerine saygı. Bitki stilizasyonları: çimenler ve tomurcuklar. Lekeli veya çizgili bitkiler, rasgele suluboya izleri. Sade çizgilerin ve soyut resimlerin kullanıldığı motifler: dev fırça darbeleri, çizikli, damlalı, batikli ve gölgeli efektler. Üst üste bindirilmiş katmanları andıran dijital baskılar. Organik mozaik ve ritimler. Açık ve koyu renklerin yarattığı zıtlık. Materyaller & Finisaj Çağdaş zanaatkar metotlarıyla işlenmiş harika doğal materyaller. Dokulu görünümlerin önemi. Tekstiller: saten ve perkalin tersine yağlı ve eskitilmiş pamuk, kaynatılmış yün ve yıkanıp geri dönüştürülmüş keten. Mumlu doğal deri. Örülmüş ya da dokunmuş bitkisel lif (sisal, abaka, hasır, saz…). Uzun tüylü kürkler. Viskoz ya da pamuklu lameli mat/parlak


efektler. Jakarlar ve ağaç kabuğundan ilham alan şekillendirme efektleri. Köy tarzı (kaynamış yün, eskitilmiş pamuk…) ve rafine tarz (kristal, inciler) bir arada. Gözü yanıltan ahşap damarları ve düğümler. Kalıplanmış alüminyumdan yapılan kütükler. Ondüle el işleri ve beyaz stabilize çiçekler. Yanık, balmumlu ya da parafinli finisaj. 2. BLING BANG (LÜKS PATLAMASI) Konsept & İlham kaynağı Yerleşik geleneklere azimle karşı çıkan bu tüketiciler eşsizliğin ve istisnanın peşindedir. Kent ortamında, onların yaşam alanı benzersiz ve lükstür ve içindeki her şey kusursuz düzenlenmiştir. Kafayı sanata ve mimariye takmış bu insanlar zıtlıklardan keyif alır ve nadir olan şeylerin değerini bilerek antika bir dolabın çekiciliği ile hatları öne çıkaran çağdaş tarzı bir araya getirir. Bu yorulmak bilmez koleksiyoncu sürekli hazine arayışındadır.

Materyaller & Finisaj Flanel, janjanlı kadife, pamuk saten ve yanardöner satenler. Dokulu tekstil: Şam kumaşları, brokarlar, şekillendirilmiş jakarlar. Metalik lakeli deriler. Hayvan ve balık derileri (köpekbalığı, somon…). Üst baskılı ve işlemeleri jakarlar. Metalize mücevherli vurgular. Altın veya krom kaplama, rengarenk ve sedefli finisaj. Yanardöner payetler ve Rodoid. 3.HAPPY HARLEQUİN (RENGARENK MUTLULUK) Konsept & İlham kaynağı Tüketicilerimiz dostane bir gayretle endüstriyel binaları şaşırtıcı bir tarzda restore edip boyayarak onlara yeni bir soluk getiriyor. Bu tür karıştırıp birleştirme meraklıları bir araya gelerek pek olası olmayan tesadüfler yaratıyor. Onlara göre keşfetmek büyülü bir sanat, gelenekleri geri dönüştürüp çalkalayarak yeni ve şiirsel füzyonlar meydana getiriyorlar.

Anahtar Sözcükler Tarihi. Barok. Gerçeküstü. Yoğun. Estetik. Değerli. Çılgın. Duyusal. Dik kafalı. Duyusal. Rahatsız edici. Teatral. Acayip. İnanılmaz.

Anahtar Sözcükler Şaşırtıcı. Keşif. Titiz. Karışık olmayan. Frapan. Değişken. Geri dönüştürme. Sanat & El sanatı. Sıra dışı. Folklorik. Dinamik . Modern. Füzyon.

Renkler & Uyum Renkler kan kırmızıdan, dövme demir karasından ve mercan renklerinden oluşan kesif ve koyu bir zemin üzerinde hem acayip hem güzel bir his oluşturur. Sularda görülen mavi ve yeşil tonları. Soğuk ve sıcak tonlar birbirini yankılayarak metalik fosfor parlaklığıyla eşyanın bütününe aydınlık verir.

Renkler & Uyum Askeri beji, haki ve boz kahverengi tonlarından oluşan özenli bir renk yapısı evrensel indigo mavisi ile dağıtılmış. Neredeyse modası geçmiş canlı tonlar zamanın örtüsünü kaldırırken parlak altın rengiyle yapılan bir dokunuş aydınlık ve frapan bir hava katıyor.

Motifler & Baskılar Stilize dalgalar, damlacıklar ve ondüleler. İran tarzı, kaşmir, girişik bezeme ve birbirine geçmiş motifler. Şam kumaşları, brokarlar ve çok desenli ve işlemeli jakarlar. Çin ve Japon tarzından ilham almış motifler. Antik botanik çizimler. Lekeler, benekler, hayvan ya da balık derileri ve girişik bezemelerden oluşan şaşırtıcı karışımlar. Duyulara hitap eden, seksi çiçek motifleri: dijital baskı için güller, şakayıklar, nergis zambakları ve laleler (…). Daha çok koyu renk zeminlere işlenmiş şaşırtıcı, değişken motifler. Sedefli, fosforlu parıltı.

Motifler & Baskılar Rahatlama, ritim ve optik etki veren motifler. Renkli yüzeyler ve sırtlar: kareler, baklava desenleri, sekizgenler ve balıksırtları. Kinetik ve optik ruh. Gözü yanıltan küpler, perspektif efektleri. Folklorik referanslar stilize ve basitleştirilmiştir: neo-Fars, neo-Hintli. Ve tarzlar karıştırılmıştır: Japon mikro motifleri, İskoç tarzı ekoseler, Afrika mumları, Endonezya batikleri… Mini motifler / maksi motifler. Mozaikler. Mikro motifler stilize çiçek desenleriyle de birleştirilmiştir. Eğlenceli kırkyamalar. Gözü yanıltan örgü ve kroşe baskıları. Dijital baskılar. Materyaller & Finisaj Pamuklu, saten, perkal, geri dönüştürülmüş keten, şekillendirilmiş kadife, fitilli kadife ve parçalanmış süet. Şintz ve Jakar. Eskitilmiş ve küçültülmüş damarlı hayvan derisi ve deri. Moher örgüler için kalın dokumalar. Kilimlerde lureks iplik kullanılması. Uyumsuz renklerde ponponlar, friz örgüler, zıtlık sağlayan kordonlar, verev ve örgü süsler. Mobilya ve aksesuarlar için şeritler ve metal tokalar (askeri tarzda). Örgülü ve battaniye dikişli finisaj.

November - December 2014 • DECOR 65


THE THEME OF NELLY RODI 2014-2015 FALL WINTER TRENDS IS

“IMAGINE” Turkish Home Textile Industrialists’ and Businessmen’s Association (TETSİAD), announced the 2014-2015 Fall / Winter trends prepared by the world-wide known design brand Nelly Rodi. The theme of this year is “Imagine”. Turkish Home Textile Industrialists’ and Businessmen’s Association (TETSİAD) announced the 2015 Fall-Winter trends of home textile prepared by its cooperator Nelly Rodi. Trends defined by the theme of “Imagine” are gathered under the three main titles: Bling Bang (Lüks Patlaması), Happy Harlequin (Rengarenk Mutluluk) and Wonder Wild (Doğa Mucizesi). NELLYRODI: “IMAGINE! /HAYAL ET’!” Life style, a playground full of experiences, sets of this time to realize your dreams. In a socio-economic environment that is such sensitive, it is a nice feeling to give importance to a world which has still so many things to discover. By having our imagination with us, we fully open the doors of truth towards the optimistic perspective. If the house is a stage that continuously undergoes decorative changes, then the consumer is the director. Because decoration is their favorite in expressing themselves, our consumers let loose their imagination and tell imaginative and poetic stories. Irrepressible need for deep thinking, naturally, unites with the desire to fictionalize stories and tell epic adventures. This modern beauty’s lovers, who appreciate the value of modern art, architecture, design, fine arts and handcraft, drag as by searching their own minds, inciting coincidences and mixed scientific areas and take us to far, undiscovered lands … IMAGINE! NELLY RODI 2014-2014 FALL/WINTER TRENDS • Happy Harlequin (Rengarenk Mutluluk) • Bling Bang (Lüks Patlaması) • Wonder Wild (Doğa Mucizesi) 2. WONDER WİLD (DOĞA MUCİZESİ) The Concept & Source of Inspiration A season atmosphere full of tranquility and abundance. Our consumer prefers referring to the open areas. A modern 66 DECOR • November - December 2014

mountain hut in a rural area or mountains, hidden among the trees or almost carved to the rocks. Their homes are sincere, warm and affectionate. Our consumer prefers handcrafts and craftsman’s discoveries to be under the spotlight Key Words Natural. Sophisticated. Romantic . Sensual. Intriguing. Organic . Warm . Wild . Basic. Backup . Authentic . Refined Colors & Harmony With the color palette made up of similar tons of the same color, harmony and quietness is looked for. With browns, beiges, grays and smoke tons natural pigment nuances are acquired. While some honey color adds softness in this, a little bit of silver color gives light. There must not be anything to strain the eyes. Motifs & Prints Respect to wild and stylized nature, the shadows and silhouettes of trees, branches, roots and veins. Plant stylizations: grasses and buds. Spotted or stripped plants, random watercolor marks. Motifs that plain lines and abstract pictures are used: huge brush strokes, scratched, drop, batik and shadowy effects. Digital prints reminding overlapping layers. Organic mosaic and rhythms. Contrast created by light and dark colors. Materials & Finishing Amazing natural materials processed via contemporary craftsman’s methods. The importance of textured looks. Textiles: satin and perkalin adverse oily and worn cotton, boiled wool and washed recycled linen. Waxed natural leather. Knitted or weaved vegetable fibre (sisal, abaca, matt, reeds…). Furs with long piles. Mat/bright effects with viscos or cotton


Flannel, shot velvet, cotton satin and changeable satins. Textured textile: Damascus fabrics, brocades, shaped jacquards. Metallic lacquered leathers. Animal and fish leathers (shark, salmon…). Over printed and textured jacquards. Metallise emphasizes on jewellery. Gold or Chrome plated, colourful and nacreous finishing. Changeable sequins and Rodoid.

lame. Jacquards and shaping effects inspired from barks. Village style (boiled wool, worn cotton…) and refined style (crystal, pearls) are altogether. Wood streaks and knots, having optical illusion. Slabs made from moulded aluminium. Ripple handcrafts and white stabilized flowers. Burned, oily or waxed finishing. 2.BLING BANG (LÜKS PATLAMASI) The Concept & Source of Inspiration These consumers who object to settled traditions determinedly chase the uniqueness and exceptions. Their living space in the city environment is a unique luxury and all the things in it have been organized perfectly. These people who are obsessed with art and architecture indulge in the contrasts and bring together the modern style, underlining the lines and the attractiveness of a wardrobe by knowing the value of the rare things. This dauntless collector always looks for a treasure. Key Words Historical. Baroque. Surreal. Intense. Aesthetic. Valuable. Crazy. Sensual. Opinionated. Sensual. Disturbing. Theatrical. Weird. Unbelievable Colors & Harmony Colours create both weird and beautiful feeling on the reef and dark floor comprised of blood red, forged iron black and coral colours. Blue and green tones seen in the water. Cold and hot tones by re-echoing one another brighten the whole of the item with metallic phosphorus shine. Motifs & Prints Stylize waves, droplets and corrugations. Iran style, cashmere, tracery and engaged motives. Damascus fabrics, brocades and multi ornamented and inlaid jacquards. Motives inspired from Chine and Japan style. Antique botanical drawings. Stains, spots or surprising mixes comprised of traceries and animal or fish leathers. Sensuous, sexy flower motives: roses, peonies, amaryllises and tulips (…). Surprising, variable motives shaped dark coloured floors mostly. Nacreous and phosphorus glow. Materials & Finishing

3. HAPPY HARLEQUİN (RENGARENK MUTLULUK) The Concept & Source of Inspiration Our consumers bring a new lease of life to the industrial buildings by restoring and painting them in an amazing way with a friendly effort. The people who are curious about mixing and combining create improbable coincidences. According to them, discovering is an enchanted art, they form new and poetical fusion by mixing and recycling the traditions. Key Words Surprising, Discovery, Meticulous. Not complex. Variable. Recycling. Art-Handcraft. Extraordinary. Folkloric. Dynamic. Modern. Fusion. Colors & Harmony The meticulous colour structure comprised of military beige, khaki, taupe has been distributed with universal indigo blue. Touch made with shining gold colour as old-fashioned shining tones nearly uncover the time. Motifs & Prints Relaxation, rhythm and optic effecting motives. Colourful surfaces and ridges: squares, argyles, octagons and herringbones. Kinetic and optic spirit. Illusive cubes, perspective effects. Folkloric references have been stylized and simplified. NeoPersian, Neo-Indian and the styles have been mixed. Japan micro motives, Scottish style plaids, Africa waxes, Indonesia batiks… Mini Motives / Maxi Motives. Mosaics. Micro motives have been combined with stylise flower ornaments. Funny patchworks. Illusionary knit and crochet printings. Digital printings. Materials & Finishing Cotton, satin, perkal, recycled linen, shaped velvet, cord velvet and ripped suede. Chintz and Jacquard. Animal leather and leather with worn and reduced streaks. Thick woven for Mohair knits. Usage of Lurex thread in rugs. Pompons in awkward colors, frieze knits, cordons providing contrast, diagonal and knit garnishes. Strips and Metal buckles (Military style) for furniture and accessories. Finishing with knitting and blanket stitch.

November - December 2014 • DECOR 67


Çocukların için renkli ve eğlenceli halılar

Çocuğunuzun odasını dekore ederken, onun sevdiği renklere, çizgi karakter desenlerine sahip halılar tercih ederek eğlenceli ve neşeli mekanlar oluşturabilirsiniz. Hatta İngilizce kelimelerin ya da dünya haritasının yer aldığı halılarla onun yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun odası için ilgi çekici ürünler arıyorsanız, aradığınız seçeneklere Evim.net’ten kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çocukların odalarında keyifli vakit geçirmesi, mutlu olması için onlara bulundukları mekanı renklendirecek, neşeli ve eğlenceli sürprizler yapabilirsiniz. Sevdiği çizgi karakterlerin, dünya haritasının, oyunların desenlerinin olduğu halılar renkli stilleriyle size yardımcı olabilir. Hatta, İngilizce kelimelerin Türkçe karşılıklarının ve resimlerin yer aldığı halılarla yeni

68 DECOR • November - December 2014

bilgiler öğrenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Çocuğunuzun odası için birçok farklı ve ilgi çekici ürünü Evim.net’te bulabilirsiniz. 120 bini aşkın ürün çeşidinin yer aldığı Evim.net’te, editörler tarafından hazırlanan öneriler, evinizi dekore ederken size ilham veriyor. Evim.net’te özel indirimler ve taksit seçenekleri alışverişlerde büyük kolaylıklar sağlıyor.


November - December 2014 • DECOR 69


Genç ruhlu ve dinamik halılar... Metrekare halı 2015 kışına Industrial Chic adlı özel serisiyle ‘merhaba’ diyor... Hazırladığı halı koleksiyonları ve tasarımlarla stil sahibi yaşam alanlarına imza atan Metrekare, 2015 kış sezonu için son yıllarda ev atmosferlerinde en sık istenen tema olan ‘Industrial Chic’ temasına uygun bir koleksiyon seçkisi sunuyor. Yeşim Ketenci tasarımı olan ve loft atmosferlerinden esinlenen halılar, klasik etkileri bir yana bırakıp bizi müthiş bir yolculuğa davet ediyor gibi. Duman, antrasit, kurşun gibi maskülin renkleri pastel tonlarla birleştiren bu koleksiyonda biraz daha kavramsal bir yaklaşım hedeflenmiş. Eskitilmiş ve yıpranmış görüntüsü ile önceki koleksiyonlardan çok daha realist bir stil elde edilmiş.

çok koleksiyonunda olduğu gibi yine tamamen geleneksel biçimde, kanserojen madde içermeyen İsviçre boyaları, doğal kök boya, ipek, ısırgan otu lifi, kenevir, kaktüs ve Yeni Zelanda yünü gibi doğal malzemelerle, el dokuması olarak üretiliyor. Mısır, Hindistan, İran, Afganistan ve Türkiye’den düğüm kalitelerine, desen ve renk kompozisyonlarına önem vererek tasarlanan bu koleksiyondaki modeller özel boyalarla büyük boya havuzlarında usta boyacılar tarafından özel renk paletlerine göre renklenmiş. Sonra dört ay Akdeniz’in kenarında güneş ve nemli sıcak havayla Metrekare markasına özgü eskitilmiş vintage görüntüsüne kavuşmuş.

EL ÖRGÜSÜ VE YÜZDE 100 DOĞAL 60’ların vintage tarzını uygulayan mekanlarından, loftlara ve endüstriyel tarzda dekore edilmiş alanlara kadar pek çok alana doğal şıklık katacak olan bu seçki, Metrekare’nin pek

Sadeliği, basitliği ve kusurlu olmanın güzelliğini önemseyen ve bu koleksiyonda gerçekçi ev atmosferlerinin yükselişini vurgulayan Metrekare halıları ile yeni sezonun kapıları açılıyor.

Trend and DynamIc Carpets

Metrekare Halı (Carpet) starts 2015 winter season with its special series named Industrial Chic… Metrekare, a company putting its sign on stylistic living spaces with carpet collection and designs, presents a collection choice for 2015 winter season in accordance with ‘Industrial Chic’ theme which is a popular theme in house atmosphere in the last years. The carpets, designed by Yeşim Ketenci and inspired by loft atmosphere, are like inviting to an amazing travel by placing classical effects on one side. It has been aimed at grasping more conceptual approach in this collection, which combines masculine colours such as fume, anthracite and metal with pastel colour tones. More realistic style than the former collections has been achieved by its worn and old image. HAND WEAVING AND COMPLETELY NATURAL This choice, which will make both places applied 60s vintage styles and places decorated with lofts and industrial styles naturally elegant, is being produced by hand weaving with

70 DECOR • November - December 2014

natural materials like silk, sting, cannabis, cactus and New Zealand wool, natural madder, and Switzerland dyes which does not contain any carcinogens and in a traditional way like in most of the collections of Metrekare. The models in this collection prepared by caring about knotting quality from Egypt, Indıa, Iran, Afghanistan and Turkey and ornament and colour compositions has been coloured according to the special colour palettes in big dye pools with special dyes by professional dyers. Then, they have gained their worn vintage image special to Metrekare brand with the sun and humid and hot weather in Mediterranean for four years. The doors of new season is being opened by Metrekare carpets emphasizing on the development of realistic home atmosphere in this collection and caring about the beauty of purity, simplicity and imperfections.


November - December 2014 • DECOR 71


TETSİAD 2014 YILI İLK YARI İHRACAT RAKAMLARINI AÇIKLADI

Türk ev tekstil sektörü ihracatı geçen yıla oranla 2014’ün ilk 6 ayında % 8,7 artış gösterdi

Yaşar Küçükçalık, TETSIAD Başkanı

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) 2014 yılı ilk yarı ihracat rakamlarını açıkladı. Türk ev tekstili ihracat rakamları, geçmiş yılın ilk 6 ayıyla kıyaslandığında, 2014 yılının ilk yarısında yüzde 8,7’lik artışla, 1,678 milyar dolara yükseldi. Türkiye’de ev tekstili sektörünün kalbi, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) 2014 yılının ilk 6 ayını kapsayan ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre 2014 yılı ilk yarı ihracat rakamları, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, yüzde 8,7 oranında bir artışla 1,678 milyar dolara ulaştı. Ürün bazında yapılan değerlendirmede 2014 Ocak-Haziran döneminde en yüksek ihracat havlu ve bornoz grubunda gerçekleşirken, bu döneme ait ihracat rakamının 477 milyon Dolar’a ulaştığı açıklandı. Ev tekstili ihracatının ürün gruplarına göre yüzde dağılımı incelendiğinde; ilk üçte yüzde 28,9 ile havlu ve bornozlar, yüzde 18,9 ile yatak çarşafları ve yüzde 17,8 ile perdelik ve döşemelik kumaşlar bulunuyor. 2014 yılı ilk altı ayında, Türk ev tekstili sektörünün ihracat yaptığı ilk üç ülke; Almanya, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri oldu. 2014 yılı Ocak-Haziran dönemine ait ev tekstili ihracatının ülke bazında incelemesi değerlendirildiğinde en fazla ihracatın Almanya’ya yapıldığı görülüyor. Bu ülkeye yapılan ihracatın yüzde 2’lik artışla 286 milyon dolara ulaştığı gözlemleniyor. Almanya’yı, yüzde 9,37’lik oran artışı ve 157 milyon dolar ihracat değeri ile Rusya Federasyonu izlerken, üçüncü sırada

72 DECOR • November - December 2014

ise %6,67’lik oran artışı ve 112 milyon dolar ihracat değeri ile ABD yer alıyor. Türkiye Ev Tekstili ve Sanayicileri Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık yılın ilk 6 ayında gerçekleşen ihracat hakkında şu şekilde konuştu; “2014 Ocak-Haziran dönemi dikkate alındığında Türkiye ev tekstili sektörü 1,896 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine sahip. Bu değerin 1,675 milyar dolarlık bölümü ihracat, 220 Milyon dolarlık bölümü ise ithalat kaynaklı. Buna göre toplam ev tekstili sektörünün dış ticaret dengesi ise ihracat lehine 1,454 milyar Dolar. Türkiye yapmış olduğu ev tekstili ithalatının çok üzerinde bir ev tekstili ihracat hacmine sahip olmakta.”

“İhracat Hedeflerimiz Arttığı Sürece Yıl Sonu Hedefimize Ulaşacağımızı Tahmin Ediyoruz” Başkan Küçükçalık sözlerine şu şekilde sürdürdü; “Türkiye ev tekstili sektörümüz geçen yıla oranla 2014’ün ilk yarısında yüzde 8.7 artış sağladı. Bu durumu sektörümüz adına olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. TETSİAD çatısı altındaki markalarımızla, gerek yurt içi gerekse yurt dışında katıldığımız fuarlar, yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz uluslararası girişimlerle sektörümüz adına üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz. TETSİAD olarak, sektöre kattığımız yenilik ve çağdaş bakışı açısı ile her geçen gün dünya çapında “Türk Malı” algısının artması için çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz. 2013 yılı Ocak- Haziran aylarına baktığımızda sektörümüz 1,542 milyar Dolar ihracat gerçekleştirmişken bu yılın ilk 6 ayda 1,678 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Ev tekstili ihracatının bu oranlarda artışı devam ettiği sürece 3,8 milyar Dolarlık sene sonu hedefine ulaşılacağımızı tahmin ediyoruz.”


November - December 2014 • DECOR 73


Half year exports data published by TetsIad Exports of home textile exports from Turkey are up 8.7% year on year in the first half of the year reachin to 1.7 billion dollars When detailed on product categories, towel and bathrobe exports recorded and reached to 477 million dollars for the same period. Share of this category is about 29% while bed linens has 19% and curtains and upholstery fabrics have about 18 percent share. Top three export markets for Turkish home textile products are Germany, Russia and the USA. The following list shows export markets and values of exports between Jan. to Jun 2014 period (million dollars): Yasar Kucukcalik, President of Tetsiad, Turkish Home Textile Industrialists’ Association, said, “Turkish home textile industry has a foreign trade volume of 1.896 billion dollars in Jan-June 2014 period; 1.675 billion dollars of exports and 220 billion dollars of imports. Thus it has a surplus of 1,454 billion dollars in the home textile products trade. Last year the home textile industry expanded 8.7 % in the same period. We, as Tetsiad, are carrying our efforts with an aim to increase it more, will all member companies by participating fairs abroad and international events. We aimed to build a Turkish Made brand in the word having a novel and contemporary view to our businesses. Our year end forecast for home textile industry is about 3.8 billion dollars.”

74 DECOR • November - December 2014


Kalabalık mekanların tercihi... Otel, konferas salonları , kütüphane gibi büyük mekanların mimari projelerini destek olan Confetti, birçok renk ve model seçenekleri olan duvardan duvara halılarıyla mimari projelerde yer almaya devam ediyor. Sağlıklı, modern ve dayanıklı halılarıyla birçok ülkeye ihracat yapan Confetti, mimarlara çözüm olma yolunda ki adımlarını her geçen gün büyüterek atıyor. Dünya’nın bir çok yerindeki otel, konferas salonları, kütüphane gibi büyük mekanların mimari projelerinde yer alıyor. Yeni Zelanda yünü ve polyamid iplikten üretilen halıları, kokuyu hapseten özellikleriyle kalabalık mekanların ilk tercihi oluyor. Confetti Contract Proje Halıları, antialerjik, antistatik ve antibakteriyel yapısıyla kalabalık alanlarda ortaya çıkabilecek mikrobik sağlık sorunlarının oluşumunu da engelliyor. Confetti proje halıları zor aşınan yapısıyla uzun yıllar kullanma olanağı sunuyor. Yanmaz özelliğiyle mimari projeler de büyük yer taşıyor.

The preference of crowded places… Confetti, supporting the architectural projects of big places like hotels, conference halls and library, has maintained to take place in architectural projects with wall to Wall carpets which present a range of colour and model selections. Confetti, making exportations to a lot of countries with its healthy, modern and sound carpets, has taken its steps within the way of solution for architects by broadening these steps. It takes place in the architectural projects of big places like hotels, conference halls, and libraries for most of the world and the carpets produced by New Zealand wool and polyamide thread is the first choice of crowded places with its deodorizing feature. Confetti Contract Project Carpets prevent microbic health problems formations which can be occurred in crowded places wits its anti allergic, antistatic and antibacterial structure. Confetti Project Carpets also provides a possibility to use them for long years by its being worn-out hardly. Its non-flammable feature has also a lot of importance for architectural projects.

November - December 2014 • DECOR 75


76 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 77


Cari açığa ‘ihracat’ çözümü... Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) ülkemizin kanayan yarası cari açık sorunu için katma değerli ürün üretimine dikkat çekiyor. Üye markaları ile sektörü her zaman daha ileri taşımayı hedefleyen TETSİAD için cari açığı kapamanın yolu, katma değeri yüksek mal ihraç etmek ve yurt içinde üretilen ikameleri kullanmak.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD), Türk ev tekstili sektörünün içinde bulunduğu durumu değerlendirerek, her sektör ve özelliklede ülkemiz için tehdit taşıyan cari açık sorununa olası çözümler getirmeyi hedefliyor. Çatısı altında bulunan çok sayıda marka ile katma değeri yüksek ürün ihracatına önem veren TETSİAD, alınabilecek en iyi önlemin, kaliteli ve farklı inovatif ürünler üreterek, daha değerli ihracata yönelerek, döviz girdisini arttırmak olduğunu savunuyor. Ev Tekstili sektörü, Türkiye’nin katma değeri en yüksek sektörlerin başında geliyor. Katma değeri yüksek ürün üretimi ve ihracatı Türkiye’nin cari açığını kapanması adına önem taşıyor. Türkiye gibi yüksek cari açık problemi yaşayan bir ülkenin öncelikli olarak kendi üretimine sahip çıkması, kurulu üretim kapasitesini haksız ithalata karşı etkin şekilde koruması gerekiyor. “GİTES PROJESİ VE KATMA DEĞERİ YÜKSEK MAL İHRACATI” Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Yaşar Küçükçalık konu hakkında şu şekilde konuştu; “Cari açık Türkiye’nin çok önemli yapısal bir problemidir. Cari açığın temel belirleyicisi de ticaret açığıdır. Ticaret açığı, ihraç ürünlerinden elde edilen değerin ithal ürünlerden elde edilen değerden az olması sonucunda ortaya çıkan bir problemdir. Bu problemin temel nedenlerinden birisi; ihraç ettiğimiz sanayi ürünlerinin hammaddelerinin, ithalat yoluyla elde edilen pahalı ara mallar olmasıdır. Bu nedenle dış ticaret açığını kapatmak amacıyla alınabilecek en temel tedbirlerden biri, sanayi malları üretiminde kullanılan ara mallarda dışa bağımlılığı azaltmaktır. Bu konuda Ekonomi Bakanlığımız GİTES Projesini yürüterek ara mallarda, mümkünse içeride üretilen 78 DECOR • November - December 2014

ikameleri kullanmak üzerine bir çalışma yapmaktadır. Alınabilecek bir diğer tedbir ise katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünleri ihracatını artırmak ve ithalatını azaltmaktır. Başka bir deyişle, yurtdışına daha pahalı mal satarak yurtdışından daha ucuz mal alımı yapmaktır. Ev tekstili sektörü ticaret açığını azaltabilecek bu iki tedbiri de bünyesinde barındırmaktadır. Sektörümüz ithalata bağımlılığı çok az olan net ihracatçı bir sektördür. Sektör, mümkün olduğunca yerel girdi kullanarak 2013 yılında 430 milyon Dolarlık ithalata karşılık 3,3 milyar dolar tutarından bir ihracat gerçekleştirmiştir. 2014’ün ilk altı ayında ise 1.7 milyar Dolarlık ihracata karşılık 221 milyon Dolarlık ithalat yapılmıştır. Genel anlamda bakıldığında Türk Ev Tekstili Sektörü, gerek kalite, gerek teknolojik yeterlilik anlamında dünyadaki tüm rakipleri ile başa baş mücadele edebilmekte, hatta pek çok özelliği ile öne geçerek rekabet gücünü sürdürülebilir kılmaktadır. Bu da, şu anda dünyada ev tekstili sektörü ile ilgili her ne ürün üretiliyorsa aynı ürünün ve daha kalitelilerinin ülkemizde de üretilebileceği anlamına geliyor.” GELECEK BU SEKTÖRDE Ev tekstili sektörü mevcut makina parkı, modern teknolojisi, yetişmiş, eğitimli işgücü, bilgi birikimi, tecrübesi, geniş ürün gamı, tasarım açısından zenginliği, kendi ürettiği ve yurtdışında tanıttığı markaları ile sektör adına büyük yollar kat ediyor. Her geçen gün, kendi koleksiyonunu üreterek, yurt dışındaki müşterilerinin beğenilerine sunan marka sayımız çoğalmakta. Türkiye’nin en gelişmiş sektörlerinden birisi konumunda olan ev tekstili, 2000 yılından bu yana yıllık ortalama yüzde 5 ihracat artışı ve 2013 yılı sonu itibarıyla 3.3 milyar dolarlık ihracat performansı ile gelecek için umut vadediyor.


November - December 2014 • DECOR 79


Ünlü İtalyan mobilya ve aydınlatma tasarım markası HENGE, COTE DECO ayrıcalığı ile Türkiye’de Kurulduğu 2000 yılından bu yana tasarım konusunda dünyada isim yapmış birçok özel markayı kendi stilini katarak Türkiye’de temsil eden COTE DECO ünlü İtalyan mobilya ve aydınlatma tasarım markası HENGE’i yeni showroom’undaki özel bölümde müşterileri ile buluşturuyor. Fransa, Belçika ve İtalya’dan en prestijli ve kaliteli “el yapımı” klasik ve antika röprodüksiyon mobilya koleksiyonlarını, klasik aydınlatmaları, ithal kumaş ve duvar kağıdı koleksiyonlarını harmanlayarak sunan COTE DECO, günümüz yaşam tarzını dikkate alarak 2014 yılı başından itibaren geniş ürün yelpazesine dünyaca ünlü modern mobilya koleksiyonlarını da eklemeye başladı. Seçimlerinde el işçiliği ve materyalleri ön plana alan COTE DECO bu çerçevede tasarımı, yeteneği ve yeniliği İtalyan el ustalığı ile bileştirip birbirinden özel koleksiyonlara imza atan HENGE markasını müşterileri ile buluşturdu. Tasarımlarında çağdaş yaşamı işlevsellik, tutku ve mükemmelliği odağına alarak yorumlayan HENGE, geniş ürün yelpazesi ile müşterilerine mobilyadan aydınlatma ve aksesuara kadar birçok alanda çözüm sunuyor. HENGE’in birbirinden özel ürünleri COTE DECO’nun İstanbul’un tarihi ve kültürel noktalarından biri olan Tophane’de yer alan Yazıcızade Rezidans’taki yeni showroom’unda satışa sunuluyor. Dekorasyonda klasik ile başlayan yolculuğunu kattığı modern yorumlar ile sürdüren COTE DECO, yaşam alanlarını ayrıcalıklı kılmaya devam ediyor. 2000 yılında kurulduğundan bu yana tasarım konusunda dünyada isim yapmış birçok markayı kendi stilini katarak Türkiye’de temsil eden COTE DECO ev mobilyasından aydınlatmaya, kumaştan duvar kaplamalarına kadar dekorasyona yönelik tüm gereksinimleri tek çatı altında toplamaktadır. Fransa, Belçika ve İtalya’dan en prestijli ve kaliteli “el yapımı” klasik ve antika röprodüksiyon mobilya koleksiyonlarını, klasik aydınlatmaları, ithal kumaş ve duvar kağıdı koleksiyonlarını harmanlayarak başlayan yolculuğuna günümüz yaşam tarzına uygun olarak modern tasarım markalarını da ekleyen COTE DECO deneyimli ekibi ile kişiye ve projeye özel hizmet anlayışını benimsemektedir. Koleksiyon seçimlerinde el işçiliğine ve materyallere önem veren COTE DECO ürün sergilemeden çok bir yaşam tarzı sunan showroom’unda geniş ürün portföyü ile müşterilerine ayrıcalıklı bir deneyim yaşatmayı hedeflemektedir. 80 DECOR • November - December 2014


COTE DECO brIngs Italy’s leadIng furnIture and lIghtIng desIgner HENGE to Turkey COTE DECO has been representing the leading designer brands in Turkey since 2000, and now brings the world-famous Italian furniture and lighting designer HENGE to Turkish customers in a special section within COTE DECO’s new showroom. Keeping up with contemporary lifestyle, COTE DECO adds world-renowned modern furniture collections to its already established line of highly coveted, hand-made classical and antique reproduction furniture, classical lighting fixtures, fabrics and wallpapers from France, Belgium and Italy. Placing great emphasis on workmanship and materials, COTE DECO brings the HENGE brand, known for its astonishing design, talent and innovation joined by exquisite Italian workmanship to develop very special collections.

to lighting, fabrics and wall coverings.

HENGE reinterprets contemporary life through a prism of functionality, passion and perfection to offer tailored solutions from furniture to lighting and accessories. Exclusive products by HENGE are now presented in COTE DECO’s new showroom in the Yazıcızade Residence in Istanbul’s historical and culturally significant Tophane.

HENGE reinterprets contemporary life through a prism of functionality, passion and perfection to offer tailored solutions from furniture to lighting and accessories. Exclusive products by HENGE are now presented in COTE DECO’s new showroom in the Yazıcızade Residence in Istanbul’s historical and culturally significant Tophane.

Journeying from the classic to the contemporary in interior decoration, COTE DECO continues to build privileged living spaces.

Placing great emphasis on workmanship and materials when choosing collections, COTE DECO offers a great portfolio of products and a privileged experience to customers in its showroom designed to portray a lifestyle rather than display products.

COTE DECO has been representing the leading designer brands in Turkey since 2000, and is the single premium merchant of all interior decorating elements from furniture

Keeping up with contemporary lifestyle, COTE DECO adds world-renowned modern furniture collections to its already established line of highly coveted, hand-made classical and antique reproduction furniture, classical lighting fixtures, fabrics and wallpapers from France, Belgium and Italy, offering tailored and personalized services with its highly experienced team.

November - December 2014 • DECOR 81


MEISTER’den yeni nesil lamine parke serisi Kalite, dayanıklılık ve tasarım zenginliği ile dünyaca tanınan Avrupa’nın lider parke markası Meister, yeni lamine parke serisini dekorasyon dünyasına sundu. HannaHome’un Türkiye temsilciliğini yaptığı, lamine ve laminat parke sektöründe 75 yıllık köklü bir geçmişe sahip dünyanın öncü Alman markası MEISTER, 2015 programı kapsamında yeni lamine parke serisini piyasaya sundu. Ahşabın natürel güzelliğini 30 tasarım seçeneği ile 3 farklı koleksiyonda yansıtan seride, her stile uygun ürün alternatifi mevcut. Tasarım özellikleri ile “Krea” Otantik mekanlar yaratmak isteyen, renkliliği ve farklılığı sevenler için oluşturulmuş Krea koleksiyonunda sıra dışı bir çok ürün yer alıyor. Meşe ve Karaçam ağaçlarının farklı işlemlerden geçerek kreatif yüzeylere dönüştürüldüğü ürünlerden oluşan bu koleksiyon, lamine koleksiyonlarının arasında tasarım özellikleri ile öne çıkıyor… Doğallığı şıklıkla birleştiren “Bold” Meşe ve Ceviz ağaçlarının kullanıldığı soft renkli ve doğal dokulu lamine parke ürünlerinden oluşan Bold koleksiyonu, antik yapılı, dalgalı yüzeyli ve her yönü derzli (4V) ürünleri ile dikkat çekiyor. Bu seride lamine parkeler, antik kahve, cappuccino, antik beyaz, krem gri gibi renk seçenekleri ile sunuluyor… 82 DECOR • November - December 2014

Sadelik ve klasiklerden vazgeçemeyenler için “Craft” Klasiklerden vazgeçemeyenler sadeliği ve doğallığı yaşam alanlarına taşımak isteyenler için 3-strip ve plank lamine parke ürünleri ile dikkat çeken koleksiyonda meşe ve ceviz ağaçlarının en doğal görünümlerini sunan 10 ürün yer alıyor. Doğal sonlandırma seçenekleri uygulanmış parkeleri ile Craft koleksiyonunda konyak meşe, dumanlı meşe, küllü görünümllü, kireçli Avrupa ceviz, Amerikan ceviz, beyaz rustik meşe gibi seçenekler mevcut. Ürünlerini dayanıklılık, güven ve yenilik üzerine inşa eden parke markası MEISTER, benzersiz ürün kalitesi, özgün tasarımları, %100 Alman üretimi parke seçenekleri ile zemin kaplamalarında en yüksek kaliteyi sunması ile tanınıyor. Tüm ürünlerin orta katmanında kullanılan yüksek kalitede HDF, darbelere karşı dayanıklılığı artırırken, gereksiz ağaç kullanımının da önüne geçiliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen ürünlerinde hiçbir kanserojen madde içermediğinin ispatı olan Mavi Melek (Blue Angel) Sertifikası’na sahip Meister ürünleri, patentli Master Click Plus sistemi ile hızlı ve kolay monte edilme özelliğine de sahip.


MeIster: New generatIon laminated floorIngs Represented in Turkey by HannaHome, German brand Meister launched new generation laminated floorings with its deep rooted experiences in the industry. The series that were reflected in three categories has more than 30 design choices reflecting the natural beauty of wood. Krea series is for those who desire to produce authentic spaces and who love colors and distinctive ambient. They imitate the appearance of oak and pine trees that were treated differently. The Bold series combine chick with natural and imitates the appearance of oak and walnut trees having soft colored and natural structured varieties. The collection has been four sided joints and attracts attention with their antique and weaving designs. Alternatives are antique brown, cappuccino,

antique white, and beige. The Craft is for those who seek simplicity and classics in their natural and simple habitat. They have oak and walnut outlooks having 3-strip and plank laminated parquets. The saries have 10 varieties including cognac oak, smoked oak, ash looking, American and European walnut and white rustic oak. Meister brand is known with their durability, trust and innovation in their product offerings. It also offers unique quality and designs made 100 percent by Germans. Inner layer of the products are made of HDF that increases the strength of the product. Products have Blue Angel certificate that approves that the product does not contain any harmful ingredient. Master click plus system used in the assembly stage is patented by the company.

November - December 2014 • DECOR 83 83


Premier koleksiyonlarında Türk – Akdeniz sentezi Medeniyetin kaynağı Akdeniz kültürüyle zengin Türk kültürünün kaynaşmasından doğan Premier Home, ürünleri ile her zevke ve mekana hitap ediyor. Renkli, canlı, çok yönlü, keyifli ve yaşamın her anına özen gösteren Premier Home, çok amaçlı kullanılabilen Special Edition koleksiyonu ile ev ve otellerin tercihi oluyor. Ev tekstili sektöründe geniş ürün yelpazesi, iç ve dış piyasadaki tüm metrelik ürün gruplarının kalitesi ile adından söz ettiren Premier Home, yeni tasarladığı Special Edition koleksiyonunu tüketicinin beğenisine sunuyor. Ev ve oteller için kombin olarak kullanılabilecek perde, yatak örtüsü, döşemelik, yastıklık kumaşlardan oluşan yeni Premier Home Special Edition koleksiyonu, düşük metrajlı olarak da üretilerek, özel projelere yön veriyor. Special Edition serisi, özellikle kontrat ve otel projeleri için uygunluk sağlıyor. Ağırlıklı olarak yüzde 100 pes ürünlerin kullanıldığı özel kumaşlardan oluşurken; tüllerde 300, fonluk tarzı ürünlerde 280 ve döşemeliklerde 140 santimetre olarak üretilerek dekorasyon projelerinde esneklik sağlıyor. Trend oluşturan ürünleri ve kaliteli çizgisiyle yurt içi ve yurt dışında büyük beğeni toplayan Premier Home, aynı anda çok işlevli olarak kullanılabilen kumaşlarıyla önemli koleksiyonlara imza atıyor. Geniş renk ve desen yelpazesiyle doğanın büyülü dokusunu evlere taşıyan marka, perde, nevresim, yatak örtüsü, masa örtüsü ve diğer ev tekstil ürünlerinin sergilendiği 1000’i aşkın satış noktasında tüketiciye ulaşıyor.

84 DECOR • November - December 2014


El yapımı otantik desenli koltuklar

DOMOTEX Başarıya Zemin Hazırlıyoruz DOMOTEX‘e gelin ve dünyanın lider üreticileri tarafından sergilenen yeni ürünleri ve son trendleri keşfedin. Zemin kaplama dünyasını tek çatı altında deneyimleme fırsatını kaçırmayın! Eski ve yeni tüm iş ortaklarınızla bu platformda buluşma imkanını yakalayın.

17 –20 Ocak 2015 Hannover ▪ Almanya domotex.de

Tüm le re yenilik ın: göz at @ ations Innov TEX ! DOMO

Sonbahar- Kış sezonunun gözde trendlerinden, el yapımı otantik desenli koltuklar farklı tasarımları ile dikkat çekiyor. Lübnanlı iki bayan tasarımcının eserlerinin 14 usta el emeğiyle birleştiği Bokja firmasının özel tasarım ürünleri Chic Town Bebek’te. Lübnan’da, eski esnafların bulunduğu ve el sanatların yaşatıldığı sokakta, Bokja firması tarafından üretilen bu koltuklar, geleneksel değerleriyle fark oluşturacak. Özel tasarımcı ve tasarımların buluştuğu Chic Town Bebek, aynı zamanda mimarlık danışmanlığı hizmeti veriyor.

HANNOVER FAIRS TURKEY FUARCILIK A.S. Tel. +90 212 334 6900 • cemre.uludere@hf-turkey.com


Kış trendlerini evinize uygulamak çok basit... Modern ve canlı mobilyalarıyla öne çıkan İder Mobilya, kilim desenli halı çeşitleriyle da dikkat çekiyor. 7 farklı desene sahip halılarıyla İder Mobilya, kilim desenli halılarıyla evinizi mistik bir havaya sokuyor.

Özgün ve modern tasarımlarıyla dikkat çeken Konfor, değişebilir kılıflı oturma grubu Paula ile zahmetsizce evinizi kış trendlerine uygun hale getiriyor. Özel kılıflı Paula koltuk takımı ile sıkıldığınız zaman değişiklik yapabilir, kılıflarınızı çamaşır makinesinde 30 derecede yıkayabilir ve tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Sonbahar & Kış sezonuna geçmeden önce, yepyeni mevsimin enerjisi ile birlikte yaşam alanlarımızı güzelleştirmenin tam sırası... Bu değişimi Konfor Mobilya ile kolayca, vakitten ve nakitten tasarruf ederek yapabilirsiniz. Türkiye’de trend mobilya tasarımları ile yaşam alanlarını daha konforlu, kişisel ve

86 DECOR • November - December 2014

fonksiyonel hale getiren Konfor, değişebilir kılıflı Paula koltuk takımı ile kullanıcılarına zahmetsiz değişiklik yapma fırsatı sunuyor. Mobilyanızı değil, kılıfını değiştirin... Geniş kumaş kartelasından zevkinize göre seçilen koltuk kılıfları ve kumaş tasarımları ile sezona göre evinizde dilediğiniz değişikliği yapabilir, kılıflarınızı 30 derecede istediğiniz kadar yıkayabilir ve defalarca kullanabilirsiniz. Kış sezonuna geçiş yaptığımız şu günlerde soft ve nötral renk kombinasyonları ile kışın soğuk günlerini yumuşatmak için Paula’nın renk kartelasından yardım alabilirsiniz.


It Is very sImple to apply winter trends to your home… Konfor, making living spaces more comfortable, personal and functional present an opportunity to make an easy change by Paula seat set with transferable cover for its users…

Konfor, attracting the attentions thanks to its authentic and modern designs makes your home in line with winter trends easily by Paula seat set with transferrable cover. You can make a change with Paula seat set having special cover when you get bored. You can wash the covers in your washing machine at 30 degree and you can use it repeatedly. Before entering Fall & Winter season, It is high time to glamorise you living spaces with the energy of new season… You can do it easily and by saving on time and money with Konfor Mobilya (Furniture). Konfor, making living places more comfortable, personal and functional with its trend

furniture designs in Turkey, also provides an opportunity to make a change easily by Paulo seat set with transferrable cover. Change your cover, not your furniture… You can change your home whichever way you want according to the season with seat covers and fabric designs selected to your delight from wide fabric chart. You can wash them at 30 degree as much as you can and use it again and again. You can get help from Paula colour chart with soft and neutral colour combinations to soften the cold days of winter.

November - December 2014 • DECOR 87


Hayal edebileceğiniz her şey... Akdeniz’e kıyısı olan Fransa’nın bağımsız şehir devleti Monako Prensliği tatilcilere pek çok ilginç deneyim vaat ediyor. Spa, bol aktivite ve 5 yıldızlı konforlu otelleriyle lüks turizminde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Monako, müzeleri, tarihi merkezi, fuarları, Michelin yıldızlı restoranları, eğlenceli gece hayatı, uzak diyarların bitkileriyle bezenen etkileyici bahçeleri, sanatın en iyi örneklerinin buluştuğu galerileri ve prestijli butikleri ile unutulmaz bir tatil imkanı sunuyor. Fransa’nın bağımsız şehir devleti Monako Prensliği, Akdeniz’in tüm güzelliklerini barındırıyor. 35 bin civarındaki nüfusuyla şirin bir tatil lokasyonu olan Monako, her yıl 6 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Tatilcilere lüks, kültür, sanat ve spor gibi alanlarda pek çok farklı aktivite imkanı sunan şehir, tatilcilere hayal edebileceklerinden fazlasını vaat ediyor. Lüks fuarlar ve eğlenceler Lüks otellerden iki yıldızlı otellere kadar, her kesimden turiste otel seçeneği sunabilen Monako, seçkin otelleri ve kongre altyapısı ile çok tercih ediliyor. Antik çağlardan beri doğal bir liman olan ve dik kayalıklarla korunan Monako, lüks turizminde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Monako Yat Fuarı ve dünyanın en lüks arabaların sergilendiği Top Marques Otomobil Şovu gibi etkinliklere ev sahipliği yapan şehir, eğlence merkezleri ve spa’ları ile dünyaca üne sahip. Monako’nun kumarhaneleriyle bilinen zengin bir semt-şehri Monte Carlo’da yer alan ve mimari açıdan da eşsiz olan Monte-Carlo Kumarhanesi’nin yanı sıra, her yıl düzenlenen Grand Prix ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunuyor.

88 DECOR • November - December 2014


Dünya mutfaklarının en iyi örnekleri Monako’nun dünya mutfaklarından farklı yemekleri sunan en iyi restoranlara ve yetenekli şeflere ev sahipliği yapması, şehrin bir lüks ve kültür emsali olarak anılmasına katkı sağlıyor. Lezzet ve sunumun görkemli bir şekilde bir araya gelmesini sağlayan birbirinden büyüleyici tarifler ve Michelin yıldızlı restoranlar, gurme turizmi meraklılarının Monako’yu tercih etmesine sebep oluyor. Dinlendirici spa’lar ve eğlenceli gece hayatı Gece hayatıyla da ünlü olan Monako’da birbirinden lezzetli kokteylerin yapıldığı bar ve gece kulüpleri eğlence düşkünlerine pek çok seçenek sunuyor. Monako dinlendirici bir tatil hayali kuranlara da spa ve güzellik merkezleri ile hizmet veriyor. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen tatilciler dinlendirici masajlar, arındırıcı vücut bakımları, uzak diyarların bitkileriyle bezenen etkileyici bahçeler ve yemyeşil alanlarla rahatlıyor. Kültür ve sanat dolu bir şehir Monako’nun tarihi merkezindeki dar sokakları, alışveriş merkezleri, galerileri ve prestijli butikleri, ziyaretçilerin tatillerine renk katıyor. 1878 yılında, Charles Garnier tarafından tasarlanan Monte-Carlo Opera Binası görkemli duruşuyla ziyaretçileri büyülüyor. Prens Sarayı, Monako Katedrali, görkemli akvaryumu ve görülmeye değer köpekbalığı lagünü ile Oşinografi Müzesi, Napoleonik Hediyelik Eşya Müzesi, Visitation Şapeli Müzesi, Monako’nun Yeni Ulusal Müzesi, Pul ve Bozuk Para Müzesi ve Deniz Müzesi, tarih ve sanat dolu Monako’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Bir başka deyişle Monako büyüleyici bir tatilde hayali kurulabilecek her şeyi barındırıyor!

Mutlaka deneyimleyin: • Michelin yıldızlı restoranlarda gastronomi ziyafeti yapmayı unutmayın! • Her yıl 600.000 çeşit lezzetin servis edildiği Monako’da istisnai tatları deneyimleyin. • Dünyanın en iyi beş dans topluluğundan biri olan Les Ballets de Monte-Carlo’nun gösterileri sizi büyüleyebilir. • Sağlık ve güzelliğin peşinde koşanlar dünyanın pek çok yerinden Monako’ya akın ediyor. “Anti aging” ve “fitness” gibi pek çok programla vücudunuzu arındırabilirsiniz. Lüks ve konforlu spa’larda kendinizi şımartabilirsiniz. Denizin faydalı özelliğini kullanan deniz suyu havuzlarında muhteşem bir deneyim sizi bekliyor. • Her iki yılda bir Monako’da düzenlenen Formula 1’de en iyi yarış arabalarının yanı sıra, klasik ve vintage modelleri de görmek mümkün oluyor. 13-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında Monako’da yapılacak F1 ile adrenalinizi yükseltebilirsiniz. • Bahar aylarını renklendiren “Printemps des Arts” festivalinde dünyanın dört bir yanından gelen önemli sanatçıları izleyebilirsiniz.

November - December 2014 • DECOR 89


Enerjisi yüksek bir kış... Fromental, York, Morris&Co, Sanderson, Roberto Cavalli ve Casadeco gibi dünyanın en önemli ve editör olarak kabul edilen duvar kağıdı/kumaş markalarını çatısı altında toplayan Dreams Wallpapers&Fabrics, 2014 Sonbahar- 2015 Kış sezonunda tüm evlere çiçek buketleri, mis kokular ve floral manzaralar taşıyor. Dreams bünyesinde satışa sunulan York marka duvar kağıdı ve kumaşlarının en yeni serilerinden biri olan Casabella, mevsimin parlayan, mutluluk aşılayan, enerjisini yükselten tasarımlarını buluşturuyor. Temel çizgisi ‘floral’ olan bu seride mercan renklerdeki neoklasik Yunan ve Roma gravürlerinden çizgililere, lüksist damasklardan Japon romantizminin mucizesi olan kiraz ağacı dallarına kadar birbirini tamamlayan birçok desen kodu bir araya gelmiş. Dantel efektli damask desenine sahip Intricate Damask, turkuaz ve yeşil tonlarındaki çizgililerden oluşan Pinstripe, çarpıcı bir Asya gösterişi getiren Tropical Floral, mürekkep rengi baz üzerine orman gülleriyle kaplı Rhododendron Floral, krem, pamba ve leylak tonlarındaki Rose Stripe, ferahlatan bahar dallarıyla bezeli Leaves Sidewall ve dev çiçekleri kodak sarısı, somon ve yeşille buluşturan Document Floral alt serileri, sonbahar-kış mevsiminin kasvetli yüzünü neşelendirmek ve evinde dinlendiren, neşe veren ve gülümseten duvar kağıtları ve kumaşlara yer vermek isteyenlerin liste başı olacak.

90 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 91


HAZIRLAYAN Enes KARADAYI

92 DECOR • November - December 2014


Tillo Bilim ve Kültür Günleri, Siirt turizmine ışık oldu Siirt Valiliği tarafından her yıl düzenlenen Tillo Bilim ve Kültür Günleri, 21-23 Eylül tarihleri arasında 50 yıl aradan sonra 2011’de tekrar yaşanmaya başlayan Güneş Hadisesi ile binlerce insanı Doğu’nun ışığı Tillo’ya çekti…

November September- December - October 2014 2014••DECOR DECOR9393


Avrupa’nın en çok din ve ilim adamlarını yetiştiren beldelerden birisi Tillo… Her bir ilim adamının kendisini farklı alanlarda yetiştirdiği bu kutsal belde, İslam aleminin büyük alimlerinden İsmail Fakirullah Hazretleri ve öğrencisi Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’ni de yetiştirmiş. 1700’lü yıllarda hocasına hürmetini bir eserle vurgulamak isteyen Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri, “Güneş Hadisesi” ile “Ahde Vefa”nın en güzel örneğini sunuyor. HER YIL VALİLİK TARAFINDAN DÜZENLENİYOR Siirt Valiliği her yıl düzenlediği Tillo Bilim ve Kültür Günleri Programı’nı bu yıl 21-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirdi. Etkinliğin ilk günü Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bayburt Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, Akdeniz Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Eker başta olmak üzere, birçok önemli ismin katıldığı sempozyumla başladı ve akşam Tillo’da gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim Ziyafetleri ile devam etti. Dünya birincileri Dr. Abdurrahman Sadien, Remzi Er ve Selman Okumuş tarafından okunan Kur’an-ı Kerim, halk tarafından ilgi gördü.

94 DECOR • November - December 2014

BAKAN ELVAN “GÜNEŞ HADİSESİ”Nİ İZLEDİ Etkinliğin ikinci gününde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Güneş Hadisesi”ni izlemek üzere Siirt’teydi. Olayı izleyen Elvan, şunları söyledi: “Gündüzün geceye eşit olduğu gün olan 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde Tillo’ya ilk güneş ışığı İsmail Fakirullah Hazretleri’nin sandukasına yansımaktadır. Daha sonda Tillo’ya güneş doğmaktadır. Bu hocasına olan saygının, sevginin ve İslam’a olan aşkının bir ürünüdür diye düşünüyorum. Bu güzel günü bize yaşatmaya vesile olan genel başkan yardımcımız Yasin Bey ve tüm milletvekili arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” Güneş hadisesinin ardından türbe ve çevresinde incelemelerde bulunan Bakan Elvan, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin eserlerinin bulunduğu özel müzeyi ziyaret etti. Elvan daha sonra “Güneş Hadisesi”nin başlama noktası olan Kaletül Üstat Tepesi’ne giderek buradaki duvarı inceledi. 50 yıl önce türbede yapılan restorasyon sonucunda türbeden bulunan pencere kaybolarak, “Güneş Hadisesi” gerçekleşmemeye başladı. 2011 yılında Siirt Valiliği ve TÜBİTAK Ulusal


Gözlemevi tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, türbede yeni bir pencere açılarak, güneş hadisesi yeniden canlandırıldı. ERZURUMLU İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİ Erzurum’un Hasankale ilçesinde dünyaya gelen İbrahim Hakkı Hazretleri, bu yüzden Erzurumlu lakabı ile anılır. 17031780 yılları arasında yaşamış, dini ve fenni ilimlerde kendini geliştirmiş olması sebebi ile “iki kanatlı” anlamına gelen “zülcenaheyn” ünvanını almıştır. Güneş merkezli evren döngüsünü İslam dünyasına tanıtmıştır. Hayata dair birçok önemli bilginin yer aldığı “Marifetnağme”, en tanınmış eseridir. “GÜNEŞ HADİSESİ” NEDİR? “Yeni yılda doğan ilk güneş hocamın başucunu aydınlatmaz ise, ben o güneşi neyleyim” Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Aslında İbrahim Hakkı Hazretleri’nin bu sözü, olayı bizlere çok güzel açıklıyor. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” düşüncesinin gerçek hayata yansıtılan en güzel örneği olan “Güneş Hadisesi”, günümüzde kaybettiğimiz kadirşinas-

lığı bizlere anlatıyor. Sadece Ekinoks tarihlerinde gerçekleşen bu hadise, aynı zamanda coğrafi konumu itibari ile Tillo’dan başka dünyanın hiçbir yerinde gerçekleşmiyor. 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde doğan güneşin ilk ışıkları, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin yaptığı güneş düzeneği sayesinde, Tillo’ya ulaşmadan ilk önce İsmail Fakirullah Hazretleri’nin sandukasının başucunu (Tac-ı Şerif) aydınlatır. Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri, hocasının türbesine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan ve “Kalat’ül Üstad” denen tepenin en yüksek yerine harç kullanmadan, 3 metre yüksekliğinde ve 6 metre yüksekliğinde bir duvar yapar. Bu duvarın ortasına ise 40x60 santimetre kare büyüklüğünde bir pencere açar. Ekinoks tarihlerinde doğan güneş, duvar sayesinde Tillo’ya gölge olarak düşerken, pencereden geçen ışıklar doğruca türbenin kulesine ulaşır. Buradaki ayna sistemi sayesinde de güneş ışıkları ilk olarak İsmail Fakirullah Hazretleri’nin sandukasında bulunan Tac-ı Şerif’e ulaşır.

November - December 2014 • DECOR 95


Doğadan gelen ilham... Tasarımlarında doğadan ilham alan iç mimar Esen Es’in tasarım mobilya markası Vida İstanbul, evinde veya ofisinde doğadan bir parça arayanlar için Twig Konsol’u tasarladı...

Doğanın eşsiz yalınlığından ilham alan Esen Es’in tasarımlarından oluşan Vida İstanbul markası, evinde-ofisinde doğadan bir parça isteyenler için farklı ürün gruplarında tasarımlar sunuyor. Bunların arasında konsollar dikkat çekiyor. AĞAÇ GÖRÜNÜMLÜ KONSOL Ağaç görünümlü ayaklarıyla Twig Konsol, bulunduğu mekana doğallık katarken özgün tasarımıyla modern çizgiler taşıyor. Konsol tasarımı bir ağacın dallarının oluşturduğu çizgilerin yanı sıra taşıyıcı özelliklerini de vurgulayan bacaklarıyla Twig Konsol, mekanda özel bir yer ediniyor. İçinde bulunduğu ortama hem rustik bir görünüm hem de şıklık katıyor.

InspIratIon comIng from Nature… Vida İstanbul, a design furniture brand of internal architect Esen Es, being inspired by nature in her designs, designed Twig Console for the ones who seek a part of nature in their homes or offices. Vida İstanbul brand, comprised of designs of Esen Es, who gets her inspiration from the authentic simplicity of the nature, presents designs in different product groups for the ones who seek to have a part of nature in their homes. Console has been attracting attentions among these products. Tree View Console Tree view footed Twig Console has been carrying modern lines with its authentic design by making the living spaces more natural. Twig Console, emphasizing on the lines which forms the branches of a tree for console design and the feet with carrying feature, is unique in the living spaces. It includes both elegancy and a rustic view in the living spaces.

96 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 97


Kumaş ve duvar kaplamalarında doğru adres…

Homteks 2014-2015 Sonbahar – Kış koleksiyonu ile evinizi güzelleştirmek için göz alıcı alternatifler sunuyor.

Homteks, ev dekorasyonunun en önemli parçaları olan kumaş ve duvar kaplamaları için en doğru adres olmayı sürdürüyor. 2014 - 2015 Sonbahar Kış Koleksiyonu, en moda duvar kağıtları ve kumaşları tüketicilerin beğenisine sunuyor. Sezonda yaprak desenleri, panolar ve strüktürlü kumaşlar öne çıkıyor. Trend renkler ise toprak tonları, vizonun yanında mor, yeşil ve sarı yine moda. Perdelik kumaşlar ve tüller ise bu sezon yine gösteriş ve ihtişamı yansıtıyor, altın, gümüş lamineli tüller zenginlik katıyor. Değişik dokuma teknikleri ile dokulandırılmış tül, perdelik ve döşemelikler bu sezon evleri güzelleştirecek. Duvar kaplamalarında ise bu sene desenden ziyade natürel renkler, ve dokular ön planda. El dokuması

98 DECOR • November - December 2014

doğal ürünler duvarlarınıza değişik bir hava katacak, bunun yanında yeni teknikler yardımı ile ek izlerinin görünümü doğal ürünlerde de görülmeyecek düzeye indirilmiş. Homteks kumaş ve duvar kaplaması koleksiyonunda dizayn, tasarım, kullanım özellikleri ile dünyanın en iyi markalarını tüketicilerin beğenisine sunuyor. Homteks’in Türkiye distribütörü olduğu markalar arasında Arte, Omexco (Belçika), Camengo, Casamance (Fransa), Designersguild, William Yeoward, Royal Collection (İngiltere), Ralph Lauren (Amerika) ve Zimmer & Rohde, Hodsoll Mckenzie, Etamine, Warner (Almanya) bulunuyor.


Tayfun Mumcu ile nostaljik bir kış... Tasarım dünyasının özgün mimarlarından Tayfun Mumcu, modern ve klasik parçaları, kimi zaman da antika ve çağdaş tasarım örneklerini bir arada sunduğu koleksiyonu ile yeni sezonda da tasarıma farklı bir yorum getiriyor. Modern şehrin yaşam stilini yansıtan Tayfun Mumcu tasarımları, Nişantaşı’ndaki Tayfun Mumcu mobilya mağazasında sergileniyor. Mağazada yer alan koleksiyonda ağırlıklı olarak Tayfun Mumcu’nun tasarımlarının yanı sıra replika parçalar da öne çıkıyor. Koleksiyonda yer alan repkila mobilya ve aksesuarlar günümüz malzemeleri ile modern şehir yaşamının konforuna göre uyarlanarak evlerde yerini alıyor. Tasarımlardaki ince işçilik, doğal malzemeler, koltuk ve kanepelerin tasarımlarının yanı sıra özel kumaşları, eşsiz detaylarla bezenmiş ve elbette nostalji kokan özgün tasarımlar mağazanın öne çıkanları arasında… Kişisellikleri ve özgünlükleri ile her biri farklı bir hikâyeyi canlandıran bu tasarımlara, İstanbul’da Teşvikiye Mahallesi, Maçka Caddesi, Ralli Apartmanı 37 / 2, Nişantaşı adresli Tayfun Mumcu mobilya mağazasından ve www.tayfunmumcu.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

November September- December - October 2014 2014••DECOR DECOR9999


Libeco ‘natüralizme’ göz kırpıyor... Dreams Wallpapers & Fabrics marka ailesine bir dünya devi daha eklend; “Libeco Home”

Fromental, York, Morris&Co, Sanderson, Roberto Cavalli ve Casadeco gibi dünyanın en önemli ve editör olarak kabul edilen duvar kağıdı/kumaş markalarını çatısı altında toplayan Dreams Wallpapers&Fabrics, 2014 Sonbahar sezonunda tüm evleri doğadan esinlenen koleksiyonlarıyla donatarak, evrendeki paylaşımcı, dengeli, sağlam, olumlu enerjiyi mekanlara taşıyor. Dreams’in uluslararası dev markalar ailesinin yeni sezondaki üyesi ise herkesin bildiği önemli bir değer: Keten dokusunun ve dokunuşunun profesyonellerce otorite sayılan markası Libeco, pek çok ürün gamıyla Dreams dünyasının en yeni yıldızı... 200 yıllık bitmeyen keten aşkı... Keten ipliğinin eşsiz yolculuğunda sofradan yatak odasına, döşemelik kumaştan pijama ve geceliğe uzanan bir kuşakta ürün sunan Libeco, 1800’lerden bu yana ayakta duran Belçika’nın en köklü markalarından da biri. Yüzyıllar boyunca keten yetiştiren ve bunları önce keten ipliğine dönüştüren, daha sonra ise sağlamlığı, dayanıklılığı, alerji yapmayan yapısı, nem emiciliği ile dünyanın alkışını kazanan keten kumaşlar dokuyan Belçikalı ailelerin geliştirdiği ‘Belçika Keten’in Anavatanıdır’ olgusunun bugünkü karşılığı olan Libeco, marka konsepti olarak sadeliği ve anlaşılabilirliği ön plana almakta. ‘Keten Ustası’ markanın ürünlerinde döşemelik kumaşlar ve perdelik kumaşların yanı sıra nevresim takımları, masa örtüleri ve runner’lar da bulunuyor. Keten dünyasının ve doğallığın bir hayranıysanız Dreams’e uğrayıp Libeco ile mutlaka tanışmanızı tavsiye ediyoruz.

100 DECOR • November - December 2014


November - December 2014 • DECOR 101


Ev tekstili ve dekorasyon dünyasında Home&Tex heyecanı yaşanıyor Estetik ve zarafet ev, otel, tekne ve tüm yaşam alanları için her şey. Home&Tex Ev Tekstlii ve Dekorasyon fuarı 19-22 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul’da açılıyor.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD), Türk ev tekstili sektörünün içinde bulunduğu durumu değerlendirerek, her sektör ve özelliklede ülkemiz için tehdit taşıyan cari açık sorununa olası çözümler getirmeyi hedefliyor. Çatısı altında bulunan çok sayıda marka ile katma değeri yüksek ürün ihracatına önem veren TETSİAD, alınabilecek en iyi önlemin, kaliteli ve farklı inovatif ürünler üreterek, daha değerli ihracata yönelerek, döviz girdisini arttırmak olduğunu savunuyor. Ev Tekstili sektörü, Türkiye’nin katma değeri en yüksek sektörlerin başında geliyor. Katma değeri yüksek ürün üretimi ve ihracatı Türkiye’nin cari açığını kapanması adına önem taşıyor. Türkiye gibi yüksek cari açık problemi yaşayan bir ülkenin öncelikli olarak kendi üretimine sahip çıkması, kurulu üretim kapasitesini haksız ithalata karşı etkin şekilde koruması gerekiyor. “GİTES PROJESİ VE KATMA DEĞERİ YÜKSEK MAL İHRACATI” Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Yaşar Küçükçalık konu hakkında şu şekilde konuştu; “Cari açık Türkiye’nin çok önemli yapısal bir problemidir. Cari açığın temel belirleyicisi de ticaret açığıdır. Ticaret açığı, ihraç ürünlerinden elde edilen değerin ithal ürünlerden elde edilen değerden az olması sonucunda ortaya çıkan bir problemdir. Bu problemin temel nedenlerinden birisi; ihraç ettiğimiz sanayi ürünlerinin hammaddelerinin, ithalat yoluyla elde edilen pahalı ara mallar olmasıdır. Bu nedenle dış ticaret açığını kapatmak amacıyla alınabilecek en temel tedbirlerden biri, sanayi malları üretiminde kullanılan ara mallarda dışa bağımlılığı azaltmaktır. Bu konuda Ekonomi Bakanlığımız GİTES Projesini yürüterek ara mallarda, mümkünse içeride üretilen 102 DECOR • November - December 2014

ikameleri kullanmak üzerine bir çalışma yapmaktadır. Alınabilecek bir diğer tedbir ise katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünleri ihracatını artırmak ve ithalatını azaltmaktır. Başka bir deyişle, yurtdışına daha pahalı mal satarak yurtdışından daha ucuz mal alımı yapmaktır. Ev tekstili sektörü ticaret açığını azaltabilecek bu iki tedbiri de bünyesinde barındırmaktadır. Sektörümüz ithalata bağımlılığı çok az olan net ihracatçı bir sektördür. Sektör, mümkün olduğunca yerel girdi kullanarak 2013 yılında 430 milyon Dolarlık ithalata karşılık 3,3 milyar dolar tutarından bir ihracat gerçekleştirmiştir. 2014’ün ilk altı ayında ise 1.7 milyar Dolarlık ihracata karşılık 221 milyon Dolarlık ithalat yapılmıştır. Genel anlamda bakıldığında Türk Ev Tekstili Sektörü, gerek kalite, gerek teknolojik yeterlilik anlamında dünyadaki tüm rakipleri ile başa baş mücadele edebilmekte, hatta pek çok özelliği ile öne geçerek rekabet gücünü sürdürülebilir kılmaktadır. Bu da, şu anda dünyada ev tekstili sektörü ile ilgili her ne ürün üretiliyorsa aynı ürünün ve daha kalitelilerinin ülkemizde de üretilebileceği anlamına geliyor.” GELECEK BU SEKTÖRDE Ev tekstili sektörü mevcut makina parkı, modern teknolojisi, yetişmiş, eğitimli işgücü, bilgi birikimi, tecrübesi, geniş ürün gamı, tasarım açısından zenginliği, kendi ürettiği ve yurtdışında tanıttığı markaları ile sektör adına büyük yollar kat ediyor. Her geçen gün, kendi koleksiyonunu üreterek, yurt dışındaki müşterilerinin beğenilerine sunan marka sayımız çoğalmakta. Türkiye’nin en gelişmiş sektörlerinden birisi konumunda olan ev tekstili, 2000 yılından bu yana yıllık ortalama yüzde 5 ihracat artışı ve 2013 yılı sonu itibarıyla 3.3 milyar dolarlık ihracat performansı ile gelecek için umut vadediyor.


Home&Tex enthusiasm at home textile and decoration world! Where aesthetics meets elegance. Home&Tex Home Textile and Decoration fair to be held in Istanbul, 19-22 November2014 Home&Tex reveals the most coveted names in home fashion industry with a more enriched content. Over 500 high-end exporter and importer brands present their latest collections in home textile, contract textile floor and wall covering, decorative accessories, houseware and lighting on a 120,000sqm area. Interior designers, design and lifestyle stores, furniture showrooms, distributors, importers, contractors and hotels from Middle East, the Arabian Gulf, Russia, Turkic Republics, North Africa, America and Europe visit the fair. Single type, special designed stands are used at HOME&TEX, offering exhibitors the most convenient presentation for their latest collections during the show time, 19-22 November 2014. Organized by CNR Sectoral Trade Fairs of CNR Holding at CNR Expo Center, Istanbul, the fair is supported by TETSIAD (Association of Turkish Home Textile Industrialists and Businessmen) on an area of 120,000 sqm.

Market Advantages Located in the landscape known as “Afro Eurasia”, Turkey serves as a gateway to Europe, Central Asia, the Middle East and Pan Euro-Mediterranean region. The central location of Turkey provides an efficient and cost effective outlet to major markets, with a 1,5 million consumer population and with USD 22 trillion GDP. As visa requirements are eliminated between Turkey and some neighboring countries, more businessmen and professionals prefer Turkey for visiting trade shows, meeting associates and making investments. HOME&TEX has perfect timing to meet purchasing demands with its high quality product portfolio, the diversity of the product ranges and increased number of international exhibitors. With its modern lifestyle and historical architecture, Istanbul offers the perfect atmosphere for the sole home fashion fair of Turkey.

November - December 2014 • DECOR 103


Koçtaş ‘Açık Fikir’leri bekliyor..! Koçtaş’ın 2009 yılından bu yana devam ettirdiği “Açık Fikir İç Mekan Tasarım Yarışması”nın beşincisi başlıyor. Geçen yıl 29 farklı üniversiteden, 119 orijinal proje ve toplam 157 öğrencinin katıldığı proje, Türkiye çapındaki tüm Mimarlık, İç Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı öğrencilerini kapsıyor. KAZANAN ÜRÜNLER KOÇTAŞ’TA SATIŞA ÇIKACAK Her yıl daha da yoğun ilgi ile karşılanan yarışmanın bu yılki konusu, “yatma mekânı ve buradaki saklama ihtiyacını karşılayan elemanların tasarımı” olarak belirlendi. Öğrencilerden tasarımlarını oluştururken Koçtaş ürünlerinden yola çıkmaları bekleniyor. Katılımcıların kreatif ve özgün fikirlerini ve mimari çözümlerini yansıtan tasarımların yarışacağı projenin son teslim tarihi 2 Ocak 2014. Saklama ihtiyacını karşılayacak elemanlar, Koçtaş uygun gördüğü taktirde, satışa sunulan ürünlerin dışında yeni birer ürün olarak, Koçtaş’ın ürün yelpazesi içinde yer alabilecek. 2013 yarışma birincisinin, birincilik ödülünün yanı sıra Koçtaş’ta staj imkanı bulduğu yarışmaya, her yıl Türkiye’nin dört bir yanından üniversite öğrencileri başvuruyor.

Her yıl içeriği ve kapsamı daha da geliştirilen Koçtaş “Açık Fikir İç Mekan Tasarım Yarışması”nın heyecanı başladı. Koçtaş tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen yarışmanın, geleceğin mimar, iç mimar ve endüstri ürünleri tasarımcısı olacak üniversite öğrencilerinin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlaması amaçlanıyor.

104 DECOR • November - December 2014

SON KATILIM TARİHİ 2 OCAK 2014 Yarışmanın jüri üyeleri arasında; Yüksek Mimar Erol Evgin, Y. Doç. Dr. Saadet Aytis (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Endüstri Ürünler Tasarımcısı Ali Bakova (ODTÜ), Prog Dr. İnci Deniz Ilgın (Marmara Üniversitesi), Prof Dr. Gül Koçlar Oral (İstanbul Teknik Üniversitesi), Yüksek Mühendis Prof Dr. Hasan Şener ve Koçtaş Mobilya Satın Alma Grup Müdürü Zeynep Vural yer alıyor. Yarışmaya Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki İç Mimarlık, Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümleri’nde öğrenim gören lisans öğrencileri, bireysel ya da grup olarak katılabiliyor. Yarışmanın katılım şartnamesine ve başvuru ile ilgili bilgilerine www.koctaskurumsal.com.tr/yarisma adresinden ulaşılabiliyor. Öğrenciler yarışma ile ilgili tüm sorularını acikfikir@koctas.com.tr e-mail adresine iletebilecekler. Yarışmada birinci olan tasarımcı 5.000 TL para ödülü ve Koçtaş’ta 3 ay staj imkanı, ikinci olan tasarımcı 3.000 TL para ödülü, üçüncü olan tasarımcı ise 2.000 TL para ödülü kazanacak. Aynı zamanda, yarışma sonunda mansiyon ve teşvik ödülleri de yer alacak. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri 2015 Ocak ayında düzenlenecek bir törenle verilecek.


November - December 2014 • DECOR 105


Tekstilcilerin Ortadoğu buluşması Gaziantep Orta Doğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen OTM 2014 Fuarı, bölge şehirlerinin yanı sıra Türkiye’nin her yerinden gelen ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Fuara, 30 ülkeden toplam 560 firma katıldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun merkezi Gaziantep, dünya tekstil ve konfeksiyon sektörünü ağırladı. Tüyap ve Teknik Fuarcılık ortaklığıyla, TEMSAD desteğiyle ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası ve Ortadoğu Fuar Merkezi işbirliğiyle düzenlenen OTM 2014 Ortadoğu Tekstil Makineleri Fuarı, 16-19 Ekim 2014 tarihlerinde Ortadoğu Fuar Merkezi’nde yapıldı. OTM 2014 Fuarı’nda 30 ülkeden 560 firma, en yeni teknolojilerini ve ürünlerini tanıttığı OTM 2014’ü, yerli ve yabancı 16.000 ziyaretçi izledi. OTM 2014 Fuarı, 16 Ekim 2014/ Perşembe günü; Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakiboğlu, Ortadoğu Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, TEMSAD Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Nalbant, Teknik Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Necip Güney, Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ve Gaziantep il idari yetkilileri ile sektörün ileri gelenlerinin katıldığı bir törenle açıldı. Törende konuşan yetkililer, Gaziantep’te böyle kapsamlı ve büyük bir fuarın ilk defa yapılmasından 106 DECOR • November - December 2014

memnuniyetlerini dile getirdiler. OTM Fuarı’nın bundan sonra uluslararası tanıtımını üstlenerek dünya genelinde marka haline getireceklerini ve bu fuarın devamlılığı için ne gerekiyorsa yapacaklarını vurguladılar. TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN ZİYARETÇİ Gaziantep’in yanı sıra OTM 2014 Fuarı’na çevre illerden ve Türkiye’nin her yerinden sektör yetkilileri geldi. Özellikle Kahramanmaraş, İstanbul, Adana, Malatya, Kayseri, Bursa, Adıyaman, Şanlıurfa’dan yoğun ziyaretçi ağırlayan OTM 2014 Fuarı’nda, ziyaretçilerin geldiği diğer şehirler şöyleydi: Niğde, Hatay, İzmir, Mersin, Kocaeli, Uşak, Tekirdağ, Batman, Diyarbakır, Isparta, Denizli, Konya, Yalova, Osmaniye, Kilis, Van, Şırnak, Çorlu, Çerkezköy, Bolu, Tokat, Iğdır, Ankara. Yurt dışından gelen ziyaretçiler, ülkelerine göre şöyle sıralandı: Suriye, İran, Özbekistan, Almanya, Tunus, Irak, Libya, Çin, Gürcistan, Tayland, Belçika, Kıbrıs, Ukrayna, Yemen, İngiltere, Fransa, İzlanda, Endonezya, Hindistan, İsveç, Kazakistan, Japonya, Ürdün, Makedonya, Avusturalya, Andorra.


OTM 2014 were hosted 16.000 local & international visitors

OTM 2014 Middle East Textile Machinery Exhibition, organized by the cooperation of Tüyap and Teknik Fuarcılık, by the support of TEMSAD and by collaboration of Gaziantep Metropolitan Municipality, Gaziantep Chamber of Industry, Gaziantep Chamber of Commerce and Middle East Exhibition Center, on dates 16-19 October 2014 were hosted 16.000 visitors. In the exhibition 560 exhibitors from 30 countries exhibited their latest technologies, Visitors came from all over Turkey to the exhibition and attract attention, especially Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Şırnak, Niğde, Kayseri, İstanbul, Denizli, Bursa, Çorlu intensive visitors from cities of Turkey. OTM 2014 Middle East Textile Machinery Exhibition was opened with the attendance of member of the Turkish parlement Mr. Nejat Koçer, Governor of the Gaziantep Mr. Erdal Ata, Metropolitan municipality mayor of the Gaziantep Mrs. Fatma Şahin, Chairman of Gaziantep Chamber of industry Mr. Adil Konukoğlu, Chairman of the chamber of commerce Mr. Eyüp Bartık, Chairman of the Organized industrial zone of the Gaziantep Mr. Cahit Nakiboğlu, Chairman of the board of Middle East Carpet Exporters’ Association Mr. Selahattin Kaplan, President of Fashion and Apparel federation Hüseyin Öztürk, Chairman of Turkish Textile Machinery İndust-

rialist’ Association(TEMSAD) Mr. Adil Nalbant and with the administrative authorities of provincial, the establishment of the sector with a ceremony on date 16th of October 2014. The authorities making speech at the ceremony expressed their contentment for the organization of such an extensive and large exhibition in Gaziantep. They emphasized that they would take the responsibility of international promotion of the OTM Exhibition and make it a worldwide brand and they stated that they would do their best for its continuity. Visitors came from all over the Turkey OTM 2014 Exhibition, welcomes from all across Turkey’s textile and apparel sector investors on the 2nd day as well, not only from the region. Visitors come from all over Turkey to the exhibition and attract attention, especially Kahramanmaraş, Gaziantep, İstanbul, Adana, Malatya, Kayseri, Bursa, Adıyaman, Şanlıurfa, Niğde, Hatay, İzmir, Mersin, Kocaeli, Uşak, Tekirdağ, Batman, Diyarbakır, Isparta, Denizli, Konya, Yalova, Osmaniye, Kilis, Van, Şırnak, Çorlu, Çerkezköy, Bolu, Tokat, Iğdır, Ankara. Visitors from abroad were listed as follows according to the country: Syria, Iran, Uzbekistan, Germany, Tunisia, Iraq, Libya, China, Georgia, Thailand, Belgium, Cyprus, Ukraine, Yemen, England, France, Iceland, Indonesia, India, Sweden, Kazakhstan, Japan, Jordan, Macedonia, Australia, Andorra. November - December 2014 • DECOR 107


Doğru ışıkla ‘Pazartesi’ sendromuna Son..! Erkenci misiniz, yoksa bir gece kuşu mu? Her sabah yataktan kalkarken biraz daha uyumak için her şeyini verecek olanlardan mısınız, yoksa her gün aynı saatte uyananlardan mı? Philips’in raporuna göre bunu belirleyen faktör ışığınızın kalitesi... Neden sabahları 15 - 30 dakika daha fazla uyuyabilmek için alarmınızın geciktirme düğmesine bastığınızı merak ediyor musunuz? Aydınlatma alanında marka isim Philips’in yeni araştırması bu soruya yanıt veriyor. Philips tarafından 10 yıldır yapılan ve ışığın uyku/uyanıklık döngümüz veya “sirkadiyen ritmimiz” üzerindeki etkisini araştıran çalışmaya göre, sabah mahmurluğunuzun sorumlusu her gün maruz kaldığınız ışık miktarı ve kalitesi olabilir. Çünkü sabah erkenci mi, yoksa gece kuşu mu olduğunuzu ışık belirliyor. Bu ritme dikkat! Doğal ya da yapay ışık, dünyamızdaki tüm canlıları etkiliyor ve insanlarda doğal biyolojik ritimlerden biri olan sirkadiyen ritim veya biyolojik saati düzenlemede çok önemli bir rol oynuyor. Sirkadiyen ritim ortalama 24 saat 30 dakikadır ve bu sebeple, duvarlarımızdaki saatle kendiliğinden senkronize değildir; biraz daha yavaş işler. Bu da doğal olarak her gün 30 dakika daha geç uyuma ve uyanma eğilimi gösterdiğimiz anlamına gelir. Daha yavaş olan bu ritim, haftanın sonuna kadar düzenlenemezse, uyku/uyanıklık döngüsünde iki saatten daha uzun sürelik bir kayma meydana gelir ve biz de kendimizi alarm geciktirme düğmesine daha sık basarken buluruz. Sirkadyen ritim nasıl düzenlenir? Alarmlı saatler, doğal olarak daha yavaş ilerleyen sirkadiyen ritmimizden kaynaklanan zaman farkının üstesinden gelmenin yollarından biridir. Ancak yakın zamanda elde edilen bulgular, gözlerimizdeki ışık fotoreseptörlerine çarpan belirli bir kalitedeki ışığın sadece iç biyolojik saatimizi düzenlemekle kalmadığını, aynı zamanda her gün bu sirkadyen ritmimizi yeniden ayarladığını gösteriyor. Doğru kalitede ve doğru zamandaki ışık ise biyolojik saatimizi 24 saate göre yeniden senkronize ederek yarım saate varan uyanma zorluğumuzu ortadan kaldırıyor. Mavi-zengin ışık biyolojik saate ve jet-lag’e iyi geliyor Günümüzde doğal sabah ışığına olan niteliksel benzerliği sayesinde yüksek şiddetli yapay mavi-zengin ışık biyolojik saatimizi yeniden ayarlayabiliyor. Uykudan geç kalkma eğilimimiz, modern 9 - 6 yaşam tarzımız, hafta içi uykumuzu alamadığımız ve hafta sonu geç saatlere kadar yatakta kaldığımız anlamına geliyor olabilir. Hafta sonu daha uzun süre uyumak, hafta içi yorgunluğumuzu telafi etse de, sirkadiyen ritmimizi bir sonraki hafta için daha geçe ayarlayarak, “sabah mahmurluğu” hissine yol açıyor. Ek olarak ışık, jet lag ve “sosyal jet lag” (“Pazartesi sendromu”) sorununu çözmede büyük önem arz ediyor. Mavi önemli... Philips Araştırma Bölümü’nden Işık ve Uyku Bilimcisi Luc Sch108 DECOR • November - December 2014

langen, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Doğanın mesajı çok net. Vücutlarımız mevsimlere göre değişen gün ışığı süresine uyum sağlayabilmek için uyku/uyanıklık döngümüzü sürekli olarak düzenleyen, ışığa göre ayarlı bir dümen geliştirmiştir. Uygun zamanlarda ışık enjeksiyonları sağlayarak biyolojik saatimizi aydınlatma yoluyla düzene sokabiliriz, örneğin Pazartesi sabahları, ofiste daha parlak bir aydınlatma sağlayabiliriz. Mavi-zengin sabah ışığına maruz kalmak, daha erken kalkmamız için sirkadiyen ritmimizi hızlandırabilir ve sabah erken kalkmak zorunda olanların günlük aktivitelerini iyileştirebilir.” Surrey Üniversitesi, Aydınlatma Uzmanı Profesör Derk Jan Dijk ekliyor: “Yatağa girmeden birkaç saat önce ışıkları kısmak, uykuya daha hızlı dalmayı kolaylaştırır ve biyolojik saatinizin geç saatlere kaymasını önler. Biyolojik saatinizin daha erken saatlere ayarlanmasını istiyorsanız uyandığınızda ışığa ve özellikle şiddeti yüksek mavi-zengin ışığa maruz kalmanız faydalı olacaktır.” Mavi-zengin ışıkla ilgili diğer bilinmeyen gerçekler: • Yüksek şiddetli mavi zengin ışığa maruz kalınma süresi, geç kalkan ve erken kalkan arasındaki en büyük farktır. • Ancak bilim adamları sabahçıların akşamcılardan ‘daha iyi’ olduğunu düşünmez. Bu, genel sağlığımız ve iyi yaşamamızda çok az fark oluşturur. Ancak çalışmalar uyku/uyanıklık döngümüzdeki düzenli değişikliklerin genellikle sağlık riskleriyle ilişkili olduğunu öne sürer. Günlük hayatımızda düzenli bir uyku/uyanıklık döngüsü sağlığımızı ve iyi yaşamımızı sürdürmede esastır. • Gözlerimizdeki doğal yavaş sirkadiyen ritmimizi düzenleyen üçüncü fotoreseptör mavi zengin ışık algıladığında gözlerimiz kapalı olduğunda bile çalışır. Bu ayrıca göremeyen ancak fotoreseptörleri sağlıklı bir şekilde çalışan bazı kör insanlar için de geçerlidir. • Binlerce yıldır yoğun mavi zengin ışık konsantrasyonlarına sahip doğal gün ışığında uyanabilecek şekilde evrim geçirdik. Güneşli bir günde dışarıda 100.000 lüks ve hatta kapalı havada 2000 lüks ışık vardır, bu da evin içindeki ve ofisteki standart aydınlatmadan algılanan ortalama 500 lüksten dört kat fazladır. • Karanlık kış aylarında doğru zamanda ve doğru süre boyunca yüksek şiddetteki yapay ışığa maruz kalmak, doğal sirkadiyen ritminizi tercih ettiğiniz yaşam tarzı ve günlük rutininizle senkronize edecek şekilde ayarlayabilir. • Melatonin (uykuyla ilgili hormon) üretimini tetiklemek için sıcak ışık (güçlü kırmızı ve sarı içerik) kullanmak yerine yatmadan önce bir – iki saat kadar ışık seviyesini azaltmak (özellikle mavi zengin ışık içeriği) önerilir. Bu, sirkadiyen ritminizi bozmadan örneğin mum ışığında yediğiniz akşam yemeğiyle daha uzun bir akşam geçirmenizi sağlar.


November - December 2014 • DECOR 109


İhracatta artış sürüyor... Medya Takip Merkezi (MTM) ile Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin işbirliği sonucu hazırlanan rapora göre; Eylül ayında ekonomi gündeminde en çok yer alan konu başlığı ihracat olurken; ithalat ve enflasyon da ayın bir diğer öne çıkan konu başlıkları oldular. Medya Takip Merkezi tarafından EGD için hazırlanan rapora göre, Ekim ayında en çok haberi yapılan konu başlığı ihracat oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi Ekim ayında, Ağustos ayının ihracat rakamlarını paylaştı. TİM verilerine göre Ağustos ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 5,2 artışla 11 milyar 73 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamla, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ağustos ayı mal ihracatına ulaşıldı. TİM’in açıkladığı verilere göre ilk sekiz ayda ihracat yüzde 5,3 artışla 104 milyar 617 milyon dolar olurken, Türkiye’nin son 12 aylık ihracatı ise yüzde 3,5 artışla 157 milyar 107 milyon dolara yükselmesiyle ekonomi gündeminde yer aldı. Ağustos ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 559 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü yaparken, kimyevi maddeler sektörü, 1 milyar 433 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, otomotiv sektörü ise 1 milyar dolar 268 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı. İthalatta işbirliği MTM’nin aynı araştırmasına göre; ayın en çok gündeme gelen bir diğer ekonomi başlığı ithalat oldu. İthalat, AB’ye ambargo kararı alan ve kanatlı ürünlerdeki açığını Türkiye’den gidermek isteyen Rusya’ya yumurta ithalatının Eylül ayında baş-

110 DECOR • November - December 2014

layacak olması ile ilgili haberler, aybaşında ekonomi ile ilgili gelişmeler arasında yer aldı. Türkiye’nin doğalgaz ithalatında 9. sırada yer aldığına dair haberler ise ithalatı gündeme getiren bir diğer konu başlığı olarak araştırmada yer buldu. Enflasyon 3 ayın zirvesinde Eylül ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayına ilişkin TÜFE ve Yİ-ÜFE verilerini açıkladı. Ağustos’ta Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,09, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,42 arttı. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 9,54, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,88 oldu. Buna göre, aylık bazda TÜFE yüzde 0,09, Yİ-ÜFE yüzde 0,42 artarken, yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,54, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,88 olarak gerçekleşti. Ağustos ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 8,46, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 9,55 artış gösterdi. Enflasyon, Ağustos’ta yükselişini sürdürerek yıllık bazda 3 ayın zirvesine çıkmasıyla Eylül ayı ekonomi gündeminde öne çıkan konu başlığı oldu.


SUBSCRIPTION FORM Firm

:..............................................................................................................................................

Name - Surname

:..............................................................................................................................................

Occupation

:..............................................................................................................................................

Address

:..............................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................................... ...................................................................................................................................................................................... Tel

:..............................................................................................................................................

Fax

:..............................................................................................................................................

r 60 Euro (1 year / 6 issues) Euro has been transferred to your below bank account. r Please debit 60 Euro to my credit card: r VISA r MASTER / EUROCARD Card No :............................................................................ Expiry Date:............... CV Code:............................................

DATE :........../.............../............... SIGNATURE.................................................................................................................

BANK ACCOUNTS

T. Iş Bankası Bakırköy Ticari Branch (Branch Code:1396) Account Numbers: 0001044 (Euro) - 0001030 (Dollar) Iletişim Magazin Gazetecilik


Geleneksel Dokunus

112 DECOR • November - December 2014


k/tugrahali

www.tugrahali.com - faceboo