Page 1

čistý střih 11. 10. 2011


čistý střih 11. 10. 2011

Miroslava Horká módní návrhářka

Pavla Pilařová

Dobrý večer. Svou profesi si vybrala již na základní škole. Kreslení bylo u nich doma samozřejmostí. Od dětství chodila do výtvarných kroužků. Kreslila také oblečení pro panenky a dělala návrhy. Šila pro panenky i pro sebe. Nyní je z ní mladá módní návrhářka. Studuje Design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Letos se dostavil první úspěch, a to nemalý. Na začátku tohoto roku porazila dalších 7 návrhářů a z módního veletrhu Styl a Kabo si odnesla ocenění nejvyšší, cenu Top Styl Designer. Porotu přesvědčila svojí kolekcí PROFILO inspirovanou geometrickými tvary a linií. Miroslava Horká, hezký večer.


čistý střih 11. 10. 2011

Dobrý večer. Mirko, návrháři chodí často v černém. Tato barva je pro ně typická. To už nemají čas být kreativní ve svém oblékání? Nebo to má jiný podtext? Já osobně mám černou barvu ráda. Nechávám tak vyniknout svým modelům.

Určitě ano. Většina mladých návrhářů se snaží nyní tvořit nadčasově. Myslím, že spoustě z nich se to daří. Když na naší scéně koupí člověk pár kousků, může je za pár let opět vytáhnout. Budou to stále originály.

Ale u návrhů používáte také jiné barvy? Ano, barvy mám moc ráda. Pro Vás je móda profesí. Jak je to konkrétně u Vás? Musíte mít ve svém šatníku to, co se právě nosí? Preferuji to, v čem se cítím pohodlně. Nepohrdnu také krásným kouskem do své skříně. Mám spoustu kousků od svých spolužáků. Navzájem se takto Říká se, že by se mělo investovat podporujeme. do materiálů. Souhlasíte s tím? Materiál je 100% úspěch. Když člověk Vy jste si na sebe také kdysi šila. zvolí správný materiál, nemusí Nyní to moc nestíháte. Dokážete mít strach, že se to neprodá. Když nakoupit i v second handu? si v dnešní době chtějí lidé koupit Tam člověk nachází ty nejlepší něco dražšího, chtějí investovat do kousky. něčeho dobrého. Nebudou si kupovat Doplňky můžete mít i dražší? drahý kousek ze špatných materiálů, Jelikož jsem ještě student, sama si špatného provedení. Díky tomu je celý drahé kousky nekupuji. Tyto kousky model nadčasový. mám od svých spolužáků. Říká se, že móda je pomíjivá. Mění se barvy, linie, tvary, střihy, materiál. Jde vytvořit něco nadčasového, co vydrží několik let?


čistý střih 11. 10. 2011

Když jdete po ulici, díváte se kolem sebe kritickým pohledem návrhářky nebo spíše chytáte inspiraci? Jak se Češi oblékají? Když jdu po ulici, tak se starám o své věci, co mám v hlavě. Stává se mi, že narazím na lidi, kteří vypadají nádherně. To mě určitě nadchne a inspiruje k novým věcem. Nechodím po ulici a nekoukám na každého. Každý člověk má svůj styl. To nelze změnit. Musíme se snažit tvořit v typu daného člověka. Když se díváme na přehlídková mola, většina z nás má pocit, že tohle bychom si na běžné nošení určitě nevzali. Je to příliš extravagantní. Jak to vidíte vy?

Přehlídky o tom jsou. Jde tu o to zaujmout diváka. Když já tvořím kolekci, tvořím ji od absolutně nenositelného modelu po kousek, který lze nosit, prodat. Když má člověk nějaký koncept, snaží se ho dát do extravagantního modelu celou svou silou. Často je to spíše umělecké dílo, něco, čím se člověk inspiruje. Z tohoto díla si bere určité prvky a dává je do nositelných věcí. Je to o spojení umění a módy. Nemáte to tedy tak, že byste tvořila pouze nositelné, nebo dělala pouze umění? Člověk ať chce nebo nechce, vždy dojde k extravagantnímu kousku, který většina lidí kritizuje. Já osobně chci lidem ukázat, z čeho jsem vycházela a co pro mě bylo inspirací. Hovořila jste o inspiraci. Co je pro Vás zdrojem inspirace? Příroda, geometrické vzory, hudba? Já to mám tak různě. Většinou je to o nějakém zážitku nebo pocitu. Koncept bývá mnohem složitější pro tvůrce i obecenstvo, které ho vnímá. Jednodušší je, když si člověk řekne, že bude hledat inspiraci např. v historii. Člověk si vybere určitý úsek a na něj tvoří celou kolekci. Vybírá si to, co ho z daného období zaujme. To stejné je u geometrických tvarů. Inspirace je všude. Může být v přírodě, v hudbě, v architektuře, ale i ve vzpomínce.


čistý střih 11. 10. 2011

Zmiňovala jste historické inspirace. Inspirovala jste se také nějakým obdobím? Historickým obdobím jsem se neinspirovala, sahala jsem ale třeba do lidové tvorby.

Zajímavější pro Vás by ale nyní byla nabídka zahraniční stáže než nabídka pracovní? Určitě ano.

Myslíte si, že je nutné, aby se český návrhář vydal do světa? Je to Vy jste nejlepší mladou módní součást toho, aby se rozvíjel dál? návrhářkou v ČR. Jaký byl ten první Záleží na typu člověka. Pro mě je pocit, když jste zvítězila? důležité do zahraničí vyjet a načerpat Bylo to překvapení. Bylo nás tam nový vzduch, novou inspiraci. U nás celkem 8. Já znala je i jejich práce. jde člověk v určitých kolejích. Když Každý jsme na návrzích nechali kus vyjede do zahraničí a získá nové sebe. Měla jsem své favority, ale bylo zkušenosti, vnímá nové hodnoty. to milé překvapení. Pro většinu lidí je dobré, když někam vyjedou. Jsou však jistě i lidé, kteří Otevřely se Vám pomyslné dveře? zde jedou ve vyjetých kolejích a jedou Dostala jste nějaké nabídky, dobře. Opravdu záleží na typu pracovní nebo stáž do zahraničí? člověka. Spíše se dvířka jen pootevřela. Není to tak jednoduché. Mám možnost Je nutné, abyste se podívali do tento titul „využít“ a někam se dostat. míst, kde se tvoří světová móda, To je však to nejtěžší. Nejlepší pro Paříž nebo New York? studenty v dnešní době je vyjet někam Myslím, že tam již každý byl. na stáž a poté hledat, co chci dělat. Já Je to Vaším snem? jako student nevím, kterým směrem Je to každého sen podívat se do se vydat. Zda to bude pánská móda, tamních dílen, zažít místní extravagance, nebo jen konfekce. atmosféru. Proto člověk na sobě musí Nabídka spolupráce přišla také? hodně pracovat. Já pracuji na svém To přijde asi až časem. Je dobré, že portfoliu, tvořím věci tak, abych díky tomuto titulu jsem se dostala portfolio mohla poslat do těchto na různé pohovory. Člověk si Vás studií. Chtěla bych tam poslat to více všímá a více reaguje na Vaši nejlepší. práci. Z tohoto pohledu je to výborná prezentace člověka, poté záleží na samotném člověku.


čistý střih 11. 10. 2011

Jak vidíte postavení našich českých návrhářů v porovnání se světovými? Myslím ty, kteří zde žijí, pracují, jsou kreativní. Mají nápady srovnatelné s těmi světovými? Jde o to, jak otevření u nás lidé jsou. Ne všichni jsou otevření novým věcem. Myslím si, že všichni jsou srovnatelní se světovou módou. Všichni berou inspiraci ve světě. Jako návrháři se nemáme za co stydět. Vy jste mladá, kariéru máte před sebou. Co by Vás mohlo dostat do velkého světa módy? Sledovala jste například osudy návrhářů, kteří se dostali za hranice ČR? Co by Vás muselo nastartovat? Je to určitě hodně práce, také to, že bych vyjela někam do zahraničí. Když člověk načerpá dobré zkušenosti v zahraničí, vrátí se sem a umí je prodat, pak úspěch na sebe nenechá dlouho čekat. Člověk se musí umět dobře prodat. Znám spoustu lidí, co odjelo do zahraničí, vrátilo se, tvoří – a tvoří dobře. Znám také lidi, co tvoří u nás, prezentují práci v zahraničí, kde jsou uznávaní. My jim můžeme jen závidět. Vaše kolekce Profilo byla zaměřena především na muže. Chtěla byste právě touto cestou prorazit? Jde spíše o to, že móda pro muže mě baví a naplňuje mě více než móda pro ženy. Móda pro muže je u nás

mírně zaostalá. Když přijdu někam do butiku, všude vidím dámskou konfekci. Rozšiřuje se dámský sortiment, pánský pomalu ustupuje. To mě nakoplo k tomu, zkusit dělat pro muže. Myslíte si, že je to tím, že módní návrháři opomíjí mužskou módu, nebo naopak tím, že naši muži nefandí módě? Možná nemají touhu vyčnívat? Je spousta návrhářů, kteří se zabývají i pánskou módou. Muži u nás – to je tak půl na půl. Jedna polovina je konzervativní. Druhá módu sleduje


čistý střih 11. 10. 2011

a snaží se vyčlenit. Když jdu po ulici a vidím 10 mužů v černém a za nimi dalšího, který se snaží kombinovat barvy, zaujme mě tento jedenáctý mnohem více.

spokojeni, co jim tam vadí, zda se cítí pohodlně, zda by změnili barvy. Muži jsou největší kritici.

Vy jste se na soutěži snažila vykreslit muže jako dominantního, Dámy mají určitě větší šatník než tvrdého, který si jde za svým. muži, více doplňků? Vidíte takto muže obecně? Záleží, jaká žena, jaký muž. Já jsem se spíše snažila zvýraznit stránku té povahy. Nechala jsem se Zjišťujete si, co muži rádi nosí, inspirovat geometrickým tvarem, např. u kamarádů nebo u tatínka? čtverec nebo obdélník. Snažila jsem se Mám spoustu kamarádů, s kterými jej přenést do oblasti ramen. Chtěla ráda tvořím. Mám nápady, se kterými jsem se podpořit tuto povahu mužů, jdu za nimi. Konzultujeme, jak jsou kteří se rádi cítí cílevědomí.


čistý střih 11. 10. 2011

Zvýrazněná ramena, co ještě podpořilo mužnost? Byly to i materiály. I dnešní muži si potrpí na kvalitní materiály. Neradi navštěvují obchody, kupují si raději jednu věc, která jim vydrží delší dobu. Snažila jsem se kolekce dělat v kvalitních materiálech. Používala jsem i zipy. Zvýrazněná ramena jsou u Vašich návrhů patrné i u dámské módy. Myslíte si, že unisex móda by mohla být směrem, kterým byste se chtěla vydat? Určitým způsobem bych do toho ráda zabrousila.

jednoduchost a čistotu. Používám kvalitní materiály, které toto podpoří. V běžném životě se Vám toto líbí? Nemyslím ty Vaše modely, ale spíše volánky a kamínky? Ne, tak to ne. Já nemám ráda tuto módu, proto se jí ani nevěnuji. Když však tyto věci vypadají dobře, jsou tam použity určité zdobné prvky, tuto práci návrhářů obdivuji. Já to neumím.

Letošní sezóna podzim/zima bude hodně hýřit barvami. Růžová, červená, modrá se zelenou. Bude se to objevovat i ve Vašich návrzích? Nebudete se bát barev? Barev se Naopak, vnášíte také dámské prvky bát nebudu. Je to vždy tak, že si do pánské módy, kde a jak? zvolím jednu stěžejní barvu pro celou Člověk si vybírá určitý tvar. Já jsem kolekci – šedá, béžová, hnědá, černá, pracovala i se sukní, ale nemohu říct, bílá. Tuto kolekci doplňuji barvami: že to bylo něco nového. Pánské sukně oranžová, zelená, červená, odstíny se dříve nosily, muži jsou tomu však jemné hnědé, modrá, žlutá. Nemám uzavření. Snažila jsem se to přenést ještě ujasněné, které barvy zapojím, do kolekce, upozornit na to. Mělo to ale kolekce bude barevná. dobré i špatné ohlasy. Je to otázka Pokud budeme chtít být „in“, tak toho, jak se kdo cítí. Myslím si, že to budeme takoví papoušci? není nic špatného. Ano, přesně tak. Dokázala byste říci, co je typické Vy jste říkala, že muži jsou velcí pro Vaši tvorbu, jaké předměty, kritici. Jak přijímáte kritiku? materiály? Je dobré, když člověk slyší kritiku od Snažím se dělat čisté tvary. Pracuji různých lidí. Kritiku přijímám dobře. s liniemi. Neumím tvořit něžné Jsem student, ráda se učím, ráda si modely, s volánkami, kamínky. nechám poradit. Za svým názorem si Nemám pro to cit. Jsem pro dokáži stát.


čistý střih 11. 10. 2011

Co se stalo s modely, se kterými jste vyhrála soutěž? Chtěla byste, aby se některý z nich objevil v obchodech? Určitě bych si to přála. S touto kolekcí se prezentuji na různých přehlídkách. Snažím se kolekci prodávat vizuálně. Poté bych ji ráda prodala i zákazníkům. Bylo mi příjemné, že na moji kolekci reagovala spousta lidí. Určitý ohlas to mělo.

Můžete prozradit, kolik jeden takový model, který vyhrál, bude stát? Záleží na tom, který. Například kašmírový kabát pánský se pohybuje okolo 18 tisíc korun.

Bylo by možné, že něco podobného byste mohla vytvořit pro konfekční nošení? Určitě ano.

Jak dlouho jste nad tím seděla? Jak vypadá celá práce, od nápadu až po přehlídkové molo? Jsou to dlouhé noci nad přemýšlením.

Tak to není tak závratná částka. Kolik jste měla modelů v kolekci? Bylo jich deset. Sedm pánských a tři dámské.

A okamžitě si vezmete tužku do ruky? Ne, to ne. Člověk nejdřív přemýšlí a snaží se dohledat potřebné informace. Po utřídění myšlenek začne tvořit. Není to tak, že si sednu a začnu kreslit. Člověk musí přemýšlet nad vhodným materiálem. Zajdu i do obchodu s látkami a zjišťuji, zda jsou vhodné. Až poté tvořím základní model. Poté si to namalujete, stříháte a šijete, to vše Vy sama? Ano, pak si to nakreslím, upravím návrh, udělám střih. Na to začnu šít. Nešiji vše sama. Modelů bylo deset a neměla jsem moc času. Mám jednu paní, která mi s tím pomáhá.


čistý střih 11. 10. 2011

Když vidíte modely na konkrétních lidech, kteří se prochází po molu, máte trému nebo strach? Vidíte tam chyby? Po dokončení kolekce člověk najde 100 000 chyb. Nejraději by kolekci odložil a udělal celou znovu. Je dobrý pocit vidět celou kolekci pohromadě. Uvědomí si, co musí do příště změnit, zlepšit. Když se ohlédnete za svojí krátkou kariérou a studiem, co Vám do této doby nejvíce dalo? Byla to škola nebo nějaký workshop?

V krátkém čase mě ovlivnila celá řada věcí. Byl to třeba desetidenní workshop, kdy člověk ze sebe musel vydat maximum. Je to jistě i škola. Máme úžasnou vedoucí, která nám předává své zkušenosti. To je něco neuvěřitelného. Kdybychom neměli dobré vedení a zázemí, člověk by spousty věcí nedosáhl. Přeji Vám mnoho úspěchů do budoucna. Děkuji Vám za návštěvu. Na shledanou. Vám, milí diváci, přeji dobrou noc.


čistý střih 11. 10. 2011

Skryté titulky: P. Kinclová Česká televize, 2011

Čistý střih  

Svou profesi si prý vybrala už na základní škole. Kreslení bylo u nich doma samozřejmostí, všichni uměli malovat a ona sama od dětství chodi...

Čistý střih  

Svou profesi si prý vybrala už na základní škole. Kreslení bylo u nich doma samozřejmostí, všichni uměli malovat a ona sama od dětství chodi...

Advertisement