Cooltura Issue 854

Page 22

22 |

30 lipca 2020 | Nº 854 |

| COOLTIME / ROZMOWA

Książka dla dzieci o psich emocjach z II wojną światową w tle „Hektor, psia opowieść”, to piękna historia o miłości, przyjaźni i szczeniaku o imieniu Hektor, szukającym szczęścia - w zestawieniu z szarą rzeczywistością drugiej wojny światowej. Renata Kamińska z Londynu – autorka książki, przełamuje tabu trudnych tematów w literaturze dziecięcej - wierzy, że psy, tak jak ludzie, mają osobowości i uczucia. Zyski ze sprzedaży będą przekazane na fundacje wspierające czworonożnych przyjaciół. – Chcę dać z siebie wszystko, co mogę tym najbardziej potrzebującym – mówi Renata. Kolorowe ilustracje zostały zaprojektowane przez bardzo utalentowanego i nagradzanego indonezyjskiego ilustratora Irfana Budi Harjo. Autorka skonsultowała się z psychologami i zebrała opinie od rodziców i dzieci, a także miłośników zwierząt. Współpracowała ze znaną amerykańską redaktorką, Mary Kole. Rozmawiała Karolina Wiatrowska

P

odobno od dzieciństwa marzyła pani o napisaniu książki. To prawda?

Tak, od kiedy miałam 12 lat, marzyłam o opublikowaniu własnej powieści, aby zebrać pieniądze na fundacje dla psów. Moim pomysłem była próba odpowiedzi na pytanie, jak świat i nasze życie wyglądałyby z perspektywy psa szukającego domu na tle wydarzeń II wojny światowej. Pod wieloma względami historia może odzwierciedlać nasze życie, z motywami dorastania, prawdziwej miłości, przyjaźni i poszukiwania przynależności.

W końcu spełniła pani swoje marzenie. Piękna historia o szczeniaku o imieniu Hektor – skąd pomysł na taką opowieść?

Podobnie jak Iza z Biblioteki Młodego Człowieka uważam, że psy, tak samo jak ludzie, mają osobowość i uczucia. Wyrażają je oczami, szczekaniem i machaniem ogonem, a co, jeśli mogłyby mówić? Nie bez powodu są one powszechnie nazywane „najlepszymi przyjaciółmi człowieka”. Istnieje wiele przykładów pokazujących niesamowite przyjaźnie między człowiekiem a psem. Może przez chwilę warto zastanowić się nad tym, jak wygląda świat z perspektywy psa. Czy naprawdę jest on czarno-biały? Czy ich postrzeganie i odbiór rzeczywistości są tak dalekie od naszego? Czy również psy na co dzień mierzą się z trudami życia i szukają odpowiedzi na pytania egzystencjalne? A co, jeśli tak? Czy nie chcielibyście poznać odpowiedzi na pytanie, czy psy również przeżywają w życiu cierpienia i mogą doświadczać tych samych emocji co człowiek? Właśnie dlatego powstała ta książka, która może być również ludzką historią.

Hektor był dla pani kimś bliskim?

Hektor to postać fikcyjna. Przy czym inspiracją dla jego stworzenia był mój pies – pudel miniaturka o imieniu Rolo. Pudelka dostałam od taty na urodziny. Rolo szybko został moim przyjacielem. Zresztą nie tylko moim. Stał się członkiem naszej rodziny. Dzięki niemu dowiedziałam się, że psy są bardzo inteligentne. Głęboko wierzę, że psy, podobnie jak ludzie, mają osobowość i uczucia.

Jest pani jakoś szczególnie związana z psami?

Jako jedynaczka czułam się często bardzo samotna i odtrącona przez inne dzieci. To był jeden z powodów, dla których marzyłam o posiadaniu psa. Kiedy w końcu stało się to możliwe, moje życie nabrało kolorów. Może to się wydawać śmieszne z perspektywy czasu, ale ja naprawdę odnalazłam w tej istocie prawdziwego przyjaciela, który towarzyszył mi przez całe nastoletnie życie, aż do momentu, kiedy dorosłam. Ofiarował mi bezwarunkową czystą miłość. Dzięki temu mam ogromny szacunek do zwierząt. Staram się wspierać jak tylko mogę różne działania społeczne moje jak i znajomych na rzecz lepszego traktowania zwierząt. Cieszę się, że moją inicjatywę wsparło 7 fundacji charytatywnych głównie zwierzęcych oraz np. Magazyn lifestylowy „Vege”, promujący zdrowy styl życia oraz szacunek do zwierząt.

Dla kogo jest przeznaczona pierwsza książka?

„Hektor, psia opowieść”, to edukacyjna historia dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat oraz wszystkich miłośników psów. Przy czym ostatnio dostaję również recenzje od rodziców czytających z czterolatkami. Niezwykle wzruszyła mnie m.in. opowieść Uli z blogu Dziecioczytanie. Podobnie jak

Renata Kamińska