Page 55

Sporák

Bramboračka bez patlačky Bramboračku dělá každý jinak. Shodneme se tak akorát na tom, že by v té polívce měla být voda a brambory. Máma Iva nám uvařila bramboračku uherskou. Podle množství věcí, které do kastrolu postupně vrážela, to vypadalo jako hrozná piplačka. Ale vlastně je to jednoduché. Text: Martin Groman Foto: Michael Kratochvíl

Pro ČILICHILI vaří máma Iva z Penzionu v polích www.penzionvpolich.cz

Na řekněme tři litry polívky potřebujete: 1/3 kostky másla 3 mrkve 3 petržele černý pepř nové koření houby (hřiby, kozáci, co les dá) vývar vodu na dolití 2 lžičky sladké papriky 3–5 brambor, tady na velikosti záleží 1 cibuli jíšku kelímek 30% smetany sůl, pepř, majoránku, petrželku půl hodinky času

1

Máslo rozpustíte v hrnci. Přihodíte nakrájené petržele a mrkve a pěkně je orestujete dozlatova. Přidáte houby – pokud máte sušené, tak je předem namočte. Čím víc druhů hub tam dáte, tím to bude lepší. A restujte vesele dál.

3

2

Následuje sladká paprika a tu restujte už jenom chvilku. Přidejte koupený houbový vývar – případně můžete dát domácí hovězí a k němu vodu z namočených hub. Dolijte vodou. Vhoďte do toho nakrájené brambory, půlku cibule. Přidáte pepř a nové koření. Ideální je naplnit jím takové to plechové vajíčko na sypaný čaj a hodit ho do polívky. Aspoň pak nebudete muset jednotlivé kuličky lovit. A vařte.

Zatím si na vedlejší pánvičce připravte jíšku (máslo a sádlo tak půl na půl, zpěňte na tom nakrájenou druhou půlku cibule, přisypte trochu hladké mouky). Když ji máte hotovou, vlijte do polívky smetanu a za ní jde do hrnce jíška. Vařte tak dlouho, aby z jíšky nezbyly hrudky. Mouka se musí rozpustit. Kdyby se vám polívka zdála hustá, dolévejte vodu. A teď už jenom dosolit, dopepřit, majoránka, petrželka, případně pažitka a už je toho v hrnci tak akorát dost.

55

2011 | 04 | Čilichili: Popelnice Evropy  

Značkové obchody u nás vypadají jako sekáče a jíme igelity vydávané za klobásy.

2011 | 04 | Čilichili: Popelnice Evropy  

Značkové obchody u nás vypadají jako sekáče a jíme igelity vydávané za klobásy.