7. Salon BWA Tarnów

Page 1

Katarzyna Wyszkowska – laureatka „VI Salonu Wiosennego”, „Bezsenność”, olej na płótnie, 2018 (fragment)Instytucja Kultury Miasta Tarnowa Biuro Wystaw Artystycznych ul. Słowackiego 1 www.bwa.tarnow.pl

Pod Patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepieli

Partner

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego


Adamiak Anna

Janicki Jacek

Babula Joanna

Janicki Marek

Baczyńska Matylda

Jasiak Henryk

Barszczowski Piotr

Jewuła Łukasz

Baziak Andrzej

Kaczmarek Maria

Bącler Ernest

Karwat Światosław

Bernacka Dorota

Kawa-Słomska Iwona

Bernaś Jacek

Kilińska Aneta

Bielat-Sobiczewska Monika

Kłosińska Jadwiga

Bieńkowski Robert

Knecht Bożena

Biś Gabriela

Kobylarz Roman

Brach Stanisław Chmiel Stanisław

Kołodziejczyk Malwina & Nalepa Bartosz

Chmura Zuzanna

Kopytko Natalia

Chytroś Monika

Korpanty Jolanta

Cygnar Karolina

Kozyra Stanisław

Dębosz Paulina

Krawczyk Magdalena Sara

Drozd Agnieszka

Krywański Bartłomiej

Dudek Edyta

Kucharzyk Stanisław

Dudek Jacek

Kukla Kamil

Dykas Gaweł

Kukla Piotr

Dziurawiec Klaudia

Kukułka Jan

Epter Paul

Kumorek Grzegorz

Faglio Adam

Kumorek Stanisława

Fiszczuk Marzena

Kustra Adriana

Fleszar Ewa

Latawska-Honkisz Magdalena

Fleszar Roman

Leszczyńska Wioletta

Fleszar Weronika

Liszka Grzegorz

Fulanty Gabriela

Machowski Jacek

Głowacz Tomasz

Magdoń Kinga

Grabowski Andrzej S.

Majchrowicz Zdzisław

Graniczkowska Joanna

Maniak Krzysztof

Jajkowska Kamila

Marczak-Gut Anna

Janicka Jadwiga

Michoń Szymon


Miękina Małgorzata

Sobczak Tomasz

Migda Iwona

Sroka Karolina

Mikoś Sebastian

Sroka Katarzyna

Miłoś Magdalena

Sroka Maciej

Minor Andrzej

Sroka Przemysław

Mosor Marek

Staszek Przemysław

Motuk Beata

Stec Monika

Odbierzychleb Marta

Strzesak Maria

Olszewski Paweł

Styszko Jan

Pazera Elżbieta

Suwała Ewelina

Pazera Witold

Szczepaniak Miłosz

Pękala Jan

Szczepanik Ryszard

Pokorny Kazimierz

Świętek Anna

Pokrywka Przemysław

Telega Marcin

Połeć-Kantor Lidia

Till Anna

Popek Patrycja

Tomasiak Grzegorz

Popek-Solak Joanna

Tryba Magdalena

Poręba Michał

Wątroba Piotr

Poręba Przemysław

Wielgus Izabella

Przewoźnik Roman

Wierzba Angelika

Ptasińska Klaudia

Więcław Jolanta

Rączka Piotr

Wilk Aleksandra

Reiner Miłosz

Wojciechowska Marta

Rudyk Waldemar

Wojtanowska Bożena

Rusnarczyk Michał

Wojtanowski Łukasz

Ruszel Krzysztof

Wójcik Grzegorz

Ruszel Wojciech

Wójcik Jakub

Saternus Krzysztof

Wróbel Mateusz

Sędłak Barbara

Wyszkowska Katarzyna

Sępek Filip

Zawiślak Sylwia

Skawiński Grzegorz

Zelek Patrycja

Skupińska Anna

Zuba-Benn Aleksandra

Smalarz Paulina

Zych Henryk

Smoleń Oliwia

Żurek Kamil


7. Salon BWA Tarnów 2020

W roku obecnym z uwagi na niepewną sytuację związaną z ograniczonymi działaniami nie tylko instytucji kultury, realizacja wystawy stanęła po dużym znakiem zapytania, nikt nie był w stanie przewidzieć czy nowe obostrzenia nie będą przeszkodą w drodze do realizacji projektu. Po wielu analizach i wahaniach, BWA postanowiło jednak ogłosić nabór do kolejnej edycji i mimo wszystko działać. Istotna zmiana dotyczyła też terminu, który z wiosennego zmienił się na letni. Ze względu na lokalizację Galerii w największym parku miejskim, wakacyjne wystawy cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i zawsze mają wysoką frekwencję. Od kilku już lat, jedną z cech charakterystycznych Salonów, jest ich różnorodność, prezentacja jak najszerszego spektrum Tarnowskich Twórców, nie tylko tych aktywnych zawodowo, ale też pasjonatów dla których twórczość plastyczna jest ważnym składnikiem codziennego życia. Tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych już od końca lat 90-tych ubiegłego wieku, realizowało szereg projektów w których mogli wziąć udział uczniowie, studenci oraz twórcy nieprofesjonalni, były to jedne z pierwszych tego typu działań w Polsce, mające na celu konfrontację ale też integrację „zawodowców” oraz pasjonatów. Jak łatwo zaobserwować ta tendencja dynamicznie się rozwija i jak zwykle ma tylu zwolenników co przeciwników. Według prostej definicji „artysta zawodowy” powinien posiadać tytuł magistra sztuki, ale istnieje też całkiem spora grupa twórców, którzy ukończyli różnego stopnia wydziały artystyczne, studia podyplomowe, policealne, średnie szkoły plastyczne itp. i nie sposób ich nazywać amatorami. Tak naprawdę statystycznie rzecz ujmując, prawdziwi amatorzy to nikły procent wystawców.

4


7. Salon BWA Tarnów 2020

Do siódmej już edycji dorocznego przeglądu tarnowskiego środowiska plastycznego „Salon BWA 2020” swój akces, drogą elektroniczną zgłosiło 165 twórców, z czego do wystawy konkursowej zakwalifikowało się 135. Jednym z ważnych zadań „Salonu” jest danie szansy zaistnienia „debiutantom”, których w tym roku było blisko pół setki. Pierwsza publiczna prezentacja własnej twórczości na tle innych, bardzo często jest silnym imperatywem w kierunku rozwoju, pozwala uwierzyć we własne siły, określić dalszą drogę kariery, zdarza się również i tak, że zaczynamy na chłodno analizować nasze możliwości zdając sobie sprawę jak wiele jeszcze musimy się nauczyć. W tym roku zdecydowana większość uczestników to artyści posiadający tytuł co najmniej magistra sztuki, w tym architekci oraz konserwatorzy zabytków, blisko 40 osób to studenci (głównie ASP Kraków oraz tarnowskiej PWSZ) i absolwenci średnich szkół artystycznych, pozostali to przedstawiciele takich zawodów jak m.in. inżynier, aktor, dziennikarz, lekarz, muzyk oraz filolog, jest też kilku uczniów „tarnowskiego Plastyka”. „Salon” z założenia jest przeglądem lokalnego środowiska plastycznego, czyli osób związanych z miastem i regionem w różnym stopniu. Blisko 70 osób na stałe mieszka w Tarnowie, dla wielu to miasto rodzinne lub miejsce edukacji oraz pracy. Jak co roku wystawa była prawdziwym wyzwaniem aranżacyjnym, obok klasycznych, dwuwymiarowych technik pojawiły się też rzeźby, ceramika, szkło, tkanina artystyczna, instalacje oraz wideo prezentacje, duże wrażenie robił też gigantyczny lightbox. Prace trwały prawie przez tydzień i choć nie wszystko udało się zoptymalizować, to powstała spójna, czytelna ekspozycja, na której każda z prac znalazła się w pewnym kontekście. Choć „wirtualny wernisaż” został w znacznym stopniu zakłócony przez nagłą burzę, to już pierwsze dni ekspozycji dają nadzieję, że podobnie jak rok temu padnie frekwencyjny rekord…

Piotr Qkla Kukla Komisarz Wystawy 5


6

7. Salon BWA Tarnรณw 2020


7. Salon BWA Tarnów 2020

Werdykt Jury: W dniu 24.06.2020 Jury w składzie: Jadwiga Sawicka przewodnicząca Jury „7. Salonu”: wybitna malarka, absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni Jerzego Nowosielskiego, wykładowczyni Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, laureatka Nagrody im. Katarzyny Kobro, jurorka konkursów m.in. Bielska Jesień, Konkurs Gepperta. Jej obrazy znajdują się w kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, która od 2013 roku prezentowana jest w oddziale BWA Tarnów w budynku dworca PKP. Ewa Łączyńska-Widz dyrektorka BWA Tarnów Piotr Kukla kierownik Działu Organizacji Imprez BWA Tarnów / Kurator Wystawy oraz pracownicy BWA Tarnów, spośród 133 prac kwalifikujących się do oceny, do finalnego etapu wybrało 30 prac następujących autorów: Joanna Babula, Piotr Barszczowski, Andrzej Baziak, Stanisław Brach, Stanisław Chmiel, Marzena Fiszczuk, Malwina Kołodziejczyk i Bartosz Nalepa, Natalia Kopytko, Bartłomiej Krywański, Kamil Kukla, Wioletta Leszczyńska, Zdzisław Majchrowicz, Krzysztof Maniak, Anna Marczak-Gut, Sebastian Mikoś, Magdalena Miłoś, Beata Motuk, Paweł Olszewski, Przemysław Poręba, Waldemar Rudyk, Oliwia Smoleń, Przemysław Sroka, Przemysław Staszek, Jan Styszko, Ewelina Suwała, Ryszard Szczepanik, Magdalena Tryba, Jolanta Więcław, Marta Wojciechowska, Łukasz Wojtanowski; z których Jury postanowiło wybrać 8 laureatów przyznając następujące nagrody i wyróżnienia:

7


7. Salon BWA Tarnów 2020

Grand Prix (wystawa indywidualna w BWA Tarnów w 2021 roku wraz z katalogiem)

Kamil Kukla „OOLA” olej na płótnie, 150 × 150 cm Za umiejętność tworzenia niejednoznacznych narracji na pograniczu surrealizmu i abstrakcji, za malarski rozmach i wyobraźnię.

Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa (2 000 zł)

Oliwia Smoleń „Wiosna” olej na płótnie, 85 × 80 cm Za doskonały warsztat malarski i wartość symboliczną przedstawienia wiosny 2020 roku.

II Nagroda (wystawa indywidualna w galerii Bema20)

Marta Wojciechowska „Inwazja” szkło, 1,5 × 1,5 × 1,5 m Za oryginalne wykorzystanie materii szkła i ciekawą pracę z przestrzenią.

8


7. Salon BWA Tarnów 2020

I WYRÓŻNIENIE

Beata Motuk „Poszukując” fotografia w szkle akrylowym, 90 × 60 cm Za wyjątkową ekspresję i głębię psychologiczną oraz doskonały warsztat fotograficzny.

II WYRÓŻNIENIE

Sebastian Mikoś „Za pieniądze pies tańczy” druk wklęsły, miękki werniks, akwatinta, akwaforta, 70 × 50 cm Za ekspresję i bezkompromisowość.

III WYRÓŻNIENIE

Magdalena Tryba „Tkanka miejska” technika własna, 200 × 70 cm Za plastyczną wyobraźnię i umiejętność wciągnięcia widza w świat własnych opowieści.

Wyróżnienie za oryginalną technikę malarską

Wyróżnienie za interdyscyplinarność

Paweł Olszewski „Times” olej na gruntowanym styropianie, 100 × 100 cm

Bartosz Nalepa i Malwina Kołodziejczyk „Portret Wewnętrzny” art video, 9’20”, 2020 9


7. Salon BWA Tarnów 2020

Anna Adamiak „Oto jestem”, olej/złoto/deska/korzenie, 70 × 30 cm, 2018 10


7. Salon BWA Tarnów 2020

Joanna Babula „Rysunki w izolacji”, technika własna: długopis/farba akrylowa na papierze toaletowym, 32 rysunki, 10,5 × 12,5 cm - typowy, pojedynczy listek papieru, 2020

Credo twórcze: W stosunku do pytania o sztukę pierwotne jest pytanie o człowieka. Sztuka o tyle, i dlatego coś znaczy, że wiąże się z Humanum. - Janusz Krupiński Lecz zaiste o Panie świadectwo jedyne, które człowiek wyrazić może wobec Twej boskości to ten jęk pełen żalu co przez wieki płynie, żeby zamrzeć na skraju Twej nieskończoności. - Charles Baudelaire, „Kwiaty zła”, tł. Piotr Krasny

11


7. Salon BWA Tarnów 2020

Matylda Baczyńska „Otwórz buzię, wypuść oczy, ale spróbuj ich nie zmoczyć”, akryl/karton, 100 × 70 cm, 2019 12


7. Salon BWA Tarnów 2020

Piotr Franciszek Barszczowski „Panta Rhei”, neowitraż/kolaż mikro i makrofotografii, 280 × 173 cm, 2020

Credo twórcze: Vita brevis, ars longa.

13


7. Salon BWA Tarnów 2020

Andrzej Baziak „Jak dbać o swoją artystyczną kondycję i przyśpieszyć wyniki 2x szybciej”, wideo 1’13”, 2020

Credo twórcze: Wideo, instalacja, taka sytuacja xd.

14


7. Salon BWA Tarnów 2020

Ernest Bącler „bi:IN333”, olej/płótno, 100 × 130 cm, 2020

Credo twórcze: Walczę z wewnętrznym chaosem. Odrzucam wszelki ład, wszelką ideę Nie ufam żadnej abstrakcji, doktrynie… - Witold Gombrowicz

15


7. Salon BWA Tarnów 2020

Dorota Bernacka „Relacja _1”, technika mieszana, 100 × 70 cm, 2019 16


7. Salon BWA Tarnów 2020

Jacek Bernaś „Paleozoika”, linoryt, 210 × 297 mm, 2020

Credo twórcze: Móc powiedzieć o swojej pracy: to prawdziwie moje odczucie.

17


7. Salon BWA Tarnów 2020

Monika Bielat-Sobiczewska „Dostojna dama wśród traw”, akwarela, 30 × 40 cm, 2019 18


7. Salon BWA Tarnów 2020

Robert Bieńkowski „Piekło w Niebie”, olej/płyta, 2011 19


7. Salon BWA Tarnów 2020

Gabriela Biś „Za parawanem”, olej, 80 × 92 cm, 2020 20


7. Salon BWA Tarnów 2020

Stanisław Brach „Plaster”, z cyklu „Spalone”, masa lejna czerwona/wypał redukcyjny,1050°C, 2020 (czas kwarantanny) 21


7. Salon BWA Tarnów 2020

Stanisław Chmiel „Kap, kap, kap…”, technika mieszana,180 × 60 × 60 cm, 2020

Credo twórcze: Zostaw coś po sobie prócz smrodu człowieku!

22


7. Salon BWA Tarnów 2020

Zuzanna Chmura „Wspomnienia”, emalia na miedzi, 15 × 15 cm (15 sztuk), 2018

Credo twórcze: Życie człowieka w gruncie rzeczy jest narracją, życiem w opowieści, a działanie człowieka - działaniem osobowości, która staje się w opowieści - Norman K. Denzin

23


7. Salon BWA Tarnów 2020

Monika Chytroś „Jesień 2019”, akryl/olej, 24 × 30 cm, 2020

Credo twórcze: Wolność - ten sam język wobec siebie, wobec świata.

24


7. Salon BWA Tarnów 2020

Karolina Cygnar „Wewnętrzne emocje”, rysunek/akryl/PCV, tryptyk – 210 × 100 cm (pojedynczy element 70 × 100 cm), 2019

Tryptyk rysunków odnosi się do przestrzeni psychicznej człowieka. Jest to miejsce, w którym może odbywać się wewnętrzna rozmowa każdego z nas. Przedstawione przeze mnie rysunki to opowieść o emocjach uwięzionych we wnętrzu ludzkiego ciała. Zilustrowane uczucia związane z życiem osobistym, takie jak lęk, obsesja, złość, zostają zepchnięte w głąb. Nagromadzanie niewypowiedzianych emocji jest pułapką dla organizmu. Ich nawarstwienie prowadzi do komplikacji, wewnętrznego niepokoju, rozdarcia, a finalnie grozi eskalacją. Rysunki odnoszą się również do paradoksu doświadczania dwóch przeciwstawnych sobie uczuć jednocześnie.

25


7. Salon BWA Tarnów 2020

Paulina Dębosz „Sollemne est mysticum”, instalacja, 9 form 10-18 cm, 2020

Credo twórcze: Sztuka powinna wywoływać emocje, budować klimat i atmosferę.

26


7. Salon BWA Tarnów 2020

Agnieszka Drozd „Czternasta pięćdziesiąt”, fotografia, 60 × 70 cm, 2020 27


7. Salon BWA Tarnów 2020

Edyta Dudek „Tarnów domem dla zwierząt”, fotografia, 1024 × 620 pikseli, 2017 28


7. Salon BWA Tarnów 2020

Jacek Dudek „Bukiet na szafce nocnej”, rzeźba/palety rozsadowe/poliuretan/farba/sadza, 36 × 50 × 140 cm, 2020

Trudno o bardziej prywatny mebel jak szafka przy łóżku. Na niej spoczywają najpotrzebniejsze przedmioty. W młodości to komórka, słuchawki, niedopita kawa w półlitrowym kubku… w podeszłym wieku lekarstwa, okulary… Wyjątkowo czytelnym symbolem jest bukiet kwiatów na szafce obok łóżka. To życzenie powrotu do zdrowia, oznaka czyjejś troski, ale też symbol bezsilności obdarowanego. Powszechną zasadą moralną jest troska o osoby starsze i schorowane. Łączy się to nierozerwalnie z obecnością i odwiedzinami, stając się przyczyną wewnętrznego sporu, jako że te w sytuacji pandemii potęgują niebezpieczeństwo… Istotnym jest materiał z jakiego została wykonana rzeźba, to wielodoniczki służące do rozsiewu sadzonek, obecne w tym kontekście stają się ponurą metaforą.

29


7. Salon BWA Tarnów 2020

Gaweł Dykas „RAL 3020”, rzeźba wykonana z materiałów sztucznych: śmieci, styropianów, włókien szklanych, średnica 140 cm, 2019 30


7. Salon BWA Tarnów 2020

Klaudia Dziurawiec „X”, olej/płótno, 100 × 100 cm, 2020 31


7. Salon BWA Tarnów 2020

Paul Epter „Cud Narodzin”, akryl/płyta, 60 × 80 cm, 2019

Credo twórcze: Stylistyka malarstwa bizantyjskiego, ikony oraz szeroko pojęta sztuka sakralna są filtrowane przez moje współczesne spojrzenie na świat. Problemy dnia codziennego definiuję za pomocą sakralnej symboliki, która w podejmowanych tematach objawia się wielowarstwowo.

32


7. Salon BWA Tarnów 2020

Adam Faglio „Szeregowiec”, olej/płótno, 60 × 80 cm, 2020

Credo twórcze: praca.

33


7. Salon BWA Tarnów 2020

Marzena Fiszczuk „Poranek w słońcu ”, akryl/płótno, 40 × 60 cm, 2018

34


7. Salon BWA Tarnów 2020

Ewa Fleszar „Synergia”, kompozycja przestrzenna składająca się z 3 elementów, drewno/stal, 80 × 40/60 × 27/ 52 × 18 cm, 2020 35


7. Salon BWA Tarnów 2020

Roman Fleszar „Kółko i Krzyżyk” - tryptyk, olej/płótno, 105 × 55 cm, 2019 36


7. Salon BWA Tarnów 2020

Weronika Fleszar „Za zasłoną strachu”, grafika, 60 × 70 cm, 2020 37


7. Salon BWA Tarnów 2020

Gabriela Fulanty „Nowe Horyzonty”, fotografia cyfrowa/”foto-kompozycja”, 30 × 38 cm, 2018 38


7. Salon BWA Tarnów 2020

Tomasz Głowacz „Czarny staw”, dyptyk z cyklu „Mountains-abstraction. W poszukiwaniu pierwotnego widzenia”, olej/akryl/płótno, 2 x 100 × 90 cm, 2020

Credo twórcze: Odnaleźć formę, która przychodzi z zewnątrz to jest istota twórczości.

39


7. Salon BWA Tarnów 2020

Andrzej S. Grabowski „Black hole”, tablet vacom, 160 × 300 cm, 2019

Credo twórcze: Różnorodność tworzenia daje poczucie wejścia w inną przestrzeń emocjonalno-czasową.

40


7. Salon BWA Tarnów 2020

Joanna Graniczkowska praca z cyklu „Być może z mojego cienia wyłaniają się złudne dni”, książka fotograficzna, 25 × 25 cm, 2019 41


7. Salon BWA Tarnów 2020

Kamila Jajkowska „Organizm 2555”, instalacja z papieru/rysunek/cienkopis, 100 × 66 cm, 2020

Credo twórcze: Sztuka jest jak dusza, o którą trzeba dbać by była nieśmiertelna i prawdziwa.

42


7. Salon BWA Tarnów 2020

Jadwiga Janicka „Times Square – Manhattan”, technika własna, 75 × 95 cm, 2020

Credo twórcze: Czerpać twórczą inspirację z natury.

43


7. Salon BWA Tarnów 2020

Jacek Janicki „Zielono mi”, komputer, 73 × 55 cm, 2020

Credo twórcze: Mieć (talent), być (artystą).

44


7. Salon BWA Tarnów 2020

Marek Janicki „Animals meeting”, fotografia, 45 × 65 cm, 2018 45


7. Salon BWA Tarnów 2020

Henryk Jasiak „Izolacja (isolation)”, druk, 2019-2020 46


7. Salon BWA Tarnów 2020

Łukasz Jewuła „Sen władcy i wierszyk dla dzieci”, tektura warstwowa, 69 × 78 × 197cm, kwiecień 2020

Credo twórcze: Więcej wymagaj od siebie nie od widza.

47


7. Salon BWA Tarnów 2020

Maria Kaczmarek „Pejzaż”, olej/płótno, 50 × 80 cm, 2018 48


7. Salon BWA Tarnów 2020

Światosław Karwat „Fałszywa tęcza”, technika własna, 2018/2019 49


7. Salon BWA Tarnów 2020

Iwona Kawa-Słomska „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” czyli „Zrozumienie tej drugiej płci bywa trudne, ale podobno jest możliwe”, ceramika, 120 × 90 cm, tło - koło średnica 150 cm, 2020 50


7. Salon BWA Tarnów 2020

Aneta Kilińska „Persea II”, olej/płótno, 100 × 60 cm, 2020

Credo twórcze: Tworzę, ponieważ chcę dzielić się z ludźmi niezwykłymi momentami, ulotnością swą niedoścignionymi... Przez podróże odkrywam człowieka – zjawisko, które inspiruje mnie swą nieprzewidywalnością, energią, siłą, niezwykłą tajemnicą, która byt owiewa i jako pierwiastek duchowy tworzy jedność z wszechświatem. Od zawsze interesowała mnie kondycja człowieka jako bytu duchowego, poszukującego – homoviatora, nieodgadnionego, z nieograniczonymi możliwościami. Poszukuję ludzi, dla których nie istnieje słowo „niemożliwe”. Chcę opowiadać o nich i o tej części świata, której jeszcze nie znamy – niematerialnej, jak i materialnej.

51


7. Salon BWA Tarnów 2020

Jadwiga Kłosińska „Zaułek – skarbnica wieków”, akryl/płótno, 3 × 30 × 40 cm, 2019

Credo twórcze: Chwila zatrzymania piękna dla tworzenia czegoś niepowtarzalnego.

52


7. Salon BWA Tarnów 2020

Bożena Knecht „Truskawki”, akryl/płótno, 50 × 50 cm, 2020

Credo twórcze: Zatrzymać chwile, przekazać „zamyślenie”.

53


7. Salon BWA Tarnów 2020

Roman Kobylarz „Jabłko Montgolfiera”, olej/płótno, 80 × 100 cm, 2020

Credo twórcze: W moich realistycznych pracach staram się odzwierciedlić piękno martwej natury.

54


7. Salon BWA Tarnów 2020

Wyróżnienie za interdyscyplinarność Malwina Kołodziejczyk - muzyka, Bartosz Nalepa – wizualizacje (praca wspólna) „Portret Wewnętrzny”, art video, 9’20”, 2020

Credo twórcze: Improwizacja rezonująca między dźwiękiem i obrazem, poprzez swój nieprzewidywalny charakter, uczy nas być otwartym na bogactwo pozornych niepowodzeń i odnajdywania w eksperymencie nowych dróg, wyzwań ku przekraczaniu samego siebie, odrzucania utartych, oswojonych wizji i podążania za tymi odkryciami w nowy świat, jakiego istnienia każde z osobna nawet nie przeczuwaliśmy.

55


7. Salon BWA Tarnów 2020

Natalia Kopytko „Droga prowadzi przez szafę”, technika mieszana/instalacja, konfiguracja zmienna, 2 × 2 × 2m, 2019

Credo twórcze: Aby być w drodze musimy – rzecz jasna – wyruszyć. Ma to dwojaki sens: po pierwsze, sami otwieramy się na wyłaniający się widok i kierunek drogi, po drugie, dostajemy się na drogę, tzn. czynimy kroki, dzięki którym droga dopiero staje się drogą. - M. Heidegger.

56


7. Salon BWA Tarnów 2020

Jolanta Korpanty „Forsycje”, olej/płótno, 50 × 70 cm, 2018 57


7. Salon BWA Tarnów 2020

Stanisław Kozyra „Podziały to iluzja, wszystko jest całością”, olej/płótno, 100 × 70 cm, 2020 58


7. Salon BWA Tarnów 2020

Magdalena Sara Krawczyk „mediis tranquillus in undis”, grafit/papier, 93 × 70 cm, 2020

Credo twórcze: Uprawiam przede wszystkim malarstwo, rysunek, fotografię cyfrową i analogową (techniki szlachetne), interesuję się sztuką witrażu i pasjonuję się historią sztuki. Mój styl rysunkowy nazywany niekiedy „weryzmem benedyktyńskim” jest bardzo wyrazisty. Artyści w sztuce dawniej zwracali się ku rzeczywistości właściwie po to, aby ją idealizować i upiększać. Kierunek artystyczny nazywany neoklasycyzmem opierał się na przekonaniu, iż rzeczy są z natury tylko niedoskonałymi odbiciami idei. Stąd najwyższą ambicją moich prac jest zbliżenie się do idealnej doskonałości. Tą właśnie drogą podążali humaniści i twórcy renesansowi. Uznaję jedynie świat widzialny, uniwersum rzeczy istniejących. Podczas pracy koncentruję się na kadrze oraz kompozycji tak, jak gdyby miała to być klatka zrobiona aparatem fotograficznym. Dzięki temu udaję mi się połączyć te dwa media ze sobą. Najważniejsze są dla mnie realistyczne odtworzenia najdrobniejszych szczegółów - co widać w maleńkich detalach moich prac. Nigdy nie robię szkiców, ani rysunków przygotowawczych. Kiedy przychodzi myśl od razu zaczynam działać, by uwolnić się od wewnętrznego „nie spokoju”.

59


7. Salon BWA Tarnów 2020

Bartłomiej Krywański „Pilgrim nebula”, rysunek dotwork stworzony poprzez nakładanie pojedynczych kropek długopisem żelowym na czarny karton, 100 × 72cm, 2020 60


7. Salon BWA Tarnów 2020

Stanisław Kucharzyk „None”, olej/płótno, 63 × 86 cm, 2019 61


7. Salon BWA Tarnów 2020

Grand Prix Kukla Kamil „OOLA”, olej/płótno, 150 × 150 cm, 2020

Credo twórcze: Pracuję nad tym.

62


7. Salon BWA Tarnów 2020

Piotr Qkla Kukla „Most kolejowy w Ostrowie”, technika mieszana/sklejka mahoniowa/złocona rama (XIX wiek), 2020

Credo twórcze: Twórczość jest dla mnie ważnym składnikiem codziennej egzystencji, nie powiem, że jest najważniejsza, ale stanowi pewnego rodzaju wentyl psychicznego bezpieczeństwa, bez którego moja dusza uległaby samozapłonowi…

63


7. Salon BWA Tarnów 2020

Jan Kukułka „I kowbojki mogą marzyć”, akryl/płótno, 60 ×70 cm, 2018 64


7. Salon BWA Tarnów 2020

Grzegorz Kumorek „Tu byłem”, ściółka leśna, 50 × 30 × 30 cm, 2020

Praca odnosi się do działania natury w kontekście człowieka jako jednostki, jak również jako gatunku. Motyw autoportretu, stale obecny w kulturze europejskiej, jawi się jako próba zatrzymania upływu czasu oraz radzenia sobie z lękiem przed śmiercią. Własny wizerunek odbity w nietrwałym materiale, jak ściółka leśna, nasuwa refleksję nad istotą natury, która stale żywa „pracuje”, jest współautorem dzieła. Obiekt przeniesiony do galerii, staje się uniwersalnym symbolem kruchego antropocenu, który przy nieuważnym ruchu rozsypuje się. Ściółka umieszczona w przestrzeni galeryjnej wysycha, a procesy naturalne zostają przerwane. Praca składa się z obiektu oraz dokumentacji działania w przestrzeni lasu.

65


7. Salon BWA Tarnów 2020

Stanisława Kumorek „Pejzaż sierpniowy”, kolaż malarski, 70 × 50 cm, 2019

Credo twórcze: Robić swoje i się tym twórczo bawić.

66


7. Salon BWA Tarnów 2020

Adriana Kustra „Kwarantannowe śmieci”, technika malarska i tkacka, 4 × 30 × 40cm, 70 × 70cm, 2020

Praca na Salon powstała w większym stopniu z odpadów. Nadałam nowe życie formie, która wylądowałaby niechciana na wysypisku śmieci, aż rozłożyłaby się za najmniej sto lat lub w najlepszym wypadku zostałaby ponownie zrecyklingowana. W pracy użyłam zalegający plastik, którym zabezpieczone zostały przedmioty zamówione przez Internet z okresu kwarantanny. Czy ludzie muszą wytwarzać tyle ton śmieci?

67


7. Salon BWA Tarnów 2020

Magdalena Latawska-Honkisz „Moja muzyka”, ebru-malowanie na wodzie/akryl, 50 × 90 cm, 2019

Credo twórcze: Kształcić i rozwijać swoje pasje.

68


7. Salon BWA Tarnów 2020

Wioletta Leszczyńska „Tarnów jak ilustrowany”, książka formatu A4, 2019

Credo twórcze: Ciągle szukać nowych pomysłów, czerpać inspirację ze wszystkiego.

69


7. Salon BWA Tarnów 2020

Grzegorz Liszka „Dunajec”, akwarela, 32 × 23 cm, 2019 70


7. Salon BWA Tarnów 2020

Jacek Machowski „Cracow welcomes”, malarstwo + szablon, cały tryptyk 185 × 55 cm, 2020 71


7. Salon BWA Tarnów 2020

Kinga Magdoń „Cessatio – kwarantanny czas”, akryl/płótno, 40 × 40 cm, 2020

Credo twórcze: Moje działania artystyczne to poszukiwanie siebie, relacji, emocji w świecie barw, linii i struktur. Najbardziej interesuje mnie kontekst barw, gra kształtów. W sztuce uwielbiam szkicować, zatrzymywać myśli. Lubię doświadczać, eksperymentować z materią - rzeźbię, konstruuje, projektuje, maluje, rysuje. Często łączę sztukę użytkową z eksperymentowaniem, sztuką estetyczną w różnym znaczeniu i odbiorze. Szkicuję, maluję, tworzę na małym, dużym formacie, lubię rozmach. Sięgając po format i środki, wyznacznikiem działań jest czas. Tworzenie, to kokieteria zestawień, pobudzenie odbiorcy do analizy, odsunięcia się od rzeczywistości, zaproszenie do przejścia do wyobraźni. Ważny dla mnie jest efekt podróży w sztuce, zaszczepiam ją w Innych. Pokazuję, od najmłodszych lat, że ze sztuką żyje się wrażliwiej. Tworzę nieoczywistość.

72


7. Salon BWA Tarnów 2020

Zdzisław Majchrowicz „Kruk”, metaloplastyka, 2020 73


7. Salon BWA Tarnów 2020

Krzysztof Maniak „Bez tytułu”, tusz na pergaminie, 99 × 69.5cm, 2018 74


7. Salon BWA Tarnów 2020

Anna Marczak-Gut „Niebo”, olej/płótno, 40 × 40 cm, 2020

Credo twórcze: W swojej pracy podejmuję regularnie temat nieba. Czasem staje się ono dominantą kompozycji na obrazie, a czasem wręcz przeciwnie – wydaje się, że jest po prostu częścią większej całości. Innym razem z kolei wyłączam je zupełnie z różnych kontekstów, dedykując mu całe płótno. Znaczenia wyrazu „niebo” w języku polskim odnoszą się do dwóch płaszczyzn: zarówno fizycznej, jak i metafizycznej. Dokładnie tak samo jest w moim malarstwie – pierwsze jest jakby obietnicą drugiego.

75


7. Salon BWA Tarnów 2020

Szymon Michoń „Bez tytułu”, odbitka fotograficzna, 50 × 50 cm, 2020

Credo twórcze: Warto zajmować się tym, co cię porusza.

76


7. Salon BWA Tarnów 2020

Małgorzata Miękina „Wózek śmieciarza marzeń”, ceramika, 26 × 22-19 cm, 2019

Credo twórcze: Słowa są we mnie zapisane, na sznurkach powiązane, do szuflad powkładane.

77


7. Salon BWA Tarnów 2020

Iwona Migda „Rzepak”, akryl/papier, 20.5 × 23 cm, 2019 78


7. Salon BWA Tarnów 2020

II WYRÓŻNIENIE Sebastian Mikoś „Za pieniądze pies tańczy”, druk wklęsły - miękki werniks/akwatinta/akwaforta, 70 × 50 cm, 2019 79


7. Salon BWA Tarnów 2020

Magdalena Miłoś „Dewaluacja”, akryl/płótno, ok. 130 × 140 cm, 2020

Credo twórcze: Prezentowany cykl obrazów pt. „Dewaluacja”, malowany w okolicznościach pandemii jest refleksją nad dorobkiem naszej cywilizacji. W obrazach poddaję rewizji wartości kulturowe, polityczne, religijne oraz społeczne.

80


7. Salon BWA Tarnów 2020

Andrzej Minor „Żabi sztorm”, akryl/płótno, 100 × 80 cm, 2019

Credo twórcze: Im mniej warsztatu, tym więcej warstw.

81


7. Salon BWA Tarnów 2020

Marek Mosor „Facebook”, rysunek odręczny/grafika komputerowa, A3, 2020 82


7. Salon BWA Tarnów 2020

I WYRÓŻNIENIE Beata Motuk „Poszukując”, fotografia w szkle akrylowym, 90 × 60 cm, 2020

Credo twórcze: Z żadnego punktu widzenia nie wolno być ślepym - Stanisław Jerzy Lec

83


7. Salon BWA Tarnów 2020

Marta Odbierzychleb „Malwy w słońcu”, olej/płótno, 80 × 60 cm, 2019

Credo twórcze: Poprzez malarstwo ukazywać swój sposób widzenia świata, własne odczucia i emocje.

84


7. Salon BWA Tarnów 2020

Wyróżnienie za oryginalną technikę malarską Paweł Olszewski „Times”, olej na gruntowanym styropianie, 100 × 100 cm, 2020

Credo twórcze: Aktualnie w mojej twórczości interesuje mnie analizowanie i definiowanie przekazów odbieranych z poszczególnych dzieł kultury, historycznych i współczesnych, często napotkanych przypadkowo. Staram się wprowadzić dialog pomiędzy zamierzonym wątkiem, motywem i językiem wizualnym istniejącego dzieła, a odbieraniem go w kontekście współczesnym, zdeformowanym przez czas i okoliczności jego konsumpcji dziś.

85


7. Salon BWA Tarnów 2020

Elżbieta Pazera „Pejzaż z chmurą”, akryl/płótno, 50 × 70 cm, 2019

Credo twórcze: Dojrzeć w naturze swoją prawdę.

86


7. Salon BWA Tarnów 2020

Witold Pazera „Była w nas para”, akryl/płótno, 85 × 120 cm, 2019/2020

Credo twórcze: Malarstwo jest tak proste jak matematyka.

87


7. Salon BWA Tarnów 2020

Jan Pękala „Oko w oko”, fotografia, 100 × 70 cm, 2019 88


7. Salon BWA Tarnów 2020

Kazimierz Pokorny „Inwigilacja I”, technika mieszana, 60 × 103 cm, 2020 89


7. Salon BWA Tarnów 2020

Przemysław Pokrywka „Syreny z Tytana”, olej/płótno, 90 × 80 cm, 2020 90


7. Salon BWA Tarnów 2020

Lidia Połeć-Kantor „Mgławica IV”, akryl/płótno, 140 × 80 cm, 2020

Credo twórcze: Zachwycać się, tworzyć i żyć pięknie!

91


7. Salon BWA Tarnów 2020

Patrycja Popek „Martwa natura z lustrem”, olej/płótno, 70 × 100 cm, 2019

Credo twórcze: Wszystko co nas otacza jest sztuką, tylko trzeba nauczyć się patrzeć.

92


7. Salon BWA Tarnów 2020

Joanna Popek-Solak „Ułuda”, rysunek ołówkiem, 43 × 53 cm, 2020

Credo twórcze: Sztuka sprawia, że życie nabiera barw i wraz z ruchem narzędzia, wzmacnia poczucie wewnętrznej siły i równowagi. Twórczość to: emocje, refleksje i interakcja z odbiorcą.

93


7. Salon BWA Tarnów 2020

Michał Poręba „Coś wisi w powietrzu”, akryl/płótno, 140 × 80 cm, 2020

Credo twórcze: Najbardziej wolny czuję się w malarstwie. „Wolności oddać nie umiem (…)”, nie odbieram jej odbiorcom pozwalając kontynuować moje kompozycje w ich wyobraźni tworząc własną – nową wartość. Inspiracją moją jest głównie natura z jej aspektami makro i mikro kosmosu, co pozwala mi na konstruowanie form abstrakcyjnych pozbawionych zakodowanych skojarzeń pamięciowych. Interesuję się też światłem, a co za tym idzie kolorem. To on daje możliwości tworzenia symfonii z jej harmoniami i dysharmoniami potęgującymi napięcie i emocjonalną ekspresję. Również celowo posługuję się terminologią muzyczną, bo muzyka chyba najbardziej ze wszystkich sztuk bliska jest abstrakcji. Jej materia ma charakter ulotny i dlatego mamy wrażenie, że jej nie posiada. Uważam, że sprawy materialne trochę nas ograniczają, dlatego materię malarską (farby, płótno itp.) czasem zamieniam na światło w jego czystej formie i dźwięki w kompozycji muzycznej, wykorzystując je jako integralne elementy moich działań parateatralnych. W malarstwie ta sfera pozamaterialna – metafizyczna powstaje jednak przy użyciu realnych, namacalnych środków - w połączeniu z odbiorcą i jego wrażliwością - odrywa się w sfery niezbadane i dysponujące nieograniczoną wolnością. Chrońmy więc naszą wolność.

94


7. Salon BWA Tarnów 2020

Przemysław Poręba „Houston…”, olej/płótno, 90 × 90 cm, 2020 95


7. Salon BWA Tarnów 2020

Roman Przewoźnik „enigmat”, akryl/płótno, średnica 110 cm, 2020 96


7. Salon BWA Tarnów 2020

Klaudia Ptasińska „Wylinka”, technika własna, 160 × 100 × 50 cm, 2020

Credo twórcze: Ciągły rozwój.

97


7. Salon BWA Tarnów 2020

Piotr Rączka „Popołudniowe spotkania”, akryl/płótno, 50 × 40 cm, 2019

Credo twórcze: Satysfakcja to przekraczać słabości.

98


7. Salon BWA Tarnów 2020

Miłosz Reiner „Bez tytułu”, akryl/płótno, 60 × 80 cm, 2020 99


7. Salon BWA Tarnów 2020

Waldemar Rudyk „Krajobrazy przerwane” 11, obiekt malarski na drewnie, 70 × 50 × 4 cm, 2020

Credo twórcze: To, co moje, własne, zżyte, przetrawione, wciąż styka się z nowym i obcym.

100


7. Salon BWA Tarnów 2020

Michał Rusnarczyk „Zdziwiony Ent Eugeniusz”, digital painting na podstawie fizycznych prac tworzonych techniką mieszaną, 50 × 70 cm, 2020

Credo twórcze: Błąd jest święty.

101


7. Salon BWA Tarnów 2020

Krzysztof Ruszel „Przyczajony tygrys, ukryty smok”, olej/płótno, 25 × 25 cm, 2020 102


7. Salon BWA Tarnów 2020

Wojciech Ruszel „Echo przeszłości”, asamblaż – metal/drewno, 90 × 53 cm, 2020 103


7. Salon BWA Tarnów 2020

Krzysztof Saternus „Wzór”, akryl/płótno, 140 × 60 cm, 2020 104


7. Salon BWA Tarnów 2020

Barbara Sędłak „On”, grafika-wycinanka ręczna, 100 × 50 cm, 2020

Credo twórcze: Rób to, co lubisz, a w życiu nie przepracujesz ani jednej godziny.

105


7. Salon BWA Tarnów 2020

Filip Sępek „1.Hades Sępek lat 1,5 samodzielnie powstrzymuje lokalnego diabła pijaczka przed nieumyślnym spaleniem pola za moim domem, za pomocą zapalniczki żarowej, która służy do odpalania papieroska.”, olej/płótno, 60 × 50 cm, 2020 106


7. Salon BWA Tarnów 2020

Grzegorz Skawiński Z cyklu „Sto Lat Samotności”, technika własna, 64 x 38 cm, 2018/2019

Credo twórcze: Nie ma radości życia bez doświadczenia bólu.

107


7. Salon BWA Tarnów 2020

Anna Skupińska „Dedykacja dla taty - Przebudzenie”, olej/płótno, 70 × 80 cm, 2020

Credo twórcze: Świat jest paletą barwną.

108


7. Salon BWA Tarnów 2020

Paulina Smalarz „Pranie koloru”, akryl/płótno/elementy przestrzenne, 50 × 60 cm, listopad 2019

Credo twórcze: Wszyscy jesteśmy artystami - Wystarczy chcieć, a chcieć to móc.

109


7. Salon BWA Tarnów 2020

Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa Oliwia Smoleń „Wiosna”, olej/płótno, 85 × 80 cm, 2020 110


7. Salon BWA Tarnów 2020

Tomasz Sobczak „Caterpillar”, fotografia drukowana w standardzie Digigraphie, 80 × 80 cm, 2020

Credo twórcze: Robić swoje.

111


7. Salon BWA Tarnów 2020

Karolina Sroka „Tkanki istnienia I”/„Tkanki istnienia II” (dyptyk), grafika/offset, 50 × 70 cm, 2020

Credo twórcze: Chcę tylko wszystkiego.

112


7. Salon BWA Tarnów 2020

Katarzyna Sroka „Poppy”, tusz alkoholowy na drewnie z podkładem z gliny, 60 × 90 cm, 2019

Credo twórcze: Minimalizm w chaosie.

113


7. Salon BWA Tarnów 2020

Maciej Sroka „(Kon)sekwencja czasu”, akryl/drewno, 180 × 120 × 15 cm, 2020

Credo twórcze: Żyć i tworzyć w harmonii duchowej wydobywając jak największy ładunek emocjonalny.

114


7. Salon BWA Tarnów 2020

Przemysław Sroka „Электричка -Zakarpacie (Ukraina – 2018)”, fotografia, 30 × 45 cm, 2018 115


7. Salon BWA Tarnów 2020

Przemysław Staszek „Beibi”, technika własna, 80 × 100 cm, 2020

Credo twórcze: Nie muszę czekać aż wzejdzie słońce, mogę je sam namalować.

116


7. Salon BWA Tarnów 2020

Monika Stec „Emocjonalnie”, fotografia/kolaż (stykówka), 80 × 140 cm, 2020

Credo twórcze: Sztuka jest wyrazem emocji i uczuć. Nieprzemijające piękno rodzi się tylko z równowagi pomiędzy samą sztuką, a rzemiosłem, które pragnę wciąż udoskonalać.

117


7. Salon BWA Tarnów 2020

Maria Strzesak „Wczoraj, Dziś, Jutro”, fotografia, 23 × 75 cm, 2020

Credo twórcze: Gdy tworzę milczę. Wtedy moje prace mogą mówić.

118


7. Salon BWA Tarnów 2020

Jan Styszko „Rosochacz”, rzeźba w drewnie polichromowana, 100 × 35 × 55 cm, 2019 119


7. Salon BWA Tarnów 2020

Ewelina Suwała „Zamaskowani”, ceramika, odcisk, modelowanie z ręki, 1,8 × 2 × 1,7 m, 2019

„Zamaskowani” to praca artystyczna składająca się z 5 masek wielkości ludzkiej twarzy, wykonanych z masy ceramicznej półplastycznej, techniką odcisku oraz modelowania z ręki. Maski powstały na wzór postaci ze spektaklu „Postrzał” teatru Sztuka na wynos w reżyserii Dariusza Starczewskiego. Jest to moja własna plastyczna interpretacja powyższej sztuki, inspirowana emotikonami emocji. Zamierzeniem moim było ukazanie „drugiej twarzy” bohaterów spektaklu. Maski tych postaci przedstawiają wilka, kota, kozła, mysz oraz orła. Spektakl opowiada o losach ludzi pracujących w korporacji oraz o ich stałej walce o pozycję w firmie. Ich miejsce pracy zostaje przedstawione jako dżungla, dlatego postanowiłam zobrazować ich maski jako zwierzęce.

120


7. Salon BWA Tarnów 2020

Miłosz Szczepaniak „Esid kee anubhooti”, akryl/kolaż, 40 × 40 cm, 2020

Credo twórcze: Paradoksalne projekcje.

121


7. Salon BWA Tarnów 2020

Ryszard Szczepanik „Gumniska”, technika własna, 55 × 45 cm, 2019

Credo twórcze: Mniej znaczy więcej - to rodzaj artystycznego wyboru.

122


7. Salon BWA Tarnów 2020

Anna Świętek „Modliszka”, fotografia, 66 × 75 cm, 2020 123


7. Salon BWA Tarnów 2020

Marcin Telega „Sen”, olej/płótno, 50 × 65 cm, 2020 124


7. Salon BWA Tarnów 2020

Anna Till „Pies”, fotografia, 32 × 47 cm, 2020 125


7. Salon BWA Tarnów 2020

Grzegorz Tomasiak „Ikona kod 1j Objawienie Jana rozdział 1, werset 1”, deska/tempera/złoto, 44 × 32 × 2 cm, 2020

Credo twórcze: Twórz i zyskuj.

126


7. Salon BWA Tarnów 2020

III WYRÓŻNIENIE Magdalena Tryba „Tkanka miejska”, technika własna, 200 × 70 cm, 2019/2020

Praca dyplomowa zrealizowana w pracowni tkaniny artystycznej w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie, pod opieką dr Aleksandry Zuby-Benn i mgr Marzeny Fiszczuk - uhonorowana oceną celującą. Tematem pracy stały się miejskie struktury wizualne - nazwane tytułową tkanką miejską. Bazując na stu fotografiach przedstawiających przykłady zastanych struktur wizualnych, Autorka stworzyła cykl stu miniatur tkackich, używając do ich prezentacji nietypowego medium - jakim stały się pudełka po zapałkach. Praca wykonana w technice własnej - łączącej „found object”, z tradycją malarstwa materii - wpisuje się w nurt współczesnej tkaniny artystycznej.

127


7. Salon BWA Tarnów 2020

Piotr Wątroba „Strażnik Lasu” (pełna nazwa to „Mokoo i Strażnik Niebieskiego Lasu”. Ilustracja jest częścią powstającej książki o nazwie „Przygody Mokoo”, ale bez kontekstu całości lub innych ilustracji nazwa ta wydawałaby się niezrozumiała), malarstwo cyfrowe, 50 × 70 cm, 2019

Credo twórcze: Nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone.

128


7. Salon BWA Tarnów 2020

Izabella Wielgus „drzwi będą otwarte”, technika mieszana, 100 × 70 cm, 2019 129


7. Salon BWA Tarnów 2020

Angelika Wierzba „Rodzina”, olej/płótno, 120 × 80 cm, 2019 130


7. Salon BWA Tarnów 2020

Jolanta Więcław „Dystans”, collage, 100 × 70 cm, 2020 131


7. Salon BWA Tarnów 2020

Aleksandra Wilk „Tylko miłość jest siłą co złagodzić może ból świata”, olej, 120 × 140 cm, 2020 132


7. Salon BWA Tarnów 2020

II Nagroda Marta Wojciechowska „Inwazja”, szkło, 2020, (detal instalacji) 133


7. Salon BWA Tarnów 2020

Bożena Wojtanowska „Zmiana”, olej/płótno, 120 × 90 cm 134


7. Salon BWA Tarnów 2020

Łukasz Wojtanowski „Chorągiew”, haft, ok. 105 × 95 cm, 2019/2020

Credo twórcze: Jest na pewno, ale zbyt wiele czasu zajęłaby próba klarownego sformułowania go.

135


7. Salon BWA Tarnów 2020

Grzegorz Wójcik „Citi in white”, akryl, 60 × 90 cm, 2020

Credo twórcze: Wymagajcie od siebie samych, choćby od was nie wymagali - Jan Paweł II

136


7. Salon BWA Tarnów 2020

Jakub Wójcik „Wycior”, akryl/olej/płótno, 75 × 115 cm, 2020 137


7. Salon BWA Tarnów 2020

Mateusz Wróbel „Bajzel”, olej/płótno, 115 × 65 cm, 2020 138


7. Salon BWA Tarnów 2020

Katarzyna Wyszkowska „Is there anything like femininity”, olej/płótno, 100 × 80 cm, 2019 139


7. Salon BWA Tarnów 2020

Sylwia Zawiślak „Św. Andrzej wybaczający fanowi nierządnic”, linoryt, druk – 21,5 × 18,5 cm, papier – 50 × 70 cm, 2020 140


7. Salon BWA Tarnów 2020

Patrycja Zelek „Już widziałam nasz wspólny ląd, już...”, instalacja rzeźbiarska (metal, drewno, kamień), 70 × 50 × 155 cm, 2020

Credo twórcze: Kapusta, marchewka, pomidor, rzeźba.

141


7. Salon BWA Tarnów 2020

Aleksandra Zuba-Benn „Szepty zmierzchowe”, technika mieszana, 120 × 100 cm, 2020 142


7. Salon BWA Tarnów 2020

Henryk Zych „Kwarantanna balet”, olej/płótno, 100 × 90 cm, 2020 143


7. Salon BWA Tarnów 2020

Kamil Żurek „Symbolika? Mam nadzieję, że nie.”, fotografia, 40 × 27 cm, 2019 144

7. Salon BWA Tarnów 2020

Anna Adamiak Urodzona w Tarnowie w 1982 roku. Magister Sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, artystka wizualna, malarka i fotografka. Współpracuje z teatrami i studiami filmowymi w Polsce i za granicą jako scenograf, twórca lalek, masek i rekwizytów teatralnych. Uczestniczyła w produkcji filmów fabularnych i animowanych, reklam, wideoklipów. Od kilku lat zajmuje się edukacją dzieci w dziedzinie kostiumu i scenografii.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Quo vadis ars?” - BWA Tarnów 2000, “Neowitraż” Zamek Królewski na Wawelu 2005, „Neowitraż” - Kopalnia Soli Wieliczka 2008, „Neowitraż” - Kasprowy Wierch 2010, Międzynarodowa Wystawa „Nano-Art.” Galeria „Roi dore” - Paryż 2017 i 2019.

Joanna Babula Urodzona w Tarnowie, gdzie nadal mieszka i działa twórczo. W 2016 roku ukończyła Studia Podyplomowe na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni dra hab. Rafała Borcza. Z wykształcenia również mgr inż. geofizyki środowiska. Od blisko dziesięciu lat zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt opublikowanych tytułów. Prezentuje malarstwo z pogranicza abstrakcji i grafiki, często odwołujące się do symboli. Geometryczny, niemal dwuwymiarowy styl, który wypracowała, to jej naturalny sposób interpretacji otaczającej rzeczywistości, odnoszenia się do ludzi po drodze napotkanych, również do siebie samej. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych oraz indywidualnych.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2019 „Krakowski Salon Sztuki” - Pałac Sztuki w Krakowie (Wystawa zbiorowa), 2019 - „Krakowska Robota”, Galeria Olympia (Wystawa w duecie z Karoliną Łukawską), 2018 - „Heart of Glass” – wystawa w szklarni Lusławice (wystawa zbiorowa).

Matylda Baczyńska Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa indywidualna w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Piotr Franciszek Barszczowski Doktor sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Grafiki Komputerowej „Corel World Design” - Toronto 1997, I Nagroda w Konkursie Fotograficznym „Skarby Małopolski” - Nowy Sącz 2009, I Nagroda w Konkursie Fotograficznym „Tatrzańska Jesień” - Zakopane 2005, I Nagroda w Konkursie fotograficznym „Parki Narodowe” - Kampinoski Park Narodowy 2006, Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Nano-Art.” - Paryż 2019.

Andrzej Baziak Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie Wydział Rzeźby.

Ernest Bącler Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie Grafika. Dyplom w pracowni grafiki wydawniczej prof. Wojciecha Regulskiego. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Publikacja plakatu wraz z tekstem na portalu posterposter.com Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Konfrontacje Plakatu Studenckiego” w Centrum Sztuki Mościce - Tarnów 2020, „VI Salon Wiosenny” - BWA Tarnów 2019, Wystawa plakatu społecznego „Cyrk Bez Zwierząt” Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie 2018, Wystawa fotografii „Przestrzenie Architektury” Kraków Photo Fringe - Galeria „Bema20” 2018, Wystawa „Art Of Packaging - Opakowanie Free Style” 2018, „IV wystawa Plakatu Społecznego” studentów Instytutu Sztuki PWSZ – Centrum Sztuki Mościce - Tarnów 2018, Wystawa fotografii Obiekt: Studium Kraków Photo Fringe w Muzeum Okręgowym w Tarnowie 2017. Dorota Bernacka Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie Wydział Grafiki. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:

148


Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Indywidualne: „Portrety” - BWA w Tarnowie – 2003, „Razem” - BWA w Tarnowie – 2008, „Singular” – BWA w Tarnowie – 2017, „Vademekum” – Centrum Sztuki Współczesnej Solway w Krakowie – 2019. Zbiorowe: Wystawa grupy „Sztuk4” - Traffic Galeria w Warszawie – 2006, „Artyści Polski południowo-wschodniej” - BWA Rzeszów – 2011, „Salon Wiosenny” - BWA w Tarnowie – 2016, „Moje Zakopane” - Ogólnopolski konkurs malarski – Zakopiańskie Centrum Kultury – 2019, „V Salon bożonarodzeniowy ZPAP” - Pałac Sztuki w Krakowie – 2019. Jacek Bernaś Wykształcenie średnie. Monika Bielat-Sobiczewska Monika Bielat – Sobiczewska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. W latach osiemdziesiątych ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie (kierunek wychowanie plastyczne). Malarstwo akwarelowe jest dla niej ciągłym poszukiwaniem, odkrywaniem i przelewaniem na papier zaobserwowanych miejsc i scen, najczęściej związanych z naturą. Maluje widoki starych wiejskich domów, lasów, przydrożnych wierzb, kwitnących sadów, kwiatów rosnących na łąkach i pól na których czuwają polne strachy. W listopadzie 2017 roku na podstawie prac została przyjęta do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. We wrześniu 2018 wzięła udział w Ogólnopolskiej Wystawie Akwareli w krakowskiej galerii „Pryzmat” oraz w Międzynarodowej Wystawie w Pałacu Sztuki w ramach 21. Międzynarodowego Sympozjum Akwareli ECWS w Krakowie.

Robert Bieńkowski Robert Bieńkowski jest Tarnowianinem, absolwentem Liceum Plastycznego, które ukończył w 1972 roku. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie w roku 1982 uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Malarstwa uczył się w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Zaraz po ukończeniu studiów uczestniczył w wystawach zbiorowych w Poznaniu i Lipsku. Kolejną wystawę zorganizował w Perugii, gdzie wyjechał na zaproszenie tamtejszych władz miejskich. Zafascynowany Włochami mieszkał i pracował tam przez kolejne 12 lat organizując wystawy indywidualne, za które otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia: Perugia – 4 wystawy malarstwa, rysunku i szkła, Spoleto – udział w Festiwalu 2 Światów – zaproszenie od organizatorów, Międzynarodowe Targi Sztuki TODI – dwukrotne uczestnictwo, Mediolan – wystawy indywidualne i zbiorowe, Corciano – „Agosto Corcianese” – 3 nagrody w dziedzinie malarstwa, Umbertide – konkurs z udziałem 400 artystów – I nagroda. Ponadto jest laureatem nagród za udział w konkursach plastycznych odbywających się w Gubbio, Bastia Umbra, Spoleto i Veronie.

7. Salon BWA Tarnów 2020

Nagroda Wójta Gminy Tarnów - Salon Jesienny ZPAP Tarnów – 2004, „Złota Rama”, Salon Jesienny ZPAP Tarnów – 2005, „Złota Rama”, Salon Jesienny ZPAP TARNÓW – 2006, Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa, Salon Jesienny ZPAP Tarnów – 2007, Nagroda Główna, Salon Wiosenny ZPAP Tarnów – 2016.

Gabriela Biś Urodzona w 1997 roku w Tarnowie. Swoją przygodę ze światem artystycznym zaczynała już od najmłodszych lat. W roku 2017 ukończyła Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie. Obroniła dyplom z tkaniny artystycznej. Obecnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, o specjalności malarstwa. Inspiracje do swoich prac czerpie ze sztuki postimpresjonistycznej czy koloryzmu. Uwielbia twórczość francuskich malarzy zwłaszcza XIX wieku. W swojej twórczości stara się również dbać o detal i przekaz jaki za sobą niesie tworzone dzieło. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: I Nagroda w konkursie „Młoda Sztuka w Starym Mieście V” - wystawa indywidualna w Galerii New Era Art. w Krakowie 2019/20. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa zbiorowa: „Warszawa plus Kraków równa się 149


7. Salon BWA Tarnów 2020

ASP” – 2019, Wystawa zbiorowa: „Młoda Sztuka w Starym Mieście V” - 2019 w Galerii New Era Art. w Krakowie, Wystawa zbiorowa: „Zator” – 2018 - poplenerowa wystawa malarstwa studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wystawa zbiorowa: „Harenda” 2018 - poplenerowa wystawa studentów II roku Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie - Galeria 4 Ściany w Krakowie, Wystawa zbiorowa: „Warszawa plus Kraków równa się ASP” – 2019 - kino Lunatyk w Warszawie, Wystawa zbiorowa: „Szkoła i rodzina, współpraca i dialog” – Ogólnopolska Konferencja Naukowa, Tarnów 2016 - wystawa towarzysząca konferencji - Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Wystawa zbiorowa: wernisaż wystawy Łukasza Wojtanowskiego i uczniów Szkół Plastycznych - Federica Garcii Lorki - Granada, Cordoba, Sevilla - Galeria Niebieska Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie – 2016. Stanisław Brach Urodzony 1972 r. w Gorlicach. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2010 roku kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 2000 roku oraz Technikum Ceramicznego w Łysej Górze (1987-1993). W 2014 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Laureat nagrody Rektora ASP w Warszawie (2011), stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), projekt artystyczny „Dwie przestrzenie”. Finalista międzynarodowego konkursu Taiwan Ceramics Biennale 2016, oraz złotego medalu za prace Miodem płynące na 45 Apimondia 2017, International Apicultural Congress, Istambuł, Turcja i 46 Apimondia 2019, International Apicultural Congress, Montreal, Kanada. Organizator kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestnik wielu plenerów i konkursów międzynarodowych m.in. we Włoszech, Japonii i Tajwanie. Prace w zbiorach Muzeum Rzeźby Współcze-

150

snej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenza we Włoszech, New Taipei City Yingge Ceramics Museum w Tajwanie, w Pałacu Sztuki we Lwowie oraz w zbiorach prywatnych. Stanisław Chmiel Urodzony w Tarnowie w 1960 r. Również w Tarnowie ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Edukację artystyczną kontynuował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie zdobył dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz w zakresie Projektowania Wystaw w pracowni prof. Leszka Wajdy. Od 1987 r. pracuje w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie, gdzie w ramach prowadzonego przedmiotu przygotowuje młodzież w zakresie projektowania i wykonywania mebli unikatowych. Od 1999 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2012 r. pracuje również na stanowisku asystenta w Zakładzie Wzornictwa Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Meblarstwo, renowacja przedmiotów z drewna, a także wszelkie zagadnienia związane z dawnymi technikami obróbki drewna są jego pasją - ale oprócz tego zajmuje się również projektowaniem sztuki użytkowej, malarstwem, rzeźbą, fotografią artystyczną. Regularnie bierze udział w wystawach i działaniach środowisk artystycznych. Jest też inicjatorem i współautorem cyklu wystaw realizowanych wraz z Muzeum Okręgowym w Tarnowie - „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Ostatnia wystawa indywidualna – „Obiekty użyteczne” Galeria u Piotra Michałowskiego Bolestraszyce. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Wyróżnienie BWA Tarnów, Odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. Zuzanna Chmura Zuzanna Chmura urodzona 1997 roku w Tarnowie - absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie z dyplomem nagrodzonym na III Ogólnopolskim Triennale Tkaniny Artystycznej w Supraślu. Obecnie studentka trzeciego roku wzornictwa przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Czerpie inspiracje z życia codziennego, jest jego czynną obserwatorką każda historia, emocja, wspomnienie jest impulsem do opowiedzenia o tym w formie artystycznej lub zawarcia tych doświadczeń w przyszłym projekcie. Dy-


Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: I miejsce na III Ogólnopolskim Triennale Tkaniny Artystycznej w Supraślu. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: III Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej - Supraśl, DYPLOMY 2017 Wystawa wybranych dyplomów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie – BWA w Tarnowie, Wgląd_01 – Galeria „Bema 20” w Tarnowie. Monika Chytroś Wykształcenie średnie. Karolina Cygnar Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Tryptyk rysunków odnosi się do przestrzeni psychicznej człowieka. Jest to miejsce, w którym może odbywać się wewnętrzna rozmowa każdego z nas. Przedstawione przeze mnie rysunki to opowieść o emocjach uwięzionych we wnętrzu ludzkiego ciała. Zilustrowane uczucia związane z życiem osobistym, takie jak lęk, obsesja, złość, zostają zepchnięte w głąb. Nagromadzanie niewypowiedzianych emocji jest pułapką dla organizmu. Ich nawarstwienie prowadzi do komplikacji, wewnętrznego niepokoju, rozdarcia, a finalnie grozi eskalacją. Rysunki odnoszą się również do paradoksu doświadczania dwóch przeciwstawnych sobie uczuć jednocześnie. Paulina Dębosz Magister sztuk wizualnych. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Nagroda dyrektora BWA w Rzeszowie w konkursie „obraz, grafika, rzeźba, rysunek roku 2015”, Wyróżnienie w konkursie do nagrody im. Jerzego Panka 2014. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Galeria Jana Pastuły 2017, „To tu”, wystawa zbiorowa w BWA w Rzeszowie. Agnieszka Drozd Ukończyłam Liceum Plastyczne w Tarnowie, obecnie

studiuję grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

7. Salon BWA Tarnów 2020

zajn jest ścieżką, którą stara się obecnie rozwijać.

Edyta Dudek 2 lata studiów na kierunku grafika komputerowa (studia nieukończone). Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Wyróżnienie w konkursie fotograficznym Hotelu Tarnovia, „Tarnów, pokaż swoje miasto turystom” - wystawa fotograficzna podczas Photo Fringe 2016. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa fotograficzna Photo Fringe 2016 „Tarnów – Piękno Małopolski”. Jacek Dudek Jacek Dudek urodził się w 1988 roku w Limanowej. W 2013 roku obronił dyplom na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był uczestnikiem wielu plenerów i wystaw, w tym międzynarodowych. W roku akademickim 2012/2013 otrzymał stypendium Rektora ASP w Krakowie. Laureat konkursu „Osobowość Artystyczna Roku” ASP Kraków 2013. Jest zdobywcą pierwszej nagrody w konkursie „artNoble 2013” wręczanej na Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk w Żyrardowie. Otrzymał również Grand Prix w tarnowskim „Salonie Jesiennym” w 2013 roku. W 2018 roku obronił dyplom doktora na macierzystej uczelni, gdzie pracuje jako pedagog. Za pracę doktorską pt. „Konsonans treści i formy, czyli rzecz o przenoszeniu treści przez formę” otrzymał wyróżnienie Rady Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jest również laureatem nagrody głównej w konkursie na koncepcję pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie - grudzień 2018 (w zespole z Krzesimirem Wiaterem i Andrzejem Dromertem). Głównym medium wypowiedzi jest rzeźba oraz fotografia. Gaweł Dykas Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie - Wydział Malarstwa. Klaudia Dziurawiec Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie kierunek Scenografia I rok, Wydział Sztuki Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie kierunek Malarstwo III rok. 151


7. Salon BWA Tarnów 2020

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Wstrzymywał mnie niesmak do tej historii…” Teatr BARAKAH – Kraków 2019 - jako kurator, organizator i artysta, VI Salon Wiosenny - BWA w Tarnowie – 2019, „Pamięć morza” - plener i wystawa poplenerowa w Wieliczce – 2019, „Kosmos” - Fosfor Art Gallery Bonarka w Krakowie – 2019, „Przebudzenie” - Piwnica pod Baranami w Krakowie – 2019.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Wyróżnienie na III Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” - Muzeum Rzemiosła Krosno 2004, Udział i nominacja do nagrody na 8 Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z Krosna Do Krosna” – 2014, Wyróżnienie IX Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z Krosna Do Krosna” – 2016, II Nagroda - za tkaninę artystyczną - V Salon Wiosenny 2018 – BWA w Tarnowie.

Paul Epter Inżynier architekt.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Międzynarodowa Wystawa Satyrykon 1997 – Legnica Zemun International Salon of Caricature, Belgrad – Serbia – 2000, 6. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej – Gdynia 2004, Ogólnopolska wystawa miniatury tkackiej – Łódź lata; 2001, 2004, 2010, 2013, 2016, 2019, Wystawy towarzyszące Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Wystawa „Miniatura Tkacka” - ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi - Grudziądz 2016, I Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu - Galeria „Jak” 2017, Sarisska Galeria w Presove - Słowacja – 2015, Gocseji Muzeum w Zalaegerszeg – Węgry – 2016, 9x „Z krosna do Krosna” - wystawa prac laureatów X Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej - Piwnica „Pod Cieniami” – Muzeum Rzemiosła w Krośnie 2018, Międzynarodowa wystawa tkaniny – Słowackie Muzeum Narodowe - Muzeum Ukrajinskiej Kultury w Svidniku – Słowacja – 2019, Gocseji Muzeum w Zalaegerszeg – Węgry – 2020, Wystawa indywidualna - „Wystawa Tkaniny” Marzena Fiszczuk w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Galeria „Piwnica pod Trójką – 2019, Wystawa indywidualna – „Wystawa Tkaniny”, BWA „ U Jaksy” w Miechowie – 2019, Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – 2020.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: I miejsce w konkursie Kreatywna pocztówka pod patronatem Jerzego Buzka i „Dziennika Zachodniego”. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Indywidualna wystawa „Na obraz i podobieństwo” w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury - 2020. Adam Faglio Adam Faglio urodził się 13 grudnia 1954 roku w Nowym Wiśniczu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie rysunkiem i malarstwem. Pracując zawodowo (najdłużej w konserwacji zabytków) nigdy nie przestawał pracować twórczo. W 1983 roku komisja Ministerstwa Kultury i Sztuki wydała mu zaświadczenie stwierdzające fakt wykonywania zawodu artysty malarza. Od 1991 roku zajmuje się wyłącznie malarstwem. Uczestniczy w życiu artystycznym biorąc udział w plenerach oraz wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego prace znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i publicznych (muzeach i kościołach) w kraju i za granicą. Marzena Fiszczuk Urodzona 1970 r. w Krzeszowicach koło Krakowa. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie – Instytut Wychowania Plastycznego. Dyplom z malarstwa 1998r. w pracowni Grażyny Borowik-Pieniek. Studia podyplomowe Wydział Grafiki i Malarstwa – Malarstwo i Rysunek na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną i rysunkiem satyrycznym.

152

Prace znajdują się w zbiorach: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Miedzi w Legni-


Ewa Fleszar Urodzona w Szczecinku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu - Wydział Rzeźby (1992). Dyplom w pracowni J. Kopczyńskiego. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1998 i 1999 roku. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym. Jej twórczość prezentowana była na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Tworzy małe formy rzeźbiarskie, statuetki, realizacje sakralne oraz pomniki. Jest autorką m.in. ławeczki Paderewskiego w Ciężkowicach, ławeczki Mari Dąbrowskiej w Komorowie, i wielu innych. Projektuje formy rzeźbiarskie w przestrzeni miast. Obecnie mieszka i tworzy w Karwodrzy koło Tuchowa. Najważniejsze realizacje: Statuetki; Hetman Jan Tarnowski dla Bractwa Kurkowego w Tarnowie, Ignacy Jan Paderewski ,,Ignacjan” Toyota, BRW, Rolewski, Comarch, Festiwal Komedii „Talia” Tarnowska Nagroda Filmowa, „Gaude Mater” i wiele inych. Pomniki; Stulecie Odzyskania Niepodległości w Dębicy, Ofiar II Wojny Światowej w Tuchowie, Ławeczka Paderewskiego w Ciężkowicach, Maksymilian Maria Kolbe w Tarnowie, Kaczki i rower w Nałęczowie, Maria Dąbrowska w Komorowie, Jan Paweł II w Krośnie, Andrzej Bobola w Laskowej, oraz wiele tablic pamiątkowych poświęconych ważnym wydarzeniom i bohaterom z historii Polski. Wystawy indywidualne: BWA w Tarnowie – 1995, BWA w Bydgoszczy – 1996, BWA w Pile – 1997, Galeria Quarto w Rzeszowie – 1998, BWA w Krynicy – 1998, Hotel Gołębiewski w Mikołajkach – 1999, BWA - Sandomierz, Gorlice, Nowy Sącz, Rzeszów oraz Galeria Wirydarz w Lublinie – 2000, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa – 2001, BWA w Sieradzu – 2002, Galeria Wirydarz w Lublinie – 2004, Galeria Sukiennice - Kraków, Pałac Małachowskich Nałęczów – 2005, Alexandria – USA, BWA – Tarnów – 2006,

Galeria Sztuki, Kazimierz Dolny -2008, Galeria Wirydarz, Lublin – 2012, Muzeum Okręgowe, Tarnów – 2015, Zamek w Wiśniczu – 2017, Muzeum im.S. Fischera – 2018, BWA Tarnów, Dwór Karwacjanów w Gorlicach, Art Museum of Adjari-Batumi, Gruzja, Art.Galery Heron Live, Hotel Gródek nad Dunajcem – 2019, Płocka Galeria Sztuki w Płocku, Galeria Sztuki Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy – 2020.

7. Salon BWA Tarnów 2020

cy oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wybrane wystawy zbiorowe: III Biennale Plastyki Bydgoskiej, BWA Bydgoszcz – 1996, Wystawa Rzeźby ZPAP, Warszawa; IV Biennale Plastyki Bydgoskiej, BWA Bydgoszcz -1998, Artyści Polski Południowo-Wschodniej, Rzeszów -1999, Wystawa twórców tarnowskich, Schoten (Belgia) 2001, Saint-Jean de Braye (Francja) – 2005, Salon Wiosenny, BWA Tarnów – 2017. Roman Fleszar Urodzony 12 VII 1966r. w Tarnowie. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Poznaniu i Akademii Goetz-Daderian w Paryżu. Dyplom z malarstwa 1992r. ASP w Poznaniu. W 2016r. uzyskał stopień doktora na ASP w Krakowie. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel oraz realizacje sakralne. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki a także Stypendium Miasta Tarnowa. Wziął udział w 50 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach zbiorowych w Polsce i poza granicami. Zrealizował projekty artystyczne w Chinach i USA. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzeów i galerii w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Obecnie jest wykładowcą w Instytucie Sztuki w Tarnowie. Wybrane wystawy indywidualne: 1985 - debiut - Wojewódzki Ośrodek Kultury – Tarnów, 1990 - La Poste- Ecole Militaire, Paryż, 1997- BWA, Piła, 1998 - Galeria Quatro, Rzeszów, - BWA, Krynica, - Dworek Paderewskiego, Kąśna Dolna, 1999 - Hotel Gołębiewski, Mikołajki, 2000 - BWA, Sandomierz, - BWA, Gorlice, - BWA, Nowy Sącz, - BWA, Rzeszów,

153


7. Salon BWA Tarnów 2020

- Galeria Sztuki LSB, Lublin, 2001 - Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań, - Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa, - Muzeum Archeologiczno, Historyczne Głogów, - BWA, Gorzów Wielkopolski, - Salon Sztuki Współczesnej BWA, Bydgoszcz, 2002 - BWA, Sieradz, 2004 - Apostles, Waszyngton (USA), - Galeria Wirydarz, Lublin, - Galeria Sukiennice, Kraków, - Pałac Małachowskich, Nałęczów, 2007 - Alexandria (USA), - BWA, Tarnów, 2008 - Galeria Sztuki, Kazimierz Dolny nad Wisłą, 2012 - Galeria Wirydarz, Lublin, 2016 - Galeria Pryzmat, Kraków, 2017 - Zamek w Nowym Wiśniczu, 2018 - Muzeum im. S. Fischera, - Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków, 2019 - Muzeum Okręgowe w Tarnowie, - BWA Tarnów, - Dwór Karwacjanów w Gorlicach, - Centrum Paderewskiego, Kąśna Dolna, - Art Museum of Adjari-Batumi, Gruzja, - Art.Galery Heron Live Hotel, Gródek nad Dunajcem, 2020 - Płocka Galeria Sztuki w Płocku, - Galeria Sztuki Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Wybrane wystawy zbiorowe: 1992 - Tydzień Młodej Sztuki, Poznań, 1996 - Grupa 6, Tarnów, 1997 - Miesiąc Malarstwa, Warszawa, - Obraz 97, Kraków, - 50 lat ZPAP w Tarnowie, 1997/98 - cykl wystaw Twarze Słowenii i jej ludzie, Słowenia, - Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin, 1999 - Artyści Polski Południowo-Wschodniej, Rzeszów, 2001 - Wystawa w Schoten, Belgia, 2005 - Saint-Jean de Braye, Francja, 2011 - Salon 100 - lecia ZPAP Bunkier Sztuki, Kraków, 2012 - Nowe otwarcie Galeria ZPAP, Warszawa, 2013 - Galeria Politechniki Krakowskiej, Kraków, - Muzeum w Będzinie, - Instytut Polski, Sankt Petersburg, - Galeria w Józefów, Warszawa,

154

2014 - cykl wystaw Exercise, - Muzeum w Będzinie, - Galeria Lameli Kraków, - Lwowska Narodowa Galeria Sztuki, Zamek Żółkiewski, - James Howe Galery, Nowy Jork , USA, - Centre for Creative Practices, Dublin, Irlandia, 2015 - cykl wystaw Exercise, - Platan Galeria es Latarka, Budapeszt, Węgry, - PIASA -The Polish Institute of Arts and Sciences of America Nowy Jork, USA, 2016 - Wystawa Nałęczowska Sierpniówka –Termy Pałacowe Nałęczów, 2017 - Salon Wiosenny, BWA Tarnów, - Lubliniana Galeria Sztuki Wirydarz w Lublinie, 2018 - Ogólnopolski Plener Malarski Księży Dwór Zamek Krzyżacki w Działdowie, 2019 - Relacje Galeria Szyb Wilsona Katowice, 2020 - + 1,5 Changes Everything Galeria Nielaba Bern, Szwajcaria. Weronika Fleszar Absolwentka ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki. Otrzymała Dyplom z Fotografii pod kierunkiem prof. Agaty Pankiewicz. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa (za obraz „Krajobraz Podświadomości” Salon Wiosenny 2018), Stypendium Rektora ASP dla Najlepszych Studentów (przyznane dwukrotnie w 2014 i 2015). Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2018 - BWA Tarnów „Salon Wiosenny” (wystawa zbiorowa), 2017 - BWA Tarnów „Salon Wiosenny” (wystawa zbiorowa), 2016 - ASP Kraków „Art Survive” (wystawa zbiorowa), 2016 - Kraków - Stara Fabryka Tytoniu „Zadyma – Behind the Smoke”, 2015 – Kraków - Galeria Akademia w Bronowicach „Dobre Malarstwo” (wystawa zbiorowa), 2014 - Leeds, Anglia University of Leeds „Those who wander” (wystawa zbiorowa), 2013 - Tuchów Dom Kultury w Tuchowie, indywidualna wystawa malarstwa „Światło i woda” 2013 – Kraków - wystawa Studentów wydziału Grafiki „Interior – Exterior” (wystawa zbiorowa).


Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa indywidualna (PROJEKT PTAKI) w Galerii MOK Dębica w 2017 roku, Salon Wiosenny w Galerii BWA Tarnów w 2017 i 2019. Tomasz Głowacz Urodzony 14 lutego 1981 roku w Tuchowie. Ukończył tarnowski plastyk oraz studium renowacji. Absolwent Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni Technik i technologii rzeźbiarskich pod kierunkiem mgr Romana Jacka Kieferlinga. W roku 2007 ukończył studium pedagogiczne w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od roku 2011 uczy renowacji w Policealnym Studium Plastycznym w Tarnowie. Zainicjował i zorganizował osiem Ogólnopolskich Konferencji Konserwatorskich w Jeżowie. Wraz z uczniami przeprowadził kilkanaście renowacji pomników nagrobnych znajdujących się na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Zajmuje się konserwacją zabytków oraz malarstwem. Prowadzi pracownię Alkazar Konserwacja Dzieł Sztuki, gdzie wraz z zespołem przeprowadził szereg realizacji konserwatorskich. Na uwagę zasługuje transfer malarstwa ściennego w ramach zadania relokacji zabytkowej zagrody Stefanii Łączyńskiej do zagrody Felicji Curyłowej w Zalipiu. Jako czynny konserwator nadzorował renowację m.in. Mauzoleum Generała Józefa Bema, kościół w Szynwałdzie, kaplicę Radzikowskich na Starym Cmentarzu w Tarnowie, w której zainicjował badania i odkrył zabytkowe polichromie. Uprawia malarstwo sztalugowe, które zamyka w obszerne cykle. Ceni pracę w plenerze. Zorganizował kilkanaście plenerów malarskich w kraju i za granicą. W roku 2011 zorganizował przełomowy plener malarski w Wenecji, który zapoczątkował kolejne wyjazdy, na których utworzyła się grupa malarska i przyjęła nazwę Grupa Venecqa. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Praca dyplomowa pt. „Problematyka konserwacji markieterii w stylu Boulle’a. Próba zastosowania żywic syntetycznych do imitacji szylkretu”, wyróżniona Nagrodą Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w kategorii Najlepszy Dyplom ASP.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2019 - BWA w Tarnowie, zbiorowa wystawa tarnowskich twórców - Salon wiosenny, 2018 - Ogólnopolski plener malarski, Galeria Sztuki Rampa w Warszawie, 2017 - BWA w Tarnowie, Zbiorowa wystawa tarnowskich twórców Salon wiosenny, 2017 - „Mimesis” szukając tchnienia Venezia – poplenerowa wystawa malarstwa w galerii na Tehelnej, Zvoleń – Słowacja, 2017 - „Mimesis” szukając tchnienia Venezia - poplenerowa wystawa malarstwa w Galerii Hortar – Tarnów, 2016 - Wystawa malarstwa w Galerii Malarstwa Współczesnego Muzeum Okręgowego w Tarnowie, 2015 - Wystawa malarstwa z Jerzym Ruszlem i Julkiem Słomką „Jest takie miejsce”, foyer Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, 2015 - Wystawa „Polska Sztuka Konserwacji” – 15-lecie Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Warszawa – Kraków - Galeria Pałac Sztuki w Krakowie, 2014 - Wystawa malarstwa z Jerzym Ruszlem i Julkiem Słomką „Sublimitas con-quiro - w poszukiwaniu wysokości”, foyer Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, 2012 - Poplenerowa wystawa malarstwa z Rafałem Nijakiem i Julkiem Słomką „Colori di Venezia”, BWA w Tarnowie, 2010 - Najlepsze Dyplomy ASP, Nagroda Prezydenta Krakowa J. Majchrowskiego, Galeria Pałac Sztuki w Krakowie, 2009 - Poplenerowa wystawa malarstwa ASP, Zator, 2009 - Udział w międzynarodowej studenckiej konferencji konserwatorskiej w Helsinkach, 2005 - Konkurs i wystawa – „Tarnowskie klimaty 2005 - Akty”, BWA w Tarnowie, 2003 - Konkurs i wystawa – „Tarnowskie klimaty 2003 - Galicyjska Judaica”, BWA w Tarnowie, 2002 - Współtwórca grupy Konsulting, wystawa w Galerii Malarstwa Współczesnego Muzeum Okręgowego w Tarnowie, 2001 - Wystawa dorobku artystycznego „W ślady mistrzów”, wystawa w Galerii Malarstwa Współczesnego Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

7. Salon BWA Tarnów 2020

Gabriela Fulanty Ukończyła liceum zawodowe.

Andrzej S. Grabowski Polsko-amerykański artysta malarz, grafik i sceno-

155


7. Salon BWA Tarnów 2020

graf, kurator i edukator. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Pięknych w Tarnowie (1969) Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie w pracowni prof. Jonasza Sterna (1976), a także Podyplomowe Studium Scenografii ASP w Krakowie (1977), oraz Hunter College, Graphic Design & Photography, NY, USA (1993-1995). Członek OW ZPAP, Zasłużony Działacz Kultury, Wiceprezes Fundacji artystyczno-edukacyjnej andART (http://fundacja-andart.pl/). Brał udział w 21 wystawach indywidualnych i 117 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i USA. 125 razy był kuratorem ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów i wystaw malarskich, m.in.: Tarnów, Krynica, Ciężkowice, Nowy Wiśnicz, Warszawa, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Berlin (DE), Caskills (USA), Poświętne, Kołobrzeg, Łazienki Królewskie w Warszawie, itp. Tworzył scenografie i kostiumy dla Teatru Tańca Silva Rerum w Krakowie (1984-88). Po wyjeździe do USA, w latach 1988-2000, projektował scenografie i kostiumy, m.in. w Whitman Theatre, Lincoln Center, Washington Square Church, etc. Jest twórcą cyklu filmów pt. „Zmysły Sztuki dawniej i dziś” oraz cyklu spotkań artystyczno-edukacyjnych „Zmysły Sztuki”, projektów „Radość Tworzenia” „Droga zapisu”, „Malować każdy może”, „Academy andART” (wcześniej „Królewska Akademia Sztuki”). Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym i edukacją artystyczną.

Kamila Jajkowska Absolwentka Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Obecnie studentka studiów magisterskich na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, kierunek: Art&Design. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: 2019 – III Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kolaż-Asamblaż” - BWA Olkusz, 2018 – Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa, „V Salon Wiosenny” - BWA Tarnów.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 21 wystaw indywidualnych, 117 wystaw zbiorowych w Polsce, Europie i USA.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2019 – „Relaks” wystawa ilustracji studentów Wydziału Sztuki UP w Krakowie, Arteteka Kraków, 2019 – „Bardzo różnie i bardzo dobrze” Grafiki z kolekcji Zachęty. „Aneks tarnowski” - BWA Tarnów, 2019 – „Kolaż-Asamblaż”. Ogólnopolska wystawa prac zakwalifikowanych - BWA Olkusz, 2019 – „Rzeczy, które mnie, a ciebie nie” Ogólnopolska wystawa prac zakwalifikowanych, Fundacja Tytano – Kraków, 2019 – „Matematyka inspiracją sztuki”. Ogólnopolska wystawa prac zakwalifikowanych, Galeria ASP Kraków, 2019 – „VI Salon Wiosenny” - BWA Tarnów.

Joanna Graniczkowska Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydział Malarstwa, 2017.

Jadwiga Janicka Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Rezydencja artystyczna „Fotony” w Pracowni Duży Pokój w Warszawie - 2019, Stypendium na projekt w ramach „Summer Academy Venice, Art & Performance”, Palazzo Zenobio w Wenecji - Włochy 2016. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe:

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: III nagroda w konkursie fotograficznym, wyróżnienie w biennale nauczycieli.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Zasłużony Działacz Kultury.

156

Udział w projekcie „100 flag na 100-lecie praw wyborczych Polek”, wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, BWA Wrocław, Biurze Wystaw w Warszawie – 2019, Udział w Festiwalu „Młode Wilki 18”, Galeria TRAFO w Szczecinie (jako członkini grupy artystycznej Galeria Warsztat) – 2018, „Stocznia 2”, wystawa poplenerowa, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku – 2017.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawy w „Galerii Paleta”, udział w biennalach nauczycieli,


Jacek Janicki Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Stypendium artystyczne Ministerstwa Kultury i Sztuki, Stypendium twórcze Urzędu Miasta Tarnowa i wiele innych. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Triennale Rysunku - Wrocław, Ogólnopolskie i międzynarodowe Wystawy Pastelistów, Jubileusz 50-lecia twórczości artystycznej – BWA Tarnów, oraz udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Marek Janicki Wyksztalcenie średnie. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Poplenerowe wystawy malarskie, Wystawa fotograficzna w Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie. Henryk Jasiak W latach 1978-81 członek studenckiego „Teatru 38”. Uczestnik spektakli: „Beckett” wg. S. Becketta oraz „Proces” wg. F. Kafki (ten ostatni przedstawiany był m.in. podczas strajku okupacyjnego w Collegium Novum). Po wprowadzeniu stanu wojennego nie kontynuował studiów (kierunek informatyki UJ) – był to gest tzw. „emigracji wewnętrznej”, czyli wycofania się z życia społecznego (również z teatru). Brał udział w „offowych” działaniach poza mecenatem państwa - które określono później mianem „Kultura zrzuty” między innymi poprzez: publikację „handmade”, „Tango” (współpraca m.in. z Adamem Rzepeckim), prezentacje wizualne „Nieme Kino” na łódzkim „Strychu” czy prywatne „plenery Teofilów” (dokument wideo Zbigniewa Libery obecnie w posiadaniu Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie). Określił się jako nie-artysta działający w obszarze nie-sztuki.

Łukasz Jewuła Rocznik 1959. Tarnowianin. Absolwent tarnowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Studium Nauczycielskiego o specjalności wychowanie plastyczne. Malarz, rysownik, plakacista, instalator. Zajmuje się również mozaiką artystyczną i medalierstwem. Członek grupy „TA” /Tarnowscy Artyści/, aktywny uczestnik wystaw na salonach nieistniejącego już TPZT. W malarstwie dominują pejzaże oraz rzadko dziś podejmowane tematy rodzajowe. Rysunki to przede wszystkim ilustracje do wydawnictw jak i formy satyryczne. Plakaty w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, prace malarskie i mozaiki w kolekcjach prywatnych. Uzupełnieniem jego zainteresowań jest scenografia i teatr lalek.

7. Salon BWA Tarnów 2020

Wystawa w Żabnie, Salony Wiosenne – BWA Tarnów.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: konkursy plakatu Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Tarnów, Muzeum Ziemi przemyskiej, Kecskemet /Węgry/, Wilanów. Maria Kaczmarek Ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie (1973). Należałam do Klubu Plastyków w Woli Rzędzińskiej, tam wystawialiśmy swoje prace, wystawy klubowe prezentowane były również m.in. w Ciężkowicach, Grybowie oraz Tuchowie. Zrealizowałam kilka wystaw indywidualnych, z ważniejszych należy wymienić Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Słowackiego (CSM Moście, ul. Krakowska Tarnów). Światosław Karwat Przybył na ziemię w 1964 roku. Twórca incydentalny. Podróżnik w Kosmosie. Aktualnie zajmuje się „robieniem światowej kariery na miarę Tarnowa” (cytat z Wojciecha R). Iwona Kawa-Słomska Ukończyła liceum ogólnokształcące. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2015/2018/2019 cykl „ Anioły pod Tatrami” – Zakopane, 2018/2019 BWA „ Salon wiosenny” – BWA Tarnów, 2017 - „L’art tous les etats” Amiens – Francja.

157


7. Salon BWA Tarnów 2020

Aneta Kilińska Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Liceum Ogólnokształcące Sztuk Plastycznych w Tarnowie.

2014 - Mia Art Gallery – Wrocław, 2016 - 2019 - udział coroczny w foto Fringe, 2019 – Krakers – Kraków.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2016 - „ECCE HOMO” autorska wystawa, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, 2017 - „Bas.475c Skóra”, Galeria Autonomia – Warszawa, 2018 - „V Salon wiosenny” - BWA Tarnów, 2018 - „E-Glass”, Jelenia Góra - wystawa poplenerowa szkła artystycznego, 2018 - Centrum Dziedzictwa Szkła – Krosno, 2019 - „VI Salon Wiosenny” - BWA Tarnów, 2019 - Galeria Artsurem, Ankara – Turcja, 2019 - „Być Kobietą“, Cafe Kryzys – Warszawa, 2019 - Tehrf Wuiad Tosca Art & Design – Turcja, 2019 - Galeria Instytutu Polskiego w Bratysławie – Słowacja.

Roman Kobylarz Z wykształcenia poligraf.

Jadwiga Kłosińska Wykształcenie ogólnokształcące, budowlane ogólne, administracja. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Dom Kultury Mariensztat – nagrody „Złote ręce seniora” w latach 1985 – 1992, I Miejsce za grafiki – Szydłów - 1990, II Nagroda, konkurs plastyczny „Starówka” – 1990, oraz wiele innych nagród i wyróżnień. Związana ze środowiskiem tarnowskim. Wystawia swoje prace od 1958 roku min.: „Jubilatka” – Społem, Uniwersytet Ludowy, Dom kultury Zakładów Azotowych, Kopalnia Soli w Wieliczce, Urząd Wojewódzki, PWSZ w Tarnowie, Zamek w Dębnie, Galeria Hortar i inne. Bożena Knecht Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych, członek ZPAP od 2001 roku. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Międzynarodowy plener, Poznań – 2002. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2008 - Zamek Książąt Pomorskich - Szczecin, 2011 - Hangzohou Exo – Chiny, 2013 - Cellar Gallery – Kraków, 158

Urodził się w 1955 r. w Bystrzycy Kłodzkiej. Od najmłodszych lat pod wpływem organizowanych w tym mieście plenerów malarskich, przejawiał żywe zainteresowanie sztuką. Kiedy więc w 1971 r. zamieszkał w Tarnowie, myślał o podjęciu nauki w miejscowym liceum plastycznym, ale okazało się to niemożliwe, nie utworzono bowiem klasy dla chłopców z powodu zbyt małej liczby kandydatów. Wierny swojej pasji rozpoczął edukację na własną rękę, nie tylko prowadząc samodzielne studia nad rysunkiem i malarstwem w galeriach i muzeach, ale także samemu podejmując pierwsze próby w tej dziedzinie. Na początku tematem swoich obrazów uczynił tarnowskie „Stare Miasto”, ale dość szybko zainteresował się też pejzażem podmiejskim i martwą naturą. Jego ulubionym motywem stały się konie. Pozytywny odbiór prac, które wychodziły spod jego pędzla, utwierdził go w przekonaniu, że obrał słuszną drogę. W kolejnych latach w dalszym ciągu zgłębiał tajniki posługiwania się różnymi technikami malarskimi, szczególnie przez kopiowanie dawnych mistrzów. Byli wśród nich malarze holenderscy, a w większym jeszcze stopniu polscy, Wojciech Kossak, Feliks M. Wygrzywalski i Alfons Karpiński. Nabyte umiejętności wykorzystał między innymi w portretowaniu osób świeckich i duchownych (w tym również biskupów tarnowskich). W październiku 2019 roku Galeria Hortar w Tarnowie zorganizowała retrospektywną wystawę jego malarstwa i rysunku, zatytułowaną: „Wszystkie barwy czterdziestolecia”. Obecnie większość jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Malwina Kołodziejczyk - muzyka, Bartosz Nalepa – wizualizacje (praca wspólna) Malwina Kołodziejczyk - Contemporary Creative Artist - duński odpowiednik studiów doktoranckich na uczelniach artystycznych) Esbjerg. Bartosz Nalepa - Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Malwina:


Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Malwina: „DPD” at Odeon, Dania – 2019, KIO&NALEPA - Krakowska Jesień Jazzowa – 2019, Portret Mariny/Kołodziejczyk & Nalepa - Międzynarodowy Projekt Artystyczny Wydziału Sztuki UR:MARINA ABRAMOVIC. Wolność absolutna – 2019, Kołodziejczyk/Chmiel, Kaalo.101 – Nepal, Bartosz: „Staw”, Galeria Varietes, Kraków – 2020, „Flora”, Galeria za Rogiem, Rzeszów – 2020, Wystawy zbiorowe: „Artefakty 19”, Podkarpacka Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu – 2020, Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje”, BWA w Rzeszowie – 2019, AbstrAction/Art Nou Mil Lenni Gallery – Barcelona 2018. Natalia Kopytko Absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie - doktor sztuki. Pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zajmuje się rzeźbą i instalacją. W swojej praktyce artystycznej porusza tematy związane ze środowiskami wykluczonych i zapomnianych. Interesuje się pojęciem archeologii dzieciństwa. Brała udział wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Uczestniczyła w międzynarodowych sympozjach i rezydencjach w tym Sympozjum Rzeźby w Drewnie w Muğli w Turcji, rezydencji Obey or not to be Obey w Luksemburgu. Od 2010 współtworzy wraz z Marcinem Sipiorą pracownię ceramiki Diploo Studio. Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Sztuki z programu „Młoda Polska” oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. https://nataliakopytko.tumblr.com/

http://www.diploo.pl/ https://www.instagram.com/natalia__kopytko/

7. Salon BWA Tarnów 2020

DMF Entreprenørskabsprisen, (TakOrchestra/„The Encounters”) – 2017, Polska Platforma Tańca/KIO in Motion – 2019. Bartosz: II Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa w Konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2018” Nagroda specjalna na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - 2015.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: 2018 - Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, 2017 - Projekt albumu Łysa Góra. Ludzie i ceramika w drodze konkursowej został zaliczony do 100 najlepszych publikacji roku 2017 przez magazyn Print Control i znalazł się w 6 edycji katalogu Print Control best printed matter from Poland, 2016 - Stypendium Ministra Kultury i Sztuki z programu „Młoda Polska” na zaprojektowanie oraz wydanie albumu „Łysa Góra, ludzie i ceramika”. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2019 - „Droga prowadzi przez szafę”, os. Górali 4 – Kraków, 2016 - „Leśnienie”, Galeria SiC - BWA Wrocław, 2015 - „Las” - prologue, Galeria ArtZona, os Górali 4 – Karków, 2015 - „re-Digital”, Galeria BB - Kraków, 2015 - „Home Sweet Home” w galerii Garaż – Kraków, 2014 - “I’m not Digital”, Institute of Design – Kielce, Wybrane wystawy zbiorowe: 2019 - „Feminał/The Womenal”, Gdańska Galeria Miejska Guntera Grassa, 2019 - “Who let the dogs out?”, Galeria Arttrakt – Wrocław, 2019 - „Nasz ogródek/jesienne otwarcie” – Kraków, 2018 - „Spółdzielnia Henryk”, Henryk Gallery – Kraków, 2018 - „Art Speaks”, Centrum Szkła i Ceramiki Galeria Lipowa 3 – Kraków, 2018 - Triennale Bolesławiec 2018, Polak Artysta Ceramik, Międzynarodowe Centrum Ceramiki – Bolesławiec, 2018 - 8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku, 2018 - „Zmierzchnica”, Galeria Cellar – Kraków, 2018 - „Chodzi lisek koło drogi nie ma ręki ani nogi”, Krakers Cracow Gallery Weekend, Galeria Fosfor – Kraków, 2016 - „Chodźmy w deszcz”, Galeria Sztuki Sokół BWA Nowy Sącz, 2015 - „Ceramika by PL” przy okazji „Wawa Design Festiwal” w ASP Warszawa, 2015 - „Doktorspiele”, Galeria ArtZona – Kraków, 2014 - „Mythical Creatures”, Międzynarodowy projekt Garegoa Baseman - Kraków, Równe, Berezne, 159


7. Salon BWA Tarnów 2020

2011 - „Nie obecne granice”, Galeria Parter – Łódź. Jolanta Korpanty Wyższe Akademia Rolnicza w Krakowie, Biochemik. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Dwukrotnie Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa nagrody i wyróżnienia na wystawach w kraju. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Galeria Hortar, wystawa indywidualna, liczne wystawy indywidualne i zbiorowe. Stanisław Kozyra Urodzony 26 maja 1956 roku. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, o specjalności techniki graficzne. Następnie uczęszczał do Policealnego Studium Zawodowego Konserwacji Zabytków w Tarnowie, do pracowni konserwacji architektury i rzeźby architektonicznej. Od roku 1979 pracuje w branży reklamowej . W 2001 roku został laureatem pierwszej nagrody w projekcie artystycznym zorganizowanym przez BWA w Tarnowie - „Biennale Sztuk Wszelakich Tarnowskie Klimaty”, za obraz „Portret tarnowianki - ja jestem ja”. Magdalena Sara Krawczyk Rok dyplomowy na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Grand Prix, Miesiąc Fotografii w Krakowie „Space Off Lows - Vivian Maier“, I Nagroda PTM Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie „Matematyka Inspiracją Sztuki“, I Nagroda Konkursu Fotograficznego Muzeum Krakowa „Jestem Kraków“, I Nagroda Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Dzieła Mistrzów Inspiracją Współczesnej Fotografii”, III Nagroda Konkursu Fotograficznego ZTF w Zielonej Górze „Ulica Fascynuje”, II Nagroda Dworek Konstancji Gładkowskiej w Skierniewicach „Fotosynteza VI”, Laureat 2020 UN Ocean Conference Lisbona/Portugalia „I live by the Sea”, Stypendia artystyczne: Summer Art School „Student Cultural Epicenter” Kotor/Montenegro (Fotografia), V International Wintercampus Kalbe „Adventureland” Vienau/Germany (Sztuki Piękne),

160

Summeracademy for Visual Arts „Ways of Seeing” Dresden/Germany (Film), Youth Art Scholarship Summeracademy Venice Venezia/Italy (Rzeźba), The MAP International and Interdisciplinary Workshop Miszla/Hungary (Mixed Media), Audankunststiftung Berlin/Germany (Rysunek). Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa indywidualna „Weryzm Benedyktyński i Ja” Galeria Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, Wystawa zbiorowa „(NAD) Rysować” Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, Wystawa zbiorowa „III Międzynarodowego Triennale Rysunku Studenckiego” w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Wystawa zbiorowa „Śladami Leona Wyczółkowskiego - Martwa Natura”, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wystawa zbiorowa „REMIS - Biennale Fotografii w Technikach Szlachetnych” OCK w Ostrowie Wielkopolskim, Wystawa zbiorowa „III Mały Zimowy Salon Młodych” w Galerii Zofii Weiss w Krakowie. Bartłomiej Krywański Dziennikarz muzyczny (licencjat). Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „IV Salon wiosenny” 2017 – BWA Tarnów, „V Salon wiosenny” 2018 – BWA Tarnów. Stanisław Kucharzyk Wykształcenie średnie zawodowe. Mieszka i pracuje w Tarnowie. Przygodę z malarstwem rozpoczął w latach 70-tych XX wieku, kiedy to rozwijał swój talent pod okiem wybitnego tarnowskiego artysty Piotra Drobieckiego. Swoje prace prezentował głównie na wystawach zbiorowych, choć zrealizował równocześnie kilka pokazów indywidualnych. Jego twórczość trudno jednoznacznie zdefiniować, swobodnie porusza się zarówno w klasycznej tematyce, jak i kompozycjach inspirowanych astronomią, która to dziedzina jest dla Niego niewyczerpalnym źródłem natchnienia. Tworzy głównie w technice olejnej, gdzie z powodzeniem łączy delikatne uderzenia pędzla z niezwykle ekspresyjnymi fakturami. Jego prace można na co dzień podziwiać w autorskiej galerii w tarnowskim hotelu „Cristal Park”. Swoje prace prezentował na Salonach Wiosennych w roku 2017 i 2018. Jego prace znajdują


Kukla Kamil Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, dyplom w 2013. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Nagroda Fundacji Grey House 2016. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Frukta i paszczęki” Bunkier Sztuki w Krakowie 2019, „Gruczoł patriotyzmu” Galeria m2, Warszawa 2019, „U+1F351 PEACH”, Project Room Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa. Piotr Qkla Kukla Studia w Krakowskiej Akademii Pedagogicznej - Instytut Sztuki, dyplom z rzeźby w pracowni prof. Janiny Jeleńskiej-Papp. Od 1986 r. realizacja licznych pokazów indywidualnych, udział w wystawach zbiorowych, prace w kolekcjach prywatnych na całym świecie. https://www.saatchiart.com/piotrkukla Jan Kukułka Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie (2017), student II roku kierunku Grafika na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa zbiorowa „Ćwiczenia warsztatowe”, galeria Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie - 2019, Wystawa zbiorowa „Multisensoryczne Mediacje 2020”, Muzeum Historii Katowic – 2020. Grzegorz Kumorek Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie - Wydział Rzeźby. Stanisława Kumorek Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Ukończyła Scenografię na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom u prof. Andrzeja Kreutz-Majewskiego. Jest instruktorem Pałacu Młodzieży w Tarnowie Prowadzi zajęcia interdyscyplinarne. W 2015 roku stworzyła tam nową artystyczną pracownię. Jej zainteresowania to techniki montowania malarstwa ze scenografią, batiku i farb olejnych, kolażu i asem-

blage. Robi zamknięte cykle tematyczne. Inspiracją są etno-folkowe zjawiska w kulturze i sztuce. Bierze udział w plenerach malarskich, wystawach zbiorowych oraz organizuje wystawy indywidualne. Prowadzi Fundacje „Stasioły”, która promuje kulturę i zdrowie www.stasioly.pl Ostatnie z wystaw w 2019 roku to prezentacje graficznych w Domu Polskim Bardejov – Słowacja. Księgi Kobiet - Muzeum w Świebodzinie. Cykliczne wydarzenie „Stasioły” w Zamku w Dębnie. W Wojniczu, pod Tarnowem gdzie mieszka, prowadzi autorską pracownie artystyczną. Kontakt Stanisława Kumorek e-mail kastas@gazeta.pl

7. Salon BWA Tarnów 2020

się wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Adriana Kustra Absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Tegoroczna dyplomantka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie - Wydział Sztuki. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Vestitum” - pokaz mody w tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego - 2016, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi: najlepsze dyplomy, ogólnopolski konkurs „Young Fashion Day” - Kielce 2014, „Off Fashion” - półfinał 2014, Nagroda z okazji Międzynarodowego dnia Teatru – 2015, Kostiumograf w filmie i teatrze – 2018. Kostiumograf teatralny i filmowy, stylistka, projektant graficzny i odzieżowy. Wzrusza mnie czysta forma, w bardzo surowym wyrazie. Dążę do syntezy między myślą, stanem, a tworzeniem. Czerń najbardziej oddaje surowość i siłę odziaływania. Minimalizm jest najlepszy do przedstawienia. Zastanawiam się nad etycznością w sztuce, modzie, designie, nad gromadzeniem i utylizacją. W najbliższym czasie planuję otworzyć markę odzieżową z autorskimi projektami ubrań o nazwie „Vestitum”. Będzie to projekt ukierunkowany na niebanalny design oraz tkaniny premium, zrecyklingowane, z odzysku, niechciane. Magdalena Latawska-Honkisz W 2000 roku uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach - Filia w Cieszynie. W 2002 roku ukończyła Studium Podyplomowe na 161


7. Salon BWA Tarnów 2020

Uniwersytecie Rzeszowskim Wydział Pedagogiczny Instytut Sztuk Pięknych. W 2006 roku ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Ogólnopolski Konkurs Literacko-Fotograficzno-Plastyczny, „Konfrontacje 2001”, Leszno - I Miejsce w dziedzinie tkaniny artystycznej, IV Międzynarodowe Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli 2005, Nagroda Ministra Edukacji Narodowej Mirosława Sawickiego, Nagroda „Nauczyciel z kulturą 2017”, przyznana przez Urząd Miasta Tarnowa, VIII Międzynarodowe Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli 2015, Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepieli. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa „Batik” - Tarnowskie Centrum Kultury – 2003, Wystawa w Galerii Zamkowej w Bielsku-Białej – 2006, Wystawa ,,Batik” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Słowackiego, Filia nr 9 w Tarnowie, Wystawa ,,W barwnym świecie technik plastycznych”, Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego, Filia nr 9 w Tarnowie – 2017, Wystawa w Galerii Hortar w Tarnowie – 2019, Międzynarodowe Biennale Twórczości Nauczycieli w Tarnowie 1999, 2001, 2002, 2003, VI Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie – 2002, Zbiorowa Wystawa „Batik” - Galerii Poddasze w Zakliczynie - 2013, Zbiorowa Wystawa Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Presovie na Słowacji – 2004. Wioletta Leszczyńska Absolwentka kierunku Wzornictwo w Instytucie Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Tarnowa w 2017 roku. Grzegorz Liszka Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:

162

Muzeum Karykatury w Warszawie - wystawa „Święta, święta i...” – 1997, Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon”, Legnica 2000 i 2001, Internationale Caricature Competition „Herman the German”, Niemcy - 2000, Zemun International Salon of Caricature – Serbia 1999 i 2000, „Z Europy do Europy” - Katowice 2002. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Salon Zimowy”, BWA Tarnów – 2000, „Tarnowskie Klimaty”, BWA Tarnów – 2001, „Salon wiosenny”, BWA Tarnów – 2018, 2019. Jacek Machowski Magister sztuki. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: I Nagroda „IV Salon Wiosenny 2017”, BWA w Tarnowie; II Miejsce w VII Konkurs na ex libris im. Klemensa Raczaka; Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „za szczególne osiągnięcia...”; Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa za „wyróżniające osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze”, 2018; Nagroda honorowa w VIII Konkursie na Ekslibris 2019 im. Klemensa Raczaka. Wyróżnienia honorowe: XII Biennale Grafiki Dry Point Uzice; IV i V Polski Konkurs Graficzny im. Ludwigs Meidnera; XII Quadriennale Drzeworytu i linorytu Polskiego Wyróżnienie Adobe Bēhance w dziedzinie Projektowania produktów. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: The Bio-Art Contest 2019, Korea Południowa; Bucharest International Print Biennale 2019, Rumunia; XII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, 2019; 22th Sint-Niklaas 2019 International Bookplates And Small Printmaking Competition, Belgia; XIVth International Ех Libris Competition, 2018, Bułgaria; Premio Acqui 2017 International Graphic Biennale – XIII, Włochy; Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, 2015; 7. 8. 9. i 10. Międzynarodowe Biennale Miniatury w Częstochowie;


Kinga Magdoń Plastyk, architekt krajobrazu Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: „Ja wyobraźnia, Bochnia” pomysłodawczyni i realizatorka, dwóch edycji wernisaży, finisaży, wystaw dla dzieci i młodzieży, organizatorka konkursów, wydarzeń artystycznych, debat społecznych integrujących rodziny i niepełnosprawnych. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Od 2001 roku 15 wystaw indywidualnych i zbiorowych (Małopolska), wystawa w Muzeum „Młoda Sztuka Bocheńska”, uczestniczka dwóch Salonów Wiosennych BWA Tarnów 2018, 2019. Zdzisław Majchrowicz Hutnik szkła; ciągle szukam ulubionej techniki, ze wszystkich, które próbowałem najlepiej czuję się w rysunku, rzeźbie, malarstwie i metaloplastyce. Ukończyłem szkołę ogólnokształcącą, w dziedzinach sztuki szkoliłem się sam. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Nagroda publiczności w VI Salonie Wiosennym BWA Tarnów Brązowy Krzyż Zasług od Prezydenta Rzeczpospolitej Polski. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa indywidualna w Galerii Hortar Wystawa indywidualna w bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Prace Zdzisława Majchrowicza to wykorzystanie elementów codziennego użytku do stworzenia czegoś niecodziennego. Do swoich prac użyte zostają takie części jak: stare widelce, łyżki, elementy wyposażenia rowerów, listwy płatów metalowych i wszystko co dłużej nie jest nam przydatne.

Krzysztof Maniak 2018 - Studia doktoranckie, Wydział Malarstwa ASP w Krakowie (tytuł doktora sztuki, promotor prof. Grzegorz Sztwiertnia). 2015 – Studia magisterskie, Wydział Intermediów ASP w Krakowie (dyplom w pracowni dr. hab. Bogdana Achimescu).

7. Salon BWA Tarnów 2020

IX, X i XI Międzynarodowy Konkurs Graficzny dla Ekslibrisów w Gliwicach; XVI Międzynarodowe Biennale Małych Form Graficznych i Ekslibrisów w Ostrowie Wielkopolskim, 2016; Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej 2012; X, XII, XII Międzynarodowe Biennale Grafiki Dry Point Uzice, Serbia; 8. i 9. Biennale Grafiki Studenckiej.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Grand Prix V Salonu Wiosennego, BWA Tarnów, Nagroda główna 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, Nagroda główna w kategorii Sztuki Wizualne, w konkursie Programu 3 Polskiego Radia Talenty Trójki 2013. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Indywidualne: „Wybrane filmy, fotografie, spacery i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2016-2019”, BWA Tarnów - 2019, „Przypomina mi się śnieg”, BWA Warszawa – 2016, „30 sekund wiszenia na gałęzi zanim pękła”, BWA Katowice - 2015. Zbiorowe: „Wiek półcienia”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - 2020, „Polski las”, Galeria Biała w Lublinie - 2017, „Wykrój. Miasto. Tarnów”, BWA Tarnów - 2016, „Co widać. Polska sztuka dzisiaj”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – 2014. Anna Marczak-Gut Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem 2016). Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe, nagrody i wyróżnienia: stypendia Stypendium artystyczne m. st. Warszawy 2017, Stypendium Rektora ASP w Warszawie 2015/2016, Stypendium Rektora ASP we Wrocławiu 2013/2014, Stypendium ArtCamp Pilzno 2013. Wystawy, projekty, osiągnięcia: 2020; Międzynarodowe Biennale Plakatu Bicebe, Muzeum Narodowe w La Paz, Boliwia, „ORDER”, wystawa indywidualna z Anitą Owsianną, 163


7. Salon BWA Tarnów 2020

164

Galeria Autonomia, Warszawa, wystawa indywidualna „Niebo” na Instagramie (sztuka w czasach pandemii), @galeria_telefon. 2019; Międzynarodowe Biennale Plakatu, Galeria UMCS, Lublin, Anima Mea, wystawa zbiorowa malarstwa, Dobre Miejsce, Warszawa, Anima Mea, wystawa zbiorowa fotografii, Podziemia Kamedulskie, Warszawa, Anima Mea, wystawa zbiorowa malarstwa (także w ramach nocy muzeów), Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa, „Głód”, wystawa zbiorowa malarstwa, Galeria Artformator, Gdańsk. 2018; „Altanka Owocowa” (wraz z Agnieszką Wasilewską i Faustyną Makaruk w ramach Nocy Muzeów), Defabryka, Warszawa, Przegląd Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda. Wystawa zbiorowa, Galeria Szyb Wilson, Katowice, Prezentacja projektu „Saski nie śpij!”, Muzeum Warszawy. 2017; „Jak jest?” Wystawa prac wideo artystek i artystów młodego pokolenia, Galeria Labirynt, Lublin, „Saski nie śpij!”, projekt artystyczno-społeczny realizowany wspólnie z Agnieszką Wasilewską w przestrzeni publicznej (lipiec, Ogród Saski, Warszawa) i realizacja projektu publikacji o tym samym tytule (rozmowy o projekcie i kilka słów m.in. w Polskie Radio Dwójka i Radio RDC), Nominacja do nagród Pańskiej Skórki (dla inicjatyw warszawskich 2017) za projekt artystyczny „Saski nie śpij!” (wraz z Agnieszką Wasilewską), „Akademiks”, przegląd nowej sztuki post akademickiej, wystawa zbiorowa, Burakowska 14, Warszawa, Udział w projekcie „Jestem” Katarzyny Tretyn-Zečević, pokazywanym na wystawie artystki „Dzień, którego nie było” w Galerii Wozownia w Toruniu. 2016; „Becareful what you wish for”, wystawa zbiorowa, Galeria Autonomia, Warszawa, „Zanim kwiaty zakwitną”, grupowe działanie w przestrzeni publicznej połączone z wystawą, Park Rydza Śmigłego, Warszawa, „Warszawa w sztuce ’16”, zbiorowa wystawa malarstwa, Galeria CJNJ, Warszawa, „Rysować naturalnie!”, wystawa pokonkursowa, Gale-

ria Wozownia, Toruń, „Kissprint”, wystawa indywidualna i zbiorowa, Galeria Wolno, Warszawa, „Stocznia”, wystawa zbiorowa, WL4, Gdańsk, Współrealizacja autorskiego muralu „Spotkanie we Wrocławiu Leśnicy” (w ramach ŚDM, koordynacja: Joanna Jaworska), Wystawa Dyplomowa Saski Projekt (razem z Agnieszką Wasilewską, promotor prof. Andrzej Węcławski), ASP Warszawa (dyplom z wyróżnieniem), Wystawa Dyplomowa „Nie Wszyscy Święci” (promotor prof. Ryszard Ługowski), ASP Warszawa, „Kolekcja Pracowni nr 6”, Galeria Wertykalna, ASP Katowice. 2015; Autorskie zaaranżowanie jednego z pustostanów przy Emilii Plater (udział w warsztatach z Anną Koźbiel), Warszawa, IV rok, wystawa grupowa, Noc Muzeów, ASP Warszawa, Szablon Dżem (festiwal szablonu i realizacja autorskiej części muralu), Warszawa, Indywidualna wystawa SYTUACJE: AKADEMIKI, ASP Warszawa, „Absolutnie nie z naszego plutonu, ale da się załatwić”; zbiorowa wystawa malarstwa, Wyższa Szkoła Policji, Szczytno, Staż w redakcji enter the ROOM (redaktor, sekcja Art&Design), Współpraca przy organizacji aukcji charytatywnej Ogród Nadziei w Muzeum Narodowym w Warszawie i Arkadach Kubickiego (Targi Sztuki) Anna Marczak. 2014; Laureatka konkursu „Lawstory” na ilustracje do komiksu o prawie autorskim Nikon, Warszawa, Zbiorowa wystawa grafiki 40×40, SITO UMK, Galeria Aula UAP, Poznań, Unikatowy Festiwal Offowy UFO, zbiorowa wystawa rysunku, Warszawa, Projekt „A jednak” w przestrzeni osiedlowej ul. Dąbrowskiego, Mokotów Warszawa, Udział w warsztatach z szablonu (z Adamem Walasem), w tym realizacja autorskiej części muralu przy Wyższej Szkołe Filmowej, Warszawa, Grupowa wystawa plakatów społecznych, Biały Konik, Muzeum Etnograficzne, Warszawa, Biennale Grafiki Studenckiej 8, Mińsk BY, Realizacja autorskiego muralu „Jesteśmy”, Wydział Grafiki ASP Warszawa.


Szymon Michoń Filologia Polska, licencjat. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa indywidualna w ramach Krakow Photo Fringe 2019. Małgorzata Miękina Studiowałam socjologię na UW. OD 1996 roku zajmu-

ję się ceramiką. Należę do Polskiego Związku Artystów Plastyków-PSU (2002r) i Stowarzyszenia „Keramos” (2013r). Jestem założycielem „Pracowni Czary” (2000r) i pracowni ceramicznej „Moja lepa” (2017r). Brałam udział w wystawach pracowni „Angoba” (1998-2000), „Wolnej Grupy Ceramika” (2008-9) oraz w międzynarodowych biennale „Keramosu” („Czas” 2012, „Gra”2014, „Kolory”2017, „Spotkanie” 2018). Jestem współorganizatorem akcji ceramicznych w ramach „Nocy Muzeów” (Warszawa 2011, 2014, Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko 2015, 2016). Prowadzę zajęcia ceramiki i plenery ceramiczne w rejonie Gór Świętokrzyskich. Prowadzę akcje ceramiczne propagujące ceramikę. W 2018 r. realizowałam stypendium artystyczne m.st. Warszawy, pracę ceramiczną „Polana 40 garnków”.

7. Salon BWA Tarnów 2020

2013; „Artakcja w Papierni”, wystawa malarstwa członków Niezależnego Ruchu Artystycznego Yello, lofty Nowej Papierni, Wrocław, Biennale Grafiki Studenckiej 8, Galeria Arsenał, Poznań, Wystawa Rysunku członków Niezależnego Ruchu Artystycznego Yello, Kawiarnia Artystyczna Alfa, Wrocław, Grafika semestru I, wystawa grupowa, Galeria 3ramy, Wrocław, Interakcja graficzna – zbiorowa wystawa rysunku eksperymentalnego, ASP Wrocław, Festiwal Jazz nad Odrą, zbiorowa wystawa plakatów, Galeria Impart, Wrocław, Grafika semestru II, wystawa zbiorowa Galeria 3ramy, Wrocław, Pokaz finałowych spotów dla Dolnośląskiego Centrum Filmowego, DCF, Wrocław, Zbiorowa wystawa litografii, University of West Bohemia, Pilzno, Czechy, Międzynarodowy Festiwal „SitoFEST”, Galeria V9, Warszawa, Wystawa przed aukcyjna Sopockiego Domu Aukcyjnego, Kraków, Udział w warsztatach z ilustracji z Iwoną Chmielewską, ASP Wrocław. 2012; Współpraca przy organizacji wystawy Kraków – Wrocław Konfontacje II (kurator: Andrzej Dudek-Durer; Agata Gerthen), Galeria Neon, Wrocław, Praktyki w Galerii Neon, Wrocław, Współpraca przy organizacji Sopot Fringe Festiwal w Zatoce Sztuki, Sopot Anna Marczak. 2011; „SITO 40x40” Graficzny Białystok, Galeria Spodki, Białystok, Wystawa najlepszych dyplomów Liceum Plastycznego w Gdyni, Galeria Debiut, Gdynia.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Stypendium artystyczne Miasta Stołecznego Warszawa 2018. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawy Wolnej Grupy Ceramika (2008-9), „Międzynarodowe Biennale Keramosu”, („Czas” 2012, „Gra”2014, „Kolory”2017, „Spotkanie” 2018). Iwona Migda Wykształcenie średnie. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2016; Wystawa zbiorowa „Panopticon”, Miejski Dom Kultury w Równem, Ukraina, Wystawa zbiorowa „Spectrum”, Centrum Kultury w Odessie, Ukraina, Wystawa zbiorowa „Feeria”, Dworek Paderewskiego, Kąśna Dolna, Wystawa zbiorowa „Off Poland”, 11th Yixian Country Photography Festival, Huangshan, Chiny, 2017; Wystawa zbiorowa „Portal”, Stropkov, Słowacja, Uczestnik międzynarodowej wystawy 4th ILFIAP Clubs Photography Exhibition, Alanya, Turcja, 2018; Uczestnik 9. Międzynarodowej wystawy plakatu ekologicznego „Ekoplakat: zmiany klimatu”, Wystawa zbiorowa plakatów uczelnianych, Centrum Sztuki Mościce, Tarnów, 2020; 165


7. Salon BWA Tarnów 2020

Wystawa zbiorowa, Konfrontacje plakatu studenckiego, Centrum Sztuki Mościce, Tarnów.

TEMI, Bielski Rynek, Filozofuj! Juror Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Wrzuć Na Luz”.

Prawny członek Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego „Fotum” od 2015 roku.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: I Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym “Biały Miś” – Radzyń Podlaski – 2011, I Miejsce w “Ogólnopolskim Konkursie Satyry Pisanej i Rysowanej RIP” – Bielsko-Biała – 2012, I Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym “Wąchock się śmieje”- Wąchock – 2013, 2015 i 2017, I Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym “Wąchock się śmieje”- Wąchock – 2015, Wyróżnienie za udział w konkursie “Czy to gwarą, czy polszczyzną, nasza mowa jest ojczystą” – Wrocław 2018.

Sebastian Mikoś W trakcie III roku studiów na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Zbiorowa wystawa “Apokalipsa”. Magdalena Miłoś Malarstwo, Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Scenografia Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Stypendium do Paryża prof. Jana Szancenbacha, Nagroda w konkursie „Sacrum w sztuce”. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 1999 i 2001 - Kraków, 2002 dwie wystawy malarstwa w Nowym Jorku, 2002 - Kraków, 2003 - Krosno. Wybrane wystawy zbiorowe: 2001 - Wadowice, Warszawa, 2005 - Kraków Pałac Sztuki, wyróżnione dyplomy, 2007 Kraków - wystawa scenografii, 2008 - Przemyśl, 2017 – Przemyśl. Andrzej Minor Lekarz medycyny. Od 4 roku życia mieszkałem w Tarnowie, po ukończeniu studiów na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, wróciłem do rodzinnego miasta. Pierwsze kroki zawodowe poczyniłem w Oddziale Psychiatrycznym Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza, gdzie zainspirowałem się potencjałem terapeutycznym pracy twórczej w ramach terapii zajęciowej. Tam nabrałem odwagi by samemu sięgnąć po farby. Od 1 kwietnia pracuję w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, nadal zameldowany w Tarnowie.

Marek Mosor Policealna szkoła grafiki komputerowej. Rysownik publikujący m.in. w Historia Bez Cenzury, Fakty i Mity, 166

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Satyrblues”, Tarnobrzeg – 2013, Wystawa rysunków satyrycznych Marka „Widgeta” Mosora w Książnicy Beskidzkiej, Bielsko-Biała – 2020, Wieczór kabaretowy „Wesoła WIEŻA II” – wernisaż rysunków satyrycznych Tomasza Wiatera i Marka “Widgeta” Mosora, Tarnowskie Góry – 2013. Beata Motuk Absolwentka Grafiki Projektowej Instytutu Sztuki w tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Absolwentka Policealnego Zawodowego Studium Plastycznego w zakresie renowacji mebli i wyrobów snycerskich (2009) oraz Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie o specjalizacji fotografia. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: I miejsce ex aequo w konkursie DESIGN HATE AWAY przy patronacie Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, I miejsce w konkursie „Wszystkie stany Melancholii”, Dwukrotne Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Tarnowa na projekty: „Spacer z dźwiękiem”, oraz „Głębia”, Projekt i realizacja scenografii oraz reżyseria światła do spektaklu Disco Solski w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego (2017). Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2008 „Niewidzialne Miasto”, BWA Tarnów, 2009 „Smolarze”, Krosno, 2009 „Galeria Bezdomna”, Tarnów, 2010 „Galeria Bezdomna”, Tarnów,


Wystawy indywidualne: 2011 „Taniec orientalny”, PWSZ Krosno 2011 „Historia z walizki”, PPSKAKiB Krosno 2018 „Spacer z dźwiękiem”, wystawa oraz happening, Tarnów. Marta Odbierzychleb Wykształcenie wyższe magisterskie – Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie - wychowanie plastyczne, Studia podyplomowe – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – wychowanie plastyczne, Członek Polish Art Club oraz grupy „ARTPO” w Chicago. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Tarnów 2003 – Nagroda Senatora Rzeczypospolitej Polskiej w Międzynarodowym Biennale Sztuki Nauczycieli, USA 2005 – Muzeum Polskie w Chicago, Żory 2011 – I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Uroki przydrożnych kapliczek i rodzimych kościołów”, Leszno 2001, 2008, 2011, 2012 – Ogólnopolska wystawa „Konfrontacje”, Tarnów 2015 – Międzynarodowe Biennale Sztuki Nauczycieli. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Ogólnopolska wystawa „Konfrontacje” Leszno 2001, 2008, 2011, 2012, Muzeum Polskie w Chicago (USA) 2005-2015, Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

w Krakowie „Portrety Jana Pawła II” 2014, Międzynarodowe Biennale Sztuki Nauczycieli, Tarnów 2015, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej 2016, BWA w Tarnowie „Bliskie obrazy” 2018, Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie „Ikony” 2019.

7. Salon BWA Tarnów 2020

2010 „Galeria Bezdomna”, Warszawa, 2011 „Dni Autorskie”, BWA Krosno, 2011 „Dni Autorskie” Domu Polonii, Rzeszów, 2011 Wystawa zdjęć i diaporam słuchaczy PPSKAKiB w Krośnie, BWA Galeria Sanocka, 2011 Wystawa pokonkursowa towarzysząca „Międzynarodowemu Festiwalowi Teatrów Tańca Scena Otwarta w Tarnowie”, BWA Tarnów, 2013 Wystawa studentów Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie, ZPAP Tarnów, 2013 Wystawa studentów Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie, Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, 2014 Pokonkursowa wystawa fotografii „Wszystkie stany Melancholii”, 2018 Salon Wiosenny BWA Tarnów, 2019 Salon Wiosenny BWA Tarnów.

Paweł Olszewski Student malarstwa III roku ASP Kraków. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Minkowski Space” (2019, Kraków, Cracow Art Week), „Meanest Dog in the Wildest West” (Dietla 53, Kraków), „Honey, so long as you’re Happy I’m Happy” (2020, wystawa zbiorowa w Galerii ASP w Galerii Handlowej Bronowice). Elżbieta Pazera Akademia Pedagogiczna w Krakowie - Instytut Plastyki. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Nagroda Miasta Tarnowa za twórczość artystyczną i edukacyjną, 2018. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Indywidualne: Prezentowała swoje prace na ponad 20 wystawach indywidualnych m. in. w Tarnowie, Gorlicach , Krakowie, Bissendorf (Niemcy) i w Warszawie, „Razem i osobno” - Tarnów, Kraków . Zbiorowe: Uczestniczyła w ponad 80 wystawach zbiorowych. Ogólnopolskich i zagranicznych. W kraju; „Salony Jesienne”, „Spotkania” - Tarnów, „Salony ZPAP” - Tarnów, Kraków, „Pejzaż Polski” - Wrocław, „Byliśmy, jesteśmy, będziemy” - Kraków, „Bliźniemu Swemu” - Warszawa - Zachęta, Wrocław, Kraków Pałac Sztuki - Rzeszów 2008, 2010, 2012, 2014. „Dwa Księżyce” - Kazimierz Dolny - Muzeum. „Pejzaż z Cyklad”, Galeria „Szalom” - Kraków 2009, 100 lat ZPAP” - Pałac Sztuki Kraków 2011. „Pejzaże Greckie NCK, ZPAP Kraków - 2015, 2019. Za granicą; Wystawy w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku - 2006, 2008, „Pejzaż z Cyklad”, Syros - Posidonia, Grecja - 2009, 167


7. Salon BWA Tarnów 2020

2011, 2019, „Europa w Trenczynie” - Trencin, Levoća, „Sztuka europejska”, Calgary – Kanada, I inne. Prace w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. Witold Pazera Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie Wydział Malarstwa. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Nagroda Muzeum Historycznego, Kraków 1984 , Nagroda na „Bielskiej Jesieni” - Bielsko Biała 1985, Nagroda w Konkursie – „Pejzaż Polski”, Bydgoszcz 1988 , I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie – „Srebrny Czworokąt”, Przemyśl - 2003, Nagroda Rady Miasta Tarnowa za „Twórczość artystyczną” – 2004, Nagrody i wyróżnienia na „Salonach ZPAP” w Krakowie i Tarnowie. Nagroda Miasta Tarnowa za twórczość i pracę dydaktyczną – 2018. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i instytucjach kulturalnych w kraju i za granicą (Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia, Belgia, Holandia, Dania, Japonia, USA, Kanada, Kongo, Tanzania i inne. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: W dorobku posiada ponad 50 wystaw indywidualnych; Cykle: „Światy Pazery”, „Pazera Nuovo”, „Komedia Ludzka”, „Królestwo Wyobraźni”, „Czarne na Białym”, „Z kobietą w tytule”, które prezentował m. in. w: Krakowie, Rzeszowie, Tarnowie, Bydgoszczy, Przemyślu, Gagny, Sevran - Boudotte (Francja), Paryżu, Bissendorf (Niemcy); „Autobiografia” - Tarnów, „Z kobietą w tytule II” - Galeria Mariana Gołogórskiego, Kraków 2006. „Jeszcze pożyjemy - wspomnienie po Marku Grechucie”, Galeria Miejska Tarnów, 2007, ”Autobiografia - Biała Lokomotywa”, Galeria na Dworcu PKP BWA Tarnów - 2010. Od 1979 roku uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych - krajowych i zagranicznych, oraz blisko 50 plenerach i wystawach poplenerowych w kraju i za granicą. Ważniejsze wystawy zbiorowe krajowe:

168

„Arsenał 88” - Warszawa, Surrealiści Polscy” - Częstochowa, Wrocław, ”Nowosielski i jego uczniowie” - Sukiennice, Kraków 1999, „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała 1985, 1989 „Satyrykon” - Legnica, wielokrotnie „Salony Sztuki ZPAP” - Kraków, „Bliźniemu Swemu” Warszawa - Zachęta, Wrocław, Kraków - Pałac Sztuki, Rzeszów BWA – Aukcje - 2008, 2010, 2012, 2014, „Srebrny Czworokąt” - Przemyśl, kilkakrotnie, „Obraz i słowo” - Steel Forest, Konstancin Jeziorna, „Obrazy muzyką malowane” - Kraków, „Pejzaż z Cyklad” - Galeria „Szalom” - Kraków 2009, Nowohuckie Centrum Kultury – Kraków 2016, 1OO lat ZPAP Kraków 2011, „Ambasadorowie Sztuki” - Warszawa 2013, Tarnów w Malarstwie – Tarnów, Muzeum 2015, i inne. Udział w wystawach zagranicznych: m.in.: Norymberga, Darmstadt, Lipsk, Drezno – Niemcy. Paryż, Orlean – Francja. Schoten – Belgia. Bratysława, Trenczyn, Koszyce – Słowacja. Budapeszt – Węgry. Konsulat Generalny RP - Nowy Jork - 2006, 2008. Pejzaż z Cyklad, Syrios – Posidonia - Grecja – 2009, 2011, 2018. Cueb Gallery - London 2015. Jan Pękala Mgr inż. edukacji techniczno-informatycznej. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Nagroda Prezydenta Miasta Słupska na Międzynarodowym Plenerze Fotografików Krajów Nadbałtyckich. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Udział w „Salonach Wiosennych”, BWA Tarnów - 2017, 2018, 2019. Kazimierz Pokorny Z wykształcenia optyk. Zajmował się projektowaniem i wykonywaniem opraw okularowych. Zajmował się również projektowaniem i realizacją ogrodów wodnych oraz fontann (również do wnętrz). Pracował jako fotoreporter w Gazecie Krakowskiej. Brał udział w wielu konkursach fotograficznych m.in. w Berlinie, Bratysławie, Pradze oraz Tarnowie. Ostatnie wystawy m.in. „Negatyw/Pozytyw” Kraków Photo Fringe 2018, „Salon Wiosenny” BWA Tarnów - 2019. Przemysław Pokrywka Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Sztuk Pięknych, studia magisterskie, 2000-2005, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Malar-


Centralne pole aktywności twórczej artysty stanowi malarstwo. Ponadto uprawia rysunek, tworzy obiekty i instalacje „site-specific”, zajmuje się projektowaniem graficznym. Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik licznych ekspozycji zbiorowych prezentowanych w Polsce i za granicą. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 2007, Ukraińska Nagroda Krajowa w ramach Międzynarodowego Triennale Malarstwa „Srebrny czworokąt” – BWA Przemyśl, 2006, Nagroda Banku BPH w konkursie „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku 2006” – BWA Rzeszów, 2006, Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa w konkursie „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku 2005” – BWA Rzeszów, 2005. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawy indywidualne (ostatnie): „Konkrety i absurdy form kulistych”, Kraków – 2019, „Mutacje i multiplikacje form kulistych”, Sanok – 2018, „Konteksty i wieloznaczności form kulistych”, Rzeszów – 2017.

Prowadzi warsztaty plastyczne i rękodzielnicze z zakresu malarstwa i ginących rzemiosł m.in. haftu tradycyjnego i szycia. www.polec-kantor.netgallery.eu

7. Salon BWA Tarnów 2020

stwa, studia doktoranckie, 2006-2010.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawy indywidualne: 2010 – malarstwo – Winiarnia „Porta Sei” – Tarnów, 2010 – malarstwo „Ekspresja ciszy”, BWA Tarnów, 2008 – malarstwo, galeria Gazety Wyborczej – Częstochowa, 2008 – malarstwo, wystawa jubileuszowa, Łysa Góra, 2006 – malarstwo, rysunek, grafika –„Galeria Niebieska” MBP – Tarnów, Wystawy zbiorowe: 2019 - poplenerowa wystawa integracyjna - Zamek w Dębnie, 2019 - „Salon Wiosenny” BWA Tarnów, 2018 - malarstwo kawiarnia „Lavenlove” Tarnów, 2018 - „Salon Wiosenny” BWA Tarnów, 2017 - „Salon Wiosenny” BWA Tarnów, 2008 - malarstwo, klub jazzowy „Paradoks” – Częstochowa, 2006 - malarstwo „Dyplom 2006″, „Galeria Sztuki i Wina, Piwnice Margoux” – Częstochowa.

Ważniejsze wystawy zbiorowe (ostatnie): Triennale Małych Form Malarskich, Toruń – 2019, „Dialogi. Krakowskie Spotkania Artystyczne”, Kraków – 2019, „Triennale z martwą naturą”, Sieradz – 2018, „Mnohoznačky”, Stropkov (Słowacja) – 2017, „13. Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki”, Ostrowiec – 2016, Petit format de papier, Nismes (Belgia) – 2016, „Art Territory”, Łuck (Ukraina) – 2015, Konkurs Malarski im. Wyczółkowskiego, Bydgoszcz – 2014, „Przedmieścia”, Ostrava, Wiedeń, Kraków – 2011, „Farben der Vorkarpaten”, Berlin, Monachium, Norymberga, Sarabrucken (Niemcy) – 2011.

Patrycja Popek Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie (aktualnie II rok wzornictwa w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie).

Lidia Połeć-Kantor Absolwentka Wydziału Artystycznego Akademii im. J. Długosza w Częstochowie – dyplom z wyróżnieniem w technice malarstwa. Wcześniej absolwentka Technikum Ceramicznego w Łysej Górze, dział szkło dekoracyjno-użytkowe - dyplom w technice witrażu.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Udział w wystawie pokonkursowej „28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts 2019” w Gdyni, Udział w V i VI „Salonie Wiosennym”, Indywidualny pokaz prac na „Re: Format?” realizowanego w ramach „Dni Miasta Tarnowa – Zdearzenia 2014”.

Joanna Popek-Solak Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na kierunku Grafika Projektowa. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: I miejsce: Projekt muralu upamiętniającego postać J. W. Krogulskiego, „Tarnów rysuje” w kategorii 26+, Scenografia do spektaklu „Mój pierwszy teatr”.

169


7. Salon BWA Tarnów 2020

Michał Poręba Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: 2000 - I Nagroda za projekty zrealizowane: Magiczny Środek Ziemi w Ogólnopolskim Przeglądzie Projektów Edukacyjnych Vademecum – pójdź ze mną organizowany przez InSEA Europejski Kongres w Poznaniu. 2002 - Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa. 2003 - Wyróżnienie Specjalne za performance „Vitae...” w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Współczesnej Tarnowskie Klimaty. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Kraków - Pałac Sztuki, pl. Szczepański, „W nowe stulecie” - wystawa twórców ZPAP Okręg Tarnowski, Tarnów - BWA Tarnów „Wysoka Kultura Kontrrewolucja”, Warszawa – Dom Plastyka, ul. Mazowiecka, „Nowe otwarcie” – ogólnopolska wystawa ZPAP zamykająca obchody 100-lecia związku, Tarnów - Teatr im. L. Solskiego, „Triforium” - Żuchnicki, Ruszel, Poręba - malarstwo i rzeźba, BWA Tarnów, „Gdy człowiek śpi, budzą się Galifony”, (performance teatru APRAPLA podczas wystawy „Sen jest drugim życiem”), Warszawa - Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”, obraz „Fruk” Tarnów - Teatr im. L. Solskiego, Busko Zdrój - galeria BWA „Zielona”, Sandomierz - Galeria BWA, Końskie - Galeria „Atut”, „3 x kolor” - Żuchnicki, Poręba, Kozub. Przemysław Poręba Instytut Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie 2015-2019 (licencjat). Roman Przewoźnik Studia w Instytucie Wychowania Plastycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: 1992 - finalista Ogólnopolskiego Festiwalu Młodej Sztuki w Poznaniu,

170

1992 - I Miejsce w przeglądzie artystycznym w dziedzinie malarstwa „O tarnowska paletę”, 1994 - Nagroda Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki, 2003 - III Miejsce w II Biennale Pedagogów Sztuki w Rzeszowie - organizatorzy: Podkarpacki Ośrodek Szkolenia Nauczycieli w Rzeszowie - Oddział w Czudcu, Zespół Doradców Metodycznych przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, 2003 - Nagroda Burmistrza Miasta Dębicy w dziedzinie upowszechniania kultury z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2000 - indywidualna wystawa malarstwa, rysunku i grafiki inaugurująca działalność galerii „Herbaciarnia” w Dębicy, 2000 - reprezentowanie środowiska artystycznego na zbiorowej wystawie twórczości profesjonalnej „Cztery strony światła” pod patronatem władz samorządowych miasta Dębicy, Mielca, Stalowej Woli, Tarnobrzega, 2000 - indywidualna wystawa malarstwa i grafiki „OKNA” w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. 2001 - udział w Przeglądzie Artystycznym „Tarnowskie klimaty” zorganizowanym przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Tarnowskie Centrum Kultury, 2001 - wystawa indywidualna „ANIOŁY” w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, 2002 - udział w wystawie „Nasi przyjaciele” w galerii „Herbaciarnia”, 2002 - wystawa działań twórczych „Prezentacje” słuchaczy, wykładowców i absolwentów „Publishing School” w galerii „Expresik” w Krakowie, 2002 - reprezentowanie dębickiego środowiska artystycznego w Puurs (Belgia) - wystawa malarstwa i grafiki, 2002 - „Przemijanie - anioły nieba i ziemi” – indywidualna wystawa grafiki (galeria „Herbaciarnia”), 2003 - udział w wystawie malarstwa i grafiki „Przyjaciele” - galeria „Herbaciarnia”, 2004 - „IV urodziny Herbaciarni” - udział w wystawie w galerii „Herbaciarnia”, 2004 - „Dusza i ciało” - indywidualna wystawa malarstwa (galeria „Herbaciarnia”), 2004 - udział w wystawie pedagogów sztuki województwa podkarpackiego „Powroty” w Rzeszowie, 1994-2019 - scenografie do widowisk, koncertów,


Klaudia Ptasińska Studentka V roku scenografii, Akademia Sztuk Pięknych im J. Matejki w Krakowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: II Nagroda w VIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym, „14 Międzynarodowe Triennale Tkaniny Łódź 2013 w oczach młodego widza, Wyróżnienie w XXXVI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Moja przygoda w Muzeum”, Złoty Medal w IX Międzynarodowym Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Sileziany 2013”. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa zbiorowa „Za rzeką” Galeria Apteka w Krakowie, Wystawa zbiorowa „Ostatnie rozdanie?” „Art. Squat” w Tarnowie, Wystawa zbiorowa „Upadek Ikara” Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Wystawa zbiorowa „Pole gry 2” Opera Krakowska, Wystawa zbiorowa „Młoda polska scenografia. Wystawa prac studentów z lat 2015 – 2018” w Galerii Czeskiego Centrum w Pradze, Wystawa zbiorowa „Rozmowy z Mistrzami” ASP w Krakowie. Piotr Rączka Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, wydział Architektury Wnętrz. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: 2014 - BWA Tarnów - wyróżnienie za obraz „Pęd”, 2016 - Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Tarnowa, 2016 - BWA Tarnów - nagroda publiczności, II Miejsce za obraz „Ciepłe Miejsce”, 2018 - BWA - nagroda publiczności, I Miejsce ex

aequo, za obraz „W świetle wieczoru”.

7. Salon BWA Tarnów 2020

oper wystawianych w ramach działalności Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego w Dębicy i Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, 2017-2019 - „SALON WIOSENNY” BWA W Tarnowie. 1991-2020 - udział w corocznych „Wystawach środowiskowych” galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2019 – Galeria „Bema 20”, wystawa Indywidualna. Miłosz Reiner Urodzony w Tarnowie w 1984 r. Absolwent Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie oraz Akademii Pedagogicznej w Krakowie na Wydziale Sztuki. Od ukończenia studiów czynnie zajmuje się twórczością artystyczną, głównie malarstwem, rysunkiem oraz grafiką. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce oraz takich krajach jak: Stany Zjednoczone, Islandia, Finlandia, Niemcy. W swoim dorobku posiada wystawy indywidualne, jak i zbiorowe. Ważniejsze wystawy i prezentacje: 2005 indywidualna wystawa w „Kocia Galeria” – Tarnów, 2006 zbiorowa wystawa w „Ander Pasydż” – filia Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, 2014 roku indywidualna wystawa w klubie Percepcja w Tarnowie, 2017-2020 udział w „Salonach Wiosennych”, BWA Tarnów, 2018 Galeria „Bema 20”, 2019 „Bardzo różnie i bardzo dobrze”. Grafiki z kolekcji Zachęty – Aneks Tarnowski, 2020 Stypendium Artystyczne Miasta Tarnowa. Waldemar Rudyk Instytut Wychowania Plastycznego Uniwersytetu Śląskiego Filia w Cieszynie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: 2011 III Międzynarodowe Biennale Obrazu „Qadro – Art 2011”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – II nagroda. 2017 I Przegląd Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda, galeria Szyb Wilson w Katowicach - nagroda specjalna. 2017 II Ogólnopolski Konkurs Kolaż – Asamblaż, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu - wyróżnienie. 2018 Ogólnopolskie Biennale Sztuki, 45 Salon Zimowy, Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu - nominacja do nagrody. 2019 Ogólnopolski konkurs „Konstelacje - Poza Horyzont”, Galeria ZPAP w Toruniu - wyróżnienie honorowe.

171


7. Salon BWA Tarnów 2020

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2018 „Obraz i Litera”, galeria „Środowisk Twórczych”, Bielskie Centrum Kultury w Bielsku-Białej, 2018 „Jerzy Wroński i Przyjaciele, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, 2018 „An der Grenze zweier Welten/Na granicy dwóch światów”, Rudyk-Warchoł & M.O.L.O., projekt, MDSM w Oświęcimiu, Internationalen Hauses Nürnberg, Niemcy, 2019 10. Międzynarodowe Biennale Miniatury, Galeria „Niebieska” Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie, 2019 „Komunikacja”, „Galeria na Emporach” w Warszawie, 2019 „An der Grenze zweier Welten / Na granicy dwóch światów”, Rudyk - Warchoł & M.O.L.O., projekt, MDSM w Oświęcimiu, Haus Dacheroden, Erfurt, Niemcy, 2019 „Pegaz wolności”, instalacja zrealizowana w przestrzeniach Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, 2019 Festiwal Warsaw off ART - II Edycja 2019, Warszawa. Michał Rusnarczyk Samodzielna eksploracja, kolektywy i osoby. Krzysztof Ruszel OSSP Tarnów. Wojciech Ruszel Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Krzysztof Saternus Wykształcenie zawodowe. Barbara Sędłak Magister ochrony środowiska Uniwersytetu Jagiellońskiego, technik organizacji reklamy. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: 2014 Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Oddział w Radomiu, konkurs fotograficzny „Człowiek i elektryczność” II miejsce, 2012 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu; Konkurs Plastyczny „Baśniowy świat Andersena”, ilustracja wyróżnienie. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2019 wystawa indywidualna Państwowa Wyższa

172

Szkoła Zawodowa w Tarnowie „Życie sztuki, sztuka życia”, 2019 BWA Tarnów „VI Salon Wiosenny”. Filip Sępek III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie. Grzegorz Skawiński Urodzony w 1968. W 1995 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni Prof. Jerzego Nowosielskiego. Pracuje jako artysta plastyk, scenograf i kostiumolog. Ma za sobą wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych, między innymi w Zaandam (Holandia). Wystawę indywidualną, cyklu obrazów Emocje zaprezentował w Galerii Centrum NCK, w Krakowie. Jego prace znajdują się w zbiorach kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Jest zrzeszony w Związku Polskich Artystów i Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Wśród projektów filmowych realizowanych w Polsce, USA, Ameryce Południowej, Afryce znajdują się filmy znane w wielu krajach, np. „Obława” czy „Katyń”, w reżyserii zdobywcy Oskara Andrzeja Wajdy. Jest autorem kostiumów i scenografii zrealizowanych dla wielu teatrów dramatycznych i teatrów tańca w Polsce. Przygotował scenografię do kilkudziesięciu spektakli Teatru Telewizji. Mieszka i tworzy w Krakowie. Anna Skupińska Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Karpik 2019”, „Karpik 2018”, „Manufaktura satyry2019 - Żyrardów”, „Salon Wiosenny 2019” itd. Paulina Smalarz Wzornictwo Przemysłowe, Instytut Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Wyróżnienie za pracę plenerową Dwór w Jeżowie. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2014 wystawa zbiorowa, Festiwal „UCzTA”, Dom Sztuki SMB „Jary”, Warszawa, 2015 wystawa zbiorowa, „Wystawa prac studenckich”,


Oliwia Smoleń Aktualnie studentka III roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Wyróżnienie w konkursie „Rysunkiem o rysunku: od techniki do autonomii przekazu” organizowanym przez Muzeum Narodowe w Krakowie – 2019, Wyróżnienie na „Zimowym Salonie Młodych” w Zofia Weiss Gallery – 2020. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Autoportret”, wystawa zbiorowa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie – 2018, „Dotyk Wolności”, wystawa zbiorowa w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie – 2018, „200 lat Akademii, 100 lat Akademii Kobiet”, wystawa zbiorowa w Galerii Drugie Piętro na ASP w Krakowie – 2018, „Tropy”, wystawa zbiorowa w Galerii Drugie Piętro na ASP w Krakowie – 2019, „Skok”, wystawa zbiorowa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie – 2019, „Rysunkiem o rysunku: od techniki do autonomii przekazu”, wystawa zbiorowa w Muzeum Narodowym w Krakowie – 2019, „Skull Art”, wystawa zbiorowa w galerii Nude Tin Can w St. Albans – 2019, „Szepty przemijania”, wystawa wraz z Damianem Wróblem w galerii Attis w Krakowie – 2019, „Zimowy Salon Młodych”, wystawa zbiorowa w Zofia Weiss Gallery w Krakowie – 2020. Tomasz Sobczak Magister sztuki. Nauczyciel, artysta. Pracuje w III LO oraz w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Prowadził zajęcia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz w WSIZ w Rzeszowie. Absolwent Akademii Pedagogicznej w Krakowie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Krakowskiej Akademii w Krakowie. Obecnie studiuje mediację sztuki na ASP we Wrocławiu. W roku 2013

został odznaczony tytułem EFIAP (Execellence FIAP). Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą, w tym 20 indywidualnych.

7. Salon BWA Tarnów 2020

Instytut Sztuki PWSZ Tarnów, 2015 wystawa zbiorowa, „Wokół Natury” Instytut Sztuki PWSZ Tarnów, 2016 wystawa zbiorowa „Pierwsze Plony” Instytut Sztuki PWSZ Tarnów.

Karolina Sroka 2007-2011 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, 2011-2016 Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Sztuki w Cieszynie (mgr sztuki), 2017-obecnie Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Sztuki w Cieszynie (studia doktoranckie). Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2016, „NOTO”, Międzynarodowy Studencki Konkurs i Przegląd Szkicowników, Pawilon Józefa Czapskiego, Muzeum Narodowe w Krakowie, 2016, „IV Salon Wiosenny”, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, 2016, „Artyści Tarnowa. Generacja 2.1”, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, 2016, „That’s us, Poland!”, wystawa grafik studentów i wykładowców Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, Cultural Center School of Arquitecture of UANL Monterrey – Meksyk, 2017, „Eko-poster”, Międzynarodowa Wystawa Plakatu Ekologicznego, Centrum Kultury Karolinka w Radzionkowie, 2017, „Stop Hate Poster Show”, Hol Wschodni MTP w Poznaniu, 2017, „V Salon Wiosenny”, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, 2018, „dezintegracja”, wystawa doktorantów i wykładowców Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, 2018, „Od Cieszyna do Szczecina”, wystawa Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego i szczecińskiej Akademii Sztuki, Galeria przy Cerkwi, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, 2019, „FanZine Las Tetas”, wystawa grafik i ilustracji połączona z promocją publikacji poster zine, Hub Providencia Manuel Montt Santiago w Chile, 2019, Biennale Plakatu Polskiego, Biuro Wystaw Artystycznych w Katowicach, 2020, Przez różowe okulary Muzeum im. Gustawa – wystawa indywidualna – Morcinka w Skoczowie, 2020, „Niech żyje komiks i ilustracja!”, wystawa w przestrzeni publicznej, pasaż sztuki w galerii handlowej Libero w Katowicach, 173


7. Salon BWA Tarnów 2020

2020, Uruguay Cartel Biennal Poster Festival, Międzynarodowe Biennale Plakatu, Centro Cultural Bastión del Carmen, Colonia del Sacramento w Urugwaju, 2020, Construction-deconstruction La Culture Tel Aviv Illustration Week, wystawa grafik i ilustracji, galeria Domu Kultury Maze, Tel Aviv-Jaffa w Izraelu. Katarzyna Sroka Wyższe studia - Zarządzanie na Uniwersytecie Jagiellońskim. I Miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Poetycko-Plastycznym „Błogosławiona Karolino - świeć nam przykładem” w kategorii prace plastyczne w roku 2006 i 2007 II Miejsce w roku 2008; Kwalifikacja pracy plastycznej do wystawy zbiorowej w X Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Twarze” 2008, I Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetycko-Plastycznym „Błogosławiona Karolino - świeć nam przykładem” w kategorii prace plastyczne w roku 2014 i 2015. Maciej Sroka Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: W dziedzinie edukacji w ZSP Tarnów - nagrody uczniów w ogólnopolskich konkursach. Indywidualnie - mniej znaczące publikacje projektów czy plakatów w ogólnopolskich gazetach, nagrody dyrektorów. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2015 Muzeum Okręgowe Tarnów wraz z Janem Sroką, zbiorowe z czasów studiów w galerii w krakowskich Sukiennicach i Nowohuckim Centrum Kultury, wiele plakatów, wydawnictw, scenografii prezentowanych przy okazji działalności Teatru. Przemysław Sroka Przemysław Sroka jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie i Studium Reklamy w Krakowie. Jako fotoreporter współpracuje z tarnowskim portalami internetowymi www.tarnowska.tv, www.tarnowska.pl oraz instytucjami kultury (BWA Tarnów, Tarnowskie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Mościce). Jest autorem zdjęć prasowych, reprodukcji katalogowych, fotoreportaży.

174

Przemysław Staszek Wykształcenie wyższe - wychowanie fizyczne, studia podyplomowe z plastyki, studia podyplomowe z malarstwa, trzy stopnie ceramiki artystycznej, warsztaty pisania ikon. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Salon wiosenny” 2017, 2018, 2019 Monika Stec Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: 2017 - Stypendium Artystyczne Miasta Tarnowa – sztuki wizualne. 2018 - Kwalifikacja do finału projektu Artysta roku MUT 2018 i znalazła się na liście najlepszych wizażystów w Polsce. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: W 2018 Indywidualna wystawa prac w TCK pt. „GALICJANIE” (w ramach stypendium artystycznego). W 2019 wystawa plenerowa towarzysząca II Międzynarodowemu Festiwalowi „Muzyka na szczytach” w Zakopanem pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W 2019 wystawa zbiorowa w „VI Salonie Wiosennym” w BWA w Tarnowie. Na przełomie roku 2019/20 miała przyjemność realizować Kampanię Marketingową Galerii Gemini Park Tarnów. Maria Strzesak Studentka I roku na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa indywidualna „Boso po deszczu”, Tarnów 2018, Wystawa zbiorowa „Wystaw się w CSW”, Toruń 2019, Wystawa indywidualna „Boso po piasku”, Tarnów 2019. Jan Styszko Urodziłem się w 1947 roku, od 1949 mieszkam w Tarnowie. W Tarnowie uczyłem się, pracowałem i w Tarnowie po przejściu na emeryturę - po 40 latach pracy w Zakładach Azotowych SA (obecnie Grupa Azoty) – realizuję jako „rzeźbiarz” nieprofesjonalny swoje inspirowane sztuką ludową rzeźbiarskie wizje. Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa. Intere-


Ewelina Suwała Wykształcenie wyższe, licencjat. Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, kierunek Animacja kultury w przestrzeni społecznej, spec. organizacja działań twórczych. Dyplom ukończony w pracowni ceramiki u prof. dr hab. Małgorzaty Olkuskiej. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawy zbiorowe: „Stan Skupienia”, KRAKERS Cracow Art Week FLU Grypa Twórcza, Kraków – 2019, „KRK 0 – 255”, Galeria Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków – 2019, „Łączy nas wosk”, Wystawa Intermedialna HEVRE, Kraków – 2018, „Gimnastyka korekcyjna”, Wydział Sztuki w Mieście, Galeria Wydziału Sztuki, Kraków – 2018, „Wilno Zwierzyniec”, Kino Kijów, Kraków – 2017. Miłosz Szczepaniak Absolwent Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Ryszard Szczepanik Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych – specjalność meblarstwo. Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu – Wydział ceramiki i szkła, projektowanie szkła. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Galeria BWA Wrocław, Galeria Zachęta – Warszawa, Muzeum Dunikowskiego – Warszawa, Galeria BWA Tarnów, Galeria w Valbonne - Francja, Galeria Ceramiki i Szkła – Wrocław.

7. Salon BWA Tarnów 2020

suję się sztuką ludową, polskim malarstwem, ikonami, numizmatyką i artefaktami Rusi Kijowskiej. Swoje prace wystawiałem na wystawach zbiorowych w Bielsku-Białej, Nowym Sączu, Bochni, Tychach, Krakowie i w Żywcu. Brałem kilkakrotnie udział w konkursach rzeźbiarzy nieprofesjonalnych w Stryszawie (z wyróżnieniem) i w Tychach. Miałem cztery wystawy indywidualne; w Tarnowie w 2012 roku i w 2015, w Ryglicach w 2013 i w 2018 w Zabierzowie. W 2018 wystawiałem swoje prace (26 rzeźb) na XI Międzynarodowym Konkursie Sztuki „Art. Naif Festiwal” w Katowicach. Także w 2018 brałem udział w Międzynarodowym Konkursie „Satyrykon” w Legnicy.

Anna Świętek Anna Świętek urodzona w Tarnowie w 1983 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, specjalność „Moda, stylizacja, trendy”. Pracowała jako manager w firmach zajmujących się projektowaniem oraz sprzedażą ubrań i biżuterii. Obecnie pracuje w Centrum Sztuki Mościce, a także wykłada historię mody w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Projektantka i stylistka. Prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych z projektowania i kolorystyki. W pracy twórczej czerpie inspiracje ze spójności i harmonii przestrzeni, zwracających się w kierunku użytkownika. Preferuje świadome podejmowanie wyborów w procesie tworzenia. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: „VI Salon wiosenny 2019”, wyróżnienie w konkursie, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2017, performance, „Sukienka Anny”, Małopolskie Centrum Kultury Sokół - Nowy Sącz, 2017, wystawa „Strojenie”, Centrum Sztuki Moście Tarnów 2018, wystawa „Czego poszukujemy? Co ukrywamy?”, Dworek Białoprądnicki - Kraków, 2018, wystawa, „Proces”, Filharmonia Łódzka – Łódź, 2018, wystawa, „V Salon Wiosenny”, Biuro Wystaw Artystycznych – Tarnów, 2018, wystawa, Wspólna przestrzeń. „Między sztuką a designem_2”, Galeria ASP – Łódź, 2018, wystawa, Festiwal Art, XVII Otwarta Wystawa, Muzeum Książki Artystycznej – Łódź, 2018, XXI Międzynarodowy Plener Tkaniny Artystycznej, „Tożsamość w Dialogu Kultur”, wystawa poplenerowa, Jaworów - Ukraina, 2018, wystawa w Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny, Kosów – Ukraina, 2018, międzynarodowa wystawa zbiorowa, „Do życia”, Butuceni – Mołdawia, 2018, wystawa Kilim, Wystawa w Muzeum Kilimów w Glinianach – Ukraina, 2018, performance, „Babie lato”, Gliniany – Ukraina, 2018, wystawa, „Nostalgia”, Centrum Sztuki Moście – Tarnów, 2019, wystawa, „VI Salon wiosenny 2019”, wyróżnienie w konkursie, Biuro Wystaw Artystycznych - Tarnów 2019, „Uszyte ze wspomnień”, indywidualny pokaz 175


7. Salon BWA Tarnów 2020

kolekcji ubioru w ramach XXV Spotkań z Modą na Zamku Królewskim w Łęczycy, 2019, „Babie lato Gliniany”, Kraków, wystawa Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, 2019, „Dwie strony”, wystawa indywidualna, Narodowe Muzeum Historii i Sztuki Etnograficznej Vinnyky-Lwów – Ukraina, 2019, „Szydełkiem ciosane”, poplenerowa zbiorowa wystawa międzynarodowa, Muzeum Narodowe „Mozaika” Gliniany – Ukraina, 2019, „Huśtawka”, poplenerowa zbiorowa wystawa międzynarodowa Narodowe Muzeum Historii i Sztuki Etnograficznej Vinnyky-Lwów – Ukraina, 2020, „Babie lato Gliniany”, Kraków- Tarnów, wystawa, Galeria „Bema 20” – Tarnów, 2020, wystawa zbiorowa, „Wspólna przestrzeń. Między sztuką a designem_3”, Galeria ASP – Łódź. Marcin Telega Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: www.grzegorztomasiak.pl/o_mnie.html Magdalena Tryba Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Międzynarodowe Triennale Grafiki w Cieszynie - 2018, Rysunek Satyryczny, Komiks i Animacja Filmowa w Warszawie - 2018. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa indywidualna „Obserwatorium”, Tarnów - 2016, Uczestniczka wystaw zbiorowych, m.in: „Artyści z Tarnowa Generacja 2.1”, BWA w Tarnowie – 2018. Piotr Wątroba Licencjat, Projektant Graficzny. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Wyróżnienie w konkursie ilustratorskim CreateASUS – 2019, Międzynarodowa publikacja w SANDU Publishing, wydanie 3D Effects in Graphic Design.

Anna Till Wykształcenie wyższe. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: International Photography Awards 2018, 2019, Sienna Photography Award, 2019. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: PhotoVogue Milano, Dublin Street Photography Exibition. Grzegorz Tomasiak Doktorant Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Zajmuje się sztuką sakralną, pisaniem ikon, malarstwem, grafiką i projektowaniem graficznym oraz fotografią cyfrową. Koncepcja prac koncentruje się wokół możliwości wykorzystania alfanumerycznego, dwuwymiarowego a w niektórych przedstawieniach trójwymiarowego matrycowego kodu – modularnego i stałowymiarowego w procesie pisania i czytania ikon w treści odwołujących się do Biblii. Swoje prace plastyczne, znajdujące się w wielu krajach (m.in. na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Walii, Watykanie oraz Ameryce Południowej) w zbiorach prywatnych i cieszące się sporym zainteresowaniem, wielokrotnie prezentował na wystawach indywidualnych (33) i zbiorowych (63) w Polsce i zagranicą. 176

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Salon Wiosenny, BWA Tarnów – 2019. Izabella Wielgus Absolwentka Grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: wystawy zbiorowe: Galeria „Znaczy się”, „Grafika ilustracyjna i edytorska”, Kraków - 2015, „Art.Squat”, „Pusty Tarnów”, Tarnów - 2016, BWA Tarnów, „Artyści Tarnowa. Generacja 2.1”, Tarnów - 2018, Teatr Barakah, „Wstrzymywał mnie niesmak do tej historii...”, Kraków – 2019. Angelika Wierzba Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu - Wydział malarstwa i rzeźby, Katedra mediacji sztuki. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: 2015, wyróżnienie, X Międzynarodowe Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany” – Bytom, 2016, wyróżnienie, IV Międzynarodowe Biennale Miniatur – Włocławek.


Jolanta Więcław Magister sztuki Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: 2010, Nagroda specjalna przewodniczącego jury w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Chopin”. Miejski Ośrodek Kultury, Gniezno. 2015, I Nagroda w I Małopolskim Konkursie Plastycznym Kolaż – Ambalaż, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu.

wódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, 2015, „Kolaż – Ambalaż”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, 2015, „Lwów. Śladami przodków”, wystawa fotografii, Centrum Sztuki Mościce - Tarnów, 2016, Międzynarodowa wystawa „Satyrykon Legnica”, Legnickie Centrum Kultury - Legnica, 2017, ekspozycja zdjęć towarzysząca wystawie „Uwaga! Granica”, Galeria Labirynt w Lublinie i Galeria Arsenał w Białymstoku, 2017, wystawa Pracowni Rysunku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wojewódzki Dom Kultury, Rzeszów, 2018, „Jarosławski kuferek”, wystawa fotografii, Miejski Ośrodek Kultury - Jarosław, 2018, 2019, 5. i 6. Salon Wiosenny BWA, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

7. Salon BWA Tarnów 2020

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2017, wystawa wybranych dyplomów Zespołu Szkół Plastycznych, Galeria BWA – Tarnów, 2018, ogólnopolska wystawa artystyczna „Mikstury Kultury”, Narodowe Forum Muzyki – Wrocław, 2018, indywidualna wystawa fotografii „Foto – odwilż”, Macondo – Wrocław, 2019, wystawa obrazów malarskich w ramach konkursu V Festiwalu Malowania, Akademia Sztuk Pięknych – Wrocław, 2019, ogólnopolskie triennale tkaniny artystycznej, Liceum Plastyczne – Supraśl.

Aleksandra Wilk Wykształcenie wyższe Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Wygrana Włochy Sassoferrato w kategorii: Miejsce.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawy indywidualne: 2013, „Tristis”, wystawa fotografii, Centrum Sztuki Mościce - Tarnów, 2014, „Notuję”, wystawa dyplomowa, KIK Galeria Albert - Kraków, 2015, „Noir et blanc”, wystawa rysunku, Percepcja Tarnów, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 - wystawy fotografii w ramach festiwalu Kraków Photo Fringe: „Ścieżki”, Lychee - Tarnów, „Ścieżki II”, Przepis - Tarnów, „W poszukiwaniu nieba”, Misz Masz - Tarnów, „Ścieżki III”, Galeria Bema20 - Tarnów, „Idzie nowe”, pokaz slajdów, Hybryda - Tarnów,

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa Włochy Sassoferrato, Wystawa plakatów studentów PWSZ, Ogólna wystawa prac studentów PWSZ.

Wystawy zbiorowe: 2008, „Niewidzialne miasto”, wystawa fotografii, BWA Galeria Miejska w Tarnowie, 2009, 2010, 2011 - wystawy fotografii w ramach „Galeria Bezdomna” - Tarnów, 2012, „NOTO – notatnik artysty”, wystawa książek artystycznych, Galeria Fundacji Sztuki Nowej „Znaczy się” - Kraków, 2013, „I cóż po interpretacji” (video i fotografia), Woje-

www.glassmour.com www.wojciechowska.art.pl

Marta Wojciechowska Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła. Dyplom: 1997 promotor prof. Małgorzata Dajewska, prof. Alojzy Gryt. Twórczość: szkło, rzeźba, design. Kilkanaście wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Od 1999 roku prowadzi Pracownię Autorską Marty Wojciechowskiej specjalizującą się w projektowaniu i realizacji szkła unikatowego oraz szkła użytkowego.

Bożena Wojtanowska Magister sztuki Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 1994, zbiorowa wystawa malarstwa Francja - Saint Jean de Brae, 177


7. Salon BWA Tarnów 2020

2001-2004, zbiorowe wystawy malarstwa wielkoformatowego grupa „Ruchome święto”, 2011, indywidualna wystawa fotografii „Ścieżka” Tarnów, 2011, indywidualna wystawa fotografii „Ścieżka” Schronisko Dobrych Myśli - Jamna, 2014, indywidualna wystawa grafiki - Centrum Sztuki Mościce - Tarnów, 2015, przyznany grant Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju na zilustrowanie bajki na temat Pogórza – „Baśń o papierowych skrzydłach”, 2018, „Salon wiosenny” BWA Tarnów, 2019, BWA Tarnów – „Bardzo różnie i bardzo dobrze” - Grafiki z kolekcji Zachęty - aneks tarnowski – litografia. Łukasz Wojtanowski Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Jacka Waltosia w 2008 roku. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Ostatnie wystawy, z udziału w których bardzo się cieszę to wystawa „Wielcy sarmaci tego kraju, wielkie sarmatki tego kraju”, BWA Tarnów - 2018/2019 oraz II Biennale Tkaniny Artystycznej „Przekroje, Wątki, Raporty”, Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, 2019. Grzegorz Wójcik Urodzony 15 czerwca 1988 roku w Tarnowie. Absolwent studium Renowacji Mebli i Wyrobów Snycerskich w Tarnowie 2010. Absolwent malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Dyplom obroniony w pracowni prof. Grażyny Borowik. Aneks w Pracowni Lucjana Orzecha 2016 roku. Stypendium rektora UP 2013-14 oraz 2015-16. Absolwent Arteterapii na Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie 2018. Od 2019 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków „ZPAP” odział w Krakowie. Jakub Wójcik Wykształcenie średnie Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Wyróżnienie w 26. Ogólnopolskim plenerze malarskim - Jeżów 2019, Ogólnopolskie Biennale „Pejzaż ludzki” dedykowane Józefowi Czapskiemu, wyróżnienie w dziedzinie malarstwa 2019,

178

I Miejsce w Międzynarodowym Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany 2019”. Mateusz Wróbel Wykształcenie średnie. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Kilka wystaw szkolnych oraz moja praca znalazła się na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie. Katarzyna Wyszkowska Akademia Sztuk Pięknych im. J. Słowackiego w Krakowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: I Nagroda „VI Salonu Wiosennego” organizowanego przez BWA w Tarnowie. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Wystawa zbiorowa „Na ulicach nie ma nikogo”, organizowana w ramach Kongresu Anarchistycznego, Tytano, Kraków - 2020, Wystawa zbiorowa online „Ala Miau Kota”, organizowana przez szczecińską galerię Próżnia - 2020, Wystawa balkonowa zrealizowana z Katarzyną Olmą w ramach „Pieszymaja” - 2020, Wystawa pokonkursowa „Szybki Egipt”, zorganizowana przez Gdańską Galerię Miejską - 2020, Wystawa zbiorowa „I tylko wysp tych nie ma”, zorganizowana w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie - 2020, Wystawa zbiorowa „Honey, as long as you’re happy, I’m happy”, w galerii ASP Bronowice w Krakowie 2019, Wystawa zbiorowa „Wszystko w porządku”, organizowana w ramach Cracow art week Krakers - 2019, Wystawa zbiorowa „Heimat”, zorganizowana w Goethe Institut w Krakowie - 2019. Sylwia Zawiślak Studia magisterskie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku grafika. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: I Miejsce na IX Przeglądzie Ekslibrisu Linorytniczego i Drzeworytniczego im. Pawła Stellera w Katowicach. Patrycja Zelek Akademia Sztuk Pięknych im. J Matejki w Krakowie,


Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 2020, „Idź na całość”, Gdańska Galeria Miejska, (wystawa zbiorowa), 2019, „Wmówię murom i znów wyrośnie tu ogród”, Galeria Baszta, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, (wystawa indywidualna), 2019, dyplomy ASP, Pałac Sztuki, (wystawa zbiorowa), 2018, „Heart of Glass”, wystawa w szklarni, Lusławice, (wystawa zbiorowa, współorganizatorka). Aleksandra Zuba-Benn Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Dyplom z Gobelinu w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz w 1986, doktorat na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w 2010, doktor sztuki. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Nagroda im. Agnieszki Sienkiewicz na XXIV Międzynarodowej Wystawie Poplenerowej- Kowary 97 (1998), Prezydenta Miasta Tarnowa (2001, 2004, 2010), Dyrektora Wydziału Kultury m. Tarnowa (2005), Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Tarnowa na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” Przemyśl (2006), Nagroda Dyrektora BWA w Tarnowie, Nagroda Zarządu ZPAP O. Tarnowski (2013), Nagroda Salonu Jesiennego ZPAP O. Tarnowski (2015) Nagroda Specjalna BWA Rzeszów na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” Przemyśl (2018). Wybrane wystawy indywidualne: 2015, Galeria Sztuki Współczesnej „Solvay”, wystawa malarstwa „Tu i teraz” - Kraków, 2017, Galeria „Niebieska”, wystawa „Urok papieru”, malarstwo, formy tkackie - Tarnów, 2018, Galeria CENT VAN’ BLAD, wystawa tkaniny i malarstwa, Goedereede - Holandia, 2019, BWA, wystawa malarstwa i obiektów z papieru „W pamięci natury” - Tarnów, Wybrane wystawy zbiorowe: 2018, Międzynarodowy Projekt „Terytorium”, Miluza Francja, 2018, BWA Przemyśl, Międzynarodowe Triennale Malarstwa Euroregionu Karpat „Srebrny czworokąt”, Zamek w Krasiczynie,

2019, BWA w Kielcach, Międzynarodowe Triennale Malarstwa Euroregionu Karpat „Srebrny czworokąt”, Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny czworokąt” 2018, Miskolci Galeria, Miskolc – Węgry, Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny czworokąt” 2018 Cris Country Museum, Oradea - Rumunia, 2018, XXV Goereese Kunstdag, Goedereede - Holandia, 2018, Muzeum Rzemiosła, 10 Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”, Krosno (nominacja do nagrody), Muzeum Kultury Ukraińskiej w Świdniku (Słowacja ) 2019, 2019, Galeria „U Piotra”, „Interpretacje przestrzeni”, wystawa prac pedagogów uczelni artystycznych, towarzysząca XIV Międzynarodowemu Seminarium Naukowemu „Natura-Kultura”, Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, 2019, BWA, Salon Wiosenny, Tarnów, 2019, Galeria Raven, Mały Format, wystawa małych form malarskich, Kraków, ZPAP, Klub Malarzy, Kraków, 2019, Arboretum Bolestraszyce, XVII Międzynarodowy Plener Artystyczny „Wiklina w Arboretum”, wystawa plenerowych form z wikliny, 2019, Galeria Pod Sztrychem, Profesional Edytion Sileziany, Międzynarodowe Biennale Tkaniny Artystycznej - Bytom, 2019, Pałac Sztuki, Salon Bożonarodzeniowy - Kraków, 2019, XIV Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, BWA Ostrowiec.

7. Salon BWA Tarnów 2020

Wydział rzeźby.

Henryk Zych Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Kamil Żurek Obecnie studiuje na III roku Wzornictwa w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Udział w „Tarnowskim Weekendzie Fotografii” - 2019.

179


7. Salon BWA Tarnów 2020

VII Salon BWA Tarnów 2020 – środowiskowy przegląd twórczości plastycznej Główny organizator Biuro Wystaw Artystycznych / Instytucja Kultury Miasta Tarnowa 33-100 Tarnów ul. Słowackiego 1 www.bwa.tarnow.pl Patronat Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela Partner Fundacja Bema 20 Komisarz Wystawy Piotr Kukla Aranżacja wystawy Piotr Kukla, Miłosław Onak, Miłosz Reiner Opracowanie materiałów do katalogu Ewa Łączyńska-Widz, Piotr Kukla, Miłosław Onak Fotografie Autorzy, Przemysław Sroka, Piotr Kukla Reklama i promocja Aleksandra Kubisztal Projekt i skład Łukasz Dudasz Informacje o poprzednich edycjach www.issuu.com/bwa_tarnow/docs/29_02 www.issuu.com/bwa_tarnow/docs/salon_wiosenny_2018 www.issuu.com/bwa_tarnow/docs/salon_wiosenny_2019_issu Zespół BWA Tarnów Ewa Łączyńska-Widz - dyrektorka Agata Dymańska, Ewa Gębala, Anna Halagarda, Anna Janik, Aleksandra Kubisztal, Piotr Kukla, Miłosław Onak, Miłosz Reiner, Wioletta Rękas, Urszula Samel

180Organizator

Instytucja Kultury Miasta Tarnowa Biuro Wystaw Artystycznych ul. Słowackiego 1 www.bwa.tarnow.pl

Pod Patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepieli

Partner

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.