Page 1

magazín nákupního centra metropole zličín září 2006

­z l i č í n

A M R A D Z

Šperky bez nich letos nechoďte ani na nákup Kosmetika z rukou chirurga dejte svému nosu vale!

Olga Šípková

naučí vás starat se o své tělo


úvodem

8

2 Kaleidoskop 4 Téma

Kdo je nejlepší přítel ženy?

8 Trend

Pletená móda

10 Produkty

Horký bude i podzim

Be Trendy s Metropolí

12 Hair & Beauty

Vážení čtenáři, máme za sebou extrémně horké léto a ani na podzim vás centrum módy a zábavy Metropole Zličín jen tak vychladnout nenechá. Vše pro aktivní pohyb vám nabídneme po otevření nového fitcentra Olgy Šípkové a rozšíříme už tak širokou nabídku aktivit pro volný čas o další jedinečnou možnost sportovního vyžití. Dostojíme i svému módnímu renomé s další přehlídkou – ta bude v říjnu a můžete se těšit i na další doprovodné akce.

10 18

Děkujeme za každou vaší návštěvu,

14 Interview

Olga Šípková s vámi zacvičí

18 Mix 20 In

Kosmetické zákroky frčí

Náš podzim bude opravdu nabitý a navíc se jeho konec již tradičně ponese v duchu předvánočních příprav. Už teď mohu slíbit, že vytvoříme patřičné prostředí pro vaše první nákupy. Každý, kdo z Metropole odjede s pocitem příjemně stráveného času a se vším, co chtěl a potřeboval, je pro nás motivací do další práce a inspirací pro nové nápady, jak vaši příští návštěvu zase o něco nového obohatit.

Rty bohyně

24 Gourmet

Jak na dokonalou svačinu

26 Inspirace

Kuchyně je středem domova

24

28 Dětský koutek 30 Mapa Metropole

26

32 Křížovka

Marketing Manager Metropole Zličín

17/září 2006 Magazín pro zákazníky nákupního centra Metropole Zličín, Vydavatel: Pinnacle Central & Eastern Europe, s. r. o., Celetná 38, 110 00 Praha 1, IČO: 27458458, Redakce: Boomerang Publishing, s.r.o., Poděbradská 110/1, 198 00 Praha 9, tel.: 244 023 201, e-mail: info@bpublishing.cz, Šéfredaktorka: Renata Nejtková, Marketing Manager Metropole Zličín, Editor: Stanislav Rýdl, Obálka: Petr Poliak, Prodej inzerce: Michal Koubek, Boomerang Publishing, tel.: 244 023 201, e-mail: michal.koubek@bpublishing.cz, uzávěrka podkladů inzerce čísla 18/listopad 2006 je 13. 11. 2006, uzávěrka čísla 17: 4. 8. 2006, vychází 5. 9. 2006 v Praze, MK ČR E 138 33, neprodejné

PEANUTS © United Feature Syndicate, Inc.

metropolis
kaleidoskop

Stalo se v Metropoli

Na co se můžete těšit Móda i pro (ne)Vyvolené

Fotbal byl všude Horečka z Mistrovství světa v kopané je vyléčena a i v Metropoli už nenajdete míče na každém rohu. Během šampionátu jste mohli soutěžit na ploše parkoviště, i v centru samotném a to dokonce i o skvělou sportovní čtyřkolku! Vítězi panu Hekšovi gratulujeme a závidíme všechny adrenalinové zážitky, které si na zasloužené výhře užil i dále užije.

Be trendy je v kurzu Pokud jste ještě neměli příležitost, pak vězte, že se v Metropoli konala již tři úspěšná kola fotosoutěže Be trendy. To předposlední má hned čtyři vítězky. V hlasování poroty zvítězila paní Valerie Studená s dcerou Pavlínou a mezi návštěvníky vyhrála paní Roubová s vnučkou. Třetí kolo skončilo 5. 9. a bylo určeno dětským návštěvníkům. Na vítěze čekalo 80 super cen (včetně nových domácích miláčků pískomilů i s klecí nebo dětské motorové čtyřkolky)!

Vladko Dobrovodský, známý z reality show zmíněné v titulku, vás provede unikátní přehlídkou podzimních kolekcí v Metropoli Zličín. Nudné procházky po molu nahradí tanec a aktivní pohyb, díky vybrané taneční choreografii. Bude na co koukat! Nebude chybět ani doprovodný program v podobě oblíbeného nehtového stylingu, bodypaintingu a navíc rozhovor s Miss 2006 Hanou Mašlíkovou, jednou z účastnic soutěže Trosečník.


kaleidoskop

Photographique Clinique Blíží se poslední kolo naší fotografické soutěže. Neváhejte, všem účastníkům se budou věnovat profesionální vizážistky od známé značky Clinique!

Familly Fitness pro celou rodinu Centrum módy a zábavy Metropole Zličín se rozšiřuje o nové špičkové fitness centrum, jež zde otevírá Olga Šípková. Proč do něj zajít? Je založené dle dlouhodobých zkušeností naší přední reprezentantky, nabízí cvičení s lektorem pro všechny úrovně a věkové kategorie, nejlepší kola pro spinning a posilovnu vybavenou od světové značky Technogym.


fashion

Hříšně krásné

Sportovci, umělci, obchodníci... Každý má svůj styl, ale všichni chtějí jedno – vyniknout a vyvolat patřičný dojem. Když chcete podpořit kouzlo své jedinečné osobnosti nebo zvýraznit své společenské postavení, zvolte šperk. text: Zuzana Aidomoan foto: Klenoty Aurum, Profimedia.cz

Kam v čem Šperky volte i podle příležitosti. Do zaměstnání či pro denní nošení vyberte zásadně jen jednoduché, nenápadné kousky – stačí náušnice, dva prstýnky a hodinky. Zvolíte-li náramek, nikdy nenoste výrazný náhrdelník ani řetízek, nechte vyniknout jen jeden kvalitní šperk. Na večer se hodí ozdobnější kusy. Masivní náušnice už doplňte jen náramkem, naopak k výraznému šperku na krk už nepatří náušnice a zápěstí zůstane volné. Výjimkou jsou perly, kde si můžete dovolit celý komplet.

Hravá móda To co je in u zlata či stříbra, neplatí u bižuterie. Zde se můžete odvázat, paní móda je velmi benevolentní. Noste, co chcete a co vám sluší, možností na výběr je spousta. Tak jako v oblékání i v zde se současná móda inspiruje vším, co voní dávnými věky a exotikou. Nebojte se orientu, gotiky, byzance ani secese. Pro mladé dívky je tu i umělá hmota ve stylu 80. let. Nevýhodou bižuterie je, že není tak odolná jako šperky z drahých kovů, ale obvykle jde stejně jen o „sezonní záležitost“.

Čeho je moc...

Dřív než peníze I pračlověk si možná zdobil svůj pracovní kyj a rozhodně si oblíbil šperky. Dochované jsou krásné ručně vyřezávané z kostí a mamutích klů. Amulety z nich plnily rituální roli a svému nositeli měly přinést sílu a ochránit ho před zlými silami. Muži se zdobili více než ženy, protože šperky si jednak vyráběli sami a samotné nošení bylo známkou chrabrosti nebo postavení v ro-m e t r o polis

dě. Zřejmě dosud nejstarší ozdobu nalezli archeologové poměrně nedávno na území dnešní Saudské Arábie. Jsou to zvláštně propojené mušličky a mohlo se jednat o náramek či ozdobu kotníků. Velký rozkvět šperkařství přinesla už doba bronzová. Ženy si poprvé zavěsily do uší náušnice, paže ozdobily náramky a ty vá-


fashion

Trendy dneška Pokud nehledíte jen na stav konta, určitě si pořiďte briliant. Král drahokamů se zasazuje do bílého zlata nebo platiny a zdobí nejčastěji prsteníček. Jednoduché linie a jemný brus, to vše jsou ukazatele moderních briliantových šperků. Inspirovat se můžete třeba skvělou kolekcí od domácích Klenotů Aurum. Jednoduchost a přitom styl I u ostatních drahých klenotů ovšem platí, že méně je více. Velké kameny uprostřed bohaté filigránské práce už jsou passé, volte střídmost. Masivní náhrdelník doplňte jen jemnými náušnicemi a jedním prstýnkem, ostatní prsteny a náramek nechte raději doma. K mladším ženám se hodí více bílé zlato než žluté či červené. Z kamenů jsou populární ametyst, topaz, smaragd či safír. Do módy se vrací i některé typy šperků z dob dřívějších (třeba secesní) a potvrzují tak, že zlato je ideální dárek a v rodině může dobře zvolený šperk vydržet mnoho generací.

Stříbro bez extravagance Dostupné stříbro je stálé módní, jen provedení ozdob je proti minulým sezonám umírněné. Velké kameny a ornamenty vyměňte za hladké plochy a menší zirkony, granáty nebo korály.

ženější nebo bohatší nosily i propracované náhrdelníky.

dobné butony (předchůdce dnešních knoflíků), oblíbené dodnes.

Speciální význam měly ozdoby ve Starém Egyptě. Podle postavení jich bylo nutné nosit celou plejádu od masivních náramků a náhrdelníků s těžkými přívěsky přes tepané čelenky až po řetízky kolem kotníku. Šperky se vyráběly ze zlata zdobeného velkými drahokamy nebo náhražkou ze skla. Duchovní pak nosili ozdoby z tzv. měsíčního kamene neboli stříbra. Z dob Egypta také pochází masivní kruhové náušnice a oz-

Historie šperkařství na našem území sahá rovněž daleko do minulosti. Řada klenotů pochází zejména z období gotiky. Tehdy patřily mezi populární materiály kůže, měď, bronz a později stříbro či zlato. Bohatí muži si nejčastěji navlékaly prsteny, silné řetězy na krk a čelenky. Zdobily se ale i toulce na šípy nebo pochvy na meč. Dámy si oblíbily spony do vlasů, náhrdelníky, náramky a prsteny. (pokračujeme na další straně)

metropolis
fashion

Nejlepší přítel každé ženy... To o diamantech zpívala už Marylin Monroe. Jako filmová diva také patřila k jejich nadšeným obdivovatelkám. U obdivu v jejím případě nezůstalo a díky celé plejádě ctitelů pěknou sbírku drahokamů vlastnila. Jeden z jejích briliantových náramků byl v roce 1979 vydražen za neuvěřitelný milion liber!

Klenotnice egyptská Ačkoli zmíněnou píseň královna Kleopatra neznala, i ona byla nadšenou sběratelkou. Měla údajně přes tři tisíce šperků a některé z dochovaných klenotů si dodnes můžete prohlédnout v samostatné expozici v muzeu v Káhiře. Mezi další slavné nositelky drahých šperků patří Elizabeth Taylorová, operní pěvkyně Maria Callasová a z těch trochu mladších pak Sharon Stone či zpěvačka Madonna.

Země strdí a diamantů Z českých hvězd se láskou ke klenotům netajily třeba slavná operní pěvkyně Emma Destinová nebo herečka Adina Mandlová. O té se dokonce traduje, že kdyby v době své největší slávy prodala svou sbírku, mohla si koupit Karlštejn Ze současných známých osobností svou vášeň většina skrývá, ale nosí často značkové klenoty. Ale třeba Helena Vondráčková vlastní ke každému modelu i na zakázku vyrobenou kolekci luxusní bižuterie.

Zejména v renesanci se pak do šperků vkládaly drahé kameny a perly. Ty koneckonců zdobily i samotný oděv. Vznikaly tak první typy klenotů, jak je de facto známe dodnes.

až na počátku 20. století, kdy se objevila na pultech obchodů první bižuterie. Dostupné šperky vyrobené ze skla, keramiky nebo méně kvalitních kovů už mohl zakoupit leckdo.

Uměleckého uznání doznaly šperky v období secese, kdy se staly nejen symbolem bohatství a společenského postavení, ale i vkusu a ojedinělé jemné elegance.

S dobou charlestonu zaplavily svět umělé perly, čelenky z peří a napodobeniny krásných secesních náušnic z obyčejných železných plíšků. Šperky už mohl mít opravdu kdokoliv.

Klenoty z drahých kovů nebo s drahokamy si vždy mohli dovolit jen vyvolení. Skutečný boom masového zdobení tak nastalm e t r o polis


www.KlenotyAurum.cz

Nová kolekce šperků s brilianty a drahými kameny v prodeji od 15.8.2006


Celá (p)opletená Fashion horoskop Panna

Černé džíny jsou tím pravým pro muže stejně jako šedé volné kalhoty a košile. Ženám sluší vlněné sukně a vyšívané topy. Osobnost Panny obou pohlaví doplní podzimní barvy hnědá a béžová. Zlatá je ideální pro jejich doplňky.

Váhy

Hodí se k nim pastelové odstíny a přírodní barvy, k mužům oblek třeba zelený a hnědý, stejně tak i košile a svetry. Ženy ozvláštní blůzy v jemné žensky růžové nebo modré barvě. Šperky jsou z ušlechtilých kovů, Váhám nesvědčí bižuterie.

Štír

Výstřední oblečení je to pravé! Cokoli hlavně originální! Z barev černá, švestkově modrá, fialová až vínově červená. Muži by měli zakoupit kovbojské boty, ženy klínový podpatek nebo boty na jehlách.m e t r o polis

Rtuť teploměru neúprosně klesá, vítr před sebou žene mraky listí a po ránu je mlha. Konečně nadešel čas se zabalit do měkkého mohérového plédu, navléct sexy rukavice a vlasy ukrýt pod trendy hučkou. Je čas nabrousit pletací jehlice.


trend

text: Zuzana Aidomoan foto: Profimedia.cz

Huňatý, nebo sexy?

To je jedno, hlavně že to bude svetr! Letošní sezonu bez něj prostě nepřežijete. Ale nebojte se, pro každého se najde to pravé. Sexy svetříky do pasu s výstřihem do véčka budou slušet zejména mladším ročníkům. Nosí se zásadně jednobarevné a „chlupaté“. Přes elegantní bílou košili s límcem pak padnou i zralé ženě, ovšem s dokonalými mírami. Korpulentnější dámy určitě uvítají krásné pletené vesty s romantickými vzory. Ty se nosí střižené do „áčka“, mají rozšířené i rukávy a místo knoflíků je zdobí šňůrky. Pokud nejste založením romantička, zkuste huňaté svetry veselých barev, sahající přes boky. Sportovnější z nás pak zahřeje nesmrtelná klasika – anglický svetr se vzorem kosočtverců nebo vlněné vestičky bez rukávů, které se oblékají zásadně přes hladké tričko s dlouhým rukávem. Vzorování je už léta stejné. Vede stále etno, všemožně obměňované a kombinované. Stále sice platí, že pro chladnější období se dobře hodí kašmírské nebo norské vzorování, ale ani inspirace Afrikou nebude nevhodná. Z barev dominují cihlově červená, temně zelená, modrá, šedá a čokoládově hnědá. Proti chladu ale pomáhá i teplá žlutá nebo bordó.

Vlasy patří pod čepici

A nejen kvůli chladu. Letos jsou čepice opravdu nepostradatelné. Francouzské pletené barety sluší už půl století a stejné to

bude i letos. S anténkou nebo bez ní, hlavně mohérové! Krásný bude karmínově červený, zlatavě hnědý nebo černý ozdobený etnickým šperkem (masivní kovová brož, jehlice s kameny apod.). Kdysi ryze pánské kšiltovky dostaly ženskou podobu. Pletené hladce obratce nebo „chlupaté“ v jasných pastelových barvách zahřejí i podtrhnou půvab nejedné slečny! Originální ženy potěší pletené „kastrolky“ inspirované kloboučky z 30. let minulého století.

Pořádně zabalit!

Šály a plédy nemusíme také zdaleka už jen vázat kolem krku, lze je omotat kolem hlavy jako turban, ležérně přehodit přes ramena anebo se v případě plédu zabalit jako do deky! Barevný odstín a tvar tentokrát zcela záleží na vašem vkusu, nosí se vše. Šály dlouhé až na zem, tenké i huňaté. Plédy řasené, ponča nebo hladké s třásněmi. Důležité jsou ovšem detaily. Vlna šály je protkaná zlatou nitkou, posázená kamínky nebo „naháčkovanými květinami“. Jednobarevný pléd musí být sepnutý výraznou sponou (kov, perly, peří).

výšivka udělá i nejobyčejnější rukavice ozdobu ruky.

Pletené doplňky

Vlna na podzim opravdu vítězí. Chybu neuděláte ani v pletených návlecích, které oblékáme buď přes džíny nebo ke krátké sukni a barevným punčochám. Jsou jednobarevné a hladké. Naopak africkými nebo orientálními vzory přímo hýří zimní pletené tašky. Jsou na dřevěném rámu a vynikají barvami savany nebo pouště.

Symbol ženskosti

Pletené rukavice by měly korespondovat s ostatním oblečením. Jestliže je nemáte ve stejné barvě jako šálu nebo alespoň čepici, volte černou klasiku. A opět dbejte na detail – napletený lem nebo jemná orientální

metropolis
produkty

Zpátky ke klasice foto: Michael Kratochvíl text a styling: Natálie Veselá

Rozmarné léto plné zářivých barev je za námi. Přichází čas na podzimní tóny a časem prověřené kousky. Kovbojská inspirace je klasikou z nejklasičtějších. Bavlněný šátek, tmavomodrá džínovina, praktické bundy... Ve společnosti perfektně zpracovaných střihů, prvotřídních materiálů a stylových doplňků si letošní podzim určitě vychutnáte v jakémkoliv počasí. Zelené tenisky, 1980 Kč, Levis Store Oranžové triko, 590 Kč, Bushman Červené víno, 229 Kč, Bushman Retro kozačky, 1990 Kč, Humanic Látková kabelka, 1140 Kč, Humanic Pánská bunda, 3460 Kč, Bushman Džíny, 2590 Kč, Levis Store Pánské triko, 690 Kč, Levis Store Hnědé kalhoty, 1880 Kč, Bushman Džínová bundička, 2790 Kč, Levis Store Červený šátek, 320 Kč, Levis Náramky, 199 Kč/kus, Humanic Dámské mokasínky, 1490 Kč, Humanic Peněženka, 490 Kč, Levis Store Hnědá kabelka, 699 Kč, Humanic Hnědé polobotky, 999 Kč, Humanic Béžové boty, 1590 Kč, Humanic


produkty

metropolis

11


Hair & beauty

Nechte je hovořit Mít tak krásné plné rty, které na setkání s vaším novým objevem řeknou vše za vás... Připravte si tužku a papír, máme pro vás skvělý recept! text: Zuzana Aidomoan foto: Ivo Březina líãení: Pavel Bauer výhradně s produkty Estée Lauder Podzimní trend velí zvýrazňovat. K smyslně kouřovému líčení očí musíte přidat i úžasně nalíčené rty. Jak na to vám radí jednička ve svém oboru, vizážista firmy Estée Lauder, Pavel Bauer.

Triky s tvarem

Ani ta největší kráska nemá dokonalé rty. Krásný tvar je výsledkem správného líčení. Úzké rty se jemně obkrouží konturovaní tužkou – lehce přesáhnete linku úst a nalíčí se světlejší barvou rtěnky a leskem, které opticky přidají na objemu. Silné rty lze naopak zmenšit make-upem, kterým zatřeme kontury a tuž-

12

m e t r o polis

ku vedeme po vnitřním okraji. Rtěnky jsou vhodné v matnějších barvách. Konturovací tužky jsou v každém případě světlejší, tmavé a příliš tvrdé kontury úst jsou zcela out. Pokud navíc nemáte problémy s tvarem rtů, je možné použít jen rtěnku a lesk.

Krásná pusa po celý den

Ani nejdokonalejší rtěnka nevydrží celý den, pokud ji správně nepoužijeme. „Před líčením je rty vhodné odmastit, lehce přetřít make-upem nebo přepudrovat,“ prozrazuje svůj tip Pavel Bauer a jemným štětcem roz-

tírá modelce podkladovou bázi. „Dobrým trikem také je, když ústa přetřeme rtěnkou, přiložíme ubrousek, rty do něj jemně obtiskneme a opět přepudrujeme,“ prozrazuje vizážista a pokračuje v líčení. Kontura Artists lip pencil č. 4 jemně obkreslí tvar rtů a místo rtěnky je přelíčí pouze jemným leskem Pure color crystal gloss č. 360.

Rtěnka versus lesk

Pavel Bauer upřednostňuje lesky před rtěnkou: „Používání lesků je moderní a snadné, je možné je kombinovat s rtěnkou, konturou nebo nalíčit ús-

ta pouze leskem. Dovolit si ho mohou všechny ženy, pouze v určitém věku působí přílišné nanesení lesků naivně a starším dámám sluší spíše rtěnky v tlumenějších odstínech.“

Trendy podzimu

Moderní je používat jak rtěnky tak lesky, nebo je kombinovat. Z barevných odstínů jsou tradičně „in“ barvy zemité a letos se také nosí všechny odstíny fialové, jako je švestková, burgundská a levandulová v kombinaci s platinovými lesky. Takže dámy, vyzkoušejte „nové rty“ a příjemný lov...


fashion

predstavujeme V

o

© Donna Karan Cosmetics 2006

vzrušující pokušení v nové vuni. pro zeny. pro muze. V

V

o

navštivte vuni na DKNY.com

metropolis

13


interview

Olga Šípková

Sportování je můj profesní i soukromý život Zatímco my ostatní jsme v červenci a srpnu užívali dovolených, Olga Šípková trávila prázdniny ve svých fitcentrech. Tvrdí, že v době, kdy ostatní odpočívají, ona s manželem musí držet firmu na nohou. Ale že by si stěžovala, to ani náhodou. Pohyb, sport a hlavně aerobik patří totiž neodmyslitelně k životu rodiny Olgy Šípkové v každém ročním období. text: Petra Kruntorádová foto: Petr Poliak

Fitcentra a možnosti zasportovat si pod odborným vedením zaznamenávají stále velký boom. Myslíte si, že má český národ knedlíkářů šanci na to, aby byl za nějaký čas obecně zdravější a štíhlejší? Pokud by Češi necvičili a nestarali se o své zdraví, neuživili bychom se. Jsou lidé, kteří „knedlíkářem“ zůstanou navždy, ale na druhé straně naštěstí přibývají noví zastánci zdravého životního stylu. Těší mě, že spousta lidí sportuje i mimo Prahu, v malých městech, což pozoruji na své cvičební cestě po krajích českých a moravských. Dnes je ve fitness centrech rozvrh cvičebních hodin plný nejrůznějších druhů cvičení – pilates, power jóga, body styling, cvičení s gumičkami, overbally atd... Které z těchto disciplín máte nejraději a proč? Já mám stále velmi ráda klasický aerobik, taneční styl a step aerobik. Je dobře, že se stále rozšiřuje pestrost nabídky stylů. Může se tak zapojit široké spektrum lidí a věkových kategorií. A tím samozřejmě přicházejí noví a noví cvičenci. Když vaši svěřenci získávají na mistrovstvích republiky, Evropy či světa cenné trofeje, máte určitě radost. Ale neobjeví se někdy i trocha stesku po vlastní závodní kariéře, kterou jste ukončila v době, kdy jste byla vyloženě ve formě? Tím, že jsem zůstala stále „namočena“ do sportovního aerobiku díky mým svěřencům, se mi nestýskalo a nestýská. Odešla jsem na vrcholu, právě proto, že jsem měla před sebou tolik nové práce a seberealizace.

Trénink Olgy Šípkové Alespoň třikrát v týdnu si najdu hodinu pro sebe, abych si zacvičila v posilovně, protože cítím, že mi to prospívá. Nejdříve šlapu dvacet až třicet minut na stepperu, pak se rozcvičím a následují cviky hlavně na posilování těla od pasu nahoru – dalších zhruba dvacet minut. Na ženách se mi líbí, když mají pevný hořejšek. Proto cvičím různé typy kliků, vznosy, shyby na křesílku a posiluji břicho. Ke konci tréninku pak opět šlapu asi pět až deset minut na stepperu. Při jeho použití se zapojuje do pohybu podstatně víc svalových skupin než na ergometru. A na úplný závěr si dám důkladný asi desetiminutový strečink. (vybráno z knihy Láska jménem aerobik)

Trénujete dospělé i dětské závodníky, profesionály i ty, kteří přijdou do fitka poprvé. Jak se liší vaše přístupy při této pestré škále svěřenců a v čem jste vždy stejná? Ve svém životě moc vděčím za výchovu svým rodičům. Nerada mluvím o sobě. Lidé u mě vždy najdou vlídnost, pokoru a úctu. Díky tomu

14

m e t r o polis


Olga Šípková Nejúspěšnější česká reprezentantka ve sportovním aerobiku, v roce 1997 se stala mistryní světa, kromě toho získala i dvě zlata na mistrovství Evropy. Dnes pracuje jako instruktorka a trenérka, pořádá také kurzy dětského aerobiku. Na České televizi je jednou z protagonistek pořadu Buď fit s ČT. Na podzim chystá otevření svého v pořadí třetího fitcentra. Je maminkou šestnáctiletého Michala a téměř dvouleté Adélky.

metropolis

15


interview

jsem se dostala tam, kde jsem, ale zároveň se velmi špatně vyrovnávám s lidskou zlobou. Je vám při této práci užitečné vaše pedagogické vzdělání? Velmi užitečné, díky němu mohu svou práci dělat na profesionální úrovni. Je to práce s lidmi, tak jako v pedagogice, navíc mám dar po mém tatínkovi v řečnictví a v jakémsi šoumenství. Nemám problém stoupnout si před dav lidí a bavit je. Bydlíte v novém domečku za Prahou. Jak vás baví jeho zařizování a zabydlování? Celý život jsem bydlela v panelovém domě. Nikdy jsme s rodiči neměli ani chatu, takže jsem vždy trpěla nedostatkem přírody. S manželem jsme si splnili sen. Je to úplně jiný rozměr života, je to skvělé, snad také právě proto, že mám malé dítě. Zařizování mě velmi baví, ale má to jeden háček, peníze. Takže vždy, když našetříme, pokračujeme v zařizování. Vaši rodiče sportovali, váš manžel je sportovec, jistě tedy i jako rodina trávíte volno aktivním odpočinkem. Jaké sporty vás baví? Zapojujete i malou Adélku? Sportování je náš profesní i soukromý život. Nejraději sportujeme v přírodě, zbožňuji kolo a turistiku. S Míšou jsme sportovali odmalička a musím podotknout, že nemá téměř s ničím problém. Adélka je také zapojena, jezdí se mnou na kole, i když zatím pasivně, plave-

16

m e t r o polis

me spolu, hodně chodíme. Od roku a půl téměř nepoužíváme kočárek. Vymyslela jsem si i cvičení, která provádíme spolu. Posloucháme hudbu a tancujeme na ni. Jste maminkou teď, přičemž poprvé to bylo před patnácti lety. Co se za tu dobu změnilo v přístupu k mateřství, těhotenství, porodu, péči o děti? V čem jste dnes zkušenější? Jistě, že se mnohé změnilo. Nemusím asi komentovat stránku materiální jako oblečení, pleny, kočárky... Ale změnily se i mnohé přístupy, například ke kojení. Před 16 lety jsme po půl roce odstavily dítě podle obecných rad. V současné době ještě i já dávám své dcerce mateřské mléko. Hlavní roli má přirozenost, větší kontakt rodičů s dítětem. Každopádně, s oběma dětmi cítím, že se naplňuje má životní role a mám krásný pocit, když mohu říci „moje děti“... Vím, kde jsou mé hlavní životní hodnoty a že život by byl bez dětí velmi prázdný. Jste jednou z hlavních aktérek televizního pořadu Buď fit s ČT a spoluautorkou stejnojmenné knihy. Jaký má tento projekt ohlasy a jak jste s ním doposud spokojená vy? Pořad má fantastický ohlas a jsme tomu všichni moc rádi. Podle knížky si mohou aktivní čtenáři zacvičit (je tam přes 70 posilovacích a protahovacích cviků a přiložené DVD z natáčení), pročíst si základní pravidla cvičení a v neposlední řadě se dovědět něco málo o nás, cvičitelích. Za vše nesmírně vděčíme

Jitce Hrabíkové, asistentce programového ředitele ČT, která je autorkou tohoto projektu. Na podzim připravujete otevření nového, velkého Family fitness v Metropoli Zličín. Proč jste vybrali právě tohle místo? Je velmi lákavé a takřka ideální k provozování této činnosti. Je zde jak dostupnost metrem, tak i možnost bezproblémového parkování. V dostupné vzdálenosti jsou obytné čtvrti, školy i kanceláře. Co nabídne nové Family fitness a v čem se bude lišit od těch vašich dosavadních? Právě ve vyžití celé rodiny v oblasti fitness a aerobiku. V nabídce budou hodiny pro všechny věkové kategorie dětí a juniorů, cvičení pro maminky, včetně hlídání jejich ratolestí, ve dvou sálech budou probíhat různé druhy cvičení od začátečníků až po pokročilé. Uděláme radost příznivcům spinningu, kde si mohou zajezdit na nejlepších kolech. Posilovna bude jako vždy kondiční s nejnovější řadou špičkové značky Technogym a s velkou kardiozónou. Celé fitness bude klimatizované a přístupné všem nadšencům, kteří to myslí s vlastním zdravím dobře. I když bude několikrát větší než naše dosavadní fitka, chceme stále zachovat vstřícnost, lidskost a příjemnou atmosféru. Těšíme se, že naše nabídka osloví početnou skupinu pravidelných návštěvníků Metropole Zličín.


fashion

NOVÁ KOLEKCE PODZIM/ZIMA

Znacková prodejna Bushman, Metropole Zlicín, Tel.: +420 257 951 909 www.bushmanwear.com metropolis

17


mix

FILM... World Trade Center Trvalo pět let, než se Američané dostatečně vzpamatovali z šoku 11. září a rozhodli se nepříjemnou událost zachytit ve filmu. Zatímco Paul Greengrass ve výborném Letu číslo 93 přistupoval k 11. září s dokumentaristickou přesností a bez špetky patosu, Oliver Stone vypráví o hrdinství

Žena ve vodě Původem indický režisér s citem pro vyprávění už dávno neplatí za „nadějného tvůrce Šestého smyslu“ a na jeho originální snímky se netrpělivě čeká. Tvůrce mysteriózních thrillerů se tentokrát rozhodl změnit žánr a natočil film o muži, kterému se v bazénu objeví vodní nymfa z pohádek. Co je skutečně pravdy na tom, že snímek vznikl především pro potěšení jeho dětí, se dozvíme už brzy. Hlavní role si zahráli talentovaní herci Paul Giamatti (Bokovka) a Bryce Dallas Howardová (která už se objevila ve Shyamalanově Vesnici).

18

m e t r o polis

a odvaze v mimořádně těžké zkoušce nejen pro Ameriku, ale i pro konkrétní aktéry událostí. Dvanáct hodin trvá náročná záchrana dvou mužů pod sutinami Světového obchodního centra… Hlavní roli si v režii kontroverzního filmařského veterána Olivera Stonea zahrál slavný Nicolas Cage.

Málem Superman Byl jedním z kandidátů na neohroženého komiksového hrdinu. Stále patří mezi nejpopulárnější hollywoodské tváře. To je Nicolas Cage (1964), který se původně prosadil díky slavnému strýčkovi Francisi Fordovi Coppolovi. V jeho filmech na počátku 80. let mladý Cage už piloval svůj osobitý styl plný gest a cukání hlavou (Dravé ryby, Cotton Club, Peggy Sue se vdává). Rychle se ale od Coppolových filmů odrazil k rolím ve snímcích jiných režisérů a objevil se tak například v Křídlech od Alana Parkera, Zmatcích v Arizoně od bratrů Coenových a v Lynchově Zběsilosti v srdci. Po řadě menších filmů ale zazářil až v polovině devadesátých let. Po Oscarovi za hlavní roli v dramatu Leaving Las Vegas přišla mimořádně úspěšná série hollywoodských filmů (např. Skála, Con Air, Tváří v tvář, Město andělů, 60 sekund, Lovci pokladů), kterou střídal s riskantnějšími a umělečtějšími snímky (Počítání mrtvých, Adaptace, Pan Rosnička, Obchodník se smrtí). V současnosti patří mezi nejoblíbenější herce a příští rok se mu naplní sen natočit si komiksový film (Ghost Rider). Proto vlastně ani nevadí, že toho Supermana nestihnul.

Nebohá paní pomsta Jihokorejský režisér Park Chan-wook se na Západě proslavil formálně dokonalým Oldboyem, který se - ač se zpožděním - dostal i do našich kin. Stejně se nakonec zadařilo i v případě Nebohé paní Pomsty, která na Oldboye tematicky navazuje. Hlavní hrdinka byla kdysi nespravedlivě odsouzena a po návratu z vězení na to rozhodně nehodlá zapomenout. Jenže cesta za pomstou je po všech stránkách složitější, než si představovala… Park Chan-wook kromě propracovaného příběhu ještě zdokonalil svou práci se stylem a výsledkem je fascinující film, který vás minimálně po výtvarné stránce určitě překvapí.


Mix

...Hudba... Tom Yorke

Radiohead se chystají na další vychytralý výpad vůči popu. Zatím si mohou všichni fanoušci krátit dlouhou chvíli poslechem první sólovky Thoma Yorkea, nazvané Eraser. Yorke se na ní drží hesla „více elektroniky“. Deska ale není chladná, jako spíše skličující a rozbolavělá. Frontman nejrespektovanější britské kapely hraje ještě více na osobní notu, nežli v letech minulých.

TVOTR TV On The Radio vydávají druhé řadové album Return To Cookie Mountain. Je to divný název pro skupinu i album a slibuje zvláštní muziku. TVOTR už několik let omračují hudební svět směsicí gospelu, minimalistické elektroniky a post-punkových kytar a bičují recenzentskou

invenci k neuvěřitelným výkonům, pokud jde o vymýšlení škatulek. Jedenáctiskladbové album je plné hitů, ono slovo je ovšem nutno vykládat ne po česku (hit = podbízivá písnička), ale blíže otrockému překladu z angličtiny (hit = zásah).

Danielson Prestižní hudební server Pitchfork je z nového alba Danielson nadšený. Tento projekt byl tím nejlegračnějším, co vycházelo na známém labelu Tooth and Nail. Hudební koláž amerického fol-

...A Hra

krocku 60. let a indie kytarovek vyzrála po letech nespoutaného řádění v „dospělý“ tvar, který ovšem nepostrádá charakteristickou ztřeštěnost. Těžko Danielson s kýmkoliv srovnávat, nejlepší receferencí jsou zase jen ostatní alba. A v tomto kontextu je novinka Ships určitě nejlepší.

Levá, pravá, seno, sláma

Zakuste život člena malého amerického kontingentu v nové počítačové simulaci s názvem Armed Assault. Buď to zvládnete, nebo budete mít pěkný kus kamene na vojenském hřbitově. Pokračování legendární realistické bojové hry Operace Flashpoint přichází po několikaleté pauze. Během ní autoři úspěšného titulu pracovali mimo jiné i pro americkou armádu, která si u nich objednala výcvikový program na bázi předchozí hry a také na konverzi pro XBOX. Nyní přichází s unikátním herním zážitkem v podobě Armed Assault, která se od ostatních „stříleček v první osobě“ liší hlavně realistickým přístupem. Střely létají po balistické křivce, střídá se den a noc, při průletu vrtulníkem se pod vámi bude hýbat křoví.

V každé z více než 20 misí si můžete skoro na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to asi je v ozbrojeném konfliktu. Hned na počátku se totiž útvar americké armády, trénující místní vojáky, ocitne uprostřed války na imaginárním ostrově Sahrani a musí se postarat nejen o svojí bezpečnost, ale také o vítězství dobra nad zlem. Jako jeden z hrdinů tohoto konfliktu můžete využít více než 30 realistických zbraní a usednout za volant, knipl a kormidlo třicítky dopravních prostředků. Budete je potřebovat, jelikož herní prostředí zabírá 400 km2! Od dob Operace Flashpoint se posunulo i grafické zpracování, které podporuje ty nejmodernější technologie včetně HDR. Důležitá je i podpora multiplayeru, hrát budete moct společně až se 100 lidmi. Pokud máte rádi hry, které jsou všechno jenom ne monotónní střelnice, zkuste Armed Assault.

metropolis

19


in

Příroda není všechno

svět žije plastikou

Chcete přelstít sudičky? Naše redaktorka za vás prozkoumala několik předních klinik plastické chirurgie a kosmetických salonů. Nabízíme unikátní přehled všeho, co můžete změnit a kolik by vás to mělo stát! text: Petra Horáková foto: Profimedia.cz Přirozeným stárnutím ztrácí kůže svou pružnost (elasticitu), začíná povolovat a díky zemské přitažlivosti pak „padá“ směrem dolů. Estetická chirurgie si ovšem ví rady i zde. Běžné prováděné jsou operace jako vyhlazení vrásek obličeje a na krku, očních víček, odstranění podbradku, vytažení čela a zvednutí obočí, zvětšování rtů a modelace a přitažení uší. Pokud jste zdraví. Dobrý chirurg vám totiž neprovede žádnou úpravu obličeje, pokud vás trápí jeden z následujících neduhů: • celkově špatný zdravotní stav • kůže postrádající pružnost • kožní choroby v obličeji (plísně, infekce) • cukrovka

Lifting

Zákrok, při němž dochází k vyhlazení vrásek, které jsou přirozeným projevem stárnutí kůže, a „omládnete“ o 10 i více let. Povolenou kůži liftingová operace koriguje, přičemž obnoví i vzhled pleti. Celý výkon se provádí pod narkózou, trvá 2 hodiny a pooperační klid je doporučený po dobu jednoho týdne. Výsledný efekt vydrží po mnoho let. Facelifting řeší především problematiku stárnutí v partiích obličeje a krku. Bohužel hluboké rýhy v kůži neodstraní. Pokud se pro liftink rozhodnete, mělo by to být mezi 45 až 55 rokem, pak už operace ztrácí smysl, protože obličej sice lehce vypne, ale vrásky nezmizí.

Lifting se platí podle typu vedeného řezu. Připravte si částku mezi 16 000 až 30 000 Kč.

Úprava očních víček

Plastickou operací očních víček je možné odstranit nadbytečnou kůži horních víček, ale i váčky a vaky pod víčky dolními (známé „pytle pod očima“). Zákrok lze provádět také v rámci vyhlazení vrásek obličeje. Samostatně se výkon se provádí v místním znecitlivění ambulantně nebo při jednodenní hos-

20

m e t r o polis

pitalizaci. Tento typ operace se nedoporučuje, pokud trpíte očním onemocněním, např. i zánětem spojivek. Nevýhodou jsou i několikadenní otoky, které sice nebolí, ale mizí velmi pomalu.

Za úpravu víček vydáte kolem 6800 Kč (za obě víčka).

Odstranění podbradku

Mnoho lidí trápí tzv. dvojitá brada. Ta je způsobena buď vytahanou kůží, nebo zbytněním tuku uloženého pod bradou. Odstranit podbradek je možné u zralejších žen, které již pružnost kůže ztrácejí, v rámci zmíněného faceliftingu. Nejprve, je-li to třeba, je liposukcí (metoda odsávání tuku) odebrán přebytečný tuk, a poté je uvolněná kůže vytažena směrem nahoru. U mladých lidí je možné podbradek odstraňovat samostatnou operací.

Operace podbradku trvá při lokálním umrtvení asi jednu hodinu a stojí 9800 Kč.

Je libo antický nosík?

Na operaci nosu je vhodné určité věkové rozmezí. Dolní hranice je daná, ukončením růstu kostry obličeje a zubního oblouku. U děvčat od 16–17 let, u chlapců kolem 18 roku. Horní věková hranice není daná, ale dobrý výsledek je podmíněn dostatečnou elasticitou kůže, která se musí přizpůsobit novému tvaru nosu. Nosy se dají zmenšovat, ztenčovat a tvarovat takřka na přání. Občasnou nevýhodou „nového“ nosu je přecitlivělost a náchylnost k rýmě.

Předělat nos si můžete nechat za 22 000 Kč.

Rty bohyně

Ústa se vyplňují kolagenem nebo kyselinou hyaluronovou, ab y se jejich kontury opět zpevnily a rty nabyly plnějšího tvaru. Rovněž barvu lze „namíchat“ za po-

užití permanentního make-upu. Občasným problémem ovšem je, že nové rty působí nepřirozeně a zejména vrchní část otéká.

Nicméně cena je příznivá, pusinku jako modelka pořídíte již za 10 000 Kč.

Vybělený chrup

Bělení se provádí pouze v případě, že budete mít zuby v naprostém pořádku a sklovina bude dostatečně pevná. V opačném případě by vám mohly zuby také popraskat. Bělení se dělí na: - za studena, - termokatalytické (účinek bělicího činidla je potencován teplem), - aktivované polymerační lampou. Výhodou je rychlé dosažení efektu. Stačí dvě tři návštěvy a budete mít zuby jako perly. Bohužel však budou citlivě reagovat na teplé nebo studené nápoje. Občas mohou bolet i bělením zasažené krčky.

Cena za bělostný úsměv se může vyšplhat pěkně vysoko. Až ke 40 000 Kč.

Hladké nohy navěky

Hladké nohy, podpaží ale i třísla se stala samozřejmostí téměř pro každou ženu. Pokud vás nebaví ztrácet čas s depilačním strojkem, můžete využít i tzv. konečnou depilaci. Laicky řečeno se díky laseru nebo metodou zvanou fotorejuvenace zbavíte chloupků navždy. Nespornou výhodou obou těchto technik jsou minimální vedlejší účinky. Nevýhodou je ale finanční náročnost zákroku. Jedno ošetření, ať už laserem nebo přístrojem SkinStation, zpravidla nestačí a celá procedura se musí před dosažením kýženého efektu několikrát opakovat. A po zákroku pozor na sluníčko!

Depilace horního rtu Depilace podpaží Depilace třísla Depilace lýtka

1000 Kč 4000 Kč 4000 Kč 9000 Kč


in

Lifting OÄ?i Nos Rty Brada Celkem

20 000 6800 22 000 10 000 9800 68 600

metropolis


in Perfektní tělo

Kromě obličeje můžeme vylepšit i naši tělesnou schránku. Které zákroky jsou nejžádanější?

Liposukce vytvaruje postavu

Odborníci varují, že liposukce (operativní odsátí podkožního tuku) je pouze prostředkem k modelaci těla, nikoliv metodou hubnutí, ale přesto o ni neustále roste zájem. I díky tomu, že klasickou liposukci, která je velmi bolestivá a je spojená s poměrně dlouhou rekonvalescencí, nahrazuje v poslední době jemná vibrační procedura nebo liposukce ultrazvukovou metodou. Při ní, na rozdíl od dřívějších dob, nemusí pacient postupovat celkovou anestézii a zákrok je šetrnější k celému tělu. Vibrační liposukce nepoškozuje kožní povrch ani jiné tkáně, čímž jsou omezeny vedlejší negativní účinky jako otoky a silná bolestivost. Vibrace přístroje navíc zastavují projevy obávané celulitidy na povrchu kůže. Mezi ženami si získává stále větší popularitu takzvaná miniliposukce. Tento zákrok se provádí ambulantně, a musí se pouze několik dní nosit speciální elastické prádlo. Miniliposukce se používá pro odstranění drobných vad na kráse, jako je třeba menší tuková zásobička na vnitřní straně stehen. Dále se odsává tuk z rukou, zád, zadečku, boků a okolí kolene. Liposukce ale není samospásná, vydrží tak dlouho, dokud nepřiberete. Pak celý zázrak se ztrátou objemu vezme za své.

Liposukce břicha Liposukce 1 krajina Liposukce 2 krajina Liposukce stehna (obě) Liposukce každá další

30 000 Kč 18 000 Kč 22 000 Kč 30 000 Kč 8000 Kč

Modelace prsů

Nejčastěji prováděnou plastickou operací na světě je zvětšování prsou. Operace se provádí pomocí silikonových implantátů různého tvaru (kulaté, tvar kapky) a velikosti. Dalším typem je mammaplastika, jejíž cílem je zpevnění, vysunutí a zlepšení tvaru ňader. Oba typy zákroku se doporučují až v době, kdy již žena neplánuje žádné těhotenství. Operace totiž může negativně ovlivnit funkci žláz při kojení a tvorby dostatečného množství mateřského mléka. Také se může stát, že těhotenstvím a kojením dojde k výrazným objemovým změ-

Zvětšení prsou 25 000 Kč Cena implantátů 28 000 až 52 000 Kč Mammaplastika 60 000 Kč nám, které mohou mít i na dobrý operační zákrok negativní vliv. Operace se provádí v celkové anestezii a trvá zhruba 3 hodiny. Pooperační stav je bolestivý a krásné poprsí mohou doprovázet jizvy. Pokud rozhodnutí o změně nepochází od vás, ale třeba vašeho okolí, je třeba zvážit, zda není výhodnější investovat peníze jinam.

22

m e t r o polis


in RIPCURLCOM

INFO FTACZ

:LIC†«N LIã:LI ã-ETROPOLIã ãVã-ETROPO Aã4ORN¶DOãV †EN¶ãPRODEJNNAã4ORN¶DO NOVEE ãOTEVRRREN¶ãPRODEJ NOV NOV†ãOTEV metropolis

23


gourmet

Budete milovat svoje pauzy Zase chleba se salámem? Pokud je tohle obvyklá reakce na to, co připravujete svým milým jako svačinu do práce a do školy, je čas trochu změnit styl. Máme pro vás tipy na opravdové delikatesy, které nespokojeným jedlíků vytřou zrak a uspokojí i nejnáročnějšího gurmána. text: Zuzana Aidomoan foto: ISIFA, Profimedia.cz

Změna je život...

Svačina z těstovin? I to jde!

Stojí vůbec svačina za tu práci s výrobou? Ano, protože je pro nás stejně důležitá jako snídaně. A důležitější než oběd, ten pak můžeme dokonce malinko ošidit – třeba jen polévkou. Jak je to možné? Po noci vyhladovělý organismus potřebuje totiž během dopoledne největší přísun energie. Tu mu umaštěná sekaná, houska od včerejšího večera nebo přeslazené máslové sušenky opravdu nedodají, spíš nás uspí. Pro dopolední pauzu se nejvíce hodí zelenina, bílé maso nebo ryby, těstoviny, rýže a celozrnné pečivo. Obsahují hodně vlákniny, vitamínů, lehce stravitelných bílkovin a naopak málo tuku. Ovoce a tolik oblíbené jogurty si nechte raději na odpoledne, kdy už není třeba tolik jíst. Přesnídávky mohou být teplé i studené, hlavně však pestré a sestávající z několika surovin. Maso vždy doplňte zeleninou, těstoviny nebo rýži kombinujte třeba se sýrem. Krajíček celozrnného chleba se hodí ke všemu, protože výborně podporuje trávení. Kromě toho, co jíte, věnujte pozornost i způsobu podávání. Zkuste jíst i v kanceláři nebo ve škole stejně v klidu jako doma a jídlo si vychutnejte. Abyste si opravdu pochutnali, připravili jsme pro vás několik netradičních receptů na ideální svačinku.

Těstovinov ý salát s kuřetem Ingredience: 125 g těstovin 200 g pečeného kuřecího masa 200 g šunky 250 g rajčat 1 zelená paprika 2 salátové okurky 10 ml kapar 1 lžíce nasekané petrželky 1 lžíce nasekané pažitky 15 ml olivového oleje Bertolli Extra Vergine 30 ml vinného octa 45 ml smetany sůl, cukr, čerstvě mletý černý pepř

24

m e t r o polis

Postup

Těstoviny uvaříme ve slané vodě, scedíme a necháme okapat. Připravené maso a šunku nakrájíme na nudličky. Rajčata pokrájíme na větší kousky, papriku na nudličky, okurky na kostičky. Zeleninu a maso vložíme do mísy, přidáme kapary, nasekané bylinky, vychladlé těstoviny a vše promícháme. Z olivového oleje, vinného octa, smetany, soli, pepře a špetky cukru připravíme zálivku, kterou salát přelijeme, a opět promícháme. Salát necháme odležet v lednici. Ukládáme do malých krabiček a ke každé porci přiložíme plátek veky nebo celozrnného chleba.

Kuskus s tuňákem Ingredience:

150 g kuskusu 4 středně velká rajčata 1 velká plechovka tuňáka v oleji 100 g cukrové kukuřice 100 g eidamu goudy nebo ementálu sůl, pepř, bazalka, případně jiné koření sójová omáčka

Postup

Kuskus nasypeme do mísy a zalijeme podle návodu vroucí vodou. Zamícháme a necháme pár minut stát. Scedíme, necháme odkapat, vychladnout a vložíme do mísy. Přidáme rajčata a sýr nakrájené na malé kostičky, kukuřici a tuňáka. Osolíme, opepříme, zakapeme sójovou omáčkou a lehce promícháme. Salát uložíme nejlépe přes noc do ledničky. Jednotlivé porce přeložíme do malých krabiček a nezapomeneme přiložit vidličku a ubrousek!


gourmet Tortila se ze leninou Ing redience:

1 tortila 65 g mozzare lly 1/2 plátku veky 1 rajče 1 stroužek če sneku 1 lžíce másla 1 lžíce olivov ého oleje 1 lžička pesta 1 lžička balsa mikového octa, sůl, pepř , čerstvá bazalka

Postup

Bageta se salátem a šunkou Ingredience:

2 celozrnné bagety 200 g libové šunky 1/2 červeného paprikového lusku 1 rajče 1/2 cibule 250 g kyselého zelí 50 g ledového salátu 1–2 stroužky česneku 1 lžička celého pepře 1 lžička za studena lisovaného slunečnicového oleje

Postup

Papriku opláchneme, očistíme a nakrájíme na proužky. Salát natrháme na malé kousky, rajče omyjeme, vyřízneme střed a dřeň nakrájíme rovněž na proužky. Cibuli oloupeme a nakrájíme na drobné kostičky. Takto připravenou zeleninu promícháme s kyselým zelím. Česnek oloupeme, utřeme a s pepřem a olejem přidáme k zelí. Dobře promícháme a podle chuti přisladíme. Bagety rozpůlíme a opečeme nasucho na pánvi. Plníme salátem, na který položíme plátky šunky. Bagety opět spojíme a zabalíme do voskovaného papíru nebo alobalu.

Mozzarellu sli jememe a necháme okapat . Nakrájíme ji na kostičky a vložíme do menší mísy. Ra jčata omyjeme, rozpůlím e, zbavíme tekuté dužnin y se zrníčky a rovněž pokr ájíme na kostičky. Bazalku omyjeme, osušíme, snítk u necháme na ozdobu a zby tek nakrájíme nadrobno. Ze leninu přidám e do mísy a sm ěs zalijeme zá livkou z olivov ého oleje, balsamikového octa, soli a pepře. Lehc e promíchám e a necháme ch vilku odstát.

Veku nakrájím e na centimetro vé kostičky. Česn ek oloupeme a p rolisujeme. Na pá nvi rozehřejeme más lo, přidáme do něj proliso vaný česnek, kostičky veky a lehce je osmahneme. Hotové kruton ky necháme na ub rousku nebo utěrce okapat a krátce před podáváním je přimícháme k zelenině. Ho tovou tortillu namažeme pe stem, naplním e zeleninou a zav ineme. Zabalíme do vo skového papí ru nebo alobalu – v plastu či ig elitovém sáčku by tortila zvlh la.

PEANUTS ©

United Featur

e Syndicate,

Inc.

metropolis

25


inspirace

26

m e t r o polis


inspirace

Kuchyň není jenom sporák Kuchyň a „linka“ nejsou jenom pohledným spojením pracovní desky a přijemných designových doplňků a spotřebičů. Trávíme zde část života a nejsme přece v obchodě, kde je vše jen kašírované! S našimi radami si vaření opravdu užijete. text: Olga Poppová foto: Profimedia.cz Výsuvný odpadkový koš je již samozřejmostí, přibývá i kuchyní se zabudovanou soustavou košů na tříděný odpad. V mnoha kuchyních narazíme i na jiné praktické detaily. Například zabudované žehlicí prkno. Když je třeba rychle nějaký kousek prádla přežehlit, je pro tento účel jako stvořené.

Zaměřeno na levou ruku

Kuchyň se opět stává centrem rodinného života

Ještě před několika lety to měli leváci těžké jak ve škole, tak pak i v praktickém životě, o vaření nemluvě. Dnes je vše jinak. Kuchyňská studia totiž díky svým architektům a projektantům dokážou navrhnout perfektní kuchyni právě pro „levou ruku“. Ono pohodlí pro leváka v kuchyni neznamená jen speciální škrabku na brambory nebo uzpůsobené rukojeti pánví či nožů. Skutečné pohodlí spočívá ve změně celé orientace kuchyňské linky a všech zón v kuchyni. Leváci zkrátka potřebují, aby vše šlo v obráceném gardu, tedy zprava doleva. Nejprve mycí centrum, pak pracovní deska, sporák a trouba (toto neplatí, pokud je ve středu kuchyně speciální varné centrum na samostatném ostrůvku) a úplně vlevo potřebují leváci odkládací plochy.

Dřezy a drtiče odpadu

Odborníci upozorňují, aby dřezy byly vždy dostatečně prostorné, vybavené snadno udržovatelným odkapávačem a v každém případě vyvýšené, a to i tehdy, když je v kuchyni zabudována myčka nádobí. Do nabídky moderních dřezů patří jednodřezy, dvoudřezy i trojdřezy nejrůznějších tvarů. Z materiálů se nejlépe osvědčil nerez. Velmi módní v současnosti jsou dřezy a pracovní desky z umělého kamene v různých

barevných i tvarových provedeních. Většina navíc umožňuje pravou i levou orientaci na lince. Dřezy z umělého kamene jsou dostatečně rozměrné, hluboké, měly by být také opatřeny bezpečnostními přepady. Jejich údržba je snadná a aplikace v kuchyňských linkách bezproblémová. Moderní jsou i drtiče umístěné v odpadu. Berte ale v potaz, že provozovatel kanalizací musí k provozu drtiče vydat povolení. I když váš odpad míří do domácí čističky za domem, musíte mít opět certifikované zařízení - jinak můžete o drahou čistírnu přijít.

Skřínky a zásuvky jsou alfou i omegou

Ta tam je doba, kdy hospodyňky musely lézt po kolenou a složitě hledat (či spíše se hrabat) v nejspodnějších zásuvkách a rozích spodních skříněk. Vše je v moderní kuchyni okamžitě při ruce. Navíc i údržba těchto prostor je snadná. Většinu kovových doplňků můžete lehce vyndat a vyčistit. Zásuvky navíc bývají opatřeny brzdovým systémem, takže nehrozí ani hlasité bouchání spojené s případným odštípnutím dřeva či lamina, ani bolestivé přivření prstů. Další moderní nutností ve funkční kuchyni jsou drátěné programy, například plnootočné karusely do rohových skříněk. Pro náročnější uživatele kuchyní jsou dnes k dispozici speciální skřínky, v nichž je jejich vybavení poháněno elektrickými motory... Není čas podívat se na svou kuchyň jinýma očima?

metropolis

27


dětský koutek Osmisměrka Ě

Y

M

Najdete cestu domů?

S

A

P

A

N

T

O

F

L

E

Z

M

H

R

M

R

E

V

Á

N

O

C

E

A

Ó

E

U

E

E

E

A

R

Y

K

E

S

D

M

N

Z

L

L

Č

M

T

B

O

L

A

R

O

I

A

O

P

B

K

A

P

R

N

L

T

J

S

Z

U

O

I

R

A

K

N

Í

T

R

Š

A

T

N

A

O

P

S

T

O

K

A

P

F

S

O

I

N

P

Y

K

N

U

L

Č

Ě

V

A

V

O

H

L

B

O

L

T

E

C

L

I

Š

Á

K

K

Y

E

R

Ě

D

O

L

I

K

A

R

U

S

N

L

V

Ý

K

O

N

V

A

A

N

A

N

A

S

N

O

L

Y

N

O

L

V

Y

V

Í

Ř

E

N

Í

E

E

O

S

I

J

M

E

T

R

O

P

O

L

E

T

T

B

A

M

O

K

E

O

Z

H

M

F

A

V

R

T

Y

L

A

M

P

Á

Ř

A

A

L

D

V

O

R

E

K

J

Á

Ř

E

P

K

A

K

Á

M

Y

K

S

E

L

E

V

Y

N

B

AMOK, MELOUN, ANANAS, METROPOLE, ASASIN, NEON, ATLAS, NYLON, AZUR, OHŘEV, BALATON, OPÁL, BARON, PANTOFLE, BIOPLYN, PLUHY, BOLTEC, ŘEPKA, BRÝLE, SEKYRA, CELNÍK, SMEČKA, ČLUNKY, STOKA, DOSTIHY, ŠATNA, DVOREK, TOVÁRNY, ESKYMÁK, TRPĚLIVOST, FAZOLE, VÁNOCE, IKARUS, VÍŘENÍ, JIZERA, VNUK, KALIBR, VRTY, KAMERA, VSTUP, KAPR, VÝKON, KORNOUT, ZÁŘE, LAMPÁŘ, ZEMĚ, LIŠÁK, ZIMA, LODĚ, ZÓNA, MAPY

PEANUTS © United Feature Syndicate, Inc.

28

m e t r o polis

PEANUTS © United Feature Syndicate, Inc.

Tajenka osmisměrky: Metropole je fajn

Najdete pět rozdílů?


fashion K dostání v prodejnách

Nová hra od tvůrců celosvětového bestselleru Operation Flashpoint nás zavede na ostrov Sahrani, kde se schyluje k válce mezi agresivním severem a prodemokratickým jihem. Jako člen americké armády na ostrově čekáte na letadlo domů, když v tom dojde k útoku na příhraniční město. Pomůžete místní milici ubránit se útoku nepřítele?

www.bistudio.cz

www.armedassault.com

www.jrc.cz

10

Sleva

%

Při nákupu v JRC Zličín Copyright © 2006 Bohemia Interactive a.s. Všechna práva vyhrazena. “Armed Assault” je obchodní známkou Bohemia Interactive a.s. Vyvinula společnost Bohemia Interactive a.s. ArmA_reklama_A5_highres.indd 1

Vychází 27.10.2006 22.8.2006 12:22:42

sleva

na sluneční brýle nebo hodinky Podmínky: 1. Tento poukaz držitele opravňuje k získání 10% slevy na jedny sluneční brýle nebo hodinky v našem specializovaném obchodě Sunglass Hut v Metropoli Zličín. 2. Na 10% slevu na sluneční brýle nebo hodinky má držitel právo pouze tehdy, jestliže poukaz předloží při nákupu. 3. Tento poukaz platí od 4. 9. 2006 do 24. 11. 2006 včetně. 4. Přijímány budou pouze originální poukazy, nikoli jejich kopie. 5. Nominální hodnota poukazu je 0.01p a poukaz nelze vyměnit za hotovost. 6. Tento poukaz nelze kombinovat s žádnou jinou slevou ani reklamní nabídkou. 7. Pro jednu nákupní transakci lze použít vždy pouze jeden kupon. TRANSAKCE SKU REKLAMNÍ KÓD: 4854

®

metropolis

29


mapa

1. patro

Restaurace, kavárny 203 SPAK’S 204 KFC 205 McDONALD'S 206 LI WU 207 PATATAS 208 King's choice 214 COFFEE & CO. 215 LENUZZI 216 MR. BLACK

Dùti 65 PUNTANELA 201 âLOVÍâKOV 218 TIME OUT – dûtsk˘ koutek Zábava 81 Family FitneSs 202 BOWLING 212 CINEMA CITY 213 SVùT ZÁBAVY 222 ZÓNA GAMA

201

1. patro 67 81

222

91

Pfiízemí

Móda, módní dopl≈ky 4 STONES 5 APANAGE 7 UNNO 8 MALBORO CLASSICS 11 BLAÎEK 13 INTIMARE 14 VERO MODA 15 NEW YORKER 16a JACKPOT & COTTONFIELD 16b LACOSTE 17 ORSAY 18 MANGO 19 MARKS & SPENCER 20 BIJOU BRIGITTE 22 KENVELO 23 C&A 24 H&M 25 BENETTON 27 NEXT 29 MEXX 31 LEE, WRANGLER, HIS 35 BIÎUTERIE EVE 37 RESERVED 39 BUSHMAN 40 PIETRO FILIPI 42 GEAR 43 VISTULA 44 PRIVATE MEMBER 46 PROMOD 47 EXTYN 48 LOREN 49 REPORTER 50 TATUUM 51 CAMAIEU 53 TIE RACK 54 GANT 55 DESSOUS DESSUS 59 LEVI’S STORE 61 UNCLE SAM

30

m e t r o polis

62 DELMAS 66 FUBU 67 DÒM ZNAâKOVÉ MÓDY 70 TIME ZONE 75 KENVELO KIDS PEANUTS © United Feature Syndicate, Inc. 76 TIMBERLAND 77 BALANCE 82 CHAOS JEANS 83 KARA trutnov 86 TIME OUT 87 S.OLIVER 89 LITTLE BIG 90 GIN TONIC 1 92 OP PROSTùJOV Obuv 6 GINO ROSSI 9 VAGABOND 30 HUMANIC 41 DELIBERTI 45 DANEA 52 ECCO 84 KCS 93 DEICHMANN Dekorace, dárky 32 HIGH LIFE 69 KOUZLO DOMOVA 95 VILLEROY BOCH 100 BERGHOFF Nábytek, bytové dopl≈ky 91 HOME ART Sport 63 T-MOBILE 38 SPORTISIMO S5 Vodafone 80 Tornado Shop Krása, zdraví 88 MOLO NIKE STORE 26 SEPHORA Dùti 36 PHARMAZET – lékárna 65 PUNTANELA 58 ESTÉE LAUDER 85 SPARKYS 60 GRAND OPTICAL Elektronika 73 RITUALS 10 ELECTRO WORLD 74 HAIR CITY

2

4

3

5

S4 86 S5

87

88

85

84

83 82

S6 102 101 100 99 98 97

6

76 77 78 79

81

80

95 96

Pfiízemí

78 VITALAND 96 EIFFEL OPTIC S1 CLINIQUE S3 SUN GLASS HUT ·perky, hodinky 12 CHRONOS 21 KLENOTY AURUM 34 MOON ZLATNICK¯ ATELIÉR 71 HODINÁ¤STVÍ CHRONOS

94

7


mapa

212 208

207

206

24 214

205 204

213

1. patro

203

215

202

30

216

40

65

218 38

23 22 19 15

16a 16b

14 11

8

9

65

64

63

62

61 60

18

58 57 59 56

53 54

52 55

51

48 47 50 49

25

46

27

45 44 43 42 41 40

28 29

30 31 32 33

34

35

39

66

75 74

24 26

S3

12 13

10

17

S2 S1

20 21

38

67

37

36

73

72 71

93

70

69

91

90

68

89 103

92

S4 SWATCH Potraviny 1 INTERSPAR 3 ·V¯CARSKÉ âOKOLÁDY U HERBERTA SluÎby, ostatní 28 TCHIBO 33 PEAL – trafika 68 PET CENTER 79 âEDOK

97 RAIFFEISENBANK 98 PEAL – trafika 99 HOLANDSKÉ KVùTINY 101 MISTER MINIT 102 BEL & BLANC 103 ZAHRADNÍ CENTRUM Zábava 56 HRAâKY A MODELY 57 ALBI – spoleãenské hry

64 BONTONLAND 81 Family FitneSs Restaurace, kavárny 2 KAVÁRNA PRAHA 72 POOL CAFÉ v PasáÏi S2 POOL CAFÉ BISTRO S6 ICE CREAM CORNER Knihy 94 KNIHY DOBROVSK¯

metropolis

31


Tajenka: Navštivte naše nové fitness centrum


Metropolis  

Magazín nákupního centra Zličín.