Mandala Review nr 4

Page 1

PAŹDZIERNIK 2015

www.mandalaclinic.com

MANDALA REVIEW

PISZEMY O HARMONII CIAŁA I DUCHA

Czwarty numer Mandala Review to wydanie wyjątkowe, gdyż jubileuszowe. W tym miesiącu świętujemy 5. urodziny naszej kliniki. Jest to okazja do wielu wspomnień, refleksji, a także snucia planów na kolejne lata. O początkach działalności porozmawiamy przede wszystkim z założycielem Mandala Beauty Clinic – drem Samirem Ibrahimem. Zapytamy go również o tendencje panujące

we współczesnej chirurgii plastycznej w Polsce. Czy pokrywają się z tymi na świecie? Dr Samir Ibrahim nie będzie jednak jedynym gościem tego wydania. Siłą Mandala Beauty Clinic jest cały zespół, dla którego troska o dobro pacjentów stoi na pierwszym miejscu. Przypomnimy sylwetki jego członków oraz zdradzimy nieznane dotąd ciekawostki z ich życia... Naszym gościem specjalnym będzie natomiast jeden z najbardziej cenionych chirurgów plastycznych w Polsce – dr Marek

Szczyt, szerokiej publiczności znany zapewne z programu „Sekrety chirurgii”. Mamy nadzieję, że zdradzi nam swoją receptę na balans ciała i ducha. Skoro świętujemy urodziny, to nie może zabraknąć tortu, oczywiście przygotowanego pod czujnym okiem naszej dietetyczki Angeliki Kargulewicz. Będzie on nie tylko smaczny, ale również zdrowy. Najważniejsza wszakże jest harmonia – na co dzień i od święta.


2

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / PAŹDZIERNIK 2015

T EM AT W Y DA N I A

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość... Piąte urodziny Mandala Beauty Clinic stały się pretekstem do wielu wspomnień i podróży sentymentalnych, ale również okazją do snucia planów na przyszłość. Jako pierwszy swoimi refleksami i marzeniami podzielił się z nami założyciel kliniki – dr Samir Ibrahim.


3

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / PAŹDZIERNIK 2015

T EM AT W Y DA N I A

... okiem założyciela Dlaczego zdecydowałeś się otworzyć klinikę? Jakie były założenia na początku jej działalności? Po zakończeniu specjalizacji z chirurgii plastycznej w 1994 roku chciałem wrócić do Poznania i pracować jako chirurg plastyczny. Niestety, nie było gdzie – zresztą do tej pory nie ma w naszym mieście oddziału chirurgii plastycznej. Nie był to również dobry moment by otworzyć prywatną klinikę. Ludzie nie byli gotowi na takie zabiegi. Poza tym nie miałem na to funduszy. Postanowiłem więc wyjechać z Polski i poszukać nowych możliwości pracy i rozwoju kariery. Spędziłem za granicą piętnaście lat, pracowałem w różnych ośrodkach światowej sławy i z chirurgami z pierwszej ligi chirurgii plastycznej. Pięć lat temu postanowiłem z rodziną wrócić do Polski i otworzyć własną nowoczesną klinikę na poziomie klinik światowych. Oczywiście w Poznaniu. Jestem z tym miastem związany rodzinnie i emocjonalnie – tu ukończyłem studia, tu rozpoczęła się moja kariera zawodowa (w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Lutyckiej), tu mam wielu przyjaciół.

Kto Cię inspirował i wspierał w tym pomy- Klinika sama w sobie jest więc dobrym mośle? delem takiej działalności. Powiem więcej: wiele rozwiązań z Mandali zostało skopioMoja żona Lidia. To ona prawie wszystko wanych w innych nowo powstających klizorganizowała, począwszy od spraw papiernikach w Polsce. Nieraz wygląda to nawet kowych, skończywszy na projekcie i budojak „copy-paste”:) wie kliniki. Ja w tym czasie pracowałem Zamierzamy więc trzymać dotychczasowy jeszcze za granicą i do Polski przyjeżdżałem poziom i dostarczać naszym pacjentom zatylko na parę dni w miesiącu. wsze najlepsze usługi. Na pewno nie będzieCzy gdybyś mógł cofnąć czas, podjąłbyś my też żałować na współczesne technologie. inną decyzję lub inaczej zorganizował kliKilka słów dla potomności, czyli czego żynikę? czysz własnemu zespołowi i pacjentom jako Raczej nie. Może jedynie zdecydował- głowa kliniki dbającej o balans ducha i ciała. bym się na większą powierzchnię, bo zaJest mi niezmiernie milo, że współpracuję czyna nam brakować miejsca. Zespół ciągle z takim zespołem. Jestem prawdziwym się rozrasta. Mamy już pięciu chirurgów, szczęściarzem! W naszej klinice czuć doco jest największą liczbą w jednym miejscu mową atmosferę, a główną dewizą jest w Poznaniu. dobro pacjentów. Życzę nam, żeby ten duch Jakie masz plany na przyszłość? Czy dążysz nas nie opuszczał. do jakiegoś wzorca? Mandala na szczęście zbiera ciągle dobre opinie pacjentów oraz kolegów chirurgów plastyków, zarówno z Polski, jak i różnych zakątków świata, którzy przyjeżdżają obserwować to, co się u nas dzieje.

... okiem pacjentów D

oktor Samir Ibrahim to świetny chirurg. Jest wysokiej klasy specjalistą. Jasno i precyzyjnie wyjaśnia kwestie dotyczące planowanego zabiegu. Dużo czasu poświęca na indywidualną rozmowę z pacjentem, udziela wyczerpującej odpowiedzi na pytania. W zeszłym roku miałem wykonywany zabieg transplantacji włosów. Efekt przerósł moje oczekiwania. W miejscu, w którym uprzednio była łysina, po jednorazowym zabiegu mam gęste, bujne włosy. Nie ma śladu żadnych ubytków. Moja łysina była w nietypowym miejscu i bardzo mnie krępowała. Obecnie czuję się wspaniale. Jestem wdzięczny doktorowi oraz całemu, miłemu personelowi kliniki. Oddany pacjent

J

estem miesiąc po plastyce brzucha. Wcześniej byłam bardzo niezadowolona ze swojego wyglądu, ponieważ po ciąży zostało mi dużo zwiotczałej skóry oraz rozstępy na całym brzuszku. Przestałam wierzyć w Siebie, i czuć się atrakcyjnie. Pan dr Samir wykonał plastykę brzuszka dodatkowo z liposukcją, nie spodziewałam się tak dobrych efektów w tak krótkim czasie. Pan doktor po operacji zadbał także o moją bliznę, wykonując laser frakcyjny, który ma poprawić jej wygląd. Szczerze polecam Klinikę Mandala Beauty, i dziękuję troskliwej pielęgniarce, która wspaniale zaopiekowała się mną po zabiegu. Pozdrawiam Serdecznie, Natalia S. z Poznania :)

D

oktorze Samirze, nie mogę wyrazić, jak bardzo dziękuję za życzliwość i hojność. Od chwili, kiedy weszłam do twojego gabinetu, byłam zachwycona atmosferą ciepła, współczucia i komfortu. Jestem szczęśliwa i wdzięczna, że jesteś moim chirurgiem. Moje nowe włosy zmieniły mój wygląd i moje życie. Dziękuję bardzo za pomoc w realizacji mojego marzenia. Z poważaniem, Jeromy


4

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / PAŹDZIERNIK 2015

T E M AT W Y DA N I A

Tendencje w chirurgii plastycznej na świecie W lipcu tego roku Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej i Estetycznej opublikowało raport, będący podsumowaniem ankiety przeprowadzanej co roku wśród chirurgów plastycznych. W 2015 udział w badaniu wzięło około 35 tys. lekarzy z 95 krajów na całym świecie. Wśród nich znaleźli się również specjaliści z Mandala Beauty Clinic w Poznaniu. Celem badania jest obserwacja i analiza współczesnych tendencji w chirurgii plastycznej.

Według opublikowanego raportu w 2014 roku przeprowadzono ponad 20 milionów procedur kosmetycznych: niechirurgicznych i chirurgicznych. Najpopularniejszą okazała się toksyna botulinowa (między innymi stosowany do wygładzania zmarszczek botox). Inne cieszące się dużym powodzeniem zabiegi niechirurgiczne to te z użyciem kwasu hialuronowego, a także usuwanie włosów, peelingi chemiczne, laser. Jeśli chodzi o procedury chirurgiczne, to wśród kobiet najpopularniejsze było powiększanie piersi, a wśród mężczyzn – operacje powiek. Dużym powodzeniem cieszyły się również: liposukcja, przeszczep tłuszczu, rynoplastyka (korekta nosa).

(6,2%), Korea Płd. (4,8%), Meksyk (3,5%), Niemcy (2,6%), Francja (2,1%), Kolumbia (1,8%). Co ciekawe, w zależności od kraju czy regionu i obowiązującego tam kanonu piękna, zmieniała się również popularność poszczególnych zabiegów. Na przykład Japonki chętnie decydowały się na korektę powiek, a Brazylijki – powiększenie biustu i pośladków. W Polsce zabiegiem cieszącym się największą popularnością jest – jak twierdzi dr Samir Ibrahim – powiększanie piersi. Decydują się na nie kobiety w różnym wieku, o różnym statusie majątkowym, z różnych powodów. Cel jest zazwyczaj jeden: podniesienie własnej atrakcyjności, co ma pomóc zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Na kolejnych miejscach w naszym rodzimym rankingu znajdują się: liposukcja, plastyka nosa, zabiegi laserowe, botoks, a także przeszczepy włosów, w których specjalizuje się Mandala Beauty Clinic.

Pod względem płci większość pacjentów chirurgicznych stanowiły kobiety (86,3%). Należy jednak zauważyć, że z roku na rok przybywa chętnych na zabiegi kosmetyczne mężczyzn. W 2014 roku było ich ponad 2,5 miliona (co daje 13,7%). Poza zabiegami okolic oczu decydowali się oni na korektę Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Planosa, uszu, liposukcję, leczenie ginekomastii stycznej i Estetycznej założone w 1970 rok. oraz przeszczep tkanki tłuszczowej. Skupia i szkoli chirurgów plastycznych z caZ kolei biorąc pod uwagę położenie geo- łego świata. Jego główne zadania to edukacja graficzne, najwięcej procedur chirurgicz- członków Towarzystwa w zakresie najnownych wykonywano w Ameryce Północnej szych technik chirurgicznych, informowanie i Południowej. Na pierwszym miejscu upla- szerokiej publiczności oraz promocja bezpiesowały się Stany Zjednoczone (20,1%), po- czeństwa pacjentów i turystów medycznych. tem Brazylia (10,2%), a na dalszych: Japonia


5

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / PAŹDZIERNIK 2015

CI E KAW I E O Ś W I E CI E

Czy wiecie, że...

Młodość w literaturze

Dawno temu w Indiach

Portrety chirurgów

Motyw młodości od zawsze pojawiał się w literaturze i sztuce. Odę do niej napisał sam wieszcz Adam Mickiewicz. Pojawiła się również w słynnej powieści Oskara Wilde'a „Portret Doriana Graya”. Jej tytułowy bohater – przystojny młodzieniec – zostaje inspiracją malarza Basilego. Ten maluje jego portret naturalnej wielkości. Dorian, zazdrosny, że postać na malowidle zachowa na wieki młodość i piękno, jest gotów oddać swą duszę, aby zamienić się z nią miejscami. Jego życzenie, niestety, spełnia się... Historia Doriana od ponad 100 lat zachwyca kolejne pokolenia. Jest również ulubioną powieścią dietetyczki Mandala Beauty Clinic – Angeliki Kargulewicz.

Dawno, dawno temu, prawdopodobnie około VI wieku p.n.e. żył sobie pewien hinduski lekarz Sushruta, który wynalazł sposób na... rekonstrukcję nosa. Do tego celu wykorzystywał skórę z policzka lub czoła oraz rurki ułatwiające oddychanie! Co więcej, wszystkie swoje zabiegi opisał. „Sushruta Samhita” jest uważana za pierwszą szczegółową pracę z zakresu medycyny i chirurgii. Opisuje między innymi 1120 chorób, a także wiele procedur i technik operacyjnych, w tym wspomnianą rynoplastykę, przeszczepy skóry, usuwanie defektów, a nawet labioplastykę (plastykę warg sromowych). Jak widać, ani chirurgia plastyczna, ani ginekologia estetyczna nie są wymysłem XX wieku.

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się obraz pędzla Leona Wyczółkowskiego z 1897 roku przedstawiający chirurga światowej sławy prof. Ludwika Rydgiera z asystentami. Większą część płótna zajmuje oczywiście postać profesora. Takie przedstawienie miało zapewne podkreślać jego rangę i wybitne osiągnięcia. Tymczasem mało kto wie, że w tle można również dostrzec innego znanego lekarza – dra Antoniego Gabryszewskiego (stoi drugi z lewej). Ten pracujący w klinice Rydgiera ortopeda był jednym z pierwszych lekarzy w Polsce zajmujących się chirurgią plastyczną. W czasie gdy powstawał obraz Wyczółkowskiego, miał już na swoim koncie zabieg korekty uszu, do którego przygotowywał się, wycinając półksiężyce z płótna!


6

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / PAŹDZIERNIK 2015

CI E K AW I E O Ś W I E CI E

Mandala – więcej niż symbol Sztuka medytacji

W poszukiwaniu wiecznej młodości Od wieków ludzie starali się odnaleźć mityczną fontannę młodości, której woda miała uchronić ich przed upływem czasu. Podróżnicy wypływali na jej poszukiwania na inne kontynenty. Na przykład Juan Ponce de Leõn wierzył, że odnajdzie ją na odkrytej przez siebie w 1513 roku Florydzie. Niestety, jedna z wypraw okazała się dla niego tragiczna w skutkach. Legenda o źródle wiecznej młodości była i jest inspiracją dla wielu malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy, poetów, a także współczesnych twórców filmowych. Dowodem tego może być oparty na powieści Tima Powersa film „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”. Jego główny bohater – kapitan Jack Sparrow, grany przez Johnny'ego Deppa – wzorem de Leõna wyrusza na jego poszukiwania. Co ciekawe, dwa lata temu naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa odkryli, że fontanna młodości naprawdę istnieje, ale nie jest usytuowana na żadnej egzotycznej wyspie, jak twierdzi słynny iluzjonista David Copperfield, a w mózgu! Za sam proces starzenia ma według nich odpowiadać jeden z kompleksów białkowych. Naukowcom podobno udało się już nawet wydłużyć życie myszy. Czy ludzki mózg funkcjonuje podobnie, okaże się pewnie za jakiś czas. Tymczasem my mamy swoją receptę na zachowanie młodości – to balans ducha i ciała. Jak głosi bowiem stare przysłowie, „każdy ma tyle lat, na ile się czuje”.

W filozofii indyjskiej kolory i kształty symbolicznie przedstawiają cechy charakteru i stany emocjonalne. Wytwarzanie barwnych form zwanych mandalami ma na celu wzmocnienie lub oczyszczenie poszczególnych sfer życia. Proces pozwala odnaleźć to, co w nas najlepsze, a z jakichś powodów uśpione. Stąd znak wiąże się z refleksją i poznaniem pozazmysłowym. Mandala znana jest w różnych formach, zawsze jednak odzwierciedla związek sfery zewnętrznej z duchową – we wschodnim rozumieniu współzależnych od siebie i mających równorzędny wpływ na życie człowieka. Wyciszenie i spojrzenie w głąb siebie podczas tworzenia mandali przynosi dobrą energię i zrozumienie swoich potrzeb.

Sztuka równowagi Wszystko to sprawia, że mandala stała się doskonałym symbolem dla naszego działania. W Mandala Beauty Clinic także wierzymy, że harmonia oznacza duet ciała i ducha. Dobre samopoczucie wpływa na nasz wygląd i odwrotnie – czując się pięknie, odzyskujemy spokój i pewność siebie. Naszą zasadą jest przede wszystkim pomoc pacjentowi w uzyskaniu tego balansu w zgodzie ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Wszystko po to, aby w pełni wykorzystać drzemiące w nas piękno. Każdy numer Mandala Review oprawiamy w indywidualną grafikę inspirowaną motywem mandali. Estetyka jest filozofią, której poszukujemy w każdym naszym działaniu.

Chirurgia plastyczna w roli głównej Pamiętacie australijski miniserial emitowany w telewizji w latach osiemdziesiątych „Powrót do Edenu”? Chirurgia plastyczna odegrała w nim bardzo ważną rolę! Główna bohaterka Stephanie Harper zostaje pogryziona przez krokodyla, ale dzięki interwencji chirurga plastycznego Dana Mashalla nie tylko nie ma szpecących blizn na ciele, ale rozpoczyna nawet karierę modelki! Zmieniony na życzenie pacjentki wygląd umożliwia jej również zemstę na niewiernym mężu (który wepchnął ją do rzeki pełnej krokodyli) i rozpoczęcie nowego życia u boku... Dana. To właśnie ten serial wpłynął również na karierę zawodową właściciela Mandala Beauty Clinic – dra Samira Ibrahima. Jak sam wspomina, to historia Stephanie Harper zainspirowała go do wyboru specjalizacji!


7

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / PAŹDZIERNIK 2015

G O Ś Ć M A N DA LI

Przez całe życie stawiałem sobie cele, do których potem uparcie dążyłem. W specjalnym, urodzinowym wydaniu magazynu Mandala Review postanowiliśmy porozmawiać o chirurgii plastycznej oraz balansie ducha i ciała z jednym z najbardziej znanych i cenionych w Polsce chirurgów plastycznych, właścicielem warszawskiej kliniki: drem Markiem Szczytem, z którym dr Samir Ibrahim niejednokrotnie współpracował, również przy okazji powstawania programu telewizyjnego „Sekrety Chirurgii”. Chirurg plastyczny dba zarówno o ciało, jak i duszę pacjenta. Co kierowało Panem, kiedy decydował się Pan na tę specjalizację? Chirurgia plastyczna tak jak żadna inna z dziedzin medycyny daje możliwość pomagania pokrzywdzonym przez los ludziom w bardzo namacalny sposób, poprzez naprawę bądź zmianę ich ciała. Kiedy się o tym dowiedziałem, zrozumiałem, że w ten sposób chcę leczyć chorych. Stało się to jeszcze na studiach i od tego czasu nie myślałem o niczym innym. Całe swoje życie podporządkowałem realizacji tego marzenia. Szczęśliwie moja żona to rozumiała i sprzyjała moim zamierzeniom, mimo że wiązało się to z całkowitą zmianą naszego wspólnego funkcjonowania, łącznie z trzykrotną przeprowadzką.

gicznych i sprzętu pozwalającego te techniki wdrażać. Wielorakie zastosowanie laserów, ultradźwięków czy światłowodów jest obecnie powszechne. Wykorzystywanie komórek macierzystych lub innych technik inżynierii tkankowej stwarza wielkie możliwości.

Co chciałby Pan przekazać swoim podopiecznym, osobom, które teraz wstępują na taką ścieżkę kariery? Co w Pana opinii jest najważniejsze w przyszłej edukacji specjalistów tej dziedziny? Najważniejszą cechą każdego lekarza jest solidność zarówno na etapie zdobywania umiejętności, jak i na etapie samodzielnego leczenia chorych. Bardzo ważna jest oczywiście empatia i umiejętność współpracy z pacjentem. Każdy chirurg powinien posiadać manualne zdolności i nieustannie je doskonalić. Chirurgia plastyczna jest trudną dziedziną, wymagającą wiele cierpliwości i poświęcenia, choć może to wyglądać inaczej.

Jakie jest Pana zawodowe marzenie? Marzę, by wszyscy moi pacjenci byli w pełni usatysfakcjonowani z przeprowadzonych przeze mnie operacji. Wówczas byłbym zawodowo spełniony.

Porozmawiajmy o przyszłości chirurgii i innowacjach. Co Pana zdaniem jest największą zmianą w ostatnich latach? Jakie obszary chirurgii plastycznej rozwijają się najszybciej? W chirurgii plastycznej, podobnie jak w całej medycynie, obserwujemy nieustanny postęp. Dotyczy to nowych technik chirur-

Jakie było największe dotychczasowe wyzwanie w historii Pana kariery? Jak się okazało, przez całe swoje życie stawiałem sobie cele, do których potem uparcie dążyłem. Zwykle nie były one łatwe. Tym bardziej cieszyło ich osiągnięcie. Za każdym razem wyzwania były większe i pokonanie ich dawało olbrzymią satysfakcję i siłę do wyznaczania nowych celów i ich osiągania.

Co chirurg plastyczny robi po pracy? Jaka jest Pana recepta na utrzymanie balansu ciała i ducha? Z wielką przyjemnością spędzam czas z rodziną, najchętniej na świeżym powietrzu. Lubimy żeglować na Mazurach czy w Grecji, jeździć na nartach we Włoszech. W codziennym życiu też mogę liczyć na rodzinę i znajomych. Wspólne wyjścia do restauracji czy teatru dają mi możliwość odreagowania stresów. Bardzo to sobie cenię.


8

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / PAŹDZIERNIK 2015

T EM AT W Y DA N I A

Zdrowe słodycze Uwielbiamy je praktycznie wszyscy. Bywają nagrodą, pocieszeniem, prezentem. Są nieodłącznym elementem każdego przyjęcia, zwłaszcza urodzinowego. Jednak ich spożywanie może powodować poczucie winy. Z okazji 5. urodzin Mandala Beauty Clinic przygotowujemy tort i zastanawiamy się, czy faktycznie słodkości są „takie straszne, jak je malują”. Słodycze to źródło prostych węglowodanów, które w bardzo krótkim czasie podnoszą poziom glukozy we krwi, a tym samym dostarczają naszemu organizmowi potrzebnej mu „tu i teraz” energii. Po spożyciu czegoś słodkiego czujemy się ożywieni. Podnosi się też poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, dlatego po zjedzeniu np. czekolady nasz nastój się poprawia, przynajmniej dopóki nie pomyślimy sobie o jej kaloryczności. Z tych powodów większość osób nie wyobraża sobie życia bez słodyczy. I słusznie, bo wcale nie trzeba z nich rezygnować. Należy jedynie zadbać o to, by w diecie nie było ich zbyt wiele, a one same w możliwie najzdrowszej wersji. Słodkie przekąski najlepiej jest przygotowywać samodzielnie, np. koktajl lub kisiel z sezonowych owoców, naturalny budyń, pudding, ciastka owsiane, lody, domową „nutellę”, czyli krem czekoladowy bez czekolady, na który przepis można znaleźć na naszym blogu. Zazwyczaj jednak potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego odczuwamy poza domem. Na szczęście w sklepach również dostępne są zdrowe słodycze. Wystarczy tylko czytać ich skład (im krótszy, tym lepszy) i wystrzegać się szkodliwych składników, zwłaszcza syropu glukozowo-fruktozowego, powodującego stłuszczenie wątroby, cukrzycę, otyłość i dnę moczanową oraz tłuszczu utwardzonego, który ma działanie miażdżycorodne. Poza tym nie należy spożywać na raz zbyt wiele słodkości i starać się wybierać te najlepsze dla naszego zdrowia: gorzką czekoladę, sezamki, bakalie, marcepan, chałwę (uwaga na kaloryczność tych ostatnich). Prawdziwy problem pojawia się jednak przy okazji przyjęć czy uroczystości, w czasie których na stole królują ciasta i torty. Okazuje się, że ich również nie musimy sobie odmawiać. Wystarczy bowiem kilka prostych zamienników, które sprawią, że deser będzie nie tylko smaczny, ale i energetyczny, zdrowy, a przede wszystkim niezbyt tuczący (oczywiście spożywany w racjonalnych ilościach). Przede wszystkim należy zrezygnować z białego cukru, białej mąki, margaryny.

„Przygotowując ciasto, najprościej wyeliminować margarynę, często zawierającą dużo szkodliwych tłuszczów trans” – radzi nasza dietetyczka Angelika Kargulewicz. Można ją zastąpić masłem lub jeszcze lepiej olejem roślinnym, np. rzepakowym lub z pestek winogron. Stanowczo więcej problemów mogą nam przysporzyć zamienniki białej mąki pszennej. Na szczęście alternatyw jest wiele: mąka żytnia, orkiszowa, kasza kukurydziana, gryczana, nasiona amarantusa, płatki owsiane (można je też łączyć z tradycyjną mąką w różnych proporcjach). Najzdrowszym składnikiem deserów, w tym ciast, jest kasza jaglana, o której właściwościach pisaliśmy na naszym blogu już jakiś czas temu. Można jej użyć do przyrządzania bazy biszkoptów lub kremu – nie będzie wówczas tak ciężkostrawny i kaloryczny jak ten na bazie śmietany. Co ciekawe, kremy można przygotować również z orzechów, dyni i awokado. Sama dynia z powodzeniem


9

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / PAŹDZIERNIK 2015

T EM AT W Y DA N I A

zastępuje też np. ser w serniku! A skoro o nabiale mowa, to alergicy oraz weganie mogą zamiast mleka krowiego używać ryżowego, sojowego lub kokosowego. Zwłaszcza to ostatnie jest chętnie wykorzystywane w przepisach ze względu na swoje walory smakowe. Tradycjonaliści nie muszą się martwić. Mogą przygotować krem według starego ulubionego przepisu, tylko zamiast śmietany, masła czy gotowych półproduktów użyć jogurtu naturalnego. Kolejnym nadużywanym składnikiem jest cukier, zarówno ten biały, jak i brązowy, który wbrew powszechnej opinii, wcale nie jest zdrowszy. Wydaje się to trudne w przypadku wypieków, gdzie zadaniem cukru jest nie tylko nadawanie smaku, ale też wilgotności i trwałości. Dlatego jeżeli nie możemy go wyeliminować całkowicie, dobrze używać tego nierafinowanego, a przede wszystkim ograniczyć jego ilość. W tym celu można używać do deserów dużej ilości naturalnie słodkich owoców czy warzyw (np. marchwi) lub substancji słodzących, takich jak: stewia, miód, ksylitol, syrop klonowy. Najpopularniejszym zamiennikiem cukru jest oczywiście miód. Należy tylko pamiętać, że w temperaturze powyżej 40°C traci on swoje właściwości prozdrowotne. Z kolei miód jest zastępowany, zwłaszcza przez wegan i alergików, syropem z agawy lub klonowym. Ten pierwszy budzi wiele kontrowersji, ze względu na wysoką zawartość fruktozy oraz złożony proces produkcyjny. Dlatego lepszą alternatywą jest syrop klonowy – źródło przeciwutleniaczy i mikroelementów. Nie należy go jednak spożywać zbyt wiele ze względu na dużą zawartość sacharozy, fruktozy i glukozy. Na szczęście istnieją jeszcze bezpieczniejsze zamienniki. Stewia – roślina pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej

o słodkich liściach, które wykorzystuje się jako naturalny słodzik. Jest 30 razy słodsza od cukru, a jednocześnie mniej kaloryczna i dużo zdrowsza, dlatego z powodzeniem można jej używać do herbaty czy innych napojów, a także deserów, w tym pieczonych i gotowanych. Co ciekawe, nie podnosi poziomu glukozy we krwi, a więc mogą ją bezpiecznie spożywać diabetycy, podobnie jak ksylitol, czyli cukier brzozowy, pozyskiwany z kory tego drzewa lub innych roślin (np. kukurydzy). Wyglądem i smakiem przypomina biały cukier, jednak jest mniej kaloryczny i zdrowszy: zwiększa przyswajanie wapnia, ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze, zwalcza próchnicę. Co najważniejsze przy przygotowywaniu deserów, nadaje się do wypieku ciast i tortów, gdyż nie traci swoich właściwości w wysokiej temperaturze. Na koniec parę słów o proszku do pieczenia. To mieszanina wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej) z innymi związkami chemicznymi, w tym szkodliwymi fosforanami. Zamiast proszku można użyć, w zależności od rodzaju ciasta, samej sody – jest neutralna dla naszego organizmu, drożdży, alkoholu lub gazowanej wody.

Na 5. urodziny Mandali przygotowaliśmy tort marchewkowy, bez cukru, sztucznych barwników i konserwantów, na bazie pełnoziarnistej pszenno-żytnio-orkiszowej mąki, przełożony masą z kremowego twarogu, wanilii (nie waniliny) i miodu. Możemy świętować bez wyrzutów sumienia! Czy wiesz, że: • Ojczyzną tortów są prawdopodobnie Włochy, a do Polski dotarły za sprawą królowej Bony. • Najsłynniejszym tortem, zwanym królem deserów, jest stworzony przez Franza Sachera w XIX wieku w Wiedniu czekoladowy Tort Sachera. • Pierwsze słodycze stworzyli 4000 lat temu Egipcjanie. • W dawnej Japonii cukier był uważany za lekarstwo!


10

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / PAŹDZIERNIK 2015

M ETA M O R FOZ Y

Samir Ibrahim założyciel kliniki Czy wiecie, że jako dziecko marzył, aby być architektem? Na szczęście dla wielu pacjentów ostatecznie wybrał zawód chirurga plastycznego. Z kolei swoje zdolności przywódcze ćwiczył jako... Napoleon, co sami możecie zobaczyć na zdjęciu obok. Na szczęście, w przeciwieństwie do francuskiego wodza, nie przestraszył się zimy stulecia, która panowała w Polsce podczas jego pierwszej wizyty w naszym kraju.

Zespół pełen harmonii Pięć lat temu powstała w Poznaniu klinika, której głównym mottem było dążenie do harmonii ducha i ciała, troska o dobro pacjentów oraz indywidualne podejście do problemów każdego z nich. Jej założycielowi dr. Samirowi Ibrahimowi udało się zaprosić do współpracy osoby, które wyznają te same wartości. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu Mandala Beauty Clinic może świadczyć usługi na najwyższym poziomie. To nie zmienia się mimo upływu lat.

Natalia Czuba pierwszy kontakt z pacjentem To ona wita pacjentów w naszej klinice. Uwielbia podróże, kryminały oraz czekoladę. Według niej to właśnie przyjemności pozwalają zachować harmonię ciała i ducha.


11

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / PAŹDZIERNIK 2015

M ETA M OR FOZ Y

Tomasz Dydymski chirurg plastyczny Jeden z niewielu chirurgów specjalizujących się w operacjach zmiany płci. Jego receptą na balans ducha i ciała jest troska o zdrowie, odpowiednia dieta, odpoczynek, a także sport. Wiemy skądinąd, że pan doktor jest fanem piłki nożnej i sam chciał zostać piłkarzem. Biorąc pod uwagę jego ambicję, pracowitość i upór, Robert Lewandowski miałby nie lada konkurencję!

Sławomir Stępniewski chirurg plastyczny Przyznaje, że zdecydował się na pracę w Mandala Beauty Clinic głównie ze względu na osobowość właściciela – dra Samira Ibrahima oraz zgrany zespół.

Zapytana o osoby, które ją inspirują, wymieniła... swoich pacjentów. Oni zaś na pewno cenią Panią doktor za jej dociekliwość, niczym serialowy Dr House.

Andrzej Bielecki chirurg plastyczny Podobno nasz specjalista od korekcji nosa wolny czas spędza najchętniej w samotności, łowiąc ryby.

Jacek Waligóra chirurg Nie ukrywa, że jest pracoholikiem. W chwilach wolnych, znajdziemy go w górach, szusującego na nartach. Tam odnajduje balans ducha i ciała.

Piotr Turkowski lekarz medycyny uczeń dr. Samira Ibrahima „Młoda krew” w klinice. Dba o ciągły rozwój, poszerzanie swojej wiedzy, osiąga najlepsze wyniki w pracy.

Joseph Exconde pielęgniarz, technik przeszczepu włosów Podał nam swój przepis na harmonię ciała i ducha: 1 kubek determinacji, 1 szklanka odwagi, 2 szklanki samoświadomości, szczypta wiary i nadziei. Na pewno spróbujemy!

Małgorzata Czarniawska -Grzesińska lekarz dermatolog

Wojciech. K. Turkiewicz chirurg, flebolog Troszczy się o balans naszego ciała, zwłaszcza jego dolnej części. Postuluje noszenie uciskowych rajstop i skarpet, co ma zapobiegać żylakom w przyszłości. Pan doktor sam daje dobry przykład innym kolegom po fachu.

Małgorzata Woźniak-Myszka lekarz medycyny estetycznej

Anna Paczkowska lekarz ginekolog Mandala Beauty Clinic zrobiła na niej dobre wrażenie „od pierwszego wejrzenia”. A wszystko za sprawą feng shui! Pani doktor doceniła wystrój wnętrz, kolorystykę, czystość oraz spokój tu panujący.

Angelika Kargulewicz dietetyk Interesuje się nie tylko sprawami ciała, ale również ducha. W wolnych chwilach lubi czytać, np. „Psychologię motywacji” Roberta E. Frankena.

Prywatnie miłośniczka podróży i górskich wędrówek.

Teresita Tabayayon pielęgniarka i technik przeszczepu włosów Pracowała z dr. Samirem Ibrahimem już w Arabii Saudyjskiej, ale nie zawahała się przyjechać z nim do Polski, gdy o to poprosił.

Agnieszka Pietrzykowska pielęgniarka Ceni sobie ład i porządek. Zaś współpraca z najlepszymi specjalistami daje jej 100% satysfakcji zawodowej.


12

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / PAŹDZIERNIK 2015

U RO DZ I N OW E K A L E N DA R IUM

LAT

5

Kliniki na tle wydarzeń w Poznaniu

2010 Otwarcie Kliniki. Otwarcie Centrum Laserowej Ginekologii Estetycznej.

Emisja „Sekretów Chirurgii”, dr Samir wystąpił w trzech odcinkach programu.

2011

Mandala partnerem Klubu Kobiet Przedsiębiorczych.

EuroCertyfikat Dobrych Praktyk Obsługi i Usług.

2010

2012

Otwarcie Stadionu Miejskiego. Koncert Stinga.

Otwarcie Okrąglaka po renowacji.

Stulecie Zamku w Poznaniu.

2011 100-lecie Palmiarni Poznańskiej. Poznański Kongres Kultury.

2012

2013

Dr Samir Ibrahim i dr John Millard w programie Telewizji Polskiej „Kawa czy herbata?.”

Filia Mandala Clinic w Ammanie.

Otwarcie nowej części kliniki.

2014

Pierwszy numer Mandala Review.

Otwarcie nowego dworca kolejowego. Otwarcie Centrum NanoBioMedycznego na poznańskim Morasku.

Do zespołu dołączył dr Dydymski. Wykład dr. Samira na Kongresie International Society of Aesthetic Plastic Surgery w Rio.

Do zespołu dołączyli kolejni chirurdzy plastyczni: dr Bielecki, dr Stępniewski, dr Waligóra.

95-lecie Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

95-lecie Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego.

2015

Premiera filmu „Hiszpanka”, do którego zdjęcia kręcono w Poznaniu.

25 lat Festiwalu Malta.

2013

2014

100 lat Portu Lotniczego Poznań-Ławica, otwarcie nowego terminalu.

Jubileuszowa 15. edycja Poznań Maraton.

2015

15. Festiwal Fantastyki Pyrkon.

PA RT NER Z Y W YDA NI A AIRHAIR ul. Grochowe Łąki 5 Poznań www.airhair.pl

CHIROMED ul. Obornicka 8a, Suchy Las – Jelonek www.chiromed.pl

CITY PARK HOTEL & RESIDENCE ul. Wyspiańskiego 26a 60-751 Poznań www.cityparkhotel.pl

CZESANKA ul. Dolna Wilda 87 Poznań www.czesanka.com

YASUMI Instytut Zdrowia i Urody ul. Obornicka 8 Suchy Las Jelonek www.suchylas.yasumi.pl

WYDAWCA I REDAKCJA MANDALA BEAUTY CLINIC ul. Chwiałkowskiego 28/7, 61-553 Poznań +48 61 833 08 81 klinika@mandalaclinic.com www.mandalaclinic.com


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.