Mandala Beauty Clinic Review nr 9

Page 1

PAŹDZIERNIK 2017

MANDALA REVIEW w w w. m a n d a l a c l i n i c . c o m

PISZEMY O HARMONII CIAŁA I DUCHAOtwórz się na zmianę Historie ludzi, którzy odważyli się zmienić swoje życie o 180 stopni to ulubiona lektura, większości z nas. Dlaczego? Inspirują, dodają otuchy, pokazują, jak niezwykły jest świat, pomagają spojrzeć na własne życie z innej perspektywy, Czym jednak jest zmiana? Z jednej strony każdy marzy by jej dokonać, z drugiej - większość z nas ma problem, by przejść od słów do czynów. Bywa i tak, że wspomniane marzenie o lepszym, innym życiu powoduje strach. W kolejnym numerze naszego magazynu zachęcamy do lektury historii ludzi, którzy według nas są gwiazdami, nie tylko tego wydania. Niektórzy doświadczyli bardzo trudnych chwil, ale finalnie odnaleźli drogę. Część z nich zmieniła swoje życie i zdecydowała się pomóc innym w tym procesie. Przy czym czasami ta wielka zmiana to możliwość odczuwania małych przyjemności, jak wiatr we włosach lub nowe spojrzenie na znane nam miasto i docenienie jego piękna. A zatem otwórz kolejną stronę, otwórz się na zmianę…


T EM AT W Y DA N I A

Chirurgia rekonstrukcyjna: zmieniamy życie naszych pacjentów Mówiąc o chirurgii plastycznej, zazwyczaj myślimy o zabiegach upiększających, korekcji nosa, uszu, powiększeniu piersi. Tymczasem wiele osób pragnie poddać się operacji, nie tylko po to, aby poprawić wygląd, lecz także w celu odtworzenia tkanek, narządów utraconych w wyniku chorób, wad wrodzonych lub wypadków, a nawet przywrócenia prawidłowych funkcji życiowych. Tego rodzaju przypadkami zajmuje się chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna. 4


5


T EM AT W Y DA N I A

Początki chirurgii Początki tej gałęzi chirurgii sięgają ponad tysiąca lat przed naszą erą. Pierwsze zabiegi przeprowadzane w Indiach polegały na odtworzeniu obciętego za karę nosa za pomocą płatów skóry pobranych z czoła lub polików. Jednak prawdziwy rozkwit chirurgii plastycznej, uwzględniającej nie tylko rekonstrukcję, lecz także względy estetyczne, przypada na przełom XIX i XX wieku. Przyczyniła się do tego w dużej mierze I wojna światowa. Użycie broni chemicznej i palnej powodowało wiele okaleczeń i oparzeń wśród żołnierzy, a co za tym idzie potrzebę doskonalenia technik chirurgii odtwórczej. Po wojnie uwaga specjalistów skupiła się na chirurgii estetycznej, ale wciąż zabiegi rekonstrukcyjne były ważną częścią ich działalności. Wówczas również w Polsce powstał pierwszy oddział chirurgii plastycznej w Polanicy-Zdroju. Obecnie w naszym kraju jest wiele ośrodków i klinik, w których przeprowadza się zabiegi rekonstrukcyjne wad wrodzonych, po wypadkach i urazach oraz przebytych chorobach, na przykład nowotworowych. Z jednej strony mają one przywrócić funkcje narządów, ale z drugiej poprawić też wygląd pacjenta, aby nie odczuwał dyskomfortu fizycznego i psychicznego w codziennym życiu. Dlatego chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna i estetyczna idą w parze. Specjaliści obu obszarów współdzielą najnowocześniejsze metody leczenia i dostępne materiały, dbają, by każde cięcie przebiegało precyzyjnie oraz możliwie najmniej wpływało na wygląd pacjenta.

Problemy pacjentów Najczęściej wykonywane operacje rekonstrukcyjne to: plastyka piersi po mastektomii, przeszczepy skóry, leczenie blizn na przykład po oparzeniach, transplantacja włosów, korekcje nosa, uszu, a także defektów po wcześniejszych, źle przeprowadzonych zabiegach.

6


T EM AT W Y DA N I A

Piersi Rekonstrukcję piersi przeprowadza się u kobiet, które przeszły chirurgiczne leczenie nowotworu tej części ciała. Można ją wykonać za pomocą endoprotezy wprowadzanej pod mięsień piersiowy lub przeniesienia płata skórno-mięśniowego z podbrzusza. Coraz częściej do formowania piersi stosuje się również autoprzeszczep tkanki tłuszczowej pobranej od pacjentki. W Mandala Beauty Clinic tego typu zabiegi wykonujemy przy użyciu nowoczesnej techniki ultradźwiękowej Vaser Lipo Hi Definition 3&4D. To małoinwazyjna bezpieczna metoda liposukcji, która umożliwia transfer tłuszczu z jednej partii ciała, na przykład brzucha lub ud, do innej, w tym wypadku piersi. Dopełnieniem rekonstrukcji biustu jest plastyka brodawki i jej otoczki, zazwyczaj wykonywana w późniejszym etapie. Można ją też odtworzyć za pomocą permanentnego tatuażu medycznego, który również znajduje się w ofercie naszej kliniki. Dzięki zabiegowi rekonstrukcji biustu kobiety, które wygrały walkę z nowotworem, mogą odzyskać naturalny wygląd, a także często utracone poczucie własnej wartości i kobiecości. To z kolei wpływa korzystnie na ich powrót do normalnego życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego.

Włosy Innym problemem, który często dotyka pacjentów po leczeniu choroby nowotworowej, a konkretnie po chemio- i radioterapii, jest łysienie. Transplantacja włosów to skuteczny sposób na odzyskanie dawnego wyglądu. Specjaliści Mandala Beauty Clinic mają duże doświadczenie w tego typu zabiegach, a także dostęp do najnowocześniejszych technik i narzędzi przeszczepu. Stosujemy dwie metody leczenia: Strip oraz FUE. Pierwsza polega na pobraniu wycinka skóry z owłosionej części głowy, a następnie dzieleniu go na mikroprzeszczepy i wszczepianiu w miejsca biorcze. Z kolei w przypadku techniki FUE, o której piszemy szerzej w tym numerze Mandala Review, poszczególne mieszki włosowe są pobierane pojedynczo, selekcjonowane i dopiero przeszczepiane, co minimalizuje czas rekonwalescencji i redukuje widoczność blizn po zabiegu. Za każdym razem lekarz dobiera metodę indywidualnie do pacjenta, po omówieniu jego oczekiwań, a także spodziewanych w danym przypadku efektów końcowych.

Skóra Bardzo często pacjentami klinik chirurgii plastycznej są ofiary wypadków, urazów czy oparzeń, na których ciele pozostały szpecące blizny. Dotyczy to niestety również najmłodszych dzieci. Właściciel Mandala Beauty Clinic doktor Samir Ibrahim przez dwa lata był szefem największej w Jordanii kliniki chirurgii plastycznej i ośrodka leczenia oparzeń, gdzie zdobył olbrzymie doświadczenie w tej dziedzinie. Doktor Samir otrzymał również nagrodę za wykonanie pierwszego przeszczepu włosów w bliźnie. Do leczenia blizn wykorzystujemy różne metody chirurgiczne, farmakologiczne, a także zabiegi medycyny estetycznej. Wszystko po to, aby uzyskać maksymalnie naturalne efekty i przywrócić pacjentom komfort życia.

7


T EM AT W Y DA N I A

Twarz

Nasi pacjenci

O ile niektóre defekty naszego ciała można ukryć pod ubraniem, to niestety te na twarzy są widoczne na pierwszy rzut oka. Często stanowią przyczynę poważnych kompleksów, a nawet depresji. Jeżeli towarzyszy im upośledzenie funkcji narządów, to jest to poważny problem zdrowotny wpływający na jakość naszego życia.

W Mandala Beauty Clinic przeprowadzamy szereg operacji rekonstrukcyjnych. Nasi pacjenci to osoby, które pragną odzyskać dawny, utracony w wyniku choroby lub wypadku wygląd. Wiele z nich zaprosiliśmy do naszego projektu Metamorfozy Mandali, w którym opowiadamy ich historię, opisujemy przebieg terapii, a także przedstawiamy zdjęcia przed i po zakończonym leczeniu. Efekty bywają spektakularne. Można je oglądać na bieżąco na naszym blogu (blog.mandalaclinic.com), a także w kolejnych numerach Mandala Review. Co jednak dla nas najważniejsze, to fakt, że pomagamy im nie tylko poprawić wygląd, lecz także zmienić życie na lepsze. Sami często przyznają, że dzięki zabiegom odzyskali pewność siebie i upragniony balans ducha i ciała.

Najczęściej mamy do czynienia z wadami wrodzonymi lub skutkami wypadków, urazów czy okaleczeń. Poza opisywanymi bliznami mogą to być poważne uszkodzenia lub deformacje na przykład nosa, uszu czy brody. Wtedy wykonuje się pełną rekonstrukcję lub korekcję tej części ciała. Warto w takich przypadkach oddać się w ręce doświadczonego lekarza, który zadba nie tylko o odtworzenie narządu, lecz także jego estetyczny, maksymalnie naturalny wygląd.

8


A KT UA LNO Ś CI M A N DA LI

7. urodziny kliniki. Świętujemy cały październik!

Grandzimy w duecie

Siedem to liczba magiczna w wielu kulturach i religiach! Nie zamierzamy zignorować tego faktu i planujemy celebrować nasze urodziny przez cały październik! Kolejny rok za nami i z optymizmem spoglądamy w przyszłość. Zawsze wierni naszym wartościom: uczymy się od najlepszych, inspirujemy się dzięki pracy w multidyscyplinarnym zespole, ale przede wszystkim pomagamy naszym pacjentom odkryć to, co w nich najlepsze i odnaleźć balans. Kto świętuje z nami?

W tym roku nasza Klinika objęła patronat nad wspaniałą lokalną inicjatywą – Poznańskim Festiwalem Kryminału GRANDA. To już trzecia edycja. Podczas trzech festiwalowych dni – od 22 do 24 września 2017 roku – pod dyktando haseł TAJEMNICA – WINA – KARA odbywały się spotkania, wykłady, warsztaty, pokazy technik kryminalnych, a także spektakle zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie zabrakło również prezentacji najnowszej kryminalnej oferty wydawniczej, w tym przygotowanych specjalnie na GRANDĘ premier książkowych. Z naszą Kliniką można było spotkać się z sobotę 23 września w Nowej Gazowni podczas spotkania „Co komu pisane”. Magda Sobczak prowadziła spotkanie o znakach szczególnych, ukrytych znaczeniach w książkach i życiu. Przesłuchaniu poddała pisarzy: Ninę Majewską-Brown, Joannę Opiat-Bojarską i Bartosza Szczygielskiego, a w roli eksperta wystąpił policyjny grafolog Leszek Koźmiński.

Dzielimy się wiedzą 2017 rok obfituje w ciekawe wydarzenia. W kwietniu doktor Samir Ibrahim dzielił się swoją wiedzą podczas 21-st ORLANDO Live Surgery Workshop. Z kolei w czerwcu w Lublinie odbyło się Lubelskie Forum Chirurgii Piersi 2017, gdzie wygłosił wykład na temat lipofillingu piersi, czyli wypełniania ich materiałem własnym pacjenta. To jeszcze nie koniec. Piotr Turkowski wziął udział w szkoleniu dotyczącym ulepszonej metody przeszczepu włosów metodą FUE u dra Jeana Devroye’a, jednego z największych specjalistów w tej dziedzinie. Last but not least, we wrześniu ponownie dr Samir zabrał głos podczas II Konferencji Rak Piersi - Onkologia i Plastyka organizowanej w Poznaniu.

9


_ME TA_ MORFO _ZY 10


Katarzyna Problem: brak włosów

na 1/3 powierzchni głowy, blizny poparzeniowe

Roksana Problem: utrata włosów w wyniku radioterapii

Dorota Problem: „oponka” oraz cofnięty podbródek Beata Problem: zbyt duże piersi

Klaudia Problem: duże wahania

wagi oraz tzw. ptasi profil 11


Katarzyna PROBLEM: brak włosów

na 1/3 powierzchni głowy, blizny poparzeniowe

ZABIEG: dwuetapowy, wszczepienie ekspandera i transplantacja włosów (Strip, dwa zabiegi, 1800 graftów każdy)

„Gdy byłam małym dzieckiem, wylałam na siebie wrzątek. Lekarze dawali mi małe szanse na przeżycie, bo znaczna część mojego ciała była poparzona: plecy i głowa. Co prawda wyszłam z tego, ale zmiany okazały się nieodwracalne. Przez długi czas ukrywałam brak włosów. Nauczyłam się funkcjonować i żyć. Na co dzień nosiłam peruki, ale w końcu któregoś dnia powiedziałam: dość. Postanowiłam coś z tym zrobić. To był impuls. W ciągu kilku dni przewertowałam Internet i przypadkiem trafiam na doktora Samira. Przyjechałam do Poznania na konsultację, zaczęliśmy omawiać możliwości i koszty, bo oczywiście tego typu zabiegi nie są refundowane przez NFZ. W końcu zdecydowałam się na przeszczep, choć nie byłam do końca świadoma, co mnie czeka. Ale może to i dobrze:)”.

12


M ETA MOR FOZ Y

po zabiegu

„Teraz, po zabiegach, jest prawie idealnie, ale skóra głowy wydaje się jeszcze zbyt napięta, żeby przeprowadzać kolejny przeszczep. Może za rok. Cały czas się przyzwyczajam do nowego wyglądu. To było od zawsze moje marzenie, nauczyłam się żyć z moim problemem, ale jak już wspomniałam, w końcu miałam dość. Teraz czuję się dobrze, cieszę się z rzeczy, których wcześniej nie znałam, doceniam drobiazgi, takie jak wiatr we włosach, wizyta u fryzjera. To ważne dla kobiety”.

przed zabiegiem

po zabiegu

po zabiegu

13


M ETA MOR FOZ Y

po zabiegu

14

przed zabiegiem

po zabiegu

przed zabiegiem

po zabiegu

„Najbardziej obawiałam się bólu, ale praktycznie go nie czułam. Narkozę zniosłam bardzo dobrze, w dzień zabiegu dostałam środki przeciwbólowe, na drugi dzień zażyłam je na wszelki wypadek na czas transportu. Potem już nie były konieczne. W pracy wzięłam dwa tygodnie urlopu. Pierwsze trzy, cztery dni w domu były ciężkie głównie z powodu drenów. Po ich zdjęciu mogłam się już dużo łatwiej poruszać. W domu ubrałam szerszą bluzę, powiedziałam dzieciom, że mam anginę, biorę antybiotyki i proszę by się nie zbliżały. Nikt się nie zorientował, że miałam zabieg :)”.


Beata PROBLEM: zbyt duże piersi

ZABIEG: redukcja piersi, miseczka G do E „Od zawsze miałam większy biust od rówieśniczek. Przeszkadzało mi to w codziennym życiu. W pewnym momencie ten dyskomfort stał się silniejszy niż strach przed operacją. Klinikę poleciła mi znajoma. Kierowałam się też dobrymi opiniami na jej temat, a także efektami przeprowadzanych w niej zabiegów. Wiadomo przecież, że każdy lekarz ma inną rękę. Dlatego oglądałam zdjęcia pacjentek przed i po plastyce piersi. Bardzo spodobały mi się efekty końcowe. Wiem, że tego typu zabiegi można też wykonać na NFZ, ale trzeba spełnić określone kryteria, a standardy opieki, terminy, a przede wszystkim właśnie efekty są nieporównywalne. Dlatego zdecydowałam się na operację w Mandali i nie żałuję. Moje życie zmieniło się bardzo. Już nie czuję dyskomfortu, nie poprawiam ubrania tysiąc razy, nie sprawdzam, czy biust nie jest za duży, nie szukam wciąż bielizny typu minimizer. Temat biustu po prostu nie istnieje. Problem się rozwiązał. Pierwszy okres po operacji przeszłam fazę ekscytacji nowym „nabytkiem”, teraz to już codzienność”. 15


Roksana PROBLEM: utrata włosów po radioterapii

ZABIEG: przeszczep włosów metodą Strip (FUT) „Na transplantację włosów zdecydowałam się 9 lat od zakończenia leczenia choroby nowotworowej. Zwróciłam się do dużych, znanych klinik chirurgii plastycznej z zapytaniem, czy wykonują tego typu zabiegi w ramach ubezpieczenia NFZ. Z jednej kliniki odpisano, że tak, ale się nie kwalifikuję (na podstawie zdjęć lekarz stwierdził, że nie ma możliwości pobrania graftów), z drugiej nie odpisano w ogóle. Za pośrednictwem Fundacji Rak’n’Roll, z którą Mandala akurat rozpoczęła współpracę, trafiłam w dobre ręce. W czasie konsultacji zostałam zakwalifikowana do transplantacji. Sam zabieg można przetrzymać, trwał około 4-5 godzin i nie był bolesny, gorsze było leżenie na brzuchu po operacji :). W klinice dostałam wszelkie niezbędne informacje dotyczące pielęgnacji skóry po przeszczepie, więc nie miałam z tym żadnych problemów. Oczywiście najpierw wszystkie włosy wypadły, zaczęły odrastać po 3 miesiącach. Nie nastawiałam się na konkretne efekty, ale jestem bardzo zadowolona, jest dużo lepiej niż było”. 16


M ETA MOR FOZ Y

po zabiegu

przed zabiegiem

po zabiegu

po zabiegu

Mandala Beauty Clinic od ponad roku wspiera działania Fundacji Rak’n’Roll. W ramach tej współpracy podopieczne Fundacji mogą skorzystać ze specjalnej oferty na zabiegi przeszczepu włosów, a nawet poddać się bezpłatnemu leczeniu.

17


M ETA MOR FOZ Y

po zabiegu

po zabiegu

18

przed zabiegiem


Klaudia PROBLEM: duże wahania wagi,

brak efektów stosowanej diety i ćwiczeń, tzw. ptasi profil ZABIEG: liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo, autoprzeszczep tłuszczu: piersi i pośladki

„Wahania wagi bardzo źle wpłynęły na mój wygląd. Niestety ćwiczenia nie pomagały, diety trochę, ale na krótko, bo miałam zrujnowany metabolizm. Zaczęłam więc czytać, co mogę zrobić i znalazłam informację na temat Vaser Lipo. Dowiedziałam się, że pozwala na: szybką regenerację organizmu, możliwość przeszczepu tłuszczu w dowolne miejsce, brak bólu, co zresztą potwierdziło się. Sprawdziłam, kto robi tego typu zabiegi najlepiej i ma największe doświadczenie. Okazało się, że dr Samir szkolił się w Stanach Zjednoczonych u samego twórcy tej metody. Uznałam, że to będzie najlepszy wybór. Po odessaniu i autoprzeszczepie tłuszczu do piersi i pośladków kolejnym zabiegiem była korekcja podbródka... Cierpiałam na niedorozwój tej części twarzy. Podbródek był wklęsły, tworząc „ptasi” profil. Zawsze mi to przeszkadzało. Początkowo odessano mi tłuszcz z żuchwy, ale nie uzyskaliśmy w pełni zadowalającego efektu, więc razem z doktorem podjęliśmy decyzję o wszczepieniu dodatkowo małego implantu. Może to zabrzmieć kontrowersyjnie, lecz dzięki operacjom plastycznym moje życie zmieniło się na lepsze. Stałam się pewna siebie, otwarta, rozrywkowa”. 19


Dorota PROBLEM: „oponka”, cofnięty podbródek

ZABIEG: Liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo „Mój brzuch mimo zdrowej diety i ćwiczeń nie wyglądał tak, jakbym chciała. Chociaż jestem szczupła, to miałam tak zwaną oponkę. Z kolei cofnięta broda była wynikiem wypadku w dzieciństwie. Przez całe życie miałam z tego powodu duże kompleksy. W końcu postanowiłam coś z tym zrobić. Jeśli chodzi o odessanie tłuszczu – Vaser Lipo – to rano miałam zabieg, a wieczorem mój stan był na tyle dobry, że mogłam już wyjść do domu. Liposukcja ultradźwiękowa jest dużo bardziej delikatna niż tradycyjna. Oczywiście miałam dreny, potem pojawiła się opuchlizna i siniaki, ale po czterech dniach byłam już na chodzie. W piątej czy szóstej dobie rozpoczęłam drenaże limfatyczne, w sumie miałam ich około dwudziestu, a potem jeszcze masaże specjalnym urządzeniem. Dzięki nim wyrównują się wszelkie nierówności i pozostałości tłuszczu. Można wręcz stwierdzić, że efekt końcowy zabiegu zależy aż w 30-40 procentach właśnie od nich. W przypadku brody największym problemem była konieczność spożywania posiłków w płynnej postaci. Delektuję się jedzeniem. Niestety muszę się przyznać, że parę razy nie zastosowałam się do zaleceń lekarza i szwy się rozeszły. Przez to blizna nie wygoiła się ładnie. Dlatego przestrzegam wszystkich pacjentów, by słuchali zaleceń lekarza”. 20


M ETA MOR FOZ Y

po zabiegu

po zabiegu

po zabiegu

21


G O Ś CI E M A N DA LI

Telewizja i radio nie są mu straszne. Od 4 lat prowadzi program International Poznań, niedawno rozpoczął przygodę z konferansjerką. W międzyczasie skończył studia prawnicze. Podróżuje, spotyka ludzi. Jak na poznaniaka przystało, ma jasny plan. Nie zamierza się nudzić ani zatrzymywać. My wierzymy, że cała Polska jeszcze o nim nie raz usłyszy.

fot. Maciek Bernaś

Poznaniak międzynarodowy – Maciej Kautz 22


G O Ś CI E M A N DA LI Jesteś „urodzonym” poznaniakiem? Tak, przyszedłem na świat na Dębcu, a wychowałem się na Ratajach. Tu studiowałem, tu kończę aplikację radcowską, tu pracuję. Lubię to miasto. Moi rozmówcy w audycji International Poznań często przypominają mi, jakie to dobre miejsce do życia. Co jest tu najlepszego, a co do poprawy? Wielu rzeczy nie potrafimy docenić, bo nie mamy porównania na co dzień. Lubię te rzeczy, które zauważają moi goście w programie. Nasze miasto jest bezpieczne – na to wskazuje wielu moich rozmówców. Można spokojnie wyjść po ciemku z domu. Dla niektórych obywateli Stanów Zjednoczonych niekoniecznie jest to takie oczywiste. Pewnie zaskoczy cię, gdy powiem, że Australijczyk wybrał Polskę z powodu... o wiele szybszego Internetu. Sporo osób zauważa, że komunikacja działa dobrze i generalnie na czas, inaczej aniżeli w ich rodzimych stronach. Co bym chciał zmienić? Myślę, że nadal możemy pracować nad otwartością wobec obcokrajowców, oferować więcej dwujęzycznych atrakcji, na przykład kino z napisami w języku angielskim. To się już powoli dzieje. International Poznań – ten projekt trwa już niemal 5 lat. Skąd pomysł? Program z obcokrajowcami mieszkającymi w Poznaniu był moim autorskim pomysłem. Celem nie jest spotkanie z turystą, studentem programu Erasmus, ale z mieszkańcem Poznania, kimś, kto tu się zadomowił, przyjechał na dłużej z różnych powodów. Jeszcze na stypendium w USA zacząłem prowadzić tego typu audycję, rozmowy z tamtejszymi obcokrajowcami. Po powrocie zatęskniłem i postanowiłem spróbować tutaj. Sporo czasu zajęło mi przekonanie szefów MC Radia 102,7 FM do tego projektu… ale byłem zdeterminowany, stworzyłem pierwsze nagranie własnymi środkami i udało się! Mamy za sobą 170 odcinków. Jacy goście szczególnie zapadli Ci w pamięci? Trudno wymienić jednego. Widzę, jak te spotkania kształtują moje myślenie o ludziach. Kiedyś myślałem, że skoro do studia zapraszam np. Kolumbijczyka, to na pewno będzie roztańczony i zawsze entuzjastyczny. Uproszczenia się jednak nie sprawdzają – każdy z nas jest inny. W mojej pamięci na pewno utkwiły ciekawe osobowości, jak Gordon Wilson z Wielkiej Brytanii, który przeszedł pół Europy, żonglując i zbierając po drodze środki na cele

charytatywne. Co mnie zaskoczyło, to jego bardzo duża determinacja i precyzyjny plan, poukładanie. To nie był człowiek bujający w obłokach. Zresztą nadal, i to zawodowo, zajmuje się w Poznaniu żonglowaniem! Zaskakująca i emocjonalna sytuacja zdarzyła się podczas spotkania z rodziną syryjską. Jej członkowie przybyli na nie z albumem zdjęć Jana Pawła II. To była dla nich bardzo ważna pamiątka. Okazało się, że mój rozmówca był niegdyś szoferem w ambasadzie Watykanu w Syrii! Innym razem miałem okazję poznać Amerykanina, pilota F16, człowieka po wielu przejściach, dziś trenera w Krzesinach. Każde spotkanie jest wyjątkowe, ilość barw oraz historii niesamowita i piękna. Jesteś w radiu, w telewizji, pracujesz jako konferansjer… Stresujesz się jeszcze spotkaniami czy wystąpieniami? Nie, one mnie cieszą. Znam już dobrze swój „teren”, zresztą zawsze dobrze się przygotowuję. Stres pojawia się, gdy jest coś zupełnie obcego, nieznanego. Lubię też być spontaniczny, wyuczone scenariusze nigdy nie wychodzą dobrze, plus w tej branży wiele może zaskoczyć. A czym zaskoczył Cię dr Samir Ibrahim? Spotkałeś się z nim podczas jednego z odcinków International Poznań. Skromnością. Samir to człowiek bardzo utalentowany i utytułowany, z wieloma sukcesami zawodowymi, z ogromną wiedzą i doświadczeniem w swojej dyscyplinie. A pozostaje tak normalny w kontakcie z drugą osobą. Ma duży dystans do siebie, a do tego nie odmawia pomocy człowiekowi w potrzebie. To ciekawa i bogata w historie postać. A jaki jest Twój stosunek do chirurgii plastycznej? Zmienił się pod wpływem spotkania? Tak naprawdę uważam, że wszystko jest dla ludzi, ale ważna jest motywacja. Jeśli pacjent myśli o zabiegu dla siebie, dla poprawy komfortu życia, dla pozbycia się kompleksów – to dobrze, że ma takie możliwości i może dziś udać się do wykwalifikowanych specjalistów. Gorzej, jeśli robi to tylko wskutek presji. International Poznań trwa, a jakie są Twoje dalsze plany? Przede mną długie godziny spędzone w kancelariach i bibliotece. W marcu podejdę do radcowskiego egzaminu zawodowego. Trzymamy kciuki i powodzenia!

23


M A N DA L A P OLE CA

FUE - ulepszona technika, wyższa skuteczność transplantacji włosów

24


M A N DA L A P OLE CA

O transplantacji włosów pisaliśmy już wielokrotnie. Opisywaliśmy przyczyny łysienia u osób w różnym wieku, konkretne przypadki naszych pacjentów, a także dostępne sposoby leczenia. Dla przypomnienia, w Mandala Beauty Clinic stosujemy dwie metody przeszczepu: Strip (FUT – Follicular Unit Transplantation) i FUE (Follicular Unit Extraction). Pierwsza z nich cieszy się niesłabnącą popularnością. Ostatnio również druga, nieustannie ulepszana, zyskuje zwolenników. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć dziś ten temat. W dużym skrócie, Strip polega na wycięciu kawałka skóry z boku lub z tyłu głowy. Następnie wycinek dzielony jest na jednostki cebulowe zawierające jeden, dwa lub trzy, czasami cztery włosy (tak tworzy się mikroprzeszczep). Te z kolei zostają przeszczepione w uprzednio przygotowane miejsce biorcze. Natomiast w czasie zabiegu wykonywanego metodą FUE mieszki włosowe (zawierające od jednego do czterech włosów) są pobierane pojedynczo przez oddzielenie od tkanki, a później sprawdzane pod mikroskopem. Tylko zdrowe i nieuszkodzone zostają przeszczepione, co niestety wpływa niekorzystnie na ich ilość.

O powodzeniu przeszczepu metodą FUE decyduje wiele czynników: doświadczenie lekarza, technika pobrania, jakość przeszczepu, odpowiednie narzędzia. Mamy zaszczyt poinformować, że Piotr Turkowski wziął ostatnio udział w szkoleniu zorganizowanym przez dra Jeana Devroye’a – światowej sławy specjalisty transplantacji włosów. Dr Devroye od wielu lat pracuje nad ulepszeniem techniki FUE. Jego innowacyjne narzędzie umożliwia precyzyjne pobranie większej liczby graftów, o jakości zbliżonej do tych przeszczepianych metodą Strip. To z kolei wpływa w znaczący sposób na wzrost włosów i efekt końcowy transplantacji. Mandala Beauty Clinic, jako pierwsza w Polsce klinika, posiada narzędzie dr Devroye'a oraz przeszkolony przez niego zespół. Dzięki temu możemy zagwarantować naszym pacjentom nie tylko opiekę doświadczonych specjalistów, lecz także najnowsze na rynku narzędzia i techniki przeszczepu włosów. Zgodnie z naszą filozofią działania, uczymy się od najlepszych!

Każda z metod ma swoje wady i zalety. O wyborze najodpowiedniejszej w danym przypadku decyduje specjalista transplantacji włosów w czasie konsultacji z pacjentem. Technika FUE ogranicza ingerencję chirurgiczną do minimum. Dlatego jest polecana przede wszystkim osobom niewymagającym dużej ilości przeszczepów oraz takim, którym ze względu na fryzurę (krótkostrzyżone włosy), zależy na szybkim efekcie. To również dobre rozwianie w przypadku niewystarczająco dużej powierzchni dawczej. Włosy można bowiem pobrać również z innych miejsc na ciele. Poza tym FUE często stanowi uzupełnienie zabiegu Strip, gdyż umożliwia przykrycie pozostałej po nim blizny. Oba typy zabiegów są przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych. Przy czym po FUE rekonwalescencja przebiega szybciej.

lek. med. Piotr Turkowski podczas szkoleniowego zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE u dra Jeana Devroye’a.

25


PA RT N E R Z Y M A N DA LI

Z miłości do uśmiechu Jak w Pana ocenie może wyglądać lepsza opieka nad pacjentem? Dla mnie to przede wszystkim to odpowiedzialność za zdrowie pacjenta. Spora ich część to osoby, które już „gdzieś i kiedyś” miały wykonane leczenie stomatologiczne, ale zdecydowały się u nas kontynuować swoją „przygodę” z dentystą. I od tego momentu to właśnie my bierzemy na siebie odpowiedzialność za ich zdrowie. Precyzyjnie staramy się diagnozować i likwidować ogniska zapalne znajdujące się w jamie ustnej. Traktujemy to zadanie poważnie, a więc współpracujemy z wysokiej klasy specjalistami stomatologii, ale też innych dziedzin medycyny. Obecnie trwa budowa CANDEO i właśnie tam planujemy dalsze rozszerzenie naszych działań m.in. z dermatologami, laryngologami... Stomatolog – ten zawód nie budzi zwykle przyjemnych skojarzeń. My musimy szczerze przyznać, że rozmowa z prof. Wiesławem Hędzelkiem, założycielem Kliniki CANDEO, wywołała u nas szczery uśmiech, uspokojenie i zmieniła nasze – być może stereotypowe – myślenie. Część tej rozmowy przedstawiamy poniżej. Jakie były założenia u podstaw powstawania CANDEO? Korzenie sięgają profesji mojego ojca, także dentysty. Sama klinika powstała w 2005 roku i zmieniała swój kształt przez kolejne lata, wzrost zatrudnienia i unowocześnianie sprzętu. Działo się tak, gdyż podczas mojej długiej drogi zawodowej wielokrotnie obserwowałem problem braku pełnego oglądu pacjenta. Nie tylko pod względem stomatologicznym, lecz także zrozumienia jego potrzeb. Powoli taki trend pojawiał się w medycynie, niestety nie w stomatologii. Postanowiłem zatem zrealizować mój pomysł, tworząc nowe CANDEO. Obecne już działa szeroko, ale nowe będzie jeszcze bardziej innowacyjne m.in. pod względem opieki nad pacjentem. Zamierzamy przede wszystkim organizować kompleksowe leczenie stomatologiczne, chcemy prowadzić szkolenia, badania naukowe, a także poszukiwać nowych metod terapii.

26

Dermatolog u dentysty? Oczywiście, proszę się nie dziwić. Holistyczne spojrzenie na każde schorzenie to najlepsze, co możemy obecnie zapewnić pacjentowi. Znane są badania (a sam prowadziłem obserwacje tego typu) o połączeniach pozornie odległych schorzeń. Na przykład wiemy, iż można łączyć ogniska zapalne w zębach z problemami kardiochirurgicznymi i nie tylko. Moja specjalizacja ma też ogromny wpływ na psychikę pacjenta, szczególnie kobiet, które mogą cierpieć na stany depresyjne z powodu źle wykonanych uzupełnień protetycznych. Dlatego do wspólnego działania zaprosiłem też psychologów. To właśnie z implantami CANDEO jest często kojarzone. Zgadza się, gdyż implanty są najlepszym rozwiązaniem uzupełniania brakujących zębów, a my chcemy zdecydowanie poprawiać jakość życia pacjentów. Tak naprawdę głównym celem jest wyleczyć chore zęby, jamę ustną i zrekonstruować braki zębów. Myślimy nie tylko o obecnej chwili, ale o tym, co będzie za 10 – 15 lat. Samą decyzję dotyczącą rodzaju uzupełnienia podejmujemy wspólnie z pacjentem. Oczywiście wspieramy go w pełni naszą wiedzą i doświadczeniem.


PA RT N E R Z Y M A N DA LI Dlaczego zęby są tak ważne? Są nam potrzebne przez całe życie. Ich zły stan może mieć wpływ na nasz organizm. I jak wspomniałem, rzutują również na codzienne samopoczucie, samoocenę i pewność siebie. W lustrze chcemy widzieć piękne zęby. W języku polskim mamy powiedzenie „hollywoodzki uśmiech.” A jak ten uśmiech ma się w Polsce? Coraz lepiej! Młodzi ludzie chętniej i śmielej myślą o zdrowiu i wyglądzie. To dobrze. Jedno wpływa na drugie, każdy przecież chce mieć zadbane, czyli zdrowe, zęby. Wiele jest jednak do zrobienia. Pamiętam reklamy, które widziałem w Szwecji jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Miały bardzo edukacyjny przekaz, nie mówiły o produkcie A czy B, tylko o ogólnej wadze dbania o jamę ustną. Temat zupełnie inaczej wygląda w naszych mediach. „Na Zachodzie” podstawowym sprzętem w dbaniu o zęby jest szczoteczka, nitka dentystyczna, płyn do płukania oraz irygator. Są to nawyki przekazywane już małym dzieciom, a czym skorupka nasiąknie... W Polsce np. irygatory są już na rynku od dawna, ale nadal mało popularne. Uważam zatem, że jest możliwe, a nawet konieczne, dalsze szerzenie edukacji dotyczącej profilaktyki chorób jamy ustnej i zębów. Co jest największą innowacją w świecie stomatologii? W protetyce istnieją imponujące możliwości projektowania uzupełnień protetycznych, zwłaszcza tych na implantach. Obecnie porównałbym to do modelowania, rzeźbienia. Są możliwości „projektowania uśmiechu”, próbujące udoskonalić dany układ zębów pacjenta. W CANDEO gabinet, w którym opracowuje się ten nowy uśmiech, wygląda jak studio fotograficzne. Są tam aparaty fotograficzne, komputery, ekrany... W świecie powoli ruszają projekty protez wykonywanych za pomocą drukarek 3D, idealnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb anatomicznych pacjenta. Niesamowite technologie, szybki rozwój… Do dentysty powinniśmy chodzić często i z uśmiechem! Dlaczego się boimy? Decydują o tym trzy czynniki: ból, zapach i dźwięk. Na pierwszy mamy leki znieczulające, chociaż sama świadomość bólu bywa dla pacjenta niekomfortowa. Zapach

używanych substancji jest obecnie coraz lepszy, bardziej przyjazny i mniej odrzucający. Trwają prace nad dźwiękiem. Wierzę, że wiele może zmienić tu edukacja i nawyk. Prowadzi Pan też działalność naukową. Wielokrotnie mówiono o mnie „człowiek zapracowany, ale szczęśliwy”. Lubię to określenie, jest trafne. Dzięki wyjazdom na konferencje miałem okazję przyjrzeć się działaniom oraz problemom w stomatologii w różnych zakątkach świata. Teraz rozbudowuję CANDEO zgodnie z naszą filozofią holistycznej opieki nad pacjentem. Przyznaję, że mój zawód nie jest łatwy, ale daje mi nadal dużo satysfakcji. Co w kwestii higieny zębów uważa Pan za ważne do poprawy? Czy coś Pana szczególnie niepokoi? Tak! I zaskoczę czytelników, ale chodzi o najmłodszych pacjentów. Największym problemem wśród dzieci są zęby trzonowe. Przednie: zadbane, białe, wyszczotkowane, te z tyłu niestety niedopilnowane, z początkiem próchnicy. To dla mnie nie do pomyślenia w tych czasach, ale niestety tak jest. Myślimy o zębach bardzo powierzchownie. Stąd od wielu lat prowadzimy akcje profilaktyczne w przedszkolach w Poznaniu i okolicznych miejscowościach. Edukujemy i zachęcamy do wizyt u stomatologa od najmłodszych lat. Dziękujemy za inspirującą rozmowę. Życzymy sukcesów!

Centrum Stomatologii CANDEO to firma rodzinna, a obecnie już trzecie pokolenie mężczyzn z rodziny Hędzelek zajmujących się branżą stomatologiczną. Podobna filozfia, holistyczne spojrzenie na zdrowie i potrzeby pacjenta sprawiły, iż w 2017 roku CANDEO dołączyło do grona partnerów Mandala Beauty Clinic. Zapytaj o wyjątkową ofertę dostępną tylko dla pacjentów obu klinik. www. candeo.pl

27


M A N DA L A P OLE CA

Męskie sprawy - urologia estetyczna Czym zajmuje się urologia estetyczna? Co ją odróżnia od zwykłej chirurgii urologicznej? Kluczową kwestią jest cel zabiegu. W przypadku urologii estetycznej nie jest to operacyjne leczenie schorzeń nerek i dróg moczowych, ale przede wszystkim korekcja wyglądu męskich narządów płciowych. Większość mężczyzn przyzna bowiem, że wpływa on na ich samopoczucie, pewność siebie oraz relacje intymne.

28


M A N DA L A P OLE CA

29


M A N DA L A P OLE CA

30


M A N DA L A P OLE CA

Dla kogo? Pacjentami chirurgów specjalizujących się w urologii estetycznej są panowie, którzy pragną pozbyć się kompleksów, poprawić jakość swojego życia, również seksualnego, a także ci, którzy cierpią na różnego rodzaju defekty narządów płciowych spowodowane chorobą, wypadkiem, interwencją chirurgiczną czy wadą wrodzoną. Do najczęstszych problemów, z którymi zgłaszają się do gabinetów chirurgii plastycznej, należą: niezadowalający rozmiar i wygląd prącia oraz chęć poddania się zabiegowi obrzezania.

Obrzezanie Obrzezanie, czyli usunięcie napletka, jest przede wszystkim kojarzone z rytuałem religijnym. Jednak w klinikach chirurgii plastycznej wykonuje się je przede wszystkim ze względów medycznych oraz higienicznych, w ciężkich przypadkach stulejki lub powtarzających się zakażeń żołędzi. Coraz więcej mężczyzn poddaje się temu zabiegowi w celu poprawy wyglądu prącia oraz intensyfikacji doznań erotycznych. Obrzezanie trwa ok. 30 minut i może być wykonane z użyciem znieczulenia miejscowego lub dożylnego. W jego trakcie chirurg zgodnie z życzeniem pacjenta wycina cały napletek lub tylko jego część. Okres rekonwalescencji wynosi około 4 tygodni.

Powiększenie penisa W celu powiększenia penisa najczęściej wykonuje się procedury medycyny estetycznej z wykorzystaniem wypełniaczy. Do powszechnie stosowanych należy kwas hialuronowy, który wstrzykuje się miejscowo w czasie krótkiego, bezbolesnego zabiegu. Umożliwia on powiększenie obwodu prącia o 2-5 cm i wydłużenie o 1-3 cm. Zabieg jest skuteczny, mało inwazyjny, ale efekty nie utrzymują się na stałe, należy więc go powtarzać co jakiś czas. Alternatywą może być autoprzeszczep tkanki tłuszczowej, która wedle najnowszych badań stanowi nie tylko materiał autologiczny, biokompatybilny, nietoksyczny, a więc bezpieczny dla pacjenta, lecz także bogate źródło

komórek macierzystych o właściwościach regeneracyjnych. Nie bez znaczenia jest jednak technika pobrania i podania w miejsce biorcze. W Mandala Beauty Clinic tłuszcz odsysamy podczas zabiegu liposukcji ultradźwiękowej Vaser Lipo Hi Definition 3 & 4D, której zalety już wielokrotnie opisywaliśmy w Mandala Review. Niektórzy pacjenci decydują się także na operacyjne wydłużenie prącia. Jest to jednak zabieg bardziej inwazyjny, wymagający znieczulenia ogólnego, hospitalizacji i kilku tygodni rekonwalescencji. Jak każda operacja wiąże się też z ryzykiem powikłań.

Plastyka penisa Poza powiększeniem penis może wymagać również innych zabiegów, które wpłyną na poprawę jakości codziennego życia oraz zdrowia. Do takich zabiegów należy plastyka napletka wymagana przy występowaniu stulejki. Stulejka kojarzy się głównie z wiekiem niemowlęcym, jednak wtedy często bywa bagatelizowana. W dorosłym życiu może natomiast uniemożliwiać współżycie seksualne oraz prowadzić do występowania dolegliwości bólowych w czasie erekcji. Nie należy więc zwlekać z wizytą u specjalisty, mimo wstydu i lęku. Zabieg plastyki napletka trwa tylko 30 minut i nie wymaga hospitalizacji. Lekarz rozcina skórę, a następie zszywa ją w odpowiedni sposób, poszerzając napletek. Okres rekonwalescencji trwa ok. 4 tygodni. Do innych popularnych zabiegów należy: wydłużenie wędzidełka napletka, operacyjne leczenie skrzywienia prącia, plastyka worka mosznowego, a także protezy prącia i jąder, zazwyczaj wykonywane u osób po amputacjach, wypadkach, urazach lub cierpiących na wady wrodzone zewnętrznych narządów płciowych. W takich przypadkach urologia estetyczna jest ściśle powiązana z chirurgią plastyczną rekonstrukcyjną, która nie tyle poprawia, co przywraca naturalny wygląd, a tym samym pozwala pacjentom wieść normalne życie.

31


G O Ś CI E M A N DA LI

Zhanna Dijkstra – health coach, raw food chef. Prowadzi terapię online, jej misją jest pomoc w odnalezieniu harmonii wśród otaczającego nas świata celów i deadlinów. Doradza kobietom i mężczyznom z całego świata, jak stać się zdrowszą, szczęśliwszą wersją samych siebie poprzez prawidłowe odżywianie, ruch oraz odpowiednie nastawienie.

Spotkanie z health & wellbeing coachem – Zhanna Dijkstra 32


G O Ś CI E M A N DA LI Naszym mottem jest równowaga między ciałem a duchem, a także holistyczne podejście do problemów pacjentów. Dlatego bardzo się ucieszyliśmy ze spotkania z health & wellbeing coachem. Zhanna Dijkstra wyznaje podobne wartości i na co dzień pomaga swoim klientom znaleźć ten balans. Health & wellness coach nie jest najpopularniejszą profesją w naszym kraju. Czym dokładnie się zajmujesz? Ten zawód jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, w Europie mniej, ale powoli się to zmienia. Health coach to wykwalifikowany doradca, który pomaga swoim klientom w transformacji stylu życia, aby mogli cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. W skrócie to trener personalny, fitness, doradca żywieniowy, partner zewnętrzny – wszystko w jednym. Według badań, aż 80% ludzi potrzebuje właśnie takiego wsparcia, aby móc dokonać trwałych zmian w swoim życiu. Pomagam moim klientom wyznaczyć cele i je realizować, rozwiewam wątpliwości dotyczące odżywiania, doradzam w kwestii ćwiczeń, nawyków i stylu życia, tak aby znowu mogli się nim cieszyć. Moje programy coachingowe odpowiadają na potrzeby ciała, umysłu i ducha. Uwzględniam w nich różne aspekty, dotyczące żywienia, ruchu, samopoczucia psychicznego, czy wiary w siebie. Tylko takie holistyczne podejście gwarantuje sukces. Dlaczego ludzie potrzebują Twojej pomocy? Dokonywanie zmian jest ciężkie, a zmian, które będą długotrwałe, jeszcze cięższe. Jeżeli kiedykolwiek chcieliście rzucić kawę lub cukier albo schudnąć czy ćwiczyć regularnie, wiecie, jak łatwo jest zacząć z najlepszymi intencjami w poniedziałek, tylko po to, by porzucić plan pod koniec tygodnia. Większość moich klientów musi na co dzień pogodzić pracę w stresie, życie rodzinne i inne obowiązki. Często chcą zmian w swoim życiu, ale mają za mało czasu, żeby wiedzieć, co zrobić, w jaki sposób i jak zacząć. Do tego zewsząd dostają mnóstwo informacji, które są sprzeczne lub mylące. Dzięki współpracy z health coachem mogą od razu zacząć działać według specjalnie dla nich przygotowanego planu, dostosowanego do ich trybu życia, potrzeb

i pragnień. Wszystko polega na podejmowaniu codziennie drobnych kroków, które z czasem staną się stałymi nawykami, i to bez zbędnych wyrzeczeń, diet czy poświęcania temu zbyt dużej ilości czasu. Ale to też podejmowanie właściwych kroków, we właściwym porządku, z odpowiednim wsparciem. Właśnie to profesjonalne wsparcie jest bardzo ważne, zwłaszcza w trudnych momentach. Ludzie, którzy przychodzą do mnie po pomoc, czują się źle, są zmęczeni, chcą odzyskać kontrolę nad swoim życiem i zdrowiem. Próbowali już różnych rzeczy, ale nie działały. Dzięki współpracy ze mną w końcu mogą uzyskać długotrwałe efekty. Większość z nich to pracownicy korporacji. Z jakimi problemami się zmagają? Świat korporacji znam bardzo dobrze. Spędziłam w nim ponad 10 lat, zanim całkowicie się wypaliłam. To doświadczenie otworzyło mi oczy i zmieniło na zawsze moje spojrzenie na zdrowie i wellbeing. Patrząc wstecz, myślę, że mogłabym zapobiec mojemu wypaleniu, zmieniając styl życia. Wtedy nie znałam jednak innego, lepszego. Obserwowałam też moich kolegów z pracy, którzy tak jak ja zmagali się ze stresem, bezsennością, zaburzeniami odżywiania, problemami z wagą, cerą, wypaleniem zawodowym. Zajmuję się tą grupą osób, bo dokładnie wiem, przez co przechodzą. Opowiedz proszę więcej o health coachingu. Jak to działa? Moje programy coachingowe są w 100% dostosowane do potrzeb każdego klienta. Zazwyczaj pracujemy 1–6 miesięcy w zależności od wyznaczonego celu i indywidualnej sytuacji. Zaczynamy od sesji na Skypie, w czasie której potencjalny klient ma okazję przedyskutować swoje problemy, zadać pytania dotyczące moich metod i programu. To dobry sposób na sprawdzenie, czy health coaching jest dla niego dobry i czy możemy pracować razem. Następnie decydujemy o długości programu i wyznaczamy cele, które chcemy osiągnąć. Są one dostosowane do stylu i trybu życia klienta. Na początku spotykamy się na sesji raz na dwa tygodnie, rozmawiamy o postępach i omawiamy kolejne kroki.

33


G O Ś CI E M A N DA LI Pomiędzy tymi sesjami jesteśmy w kontakcie mailowym, także klient może liczyć na stałe wsparcie. Nigdy nie zostaje sam. Mieszkasz w Holandii. Czy udzielasz rad ludziom, którzy mieszkają poza jej granicami, na przykład w Polsce? Oczywiście! Pracuję z klientami z całego świata dzięki magii Skype’a. Większość z nich to kadra kierownicza korporacji, więc taka forma jest idealna, bo umożliwia kontakt z pracy, domu, a nawet w czasie podroży biznesowej. Jesteś nie tylko coachem, lecz także raw food chefem. Co to oznacza? Raw food (z ang. surowe jedzenie) to dieta, oparta tylko lub w większości na żywności nieprzetworzonej, niegotowanej, w jej naturalnej formie. Jadłospis bazuje na produktach roślinnych, wegańskich, z wyłączeniem produktów pochodzenia pszczelego, takich jak miód i pyłek, które zawierają ważne składniki odżywcze i wykazują właściwości lecznicze. Raw food oznacza, że żywność w trakcie obróbki nie jest podgrzewana powyżej 42ºC, dzięki czemu zachowuje wartości odżywcze, minerały, witaminy. Większość ludzi myśli, że raw food to tylko sałatki, ale to dużo więcej. Właściwie wszystkie potrawy można przygotować w wersji raw. Czy według Ciebie to najlepsza dieta dla nas? I tak, i nie. We współczesnym świecie pełnym przetworzonej żywności, powinniśmy zadbać, aby w naszym jadłospisie znalazły się produkty raw: świeże warzywa, owoce, orzechy, nasiona. Ale bycie na całkowitej diecie wegańskiej raw food nie jest dla wszystkich. Jakie jest Twoje ulubione danie? Zdradzisz nam przepis?:) Trudno wybrać tylko jedno danie. Uwielbiam czekoladę i tworzę przepisy, dzięki którym jest nie tylko smaczna, lecz także pełna składników odżywczych, wpływających korzystnie na nasz nastrój, umysł i dodających energii. Można ją spożywać bez wyrzutów sumienia. Mój ulubiony deser to cudowny mus czekoladowy z awokado, którego przygotowanie zajmuje jedynie 5 minut! Jest intensywny w smaku, ale ma delikatną konsystencję. Często serwuję go na przyjęciach, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zawsze jest hitem. Parę łyżek wystarczy, by zaspokoić podniebienie. Jest to deser roślinny, raw, odpowiedni dla każdej diety.

34

Składniki: 1 duże dojrzałe awokado ¼ kubka miodu / syropu klonowego / syropu z agawy lub stewia dla smaku (kilka kropli) ¼ kubka surowego kakao (lub mieszanki kakao i karobu) ¼ łyżeczki esencji waniliowej ½ łyżeczki octu balsamicznego szczypta soli Przygotowanie: Wszystkie składniki zblenduj na gładką masę. Spróbuj i w razie potrzeby dodaj więcej słodzika i/lub kakao. Przełóż do miseczek, a następnie włóż do lodówki na przynajmniej dwie godziny. Przed podaniem posyp kakao, udekoruj malinami lub innymi owocami oraz wiórkami kokosowymi. Więcej moich przepisów znajdziecie w darmowym e-booku Supercharged Breakfasts: www. zhannadijkstra.com Ale przygotowujesz nie tylko potrawy, lecz także naturalne kosmetyki. Jak to się zaczęło? Stworzyłam własną, całkowicie naturalną markę do pielęgnacji skóry Naked Skin Botanical Skinfood, ponieważ nie mogłam znaleźć produktów, które by nie podrażniały mojej wrażliwej cery. W tym czasie zgłębiałam tajniki ziołolecznictwa. Zafascynowała mnie moc lecznicza roślin, zwłaszcza olejków eterycznych, które dodatkowo mają działanie aromaterapeutyczne. Powiązałam to z moją wiedzą na temat holistycznego odżywiania i ten sposób narodziła się marka. A co sądzisz o zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej? Uważam, że to wspaniałe, że mamy wolny wybór i że takie procedury są dostępne. Jednym mogą pomóc w odzyskaniu pewności siebie, dla innych, np. chorych na raka, mogą stanowić początek nowego życia. Należy jednak pamiętać, że te procedury to tylko pierwszy krok. Pozwalają uzyskać szybkie efekty, ale trzeba zmienić styl życia, odżywiania, myślenia, aby je utrzymać na dłużej. Dziękujemy za rozmowę.PA RTNER Z Y W YDA NI A ATELIER STUDIO FRYZUR ul. Piątkowska 112C Poznań FB: Atelier Studio Fryzur

KLUB KOBIET PRZEDSIĘBIORCZYCH ul. Gołębia 3/4 Poznań www.klubkp.pl

BEAUTY PRESTIGE os. Stefana Batorego 36 Poznań www.beautyprestige.pl

KOBRA PROFESJONALNY BRAFITTING Osiedle Poziomkowe 8F/U3, Suchy Las www.ko-bra.pl

CANDEO / CANDEO Bis ul. Bednarska 6 ul. Milczańska 48B Poznań www.candeo.pl

MAGGYS os. Wichrowe Wzgórze 28f Poznań www.facebook.com/pg/Salon-Maggy-S

CHIROMED ul. Obornicka 8a Suchy Las, Jelonek www.chiromed.pl

MASAY STUDIO ul. Czarna Rola 35 Poznań www.masay.pl

CITY PARK HOTEL & RESIDENCE ul. Wyspiańskiego 26a Poznań www.cityparkhotel.pl

NIKU FITNESS ul. Piątkowska 200 Poznań www.niku.pl

CZESANKA ul. Dolna Wilda 87 Poznań www.czesanka.com

NIKU REHAB ul. Piątkowska 200 Poznań www.niku.pl

GOŚCINIEC SUCHOLEWSKI ul. Sucholeska 6 Suchy Las www.gosciniec-sucholeski.com.pl

STUDIO 35 KAROL ABRAMEK ul. Czarna Rola 35 Poznań www.czarnarola.pl

HOTEL ROYAL ul. Św. Marcin 71 Poznań www.hotel-royal.com.pl

GABINET REHABILITACJI I TERAPII MANUALNEJ AGNIESZKA ŚWIERCZAK ul. Jana Pawła II 26 Poznań www.osteopatia-zdrowie.pl

IDEA FIT & SPA ul. Włodzimierza Majakowskiego 349 Antoninek www.instytutideafitspa.pl

YASUMI INSTYTUT ZDROWIA I URODY ul. Obornicka 8 Suchy Las, Jelonek www.suchylas.yasumi.pl

WYDAWCA I REDAKCJA MANDALA BEAUTY CLINIC ul. Chwiałkowskiego 28/7, 61-553 Poznań /+48 61 833 08 81 / klinika@mandalaclinic.com/ www.mandalaclinic.com


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.