Mandala Review nr 3

Page 1

CZERWIEC 2015

www.mandalaclinic.com

MANDALA REVIEW

PISZEMY O HARMONII CIAŁA I DUCHA

W trzecim numerze

Lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza, gdy zauważymy niepokojące symptomy. Najlepiej udać się do specjalisty chirurgii odtwórczej włosów. Ustali on przyczynę Fryzura od wieków stanowi ważny element problemu i zaordynuje odpowiednią kurację. wizerunku człowieka. Dawniej wskazywała Czasami wystarczy dieta bogata w składniki m.in. na pozycję społeczną, dziś wyraża osoodżywcze, zwłaszcza witaminy. Ich źródłem bowość, styl, a nawet światopogląd. Dlatego są na przykład produkty zaliczane do „superzależy nam by były w świetnym stanie. food”. Jeżeli to nie pomoże, można sięgnąć Z kolei zła kondycja włosów oraz ich wypada- po leki farmaceutyczne lub zabiegi medynie mogą świadczyć o poważnych problemach cyny estetycznej. W tym numerze opiszemy zdrowotnych. te najskuteczniejsze, a także przedstawimy

sylwetki osób, które przeszły transplantacje włosów. Dzięki współcześnie stosowanym metodom przeszczepu można uzyskać naprawdę naturalne efekty. Porozmawiamy również z fryzjerami, którzy nie tylko dbają o piękne fryzury, ale zazwyczaj jako pierwsi zwracają uwagę na problemy włosów lub skóry głowy. Przedstawimy poznańskie salony współpracujące z Mandala Beauty Clinic. Razem zadbamy o Wasze włosy i dobre samopoczucie.


2

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / CZERWIEC 2015

T EM AT W Y DA N I A

Fryzura a kultura Włosy to nie tylko ochrona naszej głowy: uważane są za symbol siły fizycznej i erotyzmu – mówi dr Samir Ibrahim, specjalista transplantacji włosów w Mandala Beauty Clinic. Nic dziwnego, że od wieków poświęcamy im naprawdę sporo uwagi. Włosy, które mówią Co kraj, to obyczaj, także w kwestii włosów! W starożytnym Egipcie peruki stanowiły ważny system komunikacji: zdobna i bogata peruka na ogolonej głowie świadczyła o statusie społecznym (żołnierze jako hełmów używali usztywnianych peruk!). Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja w starożytnym Babilonie, gdzie mężczyźni pieczołowicie zapuszczali zarówno włosy na głowie, jak i brody. Grecki i rzymski przepych fryzur kobiecych do tej pory możemy podziwiać dzięki antycznym rzeźbom i malowidłom. Dla pozyskania modnych blond refleksów najbogatsze z pań stosowały sproszkowane złoto... Dziś fryzjerzy stali się nieodłącznymi pomocnikami w kreowaniu stylu i modowych trendów. Odkrywcy Do przełomowych w świecie fryzjerskim momentów należy zaliczyć wynalezienie farby do włosów. W 1907 roku francuski chemik Eugène Schueller stworzył innowacyjną substancję do koloryzacji. Swoje produkty sprzedawał we własnej, znanej nam do dziś firmie L‘Oréal. Parę lat później rozpętała się filmowa gorączka, a wraz z Hollywood nastał czas gwiazd i modnych stylizacji – Schueller nie mógł trafić lepiej. Warto wspomnieć historię ondulacji (fr. onde znaczy fala). Pod koniec XIX wieku francuski fryzjer Marcel Grateau wynalazł rodzaj żelazka do układania włosów. Loki nawijane na rozgrzane, metalowe pręty utrzymywały swoją linię przez 5 tygodni.

Jego narzędzie szybko opatentowano w Stanach Zjednoczonych, co otworzyło furtkę do tak popularnych falowanych fryzur lat 20. XX wieku. Trend na trwałe loki wykorzystał Karl Nessler (Charles Nestlé). To on zaproponował pierwszą „trwałą” za pomocą środków chemicznych i wałków podłączonych do prądu. Fryzjer gwiazd i królów Z tych wynalazków pełnymi garściami czerpał słynny Monsieur Antoine – Antoni Cierplikowski, fryzjer z Sieradza! Zachęcony praktykami fryzjerskimi w Łodzi wyjechał do Paryża, gdzie założył pierwszy salon w 1910 roku. Bardzo szybko otworzył kolejne także w Nowym Jorku, Londynie i Warszawie. Dla aktorki Ève Lavallière wymyślił fryzurę „chłopczycy”, która szybko zdobyła serca kobiet. Czesał m.in. Josephine Baker, Édith Piaf, Brigitte Bardot. Nadzorował także stylizację na dworze angielskim podczas koronacji Jerzego VI. Wykreował niejeden wizerunek, a klientki kochały go za wyczucie i indywidualne podejście. Przede wszystkim: styl! Fryzury gwiazd stają się kanonami i dyktują trendy na całym świecie: Marilyn Monroe rozpropagowała kolor blond, w latach 70. XX wieku kobiety wywijały kosmyki na wzór Farrah Fawcett (jednej z „Aniołków Charliego“), hitem lat 90. były uniesione u nasady włosy serialowej Rachel z „Przyjaciół”. Dziś nie szokują nas już kobiety z ogolonymi głowami (jak wcześniej Sinead O’Connor czy Demi Moore), chociaż fryzury lub nakrycia głowy Lady Gagi nadal budzą emocje. Od niedawna nawet panowie poświęcają im sporo czasu. Wydaje się, że widzieliśmy już wszystko, ale z pewnością jeszcze wiele przed nami.


3

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / CZERWIEC 2015

T EM AT W Y DA N I A

Naturalnie, witaminy Twoje włosy odzwierciedlają ogólny stan zdrowia. Jeśli organizm nie otrzymał odpowiednich substancji, potrafi pokazać to „na zewnątrz”. Dbając o włosy, pomyśl szczególnie o poniższych witaminach:

A

– konieczna dla prawidłowego   metabolizmu komórek naskórka, także dla zdrowia skóry głowy. Ma wpływ na funkcjonowanie mieszków włosowych. Na jej niedobór mogą wskazywać suche, łamliwe włosy lub łupież. Źródło: produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso (zwłaszcza wątróbka), masło, sery, jaja.

B

– witaminy z tej grupy to składniki   niezbędne do utrzymania kondycji włosów w optymalnej formie. Warto wymienić przede wszystkim witaminę B5 odpowiedzialną za porost i pigmentację włosów oraz B7, której niedobór powoduje ich zszarzenie i przetłuszczanie się, a nawet wypadanie. Źródło: wątróbka, żółtka jaj, orzeszki ziemne i włoskie, brązowy ryż, szpinak, pomidory.

Przepis na domową płukankę z łopianu: Zebrany korzeń łopianu rozdrobnij i odmierz około dwie łyżki. Zalej 0,5 l ciepłej wody i zagotuj. Wystudź i przecedź płukankę. Płucz umyte włosy, lekko wmasowując preparat w skórę. Włosów nie potrzeba ponownie spłukiwać wodą.

C

– bierze udział w wielu procesach   syntezy związków chemicznych, przeciwdziała infekcjom, wzmacnia odporność, sprzyja gojeniu się ran... Jej brak ma duży wpływ na osłabienie organizmu, a tym samym na osłabienie włosów. Źródło: natka pietruszki, kiszona kapusta, owoce cytrusowe, czarna porzeczka, truskawki.

E

– odpowiada za dostawy związków   odżywczych do komórek. Dzięki niej włosy są gładkie i jedwabiste, dlatego często jest składnikiem odżywek, szamponów czy maseczek. Źródło: oleje roślinne, kiełki pszenicy, pieczywo razowe, jaja, masło.

...i zioła! Nadchodzi lato, a to oznacza, że naturalne bogactwo roślin wyrasta w zasięgu naszych rąk. Oto rośliny, których nie doceniamy, a które nasze włosy pokochają. ŁOPIAN – a dokładniej jego korzeń, to skuteczny środek m.in. do walki z łupieżem. Włosy myje się sporządzonym odwarem. SKRZYP POLNY – wywar z tej rośliny służy do płukania włosów. Neutralizuje przetłuszczanie się skóry, działa przeciwzapalnie, zawiera mikroelementy m.in. krzem. POKRZYWA – coraz bardziej doceniana jako skarbnica witamin (K, C ,B) i mikroelementów (krzemu, magnezu, żelaza). Doskonały składnik codziennej pielęgnacji włosów.


4

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / CZERWIEC 2015

M ETA M OR FO Z Y

Nie taki przeszczep straszny... Włosy nie pełnią najważniejszej funkcji w ludzkim organizmie, ale stanowią bardzo istotny element naszego „ja”. Fryzura wyraża osobowość, charakter, styl. Piękne, a przede wszystkim zdrowe i zadbane, włosy podnoszą naszą atrakcyjność. Dlatego warto o nie dbać i nie zwlekać z leczeniem, gdy zaczynają wypadać. Przyczyn łysienia jest wiele, podobnie jak metod leczenia. Należą do nich m.in. środki farmakologiczne (zawierające finasteryd dla mężczyzn lub minoksydyl – zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet) oraz nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej: karboksyterapia czy mezoterapia. Stopień ich skuteczności zależy jednak od stadium zaawansowania łysienia. Niestety, w wielu wypadkach pomóc może wyłącznie transplantacja włosów.

Łysienie w spadku

Inne przyczyny łysienia Łysienie może być spowodowane innymi dolegliwościami takimi jak zła dieta, anemia, problemy z tarczycą, niewłaściwe fryzury (mocno upięte włosy), stres i inne zaburzenia na tle psychicznym, choroby skóry głowy (łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, łupież). Nieraz bywa efektem ubocznym urazów, zabiegów chirurgicznych, stosowania leków, a także chemioterapii (zmiany odwracalne) lub radioterapii (w tym przypadku przeszczep może być jedyną nadzieją na odzyskanie włosów).

Najczęstszą przyczyną wzmożonego wypadania włosów jest łysienie androgenowe – choroba o podłożu genetycznym. Ponieważ dotyka głównie mężczyzn (około 80% chorych) jest również nazywana łysieniem typu męskiego. Winę u mężczyzn ponosi dihydrotestosteron (DHT). Nadwrażliwość na tę aktywną formę testosteronu powoduje kurczenie mieszków włosowych, a co za tym idzie osłabienie włosa i jego obumieranie. To jednak nie znaczy, że na łysienie nie cierpią także kobiety (fot. 1). U nich często pojawia się ono w następstwie zmian hormonalnych związanych z ciążą, chorobami jajników, guzami, menopauzą czy histerektomią. Kolejnym mitem jest wiązanie łysienia z dojrzałym wiekiem. Wśród pacjentów naszej kliniki są już dwudziestolatkowie. U mężczyzn proces łysienia androgenowego zaczyna się od czoła (fot. 2), natomiast u kobiet od przerzedzania się włosów w okolicy przedziałka.

Fot. 2 Mężczyzna lat 28, łysienie androgenowe, 1 zabieg (3000 przeszczepów) metodą Strip.

Fot.1 Kobieta lat 42, łysienie androgenowe, 2 zabiegi (2500 i 1500 przeszczepów) metodą Strip.

U naszej pacjentki (fot. 3) wystarczył tylko jeden zabieg, aby zniwelować negatywne skutki terapii antynowotworowej. Dzięki temu młoda kobieta mogła znów nie tylko cieszyć się zdrowiem, ale i atrakcyjnym wyglądem, co z pewnością ułatwiło jej powrót do normalnego życia po chorobie. Niezależnie od tego, czy łysienie jest dolegliwością przejściową, czy stanem trwałym, to należy je skonsultować z odpowiednim lekarzem (najlepiej specjalistą chirurgii odtwórczej włosów) lub trychologiem (zajmującym się problemami skóry głowy


5

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / CZERWIEC 2015

M ETA MOR FOZ Y

i włosów). Warto tu zaznaczyć, że udając się do lekarza wykonującego przeszczepy, nie jesteśmy od razu skazani na zabieg. Leczenie można zacząć od terapii mało inwazyjnych i farmakologicznych. Jeżeli jednak transplantacja okaże się konieczna, mamy wybór między dwoma głównymi metodami.

Przeszczepy w XXI wieku Dawniej stosowano metody płatów skórnych, punch grafts (tzw. korki) oraz minii mikroprzeszczepy. Jednak rezultaty nie były zadowalające. Obecnie praktykowane zabiegi umożliwiają osiągniecie maksymalnie naturalnych efektów, co podnosi komfort życia pacjenta po przeszczepie. Najbardziej popularne metody, również stosowane w naszej klinice, to Strip i FUE.

są już docelowo mikroprzeszczepy. Proces gojenia trwa zwykle ok. 3 miesięcy. Strip gwarantuje większą ilość przeszczepów w trakcie jednego zabiegu niż FUE, może być stosowany w przypadku dużych powierzchni. Metoda pozostawia poprzeczną bliznę, można ją jednak bez problemu ukryć pod włosami lub zminimalizować jej widoczność, wykonując dodatkowy zabieg metodą FUE. Metoda FUE, czyli Follicular Unit Extraction jest młodszą alternatywą dla Strip, ale nie należy jej traktować jako metodę konkurencyjną. Ta technika minimalizuje ingerencję chirurgiczną, a tym samym zmniejsza czas rekonwalescencji do kilku (zwykle 7) dni po zabiegu.

Strip polega na pobieraniu kilku mieszków włosowych w jednym mikroprzeszczepie (zwanym graftem). W trakcie zabiegu wycinany jest fragment skóry z boku lub z tyłu głowy, gdzie włosy rosną permanentnie i nie ulegają wypadaniu. Następnie dzieli się go na odrębne przeszczepy, tzn. jednostki cebulowe – pobieranie włosów tą metodą minimalizuje ich uszkodzenia. Pojedynczy przeszczep zawiera jeden, dwa lub trzy włosy. Po przygotowaniu skóry w obszarze biorczym wszczepiane

Fot. 4 Mężczyzna lat 45, łysienie androgenowe, po 2 zabiegach FUE w innej klinice (4000 przeszczepów), w Mandali wykonano jeden zabieg poprawkowy (3000 przeszczepów).

Fot. 3 Kobieta lat 30, łysienie po radioterapii, 1 zabieg (2500 przeszczepów) metodą Strip.

Ponieważ FUE nie wymaga użycia skalpela, nie pozostawia po sobie szwów i blizn, a więc szczególnie nadaje się dla osób chcących golić głowę lub ścinać włosy bardzo krótko. Samo przygotowanie do zabiegu również wymaga, aby okolica biorcza była ogolona. Mieszki włosowe pobierane są pojedynczo przez ostrożne oddzielenie od tkanki, aby nie uległy uszkodzeniu. W jednym zespole mieszkowym znajduje się od 1 do 4 włosów. Po pobraniu kondycja przeszczepu sprawdzana jest pod mikro-

skopem. Faktycznie zdrowe i nieuszkodzone mieszki wszczepiane są do okolicy biorczej. Jest to metoda czasochłonna i wymagająca dużej precyzji. Mieszki włosowe są dużo bardziej narażone na uszkodzenia niż przy stosowaniu metody Strip.

Doświadczenie lekarza – bezcenne W wyborze odpowiedniej dla nas metody pomoże lekarz – specjalista chirurgii odtwórczej włosów. Poinformuje o plusach i minusach każdego zabiegu. On również zdecyduje o ilości przeszczepów i ewentualnych powtórzeniach. Czasami jeden zabieg nie wystarczy, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt (tak jak w przypadku wspomnianej wcześniej pacjentki, u której konieczne były dwa: 2500 i 1500 przeszczepów). Dlatego decydując się na transplantację, musimy mieć pewność, że udajemy się do renomowanej kliniki i będziemy pod opieką profesjonalistów. Doświadczenie lekarza ma kluczowe znaczenie przy wykonywaniu przeszczepu. Jest to długa i żmudna procedura, zwłaszcza FUE, wymagająca cierpliwości i precyzyjności. Od tego zależy efekt końcowy, nasz wygląd, a więc i dobre samopoczucie. Na zdjęciu obok widać rezultat dwóch zabiegów FUE przeprowadzonych w innej klinice oraz efekt poprawki metodą Strip dokonanej w Mandala Beauty Clinic (fot. 4).

Dr Samir Ibrahim to członek Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów. Do tej pory wykonał ponad 15000 transplantacji. Otrzymał nagrodę za wykonanie pierwszego przeszczepu włosów w bliźnie. Zgłaszając się do Mandali, masz pewność, że jesteś w rękach jednego z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.


6

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / CZERWIEC 2015

T E M AT W Y DA N I A

Włosy. Fakty i mity. Pielęgnacja to podstawa – trzymajmy się jednak z dala od mitycznych przykazań z modowych gazet czy lifestylowych portali. Dziś sprawdzamy najczęściej pojawiające się teorie. Myć czy nie myć?

Największy wróg – stres

Nie myć, żeby unikać chemicznych środków, myć, żeby odżywiać... Odpowiedź jest banalna: nie da się ustalić jednakowych przedziałów czasowych optymalnych dla każdego. Włosy są jak włókna, a przecież nikt nie lubi spranych rzeczy. Aby dogodzić swoim włosom, kieruj się zdrowym rozsądkiem i obserwuj, co lubią, jak reagują.

Niestety, na ten problem nadal nie wynaleziono lekarstwa. Nawet najlepsze geny i najmocniejsze włosy stają się bezsilne wobec stresu. Intensywne napięcia psychiczne powodują generalne wyczerpanie organizmu, a tym samym nieprawidłową gospodarkę witamin i minerałów. Bez nich cebulki włosów stopniowo ulegają osłabieniu. Przy skrajnych zaburzeniach układu nerwowego może dochodzić do łysienia plackowatego – nie pomogą tu ani suplementy diety, ani odpowiednia odżywka. W takich wypadkach kieruj się na konsultację do trychologa lub specjalisty przeszczepu włosów, ewentualnie do dermatologa. Szybka interwencja wpływa na pozytywne efekty leczenia.

Z początkiem XX wieku naukowcy stwierdzili, że mycie dwa razy w miesiącu nie krzywdzi. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że mycie raz na dwa tygodnie to nieco za mało, jednak częstotliwość zależy od indywidualnej głowy i jej problemów. Na etykiecie warto sprawdzić stosowany środek myjący. W Europie są to głównie Sodium Lauryl Sulfate (SLS) oraz Sodium Laureth Sulfate (SLES) – pierwszy bardzo skuteczny, choć może być drażniący dla wrażliwej skóry. Drugi łagodniejszy, ale niestety o słabszym działaniu myjącym.

DNA prawdę Ci powie Faktycznie, sporo informacji o naszych włosach zawartych jest w DNA, na przykład na temat łysienia androgenowego, czyli o podłożu genetycznym. Wiele osób zaczyna panikować, przypominając sobie przypadki łysienia w rodzinie – zupełnie niepotrzebnie. Cecha ta jest bowiem recesywna, a nie dominująca. Skoro taka informacja jest zapisana w kodzie genetycznym, to wraz z dzisiejszą wiedzą medyczną można ją odczytać. Test DNA na łysienie androgenowe mogą wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy chcą dowiedzieć się, czy faktycznie zagraża im wypadanie włosów na tle genetycznym. Badanie polega na pobraniu próbki śliny, więc nie jest inwazyjne ani bolesne. Określenie indywidualnych predyspozycji do łysienia pomoże przewidzieć, czy należy rozpocząć działania profilaktyczne. To z kolei będzie miało realny wpływ na zatrzymanie lub spowolnienie wypadania włosów.

Ludzki, a szczególnie kobiecy, organizm może zmieniać gospodarkę hormonalną, co również odbija się na kondycji i ilości włosów. Takim momentem jest na przykład ciąża czy menopauza. Nie panikuj – jeśli uważasz, że wypadanie nie mija, a nasila się, skonsultuj się z wymienionymi lekarzami.


7

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / CZERWIEC 2015

N EW S

Zaraz osiwieję! O kolorze naszych włosów decyduje melanina. Barwnik wytwarzany jest w mieszku włosowym (czyli tam, gdzie włos powstaje) i dlatego kolor widzimy na całej długości. Ilość odcieni włosów jest niezliczona, chociaż powstaje w wyniku mieszania się tylko dwóch rodzajów melaniny! Siwy włos to tak naprawdę efekt zaburzenia produkcji barwnika. Niestety, może nas dotknąć już przed trzydziestym rokiem życia. Potrafimy leczyć łysienie, a nawet przeszczepiać włosy, ale siwienie wciąż pozostaje poza możliwościami medycznymi. Na razie jedynym skutecznym sposobem na ukrycie siwizny są farby do włosów. Wiele osób jednak pozostawia utratę koloru „swojemu biegowi” – nowe trendy pokazują, że siwe włosy też są sexy!

OBAGI dla wymagających OBAGI to innowacyjne produkty do pielęgnacji skóry. Znane i doceniane na całym świecie, wreszcie dotarły także na polski rynek. Dzięki większemu stężeniu substancji aktywnych preparaty działają mocniej i skuteczniej niż standardowe kosmetyki – dlatego nazywamy je kosmeceutykami. Tym samym zapewniają lepszą ochronę, korygowanie, oczyszczanie i odnowę skóry. OBAGI znajdziecie tylko w wybranych gabinetach, między innymi w Mandala Beauty Clinic. Przed nadchodzącym latem szczególnie polecamy Sun Shield Matte SPF 50: zadba o skórę wystawioną na promieniowanie UV, nawilży i zapewni jej matowy odcień. Co więcej, może być używany jako podkład pod makijaż. Naprawdę warto!

Mniej znaczy więcej? Obcinanie może zdziałać naprawdę bardzo dużo, jednak... nie ma wpływu na gęstość i czas wzrostu włosów. Legendarne podcięcie dla szybszego zapuszczenia działa raczej jak placebo. Włos rośnie bowiem u nasady, sama łodyga jest martwa. Jego naturalna struktura i tempo wzrostu zależy od kodu DNA. Warto jednak podcinać włosy regularnie, gdyż mogą się rozdwajać. Na zniszczone końcówki nie pomogą kosmetyki pielęgnacyjne – działają tylko na skórę i nasadę włosa. Jedynym wyjściem, by uniknąć dalszego rozdwajania jest wizyta w salonie fryzjerskim. Tym bardziej, że mała zmiana od czasu do czasu jest nie tylko zdrowa dla włosa, ale też ważna dla naszego dobrego samopoczucia.

Zespół Mandali rośnie! Do kliniki przybył niedawno nowy lekarz, dr Piotr Turkowski. Ukończył Wydział Lekarski na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od V roku studiów szkolił się u dra Samira Ibrahima, a obecnie pod jego nadzorem zgłębia tajniki chirurgii plastycznej. W Mandala Beauty Clinic wykonuje między innymi zabiegi mezoterapii i karboksyterapii, o których piszemy w tym numerze. Co jest dla niego najważniejsze w pracy lekarza? Kompetencja i solidność wykonywanych zabiegów – odpowiada. A po pracy, dla balansu, lubi obejrzeć dobry thriller lub uprawiać jogging.


8

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / CZERWIEC 2015

G O Ś Ć M A N DA L I

Kuchenne powołanie Człowiek ma ponad 10 tysięcy kubków smakowych. Ernest Jagodziński, szef kuchni w restauracji Cucina, chce poruszyć każdy z nich. Wierzy, że gotowanie to świetna zabawa, a do tego... zaraźliwa! Mandala Review: Co wyróżnia szefa kuchni? Ernest Jagodziński: Silny charakter! Kierowanie kuchnią to nie tylko gotowanie, smakowanie, wybór produktów... To prowadzenie zespołu, motywowanie, bardzo dużo planowania i organizacji, również przed otwarciem i już po zamknięciu restauracji. Boom na usługi gastronomiczne nie maleje, popularne są blogi kulinarne, warsztaty... Dlaczego jedzenie tak nas „kręci”? Ludzie zrozumieli, że gotowanie jest nie tylko codziennym obowiązkiem, ale zwyczajnie pasją. Ja czułem to od dziecka i świadomie dążyłem w stronę gastronomii. Trend przyszedł, gdy byłem już kucharzem. Skąd wybór takiego zawodu? Nikt w rodzinie nie był wcześniej kucharzem, wynikło to z mojej wewnętrznej pasji. Gotowanie jest dla mnie świetną zabawą – to moje motto, bez radości gotowania nie ma dobrej kuchni. Budowanie smaków na talerzu traktuję jako rodzaj rzemiosła, twórczego wyrażenia siebie, bo w zasadzie do skomponowania dania trzeba mieć w sobie coś z artysty.

Skąd hasło „Wiesz, co jesz” jako filozofia w restauracji Cucina? Chcemy edukować i przekazywać wiedzę. Cucina bazuje na koncepcie kuchni otwartej, to znaczy takiej, gdzie pokazujemy składniki, doradzamy naszym klientom, pomagamy zamówić trudno dostępne produkty. Nie zamykamy się za drzwiami – gotowanie i jedzenie to też okazja do kontaktu, rozmowy. Czy któraś z kuchni świata szczególnie Pana inspiruje? Sądzę, że wciąż kuchnia azjatycka, a przede wszystkich tajska. Podróżuję sporo we wschodnich regionach Azji, znam już wiele smaków, ale nadal odkrywam nowe rzeczy. Zasoby wydają się niewyczerpane. Tam też nauczyłem się, że wszystkiego warto spróbować. Właśnie czekam na wyjazd do Hongkongu! Kiedy znajduje Pan czas na podróże?! Jestem zaangażowany w promowanie polskiej kuchni i produktów, organizuję często spotkania dla ambasad czy Krajowej Izby Gospodarczej. Po ciężkiej pracy jest chwila czasu na rozejrzenie się po lokalnych restauracjach. Co dla Pana, jako kucharza, jest wyzwaniem? Nie skłamię, jeśli powiem, że codzienne zadania w Cucinie i zadowoleni goście to spora satysfakcja. Z wyzwań ponad te codzienne: wspaniale byłoby gościć inspektorów Michelin i może otrzymać drugą gwiazdkę w Polsce. Odpowiednik Michelin – przewodnik Gault&Millau ocenił nas ostatnio na 2 z 5 możliwych „czapek”. To wyróżnienie, ale apetyt rośnie...

Jest coś, czego nie toleruje Pan w swojej pracy? Po pierwsze bezmyślności. Pracowałem z wieloma kucharzami, szkoliłem młodych ludzi: niektórzy bardzo szybko potrafią się uczyć, inni potrzebują więcej czasu, nie to ma jednak dla mnie znaczenie. Od razu widzę, czy ktoś się po prostu nadaje i poważnie myśli o swoich zadaniach, czy tylko je wykonuje. A po drugie, nie ma u mnie miejsca na marnotrawstwo produktów. Staram się, Próbowanie, smakowanie... aby wszystko dobrze wykorzystać i tego wymagam w swoim zesJak kucharz może utrzymać dobrą sylwetkę? pole. Dobry kucharz niewiele wyrzuca. Ponieważ jestem szczupły jak na swój wzrost, znajomi śmieją się, że słaby ze mnie szef kuchni – nienajedzony, bez brzucha...


9

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / CZERWIEC 2015

G O Ś Ć M A N DA LI A tak poważnie: sekret to zdrowe posiłki. Nie zgodę się z tezą, że kuchnia polska jest tłusta i ciężka, ponieważ można świetnie przygotowywać ją lżej i w nowoczesnej tonacji. Po jedzeniu powinniśmy poczuć nie ociężałość, ale energię. To dla mnie bardzo ważne, aby serwować dania ilościowo, jakościowo i smakowo w pełni zbalansowane. Wtedy nikt nie ma problemów z objadaniem się.

Na koniec: jak do codziennych posiłków i zwyczajów kulinarnych szybko i łatwo wprowadzić szczyptę odmienności? Powrócę tu do wspomnianej zabawy gotowaniem. Bądźmy otwarci i kreatywni, nuda zabija każdą radość, także tę z jedzenia. Odwiedzajmy nowe lokale, korzystajmy z warsztatów, próbujmy nieoczywistych rzeczy. Z niektórych produktów można przecież wykonać zarówno deser, przystawkę, jak i dodatek do dania głównego. Ilość możliwości jest ogromna – trzeba tylko po nie sięgnąć.

Misja: fryzjer

Współpracujemy z profesjonalnymi salonami fryzjerskimi, ponieważ zależy nam na przekazaniu rzetelnej medycznej wiedzy o chorobach skóry głowy i problemie łysienia. Przemyśleniami o swoim zawodzie podzielili się z nami fryzjerzy, którzy wzięli udział w szkoleniu dra Samira Ibrahima dotyczącym włosów.

Dobre cięcie? Z fryzjerem jest trochę jak z lekarzem – gdy odnajdziesz zaufanego specjalistę, żadna odległość nie przeszkodzi dotrzeć na umówioną wizytę. Ale czym w zasadzie jest tak poszukiwana dobra fryzura? Nasi rozmówcy nie mają wątpliwości: podkreślająca urodę klientki/klienta, tworząca spójną całość z osobowością. Dla stylistów z salonu Śródka 1 to właśnie ludzie i ich charaktery są największą inspiracją. Wierzą, że warto podkreślać indywidualność. Krystyna Piasecka (Piaseccy) i Adam Żolik (Czesanka) zgadzają się, że po wyjściu z salonu fryzura nie może stwarzać problemu przy jej odtwarzaniu w warunkach domowych. Air Hair dba, aby po wizycie u fryzjera klient czuł się po prostu lepiej: pewniej z innymi, swobodniej ze sobą. Dla Alchemika podstawą działania jest relacja z klientem i jego satysfakcja. To gwarancja, że fryzura nie mogła być lepsza, a fryzjer bardziej zadowolony!

Codzienność z nożyczkami Jacek Chlaściak z Alchemika podkreśla, że na fryzjerski profesjonalizm składa się nie tylko artystyczne spojrzenie, ale też wiedza i umiejętności manualne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten zawód to spora dawka konkretnej wiedzy – tłumaczy Adam Żolik z Czesanki. Zabiegi takie jak koloryzacja są skomplikowane i wymagające. Inspiracja jest ważna, ale do realizacji trzeba stanąć twardo na ziemi. No i komunikować się z klientem! Dla Sergiusza Pawlaka i Gosi Cisowskiej z Air Hair ważna jest specyficzna chemia, która wytwarza się pomiędzy klientem a stylistą. Bez niej ciężko o dobrą atmosferę podczas pracy, a przecież wizyta u fryzjera to także relaks, czas dla nas samych. Marek Gawałkiewicz (Śródka 1): W salonie fryzjerskim gwiazdą zawsze powinien być klient, nie fryzjer. Trzeba nauczyć się słuchać,

a czasem i negocjować, przekonywać do swoich wizji zgodnie z doświadczeniem. Krystyna Piasecka uważa, że wyzwania podczas pracy to najlepszy sposób na naukę: Kiedyś poproszono nas o odtworzenie koloru włosów z czarno-białego zdjęcia... Po długiej dyskusji i pytaniach udało się zrealizować wizję klientki. Efekt był wyśmienity, pani wniebowzięta, a my spełnieni!

Inspiracje Orlando Pita, Vidal Sassoon czy Antoni Cierplikowski (piszemy o nim w tym wydaniu Mandala Review) – to postacie, które szczególnie inspirują naszych rozmówców. A jakie trendy przewidują na ten rok? Air Hair wymienia wśród kolorów szarości, popiele, srebro czy platynę, z zaznaczeniem przedziałka po środku i średnią długością. Śródka 1 dodaje ultra blondy i chłodne odcienie. Piaseccy przewidują powrót do lat 70., z wydłużonym bobem i pixie. Czesanka natomiast podkreśla subtelne, migoczące kolory z metaliczną poświatą, z akcentem stawianym pośrodku długości. Wszyscy jednak zaznaczają najważniejszy trend odporny na mijający czas: włosy zdrowe, zadbane, naturalne! A co Twój fryzjer wie o włosach?

Nasze partnerskie salony fryzjerskie w Poznaniu: Air Hair / ul. Grochowe Łąki 5 / www.airhair.pl Alchemik / ul. Wojskowa 4 / www.salonalchemik.pl Czesanka / ul. Dolna Wilda 87/ www.facebook.com/czesanka Salon Piaseccy /ul. Pniewska 40 / ul. Bukowska 74/113 ul. Hetmańska 22 / www.piaseccy.com Śródka 1 Marek Gawałkiewicz / ul. Śródka 1 / www.srodka1.pl


10

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / CZERWIEC 2015

M A N DA L A P O L E CA

Mezoterapia PRP – sposób na piękne włosy Zazwyczaj scenariusz jest ten sam. Na szczotce, grzebieniu zostaje coraz więcej włosów, zauważamy je na ubraniach, pościeli, w wannie. Udajemy się do apteki lub drogerii w poszukiwaniu cudownego szamponu czy suplementu. Niestety zwykle jest już za późno. Wówczas z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje wiele zabiegów wspomagających samoregenerację włosów. Jednym z nich jest mezoterapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

Osocze bogatopłytkowe – co to jest? Osocze to główny składnik krwi, w którym zawieszone są elementy morfotyczne krwi (leukocyty, erytrocyty, trombocyty) oraz inne ważne składniki, m.in. białka, tłuszcze, hormony, enzymy, przeciwciała, witaminy, sole mineralne, cukry. Natomiast osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet-rich plasma, w skrócie PRP) to preparat krwiopochodny na bazie krwi pobranej od pacjenta, zawierający zwiększoną ilość płytek krwi (trombocytów), a tym samym czynników wzrostu, biorących udział w procesach regeneracyjnych organizmu. Dzięki temu poprawia jakość skóry, wpływa na jej szybszą odnowę, również po innych zabiegach. W połączeniu z mezoterapią osocze bogatopłytkowe można stosować u osób borykających się z problemami łysienia, wypadania lub złej kondycji włosów. W trakcie zabiegu osocze bogatopłytkowe jest podawane bezpośrednio w głębokie warstwy skóry głowy. Po kilku tygodniach można zaobserwować efekty: włosy są odżywione, stają się grubsze, szybciej odrastają, wypadanie zostaje zredukowane, a w niektórych przypadkach nawet zatrzymane. Dzieje się to przede wszystkim za sprawą czynników wzrostu uwalnianych z PRP, które między innymi pobudzają procesy regeneracji tkanek oraz stymulują tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. Zabieg ten może być stosowany w terapii łysienia spowodowanego różnymi czynnikami (złą dietą, ciążą i laktacją, stresem) czy chorobami. Poza osoczem bogatopłytkowym w mezoterapii skóry głowy stosuje się też inne preparaty. Zwykle zawierają one: krzemionkę organiczną, witaminę B, biotynę, oligoelementy z cynkiem. Ich zadaniem, poza regeneracją tkanki łącznej, jest również działanie przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, które dzięki bezpośredniemu

podaniu w skórę głowy jest skuteczniejsze niż w przypadku kosmetyków stosowanych na jej powierzchni. Mezoterapia to zabieg lekarski polegający na wstrzykiwaniu śródskórnie różnego rodzaju substancji odżywczych, farmakologicznych lub krwiopochodnych (PRP) w celu poprawy wyglądu skóry lub włosów. Dzięki mikronakłuciom skóra jest pobudzana do samoregeneracji, a bezpośrednie, docelowe podanie preparatów zwiększa skuteczność ich działania.

Jak wygląda zabieg Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Rozpoczyna się od przygotowania osocza bogatopłytkowego. Lekarz pobiera krew żylną (ok. 20-40 ml), która następnie zostaje odwirowana, w wyniku czego zmniejsza się liczba erytrocytów i leukocytów, a zwiększa płytek krwi. Powstały w ten sposób koncentrat zostaje użyty do „ostrzykiwania” skóry głowy. W naszej klinice do separacji płytek krwi stosujemy system, który zwiększa koncentrację płytek krwi w pobranej próbce kilkakrotnie! Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, oczywiście pod warunkiem, że wykonuje ją doświadczony lekarz. Dzięki zastosowaniu własnej krwi pacjenta ryzyko zarażenia wirusami czy reakcji alergicznych zostaje zminimalizowane do zera. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się przeprowadzenie 3 zabiegów raz na kwartał. Wszystko zależy jednak od stanu wyjściowego włosów. Dlatego w przypadku zaobserwowania ich wzmożonego wypadania czy nawet początkowego stadium łysienia, zamiast do drogerii, należy udać się do dermatologa, a najlepiej od razu na konsultację z trychologiem lub specjalistą chirurgii odtwórczej włosów.


11

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / CZERWIEC 2015

M A N DA L A P OLE CA

Karboksyterapia Fenix – odrodzona skóra głowy W pierwszym numerze Mandala Review opisywaliśmy karboksyterapię Fenix – sprawdzoną metodę regeneracji skóry w nowej odsłonie. Warto dodać, że zabieg ten można stosować na skórę głowy. Nie tylko poprawia on wygląd włosów, ale również zapobiega ich wypadaniu, a także pomaga w walce z łuszczycą. Karboksyterapia polega na wstrzykiwaniu substancji leczniczej, konkretnie dwutlenku węgla (CO2), śródskórnie lub podskórnie za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki bezpośredniemu podaniu skuteczność działania preparatu zostaje zmaksymalizowana, a skóra pobudzona do samoodnowy. Z kolei dwutlenek węgla rozszerza naczynia krwionośne oraz stymuluje powstawanie nowych. Zwiększa to przepływ krwi w danym miejscu, a tym samym stymuluje rewitalizację skóry.

CO2 na ratunek włosom Karboksyterapia stosowana na skórę głowy działa bezpośrednio na cebulki włosów. Dzięki działaniu CO2 otrzymują one dużą ilość tlenu oraz innych składników odżywczych, co sprzyja ich regeneracji i wzmocnieniu. Poprawie ulega mikrokrążenie krwi na tym obszarze. To ma szczególne znaczenie w przypadku miejsc dotkniętych łysieniem lub zmianami łuszczycowymi. Karboskyterapia powoduje zatrzymanie wypadania włosów i zapobiega mu w przyszłości. W przypadku łuszczycy normuje długość i szerokość naczyń włosowatych, co wspomaga leczenie i, w połączeniu z tradycyjnymi metodami, przyspiesza proces

gojenia zmian, ran (zwłaszcza w początkowym stadium) oraz opóźnia nawrót choroby (łuszczyca to schorzenie przewlekłe, nawracające, na które nie ma do tej pory skutecznego leku). Zabieg wpływa też korzystnie na kondycję włosów. Stają się mocniejsze, gładkie, bardziej lśniące i gęste. Dlatego szczególnie polecana jest osobom po transplantacji jako jej uzupełnienie. Karboksyteriapia to sprawdzona, bezpieczna metoda. Stosowany w niej dwutlenek węgla jest naturalnie wydalany z organizmu.

Warto wiedzieć przed zabiegiem Karboksyterapia jest zabiegiem stosunkowo szybkim i nieinwazyjnym, a dzięki nowoczesnym urządzeniom, takim jak stosowany w naszej klinice aparat Fenix, niemalże bezbolesnym. Jedyny krótkotrwale odczuwany dyskomfort wiąże się z wprowadzaniem gazu pod skórę. Terapia dwutlenkiem węgla nie wymaga rekonwalescencji, można po niej swobodnie powrócić do codziennych czynności (przez krótki czas należy unikać jedynie kontaktu z wodą, słońcem oraz laseroterapii). Ilość zabiegów ustala się indywidualnie w zależności od stanu włosów czy skóry pacjenta. Co najważniejsze, istnieje niewiele przeciwwskazań, o których informuje lekarz podczas konsultacji. Karboksyterapia jest w pełni bezpieczna, oczywiście pod warunkiem, że wykonuje się ją w profesjonalnym gabinecie/klinice medycyny estetycznej. Można mieć wówczas pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo, a efekty będą zadowalające.


12

MANDALA REVIEW / KWARTALNIK / CZERWIEC 2015

M A N DA L A P OL E CA

Superfood made in Poland Superfoods, czyli naturalne, nieprzetworzone produkty charakteryzujące się dużą wartością odżywczą. Rrobią zawrotną karierę w Internecie, telewizji, poradnikach żywienia. Mają nas chronić przed chorobami, otyłością, starością. Jednak dla większości z nas pojęcie to wciąż brzmi bardzo tajemniczo, wręcz podejrzanie, podobnie jak ich egzotyczne nazwy: nasiona chia, jagody goji czy acai. Na szczęście okazuje się, że w Polsce również mamy superżywność – naszą rodzimą, wcale nie mniej wartościową. Nasiona chia można z powodzeniem zastąpić nasionami siemienia lnianego. Zawierają one kwasy omega 3, a także błonnik, lecytynę, witaminę E czy fitoestrogeny, które między innymi łagodzą objawy menopauzy, przeciwdziałają osteoporozie, a nawet nowotworom! Napar z siemienia lnianego stosuje się powszechnie na dolegliwości żołądkowe oraz wykrztuśnie. Jeżeli jednak nie przepada-

my za taką formą podania, nasiona w formie zmielonej możemy dodawać do sałatek, musli, kanapek.

jamy ustnej, zwłaszcza dziąseł. Aronia pomaga natomiast przy nadciśnieniu, problemach z krążeniem i zaburzeniach odporności.

Z kolei zamiast lub oprócz jagód goji i acai można spożywać nasze czarne jagody, żurawinę, borówki oraz aronię. Wszystkie te owoce zawierają witaminy, minerały i inne substancje lecznicze. Jagody i borówki wysokie, tzw. amerykańskie (ale oczywiście uprawiane też w Polsce) są silnymi przeciwutleniaczami, obniżają poziom złego cholesterolu. Borówka wykazuje działanie przeciwnowotworowe, a jagoda przeciwwirusowe, bakteryjne i pasożytnicze. Stosuje się ją zarówno w chorobach układu pokarmowego (biegunka), jak i oczu. Żurawina to z kolei znana większości kobiet broń w walce z zapaleniem pęcherza. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Zapobiega również wrzodom żołądka, a także chorobom

Warto też pamiętać, że superżywność można znaleźć w zwykłym warzywniaku: kalafior, natka pietruszki, brukselka, szpinak, czosnek czy powracający do łask jarmuż również są bogate w ważne składniki odżywcze i nie powinno ich zabraknąć w naszym codziennym menu. Bowiem kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia jest przede wszystkim urozmaicona i odpowiednio zbilansowana dieta.

Więcej informacji na temat superżywności oraz przepis na superkoktajl, przygotowany przez dietetyczkę Angelikę Kargulewicz znajdziecie na: www.blog.mandalaclinic.com.

PA RT N ER Z Y W YDA NI A AIRHAIR ul. Grochowe Łąki 5 Poznań www.airhair.pl

CHIROMED ul. Obornicka 8a, Suchy Las – Jelonek www.chiromed.pl

CITY PARK HOTEL & RESIDENCE ul. Wyspiańskiego 26a 60-751 Poznań www.cityparkhotel.pl

CZESANKA ul. Dolna Wilda 87 Poznań www.czesanka.com

REDAKCJA +48 61 833 08 81 klinika@mandalaclinic.com www.mandalaclinic.com

WYDAWCA MANDALA BEAUTY CLINIC ul. Chwiałkowskiego 28/7 61-553 Poznań +48 61 833 08 81 klinika@mandalaclinic.com www.mandalaclinic.com

KWARTALNIK Nakład 1000 egzemplarzy