Page 1

1

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


2

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


3

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


16 KKTC EKONOMİSİ İÇİN TARİHİ ZİRVE

4

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

44

48 “MADDİ HASAR LİMİTİ BİR AN ÖNCE ARTTIRILMALI”

GENÇ YAPI MARKET’TEN YENİ YATIRIM

34

“DAİRE FİYATINA VİLLA SATIYORUZ”

46

KOLAN BRITISH HOSPITAL’DA SGK DÖNEMİ

18 “LEFKOŞA’DA İLK VE TEK OLACAK”

24 200 BİN TL KREDİ İSTER MİSİNİZ?


5

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


EKONOMI KIBRIS PRESTIGE İmtiyaz Sahibi: AYAZ MEDYA GRUBU Genel Yayın Yönetmeni: ATIL AYAZ

Reklam ve İletişim Koordinatörü ÖZGE YAVUZ AYAZ Sayfa Editörü BUKET EREN -ŞERİFE GÜLER Türkiye: ÖZLEM YILMAZ Amerika: FUNDA KESKİN

6

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

İngiltere: ALMULA MERTER SARGIS KHANDANYAN Sosyal Medya ve Seyahat: ATAK AYAZ Görsel Yönetmen: DEMET ÖZGE AYKAN (DOA) Grafik - Tasarım AYAZ MEDYA CREATIVE Hukuk Danışmanı: AVUKAT ÖZLEM ALP Muhasebe ve Finans: ANIL YILMAZ Web Tasarım ve Teknik Destek: CITY COLOURS İletişim Bilgileri: KKTC Girne Yolu, Uğur Apt. D:6 Yenişehir/LEFKOŞA TÜRKİYE Perla Vista Residence&Ofis Kat:8 No:73 Beykent/Beylikdüzü - İSTANBUL

Reklam ve Abonelik İçin: 0 533 887 33 78 0 533 887 33 46 Mail Adresi: haber@ekonomikibris.com


7

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


Atıl AYAZ Genel Yayın Yönetmeni

2015’i uğurlayıp, 2016’yı selamlıyoruz hep birlikte. İki yılı birden kapsayan, özel bir Ekonomi Kıbrıs Prestige hazırladık sizler için.

8

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

önsöz

Aralık 2015

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi, Ekonomi Kıbrıs Prestige’e hoşgeldiniz diyerek başlayalım detaylara. Olumsuzluklara yer olmasın diye yeni yılda, umut dolu bir içerikle karşınızdayız.

C

M

KKTC’de yatırım rüzgarları esiyor. Kıbrıs ekonomisi için tarihi bir buluşma vardı. Girne Amerikan Üniversitesi ve Uluslararası Diplomatlar Birliği çok özel bir ekonomi zirvesine imza attı.

Y

CM

MY

Ayaz Medya Grubu olarak biz de oradaydık. Her anını izledik. Kıbrıs’a yatırım için göz kırpan yatırımcılarla özel söyleşiler yaptık. Detayları hem dergide, hem de bu büyük buluşma için hazırladığımız ‘Zirve Özel’ ekinde bulabilirsiniz. Her satırını dikkatle okumalısınız. Yatırım sadece zirvede kalmadı elbet, yeni projeler de geliyor. Kıbrıslı iş kadını Sıdıka Atalay, yatırım ve yatırımcıyı aynı çatı altında buluşturacak kapsamlı bir danışmanlık organizasyonu için gün sayıyor. Biraz da konut sektörüne uzanalım. Kıbrıs emlak dünyasının en yeni ve en gözde projelerinden Milos Park Homes, bu kez uluslararası yatırımcılarla tanıştı. Kuveyt Emlak Fuarı’na katılan projenin özel bir de ziyaretçisi vardı. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu Milos Park Homes’u yakından inceledi.. Sağlıkta da dikkat çeken başlıklar var. Kolan British Hospital, Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaştı. Artık SGK’lı hastalar, Türkiye’deki şartlarda Kıbrıs’ta tedavi olabilecek. Başhekim Dr. Harun Gülmez, Ekonomi Kıbrıs yayınında paylaştı bu gelişmeyi. Başarılı iş kadınlarının ödül gecesi, genel kurullar, sosyal sorumluluk projeleri, ekonomiyi kalkındıracak kredi seçenekleri.. Daha birçok konu var sizler için. Keyifle okumanız dileğiyle.. Ayda bir dergide, ama hafta içi her gün saat 14.10’da Kıbrıs Genç TV ekranlarında, Ekonomi Kıbrıs yayınımızda görüşmek üzere.. Herkese iyi seneler..

CY

CMY

K


9

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

JAGUAR MODELLERİ YENİ WEB SİTESİNDE KOMBOS OTOMOTİV 1001 AIRPORT MALL’DA

Az önce Jaguar’dan bahsettik, o zaman şimdi de Jaguar’dan yeni bir gelişmeyi paylaşalım sizlerle. KKTC otomotiv dünyasına hızlı ve prestijli bir giriş yapan Jaguar’ın yeni web sitesi yayında. Borusan Oto Kıbrıs tarafından, detaylı ve profesyonel bir hazırlık süreci sonrasında tamamlanan www.jaguar-kktc.com yayına girdi. Sade ve kullanışlı bir yapısı var sitenin. Ziyaretçiler kolaylıkla aradığı sayfayı bulabiliyor. Sayfalar arasında kaybolmadan geçişler yapabiliyor.

10

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

Kurumsal otomotiv markaları hizmette olduğu gibi, tanıtımda da farkını gösteriyor. Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisinin Kasım sayısında sizlerle Borusan Oto Kıbrıs’ın Jaguarlı sinema etkinliğini paylaşmıştık. Şimdi de Kombos Otomotiv’in dikkat çeken projesini sayfaya taşıyoruz. Mercedes ve Jeep markaları ile sektörde önemli bir yer tutan Kombos, yeni otomobillerini alışveriş merkezine taşıdı. KKTC’nin ilk AVM’si 1001 Airport Mall’da tanıtım günleri başlatan Kombos, alışverişe gelenlerin dikkatini çekiyor.

haberler

Ziyaretçiler, AVM’de sergilenen Mercedes ve Jeep modellerini yakından inceleme fırsatı buluyor, kampanyalar hakkında detaylı bilgi alabiliyor. Ayrıca 1001 Airport’taki Kombos standından otomobil sahibi olanlar, alışveriş merkezinden de bin liralık indirim çeki kazanıyor..

Jaguar modelleri ve kampanyaların yanı sıra, test sürüşü yapmak ya da aracını servise getirmek isteyenler de site üzerinden hareket edebiliyor. Jaguar KKTC ekibi, test sürüş formu ve servis randevu formunu dolduranlarla hemen iletişime geçiyor.

HYUNDAİ ÖZOK ATAĞA KALKIYOR Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde son yılların en çok satış yapan otomobil markası Hyundai için 2015 zor bir yıl oldu. Markanın eski distribütörü Asok’un içine düştüğü mali kriz ve Hyundai’nin el değiştirerek Özok Group bünyesine katılması derken, satışlardaki ciddi azalma istatistiklere yansıdı. Markayı yeniden konumlandırmak için çalışan Hyundai Özok, kampanyalarıyla öne çıkmaya başladı. “Şimdi al, 2017’de ödemeye başla” sloganı, özellikle sosyal medyada büyük ilgi görüyor. Bir diğer fırsat ise mevcut Hyundai kullanıcıları için. Hyundai Özok, servise gelen müşterilerine Aralık ayına özel ücretsiz check-up ve servisteki işçilik ücretlerinde yüzde 50 indirim fırsatı sunuyor..


11

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

YENİ BAŞKAN SÜLEYMAN EROL Bankacılık sektöründe yeni bir değişim var. Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Creditwest Bank Genel Müdürü Süleyman Erol seçildi. Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve K.T. Kooperatif Merkez Bankası Ltd. Genel Müdürü Gülhan Alp’in görev yaptığı bankadan emekli olması nedeniyle, Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Yönetim Kurulu yeni bir seçime gitti ve kurul oy birliği ile Creditwest Bank Ltd. Genel Müdürü ve Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Süleyman Erol’a Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı teslim etti. İşte birliğin yeni yönetim kurulu;

12

Ekonomi Kıbrıs

“Süleyman Erol, YK Başkanı; Genel Müdür, Creditwest Bank Ltd. Özcan Tekgümüş, Asbaşkan; Genel Müdür, Şekerbank (Kıbrıs) Ltd. M.A. Yunus Rahmioğlu, Üye; Genel Müdür, Türk Bankası Ltd. Selami Kaçamak, Üye; Genel Müdür, Yakın Doğu Bank Ltd. Cengiz Erçağ, Üye; Genel Müdür Vekili, Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd. Kaan Tokat, Üye; KKTC Ülke Müdürü, T. İş Bankası A.Ş. Orhan Bürüncük, Üye; Genel Müdür Vekili, K.T. Kooperatif Merkez Bankası Ltd.” Lha

PARA TRANSFERİ ARTIK DAHA KOLAY

Prestige

Uzun süredir konuşuluyordu, sonunda aktif hale geldi. KKTC yerel bankalarından hizmet alan müşterilerin işini büyük anlamda kolaylaştıran Yurtiçi Elektronik Ödeme Sistemi, Merkez Bankası’nın düzenlediği bir resepsiyonla tanıtıldı.

Aralık 2015

Resepsiyona Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Ömer Kalyoncu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik, bazı bakanlar, milletvekilleri ve bankacılar katıldı.

haberler

KKTC Merkez Bankası Başkanı Bilal San gecede yaptığı konuşmada, ödeme sistemlerinin temel alt yapısını oluşturacak EÖS’ü hayata geçirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sistemin verimli işlemesi için sağlıklı bir altyapı oluşmasının önemine dikkat çeken San, sistemin hayata geçmesinin geç olduğunu fakat hiç olmamasından da iyi olduğunu kaydetti. Tecrübe sahibi kişilerden yararlandıklarını söyleyen San, Türkiye Merkez Bankası’nın verdiği destek ve katkılarının da önemini vurguladı. San ayrıca, 2016 yılında Kamusal Elektronik Ödeme Sistemi’ni de hizmete sunmayı hedeflediklerini ekledi.


13

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

ARMAR GROUP TAM KADRO ANTALYA’DA Kıbrıs iş dünyasının güçlü markalarından Armar Group yeni yıl hazırlıklarını sürdürüyor. Geniş ürün yelpazesi ve kampanyalarıyla dikkat çeken firma, bu kez başarının mimarları için keyifli bir organizasyona imza attı.. Armar Group, KKTC genelindeki bayi ağı ile Antalya’daydı. Artık gelenekselleşen programın bu yılki adresi Titanic Lara Hotel oldu. Buluşmanın amacı yorgunluk atıp, motivasyonu arttırmaktı; öyle de oldu. Armar Group bayileri 4 gün boyunca Türkiye’nin tatil cenneti Antalya’nın tadını çıkardı. Rehber eşliğinde şehrin tarihi yerlerini gezdiler.

İMPARATOR YEMEĞİ: SİYAH HAVYAR Rakıların en özeli Hünkar Diamond ile Kıbrıs ve Türkiye’de ezber bozan Cipro Group, dikkat çekici ve lezzetli bir adım daha attı. Firma bu kez sofralarda lüksün sembolü, siyah havyarı Kıbrıs’a taşıdı..

14

İmparator Yemeği olarak da anılan en kaliteli siyah havyar, Mersin (Sturgeon) Balığı’ndan elde ediliyor. Farklı balıkların yumurtalarından sağlanan diğer havyarlar ise alt kalite ve kategorilerde değerlendiriyor.

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

Siyah Havyarı Cipro Group Dağıtacak En iyi cins havyar olan Mersin Balığı havyarı üreticilerinden Royal Fishery firmasının ürettiği Golden Black Havyarları, KKTC Distribütörü Cipro Group’un düzenlediği bir tadım etkinliğinde, adanın seçkin otel ve casino şefleri ile yöneticilerine tanıtıldı.

haberler

Cipro Group Direktörü Sami Efe’nin açılış konuşması ardından Royal Fishery Genel Müdürü Vedat Somer’in havyar hakkında yaptığı sunum sırasında siyah havyarlı çeşitli kanepeler, Mersin Balığı fümesi ve Mersin Balığı eti ızgarası sunuldu. Etkinlikte Mersin Balığı yemek menüsü, Cipro Group bünyesinde bulunan ve LVMH İçki grubundan (Louis Vuitton Moet Hennesy İçki Grubu) Dom Perignon, Moet & Chandon, Veuve Clicquot Şampanyaları, Hennesy Cognac, Glenmorangie Viski, Belvedere Votka, Cloudy Bay, Terrazas Şarapları ve Türkiye’nin ilk ve tek Super Premium Butik Rakısı Hünkar Diamond ile birlikte tadıldı.


15

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

EN YÜKSEK BAĞIŞ AKINCI’DAN Son dönemlerde kamuoyunun en çok sahiplendiği kampanyalardan biri oldu. Kanser hastası çocukların tedavi koşullarını iyileştirmek için Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı tarafından başlatılan “50+ Projesi”nin finali Colony Otel’de gerçekleşen açık artırma ile yapıldı. Daha ilk gününden başlayan ilgi, açık artırmaya da yansıdı. Siyaset ve iş dünyasının da desteğiyle Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Çocuk Onkoloji Bölümü’nün ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmak üzere toplam 83 bin 400 TL bağış toplandı.

16

Açık artırmada, Cahit Kasapoğlu tarafından bağışlanan Atatürk’ün orijinal fotoğrafı, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı temsilen geceye katılan Özel Kalem Müdürü Cenk Gürçağ tarafından 10 bin TL’lik bağış karşılığında satın alındı. 500 TL’lik taban fiyat ile açık artırmaya sunulan Atatürk’ün orjinal fotoğrafı Akıncı tarafından şahsi olarak satın alındı, böylelikle gecenin en yüksek bağışı da yapılmış oldu. Gecenin sonunda toplam 54 ürünün 47’si yeni sahiplerini buldu. Bu anlamlı etkinlik sonrası kanser ile mücadele eden çocuklara umut olacak 83 bin 400 lira da Kemal Saraçoğlu Vakfı’na bağışlandı.

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

“YOLLARDA RAKİP DEĞİL, ORTAĞIZ” KKTC genelinde trafik yoğunluğu az ama dikkatsizlik ve umursamazlık sonucu ortaya çıkan tablonun faturası bir hayli kabarık. Önü alınamayan trafik kazaları ve geride bıraktığı maddi-manevi hasarlara dikkat çekmek, farkındalığı arttırmak için Limasol Sigorta ve Limasol Sosyal Sorumluluk Kurumu keyifli bir projeye imza attı. “Yollarda Rakip Değil, Ortağız” başlığıyla fotoğraf yarışması açan Limasol, daha önce dereceye girenleri açıkladı ve ödüllendirdi.

haberler

Şimdi ise büyük ilgi gören fotoğrafları, sergide buluşturdu. Limasol Sigorta ve Limasol Sosyal Sorumluluk Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler açılışta yaptığı konuşmada; trafik kazalarının tüm ülkelerin mücadele ettiği en önemli sorunlardan biri olduğunu söyledi. Kemaler; toplumun tüm kesiminin çabasıyla kazaların aza indirilebileceğini belirtirken, bu projenin trafikte dikkatli sürüşe ve yolları ortak kullanan tüm canlılara saygı duyulması konusuna dikkat çekmek için düzenlendiğini vurguladı.


17

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KKTC EKONOMİSİ İÇİN

TARİHİ ZİRVE

18

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

haberler

Aralık 2015

KKTC ekonomisi için belki de en geniş katılımlı, en dikkat çekici buluşmalardan biriydi “Barışa Giden Yolda Kıbrıs Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi”..

adanın bütünündeki yatırım ve yaşam alanlarını geliştirme noktasında büyük bir fırsat olacağını belirtti.

Girne Amerikan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, Uluslararası Diplomatlar Birliği ve Avrupa İşadamları Kulübü’nün de katkılarıyla gerçekleşen etkinlikte yeni yatırımlar, yeni projeler masaya yatırıldı.

Uluslararası Diplomatlar Birliği Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik ise ambargolara değindi, kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kıbrıslı iş insanları, Türkiyeli yatırımcılar, dünyanın saygın şirketlerinden üst düzey yöneticiler oradaydı. Stratejik konumu, siyasi durumu ve sunduğu fırsatlarla gündem KKTC’de yatırım iklimiydi.

Kıbrıs’ta adil ve kalıcı büyümenin sağlanmasının önemli olduğunu belirten Bozçelik; enerji, sulama, bankacılık, eğitim, yeni nesil turizm, yenilenebilir enerji gibi pek çok alanda yatırım olanakları bulunduğunu kaydetti. Bozçelik, zirvede bu konuların detaylı bir şekilde tartışıldığını da vurguladı.

Chateau Lambousa Otel’de gerçekleşen zirvenin açılış konuşmasını ev sahibi, GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar yaptı. Akpınar, zirvenin özel sektör yatırımlarının önünü açacak sektör planları ve fırsatları değerlendirirken, sadece bölgesel anlamda Kuzey Kıbrıs için değil,

Tarihi zirvede siyasilerin mesajları da dikkat çekiciydi. Başbakan Ömer Kalyoncu, Maliye Bakanı Birikim Özgür ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun’un özel sektöre ve yatırımcılara yönelik teşvik sözleri büyük ilgi gördü.


“5 YILDA, 5 MİLYAR DOLAR YATIRIM HEDEFİ” Zirve öncesi hedef; KKTC’ye 5 yılda, 5 milyar dolarlık yatırım taşımaktı. Ama daha ilk buluşmada sıcak diyaloglar kuruldu. Örneğin Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından Nevzat Demir Zirve’ye katılamadı ama yatırım düşüncesini iletti. Demir, KKTC’de tarım alanında ortalama 2 milyar dolarlık bir yatırım planlıyor. Yine Türkiye’nin güçlü akaryakıt markalarından Kadoil yakın zamanda KKTC pazarına girmek için adım atacak. İnşaat ve müteahhitlik alanında Türkiye ve Avrupa’nın devleri arasında gösterilen Öztürkler Holding de Kıbrıs pazarı için yeni bir yol haritası çizmekte kararlı.

Onları Kıbrıs’ta yatırıma teşvik eden bir diğer detay ise KKTC’de başarılı işlere imza atan örnek iş insanları. Onların başında da Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş geliyor. Altınbaş’ın konuşması, Kıbrıs’taki başarı hikayesi etkinlikte en çok alkış alanlar arasındaydı. Katılımcıları, yatırım potansiyeli ve kurulan iş birlikleri ilk günden büyük başarıya imza atan Yatırım Zirvesi, gala yemeğiyle sona erdi. KKTC ekonomisi için büyük önem taşıyan bu buluşmanın devamı da gelecek..

ZİRVE ÖZEL EKİNİ

OKUDUNUZ MU? Barışa Giden Yolda Kıbrıs Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi ile ilgili tüm detayları, Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisinin

‘Zirve Özel’ sayısında..

19

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015


İŞ KADINI SIDIKA ATALAY’DAN YENİ PROJE;

“YATIRIM VE YATIRIMCI TEK ÇATI ALTINDA BULUŞACAK”

20

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

“Türkiye’den, dünyadan ve Kıbrıs’tan olabildiğince kaliteli iş insanlarını buluşturacağız. Bütün kadromuz ada gerçeklerini tecrübe etmiş ve buradan çıkmış isimlerden oluşacak. Sadece Kıbrıs değil, Türkiye ve dünyadan da çok güçlü işbirliklerimiz olacak. Çünkü büyük bir yatırım öncesi sağlıklı rapor istiyorsanız, elinizde gerçekleri bilen, yarının projeksiyonunu sağlıklı yapabilen verilerin olması gerekir. İşte bu büyük proje ile o verilerin ve analizlerin adresi olacağız..”


Lefke’de yaşayan portakal üreticisi diyor ki, ‘dünya bizi tanımıyor, ürettiğimizi satamıyoruz, o yüzden de üretmekten vazgeçtik’.. Birileri ona öyle anlatmış, ambargo önyargısıyla ticaret ruhunu öldürmüş. Önyargı diyoruz, çünkü ambargonun aşılmaz bir engel olduğunu düşünmüyoruz. Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige olarak tüm yayınlarımızda da ambargo tanımayan başarı örneklerini sizlerle paylaşıyoruz. Bu sayıda da yeni bir projeyi sizlerle tanıştıracağız. Daha doğrusu bir de değil, tam iki güçlü proje. Konuğumuz Kıbrıs Türkü’nü Türkiye iş dünyasında başarıyla temsil eden, projeleriyle KKTC’ye büyük ekonomik katkılar sağlayan girişimci iş kadını Sıdıka Atalay.. Sabah kahvesinde buluştuk Sıdıka Hanım ile. Aslında Kıbrıs emlak dünyasının dikkat çeken projelerinden Spring Mall, Spring Residences ve Spring Offices yatırımını konuşacaktık. Ama konu konuyu açtı. Hele de Girne Amerikan Üniversitesi’nin Uluslararası Diplomatlar Birliği ile düzenlediği Uluslarası Yatırım ve İşbirliği Zirvesi’nin yankıları sürerken, yatırım başlığını da ajandamıza ekledik. Keyifli bir sohbet oldu..

“KKTC’DE İLK VE TEK OLACAK” Gelin sırayla gidelim ve açılışı Lefkoşa’nın en özel projesi Spring ile yapalım. Kıbrıs’a yeni bir yaşam tarzı, Lefkoşa’nın merkezine dolu dolu bir AVM ve iş

dünyasına keyifli bir ofis hayatı sunuyor Spring Mall, Spring Residences ve Spring Offices projesi. Konumu, mimarisi ve konseptiyle KKTC’de ilk olacak. O yüzden yoğun bir ilgi var üzerinde. Hem inşaat, hem de satışlar hızla sürüyor. Sıdıka Atalay, günden güne ortaya çıkan eserini keyifle izliyor. Sıradan olmak kolay. Ama Kıbrıs’ın artık daha vizyon sahibi, daha iddialı yapılara ihtiyacı var. Bu projeye açıkçası, Türkiye’deki yaşam tarzını getirdim. İçeriğinde AVM var. Alışverişin varlığı, birçok insan için tartışmasız buluşma noktası. Aynı çatı altında iş yaşamı, ev yaşamı ve sosyal hayat da var. O yüzden diyorum ya, aynı çatı altında birkaç yaşamı bir araya getiriyoruz. Rezidans kelimesini son dönemde çok sık duyuyoruz ama emin olun bu konseptte Ada’da ilk ve tek olacak, o yüzden onun da ayrı bir heyecanını yaşıyoruz. Çünkü rezidans kavramı, sadece binanın mimari yapısıyla değil, onun yanında yapının ve projenin sunduğu hizmetlerle bütünleşir. Spring de yapısıyla, sosyal alanlarıyla, güzelliği ve özellikleriyle, akla gelen her türlü hizmetleriyle, 160 metrekarelik havuzuyla, sinemasıyla gerçek bir rezidans olacak. Yatırımcılara hem kaliteli bir yaşam sunacağız bu projeyle, hem de her gün tazelenecek bir arada yaşam kültürünü. Komşular arası selamlaşmaları bile artıracak bir yapı hayal ediyoruz. Toplamda 34 rezidans dairemiz, 47 de ofisimiz var projede. Ciddi bir miktarı satıldı, hızla da devam ediyor satışlar..

21

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015


geri dönüyor. Çünkü bu içine girdiğimiz Kıbrıs süreci sadece barışı söylemiyor. Ekonomide de büyük bir beklentiler oluşturuyor. O yüzden buraya da yatırımcı ilgisi o veya bu şekilde artıyor. Birkaç sektörle uluslararası platformda görücüye çıktık. Kıbrıs turizm ve eğitim başta olmak üzere iyi durumda. Ama sadece bu kadarla kısıtlı değil. Eğitim, deniz, güneş ve kumarın dışında Kıbrıs’ın o kadar çok pazarlanmamış potansiyeli var ki. Bu bir süreçtir ve hepsi tek tek gerçekleşecek.

22

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

“YATIRIM DANIŞMANLIĞINDA ARTIK PROFESYONELLERİN ZAMANI” Hem Ekonomi Kıbrıs Prestige, hem de Kıbrıs Emlak Merkezi olarak biz de projeyi yakından izliyoruz. Detayları sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Şimdi gelelim sohbetimizin ikinci bölümüne. Sıdıka Atalay’ın yatırım ve yatırımcıyı tek çatı altında buluşturmayı hedeflediği danışmanlık şirketine.. Fikrin çıkışı ve oluşu, uzunca bir sürelik tecrübenin eseri. Türkiye ekonomisinde de güçlü yatırımlar yapan Sıdıka Hanım oradaki işleyişi gördükçe, dünyadaki sistemi analiz ettikçe, KKTC’deki eksiklikleri listelemesi zor olmamış. Tüm iyi niyetli girişimlere rağmen, ülkeye gelen yatırımcının doğru yönlendirilmediğini, hatta kimi zaman yanlış müdahalelerle sonucun hüsran olduğunu liste başına yazmış. KKTC ekonomisi için yatırımcıların gözünde önyargıya sebep olan bu yanlış sürece dur demek, ülkeye yeni yatırımlar çekmek, yatırım için gelenlere de en doğru Kıbrıs analizini sunmak için yeni bir yola giriyor şimdi girişimci iş kadını Sıdıka Atalay. İçeriğiyle çok detaylı, çözüm ortaklarıyla da oldukça güçlü bir yatırım danışmanlığı organizasyonun kaptanlık görevini üstleniyor. “Maalesef Kıbrıs’a gelen birçok yatırımcı kayboluyor. Konusunda uzman olmayan kişiler peşine takılıyor, daha sonra da şu veya bu şekilde hayal kırıklığı ile

Burada sivil toplum örgütleri yatırım ve yatırımcı çekme konusunda yoğun çalışıyorlar ama bugüne kadar yaptıkları birçok sunum kart alışverişi ve tanışmada kaldı. Ama artık profesyonellerin zamanı. Türkiye’de de, dünyada da böyle. Uluslararası danışmanlık şirketleri yürütüyor bu süreci. İhtiyaç duyulan yatırım projeleriyle ilgili raporları hazırlamak, genel ekonomik verileri toplamak ve en kazançlı yol haritasını çizmek artık onların görevi. Yatırımcı bu profesyonelliği istiyor, bu çalışmalara güveniyor. Düşünün ki Ada’nın etrafında bor olduğu tespit edildi. Çözümle ya da çözümsüz, KKTC’ye pay düşecek ve tabi ki enerji oldukça o ülkeye her zaman ekonomik ivme kazandırıyor. Büyük firmaların ilgisini çekme yönünden piyasaya yansıyacak bu ve ciddi bir zenginleşme olacak. Onun için şu esnada böyle bir adreste kendi alanında uzmanlaşmış, hem de uluslararası platformda kendini kanıtlamış bir adres olmalı. Şimdi ben böyle bir oluşumun içerisindeyim. Bu proje bana yaşam veriyor çünkü adanın şu anki en önemli ihtiyaçlarından biri. Bunu yaparken 6-7 sektörde yürüteceğimiz yüksek araştırma ve raporlama sürecinde Kıbrıs’tan uzman arkadaşlarımızla çalışacağız. İş tecrübemizi ve geniş portföyümüzü, Türkiye’den ve dünyadan iş adamlarını Kıbrıs’a çekmek için kullanacağız.”


23

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

“GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ TOPLUM DEMEKTİR” Kimisi için garanti iş, garanti maaş önceliği var, kimisi için ise evdeki sorumluluklar ön planda. Birçok sebepten dolayı hızla girişimci kadınların sayısı azalıyor. İşte bu süreci tersine döndürmek, başarıları ve başaranları takdir etmek için girişimci kadınları ödüllendiren İş Kadınları Derneği, bu yıl beşinci organizasyona imza attı.. Telsim sponsorluğunda düzenlenen Yılın Kadın Girişimcileri Ödülleri, iş ve siyaset dünyasını Bedesten’de bir araya getirdi. Kadının ekonomideki yeri ve girişimciliği arttırmak için devletin üzerine düşenler tekrar gündeme geldi. Yapılanlar, yapılması gerekenler anlatıldı. İş Kadınları Derneği Başkanı Semral Erel girişimcilikten bahsetti konuşmasında, girişimciliğin devlet politikası olmasını istedi.. Gelelim başarılı isimlere. Bu yıl da 6 ayrı dalda dağıtıldı ödüller.

24

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

haberler

Aralık 2015

Yılın Kadın Girişimcisi Öngel Trading Direktörü, Kozmetoloji Koleji Müdürü Suna Sonay Erensu; Yılın Sosyal Kadın Girişimcisi SOS Yönetim Kurulu Başkanı Hacer Çerkez; Yılın Genç Kadın Girişimcisi Necat British College Okul Yöneticisi Nilay Necat, Yılın Bölgesinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi Osman Ağa Kültür Evi Direktörü Emine Sütçü; Safiye Nadir Onur Ödülü Leman Ticaret kurucusu Leman Yorgancıoğlu ve Telsim Özel Ödülü Özok Group Yönetim Kurulu üyesi, British Universtiy of Nicosia Mütevelli Heyeti üyesi Fatma Özok seçildi.


2015

ZİK

Ü CANLI M

%20

25

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

ÇOCUAralık K 2015 ETKİNLİK LERİ

%40

%50

7 31

ARALIK


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

8 BİN EURO HİBE FIRSATI

Girişimcilikten bahsettik, biraz da finans konusunda yeni kaynakları işaret edelim. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Mağusa Gençlik Merkezi ve Youth Power tarafından uygulanan Youthopia Projesi kapsamında küçük hibe çağrısı yapıldı. Başvurular 23 Aralık’a kadar kabul edilecek. Sosyal girişimleri desteklemek, sosyal girişimcilere yönelik faaliyetleri çoğaltmak amacıyla yapılan hibe çağrısında ortaya konulan fikirlere 8 bin Euro’ya kadar hibe desteği yapılacak.

26

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Youthopia Proje Koordinatörü Mertkan Hamit yaptığı açıklamada, sosyal girişimciliğin geliştirilmesi ve bu anlayışın benimsenmesine yönelik Mağusa ve Lefkoşa’da 50 civarında gencin katıldığı eğitimlerin bu ay başında gerçekleştirildiğini bildirdi.

Aralık 2015

Hamit, sosyal girişimciliğin, karma bir işletme modeli olduğunu ve oluşan adaletsiz ekonomik sistemlerde, özellikle marjinalize edilmiş insanların topluma dahil edilmesi için önemli bir rolü bulunduğunu belirtti.

haberler

Youthpia Projesi Koordinatörü Seziş Thompson ise, sosyal girişimcilik hibelerinin özellikle dernekler veya şahısların bir araya gelerek, sürdürebilir ekonomik kurumları oluşturabilmek için önemli olduğunu vurguladı. Youthopia projesi kapsamında yapılan küçük hibe programına başvurular 23 Aralık’a kadar devam edecek. Başvuru formu ve detaylı bilgiye www.youthopia.org sayfasından erişilebiliyor; ayrıca soru sormak için mhamit@gmail.com adresine de email gönderilebiliyor.

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KTTO VE TEB’DEN GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ Reel sektörün geldiği nokta, özelden kamuya geçiş tutkusu ve yakın zamanda yapılan anket sonuçları, maalesef KKTC’de girişimcilik ruhunun günden güne köreldiğini gösteriyor. Garanti iş ve garanti maaş önyargısını kırıp, gençleri iş dünyasına dahil etmek için Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Türk Ekonomi Bankası işbirliği yaptı ve 3. Girişimcilik Zirvesi’ni düzenledi.. İlgili bakanlıklar, ekonomi konusunda aktif olan sivil toplum örgütleri ve üniversite öğrencileri oradaydı. Etkinlikte genç girişimci adaylarıyla, KKTC ekonomisinin başarılı girişimcileri bir araya geldi. Tecrübe paylaşımı yapıldı. Organizasyonun ev sahibi KTTO Başkanı Fikri Toros, girişimciliğin hayatın her alanıyla alakalı olduğunun, yenilik ve inovasyon içerdiğinin altını çizerek, “Girişimciliğin özünde kimsenin göremediğini görmek, kimsenin yapamadığını yapmak ve kimsenin başaramadığını başarmak vardır” dedi. Zirvede Ramadan Cemil İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Işın Ramadan Cemil, TEB Girişim Evi Danışmanı Adnan Şahsuvar, Eziç İşletmeleri Direktörü Mehmet Eziç ve Özerlat Ltd. Direktörü İlke Özerlat konuşmacı olarak kürsüye çıktı..

ÜRETEN İŞ İNSANINA 200 BİN TL KREDİ Ekonomide durgunluğu aşmak, yeni yatırımlara fırsatlar sunmak için destek paketleri sürüyor. Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 2015 II. İstihdam Endeksli Sanayicilere Yönelik Faiz Destek Programı’nı açıkladı. İmalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelere yönelik tasarlanan programda, kredi limiti her bir firma için 60 ile 200 bin TL arasında değişecek. Program 36 ay vadeli olacak ve ilk 3 ayı geri ödemeden muaf tutulacak. İlk taksit ödemesi, krediyi kullandıktan dört ay sonra başlatılacak. Koordinasyonunu KOBİ Geliştirme Merkezi’nin yürüttüğü, Türkiye Cumhuriyeti kaynaklı II. İstihdam Endeksli Sanayicilere yönelik faiz destek programı; protokol şartlarını kabul eden Kıbrıs Vakıflar Bankası, İktisat Bankası, Yakın Doğu Bankası, TC Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası ve Limasol Türk Kooperatif Bankası ile yürürlüğe girdi. 1 ile 3 arasında sigortalı personel çalıştıran firmalar kredilendirme kapsamında 60.000 TL, çalışan sayısı 4 ile 5 arasında bulunan firmalar 100.000 TL, çalışan sayısı 6 ve üzeri olarak her personel için ek 5.000 TL alabilecek. Her durumda toplam 200.000.-TL azami üst limit olarak belirlendi. Yatırım planlanlayan iş insanları için avantajlı bir fırsat sunan kredi için başvurular başladı..


27

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

HALUK YERLİ – EKTAM KIBRIS GENEL MÜDÜRÜ

“2016 EKTAM İÇİN ÇOK KARLI BİR YIL OLACAK”

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

röportaj

Aralık 2015

“Tesis kalitesi ve lojistiği ile dünyayla yarışan bir fabrikamız var. Çünkü devamlı kendimizi yeniliyoruz. En iyi şekilde çalışan ve en son teknoloji ile donatılan bu fabrikanın ürettiği ürünlerle pazarda ciddi bir rekabet içerisindeyiz. Emin olun ki bu rekabette de hakikaten çok çok başarılıyız.”

28

Pepsi ile ambargoları aşan hamlesi, ürün gamından tesislerine dev yatırımı ve ülkeye sağladığı büyük katkılarla KKTC ekonomisinin köklü kuruluşlarından Ektam Kıbrıs, bir süre önce yeni bir sayfa açtı.

Aslında Haluk Bey’in Ektam Kıbrıs’ın başına gelmesi, sıradan bir transfer değil. Çünkü herkes beyin göçünden bahsederken, Haluk Yerli tecrübesiyle ülkesini seçti.

Yönetimin üst düzeyinde, dikkat çeken bir değişim oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Sipahioğlu, Ektam Kıbrıs’ı iş dünyasının profesyonellerinden Haluk Yerli’ye emanet etti. 2015’e güzel bir veda, 2016’ya umut dolu bir başlangıç için, bu dikkat çeken değişimi ve şirketin yeni yol haritasını konuşmak için konuğumuz Ektam Kıbrıs Genel Müdürü Haluk Yerli..

Kıbrıslı bir Türk Haluk Bey. Ama 30 yılı aşan kariyerinin büyük kısmını yurt dışında geçiren bir profesyonel. Bankacılık, finans, bilişim teknolojileri, lojistik ve telekomünikasyon sektöründe görev yaptığı dünya markalarında edindiği tecrübeyi, aldığı teklif sonrası KKTC’ye taşıdı.


“EVE DÖNMEK ÇOK GÜZEL” Ekonominin köklü kuruluşlarından Ektam Kıbrıs’ın başına gelişiniz, iş dünyasında geniş yankı uyandırdı. Sizi tanıyanlar çok memnun oldu, tanımayanlar hakkınızda ciddi bir araştırmaya girdi. Biz de merak ediyoruz, bu süreç nasıl gelişti? Ektam Kıbrıs süreci, keyifli bir süreçti. Önce Sipahioğlu ailesi ile buluşuldu. Kendileri ile hoş bir sohbetten sonra bana bu işi teklif ettiler, ben de kabul ettim. Ektam’ın zaten Kıbrıs için çok önemli bir şirket olduğu ortada. 35 yıllık geçmişine baktığınız zaman ambargoları delen bir şirket. Çizgi olarak, Pepsi’yi üretme lisansı olan bir şirket. Pek çok yabancı markalar burada bir sürü adımlar atarak bilinen isimler getirebiliyorlar. Ama Sipahioğlu ailesi şirketlerini kurarak direkt yurt dışından lisanslı olarak getirebildiler ve bu kadar zamandır KKTC’de bu istihdamı sağlayabiliyorlar. O yüzden şirket olarak, marka olarak doğru yerdeyim.. Bir ikincisi ise artık evimdeyim. Yıllar sonra gördüm ki aile bağları hiçbir zaman kopmuyor. Yıllarca dışarıda kalıp çalışsanız bile kopmuyor. Babamın söylediği bir laf vardı; “Burası sizin eviniz. Ama gidin, dünyayı gezin. Fakat her zaman için evinize geri dönebilirsiniz” demişti. Bana bunu söylediğinde 18 yaşındaydım. O zaman tam olarak anlayamamışım ama şimdi çok daha iyi anlıyorum, eve dönmek çok güzel. Vatanımda olmak çok hoş, ailemle beraber olmaktan çok mutluyum. Ekonomi açısından

baktığım zaman ise kararlarımın merkezinde hiçbir zaman ekonomi yoktu. Çünkü kazanç, dış dünyada çok daha yüksek. Kazanç için burada olmadığım çok belli. Ama bu süreçte yurt dışında edindiğim kontakları, işbirliklerini de vatanıma taşıyabildiğim için mutluyum. Daha şimdiden yaptığımız birkaç projede bu avantajı en iyi şekilde kullanıyorum.

“DÜNYAYLA REKABET İÇERİSİNDEYİZ” 2014’ün vergi listelerinde zarar eden kuruluşlar arasında yer alıyor Ektam Kıbrıs. Zararın sebebi belki devam eden yatırımlar, belki de ekonomi aktörlerini derinden sarsan piyasa koşulları. Ama sonuç olarak belli ki üzerinizde ağır bir yük olacak. Ajandanızda öncelikleriniz arasında neler var? Yönetici olmanın en büyük önemi kar ve zararın sorumluluğunu alabilmektir. Bundan sorumlu olduğumuz andan itibaren zaten otomatik olarak düşünceniz, metodolojiniz göreciliğini bulur. Yapılan işin verimliliği, sunulan ürünün özelliği, yararı gibi başlıkları kafanızda kurguladığınız zaman, yapılacak olan işler kendisini belirler. Bunlar sadece ana başlıklar. Bunların teferruatları da var. Özeleştiri de yapalım biraz. Evet, Ektam’ın çalışan motivasyonu birazcık düşük. Şirketler her zaman karlı olmaya çalışırlar, kar etmediği zamanda ise ‘bize ne oldu’ denir. Ama şunu bilmek gerekir ki Ektam yapmak istediği yatırımlar, olmak istediği pazar

29

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015


yerleri konusunda yaptığı hamlelerde, karı gözetmeyen bir marka, yani doğru bir yatırım için zararı bile göze alabiliyor.. Fakat artık daha olumlu bir süreç işliyor. Ektam gibi büyük bir şirket için, geçen yılın zararı hemen hemen giderilmiş durumda. 2016 yılının da çok karlı bir yıl olacağının garantisini şimdiden verebilirim sizlere.

30

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

Bu benim yönetimimle alakalı değil sadece. Evet, dümen bende ama bunun başlıca sebebi Ektam’ın tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve bunu en verimli şekilde yapabilmesidir. Çünkü 35 yıllık bir şirket Ektam ve bu mekanizma en iyi şekilde işliyor. Ben sadece buna tuzu ve biberini ekliyorum. Tesis kalitesi ve lojistiği ile dünyayla yarışan bir fabrikamız var. Çünkü devamlı kendimizi yeniliyoruz. En iyi şekilde çalışan ve en son teknoloji ile donatılan bu fabrikanın ürettiği ürünlerle pazarda ciddi bir rekabet içerisindeyiz. Emin olun ki bu rekabette de hakikaten çok çok başarılıyız.

“EKTAM KIBRIS OLARAK ÇÖZÜME HAZIRIZ” Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de, bir süredir çözümün ertesi gününe de göz atıyoruz. Konuştuğumuz birçok marka, hatta birçok sektör o gün için endişeli. O keskin rekabet günü için hazırlıkların yetersiz olduğunu, hatta hiç hazırlığın olmadığını söyleyenler bile var. Sizde durum nasıl? Keyifle ve netlikle yanıtlayabilirim bu soruyu, Ektam Kıbrıs çözüme bugünden hazır. Üretim bazında, dağıtım bazında, kendi kozmik odamızda biz bunun çalışmasını bile tamamladık. Bugün Rumların gölge Girne Belediyeleri var. Gölge sanayi odası başkanları var. Biz bunların hiçbirini yapmıyoruz ama öbür tarafın Pepsi tüketimi ile ilgili istatistiklerini topluyoruz. Olası bir durumda üretimimizin Rum tarafında satılmasına izin verilirse; biz filomuzla, üretimimizle stratejik olarak hazırız.


31

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

TELSİM’DEN SEKTÖRDE BİR İLK GSM sektöründe rekabet kızıştıkça yenilikler ve ilkler artıyor. Bu kez haber Telsim’den. KKTC Telsim Vodafone “Uluslararası Bilgi Güvenliği Yönetimi Sertifikası” olan ISO 27001 aldı. KKTC’de ilk kez bir GSM operatörünün aldığı bu sertifika için, Telsim geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenledi. Telsim Genel Müdürü Rasim Karas, Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ve Bilgi Güvenliği Uzmanı Fuat Fırıncıoğulları sertifikanın hem müşteri, hem de kurum için ne anlama geldiğini anlattı. Bilgi ve bilgi kaynaklarının kurumsallaşması, gizliliğinin, bütünlüğünün, erişilebilirliğinin sağlanması standartlarını belirleyen belge ile bilgi varlıklarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi, iş sürekliliğinin sağlanması, ilgili taraflara güven sağlayabilmesi, bilginin bir sistem tarafından korunması, yasal yükümlülüklere uyum sağlanmasının kolaylaşması, yüksek saygınlık sağlanması hedefleniyor.

32

YDÜ’DEN YENİ BİR YATIRIM

Ekonomi Kıbrıs

Yakın Doğu Üniversitesi yatırımlara ara vermiyor. Bu kez Sağlık Bilimleri Fakülte Binası ve üniteleri ile sağlık eğitim amfilerinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Prestige Aralık 2015

Açılış konuşmasını yapan YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, YDÜ’nün 16 fakültesi ve 7 fakülte düzeyinde sağlık yüksek okuluyla bugün eğitime katkı sağlamakta olduğunu, 29 araştırma merkezi, 220 lisans ve 210 lisans üstü programın yanında 3 tane hastane bulunmakta olduğunu aktardı. “Yakın Doğu nedir? sorusunu, detaylı bir şekilde yanıtladı.

haberler

YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ise; Eflatun ve Aristo’dan başlayarak günümüze dek uzanan süreçte bilgiyi üreten, yayan ve topluma sunulmasını sağlayan üniversitelerin; idealizmin felsefi esasları üzerine temellenmiş bilim ve eğitim gibi farklı unsurları bünyesinde bütünleştiren kurumlar olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından temel atma törenine geçildi ve hep birlikte butonlara basılarak Sağlık Bilimleri Fakültesi Binası ve ünitelerinin ilk harcı temele döküldü.


33

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

COLDWELL BANKER’DAN KIBRIS’A İKİNCİ FRANCHISE Kıbrıs emlak sektöründe franchise rekabeti büyüyor. Hızla markalaşan, kurumsallaşma yoluna giren emlak acenteleri arasına bir yenisi daha eklendi. Yenal Tüzün ve Selhun Umut’un bir süre önce Boray Emlak’tan ayrılarak kurdukları Novest, uluslararası bir franchise alarak yeni bir atılım yaptı..

Maximum ile Kıbrıs’ta ilk ofisini açan Coldwelll Banker, ikinci franchise hakkını Novest’e verdi. Coldwell Banker Novest, Lefkoşa’da Coldwell Banker olarak hizmet vermeye başladı.. Yenal Tüzün ve Selhun Umut’un Coldwell Banker ailesine katılması, Antalya’da düzenlenen broker kampında da tüm acentelere ilan edildi..

34

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

Kıbrıs Emlak Merkezi

EMİN EVİM’DEN KIBRIS’A İLK ADIM Türkiye’de emlak sektöründe ezber bozan Emin Evim, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için ilk adımı attı. Hızla büyüyen firma, KKTC’de de şirket kurulumunu tamamladı. Faizsiz, taksitle, hatta peşinatsız bir şekilde vatandaşı ev sahibi yapan Emin Evim, KKTC emlak sektöründe de iddialı projelere imza atacak. Müsiad Kıbrıs’ın da başkanlığını yürüten işadamı Okyay Sadıkoğlu ortaklığı ile kurulan Emin Evim Otomotiv Turizm Ticaret ve Sanayi Ltd şirketi, yakın zamanda yatırıma başlamayı planlıyor..

Kıbrıs Emlak Merkezi

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

haber@kibrisemlakmerkezi.com


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

FEO ELEGANCE MAKETİ SATIŞ OFİSİNDE Girne’nin, hatta Kıbrıs’ın en büyük toplu yaşam merkezi olmak için gün sayan FEO Elegance Residence, yeniliklerine devam ediyor. Akacan Group ve Hasırcılar Holding işbirliğiyle hayata geçirilen proje, Kıbrıs emlak sektöründe pek görmeye alışık olmadığımız bir adım daha attı. Proje satış ofisine, FEO Elegance’ın özel maketi yaptırıldı. Proje ile ilgilenen yatırımcılar, maket üzerinden çok daha detaylı bir şekilde inceleyebiliyor Elegance Residence’ı.. Konumunu, cephesini ve katını rahatlıkla seçebiliyor. Bu arada yerli ve yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelen FEO Elegance projesinde satışlar da hızla devam ediyor, artık son daireler. Bunlar bitiyor ama yenileri için geri sayım başladı. Şirket daha şimdiden yeni ve çok ses getirecek konut projesi üzerinde hazırlıklara yöneldi.

35

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

Kıbrıs emlak sektörünün en yeni ve en gözde projelerinden Milos Park Homes, Kuveyt Emlak Fuarı’ndaydı. Uluslararası yatırımcıların katılımıyla dikkat çeken fuarda, Kıbrıs Developments standı büyük ilgi gördü. Fuarın ziyaretçileri arasında bir de sürpriz vardı. Türkiye’de konut sektörüne farklı bir ivme katan, markalı konut projeleriyle sektörde yeni bir sayfa açan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu da oradaydı. Ali Ağaoğlu Milos Park Homes projesini detaylı bir şekilde inceledi. Kıbrıs Developments ekibiyle Kıbrıs’ta yatırım üzerine değerlendirme yaptı. Ağaoğlu’nun bu ziyareti, sosyal medyada da çok beğeni aldı.

Kıbrıs Emlak Merkezi

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

haber@kibrisemlakmerkezi.com

Kıbrıs Emlak Merkezi

MİLOS PARK HOMES KUVEYT’TE


HARPER ÖZBİRİM - KIBRIS DEVELOPMENTS SATIŞ VE PAZARLAMA DİREKTÖRÜ

“MİLOS PARK HOMES İLE YARIŞABİLECEK BİR BAŞKA PROJE YOK”

36

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

“Milos Park Homes’ta çıtayı daha da yükseğe çıkararak, yeni ve farklı bir şey ortaya koymaya çalıştık. Bölgedeki tarihi yel değirmenlerinden ve oradaki dokudan esinlendik. Hem doğası, hem de eşsiz özellikleriyle; Tüm temel ihtiyaçlarınızı içinde karşılayabileceğiniz, hem müstakil hayat, hem de toplu yaşamı bir araya getiren özel bir projeye imza atıyoruz Milos’ta.. Aktivitelerle de zengin bir hayat olduğu için, bahçenizden taze meyve sebze toplayabileceğiniz, marketinizden alışveriş yapabileceğiniz, yüzebileceğiniz, doğada yürüyüş yapıp koşabileceğiniz bir yer Milos Park Homes. Herkesin hayalini kurduğu bir kasaba hayatı gibi düşünebilirsiniz aslında..”


Eşsiz doğası, çok özel mimarisi ve sunduğu sınırsız ayrıcalıkla kaçırılmaz bir yatırım fırsatı Milos Park Homes. #secretproject kod adıyla uzunca bir süre Kıbrıs emlak sektörünün ilgisini çeken projenin sır perdesini kaldırıyoruz artık. Konuğumuz, Milos Park Homes’un yaratıcı ekibinden, Kıbrıs Developments Satış ve Pazarlama Direktörü Harper Özbirim.. Çevreye karşı ayrı bir duyarlılığı var Harper Bey’in. Mimari dünyasındaki yenilikleri de an be an takip eden bir isim. O yüzden Milos Park Homes, bu iki unsuru da buluşturan nadir projelerden biri. Doğanın ruhunu, evlere taşıyan bir konsepti var. Projenin çıkış fikrini soruyoruz, ‘hızla betonlaşan Girne’de, nefes alacak bir adres ihtiyacı’ diyor Harper Özbirim.. Yeni projenin adını koymadan, çerçevesini çizmeden önce, detaylı bir pazar araştırması yaptık. Çünkü Escape Homes ile yakaladığımız başarının üzerine çıkmalıydık. O yüzden çok sorduk, çok inceledik. Gördük ki özellikle Girne bölgesindeki aşırı inşaatlaşma ve bitmeyen betonlaşmadan sonra herkesin ihtiyacı; şehirden uzaklaşmadan, doğal hayata yakın olmak. İşte bizim çıkış noktamız da bu. Şehrin merkezinde; doğayı, huzuru ve en güzel yanlarıyla kasaba hayatını sunuyoruz yatırımcılarımıza. Konsepti ve konumu gibi, içeriği de özel olmalıydı bizim için. İlk adımı atarken Escape Homes’a baktık. Escape Homes’da tek tip bir konut modeli ile başlamıştık satışlara. Daha sonra gelen müşterilerimizden evin içeriği ile ilgili farklı öneriler aldık. Gördü ki ailelerin talepleriyle, yalnız yaşayan aile bireylerinin bakış açısı daha farklı. Sadece tasarım değil, kalite segmentinde de farklılık

var. Bu süreçte lüks konutlara karşı büyük bir ihtiyaç duyulduğunu gördük Girne’de ve bu yönde ilerledik. O zaman gelin biraz daha projenin detaylarına inelim. Lüks bir konut projesi Milos Park Homes. Ama doğasıyla da çok iddialı. Daha kapıda karşılayan nostaljik kemeriyle, yel değirmenleriyle, zeytin ağaçlarıyla ilk bakışta hafızada yer ediyor. Projenin atmosferinden kopyalar verir misiniz? Milos fikrinin ortaya çıktığı ilk gün daha kendimize bir soru sorduk; Nasıl özgün bir proje ortaya çıkarabiliriz? Amacımız Milos’ta çıtayı daha da yükseltmekti. Hem kendi projelerimizi, hem de sektördeki konut projelerini önümüze koyduk, farklılıklar üzerine çalıştık. Bölgedeki tarihi yel değirmenlerinden ve oradaki dokudan esinlendik ve dedik ki bu çevredeki tüm güzellikleri ve tarihi eser değeri taşıyan yel değirmenlerini, biz kendi projemizin merkezine gömelim. Çünkü Milos’un bulunduğu alan içerisinde 300 tane olgun ağacın bulunduğu, 3 bin tane de bizim eklediğimiz ağaçların yer alacağı çok yeşil bir ortam olacak. Her yanıyla güçlü bir doğa dokusu karşılayacak gelenleri. Aynı şekilde biz peyzaj çalışmaları ile de oradaki o tarihi değirmenleri, Milos Park Homes için tekrardan yeniden hayata geçireceğiz. Az önce aile ile yalnız yaşayan aile bireyleri arasındaki ihtiyaç farkından bahsettiniz. Gördüğümüz kadarıyla Milos Park Homes’da bu seçenekleri de arttırdınız. Kaç farklı konut tipi sunuyorsunuz yatırımcıya?

37

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015


38

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

Şehrin merkezinde ama doğayla iç içe bir kasaba dedik ya proje için, amacımız Milos Park Home’da tüm farklı yaşam stillerini de bir araya getiren, güzel ve eğlenceli bir site yaratmaktı. Öyle de oldu. Yedi farklı yaşam tarzına hizmet eden ve onları mutlu edebilecek yedi farklı konut tipi geliştirdik bu projede. The Originals, Doppio, The Lofts, Solo, Grande, Tailor Made ve Mono ile herkes için ideal bir yaşam merkezi sunuyoruz.

bulabileceğiniz bir projelendirme bugüne kadar olmamıştı. Özellikle Girne içerisinde bu kadar özelliğin bir arada olduğu bir proje de yapılmadı. Milos Park Homes’ta her şey çok ince düşünüldü. İnsancıl yaşamın ayrıntları göz önünde bulundurularak bu konsept oluşturuldu. Coldwell Banker Maximum olarak ‘en iyi konutları biz satarız’ diye yola çıktık ve en iyi projelerden birisi olarak Milos Park Homes daha şimdiden çok büyük fark yarattı.

Dediğimiz gibi tam yedi farklı konut tipi hazırladık Milos Park’a. Çok meşakkatli bir süreçti aslında bu, aylarca üzerinde yoğunlaşıp, epey emek uğraşıp çıkarttık modellerimizi. Ama tüm çabaya değdi. Her biri titizlikle hazırlanmış ve her zevke hitap eden modeller oldu. Kıbrıs Developments olarak karma yaşam projesine imza attık böylelikle. Aslında karma yaşam konsepti, çok alışıldık bir şey değil Kıbrıs’ta. Projelere bakacak olursak, genelde tek bir konsept üzerinden gidiyor sektör. Biz burada da farkımızı ortaya koyduk.

Rahatlıkla söyleyebilirim ki Milos Park Homes ile yarışabilecek bir proje yok Kıbrıs’ta. İlkler her zaman en akılda kalacak ve en değerli projeler oluyor. Çok fazla detaylandırılmış ve mükemmeliyetçi bir zihniyetten çıkmış bir proje. Zaten ancak Kıbrıs Developments yapabilirdi bunu.

Kıbrıs emlak sektöründe ilklere imza atan projeye biraz da fiyat ve satış penceresinden bakalım. Milos Park Homes’un yetkili satış acentesi Coldwell Banker Maximum Direktörü Aylin Pelin Onar giriyor söze, ‘projenin eşi, benzeri yok’ diyor.. Yapılara şöyle bir baktığınızda karşınıza ya bir villa projesi çıkıyor, ya da apartman. Hepsini bir arada

Milos Park Homes projesinde lansmana özel fiyatlar 49 bin sterlinden başlıyor, konut tipine göre de değişiyor. Aslında Blue Way Group of Companies Yönetim Kurulu Başkanı Çağatay Özbirim, bundan tam bir yıl önce, yine bu sayfalarda projenin müjdesini vermişti. Dediğini de yaptı. Daire fiyatına satışa çıkardığı eşsiz villalarla da hem sektörün, hem de yatırımcıların ilgi odağı oldu. Sunduğu yedi ayrı seçenekle, tam 124 konuttan oluşan bir proje Milos Park Homes. İnşaat çalışmaları hızla sürüyor. 2016’nın Kasım ayında yaşamın başlaması planlanıyor.


39

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

VEDAT MISIRLISOY – IQ PROPERTY DİREKTÖRÜ

“GAYRİMENKULDE KRİZ OLMAZ!”

40

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

“Sektördeki birçok firma iç piyasa ile çalışıyor ve yatırımcı potansiyelini sadece iç piyasa olarak değerlendiriyor. Halbuki uçsuz bucaksız bir dünya var Kıbrıs dışında. Bizim ne yapmamız lazım? Ekonomiye yeni bir girdi yaratmak için, portföyümüzü genişletmek için dış piyasaya ulaşmamız lazım. Dışarıdaki potansiyel inanın ki sınırsız..”

Çözüm sürecinde mülkiyet başlığının bir türlü doldurulamayan ama her ayrıntısıyla tedirgin eden içeriği ve sert yükselişiyle cep yakan döviz kurları derken, son dönemde gayrimenkul sektörü sürekli krizlerle anılıyor. Sektörü anlatanların bir kısmı işlerin durduğunu, yaprak dahi kımıldamadığını söylüyor.

röportaj

Kıbrıs Türk emlak sektörünün tecrübeli isimlerinden Vedat Mısırlısoy ise farklı bir pencereden yorumluyor piyasayı; ezber bozacak bir şekilde ‘gayrimenkulde kriz olmaz’ diyor, gerekçelerini net bir şekilde sıralıyor.. KKTC’nin tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’in Kıbrıs Emlak Merkezi sayfalarında konuğumuz IQ Property Direktörü Vedat Mısırlısoy. Sektörün son durumundan, yatırım tavsiyelerine, çözüm sonrası olası konut fiyatlarından, emlak sektörünün son furyası franchise rekabetine kadar birçok konuyu değerlendirdik. Keyifle okuyacaksınız..


“ÖDEYEBİLECEĞİNİZ KADAR BORÇLANIN AMA KESİNLİKLE GAYRİMENKUL ALIN, KARLI ÇIKARSINIZ” Keyifle okuyacaksınız dedik, o zaman kazandıracak tavsiyelerle açalım sohbeti. Herkesin gözü çözümün ertesi gününde. Fiyatlarda ciddi yükselişler bekleniyor olası bir anlaşma sonrası. Nasıl yorumluyorsunuz süreci? Bugünlerin geleceğini 2012 yılından beri söylüyoruz ve hazırlıklarımızı da ona göre yapıyoruz. Gelişen bu piyasa 2016’da patlama noktasına gelecek diye düşünüyoruz. Bir anlaşma olacak ise Annan Planı temelinde bir anlaşma olacak. Annan Planı’nda da zaten çok net olarak bu mülkiyet kısmının nasıl çözüleceğine dair bazı maddeler vardı. Ben de bir gayrimenkul yatırımcısıyım. Diyelim ki bir anlaşma oldu. Zaten elimizde bir sürü gayrimenkul var. Deniliyor ki tuttuğunuz gayrimenkullerin bir kısmının tazminatını ödemeniz durumu doğabilir. Ben zaten öderim ama ödedikten sonra o malın değeri bir anlaşma sonrasında zaten 3 -5 katına çıkacak değil mi? Yine zarar etmiyorsunuz. Gayrimenkulde zarar diye bir şey yok. 2003 yılında gayrimenkul sektörü benzer bir süreci yaşadı. Bu dönemde de fiyat artışları ön görüyorum

ama borçlanmak ayrı bir risktir. Fakat şu da bir gerçek ki, insanlar ne kadar çok risk alırsa, o kadar kazançlı çıkar. Risk kazançla doğru orantılıdır. Borçlanmak denince vatandaşta bu biraz sıkıntı yaratıyor. Ama ben tavsiye ediyorum, özellikle de bu dönemde. Neden bu dönemde? Çünkü ben eminim ki önümüzdeki birkaç yılda gayrimenkul fiyatları en az iki katına çıkar. Biz bunu 2003’te öngördük hatta bazı bölgelerde yüzde 300’lere çıktı. Bizim öngörülerimizin de üzerinde oldu bazı bölgelerde gayrimenkul fiyatları. Bu dönemde yine aynısı olur. Ben en az yüzde 100 diyorum. Kesinlikle gayrimenkul alın, ödeyebileceğiniz kadar borçlanın ama kesinlikle gayrimenkul alın, karlı çıkarsınız. Çünkü biz bunu zaten deneyimledik. Çokta ütopik değil konuşmalarımız. Ev sahibi olmanın doğru zamanı. Gayrimenkul yatırımı her zaman yapılır ama şimdi KKTC için tam kazançlı zaman. Piyasanın başlangıcındayız ve bu 2016’da patlar, şimdiden almakta fayda var.

“DIŞARIDA ÇOK BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR” Kazanç kokan, iştah kabartan tavsiyeler bunlar. Yatırım düşünene, yatırım yapana şimdiden hayırlısı olsun diyelim ve gelelim diğer başlığa.. Siz yatırımın tam zamanı diyorsunuz, sektörden bazı isimler ise krizden bahsediyor. Büyük bir çelişki değil mi bu?

41

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015


bayağı bir iş yaptık. Sonralarında, yani 2007’lerde başlayıp 2008’lerde tamamen o ekonomik kriz baş gösterdi, bu da 2012’lere kadar da böyle gitti İngiliz piyasasında. Lakin Kıbrıs için çok daha önemli bir şey vardı. 2012’den sonra özellikle Türkiye’den, Ruslardan ve dünyanın diğer ülkelerinden birçok insan Kıbrıs’tan gayrimenkul alma düşüncesinde oldu. Bir düşünün 300 milyonluk bir Rusya var, bir o kadar Avrupa var, diğer dünya ülkeleri var. Azerbaycan, Irak, İran, Suriye’den olsun, bugün en çok o ülkelerden talep geliyor. Sayı olarak bir milyarı aştı yani potansiyelimiz. Bunun çok çok az bir kısmı bile buradan gayrimenkul almaya kalksa, ne kadar büyük bir talep oluşur. Kesinlikle büyük bir potansiyel var dışarıda.

42

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

Tamamen bakış açısına bağlı bu sorunun yanıtı. Ama benim düşüncem her zaman net; emlakta kesinlikle kriz yoktur. Kriz kimde olur? Döviz yükselir, maaşla çalışan, TL ile çalışan yerli vatandaşlarımız ev alamaz. Bu bir krizdir ama artık bu globalleşen dünyada müşteri artık sadece yerli vatandaşlar değil ki kriz var diyebilelim. Belki yerli vatandaşımız alamaz ama Avrupalı ya da dünya için aslında bu tam tersine bir avantaj, bir fırsattır. Döviz çıktığı zaman iç piyasada biraz olsun duraklama olduğu zaman fiyatlar düşüyor. Bu sefer ne oluyor? Elinde döviz tutanlar için yeni bir fırsat doğuyor. Kıbrıs emlak sektöründe birçok firma iç piyasa ile çalışıyor ve yatırımcı potansiyelini sadece iç piyasa olarak değerlendiriyor. Halbuki uçsuz bucaksız bir dünya var Kıbrıs dışında. Bizim ne yapmamız lazım? Ekonomiye yeni bir girdi yaratmak için, portföyümüzü genişletmek için dış piyasaya ulaşmamız lazım. Dışarıdaki potansiyel inanın ki sınırsız.. Bizim tek yapmamız gereken şey bu insanlara ulaşıp onları buraya davet etmek, getirmektir. Kriz diye bir şey yok. Gayrimenkulde kriz diye bir şey olmaz. 2006 yılına kadar bizim yabancı olarak bildiğimiz Kıbrıs’ta bir tek İngilizlerdi. Yapılan bir araştırmayı görme fırsatı bulduk. İngilizlerin yüzde 65’i sıcak ülkelerden ev alma düşüncesindeydi. 80 milyonluk bir İngiltere ve bunun yüzde 65’i sıcak ülkelere gelmek istiyordu. Bu büyük potansiyelden hareketle o dönem İngilizlerle

Fakat maalesef buradaki yerel işletmelerimizin çok az kısmı bu piyasalara ulaşabiliyor. Herkes buraya gelen insanlara ‘ben ne satabilirim’ düşüncesinde. Ama aslında oraya gidip, oradaki insanları buraya getirmekte mesele.

“GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN EN DENEYİMLİ FİRMASIYIZ” Sektördeki emlak danışmanlarına iyi bir tavsiye olsun o zaman yurt dışına açılma fikri. Emlak acentelerinden konu açılmışken, son dönemin furyası franchise emlak markaları. Tabelalarda hızlı bir değişim var. Dünya devleri hızla franchise veriyor KKTC’deki acentelere. Siz düşünmüyor musunuz böyle bir değişim? Net bir yanıt vereyim, kesinlikle düşünmüyorum. Zaten Kıbrıs’ta gayrimenkul sektöründeki en deneyimli firmayız IQ Property Development olarak. Firmalar ne için franchise alırlar? Bilmedikleri bir işi, bilen birisinden öğrenmek, yardım almak için aslında. Yoksa başka bir sebebi yoktur. O bilgi karşılığında da karşı tarafa komisyon öder. Ama bugün IQ Property bilgi satan bir firma. Benim kendi mesleğimden dolayı, tam 20 yıldır bu sektörde tecrübe ediyorum. Devlette 10 yıllık deneyimim var ve KKTC’de belki de gayrimenkul geliştirme ve pazarlama üzerine yüksek lisans yapan tek kişiyim. Benim başka bir yerden franchise almamın pek gereği de yok. Ama alan arkadaşlar doğru yapıyor, çünkü bir işi tam olarak bilmezsen, bilen birine danışmanın çok büyük bir faydası var.


43

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


REHA ARAR

AHMET MELİH KARAVELİOĞLU

44

GÜLİZ KANER

SERHAT AKPINAR

FİKRİ TOROS

ÖDÜL MUHTAROĞLU

Alİ MURAT YEŞİLYURT

ZEKİ ZİYA

CEYHUN TUNALI

HÜSEYİN KEMALER

ERDİNÇ KÜÇÜKUNCULAR

MEHMET EZİÇ

İLKER ZÜĞÜRT

KUDRET ÖZERSAY

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

RAMAZAN GÜNDOĞDU

VARGIN VARER

SÜHA VEKİL

REDİF NUREL

ATIL AYAZ Ekonomi Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni atil.ayaz@ekonomikibris.com Twitter:AtilAyaz

MEHMET ZEKİ AVCI

BURAK SALTOĞLU

Yeni yatırımlar, dikkat çeken projeler, finans dünyasındaki son gelişmeler.. Kısacası ekonomi adına atılan tüm adımlar.. Atıl Ayaz özel konu ve konuklarıyla sizlerle buluşuyor.

Ekonomi Kıbrıs hafta içi her gün saat 14:10'da Kıbrıs Genç Tv’de.. Soru ve görüşleriniz için: haber@ekonomikibris.com

www.ekonomikibris.com

UĞUR SAKARYA


MİNE GÜRSES

Alİ ÇIRALI

METİN BULUT

MERİÇ ERÜLKÜ

SELAMİ KAÇAMAK

KEMAL ALTUNCUOĞLU

MURAT ARAR

EKONOMİ VE İŞ DÜNYASINDA PRESTİJİN ADRESİ

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

ESAT ALTAY

CANDAN AVUNDUK

YENAL SÜREÇ

ERCAN AYFER

Facebook: Ekonomi Kıbrıs Twitter: Ekonomi Kıbrıs Youtube: Ekonomi Kıbrıs

45 ORHAN TOLUN

A

SEMRAL EREL

GÜNAY ÇERKEZ

OKYAY SADIKOĞLU

EKONOMİ KIBRIS KAAN TOKAT

MEHMET KIRAL

SERHAT ÖZÇELİK

TEKİN KÖSE

ASIM VEHBİ


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

MUSTAFA GENÇ – GENÇ YAPI MARKET DİREKTÖRÜ

“YENİLENEN GENÇ YAPI MARKET KONSEPTİNDE SIRA LEFKOŞA’DA”

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

Bundan tam bir yıl önce sizinle yaptığımız bir başka söyleşide ‘bir ayağımız gazda, bir ayağımız da frende olacak’ demiştim. Öyle de oldu.

röportaj

Malum bu yaşanan global kriz, ekonomideki istikrarsız dönem ve Türkiye’de uzun süren siyasi iktidarsızlık iş insanın önünde karar verirken en önemli sorunlardan bir tanesiydi. Hem gelişen dünya ve rekabete, hem de bizim vizyonumuz doğrultusunda yapmak istediğimiz bazı şeylere mani oldu. Ama diğer taraftan da riskleri ölçerek, yatırımdan vazgeçmeden, bu dönemde hangi adımları atabileceğimizi görerek, yürüyeceğiniz yolda devam etmeniz lazım. İki yıl önce Gazimağusa’daki Genç Yapı Market’i günün çağdaş koşullarına uygun hale getirip, büyütmüştük. Bu yıl da Girne mağazamızı aynı şekilde yeniledik.

46

Yatırım üzerine bir Ekonomi Kıbrıs Prestige olsun istedik, dikkat çeken projeleri bir bir sizlerle paylaşıyoruz. Onlardan biri de Genç Yapı Market’ten.. Hızlı bir değişim ve gelişim süreci yaşayan Genç Yapı Market, 2016 hedefini koydu, Lefkoşa’ya yeni ve iddialı bir şube açacak. Genç Yapı Market Direktörü Mustafa Genç, yatırım müjdesini Kıbrıs Genç TV ekranlarında yayınlanan Ekonomi Kıbrıs’ta, Atıl Ayaz ile paylaştı..

Çok güzel oldu. Müşterilerimizden de olumlu geri bildirimler alıyoruz. Şimdi sıra Lefkoşa’da.

Lefkoşa için yeni bir yatırım projemiz de var. Mevcut şube yerinde kalacak ama yenisi için hazırlanıyoruz. Yeni bir noktada, daha ulaşılabilir ve görselliği de insanlar tarafından algılanabilir bir yerde olacak. 2016-2017 yılları arasında en büyük yatırım olarak onu planlıyoruz. Bölge olarak, merkezi bir konumda olmasını istiyoruz. Herhangi bir alışveriş merkezi gibi bir yapının içine girmeyi şu an düşünmüyoruz. Kıbrıs’ın bu üç ana şehrinde Genç Yapı Market konseptini müşterilerimizle buluşturuyor olacağız. İnşallah ülkenin de değişen, gelişen şartları ile beraber bu şehir sayısı artar ve bu yatırım şekli de gelişir.


“ALIŞVERİŞ ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ” Değişime, yenilenmeye ve özellikle de eğitime şirket olarak büyük önem veriyorsunuz. Çözüm sürecinin hızlanmasının da bir etkisi var mı bu süreçte? Çözüm hepimizin arzuladığı ve varmamız gereken ideal nokta. KKTC’de yaşayan bir insan olarak ve faaliyet gösteren bir firma olarak dünyanın sunduğu birçok avantaj ve fırsatlardan mahrum olarak yaşamak hepimize büyük bir dezavantaj sağlıyor. Ama bir yandan da bu zor şartlar altında çalışmak bizlere büyük tecrübe katıyor. Bizim 16 yıldır, yani eğitimimizi tamamlayıp geldikten sonra yapmaya çalıştığımız sadece bir çözüm değil, dünyanın sürekli değişen koşullarına ayak uydurmak için gereken bir değişim ve bu da şart. Çünkü ne gün, ne zaman, sizi neyin beklediğini bilemiyorsunuz. Bugün ticaretin bile şekli değişti. Bir tıkla oturduğunuz yerden, dünyanın herhangi bir noktasından sipariş verebiliyorsunuz. Müşterinin alışveriş özgürlüğünün arttığı bir ortamda, sizlerin de hem ürün çeşitliliği, hem fiyat, hem konfor, hem de müşteri hizmeti ve satış sonrası hizmetlerde korkunç derecede gelişmeniz gerekiyor. Tabi tüm bunlar güç, vizyon ve eğitimle alakalı ama en önemlisi de bunları görüp, isteyip, elde etmek için çalışmak gerekir.

gereken bir alan. Burada önemli olan kazan kazan ilişkisi yaratmak lazım. Hem müşteriler ihtiyaç duyduğu kampanyaları bu firmalardan bulabilecekler ve alım güçlerini kampanyalardan faydalanarak artırabilecekler. Hem de firma bu kampanyalar ile kazancını artıracak. Burada tabi çok profesyonel bir ekip, bunları iyi ölçen biçen arkadaşlar olması lazım. Bizler bu konuda kendimizi her geçen gün geliştiriyoruz. Henüz daha ideal seviyelere ulaşmış değiliz. Fakat ne yapmamız gerektiğini biliyor ve bu yönde de çalışıyoruz. Müşteriler bu son dönemde kendilerine sunulan kampanyalara özen gösteriyorlar. Özellikle döviz hareketinde, sert yükseliş sürecinde kampanyalarla öne çıkan firmalar, kesinlikle bu süreci daha iyi atlatmıştır. İnsertlerimizi dönemsel zaman dilimlerinden, aylık dönemlere çevirdik. Ürün gamımızı da hızla değiştiriyoruz. Daha uygun fiyatlı ürünlerimizi müşterilerimize duyurmayı amaçlıyoruz. Sosyal medya ve diğer medya araçları üzerinden de müşterilerimize sunuyoruz. Olumlu geri dönüşler alıyoruz, iyi gidiyor ve devam edecek. Özellikle de sosyal medya çok etkili bir araç. Hiç şüphesiz ki mobil olarak ulaşım imkanı, sosyal medyayı en güçlü kılan unsur. Sosyal medyada bu reklamları ve farklı faaliyetleri yapabilmek basit ama bir öğrenme süreci var.

47

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

Biz bunları görüyor, bunlar için çalışıyoruz ve bunları da halkımıza sunarken büyük keyif alıyoruz. Biz bu değişimleri yaptığımız sürece de, geleceğe emin adımlarla yürüyoruz.

“SOSYAL MEDYA ÇOK ETKİLİ BİR ARAÇ” Alışveriş alışkanlıklarındaki değişiklikten bahsettiniz. Son dönemde siz de yeni mecralarda etkinsiniz. Özellikle kampanyaları sosyal medyaya taşımanız dikkat çekiyor. Geri dönüşler nasıl? Kampanyalar tabi ki çok kullanışlı ve önemli bir faaliyet alanı. Gelişmiş ülkelerde müşteri ilişkileri yönetimi sistemi var. Orada müşterinin alışveriş alışkanlıklarını, hangi zamanlarda hangi kampanyalardan ne şekilde faydalandıklarını, hangi ürünlere ilgi gösterdiklerini ölçüyorlar. Sosyal medyayı, mobil iletişimi çok iyi kullanıyorlar. İş insanları ve firmalar için çok önemli bir konu ve bütün firmaların bu konuya geç kalmadan daha da önem vermeleri ve kendilerini geliştirmeleri

Bir takım kurma süreci var. Oraya koyacağınız ürünleri, oraya koyacağınız mesajları ve yapacağınız yayınları da hazırlayan bir ekip lazım. Görsel çıktıları tasarlayacak bir destek birim lazım. Bunları bazı firmalar çok iyi bir şekilde uyguluyorlar. Ülkemizdeki firmaların ben her geçen gün kendini geliştirdiğini ve sosyal medyayı hem müşterilerine ulaşmak için, hem de müşteri dikkati çekip alışverişi motive etmek için kullandıklarını görüyorum.


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

DR. HARUN GÜLMEZ – KOLAN BRITISH HOSPİTAL BAŞHEKİMİ

KOLAN BRITISH HOSPİTAL’DAN SGK MÜJDESİ

48

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

röportaj

Aralık 2015

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sağlık sektörünün içinde bulunduğu durum malum. Sektörün kamu kanadı S.O.S veriyor demek, fotoğrafın en net özeti olacak. Özel sektör ise tüm zorluklara rağmen gelişim ve değişim çabasında.

“Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmamızı tamamladık. Türkiye’deki genel sağlık sigortalı kişiler, aynı Türkiye’deki şartlarla artık bizden sağlık hizmeti alabilirler. Sistem kuruldu ve şu anda çalışır vaziyetteyiz..”

Şu anda da hasta kabulüne başlamış durumdayız. Türkiye’deki genel sağlık sigortalı kişiler, sağlık hizmetlerinde aynı Türkiye’deki şartlarla bizden faydalanabilirler.

“KIBRIS’TA BİR İLK”

Son dönemde sağlıkta gündemden düşmeyen eylemlerden, grevlerden uzaklaşıp güzel bir gelişmeyi paylaşalım sizlerle. Kıbrıs Türk sağlık sektörünün son dönem yatırımlarından Kolan British Hospital, dikkat çeken bir anlaşmaya imza attı.

Bu bizim için çok güzel bir şey. Çünkü bu sistem içerisinde bir sigorta kurumu, hele hele Türkiye’nin Sosyal Güvenlik Kurumu sizi en tepe noktanızdan, en alt noktanıza kadar denetliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ile işbirliği yapan hastane, KKTC’ye gelen ya da KKTC’de yaşayan hastalar için yeni bir sayfa açtı. Türkiye’de SGK’sı olanlar, Kolan British Hospital’dan da Türkiye’deymiş gibi hizmet alabilecek. Bu anlaşma özellikle KKTC’de görev yapan resmi personeller ve eğitim gören on binlerce Türkiyeli öğrenci için büyük önem taşıyor.

Bu denetleme sırasında sizin sınıflamanızı yapıyor ve sizlerden hangi şartlarda sağlık hizmeti alacağını belirliyor. Dolayısıyla siz tam donanımlı bir hastaneyseniz, 24 saat sağlık hizmeti veriyorsanız, kendi kadrolu doktorlarınız, hemşireniz, yardımcı sağlık elemanları ile çalışıyorsanız, bu şartları yerine getiriyorsanız Genel Sağlık Sigortası diyor ki size; evet ben bunu gördüm, denetledim, takip ettim.

Anlaşmanın detaylarını Kolan British Hospital Başhekimi Dr. Harun Gülmez anlatıyor;

Fakat hatırlatmakta fayda var, bu süreç hemen başlayan bir süreç değil. En az bir yıldır bizim için olan bir süreç bu. Bir yılın sonunda ‘ben sizi denetledim ve sizden bu sağlık hizmetini benim istediğim şartlarda alabilirim’ noktasına geliyor. Kıbrıs’ta Genel Sağlık Sigortası ile anlaşma yapan ilk özel hastane olma mutluluğunu yaşıyoruz.

Geçtiğimiz hafta içerisinde tamamladığımız bir süreç bu. Daha önce bunu basınla paylaşmadık. İlk kez size açıklıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu ile şu anda hizmet vermeye başladık. Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık güvencesi olan TC vatandaşlarına ve KKTC vatandaşı olup da aynı zamanda TC vatandaşlığına sahip herkese bu kapsamda hizmet veriyoruz.

Bu mutluluk anlaşmayı yapmamız değil, bu mutluluk sigorta kurumunun bizim tam donanımlı ve kaliteli bir hizmet verdiğimize inanarak kendi sistemine dahil etmesidir.


SİGORTA Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de konu başlıkları ve dolu dolu içerikleriyle dikkat çeken sigortacılık köşemize devam ediyoruz. Kıbrıs Türk sigortacılık sektöründe öne çıkan konuları, yine sektörün uzman isimlerinin kaleminden sizlere aktarıyoruz. Bu sayıda bir röportaj, iki de uzman yazısını paylaşacağız sizlerle. Röportaj konuğumuz KKTC Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Başkanı Namık Kemal Kural. Konu ise sektör ve vatandaş için kritik önem taşıyan maddi hasar limitleri. Yeterli mi, ne kadar arttırılmalı?

Biraz da teknik bilgiye girelim. Sigorta ve kasko vatandaş için nasıl hizmetler veriyor? Temanat türleri neler? Herkes için büyük önem taşıyan ama tüketicinin poliçesinde okumadığı, hatta ihmal ettiği bu başlığı Universal Sigorta Genel Müdürü Murat Selvi yazdı.. İyi sürücü ile kötü sürücüyü birbirinden ayırmak da önemli. Bu süreçte risk hesabı nasıl yapılıyor? Primler neye göre hesaplanıyor? Sigorta sektöründe büyük önem taşıyan bu süreci, Sigorta Bilgi Merkezi Müdürü Ceyhun Güçver sizler için anlattı.. Keyifle okumanız dileğiyle..

49

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

KEMAL KURAL – KKTC SİGORTA VE REASÜRANS ŞİRKETLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

röportaj

Aralık 2015

“Sigortacılık dünyanın her yerinde olduğu gibi Kıbrıs’ta da bankacılıktan sonra gelen en önemli sektörlerden biri. Dünyada sigorta şirketleri banka kurarken, KKTC ve Türkiye’de de bankalar sigorta şirketi kuruyor. Bu yapı da inşallah yavaş yavaş değişir. 31 tane üyesi olan bir birliğiz. 330’a yakın kayıtlı acentemiz, 732’ye yakın da teknik eleman belgesi almış teknik elemanlarımız şu anda poliçe düzenliyor, satış yapıyor. 150 milyon TL’lik bir pazardan bahsediyoruz. Bu sektörün lokomotifi bizde de motor branşı, yani trafik ve sigorta.”

Sektörün sayısal fotoğrafını çekerek girişi yaptık ama Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de sigortacılık konusunda dikkat çeken bir başlığı paylaşacağız sizlerle; sigorta limitlerini konuşacağız. Birçok kişiyi mağdur eden, sigortacıların artması için büyük mücadele verdikleri bu konu, aslında hepimizi çok yakından ilgilendiriyor. Örneğin hatanın sizde olduğu bir trafik kazasına karıştınız. ‘Cana geleceğine, mala gelsin’ dediniz, çünkü aracınızın zorunlu trafik sigortasının karşı tarafın

50

hasarını karşılayacağını düşünüyorsunuz. Karşılıyor aslında ama bir yere kadar; 50 bin Türk Lirası üst limiti var. Gelin, somut bir örnekle açıklayalım bunu. Çarptığınız ve büyük hasar verdiğiniz aracın piyasa değerinin 200 bin lira olduğunu düşünün. İşte bu durumda zorunlu trafik sigortası, hasarın 50 bin lirasını ödüyor, 150 bin lirası ise size kalıyor. Yani bir anlık dikkatsizlikle yaptığınız kazanın faturası, işte bu kadar pahalı olabiliyor.


Araç sürücülerinin büyük bir kısmı bu 50 bin liralık limitten habersiz. O yüzden de trafikte kontrolsüz ve tehlikeli bir biçimde seyretmeyi marifet sanıyor birçoğu. Ancak başına geldikten sonra anlıyor içine düştüğü çıkmazı. Sigorta dünyasında uzun süredir tartışılan, birçok vatandaşın mağduriyetine sebep olan bu limit konusunu sektörün başındaki isimle, KKTC Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Başkanı Namık Kemal Kural ile konuştuk.. Zorunlu trafik sigortası vatandaşlarımıza çok yansıyan bir pazar. İyi niyetli üçüncü şahısların mallarını, mülklerini koruyabilmek adına her vatandaşımızın zorunlu olarak trafik sigortası yaptırması gerekiyor. Fakat sigortanın varlığının da sınırları var. Herhangi bir kazada maddi olarak sigorta şirketinin zorunluluğu 50 bin TL. Örneğin KKTC trafinde seyreden ortalama araç bedelinin 35 bin, 40 bin Euro arasında olduğunu düşünelim. 40 bin Euro’dan hesaplarsak, yaklaşık 120 bin TL’ye denk geliyor. Bu araçla bir kaza yapıldığında, 50 bin lirasını sigorta karşılayacak, 70 bini vatandaşa kaldı. O da, aracının sigortası varsa. Eğer aracınızın poliçesi varsa, hasarınız her türlü karşılanıyor. Kaskonuz varsa kaskodan alıyorsunuz, Kaskonuz yoksa yoksa 50 bin lirayı karşı tarafın sigorta şirketinden alıyorsunuz ve gerisini kaza yapan kişiden istiyorsunuz. Benim kaskom var ve tüm paramı sigorta şirketinden aldım diyelim. Siz hala vatandaş olarak kurtulmuş değilsiniz. Sigorta şirketi gelecek ve size diyecek ki ver paramı. Çarpan, 50 bin TL üstü hasarlarda üstünü ödemekle mükellef. Bu tip şeyler yaşandığı için bizler buna ihtiyaç duyuyoruz. Sigorta şirketleri de vatandaşa dava açmayı sevmiyor. Biz zaten vatandaşı korumak için bir poliçe düzenliyoruz. Bunu korurken, yasadaki limit yetmediği için diğer bir sigorta şirketi çıkıyor ve biz o vatandaşa dava açıyoruz ve sigorta şirketi vatandaşı üzen taraf konumuna geçiyor. Halbuki bizim sigortalayamayacağımız limit yok. Mali yükümüzün ağırlaşacak olmasına rağmen biz bu limitlerin artmasını istiyoruz.

Vatandaşın mağdur edilmemesi, bizim için gerçekten çok önemli. Çünkü biz müşteriye güven satıyoruz ve diyoruz ki nereye giderseniz gidin, sizin aracınız bende sigortalı. O müşteri de ancak size hasarı, kazası veya kötü bir durumu varsa müracaat ediyor. İşte o zaman belirtilen limit engeline takılıp şirket ödeme yapamazsa, müşterinin tüm güveni kırılıyor. O yüzden tekrar vurgulamak istiyorum; maddi hasar limiti, bir an önce arttırılmalı.. Herkesin başına gelebilecek, herkesi mağdur edebilecek bir limit olduğunu gördük bir kez daha. Peki nedir bunun çıkış yolu? Limiti arttırmak için nasıl bir süreç izlenmeli? Yapabileceklerimizi söyleyeyim.. Motorlu araçlar için mevcut Trafik Yasası diyor ki; her yıl maddi hasar limitini bakanlar kurulunun resmi gazetede yayınlayacağı tüzükle yüzde 10 katına kadar arttırabilirsin ama her yıl bu artış maksimum yüzde 50 olabilir. Bizim hızla 2015’in sene sonuna kadar 50 bin liralık limiti 75 bine, 75 bin liralık limiti de Ocak ayı itibari ile bakanlar kurulu üzerinden 112 bin 500 liraya çıkarmamız lazım. Gerekirse ki gerekiyor, bununla ilgili yeni ve hızlı bir yasal düzenleme yaparak vatandaşı mağdur etmemek şart. Günün sonunda hemen de olsa, taksitle de olsa vatandaştan bir şekilde bu paralar alınıyor. Kaza yapan vatandaş bir anda davalara koşturmak durumunda kalıyor. Kimse kasıtlı olarak bir araca, duvara ya da eve çarpmıyor. Alkollü araçlar ve ehliyetsiz kullanım hariç. Dolayısıyla insanların bir anda hayatı kararabiliyor.

51

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015


SİGORTA

Ceyhun GÜÇVER Sigorta Bilgi Merkezi Müdürü

52

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

SİGORTA BİLGİ MERKEZİ Sigorta Bilgi Merkezi, 60/2010 Sigorta Hizmetleri (Düzenleme ve Denetim) Yasası tahtında ve 5 Mart 2012 tarihinde, Sigorta Bilgi Merkezi Tüzüğü’nün resmi gazetede yayınlanması ile resmen hayata geçerek bilgi biriktirmeye başlamıştır.

köse yazısı

1 Haziran 2013 tarihnde Hasarsızlık İndirimi ve Zamlı Prim Uygulaması Tüzüğü resmi gazetede yayınlanarak sürücülerin ve araçların tüzük kurallarına göre oluşturmuş oldukları riskleri hesaplamaya başlamıştır. Birlik bünyesinde kurulmuş olan Sigorta Bilgi Merkezi, ilk aşamada; Sigorta uygulamalarında uygulama birliğinin sağlanması, sigorta suistimallerinin önlenmesi, sigorta sistemine olan güvenin artırılması, kesin sonuçlara dayalı raporlar elde edilip bunların kamuoyu ile paylaşılması, haksız rekabetin önlenmesi ve sigortasız araç işletenleri tespit etmesi olmuştur.

İkinci aşamada ise daha geniş bir altyapı ile tüm sigorta sınıflarını bu kapsam içerisine dahil etmeyi hedeflemektedir. Sigorta, risklerin gerçekleşmesi sonucu doğabilecek zararları gidermek için kullanılan mali bir araçtır. Bu nedenle sürücülerin ve sigortalanacak araçların risklerini eşit şartlarda değerlendirmek için trafikte kullanılmakta olan tüm poliçelerin bilgilerini ortak bir veritabanı üzerinde toplayarak bu bilgilerin tüm sigorta şirketleri tarafından paylaşılması sağlanmıştır. Hasarsızlık İndirimi ve Zamlı Prim Uygulaması Tüzüğü’nde belirtilen kriterlerin uygulanabilmesi için gereken hazırlıklar ve deneme sürecinin tamamlanmasından sonra, 1 Mart 2014 tarihinden itibaren oluşturulan trafik poliçeleri, tüzük kuralları çerçevesinde Sigorta Bilgi Merkezi’nin onayı ile oluşturulabilmektedir.


Bu tüzüğün amacı, kaza yapmayan sürücülerin, kaza yapan ve yüksek risk sınıfında yer alan sürücülerden ayrı değerlendirerek; kaza yapmayan sürücülerin indirimli tarifeden, kaza yapan sürücülerin ise zamlı tarifeden poliçe yapılmasının sağlanması, ayrıca poliçe düzenlenen aracın motor hacmi, aracı kullanan sürücü yaşları ve yaptıkları hasarlar dikkate alınarak primlerin risk esasına göre belirlenmesidir.

motor gücüne göre Hasarsızlık İndirimi ve Zamlı Prim Uygulaması Tüzüğü’nde belirtilen kuralları çerçevesinde hesaplanmaktadır. Bu nedenle poliçe oluştururken sigortalılardan istenilen belgelerin eksiksiz ve doğru olarak verilmesi ile birlikte sigortalatılan risklerin bilinmesi önemlidir.

Bugün sigortalıların tüm poliçe ve hasar bilgileri anlık olarak Sigorta Bilgi Merkezi veritabanına aktarılmakta ve her an güncellenmektedir.

Merkez, belirli kriterler çerçevesinde veritabanındaki mevcut verileri 20 Ağustos 2013 tarihinden itibaren KKTC Polis Genel Müdürlüğü ile paylaşılmakta ve çeşitli suçların tespitinde kullanılmaktadır.

Sigorta şirketleri ve diğer yetkili kullanıcılar tüm sigortalıların poliçe bilgilerine ve hasar geçmişine Sigorta Bilgi Merkezi ekranlarından sorgulama yaparak ulaşabilmektedirler.

İhtiyaç olması halinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’deki diğer kurum ve kuruluşlar ile bu bilgiler yine belirli kriterler çerçevesinde paylaşılarak halka hizmet olarak geri dönmesi öngörülmektedir.

Şirketlerimizin oluşturmakta oldukları poliçeler Sigorta Bilgi Merkezi kontrolü ile sürücülerin ve araçların oluşturdukları risk faktörlerine; yani sürücülerin yaşlarına, geçmişte yapmış oldukları hasarlara ve sigortalatmak istedikleri araçların

Sigorta Bilgi Merkezi, mevcut ve gelişmekte olan teknolojileri kullanarak sigorta şirketlerine ve sigortalılara en iyi hizmeti verebilme gayreti içerisinde, her geçen gün hızlı ve emin adımlarla ilerlemektedir.

53

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015


SİGORTA

Murat Selvi Universal Sigorta Genel Müdürü

TRAFİK ZORUNLU SİGORTALARI VE KASKO SİGORTASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

54

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

Bir trafik kazası sırasında üçüncü kişilerin sadece maddi zararları değildir karşılanan. Eğer üçüncü kişiler bedensel zararlara uğramışsa, hatta hayatını kaybetmişse buradaki zararlar da zorunlu trafik sigortasının güvencesi altındadır.

İşte bu noktada, kusuru olmayan ancak kazada zarar gören kişinin yardımına kasko sigorta koşacaktır. Çünkü zorunlu trafik sigortasının limitlerini aşan zararlar ancak kasko sigortası tarafından karşılanabilir.

Devlet zorunlu trafik sigortası ile kusuru olmayan üçüncü kişileri korumuş olmaktadır. Buradaki koruma işlevi de sigorta şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Buraya kadar hep bir kaza durumundan ve kazaya neden olan aracın belli olduğu durumlardan bahsettim. Zorunlu trafik sigortası yaptırmak bir zorunluluk ama diyelim ki karşı taraf bu zorunluğa uymamış. Yani bir trafik sigortası yok. Bu durumda ne olacak? Veya aracınıza bir başka araç çarptı, ancak siz bunu kimin yaptığını bilmiyorsanız, ne olacak? Ya da bir kaza yaptınız ve aracınızı ciddi bir maddi zarar gördü ama bir başka araca değil de bir duvara veya bir ağaca çarptınız. Bu durumda zararınız nasıl karşılanacak? Bu durumlarda ortada zorunlu bir trafik sigortası olmadığında göre yine kurtarıcı rolünü kasko sigorta üstlenecektir.

köse yazısı

Araç ve kaza başına maddi hasarlar, Kişi ve kaza başına tedavi giderleri, Kişi ve kaza başına sakatlanma ve ölüm.. Para Kambiyo Dairesi bu güvenceler için verilecek teminat tutarlarını ilgili yasa ile açıklamaktadır. Ancak çok dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Sigorta şirketleri bir zorunlu trafik sigorta ile ancak Para Kambiyo Dairesi’nın belirlediği güvenceleri verebilir. O da yine Para Kambiyo Dairesi’nın ilgili yasanın belirlediği limitler içinde kalmak koşulu ile. Bir kaza durumunda kişi ve kaza başına ödenebilecek tedavi giderleri, poliçede yazılı olan belirlediği limitin üzerinde olamaz. Yasanın verdiği bu limitler ise şöyledir; Bir olaydan doğan herhangi ölüm veya yaralanma 5,000,000 EURO limitlidir, mala zarar verilmesi halinde ise 50.000 TL limitlidir.

Aslına bakılırsa kasko sigorta yaptırmak bir zorunluluk değildir. Araç sahipleri isterlerse kasko sigorta yaptırabilirler. Araç sahibinin risk anlayışına bağlıdır bu durum. Ama verdiğimiz örnekler gösteriyor ki kasko sigorta birçok noktada araç sahibini sıkıntıdan kurtaracak özelliğe sahip. Hep bir kaza durumundan bahsediyoruz ama kasko sigorta, zorunlu trafik sigortasına göre daha geniş güvenceler sunmaktadır. Örneğin aracın çalınması


durumunda yerine yenisini almaya güç yetecek mi? Veya aracınız devrilse, yakılsa, camları indirilse ne yapacaksınız? Ya da aracınız bir sel felaketi sırasında sürüklense, ağır hasar görse, kolayca gidip yenisini mi alacaksınız? Bu riskli durumların sayısı arttırılabilir elbette. Ancak sayılan şu birkaç tane risk bile daha fazla düşünmeden sizi kasko sigorta yatırmaya sevkedebilir. Evet yasal olarak değil ama akılcı bir düşüceyle kasko sigorta yaptırmak bir zorunluktur. Neden Konut Sigortası Yaptırmalıyım? Eviniz, ailenizle birlikte huzur içinde yaşadığınız yerdir bence. Size özel ve değerli bu mekanı her türlü riske karşı güvence altına almak için konut sigortanızı yaptırmalısınız. Konut sigortası satın alırken değişen iklim koşulları, güçlü fırtınalar, aşırı yağışlar, depremler, dikkatsizlik sonucu çıkan yangınlar ve son zamanlarda gazelerde okuduğunuz gibi artan hırsızlıklara karşı tam güvence için doğru teminatların seçilmesine özen göstermelisiniz. Çeşitli risklerin konutunuza vereceği hasarlar, ortalama bir konut poliçesi priminden çok daha yüksektir. Konutunuzu sigortalatarak konut özelliklerinize göre değişen primlerle tüm evinizi ve hatta eşyalarınızı da güvence altına alabilirsiniz. Ayrıca, konutta meydana gelen hasar sonucu oluşan tesisat ve elektrik sorunlarının tamiratından, doktor veya ambulans gönderilmesine, otel hizmetine veya konutun fatura ödemelerine destek vermeye kadar, geniş bir yelpazede hayatınızı kolaylaştıracak ve herhangi bir ek ücret istenmeden verilen asistans hizmetlerini de alabilirsiniz. Peki teminat türleri nelerdir ? Teminat türleri, sigorta şirketlerine ve poliçe kapsamlarına göre farklılık göstermektedir. Teminat türleri aşağıdaki maddelerden oluşabilir; • Yangın, yıldırım, infilak • Yer kayması • Yer kayması ek teminatı-civar kazılar sonucu oluşan hasarlar • Deprem • Enkaz kaldırma masrafları • Fırtına • Duman • Kar ağırlığı

• Sel, su baskını • Dahili su • İzolasyon yetersizliği sonucu oluşan dahili su hasarları • Kara/hava/deniz taşıtları çarpması • Cam ve aynaların kırılması • Elektronik cihaz sigortası • Elektronik cihaz teminatına bağlı gıda bozulması • Yangın mali sorumluluğu • Kıymetli eşya • Nakit para ve kıymetli evrak • Kira kaybı • Misafir eşyaları • Hırsızlık • Bina sabit tesisatındaki hırsızlık • Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri, kötü niyetli hareketler, terör • Makine kırılması

Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası Şart Bildiğiniz gibi 2004 yılında sonra adamızda emlak patlaması oluşmuştur ve yaptığım araştırmalara göre çoğu yapılan gayrimenkullerde merkezi ısıtma kullanmaya başlanmıştır ve hemen hemen her evde tüpgaz tüpü mevcuttur. Bir tehlike anında veya patlama anında üçüncü kişilerin uğrayacağı zararları hesaplamak zorundayız diye düşünmekteyim. Dolayısıyla hükümete burdan seslenmek istiyorum; ‘Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası’ acilen zorunlu hale getirmeli. Çünkü Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası, tüpün infilak etmesi veya gaz kaçırması sonucu (kusurları olsun veya olmasın) başkalarına vereceği bedeni ve maddi zararlara karşı, sorumluluğunu teminat altına alır.

55

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

İLK ZİYARET EKONOMİ KIBRIS’A

56

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

“KIBRIS KÜLTÜRÜNDEN AYRILMADAN BANKACILIK YAPACAĞIZ” KKTC ekonomisinde 2015’in en hareketli sektörlerinin başını bankacılık çekti hiç şüphesiz. Sektör içinde istifalar, atamalar, transferler derken birçok konu başlığını paylaştık sizlerle. İşte onlar arasında en dikkat çekeni de Asbank’tan Novabank’a üst düzey geçişti. Novabank’ın yeni Genel Müdürü Bülent Berkay ve Genel Müdür Yardımcısı Ercan Ayfer ilk medya ziyaretini KKTC’nin günlük ve canlı tek ekonomi programı Ekonomi Kıbrıs’a yaptı. Kıbrıs Genç TV’de Atıl Ayaz’ın konuğu olan iki uzman bankacı, Novabank’taki yeni yol haritasını paylaştı. Öncelikleri bankacılık sektörünün en genç markalarından Novabank’ta kurumsal yapıyı oturtmak. Ama bu süreçte bir olmazsa olmazları var; O da Kıbrıs kültüründen ayrılmadan bankacılık yapmak..

röportaj

“KOLTUĞUMUZLA BİR SAVAŞIMIZ VE ENDİŞEMİZ YOK” “Aslında en önemlisi kurumsallık. Aile şirketlerinin birçok faaliyetleri olabilir ama bir yerde artık kurumsallaşmak çok önemli. Biz yönetim kurulunun bu yönde bir strateji çizdiğini düşünüyoruz.

Bu süreçte İnsan kaynağı çok önemli bizim için. Para ile alabileceğiniz teknolojiler olabilir. Dünyanın en iyi teknolojilerini bankanıza getirebilirsiniz ama bunu kullanacak olanlar yine insanlar. Dolayısıyla etkin ve yetkin insan kaynağının öneminin farkındayız. Bizler eğitime önem veren iki yöneticiyiz. Yeni yetişen nesille de, daha yetkin gençlerin piyasada var olduğunu gördükçe mutluluk duyuyoruz. Koltuğumuzla bir savaşımız ve endişemiz yok. Gençlerin yetişiyor olması ve ileriki yıllarda bu sektörde verimli olabilecek insan kaynağı bizim için çok önemli. Neticede mevcut olan bir yapımız var ve onun daha verimli, daha etkin çalışabilmesi için, çok daha iyi hizmet sunabilmesi için gayretlerimiz devam edecek. Tüm bunları yaparken de Kıbrıs kültüründen ayrılmamaya devam edeceğiz. Bizim insanımız birebir temasta olmayı, tanınmayı, özel hizmet almayı her zaman talep ediyor. Bazı durumlarda müşteriler birer hesap numarası haline dönüyor. Bu, Kıbrıs bankacılığı yönünden kaybetmemiz gereken bir özellik. O yönde de çalışmalarımız devam ediyor.”


57

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


BU YASA ÇALIŞMASI HEMEN GÜNDEMDEN KALDIRILMALIDIR okullar devlet kurumlarından yarım saat önce başlatılıp, yarım saat sonra kapatılsa devlette verimlilik hemen % 20-25 artar. Ama gelin görün ki bunu kim yapacak? Yapsa da topluma nasıl kabul ettirecek? Sendikalar buna ne diyecek? Dünyada artık krizin girmediği hiçbir ülke kalmamışken bile hala bunları tartışıyor olmak gerçekten çok acı, daha da ötesi gülünç bir durum.

Ramazan GÜNDOĞDU Shipyard Famagusta Direktörü

58

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

Meclis’te 2 Kasım 2015 tarihinde oy çokluğu ile onaylanan ‘’Daimi ikamet izni yasası’’ o tarihten itibaren yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Aslında yasa bir bütün olarak 3 yılda bir KKTC vatandaşı olmayan çalışanların 90 gün yurt dışına gönderilme zorunluluğunu da kapsıyordu ancak bazı itirazlar üzerine yasa ikiye ayrıldı ve bir bölümü onaylanmış oldu. Yasanın henüz bekletilmekte olan kısmının geri çekilmemesi halinde iş dünyası büyük bir yara alacak ve ülkemizin rekabet edebilirlikteki sırası daha da gerilere gidecektir. (Her yıl Ticaret Odası tarafından Davos Kriterleri’ne göre hazırlanan ülkelerin rekabet edebilirlik tablosunda; Türkiye 43’üncü, Güney Kıbrıs 58’inci, Kuzey Kıbrıs ise 123’üncü sıradadır.)

köse yazısı

Aynı zamanda bu yasal çalışmanın aile düzenini zedeleyeceği ve insan hakları ile bağdaşmadığı da çok açıktır. Bu yasa hemen geri çekilmeli ve gündemden kaldırılmalıdır. Devleti yönetmeye talip olanlar vatandaşlarının refahı ve mutluluğu için bu görevlere talip olduklarını unutmamalı ve bunu icraatlarıyla vatandaşlara göstermeleri gerekmektedir. Son yıllarda her şey daha da gülünç olmaya başladı. Ülkemizde yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olmaksızın yapılabilecek pek çok şey vardır, ama bunu hayata geçirecek bir irade maalesef ortaya çıkmamakta, yapmak isteyenleri de diğer kesimler engellemek için ellerinden geleni ardına koymamaktadırlar. Basit bir örnek vermek gerekirse; devletin mesai saatleri orta öğretimi kapsayan okullar ile uyumlandırılabilir. Haftalık ders saatlerini artırmadan

Toplum önderleri ‘hadi bunu yapalım’ dediğinde, malum güçler hemen devreye giriyor ve “bunu Türkiye istedi, bunu Amerika istedi, bunu Rum istedi, bunu İngiltere istedi ya da bunu dış güçler söyletiyor” diyerek, yapılmak istenen ve topluma faydalı olacağı kesin olan herhangi bir proje bile kolaylıkla dışlanabiliyor. Daha da kötüsü, bunu yapanlar buna inanmakta ve bir yaşam biçimi olarak algılamaktadırlar. Bu kesimler aslında o kadar büyük bir diplomasi yeteneğine sahipler ki, koskoca Dünya Bankası raporunda yazan gerçekleri bile kamuoyuna ve Türkiye’ye unutturabildiler. Bir diğer konu ise belki bugün itibariyle (siyasi koşullar bakımından) özelleştirme yapmak zordur ama devletten borç alma imkanı olmayan, borçlanma ve yatırım yapma yetkisi veren bir yasal düzenleme ile uzun vadede özelleşecek olan kurumların acilen özerkleştirilmeleri yapılarak devlete yük olmaları önlenebilir ve devletin sırtındaki kamburlar bir bir azalmaya başlar. Böylece ülkenin rekabet yoluyla dinamikleri bir bir hayata geçirilebilir, ama gelin görün ki bunu da kim yapacak ya da kim yapabilir? Bilhassa dürüst yatırımcıyı ürkütmeden, kayıt dışı ekonominin kayıt içine alınması da ilk yapılabileceklerden bir tanesidir. Burada dikkat edilmesi gereken esas konu dürüst yatırımcıyı ya da iş insanlarını ürkütmeden bu uygulamaların hayata geçirilmesidir. Yönetenlerin ve kanun yapıcıların en öncelikli düşünmeleri gereken konuları yatırım iklimini zedelememek ve yatırımcıyı ürkütmemektir. Ekonomiyi ilgilendiren her yeni yasal düzenlemede buna dikkat edilmesi, kanun yapıcıların ana düşüncesi olmalıdır. Farkındayım birbirinden farklı konular yazdım ama bunlar bile yetersizdir, çok daha çeşitlendirmek gerekmektedir. Ülkede bugünkü mevcut devlet bütçesiyle her eve ilave bir-iki yeni maaş girmesini sağlayacak proje yapmak mümkündür ama seçilenlerin ekonomi kafasıyla düşünmeleri ve sorumluluk almaları gerekmektedir.


RESTAURANTS

EZİÇ PREMIER

59

EZİÇ LEFKOŞA

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

EZİÇ MAĞUSA

EZİÇ PEANUTS

/EzicRestaurants

444 88 88


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

GAÜ’DE BAŞKANLAR KONSEYİ

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

İSEDAK ÜLKELERİNE İZOLASYON ÇAĞRISI Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısına katıldı. Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, toplantıda KKTC’yi Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Bakan Atun ile birlikte Bakanlık Müsteşarı Emin Bilgen temsil etti. Atun toplantıda bir de konuşma yaptı.

Son dönemde yoğun bir tempoda çalışmalarını sürdüren Girne Amerikan Üniversitesi, bu kez Türkiye Gazeteciler Federasyonu 49. Başkanlar Konseyi Toplantısı’na ev sahipliği yaptı.

60

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

49. Başkanlar Konseyi’nin açılışında konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca, GAÜ’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen konsey toplantısının verimli sonuçlar doğuracağına yürekten inandığını belirtti. GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Asım Vehbi de, gazetecilere ülkedeki gelişmeler ve GAÜ hakkında bilgiler vererek, bugün üniversitelerin KKTC bütçesinin yüzde 60-70’ine denk gelen bir ekonomik paya sahip olduğuna işaret etti.

haberler

Vehbi, şu anda yaklaşık olarak 300 bin nüfusa sahip KKTC’nin 103 farklı ülkeden gelen 87 bin öğrencisi bulunduğunu ifade ederek, bu öğrencilerin yaklaşık 60 bininin Türkiye’den geldiğini belirtti. GAÜ’nün YÖK çatısı altında olduğunu ve İngiltere, ABD, Hong Kong, Türkiye ve Moldova’da kampüsleri bulunduğunu belirten Vehbi, GAÜ’nün 9 Fakültesi, 6 Yüksekokul ve 2 Meslek Yüksekokulu çerçevesinde 65 Lisans, 21 Önlisans, 41 Yüksek Lisan ve 19 Doktora programı bulunduğunu anlattı.

“Kıbrıslı Türkler olarak, İslam İşbirliği Teşkilatı ile pek çok alanda ve her seviyede uzun süredir devam eden işbirliğinden onur duymaktayız. İİT üyesi ülkelerle, diğer alanlar yanında, ekonomik ve ticari işbirliğimizin gelişmesini ve yeni ticaret bağları kurduğumuzu görmek memnuniyet vericidir. Kuşkusuz bu bağların pek çok alanda daha da geliştirilmesi için yapılması gerekenler vardır. Keza, tüm bu memnuniyet verici gelişmelere rağmen ne yazık ki geniş kapsamlı izolasyonlar Kıbrıslı Türklerin günlük hayatlarını etkileyen olumsuz bir durum olmaya devam etmekte ve yaşamın her alanında gelişmelerine mani olmaktadır” dedi. Atun konuşmasında Asrın Projesi olarak bilinen su boru hattından da bahsetti, suyun Kıbrıs için taşıdığı önemi paylaştı..

“ÜLKENİN GELECEĞİ TURİZM” Türkiye ile Rusya arasındaki kriz KKTC turizmini de sarsacak. Büyük sıkıntıya karşı henüz net bir tedbir yok ama uzun vade için sektöre genel yatırımlar sürüyor. Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, Bafra Turizm Bölgesi’nde yatırımcılar ile bir araya gelerek, sektördeki sorunları ve sıkıntıları dinledi. Sucuoğlu ayrıca yapımı devam eden otellerde incelemelerde bulundu. Turizm Bakanı Sucuoğlu, Bafra bölgesinin “KKTC’nin turizm merkezi” haline geleceğine inanç belirterek, ülkenin geleceğinin turizm olduğunu ve herkesin turizmin farkına varmasını istedi. Bakanlıktan verilen bilgiye göre, toplantıda Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran ve Turizm Planlama Dairesi Müdürü Turgut Muslu da hazır bulundu. Toplantıda, yatırımcılar, “KKTC’deki yatırım maliyetlerinin yüksek olması, bürokrasinin yavaş ilerlemesi, Bafra bölgesine ulaşım imkanlarının kısıtlı olması ve otel müşterilerinin transferlerini gerçekleştirememek” gibi bir takım sorunları dile getirdi.


61

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

GÜNDEM İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KITSAB BAŞKANI BİR KEZ DAHA ORHAN TOLUN Turizm sektörünün gözü, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği’nin 29’uncu Genel Kurulu’ndaydı.

Önce İçişleri ve Çalışma Bakanlığı çatısında, tüm iş güvenliğinden uzak çalışan bir depo işçisinin fotoğrafları sosyal medyaya düştü. Kısa süre sonra Bakan Asım Akansoy’un sert tepkisi geldi. Hemen ardından da İçişleri ve Çalışma Bakanlığı tarafından bir toplantı düzenlendi, iş sağlığı ve güvenliği konusu gündeme getirildi..

62

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

haberler

Aralık 2015

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Lefkoşa Merit Otel’de düzenlenen tanıtım toplantısına İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy da katıldı. Toplantıda, İçişleri ve Çalışma Bakanlığı adına İsmet Lisaniler, AB Destek Ofisi AB Projeleri Sorumlusu Michaela Foresti ve Bakan Asım Akansoy birer konuşma yaptı. Akansoy da konuşmasında, AB müktesebatına uyum çalışmaları çerçevesinde, çalışma yaşamının kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla “Sosyal Politikalar ve İstihdam” başlığı altında, “iş sağlığı ve güvenliği”, “iş hukuku”, “ayrımcılığın önlenmesi”, “kadın ve erkek eşitliği” başta olmak üzere çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti. Bakanlığın yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Akansoy, çalışma yaşamı ile ilgili 6 direktifi içerecek şekilde “İş Değişiklik Yasa Tasarısı”nın hazırlandığını ve sosyal paydaşların görüşü alındıktan sonra Meclis’e gönderileceğini söyledi. Akansoy, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin etkin bir şekilde uygulanması ve denetlenmesi için; İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı daha da güçlendirmeyi planladıklarını vurguladı.

Sanayi Odası’nda yer alan genel kurulda divanın oluşturulması ve bir dakikalık saygı duruşunun ardından, sırasıyla KITSAB Başkanı Orhan Tolun, Rehberler Birliği Başkanı İbrahim Altıner, Restorancılar Birliği Başkanı Sülyeman Gürcafer, Otelciler Birliği Başkanı Hüseyin Aktığ, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, DPUG Genel Başkanı Serdar Denktaş, KITSAB Onursal Başkanı Ahmet Necati Özkan ve Başbakan Ömer Kalyoncu birer konuşma yaptı. Genel kurulda konuşan turizmciler, sektörde yaşanan sorunların çözümü için bir kriz masası oluşturulması önerisini dile getirdi. Konuşmalardan sonra KITSAB Genel Kurulu’nda faaliyet ve mali raporlar okundu; ardından seçime geçildi. Genel Kurul sonunda Orhan Tolun bir kez daha KITSAB’ın başkanı seçildi.

TAŞIMACILIK VE ULAŞIM ÇALIŞTAYI Yıllardır konuşuluyordu, sonunda ilki düzenlendi. Ulaştırma Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs işbirliğinde organize edilen “Taşımacılık ve Ulaşım Çalıştayı” büyük dikkat çekti. Toplu taşımacılık ve ulaşım sektöründe yaşanan kronikleşmiş sıkıntı ve sorunların aşılması, çözümlenmesi ve yasal zemine oturtulması hedefiyle gerçekleştirilen çalıştay 3 gün sürdü. Çalıştayda “Gelişmiş Yolcu Taşıma ve Taşımacılık Sistemleri”, “Sürdürülebilir Ulaşım ve Taşımacılık/Ticari Taşımacılık”, “Öğrenci Taşımacılığı”, “Yolcu Taşımacılığı”, “Turistik Taşımacılık”, “Personel Taşımacılığı”, “Yük Taşımacılığı” ve “Ulaşım - Taşımacılık Sorunları ve Çözüm Önerileri” konuları ele alındı. Sorunların bir bir masaya yatırıldı, çözümlerin tartışıldığı çalıştaydan çıkacak sonuçlar ve çizilecek yol haritası merakla bekleniyor..


63

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

EMRAH ADAKLI – KARİYER PLANLAMA UZMANI

“ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMAK YETMİYOR!”

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

“Gençlerin derdi ortak aslında. Üniversite mezunlarının birçoğu ‘üniversite bitirdim o kadar, asgari ücretle çalışmam’ diyor. Peki sen iş hayatına yön vermek için bu zamana kadar kariyer kutuna ne koydun? Senin özel bir yeteneğin, tecrüben var mı ki hemen yüksek maaşla bir yere gelmek istiyorsun? Çok iyi bir iş istiyorsun ama baktığında kariyer kutun boş, sadece diploman var elinde. Bugün herkes bir şekilde üniversiteden mezun olabiliyor.”

röportaj

Bir yanda korkutan işsizlik verileri, diğer yanda iş beğenmeyen diploma sahipleri. Hani eskiler der ya ‘artık devir değişti’ diye.. Gerçekten de öyle. Başlıkta da olduğu gibi, artık üniversite mezunu olmak yetmiyor. Diplomanın yanına, bireysel çaba da eklemek şart. ‘Peki neler yapmalı’ sorusunu soranlar için yanıt, Girne Amerikan Üniversitesi Tanıtım ve Pazarlama Müdürü, aynı zamanda Kariyer Planlama Uzmanı Emrah Adaklı’dan geliyor..

64

İşsizliğin sebeplerine baktığımızda, hele ki son dönemde genç mezunların ‘kariyer’ söylemi çıkıyor karşımıza. Kesinlikle herkesin bir kariyer hedefi, kariyer planlaması olmalı ama bir yanlışlık var sanki bu işte.. Nedir bunun doğrusu? Hayatımızda erken başlaması gereken ve hayatımızdan hiç ayrılmayan bir nokta aslında kariyer. Kariyeri bir kutu olarak tasvir edersek içini doldurmak tamamen kişinin kendisine bağlı. İsterseniz siz bu kutunun içini tamamen doldurabilirsiniz. İsterseniz


de boşluklar bırakabilirsiniz. Boş bıraktığınızda tamamıyla sektörün aramadığı, işsizlerin çoğaldığı bir grup ortaya çıkıyor. Eğitiminizle, çabanızla, tecrübenizle bu kutuyu tam anlamıyla ve özveriyle doldurduğunuz zaman ise sektörün aranan insanı haline geliyorsunuz. Üniversite mezunlarının birçoğu üniversite bitirdim ama asgari ücretle çalışmam diyor. Peki üniversite ortamında sen kariyer hayatını planlamak üzere o kutuya ne koydun? Ben kariyer dönemini ikiye ayırıyorum. Bir amatör kariyer dönemi iki profesyonel kariyer döneminiz. Amatör kariyer döneminde çocukluktan bu yana kişilik özelliklerinize ne kattınız, üniversite yaşamına kadar ne yaptınız? Bunların sorgulanması gerekiyor. Amatör kariyer döneminde sen neyi başardın, mezun olduktan sonra ne istiyorsun? Çok iyi bir iş istiyorsun ama baktığında kariyer kutun boş sadece diploman var elinde. Bugün herkes bir şekilde üniversiteden mezun olabiliyor. Önemli olan diplomanın altını doldurabilmek. Hataları konusunda uyardık, gelin biraz da gelecek için tavsiyelerde bulunalım. Gençler için hangi meslek grupları avantajlı olabilir? Hangi meslek gruplarında açıklar var? Kıbrıs için söylemek gerekirse çocuklara soruyoruz hangi işi, hangi mesleği seçeceksiniz diye. Birçoğu devlet odaklı yanıt veriyor. Atama durumuna göre yaklaşıyor mesleğe. Sırf siz devlete gireceğim diye bir üniversite eğitimi alıyorsanız, bunu hiç yapmayın. Sektörde aranan insan, özel insan olmak istiyorsanız üniversite eğitiminize devam edin. KKTC için işletme ve pazarlama bölümleri büyük bir avantaj sunuyor. Son dönemde KKTC’de ciddi anlamda işletmeler açıldı. İkna gücü yüksek, girişimci pazarlamacılar aranıyor ama ülkede pazarlama uzmanı sıkıntımız var. Ada ekonomik açıdan da hızla büyüyor, kurumsal markalar geliyor. Kurumsal markalar kendini nasıl ifade edebilecek pazarlama olmadan, o stratejiyi tespit etmeden? Bunun için hazır değiliz biz. Bölüm var ama KKTC’den

mezun olan öğrenci sayımız beş parmağı geçmez. Turizm adasıyız, devasa yatırımlar yapılıyor ama ülke olarak ciddi anlamda turizmci yetiştirmiyoruz. Yetiştirdiğiniz turizmci bir iki otelde erir gider. Oysa ki onlarca otel var. Kurumsal oteller zinciri haline geliyor ada. Bu mesleğin de potansiyeli büyük. Gastronomi ve mutfak sanatlarında da şef ihtiyacımız büyük. Bu meslekte kendini iyi hisseden, ‘ben yaparım’ diyen arkadaşlarımızın bu mesleğe yönelmelerini kesinlikle tavsiye ediyorum. Bankacılık ve finans sektörü de çok önemli. Bu sektörde birçok proje var. Yeterince bankacı yetiştiriyor muyuz? Ekonomistler, finans uzmanları yetiştiriyor muyuz? Bankacılık sektörüne baktığımızda da çalışanların yüzde 60’ı hep ithal personel. Kendi finansçımızı, kendi ekonomistimizi yetiştiremiyoruz maalesef. Üniversitemizde bu bölüm olmasına rağmen, yerel öğrenci profilimiz bu mesleklere yönelmiyor hala, geç kalmadan yönelmeliler. Son 5-6 yıldır adamızda grafik tasarımı istihdamı var. Şirket bazında, medya sektöründe, bankacılık sektöründe olsun birçok tasarım, reklam politikaları güdüyorlar. Bugün her sektörde en az bir grafik tasarımcıya ihtiyaç duyuluyor. Dijital ve sosyal medya uzmanlığı bölümümüz, önü açık bölümlerden. Her şey dijital, reklamı artık sosyal medyadan görebiliyoruz, pazarlama politikaları dijital medyaya yöneldi. Bu fırsatı kaçırmamalı gençler. Tüm gençlere seslenmek istiyorum buradan; Arkadaşlar bu saydığım bölümlerde KKTC’de ciddi anlamda açık var. Bu bölümlere yönelirseniz, 4 yıl sonra bu adanın gelişmişlik düzeyine baktığımızda bu sektörler ciddi iş fırsatları doğuracak. Ortaya çıkacak açıklar artık yurt dışından da getirilemez hale gelecek. O yüzden bu süreç sizler için büyük bir fırsat gençler.. Ve sizden bir eğitimci olarak ricam; lütfen bu kamu sevdasından kurtulun ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirin.

65

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

DİYALOG MEDYA GRUBU’NDA İKİ HEYECAN BİR ARADA Kıbrıs Türk medyasından iki ayrı haber paylaşacağız sizlerle bu sayfada, gencinden başlayalım. Net Holding’in medya sektöründeki yatırımı Diyalog Medya Grubu, kuruluş yıl dönümünü kutladı. Diyalog gazetesinin ikinci, Diyalog TV’nin birinci yaş heyecanı vardı. Merit Lefkoşa Hotel’de seçkin bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonda konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, diyaloğun önemine dikkat çekerek aile içinde, toplum içinde ve toplumlararasında diyaloğa ihtiyaç olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu kavramı isim haline dönüştüren gazete ve televizyona nice uzun yıllar diledi. Diyalog Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Reşat Akar ise ülkede çok sesli bir demokrasi bulunmasının sevindirici olduğunu ifade etti Akar, “Diyalog olarak halkın beklentilerini de bilerek tarafsızlık ilkesiyle yayın hayatına başladıklarını iki yıl gibi bir sürede ülkenin en çok satılan iki gazetesinden biri haline geldiklerini” belirtti.

66

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

YENİDÜZEN 40 YAŞINDA “Barış, demokrasi, yeni bir düzen” sloganıyla çıktığı yolda tam 40 yılı geride bıraktı. Kıbrıs Türk medyasının güçlü markalarından Yenidüzen Gazetesi 40’ıncı yaşını kutladı. Girne Dome Otel’de resepsiyon vardı. Resepsiyona Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Ömer Kalyoncu, CTP Genel Başkanı ve 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, CTP yetkilileri, gazetenin kurucuları, çalışanları, yazarları ve medya mensupları ile davetliler katıldı.

haberler

Resepsiyonda Talat ie Yenidüzen Gazetesi Genel Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı’nın yaptığı konuşmaların ardından 40. yaş pastası kesildi. Yenidüzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı konuşmasında, Yenidüzen’in ilk olarak 1975’te yayına başladığını ve “barış, demokrasi, yeni bir düzen” sloganıyla barış gazeteciliği yaptığını anlattı. Mutluyakalı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde kutladıkları bu günde Can Dündar ve Türkiye’de mahkum olan diğer gazetecilere de destek belirtti. Yenidüzen’i yaşatanlara ve bugünlere getirenlere teşekkür eden Mutluyakalı, gazetenin kurulduğu günden fikir özgürlüğünün gelişmesine katkı sağladığını vurguladı, gazeteyi yeni kuşaklara devretmek için çalıştıklarını kaydetti.


67

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


68

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


69

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015

N

E EREDE E KADAR

?


PATLICAN

PORTAKAL

MARUL

70

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

4,00 TL

3,45 TL

9,56 TL

5,18 TL

1,89 TL

2,75 TL

6,52 TL

3,67 TL

1,50 TL

2,95 TL

4,62 TL

3,35 TL

2,50 TL

3,25 TL

3,17 TL

4,13 TL

10,00 TL

9,00 TL

16,54 TL

10,36 TL

6,00 TL

4,79 TL

6,52 TL

9,64 TL

3,00 TL

2,75 TL

8,15 TL

7,80 TL

2,00 TL

3,95 TL

8,06 TL

3,47 TL

(KG)

(KG)

(ADET)

SOĞAN

(KG)

Aralık 2015

TAZE FASULYE

KABAK

(KG)

(KG)

KİVİ (KG)

LİMON

(KG)

*Not: Tüm fiyatlar; Sterlin kuru 4 lira 53 kuruş, Euro kuru 3 lira 28 kuruş baz alınarak hesaplanmıştır


3,50 TL

2,99 TL

13,59 TL

4,60TL NAR

17,79 TL

8,90 TL

32,34 TL

(KG)

11,80 TL TAVUK GÖĞÜS KG)

25,99 TL

28,90 TL

38,81 TL

16,56 TL DANA KUŞBAŞI (KG)

3,50 TL

3,25 TL

6,34 TL

3,35 TL

71

Ekonomi Kıbrıs

SÜT (LT)

Prestige Aralık 2015

3,90 TL

3,45 TL

4,53 TL

6,52 TL YUMURTA

40,00 TL

55,00 TL

50.00 TL

(6 ADET)

57,75 TL PRES ODUN (25 KG)

3,23 TL

4,29 TL

4,91 TL

4,80 TL 95 OKTAN BENZİN

3,16 TL

3,54 TL

5,08 TL

4,89 TL

*Not: Tüm fiyatlar; Sterlin kuru 4 lira 53 kuruş, Euro kuru 3 lira 28 kuruş baz alınarak hesaplanmıştır

DIESEL

(LT)

(LT)


EKONOMİ KIBRIS PRESTİGE 24. SAYI

ENLER

Geldik merakla beklenen ‘Enler’ köşemize. Geçtiğimiz sayının tek sayfalık özetini paylaşacağız sizinle. Daha doğrusu ‘enlerini’.. Gerçi küçük bir hatırlatma da yapalım burada. Kendi dergimiz diye söylemiyoruz, derginin her sayfası, her sayısı büyük beğeni topluyor. Ama burada en çok beğenileni paylaşacağız sizinle. Hem dergi okurlarından, hem de haber portalımıza gelen geri dönüşlerle yapılıyor bu değerlendirmeler. Hadi gelin Ekonomi Kıbrıs Prestige’de geçen sayı öne çıkan dört ayrı kategori ve dört ayrı konuya bakalım..

EN ÇOK BEĞENİLEN; Tutar mı, tutmaz mı tartışmalarıyla uzun süre konuşulan 1001 Airport Mall’un, bir günde 42 bini aşan ziyaretçi sayısı, özellikle tüketicilerin en çok beğendiği Ekonomi Kıbrıs Prestige röportajı oldu. AVM Genel Müdürü Mehmet Akalın’ın sözleri hem dergide, hem de Ekonomi Kıbrıs haber portalında çok paylaşılanlar arasındaydı.

EN ÇOK KONUŞULAN;

ERA H&B Direktörü Hüseyin Sadeghi’nin yatırım tavsiyeleri ve bu tavsiyeleri paylaşırken verdiği örnekler çok konuşuldu. Kira getirisinin yüksek oluşu, yapılan yatırımın 7 yıl gibi kısa bir sürede geri dönüyor olması, okuyan herkesten bir yorum aldı. Yani kazançlı emlak başlığı, çok konuşulanların liste başındaydı..

72

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

EN ÇOK TARTIŞILAN;

İş dünyası Kuzey Kıbrıs Turkcell’deki şok ayrılığı tartıştı. KKTCELL Genel Müdürü Aybars Karaatmaca’nın aniden görevden ayrılması ve hala kuruma bir genel müdür atanmaması, birçok soru işaretini akıllara getirdi. Şimdilik Türkiye Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu’nun vekalet ettiği KKTCELL için yeni bir değişim süreci kapıda.

EN ÇOK İLGİ GÖREN;

Girne Amerikan Üniversitesi CEO’su Yrd. Doç. Dr. Asım Vehbi’nin yatırım zirvesi ile ilgili Ekonomi Kıbrıs’a yaptığı açıklamalar, özellikle de verdiği rakamlar en çok ilgi gören başlıklar arasındaydı. 5 yıl için hedeflenen 5 milyar dolarlık yatırım, yerli ve yabancı iş insanlarının dikkatlerini topladı.


73

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


Kendi işinin patronu olmak isteyenlere;

FRANCHISE FIRSATLARI INTABLE

MR. PATO

Masada mangal keyfi yaşatan, özgün tasarımlı elektrikli özel yapım masalar, kokuyu ve dumanı kendi içinde süzüyor.

Özel üretilmiş ve prosesten geçirilmiş patatesin özel termal külahta sunulduğu bir konsept.

Müşteriler büfeden seçtikleri et, tavuk, balık, peynir, sebze gibi yiyecekleri otomatik ve dumansız ızgarada kendileri pişiriyor. Konseptin mimari tasarımı, özel yapım masalar, hammadde tedariği, operasyon eğitimi Intable tarafından yapılıyor.

Firma paket kapsamında yatırımcıya komple donanım sağlıyor.

74

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

franchise

Aralık 2015

Sektör: Gıda Merkez Ülkesi: Türkiye Kuruluş Yılı: 2004 Bayilik Ücreti: 20.000 TL Yatırım Bütçesi: 150.000 TL Ortalama Kar Oranı: Aylık 20.000 TL Kardan Alınan Pay %25 Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var

Sektör: Gıda Merkez Ülkesi: Türkiye Kuruluş Yılı: 2009 Bayilik Ücreti: 8.000 TL Yatırım Bütçesi: 12.000 TL Ortalama Kar Oranı: Lokasyona göre değişken Kardan Alınan Pay %5 Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var


75

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


TECHNOKIDS Technokids’te çocuklar; hayal ettiği şeyleri 3 boyutlu düşünebilme, düşündüklerini tasarlayabilme, meraklarının peşinden gidebilme, kendilerini özgürce ifade edebilme imkanı buluyorlar. Technokids, LEGO Education ile işbirliği yaparak çeşitli yaş grupları için özel olarak geliştirilen konular ile ilgili atölye çalışmaları düzenliyor.

OKUL MARKETİM Hedef kitlesi çocuklar.. İlköğretim ve okul öncesi eğitim kurumlarına yönelik 3D sinema gösterimi, uzay çadırları, mekanik atlar, şişme oyun alanları, kum boya ve eğitsel materyal satışı yapıyor.

Technokids yatırım maliyeti ve işletme giderlerinin düşük olması ile yüksek bir kar sağlıyor.

76

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

franchise

Aralık 2015

Sektör: Çocuk - Eğitim - Oyun Merkez Ülkesi: Türkiye Kuruluş Yılı: 2008 Bayilik Ücreti: 20.000 TL Yatırım Bütçesi: 70.000 TL Ortalama Kar Oranı: %60 Kardan Alınan Pay %10 Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var

Sektör: Çocuk - Eğitim - Oyun Merkez Ülkesi: Türkiye Kuruluş Yılı: 2007 Bayilik Ücreti: Büyüklüğe göre değişken Yatırım Bütçesi: 95.000 TL Ortalama Kar Oranı: Kardan Alınan Pay %10 Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var


77

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


EKONOMİ NOTLARI ARA ELEMAN KRİZİNE YENİ FORMÜL Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) ile İslam Kalkınma Bankası (IDB) arasında “Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi Altyapı ve Eğitim Donanımının Geliştirilmesi Projesi” imzalandı. Projeye KTEZO Başkanı Mahmut Kanber ile İslam Kalkınma Bankası Bölge Müdürü Ghassan M. H. Almarzouki imza koydu. İmza töreninde konuşan, KTEZO Başkanı Mahmut Kanber çıraklık eğitiminin sadece ekonomik önemi olan değil, sosyal ve toplumsal açıdan da büyük önemi olan bir proje olduğunu belirtti. Kanber, Oda’nın hedefleriyle İslam Kalkınma Bankası’nın mesleki eğitime destek verme hedefinin örtüştüğünü de kaydetti.

78

Bu proje ile ek sınıflar, öğretmen odası ve çok amaçlı bir etkinlik salonunun yapılacağını, kaydeden

İslam Kalkınma Bankası Bölge Müdürü Ghassan M. H. Almarzouki da konuşmasında, Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi’nde uygulanan eğitim modelinin kendisini heyecanlandırdığını, 15 – 18 yaş grubu öğrencilerin hem okul ortamında teorik eğitim aldıklarını, hem de işbaşında istihdam edilerek uygulamalı eğitimlerine devam ettiklerini belirtti. Almarzouki, İslam Kalkınma Bankası’nın desteğiyle gerçekleştirilecek olan bu proje sayesinde öğrencilerin daha kaliteli bir eğitim ortamında yetişmelerine ve altyapı kapasitesinin artırılmasıyla daha çok sayıda nitelikli elemanın istihdam edilebileceğini vurguladı.

NUMARA TAŞIMAYA HAZIR MISINIZ?

Ekonomi Kıbrıs

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde iki GSM PrestigeKuzey operatörü hizmet veriyor; Telsim ve Kuzey Kıbrıs Aralık 2015

Kanber, eğitim donanımının modernize edilmesiyle de görsel ve işitsel teknolojilerin eğitimde daha etkili kullanılacağını, böylelikle öğrencilerin daha kaliteli bir eğitim görmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Turkcell. Birçok tüketiciye göre iki firma Rekabet Yasası’na aykırı bir şekilde hareket ediyor, hatta ortak kararlarla piyasayı manupile ediyor. Bu konu defalaca Rekabet Kurulu’na iletildi, soruşturma da başlatıldı ama henüz sonuç yok.. Gelelim asıl konuya. Örneğin Kuzey Kıbrıs Turkcell abonesi bir kullanıcı, hatlarını Telsim’e taşımak isterse numara engeline takılıyor! Çünkü Türkiye ve dünyada olduğu gibi numarası aynı kalarak, hatlarını taşıyamıyor.. Yani her değişimde, yeni bir numara almak zorunda kalıyor. Bu da oluşturduğu rehberi her defasında sıfırlaması anlamına geliyor. İşte sırf bu yüzden binlerce kullanıcı, memnun olmadığı halde çalıştığı GSM operatöründen ayrılamıyordu.

Artık bu mecburiyetin sonu geldi! Kıbrıs Genç TV’de Funda Karagenç ve Atıl Ayaz’ın hazırlayıp sunduğu Öğle Vakti programına konuk olan Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu Başkanı Kadri Bürüncük müjdeyi verdi. Bu sıkıntıların arttığını, tüketicilerden gelen taleplerin çoğaldığını söyledi ve bu konuda bir düzenlemenin yapıldığını paylaştı. Bürüncük’e göre yaklaşık bir yıl sonra, numaralar aynı kalacak ama tüketicilerin GSM operatörleri arasında transferi başlayacak. Böylece rekabet biraz daha kızışacak. Hatta kulis bilgilerine göre bu iznin verilmesinden sonra, yeni bir GSM operatörünün daha KKTC pazarına yeşil ışık yakacağı konuşuluyor..

NET HOLDİNG’TEN UKRAYNA’YA CASİNO Merit Hotel zinciriyle KKTC’nin en büyük turizm yatırımcılarından ve casino işletmecilerinden Net Holding, bu kez rotasını Ukrayna’ya çevirdi. Net Holding Ukrayna’nın Odessa şehrinde casino işletmeciliği için ilk adımı attı. Polaks ile gayrimenkul kiralama ön anlaşması imzalandı. Bir süredir KAP’a imzalanamayan Milli Piyango anlaşması, hisse satışı gibi şirket için olumsuz gelişmeleri bildiren Net Holding, bu kez yeni yatırımı

duyurdu.. İşte o açıklama; “30.11.2015 tarihinde Polaks Ltd. şirketiyle Net Holding A.Ş. arasında Ukrayna’nın Odessa şehrinde casino işletmeciliği yapmak üzere gayrimenkul kiralama ön anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu ön anlaşma Ukrayna’da Yeni Casino Yasası yürürlüğe girdiğinde nihai anlaşmaya dönüşecektir. İşletmeci %100 Net Holding A.Ş., mülk sahibi ise Polaks Ltd’dir.”


HER GÜN BİNLERCE KİŞİYE

ULAŞMAK

79

İSTER MİSİNİZ?

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Aralık 2015

www.ayazmedya.com info@ayazmedya.com

ayaz_medya Ayaz Medya Grubu

0533 850 38 00 / 01 / 03 / 04 / 05 Bedrettin Demirel Cad. Uğur Apt. D:6 Yenişehir / LEFKOŞA


EKONOMİ NOTLARI BİLET ALIRKEN GÜNÜNE DİKKAT! Seyahat etmeyi seven ama uçarken de bütçesini korumak zorunda olanlar için kritik bir uyarımız var. Uçak bileti fiyatlarıyla ilgili yeni bir araştırma, Cuma günleri satın alınan biletlerin, Pazar günü alınanlara kıyasla ortalama %13 daha pahalı olduğu ortaya koydu. Araştırmada dünya çapında yaklaşık 10 milyon uçuşun fiyatları incelendi. Bilet fiyatlarındaki bu tutarsızlık, bilet satın alm gününün seyahat amacına göre değişmesine bağlandı. Araştırmaya göre iş amaçlı seyahat edecek olanlar biletlerini genellikle haftalık mesainin bitimine yakın yani Cuma günü alıyor, ancak tatil amaçlı uçacak olanlar indirimli seyahatleri tercih ediyor ve biletlerini genellikle Pazar günü satın alıyorlar.

80

Ekonomi Kıbrıs

Havayolları Raporlama Kurumu (Airlines Reporting Prestige

Corporation), Avrupa içi uçuşlarda en ucuz biletin uçuştan 140 gün önce, ABD içi uçuşlarda ise 57 gün önce bulunabileceğini belirtti. Biletleri fazlasıyla erken almak ise bazen daha pahalıya gelebilir. Zira havayolu şirketleri uluslararası uçuşların bilet fiyatlarını genellikle uçuştan yaklaşık 5-6 ay önce düzenliyor. Araştırmacılar uçuşa 6 aydan fazla bir süre varken alınan biletlerin genellikle daha pahalı olduğunu belirtiyor. Daha önceki araştırmalar ise ucuz uçak bileti almak için en iyi günün Salı olduğunu ortaya koymuştu. Bunun nedeni ise Pazartesi günü işbaşı yapan bilet ücretlendirme yetkililerinin, haftasonu yeterli bilet satılmadığını görmeleri halinde indirime gitmeleri ve bunun da fiyatlara Salı günü yansıması olarak açıklanmıştı.

Aralık 2015

BEDELLİ ASKERLİK 1000 EURO Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni hükümeti, dikkat çeken yol haritasını açıkladı. 3 aylık, 6 aylık ve bir yıllık projeler arasında yurt dışında yaşayanları yakından ilgilendiren bir başlık var; bedelli askerlik. Mevcut durumda yurt dışında 3 yılını çalışarak geçiren erkek vatandaşlar bedelli askerlikten yararlanmak isterse 6 bin euro ödeme yapıyordu.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, artık bu rakamın bin euro olacağını söyledi. Yani iki bin euroluk indirimi ilan etti. Bedelli askerlik için sıra bekleyen binlerce kişi umut oldu bu haber. Tabi bir hatırlatma yapmakta fayda var. Bu indirim sadece yurt dışından çalışarak bedelli askerlikten faydalanacaklar için geçerli. Yeni bir bedelli askerlik düzenlemesi j yürürlüğe girmedi..

AKKUYU’DA BAYRAKLAR İNDİ Türkiye ile Rusya arasında yaşanan ve giderek tırmanan uçak düşürme krizi sürüyor. Ticaretteki kısıtlama ve ambargoların ardından şimdi de Akkuyu Nükleer Santrali için haber geldi. Rusya, santral yapımının askıya alındığını duyurdu.. Açıklamanın hemen ardından Akkuyu Nükleer Güç

Santrali giriş kapısında yer alan direklerdeki Türk ve Rus bayraklarının indirilmesi de dikkat çekti. Yapım kararı, olası bir aksilikte bölgeye vereceği zararlar ve KKTC’ye yakınlığı ile çok tartışılan Akkuyu için tepki sonrası gelen durdurma kararı, özellikle çevre dostu birçok kişiyi memnun etti.


81

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


82

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


83

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015


84

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Aral覺k 2015

Ekonomi Kıbrıs Prestige 15 Aralık 2015  

Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige, 15 Aralık sayısıyla karşınızda.. Derginin kapağında dev yatırım zirve...

Ekonomi Kıbrıs Prestige 15 Aralık 2015  

Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige, 15 Aralık sayısıyla karşınızda.. Derginin kapağında dev yatırım zirve...