Page 1

Wasz partner w zakresie ochrony przeciwpożarowej

Ochrona przeciwpożarowa na całym świecie

TRYSKACZE SYSTEMY ROZWIĄZANIA


Spis treści Spis treści

02

Wprowadzenie

03

Tryskacze Normalnego czasu reakcji

04

Krótkiego czasu reakcji

06

Zwiększonego pola ochrony

08

Powietrzne

09

Magazynowe

10

Specjalne

12

Do użytku domowego

14

Wykończenie

16

Systemy Systemy wodne

18

Systemy powietrzne

20

Systemy zalewowe i i wstępnie wysterowane 22 Firecycle

24

HP® powietrzny

26

TotalPac®

27

Pianowe/wodne

30

Podzespoły i wyposażenie dodatkowe

Udowodniona jakość produktów, na których można polegać, w połączeniu z niespotykanym poziomem serwisu gwarantowanym przez ogólnoświatową sieć dystrybucji to klucze do naszego sukcesu. Firma Viking wypracowała stabilną pozycję na światowym rynku wiodących producentów i dystrybutorów produktów przemysłu ochrony przeciwpożarowej. Cel firmy Viking jest prosty - dostarczać wysokiej jakości produkty i profesjonalne usługi w zakresie ochrony życia i dóbr materialnych przed pożarem.  – wysokiej jakości urządzenia tryskaczowe o   gwarantowanej, długoletniej wydajności;  – zawory i systemy, które są proste w instalacji i   konserwacji;  – produkty, które zapewniają projektantom, instalatorom   i użytkownikom spokojną głowę. Firma Viking dostarcza produkty posiadające międzynarodowe aprobaty takich instytucji jak Underwriters Laboratories (UL), Factory Mutual (FM), the Loss Prevention Certification Board (LPCB),

Verband der Sachversicherer e.V., w Niemczech, APSAD we Francji i innych, zaspokajając potrzby lokalnych odbiorców na całym świecie. Poprzez swoją sieć dostaw i sieć serwisową Viking obecny jest w ponad 70-ciu krajach na całym świecie, zapewniając dystrybucję i wsparcie dla niezależnych dostawców oraz oferując kompletne rozwiązania dla najważniejszych firm projektowych i odbiorców końcowych. Wsparcie dla klienta jest na najwyższym światowym poziomie na każdym etapie projektu. Szczegółowe dane techniczne, szkolenia praktyczne, profesjonalna asysta techniczna oferowane są jako kompletna usługa serwisowa, na której można polegać od momentu powstawania projektu do jego realizacji.

Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni

32

02

03

Ochrona przeciwpożarowa na całym świecie

Wszystkie produkty podlegają ścisłej kontroli jakości, zgodnie z normą ISO 9002 łącznie z wodnymi próbami szczelności. Dla produktów, do których normy takie mają zastosowanie, uzyskano aprobaty techniczne UL, FM, LPC oraz VdS do zastosowań w systemach przeciwpożarowych. Szczegółowe informacje dotyczące parobat technicznych znajdują się w katalogu parametró technicznych. Można je również uzyskać u przedstawiciela firmy Viking.

wprowadzenie

spis treści

Aprobaty techniczne


Zaprojektowane i wykonane w sposób gwarantujący zachowanie norm jakościowych dla parametrów roboczych w długich okresach eksploatacji, tryskacze firmy Viking o normalnej szybkości zadziałania wyznaczają wzorzec przemysłowy zarówno w zakresie wyglądu jak i udowodnionej niezawodności.

Tryskacze sufitowe Horizon™ firmy Viking to połączenie doskonałości stylu ze swobodą doboru dla projektantów systemów ochrony przeciwpożarowej. Wytrzymała konstrukcja i wysokiej jakości materiały gwarantują wydajną i niezawodną pracę tryskaczy przez wiele dziesięcioleci. Plastikowa osłona chroni tryskacz podczas transportu i montażu.

Hotel Palace, Madryt, Tryskacze zakryte Mirage Hotel Palace to jedno z najbardziej znanych, historycznych miejsc w Madrycie. Hotel ten przeszedł niedawno program całkowitej modernizacji, podczas którego zwrócono szczególną uwagę na zachowanie oryginalnej funkcji i charakteru tego miejsca. Do ochrony przeciwpożarowej pokojów dla gości i pomieszczeń publicznych wybrano systemy firmy Viking.

10139MB/W, 06419AM/ A A W Tryskacz wiszący (wpuszczany) B BA

Pewną, ale nierzucającą się w oczy ochronę przeciwpożarową zapewnia 3500 tryskaczy zakrytych Mirage firmy Viking. Tryskacze Mirage komponują się doskonale z wystrojem wnętrz dzięki szerokiemu wyborowi rodzajów wykończeń pokryw.

Tryskacze o standardowym czasie zadziałania

04

A A

C D E F G

BC CD DE EF FG G

A BC B CD C DE D EF EFG F G G

A B B C C D D E EF F G G

A

B C D E F G

A B C D E F G

AB BC CD DE EF FG G

AB A BC BD C CE D D EF E FG F G G

B

B

C

CA

C A

BB A

CB

C BC

B C

D

DC

D CD

C D

E

ED

EE D

D E

F

FE

FF E

EF

G

GF

G FG

F G

G

G

współczynnik k

2.8/4,0

A

AA

AA

A

A

B

B

BB

BB

B

B

CC

C

C

AA

A

A

AB

A BB

B

07027F D B 06697BFC, B

B

BC

B CC

09804MC/SW1004, 09782AC C CC C C Tryskacz wiszący, zakryty

E C

C

C

CD

C DD

D

D

D

DE

D EE

E

E

E

EF

EFF

F

FG

FG G

G

G

G

A

Tryskacz wiszący, sufitowy

C

C

CF

C FD

F D

D

D

DG

DE G

G E

E

E

E

EF

F

F

F

F

F

F

FG

G

G

G

G

G

G

G

4.2/6,0

A

A

5.6/8,1

8.0/11,5

D

D

DD

DD

D

D

E

E

EE

EE

E

E

F

F

FF

FF

F

F

G

G

GG

GG

G

G

A

A

A

A

AB

A B

B

B

BC

B C

C

A

AC

A CD

C D

D

B

BD

BE D

D E

E

C

CE

C EF

EF

F

D

DF

D FG

E

A E G

F G A G

G

A EG

F

B F

B F

B

G

C G

C GA

C A

A

D

DB

D B

B

05559FC Tryskacz poziomy przyścienny

11.2/16,1

A B C D E

Tryskacz zakryty Mirage® po zainstalowaniu jest praktycznie niewidoczny. Dzięki dziewięciu standardowym wersjom wykończenia pokrywy i możliwości indywidualnego wyboru koloru z palety 800 kolorów, możliwe jest ich dopasowanie do każdego wystroju wnętrza. Niezawodne, łatwe w czyszczeniu wykończenie emaliowe zapewnia ich dobry wygląd po wielu latach eksploatacji. Tryskacz Mirage wyposażony jest w najmniejszą pokrywę i cechuje się najmniejszym profilem spośród wszystkich dostępnych na rynku tryskaczy zakrytych. Mimo tego, oferuje pełny zakres 12 mm (1/2") regulacji pionowej, co gwarantuje elastyczność montażu. Unikalny A Agwarantuje jej pewne zamocowanie. A A A system montażuA pokrywy B

BA

B A

A

B

B

B

C

B

C

C

C

CB

C B

Tryskacz pionowyD A10226FB A przyścienny

DC

10227FB D C C Tryskacz konwencjonalny

E

ED

E D

A B B C C D D E EF F G G

B C D E F G

A B C D E F G

AF BG C D E F G

D

D

D

A E

E

A

AE

E

A

AB

A BF

F

B

BC

BG C

G

C

CD

C D

D

D

DE

D E

E

E

EF

E F

F

F

FG

F G

G

G

G

G

A FE BF G CG

FE G F G

D

Temp ºF/ºC

135/57

155/68

165/74

175/79

200/93

212/100 220/104 286/141 360/182 500/260 Otwarte

A B C D E

10224MB/W Tryskacz poziomy przyścienny

Rodzaje wykończenia Mosiądz

PCH

A B C D E

BRF

Biały

Czarny

Navajo

Teflon

BBR

Wosk

Kość Dopasowanie Poly/ wosk słoniowa kolorów

E

EC

E C

C

A

AF

A FD

F D

D

B

BG

BE G

G E

E

C

C

CF

F

F

G

G

A

A

A

D

D

DG

B

B

B

E

E

E

C

C

C

F

F

FA

A

A

D

D

D

G

A

07961AG ELO A (tryskacz wielkokroplowy)

AE

Tryskacz stojący B A E 05557AC E

A

A

A

BA

Tryskacz wiszący B B 05508FC A A

A

A

A G

A B G

A B

B

BA

B06347FF A A Tryskacz pionowyB

BC

B C

C

przyścienny

B

BF

B F

F

A

AC

A CB

C B

B

A

AC

A CB

C B

B

A

AC

A CD

C D

D

F

A

AC

A CG

C G

G

B

BD

BC D

D C

C

B

BD

BC D

D C

C

B

BD

BE D

D E

E

G

B

BD

B D

D

C

CE

C ED

E D

D

C

CE

C ED

E D

D

C

CE

C EF

EF

F

D

C

CE

C E

E

D

DF

D FE

FE

E

D

DF

D FE

FE

E

D

DF

D FG

F G

G

E

D

DF

D F

F

E

EG

EF G

G F

F

E

EG

EF G

G F

F

E

EG

E G

G

F

E

EG

E G

G

F

F

FG

G

G

F

F

FG

G

G

F

F

F

G

F

F

F

G

G

G

G

G

G

G

G

G

G

G

G

B F C G

05

tryskacze

tryskacze

B

AB

AB

A

B

A

Wiszący A10139FB A

A

z montażem na wcisk - modele E.

Tryskacze wielkokroplowe firmy Viking cechują się zwartą konstrukcją, atrakcyjnym wzornictwem i dobrymi parametrami roboczymi przy umiarkowanych kosztach realizacji. Pozwalają również na zastosowanie pompy o niższych wymaganiach co do wydajności lub jej całkowitą eliminację. Podobnie jak w przypadku większości modeli tryskaczy firmy Viking, posiadają one aprobaty zarówno dla wersji standardowych gwintowanych jak i dla modeli z tarczą, wpuszczanych,

10138AB Stojący

A

Pierścień dekoracyjny dostarczany jest oddzielnie. Umożliwia on 8-miomilimetrową (5/16") regulację. Dwuczęściowa konstrukcja pozwala na sprawdzenie działania tryskacza przed ostatecznym montażem w suficie.

Klucz doboru tryskaczy o standardowym czasie reakcji

Wyznaczamy standardy wzornictwa i wydajności Typoszereg tryskaczy Micromatic® obejmuje modele Micromatic® HP ze szklaną ampułką, przystosowane do pracy przy ciśnieniu roboczym 17.2 bar / 1.723 kPa (250 psi), co pozwala na ekonomiczne rozwiązanie projektowe bez potrzeby stosowania zaworów redukujących ciśnienie. Typoszereg obejmuje również tryskacze o ciśnieniu roboczym 12 bar / 1.206 kPa (175 psi) z ampułką lub elementem topikowym.

A

11038F A AD D AB A10224FB, A Tryskacz poziomy przyścienny B BE B EC A B (wpuszczany) B

AA

C

G

Przeznaczony do stosowania z zabudowanym systemem rurowym, tryskacz Horizon montowany jest w płaszczyźnie sufitu, jedynie element topikowy wypuszczony jest poniżej.


W ofercie firmy Viking znajduje się również tryskacz Cocoon, zespół składający się z wybranego tryskacza oraz nakręcanego na tryskacz łącznika pośredniczącego dla tarczy chowanej w suficie (klasa E-1), owiniętego taśmą teflonową. Zespół zabezpieczony jest podczas transportu, instalacji, montażu w systemach suchego tynku i malowania za pomocą plastikowego kołpaka. W zestawie znajduje się kołpak zabezpieczający kołnierz oraz instrukcja montażu. Opcja Cocoon dostępna jest dla szerokiego zakresu tryskaczy A z montażem ramowym. A A A

Wyposażone w ampułki 3mm lub elementy topikowe, tryskacze o szybkim czasie reakcji oferują znacznie większą czułość niż tryskacze standardowe. Zastosowanie tego modelu umożliwia uproszczenie projektu instalacji. Tryskacze o szybkim czasie reakcji można stosować w miejscach niewielkiego lub zwykłego ryzyka, łącznie z hotelami, szpitalami, serwerowniami i pomieszczeniami produkcyjnymi. wydajność i bezpieczeństwo przy zachowaniu atrakcyjnej ceny.

Tryskacze o krótkim czasie reakcji Viking Microfast®, MicrofastHP® oraz ELO posiadają aprobaty E1 & E2 dla tryskaczy wpuszczanych z tarczami w instalacjach niskoprofilowych.

Tryskacze o krótkim czasie reakcji Krótki czas reakcji, atrakcyjny wygląd

06661BAB Stojący (wysokie ciśnienie)

A A A

C D E F G

BC CD DE EF FG G

A BC BD C CE D D EF E FG F G G

A B B C C D D E EF F G G

A A

B C D E F G

A B C D E F G

AB BC CD DE EF FG G

AB A BC BD C CE D D EF E FG F G G

Poziomy A09533FB A przyścienny ciśnienie) A B(wysokie B B C C D D E EF F G G

C D E F G

B A A B C D E F G

AB BC CD DE EF FG G

AC A BD BE C CF D D EG E F F G G

B

Pionowy B06727BFB B przyścienny ciśnienie) A C(wysokie C B D C E D F E G F G

D E F G

C A A B C D E F G

AB BC CD DE EF FG G

AD A BE BF C CG D D E E F F G G

B

C

C

C

Tryskacz wpuszczany Cocoon A

AD

A D

D

A

AB

BE A

B E

E

B

BC

C BF

C F

F

C

CD

D CG

D G

G

D

DE

E D

E

E

EF

F E

F

F

FG

G F

G

G

G

G

A

A

A

A

AB

A B

B C

A

A

A

A B

A

AB

A B

AB

A BC

B C

AB

A B

B

06702BMC/W, 07027M/ A AB W Wiszący, sufitowy B BC tryskacz Horizon

A BC

09390M/W A AB B C 10741MC/W, C

A BC

09783AC B BC B C 09804MC/SW1004, C

BD C

B C

C

C D

D

B

BD C

Tryskacz poziomy przyścienny  B BC BD Horizon C C Tryskacz sufitowy D D

AA

A

C D

D

C

CD

CE D

11262AC, BB C BC D D 11451M/WB Tryskacz poziomy, przyścienny, C CC zakryty D CD E E

Tryskacz wiszący, zakryty

C

CD

CE D

D E

E

C

CD

CE D

D E

E

D

DE

D EF

EF

F

D

DD

DE

D E

E

D

DE

D EF

EF

F

D

DE

D EF

EF

F

E

EF

E FG

F G

G

E

EE

EF

EF

F

E

EF

E FG

F G

G

E

EF

E FG

F G

G

F

FG

F G

G

F

FF

FG

F G

G

F

FG

F G

G

F

FG

F G

G

G

G

G

G

GG

G

G

G

G

G

G

G

G

Klucz doboru tryskaczy o krótkim czasie reakcji współczynnik k

2.8/4,0

4.2/6,0

5.6/8,1

8.0/11,5

11.2/16,1

A B C D E

135/57

155/68

165/74

175/79

200/93

220/104

286/141

Rodzaje wykończenia Mosiądz

PCH

A B C D E F

A

BRF

A

Biały

Czarny

Navajo

A

Teflon

BBR

Kość słoniowa

Dopasowanie kolorów

A

A

A

B

A

A

AB

B

B

A

A

A

C

B

B

BC

C

C

B

B

B

D

C

C

CD

D

D

C

C

C

D

D

DE

D

A

A

A

E

EA

EF A

FB

B FG

B G

F

FB

FG B

E 06766BMB/W E Tryskacz konwencjonalny   A ciśnieniu A F (o wysokim F roboczym)

06662BMB/W D11038M/W, D Wpuszczany

A EF

Stojący E 08337FB E wielkokroplowy ciśnienie) A F (wysokie F

GC

G C

C

G

GC

G C

D

D

D

D

E

E

E

E

F

F

F

G

G

G

A B C A D B E C F D G

A

A

AB

A

B

B

BC

B

C

C

CD

D

D

D

DE

E

EA

F G

C D E F G

08338AB Stojący wielkokroplowy (wysokie ciśnienie)

B C

AE

A

AB

A BF

C

B

BC

BG C

D

D

C

CD

C D

E

E

E

D

DE

D E

F

F

F

F

E

EF

E F

G

G

G

G

F

FG

F G

G

G

G

G

B G

G

07

A

AB

A B

B

F

A

AB

A BC

B C

C

G

B

BC

BD C

C D

D

D

C

CD

CE D

D E

E

E

D

DE

D EF

EF

F

F

E

EF

E FG

F G

G

G

F

FG

F G

G

G

G

G

A E B F C G

E

tryskacze

tryskacze

B

AB

AB

Wiszący A06662BFB A (wysokie ciśnienie)

B

A

A

B

A B C D

06 Tryskacze wysokociśnieniowe QR - ciśnienie robocze do 17.2 bar / 1.723 kPa A (250psi) A A

B

A

AB

Temp ºF/ºC

Viking Microfast HP®, tryskacz o krótkim czasie reakcji jest doskonałym wyborem w zastosowaniach wysokociśnieniowych: 17.2 bar / 1.723 kPa (250 psi) ciśnienia roboczego pozwala uzyskać do 65% większe strefy zraszania i może wyeliminować potrzebę stosowania zaworów redukcyjnych, co zmniejsza koszty instalacji.

Najnowszym modelem serii Mirage® jest poziomy, przyścienny tryskacz zakryty o któtkim czasie reakcji. Dzięki wyjątkowo małemu profilowi i możliwości regulacji pokrywy w zakresie 12,7 mm (1/2"), model ten jest idealnym rozwiązaniem w przypadku modernizacji instalacji od których wymaga się dyskretnego wyglądu.

A

A

A

Tryskacze zakryte Mirage® o krótkim czasie reakcji posiadające aprobatę UL przeznaczone są do pracy przy ciśnieniu roboczym 17.2 bar / 1.723 kPa (250 psi), stanowiąc akonomiczne rozwiązanie w zastosowaniach wymagających wyższych ciśnień niż standardowe 12 bar / 1.206 kPa (175 psi).

Nowy model tryskacza poziomego przyściennego o krótkim czasie reakcji przeznaczony jest do zastosowań o niskim stopniu zagrożenia pożarowego, w pomieszczeniach takich jak pokoje studenckie czy biura i łączy w sobie

A

A


Technologia rozszerzonego zasięgu pozwala na objęcie ochroną większych powierzchni za pomocą mniejszej liczby tryskaczy i w efekcie pozwala na znaczne oszczędności

Tryskacz MicrofastHP® o poszerzonym zasięgu jest przeznaczony do zastosowań o niewielkim zagrożeniu pożarowym, przy ciśnieniu roboczym od 0.48 bar / 48,3 kPa (7 psi) do 17.2 bar / 1.723 kPa (250 psi) dla systemów wysokociśnieniowych.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii, tryskacze Mirage® uzyskały aprobatę UL jako tryskacze o poszerzonym zasięgu oraz tryskacze o krótkim czasie reakcji i poszerzonym zasięgu. Opcja poszerzonego zasięgu z technologią wielkokroplową umożliwia zwiększenie odstępów między poszczególnymi tryskaczami przy jednoczesnym obniżeniu ciśnienia na głowicach tryskaczy, co pozwala obniżyć zapotrzebowanie hydrauliczne i zmniejszyć przekroje rur w instalacji.

A B

B

B C

C

B

BB

BC

C

CC

CD

D

DD

DE

D E

E

E

EE

EF

EF

F

F

FF

FG

F G

G

G

GG

G

G

C D

A

AB

A B

B

A BC

B C

C

Temp ºF/ºC

B

BC

BD C

C D

D

C

CD

CE D

D

DE

D EF

EF

F

E

EF

E FG

F G

G

F

FG

F G

G

G A

G AA

G A

A

155/68

165/74

11.2/16,1

175/79

200/93

220/104

Wykończenie

PCH

Mosiądz

BRF

Biały

Czarny

Navajo

Teflon

BBR

286/141

08339FB Tryskacz wiszący A A wielkokroplowy LH

A

A

A

AB

Tryskacz stojący A AA B08687AB B wielkokroplowy OH

A

Dopasowanie kolorów

A

A

AB

Tryskacz wiszący A AA A B08340FB B wielkokroplowy OH

A C

A

AB

A BD

B D

B

BC

BE C

C E

C

CD

CF D

D F

D

DE

D EG

E G

E

EF

E F

F

F

FG

F G

G

G

G

G A

AB

B

BC A

A C

C

CB

C BD

B D

D

DC

D CE

C E

E

ED

EF D

D F

F

FE

FG E

E G

G

GF

G F

F

G

G

G

A

A

A

A

D E

WC przypadku systemów przeciwpożarowych przeznaczonych dla chłodni /zamrażalni firma Viking zwraca szczególną uwagę na szczegóły, co pozwala dostarczać produkty D gwarantujące wysoką wydajność przez długi czas. Mechanizmy uszczelniania E z użyciem śrub talerzowych i wysokiej jakości złączki po stronie wodnej minimalizują F możliwość lodowacenia instalacji. G

Te wszechstonnego zastosowania tryskacze dotępne sa w opcji wpuszczanej z regulacją, standardowej z regulacją lub opcji prostej i w kilku wersjach   wykończenia, z możliwością dopasowania tarczy harmonizujących  z każdym wystrojem wnętrza. Niezależnie od wybranej opcji, otrzymuje się zwiększoną trwałość utwardzanej termicznie powłoki epoksydowej i   A udowodnioną niezawodność technologi ampułek szklanych. Tryskacze powietrzne B Viking posiadają aprobaty UL i FM dla wersji stojących i podwieszanych dla firmy długości do 1219 mm (48 cali), przy minimalnym ciśnieniu rozruchowym jedynie 0.48 C bar / 48,3 kPa (7 psi). D

E Typoszereg obejmuje modele o standardowym czasie reakcji w wersji z dyszą o 1/ ", i wersji wielkokroplowej wiszącej, jak i modele o standardowym lub średnicy F 2 skróconym czasie reakcji w wersji wiszącej, stojącej i poziomej o średnicy dyszy 1/2" . G Dostępne są również modele o poszerzonym polu zasięgu.

Inne nowości firmy Viking to modele tryskaczy w stylu prostym, wpuszczane, z regulacją. Wykonane ze stali nierdzewnej przeznaczone sa do montażu w środowiskach korodotwórczych, jak np. instalacje przemysłu spożywczego.

A

E

Niezawodność i bezproblemowość w praktycznie każdym zastosowaniu.

Klucz wyboru tryskaczy powietrznych współczynnik k

5.6/8,1

07740FB tryskacz wiszący (standardowy, regulowany)

6.9-7.9/9,9-11,5

A B Temp ºF/ºC 135/57

155/68

175/79

200/93

286/141

A Wykończenie

PCH

Mosiądz

Biały

A B C D

A

A

A

B

B

B

A

AA

AC

A C

C

B

BB

BD

B D

D

C

CC

CE

C E

E

D

DD

DF

D F

F

E

EE

EG

E G

G

F

FF

F

F

G

GG

G

G

A

A

A

09

A B C D

Kość słoniowa

AC

Firma Viking oferuje najmniej problemotwórcze A tryskacze powietrzne na rynku. B

Tryskacze suche (powietrzne)

AB

135/57

A

10139MB/W, 06419AM/W A A Tryskacz wiszący   B BA (wpuszczany, z regulacją)*

D

A

A

AB

09804F A B10680AC, B Tryskacz sufitowy

B

BB

BA

B A

A

07857FB A Tryskacz poziomy przyścienny  A AA AB (standardowy, z regulacją)

A A A07856MB/W A Tryskacz poziomy   B BA z regulacją)* A B(wpuszczany, B

AA

A07858FB A Tryskacze poziome przyścienne (proste)

BB A

A B

B

B

BA

BC A

A C

C

B

BB

BC

B C

C

B

BB

BC

B C

C

C

CC

CB

C B

B

C

CB

C BD

B D

D

C

CC

CD

C D

D

C

CC

CD

C D

D

D

DD

DC

D C

C

B

BB

BC

B C

C

C

CB

C BC

B C

C

D

DC

D CE

C E

E

D

DD

DE

D E

E

D

DD

DE

D E

E

E

EE

ED

E D

D

C

CC

CD

C D

D

D

DC

D CD

C D

E

ED

EF D

D F

F

E

EE

EF

EF

F

E

EE

EF

EF

F

F

FF

FE

FE

E

D

DD

DE

D E

E

E

ED

EE D

F

FE

FG E

E G

G

F

FF

FG

F G

G

F

FF

FG

F G

G

G

GG

GF

G F

F

E

EE

EF

EF

F

F

FE

G

GF

G F

F

G

GG

G

G

G

GG

G

G

G

G

G

F

FF

FG

F G

G

G

GF

G

G

G

G

GG

G

G

G

A

Tryskacz stojący B B A08050AB A (prosty)

BA

A

A

A

AB

A B

B

C

CA

CB A

A B

B

A

AB

A BC

B C

C

D

DB

D BC

B C

C

D

B

BC

BD C

C D

D

E

EC

ED C

C D

D

D E

E

C

CD

CE D

D E

E

F

FD

FE D

D E

E

FF E

EF

F

D

DE

D EF

EF

F

G

GE

G EF

EF

F

G FG

F G

G

E

EF

E FG

F G

G

F

FG

F G

G

G

G

F

FG

F G

G

G

G

G

G

G

G

*Dostępne w opcji poszerzonego zasięgu

tryskacze

tryskacze

A

A B

A B C

08

A

Wydajność bez potrzeby poświęcenia estetyki

Klucz wyboru tryskaczy o rozszerzonym zasięgu 8.0/11,5

B

A

10335FB Wiszący dostępny również w kolorze czarnym

5.6/8,1

B

*Dostepne w opcji poszerzonego zasięgu

Zwiększony zasięg współczynnik k

A

07852AB Tryskacz wiszący (prosty)

Tryskacze Microfast® i Microfast HP® o poszerzonym zasięgu dostępne są w wersji stojącej lub poziomej przyściennej, ze standardowym lub skróconym czasem reakcji. Tryskacz przyścienny o poszerzonym zasięgu posiada aprobatę UL jako tryskacz do zastosowań specjalnych z przeznaczeniem do montażu na sufitach z nachyleniem do 4/12 cali (18.4°).

Tryskacze wielokootworowe z poszerzonym zasięgiem dostępne są w wersji stojącej lub wiszącej dla pomieszczeń o zwykłym zagrożenia i w wersji stojącej w przypadku niewielkiego zagrożenia.   09533FB Tryskacz poziomy, A Te uniwersalne tryskacze mogą być stosowane w odstępach 3,65 m na 3,65 m (20 stóp na przyścienny A AA AB 20 stóp) z montażem powierzchniowym lub na tarczach chowanych.

A


Dla systemów tryskaczy tradycyjnych stosowanych w pomieszczeniach magazynów wysokiego składowania na regałach, firma Viking oferuje pełny zakres tryskaczy i niezbędnych akcesoriów. Zakres ten obejmuje tryskacze poziomu pośredniego, nowe osłony ochronne i tarcze wodne, wszystkie posiadające aprobaty FM i zgodne z wymogami testowymi UL.

Zastosowane produkty W budynku znajduje się 6 stref tryskaczowych zawierających głowice ESFR, strefy warsztatowe z tryskaczami Micromatic® i Microfast® oraz trzypiętrowy budynek biurowy, gdzie zastosowano tryskacze zakryte Viking Mirage®. Tryskacze wiszące ESFR chronią pomieszczenia magazynowe do 12,20 m (40’) a pomieszczenia z regałami do 10,67 m (35’). Towary mogą być składowane jeden na drugim lub na regałach, do różnej wysokości.

Daimler Chrysler, Dubai Właściciel: Caterpillar Logistic Services

ciężarówki, pociągi, usługi lotnicze i finansowe trafiają na szczyty list rankingowych w swoich kategoriach.

Zastosowany system: Zawory alarmowe i tryskacze wiszące ESFR Wprowadzenie Jako spadkobierca 112-to letniej tradycji produkcji samochodów, i producent pierwszego na świecie samochodu, Daimler Chrysler jest czołową firmą produkcyjną, transporotwą i serwisową. Produkowane przez tą firmę samochody osobowe,

Zalety technologii ESFR • Wytwarzane są duże krople o dużej sile. • Pożar gaszony jest szybko, minimalizując straty spowodowane działaniem ognia i wody. • Może być stosowana do towarów składowanych jeden na drugim lub na regałach. • Mogą być stosowane z większością powszechnie przechowywanych materiałów.

Ten budynek, znajdujący sie w Dubai, to nowy budynek o konstrukcji opartej na szkielecie żelaznym, zawierający magazyn regałowy na części zamienne do samochodów. Wymiary budynku: 174 m x 132 m (569.5’ x 433’), regały mają wysokość 4,47 m (24.5’) przy wysokości sufitu 11,3 m (37’).

Tryskacze magazynowe

Klucz wyboru tryskaczy magazynowych współczynnik k

Rozwiązania dla magazynów wysokoskładowych i regałowych. Tryskacze ESFR wiszące i tryskacze stojące K14 ESFR, tryskacze stojące ELO i wielkokroplowe High Challenge® przeznaczone są do instalacji ściśle dopasowanych do konkretnych wymogów, pozwalając na zmnieszenie lub eliminację potrzeby użycia tryskaczy poziomu pośredniego.

Temp ºF/ºC

Tryskacze wielkokroplowe stojące firmy Viking w wersji o standardowym czasie reagowania i wersji o skróconym czasie reagowania posiadają aprobaty UL, natomiast tryskacze o standardowym czasie reakcji posiadają aprobatę FM dla użytku w magazynach wysokoskładowych i regałowych. Wysoki współczynnik K pozwala na uzyskanie wymaganej gęstości przy niższych ciśnieniach rozruchowych. Aprobaty dla zastosowań specjalnych pozwalają na zmniejszenie ilości wody niezbędnej do ochrony wyznaczonej powierzchni magazynowej. A

A B

B

200/93

205/96

220/104

286/141

Rodzaje wykończenia

Mosiądz

PCH

Biały

Teflon

Wosk

A B

11 A

A

A

AB

A B

B

BC

10323 B B C 06662BABG,, C Tryskacz wieszany z osłona i C z tarczą D D (tryskacze poziomuC pośredniego)

A

A

A

A

A

A

A

A

A

AB

A B

B

B

BA

B A

BC

CB

CD

Tryskacz o C B C 09679AG C standardowym czasie reakcji   A AD NFPA 231) C (do zastosowań D D

B

BA

B A

A

CB

C B

B

AC D

10633AG C C B B Tryskacz o skróconym czasie reakcji   A AD (do NFPA 231) D C zastosowań C

AC D

D C

C

A A

A BC

B C

C

A

AC

A CD

C D

D

A

AD

AE D

D E

E

A

AD

AE D

D E

E

A

AD

AE D

D E

E

B

BE

B ED

E D

D

B

BE

B ED

E D

D

D

B

BC

BD C

C D

D

B

BD

BE D

D E

E

B

BE

B EF

EF

F

B

BE

B EF

EF

F

B

BE

B EF

EF

F

C

CF

C FE

FE

E

C

CF

C FE

FE

E

D E

E

C

CD

CE D

D E

E

C

CE

C EF

EF

F

C

CF

C FG

F G

G

C

CF

C FG

F G

G

C

CF

C FG

F G

G

D

DG

DF G

G F

F

D

DG

DF G

G F

F

D EF

EF

F

D

DE

D EF

EF

F

D

DF

D FG

F G

G

D

DG

D G

G

D

DG

D G

G

D

DG

D G

G

E

E

EG

G

G

E

E

EG

G

G

E FG

F G

G

E

EF

E FG

F G

G

E

EG

E G

G

E

E

E

E

E

E

E

E

E

F

F

F

F

F

F

F

F

G

G

G

G

G

G G Dostępne również w wersji wyłącznie z tarczą

G

A

AB

A BC

B C

C

B

BC

BD C

C D

C

CD

CE D

D

DE

E

EF

F G G

G

F G

A

FG G

F G G

G

BC

B C

C

CD

C D

D

F

F

F

F

F

F

G

G

G

G

G

G

05557AGG, 10326 B Tryskacz stojący z osłona i z tarczą (tryskacze poziomuC pośredniego)

A

F

F

CD

F

G G Dostępne są również G tryskacze konwencjonalne z osłonami i tarczami.

F

G

tryskacze

tryskacze

AB

175/79

AB

B

G

A

165/74

A

A B

G

A

A

Tryskacz stojącyB A B10138ABU B z osłoną (tryskacz poziomu B C Cpośredniego) C

A

155/68

AB

AB

FG

A

A

135/57

A B C D

A

A

F

14.0/20,2

A AB A09672AG A Tryskacz wielkokroplowy High B BC A BChallenge B

A

Tryskacz wiszący A10284AC A ESFR

11.2/16,1

Tryskacz Viking High Challenge® wyznacza nowe standardy przemysłowe jako pierwszy, specjalizowany tryskacz magazynowy wielootworowy posiadający aprobatę UL jako 10625AC Tryskacz stojący ESFR

8.0/11,5

tryskacz o bardzo dużym przekroju dyszy i aprobatę FM Ajako tryskacz wielkokroplowy.

Wraz z wprowadzeniem tryskaczy stojących ESFR, firmie VIking udało się rozwiązać wiele problemów związanych ze stosowaniem wiszących tryskaczy ESFR.

10

5.6/8,1

A B C


Ciągłe prace badawcze i nieustanny rozwój technologii, często w kooperacji z wiodącymi organizacjami przemysłowymi i klientami, pozwala firmie Viking utrzymywać wiodącą pozycję na rynku układów tryskaczowych.

Dla instytucji

niklowanym. Dysze rozpylające strumień o kształcie pełnego stożka to otwarte, kierunkowe dysze stosowane A w systemach rozpylaczy o średniej lub wysokiej A AB prędkości.

Tryskacze przeznaczone dla instytucji, przyścienne i wiszące o zwiększonym zasięgu i krótkim czasie reakcji przeznaczone są do pomieszczeń wymagających zabezpieczeń przed manipulacją przy elementach instalacji. Sa one niewielkie, chowane w konstrukcji budynku, wyzwalane elementem topikowym, z mechanizmem dźwigniowym. Charakteryzują się niskim cieżarem oderwania i opcjonalnym ??kołnierzem mocującym, zapobiegającym ruchom tryskacza. Wszystko to zapewnia maksymalne bezpieczeństwo instalacji.

W rezultacie, zakres produktów firmy Viking obejmuje szeroką gamę projektów mających zastosowanie w różnorodnych, specjalistycznych instalacjach i zróżnicowanym środowisku pracy.

Dysze rozpylające to dysze o średniej prędkości wylotowej posiadające zewnętrzny deflektor, wytwarzające kierunkowy strumień wodny w kształcie stożka. Dostępne są w wykończeniu mosiężnym lub pokryte warstwą materiału Teflon®, typu otwartego, z różnymi temperaturami zadziałania.

Dysze i tryskacze otwarte Dla systemów zalewowych, Viking oferuje tryskacze powlekane materiałem Teflon®, typu otwartego. Tryskacze okienne C-1, służące do ochrony okien przed pożarem, dostępne są w wykończeniu mosiężnym lub

Tryskacze do zastosowań specjalnych

współczynnik k

Tryskacze wysokotemperaturowe

Tryskacze ze stali nierdzewnej dostępne są w opcji stojącej lub wiszącej, w szerokim zakresie temperatur zadziałania lub w opcji otwartej. Wykończenie z materiału Teflon® lub poliester dostępne jest dla większości konfiguracji, do stosowania w wyjątkowo agresywnych środowiskach. Wybrane modele dostępne są też w opcji powlekanej woskiem.A A A A A

Tryskacze ze stali nierdzewnej firmy Viking, to jedyne tryskacze zaaprobowane do pracy przy temperaturze do 260°C/500°F.

AB

A B

B

A

AB

A B

B

B

BC

B C

C

B

BC

B C

C

C

05012BB D Tryskacz stojący, ze stali nierdzewnej E F

DE EF FG G

C

C D

D

D EA

D E06483BB A A Tryskacz wiszący ze stali E F Bnierdzewnej B

E FB FC G GD E F G

G C D E F G

C D E F G

F G

CD DE EF FG G

C D

D

D EA

A E10138CB A A Odporne na korozję (powleczone wartwą wosku) A A dostępne F B B również w wersji B 100°C/212ºF

E FB FC G GD E F G

G C D E F G

A AB A BC

A

A

B

Rodzaje wykończenia

A

A

AB

A B

B

BA C

C A D B

B

B C

DE

D EC

E C

C

C D

C

CD

CE D

E

D

DE

D EF

F

E

EF

E FG

F G

G

F

FG

F G

G

G

G

G

C D D E EF

C D

D E

E

F

F

G

G

EF FG G

E FD FE G GF G

165/74

175/79

200/93

220/104

BD C

C D

D

C

CD

CE D

D E

E

D

DE

D EF

EF

F

E

EF

E FG

F G

G

F

FG

F G

G

G

G

G

286/141

360/182

500/260

Otwarte

Mosiądz

PCH

Teflon

Wosk

Poly/wosk

Nikiel

F D G E F G

D E F G

Stal nierdzewna

A B C D E F 30°

60°

90°

120°

B

10554FC, 10627F Tryskacz wiszący (dla instytucji)

A A A B C

AB BC CD

AB A BC BD C CE D

10627F Tryskacze A 10579FC, A poziome, przyścienne A A B (doBinstytucji) B C C D D E

C D E

A B C

AB BC CD

A AB A BC BD C CE D

AA BB

C CC A01322BA A Tryskacze okienne A B B C C D D E

B C D E

D

DE

D EF

EF

F

D

DE

D EF

EF

F

E

EF

E FG

F G

G

E

EF

E FG

F G

G

F

FG

F G

G

F

FG

F G

G

G

G

G

G

G

G

A

140°

A

A

CB D

BD C

155/68

Model M Model A-D

CD

BC

135/57

Dysze rozpylające

Tryskacze C A B10138AL B wysokotemperaturowe

B

C

1.2/1,7 1.4/2,0 1.5/2,1 1.9/2,7 2.0/2,9 2.1/3,0 2.2/3,2 2.8/4,0 3.0/4,3 3.3/4,8 3.4/4,9 3.8/5,5 3.9/5,6 4.2/6,0 4.3/6,2 4.7/6,8 5.0/7,2 5.2/7,5 5.6/8,1 5.8/8,4 6.9/9,9 7.7/11,1 8.0/11,5

A

A

BC

B C

D E F G

DD EE FF GG

A

B

B

B

AC

A C

C

A

A

A

13

A

AB

A B

B

150°

A

BD

B D

AB

A BC

B C

C

CE

05133AAJ Tryskacze B BC C E E rozpylające - A2, A2X, B2, C C2, D2,F o średniej lub dużejCD D F prędkości rozpylania

BD C

C D

D

CE D

D E

E

DF EG F G

D

D

DE

D EF

EF

F

F

E

EF

E FG

F G

G

G

F

FG

F G

G

G

G

G

E G

G

tryskacze

tryskacze

G

CD

A BC

A B C D E F

Również tryskacze Micromatic® o standardowym czasie reakcji posiadają aprobaty do temperatury 260°C/500°F, stanowiąc niedrogą alternatywę w zastosowaniach wyskokotemperaturowych. A

B

A B C D E

Temp ºF/ºC

Tryskacze nierdzewne

A

A B

12

A

Klucz wyboru tryskaczy specjalnych

Tryskacze specjalne do zastosowań specjalnych

A

08602AB A AB Tryskacz rozpylający średniej BC prędkości, Model M B

Dysze rozpylające

A


Podczas gdy bezpieczeństwo jest podstawową przyczyną instalacji tryskaczy w miejscach, gdzie pracują i mieszkają ludzie, estetyka odgrywa również ważną rolę. Wykonawcy i projektanci wymagają wszechstronności i możliwości wyboru opcji wykonania, tak aby instalacja była prosta i ekonomiczna. Tryskacze domowe i miekszaniowe firmy Viking oferują to wszystko, a nawet jeszcze więcej - stałą, wysoką jakość produktów, niespotykaną w podobnych wyrobach dostepnych na rynku. Tryskacze domowe i mieszkaniowe firmy Viking mogą być instalowane w budynkach określonych normami NFPA 13, 13R i 13D, zgodnie z zasadami LPC/ UK. Firma Viking dokłada wszelkich starań, aby dostarczać na rynek produkty będące najlepszymi realizacjami sztuki w zakresie ochrony przecipożarowej, zgodnymi z najnowszymi standardami testowania i instalacji. Nowe tryskacze zakryte Mirage® łączą w sobie wyjątkową estetyke wykonania z wydajnością spełniającą wymogi pojedynczych rodzin i rodzin wielopokoleniowych. Te niskoprofilowe tryskacze

wyposażone są w montaż zatrzaskowy lub na wcisk, pokrywę i jak wszystkie produkty firmy Viking do zastosowań domowych, posiadają one aprobaty UL i cUL.

Tryskacze domowe/miekszaniowe

Klucz wyboru tryskaczy domowych i mieszkaniowych współczynnik k

Estetyka dopasowana do każdego stylu życia Tryskacze dalekiego zasięgu "Wide-Throw" Microfast® poziome przyścienne mogą być instalowane na wysokości do 254 mm (10 cali) poniżej sufitu. Pokrywają one powierzchnię do 5,5 m x 5,5 m (18 stóp na 18 stóp).

Tryskacze Microfast® stosowane z tarczami chowanymi E tworzą niskoprofilowe, prawie niewidoczne instalacje. Dostępny jest szerokich wachlarz wykończeń pokryw tryskaczy, pozwalający na dopasowanie do każdego wystroju wnętrza.

14

Tryskacze Microfast® wiszące i poziome przyścienne mogą być stosowane do sufitów o nachyleniu do 6 cali na 12 (26.6°), co pozwala wyeliminować potrzebę stosowania dodatkowych tryskaczy.

Model tryskacza wiszącego o małym przekroju dyszy H-3 Horizon, to jedyny tryskacz dopuszczony do stosowania na sufitach pochylonych do 6 cali na 12 (26.6°) i jest to jedyny taki tryskacz dopuszczony przez FM do stosowania w budynkach mieszkalnych!

Szeroki zakres wartości współczynnika K pozwala na dopasowanie do dowolnych wymogów.

Nasze tryskacze domowe i mieszkaniowe dostępne są również B B B A w opcji Cocoon.

B

10741M/W B B09458MC/W, B Tryskacz sufitowy

A

A

AB

A B

BC

C

B

C

Temp ºF/ºC

3.8/5,5

4.1/5,9

4.3/6,2

5.5/8,1

135/57

140/60

155/68

165/74

175/79

200/93

286/141

A B C Rodzaje wykończenia

A

Mosiądz

A B C

PCH

BRF

Biały

Czarny

Navajo

BBR

Kość słoniowa

Dopasowanie kolorów

15

C

AD

06419AM/W A D10149MB/W, D Tryskacz wiszący wpuszczany

A

A

A

BE

B E

E

A

AB

A B

B

AC

A C

C

A

AC

A CD

A

AB

A BD

B D

D

B

BD

BE D

D E

E

C

CC

CF

C F

F

A

AB

A BC

B C

C

B

BC

BE C

C E

E

C

CE

C EF

EF

F

D

DD

DG

D G

G

B

BC

BD C

C D

D

C

CD

CF D

D F

F

D

DF

D FG

F G

G

E

EE

E

E

C

CD

CE D

D E

E

D

DE

D EG

E G

G

E

EG

E G

G

F

FF

F

F

D

DE

D EF

EF

F

E

EF

E F

F

F

F

F

G

GG

G

G

E

EF

E FG

F G

G

F

FG

F G

G

G

G

G

F

FG

F G

G

G

G

G

G

G

G

tryskacze

A

10786MA/SW1004 A AA B C10784AJ, C Tryskacz zakryty z pokrywą, B BB Ctemp: D D 135°F/57°C

09533FB Tryskacz poziomy, przyścienny

tryskacze

A

A

A

3.7/5,3

A

A

A

3.1/4,5

A B C D


Opcje wykończenia Wykończenie, dostępne teraz w szerokim zakresie kolorystyki, pozwalające na dopasowanie do każdego wnętrza

Firma Viking dostarcza wyjątkowe rozwiązania dla architektów, instalatorów i klientów końcowych, łączące w sobie pewność parametrów roboczych z szerokim wyborem opcji estetycznego wykończenia. Firma Viking oferuje wybór spośród dziewięciu opcji wykończenia standardowego, włączając w to nowe, atrakcyjne wersje wyglądu.

Wyjątkowy design tryskaczy zakrytych Viking Mirage® w połączeniu z praktycznyn systemem montażu osłony na zatrzask lub na wcisk pozwala na uzyskanie idelanego chowania w suficie. Dzieki możliwości wykorzystania szerokiego zakresu opcji wykończenia standardowego lub możliwości indywidulanego dopasowania kolorystyki, po zainstalowaniu, nasze tryskacze są praktycznie niewidoczne.

Dla architektów i projektantów wymagających idealnego dopasowania, firma Viking oferuje możliwość indywidualnego dopasowania do dowolnego wystroju i palety kolorów. Możliwy jest wybór spośród 800 standardowych odcieni kolorów lub przesłanie próbki koloru do dopasowania.

Standardowe opcje wykończenia matowego

16

Mosiądz antyczny (BRF)

Chrom matowy (BRF)

Miedź matowa (BRF)

17

Mosiądz matowy (BBR)

Wykończenie

Chrom polerowany (PCH)

Jasny mosiądz (BBR)

Kość słoniowa

Czarny

Biały

Wykończenie

Standardowe opcje wykończenia


Systemy wodne Prostota instalacji - prostota konserwacji

5

1

System wodny to najprostsze i najczęściej stosowane rozwiązanie przeciwpożarowego systemu tryskaczowego. Systemy takie są często stosowane w fabrykach, magazynach i budynkach biurowych, wszędzie tam, gdzie nie zachodzi ryzyko zamarzania rur.

6

4 W momencie otwarcia tryskacza (1) umieszczonego w układzie wodnym, wypływająca woda podnosi klapę zaworu alarmowego (2) i przepływa przez port alarmowy (3) do komory opóźniającej (4). Po napełnieniu komory opóźniającej woda wpływa do hydrauczlinego układu alarmowego (5) oraz/lub do wyłącznika ciśnieniowego (6), który daje impuls dla elektrycznego dzwonka alarmowego. Wyłączniki ciśnieniowe mogą być podłączone albo jako normalnie otwarte albo normalnie zamknięte. Dla uniknięcia fałszywego alarmu spowodowanego przez zmienne ciśnienie wody, komora opóźniająca przejmuje przecieki wody przepływającej przez port alarmowy w momencie wahań ciśnienia.

2

Zawór alarmowy TESTanDRAIN™ jest dostarczany na zamówienie. Pozwala on na sprawdzenie działania klapy podczas próby alarmu hydraulicznego. Zawór z regulacją UL/FM.

3 System komunikacji miejskiej, Bangkok

Zespół pionów systemu wodnego, MTS, Bangkok

18

19

systemy

Alarmowy zawór zwrotny Model J firmy Viking wykonany jest z żeliwa sferoidalnego, co zapewnia wysoką odporność na szok termiczny i prawie dwukrotnie lepszy współczynnik wytrzymałość/ciężar w stosunku do zwykłego żeliwa lub żeliwa szarego. Model J można instalować w pozycji poziomej lub pionowej.

Wykonany z żeliwa sferoidalnego zawór zwrotny Viking Easy Riser®może być używany ze wskaźnikiem przepływu i elektrycznym układem alarmowym w systemach nie wymagających alarmu mechanicznego. Zarówno zawór zwrotny Model J i zawór zwrotny Easy Riser dostępne są w opcjach przyłączy kołnierz/kołnierz, kołnierz/rowek i rowek/rowek, w rozmiarach od 65 mm (21/2") do 200 mm (8").

Zawory zwrotne uchylne firmy Viking są bardzej wytrzymałe, a mimo to lżejsze i mniejsze od konwencjonalnych zaworów zwrotnych. Są one przeznaczone do stosowania w przeciwpożarowych przyłączach pompowych, przyłączach obejściowych i wyrzutowych dla pomp przeciwpożarowych, w przyłączach instalacji wodociągowych, zbiorników grawitacyjnych i ciśnieniowych. Są dostęne w opcji rowkowanej w rozmiarach od 65 mm (21/2") do 200 mm (8") oraz w wersji kołnierzowej od 80 mm (3") do 200 mm (8").

systemy

Niezależnie od wybranej konfiguracji systemu, zawory firmy Viking, alarmowy - model J, Easy Riser i zawór

zwrotny uchylny wyposażone są w zespół klapowy, który może być demontowany bez potrzeby demontażu całego pionu - daje to znaczne oszczędności czasu i kosztów konserwacji.

Piony rurowe systemów wodnych mogą być wyposażone w zawór zwrotny z elektrycznym wskażnikiem przepływu i elektrycznym układem alarmowym. Dla instalacji wymagających mechanicznego układu alarmowego, stosuje się zawór zwrotny alarmowy i pompę alarmową. Aprobaty UL, cUL i FM do 17.2 bar / 1.723 kPa (250 psi) ciśnienia roboczego pozwalają zmniejszyć liczbę zaworów redukcyjnych lub zwiększyć rozmiar strefy szybkiego wzrostu.


Systemy tryskaczowe suche

1 System suchy z przyspieszaczem D2 Z chwilą otwarcia tryskacza (1), spadek ciśnienia w instalacji powoduje otwarcie klapy zaworu (2) i napełnienie instalacji wodą. W przypadku rozbudowanych systemów, aby skrócić czas otwierania zaworu, stosuje się przyspieszacz (3). Wbudowany układ przeciwzalewowy zabezpiecza przyspieszcz przed zalaniem. Strumień wody z komory pośredniej zaworu wysterowuje czujnik ciśnienia (4), który załącza elektryczny i/lub mechaniczny układ alarmowy.

Mniejsza obsługowość to niższe koszty instalacji.

Systemy powietrzne (suche) firmy Viking najczęściej instalowane są w miejscach wystawionych na działanie ujemnych temperatur, np. w nieogrzewanych magazynach, bazach przeładunkowych, placach.

4

3

2

Zawór z regulacją UL/FM.

Przyspieszacz suchy D2 System powietrzny (suchy) z przyspieszaczem E1 i urządzeniem przeciwzalewowym B1

Stadion Redskins, Waszyngton Stadion Jack Kent Cooke, Ashburn, VA Zastosowany system: Systemy powietrzne (suche)/ systemy wodne i powietrzne (suche) głowice tryskaczowe

20

Wprowadzenie

systemy

Zalety • Konstrukcja zapewniająca bezproblemowe funkcjonowanie. • Niewrażliwość na fałszywe alarmy. • Szybkie reagowanie w najkrótszym możliwie czasie. • Niskie opory przepływu przy zapewnieniu bardzo dobrej szczelności klapy. • Nie wymaga zalewania. • Łatway serwis i kontrola.

Zawór F-1 dla systemu suchego posiada korpus z żeliwa sferoidalnego i cechuje się niską obsługowością, jakiej można oczekiwać od wszystkich wyrobów firmy Viking. Zawory w rozmiarach 80 mm (3”), 100 mm (4”) i 150 mm (6”) posiadają jedynie 4 śruby mocujące pokrywę inspekcyjną - dzięki temu czas uzyskania dostępu do klapy zaworu jest bardzo mały. W przypadku potrzeby zresetowania systemu, mechanizm zatrzaskowy firmy Viking gwarantuje pozytywny efekt. Co więcej, nie jest potrzebne stosowanie wody zalewowej. Wyposażony w standardowy wsad, zawór Viking F-1 cechuje się najmniejszą gabarytowo stopą spośród wszystkich dostępnych na rynku zaworów do systemów tryskaczowych suchych, oszczędzając miejsce, czas i nakłady pracy w każdym zastosowaniu.

Opcje przyspieszaczy FIrma Viking oferuje szereg przyspieszaczy jako opcje do wyboru. Przyspieszacz E-1 wyposażony w urządzenie przeciwzalewowe B-1praktycznie eliminuje możliwość zalania przyspieszacza. Udoskonalona konstrukcja przyspieszacza/urządzenia przeciwzalewowego gwarantuje jego izolację, zabezpieczając przed zalaniem urządzenia, zmniejszając ryzyko korozji i nagromadzania zanieczyszczeń na sitach i otworach. W przypadkach, gdy wskazane jest zastosowanie przyspieszacza "po stronie systemu",model D-2 przyspieszacza może być zainstalowany na zaworze F-1 zapewniając szybką reakcję na wypadek pożaru. Model D-2 posiada wbudowane urzadzenie przeciwzalewowe. Zarówno model E-1 jak i D-2 kasowane sa zewnętrznie, dzięki czemu nie ma potrzeby ich rozbierania w celu odwodnienia.

21

systemy

Jego budowa trwała 17 miesięcy - jest to najkrótsza budowa obiektu sportowego w historii NFL.

Ze względu na otwrty charakter obiektu i temperatury otoczenia spadające w zimie poniżej punktu zamarzania, do ochrony przeciwpożarowej obiektu zastosowano 15 układów odwadnianych i 400 tryskaczy suchych firmy Viking. Specjalna konstrukcja systemów powietrznych (suchych) zapobiega przedostawaniu się wody do rur zasilających tryskacze przed ich uruchomieniem. Zapewnwia to bezproblemową pracę systemu w warunkach ujemnych temperatur.

Budowę stadionu Jack Kent Cooke ukończono na czas, przed rozpoczęciem sezonu 1997. Nowoczesny stadion odkryty, z naturalną murawą, posiadający 78600 miejsc siedzących, włącznie z 280 miejscami specjalnymi i 15000 miesc na trybunie. Niezwykłe miejsce, Park Redskin, to trzy boiska trawiaste i jedno z nawierzchnią Atroturf, siłownia, szatnia, zaplecze sprzętu treningowego, duże sale spotkań i przestrzeń biurowa. Miejsce to uznawane jest za najlepszy profesjonalny ośrodek treningowy.

Zastosowane produkty

Zasada funkcjonowania systemu powietrzniego (suchego) różni się od zasady pracy systemu wodnego czynnikiem wypełniającym rury zasilające tryskacze: stosuje się tu sprężone powietrze lub azot w miejsce wody. Zapeniając dziesiątki lat bezproblemowej pracy, jednocześnie system ten jest niewrażliwy na fałszywe alarmy wywołane nagłymi skokami ciśnienia wody w instalacji. Specjalna konstrukcja systemu pozwoliła wyeliminować problemy z przeciekami wody z komory zalewowej do stref powyżej klapy.


Systemy zalewowe i wstępnie wysterowane Najprostsze jest najlepsze. Systemy zalewowe i wstepnie wysterowane cechują się niespotykaną prostotą konstrukcji. Zawory, wkłady zaworów i urządzenia wyzwalające są identyczne dla obydwu systemów. Ze względu na ilość oferowanych opcji, sa to najczęściej na Co więcej, systemy zalewowe i wstepnego wysterowania formy Viking mogą być dostarczane jako zestawy modularne. Wystarczy podać odpowiedni rozmiar i rodzaj wyzwalania a producent dostarczy kompletny system, łącznie z założonym wkładem zaworu (bez poboru powietrza).

Zawór zalewowy firmy Viking oferowany w rozmiarach od 40 mm (11/2") do 200 mm (8") to szybkootwierany zawór posiadający tylko jedną ruchomą część, co zwieksza jego odpornośc na fałszywe alarmy w porównaniu z tradycyjnymi zaworami zatrzaskowymi. Kasowany jest automatycznie, bez potrzeby otwierania zaworu, co sprawia że jest to ulubiony przez instalatorów i serwisantów zawór zalewowy.

Dodatkową opcją dla zaworów zalewowych firmy Viking jest system sterowania prędkością. System ten umożliwia kilkusekundowe opóźnienie otwarcia/zamknięcia klapy

Dzięki temu że wewnątrz brak jest ruchomych części lub elementów ograniczających przepływ, wkłady EZ zapewniają bezproblemowe działanie w zastosowaniach nie przeznaczonych do wody pitnej. Posiadają one aprobatę FM dla wkładu zaworowego odpornego na korozję.

Urządzenia wyzwalające Dodatkowo do standardowych metod wyzwalania za pomocą układów elektrycznych lub pilotów, firma Viking oferuje dwa wyjątkowe urządzenia wyzwalające - wyzwalacz o ustalonej temperaturze i wyzwalacz z termostatem.

1 SYSTEM WSTĘPNIE WYSTEROWANY

Ochrona miejsc szczególnie zagrożonych, takich jak hangary lotnicze, instalacje petrochemiczne.

Zawory zalewowe i regulacyjne firmy Viking dostępne są w opcji powlekanej od wewnątrz i od zewnątrz materiałem Halar®, z niklowanymi bezprądowo częściami oraz z galwanizowanymi, czarnymi lub mosiężnymi elementami wewnętrznymi lub nierdzewnymi elementami wewnętrznymi do stosowania w środowiskach agresywnych. Elementy wewnętrzne w standardzie Zawór zalewowy EZ posiadają aprobaty UL /FM i moga być PSOV stosowane alternatywnie do elementów standardowych. Wprowadzono tutaj podstawowy zawór odcinający (PSOV) wykonujący to samo zadanie jak wkład standardowy. Posiada on jednak podstawową zaletę uproszczonego działania dzięki zredukowaniu ilości podzespołów i zmniejszeniu kosztów produkcji. Wkłady zaworów EZ są również łatwiejsze w konserwacji.

Wyjątkowa konstrukcja zaworu regulacyjnego Viking umożliwia sterowanie systemami zalewowymi i wstępnie sterowanymi za pomocą ciśnienia wody w systemie. Regulator zmienia ciśnienie strumienia wody w momencie osiągnięcia zadanej wartości ciśnienia. Regulator ten może być stosowany zarówno w systemach wodnych jak i pianowo/wodnych. Dzięki dokładnemu dozowaniu wody i piany, ich użycie można ograniczyć do niezbędnego minimum.

SYSTEM ZALEWOWY

5

pozwalając zredukować efekt fali uderzeniowej.

Regulacja ciśnienia

Ochrona przed przypadkowym uruchomieniem tryskaczy w pomieszczeniach takich jak serwerownie, biblioteki, zamrażalnie.

6

1 2

2 4

3

6

5

7 4

3

23

Zawór z regulacją UL/FM.

System zalewowy - wyzwalanie pneumatyczne W momencie zadziałania czujnika pożaru o zadanej temperaturze (1), nagromadzone w urządzeniu ciśnienie zostaje uwolnione, co powoduje otwarcie pneumatycznego urządzenia uruchamiającego (2). Powoduje to uwolnienie ciśnienia w komorze zalewowej (3) zaworu i jego otwarcie. Woda przepływa do instalacji rurowej i do urządzeń alarmowych, wyzwalając czujnik ciśnienia (4), co powoduje uruchomienie elektrycznego i/lub hydraulicznego systemu alarmowego. Woda wypływa przez wszystkie otwarte tryskacze lub dysze (5). Podczas pracy zaworu zalewowego, zawór PSOV (6) jest zamknięty pod ciśnieniem, odcinając dopływ wody do komory zalewowej, co powoduje zablokowanie zaworu zalewowego w pozycji otwartej.

Zawór z regulacją UL/FM.

System wstępnie wysterowdany - wyzwalacz elektryczny z pojednczym punktem synchronizacji Zadziałanie czujnika pożaru (1) powoduje przesłanie sygnału do pulpitu sterowania wyzwalaniem systemu Par 3 (2). Z pulpitu sterowania przesyłane są odpowiednie sygnały alarmowe oraz sygnał otwierający zawór elektromagnetyczny (3). Komora zalewowa zaworu (4) jest wtedy odpowietrzana szybciej niż dostarczana jest woda przez kryzę (5), co pozwala na otwarcie zaworu zalewowego. Woda przedostaje się do instalacji rurowej, jednak nie jest rozpylana, o ile nie zostanie otwarty tryskacz (6). Podczas pracy zaworu zalewowego, zawór PSOV (7) jest zamknięty pod ciśnieniem, odcinając dopływ wody do komory zalewowej, co powoduje zablokowanie zaworu zalewowego w pozycji otwartej. Systemy wstępnie sterowane firmy Viking mogą być wyposażone w elektryczne lub pneumatyczne systemy detekcji. Mogą być zaprojektowane jako systemy z pojedynczym, podwójnym wysterowaniem wstępnym lub z wyłączonym wysterowaniem wstępnym.

systemy

Najnowszymi modelami tej serii są zawory zalewowy Viking 200 mm (8") F-1 i regulacyjny 200 mm (8") J-1. Konstrukcja zapewniająca prosty przepływ strumienia wody pozwala na optymalizacje przepływu przy zredukowaniu oporów. Zawory te przystosowane są do montażu w instalacji z rur rowkowanych. Elementy wewnętrzne nowych zaworów dostępne są w opcji standardowej lub w nowej opcji EZ. W każdym przypadku można zastosować zestawy modularne, ułatwiające instalację. Zawory posiadają aprobaty dla wyzwalania hyraulicznego, pneumatycznego lub elektrycznego. Moga być montowane w pozycji poziomej lub pionowej.

Model C-1 wyzwalacza z termostatem to urządzenie przyrostowe, zmniejszające czas reakcji pneumatycznych lub hydraulicznych systemów wyzwalania. Przeznaczony jest do montażu w odstepach 15,24 m na 15,24 m (50 ft na 50 ft). Może być wyposażony w wyzwalacz o ustalonej temperaturze. Dostępny jest również model C-2, przeznaczony do montażu na zewnątrz budynków lub w środowisku korodotwórczym (np. woda morska).

Obydwa typy moga byc testowane do pracy w systemach wypełnionych azotem.

systemy

22

Zawór regulacyjny firmy Viking cechuje się płynnym zamykaniem i otwieraniem przepływu, zapobiegając powstawaniu fali uderzeniowej. Może być stosowany do realizacji ręcznego lub automatycznego sterowania otwarciem/zamknięciem przepływu. Pełny typoszereg tych zaworów posiada aprobaty UL i FM dla ciśnień roboczych wody do 17.2 bar / 1.723 kPa (250 psi).

Urządzenie wyzwalające o ustalonej temperaturze o nazwie Micromatic to zmodyfikowany tryskacz o krótkim czasie reakcji, cechujący sie szerokim polem zasięgu: 12,2 m na 12,2 m (40 ft na 40 ft) i stałą temperaturą wyzwalania.


Systemy Firecycle Systemy cyklicznie załączane/wyłączane w celu minimalizacji strat spowodowanych przez wodę do gaszenia pożaru

System Firecycle III to wyjątkowy system ochrony przeciwpożarowej wykrywający pożar i automatycznie załączający tryskacze, jednocześnie minimalizujący szkody przez ograniczenie zbędnego wydatku wody.

1

8 2 System zalewowy cykliczny Firecycle III

5

Federal Aviation Administration (FAA)

4 7

3

Właściciel: rządu Stanów Zjednoczonych

6

Wprowadzenie

24

Zastosowane produkty Systemy Firecycle II i III

• Chroni przed pożarem tylko wtedy, gdy to konieczne. • Pozwala uniknąć niepotrzebnych zniszczeń spowodowanych przez wodę, dzięki samoregulacji, automatycznemu załączaniu i wyłączaniu w zależności od wykrywanego stanu zagrożenia. • System autokontroli. • Zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem.

System Firecycle jest idealnym rozwiązaniem do ochrony dzieł sztuki, komputerów i magazynów danych. Funkcja automatycznego odcięcia zmniejsza również emisję substancji toksycznych powstających podczas wylewania dużych ilości wody na instalacje przemysłowe i produkcyjne. System detekcji zatrzymuje wypływ wody w momencie ugaszenia pożaru i uruchamia go ponownie w przypadku ponownego zapłonu. System Firecycle III dostępny jest w opcji pojedynczej lub podwójnej synchronizacji, opcji systemu wodnego, wstenie wysterowanego lub zalewowego. Wszystkie moduły posiadają aprobaty UL. System Firecycle III w opcji wodnej i opcji wstępnie wysterowanej z synchronizacją pojedynczą posiada aprobatę FM. Specjalna konstrukcja systemu pozwala na zmniejszenie jego rozmiarów bez obniżenia wydajności, ułatwia instalację i konserwację.

25 System Firecycle III - synchronizacja pojedyncza Zadziałanie czujnika pożaru (1) powoduje przesłanie sygnału do pulpitu sterowania Firecycle III (2). Pulpit sterowania wysyła odpowiednie sygnały alarmowe i w tym samym momencie uruchamia normalnie otwarte (3) i normalnie zaknięte (4) zawory elektromagnetyczne, odcinając pneumatyczne urządzenie uruchamiające (5) i uwalniając ciśnienie z komory zalewowej. Kompra zalewowa zaworu (6) jest wtedy odpowietrzana szybciej niż dostarczana jest woda przez kryzę (7), co pozwala na otwarcie zaworu regulacyjnego. Woda przedostaje się do instalacji rurowej, jednak nie jest rozpylana, o ile nie zostanie otwarty tryskacz (8). Po ostygnięciu czujników i zatrzymaniu licznika czasowego, zawór elektromagnetyczny powraca do stanu normalnie zamkniętego przywracając ciśnienie w komorze zalewowej, zamykając zawór regulacyjny i zatrzymując przepływ wody. W przypadku wykrycia ponownego wybuchu pożaru, cykl rozpoczyna się od początku. Jeżeli czujnik nie ostygnie lub jest uszkodzony, woda będzie rozpylana w sposób ciągły. Uwaga: W trybie podwójnej synchronizacji, otwarcie normalnie zamkniętego zaworu elektromagnetycznego sterowane jest wypadkową stanu czujnika pożaru i stanu czujnika kontrolnego (spadek ciśnienia powietrza). Otwarcie zaworu elektromagnetycznego powoduje załączenie zaworu regulacyjnego.

systemy

systemy

Zalety systemu Firecycle

System cykliczny wodny Firecycle III

Federal Aviation Administration (Federalna Agencja Lotnicza) od dawna skupia uwagę na długoterminowych inwestycjach w zakresie zapewnienia najlepszych na świecie usług kontroli ruchu powietrznego. Największym i najbardzie krytycznym elementem systemu narodowej kontroli ruchu powietrznego w Stanach Zjednoczonych jest sieć ośrodków kontroli ruchu. Te wysoko zaawansowane technicznie ośrodki wymagają zapewnienia stabilności warunków pracy i minimalizacji zakóceń pracy systemu w przypadku zagrożenia. FAA zarządza narodową siecią wieży kontroli lotów, ośrodków zarządzania ruchem powietrznym i lotniczych stacji serwisowych. Zajmuje się rozwijaniem praw ruchu lotniczego, zarządzaniem wykorzystania przestrzeni powietrznej i kontrolą bezpieczeństwa ruchu lotniczego.


HP® Systemy suche

Systemy® TotalPac

Sprawdzona technologia dla aplikacji wysokociśnieniowych.

Gotowe systemy przeciwpożarowe

Wprowadzenie systemu suchego HP® uzupełnia ofertę firmy Viking w zakresie wysokociśnieniowych zaworów, urządzeń i tryskaczy, umożliwiając pracę systemu przeciwpożarowego przy ciśnieniach powyżej12 bar / 1.206 kPa (175 psi) w instalacjach zgodnych z wymogami NFPA 13. Instalacje typowe obejmują apartamenty na wyższych piętrach, niewielkie instalacje w dokach przeładowczych, zastosowania ogrodowe i na poddaszach.

TotalPac® to wstępnie zmontowany zespół pionu instalacji przeciwpożarowej, dostępny w konfiguracji systemu suchego, zalewowego, ze wstępnym wysterowaniem z synchronizacją jedno i dwupunktową oraz w konfiguracji Firecycle III. Każdy system TotalPac® przechodzi fabrycznie symulację hydrauliczną i elektryczną w celu kontroli poprawności konfiguracji i jakości wykonania. TotalPac® to przeciwpożarowa wersja standardu plug-and-play i wygodny sposób na uruchomienie systemu zajmującego minimum miejsca i w minimalnym czasie.

1

System suchy HP® wykorzystuje wiodący na rynku zawór zalewowy firmy Viking wraz z przystosowanym do niego osprzętem, pozwalając na stworzenie suchego systemu rurowego przeznaczonego do pracy przy wysokich ciśnieniach.

Ten kompletny, samodzielny, zmontowany fabrycznie zespół jest szybki i łatwy w montażu i nie zabiera większej powierzchni podłogi niż 0,186 m2 (2 ft2). TotalPac® stanowi doskonałą alternatywę dla zastosowań, w których normalnie instaluje się systemy gazowe, włączając w to sale komputerowe, centrale telefoniczne, szpitale i muzea. Specjalna wersja systemu TotalPac®do stosowania w szybach wind zawiera bezpieczny w razie uszkodzenia układ czasowy sprowadzający windę na parter przed odcięciem zasilania i załączeniem strumienia wody. Dzięki wyborowi systemu TotalPac®, można zminimalizować problemy związane z instalacją i rozruchem, wyeliminować potrzebę stosowania kosztownych pomieszczeń lub obudów dedykowanych i wystandaryzować system wraz z jego podzespołami dla łatwiejszej konserwacji i wyższej jakości przeprowadzanych kontroli.

Systemy te dostępne są w rozmiarach zaworów od 40 mm do 150 mm (1½” do 6”) przy ciśnieniach roboczych do 17.2 bar / 1.723 kPa (250 psi). W zastosowaniach o wysokich pionach, użycie systemu HP® pozwala na zminimalizowanie ilości wymaganych stref ochrony. Ponieważ system ten dostępny jest w rozmiarach od 40 mm (1½”), może być również stosowany w przypadku zastosowań o standardowych wartościach ciśnienia roboczego, które umożliwiają stosowanie mniejszych systemów.

5

27

6 3

Aprobaty UL, FM, c-UL i MEA pozwalają instalować ten system w praktycznie każdym miejscu. Wiodąca pozycja systemu TotalPac jest potwierdzona posiadaniem najbardziej kompletnej listy aprobat poszczególnych konfiguracji spośród wszystkich dostępnych na rynku systemów.

systemy

Suchy system HP W momencie otwarcia się tryskacza (1), spadek ciśnienia w instalacji powoduje otwarcie urządzenia przeciwzalewowego (2). Powoduje to uwolnienie ciśnienia w komorze zalewowej (3) zaworu i jego otwarcie. Woda przepływa do instalacji rurowej i do urządzeń alarmowych, wyzwalając czujnik ciśnienia (4), co powoduje uruchomienie elektrycznego i/lub hydraulicznego systemu alarmowego. Zawór pływakowy (5) znajdujący się na przyłączu przewodu powietrznego do pionu, zabezpiecza urządzenie przeciwzalewowe przed przyrostem ciśnienia wody. Podczas pracy zaworu zalewowego, zawór PSOV (6) jest zamknięty pod ciśnieniem, odcinając dopływ wody do komory zalewowej, co powoduje zablokowanie zaworu zalewowego w pozycji otwartej.

2

systemy

26

Małe systemy suche Viking HP® są również ekonomiczną alternatywą do pętli zabezpieczających przed zamrożeniem. Mogą zminimalizować potrzebę stosowania prewenterów odcinających przepływ wstecz w przypadku spadku4 ciśnienia, zmniejszyć nakłady na konserwację i ograniczyć potrzebę stosowania kosztownych, trudnych do dopasowania komór rozprężnych. Suche systemy HP® posiadają aprobatę UL.


Systemy Viking w praktyce Produkty i systemy firmy Viking są znane i sgtosowane na całym świecie, dostarczając dopasowanych na zamówienie rozwiązań chroniących każdy typ instalacji, od pałaców po hale produkcyjne. W katalogu znajdziecie Państwo przegląd kilku rozwiązań spośród wielu zastosowań produktów firmy Viking na całym świecie. Bulong Nickel, Australia Właściciel: Preston Resources Zastosowany system: System zalewowy pianowo/wodny

Pentagon, Waszyngton Właściciel: rządu Stanów Zjednoczonych Zastosowany system: Systemy alarmowe, suche i zalewowe oraz tryskacze o skróconym czasie reakcji.

Wprowadzenie Biura jednostek obrony narodowej Stanów Zjednoczonych i ośrodek dowodzenia i kontroli Pentagon jest praktycznie miastem samym w sobie. W Pentagonie przebywa około 26000 pracowników wojskowych i cywilnych i dodatkowo około 3000 osób z personelu pomocniczego. Główny program renowacji, który rozpoczął się w roku 1996 pozwolił uratować przynajmniej jedno życie i dopomógł w zminimalizowaniu strat poniesionych podczas ataku terrorystycznego 11 września 2001. Program modernizacji będzie kontynuowany i obejmuje usprawnienie systemów przeciwpożarowych i bezpieczeństwa ludzi.

firmy Viking

Wprowadzenie

Zastosowane produkty 9 zaworów zalewowych Viking E z powłoką Halar, z wkładami ze stali nierdzewnej użyto do sterowania pracą poziomych zbiorników elastycznych z których poprzez sterowniki koncentratu podawana jest piana do dozowników. Jako elementy wykonawcze zastosowano 300 mosiężnych tryskaczy wiszących typu otwartego 10mm.

Zalety systemu pianowo/wodnego • Kontroluje i gasi pożary specjalnego zagrożenia, których nie można gasić wodą. • Zużywa mniej wody dla tych samych zagrożeń. • Neutralizuje opary zapobiegając ponownemu zapłonowi. • Odporna na korozję powłoka Halar i wkład zaworu ze stali nierdzewnej.

Zastosowane produkty Zawory alarmowe J-1 użyte zostały w części instalacji. Zawór ten służy jako zawór kontrolny, zatrzymujący wodę (pod ciśnieniem) powyżej klapy i zapobiegający powstawaniu przepływu zwrotnego z tryskaczy. System tryskaczowy wykorzystuje chromowane głowice wiszące model M o skróconym czasie reakcji wyposażone w dwuczęściowe kołnierze E-1. Po zakończeniu realizacji projektu, zainstalowane będzie około 50000. Do ochrony tego miejsca zastosowano również zawory zalewowe i suche jako część zintegrowanego systemu.

Zalety zaworu alarmowego J-1 • Sprawdzony i niezawodny alarm hydrauliczny. • Posiadająca odpowiednie aprobaty techniczne metoda zapobiegania przepływom powrotnym. • Konstrukcja zapewniająca łatwość konserwacji i serwisu.

Zastosowany system: Systemy wodne i zalewowe

Wprowadzenie Zlokalizowany Placu Narodowym w Szanghaju, Teatr Wielki został zaprojektowany do wystawiania wszelkiego rodzaju musicali i widowisk, między innymi baletu, koncerów synfonicznych, oper i dramatów. Cały kompleks składa się z trzech teatrów. Największy ma 1800 miejsc siedzących, średni 580 miejsc, najmniejszy 200 miejsc. Wielopiętrowy budynek Teatru liczy w sumie 62000 m2 (650,000 ft2), przy czym sama powierzchnia parteru to 22000 m2 (210,000 ft2).

Zastosowane produkty 4 zestawy zaworów alarmowych 200 mm 6 zestawy zaworów alarmowych 150 mm 8 zestawów zaworów zalewowych 150 mm 2 zestawów zaworów zalewowych 100 mm 2 zestawów zaworów zalewowych 80 mm Plus ponad 10000 głowicy tryskaczy, a w tym tryskacze wiszące, stojące, otwarte, przyścienne i sufitowe. Po raz pierwszy w Szanghaju, zastosowano kurtyny przeciwogniowe z wykorzystaniem głowic tryskaczy typu otwartego, w miejsce standardowych drzwi przeciwpożarowych, dzięki czemu otrzymano efektywną kontrolę poszczególnych stref.

Zalety systemu zalewowego • Prostota i łatwość instalacji • Łatwość konserwacji • Konstrukcja eliminująca fałszywe alarmy i pozwalająca na zdalne kasowanie • Porwierdzona wydajność i niezawodność

29 Przykłady instalacji

Przykłady instalacji

28

Bulong to pierwszy projekt Preston Resources dotyczący metali nieszlachetnych Projekt Bulong Nikiel/Kobalt zlokalizowany jest 30 kilometrów na wschód od Kalgoorlie, głównego australiskiego ośrodka wydobywczego złota i metali nieszlachetnych. Bulong składa się ze światowej klasy złoża niklu i kobaltu i pobliskiego zakładu przetwórczego, który wytwarza do 9600 ton niklu i 1000 ton kobaltu rocznie. Metale odzyskiwane są za pomocą procesu ługowania kwasem pod dużym ciśnieniem (HPAL). Produkty firmy Bulong transportowane są drogą z zakładu do portu Fremantle i stamtąd wysyłane są na cały świat.

Teatr Wielki w Szaghaju


Systemy pianowo/ wodne Ochrona specjalna w zastosowaniach o wysokim stopniu zagrożenia. Zawory sterujące koncentratu Zawory sterujące koncentratu firmy Viking to jedyne takie zawory posiadające aprobaty jako zawory do zastosowań w ochronie przeciwpożarowej. Wyposażone są w powłokę Halar®, najlepszą z dostępnych na rynku powłok ochronnych, stosowaną w instalacjach petrochemicznych i przemysłowych ze względu na jej wytrzymałość na działanie substancji żrących i korodotwórczych. Koncentraty piany AFFF i AR-AFFFFF fmają właściwości korodotwórcze w systemach tryskaczy ze standardowymi powłokami ochronnymi. Powłoka Halar eliminuje prawdopodobieństwo uszkodzenia zaworów. Zawory sterujące koncentratu regulują jego przepływ do systemu dozowania i chronią zgromadzony koncentrat przed dopływem powietrza, które mogłoby spowodować jego zestalanie.

Systemy zintegrowane Firma Viking oferuje pierwsze w pełni zintegrowane systemy wodno/pianowe, gwarantujące dobre dopasowanie całego systemu i wysoką jakość każdego elementu, od koncentratu pianowego po układ sterowania.

30

Piany AFFF i AR-AFFF to szybkodziałające piany syntetyczne, które zapewniają najlepszą możliwie kontrolę pożaru pochodzącego od większości rodzajów ciekłych materiałów łatwopalnych. Piana Viking AFFF dostępna jest w postaci koncentratu 1% lub

3%, natomiast piana AR-AFFF to 3% x 3% koncentrat niewrażliwy na alkohole, cechujący się najniższą gęstością spośród zaaprobowanych pian AR-AFFF.

7

Dozowanie Firma Viking udoskonaliła 3 metody dozowania posiadające aprobatę UL: indukcja podciśnienia, dozowany spadek ciśnienia, wtrysk pod ciśnieniem. Wszystkie podzespoły systemu: zbiorniki elastyczne, kontrolery piany, moduły ILBP, ślizgi pompy piany strumienice, zawory sterujące koncentratu i zawory regulacyjne ciśnienia, dostępne są w ofercie firmy Viking i spełnią wszelkie wymogi dla dowolnego typu zagrożenia i dostępnego ciśnienia hydraulicznego.

1

4 6

Typoszereg urządzeń wykonawczych to najwszechstronniejsza spośród dostępnych na rynku grupa posiadających aprobaty tryskaczy pianowo/ wodnych, komór pianowych, generatorów piany, rozgałęźników, monitorów, dysz monitorowych i nowego typu dysz kratowych.

2

31 3 5 Po zadziałaniu czujnika, zawór systemu tryskaczowego (1) zostaje zwolniony przez spadek ciśnienia w komorze zalewowej. Do tego układu podłączona jest również komora zalewowa zaworu z powłoką Halar sterującego koncentratem (2), dzięki czemu, zawór ten otwiera się mniej więcej w tym samym momencie, otwierając linię podającą koncentrat do systemu tryskaczowego. Równocześnie, zewnętrzna powłoka zbiornika elastycznego (3) zostaje ściśnięta za pomocą systemu hydraulicznego, co powoduje wypchnięcie koncentratu pianowego ze zbiornika, do dozownika. Podczas gdy woda przepływa przez zwężkę dozownika, spadek ciśnienia powoduje przemieszczenie koncentratu pianowego do wody i powstanie roztworu pianowego o odpowiednich proporcjach. Roztwór ten jest podawany przez system rurowy i dalej przez dysze lub tryskacze kierowany jest na źródło ognia.

systemy

systemy

Koncentraty pianowe

Dysza kratowa firmy Viking przeznaczona jest do ochrony hangarów lotniczych przez szybkie wtłaczanie piany na powierzchnię podłogi hangaru, pod samoloty. Inaczej niż w przypadku innych urządzeń wykonawczych, dysza kratowa została specjalnie zaprojektowana w sposób zapewniający uniknięcie problemów często napotykanych w przypadku stosowania innego typu urządzeń na potrzeby ochrony hangarów lotniczych. Nie posiada ona żadnych ruchomych elementów. Zbudowana jest ze stali nierdzewnej 316L dla ochrony przed korozją. Dyszę kratową GN200 montuje się w kanale ściekowym hangaru, dzięki czemu nie traci się cennej powierzchni pomieszczenia. Kraty dostępne są w rozmiarach 27,94 cm x 50,80 cm (11" x 20") lub 27,94 cm x 66,04 cm (11" x 26") co pozwala na zastosowanie ich w wąskich lub szerokich kanałach. Możliwa jest adaptacja dysz kratowych do funkcji spłukiwania.

Oferowane integrowane systemy wodno/pianowe obejmuje system Low Flow Wet Riser (Pion wodny o niskim przepływie), jedyny system ze zbiornikiem elastycznym posiadający aprobatę do pracy z głowicami zamkniętymi z wbudowanym dozownikiem (ILBP). System jest w całości hydrauliczny. Łączy w sobie niezawodność systemu ze zbiornikiem elastycznym z zaletami konwenjonalnego systemu ILBP/pompy pianowej - bez dodatkowych kosztów okablowania i konserwacji pompy pianowej. Inne zintegowane systemy Viking to piony Low Flow Preaction (System o niskim przepływie, ze wstępnym wysterowaniem), Deluge (zalewowy), Wet (Wodny) oraz Dry (suchy - powietrzny).

Dysza kratowa


Podzespoły i wyposażenie dodatkowe

Bez względu na wymogi konkretnego systemu tryskaczowego, bez względu na czas ani miejsce, firma Viking eliminuje czynnik paniki. Zapewniamy łatwy dostęp do sprzętu wiodącego na światowym rynku urządzeń przeciwpożarowych. Wskaźnik pozycji zaworu Viking Far East (Singapur), jeden z ponad 50 punktów dystrybucji na całym świecie.

Firma Viking dostarcza niezawodne zawory OS&Y, zawory z trzpieniem niewznoszonym, zawory z sygnalizacją stanu, hydranty wodne i powietrzne i ich akcesoria.

Zawór elektromagnetyczny

Zawór nadmiarowy pompy przeciwpożarowej

Nie należy zapominać o firmie Viking podczas projektowania i instalacji stacji pomp! Oprócz zawórów OS&Y, Viking oferuje kompletny szereg zaworów regulacyjnych/redukujących ciśnienie, filtrów, mierników przepływu, zaworów stopowych, czujników ciśnienia, dyfuzorów ssawnych i innego wyposażenia stosowanego w systemach wspomaganego pompowo transportu cieczy.

Sonda zwężkowa

Zestawy wkładów zaworowych, fabrycznie zmontowane, można zamawiać i odbierać bezpośrednio w miejscu instalacji, co pozwala na dokładne zaplanowanie serwisu. Dokładnie to, czego potrzebujesz dotrze tam, gdzie tego potrzebujesz, wtedy gdy tego potrzebujesz.

Zawory motylkowe płytowe, rowkowane lub z występami, wyposażone w przełączniki nadzorowe lub nie wszystko to można zamówić w firmie Viking.

Dla systemów tryskaczy wodnych, moduły Test and Drain (Sprawdź i opróżnij) posiadające funkcję testowania i szybkiego opróżniania, dostępne są z zabezpieczającym przed zbyt dużym ciśnieniem zaworem nadmiarowym.

Zawór z funkcją Test and Drive i zabezpieczeniem nadmiarowym

33 Podzespoły systemu

Podzespoły systemu

Wskaźnik kierunku przepływu

Podzespoły elektryczne, takie jak czujniki przepływu, przełączniki sabotażowe, czujniki ciśnieniowe, podobnie jak zawory elektromagnetyczne, kompresory, pulpite, akcesoria - wszystko wyselekcjonowane pod względem jakości i niezawodności.

Hydrant przeciwpożarowy powietrzny

32

Wyłącznik sabotażowy


Podzespoły i wyposażenie dodatkowe

Niezależnie od pełnego zakresu wysokiej jakości produktów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w filiach firmy Viking znaleźć można również inne produkty, akcesoria i urządzenia o podobnym przeznaczeniu. Dzięki temu klienci mogą znaleźć wszystkie niezbędne elementy wyposażenia instalacji w jednym miejscu. Zapraszamy również na nasze strony internetowe w domenie vikingcorp.com, gdzie można wyszukać dane najbliższego przedstawiciela firmy. Malowane lub galwanizowane złączki i łączniki rurowe rowkowane dostępne są w sieci dystrybucji Viking na całym świecie. Produkty wysokiej jakości, zaprojektowane specjalnie dla potrzeb systemów przeciwpożarowych posiadają odpowiednie aprobaty UL, FM, LPCB i VdS.

Produkty dla instalacji rurowych z połączeniami rowkowymi

Firma Viking dostarcza zarówno standardowe jak i galwanizowane i zagruntowane rury stalowe z prostymi, rowkowanymi lub gwintowanymi końcówkami. W niektórych częściach świata oferujemy również prefabrykaty rurowe. Oferta rur zależna jest od regionu dystrybucji, prosimy o kontakt z lokalnym przedstawicielem firmy Viking.

Wsporniki i wieszaki rurowe w różnorodnych wersjach zaspokoją potrzeby każdej instalacji, łącznie z montażem na terenach zagrożonych trzęsieniami ziemi. Uchwyt U - kształtny

Kształtki żeliwne, w tym również z żeliwa ciągliwego i żeliwa sferycznego, to tylko fragment szerokiej oferty firmy Viking w zakresie armatury do połączeń rurowych.

Montaż uchylny ze stabilizatorem

Kształtki żeliwne ciągliwego

34

35

Podzespoły systemu

Szczegółowych informacji na temat dostępności poszczególnych produktów udzieli lokalny przedstawiciel firmy Viking.

Wieszak opaskowy

Ekonomiczne i dobrej jakości rowkowanie rur wymaga maszyn najwyższej jakości. Niezależnie od tego, czy rura została już zainstalowana, czy nie, firma Viking dostarczy odpowiednią maszynę do jej rowkowania.

Łączniki rurowe CPVC Maszyna do rowkowania rur metodą walcowania

Podzespoły systemu

W przypadku instalacji domowych, hoteli i biur, rury i kształtki CPVC są rozwiązaniem idealnym.

Zacisk do belki


Viking Corporation 210 North Industrial Park Road Hastings Michigan USA 49058  Telefon: +1 - 269 - 945 9501  Faks: +1 - 269 - 945 9599  www.vikingcorp.com

Viking SupplyNet North America Head Office (Biuro główne sieci dystrybucji na Amerykę Północną) 300 Meadow Run Drive Suite F Hastings Michigan USA 49058  Telefon: +1 - 269 - 945-9501  Faks: +1 - 269 - 948 8333  www.vikingsupplynet.com

Viking European and Middle East Head Office (Biuro główne na Europę i Środkowy Wschód) Viking Luxembourg Zone Industrielle Haneboesch (Strefa Luksemburg) L-4562 Differdange / Niedercorn Luxembourg  Telefon: +352 - 58 37 37 - 1  Faks: +352 - 58 37 36

Viking Asia Pacific Head Office (Biuro główne Azja Pacyfik) 69 Tuas View Square Westlink Techpark Singapore 637621  Telefon: +65 - 62 784 061   Faks: +65 - 62 784 609

Dystrybutor:

Ochrona przeciwpożarowa na całym świecie

Viking Brochure (Polish)  
Viking Brochure (Polish)  

TRYSKACZE SYSTEMY ROZWIĄZANIA Ochrona przeciwpożarowa na całym świecie

Advertisement