Page 1

Wielostronne Partnerstwo Szkół Programu Erasmus+ 2015-2017 “Młodzież, wielojęzyczność i perspektywy pracy w Europie”

15.05-19.05.2017 Wizyta w Hiszpanii


Link to the shared document: https://docs.google.com/document/d/1EpkHv6yl8a7e2UkK3t2f50rFBaaUJlB7IsdHimwG7VM/edit?usp=sharing

Niedziela - Poniedziałek 15.05.2017 Projekt Erasmus + pod tytułem „Młodzież, wielojęzyczność i perspektywy pracy w Europie” to już kolejny międzynarodowy projekt naszej szkoły. W dniach 15-19 maja 2017 roku odbywa się ostatnie, szóste już spotkanie wszystkich partnerów z sześciu krajów: Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Litwy, Polski oraz Rumunii. Podczas wizyty dzielimy się wynikami naszych prac, produktami i rezultatami z ostatnich 2 miesięcy oraz z realizacji wielu nowych działań, które podlegają bieżącej ewaluacji.


Sobota, 13.05.2017 Wylądowaliśmy w Hiszpanii około godziny 15 w sobotę, 13.05, na lotnisku w Alicante. W mieście tym spędziliśmy kilka godzin na plaży oczekując na odjazd do Sax, miasteczka, w którym znajduje się szkoła naszych gospodarzy "IES Pascual Carrion". Wybraliśmy się tam autobusem, który około godziny 21 był na miejscu. Odebrały nas rodziny w których gościliśmy, a po prysznicu spotkaliśmy się w młodzieżowym gronie na kolacji w barze. Późno w nocy położyliśmy się spać, długo dzieląc się wrażeniami z naszymi przyjaciółmi.


Niedziela, 14.05.2017 Tego dnia mogliśmy pozwolić sobie na długi odpoczynek - nie mieliśmy przed południem żadnych zaplanowanych zajęć. Około 11 wybraliśmy się na spacer po Sax, nasi hiszpańscy przyjaciele pokazali nam m. in. park miejski, oraz okolicę szkoły. Po obiedzie podzieliliśmy się na trzy grupy. Większość z nas udała się na zwiedzanie tutejszego zamku umieszczonego na najwyższym skalnym wzniesieniu.


Rozciągają się stamtąd niesamowite widoki na okolicę.

Jedna z naszych koleżanek jadła w tym czasie kolację w restauracji w miejscowości Elda, natomiast nauczyciele oglądali paradę z okazji święta zwycięstwa chrześcijańskich rycerzy nad muzułmanami. Parada zakończyła się późnym wieczorem ale emocje na długo pozostaną w nas.


http://podlasie24.pl/lukow.html

Galeria link Marek Krรณl: https://goo.gl/photos/YZE19DKNan7AgncZ9 Galeria link Piotrek: https://goo.gl/photos/42kWGJH9Lp6AjwZw9


Poniedziałek, 15.05.2017 Razem z naszymi gospodarzami udaliśmy się rano do szkoły. Miało tam miejsce oficjalne rozpoczęcie wizyty, podczas którego m.in. rozdano nam plakietki z naszymi nazwiskami i drobne upominki.


Następnie nasi gospodarze udali się na lekcje, a my, po krótkim zwiedzaniu szkoły, wybraliśmy się wraz z nauczycielami do urzędu miasta w Sax. Tam spotkaliśmy się z burmistrzem tej miejscowości, panem Jose Maria Espi oraz z naczelnikiem wydziału edukacji, panią Raquel Olivares.

Po serdecznym powitaniu nastąpiła prezentacja wszystkich uczestników projektu oraz wymiana upominków; obejrzeliśmy też dwa filmy promocyjne o Sax.


Dziennikarze przedstawicielami projekcie.

lokalnej

telewizji

wszystkich

przeprowadzili

szkół

wywiady

uczestniczących

z w


Następnie spacerem przez miasteczko udaliśmy się do fabryki wyrobów skórzanych "Gilmart". Obejrzeliśmy tam całą linię produkcji


pasków do spodni, od przycinania obrobionej skóry do montażu klamerek i ekskluzywnych wykończeń. W fabryce tej produkowane są wyroby z bardzo zróżnicowanych materiałów, ze skóry bydlęcej, krokodylej, a nawet ze skóry płaszczek i rekinów.


Pracownicy fabryki poinformowali nas, że ich produkty pochodzą z surowców ze zwierząt hodowanych z zachowaniem zasad CITES, czyli porozumienia

dotyczącego

ochrony

zagrożonych

gatunków.

Zwiedziliśmy też magazyn fabryczny. Przedsiębiorstwo to wytwarza akcesoria dla marek znanych na całym świecie. Na koniec dostaliśmy prezenty złożone m. in. z kilku produktów firmy.

Po obiedzie z rodzinami goszczącymi nas domach wróciliśmy do szkoły, aby wziąć udział w lekcji prowadzonej przez uczniów z Hiszpanii. Dotyczyła ona małych robotów i podstaw programowania.


Obejrzeliśmy też prezentacje innych partnerów i przedstawiliśmy naszą. Następnie wróciliśmy do domów. Wieczorem odbyło się w restauracji

oficjalne

przyjęcie

powitalne,

próbowaliśmy

tam

hiszpańskich przysmaków i tańczyliśmy w rytm muzyki z każdego kraju partnerskiego. Gospodarze przygotowali miłą niespodziankę: chór nauczycieli z Sax z towarzyszącą orkiestrą uczniowską zaśpiewał nam pieśni w języku ojczystym każdego z partnerów projektu. Późnym wieczorem odbyła się dyskoteka. Tak zakończył się pierwszy oficjalny dzień wizyty w Hiszpanii.


http://podlasie24.pl/lukow.html

Galeria link Agnieszka Domijańska: https://goo.gl/photos/cz27wJe7S9kKxwDd9


Wtorek 16.05.2017

Dzisiejszy dzień zaczęliśmy o godz. 8:30, spotykając się w szkole. Wyruszyliśmy do centrum wzornictwa i obsługi sprzedaży m.in. obuwia ,,Mustang" oraz współczesnej galerii sztuki inspirującej działalność firmy znajdującej się w Elche.


Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia dzieł sztuki artystów takich jak: Ana Soler, Clara Sánchez Sala i Ding Musa. Na wystawie mogliśmy podziwiać wiele niezwykłych i nowoczesnych prac. Podczas naszej wizyty dowiedzieliśmy się również wiele o firmie ,,Mustang".


Spółka była marzeniem jej założyciela, a swoją nazwę wzięła od dzikich koni-mustangów, które symbolizują wolność i siłę. Pod koniec naszej wizyty wszyscy wzięliśmy udział w warsztatach artystycznych.


Podczas nich każdy mógł wykazać się kreatywnością, tworząc farbą w spray’u wielobarwne wzory na firmowych koszulkach. W sklepie tej firmy mogliśmy kupić doskonale wykonane buty, torebki i portfele.


Następnie pojechaliśmy do Cartageny, portowego miasta z dużą stocznią na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Miasto zostało założone ok. 227 roku p.n.e. Na początku udaliśmy się obiad. Wybraliśmy tradycyjne dania, takie jak: paella z frutti di mare i gazpachos.


Następnie

rozpoczęliśmy

zwiedzanie

miasta

z

profesjonalnym

przewodnikiem. Obejrzeliśmy tu pomnik ku pamięci ofiar terroryzmu. W


pobliskim

Muzeum

Marynarki

Wojennej,

mogliśmy

podziwiać

najstarszą militarną łódź podwodną zaprojektowaną przez Isaaca Pearl’s. Jest to pierwsza na świecie tego typu maszyna stworzona po odkryciu

elektryczności

-

zwodowano

w

1880

roku.

Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do teatru rzymskiego zbudowanego w I wieku przed naszą erą, który jest świadectwem obecności tej kultury w tym mieście. Amfiteatr ten został odkryty i udostępniony turystom dopiero pod koniec ubiegłego wieku. Na gruzach tego rzymskiego zabytku została wybudowana katedra, która została zniszczona na skutek bombardowania podczas drugiej wojny światowej i jest świadectwem iż miasto to było niegdyś siedzibą autonomicznych władz w regionie Murcji.


Następnie

zostaliśmy

oprowadzeni

po

niezwykle

bogato

dekorowanej dziewiętnastowiecznej budowli, która dziś pełni funkcje reprezentacyjne urzędu miasta. Jej ściany pokryte są najcenniejszymi marmurami sprowadzanymi z całej Europy.


Tam urzekły nas m.in. piękne witraże, ogromne kryształowe żyrandole czy snycerka na meblach wykonanych z najwyższą precyzją. W sali obrad urzędu znajdowało się sześć flag, symbolizujących różnorodność kulturową regionu oraz krajów jego historię. Potem nadszedł czas na zakup pamiątek i pyszny deser z mrożonym jogurtem. Około godziny 19.00 trochę zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do Sax.


Galeria link Julia O.: https://goo.gl/photos/NDLqDRKzz3F3md4H8 Galeria link Marek K.: https://goo.gl/photos/fgdfG3KdzCMRv4qA9


Środa 17.05.2017 Dzisiejszy dzień zaczął się o godzinie 8:20 - jak zwykle, zbiórką w szkole. Pierwszym punktem naszej wycieczki była fabryka mebli ''Actiu'' w mieście Castalla.


Obiekt bardzo nam się podobał. Niezwykle harmonijnie połączono tu funkcjonalizm, estetykę i ekologię. We wnętrzach dominuje przestrzeń, światło, zieleń i nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Panele słoneczne na dachu dostarczają 5 razy więcej energii, niż potrzebuje fabryka. Przed budynkiem rosną ponad 500-letnie drzewa oliwne. Na początku produkowano tu meble domowe, natomiast teraz - nowoczesne meble do biur, szpitali, uniwersytetów i szkół. Firma oferuje swoje produkty na wszystkich kontynentach, aż w 96 krajach.


Następnie udaliśmy się do malowniczego miasteczka Guadalest.


Nad nim, na szczycie niedostępnej góry wzniesiono niewielki zamek. Można się do niego dostać tylko jedną drogą - poprzez tunel wykuty w skale.


Zobaczyliśmy

tam,

hiszpańskiego domu.

jak

wyglądało

wnętrze

tradycyjnego


Po obiedzie pojechaliśmy do Calpe, do rezerwatu Penyal de Ifach - najmniejszego parku przyrodniczego Hiszpanii (powierzchnia 45 ha). Jego głównym obiektem jest skała wznosząca się na wysokość ponad 300 m n.p.m. Wędrówka po skałach, obserwacja gniazdujących tam ptaków i fantastyczne widoki zrobiły na nas ogromne wrażenie.


Na zakończenie dnia zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się na plażę, a następnie pojechaliśmy do naszych rodzin na zasłużony odpoczynek.


Galeria link : https://goo.gl/photos/cCrqq2Nh6n2VXz2c7


Czwartek 18.05.2017

Dzisiejszy

dzień

zaczęliśmy o godzinie 8:00 w

szkole.

pomocą

Uczniowie

z

nauczycieli

prowadzili CLIL lekcje. Jako pierwsi zaprezentowali się Grecy. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o budowie robotów i ich programowaniu. Ponadto mieliśmy możliwość zaprogramowania własnego robota, jego funkcje pełnił jeden z uczniów. Wydawaliśmy komendy, aby wykonał on daną czynność.


Następną lekcję przeprowadziła drużyna rumuńska. Uczniowie przygotowali zajęcia dotyczące wykorzystania robotów w medycynie. Z dostępnych przedmiotów uczniowie kleili proste modele i omawiali ich


możliwe zastosowanie. Na zakończenie pokazu Rumuni przedstawili tematyczną pantomimę.


W następnej kolejności ponownie wystąpili uczniowie z Grecji, wyświetlając i omawiając prezentację o robotyce.


Po krótkiej przerwie udaliśmy się do miejscowej fabryki żaluzji La Viuda. Obejrzeliśmy tu pełną linię produkcyjną żaluzji wewnętrznych i zewnętrznych, rolet oraz moskitier. Na zakończenie wizyty każdy z nas


otrzymał upominek - firmową torbę, T-shirt oraz materiały biurowe.


Po przerwie na obiad powróciliśmy do szkoły. Tym razem jako pierwsi lekcję rozpoczęli nasi uczniowie prezentacją pt. "Zainspiruj się i stwórz swego własnego robota". Następnie podzieleni na grupy uczestnicy projektu otrzymali od nas mnóstwo technicznych części, narzędzia i zadanie "Skonstruuj robota wg wykonanego wcześniej rysunku". Uczniowie z zapałem przystąpili do pracy, prezentując zaskakująco pomysłowe rozwiązania. Z satysfakcją zauważyliśmy, że nasze zadanie zaintrygowało młodzież.


Następna była grupa z Litwy. Tematem ich prezentacji było wykorzystanie inteligentnych urządzeń w życiu codziennym, np. w gastronomii czy w sprzątaniu. Potem rozpoczęliśmy pracę zespołową -


każda z pięciu grup była odpowiedzialna za inną część modelu robota, którego wspólnie zamontowaliśmy na zakończenie.


Jako ostatnia odbyła się lekcja Bułgarii. Wszyscy aktywnie braliśmy udział w dyskusji o robotach i postępującej automatyzacji.


Po całym dniu nauki rozwiązaliśmy test ewaluacyjny. O godzinie 19 udaliśmy się do naszych rodzin, gdzie zjedliśmy wspólną kolację.

Galeria link: : https://goo.gl/photos/HDuJ8UqJVqjqeRPp7


Piątek 19.05.2015 Piątek rozpoczęliśmy zbiórką o godzinie 9:00. Autobus zabrał nas do Parku Przyrody “Salinas de Santa Pola”, gdzie mogliśmy dostrzec flamingi i ogromne składy produkowanej tu w pobliżu soli z wody morskiej.


Na plaży mogliśmy sprawdzić swoją zręczność, zmysł równowagi i koordynację ruchową w różnych sportach wodnych pod okiem profesjonalnej kadry instruktorskiej. Podzielono nas na 3 grupy. Wszystkie grupy wykonywały inne aktywności w kolejnych zmianach, tak aby każdy mógł spróbować pływania na kajakach, wiosłowania na desce dla dwóch osób albo na dużych ośmioosobowych deskach.


Na plaży w przerwie między kolejnymi aktywnościami mieliśmy lunch w formie pikniku, w trakcie którego nabraliśmy sił do kolejnych wodnych zmagań i różnych form współzawodnictwa. Następnie, dość zmęczeni ale niezwykle podekscytowani udaliśmy się na lunch. Kolejnym punktem dnia był pobyt na plaży Santa Pola gdzie mogliśmy zażyć zasłużonych kąpieli słonecznych z naszymi przyjaciółmi po całotygodniowej intensywnej pracy i nauce. Do Sax ok. godziny 19.00 wróciliśmy autobusem i mieliśmy chwilę czasu, aby przygotować się na przyjęcie pożegnalne i ceremonię wręczenia certyfikatów.


Część oficjalna rozpoczęła się o 20:30 na placu głównym przy zabytkowym Urzędzie Miasta.

Na początku koordynator projektu Fernando Maestre oraz dyrektor szkoły Alicia Gomez podziękowali za nasze zaangażowanie we wszystkie działania projektowe i zapewnili o swojej otwartości i chęci realizacji kolejnych projektów.


Następnie każda z grup otrzymała certyfikaty oraz udzieliła wywiadu lokalnej telewizji, z której relacja pokazywana była na żywo w regionalnej telewizji.


Był również czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć, wręczenie pamiątek oraz uroczystą kolację, podczas której obecny był również Burmistrz Miasta Sax. Zgodnie z hiszpańskim temperamentem ale i tradycją uroczystość zakończyła się wspólnymi tańcami, podczas których każdy z krajów przedstawiał swoją taneczną i muzyczną tożsamość narodową.


Niestety, trzeba się kiedyś rozstać, i ta godzina przyszła zdecydowanie za wcześnie …, a DJ puścił ostatnią piosenkę o 1:00.


https://web.facebook.com/telesaxcableworld/posts/1857785417805251

Galeria link AD i MK: https://goo.gl/photos/BhAxapbgeW6utM3G9 Galeria link Fernando Maestre: https://goo.gl/photos/PGbgLJPdnojsYbjG9


Wielostronne Partnerstwo Szkół Programu Erasmus+ 2015-2017 “Młodzież, wielojęzyczność i perspektywy pracy w Europie”

15.05-19.05.2017 Spotkanie w Hiszpanii

6 Spain meeting Erasmus plus project ebook. pol  
6 Spain meeting Erasmus plus project ebook. pol  

Projekt Erasmus + pod tytułem „Młodzież, wielojęzyczność i perspektywy pracy w Europie” to już kolejny międzynarodowy projekt naszej szkoły....

Advertisement