Druga galicyjska aukcja sztuki współczesnej 2018

organizator: Art Agend Nova/galeria aukcyjna partner aukcji

VITKAC, Centrum Konferencyjno-Biznesowe 5 piętro, ul. Bracka 9, Warszawa

17 marca godz. 18:00 /sobota/ wystawa przedaukcyjna: 15-17 marca, 12:00-18:00

Marcin Maciejowski, Sabo, nie idź tą drogą, 2007, 154x190x7 cm

DRUGA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

katalog

Dla uczestników aukcji wydawnictwo Prószyńska i S-ka przekazało 10 egzemplarzy książki „Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa” w formie nagrody za najbardziej spektakularne licytacje.

DETOKS - Zdzisław Beksiński, Norman Leto, Jarosław Mikołaj Skoczeń Korespondencja, rozmowa Listy Zdzisława Beksińskiego i Normana Leto do siebie nawzajem. Łukasz Banach (znacznie później przyjął pseudonim) nigdy nie był formalnie edukowany w dziedzinach plastycznych, a edukację z kończył na poziomie liceum o profilu informatycznym; rezygnując z egzaminu maturalnego nie podjął żadnych dalszych studiów. Panowie zaprzyjaźnili się w 1999 roku. Znajomość ta, głównie korespondencyjna, pozwoliła poznać podstawy warsztatu malarskiego. Pierwszy list Leto napisał do Beksińskiego, gdy po raz pierwszy zobaczył u kolegi album z jego pracami. List dotyczył głównie malarskiej technologii. Potem Beksiński radził się Leto w kwestiach grafiki komputerowej. „Mieliśmy więc rodzaj dealu: pytanie za pytanie, żeby nie pisać zbyt długich listów. Rozwinęło się to w stałą korespondencję, w sposób naturalny poruszaliśmy i prywatne sprawy... Przepaść wiekowa między nami wynosiła pół wieku, ale jego poczucie humoru było podobnie czarne jak moje. Zanim internet stał się normą, rozmawialiśmy też przez telefon, w końcu przeszliśmy na e-maile. Tak było najszybciej.” – Norman Leto dla RZ Znajomość przerwała śmierć Beksińskiego w lutym 2005 roku Norman Leto, prywatnie Łukasz Banach (37-latek urodzony w Bochni), w 1999 r. zrezygnował z formalnej edukacji i zajął się sztuką. Tworzy obrazy, obiekty, instalacje, kręci filmy, pisze książki, przygotowuje komputerowe projekty. Łączy artystyczną fikcję z doświadczeniami nauk ścisłych i filozofii. W 2007 r. rozpoczął współpracę z reżyserem Krystianem Lupą przy spektaklu „Factory 2”. W 2010 r. wydał powieść „Sailor” oraz nakręcił na jej podstawie pełnometrażowy film. Książka DETOKS ukaże się 30 stycznia 2018 r nakładem naszego wydawnictwa.

DRUGA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Informujemy, że przyjmujemy obiekty na kolejne aukcje. W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt: artagendabid@gmail.com tel: 693 404 607, 693 404 608

1.

PAWEŁ ALTHAMER*

Cena wywoławcza: 2 500 zł

Lalka - Pan w kremowym płaszczu, lata 90. XX

Estymacja: 5 000 – 10 000 zł

Laleczka, technika własna, tkanina, wysokość ok. 31 cm

* Podlega opłacie droit de suite Opłata droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyższa opłata jest obliczana zgodnie z art. 19 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami). Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

WOJCIECH BĄKOWSKI

Cena wywoławcza: 4 000 zł

Wyrwanie z abstrakcji, 2018

Estymacja: 7 000 – 15 000 zł

Węgiel, karton, 100 x 70 cm Sygnowane z przodu, praca oprawiona według projektu artysty

3.

MIROSŁAW BAŁKA*

Cena wywoławcza: 16 000 zł

Komplet czterech prac z teki „Crossroads in A.”, ed. 34/80, 2006

Estymacja: 25 000 – 40 000 zł

Kolorowe litografie na papierze 250g velin d”Arches, 56 x 76 cm Edition Copenhagen, 34/80, numerowane i sygnowane przez artystę

* Podlega opłacie droit de suite

4.

N ATALIA BAŻOWSKA

Cena wywoławcza: 1 500 zł

Porozmawiajmy / We should talk, 2017

Estymacja: 2 500 – 4 000 zł

Akryl na płótnie, 2017, 50 x 70 cm Sygnowany z tyłu, prawy dolny róg „BAŻOWSKA”

5.

Z DZISŁAW BEKSIŃSKI*

Cena wywoławcza: 1 000 zł

Bez tytułu, 2004

Estymacja: 2 500 – 3 500 zł

Grafika komputerowa, druk cyfrowy 300dpi, zabezpieczone folią UV, 68,6 x 53,7 cm Sygnowana z przódu centralnie „Beksiński” (flamaster) Beksiński osobiście wydrukował pracę w firmie FOTOTYPE

6.

K IEJSTUT BEREŹNICKI*

Cena wywoławcza: 8 000 zł

Martwa natura z jajkiem, 1991

Estymacja: 18 000 – 22 000 zł

Olej na płótnie, 56,8 x 56,5 cm Sygnowany z przódu „K. Bereźnicki 1991 natura z jajkiem”

BARTEK BUCZEK

Cena wywoławcza: 3 500 zł

Petroglif, 2017

Estymacja: 4 000 – 5 400 zł

Olej, 100x100 cm Sygnowana z tyłu, dół po lewej stronie „Buczek”

B UJNOWSKI RAFAŁ*

Cena wywoławcza: 1 500 zł

Tarka, 1999

Estymacja: 2 000 – 3 000 zł

Grafika 5/8, 35 x 23 cm Sygnowana wzdłuż prawej krawędzi: „5/8, grafika / gratis, Bujnowski / 99” Praca pochodzi z historycznej wystawy (uwzględnionej w biografii Rafała Bujnowskiego), która odbyła się w 1999 roku w Galerii Koła Historyków Sztuki UJ i była jedną z pierwszych wystaw grupy Ładnie.

9.

C HAZME 718 (DANIEL KALIŃSKI)

Cena wywoławcza: 5 000 zł

Człowiek z wysokiego zamku, 2018

Estymacja: 8 500 – 11 000 zł

Akryl na płótnie, 145 x 97 cm Sygnowany prawy dolny róg „CHAZME718”, Sygnowany tył: „CZŁOWIEK Z WYSOKIEGO ZAMKU | CHAZME718””

10. M ICHAŁ CHUDZICKI

Cena wywoławcza: 1 500 zł Estymacja: 2 000 – 4 500 zł

Domowe ognisko IV, 2012 Olej na płótnie, 65 x 50 cm Sygnowany z tyłu, góra „Michał Chudzicki, „Domowe ognisko IV”, 2012”

11. X AWERY DESKUR WOLSKI

Cena wywoławcza: 1 500 zł

Estymacja: 2 500 – 3 500 zł

Mapa i terytorum, 2018

Fotografia w opr.awie 103 x 70 cm oraz mapa Michelin i cytat z książki Michela Houellebecqa „Mapa i terytorium” Fotografia sygnowana z tyłu, lewy górny róg: „XAWERY DESKUR WOLSKI 2018 | ed. 1/3”

Fotografia jest wierną rekonstrukcją opisywanego w książce zdjęcia „Mapa i terytorium”. Powieść Houellebecqa opowiada historię życia i kariery artysty Jeda Martina. Zawodowy sukces artysty rozpoczyna się dzięki oryginalnym fotografiom map firmy Michelin. Przedstawione zdjęcie jest wykonane jak najdokładniej z opisem Houellebecqa, które w książce jest pierwszą pracą Jeda z cyklu „Mapy”, pokazanej na wystawie grupowej w Paryżu - to dzięki tej fotografii, kariera artysty rozkwita w zawrotnym tępie. W ramach dokładnej rekonstrukcji literackiego opisu fikcyjnej pracy, została zakupiona dokładnie ta sama mapa Michelina (departamentu Curse, Haute-Vienne), którą autor książki przytacza w swoim opisie. Czytając cytat, można zauważyć na zdjęciu, że znajdują się tam te same miejscowości o których pisze Houellebecq oraz prawdopodobnie zostały użyte te same efekty w wykonaniu fotografii które musiał zastosować bohater książki.Praca była elementem instalacji podczas wystawy”Jeszcze już Bardzo” w Galerii Szara w Krakowie.

11. X AWERY DESKUR WOLSKI

12. X AWERY DESKUR WOLSKI

Cena wywoławcza: 3 000 zł

Estymacja: 5 000 – 7 000 zł

Nośnik dreblinek, 2017 Instalacja, 75 x 76 x 210 cm, materiał: metal, drewno, plastik i pcv Materiał: metal, drewno, plastik i pcv, sygnowana

Rzeźba oraz scena z filmu „Nie lubię poniedziałku” (reż. Tadeusz Chmielewski, 1971 r.). Rzeźba przedstawia dokładną rekonstrukcje obiektu z filmu „Nie lubię poniedziałku” z 1971 roku. Zygmunt Bączyk, bohater filmu, poszukując przez całą Warszawę dreblinek do kombajnu, trafia przypadkowo na wystawę konkursową w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Mimowolnie zostawia na wystawie dziwny obiekt - pręt, który przez cały film ze sobą nosi, by ten został uznany przez jury konkursu za najlepszą pracę na wystawie - czym wygrywa konkurs. Zrekonstruowany obiekt, został zrealizowany tak, aby jak najwierniej przedstawić zwycięską pracę konkursową w Zachęcie. Praca była elementem instalacji podczas wystawy „Jeszcze już Bardzo” w Galerii Szara w Krakowie (2017).

13. S TANISŁAW DRÓŻDŻ*

Cena wywoławcza: 2 500 zł

Estymacja: 3 500 – 5 500 zł

Kim jesteś?, 2006 Druk autorski naklejony na piankę, 77,9 x 77,7 cm

Praca prezentowana na wystawie „Forma jest pustką, pustka jest formą”, hale dawnej fabryki Schindlera, Kraków, 2006

14. J ERZY DUDA-GRACZ

Cena wywoławcza: 30 000 zł

Estymacja: 40 000 – 55 000 zł

Obraz 2093 (Łagów- osaczony), 1997 Olej na płycie, 80 x 61 cm

Sygnowany z przodu „Duda Gracz. 2093/97” na odwrociu papierowa naklejka z opisem pracy: „TYTUŁ Obraz 2093 ( Łagów- osaczony) | TECHNIKA OLEJ | WYMIARY 80 x 61 | ROK 1997 | UWAGI: 1 WERNIKS”

15. WALDEMAR FYDRYCH MAJOR

Cena wywoławcza: 1 500 zł

Estymacja: 2 500 – 3 500 zł

Krasnoludek z Madalińskiego, 2015 Technika własna na płótnie, ed. 5/20, 2015 Sygnowany tył, „Namalowane 12.06 2015, Krasnoludek z Madalińskiego, 1983/2015 No 5/20, Major Waldemar Fydrych”

Jest to obraz-symbol lidera Pomarańczowej Alternatywy –ruchu społeczno-artystycznego, który w przełomowych latach 80. i 90. XX wieku stanowił barwną manifestację młodego pokolenia twórców i zwykłych obywateli. Happeningi członków i wielotysięcznych uczestników ruchu, w prześmiewczy sposób odnosiły się do władzy komunistycznej i ówczesnej rzeczywistości. Pozorna aprobata systemu (np. poprzez „obchodzenie” wprowadzonychprzezwładzęświąt),doprowadzaładokarykaturalnychsytuacjiniszczeniasystemujegowłasnąbronią. Grupa powstała we Wrocławiu, działała również w Łodzi, Warszawie i Lublinie. Symbol krasnoludka został wymyślony przez Fydrycha jako swoista „synteza”. Z powodu zamalowywania haseł sprzeciwiających się władzy, na ich miejscu pojawiały się puste przestrzenie, które z czasem zaczęły wypełniać się wizerunkami krasnali jako alternatywnej formy oporu („tezą jest napis, antytezą –plama, a syntezą krasnoludek” –wyjaśniał Major). Po raz pierwszy motyw ten pojawił się 1 czerwca 1987 roku w Dzień Dziecka, podczas jednej z akcji grupy. Krasnoludka ma w swojej kolekcji słynny szkocki mecenas sztuki Richard Demarco. Bibliografia: Brad Finger „Surrealism. 50 works of art you should know”, Prestel Publishing, 2013, s. 120–121 (il. barwna)

Prace z serii znajdują się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.

16. K ATARZYNA GÓRNA

Cena wywoławcza: 10 000 zł

Estymacja: 16 000 – 26 000 zł

Fuck me, Fuck you, Peace, 1999/2000 Fotografia czarno-biała, papier fotograficzny, ed. 4/10+2, 120 x 82 cm Sygnowany i datowany na odwrocie każdej z trzech części: „KATARZYNA GÓRNA 2000”

17. P ETER GRZYBOWSKI

Cena wywoławcza: 20 000 zł

Estymacja: 28 000 – 36 000 zł

Red Lights, 1984 Akryl na płótnie, 120x90 cm Sygnowany z tyłu lewy dolny róg inicjały „PG”

19. BARTOSZ KOKOSIŃSKI

Cena wywoławcza: 2 500 zł

Estymacja: 4 000 – 5 500 zł

FM.Aureliusz, Rozmyślania, IX.15, 2016/2017 Technika własna, 83,5, 49 x 16,5 cm Sygnowany odwrocie, prawy dolny róg

20. TOMEK KOWALSKI*

Cena wywoławcza: 4 000 zł

Estymacja: 7 000 – 12 000 zł

Bez tytułu, z serii Painting is a Hungry Ghost, 2007 Olej na płótnie, 18 x 24 cm Sygnowany tył, prawy górny róg „T. Kowalski 2007”

Praca prezentowana na wystawie Tomasz Kowalski/Anna Orlikowska, Zak Gallery, Berlin, marzec 2007.

21. N ORMAN LETO

Cena wywoławcza: 8 000 zł

Estymacja: 15 000 – 19 000 zł

Islandia (Czarny piasek), 2009 Olej na płótnie, 110 x 160 cm Sygnowany tył, prawy dolny róg „Norman 2009, Islandia (czarny piasek)”

22. N ORMAN LETO

Cena wywoławcza: 7 000 zł

Estymacja: 14 000 – 18 000 zł

Sargent + Gainsborough, BMI, Body Mass Index Portrait, Ada P., 2016 Olej na płótnie, 100 x 125 cm Sygnowany tył, prawa strona, „Sargent Gainsborough, Norman L, 2016, BMI, „body mass index portrait” ADA P.””

23. M ARCIN MACIEJOWSKI*

Cena wywoławcza: 45 000 zł

Estymacja: 95 000 – 130 000 zł

Sabo, nie idź tą drogą, 2007

Malarstwo ścienne przeniesione na stelaż i przygotowane do ekspozycji, 154 x 190 x 7 cm Praca pierwotnie eksponowana w kultowym krakowskim klubie Piękny Pies (do marca 2012, ul. Sławkowska 6, od listopada 2012 do 2017 ul. Bożego Ciała 9), w którym działała grupa Ładnie Bibliografia: Bednarska Justyna, Hulaszczo-twórczy Kraków – życie nocne w klubie Piękny Pies [w:] https://culturan thropology.wordpres s.com/ [data publikacji: 18 XII 2015] Prus Maciej Piotr, Wyznania właściciela klubu Piękny Pies, wyd. EMG, 2009, ss. 144-145

23. M ARCIN MACIEJOWSKI*

24. K AZIMIERZ MIKULSKI*

Cena wywoławcza: 4 000 zł

Estymacja: 5 000 – 7 000 zł

Bez tytułu Rysunek na papierze, 27,3 x 35,7 cm, w oprawie 46 x 51 cm

Praca pierwotnie eksponowana w kultowym krakowskim klubie Piękny Pies (do marca 2012, Podpisany z tyłu: „ze spuścizny artystycznej Kazimierza Mikulskiego”, potwierdzam autentyczność Emilia Frej,05.06.2018”

25. I VO NIKIĆ

Cena wywoławcza: 3 000 zł

Estymacja: 6 500 – 9 000 zł

Bez tytułu, 2017 Akryl na płótnie, 100 x 80 cm

26. J ERZY NOWOSIELSKI

Cena wywoławcza: 8 000 zł

Estymacja: 10 000– 15 000 zł

Bez tytułu, 1950 Ołówek, tusz, akwarela/papier, 32,5 x 24,4 cm Sygnowany tył „Jerzy Nowosielski”

Do pracy dołączony jest atest Fundacji Nowosielskich. Reprodukowany w: „Jerzy Nowosielski. Notatki, część czwarta”, red. A. Szczepaniak, Galeria Starmach luty-marzec 2008, kat. wyst. ilustrowany na stronie 10.

27. AGNIESZKA POLSKA*

Cena wywoławcza: 2 000 zł

Estymacja: 3 500– 5 500 zł

Bez tytułu (kalendarz), 2008 Rysunek na papierze, 32 x 44 cm Sygnowany tył, lewy górny róg „ Agnieszka Polska 2008”

28. E RNA ROSENSTEIN*

Cena wywoławcza: 3 500 zł

Estymacja: 5 000– 7 000 zł

Zostały po Tobie, 1978 Tusz i piórko, papier, 19,4 x 28 cm Sygnowany i datowany l.d.:1978 E. Rosenstein, na odwrocie napis ołówkiem „Zostały po tobie tylko fałdy (?) i cienie”

Do pracy dołączone potwierdzenie autentyczności wydane przez Agencję Art Konsultant

29. T ERESA RUDOWICZ*

Cena wywoławcza: 10 000 zł

Estymacja: 18 000 – 26 000 zł

Bez tytułu, 1948 Kolaż na płótnie, 45,4 x 51,5 cm Sygnowany tył prawy dolny róg „T. Rudowicz 1958 r.”

30. W ILHELM SASNAL*

Cena wywoławcza: 500 zł

Estymacja: 600 – 1 500 zł

Brulion, zeszyt szkolny 16 kartkowy, 1999 Wydruk/papier, 21 x 15 cm Wydawnictwo z okazji wystawy Wilhelma Sasnala w Galerii Zderzak

31. JADWIGA SAWICKA*

Cena wywoławcza: 16 000 zł

Estymacja: 35 000 – 45 000 zł

Zostaje jego kochanką, 1996 Olej na płótnie, 135 x 97 cm Sygnowany na odwrocie, lewy górny róg: „J SAWICKA 96”

Praca prezentowana na wystawie „Powraca dawne uczucie”, Otwarta Prcownia, Kraków, 1997 * Podlega opłacie droit de suite

32. S EPE (pseudomin)

Cena wywoławcza: 6 000 zł

Estymacja: 8 000 – 11 000 zł

Video Killed the Radio Star, 2017 Technika mieszana na płótnie, 140 x 120 cm Sygnowany „SEPE”,

33. SAWOMIR SHUTY

Cena wywoławcza: 1 000 zł

Estymacja: 1 000 – 2 000 zł

Czerwony smok, 2007 Olej na płótnie, 105 x 105 cm Sygnowany z tyłu

34. K RZYSZTOF SKIBA

Cena wywoławcza: 1 000 zł

Estymacja: 1 500 – 2 500 zł

Generał wybiera mniejsze zło, 1988/2017 Szablon, spray, imitacja faktury muru na płótnie, 60 x 70 cm

Dd. 4/12, Sygnowany tył, po prawej „ Generał wybiera mniejsze zło, Krzysztof Skiba, ed. 4/12

Bibliografia: Sikorski Tomasz, Rutkiewicz Marcin, Graffiti w Polsce, Warszawa, Grupa Wydawnicza PWN, 2011, s.70 - 73. Krzysztof Skiba, Komisariat naszym domem - Pomarańczowa Historia, Narodowe Centrum Kultury s. 66 Krzysztof Skiba, Paweł Konnak i inni. Artyści, wariaci, anarchiści, Narodowe Centrum Kultury

35. F RANCISZEK STAROWIEYSKI

Cena wywoławcza: 20 000 zł

Estymacja: 50 000 – 65 000 zł

Bez tytułu, 1988 Olej na płótnie niegruntowanym, 158 x 261 cm Sygnowany po lewej stronie „FBS 1688 P”

36. M AGDALENA STARSKA

Cena wywoławcza: 3 500 zł

Estymacja: 5 000 – 7 500 zł

Kości, 2017 Olej na płótnie, 2017, 130 x 140 cm Sygnowany tył, dół, po prawej „ Magdalena Starska 2017, „Kości”

37. S TAŻEWSKI HENRYK*

Cena wywoławcza: 25 000 zł

Estymacja: 45 000 – 65 000 zł

Nr 41, 1977 Akryl/płyta pilśniowa, 43,5 x 43,5 cm Sygnowany na odwrocie: „nr.41/1977/H. Stażewski”

Na odwrocie znajdują się dwie drukowane naklejki domu aukcyjnego Van Kam z Kolonii, taśma papierowa z numerem pokwitowania tymczasowego (flamaster) : P.T. 594.

38. ŁUKASZ SUROWIEC

Cena wywoławcza: 5 000 zł

Estymacja: 6 000 – 10 000 zł

Henryk 58, z cyklu Carts, 2012

Obiekt oraz zdjęcie, wydruk na papierze fotograficznym podklejony pod pleksi, 40 x 30 cm Fotografia opisana i sygnowana z tyłu „HENRYK 58 - WÓZKI, Łukasz Surowiec, 2012”

38. ŁUKASZ SUROWIEC

Praca jest elementem cyklu złożonego z 40 obiektów (wózków) oraz 40 fotografii. 5 obiektów znajduje się w kolekcji Bunkra Sztuki. Prezentowana na wystawach: „Dziady”, Bunkier Sztuki, 2012, Co widać? Polska sztuka dzisiaj, MSN, 2014, Warszawa w budowie, MSN, 2015, „Oblicze dnia. Koszty społeczne w Polsce po 1989 roku”, ArtBoom Festival, 2014, Air de Pologne, De Garage, Mechelen, Belgia, 2012.

39. ŁUKASZ SUROWIEC

Cena wywoławcza: 5 000 zł

Estymacja: 6 000 – 7 500 zł

Tomasica koło Prijedoru, Bośnia i Hercegowina, 2016 Technika własna, rośliny, żywica epoksydowa, 68,5 x 49,5 cm

40. ROBERT SZCZERBOWSKI

Cena wywoławcza: 1 000 zł

Estymacja: 1 500 – 2 500 zł

Horyzont zdarzeń (szkic), 2002 Olej na płótnie, 81,5 x 61 cm

Sygnowany z tyłu „HORYZONT ZDARZEŃ - SZKIC | 2002 | ROBERT SZCZERBOWSKI”

41. A NDRZEJ SZEWCZYK

Cena wywoławcza: 6 000 zł

Estymacja: 8 000 – 12 000 zł

Bez tytułu, z cyklu Wałki, 1978 Emulsja, pigmenty, tektura, 99 x 67 cm

Sygnowany z tyłu „WYSTAWIANA W MUZEUM W CHEŁMIE 1986 | 30 LIPCA - 5 WRZEŚNIA 1986 |ANDRZEJ SZEWCZYK”, prawy górny róg, etykieta: Andrzej Szewczyk, Bez tytułu, 1978,

Praca z cyklu „Wałki”, prezentowana w Muzeum w Chełmie w 1986 roku

42. R ADEK SZLAGA*

Cena wywoławcza: 4 000 zł

Estymacja: 9 000 – 15 000 zł

Tablica, 2005 Tablica, akryl i kreda utrwalona na płótnie, 50 x 50 cm Sygnowany z tyłu „PAN RDK | TABLICA | 2005 | R. SZLAGA”

43. G RZEGORZ SZTWIERTNIA

Cena wywoławcza: 2 000 zł

Estymacja: 2 500 – 4 500 zł

L1 Olej na płótnie, 30 x 33 cm Sygnowany tył na krośnie „G. Sztwiertnia | L1”

44. T HE KRASNALS

Cena wywoławcza: 3 500 zł

Estymacja: 5 000 – 8 500 zł

J eśli we wzroku mężczyzny widzą energię, pasję, wtedy uważają go za interesującego /Francis Coppola, Stanley Kubrick/, 2015 Z cyklu GoodFellas, olej na płótnie, 50 x 100 cm

Sygnowany tył „Jak we wzroku mężczyzny widzą energię, pasję, wtedy uważają go za interesującego| Francis Coppola, Stanley Kubrick, Good Fellas series, The Krasnals, Wielki Krasnal, 2015”

Praca prezentowana na wystawie „Czułem skurcze twojego przełyku”, Galeria Miejska we Wrocławiu, 2016 i reprodukowana w katalogu.

45. T HE KRASNALS

Cena wywoławcza: 5 000 zł

Estymacja: 15 000 – 24 000 zł

Nazista - Piotr Uklański, 2009 Technika mieszana na płótnie, 270 x 120 cm

Sygnowany tył u góry po prawej stronie „The Krasnals, Brothers in arm/Last Supper 2009 „Nazi”” Praca prezentowana na wystawie „Pozdrawiamy! The Krasnals” w Muzeum Warmii i Mazur (2014) oraz „Czułem skurcze twojego przełyku” Galeria Miejska we Wrocławiu - wystawa z okazji europejskiej stolicy kultury Wrocław 2016, praca reprodukowanaw katalogu, Art New Media w Warszawie (2009)

46. S ŁAWOMIR ZBIOK CZAJKOWSKI

Cena wywoławcza: 3 000 zł

Estymacja: 4 500 – 8 000 zł

From Liberations Serie - Stress, 2016 Akryl na płótnie, 120 x 120 cm

Sygnowany tył, lewa górna strona: „ZBIOK, ZBIOK, 2016, STRESS (LIBERATIONS) SERIE” Praca prezentowana na wystawie „Liberations”, Art Agenda Nova, 2016, Kraków

47. A LICJA ŻEBROWSKA

Cena wywoławcza: 3 500 zł

Estymacja: 4 000 – 6 000 zł

Melancholia, 1978/2018 Żywica polimerowa barwiona, edycja 2/8, 30 x 30 x 50 cm

Do rzeźby dołączony jest certyfikat autentyczności wystawiony przez Fundację Wschód Sztuki

48. Z ESTAW ARTCUBE

Cena wywoławcza: 500 zł

Estymacja: 2 000 – 3 000 zł

estaw 12 kostek zaprojektowanych przez 12 artystów Z z różnych dziedzin sztuki

Wytworzone technikami drukarskimi na wtozywie sztucznym, 7,5 cm x 7,5 cm x 7,5 cm (każda kostka)

Każda z kostek sygnowana przez artystów (wewnątrz pudełka): 1. Kuba Bąkowski 2. Karol Radziszewski 3. Katarzyna Górna, 4. Marzena Nowak, 5. Zygmunt Rytka, 6. Bożenna Biskupska, 7. Czekalska & Golec 8. Łódź Kaliska, 9. Agnieszka Kalinowska, 10. Paweł Susid, 11. Zbigniew Libera, 12. Bettina Bereś

49. A NDRZEJ ŻYGADŁO

Cena wywoławcza: 4 500 zł

Estymacja: 6 000 – 10 000 zł

Ukrzyżowanie, 2016 Olej na płótnie, 115, 5 x 170, 5 cm Sygnowany tył, dół po prawej stronie „Ukrzyżowanie 2016 Andrzej Żygadło” Praca prezentowana na wystawie „Leszek Misiak i uczniowie”, Galeria ASP Kraków, 2017

BIOGRAMY: ALTHAMER PAWEŁ Urodzony w 1967 roku w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje.. Rzeźbiarz, performer, akcjoner, twórca instalacji, filmów wideo. W latach 1988-93 studiował w ASP w Warszawie. W roku 1994 uczestniczył w wystawie Germination 8 w Zachęcie. Od połowy lat 90. w jego dokonaniach bierze górę zainteresowanie sprawami społecznymi, szczególnie refleksje nad rolą i miejscem sztuki w wielkich skupiskach miejskich. W 1997 r. odbyła się jego wystawa indywidualna w Kunsthalle w Bazylei. W 1998 r. jako jedyny Polak brał udział w wystawie Documenta X w Kassel, gdzie zaprezentował projekt Kosmonauta. W tym samym roku został zaproszony do udziału w wystawie głównej weneckiego Biennale. Do najbardziej znanych jego realizacji należy akcja Bródno 2000, podczas której zjednoczyło się ponad 200 mieszkańców jednego bloku, jednocześnie zapalając światła w oknach tak, aby tworzyły liczbę 2000. W 2001 r. uczestniczył w Pierwszym Biennale w Tiranie oraz wystawie zbiorowej Disilusion w budynku Secesji w Wiedniu. Wziął udział w prezentacji sztuki polskiej w Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago i Europaliach w Belgii. W 2002r. zrealizował Wielki Bal Kostiumowy dla Dzieci zadedykowany Januszowi Korczakowi, zorganizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. BĄKOWSKI WOJCIECH (ur. 1979) Artysta wizualny, muzyk i poeta. Lider grup muzycznych KOT i NIWEA. Współtwórca grupy artystycznej PENERSTWO. Laureat nagrody Deutsche Bank i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki “Spojrzenia” w 2009 roku. Laureat nagrody “Paszport Polityki 2010″, oraz nagród na festiwalach filmowych w Polsce i na Świecie ( m.in: ISFF Oberhausen, Nowe Horyzonty, OFAFA, .Bucharest IEFF). Redaktor naczelny magazynu „PÓŁMROK”. Współpracuje z Galerią Stereo w Warszawie i Bureau w Nowym Jorku. Życie i twórczość Wojciecha Bąkowskiego oraz jego partnerki Zuzanny Bartoszek zostały przedstawione w filmie fabularnym Łukasza Rondudy pt. „Serce miłości”. BAŁKA MIROSŁAW Urodzony w 1958 roku w Warszawie. Mieszka i pracuje w Otwocku i w Warszawie. Rzeźbiarz. Zajmuje się również rysunkiem i filmem eksperymentalnym. W 1985 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie od roku 2011 prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów. W latach 19861989 razem z Mirosławem Filonikiem i Markiem Kijewskim tworzył grupę artystyczną Świadomość Neue Bieremiennost. W 1991 roku otrzymał Stypendium Miesa van der Rohe przyznawane przez Kunstmuseen w Krefeld. Członek Akademie der Künste w Berlinie. Brał udział w ważnych wystawach międzynarodowych m.in.: Biennale w Wenecji (1990, 2003, 2005, 2013; w 1993 reprezentował Polskę), documenta IX w Kassel (1992), Biennale w Sydney (1992, 2006), The Carnegie International w Pittsburghu (1995), Biennale w Sao Paulo (1998), Biennale w Liverpoolu (1999), Biennale w Santa Fe (2006). W 2009 roku zrealizował projekt How It Is w Turbine Hall, Tate Modern w Londynie. Jest autorem pomnika ofiar katastrofy promu „Estonia” w Sztokholmie (1998) a także licznych realizacji przestrzennych, między innymi AUSCHWITZWIELICZKA, Kraków 2010, oraz HEAL, University of California, San Francisco 2009. W 2015 roku stworzył scenografię do opery Pawła Mykietyna Czarodziejska Góra. W 2012 roku ukazał się zapis rozmów Bałki z profesorem Zygmuntem Baumanem. Brał udział w wielu dyskusjach panelowych, między innymi z Juanem Vicente Aliagą, Julianem Heynenem, Andą Rottenberg, Kasią Redzisz, Anją Rubik, Josephem Rykwertem i Vicente Todoli. W 2015 roku wystawą Nerw. Konstrukcja w Muzeum Sztuki w Łodzi Bałka zainicjował cykl trzech dużych wystaw indywidualnych. Ich celem była próba retrospektywnego spojrzenia na dotychczasowy, ponad trzydziestoletni okres pracy twórczej. Kolejne wystawy odbyły się w roku 2017: CROSSOVER/S w Pirelli Hangar Bicocca w Mediolanie oraz DIE SPUREN w Museum Morsbroich w Leverkusen.

BAŻOWSKA NATALIA Urodzona w 1980 roku w Dąbrowie Górniczej. Mieszka i pracuje w Katowicach. Ukończyła Śląski Uniwersytet Medyczny w 2005 r., w 2010 r. obroniła doktorat dotyczący analizy przekazów wizualnych. W 2012 r. została absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku malarstwo. Artystka wizualna, malarka, od 2011 roku zajmuje się wyłącznie sztuką korzystając w pełni w swoich działaniach z wiedzy medycznej oraz eksponując silne związki z naturą. Dotychczas prace artystki można było zobaczyć w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, a także w Madrycie, czy w Międzynarodowym Centrum Kultury Współczesnej w San Sebastian. BEKSIŃSKI ZDZISŁAW Urodzony 24 lutego w Sanoku, zmarł tragicznie 22 lutego 2005 roku. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez kilka następnych lat pracował w zawodzie. Zainteresował się wówczas fotografią artystyczną, rozpoczął również pierwsze próby rysunkowe i malarskie. W 1955 r. powrócił do rodzinnego domu w Sanoku. Był artystą-samoukiem. Działalność artystyczną rozpoczynał od fotogramów i fotomontaży, później tworzył dzieła z pogranicza malarstwa i rzeźby, by następnie zając się głownie rysunkiem. Od połowy lat 70-tych Beksiński zajmował się prawie wyłącznie malarstwem olejnym. W 1977 r. opuścił Sanok i przeniósł się na stałe do Warszawy. Nawiązał kontakt z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. Wystawiał we Francji, Niemczech i niemal wszystkich ważnych ośrodkach w Polsce. W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł artysty. W kolażach, które tworzył przed śmiercią, wykorzystywał chętnie techniki komputerowe. BEREŹNICKI KIEJSTUT Urodzony w 1935 w Poznaniu; Dyplom gdańskiej PWSSP otrzymał w 1958, w pracowni StanisławaTeisseyre`a. Od 1958 r pracuje w tej uczelni, od 1982 r prowadzi własną pracownię malarstwa. Od 1984 r jest profesorem. Autor „Martwej natury z kartami i czaszką”,” Martwej natury z różami”, cyklu „Zdjęcia z belkowań”, dzieł zawierających aluzje do kompozycji holenderskich malarzy XVII wieku, oraz malarstwa o dawnym, gdańskim rodowodzie.Artysta malujący przede wszystkim archaizowane martwe natury, utrzymane w dawnym klimacie sceny alegoryczne, mitologiczne, portrety o stonowanym kolorycie i metafizycznych korelacjach literackich. BUCZEK BARTEK Buczek Bartek, Bez tytułu, 2017, olej, 100x100 cm, sygn tył, dół po lewej stronie „Buczek” Urodzony w 1987 roku w Czechowicach Dziedzicach, absolwent Akademii Sztuki Pięknych w Katowicach, kierunek malarstwo, z dyplomem obronionym w pracowni Andrzeja Tobisa (2011). Ex członek grupy Ośmiornica. Artysta tworzy monochromatyczne serie obrazów, poruszając się po konceptualnym malarstwie płynnie, gdzie rzeczywistość jest istotnym tropem interpretacji. W początkowych okresach swojej twórczości był pod silnym wpływem grupy Ładnie wraz z trójką znajomych, którzy również kształcili się pod okiem Andrzeja Tobisa. Określa się mianem „realisty zmęczonego rzeczywistością”, poszukującego wciąż nowych możliwości wypowiedzi w swej twórczości. Buczek ma konceptualny dystans do tego, co robi. Artysta wystawia od 2008 roku kiedy to ukończył ASP w Katowicach. Brał udział w wielu wystawach, między innym: Czarny romantyzm w BWA Sokół w Nowym Sączu, Czarny charakter w CSW w Warszawie, Panic Room w CSW Kronika w Bytomiu, Jaskółczy niepokój w Art Agenda Nova w Krakowie. Mieszka i pracuje w Katowicach. BUJNOWSKI RAFAŁ Urodzony w 1974 roku w Wadowicach, obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, skąd przeniósł się na Wydział Grafiki krakowskiej ASP. Artysta wszechstronny malarz, grafik, twórca obiektów, ostatnio również twórca posługujący się wideo. Współtworzył grupę Ładnie w latach 1994 do 2001. Równolegle od 1998 do 2001 prowadził Galerię Otwartą w Krakowie. Twórczość Bujnowskiego to przede wszystkim malarstwo. Jego obrazy tworzą krótsze lub bardziej rozbudowane serie. Tematy czerpie głównie z naj56

bliższego otoczenia. Wystawy prac artysty odbywały się w takich miastach jak: Berlin, Londyn, Nowy Jork, Paryż czy Wiedeń. Znany jest również z akcji artystycznych, polegających na odmalowywaniu fasad galerii. CHAZME 718 (DANIEL KALIŃSKI) Urodzony w 1984 roku. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej (dyplom w 2008 pod kierunkiem prof. Molskiego). Od połowy lat 90 malował graffiti w takich składach jak UOP, HND, KSA, KTR czy MIAMI VICE. W swojej twórczości, zarówno tej prezentowanej na płótnach jak i murach, łączy elementy sztuki miejskiej z architektonicznymi i geometrycznymi motywami. Oprócz murali zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. CHUDZICKI MICHAŁ Urodzony w Kraśniku, absolwent państwowego Liceum sztuk Plastycznych im. Bernardo Morando w Zamościu. W latach 2006-2011 studiował na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom w pracowni Prof. Leszka Misiaka. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem oraz kolażem, a także instalacją, filmem i fotografią. W jego twórczości można odnaleźć wiele odniesień oraz wyraźnych inspiracji sztuką wielkich mistrzów renesansu, dadaizmu i surrealizmu awangardy XX wieku. Jest współzałożycielem kolektywu Roboczogodzina, z którym w 2011 roku stworzył projekt w ramach Grolsh Art Boom Festival. Od 2011 roku kreował postać Bruno Larka (1901-1936), fikcyjnego artysty, tworząc na rzecz tej kreacji fikcyjne prace. Posłużył się fikcją jako narzędziem, aby poddać w wątpliwość historię sztuki, jak również przeprowadzić swoisty eksperyment badając czy jako widzowie potrzebujemy dzieł sztuki, czy jedynie twórców sztuki z ich znanymi nazwiskami. DESKUR WOLSKI XAWERY Urodzony w 1988 w Aix-en-Provence. W 2015 roku ukończył studia magisterskie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, na wydziale Grafiki. Zajmuje się między innymi filmem, komiksem, animacją oraz ingerencjami w przestrzeń publiczną. W 2015 roku laureat (wraz z Olgą Kowalską) w ogólnopolskim konkursie Narracje #7. W 2014 roku finalista I nagrody ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii (miesięczne stypendium w Nowym Jorku i wystawa indywidualna w galerii Propaganda w Warszawie) oraz Grolsch ArtBoom Festiwal (wraz z Hubertem Gromnym). Twórca (wspólnie z Hubertem Gromnym) pracy „Crystal skulls are modern fakes? Adventure movie” znajdującej się w Kolekcji Bunkra Sztuki w Krakowie. Współtwórca grupy Spirala, która przez okres 201113, zarządzała artystycznymi wydarzeniami Zbiornika Kultury w Bunkrze Sztuki w Krakowie. Współtwórca grupy Więcej Światła, która przez okres 2008-10 zorganizowała liczne inicjatywy kulturalne w Krakowie. DRÓŻDŻ STANISŁAW Urodzony 1939 roku w Sławkowie, zmarł w 2009 roku we Wrocławiu. Był członkiem zwyczajnym Związku Polskich Artystów Plastyków, w 2001 roku został laureatem nagrody Fundacji Nowosielskich za „twórcze i wizjonerskie połączenie dwóch duchowych dziedzin: sztuki i poezji”. W 2003 roku reprezentował Polskę na 50. Biennale Sztuki w Wenecji. Wziął udział w ponad 300 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Reprezentował Polskę na najważniejszych prezentacjach poezji konkretnej, sztuki współczesnej, sztuki konceptualnej za granicą. Dróżdż tworzył ze słów, liter, cyfr, znaków i przedmiotów dzieła realizowane w postaci maszynopisów, fotograficznych odbitek, komputerowych wydruków, obiektów, instalacji przestrzennych, prac interaktywnych. Na jego dorobek składają się pojedyncze prace, a także cykle i skomplikowane wieloelementowe systemy. DUDA-GRACZ JERZY Urodzony w 1941 w Częstochowie, zmarł w listopadzie 2004 r. podczas pleneru w Łagowie.. W 1989 otrzymał dyplom na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1984 jego prace wystawiane były na weneckim Biennale Sztuki W swej twórczości często posługiwał się pastiszem, groteską, karykaturą postaci ludzkich. Satyryk, reprezentował ostry program publicystyczno - moralizatorski i osąd nad zdeprawowanym człowiekiem współczesnym, tworzył sceny

rodzajowe, oparte na tradycji malarskiego surrealizmu i ekspresjonizmu. Jego obrazy zobaczyć można w czołowych Muzeach Narodowych (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań), a także w Muzeum Sztuki w Łodzi. FYDRYCH MAJOR WALDEMAR Urodzony 8 kwietnia 1953, ps. Major, lider Pomarańczowej Alternatywy. Wychował się w Toruniu. Studiował historię i historię sztuki we Wrocławiu, gdzie był jednym z inicjatorów i przywódcą happenerskiego ruchu Pomarańczowa Alternatywa. Znany głównie dzięki tej działalności w latach 80. W tym czasie używał żartobliwego tytułu komendanta Twierdzy Wrocław. W wyborach parlamentarnych w 1989 roku Waldemar Fydrych kandydował do Senatu. Zdobył 10 tysięcy głosów, co nie wystarczyło do uzyskania mandatu. Wkrótce potem wyjechał do Paryża. Pracował tam dorywczo, między innymi jako malarz pokojowy. W 1999 wrócił do Wrocławia, inspirując powstanie efemerycznego Frontu Południowo-Zachodniego, który przeprowadził kilka happeningów wymierzonych we władze miasta. W 2002 kandydował do fotela prezydenta Warszawy. W grudniu 2004 wraz z grupą studentów odwiedził Ukrainę w ramach wspierania pomarańczowej rewolucji. GÓRNA KATARZYNA Urodzona w 1968 w Warszawie. W latach 1989-1994 studiowała w pracowni Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP. Obroniła dyplom na wydziale rzeźby. Wystawy indywidualne: 1994 pokaz dyplomowy w pracowni Galeria A.R.T. Płock; 1996 – 10 panien Galeria Przyjaciół A.R. Warszawa, 1997 – Madonny CSW ZUJ Warszawa, 2000 Zestaw kobiet Wyspa Gdańsk. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. GRZYBOWSKI PETER Artysta urodzony w Polsce. Dyplom uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1982 roku. Od 1985 mieszkał w Nowym Yorku. Uprawiał sztukę performance od lat 80-tych. Zrealizował wiele akcji w Europie i Ameryce Północnej. Jego performances to kompozycje multimedialne. Według niego główną zaletą sztuki performance jest możliwość łączenia technik różnych dziedzin sztuki z najnowszą technologią. W ostatnich performances, Grzybowski używa programów komputerowych, które buduje w Lingo Macromedia Director. Program synchronizuje projekcję cyfrowego video, dźwięk oraz ruch performera na scenie. Komputer wydaje sygnały, na które reaguje performer, lub sam reaguje na ruch artysty poprzez sensory. W swoich działaniach, Grzybowski komentował otaczającą go rzeczywistość: zjawiska i wydarzenia z otaczającego go świata polityczne lub społeczne, współczesne lub w kontekście historycznym. Niektóre z akcji były ‚site specific’ lub w jakiś sposób odnosiły się do miejsca - np. kraju, w którym artysta mieszkał w danym momencie. Grzybowski komponował swoje akcje używając fotografii, cyfrowego video, dźwięku, przekazu telewizyjnego, internetu i łączył je z dramatycznymi efektami jak tłuczenie szkła czy puszczanie krwi. Inne z projektów artysty to interaktywne CD-ROMy i instalacje, projekty stron internetowych, video art oraz malarstwo. KOKOSIŃSKI BARTOSZ Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatem nagrody Fundacji Elizabeth Greenshields z Kanady. Brał udział w 6. Triennale Sztuki Młodych w Orońsku oraz w 10. Konkursie Gepperta we Wrocławiu. „Niekontrolowane treści, Młode Forum Sztuki, Lublin (2012); „(Nie)porządek rzeczy, Bunkier Sztuki, Kraków (2012); „Niektóre obrazy nie chcą być namalowane”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice (2011); „Na początek-koniec”, Art Agenda Nova, Kraków (2010). Brał także udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Był notowany na 9 miejscu w Rankingu Młodych Artystów dziennika Rzeczpospolita „Kompas młodej sztuki 2012”. Prace Bartosza Kokosińskiego znajdują się w kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie.

17. KOWALSKI TOMEK Urodzony w 1984 r. w Szczebrzeszynie - zajmuje się malarstwem, instalacjami, wideo, muzyką. W opublikowanej w 2009 książce Jakuba Banasiaka Zmęczeni rzeczywistością, Tomasz Kowalski został umieszczony wśród artystów, których autor nazywa „nowymi nadrealistami”. Sztuka Kowalskiego wpisuje się w zwrot ku wyobraźni, którego dokonało młode pokolenie polskich artystów pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Jednocześnie twórczość tego artysty od czasu głośnego debiutu w 2006 roku rozwija się jako osobny fenomen. Prace artysty prezentowane były m.in. na Art Basel Miami Beach, carlier I gebauer w Berlinie, Künstlerhaus Bethanien w Berlinie, Galerii Pies w Poznaniu, BWA w Zielonej Górze. Mieszka i pracuje w Berlinie i Krakowie. Zajął ósme miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki 2010. LETO NORMAN Urodzony w 1980 roku w Bochni, mieszka i pracuje w Warszawie. Zrezygnował z nauki w szkole średniej i zajął się grafiką i malarstwem, a następnie nowymi mediami i wideo. Tworzy prace oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, jego projekty balansują na granicy sztuki i nauki. Karierę artystyczną rozpoczął jako malarz. Obrazy, które tworzy to często portrety bliskich osób, sytuacje angażujące go emocjonalnie, wyzwania egzystencjalne, intelektualne. Maluje szybko, na podstawie fotografii, natury lub kadru wideo. Jego obrazy przywołują na myśl prace Williama Bouguereau czy Thomasa Gainsborough. Jest autorem filmów, dyptyku Sailor (powieść i pełnometrażowy film, określony przez brytyjski tygodnik „Tribune” mianem „najlepszego i najbardziej zaskakującego niezależnego debiutu festiwalu” (Era Nowe Horyzonty) oraz najnowszego filmu Photon, premiera 2017 rok. Jest laureatem Paszportów Polityki w kategorii sztuki wizualne ( 2017r.) MACIEJOWSKI MARCIN Urodzony w 1974 roku w Babicach pod Krakowem . Studiował w latach 1994-97 na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Po trzecim roku przerwał studia architektoniczne i rozpoczął naukę na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Współtworzył grupę Ładnie. Malarz, rysownik, autor ilustracji prasowych i komiksów. Od 2000 roku współpracował z „Przekrojem”. Należy do najciekawszych i najbardziej uznanych malarzy młodej generacji. Jego prace znajdują się w kolekcjach Burger Collection w Berlinie, Volpinum Kunstsammlung we Wiedniu, Belvedere Museum we Wiedniu czy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. MIKULSKI KAZIMIERZ Urodzony w 1918 roku w Krakowie, zmarł w 1998 r. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem P. Dadleza i K. Sichulskiego. W czasie okupacji nauka w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha. Po wojnie studiował aktorstwo i reżyserię w Studio Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Członek Grupy Krakowskiej, brał udział w Wystawach Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959). Uprawiał malarstwo, rysunek, scenografię, zajmował się sztuką aktorską, / grał w teatrze konspiracyjnym Kantora i w Cricot 2/, pisał wiersze. Malarstwo artysty klasyfikowane jest jako surrealistyczne, metaforyczne, oniryczne. Ulubione motywy to piękne kobiety, zwierzęta, kwiaty traktowane umownie, wypełniające przestrzeń obrazu. Twórczości artysty poświęcony jest album wydany przez Desę-Unicum w 2000 r. NIKIĆ IWO Urodzony w 1974 w Pristinie (Serbia), mieszka i pracuje w Warszawie. DObronił dyplom z malarstwa w warszawskiej ASP. Realizuje się w malarstwie, fotografii, filmach wideo, tworzy obiekty i instalacje. Jest aktywny na wielu płaszczyznach: współtworzy latającą galerię szu szu; był jednym z organizatorów projektu Nowa Polska 70-80”, Lille, Francja (2004); redaktor naczelny miesięcznika „Laifstyle” (2004-2006). Nagroda Ministra Kultury „promocje 2004”. Pobyt twórczy „artist In rezident” w Centrum Produkcji Sztuki „Progr”, Berno, Szwajcaria (2006). W 2008 roku wraz z grupą szu szu uczestniczył w „Bat-Yam international biennale of landscape urbanisim” (Izrael). Nagroda Prezydenta miasta Szczecina w II Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg” (2009). Za spot dla organizacji WWF, wraz z Agencja Change Integrated otrzymał nagrodę Silver Drum na festiwalu w Portoroż w 2009 roku. DRUGA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

NOWOSIELSKI JERZY Do pracy dołączony jest atest Fundacji Nowosielskich. Reprodukowany w: „Jerzy Nowosielski. Notatki, część czwarta”, red. A. Szczepaniak, Galeria Starmach luty-marzec 2008, kat. wyst. ilustrowany na stronie 10. Urodził się w 1923 roku w Krakowie, zmarł w 2011 tamże. W 1940 roku rozpoczął regularne studia na Wydziale Malarstwa Dekoracyjnego krakowskiej Kunstgewerbeschule, gdzie był uczniem Stanisława Kamockiego. Od najmłodszych lat fascynował się liturgią wschodnią. Na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948/49 pokazał obrazy utrzymane w nurcie abstrakcji geometrycznej. W latach socrealizmu nie wystawiał, zajmując się w tym czasie scenografią oraz malowaniem cerkwi i kościołów. W 1955 w Łodzi zaprezentował swą pierwszą wystawę indywidualną, w 1956 wziął udział w XXVIII Biennale w Wenecji. W latach 1957-1962 był pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, następnie w Akademii Krakowskiej, gdzie wykładał na Wydziale Malarstwa do przejścia na emeryturę w 1993. POLSKA AGNIESZKA Praca prezentowana na wystawie indywidualnej „Agnieszka Polska. Kalendarz””, Galeria Nova, Kraków, 2008 Tworzy wideo, filmy oraz animowane fotografie. W latach 2004-2005 studiowała na artystycznym wydziale UMCS w Lublinie, a a potem na wydziale Grafiki krakowskiej ASP w fotografii pracowni Agaty Pankiewicz, interdyscyplinarnej Grzegorza Sztwiertni i Zbigniewa Sałaja. Dzisiaj zamieszkuje i pracuje w Berlinie. ROSENSTEIN ERNA Urodziła się w 1913 we Lwowie. Kształciła się w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (1932-1934 i w Krakowie (1933-1936)), która ukończyła pod kierunkiem W. Weissa. W 1942 uciekła z lwowskiego getta. W czasie studiów sympatyzowała ze środowiskiem „Grupy Krakowskiej”, brała udział w organizowaniu się awangardy artystycznej po II wojnie światowej. Oprócz malarstwa sztalugowego uprawiała rysunek, kolaż i twórczość poetycką. Od 1946, na 5 lat przerwała aktywną działalność artystyczną na znak protestu przeciwko obowiązującym schematom realizmu socjalistycznego. W jej płótnach zaznaczyły się wpływy J. Miro, a niektóre narracyjne obrazy z wczesnego okresu porównywano do wschodnich miniatur. Artystka wypracowała indywidualną symbolikę, swobodnie kojarząc formy abstrakcyjne ze światem kształtów rzeczywistych. Niektóre prace: „W kawiarni” (1938), „Pomniki” (1955), „Miejsce powrotne” (1966). Wydała tomiki poezji: „Ślad” (1972), „Spoza granic mowy” (1976), „Wszystkie ścieżki” (1985) oraz wspomnienia „Po drugiej stronie ciszy” (1962). Jej prace wystawiane były, miedzy innymi: na Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (1948-49) i w Warszawie (1957 i 59), wystawie „Dziewięciu” (1955). Eksponowała również w Galeriach: Krzysztofory i Krzywe Koło. W 1977 otrzymała Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida, w 1966 Nagrodę im. J. Cybisa za całokształt twórczości. RUDOWICZ TERESA Urodzona w 1928 roku w Toruniu, zmarła w 1994 w Krakowie. Była jedną z bardziej odrębnych indywidualności w krakowskim środowisku artystycznym. Studiowała w latach 1948-50 w PWSSP w Gdańsku (z siedzibą w Sopocie), następnie na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, który ukończyła w 1954, uzyskując dyplom w pracowni Czesława Rzepińskiego. W listopadzie 1956 była w gronie współzałożycieli Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Brała udział w większości wystaw Grupy Krakowskiej w kraju i za granicą. W latach 50. malowała i tworzyła litograficzne kompozycje w duchu abstrakcji informel. Od początku lat 60. powstawały najbardziej dla niej charakterystyczne collages, porównywane niekiedy z równoległymi tendencjami malarstwa materii i assemblages. Artystka budowała swe prace z wyraźnym estetycznym upodobaniem dla autentyczności używanych elementów (narażając się nawet na zarzuty części krytyki, że „psuje” starodruki, oryginalne ryciny czy elementy zdobnicze). Jej prace, częściowo dzięki tej autentyczności, częściowo wskutek zabiegów malarskich, odznaczają się szlachetną, ciepłą patyną. SASNAL WILHELM Urodzony w 1972 roku w Tarnowie . Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a następnie malarstwo na krakowskiej ASP. Był członkiem grupy Ładnie. Jest malarzem, rysownikiem, filmowcem i twórcą komiksów, lau-

reatem europejskiej nagrody artystycznej van Gogh Biennal Award w Amsterdamie. Dzieła Sasnala znajdują się aktualnie w zbiorach Centrum Pompoidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Saatchi, Tate Modern w Londynie, MOMA w Nowym Jorku i Guggenheim Museum. W 2008 roku „Palące dziewczyny Wilhelma Sasnala zostały wylicytowane za 465 tys. dolarów w domu aukcyjnym Philips de Pury w Londynie. Twórca książki/komiksu „Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001”,opisującej historię dwóch lat z życia Sasnala, jej poszczególne rozdziały, w miarę rysowania, były powielane przez artystę na ksero i dystrybuowane wśród znajomych jako osobne zeszyty. SAWICKA JADWIGA Urodzona w 1959 roku w Przemyślu. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1979-1984. Dyplom obroniła w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Jana Cybisa, w 2016 - Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Prace malarskie Jadwigi Sawickiej z lat 80. w zasadzie nie istnieją . Artystka przemalowała wszystkie płótna, które powstały w ekspresyjnej stylistyce „dzikiej figuracji”. W latach 1994-95 powstały niewielkich wymiarów obrazy akrylowe na papierze przedstawiające fragmenty garderoby, zaś w latach 1996-97 - seria obrazów olejnych na płótnie przedstawiająca ubrania na tle tekstu składającego się z fragmentów tytułów gazetowych i streszczeń seriali telewizyjnych. W połowie lat 90. artystka zaczęła tworzyć instalacje. SEPE (pseudonim) Urodzony w 1982 roku, jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom w 2008 roku pod kierunkiem prof. S. Iwańskiego) oraz Wydziału Architektury Krajobrazu na SGGW w Warszawie. Od 1996 roku związany jest ze street art’em, zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Wraz z Danielem Kalińskim (‚Chazme’) artysta zdobył już uznanie na street artowej scenie poza granicami Polski. Obaj zapraszani są np. do Berlina oraz Genewy. Jego prace można zobaczyć na murach takich miast jak: Monachium, Oslo, Praga, Berlin, Lille, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Wrocław. Brał udział w festiwalach sztuki: „Europe XXl” Lille 2009, „Inspiracje” Międzynarodowy Festiwal Sztuki, Szczecin 2009, „Secret Wars” Glasgow/Malmo/ Bristol/Warszawa 2010. Wystawiał w Krakowie, Warszawie, łodzi, Berlinie, Monachium, Glasgow. SHUTY SŁAWOMIR Artysta intermedialny: pisarz, reżyser filmowy, fotograf, performer, twórca artzina „Baton”. Jest autorem książek: Nowy Wspaniały Smak (1999), Bełkot (2001), Cukier w normie (2002), Zwał (2004), Produkt Polski (2005),Ruchy (2008), Baton III Taltosz (2012), Jaszczur (2012) i Dziewięćdziesiąte (2013). Autor pierwszego polskiego hipertekstu literackiego Blok (www.blok.art.pl). Pomysłodawca i menedżer cyklu performansów Cyrk z Huty. Wespół z Cyrkiem Shuty wyreżyserował filmy: W drodze (2003) i Luna (2005), za który otrzymał pierwszą nagrodę na czwartej edycji Festiwalu Filmu Offowego w TVP2. Z Tomkiem Bochniakiem wyreżyserował animacje TRIP (2012). W 2005 r. nagrodzony Paszportem „Polityki” w kategorii literatura. Pochodzi z Nowej Huty. SKIBA KRZYSZTOF Urodzony 7 lipca 1964 r. w Gdańsku. Jest polskim muzykiem, autorem tekstów piosenek, satyrykiem, publicystą. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. W czasie studiów grał w Teatrze Studenckim „Pstrąg-Grupa 80”. W 1988 r. Krzysztof Skiba współzałożył zespół Big Cyc, z którym nagrał ponad 15 płyt. W latach 19921999 prowadził program satyryczny „Lalamido” w TVP2. Wspólnie z Marcinem Wolskim, Michałem Ogórkiem, Stefanem Friedmanem, Marią Czubaszek i Dorotą Stalińską występował w publicystycznym programie „Siedem na Siedem” w stacji RTL7. Skiba jest członkiem Związku Autorów i Kompozytorów. STAROWIEYSKI FRANCISZEK (1930 Bratkówka k. Krosna - 2009 Warszawa) Pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Podczas wojny, wraz z rodziną, przeprowadził się do Krakowa. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk DRUGA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego (1949-1952), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Znany jest również pod pseudonimem Jan Byk. Grafik, malarz i scenograf. Posługiwał się bogatą ornamentacją, posiadał indywidualny system znaków, w którym nierzadko na plan pierwszy wysuwał motyw przemijania. Jeden z „kultowych” polskich artystów współczesnych. Autor licznych plakatów teatralnych i filmowych, np. Idy marcowe J. Kilty`ego (1968), Życie rodzinne (1971) i Iluminacja (1973) Krzysztofa Zanussiego, Białe małżeństwo T. Różewicza, Portret Doriana Graya J. Osborne`a, oraz grafiki książkowej, m.in. ilustracji do Karnawału Stanisława Dygata (1968), projektów scenograficznych dla teatrów i telewizji - od grafiki artystycznej po malarstwo olejne i ścienne. Stworzył oryginalny surrealistyczno-groteskowy styl wypowiedzi plastycznej. Jego twórczość cechuje ogromna fantazja, rozmach, zmysłowość, fascynacja ciałem człowieka i śmiercią oraz precyzyjny warsztat. Był pomysłodawcą i realizatorem spektakli Teatru Rysowania w czasie których na oczach publiczności powstawały wielkoformatowe kompozycje. Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII wiecznej. Przez szereg lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i w Paryżu. Zrealizował ponad 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli „polskiej szkoły plakatu”. Artysta jest bohaterem filmu Andrzeja Papuzińskiego Bykowi chwała. Grał również jako aktor w filmach Andrzeja Wajdy (Danton) i Krzysztofa Zanussiego (Struktura kryształu). Uczestniczył w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, m. innymi w: Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, USA, we Włoszech. Był pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985). STARSKA MAGDALENA Urodzona w 1980 roku, mieszka i pracuje w Poznaniu. Artystka performance, autorka rysunków i instalacji. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych w 2005 roku (dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego). Członkini poznańskiej grupy „Penerstwo” (artystyczna grupa absolwentów poznańskiej ASP założona w 2007 roku, do której obok artystki należą: Piotr Bosacki, Wojtek Bąkowski, Konrad Smoleński, Radosław Szlaga, Tomasz Mróz oraz Iza Tarasewicz). Stypendystka MKiDN w dziedzinie „Sztuki plastyczne” (2010); jako członkini grupy „Penerstwo” otrzymała nagrodę TVP Kultura „Gwarancje Kultury” w kategorii „Sztuki wizualne” (2011). STAŻEWSKI HENRYK Urodził się w 1894 r w Warszawie, zmarł w 1988 tamże. Studia w warszawskiej SSP pod kierunkiem S. Lentza. Debiutował na wystawie grupy formistów. Jeden z inicjatorów nurtu konstruktywistycznego w polskim malarstwie.Założyciel grupy Blok Kubistów, Suprematystów i Konstruktywistów. Ściśle związany z międzynarodowymi grupami artystycznymi działającymi w Paryżu - Cercle et Carre, Abstraction-Creation. Wystawiał zarówno w Polsce jak i zagranicą. Współredagował pismo „L`art. Contemporain - Sztuka Współczesna”. Zajmował się publicystyką i teorią sztuki. Był jednym z twórców Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, otwartej dla publiczności w 1931 r. Po wojnie związany z Galeria Krzywe Koło w Warszawie. Inicjator powołania do życia Galerii Foksal w 1955 r. W twórczości artysty odnależć można wpływy kolejnych nurtów awangardy XX w - od kubizujących prac przez konstruktywizm do abstrakcji geometrycznej. Przez ponad 20 lat tworzył reliefy, zarzucając prace malarskie. Twórca „białych obrazów” - pustych płaszczyzn z ledwie zaznaczonymi liniami. Artysta uznany przez międzynarodową krytykę za jednego z twórców sztuki XX wieku.

SUROWIEC ŁUKASZ Urodzony w 1985 r. w Rzeszowie. Jest artystą interdyscyplinarnym, rzeźbiarzem, performerem, twórcą filmów wideo, autorem akcji społecznych. Ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych Surowiec wnika i bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. Jego twórczość przyjmuje formę metody umożliwiającej poznanie publicznej rzeczywistości, ze zwróceniem uwagi na jednostki marginalizowane. W swojej działalności artystycznej podejmuje on aktualne kwestie społeczne, wychodząc także poza mury oficjalnych instytucji sztuki. Prace Surowca prezentowane były na indywidualnych ekspozycjach, m.in. Umierać się nikt nie boi w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2014), Poczekalnia w CSW Znaki Czasu (2014), Dziady w Bunkrze Sztuki w Krakowie (2013), Szwedzkie gołębie w Kalmar Konstmu62

seum w Kalmarze (2012) czy Nice to Meet You w Art Agenda Nova w Krakowie oraz wielokrotnie na wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. Procedures for the head/Polish Art Today w Kunsthalle Bratislava (2015), Critical Juncture podczas Kochi Muziris Biennale w Indiach (2014), East + Europe - Eastern European Contemporary Art Exhibition w City Hall Exhibition Hall w Hong Kongu (2013), Air de Pologne w De Garage w Mechelen w Belgii (2012), czy podczas 7 Berlin Biennale w Kunst Werke w Berlinie (2012). Laureat prestiżowego konkursu dla młodych artystów Spojrzenia ( 2017). SZCZERBOWSKI ROBERT, Urodzony w 1959 roku, mieszka w Warszawie. W pracach plastycznych jego uwaga skupia się przede wszystkim na kondycji człowieka w świecie ukształtowanym przez współczesną naukę, technologię i cywilizację na nich opartą. Często używa języka „wysokiej technologii” i analizuje jego wpływ na wewnętrzną przestrzeń jednostki, jej potrzeby duchowe i wyobraźnię. W swoich wystawach Szczerbowski szuka związków między racjonalnym i irracjonalnym, używa mistyfikacji na równi z naukowymi paradygmatami i twierdzi, że fikcja jest wymiarem, podobnie jak przestrzeń i czas. W większości prac widać dążenie do wyeliminowania elementu subiektywnego. Wiele z nich, zwłaszcza tych z lat 90., ma charakter symulakrów, przedmiotów sprawiających wrażenie rzeczywistych - w przeciwieństwie do tworzonych przez artystów - będących kopiami lub imitacjami nieistniejących oryginałów. W późniejszych latach Szczerbowski skupiał się niemal wyłącznie na malarstwie i wideo, wykorzystując cyfrowe przetwarzanie i technikę found footage. Obrazy fraktalne (2000-2003) stanowią próbę odniesienia malarstwa do wirtualnej przestrzeni komputera, która stała się nową rzeczywistością ery cyfrowej. Szczerbowski prezentuje geometryczne struktury złożone z pikseli namalowanych olejem na płótnie. Inspiruje go podobieństwo między formami uzyskanymi poprzez czysto matematyczne operacje i przy użyciu maszyny do motywów z obszaru ludzkiej wyobraźni, przejawiających się między innymi w sztuce i religii SZEWCZYK ANDRZEJ Urodzony w 1950 roku w Szopienicach, zmarł 2001 roku w Cieszynie. W latach 1974-1978 studiował edukację artystyczną na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Był przedstawicielem sztuki konceptualnej. W latach siedemdziesiąte tworzył głównie obrazy malowane na lustrach oraz cykl Malarstwo obrazu ujednolicone z malarstwem ściany (1974). Na początku lat 80. tworzył też instalacje ze ścinek kredek i ołówków, zaś jego późniejsze realizacje nabierają bogatszych treści. Prace Szewczyka powstawały również w technice pisania ołowiem w drewnie. Od 1977 r. stale współpracował z warszawską Galerią Foksal, gdzie wielokrotnie wystawiał. Jego różnorodna twórczość inspirowana poezją i literaturą prowokowała widza do własnych skojarzeń. SZLAGA RADEK Urodzony w 1979 roku w Gliwicach. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył poznańską ASP na wydziale malarstwa, uzyskał dyplom z wyróżnienie, w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego. Jest współzałożycielem poznańskiej grupy artystycznej PENERSTWO. Zwycięzca Kompasu Młodej Sztuki w 2012 roku, zaliczany do grona najciekawszych malarzy młodego pokolenia. Zajmuje się rysunkiem, grafikę, jest twórcą instalacji. Artysta posługuje się odrębnym językiem malarskim, echa modernizmu, kolonializmu są emblematyczne dla jego twórczości. Wystawy indywidualne artysty miały miejsce m.in. w Brukseli, Paryżu i D SZTWIERTNIA GRZEGORZ Urodzony w 1968 roku w Cieszynie. W swojej twórczości porusza tematykę ciała, jego tożsamości, dyscyplinowania oraz doświadczania. Porusza kwestie percepcji, funkcjonowania zmysłów oraz oddziaływania barw. W swojej twórczości wykorzystuje wątki autobiograficzne. Artysta wykorzystuje medyczne teksty o ciele, wykresy z podręczników, wydruki z aparatury medycznej, zmedykalizowany język. W latach 1987-1992 studiował na ASP w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Dyplom z malarstwa otrzymał z wyróżnieniem. Od 2006 roku wspólnie ze Zbigniewem Sałajem na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną.

THE KRASNALS Anonimowa grupa artystów krytycznie odnosząca się do aktualnych zjawisk w sztuce współczesnej, do politycznej poprawności w sferze społecznej, politycznej, również w obrębie samej sztuki. Humor czasami ciężki do przełknięcia i dwuznaczność nie pozwalająca ściśle określić opcji, które popierają, powodują kontrowersje w wielu środowiskach. Główne miejsce działalności The Krasnals to ich blogi (polski i angielski), gdzie regularnie publikują posty, najczęściej ze swoimi obrazami i tekstami komentującymi zjawiska, które ich nurtują, fascynują lub wkurzają. ZBIOK CZAJKOWSKI SŁAWOMIR Urodzony w 1982 w Zielonej Górze. Malarz, projektant, kurator. Jeden z najbardziej aktywnych i uznanych artystów sceny street artu w Polsce. Absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Brał udział w licznych projektach i wystawach min. w Brazylii, Chinach, Francji, Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Współkurator wielokrotnie nagradzanego biennale sztuki miejskiej Out of Sth. Z Karoliną Zajączkowską tworzy duet artystyczny DWA ZETA. Jest laureatem licznych nagród min. Grand Prix Konkursu Gepperta, był Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie. ŻEBROWSKA ALICJA Artystka tworzy filmy wideo, fotografie, instalacje, akcje artystyczne. Konsekwentnie bada stany graniczne ciała, seksualności, eksploruje sferę tabu ludzkiej natury i jej społecznej ekspresji, interesuje się psychoanalizą i kwestią abject. Od 1997 roku realizuje wspólnie z J. Lichoniem długoterminowy projekt Infiltron. Ukończyła studia w Instytucie Artystycznym UMCS w Lublinie (1981), a następnie studia podyplomowe w pracowni prof. W. Bertoniego w WSSS w Wiedniu (1992). Współpracowała z Galerią Zderzak w Krakowie (1993-1996), była członkinią Stowarzyszenia Artystycznego Fort Sztuki w Krakowie (1996-2006). W 1979 r. otrzymała Medal „Nauka w służbie ludu” UMCS w Lublinie. Wybrane wystawy: Antyciała, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (1995); Anteprima Bovisa, MilanoEuropa2000, PAC Triennale, Mediolan (2001); Kiedy Inny Staje Się Swoim, CSW Łaźnia, Gdańsk (2002); Egocentryczne, Niemoralne, Przestarzałe. Współczesne wizerunki artystów, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa (2005); Tajemnica Patrzy, wystawa Gender check. Femininity and Masculinity in Eastern European Art, MUMOK, Wiedeń (2010); Infiltron, wystawa British British Polish Polish. CSW, Warszawa (2013). Prace w polskich prywatnych i publicznych kolekcjach sztuki. ŻYGADŁO ANDRZEJ Absolwent Liceum Plastycznego w Jarosławiu. Pola twórczości: malarstwo, rysunek, grafika, fotografia. Zajmuje się również: dokumentacją i konserwacją zabytków, historią sztuki, ikonografią zabytków Podkarpacia. Ważniejsze osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej: II nagroda podczas „Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo-Malarskiego dla najzdolniejszych uczniów klas starszych liceów plastycznych” Kazimierz Biskupi 2007, dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2011-12 oraz 2013-14, udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego prace znajdują się m.in.: w zbiorach Biblioteki Kórnickiej PAN w Kórniku oraz Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

REGULAMIN AUKCJI 1. DEFINICJE 1. „Aukcja” oznacza aukcję prowadzoną przez Organizatora Aukcji, zgodnie z zasadami Regulaminu. 2. „Licytant” oznacza osobę fizyczną, która ukończyła 18 rok życia, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, uczestniczącą w Aukcji, która oświadczyła, że znany jest jej Regulamin i akceptuje go a ponadto wyraziła w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 1182 z późn. zm.) zgodę na przetwarzanie jej danych osobowych. 3. „Kupujący” oznacza osobę, która zgłosiła najwyższą ofertę zaakceptowana przez Aukcjonera i zawarła „Umowę Sprzedaży”. 4. „Organizator aukcji” Galeria Sztuki Współczesnej Nova, MM Gołębiewscy ul. Stefana Batorego 9/9, 31-135 Kraków, NIP: 6762087310 zwana także „Galeria Art Agenda Nova”. 5. „Aukcjoner” oznacza osobę prowadząca Aukcję. 6. „Komitent” oznacza właściciela lud podmiot dysponujący prawami do przedmiotów wystawianych na Aukcji, innego niż Galeria Art Agenda Nova. 7. „Umowa Sprzedaży” oznacza odpłatną umowę sprzedaży, zawieraną w toku Aukcji. 8. „Cena Wywoławcza” jest minimalną kwotą od której rozpoczynana jest licytacja Obiektów. 9. „Cena Uzyskana” oznacza najwyższą ofertę zaakceptowaną przez Aukcjonera przez uderzenie młotkiem. 10. „Premium” oznacza opłatę organizacyjną płaconą przez Kupującego Organizatorowi Aukcji, w wysokości 15% od wartości Ceny Uzyskanej. 11. „Cena Zakupu” oznacza Cenę Uzyskaną razem z Premium 12. „Estymacja” oznacza podany przy przedmiocie będącym przedmiotem Aukcji przedział cenowy w jakim, w wyniku licytacji z największym prawdopodobieństwem, ustalonym przez Organizatora Aukcji może znaleźć się Cena Uzyskana. 13. „Prawo autorskie” oznacza ustawę z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. z dnia 29 kwietnia 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 666 z późn. zm.) 14. „Ustawa o prawach konsumenta” oznacza ustawę z dnia 30 maja 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 827 z późn. zm.). 15. „Ustawa o ochronie danych osobowych” oznacza ustawę o ochronie danych osobowych, tj. z dnia 13 czerwca 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.) 16. „Kodeks cywilny” oznacza ustawę kodeks cywilny, tj. z dnia 17 lutego 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 380 z późn. zm.).

2. PODSTAWOWE INFORMACJE O AUKCJI 1. Aukcja odbywa się w terminie i miejscu określonym w ogłoszeniu o Aukcji. Czas trwania Aukcji ustala Organizator Aukcji. 2. Aukcja jest prowadzona na podstawie i zgodnie z zasadami prawa polskiego. 3. Organizatorem aukcji jest Małgorzata Gołębiewska prowadząca działalność gospodarcza pod firmą „Małgorzata Gołębiewska Galeria Sztuki Współczesnej Nova MM Gołębiewscy”, Ul. Stefana Batorego 9/9, 31-135 Kraków, NIP: 6762087310. 4. Osobą upoważnioną do prowadzenia Aukcji jest Aukcjoner. 5. Ogłoszenie o Aukcji podaje się do publicznej wiadomości nie później niż na 7 dni przed wyznaczonym terminem Aukcji, przynajmniej w jeden ze wskazanych poniżej sposobów: a) zamieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej Organizatora Aukcji pod adresem www.nova.art.pl b) zamieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej www.artinfo.pl c) za pomocą ogłoszenia wysłanego bezpośrednio wiadomością email. O sposobie ogłoszenia decyduje Organizator Aukcji.

6. Udział w Aukcji mogą brać wyłącznie osoby fizyczne, które ukończyły 18 rok życia, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. 7. Wszyscy Licytanci i Kupujący, są zobowiązani do zapoznania się z niniejszym regulaminem. Przystąpienie do licytowania i wzięcie udziału w Akcji oznacza akceptację zasad Regulaminu.

3. PRZEDMIOT AUKCJI 1. Regulamin określa warunki Aukcji oraz prawa i obowiązki Licytantów i Kupujących oraz Organizatora Aukcji. 2. Organizator Aukcji od chwili udostępnienia Regulaminu a Licytant i Kupujący od chwili złożenia oferty w Aukcji są obowiązani postępować zgodnie z postanowieniami Regulaminu. 3. Organizator Aukcji zastrzega sobie prawo do zmiany warunków Aukcji określonych w Regulaminie. 4. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki (dalej jako „Obiekty”) których opis i główne cechy opisane są w katalogu dostępnym na stronie: http://www.artinfo.pl/pl/katalog-aukcji/katalog/art-agenda-nova/pierwsza-galicyjska-aukcja-sztuki-wspolczesnej/ (dalej jako: Katalog Aukcji”) oraz prezentowane podczas Aukcji na wystawie przed aukcyjnej. 5. Każdy z uczestników Aukcji ma możliwość zapoznania się z dziełami sztuki przez przystąpieniem do Aukcji. Oświadczenia i poprawki ogłoszone przez Organizatora Aukcji w czasie Aukcji uzupełniają lub modyfikują opis katalogowy. 6. Obiekty stanowią własność Galerii Art Agenda Nova lub Komitentów, bądź mają oni prawa do rozporządzania Obiektami. 7. Opisy obiektów zamieszczonych w ofercie są zgodne ze stanem faktycznym. 8. Za opisy Obiektów nienależących do Galerii Art Agenda Nova lub stanowiących własność Komitentów Organizator Aukcji nie odpowiada. 9. Estymacje mają charakter wyłącznie orientacyjny oraz są szacowane na podstawie wyników podobnych aukcji, aktualnej tendencji rynkowej itd. Cena Uzyskana może być inna od Estymacji, tj. może być niższa lub wyższa od Estymacji.

4. LICYTOWANIE 1. W Aukcji może wziąć udział każdy, który zapoznał się i zaakceptował Regulamin Aukcji. 2. Licytacja odbywa się ustnie. 3. Galeria Art Agenda Nova prowadzi licytację telefoniczną oraz licytację z limitem na zlecenie osób, które nie mogą wziąć osobistego udziału w Aukcji (dalej jako: Klient”) na następujących warunkach: a) Klient wraz ze zleceniem wskazuje Obiekt oraz maksymalną Cenę Uzyskaną, do jakiej zleca prowadzenie licytacji. b) Organizator Aukcji zobowiązany jest do zachowania w poufności wiadomości o maksymalnej Cenie Uzyskanej wskazanej przez Klienta w zleceniu. c) Organizator Aukcji zobowiązuje się prowadzić licytację w imieniu Klienta do limitu Ceny Uzyskanej wskazanej przez Klienta. d) Organizator Aukcji podejmie działania w celu dokonania zakupu po jak najniższej Cenie Uzyskanej, jednak nie gwarantuje uzyskania takiej ceny. e) Organizator Aukcji, podczas licytacji zobowiązany jest nie przekraczać limitu Ceny Uzyskanej wskazanej przez Klienta w zleceniu. f) Organizator Aukcji nie odpowiada i nie gwarantuje zachowania ciągłości połączenia telefonicznego w czasie Aukcji i nie odpowiada za szkody wynikłe w związku z brakiem takiej ciągłości. 4. Do licytacji telefonicznej oraz licytacji na zlecenie z limitem stosuje się postanowienia Regulaminu. w szczególności Klient akceptuje, że do Ceny Uzyskanej zostanie doliczona opłata Premium oraz w dla Obiektów oznaczonych w Katalogu Aukcji „opłata droit de suite” zostanie doliczona opłata droit de suite. 5. Cena Wywoławcza podana jest w Katalogu Aukcji. Organizator Aukcji zastrzega sobie możliwość zmiany ceny wywoławczej Obiektu przez rozpoczęciem Aukcji.

6. Cena Wywoławcza jest zarazem ceną minimalną poniżej której Obiekt nie zostanie sprzedany. 7. W czasie Aukcji stosuje się następujące minimalne stawki postąpień: Cena wywoławcza Obiektu

Minimalne postąpienie

do 500 zł

100 zł

od 1 000 zł do 4 999 zł

200 zł

od 5 000 zł do 9 999 zł

500 zł

od 10 000 do 19 999 zł

1 000 zł

od 20 000 zł wzwyż

2 000 zł

8. Aukcjoner może stosować wielokrotność minimalnych postąpień. 9. Oferta Licytanta jest ważna po zaakceptowaniu jej przez Aukcjonera. 10. Każdorazowo podczas licytacji o wysokości postąpienia decyduje Aukcjoner. 11. Zakończenie licytacji Obiektu następuje po uderzeniu młotkiem przez Aukcjonera (czyli przyjęcia przez Aukcjonera najwyższej oferty) i jest równoznaczne z zawarciem Umowy Sprzedaży między Galerią Art Agenda Nova a Kupującym.

5. TERMIN I ZASADY PŁATNOŚCI 1. Kupujący jest zobowiązany do zapłaty Ceny Uzyskanej za wylicytowane Obiekty oraz do zapłaty opłaty Premium, w terminie do 10 dni od dnia zawarcia Umowy Sprzedaży. 2. Galeria Art Agenda Nova będzie upoważniona do naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie za okres opóźnienia w zapłacie. 3. Cena Zakupu zawiera podatek VAT. Cena zakupu nie zawiera opłaty droit de suite. 4. Dla Obiektów, przy których wskazano w Katalogu Aukcji „opłata droit de suit” do Ceny Zakupu Obiektów, należy doliczyć opłatę droit de suite. 5. Opłata droit de suite jest opłatą należną Twórcy i jego spadkobiercom, w przypadku dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy utworu plastycznego lub fotograficznego. Powyższa opłata jest obliczana zgodnie z art. 19 Prawa autorskiego. 6. Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty droit de suite wynosi 5%. 7. Wszystkie transakcje zawierane są w Złotych polskich. 8. Galeria Art Agenda Nova przyjmuje następujące formy płatności: gotówka oraz przelew na rachunek bankowy o numerze: PKO BP Inteligo 50102055581111118267900057 9. Odbiór Obiektu jest możliwy po dokonaniu pełnej wpłaty. Odbiór następuje na koszt Kupującego. 10. Wylicytowany Obiekt pozostaje własnością Organizatora Aukcji do momentu uiszczenia przez Kupującego pełnej Ceny Zakupu należnej Organizatorowi Aukcji na podstawie zawartej Umowy Sprzedaży Obiektu.

6. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WADY 1. Organizator aukcji nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne rzeczy będących przedmiotem Aukcji, jak również za ich wady prawne. 2. Wyłączenie powyższe nie dotyczy Umów Sprzedaży zawartych z Kupującym będącym konsumentem w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

7. DANE OSOBOWE 1. Galeria Art Agenda Nova może wymagać od Licytantów i Kupujących podania ich danych osobowych w celu zawarcia i wykonania Umowy Sprzedaży, m. in w celu: sprawdzenia wypłacalności, poświadczenia tożsamości, uniknięcia fałszerstwa. 2. Każda osoba, która uczestniczy w Aukcji, wyraża zgodę na przetwarzanie jej danych osobowych.

3. Udzielenie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatora Aukcji na potrzeby obsługi Aukcji oraz zawarcia i wykonania Umowy Sprzedaży, jest całkowicie dobrowolne, niemniej niezbędne do dopuszczenia do udziału w Aukcji. 4. Uczestnik Aukcji ma prawo wglądu i zadania wprowadzania zmian lub usunięcia jego danych osobowych przez Organizatora Aukcji. Żądanie takie powinno zostać skierowane do Organizatora Aukcji pisemnie. 5. Administratorem zbioru danych osobowych jest Organizator Aukcji z siedzibą w Krakowie przy Ul. Batorego 2, NIP: 676-208-73-10. 6. Dane osobowe Licytantów i Kupujących mogą zostać udostępnione przez Organizatora Aukcji podmiotom trzecim, w celu zawarcia i wykonania Umowy Sprzedaży.

8. PRAWO AUTORSKIE 1. Kupujący i Licytanci akceptują, że Obiekty są lub mogą być objęte ochroną wynikającą z Prawa autorskiego. 2. W wyniku zawarcia Umowy Sprzedaży Obiektu nie dochodzi do przekazania ani do udzielenia jakichkolwiek licencji w zakresie praw autorskich lub jakichkolwiek innych wyłącznych praw własności intelektualnej do Obiektów. 3. Wszelkie opisy katalogowe, obrazy i inne materiały przygotowane lub udostępnione przez Organizatora Aukcji w czasie i dla celów przeprowadzenia Aukcji, są objęte prawami autorskimi. Jakiekolwiek kopiowanie, rozpowszechnianie bądź inne korzystanie z tych praw wymaga uprzedniej, pisemnej zgody Organizatora Aukcji lub podmiotu trzeciego do którego prawa te należą.

9. ODSTĄPIENIE OD UMOWY 1. Kupujący będący konsumentem w rozumieniu Kodeksu cywilnego oświadcza i akceptuje, że prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje jemu w odniesieniu do umów zawartych w drodze aukcji publicznej.

10.POSTANOWIENIA REGULAMINU DOTYCZĄCE KONSUMENTÓW 1. Postanowienia Regulaminu nie naruszają praw przysługujących Kupującym będących konsumentami w rozumieniu Kodeksu cywilnego, przyznanych na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów prawa, w szczególności Kodeksu cywilnego i Ustawy o prawach konsumenta. 2. W przypadku stwierdzenia istnienia w Regulaminie postanowienia naruszającego prawa o których mowa w punkcie powyżej, w miejsce takiego postanowienia, zastosowanie znajdują przepisy obowiązującego prawa polskiego, a w szczególności Kodeksu cywilnego i Ustawy o prawach konsumenta. 3. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie internetowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE (rozporządzenie w sprawie ODR w sporach konsumenckich) Galeria Art Agenda Nova jako przedsiębiorca mający siedzibę w Unii Europejskiej, zawierający internetowe umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług podaje łącze elektroniczne do platformy ODR (Online Dispute Resolution) umożliwiającej pozasądowe rozstrzyganie sporów: http://ec.europa.eu/consumers/odr/.

11.POSTANOWIENIA KOŃCOWE 1. W zakresie nieuregulowanym przez Regulamin należy stosować odpowiednie przepisy prawa polskiego. 2. Wszelkie spory wynikłe z Umowy Sprzedaży powinny być interpretowane w oparciu o obowiązujące prawo polskie. 3. Rozstrzyganie sporów powstałych pomiędzy Organizatorem Aukcji, a Kupującym będącym konsumentem zostaje poddane sądom właściwym zgodnie z postanowieniami powszechnie obowiązującego prawa polskiego. 4. Rozstrzyganie sporów powstałych pomiędzy Organizatorem Aukcji, a Kupującym nie będącym konsumentem zostaje poddane sądowi właściwemu ze względu na siedzibę Organizatora Aukcji. 5. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1.04.2017 r.

organizator: Art Agenda Nova ul. Batorego 2 31-135 Krakรณw artagendabid@gmail.com tel: 693 404 607, 693 404 608