Trzecia Galicyjska Aukcja Sztuki Współczesnej | 25.10.2019 | Hotel Warszawa

organizator: Art Agenda Nova 25 października/godz. 19.00 Hotel WARSZAWA, sala konferencyjna poziom 0 Plac Powstańców Warszawskich 9, Warszawa

Wystawa obiektów aukcyjnych: 25 października/ godz. 11.00 – 19.00

Norman Leto, Illegal imigrant 99, 2013/ Leon Tarasewicz, Bez tytułu, 2009/ Mikołaj Starowieyski, Tama, 2019

III Galicyjska Aukcja Sztuki Współczesnej w Hotelu Warszawa

katalog

Partnerzy:

TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

III Galicyjska Aukcja Sztuki Współczesnej w Hotelu Warszawa Organizator: Art Agenda Nova, ul. Batorego 2, 31-135 Kraków, nova.art.pl współpraca: Galeria Kolekcjoner, galeriakolekcjoner.pl 25 października 2019, godz. 19.00 Wystawa obiektów aukcyjnych: Hotel WARSZAWA, sala konferencyjna poziom 0 Plac Powstańców Warszawskich 9, Warszawa 25 października w godzinach od 11.00 do 19.00 W sprawie składania zleceń na licytację prosimy o kontakt: artagendabid@gmail.com tel. 693 404 607, 693 404 608

1.

ALTHAMER PAWEŁ * Mechaniczna Pomarańcza, 2007

Cena wywoławcza: 1 500 zł Estymacja: 5 000 – 9 000 zł

Szkice + płyta z zapisem wideo akcji artystycznej Mechaniczna Pomarańcza, Katowice, sygnowany na płycie „Leszek Lewandowski” wymiary rysunku 2 x 14 x 20 cm, opr. 43 x 27 cm Więcej o projekcie „Mechaniczna Pomarańcza" w Katowicach pisze Marta Raczek: https://archiwum-obieg.u-jazdowski. pl/artmix/4136

* Podlega opłacie droit de suite

BERDOWSKA TAMARA Wir, z cyklu Bezsenność, 2018 Olej na płótnie, 150 x 150 cm, sygnowany

Cena wywoławcza: 11 000 zl Estymacja: 15 000 – 20 000 zł

3.

BĄK DAMIAN Veronika Gapchenko, 2017 Olej na płótnie, 100 x 100 cm, sygnowany na odwrocie

Cena wywoławcza: 2 000 zł Estymacja: 4 000 – 6 000 zł

4.

BEKSIŃSKI ZDZISŁAW * Bez tytułu, 2004

Cena wywoławcza: 2 000 zł Estymacja: 3 000 – 4 500 zł

Grafika komputerowa, 53,7 x 68,6 cm, sygnowany przód centralnie „Beksiński” (flamaster). Druk cyfrowy 300dpi zabezpieczone folią UV. Prace osobiście Beksiński wydrukował w firmie FOTOTYPE

5.

BIELESZ MAGDALENA Bez tytułu, 2013 olej na płótnie, 60 x 50 cm, sygn. na odwrciu u góry „MAGDA BIELESZ / 50 X 60 CM / OL NA PŁ/ 2013”

Cena wywoławcza: 2 500 zł Estymacja: 4 000 – 5 000 zł

6.

BOROWIECKA MARTYNA Nieobecność I, Nieobecność II (dyptyk), 2016 Olej na płótnie, 2 x 45 x 45 cm, sygnowany na odwrociu każdej z prac

Cena wywoławcza: 3 500 zł Estymacja: 5 000 – 7 000 zł

BUCZEK BARTEK Kapliczka, 2018 Olej na płótnie, 100 x 100 cm, sygnowany Praca prezentowana na wystawie „Został tylko kac, który nie chce sczeznąć”, Gdańska Galeria Miejska, 2018

10 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 2 500 zł Estymacja: 3 000 – 5 000 zł

CHAZME (pseud.) Blood orange, 2018

Cena wywoławcza: 5 000 zł Estymacja: 6 000 – 10 000 zł

Akryl na płótnie, 100 x 70 cm, sygnowany przód, prawy dolny róg „CHAZME718”, tył: „BLOOD ORANGE | 2018 | CHAZME718” Praca prezentowana na wystawie: Duoshow:ROBERT PROCH & CHAZME, 'From dusk till down', KIRK GALLERY, Dania, 2018

11 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

9.

CHUDZICKI MICHAŁ Ignorant, 2011 Olej na płótnie, 61 x 50 cm, sygnowany na odwrocie

12 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

11. DEHNEL JACEK Medea, 2000 Akryl na płycie mdf, 170 (70 + 100) x 200 cm, sygnowany prawy dolny róg, stylizowane „JD”

13 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 15 000 zł Estymacja: 20 000 – 29 000 zł

12. DESKUR WOLSKI XAWERY Symetryczna mapa Afryki, 2019 Olej na płótnie, 110 x 150 cm, sygnowany na odwrocie

14 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 5 000 zł Estymacja: 7 000 – 10 000 zł

13. JERZY DUDA-GRACZ Don Giovanni 02, Projekt kostiumów do Opery Don Giovanni

Cena wywoławcza: 1 000 zł Estymacja: 1 200 – 2 000 zł

PAŃSTWOWA OPERA ŚLĄSKA im. S. Moniuszki w Bytomiu, reż. W. Ochman, dyr. T. Serafin, scen. kostiumy J. Duda-Gracz, premiera: 29 maja 1999 r., ed. 5/20, 1999/2019 druk na papierze Hahnemühle Photo Rag 308, 41,7 x 29,3 cm Do pracy dodawany jest certyfikat wystawiany przez córkę niezyjącego artysty – Agatę Dudę-Gracz oraz studio 906.

15 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

14. JERZY DUDA-GRACZ Cyrk, lata 60. XX w.

Cena wywoławcza: 4 000 zł Estymacja: 6 000 – 12 000 zł

Akwarela na papierze, 29 x 41,5 cm, w oprawie 40 x 52 cm Do pracy dodawane są certyfikaty wystawiane przez córkę niezyjącego artysty - Agatę Dudę-Gracz.

16 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

15. JERZY DUDA-GRACZ 2407, 1999

Cena wywoławcza: 20 000 zł Estymacja: 30 000 – 40 000 zł

Olej na płycie, 1999, 43 x 33 cm, w oprawie 46 x 35,5 cm, sygnowany przód, prawy dolny róg „1999 | D. G. 2407” Obrazy swoją tematyką nawiązują do znanych w mitologii słowiańskiej postaci Południc, które w letnie południe dusiły na polach odpoczywających chłopów. Kiedy nie mają nic do roboty, snują się na granicy ludzkiego wzroku, czekając na dzień następny, kiedy słońce będzie w zenicie, a one będą mogły zaatakować niczego niespodziewające się ofiary.

17 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

16. JERZY DUDA-GRACZ 2402, 1999

Cena wywoławcza: 15 000 zł Estymacja: 17 000 –24 000 zł

Olej na płycie, 29 x 20 cm, sygnowany lewy dolny róg „D.G. 2402 / 99” Obrazy swoją tematyką nawiązują do znanych w mitologii słowiańskiej postaci Południc, które w letnie południe dusiły na polach odpoczywających chłopów. Kiedy nie mają nic do roboty, snują się na granicy ludzkiego wzroku, czekając na dzień następny, kiedy słońce będzie w zenicie, a one będą mogły zaatakować niczego niespodziewające się ofiary.

18 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

17. GÓRNA KATARZYNA

Triumfalny powrót. Warszawa, marzec 1919. Na warszawskiej stacji kolei wiedeńskiej, robotnicy i działacze Komunistyczne Partii Robotniczej Polski entuzjastycznie witają wracającą z Niemiec Różę Luksemburg.Spór o przyszłość. Warszawa, Sejm, listopad 1922. Naczelnik państwa, oraz posłanka Róża Luksemburg spierają się o przyszłość Polski. Mord w Zachęcie. Warszawa, 16.12.1922. Policja aresztuję Eligiusza Niewiadomskiego, w tle przykryta całunem ofiara, posłanka Róża Luksemburg.

Cena wywoławcza: 8 000 zł Estymacja: 15 000 – 25 000 zł

Wydruk na papierze, 4 x 50 x 75 cm, ed. 1/10 + 2AP, sygnowany

Prace stworzone w ramach projektu „Archeologia Utopii - Róża w Panteonie”, autorzy projektu: Katarzyna Górna, Jakub Majmurek, autorka zdjęć: Katarzyna Górna.

19 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

18. GÓRNA KATARZYNA Meksykańskie wygnanie. Miasto Meksyk, 1939. Róża Luksemburg. Lew Trocki i Frida Kahlo rozmawiają o sztuce i rewolucji. Wydruk na papierze, 50 x 75 cm, ed. 1/10 + 2AP, sygnowany

20 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 2 500 zł Estymacja: 5 000 – 9 000 zł

19. JABŁOŃSKA KAROLINA * Pocałunek, 2018

Cena wywoławcza: 1 500 zł Estymacja: 3 000 – 5 000 zł

Spray na papierze, 30 x 30 cm, w oprawie 35,5 x 35,5 cm, praca oprawiona w czarną ramę za szkłem specjalnym

21 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

20. KARPOWICZ KATARZYNA * Malarka, 2016

Cena wywoławcza: 4 000 zł Estymacja: 6 000 – 9 000 zł

Olej na płótnie, 60 x 60 cm, sygnowany przód, prawy dolny róg „Kat. Karpowicz 16.P.”

22 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

21. KOKOSIŃSKI BARTOSZ * Codzienna forma opresji, 2017

Cena wywoławcza: 2 000 zł Estymacja: 4 000 – 5 000 zł

Zielona herbata, akryl, tekturowe pudełko, 32,5 x 23,5 cm

23 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

22. KOKOSIŃSKI BARTOSZ Bohaterowie, 2018 Spray na płótnie, 70 x 60 cm, sygnowany na odwrocie pisakiem

24 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 3 500 zł Estymacja: 4 000 – 5 000 zł

23. KOWALSKI TOMEK * Bez tytułu, 2007

Olej na płótnie, 13 x 18 cm, sygnowany na odwrocie Praca prezentowana na wystawie w galerii Żak, Berlin, 2007

25 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

24. KUKLA KAMIL 18CUD, 2018 Olej na płótnie, 160 x 160 cm

26 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 8 500 zł Estymacja: 12 000 – 15 000 zł

25. KUŚMIROWSKI ROBERT * Bez tytułu, z serii „Usługi fotograficzne dla ludności”, 2004

Cena wywoławcza: 1 500 zł Estymacja: 7 000 – 8 000 zł

Negatyw fotograficzny, 29 x 21 cm Praca unikatowa, prezentowana na wystawach: „Powidoki widzialności”, Galeria Sektor 1, Katowice, 2005, Ljublana 2009, „Stan równowagi”, Galeria Sektora 1, Jaworzno, 2016.

27 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

26. KWAPISZ-GRABOWSKA MAGDALENA Para totalna z psem, 2018 Olej na płótnie, 80 x 80 cm

28 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 2 500 zł Estymacja: 4 000 – 6 000 zł

27. LEDÓCHOWSKI FRANCISZEK Apeiron 141, 2018

Akryl na płótnie, 100 x 80 cm, sygnowany na odwrociu „APEIRON 141 | ACRYL 80 X 100 CM | 2018R. | FRANCISZEK LEDÓCHOWSKI”

29 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

28. LETO NORMAN Islandia 11, 2013 Olej na płótnie, 150 x 110 cm, sygnowany na odwrocie „NORMAN 2013 | ICELAND | ISLANDAI 11”

30 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 10 000 zł Estymacja: 12 000 –17 000 zł

29. LETO NORMAN Illegal imigrant 99, 2013

Cena wywoławcza: 10 000zł Estymacja: 12 000 –17 000 zł

Olej na płótnie, 160 x 110 cm, sygnowany na odwrocie Praca prezentowana na wystawie „Idź i patrz”, Muzeum Miejskie, Zabrze, 2018 i reprodukowana w katalogu.

31 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

30. LEWANDOWSKI LESZEK Jezioro w Kończycach, 1990 Technika mieszana (sadza, talk, akryl z łupinami orzechów ziemnych, olej, sykatywa), 160 x 130 cm

32 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 10 000 zł Estymacja: 12 000 – 15 000 zł

31. LICHOTA ANDRZEJ Red star z cyklu Australia, 2015

Cena wywoławcza: 9 500 zł Estymacja: 11 000 – 14 000 zł

Olej na płótnie, 82 x 62,5 cm, opr. złota rama, sygnowany przód, z lewej u góry, opis i sygnowany z tyłu Praca prezentowana na wystawach: Galeria Willa Monastero, Varenna Włochy - 2016 oraz Galeria Archetura, Kraków - 2016/2017. Praca reprodukowana w albumie Andrzej Lichota, Australia, Iran, La Gomera. Obraz „Red Star” pochodzi z cyklu Australia do której podróż związana z zaproszeniem do Jury Festiwalu Filmowego w Sydney, spotkanie z Aborygenami, doświadczenie tamtejszych krajobrazów i spotkanie z Geoffrey`em Rushem okazały się przełomowe w życiu artysty.

detal

33 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

32. MALIBORSKI MATEUSZ * Muzeum LXVI, 2017

Olej na płótnie, 100 x 80 cm, na odwrociu u góry opis autorski: Mateusz/Maliborski/ Muzeum LXVI/2017

34 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

33. MICKIEWICZ ALDONA Ablucje II, 2008 olej na drewnie, 100x100 cm, sygnowany

35 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 11 000 zł Estymacja: 18 000 – 22 000 zł

34. ORBACZEWSKA ANNA * Underconstruction, z cyklu Podejrzane II

Cena wywoławcza: 2 000 zł Estymacja: 3 500 – 4 500 zł

Olej na płótnie, 100 x 100 cm, sygnowany na odwrociu „ORBACZEWSKA”

36 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

35. POLACZEK CYRYL * Żarówka, 2017

Cena wywoławcza: 1 500 zł Estymacja: 2 500 – 3 500 zł

Gwasz na papierze, 29,5 x 21 cm, w oprawie 37,5 x 29 cm, praca oprawiona w czarną ramę za szkłem specjalnym

37 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

36. POLSKA AGNIESZKA * Bez tytułu (Kalendarz), 2008

Cena wywoławcza: 2 000 zł Estymacja: 3 000 – 4 000 zł

Rysunek na papierze, 32 x 44 cm, sygnowany tył „AGNIESZKA POLSKA 2008” Prezentowana na wystawie indywidualnej "Kalendarz", Art Agenda Nova, 2008, Kraków.

38 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

37. PRYMON TOMASZ Dopaminum 20, 2019 Akryl na płótnie, 110 x 80 cm, sygnowany na odwrocie „TOMASZ PRYMON | DOPAMINUM 20 | AKRYL 110 X 80 CM | 2019”

39 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

38. PRZYJEMSKA MARIOLA Lancôme, I Róża jest Czerwona, z serii Kosmetyki, 2005 Gwasz na tekturze, 70 x 50 cm

40 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 3 000 zł Estymacja: 6 000 – 10 000 zł

39. ROSENSTEIN ERNA * Błyskawice, 1981

Cena wywoławcza: 2 500 zł Estymacja: 5 000 – 7 000 zł

Tusz, piórko na papierze, 19,4 x 29,3 cm (w świetle oprawy), sygnowany i datowany dół po lewej stronie „1981 | E. ROSENSTEIN", na odwrocie napis ołówkiem „BŁYSKAWICE”, fr. pieczęci Do pracy dołączony jest certyfikat autentyczności.

41 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

40. SASNAL WILHELM * Nigdy więcej, 2010

Linoryt na papierze, 56 x 46 cm, ED. 35/10, sygnowany z przodu, nr edycji, podpis, data

42 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

41. STAROWIEYSKI FRANCISZEK Król Ubu Rysunek albo szkic, praca pochdzi ze szkicownika artysty, praca nie sygnowana, posiada atest Fundacji Wschód Sztuki, podpisany przez syna artysty – Mikołaja Starowiejskiego; wymiary: 20 x 13,5 cm

43 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 500 zł Estymacja: 1 000 – 2 000 zł

42. STAROWIEYSKI MIKOŁAJ Tama, 2019 Olej na płótnie, 110 x 165 cm

44 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 4 000 zł Estymacja: 6 000 – 8 000 zł

43. STARSKA MAGDALENA Grzyb Wenus, 2018

olej na płótnie, 60 x 70 cm, sygnowany na odwrocie Praca była prezentowana na wystawie „Twarde obierki” 2018/ 2019, Art Agenda Nova, Kraków.

45 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

44. SUROWIEC ŁUKASZ Golden Mountains, z cyklu I still need your love after what I have done, 2019

Cena wywoławcza: 5 000 zł Estymacja: 9 000 – 14 000 zł

Olej na płótnie, 110 x 150 cm, sygnowany z tyłu Bodźcem do powstania cyklu obrazów były „wysokie temperatury” jak i społeczno polityczne działania wokół zmian klimatycznych na świecie. W obrazie Golden Mountains szczególną rolę odgrywają informacje dotyczące precedensowego wyroku argentyńskiego Sądu Najwyższego, który odebrał koncesję i zakazał dalszego wydobywania złota i srebra z lodowców. W wyniku tej decyzji doszło do zamknięcia ponad 40 kopalń, tym samym stawiając dobro przyrody nad dochód narodowy, dobrze płatną i stałą pracę ich obywateli. Odwrotnie jak w przypadku projektu Czarne Diamenty (2013-16), kiedy to artysta zdecydował się na pracę z bezrobotnymi górnikami ze śląska, tym razem podejmuje samotną próbę uchwycenia informacji krążących po sieci z całego świata przenosząc je wprost na klasyczne płótna. Praca powstała w lipcu 2019 roku podczas pobytu rezydencyjnego w Museums Quartier we Wiedniu.

46 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

45. SZEWCZYK ANDRZEJ Pistacje Kolaż na kopercie, 21 x 31 cm, w oprawie 30 x 40 x 6 cm

47 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 5 000 zł Estymacja: 7 000 – 9 000 zł

46. SZEWCZYK SZYMON Tag 1, 2013/2014 Akryl na płótnie, 100 x 130 cm, sygnowany na krośnie

48 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 2 500 zł Estymacja: 3 500 – 4 500 zł

47. SZTWIERTNIA GRZEGORZ* L4

Cena wywoławcza: 2 000 zł Estymacja: 2 500 – 4 500 zł

Olej na płótnie, 24 x 24,5 cm, sygnowany z tyłu na krośnie

49 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

48. TARASEWICZ LEON * Bez tytułu, 2009

Cena wywoławcza: 10 000 zł Estymacja: 25 000 – 35 000 zł

Olej na płótnie, 50 x 50 cm, sygnowany na odwrociu u góry „l. TARASEWICZ 2009”

50 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

49. TARASIN JAN * Czerwone kule

Cena wywoławcza: 9 000 zł Estymacja: 14 000 – 20 000 zł

Gwasz, bristol, 43 x 70 cm, w oprawie 62 x 88,5 cm, sygnowany przód, prawy dolny róg „JAN TARASIN”

51 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

50. THE KRASNALS Kochankowie, 2018 Olej na płótnie, 50 x 70 cm

52 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 5 500 zł Estymacja: 7 000 – 12 000 zł

51. THE KRASNALS Marjorie Morningstar / Noel Airman, Marjorie / Gene Kelly, Natalie Wood, z cyklu Jews/Żydzi, 2016

Olej na płótnie, 50 x 50 cm, sygnowany na odwrocie Praca prezentowana na wystawie Jews/Żydzi, Galeria Fibak, Warszawa, 2016.

53 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

52. ŻEBROWSKA ALICJA „Narodziny Barbie” – Grzech Pierworodny – Domniemany Projekt Rzeczywistości Wirtualnej, ed. 5/5, 1993/2010 r.

Cena wywoławcza: 18 000 zł Estymacja: 20 000 – 25 000 zł

C-Print/papier fotograficzny, pianka, 40 x 50 cm, zestaw 4 fotografii Prace znajdują się w kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz w kolekcji „Uwikłane w płeć” Joanny i Krzysztofa Madelskich, prezentowane były na wystawach: „Grzech Pierworodny - Domniemany Projekt Rzeczywistości Wirtualnej”, instalacja wideo, galeria Zderzak, Kraków, 1994; „Ciało”, fotografia, instalacja wideo, wystawa, Parochialkirche, Berlin, 1995; „Antyciała”, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 1995; „Schizma”, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2009.

54 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

53. ŻEBROWSKA ALICJA Ikony Infiltronu/Ikony Ślubne/Ślub Ewangelicki W Kościele Misji Łaski, 2019 Akryl na płótnie, 56,7 x 72 cm, sygnowany z przodu, lewy dolny róg „AŻ 2019”, tył: „ALICJA ŻEBROWSKA 2019”

55 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 5 000 zł Estymacja: 12 000 – 18 000 zł

54. ZIELASKOWSKA GOSSIA Vivip Map, 2019 Akryl na płótnie, 100 x 120 cm, sygnowany

56 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Cena wywoławcza: 1 300 zł Estymacja: 2 500 – 4 000 zł

55. ŻYGADŁO ANDRZEJ Portret nagrobny 1, 2009

Olej na płycie HDF, 80 x 55 cm, w oprawie 82 x 57,5 cm, sygnowany z tyłu Praca prezentowana na wystawie „Zapis”, Salon Wystawowy MARCHAND, Warszawa, 2017.

57 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

56. ŻYGADŁO ANDRZEJ Ostatnia wieczerza, 2019

Cena wywoławcza: 10 000 zł Estymacja: 13 000 – 18 000 zł

Olej na płótnie, 100 x 190 cm, sygnowane z tyłu Praca prezentowana na wystawie „Punkt Wyjścia”, Galeria Centrum, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków, 2019.

detal 1

detal 2

58 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

detal 3

* opłata droit de suite" oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyzsza opłata jest obliczana zgodnie z art. 19 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami). Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

59 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

BIOGRAMY: ALTHAMER PAWEŁ Urodził się w 1967 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni Grzegorza Kowalskiego. Wraz z kolegami z pracowni m.in. Katarzyną Kozyrą, Jackiem Markiewiczem, Jackiem Adamsem współtworzył jedno z czołowych ugrupowań młodej sztuki polskie lat 1990 tj. „Pracownia Kowalskiego” potocznie zwana „Kowalnią”. Rzeźbiarz, performer, akcjoner oraz twórca instalacji i filmów wideo. W 2004 roku otrzymał prestiżową nagrodę Vincenta Van Gogha, przyznawaną przez holenderską Fundację de Broere. W 2010 roku otrzymał Specjalną Nagrodę dla Kreatora Kultury podczas gali wręczania Paszportów „Polityki”. Jest współpracownikiem Fundacji Galerii Foksal. Jego twórczość i działania artystyczne zostały opisane w “Zatańczą ci, co drżeli. Polska sztuka krytyczna” Karola Sienkiewicza. Swoje prace wystawiał m.in. na Documenta X w Kassel (1997), Manifesta w Lublanie (2000), Biennale w Wenecji (2003), „6 Sculptures” (Galeri Man, Sammlung Goetz, Monachium; „Polyyethylene”, MUSEION, Bolzano, 2012); „Neighbours” (New Museum, Nowy Jork, 2014); „Ochse” (Fundacja Galerii Foksal, Warszawa,2018); „I(AM)” (Helsinki Art Museum, Helisnki, 2019). BERDOWSKA TAMARA Urodzona w 1962 r. w Rzeszowie. Absolwentka ASP w Krakowie, swój dyplom obroniła z wyróżnieniem w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Na przestrzeni lat (1988 - 2018) brała udział w ponad 100 wystawach zbiorowych oraz 22 indywidualnych. Od 2000 roku uczestnik sympozjów organizowanych przez Bożenę Kowalską dla artystów posługujących się językiem geometrii w Okunince, Orońsku a następnie w Radziejowicach. Otrzymała wiele stypendiów m.in Ministerstwa Kultury i Sztuki, Emilly Car College of Art and Design w Vancouver (Kanada), Fundacji Pollock-Krasner (Nowy Jork), stypendium twórcze Prezydenta Miasta Bielsko-Biała oraz nagrody prof. Janiny Kraupe-Świderskiej, Grand Prix, Sztuka dwóch czasów, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Egeria 2000. Zdobywczyni wielu nagród m.in. Nagrody Prezydenta Miasta, Muzeum Ostrowa Wielkopolskiego, Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza w Krakowie. Obecnie prace Tamary Berdowskiej można znaleźć w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum w Bochum, Galerii Studio w Warszawie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Archidiecezji w Katowicach, Muzeum Okręgowego w Chełmie, Muzeum Okręgowego w Radomiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Mondriaanhuis, Muzeum w Amersfoort, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Museum Kulturspeicher Würzburg Sammlung Peter C. Ruppert oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. BĄK DAMIAN Urodził się w 1991 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie jest doktorantem na macierzystej uczelni. Bąk jest uznawany za jednego z najciekawszych kontynuatorów nurtu krakowskiej “figuracji metaforycznej”. Do swojego najobszerniejszego cyklu obrazów pt. “Wiodącym motywem jest “rozstanie”, Damian Bąk wprowadził do swoich mrocznych przestrzeni specyficzny kadr tj. zamyślona postać na pierwszym planie, która jest oddzielona od widza parapetem (nawiązanie do obrazów nowożytnych). Głównym motywem przewodnim większości obrazów Bąka, jest ikona Matki Boskiej. Artysta często wykorzystuje deski, kartony i podobne materiały, jako podłoże do swoich ikon. Oprócz malarstwa na płótnie, artysta również posłuchuje się techniką sgraffita. BEKSIŃSKI ZDZISŁAW Urodził się w 1929 roku w Sanoku, zmarł 2005 roku w Warszawie. Absolwent architektury na Politechnice Krakowskiej. Z początku zajmował się fotografią, potem rysunkiem, grafiką i malarstwem. Pod koniec lat 50. pracował jako stylista-plastyk w Dziale Głównego Konstruktora Fabryki „Autosan”. Na początku lat 60 zajmował się również rzeźbą (głównie gips i metal). Członek ZPAP, a w latach 1957-1963 także ZPAF. Sukces przyniosła mu głównie twórczość malarska i rzeźbiarska. Beksiński wyróżnia się charakterystycznym stylem z pogranicza mrocznej fantastyki i surrealizmu, całość była pomieszana z jego własnymi wizjami. W jego twórczości pojawiały się również motywy Dalekiego Wschodu. Od połowy lat 70. Beksiński praktycznie całkowicie zajął się malarstwem olejnym. Prace z lat 80. Cechuje przeplatanie się motywów barokowych i XIX-wiecznych z mocnym akcentem erotycznym. Określane były mianem „fotografii snów”. W latach 90. zaczął wprowadzać do prac grafikę komputerową stosowaną w oparciu o zbiór własnych zdjęć. Przez kilka lat związany był z Piotrem Dmochowskim – entuzjastą sztuki Beksińskiego, który otworzył we Francji galerię sztuki (1989-96) poświęconą pracom artysty. Prace artysty znajdują się w licznych muzeach i galeriach

60 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Jedyny polski artysta, którego dzieła były wystawiane w japońskim Muzeum Sztuki w Osace. W 2016 roku powstał film reżyserii Jana Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”, który zdobył wiele nagród, w tym Srebrnego Lamparta dla najlepszego aktora – Andrzeja Seweryna (w roli Zdzisława Beksińskiego) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w 2016 roku. W 2017 roku powstał dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny” reżyserii Marcina Borchardta i film krótkometrażowy „Pars Pro Toto” Katarzyny Łęckiej. W 2018 roku miała premierę książka “Detoks. Zdzisław Beksiński. Norman Leto. Korespondencja, rozmowa”, która przedstawia zetknięcie się dwóch artystów. BIELESZ MAGDALENA Urodziła się w 1977 roku w Warszawie. Malarka, autorka wideo oraz instalacji. Absolwentka warszawskiej ASP na Wydziale Malarstwa, gdzie uzyskała dyplom w Gościnnej Pracowni Malarstwa prof. Leona Tarasewicza. Skupia się głównie na problematyce kondycji fizycznej, fizycznych upośledzeń jest to spowodowane tym, że sama artystka doświadczyła choroby i stara się nobilitować ludzi kalekich. Wraz z utratą siły fizycznej wiąże się też starość i przemijanie. Artystka korzysta z współczesnej popkultury, z wizerunków powszechnie znanych i obecnych w masowej wyobraźni. Charakterystyczne dla jej twórczości są wyjątkowo czyste obrazy – pojedyncze kolorowe przedmioty lub postacie są umieszczane na gładkim, białym tle. Jej prace znajdują się, m.in. w kolekcjach Museum of New Art w Detroit; Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, NOMUS (oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku), Istanbul Museum of Contemporary Art; Luciano Benetton Collection – Imago Mundi we Włoszech; SONS Museum w Belgii. BOROWIECKA MARTYNA Urodziła się w 1989 roku. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Studiowała także w Otwartej Pracownii Projektowania Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jest laureatką licznych konkursów, stypendiów, Grand Prix i wyróżnień. Artystka brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą m.in.: „Pająki z Marsa” (w ramach projektu „UNUS-UNA-UNUM” w przestrzeni Galerii Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej w Warszawie, Warszawa, 2011); „Okno” (w TriBeCa w kamienicy Szołayskich, Kraków, 2012); „Fifty, fifty” (w przestrzeni Galerii Promocyjnej ASP, Kraków, 2013); „Przedplan – przestrzeń poza granicami płótna” (FRESZ Gallery, Kraków, 2015); „Zmierzchnica” (Kraków, 2018); „Realizm. Dwa spojrzenia” ( BWA w Bydgoszczy, Bydgoszcz, 2018); „Zakłócenia / Umwelt” (Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków, 2018); „Laboratorium nieuchwytnych struktur stretchu” – Open Studio w ramach Krakers Cracow Gallery Weekend, Kraków, 2018); „Farba znaczy krew” (MSN w Warszawie, 2019); „Nie ma nad nią kontroli” (Fundacja Razem Pamoja, Kraków, 2019); „Siódmy krzyżyk” (Galerii Pryzmat,Kraków, 2019); „Nie – obrazy”( wystawa prezentująca prace z Pienkow Art Residency w Starym Browarze, Poznań, 2019); “To, co widzimy jest jedynie snem, snem we śnie” (BWA w Kielcach, 2019). BUCZEK BARTEK Urodził się w 1987 w Czechowicach Dziedzicach. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom w pracowni Andrzeja Tobisa. Jest profesjonalnym malarzem sztalugowym, twórca videoartów, a także autor tekstów. Autor „Za drogie, za słabe, zbyt trudne” (znajduje się w kolekcji Bunkra Sztuki w Krakowie). Jest uznawany za jednego z najzdolniejszych malarzy pokolenia. W jego twórczości można odczuć melancholijną atmosferę, która jest zakorzenioną głęboko w egzystencjonalnej refleksji. Interesuje go kondycja człowieka we współczesnym świecie, ktory jest przepełniony techniką i pozbawiony uspokajających rytuałów. Zajął 22 miejsce w rankingu Młodych Artystów dziennika Rzeczpospolitej „Kompas Młodej Sztuki 2012”. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Panic room” ( CSW Kronika, Bytom,2011); „Jaskółczy niepokój” (Art Agenda Nova, Kraków, 2011); „Czarny romantyzm” (BWA Sokół, Nowy Sącz, 2013), „Czarny Charakter” (Bank Pekao PROJECT ROOM/CSW Warszawa, 2013); „Za drogie, za słabe, zbyt trudne” (Bunkier Sztuki, Kraków, 2014); „Co ukryte. Aktualna Sztuka ze Śląska” (Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, 2015); „LIFE ON EARTH” (z Szymonem Szewczykiem, Rondo Sztuki, Katowice, 2016); „Abstrakcja użytkowa” (BWA Katowice, 2017); „Przesilenia” (BWA Katowice, 2017); “Został tylko kac, który nie chce sczeznąć” (Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk, 2018). CHAZME (pseud.) Chazme – a właściwie Daniel Kaliński, urodził się w 1980 roku w Szwajcarii. Obecnie żyje i pracuje w Warszawie. Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, street artem oraz architekturą. Od 1996 roku związany ze street art’em. W swojej twórczości wykorzystuje mieszankę sprayów, standardowych farb i odcisków gazet. Jest częścią duetu, który tworzy wraz z Michałem „Sepe” Wręgą (absol-

61 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych). Chazme jest jednym z najciekawszych obecnie street artystów w Polsce. Uczestnicy wielu międzynarodowych wystaw i przeglądów najnowszej sztuki w Europie m.in. STROKE – Urban Art Fair. Połączenie zdolności malarskich Sepe z architektonicznym warsztatem Chazme tworzy świeżą jakość, która wyróżnia duet na arenie europejskiego środowiska street artowego. Mural w Łodzi „Detronizacja” przy ul. Próchnika 9, powstał w 2011 roku w ramach projektu Galeria Urban Forms. Inne ich prace to „Blue in Green” (Budapeszt, 2016), „Monumentalcity (Gdynia, 2016), „The Trial of Josepk K. (Włochy, 2016). CHUDZICKI MICHAŁ Urodzony w 1983 roku w Kraśniku. Jest absolwentem państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernardo Morando w Zamościu. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka. Chudzicki zajmuje się głównie malarstwem oraz kolażem, a także instalacją, filmem i fotografią. W jego twórczości można zaobserwować inspiracje, odniesienia do wielkich mistrzów renesansu, dadaizmu i surrealizmu awangardy XX wieku. Jest współzałożycielem kolektywu Roboczogodzina, z którymi w 2011 roku stworzył projekt w ramach Grolsh Art Book Festival. Wykreował fikcyjną postać Bruno Larka od 2011 roku, który był fikcyjną postacią, stworzył „nieistniejące” prace. Chudzicki wykorzystując fikcję stara się podać w wątpliwość oficjalną historię sztuki tym samym przeprowadza eksperyment badający, czy jako widzowie potrzebujemy dzieł sztuki, czy też raczej twórców sztuki i ich znanych nazwisk. Po raz pierwszy projekt został pokazany w Galerii Instytutu Polskiego w Dusseldorfie. Kolejna odsłona miała miejsce w Galerii Białej w Lublinie. Demistyfikacja następuje w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wybrane wystawy: „Okno”(Art. Agenda Nova, Kraków, 2010); „Trudno to wyjaśnić” (Art Agenda Nova, Warszawa, 2011); „Pudło” (Kraków, 2012); “Katalog dzieł nieistniejących” (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2013); „Opowieść o tych i o tamtych” (Bunkier Sztuki, Kraków, 2013); “Bruno Larek Den es nicht gab’, (Instytut Polski, Dusseldorf oraz Poltergeist, 2014); “Pamięć. Rejestry i terytoria” (MCK, Kraków, 2014); Bruno Larek Den es nicht gab’, (Instytut Polski, Dusseldorf oraz Poltergeist, 2014); “KREW-WERK” (Fundacja Galerii Foksal, Warszawa 2016); „Życie. Instrukcja” (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2017); “Idealiści i prowokatorzy” (BWA Bydgoszcz, 2018);“Nowa Ziemia i 64 krótkie historie” (Galeria Biała, Lublin, 2019). DEHNEL JACEK Urodził się w 1980 roku w Gdańsku. Poeta, prozaik. Zajmuje się tłumaczeniami z języka angielskiego (Philip Larkin, George Szirtes, W.H. Auden) i rosyjskiego (Osip Mandelsztam), przekładał także pieśni do muzyki Astora Piazzoli. Absolwent Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych (praca magisterska poświęcona przekładom Larkina autorstwa Stanisława Barańczaka). Jest redaktorem anglojęzycznej antologii "Six Polish Poets" wydanej przez Arc Publications w Londynie w roku 2008. Jest laureatem Nagrody Fundacji Kościelskich z 2005 roku oraz Paszportu Polityki za rok 2006. Jego debiutancki tom wierszy "Żywoty równoległe" ukazał się z pochwalnym tekstem autorstwa Czesława Miłosza umieszczonym na okładce. W 2018 roku w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku odbyła się jego wystawa we współpracy z Anną Karpińską - Dehnel. Na wystawie były prezentowane obrazy, które Dehnel tworzył na przestrzeni wielu lat. Jest członkiem Rady Programowej Galerii Zachęta. DESKUR WOLSKI XAWERY Urodził się w 1988 roku w Aix – en Provance. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2015 roku obronił dyplom. Jest również absolwentem reżyserii na AMA Film Academy w Krakowie. Zajmuje się m.in. filmem, komiksem, animacją oraz integracjami w przestrzeni publicznej. Został laureatem w ogólnopolskim konkursie Narracje #7 w 2015 roku, natomiast w 2014 zwyciężył ogólnopolski konkurs Artystyczna Podróż Hestii (miesięczne stypendium w Nowym Jorku i wystawa indywidualna w galerii Propagadna w Warszawie). Jest współtwórcą grup artystycznych Więcej Światła oraz Spirala. Jego pracę pt. „Crystal skulls are modern fakes? Adventure movie” stworzona we współpracy z Hubertem Gromnym znajduje się w kolekcji krakowskiego Bunkra Sztuki. Jego instalacja „Makaron” znajdowała się na dachu budynku PKP Powiśle w Warszawie w 2013 roku. Wybrane wystawy: „Stracone – znalezione” (Galeria Propaganda, Warszawa 2014); „Pakt/spacer” (Art Agenda Nova, Kraków 2015); „Pasażer” (05 ARTLOOP FESTIVAL, Sopot 2016); „Wśród twarzy” (PGS, Sopot 2016); „Indiański Epimeteusz” (Fundacja Razem Pamoja, Cracow Gallery Weekend KRAKERS, Kraków 2017). JERZY DUDA-GRACZ Urodził się w 1941 roku w Częstochowie, zmarł w 2004 roku w Łagowie. Był malarzem, rysownikiem, scenografem i pedagogiem. Absolwent Wydziału Grafiki na ASP w Katowicach. W latach 1976 - 82 był wykładowcą

62 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

tej uczelni a nastepnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (1992-2001). To co wyróżnia jego malarstwo to nie tylko znakomity warsztat ale także dbałość o szczegóły. Duda - Gracz w całym swoim dorobku artystycznym ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył również w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius w Krakowie, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, w zbiorach sztuki na Jasnej Górze w Częstochowie i w innych muzeach okręgowych i miejskich oraz w kolekcjach prywatnych, m.in. W. Ochmana i W. Fibaka; za granicą - w zbiorach Uffizi we Florencji, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Miejskim w Gandawie, w Fundacji „BAWAG“ w Wiedniu i Kolekcji Watykańskiej oraz w galeriach i kolekcjach Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Izraela, Japonii, Kanady, Meksyku, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech. GÓRNA KATARZYNA Prace stworzone w ramach projektu "Archeologia Utopii - Róża w Panteonie", autorzy projektu: Katarzyna Górna, Jakub Majmurek, autorka zdjęć: Katarzyna Górna. urodziła się w 1968 roku w Warszawie. Artystka, która tworzy wieloformatowe, przeważnie czarno – białe fotografie, które zazwyczaj zestawia w przestrzenne instalacje oraz filmy wideo i DVD. Absolwentka Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Jej twórczość głównie opiera się na perspektywie kobiecego spojrzenia na społeczną rzeczywistość oraz symboliczne formy funkcjonowania obrazu kobiety w kulturze. Czerpie inspirację, które bazują na stereotypach społecznych i motywach zaczerpniętych ze sztuki religijnej. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych zarówno w kraju jak i na świecie. Angażuje się w liczne projekty prowadzone w Centrum Kultury Nowy Wspaniały świat i Krytykę Polityczną (z którą współpracuje od 2009 roku). Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów „Os Warszawa”, „Mały Wspaniały Świat” oraz cyklu seminariów poświęconych najnowszej sztuce wizualnej. Jest również producentką wydarzeń kulturalnych m.in. „House of Change” czy „Obywatelski Kontener Kultury”.Wybrane wystawy artystki: "Dreamlife" (Artspace Gallery, New Heaven, Stany Zjednoczone, 1997); "Fotografia '97" (Pałac Sztuki, Kraków, 1997); "Nowe terytorium ekspresji" (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 1997);"L'histoire d'une collection 1979-2003" (Atelier 340, Bruksela, Belgia, 2003); "Biały Mazur", NBK, Berlin, Niemcy; Bunkier Sztuki, Kraków (2004);"Revers Art and Engineering" (Sculpturens Hus, Sztokholm, Szwecja, 2004); "Prezentacja młodej kultury polskiej" (Maison folie de Lille Moulins, Lille, Francja, 2004); "Transhumacja" (Galeria Obrazów, Kowno, Litwa, 1995); "Instalacja" (Galeria a.r.t., Płock, 1994); "10 Panien" (Galeria Przyjaciół A.R., Warszawa; Galeria a.r.t., Płock, 1996); "MadonnY" (Galeria Laboratorium, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 1997); "Zestaw kobiet" (Galeria Wyspa, Gdańsk, 2000); "Happy Birthday" (Bunkier Sztuki, Kraków, 2004);"Miłość i demokracja" (Targi Sztuki w Poznaniu, 2005); "Videozoom" (Sala Uno, Rzym, Włochy; Prague Biennale 2, Praga, Czechy, 2005); "Boys" (Bunkier Sztuki, Kraków, 2005); "Architektura intymna, architektura porzucona" (Galeria Kronika, Bytom, 2006); "Kolekcja Bunkra Sztuki" (Bunkier Sztuki, Kraków, 2006); "Katarzyna Górna i Mikołaj Starowieyski: Portret artysty" (Galeria Studio, Warszawa, 2017); "SKIP THE LINE! Populizm i obietnice współczesności" (Biennale Warszawa, 2018); "Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2018); "Zagłada ludzkości" (Trafostacja Sztuki w Szczecinie, 2019); "Piknik na skraju drogi" (Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom, 2019). JABŁOŃSKA KAROLINA Urodziła się w 1991 roku w Niedomicach. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W na przełomie 2014/2015 odbyła pobyt stypendialny Vysoká škola uměleckoprůmyslová w Pradze. Otrzymała nagrodę Dolnośląskiego Klubu Kapitału w 12. Konkursie Gepperta w 2016 roku. W 2017 roku została laureatką II nagrody biennale malarstwa Bielska Jesień. W 2019 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie Bizneswoman ROku Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. W 2018 roku odbyła rezydencję w Spinnerei Leipzig. Jest współzałożycielką galerii “Potencja” w Krakowie oraz magazynu artystycznego “Łałok”. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Karolina Jabłońska w swoim malarstwie łączy plastyczną swobodę art brutu, neoespresjonistyczną aurę oraz sztukę modernistek i feministek. Charakterystyczna gama kolorystyczna uwydatnia mroczny erotyzm jej obrazów. Prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Kolekcji Sztuki Polskiej ING w Warszawie.

63 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

KARPOWICZ KATARZYNA Urodziła się w 1985 r. w Krakowie. W 2005 r. ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni prof. Leszka Misiaka. Dyplom obroniła w 2010 roku. Prace Katarzyny Karpowicz znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą oraz w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Gdańsku. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: „Życie obrazu” (Szép Műhely Gallery, Budapeszt, Węgry, 2014); „Harold and Ernest” (Kościół Bartolomeusza, Lower Basildon, Wielka Brytania, 2015); „Do widzenia, do jutra” (Galeria Triada, Gdańsk, 2017); „Niebieskie szkiełko” (Galeria Art, Warszawa, 2018); „Teatr codzienności (Galeria Raven, Kraków, 2018); „XIV Aniversario” (Galeria de Arte Montsequi, Madryt, Hiszpania, 2018); „Młode malarstwo polskie” (Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Współczesnej, 2019); „Sztuka teraz”(wystawa przedaukcyjna, Muzeum Narodowe w Krakowie, 2019). KOKOSIŃSKI BARTOSZ Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Głównie zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Poza tym montuje wideo i instalacje. Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatem nagrody Fundacji Elizabeth Greenshields z Kanady. Brał udział w 6. Triennale Sztuki Młodych w Orońsku oraz w 10. Konkursie Gepperta we Wrocławiu. „Niekontrolowane treści, Młode Forum Sztuki, Lublin (2012); „(Nie)porządek rzeczy, Bunkier Sztuki, Kraków (2012); „Niektóre obrazy nie chcą być namalowane”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice (2011); „Na początek-koniec”, Art Agenda Nova, Kraków (2010). Brał także udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Był notowany na 9 miejscu w Rankingu Młodych Artystów dziennika Rzeczpospolita „Kompas młodej sztuki 2012”. Prace Bartosza Kokosińskiego znajdują się w kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie. KOWALSKI TOMEK Urodził się w 1984 roku w Szczebrzeszynie. Jest absolwentem krakowskiej ASP na wydziale malarstwa. Malarz, rysownik, autor kolaży, obiekto-maszyn, instalacji, prac wideo. Komponuje także muzykę. Jest członkiem efemerycznych formacji muzycznych Anna Dymna Ensemble i Masters of the Universe. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie i Krakowie. Tomasz Kowalski zadebiutował w 2006 roku w krakowskiej Galerii Nova jeszcze jako student. Wybrane wystawy: “Człowiek bez właściwości” (Art Agenda Nova, Kraków, 2006); “Kominiarz na dachu kościoła” (Warszawa, 2011); Kunstlerhaus Bethanien, Berlin, 2009; Centrum Sztuki Współczesnej, Toruń (z Normanem Leto, 2009); Carlier I Gebauer (Berlin, 2009); Art Kabinett (Art Basel Miami Beach, Miami, 2008); “Relativity express” (Gabriele Senn Galerie, Wiedeń, 2014); “NOT FAIR” (Galeria Dawid Radziszewski), Pałac Kultury i Nauki, Warszawa, 2016)“A Man Moves Out of a Skeleton” (Clark House Initiative, Mumbaj, 2017); Release of Everlasting Somersault, Nino Mier ( Los Angeles, 2018); “New Vehicle” (Tobias Naehring Gallery, Lipsk, 2018); “Proto Weather” (Tim Van Laere Gallery, Antwerpia, 2018); “Natty Dread (z Alicją Kowalską, Condo, Arcadia Missa, Londyn, 2018). KUKLA KAMIL Zajmuje się̨ malarstwem, rysunkiem, grafiką cyfrową oraz muzyką eksperymentalną. Uczestniczył w wystawach, m.in. w BWA w Tarnowie, Galerii Le Guern w Warszawie, Knoll Gallery w Wiedniu, MOCAK w Krakowie, MODEM w Debreczynie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii m2 w Warszawie. W 2016 roku został laureatem Nagrody Fundacji Grey House - 6. edycja konkursu na najciekawszą osobowość́ artystyczną roku. Jego prace znajdują̨ się̨, m.in. w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w licznych kolekcjach prywatnych. KUŚMIROWSKI ROBERT Urodził się w 1973 roku w Łodzi. Absolwent Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, dyplom w pracowni rzeźby prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki. Na przełomie lat 2002/2003 przebywał na stypendium w Pracowni Metalu i Modelowania na Uniwersytecie Rennes 2, Beaux-Arts Rennes. Otrzymał nominację do Paszportów “Polityki”. W 2003 roku znalazł się na pierwszym miejscu magazynu Raster. W 2003 w ramach akcji artystycznej przejechał rowerem marki A. Wolberg z lat 20. XX wieku trasę Paryż-Luksemburg-Lipsk.Obecnie mieszka i pracuje w Lublinie. Jest związany z Fundacj ą Galerii Foksal w Warszawie. W 2009 i 2010 roku prezentował w londyńskim Barbican Centre Bunker – tajemniczy i niepokojący bunkier z czasów II wojny światowej. Brał udział w wystawach w kraju i zagranicą

64 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

m.in: Galeria Biała (Lublin, 2002); “D.O.M.” (Johnen und Schottle Galerie, Berlin, Niemcy, 2004); „The Ornaments of Anatomy” ( Kunstverein, Hamburg, Niemcy, 2005); „The Museum of The last Artwork” (Yerba Buena Art Center, San Francisco, USA, 2005); „Double V Post industrial” (Van Abbe Museum, Eindhoven, Holandia, 2005); „Ornaments of Anatomy, Band 2” (Kunstverein, Hamburg, 2006); „Robert Kuśmirowski” (Migrosmuseum, Zurych, 2006); „DATAmatic 880” (Galerie Magazin, Berlin, 2007); „After Nature” (New Museum, Nowy Jork, 2008); „Obudź się i śnij” (Fundacja Signum, Wenecja, 2009); „Spektrum” (Kunsthalle Wien, Wiedeń, 2011);”The Power of Fantasy” (BOZAR, Bruksela, 2011). KWAPISZ-GRABOWSKA MAGDALENA Magdalena Kwapisz Grabowska urodziła się w Gliwicach. W 1999 roku ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych, oddział w Katowicach uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni druku wklęsłego prof, Stanisława Kluski oraz dyplom dodatkowy w pracowni malarstwa prof. Jacka Rykały. Od tego czasu brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą, a jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie. Otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Chelsea International Fine Art Competition (w skład jury wchodzilii kuratorzy Guggenheim Museum) W 2015 ukończyła kurs w zakresie teorii malarstwa na Universität der Künste w Berlinie. LEDÓCHOWSKI FRANCISZEK Urodził się w 1981 roku. Studiował w Europejskiej Akademii Sztuk (gdzie bardzo duży wpływ wywarł na niego Franciszek Starowieyski), Ecole Superieure des Beaux Arts d’Angares (Francja) oraz na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Artysta zajmuje się głównie filmem, fotografią, ilustracją, malarstwem i grafiką. Został wyróżniony m.in w konkursie Franciszki Eibisch. Od 2015 roku zajmuje się abstrakcją (przeszedł przez wiele stylów, każdy z nich jest osobnym cyklem malarskim). W swoim malarstwie nawiązuje do japońskiego malarstwa gestu oraz europejskiej tradycji abstrakcji ekspresyjnej. LETO NORMAN Urodzony w 1980 roku w Bochni artysta samouk, twórca sztuki wideo, malarz. Jego debiutem była wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie „Negatywne aspekty nadmiernej wolności w wieku 26 lat” w 2007 roku. W tym samym czasie współpracował z reżyserem Krystianem Lupą nad sztuką teatralną „Factory Two” oraz przygotował swój pierwszy film w technice 3D „Buttes Monteaux l”. Do jego prac zaliczyć można również film „Sailor” (2010) oraz „Photon” (2017). Wśród najważniejszych wystaw indywidualnych i zbiorowych zaliczyć można Jeune création européene, Paryż 2007; Perfect Summer, New Media Artists, Gallery Vertexlist, Nowy Jork 2008; Streets & Other Interiors, lokal_30 at ZOO Art Fairs, Londyn 2009; Buttes Monteaux 3, Muzeum Narodowe, Kraków 2009; SAILOR, premiera filmu, 10ty międzynarodowy festiwal filmowy Era Nowe Horyzonty 2009. Zajął drugie miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki (2010/2011). Zrezygnował z nauki w szkole średniej i zajął się grafiką i malarstwem, a następnie nowymi mediami i wideo. Jego prace oparte są na algorytmach sztucznej inteligencji, jego projekty balansują na granicy sztuki i nauki. Karierę artystyczną rozpoczął jako malarz. Obrazy, które tworzy to często portrety bliskich osób, sytuacje angażujące go emocjonalnie, wyzwania egzystencjalne, intelektualne. Maluje szybko, na podstawie fotografii, natury lub kadru wideo. Jego obrazy przywołują na myśl prace Williama Bouguereau czy Thomasa Gainsborough. Jest autorem filmów, dyptyku Sailor (powieść i pełnometrażowy film, określony przez brytyjski tygodnik „Tribune” mianem „najlepszego i najbardziej zaskakującego niezależnego debiutu festiwalu” (Era Nowe Horyzonty) oraz najnowszego filmu Photon, premiera 2017 rok. Jest laureatem Paszportów Polityki w kategorii sztuki wizualne (2018r.) W tym samym roku otrzymał Grand Prix Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” za film Photon. W roku 2018 można było obserwować jego wystawy pt. “Kinotop. Od filmu” (Kalisz); “Idź i patrz” (Zabrze); “Nieistniejące przestrzenie wystaw” (Katowice). W 2019 roku otrzymał nagrodę im. Andrzeja Munka (wyróżnienie za Photon). Jego ostatnia wystawa w 2019 roku pt. “Problemy pierwszego świata: życie przed śmiercią” odbyła się w Rondzie Sztuki w Katowicach. LEWANDOWSKI LESZEK Urodził się w 1960 roku w Świrklańcu. Jest absolwentem katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Lewandowski od wielu lat zajmuje się swoistą odmianą malarstwa kinetycznego, tworząc ruchome obrazy, w których barwne tarcze zostają wprawione w ruch za pomocą silniczka elektrycznego. Ten jednostajny ruch sprawia, że kolory zlewają się w jednolitą szarość lub tworzą kolory, które artysta nazywa „urojonymi”. Otrzymał liczne stypendia twórcze m.in. Transfer w 1998 oraz Ministra Kultury i Sztuki (1990,

65 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

2000, 2007). Odbył również rezydencje artystyczne : Transfer w 1997 roku, Ostrawa w 2007, Czeski Krumlow w 2009. Swoje prace wystawiał w wielu renomowanych galeriach w kraju i za granicą m.in. Galerie Ars Polonia i w Grosse Kunstausstellung w Dusseldorfie, w Posk Gallery w Londynie, w Museum of Modern Art w Hunfeld, w Museum Wuppertal, Galerii Grodzkiej w Lublinie, w Bunkrze Sztuki w Krakowie, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w Galerii Wschodniej w Łodzi. LICHOTA ANDRZEJ Urodził się w 1972 roku. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2019 roku jego niemal 7 metrowej wysokości rzeźba „Hemingway” z cyklu Corrida reprezentowała Polskę podczas festiwalu sztuki Tropical Burning Man w Brazylii, a obraz “ A man looking at a women” podczas „O!lśnień” nagród kulturalnych Miasta Krakowa i Onetu stanowił nagrodę dla Grażyny Kulczyk jako Ambasador Polskiej Sztuki za granicą. Artysta, malarz, rzeźbiarz i rysownik. Lichota głównie zajmuje się malarstwem olejnym w nurcie abstrakcji ekspresyjnej, czego podstawą są inspiracje z życia i przeżyć artysty. W 2004 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury RP, a w 2011 roku otrzymał stypendium Erich Pommer Institut. . Jest laureatem nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. w 2015 r zdobył kwalifikację do brytyjskiej BAFTA, nagrodę na Festiwalu Satyry Europejskiej w 2008 , wyróżnienie Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej 2005 , I nagrodę TVN w konkursie na scenariusz w 2004, czy wyróżnienie Ministra Kultury RP w 2003 r. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in: w Nowym Yorku, Londynie, Merzchausen Niemcy, Sydney, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Dubaju, Brazylii oraz w Muzeum Miedzi, Muzeum Karykatury w Warszawie, Raiffeisen Bank, PKN Orlen, Ministerstwa Rolnictwa, UMWM w Krakowie, BZ WBK, NETIA SA, Sanofi – Aventis, GREMI International. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą m.in: „Ancient Palaces” (Villa Monastero, Varenna, Palazzo Galio we Włoszech 2016); „Abstrakcje - Australia, Iran, La Gomera” (Galerii ARCHETURA w Krakowie 2016/2017); Art Fair Kensington Town Hall, Londyn, 2018); Hydropolis we Wrocławiu, 2018, „Tauromachia” (Galeria Instytutu Cervantesa, Kraków,2019) MALIBORSKI MATEUSZ Urodził się w 1990 roku w Kolbuszowej. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom obronił w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego w 2015 roku. Głównie zajmuje się malarstwem, rysunkiem i typografią. W 2012 roku otrzymał stypendium fundowane im. Sayeda. W 2018 roku wziął udział w 16 Warszawskich Targach Sztuki. jest autorem wielu wystaw m.in. “WYRÓŻNIENI” (Centrum Wystawowo - Konferencyjne Zamku Królewskiego na Wawelu, Kraków, 2013); “7 YOUNG PAINTERS” (Gallery Katarzyna Napiórkowska, Bruksela, 2016); “SALON ZIMOWY” (Fundacja 4 Style, Kraków;2017); “LICHTPLUS, Mateusz Maliborski/Piotr Pasiewicz” (Galerie Nielaba, Berno, 2017);„Paulina Preneta: GRAFIKA/Mateusz Maliborski: MALARSTWO” (Galeria Miejska Zespołu Szkół Plastycznych, Rzeszów, 2018);“MUZEUM #” (Galeria DYSTANS, Kraków, 2018). MICKIEWICZ ALDONA Malarka, urodzona w 1959 w Oświęcimiu. Stworzyła własny język malarski, który umożliwia jej wypowiadanie treści zawsze, w każdej epoce dotyczących każdego człowieka, a ponadto gwarantuje odrębne miejsce na mapie aktualnego życia artystycznego. Kształciła się w latach 1979-84 w krakowskiej ASP, początkowo w pracowni Tadeusza Brzozowskiego, następnie pod kierunkiem Stanisława Rodzińskiego i Zbyluta Grzywacza. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem; sporadycznie także malarstwem monumentalnym: w latach 1992-93 wraz z Tadeuszem Borutą namalowała cykl obrazów ołtarzowych w byłym klasztorze benedyktynek w Monte San Savino we Włoszech. Tuż po studiach, w latach 80., brała aktywny udział w ruchu kultury niezależnej, uczestnicząc w licznych wystawach odbywających się pod patronatem Kościoła. Od tamtego momentu jej sztuka, będąca wyrazem poszukiwania porządku świata, utrzymana jest konsekwentnie w zbliżonej poetyce. Artystkę interesuje głównie „duchowość materii”. Wiernie, z niemal werystyczną starannością, wzorując się na mistrzowskim warsztacie starych mistrzów, przedstawia (zarówno w pracach malarskich, jak rysunkowych) ubogie, zdeformowane, zużyte przedmioty, w których zapisane zostały losy nieznanych, pojedynczych osób. ORBACZEWSKA ANNA Absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze (dyplom 1998) i Akademii Sztuk Pięknych w Gdań-

66 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

sku (dyplom 1999). Zajmuje się głównie malarstwem, tworząc często cykle tematyczne. Ważniejsze wystawy indywidualne: Society For Arts, Chicago USA (2004), CSW Łaźnia Gdańsk- „Emocje Prawdziwe”(2006), Austriackie Forum Kultury w Warszawie -„Podejrzane, Pets”(2008), Galeria Milano, Warszawa - „Podejrzane” oraz „Looks can be deceiving”(2010). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: „Hansepol” Hamburg-Altona- 2006; „Deutchland- Polen”. Galerie Zero, Berlin (2006); “Soft Love” , “Model ad hoc” Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk (2007), Targi Sztuki Kobiet CSW Łaźnia ,Gdańsk (2010), Majówka artystyczna, Modelarnia, teren Stoczni Gdańskiej (2010). Artystka jest wielokrotną stypendystką Marszalka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. POLACZEK CYRYL Urodził się w 1989 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, jego promotorem był prof. Andrzej Bednarczyk. W 2012 roku studiował na Universitat der Kunste w Berlinie. Cyryl Polaczek jest malarzem konceptualnym. Jest częścią krakowskiej grupy Potencja, którą tworzy wraz z Karoliną Jabłońską i Tomaszem Kręcickim. Potencja jest jednym z najbardziej widocznych zjawisk artystycznych nowego pokolenia - działają jako artyści, galerzyści, kuratorzy i post-filmowcy. Charakterystyczną rzeczą, która wyróżnia jego prace to paradoks, który polega na tym, że silny realizm odbity jest w onirycznym świecie. Cyryl Polaczek został zwycięzcą konkursu “Artystyczna Podróż Hestii” w wyniku czego, artysta odbył rezydencję w Nowym Jorku. W trakcie studiów odbywał wiele podróży: zaczął ASP w Gdańsku by po przystankach w Berlinie obronić dyplom w Krakowie. Wystawia często zarówno sam, jak i w towarzystwie nie tylko Potencji (m.in. Wenecja, Berlin, Warszawa czy Kraków). POLSKA AGNIESZKA Urodziła się w 1985 roku w Lublinie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się sztukami wizualnymi, tworzy filmy, animacje oraz fotografie. Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom obroniła w pracowni fotografii Agaty Pankiewicz, interdyscyplinarnej Grzegorza Sztwiertni i Zbigniewa Sałaja. W latach 2008/2009 uczyła się w klasie Hito Steyerl na University of the Arts w Berlinie. Laureatka konkursu malarskiego im. Eugeniusza Gepperta organizowanym przez BWA we Wrocławiu w 2011 roku. Znalazła się wśród 20 artystów, którzy zostali nominowani do Future Generation Prize (nagroda ufundowana przez ukraińskiego oligarchę i kolekcjonera Wiktora Pinczuka – założyciel centrum sztuki nowoczesnej w Kijowie “Pinchuk Art Centre. Została nominowana w 20013 roku do konkursu „Spojrzenia - Nagroda Deutsche Banku” organizowanego przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki. Otrzymała Nagrodę Filmową przyznawaną przez PISF, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Szkołę Wajdy – która daje możliwość artystom wizualnym realizacji pełnometrażowego filmu fabularnego (2013 r.) W 2018 roku otrzymała nagrodę Niemieckiej Galerii Narodowej. Brała udział również w Biennale w Wenecji w 2017 roku. Autorka licznych wystaw w kraju i na świecie m.in.: „16 rzeczy, które mogłoby się nie znaleźć” (artpol, Kraków, 2007); „Medical Gymnastics” (Galerie Żak-Branicka, Berlin,Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Lublin, 2008); „Kalendarz” (Art Agenda Nova, Kraków, 2008); „Trzy filmy z narracją” (Galeria Żak-Branicka, Berlin; Bunkier Sztuki, Kraków, 2010); „Splace” (TV Tower, Berlin, z Antje Majewski, 2010); „The Gardener’s Responsibility”, (Georg Kargl BOX, Wiedeń, 2011);”Duet” (z Tomaszem Kowalskim, Goldex Poldex, Kraków, 2011); „Ogród” (BWA, Zielona Góra, 2011); „Transfer” (PinchukArtCentre, Kijów, 2012); „Auroryt” (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2012); „Intervention” (Belvedere, Wiedeń, 2012); „Pseudoword Hazards” (Salzburger Kunstverein, Salzburg, 2013); „Nonsense Syllables” (w ramach Waiting for Sound and Vision – Artist’s Films and Sound Works, Summerhall, Edynburg, 2013); „I Am the Mouth” (Nottingham Contemporary, Nottingham, 2014); „The Moving Finger: A Performative Lecture with Agnieszka Polska” (MoMA, Nowy Jork, 2015); „US The Body of Words – Gallery Weekend Berlin” (Gallery ZAK | BRANICKA, Berlin, 2015); „Screens Series: Agnieszka Polska” (New Museum, New York, USA, 2016); “The Demon’s Brain”(Berlin, 2018); “The burrow” (Wiedeń, 2019). PRYMON TOMASZ Urodził się w 1986 roku. Ukończył Wydział Malarstwa ASP w Krakowie. Pracę obronił w pracowni prof. Zbigniewa Bajka oraz aneks dyplomowy z rysunku w pracowni prof. ASP Marka Szymańskiego. Jego obrazy są minimalistyczne i utrzymują się w nurcie abstrakcji geometrycznej, ważna jest w nich intensywność oddziaływania koloru. Jego obrazy głównie znajdują się w Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu oraz kolekcjach prywatnych. Do jego najważniejszych wystaw można zaliczyć: „Wewnątrz światła i cieni” (Galeria Art Agenda Nova, Kraków, 2012); “Sztuka a poznanie”, (MCSW Elektrownia, Radom 2012); “Transcendencja w Sztuce” (Galeria XX1, Warszawa 2013); “Transcendencja w Sztuce” (MCSW Elektrownia, Radom 2014); “Artyści z Krakowa generacja 80 - 90” ( MOCAK, Kraków 2015); “Endorfina” (Galeria Gruning. Kraków 2016); “CUBE

67 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Polsko-Niemieckie Biennale” (ASP Kraków 2016); “Wystawa aukcji charytatywnej Razem Pamoja” (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2016); “7 wystaw w 7 dni” (Księgarnia Wystawa, Kraków 2016); “Flow Zone” (Galeria Gruning, Kraków 2016); „Infinity” (Galerie Sandhofer, Salzburg, 2016), „Iluminacje” (Muzeum Rzemiosła, Krosno, 2016); “Jego białe pióra oświecone słońcem świeciły jak samo słońce” (Galeria Henryk, Kraków 2017); “90 wystaw w 7 dni” (Księgarnia Wystawa, Kraków 2017); “Variety” (Galeria Gruning, Kraków 2017); “Sztuka teraz” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2018). PRZYJEMSKA MARIOLA Urodziła się w 1963 roku w Warszawie. Malarka, autorka fotografii i obiektów. Studiowała na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pieknych, dyplom obroniła w pracowni prof. Tadeusza Dominika, aneks u prof. Ryszarda Winiarskiego. W 1992 roku otrzymała prywatne stypendium Carla Catellani w Modenia, a w 1996 roku stypendium Arts Links w Nowym Jorku. Autorka należy do grona artystów lat 90., którzy kształtowali obraz sztuki polskiej okresu transformacji. W pierwszej połowie dekady zaczęła podejmować temat modeli współczesnej konsumpcji. Miała liczne wystawy indywidualne i zbiorowe m.in.: „Alfa, Omega był, jest, przychodzi”(Galeria Dziekanka, Warszawa,1990); „By miłość i wiara stały się również moim udziałem” (Galeria Dziekanka, Warszawa, 1988); “Alfa, Omega był, jest, przychodzi”(Galeria Dziekanka, Warszawa,1990); „Id est” (Galeria Gama, Warszawa, 1991); „A kiedy wróci” (Galeria Młodych, Warszawa, 1992); „Prace” (BWA Galeria Arsenał, Białystok, 1994); “Prace z lat 1994 - 95” (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 1995); “Frontfix - Laminated Photographs & Speciments”,(Thomas Blackman Exhibition Space, Chicago, 1996); “Plastlaminererade fotografier”, Art Center Replica, Stockholm, 1998); „Prace z lat 1995 - 2001”, D’Arcy Masius Beneton & Bowles, Warszawa; „Prace z lat 1995 – 2001” (Galeria Kronika, Bytom, 2001); „Mariola Przyjemska 2004” (Galeria Podlaska, Biała Podlaska,2004); „Sektor 9” (GALERIA Le Guern, Warszawa, 2006); „Mariola Przyjemska – Obrazy 07-08” ( GALERIA Le Guern, Warszawa, 2007); Osibni pribech jezu” (Galeria Luxver, Caska Skalice,2014); „Jazy i kosmetyki” (Galeria Pustostan, Warszawa, 2015). ROSENSTEIN ERNA Urodzona w 1913 roku w Lwowie, zmarła w 2004 roku w Warszawie. Malarka i poetka, tworzyła również rysunki i asamblaże. W latach 1932 –1934 studiowała w Winner Frauen Akademie, a w latach 1934 –1936 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wojciecha Weissa. Była bardzo związana ze środowiskiem Grupy Krakowskiej, łączyła ją bliska artystyczna przyjaźń z Jonaszem Sternerem. W trakcie wojny przebywała w lwowskim getcie, po tragicznej śmierci rodziców ukrywała się w Warszawie. Traumatyczne wspomnienia wojny przejawiały się przez całą jej twórczość. Od 1949 roku mieszkała w Warszawie. W roku 1977 malarka została laureatką Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, a w 1996 otrzymała Nagrodę im. Jana Cybisa przyznaną za całokształt twórczości. Twórczość Erny Rosenstein jest bardzo osobista, poetycka i całkowicie wolna od jakichkolwiek ograniczeń i wpływów, sytuuje się w granicach szeroko pojmowanego surrealizmu. SASNAL WILHELM Urodzony w 1972 w Tarnowie, mieszka i pracuje w Krakowie. Malarz, rysownik, filmowiec oraz twórca komiksów. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni prof. Leszka Misiaka. Był współzałożycielem (1996) nieistniejącej już Grupy Ładnie. Związany z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie. Uważany za jednego z najbardziej uznanych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej. Obrazy artysty charakteryzują się szybkimi pociągnięciami pędzla, tworzy głównie pod wpływem inspiracji bodźcami zewnętrznymi, interakcjami z ludźmi oraz tym co ma na niego wpływ w życiu codziennym. W 1999 roku otrzymał Grand Prix na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”, w 2003 nagrodę „Pegaza” w dziedzinie sztuki. W 2006 roku został laureatem europejskiej nagrody artystycznej van Gogh Bienal Award w Amsterdamie. Jego prace znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach na całym świecie m.in. w Centrum Pompidou w Paryżu, Galeria Saatchi w Londynie, Tate Modern w Londynie, Museum of Modern w Nowym Jorku. W Polsce jego prace należą do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz MOCAK-u. Jest autorem wielu wystaw zarówno w Polsce jak i na świecie. Wybrane wystawy indywidualne: „Wilhelm Sasnal” (Galeria Hauser &Wirth, Zurych, 2016); „Wilhelm Sasnal” (Anton Kern Gallery, Nowy Jork, 2017); „Engine” (Kistefos – Muset, Jevnaker,Norwegia, 2018); „Znak nierówności” w ramach 9.edycji WGW (Fundacja Foksal, Warszawa, 2019).

68 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

STAROWIEYSKI FRANCISZEK Urodził się w 1930 roku w Bratkówce, zmarł w 2009 roku w Warszawie. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Tadeusza Kantora i prof. Wojciecha Weissa oraz w Warszawie w pracowni prof. Michała Byliny. Był malarzem, rysownikiem, grafikiem, twórcą plakatów oraz scenografii teatralnych i telewizyjnych. Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII wiecznej. Tworzył na przestrzeni lat zarówno w Warszawie jak i w Paryżu. Jest autorem blisko 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli „polskiej szkoły plakatu”. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, wykładowca Berliner Hochschule der Kunste (1980) i Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie (od 1993 roku). Jego prace prezentowane w licznych muzeach i galeriach w Polsce i za granicą m.in. w Belgii, USA, Francji, Holandii, Austrii, Kanadzie czy w Szwajcarii. Zdobył Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paolo w 1973 roku, Grand Prix za plakat filmowy na Festiwalu w Paryżu w 1975 roku, nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (1979 i 1982). Jako pierwszy polski artysta miał indywidualną wystawę w MoMA w Nowym Jorku (1986). STAROWIEYSKI MIKOŁAJ Urodzony w 1977 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego (słynna „Kowalnia”). Studiował przez pewien czas architekturę, w wyniku czego współpracuje z „Krytyką Polityczną” przy projektach tematycznie związanych z architekturą miejską. Animator kultury, jest współtwórcą klubu Saturator na warszawskiej Pradze. Wystąpił w filmie Katarzyny Górnej pt. „Portret artysty romantycznego”. Syn Franciszka Starowieyskiego. Jest autorem wystawy pt. “Wielki Plan” (wystawie towarzyszył film Katarzyny Górnej “Portret artysty romantycznego”, Art Agenda Nova, Kraków, 2018). STARSKA MAGDALENA Urodzona w 1980 roku w Poznaniu. Jest autorką rysunków, performance’ów i instalacji. W 2005 roku ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem u prof. Fincera i prof. J. Kozłowskiego. W 2007 roku odbyła półroczną podróż nastawioną na badanie kultury Ameryki Południowej. Jest członkinią grupy Penerstwo od 2008 roku. Otrzymała stypendium z Budżetu Ministra Kultury (2010 r.) oraz stypendium Młoda Polska (2014 r.). Jest również studentką na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich w Poznaniu. Od 2016 roku pracuje jako asystentka w Pracowni Kształtowania i Transformacji Przestrzeni na Wydziale Multimedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Na przestrzeni lat, jej artystyczne działania skupiają się na kreowaniu sytuacji wspólnotowych tzn.: w jaki sposób to, co osobiste i indywidualne, może być wartościowe w sensie społecznym. W sposób intuicyjny artystka wyczuwa, jakie działania spowodują najbardziej autentyczny kontakt między ludźmi, którzy są obecni w danej przestrzeni. Takie realizacje miały miejsce na Biennale w Kathmandu w Nepalu (2017), podczas pobytu na wyspie Lombok (we współpracy z organizacją Pasirputih). Do jej najważniejszych osiągnięć artystycznych należy: „Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym” ( National Art Museum of China, Pekin, 2015); Artloop Festiwal (Sopot, 2016), Social Design for Social Living (Galeria National, Dżakarta, 2016). Wybrane wystawy indywidualne: “Twarde obierki” (Art Agenda Nova, Kraków, 2018); “Szczęście rodzi się w jelitach” (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, 2019); “24H brl/poz: „Przedmiotowość” (Poznań, 2019); “Wszystko razem” (BWA, Katowice,2019). SUROWIEC ŁUKASZ Urodził się w 1985 roku w Rzeszowie. Jest artystą interdyscyplinarnym, rzeźbiarzem, performerem, twórcą filmów wideo, autorem akcji społecznych. Absolwent Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych Surowiec wnika i bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. Jego twórczość przyjmuje formę metody umożliwiającej poznanie publicznej rzeczywistości, ze zwróceniem uwagi na jednostki marginalizowane. W swojej działalności artystycznej podejmuje on aktualne kwestie społeczne, wychodząc także poza mury oficjalnych instytucji sztuki. Łukasz Surowiec był stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatem prestiżowego konkursu dla młodych artystów Spojrzenia (2017). W 2019 roku zaprezentował swój prototyp pomnika na festiwalu “Warszawa w budowie”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą m.in.: Nice to Meet You (Art Agenda Nova, Kraków130, 2010); Szwedzkie gołębie (Kalmar Konstmuseum, Kalmar, 2012); Dziady (Bunkier Sztuki, Kraków, 2013); Umierać się nikt nie boi (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2014); Poczekalnia (CSW Znaki Czasu, Toruń, 2014); Air de Pologne (De Garage, Mechelen, 2012); Berlin Biennale (Kunst Werke,Berlin 2015, Procedures for the head/Polish Art Today, Kunsthalle, Bratislava,

69 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

2012); East + Europe - Eastern European Contemporary Art Exhibition (City Hall Exhibition Hall , Hong Kong, 2013); Critical Juncture, (podczas Kochi Muziris Biennale, Indie, 2104); Survival Kit 6 (Ryga, Latvian Centre for Contemporary Art, 2014); A Market of Values Bratysława, Chelsea College, Londyn, 2015); Procedures for the head/Polish Art Today, Kunsthalle Bratislava, Bratysława, 2015);“Przychodnia” (Poznań, 2016); “Przychodnia” (MOCAK, Kraków, 2019); CELEBRATION | Polish-Japanese Exhibition of Contemporary Art (2019). SZEWCZYK ANDRZEJ Urodził się w 1950 w Szopienicach, zmarł w 2001 roku w Cieszynie. Artysta sztuk wizualnych, twórca obiektów, poeta i nauczyciel.Studiował edukację artystyczną na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie w latach 1974/78. Był oddalony od artystycznego centrum, w Kaczycach Górnych spędził całe życie. Był związany z Galerią Foksal przez blisko dwie dekady. Od 2000 roku współpracował z Galerią Muzalewska w Poznaniu (która zorganizowała wiele jego wystaw, pośmiertnie “Rezonans” - data ) i jego twórczość jest przez nią reprezentowana. Na początku swojej drogi artystycznej zajmował się malarstwem i rzeźbą. Pod koniec lat 60 zaczął tworzyć pierwsze aranżacje przestrzenne i uczestniczył w akcjach artystycznych. W swoim malarstwie zaprzeczał tradycyjnej roli obrazu malarskiego i roli malarza jako twórcy. Interesowało go malarstwo bezosobowe, mechaniczne, ale jednocześnie radosne i witalne. Stosował nietypowe podobrazia i materiały malarskie (ściany, lustra, zeszyty szkolne, mapy). Pod koniec lat 70 na pierwszy plan w sztuce Szewczyka pojawiły się zagadnienia zapisu. Andrzej Szewczyk to jedna z najciekawszych postaci powojennej sztuki polskiej. SZEWCZYK SZYMON Urodził się w 1989 roku. Absolwent ASP na Wydziale Malarstwa w Katowicach. Artysta audiowizualny, scenograf i projektant. Autor muzyki teatralnej i “ekspetrymentalnego elektronicznego projektu DMKHV. Głównie tworzy obrazy, obiekty, kolaże i instalacje. Polami jego twórczości jest relacja człowieka z jego materialnym i kulturowym otoczeniem, powiązania między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, tymczasowość, DIY, tanie materiały, kreatywna prowizorka, tymczasowość, nadmiar informacji, podejrzane naukowe teksty, głupie żarty, śmiertelna powaga, śmieci, imitacje, zakłócenia, błędy, zmyślone rytuały, oswojona egzotyka, wątpliwość w uporządkowaną wiedzę o świecie. Finalista Konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2012. Jego prace można było obserwować m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach festiwalu Warszawa w Budowie 2016, w BWA w Katowicach, CSW Kronika w Bytomiu, Galerii Szara Kamienica w Krakowie, Kasia Michalski Gallery w Warszawie, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie czy Rondzie Sztuki w Katowicach. Zrealizował scenografię m.in. w Teatrze im. J. Słowackiego i Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie i Teatrze Śląskim w Katowicach. Wybrane wystawy: “Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” (CSW Kronika, Bytom, 2001); “Optymizm” (z Adamem Laską, galeria Rondo Sztuki, Katowice, 2012); “Mleczne zęby” (Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk, 2014); “Rośliny i zwierzęta” (Hotel Silesia instalacja w ramach Nocnych aktywności BWA w Katowicach, 2014); “Czary” (Galeria Dwie Lewe Ręce, Katowice, 2014); “Ostatni dzień człowieka” (BWA Katowice, 2017); “Stopniowe nachylenie” (we współpracy z Michał Łuczak i Joanna Rzepka-Dziedzic, Muzeum Śląskie w Katowicach, 2019). SZTWIERTNIA GRZEGORZ Urodził się w 1968 roku w Cieszynie. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie gdzie obronił swój dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych artystów wizualnych w Polsce. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, obiektami i instalacjami przestrzennymi, wideo oraz nowymi mediami. Od 1992 roku związany jest z galerią Zderzak w Krakowie. Wraz ze Zbigniewem Sałajem prowadzi od 2006 roku, Pracownię Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa na ASP w Krakowie. Publikuje teksty teoretyczne, które są równocześnie manifestami artystycznymi. Mieszka i pracuje w Krakowie. Głównym tematem jego prac jest cielesność. Jest laureatem wielu nagród, m.in.” Nagrody im. Jana Cybisa przyznanej przez Okręg Warszawski ZPAP w 2017 roku, Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze - Gloria Artist” w 2018 roku, odznaczony “Brązowym Krzyżem Zasług” w 2017 roku. Wybrane wystawy: “Remake” (Studio Galerie, Berlin, 2000); “Reflekso-hypno-hysteria” (BWA, Słupsk, 2000); “Stainless” (Galeria Zderzak, Kraków, 2001); “Farbenlehre” (Bunkier Sztuki, Kraków, 2002); “Action Painting, Otwarta Pracownia, Kraków, 2002); “Oko i dłoń malarza” (Galeria Zderzak, Kraków, 2003); “Teatr i film” (Fabryka Schindlera, Kraków; 2004); “OPOWIEŚĆ O PRAWDZIWYM CZŁOWIEKU” (Instytut Polski, Galeria Platan, Budapeszt, 2004); “INSTYTUT W INSTYTUCIE”, Instytut Polski, Bratysława, 2005); Dział Nauczania, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2005); “Diplokokki / Dwoinki “(Galeria m2 [m kwadrat], Warszawa, 2011); “Partony” Galeria m2 [m kwadrat], Warszawa, 2012). Ostatnio jego prace można było oglądać na wystawie “afterimages/powidoki” w galeria Stara Fabryka – Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, 2019).

70 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

TARASEWICZ LEON Urodził się w 1957 roku w Waliły na Podlasiu. Absolwent warszawskiej ASP, swój dyplom obronił w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Zadebiutował w 1984 roku w galerii Foksal, dzięki tej współpracy Tarasewicz mógł przedstawić swoje prace europejskiemu odbiorcy. Od wystawy indywidualnej w Galleria del Cavallino w Wenecji trwa zainteresowanie twórczością artysty marszandów i kolekcjonerów z Europy i USA. Już w 1988 r. prace Tarasewicza prezentowane były na w ramach weneckiego Biennale na wystawie Aperto`88. Jest laureatem wielu nagród, między innymi „Jana Cybisa” (1998), „Nagrody Nowosielskich”(1999), Paszport „Polityki” (2000). Wczesne obrazy artysty przypominały pejzaże, z których eliminował stopniowo „zbędne” elementy, proponując bardzo osobistą wersję natury. W pracach z ostatnich lat przełamuje formalne ograniczenia malarstwa do przestrzeni rozpiętego na ramie płótna. Często korzysta z możliwości wyjścia poza ramy blejtramu. Maluje przestrzeń ścian, kolumn, podłóg. W 2018 roku otrzymał nagrodę w konkursie “Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2018 za wystawę w Muzeum Architektonicznym we Wrocławiu. TARASIN JAN Urodził się w 1926 roku w Kaliszu, zmarł w 2009 roku. W latach 1945-51 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach: Zbigniewa Pronaszki i Wacława Taranczewskiego, Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Srzednickiego. Zadebiutował w 1948 roku na 1. Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Od 1962 roku należał do Grupy Krakowskiej. Był pedagogiem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1974 roku objął Samodzielnie Pracownię Malarstwa. W latach 1987-1990 roku pełnił funkcję rektora. W 1976 roku został uhonorowany nagrodą krytyki im. Cypriana Kamila Norwida. W 1984 roku został nagrodzony nagrodą im. Jana Cybisa. Prace Jana Tarasina znajdują się w zbiorach największych muzeów na całym świecie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in: Galerie Lambert (Paryż, 1962); Konstsalongen Kavaletten (Uppsala, 1965); Galeria Sztuki Współczesnej Zapiecek (Warszawa, 1975); International Istanbul Contemporary Art Exhibition (Istambuł, 1987); Positionen Polen, Künstlerhaus Bethanien (Berlin, 1991); „W czym rzecz” (Galeria Bardzo Biała, Warszawa, 2013); „Metamalarstwo. Nieznane przestrzenne dzieła Jana Tarasina” (Galeria XX1, Warszawa, 2017).. THE KRASNALS Grupa anonimowych artystów, która działa od 2008 roku. Działają głównie za pośrednictwem swojego bloga, gdzie regularnie publikują posty ze swoimi przedstawieniami. Słyną z wielu kontrowersyjnych przedsięwzięć, a ich działania oparte na prowokacji są odpowiedzią m.in. na zachodzące zmiany społeczno – polityczne w naszym kraju. Na przestrzeni lat grupa zorganizowała wiele przedsięwzięć. W 2011 roku pojawiła się na 54. Biennale w Wenecji. Zaaranżowała ona wtedy akcję, której inspiracją było hippisowskie hasło Make Love Not War, przewrotny slogan grupy brzmiał Make Love Not Art. Prace The Krasnals znajdują się w wielu prywatnych polskich i zagranicznych kolekcjach i publicznych kolekcjach sztuki. Wybrane wystawy: “The Krasnals” (Sopocki Dom Aukcyjny, 2016); “Czułem skurcze twojego przełyku/ The Krasnals. Whielki Krasnal” (Wrocław, 2016);“Sztuka w sztuce” (MOCAK, 2017) “Mission impossible” (BWA SOKÓŁ, 2018). ŻEBROWSKA ALICJA Urodziła się w 1956 roku w Zakopanem. Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu im. Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Wydziału rzeźby Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych w Wiedniu. Autorka grafik, rzeźb, obiektów, instalacji, fotografii, akcji artystycznych filmów wideo, wideo – instalacji i projekcji synchronicznych. Od 1997 roku wraz z Jackiem Lichoniem tworzą własną odmiany akcjonizmu o nazwie „Infiltracja”, realizowaną w ramach dzieła „Infiltro”. W 2013 roku założyła Fundację Filmową Alicji Żebrowskiej, która wspiera i poszerza działalność filmową i multimedialną artystki. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jest związana ze Sztuką krytyczną. Wybrane wystawy artystki: “Antyciała” (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa,1995); “Anteprima Bovisa” (MilanoEuropa2000, PAC Triennale, Mediolan, 2001); “Kiedy Inny Staje Się Swoim” (CSW Łaźnia, Gdańsk, 2002); “Egocentryczne, Niemoralne, Przestarzałe. Współczesne wizerunki artystów” ( Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2005); “Tajemnica Patrzy” (wystawa Gender check. Femininity and Masculinity in Eastern European Art, MUMOK, Wiedeń,2010); “Infiltron” (wystawa British British Polish Polish. CSW, Warszawa, 2013); “Dead Meat” (Futura Centre for Contemporary Art/Karlin Studios, Praga,2015); “Stany Skupienia” (Muzeum Współczesne we Wrocławiu, 2019). Prace artystki znajdują się w polskich prywatnych i publicznych kolekcjach sztuki.

71 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

ZIELASKOWSKA GOSSIA Urodziła się w 1983 roku w Poznaniu. Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Poznaniu w pracowni prof. Tomasza Siwińskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku. Laureatka Grand Prix I Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego Zadra, Galeria Zadra, Warszawa w 2009 roku. Uczestniczka Międzynarodowych Targów Sztuki w Stambule, wystawa młodych polskich artystów „Horizon” (Turcja, 2012) oraz SCOPE Miami (USA, 2012). Znalazła się na 19. miejscu w rankingu młodych polskich artystów Kompas Sztuki (2014). Jej prace zostały zakwalifikowane do Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji (Włochy, 2009). Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in: Centrum Kultury Zamek, Poznań (2010); Warszawskiego Festiwalu Sztuki Ground Art, Galeria Fibak, Warszawa (2011); Finału 42.Biennale Bielska Jesień (2015) Galeria BWA Bielsko-Biała; Autorka wystaw indywidualnych, m.in: „Sen z butelki po oranżadzie”, Galeria Bekos, Poznań (2008); „Malarstwo” (Galeria Zadra, Warszawa 2009); „Kobieca intuicja” oraz „Przestrzeń gestu” (Galeria Fibak, Warszawa 2010, 2014); „Lost Map” (Galeria Sztuki Współczesnej PROFIL, Centrum Kultury Zamek, Poznań 2017); „Sztuka Teraz” (wystawa zbiorowa, Muzeum Narodowe w Krakowie Kamienica Szołayskich, 2018). ŻYGADŁO ANDRZEJ Urodzony w 1988 roku w Przeworsku. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Jarosławiu oraz Wydziału Malarstwa (pracownia prof. Leszka Misiaka) oraz Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Głównymi polami jego twórczości jest malarstwo, rysunek, grafika oraz fotografia. W dodatku zajmuje się również dokumentacją i konserwacją zabytków, historią sztuki oraz ikonografią zabytków Podkarpacia. Do jego ważniejszych osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej to: II nagroda podczas „Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo – Malarskiego dla najzdolniejszych uczniów klas starszych liceów plastycznych” Kazimierz Biskupi 2007, stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2011/2012 i 2013/2014. Jego prace można znaleźć m.in. w zbiorach Biblioteki Kórnickiej PAN w Kórniku oraz w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. W 2019 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie, ramach wystawy “Sztuka Teraz” można było oglądać jego pracę pt. “Sznur do złotego rogu”. Wybrane wystawy: „Bez widoku” (Galeria Klubu Dziennikarzy, Kraków, 2012); „Chram” (Art Agenda Nova, Kraków,2014); „D.O.M.” (Art Agenda Nova, Kraków, 2014); „D.O.M.” (Galeria Klubu Adwokatów, Kraków, 2015); Zapis” (Desa Unicum, Warszawa, 2016/2017); „Archiwum w sztuce, sztuka w archiwum” (Archiwum Państwowe w Przemyślu, 2017); “Zabytki na bezdrożach” (komentarz do prezentacji, Kraków, 2018); “Występy gościnne” (Galeria Otwarta Pracownia,Kraków, 2018); “Młode Malarstwo Polskie” (Muzeum Narodowe w Gdańsku, 2019); “Punkt wyjścia” (w ramach Krakowskich Spotkań Artystycznych 2019 DIALOGI,Kraków, 2019).

72 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

REGULAMIN AUKCJI 1. DEFINICJE 1.

„Aukcja” oznacza aukcję prowadzoną przez Organizatora Aukcji, zgodnie z zasadami Regulaminu.

„Licytant” oznacza osobę fizyczną, która ukończyła 18 rok życia, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, uczestniczącą w Aukcji, która oświadczyła, że znany jest jej Regulamin i akceptuje go a ponadto wyraziła w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 1182 z późn. zm.) zgodę na przetwarzanie jej danych osobowych.

3.

„Kupujący” oznacza osobę, która zgłosiła najwyższą ofertę zaakceptowana przez Aukcjonera i zawarła „Umowę Sprzedaży”.

4.

„Organizator aukcji” Galeria Sztuki Współczesnej Nova, MM Gołębiewscy ul. Stefana Batorego 9/9, 31-135 Kraków, NIP: 6762087310 zwana także „Galeria Art Agenda Nova”.

5.

„Aukcjoner” oznacza osobę prowadząca Aukcję.

6.

„Komitent” oznacza właściciela lud podmiot dysponujący prawami do przedmiotów wystawianych na Aukcji, innego niż Galeria Art Agenda Nova.

„Umowa Sprzedaży” oznacza odpłatną umowę sprzedaży, zawieraną w toku Aukcji.

„Cena Wywoławcza” jest minimalną kwotą od której rozpoczynana jest licytacja Obiektów.

9.

„Cena Uzyskana” oznacza najwyższą ofertę zaakceptowaną przez Aukcjonera przez uderzenie młotkiem.

10.

„Premium” oznacza opłatę organizacyjną płaconą przez Kupującego Organizatorowi Aukcji, w wysokości 15% od wartości Ceny Uzyskanej.

11.

„Cena Zakupu” oznacza Cenę Uzyskaną razem z Premium.

12.

„Estymacja” oznacza podany przy przedmiocie będącym przedmiotem Aukcji przedział cenowy w jakim, w wyniku licytacji z największym prawdopodobieństwem, ustalonym przez Organizatora Aukcji może znaleźć się Cena Uzyskana.

13.

„Prawo autorskie” oznacza ustawę z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. z dnia 29 kwietnia 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 666 z późn. zm.)

14.

„Ustawa o prawach konsumenta” oznacza ustawę z dnia 30 maja 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 827 z późn. zm.).

15.

„Ustawa o ochronie danych osobowych” oznacza ustawę o ochronie danych osobowych, tj. z dnia 13 czerwca 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.)

16.

„Kodeks cywilny” oznacza ustawę kodeks cywilny, tj. z dnia 17 lutego 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 380 z późn. zm.).

2. PODSTAWOWE INFORMACJE O AUKCJI 1. Aukcja odbywa się̨ w terminie i miejscu określonym w ogłoszeniu o Aukcji. Czas trwania Aukcji ustala Organizator Aukcji. 2. Aukcja jest prowadzona na podstawie i zgodnie z zasadami prawa polskiego. 3. Organizatorem aukcji jest Małgorzata Gołębiewska prowadząca działalność gospodarcza pod firmą „Małgorzata Gołębiewska Galeria Sztuki Współczesnej Nova MM Gołębiewscy”, ul. Stefana Batorego 9/9, 31-135 Kraków, NIP: 6762087310. 4. Osobą upoważnioną do prowadzenia Aukcji jest Aukcjoner. 5. Ogłoszenie o Aukcji podaje się̨ do publicznej wiadomości nie później niż na 7 dni przed wyznaczonym terminem Aukcji, przynajmniej w jeden ze wskazanych poniżej sposobów:

73 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

a) zamieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej Organizatora Aukcji pod adresem www.nova.art.pl b) zamieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej www.artinfo.pl

c) za pomocą ogłoszenia wysłanego bezpośrednio wiadomością email.

O sposobie ogłoszenia decyduje Organizator Aukcji.

6. Udział w Aukcji mogą brać wyłącznie osoby fizyczne, które ukończyły 18 rok życia, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. 7. Wszyscy Licytanci i Kupujący, są zobowiązani do zapoznania się z niniejszym regulaminem. Przystąpienie do licytowania i wzięcie udziału w Akcji oznacza akceptację zasad Regulaminu. 3. PRZEDMIOT AUKCJI 1. Regulamin określa warunki Aukcji oraz prawa i obowiązki Licytantów i Kupujących oraz Organizatora Aukcji. 2. Organizator Aukcji od chwili udostępnienia Regulaminu a Licytant i Kupujący od chwili złożenia oferty w Aukcji są obowiązani postępować zgodnie z postanowieniami Regulaminu. 3. Organizator Aukcji zastrzega sobie prawo do zmiany warunków Aukcji określonych w Regulaminie. 4. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki (dalej jako „Obiekty”) których opis i główne cechy opisane są w katalogu dostępnym na stronie Artinfo.pl (dalej jako: Katalog Aukcji”) oraz prezentowane podczas Aukcji na wystawie przed aukcyjnej. 5. Każdy z uczestników Aukcji ma możliwość zapoznania się z dziełami sztuki przez przystąpieniem do Aukcji. Oświadczenia i poprawki ogłoszone przez Organizatora Aukcji w czasie Aukcji uzupełniają lub modyfikują opis katalogowy. 6. Obiekty stanowią własność Galerii Art Agenda Nova lub Komitentów, bądź mają oni prawa do rozporządzania Obiektami. 7. Opisy obiektów zamieszczonych w ofercie są zgodne ze stanem faktycznym. 8. Za opisy Obiektów nienależących do Galerii Art Agenda Nova lub stanowiących własność Komitentów Organizator Aukcji nie odpowiada. 9. Estymacje mają charakter wyłącznie orientacyjny oraz są szacowane na podstawie wyników podobnych aukcji, aktualnej tendencji rynkowej itd. Cena Uzyskana może być inna od Estymacji, tj. może być niższa lub wyższa od Estymacji.

4. LICYTOWANIE 1. W Aukcji może wziąć udział każdy, który zapoznał się i zaakceptował Regulamin Aukcji. 2. Licytacja odbywa się ustnie. 3. Galeria Art Agenda Nova prowadzi licytację telefoniczną oraz licytację z limitem na zlecenie osób, które nie mogą wziąć osobistego udziału w Aukcji (dalej jako: Klient”) na następujących warunkach: a) Klient wraz ze zleceniem wskazuje Obiekt oraz maksymalną Cenę Uzyskaną, do jakiej zleca prowadzenie licytacji. b) Organizator Aukcji zobowiązany jest do zachowania w poufności wiadomości o maksymalnej Cenie Uzyskanej wskazanej przez Klienta w zleceniu. c) Organizator Aukcji zobowiązuje się prowadzić licytację w imieniu Klienta do limitu Ceny Uzyskanej wskazanej przez Klienta. d) Organizator Aukcji podejmie działania w celu dokonania zakupu po jak najniższej Cenie Uzyskanej, jednak nie gwarantuje uzyskania takiej ceny. e) Organizator Aukcji, podczas licytacji zobowiązany jest nie przekraczać limitu Ceny Uzyskanej wskazanej przez Klienta w zleceniu. f) Organizator Aukcji nie odpowiada i nie gwarantuje zachowania ciągłości połączenia tele-

74 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

fonicznego w czasie Aukcji i nie odpowiada za szkody wynikłe w związku z brakiem takiej ciągłości. 4. Do licytacji telefonicznej oraz licytacji na zlecenie z limitem stosuje się postanowienia Regu

laminu. W szczególności Klient akceptuje, że do Ceny Uzyskanej zostanie doliczona opłata Premium oraz w dla Obiektów oznaczonych w Katalogu Aukcji „opłata droit de suite” zostanie doliczona opłata droit de suite.

5. Cena Wywoławcza podana jest w Katalogu Aukcji. Organizator Aukcji zastrzega sobie możliwość zmiany ceny wywoławczej Obiektu przez rozpoczęciem Aukcji.

6. Cena Wywoławcza jest zarazem ceną minimalną poniżej której Obiekt nie zostanie sprzedany. 7. W czasie Aukcji stosuje się następujące minimalne stawki postąpień:

Cena wywoławcza Obiektu Do 500 zł Od 1 000 zł do 4 999 zł Od 5 000 zł do 9 999 zł Od 10 000 do 19 999 zł Od 20 000 zł wzwyż

Minimalne postąpienie 100 zł 200 zł 500 zł 1 000 zł 2 000 zł

8. Aukcjoner może stosować wielokrotność minimalnych postąpień. 9. Oferta Licytanta jest ważna po zaakceptowaniu jej przez Aukcjonera. 10. Każdorazowo podczas licytacji o wysokości postąpienia decyduje Aukcjoner. 11. Zakończenie licytacji Obiektu następuje po uderzeniu młotkiem przez Aukcjonera (czyli przyjęcia przez

Aukcjonera najwyższej oferty) i jest równoznaczne z zawarciem Umowy Sprzedaży między Galerią Art Agenda Nova a Kupującym.

5. TERMIN I ZASADY PŁATNOŚCI 1. Kupujący jest zobowiązany do zapłaty Ceny Uzyskanej za wylicytowane Obiekty oraz do zapłaty opłaty Premium, w terminie do 10 dni od dnia zawarcia Umowy Sprzedaży. 2. Galeria Art Agenda Nova będzie upoważniona do naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie za okres opóźnienia w zapłacie. 3. Cena Zakupu zawiera podatek VAT. Cena zakupu nie zawiera opłaty droit de suite. 4. Dla Obiektów, przy których wskazano w Katalogu Aukcji „opłata droit de suit” do Ceny Zakupu Obiektów, należy doliczyć opłatę droit de suite. 5. Opłata droit de suite jest opłatą należną Twórcy i jego spadkobiercom, w przypadku dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy utworu plastycznego lub fotograficznego. Powyższa opłata jest obliczana zgodnie z art. 19 Prawa autorskiego. 6. Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty droit de suite wynosi 5%. 7. Wszystkie transakcje zawierane są w Złotych polskich. 8. Galeria Art Agenda Nova przyjmuje następujące formy płatności: gotówka oraz przelew na rachunek bankowy o numerze: PKO BP Inteligo 50102055581111118267900057 9. Odbiór Obiektu jest możliwy po dokonaniu pełnej wpłaty. Odbiór następuje na koszt Kupującego. 10. Wylicytowany Obiekt pozostaje własnością Organizatora Aukcji do momentu uiszczenia przez Kupującego pełnej Ceny Zakupu należnej Organizatorowi Aukcji na podstawie zawartej Umowy Sprzedaży Obiektu. 6. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WADY 1. Organizator aukcji nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne rzeczy będących przedmio-

75 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

tem Aukcji, jak również za ich wady prawne. 2.

Wyłączenie powyższe nie dotyczy Umów Sprzedaży zawartych z Kupującym będącym konsumentem w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

7. DANE OSOBOWE 1. Galeria Art Agenda Nova może wymagać od Licytantów i Kupujących podania ich danych osobowych w celu zawarcia i wykonania Umowy Sprzedaży, m. in w celu: sprawdzenia wypłacalności, poświadczenia tożsamości, uniknięcia fałszerstwa. 2. Każda osoba, która uczestniczy w Aukcji, wyraża zgodę na przetwarzanie jej danych osobowych. 3. Udzielenie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatora Aukcji na potrzeby obsługi Aukcji oraz zawarcia i wykonania Umowy Sprzedaży, jest całkowicie dobrowolne, niemniej niezbędne do dopuszczenia do udziału w Aukcji. 4. Uczestnik Aukcji ma prawo wglądu i zadania wprowadzania zmian lub usunięcia jego danych osobowych przez Organizatora Aukcji. Żądanie takie powinno zostać́ skierowane do Organizatora Aukcji pisemnie. 5. Administratorem zbioru danych osobowych jest Organizator Aukcji z siedzibą w Krakowie przy Ul. Batorego 2, NIP: 676-208-73-10. 6. Dane osobowe Licytantów i Kupujących mogą̨ zostać́ udostępnione przez Organizatora Aukcji podmiotom trzecim, w celu zawarcia i wykonania Umowy Sprzedaży. 8. PRAWO AUTORSKIE

1. Kupujący i Licytanci akceptują, że Obiekty są lub mogą być objęte ochroną wynikającą z Prawa autorskiego.

2. W wyniku zawarcia Umowy Sprzedaży Obiektu nie dochodzi do przekazania ani do udzielenia jakichkol-

wiek licencji w zakresie praw autorskich lub jakichkolwiek innych wyłącznych praw własności intelektualnej do Obiektów.

3. Wszelkie opisy katalogowe, obrazy i inne materiały przygotowane lub udostępnione przez Organiza-

tora Aukcji w czasie i dla celów przeprowadzenia Aukcji, są objęte prawami autorskimi. Jakiekolwiek kopiowanie, rozpowszechnianie bądź inne korzystanie z tych praw wymaga uprzedniej, pisemnej zgody Organizatora Aukcji lub podmiotu trzeciego do którego prawa te należą.

9. ODSTĄPIENIE OD UMOWY

1. Kupujący będący konsumentem w rozumieniu Kodeksu cywilnego oświadcza i akceptuje, że prawo

odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje jemu w odniesieniu do umów zawartych w drodze aukcji publicznej.

10. POSTANOWIENIE REGULAMINU DOTYCZĄCE KONSUMENTÓW

1. Postanowienia Regulaminu nie naruszają praw przysługujących Kupującym będących konsumentami

w rozumieniu Kodeksu cywilnego, przyznanych na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów prawa, w szczególności Kodeksu cywilnego i Ustawy o prawach konsumenta.

2. W przypadku stwierdzenia istnienia w Regulaminie postanowienia naruszającego prawa o których mowa w punkcie powyżej, w miejsce takiego postanowienia, zastosowanie znajdują przepisy obowiązującego prawa polskiego, a w szczególności Kodeksu cywilnego i Ustawy o prawach konsumenta.

3. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 524/2013 z dnia 21 maja 2013

r. w sprawie internetowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE (rozporządzenie w sprawie ODR w sporach konsumenc-

76 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

kich) Galeria Art Agenda Nova jako przedsiębiorca mający siedzibę w Unii Europejskiej, zawierający internetowe umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług podaje łącze elektroniczne do platformy ODR (Online Dispute Resolution) umożliwiającej pozasądowe rozstrzyganie sporów: http://ec.europa. eu/consumers/odr/. 11. POSTANOWIENIE KOŃCOWE 1. W zakresie nieuregulowanym przez Regulamin należy stosować odpowiednie przepisy prawa polskiego.

2. Wszelkie spory wynikłe z Umowy Sprzedaży powinny być interpretowane w oparciu o obowiązujące prawo polskie.

3. Rozstrzyganie sporów powstałych pomiędzy Organizatorem Aukcji, a Kupującym będącym konsumen-

tem zostaje poddane sądom właściwym zgodnie z postanowieniami powszechnie obowiązującego prawa polskiego.

4. Rozstrzyganie sporów powstałych pomiędzy Organizatorem Aukcji, a Kupującym nie będącym konsumentem zostaje poddane sądowi właściwemu ze względu na siedzibę Organizatora Aukcji.

5. Regulamin wchodzi w życie z dniem 20.10.2019 r.

77 TRZECIA GALICYJSKA AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ artagendabid@gmail.com

Organizator: Art Agenda Nova ul. Batorego 2 31-135 Kraków artagendabid@gmail.com tel: 693 404 607, 693 404 608 Współpraca: Galeria Kolekcjoner galeriakolekcjoner.pl