Page 1

NÁVRAT NÁVRAT DO DOBABIČKINEJ BABIČKINEJ KUCHYNE KUCHYNE

VINTAGE VINTAGEŠTÝL ŠTÝL „STARÉ „STARÉAKO AKONOVÉ“ NOVÉ“

DETSKÁ DETSKÁIZBA, IZBA,

ˇˇ KDE KDESA SAUČÍ UČÍSSRADOSTOU RADOSTOU

UMENIE UMENIEAAVÍNO VÍNO FABIONOVEMBRE NOVEMBRE FABIO

ISSN 1337-0766

ISSN 1337-0766

sk

Jeseň Jeseň 2012 2012 | Cena | Cena 1,201,20 € €

VEČNÝ VEČNÝPROVOKATÉR PROVOKATÉR TALIANSKEHO TALIANSKEHODIZAJNU DIZAJNU


132.indd 132.indd 2 2 18_inzercia_5_rozdielov_2str.indd 18_inzercia_5_rozdielov_2str.indd 2 2

2/24/12 2/24/12 4:314:31 PM PM

must


EUROVEA GALERIA

BRATISLAVA


Bez nรกzvu-1 1


21. 9. 2012 10:27:42


EDITORIÁL

Jesenné inšpirácie

V

inobranie, hody, oberačky, ale aj začiatok nového školského roka, to všetko je typické pre jesenné obdobie. Práve jeseň nám v tomto vydaní dokonale poslúžila ako inšpirácia pri výbere vhodných tém.

Ak máte doma malého školáka, iste chápete veľký význam jesennej udalosti, akou je začiatok školského roka. Je o to význačnejšia, ak vaša ratolesť ide do školy prvýkrát. A práve vám – rodičom prváčikov radi prinášame inšpiráciu a zopár tipov, ako premeniť „obyčajnú“ detskú izbu na školskú izbu pre malého žiačika. Tých, ktorí už majú školské časy za sebou, iste zaujme téma jesenných oberačiek a osláv vína. Pozreli sme sa na tento námet trochu netradične – očami umelcov, ktorí zradnú silu vína viditeľne uctievajú v mnohých svojich umeleckých dielach. O tom, že ich skutočne nie je málo, svedčí aj výstava v Kunsthistorisches Museum vo Viedni, ktorá je zameraná len na víno a jeho boha – Bakcha. Prajeme vám, aby aj pre vás bola jeseň pozitívnou inšpiráciou pri vašej práci a priniesla vám sladké plody úspechu.

Jana Ondrejka

6


Račianska 77, 831 02 Bratislava, Slovakia 00421/ 905 222 781 www.icdesign.sk

predajňa/showroom

IC DESIGN S.R.O. KUCHYNE INTERIÉRY


Vydavateľ

TIRÁŽ

Identifikácia

VYDAVATEĽ

ARGUS MEDIA SERVICES, s. r. o.

IČO: 46236392, DIČ: 2023305515, IČ DPH: SK 2023305515 Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava 1, oddiel Sro, vložka 74024/B

Sídlo vydavateľstva

Novosadná 2, 851 10 Bratislava Tel.: +421 2 62250057, Fax: +421 2 62250057 E-mail: kontakt@argusmedia.sk Web: www.grandresidence.sk www.argusmedia.sk

Riaditeľ spoločnosti

Ivan Psota (ivanpsota@argusmedia.sk)

Šéfredaktorka Redaktorky Spolupracovníci na vydaní Jazyková redakcia Fotografi Art director, grafika a layout

Key Account Manager Business Development Manager Business Manager

Registrácia Foto na titulnej strane

REDAKCIA

Jana Ondrejka (janaondrejka@argusmedia.sk) Petra Kováčová, Lucia Mandincová, Dagmar Murgašová Juraj Púchlo, Zuzana Rošková, Adela Hašíková Kristína Pavlovičová Lucia Mandincová, Marcel Orth, Jurij Mayer Roman Priščák (romanpriscak@gmail.com)

OBCHOD

Alena Poláčková (alenapolackova@argusmedia.sk) Tel.: +421 948 084 884 Jana Blašková (janablaskova@argusmedia.sk) Tel.: +421 948 120 777 Alena Baňáková (alenabanakova@argusmedia.sk) Tel.: +421 948 084 884 Peter Horváth (peterhorvath@argusmedia.sk) Tel.: +421 918 629 609 Jana Lehotská (janalehotska@argusmedia.sk) Tel.: +421 918 678 042 MK SR EV 4663/12, ISSN 1337-0766 GRAND RESIDENCE, jeseň 2012 , periodicita: štvrťročník Niektoré reklamné texty neprešli jazykovou korektúrou. Studio.IT, s.r.o.

Hlavní partneri tohto vydania GRAND RESIDENCE sú:

8

BIOPROJECT GREEN ENERGY


268x185_inzerce_BIO4.indd 1

GREEN ENERGY

BIOPROJECT

10/21/10 5:56:38 PM


SEZÓNA

OBSAH

16

Mladší školský vek je spojený s významným momentom v živote dieťaťa – so vstupom do školy. Potrebám školáka sa začína prispôsobovať aj detská izba. Mení sa z „predškolskej“ na izbu školáka a stáva sa tak dôležitým miestom učenia. Umocnime deťom radosť, alebo povzbuďme tých nesmelších. Zapojme ich do premeny vlastnej izby podľa ich predstáv a túžob.

OSOBNOSŤ

INTERIÉR

40 24

Na tohtoročných Dňoch dizajnu a architektúry DAAD sme sa rozprávali s talianskym architektom a dizajnérom Fabiom Novembrem. Energický Talian s veľkou dávkou extravagancie už od svojich začiatkov prekvapuje svojím netypickým ponímaním priestoru. Kritici ho milujú alebo sa z neho vysmievajú a podobná je aj jeho tvorba.

INTERIÉR

UMENIE

46

32

Viktoriánsky štýl a francúzsky vidiek. Z kuchyne cítiť sladkastú vôňu rebarborových koláčov a žena v kvetovaných šatách spoza záclony sleduje ružovú záhradu. Všetko je pokojné, sladké, nevinné a krásne. Za týmto pohľadom však nemusíme cestovať históriou. Vintage štýl je stále populárnejším trendom, ktorý nám prináša tajomný závan minulosti.

Nad slnečnými svahmi viníc už začali krúžiť kŕdle škorcov. Je čas jesenných oberačiek a osláv vína. Blahodarný mok v našich pohároch však ovplyvnil viac, ako si myslíme. Zasiahol do vývoja spoločnosti či náboženstva. Túto skutočnosť už tisícročia reflektujú mnohé umelecké diela. Umelci mu prispôsobili svoju tvorbu, inšpirovali sa či uctievali jeho zradnú silu.

SPEKTRUM

60

Ak chcete zažiť naozaj jedinečnú dovolenku, vrelo odporúčame portugalský ostrov Madeira. Ostrov je autonómnym regiónom Portugalska, ale na mape ho nájdete 545 km západne od marockého pobrežia, nad Kanárskymi ostrovmi. Môžete byť pripravení na subtropickú exotiku, farebnú rozmanitosť a príjemnú klímu počas celého roka. Skrátka Madeiru sa oplatí zažiť.

10

Po n e k o m p r o m i s n o m t r e n d e moderných, priam futuristických kuchýň s minimalistickými líniami a riadom prísne ukrytým v nenápadných skrinkách kuchynskej linky prichádza opäť na scénu dekoratívny vidiecky štýl a prináša so sebou vôňu levandule a množstvo rozkošných „nepotrebných“ maličkostí, ktoré skvele dotvárajú atmosféru útulného domova.


JEDNODUCHÝ TVAR, DELIKÁTNY DIZAJN Kresielko Cosa spríjemňuje čakanie a jeho celočalúnené prevedenie zaručuje sedenie bez pocitu únavy. So svojími čistými líniami a prvotriednym spracovaním Cosa poskytuje komfort sedenia v prestížnych halách, čakárňach a foyer. Ako úplny celok pôsobí v kombinácii s coffee stolíkmi. design: Daniel Figueroa


CHCETE VLASTNIŤ FYZICKÉ ZLATO? Zvoľte pohodlnú cestu a obráťte sa na nás!

Otvoríme Vám V Banke Váš Depozit – Účet V Zlate Uchovajte Svoje Hodnoty Po Generácie Goldconto - Vaša Privátna Rezerva Zlata

www.goldconto.sk GOLDCONTO VÁŠ ZLATÝ DEPOZIT


ÚČTY V BANKE V ZLATE ZLATO AKO UCHOVÁVATEĽ HODNOTY

ČO PONÚKAME: - gold kariéru - nadštandardný provízny systém - bonusy - dovolenky - certifikované školenia

K ON TA KTU JTE N Á S N A :

+421 907707307 alebo

goldconto@bsg.sk

www.bsg.sk


NOVINKY

Recept na dokonalú kuchynu ˇ Líder v odvetví prémiových kuchýň, nemecká spoločnosť Bulthaup už od roku 1949 vyvíja progresívne kuchynské koncepty tak, aby posúvala hranice interiérového dizajnu. Ako teda vyzerá jej najnovší recept na dokonalú kuchyňu? Za uhladenou, diskrétnou fasádou jednoduchých foriem, zhotovenou z ušľachtilých materiálov (akými sú dubové či orechové drevo alebo nehrdzavejúca oceľ), sa ukrýva prispôsobivá, intuitívne účelná organizácia. Jej zmyslom je vytvárať živý priestor sebarealizácie a spoluprežívania pôžitkov pri varení. Kuchyne Bulthaup získate exkluzívne v interiérovom štúdiu Forte P. Viac informácií na www.fortep.sk.

Nové doplnky v predajni ELMINA Značka Elmina okrem exkluzívneho nábytku prináša aj množstvo veľmi atraktívnych doplnkov a dekorácií. Svoje portfólio najnovšie rozšírila aj o luxusnú značku Rivièra Maison, ktorú vo svojich predajniach ponúka ako prvá v celej strednej a východnej Európe a ako jediná na slovenskom trhu. Rivièra Maison je v západnej Európe už zavedeným pojmom so svojím vlastným, osobitým rukopisom. Jedným zo základných kameňov konceptu Rivièra Maison je súhra všetkých prvkov, z ktorých srší teplo a pocit útulného domova. Rivièra Maison už nie je len o nábytku, ale o kompletnom obraze životného štýlu. Viac informácií na www.elmina.sk.

Novinky SYKORA v štúdiách DOMOSS Novinky SYKORA na sezónu 2013/2014 očaria ľudí, pre ktorých je dokonalá kuchyňa symbolom odlišnosti od sivého priemeru a priestorom vymykajúcim sa všednosti. Línia Pure predstavuje túžbu po nespochybniteľnom perfekcionizme. Využitie kombinácie nadčasového a odolného skla s masívnym barovým pultom zosobňuje kuchyňu na celý život. Špičkou na ľadovci dokonalosti je otváranie dvierok funkciou Tip On – nepotrebujete úchytky, skrinku otvoríte dotykom. Privítajte budúcnosť! Exkluzívnym partnerom značky SYKORA na Slovensku je sieť kuchynských štúdií DOMOSS. Viac informácií www.domosskuchyne.sk.

14


Luxus na jazýčku TEXT: Dagmar Murgašová | FOTO: Vaša čokoláda

Darovať čokoládu môže byť aj pre vás výnimočný zážitok. Vytvoria ju a ozdobia presne podľa vašich predstáv. Stačí iba kliknúť na web... sa k nám vráti. Keď dostaneme pochvalný mail, tešíme sa ako malé deti. Pochvalné slová sú iste balzamom na dušu a odsúvajú spomienky na horké začiatky do úzadia. Predsa len – keby ste sa mali vrátiť dozadu, čo vás pri vašom podnikateľskom štarte najviac brzdilo? Najťažšie pre mňa bolo vyriešiť technické veci – naprogramovať webku, aby sa dala jednoducho vytvoriť čokoláda na mieru. A druhá vec – vymyslieť spôsob, ako dopravíme tie luxusné nádhery neporušené na adresu dodania napriek 30-stupňovým horúčavám alebo 30-stupňovým mrazom. Ako ich ochrániť pred polámaním a poškodením vplyvom tepla či zimy. S webom si poradil administrátor a balenie sme vymýšľali, skúšali, testovali, dokiaľ sme nenašli optimálny spôsob balenia. Napriek tohtoročnému extrémne teplému letu sme nemali ani jednu reklamáciu, z čoho sa veľmi tešíme.

Po kliknutí na www.vasacokolada.sk sa dostanete do sladkého kráľovstva, ktorému šéfuje Mgr. Miriam Štolfová. O podnikaní, ktoré rozbehla na internete, sme sa pozhovárali... Reakcie zákazníkov na vašej webovej stránke vyjadrujú spokojnosť a radosť, čo vás iste teší. Očakávali ste ich, alebo vás trochu aj prekvapili? Zákazník je pán. Obchodník mu robí službu. Ak ju robí dobre, zákazník je spokojný. Ak nie je spokojný, niečo sme nezvládli. Musíme urobiť všetko pre to, aby spokojný bol. To je základná filozofia a stanovená latka u nás vo firme. Preto dodávame najrýchlejšie, ako sa dá, v najlepšej kvalite, akej sme schopní, komunikujeme najlepšie, ako vieme. Len vtedy môže byť zákazník spokojný a rád

Ponúkate čokoládu na mieru prostredníctvom internetu, kde aj webová stránka predáva. Čo považujete za najdôležitejšie pri jej vizuálnom stvárnení? Oči predávajú, to je známa vec. V e-shope musí byť veľa fotiek. Aby si zákazník urobil dobrú predstavu, keď nemôže tovar vidieť naživo. Snažíme sa zverejňovať čo najviac fotiek už vyrobených čokolád. Niektoré kombinácie sú také nádherné, že ja sama si poviem – toto je aj škoda zjesť. Niek-

ČOKOLÁDOVÉ STORY

torí naši zákazníci sú doslova umelci, aké dokážu vytvoriť diela. Najkrajšie nafotíme a zverejňujeme v blogu ako TOPky mesiaca. Pre inšpiráciu ostatným. Nie je jednoduché vybudovať si dobré meno a získať si zákazníkov. No možno zložitejšie je dosiahnuť, aby sa spokojní vracali. Čo robíte, aby ste si udržali ich záujem? Poskytujeme nadštandardnú službu. Plníme sľuby, ktoré zákazníkom dáme. Vymýšľame stále niečo nové. Vedeli ste, že máme svetové prvenstvo? Sme jediná firma na svete, ktorá ponúka megačokolády na mieru. Veľké skoro ako A4 s hmotnosťou až 400 g kvalitnej belgickej čokolády. Môže byť aj dvojitá, napríklad navrchu horká a naspodku biela čokoláda, posypaná orieškami, cukríkmi, cereáliami, prípadne na ňu môže byť vsadená čokoládová fotka v tvare srdiečka či nápis s vaším vlastným textom. Je podnikanie s čokoládou sladké? Čo by ste poradili tým, ktorí práve stoja na križovatke a premýšľajú, či ísť do takéhoto internetového biznisu? Ísť za svojím snom sa oplatí. Keď človek žije svoj sen, každý deň je nádherný, plný pozitívnej energie... Napriek tomu, že semtam sa nejaká mrzutosť vyskytne. Že niečo neviete? Ani ja som nevedela. Keď blondína po štyridsiatke dokázala rozbehnúť internetový obchod napriek tomu, že s počítačom sa nekamarátila, tak je možné všetko. Všetko, čo si človek vie predstaviť, aj dokáže. Stačí chcieť.

Kde bolo, tam bolo, v jeden krásny deň sa na Slovensku odohral nasledujúci dialóg. „Keď som vás objavila, povedala som si – baba ešte o tom nevie, ale mám s ňou veľké plány,“ začala majiteľka darčekového internetového obchodu Mgr. Miriam Štolfová. „Tak baba už o tom vie,“ s úsmevom odpovedala majiteľka spoločnosti Tatranské čokolády Jana Gurníková. A zrodila sa spolupráca, ktorá po prvých skúsenostiach a mnohých tvorivých debatách vyústila do založenia webovej stránky Vaša čokoláda. Každému zákazníkovi umožňuje vytvoriť si čokoládu na mieru. Darček, v ktorom sa spája vynikajúca chuť s radosťou a estetickým potešením. Kvalita a služby s vysokým štandardom. Miriam, ktorá vyštudovala pedagogiku a zopár rokov učila na základnej škole, sa pri zriaďovaní tohto webu stretla so svojím bývalým žiakom. Tentoraz však on ju zaúča do tajomstiev komunikácie s počítačom. Aj takúto radostnú príchuť môže mať podnikateľský chlebíček.


,

SEZÓNA

Detská izba, kde sa učí s radostou TEXT: Zuzana Rošková | FOTO: Concept štúdio SK s.r.o, Neopolis interior design studio | ZDROJ: Spoločnosť HET, spoločnosť Neopolis interior design studio, spoločnosť Ainterier

Mladší školský vek je spojený s významným momentom v živote dieťaťa – so vstupom do školy. V tomto období nastávajú mnohé zmeny. Potrebám školáka sa začína prispôsobovať aj detská izba. Mení sa z „predškolskej“ na izbu školáka a stáva sa tak dôležitým miestom učenia. Podľa štúdií je väčšina detí na konci prázdnin v radostnom očakávaní a na školu sa teší. Umocnime im ich radosť, alebo povzbuďme tých nesmelších. Zapojme ich do premeny vlastnej izby podľa ich predstáv a túžob.

Foto: Concept štúdio SK s.r.o.

VÝBER FARBY DO DETSKEJ IZBY – SEBAVYJADRENIE DIEŤAŤA

Dieťa mladšieho školského veku si cez rozmanité spôsoby sebavyjadrenia vytvára

Foto: Concept štúdio SK s.r.o.

16

predpoklady na svoju budúcu sebarealizáciu. Svoje pocity, túžby, želania môže vyjadriť aj pri výbere farby do svojej detskej izby. Pri tom sa rozvíja jeho sebadôvera, zdravé sebavedomie a zodpovednosť. Pani Ing. Martina Romanová, vedúca predaja spoločnosti HET, vysvetľuje: „Deti

už od útleho veku veľmi citlivo vnímajú farby okolo seba. Farebnosť nevytvára len celkovú atmosféru priestoru, ale má silu vplývať i na schopnosť učiť sa, na kreativitu a celkový duševný vývoj. Správny výber farieb preto nenechávajte na náhodu a na výbere si dajte záležať. Začínajúci školák je už schopný vybrať si farbu do svojej izby aj na základe vlastnej intuície a preferencie. Do rozhodovania ho preto skúste zapojiť a o jeho výber sa oprite, čím mu zároveň dodáte pocit, že vám na jeho názore záleží.“ Súčasná ponuka farieb na trhu je veľmi široká. Ak do detskej izby zvolíme vhodné farby, môžeme podporovať kreativitu a pozitívne pôsobiť na určité povahové črty dieťaťa. Pani Ing. Martina Romanová hovorí: „Zlá farba neexistuje, ide iba o jej správne použitie v konkrétnom prostredí. Do izby školáka sa vo všeobecnosti odporúča použiť pastelové odtiene. Preferovať by sme mali svetlejšie odtiene studených farieb ako fialová, zelená a modrá. Dieťa upokojujú, pôsobia harmonicky a podporujú sústredenie, čo je pre učenie nevyhnutné. Vhodné sú


Foto: Concept štúdio SK s.r.o.

i svetlé odtiene oranžovej, žltej či marhuľovej skombinované s bielou, pretože stimulujú intelekt a dokážu povzbudiť. Pri starších deťoch možno brať do úvahy aj povahu dieťaťa. Pre neposedné a aktívnejšie dieťa zvoľte skôr chladnejšiu farbu miestnosti. Ak je pasívnejšie, osviežte priestor napríklad červenou, ktorá podporuje aktivitu a pohyb. Pozor však na červenú farbu vo veľmi sýtej podobe. Môže pôsobiť rušivo, agresívne

a vyvolať nepokoj. Vyhýbajte sa takisto čiernej alebo tmavohnedej, ktoré priestor opticky zmenšujú a pôsobia pochmúrne.“ Rodičia musia pri výbere farieb postupovať opatrne. Pani Ing. Martina Romanová upozorňuje na častú chybu rodičov. Pri snahe urobiť izbu čo najveselšou to s farebnosťou neraz preženú. Odporúča, aby na stenách prevládala len jedna hlavná farba a maximálne dve doplnkové farby.

Pestrosť navrhuje vytvoriť inými elementmi, napríklad záclonou, obliečkami alebo vhodnými obrázkami.

IZBA, KTORÁ REŠPEKTUJE POTREBY ŠKOLÁKA

Pri zariaďovaní detských izieb musíme rešpektovať potreby začínajúceho školáka. Pán Ing. Krisztián Hruskó, PhD., dizaj-

Foto: Concept štúdio SK s.r.o.

17


SEZÓNA

nér a interiérový architekt spoločnosti Neopolis interior design studio, hovorí: „Detská izba by mala byť skutočne pre deti – žiačikov. Musíme si uvedomiť, že žiacka izba je vlastne byt v byte, v ktorom sú obsiahnuté skoro všetky zóny – oddychová, hracia a pracovná. Mala by byť bezpečná, zodpovedať veku dieťaťa, jeho povahe a potrebám. Tiež máme 6-ročného syna, ktorý ide od septembra do školy. Je to veľký prelom aj v živote dieťaťa, aj v živote jeho rodičov. Detská izba sa zrazu mení na žiacku izbu. Najdôležitejšie je, že do detskej izby pribudne pracovný stôl a výškovo nastaviteľná pracovná stolička. Väčšina hračiek „opustí“ detskú izbu a na ich miesto prídu školské potreby a knihy. To si vyžaduje tiež určité zmeny v úložnom nábytku. Namiesto otvorených políc sa začínajú preferovať zatvárateľné skrinky.“ Foto: Neopolis interior design studio

Foto: Neopolis interior design studio

Pán František Androvič, interiérový dizajnér a majiteľ spoločnosti Ainterier, dopĺňa: „V prvom rade a úplne na začiatku zariaďovania detskej izby predškoláka musíme dbať na jeho osobnosť a individuálne potreby. Jedno dieťa je športovo založené, iné rado maľuje, ďalšie sa venuje tancu. Všetky tieto aktivity treba pri zariaďovaní a hlavne rozvrhnutí izby zohľadniť a vytvoriť im v novej izbe priestor. Začínajúcemu školákovi pribudne do izby tzv. pracovná zóna, ktorá ho bude sprevádzať až do dospelosti. Dôležitým bodom pri zariaďovaní pracovnej zóny je svetlo. Táto zóna by mala byť na mieste s čo najlepším denným svetlom, ak je to možné, pri okne. Takisto je dôležitý dostatok umelého osvetlenia pre prípad večerného štúdia v zimných mesiacoch. Netreba však zabúdať na to, že je to stále dieťa, ktoré je hravé a potrebuje priestor aj na hranie, ten nesmie chýbať.“

DOBRÉ RADY V PRACOVNOM KÚTIKU

Pozrime sa bližšie na „novú“ pracovnú zónu a priblížme si ju konkrétnejšími radami, ktoré poskytli pani Ing. Martina Romanová, pán Ing. Krisztián Hruskó, PhD., a pán František Androvič.

Foto: Neopolis interior design studio

18

 Prispôsobte pracovný kútik potrebám dieťaťa, aj samy deti často prichádzajú s najoriginálnejšími nápadmi, treba ich len počúvať,  vytvorte dieťaťu pri kreslení a písaní dostatok miesta, aby sa ruka mohla plynulo a rovnomerne pohybovať,  prispôsobte priestor v pracovnom kútiku ľavákovi a nie opačne,  myslite na to, že skôr alebo neskôr sa v pracovnom kúte objaví počítač a možno aj iné príslušenstvo,


Foto: Neopolis interior design studio

 prispôsobte pracovný stôl tak, aby si jeden z rodičov mohol prisadnúť k stolu, keď treba dieťaťu pomôcť s úlohami,  v pracovnom kútiku s farbami neexperimentujte, použite skôr minimum farieb,  podporte detskú kreativitu a umiestnite tam nástenku alebo tabuľu s farebnými kriedami,  vytvorte dieťaťu priestor, ktorý si samo bude môcť jednoducho upravovať a dotvárať. K pracovnému kútiku patrí aj vytvorenie správnych pracovných návykov. Vždy je ľahšie správne pracovné návyky vytvárať ako neskôr nesprávne návyky odstraňovať. Dôležité je správne sedenie za písacím stolom. Chodidlá by sa nemali kývať vo vzduchu, ale mali by byť opreté celou plochou o zem. Telo by malo byť mierne naklonené

dopredu, obidve ramená v rovnakej výške a hruď by sa nemala opierať o dosku stola. Oči by mali byť vo vzdialenosti 25 – 30 cm od papiera. Nemenej dôležité je správne držanie písacích nástrojov, ktoré je rovnaké u pravákov aj ľavákov. Ceruzka leží na poslednom článku prostredníka, zhora ju pridržiava bruško palca a ukazováka. Vhodné je vybrať mäkšie ceruzky a pastelky, ktoré dobre vytvárajú stopu a dieťa na ne nemusí tlačiť.

MÓDNE TRENDY ALEBO DETSKÉ TÚŽBY?

Nároky na kvalitné bývanie stále rastú. Zdá sa, že aj zariaďovanie detských izieb podlieha dobe a módnym trendom. Pán Ing. Krisztián Hruskó, PhD., upresňuje: „Zvláštne rozprávať o trendoch v žiackych izbách. Táto izba je asi jediná „úprimná“

izba v celom byte. Nepodlieha módnym trendom, ale detským túžbam. Samozrejme, i detské túžby sú mierne ovplyvnené kreslenými a animovanými rozprávkami. Je to individuálne. Hlavným motívom v žiackej izbe môže byť napríklad cestovanie, vesmír alebo Transformers. Preto by som o jasne definovateľných trendoch nerozprával. V každom prípade musíme mať pri zariaďovaní pred očami, že záujem detí a ich pojem o kráse sa veľmi rýchlo mení v relatívne krátkom časovom intervale. Preto ak nechceme často vymieňať kompletný nábytok, tak by sme mali vsadiť na neutrálny štýl, kvalitné materiály a kovanie. Čo sa týka farebnosti a ozdôb – mali by byť ľahko vymeniteľné. Dobrý nábytok je pekný a primeraný aj pre 6, ale aj pre 16-ročného študenta. Izba sa dá premaľovať i častejšie bez väčších problémov. Aspoň na jednu stenu odporúčam

19


SEZÓNA Foto: Neopolis interior design studio

Foto: Neopolis interior design studio

Foto: Concept štúdio SK s.r.o.

20

použiť tapetu alebo fototapetu a na nábytok fóliu s grafickou potlačou. Nábytok v študentských izbách je mierne hendikepovaný oproti iným nábytkom v byte. Keďže ide „len“ o študentskú izbu, rodičia majú často iný rozpočet napríklad v porovnaní s kuchyňou alebo obývačkou. Bohužiaľ sa to odzrkadľuje aj na kvalite nábytku, ktorý je bežne dostupný v obchodoch. Výber študentského nábytku je oveľa užší ako iných typov nábytku. Výrobcovia, aby vyhoveli finančným predstavám rodičov, musia šetriť a na trh často púšťajú na jednej strane vizuálne zaujímavé, no na druhej strane kvalitatívne veľmi slabé produkty.“ O trendoch vysvetľuje aj pán František Androvič: „Je len na rodičoch, ako pristúpia k zariaďovaniu izby. Bohužiaľ sa stáva, že na úkor trendov zabúdajú na individuálne požiadavky a potreby dieťaťa, čím potláčajú jeho osobnosť. Pritom práve táto miestnosť v dome by mala plne charakterizovať dieťa, ktorému patrí. Ako profesionál odporúčam klásť na prvé miesto individuálne potreby dieťaťa.“ Každé dieťa je jedinečné a peknú a účelnú detskú izbu si zaslúži. Samozrejme, nesmieme zabúdať na to, že domácu prípravu dieťaťa a výkony s ňou spojené neovplyvňujú len podmienky v detskej izbe, ale predovšetkým motivácia, záujem rodičov o dieťa a ich spoluúčasť na jeho činnostiach.


merito

Najlepšie materiály, elegantné línie, majstrovské spracovanie — taká je Hülsta. Láska ku kvalite sa odráža v tvare, vo funk nosti a výdrži. Každý kus nábytku je unikát zhotovený len pre Vás! V každom prvku sa zra í súhra modernej technológie a prastarých remeselných techník, jednoducho láska k 100% prírodnému materiálu — k drevu .

www.merito.sk predaj@merito.sk


NOVINKY

Nové dekory od Parador Nič nie je nemožné, hovorievajú každé dva roky dizajnéri v Paradore. Rozsiahle spektrum dekorov, povrchov a rozmerov od autentických interpretácií vysokokvalitného dreva po nápadité grafické motívy. Súčasné trendy v nábytkovom dizajne sú zjavné. Na jednej strane elegantný nábytok s jasnými farbami, na druhej strane takzvaný vintage štýl, ktorý sa vyznačuje prírodným, rustikálnym efektom. Parador má vo svojej novej kolekcii laminátové dekory vhodné pre obidva štýly. Svetlé podlahy, ako sú „Brest biely“ a „Jaseň tropic“, sa perfektne hodia do elegantného prostredia, kým dekory s prírodným vzhľadom dreva s kefovanou a hrubo brúsenou imitáciou povrchu vďaka svojmu autentickému vzhľadu dokonale pripomínajú vidiecky štýl. Viac informácií na http://www.koratex.sk

Schneider Electric uvádza nové detektory pohybu Argus Stáva sa vám, že po celom dni prídete domov a zistíte, že ste zabudli vypnúť svetlo v kúpeľni alebo na toalete? Bohužiaľ, aj tie najúspornejšie žiarivky plytvajú energiu, za ktorú treba platiť. Určite poznáte aj inú situáciu, keď v každej ruke nesiete nákup a potrebovali by ste tretiu ruku, ktorou by ste rozsvietili svetlo. Schneider Electric ponúka elegantné a jednoduché riešenie podobných situácií: detektory pohybu ARGUS. S týmito pomocníkmi budete mať svetlo vtedy, keď ho potrebujete, a tam, kde ho potrebujete. To všetko s voľnými rukami!

Novinka medzi strechami Rekonštrukcia strechy je často veľmi náročná nielen finančne, ale aj organizačne. Vďaka novému inovatívnemu dizajnu modulovanej strešnej krytiny Finnera od fínskeho výrobcu Ruukki je rekonštrukcia strechy jednoduchšia a rýchlejšia. Okrem farebnej stálosti a dlhoročnej záruky oceníte aj možnosť predaja tejto strešnej krytiny po kusoch s plochou 0,86 m2, ktoré sú ihneď na odber. Montáž strechy sa tak zrýchľuje a zjednodušuje. Ohnutie prednej strany výrobku zvyšuje odolnosť voči vplyvu počasia a vytvára jednoliate ukončenie strechy. Strešný systém Ruukki Finnera sa dá použiť na strechy všetkých tvarov a rozmerov. Fínsky výrobca vyzbrojil povrch modulovanej strešnej krytiny povrchovou úpravou, ktorá garantuje odolnosť voči korózii, poškriabaniu, ako aj UV žiareniu. Viac informácií na www.ruukkistrechy.sk

22


Living the dream with Bang & OLufsen

POLTARSKY, s.r.o. I Hviezdoslavovo nรกm. 14 811 02 Bratislava I Slovakia Email: bratislava@beostores.com Phone: +421 (0)2 5464 1651 www.bang-olufsen.com


INTERIÉR

Návrat do babičkinej kuchyne TEXT: Jana Ondrejka | ZDROJ: Elmina, Zeno, Štúdio Sýkora | FOTO: Elmina, Zeno, Studio.IT, s.r.o.

Po nekompromisnom trende moderných, priam futuristických kuchýň s minimalistickými líniami a riadom prísne ukrytým v nenápadných skrinkách kuchynskej linky prichádza opäť na scénu dekoratívny viwdiecky štýl a prináša so sebou vôňu levandule a množstvo rozkošných „nepotrebných“ maličkostí.

Foto: Elmina

24


„REFRESHNUTÝ“ RUSTIKÁL

Ešte pred nedávnom by ste si možno povedali, že kuchyňa zariadená v rustikálnom štýle môže byť len známkou nedostatku dobrého vkusu alebo zbytočné a nemoderné poddávanie sa nostalgickým spomienkam. Je predsa high-tech doba a treba ísť dopredu. Len sklo, plast, kov a chladné farby. Žiadne zbytočné „cárachy“ a „rárohy“ nie sú povolené. Od tzv. rustikálneho štýlu zariaďovania interiéru odrádzalo aj množstvo nekvalitného nábytku na trhu. Za lacnými napodobeninami nábytku z podradného materiálu a s motívmi, ktoré sa nesmelo snažili napodobniť starožitný nábytok, bolo cítiť lacný dovoz z Ázie, prípadne od našich severovýchodných susedov. Tí najväčší „špecialisti“ na bytový dizajn si interiér kuchyne navyše „zdokonalili“ umelými kvetmi, zbierkou prázdnych plechoviek či lacnou nevkusnou keramikou. Nemýľme sa však! Táto zmes „pseudodizajnu“ sa nenazýva rustikálny, vidiecky štýl.

Foto: Elmina

Faktom je aj to, že ešte donedávna, ak sme hľadali čosi kvalitnejšie a vkusnejšie, bolo nevyhnutné vycestovať do zahraničia. Doba sa však mení. Výrobcovia a predajcovia nábytku na našom trhu stále pribúdajú a s nimi prichádzajú aj nové trendy. A trendom súčasnosti je nový „refreshnutý“ vidiecky štýl a nábytok, ktorý dizajnom pripomína návrat do minulosti.

AKO OD BABIČKY

Teplé farby, príjemné prírodné materiály a množstvo vkusných a milých vintage doplnkov vytvárajú dokonalú romantickú atmosféru a pocit útulného domova. Zrejme aj preto je také ľahké podľahnúť tomuto pôvabnému staronovému štýlu. Odolať do detailu prepracovaným dózičkám, kandličkám na mlieko, rôznym miskám z kvalitného porcelánu a nádherne zdobeným príborom je asi rovnako ťažké ako odolať jablkovému koláču podľa receptu starej mamy.

Foto: Studio.IT, s.r.o.

Pani Lucia Havrillová, dizajnérka zo spoločnosti Elmina, to charakterizuje takto: „V poslednej dobe sa do našich príbytkov začína vracať čaro babičkinej kuchyne. Predstavujú ho napríklad kuchynské segmenty, ktoré stoja na drevených nožičkách, masívne korpusy a dvierka i mohutné pracovné dosky. Väčšinou sa kuchynská linka skladá z viacerých samostatne stojacich skriniek. Kuchyne, ktoré pôsobia staro, dodávajú priestoru a domácnosti určitý druh tepla. Dalo by sa povedať, že spoluvytvárajú teplo domova.“

25


INTERIÉR Foto: Zeno

Pochopiteľne sa mení aj použitý materiál, chladný kov vystriedalo masívne drevo, omnoho viac sa v kuchyniach využívajú textílie a namiesto studených sivých farieb prichádzajú maslová, červená, staroružová a iné. Samozrejme, nesmie chýbať patina! Pani Lucia Havrillová hovorí: „Na police a dvierka sa používa poväčšine mäkké drevo, ako je borovica, smrek, prípadne topoľ. Pracovné dosky by mali byť z tvrdého dreva, ako je dub, buk alebo tík. Najideálnejšie je, ak je povrch kuchynskej linky patinovaný, keďže je to hlavne patina, ktorá dodáva kuchyni už spomínaný pocit babičkinej kuchyne. Kuchynské drezy sú veľké, hlboké; biele, hlinené, prípadne kameninové. Darmo budete hľadať naleštené chrómové úchytky a držadlá. Prevláda mosadz, bronz, meď, prípadne držadlá a úchytky v cínovej farbe. Namiesto presklených dvierok je možné použiť látkové závesy s jednoduchými vzormi.“

ZÁVAN MINULOSTI

Nie je to len vidiecky štýl, ktorý túto sezónu pobláznil hlavy svetovým dizajnérom. Všetko, čo je retro, vintage alebo

26

Foto: Studio.IT, s.r.o.


nejakým spôsobom pripomína starožitný nábytok, je absolútne in. Či už ide o luxusný glamour nábytok ako z barokového zámku, alebo o zariadenie pripomínajúce čarovný francúzsky vidiek, podstatná je veľká dávka romantiky, vkusná ozdobnosť a viditeľná patina. To všetko však s vysokým dôrazom na vyhotovenie a kvalitu použitého materiálu. Žiadne plasty, ale masívne drevo, pravý porcelán a poctivé remeselné spracovanie.

KOMBINÁCIA STARÉHO A NOVÉHO

Ak sa predsa len neviete vzdať moderných elementov vo svojej kuchyni (nehovoríme o technike), skombinujte staré s novým. S citom a dobrým vkusom, prípadne šikovným dizajnérom sa vám to iste podarí. Dizajnérka spoločnosti Elmina uvádza príklad: „Do módy prichádza aj kombinácia staro-nového vzhľadu, teda kombinácia modernej hladkej línie kuchynskej linky doplnená masívnym dreveným stolom s hrubými nohami a nerovným povrchom. Ten môže byť doplnený jedálenskými stoličkami v štýle glamour.“

DIZAJN MINULOSTI, KVALITA BUDÚCNOSTI

Nemusíme sa teda do minulosti nevyhnutne vracať úplne vo všetkom. Chceme predsa zo všetkého to najlepšie, čo potvrdzuje aj pán Zdenko Šutta, odborný predajca a dizajnér značky ELMINA: „Vzhľadovo sú naše kuchyne niekde v minulosti. Funkčnosťou sú však v súčasnosti. Drezy sú hlinené s bielou glazúrou, prípadne kameninové. Ich veľká výhoda je rozmer. Sú široké a hlboké, takže nie ste obmedzovaní napríklad pri čistení zeleniny a podobne. V tomto „babičkinom“ štýle sa vyrábajú aj skrinky na umývačky riadu, sporák či skrine na vstavané chladničky.“ Hoci chceme zachovať starobylý vzhľad nábytku a doplnkov, každá kuchyňa musí bezpodmienečne spĺňať vysoké požiadavky na funkčnosť a prihliadať na praktickú stránku. Interiérový dizajnér Ing. Roland Raffay z kuchynského štúdia Sykora to vidí takto: „Neustály vývoj technológií a materiálov prináša nové možnosti pre naplnenie predstáv o dokonalom a estetickom zariadení priestoru kuchýň. Dnes sú na trhu revolučné riešenia spracovania 3D dýh, ktoré umožňujú výbornú flexibilitu, komfort a kvalitu. V ponuke sú su-

permatné, ale aj superlesklé povrchy, pričom sa používajú materiály ako sklo, masív aj keramika. Veľký význam z hľadiska estetiky má i osvetlenie, ktoré sa uplatňuje nie len ako pracovné svetlo, ale aj ako dizajnový prvok.“

KUCHYNSKÝ OSTROVČEK

Kuchynský ostrovček umiestnený v centrálnej časti kuchyne je veľmi praktický a skvele sa hodí k vidieckemu štýlu kuchyne. Potvrdzuje to aj pán Zdenko Šutta zo spoločnosti Elmina: „Veľkým trendom kuchyne súčasnosti je kuchynský ostrovček. Je mimoriadne praktický na prípravu jedla, ale rovnako aj na príjemné posedenie pri vínku. Ukrýva sa v ňom množstvo úložného priestoru. Môže byť doplnený ratanovými košíkmi, ktoré do vidieckeho interiéru zapadnú ako uliate.“

KUCHYŇA OBÝVAČKOU – OBÝVAČKA KUCHYŇOU Priestor kuchyne, jedálne a obývačky sa čoraz častejšie spája do jedného veľkého celku. Hostia môžu obdivovať kuchárske umenie hostiteľa a pritom diskutovať napríklad o dobrom jedle a víne. Rovnaký názor má aj Ing. Martin Ondrejička, dizajnér a sales manager zo spoločnosti ZENO:

Foto: Studio.IT, s.r.o.

27


INTERIÉR

„Obývačkové kuchyne alebo kuchynské obývačky sa naďalej tešia rastúcej popularite. Vnímam aj opätovný príchod tradičných materiálov, ako sú masívne drevo a prírodný kameň. Mnoho kuchynských expozícií z tohtoročnej výstavy v Miláne sa vzhľadom a spôsobom zariadenia približovalo profesionálnym kuchyniam. Prevládajú koncepty, ktoré stavili na praktickosť, účelovosť, jednoduchosť a pohodlie.“

JEDÁLEŇ

Dalo by sa povedať, že jedáleň má magickú moc spájať rodinu, prípadne priateľov, na jednom mieste, pri jednom stole. Mágia, ktorá nás drží v tomto priestore pekne spolu, je čaro a chuť dobrého jedla. Podstatou zariadenia jedálne je teda pochopiteľne najmä veľký jedálenský stôl. Dizajnéri zo spoločnosti Elmina k tomu dodávajú: „Je príjemné nájsť si v dnešnej uponáhľanej dobe čas na rodinu a spoločne ho stráviť pri raňajkách, obedoch či večerách. O pohodlie sa postará príjemná jedáleň, v ktorej by nemali chýbať pohodlné stoličky, či už čalúnené, alebo masívne, a, samozrejme, jedálenský stôl. Ideálne čo najväčší z kvalitného masívneho dreva, pokiaľ nám to umožňuje priestor. Príjemným doplnkom je aj osvetlenie stola. Zaujímavý starožitný luster s možnosťou nastavenia intenzity svetla, napríklad na tlmené náladové osvetlenie, dodá jedálni čaro a správnu atmosféru.“ Pán M. Ondrejička dáva niekoľko praktických rád o zariadení jedálenskej časti: „Na prvom mieste pri jedálenskom nábytku je ergonómia. Tá určuje správne rozmery, tvary a materiály. Nábytok v jedálni je omnoho viac vystavený zašpineniu a opotrebovaniu ako napríklad nábytok v spálni. Použité materiály teda musia spĺňať prísnejšie kritériá. Lakované povrchy nie sú vhodnou voľbou na jedálenské stoly, keďže pri stolovaní ukladáme na stôl horúci porcelán s jedlom a pod. Rovnako ani látky s dutým vláknom (bavlna, viskóza) ako poťah na jedálenské stoličky nie sú najmúdrejšia voľba.“

Foto: Zeno

Foto: Zeno

ÚTULNÝ A VOŇAVÝ...

Z kuchyne rozvoniava pečená jahňacina na víne a z jedálne počuť vravu a smiech. Priatelia sa u vás cítia dobre. Váš dom je pôvabný, romantický, plný príjemných teplých materiálov a farieb. Vkusné doplnky a príjemné osvetlenie vhodne dotvárajú atmosféru útulného domova. Presne taký má byť domov. Voňavý, útulný a plný ľudí, ktorí sa majú radi. Foto: Elmina

28


Všetko sa začína v kuchyni ZDROJ A FOTO: DOMOSS

To, čím sa obklopujeme, odráža naše vnútro. Aj pri zariaďovaní domácnosti vyhľadávame prvky, ktoré reflektujú našu osobnosť. Trendový minimalizmus či rustikálne hrejivé tóny dreva? Predovšetkým pri základnom kameni vášho domova – kuchyni by ste mali mať jasno v tom, akým štýlom chcete zariadiť celý svoj svet. Inšpirujte sa novinkami sezóny 2013/2014.

– z tohto tvrdenia vychádza ďalšia z noviniek v štúdiách Sykora, línia Sense. Ako napovedá už jej meno, očarí všetky vaše zmysly. Cit pre kombinovanie svetlých povrchov s klasikou dubového dreva vytvára kontrasty, ktoré vás nebudú nikdy nudiť. Nezabúdajte, že kuchyňa nie je izolovaná miestnosť. Práve naopak – svojím dizajnom určuje štýl celej domácnosti. Kuchynské štúdiá DOMOSS zariaďujú interiér komplexne – ku kuchynskej linke dokážu doladiť interiérový nábytok, a tak celá domácnosť vytvára dojem bezchybne zloženého puzzle. Obrovským hitom v oblasti interiérového nábytku je napríklad taliansky nábytok SCAB – krásny dizajn sa snúbi s dokonalým pohodlím. Ľahké farebné modely stoličiek

D

vadsať rokov ponúkajú prvotriedny dizajn a špičkovú kvalitu kuchyne SYKORA. Vypracované do najmenších detailov s použitím najkvalitnejších materiálov pod prísnym dohľadom skúsených architektov premieňajú kusy nábytku na domov. Exkluzívnym partnerom značky SYKORA na Slovensku je sieť kuchynských štúdií DOMOSS. Odborníci z DOMOSSu sa postarajú o všetko od prvotného návrhu, grafického 3D spracovania a vizualizácie, odborného poradenstva až po realizáciu kuchyne na mieru a jej montáž presne podľa vašich predstáv. Novinky SYKORA na sezónu 2013/2014 očaria ľudí, pre ktorých je dokonalá kuchyňa symbolom odlišnosti od sivého priemeru a priestorom vymykajúcim sa všednosti. Nová línia Pure predstavuje túžbu po nespochybniteľnom perfekcionizme. Sklené povrchy presvetľujú celý priestor a v kombinácii s keramickou pracovnou doskou v striebornej farbe, odolnou voči akejkoľvek tlakovej aj teplotnej záťaži, predstavujú vrchol technologickej revolúcie. Špičkou na ľadovci dokonalosti je otváranie dvierok funkciou Tip On – nepotrebujete úchytky, skrinku otvoríte dotykom. Privítajte budúcnosť!

Mottom zostavy Elite je „spojte nespojiteľné a získate výnimočný celok“. Presne v tomto duchu kombinuje matné sklené dvierka s plochami s 3D dyhou z ebenového dreva a futuristické LED osvetlenie horných skriniek. Vďaka využitým technológiám a dokonalým detailom premenia kuchyňu na dynamické miesto pulzujúce energiou. Drevo je minulosťou aj budúcnosťou v jednom

a stolov vdýchnu život do vášho domu či bytu. Spoľahnúť sa môžete na viac ako 50-ročné skúsenosti v tvorbe interiérového aj exteriérového nábytku, rozvíjanie moderných technológií a využívanie špičkových materiálov v spojení s južanským vkusom. V štúdiách DOMOSS nájdete okrem SCAB aj ďalší sortiment jedálenských stolov a stoličiek renomovaných talianskych značiek. V pestrej ponuke nájdete dizajnové kožené stoličky, barové stoličky, sklené stoly aj masívne drevené stoly či rozkladacie modely, ktoré splnia požiadavky aj najnáročnejších klientov. K nadčasovým kúskom spĺňajúcim požiadavky top moderného dizajnu patria talianske značky Natisa, Emmei, Point House či KFF. Vďaka kombináciám kože, kovu, dreva a skla vytvárajú dizajnové riešenia, ktoré dokonale doplnia domácnosť v strohom minimalistickom štýle a očaria aj milovníkov pohodlia. Buďte správne sebeckí. Doprajte svojej rodine to najlepšie – dizajn, materiály aj servis. Viac informácií získate na www.domosskuchyne.sk alebo priamo v kuchynských štúdiách DOMOSS.

29


Kolekcia: Jan Kath

Luxusné koberce priamo z Orientu ZDROJ A FOTO: Sky Carpet Slovakia, s.r.o

Spoločnosť Sky Carpet Slovakia, s.r.o., ponúka široký výber ručne viazaných kobercov zo všetkých tradičných tkáčskych krajín, akými sú Irán, India, Nepál, Pakistan.

V

širokom sortimente nájdete ručne viazané koberce z najlepšej strižnej vlny, vysokohorskej vlny a iných prírodných materiálov, ako napríklad žihľava, lyko, juta, alebo aj z čistého hodvábu. To všetko v tradičných, ale aj moderných dizajnoch, pričom každý koberec je unikátny, jedinečný kus – majstrovská práca. Majiteľ spoločnosti Wolfram Schmidt má viac ako tridsaťročné skúsenosti s podnikaním s kobercami a pravidelne navštevuje tradičné výrobne v krajinách ako Irán, Perzia, India, Nepál či Pakistan. Spolupracuje s najväčšími výrobcami kobercov, ako sú Volker Heinrich, Natur Pur kolekcia, Jan Kath a Kasmir Concept.

JAN KATH

Najvýznamnejší svetový dizajnér kobercov Jan Kath prináša na Slovensko kolekciu svo-

jich najoriginálnejších kúskov. Každý koberec, ktorý vyrobí priamo na mieru, je originál — od namiešania farieb, spracovania materiálu až po samo viazanie koberca. Originálnym spôsobom kombinuje klasické prvky orientálnych kusov s moderným minimalistickým dizajnom.

VOLKER HEINRICH

Dlhoročné skúsenosti firmy Volker Heinrich s dodávaním kobercov do celej Európy a Ameriky dávajú jeho spolupracovníkom, ako je napríklad firma Sky Carpet Slovakia, možnosť ponúknuť svojim zákazníkom široký výber najkvalitnejších ručne viazaných orientálnych kobercov. Orientálne koberce svojou jedinečnosťou a štýlom dodávajú vašim domovom krásu Orientu a prinášajú kultúru týchto nádherných krajín. Nemecký importér orien-

Viac informácií na http://www.orientalne-koberce.eu

30

tálnych kobercov z Nepálu, Indie, Iránu či Pakistanu prináša koberce z týchto orientálnych krajín priamo k vašim nohám prostredníctvom firmy Sky Carpet Slovakia, s.r.o.

NATUR PUR KOLEKCIA

Niet nad prírodné materiály, veľmi žiadané najmä zákazníkmi, ktorí preferujú princíp moderného životného štýlu. Koberce z prírodných materiálov poskytujú nielen vysoko estetické prostredie, ale aj zdravé bývanie. Kolekcia Natur Pur využíva výlučne prírodné materiály, ako rastlinné vlákna ľanu, vlákna z banánového hodvábu, žihľavy, konope, lyka, ovčiu vlnu, vlnu z kašmírskych kôz, hodváb priadky morušovej a mnoho iných. Koberce z prírodných materiálov majú oslňujúce sivohnedé farebné tóny a elegantný prírodný vzhľad.


Kolekcia: Jan Kath

Nรกzov: Heaven, kolekcia: Natur Pur

Wolfram Schmidt

Kolekcia: Volker Heinrich

31


INTERIÉR

Vintage štýl „staré ako nové“

TEXT: Lucia Mandincová | ZDROJ A FOTO: La Maison – Poetic Interiors, KPP SK, Concept študio SK s.r.o. , F&F HOME, Studio. IT, s.r.o.

Viktoriánsky štýl a francúzsky vidiek. Z kuchyne cítiť sladkastú vôňu rebarborových koláčov a žena v kvetovaných šatách spoza záclony sleduje ružovú záhradu. Všetko je pokojné, sladké, nevinné a krásne. Za týmto pohľadom však nemusíme cestovať históriou. Vintage štýl je stále populárnejším trendom, ktorý nám prináša tajomný závan minulosti. Foto: F&F HOME

32


Foto: KPP SK

Foto: KPP SK, Vintage podlaha od spoločnosti Kährs

ČO JE TO VINTAGE?

Vintage štýl čerpá motívy z rôznych historických období. Hlavnou inšpiráciou je preň viktoriánske Anglicko či edvardiánske obdobie. V súčasnosti je vintage odrazom romantických čias, pri ktorom nadobúdate pocit pokoja. Tento trend zasiahol viaceré roviny súčasnej doby. Ovplyvnil vizáž, štýl obliekania, zariadenia domov či dizajn bytových doplnkov. Nemýľme si však vintage štýl so štýlom retro. Na rozdiel od retra, vintage kúsky prichádzajú do dnešnej doby v nezmenenej podobe. Vintage sú veci s historickou hodnotou a ak hovoríme o napodobeninách, rozdiel je priam neviditeľný. Výraz vintage je takisto synonymom vyzretého vína. Samozrejme, kvalita dobrého vína sa odvíja od rokov jeho archivácie. Ak by sme dodali príslovie „trpezlivosť ruže prináša“, sme čistým zosobnením tohto nostalgického štýlu.

TRENDY V ZARIAĎOVANÍ INTERIÉROV

Vintage dizajn sa v novodobých domácnostiach teší stále väčšej obľube. Máme pre vás zopár tipov, ako si bývanie v tomto štýle ľahko zariadiť. V prvom rade vám nesmie chýbať originálny francúzsky nábytok. Nemusí mať práve tvar z dôb Ľudovíta XVI. Zaujímavé skvosty môžu ukrývať aj podkrovia a povaly našich starých mám. Príznačný vintage vzhľad nábytku dodá klasická pôvodná farebnosť či povrchová patina. Tvár mu rozžiari ručne šitý obrus alebo čipka. Práve to sú doplnky, ktoré dotvárajú správnu atmosféru. Oživte si domácnosť originálnymi závesmi či posteľnými prikrývkami. Rovnako ako pri iných štýloch aj vintage podlieha určitým trendom. Najnovšie „vychytávky“ v interiérovom vintage dizajne sa odvíjajú najmä od farebnosti. Ing. arch. Silvia Majerníková z firmy La Maison – Po-

etic Interiors uvádza: „Zariaďovanie v štýle vintage má svoje zákonitosti, ktoré keď sa dodržia, vytvoria v interiéri neopakovateľnú atmosféru. Obmeny a módne trendy sa prejavujú hlavne vo farebnosti použitého dekoračného textilu a doplnkov, ďalej v obrazoch, svietnikoch, sviecach, tienidlách, kvetoch vo vázach a v rôznych detailoch podľa vkusu a želania majiteľa bytu, resp. domu. Momentálne je najpopulárnejší lesklý štýl Paríža. Ing. arch. S. Majerníková dopĺňa: „V poslednej dobe sme zaznamenali zvýšený záujem o francúzsky mestský štýl, tzv. parížsky, ktorý je obľúbený hlavne u mladšej generácie. Je celkovo „lesklejší“, „honosnejší“, pričom na rozdiel od jemných pastelových farieb „francúzskeho vidieka“ prevládajú tmavšie farby v kombinácii s kovom a drevom. Použitím základných kusov nábytku, centrálneho stolovania, pohodlnej sedačky, vysokých knižníc, malých príručných stolčekov, komôd a doplnkov dokážeme vytvoriť výnimočnú nadčasovú atmosféru.“

Foto: KPP SK

33


INTERIÉR

Foto: Concept študio SK s.r.o.

Podoba archaického nábytku z vidieka sa iste nezrodí len tak. Dušu mu museli vdýchnuť osobité technológie výroby. „Francúzsky výrobca používa pri výrobe zásadne klasické remeselné postupy, overené dlhoročnými skúsenosťami. Na každý kus nábytku sa nanesie farba a lak, čím sa vytvorí neopakovateľná patina a niektoré kusy, hlavne komody, sú pomaľované aj originálnymi ornamentmi. Samozrejme, všetko ručná práca,“ dodáva Silvia Majerníková.

chodný riaditeľ firmy KPP, ktorá sa zaoberá ich výrobou. „Na drevo vo všeobecnosti platí, že najlepšia je suchá údržba. V prípadoch vysokého znečistenia je potrebné využiť mokré čistenie v kombinácii s prípravkom odporúčaným daným výrobcom podlahovej krytiny. Odporúča sa nanášať len toľko vody, aby film vytvorený na podlahe samovoľne uschol do jednej minúty. Výhodou kolekcie Vintage je, že rokmi v podstate len podčiarkuje svoj prvotný zmysel – dojem opotrebovania.“

ÚDRŽBA NÁBYTKU

ORIGINÁLNE PODLAHY

Špecifické procedúry vo výrobe zrejme značia zvýšené nároky na starostlivosť. Zdalo by sa, že tieto unikátne kusy nábytku si vyžadujú špeciálnu opateru. Skutočnosť je však iná. „Finálna povrchová úprava nášho nábytku je viacnásobný vodeodolný „neviditeľný“ lak, preto je údržba veľmi jednoduchá – zotieranie prachu navlhčenou handričkou,“ utvrdzuje nás pani Majerníková z firmy La Maison – Poetic Interiors. Za výhodu teda môžeme považovať fakt, že istá opotrebovanosť nábytku dodáva na originalite. Pri starostlivosti o „starodávne“ podlahy to nie je inak. O nej vypovedá pán Radomír Shromáždil, ob-

34

Viktoriánsky nábytok pri kvetovaných tapetách zrejme neposadíme na zožmolený koberec. Vynímať sa bude na masívnych a nie menej zaujímavých dlážkach. Podobne ako pri nábytku aj podlahy či nezvyčajné dekory z dreva podliehajú rôznym trendom. Podľa R. Shromáždila sú to práve rustikálne kolekcie, ktorých popularita silno narastá: „Čaro rustikálnych podláh spočíva v prirodzenom vzhľade dreva a vo zvýraznení jeho vlastností, ako sú suky, trhliny, farebné odchýlky a pod. Navyše mnohé kolekcie rustikálnych podláh sú ručne škrabané, kefované, s moreným povrchom atď.“ Farby, typy, štýl, atmosféra... to všetko dodáva

drevu príznačnú tvár. Konečný vzhľad podlahy sa však odvíja od požiadavky zákazníka. Trendom vo vintage štýle prirodzene podliehajú aj podlahy, ich vzhľad či použitý materiál. „Zákaznícka základňa je dnes veľmi špecifická. Každý zákazník preferuje individuálne rysy podláh. V oblasti

Foto: Concept študio SK s.r.o.


Foto: Concept študio SK s.r.o., Moderná kuchyňa doplnená masívnym starožitným jedálenským stolom

vintage sa kladie dôraz na opotrebovanie a prítomnosť patiny. Tá dáva interiéru originálny nádych nostalgie. Kolekcia Vintage vznikla v kreatívnom štúdiu a inšpirovala sa novinovým dekorom, z ktorého vzniklo niekoľko pestrofarebných paluboviek. Treba si uvedomiť, že zákazník, ktorý si zvolí tento vizuál, je silnou individualitou bez strachu

Foto: Concept študio SK s.r.o.

Foto: KPP SK

35


INTERIÉR

Foto: Studio. IT, s.r.o.

Foto: La Maison – Poetic Interiors

z potláčania konvencií. Z toho vychádza aj odpoveď na otázku o trendoch. Žiadne neexistujú, záleží len na tom, ako veľmi majitelia popustia uzdu svojej fantázii,“ uvádza R. Schromáždil zo spoločnosti KPP a dodáva: „Každý typ podlahovej krytiny má svoje konštrukčné vlastnosti. Keď to vezmeme v skratke, drevo hreje, pôsobí prirodzeným dojmom a je príjemné na dotyk. Laminátové podlahy majú odolnejší povrch voči poškriabaniu, avšak môže byť hlučnejší a pôsobiť chladnejším dojmom. V dnešnej dobe obľúbené vinylové krytiny sú odolné proti vlhkosti, odolné proti poškriabaniu, verne imitujú rôzne druhy podlahových materiálov, ako je drevo alebo dlažba, i s priznanou škárou medzi jednotlivými dielcami. Marmoleum je vyhľadávané z dôvodu vhodnosti pre alergikov, je vyrobené z prírodných materiálov, má antistatický povrch a pôsobí hrejivým dojmom. Určiť alebo zvýhodniť nejaký materiál pred iným nie je objektívne, vždy sa prihliada na funkčnosť miestnosti a podľa toho sa vyberá najvhodnejšia alternatíva.“ Na záver už len dodať viac svetlého materiálu, rozkošných kvetov, dievčenskej čipky a atmosféra nežného vintageu sa vám predstaví v plnej kráse. Prílišnej zasnenosti sa však netreba báť. Štýl vintage ponúka množstvo decentných variantov, pri ktorých sa z vás hneď nestanú anglické princezné. Decentnosť vkusu je individuálna, no skrášliť si príbytok pôvabným kúskom v štýle vintage je rozhodne príjemné.

Foto: La Maison – Poetic Interiors

36


Partner LUBA PICHLER


S INTERIÉR

hoji [čítaj šodži] panely sa v tradičnej japonskej domácnosti používali už pred stovkami rokov. Pôvodne vznikli v Číne a neskôr boli zdokonalené v Japonsku, kde tento prekrásny kus nábytku expandoval obrovskou rýchlosťou. Shoji sa používali na oddelenie dennej vnútornej obytnej časti domu od verandy, pričom zabezpečili presvetlenie a zachovanie súkromia zároveň.

SHOJI – tradícia japonského dizajnu TEXT: Katarína Kopiari, René Kopiari | ZDROJ A FOTO: WOOD-ART

Prírodné farby, jasné tvary, strohosť, ľahkosť, jednoduchosť a funkčnosť. Všetky tieto slová popisujú to, čo sa spája s klasickým interiérom krajiny vychádzajúceho slnka. Japonská architektúra a dizajn dokážu uchvátiť harmóniou a čistotou, ktorá z nich vyžaruje. Dôraz kladú na vzdušnosť a priestrannosť, preto sú Japonci považovaní za majstrov minimalizmu. Nepriateľom je práve prílišná zdobenosť a prevaha nábytku. VÝHODY STIEN SHOJI – – – – –

prepúšťajú denné svetlo do interiéru a zároveň zabezpečujú súkromie drevo a špeciálny shoji papier (nazývaný aj ryžový papier) sú materiály s výbornými vlastnosťami pre udržiavanie regulácie vlhkosti v miestnosti možnosť jednoduchej výmeny papiera v konštrukcii v prípade jeho poškodenia ľahkosť a pevnosť konštrukcie použiteľné ako v interiéri, tak aj v exteriéri

38

Historicky Japonci pôvodne používali zásteny shoji na mnohé účely. Nielen vo svojich domácnostiach, ale aj pri tradičných čajových obradoch, koncertoch, tanečných zábavách či pri budhistických obradoch. Plynutím času, doslova vekov, sa postupné použitie a svojím spôsobom aj vzhľad shoji transformovali a integrovali podľa potrieb do rôznych štýlov dizajnu a architektúry, s čím súvisí aj ich všestranné flexibilné využitie. Objavujú sa v interiéroch najmä ako posuvné steny, dvere, okná alebo zásteny či dokonca svietidlá a iné dekorácie. Najčastejšie a najobľúbenejšie sú práve posuvné systémy. Jedným z dôvodov je ľahkosť a elegancia, s ktorou sú tieto systémy dizajnované. Vyrábajú sa na mieru a prakticky bez obmedzenia veľkosti, farieb atď. Steny dlhé povedzme 15 metrov môžu esteticky oddeliť veľké priestory s možnosťou niekoľkých vstupných panelov. Môžu byť ideálnym riešením pri potrebe rozčlenenia priestoru na menšie, útulnejšie a presvetlené sekcie. Shoji sa vyvíjali už od 12. storočia a ich dizajn a dômyselnosť sú aj v dnešnej dobe neprekonateľné. Krása, elegancia a ľahkosť týchto stabilných zásten či systémov posuvných dverí sú skryté v konštrukcii, ktorá je šikovnou kombináciou dreva a shoji papiera, nazývaného často aj ryžový papier. Shoji papier však v skutočnosti s ryžou nemá nič spoločné. Pôvodne sa vyrábal tradičnou ručnou technikou výroby papiera zo stromu japonskej moruše zvanej kozo alebo z kríkov mitsumata a ganpi. I preto sa tento papier považoval za veľmi cenný. V 19. storočí, vzhľadom na pokrok priemyselnej výroby, sa shoji papier postupne stal cenovo dostupnejším. Je to práve spomínaný papier, ktorý vo veľkej miere stojí za popularitou a veľkým úspechom shoji. Jeho hrubá textúra krásne láme a rozptyľuje svetlo. Príjemné mäkké svetlo si môžete vychutnať v tieni tradičnej japonskej steny aj v najhorúcejší letný deň, v interiéri rovnako ako v exteriéri. Shoji presvetlia i tmavé miestnosti so zachovaním súkromia. Pôsobia ľahko a vzdušne. Dvere sú dokonca také ľahké, že ich môžete otvoriť jedným prstom. Dôvtipná konštrukcia shoji je však pevná a funkčná, a to aj vďaka systému tzv.


pretkania, nazývaného kumiko, medzi jednotlivými drevenými časťami. Jednoduchý geometrický vzor, ktorý sa tradične používa pri výrobe shoji, stabilizuje vonkajší drevený rám. Ten tiež udržiava napätie papiera v drevenej konštrukcii, ktorá je jemná, krásna, ľahká a silná zároveň. Na jej výrobu sa využíva cédrové, čerešňové, bukové alebo dubové drevo. Používanie shoji je novým trendom aj pri dizajnovaní európskych domácností. Sú veľmi populárne najmä vďaka svojmu jemnému, ľahkému a naturálnemu vzhľadu. Dizajnéri ich používajú ako systém posuvných dverí, paravánov, stropných podhľadov, dekorácií na steny svietidiel a podobne. Kladné vlastnosti stien shoji im udržali popularitu počas niekoľkých storočí a našli im miesto aj v dnešných moderných domácnostiach. Prineste si aj vy kúsok japonskej tradície a umenia do svojej domácnosti a vytvorte si neopakovateľnú atmosféru s nádychom orientu.

VYUŽITIE SHOJI – – – –

posuvné dvere systém posuvných dverí na okná paravány stropné podhľady

39


OSOBNOSŤ

Fabio Novembre Večný provokatér talianskeho dizajnu TEXT: Petra Kováčová | FOTO: Archív Fabia Novembreho

Na tohtoročných Dňoch dizajnu a architektúry DAAD sme sa rozprávali s talianskym architektom a dizajnérom Fabiom Novembrem. Energický Talian s veľkou dávkou extravagancie už od svojich začiatkov prekvapuje svojím netypickým ponímaním priestoru. Kritici ho milujú alebo sa z neho vysmievajú a podobná je aj jeho tvorba. Buď si ju zamilujete, alebo ju nepochopíte. Taký je Fabio. Všetko naplno a vždy na hrane.

40


V

o svojej tvorbe sa Fabio rozmanito a rád pohráva aj s nahotou, sexualitou a erotikou, pričom večnou inšpiráciou je pre neho žena. Aj to je dôvod, prečo je mnoho jeho návrhov veľmi expresívnych, často až šokujúcich. Známe sú napríklad jeho kontroverzné návrhy stoličiek „Him and Her“ pre Casamania alebo návrh interiéru diskotékového klubu Divina v Miláne. Do Bratislavy neprišiel prednášať po prvýkrát, zdá sa však, že na rozdiel od svojej poslednej návštevy Fabio trošku spomalil a vyžaruje z neho väčší pokoj. Rozprávali sme sa – ako inak – o dizajne, architektúre, životnej filozofii a o všetkých jeho vášňach. Na začiatku vám položím klasickú otázku: cítite sa viac architektom alebo dizajnérom? Nemyslím si, že v súčasnosti je potrebné škatuľkovať tieto dva odbory. Už neexistujú hranice medzi jedným a druhým, oba sa prekrývajú. Často hovorím, že industriálny dizajn dnes produkuje menej a menej kópií, na rozdiel od minulosti, keď sa vyrábali milióny kópií jedného produktu. V súčasnosti sa ich urobí z jedného dizajnového kúska tak tisícka, čo je už tiež dosť. Na druhej strane, v umení sa robí iba pár limitovaných kúskov. Aj preto sa dnes umenie a architektúra alebo dizajn dotýkajú jeden druhého a prelínajú sa. Dôležitejšie však je podľa mňa skôr ich posolstvo, ktorým je komunikácia. Komunikácia bude pre ľudí vždy dôležitá.Totiž až v okamihu, keď začnete rozprávať o tom, čo robíte, ako to robíte alebo prečo to robíte, pôjdete naozaj do hĺbky svojej podstaty, svojho bytia.

Showroom vytvorený pre značku Bisazza v Berlíne.

Kedy ste si po prvýkrát uvedomili, že chcete byť architektom, respektíve dizajnérom? Mal som skutočne šťastie, že som si vybral práve to, v čom som naozaj dobrý a načo mám talent. Je to však aj o tom, aký dokážete byť húževnatý a ísť si za svojím, hľadať svoje vlastné médium na komunikáciu. Ja napríklad neviem dobre skicovať a kresliť a v časoch, keď som študoval, to bol naozaj hendikep. Takže vyjadriť sa bolo pre mňa komplikovanejšie. Aj preto som sa po skončení architektúry rozhodol pre štúdium filmovej réžie v New Yorku. Prečo ste sa rozhodli práve pre takúto oblasť, úplne odlišnú od architektúry alebo dizajnu? Lebo mám dobrú predstavivosť, viem premietnuť svoje predstavy do obrazu. Moje nápady sa totiž vždy odvíjajú od prvotnej vizualizácie. Ako ste sa potom opäť dostali k architektúre? Bola to jedna veľká náhoda. V čase, keď som bol v New Yorku, často som sa stretával s ľuďmi z módneho biznisu, medzi ktorými bola

Zmrazené trajektórie letu lastovičiek na Fabiovej prvej autorskej výstave „Insegna “Insegna anche a me la liberta delle rodini”. rodini.”

41


OSOBNOSŤ

aj módna návrhárka Anna Molinari. Anne som sa zdal celkom šikovný, aj napriek tomu, že som nemal relevantné skúsenosti. Jedného dňa sa ma z ničoho nič spýtala, či by som jej nenavrhol obchod, ktorý sa práve chystala otvoriť v Hong Kongu. Nikdy som nič také nerobil, ale aj tak som jej povedal, že stačí, ak ma dopraví do Hong Kongu, a ja všetko zariadim. Takže som sa na 2 mesiace presťahoval do Hong Kongu a zrealizoval som finálny produkt. Nikdy predtým som nič také nerobil a netušil som, či to vôbec zvládnem. Ale zvládol som to. Takže treba byť dostatočne sebavedomý a odvážny a povedať si, že to dokážete. Na oficiálne otvorenie obchodu si presne spomínam. Prišiel som tam ako bežný návštevník a povedal som si: „Jéj, je to paráda.“Takže počnúc týmto momentom som prišiel na to, že toto je tá správna cesta mojej komunikácie, vyjadrovať sa cez 3D obrazy a priestor a týmto spôsobom rozprávať rôzne príbehy. Teda môžete povedať, že to bol vo vašej kariére tzv. míľnik? Áno, presne tak. Po tomto obchode som navrhol ďalší v Londýne a keď som sa vrátil späť do Milána, prišla ponuka navrhnúť v tom čase najväčší klub v Miláne, klub Divina. Robil som vtedy niečo, čo bolo úplne iné a odlišné od vtedajších trendov ako minimalizmus, ktorý bol čistý a biely. Ja som bol naopak plný farieb

Projekt „The Rainbow Thieves” (Dúhoví zlodeji) realizovaný pre Moskovské múzeum dejín.

a veľmi expresívny. Ľudia si hovorili, že som sa musel zblázniť, ale ja som bol len mladý a plný energie. Áno, aj trochu bláznivý. A dnes, po takmer dvadsiatich rokoch skúseností, viem, že odlišnosť, a teda pokrok robia ľudia, ktorí vedia milovať, nadchnúť sa pre vec a posunúť veci za hranice chápania. Všetko je o vývoji a raste a o snahe byť stále presnejší vo svojom vyjadrovaní.

Napríklad takého Philippa Starcka, s ktorým som bol zhodou okolností pred niekoľkými týždňami. Je medzi nami takmer 20-ročný rozdiel, ale napriek tomu tohto muža naozaj obdivujem. Nikdy neprestal napredovať a aj po 35 rokoch úspešnej kariéry stále rastie a je jednotkou vo svojom odbore. Philippe Starck je pre mňa naozaj inšpiráciou. Aj preto, že nikdy nezišiel zo svojej cesty a stále má čo povedať.

Máte aj nejaký vzor alebo niekoho obdivujete?

Poďme bližšie k vašej tvorbe. Mohli by ste povedať niečo o vašej prvej autorskej

Milánsky showroom vytvorený pre návrhára Alviera Martiniho.

42


Showroom pre módnu značku Meltin’Pot v Miláne.

výstave „Insegna anche a me la liberta delle rondini“ (V preklade „Nauč ma slobodu lastovičiek“ alebo „Nauč ma slobodne lietať“)? Prečo ste si vybrali práve takýto názov? Názov je náhodný. Pomenovanie výstavy je podľa básne, ktorú mi venoval jeden pouličný umelec, ktorý na počkanie robil pre ľudí portréty, ale v podobe básne. Pre mňa vytvoril presne túto vetu: „Nauč ma slobodu lastovičiek“. Bolo to v čase, keď som mal 25 rokov, a neskôr, keď som pripravoval svoju prvú výstavu, som si túto vetu zvolil za jej názov. Počas realizácie a priebehu tejto výstavy som už mal prvú dcéru a druhá dcéra bola akurát na ceste. Dá sa povedať, že som v tom čase takpovediac dozrieval. Keďže rád pracujem s metaforami, vyjadril by som toto obdobie ako určitú transformáciu z „mladého vtáka“, ktorý dovtedy iba migroval po celom svete, na stabilný strom. Celá výstava bola vlastne o tejto transformácii. Ako keby som „zmrazil“ trajektóriu letu lastovičiek, čiže celej mojej dovtedajšej profesionálnej cesty. Zaujímalo by ma, ako ste sa dopracovali k návrhu stoličky „Him and Her“ (On a Ona)? Vždy som obdivoval „Panton Chair“ (stolička – tzv. „Pantonka“ od známeho dizajnéra Vernera Pantona, vytvorená pre firmu Vitra), neustále som ju mal položenú na pracovnom stole

Interiér londýnskeho butiku pre módnu značku Blumarine.

43


OSOBNOSŤ

Čo svet módy? Aký je váš vzťah k móde? Väčšina mojich kamarátov je z módnej brandže, takže módou som veľmi silne ovplyvnený. Podľa môjho názoru je veľmi povrchné tvrdenie, že móda je v našom živote bezvýznamná. Súčasná móda, to nie je len odev, prezrádza mnoho o spôsobe bytia. Podľa mňa presahuje všetky umelecké sféry a pravdepodobne najviac spája kreativitu s bežným životom. Má naozaj silný vplyv. Odev je vlastne našou druhou kožou, ktorou vyjadrujeme svoj postoj a to, čo chceme komunikovať. Módu nemôžeme pokladať za povrchnú, je súčasťou nášho dorozumievania. Viac ako čokoľvek iné ukazuje, v akom svete žijeme. Napríklad ulice Bratislavy sa dnes veľmi nelíšia od ulíc Milána. Masová kultúra a spôsob, akým sa ľudia dnes obliekajú, sa v oboch mestách odzrkadľujú veľmi podobne. Je to v zásade jeden štýl a všetok tradičný odev sa takmer vytratil. Móda odzrkadľuje aj to, ako všetci konzumujeme to isté jedlo, počúvame tú istú hudbu, čítame tie isté knihy. Je to vlastne manifest globalizácie. Ale myslím si, že tomuto procesu sa nevyhneme a rozdiel treba robiť prostredníctvom vlastnej citlivosti a vnímavosti.

Interiér butiku pre návrhára topánok Stuarta Weitzmana v Ríme.

Aký je váš názor na súčasnú mladú generáciu dizajnérov, architektov a umelcov? Myslím tým úplne mladú generáciu, okolo 25 rokov, ktorá vyrástla na dnešnej modernej digitálnej technológii. Keď vidím mladých dizajnérov, pripadajú mi paradoxne „starí“, pretože to, čo robia, je podľa mňa staré. Vyrástli vo svete, v ktorom sa dizajn vníma úplne odlišne od toho, ako ho poznám a chápem ja. Mladí dizajnéri dnes neraz nemajú žiadne kultúrne pozadie, ale pritom je potrebné, aby prichádzali s vlastnými myšlienkami.

a vždy som si hovoril, že ak nebudem schopný zlepšiť tento model, tak sa mi nepodarí navrhnúť vôbec žiadnu stoličku. Po dlhom čase som prišiel na to, čo tak veľmi milujem na tomto kuse nábytku. Bola to dokonalosť, čo je však súčasne aj nevýhoda, keďže všetko, čo je príliš dokonalé, je aj odrádzajúce. Preto som chcel do svojej stoličky vložiť život, sex, zmeniť jej postoj. Myslím, že som nakoniec naozaj uspel, pretože stolička „Him and Her“ je kúsok, ktorý ľudia buď milujú, alebo neznášajú. Nič medzitým. V jednom a tom istom roku ju časopis Wallpaper označil za najhorší dizajnérsky kúsok a súčasne bola vystavovaná na Trienále dizajnu. A toto som presne ja. Nič nejasné. Moji diváci sú nútení zaujať nejaký postoj, úsudok, stanoviť si jasne, na ktorej strane sú. Čo vám napríklad hovorí toto kreslo? Absolútne nič! (Fabio ukazuje na pohovku, na ktorej sedí počas rozhovoru.) Návrh stoličiek „Him & Her” pre nábytkársku značku Casamania.

44


Inštalácia na Fabiovej výstave Il fiore di Novembre.

Podľa mňa by dokonca mali zatvoriť dizajnérske školy. Myslím si, že spôsob, akým dnes učia dizajn, je nezmyselný, pretože vyučujú zastarané veci, aj keď sa síce snažia obsiahnuť technologický pokrok. Preto, keď prednášam na školách, hovorím študentom, aby zabudli na skúšky, na profesorov a aby sa sústredili len na jedinú dobrú vec. A tou je zdieľanie tvorivej energie, ktorá vzniká práve na univerzitnej pôde. Čo vás ešte inšpiruje okrem architektúry a dizajnu? Napríklad patrím ku generácii, ktorá vie naozaj oceniť technológiu. Milujem možnosti, ktoré ponúka internet. Surfovať po internete mi dáva slobodu dozvedieť sa akúkoľvek informáciu. Dnes nemusíte chodiť do Indie, aby ste našli sám seba, dá sa to kdekoľvek, tu a teraz. Vezmite si anglické slovo „present“ (prítomnosť alebo dar). Prítomnosť je vlastne darom, my sa však všetci sústredíme iba na minulosť alebo budúcnosť, ale v skutočnosti podľa mňa treba žiť pre prítomnosť.

Na záver mi nedá nespýtať sa, ako je to s vašou ďalšou vášňou, ktorou je písanie poézie? Od začiatku sa vyjadrujem prostredníctvom poézie, príbehov aj všetky svoje projekty

som vždy predstavoval klientom takouto formou – prostredníctvom rozprávania príbehov, ktoré je napokon podobné písaniu scenárov. Jednoducho mám pocit, že mi to najlepšie ide takouto formou. Ďakujeme za rozhovor.

Taliansky architekt a dizajnér sa narodil v roku 1966 v mestečku Leece. V roku 1984 doštudoval architektúru na prestížnej milánskej Politecnico di Milano. V roku 1992 sa presťahoval do New Yorku, kde sa venoval štúdiu filmovej réžie na New York University. Počas svojho zámorského pobytu spoznal módnu dizajnérku Annu Molinari, ktorá mu otvorila dvere do interiérového a módneho dizajnu. Vďaka Anne Molinari sa Fabiovi podarilo zrealizovať v roku 1994 jeho prvý interiérový projekt: obchod pre značku Blumarine v Hong Kongu. V tom istom roku si Fabio otvoril aj vlastné štúdio v Miláne. V nasledujúcich rokoch sa zintenzívnila Fabiova spolupráca s poprednými dizajnérskymi značkami ako Cappellini, Driade, Meritalia, Flaminia alebo Casamania. Zároveň sa mu podarilo navrhnúť a vytvoriť showroomy a butiky pre ďalšie známe módne značky. V roku 2008 sa uskutočnila Fabiova prvá samostatná výstava s názvom „Teach me the freedom of swallows“ („Insegna anche a me la liberta delle rondini“), ktorá mapovala jeho tvorbu v rokoch 1988 – 2008. V roku 2009 nasledovala výstava Il Fiore di Novembre v milánskom Triennale Design Museum a v roku 2010 Fabio navrhol dizajn talianskeho pavilónu na výstave Expo v Šanghaji. Pre spoločnosť Lavazza sa stal v roku 2011 umeleckým riaditeľom výstavy pri príležitosti jej 20. výročia – „Lavazza con te partiró“. Tento rok Fabio pripravuje 5. edíciu výstavy pre milánske Triennale Design Museum.

45


UMENIE Maerten van Heemskerck: Bakchov triumf

Umenie a víno

TEXT: Lucia Mandincová | ZDROJ: Kunsthistorisches Museum, Wien, www.khm.at | FOTO: Kunsthistorisches Museum, Wien

Nad slnečnými svahmi viníc už začali krúžiť kŕdle škorcov. Je čas jesenných oberačiek a osláv vína. Blahodarný mok v našich pohároch však ovplyvnil viac, ako si myslíme. Zasiahol do vývoja spoločnosti či náboženstva. Túto skutočnosť už tisícročia reflektujú mnohé umelecké diela. Viacerí autori mu prispôsobili svoju tvorbu, inšpirovali sa, fantazírovali či uctievali jeho zradnú silu. Už starovekí Gréci sa bohémsky oddávali jeho magickému čaru. Víno išlo ruka v ruke, či skôr pohár v ruke, s cestou vývoja našej civilizácie. BOH VÍNA – DIONÝZ

V antickom Grécku a Ríme bolo víno spojené s bohom Dionýzom, zvaným aj Bakchus. Dionýz bol ochranca práva a poriadku, no takisto akýmsi symbolom divokých osláv, ktoré mnoho ráz prerástli do šialených orgií. Tu sa dostávame do rozporu dvoch rolí, ktoré víno zohrávalo. Na jednej strane vidíme znovuobjavenie významu umenia opantaného krásou a na strane druhej negatívny účinok pri jeho nekontrolovanej konzumácii. Rozdiely v chápaní či zobrazení boha Dionýza sú teda značné. Diela rôznych autorov, ako aj období, ho zobrazujú rozmanito. Môžeme na neho hľadieť ako na mladého divokého chlapca, no v neskorších renesančných maľbách skôr ako na vínom opitého starého muža. Jedno je však isté. Víno hralo v každom prípade ústrednú rolu.

HRAVÉ UMENIE Hans Schlottheim: Bakchov triumf

46

Tematiku vína nezobrazovali len maľby. Vinič sa stal fenoménom aj v ostatných


Jan van Dalen: Bakchus

oblastiach umenia. Diela rôznych umeleckých období, ktoré boli ovplyvnené vínom, sa dajú momentálne vidieť na výstave Kunst Voller Wein v neďalekej Viedni. Nosným motívom celej výstavy je už spomínaný boh vína Bakchus. „Dionýz ako boh vína je patrónom celej výstavy. Hoci bol pre Grékov cudzí boh, v tejto podobe spája grécke a pohanské tradície. Je bohom prechodu medzi životom a smrťou, bohom pre mužov a ženy, bohom s vlastnou družinou...“ uvádza Mag. Anja Priewe z Kunsthistorisches Museum vo Viedni. Jeho podobizeň namaľoval

Jan van Dalen a obraz je datovaný rokom 1648. Dalenov portrét zobrazuje Bakcha ako sporo odetého muža, ktorého hlavu zdobí veniec z listov viniča. V rukách drží kalich plný zlatistého vína a v tvári má výraz spokojného bohéma. Bolo to práve bohémstvo a hedonizmus, ktoré toto obdobie v istom zmysle charakterizovali. Ľudia sa stáročia oddávali bláznivým oslavám. Premostenie vzťahu umenia a vína však vnímame i v súčasnej mladej tvorbe. Svoj názor pridáva aj sochár Radko Mačuha: „Umenie a víno patria od nepamäti k sebe.

Víno, nápoj bohov, má totiž dar privolávať múzu. Človek umelec odhadzuje zábrany, odpútava sa od reality, vystupuje z platónskej jaskyne, v ktorej vníma iba tiene vecí, a odhaľuje pravdu, ukrytú za hrubými nánosmi sveta zákazov. Pri víne pociťuje silu prírody, cíti vlastné emócie a snaží sa ich dať najavo.“

STOLIČKA, KTORÁ POVZBUDZUJE DO PITIA VÍNA

Ďalším zosobnením a ukážkou opitých

47


UMENIE Wiltonský kalich s paténou a slamkami

hier je železná stolička „Fangstuhl“ (pasca), ktorá slúžila na skutočne bizarnú zábavu. Ten, kto sa do nej posadil, bol v pasci mechanickej konštrukcie, ktorá ho „vyzývala“ na konzumáciu alkoholu. „Hra pozostáva z klepca, ktorý predstavuje stolička. Človek sa do nej posadí a je pripútaný mechanickými ramenami, ktoré sa na začiatku zamknú. Potom má vykonať skúšku v pití „Trinkprobe“. Pustený bude až po tom, ako ju úspešne zdolá. Bez prestávky musí vypiť približne 0,6l vína...“ dodáva Mag. Anja Priewe. Táto stolička

48

pochádza z Nemecka a datuje sa do obdobia druhej polovice 16. storočia. Je majstrovským kúskom mechaniky a kováčskeho umenia. Zdobia ju rastlinné ornamenty a výjavy z loveckých scén. Jej úlohou bolo zabaviť a udržať si hostí. A to doslovne.

PROSTÁ KRÁSA VÍNA

Mnohé známe maľby zobrazujú čistú a krehkú tvár vína. Neprezentujú jeho negatívne vlastnosti a nespútanosť pijanstva. Na viacerých môžeme vinič vidieť v jeho neskreslenej po-

dobe. Zobrazením jeho sladko šťavnatej a pritom jednoduchej krásy je dielo Philippa Ferdinanda de Hamiltona pomenované Hrozno s motýľmi. Mohli by sme ho nazvať aj čarovnou interpretáciou prírody, ktorej malebnosť akoby hrala symfóniu. Obdobne je to aj pri jesennom Bassanovom obraze (Jeseň, Jacopo da Ponte, zvaný Jacopo de Bassano, Bassano, 1579). M a ľ b a z o b r a z u j e t y p i c ké p r á c e s viničom, ktoré charakterizujú jesenné obdobie zberu úrody. Vidíme tu celý


Philipp Ferdinand de Hamilton: Hrozno s motýľmi

kolobeh rôznych činností s hroznom, od zberu až po prešovanie. Vinohradníctvo s náboženstvom spája biblický výjav v pozadí impozantnej kompozície. Vinohradníctvo, umenie, remeselníctvo, náboženstvo... všetko je úzko prepojené.

OBJEKTY, SOCHY A DIZAJN

Inšpiráciu vo víne našli aj autori mnohých iných umeleckých oblastí. Samostatné predmety v podobe sôch, tanierov či váz sú jasným dôkazom. Ukážkou môže byť napríklad 38-centimetrová slonovinová soška zobrazujúca dionýzovskú tematiku – zhýralý život. Scéna je ilustráciou nebezpečenstva prílišnej konzumácie vína, vystríha pred nespútanosťou. Prezentuje poloStolička na triky/Hracia stolička. Stolička „Fangstuhl“ (pasca) toho, kto sa do nej posadil, chytila do konštrukcie mechanických ramien. Pustila ho až po tom, ako vypil dostatočné množstvo vína. Stala sa tak zosobnením bláznivej opitej zábavy, ktorá bola v tej dobe veľmi obľúbená.

nahý ľud ponorený do vášne hriešneho tanca pod strapcami bobúľ, ktoré sú príčinou ich podguráženého stavu. Okrem sôch nachádzame aj nádherné nádoby či kalichy určené na konzumáciu vína s náležitým vkusom a štýlom. Škála umeleckej tvorby s témou vína je teda rovnako pestrá ako možnosti jej chápania.

AUTENTICKÁ ATMOSFÉRA

Pri rôznych vernisážach a výstavách máte možnosť lahodné víno i ochutnať. Čo tak preniesť sa v čase a vo vôni vzduchu naplnenej týmto lahodným mokom popustiť uzdu fantázii? Nezabúdajme však na príslovie „všetko s mierou“, aby sme sa po vzhliadnutí prípadných fotografií necítili ako Bakchus v starom Grécku. Cesta za vínom nemusí byť ďaleká. Mestá spod kopcov našich Malých Karpát pre vás iste pripravia nejaké to jesenné vinobranie. Aj vyrobiť kvalitné víno je majstrovským umením. Alebo si jednoducho večer v teple domova môžete dopriať pohár chutného Chardonnay. Umenie je predsa všade vôkol nás. Nájdeme ho i vo vlastných myšlienkach.

49


Už šiesty rok priniesla spoločnosť Czech Architecture Week do ulíc Prahy a vybraných miest Českej republiky ukážky svetovej architektúry. Hlavnou témou tohtoročného festivalu bola doprava, dopravné stavby, infraštruktúra a územný rozvoj. Svet v pohybe a ľudia v pohybe, to bolo základné motto pražského týždňa architektúry. AW Praha 2012 ponúkol aj zaujímavosti z histórie dopravy. Súčasťou výstav v Letohrádku kráľovnej Anny na Pražskom hrade bola aj časová os vývoja dopravy od jej začiatku až po súčasnosť. Do programu festivalu bolo v tomto roku zaradených aj mnoho zaujímavých expozícií a múzeí, súvisiacich s dopravou a dopravnou infraštruktúrou celej Českej republiky – autá, železnice, lietadlá, lode. Súčasťou bohatého programu boli aj prednášky svetových architektov, ako napríklad: Massimiliana Fuksasa – popredného architekta medzinárodného formátu, ďalej Gokhana Avcioglua z Turecka, Stefana Antoniho z Juhoafrickej republiky, Tristana Diegueza z Argentíny, Ricarda Bofilla zo Španielska a mnohých ďalších.

Najdlhší sprievod Smartov na svete

50

105

Jazdou ulicami Antverp rekordných spolu 1 114 Smartov za sebou vyvrcholilo v belgickej metropole štvordňové podujatie Smart times 2012. Zúčastnilo sa ho 1 594 fanúšikov značky Smart z 27 krajín. Účastníci podujatia využili možnosti diskutovať s dizajnérmi, úpravármi a expertmi, V priestoroch aukčnej spoločnosti SOGA sa začiatkom októbra uskutočnila prezentácia graprezentovať svoje prestavané a individuálne upravené vozidlá, ísť na pripravenéfivýlety, ckého albumu umelca Viktora Freša s názvom Metamorphozy Václava Havla, ktorý vydala koncerty aj večierky a navštíviť i každoročný bratislavská galéria KOMART. blší trh Smart. Tento grafický album vznikol na základe veľkého záujmu zberateľskej obce a umeleckej Nechýbali tu ani športové súťaže, kaskadérske verejnosti. Je to dielo, ktoré bolo prezentované vo viacerých pražských galériách a umešou, okružné ani skúšobné jazdy. Hlavnými leckých účinkujúcimi boli vozidlá značky Smart, vrá- časopisoch. Grafický album pôvodné dielo prezentuje v troch farebných variáciách – tane nových modelov Smart Fortwo av Smart červenej, zlatej a dúhovej. Milovníci súčasného umenia, ako aj zberatelia majú teraz možnosť Fortwo Electric Drive. Nechýbali ani nové bizadovážiť si túto limitovanú sériu 55 albumov provokatívneho a zároveň vtipného pôvodného cykle Smart ebike. diela urobeného sprejom na zarámovanú fotografiu bývalého československého prezidenta Emisie CO2, ktoré vznikli v rámci tohto štvordVáclava ňového stretnutia, budú neutralizované vysa- Havla. Viktor Frešo patrí medzi najvýraznejšie postavy súčasného umenia po roku 2000 v regióne dením 5,2-tisíca stromov. Budúcoročné Smart times stretnutiebývalého (prvé Československa. Zaujímajú ho priame a účinné vizuálne nástroje. Či už intervenuje bolo roku 2000) sa uskutoční od 23. dodo 25.verejného aupriestoru, alebo vystavuje v galériách, dbá na to, aby z jeho stvárnenia bolo poznať gusta 2013 v malebnom švajčiarskom meste okamžitú tvorivú akciu – GESTO. Lucerna, ktoré patrí medzi obľúbené európske turistické centrá.

Metamorphozy Václava Havla

Text a foto: Smart Press centrum

NOVINKY

Architecture Week Praha 2012


Flamant – nábytok s príbehom Uznávaná belgická značka nábytku a interiérového dizajnu Flamant pôvodne vznikla pred tridsiatimi rokmi ako malá rodinná firma dvoch bratov Flamantovcov. Ich otec vlastnil starožitníctvo a synovia sa rozhodli pokračovať v jeho šľapajach. Rozhodli sa, že starožitníctvo posunú do trochu inej roviny, a začali sa venovať reinterpretácii starožitného nábytku a dekoratívnych objektov. Nábytok, ktorý vyrábali, bol síce moderný a nový, ale niesol punc autentickej starobylosti. Výsledkom sú kúsky, ktoré v priestore píšu príbeh ľudí, ktorí ho obývajú. Exkluzívna značka Flamant otvorila svoju predajňu aj na Slovensku v obchodnom centre CUBICON.

Rádiový systém BiSecur Rádiový systém BiSecur je bezpečný, pohodlný, exkluzívny. Už nikdy nemusíte ísť v nečase pred dvere, aby ste skontrolovali, či je vaša garážová brána zatvorená. Inovatívny rádiový systém BiSecur Hörmann s kontrolou polohy brány vás presvedčí vďaka jedinečnému systému komfortu a bezpečnosti. Exkluzívne sú aj nové ručné vysielače vo vzhľade vysokého lesku, ktoré boli ocenené medzinárodnou porotou za svoj exkluzívny dizajn. Ďalšie informácie o rádiovom systéme BiSecur nájdete na www.hormann.sk.

Je jedno koľko zarábate...

MoreZliav poteší každého!

51


TECHNIKA Bosch Siemens domáce spotrebiče

Ukryté v líniách kuchyne TEXT: Juraj Púchlo | ZDROJ: KENDU, s.r.o., Gorenje Slovakia, spol. s r.o., Bosch Siemens domáce spotrebiče, Whirlpool Slovakia, spol. s r.o., Electrolux Slovakia, s.r.o., o.z. | FOTO: Gorenje Slovakia, spol. s r.o., Bosch Siemens domáce spotrebiče, Whirlpool Slovakia, spol. s r.o., Electrolux Slovakia, s.r.o., o.z.

Spojenie aktívneho životného štýlu, dizajnu, estetiky a hightech v multifunkčnom priestore kuchyne. Zabudovateľné spotrebiče možno vnímať z viacerých pohľadov a dať im mnoho prívlastkov. Sú praktické, šetria priestor, sú trendy a stále žiadanejšie.

52

Whirlpool Slovakia, spol. s r.o.

DIZAJN S DÔRAZOM NA PRAKTICKOSŤ

Estetika a praktickosť sú dva rozhodujúce faktory, ktorých skĺbením vznikajú účelné a pritom oku lahodiace interiéry kuchýň. Kuchyňa už dávno nie je iba miestom prípravy a konzumácie jedál či obľúbeného


umývania riadu. V modernom poňatí ide o multifunkčný priestor na rodinnú zábavu, oddych, čítanie, domáce úlohy či dokonca sledovanie televízie. Kľúčové pre každú kuchyňu, počet, typ a rozloženie spotrebičov je dispozičné riešenie. „Projekt interiéru kuchyne by mal byť detailne špecifikovaný už vo fáze hrubej stavby. Poloha napájacích bodov, ovládačov a elektrických zásuviek, napájanie odsávača pár a osvetlenie jednotlivých zón sú iba niektoré z aspektov, na ktoré je potrebné myslieť. Typový a rozmerový výber spotrebičov je z pohľadu budúcej funkcie kuchyne prvoradý. Materiál a farebnosť spotrebičov sa určí v nadväznosti na kuchynský dizajn,“ upozorňuje interiérový dizajnér a konateľ spoločnosti KENDU, s.r.o., Milan Illés. Prvohýbateľom pri výbere kuchyne a prístrojov je teda dizajn v konkrétnom priestore. Na pamäti treba mať i skutočnosť, že kuchyňa je rušný priestor, kde sa pohybuje naraz aj viac členov domácnosti a často naraz obsluhujú viacero prístrojov. Zároveň kuchyňa „nepláva“ sama v priestore, prirodzene sa napája na ostatné miestnosti. M. Illés si myslí, že je vhodné riadiť sa trendmi a novými technológiami, avšak funkčnosť, praktická súslednosť jednotlivých kuchyn-

Gorenje Slovakia, spol. s r.o.

STÁLE POPULÁRNA NEHRDZAVEJÚCA OCEĽ

Mnohí stoja pred dilemou, či kuchyňu

viditeľné, keďže sú prekryté materiálmi vo farbách úložných skriniek,“ uvádza M. Illés. Spomínané dizajnové línie sú v ponuke výrobcov a zvyčajne ich kúpa vyjde

Miele, s.r.o.

ských zón, čisté línie, efektívne využitie denného svetla a príjemné materiály sú im nadradené. Plnohodnotná a funkčná kuchyňa musí byť udržateľná aspoň 10 – 15 rokov. Neodmysliteľnou súčasťou moderného a aktívneho životného štýlu sú spotrebiče integrované v kuchynskej linke.

zariadiť spotrebičmi jednej značky, alebo si „vyskladať“ zariadenie zo stále širšej ponuky rôznych značiek. „Moderná kuchyňa sa zvyčajne vybavuje spotrebičmi od jedného výrobcu, kde je predpoklad výberu z jednej dizajnovej série. Nemusí to však platiť pre spotrebiče, ktoré nie sú na pohľad

lacnejšie ako kúpa porovnateľných prístrojov samostatne. Na celkový vzhľad kuchyne má vplyv voľba predných panelov spotrebičov. Z tohto uhla pohľadu na zákaznícke preferencie je Slovensko stále relatívne konzervatívne. Bežnejšie sú produkty s bie-

53


TECHNIKA

či bieleho skla s vysokým leskom,“ dopĺňa preferované kombinácie Ján Živný, marketingový riaditeľ Whirlpool Slovakia, spol. s r.o.

TRADIČNÁ A MODERNÁ KUCHYŇA

foto: Gorenje

lym čelným sklom. Naopak čierne sklené panely s matným povrchom, odolné voči odtlačkom prstov, budia dojem luxusu. Trhu však dominujú stále populárne spotrebiče z nehrdzavejúcej ocele. Kuchyni dodávajú profesionálny vzhľad, pocit čistoty a novoty. Mgr. Jana Lobodášová, produktová manažérka spoločnosti Gorenje Slovakia, spol. s r.o., uvádza, že pre ich značku sú typickým znakom dizajnové línie: „Zákazník si môže celú kuchyňu vybaviť spotrebičmi, ktoré sú v jednom charakteristickom dizajne. Dizajnové rady sú veľmi vyhľadávané. V minulých rokoch bol viditeľný trend predaja čiernych spotrebičov, napríklad oproti tým v bielej úprave. Tento rok sa pomer vyrovnal a rozdiel v predaji bielych a čiernych rúr či platní už nie je taký veľký.“ „V segmente zabudovateľných spotrebičov je stále najobľúbenejší antikorový dizajn, najmä vďaka svojej kvalite, jednoduchej údržbe a elegantnému dizajnu. V súčasnosti sa do kuchýň vracia i retro biela farba a úspešné sú aj čierne spotrebiče. Medzi stálice v preferenciách zákazníkov patria vysokolesklé materiály a sklo,“ vymenúva Radoslav Mitterpach, produktový školiteľ Bosch Siemens domáce spotrebiče. „Ak zákazník preferuje

54

sklokeramickú alebo indukčnú varnú dosku, ktorá môže byť v čiernom alebo bielom vyhotovení, ideálnou kombináciou je rúra s celosklenenými dvierkami. A k tomu napríklad americká chladnička vo vyhotovení z čierneho

Ak sme hovorili o príklone k tradíciám čo do povrchového stvárnenia prístrojov, je nutné poznamenať, že nie všetci Slováci sú natoľko otvorení novým trendom, aby masovo vymieňali voľne stojace spotrebiče za vstavané. Zabudovateľný prístroj sa stáva súčasťou kuchyne, je kompaktným celkom, prepojeným s interiérom. Častou voľbou, najmä pri prerábaní starších kuchýň, bývajú takpovediac „hybridné“ spotrebiče. Ide v podstate o voľne stojace prístroje umiestnené pri kuchynskej linke, vsunuté pod ňu či vložené do nej. Typickým príkladom sú chladničky, umývačky riadu alebo mikrovlnné rúry. „Zabudovateľné spotrebiče sa od voľne stojacich líšia v prvom rade dizajnom a flexibilitou, ktorú ponúkajú pri realizácii kuchyne. Vstavané prístroje dotvárajú samotný dizajn a lepšie zapadnú do architektúry miesta ako voľne stojace. Na niektoré druhy zabudovateľných spotrebičov, ako je napríklad chladnička alebo umývačka riadu, je možné namontovať dvierka totožné s kuchynským nábytkom,“ spomína R. Mitterpach a dodáva: „Súčasne musia byť zabudovateľné spotrebiče technologicky a konštrukčne prispôsobené na zabudovanie. Musí byť zabezpečená správna izolácia a odvetranie vnútorného priestoru.“ Variabilitu a slobodu pri tvorbe vlastnej kuchyne s využitím zabudovateľných spotrebičov zdôrazňuje i J. Lobodášová: “Voľne stojaci sporák je zdrojom tepla, preto príliš veľa variácií jeho umiestnenia v štandardnej kuchyni nie je (napríklad chladnička musí byť od neho umiestnená čo najďalej).” „Technologicky sa spotrebiče oboch kategórií líšia veľmi málo. Rozdiely sa týkajú viac dizajnu. Výrobcovia musia myslieť na to, že vstavaný spotrebič musí byť dokonale zakomponovaný do kuchynskej linky,“ vecne uzatvára dilemu pri voľbe voľne stojacich alebo vstavaných spotrebičov Branislav Barčák, produktový manažér pre zabudovateľné spotrebiče Electrolux.

SIAHAME NAJMÄ PO VARNÝCH DOSKÁCH

Whirlpool Slovakia, spol. s r.o.

Medzititulok zámerne pôsobí dvojzmyselne. Varná doska, vstavaná rúra a odsávač pár sú skutočne tri vstavané produkty, po ktorých najčastejšie siahame v zmysle ich nákupu. Potvrdzujú to všetci výrobcovia. Indukčné varenie sa považuje za najnovší


nia. Podmienkou je, samozrejme, vhodne umiestnený – teda skrytý – prívod elektrickej energie, vody a odtok vody. Charakteristickým rysom nielen vstavaných spotrebičov je technologická vyspelosť. Dotykové technológie či pamäťové predvoľby sú výsadou nielen smartfónov, ale objavujú sa už aj v kuchyni. Mnoho technológií, ktoré roky využíva profesionálna gastronómia, sa dostáva do domácností práve vo forme zabudovateľných spotrebičov. Pre výrobcov sú trendové implementácie „múdrych“, „smart“ funkcionalít a použitie prvkov z profikuchýň veľkou výzvou. Najmä ak ide o výslednú maloobchodnú cenu.

TAKMER BEZÚDRŽBOVÉ

Zabudovaný spotrebič na prvý pohľad nevidieť, respektíve vidieť iba jeho čelnú alebo hornú stranu. To však neznamená, že by sa spotrebiče mali čistiť iba zvonka. Konštrukčné riešenie vstavaných spotrebičov každodennú starostlivosť či čistenie exponovaných častí nijakým spôsobom neobmedzuje. „Veľkou výhodou zabudovateľných spotrebičov je, že sú spojené s kuchynským nábytkom, a nevznikajú tak medzery, do ktorých by mohli padať nečistoty. Bežné čistenie a údržba sa však nelíšia od voľne stojacich spotrebičov. Závisí od konkrétneho prístroja, aký komfort ponúka pri čistení (možnosť samočistenia pri niektorých druhoch rúr, pyrolýza). V prípade poruchy servisný technik vykonáva jeho diagnostiku a opravu tak, ako pri voľne stojacich spotrebičoch, priamo na mieste. Zabudovanie spotrebiča sa rieši tak, aby ho bolo možné v prípade potreby vybrať,“ sumarizuje R. Mitterpach. „Napríklad vstavaná rúra je len vložená do korpusu, takže ak je to nutné, tak ju

Bosch Siemens domáce spotrebiče

trend. Je rýchlejšie, energeticky úspornejšie a má možnosť okamžitej regulácie teploty. Do popredia sa dostáva i varenie parou, čo je rýchly a jednoduchý spôsob, ako udržať v jedle dôležité živiny a výnimočné chute. „V niektorých prípadoch sa do prvej trojky dostáva mikrovlnná rúra. Veľký úspech majú aj dizajnové chladničky typu „side by side“ alebo moderné kombinované chladničky, pre ktoré je v súčasnosti špecifický viac hranatý tvar,“ dopĺňa J. Živný a pokračuje: „Najmenej viditeľnou v kuchyni je vstavaná umývačka riadu. Môže byť viditeľná iba ak ovládacím panelom na dvierkach alebo plne integrovaná, pričom ovládanie má umiestnené na hrane

dvierok.“ „Môžem takisto potvrdiť, že ťažisko predaja v segmente tvoria varné panely a rúry. Častejšie ako v minulosti však spotrebitelia siahajú aj po zabudovateľných kombinovaných chladničkách alebo mikrovlnných rúrach,“ spomína B. Barčák. Zabudovať do kuchyne možno prakticky čokoľvek. Odsávače pár sú v každej kuchyni štandard, nasledujú ich varné dosky, rúry, konvektomaty, mikrovlnné rúry, umývačky riadu, chladničky alebo aj práčky. Zaujímavé sú vstavané kávovary, fritézy, kuchynské roboty či vínotéky. Pri ich umiestňovaní okrem dizajnu rozhoduje i praktickosť a ergonómia používania odvíjajúca sa od výšky zabudova-

Bosch Siemens domáce spotrebiče

55


TECHNIKA Miele, s.r.o.

po odpojení z elektrickej siete môže zákazník vybrať a očistiť. Čo sa týka porúch, napríklad naše umývačky majú vlastnú servisnú diagnostiku. Jednoducho zobrazí kód poruchy a zákazník si vie pozrieť v návode, o aký typ poruchy ide, či si ju vie odstrániť sám, alebo musí kontaktovať naše servisné stredisko,“ upozorňuje J. Lobodášová. B. Barčák spomenul tiež fakt, že hladké povrchy bez záhybov sa čistia jednoduchšie: „Starostlivosť uľahčuje flexibilná vnútorná

56

konštrukcia – napríklad vyberateľné sklenené plochy chladničkových poličiek alebo dvierok rúr. Varné a indukčné panely sa vyrábajú s hladkým povrchom. Pri čistení zabudovateľných rúr stojí za pozornosť jednoduchý systém údržby v podobe pyrolýzy.“

NA EKOLÓGIU EKONOMICKY

Slovenský spotrebiteľ vníma trend ochra-

ny životného prostredia skôr z hľadiska ekonomiky prevádzky. Okrem sumy, o koľko sú zabudované spotrebiče drahšie ako porovnateľné voľne stojace, sa zaujíma o to, koľko ušetrí kúpou úspornejšieho spotrebiča. Ide o istý pokrok, keďže už vie, že rozhoduje nielen obstarávacia cena. Rozhodujú celkové náklady na investíciu. Slováci si už vedia dobre zrátať, že hoci bude počiatočná investícia vyššia, avizovaný rast cien energií je zárukou skorej návratnosti


v podobe nižšej spotreby energie. „Pri prístrojoch, ktoré okrem elektrickej energie spotrebúvajú aj vodu (práčky alebo umývačky riadu), je údaj o spotrebe vody pre zákazníkov veľmi dôležitý a hľadajú ten spotrebič, ktorý jej spotrebuje najmenej. Pri chladničkách až tak citlivo nevnímajú, či je model v energetickej triede A alebo A++. Stretla som sa už aj so zákazníkmi, pre ktorých boli ekofunkcie najdôležitejším faktorom kúpy,“ komentuje z vlastných skúseností J. Lobodášová.

VARENIE PRIORITOU

Ako pre Grand Residence potvrdili výrobcovia značiek, ktoré sú naprieč všetkými kategóriami najpopulárnejšie, zabudovateľné spotrebiče sú a budú trendom. Na prílev ekotrendov zo západnej Európy ešte len čakáme a zrejme ešte dlho bude kuchyniam dominovať klasická nehrdzavejúca oceľ. Spotrebiteľské nálady skôr nahrávajú dizajnu. Eklektický štýl náročnejších zákazníkov môže vyústiť do podoby voľne stojacej

retro chladničky v kuchyni plnej vstavaných spotrebičov. Podobne digestor dokáže dekorovať priestor svojím tvarom, detailmi a materiálom. Môže pôsobiť rovnako esteticky ako nástenné sochárske dielo alebo luster nad centrálnym kuchynským ostrovom. Prioritnou funkciou i modernej a multifunkčnej kuchyne však zostáva varenie. Vďaka špičkovým prístrojom je oveľa pohodlnejšie, rýchlejšie a úspornejšie.

Foto: Electrolux

57


NOVINKY

Bleskurýchla a šetrná Nová umývačka riadu Siemens speedMatic SN26N896EU je bleskurýchla a pri umývaní využíva menšie množstvo vody než kedykoľvek predtým. Stačí jej len šesť litrov vody na dokonalé umytie 13 štandardných súprav riadu. Táto umývačka sa môže pochváliť riešením výzev každodenného života. Zásluhou funkcie varioSpeed Plus sa čas umývania riadu skráti až o 66 % a napriek tomu bude výsledok umývania perfektný. Pripálené hrnce či panvice budú opäť žiariť čistotou vďaka funkcii intensiveZone, ktorá pri všetkých programoch aktivuje vyšší tlak v dýzach v spodnom koši. Príbory, naberačky či hrnčeky, to všetko bude na správnom mieste zásluhou nastaviteľnej príborovej priehradky vario. Ak treba, vďaka turboSpeed 20 minút je váš riad čistý v rekordnom čase. S novou funkciou hygienePlus, okamžite likvidujúcou všetky baktérie a zárodky, je umývačka speedMatic pre rodiny s malými deťmi tou správnou voľbou.

Ergonomický útok značky Bosch Spotrebitelia pri kúpe malých domácich spotrebičov, ako sú ručné mixéry a šľahače, najprv testujú, ako dobre im padnú do ruky. Ak sa dobre držia a dobre ovládajú, sú to tí správni pomocníci do kuchyne. Značka Bosch svojich zákazníkov dobre pozná a s novými mixérmi ErgoMixx sa usiluje vyhovieť všetkým ich potrebám. Po úspešnom uvedení tyčového mixéra MSM 6 tak prichádza na veľtrh IFA 2012 jeho ekvivalent ručný mixér 36 ErgoMixx. Rukoväť nového ručného mixéra ErgoMixx je tvarovaná tak, aby spotrebič ergonomicky dokonale padol do ruky každému. Navyše má pomerne nízku hmotnosť a vyvážené centrum, takže natoľko nezaťažuje svaly na pleciach, ramenách ani na krku, hoci sa pripravuje viac pokrmov súčasne. Novým prvkom v tomto spotrebiči je možnosť nastaviť rýchlosť až na 12 rýchlostných stupňov. Ďalšou technickou zvláštnosťou je nôž z nehrdzavejúcej ocele so štyrmi čepeľami QuattroBlade. Štyri čepele namiesto obvyklých dvoch zjednodušujú prípravu polievok, pesta a umožňujú lepšie sekanie cibule a byliniek.

Velikán v malom vyhotovení Najnovší operačný systém Android 4.1, intuitívne ovládanie, Super AMOLED displej s veľkosťou 4 palce a dvojjadrový procesor. To všetko v jedinom kompaktnom smartfóne Samsung GALAXY S III mini. Samsung Electronics Co., Ltd., popredný výrobca na trhu spotrebnej elektroniky a svetová jednotka v oblasti informačných technológií, predstavil Samsung GALAXY S III mini, zmenšenú verziu svojej vlajkovej lode v segmente mobilných telefónov, smartfónu Samsung GALAXY S III.

58


Sexi žuvačka

Hľadáte niečo, čo môže priniesť harmóniu do vášho partnerského vzťahu? Niečo, čo zvýši vašu túžbu a zážitok z milovania? Niečo, čo zvýši vašu výdrž a výkonnosť? Vyskúšajte svetovú novinku – žuvačku na zvýšenie potencie – sexi žuvačku Sexlets. Je to patentovaná prírodná zmes vo forme žuvačky.

S

vojím rýchlym, mohutným a dlhotrvajúcim účinkom zlepší vašu kondíciu a výkonnosť a zvýši chuť na sex. Zabezpečí dostatočnú výdrž a pevnosť erekcie a prinesie harmóniu do vášho partnerského vzťahu. Okrem vplyvu na potenciu má pri pravidelnom užívaní aj iné pozitívne účinky na celkový stav organizmu a rýchly nástup účinku, ktorý pri pravidelnom užívaní pretrváva dlhodobo (pri žuvaní žuvačky sa účinné látky uvoľňujú a umožňujú absorpciu cez kapiláry priamo do krvného obehu). Žuvačka Sexlets je tiež účinný doplnok výživy, ktorý pri dennom užívaní pomáha zväčšiť prietok krvi kapilárami periférnych orgánov (mozog, končatiny, prsty, lýtka, srdcové cievy

Pri potrebe silnejšie podporiť organizmus sa môže dávka kedykoľvek znovu zvýšiť na 3 žuvačky denne.

AKTÍVNE LÁTKY -

a penis), zabezpečuje dlhotrvajúci a kvalitný sex a dosiahnutie psychického uspokojenia. Tento spôsob užívania vedie k oveľa rýchlejšiemu účinku v porovnaní s tabletami a kapsulami, ktoré musia prejsť zložitým tráviacim systémom a až potom sa môžu postupne vstrebávať do krvného obehu. To všetko bez vedľajších účinkov (môže sa užívať súčasne s inými prípravkami, liekmi a pod.). Je vhodná pre mužov aj ženy.

prášok z orchideí včelia materská kašička prášok z listov damiany (Turnera diffusa) maca (peruánsky ženšen, Lepidium meyenii) - vitamín E - glutámová kyselina - ženšenový prášok (Panax ginseng, Panax quinquefolius) Viac informácií na: www.sexizuvacka.sk

SPÔSOB UŽÍVANIA

Obvyklý spôsob užívania sú 3 žuvačky denne (žuje sa približne 5 minút). Pri tomto užívaní sa už po niekoľkých dňoch vytvára dostatočná hladina aktívnej látky v organizme. Neskôr sa môže dávka znížiť na 1 žuvačku denne.

...vyskúšaj ma!

PRE PÁNOV

svetová novinka na podporu potencie

žuvačka sexlets – www.sexizuvacka.sk ™

dostanete kúpiť v každej dobrej lekárni telefonické objednávky na 02 / 4463 5707

Sexlets-180x73-GrandMagazine.indd 1

59 65

11.6.2012 14:03


SPEKTRUM

Môžete byť pripravení na subtropickú exotiku, farebnú rozmanitosť a príjemnú klímu počas celého roka. Skrátka Madeiru sa oplatí zažiť!

UMENIE BEZPEČNÉHO PRISTÁVANIA

Hneď prvé „madeirské“ dobrodružstvo zažijete už počas pristávania na tuzemské letisko, pri ktorom máte pocit, že pilotovi sa vymklo z rúk a onedlho pristanete rovno do oceánu. Letisko totiž patrí medzi jedny z najnebezpečnejších v Európe a piloti musia byť špeciálne vyškolení, aby bezpečne trafili na jednu z najkratších letiskových dráh. Tá v minulosti merala len 1400 metrov a neskôr ju niekoľkokrát predĺžili. V súčasnosti je jej časť postavená na 180 stĺpoch vysokých sedemdesiat metrov a vedúcich ponad plytký záliv, nad ktorým sa týčia strmé útesy pobrežia. Piloti to však majú veľmi dobre vyrátané a postarajú sa o bezpečné, aj keď trochu roztrasené pristátie.

Najvýchodnejší cíp ostrova Madeira s drsnými útesmi

MADEIRA Dcéra ohna ˇ a vetra TEXT A FOTO: Petra Kováčová

Pripravte sa na subtropickú exotiku, farebnú rozmanitosť a príjemnú klímu počas celého roka. Madeiru sa proste oplatí zažiť na vlastnej koži. Nepochybne vás očarí!

A

k chcete zažiť naozaj jedinečnú dovolenku, vrelo odporúčam portugalský ostrov Madeira. Ak náhodou netušíte, kde sa tento ostrov nachádza, ste na tom podobne ako ja na úplnom začiatku. Meno mi síce niečo hovorilo, ale geograficky som tápala.

60

Ostrov je autonómnym regiónom Portugalska, ale na mape ho nájdete 545 km západne od marockého pobrežia, nad Kanárskymi ostrovmi. Madeira v preklade znamená drevo a pomenovanie dostala podľa hustých lesov, ktoré tu našli jej portugalskí objavitelia v roku 1419.

Letisko na Madeire je navyše unikátne aj tým, že je postavené medzi dvoma mestami – Santa Cruz a Machico. Ale na druhej strane, na tomto relatívne malom ostrove to nie je až taký husársky kúsok. Ostrov má rozlohu od západu na východ 57 km a od severu na juh 22 km, ale vďaka svojej členitosti sa zdá oveľa rozľahlejší. Pobrežie Madeiry je charakteristické strmými útesmi, ktoré vytvárajú úchvatné scenérie. Od pobrežia smerom do vnútrozemia sa až do výšky približne 1800 metrov tiahnu vysoké pohoria a hlboké údolia, ktoré sú popretkávané riečkami a vodopádmi. Teda kdekoľvek na Madeire zakotvíte, či už na pobreží, alebo v horách, naskytne sa vám nádherný, takmer až gýčovitý výhľad.

VEČNE KVITNÚCA ZÁHRADA

Madeiru si vďaka jej rozmanitosti a prírodnej scenérii hneď obľúbite. Na tomto neveľkom ostrove môžete zažiť naozaj všetko s výnimkou snehu. Ostrov sopečného pôvodu je mimoriadne členitý a hornatý a vďaka tejto členitosti má aj veľmi rôznorodú klímu a flóru. Od pobrežia smerom vyššie prechádzate postupne niekoľkými mikroklímami, respektíve mikropásmami, od eukalyptových cez klasické listnaté a ihličnaté lesy až po vysokohorskú kosodrevinu. Zatiaľ čo na pobreží sa môžete slniť a vychutnávať si kúpanie v chladivom oceáne, len pár stoviek metrov vyššie môžete pocítiť mierne ochladenie a vyššie v horách vás


dokonca môže prekvapiť vysokohorská hmla a dážď. Madeira sa často prezýva aj Ostrov večnej jari. Vďaka miernej klíme s celoročnými teplotami od 15 do 28 stupňov Celzia, množstvu prameniacej vody a úrodnej, sopečnej pôde je tu totiž neuveriteľne pestrá flóra. Všade je množstvo zelene, dokonca aj strmé útesy vyzerajú ako prírodné zelené steny. Exotické kvety ako hortenzie, strelície, ľalie alebo kálie tu rastú doslova ako burina, no najviac vás uchvátia cesty a chodníky lemované trsmi fialových a bielych agapanthusov a hortenzií. Takže sa tu budete cítiť úplne ako v botanickej záhrade. Pestovaniu ovocia a zeleniny sa tu darí rovnako mimoriadne dobre práve vďaka sopečnej pôde, ktorá umožňuje zbierať úrodu aj dva až trikrát ročne. Pre členitosť ostrova bolo však mimoriadne ťažké skultivovať ju. Madeirčanom sa to podarilo prostredníctvom terasovitých políčok nazývaných aj „poios“, čo sú vlastne oporné múry postavené zo skál, ktoré museli domáci ručne rozsekávať a nosiť do nedostupných a strmých zrázov. Dnes je južná strana ostrova doslova zaplavená banánovníkmi a v severnej časti prevláda pestovanie viniča. Treba podotknúť, že nič nechutí lepšie ako čerstvo odtrhnutý banán, ktorého chuť má naozaj ďaleko od tej, ktorú poznáme z kontinentálnej Európy.

TUNELY, SERPENTÍNY A SPOL.

Jedinou rovinou na Madeire je náhorná plošina Paul da Serra vo výške asi 1300

Banánovníkové pole charakteristické pre južnú časť ostrova

m.n.m. a už spomínaná pristávacia letisková dráha. Inak sa tu budete voziť stále hore-dolu po tunajších vrchoch a údoliach. A popri tom sa budete ustavične čudovať, ako neuveriteľne je ostrov vybudovaný, a zároveň si budete klásť otázku, prečo sa nám aj u nás doma nedarí tak rýchlo napredovať v tunelovej a diaľničnej výstavbe. Celý madeirský ostrov je totiž doslova „prevŕtaný“ cestnými

tunelmi. Napríklad iba cestou z letiska do mestečka Ponta do Sol, vzdialeného od letiska 40 km smerom po pobreží, prejdete asi 25 diaľničnými tunelmi. Najdlhšie tunely sú dlhé dokonca až vyše 3000 metrov. V minulosti to však Madeirčania nemali také ružové a niektoré dedinky boli doslova izolované od okolitého sveta, keďže boli veľmi ťažko dostupné. No postupom času si vybudovali obchodné cestičky, ktoré slúžili na výmenu tovaru medzi najbližšími dedinkami. Niektoré tieto cestičky existujú dodnes a ak sa po nejakej z nich vyberiete, vyskúšate si na vlastnej koži, aké namáhavé bolo jednak ich vybudovať a na druhej strane aj kráčať po nich s ťažkým nákladom. V súčasnosti sa pohodlne dostanete na takmer každú časť ostrova po moderne vybudovaných diaľniciach. Ale ak chcete zažiť skutočnú Madeiru, serpentínam a kľukatým cestičkám, z ktorých sa vám neraz zatočí hlava, sa tu zaručene nevyhnete. Samozrejme, pre tých, ktorí majú radi adrenalínovú jazdu, to je nevídaná lahôdka a dobrodružstvo. Takýmito cestičkami sa môžete dostať napríklad až na tretí najvyšší vrch Madeiry – Pico do Arieiro (1818 m.n.m.).

PESTROFAREBNÁ ROZMANITOSŤ

Strmé chodníčky, ktoré v minulosti spájali odľahlé dedinky s pobrežím

Madeirský ostrov je taký rozmanitý a ponúka toľ ko pestrosti, že sa tu zaručene nebudete nudiť. V jeden

61


SPEKTRUM

Pridŕžať sa však môžete zábradlia z roxorov a drôtov, teda „žiadne strachy“. Naopak, treba si vychutnávať nádherné výhľady. Samozrejme v prípade, že vystihnete pekné a jasné počasie. Môže sa vám totiž stať, že vrchy budú ukryté v mliečnej hmle, a v tom prípade aspoň neuvidíte, aké hlboké sú niektoré zrázy. Turistický chodník vedie okrem iného aj tunelmi vytesanými do skalnatých kopcov, takže odporúčam zobrať si so sebou aspoň jednu čelovku alebo baterku. Tesne pred cieľom, pod samým vrchom, sa krajina mení na rozprávkovú kulisu takmer ako zo známej trilógie Pán prsteňov. Chodníky lemujú trsy žltých kvetov a striebristé konáre stromov, ktoré sú pozostatkom požiaru z roku 2010. Vtedy Madeiru zasiahli rozsiahle požiare podobné tým z tohto leta. Stromy sú prakticky zhorené, ale napriek tomu vytvárajú skutočne pôsobivú scenériu. Päťsto metrov pod úplným vrcholom Pico Ruivo sa môžete občerstviť v príjemnej chatke, kde vás obslúži miestny pánko z priľahlej dedinky. Ak rozumiete po francúzsky alebo portugalsky, porozpráva vám aj nejakú zaujímavú historku. Na samom vrchu, samozrejme opäť v prípade dobrej viditeľnosti, na vás čaká výhľad až na oceán a priľahlé ostrovy.

Rozprávková scenéria so žltými kvietkami tesne pod vrchom Pico Ruivo

deň môžete zažiť turistiku aj kúpanie v oceáne, slnečné pobrežie alebo veterné útesy, horskú hmlu, ale aj horúčavu. Každý deň sa môžete vybrať na inú stranu ostrova a objavovať nové a zaujímavé miesta. Povinnou jazdou je najvýchodnejší cíp ostrova Ponta do Sao Lorenzo, ktorý vás stopercentne uchváti svojou impozantnou scenériou a výhľadom. Naskytne sa vám pohľad na dramatické pobrežie s holými a strmými útesmi, ktoré sa tiahnu až ďaleko do mora. Jedným slovom, na tomto neobvyklom vyprahnutom mieste, úplne odlišnom od zelenej časti ostrova, si budete pripadať doslova ako na konci sveta. Ja som tu zažila veterné počasie, pri ktorom som mala pocit, že ma o chvíľu sfúkne zo strmých útesov rovno do rozbúreného mora. Po ceste z východného cípu sa môžete zastaviť na vyhliadke pri dedinke Ponta do Garajau. Ak ste túžili vidieť známu sochu Ježiša Krista v Rio de Janeiro, práve tu môžete obdivovať jeho zmenšenú podobu. Socha je dokonca najstaršou známou sochou Ježiša a bola postavená v roku

62

1927 miestnou zámožnou rodinou. Týči sa na 180 metrov vysokom kopci, a preto sa dnes využíva aj ako maják. Z vyhliadky sa môžete pohodlne dostať lanovkou na pláž pod kopcom a osviežiť sa vo vlnách oceánu. Ďalším miestom, ktoré by ste zaručene mali zaradiť do svojho itinerára, je najvyšší vrch Madeiry – Pico Ruivo (1861 m.n.m.). Turistickú trasu by mal zvládnuť každý, kto už absolvoval túry v našich Tatrách. Je síce trošku náročnejšia, ale turistické chodníčky sú tu krásne vybudované, takže s dobrou obuvou ju zvládnete. Trasa sa začína na už spomínanom vrchu Pico do Arieiro, kde sa nachádza aj moderná meteostanica a na ktorý sa pohodlne vyveziete autom kľukatými serpentínami. Odtiaľ už vedie značený turistický chodník. No všetci tí, ktorí trpíte miernymi závratmi, pripravte sa na strmé zrázy a hlboké údolia, z ktorých sa vám naozaj môže zatočiť hlava. Chodník sa totiž miestami zužuje iba na uzučký priesmyk medzi dvoma strmými zrázmi.

UNIKÁTNE LEVADY

Okrem zdolania najvyššieho vrchu ponúka Madeira množstvo iných turistických trás a vyhliadok, čiže milovníci trekingu majú o zábavu postarané. Väčšina týchto trás vedie popri takzvaných „levadách“, ktorými je popretkávaný takmer celý ostrov. Levada (tento výraz pochádza z portugalského slovesa levar, ktoré znamená „niesť“) je vlastne geniálne premyslený systém zbierania vody, pokrývajúci spolu vyše 2000 km ostrova, ktorý Madeirčania vybudovali ešte v 16. storočí. Sú to unikátne siete minikanálov, ktorými sa zbiera voda zo severných, na zrážky bohatých častí ostrova a potom sa rozvádza do južných a nižších častí ostrova, ktoré sú naopak suchšie. Madeira je vďaka tomuto systému jeden veľký samoregulujúci sa rezervoár. Dážď, ktorý sa drží v horách v severnej časti ostrova, presakuje síce do pórovitej vulkanickej pôdy, ale len čo narazí na skaly, voda vyviera opäť von v podobe potôčikov. Kanále tieto potôčiky, ktoré by inak skončili v mori, efektívne zachytávajú. Vodou sa potom zavlažuje celý ostrov, od banánových polí cez vinohrady až po záhrady a ovocné farmy, a zásobuje sa ňou aj niekoľko hy-


Levada vedúca popri kanáli v údoli Rabacal

droelektrární. Levady navyše priťahujú aj turistov, keďže popri kanáloch vedú pekné chodníčky, ktoré pôvodne slúžili na ich údržbu. Kráčajúc popri kanáloch tak môžete objavovať nádhernú madeirskú prírodu. Mnohé levady vedú aj cez temné a vlhké tunely, ale na ich konci vás vždy prekvapí dych vyrážajúci výhľad do strmých dolín, zurčiace vodopády alebo svieži zelený lesík. Ak sa vyberiete na niektorú z týchto trás, presvedčíte sa na vlastné oči, aké veľmi namáhavé a prácne muselo byť vybudovanie tohto systému, keďže cestičky vedú často popri strmých a nedostupných zrázoch až do vysokých nadmorských výšok. Pracovníci, ktorí celý tento systém doslova ručne sekali do skál, museli byť preto istení lanom, spúšťali sa v prútených košoch a neraz aj prišli o život. Jedna z najkrajších levád sa nachádza v údolí Rabacal, ktoré nájdete približne v strede ostrova. Vedie k nej asfaltová cesta pre autá cez náhornú plošinu Paul da Serra. Trasa sa začína na samom vrchu a zostupuje dolu do údolia. Levada nazývaná aj „das 25 Fontes“ (k 25 vodopádom) vedie k priezračnej lagúne s vodopádom. Trasa je veľmi príjemná. Tiahne sa zeleným údolím a za každou zákrutou odhaľuje nové a nové výhľady.

VŠADE SAMÁ VODA

Madeira je aj vďaka už spomínanému systému levád dokonalo zavlažovaná a doslova na každom kroku zurčí nejaký prameň vody, riečka alebo vodopád. Vodopády tu môžete zažiť dokonca aj na asfaltovej ceste určenej pre autá, teda sú vlastne prírodnou umývačkou áut. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že aj sprcha v takomto vodopáde je perfektný zážitok a budete sa z neho tešiť ako

malé dieťa. Podobné vodopády stekajú po útesoch a skalnatých zrázoch takmer všade a vytvárajú prírodné zelené steny. Známy autor vertikálnych záhrad Patric Blanc sa možno inšpiroval práve týmito madeirskými. Milovníci vody tu pri kúpaní sa vo vodopádoch zďaleka nekončia. Madeira ponúka krásne, hoci trošku drsnejšie a kamenisté pláže s jemným čiernym pieskom. Niektoré sú dobre vybudované, iné sú menej dostupné, ale o to viac sa vám bude rátať osvieženie vo vlnách oceánu. Môžete tu šnorchlovať, potápať sa alebo pozorovať veľryby. Surferi začiatočníci si prídu na svoje na pláži pri Porto da Cruz, kde sú ideálne vlny na učenie sa. Ale aj obyčajný človek sa tu môže do sýta vyblázniť „obyčajným“ hádzaním sa do vĺn. Okrem pláží majú Madeirčania vynikajúce prírodné kúpaliská priamo v oceáne, čo znamená, že priamo v mori je vybudovaná zábrana, respektíve mólo zo skál a betónu, čím sa bazén oddeľuje od búrlivých vĺn. Návštevník sa tak môže pohodlne kúpať v pokojnom mori a pozerať pritom na búrlivé vlny za zábranou. Najkrajšie takéto prírodné kúpalisko nájdete na severnej strane ostrova v Porto Moniz. Bazénik s azúrovou vodou je postavený priamo do čiernych lávových skál, o ktoré sa neustále rozbíjajú vlny oceánu, takže o divadlo máte postarané. Ďalšie podobné kúpaliská nájdete aj v okolí mesta Santa Cruz, Porto da Cruz alebo Calhau de Sao Jorge. Ďalším tipom na kúpanie je celodenný výlet loďou na ostrov Ponto Santo, ktorý sa nachádza 43 km severovýchodne od Madeiry. Na rozdiel od madeirských pláží s čiernym pieskom sa tu nachádzajú nádherné prírodné zlatisté pieskové pláže.

Turistický chodník so strmými zrázmi vedúci na Pico Ruivo

63


SPEKTRUM

MADEIRSKÁ ARCHITEKTÚRA

Okrem malebných dediniek s typickými prímorskými domčekmi, ktoré sú zasadené do akéhokoľvek strmého svahu alebo do hlbokých údolí, ma zaujala tunajšia moderná architektúra. Môžete tu nájsť veľa minimalistických stavieb, ktoré sa najčastejšie týčia na strmom útese s exkluzívnym výhľadom. Ale najviac ma uchvátila architektúra tunajších kultúrnych centier a takzvaných „Centro Civico“, čo je vlastne niečo ako náš mestský, matričný a kultúrny úrad v jednom. V porovnaní s našimi úradmi máme naozaj čo doháňať. Stavby sú nápadité, zároveň jednoduché a čisté. Spájajú v sebe funkčnosť a estetickosť. Môžete na ne naraziť v mestečkách Santana, Estreito de Câmara de Lobos, Ponta do Sol, Estreito da Calheta alebo v Ponta do Pargo.

DCÉRA OHŇA Prírodná autoumývačka

V závere sa dostávame späť k nadpisu. Prečo vlastne Madeira – dcéra ohňa? Samozrejme, je to vďaka sopečnému pôvodu ostrova, ktorý Madeire dodáva neopakovateľný charakter. Dramatické pobrežie so strmými útesmi, pláže s čiernym pieskom, skaly a pôda sfarbené do červena. A v neposlednom rade majestátne pohoria a údolia. Madeirské podzemie je prevŕtané tunelmi, ktoré v minulosti vznikli sopečnou činnosťou, keď sa drela na povrch láva. Vďaka tomu je na Madeire aj niekoľko jaskýň vulkanického pôvodu. Najznámejšiu si môžete pozrieť v malebnej horskej dedinke Sao Vincente. Okolie jaskyne aj vstup do nej sú navrhnuté a urobené ozaj vkusne. Na prehliadke vám urobia interaktívnu prírodovednú prezentáciu, na ktorej vás oboznámia s fungovaním sopečnej činnosti, a potom vás nahrnú do baníckeho výťahu s tým, že vás idú spustiť hlboko do podzemia. Všetko je však simulácia a výťah sa len pár minút potrasie a opäť vás z neho vyženú von. Poviete si – veru „originálna“ prehliadka. Potom už nasleduje klasická prehliadka jaskyne, ktorá síce nepatrí k top zážitkom, ale môžete ju spojiť s výletom na severnú časť ostrova, napríklad do už spomínaného prírodného kúpaliska v Porto Moniz. A tu už sa v rozpisovaní zastavím... lebo Madeiru musíte naozaj zažiť na vlastnej koži...

Skalnaté pobrežie v Porto Moritz

64


Leto v Tatrách sa ,skončilo vel kolepo... TEXT A FOTO: ESIN group, a.s.

Otvorenie hotela a rezidencií Kukučka v Tatranskej Lomnici sa nieslo vo veľkom štýle. Pozvaní hostia spolu s moderátorom Juniorom z Fun rádia doslova „odkukali“ rezidenciám Kukučka na nezabudnuteľných retrohodinách šťastný let v Tatrách.

Z

ábavný úvod nenechal chladným ani Mariána Čekovského, ktorý pohotovo priskočil ku klávesom a vymyslel hymnu takpovediac na počkanie. „Kukulienka, kde si bola...?“ znelo Vysokými Tatrami a za úžasného potlesku a spevu všetkých pozvaných – takmer 500 VIP hostí

sa pridala aj Dara Rolins. Improvizované vystúpenie Mariána Čekovského, ktorý sa pri hudobnom džemovaní doslova rozplakal, gitaristu Henryho Tóta a neodolateľnej Dary sa dá okomentovať len jediným slovom – excelentné! Po vydarenom úvode prišla na rad módna

prehliadka pod holým nebom s panorámou tatranských končiarov v pozadí. Na začiatku sa predviedli extravagantné modely mladých tvorcov pod značkou WTF. Skvelou bodkou za znamenitým programom bola bezpochyby kolekcia popradskej rodáčky a dnes jednej z najúspešnejších slovenských návrhárok Jany Pištejovej. Jej modely, ktoré predviedli aj moderátorky televízie Fashion TV Soňa Skoncová a Hana Zelinová, boli unikátne a skvelé. Podujatie, ktoré sa konalo na konci prázdnin, nebolo určené len pre pozvaných hostí. Viac ako dvanásťtisíc neplatiacich divákov, ktorým sa podarilo dostať na preplnenú open air párty, sa rozlúčilo s letom spolu s Rytmusom, Darou Rolins, Egom, ale aj s hlavnou hviezdou večera – DJ Antoinom zo Švajčiarska. Jeho známe hity „Welcome to St. Tropez“, „Ma Cherie“ i veľkolepá svetelná a hudobná šou s famóznymi efektmi boli pre všetkých neopakovateľným zážitkom. Tí, ktorým sa hviezdy večera nepodarilo vidieť na živo, ale aj tí, ktorí si chcú na skvelé podujatie zaspomínať, sa môžu tešiť na nový videoklip Ega a Rytmusa, ktorého časť sa natáčala priamo na koncerte v Tatrách. Spokojní mohli byť aj tatranskí ochranári. Párty pod holým nebom sa o 22.00 hodine ukončila a presunula do priestorov diskoklubu Humno, takže pokojne pospať si mohli aj tatranské zvieratá. V známom nočnom klube v Tatranskej Lomnici DJ Antoine spolu s Rytmusom a Egom oficiálne uzamkli „brány leta“ v Tatrách a kľúče uschovali v Cadillacu Escalade, ktorý vozil slávnu speváčku Madonnu počas jej koncertu v Prahe a ktorý je momentálne „odparkovaný“ na strope diskoklubu. Hostí do skorého rána bavila supersexi dížejka a bývalá playmate DJ Flower z Maďarska. Otvorenie rezidencií Kukučka však nebolo len o dobrej hudbe, tanci a jedle. Fanúšikovia koncertu prispeli aj na dobrú myšlienku a pomohli k zakúpeniu ventilátora OXYLOG 3000 plus, potrebného pri prevoze ranených z Tatier do Popradu. Symbolický šek v hodnote 2 000 eur prevzal osobne Pavol Rajtár, žijúca legenda a najstarší horský vodca na Slovensku.


,

FINANCIE

Budeme mat drahšie hypotéky a byty? TEXT: Juraj Púchlo | ZDROJ: GfK, Cushman & Wakefield, Lexxus, BENCONT INVESTMENTS, TPA Horwath | FOTO: Arch. Design, YIT

Dostupnosť bytov na Slovensku je pre našincov z hľadiska financovania slabšia ako v susedných Čechách či Rakúsku. Chystané legislatívne zmeny ešte pravdepodobne zmenia optiku bánk a kupujúcich. Budú sa konať negatívne scenáre alebo ich stlmí neviditeľná ruka trhu? POD VPLYVOM EURA

Aktuálna priemerná úroková miera pri hypotekárnych úveroch sa v súčasnosti v SR nachádza približne na úrovni 5,18 %. „Výhodnejšie podmienky hypotekárnych úverov sú z nami skúmaných krajín dostupné predovšetkým v Českej republike a Rakúsku, kde sa úroková miera pohybuje na úrovni 3,59 %, resp. 3,95 %, ale tiež v Srbsku s úrokovou mierou 4,87 %,“ uvádza Peter Ďanovský z poradenskej spoločnosti TPA Horwath TAX, k. s., a dodáva: „Dôvody relatívne vysokých sadzieb vidíme aj v opatrnosti slovenských bánk vzhľadom na nestabilitu vývoja HDP v porovnaní s okolitými štátmi strednej Európy.“ Skupina TPA Horwath zmapovala priemerné sadzby hypoték v krajinách strednej a východnej Európy a ceny bytov v hlavných mestách a mestách do 500 000 obyvateľov. Vyššie úrokové sadzby pri hypotékach ako na Slovensku uplatňuje napríklad Poľsko (6,9 %), Rumunsko (9,23 % pri pôžičkách v domácej mene) i Maďarsko (až 12,08 % pri pôžičkách v domácej mene). Hypotekárny trh týchto štátov ovplyvňuje pozícia domácej meny a preferencia významnej časti obyvateľstva realizovať hypotekárne úvery v dôveryhodnejších eurách a švajčiarskych frankoch, pri ktorých sú úrokové sadzby nižšie.

vizualizácia: Tarjanne, YIT

zdraženie dotkne. Okrem bankového odvodu vláda od budúceho roka plánuje aj tzv. „zdanenie bohatých“, t.j. zavedenie zvýšenej sadzby dane z príjmu prekračujúceho určitú hranicu (cca 2 900 eur mesačne), výrazné rozšírenie zdravotných odvodov z dividend a podobne. Možno preto očakávať čiastočný pokles dopytu po drahých bytoch. V súvislosti

LEGISLATÍVA (ZA)HÝBE TRHOM

Každá regulácia súkromného sektora zo strany štátu sa skôr či neskôr nejako prejaví. Výnimkou nebudú ani bankový odvod a ďalšie pripravované zákonné opatrenia. Ako pre Grand Residence potvrdil P. Ďanovský, vzhľadom na zavedenie bankového odvodu a zvýšenie sadzby dane z príjmov právnických osôb možno očakávať tendenciu bánk čiastočne kompenzovať zvýšené náklady zdražením produktov. „Banky sa v tejto situácii poisťujú pred budúcnosťou už dnes, a preto dochádza k miernemu, ale badateľnému nárastu úrokových mier. V súčasnosti je ťažké povedať, ktorých konkrétnych produktov sa prípadné

68

vizualizácia: YIT

s legislatívnymi opatreniami však neočakávam žiadne výraznejšie zmeny na hypotekárnom trhu,“ podotýka P. Ďanovský.

DOPYT PO DOSTUPNÝCH BYTOCH

Najväčší podiel na nepredajných bytoch


majú v súčasnosti veľkometrážne byty vystavané ešte v období developerského boomu. Vzhľadom na plánované zmeny v zdanení bonitných klientov bánk, teda ľudí z vyšších príjmových skupín, je pravdepodobné, že sa na tejto situácii ani v blízkej budúcnosti nič nezmení. Dopyt po nich už dlhšiu dobu stagnuje. Aktuálne opatrenia vlády by však nemali viesť k ďalšiemu výraznému zníženiu dopytu alebo k markantnému zníženiu cien nepredajných bytov. Pokles dopytu sa skôr prejaví (a už sa aj postupne prejavuje) obmedzením výstavby nových rezidenčných nehnuteľností, prípadne zameraním sa developerov na výstavbu dostupnejších, teda dvoj- a trojizbových bytov. Podľa Lexxus Report sa podiel voľných dvojizbových a trojizbových bytov v Bratislave v ponuke, pri porovnaní prvého a druhého kvartálu 2012, ešte takmer nezmenil. S 37 %-ami naďalej prevažuje kategória bytov 2kk. Byty kategórie 3kk tvoria 33 % celkovej ponuky voľných bytov na bratislavskom rezidenčnom trhu. Rovnako ako v prvom kvartáli 2012, tak aj v druhom dosiahol dopyt hranicu takmer 500 predaných bytov. Podľa BENCONT INVESTMENTS priemerná cena ponúkaných bratislavských bytov oproti prvému kvartálu klesla (145 vs. 142 tisíc – bez DPH) a cena za meter štvorcový sa zvýšila o 35 € na priemerných okolo 1884 €/m2 bez DPH. „V najbližšom období nepredpokladáme výrazné oslabenie dopytu z iných ako sezónnych dôvodov. Naopak, postupné čistenie trhu si uvedomuje viacero developerov a trh na strane ponuky začne ožívať,“ hovorí Marek Reguli, vedúci analytického tímu BENCONT INVESTMENTS, a dodáva: „Dnes sa dobre predávajú najmä dvoja trojizbové byty s rozlohou 55 – 75 m2, preto predpokladáme úpravu pôvodných plánov výstavby nových projektov smerom k posilneniu tohto segmentu,“ dodáva. „Cena najatraktívnejších – dvojizbových – bytov dosiahla v priemere 82 000 €, čo je dôsledok predaja tzv. štartovacích bytov.“

Rakúsko, Poľsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko a Rumunsko) umiestnila Slovenská republika spolu s Chorvátskom na treťom mieste (v rebríčku od najlacnejších po najdrahšie). Ako najdrahšia sa ukázala Viedeň, kde sa ceny pohybujú v rozmedzí od 264 752 € do 510 038 €. Hneď po nej nasleduje Praha, kde sa cena pohybuje okolo 218 762 €. Najlacnejšie byty má rumunská Bukurešť s cenou okolo 68 898 €.

HLAVNÉ MESTO VS. MENŠIE MESTÁ

Pomerne výrazne sa situácia mení pri bytoch v mestách so 100 – 500 000 obyvateľmi, hoci najdrahšie byty v týchto mestách má opäť Rakúsko. Slovenská republika sa umiestnila na štvrtom mieste. Podľa Tomáša Podškubku, senior managera TPA Horwath, má jednoznačne najväčší rozdiel medzi cenami

približná cena bytu 60 m2 v hlavnom meste

Rumunsko Srbsko Chorvátsko Slovensko Poľsko Slovinsko Česká republika Rakúsko Tab. 1

stred v tis. EUR

70 110 130 130 160 180 220 390 Zdroj: TPA Horwath

bytov v hlavnom a menšom meste Rakúsko s rozdielom 233 281 €. Naopak, najmenšie rozdiely medzi hlavným mestom a menšími mestami zaznamenalo Chorvátsko, kde často

Čo sa týka priemernej ponukovej ceny bytov na sekundárnom trhu (druhýkrát alebo viackrát predávaný byt), vzrástla oproti aprílu 2012 o 6 € za meter štvorcový, na 1 762 € s DPH. V priemere sú v ponuke najlacnejšie staré byty v Petržalke – 1 522 €/m2 s DPH a naopak najdrahšie sú tradične v Starom Meste – 2 170 €/m2. Pozrime sa, ako sú na tom slovenské ceny v porovnaní s európskymi. Dostupný byt s výmerou 60 m2 si zobral za vzor na porovnanie prieskum TPA Horwath. Pri porovnávaní cien bytov v hlavných mestách sa z ôsmich dopytovaných krajín (SR, ČR,

vizualizácia: Merenkulkijanranta, YIT

69


FINANCIE

ide o prímorské letoviská, teda investične atraktívne lokality (o ktorých sme písali v minulom čísle), a Rumunsko.

VŠETCI SÚ OPATRNÍ

Všeobecne sa hodnotenie Európanov, pokiaľ ide o budúcnosť domácej ekonomiky, príjmov a ochotu robiť väčšie nákupy, líši podľa toho, do akej miery sú jednotlivé krajiny zasiahnuté dlhovou krízou. Najpozitívnejší sú spotrebitelia v Nemecku a Rakúsku, najhoršia nálada prevláda u Grékov, Španielov a Talianov. Napriek tomu v druhom štvrťroku 2012 investori naliali do európskych komerčných nehnuteľností vyše 29 miliárd eur a boli aktívnejší, než sa čakalo. Objem investícií bol o 8 % vyšší ako v prvom štvrťroku. I keď nenastanú výrazné zmeny dopytu, cien nehnuteľností a podmienok poskytovania hypoték, charakteristické pre najbližšie obdobie budú opatrnosť a dôsledné zvažovanie investícií. približná cena bytu 60 m2 umiestneného v meste (100 – 500 tisíc obyvateľov)

Rumunsko Srbsko Česká republika Slovenská republika Poľsko Slovinsko Chorvátsko Rakúsko Tab. 2

stred v tis. EUR

54 56 56 59 76 80 104 158 Zdroj: TPA Horwath

vizualizácia: Tarjanne, YIT

vizualizácia: Tarjanne, YIT

70

w


K o n ta K t u j n รก s n a 0 9 1 7 5 5 0 0 5 5 a l e b o k a ri e ra @b sg. sk

w w w. bsg. sk


Ing. Andrea Koštialová, senior director spoločnosti Broker Service Group

Životné poistenie očami Andrey Koštialovej TEXT A FOTO: BROKER SERVICE GROUP, s. r. o.

72


Potreba chrániť seba, svojich blízkych, svoju prítomnosť aj svoju budúcnosť patrí medzi základné ľudské potreby človeka. Živitelia rodín, ale i samoživitelia sú v dnešnej dobe zodpovednejší, vnímavejší voči tejto základnej potrebe a takisto vnímavejší voči globálnej dôchodkovej a sociálnej situácii. Klienti si čoraz viac uvedomujú, že spoľahnúť sa môžu len na seba. Každý deň sa na Slovensku predávajú stovky zmlúv životného poistenia. Je ale klient naozaj poistený — napriek tomu, že má životné poistenie? Na finančnom trhu profesionálne pôsobím siedmy rok. Počas týchto rokov sa mi vďaka profesionálnemu vedeniu v spoločnosti BSG podarilo vybudovať tím profesionálov, ktorí zastupujú klientov pri výbere poistenia majetku, podnikateľských rizík, hypoték, investícií, stavebného sporenia a životného poistenia. Naša filozofia znie: „Klient je na prvom mieste.“ Ing. Andrea Koštialová, senior director spoločnosti Broker Service Group

Čo je životné poistenie? Životné poistenie je sľub, ktorý dáva poisťovňa klientovi. Poisťovňa klientovi sľubuje vyplatiť v prípade nepredvídateľných udalostí zmluvne dohodnutú sumu peňazí. Čo sú to nepredvídateľné situácie? Sú to situácie, keď klient nie je schopný z dôvodu straty zdravia chodiť do práce na obmedzený čas, alebo navždy, a práve z tohto dôvodu nie je schopný platiť svoje finančné záväzky. Strata zdravia je závažný problém dnešnej doby, keď mladí ľudia majú ťažké diagnózy a civilizačné choroby či úrazy. Ak je od príjmu živiteľa rodiny finančne závislá celá rodina (matka a dieťa) a tento človek ochorie, alebo sa stane to najhoršie a živiteľ rodiny zomrie, životné poistenie je to jediné, čo im vie 100% nahradiť niekoľkoročný príjem živiteľa rodiny. Je to zmluva, ktorú s poisťovňou môže uzavrieť iba zdravý klient. Ak sa klient v zdraví dožije dôchodkového veku alebo konca trvania poistnej zmluvy, môže s radosťou užívať nasporené peniaze. Životné poistenie plní teda 2 základné funkcie v živote človeka, a to: chráni jeho príjem teraz a chráni jeho životnú úroveň v budúcnosti. V našej spoločnosti si uvedomujeme, že životné poistenie je právna zmluva podpísaná dvoma stranami. Poistná zmluva ukladá klientovi a poisťovni práva, ale hlavne povinnosti. Zo skúseností viem, že 95% klientov si poistnú zmluvu pred jej podpísaním neprečíta, nepozná svoje povinnosti voči poisťovni, nepozná zmluv-

né podmienky. Na základe akých kritérií klientovi odporučíme životné poistenie? Na slovenskom trhu je 20 poisťovní, ktoré ponúkajú životné poistenie. Každá poisťovňa ponúka garantované zmluvy (kapitálové životné poistenie), investičné životné poistenie, úrazové poistenie a detské zmluvy. Je tu viac než 60 možností. Naša spoločnosť má zazmluvnené všetky poisťovne, ale pri odporúčaní konkrétneho životného poistenia sme veľmi dôslední v analýze všeobecných poistných podmienok jednotlivých zmlúv. Máme vopred stanovené kritériá kvality životného poistenia. Na životnom poistení jednotlivých poisťovní porovnávame a sledujeme nastavenie časového horizontu trvania poistnej zmluvy, bonusový systém pre klienta, poplatkovú štruktúru, poplatky za krytie jednotlivých zdravotných rizík, obsah poistných balíčkov, odkladné lehoty, podmienky pri plneniach poistných udalostí, podmienky zániku poistnej zmluvy, ale hlavne obmedzenia a výluky pri plnení poistných udalostí. Práve posledné kritérium hovorí o tom, či poisťovňa svoj sľub voči klientovi splní – a ak áno, za akých podmienok. V niektorých poisťovniach si totiž musíte veľmi špecificky „naplánovať“ svoju smrť, úraz alebo chorobu, aby vám poisťovňa vyplatila aspoň nejakú časť sľúbených peňazí. Moja skúsenosť z finančného trhu je, bohužiaľ, taká,

že finanční sprostredkovatelia pôsobiaci dlhodobo na finančnom trhu nepoznajú skutočný obsah poistných zmlúv, nečítajú poistné podmienky a klientovi odporučia životné poistenie na základe ceny, výhod a marketingu. Cena nie je kritériom kvality životného poistenia. Kto je dobrý poradca v oblasti životného poistenia? Dobrý poradca musí poznať záväzky a potreby svojho klienta a na základe týchto informácií správne nastaviť poistné sumy. Musí poznať všeobecné poistné podmienky jednotlivých poistných zmlúv, t. zn. fakty – konkrétne práva a povinnosti, najmä výluky a obmedzenia pri plnení poistných udalostí, a na základe toho odporučiť konkrétnu poisťovňu. Všetci sprostredkovatelia (agenti a makléri) majú rovnakú filozofiu. Všetci tvrdíme, že zastupujeme klienta na finančnom trhu, ale keď si jednotlivé možnosti a vedomosti rozložíme na drobné, zistíme, že to tak, bohužiaľ, nie je. Kto na to dopláca najväčšmi? Klienti. A to práve v tom okamihu, keď najviac potrebujú sľúbené peniaze. Čo s nevýhodnou zmluvou životného poistenia? Klient má niekoľko možností. Upraviť poistnú zmluvu na minimálne poistné, uviesť poistnú zmluvu do splateného stavu alebo poistnú zmluvu zrušiť. Prvú možnosť odporúčame klientovi urobiť len za podmienky, že je zdravý a iná poisťovňa ho príjme do poistenia. Splatený stav má svoje výhody – klientovi poistná zmluva stále trvá a už nemusí platiť viac. Ale má najmä nevýhody: Klientovi sa z hodnoty účtu odpočítavajú správne a administratívne poplatky, čo pri nízkej hodnote účtu môže po pár rokoch znamenať nulový stav na účte. Najnevýhodnejšie pre klienta je zrušenie poistnej zmluvy. Pre klienta je to vždy strata peňazí. Na druhej strane, načo máme chovať kravu, ktorú nikdy nepodojíme? Čo je ale naozajstná strata? Otázka znie, či má klient stratiť pár desiatok eur teraz, alebo tisíce v budúcnosti v prípade neplnenia sľubov poisťovne v čase, keď to bude klient existenčne potrebovať. Kvalitné životné poistenie je zmluva, ktorá vždy prinesie klientovi peniaze. Po prvé, keď nebude môcť pracovať zo zdravotných dôvodov, vyplatí mu poisťovňa poistné plnenie za úrazy alebo choroby, po druhé, keď sa nikdy nič nestane a klient sa v zdraví dožije dôchodkového veku, zabezpečí mu plnohodnotný dôchodok. Je v tom ale malý háčik, musí to byť profesionálom nastavená kvalitná zmluva životného poistenia.

„Cena životného poistenia a marketing poisťovní nie sú kritériom kvality životného poistenia“.

73


Rozhovor s odborníkom REALITY

TEXT: Kristína Slováková | FOTO: Slovenská realitná akadémia

Slovenská realitná akadémia sa v uplynulom období zaradila medzi popredné inštitúcie, ktoré, okrem iného, poskytujú i vzdelávanie v realitnej oblasti. Aj preto sme o rozhovor požiadali JUDr. Mojmíra Plavca, riaditeľa Slovenskej realitnej akadémie. Ako hodnotíte súčasnú situáciu na realitnom trhu? Ak máte na mysli vývoj cien nehnuteľností, tak v poslednom období sme svedkami skôr spomalenia poklesu cien. Pri niektorých druhoch nehnuteľností začínajú ceny dokonca opäť rásť. Faktorov, ktoré ich ovplyvňujú, existuje veľké množstvo. Súčasne treba pripomenúť, že ceny realít, ktoré pravidelne zverejňuje Národná banka SR, sú často nepresné. Sú to skôr cenové hladiny, za ktoré sa nehnuteľnosti ponúkajú, a nie skutočne predávajú, čo je podstatný rozdiel. Niekedy 4 až 6-percentný. Prax potvrdzuje, že len málokedy sa nehnuteľnosť predá za cenu, za ktorú sa ponúka v inzercii. Pokiaľ ide o vývoj legislatívy na úseku realitného podnikania, tu nenastala za posledných desať rokov žiadna výrazná zmena. „Deravé zákony“ sa príliš ľahko obchádzajú, takže podnikať v realitnej oblasti môže dnes takmer každý. Reprezentujete inštitúciu mena. Čo je

74

zvučného úlohou

Slovenskej realitnej akadémie? Naša inštitúcia poskytuje komplexné vzdelávanie a poradenstvo najmä v realitnej oblasti. Siedmy rok školíme realitných maklérov alebo osoby, ktoré vstupujú podnikateľsky alebo investične na realitný trh. Našim základným kurzom prešlo doteraz viac ako tritisíc absolventov. Mnohí z nich sú dnes úspešní majitelia realitných alebo developerských spoločností. Poskytujeme viac ako 17 rôznych kurzov, od kurzov určených prioritne pre začínajúcich realitných maklérov až po náročné psychologické tréningy. Ale ponúkame aj kurzy z oblastí priamo súvisiacich s nehnuteľnosťami, ako je napr. interiérový dizajn alebo homestaging. V čom sú vaše školenia iné? Predovšetkým máme iný pohľad na vzdelávanie, ako sú ľudia zvyknutí z vysokých či stredných škôl. Účastníci našich kurzov musia za svoje peniaze dostať viac ako očakávajú. Témy kurzov orientujeme najmä na potreby súčasnej praxe. Vieme, že účastníci kurzov nie sú zvedaví na teoretizovanie, to si dokážu

naštudovať z internetových stránok, najväčšiu hodnotu má pre nich sprostredkovanie skúseností našich prednášateľov, ktoré sa získavajú dlhoročnou praxou. A práve tie sa usilujeme skondenzovať a odovzdať účastníkom jednotlivých kurzov. Je veľkým zadosťučinením, ak sa po skončení účastníci zhodnú v tom, že kurz bol nezabudnuteľným odborným zážitkom, otvorili sa im nové obzory a možnosti sebarealizácie. Ešte dlho po oficiálnom skončení dokážu spoločne diskutovať, vymieňajú si názory, kontakty. S mnohými absolventmi sa stretávame aj po skončení kurzov napr. v rámci realitného klubu. Ako si vyberáte lektorov? Veľmi ťažko. Je to náročný a dlhodobý proces. Lektor musí byť vo svojej oblasti špička. Svoje znalosti musí vedieť účastníkom podať, ako sa hovorí, polopate, tak, aby problematike všetci dôkladne porozumeli už počas prednášky. Pri výbere lektorov dbáme aj na to, aká charizma z lektora vyžaruje. Lektor musí byť jednoducho osobnosť. Účastníkom musí byť ochotný hoci aj počas prestávky pomôcť pri riešení ich individuálnych problémov. Možno aj preto, že máme takto nastavené kritériá výberu, sú naši lektori považovaní za výnimočných a my sa ich snažíme aj výnimočne odmeňovať. Na záver každého kurzu účastníci bodujú lektora od 0 do 10. Ak hodnotenie lektora klesne pod 9,5 bodu, zisťujeme dôvody a zvažujeme aj jeho výmenu. Hoci ste povolaním advokát, pôsobíte aj vy sám ako lektor? Áno, hoci prevažnú časť pracovného dňa venujem advokátskej praxi, vždy je príjemným odbočením, ak si môžem zaprednášať a podeliť sa o svoje poznatky s inými. V kancelárii mám šikovný tím ľudí, takže mám priestor venovať sa ďalšiemu vývoju akadémie a veciam, ktoré ma bavia (napr. realitným sporom), alebo veciam, ktoré ma odborne posúvajú ďalej. Nevyužívajú začínajúci makléri skôr možnosť preškoliť sa priamo v realitnej kancelárii, v ktorej majú začať pracovať? Ani nie, aj keď treba povedať, že mnohé, najmä väčšie realitné kancelárie poskytujú začínajúcim realitným maklérom bezplatné vstupné školenia. Tieto školenia väčšinou prebiehajú tak, že nováčika zaškoľuje starší, skúsenejší maklér. Výhodou týchto školení je, že sú bezplatné. Nevýhodou je, že starší maklér často vnucuje nováčikovi postupy, ktoré sa jemu osvedčili, ale nemusia vyhovovať ostatným. Nováčik tak získa len jeden uhol pohľadu na problematiku, nemá potrebný nadhľad ani možnosť výberu prístupu k riešeniu. Interné školenia v rámci RK majú, podľa našich zistení, skôr motivačný ako odborný charak-


ter. Maklér je síce „nabudený“, ale túto motiváciu rýchlo stratí, najmä ak nebude schopný zodpovedať klientovi odbornejšie otázky. I tie jednoduchšie problémy pri prevode budú pre neho neriešiteľným rébusom, čo sa, samozrejme, odrazí aj na jeho finančnom príjme. Často sa stáva, že začínajúci makléri, hoci domovská realitná kancelária ich preškolila, po čase prichádzajú do našej akadémie, aby absolvovali základné realitné školenie (2-dňový kurz Realitný obchod v praxi, akreditovaný MŠ SR). V rámci tohto školenia predstavujeme začínajúcim obchodníkom s nehnuteľnosťami viaceré koncepty, ako je vhodné realitný obchod robiť v praxi. Vďaka tomu, že všetci lektori sú z praxe, pracujú ako externí poradcovia viacerých realitných a developerských spoločností, boli už nútení nachádzať riešenia obrovskej škály rôznorodých problémov. Začínajúci maklér tak relatívne rýchlo získa potrebné know-how, ktoré často nemá ani maklér s 10-ročnou praxou. Z nášho pohľadu sa kontakt s účastníkom nekončí vydaním certifikátu. Snažíme sa zostať s ním v kontakte aj naďalej, napríklad tak, že zdatnejších pozývame do nášho realitného klubu. Pokiaľ ide o ideálnu koncepciu vzdelávania maklérov v rámci realitnej kancelárie, osvedčila sa kombinácia interného motivačného a externého odborného školenia. Spomenuli ste realitný klub, čo je jeho cieľom? Realitný klub je akademická platforma pre pravidelné stretnutia ľudí, ktorí sa profesionálne venujú realitnému obchodu. „Spájame hlavy“ a hľadáme riešenia niektorých spoločných problémov. Klub utužuje kolegialitu, priateľské vzťahy a vytvára ob-

chodné príležitosti. Vzájomne sa informujeme o novinkách a podstatných veciach z realitného trhu, ktoré sa z viacerých dôvodov nedostanú alebo nemôžu dostať na verejnosť. Diskutujeme o štandardizácii realitných konceptov, tak aby spolupráca medzi členmi klubu bola efektívnejšia, rýchlejšia a klient dostal skutočne prvotriedny servis. Diskutujeme tiež o vylepšeniach jednotného systému vzdelávania v rámci Realitnej univerzity, ale aj o legislatívnych zmenách v oblasti realitného podnikania. Členovia klubu sú prevažne naši absolventi, ktorí už dlhodobejšie pôsobia v realitnej oblasti alebo majú vlastné realitné kancelárie. Len nedávno ste spustili nový projekt REALITNÁ UNIVERZITA, aké sú ohlasy? Reakcie nás príjemne prekvapili. Realitná univerzita predstavuje nezávislý a ucelený systém kariérneho vzdelávania realitných sprostredkovateľov. Univerzita je podľa náročnosti rozdelená do troch stupňov, ktoré tvoria jednotlivé na seba nadväzujúce kurzy a workshopy. Napriek tomu, že absolvovanie Realitnej univerzity nie je časovo ani finančne náročné, dovolím si povedať, že jej absolventi sú naslovovzatí špecialisti a v praxi ich len máločo dokáže zaskočiť. Realitná univerzita je určená najmä tým, ktorí majú záujem stať sa elitou v realitnej oblasti. Je to vzdelávací projekt, ktorý tu dlho chýbal. Tešíme sa, že čoraz viac realitných maklérov má záujem takto zvyšovať svoju profesionalitu. Nepochybne to súvisí aj s tým, že vďaka získaným vedomostiam sú absolventi schopní spracovať aj náročnejšie realitné príležitosti, pri ktorých je odmena výrazne vyššia.

SLOVENSKÁ REALITNÁ AKADÉMIA

Aj vy môžete mať

VLASTNÚ REALITNÚ KANCELÁRIU !  Váš úspešný štart v realitnom podnikaní s našou pomocou:

 Realitný manuál

(praxou overené postupy a návody)

 Vzorové zmluvy a dokumenty  Atraktívna internetová stránka (s prepojením na najväčšie realitné portály)

 Silné odborné zázemie

(váš prvý obchod urobíme spoločne)

 Nezávislosť a žiadne povinné príspevky centrále



Stavte aj vy na PRAXOU OVERENÚ KONCEPCIU !

02/ 43 63 63 74 www.sora.sk

75


STAVBA

ČÍNA krajina zázrakov TEXT: Adela Hašíková | ZDROJ A FOTO: Xiaobei Shen, In Form Slovakia, s.r.o.

Mladá čínska architektka Xiaobei Shen počas svojej návštevy Slovenska poskytla rozhovor o čínskom stavebníctve a o novinkách v tejto oblasti. Takisto sme sa rozprávali o rozdieloch medzi európskymi a ázijskými stavebníckymi trendmi či o vplyvoch na ne.

Čína je svetovou veľmocou, rýchlo napreduje v rôznych oblastiach, stavebníctvo nevynímajúc. V čom spočíva jej úspech? V priebehu tisícročia si vytvoril čínsky národ svoj vlastný stavebný štýl. Ten sa zachoval až dodnes. Tradičné filozofické myšlienky ovplyvnili všetky oblasti života, vrátane architektúry. Odhliadnuc od umiestnenia či využitia budovy, čínski architekti pri svojej tvorbe nasledovali tradičnú myšlienku „harmónie medzi nebom a človekom“. Tá sa premieta i do stavebníctva a zohľadňuje pri navrhovaní budovy od jej základov cez interiér, vonkajšie prvky budovy až

76

po stanovenie jej osi a jednotlivých jej súčastí. Myslím, že kladieme veľký dôraz na detaily, tradície, pocity a rešpektujeme feng šuej. Tam je kľúč k úspechu. Ak má architekt dostatok priestoru na sebarealizáciu, môže si dovoliť tieto princípy života uplatňovať aj vo svojom odbore. No a ďalším podstatným faktorom úspechu je vládna politika. Rozmach v Číne je založený na reformách a otvorenosti. Každý má nárok a šancu vstúpiť na podnikateľský trh a stať sa úspešným. Touto otvorenou politikou sme sa spojili so zvyškom sveta a dovolím si tvrdiť, že to bolo správne rozhodnutie.

Aké sú podľa vás najnovšie trendy v čínskom stavebníctve? Kam smeruje najväčší stavebný trh na svete? Veľké zmeny vo vývoji nastali za ostatných desať rokov. Číňania sú i napriek svojim pevným tradíciám v náboženstve a kultúre mimoriadne učenlivým a flexibilným národom. Vieme sa fantasticky pružne prispôsobiť novovzniknutej situácii v širšom alebo užšom vnímaní. Vzdelanie a výrazná podpora čínskej vlády vyústili do rýchleho rastu stavebného trhu v celej krajine. Vláda plánuje a realizuje zmeny centrálnych mestských obchodných častí v Číne. Preto sa z miest stávajú centrálne biznis centrá a vidiek sa postupne mení na mestá. Čínska vláda verí, že rast centrálnych častí, ktoré slúžia biznisu, môže priniesť viac investícií do národného hospodárstva a následne ďalší ekonomický rozvoj. Od deväťdesiatych rokov minulého storočia Čína rozvíja ambiciózny plán výstavby, pričom sa mestá menia na nepoznanie. Napriek tomu môže bežný človek postrehnúť niekoľko zachovaných mestských komplexov, z ktorých dýcha minulosť a tradičná hodnota.


posunúť na vyššiu úroveň, naozaj škoda. Ak vám vláda z akéhokoľvek dôvodu nechce povoliť postaviť kontroverzné budovy, v Číne ich nepochybne postavíte. Aké sú hlavné rozdiely medzi európskou a čínskou architektúrou? Najväčší rozdiel medzi vami a nami, čiže medzi Západom a Východom, je v tom, že my zohľadňujeme princípy, tradície a históriu. Aj napriek svetovej kríze nastal veľký rozvoj, došlo k modernizácii a Čína sa okamžite prispôsobila „západnému štýlu“. Vyrástli moderné stavby, mrakodrapy a finančné centrá, no vždy sa zohľadnila kvalita projektu a tradícia národa. Veľkú inšpiráciu sme našli v nadčasovej mestskej štvrti La Défence v Paríži, ale napríklad aj v modernej štvrti Manhattan v New Yorku. Západný svet má skúsenosti, používa nové materiály, postupy a Východ ich rýchlo preberá. Prispôsobujeme sa novej situácii na stavebnom trhu a aj to je dôvod, prečo napredujeme míľovými krokmi. V Číne sa až v druhej polovici štyridsiatych rokov začali objavovať prvé „európske“ stavby s čistými líniami a rovnými strechami, no pomerne ľahko sme si ich osvojili. Pri ich výstavbe sa použili dovtedy neobvyklé materiály, ako sú sklo a oceľ. Európa má viac skúseností a stále sa zdokonaľuje. História stavebného trhu je oveľa dlhšia a bohatšia v Európe ako v Číne. Na druhej strane čínsky stavebný trh sa vyvíja veľmi rýchlo a dobre reaguje na novinky. Rýchlosť sa dá často vnímať ako výhoda i nevýhoda. Zatiaľ čo cudzinci strávia roky plánovaním dizajnu, my to urobíme takmer hneď. Niekedy sa to podarí živelne a bez detailného plánovania, v ktorom sú Európania výborní. Rada by som však zdôraznila, že hoci je moderná čínska architektúra mladá a rýchla, mladí ľudia majú veľký entuziazmus, učia sa o nových technológiách a vylepšujú svoje zručnosti extrémne rýchlo a svedomito. Ako je nastavené podnikateľské prostredie v Číne, oplatí sa v Číne investovať, prípadne úspešne realizovať nejaký stavebný projekt? Čína je priemyselná krajina, v ktorej je možné všetko. Nenadarmo sa hovorí, že je krajinou neobmedzených možností. Tvrdia to o sebe i Spojené štáty americké, avšak dovolím si vysloviť názor, že Čína má oveľa väčší potenciál. Už len z pohľadu originality. Čína bola v histórii architektúry a stavebníctva poznačená okolitými vplyvmi len minimálne, avšak sama ovplyvnila takmer celý svet. Najväčší dosah mala na Japonsko, Kóreu a Vietnam, ak hovoríme predovšetkým o architektonických štýloch.

V Číne sa oplatí investovať. Disponuje obrovským trhom s mnohými príležitosťami. Každý tu má dvere otvorené a môže tu realizovať svoje sny a plány, ak ho jeho krajina v ich realizácii obmedzuje. Človek má príležitosť postaviť akúkoľvek neobvyklú stavbu. Zachytila som napríklad prípad projektu Chobotnica, ktorý sa mal realizovať v Prahe podľa návrhu známeho, už zosnulého, českého architekta Jána Kaplického, keď z politických dôvodov nebolo možné stavbu zrealizovať. Pritom si myslím, že stavba mala vynikajúci dizajn i konštrukciu, bola funkčná, nápaditá, no zároveň plnila účel knižnice a centra kultúry. Mohla Prahu

Prezraďte vaše dôvody, prečo ste sa rozhodli venovať profesii architektky. Čo vás viedlo k tomuto rozhodnutiu? Rôzne dôvody. Snáď takými najvýraznejšími boli dva zlomové body v mojom živote. V detstve som raz bola nakupovať so svojím milovaným otcom pri slávnej West Nanjing Road v Šanghaji. Ani neviem ako, no do oka mi padla budova Shanghai Centre, ktorej návrh pochádzal z dielne slávneho architekta Johna Portmana. Vtedy som si azda prvýkrát pomyslela, že nič krajšie som nevidela, teda čo sa týka stavieb. Netušila som, že tento zážitok sa vryje tak hlboko do mojej pamäti a že ma natoľko ovplyvní v mojom

77


STAVBA

ďalšom živote. Budova bola nádherná, priam spievala. V tej chvíli som si vzala do hlavy, že i ja chcem byť raz slávnou architektkou, aspoň tak ako John Portman. Túžila som po kamennej tabuľke s mojím menom vrytým na nejakej impozantnej budove. Druhým zásadným zlomom bolo jedno popoludnie. Opäť s otcom. Práve on mi zhruba pred dvadsiatimi rokmi dal do ruky časopis o stavebníctve. Vtedy bolo ťažké zohnať kvalitný odborný časopis na rozdiel od dnešných dostupných zdrojov. Na titulnej strane magazínu sa vynímal malý domček v lese, pôsobil veľmi útulne. „Raz chcem žiť v takomto domčeku,“ povedala som otcovi. A ten mi odpovedal: „Môžeš si ho sama navrhnúť, ak sa staneš architektkou.“ Ako na vás pôsobí slovenská architektúra a Slovensko ako krajina? Počas svojej krátkej návštevy Bratislavy som si všimla mnohé zaujímavosti. Slováci majú skvelé nápady, sú kreatívni, inovatívni a snaživí. Vidno to i v architektúre. Stavby, ktoré som postrehla, sú rozmanité, majú nápad a osobitý štýl. Netreba sa báť experimentovať a učiť sa nové veci. Rozhodne sa to oplatí. Ďakujeme za rozhovor.

78


Prinášame vám novú dimenziu vo svete realít Tel.: 0905 457 255

www.realityplus.sk

E-mail: realityplus@realityplus.sk

PRO HP s. r. o., Námestie 1. mája 15/A, 903 01 Senec


Kvalitné oplotenie ZDROJ: BC TORSION s.r.o. | FOTO: Lucia Mandincová

Už od nepamäti, aj pri celkom primitívnych príbytkoch, sa ľudia snažili ohradiť si svoje teritórium, čo malo za úlohu okrem vymedzenia hraníc pozemku zároveň chrániť majiteľa. Stavali si ohrady z kameňa, z drevených kolov, zo slamy alebo z nasucho pospájaného muriva. Vďaka moderným technológiám sú dnes možnosti výberu materiálu na plot oveľa pestrejšie. Plot spolu s domom tvorí jeden architektonický celok a ešte pred vstupom do objektu vytvára prvý dojem z celkovej stavby. www.dirickx.sk BC TORSION, s. r. o., člen francúzskej skupiny DIRICKX a popredný slovenský výrobca plotov so sídlom v Brezovej pod Bradlom sa už 21. rok usiluje komplexne riešiť problém oplotenia. Vyrába a predáva

poplastované oplotenia na rôzne účely. Ploty od BC TORSION majú dlhú životnosť vďaka jedinečnej technológii poplastovania, ktorú prevzala od svojej materskej firmy

DIRICKX. Technológia spočíva vo fluidnej metóde, pri ktorej sa na kovový drôt nanesie najskôr zinková ochranná vrstva a lepivá zložka primer, na ktorú sa pri vysokých teplotách v peci zatavuje plast. Tým sa plast stáva neoddeliteľnou vrstvou materiálu, ktorá pri prípadnom mechanickom poškodení zabráni rozšíreniu korózie mimo poškodeného miesta. Okrem rodinných domov a záhrad BC TORSION ponúka oplotenie priemyselných a administratívnych celkov, športovísk, poľnohospodárskych objektov, pasienkov a diaľnic. Navyše ponúka spoľahlivé riešenia elektronickej ochrany objektov a zón vyžadujúcich si zvýšenú bezpečnosť, ako sú väznice, elektrárne a vojenské objekty. Kompletná škála obsahuje všetky časti oplotenia – ploty, plotové dielce, bránky a bráničky, stĺpiky a doplnky, ktoré zabezpečia účinnú ochranu objektu a svojím dizajnom zároveň plnia estetickú funkciu. V prípade záujmu o cenovú ponuku alebo pri potrebe bližších informácií o výrobkoch sa môžete obrátiť na obchodno-technických poradcov alebo navštíviť jedno z predajných centier SVET PLOTOV, ktoré sú v Bratislave, v Hornej Strede a vo Zvolene. Bratislavský SVET PLOTOV sídli na Odborárskej ul. 19 a plní funkciu predajno-poradenského centra. V predajni možno vidieť vzorky výrobkov a zaškolený personál vám poskytne cenné rady alebo vypracuje cenovú ponuku s možnosťou obhliadky terénu. Predajňa ponúka výrobky BC TORSION – DIRICKX za cenníkové ceny s možnosťou množstevných zliav. Otvorené je v pondelok až piatok 8°° – 17°° a v sobotu 8°° – 12°°.

SVET PLOTOV DIRICKX, Odborárska 19, 831 02 Bratislava, tel.: 02/ 4463 1207, fax: 02/ 4463 1208, e-mail: bratislava@dirickx.sk

80


BC TORSION, s.r.o. Brezová pod Bradlom – výrobca a dodávateľ poplastovaných plotov, pletív, plotových dielcov, stĺpikov, brán a doplnkov Adresa sídla: Štverník 662 906 13 Brezová pod Bradlom 034 62 42 625 obchod@dirickx.sk www.dirickx.sk

Ploty, stĺpiky, brány a elektronické zabezpečovacie systémy Výroba

Predaj

Montáž

Poradenstvo

Predajňa v Bratislave: SVET PLOTOV DIRICKX Odborárska 19 831 02 Bratislava bratislava@dirickx.sk Tel.: 02/ 4463 1207 0917/463 189 Fax : 02/4463 1208

Otvorené je v pondelok až piatok 8° °– 17° ° a v sobotu 8° °– 12° ° .


NOVINKY

Betónový obklad v interiéri Súčasné architektonické trendy uprednostňujú nezakryté betónové plochy, ktoré sú viditeľné v interiéri aj v exteriéri. Pohľadový betón v súčasnosti plní aj estetickú funkciu a dodá šmrnc každému interiéru. Betónový obklad je vhodnou alternatívou, ako dosiahnuť betónový vzhľad i na plochách, kde to už inak nie je možné. Použitie v interiéri: obklad stien, kozubov, kúpeľní, schodísk a TV stien. Použitie v exteriéri: obklad fasád domov, fontán, plotov a bazénov. Viac informácií na www.renit.sk.

Jeden obrázok povie viac ako tisíc slov! Bezplatná služba DigiSolution od Premac, spol. s r.o., vám vopred ukáže, ako by mohol pôsobiť váš nový alebo zrekonštruovaný domov s novou kvalitnou dlažbou. Do aktuálnej fotografie sa zapracuje realistický návrh úpravy exteriéru s použitím širokej palety produktov Premac. Zobrazí sa tak reálny vzhľad vhodných produktov v okolitom prostredí, ktorý vám uľahčí rozhodovanie pri výbere. Pokiaľ sa v dôsledku širokej škály farebných variantov a možností neviete rozhodnúť pre tú pravú dlažbu pre váš domov, nie je to žiaden problém. Tím odborníkov vám rád poradí a vytvorí návrh aj bez konkrétnej predlohy. Viac informácií na www.premac.sk. Predtým DigiSolution

82


MOJE MOJE OKNO OKNO BUDÚCNOSTI BUDÚCNOSTI

DIZAJN, DIZAJN, TRVALÁ TRVALÁ HODNOTA HODNOTA A ENERGETICKÁ A ENERGETICKÁ ÚČINNOSŤ ÚČINNOSŤ V INOVAČNEJ V INOVAČNEJ KOMBINÁCII KOMBINÁCII ako akojediný jedinýmáme mámeažaždeväť deväťprofilových profilových systémov systémov certifikovaných certifikovaných v v Inštitúte Inštitúte pre pre pasívne pasívne domy domy Dr.Dr. Feista Feista v Darmstadte v Darmstadte * bežne * bežne na na trhutrhu majú majú výrobcovia výrobcovia 1 alebo 1 alebo žiaden žiaden certifikát certifikát

ako ako jediný jediný máme máme zateplené zateplené rámy rámy a krídla a krídla s sneprekonateľnými neprekonateľnýmitepelnoizolačnými tepelnoizolačnými vlastnosťami vlastnosťami šetríme šetrímeVáš Váščas časa anáklady, náklady,okná oknánevynevyžadujú žadujú údržbu údržbu povrchovej povrchovej úpravy úpravy

najvhodnejšie najvhodnejšie prepre nízkoenergetické nízkoenergetické a pasívne a pasívne domy domy

izolačné izolačné trojsklo trojsklo sériovo sériovo

www.internorm-okna.sk www.internorm-okna.sk

Internorm Internorms.r.o. s.r.o.

EUROVEA EUROVEA GALERIA GALERIA BRATISLAVA BRATISLAVA

Ľ. Ľ. Podjavorinskej Podjavorinskej 10,10, SKSK 915 915 0101 Nové Nové Mesto Mesto nad nad Váhom, Váhom, tel.: tel.: +421 +421 3232 7777 1212 777, 777, fax: fax: +421 +421 3232 7777 1212 784, 784, e-mail: e-mail: office@internorm-okna.sk office@internorm-okna.sk PM

mustra mustra GRAND.indd GRAND.indd 1 1

5. 3. 2012 5. 3. 2012 16:56:28 16:56:28 6. 6. 17:31:51 17:31:51


Doprajte Doprajtesisiinteriér, interiér,ktorý ktorýVás Vásočarí očarí

PIEŠŤANY PIEŠŤANY ▪ BRATISLAVA ▪ BRATISLAVA ▪ TRENČÍN ▪ TRENČÍN ▪ TRNAVA ▪ TRNAVA ▪ NITRA ▪ NITRA

www.domosskuchyne.sk www.domosskuchyne.sk

www.domosskupelne.sk www.domosskupelne.sk

2012 grandresidence 3  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you