Page 1

Afonso Henriques Alfons I Zdobywca (1109- 1185)

PIERWSZY KRÓL PORTUGALII


 Alfons I, znany bardziej jako Alfons Henryk

Port. Afonso Henriques, nazywany Zdobywcą (ur. 25 lipca 1109, zm. 6 grudnia 1185) – pierwszy król Portugalii, od 26 lipca 1139.


Syn Henryka Burgundzkiego, hrabiego Portugalii, i Teresy de Leon. Początkowo władzę w imieniu małoletniego hrabiego sprawowała jego matka, jednak młody Alfons, pomimo młodego wieku, posiadał odmienne poglądy polityczne, mając zaledwie dwanaście lat stanął po stronie politycznego przeciwnika swojej matki, arcybiskupa Bragi, za co oboje zostali wygnani z kraju. Powrócił do hrabstwa po skończeniu 14 roku życia (w średniowieczu oznaczało to wkroczenie w wiek męski), gdzie stanął na czele rebelii przeciwko swojej matce.


Po pokonaniu wojsk kochanka swojej matki, Fernando Peresa de Trava w bitwie pod São Mamede, wygnał z kraju dotychczasową regentkę. Prowadził walki przeciwko Maurom. W czasie tych walk, po zwycięskiej bitwie pod Ourique w 1139 koronował się na króla Portugalii.

Bitwa pod Ourique in 1139, Domingos Sequeira, 1793


Jednak Stolica Apostolska uznała jego tytuł dopiero po 40 latach starań, w 1179. Przez ten czas król budował nowe klasztory, sprowadził do Portugalii cystersów. Około 1152 ufundował opactwo Mosteiro de Santa Maria w Alcobaça. Był protektorem zakonów rycerskich, m.in. szpitalników i templariuszy.

Pomnik Alfonsa I w Guimarães, region Braga.


Dla celów rekonkwisty stworzył rycerski zakon Avis, którego pierwszym mistrzem był jego naturalny syn Piotr Alfons. W 1147 odbił z rąk Arabów Lizbonę.

Oblężenie Lizbony przez Alfonsa Henryka, Joaquim Rodrigues Braga (1840)


Podczas wojny w latach 1158-1166 z rąk muzułmanów odbił prowincję Alentejo. W 1184 oddał realną władzę swojemu synowi Sancho. Alfons Henryk Zdobywca zmarł 6 grudnia 1185 roku w mieście Coimbra.

Grobowiec Alfonsa Henryka w Klasztorze Santa Cruz w Coimbrze w Portugalii


Klasztor w Alcobaça (opactwo Mosteiro de Santa Maria w Alcobaça)

Jego budowę zlecił w drugiej połowie XII wieku Alfons I (1109-1185) w podzięce za zdobycie w 1147 roku w czasie Rekonkwisty mauretańskiej twierdzy Santarém.


Po zakończeniu pierwszego etapu budowy w 1223 roku w klasztorze zamieszkali Cystersi. Przez lata gromadzili oni tu cenne dzieła sztuki a także zebrali liczne księgi oraz manuskrypty tworząc jeden z najwspanialszych księgozbiorów w całej Portugalii.


W 1989 roku Klasztor w Alcobaça został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 uznano go za jeden z siedmiu cudów Portugalii.


Bibliografia: 1. http://www.voyager64.com/alcobacaf.html 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfons_I_Zdobywca 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfons_I_Zdobywca

The Genius’ Log Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika Dzierżoniów Marzec 2013

Afonso Henriques, Alfons I Zdobywca  

Życie i dokonania Alfonsa I Zdobywcy - pierwszego króla Portugalii