АКЦЕНТИ плюс №8 (червень 2018)

Page 1

№8 червень 2018

РОМАН ЛОБАЙ ПРО КОУЧИНГ

ПСИХОЛОГІЧНІ ПОРАДИ

НА ЗАМІТКУ БАТЬКАМ

МІСТА

МАЙБУТНЬОГО

ТОП-8 КНИГ ДЛЯ ДІТЕЙ

ТОП-8 СІМЕЙНИХ ФІЛЬМІВ

ЯК ВИХОВАТИ ІЛОНА МАСКА

Юрій СИТНИК: «Надія на диво жевріє!» З Д У М К О Ю П Р О М А Й Б У Т Н1 Є

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


«Почніть робити те, що потрібно. Потім робіть те, що можливо. І ви раптом виявите, що робите неможливе» (Св.Франциск Асізський)

ТОП УСПІШНИХ УВАГА!

Журнал «АКЦЕНТИ плюс», у наступних своїх номерах розпочинає формувати: n ТОП успішних депутатів,

n ТОП успішних громадських діячів.

2

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


СЛОВО РЕДАКТОРА

Любі друзі! Маємо честь представити Вашій увазі новий випуск глянцю «АКЦЕНТИ плюс». Цього разу він присвячений ВАЖЛИВІЙ ТЕМІ - темі майбутнього!

знайти своє місце у житті, ми наведемо поради світових товстосумів, серед них і історію успіху Дені Джексон – мільйонерки, родом із нетрів. Також ми запропонуємо читачам поради психологів про те, як добре виховати сина (дочку) та стати достойним татусем.

На шпальтах цього журналу ми вирішили визначити чинники, від яких залежить наше майбутнє. Зібравши з цього приводу думки багатьох знаних та успішних, як світових, так і львівських, ми дійшли висновку, що наше майбутнє залежить, передусім, від нас самих, наших думок, нашого повсякчасного вибору, а також від того, якими ми виховаємо наших дітей…

Ілона Маска, – Вашій увазі поради з уст його батьків.

1. Про те, як може скластися наше майбутнє у розрізі геополітичних процесів та про ймовірні сценарії розвитку світу та України, розповість гість номера - відомий політичний оглядач Юрій Ситник.

9. Про виховання найменших дітей у при-

2. Як відомо, щоб досягти особистого ща-

стя, успіху та гармонії, потрібно працювати, у тому числі працювати і над собою, - про те, що для цього потрібно, розповість сертифікований коуч Роман Лобай.

3. Правові аспекти сучасності, від яких також залежить наше майбутнє, розкриє Сергій Різник - ведучий телепроекту «Правова Р(Е)волюція» на телеканалі НТА. 4. Оскільки формування гармонійної особи-

стості залежить від культурного розвитку, ми розповімо про створений львів’янами у місті Лева фільм «Скарб семи пагорбів», покликаний виховувати у дітях справжні цінності.

5. Львівська філармонія - глянцевим партне-

ром якої є журнал «АКЦЕНТИ плюс» - познайомить читачів із зіркою світової величини, оперною дівою Стефанією Довгань.

6. Щоб виховати достойних дітей, здатних

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

7. Ми навіть розповімо Вам, як виховати

8. Обіцяє бути цікавим знайомство читачів

із всесвітньо визнаною теорією вікових етапів Еріка Еріксона та психологічними порадами Зигмунда Фрейда, які допоможуть батькам уникнути помилок у вихованні дітей. ватному садку «ХЕППІ» розповість засновниця мережі «ХЕППІ» Ірина Астахова.

10. Також ми представимо Вашій увазі ТОП-8 кінокомедій для сімейного перегляду та ТОП-8 дитячих книжок, визнаних у Європі. 11. Цього номера до Вашої уваги фоторепортаж про урочисте відкриття у Львові нового автосалону BMW та MINI компанією «Арія Моторс». 12. І наостанок, ознайомимо читачів зі сві-

жим гороскопом та розповімо про позитивні новітні світові тенденції, як у світі моди, так і у світі будівництва, – цього разу про незалежні, плавучі міста-держави майбутнього, вільні від політики. Тож читайте, міркуйте та розставляйте ПРАВИЛЬНІ АКЦЕНТИ у своєму житті!

З любов’ю та повагою до Вас, головний редактор журналу Ірина Запотічна-Ванчосович 3


ТЕМА НОМЕРА

ДБАЙМО про МАЙБУТНЄ! Зізнаймося, яким би не було наше минуле та нинішнє сучасне, усі ми все одно, хоча би подумки, мріємо про світле, щасливе майбутнє, - якщо не своє, то хоча би своїх дітей… І те, яким буде те майбутнє, насправді тією чи іншою мірою залежить від нас усіх і від кожного зокрема! Адже давно доведено, що наше майбутнє залежить від наших нинішніх дій, наших вчинків і навіть від наших думок… Це залежить навіть від того, якими ми виховаємо наших дітей, – адже це вони творитимуть наше майбутнє! Зрештою, навіть наше життя має зміст лише тоді, коли по собі ми залишаємо якийсь добрий слід, добру згадку… Хтось залишає по собі добрий помітний слід на землі, а хтось навіть входить у світову історію завдяки своїм численним добрим справам. Але є й ті, хто дбає лише про збагачення власних кишень…

Журнал «АКЦЕНТИ плюс» №8, червень 2018 р. Свідоцтво про державну реєстрацію журналу «АКЦЕНТИ плюс» ЛВ 1252/506-р Свідоцтво про державну реєстрацію спеціалізованого видання ЛВ 1253/507-р

4Головний редактор: Ірина Запотічна-Ванчосович

Що ж, у кожного свій життєвий вибір та своя плата за нього… Втім, людина таки створена для щастя, тому, доклавши зусиль та зрозумівши свою місію на цій землі, людина здатна досягти своїх світлих цілей, за умови, що вона готова внутрішньо до змін… А ще, як відомо, нас значною мірою формує соціум, наше оточення… Тож більше спілкуймося з позитивними, даруймо одне одному любов та добро! Бо лише так добро може множитися, лише так ми можемо дарувати світло та протистояти пітьмі! Бо лише разом ми – сила! ТОЖ МІРКУЙМО та РОБІМО ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР, ЗМІНЮЙМО СЕБЕ НА КРАЩЕ та ФОРМУЙМО НАВКОЛО СЕБЕ СЕРЕДОВИЩЕ ПОЗИТИВНИХ, РОЗУМНИХ ТА УСПІШНИХ! І тоді щасливе майбутнє не забариться…

Дизайн та верстка: Роман Завалій Над номером працювали: Ірина ЗапотічнаВанчосович, Володимир Перерва, Христина Федів, Ольга Кошмак, Олена Зарума. Замовлення реклами тел. (067) 425-05-56, accents2017@gmail.com На обкладинці: Юрій Ситник, АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8 політичний оглядач


«Ваше майбутнє твориться справами сьогоднішнього дня, а не завтрашнього» (Роберт Кіосакі)

Фотографи: Василь та Зоряна Владики

Наклад: 5000 примірників

Видавець: ФОП Запотічна Ірина Стефанівна, платник податків на загальній системі.

УВАГА! Редакція не завжди поділяє думки авторів публікацій.

Код ЄДРПОУ 2379106044 р/р 26004053725537 в ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО 325321

За зміст реклами несе відповідальність рекламодавець.

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

Друк: ТОВ «АРТ СТУДІЯ ДРУКУ»

У випадку передруку матеріалів журналу «АКЦЕНТИ плюс» чи їх цитування посилання на журнал 5 «АКЦЕНТИ плюс» є обов’язковим.


ЛЬВІВСЬКІ АКЦЕНТИ

ІНТЕР’ЄР:

ЛЬВІВСЬКИЙ КІНЕМАТОГРАФ:

ПРОПОЗИЦІЇ ВІД HAPPY HOME / С.7

ПРЕМ’ЄРА ФІЛЬМУ «СКАРБ СЕМИ ПАГОРБІВ»/ С.14

ГІСТЬ НОМЕРА: ПОЛІТИЧНИЙ ОГЛЯДАЧ ЮРІЙ СИТНИК/ С.8

НОВИНИ ТЕЛЕКАНАЛУ «НТА»: ПРОЕКТ СЕРГІЯ РІЗНИКА «ПРАВОВА Р(Е)ВОЛЮЦІЯ»/ С.12

6

НОВИНИ ФІЛАРМОНІЇ: ІНТЕРВ’Ю ЗІ СПІВАЧКОЮ СТЕФАНІЄЮ ДОВГАНЬ / С.16

ПОДОРОЖІ, МАНДРІВКИ: ЦЕЙ ДИВОВИЖНИЙ ОСТРІВ БАЛІ /С.18

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


дарує атмосферу щастя Як створити в домі затишну атмосферу щастя? Потрібно наповнити його маленькими радощами й комфортом. Мережа магазинів Happy Home — це місце, де можна придбати речі, які допоможуть створити особливий настрій у кожній оселі. Магазини Happy Home давно відомі у місті Львові. Перший магазин було відкрито на вулиці Івана Франка ще у 2001 році. Спочатку в магазині були представлені синтетичні килими лише однієї бельгійської фабрики, але згодом стало зрозуміло, що один виробник не в змозі задовольнити потреби та вподобання покупців, тому асортимент почали розширювати. Сьогодні в магазинах представлено широкий вибір килимів найвищої якості кращих виробників світу. Серед асортименту є багато елітних килимів із найкращої новозеландської вовни як ручної роботи, так і машинного виробництва, є килими, які виготовлені за ескізами відомих дизайнерів. У 2017 році було проведено ребрендинг та оновлено асортимент домашнім текстилем та новинками світової інтер'єрної моди. Тільки в магазинах Happy Home ви зможете придбати гобелени, виготовлені на французьких мануфактурах, картини італійських виробників, натуральні шкіри та вироби з них від французьких дизайнерів.

Тут представлені неймовірно красиві предмети інтер’єру та декору (декоративні підсвічники, свічки, фоторамки, квіти) – їх асортимент оновлюється щосезону. По-особливому гарно виглядає магазин Happy Home навесні та взимку. Він перетворюється на весняний сад, тропічний ліс або зимову казку - це «мекка» для тих, хто цінує естетичне задоволення. На сьогодні небагато львівських магазинів можуть похвалитися такою багаторічною бездоганною репутацією, як мережа Happy Home, оскільки представлені тут вироби лише найвищої якості, а досвідчені консультанти завжди раді допомогти клієнтам у виборі товарів. Незважаючи на ексклюзивність та високу якість виробів, тут можна придбати товар за помірними цінами. Happy Home регулярно надає акційні пропозиції та знижки, що дозволяє вигідно придбати гарну річ для інтер’єру. Неповторна атмосфера та краса магазинів Happy Home нікого не залишить байдужим!

Магазини Happy Home: м. Львів, вул. І. Франка, 14, тел.: (032) 260-20-77, (096) 260-20-77;

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

ТЦ «ВАМ», м. Львів, вул. Виговського, 100 (2 поверх), тел.: (032) 295-18-75, 7 (098) 260-20- 77.


ГІСТЬ НОМЕРА

Сьогодні інтерв’ю з людиною, пости якої на Facebook спонукають задуматися тисячі підписників, його коментарі поширюють різні видання, а телеканали запрошують у прямі ефіри. Усе тому, що його роздуми вголос на гострі теми – відверті та далекоглядні.

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

Юрій Ситник - відомий блогер, політичний оглядач, автор численних публікацій, письменник, експерт, консультант - людина з активною життєвою позицією, якій не байдуже майбутнє України.

Юрій СИТНИК:

«Світ зовсім не такий, яким його малюють ЗМІ, він котиться у прірву, але ми є співтворцями, тому завжди жевріє надія на диво!»

8

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ГІСТЬ НОМЕРА

- Пане Юрію, як Ви позиціонуєте себе на сьогодні? - Хто я? Екс-бізнесмен, екс-топ-менеджер, а сьогодні… Смішно буває, коли журналісти називають мене «політологом» – так, я іноді консультую політиків, але вважаю слово «політолог» синонімом, перепрошую, до «лайнознавець». Блогер? Це іноземне слово мені теж не подобається – привабливішим є «літописець». А ті дві книжки, які вийшли друком та є хронологічними збірниками моїх публікацій, вважаю, ще не дають права називатися письменником. Експерт? Часом дві вищі освіти та багатий практичний досвід дають підстави робити якісь фахові висновки, але конкретна спеціалізація відсутня. Став членом Національної спілки журналістів, проте на жодне видання не працюю… Тому на моїй візитці зазначено «вільний консультант». Намагаюся бути просто вільною людиною, а це можливо лише шляхом внутрішньої трансформації… - Ви багато пишете. Над чим працюєте зараз? - Пишу я справді багато і, працюючи над повноцінним виданням своїх публікацій, маю клопіт – оскільки дописів зібралося більш ніж на 1500 стандартних сторінок, тепер доводиться працювати «скульптором» – відсікати усе зайве: повтори; надто емоційні чи песимістичні речі; рефлексії на резонансні, на перший погляд, але в історичному плані насправді нікчемні події тощо. Якщо першу книжку (подарунок самому собі на 50-річчя) я назвав «50 фрагментів реальності», то наступну – «Щоденник примітивного конспіролога». Власне так себе позиціоную і навіть свій блог http://yurko.info назвав «Роздумами примітивного конспіролога». - А чому саме примітивна конспірологія? Примітивна конспірологія описує Матрицю (у термінології Трансерфінгу використовується визначення «техногенна система») – своєрідну псевдореальність, створену енерго-інформаційними сутностями – Маятниками, в першу чергу масмедійними. Маятники, згідно з тим же Трансерфінгом, – реліктовим вченням, ретрансльованим Вадимом

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

Зеландом, – це певні метафізичні сутності, які виникають (народжуються), коли думки й емоції групи людей трансформуються в ідеї, звички, правила чи ритуали, а самі люди навколо них об’єднуються у формальні та неформальні структури. Назва Маятник є невипадковою, адже він живиться енергією як своїх прихильників, так і опонентів, тобто розхитуючись. Чому «примітивна конспірологія»? Термін «конспірологія», в сенсі «теорії змови», у системі Матриці є своєрідним клеймом її ворогів. Щоб зайвий раз не дратувати різноманітних «дегенератів» – адептів Матриці, застосовується уточнення – «примітивна». Це уточнення з підтекстом. На моє переконання, правда завжди проста, а брехня вимагає складних ментальних конструкцій. Дегенерати – це термін, який запозичений у «конспіролога» Григорія Клімова. Вживається щодо біоенергонегативних (лихих) людей, як правило, виродків та збоченців, ко-

тарної логіки та квантової механіки. Це означає, що події та явища слід трактувати з точки зору вигоди їхніх ініціаторів, а також здорового глузду. Проте слід пам’ятати, що ми є співтворцями реальності, не рабами, а дітьми Божими, тому можемо багато що змінити, але, водночас, є відповідальними за все, що коїться на планеті». - Незабаром вибори. Якої Ви думки про вибори в Україні? - Наведу кілька цитат з моїх дописів, опублікованих на сайті «Вголос» ще до березня 2013 року, – на жаль, з того часу нічого не змінилося. До прикладу: «Наша свідомість настільки засмічена, а увага сфокусована на псевдо-цінностях ‒ соціальних та персональних, що ми бредемо і далі за сліпими поводирями, приспані та приречені. Приречені на черговий обман та чергові вибори «меншого» зла. У звичній системі координат і стереотипів ми, насправді, позбавлені вибору. Але поза межами інформаційно-світоглядного простору

«Чомусь ми віримо, що вибори – це коли більшість обирає своїх представників у владі. Насправді, в існуючій олігархічноохлократичній системі, меншість, якій належать ЗМІ та практично всі політичні партії, обирає у владу контрольовану нею нікчемність руками зомбованої більшості». трі є адептами (прихильниками/послідовниками) та слугами Матриці й поширювачами хуцпи – особливо цинічної та нахабної брехні, часом напівправди, метою якої є не лише обдурити, а спотворити та приховати правду. «Керівництво «світовим закуліссям» не здійснюється за схемами, алгоритмами, бізнес-планами. Це навіть не стратегія у загальноприйнятому розумінні. Це своєрідний інстинкт, де свій пізнається «на нюх», за одягом, поглядом, мимовільною фразою... Де концепція є «своєю», якщо вона відповідає загальноприйнятному «тренду», який, за своєю суттю, є людиноненависницьким» – так я офіційно відмежувався від «класичної» конспірології ще 16 вересня 2012 року. «Примітивну конспірологію ще називаю наукою на стику елемен-

Матриці вибір є. І полягає він в усвідомленні справжніх цілей та цінностей. У тому числі своїх». - А як Ви загалом розцінюєте українські реалії сьогодення? - Сучасні українські реалії можу проілюструвати цитатами з того ж періоду, адже чинна система влади, яку називаю олігархічно-охлократичною, не змінилася: «Чорти потирають руки та радісно махають хвостами – ґешефт йде неабиякий. Все нові й нові душі поповнюють Його легіони. Волхви посліпли та не бачать шляху. Запорожці сидять по шинках і клянуть долю, заливаючи горе горілкою. Ангели рятують кого можуть, тільки мало їх серед тієї чортівні. Так, жменька, про людське око. А посеред того тлуму снує Смерть і невпинно тне голови своєю косою… Судова система, як елемент охлократії, вже перестає дотримуватись

9


навіть ритуалів, що свідчить про її відмирання в політичній системі, котра й сама перебуває «на межі загальнонаціональної катастрофи». Наступним етапом може стати хіба що опричнина, хаос та зникнення країни… Свідомо чи несвідомо влада вперто формує той стан у суспільстві, котрий їй знайомий та близький у терміні «бєспрєдєл». Але заколисані, як турецькі султани, розкішшю та втішаючись ефемерною безпекою за спинами яничарів, охлократи призабули, що цей термін означає зовсім не безкарність, а дуже ймовірний та швидкий кінець». - А як назвати те, що нині в Україні на тлі низьких середніх зарплат українців щоразу збільшуються та стають непомірно високими комунальні платежі, невпинно зростає смертність, настає демографічна криза, а талановита молодь масово покидає Україну у пошуках кращої долі? - Те, що нині відбувається в Україні, я називаю геноцидом. Система влади у нас антиукраїнська за своєю суттю. Про те, як і чому нас знищували та продовжують це робити сьогодні, теж писав ще років п’ять тому. Знищували в першу чергу тих, хто був здоровий духом. Виродки або дегенерати (за термінологією Григорія Клімова) люто ненавиділи повноцінних людей зі здоровою психікою, духовних, розумних та національно свідомих. - Тоді виникає споконвічне питання: що ж робити?

10

«Систему можна змінити, лише поєднавши «сліпу силу» народу зі «зрячою силою» його еліти. Еліту знищували впродовж століть, а народну свідомість розпинали псевдо-альтернативами. Без критичної маси тверезомислячих людей ініціатива «знизу» не з’явиться, а національна еліта не сформується. Відтак, державою й надалі правитиме псевдо-еліта, поставлена олігархією. Тому сьогодні найперше – це Просвіта». - А як Ви розцінюєте ті політичні та фінансові процеси, які відбуваються нині у світі? - Ми інтегровані в геополітичний простір, але є лише об’єктом у руках справжніх «гравців». Тому знову дозволю собі відповісти на Ваше запитання цитатами з раніше опублікованого: «Що потрібно ще тим, хто фактично контролює світову економіку? Загалом небагато – абсолютний контроль. Контроль над усіма сферами людського життя. Надприбутки, заради яких пролилось море крові, вже

втратили свою привабливість через досягнутість. Гроші, котрими вони володіють, витратити неможливо. Це лише інструмент задоволення маніакальної жадоби влади. Жодної конспірології чи теорії змови. Питання швидше філософії чи релігії, якщо не психіатрії» (написано мною 20.12.12). «Людство стоїть на порозі ще страшнішого тоталітаризму, на цей раз загальносвітового, заснованого на монополії фінансового олігархату, який через підконтрольні ЗМІ встановлює ще й монополію на істину. Найбільш цинічні та аморальні представники колишніх імперських владних структур за підтримки міжнародного капіталу захопили ключові позиції у новостворених державах. Національна буржуазія не встигла сформуватись і вже знищується наднаціональними структурами. В Україні серед найбагатших людей країни етнічні українці практично відсутні» (написано мною 24.12.12). - Ваше ставлення до подій на сході України… - Наша влада, яка нарекла себе «Переможцями Революції гідності», спекулює на темі війни, але називає її то АТО, то ООС. Насправді має місце внутрішній збройний конфлікт, ініційований та підтриманий Росією. По обидва боки лінії розмежування стоять громадяни України, тому частково ця війна є й громадянською. І, в кращому випадку, вона завершиться створенням чергової зони керованого хаосу на карті світу. - Неймовірно, але Ваші навіть кількарічної давності дописи у Facebook – часто досі актуальні та відповідають реальності, а деякі навіть виявилися пророчими. - Тому що намагаюся у своїх публікаціях називати речі своїми іменами. Не маю дару передбачення, але добре відчуваю суспільні тренди. Так, на початку Майдану, 22 листопада 2013 року, писав наступне: «Я за організований і масовий протест. Тільки він має початися не з Майдану Незалежності, а з кожного села, містечка, вулиці… А для цього потрібні час і розуміння, як діяти і чого добиватись. Ми ще не готові. Чергове шоу від політичних кутюр’є – одяг-

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ГІСТЬ НОМЕРА

нути нам кондоми на голови. Використати й викинути. У них немає ні стратегії, ні цілей – лише нестримне прагнення до корита. Для когось це корито європейське, для когось російське – для нас воно порожнє, та й не гоже хлебтати з чужого корита, краще їсти за власним столом». А ось це я писав за два дні до кривавого Водохреща, 17 січня 2014 року: «Видається, на трибунах починають готувати майданівців до кривавої бійні. З тіні надходить наказ прийняти законопроекти, котрі врешті взірвуть терпіння тих поміркованих українців! Тоді проллється така солодка та улюблена виродками-вампірами кров. На жаль, найбільша їхня втіха, що проливатимуть кров за ідеали! І тоді почнеться завершальний етап диявольського проекту – це перехід до «кремлівського сценарію» – початок громадянської війни. Цей сценарій потрібно ламати. Бо після кровопролиття ситуація може вийти з-під контролю здорового глузду». - Спробуйте спрогнозувати можливий подальший хід подій… - Він був спрогнозований ще 28 січня 2014 року: «Процеси проходитимуть через криваві сценарії, які вже започатковані: знищення українського етносу та розчинення його в імпортованій робочій силі та військових формуваннях.

який президент і який парламент». Ще раз наголошую: мої прогнози справджуються лише тому, що система не змінилася, а відтак змінювати її доведеться нам разом. - Підсумуйте. Яким є Ваш основний інформаційний посил українцям? - Періодично повторюю основний, як нині модно казати, меседж: люди, прокиньтеся! Вимкніть «зомбоящик» і почніть керуватися здоровим глуздом. Не погоджуйтеся зі мною, а думайте власною головою. Якщо внаслідок ваших роздумів ми станемо однодумцями, то поширюйте альтернативний загальноприйнятому (насадженому нам) погляд на те, що сьогодні відбувається. Для того й пишу! Нещодавно завершив редагувати та видав пробний екземпляр книги спогадів Романа Яремкевича, друга «Вчителя», Голови ОУН (б) Львівщини у 2000-2002 роках. Його просто зі шкільної лави радянська каральна система відправила спочатку по тюрмах і пересилках, а згодом у пекло колимських таборів. Цей непересічний і щирий чоловік дуже гарно описав період з кінця 30-х по другу половину 50-х років минулого століття – від передвоєнного дитинства у селі Лани Перемишлянського району та підпільної юності в часи Другої світової у Львові до стрімкого дорослішання

в таборах ГУЛАГу. Мене вразило, що в ті часи, як і раніше під час Хмельниччини та й в інші періоди нашої героїчно-трагічної історії, українці були роз’єднані, а їхня еліта зорієнтована на сусідні імперські утворення. Цей поділ України є передусім світоглядним, а його причини в тому, що ми не знаємо своєї правдивої історії, а послуговуємося хуцпою, вигаданою придворними літописцями на догоду правителям. А чому дивуватися, коли сьогодні фальшують історію просто на наших очах?! Ми тяжіємо то до Європи, хоча насправді є її центром, то до Росії, яка була і є Московією, але монополізувала право на термін «Русь», яким позначали територію, де з покон віків домінувала українська мова та традиції. Нас хочуть позбавити коріння, закатавши його в бетон офіційної історії, але воно неминуче проростає, як трава крізь асфальт. На завершення хочу нагадати слова нашого геніального мислителя Миколи Руденка: «...земна цивілізація підходить до свого завершального екзамену, а його підсумки значною мірою залежатимуть від того, як цей екзамен складе Україна». Розмовляла Ірина Запотічна-Ванчосович

Як у книгах про часи Хмельниччини, так і сьогодні простежується одна тенденція – поділ України між «сходом» і «заходом», який свого часу починався з поділу в людських мізках. Українці повинні протистояти цьому поділу – маємо нарешті віднайти те, що нас об’єднує, а не роз’єднує. Тож єднаймося заради збереження та відновлення нашої неньки України! Водночас «коломойські-ахметови-пінчуки-боголюбови» та вся їхня челядь зомбуватимуть народ через свої ЗМІ та пилятимуть бюджет й інвестиції, на фоні тотального зубожіння народу та знищення середнього класу. Зауважте, при цьому байдуже,

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

11


НОВИНИ ТЕЛЕКАНАЛУ «НТА»

Сьогодні розмова з Сергієм Різником – автором і ведучим проекту «Правова Р[Е]волюція», який виходить на телеканалі НТА.

юс»: Довідка «АКЦЕНТІВ пл кафедри констиСергій Різник – доцент ного факультету туційного права юридич , автор і ведучий ЛНУ імені Івана Франка Е]волюція», який проекту «Правова Р[ лі НТА зі серпня виходить на телекана доповнила лінійку 2017 року. Програма НТА, серед інших оновленого контенту живо», «Правда. проектів: «Правда. На ос». Розслідування», «Нагол

Сергій РІЗНИК:

«Час революції на вулиці минув, настав час революції в наших умах» - Сергію, як виникла ідея програми «Правова Р[Е]волюція» і чому обрали саме таку назву? - Ідея народилася під час спілкування з головним редактором НТА Наталкою Струк. За черговим горнятком кави Наталка натхненно розповідала про зміни на каналі, про нові задумки креативної команди та відчутну суспільну потребу запуску серйозної, але не нудної програми на правову тематику. У мене одразу виникло декілька ідей, що саме за програма це могла б бути, я поділився ними з Наталкою і був заскочений її пропозицією стати ведучим цієї програми. Так усе й почалося. А щодо назви, то я переконаний, що «час революції на вулиці минув, настав час революції в наших умах», – це

12

цитата з анонсу програми, яка відображає основну суть і зміст того, що ми робимо. У нас, як авторів цієї програми, є уявлення, яким шляхом має рухатися українське суспільство до зміни певних поглядів на життя, тому що ми можемо змінювати парламент, президентів, прем’єр-міністрів, але поки ми не змінимося всередині, поки не почнемо думати, як сучасні, європейські, успішні, динамічні нації, – нічого не допоможе. Теми і героїв програми нам диктує саме життя. Однією з перших була програма з Ігорем Юхновським – це, без перебільшення, патріарх української державності, і в той же час ми спілкувалися із зовсім молодим політв’язнем Юрієм Яценком. Гості дуже різні, з різних сфер, але

мені здається, що ми скоро зможемо скласти з наших програм загальну парадигму майбутнього України у правовому плані.

Ми скоро зможемо скласти з наших програм загальну парадигму майбутнього України у правовому плані, яку можна буде дивитися ще багато-багато років. Я би дуже цього хотів. У «Правовій Р[Е]волюції» ми пішли нестандартними шляхами. Зокрема, відмовилися знімати програ-

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


НОВИНИ ТЕЛЕКАНАЛУ «НТА»

ми у традиційній студії. Інтерв’ю у Львові ми знімаємо в кабінеті одного з найвидатніших лідерів української державності Михайла Грушевського. Коли він жив у Львові, працював безпосередньо за цим столом, біля цих книг, де ми й ведемо розмови з нашими гостями, більшість з яких відзначають особливу енергетику цього місця. - Як Вам бути у ролі ведучого, все-таки Ви правник за освітою, а тут телебачення… Як наважилися? - Дуже незвично, коли до тебе підходять зовсім незнайомі люди на вулиці, дякують за програму. Приємно, що людям досі цікаві теми, які далекі від розважального чи сенсаційного контексту. Як на мене, це ще одне підтвердження унікальності українців, як нації не лише працьовитих, а й розумних людей, які, врешті, заслужили своє право на успіх. Насправді, я дуже ціную роботу журналістів-професіоналів і в жодному разі не претендую повноцінно на цю роль. Я ніколи не уяв-

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

ляв, яка величезна робота ведеться за кадром! Програма «Правова Р[Е]волюція» не змогла б виходити без дуже серйозної роботи і підтримки усієї команди НТА. Тільки спільна праця дає результат. Якби не було цієї синергії, то ніколи б «Українська правда» (ред. сайт), досить авторитетне видання, не цитувало б наші програми, зокрема передачу з тим самим суддею КСУ Шевчуком. А мої знання в правовій галузі дозволяють ставити ґрунтовніші питання. Програма ніколи не йшла за попитом глядачів, ми, фактично, створювали і створюємо попит на правові знання та важливу інформацію, і вже маємо відповідний зворотний зв’язок. При цьому у нас немає наміру щось вкласти в голову. Ми, якщо й даємо висновки, то для роздумів, намагаємося складні речі подавати цікаво для наших глядачів.

Ми намагаємося влучити «у десятку», щоб було і цікаво, і повчально, і важливо.

- Хто вже був героєм та з ким ще плануєте інтерв’ю? - Ми запрошуємо людей, які мають майбутнє, які можуть формувати це майбутнє. Це і Юхновський, якого я вже згадував, і авторка Сімейного кодексу України Зорислава Ромовська, і суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук (якого невдовзі після виходу нашої програми обрали головою КСУ). А нещодавно ми відзняли серію інтерв’ю в Києві. Там поспілкувалися з лідером кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим, головою Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергієм Козьяковим, заступником голови ЦВК Андрієм Магерою, конституціоналістом Віктором Мусіякою та ін. Усі ці люди є безумовними авторитетами у своїх сферах, людьми, що мають унікальні правові знання, якими й діляться з нашими глядачами. Тому закликаю усіх вмикати телеканал НТА і дивитися програму «Правова Р[Е]волюція».

13


ЛЬВІВСЬКИЙ КІНЕМАТОГРАФ

Представляємо Вашій увазі розповідь про повнометражний художній фільм, творцями якого стали львів’яни, а серед його медіа-партнерів – журнал «АКЦЕНТИ плюс».

ЛЕГЕНДА, ЯКА СТАЛА РЕАЛЬНІСТЮ! 14

14

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ЛЬВІВСЬКИЙ КІНЕМАТОГРАФ

1 червня, у Міжнародний день захисту дітей, у «Планеті Кіно» (ТЦ «Форум Львів») відбулася презентація фільму «Скарб семи пагорбів», наступні його покази - 2 та 4 червня у «Львів фільм центр» (колишньому кінотеатрі «Сокіл») та 4 червня у кінотеатрі імені О. Довженка. Цього разу йдеться про незвичний фільм, художній повнометражний, відзнятий львів’янами, навіть у ролі акторів там львівські діти – для багатьох з них це дебют у кінематографі. Втім, цей фільм одразу припадає до душі. Адже «Скарб семи пагорбів» - це фільм-мюзикл, який заснований на історичних легендах Львова. Він розповідає про оптимістично налаштованих героїв, що якомога швидше намагаються подолати витівки таємничих посіпак, які щоразу перешкоджають дітям на шляху отримання ними такої бажаної перемоги. Втім, головні герої при цьому навіть не підозрюють, що за словом «скарб» ховається те, що за гроші не купиш! Ця екранізована історія вчить справжніх людських цінностей, виховує та водночас повчає, що потрібно працювати у команді.

Про створення фільму Зйомки фільму тривали протягом трьох місяців у найрізноманітніших локаціях: це і підземелля храму Святих апостолів Петра та Павла, і палац Потоцьких, й історичні вулички Львова... Усе це слугувало своєрідним показником львівської автентичності та містичності водночас. Фільм-мюзикл базується на одній сюжетній лінії та вдало поєднується з піснями відомих композиторів, таких, як Микола Мозговий, Володимир Івасюк, Олександр Злотник та інші. За задумом творців фільму, саме музичні вставки передають атмосферу самобутності українського народу.

Ольга Дрозда, режисер фільму: «Загалом, заплановане вдалось втілити. Фільм є виховним для дітей, він вчить, як потрібно крокувати по життю, розповідає про переваги духовних цінностей над матеріальними благами. Направду, нелегко працювати з дітьми, які не є професійними акторами. Дітям було дуже важко, бо часто зйомки відбувалися вночі, коли діти сплять, але вони старались не показувати своєї втоми. За три місяці ми всі дуже зблизились, здружились, і я сподіваюсь, що все те добро, яке панувало на знімальному майданчику, зможе відчути глядач, який дивитиметься фільм».

Юстина Сливка, актриса фільму: «Для мене це перший досвід у зйомках повнометражного фільму-мюзиклу. Цікаво, водночас інтригуюче, адже це не звіданий світ прекрасного досвіду, який я не забуду ніколи. Завжди творча атмосфера, відданість команди вражають. Усе чітко, лаконічно та яскраво. Фільм покаже справжню команду друзів, яка працює на спільний результат». АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

Маріанна Ільків, продюсер фільму: «Ідею цього проекту я виношувала майже рік, оскільки в мене була мета об’єднати абсолютно всі напрями культури, мистецтва, музики і дитячого бачення на теперішній світогляд, на теперішній сучасний світ. Завдяки професійній команді операторів, режисерів, адміністраторів і, безумовно, суперталановитим дітям ми зуміли підняти найважливіше – цінність, яка може бути у людській свідомості! Це є добро і любов та чітке усвідомлення того, що ми є українці і нам потрібно берегти свої скарби, скарби своїх традицій, своїх українських пісень, які ми зможемо пронести протягом багатьох поколінь».

Ростислав Пелех, лінійний продюсер: «Зйомки фільму – історія, це незабутні емоції та хороші враження, які, думаю, і отримають глядачі цього фільму. Дуже цікаво було спостерігати, як змінюються діти, як вони дорослішають на очах та змінюють свої думки від початку фільму до його завершення. Упевнений, що кожен глядач, переглядаючи фільм, подумає про усі миттєвості життя і згадає, що головне в житті – не МАТЕРІАЛЬНІ цінності».

Замість епілогу Фільм має благочинну мету, адже перша презентація відбулася для дітей із інвалідністю, малозабезпечених сімей та дітей бійців АТО. Понад сорок дітей мали також можливість проїхатися екскурсійним чудо-потягом та пообідати в одному із місцевих закладів харчування. Саме виробництво цього львівського повнометражного проекту вкотре доводить те, що спільними зусиллями та завдяки наполегливості команди таки можна зробити якісний продукт, ще й з україномовним контентом.

15


Стефанія ДОВГАНЬ:

Ексклюзивне інтерв’ю зі знаною у світі оперною співачкою Стефанією Довгань.

16

«Намагаюсь жити тут і зараз»

НОВИНИ ФІЛАРМОНІЇ

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


НОВИНИ ФІЛАРМОНІЇ

Днями у стінах Львівської обласної філармонії відбувся один із найгучніших концертів у рамках фестивалю «Віртуози». До Львова завітала іменита оперна співачка Стефанія Довгань, яка подарувала львів’янам та гостям міста незабутні емоції та політ фантазії у програмі Perle Vocali di Voce. Пропонуємо Вашій увазі ексклюзивне інтерв’ю зі співачкою. - Стефаніє, поділись враженнями та емоціями, які ти пережила під час концерту у Львові?

- Виступ у Львові минув, над чим плануєш працювати далі?

- Мені так сподобалось, що я хочу обов’язково повернутися та заспівати тут знову! Прекрасна публіка, чудова акустика, розкішний зал та загальна атмосфера. Також мені було надзвичайно приємно подарувати свою творчість містянам. Це дуже надихає на нові звершення.

- Зараз готую великий проект («Пасажирка» Вайнберга) в Данській національній опері. Також буду викладати у Берлінській оперній академії.

Оперна співачка Стефанія Довгань: «У мене дуже багато улюблених творів, від Пуччіні до бароко». - Як провела декілька днів у Львові? - Мені найбільше подобається тут чути українську мову. Мрію, аби таке було і у Києві та інших містах. Мова – це наша свідомість, наша сутність. Львів – це перлина, дуже люблю тут гостювати. Частина моєї родини родом звідси.

- Що би ти хотіла побажати своєму слухачеві? - Слухачам я бажаю якомога більше духовного та емоційного піднесення, гарного настрою! Щоб було багато нагод слухати геніальну музику у розкішних інтерпретаціях. А всім українцям: «Борітеся — поборете!». Матеріал підготував відділ реклами та маркетингу Львівської обласної філармонії

- Кожен артист повинен тримати себе у «формі», що ти робиш, аби завжди бути на висоті? - Дуже важливі сон та фізична форма, також не слід вживати гострої їжі у день вистави чи концерту. Щодня п’ю достатньо води і намагаюсь дотримуватися здорового харчування. - Як відбулось твоє знайомство з оперним мистецтвом? - Коли я була маленькою, бабуся взяла мене зі собою в оперний театр. Мені так сподобалось, що я почала імітувати оперний спів. Потім мала нагоду побачити закулісний світ театру, і він справив на мене неабияке враження. Я досі зачарована поєднанням музики, поезії, образотворчого мистецтва, драматургії та театру. Це казково та неповторно. - Безумовно, у кожного артиста повинен бути свій менеджер, який допомагає творчій особистості доносити її творчість до широкого загалу слухачів. Як ти познайомилась із контрактною системою? - У нас є агенти. До прикладу, у мене є в Нью-Йорку. Їхня робота полягає у тому, що вони влаштовують мені прослуховування, свого роду кастинг. Якщо прослуховування успішне, і мені пропонують контракт, менеджери отримують певні відсотки.

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

17


ПОДОРОЖІ, МАНДРІВКИ

Оскільки про острів Балі можна говорити чимало – цього разу нові враження про Балі, вже з інших уст.

Цей дивовижний острів Балі…

Олена ІЛЬЮЩЕНКОВА, співвласник туристичної агенції «Поїхали з нами!» * ПЕРЕЛІТ: 15 годин пролетіли на одному подиху, бо навіть економ-клас «Катарських авіаліній» дозволяє відчути себе шейхом. Крісла мегазручні, є сервіс безкоштовного перегляду фільмів російською мовою, музика, ігри, Wі-Fі. Кожному пасажиру пропонують плед, подушку і санітарний набір (шкарпетки, зубна щітка і паста, пов'язка на очі та беруші). Салон дуже комфортний: після 15 годин перельоту та різниці у часі 5 годин втоми не відчувається, навіть дітки переносять політ чудово! * КЛІМАТ: острів дарує цілорічний відпочинок, є

більш вологий період і сухіший, – але тут усе індивідуально, оскільки навіть у місцевих різні версії того, коли ж найкращий час для відпочинку. Офіційна версія: ідеальний час – це липень і серпень, коли дме вітерець

18

з Австралії. Сухий сезон – від квітня до листопада. Але найбільш популярний час відпочинку наших співгромадян, звичайно, листопад – березень (попри можливі короткочасні тропічні дощі, туристи насолоджуються безтурботним відпочинком, оскільки всі готелі заставлені парасольками прямо на території).

* ЇЖА: на будь-який смак. Якщо йдеться про готелі, то зазвичай присутні європейська і азіатська кухні, обидві – на вищому рівні. Поза готелем можна поласувати місцевими фруктами, морепродуктами. Ресторани на будь-який смак і гаманець. У стравах місцевої кухні переважають рис і локшина – рай для любителів WOK.

ТРАНСПОРТ: у деяких готелів є автобуси-шатли, які прямують у центр курортів; є кілька служб таксі та мобільний додаток для виклику таксі, дуже популярні мотобайки, а ось машину в оренду краще не брати, оскільки тут лівосторонній рух. Дороги відмінні, але на деяких ділянках можливі затори. АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


Оксана ГУТНИК, співвласник туристичної агенції «Поїхали з нами!» * ШОПІНГ: тут є чим зайнятися завзятим шопоголікам. Торгу-

ються усі, ціни опускають в середньому у три рази. Картини, якісний одяг, вироби з дерева, вироби зі шкіри рептилій, кава, олійки, косметика, ліки, фрукти – цей список можна довго продовжувати.

* ЕКСКУРСІЇ: острів сам по собі є музеєм просто неба,

оскільки на кожному подвір’ї обов’язково є сімейний храм. Окрім цього, можна поїхати на екскурсії до священних храмів: Улувату, Танах Лот, Таман Аюн, ін. Цікаво також відвідати ліс мавп, парк птахів, слоновий розплідник. Можна зайнятись рафтингом на гірських річках серед джунглів. На острові є декілька мальовничих гірських озер, найпопулярніші з яких Бератан і Батур. Останнє розташоване біля підніжжя вулкану, поруч є термальні купальні. Також туристи мають змогу відвідати рисові тераси і відчути адреналін, погойдавшись на качелях над прірвою. Але, безумовно, найважливішою екскурсією, без якої неможливо відчути атмосферу Балі, є поїздка в Убуд. Це місто художників і ремісників, колиска балійської культури, що розташоване посеред джунглів. Туди варто поїхати, щоб побачити місто, купити автентичні сувеніри, а, головне, відчути себе частиною дикої природи. Адже більшість готелів пропонує туристам поселення в окремих віллах з власними панорамними басейнами і неперевершеним виглядом на непрохідні джунглі, де вони можуть відпочивати наодинці з природою.

* ОКЕАН: пляжі різні, океан красивого бірюзового кольору, але... яскраво виражені припливи і відпливи, що на деяких пляжах означає купання за графіком. Втім, місцеві кажуть, що океан – це бонус, а справжня цінність Балі – в культурі і атмосфері. Але, обираючи курорти Нуса Дуа і Джімбаран, на пляжний відпочинок можна сміливо налаштовуватися. Там є місця, де купатися можна завжди. * ВУЛ. СТРИЙСЬКА, 3

ВУЛ. ЛИЧАКІВСЬКА, 64

(097) 597-74-77 (032) 260-33-70 (093) 303-37-03

+38(067) 370-77-99 +38(093) 022-34-99 +38(032) 275-71-99

ВУЛ. С.БАНДЕРИ, 53 +38(093) 055-67-56 +38(067) 670-89-90 +38(032) 238-55-83 АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

www.

viv.ua

y.l yznam l a h i o p

«Балі – це фантастичне місце на нашій планеті, де я, без перебільшення, залишила кусочок свого серця і душі. Мені досі хочеться спакувати валізу, зібрати сім’ю і поїхати в Індонезію знову, але не на 10 днів, а на рік-дватри... Надовго... Хочеться змінити філософію та ритм життя на балійський. Адже балійці – завжди спокійні і щасливі. На вулицях Балі абсолютно безпечно – там не грабують і не вбивають. Балійці вірять у те, що їхнє життя – це карма, а всі негаразди – наслідок попередніх гріхів. Тому всі стараються гідно прожити, щоб заслужити собі на краще життя. Вони радіють з дуже простих речей і усміхаються, бо переконані, що це найлегший спосіб покращити карму. Вони кажуть, що рай і пекло є на Землі: якщо людина має гарну сім’ю, хорошу роботу, є щаслива, то вона живе в раю на Землі, і навпаки. На Балі не відчуваєш прагматизму і матеріалізму… А ще там дивовижна природа, з якою зливаєшся воєдино. Балі потопає в зелені джунглів, має мальовничі скелі, гори, озера, ступінчасті рисові поля, омивається теплими бірюзовими водами океану. Там ти дуже маленький і дуже щасливий! Також цей острів вражає неймовірною кількістю храмів. Кожна балійська сім’я має на подвір’ї свій домашній храм з одним або кількома вівтарями. У нас його б назвали каплицею. Такого типу храми є і у всіх на роботі. Тому, коли їдеш вулицею, здається, що це якийсь безконечний музей храмів. Є також шість священних індуїстських храмів. Тут жителі щодня приносять жертву богам і духам померлих. Самі балійці жартують, що ніхто точно не знає, скільки в них є богів, – такій великій кількості богів вони поклоняються... Балі – це суцвіття усього: усмішок по-справжньому щасливих людей, тропічних фруктів, нахабних, але неймовірно милих мавп, дивовижної культури та прекрасних готелів, – усе це зачаровує! Тут в усьому гармонія і любов... Потрапляючи на острів Балі, зауважуєш, як через деякий час починаєш реагувати на все по-іншому...».

19


СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНІ АКЦЕНТИ ПРОБЛЕМА:

ВАЖЛИВА ТЕМА:

НЕДОСТАТНЯ КІЛЬКІСТЬ ДИТЯЧИХ САДКІВ / С.21

ЧОМУ ДІТИ НЕ ЗАВЖДИ СЛУХАЮТЬ БАТЬКІВ / С.28

ДУМКА ЕКСПЕРТА: ІНТЕРВ’Ю З КОУЧЕМ РОМАНОМ ЛОБАЄМ / С.22

ДИТЯЧИЙ САДОК «ХЕППІ»: ІНТЕРВ’Ю З ІРИНОЮ АСТАХОВОЮ / С.30

ВАРТО ЗНАТИ: ЕТАПИ РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ, ЗГІДНО ТЕОРІЇ ЕРІКА ЕРІКСОНА / С.24

20

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ГОСТРА ПРОБЛЕМА

2018 рік, а дитячих

садочків далі бракує! Втім, таке триває вже не один рік… Практично щороку з цим питанням у міську раду звертаються чимало молодих батьків. У відповідь уже який рік поспіль батьки чують з уст чиновників «стандартні 100 причин», чому з цього приводу нічого не робиться: то приміщення нема, то проекту нема, то грошей нема… І це в той час, коли чимало приміщень колишніх дитячих садків роками (!) стоять покинутими, але влада з тим нічого не робить. Виглядає так, що насправді у деяких львівських міських чиновників немає одного – бажання вирішувати ці та інші проблеми містян.

За словами чиновників, цього року у львівські садочки зачислять близько 6000 дітей, але для приблизно ще 3000 діток, на жаль, вільних місць забракне. Подекуди ще більше загострило цю проблему створення електронної черги щодо поступлення дітей у ДНЗ (у якій батьки, зазвичай, реєструються одразу після народження дитини). Оскільки було дозволено ставати у чергу одразу у три садки, виникла плутанина. А коли електронну чергу тимчасово закривають для формування списків поступлення дітей, несподівано з’ясовується, що, простоявши тривалий час у цій черзі, – навіть це не є гарантією потрапляння вашої дитини в державний садок. Така ситуація, на жаль, повторюється з року в рік. Не став винятком і цей 2018 рік… У цю проблему вирішили втрутитися міські депутати, отримавши з цього приводу чимало звернень від виборців. Було створено робочу групу, яка виїхала у різні райони Львова та проінспектувала наявні приміщення садків, - як працюючі, так і занедбані. Сьогодні мова про те, що послужило причиною такого становища та які шляхи вирішення цієї проблеми пропонуються.

Про недостатню кількість дитячих садочків у Львові та як з цим боротися.

Сергій ІВАХ, депутат ЛМР, ініціатор створення спільноти у Facebook «Дитячі садочки – дітям!»: «Причиною такого ганебного становища зі садками послужили безпорадність, безгосподарність, недбальство та неправильний підхід до цих процесів відповідних відомств. Починаючи з наявності нині закинутих споруд колишніх дитячих садочків, для введення яких у дію потрібен лише ремонт, до введення контролю за зобов’язаннями забудовників поряд зі зведенням житла зводити ще й необхідні ДНЗ. Але виконавчий комітет, на жаль, не вживає жодних заходів з цього приводу та далі продовжує видавати нові містобудівні умови та обмеження, не перевіряючи виконання забудовниками їхніх зобов’язань щодо побудови ДНЗ. Окрім того, як виявилося, часто практикується підміна понять - замість містобудівних умов на зведення садочка видаються містобудівні умови для зведення Центру розвитку дитини, який не є садочком, оскільки не має умов для проведення дітьми там цілого дня. Постійно звертаю на це увагу, приходжу на засідання виконавчого комітету. Але якщо хоч раз не прийти на засідання виконкому, то вони знову проштовхують свої рішення і ні на що не зважають. У відповідь ми організували «круглий стіл», на якому разом із керівниками профільних управлінь, депутатами та мешканцями обговорили актуальні проблеми відновлення занедбаних ДНЗ, впорядкування електронної черги, підготували ухвалу рішення виконкому про зміни у порядку зарахування до ДНЗ. Організовуємо громадські слухання та ініціюємо зустріч з компаніями, які проектують реконструкцію комунальних дитячих дошкільних закладів, та компаніями, які проводять будівельні роботи, щоб з'ясувати причину довгобудів. Плануємо провести зустріч з будівельними компаніями, які на сьогодні отримали містобудівні умови та обмеження на зведення ДНЗ, але не виконують своїх зобов'язань. Складемо чіткі графіки виконання робіт та почнемо контролювати кожну дату щодо виконання. Вважаю, що в межах 5-6 місяців усі ці об’єкти можна відремонтувати за міські кошти у розмірі 200 000 грн. Окремо хочу сказати про садочок №42, який має готові приміщення, ремонт яких був профінансований міською владою ще у 2016 році, але досі цей садок не введений в експлуатацію, простоює уже два роки – усе через непорозумінням між керівництвом ДНЗ та управлінням освіти. Це питання потрібно вирішити найближчим часом! Маємо намір також звернутися до тих компаній, які мають сплатити місту внески за інвестиційними договорами, щоб вони також долучились до розбудови соціальної інфраструктури. Про кожен свій крок ми інформуватимемо містян».

Згідно з інформацією Держстату, лише 56% дітей дошкільного віку плюс / червень 2018 / №8 закладами дошкільної освіти. вАКЦЕНТИ Україні охоплено

21


ДУМКА ЕКСПЕРТА

Про те, як усвідомлено обрати своє майбутнє та успішно його побудувати. - Пане Романе, Вас знають, як успішного та досвідченого керівника кількох бізнес-структур, а також як мецената, благодійника. Окрім того, Ви сім років успішно пропрацювали на посаді проректора університету фізичної культури. Тепер Ви опанували ще й мистецтво коучингу. Як давно Ви ним займаєтеся? - Будучи магістром психології, психотерапією займаюся давно - допомагаю людині пропрацювати своє минуле, щоб вона могла рухатися вперед. А коучинг – це якраз наука про те, як обрати свій власний шлях для успішного руху вперед. Як коуч, згідно зі стандартами Міжнародної федерацїї коучів, в жодному разі не втручаюся у життєві процеси людини, я просто допомагаю людині стати більш усвідомленою та відкрити свій внутрішній потенціал. Я не даю порад, не застосовую гіпнозу та не використовую техніки маніпулювання НЛП (бо вважаю їх неекологічними для людини), просто направляю людину відкритими питаннями у напрямку того, як вона бачить своє майбутнє і яке майбутнє вона собі обирає. Під час роботи ми з клієнтом – у партнерських стосунках, відповідальність за прийняті рішення та їх реалізацію лежить на клієнтові. Маючи за плечима успішний 20-річний досвід як у бізнесі, так і в численних громадських ініціативах та соціальних проектах, я накопичив чимало знань та досвіду, якими можу ділитися з іншими ще й як тренер. Мій дос-

Роман ЛОБАЙ:

«Коуч відкриває у вас нові можливості» - Хто, зазвичай, звертається до Вас по допомогу як до коуча?

Мріяти та проголошувати можна багато, але лише через дії проявляються справжні цінності та цілі людини. від є цінним, оскільки він отриманий через власну експертизу та не раз був перевірений певними і падіннями, і злетами упродовж мого життя. Передаючи свій досвід, я таким чином можу бути корисним для інших. Для мене це важливо!

22

- Підприємці та люди з бізнесових кіл. Це переважно VIP-клієнти, які прийшли до мене за рекомендацією інших. Будучи багаторічним керівником та маючи досвід та експертизу в бізнесі, я все одно постійно удосконалюю свої знання, часто відвідую

тематичні семінари, тренінги, де ми з колегами ділимося своїми думками та напрацюваннями. Вважаю, що має бути комплексний підхід до клієнта, а отже, маю володіти різними знаннями та навиками. Лише за такої умови моя робота, як психотерапевта, тренера чи коуча буде ефективною. - На Вашу думку, що потрібно, щоб людина досягла успіху? Адже до Вас, мабуть, передусім звертаються саме з таким питанням? - Поняття успіху для всіх є різним. Але щоб бути успішним, перш за все, потрібно мати добре психофізичне здоров’я. Задля власних досягнень я

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ДУМКА ЕКСПЕРТА

також постійно дбаю про своє і фізичне, і психічне здоров’я, розумію його важливість. Я знаю, як функціонують бізнес-структури та маю достатній досвід роботи у державних структурах, але настав час і я переосмислив своє бачення та цінності – усе для того, щоб знову рухатися вперед. Тепер я хочу свої знання та експертизу перенести у бізнес-середовище, також займаючись командним коучингом. Він передбачає створення спільних командних цінностей, після чого на їх базі уже вибудовуються командні цілі. Таким чином, команди через усвідомлення своїх цілей та мотивації, приймають спільні рішення, завдяки чому швидше досягають успіху. Уже маю успішні результати роботи зі своїми клієнтами – для мене це слугує доброю мотивацією. - Чи легко бути коучем? - Насправді, щоб бути коучем, потрібно не лише мати професійні знання, а й досвід, потрібно весь час працювати над собою та вдосконалюватись у цьому. Щодо базової освіти - окрім освіти магістра психології, я закінчив сертифіковані курси коучингу, маю освіту як коуча, так і командного тренера. Втім, практикуючи коучинг, помітив, що в наш час, на жаль, чимало людей називають себе коучами, при цьому не маючи жодної базової освіти. Тому приємно, що з вересня у Львові розпочне свою роботу Академія коучингової майстерності W.P.G., яка надає освіту за стандартами Міжнародної федерації коучів. Свого часу я долучився до створення клубу Сoaching club Lviv, оскільки я за професійне партнерство між коучами. Я за те, щоб клієнт, прийшовши до коуча, був задоволений отриманим результатом. Тому, щоб стати коучем, мало прочитати книжку - потрібен професійний підхід, потрібно постійно практикувати та вдосконалювати свій досвід… - Для чого потрібен коуч? - Коучинг відкриває нові, подекуди неймовірні можливості. Почавши займатися коучингом, я на собі відчув, наскільки змінюється інтенсивність мого життя, я можу бути більш ефективним, більш успішним та відповідальнішим за свої дії.

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

Завдання професійного коуча полягає в тому, щоб примусити мозок клієнта почати активно мислити, вийти з так званої зони комфорту та задіяти власну підсвідомість. За словами моїх клієнтів, це доволі важко, але це потрібно для того, щоб «перезавантажитися» та рухатися вперед. Адже людина влаштована так, що коли вона сама собі ставить певні питання, то наш мозок реагує на це, можна сказати, «на півсили». А коли потрібні запитання уміло ставить досвідчений коуч, тоді вже вмикається підсвідомість, ресурси якої, як відомо, неймовірно великі. Таким чином коуч за допомогою питань та метафор, вводячи мозок у своєрідний стан, добирається до внутрішнього, несвідомого та виводить на поверхню те, чого насправді людина хоче, але через певні обставини подекуди сама собі боїться зізнатися.

Науково доведено, коли ми самі приймаємо рішення до дій, то те, що ми це виконаємо, є більш ймовірним, ніж коли беремося виконувати чиїсь рішення-поради стосовно нашого життя. - Чимало Ваших громадських та благодійницьких ініціатив присвячено дітям. Зокрема, Ваш славнозвісний проект «Казкотерапія». - Діти – це наше майбутнє! Будучи головою Опікунської ради лікарні «ОХМАТДИТ» та головою Громадської ради при управлінні освіти ЛМР, вбачаю своє завдання в тому, щоб діти віком 5-9 років, створюючи свої моделі поведінки, уже були усвідомленими та від початку мали закладені правильні людські цінності. Одна справа – затрачати великі зусилля, щоб побачити колосальні результати коучингу при роботі з людьми віком близько 30 років, зовсім інша справа – змалку навчати дітей мислити та прагнути до розвитку. Проект «Казкотерапія» був започаткований ще у 2016 році. Цього року я дарую дітям казку «Детектив-

на історія», яка спрямована на те, щоб здійснити корекцію дитячої агресії, яка згодом може проявитися як дитячий булінг, а надалі навіть як життя в агресивному стані. Щоб не боротися з проблемою – краще їй вчасно запобігти! Тобто працюю над профілактикою проблем, як психологічних, так і фізичних. Зокрема, я причетний до створення клубу фітнесу та реабілітації ZARPA, який займається як реабілітацією діток з вадами опорно-рухової системи, так і профілактикою цих захворювань. При цьому для мене потужним мотиватором є кожна усмішка дитини! - На Вашу думку, що таке щастя? Як стати щасливим? - Щастя – це можливість себе реалізувати, можливість робити добрі справи та мати поруч людей, яких любиш і які люблять тебе! Щасливою людина може бути лише за умови, що вона має хороше як фізичне, так і психічне здоров’я, бо лише тоді вона здатна усвідомити, для чого вона у цей світ прийшла, якими є її наступні цілі та який етап розвитку їй потрібен (фізичний, соціальний чи духовний). Є люди, які заробляють невеликі гроші, але все одно почуваються щасливими. А є мільйонери, які почуваються вкрай нещасливими. Тому гроші не можуть слугувати мірилом щастя. Людину створює соціум, тобто її оточення. Добре, якщо людині вдається об’єднати навколо себе позитивних людей, які стають між собою не конкурентами, а мотиваторами одне для одного, - це надає сил та розвитку кожному з них. Тому, щоб бути щасливим, свою життєву енергію потрібно витрачати не на злість, заздрість чи ненависть, не на систему захисту, а на пізнання, розвиток та рух вперед. Психотерапія допомагає змінити сприйняття світу та мислення на позитивне! Коучинг дає можливість зрозуміти, що ти зможеш більше! Спілкувалася Ірина Запотічна-Ванчосович

АКАДЕМІЯ ДОСЯГНЕНЬ, Роман ЛОБАЙ, (098) 197 21 32, (032) 290 14 71 23


ВАРТО ЗНАТИ

Про те, які основні психологічні етапи, згідно з теорією Еріка Еріксона, проходить людина від народження до 12ти років та якими є їх особливості. Якби кожен із батьків про це знав – можна було б уникнути багатьох помилок у вихованні.

НАШІ ПОМИЛКИ – РОДОМ із ДИТИНСТВА У світовій психології існує окрема наука – вікова психологія, – яка розглядає етапи розвитку людини упродовж життя, його кризи та вікові зміни. Сюди належать і криза підліткового віку, і середнього, і навіть старшого. Але найбільш вагома роль відводиться, звісно, дитинству. При цьому вважають, що дитячий вік – від народження до 12 років.

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Як відомо, один із найвидатніших представників напряму психоаналізу – Ерік Еріксон – визначив власну теорію етапів розвитку. У ній є 8 пунктів, які охоплюють період від народження і до 70-80 років. Перші чотири етапи розвитку присвячені дитинству. Далі в теорії Еріксона починається підлітковий період, молодість, дорослішання, зрілість. Втім, більш скандальною, хоч і популярнішою, є періодизація Зигмунда Фрейда. Але усі психологи знають: кожен із періодів передбачає так званий конфлікт: або успішне його вирішення у випадку позитивного проходження кризи, або негативне – у разі виникнення складнощів у період формування дитини; усе це згодом проявиться у характері вже у дорослому віці. Втім, кожне «досягнення» не є остаточним – у наступних періодах, під впливом тих чи інших обставин, воно може змінити свій вектор, із позитивного перетворитись у негативний, та навпаки. Поняття «кризи» тут застосовується не в значенні пригнічення чи переживання певних проблем, а як певний психологічний перелом, після якого настають зміни – не важливо, якої тональності, головне – що вони приносять новий зміст у життя.

24

Саме у дитинстві закладаються основні цеглини майбутньої дорослої особистості: її схильності, інтереси, характер…

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


Батькам, щоб не наробити помилок, варто знати про вікові особливості формування дитини. Бо згодом, аби позбутися страхів дитинства, уже буде потрібна допомога психотерапевта. То які ж фактори дитинства впливають на те, як ми почуваємося уже в дорослому житті, і чому саме так відбувається?

1. Перший етап. Вік: до 1 року. Предмет конфлікту – це відповідь на питання «Чи можу я довіряти світові?» Здавалось би, що те немовля розуміє? Але дитина від народження (а дехто стверджує, що ще в утробі) вчиться пізнавати навколишній світ за голосом, звуками, інтонацією, відчуває турботу. При позитивному вирішенні цього конфлікту дитинці закладається позитивне, легке ставлення до навколишнього світу: усі подальші проблеми та перешкоди вона сприйматиме не як драму, а як просто відхилення від курсу. Така дитинка ін-

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

25


ВАРТО ЗНАТИ

туїтивно відчуває, що все можна вирішити і що їй є на кого покластися за потреби. Згодом цей, пронесений через роки, позитив сприяє людині у зав’язуванні нею довготривалих стосунків. При цьому негативне вирішення конфлікту у цей період згодом може навіть призвести до деяких страхів у житті, бо такі люди починають сприймати світ, швидше, як місце для виживання. Їм важко розслабитись, відкритись. Часто вони бояться болю, тому вирішують не заводити глибоких стосунків. Що впливає на вирішення цього конфлікту? Передусім, стосунки з батьками, а особливо з матір’ю. Навіть невелике розлучення матері з дитиною в цей період може погано відобразитися на розвитку. Бо мати у цьому віці сприймається як головний провідник у цей світ. Саме тому на початках дитина навіть повністю асоціює себе з матір’ю та її емоціями: мама неспокійна – дитина теж неспокійна. Якщо мати є люблячою, емоційно теплою, якщо вона часто усміхається до дитини і задовольняє контакт «шкіра – до шкіри», найбільш вірогідно, цей конфлікт буде пройдено позитивно. Якщо ж дитина була небажаною, або мати страждає від післяпологової депресії, або обставини такі, що відчути себе у безпеці вкрай важко, – навряд чи сформується первинна довіра. Також це стосується дітей, позбавлених батьків. У цьому випадку, звісно, про формування довірливого ставлення до світу говорити важко. Адже найперший об’єкт – матір – виявляється такою, яка покидає дитину (з різних причин). І світ тоді дитина сприймає вороже.

тепер прибирати», «Подивись на себе, як ти заївся (заїлася)», – тоді в дитини формується ще й відчуття сорому. У результаті, вже в дорослому віці такі люди почуваються «недостатньо хорошими», свої ідеї та думки їм вкрай важко висловити, бо вони не вважають їх «достойними». Звісно, проходження цього етапу потребує від батьків ґрунтовної терплячості. Але коли йдеться про виховання самоповаги вашої дитини та її задоволення собою, – це того вартує!

3. Третій етап: конфлікт між ініціативністю та провиною. Вік: 3-6 років. Головне у цьому періоді – поява совісті.

2. Другий етап: конфлікт між автономією та соромом. Вік: 1-3 роки. Час для активного пізнання дитиною світу. Дитинці у цьому віці все цікаво: їй хочеться зазирнути, спробувати, взяти в руки, покрутити, постукати об підлогу… Дитина досліджує усе… У першу чергу, вона привчається до свого тіла: яке воно, як слугує та що може. Якщо в цей період батьки постійно ходять за дитиною, не дають їй самостійно щось робити – одягатися, вмиватись, їсти, – необхідне для неї відчуття автономії не настає. Якщо ж, до того ж, батьки ще й присоромлюють маля: «Ти не зможеш, давай я», «Ти все розкидав (розкидала), а мені

26

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ВАРТО ЗНАТИ

Дитина починає розрізняти, що є добрим, а що – поганим; як робити гарно, а як – ні. Діти стають більш активними, рухливими: досліджують світ уже ширше, ніж на попередніх стадіях. Для позитивного проходження цього етапу дитина також має мати певну свободу у своїх діях та бажаннях: якщо подобається бігати – можна бігати, хочеться співати – нехай співає і т. п. На цьому етапі не можна штурхати дитину, показувати (вербально чи невербально), що її активність є небажаною, що вона усе робить не так. До того ж не можна маніпулювати дитиною на кшталт: «Дивись, через твою поведінку мамі погано», та надто часто використовувати формулювання: «Ти нечемний (нечемна)», – бо тоді вона залишиться із внутрішнім стійким відчуттям провини за те, якою вона є. Таким людям у дорослому віці важко насолоджуватись життям, вони воліють не виходити за рамки, бути педантичними та стриманими, не випробовувати щось нове, аби не стикатись знову з тим пекучим відчуттям провини… Нам усім «чемними», перш за все, необхідно бути перед собою, піклуватися про себе. Тому, якщо ваша дитина штовхнула/наступила на ногу/зачепила чужу людину на вулиці, перш ніж сварити її перед тим перехожим, подумайте, чи воно того варте. Перехожий, впевнена, може витримати, якщо його зачепить дитина.

Дитяча психіка із постійними звинуваченнями справляється важко. Це не означає, що не треба виховувати дітей. Слід до дітей проявляти більше терпіння та ніжності, любити їх не тільки тоді, коли вони поводяться гарно, а просто так, тому що вони є! 4. Четвертий етап (останній перед підлітковим віком): конфлікт спритності та відчуття неповноцінності. Вік: 6-12 років. З початком школи дитина пізнає багато чого нового. Вона здобуває нові знання, навички, тестує свої можливості та таланти. А також

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

Якщо будете сварити дитину за кожну погану оцінку, порівнюватимете її з іншими, наводитимете приклади успішних однолітків, сформуєте у дитини відчуття неповноцінності. вчиться порівнювати себе з іншими. Для формування у дитини спритності, тобто позитивного вирішення конфлікту, її варто підтримувати в її починаннях, інтересах та імпульсах. Мати певне терпіння до того, скільки дитині знадобиться часу на те, щоб приготувати, змайструвати, створити щось самій. Потрібно бути толерантними до оцінок у школі, до того, що щось може не виходити з першого разу, навіть – із другого чи третього. Варто приділяти належну увагу зацікавленням дитини і не сварити, коли через кілька місяців вона втратить цей інтерес.

Замість епілогу Психологи Зигмунд Фрейд та Ерік Еріксон, а також інші психоаналітики сходяться в одному – дитинство є найважливішим періодом. А батьки є найважливішими об’єктами для того, аби сформувати в дитини позитивний чи негативний погляд на життя, на себе, на оточуючих.

27


ВАЖЛИВА ТЕМА

Погляд Американської психологічної асоціації (AПA) на важливу тему виховання підростаючого покоління.

Чому діти не завжди слухають батьків? На думку Американської психологічної асоціації (AПA), секрет здорових стосунків між батьками і дітьми полягає в умінні слухати і обговорювати усі проблеми, які виникають. Усі ми прагнемо домогтися порозуміння зі своєю дитиною, а для цього вкрай важливо знайти оптимальний спосіб спілкування та комунікації з нею. Отже, причини, з яких діти не хочуть слухати своїх батьків...

1. Ви занадто багато говорите Перш за все, дорослим слід врахувати, що маленькі діти здатні засвоювати лише певний обсяг інформації. За словами логопеда зі США Лорен Лоурі, довгі розмови про велику кількість речей дитина, найімовірніше, пропустить повз вуха. Для того, щоб зробити спілкування з дітьми максимально ефективним і допомогти їм зрозуміти подану інформацію, постарайтеся робити паузи у розмові – знайдіть оптимальний спосіб комунікації. Будьте лаконічні та не «сюсюкайте» з дитиною, і незабаром ви помітите позитивні зміни у вашому спілкуванні.

2. Ви підвищуєте голос і сварите дітей Для багатьох батьків залишатися непохитним і холоднокровним з дитиною – непросте завдання, але така поведінка – важлива складова дисципліни. Окрім того, дослідження, в якому взяли участь понад 900 сімей, показало, що підвищення голосу вкрай негативно впливає на дітей. Крики і образи, за допомогою яких багато батьків намагаються контролювати поведінку дитини, можуть завдати їй серйозної емоційної і психологічної травми.

28

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ВАЖЛИВА ТЕМА

3. Ви відмовляєтеся вислухати свою дитину Подекуди ми ігноруємо те, що намагаються донести до нас діти, з головою занурюючись у роботу або домашні клопоти. Звичайно, діти доволі часто відволікають нас від важливих справ і, взагалі, дуже багато говорять, але якщо ви не будете вислуховувати свою дитину, ризикуєте втратити її довіру і повагу. Тому, навіть якщо ви чимось зайняті, замість того, щоб ігнорувати сина або дочку, краще скажіть: «Вибач, зараз не можу тебе вислухати, але коли я закінчу, ми обов'язково повернемося до цієї теми».

4. Ви ігноруєте емоції та думки дітей Поважати точку зору своєї дитини, її емоції – один із найважливіших способів виявлення вашої любові та турботи. Не закривайте очі на сльози дітей. Іноді проста фраза «Я прекрасно розумію, що ти зараз відчуваєш», доповнена обіймами, здатна виправити будьяку критичну ситуацію. Що ж стосується думки дітей, не поспішайте запевняти їх, що вони не праві, навіть якщо це так. Наприклад, якщо дитина звернулася до вас із фразою «Я не хочу йти до школи», замість того, щоб парирувати «Ти повинна і ти підеш», поцікавтеся, чому їй не подобається навчання.

5. Ви рідко розмовляєте з дитиною відверто Постарайтеся вибрати момент, коли ваші діти відкриті для серйозної розмови. Наприклад, перед сном або дорогою зі школи. Покажіть дитині, наскільки важливо для вас знати, чим вона захоплюється та займається протягом дня. Якщо дотримуватиметеся цих порад, ми впевнені, незабаром ваші стосунки зі сином чи дочкою зміняться на краще.

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

29


ДИТЯЧИЙ САДОК

Про такий дитячий садок, як «ХЕППІ», мріють усі батьки!

Ірина АСТАХОВА:

«Зростай з нами – будь ХЕППІ!» Сьогодні про приватний садок «ХЕППІ», мережа якого успішно функціонує і у Львові, і у Києві, розповідає його засновниця та керівник мережі приватних садочків «ХЕППІ», голова благодійного фонду «Щастя завжди поруч», автор соціального книжкового проекту «Щастя у віконці» Ірина Астахова.

- Ірино, організувати достойне виховання діток – справа нелегка та дуже відповідальна. Що спонукало Вас, матусю колись двох, а тепер уже трьох чудових діток, зайнятися цією непростою, хоч і дуже благородною справою? - Ще зі школи я завжди була у центрі подій, займалася бальними танцями, брала участь у конкурсах краси, а також постійно щось у школі організовувала, була веду-

30

чою івентів. Тобто я – організатор. І чим більше людей – тим легше мені щось придумати та організувати. Коли Марусі виповнилося 4 рочки, з’явилася потреба у класному дитячому садочку. Але я тоді не розглядала садок як бізнес. Це була потреба, як мами, створити для своєї дитини комфортний осередок. На той час у Львові не було садочків такого рівня, з маленькими групами та справді індивідуальним підходом до дитини.

Ось так і виникла ідея організувати власний сучасний дитячий садок. Батьки побачили та відчули, що в «ХЕППІ» вкладається душа, тому,

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


мабуть, повірили і стали частиною ХЕППІ-родини. Я вважаю, що займатися потрібно лише тим, до чого лежить душа! - Розкажіть про своє ставлення до виховання дітей та про садочок «ХЕППІ». - Виховання дітей – це велика відповідальність, як у плані виховання, так і в плані створення комфортних умов для дітей та їхнього розвитку. Тому потрібно вміти взяти на себе цю відповідальність. Зауважу, на сьогодні в мережі «ХЕППІ» 5 садочків - у Львові, 2 - у Києві та у серпні відкриваємо садок в Ужгороді. Зараз у садочках «ХЕППІ» понад 400 діток! А це дуже велика відповідальність моя, адмінів, вихователів та кухарів за комфорт, безпеку, здоров’я та життя наших ХЕППІ-діток!

- Садочок «ХЕППІ» я організовувала за принципом, яким би я, як мама, хотіла би бачити дитячий садок для своїх дітей. Відтоді садок «ХЕППІ» для мене як ще одна велика родина! Батькам важливо те, що завжди можна поспілкуватися зі мною та вирішити якісь питання. Коли керівництво не ховається за адмінів та вихователів - це важливо. Так, за 4 роки роботи садочків «ХЕППІ» до мене не раз приїжджали з різних міст України подивитися, як ми працюємо. Також я даю професійні консультації щодо підготовки та відкриття приватного садочка. Постійно отримую листи від жінок, які мріють про свій власний садочок. З радістю допомагаю порадою. Навіть зараз думаю про власну книгу з порадами про те, як відкрити приватний садочок в Україні.

розвитку талантів наших вихованців. Розуміючи хвилювання батьків за своїх діток, ми організували систему відеоспостереження. Батьки наших вихованців мають можливість у робочий час переглянути у режимі online, чим займається їхня малеча. А адміністратори садочків щодня радують батьків приємним фотозвітом, в якому їхні дітки проявляють свою творчість, – це ще один приємний бонус! - Яким є Ваше життєве кредо? - Ніколи не зупинятися і ніколи не здаватися! Бо є досвід, власні попередні напрацювання, які можна вдало використати у своїй справі. Я завжди вкладаю часточку своєї душі у те, чим займаюся. А ще мені дуже допомагає моє прагнення усього навчитися самій! Я беру участь в аб-

Оскільки дитина в садочку проводить більше часу, аніж з батьками, на нас покладена ще й місія соціалізації дитини у суспільстві. Лише у колективі дітки мають можливість навчитися спілкуватися, дружити та поважати інших. Окрім того, в «ХЕППІ» дітки ще й всебічно гармонійно розвиваються. - Розповідають, що діти з радістю відвідують садок «ХЕППІ», а переймати Ваш досвід приїжджають навіть з інших міст. Як Вам це вдалося? У чому секрет успіху?

- Які пріоритети існують у садочку «ХЕППІ»? На чому базується система виховання? - Вважаю, завжди потрібно думати про інших. Для нас, у садочку «ХЕППІ», важливим є усе те, що стосується наших діток. Велике значення має навіть те, у яких стінах виховуються наші діти, наскільки їм комфортно. Тому ми завжди з відповідальністю підходимо як до правильного вибору приміщення, так і правильного харчування, а також до здоров’я, безпеки та гармонійного

солютно усіх процесах, які відбуваються у садочках «ХЕППІ», і вчуся щодня, поглиблюю свої знання, багато читаю… - І наостанок, традиційно – про Ваші плани на майбутнє! - У серпні ми відкриваємо садочок «ХЕППІ» на вул. Вигоди, 62, у Львові та перший садочок «ХЕППІ» в Ужгороді! Приймемо своїх нових вихованців та надалі будемо залишатися найкращим «ХЕППІ»-садочком та другою для діток родиною!

Садочки «ХЕППІ» у Львові: ​ ул. Шевченка, 60, в +38 (067) 127 11 22;

​​ вул. Бойківська, 5а, +38 (067) 743 22 33;

вул. Запорізька, 9-а, +38 (067) 743 22 33;

​​ вул. Вигоди, 62, +38 (067) 743 22 33;

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

​​вул. Пасічна, 171, +38 (067) 743 22 33.

contact@happy-sadok.com www.happy-sadok.com 31


СВІТОВІ АКЦЕНТИ ЦІКАВО ЗНАТИ:

З ВЛАСНОГО ДОСВІДУ:

ПОЗИТИВНІ СВІТОВІ ТЕНДЕНЦІЇ / С.33

ЯК ВИХОВУВАЛИ ІЛОНА МАСКА / С.40

МІСТА МАЙБУТНЬОГО: ПЛАВУЧІ ДЕРЖАВИ 2020 РОКУ / С.34

ІСТОРІЯ УСПІХУ: ДЕНІ ДЖЕКСОН – УСПІШНА МАМАМІЛЬЙОНЕРКА / С.36

СІМЕЙНІ ЦІННОСТІ:

КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ: ПОПУЛЯРНИЙ В ЄВРОПІ ТОП-8 КНИЖОК ДЛЯ ДІТЕЙ / С.42

СВІТОВИЙ КІНЕМАТОГРАФ: ТОП-8 ФІЛЬМІВ ДЛЯ СІМЕЙНОГО ПЕРЕГЛЯДУ / С.44

ДІТИ СВІТОВИХ ТОВСТОСУМІВ БЕЗ СПАДКУ / С.38

32

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ЦІКАВО ЗНАТИ

Про позитивні тенденції розвитку світу, які вимагають нових підходів.

ЩОБ НАША ПЛАНЕТА МАЛА МАЙБУТНЄ… РІШЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ РАДИ. Європейська рада по- РОЗВИТОК ТЕХНОЛОГІЙ ТА ШТУЧНОГО ІНгодила заходи, щоб до 2030 року знизити як мінімум на 40% ТЕЛЕКТУ. Стрімкий розвиток ІТ-технологій та ШІ викиди парникових газів та збільшити до 27% частку альтернативних, природних відновлювальних джерел енергії. При цьому до 2020 року їх частка у структурі виробництва електроенергії має становити до 20%, а у 2030-му - вже 50%. У планах України частка альтернативної енергетики має становити 7% у 2020 році, а в 2025-му – лише понад 13%...

ЗБЕРЕЖЕННЯ СВІТОВИХ ЛІСІВ. Згідно з даними WWF, 15% усіх парникових газів утворюється тому, що на нашій планеті щороку знищується до 150 000 квадратних кілометрів лісів, тобто щохвилини зникає 48 футбольних полів лісу. Норвегія - перша у світі країна з нульовою вирубкою: там заборонили як вирубку дерев, так і продаж дерев’яних виробів. Втім, дбаючи ще й про світові ліси, Норвегія у 2015 році заплатила Бразилії 1 млрд. доларів, щоб та припинила вирубку лісів Амазонки (це зберегло 380 000 кілометрів вікових тропічних лісів). Тим часом в Україні далі продовжують вирубувати ліси… БОРОТЬБА З ПОЛІЕТИЛЕНОМ. На сьогодні 33 країни світу повністю заборонили використання та обіг поліетиленових пакетів. Ще 53 країни ввели часткову заборону та податок на пакети. А у Кенії за використання поліетиленового пакета - покарання до 4 років в’язниці, або штраф у розмірі $40 тисяч. В Україні ж до сьогодні це питання лише обговорюється… АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

свідчить про те, що віртуальний світ незабаром зіллється з реальним. А можливість друку на 3D-принтері нових органів людського організму та заміна ними старих і ушкоджених приведе уже найближчим часом до омолодження людей та продовження їхнього життя. Водночас експерти прогнозують виникнення певних загроз з боку штучного інтелекту…

КОСМІЧНІ ПОДОРОЖІ УЖЕ НЕЗАБАРОМ! У

США випробували космоплан для туристів – це вже другі випробування суборбітального космічного корабля VSS Unity від компанії Virgin Galactiс, коли за допомогою літака-носія космоліт підняли на висоту 14 км, після чого він на власному двигуні досяг висоти 35 км. Інженери наближають корабель до фінальної версії, коли космічні туристи літатимуть на висоті 100 км, хоча NASA кордоном відкритого космосу вважає висоту 122 км.

МІСТА МАЙБУТНЬОГО. Учені світу активно працюють над розробкою проектів автономних, плаваючих, мобільних міст-трансформерів, енергетично незалежних від материка та вільних від впливу політики. Перші з них планують створити до 2020 року. 33


Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

МІСТА МАЙБУТНЬОГО

Перше плавуче місто на нашій планеті може з'явитися вже у 2022 році. Це буде повністю автономне місто на воді!

Артизанополіс – так називатиметься перше плавуче місто на воді, місто майбутнього. Проект цього міста розробив Seasteading Institute. Інженери мають намір його втілити у Французькій Полінезії, серед Тихого океану, поблизу острова Таїті. Цей проект покликаний показати, як на практиці можна реалізувати ідею цілком автономного міста-держави.

ПЛАВУЧІ МІСТА МАЙБУТНЬОГО Плавуче місто-країна буде складатися з 11 платформ-островів, які, за потреби, будуть з’єднуватися між собою та матимуть у своєму складі все необхідне для життя: будинки, лікарні, школи, ресторани, офіси, інше. Цікаво, що ці автономні плавучі острови зводитимуть із екологічних матеріалів та матеріалів вторинної переробки. Забезпечуватимуть місто необхідною енергією виключно вітряки та сонячні батареї. Подбали тут і про виробництво продуктів харчування. Зокрема, у запланованих там оранжереях будуть вирощувати фрукти та овочі, а також опріснювати воду.

Майбутні плавучі міста функціонуватимуть автономно та без жодних обмежень. Таким чином, учені хочуть створити незалежні держави майбутнього – їх називатимуть «морськими цивілізаціями». Уряд Французької Полінезії уже погодився на цей експеримент. Перше плавуче місто-держава на нашій планеті може з'явитися вже у 2022 році – воно буде абсолютно вільним, зі своєю владою та валютою!

Як повідомляє Daily Mail: 1. Цей проект субсидований засновником PayPal Пітером Тилем та коштує $ 50 млн. Це пілотна програма, яка створюється у партнерстві з урядом Полінезії та підтримується численним рухом світових академіків, філантропів та інвесторів. 2. У створенні міста-острова беруть участь некомерційні організації Seasteading Institute і Blue Frontiers. Разом з інвесткомпанією Пітера Тиля вони фінансують проект за допомогою благодійних внесків, отриманих у вигляді власної криптовалюти. 3. План передбачає спорудження першого острова-міста з 300 будинків, а також готелів, ресторанів і офісів – усе це на воді, неподалік острова Таїті.

34

4. У цьому плавучому місті-державі планують використовувати власну криптовалюту – токени Vayron. 5. Штучний острів буде ідеально вписуватися у природне середовище та навіть матиме продуманий захист від штормів та ураганів. При проектуванні острова враховували такі фактори, як природний підводний ландшафт, відпливи та напливи хвиль, вітер, сонячне світло і навіть розташування зірок. 6. Нова плавуча країна плаватиме у нейтральних водах та житиме за власними законами. Уже цього року буде написано проект законодавства плавучої держави, а в 2019-му працюватимуть над її конституцією.

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ВАЖЛИВА ТЕМА

7. На плавучих островах будуть аквакультурні підприємства, лікарні, дослідні інститути та лише екологічно чисті джерела енергії.

10. Проект економічно виправданий: ціна однієї платформи становитиме менше $ 15 млн., що аналогічно ціні землі у Лондоні чи Нью-Йорку.

8. Перше плавуче місто буде побудоване з 11 прямокутних і п'ятигранних платформ, які можна буде пересувати за бажання громадян. За розрахунками голландських інженерів, платформи повинні мати 50 м завдовжки та 50 м заввишки, щоб бути безпечними для людей і будівель. 9. Французька Полінезія, яка складається зі 118 островів, дуже зацікавлена у цьому проекті, оскільки нині рівень океану, який зростає, загрожує залишити багатьох полінезійців без даху над головою.

Наталі Мецо-Гарсіа, політолог і дослідник проекту «Плавучий острів»: «Жителі острова будуть вільні від геополітичних коливань і торгових проблем. Ця мінікраїна навіть зможе прийняти біженців, вимушених покинути домівки через кліматичні зміни. Ми подивимося, як буде працювати перший острів, і у разі позитивного результату побудуємо інші. Будинки планується покрити «зеленою покрівлею», на якій будуть вирощувати овочі. При будівництві використовуватимуть місцевий бамбук, кокосову фібру та зроблені з вторсировини метал і пластик. Усе разом являтиме собою незалежну державу, яке плаває в нейтральних водах. Жити вона буде за власними законами, мета якої – «звільнити суспільство від політиків».

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

35


ІСТОРІЯ УСПІХУ

Поради щодо виховання дітей від відомої бізнес-леді Дені Джонсон, яка не лише зуміла змінити своє життя, а й навіть стати мільйонеркою.

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Дені Джонсон виросла у бідній неблагополучній родині на Гаваях, змалку потерпала від насилля. Підлітком пішла працювати офіціанткою – відтоді почала вживати алкоголь та наркотики, займатися проституцією. У 17 років народила дитину, у 21 стала бездомною, а в 23 після невдалої спроби суїциду несподівано для всіх вирішила змінити своє життя та практично без жодного стартового капіталу започаткувала на курортах Гаваїв власний бізнес із перепродажу дисків із записами курсу зі схуднення. Завдяки цьому за рік вона зуміла заробити свої перші $250 тисяч, а за два роки - свій перший мільйон. А ще за кілька років ця дівчина уже відкрила по всій Америці 18 центрів, які займалися питаннями зниження ваги, та стала мультимільйонером; їй тоді було лише 27 років. Зараз Дені Джонсон - відома в Америці бізнес-леді, теле- і радіоведуча, автор книги «Перші кроки до успіху». Вона - яскравий приклад того, що навіть із безнадійних ситуацій можна знайти вихід.

ДЕНІ ДЖОНСОН: досвід мами-мільйонерки Нещодавно успішна бізнес-вумен, мати п'ятьох дітей і бабуся кількох онуків, Дені Джонсон побувала в Ризі на семінарі, де розповіла про свої принципи виховання дітей. «Я їжджу по різних країнах, щоб змусити батьків задуматися і не допускати помилок, що протягом десятиліть робили батьки у США, коли їхні діти ставали загубленим поколінням. Тому що вони звикли одержувати у дитинстві усе, що хочуть, і коли стають дорослими, просто сідають на субсидію», – заявила Джонсон. Щоб цього не трапилося, Дені ділиться своїми власними принципами виховання дітей. 36

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ІСТОРІЯ УСПІХУ

МЕТА ПОВИННА ПОХОДИТИ ІЗ ДИТИНСТВА Багаті люди чітко розуміють, яка мета повинна бути в їхніх дітей. Саме так виховують майбутніх випускників Гарварда, майбутніх топ-менеджерів, майбутніх лікарів чи президентів. Тим часом, звичайна людина переважно народжує і виховує дітей з думкою: а раптом їй пощастить? «У родині моїх друзів, які мають власне видавництво, син не хотів вчитися і взагалі не знав, що йому робити в житті. Тоді батько прийняв кардинальне рішення і відправив його на тиждень працювати у притулок для бездомних, не давши йому ні копійки. Через тиждень підліток повернувся з великим бажанням вчитися і брати участь у сімейному бізнесі», – розповідає Джонсон.

БЕЗ ТЕЛЕВІЗОРА І МОБІЛЬНОГО ТЕЛЕФОНУ Хто найкращий друг сучасної дитини? Швидше за все, телевізор, комп'ютер і мобільний телефон. Діти Дені Джонсон одержали свої перші телефони лише у 16 років, першим їхнім комп'ютером став старий комп'ютер батька, а телевізора в їхньому будинку немає взагалі. «Мої діти не можуть дозволити собі мобільного телефону, тому що нічого не заробляють. Мобільник не дозволяє людині організовувати і планувати свій час, а телевізор переважно демонструє неправильні моделі життя. Скажімо, чого вас вчить мультик про Губку Боба? Ледачий, розпущений, нігілістичний чувачок радіє, що він обвів навколо пальця інших. Ви хотіли б, щоб ваші сини виросли такими чувачками? Хотіли б таких чоловіків для своїх дочок? Якщо не дивитися телевізор 30 днів, цієї залежності можна позбутися», – переконана Дені Джонсон.

ВЧІТЬ ДИТИНУ ЛЮБИТИ РОБОТУ «Наближаються вихідні, і що переважно чують діти від своїх батьків? Слава Богу, п'ятниця; можна відпочити від роботи; начальник у мене – свиня; підлеглі нікудишні, а робота дратує. Така позиція зі самого дитинства вчить людину того, що робота – це погано, важко і неприємно. Діти, яких так «тренують», не захочуть працювати чи починати власний бізнес», – вважає Дені Джонсон. В її родині діти вже з двох років виконують просту хатню роботу, а до 11 років їхній внесок уже досить суттєвий. «Це так вони платять за проживання і харчування в нашому будинку. У житті нічого не буває безкоштовним», – зазначає Джонсон. Попри велике

сімейство, вона не користується послугами кухаря чи покоївки-нянечки – з усією роботою родина справляється самостійно. При цьому, на її думку, потрібно, щоб дитина була здатна виконувати навіть ту роботу, яка їй не подобається чи змушує напружуватися, – бо це розвиває характер і силу волі. Якщо ж робити тільки те, що подобається, – жодної додаткової користі для людини це не принесе.

ВИ НЕ БАНКОМАТ ДЛЯ ВАШОЇ ДИТИНИ «Я даю дитині 50 доларів у рік на взуття і купую чотири пари джинсів. Жодне розкішне взуття за такі гроші не купиш, але якщо хочеться – іди і зароби, або чекай розпродажу!» – розповідає Дені Джонсон, зазначаючи, що дитина повинна бути забезпеченою тільки найнеобхіднішим, а особливі фантазії і бажання вона повинна реалізовувати сама. «Найгірше , що можуть зробити батьки, – заробляти гроші для того, щоб дати дітям те, чого їм самим не вистачало у дитинстві. Такі діти, коли виростають, потрапляють у світ, де вже не можуть дозволити собі жити так, як звикли», – відзначає бізнес-вумен Дені Джонсон.

ВИТРАЧАТИ ЧИ НАКОПИЧУВАТИ? З витратою грошей є тільки два варіанти: купувати непотрібні речі (і забезпечувати гарну освіту та подорожі дітям тих бізнесменів, хто торгує цими речами), або ж навчити дітей того, що гроші можна збирати, заробляти й інвестувати. «Як мотивувати дитину не витрачати гроші там, де не потрібно? У нас у будинку є правило: зароби та склади сам 10 доларів, і я тобі дам ще 10. Коли сума зібрана, купувати можна тільки такі речі, що дозволяють тобі рости і розвиватися: велосипед, музичний інструмент, подорож», – розповідає Джонсон. І не купуйте те, що купують інші! Як правило, це зайві речі, які лише займають місце.

НАВЧАЙТЕ ДИТИНУ ЩЕДРОСТІ «Велика частина успішних людей вирізняються емоційною і матеріальною щедрістю. Вони не заздрісні та щедрі. Вчіть дитину поваги та розумної щедрості», – закликає Дені Джонсон, адже невипадково у Біблії сказано, що 10% треба жертвувати. Діти в її родині теж віддають 10% від кожного заробленого долара сиротам, 20% залишається на відпочинок і розваги, а інше відправляється у скарбничку – на майбутнє та реалізацію ідей.

«Коли батьки працюють, а діти насолоджуються життям – онуки будуть просити милостиню» (Японське прислів'я) АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

37


СІМЕЙНІ ЦІННОСТІ

Про західних мільйонерів, які не збираються залишати свій спадок дітям.

Світові товстосуми, які свідомо залишать своїх дітей без спадщини

Наша українська та слов’янська ментальність споконвіку така, що усе найкраще – дітям. Та деколи наша батьківська щедрість затьмарює навіть розум. Скажімо, жителі знаменитого на Закарпатті села Апша, звівши собі величезний будинок-палац, одразу беруться за зведення наступного – уже для своїх дітей, а після нього будують для онуків (село Апша відоме своїми численними вражаючими будинками-палацами, зведеними звичайними людьми, які задля цього роками працюють та заробляють гроші за кордоном). І це далеко непоодинокі випадки такої нашої дивної ментальності… Зрештою, це зрозуміло: батькам хочеться влаштувати дитині найкраще дитинство – таке, про яке колись вони самі мріяли. Ви запитаєте, що в цьому поганого? На перший погляд, справді нічого поганого, але… За кордоном світові багатії це вже давно усвідомили, тому їхнє ставлення до дітей відрізняється від традиційного нашого… Вони не збираються залишати дітям свій спадок, деколи навіть ні цента, цим самим спонукаючи своїх дітей працювати...

Варто пам’ятати, що людині за природою властиво цінувати тільки те, що вона заробила своєю працею. Тому ті діти ж багатих батьків, які отримують від батьків усе готове – оплачену освіту, машину, квартиру, гроші, – навіть не усвідомлюють, наскільки розкішним життям вони живуть. Вони не знають, як заробити ці статки, а тому не цінують їх по-справжньому. Втім, головна небезпека криється в тому, що ці діти за зміни життєвих обставин не зможуть адаптуватися до життя, бо не навчені працювати.

Елтон Джон «Звичайно, я хочу, щоб мої діти жили розкішно і були при грошах. Але я проти того, щоб діти жили відразу на всьому готовому. Це їх псує...» – так пояснив всесвітньо відомий співак своє рішення, коли оголосив, що його двоє синів – Елайджа і Закарі – не отримають батьківської спадщини, що становить 200 мільйонів фунтів стерлінгів.

Стінг (Гордон Метью Томас Самнер) Знаменитий співак повідомив своїм шістьом дітям, що після нього не залишиться багато грошей – бо він сам усе витратить. «У них досить працьовитості, щоб досягти успіху в усьому самостійно», – зазначив зірковий співак.

38

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


Джекі Чан Всесвітньо відомий актор усі свої статки (350 мільйонів доларів) заповів благодійним фондам.

Марк Цукерберг

Засновник та власник мережі Facebook Марк Цукерберг зі своєю дружиною Присциллою Чан вирішили: 99% акцій Facebook отримає компанія, а не їхня дочка.

Білл Гейтс Засновник компанії Microsoft вирішив передавати усі свої мільйонні накопичення у створений ним благодійний фонд Білла і Мелінди Гейтсів, а дітям дасть лише хорошу освіту і невеликі кошти для початку кар'єри: «Залишати дітям такі великі суми – це ведмежа послуга. Вони повинні знайти свій шлях, а ці гроші, швидше, стануть на заваді».

Ендрю Ллойд Веббер Відомий англійський композитор так оцінив шанси своїх дітей на спадщину: «Моїх дітей це питання не хвилює. Вони інакше виховані. Суть у наявності правильного ставлення до праці – я не підтримую ідеї, що гроші можна отримати у спадок. І я негативно ставлюся до того, коли діти раптово опиняються у величезній купі грошей. У них тоді не залишиться мотивації працювати».

Саймон Коуелл

Відомий британський телеведучий, продюсер, філантроп, засновник шоу X-Factor Britain Got Talent, керівник і співвласник фірми Syco так сказав про те, хто отримає його спадщину: «Комусь залишу. Це буде благодійність, собачки, частково дітям... Я не вірю в концепцію, що статки передаються з покоління в покоління. Необхідно дати дітям можливість реалізувати себе у житті, приділяти їм час, навчити їх того, що сам знаєш, – бо лише це головне».

Уоррен Баффетт

Третій у списку найбагатших людей світу Уоррен Баффет ще 20 років тому повідомив дітям, що вони можуть не розраховувати на весь татів капітал: «Я дотримуюся філософії, згідно з якою багата людина повинна залишити своїм дітям стільки грошей, щоб ті могли робити що завгодно, але не так багато, щоб вони могли нічого не робити». АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

39


ПОРАДИ З ВЛАСНОГО ДОСВІДУ

Про те, як виховувався знаменитий нині Ілон Маск, розповідають його батьки – мама Мей Маск та батько Еррол Маск.

ЯК ВИХОВАТИ

власного Ілона Маска? Отже, як допомогти дітям, які хочуть бути «як Маск», розкрити свій потенціал? З цього приводу пропонуємо Вашій увазі поради щодо виховання від батьків Ілона Маска. Мама Ілона Маска навіть написала про це книгу «Мій син – Ілон Маск». Про те, як виховувався Ілон Маск та як йому вдалося стати найпрогресивнішим бізнесменом сучасності, розповідають його батьки…

1. Виховувати працелюбність на особистому прикладі Коли мати Ілона, Мей Маск переїхала з дітьми з ПАР до Канади, їй доводилося працювати одразу на п’ятьох роботах. «Мої діти – трудоголіки, тому що з дитинства бачили мій приклад і знають мене як людину, яка дуже багато працювала», – каже вона. Водночас Мей Маск ніколи не читала дітям довгих лекцій про те, що потрібно багато вчитися і працювати. Вона все показувала на власному прикладі. Хоча і зауважує, що успіх дітей – лише їхня заслуга. «У мене не було часу допомагати дітям, я надто багато працювала, тому вони всього досягли самі. Але чим більше працюєш, тим успішнішим стаєш, – мої діти це розуміли».

40

Зауважимо, що, крім Ілона, у неї ще є син Кімбал (власник мережі ресторанів The Kitchen) і донька Тоска (голлівудський режисер і продюсер). Мей дуже хотіла, щоб її діти навчилися багато й наполегливо працювати. За її словами, робота робить людину щасливою. «Чим більше працюєш, тим успішнішим стаєш», – каже мати головного підприємця світу.

2. Поважати інтереси і цінності дітей «Батьки часто просто не вміють поважати інтереси і цінності своїх дітей. І тоді діти доходять висновку, що їхня думка не має значення, їхні захоплення не важливі.

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Ілон Маск – відомий американський підприємець і винахідник, творець SpaceX, головний ньюзмейкер наших днів. Нещодавно компанія Ілона Маска за його безпосереднього керівництва запустила у космос найпотужнішу і в той же час значно легшу та значно дешевшу у виготовленні, якщо порівнювати з усіма нині існуючими, ракету-носій Falcon Heavy, на борту якої було встановлено червоний кабріолет-електрокар марки Tesla Roadster – ще одне творіння Ілона Маска. Втім, практично усі його творіння здійснили справжній прорив у світі. Але він не зупиняється на досягнутому – попереду у нього втілення багатьох планів, які нині здаються майже фантастичними. Їх вчать підкорятися, вчать не доробляти розпочате до кінця, кидати незроблену справу». Про це і ще багато чого цікавого пише Мей у своїй книзі «Мій син – Ілон Маск». А також про те, як у 1995 році Ілон та Кімбал вирішили почати свою справу і запустили компанію Zip2, а мати Мей Маск підтримала у цьому синів. Вона згадує, як Кімбал приходив до неї, щоб обговорити з Ілоном бізнес телефоном, – той тоді жив у Пало-Альто. А коли прийшов рахунок за телефонні переговори ($800), вона сказала Кімбалу кинути роботу і летіти в Кремнієву долину до брата. Мей навідувала дітей кожні півтора місяця – допомагала їм, навіть брала участь у складанні бізнес-плану. Був навіть випадок, коли жінка робила презентацію для їхніх інвесторів до другої години ночі. Після цього вони пішли у найкращий ресторан Пало-Альто, і Мей сказала, що це останній раз, коли вона платить за вечерю. З того часу всі витрати – на синах. Трохи пізніше мати вклала в компанію синів усі свої заощадження – $10 000. Це допомогло їм оплатити оренду офісу і купити для нього речі першої необхідності. А вже в 1999-му компанію купили за $307 млн. – Ілон заробив $22 млн. Мей Маск жартома каже, що це була найкраща інвестиція в її житті.

3. Дозволити самостійно робити вибір Дитину потрібно навчити самостійно приймати рішення і вміти робити вибір, впевнена Мей Маск. «Коли батьки не вірять у своїх дітей, ті не зможуть повірити в себе. Як ви гадаєте, якщо мати каже: «У тебе не вийде, дай сюди, що ти робиш, краще я сама», – до чого це призведе? Тільки до того, що дитина остаточно впевниться у своїй нікчемності. Усе, людина не відбулася». «Найголовніше, щоб підрісши, дитина була абсолютно впевнена: батьки поважають будь-який її вибір і не чекають від неї вчинків «за регламентом». Батьківські амбіції – це батьківські амбіції, і краще їх не демонструвати», – пише Мей у своїй книзі.

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

ПОРАДИ З ВЛАСНОГО ДОСВІДУ

4. Не встановлювати жорстких рамок Мей вважає, що не існує такого поняття, як правильний час для інтересів. Дитина може зацікавитися чимось як у ранньому віці, так і в пізньому. Батько Ілона, Еррол Маск, згадує, як колись взяв 10-річного сина на лекцію про комп’ютери. Тоді про комп’ютерні технології тільки починали говорити. Після закінчення лекції Еррол поспілкувався з експертами, і ті переконали його, що Ілону необхідно купити комп’ютер. Завдяки цьому хлопчик серйозно захопився програмуванням і вже в 12-річному віці зумів продати власну першу комп’ютерну гру. Сенс її полягав у тому, що гравцеві треба було обстрілювати ряди інопланетян з лазерної зброї.

5. Навчити, що матеріальне – не головне «Ілону не потрібні яхти й дорогі речі, тому що він жив у складних економічних умовах. Мета Ілона – використовувати знання фізики, щоб зробити цей світ кращим. І мене дуже засмучує, коли люди кажуть про сина: «О, та він просто хоче більше заробити». Ні, гроші для нього ніколи не були важливі. Він просто одержимий своєю ідеєю», – розповідає про Ілона Маска його мати.

6. Подорожувати і розширювати світогляд Сімейство Масків об’їздило багато країн світу. Нові подорожі та люди допомогли їм в особистісному розвитку. «Хотілося б, щоб кожна людина могла облетіти весь світ на власному літаку, але у більшості немає такої можливості. Однак все одно треба розширювати світогляд людей – за допомогою Інтернету, книг, навчальних програм, майстер-класів тощо. Є дуже багато можливостей для цього», – каже батько Еррол Маск. За словами батька, Ілон – інтроверт, і йому завжди було цікавіше занурюватися у власні думки. «Коли син приходив у гості до друзів, він цікавився тільки книгами в їхній домашній бібліотеці, а не світськими розмовами», – каже Маск-старший.

7. Пояснити, як користуватися грошима У своїй книзі Мей Маск пише, що вже у дитинстві потрібно навчити дітей правильно користуватися грошима. «Навчіть дітей відкладати частину грошей, коли вони з’являться. Навчіть користуватися всіма засобами фінансової комунікації. Заведіть для дитини банківську картку, навчіть оплачувати рахунки. Вона повинна розуміти, як гроші заробляються і як витрачаються. Уявляючи наживо фінансові потоки, дитина точніше розуміє, як управляти грошима в житті», – вважає мати Ілона Маска.

41


КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ

Перелік книг зі скарбниці європейської дитячої літератури, популярність яких доведена самими дітьми, – ці книжки батьки мають обов’язково запропонувати почитати своїм дітям.

Книги, які читають діти по всій Європі

Попри інтенсивний розвиток можливостей сьогодення, читання далі залишається одним із найбільш доступних та цікавих моментів пізнання світу! Педагоги та психологи усіх країн одноголосно закликають батьків привчати дітей до читання та усіляко їх заохочувати до цього. Ключиком для цього слугуватимуть цікаві книжки, популярні серед дітей. Аби дізнатися, які ж дитячі книжки є найпопулярнішими у різних країнах, нещодавно грецька вчителька Крістіна Казінті провела масштабне опитування серед колег різних країн. За результатами цього опитування було складено довгий перелік популярних книг, основну частину якого ми представляємо вашій увазі.

Дж. К. Роулінг. «Гаррі Поттер та філософський камінь». (Великобританія), видавництво «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га» Книжки про Гаррі Поттера — це давно визнані бестселери. Особливо гарними є видання, ілюстровані художником Джимом Кеєм, оскільки це не тільки захоплююча історія про хлопчика-мага, а ще й неперевершене візуальне оформлення.

Астрід Ліндгрен. «Пригоди Пеппі Довгоїпанчохи» (Швеція), видавництво «Рідна мова» Це давно відомий твір, який свого часу перечитало чимало з нас. Втім, найчастіше ми читаємо лише першу книжку Ліндгрен про Пеппі, але всім дуже хочеться дізнатися: що ж там далі? Чи повернеться тато Пеппі, чи поїде вона мандрувати, чи покине своїх друзів з маленького містечка, чи стане ще сильнішою? Тепер усі пригоди Пеппі — в одній книжці: гарні ілюстрації та дві версії обкладинки на вибір — для «літніх» та «зимових» подарунків.

Карло Коллоді. «Пригоди Піноккіо» (Італія), видавництво «Рідна мова» Повчальна історія, яку варто прочитати не у звичному нам «адаптованому» вигляді книжки про Буратіно, а в її оригінальній версії, адже вона має суттєві відмінності: щоразу, коли Піноккіо обманює, у нього збільшується ніс, і він перетворюється у хлопчика тільки тоді, коли допомагає іншим. Ця книжка дуже повчальна!

42

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ

Антуан де Сент-Екзюпері. «Маленький принц» (Франція), видавництво «Час майстрів» Цитати з цієї книги уже стали крилатими. «Ось моя таємниця. Вона дуже проста: лише серце добре бачить. Найголовнішого не побачиш очима». Або: «Адже дорослі спочатку були дітьми, лише мало хто з них про це пам’ятає». Ця філософська казка про Пілота та Маленького принца з астероїда Б-612 надихає вже не одне покоління юних читачів. А ось ілюстрації знаменитої художниці Анни Сілівончик роблять цю безсмертну книжку просто чарівною.

Всеволод Нестайко. «Тореадори з Васюківки» (Україна), видавництво «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га» Це не одна книга, а цілих три. Їх головні герої – Павлуша та Ява зі села Васюківки – хочуть прославитися. Для цього вони уявляють себе тореадорами, намагаються впіймати іноземних шпигунів, підкорити Київ — у них справді багато ідей. Останнє видання дещо відрізняється від оригінальної редакції: за порадою Івана Малковича автор видалив деякі «ідеологічні нашарування», незрозумілі сучасним дітям, та додав декілька нових сюжетів.

Ян Бжехва. «Академія пана Ляпки» (Польща), видавництво «Бібліотека шкільної класики» Виявляється, популярний польський письменник народився колись у Жмеринці. Він написав декілька чудових і добрих книжок для дітей, зокрема про чарівну академію, куди беруть тільки дітей з ім’ям, яке починається на «А». Хлопчик на ім’я Адам потрапляє туди та зустрічає найкращого професора у світі, пана Ляпку – відтоді починаються захоплюючі пригоди.

Ганс Крістіан Андерсен. «Гидке каченя» (Данія), видавництво «Рідна мова» Ганс Крістіан Андерсен — один із найвідоміших дитячих письменників, саме тому його іменем і названо престижну премію з дитячої літератури. «Гидке каченя» — уже давно маніфест надії та світла для всіх тих, хто вірить у перемогу краси, добра та справедливості.

Туве Янссон. «Країна Мумі-тролів» (Фінляндія), видано «Видавництвом Старого Лева» Мумі-тролі — це справді одні з найулюбленіших персонажів, а книжки Туве Янссон — особливі. У них є щось глибоко «недитяче». Авторка вміє писати так, що діти переживають разом із героями, стають частиною їхньої маленької компанії, яка живе у чарівній долині. Книга вчить добрих справ. АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

43


КІНОПЕРЕГЛЯД

Цього номера представляємо Вашій увазі ТОП-8 фільмів-кінокомедій для сімейного перегляду.

ТОП-8 фільмів для сімейного перегляду

Сімейний перегляд фільмів – чудове проведення часу на дозвіллі, яке не лише згуртовує сім’ю, а й має ще певний виховний момент, коли після перегляду можна обмінятися думками, або ж навіть подискутувати, спільно пригадати найбільш вдалі кадри. Добре, коли такі сімейні перегляди фільмів стають традицією. Але для цього потрібно розумно підбирати фільми для спільного перегляду. Пропонуємо вашій увазі ТОП-8 фільмів-кінокомедій, які здатні збагатити будь-який вечір у колі сім’ї.

«КАНІКУЛИ МАЛЕНЬКОГО НІКОЛЯ»

Маленький Ніколя нарешті дочекався канікул. Чи може бути більш щасливий час для дитини, тим більше якщо його сім'я їде відпочивати на море?! Відпочинок мав бути чудовим - сонце, пляж, друзі. Але… новоспечена наречена все зіпсувала! Елізабет - дочка нових знайомих батьків Ніколя, і дорослі вже жартують з приводу того, якою милою парочкою будуть їхні діти. Лише Ніколя з цим не згоден! Тому зі своїми друзями він активно розробляє план, як позбутися сімейства Елізабет. Рік виходу фільму: 2014 Жанр: комедія, сімейний фільм У головних ролях: Матео Бойсельє, Валері Лемерсьє, Кад Мерад, Домінік Лаванан. Вікове обмеження: 6 +

44

«ЗМІШАНІ»

Лорен і Джим випадково зустрічаються в супермаркеті, де їм необхідно придбати деякі «особливі» товари для дітей. Вони починають спілкуватися, і ось батьки-одинаки вже йдуть разом у ресторан. Ніхто з них і гадки не мав, що ця зустріч обернеться катастрофою і бажанням не бачити одне одного ніколи... Але все сталося саме так! І, може, Джим та Лорен більше ніколи б і не зустрілися, якби не вирішили відвезти своїх дітей в Африку! Це повинен був бути ідеальний тихий сімейний відпочинок. Але якщо ці дві сім’ї зустрічаються в Африці, спокою точно не буде... Рік виходу фільму: 2014 Жанр: комедія У головних ролях: Адам Сендлер, Дрю Беррімор, Белла Торн, Емма Фурманн. Вікове обмеження: 13+ АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


«ЕННІ»

Енні - маленька кумедна дівчинка, яка живе у притулку, і їй там не дуже подобається. Одного разу, на прогулянці, вона мало не потрапляє під колеса машини, але в останній момент її рятує Вілл Стакс. І це змінює її життя, адже Вілл Стакс - кандидат на посаду мера. Його свита відразу зметикувала, якщо він всюди з’являтиметься з цим дівчиськом, то швидко зміцнить свої позиції перед виборами. Тому життя Енні перевертається з ніг на голову. Але доки це все буде?... Адже, здається, знайшлися справжні батьки дівчинки... Рік виходу фільму: 2014 Жанр: комедія, мюзикл. У головних ролях: Куавенжане Уолліс, Джеймі Фокс, Роуз Бірн, Кемерон Діаз. Вікове обмеження: 6 +

«НУ ХТО Б ГОВОРИВ»

Моллі - головна героїня сімейної комедії «Ну хто б говорив», вже не юна, але все ще приваблива жінка. Її роман з одруженим чоловіком призводить до очікуваних наслідків - вагітності. Спочатку ошелешена, а потім щаслива матуся мріє про сімейне життя зі своїм обранцем, поки не застає його з іншою. У цей момент вона позбавляється не тільки майбутнього чоловіка, а й батька для свого малюка... Рік виходу фільму: 1989 Жанр: комедія. У головних ролях: Джон Траволта, Керсті Еллі, Олімпія Дукакіс, Джордж Сігал. Вікове обмеження: 13+ АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

«ПРИГОДИ ДВОХ НЯНЬ»

Дві дівчини - Дженні і Лола - захоплюються мистецтвом і зустрічаються у відомій галереї, куди одну з них повинні взяти на стажування. Невелика суперечка і раптова поява їхнього кумира призводять до того, що дівчата випадково плутають свої телефони. З цього моменту починаються їхні пригоди. Адже спокійна і відповідальна Дженні просто не готова до поведінки Лоли, яка, користуючись її телефоном, вирішує заробити, запропонувавши послуги няні її знайомій. Рік виходу фільму: 2015 Жанр: комедія. У головних ролях: Сабріна Карпентер, Софія Карсон, Макс ЛлойдДжонс, Ніккі Хан. Вікове обмеження: 6 +

«НУ ХТО Б ГОВОРИВ-2»

У другій частині сімейної комедії «Ну хто б говорив» малюк Майки вже трохи підріс, і у нього навіть з'явилася сестричка. В їхній родині зараз і так неспокійно, ще й мала постійно вередує... До речі, вона теж дуже любить поговорити. В їхньому дитячому світі все зовсім по-іншому, і у нас є можливість усміхнутися, спостерігаючи не тільки за тим, як брат зі сестричкою бачать дорослих, а й те, як вони взаємодіють одне з одним. Рік виходу фільму: 1990 Жанр: комедія, сімейний фільм. У головних ролях: Джон Траволта, Керсті Еллі, Олімпія Дукакіс. Вікове обмеження: 13+

«ОЛЕКСАНДР ТА ЖАХЛИВИЙ, КОШМАРНИЙ, ПОГАНИЙ, ДУЖЕ ПОГАНИЙ ДЕНЬ»

Життя звичайної сім'ї схоже на казку - мама готується стати віце-президентом, батько влаштовується на роботу в ігрову фірму, старший брат скоро сяде за кермо, ось тільки молодшому Олександру ніяк не щастить. У нього весь час все валиться з рук, він страшенно незграбний, з нього всі насміхаються в школі. Але одного разу настає момент, коли вся сім'я повинна відчути, що таке жахливий, прежахливий, поганий, дуже поганий день... Рік виходу фільму: 2014 Жанр: комедія, сімейний фільм. У головних ролях: Стів Карелл, Дженніфер Гарнер, Ед Оксенбульд, Ділан Міннетт. Вікове обмеження: 6 +

«НУ ХТО Б ГОВОРИВ-3»

Головні герої попередньої сімейної комедії - дітлахи Майки і Джулі - вже підросли, і тепер вони не тільки думають вголос, а й говорять. Тому пізнавати світ і діяти на нерви батькам стало у два рази цікавіше. До того ж тепер до них приєдналися дві чарівні собаки, які прекрасно спілкуються між собою і коментують все, що відбувається навколо... Рік виходу фільму: 1993 Жанр: комедія, сімейний фільм. У головних ролях: Джон Траволта, Керсті Еллі, Девід, Галлахер. Вікове обмеження: 13+

45


ІНТЕРВ’Ю З ПСИХОЛОГОМ

ОСОБИСТІ АКЦЕНТИ ДУМКА ВЧЕНИХ:

МОДА ТА СТИЛЬ:

ЯК ВИХОВАТИ УСПІШНИХ ДІТЕЙ / С.47

ТЕНДЕНЦІЇ ДИТЯЧОЇ МОДИ-2018 / С.54

НА ЗАМІТКУ МАТУСЯМ:

АСТРОПРОГНОЗ:

ЩОБ ДОБРЕ ВИХОВАТИ СИНА / С.48

НА ЗАМІТКУ ТАТУСЯМ: ЯК СТАТИ ХОРОШИМ БАТЬКОМ / С.50

ПСИХОЛОГІЧНІ ПОРАДИ: ВІД ЗИГМУНДА ФРЕЙДА / С.52

46

ЩО ЗОРІ ВІЩУЮТЬ НА ЧЕРВЕНЬ-2018 / С.56

ПОДІЯ: ВІДКРИТТЯ САЛОНУ BMW ТА MINI ВІД КОМПАНІЇ «АРІЯ МОТОРС» / С.58

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


НА ДУМКУ ВЧЕНИХ

Поради батькам на основі досліджень, які провели Пенсильванський державний та Дюкський університети, Гарвардська школа бізнесу.

Як виховати успішну дитину? Мрія кожних батьків – виховати дітей, здатних достойно та успішно реалізувати себе у дорослому житті. На думку вчених, №1 завдання для батьків - виховати дітей, які би були добре соціально адаптовані до життя.

Доньки матерів, які працюють, ще в школі замислюються над професійною діяльністю. А в дорослому віці навіть можуть похизуватися заробітною платнею на 23% вищою, ніж у тих дівчат, мами яких не працювали. Так, дослідження, які провели Пенсильванський державний та Дюкський університети, показало, що соціально адаптованим дітям легше порозумітися як з однолітками, так і зі старшими, – вони швидше стають самостійними. Більшість з них влаштовуються на хорошу роботу ще до 25-річного віку. Втім, на думку вчених, які роками займаються дослідженнями людської психології, успішних дітей об’єднують ще й деякі спільні риси у поведінці їхніх батьків. Цікаво, що вчені з Гарвардської школи бізнесу після серії проведених досліджень дійшли висновку, що успішними стають передусім ті діти, матері яких працювали.

Сини матусь, які працюють, у дорослому житті краще проявляють себе як батьки та чоловіки, займаються хатніми справами і доглядають за дітьми. АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

10 правил,

які допоможуть батькам виховати успішних дітей: 1. Зобов'язуйте дітей займатися хатніми справами. 2. Прищеплюйте дітям соціальні навички. 3. Вірте, що ваша дитина досягне усього. 4. Живіть щасливо та не конфліктуйте в родині. 5. Здобудьте самі вищу освіту, ставши хорошим прикладом для своїх дітей. 6. Розвивайте математичні знання дітей у ранньому віці, а також привчайте дітей правильно поводитися з грішми. 7. Завжди цікавтесь тим, що відбувається з дитиною, та підтримуйте з нею дружні довірливі стосунки. 8. Намагайтесь не піддаватися стресу, не прищеплюйте негативні емоції дітям. 9. Намагайтеся уникати невдач та наполегливо працюйте над власними помилками – станьте взірцем для дитини. 10. Працювати у родині повинні і тато, і мама, тоді і діти будуть успішними.

47


НА ЗАМІТКУ МАТУСЯМ

ЩОБ ДОБРЕ ВИХОВАТИ СИНА…

Поради про те, як матерям виховати добрих доньок, а сина – справжнім чоловіком.

У процесі виховання дітей дуже важливим є правильне ставлення до своєї дитини як мами, так і батька. Втім, якщо у вихованні донечки мама на власному прикладі навчає дівчинку бути красивою, мудрою, турботливою, хорошою господинею, то для сина мама – це ще й перша жінка, яку він зустрічає у своєму житті. Тому вплив матерів на синів є особливо важливим. Ось деякі поради, які допоможуть матерям.

1. Ніколи не смійтеся зі сина

Для чоловіка насмішка жінки – завжди травма, насмішка матері – дуже глибока травма. І неважливо, смієтеся ви з того, що він випадково одягнув штани на лівий бік, чи що криву собаку намалював. Ваша насмішка запам'ятається йому на все життя!.. І ніколи не буде прощена...

48

2. Відповідайте на всі питання

Відповідати дитині потрібно правдиво на усі питання і у будь-якому віці! І не повинно бути таких слів, як «виростеш – дізнаєшся». Не знаєте відповіді – так і скажіть. Але дайте дитині відповідь, навіть якщо питання загнало вас у глухий кут, і вам потрібно зібратися з думками. Попросіть відтермінування для відповіді – діти зазвичай погоджуються.

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


НА ЗАМІТКУ МАТУСЯМ

3. Просіть у сина поради у прийнятті рішень Ви не уявляєте собі, як легко іноді дитина може вирішити вашу «дорослу» проблему, над якою ви билися не один рік! А все тому, що діти, зазвичай, не зіпсовані жодними комплексами, тому мислять правильно, і навіть у юному віці здатні дати хорошу пораду. А ще таким чином дитина, особливо хлопчик, вчиться бути чоловіком та приймати рішення, а ви цим самим демонструєте йому свою довіру і повагу.

4. Забудьте слова «Я ж тобі говорила!» Навіть якщо говорили, а дитина не послухала, ви не маєте права змагатися з дитиною. Слова «я ж казала» – це і є змагання, де є «переможці» і «переможені»... Не давайте дитині зайвого приводу для розчарувань – не вселяйте у ній невпевненість. Настане час – ваша дитина сама усе зрозуміє.

5. Частіше хваліть! Захоплюйтеся щиро кожною перемогою сина чи доньки, без жодних «але». Просто кажіть: «Молодець! Вітаю! Тобі це вдалося!». Запам’ятайте: насправді ваша дитина все робить круто – просто потрібно повірити в її успіх! Коли вона виросте – сама побачить, що саме і коли потрібно «підправити».

6. Підтримуйте будь-які мрії

Тому ви повинні передусім дитину заспокоїти! Скільки б років вашій дитині не було, ви просто зобов'язані вселити надію, що будь-якій біді можна зарадити! Це ЗАКОН вашого майбутнього взаєморозуміння: дитина не повинна плакати та залишатися наодинці зі своїми проблемами. Ніколи!

8. Не читайте дитині довгих нотацій Ніколи не читайте дитині довгих нотацій, бо вона просто не здатна запам’ятати та засвоїти довгі тиради. Правильнішим буде коротке, конструктивне, без зайвих образ зауваження із поясненням того, до чого це може призвести. Так дитина краще зрозуміє і головне – усвідомить суть власної провини.

9. Навчити критичного мислення Навчити дитину думати, критично переосмислювати почуте та побачене – важлива умова успіху. Тому обов’язок батьків – допомогти розрізняти справжні і несправжні авторитети, навчити сумніватися в авторитетах, вміти висловлювати свою думку та вчитися все життя – важлива установка кожної успішної людини. І при цьому хороші оцінки – зовсім не головна ознака майбутнього успіху.

10. Ви маєте бути завжди на його боці

Якщо ваш син чи донька каже: «Хочу бути підводним археологом» – чудово! Купуйте їм книжки на цю тему. Навіть якщо потім ваша дитина змінить свою думку та скаже: «Хочу бути художником», це теж – круто! Купуйте нові книжки, запишіть на уроки малювання, у вихідні організуйте похід у музей образотворчого мистецтва… Схему зрозуміли? Чудово, головне – повірити у свою дитину, у її здібності!

І це має бути не тільки на словах, а й на ділі. Вам не слід підтакувати вчителям, які скаржаться на ваших дітей, не варто кричати на дітей. Запам’ятайте: на людях – ваш син (чи донька) завжди праві! І лише наодинці, коли емоції вщухнуть, варто зробити аргументоване зауваження та пояснити, чим саме вас засмутила поведінка сина, чи доньки, і як це виправити…

7. Якщо дитина плаче...

11. Розвивати навички емпатії

Це означає, трапилася біда. Можливо, для вас вона незначна (скажімо, в садку дали дитині жахливу рисову кашу), але для неї ця проблема може здаватися гігантською! Для маленької дитини будь-яка біда – велика проблема, тому що світ дитини ще надто маленький...

Намагайтеся прищеплювати дитині та підтримувати добрі вчинки, відчуття соціальної відповідальності, важливість особистого впливу на зміну світу. Адже дитина – частина світу. Чим щасливіші будуть оточення, країна, планета, тим вищі шанси на щастя у вашої дитини!

ВИСНОВОК: лише за усіх цих умов ваш син (чи донька) буде довіряти вам та ділитися своїм сокровенним... А все тому, що знатиме: ви не насміхатиметеся, не кричатимете, а натомість завжди підтримаєте та дасте добру пораду. Діти будуть вам довіряти – це головне! Саме з таких дочок виростають справжні Жінки. Саме з таких синів виростають розумні надійні Чоловіки, впевнені у своїх силах. Це мрія будь-якої матері та будь-якої майбутньої дружини, чоловіка... І цього можна досягти!

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

49


НА ЗАМІТКУ ТАТУСЯМ

Як стати хорошим БАТЬКОМ Про роль батька у вихованні дитини.

Усі знають, що головною людиною для новонародженої дитини є мати. При цьому роль батька в молодій родині подекуди применшується. Однак батько для маленької людини не менш важливий, аніж мама! У питаннях розвитку і становлення особистості малюка він відіграє більшу роль, аніж мама. Для підтвердження цього і на допомогу новоспеченим татусям психологи пропонують 10 порад. 50

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


НА ЗАМІТКУ ТАТУСЯМ

1. Приділяйте малюку свій час.

У світі немає нічого дорожчого від часу. Адже час – швидкоплинний. І тому немає і не може бути нічого важливішого, аніж ваш час, який ви приділяєте малюкові! Не забувайте: діти швидко ростуть, а упущений вами час не тільки негативно позначиться на психологічному здоров'ї дитини, а й на її ставленні до вас.

2. Спілкуйтеся з дитиною.

Людина – істота соціальна. Це твердження однаковою мірою справедливе як до дорослого, так і до дитини, і навіть ще до ненародженого малюка. Починайте спілкуватися з вашим нащадком якомога раніше. Ідеально якщо ви почнете спілкування ще в тому періоді, коли ваш нащадок перебуває у лоні матері. Медики стверджують: розмови з дитиною благотворно впливають на малюка на всіх стадіях розвитку і прищеплюють йому любов до вас, адже спілкування встановлює своєрідний зв'язок між вами і дитиною. Пам’ятайте про те, що спілкування потрібно дитині завжди, – і в дитячому віці, і в підлітковому, і в дорослому житті.

3. Станьте мудрим наставником.

Нарівні з матір'ю батько є учителем для своїх дітей. Незалежно від статі дитини, батько може і навіть зобов'язаний навчити свою дитину того, що вміє сам. Повірте, хлопчикові просто необхідно вміти забивати цвяхи, ремонтувати електропроводку або кран, що підтікає. Та й дівчинці батькові знання чи риси характеру будуть не зайвими.

4. Розповідайте казку на ніч.

У світі, де балом правлять інформаційні технології та досконалі прилади, батьків дитині часто заміняє телевізор або комп'ютер. Що абсолютно неправильно. Адже ніщо не замінить тих чарівних годин спільного читання, або ж казки на ніч! Таке проведення дозвілля не тільки зміцнить ваш зв'язок з дитиною, а й прищепить їй любов до друкованого слова.

5. Подаруйте відчуття безпеки.

Діти зовсім беззахисні перед великим зовнішнім світом. А їхньою точкою опори і гарантом захисту від усіх негараздів є саме фігура батька. Не соромтеся виявляти любов і турботу до своєї дитини! Адже тоді малюк буде цілком упевнений у своїй безпеці і зможе нормально розвиватися й адаптуватися до умов життя.

6. Не забувайте хвалити дитину.

Відмовтеся від звички постійно критикувати дитину. Це зовсім не означає, що малому не слід пояснювати, що таке добре, а що - погано. Просто замість акценту на провині дитини, краще більше підкреслювати і хвалити

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

її успіхи і правильні вчинки. Тоді дитина буде сама прагнути діяти так, як треба, щоб потішити вас!

7. Встановіть розумні обмеження.

Природа мудра, і тому дала можливість створювати родину двом сутностям, психологія яких діаметрально відрізняється одна від одної. Так, мати є джерелом ласки і тепла, в її природних звичках – усіляко заохочувати і балувати своїх малюків. А батько, на противагу їй, є своєрідним «інквізитором»: у його обов'язки входить суворе дотримання дисципліни і покарання за провини. Але будьте мудрим у виборі та встановленні обмежень і покарань та пам’ятайте, що вони важливі не менше, ніж ласка. ...І ще – тиха розмова з батьком може бути більш дієва, аніж пасок та крик.

8. Поводьтеся достойно.

Не секрет, що батько є рольовою моделлю для своїх дітей. Як для дочки, так і для сина він є зразком Чоловіка. Саме таким, як ви, буде прагнути вирости ваш хлопчик, і такого, як ви, буде обирати в супутники життя дівчинка. Тому будьте уважні до себе і ретельно стежте за своєю поведінкою: вони багато в чому визначають життєві переконання і моделі поведінки ваших дітей!

Мудрі англійці склали прислів’я: «Можете не виховувати своїх дітей, все одно вони виростуть схожими на вас!». 9. Правильно харчуйтеся.

Багато чоловіків зневажливо ставляться до питань здорового раціону і правильного харчування. Однак, переглянувши свої харчові звички, ви робите відразу ж кілька добрих справ. По-перше, забезпечуєте собі міцне здоров'я і нормальне самопочуття. По-друге, морально підтримуєте свою дружину, що через своє особливе становище, як під час вагітності, так і під час наступного грудного вигодовування маляти, повинна дотримуватись строгої здорової дієти. І, нарешті, по-третє, ви є прикладом для своїх дітей, привчаючи їх харчуватися правильно із раннього віку.

10. Станьте взірцем щодо поваги.

І, нарешті, поважайте матір своєї дитини! Адже саме ви є для малюка еталоном і зразком для наслідування, і саме у вас він або вона буде вчитися того, як треба поводитися з матір'ю і жінками загалом... Лише за таких умов щасливих моментів у вихованні дітей буде більше, аніж тимчасових непорозумінь. Діти – це те найважливіше, що ми даруємо цьому світові!

51


ПСИХОЛОГІЧНІ ПОРАДИ

Цього разу пропонуємо Вашій увазі 18 підказок Зигмунда Фрейда, які допоможуть краще зрозуміти себе.

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»:

Зигмунд Фрейд (Зигмунд Фройд) – австрійський психолог і невролог, який вивчав людське несвідоме, – народився у Чехословаччині. А його батько – Якоб Фрейд – родом із Тисмениці (нині Івано-Франківська область), його мати – Амалія Фрейд – родом із Бродів Львівської області. Закінчивши Віденський університет, Зигмунд почав займатися вивченням проблем психоаналізу. Його називають «батьком психоаналізу», хоча сам Фрейд, жартуючи, називав себе Мойсеєм психо­ аналізу. У цьому відобразилося його життєве кредо: якщо антагоніст Риму Ганнібал мріяв про завоювання Риму, то Зигмунд Фрейд — про інтелектуальне завоювання світу. 1922 року Лондонський університет вшановував п'ятьох геніїв людства, зокрема й Зигмунда Фрейда та Альберта Ейнштейна. 52

Зигмунд ФРЕЙД:

«Таємниця душі – у психічних драмах дитинства» Великий психоаналітик Зигмунд Фрейд обезсмертив своє ім'я, підібравши ключі до несвідомого. Він зрозумів, у чому полягає драма людської душі і що потрібно для її зцілення. Пропонуємо вам підказки славетного Фрейда, які спрямують на правильний шлях, допоможуть позбутися тривоги і краще зрозуміти себе. АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ПСИХОЛОГІЧНІ ПОРАДИ

8. У любовних стосунках не можна щадити одне одного, оскільки це може призвести лише до відчуження. Якщо є труднощі, їх треба проговорювати і разом долати. 9. На жаль, пригнічені емоції не вмирають. Це просто ви їх змусили замовкнути. Але вони зсередини продовжують впливати на людину. 10. У певному сенсі, те, що ми називаємо щастям, трапляється у результаті (переважно непередбаченого) задоволення потреб, які тривалий час стримувалися. 11. Людина, яка була беззаперечним улюбленцем своєї матері, через усе своє життя проносить відчуття переможця і впевненості у свою удачу, що іноді справді приводить до успіху.

1. Не буває випадковостей, усе має першопричину. 2. Таємниця людської душі закладена в психічних драмах дитинства. Якщо докопатися до цих драм, тоді і зцілення прийде.

12. Сновидіння ніколи не займається дрібницями; ми не допускаємо, щоб незначне турбувало нас навіть уві сні. Зовні невинні сновидіння виявляються образом чогось несвідомого, якщо зайнятися їх тлумаченням; якщо можна так висловитися, у сновидіннях завжди є свій «камінь за пазухою». 13. Депресія – це лише «заморожений» страх.

3. Людина швидше одужує, «даючи волю» своїй сексуальності.

14. Яким сміливим і самовпевненим стає той, хто переконаний, що його люблять!

4. Єдина людина, з якою ви повинні порівнювати себе, – це ви в минулому. І єдина людина, від якої ви повинні бути кращі, – це ви зараз.

15. Люди знаходять свою дійсність незадовільною і тому живуть у світі фантазій, уявляючи собі виконання своїх бажань. Сильна особистість втілює ці бажання в реальність. Слабка так і живе у цьому своєму світі, і її фантазії втілюються у симптоми різних хвороб.

5. Ти не перестаєш шукати сили і впевненість зовні, а шукати слід у собі. 6. Без сумніву, проблема тривоги є вузловою точкою багатьох найважливіших питань; якщо розгадати загадку тривоги, це проллє світло на все психічне життя людини. 7. Невроз – це психологічна нездатність переносити невизначеність.

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

16. Бути абсолютно чесним зі самим собою – хороша вправа для тренування психіки. 17. До зайнятої людини рідко ходять у гості ледарі – так само, як до киплячого горщика мухи не летять. 18. Тільки втілення у життя мрії дитинства може принести щастя!

53


ДИТЯЧА МОДА

Тенденції дитячої моди-2018 Сучасна дитяча мода – уже давно цілком самостійний сегмент фешн-індустрії. Жоден іменитий дизайнер не упустить можливості випустити колекцію стильних новинок для хлопчиків і дівчаток різного віку, намагаючись догодити як найменшим модникам, так і тінейджерам. Які ж тренди тепер панують у моді для хлопчиків і дівчаток? Маленькі модники можуть одягатися у наряди, копіюючи улюблений стиль мами і тата. Безумовно, дитяча мода вирізняється натуральністю використовуваних тканин – одяг для хлопчиків і дівчаток повинен забезпечувати теплообмін, бути приємним для тіла і не утруднювати рухів. Тому дизайнери повсюдно використовують кашемір, вельвет, оксамит, денім і м'який трикотаж. Втім, дитяча мода 2018 року має кілька яскравих тенденцій.

Тренд №1. Military-стиль Військові фасони і тканини вкрай затребувані в сучасній дитячій моді. На подіумах можна побачити штани, тренчі, курточки і парки, стилізовані під одяг військових. Передусім це кежуал-образи для хлопців підліткового віку. Щоб дитячий одяг не був нудним, дизайнери використали жовтий, рожевий, зелений і синій кольори, а також

54

яскраві логотипи. Побачити кращі зразки цього тренду можна в Kenzo, Dsquared 2 або Gucci.

Тренд №2. Оксамит Благородний оксамит та оксамитові фактури, які переливаються, на диво, гармонійно виглядають в одязі для малюків. Дівчаткам дизайнери пропонують елегантні оксамитові сукні стриманих фасонів. У тренді - оксамитові комбінезони та спортивні костюми, як у мами. Хлопчикам запропоновано одягатися в оксамитові костюми – це одразу виділяє з натовпу однолітків справжнього денді. Це ілюструють колекції Fendi, Valentino, Ralph Lauren, Tommy Hilfiger і Lacoste.

Тренд №3. Логотипи Логоманія поступово перемістилася зі сегменту дорослого одягу в моду для найменших. Особливою любов'ю АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ДИТЯЧА МОДА

дизайнерів користуються велика вишивка і аплікація у стилістиці брендів 80-х, а також яскраві малюнки у стилі поп-арт. Декорувати можна буквально все – сумки, рюкзаки, джинси, парки, куртки, пальта і светри, – так стверджують Dolce & Gabbana, Dsquared 2, Gucci, Monnalisa і L EREDE.

Тренд №4. Квітковий принт Нові дизайнерські колекції вражають великою кількістю флористичних принтів не лише у літньому одязі, а й на куртках, пальтах, шапках, штанах. Інновацією 2018 року стало використання зображення бутонів, що розпустилися, а ще зображення у вигляді акварелі, творінь імпресіоністів та 3D-зображень. Побачити все різноманіття цього тренду можна в колекціях Sonia Rykiel Enfant, Dolce & Gabbana, Baby Dior.

Тренд №5. Денім у всіх проявах

Тренд №8. Хутро Дизайнери Dolce & Gabbana, Zara, Chloe Childrenwear, Sonia Rykiel Enfant і Armani Junior пропонують дітям закутуватися у шубки, жилети і курточки, виконані зі штучного хутра та у техніці patchwork. Окремо варто відзначити інновацію від Dolce & Gabbana – колекцію шапок у вигляді голів звірів з екохутра. Тепер не потрібно чекати новорічного карнавалу, щоб перевтілитися на тигра, пантеру, білого ведмедя або іншого хижака!

Тренд №9. Блискучі матеріали Дизайнери, що працюють у сегменті дитячої моди, не змогли залишитися осторонь від тренду на все блискуче і металізоване - блискуче вбрання на дітях виглядає фантастично. До речі, навіть найпростіший дитячий лук можна оживити за допомогою блискучих браслетів, багаторівневих ланцюжків, срібних і золотих босоніжок та сумочок. Прихильниками цього підходу стали Sonia Rykiel Enfant, Fendi, Valentino, Ralph Lauren, Dolce & Gabbana і Baby Dior.

Гасло дитячого гардеробу-2018 «Копіюємо дорослих».

Дитячі колекції завжди наповнені джинсовими речами. Цьогоріч дизайнери пропонують малюкам поєднувати спідниці і курточки, шорти, штани та сорочки зі світло-блакитного деніму. Безумовним must-have став хуліганський комбінезон із потертостями, вишивкою або великими лого. Яскравими представниками цього тренду стали Dolce & Gabbana, Gucci, Chloe Childrenwear і Armani Junior.

Тренд №6. Шкіряна куртка

Тренд №10. Стиль Family look

У наші дні ідею фемілі-образів спочатку підхопили знаменитості, ну а потім і звичайні модники. У 2018 році дизайнери випустили чимало колекцій для дітей та дорослих, об'єднуючи їх спільними рішеннями. Сім'я, яка обере такий варіант одягу, створить враження воістину гармонійного осередку суспільства. Цей тренд представлений як у демократичних брендів типу GAP або ZARA, так і в домах Dior, Fendi, Valentino, Dolce & Gabbana.

Найбільш актуальним фасоном 2018 року можна назвати класичну куртку-косуху. У дитячій моді, як і в дорослому сегменті, дівчата можуть носити косуху з легенькою шифоновою сукнею або спідничкою з мережива, а хлопчики – з класичними штанами, сорочкою і краваткою. Ця тенденція відмінно візуалізована у колекціях Iceberg, Chloe Childrenwear, Sonia Rykiel Enfant і Armani Junior.

Тренд №7. Трикотаж В'язані сукні та кофти – обов'язковий елемент дитячого гардеробу – головна фактура 2018 року. Трикотаж ідеально приймає форму тіла та підходить для будь-якого сезону. Це передусім пуловери з різнокольоровими смугами і великими аплікаціями у вигляді фруктів, овочів і тварин, трикотажні бомбери та кофтинки на ґудзиках і блискавках. Чимало дитячого трикотажу у колекціях Mothercare, Caramel, Wild & Gorgeous, Monnalisa, Jakioo і Frugoletto by Rachini.

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

55


АСТРОПРОГНОЗ

Відомий астролог Наталя Глоба розповіла, яких змін слід очікувати у червні.

ЧЕРВЕНЬ-2018:

він вам запам’ятається… Гороскоп на червень цього року віщує динамічний час, повний можливостей для розвитку у найрізноманітніших галузях. Цей період буде сприятливий для спілкування, навчання, торгівлі, угод, поїздок, а для декого буде вдалим ще й для романтичних стосунків. Своїм прогнозом для всіх знаків зодіаку поділилася відомий астролог Наталя Глоба.

ОВЕН (21 березня – 20 квітня) Для вас найактивнішою буде перша декада червня. Ваша енергія дозволить втілити в життя усе задумане. В середині місяця чекайте позитивних змін в особистому житті, нове захоплення відкриє «шосте чуття» і надасть сил для боротьби із заздрісниками.

ТЕЛЕЦЬ (21 квітня – 20 травня) Ваш секрет – в інтелектуальній діяльності. Розумові здібності допоможуть неабияк

56

збільшити прибутки. Цей період підходить для пошуку нових фінансових джерел, вдалий також для інвестицій. Приділіть увагу своєму здоров’ю, адже сили вам знадобляться чималі.

БЛИЗНЮКИ (21 травня – 21 червня) Удача супроводжуватиме скрізь, якщо будете висловлювати власну думку та виявляти ініціативу. Плідна робота не кращим чином позначиться на самопочутті. Не забувайте про те, що розумову діяльність потрібно чергувати з фізичною, щоб уникнути перевтоми.

РАК (22 червня – 22 липня) У прийнятті рішень вам не слід зволікати. Обставини будуть змінюватися щодня, тому будьте готовими до всього. Головне – вчасно на них реагувати, тоді й зможете обійти конкурентів і зміцнити свої позиції. Ризикуєте отримати виробничу травму або потрапити в ДТП. Обійдеться без серйозних наслідків, але ситуація може вибити вас із колії на якийсь час.

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


АСТРОПРОГНОЗ

ЛЕВ (23 липня – 23 серпня) Представникам цього знака слід відвідувати публічні заходи, там зможете розширити коло спілкування. Що стосується кохання, то тут усе набагато складніше і заплутаніше. Ви дійдете висновку, що в стосунках потрібно щось змінювати. Поговоріть відверто з партнером на цю тему і не бійтеся, що це образить його. Самотнім представникам цього знака потрібно знайти час для влаштування особистого життя.

ДІВА (24 серпня – 23 вересня) Ваші організаторські здібності допоможуть у виконанні службових обов'язків, особливо це стосується колективної праці. Хоча фінансово цей місяць для вас складно назвати вдалим. Уникайте боргових зобов'язань і участі в спекулятивних угодах. Розраховуйте тільки на гроші, зароблені офіційно.

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

ТЕРЕЗИ (24 вересня – 23 жовтня)

КОЗЕРІГ (22 грудня – 20 січня)

Червень для Терезів – період творчості. Якщо у вашій основній діяльності допускається креативний підхід, вас чекає справжній прорив. Підвести може лише ваша недисциплінованість. Плануйте кожен свій день, і ніщо не зможе перешкодити вам досягти поставленої мети. Ймовірність сварок у третій декаді, намагайтеся уникати конфліктів.

Початок  літа мине непогано, але потім з'явиться невпевненість у власних силах, несприйняття своєї зовнішності, зайва самокритика. У другій декаді клопоту завдадуть рідні. Доведеться допомагати комусь із них на шкоду своїм інтере­ сам. Після 20 червня усе зміниться на краще.

СКОРПІОН (24 жовтня – 22 листопада)

ВОДОЛІЙ (21 січня – 18 лютого )

Вас чекає потік нової інформації, з яким буде дуже складно впоратися. Це стосується як робочих моментів, так і особистого життя. Спочатку ви без особливих зусиль зможете справлятися з такими завданнями, але до третьої декади захочеться усамітнення і тиші. Наберіться терпіння і в жодному разі не конфліктуйте з близькими. Вдалий вибір – читання, або духовні практики. Для Скорпіонів, з їхнім складним характером, зараз це – рятівне коло.

У червні на горизонті з'явиться людина, з якою ви давно не спілкуєтеся. Можуть виникнути старі проблеми, минулі образи дадуть про себе знати. Але не все так погано, як могло здатися на перший погляд. Давні інвестиції принесуть прибуток.

СТРІЛЕЦЬ (23 листопада – 21 грудня) Червень  для Стрільців – місяць кохання і романтики. Якщо ви зі своїм партнером подолаєте всі труднощі, то зможете рухатися далі та планувати спільне майбутнє. Самотнім представникам цього знака гороскоп рекомендує поставитися максимально серйозно до вибору пасії. Ваша схильність до ідеалізації інших людей цього разу стане причиною розчарування в коханні, оскільки ви не зможете вчасно розпізнати брехню.

РИБИ (19 лютого – 20 березня) Місяць емоційних рішень і посиленої інтуїції. У вас з'явиться чудова можливість розібратися у собі та визначитися з пріоритетами. Внутрішній голос допоможе тим, хто ніяк не визначиться зі своїми романтичними почуттями. Добре подумайте перед тим, ніж давати другий шанс людині, яка завдала вам болю.

57


ПОДІЯ

«АРІЯ МОТОРС»

відкрила новий автосалон BMW та MINI у Львові

Офіційний дилер автомобілів і мотоциклів BMW та автомобілів MINI у Львові - компанія «АРІЯ МОТОРС» - відкрила новий концептуальний автоцентр. Територія, на якій розміщений двоповерховий автосалон, - 1,0 га, загальна площа приміщень - 1863 кв. м. Площа шоуруму становить 519 кв. м і розрахована на 9 виставкових автомобілів. Сервісна зона вміщає 11 робочих постів для проведення ремонту і технічного обслуговування автомобілів та мотоциклів. Площа складу запасних частин та аксесуарів становить 330 кв. м та вміщає понад 2000 найменувань продукції. Для паркування клієнтів автосалону та нових автомобілів виділено 60 місць.

З першого дня роботи ми пропонуємо своїм клієнтам широкий спектр послуг, пов’язаних із придбанням та подальшим обслуговуванням автомобілів і мотоциклів BMW та автомобілів MINI. Автоцентр «АРІЯ МОТОРС» збудовано спеціально для того, щоб відвідувачі почувалися комфортно, мали доступ до високого рівня сервісного та технічного обслуговування.

58

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8


ПОДІЯ

Колектив компанії постійно працює над удосконаленням якості надаваних послуг. Наша головна гордість - це наші клієнти, а робота з клієнтом - послідовний і безперервний процес, який у принципі ніколи не закінчується, а лише переходить на новий рівень. Довіра наших клієнтів і довгострокова співпраця - ось вища нагорода за нашу роботу! Для приємного проведення часу ми раді запропонувати комфортабельну зону відпочинку, яка розміщена на першому поверсі нашого автоцентру зі швидким Wi-Fi-Інтернетом. Щодня, від 9.00 до 19.00 (у будні) та від 9.00 до 15.00 (у суботу), для Вас відкритий просторий виставковий зал, працює авторизований сервісний центр, обладнаний за останнім словом техніки.

Ми завжди раді бачити Вас в автосалоні «Арія Моторс»! м. ЛЬВІВ, вул. Городоцька, 306, тел. +380 (32) 232-35-00. АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8

59


ПРИВАТНИЙ КЛУБ-САДОК Наталія ЩЕРБАНЕНКО: «Я хочу, щоб наші малятка згадували дошкільний період, як один з найкращих у їхньому житті»

У клуб-садочку «ФРУЗЯ»: l власна територія l професійні вихователі l Lego-конструювання l пісочна анімація

l заняття з психологом l розвиваючі заняття з гончарства, музики та різних технік малювання, казкотерапія, англійська, кулінарія, інші заняття

УВАГА! У липні відкривається новий корпус

на вул. Чуваській (район р-ку «Південний») Приймаємо діток з 1-го рочку. Реєстрація триває на нашому сайті http://fruzia.lviv.ua

Адреси приватного клуб-садочка «ФРУЗЯ»: м. Львів, вул. Наукова 2-Г, м. Львів, пр. Червоної Калини 70. м. Львів, вул. Чуваська (район р-ку «Південний») Працюємо: Пон. – Пн. (8 – 19), Сб. – Нед.- вихідний Звертатися: (098) 77 64 117, (063) 18 59 037.

http://fruzia.lviv.ua

60

АКЦЕНТИ плюс / червень 2018 / №8