АКЦЕНТИ плюс №29 (жовтень 2020)

Page 1

№29, жовтень 2020

НАПЕРЕДОДНІ

виборів

ТОП ЛІДЕРІВ

громадської думки (частина ІІІ)

Олег СИНЮТКА:

«Львів – чудове місто, але в ньому треба навести лад» УКРАЇНІ ПОТРІБНІ ВІДПОВІДАЛЬНІ ВИБОРЦІ


2

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ЗАПИШИСЬ НА ТЕСТ-ДРАЙВ

suzuki.lviv.ua

АВТОСТАР ЛЬВІВ, вул. Промислова, 52 Б

032 247 17 77

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

3


ЖК «ГАРМОНІЯ» ВІД CITY OF DREAMS: МРІЇ ЗБУВАЮТЬСЯ, А ДОСЯГТИ ГАРМОНІЇ ТАКИ МОЖЛИВО!

Нещодавно, компанія City of Dreams викупила проблемне, незавершене будівництво ЖК «Галіція» і створила на цьому місці ЖК «Гармонія». На сьогоднішній день готується до здачі його перша секція, а також проводяться фасадні роботи другої секції. Крім поновлення будівельних робіт, компанія City of Dreams передусім подбала про те, щоб дане будівництво, уже як нове ЖК «Гармонія», було узаконене та мало усі необхідні дозволи та документи як на будівництво, так і на підведення комунікацій та введення в експлуатацію. Завдяки компанії City of Dreams, незабаром ці та наступні будинки ЖК «Гармонія» наповняться радісним гомоном новоселів.

Галина Грендиш, компанія City of Dreams: «Сьогодні ми презентуємо новий проект житлового комплексу «Гармонія» від City of Dreams. Він є особливий для нас тому, що початок історії цього комплексу був не дуже приємним як для майбутніх власників, так і для Львова… Два недобудованих будинки, попри продані квартири, відсутність дозвільної документації та безліч інших факторів, тривалий час навіювали тривожні, негативні думки у майбутніх мешканців. Наша компанія City of Dreams не залишилась байдужою до ситуації, яка склалась з цим проблемним житловим комплексом, і взялася завершити цей проект. На сьогоднішній день ми змогли виготовити всю дозвільну документацію для будівництва комплексу, успішно провели комунікації і продовжуємо будівельні роботи. ЖК «Гармонія» поєднує в собі шість

4

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


CITY OF DREAMS

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Будівельна компанія City of Dreams – це компанія з багаторічним досвідом роботи на будівельному ринку України у сфері житлової та комерційної нерухомості. За цей час компанія City of Dreams здобула репутацію надійного забудовника як серед своїх партнерів, так і серед клієнтів у Львові, Чернівцях, інших містах. Сьогодні цей бренд поєднує у своїй роботі декілька потужних напрямків: • надання повного циклу будівельних та ремонтних робіт на замовлення; • впровадження інноваційних технологій у будівництві; • виробництво великого асортименту будівельних матеріалів як для власного використання, так і для реалізації їх на будівельному ринку; • продаж самостійно збудованої нерухомості. Компанія має хорошу матеріально-технічну базу, власний автопарк спеціалізованої техніки та надійних постачальників. Сукупність усіх цих факторів робить фірму City of Dreams однією з найкращих на ринку нерухомості України.

КОМПАНІЯ CITY OF DREAMS: Центр продажу: м. Львів, вул. Юрія Липи, 20 ЖК «Сьоме Небо» +38 067 71 71 092 +38 093 71 71 092

ЖК «Соната» +38 073 100 16 03 +38 067 100 16 03

ЖК «Родинна казка» +38 068 150 70 14 +38 073 150 70 14

Центр продажу: м. Львів, вул. Шевченка, 307 а ЖК «Гармонія» +38 063 07 09 091, +38 097 07 09 091 cityofdreams.ua 12-ти поверхових будинків, облаштованих паркінгами, дитячою та дорослою відпочинковими зонами. Ще один, чи не найважливіший бонус для майбутніх мешканців ЖК «Гармонія», – це дитячий садочок, який буде збудовано нашою компанією на території комплексу. Ми зробимо все для того, щоб виправдати очікування новоселів і довести, що наша компанія City of Dreams спроможна не лише будувати будинки з «нуля», але і завершити проекти, які не змогли завершити інші забудовники. Наостанок, хочу наголосити для кожного майбутнього мешканця житлового комплексу «Гармонія», що жити у гармонії з собою – таки можливо! А City of Dreams вам у цьому допоможе!»

• Обираючи компанію City of Dreams, Ви отримуєте якісний сервіс та супровід процесу, а також контроль якості будівництва на всіх його етапах.

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

5


6

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


СЛОВО РЕДАКТОРА

«Суворі часи проходять, а сильні люди залишаються» (Роберт Г. Шуллер)

Цей випуск журналу «АКЦЕНТИ плюс» присвячений темі влади та виборів до місцевих рад, які відбудуться 25 жовтня в Україні. На шпальтах журналу ми неодноразово говорили про необхідність правильного вибору у житті: професії, партнерів, способу життя, цілей та пріоритетів. У жовтні ми нагадаємо читачам про важливість правильного вибору та поговоримо про кандидатів на виборах до місцевих рад. n Обличчям жовтневого випуску «АКЦЕНТІВ плюс» став Олег Синютка - народний депутат Верховної Ради 9-ого скликання, кандидат на посаду мера Львова. Читайте цікаве інтерв’ю з Олегом Синюткою на шпальтах журналу.

n У ще одній нашій постійній рубриці під назвою ІСТОРІЯ УСПІХУ - цього разу розповідь про унікального філантропа Чарльза Фіні та про те, як мільярдер залишився без мільярдів.

n Також ми аргументовано розповімо читачам: чому кожному з нас потрібно обов’язково прийти на ці вибори, зробити свій вибір та проголосувати. Завдяки реформі децентралізації місцеві вибори стають важливим етапом у житті громад.

n Поважаючі себе чоловіки прагнуть бути стильними. Тому пропонуємо читачам розповідь про чоловічий костюм від бренду Rose Tailor, який може стати вашим таємним кодом успіху.

n У жовтневому журналі «АКЦЕНТИ плюс» ми продовжуємо рубрику ТОП ЛІДЕРІВ громадської думки – цього разу на шпальтах журналу: Роман Грицевич, Юрій Візняк, Василь Накрийко, Іван Юськевич, Михайло Мартиняк, Марія Малачинська, Назарій Шмігель, Оксана Погрелюк, Богдан Крук, Іван Спринський, Олена Остимчук. Читайте цікаві інтерв’ю. n Будувати та відновлювати, дарувати надію та впевненість – на таке не кожен здатен. На шпальтах журналу «АКЦЕНТИ плюс» – розповідь про новий ЖК «Гармонія» від компанії City Of Dreams. n Також приємно, що навіть у нелегкі часи сьогодення знаходяться люди, які дбають про підприємців. Організатори Forum West нещодавно провели для підприємців Діловий форум та два семінари: для HR-фахівців та податковий. n У нашій постійній рубриці КУЛЬТУРА – нова розповідь про фестиваль «КОНТРАСТИ: метаморфози-2020», який нещодавно відбувся у стінах Львівської національної філармонії. n У рубриці КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ знайомимо читачів з довгими списками ВВС на звання Книги року в Україні, а також подаємо інформацію про те, які цікаві книги стали переможцями конкурсу у минулі роки. n Також ми озвучимо читачам думку знаного фахівця Валентина Кіма про те, наскільки промовистими є наші жести та про що свідчать жести політиків. n Не менш цікаво буде дізнатися, особливо туристам, про різне у світі трактування жестів. Про це справді ВАРТО ЗНАТИ. Також ми розповімо читачам про нещодавні важливі, знакові новини в Україні та світі. n У рубриці ПОРАДИ ПСИХОЛОГІВ ми розповімо читачам устами психологів про те, як стати морально сильними.

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

n Наша постійна рубрика ЗДОРОВ’Я у жовтні містить інформацію про те, як убезпечити себе від COVID-19 та якими є нюанси усіх можливих видів діагностики цього захворювання. Розповімо, яку діагностику проводять у мережі «МеДІС». Також нагадаємо читачам про безболісний, без розрізів метод лікування варикозу у Медичному центрі «Життя». А у рубриці НАГОРОДА розповімо про світове визнання лікаря, що працює у львівській Клініці репродукції людини «Альтернатива». n Уже традиційно, кожного місяця журнал «АКЦЕНТИ плюс» знайомить читачів з новинками автосалонів – цього разу розповідь одразу про три чудові автомобілі: MAZDA CX-9, SUZUKI Jimny та HAVAL H6. n Також на шпальтах глянцю «АКЦЕНТИ плюс» - нова розповідь про відпочинок за містом в чудовому EDEM GOLF CLUB. n І наостанок, як завжди, пропонуємо гороскоп: астрологи прогнозують, що жовтень-2020 має стати часом примирення та компромісів.

ЛЮБІМО ЖИТТЯ, МІРКУЙМО ТА РОЗСТАВЛЯЙМО ПРАВИЛЬНІ АКЦЕНТИ У СВОЄМУ ЖИТТІ! РАЗОМ БУДУЙМО УКРАЇНУ та ЗМІНЮЙМО ЦЕЙ СВІТ НА КРАЩЕ! РАЗОМ ФОРМУЙМО СПІЛЬНОТУ ЩАСЛИВИХ, РОЗУМНИХ ТА УСПІШНИХ!

З любов’ю та повагою до Вас, головний редактор журналу «АКЦЕНТИ плюс» Ірина Запотічна-Ванчосович

7


ТЕМА ЖУРНАЛУ

УКРАЇНІ ПОТРІБНІ ВІДПОВІДАЛЬНІ ВИБОРЦІ 25 жовтня в Україні відбудуться чергові місцеві вибори в усіх 24 областях України – у 1439 об'єднаних територіальних громадах українці обиратимуть депутатів сільських, селищних, міських та обласних рад, а також голів сільських, селищних та міських рад. Зважаючи на укрупнення районів в Україні (замість 490 стало 136), перші вибори відбудуться у 119 райрадах. n Вибори міських голів (мерів) відбуватимуться за мажоритарною виборчою системою абсолютної більшості. У населених пунктах з понад 75 тис. жителів обраним міським головою буде вважатися кандидат, який набере 50% голосів і більше. Якщо жоден претендент на крісло градоначальника не набере половини й понад половину голосів, то можливе проведення другого туру. n Вибори депутатів до обласних, районних рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад у територіальних громадах із кількістю виборців 10 тис. і більше будуть проводитися за системою пропорційного представництва з відкритими виборчими списками - виборець може обрати не лише партію, а й бажаних для себе кандидатів від неї. n Місцеві вибори часто значно більше впливають на життя людей, аніж вибори до Верховної Ради, адже з наслідками роботи місцевої влади ми стикаємося щодня; окрім того, саме спільна позиція місцевої влади може найбільш ефективно впливати на рішення парламенту чи уряду; також тепер, особливо після децентралізації, органи місцевого самоврядування розпоряджаються великими сумами коштів. Лише обласним бюджетам на 2020 рік сумарно передбачають дохід у розмірі понад 97 млрд грн, а видатків – близько 110 млрд грн., у Львові це відповідно – 10 млрд грн та 11 млрд грн. n Важлива особливість цих місцевих виборів - у тому, що від них залежить майбутнє адміністративно-територіальної реформи, децентралізації, а також фінансових і політичних стосунків місцевої та державної влад.

Журнал «АКЦЕНТИ плюс» №29, жовтень 2020 р. Свідоцтво про державну реєстрацію журналу «АКЦЕНТИ плюс» ЛВ 1252/506-р Свідоцтво про державну реєстрацію спеціалізованого видання ЛВ 1253/507-р

Замовлення реклами:

8 (067) 425-05-56, accents2017@gmail.com тел.

accentsplus.com.ua

issuu.com/accentsplus

Головний редактор: Ірина Запотічна-Ванчосович Над номером працювали: Ірина Запотічна-Ванчосович, Богдан Бачинський, Дарина Мудра, Ірина Стефанів, Сергій Клібанський; дизайн та верстка: Ірина Гібей На обкладинці: кандидат на посаду мера Львова народний депутат 9-го скликання Верховної Ради України від Політичної партії «Європейська Солідарність» Олег Синютка АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29 Фото з особистого архіву


ТЕМА ЖУРНАЛУ

«Погана влада вибирається добрими громадянами, котрі не голосують». (Джордж Джин Нейтан)

Видавець: ФОП Запотічна Ірина Стефанівна, платник податків на загальній системі.

Наклад: 5000 примірників

Код ЄДРПОУ 2379106044 р/р UA71 325321 00000 26004053725537 в ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», МФО 325321 Друк: ТОВ “АРТ СТУДІЯ ДРУКУ” м. Київ, вул. Бориспільська, 15 www.artprintstudio.com.ua АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29 +38 (067) 460-07-25

За зміст реклами несе відповідальність рекламодавець.

УВАГА! Редакція не завжди поділяє думки авторів публікацій. Вартість 1 кв.см політичної реклами: на внутрішній сторінці 6 грн., на обкладинці 30 грн. Рекламні тексти мають позначку ® . У випадку передруку матеріалів журналу «АКЦЕНТИ плюс» чи їх цитування посилання на журнал «АКЦЕНТИ плюс» є обов’язковим.

9


БІЗНЕСОВІ НОВИНИ: ПРОВЕДЕННЯ ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІВ ДІЛОВОГО ФОРУМУ У ЛЬВОВІ..............................................................С.11

ГІСТЬ ЖУРНАЛУ: КАНДИДАТ НА ПОСАДУ МЕРА ЛЬВОВА – НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ 9-ГО СКЛИКАННЯ ВІД ПАРТІЇ «ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ» ОЛЕГ СИНЮТКА....................................................... С.12

ТОП ЛІДЕРІВ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ: ЮРІЙ ВІЗНЯК............................................................................................................С.16 ВАСИЛЬ НАКРИЙКО........................................................................................С.17 БОГДАН КРУК........................................................................................................ С.18 ОКСАНА ПОГРЕЛЮК....................................................................................... С.19 МИХАЙЛО МАРТИНЯК............................................................................... С.20 МАРІЯ МАЛАЧИНСЬКА................................................................................С.21 НАЗАР ШМІГЕЛЬ.................................................................................................С.22 ІВАН СПРИНСЬКИЙ..........................................................................................С.23 ІВАН ЮСЬКЕВИЧ................................................................................................ С.24 РОМАН ГРИЦЕВИЧ............................................................................................С.25 ОЛЕНА ОСТИМЧУК..........................................................................................С.26

10

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


БІЗНЕСОВІ НОВИНИ

ДІЛОВИЙ ФОРУМ-2020

24 вересня для підприємців у Львові відбувся осінній Діловий Форум. Організатором його виступив знаний організатор Весняного Ділового Форуму Володимир Глащенков. На Форум завітали голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький, мер Львова Андрій Садовий, заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко та перший заступник KredoBank Войцех Тарасюк, а також чимало бізнесменів та інших знаних особистостей. Цьогорічна тема Ділового Форуму: «Нова економічна реальність світу та прогнози щодо України».

Володимир Глащенков, організатор Ділового Форуму: «Оскільки Україна та весь світ переживають важкі випробування, стан економіки демонструє глибоке падіння, тому бізнес шукає орієнтири та можливості для перегру-

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

пування і перелаштування звичних процесів згідно непростих обставин. Під час Форуму відомі спікери розповіли підприємцям про те, які кроки, дії та інструменти доцільно використовувати для виживання бізнесу за нинішніх умов». n У першій панелі взяли участь голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький, міський голова Львова Андрій Садовий, заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ірина Новікова та заступник Голови Національного банку України і представник ЄБРР в Україні Дмитро Сологуб. Розмова з деякими спікерами відбулася у режимі відеозв’язку. n Також не менш цікавою для бізнес-середовища була панель під назвою: «Реалії бізнесу в Україні – негативні та позитивні фактори», участь в якій взяли: представни-

Про Діловий Форум у Львові

ця UkraineInvest у Західній Україні Ольга Сивак, голова Правління Кредобанк Яцек Шугаєв, засновник Growford Institute Віталій Ломакович, керівник Офісу розвитку МСП при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Андрій Слабінський, менеджер з акселерації бізнесу lifecell Андрій Лебедєв. n Завершила Форум традиційна панель: «Приклади побудови успішних конкурентних українських компаній», яку модерував Роман Білик, керуючий партнер Nexia DK, а участь взяли підприємці: Зіновій Козицький, керівник групи компаній «Еко-Оптіма», та Олег Никулишин, CEO Market Universal, мережа аптек DS. Діловий Форум, як завжди, пройшов на високому рівні, а також з дотриманням усіх карантинних вимог, тому кількість учасників була до 100 осіб.

ЖУРНАЛ ОФІЦІЙНИЙ МЕДІА-ПАРТНЕР ДІЛОВОГО ФОРУМУ 11


ГІСТЬ ЖУРНАЛУ

Кандидат на посаду мера Львова

Олег СИНЮТКА: «ЛЬВІВ – ЧУДОВЕ МІСТО, АЛЕ В НЬОМУ ТРЕБА НАВЕСТИ ЛАД!»

Олег Синютка переконаний, що Львів створений, щоб стати найкращим містом для життя. Львів – це ідеальне поєднання історичного минулого і модерної сучасності, традицій та новітніх технологій. Без Львова немає України – це констатація історичного факту. Жодна важлива для держави подія не відбувалася без провідної ролі львів’ян. Але нині Львів потребує відновлення своєї історичної ролі: як мегаполісу Західної України й одного з центрів Центрально-Східної Європи.

25 жовтня Львів обиратиме нового голову міської ради. Серед тих, хто оголосив про свій намір балотуватися на цю посаду, - Олег Михайлович Синютка, народний депутат України, обраний за списками партії «Європейська Солідарність». Рішення нардепа підтримав лідер «ЄС» - п’ятий Президент України Петро Порошенко. На його думку, очільником Львова має бути лідер, який представляє єдину загальнонаціональну проукраїнську силу, та водночас міцний господарник. Такою людиною, на думку Петра Порошенка, є Олег Синютка. «Таких патріотів та державотворців, як Олег Синютка, дуже потребує Україна» - заявив Петро Порошенко. Пропонуємо читачам журналу «АКЦЕНТИ плюс» ексклю-

12

зивне інтерв’ю з Олегом Синюткою про сім’ю та щастя, життєві цінності та професійні здобутки, а також про те, яким він бачить Львів у майбутньому. - Журналісти часто пишуть про Олега Синютку як про успішного управлінця, але майже не пишуть про Вашу сім’ю. Розкажіть, будь ласка, читачам «АКЦЕНТІВ плюс» про свою сім’ю. - Синютки – це звичайна львівська сім’я. З Наталею ми разом уже 15 років. Вона – надзвичайний фахівець-фінансист, кандидат економічних наук, доцент, зараз викладає в НУ «Львівська політехніка». Наталя - не просто дружина і мати моїх дітей, а справжній однодумець та со-

ратниця. А ще ми дуже пишаємося нашими дітьми. Андрію - 11 років, а Ірині – 14, обоє навчаються у Львівській академічній гімназії. Наші діти відповідально ставляться до навчання – отримують переважно 12-ки. У вільний від навчання час Іринка грає на фортепіано та захоплюється хореографією, а Андрій займається футболом у дитячо-юнацькій школі «Карпат». У нас спортивна сім’я: ми з Андрієм любимо грати у футбол, а разом із дружиною та донькою граємо у настільний та великий теніс, також усі ми любимо велопрогулянки. Ми дуже щасливі, коли збираємося разом! – Як Ви формуєте життєві цінності своїх дітей?

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ГІСТЬ ЖУРНАЛУ

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Олег Синютка – народний депутат України ІХ скликання, обраний за списками партії «Європейська Солідарність». Народився на Бережанщині, але давно мешкає у Львові та вважає себе львів’янином. У 2007-2014 роках – перший заступник міського голови Львова. У 2014 році, на запрошення Президента України Петра Порошенка, очолив Львівщину, а в 2019 році, на наступний день після оголошення результатів виборів, склав свої повноваження очільника Львівської ОДА. У 1993 році закінчив історичний факультет Прикарпатського університету, а пізніше здобув ще й другу освіту за фахом «Економіка та управління». Захистив дисертацію на тему «Розвиток метрополійних функцій великого міста» на прикладі Львова. Одружений. Разом із дружиною Наталею виховують сина Андрія та доньку Ірину.

коли ми разом, то дуже любимо подорожувати як Україною, так і Європою. – Розкажіть про період, коли Ви працювали першим заступником міського голови Львова? - Коли я почав працювати першим заступником міського голови Львова, тоді наша команда зіткнулася з низкою проблем, які залишилися ще з радянських часів. Я бачив, скільки всього потрібно зробити, щоб Львів став містом, у якому його мешканцям було би комфортно жити.

Тому сім років поспіль, щоденно з 6 години ранку і до глибокої ночі ми з командою однодумців поступово змінювали Львів на місто, яке згодом у різних рейтингах неодноразово визнавали одним із найбільш комфортних для життя українських міст, а потім Львів ще й визнали туристичною перлиною Східної Європи. Але починали ми з того, що почали налагоджувати цілодобове водопостачання у Львові. Також вирішували такі елементарні проблеми, як підтоплені підвали та діряві дахи.

• Я - така людина, що хочу всі справи, за які я взявся, довести до кінця. Для мене завжди є важливо отримати позитивний результат.

- Ми робимо все можливе, щоб наші діти хотіли жити в Україні і у Львові. Я постійно їм говорю про те, що потрібно багато вчитися, адже своїм розумом в Україні можна досягнути того, чого прагнеш. Наша країна має всі можливості, щоб в ній жити не гірше, ніж у Європі. Потрібно тільки до цього докласти багато праці. Ми з Наталею всього в житті досягнули завдяки освіті, а не завдяки грошам. Мене так виховали мої батьки, які обоє до сих пір працюють учителями. – Ви весь час у роботі. Скільки часу залишається на сім’ю? – На жаль, із сім’єю проводжу значно менше часу, ніж хотілося б. Втім,

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

13


ГІСТЬ ЖУРНАЛУ

В той час кожний директор житлово-комунального підприємства знав, що скарги мешканців на протікання дахів чи затоплені підвали – це його автоматичне звільнення. Минуло небагато часу, як лад було наведено. До слова, розроблений нами механізм гарячої лінії для комунікації із мешканцями під назвою «Гаряча лінія міста» був тоді визнаний найкращим в Україні. Ми виконали у місті кілька дуже важливих програм: провели масштабні ремонти житлового фонду, міжквартальних проїздів, внутрішніх дворів; впровадили автоматизоване вуличне освітлення. Як батько, який любить гуляти зі своєю сім’єю у Стрийському парку, я гостро відчував необхідність реконструкції більшості парків та скверів у Львові. Упродовж 7-ми років ми повернули львів’янам можливість прогулюватися оновленими рекреаційними зонами міста.

• Як економіст, я впевнений, що комунальні підприємства повинні заробляти кошти для міста, а не бути збитковими, як це відбувається сьогодні. Врешті багаторічна робота в цьому напрямку завершилась тим, що коли я йшов із посади, ЛКП перестали залазити у кишені львів’ян. Прикро, що за останні 5-6 років міська влада Львова знову загнала комунальні підприємства у боргову яму - цього року вони не мали коштів навіть на зарплату комунальним службам.

На жаль, боргова політика Львова також є сумною - за останні кілька років борг міста зріс у кілька разів. Кошти в борг бере міська влада, а віддавати буде кожен львів’янин! При цьому міський голова Львова отримує зарплату на рівні мера Варшави, хоча бюджети цих міст є неспівставні. – Якими реалізованими проектами у місті Львові Ви найбільше пишаєтеся? – Коли я став заступником міського голови у Львові, однією із найбільших проблем на той час у місті були неякісні дороги. Я почав координувати усі проєкти ремонту та будівництва доріг. Першою відремонтованою дорогою стала вулиця Виговського - у листопаді 2007 року її здали в експлуатацію. Ця дорога вже 13 років є символом якості, а львів’яни відтоді повірили, що таки можна ремонтувати дороги так, щоб вони не розвалювалися вже після першої весни. Нам важливо було продовжувати приводити до ладу магістральні дороги і виконувати ці роботи якісно, на совість і на роки. Наступним масштабним проєктом стала вулиця Городоцька. Тоді вона була символом львівського бездоріжжя, але ми хотіли перетворити її на візитну картку Львова, оскільки саме через неї в місто здебільшого потрапляють гості з Європи. Результатом тієї роботи всі можуть насолоджуватися вже багато років. Так, рік за роком ми капітально відремонтували майже всі магістральні вулиці в місті: Стрийську, Липинського, Княгині Ольги, прос­пект Чорновола, Кульпарківську, Коновальця, Мельника,

• Станом на 26 вересня 2020 року заборгованість Львова по місцевих боргах та гарантіях складає величезні 5 мільярдів 400 мільйонів гривень. Якщо ж додати відсотки, які треба буде сплатити за користування цими кредитними коштами, то це вже 6 мільярдів 770 мільйонів гривень. Тобто кожен львів’янин уже має борг більше, ніж 9 тисяч гривень! Упродовж 2015-2019 років Львів наростив свої борги у 8 разів! З них 84 % боргів залучено у валюті, але Львів не має валютних надходжень до бюджету, тому такі борги зростатимуть безкінечно. Та й запозичення Львова у гривні здійснені під надто великі 18-19% річних.

14

Чупринки, Городоцьку та багато інших менших вулиць. Також я розпочав тоді будівництво довгоочікуваної лінії трамваю з центру на Сихів. Ще одним викликом для мене була підготовка міста до «ЄВРО-2012». Як підсумок, Львів отримав справді великі об’єкти, найважливішим з яких став новий аеропорт імені Данила Галицького, який дав можливість Львову стати західними повітряними воротами України. – Чому Ви пішли з посади заступника міського голови? – Передусім тому, що в країні відбувалися неймовірні зміни. Після Революції Гідності в Україні нарешті перемогли демократичні, патріотичні сили. Президент Петро Порошенко, оцінивши мою роботу у Львові, запропонував очолити Львівщину – це для мене був великий виклик та шанс змінити країну на краще. Окрім того, на той час у Львові рівень популізму міського голови став переважати кількість прийняття ним прагматичних рішень на користь громади. Вважаю, якщо міський голова ставить інтереси громади на друге місце, а свої власні – на перше, то це надзвичайно небезпечно для львів’ян. – Ви встановили абсолютний рекорд перебування на посаді очільника Львівської області. Чи вдалося здійснити заплановане?

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ГІСТЬ ЖУРНАЛУ

• Найбільшим досягненням вважаю те, що у Львівській області нам вдалося налагодити діалог між громадами, припинити чвари та міжусобиці. Саме це дозволило створити нові Об’єднані Територіальні Громади, які дали суттєвий поштовх розвитку нашого регіону. Ми зуміли залучити 221,8 $ млн прямих іноземних інвестицій, створили 242 нові виробництва, а це понад 25 тисяч нових робочих місць. Я розумів, що без добрих доріг інвестиції не прийдуть. Тому ми провели масштабне будівництво доріг по всіх ключових напрямках. Загалом відремонтували 1744 км, а також закінчили будівництво Бескидського тунелю – найбільш масштабного проєкту часів незалежної України. Завдяки запуску програми Prozorro, а також завдяки зменшенню на Львівщині бар’єра позатендерних закупівель до 10 тис. грн. нам вдалося додатково залучити в економіку регіону 1 млрд 310 млн. грн. Це дозволило акумулювати кошти для розвитку соціальної інфраструктури Львівщини: ми збудували 14 нових шкіл і 23 дитячі садочки, створили на Львівщині 94 спортивні майданчики та 5 таборів для реабілітації учасників АТО. Понад 10 тисяч учасників бойових дій оформили право власності на земельні ділянки. - Яким для Вас є Львів майбутнього? - Я часто зустрічаюся із львів’янами, адже тільки у спілкуванні з людьми ти можеш почути правду про себе і про те, що відбувається в місті. Вважаю, що львів’ян потрібно чути - з їхньою думкою влада повинна рахуватися, а не ігнорувати. Нині розвиток міста зупинився, місто поступово починає деградувати. А отже, з того, що маємо сьогодні, залишиться тільки яскрава ширма. Нинішня влада засиділася, вона часто лише імітує роботу і не вирішує проблем міста. АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

Наша візія міста Львова: відновлення історичної ролі Львова як мегаполісу Західної України й одного з центрів усієї Центрально-Східної Європи; розвиток Львова, як рівноцінного партнера Києва, Праги, Варшави, Братислави, Відня й Будапешта. Наша місія: зробити Львів зручним і комфортним містом для львів'ян, щоб були забезпечені потреби його мешканців та вирішені проблеми з транспортом, благоустроєм, у соціальній сфері. Львів має стати науковим та освітнім центром, осередком інноваційної економіки, центром міжнародного туризму і справжньою культурною столицею України. Наша команда пропонує 5 пріоритетних напрямків розвитку Львова: • Львів має стати освітнім і науковим центром, для чого потрібно використати наявний у нас потенціал; тут мають створюватися нові можливості. • Львів повинен стати центром інноваційної економіки, тобто перейти до четвертої індустріальної революції та пов’язаного з цим переходу ІТ-індустрії від аутсорсингу до індустрії креативної економіки. • Львів має стати європейським цен­тром міжнародного туризму та відповідати гаслу: «Коли ти не був у Львові, тоді ти не знаєш Європи».

• Першим завданням міської влади, яку львів’яни оберуть 25 жовтня 2020 року, має стати протидія кризі в економіці, захист львів’ян від пошесті та недопущення того, щоб містом керували люди, які ставлять свої власні інтереси вище своїх посадових обов’язків. На жаль, у Львові до поглиблення кризи додалися бездіяльність і безвідповідальність міської влади,

• Львів має стати справжньою культурною столицею України. Українська культура, звільнена від колоніальної залежності Росії, як частина європейського культурного простору, може найшвидше й найповніше проявити себе саме у Львові. А за нашим прикладом проявить себе вся Україна! • Львів має бути містом для львів’ян. Львів не буде по-справжньому європейським, якщо наше місто не буде європейським передусім для своїх мешканців. І досягати цього потрібно кожного дня, кожним ремонтом під’їзду і ліфта! • Ми разом з вами повернемо Львову те лідерство в українському питанні, яке він тримав упродовж усього минулого. Місцеві вибори - це справді шанс на зміни! Зробимо Львів сильним містом та комфортним для його мешканців!

її корупція, надвисокі зарплати для «своїх», а також непрофесіоналізм, який став особливо очевидним під час епідемії. Мерія ж, замість того, щоб запобігати поширенню хвороби в місті, сама стала джерелом небезпеки для простих чиновників, мешканців міста й туристів. Нині до Львівської ОТГ приєднано нові території, а Львівський район нараховує більш ніж 115 тисяч мешканців. Щоб розвиватися, маємо думати масштабно, бо відсутність цього дорівнюватиме регресу. Саме тому ми створили команду, з якою йдемо на вибори. Розмовляв Богдан Бачинський Фото з особистого архіву Олега Синютки

15


ТОП ЛІДЕРІВ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

Юрій ВІЗНЯК: «ВІРЮ В МАЙБУТНЄ УКРАЇНИ!» Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Візняк Юрій Ярославович – генераль­ ний директор Львівського палацу мистецтв, діючий депутат Львівської обласної ради, голова постійної комісії з питань культури, туризму, охорони та збереження культурної спадщини, ЗМІ та духовності у 2015-2019 рр., голова правління Львівської обласної організації Політичної партії «Сила і Честь». Життєве кредо Юрія Візняка: «Потрібно завжди рухатися вперед!»

Усе своє свідоме життя Юрій Візняк дбає про розвиток мистецького напряму. Свого часу обіймав посаду голови Городоцької районної адміністрації, а також був головою профільної комісії з питань культури. Брав участь і надавав підтримку в організації фестивалів «Форт Місія», «Богданові звитяги», «Таланти твої, Городоччино», Весняний та Осінній Салони та багато інших. Будучи зараз генеральним директором Львівського палацу мистецтв, Юрій Візняк максимально сприяє розвитку культури, всіляко підтримує таланти, особливо молодих митців. Він глибоко переконаний, що популяризуючи наші багаті традиції, доносячи їх українській та закордонній спільноті, ми підтримуємо і зберігаємо велич української нації. Своєю діяльністю Юрій Візняк вносить вагомий вклад у культурний розвиток Львова – міста, яке він любить понад усе! Що необхідно Львову Юрій Ярославович знає та розуміє - аби людям комфортно жилося у рідному місті, треба реалізувати на практиці багато складових. Зокрема, необхідними є комунальний комфорт для мешканців, соціальна захищеність та умови, при яких створювались би нові робочі місця, щоб були хорошого рівня медицина та якісна освіта, щоб домінували новітні технології у бізнесі та виробництві.

16

СИЛА І ЧЕСТЬ політична партія

Про відповідальність та механізми успіху Юрій Візняк переконаний: роблячи свій вибір, ми несемо за нього відповідальність! Почавши з себе, ми робимо успішною всю нашу країну. Адже державу творить народ, тобто ми з вами. Які ж найголовніші механізми успіху? Україні необхідні потужна економіка та зважена зовнішня політика, розвиток науково-виробничого потенціалу, збереження історичних та культурних ресурсів, розумне використання природних надр. З вересня 2020 року Юрій Візняк очолив список кандидатів політичної партії «Сила і Честь» до Львівської обласної ради. «Сила і Честь» - це нова політична сила, яка заснована на ідеології демократії та консерватизму. Юрій Візняк каже: «Ми проводили детальний аналіз по кожному з кандидатів у депутати, щоб представити кращих, які підтримують ідеологію партії «Сила і Честь». Вірю нашому лідеру Ігорю Смешку і вірю в команду, яка сформувалася навколо нього – команду сильних, чесних і принципових людей. Відрадно, що сформувалося також дуже сильне, чисельне і перспективне молодіжне крило. Вважаю, що завжди важливо робити те, що ти любиш, у що віриш та вважаєш справою всього життя – лише тоді життя буде сповнене успіху! А для успіху дуже важлива ідея і робота на результат! Не маю жодних сумнівів у перемозі, адже іншого виходу, аніж перемога, у нас немає!»

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ТОП ЛІДЕРІВ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

Василь НАКРИЙКО: «НЕ ЗУПИНЯТИСЯ НА ДОСЯГНУТОМУ!» Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Василь Накрийко – знаний підприємець, засновник будівельної компанії «БК-Добробут», яка свого часу збудувала десятки різних житлових будинків та котеджів у Львові. Одружений, батько трьох донечок та сина. Життєве кредо: «Працювати та ніколи не здаватися!» Василь Накрийко балотується до міської ради у Залізничному районі під №7 та до обласної ради під №2 від Політичної партії «Сила і Честь». - Пане Василю, чому Ви вирішили балотуватися? - Тому що влада потребує досвідчених фахівців, а я маю великий досвід у будівництві та створенні інженерних мереж, також маю чималий досвід у земельних питаннях. Але головне – я люблю Львів і хочу, щоб Львів став красивим та по-європейськи комфортним містом для його мешканців! Я знаю, як це – бути відповідальним, створювати, відновлювати та змінювати місто на краще, тому що я вже неодноразово це робив. Професія керівника будівельного бізнесу передбачає не лише вибір оптимального проекту та його детальний аналіз, але й пошук та купівлю ділянки, узгодження всіх необхідних умов та дозволів, ретельне ведення будівництва, правильне підведення мереж та прокладання комунікацій і лише тоді здачу об’єкта в експлуатацію. Це нелегко, бо кожного разу різні умови, зате результат праці моєї та мого колективу завжди є достойний! Також приємно, що на цих виборах балотується багато молодих та ініціативних. Але сила та енергійність молодих завжди потребує ще й досвіду та честі старшого покоління – лише тоді отримаємо гідний результат. Саме тому в партії «Сила і Честь» відбір кандидатів був дуже прискіпливим! - Ви – успішний чоловік, досвідчений підприємець. Що потрібно робити, щоб досягти успіху? - У будь-якій справі, щоб досягти успіху, потрібні передусім відповідні знання, відповідальність та працелюбство. Праця та знання – це надійний інструмент для здобуття успіху. Не менш важливим є аналітичний підхід до будь-якого питання. Аналітика допомагає правильно прорахувати наперед усі ризики – лише тоді можна знайти досконале рішення. Також, звісно, потрібна наполегливість та вміння ніколи не здаватися. Щоб отримати достойний результат, завжди потрібно відповідально ставитися до своїх обов’язків, зосередженно працювати і не зупинятися на досягнутому! - Що, на Вашу думку, заважає Львову та Україні розвиватися?

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

СИЛА І ЧЕСТЬ політична партія

- Розвиватися заважає, передусім, корупція, яка існує практично на всіх рівнях. У Львові також існує чимало питань, які львів’янам необхідно негайно вирішувати. Перше - потрібно навчитися цивілізованими методами позбуватися сміття, як це роблять в Європі, де давно окремо сортують різні види сміття та окремо його переробляють з користю для громади та екології. Друге – усіх турбує відсутність у Львові паркінгів, попри те, що мова про них давно велася. Натомість в Європі ці питання давно успішно вирішені – всюди передбачені паркувальні місця та багаторівневі парковки – завжди є можливість зручно під’їхати. Третє питання – застарілі інженерні мережі, які давно пора оновлювати, але про це ніхто не думає. І це попри те, що Львів забудовується швидкими темпами. Як тільки більшість новоселів заселяться у свої квартири - міські мережі, які і так є аварійними, дадуть збій і тоді Львів «попливе». Ще одне важливе питання – необхідно повністю заборонити будівництво у межах Львова, крім лише випадків необхідної реконструкції. Інакше Львів незабаром перетвориться на кам’яні джунглі. Наступне питання – потрібно будувати нові транспортні розв’язки, зокрема, ті, які згідно існуючого Генплану так і не були збудовані – інакше незабаром, після заселення всіх новобудов, Львів в тих «корках» взагалі зупиниться. При цьому дивує мене також відсутність світлофорів у місцях, де вони мають бути. Та ще більш дивує те, що об’їздну дорогу навколо Львова збудували надто вузькою, попри те, що згідно міжнародних стандартів об’їздна має мати щонайменше чотири полоси для руху. Потребують вирішення ще чимало й інших питань. Зокрема, мене турбують численні стихійні сміттєві звалища. На мою думку, врятувати нас можуть лише великі штрафи та встановлення повсюди камер відеоспостереження. Зрештою, маю ще багато гарних ідей, як зробити місто Львів красивим та комфортним! Я готовий взяти на себе відповідальність та працювати над вирішенням цих проблем!

17


ТОП ЛІДЕРІВ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

Богдан КРУК: «НАВЕДЕМО ПОРЯДОК НА СВОЇЙ ВУЛИЦІ – НАВЕДЕМО ПОРЯДОК В УКРАЇНІ!» Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Богдан Крук – знаний юрист, партнер АО «Корпоративна адвокатура», член Асоціації правників України, відомий фахівець у галузі корпоративного права та управління, співзасновник Комітету захисту прав громад.

Ще донедавна в ЗМІ можна було побачити Богдана Крука в якості експерта, організатора та спікера заходів з корпоративного права та управління. Однак, восени 2019 року масмедія показали його на вістрі акцій протесту з відстоювання прав приміських громад. Таке професійне перевтілення знаного адвоката для багатьох стало дещо несподіваним. Спробуємо дізнатися, якими ж були мотиви таких змін... – Пане Богдане, Вас знають як успішного адвоката з понад 20-річним стажем та експерта з корпоративних справ. Що спонукало Вас стати «адвокатом громад»? – Рік назад для мене, мешканця Сокільник, стала несподіванкою новина, що Сокільники планують приєднати до Львова з сумною перспективою перетворення комфортного передмістя у сміттєвий полігон чи бетонні джунглі. Проаналізувавши юридичні підстави цього рішення, я зрозумів, що усе це – незаконно, тому є шанс відстояти нашу громаду. Почав діяти, звернувся до громади та депутатів. У нас з’явилися однодумці. Почалася кропітка праця, численні зустрічі, звернення та обговорення. Зрозумівши, що нашій громаді зламати підступні плани влади, можливо, не вдасться, ми вдалися до акцій прямого народовладдя. Довелося мені освоювати незвичну для себе функцію керівника страйкому та за його дії нести відповідальність перед владою. Мені досі з цього приводу телефонують із різних органів. Втім, здійснивши «маленьку револю-

18

цію», ми таки отримали бажаний результат – право на створення Сокільницької ОТГ. Право на урядування у своїй громаді! – Чи плануєте Ви брати участь у виборах, бути у політиці? – Політика – це долучення до політичної партії. Але на даний час я не готовий до такого кроку. Проте вважаю, що кожен повинен у тій чи іншій мірі долучитися до управління громадою. Ми повинні об’єднуватися та спільно наводити порядок. Але спершу необхідно навести порядок на своєму подвір’ї, на своїй вулиці, у своєму кварталі… Тихою, невтомною працею. Не навівши порядок на своїй вулиці, - порядку в державі не наведемо… – Вважаєте, що разом зможемо досягти успіху? – Так. Об’єднавшись, зможемо навести лад у громаді, у державі. Втім, кажуть: «Будь-яку революцію задумують романтики, здійснюють фанатики, а користуються її плодами негідники»… Звичайно, мені не хотілося б цього. – Які цілі та основні пріоритети Ви ставите перед собою в управлінні громадою? – Я маю великий досвід в організації роботи наглядових рад корпорацій. Тому вважаю, що буду корисним і у cтворенні ради громади, прозорої та відповідальної, орієнтованої на потреби мешканців. Організація влади потребує змін як на місцевому, так і на загальнодержавному рівні. Відчуваю, що настав час для втілення кращих практик корпоративного управління у державотворенні!

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ТОП ЛІДЕРІВ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

Оксана ПОГРЕЛЮК: «ПОТРІБНО РУХАТИСЯ ВПЕРЕД, КРОК ЗА КРОКОМ!» Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Оксана Погрелюк – корінна львів’янка, підприємець. Освіта вища економічна. Заміжня. Мама трьох чудових діток. Життєве кредо: «Рухатися вперед!» Балотується у депутати міської ради по Галицькому району від Політичної партії «Сила і Честь». - Пані Оксано, чому Ви вирішили піти у політику? - Відверто кажучи, не думала, що буду колись у політиці. Хоч завжди мала певні політичні погляди, підтримувала деякі партії та розуміла політичні процеси. Але, як показав досвід минулих виборів, доручати вибір іншим є надто складно та й не завжди варто довіряти вибору інших. Саме тому і вирішила балотуватися - щоб потім нікого не звинувачувати, краще самій спробувати долучитися до процесу творення змін на благо львівської громади. Звичайно, це велика відповідальність – представляти в раді інтереси своїх виборців. Але і залишатися осторонь, потім картаючи себе за бездіяльність, також не можу. Потрібно змінювати життя львівської громади на краще! Хто це зробить, як не ми самі? - На Вашу думку, що заважає Україні стати сильною та процвітаючою країною? - Вважаю, що Україна – насправді багата країна. Але її розвиток гальмують деякі чинники. Зокрема, наша українська ментальність, а також у значній мірі – корупція, яка шкодить економічному прогресу та розвитку суспільства в цілому. Хоч, як свідчить досвід інших країн, корупція в тій чи іншій мірі присутня чи не у всіх країнах. Нам дуже заважає те, що за 74 роки радянської влади людей привчили надіятися на когось, а не на себе. Тому зараз, за звичкою, багато людей сподівається, що за них все зробить той, хто прийде до влади, а розчарувавшись, потім шукають інших винних у своїх бідах та жаліються на життя. Тому вважаю, що кожен з нас має спершу сам поглянути на себе та зрозуміти, що потрібно для того, щоб розвиватися самому та розвивати свій простір навколо. Якщо буде розвиватися кожен громадянин – буде розвиватися Україна, зміцнюватися та рухатися до процвітання! Якщо будемо сидіти і чекати - то будуть і далі приходити ті, хто буде дбати лише про свої власні інтереси, а до інтересів громади їм буде зовсім байдуже. Звичайно, людині фізіологічно притаманно дбати про себе, але коли людина задовольняє свої суспільні потреби, то в цілому і суспільство від цього також виграє. Тому кожен має розпочинати зміни з себе, свого подвір’я, свого робочого місця… Ніхто нам нічого за нас самих не зробить – маємо самі творити свою історію та історію своєї держави! - Що потрібно Львову, щоб у ньому було комфортно не лише туристам?

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

- На жаль, у Львові справді більше дбають про потреби туристів та забувають думати про те, чи комфортно львів’янам жити у рідному місті. В першу чергу, як на мене, особливо некомфортно тим львів’янам, які живуть у місцях скупчення туристів. Втім, усі ми разом також дуже потерпаємо, зокрема, від транспортного колапсу у Львові, коли годинами стоїмо у численних «корках». Тому вкрай важливо вирішити питання наявності парковок у центрі Львова. Адже місто розбудовується, кількість мешканців та автомобілів у Львові зростає, а питання паркувальних місць далі роками не вирішуються. Попри те, що це питання актуальне для всіх: і для водіїв, і для пішоходів, які змушені маневрувати між хаотично припаркованими автомобілями, а водії змушені довго шукати місце, щоб припаркуватися. Тобто нині львів’яни не мають можливості вільно пересуватися вулицями міста. Львову терміново, особливо в центральній частині міста, необхідні надземні чи підземні багаторівневі парковки, щоб можна було всім цивілізовано пересуватися містом! Ще одне питання, яке потребує вирішення – покращення зовнішнього вигляду будинків у Львові. Попри те, що кожен будинок має свій паспорт фасаду, дотримання якого передбачає законодавство, втім, деякі фасади у Львові зухвало знищують, а деякі перебувають у такому занедбаному стані, що на наших очах руйнуються, попри те, що багато з них є пам’ятками архітектури. Коли їздиш іншими країнами, спостерігаєш, як там дбайливо ставляться до кожної архітектурної пам’ятки, як красиво відновлюють фасади будинків. У Львові є значно більше пам’яток архітектури, але про їх збереження не дбають! Львів часто втрачає те, чим міг би пишатися та чим ще більше міг би приваблювати туристів у наше місто! - Яким, на Вашу думку, має бути план дій? - Цього разу на вибори йде чимало молодих людей-однодумців, які мають на меті покращити наше місто. Завдяки закону про децентралізацію зараз чимало коштів залишається у місцевому бюджеті – думаю, ці кошти, а також залучаючи кошти інвесторів та, можливо, певні державні дотації, необхідно витратити передусім на покращення інфраструктури міста та відновлення його зовнішнього вигляду. Потрібно лише згуртувати тих людей, які будуть упродовж 5-и років виконувати покладені на них депутатські обов’язки, і рухатися вперед, крок за кроком!

19


ТОП ЛІДЕРІВ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

Михайло МАРТИНЯК: «ПРАЦЮЮ НА РЕЗУЛЬТАТ!» Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Михайло Мартиняк – підприємець, засновник компанії «Резон». Освіта вища – навчався у Львівській національній академії мистецтв. Громадський активіст, очільник Сихівського осередку партії «Народний Рух України». Одружений. Разом з дружиною Мар’яною виховують двох синів. Життєве кредо: «Працювати потрібно лише на результат, інакше це не робота, а імітація». Йде на місцеві вибори, щоб РУХати Львів та досягнути конкретного результату – захистити своє та сусідні підприємства, сотні робочих місць від рейдерського захоплення. Про бізнес У 2001 році з ідеї та завдяки підтримці рідних народилась велика справа - підприємство «Резон», яке виготовляє красиву кераміку. Ось уже майже 20 років Михайло Мартиняк з дружиною Мар'яною керують цим виробництвом та власними руками проєктують, малюють, ліплять та випалюють керамічні вироби. Торгові центри, кав’ярні та готелі – далеко не повний перелік місць, де можна зустріти продукцію ТМ REZON. Продукція цього підприємства добре відома в Україні та Європі, а її асортимент налічує понад 250 моделей керамічних виробів. Деякі з них виготовляються сотнями тисяч екземплярів, а деякі – ексклюзивно, під замовлення. Про мрію «Резон» - це історія мрії про європейську якість продукту, виробленого у Львові. Михайло Мартиняк багато їздив Європою, вивчаючи технології виробництва, кілька років збирав необхідне устаткування по всій Україні і за кордоном. І тепер на міжнародних виставках Михайло Мартиняк впевнено пишається власноруч виготовленою керамікою та гордо говорить: «Так, це зроблено українцями! Це made in Lviv!» Адже це конкурентоспроможний якісний продукт, що відповідає світовим стандартам, який щодня ще й вдосконалюється. У планах у Михайла Мартиняка – створити на базі «Резону» креативний кластер кераміки, який буде відкритим для студентів академій та художників, де майстри зможуть обмінюватись ідеями та розвивати свій творчий потенціал, а молодь зможе застосовувати свої знання і навчитись. Ще одна велика ідея, яку плекає Михайло Мартиняк, – це місто, яке буде вільне від корупції та непрофесійних чиновників, які чинять перепони бізнесу. Місто, вільне від тіньових схем. Михайло Мартиняк переконаний, що без звільнення від цих пут не буде успіху. І він знає, як цього досягти!

20

Чому історія підприємства «Резон» важлива для Львова? «На сьогодні на підприємстві «Резон» працює близько 50 офіційно влаштованих робітників. Це і працівники технічних спеціальностей, і творчі спеціалісти – художники, скульптори. Всі вони отримують гідну заробітну плату, працюють у Львові, а не виїжджають за кордон. Податки з їх зарплатні йдуть, зокрема, і у міський бюджет» - розповідає Михайло Мартиняк. «Однак все це може зникнути у будь-який момент, адже у Львові, який за словами міських посадовців є «відкритим для світу», у 2020-у році існує рейдерство, коли з’являється невідомий власник з підробленими документами на право власності на будівлю, якої - УВАГА - не існує! Іншими словами: будівля існує лише в документах, походження яких є загадковим. Але на підставі цих фіктивних документів на неіснуючу споруду підприємство «Резон» та кілька інших підприємств, які стабільно працюють, чиновники намагаються позбавити виробничих площ, які ми давно викупили та облаштували; хочуть знищити успішні виробничі підприємства, які дають Львову робочі місця та сплачують податки. Причина такого брутального рейдерства, на мою думку, дуже проста. Її зрозуміє кожен, хто буває в цій частині вулиці Зеленої – це масова житлова забудова, яка ледь не з усіх боків оточує наше виробництво. Наші виробничі площі – ласий шматок для забудовників. Але постає питання: де тоді будуть працювати львів’яни? За рахунок чого буде наповнюватися міський бюджет?» Михайло Мартиняк про Львів майбутнього «Яким же має бути справжнє, сучасне, європейське місто? Я уявляю його собі не просто скупченням житлових коробок, ресторанів та готелів. Кожне сучасне місто – це, передусім, його люди, це місце появи і реалізації нових ідей. Це місця концентрації інтелекту, креативності, дієвості. І наш Львів має бути саме таким! Я переконаний, що лише наполеглива і самовіддана праця дає результат. Коли ти щодня працюєш, розвиваєшся та вдосконалюєшся – це і є найкраща нагорода!»

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ТОП ЛІДЕРІВ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

Марія МАЛАЧИНСЬКА: «З НАМИ МРІЇ СТАЮТЬ РЕАЛЬНІСТЮ!» Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Марія Малачинська – керівник Львівського обласного клінічного перинатального центру, акушер-гінеколог вищої категорії, репродуктолог, член Української асоціації репродуктивної медицини (УАРМ), член Європейської асоціації репродукції людини та ембріології (ESHRE), головний експерт Департаменту охорони здоров’я з репродуктивного здоров’я та планування сім’ї, Заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології ФПДО Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, автор 48 наукових робіт. Будучи магістром державного управління та спеціалістом вищої категорії з організації та управління охороною здоров’я, вона закінчила ще й Школу успішного медичного менеджера (2017, 2018, 2019), пройшла Освітню програму для топ-управлінців у сфері охорони здоров’я Leaders for Health за підтримки LvBS (УКУ), Світового банку та агенці Be-it Health, мала виступ у форматі TEDx на заключній конференції (Київ, 2019). Нагороджена Премією Fertility Amards (Відень, 2019). Одружена, є багатодітною мамою трьох синів. Життєве кредо: «Стався до людей так, як би ти хотіла, щоб вони ставилися до тебе». Марія Малачинська балотується до Львівсь­кої Ради від Народного Руху України у кандидати до Львівської обласної ради по округу Залізничного, Шевченківського та Галицького районів. Ця красива жінка володіє великою працездатністю та відповідальністю, наполегливістю та відмінними лідерськими рисами. А ще завдяки спільним зусиллям цієї жінки та свого часу очолюваного нею колективу Центру репродуктивного здоров’я більше 1800 безплідних сімей відчули радість батьківства. Сьогодні розмова з Марією Йосипівною Малачинською - директоркою Львівського обласного клінічного перинатального центру, досвідченою лікаркою, науковцем з передовим баченням та ефективним управлінцем. - Маріє Йосипівно, для чого Вам, реалізованій у професії та самодостатній особистості йти у політику? - Останнім часом це питання мені часто задають. Я свідомо прийняла рішення, бо щодня працюю у великій медичній структурі з майже 600 фахівцями у підпорядкуванні, приймаю десятки пацієнтів і тому реально оцінюю ситуацію в медицині. Так, реформи розпочалися. Але не все так чудово, як поспішають завірити нас деякі політики. Невирішених питань у сьогоднішніх складних реаліях, ще й пов’язаних з пандемією ковіду, дуже багато. Втім, позитивним моментом є те, що світогляд людей у громадах змінюється. Нарешті українці почали розуміти, що їх рішення та дії таки впливають на навколишнє життя. В політику зараз йде багато молодих, енергійних особистостей. До лав Народного Руху України, добре відомого з часів проголошення Незалежності, зараз долучилася молодь, яка хоче жити, працювати та народжувати дітей у демократичній країні з європейськими стандартами. Майбутнє народжується вже сьогодні! Від того, наскільки ми згуртуємося навколо важливих справ, залежить успішність Львівщини. Я знаю медичну галузь із середини. Це моя робота та пристрасть, яка щодня мотивує. Однак медицина та політика - це взаємозалежні сторони однієї медалі. Як ми можемо збільшити народжуваність здорових малюків без економічної стабільності родин?! Не треба загальних гасел, давайте допомагати конкретним сім’ям конкретними справами. А сім’я - це немовлята, дошкільнята та школярі, студенти, працюючі люди та ті, хто вже на заслуженому відпочинку. А який може бути відпочинок та гармо-

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

нійний розвиток, якщо бракує коштів на буденні речі?! Я акцентую увагу на проблематиці, яку добре знаю і можу бути корисною медицині та соціальній політиці. Скажімо, у найближчих планах - створення Банку грудного донорського молока. Хтось скаже, що це дрібниця. Хтось взагалі не розуміє, для чого це потрібно. А насправді це - унікальний приклад високотехнологічних інновацій у такій доволі консервативній галузі, як неонатологія. В Європі є 226 подібних банків. В Україні – лише один, в Києві. У всьому світі давно довели, що жодна дитяча суміш не зрівняється з грудним молоком. Жіноче молоко – це не лише найоптимальніша їжа для малюка до півроку, це ще й здоров’я, імунітет, інтелектуальний розвиток дитини, а значить і майбутньої нації. Це панацея для недоношених новонароджених з масою тіла від 500 г, яких з тих чи інших причин мама не може годувати власним молоком. А також для дітей після багатоплідних вагітностей, яких значно побільшало після застосування допоміжних репродуктивних технологій. Вкладаючи кошти у термінал донорського молока, ми значно скорочуємо витрати на виходжування немовлят, зменшуємо інвалідизацію. А ще цим ми показуємо, що ми – цивілізоване суспільство та унікальне місто, де можна успішно розвивати медичний туризм за багатьма напрямками. Коли я брала участь у конкурсі на посаду керівника Львівського обласного клінічного перинатального центру, то говорила про те, що хочу, щоб мої діти та онуки народжували в Україні, зокрема, у Львові. Впевнена, що так і буде! - Яким є Ваш рецепт успіху, щоб змінити на краще Україну та Львів? - Мій рецепт успіху не змінився з часів роботи у Центрі репродуктивного здоров’я на вулиці Короленка. Керівник має бути як сильним, амбітним лідером, так і рівноцінним учасником команди, тобто має бути одночасно і генералом, і рядовим! А ще інколи - волонтером… Але це вже інша історія. Про проєкт «Здоров’я волонтерки» від нашого перинатального центру я розкажу іншим разом.

21


ТОП ЛІДЕРІВ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

Назарій ШМІГЕЛЬ: «ЛЬВІВ – МОЯ БАТЬКІВЩИНА!» Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Назарій Шмігель – голова Франківської районної партійної організації міста Львова «ВО Батьківщина», помічник-консультант народного депутата України у Верховній Раді, підприємець, активний громадський діяч. Балотується у депутати від ВО «Батьківщина» - Пане Назарію, чому Ви вирішили балотуватися у депутати? - Моя нинішня підприємницька діяльність має на меті допомагати людям у вигляді реновації будівель – тобто здійснюємо комплексний підхід до процесу відновлення будівель, який передбачає не лише реконструкцію чи ремонт фасадів, але й повне відновлення будівель, починаючи від укріплення фундаменту до ремонту дахів та усіх комунікацій, капітального ремонту мереж. Нині ця тема турбує мільйони людей в Україні, які залишились наодинці з серйозними проблемами зношеного фонду житлового-комунального господарства, мимоволі ставши заручниками цієї загрозливої ситуації. Після нещодавнього прийняття Верховною Радою України відповідного закону про передачу багатоквартирних будинків в управління ОСББ проблем у мешканців не зменшилося, а лише додалося – тепер усі проблеми лягли важким тягарем саме на мешканців, адже, повторюся, більша частина нинішнього житлового фонду знаходиться у жалюгідному, занедбаному стані. І це вкрай несправедливо, адже люди щонайменше 29 років платили кошти в ЖЕКи, але ЖЕКи капітальних ремонтів не здійснювали. Як наслідок – нині у багатьох багатоквартирних будинках зношені конструкції, аварійна електрична проводка, прогнилі труби-стояки, засмічена каналізаційна система тощо – усе це потребує негайного капітального ремонту. Але на це все потрібні шалені кошти! Втім, варто зазначити, що згідно іншого закону, який ще діє, про який урядовці воліють не згадувати, процедурі передачі будівель від одного балансоутримувача до іншого має передувати капітальний ремонт будівлі. Але цього також ніхто не робить! Тому за цих умов хоч хтось має відстоювати інтереси рядових мешканців?! - Яким є ваш план дій та якими будуть Ваші наступні дії? - Хочу впровадити у життя комплексну програму реновації житлових будівель – така моя ціль, це мій проект, над яким працюю. Я знаю, як розпочати цей процес – для початку необхідно створити відповідну комісію та дослідити стан кожного будинку, кожного подвір’я. На жаль, нині цим також ніхто не займається! З цього приводу хочеться нагадати місцевій владі про ті старі будинки, які у Львові періодично починають сипатися та падати… Адже центральна, історична частина Львова переважно складається із будівель, які перебувають у жахливому технічному стані. У кращому випадку щастить тим будівлям, якщо

22

в них хтось на першому поверсі створює свою комерцію – тоді власник частково ремонтує цю будівлю, відновлює її фасад. Однак, окрім центру, у Львові є ще 5 районів, густонаселених мешканцями та забудованих так званими «хрущівками», термін експлуатації яких або вже минув, або незабаром мине. Ніхто не знає, чого очікувати від цих будівель, і що робити мешканцям таких будинків… Останній раз держава будувала будинки некомерційного характеру ще у 1992-1995 роках – тому навіть ці будівлі також уже вимагають капітальних ремонтів. На жаль, цими питаннями влада не займається. Але цими питаннями найближчі кілька років планую займатися я разом з моєю командою! - На Вашу думку, що найбільш дошкуляє мешканцям Львова? - Я би виділив три глобальні проблеми Львова. Перше – це сміття у Львові. Друге – це постійні корки на дорогах та відсутність паркувальних місць. Третє – необхідна негайна реновація старих будівель. Вирішенням усіх цих питань необхідно негайно зайнятися, зокрема, депутатам новообраних місцевих рад. - А які глобальні питання, на Вашу думку, необхідно вирішити у масштабах України? - В Україні потребують вирішення ті самі питання, що і у Львові: ліквідація сміття, боротьба з корками та реновація старого житлового фонду. Але до цих проблем додається ще велика корупція чиновників, а також доволі часто ще й непрофесіоналізм багатьох чиновників. Таке ставлення поступово знищує нашу державу, починаючи зі знищення рідної української мови. Також не може не хвилювати свідомих українців і зміст навчальних програм у школах, низький розмір зарплати вчителів, мізерні пенсії у більшості пенсіонерів та стан нашої медицини. Чого лише вартує той факт, що значну частину коштів, виділених цьогоріч на боротьбу з коронавірусом, влада використала на будівництво доріг. З усім цим необхідно спільно усім нам боротися! Також деколи складається враження, що держава свідомо перекладає свої обов’язки на волонтерів та благодійників. Звичайно, це добре, що благодійництво в Україні набуло розмаху. Я весь час займаюся громадськими проектами та благодійністю, але є чимало речей, які мають робити саме чиновники за державний кошт. Лише тоді буде порядок в Україні. Саме тому у 2017 році я прийняв рішення долучитися спершу до громадської роботи, а тепер ось і балотуюся у депутати!

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ТОП ЛІДЕРІВ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

Іван СПРИНСЬКИЙ: «ЛИШЕ МИ САМІ ЗДАТНІ ЗМІНИТИ УКРАЇНУ НА КРАЩЕ!» Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Іван Спринський – громадський активіст, митець, підприємець, голова Громадської організації «Рабів до раю не пускають». Освіта вища юридична. Життєве кредо: «Ніколи не здаватися!»

- Пане Іване, Вас знають як непримиримого борця з свавіллям чиновників. На Вашу думку, що заважає Україні стати сильною, незалежною та багатою країною? - Заважає, мабуть, передусім відсутність принциповості та радикальності у характері більшості українців. Це так дався взнаки тривалий, упродовж багатьох століть, геополітичний тиск Росії на українців. Друге - на жаль, до сих пір в Україні у владних кабінетах та силових структурах знаходиться не так багато проукраїнськи налаштованих працівників. Знову ж таки, причиною є тривалий вплив радянської влади на українців. А третє – і це головне – в Україні досі не сформована повністю українська еліта, яка мала би створити стратегію розвитку України хоча б на 20 років вперед. Немає чіткої візії, як немає стратегічних напрацювань щодо власного курсу України. Натомість, майже усі 29 років від проголошення Дня Незалежності спостерігається доволі хитка позиція України у багатьох питаннях – зрозуміло, усе це негативно впливає на розвиток України. Одна влада змінює іншу – кандидати щоразу перед виборами улесливо обіцяють українцям те, що ті хочуть почути, а певні кандидати ще й щедро засівають виборців грішми та подачками. Втім, після виборів, як правило, всі вони переважно забувають про свої обіцянки. І знову все йде по колу! - Як вважаєте, чому українці від виборів до виборів стають «на одні й ті ж граблі»? - На жаль, причиною є те, що в Україні громадську думку формують здебільшого потужні телевізійні канали та ЗМІ, більшість з яких належать олігархам. Український електорат – переважно «зомбований», а ще його перед кожними виборами намагаються розсварити, щоб не було єдності та панували чвари. Такий сценарій повторюється щоразу. Щоб усього цього позбутися, нам – українцям - потрібно сформувати ідеал у вигляді розумного та самодостатнього українця-господаря, до якого тягнулися би інші українці. Ним має бути сильний представник середнього класу підприємців з числа малого та середнього бізнесу, які і мають сформувати основу економіки України.

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

- Що потрібно, щоб навести лад у Львові, щоб Львів став нарешті комфортним для його мешканців? - Щоб відповісти на це питання, треба поглянути, яку стратегію розвитку міста пропонують львів’янам зараз: стратегію розвитку комфортного міста для його мешканців, чи стратегію розвитку туристичного бізнесу? Нинішня влада у якості пріоритету обрала розвиток туристичного та ресторанно-розважального бізнесу, забувши про потреби львів’ян. Втім, мені здається, що повноцінно поєднувати ці дві ролі також є неможливим. Звичайно, в ідеалі було би розвивати Львів як індустріальний центр, адже колись Львів славився своїми потужними промисловими підприємствами та різними інноваційними проєктами. А ось, щоб зробити Львів екологічним містом, для початку потрібно порахувати ущільненість та завантаженість Львова і порівняти ці цифри з існуючими нормами. Отримані показники будуть значно перевищувати усі норми. Усю цю інформацію потрібно доносити львів’янам. Тому, щоб остаточно не зруйнувати Львів, нам усім потрібно зробити певні висновки і нарешті разом створити повноцінну стратегію розвитку Львова, яка би забороняла виснажувати потенціал міста та дозволила би зберегти Львів для його мешканців та наступних поколінь. Львів’яни, які працюють у Львові, заслуговують жити у комфортному місті. Для початку потрібно створити нові транспортні розв’язки та налагодити нормальний рух транспорту, відремонтувати комунікації, збудувати нові садочки, школи та здійснити благоустрій тощо. І лише тоді, коли львів’яни матимуть комфортну інфраструктуру, вони почнуть думати про подальший розвиток міста. Втім, для цього потрібні політична воля та відповідальність певних посадових осіб. Цього зараз, на жаль, ми аж ніяк не спостерігаємо. Але є сподівання, хоч і невеликі, що новообраний депутатський корпус спільними зусиллями таки зможе вирішити ці питання. Вірю, якщо зможемо здійснювати нормальне самоврядування у Львові, наше місто почне відновлюватися!

23


ТОП ЛІДЕРІВ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

Іван ЮСЬКЕВИЧ: «УСПІШНЕ ОТГ СИЛЬНА УКРАЇНА!» Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Іван Юськевич – знаний підприємець, власник будівельної компанії «Комплекс Буд» та співзасновник фермерського господарства «Західний Равлик». Одружений. Разом з дружиною Іриною Юськевич працюють, виховують сина. Іван Юськевич балотується до місцевої ради Солонківської ОТГ від Політичної партії «Європейська Солідарність». - Пане Іване, з якими думками Ви йдете на місцеві вибори? - Мене непокоїть майбутнє України, адже криза, яка сьогодні щодня загострюється та розгортається на вітчизняному полотні, зачіпає усі гілки влади, деформує економічні, соціальні, наукові, політичні та суспільно-ділові відносини. Майбутню долю України повинні будувати не лише воїни-добровольці, волонтери, дипломати чи бізнесмени, а й усі пересічні громадяни, докладаючи максимум зусиль, аби всенародне благо стало дійсністю. Саме тому я не можу стояти осторонь вирішення життєво важливих питань, що стосуються сьогодення та близького майбутнього нашої Батьківщини, Західного регіону України та Солонківської ОТГ, зокрема. Разом з командою партії «Європейська Солідарність» йду на вибори, аби працювати на благо громадян, вирішувати усі поставлені перед нами завдання, підтримувати та розвивати громаду. - Чим зараз живе підприємець Іван Юськевич? - Нещодавно я повернувся з ділової поїздки у Краматорськ, був і у Слов’янську, дорогою об’їздив майже усю Донецьку та Луганську області – території, підконтрольні Україні. Курсуючи цим шляхом, помітив, що саме ці області, як жодні інші, потребують відновлення та прагнуть розвиватися. Подорож даним регіоном я здійснив на запрошення військового капелана, отця УГКЦ Василя Іванюка та його цілісної та потужної команди, за що дуже вдячний. Адже завдяки цьому побачив Схід України іншими очима та зміг поділитися набутим досвідом фермерського господарства «Західний Равлик», співзасновником якого я є, а також напрацюваннями агротуристичного кластеру «ГорбоГори», яким курує мій колега Антон Мільчевич. Схід України мене дуже приємно вразив та запалив наснагою, адже на цих територіях живе чимало патріотів та працьовитих людей, щирих у вірі українців-християн. Об’єднавшись під головуванням вище згаданого капелана отця Василя, попри усі труднощі, вони розвиваються та прагнуть розвитку і процвітання свого регіону, як частини України. Їх здобутки вражають, адже лише даною спільнотою колишніх учасників АТО та переселенців з окупованих територій, не зважаючи на важку ситуацію довкола, було створено близько 100 невеликих підприємств, зокрема, сільськогосподарського напрямку. В межах програми з обміну досвідом я мав зустрічі, як з місцевими фермерами, так і з представниками місцевої влади й очільниками департаментів сільського господарства і туризму, оскільки є твердо переконаним, що задля розвитку підприємництва бізнес повинен співпрацювати з владою, як це відбувається у Львові.

24

Подорож Сходом запалила мене новими планами та ідеями – тому з впевненістю можу стверджувати, що робитиму усе від мене залежне, аби сприяти об’єднанню Сходу та Заходу України ще й спільними проектами для подальшого зміцнення економіки України. Нам усім пора руйнувати міфи та застарілі стереотипи про схід України – потрібно об’єднуватися та разом зміцнювати економіку України. Враховуючи все вище вказане, для розбудови України вважаю вірною тезу: «Схід і Захід – нероздільні!» - Що, на Вашу думку, заважає Україні стати багатою та успішною державою? - Україна починається з кожного з нас! Тому маємо усі разом, кожен на своєму місці, докладатися до її об’єднання та розбудови. Активним має бути, як кожен депутат, так і кожен громадянин України. Ще одним важливим моментом, на мою думку, є твердження про те, що кожен представник влади в Україні повинен бути справжнім патріотом, адже лише так ми можемо сформувати стратегію спільного розвитку нашої держави. Коли Україна буде цілісною та матиме спільні інтереси – вона зможе стати успішною та сильною у всіх напрямках: у мові, вірі, армії! Ми - українці - маємо величезний потенціал, тому мусимо об’єднуватися та розумно його використовувати, аби Європа не лише відчула, а й ствердно переконалася, що Україна – сильна та самодостатня країна на усіх загальнодержавних рівнях. Лише таким шляхом ми зможемо вберегти нашу рідну Україну на світовій арені! - Якими Ви бачите шляхи подолання кризи? - Ми – підприємці – попри всі складнощі сьогодення, продовжуємо працювати та співпрацювати між собою, намагаючись підтримувати та допомагати один одному. Сьогодні, як ніколи, важливим у цьому контексті є ще й відкритий діалог між бізнесом та представниками владних підрозділів. Повертаючись до моїх відвідин Сходу, помітив - на жаль, у тих регіонах такого роду співпраця відсутня, підприємці зневірені та покинуті напризволяще. Вважаю такі речі не припустимими, адже саме підприємці малого та середнього бізнесу, як і інші оператори бізнес-ринку, наповнюють власними податками державний бюджет. Тому підприємці заслуговують на владну підтримку! Лише за таких умов може успішно розвиватися середній клас – основа економіки будь-якої країни! Саме тому я балотуюся у депутати, оскільки вважаю, що серед депутатів мають бути також і підприємці, які розуміють економічні проблеми та завдяки здобутому досвіду знають, як їх подолати!

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ТОП ЛІДЕРІВ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

Роман ГРИЦЕВИЧ: «РОБІТЬ ЛЮДЯМ ДОБРО, І ВОНО ДО ВАС ПОВЕРНЕТЬСЯ!» Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Роман Грицевич – депутат Львівської міської ради 4-х скликань, має дві вищі освіти (закінчив Львівський державний медичний інститут та Інститут державного управління), заслужений лікар України, сімейний лікар вищої категорії, громадський діяч, благодійник. Очолює Клуб української греко-католицької інтелігенції, також є Президентом федерації дзюдо у Львівській області, помічником Почесного консула Республіки Австрія у Західній Україні. Одружений. Виховав сина – успішного хірурга. Роман Грицевич балотується до міської ради від Політичної партії «Європейська Солідарність». Спілкуючись з Романом Грицевичем, одразу захоплює його внутрішня щирість та доброта. Щоразу переконуєшся, наскільки це - розумна, працьовита, відповідальна, скромна та щедра людина. • Роман Грицевич – засновник та меценат музею Квітки Цісик у Львові. За його особистої підтримки неодноразово відбувалися благодійні гала-концерти пам’яті легендарної української співачки Квітки Цісик у Львові, Києві, Одесі. Усі кошти, зібрані з шести благодійних концертів перераховувались на рахунок Львівського державного онкологічного лікувального діагностичного центру. • Чимало інших важливих, міських благодійних заходів також відбулися за підтримки депутата Романа Грицевича: фотовиставка Василя Пилип’юка «Україна - земля Тараса»; святковий концерт у театрі імені Марії Заньковецької «Тарас Шевченко та медики»; пресконференція щодо вшанування пам’яті Небесної Сотні; відкриття меморіальної дошки дисидентам; відкриття пам’ятника герою боротьби за волю України Михайлові Гаврилку; відкриття меморіальної дошки академіку М. П. Павловському. Депутат також підтримав концерт «Скрипкове дерево роду» за участю Кирила Стеценка та Наталі Строчан та організував пресконференцію на тему «Скрипкове дерево роду». Пан Роман є також засновником фестивалю авторського кіно у Львові. З його ініціативи реалізовано фестиваль «Італійське авторське кіно». • Також за ініціативи Романа Грицевича була створена група підтримки будівництва пам'ятника митрополиту Андрею Шептицькому, до якої увійшли депутати першого демократичного скликання: Ігор Калинець, Нестор Гнатів, Василь Шпіцер. У тому, що пам'ятник митрополитові Андрею постав вчасно, є певна заслуга саме цієї групи та особисто Романа Грицевича. • Значний вклад здійснив Роман Грицевич та очолюваний ним Клуб української греко-католицької інтелігенції у відновлення гробниці на пам’ятної таблиці Львівської капітули на Личаківському цвинтарі для поховань заслужених діячів Української греко-католицької церкви: 3-х митрополитів та 23-х єпископів і крилошан, які відстоювали українську мову та права українців. • Роман Грицевич, будучи лікарем та чудовим батьком, опікується ще й дітьми-сиротами, дбає про спортивне життя молоді, а також допомагає у придбанні для львівських лікарень медичного устаткування та працює над забезпеченням необхідних умов

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

праці лікарів та лікування хворих під час коронавірусу. Долучився до створення проекту «Ковчег Допомоги», мета якого – проведення медико-соціальних, психологічних протиепідеміологічних заходів, які сприяють максимальному дотриманню умов карантину/самоізоляції та підтримки медичного персоналу, який працює з пацієнтами, інфікованими коронавірусною інфекцією. • Роман Грицевич передав для потреб Національної академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного 1000 багаторазових захисних медичних масок, а Львівському національному академічному українському драматичному театру ім. М. Заньковецької - 600 багаторазових масок. У відповідь оркестр та актори театру організували під відкритим небом концертну програму «Дякуємо медикам – нашим героям» за жертовну працю в боротьбі з коронавірусом. • Від фонду Петра Порошенка разом з Олегом Синюткою Роман Грицевич передав партію сертифікованих захисних костюмів та пульсоксиметрів в 1-ше поліклінічне відділення 1-ої МКЛ ім. Князя Лева, а також в амбулаторію сімейної медицини № 2 Комунального некомерційного підприємства, 1-шу міську МКЛ. • Як депутат ЛМР, Роман Грицевич систематично організовує зустрічі з мешканцями району, запрошуючи на ці зустрічі представників влади та відповідних служб, ініціюючи відповідні звернення. Ним було скеровано два депутатських звернення щодо організації аварійного ремонту у 2020 році та виділення коштів у 2021р. на реалізацію капітального ремонту мереж згідно з розробленим проєктом до керівництва «Львівводоканалу». • Також Роман Грицевич організував кілька толок для впорядкування дорожнього покриття на вулиці Розточчя, у якій активну участь взяли мешканці вулиць Розточчя, Нагірної, Загірної, Мурованої. У поточному 2020 році заплановано власними силами встановити два дитячих майданчики на вулиці Мурованій та Розточчя. Відбулося ряд зустрічей щодо впорядкування прибудинкових територій на вулиці Богдана Хмельницького та вирішення спірної забудови, а також багато іншого. Виборці з вдячністю відгукуються про свого депутата та вкотре підтримують Грицевича Романа Євгеновича, бо як депутат він багато зробив і робить для розвитку нашого міста і держави.

25


ТОП ЛІДЕРІВ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

Олена ОСТИМЧУК: «РОЗБУДОВА ТА ДОБРОБУТ ГРОМАД – НАШЕ СПІЛЬНЕ ЗАВДАННЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ!» Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Олена Остимчук – перший заступник директора ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія», адвокатеса, співвласниця юридичної компанії «LEGAL JET», амбасадорка Міжнародної амбасади жінок-підприємиць в Україні, амбасадорка Жіночої Ділової палати України. Освіта вища - закінчила юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка. Балотується до Львівської міської ради та Львівської обласної ради від політичної партії «СЛУГА НАРОДУ» Ця приваблива молода жінка з наполегливим характером – знаний адвокат. Бути юристом вирішила ще у школі. Відтоді крок за кроком наближалася до своєї мрії – навчаючись та одночасно здобуваючи практичний досвід. - Пані Олено, на Вашу думку, що заважає Україні стати сильною та багатою? - Заважає передусім корупція, безвідповідальність чиновників на місцях, а також байдужість громадян. Боротьба з корупцією повинна відбуватись постійно та на усіх рівнях, від найменшого села до великих міст. Боротись з цим злом мають не тільки правоохоронні органами, а й громадяни – не даючи хабарів, повідомляючи про відомі їм факти корупції (маємо стати викривачами корупції). Наприклад, у Львові на запит громадськості нашого міста була створена робоча група для напрацювання проекту антикорупційної стратегії міста Львова - це дуже правильна ініціатива! Будучи членом цієї робочої групи, можу сказати, що вже є багато хороших напрацювань. Цю роботу потрібно завершити, бо місту потрібна антикорупційна стратегія. Щодо безвідповідальності чиновників, можу сказати, що у сфері моєї професійної діяльності, як адвокатеса, часто стикаюсь із ситуаціями по всій Україні, коли чиновники і посадовці на місцях грубо порушують права громадян, в першу чергу, найбільш вразливих та беззахисних груп населення. Але коли в суді доводиш, що їх дії були незаконними та протиправними, і суд приймає рішення про стягнення завданої шкода, то стягуються ці

26

кошти… з бюджету, тобто з наших з вами податків, а не з персонального рахунку того чиновника/посадовця, що прийняв незаконне рішення. Ось такі, на жаль, реалії нашого сьогодення. Для того, щоб Україна стала сильною та багатою, ми всі маємо спільно над цим працювати. Громадяни України не повинні бути байдужими до долі своєї держави, свого міста чи села. Як сказав Конфуцій: «Держава – це велика сім’я». Українці вже не раз доводили, що коли об’єднуються – здатні вирішити будь-яку проблему. Волонтерський рух на початку російської агресії мав безпрецедентні масштаби. Майже кожен українець став волонтером і проявив неймовірний рівень свідомості. - Що потрібно Львову, щоб бути комфортним для львів'ян? - Львів має стати, перш за все, містом для львів’ян. Де влада дослухається до думки людей, де немає постійних «корків» на дорогах, де будівництво здійснюються із урахуванням потреб мешканців, коли будуються школи, дитячі садки, спортивні майданчики. Львів має бути містом, де дбають про безпритульних тварин. Де збережені зелені зони та культурна спадщина. Комфортний Львів – це місто без сміття і політичного, і побутового. - Ваш рецепт успіху, ваше бачення необхідних дій. - Як казав Махатма Ганді: «Хочеш змінити світ – почни з себе». Постійне самовдосконалення – перший невід’ємний крок самореалізації. І неважливо, в якій галузі, професії чи соціальному статусі. Головне – працювати наполегливо та відповідально!

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


НОВА РУБРИКА

УВАГА!

ЖУРНАЛ ПРОДОВЖУЄ НОВУ РУБРИКУ:

ЛІДЕРИ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

27


ПРО ГОЛОВНЕ: ВАЖЛИВІ УКРАЇНСЬКІ НОВИНИ...........................................................С.29

БІЗНЕСОВІ НОВИНИ: ВІД FORUM WEST СЕМІНАР ДЛЯ HR-СПЕЦІАЛІСТІВ ТА ПОДАТКОВИЙ СЕМІНАР............................................................................ С.30

КУЛЬТУРА: ФЕСТИВАЛЬ «КОНТРАСТИ» У ЛЬВІВСЬКІЙ НАЦІОНАЛЬНІЙ ФІЛАРМОНІЇ............................................................................................................С.32

КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ: ДОВГІ СПИСКИ ВВС НА ЗВАННЯ КНИГИ РОКУ В УКРАЇНІ.............................................................................. С.34

28

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ПРО ГОЛОВНЕ

ВАЖЛИВІ УКРАЇНСЬКІ

НОВИНИ

n Нещодавно між Україною та ЄС

було підписано Меморандум про отримання 1,2 мільярда євро – повідомив УНІАН. Президент України Володимир Зеленський схвалив ратифікацію Меморандуму про 1,2 млрд євро коронакредиту від ЄС. Президент Володимир Зеленський підписав закон Про ратифікацію Меморандуму та Кредитної угоди між Україною та Європейським Союзом про отримання макрофінансової допомоги ЄС на суму до 1,2 мільярда євро. Виплата коштів здійснюватиметься двома траншами - кожен по 600 мільйонів євро. Мінфін очікує отримати заплановані транші МВФ до кінця року n Як передала пресслужба голо-

ви держави, реалізація положень Меморандуму та зазначеної Угоди дозволить залучити додатковий кредитний ресурс Євросоюзу, який буде спрямований на підтримку макроекономічної стабільності, платіжного балансу та реалізації реформ у нашій державі. В офісі президента зазначили, що Меморандум визначає загальні передумови для виділення коштів, а також визначає заходи в рамках реалізації структурних реформ, необхідних для отримання другого траншу цієї допомоги. Передбачені заходи стосуються медичних закупівель, податкової та митної реформ, функціонування судової системи, державного управління, корпоративного управління для державних підприємств, функціонування ринку газу. Зазначені Меморандум і кредитну угоду Україна і ЄС уклали ще 23 липня в Брюсселі. n Раніше Європейська рада при-

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

йняла рішення про виділення виняткової макрофінансової допомоги сусіднім країнам для подолання кризи в умовах Сovid-19 на загальну суму 3 мільярди євро.

службовцям. Також зазначається, що президент Володимир Зеленський просить Раду розглянути закон про подвійне громадянство.

n Україна отримала найбільший

морандуму, зобов'язалася провести конкурсний відбір на посади керівників Державної податкової та митної служб після закінчення карантину, ліквідувати Державну фіскальну службу і прийняти в першому читанні проект закону про створення нового агентства для розслідування серйозних економічних і фінансових злочинів.

засіданні 30 вересня затвердив новий державний стандарт базової середньої освіти. В документі уряд виокремив 11 базових навичок, які мають здобути школярі. Серед компетенцій, які мають здобути українські школярі під час навчання, виділили: вільне володіння державною мовою; здатність спілкуватися іноземними мовами; математичну та технологічну компетентність; інноваційність та відкритість до нових ідей; підприємливість та фінансову грамотність; спроможність навчатися впродовж життя. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив: «Ці вимоги до школярів базуються на найкращих практиках Європейського Союзу та відповідають сучасному технологічному світу».

n Міністерство закордонних справ

n Новий стандарт освіти набуде

пакет допомоги від ЄС в розмірі 1,2 мільярда євро. Цьому передувало те, що Верховна Рада 25 серпня ратифікувала Меморандум про взаєморозуміння між Україною та Європейським Союзом про отримання Україною макрофінансової допомоги ЄС у сумі до 1,2 мільярда євро. n Україна, згідно з умовами Ме-

України разом парламентом працюють над законопроєктом про подвійне громадянство. Про це заявив глава МЗС Дмитро Кулеба. Він зазначив, що законопроєкт про подвійне громадянство вже є у Верховній Раді. «Ви знаєте, що я є прихильником подвійного громадянства. За винятком громадянства держави-агресора. Ми працюємо з парламентом для того, щоб цей закон був ухвалений. Я вважаю, що він відповідає інтересам України. І ця норма давно назріла», – сказав Дмитро Кулеба. Після ухвалення закону подвійне громадянство буде заборонено отримувати лише держ-

n Кабінет міністрів України на

чинності з 2022 року та стосуватиметься тих учнів, які навчаються за 12-річною програмою. Для втілення вимог Кабміну школи мають забезпечити всіма необхідними електронними та технологічними рішеннями. У проекті держбюджету на 2021 рік з цією метою виділять 159 млрд грн для Міністерства освіти і науки. З них 1,4 млрд грн витратять на програму «Нова українська школа». n З 2021 року для школярів стане

обов’зковим ЗНО з математики. Всього будуть два рівні складності стандартний та профільний.

29


БІЗНЕСОВІ НОВИНИ

Про семінари для підприємців

Уже традиційно, котрий рік поспіль у Львові восени для підприємців відбуваються навчальні семінари це Forum West: податковий семінар та семінар Forum West: HR.

СЕМІНАРИ

FORUM WEST Розвиваючи особистість, – разом змінюємо середовище!

Семінари від Forum West – завжди цікаві. У попередні роки вони щороку збирали великі аудиторії слухачів. Втім, COVID-19 змусив нас усіх дещо змінити форму спілкування. Але потужний зміст унікальних заходів Forum West для спільноти підприємців не лише не змінився, але й став ще більш цінним. Попри те, що з врахуванням карантинних вимог цьогоріч змінилася локація проведення семінарів, а також організатори були змушені значно обмежити кількість слухачів семінарів, бажаючих долучитися до семінарів Forum West знову було багато, адже трансляція семінарів відбувалася також online. Багатьох слухачів дуже зацікавив семінар Forum West: HR, призначений передусім для HR-директорів, керівників і топ-менеджерів провідних компаній Західної України.

30

Цьогоріч говорили про наболіле: як епідемія вплинула на ринок, зокрема, на ринок праці. А також про те, як отямитись від карантинного стресу та перетворити кризу на поштовх до розвитку.

Володимир Глащенков, організатор Forum West: «Маємо перетворити кризу на поштовх до розвитку. Тому обговорюємо, як командам, людям, колективам жити і функціонування у період тотальної невизначеності, тотально нових маркерів, яких ми

ніколи не знали, до яких ми не готувалися. Ми не розуміли, як жити з масками та соціальними дистанціями». Цьогоріч упродовж семінару Forum West на тему управління персоналом виступили шестеро спікерів, які поділилися з аудиторією своїм баченням та досвідом. Зокрема, обговорювали ефективні методи кризових комунікацій, а також розповіли про посткарантинні тренди, зокрема, про можливість управління талантами. Адже нині ринок праці належить більше працедавцям, а не кандидатам. Хоча до пандемії ситуація була дзеркально протилежною. Спікери наголосили, що на сьогоднішній день кількість вакансій зменшилася у рази. Окрім того, нині на ринку праці склалася така ситуація, коли часто на одну вакансію претендують близько 5 людей. АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ДУМКА ФАХІВЦЯ

HR-менеджери сьогодні надають перевагу креативним кандидатам з високим професійним рівнем та високим емоційним інтелектом, з бажанням постійно вдосконалюватися.

Роботодавці за цих умов тепер обирають дуже ретельно, навіть прискіпливо, адже мають з кого вибрати. Тому звертають тепер увагу не лише на професійні навички людей, але й на особисті якості. Натомість, як свідчить опитування, у такі нестабільні періоди наймані працівники дуже потребують психологічної підтримки з боку роботодавців. Втім, у великого напливу потенційних працівників є ще й інша сторона медалі. Спікери зауважили: до пандемії працедавці переважно швидко закривати вакансії, а тепер цей процес став тривалішим з двох причин: претендентів зараз ніби більше, але справді фахових кандидатів серед них, на жаль, не так багато. Роботодавці стверджують, що нині рівень кваліфікації багатьох претендентів на працевлаштування бажає кращого, оскільки є недостатньо високим. Володимир Глащенков, організатор Forum West: «Я вірю, що Україну можуть змінити лише її громадяни - лише від кожного з нас залежить, якою вона буде завтра. Адже основою будь-якого суспільства, середовища чи компанії є передусім її цінності».

ЖУРНАЛ АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

- ОФІЦІЙНИЙ МЕДІА-ПАРТНЕР СЕМІНАРІВ FORUM WEST 31


КУЛЬТУРА

Про новини Львівської філармонії

Всупереч обставинам. Завдяки новому набутому досвіду. Адаптуючись до «нової реальності».

ФЕСТИВАЛЬ «КОНТРАСТИ»:

метаморфози-2020 У Львові успішно відбувся 26-й Міжнародний фестиваль сучасної музики «КОНТРАСТИ», який тривав впродовж 25 вересня - 4 жовтня. Його організатором незмінно є Львівська національна філармонія.

Ольги Криволап «Carmina amoris» (Пісні кохання) для струнних. • 2 жовтня у програмі «КОНТРАСТІВ» можна було почути електроакустичні перформанси Максима Коломійця («Внутрішні голоси»).

• Тема цьогорічного фестивалю «КОНТРАСТИ» звучала як «Метаморфози-2020»: у світі, який раптово змінився, ввівши у наше життя поняття «до карантину», сучасне мистецтво стає в аванґарді змін, трансформацій і метаморфоз нашого повсякдення. Упродовж 10 днів – 20 музичних подій: загалом прозвучало 56 творів 48-и композиторів! Фестиваль тривав десять днів, у його програмі відбулось двадцять подій симфонічної, камерно-інструментальної, електроакустичної та вокальної музики. У подіях музичного фестивалю «КОНТРАСТИ» взяли участь музиканти з України, Польщі та Німеччини. У програмі фестивалю «КОНТРАСТИ» прозвучали 56 творів 48-и композиторів з різних куточків світу. Зокрема, на гостей фестивалю очікували ексклюзивні події, у рамках яких були презентовані нові композиції українських митців. • 27 вересня в перекладі українською прозвучав знаменитий цикл «Місячний П’єро» Арнольда Шенберґа. • 1 жовтня у виконанні Академічного камерного оркестру «Віртуози Львова» відбулась прем’єра твору

32

філармонії звучала композиція Ріхарда Штрауса «Метаморфози», назва якої й підштовхнула організаторів Фестивалю до створення концепції фестивалю «КОНТРАСТИ-2020». Вже втретє під час «КОНТРАСТІВ» відбувалися міжнародні майстер-класи нової музики COURSE. Цьогоріч у майстер-класах взяли участь шість композиторів з України, Туреччини та Китаю. Твори, написані під час майстер-класів, прозвучали у виконанні київського колективу

• 3 жовтня - електроакустичні перформанси Остапа Мануляка («Визволення з плаского світу IІ»). • 3 жовтня гість цьогорічних «КОНТРАСТІВ» - польський ансамбль Kwartludium - презентував проєкт «Множинний образ», в рамках якого відбулася прем’єра твору молодої української композиторки Марти Галаджун. Саме вона минулого, 2019го року була виокремлена з-поміж усіх інших учасників композиторських майстер-класів COURSE та отримала можливість написати твір для цього ансамблю. • 4 жовтня відбулося закриття фестивалю під батутою польського диригента Вінсента Козловського. У програмі концерту у виконанні струнної групи Академічного симфонічного оркестру Львівської національної

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


Ensemble Nostri Temporis 3 жовтня у Концертному залі Людкевича. Вже традиційна спеціальна фестивальна подія «Ніч Контрастів» у 2020 році зазнала певних «метаморфоз»: цьогоріч вона отримала назву «[не] Ніч Контрастів», адже тривала з 14:00 до 23:00 в суботу 3 жовтня. Однак її концепція залишилася незмінною: ви­конавці представили найновіші тенденції в сучасній інструментальній та електронній музиці.

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

Також у програмі фестивалю три інтерактивні лекції німецького філософа сучасного мистецтва Гаррі Лєманна, які транслювалися наживо на Камерній сцені Львівської філармонії. Цьогоріч широко у «КОНТРАСТАХ-2020» була представлена творчість українських композиторів. На відкритті фестивалю камерний склад Академічного симфонічного оркестру філармонії виконував «Сумну кантату» Валентина Бібіка,

камерну симфонію Всеволода Задерацького, а також рідко виконувану в Україні Сьому партиту для духового квінтету Мирослава Скорика. Також звучала музика Валентина Сильвестрова, Бориса Лятошинського, Євгена Станковича, Володимира Загорцева, Святослава Луньова, Остапа Мануляка, львівських композиторів – Юрія Ланюка, Олександра Козаренка, Богдани Фроляк та Богдана Сегіна.

33


КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ

Про списки номінантів книжкового конкурсу

ДОВГІ СПИСКИ

КНИГИ РОКУ ВВС-2020 На початку жовтня ВВС News Україна визначила Довгі списки літературної премії у трьох номінаціях: «Книга року ВВС-2020», «Книга року ВВС - Есеїстика-2020» та «Дитяча Книга року ВВС-2020», яка проводиться у партнерстві з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).

До довгих списків конкурсу «Книга року ВВС-2020» увійшли 34 видання у трьох категоріях із понад 80, які були подані цього року на конкурс. Довгий список премії Книга року ВВС обирає редакція ВВС News Україна за участі членів журі. Згодом з довгих списків члени журі обирають до п'яти кращих книжок до короткого списку у кожній номінації. Окрім названих премій, даний конкурс передбачає також винагороду для читачів – негрошову нагороду «Читач року ВВС» отримає автор найкращої рецензії на книжку із довгого списку за рішенням членів журі.

ВАРТО ЗНАТИ: Номінацію «Дитяча Книга року ВВС» було додано з 2012 року, а з 2018 – ще й номінацію «Книга року ВВС - Есеїстика-2020». Умови цього конкурсу були оновлені 3 вересня. Довгий список був оновлений 2 жовтня, коли на прохання видавництва «Фоліо» з конкурсу зняли книжку Андрія Куркова та Юрія Винничука «Ключі Марії».

34

ДО ДОВГОГО СПИСКУ ПРЕМІЇ «КНИГА РОКУ ВВС-2020» УВІЙШЛИ 13 ВИДАНЬ: • Софія Андрухович. «Амадока». - Львів: Видавництво Старого Лева, 2020 • Максим Беспалов. «Східний Вал». - Київ: Темпора, 2020 • Дмитро Вербич. «Точка неповернення». - Київ: Наш формат, 2020 • Наталка Доляк. «На сьомому небі». - Київ: Темпора, 2020 • Владислав Івченко, Юрій Камаєв. «Стовп самодержавства, або Тринадцять справ Івана Карповича Підіпригори». - Київ: Темпора, 2020 • Олесь Ільченко. «Порт Житана». Чернівці: Меридіан Черновіц, 2020 • Андрій Курков. Юрій Винничук. Ключі Марії. - Харків: Фоліо, 2020 (знята із конкурсу на прохання видавництва) • Марія Матіос. «Букова земля». Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-Га, 2019 • Ілларіон Павлюк. «Я бачу, вас цікавить пітьма». - Львів: Видавництво Старого Лева, 2020 • Сергій Сергійович SAIGON. «Юпак». - Київ: Білка, 2020

• Олег Сенцов. «Другу також варто придбати». - Львів: Видавництво Старого Лева, 2020 • Олег Сенцов. «4 з половиною кроки». - Львів: Видавництво Старого Лева, 2020 • Ксенія Фукс. «12 сезонів жінки». Чернівці: Книги - XXI, 2020 • Петро Яценко. «Магнетизм». Львів: Видавництво Старого Лева, 2020 До Довгого списку премії «Дитяча Книга року ВВС-2020» увійшли 11 видань: • Іван Андрусяк. «Морськосвинський детектив». - Харків: Віват, 2020 • Кирило Безкоровайний, Дар'я Скрибченко. «Моя подруга з темної матерії». - Львів: Видавництво Старого Лева, 2020 • Ірина Грабовська. «Остання обитель бунтарства». - Київ: КМ-Букс, 2020 • Ніна Дмитрієва, Аліна Ревенко. «Бальтазар назад». - Київ: ТОВ "Ай Ес Ді Груп", 2020 • Євгенія Завалій. «Це всі ми». Чернівці: Чорні вівці, 2020 • Олеся Кешеля-Ісак. «Непосидючка, який любив бігати». - Київ: Yakaboo Publishing, 2020

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ

• Мирослав Лаюк. «Ківі Ківі». Львів: Видавництво Старого Лева, 2020

• Світлана Пиркало - письменниця, радниця з питань культури ЄБРР.

• Сергій Лоскот. «Чубзики». - Харків: Ранок, 2020

• Марта Шокало - головна редакторка BBC News Україна.

• Яна Сотник. «Рака така, або Риба, яка співає». - Чернівці: Чорні вівці, 2020 • Василь Тибель. «Медова казка». Київ: Wise Bee, 2020 • Уляна Чуба. «Мед і Паштет - фантастичні вітрогони». - Київ: А-БАБА-ГА-ЛА-МА-Га, 2020

ДО ДОВГОГО СПИСКУ ПРЕМІЇ «КНИГА РОКУ ВВС ЕСЕЇСТИКА-2020» УВІЙШЛИ 10 ВИДАНЬ: • Наталя Гуменюк. «Загублений острів». - Львів: Видавництво Старого Лева, 2020 • Оксана Забужко. «Планета полин». - Київ: Комора, 2020 • Ольга Карі. «Рибка дядечки Завена». - Київ: Темпора, 2019 • Віра Курико. «Вулиця причетних або Чернігівська справа Лук'яненка». - Київ: Темпора, 2020 • Анастасія Леухіна. «Зовсім не страшна книга». - Київ: Дух і Літера, 2020 • Тарас Лютий. «Культура принад і спротиву». - Київ: Темпора, 2020 • Василь Махно. «Уздовж океану на ровері». - Київ: Yakaboo Publishing, 2020 • Олександр Михед. «Я змішаю твою кров з вугіллям. Зрозуміти український Схід». - Київ: Наш формат, 2020 • Олег Сенцов. «Хроніка одного голодування». - Львів: Видавництво Старого Лева, 2020 • Ганна Улюра. «Ніч на Венері: 113 письменниць, які сяють у темряві». Київ: ArtHuss, 2020 Цього року до журі премії «Книга року ВВС» увійшли: • Віра Агеєва - професорка Національного університету «Києво-Могилянська академія». • Вадим Карп'як – телеведучий. АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

• Віталій Чепинога – блогер.

• Андрій Бачинський. «140 децибелів тиші» (у номінації «Дитяча Книга року ВВС»).

2014

Фінал конкурсу Книга року ВВС відбудеться у грудні 2020 року.

• Софія Андрухович. «Фелікс Австрія» (у номінації «Книга року ВВС»).

Переможець у кожній номінації отримає грошову премію в розмірі гривневого еквіваленту £1,000.

• Катя Штанко. «Дракони, вперед!» (у номінації «Дитяча Книга року ВВС»).

• Видавці книг-переможців отримають право використовувати логотип премії Книга року ВВС на наступних виданнях.

• Сергій Жадан. «Ворошиловград» (у номінації «Книга десятиліття ВВС»).

ПЕРЕМОЖЦІ МИНУЛИХ РОКІВ:

• Ярослав Мельник. «Далекий простір» (у номінації «Книга року BBC»).

2019 • Тамара Горіха Зерня. «Доця» (у номінації «Книга року ВВС»). • Володимир Арєнєв. «Сапієнси» (у номінації «Дитяча Книга року ВВС»). • Тарас Прохасько. «Так, але...» (у номінації «Книга року ВВС-Есеїстика»). 2018 • Юрій Андрухович. «Коханці юстиції» (у номінації «Книга року ВВС»). • Сашко Дерманський. «Мері» (у номінації «Дитяча Книга року ВВС»). • Андрій Бондар. «Церебро» (у номінації «Книга року ВВС-Есеїстика»).

2017

• Катерина Калитко. «Земля загублених, або маленькі страшні казки» (у номінації «Книга року ВВС»). • Анна Коршунова. «Комп і компанія» (у номінації «Дитяча Книга року ВВС»).

2016

• Таня Малярчук. «Забуття» (у номінації «Книга року BBC»).

2013

• Мар'яна і Тарас Прохаськи. «Хто зробить сніг» (у номінації «Дитяча Книга року ВВС»).

2012 • Юрій Винничук. «Танго смерті» (у номінації «Книга року ВВС»). • Леся Воронина. «Таємне Товариство Боягузів та Брехунів» (у номінації «Дитяча Книга року ВВС»).

2011 Володимир Рутківський. «Cині води» (у номінації «Книга року ВВС»).

2010 Сергій Жадан. «Ворошиловград» (у номінації «Книга року ВВС»).

2009 Іздрик. «ТАКЕ» (у номінації «Книга року ВВС»).

2008 Люко Дашвар. «Молоко з кров'ю» (у номінації «Книга року ВВС»).

2007 Володимир Діброва. «Андріївський узвіз» (у номінації «Книга року ВВС»).

2006

• Галина Ткачук, «Тринадцять історій у темряві» (у номінації «Дитяча Книга року ВВС»).

Сергій Жадан. «Капітал» (у номінації «Книга року ВВС»).

2015

2005

• Василь Махно. «Дім у Бейтінґ Голлов» (у номінації «Книга року BBC»).

Юрій Винничук. «Весняні ігри в осінніх садах» (у номінації «Книга року ВВС»).

35


СВІТОВІ АКЦЕНТИ 36

ПРО ГОЛОВНЕ: ВАЖЛИВІ СВІТОВІ НОВИНИ.....................................................................С.37

ДУМКА ФАХІВЦЯ: ПРО ЩО СВІДЧАТЬ ЖЕСТИ ПОЛІТИКІВ.....................................С.38

ВАРТО ЗНАТИ: ПРО РІЗНЕ У СВІТІ ТРАКТУВАННЯ ЖЕСТІВ..................................................................................С.40

ІСТОРІЯ УСПІХУ ФІЛАНТРОПА ЧАРЛЬЗА ФІНІ, МІЛЬЯРДЕРА БЕЗ МІЛЬЯРДІВ................................................................ С.42

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ПРО ГОЛОВНЕ

ВАЖЛИВІ СВІТОВІ НОВИНИ n 27 вересня розпочалася війна в Карабаху - бої між вірменськими та азербайджанськими силами тривають на кількох ділянках фронту. Росія стверджує, що зберігає нейтралітет та закликає до мирних переговорів. Путін запропонував перемир'я для обміну полоненими й тілами загиблих. Втім, запеклі бої далі тривають - в хід йдуть дрони, артилерія, важка техніка і ракетні комплекси. По обидва боки фронту під обстріли потрапляють мирні жителі, є десятки загиблих. Нову роль у даному конфлікті виявила Туреччина. Вона підтримує Азербайджан, загрожує Вірменії і вимагає рахуватися з її думкою у переговорах. n Громадяни Білорусі далі організовують масові протести проти фальсифікації результатів президентських виборів. Вони протестують вже більше 2-х місяців, але Олександр Лукашенко нікуди не поспішає йти. Є дані, що 23 вересня навіть відбулася таємна інавгурація Олександра Лукашенка, але більшість країн не визнали Лукашенка чинним президентом. У Сполучених штатах після звістки про таємну інавгурацію Лукашенка також заявили, що не вважають його легітимним президентом Білорусі. Водночас на черговій недільній акції в Мінську знову зібралися близько 100 тисяч чоловік - і знову учасників акції затримували силовики. n Нещодавно Президент Росії Володимир Путін заявив про готовність надати Білорусі кредит у розмірі 1,5 млрд доларів. Про це він сказав на зустрічі з президентом Білорусі Олександром Лукашенком у Сочі. «Зовсім недавно з візитом у Білорусі був голова уряду РФ Мішустін. Він провів серйозні великі переговори, вони були успішними в усіх напрямках нашої взаємодії, і ми у фінансовій сфері домовилися, що Росія надасть Білорусі в цей складний момент кредит державний в 1,5 млрд доларів», - сказав Путін. За його словами, зараз міністри фінансів ведуть переговори на професійному рівні. Крім того, він наголосив, що Росія заАКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

лишається найбільшим інвестором у білоруську економіку. Як один з проектів президент Росії назвав проект з будівництва атомної електростанції вартістю в 10 млрд доларів. Путін додав, що у РФ і Білорусі дуже глибока і стійка кооперація з цілої низки напрямків і цілої низки галузей. n Карантин і пандемія COVID-19 серйозно вплинули на світовий ринок готівки. Зокрема, в Швеції розглядають можливість відмови від готівки і монет - про це пише Bloomberg. Така ситуація склалася через пандемію і карантин, тому уряд країни хоче на законодавчому рівні залагодити це питання. Відмова від готівки може ускладнити зловмисникам такі махінації як відмивання грошей або ухилення від сплати податків. Але в Центробанку Швеції не виключають, що перехід на цифрову валюту може заподіяти набагато більше шкоди, ніж звичайні пограбування банків. «Якщо світло згасне, нам потрібно мати у своєму розпорядженні достатні кошти в цій країні, щоб ми могли повернутися до використання готівки, якщо виникнуть серйозні проблеми. Нам потрібно визначити законний платіжний засіб, придатний для цифрової ери», - підкреслили в Центробанку Швеції, аналізуючи можливе повернення до готівки. Також уряду Швеції потрібно розробити законодавство, яке вимагає від банків і бізнесу підтримувати певну форму мінімальної спроможності для проведення фізичних операцій готівкою. n За інформацією банку Klarna AB, зараз у світі 73% платежів клієнтів здійснюються за допомогою карт і є безконтактні. До пандемії китай-

ського вірусу цей показник був на рівні 63%. У Швеції на сьогоднішній день в обігу грошей менше, ніж в будь-якій іншій країні світу - приблизно 1% від ВВП. Як приклад: у США цей показник становить 8%, а в ЄС - більше 10%. n Ілон Маск оголосив про запуск тестової версії глобального інтернету Starlink. Це черговий крок до впровадження Інтернету речей. 6 жовтня компанія SpaceX, яку очолює легендарний американський підприємець Ілон Маск, успішно запустила чергову партію системи глобального доступу до інтернету Starlink, що складається з 60 супутників, довівши їх загальну кількість до 730 апаратів. Про це повідомили 7 жовтня на сторінці компанії SpaceX у соціальній мережі Twitter. Маск раніше взяв на себе зобов'язання до кінця 2020 року запустити Starlink для Канади і північних територій США - глава SpaceX в загальних рисах виконав цю обіцянку. «Як тільки ці супутники досягнуть орбіт, ми зможемо почати досить широке публічне бета-тестування на півночі США і, сподіваюся, на півдні Канади. Тестування в інших країнах почнемо одразу після отримання схвалення владами», - пише Маск у своєму мікроблозі. n Раніше SpaceX отримала дозвіл Федеральної комісії зі зв'язку США (FCC) вивести на орбіту майже 12 000 супутників системи Starlink, які забезпечать доступ до інтернету по всій планеті. Для мінімального покриття поверхні Землі сигналом системи Starlink потрібно запустити 420 супутників, а для середнього - 780 апаратів.

37


ДУМКА ФАХІВЦЯ

Про те, що деколи ховають промовці за досконалими промовами

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Валентин Кім – психолог, експерт з поведінкової психології. Закінчив психологічний факультет Інституту внутрішніх справ та економічний факультет Інституту міжнародних відносин. Працював психологом в органах внутрішніх справ, у приватних охоронних фірмах та фінансових організаціях. Зараз спеціалізується на питаннях, пов’язаних із поведінковою психологією, емоційним вигоранням та комунікативними навичками.

СЕКРЕТНА МОВА ЖЕСТІВ Деякі політики говорять з трибуни красиво та палко, але згодом їх дії - цілком протилежні. Проте, хоч би якими вправними були політики, «обманути» своє тіло вони не можуть. Жести та міміка завжди видають істинні емоції та думки навіть дуже майстерного оратора – це знають усі психологи. Навіть детально продуманий образ, ретельно вивірені слова та правильно підібраний одяг не можуть сперечатись із фізіологією.

• Зазвичай, у промовах політиків кожне слово продумане заздалегідь – їх створюють цілі команди професіоналів. Однак те, що приховують від вух, можуть розпізнати очі – це різні жести, постава, а також тембр голосу, чистота мовлення оратора. 38

З цього приводу наведемо думку психолога, відомого експерта з питань невербальної комунікації Валентина Кіма, який не раз аналізував в ЗМІ типові жести українських політиків.

ВЕРТИКАЛЬНІ ЖЕСТИ Вертикальні жести руками – це утвердження лідерства, улюблений рух багатьох глав держав, візитівка багатьох лідерів. «Усі жести, які вертикально орієнтовані зверху вниз – це жести влади, лідерства, управління, контролю. Також вказівний палець дуже часто використовують люди, які займають лідерську позицію, та політики, які виступають перед великими аудиторіями, тому що це жест, який привертає увагу», - пояснює психолог Валентин Кім.

СКЛАДЕНІ ПАЛЬЦІ Складені пальці – «коронний» жест багатьох політиків. Він використовується тоді, коли спікер хоче звернути увагу на якийсь

• Вербальна інформація впливає на наше рішення на 7%. Значно більше, аж на 30%, впливає на нас паравербаліка – це інтонації, темп, ритм і гучність мови. нюанс. «Я намагаюсь виокремити маленьку деталь і «годувати» слухача маленьким порціями. Пояснювати на пальцях», - роз’яснює експерт.

РУКА БІЛЯ СЕРЦЯ Притискання руки до грудей – це, як відомо, жест щирості. Втім, цей жест застосовують не лише підсвідомо тоді, коли кажуть правду, а й часто свідомо – аби переконливо видати брехню за правду, коли людина хоче здаватися щирою. АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ДУМКА ФАХІВЦЯ

ЖЕСТ «РУКА НА РУЦІ». «Це жест самоконтролю, коли доводиться контролювати своє тіло, щоб не надто напружуватись», – зазначив Валентин Кім.

РУХИ РОЗМАШИСТІ Й ВІДКРИТІ

розуміє, що це обман - і тоді людина підсвідомо починає прикривати рота, аби закрити потік брехні. Також, коли ми не хочемо слухати чужу брехню, ми торкаємося вуха».

«РУБАЮЧІ» РУХИ РУКОЮ

«Якщо частота жестикуляції висока – це означає, що людина емоційна та менш схильна до самоконтролю. Людина поштовху, творчого пориву, енергійна», - стверджує Валентин Кім.

Якщо рухи ці – вертикальні, «рубаючі», вони характерні для лідера, який немов «розкладає усе по полицях» та переконаний у власній правоті.

ЛІКТІ НАДТО БЛИЗЬКО ДО ТУЛУБА

«Пояснення просте: людина себе або заспокоює, або ж людина просто працює на камеру», – вважає психолог.

За словами психолога, це – один з перших індикаторів самоконтролю людини: «Що далі лікті від тулуба, то менше людина себе контролює».

ВИСТАВЛЕНА РУКА ДОЛОНЕЮ ВПЕРЕД

«Виставлена вперед долоня, коли всі пальці зігнуті, крім вказівного - це так званий стоп-жест. Він означає «закінчили з цим, закрили тему», пояснює психолог. Такий жест притаманний лідерам.

СТИСНУТІ ЩЕЛЕПИ

Це явна напруга - коли видно, що людина стискає щелепи під час занадто гострого запитання чи репліки.

ШИРОКО РОЗВЕДЕНІ РУКИ

«Це жест незнання», – пояснює Валентин Кім. «У повному вираженні цей жест супроводжується підніманням плечей, брів, опусканням куточків губ. Людина не знає, що робити з цією ситуацією».

ПАЛЕЦЬ СЛУХАЧА ПІД ПІДБОРІДДЯМ

Коли ж палець слухача знаходиться під підборіддям, це означає, що у людини є власна і непохитна думка, що не збігається з думкою того, хто говорить.

ПРИКРИВАННЯ РІЗНИХ ЧАСТИН ОБЛИЧЧЯ

Це одна з ознак обману. «Коли людина обманює, наш мозок чудово

АКТИВНІ ПОХИТУВАННЯ

КИВАННЯ ГОЛОВОЮ

«Коли людина щось виголошує, стверджує, вона киває головою сама собі. Це перша ознака незгоди з будьякою іншою думкою. А якщо ми киваємо у відповідь, то ми підсвідомо погоджуємося», – говорить Валентин Кім.

ІДЕАЛЬНО РІВНА СПИНА

Це – перша ознака самоконтролю. А отже, хоч би якою експресивною була промова, людина себе контролює до останнього слова. Разом із тим рівна спина свідчить ще про бажання «покрасуватися»: людина впевнена у власній привабливості.

ВИСТАВЛЕНІ ПЕРЕД СОБОЮ РУКИ

Під час виступів це свідчить про бажання захиститися - створення своєрідного бар’єру. Коли ми відчуваємо небезпеку, чиюсь агресію, у нас виникає природне бажання «закритися», яке виявляється у виставлених перед собою руках або схрещених на грудях.

СТИСКАННЯ РУК У КУЛАКИ

Для багатьох політиків є характерним стискання рук у кулаки. При цьому великий палець деколи знаходиться зверху - це свідчить про переживання, закамуфльовану тривогу. Якби великий палець був збоку, це свідчило б про приховану агресію.

З’ЄДНАНІ ПАЛЬЦІ

Людина з’єднує пальці будь-яким чином, коли намагається сконцентруватися, формулюючи свою думку. «Цей жест, до речі, дуже часто використовує Ангела Маркель», – стверджує Валентин Кім.

ПОЗА БОКСЕРА

Деякі люди, особливо часто під час інтерв’ю, сидять у досить специфічній позі. Психологи називають її «позою боксера»: плечі трохи зсутулені, стиснуті кулаки, голова трохи опущена, підборіддя «сховано». Це видає напруженість, готовність до удару.

ХАПАННЯ ЗА ГОЛОВУ

«Цей жест свідчить про активний розумовий процес. Зазвичай за голову хапаються, коли виникла якась проблема. Хапання за голову спереду свідчить про те, що людина роздратована якоюсь конкретною проблемою. Якщо хапає себе ззаду – особа роздратована людиною, яка є причиною цією проблеми», – розповів експерт.

СИМЕТРИЧНІ ЖЕСТИ

Симетричні жести руками характеризують людину, яка по-справжньому переживає за те, що говорить у цей момент. «Що більше людина емоційно втягнена у якийсь процес, то більше у неї буде «підключена» друга рука. Жести будуть симетричними», – зазначає Валентин Кім.

ЗЧЕПЛЕННЯ ПАЛЬЦІВ

Зчеплення пальців також свідчить про бажання заспокоїти себе, свої бажання. Так зване тримання себе в руках.

ТЕЛЕФОН ПОСТІЙНО В РУКАХ

Телефон, який людина тримає постійно в руках, – це спроба до себе привернути увагу. Показати іншим, що вона насправді є більш вагомою, ніж здається. Це стандартна поза для особистостей, котрі прагнуть більшої уваги до себе.

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Звичайно, жести багато чого можуть розповісти про людину. Втім, сприймати кожну людину потрібно комплексно: чути, що вона говорить; бачити, як вона себе поводить; і головне – про людину найбільше розкажуть її справи.

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

39


ВАРТО ЗНАТИ

Про різне трактування жестів у різних країнах

8 ЖЕСТІВ: ЇХ РІЗНЕ СПРИЙНЯТТЯ У СВІТІ Щороку 27 вересня світ відзначає Міжнародний день туризму. Але оголошена цьогоріч епідемія коронавірусу внесла свої корективи не лише у його святкування, але й у відпочинкові плани багатьох туристів. Втім, як відомо, усе має свій кінець – будемо сподіватися, що з плином часу наші мрії про подорожі світом знову отримають шанс на здійснення. А тим часом журнал «АКЦЕНТИ плюс» нагадує читачам про важливість вивчення різних мов, зокрема, для того, щоб почуватися більш впевнено, подорожуючи чужою країною. Також пропонуємо читачам цікаву інформацію про різне у різних країнах трактування мови жестів.

Жести-смайлики уже давно тісно увійшли у наше віртуальне спілкування. Втім, мова жестів може чудово доповнити та оживити ще й наше живе спілкування. Деколи саме жести допомагають порозумітися. Скажімо, коли бракує знань іноземної мови під час спілкування з іноземцями - під час перебування у чужій країні доволі часто використовують саме метод жестів. Втім, виявляється, використовуючи мову жестів, варто бути обережними, оскільки деякі жести у різних країнах, у різних культурах можуть означати зовсім різні речі. Як приклад, наведемо

40

найбільш розповсюджені та знайомі нам жести та їх трактування у різних культурах.

ВЕЛИКИЙ ПАЛЕЦЬ ДОГОРИ Цей жест, який у звичному нам розуміння означає схвалення, втім, може бути сприйнятий як образа співрозмовником із Бангладеш. Також цей жест вважається образливим і у деяких частинах Близького Сходу. Жест із великим пальцем, піднятим догори, вже багато тисячоліть заплутує людей по всьому світу – адже у різних країнах він має цілком різні трактування.

ЖЕСТ ВКАЗІВНИМ ПАЛЬЦЕМ Цей жест покликаний звернути на себе увагу. У нас та багатьох інших країнах він означає прохання підійти, а також може використовуватися нами аби попросити людину вийти вперед чи підійти (під’їхати) ближче. Але варто знати, що цей жест водночас є доволі несхвальним у країнах Азії. Там подібний жест може бути використано лише для того, аби покликати собаку. А на Філіппінах, якщо ви використаєте цей жест, вас можуть навіть заарештувати. АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ВАРТО ЗНАТИ

РОКЕРСЬКИЙ ЖЕСТ

ЖЕСТ «ОК»

Два або три пальці, підняті догори, - цей жест доволі широко розповсюджений у музичному середовищі рокерів. Зазвичай, він означає схвалення чи приналежність до даної музичної течії. Однак, у країнах Середземномор'я та Латинської Америки, таких як Аргентина, Бразилія, Колумбія, Куба, Іспанія, Італія та Португалія демонстрація трьох пальців, піднятих догори, означатиме, що ви намагаєтесь повідомити когось про можливу подружню зраду.

У більшості англомовних та європейських країнах цей жест означає, що усе добре, чудово або навіть ідеально. Успішно використовують цей жест також аквалангісти, спілкуючись між собою під водою. У той самий час у Бразилії цей жест вважається доволі образливим. Найбільш відомий казус, викликаний цим жестом, відбувся з 37-им президентом США Річардом Ніксоном під час його візиту до Бразилії у 1950-х роках. Цей його привітний, на наш погляд, жест зустрів справжнє обурення натовпу.

СХРЕЩЕНІ ДВА ПАЛЬЦІ Два схрещені пальці зазвичай використовуються, коли бажають удачі. Іноді це інтерпретується як спроба благати Бога про захист. Часто цей жест супроводжується фразами: «схрестіть пальці», «тримайте пальці схрещеними». Акт схрещування пальців в основному належить християнству та походить з часів біблійного царства Ізраїль. Суди Моїсеєва закону часто оголошували вироки з фразою: «Хай помилує Бог душу твою», щоб підтвердити верховну владу Бога над законом. При цьому деякі судді схрещували пальці щоразу, коли вимовляли цю фразу.

ДВА ПАЛЬЦІ У ВИГЛЯДІ БУКВИ «V» Цей жест має два варіанти, за яких він демонструється долонею назовні чи всередину. Обидва ці знаки відносяться до «перемоги» чи «миру». Завдяки культурі хіпі, цей давній жест ще більше закріпився та набув популярності в усьому світі. Протестуючи проти війни у В'єтнамі, активісти також прийняли цей жест, як знак миру. Але, наприклад, у Великобританії, Австралії та Південній Африці такий жест, продемонстрований тильною стороною долоні, вважається надзвичайно образливим.

НАТИСКАННЯ ВЕЛИКИХ ПАЛЬЦІВ Натискання великих пальців іншими пальцями - як жест побажання удачі - поширене у німецькомовних країнах. Цей жест використовується також у таких слов'янських країнах, як Польща, Чехія, Словаччина, Болгарія, інші. У Південній Африці також є родинна фраза «дуім вашо», що означає «міцно стискаючи великі пальці». Втім, у В'єтнамі такий жест вважається дуже образливим, особливо по відношенню до іншої людини. А у Швеції цей жест є ознакою брехні.

ПОГЛЯД НА ГОДИННИК Для більшості європейських країн цей жест може означати: «я поспішаю», «мушу завершувати, бо маю прибути ще кудись у певний час». Втім, на Близькому Сході вважається, що розмова має зберігати свій природній хід, тому погляд на годинник у середині розмови розцінюється як велика неповага до співрозмовника та вважається доволі грубим жестом у цій частині світу. В арабській культурі прийнято, що спілкування з моменту свого початку має тривати доволі довго та сповна використати час співрозмовників.

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Як бачимо, різні країни мають різні культури. Тому, мандруючи до нової країни та практикуючи мову жестів, варто бути уважними та обережними з певними жестами. Деколи справді краще не застосовувати мову жестів, а просто щиро посміхнутися. Адже щира демонстрація приязні – чудовий крок на шляху до порозуміння.

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

41


ІСТОРІЯ УСПІХУ

Про людину, яка витратила всі свої статки на благодійність

ФІЛАНТРОП ЧАРЛЬЗ ФІНІ:

МІЛЬЯРДЕР БЕЗ МІЛЬЯРДІВ!

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Чарльз (Чак) Фіні (англ. Charles F. Feeney) - американський філантроп і успішний бізнесмен, мільярдер, який створив всесвітню мережу магазинів Duty Free Shoppers та став засновником численних грандіозних благодійних проєктів, на які таємно упродовж 38 років витрачав усі свої зароблені кошти. Світ дізнався про щедрого філантропа Чарльза Фіні лише через багато років потому – коли про великого філантропа Чарльза Фіні була написана Конором О Клірі книга-біографія під назвою «Мільярдер без мільярдів», яка популяризувала Фіні не тільки в Ірландії, а й за її межами.

42

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ІСТОРІЯ УСПІХУ

Сьогодні ми розповімо читачам «АКЦЕНТІВ плюс» про Чарльза Фіні – мільярдера, якого багато років усі вважали скупим навіть по відношенню до себе, а він роками таємно роздавав свої гроші на різні великі благодійні проєкти. Нещодавно 89-річний американський бізнесмен і філантроп Чарльз Фіні підписав документи про закриття благодійного фонду The Atlantic Philanthropies, який працював 38 років, - через цей свій фонд Фіні витратив на благодійність практично всі зароблені ним гроші, а це 8 мільярдів доларів.

Накопичення грошей вже давно стало однією з головних розваг для багатьох людей у світі – багато хто навіть вважає, що їх не потрібно витрачати, головне, щоб на банківському рахунку значилося побільше цифр з багатьма нулями. Люди стали буквально одержимі грошима і часто витрачають своє життя на те, щоб за будь-яку ціну розбагатіти. Лише деякі розуміють, що на тому світі фінанси не потрібні, і тому заповідають свої активи різним благодійним фондам. Втім, творця мережі магазинів Duty Free Shoppers Чарльза Фіні можна вважати справді унікальною людиною - поки інші збирали гроші, він робив все, щоб позбутися від них ще за свого життя. Упродовж свого життя цей чоловік, якого по праву вважають найщедрішою людиною у світі, витратив на благодійність загалом 8 млрд доларів, ще й багато років робив це таємно.

ДИТИНСТВО Чарльз Френсіс Фіні з'явився на світ 23 квітня 1931 року в США, у невеликому місті Елізабет, у штаті Нью-Джерсі. Хлопчик ріс у злиднях – його батьки прибули у США з Ір-

ландії і хотіли відкрити свій бізнес, але кожного разу їх супроводжувала невдача. Втім, мати майбутнього мільярдера ніколи не впадала у відчай - вона працювала медсестрою у Червоному Хресті і завжди допомагала хворим, а також немічним сусідам. Мабуть, саме приклад матері спонукав згодом Чарльза Фіні зайнятися благодійництвом уже у зрілому віці.

СЛУЖБА В АРМІЇ, ОСВІТА ТА СТВОРЕННЯ УСПІШНОГО БІЗНЕСУ Путівкою в життя для Чарльза стала служба в армії. Чарльз Фіні служив у військово-повітряних силах під час Корейської війни, а після неї за пільгою для ветеранів вступив до Корнельського університету. Після закінчення навчання у 1956 році Фіні зайнявся бізнесом - почав продавати неоподатковуваний алкоголь для моряків Атлантичного флоту військово-морських сил США. Незабаром Фіні значно розширив бізнес - запросивши ще трьох партнерів, почав розвивати мережу магазинів безмитної торгівлі Duty Free Shoppers. Бізнес поступово розвивався та отримав потужний імпульс у 1964 році,

• Щедрий філантроп, мільярдер Чарльз Фіні завжди вважав, що не варто чекати смерті, щоб віддати свої капітали на благодійність.

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

коли Японія знову дозволила своїм громадянам виїжджати за кордон. Магазини Duty Free Shoppers почали продавати японським туристам сигарети, коньяк і сумки, заробляючи на цьому мільйони доларів. Справи йшли так добре, що, вирішивши в 1976 році відкрити магазин на невеликому острові Сайпан у Тихому океані, Фіні та його партнери самі побудували там аеропорт.

ТАЄМНА БЛАГОДІЙНІСТЬ Усі ці роки Чак Фіні, успішно розвиваючи свій бізнес, одночасно займався таємним благодійництвом, ще й у великих розмірах. Втім, світ дізнався про успішного підприємця і великого філантропа Чака Фіні тільки після того, як журнал Forbes у 1988 році зробив першу публікацію про фінансову діяльність Фіні, оцінивши тоді його статки в 1,3 мільярда доларів. Після виходу цієї статті Чак сказав: «Ну ось, тепер ми у всіх на виду». На той час він був уже на 31-ій сходинці найбагатших людей Америки та далі продовжував таємно здійснювати свою активну благодійницьку діяльність через власний благодійний фонд The Atlantic Philanthropies. У 1997 році Фіні та його партнери продали свої частки в Duty Free Shoppers концерну LVMH Бернара Арно і лише тоді Фіні вперше публічно розповів про свою благодійну діяльність. Йому довелося це зробити, адже поданий через продаж компанії позов розкрив би його анонімні пожертвування. На той момент його благодійний фонд The Atlantic Philanthropies роздав вже 600 мільйонів доларів. При цьому Чак Фіні завжди намагався не надто афішувати навіть свою бізнесову

43


ІСТОРІЯ УСПІХУ

діяльність - з тих пір і аж до 2012 року відомо лише про п'ять інтерв'ю з його участю. Нещодавно стало відомо, що до 2020 року філантроп і підприємець Чак Фіні повністю витратив нажиті ним статки, а свої акції компанії Duty Free Shoppers (увесь свій власний пакет розміром 38,75%) він ще у 1984 році передав у володіння своєму благодійному фонду The Atlantic Philanthropies. Передача активів була оформлена негласно, про неї знало тільки найближче оточення бізнесмена. Таким чином, упродовж перших 15 років занять філантропією Чак Фіні повністю приховував свою благодійну діяльність - робив лише анонімні пожертвування та уникав публічного життя. Фіні ніколи не виказував себе, благодійно підтримуючи ті чи інші проєкти через Atlantic Philanthropies. При цьому бізнесмен далі продовжував вести звичне для себе, скромне життя та управляти Duty Free Shoppers.

• За секретність, з якою Фіні жертвував гроші, журнал Forbes у 2012 році назвав його «Джеймсом Бондом від благодійності».

44

ЖИТТЄВА ФІЛОСОФІЯ Чарльз Фіні придбав популярність не лише завдяки своїй щедрій благодійній діяльності, яку провадив упродовж 38 років, але й завдяки своєму завжди скромному способу життя, не характерному для людей такого фінансового становища: він завжди жив скромно та навіть їздить на метро, оскільки не має автомобіля. У 2012 році в розмові з журналістами журналу Forbes Чарльз Фіні оцінював свої власні статки уже приблизно в 2 мільйони доларів - саме стільки він відклав тоді на життя собі і своїй дружині. Але бізнесмен звик жити досить скромно: він не літав бізнес-класом, не мав власної машини і носив недорогий годинник Casio. Тому у 2018 році на стіні його квартири в Сан-Франциско, куди він запросив журналістів Forbes для чергового інтерв'ю, з’явилася табличка «Вітаємо Чака Фіні з передачею 8 мільярдів доларів на благодійність». Останні 38 років Чарльз Фіні активно займався благодійністю. У той час, коли більшість грошових магнатів робили все можливе, щоб збагатитися ще більше, Фіні посилено працював над своїм власним розоренням.

• Білл Гейтс сказав, що Чарльз Фіні - найбільший у світі взірець для наслідування в тому, як слід робити добро ще за життя. ЙОГО НАЙКРАЩІ БЛАГОДІЙНІ ПРОЕКТИ Чарльз Фіні вирішив роздати все своє майно упродовж життя. «Набагато веселіше віддавати, поки ти живий, ніж коли ти мертвий», - наводить його слова благодійний фонд The Atlantic Philanthropies. Одним із найбільш вагомих приводів для гордості щедрого філантропа Чарльза Фіні став Університет Лімерика, де розташована також Ірландська світова академія музики і танцю, а нещодавно була створена ще й медична школа і спортмайданчик, які використовуються для фізичного розвитку сотень дітей. У цьому Університеті на сьогоднішній час навчається 13 000 студентів. Цей заклад є одним з найкращих в Ірландії і своїм існуванням зобов'язаний виключно силі волі Фіні, так само, як і його таланту та його гранту, який становить 170 млн доларів США. Також Чарльз Фіні є спонсором Трініті-коледжу, в якому також усе повністю є справою

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


його рук: від сувенірного магазину, який був розроблений за його дизайном, центру досліджень в області генетики і аж до лабораторії нейробіології, в якій проводяться найбільш передові дослідження.

• Існує думка, що за роки своєї діяльності Чарльз Фіні дав Ірландії стільки, скільки не дала ні одна людина, починаючи з часів самого Святого Патрика. Бізнесмен вкладав гроші переважно у великі проєкти, які, на його думку, могли принести велику віддачу. Його благодійний фонд The Atlantic Philanthropies пожертвував 3,7 мільярда доларів на освіту і наукові дослідження (з цих грошей майже 1 мільярд доларів отримав рідний для Фіні Корнельський університет), 870 мільйонів становили пожертви на правозахист, більше 700 мільйонів було витрачено на охорону здоров'я. Його благодійна організація підтримувала також проєкти по боротьбі зі СНІДом в ПАР, скасування смертної кари в США та розвиток університетів в Ірландії. Всього було видано 6500 грантів, останній - у 2016 році.

УНІКАЛЬНИЙ ПІДХІД ДО БЛАГОДІЙНИЦТВА Втім, попри свою неймовірну щедрість, Чарльз Фіні завжди підходив до благодійності дуже виважено приблизно так само продумано, як до бізнесу. Його благодійна організація The Atlantic Philanthropies спершу запитувала в одержувачів грантів детальні бізнес-плани, а згодом завжди вимагала чіткого звіту про витрачені кошти. Якщо проєкти буксували, фінансування урізали. Будучи далекоглядним, щоб збільшити віддачу від вкладених коштів, Фіні запрошував до благодійної участі також державу. Наприклад, у 1997 році він пообіцяв виділити ірландським університетам 100 мільйонів доларів, якщо уряд Ірландії зробить те ж саме. Це спрацювало

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

– уряд Ірландії також погодився виділити великі кошти для ірландських університетів. Саме такий, мудрий підхід до благодійництва дозволив Чарльзу Фіні втілити в життя дуже багато грандіозних благодійних проєктів.

А ще скромний та далекоглядний Чарльз Фіні не дозволяв навіть таблички вішати зі своїм ім'ям на відкриті на його гроші будівлі, вважаючи за краще залучати до проєкту інших благодійників, які були б раді заплатити за такий привілей.

І НАОСТАНОК… • Саме Чарльз Фіні надихнув успішного фінансиста Уоррена Баффета та засновника компанії Microsoft Білла Гейтса, які вважаються одними з найбільших благодійників сучасності, на створення у 2010 році благодійної ініціативи «Клятва дарування». До світової благодійної організації «Клятва дарування» щороку приєднуються багаті люди, які зобов'язуються направити більшу частину своїх статків на благодійність - упродовж життя або в заповіті. На даний момент до «Клятви дарування» публічно приєдналися вже більше 200 мільйонерів і мільярдерів з різних країн світу.

45


ОСОБИСТІ АКЦЕНТИ 46

НАГОРОДА: ПРО ВИЗНАННЯ ФАХІВЦІВ КЛІНІКИ «АЛЬТЕРНАТИВА».С.47

ПОРАДИ ПСИХОЛОГІВ ПРО ТЕ, ЯК СТАТИ МОРАЛЬНО СИЛЬНИМ............................С.48

МОДА ТА СТИЛЬ: ТАЄМНИЙ КОД УСПІХУ ЧОЛОВІЧОГО КОСТЮМУ БРЕНДУ ROSE TAILOR.......................................................................................................... С.50

ЗДОРОВ’Я: ЯК УБЕЗПЕЧИТИ СЕБЕ ВІД COVID-19, ДІАГНОСТИКА В МЕРЕЖІ «МЕДІС».....................................................................................................................С.52

АСТРОПРОГНОЗ: ГОРОСКОП НА ЖОВТЕНЬ-2020: ЧАС ПРИМИРЕННЯ ТА КОМПРОМІСІВ....................................................................................................С.54

ВІДПОЧИНОК ЗА МІСТОМ: ЗАПРОШУЄ EDEM GOLF CLUB............................................................. C.56

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


НАГОРОДА

Про нову перемогу львівської лікарки-репродуктолога

Довідка «АКЦЕНТІВ плюс»: Михайлишин Любов Олегівна – лікар, акушер – гінеколог, репродуктолог Клініки репродукції людини «Альтернатива», УЗД-фахівець, кандидат медичних наук. Закінчила Львівський державний медичний університет імені Данила Галицького за спеціальністю «Лікувальна справа». Працює в репродуктології з 2002 року. Член ESHRE (Європейської асоціації репродукції людини та ембріології), ASRM (Американської асоціації репродуктивної медицини), наукового комітету УАРМ (Української асоціації репродуктологів), УАУД (Української асоціації ультразвукової діагностики), Асоціації акушер-гінекологів України. Любов Михайлишин є представником України у національному комітеті Європейської асоціації репродуктивної медицини та ембріології. Автор 2-х патентів на корисну модель та 13-ти наукових публікацій у національних та закордонних виданнях.

АЛЬТЕРНАТИВА ЗАВЖДИ Є!

Клініку репродукції людини «Альтернатива» - медичний центр європейського рівня, в якому застосовують передові технології репродуктології, - з вдячністю згадують багато подружніх пар, які завдяки працівникам цієї клініки змогли отримати омріяне батьківство. Секрет такої популярності – передусім у досвідчених фахівцях, які працюють у медичному центрі «Альтернатива». Серед них – лікар Любов Михайлишин, яка у 2018 році стала переможцем проекту Fertility Award з роботою на тему: «Застосування інгібіторів окситоцину у пацієнтів з високою частотою субендометріальних скорочень у програмах запліднення in vitro», що засвідчило високий рівень наукових досліджень, що проводяться у цьому медичному центрі. Грунтовні та актуальні наукові дослідження у 2020 році стали твердою базою для отримання нею знову призового місця у проекті Fertility Award-2020. І не даремно! Представлений цього року спосіб оптимізації підготовки ендометрію в кріоциклі

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

дав змогу достовірно підвищити ефективність лікування безпліддя. Варто зауважити, що проект Fertility Award - це міжнародний конкурс наукових робіт серед лікарів-репродуктологів, гінекологів, ембріологів та генетиків. Даний проект підтримує розвиток інновацій у репродуктивній медицині, які можуть підвищити результативність лікування пацієнтів з безпліддям.

У МЕДИЧНОМУ ЦЕНТРІ «АЛЬТЕРНАТИВА» ЗАВЖДИ Є АЛЬТЕРНАТИВНІ РІШЕННЯ!

Львів, вул. Героїв УПА, 73, +38 (032) 232 77 83, +38 (096) 682 73 52 alternatyva.clinic Ліцензія МОЗ України АЕ №45923 від 7.08.2014р. Акредитаційний сертифікат МОЗ України МЗ №014511 до 06.2029 р.

47


ПОРАДИ ПСИХОЛОГІВ

Про те, як стати морально сильними

ЗВИЧКИ СИЛЬНИХ ЛЮДЕЙ Вперше це формулювання було згадано Платоном у його «Республіці» і до цього часу залишається справедливим. Втім, є спосіб, щоб зруйнувати це нескінченне порочне коло – він полягає у нашому особистісному зростанні та нашій відповідальності. Коли люди розривають цей цикл, вони демонструють деякі особливості, які роблять їх силу непереборною. Чи задумувалися ви, чому одні люди здаються після перших же невдач, а інші наполегливо йдуть вперед. Мабуть, причиною цього є сила духу, яка не притаманна одним та є присутня в інших. Але що ще вирізняє сильних людей? У сильних людей - здорові звички. Саме звички, як відомо, найбільш управляють нашими емоціями, думками і поведінкою. Здорові звички сприяють досягненню успіху. Щоб стати хоч трохи морально сильнішими, варто задуматися над тим, чого не роблять сильні люди...

48

1. СИЛЬНІ ДУХОМ ЛЮДИ НЕ ВИТРАЧАЮТЬ ДАРЕМНО ЧАС, ШКОДУЮЧИ СЕБЕ Морально сильні люди не сидять, склавши руки, відчуваючи себе винними в чомусь та не гризуть нігті, переживаючи про те, що інші подумають про них. Замість цього вони беруть на себе відповідальність за свою роль у житті і приймають той факт, що життя не завжди легке або справедливе.

2. ВОНИ НЕ ВТРАЧАЮТЬ ВЛАДУ НАД СОБОЮ Вони не дозволяють іншим керувати ними - не дають іншим влади над собою. Вони не говорять фраз на кшталт: «Мій бос змушує мене погано себе почувати», тому що вони розуміють, що переживають ситуацію своїми власними емоціями і лише їм самим вирішувати, як реагувати.

3. ВОНИ НЕ ТІКАЮТЬ ВІД ЗМІН Морально сильні люди не намагаються уникнути змін. Замість цього вони вітають позитивні зміни і готові бути гнучкими. Вони розуміють, що зміни неминучі, і тому вірять у своє вміння пристосовуватися.

4. ВОНИ НЕ ВИТРАЧАЮТЬ ЕНЕРГІЮ НА ТЕ, ЧИМ НЕ МОЖУТЬ УПРАВЛЯТИ Ви не почуєте від морально сильної людини скарги на втрачений багаж або затори. Замість цього вони зосереджуються на тому, чим вони можуть управляти. Вони визнають, що іноді єдиною річчю, якою вони можуть управляти, є їхнє ставлення до подій. АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ПОРАДИ ПСИХОЛОГІВ

6. ВОНИ НЕ БОЯТЬСЯ ЙТИ НА УСВІДОМЛЕНИЙ РИЗИК

«Важкі часи народжують сильних людей. Сильні люди створюють хороші часи. Хороші часи народжують слабких людей. Слабкі люди створюють важкі часи». (Платон)

5. ВОНИ НЕ НАМАГАЮТЬСЯ СПОДОБАТИСЯ ВСІМ Морально сильні люди визнають, що вони не повинні подобатися всім і весь час. Вони не бояться сказати «ні» або заперечити при необхідності. Вони прагнуть бути добрими і справедливими, але можуть бути жорсткими з людьми, які зробили їх нещасними.

Вони не беруть на себе необачні або дурні ризики, але не бояться брати на себе ризики обдумані. Морально сильні люди спершу зважують ймовірні ризик чи вигоду. Перш ніж прийняти важливе рішення, вони ретельно збирають інформацію про потенційні втрати. Вони думають перед тим, як почати діяти.

7. ВОНИ НЕ ЗАЦИКЛЮЮТЬСЯ НА МИНУЛОМУ Морально сильні люди не витрачають даремно час, думаючи про минуле і про те, що все могло б бути по-іншому. Вони визнають своє минуле і свої колишні помилки. Однак, вони не переживають знову і знову невдалі моменти і не згадують дні слави. Замість цього вони живуть сьогоденням і будують плани на майбутнє.

8. ВОНИ НЕ ПОВТОРЮЮТЬ ОДНІ Й ТІ Ж ПОМИЛКИ КІЛЬКА РАЗІВ Морально сильні люди беруть на себе відповідальність за свою поведінку і вчаться на своїх минулих помилках. У результаті вони не повторюють помилки багато разів. Замість цього вони йдуть далі і приймають кращі рішення у майбутньому.

9. ВОНИ НЕ ЗАЗДРЯТЬ УСПІХАМ ІНШИХ ЛЮДЕЙ Морально сильні люди можуть оцінити і порадіти успіхам інших людей. Вони не заздрять і не відчувають

себе обдуреними, коли інші перевершують їх. Замість цього вони визнають, що успіх досягається важкою роботою. Вони готові наполегливо працювати для досягнення власного успіху.

10. ВОНИ НЕ ЗДАЮТЬСЯ ПІСЛЯ ПЕРШОЇ НЕВДАЧІ Морально сильні люди не розглядають невдачу як привід, щоб здатися. Замість цього вони використовують невдачу як можливість зростання і поліпшення. Вони готові продовжувати пробувати, поки не доб’ються свого.

11. ВОНИ НЕ БОЯТЬСЯ САМОТНОСТІ Морально сильні люди можуть тривалий час перебувати на самоті, вони не бояться тиші. Вони не бояться бути наодинці зі своїми думками. Вони можуть використовувати час просто, або щоб збільшувати свою продуктивність. Вони насолоджуються хорошою компанією, але не залежать від інших людей, друзів, стосунків і розваг. Вони можуть бути щасливі й на самоті.

12. ВОНИ НЕ ДУМАЮТЬ, ЩО ВЕСЬ СВІТ ЇМ ЩОСЬ ВИННИЙ Морально сильні люди не відчувають себе наділеними правом на все в цьому житті. Вони не очікують, що інші будуть піклуватися про них, що світ повинен дати їм щось. Замість цього вони шукають можливості, засновані на їх власних перевагах і можливостях.

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Морально сильні люди не чекають миттєвих результатів. Вони розуміють, що для досягнення мети необхідно старанно та методично працювати – незалежно від того, чи це поліпшення стану власного здоров’я, чи відкриття нового успішного бізнесу. Сильні духом люди - врівноважені, вони не нервують даремно, а складають план та використовують свої навички та досвід, аналізуючи та обираючи кращий час для втілення своїх можливостей і при цьому розуміють, що реальні зміни вимагають часу.

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

49


МОДА, СТИЛЬ

Про важливість чоловічого костюму

«Якщо чоловік збирається у президенти, на співбесіду на високу посаду або в модний ресторан, швидше за все, він одягне костюм. Піджак з відповідними брюками залишається таємним кодом, який передбачає ввічливість, дипломатію і фізичний самоконтроль. Незважаючи на новий режим неформальної моди, жоден ансамбль не може донести послання більш гостро, ніж добре пошитий костюм». (Алан Флассер, легенда чоловічої моди)

ЧОЛОВІЧИЙ КОСТЮМ:

ТАЄМНИЙ КОД УСПІХУ 50

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


МОДА, СТИЛЬ

Візитна картка ділового чоловіка, зокрема, бізнесмена – це діловий костюм. Якщо його немає – немає для спільноти ділових людей й самого бізнесмена. Адже насправді діловий костюм для того і служить, щоб уже з перших хвилин знайомства показати, наскільки ви надійні та успішні як можливий партнер. Недарма у далекому XIX-ому столітті майбутній мільярдер Рокфеллер розпочав свій шлях до успіху з вкладень не в бізнес, а в самого себе: він витратив буквально останні гроші на два важливих придбання. Першим став дорогий діловий костюм, другим – членська картка у престижному гольф-клубі. Костюм створював необхідний імідж, картка давала можливість важливих знайомств та виникнення особистих зв'язків. Мудра він був і далекоглядна людина, цей Рокфеллер! Усі ми знаємо, що «зустрічають по одягу, проводжають по розуму», але деякі люди чомусь дозволяють собі ігнорувати цю прописну істину. Чоловіку для досягнення успіху, окрім відповідних дій, передусім потрібен костюм, який має бути бездоганним. Адже вдало підібраний, дорогий костюм робить статусним кожного чоловіка, а бізнесменові будь-якого рангу надає такий необхідний лоск та підкреслює його впевненість. Од-

і високий статус свого власника. Але тут головне - не помилитися з вибором кравця. Адже існують майстри своєї справи, а є і віртуози. Саме їх ви знайдете в Авторській майстерні Романа Даниліва, що за 10 років свого існування перетворилася на імперію Rose Tailor, яка шиє на замовлення різноманітний одяг преміумкласу для чоловіків. Чому саме там?

• індивідуальне пошиття якісного ділового костюму має на увазі уважний, цілісний підхід до процесу його створення. Він включає в себе безліч факторів. Це і модний фасон, і якісна, дорога тканина, і точне зняття мірок, а також ідеально підігнані одна до одної деталі, завдяки чому костюм стає не просто одягом, а «другою шкірою». нак, варто пам’ятати, що правильний підбір костюма – це, без перебільшення, свого роду мистецтво. Помилившись у деталях, можна запросто звести нанівець усі старання та зіпсувати власний імідж. Зовні успішного чоловіка легко відрізнити від усіх інших чоловіків: він виглядає впевненим у собі, стабільним і солідним.

• Щоб чоловік виглядав посправжньому солідно, йому варто створити передусім класичний гардероб, в якому речі будуть підкреслювати достоїнства його фігури. А це можливо лише при індивідуальному пошитті на замовлення. Щоб одяг вважався престижним, він повинен бути якісним, зручним і стильним. І тут, зокрема для чоловіків, є одна важлива деталь! Легендарний експерт в області чоловічої моди Алан Флассер стверджує: «Якби хто-небудь зібрав під одним дахом найстильніших чоловіків з усього світу, більшість з них були б одягнені в костюми, пошиті на замовлення». І в цьому є раціональне зерно. Ідеально підкреслюючи достоїнства фігури і приховуючи її недоліки, костюм, пошитий на замовлення, свідчить про прекрасний смак

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

Хорошу посадку костюма, в першу чергу, визначає склад тканини - тому в Rose Тailor працюють тільки з елітними брендами англійських та італійських виробників. Щоб пошити на замовлення чоловічий костюм, який виглядатиме як справжній витвір мистецтва, повинна бути приділена увага до найменших нюансів: на перший погляд незначних, але у кінцевому підсумку дуже важливих. Саме такий костюм ви можете замовити в авторській майстерні Rose Тailor, де в атмосфері закритого клубу будуть втілені всі ваші побажання. І наостанок. Насправді, щоб відчувати себе впевнено і доречно у будь-якій ситуації, чоловікові потрібен не лише один, а кілька костюмів для різних випадків життя. Втім, давайте поговоримо про це у нашій наступній статті.

ЗАПРОШУЄМО: Львів, вул. Демнянська, 26. Авторська майстерня з пошиття елітного одягу ROSE TAILOR: +38 (068) 900 45 20 rosetailor.info FACEBOOK: Rose.Roman.Danyliv INSTAGRAM: rose_tailor_roman_danyliv

51


ЗДОРОВ’Я

Про захист та методи діагностики на COVID-19

ЯК ЗАХИСТИТИ

СЕБЕ ТА РІДНИХ

Коронавірусна епідемія COVID-19 накрила світ та змінила життя кожного з нас… Кожен з нас зрозумів важливість наявності сильного імунітету, а також необхідність вчасної діагностики та дотримання заходів безпеки з використанням засобів індивідуального захисту. Щоб уберегти себе та своїх близьких, варто чітко дотримуватися відповідних рекомендацій. Не потрібно займатися самолікуванням та одразу звертатися до сімейного лікаря, якщо відчули симптоми захворювання. Журнал «АКЦЕНТИ плюс» розповість читачам про правильне використання основних засобів захисту від COVID-19, існуючі методи діагностики, а також про алгоритм дій у разі підозри на коронавірусну хворобу.

ЗАСОБИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ

Під час епідемії COVSD-19 у громадських місцях варто користуватися засобами індивідуального захисту: одноразовими медичними масками та одноразовими рукавичками. Втім, при цьому варто знати, як правильно використовувати маску, особливо тим, хто контактує з хворими. n Закиньте гумки за вуха, розправте маску, щоб вона прикривала ніс та рот. n Маску слід змінювати, щойно вона стала вологою. n Маску слід змінювати також кожні 4 години. n Не можна чіпати зовнішню частину маски руками. Якщо доторкнулися, обробіть руки спиртовмісним (не менше 60% спирту) антисептиком. n Не можна використовувати маску повторно. n Не можна використовувати марлеві маски - вони не забезпечують належного рівня захисту. n Знімати маску потрібно, не торкаючись її зовнішньої поверхні, - зніміть маску за гумки, згорніть і викиньте у смітник (бажано у спеціально обладнані урни для утилізації масок)

НЕОБХІДНІ ДІЇ ЛЮДЕЙ З СИМПТОМАМИ COVID-19

1. Залишайтеся вдома. 2. Подзвоніть своєму сімейному лікарю та опишіть йому симптоми. 3. Розкажіть про те, чи були ви в контакті з людьми, які потенційно можуть бути інфіковані.

52

4. Виконуйте інструкції свого лікаря та здайте ПЛР-тест. 5. У невідкладних станах - при температурі вище 38 градусів, яка не збивається, або коли є ускладненим дихання - терміново викликайте швидку допомогу за номером 103. У разі виникнення питань щодо лікування можна звернутися за урядовими телефонами: n Урядова гаряча лінія: 15-45 n Гаряча лінія МОЗ: 0 800 505 201 n Гаряча лінія ЦГЗ: 0 800 505 840

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ПЛР-ТЕСТУ?

Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) – на сьогоднішній день це основний тест, який виявляє наявність вірусу на ранній стадії захворювання. Для цього тесту у людини беруть мазок з носа або горла. Щоб результати були достовірними, найкраще здавати ПЛР-тест вранці. Рекомендації перед аналізом ПЛР-тесту: за 6 годин до тесту не використовуйте спреї чи таблетки для горла; за 3-4 години до тесту не жуйте гумку, цукерки, не їжте, не пийте, не полощіть горло, не чистить зуби та не куріть. n Дослідження показують, що протягом 7 днів після появи симптомів у пацієнта, ПЛР-тести давали позитивний результат практично у 100% випадків. Якщо пацієнт звернувся пізніше, показник може дещо падати, бо чутливість методу ПЛР знижується, що викликане реакцією імунної системи організму завдяки зростанню рівня нейтралізуючих антитіл.

ДЕ МОЖНА ЗДАТИ ПЛР-ТЕСТ НА COVID-19

Нині перелік лабораторій, які виконують ПЛР-тести та інші тести на COVID-19, є широким – це і державні лабораторії, і приватні. Втім, варто знати, що лабораторії, які не мають доступу до системи ЦГЗУ, не можуть вносити результати тесту для припинення самоізоляції через додаток «Дій вдома». Також перелік установ, які проводять тести на COVID-19, може змінюватись. Тому перед відвідуванням обраної лабораторії завжди варто переглядати оновлення. n ПЛР-тест залишається єдиним видом дослідження, який виявляє вірус (його генетичний матеріал) та дає підстави для встановлення діагнозу COVID-19

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


ТЕСТИ ІМУНОФЕРМЕНТНОГО АНАЛІЗУ (ІФА-ТЕСТИ) НА COVID-19

Імуноферментний аналіз - це вид аналізу, за допомогою якого виявляється комплекс «антиген - антитіло», який виробляється коли організм уражений вірусом, завдяки імунологічній реакції антигену з відповідним антитілом. Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо виявляється імуноглобулін M, то це говорить про гострий процес захворювання, якщо G - то людина перехворіла або інфікувалася вірусом, у неї вже виробилися антитіла до цього захворювання. Використання ІФА-тестів для виявлення антитіл COVID-19 врегульоване наказом МОЗ від 20.05.2020 № 1227 «Про затвердження змін до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба» (COVID-19). n Позитивний результат ІФА-тесту слугує лише додатковою підставою для ПЛР-дослідження.

КОМУ ВАРТО ПРОВОДИТИ ІФА-ТЕСТУВАННЯ

ІФА-тестування може проводитися пацієнтам із симптомами COVID-19; пацієнтам з пневмонією; контактним особам; особам для планової госпіталізації; медичним працівникам, які працюють з хворим на COVID-19; працівникам лабораторій, які обробляють зразки на COVID-19; працівникам патологоанатомічних, судово-медичних бюро; працівникам Національної поліції, Національної гвардії, Держприкордонслужби та іншим медичним і фармацевтичним працівникам. Якщо ІФА-тестування виявить у людини антитіла, вона повинна буде здати зразок для ПЛР-діагностики. Оскільки медики мають проходити діагностику кожні 14 днів, ІФА-тестування допоможе знизити навантаження на лабораторії, де здійснюють ПЛР-дослідження. Крім того, імуноферментний аналіз використовуватимуть для тих пацієнтів, які мають симптоми COVID-19, але результати їхніх ПЛР-тестів дали негативний результат. Таким чином можна буде визначити наявність та рівень антитіл в організмі.

ВІДМІННІСТЬ ІФА-ТЕСТІВ ВІД ПЛР ТА ЕКСПРЕС-ТЕСТІВ

Для ІФА-тестування необхідні лабораторні умови та спеціальне обладнання. При цьому аналізують сироватку крові, а не саму кров, як у випадку з експрес-тестами, і не матеріали мазків, як у випадку ПЛР. Експрес-тести, поширені за кордоном, також виявляють антитіла в організмі як відповідь на антиген, проте мають низьку чутливість та специфічність порівняно з ІФА-тестами.

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: Станом на 1 жовтня кількість інфікованих COVID-19 у світі перевищила 34,2 млн. людей, з них виздоровіло 23,7 млн. В Україні станом на початок жовтня загальна кількість хворих на COVID-19 становить близько 214 000, з них вже виздоровіло більше 95 000, але за добу виявляють нових інфікованих коронавірусом близько 4000 чоловік. Посилаючись на дані обставини, Верховна Рада припинила пленарні засідання на 20 днів – у цей період роботу нардепи обіцяють проводити лише у комітетах, а масові зібрання народних депутатів відновляться лише після 20 жовтня.

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

53


АСТРОПРОГНОЗ

Що зорі віщують у жовтні

ЖОВТЕНЬ-2020:

ЧАС ПРИМИРЕННЯ ТА КОМПРОМІСІВ Жовтень 2020-го року ідеально підходить для примирення, компромісів та зміцнення репутації. Якщо використовувати резерви на благо сім'ї, то сімейні відносини також зміцняться. Це відмінний період для тих, хто хоче змінити житло, прикрасити інтер'єр і почати будівництво. Фортуна благоволить комерсантам, юристам і мистецтвознавцям. Але не бажано вступати у суперечки, бо це призведе до руйнування зв'язків. 22 вересня розпочалася астрономічна осінь – Сонце перейшло у південну півкулю неба, тому у північній півкулі Землі ніч стала довшою за день (у північній півкулі наступила астрономічна осінь), а у південній півкулі Землі ніч стала коротшою (там наступила астрономічна весна). Варто також не забувати, що не за горами зима, – тому 25 жовтня відбудеться переведення стрілок годинника назад, на зимовий час.

ПЛАНЕТИ У ЖОВТНІ 2020–ГО РОКУ:

n Венера рухається в одному напрямку з Сонцем та 2 жовтня перейде у знак Діви, а 28 жовтня – у знак Терези. n Меркурій з 14 жовтня по 3 листопада стане знову ретроградним – буде рухатися зворотньо: спершу у знаку Скорпіона, а 28 жовтня повернеться у знак Терези. n Марс ще 10 вересня змінив свій рух на зворотній і буде ретроградним аж до 14 листопада. Але варто звернути увагу, що 13 жовтня 2020 року відбудеться протистояння Марса з Сонцем. n Юпітер 13 вересня змінив свій рух на прямий. n Сатурн 29 вересня змінив рух на прямий. n Плутон 4 жовтня закінчує свій ретроградний шлях і з 5 жовтня розпочинає прямий рух у знаку Козерога. n Нептун продовжує бути ретроградним до 29 листопада. n Уран продовжує бути ретроградним аж до 1 січня 2021.

54

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


АСТРОПРОГНОЗ

ОСЬ ЩО ПРОРОКУЮТЬ ЗІРКИ У ЖОВТНІ ПРЕДСТАВНИКАМ РІЗНИХ ЗНАКІВ ЗОДІАКУ. ОВНИ (21.03 – 20.04) Для Овнів це несприятливий місяць для нових проєктів на роботі. Не намагайтеся доводити свою позицію, так ви можете накликати гнів керівництва. Також варто утриматися від зайвих витрат: не потрібно купувати техніку і нерухомість. Зате в стосунках із коханою людиною все прекрасно – вона підтримає вас! ТЕЛЬЦІ (21.04 – 20.05) Прекрасний місяць для зміцнення фінансового становища. Можлива надбавка до зарплати. Та й загалом начальство оцінить ваші старання і навіть поставить у приклад менш продуктивним співробітникам. Однак це може спровокувати заздрість. Втім, не варто звертати увагу на негатив оточення. Також зірки радять відкласти трохи грошей про запас. БЛИЗНЮКИ (21.05 – 21.06) Зірки радять Близнюкам проявити особливу пильність на роботі. На вас не тільки покладають надії, але й пильно стежать за всім, що ви робите. Так що будьте уважні, особливо з документацією. Наприкінці місяця на вас чекає приємний бонус. У сім’ї можливі невеликі конфлікти. Але вони пов’язані передусім зі втомою вашої другої половинки. Організуйте відпочинок. РАКИ (22.06 – 22.07) Прекрасний місяць зірки обіцяють і для Раків. Ваші стосунки з коханою людиною вийдуть на новий рівень. Тим же, хто поки не знайшов своєї пари, варто чекати на приємне знайомство і розвиток романтичних стосунків. Що стосується фінансів, то можуть виникнути дрібні неприємності, проте усе швидко вирішиться. ЛЕВИ (23.07 – 23.08) Жовтень принесе Левам тільки позитивні емоції. Це ваш місяць по праву! Вам вдасться реалізувати проєкт, над яким ви давно працювали. Не проґавте свій шанс. Якщо зробите все добре, можете отримати приємні бонуси і довгоочікувані зміни в житті. Але не забувайте і про необхідний відпочинок! ДІВИ (24.08 – 23.09) Прекрасний спокійний місяць, який не обіцяє ніяких особливих проблем. Присвятіть час сім’ї, хобі або просто проведіть час наодинці з собою. Відпочивайте, читайте книги, зустрічайтеся з друзями. Зберіть родину і гайніть на вихідні в інше місто на прогулянку. Одним словом, просто насолоджуйтеся життям, адже воно прекрасне!

ТЕРЕЗИ (24.09 – 23.10) Терезам варто прислухатися до своєї інтуїції. Саме вона допоможе уникнути неприємностей і спілкування з людьми, які хочуть вам нашкодити. Перестаньте бути для всіх хорошою людиною. Якщо є потреба, сміливо захищайте себе і своїх близьких. Відкладіть трохи грошей, уникайте великих покупок. СКОРПІОНИ (24.10 – 22.11) Скорпіонів у жовтні чекає стабільність у фінансах. Не позичайте нікому грошей. Місяць принесе стрес і конфлікти на роботі. Нездорові стосунки відійдуть у минуле, хоч це може бути нелегко. Однак ближче до кінця місяця ситуація стабілізується. Та лише в тому випадку, якщо ви не наламаєте дров. СТРІЛЬЦІ (23.11 - 21.12) Стрільцям у цьому місяці доведеться бути більш уважними і обачними. Зірки радять Стрільцям не робити передчасних висновків про близьку людину. Через свою нетерпимість ви можете посваритися з другою половинкою. Також вам варто звернути увагу на своє здоров’я, пройти профілактичний огляд і зайнятися спортом. КОЗЕРОГИ (22.12 – 20.01) Є шанс отримання грошового бонусу. Хороший місяць, щоб проявити себе з кращого боку. Налагодяться стосунки з керівництвом. Однак не варто зазнаватися, адже слава - штука мінлива. І якщо ви будете необережні, все повернеться на круги своя. У стосунках із коханою людиною проявіть більше ніжності і турботи. ВОДОЛІЇ (21.01 – 19.02) Для Водоліїв жовтень стане місяцем змін у матеріальному плані. Є велика ймовірність того, що ви або зміните роботу на більш високооплачувану, або вас підвищать. Представникам цього знаку варто очікувати на приємні ділові знайомства, які можуть повністю змінити життя. І не забувайте побільше відпочивати. Це вам дуже потрібно. РИБИ (20.02 – 20.03) Жовтень принесе Рибам багато позитивних емоцій. Чекайте прихильності керівництва, прибутку, успішного вирішення давніх труднощів. У роботі на вас чекає успіх. А ось в особистому житті поки невеликий застій. Однак це не означає, що ситуація не може змінитися. Усе залежить тільки від вас. Уперед, будьте відкриті!

Від редакції «АКЦЕНТІВ плюс»: У прогнози астрологів можна вірити чи не вірити… Зрозуміло, що більш точним є лише персональний астрологічний прогноз. Втім, хто поінформований про ті чи інші, вдалі чи невдалі конфігурації зірок, той є практично озброєний!

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

55


56

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 2958

АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29


АКЦЕНТИ плюс / жовтень 2020 / № 29

59Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.