Rivne agency for investigative reporting annual report 2016

Page 1


У 2016 році Рівненському агентству журналістських розслідувань виповнилось 10 років. Організація, яку заснували троє рівненських журналістів, протрималась вже десятку. За цей час з агентством співпрацювали більше сотні людей. Як працівники, тимчасові працівники, стажери, практиканти, учасники тренінгів, дописувачі. І понад сотня блогерів. Володимир Торбіч Директор Рівненського агентства журналістських розслідувань, головний редактор порталу «Четверта влада»

Наша команда за цей час провела і оприлюднила кілька сотень журналістських розслідувань. Тисячі новин і публікацій. Ми сприяли звільненню і покаранню нечесних посадовців і захисту землі громади, захисту прав рівнян і волинян, поширенню медіаграмотності, популяризації чесної і професійної журналістики, викривали порушення суддів, правоохоронців, депутатів і чиновників. Показували як захиститися від шахраїв. За цей час ми залучили в Україну, переважно в Рівне і Луцьк, понад 150 тисяч доларів іноземних інвестицій в розвиток антикорупційної журналістики і правосвідомого громадського суспільства. Я вдячний нашим читачам і глядачам за довіру. А нашим донорам, партнерам і всій команді агентства за спільну роботу.


Команда

Антоніна Торбіч, заступниця головного редактора

Валентина Куць, журналістка

Дмитро Бондар, заступник головного редактора

Валерій Мартинюк, оператормонтажер, фотограф

Анна Калаур, журналістка

Лілія Процишина, журналістка

Юрій Горбач, журналіст

Володимир Торбіч, директор, головний редактор


Місія та цінності МІСІЯ: Розвивати справедливе прозоре громадянське суспільство без корупції ЦІННОСТІ: Чесність, добросовісність, наполегливість, сміливість, відповідальність, вдумливість, професіоналізм НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ: 1)Підготовка і публікація журналістських розслідувань та матеріалів, що стосуються суспільно-важливих тем; 2) Відстоювання прав суспільства на інформацію, відкритість, прозорість, справедливість, шляхом подання скарг, судових позовів, проведення правозахисних кампаній; 3) Сприяння розвитку професійної розслідувальної журналістики та правової свідомості громадян за допомогою тренінгів, майстер-класів, менторства, консультацій, публічних виступів.


Наша основна робота у 2016-му 1. В межах різних проектів провели та оприлюднили 44 розслідування для інтернет-ЗМІ та телебачення. Розслідування оприлюднювалися, окрім сайту «Четверта влада», в програмі «Слідство.Інфо» на Громадському телебаченні та сайті Громадського, а також на «Першому суспільному», 24-му каналі та на місцевому телеканалі «Рівне-1». Окрім цього, ще на понад 10-ти інтернетмайданчиках. Аудиторія наших програм проекту «Слідство.Інфо», лише на інтернет-майданчиках, без врахування телевізійної, склала у 2016-му році понад 227 тисяч переглядів. 2. Крім розслідувань, «Четверта влада» підготувала близько 700 суспільноважливих публікацій, які були опубліковані на нашому сайті. Частина цих публікацій підготовлена в межах проекту «Через цифровий потенціал до посилення громадянського суспільства», підтриманого Фондом розвитку ЗМІ Посольства США. 3. В межах проекту «За чесний тендер на Рівненщині та Волині» надали 40 індивідуальних консультацій для бізнесу. Крім того, провели 2 семінари для бізнесу, за участю більше 40 учасників.


Що ми змінили чи спробували змінити 1. Екс-поліцейський Олександр Волошин, про якого йшлося в журналістському розслідуванні «Міліцейська контра», або Як скомпрометовані міліціонери поновлюються через суди, наразі так і не зміг поновитися на посаді. Водночас, завдяки продовженню відслідковування цієї теми, тепер аудиторія розуміє, що таке переатестація і наскільки її результати відрізняються від очікуваних громадськістю. Заважаємо вводити в оману суспільство. 2. Спільно з громадським рухом «Захистимо Рівне» виявили чергову спробу забудовникаправопорушника захопити частину землі у парку Слави. Здобули докази, які підтверджують те, що фірма-сателіт групи компаній «Набережного кварталу» ППФ «Офіс-дизайн» замовила і надала в суд сфальсифіковану будівельну експертизу. Звернулися в поліцію і прокуратуру із заявою про злочин та передали здобуті докази. Поліція відкрила кримінальне провадження через фальсифікацію експерта та відновила кримінальне провадження щодо захоплення землі у парку у 2014-му році. Вдалося розкрити та привернути увагу громадськості до чергової земельної афери, яка готувалася у Рівному тими ж дійовими особами, що й раніше (Скандальний забудовник-правопорушник підібрався до центрального парку: як рівненська влада шукала «інвестора». 3. «Четверта влада» показала, хто з наближених до влади (колишньої та нинішньої) наживається наразі на виділенні «бурштинових» надр на Рівненщині (Бурштин на Рівненщині видобуватиме Продивус, або кому депутати погодили спецдозволи, Нардепу із Сарн, волинському екс-міліціонеру чи китайському мільйонеру: кому депутати віддали 457 бурштинових гектарів, Бурштиновий Лас-Вегас Рівненщини. Попри роки обіцянок, дерибан земель і бурштину триває).


Що ми змінили чи спробували змінити 4. «Чeтвeрта влада» викрила схему за якою влада та наближені до неї 10 років тому розподілили між собою коштовну землю у передмісті Луцька («Рукавичка» або Як під Луцьком влада і наближені роздерибанили майже 6 гектарів землі»). Також у співпраці із інтернет-виданням «ВолиньPost» та «Громадське.Волинь» розповіла як чиновникам, правоохоронцям, суддям, іншим посадовцям та їхнім родичам дісталися земельні ділянки на берегах Шацьких озер («Рукавичка-2»: хто забудував елітний садівничий масив на березі курортного Світязя»). Ці розслідування увійшли в програму проекту «Земля на халяву». 5. Також, як стало відомо у звітному періоді, через розслідування схеми продажу водійських посвідчень (Права на продаж: розслідування про корупцію у Рівненському «МРЕВ»), притягнули до відповідальності не лише посередника – інструктора автошколи, а й ще одного фігуранта. 6. Через суд зобов’язали правоохоронні органи відкрити кримінальне провадження щодо ухилення від виконання судового рішення ПАТ «Рівнегаз». Також звернулися до Європейського суду з прав людини через безпорадність виконавчої служби у ситуації із виконанням рішення Феміди щодо оприлюднення ПАТ «Рівнегаз» декларації про майно і доходи свого керівника, екс-депутата Рівненської обласної ради Петра Дубаса.


Що ми змінили чи спробували змінити 7. Після розслідування «Прокурорсько-чиновницька Санта-Барбара з Волині» звернулися до НАЗК і НАБУ, аби вони перевірили статки екс-прокурора. Однак там повідомили, що оскільки Андрій Гіль уже не прокурор, то до відповідальності його притягнути не можуть. Слідчі НАБУ визнали, що предмет для перевірки є, однак якби Андрій Гіль працював в прокуратурі на час розслідування, то проти нього могли б відкрити кримінальне провадження. Натомість норми закону в частині кримінальної відповідальності за незаконне збагачення вступили в силу у 2015 році, після того як він звільнився, а тому до відповідальності його жодним чином юридично притягнути не можна. 8. Суд визнав протиправною відмову Генпрокуратури в наданні інформації про доходи експрокурора Рівненщини Василя Присяжнюка. Відповідальну за цю відмову, начальницю відділу з питань доступу до інформації ГПУ Ларису Мілевич звільнили . 9. Після кількох звернень до архівного відділу Луцької районної державної адміністрації з’ясувалося, що в українському архівному законодавстві, більшість положень якого приймалися ще багато років тому, існує механізм, який унеможливлює надання копій рішень органів місцевого самоврядування, переданих на зберігання до архівів, для ознайомлення громадянам. Після публікації про це народний депутат із Волині звернувся до Міністерства юстиції, яке пообіцяло вивчити це питання аби внести відповідні зміни до законів.


Що ми змінили чи спробували змінити 10. П’ятеро слухачів Школи журналістських розслідувань, проведеної Агентством у Луцьку протягом жовтня 2015-травня 2016 року, підготували та опублікували свої розслідування на сайті «Четвертої влади». Школа журналістських розслідувань проходила у рамках проекту «Розвиток журналістських розслідувань на Волині шляхом навчання та залучення студентів до роботи над розслідуваннями» підтриманого Посольством США в Україні. Впродовж кількох місяців слухачі, серед яких переважно студенти, вивчали медіа-законодавство, вчились складати інформаційні запити, працювати із реєстрами і найголовніше – на практиці проводити журналістські розслідування. Після одного з них депутат Луцької міської ради звернувся до правоохоронних органів. Поліція відкрила кримінальне провадження за фальсифікацію рішення органу місцевого самоврядування. Загалом Школу журналістських розслідувань відвідали більше двох десятків слухачів.

11. За результатами розслідування «Мільйони під землю: як ховає наші гроші близький рівненському меру Спецкомбінат» 27.12.2016 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості. Кваліфікація кримінального правопорушення ч. 3 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). Наразі триває перевірка фінансово-господарської діяльності підприємства.


Що ми змінили чи спробували змінити 12. В межах проекту «За чесний тендер на Рівненщині та Волині», спільно з ГІ «За чесний тендер» виявили різного роду порушень у 29-ти закупівлях. По більшості з них (там де було доцільно) підготували та надіслали депутатські звернення до Антимонопольного комітету, Держфінінспекції, місцевих та вищестоячих органів влади. Загальна вартість закупівель, за якими виявлено порушення – 157 470 994 гривень, скасовано закупівель на суму 7 мільйонів гривень. Керівників тендерних комітетів трьох замовників, згідно з інформацією від ДФІ, має бути притягнуто до адміністративної відповідальності, по трьох замовниках заплановані перевірки фінансово-господарської діяльності в частині здійснення держзакупівель. 13. Після перемовин та налагодження комунікації ми взялися, спільно з замовниками, провести 8 тендерів зразково-показовими, або ж «ідеальними». На жаль, не в усіх випадках це вдалося. Разом з тим, можна говорити про те, що завдяки подібній співпраці суму зекономлених коштів можна оцінити від 10,5 млн. грн до 14,5 млн. грн. 14. Після розслідування “Сільські пільгові кредити під 3% - для наближених” у Волинській обласній раді затвердили прозорий розподіл бюджетних коштів при кредитуванні селян за програмою “Власний дім”. Це розслідування зайняло 2-ге місце у конкурсі “Висвітлення корупції у використанні коштів місцевих бюджетів”, організованому в рамках проекту “Громадянське суспільство та медіа за прозорі місцеві бюджети”.


Фінансовий

звіт 2016


Наші професійні нагороди за цей рік 1. Журналіст «Четвертої влади» Юрій Горбач отримав перше місце серед текстових робіт молодих журналістів у Національній щорічній Премії у жанрі журналістських розслідувань та спеціальних репортажів. Конкурс організовувала «Українська правда» та «Kyiv Post» за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні та Данської мережі журналістів-розслідувачів SCOOP. Перемогу журналіст здобув за роботу Керівники управління СБУ на Волині: дорогі авто і квартири за сотні тисяч доларів. 2. Юрій Горбач також зайняв перше місце у конкурсі журналістських розслідувань корупції та зловживання владою у роботі місцевого самоврядування, який проводив Інститут масової інформації. Розслідування Юрія Горбача «Рукавичка» або Як під Луцьком влада і наближені роздерибанили майже 6 гектарів землі» розділило пeршe місцe разом з розслідуванням журналістки Марії Землянської «Битва за Оазис», яке вийшло в програмі «Слідство.інфо». 3. Журналістське розслідування «Завищені тендерні мільйони на волинських дітяхчорнобильцях заробляє фірма, повязана з Юрою Єнакіївським» Валентини Куць зайняло 3-тє місце у конкурсі «Є-Розслідування», оголошеному проектом Е-data у рамках програми «Електронне врядування задля підзвітності влади та участі громади».


Історія проектів Рівненського агентства журналістських розслідувань 1. Телевізійний проект журналістських розслідувань «Четверта влада» за фінансової підтримки Фонду «Відродження» у партнерстві з Рівненським прес-клубом (2007-2008). Опис проекту: Проведення циклу журналістських розслідувань «Четверта влада» та їх трансляція на телеканалі «Рівне-1». 2. Розслідування в рамках проекту Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна» при адмініструванні Інституту розвитку регіональної преси (2009). Опис: кілька телевізійних і газетних розслідувань.

3. Проект «Підвищення ефективності розслідувальної журналістики у Волинській, Рівненській, Житомирській, Тернопільській, Хмельницькій областях» за фінансової підтримки Фонду «Відродження» (2009-2010). Опис проекту: Проведення моніторингу журналістських розслідувань у п’яти областях Західної України. Надсилання інформаційних запитів та звернень до органів влади цих областей, проведення щомісячної розсилки інформації по ЗМІ п’яти областей; проведення прес-конференції в м.Рівному. 4. Співпраця з міжнародним проектом підтримки журналістських розслідувань SCOOP (Данія), (2008-2011). Опис: Телевізійне і газетні та інтернет-розслідування. 5. Мультимедійний проект журналістських розслідувань «Четверта влада» за фінансової підтримки Фонду «Відродження» у партнерстві з Рівненським прес-клубом (2010). Опис проекту: Створення 10 мультимедійних журналістських розслідувань. Випуск в ефір приватного місцевого телеканалу «Рівне-1» (і західноукраїнського телеканалу «ЗІК») серії щомісячних програм журналістських розслідувань (10 програм). Публікація журналістських розслідувань у «Рівненській газеті» та на інформаційних інтернет-сайтах: www.ogo.ua, www.gazeta.rv.ua, www.4vlada.com, www.rivne1.tv.


6. Проект «Розвиток розслідувальної журналістики Рівненщини та Волині» за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку через неурядову організацію «Інтерньюс Нетворк», та Міжнародного Фонду «Відродження» (2011). Опис проекту: Організація навчання проведення журналістських розслідувань для практикантів-журналістів у Луцьку та Рівному. Проведення 26-ти газетних та Інтернет розслідувань. Створення та оприлюднення 9-ти мультимедійних журналістських розслідувань. Модернізація порталу Рівненського агентства журналістських розслідувань. 7. Проект «Розвиток порталу «Четверта влада» Рівненського агентства журналістських розслідувань» за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку через неурядову організацію «Інтерньюс Нетворк» (2012). Опис проекту: Підготовка мультимедійних журналістських розслідувань та інформаційно-аналітичних публікацій; наповнення і просування громадського Рівненсько-Волинського інформаційно-аналітичного порталу «Четверта влада»; підготовка звернень у контролюючі органи, відповідальні за вирішення оприлюднених журналістами правопорушень; якнайширше ознайомлення громадскості із суспільно-важливою інформацією про правопорушення. 8. Проект «Посилення розслідувальної журналістики в Україні» за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку за посередництвом «Інтерньюс Нетворк» (2014, 2015). Опис проекту: підготовка та опилюднення щомісяця телепрограми журналістських розслідувань на «Громадському ТБ» та «Першому національному», а також мультимедійної версії розслідування на інтернет-порталі «Четверта влада». 9. Проект «Розвиток журналістських розслідувань на Волині» за фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США (2015-2016). Опис проекту: Навчання слухачів Школи журналістських розслідувань медіа законодавству, доступу до публічної інформації, аналізу декларацій та проведенню журналістських розслідувань 10. Проект «За чесний тендер на Рівненщині та Волині» за фінансової підтримки МФ «Відродження» (2015-2016). Опис проекту: моніторинг державних закупівель Рівненщини та Волині, оскарження закупівель, у яких виявлені порушення, допомога чиновникам у проведенні «ідеальних» тендерів. 11. Проект «Через цифровий потенціал до посилення громадянського суспільства», підтримка фінансової підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США (2016-2017). Опис проекту: підготовка новин на сайті «Четверта влада», оновлення сайту, тренінг з СММ для місцевих ЗМІ та ГО.


Редакційні правила 1.Агентство вважає журналістику частиною громадянського правового суспільства, яка має спостерігати за діяльністю влади та інших суспільних інститутів, що мають значний вплив на життя людей. 2. Журналісти – це спостерігачі від суспільства, які доносять до людей суспільно-важливу правдиву інформацію. Журналіст Агентства добросовісно виконує свої професійні обов’язки. Якщо журналіст отримав суспільно-важливу інформацію* – він зобов’язаний її перевірити (не менше як з двох джерел) і оприлюднити. 3. Чесність, наполегливість, вміння думати, не боятися задавати запитання, бажання служити суспільству, відшукуючи і доносячи до нього правдиву суспільно-важливу інформацію – основні вимоги до журналіста Агентства. 4. Журналіст Агентства дотримується Етичного кодексу українського журналіста (затвердженого Комісією журналістської етики), який є невід’ємною частиною редакційних правил. 5. Основні критерії професійної роботи журналіста Агентства: суспільна важливість інформації, точність подачі інформації, достовірність інформації, повнота інформації, збалансованість інформації, простота подачі інформації, відокремлення фактів від коментарів та оцінок журналіста, оперативність подачі інформації.

6. Наша аудиторія може бути впевненою в тому, що на наші рішення не впливають політичний чи комерційний тиск або будь-які особисті інтереси. Журналісти Агентства сповідують принципи незалежної журналістики, яка передбачає незалежність як від зовнішніх факторів, так і від внутрішніх, зокрема від: держави; політичних партій та їх інтересів; ділових та комерційних інтересів, включаючи інтереси рекламодавців; друзів журналістів; власних упереджень, оцінок, захоплень журналістів. 7. Журналісти Агентства не можуть бути членами політичних партій. Членство журналістів у громадських об’єднаннях чи релігійних громадах допускається, якщо воно не перешкоджає професійним та етичним обов’язкам журналіста.


8. Журналісти Агентства не беруть подарунків (грамот і т.д.) від влади, партій і політиків, бізнесу і від всіх інших, хто може і хоче впливати на прихильність журналістів. 9. Журналісти Агентства відвідують фуршети ініційовані владою, партіями чи бізнесом виключно тоді, коли це необхідно для отримання важливої інформації. У такому разі слід пам’ятати, що ви на роботі, а не на відпочинку і поводитись гідно. 10. Журналістам Агентства заборонено співпрацювати з іншими ЗМІ чи піар-службами без погодження головного редактора. Про виникнення будь-яких конфліктів інтересів журналіст зобов’язаний повідомити редактора. 11. Для дописувачів Агентства, з відома редактора, допускаються окремі виключення щодо зв’язків з владою, партіями чи бізнесом та співпраці з іншими ЗМІ, якщо це не порушує інші правила. 12. Будь-яка інформація про внутрішню роботу Агентства, теми, над якими триває робота, деталі тем, джерела, персональна інформація чи будь-яка інша інформація, яка стосується внутрішнього життя редакції є конфіденційною і може бути поширеною поза редакцією виключно після погодження головного редактора. 13. Всі спірні питання, які виникають при застосуванні цих правил, узгоджуються з редакцією. 14. Ці правила можуть доповнятись і конкретизуватись редакцією з подальшим повідомленням журналістів. 15. Відмова прийняти ці правила, або грубе їх порушення, означає відмову від співпраці з Агентством.


Контакти: 4vlada.com/info/kontakti-redaktsi Звіти: 4vlada.com/info/zviti-redaktsi РОПГО «Агентство журналістських розслідувань»

Рівне – 2016