Ziarul Vaii Jiului - nr. 836 - 28 noiembrie 2011

Page 5

SPORT 5

Ziarul Vãii Jiului luni, 28 noiembrie 2011

Deşi, la început, au fost emoţii,

CS Vulcan s-a distrat cu Victoria Călan Sâmbătă, campionii de la CS Vulcan i-au avut ca oaspeţi pe băieţii de la Victoria Călan. O echipă plasată, şi ea, pe primul loc al clasamentului. Loc pe care-l vezi aşa doar dacă citeşti clasamentul stând în cap. O echipă modestă, fără pretenţii, de altfel, pe a cărei bancă de rezerve erau patru persoane. Antrenorul şi trei copii. O echipă care, în cele cincisprezece meciuri jucate până atunci, a dat

În repriza a doua, din cauza frigului, nu mi-am mai notat decât golurile. Încă cinci în afara celor două din prima parte a jocului. A fost, mai întâi, la nici două minute de la reintrarea echipelor pe teren, cel al lui Raul Cismaşiu (3-)), jucător care a venit la stadion direct din schimbul IV! Tot Raul a dat şi golul cu numărul 4. Cel de-al cincilea a fost înscris de Alin "Piticu"" Miculescu. De abia băgat în joc şi încă cu sechele la piciorul la care a fost accidentat. I. Roşianu a înscris din nou (6-0), iar scorul final de 7-0 a fost pecetluit de Culiţă Lavric. Cam asta-i tot legat de soarta avută la Vulcan de bieţii fotbalişti de la Călan.

Fiindcă, în poarta Vulcanului,

paisprezece goluri şi a primit şaizeci şi două. O echipă cu, totuşi, ceva tradiţie în spate, după cum am aflat de la colegul Genu Tuţu. Care mi-a spus că, în anii de glorie şi victorie '70, la aceasta portar era Radu Drăguşanu. Nu vă spune nimic numele acesta? Dar cel al Biancăi Drăguşanu are ceva rezonanţă la cei ahtiaţi după tabloidele cu pagini color?

Va fi negreşit ca un meci de antrenament, i-am auzit comentând pe unii. Le dăm, până nu mai pot! plusau alţii. Chit că, înainte de fluierul de începere a partidei, era avansat un scor final de 5-0, lucrurile au stat cu totul altfel după ce mingea a fost lăsată să se durige pe teren. Trec cinci minute şi nimic în afara atacurilor cotropitoare ale gazdelor în jumătatea de teren a oaspeţilor. Mai trec alte trei sute de secunde, apoi alte cinci minute şi aceeaşi situaţie. Măi, dă-o-n colo, se enervează comentatorul sportiv Genu Tuţu, iar, apoi, îşi răsfoieşte catastiful şi ajunge la meciul pe care Victoria îl avusese la Jiul. Meci încheiat cu scorul de 6-0 şi în care primul

gol a fost dat celor de la Călan în minutul cincisprezece.

"Chestia e că vulcănenii au intrat pe teren prea plini de sine, prea joacă la mişto, îşi dă cu părerea acelaşi Genu Tuţu. Călanului i se fâlfâie, că n-are ce să piardă!". În sfârşit după nu mai ştiu câte ratări, Ionuţ Roşianu produce minunea şi deschide scorul. Primul gol dintre cele şapte făcute, la Vulcan, cadou Victoriei Călan. De la primul gol încolo, jocul gazdelor se schimbă în mai bine, iar golurile încep să curgă. Chit că au mai fost ratate ocazii de milioane. A se rememora bara lui Ciocârlan sau mingea pe care Palade a trecut-o peste poartă. Autorul celui de-al doilea gol al CS Vulcan a fost Butură. Al cărui tată, în tribună, nu mai putea de bucurie şi de mândrie. Îi tot dădea cu fotbaliştii pe care i-a dat "cartierul miliardarilor" din care s-a ivit şi fiul său. Nu ştiaţi care-i cartierul acesta? Nici eu, până să-l aud de la Buturăsenior. E cvartalul blocurilor F, cele de peste drum de liceu.

a prestat Adi Farcaş, care mai mult a şomat, veteranul Doru Mârşavă mi-a depănat pe-ndelete cum a fost meciul juniorilor antrenaţi de el. Meci încheiat cu scorul de 12-1. "Avem cel mai bun golaveraj, 89 marcate şi 12 primite", nu-şi mai încăpea Doru în echipament de mândrie. Şi a încheiat cu " la Aninoasa o să facem spectacol!". Meciul cu Minerul Aninoasa, de la sfârşitul acestei săptămâni, fiind, se cunoaşte, ultimul pe care campionii de la CS Vulcan îl mai au de jucat în acest tur. Gheorghe OLTEANU