22 KWIETNIA Dzień ZIEMI - GAZETKA

Page 1

22.04

Dzień Ziemi


ń Ziemi Ziemi

Dzie Dzie

Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone od 1970 roku, które odbywa się 22 kwietnia i ma celu szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska i ekologii.

Dzień Ziemi jest obchodzony w ponad 193 państwach!


Ekologia kologia Ekologia to słowo z języka greckiego oznacza naukę o domu. Zajmuje się badaniem funkcjonowania przyrody, związkiem między organizmami a środowiskiem przyrodniczym. Środowisko to przecież nasz dom - jest miejscem w którym żyjemy!


ń

Dzie Ziemi Dzie Ziemi w w Polsce Polsce Polska dołączyła do obchodów Dnia Ziemi w 1990 roku. Tego dnia organizowane są liczne akcje, które mają za zadanie zachęcić ludzi do wzięcia odpowiedzialności za naszą planetę. W wielu szkołach uczniowie tego dnia sadzą rośliny w przyszkolnych ogródkach.


Ekologiczny kologiczny styl styl życia ycia Osoby, które nazywają swój styl życia ekologicznym: dbają o środowisko, nie krzywdzą zwierząt, nie niszczą roślin, segregują odpady, nie marnują wody.


ą wsz wszędzie! dzie!

Odpady Odpady s s

Ludzie produkują mnóstwo odpadów, zanieczyszczają środowisko i zapominają o tym, że Ziemia nie jest tylko ich domem.


ń

Skutki Skutki zanieczyszcze zanieczyszcze

Kwaśne deszcze

Topnienie lodowców

Smog

Wymieranie gatunków

Zniszczenie gleb

Skażenie wód

Choroby

Efekt cieplarniany


ów w

Czas Czas rozkładu rozkładu odpad odpad

Odpady BIO 2-5 tyg.

Papier 6 msc.

Guma do żucia 5 lat.

reklamówka foliowa ok. 300 lat.

Puszki 50-100 lat.

Plastik ok. 100-1000 lat.

Szkło nie rozkłada się wcale.


ę zrobi zrobić dla dla Ziemi? Ziemi?

Co Co mog mog

Dbaj o rośliny. Segreguj odpady. Oszczędzaj energię.

Korzystaj z ekologicznego transportu.

Dbaj o zwierzęta. Oszczędzaj wodę. Oszczędzaj papier.


ędzaj dzaj energi energię

Oszcz Oszcz

Wyłączaj urządzenia, jeżeli z nich nie korzystasz, nie zostawiaj ładowarki w kontakcie i wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz.


Segreguj Segreguj odpady odpady

Wyrzucaj odpady do odpowiednich kontenerów, dzięki temu zostaną ponownie wykorzystane. Nie zaśmiecaj środowiska, a zużyte baterie oddawaj do punktów, które prowadzą ich zbiórkę.


śliny liny

Dbaj Dbaj o o ro ro

Nie zrywaj gatunków roślin będących pod ochroną, nie łam gałęzi drzew. Rośliny w ogrodzie możesz podlewać wodą zebraną podczas opadów deszczu.


Ekologiczny kologiczny transport transport Zamień auto na rower lub wybierz spacer. Jeżeli masz do pokonania większy dystans, wybierz komunikację zbiorową (np. autobus lub pociąg).


ęta ta

Dbaj Dbaj o o zwierz zwierz

Dokarmiaj zwierzęta podczas mroźnej zimy. Podczas pobytu w lesie nie hałasuj, ponieważ może to spłoszyć zwierzęta. Jeżeli znajdziesz ranne zwierzę - powiadom o tym odpowiednie służby.


ędzaj dzaj wod wodę

Oszcz Oszcz

Podczas mycia zębów zakręcaj kran i korzystaj z kubeczka. Zamiast długiej kąpieli w pełnej wannie, wybierz prysznic. Jeżeli zauważysz, kapiącą wodę - dokręć kran.


ędzaj dzaj papier papier

Oszcz Oszcz

Rób notatki po obu stronach kartki i nie drukuj stron, których nie wykorzystasz. Pamiętaj, że drzewa, z których produkuje się papier, wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla.


Akcje Akcje dla dla Ziemi Ziemi

Bierz udział w akcjach, które pomagają w dbaniu o środowisko i promują zachowania proekologiczne: Sprzątanie Świata, Światowy Dzień Drzewa, Dzień Bez Opakowań Foliowych, Światowy Dzień Dzikiej Przyrody, Światowy Dzień Recyklingu, Światowy Dzień Wody, Dzień Ziemi.


Ziemia

naszym domem!