__MAIN_TEXT__

Page 1


Propozycja programowa na ferie zimowe dla małych grup pod redakcją hm. Lucyny Czechowskiej i phm. Dawida Godza

„CYFerie” adresowane są do zastępów harcerskich, zastępów/patroli starszoharcerskich, zastępów/ patroli wędrowniczych drużyn wędrowniczych liczących 9-12 osób. To ogólnopolska kampania społeczna, która może być także, na odrębnych zasadach, przeprowadzona w gromadach zuchowych.


Autorzy: phm. Gracja Bober, hm. Lucyna Czechowska, hm. Maciej Czechowski, phm. Agata Erhardt, phm. Łukasz Kochowski, phm. Magdalena Lewicka, hm. Hanna Musur, phm. Teresa Zawadzka Redakcja: hm. Lucyna Czechowska, phm. Dawid Godz Korekta: pwd. Joanna Fojt, pwd. Ola Radziszewska Opracowanie graficzne: pwd. Sonia Róża Stach, pwd. Ksenia Stach Skład i łamanie: hm. Karol Gzyl

© Związek Harcerstwa Polskiego - Główna Kwatera 00–490 Warszawa, ul. Marii Konopnickiej 6 e- mail: inspiracje@zhp.pl www.propozycje.zhp.pl

Publikacja została opracowana na podstawie materiałów Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

4


CYFerie

LIST NACZELNIKA ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO Druhny i Druhowie! W 2013 roku Polska przejdzie wyłącznie na cyfrowy odbiór naziemnej telewizji. Już w lipcu planowana jest finalizacja tego przedsięwzięcia, kiedy ostatecznie zostanie zakończona emisja naziemnej telewizji analogowej. Prowadzona przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji kampania informacyjna o naziemnej telewizji cyfrowej może nie zawsze docierać do wszystkich obywateli a w szczególności do osób potencjalnie zagrożonych wykluczeniem cyfrowym tj. do osób starszych, samotnych i mieszkańców małych miejscowości. Biorąc pod uwagę zaufanie jakim Związek Harcerstwa Polskiego cieszy się wśród tej grupy społeczeństwa zasadnym byłoby więc włączenie się w prowadzoną przez Ministerstwo kampanię informacyjną o procesie cyfryzacji. Rolą młodych osób żyjących za pan brat z nowymi technologiami jest pomoc tym, którzy nie są na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w dziedzinie technicznej. Naszym zadaniem jest uświadomienie i wskazanie korzyści płynących z tych zmian W związku z powyższym została stworzona niniejsza propozycja. Ma ona na celu poinformowanie mieszkańców naszego kraju o przebiegającym procesie cyfryzacji telewizji naziemnej. Mam nadzieję, że postawione przed Wami zadanie, czyli pomoc osobom potrzebującym, sprawi Wam wielką satysfakcję, oraz że przyczynimy się znacznie do akcji unowocześniania naszego państwa.

Czuwaj!

hm. Małgorzata Sinica

ńsku.

da ieszka w G lnik ZHP m e z c a N a n Druh eszła cyfrowy prz Na odbiór a 2012 r. 28 listopad

5


h c y n j a z c y zw e i N a n j u Ĺ‚os g ni j o a g z e c t y u l w z 1 e i Od /n m o c . k o o eb c a f . w w w na

6


CYFerie

DRODZY DRUŻYNOWI! Przekazujemy Wam narzędzie, dzięki któremu możecie usprawnić system małych grup w waszej drużynie. Niniejsza publikacja stworzona została z myślą o liderach zastępów harcerskich, zastępów/ patroli starszoharcerskich, zastępów/patroli wędrowniczych, a także drużyn wędrowniczych liczących 9-12 osób (oraz gromad zuchowych, które uczestniczą w projekcie na odrębnych zasadach). To od Was zależy czy trafi we właściwe ręce wraz z zachęcającym komentarzem czy zalegnie gdzieś na półce w szafie. Sprawa jest pilna – nie zmarnujcie szansy!

Inspiracji i Poradnictwa

DRODZY LIDERZY MAŁYCH GRUP ORAZ GROMAD ZUCHOWYCH! Przed Wami propozycja, w której znajdziecie wiele porad i ciekawych inspiracji do realizacji tego aktualnego zadania. Tym zadaniem jest upowszechnienie wiedzy na temat procesu cyfryzacji telewizji naziemnej w środowiskach naszego działania. Każdy rozdział tej propozycji jest poświęcony wybranemu zagadnieniu. Możemy je podzielić na teoretyczne: krótki przewodnik po cyfryzacji; nowe technologie z własnego podwórka; coś dla ciekawskich – mają Wam przybliżyć i wyjaśnić prawa rządzące procesem cyfryzacji. Drugi rodzaj propozycji to wskazania praktyczne – cyferie rozwijają – wyraźnie i szczegółowo podpowiadają w jaki sposób możemy realizować powierzone zadanie w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej z pożytkiem dla naszego otoczenia i naszych harcerzy. Zanim przejdziecie do służby i popularyzacji nowych technologii należy się z nimi dobrze zapoznać i w tym będę pomocne materiały na zbiórki i krótkie zajęcia tematyczne (pomoce naukowe, załączniki 1-11). Dodatkowe kopie możecie uzyskać ze strony: www.propozycje.zhp.pl. Wszystkie zamieszczone materiały zostały stworzone specjalnie na potrzeby tej propozycji przez instruktorów Wydziału Inspiracji i Poradnictwa Głównej Kwatery ZHP. Swoje inspiracje czerpali przede wszystkim ze stron internetowych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji: www.maic.gov.pl, www.cyfryzacja.gov.pl. Propozycja programowa, jak sama nazwa wskazuje, jest propozycją – możecie z niej skorzystać lub nie, możecie także wprowadzić własne modyfikacje i pomysły, gdyż z pewnością Wy sami najlepiej znacie potrzeby waszych podopiecznych. Mamy nadzieję, że ta publikacja, przyniesie wiele radości w wypełnianiu służby Polsce i że zdobędziecie odznakę lub/i sprawności związane z akcją, jako potwierdzenie waszego zaangażowania.

Powodzenia! gramowe pozycje pro ro p e n in z Zobac .zhp.pl» .propozycje ZHP: www każde owiedź na p d o ź d ą b Zdo hp.pl» w.zapytaj.z pytanie! ww

7


KRÓTKI PRZEWODNIK PO CYFRYZACJI Dlaczego nastąpić ma cyfryzacja? Podczas konferencji planistycznej w Genewie (2006 r.), zatwierdzono plan podziału kanałów częstotliwości dla Europy, aby uporządkować proces cyfryzacji telewizji naziemnej na całym kontynencie europejskim. Jednym z ustaleń jest decyzja, że telewizja analogowa na terenie Europy powinna zniknąć najpóźniej w 2015 roku. Zmiany te są konieczne, aby uniknąć problemu wzajemnych zakłóceń odbioru. Polska zaprzestanie wykorzystywać częstotliwości do rozpowszechniania programów analogowych telewizji naziemnej w 2013 r.

Co to jest cyfryzacja? Cyfryzacja to proces zmiany techniki nadawania sygnału telewizyjnego z analogowej na cyfrową. W celu umożliwienia ciągłego dostępu do programów najpierw zostaną włączone nadajniki cyfrowe, a dopiero po jakimś czasie wyłączone nadajniki analogowe. Jest to bardzo duże przedsięwzięcie od strony technicznej, organizacyjnej i finansowej, dlatego zostało podzielone – podobnie jak w innych krajach – na kilka etapów obejmujących cykl kolejnych włączeń/wyłączeń na poszczególnych obszarach Polski. W większości miejsc w Polsce dostępny jest sygnał cyfrowy telewizji naziemnej. Około 95% społeczeństwa jest już w zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej. Okres nadawania równoległego, podczas którego na danym obszarze dostępny będzie jednocześnie sygnał w postaci analogowej oraz cyfrowej, będzie trwał od około pół do roku i trzech miesięcy (średnio około roku). Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, ostatnie emisje analogowe zostaną wyłączone w Polsce do dnia 31 lipca 2013 roku.

Co to jest multipleks? Multipleks (w skrócie „MUX”) to „paczka” danych w postaci cyfrowej, złożona z programów telewizyjnych oraz ewentualnych danych dodatkowych, nadawana na pojedynczym kanale częstotliwości. W technice analogowej na jednym kanale (na jednej częstotliwości) mógł być nadawany tylko jeden program. Tym co zasadniczo odróżnia nadawanie cyfrowe od analogowego jest to, że na jednym kanale może być nadawanych kilka programów, a także inne dane potencjalnie obejmujące: audycje radiofoniczne, dodatkowe kanały dźwiękowe (np. z oryginalną fonią), ścieżki napisów, etc. Oczywiście, nie we wszystkich lokalizacjach nadajniki emitujące ten sam multipleks mogą wykorzystywać ten sam kanał częstotliwości. Gdyby tak było, wzajemnie by się one zakłócały. Podobnie jest w przypadku sieci radiofonicznej. Gdy jedziemy samochodem na większą odległość, co jakiś czas musimy przestroić radioodbiornik, aby móc dalej słuchać naszej ulubionej stacji, chociaż nowoczesne auta często robią to za nas automatycznie. Taki zbiór wszystkich kanałów częstotliwości służących do rozpowszechniania na terenie kraju danego multipleksu nazywamy pokryciem.

8


CYFerie

Jakie programy znajdują się w poszczególnych multipleksach? Dla ich rozróżnienia multipleksy zostały ponumerowane od 1 do 3. Są w nich zawarte następujące programy: MUX-1: TVP1HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, TTV; MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2, TV4, TV6; MUX-3: TVP1, TVP2HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia; Wszystkie ww. programy są dostępne bez dodatkowych opłat, poza obejmującą wszystkich posiadaczy telewizorów i radioodbiorników opłatą abonamentową.

Co to jest HD? HD to skrót od angielskiego wyrażenia High Definition i oznacza obraz wysokiej rozdzielczości, czyli taki, który składa się z większej liczby elementarnych punktów tworzących obraz (tzw. pikseli). Obraz HD, zwłaszcza na ekranach o dużych przekątnych, daje możliwość przekazania większej liczby szczegółów, a tym samym zwiększa realizm transmisji. Aby był możliwy odbiór HD, konieczne jest, aby odbiorca posiadał odpowiedni telewizor, zaś nadawca rozpowszechniał program w tym formacie.

Jaki telewizor jest potrzebny do odbioru TV cyfrowej? Przy zakupie telewizora lub set-top-boksa do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nie trzeba obawiać się braku szczegółowej wiedzy na temat wszystkich jego parametrów technicznych, gdyż zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 czerwca 2011 roku o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, na sprzedawcach ciąży obowiązek wyraźnego informowania w przypadku zbywania odbiorników niezgodnych z tymi wymaganiami. Warto jednak pamiętać, że w Polsce zastosowano nowocześniejszy niż w wielu innych krajach algorytm tzw. kompresji (dzięki czemu w multipleksie „mieści się” więcej programów). Zatem nie każdy odbiornik przywieziony z zagranicy gwarantuje możliwość odbioru w Polsce. Dlatego warto pamiętać, aby przy zakupie upewnić się, że telewizor: • jest zgodny ze standardem DVB-T (np. w USA oraz w krajach Dalekiego Wschodu są wykorzystywane inne standardy); • poprawnie obsługuje MPEG-4 (w wielu krajach jest wykorzystywana starsza wersja – MPEG-2).

Czy trzeba kupować nowy telewizor? Nie ma takiej konieczności. Telewizory analogowe („tradycyjne”) można stosunkowo tanio przystosować do odbioru cyfrowego dołączając do nich zewnętrzne przystawki, zwane również set-top-boksami (w skrócie „STB”). Najczęściej do ich podłączenia wykorzystuje się gniazdo SCART („eurozłącze”) telewizora. Oferta STB jest stosunkowo szeroka: występują wersje wolnostojące (zbliżone kształtem do dekoderów satelitarnych lub kablowych) lub małe wtykane bezpośrednio do gniazda SCART. Często STB oferują wiele dodatkowych funkcji wzbogacających możliwości telewizora (nagrywanie i odtwarzanie z zewnętrznych nośników USB, funkcja przesunięcia w czasie, tzw. time-shift). STB, podobnie jak telewizory, kupimy w sklepach z urządzeniami elektronicznymi. Szeroka ich oferta jest dostępna w sklepach internetowych. Ceny STB mogą być zróżnicowane, ale dostępne są na rynku modele już od około 100 zł.

Jaka antena jest potrzebna do odbioru telewizji cyfrowej? Należy pamiętać, że do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nie ma dedykowanych anten oraz instalacji antenowych. Dlatego, jeżeli dotychczasowa instalacja umożliwiała odbiór telewizji analogowej dobrej jakości, nie powinno być problemów z odbiorem telewizji cyfrowej po jej uruchomieniu na danym obszarze. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie wystarczające będą anteny pokojowe, które sprawdzają się przede wszystkim w bliskiej odległości od nadajnika. W przypadku starszych instalacji antenowych, może konieczna okazać się ich wymiana bądź wymiana okablowania.

9


Czy proces cyfryzacji i satelitarnych?

dotyczy

użytkowników

sieci

kablowych

Nie, sygnał w tych sieciach jest rozpowszechniany odrębną techniką i zmiana sposobu emisji naziemnej z analogowej na cyfrową ich nie dotyczy. Należy jednak mieć na uwadze dwie kwestie: 1. Podłączenie telewizora do gniazdka w ścianie nie musi automatycznie oznaczać, że jest się użytkownikiem sieci kablowej. Może to być gniazdko antenowej instalacji zbiorowej („anteny zbiorczej”) telewizji naziemnej. Zweryfikować to można u zarządcy budynku. 2. Za odbiór programów w sieciach kablowych oraz satelitarnych z reguły ponosi się dodatkową opłatę. Oferta telewizji naziemnej zawarta w trzech multipleksach jest niekodowana i nie wymaga dodatkowych opłat.

O czym warto pamiętać? 1. Ostateczny termin wyłączenia naziemnej telewizji analogowej to 31 lipca 2013 roku. 2. Naziemna telewizja cyfrowa to większa liczba programów, lepsza jakość obrazu i dźwięku, usługi dodatkowe oraz telewizja wysokiej rozdzielczości HDTV. 3. Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest telewizor cyfrowy z wbudowanym fabrycznie dekoderem DVB-T MPEG-4. 4. Można także do analogowego telewizora dołączyć zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4, który można kupić w sklepach ze sprzętem RTV. 5. Oprócz odpowiedniego telewizora potrzebna jest, tak jak dotychczas, antena zewnętrzna do odbioru telewizji naziemnej. Należy pamiętać, że anteny satelitarne nie umożliwiają odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. 6. Szczegóły dotyczące instalacji dekodera i zamontowania anteny można znaleźć w audycjach instruktażowych z cyklu Babcia Lodzia i Studio TV emitowanych przez nadawców telewizyjnych, które również znajdują się na stronie www.cyfryzacja.gov.pl. 7. Uważaj na oszustów, którzy za okazyjną cenę sprzedają telewizory lub inne urządzenia nienadające się do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej! 8. Telewizor i dekoder muszą mieć możliwość odbioru sygnału MPEG-4. Jeśli wybrałeś telewizor uniemożliwiający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, pamiętaj, że zgodnie z prawem sprzedawca ma obowiązek poinformować cię o tym fakcie jeszcze przed dokonanym zakupem oraz uzyskać od ciebie potwierdzenie otrzymania tej informacji. 9. Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nie potrzeba zawierać dodatkowych umów.

10


CYFerie

Słownik podstawowych terminów dotyczących telewizji cyfrowej DVB-T – Digital Video Broadcasting-Terrestrial Odmiana systemu telewizji cyfrowej DVB przeznaczona do emisji naziemnych również w Polsce. HDTV – High Definition Television Telewizja wysokiej rozdzielczości. Standard telewizyjny oferujący (w stosunku do systemów standardowych) dwukrotnie większą rozdzielczość ze względu na zwiększoną liczbę linii w formacie obrazu 16:9. MPEG – Motion Picture Experts Group Opracowany przez tę grupę zestaw reguł (algorytmów) kodowania sygnału cyfrowego charakteryzujących się znaczną redukcją ilości danych. MPEG jest grupą roboczą działającą w ramach międzynarodowych organizacji normalizacyjnych ISO/IEC, która opracowała schematy kodowania i kompresji cyfrowych sygnałów fonicznych i wizyjnych (Grupa Ekspertów do Spraw Obrazów Ruchomych). MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 Algorytmy kodowania sygnału cyfrowego się m.in. maksymalną szybkością bitową.

należące

do

grupy

algorytmów

MPEG

różniące

STB – Set-top box Specjalna, dodatkowa przystawka do telewizora. STB umożliwia odbiór programów telewizji cyfrowej przy użyciu odbiornika telewizyjnego nie dostosowanego do odbioru telewizji cyfrowej lub odbiornika nie dostosowanego do obowiązującego standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Audycja Część programu stanowiąca odrębną całość ze względu na treść, formę, przeznaczenie i autorstwo. Kompresja Specjalne algorytmy pozwalające na zmniejszenie ilości danych niezbędnych do przesłania informacji o obrazie i dźwięku bez zauważalnego przez odbiorcę pogorszenia jakości odbioru. Nadawca Podmiot, który tworzy lub zestawia programy oraz przekazy z nimi związane, uprawniony do ich rozpowszechniania. Odbiornik Urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu i przekazów z nim związanych. Operator multipleksu Podmiot, który łączy w multipleksie sygnały programów i usług dodatkowych w celu ich rozprowadzenia. Sygnał multipleksu Strumień danych cyfrowych składający się z programów i usług dodatkowych, przesyłany w jednym kanale.

11


OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA SPOŁECZNA ania się do zapozn y m a ! sz y ra w p trolo rużyny a za y/patrole/d ażna spraw a, Druhu Pa p w w ę o o st p p a ę z to st e a ja sz Z a zac Druhno w której w ie, że cyfry społecznej, rzekonaliśc ii wania p n to a ę k p si a m tr ż a o ju k p yzwania, Skoro as do olskiej p W o ić ln c ó ę g h , ale także w ań: o c a i a z w m st y ła b ń ó e A g z ł. e c z ia łe n o ze szc ziąć udz ających się y wobec sp ze mogą w , czyli skład terze służb y rs. k p u ra k ru a n g h o j wędrownic c k łe s w a a dla W ości m ie tylko y w n li ż śm ia li o n a a m w d ć a to a z tego testow w przygo ożecie prze ędrownikó w którym m rzy strasznych lub w arce harcerzy, h

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ? W konkursie mogą uczestniczyć TYLKO I WYŁĄCZNIE MAŁE GRUPY, a dokładniej: zastępy harcerskie, zastępy/patrole starszoharcerskie, zastępy/patrole wędrownicze, a także drużyny wędrownicze liczące 9-12 osób (drużyny liczniejsze, które na co dzień nie pracują zastępami mogą stworzyć specjalne patrole zadaniowe i także wziąć udział w konkursie).

CO JEST DO ZROBIENIA? Zapraszamy was do zorganizowania kampanii uświadamiającej społeczeństwo o wyłączeniu analogowych nadajników telewizyjnych oraz konsekwencjach, jakie płyną z tego faktu dla pojedynczych gospodarstw domowych. Odbiorcami Waszych działań powinny być osoby powyżej 50 roku życia, w tym przede wszystkim żyjące samotnie i niezamożne.

JAK NALEŻY DZIAŁAĆ? Sposób dotarcia z niezbędnymi informacji do tej grupy zależy od Waszej inwencji, ale kontakt z odbiorcą nie powinien być krótszy niż 10 minut (dobre wytłumaczenie sprawy wymaga odrobiny czasu). Pamiętajcie także o przedstawieniu się oraz zaznaczeniu skąd pomysł na waszą kampanię – mundury harcerskie będą tu niezbędne. Kwestia najważniejsza – musicie to robić w ramach małej grupy. Nie można przeprowadzić akcji drużyną, a później podzielić wyników na poszczególne zastępy (jeśli cała drużyna chce działać to możecie wprowadzić dodatkowo współzawodnictwo między zastępami, a osiągnięte sukcesy zameldować osobno). Nie może także pojedynczy członek grupy, nawet jej lider, wykonać kampanii samodzielnie i reprezentować swoimi wynikami całego zastępu/patrolu/drużyny. To jest czas i miejsce na to, aby to właśnie liderzy małych grup mogli się wykazać w motywowaniu i organizowaniu swoich ludzi do pracy.

KIEDY NALEŻY DZIAŁAĆ? Okres przeprowadzenia akcji to zimowe ferie szkolne. Oczywiście to od Was zależy czy wykorzystacie tylko kilka dni czy całe dwa tygodnie.

12


CYFerie

JAK NALEŻY UDOKUMENTOWAĆ WYKONANIE ZADANIA? Po zakończonym zadaniu należy wysłać internetowy meldunek wraz z załączonymi zdjęciami (w jednym folderze w formacie rar lub zip). Jedno zdjęcie powinno przedstawiać jedną osobę, której zostały przedstawione wiadomości odnośnie cyfryzacji trzymającą w widocznym miejscu logo kampanii (pomocne naklejki oraz proporczyki są załączone do niniejszej propozycji). Na każdym zdjęciu powinien być także przynajmniej jeden umundurowany harcerz. Po rozwiązaniu konkursu wszystkie nadesłane zdjęcia utworzą wielki kolaż przedstawiający postać bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, któremu ZHP dedykowało rok 2013, a który jako patron polskich harcerzy jest najlepszym wzorem służby i oddania społeczeństwu.

CO POWINNO ZNAJDOWAĆ SIĘ W MELDUNKU? W meldunku poza zdjęciami, powinny się znajdować dane małej grupy: nazwa; drużyna, przy której działa; imiona i nazwiska członków biorących udział w akcji; dane kontaktowe lidera małej grupy (telefon, adres mailowy).

DO KIEDY NALEŻY SIĘ ROZLICZYĆ Z WYKONANIA ZADANIA? Meldunki powinny być wysłane na adres: inspiracje@zhp.pl najpóźniej do 1 marca 2013 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w kwietniu 2013 roku.

CO MOŻNA ZDOBYĆ? Za przeprowadzenie kampanii społecznej, w której dotrzecie do minimum 20 osób o podanej wyżej charakterystyce, czyli zameldowanie 20 zdjęć z logiem akcji, każdy członek małej grupy otrzyma BRĄZOWĄ ODZNAKĘ CYFRYZATORA. Za 50 zdjęć przysługuje SREBRNA ODZNAKA CYFRYZATORA, zaś za 75 - ZŁOTA ODZNAKA CYFRYZATORA. Zdobycie każdej z odznak potwierdzone zostanie okolicznościową plakietką w formie buttona. Co więcej, najlepsze małe grupy z każdego województwa otrzymają dodatkowo cenne nagrody rzeczowe.

A CO Z ZUCHAMI? Jak wiemy system małych grup w gromadzie zuchowej działa diametralnie inaczej, niż w pozostałych metodykach, dlatego dla Was przygotowaliśmy nieco zmodyfikowane zasady konkursu. Różnica polega na tym, że zuchy mogą brać udział w kampanii społecznej pod wodzą swojego drużynowego, a zgłoszenie powinno dotyczyć całej gromady, a nie poszczególnych szóstek. Inne są także wymogi ilości zdjęć, jakie gromady muszą przekroczyć, aby uzyskać odznakę: 15 na BRĄZOWĄ ODZNAKĘ CYFRYZATORA, 25 na SREBRNĄ oraz 50 na ZŁOTĄ. Zuchy mogą działać pojedynczo na rzecz swojej gromady poprzez uświadamianie o wyłączaniu analogowych odbiorników telewizyjnych osób ze swojego najbliższego otoczenia np. członków swojej rodziny, sąsiadów, kolegów z klasy. Zuchy zdobywające trzecią gwiazdkę mogą pomóc w akcji harcerzom, wspólnie z nimi realizując zadanie. Aby zmotywować zuchy do działania, drużynowy może w gromadzie wprowadzić rywalizację szóstek. Zwycięży ta szóstka, której członkowie w sumie uświadomią najwięcej osób, dokumentując to na zdjęciach. Pozostałe zasady są takie same jak w przypadku innych grup wiekowych.

13


KONKURSY TOWARZYSZĄCE Dla tych członków ZHP, którym powyższe działania wydawałyby się zbyt łatwe i chcieliby przyczynić się jeszcze bardziej proponujemy konkursy dodatkowe (oraz oczywiście dodatkowe nagrody rzeczowe).

KONKURS INDYWIDUALNY Po pierwsze, konkurs na najlepsze hasło promujące akcję uświadamiającą społeczeństwo o cyfryzacji. Swoje pomysły może zgłosić każdy członek ZHP bez względu na wiek, stopień czy przydział służbowy. Wystarczy wysłać maila na adres: inspiracje@zhp.pl najpóźniej do 1 marca 2013 roku, w którym poza proponowanym hasłem znajdą się: imię i nazwisko autora; hufiec i chorągiew, do których należy, a także adres mailowy i numer telefonu. W przypadku osób poniżej 16 roku życia należy podać dane kontaktowe rodzica lub prawnego opiekuna.

KONKURS ZESPOŁOWY Po drugie, konkurs na najbardziej niekonwencjonalny (ale skuteczny) sposób dotarcia do odbiorców (osób powyżej 50 roku życia, w tym przede wszystkim żyjących samotnie i niezamożnych). Swoje pomysły może zgłosić każda z grup (w tym także gromada zuchowa) biorąca udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej. Wystarczy w meldunku ze zdjęciami opisać krótko (pół strony A4) na czym polegał Wasz „patent” i zaznaczyć, że chcecie wziąć udział w tym dodatkowym konkursie.

14


CYFerie

15


CYFERIE ROZWIJAJĄ Cyfryzacja to duże przedsięwzięcie, które ma na celu m.in. umożliwienie użytkownikom sprawniejszego dostępu do informacji i rozrywki. Wiele osób krytykuje proces cyfryzacji głównie ci, którzy są przeciwni nowym technologiom, a także osoby nie mające wiedzy o tym przedsięwzięciu. Nic dziwnego – ten proces opisywany jest za pomocą tajemniczych i skomplikowanych wyrazów, które w tym materiale staramy się wytłumaczyć i przybliżyć. To dzięki Wam wiele osób może zmienić zdanie na temat cyfryzacji oraz pozbyć się strachu związanego z koniecznymi zmianami. Udział w CYFeriach to szansa na podniesienie własnych kwalifikacji, wiedzy i umiejętności, które w naszej harcerskiej wspólnocie odzwierciedlają gwiazdki, sprawności, stopnie i znaki służb – w skrócie – instrumenty metodyczne. W tym artykule sugerujemy możliwe formy realizacji indywidualnej zadań związanych z propozycją CYFerii. Są one skorelowane z systemem stopni i sprawności zuchowych i harcerskich. Pozostają jednak jedynie propozycjami możliwymi do wykorzystania.

ZUCHY Cyfryzacja nie omija najmłodszych członków ZHP. Każdy zuch może zrealizować niektóre z zadań na pierwszą, drugą lub trzecią gwiazdkę jako wyzwania związane z cyfryzacją. Również niektóre wymagania sprawności mogą łączyć się z tą tematyką. Gwiazdki zuchowe Poniżej zamieszczamy wybrane wymagania na poszczególne gwizdki i przykładowy sposób ich realizacji. I gwiazdka - zuch ochoczy 

Ochoczo biorę udział w zbiórkach gromady

Zrobię stronę do kroniki gromady po zbiórce dotyczącej cyfryzacji. 

Chętnie służę radą i pomocą wszystkim, którzy tego potrzebują.

Opowiem dziadkom, czego dotyczy cyfryzacja, razem sprawdzimy, czy ich telewizor nadaje się do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. II gwiazdka - zuch sprawny  Potrafię zaplanować swój dzień, znajdując czas na naukę, zabawę i pracę domową. Wykonałem pożyteczną pracę dla domu rodzinnego.

Zrobię spis programów dostępnych na poszczególnych multipleksach i umieszczę w widocznym miejscu w okolicy telewizora. 

Zorganizowałem gry i zabawy dla kolegów, samodzielnie lub z szóstką. Aktywnie spędziłem ferie zimowe.

Wytłumaczę co najmniej 5 osobom, na czym polega proces cyfryzacji.

16


CYFerie

III gwiazdka - zuch gospodarny 

Wykonałem wraz z harcerzami pożyteczną pracę dla środowiska.

Podczas akcji harcerzy dotyczącej cyfryzacji będę robić zdjęcia na konkurs. Sprawność indywidualna Poniżej zamieszczamy pomysły na zadania związane z niektórymi sprawnościami indywidualnymi, które można powiązać z propozycjami CYFerii. Informatyk Oglądam program telewizyjny dotyczący komputerów.

Zapoznam się z programami w naziemnej telewizji cyfrowej, znajdę i obejrzę program dotyczący komputerów, gier komputerowych lub sposobu ich produkowania i narysuję najciekawsze poruszane zagadnienie. Miłośniczka/Miłośnik muzyki Byłem na koncercie (w filharmonii, operze) lub wysłuchałem koncertu dla dzieci w szkole, w radiu lub telewizji.

Wysłucham koncertu w naziemnej telewizji cyfrowej i narysuję obrazek inspirowany nim. Śpiewak Byłem na koncercie lub wysłuchałem przynajmniej jednej audycji muzycznej z radia lub telewizji.

W naziemnej telewizji cyfrowej odnajdę kanał muzyczny i wysłucham koncertu. Opowiem o swoich wrażeniach podczas kręgu rady. Miłośniczka/Miłośnik filmu Oglądam filmy przeznaczone dla dzieci. Rozpoznaję różne gatunki filmów: przyrodnicze, historyczne, komedie itp. Mam swój ulubiony gatunek filmowy, potrafię wymienić kilka tytułów filmów tego gatunku.

Wiem, na jakim kanale naziemnej telewizji cyfrowej mogę obejrzeć moje ulubione filmy. Wypiszę tytuły filmów, które obejrzałem i opowiem o nich mojej szóstce.

HARCERZE Stopnie harcerskie W trakcie CYFerii harcerze mogą realizować niektóre wymagania na I i II stopień harcerski, czyli ochotniczkę/młodzika oraz tropicielkę/odkrywcę jako zadania związane z zagadnieniem cyfryzacji: Ochotniczka/młodzik W każdym widzę bliźniego. Dostrzegam potrzeby bliźnich, wyrażam to przez spełnianie dobrych uczynków.

Wraz ze swoją drużyną wezmę udział w akcji informacyjnej związanej z naziemną telewizją cyfrową. Wytłumaczę również swoim dziadkom, na czym polega proces cyfryzacji.

17


Tropicielka/wywiadowca Osiągnąłem dobre wyniki w grach na spostrzegawczość.

Wezmę udział w Teleturnieju Va Banque (o cyfryzacji) jako reprezentant zastępu. Postaram się go wygrać. Korzystałem z informacji PKS, PKP, uzyskałem potrzebny numer telefoniczny i znalazłem potrzebną informację w Internecie.

Znajdę w Internecie strony poświęcone procesowi cyfryzacji. Najciekawsze informacje przedstawię na zbiórce zastępu. Potrafię wskazać na mapie krainy geograficzne Polski.

Przygotuję mapę Polski, na której opiszę, kiedy i które województwo przechodzi na sygnał cyfrowy.

Sprawności jednogwiazdkowe W tabelce poniżej przedstawiamy wybrane wymagania kilku sprawności jednogwiazdkowych oraz zadania do nich, które można zrealizować w ramach propozycji CYFerie: Goniec  Wskazał drogę do urzędów i ważnych miejsc w swojej miejscowości.

Zrobię mapę, w których można uzyskać informacje dotyczące cyfryzacji. Powieszę ją na tablicy ogłoszeń w mojej szkole. Szperacz  Przygotowując żądaną informację, umiejętnie posłużył się przewodnikiem, encyklopedią, Internetem.

Poszukam w Internecie informacji o cyfryzacji. Prześlę przydatne linki kolegom i koleżankom z drużyny. Komputerowiec  Znalazł podstawowe informacje w Internecie z dziedziny jego/ją interesującej.

W oparciu o strony internetowe dotyczące cyfryzacji opracuję słownik trudnych pojęć z nią związanych, który umieszczę na stronie drużyny. Kronikarz  Sporządził notatki z wydarzeń na podstawie relacji świadków.

Przygotuję fotokronikę z kampanii uświadamiającej o wyłączaniu sygnału analogowego. Plastyk  Wykonał ilustrację do kroniki i plakat reklamowy.

Wykonam plakat promujący CYFerie, który powieszę w siedzibie swojego Hufca. Internauta  Znalazł w Internecie potrzebne mu informacje, wykorzystała/ał je na zbiórce.

Ściągnę ze strony internetowej Teleturniej Va Banque (o cyfryzacji) i będę jego prowadzącym na zbiórce zastępu.

18


CYFerie

Zadania zespołowe Proponujemy harcerzom przystąpienie do realizacji zadań zespołowych np.: • przeprowadzenia gry dotyczącej cyfryzacji dla innej zaprzyjaźnionej drużyny lub szczepu, • zorganizowania w ramach Dnia Myśli Braterskiej kominka o komunikacji na świecie, łącząc się ze skautami poprzez Skype lub inne komunikatory dostępne harcerzom.

Dla chętnych harcerzy przygotowaliśmy specjalny cykl sprawności CYFerii, które są przeznaczone do zdobywania podczas realizacji akcji. Oto one:

Odkrywca Cyfryzacji  1. Dowiedziałem się gdzie mogę znaleźć podstawowe informacje o cyfryzacji. 2. Wyjaśniłem różnice między telewizją analogową a cyfrową. 3. Sprawdziłem czy mój telewizor jest przystosowany do odbioru telewizji cyfrowej. Porozmawiałem o tym z rodziną.

Przyjaciel Cyfryzacji  1. Poznałem słownictwo związane z cyfryzacją np. multipleks, VOD, STB. 2. Dowiedziałem się i przedstawiłem kolejność odłączania nadajników naziemnych telewizji analogowej. 3. Podczas zbiórki drużyny lub zastępu przeprowadziłem konkurs, grę, zabawę wykorzystując zdobytą wiedzę na temat cyfryzacji.

Ambasador Cyfryzacji  1. Przeprowadziłem akcję informacyjną dotyczącą cyfryzacji telewizji. 2. Na podstawie dostępnych materiałów opracowałem mini broszurę lub plakat na temat cyfryzacji w Polsce. 3. Zachęciłem innych harcerzy do zdobywania sprawności (,  lub ) lub rozpropagowałem w środowisku propozycję CYFerie.

19


HARCERZE STARSI Stopnie i sprawności są doskonałą formą aktywności także dla harcerzy starszych. Mogą oni zdobywać sprawności CYFerii dwu- i trzygwiazdkowe. Stopnie starszoharcerskie Poniżej zamieszczamy wybrane wymagania na poszczególne stopnie oraz przykładowy sposób ich realizacji. Pionierka/odkrywca Załatwiłem powierzoną mi sprawę w instytucji lub urzędzie.

Zajmę się wydrukiem w firmie drukarskiej plakatów informujących o wyłączaniu nadawania analogowego. Umiejętnie korzystam z Internetu (wyszukuję potrzebne informacje, posiadam adres e-mail).

Przygotuję prezentację o procesie cyfryzacji korzystając ze stron internetowych jej poświęconej. Samarytanka/ćwik Potrafię korzystać z osiągnięć postępu technicznego, przestrzegam przy tym zasad kultury (np. znam zasady netykiety, wiem, jak korzystać z telefonu komórkowego w miejscach publicznych, kontroluję czas spędzany przy komputerze).

Stworzę lokalną stronę internetową dotyczącą CYFerii. Sporządziłem „mapę potrzeb” występujących w najbliższej okolicy i uczestniczyłem w projekcie (zadaniu) odpowiadającym na którąś ze wskazanych potrzeb.

Wezmę udział w kampanii informującej o procesie cyfryzacji w najbliższej mniejszej społeczności (wsi, osiedlu), która może mieć ograniczony dostęp do takich informacji. Orientuję się w bieżących wydarzeniach politycznych, gospodarczych i kulturalnych kraju.

Przeprowadzę zbiórkę dla harcerzy o procesie wyłączania sygnału analogowego. Sprawności dwu- i trzygwiazdkowe Poniżej przedstawiamy wymagania do kilku sprawności dwu i trzygwiazdkowych, które można zrealizować w ramach propozycji CYFerie: Łączniczka  Znalazł w książce telefonicznej lub w Internecie adres i numer telefonu każdej instytucji, dysponując tylko jej nazwą.

Sporządzę bazę adresową placówek i urzędów, które udzielają informacji o cyfryzacji regionu, gminy, miejscowości i będę ją wykorzystywać w trakcie kampanii informacyjnej.

20


CYFerie

Organizator harców  Zorganizował dla zastępu (drużyny) ćwiczenia z KIM-a w harcówce i w terenie.

Przeprowadzę grę KIM dla młodszych dotyczącą sprzętu telewizyjnego oraz jego elementów. Poszukiwacz  Przeprowadził/a zwiad społeczny w czasie obozu lub biwaku, zdobywając wiedzę na temat historii i ważnych spraw mieszkańców tego regionu.

Przeprowadzę zwiad, którego celem będzie sprawdzenie wiedzy mieszkańców na temat cyfryzacji i planowanych zmian w regionie, przedstawię wyniki na zbiórce. Reporter  Przygotowała rzeczowe relacje z biwaku lub obozu drużyny, z uroczystości szkolnej, z wydarzeń na terenie gminy.

Nakręcę krótki film pokazujący zrealizowane zadania w ramach CYFerii. Badacz  Spopularyzował w drużynie (w szkole) wybrane odkrycie naukowe lub wydarzenie historyczne (społeczne) wyjątkowo ważne dla dziejów ludzkości.

Zaprezentuję w klasie na lekcji wychowawczej konsekwencje, jakie niesie wprowadzenie telewizji cyfrowej. Planista  Sporządził plan, program i preliminarz wybranego przedsięwzięcia dla drużyny.

Zachęcę zastęp/patrol do zrealizowania projektu starszoharcerskiego w ramach propozycji programowej CYFerie. Dziennikarz  Przeprowadziła wywiad na określony temat.

Przeprowadzę wywiad z burmistrzem (wójtem) na temat jego przemyśleń związanych z procesem cyfryzacji telewizji naziemnej w mieście lub regionie – napiszę krótki artykuł do lokalnej gazety na podstawie tego wywiadu. Projekty Harcerze starsi oprócz sprawności i stopni realizują projekty starszoharcerskie. W ramach CYFerii z pewnością znajdziecie bardzo dużo pomysłów na realizację projektu – wystarczy uważnie rozejrzeć się po okolicy, porozmawiać z dorosłymi i dziećmi. Oto przykładowy projekt szczegółowo opisany w postaci karty projektu. Projekt

Flashmob Hufiec/Drużyna:

DSH działająca przy Gimnazjum

21


Zespół/Zastęp:

sam. Asia J., sam. Kinga W., pion. Agnieszka W., odkr. Michał M. – rzecznik projektu, odkr. Maciek R., ćwik Arek W. Cel projektu:

promocja strony cyfryzacji Planowany czas rozpoczęcia:

styczeń 2013 Planowany czas zakończenia:

marzec 2013 ZAŁOŻENIA I PLANOWANY PRZEBIEG PROJEKTU

Projekt realizowany będzie przez zespół projektowy oraz uczniów szkoły, w której drużyna działa. Projekt zakłada przeprowadzenie: • 2-3 prób z chętnymi do udziału uczniami, • 1 flashmobu na rynku. Aby projekt mógł być zrealizowany należy: • uzyskać zgodę Komendy Hufca, dyrekcji szkoły oraz burmistrza na realizację projektu, • nawiązać współpracę z uczniami, • pozyskać partnerów projektu (media!), • nawiązać współpracę z Ośrodkiem Kultury – nagłośnienie, • uzyskać zezwolenia do realizacji zadań w ramach projektu. Podsumowaniem projektu będzie film nagrany podczas flashmobu. Dokumentacja: • film, relacje z telewizji kablowej, • artykuły z prasy i Internetu, fotokronika. HARMONOGRAM PROJEKTU

Realizowane zadanie Etap I - planowanie • Opracowanie planu działań i zatwierdzenie go przez Radę Drużyny, • Podział zadań oraz opracowanie harmonogramu, • Konsultacja projektu z KH i uzyskanie zgody na realizację.

22

Termin 07-14.01.2013

Odpowiedzialny Zespół Asia


CYFerie

Realizowane zadanie Etap II - realizacja

Termin 14.-24.01.2013

• Przedstawienie projektu dyrekcji i uczniom,

Odpowiedzialny Michał, Asia, Komendant hufca

• Nawiązanie współpracy z władzami miasta, mediami i partnerami. • stworzenie scenariusza flashmobu 28.01-20.02.2013 Arek • przeprowadzenie 2-3 prób z uczniami

Maciek

• przygotowanie rekwizytów oraz placu na rynku • wydrukowanie ulotek z adresem strony cyfryzacji • przeprowadzenie flashmobu • nakręcenie filmiku podczas flashmobu Etap III – podsumowanie • zmontowanie filmu

22.02.2013

Kinga

23 – 27.02.2013

Michał Arek Asia

• wywołanie zdjęć • przygotowanie sprawozdania z realizacji powziętego planu, analiza i wnioski na przyszłość • podsumowanie projektu, spotkanie z uczniami i dyrekcją Pierwszy tydzień Zespół szkoły, burmistrzem. marca 2013 Po zakończeniu każdego projektu należy go podsumować. Dzięki temu można wyciągnąć wnioski i ocenić działanie zespołu.

WĘDROWNICY Najważniejsza na wędrowniczej ścieżce jest służba. Symbolika wędrownicza w oparciu o próbę wędrowniczą oraz stopnie Harcerki Orlej/Harcerza Orlego i Harcerki Rzeczypospolitej/Harcerza Rzeczypospolitej daje możliwości szukania służby. W ramach CYFerii z pewnością każdy z Was znajdzie wiele pomysłów na realizację wymagań próby. Próba i stopnie wędrownicze Próba wędrownicza Wymaganie dotyczące zakresu służby.

Przez całe ferie zimowe będę prowadzić zajęcia dotyczące cyfryzacji w najbliższym domu kultury. Harcerka Orla-Harcerz Orli Dziedziny swoich zainteresowań porównałem z potrzebami środowiska. W ten sposób określiłem swoje pole służby. Pełniłam służbę przez wyznaczony czas.

W ramach kampanii uświadamiającej o wyłączaniu sygnału analogowego wraz z moim patrolem/

23


zastępem zdobędę złotą odznakę cyfryzatora, a także wymyślę niekonwencjonalny sposób uświadamiania o procesie cyfryzacji. Harcerka Rzeczypospolitej-Harcerz Rzeczypospolitej Pełni stałą służbę, która przynosi wymierne efekty.

Do końca procesu cyfryzacji (do lipca 2013 roku) będę prowadzić akcję informacyjną we współpracy z parafią, informując szczególnie starsze osoby o wyłączaniu sygnału analogowego w różnych formach (wystąpienia, ulotki, plakaty). Kierując się dewizą wędrowniczą: WYJDŹ W ŚWIAT – zobacz jak daleko sięgają CYFerie, gdzie dotarła cyfryzacja. POMYŚL – może gdzieś jest pole działania dla Ciebie, otwórz oczy, nadstaw uszu. POMÓŻ – przecież zawsze jesteś gotów pomagać. DZIAŁAJ – pełnij służbę podczas CYFerii. Wędrownicze znaki służb Wędrownicy mają jeszcze inną możliwość aktywności dostosowaną do ich zainteresowań i predyspozycji. Poniżej zamieszczono inspiracje do zrealizowania wybranych znaków służb w ramach propozycji CyFerie. Znak Służby Nauce Myśląc globalnie działajcie lokalnie, podejmując próbę lokalnego rozwiązania któregoś z globalnych problemów.

Poświęcenie czasu na działania informacyjne na rzecz społeczności lokalnej. Organizując wędrówki tematyczne, dotyczące różnych zagadnień naukowych lub technicznych.

Wyjaśnienie roli cyfryzacji, opracowanie pomocy naukowej, która zbierałaby najważniejsze dane na ten temat w sposób łatwy i przystępny. Znak Służby Wspólnocie Lokalnej Poznając problemy i sprawy istotne dla tej społeczności, odpowiadając sobie na pytanie, co chcielibyście zmienić i ulepszyć w swoim życiu, otoczeniu i w życiu członków waszej wspólnoty lokalnej.

Doprowadzenie do zrozumienia zagadnienia cyfryzacji telewizji naziemnej przez wspólnotę lokalną.

Mamy nadzieję, że opisane przykłady posłużą jako inspiracja do działania i inwencji własnej jak i całej drużyny, bo przecież: ilu ludzi – tyle pomysłów. Jeśli obawiasz się o to, czy Twoja drużyna będzie chciała podjąć aktywność w ramach CYFerii – pamiętaj, jest na to tylko jedna dobra rada: osobisty przykład instruktora.

24


CYFerie

COŚ DLA CIEKAWSKICH Początki telewizji na świecie… 1877 Julian Ochorowicz – polski filozof i psycholog – formułuje zasady działania telewizji monochromatycznej w oparciu o działanie fotokomórki (wynalezionej w 1873 roku), 1884 Niemiec Paul Nipkow buduje urządzenie do mechanicznego wybierania (analizy) obrazu telewizyjnego. Wynalazek nie budzi większego zainteresowania i pozostaje jedynie zabawką, 1896 Rosjanin Aleksandr S. Popow konstruuje antenę nadawczoodbiorczą, 1897 Niemiecki fizyk Ferdinand Braun prezentuje tzw. lampę Brauna, która umożliwi w późniejszym okresie skonstruowanie kineskopu telewizyjnego, 1900 Podczas International Congress of Electricity w Paryżu pierwszy raz użyte jest słowo telewizja (przez rosyjskiego naukowca Konstantyna Perskiego), 1907 Rosjanin Boris Rosing opracowuje teorię telewizji. W Niemczech zbudowano eksperymentalny odbiornik telewizyjny z lampą Brauna, 1911 Rosjanin Vladimir Zworykin buduje w Petersburgu urządzenie elektryczne do transmisji obrazów, 1923 Vladimir Zworykin konstruuje w USA ikonoskop, czyli telewizyjną lampę analizującą oraz kineskop i telewizyjną lampę ekranową, 1925 Brytyjczyk John L. Baird, Amerykanin Charles J. Kins, Max Dieckmann i August Karolus demonstrują eksperymentalny system nadawczy telewizji, 1925 Zostaje skonstruowany eksperymentalny kineskop kolorowy pomysłu Vladimira Zworykina, 1926 Powstają pierwsze elektromechaniczne systemy telewizyjne, opracowane przez Szkota Johna L. Bairda, rozpoczynają one pracę w Anglii, ZSRR, Niemczech i Francji, 1928 John L. Baird demonstruje system telewizji kolorowej w systemie elektromechanicznym; w tym samym czasie sygnał telewizyjny zostaje przesłany przez Atlantyk, 1928 W USA rozpoczyna pracę pierwsza stacja telewizyjna nadająca według tzw. “ramówki”,

25


1929 Rozpoczęcie emisji eksperymentalnego programu pierwszej telewizji publicznej – BBC, 1930 Vladimir Zworykin buduje pierwszą sprawną kamerę telewizyjną, 1931 Emitowane są pierwsze programy telewizyjne w USA, Niemczech i ZSRR, 1934 Sieć NBC przekazuje obraz telewizyjny z wozu transmisyjnego umieszczonego na ulicach Nowego Jorku, 1934 Firma DuMont rozpoczyna wytwarzanie domowych odbiorników telewizyjnych, 1936 Transmisje telewizyjne z Olimpiady w Berlinie budzą sensację w stolicy Niemiec. W Wielkiej Brytanii pierwsza telewizja publiczna – BBC rozpoczyna regularne nadawanie, 1940 W Stanach Zjednoczonych zaczyna się emisja pierwszych programów w kolorze.

…i w Polsce Pierwszą w historii Polski transmisję telewizyjną przeprowadza w 1931 roku rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach. Pracami eksperymentalnymi kieruje inż. Edward Twardow. W 1936 zostaje zbudowany nadajnik na warszawskim wieżowcu Prudential. Już w 1937 na szesnastym piętrze tego wieżowca rozpoczyna działalność eksperymentalna stacja telewizyjna, korzystająca z anteny zainstalowanej na dachu. Kierownikiem stacji zostaje Władysław Cetner. Pokaz próbnej transmisji telewizyjnej odbywa się 26 sierpnia 1939 roku w Warszawie z udziałem Mieczysława Fogga i ma zasięg 20 km. Pierwsza oficjalna emisja ma miejsce 26 sierpnia 1939 r. podczas otwarcia drugiej Dorocznej Wystawy Radiowej. Pokazane zostają w jej trakcie: występ aktorki Ireny Zaleskiej i film propagandowy Polskiego Radia, przygotowany specjalnie na tę okazję. Można go oglądać jeszcze w trzech miejscach: w siedzibie Polskiego Radia przy ul. Zielnej, Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym przy ul. Ratuszowej 11 i Urzędzie Telekomunikacyjnym przy ul. Poznańskiej w Warszawie. Pierwszy program po wojnie wyemitowany jest 25 października 1952 roku o godz. 19:00. Wówczas z Instytutu Łączności zostaje nadany 30-minutowy program muzyczno-baletowy, który jest odbierany na 24 odbiornikach rozmieszczonych w klubach i świetlicach. Doświadczalna Stacja Telewizyjna IŁ nadaje program informacyjny 25 października, a pierwszą spikerką jest Maria Krzyżanowska. Program można obejrzeć na dwudziestu czterech odbiornikach marki Leningrad. Transmitowany jest jedynie obraz, głos dochodzi natomiast z radioodbiorników. Ekrany posiadają wielkość pocztówki 12x18cm. 23 stycznia 1953 rozpoczyna się regularna emisja programu polskiej telewizji - pół godziny materiału raz w tygodniu. Pierwszym sprzedawanym w naszym kraju odbiornikiem jest Wisła produkowana na wzór radzieckich urządzeń. Potem pojawia się polska konstrukcja – Belweder. Kolejny przełom ma miejsce w 1971 roku. Wtedy zaczyna się nadawanie programów w kolorze. Na rynku

26


CYFerie

pojawiają się oczywiście odpowiednie odbiorniki – montowane z radzieckich części Rubiny, a później polskie telewizory Jowisz i Neptun. Tytuł pierwszej niepublicznej stacji TV – nie tylko w Polsce, ale też w tej części Europy – przypada Prywatnej Telewizja Echo, założonej w 1990 roku we Wrocławiu. W grudniu 1992 roku z emisją rusza także pierwsza na satelicie polska telewizja prywatna - Pol-Sat (ówczesna pisownia nazwy). Obecnie na polskim rynku telewizyjnym działa prawie 200 kanałów o zasięgu ogólnokrajowym.

Lista krajów oraz rok, w którym wkracza do nich naziemna telewizja cyfrowa: 2006: Holandia, 2007: Finlandia, Andora, Szwecja, Szwajcaria, 2009: Niemcy, Wyspy Man, Dania, Norwegia, 2010: Belgia, Hiszpania, Łotwa, Estonia, Jersey, Guernsey, Słowenia, San Marino, Luksemburg, Chorwacja, 2011: Izrael, Monako, Austria, Cypr, Malta, Francja, 2012: Liga Państwa Arabskich, Japonia, Serbia, Portugalia, Czechy, Tajwan, Włochy, Kenia, Kanada, Irlandia, Litwa, Wielka Brytania, Gibraltar, Korea Południowa, Azerbejdżan, Boliwia, Słowacja, 2013: Bułgaria, Macedonia, Mołdawia, Polska, Nowa Zelandia, RPA, Zimbabwe, Namibia, Islandia, Australia, 2014: Turcja, 2015: Rumunia, Węgry, Indie, Ukraina, Hong Kong, Iran, Meksyk, Filipiny, Rosja, USA, Urugwaj, Algieria, Libia, Maroko, Tunezja, Mauretania, Zachodnia Sahara, Brunei, Rwanda, 2016: Brazylia, 2017: Chile, Tajlandia, 2018: Indonezja, Costa Rica, 2019: Kolumbia, Salwador, Argentyna, 2020: Wenezuela, Peru, Malezja, Singapur, Panama, 2024: Kuba, 2026: Wietnam.

27


NOWE TECHNOLOGIE Z WŁASNEGO PODWÓRKA Otwartość na świat często łączy się z otwartością na nowe technologie... i na Internet. Cały świat jest bowiem w zasięgu naszej klawiatury. Harcerstwo to nieustanna praca z ludźmi i wśród ludzi, to kontakty, działania, spotkania, ludzie – pasja i – nowe technologie. Harcerstwo powinno tę pasję do nowych technologii szerzyć, pokazać światu, że potrafimy połączyć nowoczesne wychowanie w tradycyjnych wartościach. Nowe technologie ułatwiają służbę, warto zatem być na bieżąco.

zhp.net.pl – dla Ciebie Czy wiesz, że każdy instruktor i osoba pełniąca funkcję instruktorską, a już niebawem każdy posiadacz karty członkowskiej, ma możliwość posiadania adresu w domenie zhp.net.pl? Adresy te mają format: imię.nazwisko@zhp.net.pl. Konto w tej domenie bardzo ułatwia kontakt z naszymi sojusznikami czy rodzicami harcerzy - od razu sugeruje, z kim mamy do czynienia, daje również możliwość korzystania z dobrodziejstw Google. Cała usługa oparta jest o popularny Gmail, przeznaczona specjalnie dla naszej organizacji. Bardzo często posługujemy się prywatnymi mailami, co sprawia, że w oczach odbiorcy możemy wydawać się śmieszni, bo czy ktoś poważny może kryć się pod adresem zosia14@buziaczek. pl? Po co też zgadywać kim jest tajemniczy adaresz@poczta.fm? O wiele bardziej profesjonalnie mieć adres w domenie zhp.net.pl – nadawca maila sprawia wrażenie osoby poważnej, która dba o wizerunek drużyny i swojej organizacji. Pakiet, jaki możesz mieć posiadając konto w domenie zhp.net.pl, nie różni się od usługi w klasycznym Gmailu. Daje Ci dostęp do dokumentów Google, które służą do tworzenia i edycji podstawowych dokumentów jakie znamy z popularnego pakietu Office. Jest tam: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, prezentacja, formularz i rysunek. Dzięki tym aplikacjom możesz tworzyć, edytować, udostępniać dokumenty. Chyba najciekawszą i najbardziej przydatną funkcją dla przeciętnego harcerza jest opcja tworzenia dokumentu w czasie rzeczywistym - może na nim pracować wiele osób jednocześnie. Tę funkcję można zastosować podczas pisania konspektu zajęć lub tworząc grę, czy też pisząc program pracy drużyny wędrowniczej. Możesz na bieżąco wpisywać swoje uwagi, komentarze i nanosić poprawki.

28


CYFerie

Kalendarz Google pomoże Ci zaplanować Twój czas zarówno w ZHP, jak i poza nim. Posiada opcje zapisywania oraz przypominania wydarzeń – po skonfigurowaniu wysyła SMS. Najciekawszą jest opcja udostępniania kalendarza wybranym przez nas osobom. Dzięki temu możemy stworzyć taki kalendarz drużyny, dodać do niego członków drużyny, ustawić odpowiedni czas przypominania (np. 2 dni przed wydarzeniem) i mieć pewność, że każdy członek dostanie 2 dni przed zbiórką informację przypominającą o tym wydarzeniu. Wystarczy do prywatnego kalendarza dołożyć taki sam drużyny, hufca, chorągwi, zespołu, w jakim działamy – a mamy wszystko zorganizowane i dostępne zawsze i wszędzie. Jeśli masz dużo na głowie i każdy czegoś od Ciebie wymaga, możesz stworzyć sobie w kalendarzu listę takich rzeczy do zrobienia, a kalendarz sam przypomni o tym odpowiednio wcześnie, np. że mija termin wykonania zadania. Podczas organizacji rajdu, biwaku czy kursu przewodnikowskiego warto zaproponować grę z „nowotechnologicznym” zapleczem. Pomoże Ci w tym Google Earth. Jest to jeden z najbardziej fascynujących projektów Google, dzięki któremu możemy zobaczyć ukształtowanie terenu lub szczegółowe rozmieszczenie budynków. Stanowi bazę obrazów satelitarnych o dużej rozdzielczości. Dzięki Google Earth poruszanie się po świecie staje się prostsze, a nawet możliwe bez wychodzenia zza biurka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprzyjaźnić się z takim urządzeniem, jak odbiorniki GPS. Pewnie niektórzy z Was są szczęśliwymi posiadaczami prostych odbiorników nawet w telefonach komórkowych. Bardziej zaawansowane urządzenia są także w zasięgu możliwości drużyny – ich cena podobna jest do wartości małego namiotu igloo. Takie zabawki pozwolą na większą samodzielność grupy w terenie, a uzyskiwana dokładność pomiaru jest dużo lepsza niż przy busoli, nawet przy sporych umiejętnościach jej obsługi. Geocaching to dziecinnie prosta zabawa, nawet dla DUŻYCH dzieci. Aby eksplorować świat i odszukiwać skarby, trzeba tylko pobrać współrzędne kryjówki ze strony www i za pomocą odbiornika GPS odnaleźć tę lokalizację w terenie. Po powrocie do domu można podzielić się wrażeniami z danego punktu (kryjówki) z innymi użytkownikami serwisu. To pomoże także w doborze ciekawszych miejsc, które warto odwiedzić. Polecamy odkrywanie otaczającego nas świata i poszukiwania skarbów czy zakładania skrzynek i tworzenia nowych punktów – to doskonała zabawa zainspirowana Internetem. Wszystkie szczegóły znaleźć można na stronie: www.geocaching.com lub www.geocaching.org.pl. Film z imprezy harcerskiej czy poszukiwania skarbów podczas Geocachingu możesz zamieścić na popularnym YouTubie. Od 2000 roku portal ten jest w pakiecie Google. Drużyna może tu posiadać własne konto i zamieszczać w nim relacje filmowe z imprez, biwaków, obozów oraz promować swą działalność poprzez coraz częściej tworzone filmiki naborowe.

Bardzo Lubię Informować Przyjaciół = BLIP BLIP to mikroblog, bardzo prosty w obsłudze. Doskonale sprawdza się podczas obozu harcerskiego. Można go podłączyć pod stronę hufca i zamieszczać na nim informacje z tego, co ciekawego dzieje się na wyjeździe. Zamieszczanie informacji i zdjęć jest całkowicie darmowe. Plusy: rodzice, którzy wysyłają dziecko pierwszy raz na obóz, mogą na bieżąco śledzić, co się u niego dzieje, jaką dziś ma pogodę, czy coś ciekawego widziało. Na BLIPie można prowadzić relacje z rajdów, spotkań czy kursów. Użytkownicy BLIPa mogą dzielić się krótkimi (do 160 znaków) informacjami, dołączając lub wysyłając zdjęcia, wideo (między innymi filmiki z YouTube), bądź wiadomości dźwiękowe za pośrednictwem komputera lub telefonu komórkowego. Od dawna znane jest powiedzenie, że jeżeli nie ma Cię w Internecie to nie istniejesz. Jako członek/ członkini ogólnopolskiej organizacji jaką jest ZHP musisz mieć świadomość, że reprezentujesz swoją organizację również poprzez adres mailowy czy film zamieszczony w Internecie przez twoją drużynę. Dlatego wykorzystaj możliwości jakie daje bogactwo Internetu, aby robić to profesjonalnie. Pokaż innym, że nowe technologie nie są Ci obce – zaprzyjaźnij się z nimi, korzystaj z nich mądrze.

29


Zaprzyjaźnij się z czatem (czat.zhp.pl) Czat to takie miejsce w sieci, w którym zawsze ktoś doradzi, odpowie na pytania (harcerskie, komputerowe) lub zwyczajnie porozmawia. Możesz wybrać dowolny pokój (kanał) i rozmawiać w obowiązującym na nim języku. IRC jest jedną ze starszych usług sieciowych umożliwiających rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą. Na ekranie użytkownika przewijają się od dołu do góry ekranu komunikaty wysyłane przez osoby piszące na danym kanale. Komunikaty te pojawiają się zaraz po ich wysłaniu, a ich kolejność jest identyczna z kolejnością napływania do serwera. Uzyskuje się dzięki temu wrażenie rozmowy osób przebywających w jednym pomieszczeniu. Szczyt popularności czat.zhp przeżywa corocznie w trzeci weekend października, kiedy w kalendarzu nastaje czas JOTI. To właśnie na czacie możecie porozmawiać ze skautami z całego świata.

Jak można wykorzystać czat podczas zbiórek? 1. Jeżeli macie do omówienia sprawę drużyny i chcecie to zrobić szybko, możecie utworzyć własny pokój na czacie i porozmawiać za jego pośrednictwem; 2. Możecie urządzić spotkanie z ciekawym gościem za pośrednictwem czatu (z tego rozwiązania korzysta GK ZHP, gośćmi czatu byli skarbnik, z-ca naczelnika). Przykładowo: gość jest w Toruniu, a wy we Wrocławiu – spotykacie się na czacie; 3. Rozpocznijcie współpracę z drużyną zagraniczną. Znajomość może zacząć się podczas JOTI, a czat może być miejscem Waszych spotkań; 4. Jesteście w stanie uczyć się języków obcych – tu nikt nie wyśmieje, a tylko pomoże. Można poćwiczyć i sprawdzić swoje umiejętności. Aby wejść na czat wystarczy udać się na stronę: http://czat.zhp.pl

Minimalnie maksymalni, czyli czym są minima www? Chorągiew, hufiec, drużyna, szczep, krąg instruktorski, rajd, biwak, zlot… każdy może posiadać własną stronę (najlepiej w domenie zhp.pl lub zhp.net.pl). Do wspólnego mianownika strony wszystkich powyższych jednostek czy wydarzeń sprowadzają minima stron www. Minima to narzędzie, które ma pomagać członkom naszej organizacji w budowaniu jej marki. Związek Harcerstwa Polskiego jest przecież marką, którą już od ponad 100 lat kształtujemy w opinii społeczeństwa poprzez nasze działania, naszą służbę, naszą obecność w mediach internetowych. Zadaniem harcerzy jest kształtowanie w oczach społeczeństwa dobrej marki Związku Harcerstwa Polskiego i jej jak najlepszego wizerunku. Powinniśmy sprawić, by nasze logo wzbudzało zaufanie, by kojarzyło się z tym, co możemy zaoferować młodemu człowiekowi: z naszymi ideałami, z solidnością, otwartością, jasnością celów i metod ich realizacji oraz nowatorstwem i podążaniem za nowinkami technologicznymi. Strona internetowa jest narzędziem o ogromnej sile rażenia i nie możemy pozwolić sobie na zmarnowanie potencjału tego narzędzia, a – co gorsza – na jego złe wykorzystanie. Aby pomóc w dotrzymaniu standardów jej przekazu powstały Minima stron WWW w ZHP. Jest to zbiór zasad, które powinny spełniać strony jednostek harcerskich

30


CYFerie

i wydarzeń, by nasz przekaz był spójny, byśmy byli postrzegani jako organizacja solidna, wartościowa i godna zaufania, aby wspólnie tworzyć dobrą markę ZHP. Minima zawierają odpowiedzi na pytania podstawowe podczas tworzenia strony. Warto zacząć od rozmieszczenia elementów obowiązkowych, a potem dodać do nich nasz pomysł. Zatrzymajmy się na chwilę przy identyfikacji wizualnej ZHP. Stworzono zestaw wytycznych dotyczących wykorzystywania symboli ZHP, zawartych w Zasadach publikacji znaków ZHP – znajdują się tam szczegółowe informacje dotyczące ochrony prawnej znaków ZHP, kolorystyki logo czy tzw. „obszaru chronionego”. Ważne jest zachowanie proporcji zamieszczanych symboli oraz ich jakości. Nie wolno zapominać, że uchwała Głównej Kwatery ZHP nr 128/2008 z dnia 12.05.2008 roku obliguje wszystkie jednostki do tego, by ich strony internetowe spełniały wymagania zawarte w Minimach. Twórcy wszystkich innych stron dotyczących naszego Związku (strony wydarzeń, inicjatyw itp.) również powinni wziąć pod uwagę niniejsze zasady. Minima zostały stworzone dla szeroko pojętego dobra naszej organizacji, więc wspierać je powinna każda osoba, której dobro ZHP nie jest obojętne. Pełen tekst „Minimów stron WWW w ZHP” znaleźć można w dziale Dokumenty serwisu Wydziału Nowych Technologii GK ZHP cv (wnt.zhp.pl). Przekaż tę informację dalej – czytaj, rozmawiaj, przekonuj – budujmy razem pozytywny wizerunek Związku Harcerstwa Polskiego! Drużyna w sieci – to poradnik stworzony przez instruktorów Wydziału Nowych Technologii GK ZHP. Znajdziesz tam więcej informacji o możliwościach wykorzystania nowinek technologicznych w harcerstwie. Do pobrania: http://wnt.zhp.pl/druzynawsieci/

31


POMOCE NAUKOWE Założyliśmy, że przed włączeniem się w ogólnopolską kampanię społeczną liderzy małych grup i drużynowi zuchowi zechcą zapoznać swoich podopiecznych z jej tematyką na specjalnie ku temu zorganizowanej zbiórce, przygotowaliśmy inspirujące pomoce naukowe. Zamieszczone poniżej pomysły i materiały powinny grać rolę „półproduktów”, z których każdy kucharz przygotuje własne danie. Możecie skorzystać z kilku lub tylko jednego opracowanego materiału, a nawet po przeczytaniu zgromadzonych tu propozycji samodzielnie wymyślić coś innego. Decyzja należy do Was, bo to w waszych rękach leży wychowanie podopiecznych i najlepiej wiecie co lubią, a czego nie, a przede wszystkim czego potrzebują.

SĄD NAD POGLĄDEM 41

o wycięcia Materiały d 41 ;-) ia są na str. i kopiowan

Co zyskujesz wykorzystując tę propozycję: • Praktycznie gotowy konspekt/trzon atrakcyjnej zbiórki odnośnie cyfryzacji dla wędrowników; • Kształtowanie wśród uczestników zbiórki postawy zaangażowania społecznego; • Zapoznanie uczestników zbiórki z realiami wprowadzania w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej; • Ćwiczenie umiejętności krytycznego myślenia, odpowiedniego argumentowania postawionych tez, kultury dyskusji.

Zasady organizacji sądu nad poglądem, jako formy pracy 1h 30min 1. P rzed rozpoczęciem należy wybrać osoby grające rolę oskarżonego oraz sędziego (z reguły będzie to prowadzący zbiórkę); 2. Pozostali uczestnicy zostają podzieleni na 3 grupy (oskarżenie, obrona, ława przysięgłych), które same wybierają spośród siebie lidera (adwokata, prokuratora, przewodniczącego ławy przysięgłych) mówiącego w ich imieniu; 3. Wyboru można dokonać poprzez sondażowe pytanie pozwalające uczestnikom w naturalny sposób określić się jako zwolenników i przeciwników danej postawy oraz osoby niezdecydowane (w tym wypadku np. „Czy drużyna wędrownicza powinna brać udział w prospołecznych akacjach proponowanych przez Główną Kwaterę ZHP?”). Jeśli wyłonione w ten sposób grupy są rażąco nierównoliczne można poprosić część osób o zmianę przydziału; 4. W ramach wprowadzenia, sędzia powinien zapoznać uczestników z treścią aktu oskarżenia oraz przebiegiem wypadków i postawą oskarżonego; 5. Sąd orzeka na podstawie zeznań oskarżonego oraz innych wezwanych osób (nie można powoływać się na dowody);

32


CYFerie

6. Oskarżony jest winny dopóki nie udowodni swojej niewinności; 7. Strony procesu mają 30 minut na zapoznanie się z materiałami dotyczącymi tematu (warto skorzystać z informacji zamieszczonych w niniejszej propozycji lub na stronie www.cyfryzaja.gov.pl). W tym czasie muszą opracować strategię obrony/oskarżenia, wybrać spośród siebie świadków, ułożyć pytania do nich oraz do oskarżonego; 8. Każdy świadek przed wystąpieniem w procesie musi być zaakceptowany przez sędziego; 9. Obrona i oskarżenie na przemian powołują i przesłuchują świadków; 10. Prokurator wygłasza swoją mowę końcową, po czym ostatnie słowa może wypowiedzieć oskarżony lub adwokat w jego imieniu; 11. Ława przysięgłych udaje się na naradę, po czym przewodniczący podaje werdykt oraz ewentualnie karę.

PYTANIA I TEZY DO DYSKUSJI 43 Co zyskujesz wykorzystując tę propozycję: • Treść pytań i tez, jakie możesz wykorzystać w dowolnym typie dyskusji odnośnie cyfryzacji z harcerzami starszymi i wędrownikami; • Kształtowanie wśród uczestników zbiórki postawy zaangażowania społecznego; • Przypomnienie realiów wprowadzania w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej; • Ć wiczenie umiejętności krytycznego myślenia, odpowiedniego argumentowania postawionych tez, kultury dyskusji.

QUIZ TYPU PRAWDA CZY FAŁSZ 45 Co zyskujesz wykorzystując tę propozycję: • Formę podsumowującą lub sprawdzającą wiedzę odnośnie cyfryzacji odpowiednią dla harcerzy i harcerzy starszych; • Kształtowanie wśród uczestników zbiórki postawy zaangażowania społecznego; • Sprawdzenie wiedzy odnośnie realiów wprowadzania w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej

33


KRÓTKIE TEKSTY OBJAŚNIAJĄCE ZASADY I POWODY WYŁĄCZENIA NAZIEMNYCH NADAJNIKÓW ANALOGOWYCH ORAZ ICH ZASZYFROWANE WERSJE 47 Co zyskujesz wykorzystując tę propozycję: • Półprodukt, którego możesz użyć w dowolny sposób, jako formę przedstawiania nowej wiedzy dla harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników; • Kształtowanie wśród uczestników zbiórki postawy zaangażowania społecznego; • Zapoznanie uczestników zbiórki z realiami wprowadzania w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej; • Ćwiczenie umiejętności rozszyfrowywania szyframi: KO-NI-EC-MA-TU-RY, GA-DE-RY-PO-LU-KI, POLI-TY-KA-RE-NU, KU-LO-PE-RY-ZA-GI, Mafeking, Tabelka, Szyfr ułamkowy, Szyfr liczbowy, rozbieżny, wsteczny, alfabet Morese’a.

Użyte szyfry (przykładowe zaszyfrowane słowa to Baden-Powell): KO-NI-EC-MA-TU-RY > Bmdci Pkwcll

KU-LO-PE-RY-ZA-GI > Bzdpn Elwpoo

z y w u t 3

Mafeking

s r p o n m l k j 2

PO-LI-TY-KA-RE-NU > Bkdru Opwrii

1 2 3 4 5 6 7 8 9

i h g f e d c b a 1

GA-DE-RY-PO-LU-KI > Bgedn Opwduu

Liczbowy

h g f e d c b a 1

M A F E K I N G

p o n m l k j i 2 z y x w u t s r 3 A1M1E1K1I2 G2N2K3K1E2E2

34

12 11 14 15 25 27 26 33 15 23 23 Rozbieżny Szyfr ten polega na dzieleniu poszczególnych wyrazów na dwa wyrazy. Co druga litera wyrazu jest przepisywana do drugiego wyrazu co daje bardzo ciekawy efekt. Przykład: Bdn ae / Pwl oel


fls z ekr djp cio u bhn t w agm y

fls z ekr djp cio u bhn t w agm y

Tabelka (czekoladka)

CYFerie

Wsteczny

Piszemy po kolei poszczególne wyrazy od tyłu. Przykład: Nedab Llewop Alfabet Morse’a

start

Przykład: -... .- -.. . -. / .--. --- .-- . .-.. .-.. Ułamkowy

35


51 ĆWICZENIE „NADAJNIK TELEWIZJI NAZIEMNEJ” Co zyskujesz wykorzystując tę propozycję: • Atrakcyjny przerywnik/ćwiczenie nawiązujący/e treścią do zbiórki o cyfryzacji, idealne dla zastępów lub małych grup dobranych losowo w grupie wiekowej harcerzy starszych lub wędrowników; • Kształtowanie wśród uczestników zbiórki postawy zaangażowania społecznego; • Ćwiczenie umiejętności działania i komunikacji w małej grupie.

Potrzebne materiały: • Opis zadania; • 20 surowych makaronów spaghetti; • 1 pianka Marshmallow; • 1 metr sznurka; • 1 metr taśmy malarskiej (papierowej).

Przebieg: • Wyznaczamy każdemu zastępowi miejsce do pracy; • Każdemu zastępowi wydajemy pakiet startowy; • Wyznaczamy czas na wykonanie zadania oraz sposób sygnalizowania wykonanego zadania; • Ogłaszamy wyniki.

Zadanie pochodzi ze strony: http://www.marshmallowchallenge.com/Welcome.html - Treść zadania została dostosowana do tematyki propozycji programowej CYFerie.

36


CYFerie

PUZZLE 53 Co zyskujesz wykorzystując tę propozycję: • A trakcyjny przerywnik/ćwiczenie nawiązujący/e treścią do zbiórki o cyfryzacji dla harcerzy i ewentualnie zuchów (po rozcięciu na większe kawałki); • Kształtowanie wśród uczestników zbiórki postawy zaangażowania społecznego; • Ćwiczenie spostrzegawczości.

OBRAZKI PRZEDSTAWIAJĄCE RÓŻNE TYPY TELEWIZORÓW, WTYCZEK, ANTEN ITP. 55 Co zyskujesz wykorzystując tę propozycję: • „Półprodukt” utrwalający wiedzę na temat cyfryzacji, który w zależności od pomysłu (np. KIM, memory) może się nadawać dla każdej grupy wiekowej; • Kształtowanie wśród uczestników zbiórki postawy zaangażowania społecznego; • Utrwalanie wiedzy odnośnie realiów wprowadzania w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej; • Ćwiczenie spostrzegawczości; • Ćwiczenie pamięci.

DOMINO 57 Co zyskujesz wykorzystując tę propozycję: • F ormę sprawdzającą lub utrwalającą wiedzę na temat cyfryzacji odpowiednią dla harcerzy i harcerzy starszych; • Kształtowanie wśród uczestników zbiórki postawy zaangażowania społecznego; • Utrwalanie wiedzy odnośnie realiów wprowadzania w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej; • Ćwiczenie spostrzegawczości;

Instrukcja: Połącz słowo/definicję z jednego końca „kamienia” z innym, pasującym do niego, słowem/definicją znajdującym się na końcu innego „kamienia”.

37


TELEWIZOREK NA MAJSTERKĘ 59 Co zyskujesz wykorzystując tę propozycję: • Atrakcyjny przerywnik/ćwiczenie nawiązujący/e treścią do zbiórki o cyfryzacji dla zuchów; • Kształtowanie wśród uczestników zbiórki postawy zaangażowania społecznego; • Ćwiczenie umiejętności manualnych.

Wprowadzenie/gawęda dla zuchów: Prawie w każdym domu znajduje się przynajmniej jeden telewizor, jednak nie zawsze tak było. Możesz tego nie pamiętać, ale kiedyś telewizory były tylko czarno-białe i znajdowały się tylko w niektórych domach. Kiedy telewizja nadawała jakiś interesujący program, wtedy wszyscy sąsiedzi i znajomi spotykali się w mieszkaniu rodziny posiadającej telewizor. Pokoje zamieniały się w sale kinowe pełne ludzi. Czasy się zmieniły i każdy, kto posiada wystarczającą kwotę pieniędzy może kupić telewizor. Tobie jednak wystarczy trochę wyobraźni by mieć swoje własne i wyjątkowe urządzenie telewizyjne.

Potrzebne materiały: • wydruk szablonu; • nożyczki; • klej; • kawałek bloku technicznego lub tekturki; • kredki, wycinanki etc.

Instrukcja: • W ydrukuj i wytnij siatkę. Wytnij ostrożnie pole „a”, natnij miejsca oznaczone literami „b” i „c”. Następnie wytnij pasek oznaczony literą „d”. • W yciętą siatkę połóż na kartce papieru. Jeśli chcesz możesz ją pomalować kredkami lub obkleić kolorowym papierem. Siatkę pozaginaj w miejscu czarnych linii. Szare pola posmaruj klejem i sklej całość. • Pasek oznaczony literą „d” naklej na cienką tekturkę. Możesz na nim narysować np. historyjkę. • P o wyschnięciu bryły przeprowadź ostrożnie pasek „d” przez otwory „b” i „c”. Jeśli pasek jest za szeroki – przytnij jego boki. • T wój telewizorek jest gotowy. Przesuwając pasek z rysunkami możesz oglądać wymyślone przez Ciebie programy. Możesz przygotować więcej pasków, rysując na nic np. kolejne odcinki ulubionych programów.

38


CYFerie

TELETURNIEJ VA BANQUE Co zyskujesz wykorzystując tę propozycję: • Formę podsumowującą lub sprawdzającą wiedzę na temat cyfryzacji odpowiednią dla harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników; • Kształtowanie wśród uczestników zbiórki postawy zaangażowania społecznego; • Sprawdzenie wiedzy odnośnie realiów wprowadzania w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej.

Zasady gry • Do gry potrzebny jest wyświetlony slajd z kategoriami pytań (każdorazowo należy doń wracać poprzez naciśnięcie ikonki w lewym górnym rogu); • Każda z kategorii zawiera 4 zagadnienia o różnych stopniach trudności (do uzyskania punkty od 100 do 400); • Aby zobaczyć treść zagadnienia należy kliknąć w wybrany kwadrat zawierający informację o ilości punktów możliwych do zdobycia; • Gra oparta jest na zasadach teleturnieju Va Banque – zamiast pytania pojawia się odpowiedź – grupy/ osoby mają za zadanie odgadnąć pytanie, której odpowiedź jest wyświetlona. • Pytanie pojawia się po kliknięciu myszką/naciśnięciu spacji na slajdzie. (UWAGA! Prezentacja do teleturnieju dostępna jest tylko w formie internetowej – do ściągnięcia ze strony www.propozycje.zhp.pl).

PLAKAT „POMOCNIK CYFRYZACJI” 61 Co zyskujesz wykorzystując tę propozycję: • „Półprodukt”, którego możesz użyć w dowolny sposób, jako formę przedstawiania nowej wiedzy odnośnie cyfryzacji dla każdej grupy wiekowej. • Kształtowanie wśród uczestników zbiórki postawy zaangażowania społecznego; • Zapoznanie uczestników zbiórki z realiami wprowadzania w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej.

39


ZESPÓŁ REDAKCYJNY phm. Gracja Bober – pochodzi z Jawora, ale obecnie zamieszkuje Wrocław. A żeby za nudno nie było jest instruktorką Hufca Łagiewniki (pod Wrocławiem - nie Krakowem). W hufcu zajmuje się kształceniem oraz współpracą zagraniczną. W ramach WIP odpowiada za współpracę z Wydziałem Zagranicznym, przesiewaniem ciekawych propozycji do tłumaczenia na język polski oraz za materiały skierowane do Harcerzy Starszych. Przejdzie na sygnał cyfrowy do 22 kwietnia 2013 r. hm. Lucyna Czechowska – kierowniczka Wydziału Inspiracji i Poradnictwa GK ZHP. Swoje zadanie jako szefa zespołu instruktorskiego postrzega w charakterze zegarmistrza, który dba, aby każdy trybik wykorzystywał pełnię swojego potencjału, a jednocześnie tworzył harmonijną całość. Mieszka w Toruniu. Przejdzie na sygnał cyfrowy do 20 maja 2013 r. hm. Maciej Czechowski – instruktor wspierający Centralną Szkołę Instruktorską oraz Wydział Inspiracji i Poradnictwa w dziedzinie promocji. Mieszkaniec grodu Kopernika (choć przydział wciąż w hufcu Warszawa-Centrum). W chwili wolnej od muzealnictwa zajmuje się nieustannym żeglowaniem po sieci w poszukiwaniu ciekawostek o świecie. Przejdzie na sygnał cyfrowy do 20 maja 2013 r. phm. Agata Erhardt – Hufiec ZHP Pruszków. W wydziale zajmuje się grami dla ZHP i ma nadzieję, że ta forma pracy będzie często wykorzystywana przez drużynowych w pracy wychowawczej oraz przez kształceniowców podczas kursów, szkoleń i warsztatów. Poprzez pracę z zespołem postara się dołożyć wszelkich starań, aby gry planszowe, strategiczne, rpg i inne aktywizowały oraz uczyły członków ZHP. Mieszka w Pruszkowie. Przejdzie na sygnał cyfrowy do 19 marca 2013 r. pwd. Joanna Fojt – kwatermistrzyni Krakowskiego Harcerskiego Kręgu Akademickiego „Diablak”. Pochodzi z Mikołowa na Śląsku, mieszka i studiuje (dwie polonistyki i pedagogikę) w Krakowie. W Wydziale Inspiracji i Poradnictwa GK ZHP zajmuje się korektami. Przejdzie na sygnał cyfrowy do 20 maja 2013 r. phm. Dawid Godz – pochodzi z Giżycka i w harcerstwie zajmuje się prowadzeniem szczepu w rodzinnym mieście. W Wydziale Inspiracji i Poradnictwa odpowiada za tworzenie dobrych propozycji programowych pomocnych w harcerskiej pracy. Mieszka w Giżycku. Przejdzie na sygnał cyfrowy do 23 lipca 2013 r. phm. Łukasz Kochowski – członek Komendy Hufca Gdańsk - Przymorze, Szef Referatu Starszoharcerskiego Chorągwi Gdańskiej, student IV roku budownictwa. Uzależniony od szwedzkich kryminałów, kawy, herbaty i kruchego wafelka z trójką w nazwie. Mieszka w Elblągu. Przejdzie na sygnał cyfrowy do 19 marca 2013 r. phm. Magdalena Lewicka – w Wydziale Inspiracji i Poradnictwa odpowiada za tworzenie poradników dla kadry programowej, w tym przede wszystkim, drużynowych. Ponadto jest zaangażowana w tworzenie nowego środowiska na terenie powiatu kieleckiego. Mieszka w Warszawie. Przejdzie na sygnał cyfrowy do 19 marca 2013 r. hm. Hanna Musur – hufiec Oleśnica, instruktorka Wydziału Nowych Technologii GK ZHP. W wydziale tłumaczy z języka specjalistycznego na język polski - pomaga światu zrozumieć programistów. Mieszka w Milanówku. Przejdzie na sygnał cyfrowy do 19 marca 2013 r. pwd. Ola Radziszewska – hufiec Szczecin Dąbie. W hufcu zajmuje się programem oraz promocją i informacją. W Wydziale Inspiracji i Poradnictwa GK ZHP zajmuje się korektami. W czasie wolnym poszukuje zadań, które go wypełnią. Mieszka w Szczecinie. Przejdzie na sygnał cyfrowy do 19 marca 2013 r. phm. Teresa Zawadzka – hufiec Warszawa-Mokotów, instruktorka Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego w Wydziale Inspiracji i Poradnictwa GK ZHP. W wydziale inspiruje do harmonijnego rozwoju instruktorskiego promując rozwój duchowy oraz zajmuje się podnoszeniem jakości zadań na stopnie harcerskie. Mieszka w Warszawie. Przejdzie na sygnał cyfrowy do 19 marca 2013 r.

40


materiały do wycięcia i kopiowania

CYFerie

SCENARIUSZ SĄDU NAD POGLĄDEM PT. NIE PRZEKAZAŁ DALEJ

CYFerie © 2013 Związek Harcerstwa Polskiego

PRZEBIEG WYPADKÓW ORAZ POSTAWA OSKARŻONEGO (DANE MOŻNA ZMODYFIKOWAĆ DOSTOSOWUJĄC DO SYTUACJI TWOJEJ DRUŻYNY, PATROLU): Kamil, jako drużynowy drużyny wędrowniczej otrzymał za pośrednictwem swojego hufca programową paczkę z Głównej Kwatery ZHP. Znalazł tam propozycję programową dla małych grup na zimowe ferie szkolne, traktującą o wprowadzaniu w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej. Przejrzał ją pobieżnie, po czym odłożył na półkę i zapomniał o sprawie. Uznał, że zadaniem harcerstwa nie jest wyręczanie rządu (w tym wypadku Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji) w jego pracy. Kamil, uważał, że jest doskonale obeznany w temacie, więc nie ma sensu tracić czasu na czytanie 30 stron tekstu. Nie przekonał go nawet ogólnopolski konkurs z atrakcyjnymi nagrodami – jego zdaniem tego typu akcje mogą spodobać się harcerzom lub harcerzom starszym, ale nie wędrownikom. Po upływie kilku miesięcy, jeden z jego wędrowników trafił na jednym z portali harcerskich na wyniki konkursu. Zapytał drużynowego, dlaczego drużyna licząca 12 osób i spełniająca wymogi „małej grupy” nie podjęła wyzwania, szczególnie, że w ich województwie sygnał naziemnej telewizji analogowej właśnie kilka dni temu przestał być nadawany. AKT OSKARŻENIA: Kamil, który posiadał zaplecze programowe i wiedzę, nie przekazując tego dalej działał na szkodę swojej drużyny oraz społeczeństwa.

41


materiały do wycięcia i kopiowania

CYFerie

PYTANIA I TEZY DO DYSKUSJI

CYFerie © 2013 Związek Harcerstwa Polskiego

PROPONOWANE PYTANIA/TEZY DO ROZWAŻENIA (DANE MOŻNA ZMODYFIKOWAĆ DOSTOSOWUJĄC DO SYTUACJI TWOJEJ DRUŻYNY, PATROLU). • Czy drużyna wędrownicza powinna brać udział, we wszystkich prospołecznych akacjach proponowanych przez Główną Kwaterę ZHP? • Harcerze za pomoc w akcji uświadamiania społeczeństwa na temat cyfryzacji, co należy do obowiązków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji powinni być wynagradzani finansowo. • Każdy sam powinien zdobyć informacje o naziemnej telewizji cyfrowej, podając niektórym osobom gotowe rozwiązania – odzwyczajamy ich od brania odpowiedzialności za siebie. • Problem wykluczenia cyfrowego wynika tylko i wyłącznie z biedy. Nie ma osób, które nie wiedzą o potrzebie kupna dekodera lub nowego odbiornika.

43


materiały do wycięcia i kopiowania

CYFerie

QUIZ ZADANIA TYPU PRAWDA/FAŁSZ: 1. Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej jest wymogiem Unii Europejskiej. 2. Polska zobowiązała się do wyłączenia nadajników analogowych najpóźniej do roku 2015. 3. Z chwilą wyłączenia transmisji analogowej stare odbiorniki telewizyjne i podłączone do nich anteny mogą przestać odbierać nadawany program. 4. Telewizja cyfrowa ma większą wydajność niż analogowa: w jednym kanale telewizyjnym można nadawać nie jeden a kilka programów telewizyjnych.

CYFerie © 2013 Związek Harcerstwa Polskiego

5. Za programy w jakości HD będzie trzeba dokonać dodatkowej opłaty. 6. Każdy „płaski” telewizor jest wyposażony we właściwy dekoder do odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, która jest nadawana w Polsce. 7. Sprzedawcy sprzętu telewizyjnego są zobowiązani poinformować klienta, że dany model odbiornika jest przystosowany lub nie, do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie obowiązującym w Polsce. 8. Oferta naziemnej telewizji cyfrowej, poza obowiązkiem wnoszenia opłat z tytułu tzw. abonamentu przeznaczonego na potrzeby radia i telewizji publicznej, jest bezpłatna. 9. Cyfrową telewizję można odbierać poprzez płatne usługi telewizji kablowej lub satelitarnej, dla ich odbiorców wyłączenie naziemnych nadajników analogowych nic nie zmienia. 10. Na razie NTC nie będzie posiadała różnych wersji językowych, ani ułatwień odbioru dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku lub słuchu. 11. Problem wyłączenia analogowego sygnału telewizji naziemnej nie dotyczy gospodarstw domowych, korzystających z tzw. anten zbiorczych, za których modernizację odpowiada gospodarz zasobów mieszkaniowych. 12. Najpoważniejszym zagrożeniem jest utrata możliwości odbioru programu telewizyjnego przez osoby, które z powodu braku informacji lub fachowego wsparcia nie dostosowały swoich telewizorów i anten do zmiany systemu nadawania, czyli osoby młode, towarzyskie i bogate. 13. Zagrożeniem jest także działalność oszustów, wyłudzających bezprawne opłaty za telewizję cyfrową lub oferujących sprzęt do jej odbioru, który nie odpowiada wymogom technicznym. 14. Rząd nie przewiduje możliwości dofinansowania ze środków publicznych zakupu telewizorów, dekoderów i anten przez obywateli. 15. Dla około jednej trzeciej gospodarstw domowych w Polsce nadajniki naziemne są jedynym źródłem sygnału telewizyjnego.

Rozwiązanie quizu: Prawdziwe są twierdzenia numer: 1, 3, 4, 7, 8, 9, 13, 14, 15.

45


CYFerie materiały do wycięcia i kopiowania

KRÓTKIE TEKSTY OBJAŚNIAJĄCE ZASADY I POWODY WYŁĄCZENIA NAZIEMNYCH NADAJNIKÓW ANALOGOWYCH ORAZ ICH ZASZYFROWANE WERSJE TEKST I: DLACZEGO CYFRYZUJEMY? Cyfryzacja naziemnej transmisji sygnału telewizyjnego w UE, to rezultat konferencji w Genewie z 2006 roku, Polska zobowiązała się wykonać to zadanie do roku 2013. Podporządkowanie się międzynarodowym ustaleniom w zakresie gospodarki częstotliwościami jest konieczne, aby uniknąć problemu wzajemnych zakłóceń odbioru.

CYFerie © 2013 Związek Harcerstwa Polskiego

Zmiana transmisji na cyfrową daje większą wydajność: w jednym kanale telewizyjnym można nadawać nie jeden, ale kilka programów telewizyjnych, w tym w jakości HD. Pozwala to na optymalne wykorzystanie zasobów częstotliwości dla innych celów: bezprzewodowego Internetu, obronności, czy potrzeb różnych służb państwowych, korzystających z łączności bezprzewodowej.

TEKST II: CO W PRAKTYCE OZNACZA CYFRYZACJA NAZIEMNEJ TELEWIZJI? Problem dotyczy osób, które odbierają sygnał telewizyjny wyłącznie z nadajników naziemnych. Z chwilą wyłączenia transmisji analogowej stare odbiorniki telewizyjne i podłączone do nich anteny mogą przestać odbierać program. W przypadku, gdy posiadany telewizor nie spełnia wymogów technicznych, potrzebnych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, konieczna jest jego wymiana lub zakup osobnego dekodera. Innym rozwiązaniem jest zakup usługi telewizji kablowej lub satelitarnej (problem wyłączenia ich nie dotyczy), z tym tylko, że są to usługi płatne, podczas gdy oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna. Pamiętać jednak należy o konieczności wnoszenia opłat z tytułu tzw. abonamentu.

TEKST III: JAKIE KORZYŚCI DAJE WIDZOM CYFRYZACJA NAZIEMNEJ TELEWIZJI? NTC to oferta kilkunastu programów telewizyjnych, z których część nadawana jest także w systemie HD, z możliwością różnych wersji językowych i ułatwieniami odbioru dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku lub słuchu.

47


TEKST IV: JAKIE SĄ ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z WYŁĄCZENIEM NAZIEMNYCH NADAJNIKÓW ANALOGOWYCH? Najpoważniejszym zagrożeniem jest utrata możliwości odbioru programu telewizyjnego, przez osoby. które z powodu braku informacji lub fachowego wsparcia, nie dostosowały swoich telewizorów i anten do zmiany systemu nadawania. Dotyczy to także gospodarstw domowych korzystających z tzw. anten zbiorczych, które wymagają modernizacji, co leży w obowiązkach gospodarza zasobów mieszkaniowych. Szczególnej uwagi w tej perspektywie wymagają osoby starsze, samotne, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, które są zagrożone cyfrowym wykluczeniem, czyli pozbawieniem możliwości odbioru programu telewizyjnego. Zagrożeniem jest także działalność oszustów, wyłudzających bezprawne opłaty za telewizję cyfrową, lub oferujących sprzęt do jej odbioru, który nie odpowiada wymogom technicznym. Podkreślić należy, że rząd nie przewiduje możliwości dofinansowania, ze środków publicznych, zakupu telewizorów, dekoderów i anten przez obywateli.

TEKST V: TERMINY WYŁĄCZEŃ NADAJNIKÓW ANALOGOWYCH Proces cyfryzacji telewizji naziemnej został w Polsce rozłożony na etapy. Harmonogram wyłączeń zaplanowany został na okres od 07.11. 2012 r. do 23.07.2013 r.

TEKST VI: PODSUMOWANIE Z uwagi na to, że cyfryzacja telewizji naziemnej jest procesem nieuchronnym, konieczne jest dotarcie wszelkimi dostępnymi kanałami do społeczeństwa z informacją na ten temat. Według dostępnych badań, dla około jednej trzeciej gospodarstw domowych w Polsce, nadajniki naziemne są jedynym źródłem sygnału telewizyjnego.


CYFerie materiały do wycięcia i kopiowania

TEKST I: DLACZEGO CYFRYZUJEMY? Erfyrzmejm imzncaicj uymisansjn srgimłt uclcwnzrjicgk w TC, uk ycztlumu okifcyciejn w Gcicwnc z 2006 ykot, Pklsom zkbkwnązmłm snę wrokimć uk zmdminc dk ykot 2013. 1/4 5/3 4/1 1/4 5/3 2/4 4/5 1/1 4/1 1/3 5/3 1/5 1/1 4/3 4/2 5/1 3/4 4/2 5/1 3/3 4/2 5/1 4/1 4/5 3/5 4/3 1/1 2/4 5/3 4/1 5/3 1/5 3/5 3/3 5/4 3/4 4/4 1/1 2/3 5/1 4/3 4/2 5/3 3/3 1/5 4/5 1/1 1/3 2/4 5/1 3/4 4/2 5/1 2/2 5/3 3/4 1/4 5/3 4/1 1/1 2/4 1/3 4/2 3/1 4/5 5/1 3/4 4/4 5/3 4/4 2/3 4/2 1/5 5/3 3/4 3/1 4/2 1/1 3/3 4/2 5/2 5/1 3/4 4/4 1/3 5/3 4/3 4/2 5/1 3/1 4/5 4/3 5/1, 1/1 2/1 3/5 5/4 4/3 4/2 1/3 4/3 1/1 3/1 1/4 2/4 5/3 2/1 2/3 5/1 3/3 5/4 1/5 4/5 1/1 5/2 5/1 3/3 4/3 3/5 3/1 3/2 4/5 1/1 1/3 2/3 5/3 3/1 5/1 4/3 5/3 4/1 2/1 4/2 5/3 2/4 5/4. 3G2k2m1m2i1m 3f3m1m2i3a2k2m3a2a2m 2i1m 1f3n1i3m2n3k1m 1e1m2a1k 3k2m1k2f3a3g1m 3k3n1e1m2a2i2n3a1f: 3k 2a1k1e2i3n2k 2f1m2i1m2e1k 3f1k2e1k3k2m3g3n2a2i3n2k 2k2n3g2i1m 2i1m1e1m3k1m1f 2i2m1k 2a1k1e1k2i, 1m2e1k 2f2m2e2f1m 2g3m2n1n3m1m2k2n3k 3f1k2e1k3k2m3g3n2a2i3n1f1g, 3k 3f3n2k 3k 2a1m2f2n3a1f2m 1G1E.

CYFerie © 2013 Związek Harcerstwa Polskiego

Elawzoz tl nz letrmzonp wrulyarstzngp azslbów caęstltogwlścg doz gnnrch cpoów: bpaeyapwldlwpil Gntpynptk, lbylnnlścg, car eltyapb yóżnrch słkżb ezństwlwrch, ulyarstzjącrch a łącanlścg bpaeyapwldlwpj. (d)

TEKST II: CO W PRAKTYCE OZNACZA CYFRYZACJA NAZIEMNEJ TELEWIZJI? Oypbudm eptrczr psób, itóyd pebkdygją srangł tdudwkzrjnr wrłącznkd z ngegjnkiów ngzkdmnrch. Z chwkuą wrłączdnkg tygnsmksjk gngupapwdj stgyd pebkpynkik tdudwkzrjnd k opełączpnd ep nkch gntdnr mpaą oyzdstgć pebkdygć oypaygm. (b) 1/5 1/4 2/4 4/5 3/5 1/4 1/1 4/1 1/3 5/4, 2/2 4/1 3/5 1/4 5/3 3/4 4/2 1/1 4/1 1/1 4/3 3/5 4/4 5/1 2/3 5/1 1/5 4/2 4/5 5/3 2/4 4/3 4/2 5/1 3/4 1/4 5/1 2/3 4/3 4/2 1/1 1/5 3/5 3/3 5/3 2/2 5/3 1/5, 4/4 5/1 3/1 3/2 4/3 4/2 3/1 4/5 4/3 3/5 3/1 3/2 1/4 5/3 4/4 2/4 4/5 5/1 2/1 4/3 3/5 3/1 3/2 4/1 5/3 5/3 4/1 2/1 4/2 5/3 2/4 5/4 4/3 1/1 4/5 4/2 5/1 3/3 4/3 5/1 5/2 4/4 5/1 2/3 5/1 1/5 4/2 4/5 5/2 4/2 3/1 3/5 1/2 2/4 5/3 1/5 5/1 5/2, 1/3 5/3 4/3 4/2 5/1 3/1 4/5 4/3 1/1 5/2 5/1 3/4 4/4 5/2 5/1 2/2 5/3 1/5 3/5 3/3 4/2 1/1 4/3 1/1 2/3 5/4 2/1 4/5 1/1 1/3 5/4 1/4 5/3 3/4 5/3 2/1 4/3 5/1 2/2 5/3 4/1 5/1 1/3 5/3 4/1 5/1 2/4 1/1. 2M2i2i3n2k 3m2n3g3k2m1m3g1m2i2m1k2k 2a1k3a3f 3g1m2f3e2g 3e3a2e3e1n2m 3f1k2e1k3k2m3g2a2m 2f1m1a2e2n3k1k2a 2e3e1a 3a1m3f1k2e2m3f1m3m2i1k2a (2g3m2n1a2e1k2k 3k3n2e1m1f3g1k2i2m1m 2m1f1g 2i2m1k 1e2n3f3n1f3g3n), 3g 3f3n2k 3f3n2e2f2n, 3g1k 3a1m 3f2n 3e3a2e3e1n2m 2g2e1m3f2i1k, 2g2n1e1f3g1m3a 1n1e3n 2n1i1k3m3f1m 2i1m3g2m1k2k2i1k2a 3f1k2e1k3k2m3g2a2m 1f3n1i3m2n3k1k2a 2a1k3a3f 1a1k3g2g2e1m3f2i1m. 2G1m2k2m1k3f1m1f 2a1k1e2i1m2f 2i1m2e1k3g3n 2n 2f2n2i2m1k1f3g2i2n3a1f2m 3k2i2n3a3g1k2i2m1m 2n2g2e1m3f 3g 3f3n3f3e2e3e 3f3g3k. 1m1a2n2i1m2k1k2i3f3e.

TEKST III: JAKIE KORZYŚCI DAJE WIDZOM CYFRYZACJA NAZIEMNEJ TELEWIZJI? 25 31 13 31 26 26 16 15 28 31 11 22 19 23 22 32 25 11 29 31 32 27 28 26 17 28 11 24 26 33 31 15 23 15 33 19 35 34 21 25 34 13 18, 35 22 31 26 28 34 13 18 13 35 15 29 13 25 11 14 11 33 11 25 11 21 15 29 31 31 11 22 35 15 33 29 34 29 31 15 24 19 15 18 14, 35 24 26 35 23 19 33 26 29 13 19 11 28 26 35 25 34 13 18 33 15 28 29 21 19 21 15 35 34 22 26 33 34 13 18 19 32 23 11 31 33 19 15 25 19 11 24 19 26 14 12 19 26 28 32 14 23 11 26 29 26 12 35 25 19 15 27 15 23 25 26 29 27 28 11 33 25 26 29 13 19 11 25 11 28 35 11 14 32 33 35 28 26 22 32 23 32 12 29 23 32 13 18 32.

49


TEKST IV: JAKIE SĄ ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z WYŁĄCZENIEM NAZIEMNYCH NADAJNIKÓW ANALOGOWYCH? Ukjopwkżulrjsztm zkgepżrulrm jrsy nyekyk mpżilwpścl pdblpen oepgekmn yrirwlztjurgp oezrz pspbt, ayóer z opwpdn bekan lufpemkcjl inb fkchpwrgp wsokeclk ulr dpsypspwkłt swplch yrirwlzpeów l kuyru dp zmlkut stsyrmn ukdkwkulk. Yzcytod ot eżkat wtsradopsog hcywomod hcycąjatsyzrok z wzt. netna hcyzcroibz, erótk ąjagamyw ijcazinredom, oc yżel w hcakząiwobo azradopsog wóbosaz hcywoinakzseim. Szczdaóundj lwgak w tdj odysoditrwkd wrmgagją pspbr stgyszd, sgmptnd, zngjeljącd skę w tylendj srtlgcjk żrckpwdj, itóyd są zgaypżpnd crfypwrm wriulczdnkdm, czruk opzbgwkdnkdm mpżukwpśck pebkpyl oypaygml tdudwkzrjndap. Zgoeim arżne / js et / tke aż / diłloć zaanś / ozsó sutw, / włdaąyh yuzjcc / bzrwe epan / ołt pay / z a / tlwzę eeij / cfoą yrw, / lb u / oeuąyh frjcc / srę pzt / d o / jj e / obou dir, / kóy tr / ne i / opwaa diod / wmgm yoo / tcncnm ehizy.

TEKST V: TERMINY WYŁĄCZEŃ NADAJNIKÓW ANALOGOWYCH Oepcrs ctfetzkcjl yrirwlzjl ukzlrmurj zpsykł w Opiscr epzłpżput uk rykot. Hkempupgekm wtłączrń zkoikupwkut zpsykł uk paers pd 07.11. 2012e. dp 23.07.2013e.

TEKST VI: PODSUMOWANIE Z igawu an ot, eż ajcazyrfyc ijziwelet jenmeizan tsej mesecorp mynnorhcuein, enzceinok tsej eicratod imiklezsw imynpętsod imałanak od awtsńezcełops z ąjcamrofni an net tamet. (j) // . - - / . / - . . / . - . . / . . - / - - . // - . . / - - - / . . . / - / . / . - - . / - . / - . - - / - . - . / . . . . // - . . . / . - / - . . / . - / - . / . - . - . - // - . . / . - . . / . - // - - - / - . - / - - - / . - . . / - - - // . - - - / . / - . . / - . / . / . - - - // - / . - . / - - . . / . / - . - . / . . / . / . - - - // - - . / - - - / . . . / . - - . / - - - / - . . / . - / . - . / . . . / - / . - - // - . . / - - - / - - / - - - / . - - / - . - - / - . - . / . . . . // . - - // . - - . / - - - / . - . . / . . . / - . - . / . // - . / . - / - . . / . - / . - - - / - . / . . / - . - / . . // - . / . - / - - . . / . . / . / - - / - . / . // . . . / . - // . - - - / . / - . . / - . - - / - . / - . - - / - - // - - . . / . - . / - - - / - . . / . - . . / . / - - // . . . / - . - - / - - . / - . / . - / . - . . / . . - // - / . / . - . . / . / . - - / . . / - - . . / - . - - / . - - - / - . / . / - - . / - - - / . . . . . . //


materiały do wycięcia i kopiowania

CYFerie

CYFerie © 2013 Związek Harcerstwa Polskiego

NADAJNIK TELEWIZJI NAZIEMNEJ Zadaniem zastępu jest wybudowanie nadajnika telewizji naziemnej przy pomocy udostępnionych materiałów budowlanych. Nasz nadajnik znajduje się w terenie górzystym, musi być jak najwyższy, by sygnał docierał do domów wszystkich mieszkańców regionu. Jego minimalna wysokość to 50 cm. Za szczyt nadajnika uznaje się wierzchołek pianki Marshmallow. Czas na wykonanie zadania to 18 minut. Wygrywa zespół, którego wieża będzie najwyższa.

51


CYFerie © 2013 Związek Harcerstwa Polskiego

materiały do wycięcia i kopiowania

CYFerie

53


anteny: pokojowa zewnętrzna

anteny: indywidualna zbiorowa

telewizory: analogowy cyfrowy

standardy: Standard Definition tv, HD (High Definition)

dekoder stb

standard: MPEG2 DVB-T MPEG-4

złącze: RF SCART

CYFerie © 2013 Związek Harcerstwa Polskiego

materiały do wycięcia i kopiowania

CYFerie

55


ISO

odbiornik telewizji cyfrowej

TV CAB

system telewizji cyfrowej do emisji naziemnej

kompresja

program na żadanie

zestaw audycji radiowych lub telewizyjnych

set-top box

multipleks

cyfryzacja

urządzenie zmieniające fale na sybgnał elektryczny

odbiornik

międzynarodowa organizacja normalizacyjna

algorytm do zmniejszania ilości danych

telewizja kablowa

VOD

zespolony strumień danych cyfrowych

digitalizacja

IEC

rozdzielczość

HD TV

SMART CARD

telewizja

NTC

CYFerie © 2013 Związek Harcerstwa Polskiego

tuner

ilość pikseli, z których złożony jest obraz

urządzenie do odbioru i przekazu

STB

telewizja o wysokiej rozdzielczości obrazu

międzynarodowa komisja elektrotechniczna

DVB-T

program

antena

karta-klucz

przesyłanie obrazów i dźwięków na odległość

naziemna telewizja cyfrowa

materiały do wycięcia i kopiowania

CYFerie

57


Telewizorek na majsterkę

CYFerie © 2013 Związek Harcerstwa Polskiego

b

a tu nałóż klej

linia cięcia linia zagięcia

materiały do wycięcia i kopiowania

CYFerie

d

c

59


CYFerie © 2013 Związek Harcerstwa Polskiego

materiały do wycięcia i kopiowania

CYFerie

61


CYFerie

63


Wydział Inspiracji i Poradnictwa to najnowszy wydział Głównej Kwatery ZHP. Powstał by wspierać instruktorów, a w szczególności drużynowych. Naszym głównym przedsięwzięciem jest Centralny Bank Pomysłów, w którym znajdować się będą najlepszej jakości materiały programowe i kształceniowe zaopiniowane przez instruktorów-specjalistów. Ponadto Wydział zajmować się będzie m.in. grami edukacyjnymi, publikowaniem poradników, broszur tematycznych oraz propozycji programowych.

Profile for Związek Harcerstwa Polskiego

CYFerie  

Przekazujemy Wam narzędzie, dzięki któremu możecie usprawnić system małych grup w waszej drużynie. Niniejsza publikacja stworzona została z...

CYFerie  

Przekazujemy Wam narzędzie, dzięki któremu możecie usprawnić system małych grup w waszej drużynie. Niniejsza publikacja stworzona została z...

Profile for zhp_pl
Advertisement