Page 1

ay l ık a l ı ş v e r İş v e ya ş a m d e r g İs İ

İ

S

T

A

N

yıl: 10

B

22 ARALIK - 22 OCAK 2013

U

L

108

2013’TE

EVİNİZDEN HUZUR, YÜZÜNÜZDEN GÜLÜMSEME, CEBİNİZDEN PARANIZ EKSİK OLMASIN

22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 1


Yerel

2

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012


• İDDAA BAYİSİ • SAYISAL LOTO VE ŞANS OYUNLARI • SİGARA VE ÇEŞİTLERİ • TÜTÜN VE AKSESUARLARI • PURO VE ÇEŞİTLERİ

Zippo, Porsche Design, Colibri ÇAKMAK VE AKSESUARLARI

Akbatı Alışveriş Merkezi Esenyurt Sanayi Mah. No: 140

22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 3


Bahçeşehir’in Sesi

Nihat EMEKSİZ

Bahçeşehir’in

nihat.e@yelpazeistanbul.com

konut sayına paralel arttı. Çevresi ile birlikte koca bir kent haline geldi ama, halen mahalle kalmaya devam ediyor. Bahçeşehir’i yönetenler önce güzel sonra çirkin şehir olma becerisini nasıl gösterdiklerini Birleşmiş Milletlere anlatmalıdırlar. Yoksa Birleşmiş Milletlerin 1996 yılında verdiği Habitat ödülünü geri almaları için birileri başvurabilir.

Belediye yönetiminin sorumluluğu var

BAHÇEŞEHİR’DE SORUN GÜVENLİK! Bahçeşehir ilk kurulduğunda büyük bir site gibiydi, bu görüntü herkesin hoşuna gitmiş ve yaşayanların Bahçeşehir’i tercih etme nedenlerinden biri olmuştu. Bahçeşehir belediye oldu. Sıkı önlemler göstermelik de olsa bir süre daha devam etti. Büyükşehir’e bağlandı, site görünümü kayboldu, belde olmaktan çıktı ve sonrasında da Başakşehir’in bir mahallesi oldu. Şimdi ipin ucu iyice kaçmış durumda.

Habitat ödülünün arkasında durulmadı Başlangıçta planlanan 14 bin konut sayısı çoktan aşıldı. Nüfus artan

Polis ne diyor? Bir de polis karakolumuza soralım. Bahçeşehir Başakşehir’in mahallesi olduktan sonra gasp, hırsızlık, yaralama, kapkaç, araba kaçırma ve benzeri olayların sayısı ne kadardır? Yakalama oranı nedir? Bu konuda bir gerçeği öğrenmek için açıklama bekliyoruz. Birde sorumuz olacak. Bahçeşehir’de olumsuz saydığımız olayların sayısı günde 10’u geçiyor mu?

BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ KONUT ÜRETİYOR MU ?

KULLANILMAYAN DOĞALGAZ NE OLACAK?

Belediye Meclis Başkanlığına bir grup Belediye Meclis üyesi önerge vererek; “Başakşehir (Etaplar) bölgesinde yer alan Mavera Başakşehir konut projesi, Başakşehir Belediyesi ve Makro İnşaat A.Ş. ortaklığında yükseliyor ifadeleri kullanılarak bir projenin reklamı yapılmaktadır.” iddiasında bulunmuşlardır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2012 yılı Kasım ayı Meclis toplantılarında İBB Meclis Üyeleri Serdar Bayraktar ve Dr. Hakkı Sağlam imzaları ile verilen, oy birliği ile başkanlık Makamına havale edilen yazılı soru önergesi şöyle;

Bizde bu soru üzerine, acaba Belediyemiz kentsel dönüşüm projesi kapsamında üreteceği konutları kimlere verecek diye merak ediyoruz. 4

Ne yapmalı? Tabii önlem almalı. Bu devletin polisi var, jandarması var, zabıtası var. Ayrıca Anayasamızın 127 maddesine göre mahallin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş kamu tüzel kişiliğine ve yönetsel özelliğe sahip idari vesayete tabi belediye yönetimi var. Belediye 200‘e yakın güvenlik kamerası kurduğu söylüyor. Bu 200 kamera Bahçeşehir’de değil, Başakşehir’in tamamında kurulmuş. Bahçeşehir’de 19 kamera var. Bunların beşi Gölet bölgesinde.14’ünün yerini bilmiyorum. Bildiğim 14 kameranın koca Bahçeşehir’de yeterli olmadığıdır.

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

Bilindiği gibi Kamu şirketi BOTAŞ’ın, “Al ya da öde” kavramı çerçevesinde almayı taahhüt etmesine rağmen kullanamadığı doğalgaz için Rusya, İran ve Azerbaycan’a son üç yılda 3 milyar lira ödediğine ilişkin haberler basında çıkmaktadır. Bu konuda şehrimizde bulunan özellikle hava kirliliği yüksek olan bölgeler için ihtiyaç sahibi hemşerilerimizin konutlarında ve bu yardıma ihtiyaç duyacak okul, cami gibi sosyal donatı alanlarında doğal gaz kullanım fiyatlarında katkıda bulunmaya yönelik bir çalışma var mıdır?


22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 5


Bahçeşehir’in Sesi BELEDİYE’NİN GÜNDEMİNDEN HABERLER Belediye haber değeri olan konuları 18 ayrı ekranla halka duyuracağını söylüyor. Bu ekranları Bilgi Evleri, Hizmet Masası, Başkanlık Binası, Gişeler, Bekleme salonlarına koyacaklarmış.

Bahçeşehir’ de ekranlar nereye konuyor ?

Başakşehir’de 200’e yakın güvenlik kamerası gasp, hırsızlık gibi olumsuz olayları önlemek için kurulmuş. Bahçeşehir’e bu 200 kameradan 19 kamera düşüyor. Kamera sayısı az olduğu için mi bu kadar hırsızlık, gasp oluyor? Kentsel dönüşüm nedeniyle yıkım için evden çıkacak kiracılara 1000 TL bir defaya mahsus taşınma parası ödenecek.Zorla tahliye edilen kiracılara taşınma parası ödenecek mi? Mal sahibi olup, evini kentsel dönüşüme sokanlara 12 ay süresince ayda 500TL kira yardımı yapılacak, ancak nakliye parası ödenmeyecek. Kentsel dönüşüm sonrası ortaya çıkan rant’ın ne kadarı Devlete vergi olarak ödenecek? Kişilerin “yaşam standardı” takibe alınacak.TUİK verilerine göre serbest çalışan vergi mükelleflerinin vergi beyanları takip edilecek. Peki kamuda çalışanların harcamalarını kim takip edecektir?

ÖZÜR PANKARTI BEKLİYORUZ Geçtiğimiz ay içerisinde atamızın 74.yıl ölüm yıldönümünde Başakşehir Belediye Başkanı’nın imzasını taşıyan afişlerde büyük bir hataya şahit olduk. Sanırım 2013 bütçesini hesaplarken reklam ve ilan masraflarını az tutmuşlar ki 10 Kasım için bu sene yeni pankart yaptıramayıp geçen senenin pankartını yollara asmışlar. Atamızın 74. yıldönümü yerine 73.yıldönümü büyük gafının altından nasıl bir sebep ile kalkmayı düşünüyorlar acaba? Bence yapacakları tek şey bu pankart ile ilgili olarak bir “ö z ü r ‘’’ pankartı yaptırmalarıdır. Çok büyük bir yanlış, yazık, çok yazık!

Bahçeşehir Okullarının Aile Birliklerine Çağrı “ FORMAMA DOKUNMA”

İsmail Acar

4+4+4 ile başlayan eğitimde kırılma çizgisi, çocuklarımız üzerinden siyaset yapma noktasına kadar geldi. Okul önlüğünü çıkarmak özgürlükse, çıkarmamak da özgürlük olmalı. Bu nedenle Bahçeşehir’de okullarımızda uygulanan her okula özgü formalı kıyafeti aynen korumalıdır. Bahçeşehir’de kurulu okulların aile birlikleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın önümüzdeki yıl uygulamaya sokacağı kılık kıyafet yönetmeliğini mevcut uygulamaya aynen devam ederek yapılanın yanlış olduğunu göstermelidir. Bu yönetmeliğin ekseni bellidir. Yapılanlar görmemezlikten gelindiği sürece varılacak yol, kız öğrencilerin türbanla okula gitmesinin önünü açmaktır.

BAHÇEŞEHİR POSTANESİ!

Serap Yılmaz

6

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

Bu sabah Bahçeşehir Postanesindeydim, içim karardı, böyle mi olmalıydı? Bahçeşehir’e yakışan bu mu? Pislik içinde, duvarları dökülen bir postane! Yıllardır bir çivi dahi çakılmadığı o kadar belli ki yazık dedim. Yetkililere şikayet dilekçemizi ulaştırmalıyız. Verilen hizmeti söylemiyorum. Zaten ayın son günü. İnsanlar para bekliyor, maaşlarını alacaklar ama para yok. Bekliyorlar ki bir iki kişi gelsin para yatırsın da ödeme bekleyenlere para verilsin. Olacak şey mi? İknur Esiz


BAŞAKŞEHİR’DE İSTİFA VE GÖREVDEN ALMALARA MECLİSTE DE CEVAP BULUNAMADI!

Başakşehir Belediyesi’nde ortalık toz duman! İstifa ve görevden almaların ardı arkası kesilmiyor. Öyle ki Başakşehir’de artık herkes sıradaki görevden alınacak kişinin kim olacağı üzerine konuşuyor. Aralık ayı birinci meclis oturumuna, gündemdeki maddelerden çok CHP Grup Başkan Vekili Bektaş Ulusan’ın gündem dışı söz alarak meclise taşıdığı bu konu damgasını vurdu.

“GÖREVDEN ALMA VE İSTİFALARIN NEDENİ HALKA AÇIKLANMALI” Ulusan görevden almalara ilişkin şunları açıkladı. “Kamusal hizmetleri yürütmek üzere halktan yetki alan iktidar partisinin Belediye Başkanı yakın zamanda etkili Başkan Yardımcılarından ve AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Şahin’i görevden almıştı, çok zaman geçemeden bir başka Başkan Yardımcısı Şenol Ercan’da görevinden istifa etti, en son olarak da Zabıta Müdürü görevinden el çektirildi. Bütün bunlar yaşanırken Belediye idaresi her zaman ki gibi biz yaptık oldu edalarında hiçbir şey olmamış gibi yeni atamalar yaparak eskileri bir kalemde sildi.” dedi. CHP Grup Başkan Vekili Bektaş Ulusan kamusal bir hizmetin yürütüldüğü Belediye gibi bir kurumda bu kadar istifa ve görevden alma var ise bunu sadece Başkanın bir tasarrufu gibi düşünmenin yanlış olacağını ve bu konuyla ilgili basında yazılan çizilenlere bir açıklık getirilmesi gerektiğini de dile getirdi. Ayrıca bu konunun iktidar partisinin kendi arasındaki siyasi çekişmelerinin sonucu olarak değerlendirilmesinin de doğru olmadığını söyledi. Bektaş Ulusan sözlerine şöyle devam etti. “Kaldı ki bir tarafta görevden alınlalar ile istifa edenler varken, diğer tarafta da görevden alan varken kim kimin hatasına ortak olmak istemiyor, kim ileride yargıya intikal edecek olayların ortağı olmak istemiyor kamuoyunun ve Başakşehir halkı nezdinde meclisin bilgilendirilmesi gerekmektedir” ifadesini kullandı.

Caillou nevresim

Delux ürün

takımı alana

alana tek kişilik

oyuncak araba

HOBBY HAVLU

HEDiYE

HEDiYE 22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 7

Sunflower 1. Kat No: 52 Bahçeşehir Gsm: 0538 824 07 53


Yerel

“Bahçeşehirlilerin yaşam alanı daraltılmıştır” 10 yılı geride bıraktığımız Bahçeşehir’de olumlu ve olumsuz birçok duygu ve düşünceye dergimizde yer veriyoruz. Her zaman olduğu gibi bundan böylede Yelpaze Bahçeşehir Haber editörleri bölgemizden site yönetimleriyle bir araya gelecek ve onlara gerek kendi siteleri, gerekse Bahçeşehir’e dair birbirinden çarpıcı sorular yöneltecek. Bu ay sorularımızı Eston 3.mahalle Site Müdürü Zeki Gündoğdu cevapladı. tirdi. Bu parktan 1. ve 2. mahalleli site sakinleri bir ölçüde yararlanmaya çalışıyor ama tabi yeterli değil, genişletilmesi gerekiyor, sağına soluna bir- iki sosyal donatı yapılması gerekiyor.

Sizi tanıyarak sohbetimize başlayalım... Yaklaşık 8 yıldır Eston’da çalışıyorum. Eston’da ilk görev yerim Eston Göl Evleri idi. Sonrasında burada inşaat döneminde personel kamp sorumlusu olarak çalıştım, konutlar teslim edildikten sonrada müşteri hizmetlerinde önce Eston 1.mahallede bir dönem yöneticilik, orayı teslim ettikten sonrada 3. mahallede bu işe devam etmeye başladım. 3 yıldır da 3. mahallede site müdürlüğü yapıyorum. Eston Şehir’in dünü ve bugününü anlatır mısınız? Eston Şehir projesi çok iddialı bir proje. Bu bölgede tünel kalıp, çok katlı sıkışık yaşam biçimini reddeden daha çok bahçeli, kendi içinde huzuru, güvenliği olan bir site yapılaşması olan bir site. Burada yaşayanların sıkıntısı yakınlarında alışveriş ve eğlence merkezlerinin olmaması diyebiliriz. Genel olarak Eston Şehir’deki konut konseptini özellikle Bahçeşehir’in ilk dönemini bilen, o nezihliği tadan insanlar tercih ediyor. Bahçeşehir’in merkezinde sıklaşan konutlardan ve daralmalardan kaçıp kurtulanlar burada huzura kavuştular. Bu yaşamı seçenler elbette güvenlik, sakinlik ve huzuru arayan ailelerden oluşuyor. Eston Şehir’in belediyeden talepleri neler? Eston Şehir belediyeden modern belediyecilik hizmetlerini istiyor. Oda nedir derseniz, en başta ulaşım diyebilirim. Bir de Eston projesinin etrafını sosyal donatı alanları var ancak atıl durumda, bu alanlarında yaşama geçirilmesini bekliyoruz. Çocuklarını sitenin dışında futbol, basketbol, tenis oynayabileceği park alanları istiyorlar. Bu anlamda belediye buradaki sitenin beklentisine denk düşecek park sözü vermişti onu gerçekleş8

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

Ulaşım sorununu şuan için nasıl çözüyorsunuz? Genellikle konut sahipleri kendi araçlarıyla ulaşımlarını sağlıyorlar. Burada iki sitenin kendine ait yaklaşık günde 12, 13 saat Migros’tan buraya ring usulü servisleri var. Bunun masraflarını site yönetimi olarak karşılıyoruz. Bahçeşehir bölgesinde uzunca bir süre bulunan ve görevler üstlenen biri olarak, Bahçeşehir’in artı ve eksi yanları size göre nelerdir? Bahçeşehir’de yıllar öncesine döndüğümüzde bu bölge planlanırken önceliklerin başında huzurlu, güvenli bir kent, dostlukların ve komşulukların ön planda olduğu kentleşme kültürü ve elbette modern mimari doku geliyordu. Burayı tercih edenlerde bu arzuyla buraları İstanbul’un merkezine tercih ettiler. Bu tasarlanan projede bu amaçla sunuldu ama sonrasında bu projede yaşam başladığında ciddi bir takım eksikliklerin olduğu, bir takım şeylerin unutulduğu ortaya çıktı. Güzel bahçeli evler, apartman blokları yapılırken bu yapıların etrafında bırakılan yeşil alanlar tamamlanmamış ve oralar muğlakta bırakılmıştır. Doğal olarak bu boş alanlar belediyelere ranta dönüştürülebilecek şekle bürünmüştür. Boş kalan alanların hangi amaçlar için kullanılacağı tanımlanmadığı için, işlenebilir arsa olarak algılanmaya müsait bu boşluklar ranta dönüşmüştür. Örneğin projede başlangıçta işlevsel bir alışveriş merkezi olmadığı için, park olması gereken bir yer dönüşüme uğramıştır. Bankaların yer aldığı caddede buna örnektir. Proje mantığında konut alanı gözüken bu yerler ve bu cadde iş merkezlerinin yoğun olduğu bir alana dönüşmüştür. Keza planlamada olmadığı halde benzin istasyonu şehrin içerisine yapılmıştır. Kısacası başlangıçtan buyana Bahçeşehirlilerin yaşam

alanı her geçen gün daraltılmıştır. Bunlar genelde projenin tamamında düşünülmeliydi ve önceden yapılmalıydı ki daha sonra gündeme gelecek bozucu etkiler olmasın. Bu durumun kısmen kurtarıcılarının şehrin merkezinde konut üretmektense Mesa Nurol Evleri’nden başlayarak, Günışığı, Eston Şehir, Citycourt ve Asmalı Evler projelerinin olduğunu düşünüyorum. Bundan sonrası için sizce Bahçeşehirlileri nasıl bir yaşam bekliyor? Öncelikle Bahçeşehir’de bir yaşam kalitesi, algılama ve yaşam tarzı var, bunun korunması gerekiyor. Bu bağlamda Bahçeşehirliler Derneği’ne büyük görevler düşüyor. Gelinen noktada bölge yaşayanları Bahçeşehir’in Başakşehir’e bağlanması ile belediyenin bu algılamayı güçlendirecek faaliyetler yapmadığını düşünüyor olabilirler. Ancak unutulmamalıdır ki Bahçeşehir dünya çapında bir markadır, ödüllü bir projedir. Burada Bahçeşehir ismini taşıyan birçok kurum ve işletme vardır. Bu bölgeye yatırım yapan birçok inşaat firması vardır. Tüm bunları bir arada tutacak ve elini taşın altına koyacak insanlara, Bahçeşehirliler Derneği’ne ihtiyaç vardır. Derneğe herkesin elinden geldiğince sahip çıkması gerekir. Son olarak iletmek istedikleriniz nelerdir? Bahçeşehir’e dair birçok bilgiyi derginizden öğreniyoruz. Kimi zaman sorunlarımıza, kimi zaman sayfalarınızda mutluluklarımıza yer veriyorsunuz. Bunun yanında Bahçeşehir’de yeni açılan yerler ve işletmeler hakkında detaylı bilgilere de ulaşıyoruz. Kısmen merkezde olmadığımız için bu bilgiler çok işimize yarıyor. Yelpaze Bahçeşehir ekibine, gönüllülerine bölgemde yaşayan insanlar adına sonsuz teşekkür ederim. Bence herkes Yelpaze Bahçeşehir okumalı ve duygu, düşünce ve sıkıntılarını sizlerle paylaşmalı... İçten duygu ve düşünceleriniz için bizde size teşekkür ederiz.


Yerel

BİR TUĞLADA SEN KOY

Boğazköy’de özverili bir çalışma sergileyen ve camii yapımı için faaliyetlerde bulunan gönüllü bir ekip sizlerinde desteklerinizi bekliyor. Çalışmaları hakkında sorularımızı ekip üyesi Sevinç Bolat’a sorduk. Çalışmalarınız hakkında bilgi almak isteriz... Bizler Bahçeşehirli ve Boğazköylü ev hanımları olarak Boğazköy’de de bir camimiz olsun diyerek faaliyetler yürütüyoruz. Bu çalışmalar kapsamında geliri caminin yapımına harcanması adına kermesler düzenliyoruz. Can baş hep beraber çalışıyoruz. Kampanyamızın adı ‘Bir Tuğlada Sen Koy’ ve ‘Ezanımız dinmesin bayrağımız inmesin’. Bunun için bütün ev kadınları parti, ırk, memleket ayrımı gözetmeden bu amaç uğruna çalışıyoruz.

Başarınızın sırrını neye bağlıyorsunuz? Boğazköy’de en büyük eksiklik cami ve ezanımızın olmayışı. Eşlerimizin, evde oturan yaşlılarımızın, babalarımızın, dedelerimizin bayram namazını kılacak bir camilerinin olmayışı. Bahçeşehir camisinin belirli günlerde çok dolu olduğunu, yeterli olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca Esenkent, Hoşdere,Yeşiltepe’nin camilerine kavuşmuş olması, Boğazköy’de bu kadar nüfus varken neden bizim de bir camimiz yok diye bizleri hırslandırdı.

Bu çalışmalarda öncülüğü çeken isimler kimlerdir? Ben Sevinç Bolat, Özgül Demirpolat, İlknur Ayvaz, Özlem Aslan başta olmak üzere dönem dönem değişiyor başı çeken arkadaşlarımız. Geçen dönemde de çalışan arkadaşlarımız ara ara geliyorlar.

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir? Bize bu yaptığımız çalışmalarda desteğini esirgemeyen, önümüze düşen, elimizden tutan cami derneğimize, dernek başkanlarımıza, yönetim kuruluna, en büyük destekçimiz belediyemize, başkanımıza, Nurettin başkanımıza ayrı ayrı sonsuz saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz. Sponsorlarımıza, maddi manevi anlamda bize bağış getiren insanlara, Yelpaze Bahçeşehir Dergisi’ne de sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tabiî ki de bu yaptığımız çalışmaları duymayan o kadar çok sayıda esnaf, vatandaş, halk var ki, onlara tek tek ulaşmamız mümkün değil. Yardım alan bir kuruluşuz, her türlü yardıma açığız. İnsanlar evlerindeki kullanmadıkları, giymedikleri ne var ise biz 2. el eşyaları alıp evlere eşya yardımında da bulunuyoruz. Gelin hep birlikte birer tuğla koyalım. Ezanımız dinmesin bayrağımız inmesin.

Peki bu fikir nasıl ortaya çıktı? Bizler arkadaşlarımızla bir aradayken camimiz yok ne yapabiliriz diye düşünüyorduk. Başlangıçta cesaretimizde hiç yoktu. “Herkes evinden 3’er tespih getirsin” onları süslü tüllere saralım satalım diye düşündük. Bir hedefimiz yoktu ilk çıkışta, cüzi bir rakam 1milyar toplayabilir miyiz acaba diye düşünüyorduk, fakat sonrasında çok büyük rakamlara ulaştık. İlk kermesimiz 55 milyar gibi çok güzel bir rakam ile kapandı. Tabi bu arada demir, çimento, tuğla verenler, minareyi yapma sözü verenler, morgumuzu yapmak isteyenler, temeline el atmak isteyenler bunların dışındaki topladığımız rakamdı. Burada her şey çok şeffaf, arkadaşlarımız burada oturuyor gözleme açıyor, kendi yaptıkları gözlemeleri dahi kendi paraları ile satın alıyorlar.

Destekleriniz için Sevinç Bolat ile iletişime geçebilirsiniz (0532 335 38 76)

Başsağlığı Ak Parti Başakşehir Kurucu İlçe Başkanı, Ak Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Selim Köroğlu’nun Babası Mazlum KÖROĞLU, hakkın rahmetine kavuştu. Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazını müteakip Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedilen merhuma Allahtan rahmet, ailesine başsağlığı dileriz. Yelpaze İstanbul Ailesi

10

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012


ALKOL

SERVİSİM İ VARDIR

Z

ET VE KEBAP ÇEŞİTLERİ

YILBAŞI HİNDİSİ SİPARİŞİ ALINIR


Yerel

le y t S E F I L a ’t h c n Kru

ziyafet ve eğlence sizleri bekliyor

Bahçeşehir Prestige AVM’nin açılışından bu yana birbirinden leziz damak tatlarını ve farklı müzik eğlence performanslarını Bahçeşehirlilerle buluşturan Krunch’ta, yenilikler hiç bitmiyor. İstanbul’un önde gelen restoranlarından 360 İstanbul’un bir markası olarak Bahçeşehir Prestige Mall’de 2007 yılında hizmete açılan KRUNCH, yeni işletmecisi ve yenilenen dekorasyonuyla Bahçeşehir’e renk katmaya devam ediyor. Life Style ziyafet ve eğlence sunan mekanda müşteri memnuniyeti ön planda tutularak, bundan böyle KRUNCH’a giriş çıkışlar Bahçeşehir Gölet girişinden de yapılabilecek.

Bahçeşehir BENZİN CAFE’DE Bahçeşehir’in farklı rengi kendine has konsepti ile yıldızı parlayan Benzin Cafe, Bahçeşehir Gölet Yolu’nda hizmete açtığı yeni şubesiyle Bahçeşehirlileri farklı renklerle tanıştırıyor. Yelpaze Bahçeşehir okurları ve

Bahçeşehir Kart sahiplerine Şık ve sıra dışı dekorasyonu ile Bahçeşehir’de hizmet veren Benzin Cafe, profesyonel mutfak ve personel kadrosu ile müşterilerine hizmet veriyor. Dünya mutfağının en lezzetli seçeneklerinden, sıcak ve soğuk kahve çeşitleri, zengin alkollü ve alkolsüz içecek seçenekleri ile zengin menüsü de sizleri bekliyor. Mekanda ayrıca Lig TV heyecanını yaşayabileceğiniz gibi, farklı lezzetlerde 15 çeşit nargileyi tatma fırsatına sahip olabileceksiniz. Ladies Nigth Partiye Davetlisiniz Bahçeşehir Benzin Cafe’de Perşembe günleri bayanlara özel Ladies Night etkinliklerinde bir aradayız. Bu özel günde bayanlara özel alkollü içeceklerde 2 + 1 kampanyası ve gün boyu Happy Menü sizleri bekliyor. Benzin Cafe’de zengin TAXİ kahvaltı menüsü Beyaz peynir- Eski kaşar-Abaz peyniri- Acuka- Portakal mermalatı- Reçel- Bal- TereyağSiyah ve Yeşil Zeytin- Tahin Pekmez –Domates- Salatalık – Jambon- Salam- Sahanda Yumurta- Sigara Böreği zengin çeşitleri ve sınırsız çayıyla tadına doyamayacağınız ikramlar sunuyor. Yelpaze Bahçeşehir okurları ve Bahçeşehir Kart sahiplerine %10 İNDİRİM Siz ve dostlarınızla kendinizi iyi hissedeceğiniz bu güzel ortamda Yelpaze Bahçeşehir okurları ve Bahçeşehir Kart sahipleri için % 10’luk indirimden faydalanabilirsiniz. Bu kampanya 20 Ocak 2013 tarihine kadar geçerlidir.

12

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012


Şark Sofrası’nda Yılbaşı eğlencesi

Bahçeşehir’in 1. sınıf ilk turistlik restoranı ünvanına sahip olan Şark Sofrası, kaliteden ödün vermeden birçok ürünü ağırlıklı Gaziantep yöresinden getirerek Güneydoğu’nun lezzetli damak tadını size sunmaya devam ediyor. Şark sofrasında yeni yıl eğlencesi Şark Sofrası’nda yılbaşına özel olarak hazırlanan gecede Piyanist Şantör Ertan Ertük, Kanun Sanatçısı Mete Han ve Solist Çiğdem sizlerle olacak. Limitsiz Menü ve İçecek servisiyle hizmet verecek olan işletmede eğlence sizleri bekliyor. Ayrıca kutlamalarını evinde aileleriyle geçirmek isteyenler içinde Şark Sofrası’na Kestaneli İç Pilavlı HİNDİ DOLMASI siparişini adrese teslim verebilirsiniz.

Baharatlar; yaprak veya kabukları kurutularak, dört mevsim lezzet ve şifa dağıtıyor. Bazen bir çiçeğin, bazen dev bir ağaç kabuğunun, bazende bir orkide soğanının adı olan baharatlar, insanoğlunun çok eskilerden beri değişik amaçlarla kullandığı bitkilerdir. 1965’ten beri baharat sektöründe faaliyet göstermekte olan firmamız yarım asırlık tecrübesinin kazandırdığı bilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda ürün portföyüne sürekli yeni ürünler katmakta;

Rezervasyon ve siparişleriniz için: 669 41 51

BAHÇEŞEHİR EKİM MEFRUŞAT’TA

• Bitkisel Kozmetik Ürünler

• Dolmalık Patlıcan Kurusu

• Doğal Kapsül ve Tabletler

• Dolmalık Biber Kurusu

• Şifalı Bitkiler ve Çaylar

• Baharat Çeşitleri

• Bitkisel Yağ Çeşitleri

• Kuruyemiş Çeşitleri

• Antep Domates ve Biber Salçası

• Şifalı Bitki Suları

Bahçeşehir –Boğazköy yolu üzeri N Tepe Çarşısı’nda hizmete açılan Bahçeşehir’in yeni dekorasyon merkezi Ekim Mefruşat’ta, ev dekorasyonuna dair yüzlerce ürün sizlerle buluşuyor. Ekim Mefruşat’ın ürün yelpazesinde ithal duvar kağıtları, tül perdeler, perde aksesuarları, ithal döşemelik ve perdelik kumaşlar, ithal zebra perdeler, ahşap kaplamalar, dikey perdeler, ahşap dikey perdeler, ahşap jaluzi ve daha birçok ürün bulunuyor. Ayrıca işletme yeni yıla özel evini yenilemek isteyen Yelpaze Bahçeşehir okurlarımıza ve Bahçeşehir Kart Sahiplerine %40 indirim kampanyası sunuyor. Bu kampanya 2 ay boyunca devam edecek.

Kaliteli hizmet vermeyi ilke edinen Tarihi Çarşıkapı Baharatçısı yaptıkları işin insan sağlığıyla ilgili olduğu bilincindedir. Kaliteli ürünleri ve zengin çeşitleriyle size hizmet sunmaktadır.

Yelpaze Bahçeşehir okurları ve

Bahçeşehir Kart sahiplerine 22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 13

Sunflower A.V.M. No.:71 Esenkent/İST. Tel.: 0 212 672 73 56 www.tarihicarsikapibaharatcim.com


Editör

Goncagül Alankaya

UYANIK goncagula@ttmail.com

“MUSTAFA KEMAL’İN YÜREKLİ ÇOCUKLARI”

Bugün sizlere ”Mustafa Kemal’in Sanat cephesinden” sesleniyoruz. Onu ilk “Hoş Gelişler Ola” oyunuyla tanıdım. Oyun öncesi tanışmak için kulise gittiğimde nazik ve hoşsohbet bir beyefendi karşıladı beni. İşte biraz herkes gibiydi; ama sahneye çıktığında oynadıkça büyüledi, oynadıkça “dev”leşti. Muhteşem bir oyundu, muhteşem bir performanstı, muhteşem bir yürekti onunki. Öyle oynadı ki, herkeste mücadele ruhunu yeniden uyandırdı. Sahneden indiğinde kitaplarını imzalayan bu genç adam üç saat öncesinden çok farklıydı tüm İzleyenler için. O yürekli bir devdi, o Atatürk’ün neferiydi. Evet Tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı, editör ve yazar Utku Erişik’ten söz ediyoruz. Kendisi 24 Kasım’da Bahçeşehir ADD’nin davetlisi olarak ilçemizdeydi. Bu kez yeni oyunu “Kan Ağlıyor Anadolu” ile izleyenlere Çanakkale ruhunu, ölmeden mezara girenlerin tarihini anlattı. Fotoğraflarla, belgelerle bir tarih dersi niteliğinde... Ve oyun sonrasında sorularımızı cevapladı.

Goncagül Alankaya: İlk gençlik yıllarınıza baktığımızda ta o zamandan devrimci bir ruhunuz olduğunu görüyoruz. Türkiye 80.si olarak kazandığınız Ankara Fen Lisesi’nin ardından Türkiye 200.sü olarak başladığınız Çapa Tıp Fakültesi’ni yarıda bırakarak tiyatroya yöneldiniz. İçinizdeki Mustafa Kemal aşkı mıydı bunu yaptıran ? Utku Erşik: Ben, kumar oynamadan kazanılamayacağını düşünenlerdenim. Kaybetme riskini göze almadan hiçbir işi başaramazsınız. Ben devrimin önce kişinin kendisinde başladığına inanıyorum. Mustafa Kemal, benim için bu ve başka kararlarımda da hep ışık olmuştur. Kendim ve ülkem için doğru olan, mutlu ve üretken olacağım bir işi yapmaktı amacım. O yüzden de, 14

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

herkesin girmek için can attığı bir okulu gözümü kırpmadan bıraktım.

GA: 1919 ruhunu korkmadan anlatan “Hoş Gelişler Ola” oyunu, altı sezondur büyük bir coşkuyla gözyaşları içinde izleniyor ayakta alkışlanıyor. Okuyucularımıza biraz bu oyununuzdan söz eder misiniz ? UE: Ben daha önce söylenmemiş olanı söylemeyeceksem sahneye de çıkmam, kitap da yazmam. “Hoş Gelişler Ola” adlı oyunumda Mustafa Kemal önderliğinde verdiğimiz Milli Mücadelemizi anlatıyorum. Bugüne dek gündeme pek gelmemiş fotoğraflar eşliğinde, bugüne dek gündeme pek gelmemiş konuları işliyorum. Milli Mücadelemizin gizli kahramanları ve bilinmeyen öykülerini anlatıyorum. Adam gibi adam Mustafa Kemal’i de adam gibi anlatıyorum. Öyle “anti-emperyalizm” demeden, “tam bağımsızlık” demeden, “devrim” demeden Mustafa Kemal anlatılmaz. Ben Mustafa Kemal’in “Fikriye”si ile meşgul olmuyorum. Ben Mustafa Kemal’in fikriyatıyla meşgulüm. Hayran olduğum bir adamın, hayran olduğum yanlarını anlatıyorum. “Hoş Gelişler Ola”, ulusal bir şahlanışın öyküsüdür. Ben, bu oyunla 1919’daki mücadeleci ruhun ve 1923’teki devrimci ruhun yeniden canlandırılması amacındayım. GA: Yeni oyununuz sabırsızlıkla bekleniyordu. Bu kez “Kan Ağlıyor Anadolu” dediniz ve Çanakkale’yi anlattınız. Aynı cesur duruşu bu oyunda da görecek mi izleyenleriniz? UE: Elbette görecekler…Ben Mustafa Kemal’in sanatçısı olarak, içime sindiremediğim bir iktidara nefesim yettiğince karşı duracağım; “cesur

duruş” dediğiniz duruş, bugün Cumhuriyet’i savunan duruşsa ve eğer Cumhuriyet’i savunuyor olmak cesaret istiyorsa, demek ki “sanatçı” kimliğiyle dolaşan herkes benim bu derdimi paylaşmalıdır. Sanatçı, bugünkü varlığını Mustafa Kemal’e borçludur…

GA: İlk kitabınız “Bir Öz Kıyımın Özü” intihar konulu seminerlerde örnek kitap olarak sunuldu. İkinci kitabınız ”Tünel Korkusu” Duisburg-Essen Üniversitesinde ders kitabı olarak okutuldu. Yazarlığınız mı, oyunculuğunuz mu; ben birini diğerinden daha önde tutamıyorum. çünkü yazdığınız “Mustafa Kemal’in Yürekli Çocukları” adlı kitap okuduğum en muhteşem kitaplardan biriydi diyebilirim. Bize yazar Utku Erişik’i siz anlatır mısınız ? UE: Ben sanatını karanlığa karşı silah yapmış bir adamım. Elimden ne geliyorsa, onunla aynı savaşı veriyorum. Bedri Baykam’ın bu kitabıma yazdığı önsözde de belirttiği gibi, kitabımı keyifle okutturan da, oyunumu keyifle izlettiren de aynı ruh… Her zaman gururla savunduğum altı ilke ekseninde vücut bulmuş Kemalist ruhtur. Çünkü inandığım doğrularımı anlatıyorum. Bunu yaparken de hiçbir kurum ya da kuruluşa minnet etmiyorum.


Yazar Utku Erişik, sahnede izleme olanağı bulamamış olanların sayfa üzerinde izlediği Utku Erişik’tir… Oyuncu Utku Erişik de, kitabımı okuma olanağı bulamamış olanların sahne üstünde okuduğu Utku Erişik’tir.

GA: Bir de çocuk kitabınız var: Atatürk’ün altı ilkesini anlattığınız “Aferin Çocuk”… Çocuklara ulaşma ihtiyacını neden hissettiniz? UE: Verdiğimiz aydınlık mücadelesinde gençleri ve çocukları çok ihmal ettiğimizi düşünüyorum. Onlara Atatürk’ü doğru anlatamadığımız için Atatürk’ten gitgide soğumuş bir kuşak yaratıldı… Atatürk gibi bir lider başka bir ülkede olsaydı, o ülkede binlerce çocuk kitabı yazılmıştı. Oysa bizim ülkemizde o kadar az ki… Bu alandaki bir eksiği gidermek adına, altı ilkeyi bir serüven romanıyla anlatmak istedim. “Aferin Çocuk!” kitabının önsözünü ünlü Sumerolog-

¨ 100 alışveriş yapana

60X100 JEL TABAN PASPAS

¨ 200 alışveriş yapana DAYS IN COLOURS

tek kişilik nevresim takımı

VISKO LOVE Yazar Muazzez İlmiye Çığ yazdı, resimlemesini de Cumhuriyet gazetesi çizerlerinden Mustafa Bilgin yaptı. Yani Mustafa Kemal sevdalısı üç yürek, tek kitapta çocuklar için bir araya geldi. Eğlenceli ve akıcı bir dille, geleceğimizin aydınlık çiçekleri olan çocuklarımıza ulaşmamız zorunluydu.

çift kişilik yatak ¨ 699’den başlayan fiyatlara

GA: : Bu arada hemen eklemek istiyorum. Sanatçının kitaplarına Tiyatro Birileri Genel Koordinatörü Nazan Türker’i 0532 442 3465 numaralı telefondan arayarak ulaşabilirsiniz. GA: Son olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir şey var mı? UE: Mustafa Kemal’i daha çok anlamak ve daha çok anlatmak gerekiyor. Yitirecek zaman kalmamıştır. “İleri demokrasi” denilerek gazetecilerin, yazarların ve askerlerin içeri atıldığı bir faşizmle yönetiliyoruz. Bu ülkenin aydınlarına düşen görev, çevresindeki herkesi bu karanlık zihniyete karşı uyarmaktır. İyi zamanlarda aydın öngörüsüne sahip olmamak, kötü zamanlar için çıkarılmış davetiyedir. Teşekkür ederim… Adres: Boðazköy

G.A: Bir aydır yollardasınız.Yurdun her köşesini karış karış dolaşarak sahnede aydınlık mücadelesi veriyorsunuz. Yeni oyununuzun Gala’sının ardından sizi “Gavur İzmir”imize uğurluyoruz. Yaşamak için İzmir’i seçtiniz .Size İzmir yakışır . Yolunuz açık olsun “Mustafa Kemal’in yürekli çocuğu”. Siz sahnede oldukça umudumuz hiç sönmeyecek….

Caddesi NTEPE Özyurtlar (Onur market yaný) B 156 Tel: 0212 872 83 67 22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 15 www.aksuev.com


İSTANBUL MODERN’DE

Sizin Perşembeniz

Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat sergileri düzenleyen ilk özel müzesi İstanbul Modern, perşembe günleri özel programlar ve ücretsiz sergi girişleri sanatseverlerle buluşuyor. Tepe İnşaat / Narkule sponsorluğu ile İstanbul Modern, her Perşembe günü, • Özel programlarla • Daha uzun saatlerle • Ücretsiz olarak kapılarını tüm ziyaretçilere açıyor. Sanatı, her kesimden ziyaretçinin kültürel yaşamının bir parçası yapma amacıyla İstanbul Modern, ziyaretçileri ayda dört defa ücretsiz olarak koleksiyonlarını keşfe davet ediyor. Detaylı bilgi için www.istanbulmodern.org


ŞÖLENE DEVAM HER AYIN 15’İ

E L Z PUZ

Çocuklara Öz Güven Kazandırıyor

BEDAVA Damak Çatlatan Mezeler

Üstün yetenekli çocukların puzzle, santranç ve go gibi komplike oyunlara rahatlıkla adapte olabildiğini biliyoruz. Ancak çocukların sağlıklı gelişimine katkı sağlayan bu tip oyunları oynaması için çocuğun ille de üstün zekalı olması gerekmiyor. Yapboz yapılma aşamasında karışık, anlamsız ve birbirinden bağımsız gibi duran parçaların bir araya getirilip, bütünlük oluşturması şeklinde tanımlanabilir. Bu bütünlüğü oluşturma işlemi zihinsel beceri gerektiren bir durumdur. Yapboz bu yönüyle çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunur. Yapbozu tamamlama aşamasında çocuğun çeşitli kasları çalışır. Tekrarlanan egzersizler, kasları kuvvetli hale getirir ve o davranışın pekişmesine yardımcı olur. Aynı zamanda çocuk organlarını yerinde ve zamanında kullanmayı öğrenir. Bu durum çocuğun fiziksel gelişimini destekler. Yapbozu Tamamlamak Çocukları Mutlu Ediyor Yapbozu tamamlayan çocuk, karışık parçalardan bir bütün oluşturmasının keyfini yaşar ve bu durumu paylaştığı kişilerden övgü dolu sözler duyarsa kendine olan güveni artar. Yapbozun bu yönüyle çocuğun duygusal-sosyal gelişimine katkısı kaçınılmazdır. Çocukların iki-üç yaşından itibaren yapboz oynamaları daha uygun olduğu söylense de 12-18 ay arası çocuklar da üç-dört parçalık yapbozla oynayabilirler. Fakat dikkat edilmesi gereken konu, bu yaştaki çocukların dikkat sürelerinin kısa olması ve uzun dakikalar bu oyunu oynayamamalarıdır. Bu sebeple iki-üç yaşına kadar çocuklar, ebeveynleri ile bu oyunu daha uzun süre oynayabilirler. Bu yaştaki çocuklar yapıp bozmayı çok sevdikleri için bu oyundan çok keyif alırlar.

YAPRAK SARMA

BİBER DOLMA

ÇERKEZ TAVUĞU

ŞAKŞUKA

PATLICAN DOLMA

BARBUNYA PİLAKİ

AMERİKAN SALATA

HAYDARİ

Galleria çarşı 0212 669 00 49

Hürriyet

www.komagene.com.tr


Sağlık

Çocuğu rafine gıdadan

uzak tutun

Kış aylarında artan hastalıklardan çocukları korumanın yolu, güçlü bir savunma sisteminden geçiyor. Güçlü bağışıklığın ilk şartı ise çocuk beslenmesinde rafine ve raf ömrü uzun gıda maddelerine yer vermemek. Güçlü bir savunma sistemi için çocuğun sağlıklı bir vücuda sahip olması gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Tamtekin, bunun için çocuğu mümkün olduğunca rafine ve raf ömrü uzun gıdalarla beslememenin önemine değindi. A,C,E,D vitaminleri, demir ve selenyumun yeterli miktarda almasının gerekliliğine dikkat çeken, bu maddeleri içeren gıdaların uygun miktarda tüketilmesini öneren Tamtekin selenyumun; karides, mantar, somon, ton balığı dana ve kuzu ciğerinda bulunduğunu hatırlattı. A Vitamininden Zengin Sebze-Meyve Verin A vitamini sarı, koyu yeşil sebze ve meyvelerde bulunuyor. Karotenlerin A vitamininin öncüsü olduğunu belirten Dr. Tamtekin, şu bilgileri verdi: “Bunlar savunma sisteminin yardımcı elemanlarındandır. Greyfurt, havuç, kuru kayısı, Trabzon hurması, kırmızı lahana, pancar, kırmızı turp, yaban mersini ve böğürtlende bol miktarda karoten vardır. Tüketilen sebze ve meyvelerin mevsimine uygun olması, vücudun ihtiyacının doğal yol-

dan karşılanmasını sağlayacak ve çocuğun savunma sistemini güçlendirecektir.” 1 Köfte ile Çinko İhtiyacı Karşılanabilir Çinko elementinin de güçlü savunma mekanizmasında önemli rolü vardır. Bu nedenle son yıllarda çinko preparatları çok satanlar listesinde yer almaktadır. Oysaki çocuğunuz, her gün tükettiği gıdalardan kendisi için gerekli olan çinkoyu alabilir. Örneğin; 100 gr ette (3 köfte) 9 mg pişmiş nohutun 100 gramında 1.4 mg çinko bulunmaktadır. 1-3 yaş arasındaki bir çocuğun 3 mg çinkoya ihtiyacı olduğuna göre, sadece 1 köfte tüketen bir çocuk bile çinko ihtiyacını rahatlıkla karşılamış olacaktır. Demir ve D Vitamini Alımına Dikkat Ülkemizde en yaygın sağlık sorunlarından biri de demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği anemisi hem demir alımının yetersiz kaldığı hem de demir kaybının olduğu durumlarda ortaya çıkabilir. Demir; et, pekmez, ciğer, yumurta, kuru üzüm, bakliyat ve bazı yeşil sebzelerde bulunur. D vitamini de savunma sistemi için gerekli vitaminlerdendir. Güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde güneşe çıkmak D vitamini seviyesini normalleştirecektir.

Çocuğunu Can Simidi: C Vitamini C vitaminin hastalıklardan korunmada önemli rol oynadığına dikkat çeken Dr. Tamtekin, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirecek yöntemleri şöyle anlattı: “C vitamini en çok çilek, kivi, kavun, portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyvelerde bulunmaktadır. Ayrıca zerdeçal ve zencefil C vitamini kaynaklarıdır. Anneannelerimizin ballı zencefil karışımının faydası hepimiz tarafından bilinmektedir. Çocukların günlük ortalama 100 mg kadar C vitaminine ihtiyaçları vardır. C vitamini depolanan bir vitamin değildir, fazlası vücuttan atılır. Bağışıklık sisteminin korunması için olmazsa olmazlardan olan E vitamini de kuruyemiş, zeytin, zeytinyağı ve bazı yeşil sebzelerde bulunmaktadır. 18

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

Grip Aşısı ve Bağışıklık Güçlendirici Haplar Etkili mi? Günümüzde bağışıklığı güçlendirdiği iddia edilen bazı preparatların (ekinezya, mürver,

beta glukan, propolis, C vitamini, çinko, arı sütü vb.) yararlılığının bilimsel çalışmalarla kanıtlanmadığı bilinmektedir. Adaçayı gibi masum görülen bir bitki çayının bile belli bir miktardan fazlası toksik etki yaparken, piyasada bulunan ve güçlü bir korunma sistemine sahip olunacağı vaadi ile sunulan bazı preparatların zararsız olup olmadığının iyi araştırılması gerekir. Gripten korunmak için aşı uygulaması konusunda da uzmanlar çocukların gelişigüzel aşılanmaması gerektiği hususunda birleşmektedir. ntvmsnbc


K ÇOCU IZ ODAM Bahçeşehir’in turistik 1. sınıf ilk restaurant’ı olan Şark Sofrası, kaliteden ödün vermeden birçok ürününü Gaziantep ve yöresinden getirerek Güneydoğu’nun lezzetli damak tadını size sunmaktan onur duymaktadır.

YENİ YILA ÖZEL

SANAT-POP-FANTEZİ MÜZİK

Kestaneli İç Pilavlı Hindi Dolması Kg: ¨ 30 Adrese teslim

Piyanist Şantör Ertan Ertük kanun sanatçısı Mete Han ve solistimiz Çiğdem eşliğinde Limitsiz Menu ve İçecek

PAZAR GÜNLERİ BRUNCH

G.DOĞU YÖRESEL YEMEKLERİ

10.00 - 14.30 Arası Brucnh ¨ 25 Haftaiçi Serpme Kahvaltı ¨ 20 Düğün, Nişan, Kına Gecesi, Doğum Günü, Altın Günleri istenilen menüler ile hizmetinizdeyiz

Dsmart - digiturk, maç yayınları mevcuttur Şark Sofrası’nın birbirinden lezzetli yemeklerini keyfinizi hiç bozmadan da www.yemeksepeti.com’dan sipariş edebilirsiniz.

Bahçeşehir Turs. Rest. 0212 669 41 51 (Pbx) www.sarksofrasi.net


Cadı Kazanı

Nihal ERGENÇ Fenomenist

nihalergenc.blogspot.com nihal.e@yelpazeistanbul.com

ma Erkek kaçırsanatı

Acaba kırkından sonra flört nasıl yaşanır? Bir kadın olarak bizim tarafımızda işler nasıl yürüyor, bunun üzerine varsayımlarda bulundum ve sizlerle de paylaşmak istiyorum. Ha bu arada, kırkından sonrasını yazıyorum diye de kırkımı kırkladığımı aklınıza bile getirmeyin! Henüz taze bahar dalı gibiyim sadece suyumu biraz eksik tutmuşlar. Varsayalım ki nasıl olmuşsa olmuş ister eş dost ortamı, ister iş ortamı, ister eğlence ortamı, ister sanal alem ortamı, hoşlanabileceğiniz bir erkekle tanışmışsınız.

Tekrar dikkat çekmek isterim ki mevzubahis yaş ortalaması 40+. Dolayısıyla ya uzun soluklu bir ilişkiden çıkmışsınızdır, ya evlenip ayrılmışsınızdır ya da uzun zamandır yalnızsınızdır. Yani flört denen icraatın nasıl bir şey olduğunu unutmuş, cilveleşme, nazlaşma, ilk etkileşim mevzularında çaptan düşmüş, acemi çaylak kıvamındasınızdır. Eh devir de eski devir değildir. Köprünün altından çok sular akmıştır; Ferhat artık dağları delmiyordur, Mecnun kendini çöllere vurmuyordur. Kısaca hali hazırda bekleyen bir alıcı kitle yoktur. Hedef pazar payına ulaşabilmek için görsel, işitsel, dokunsal tanıtımı iyi yapmanız gerekmektedir. Bu aşamada erkekleri tavlama sanatı ile ilgili eserler okumuş, ciltler devirmiş olabilirsiniz. Lakin kişisel kanaatim şudur ki, hiç biri işe yaramıyor. Bir balığı nasıl avlayacağınızın teknik bir tarafı olabilir bununla ilgili kitaplar okuyup bilgiler alabilirsiniz 20

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

ya da deneme yanılma yoluyla çözersiniz işi. Balık dediğin belli, hafıza zaten üç dört saniye; atarsın oltayı, tavlarsın balığı! Erkek dediğin varlık öylemidir ya? Bunun yerlisi var yersizi var, denlisi var densizi var, çaplısı var çapsızı var, saplısı var sapsızı var. Ay, ay, ay yani. Hafıza deseniz kadınlardan aşağı kalır yanları yok. Bakmayın siz yıllardır kadın hafızasıyla ilgili yapılan genellemeye, erkekler unutmama konusunda kadınlardan daha tehlikeliler. Bu yüzdendir ki evlenip boşanmış bir erkeğin tekrar evliliğe ikna olması çok zordur. Kadın unutur ya da bir sonrakinde her şeyin masallardaki gibi harikulade olacağına inanır ( ya çok iyimseriz ya da cidden balık’ın hafızasından utanmalıyız). Neyse biz tanışma anına geri dönelim. O meşhur elektrik olayını aldınız, bilmem kaç voltaj akım karşısında bedeninizde bir değişim, bir titreme, bir ısınma hissetmeye başladınız. Isınma kısmını iyi analiz etmeniz gerekiyor, gerçekten tansiyon yükseliyor, kalp atışı mı hızlanıyor yoksa heyecandan altınıza mı kaçırıyorsunuz? Çok ciddiyim lütfen gülmeyiniz! Özellikle televizyonda gördüğüm orta yaş ve üzeri bayanları hedef alan reklamdan sonra durumun vahametini iyice anlamış bulunmaktayım. Yahu bildiğiniz bebek bezi. Nasıl yani, ben bunu mu takıp gezeceğim?! Allah yazdıysa bozsun diyorum başka da bişi demiyorum. Tanışma anı handikaplarının üstesinden gelebildiyseniz telefonlaşma, mesajlaşma, nette yazışma, yüz yüze görüşme aşamasına gelmiş olacaksınız. İlk andaki elektriğin verdiği itme gücüyle konuşmalarınızın ilk günleri ortak noktanız olsa da olmasa da pek keyifli geçecek, mutlaka ortak nokta bulunacaktır; henüz elektrik akımındasınız, duvara toslamadınız. Bir iki konuşma veya görüşme sonrası siz yavaş yavaş gerçek düşüncelerini-

zi açmaya ya da tavrınızı sergilemeye başlarsınız. Bir önceki ilişkide yaşanan hayal kırıklıkları vardır, bunların tekerrür etmesini istemezsiniz. Gururunuz pek önemlidir, sizi hafifmeşrep biri olarak görmesini istemezsiniz. Sorumlu olduğunuz çocuklarınız veya aile fertleriniz olabilir, onların vaktinden çalmak istemezsiniz. Hayatın türlü zorluklarını görmüş ve göğüs germişsinizdir, güçlü duruşunuzdan taviz vermek istemezsiniz. Kişiliğiniz artık iyice oturmuştur bir ilişkiden ne beklediğinizi ve ne istemediğinizi gayet iyi bilirsiniz. Ve tüm bunları en başından beri bilir ve maalesef ki hiç olmayacak yerde de adama göstermeye çalışırsınız (düşüncelerden bahsediyorum, başka gösterilere henüz gelememişsinizdir muhtemelen). Bir de tabii her ne dersek diyelim her kadının kalbinin bir köşesinde evlilik arzusu yatar, bunu dillendirmemiş dahi olsanız, erkekler seziyor bilginiz ola hanımlar!

İşte şimdi duvara tosladığınız an’dır. Baştan sıfır, otur yerine! Her gece barda gönlüm hovarda modundaki abi de eşeği Niğde’ye doğru sürmeye başlar. Çünkü erkeğin bilinçaltındaki “eyvah çanlar benim için çalıyor, kaç!” kod’una dokunmayı başarmışsınızdır. Öyle çok uzun uzadıya, felsefi, psikolojik, sosyolojik açılardan durum değerlendirmesi yapmaya, olayı duygusala bağlamaya da gerek yoktur çünkü giden gitmiştir. Sıradaki lütfen!


GÜNEYDOĞU ANADOLU LEZZETLERİ

ÇIRA KEBAP’LA YANIBAŞIMIZDA... Çıra Kebap Güneydoğu Anadolu yöresinin lezzetlerini Bahçeşehir-Esenkent ve Boğazköy’ün birleştiği noktada en doğal ve en orijinal haliyle lezzet sevenlere sunmaktadır.


en 15’i d i ş i k 0 0 1 GAZİANTEP’TEN BAKLAVA ÇEŞİTLERİMİZ

GÜNLÜK GETİRİLMEKTEDİR

Kişinin hayatını kâbusa çeviren fobilerden kurtulmak mümkün mü yoksa onlarla yaşamak kader mi? Fobi çeşitleri itibariyle ele alındığında ve toplumda görülme sıklığı istatistiklerine bakıldığında bu oran azımsanmayacak boyutlarda. Her yüz kişiden 15’i fobik. A Haber’de yayınlanan Esra Kazancıbaşı Öztekin’in sunduğu Medikal programına katılan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Doğan, toplumun önemli bir kesiminde görülen fobi ve çeşitlerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Konuya ilişkin Öztekin’in sorularını yanıtlayan Doğan fobi ile korkuyu karıştırmamak gerektiğine dikkat çekti. Yaptığı açıklama Prof. Dr. Orhan Doğan şunları söyledi.

Çiğ Köfte

Gaziantep usulü Katmer Ürünlerimizde glikoz şurubu kullanılmamaktadır, Odun ateşinde pişirilmekte ve sade yağ bulunmaktadır. TERAS GARDEN ŞELALE CAD. NO 15 BAHÇEŞEHİR İSTANBUL TEL: (0212) 608 20 30

FOBİ Mİ KORKU MU? “İnsanın belli durumlarda korku yaşaması sağlıklı olduğunun göstergesi. Fobi karşılığı olarak halk dilinde korkuyu kullanıyoruz ancak anlam açısından yanlış bir kullanım bu. Belli olmayan tehdit algıladığımızda sıkıntı hissederiz. Genel olarak anksiyete hali. Kaçamayız bundan. Korku ise herkes için bir tehdit ve tehlike yaratacak duygu hali. Örneğin yer sarsıntısı. Herkes bu durumda aynı şeyi hisseder. Bu gerçek korkudur. Herkes için tehdit oluşturur. Fare korkusu kişiye özgü olabildiği için fobidir. Herkes için tehdit oluşturmaz.” TÜRK İNSANINA ÖZGÜ FOBİLER VAR MI? Fobilerin görülme oranlarına ilişkin Türkiye’de bir araştırma yaptıklarının altını çizen Prof. Dr. Orhan Doğan, ortaya çıkan sonuçların önemsenecek oranda olduğunu söyledi. Doğan; “Hayli yüksek oranda basit fobi nesne fobisi görülen kesim var. Yüzde 10’u geçiyor. Agorafobi yüzde 4-5 arasında. Sosyal fobi ise yüzde 3,2 oranında çıktı, az değil. Toplumda çok bilinen şizofreni hastalığını düşünün onu herkes bilir yaşam boyu görülme olasılığı sadece yüzde 1. Fobileri bir arada düşündüğünüzde yüzde 15 oranında çıkıyor bu da hayli yüksek bir oran.” dedi. Fobinin genetik boyutunun olduğunun da altını çizen Doğan fobiyle yaşamın kader olmadığını, tedavi edildiğini söyledi.


BAKLAVA ÇEŞİTLERİMİZ

GAZİANTEP’TEN GÜNLÜK GETİRİLMEKTEDİR

Beynimiz hakkında

İLGİNÇ BİLGİLER

si

zzet

Le 100

%

nti Gara

ABD’li sinir bilimi uzmanı Dwayne Godwin beynimizle ilgili enteresan bilgileri bir araya topladı. Afiş haline getirilen bilgiler oldukça dikkat çekici. • Beyin korteksinde katlı alanlar açıldığında yüz ölçümü 2 bin 500 santimetrekaredir. Bu bir gazetenin toplam yüz ölçümüne eşdeğerdir.

GAZİANTEP USULÜ SU BÖREĞİ

• 160934.4 kilometre uzunluğunda akson yani sinirlerin iletilmesine yarayan bölüm beyinde mevcut. Bu da dünyanın etrafını 4 kere turlamak demek. Beyinde toplam 10 trilyondan fazla sinaps var. Bu da tüm vücuttaki hücre sayısından daha fazla. • Beyindeki serebral korteksin kalınlığı sadece 4 milimetredir. Bu da üst üste koyulmuş 4 kredi kartının kalınlığına eşdeğerdir. • Beyinde 25 watt gücünde elektrik mevcut. Sinirlerin hareket hızı 220 mph. Beynimizde ayrıca 86 milyon nöron var. 643 kilometre uzunluğunda kılcal damar. • Saniyede 10,000,000,000,000,000 hesaplama. Yüzeyinde 4 buçuk metre uzunluğunda akson bulunuyor.

SÜTLÜ TATLI

KEŞKÜL

GÜNLÜK

BAKLAVA

BBC

Ürünlerimizde glikoz şurubu kullanılmamaktadır, Odun ateşinde pişirilmekte ve sade yağ bulunmaktadır. TERAS GARDEN ŞELALE CAD. NO 15 BAHÇEŞEHİR İSTANBUL TEL: (0212) 608 20 30


Editör

Dr. Abdulcabbar BORAN a.boran@yelpazeistanbul.com

STRES ve DEPRESYONDAN KURTULUN!

Allah’a sonsuz hamd ve şükrederiz, bir yeni yazımızda daha sizlerle birlikteyiz. Bu ay sizlere çağımızın hastalığı haline gelmiş olan stresten ve bundan kurtulmanın yolundan bahsedeceğiz. Stres çözülemeyen dertlerin o kişide birikmesi, halkımızın konuşma lisanıyla “sıkıntıların kafada tekrarlanması” halidir. Kur’ân deyimiyle ise; imtihanların ağırlığı altında ezilmektir. İnsanlar o sıkıntıları kafalarına taktıkları için stres hastası olmaktadırlar. Oysaki yaşanan hiçbir durum sebepsiz gerçekleşmemektedir ancak önemli olan olaylar değildir, onların bizim üzerimizde bıraktığı tesirdir.

Konunun detaylarına girmeden önce, şu kısacık özeti vermek istiyorum sizlere. Her insan 3 vücudun sahibidir: 1- Zahirî âleme ait olan fizik beden; insanın kabuğudur. 2- Berzah âlemine ait olan nefs; stresin kaynağıdır. 3- Allah’ın Zat’ından üfürülen ruh; Allah’ın emrindedir. Nefsin yapısında bulunan 19 tane hastalık (Cehalet, cimrilik, dedikodu, fitne ve fesat, haset, hırs, isyan, iptilalar, kin ve adavet, kibir, küfür, mürailik, nankörlük, öfke ve gayz, vefasızlık, sabırsızlık, yalan, zan, zulüm) kişiyi stres hastası yapabilecek özellikler barındırmaktadır. Kişinin nefsinde bulunan bu hastalıkları tedavi etmesi halinde, stres ve benzeri tüm sıkıntıları hayatından tamamen çıkarması mümkündür. Üstelik bu hiç de sanıldığı kadar zor değil, aksine çok kolaydır, dileyen herkes yaşayabilir.

Mutluluğun yolu bir tek dilekten geçer! Stresten berî olmak huzurlu ve mutlu bir hayatı yaşamak için Resûlullah (S.A.V)’in hadîsi gayet 24

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

açıktır: ‘Ölmeden evvel, ölünüz’ Yani bir nevî emanet olan ruhu hayattayken Sahibine (Allah’a) ulaştırınız. Herkesi mutlak surette dünya saadetinin yarısına, ahirette 3. kat cennete ulaştıracak olan yalnızca bir tek dilektir: Kalben Allah’a ulaşmayı dilemek… Hasta olan, stresten kurtulmak isteyen, mutlu, huzurlu bir hayatı yaşamak isteyen herkesin ruhun talebine uyarak, kalben Allah’a ulaşmayı dilemesi lâzımdır. Kim bu talebin sahibi olursa Allahû Teâla ona stressiz bir hayatı garanti etmektedir: “Kim Allah’a mülâki olmayı (hayattayken Allah’a ulaşmayı) dilerse, o taktirde muhakkak ki Allah’ın tayin ettiği zaman mutlaka gelecektir (ruhu mutlaka hayattayken Allah’a ulaşacaktır). Ve O; en iyi işiten, en iyi bilendir.” (Ankebût-5) Allah bir dilekle sizi ermiş evliya kılıyor. Sizi panik atak kılan, sizi stres hastalığına ulaştıran nefsin o manevî kalbindeki hastalıkların %51’ini temizliyor. Kim için? Sizin için… Allah sizin adınıza temizliyor ve onun mükâfatını sanki siz yapmışsınız gibi size veriyor. Bir tek dilek! Herkes, içinde bulunduğu tüm şartlara bağlı olmaksı-

zın, bu dileğin sahibi olabilir. Allah’ın bütün dostları dünya hayatını yaşarken ruhunu Allah’a ulaştırmayı diledikleri ve teslim ettikleri için Allah’a dost olmuşlardır. Şuanda bu yazıyı okuyan tüm okurlarımızın, bir tek dilekle, kalben Allah’a ulaşmayı dilemekle Allah’a dost olması mümkündür. Allah’a dost olan kişi, kendisini yüzde yüz sonuca ulaştıracak olan bir ilaca, bir reçeteye de kavuşur. Bırakın panik atak olmayı, bırakın insanlarla asabi bir dizayn içerisinde olmayı, tam tersi huzurlu ve mutlu bir hayatı Allah size bahşedecek ve sonsuz mutluluğu yaşayacaksınız. Bu Allah’ın garantisindedir. Görülen o ki, stres sahibi insanların mutsuz, huzursuz olmasının sebebi Allah’ın reçetesini hayatlarına tatbik etmemeleridir. Mutluluğun, insanın iç dünyasında, Allah’la olan ilişkilerinde ve insanın diğer insanlarla olan ilişkilerinde sulh ve sükûna ulaşması halinde gerçekleşeceğini hatırlatarak, Yüce Rabbimiz’in hepinizi sonsuz mutluluklara ulaştırmasını diliyor ve yazımızı burada sonlandırıyoruz. Allah hepinizden razı olsun.


“Türkiye’nin 1 Numaralı Kurutemizleme Uzmanı”

Ücretsiz servis bölgeleri : Bahçeşehir, Esenkent, Ispartakule, Boğazköy, Ardıçlı Adres : Fırat Cd. 2/3 Bahçeşehir/İstanbul (Sevinç Aydınlatma yanı) Tel: (212) 669 72 45

Kampanya yalnızca Dry Clean Express Bahçeşehir 1. Kısım şubesinde geçerlidir. Abiye, deri, kuş tüylü kıyafetler, halı ve ev tekstilinde geçerli değildir. Bu indirim kuponu 31.12.2012 tarihine kadar geçerlidir. Başka kampanyalar ile birleştirilemez ve birlikte kullanılamaz.


: e lk ü u ğ u şt lu u b n u d u m u ve n rı la cı A

POLONYA

Kendisinin sonunda Avrupalı olduğunu Birliğe tastik ettirmiş olan Polonya, eski günlerinin hatırına hala yabancılara şüpheyle bakan bir toplum. Gümrükte Polonya’da vaktinizi nasıl geçireceğiniz ve nerede kalacağınıza dair soruları detaylı bir biçimde sıkılmadan cevap vermeye, ancak ülkeye girer girmez de sürprizlerle dolu bir ülkeyi gezmeye hazırlıklı olun. Eski siyasi rejimin kalıntıları başkent Varşova’nın geniş bulvarlarında ve bronz heykellerinde hissedilebiliyor. 2. Dünya Savaşı’nda tamamen yerlebir edilmiş olan şehir sıfırsan aslına sadık kalınarak yeniden inşaa edilmiş. Bu temiz, kültür etkinlikleriyle donanmış, ekonomik aktivitelerle hızla dünyaya açılan şehir eski Doğu Bloku ülkelerine karşı sahip olabileceğiniz tüm önyargıları ortadan kaldırıyor. Savaştan Varşova kadar nasibini almamış olan Krakow kenti, tarihe damgasını vurmuş Copernicus’un bilim çalışmalarını yürüttüğü şehir ve Papa 2. Jean Paul’un doğumyeri. Arnavut kaldırımlı sokakları, Bohemya tarzından esinlenmiş binaları ve her köşe başında karşılaşacağınız sokak sanatçılarıyla Krakow ruhunuzu okşayacak bir şehir. Yahudi mahallesinde Eskinazi mutfağından örnekler tadabilir, Polonya’nın meşhur ‘süt barlarında’ içine her türlü malzemenin katıldığı mantılardan çok ucuz fiyatlara yiyebilirsiniz. 26

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

Wawel Kalesi’ni ziyaret edip Polonya’nın savaş öncesi tarihinden çok şeyler öğrenebilirsiniz. Wawel Kalesi’ndeki İslami Sanatlar Galerisinde, Osmanlıların Viyana’yı terkederken arkalarında bırakmış oldukları halı, silah, çadır örneklerini görmeniz mümkün. Hindular için önem taşıyan dünyadaki yedi çakradan biri de Wawel Kalesi’nin avlusunda bulunuyor. Krakow’a bir saat mesafedeki Auschwitz ve Birckenau’yu gezmek herkesin insalık borcu. Gözyaşlarıyla dolu geçecek, hayatınız boyunca aklınızdan çıkaramayacağınız bu iki esir kampının turu ziyaretçileri hiçbir kitapta okuyamayacakları ya da hiçbir filmde göremeyecekleri kadar eğitiyor ve etkiliyor. Polonya’da seyahat etmenin en güvenli yolu temiz, hızlı ve sık olan tren. Böylece ülkenin doğasını ve köylerini de görme fırsatınız olacaktır.


Cotswolds ve Dünyaca Meşhur

OXFORD

Şimdi gezi yazılarımın ikinci aşamasına geçiyorum. Bir sonraki aşamada günlük tutma yoluyla kaydetmiş olduğum gezilerden pasajlara yer vereceğim. İlk bölüm, ziyaretlerim sonrasında yazdığım bazı makalelerden oluşuyordu. Şimdi belgelendirmediğim seferlerimi hatırlamaya çalışacağım. İlk olarak Cotswolds’la başlayacağım. Yaşadığım bir yer hakkında yazmakta oldukça zorlanıyorum; aynen ana dilimi bir yabancıya öğretmekte zorlandığım gibi. Yine de deneyeceğim. Masalların nasıl yaratıldığını ya da J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’ni yazarken Hobbitleri ve köyleri neye dayanarak yazdığını merak ederseniz, Cotswolds köylerinde cevabınızı bulabilirsiniz. Londra’dan iki saat uzakta olan Cotswolds, çikolata çatılı cupcake evler, tatlı yeşil tepeler ve yamaçlar, güneşten daha sarı susam ve hardal tarlaları, bembeyaz koyun ve kuzu “me”leme orkestrası eşliğinde ve yakışıklı atların podyum yürüyüşlerinden oluşan bir masal ülkesi. Wichcombe, Stanton, Bibury gibi, 15 ve 16’ıncı yüzyıllardan kalma Cotswolds köyleri, çok küçük olsalar da, bol miktarda cazibeye sahipler. Londra’dan sadece iki saat uzaklıkta olmalarına rağmen, kalabalık şehir hayatından tamamen farklı bir dünyada buluyorsunuz kendinizi. En güzel tarafı, Cotswolds’a günübirlik gezi yapılabilmesi!

Özellikle Whichcombe’daki Juri’nin çay odasına ziyaretimiz çok heyecanlıydı. Özünde bir İngiliz icadı olan çay odasındaki durağımız insan vücudunun gereksinimleri nedeniyle ilk önce zorunlu bir mola olduysa da, kendini hoş bir deneyime dönüştürdü. Bu minik İngiliz çay odası Japon bir aile tarafından çok tipik bir İngiliz köyünde işletiliyor ve ben ve eşim gibi, Türk ve Bangladeşli bir çifte hizmet ediyor. Bir rüyamın gerçekleştiği, “farklılık” kelimesinin anlamı yitirdiği bir an… Cotswolds’un en büyük şehri, Cheltenham güya hayaletli bir yer olsa da (İngiliz İç Savaşı’nın burada gerçekleşmesi nedeniyle), herhangi bir hayaletle karşılaşmadık. Cheltenham’ın çevresindeki köylerde bulunan sihirden yoksun olduğunu düşünüyorum. Oxford hakkında şimdiye kadar söylenenlerden farklı bir şey dile getirmek güç. Akademik sıralamadaki yeri dışında, günlük ziyaretler için de Oxford üstlerde sıralanabilir. Sanat ve bilimle ilgilenmeniz ya da tarihi hakkında çok şey bilmeniz gerekmez. Enfes ve şaşırtıcı labirentli sokakları, derin zevkli mimariyi entellektüel incelmişlikle aynı anda ancak Oxford sunabilir. 22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 27


İsteyenler için daha uzun yaşamanın sırları

Yaşam

Daha uzun ve daha sağlıklı yaşamak için neler yapmalı? İşte daha uzun yaşamanın sırları. Nelerin uzun yaşamayı sağlayabileceği hakkında düzenli olarak haberler yayınlanır. Oturmak ömrünüzü yıllarca kısaltabilir. Multivitamin almak kanser oranını azaltabilir. sigara içmek kötü, akdeniz diyeti iyi. Hayvansal yağ içeren besinler ve stres kötü, egzersiz iyi. başka bazı tavsiyeler: Çalışmayı sürdürün, çok sayıda arkadaş edinin, her gün bir kadeh şarap için. Liste uzun.

moleküler biyodinamikleri inceleyen bilim insanları, uzun yaşamak isteyenlere yakında bu olanağı sunabilir. David Ewing Duncan The new York Times’daki yazısında, biyolojideki gelişmeler üzerine verdiği konferanslarda yaklaşık 30 bin kişiye, kaç yıl yaşamak istediklerini

Bazıları ise 100′lü yaşlardaki milyonlarca sağlıklı kişinin, gençleri kuşakların geçişiyle ortaya çıkan işlerden ve fırsatlardan yoksun bırakmasından kaygılandı. Bir çok kişinin 90′lı yaşlara kadar yaşadığı Yunan adası İkarya’nın sakinleri, kuşakların geçişi hakkında fazla düşünmedikleri gibi zaman veya para konusunda da çok kaygılanmıyor.

Peki, karmaşık hesaplar yaptıktan sonra aslında ne görüyoruz? Yakın tarihli iki araştırmaya göre sigara içmek, oturup günde saatlerce TV izlemekten daha iyi olabilir. Avustralyalı 12 bin yetişkini inceleyen bilim insanları, 25 yaşın üstündeki bir yetişkinin bir saat TV izlemesinin, onun ortalama ömrünü 21.8 dakika kısalttığını buldu. Habere göre araştırmacılar tek bir sigaranın, ömrü yaklaşık 11 dakika kısalttığını söyledi. Hayatı boyunca günde 6 saat TV izleyen bir yetişkinin ömrü, TV izlemeyen bir kişinin ömründen 4.8 yıl kısa olabiliyor. Oturmayı konu alan bir başka araştırma da benzer sonuçlar verdi. 794 bin 577 kişiyi kapsayan 18 araştırmanın verilerini inceleyen bir çalışmayı yöneten, İngiltere’deki Leicester Üniversitesi’nden Dr. Emma Wilmot, “Modern toplumda çoğumuz bütün gün bilgisayar başında oturuyoruz. kendimizi, günde 30 dakika egzersiz yaptığımız için hastalıklardan koruduğumuza inandırabiliriz. ama gün boyu oturursak hâlâ risk altında oluruz” diyor. Dna ile diğer 28

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

yüzde 10’u 150 yıl yaşamak istemiş. Çoğu kişi, milyonlarca insanın ömrünü uzatmanın yaratacağı sorunlar konusunda endişelenmiş. Bunlar arasında can sıkıntısı, uzun bir ömrün maliyeti ve fazladan bu kadar çok insanın yaşamasının dünya üzerindeki etkisi vardı.

sorduğunu yazdı: 80 yıl, 120 yıl, 150 yıl (bu biyoteknolojide önemli bir atılım gerektirir) veya sonsuza dek. katılımcıların yüzde 60 kadarı 80 yıllık ömrü seçti. Yüzde 30′u 120 yıl, yüzde 10 kadarı da 150 yıl ömrü seçti. Yüzde 1’den azı ölümsüzlük istiyordu. Duncan’ın söylediğine göre kök hücre tedavileri, biyonik ve başka ilaç rejimleri gibi ömrü uzatma olanakları hakkında bilgi alınca, daha uzun yaşamayı çok az kişi istemiş. Duncan insanlara yaşlanmayı yarı yarıya yavaşlatan ve mesela 60 yaşındaki bir kişinin 30 yaşındaki birinin vücuduna sahip olması sağlayan bir hap icat edildiğini söylediğinde, konuştuğu insanların sadece

Yiyeceklerinin çoğunu kendileri yetiştiren bu insanlar istedikleri kadar uyuyor, maddiyata pek önem vermiyor, öğleden sonraları arkadaşlarıyla yörede üretilmiş şaraplar ve ev yemekleri eşliğinde uzun sohbetler ediyor. Bu etkenler, dünyanın en yüksek yaşam ortalamalarından biri olan İkarya’daki çarpıcı uzun ömür oranına katkıda bulunuyor olabilir. adanın az sayıdaki doktorlarından Ilias Leriadis, “burada insanlar geç yatar, geç kalkar ve her zaman şekerleme yapar. kimsenin saat takmadığına dikkat ettiniz mi?” diyor. Leriadis adalıların muhtemel ‘uzun yaşam sırrı’na dikkat çekiyor: “burada saati hiç umursamayız.” THE NEW YORK TIMES


Siz hayal edin yeter...

a d n o y s zerva

e

R Erken

%40

’a varan İNDİRİM UMRE VE HAC ORGANİZASYONU

En güzel yolculuk ve dini vecibedir.Hac farz bir ibadet olup,umre peygamber efendimizin tasfiye ettiği sünnettir.Dolayısıyla bu hayırlı yolculukta gruplarıma tecrübelerimle yardımcı olmaya çalışıyorum.Aslında her müslümanın gönlünde kutsal topraklara yolculuk etmek geçiyor ama kimisi kura da çıkmıyor kimisi nasıl hazırlanacağını bilmiyor kimisi nereye başvuracağını bilmiyor.İşte bütün bu soruların cevabı bizde A’dan Z’ye size her konuda danışmanlık yapıp bu konuda eşlik ediyoruz.

KÜLTÜR TURLARI

Acenta olarak haftada bir Şehir içi , ayda bir de Şehir dışı kültür turu düzenlenmekte olup aynı zamanda Vip Turizm,Jolly turizmin düzenlediği kültür turlarını satmaktayız.

YURTDIŞI TURLARI

Kappa Tur,Cafe Tur,Prontotur,Vip Turizm ve Jolly turun yurtdışı paket programlarını satmaktayız.Ayda bir olarak da acentamız yurtdışı turu düzenlemektedir.

VİZE

Vize işlemleri yapılır.

DÜĞÜN veDAVET organizasyonu yapılır. Süzer Bulv. KC Şehr-i Bazaar AVM G Blok 1. Kat N:22 (Kahve Dünyası 2. kat yanı) Bahçeşehir, İST

Tel: 0 212 669 00 00 Gsm: 0 505 501 12 45 Web: www.maiturizm.com


Yaşam

Çocuğunuzun Ruhunu

Günümüzde çocukların suça itilmesinde ihmal ve istismarın etkisi büyük. Büyüklerce yapılan hata ve yanlış davranışlar çocukları birer suç makinesine dönüştürüyor. Uzmanlar, “Suç işleyen çocuk yok, suça itilmiş çocuk vardır” hatırlatmasında bulunuyor, en büyük çocuk hakkı ihlallerinden birinin, ihmal ve istismar olduğunu vurguluyor.

Yaralamayın!

Her 4 insandan biri 14 yaşından küçük ve onlara her geçen yıl 1 milyon arkadaş daha katılıyor. Oran büyüyor büyüdükçe ihmal ve istismar olaylarının sayısında da artışlar yaşanıyor. Bu ihmal ve istismar ise çocukları birer suç makinesine dönüştürüyor. Uzmanlar son dönemlerde “Çocuk suç işler mi, suça itilir mi? Çocuk suçu yalnız mı işler yoksa onu o suça sürükleyen biri ya da birileri var mıdır?” Sorularına kafa yoruyor. İhmal ve istismarın önlenmesine yönelik ebeveyn ve yetkililer olarak neler yapılabilir, sağlıklı çocuk nasıl yetiştirilebilir onu düşünüyor.

Çocuğu yok saymak, adam yerine koymamak, değer vermemek, tebessümü esirgemek duygusal ihmaldir ve çocuğun gelişen ruhunu yaralar.

30

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

İhmal ve istismarın çocuk hakkı ihlallerinden en önemlileri arasında bulunduğuna dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yaşanan ihmal ve istismarın çocukta kurşun yarasına benzer yara oluşturduğuna vurgu yaptı. “Suçlu çocuk yok suça itilmiş çocuk vardır” diyen Tarhan, bu konuda aile eğitiminin önemine dikkat çekti. Suç işlemesi halinde çocukların hiçbir şekilde etiketlenmemesi, damgalanmaması gerektiğinin altını çizen Tarhan, durumun çocuğun ruh ve beden gelişimine ciddi zararlar vereceğini belirtti.

aynı etkiyi yapar. Travma etkisi oluşturur. İstatistiklere göre istismarı genelde birinci derece yakın yapar. Çocuk ise bu yönelimi sevgi gösterisi olarak algılar. Bu, toplumun içe kanayan yarası. Burada anne ve babaya eğitim konusunda önemli görevler düşüyor. Ebeveyn gerekli eğitimi çocuğuna verebilmeli. Anne babanın yanlış tutumu çocuğunu istismara sürükleyebilir” diye konuştu. Çocuk gelişiminde 0-3 yaşın çok önemli olduğuna dikkat çeken Tarhan, bu yaş aralığında annenin yerini hiçbir şeyin tutamayacağını da söyledi. Çocuğu Annesiz Bırakmak Hak İhlalidir! Tarhan sözlerini şöyle sürdürdü: “0-3 yaş arası annenin yerini hiçbir şey tutmuyor. Anneyle kurulan kararlı, güvenli bir ilişki çocuğun ruhsal ve bedensel gelişiminde çok önemli. Çocuk hayata dair temel bilgileri; sevgi, değer, güvenli bağlanma, kendini ifade edebilme…vs. 0-6 yaş arasında öğreniyor. Yani anneden ve ya onun yerine geçen kişi tarafından öğrenebiliyor. Çocuğa çok iyi bakmak yeterli olmayabiliyor. Örneğin bakımevlerinde çocuklara çok iyi bakıldığı halde güvenli bağlanma sorunu yaşadıkları gözleniyor. O çocuklar ani ölümler yaşayabiliyor. O nedenle bu yaş döneminde annenin çocuğuyla olması çok önemli. Onu annesiz bırakmak hak ihlalidir.” Duygusal İhmal de Hak İhlalidir! “Bir çocuk babam ya da annem beni sevmiyor diyorsa orada duygusal ihmal vardır” diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu şartlarda yetişen çocuklarda özgüven eksikliği olduğunu belirtti.

Çocuğu Suçtan Sorumlu Tutma Gelişimine Darbe Vurmaktır! Çocuklar çoğu zaman anne-babanın ihmali sonucu suç işlediklerini vurgulayan Tarhan, bu hallerde çocukların cezai sorumluluğunun olmadığını söyledi. Tarhan bu nedenle de “Suçlu çocuk demek yerine suça itilmiş çocuk demek doğrusu” ifadelerini kullandı.

Özgüven eksikliği halinde çocukta öfkeli bir kişiliğin gelişeceğinin altını çizen Tarhan, ebeveyn tutumunun önemine vurgu yaptı: “Bir çocuğun girişimci olması ve kendini ifade edebilmesi için gerekli olan özgüven bu yönüyle temel bir duygu. Onlara iyi bir gelecek sağlamak, mutlu bir yaşam sunmak isteyen anne-babalar çocuklarının özgüvenini en başından desteklemeli ancak onları kibre götürecek davranışlardan uzak tutmalıdır.

Çocuğun Yaşadığı İhmal ve İstismar Kurşun Yarası Gibidir! Çocukluk döneminde yaşanan şok yaşantıların başında cinsel istismar ve ya ihmalin geldiğini ifade eden Tarhan, bu durumun çocukta travma etkisine neden olduğunu söyledi. Tarhan; “Kurşun yarası nasıl tam olarak iyileşmez, izi kalırsa çocuğun yaşadığı cinsel ihmal ve istismar da kişide

Çocuklar Arası Ayrım da Hak İhlali! Anne babanın gerek kendi çocukları gerekse diğer çocuklar arasında ayrım yapmasının doğru olmadığını ifade eden Tarhan, bütün çocukların aynı fıtratta olmadığını hatırlattı. Her çocuğun iletişim biçimi ve öğrenme şeklinin farklı olacağını belirten Tarhan, 12 farklı çocuk kişilik özelliklerinin olduğunu kaydetti.


Husky çiftlikleri ziyareti, Kızaklı ren geyik gezisi, Buz otel gezisi, Noel Baba ziyareti, Donmuş nehirde balık tutma, Kuzey ışıkları altında finlandiya votkası, kar safarisi ve çok daha fazlası.. Ancak belgesellerde izleyebileceğiniz unutulmaz macera.

KAR VE BUZ KRALLIĞINDA SAFARİ

SANTA CLAUS ZİYARETİ

Buz otel turumuzda kar motoruyla Laponya bölgesinin eşsiz doğa güzelliğiyle tanışmış oluyoruz. Rotamız muhteşem Lapland ormanları, donmuş bataklıklar ve göller arasında devam eder.

Transfer. Santa Claus Köyüne giriş ve tanıtım: Noel Baba ziyareti, Santa Claus Postane ziyareti, mağazalar ve aktivititeler. Kutup Dairesinde öğle yemeği. Alışveriş için serbest zaman Rehberlik hizmetleri

BUZ KIRAN GEMİ TURU

REN GEYİĞİ VE HUSKY ÇİFTLİKLERİNE SAFARİ

Gidiş dönüş Rovaniemi – Kemi transferi, safari ekipmanları, gemi programı: rehber , buzların arasında yüzme ve sertifika, gemide öğle yemeği. Rehberlik hizmetleri.

Yerel ren geyiği çiftliğine safari, safari ekipmanları, 1 km ren geyiği kızak yolculuğu ve ehliyeti, Kuzey Kutup dairesi geçiş töreni ve sertifikası. Yerel husky çiftliği ziyareti. 1 km husky kızak yolculuğu (2 kişi / kızak), ve öğle yemeği.

Ispartakule Cad. Doğapark Evleri B-C Blok D:5 Bahçeşehir/İST. Tel : 0212 225 24 07 Fax : 0212 225 03 47 e-mail : info@ebtturizm.com


Moda

Modası

Natürellik Olacak!

2013 İlkbahar-Yaz modasında doğallık ön planda olacak, pastel tonlar 2013’e damgasını vuracak. Egeli hazırgiyim ihracatçıları moda trendlerini uzmanından öğreniyor. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği tarafından 10 yılı aşkın süredir yapılmakta olan “Moda Trendleri Semineri” yoğun ilgi gördü.

geniş yakalı ve vatkalı ceketler sektörün vazgeçilmezleri olacak” dedi.

oldukça sık göreceğiz. 1950’ler,60’lar ve 70’ler koleksiyonlarda ön plana çıkacak. Geçmişi andıran plastik çerçeveli gözlükler, renkli boncuklu kolyeler, asimetrik şekilli çantalar çarpıcı olacak. Hem kadınsı, hem erkeksi tarzların bir arada bulunabileceği bir sezon bekliyoruz. İpek, saten, pamuk gibi yumuşak, ince kumaşlar uçuşan tasarımlara yansıyacak ve transparan kumaşlar da feminen bir görüntü yaratacak. Maskulen tarzın ise deri ve tafta gibi kumaşların kullanımıyla gerçekleşmesi bekleniyor.”

Pudra Pembesi, Siyah ve Beyaz Yine Vazgeçilmez 2013 İlkbahar-Yaz Trendlerinde pudra pembesi, uçuk pembe, leylak rengi, yoğun altın sarıları, ten rengi gibi pastel renklerin çok etkin olarak kullanılacağını söyleyen Sandrini Maggiani, siyah, beyaz ve grinin de bol bol vitrinlerde görüleceğini belirtti. Özellikle transparan tasarımlarda beyazın ön plana çıkacağını söyleyen Maggiani, beyazın her tonunun 2013 yazına damgasını vuracağını dile getirdi.

Egeli Tasarımcılara Tasarım Teknolojileri Semineri Moda Trendleri’nin uzman tarafından anlatıldığı seminerin ikinci kısmında Tasarım Teknolojileri Semineri gerçekleşti. Düzenlenen Tasarım Teknolojileri Semineri’nde renk, kumaş, varyant yöntemleri, tasarım geliştirme ve üretim süreçlerinde entegre teknoloji çözümleri ile teknik çizim ve giydirme programlarının inceliklerini anlatan Mitra Oladi, tüm tasarımların bir arada tutulabilmesi için geliştirilen programın detaylarını da katılımcılara aktardı.

Hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründeki Egeli ihracatçı firma yetkililerinin yakından takip ettiği seminerde 2013 İlkbahar-Yaz Moda Trendleri NewYork’dan Stylesight firmasının yetkilileri tarafından anlatıldı. 2013 İlkbahar-Yaz Moda Trendleri Semineri’nin yanısıra Tasarım Teknoloji Çözümleri Semineri de gerçekleşti. Moda Trend Yöneticisi Sandrine Maggiani, 2013 İlkbahar-Yaz modasında natürelliğin ön planda olacağını, renk olarak ise pastel tonların öne çıkacağını anlattı. Maggiani; “2013 moda trendleri için ilk önce sofistike bir trend diyebiliriz. Pastel renkler, naturel tonlar, soft kumaşlarla buluşacak. Etnik desenlerin ağırlıkta olacağı ürünleri çiçek motifleri ve egzotik desenler izleyecek. Asimetrik yakalar, tek omuz detaylı tasarımlar, sade bluzler ve rüstik (doğal) tarzda elbiseler, yüksek belli kalem formundaki etekler, bilek üstü dar pantalonlar,

32 Yelpaze Bahçeşehir y 28 Ağustos 2012

2013’te Retro Rüzgârı Esecek Geçmişi andıran retro tarzının esintilerinin de görüleceğini anlatan Sandrini Maggiani şöyle konuştu: “Bu sezon retro aksesuarları

www.yenikadin.com


SAFİR ALIŞVERİŞ MERKEZİ 10 bin

çeşit ür ün

1200 m 2 mağaza mızla hizmeti niz deyiz.

En Güzel Yeni Yıl Hediyeleri En Uygun Fiyatlarla Burada

Süzer Bulvarı No:46 / 1 Bahçeşehir Camii Karşısı Bahçeşehir / İstanbul Tel: (0212) 609 25 05

100 TL ÜZERİ ALIŞ VERİŞLERDE PEŞİN FİYATINA TAKSİT İMKANI


Moda

ı s a d o M k a k So Yükselİyor

Çıkış noktasının Japonya olduğu bilinen sokak modası şu sıralar moda dünyasını ele geçirmekle meşgul. Ülkemizde daha yeni yeni sokak stili kavramı oluşsa da diğer Avrupa ülkelerinde bu kavram bir hayli önemli olduğunu görüyoruz. Bu kavramın çıkış noktası Japonya olduğunu biliyoruz ama bu akım İtalya ve Paris’te Japonya’nın çılgın sokak stiline göre çok daha farklı. Her ülkenin sokak modasının, kendi kültürüne göre değişiklik gösterdiğini görüyoruz. Mesela Japonya ve İngiltere’de sokak stili daha çılgınken, İtalya ve Fransa’da çok daha elegan bir hale büründüğünü söyleyebiliriz. Klasik klişelerden uzaklaşarak podyumlardan sokaklara inelim. Tasarımcıların sık sık ağızlarından duyduğumuz, nelerden ilham alıyorsunuz sorusunun cevabı olan sokaklar, bakalım bizi nerelere götürecek? Bu nedir ve nasıl oluşur acaba? 34

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

Aslında bunun cevabı gayet basittir. Sokak modası; aslında sadece kendi tarzlarında giyinen, tamamen modanın hangi yönde ilerlediğini bilmeden ve umursamayan, kendi düşüncesiyle kıyafetlerini bir araya getirip, oluşturan insanlardan oluşan bir akımdır. Fakat tasarımcılar onları o kadar ustalıkla esin kaynaklarına ekliyorlar ki, artık bu akım insanların kendi isteklerinden ve başkaldırılarından çıkıyor ve başlı başına bir moda trendi oluyor. Artık her tasarımcı neredeyse her koleksiyonu için ilhamını sokak modasından, sokaklardan alıyor. Bu lafı çok fazla duyar olduk. Sokaklardaki insanlarda bundan şikayetçi değiller. En azından kendi bireyselliklerini kullanarak modaya yön vermiş olmanın

verdiği hazzı yaşıyorlar. Sokak modası artık o kadar popüler bir hale geldi ki; moda haftalarında defilelerden ve tasarımcılardan çok defile öncesi sokaklar çok daha fazla dikkat çekiyor. İlgi odağı haline geliyor. Hal böyle olunca da sokak fotoğrafçıları da çoğalmaya başlıyor. İnsanlarda böylece sokak modasını bu fotoğrafçıların resimledikleri görsellerden takip edebiliyorlar. İstanbul moda haftasına da katılan Yvan Rodic, The Sartorialist, Tommy Ton bunlardan en ünlüleri. Moda trendleri sokak stiline, sokak stili de trendlere göre ayak uyduruyor. Eskiden birbirlerinden tamamen farklı olan bu iki grup; birbirlerinin içinde harmanlanmaya devam ediyorlar. Milliyet


Firma olarak 30 seneyi aşkın bir süredir perde ve aksesuar alanında siz değerli müşterilerimize hizmet vermenin mutluluğu ve gururu içerisindeyiz. Hayata katmak istediğiniz mekan neresi ise, sizin zevklerinizi gözardı etmeden mükemmeli yaratmak ve fonksiyonel çözümler üretmek bizim işimizdir. Hem klasik hem modern çizgilere sahip olan birbirinden farklı modellerimizi, başarılı iç mimarlarımızın dizaynlarıyla yıllardır sizlere İTHAL DUVAR KAĞIDI SATIŞIMIZ VARDIR

çözüm üretmek bizim işimizdir. Hem klasik hem modern çizgilerle sahip olan birbirinden farklı modellerimizi, başarılı iç mimarlarımızın dizaynlarıyla yıllardır sizlere çözüm üretmenin onurunu yaşıyoruz.

Esenkent Mah. Bahçeşehir Hadımköy Yolu No:5 Özyurtlar N Tepe Evleri A-130 Boğazköy/ İstanbul Bahçeşehir Şubesi: 0212 397 01 46 Cennet Şubesi: 0212 425 21 26 E-mail: info@ ekimmefruşat.com Web: www.ekimmefruşat.com


Eğitim

2013 YILININ

En Çok Tercih Edilecek Meslekleri 2013 yılında hangi meslekler popüler olacak? 2013de sosyal medya ve internet pazarlamanın cazibesi artacak mı? İşte yanıtları…

2013 yılında, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bilişim ve ekonomi alanında gelişen sektörlerin yaygınlaşacağı öngörülüyor. Bu yılın yüksek getiri sağlayacak meslekleri arasında sosyal medya, internet pazarlama, ağ pazarlama uzmanlıkları, mobil uygulama yazılımcılığı, e-ticaret yazılımı ve girişimciliği ile yaşam konforunun artmasına paralel iklimlendirme sayılıyor. Girişimcilere göre, ekonomistlik, fon yöneticiliği, girişim danışmanlığı ise 2013’ün yükselen trendleri arasında olacak. Otomotiv, inşaat gibi geleneksel sektörlerin yanı sıra 2013’de bilişim ve ekonomi ağırlıklı sektörlerin ön plana çıkması bekleniyor. Yatırım uzmanları, “ABD Başkanı Barack Obama’nın 21. yüzyılı ‘Girişimcilik Yüzyılı’ ilan etmesi ve 2. Küresel Girişimcilik Zirvesinin de Türkiye’de düzenlenmesi ile gerek Türkiye’de gerekse dünyada ‘girişim danışmanları’ ve ‘girişim eğitmenleri’ne olan talep artacak” diyor. Uzmanlar, iş fikri olan ancak finansmana ihtiyaç duyan girişimcilerin bu ihtiyaçlarını karşılayacak ‘melek yatırımcılar’ın, artık bu 36

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

işi profesyonel anlamda bir kariyer fırsatı olarak görmeye başlayacaklarını söylüyor. Bilişim ve İnternet Sektörü Yükselişini Hız Kesmeden Sürdürecek Girişimci CEO’lar da 2013 yılının en fazla talep gören meslekleri arasında yer alacak. Sadece işletme yetisiyle değil, aynı zamanda girişimci bir gözle işletmenin bütününe bakmayı başarabilen girişimci CEO’lar en aranan CEO statüsüne sahip olacak.

Geçen yılın en fazla yatırım alan sektörleri olan internet ve mobil teknolojileri, 2013 yılının da yıldızı parlayan sektörleri arasında olacak. Bu sektörün gelişimine paralel olarak

sosyal medya, internet pazarlama, ağ pazarlama uzmanlıkları ile mobil uygulama yazılımcılığı, e-ticaret yazılım ve girişimciliği önümüzdeki dönemin gözde meslekleri olarak dikkati çekecek. Konut ve Yapı Sektöründeki Canlılık İklimlendirmeyi Tetikleyecek Geçen yılın inşaat sektörü açısından hareketli geçmesi ve 2013 yılında da bu sektördeki yatırımların hız kazanacağına dair beklenti, başta konutlar olmak üzere fabrika, AVM’ler, soğuk hava depolarında kullanılan iklimlendirme ve soğutma teknolojilerine olan talebi artıracak. Ayrıca Türkiye’de binalara kimlik verilmesi kapsamında ısı yalıtımı yeterli olmayan eski binalara mantolama işinin bu yıl rekor düzeye ulaşması bekleniyor. Bu yüzden, 2013 yılı, bu alanda faaliyet gösteren firmalar açısından hareketli bir yıl olacak. Üniversitelerin iklimlendirme teknolojileri bölümlerinden mezun olan öğrenciler açısından 2013 senesi yeni iş imkanlarının ortaya çıkacağı bir dönem olacak. www.bilgiyuvasi.com


70

%

’E VARAN İNDİRİM

Daha çok çeşitle İ N Dİ Rİ MD E YİZ “ONLINE SATIŞIMIZ BAŞLADI” www.azizbebeshop.com

ESENKENT SUNFLOWER AVM SÜLEYMAN DEMİREL CD. NO:6 SUNFLOWER AVM ESENKENT BAHÇEŞEHİR / İSTANBUL 0212 672 59 18 DİĞER ŞUBELERİMİZ FABRİKA SATIŞ MAĞAZA: 0212 678 36 81 ARENA PARK: 0212 470 99 89-39 ARMONİ PARK: 0212 426 36 33 ATAŞEHİR: 0216 573 18 32 AVCILAR 0212 694 60 74 - ADANA 0322 333 30 04 /32 12 - BAĞCILAR 0212 634 76 90 - BAŞAKŞEHİR 0212 486 30 03 -BİLECİK BOZÜYÜK SARAR AVM: 0228 315 77 62 - CENNET 0212 541 03 65 - ESENKENT 0212 672 59 18 - FATİH 0212 521 39 63 - GÜNEŞLİ 0212 655 75 67 İNEGÖL 2012- OSMANBEY y Yelpaze Bahçeşehir 3719 79 0224 715 20 71-72 - KADİR HAS 0212 441 96 38 - KAYSERİPARK 0352 223 07 00-01 - KÜTAHYA 0274 220 00 27 -28 - MAGNESIA AVM: 0236 302 22 09 MİMARSİNAN 021222 863Aralık 29 23 0212 232 PERLAVİSTA 0212 871 19 86 - SANKO PARK 0342 336 01 48 - SİLİVRİ 0212 72895 79-80 - ŞİRİNEVLER 0212 503 94 01 - TERASIUM 0212 487 18 63 - YENİBOSNA 0212 551 98 96


Cep telefonlarında dev

Sense Deep Plus ile

acısız , hızlı ve kalıcı epilasyon

1.KAMPANYA

RADYASYON TESTİ!

BAYAN KOMPLE VÜCUT 10 SEANS (BÜTÜN BACAK, GENİTAL, KOLALTI)

¨1500 YERİNE

¨1200

2.KAMPANYA ERKEK 4 BÖLGE 10 SEANS (SIRT ENSE KOLALTI OMUZ)

¨ 2000 YERİNE

¨1500 DİKKAT!!

SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN GÜZELLİK SALONLARINDA EPİLASYON YAPILMA İZNİ GERİ VERİLMİŞTİR. Sense Deep Plus, ışık teknolojisini epilasyon yöntemi olarak kullanarak geçici değil her kıl tipinde -13 derecede çalıştığı için ACISIZ kalıcı çözüm sunar. Kıl ve kıl köklerinde bulunan Melanin pigmentine uygulanan ışını ısıya çevirir ve kıl kökünü tahrip eder. 38 Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012 Şelale Cad. Terace Garden 15/B Bahçeşehir İstanbul

0212 6721829 - 05356761784 www.kubratoksoy.com

Radyasyona dikkat! Son dönemin en iyi 80 cep telefonunun SAR değerlerini karşılaştırdık... Cep telefonları ortaya çıktığından beri bitmek bilmeyen bir tartışmadır radyasyon... Telefonların sağlığımıza olumsuz etkisi olduğu ya da yayılan radyasyonun beynimize zarar verdiği tıbbi ve bilimsel olarak ispatlanmış değil. Ama yine de, yeni bir cep telefonu alırken pek çoğumuz, SAR değerine dikkat ediyoruz. SAR değeri, telefonla konuşurken, beynimizin ne kadar radyasyona maruz kaldığını gösteren bir değer. Birçok ülke, bu değer için üst sınırı 2.0 w/kg olarak belirlemiş durumda. Galerimizde, son dönemlerde piyasaya sürülen 80 cep telefonunun SAR değerlerini karşılaştırdık. İşin iyi kısmı, bu telefonların hiç birinin üst sınırı aşmıyor olması. Ama eğer SAR değeri sizin için önemli bir kriterse, 80. sıra ve 1. sıra arasında dağlar kadar büyük bir fark olduğunu da bilmenizdeyarar var. Chip


Teknolojinin DÜŞMANI! Siz hayal edin, KİŞİYE ÖZEL PROGRAM VE

gerçeklestirsin…

SEANSLAR Eğer bu 6 “şey” olmasaydı, teknoloji bugün çok daha ilerilerde bir noktada olabilirdi!

• Yağlı bölgeler

Yeniliklerin ve tüm insanlığa faydası olacak icatların önünde oturan engeller, teknolojinin en büyük düşmanları. Peki kim bunlar, bizden ne istiyorlar? İşte teknolojinin yolunu tıkayan 5 şey:

• Bacaklar

1. Telif hakkı endüstrileri: Telif hakkı endüstrilerinden bir tanesi teknlojiyi desteklerken diğeri onu yok etmeye çalışıyor. Bu ikinci grup, çevrimiçi özgürlüğü baltalayacak kanunları destekliyor.

• Yan kısımlar

2. Para için çalışan korsanlar: Dosya gönderenleri ödüllendiren Megaupload’ın kurucusu Kim Dotcom, bazılarına göre bir kahraman haline gelmiş olabilir ancak internete sızan e-postalar, Dotcom’un yaptığı işi tam olarak bildiğini ortaya çıkarmıştı.

• Kol bölgesi yağlanma, sarkma

3. Etkisiz regülatörler: Rekabeti engelleyici davranışlarda bulunan Microsoft’a dişini geçirmeyi başarmış olsa da regülatörler genellikler firmalar tarafından atlatılıyor.

• Cilt sıkılaştırma

Patent zorbaları ve diğerleri 4. Patent zorbaları: Geleneksel patent sahipleri, bir şeyler icat edip bu icatlarının çalınmasına engel olmak için onların patentini alırken, patent zorbaları başkalarının patentlerini satı alarak ve diğer şirketleri dava ederek para kazanmaya çalışıyorlar. Boston Üniversitesi’ne göre patent zorbalarının sadece 2011’de neden oldukları maliyet, 18.5 milyar dolara ulaşıyor.

• Karın • Alt ve üst karın • Bel etrafındaki yağ ve sarkık bölgeler • Sırt bölgesi yağlanma • Popo kaldırma • Selülitler • Yüz ve boyun toparlama

Uygulama sırasında size konfor ve teknolojik yapısı sayesinde

KALICI SONUÇLAR sunmaktadır. Silhoutte incelmesi ve toparlanması gereken her bölgeye uygulanabilir aynı anda 5 farklı özelliği bir arada sunar.

5. Facebook: Facebook, günümüzde rakip hizmetleri satın alarak kapatan, Facebook uygulamaları yoluyla web sitelerinin yerini alan, internetteki tüm zamanınızı kendisiyle geçirmenizi isteyen bir şekle büründü.

Suliette uygulama yapılan bölgede su molekülleri ile etkileşime geçerek enerjiye dönüşür, bir genleşme ortaya çıkar ve bu reaksiyon ile yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlar.

6. Spam’cılar: E-posta spam’cılarından değil internette anahtar kelime depolayan, düşük kaliteli içerik sunan sayfalardan bahsediyoruz. Bu sayfalar, internette bilgiye ulaşmamızı zorlaştırıyor.

Vakum terapi vücudu sıkılaştırmak, sarkık bölgeleri dikleştirmek, metebolizmayı hızlandırmak cildin dokusunu iyileştirerek biçimlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Milliyet

Şelale Cad. Terace Garden 15/B Bahçeşehir İstanbul 0212 6721829 - 05356761784 www.kubratoksoy.com


Güzellik

Genç ve güzel kalmanın

kuralı Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğu kadar, her yaşın da ayrı bir beslenme şekli vardır,” diyen Uzman Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, hep 30’lu yaşlarda kalmanın en doğal reçetesini 40’lı, 50’li yaşlarına veda etmek isteyenler için hazırladı Kadın olmak; güzel olmak, hep genç kalmak, hep enerjik olmak, tüm gözlerin üzerinde olması, ışıl ışıl bir tene sahip olmak... 30’lu yaşlarınıza geldiğinizde bu cümleler zihninizde defalarca tekrarlanır; artık zamana karşı mücadele etme zamanı gelmiştir!.. 30’lu yaşlar aslında kadının tam da kendini kadın gibi hissettiği yaşlardır. Ruhu, kadınlığın keyfini çıkarmaktadır. Peki, 30’lu yaşlardaki bedeninize 40’lı hatta 50’li yaşlarda da sahip olmaya ne dersiniz? Hepimizin “Yaşını hiç göstermiyorsun,” cümlesinden aldığımız haz hemen hemen aynıdır ve bu haz, yaş ilerleyip bu cümleyi duymaya devam ettikçe artar. İşte 30’lu yaşlarda beslenmenin püf noktaları:

1.Kadınlar için 30’lu yaşlardaki ortala-

5.Güçlü bağışıklılık için D vitaminini eksik

etmeyin. Güçlü bir bağışıklığa sahip olmaksa gençliğin en değerli belirtisidir. D vitamini depolarınızı dolu tutmanın tek yolu ise GÜNEŞ! 3 haftalık güneş tatili doğanın en özel sağlık reçetesidir. Bu imkanınız yoksa kan tahlili yaptırıp D vitamini takviyesi alabilir ve kış ortasında bile 3 haftalık güneşli bir tatil yapmış kadar olabilirsiniz.

6.Cilt elastikiyetiniz korumak için alacağı-

ma su ihtiyacı 2 litredir. Cildinizdeki nem kaybını engellemek istiyorsanız, saçlarınızın kuruyup kırılarak dökülmesini istemiyorsanız su içmekle ilgili tüm mazeretlerinizden kurtulun.

nız C ve E vitamini alın. Cilt elastikiyetinizi korumayı vaat eden kremlerin içinde bu vitaminler vardır.

2.Bu yaşlarda hormon kalitenizin de-

aralıklarla beslenin.

vamlılığını korumak adına çinko minerali hayatınızdan eksik etmeyin.

3.Bu yaşlarınızı sonradan unutmamak

istemiyorsanız B12 vitaminine dikkat edin. Kan değerlerinize baktırarak B12 takviyesi almak. Böylelikle, bu güzel yaşlarınızı hep hatırlarsınız.

40

4.

Düzgün bir postüre sahip olmak için kalsiyuma ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Düzgün bir duruş, güçlü bir iskelet yapısı gençliğin en güzel belirtisidir. 30’lu yaşlarda sütten, yoğurttan, peynirden alacağınız kalsiyumun değerini bilin.

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

7.Kilonuzu yönetmek için 2-2,5 saatlik 8.Antioksidan desteği için; daha çok seb-

ze, daha çok meyve tüketin. Her mevsimin meyve ve sebzesinin rengi farklıdır çünkü doğa bizim ihtiyaçlarıma göre seçer bu renkleri. Bu renkler antioksidanların da renkleridir. İşte “doğal antioksidan reçeteniz”! İmza: UZMAN DOĞA.

9.Eklem yerleri-

nizdeki sıvıları korumak için Omega 3 alın. İlerleyen yaşlarda da rahat rahat bacak bacak üstüne atmak istiyorsanız, topuklularla rahat yürümek istiyorsanız Omega 3 tüketin.

10.

Balık sağlıklı, genç bir kalp ve beyin için vazgeçilmez bir besindir. Hem aklı ile hem kalbi ile aşk yaşamak isteyen kadınlara mutlaka balık öneriyorum.

11.

Unutmayın; kırmızı et ile capcanlı olursunuz. Özellikle adet dönemlerini yoğun geçiren kadınlar mutlaka kan demir düzeyini kontrol ettirmeli. Kırmız et tüketimi haftada 2 öğün tercih edildiğinde Demir ihtiyacınızı rahatça karşılayabilirsiniz.

12.

Ruhunuzu doyuran gıdaları keşfedin. Biliyoruz ki çekmecedeki aşkınızın ismi ÇİKOLATA ve bu kadar fırtınalı bir ilişki yaşamanıza gerek yok! Her günün belirli saatini ona ayırmanız hem sizi hem de onu mutlu edecek!

13.

Gerçek mutluluk sporda ama bu mutluluğu keşfetmek için en az 15 gün beraber olmalısınız. Sonrasında, inanın, sporun


yerini hiçbir şey tutamayacak. Sadece hayatınızda ne kadar ve ne şekilde yer alması gerektiğine kara verin ve ilişkiniz için en az 15 gün devamlılık sağlayın. Sonrasında, yaşadığınız mutluluk spor alışkanlığınızın devamlılığını kendiliğinden sağlayacaktır.

14.Maden suyu doğanın cildinize armağanıdır.

Günde mutlaka 2 şişe tüketin. Maden suyunu cildinize de uygulayabilirsiniz.

15.Günlerinizi planlayın. Planlarken mutlaka bir

günlük tutun ve yediğiniz yiyecekleri ve saatleri not alın. Ardından, beslenme günlüğünüzü bir diyetisyen ile birlikte değerlendirin.

16.

Protez Tırnak Denince

akla gelen isim Kübra Toksoy HAYALİNİZDEKİ TIRNAĞIN 1 SAATTE YENİDEN YARATILIŞINA ŞAHİT OLACAKSINIZ!

Fazla kilolarınızdan lütfen 30’lu yaşlarınızda kurtulun. Kilo verdikten sonra cildinizin kendini toparlayabilmesi için daha fazla gecikmeyin.

17.

Sigara cildinizi, bedeninizi, organlarınızı, damarlarınızı, saçlarınızı, ellerinizi ve dudaklarınızı yaşlandırır.

18.Güzel ve pürüzsüz bacaklar için varislere

dikkat! Kadın olmak ve varisli olmak, erkek olmak ve göbekli olmak kadar doğal karşılanır oldu artık. Oysa bu iki durum da müdahale gerektiren durumlar. Kadınlar varis problemine bu yaşlarda mutlaka müdahale etmeli. Minik kılcallar bile söz konusu olsa bir doktor muayenesinden geçin.

19.Ve selülit! Selülitten kurtulmak mı istiyorsu-

nuz? Bacaklarınıza düzenli masaj yapın. Bol posalı beslenin.

20.Kesinlikle düşük kalorili diyetler uygulamayın.

Çünkü bu sizi yaşlandırır! Yağsız diyetler cildinizin çok çabuk yaşlanmasına neden olur. Aslında çevrenizden bu uyarıları sıklıkla duyarsınız ama hızla zayıflamanın verdiği haz yüzünden dikkate almazsınız!

Resimde görünen tırnaklar 3 hafta öncesi yapılmıştır. Kahve içmeye geldiğinizde görebilirsiniz. PROTEZ TIRNAK UYGULAMANIZI NEDEN KÜBRA TOKSOY GÜZELLİĞİN DÜNYASI’NDA YAPTIRMALISINIZ? 1- Tırnağın hava alabilmesi tırnak kökünde verilen doğru açıklık tırnağın hava alması ve beslenebilmesi için önem taşımaktadır. 2- Akrilik ve Jel sistem olmak üzere ikiye ayrılan Protez Tırnak uygulamalarımız her tırnak tipi için farklı seçenekler sunmaktadır. Örneğin: Akrilik Protez tırnak uygulamasını çok zayıf ve kırılgan tırnaklara uygulanırken, Jel Protez uygulaması ise daha sağlam ve sert tırnaklara uygulanmaktadır. 3- IBD Protez Tırnak ürünleriyle yapılan protez tırnak uygulamalarında doğal tırnaklarınız deterjan ve kimyasal maddeler karşı zırh gibi korunur böylece doğal tırnaklar 2 kat hızla uzamaya başlar. 4- En önemlisi bu tür uygulamalar emek ister sabır ister sanat ister… Çalışana emanet edilemez.

Şelale Cad. Terace Garden 15/B Bahçeşehir İstanbul 0212 6721829 - 05356761784 www.kubratoksoy.com


i n y e b n ı ’ Einstein ymış nf e d in k ın r la n a s normal in

arklı

Nobel ödüllü fizikçi Albert Einstein’ın, normal insanların beyninden çok daha farklı bir beyne sahip olduğu ortaya çıkarıldı. Florida Eyalet Üniversitesi’nden evrimsel antropolog Dean Falk, Einstein’ın beyninin büyüklük ve şekil açısından normal olduğunu, ancak beynin bazı kısımlarındaki anatomik özelliklerin son derece farklı olduğunu söyledi. Falk, Einstein’in beyninin prefrontal, somatosensoriyel, motor, paryetal, temporal ve oksipital kortekslerinin olağanüstü özellikler gösterdiğini belirtti. Bu özelliklerin Einstein’in mekansal ilişkilerin görsel algısı ve matematik yeteneklerine nörolojik destek sağladığına dikkati çeken Falk, “Einstein’in beyninin ön lobu aşırı derecede kıvrımlı, paryetal loplar da olağanüstü bir biçimde asimetrik. Somatosensoriyel ve motor korteksler ise sol yarımküreye doğru büyük bir genişleme gösteriyor” dedi.1955 yılında hayata veda eden Einstein’in beyni, kafatasından çıkarılmış ve çeşitli açılardan fotoğraflanmıştı. Bu fotoğrafların çoğu, 1955 yılından bu yana kayıptı. Bu fotoğraflardan 14’ü, kısa bir süre önce fotoğrafları çeken patolog Thomas Harvey tarafından New Jersey’deki Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi’ne bağışlanan belgeler arasında bulundu. Einstein’in beyni fotoğraflandıktan sonra incelenmek üzere 240 parçaya bölünmüştü. Bu parçaların büyük bir kısmı, hala Princeton Üniversite’si bünyesindeki Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi’nde saklanıyor. Diğer parçaların nerede olduğu ise bilinmiyor. Einstein, genel görecelik kuramını geliştirerek bilim dünyasında devrim yapan ve 1921 yılında fotoelektrik etki üzerine çalışmalarıyla Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştü. Falk’ın “Albert Einstein’ın Serebral Korteksi: Yayımlanmamış Fotoğrafların Ön Analizi” adlı çalışması, “Brain” dergisinde yayımlandı. Öte yandan, araştırmada elde edilen bulgular, önemli bir soruyu da gündeme getirdi: “Einstein, olağanüstü bir beyine sahip olduğu için mi fizikçi oldu, yoksa fizikle uğraşması, beyninin belirli kısımlarının olağanüstü bir biçimde değişmesine mi neden oldu?” 42

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

AFP


Erkek Aslında Ne İstiyor? Tek bir kadınla birlikte olmak mı yoksa bir harem kurmak mı? Bu konuda öyle bir iddia ortaya atıldı ki inanmakta güçlük çekebilirsiniz... İnanmakta güçlük çekebilirsiniz ama ABD’li psikolog Andrew P. Smiler, yeni kitabında erkeklerin bir harem kurmakla tek bir partner arasında seçim yapma şansını elde ettiklerinde tekeşliliği tercih ettiklerini savundu. Harem Değil Tek Kadın İstiyorlar Yaptığı araştırmaların sonucunu “Challenging Casanova” adlı kitabında değerlendiren Smiler, “Erkekler sanıldığının aksine sürekli partner değiştirmek yerine her sabah aynı kadınla uyanmayı tercih ediyor” dedi. Wake Forrest Üniversitesi’nde görevli olan Smiler “Kısa süreli ilişkiler yaşayan erkeklerin sayısı çok az. İstatistiklere göre erkeklerin sadece yüzde 5’i yılda 3 ya da daha fazla kadınla cinsel ilişkiye giriyor” diye konuştu.


Astroloji

NihalARTAR yesilyunus@gmail.com

Türkiye Kabuk Değiştiriyor

Türkiye 2013 yılında hayatı ilgilendiren her alanda ekonomi, çalışma, sosyal politikalar, emeklilik, sağlık, yargı, ordunun organizasyonu, bürokrasinin sadeleştirilmesi, bankacılık gibi alanlarda başarılı yeni politikalar ve mali bir disiplin uyguluyor. Bir yandan da terörle daha sert mücadeleye giriyor. Bütün bunların sonucunda uluslar arası alanda da yoğun baskılarla karşılaşıyor. Mali Disiplin Kabuk Değiştirme Yıl boyunca Satürn’ün Akrep burcunda büyük devlet olma kararlılığının süreceğini, bunun için radikal değişiklerden kaçınılmayacağını gösteriyor. Terörle mücadelenin de keskinleşmesi dış baskıların artmasına neden oluyor. Türkiye kimliğini değiştiriyor. Bu yolda ilerlerken yönetim biçimini değiştirebilir daha muhafazakâr bir görünüme de bürünebilir. Kimlik çatırdaması her yönde opsiyonlara sıçrayabilir. Değişik açılımları önlemek için birlik, beraberlik, toprağa aidiyet, din gibi vicdana hitap eden semboller özellikle Temmuz ayından sonra alabildiğine kullanılacak. Devlet kendi içinde de, toplum içinde de büyük bir mali hesaplaşma ve temizlik içerisinde görünüyor. Bu durum iki buçuk yıl boyunca devam ediyor. Gençlikle ilgili yeni yasalar, yeni kurallar getirilmesi söz konusu. Bu iki yıl boyunca gençlerin eğitimi, gençlere yeni ufuklar açılması, üniversitelerle ilgili yeni düzenlemeler gündemde olacak. Bunun yanı sıra bürokraside, yargıda büyük idari değişiklikler söz konusu. Çalışanlarla ilgili yeni yasalar, iş dünyasını düzenleyen yeni yasalar dikkat çekiyor. Sendikalar, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, örgütler, derneklerin çalışma alanları daraltılabilir. İlaç sektöründe, sağlık alanında, yaşlıların bakımı konusunda, güzel sanatlarda özellikle müzik ve şiir dallarında güzel gelişmeler yaşanabilir. Yeni tıp anlayışı yayılabilir. Özellikle 6 Şubat’da ekonomik bir hamle siyasetin elini güçlendirecek. Yeni Devlet Anlayışı Devletin yeni bir disiplin içine girmesi halkı tedirgin başkanlık sistemi, federasyon gibi 44

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

seçenekleri gündeme getirebilir. Bu opsiyonlar ciddi ciddi konulaşacak, tartışılacak veya oylanacak. Gizli servislerin ortaya çıkardıkları, dosyaların açıklanması kirli çamaşırları ortaya dökebilir. 6 Nisan’da büyük kamplaşmalar başlayabilir. Kitlesel eylemler devam ederken, yeni yasalar, savaş olasılığın nedeniyle 6 Nisan’dan itibaren adeta kamplaşmalar netleşiyor. Halkın içinde kopmalar, ikiye bölünmeler söz konusu. 12 Nisan bir yandan yeni kazanımların sağlandığı, tabuların yıkıldığı bir yandan heveslerin kırıldığı, yanlışların ortaya çıktığı, ticaret potansiyelinin arttığı, vaatlerin verildiği en vurgulu gün. 12 Nisan’da yönetim şekli konusunda halk oylamasına gidilebilir. 25 Nisan’da devlet yönetimi biçiminde radikal değişikliklere gidilebilir. 25 Nisan’da Türkiye’nin Güneş’inin üstünde olacak Ay Tutulması halkın gözünde devletin yeni bir kimliğe büründüğü yeni bir dönemin başladığını gösteriyor. 11 Mayıs iç politikada zorluklar ve komşularla çetin müzakereler başlayabilir. Mayıs ayında yönetim birçok konuda geri adım atmak zorunda kalabilir. Gösteriler, Karışıklıklar 12 Mart - 14 Mayıs arasında Toplumsal yaşantıyı değiştiren gelişmeler halkı geriyor. Halkın baskı altına alınması kitle eylemlerine yol açıyor. Sermayenin el değiştirmesi, çalışma hayatındaki düzenlemeler, gençlerin protestoları, rüşvetlerle ilgili skandallar, mali disiplinin üreticileri germesi, para akışındaki gizli kaynakların ortaya çıkması, devlet içindeki derin bağlantıların açığa çıkarılması gibi konular yıl boyunca devam ederken halk büyük bir tedirginlik yaşıyor.

Komşularda Karışıklık 1 Mayıs çok gergin ve çatışmalı geçebilir. Yönetim ve dış ilişkilerle ilgili hezeyanlara sahne olabilir.10 Mayıs’da Türkiye’nin natal Neptün’ü üstünde gerçekleşen Güneş tutulması içişleri, bayındırlık, kentsel dönüşüm, eğitim konusunda desteksiz atışın sonuna gelindiğini vurguluyor. Bu konularda yeni politikalar gündeme gelebilir. 11 Mayıs kimi politikaların iflas ettiğini gösteren dönüm noktası olabilir. Güneş tutulmasının ardından 11 Mayıs’da iç karışıklıkları ve komşularla ilgili hesapların tutmadığını gösteren keskin çıkışlar başlıyor. Bu durum sınır ötesi harekâtların ve içeride anarşik eylemlerin başlayabileceğini gösteriyor. 11 Mayıs, 6 Haziran, 29 Ağustos, 26 Eylül, 21 Ekim en çok şiddet içeren günler. Savaş Rüzgârları Haziran ayında savaş rüzgârları esiyor. İç ve dış gerginlikler ortalığı karıştırıyor. Transit Uranüs’ün Pluto’ya karesi ile uluslar arası ilişkilerde sert virajların başlayıp halkın yaşam biçimini tehdit etmesi, transit Jüpiter’in Satürn’e üçgen yapmasıyla halkın birlik beraberlik ekseninde toparlanmaya çalışması, Transit Pluto’nun dış tehditler hanesinden topraklarımızı tehdit etmesi, ilkelerimiz, bütünlüğümüz üstünde ağır bir tehdit oluşturması, dünya konjüktöründe çatışmaların keskinleşmesi ve bütün bu etkilerin 6 Haziran’da bir araya gelmesi, 6 Haziran’dan itibaren savaş ihtimalini gündeme getiriyor. Bir yandan kayıplar halkın kaynaşmasını sağlıyor. Bir yandan devlet çalışma hayatı, sağlık konuları, yargının düzenlenmesi konusunda ısrarlı çalışmalarına devam ediyor. Orduda yeni düzenleme-


ler yapılıyor. Topraklar savunuluyor. Topraklar konusundaki öncelikler değişiyor. Büyük dönüşüm Temmuz ayından itibaren ya erken seçim veya Yeni Anayasa’nın kabulü veya sıcak çatışmalardaki büyük kayıplara rağmen alınan büyük bir başarı veya bunların hepsi Türkiye’de hayatı değiştiriyor. 26 Haziran’da Jüpiter’in Yengeç burcuna geçmesi Aile birliğinin, merhametin, din vurgusunun öne çıkmasına neden olacak. Sıcak çatışmalarla, uluslar arası baskılarla zarar gören halkın çıkarları bu şekilde toparlanmaya çalışılıyor. Yönetim sert yüzünü bırakıp daha esirgeyici, daha şefkatli oluyor. Haziran’dan itibaren ailenin korunmasına yönelik sosyal politikalar genişliyor. Yoksullara, yetimlere, kadınlara, gazilere, mahkûm ailelerine daha geniş imkânlar tanınıyor. İlköğretim, bayındırlık, imar, kentsel dönüşüm, içişleri konusunda yeni düzenlemeler yapılıyor, haksızlıkların giderilmesine çalışılıyor. Muhafazakâr eğilimler besleniyor. Bu günlerde uluslar arası bir başarıya imza atılabilir. Büyük bir genişleme ve özgürleşme de sağlanıyor. 10 Temmuz, 12 Temmuz, 15 Temmuz, 19 Temmuz bu anlamda çok yoğun günler. Özellikle 25 Temmuz bu anlamda kırılma noktası. Uluslar arası ilişkilerde gelişme, ekonomide büyüme, iktidarın öz denetimi, yeni bir düzenin başlangıcı, yeni kanunların kabulü, devletin iç hesaplaşmasının sona ermesi, kimlik çatışmasının bir sonuca ermesi, büyük projelerin olumlu sonuçlarının alınmasını gösteren birçok etkinin birleştiği 24 Temmuz - 26 Temmuz arası kitlesel bir başarıyı işaret ediyor gibi. Yengeçteki Jüpiter’in Yükselenle temas etmesi halkın yaşamını doğrudan ilgilendiren bir genişlemenin olduğunu gösteriyor. Terörle mücadelede etkin bir sonuç alınması, yeni bir döneme girilmesi, sıcak çatışmalarda olumlu bir sona gelinmesi, erken seçim olasılığı veya Yeni Anayasa’nın kabulü gibi seçenekler gündemde olabilir. Etkin sonuçlar Bu yaklaşım ve ekonomide gelişme Eylül, Kasım ve Aralık aylarında katlanarak devam ediyor. Ağustos ayından itibaren yapılan değişikliklerden olumlu sonuçların alınmasına başlıyor. Bütünleşmeyle birlikte iktidara destek başlıyor. Bireysel hakları destekleyen politikalardan olumlu sonuçlar alınıyor. 27 Ağustos’ta sağlık ve çalışma politikaları, emeklilikle ilgili yeni adımlar atılabilir. 15 Eylül’den sonra olumlu sonuçlar halkı rahatlatıyor. Kasım ayı boyunca yeni mali kaynaklar yaratılması, gizli bilgilerin ifşa edilmesi, sermaye değişimi gibi konular gündemde kalıyor. Aralık ayında bayındırlık, ulaşım, eğitim, iç güvenlik, komşularla ilgili konularda olumlu sonuçlar devam ediyor.

K

A

R

E

MATEMATİK EĞİTİM VE DANIŞMANLIK MERKEZİ

MATEMATİK EĞİTİM VE DANIŞMANLIK MERKEZİ

YGS-LYS-SBS HAZIRLIK VE OKUL TAKVİYELERİ DERSLERİ

Esenkent Sarmaşık Evler E-61 Blok D:2/İSTANBUL TEL: 0212 672 00 78 karematematik@gmail.com

Kare Matematik Eğitim sizlere her biri branşlarında uzman öğretmenlerle birebir çalışma imkanı sunuyor. Amacımız öğrencilerimizin konu eksikliklerini belirleyip tamamlamak ve sınav başarılarını arttırmaktır.

Lise öğrencileri için • Matematik • Geometri • Fizik - Kimya - Biyolji • Türkçe - Edebiyat • Tarih-Coğrafya

İlk öğretim öğrencileri için • Matematik • Türkçe • Fen • Sosyal

Kolej öğrencileri için matematik dersi İngilizce olarak verilmektedir. Tüm derslerden ister birebir isterseniz en fazla üç kişilik gruplarda özel ders

n YGS – LYS Hazırlık paket programları n SBS Hazırlık n SAT MATHS Preparation n Deneme sınavları ve yaprak testler Esenkent Sarmaşık Evler E-61 Blok Daire: 2 (0212) 672 00 78 - 0533 388 94 78 karematematikegitim@gmail.com


Editör

Başarıya Giden Yol

Bahar VAROL bahar.varol@yelpazeistanbul.com

ÇOK ÇALIŞMAKTAN GEÇMEZ!

İçinde ufak tepelerin ve nehirlerin olduğu bir yer düşünün. İçinde her türlü meyve, bitki, ekilmiş tarlalar, muazzam güzellikte bahçeler var. İnsanlar burada doğanın sunduğu her türlü zenginlikten faydalanmak istiyorlar ama tek bir sorun var: Nehirler o kadar geniş ve o kadar hızlı akıyor ki, bir yerden bir yere ulaşım gerçekten çok zor! Belki bir yolunu bulup köprüler inşa edilebilse, halk kolay ulaşım sağlayacak ve kimse aç kalmayacak. Tüm ihtiyaçlar fazlasıyla karşılanmış olacak. Öğrendiğimiz bilgileri beynimizde taşımaya yarayan yapılar sinapslardır. Tıpkı yukarıdaki hikayedeki gibi belleğimize kaydettiğimiz değerli bilgileri hatırlamamız için iki beyin hücresi arasında sinaps oluşması gerekmektedir. Peki sinapslar nasıl oluşur? Öğrenilmiş bir bilgiyi tekrar etmek, beyin hücreleri arasında yepyeni bağlantılar oluşur. Bu bağlantılar sinapslardır ve bilgi onlar araclığıyla hareket ederler az önce de söylediğimiz gibi. Özellikle de bir bilgiyi farklı açılardan ve farklı yollardan öğrenmek köprünün sağlamlığına sağlamlık katar. Köprüyü ilk inşa ederken bir miktar zorlansak da köprü bir sefer oluştu mu, bilgi öğrenilmiş demektir. Artık konuyla ilgili ne zaman bir soru sorulsa, cevap hafızadan kolayca ve hızlıca çağrılabilir! Bu öğrenmeyle ilgili önemli bilgilerden biridir. Bunu anlamak, bir öğrenci için gerçekten motive edici bir unsurdur. Evet, başarıya giden yol aslında çok çalışmaktan geçmez. “Yok artık, olur mu hiç öyle şey? Çalışmadan başarı mı olurmuş?” diyebilirsiniz. Fakat şunu bilmelisiniz ki, öğrenmenin nasıl gerçekleştiğini bilmeden, beynimizin nasıl çalıştığını anlamadan, ve kendimizin özel öğrenme sistemini keşfetmeden çok çalışmak bir fayda getirmez. Getirse de bu fazlasıyla yorucu olur veya kısa süreli olur, çünkü kısa bir süre sonra kişiyi psikolojik olarak yormaya başlar. Beynimizin bilgiyi nasıl işlediğini ve hep hakkında konuşulan şu meşhur “öğrenme” işleminin 46

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

nasıl gerçekleştiğini anlamak, öğrenciler kadar ebeveynler için de önemlidir. İşte bu, öğrenmeyi öğrenme yolunda en önemli adımlardan biridir.

Zorunlu olan şey ders çalışmak değildir sevgili gençler ve sevgili ebeveynler. Zorunlu olan, beyninizin ve bilinçaltınızın işleyiş mekanizmasını anlamak, kendinizi tanımak, potansiyelinizi anlamaktır. Bunu yaptığınız zaman zaten ders çalışmak, kitap okumak gibi şeyler otomatik olarak içinizden gelecektir. Ufak bir örnek verecek olursak, dakikada ortalama 150 kelime okuyan bir öğrencinin aslında dakikada en az 500 kelime ve üstü hızda okuyabileceğini keşfetmesi, potansiyelinin önemli bir bölümünü keşfetmesi demektir. Buna benzer daha birçok örnek verebiliriz. Beynin ve bilinçaltının sırlarını keşfettiğinizde, kendinizi en iyi olanı ve en gerekli olanı siz belirleyebileceksiniz. Kimsenin sizin için bir çalışma planı yapması gerekmeyecek. Çünkü nasıl ki her insanın parmak izi eşsizse, istekleri, güdüleri, algılaması ve motivasyonu da eşsizdir. Bunları ancak kişinin bizzat kendisi en iyi bilebilir. İçten gelen bir bilgelik ve istek olmadıkça, dışarıdan yapılan her türlü müdahale kısa süre sonra etkisini yitirecektir.

Yukarıda bahsettiğim zorunlu adımı yaptıktan sonra, gerekli ölçüde ders çalışmak, soru çözmek, gerekli kitapları okumak size oldukça mümkün görünecektir. Ders mi çalışmanız gerekiyor? Bu sizin için sıkıcı olmaktan çıkacak ve mümkün hale gelecek. Sıkıcı bile gelse, motivasyonunuzu kolayca sağlayabileceksiniz. Bunun ardından ise imkansız olanı yapabildiğinizi göreceksiniz. Şuan sizin için imkansız gibi görünen nedir? Bir düşünün ve bunun bir listesini yapın. Daha sonra kendinizi tanıma yolunda bir adım atın. İnsan beyni ve bilinçaltı ile ilgili araştırın, Tanrı’nın bize verdiği bu mühendislik harikası bedeni her yönden tanıyın. Neyin mümkün olup neyin mümkün olmadığını anladığınızda şaşırıp kalacaksınız. Bu adımı nasıl atacağınızı bilmiyorsanız öncelikle ebeveynler bu konuda yönlendirici olmalıdır, veya gerekirse bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Başarıya giden yol kendini ve potansiyelini tanımaktan geçer. Çalışmak ise sonradan gelir!


! DİKKAT Sağlık

Burun Tıkanıklığına

Gece yatarken rahat nefes alamıyorsanız, sabahları boğazınızda kuruluk hissi ile uyanıyorsanız, uyku kaliteniz günden güne düşüyorsa ve sürekli ağzınızdan nefes alıp verdiğinizi fark ediyorsanız; burun tıkanıklığı sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. arasından geçer. Bu geçiş belirli bir zaman aldığından bu sürede burundan alınan hava, ağızdan alınan havaya göre daha etkili olarak ısıtılır. Ayrıca yine bu yapıları oluşturan hücrelerin üzerinde bulunan ince “titrek tüyler” sayesinde, havada bulunan tozlar, polenler ve bakteriler filtre edilmiş olur. Burada yapışkan özelliği bulunan salgılar da (mukus örtüsü) havada bulunan alerjen ve mikropların büyük çoğunluğunu tutar ve akciğere gitmelerini önler.

Memorial Hizmet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Murat Enöz, burun tıkanıklığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Ağzınızdan nefes almayın Burundan alınan nefes, akciğerlere ulaşmadan önce ısıtılır, nemlendirilir ve temizlenir. Burnun bu arıtma ve iklimlendirme işlevleri, akciğer ve genel vücut sağlığı için çok önemlidir. Eğer burun solunumu yapılamıyorsa veya bir şekilde burnun işlevini engelleyen bir bozukluk varsa, sürekli olarak veya belirli bir dönem boyunca yapılan ağız solunumu bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Çünkü ağız solunumu atmosfer havasının koşullarını değiştirmeden, alınan havanın doğrudan boğaz ve akciğerlere ulaşmasına neden olur. Oysa burun, dışarıdaki soğuk ve kuru havayı akciğerlere uygun hale getirir. Halk arasında “burun etleri” olarak bilinen “konka” adı verilen, burun boşluklarının yan taraflarında bulunan oluşumların bu konuda çeşitli görevleri vardır. Buruna giren hava, konkaların

48

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

Bebeklerin aldığı nefes doğru! Sağlıklı bir bebeğin solunum şekli izlendiğinde her zaman burnunu kullandığını; burnu tıkandığında ise ağladığını, açıldığında ise tekrar burundan nefes alıp, verdiği görülür. Ayrıca karın bölgesi de her soluk alışta dışarıya doğru bombeleşir. Bu solunum şekli içgüdüseldir, öğrenilmemiştir ve en doğal olan solunum şeklidir. Derin nefes alındığında diyafram kası kasılarak akciğerlerin genişlemesine katkıda bulunur ve bu nedenle karın dışarıya doğru bombeleşir. Eğer sığ ve yetersiz soluk alıp verme işlemi yapılıyorsa, bu durum gerçekleşmez. Burun solunumu ayrıca derin soluk alabilmeye de yardımcı olur. Ağız solunumu yapanlarda yardımcı solunum kasları da devreye girer. Bu kasların

çalışması, özellikle çocuklarda duruş (postür) bozukluklarına neden olabilir. Burun tıkanıklığı sorunu varsa KBB uzmanına başvurulmalı Halk arasında burun tıkanıklığının bilinen en sık nedeni kıkırdak-kemik eğrilikleri, diğer adıyla “deviasyon”dur. Oysa daha sık karşılaşılan neden, burun eti şişmesi (konka şişmesi) veya “rinit” denilen çeşitli nezle tipleridir. Bunları takiben çeşitli sinüzit tiplerine bağlı da burun tıkanıklıkları olabilir. Burun tıkanıklığı olan hastaların en büyük endişesi, doktora başvurduklarında “ameliyat gerekiyor” denmesidir. Burada her burun tıkanıklığının tedavisinin ameliyat olmadığını vurgulamak gerekir. Ameliyatla tedavi ancak ciddi bir anatomik bozukluğu olan ve/veya ilaç tedavisine yanıt alınamayan hastalarda düşünülebilir. CNNTURK


k u c m o Ç akı miz B ite ır! d Ün ar V

Bir kadın kadar güzel, sadece kadınlara özel! 0212

22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 405 07 50

49


CİLDİNİZİN SAĞLIĞI VE GÜZELLİĞİ

ARTIK UZMAN ELLERDE “İyi bir dermatolog; bilgili ve ayrıntılara dikkat eden bir hekim, iyi bir gözlemci, anlayışlı ve empati yapabilen bir kişi, yaklaşımıyla ürkütmeyen bir tavır içinde olmalıdır.” diyen dermatoloji uzmanı Dr. Pınar Güzel sizleri en modern cihazlar ve yılların deneyimiyle kliniğine bekliyor. Bahçeşehir’de önemli bir açığı kapayan, cilt hastalıkları tanı - tedavi ve dermo-kozmetik işlemler üzerine yepyeni bir merkez....Dermatoloji uzmanı Dr. E. Pınar Güzel tarafından hazırlanan merkezde yeni ve enerjik bir ekip sizlere hizmete hazır. Eski bir Bahçeşehirli olarak merkeze uzak olmanın zorluklarının farkında olan Dr. Pınar, bu açığı kapamaktan son derece memnun. Öncelikle bölge insanımızın hemen yanıbaşında, aradığı ilgi-alaka ve tıbbi tecrübeye ulaşabileceği sıcak bir ortamın yaratılmasının esas hedefi olduğunu belirtiyor Dr. Pınar. Kurduğu merkezde yaklaşık üç ay süren bir çabayla her aşamasında bulunarak gerçek anlamda işi temelinden sahiplenen Dr. Pınar, hayalindeki güzel ve huzurlu iç mekanı yarattığını, yeni hizmete açmakta olduğu bu klinikte şu an için tek eksiğin mekana ruhunu verecek olan hastaları olduğunu söylüyor. Kendisi hekimliğin yalnız iş saatleri içinde değil, bir yaşam biçimi olması gerektiğini düşünenlerden. Mesleki hayatında tıbbın temeli olan “önce zarar verme = primum non nocera” ilkesinden yola çıkarak eğer kişi için o uygulama gerçekten fayda sağlayacaksa ve sağlığına hiçbir zararı yoksa işleme geçtiğini ifade ediyor. “Hasta yalnız klinik içinde tedavi aşamasında değil, sonrasında da ihtiyacı olan her an bize kolaylıkla ulaşabilir. Benim amacım kısa sürede pek çok kişinin uğrayıp bir kez hizmet alması değil, köklü ve sağlam temelli bir hasta-hekim birlikteliği yaratmak, ciltle ilgili her tür probleminde ilk akla gelen ve güvenerek gelebilecekleri, kendilerini evlerinde hissedebilecekleri güven ortamını sağlamak. Kliniğimizde önemli olan bir diğer nokta da, kapıdan giren her hastanın aynı kalitede hizmeti almasının sağlanmasıdır.


KLİNİĞİMİZDEKİ UYGULAMALAR • Dermatolojik muayene (erişkin ve bebek cildiyle ilgili her tür problem) • Antiaging işlemleri • • • • • • • • • • • • •

Kırışıklık tedavisi (dolgu-botox) Mezoterapi-mezolifting Hydrabalance Leke tedavisi (peeling) Akne ve akne izi tedavisi Deep-roller uygulama PRP Medikal cilt bakımı Cilt oksijen bakımı Hydradermabrazyon bakım Fraksiyonel radyofrekans RF cilt sıkılaştırma Mikrodermabrazyon

• • • • • • • • • • • •

Lazer epilasyon Göz etrafı işlemler Peeling Dolgu ve botox uygulama Light-eyes tedavisi Sırt bakım Koltuk altı ve el-ayak terleme tedavisi Dudak dolgusu Saç dökülmesi tedavisi Sellülit ve sıkılaşma tedavisi Lokal kilo tedavisi Elektrokoterizasyon tedavisi

DR. E. PINAR GÜZEL KİMDİR? 1977 Ankara doğumlu Dr. Pınar, 1995 Kadıköy Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1995-2001 yılları arasında tıp eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Uzmanlığını dereceyle girmiş olduğu İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda tamamlayan Dr. Pınar, iki sene kadar Transmed Saç ve Kozmetik Cerrahi Kliniği’nde saç ekimi cerrahisinde ve dermatoloji kliniğinin dermatoloğu olarak çalıştı. Kardiyoloji uzmanı olan eşinin mecburi hizmet görevi nedeniyle gittikleri Çanakkale’de çalışmalarını açmış olduğu muayenehanede başarıyla devam ettiren Dr. Pınar, beş sene sonrasında hizmetlerine devam etmek amacıyla Bahçeşehirde dermatoloji ve kozmetik dermatoloji üzerine klinik açmaya karar verdi. Bir çocuk annesi olan Dr. Pınar aile ve iş yaşamında mutluluk ve huzurun kendisi için en önemli değerler olduğuna inanıyor.

Bahçeşehir 2. Kısım Şehit Gaffar Okkan Cad. KC AVM D Blok No: 2 ve 3 (Hacı Sayid ve Domino’s Pizza arasında) Tel: 0212 669 90 02 - 03


Eğitim

EDUCATOWN BAHÇEŞEHİR’DE... Yeni eğitim sistemi ve yeni öğretim teknikleriyle her seviyeden öğrencileri kucaklayan, ezberi değil öğrenmeyi amaçlayan bir anlayışla açıldık. İlk, orta ve lise derslerinde okul başarısını yükseltmek ve SBS, YGS, YLS’ye hazırlıkta öğrenci odaklı çalışmalar yapmaktayız. Amacımız birebir özel derslerle bilgiyi vermenin yanı sıra öğrenci koçlarımızla ve rehberlik hizmetimizle öğrencinin motivasyonunu yüksek tutarak verimini artırmaktır. Bunu yaparken velinin de her aşamada yanımızda olmasını sağlamaktır.

FARKIMIZ -Online takip sistemimizle velinin, öğrencinin gelişimini anlık olarak takip edebilmesi -Öğrenci odaklı çalışmamız -Ezber değil öğretmeyi amaçlamamız -Her ders bitiminde küçük sınavlarla öğrenme kontrolü yapılması -Sonraki derste takviyesinin gerçekleştirilmesi -Öğrenci koçluğu ile ders dışı desteğin devamı -Rehberlik hizmeti ile öğrenci ve veli iletişiminin sağlanması -Okul derslerinin takibinin yapılması -Ve tüm bunları yaparken öğrencinin zevk almasını sağlamak

EĞİTMENLERİMİZ KİMLERDİR? Kurucumuz Kadıköy Anadolu Liseli Boğaziçi Kimya Bölümü mezunu Nihat Önder, öğrencilik ruhunu her dem taze tutup sekiz yıllık profesyonelliğini de yanına katarak, EducaTown’u kaliteli öğretmen kadrosuyla oluşturmuştur. Her ders için alanında deneyimli öğretmenler kadromuzda yer almaktadır.

KAZANDIRDIĞIMIZ LİSELER -Kadıköy Anadolu Lisesi -Burak Bora Anadolu Lisesi -Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi -Pertevniyal Lisesi -St. Joseph -St. George -İtalyan Lisesi -FMV Vakfı Işık Lisesi

Devlet Üniversiteleri -Boğaziçi Üniversitesi -İstanbul Teknik Üniversitesi -Yıldız Teknik Üniversitesi -İstanbul Üniversitesi -Marmara Üniversitesi Vakıf Üniversiteleri(Burslu Programlar) -Koç Üniversitesi -Sabancı Üniversitesi -Bilgi Üniversitesi -Işık Üniversitesi -Yeditepe Üniversitesi -Özyeğin Üniversitesi

Bülbül Caddesi Bahçeşehir 1. Kısım Mahallesi Badem 11 Villa: 13 Bahçeşehir / İSTANBUL Tel: 0212 669 07 40 E-mail: info@educatown.com www.educatown.com


Ba Ka hçe ş yıt lar ehir ım ız b ’de a aşl am çıldı ışt ır.. .

22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 53


Güzellik

mucizesi Biyolog - Kozmetolog Pervin Bulgak, son günlerde popüler olan argan yağının mucizelerinden faydalanmak isteyenlere; yüz, vücut, saç ve tırnak için faydaları yanında en iyi etkiyi almak için nasıl kullanılması gerektiğinin püf noktalarını veriyor… Argan Yağının Cilt İçin Faydaları • Kırışıklıkları azaltarak cildinizin sıklaşmasını sağlar. • Sivilce tedavisinde oldukça etkilidir. •Cildinizin yumuşamasına yardımcı olur. • Güneş(UHV zararlı ışınları), sigara, stres, çevre kirliliğinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildinizi canlandırır. • Ciltteki tahriş ve iltihaplanmayı azaltabilir • Göz altı kırışıklıklarında etkilidir. • Hamilelik çatlaklarının önenmesinde faydalıdır. • Hem kuru hem de yağlı ciltler için kullanıma uygundur. Yüz İçin Nasıl Kullanılmalı? Argan yağının daha fazla etki göstermesi için yüzünüze sürmeden önce temizlemeniz şarttır. Temizlemiş olduğunuz yüzünüze sadece birkaç damla uygulamak yeterli olacaktır. Argan Yağı gün içinde ya da gece yatmadan önce yüze uygulanabilir. Parmağınızın ucuna birkaç damla Argan Yağı damlatın ve parmaklarınızı birbirine sürterek yağın biraz ısınmasını sağlayın.

54

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

Parmaklarınızla tüm yüz bölgenize nazikçe masaj yaparak Argan Yağını yüzünüze uygulayın. Yağ çabucak cildinize nüfuz edecek ve cildinizin canlandığını göreceksiniz.

bekleyin. Daha sonra saçınızı yıkayın.

Vücut için Nasıl Kullanılmalı? Argan Yağı masaj içinde son derece uygun bir üründür. Tercihen duştan sonra temiz vücuda avuç içinde ısıtılarak uygulanması et etkili sonuçları verir. Vücut tarafından kolayca emilmektedir ve diğer yağlarda olduğu gibi yapışkan bir formda değildir, bu nedenle masaj sonrası tekrar duş alınması gerekmemektedir.

Tırnaklar İçin Nasıl Kullanılmalı? Limonu sıkın ve çıkan suyuna eşit miktarda olacak kadar Argan Yağı koyarak bir karışım elde edin. Bu karışımın içinde 15 dakika boyunca parmak uçlarınızı bekletin. Tırnaklarınızın sağlıklı bir biçimde kalması için haftada 1 kere bu karışımı 15 dakika boyunca uygulamanız yeterli olacaktır.

Argan Yağının Saç İçin Faydaları • Yıpranmış ve donuklaşmış saçlarda parlaklık sağlar. • Saç kırıklarının oluşmasını önler. • Saçları besler. Saç İçin Nasıl Kullanılmalı? Saçınıza kafa deriniz ıslanacağı kadar Argan Yağı uygulayın. Kafa derinize yavaş hareketlerle masaj yapın. Saçınızı ılık bir havluyla örtün ve 30 dakika boyunca böyle

Argan Yağının Tırnak İçin Faydaları • Kırılgan tırnak yapısını güçlendirir.


www.imamentalaritmetikbahcesehir.com

ULUSLARARASI TECRÜBE

ARTIK BAHÇEŞEHİR’DE

Çocuğunuz bu işlemi zihinden 1 saniyede yapabilir mi?

HAYDİ MATEMATİK OYNAYALIM Intelligent Mental Aritmetik (IMA) Eğitim Programı

• • • •

Kökeni Uzak Doğu olan ve 3-13 yaş arası çocuklara uygulanan bir zihinsel gelişim programıdır. Abaküs ile başlanan eğitim sonunda çocuklar bütün işlemleri hiçbir araç kullanmadan 1 saniyede zihinden yapabilme yetisine sahip olurlar. Okul derslerine yardımcı olur. Çocukları öğrenmeye hazır hale getirir.

Yaratıcı Düşünce Programı ile Mental Aritmetik artık bir matematik programına dönüşüyor. IMA’da iki program bir arada. MENTAL ARITMETIK KAZANIMLARI 1 Zeka gelişimi 2 Gelişmiş sağ ve sol beyin 3 Konsantrasyon ve dikkat 4 Analitik düşünce gücü 5 Güçlü bellek ve fotografik hafıza 6 Özgüven 7 Yaratıcılık 8 Gözlem yeteneği

YARATICI DÜŞÜNCE KAZANIMLARI 1 İmaj olgusu ile matematik 2 Yorumlama yeteneği 3 Problem çözebilme yetisi 4 Analitik düşünce 5 Problemi algılama ve analiz etme 6 Üretkenlik 7 Farklı çözüm yolları bulabilme 8 Farkındalığın artması

DİĞER MENTAL ARİTMETİK PROGRAMLARINDAN FARKLARIMIZ Uluslar arası Tecrübe 1997 yılında Malezya’da kurulan IMA artık Türkiye’de. Yeni Çağ Abaküs Bütün dünya çapında, çift renkli abaküsün tasarım ve patent hakları Intelligent Mental Aritmetik’e aittir. Yaratıcı Düşünce Eğitimi Programı Mental aritmetiğin yanı sıra matematiği destekleyen ikinci bir destek programıdır. Çocuklarınız artık matematiği dokunarak öğrenecek.

Uluslararası Sertifika IMA, Dünya Abaküs ve Mental Aritmetik Derneği (WAAMA) konsül üyesi olup, öğrencilerimize her kur sonunda yapılacak olan sınav sonucuna göre uluslararası sertifika verilecektir. Formülsüz Eğitim Sistemi Dünyadaki tek formülsüz mental aritmetik eğitimi. Yayınlarımız Yurt dışı menşeli orijinal yayınlar olup her öğrenciye 27 kitap ve abaküsten oluşan bir set verilmektedir. 22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 55

Adres: Süzer Bulvarı Çınar 01 02 D2 Blok Daire: 8 Bahçeşehir-İSTANBUL Tel: 0212 608 12 41 – 42 – Gsm: 0554 446 20 56 - E-mail: bahcesehir@imaturkey.com.tr


Güzellik

ken r i r e V o l i K ı z ı n ı r a l s a K

N İ Y E M T KAYBE Sadece estetik amaçlı diyet yapıyorsanız, dikkatli olun! Çünkü “Fazla kilo vereyim”, düşüncesiyle yaptığınız düşük kalorili veya gelişigüzel diyetler kaslarınızda kayba, bunun sonucunda da sarkmış bir vücuda ve çökmüş bir yüze yol açabilir. Kaslarınızı koruduğunuzda az kilo vermenize rağmen sıkı bir vücuda kavuşmanız mümkün! Tartı kilo kaybettiğinizi göstermesine rağmen halen 1 beden daralma olmamışsa, aksine vücudunuzda sarkma veya genişleme varsa, dikkatli olun! Bu durum kaliteli bir şekilde kilo vermediğiniz anlamına geliyor. Kaliteli kilo kaybı; az kilo kaybetmekle bile daha çok sıkılaşmak ve beden daralması demek. Zayıflamış ve ideal kilo ile yağ aralığına gelmiş kişinin kas durumunun da yeterli seviyede korunması veya artması durumu olarak nitelendiriliyor. Kaslarınızı Korumanın 8 Püf Noktası 1. Kilonuz belli bir yerde sabitlenmiş ise zorlamayın: Her vücudun bir kilo eşiği var. Dolayısıyla ideal kilonuza yakınlaşmışsanız ve zayıflamanız durmuşsa diyetle zorlamayın. Kilonuz sağlıklı diyet uyguladığınız tak-

Düşük Kalorili Diyetler Hangi Sorunlara Yol Açıyor? • Bağışıklık sisteminin bozulması, • astalıklara sık yakalanma, • Depresyon, • Beyin fonksiyonlarında bozulma, • Demir eksikliği, • Osteoporoz, • Bozulmuş kan şekerleri ve insülinleri, • Düşük tansiyon, • Sağlıksız cilt, saç, tırnak, • Genel olarak sağlıksız bir görünüm, • Adet düzeninin bozulması, • Tiroit hormonlarının aktifliğini yitirmesi, • Yüksek kolesterol, • Böbrek ve karaciğerdeki yüklerin artması.

56

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

dirde tekrar inmeye devam edecektir. 2. Proteinden vazgeçmeyin: Ne kadar sağlıklı protein alırsanız, o kadar sağlıklı kaslara sahip olursunuz. Ayrıca kaliteli kilo kaybedersiniz. Her gün mutlaka bir öğün et grubu tüketin. 3. Bitkisel proteinleri ihmal etmeyin: Kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi bitkisel proteinlere diyetinizde haftada 2-3 kez mutlaka yer verin. 4. Ekmeksiz öğün geçirmeyin: Tam buğday, tam tahıllı veya çavdar türü ekmek tüketin. Ekmek yerine arada bulgur pilavı, kepekli makarna veya yağsız çorba yiyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki bunlar birbirinin yerine geçseler de kan şekerlerimizi dengeleme oranları aynı değil. Dolayısıyla zayıflamaya eşit oranda yardımcı olmuyorlar. 5. Çok düşük enerjili (kalorili) diyetler yapmayın: Aralarda 1-2 gün yapılabilirsiniz

ama bu süreyi uzatmamaya özen gösterin. 6. Tek tip ve monoton beslenmeyin: Aralarda değişiklikler yapın. Kahvaltı öğünlerinin içeriğini haftada birkaç kez değiştirmeniz bile kilo kaybını kolaylaştırır. Örneğin kahvaltıya yumurta eklemek, ertesi gün tost yemek, arada yulaf ezmesi eklemek gibi... 7. Kalori değerlerini sürekli değiştirin: 1 hafta boyunca aldığınız kalori değerlerini sürekli değiştirerek metabolizmanızı şaşırtın. Örneğin bir gün 1500 kaloriyle beslendiniz, 1-2 gün bunu 1200’e düşürün, sonra araya sütlü tatlı veya sevdiğiniz bir yemeyi ekleyerek kaloriyi hafif yükseltin. 8. Sindirim probleminiz varsa mutlaka çözün: Çünkü kabızlık karın şişkinliği, gaz problemleri ve ödem sorunlarını yaratıyor. Bu da ne kadar diyet yapılırsa yapılsın kilo kaybını zorlaştırıyor.

Dikkat, Bu Diyetler Kas Kaybına Neden Oluyor! • Metabolizmanın çalışabilmesi ve vücudun günlük fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için enerjiye ihtiyacı var. Ancak zayıflamak için kalori çok düşürüldüğünde enerji ihtiyacı karaciğerdeki ve kaslardaki şekerden sağlanıyor. Bu da uzun sürede kas kaybına yol açıyor. • Aynı zamanda düşük karbonhidrat ile çok protein içeren diyetler de kas kaybıyla sonuçlanıyor. Bunun nedeni ise vücut enerjisiz kaldığı için kastaki depo şekeri kullanması. • Yüksek karbonhidrat ile az protein de yine kas kaybına yol açan diyet türünü oluşturuyor. Çünkü kaslar protein yapısında oldukları için yeterli proteini sağlamak gerekiyor.


Başarı sadece sözlük lerde, çalışmaktan önce gelir... 13 yıllık

Tecrübesiyle Türkiye 5.’si (belgeli)

Bekir Enli’den Matematik ve Fizik Dersleri

BEKİR ENLİ HAKKINDA ÖSS Türkiye 5.’si ( Belgeli ) Meslek Liseleri Türkiye 1.’si ( Belgeli ) Üniversite Eğitimi Çap ( Aynı anda 2 bölüm ) olup akademik kariyer çalışmaları devam ediyor ( Master - doktara )

YGS SBS YGS - LYS

SBS

Okula Takviye

Başarmak İçin... Soru: Başarılar tesadüf mü? Cevap: Hayır, hiçbir başarı tesadüf olmadığı gibi bu başarılar da tesadüf değil. Planlı, programlı ve doğru stratejili çalışmanın ürünü. Soru: Öğrencilerin başarısındaki katkınız nedir? Cevap: Veli olarak öğrencinin başarısında payımızın olup - olmadığını öğrenmek sizin en doğal hakkınız. Bu sebeple bugüne kadar ders verdiğimiz 285 öğrencinin tamamıyla yüz yüze ya da telefonla görüştürme olanağımız mevcuttur. Soru: Sadece verdiğiniz dersle mi ilgileniyorsunuz? Diğer derslere katkınız var mı? Cevap: Yukarıdaki öğrencilerde olduğu gibi tüm öğrencilerin diğer dersleriyle ilgilenilmekte, gerekli yönlendirilme yapılmaktadır.

0532 713 71 63 22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 57


profosyonel mamalarda

MÜŞTEREK

% 10 İNDİRİM

HAYAT

boşandırıyor ekonomik mamalarda

% 20 İNDİRİM

AKVARYUM PAKETİ BOY 30 cm akvaryum 40 cm akvaryum 50 cm akvaryum 60 cm akvaryum 70 cm akvaryum

FİYAT 45 tl 55 tl 65 tl 75 tl 85 tl

Paket içeriği: akvaryum, filitre, yem, ilaç, dekor, kepçe, fon kağıdı, kum

Norveç’te yapılan bir araştırma erkeklerin eşleriyle ev işlerini paylaşmasının boşanma riskini artırdığı belirlendi. OSLO - ‘Erkeklerin eşleri kadar ev işi yapması, boşanma riskini artırıyor.’ Norveç’de sosyal araştırmalar kurumu Nova’nın yaptığı araştırma, ev işlerini eşit olarak paylaşan çiftlerin boşanma riskinin, ev işlerini daha çok kadınların yaptığı çiftlerden yüzde 50 fazla olduğunu gösterdi. “Evde eşitlik’’ başlıklı araştırmaya imza atan Thomas Hansen, “Erkekler evde ne kadar çok iş yaparsa boşanma oranı o kadar artıyor’’ ifadesini kullandı.

50 TL

YENİ FİYAT

KUŞ PAKETİ Paket içeriği: muhabbet kuşu, kafes, suluk, tül, yem, oyuncak SEALAND AKVARYUM PET SHOP Bahçeşehir Şube: Galleria Çarşı No: 19/6 (nüfus müdürlüğü yanı) 669 69 29 Esenkent Şube: Sunflower AVM Kat: 3 No: 88 (sinema yanı) 672 88 39 ALO MAMA: 0534 639 84 84 ücretsiz teslim edilir. Kapıda ödeme seçeneği ile nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. 58

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012 Ürünleriniz evinize

Hansen, araştırmaya göre ev işlerinde sorumluluğun eşit şekilde paylaşılmasının mutluluk getirmediğini gördüklerini ve “evde eşitlik ve hayat kalitesi’’ arasında bağlantının olmamasına şaşırdıklarını belirtti. Bilimadamı, modern çiftlerde kadınların eğitim düzeyi ve gelirinin genellikle erkeklerinkine eşit olduğunu, bu nedenle eşlerine ekonomik olarak bağımlı olmadıklarını ve boşanmayı “kolay kaldırabildiklerini’’ ifade etti. ntvmsnbc


KADINLAR

%

26

İZ DEN ETMENDEN ÖĞR

5 aşamalı

“SİSTEMLİ ÖZEL DERSLER”

Daha Çok Gülebiliyor DENİZ KESKİN

Tam Öğrenme Modeli üzerine kurgulanan eğitimim 5 aşamadan oluşuyor.

Öğrenci her konu sonunda mini sınava alınıyor. Biz buna Konu Geçme Sınavı diyoruz.

EÜ İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Müjde Ker Dinçer, “İletişimin Kalbi Sözsüz İletişim Becerileri” adlı kitabında sosyal ve psikolojik bir çok faydaları olan gülümsemeyle ilgili, önemli saptamalarda bulundu. Günlük hayatın, iş temposu, sınav stresi, psikolojik sorunlar gibi nedenlerin kişisel iletişimi zarara uğrattığını anlatan Doç.Dr. Dinçer, bu noktada gülümsemenin kişisel etkileşimi artırarak pozitif olmada ve doğru iletişim kurmada faydalı olduğunu belirtti. Doç. Dr. Müjde Ker Dinçer, kitabında şöyle dedi: Gülümseme dostluk demektir ve yeniden dostluklar doğurabilir. Ne kadar yumuşak, ne kadar gerilimden uzaklaşmış ise bir gülümseme, ardında bulunan duygu da o kadar sahicidir. Diğer beden dili dışavurum tarzlarında olduğu gibi, gülümsemede de doğallık tercih edilir. Önceden provası yapılarak hazırlanmış her davranış göstergesinin yapmacık olduğu iyi bir gözlemci tarafından anlaşılabilir. Gülümseme yürekten gelmelidir, akıldan değil.` Kahkaha bulaşıcıdır Doç. Dr. Dinçer, gülümsemenin sosyal ve psikolojik olumlu etkilerini de kitabında şöyle anlattı: “Sosyal ortamlar içinde bulunan bireylerde gülümsemeye, yalnız oldukları zamana kıyasla 30 kat daha fazla rastlanır. Kahkaha atmak insanları bir araya getirme ve sosyal dengeyi düzenleme gücüne sahip. Kadınlar erkeklere oranla yüzde 26 daha fazla gülümseme eğilimindedirler. Çünkü kadınlar endorfin salgısındaki artış sayesinde güldükleri zaman kendilerini çok daha iyi hissederler. Bunun önemini bilen erkekler de genelde güldürme eğilimindedirler. Kahkahalar genel olarak da bilindiği gibi bulaşıcıdır. Sadece birinin kahkahalarını duymak, duyan kişinin de gülmesine yol açar.” Gülümsemenin psikolojik olduğu kadar sağlık açısından da önemli faydaları olduğunu dile getiren Doç. Dr. Dinçer, “Gülmek damarları genişletir, kan dolaşımını hızlandırır. Virüslerle savaşan hücrelerin sayısını artırır, kan basıncını ve kan şekerini düzenler. Ayrıca 1 dakika gülmek, 10 dakika kürek çekmek kadar kalori harcamamızı sağlar” görüşlerine yer verdi.

1

5

Konu Anlatım Kılavuzu (KAK) veriliyor.

Kontrollü Ödev dediğimiz bir ödevlendirme ile velinin de sistemin içerisine girmesi sağlanıyor.

2

4 Konu Uygulama Testi (KUT) öğrencilere ödev olarak veriliyor.

3

Konu Çalışma Soruları (KÇS) birlikte çözülüyor.

6-7-8. Sınıflar: SBS Hazırlık ve Okula Yardımcı Matematik Fen Türkçe Sosyal Bilgiler İngilizce

9-10-11-12. Sınıflar: ÖSS Hazırlık ve ve Okula Yardımcı Matematik Geometri Fizik Kimya Biyoloji Türkçe İngilizce

ı r için ayn la ıf ın s m Tü e irebir evd sistemle b ektedir. m il r e v s r e özel d

Bilgi için

Gsm : 0505 656 18 42 e-mail : deniz5552@hotmail.com


kayıtlarımız devam ediyor...

AŞIK MAHSUNİ ŞERİF

BİR KÜMES MÜZİKALİ

22.12.2012 SAAT: 20:00

23.12.2012 SAAT: 13:00

Türk Halk Müziği’mizin değerli ozanını ölümünün 10. Yılında saygıyla Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezimizde anıyoruz.

Tonton Dede ve köpeği Pısır’ın ayrılmasından sonra çiftliğin o eski halinden eser kalmaz. Çiftlikteki hayvanları, Pata ve köpeği Debur’un baskısından kurtarmak ise elbette ki yine Tonton Dede’ye kalır.

KİBARLIK BUDALASI 28.12.2012 SAAT: 20:00

SEVİMLİ DİNOZOR 29-30.12.2012 SAAT: 13:00

7. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in (Haldun Dormen) bir tek amacı vardır :Asilzade olmak. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır... ANJELIKA AKBAR

7. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in (Haldun Dormen) bir tek amacı vardır :Asilzade olmak. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır...

29.12.2012 SAAT: 20:00

Detaylı Bilgi İçin (0212) 669 16 50

Ünlü besteci ve piyanist Anjelika Akbar ‘ da Yeni Yıl Konseri Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi Tel: 0212 669 15 90 BİLETLER bilet.basaksehir.bel.tr

60

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

Güvercin Sk. Papağan Çıkmazı Badem -16 Villa-1 Bahçeşehir / İst.

BKSM GİŞE ÇALIŞMA SAATLERİ Pazartesi hariç hergün 11.00-19.00 arası Pazar 11.00-13.00


Yerel

PİLATES EĞİTİMLERİ BAŞLAMIŞTIR Haftaiçi gündüz - Haftasonu akşam Haftada 2 gün 1’er saat Aylık toplam 8 saat 150 TL İRTİBAT: 669 16 50

DOĞRU ADRES - SORUNSUZ TESLİMAT GÜVENİLİR TEMİZLİK

• İPEK • ÇİN • NEPAL • DECO • YÖRÜK

• ŞAGE • KİLİM • BATTANİYE • YORGAN • MİLAS

• STEP • BÜNYAN • ANTİK • LADİK

Halılarınız El Değmeden En Son Teknoloji İle Yıkanır, Kurutulur, Evinizden Alınıp, Evinize Steril Ambalajda Teslim Edilir. HER TÜRLÜ HALIFLEKS-KOLTUK YIKANIR YERİNDE HALIFLEKS YIKANIR HALI KENARLARINA OVERLOK YAPILIR 62

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

(0212) 876 63 22

(0535) 206 41 38

Yakuplu Merkez Mah. 46. Sk. No:32 Beylikdüzü, İstanbul


Kanada Vatandafl› Ana dili ‹ngilizce Uluslararas› E¤itim ortam›ndan Özel ‹ngilizce Ders

Berrin Sapmaz Native English Speaker

0532 636 3189

u o y o D speak ? h s i l g En

ENGLISH LESSON

berrinsapmaz@gmail.com • İlköğretim İngilizcesi Konusunda Özel Eğitimli, • Uluslararası Sertifika Sahibi Bayan Öğretmenden, • Özel Yöntemler Eşliğinde, • Kelime Ezberleme Teknikleri , • Konuşma Egzersizleri ve İşitsel Öğrenim ile Okul sonrası • ETÜT ve ÖDEV Hazırlıklarına Profesyonel Destek

Ayrıca;

Lise Öğrencilerine TOEFL-IELTS sınavlarına hazırlık dersleri verilir.

E-mail nurselakcan@gmail.com Gsm: 0532 571 70 20

İSTANBUL TEKNİK SERVİS HİZMETLERİ www.istanbulteknikservis.net En deneyimli ve en son teknolojik bilgiye sahip güler yüzlü kadromuzla, hızlı hizmet verilmektedir.

0212 611 85 85- 0212 647 86 86 0212 555 93 18 – 0212 557 23 55 0212 567 70 81

ÇAĞRI MERKEZİ

444 3 808 Her semtte ücretsiz servis

1) Çalışanlar iİçin 22’ye kadar servis hizmeti verilmektedir. 2) Kredi Kartı ile kapıda Ödeme İmkanı 3) 70tl’yi aşan ödemelerde taksit imkanı 4) tamirat ve bakımlar 1-2-3 yıl garanilidir 5) aksesuar toz torbası ve yedek parçası temini 6) küçük ev aletleriniz için servis hizmeti

Nene hatun mahallesi Aziziye cad. No: 16-B Esenler /İST.

22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 63


İlan vermek çok kolay!..

MASTER SAYFA

Hemen arayın:669 0212

BAHÇEŞEHİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ BADER 669 62 09 BAHÇEŞEHİR KÜLTÜR DERNEĞİ 669 22 78 BAHÇEŞEHİR MUSİKİ DERNEĞİ 669 57 51 BAHÇEŞEHİR A.D.D. 672 70 16 BAHÇEŞEHİR ROTARY CLUB 289 74 04 BAHÇEŞEHİR SPOR KLÜBÜ 669 29 50 Ç.Y.D.D. 672 01 05 BAHÇEŞEHİR LİONS 669 23 33 BOĞAZKÖYLÜLER DERNEĞİ 607 13 77 YELPAZE İSTANBUL 669 83 86 ESENKENT ESENYURT BELEDİYESİ 596 30 00 GÜVENLİK 672 64 11 ISI DAĞITIM 672 16 13 KENT YÖNETİMİ 672 11 62 TAKSİ 672 62 72 ESENKENT NAKLİYAT 672 72 04 EĞİTİM ARDA ÇANKAYA 0532 777 83 38 BAHÇEŞEHİR KOLEJİ 669 51 77 TAY SÜRÜCÜ KURSU 669 84 04 YELPAZE İSTANBUL SANAT MERKEZİ 669 16 50 VETERİNER KLİNİKLERİ BOĞAZKÖY VETERİNER KLİNİĞİ 607 09 39 GÜNER VETERİNER SAĞLIK MERKEZİ 608 0 432 GÜNER PET 0532 266 14 91 SPRADON VETERİNER KLİNİĞİ 0532 646 14 31 KAFE & RESTAURANT & GIDA BAHÇEŞEHİR PROFİTEROL 669 73 45 MİE PASTANESİ 669 05 89 GİYİM ARZU YETİŞ KOCATEPE Haute Couture (Gelinlik - Abiye) 0539 456 03 00

Bahçeşehirli ikinci dili ALMANCA yurtdışı tecrübeli referanslı, emekli hanım çocuğunuzla ilgilenir. HER YAŞ GRUBUNA DERS VERİLİR.

İŞLETME REHBERİ AKSİGORTA Gürsoylar Sigorta 596 41 33 AJANS YELPAZE 669 83 86 ELEKTRONİK BAHÇEŞEHİR ELEKTRONİK 669 56 14 SU SERVİSİ TAŞDELEN SU 669 1 669 BAHÇEŞEHİR ÖNEMLİ TELEFONLAR AİLE HEKİMLİĞİ (DAHİLİ206) 444 0 669 ALO AMBULANS 669 55 66 BAHÇEŞEHİR SU-ARITMA 669 38 62/63 GELİŞİM MERKEZİ 669 97 12 BAHÇEŞEHİR GAZ DAĞITIM A.Ş 669 00 03 BAHÇEŞEHİR GÜVENLİK MERKEZİ 669 76 32 1.KISIM MUHTARLIĞI 669 62 10 2.KISIM MUHTARLIĞI 669 80 25 ZABITA KARAKOLU 669 37 07 BARINAK 669 47 29 BELEDİYE 444 0 669 BOĞAZKÖY HİZMET BİNASI 607 19 60 PTT 669 16 00 İTFAİYE 669 31 37 - 669 38 60 ELEKTRİK TEKNİKLERİ 669 68 23 SAĞLIK OCAĞI 669 63 60 TAKSİ 669 86 86 TEB BAHÇEŞEHİR 669 23 00 BAHÇEŞEHİR NAKLİYAT 669 11 34

İletişim 0536 947 01 03

Nöbetçi Eczaneler

ARALIK

3. Cadde Eczanesi 608 00 26 Armağan Eczanesi 669 93 00 Aydın Eczanesi 669 38 02 Bahçeşehir Eczanesi 669 34 34 Boğazköy Eczanesi 607 06 07 Defne Eczanesi 669 96 59 Deniz Eczanesi 672 43 03 Derman Eczanesi 605 02 13 Dilek Öz Eczanesi 669 70 10 Eczane Akbatı 397 01 17 Eczane Filiz 672 01 03 Elit Eczanesi 672 33 32 Elvin Eczanesi 669 18 27 Güngör Eczanesi 672 94 01 İstanbul Eczanesi 672 33 30 Kent Eczanesi 596 55 53 Mavi Eczane 669 59 51 Molino Eczanesi 607 32 12 Oksijen Eczanesi 669 44 66 Şehir Eczanesi 608 17 27 Şelale Eczanesi 610 70 91 Su Eczanesi 669 97 97 Yıldız Eczanesi 607 02 19

10 9-24 12 16 21 3-30 15 2 7-28 22 6-29 13 20 1-25 23 8-31 17 19 5-26 11 18 14 4-27

Telefon rehberi alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir.

Y.T.Ü Endüstri Mühendisliği mezunu,deneyimli özel ders hocasından İlköğretim ve lise seviyesinde, her hedefe yönelik olarak Matematik, Geometri, Fizik ve İngilizce özel dersleri verilir.

MİNE GÖHL

83 86

Ücreti uygundur. İletişim 669 91 72 0535 659 18 62

Bahçeşehir MEMEDER (MEME SAĞLIĞI DERNEĞİ)’nde çalışacak, BahçeşehirEsenkent-Boğazköy’de oturan 50 yaş ve üzeri emekli bayan Radyoloji uzmanı ve teknisyeni aranmaktadır. İletişim 0533 744 73 60

Özel ders, 2. el oto alım-satım, Satılık-Kiralık Emlak İlanları için 0532 405 02 90

Demet Teoman Bingöl

Grafik Tasarım Selma Pakdamar Editörler Nihat Emeksiz, Nihal Ergenç, Dr. Abdulcabbar Boran, Bahar Varol, Yasemin A. Karaman Rashid, Av. Kayhan Selek Katkıda Bulunanlar Eda Güner Cevdet Otay Protokol Dağıtım Aras Kargo

Şan Ofset

M.E.B SERTİFİKALI tecrübeli bayan direksiyon usta öğreticisinden akıcı trafikte ders verilir.

İLAN VERMEK ÇOK KOLAY !.. Reklam Rezervasyon ve bilgi için; (0212)

669 83 86

Sayın Okurlarımızın Dikkatine;

İletişim 0534 304 79 64

Yelpaze İstanbul, Bahçeşehir, Ispartakule, Ardıçlı, Esenkent, Boğazköy halkına ve İstanbul genelinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin yöneticilerine ayda bir “ücretsiz” olarak dağıtılır. Bundan böyle talep eden okuyucularımıza kişiye özel adrese teslim gönderilerde sağlayacağız. Adrese teslim taleplerinizde yalnızca dergi ücreti tahsil edilmektedir. Yelpaze İstanbul 5 TL’dir. Gönderilen yazılar yayınlansın veya yayınlanmasın iade edilmez. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazı sahibine, reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir.Yelpaze İstanbul’da yayınlanan yazı ve fotograflar kaynak gösterilerek kullanılabilinir.


Murat Dalkılıç'la Birebir

Çalışma Ayrıcalığını Kaçırmayın... Fen ve Matematiğin deneyimli hocası Murat Dalkılıç sınırlı sayıda öğrenciyle çalışabildiğini, her yıl Ekim-Kasım aylarında tamamen dolduğunu, bu yüzden araştıran ve kendisi ile irtibata geçen pek çok veliye yeni öğrenci kabul edemediği için yardımcı olmadığını üzülerek belirtiyor.

6-7-8 -

HAZIRLIK PROGRAMI HAZIRLIK PROGRAMI

MURAT DALKILIÇ tüm öğrencileriyle birebir ilgilenerek kişiye özel çalışma programı hazırlamakta, bu hizmeti öğrenciye öğrencinin kendi evi rahatlığında sunmaktadır.

Murat Dalkılıç

muratdalkilic71@hotmail.com

T: 0505 584 03 52 MURAT DALKILIÇ’LA B

NIN SIRLARI

senelerden günümüze gelen eksiklerini belirleme ve giderme uygun anlama ve teknikleri • tirme • Okul ve dershane takviye • Ödev takibi ekstra • • takibi ve analizi • Varsa bulma ve çözüm • veya velilerin veya her an yüz yüze giderme.

Özel Ders Tecrübesi • Fen Bilimleri Dershanesi Aktif Görev Soru Kurumun Konu Kitap, Deneme Kontrolü. • Marmara Analitik dershanesi • Yeditepe Dershanesi • Murat bilimlerinde yüksek lisans senelik tecrübesiyle retmen... Murat ve bu mekte, gencin ri

bir

-

15 -

gençlerin ergenlik döneminde sorunokul üzerindeki etkilerini iyi bilpsikolojinin ilkelerini göz önüne alarak her olabilmesi için özel stratejilebilginin

süreli bellekten uzun süreli bellesüreçler özelliklere sahip her birey için göstermektedir. Bu nedenle farkzeka türlerine sahip(matematiksel,sözel,bedensel,görsel,, müziksel,sosyal…) bireylere özel modelleri ge-


Otobüs Hareket Saatleri BAHÇEŞEHİR - YENİKAPI 146T BOĞAZKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

05:45 06:00 06:10 06:20 06:30 06:40 06:50 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:20 08:40 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:50 16:10 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:10 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:50 20:10 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00

05:45 06:00 06:10 06:20 06:30 06:40 06:50 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:20 08:40 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:50 16:10 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:10 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:50 20:10 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00

05:45 06:00 06:10 06:20 06:30 06:40 06:50 07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:20 08:40 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:50 16:10 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:10 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:50 20:10 20:30 20:45 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00

YENİKAPI KALKIŞ İŞ GÜNÜ

06:30 06:50 07:10 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:20 14:40 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:10 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:20 20:40 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00 22:15 22:30 22:45 23:00 23:15 23:30 23:55

C.TESİ

06:30 06:50 07:10 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:20 14:40 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:10 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:20 20:40 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00 22:15 22:30 22:45 23:00 23:15 23:30 23:55

PAZAR

06:30 06:50 07:10 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:20 14:40 15:00 15:15 15:30 15:45 16:00 16:15 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:50 18:10 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:20 20:40 21:00 21:15 21:30 21:45 22:00 22:15 22:30 22:45 23:00 23:15 23:30 23:55

Not: Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

06:25 06:25 07:10 06:50 06:50 07:35 07:10 07:10 08:00 07:30 07:30 08:20 08:00 08:00 08:40 08:30 08:30 09:10 09:00 09:00 09:40 09:30 09:30 10:10 10:00 10:00 10:40 10:30 10:30 11:10 11:00 11:00 11:40 11:30 11:30 12:10 12:00 12:00 12:40 12:30 12:30 13:10 13:00 13:00 13:40 13:30 13:30 14:10 14:00 14:00 14:40 14:30 14:30 15:10 15:00 15:00 15:40 15:30 15:30 16:10 16:00 16:00 16:40 16:30 16:30 17:10 17:05 17:05 17:40 17:40 17:40 18:10 18:10 18:10 18:40 18:40 18:40 19:10 19:15 19:15 19:40 19:50 19:50 20:10 20:25 20:25 20:40 20:50 20:50 21:10

İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

05:55 06:10 07:00 06:10 06:25 07:20 06:25 06:40 07:40 06:35 06:55 08:00 06:45 07:05 08:20 06:55 07:15 08:40 07:05 07:30 09:00 07:15 07:45 09:15 07:30 07:55 09:30 07:45 08:10 09:45 08:00 08:25 10:00 08:15 08:40 10:15 08:30 08:55 10:30 08:45 09:10 10:45 09:00 09:25 11:00 09:20 09:40 11:15 09:40 09:55 11:30 10:00 10:10 11:45 10:15 10:25 12:00 10:30 10:40 12:15 10:45 10:55 12:30 11:00 11:10 12:45 11:15 11:25 13:00 11:30 11:40 13:15 11:45 11:55 13:30 12:00 12:10 13:45 12:15 12:25 14:00 12:30 12:40 14:15 12:45 12:55 14:30 13:05 13:10 14:45 13:25 13:25 15:05 13:45 13:45 15:20 14:00 14:05 15:35 14:20 14:20 15:50 14:40 14:35 16:05 14:55 14:50 16:20 15:10 15:05 16:35 15:25 15:20 16:50 15:40 15:35 17:05 15:55 15:50 17:20 16:10 16:05 17:35 16:25 16:20 17:50 16:40 16:35 18:05 16:55 16:50 18:20 17:10 17:05 18:35 17:30 17:25 18:55 17:50 17:45 19:15 18:05 18:05 19:35 18:25 18:20 19:55 18:45 18:35 20:15 19:05 18:55 20:35 19:25 19:10 20:55 19:45 19:30 21:15 20:05 19:50 21:40 20:20 20:10 22:05 20:35 20:30 21:00 20:50 21:20 21:10 21:40 21:30 22:00 21:55

TAKSİM KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

07:25 07:40 08:30 07:25 07:55 08:50 07:45 08:15 09:10 08:05 08:30 09:30 08:25 08:45 09:50 08:40 09:00 10:10 08:55 09:15 10:30 09:10 09:30 10:50 09:25 09:45 11:10 09:40 10:00 11:30 09:55 10:15 11:50 10:10 10:30 12:05 10:25 10:45 12:20 10:40 11:00 12:35 10:55 11:15 12:50 11:10 11:30 13:10 11:30 11:45 13:25 11:45 12:05 13:40 12:00 12:20 13:55 12:15 12:35 14:10 12:30 12:50 14:25 12:45 13:05 14:40 13:00 13:20 14:55 13:15 13:35 15:10 13:30 13:50 15:25 13:45 14:05 15:40 14:00 14:20 15:55 14:15 14:35 16:10 14:30 14:50 16:25 14:50 15:05 16:40 15:10 15:25 17:00 15:30 15:45 17:15 15:50 16:05 17:30 16:05 16:20 17:45 16:20 16:35 18:00 16:40 16:50 18:15 16:55 17:05 18:30 17:10 17:20 18:45 17:25 17:35 19:00 17:40 17:50 19:15 17:55 18:05 19:30 18:10 18:20 19:45 18:25 18:35 20:00 18:40 18:50 20:15 18:55 19:05 20:30 19:10 19:20 20:50 19:30 19:40 21:10 19:50 20:00 21:30 20:10 20:15 21:50 20:30 20:30 22:10 20:50 20:50 22:30 21:10 21:10 22:50 21:30 21:30 23:10 21:45 21:50 23:30 22:00 22:10 23:50 22:15 22:30 22:30 22:50 22:45 23:10 23:00 23:30 23:25 23:50 23:50

Not: OTOLAR AVCILAR YANYOLA GİRMEZ, E-5 YOLUNDAN GİDER. Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

BAHÇEŞEHİR - BAKIRKÖY E-57 BAHÇEŞEHİR KALKIŞ

BAHÇEŞEHİR - TAKSİM 76D BAHÇEŞEHİR KALKIŞ

BAKIRKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

07:40 07:40 08:10 08:15 08:15 08:40 08:40 08:40 09:10 09:05 09:05 09:40 09:30 09:30 10:10 10:00 10:00 10:40 10:30 10:30 11:10 11:00 11:00 11:40 11:30 11:30 12:10 12:00 12:00 12:40 12:30 12:30 13:10 13:00 13:00 13:40 13:30 13:30 14:10 14:00 14:00 14:40 14:30 14:30 15:10 15:00 15:00 15:40 15:30 15:30 16:10 16:00 16:00 16:40 16:30 16:30 17:10 17:00 17:00 17:40 17:30 17:30 18:10 18:00 18:00 18:40 18:35 18:35 19:10 19:10 19:10 19:40 19:45 19:45 20:10 20:15 20:15 20:40 20:45 20:45 21:10 21:20 21:20 21:40 21:50 21:50 22:10 22:20 22:20 22:40

Not: Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

BAHÇEŞEHİR - M.KÖY E -58 BAHÇEŞEHİR KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

06:05 06:30 06:55 07:20 07:45 08:15 08:50 09:30 10:10 10:45 11:20 11:55 12:30 13:05 15:10 14:50 16:55 16:35 17:45 19:30

06:30 07:00 07:30 08:00 08:30 09:00 09:30 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 15:45 18:00 18:00 20:15 20:10

PAZAR

08:30 09:30 10:30 11:30 12:30 13:30 14:30 15:30 16:30 17:30 18:30 19:30 20:30

MECİDİYEKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

07:05 07:45 08:20 08:50 09:20 09:50 10:25 11:00 11:35 12:10 12:45 13:20 14:00 14:35 15:10 15:45 16:20 16:55 17:30 18:05 18:40 19:15 19:50 20:30 21:10

C.TESİ

PAZAR

07:45 08:15 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 11:30 12:30 13:30 14:30 15:30 16:30 17:15 18:00 18:45 19:30 20:15 21:00 21:45

09:45 10:45 11:45 12:45 13:45 14:45 15:45 16:45 17:45 18:45 19:45 20:45 21:45

Not: 08:00 - 11:00 - 14:00 - 17:00 - 20:00 SAATLERİNDE EK SEFER DÜZENLENİR.

BOĞAZKÖY - BAKIRKÖY 146 BOĞAZKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

05:15 05:15 06:00 05:30 05:30 06:15 05:45 05:45 06:30 06:00 06:00 06:45 06:15 06:15 07:00 06:30 06:30 07:15 06:40 06:40 07:30 06:50 06:50 07:45 07:00 07:00 08:00 07:10 07:10 08:15 07:20 07:20 08:30 07:30 07:30 08:45 07:40 07:40 09:00 07:50 07:50 09:15 08:00 08:00 09:30 08:15 08:15 09:45 08:30 08:30 10:00 08:45 08:45 10:15 09:00 09:00 10:30 09:15 09:15 10:45 09:30 09:30 11:00 09:45 09:45 11:15 10:00 10:00 11:30 10:15 10:15 11:45 10:30 10:30 12:00 10:45 10:45 12:15 11:00 11:00 12:30 11:15 11:15 12:45 11:30 11:30 13:00 11:45 11:45 13:15 12:00 12:00 13:30 12:15 12:15 13:45 12:30 12:30 14:00 12:45 12:45 14:15 13:00 13:00 14:30 13:15 13:15 14:45 13:30 13:30 15:00 13:45 13:45 15:15 14:00 14:00 15:30 14:15 14:15 15:45 14:30 14:30 16:00 14:45 14:45 16:15 15:00 15:00 16:30 15:15 15:15 16:45 15:30 15:30 17:00 15:45 15:45 17:15 16:00 16:00 17:30 16:15 16:15 17:45 16:30 16:30 18:00 16:40 16:40 18:15 16:50 16:50 18:30 17:00 17:00 18:45 17:10 17:10 19:00 17:20 17:20 19:15 17:30 17:30 19:30 17:45 17:45 19:45 18:00 18:00 20:00 18:15 18:15 20:15 18:30 18:30 20:30 18:45 18:45 20:50 19:00 19:00 21:10 19:15 19:15 21:30 19:30 19:30 21:50 19:45 19:45 22:15 20:00 20:00 22:40 20:15 20:15 20:30 20:30 20:45 20:45 21:00 21:00 21:15 21:15 21:30 21:30 21:45 21:45 22:00 22:00 22:25 22:25 22:50 22:50

09:30 - 12:30 - 15:30 - 18:30 - 22:00 SAATLERİNDE EK SEFER DÜZENLENİR. Not: Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

NOT: Otobüs saatleri, İETT’nin resmi yayınlarından, dergimiz baskıya girmeden önceki son haliyle alınmaktadır.

Not: Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

BAKIRKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

06:30 06:30 07:20 06:50 06:50 07:40 07:10 07:10 08:00 07:30 07:30 08:20 07:45 07:45 08:35 08:00 08:00 08:50 08:10 08:10 09:05 08:20 08:20 09:20 08:30 08:30 09:35 08:40 08:40 09:50 08:50 08:50 10:05 09:00 09:00 10:20 09:15 09:15 10:35 09:30 09:30 10:50 09:45 09:45 11:05 10:00 10:00 11:20 10:15 10:15 11:35 10:30 10:30 11:50 10:45 10:45 12:05 11:00 11:00 12:20 11:15 11:15 12:35 11:30 11:30 12:50 11:45 11:45 13:05 12:00 12:00 13:20 12:15 12:15 13:35 12:30 12:30 13:50 12:45 12:45 14:05 13:00 13:00 14:20 13:15 13:15 14:35 13:30 13:30 14:50 13:45 13:45 15:05 14:00 14:00 15:20 14:15 14:15 15:35 14:30 14:30 15:50 14:45 14:45 16:05 15:00 15:00 16:20 15:15 15:15 16:35 15:30 15:30 16:50 15:45 15:45 17:05 16:00 16:00 17:20 16:15 16:15 17:35 16:30 16:30 17:50 16:45 16:45 18:05 17:00 17:00 18:20 17:15 17:15 18:35 17:30 17:30 18:50 17:45 17:45 19:05 17:55 17:55 19:20 18:10 18:10 19:35 18:20 18:20 19:50 18:30 18:30 20:05 18:40 18:40 20:20 18:50 18:50 20:35 19:00 19:00 20:50 19:15 19:15 21:05 19:30 19:30 21:20 19:45 19:45 21:35 20:00 20:00 21:50 20:10 20:10 22:05 20:20 20:20 22:20 20:30 20:30 22:40 20:45 20:45 23:00 21:00 21:00 23:20 21:15 21:15 23:40 21:30 21:30 24:00 21:45 21:45 22:00 22:00 22:15 22:15 22:30 22:30 22:45 22:45 23:00 23:00 23:15 23:15 23:30 23:30 23:45 23:45 24:00 24:00

ESENKENT - TAKSİM 76 E ESENKENT KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

06:00 06:30 06:30 06:20 07:00 07:00 06:40 07:25 07:25 07:00 07:50 07:50 07:20 08:10 08:10 07:40 08:30 08:30 08:00 08:50 08:50 08:20 09:10 09:10 08:40 09:30 09:30 09:05 10:00 10:00 09:30 10:30 10:30 10:00 11:00 11:00 10:30 11:25 11:25 11:00 11:50 11:50 11:25 12:15 12:15 11:50 12:40 12:40 12:15 13:05 13:05 12:40 13:30 13:30 13:05 14:00 14:00 13:30 14:25 14:25 14:00 14:50 14:50 14:25 15:15 15:15 14:50 15:40 15:40 15:15 16:10 16:10 15:40 16:40 16:40 16:10 17:10 17:10 16:40 17:40 17:40 17:10 18:10 18:10 17:40 18:40 18:40 18:10 19:05 19:05 18:40 19:30 19:30 19:05 20:00 20:00 19:30 20:30 20:30 20:00 21:00 21:00 20:30 21:00

TAKSİM KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

07:20 07:50 07:50 07:50 08:15 08:15 08:15 08:45 08:45 08:45 09:20 09:20 09:20 09:45 09:45 09:45 10:05 10:05 10:05 10:30 10:30 10:30 10:55 10:55 10:55 11:20 11:20 11:20 11:45 11:45 11:45 12:10 12:10 12:10 12:40 12:40 12:40 13:05 13:05 13:05 13:30 13:30 13:30 13:55 13:55 13:55 14:20 14:20 14:20 14:50 14:50 14:50 15:20 15:20 15:20 15:50 15:50 15:50 16:20 16:20 16:20 16:50 16:50 16:50 17:15 17:15 17:15 17:40 17:40 17:40 18:05 18:05 18:05 18:30 18:30 18:30 18:55 18:55 18:55 19:20 19:20 19:20 19:50 19:50 19:50 20:20 20:20 20:15 20:45 20:45 20:45 21:10 21:10 21:10 21:35 21:35 21:35 22:00 22:00 22:00 22:30 22:30 22:30

Not: Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

BOĞAZKÖY - AVCILAR KAMPÜS 142 BOĞAZKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

05:50 05:50 06:10 06:10 06:10 06:40 06:30 06:30 07:10 06:50 06:50 07:40 07:05 07:05 07:50 07:20 07:20 08:20 07:35 07:35 08:50 07:50 07:50 09:20 08:10 08:10 09:40 08:30 08:30 10:10 08:55 08:55 10:40 09:20 09:20 11:10 09:50 09:50 11:40 10:20 10:20 12:10 10:50 10:50 12:40 11:20 11:20 13:10 11:50 11:50 13:40 12:20 12:20 14:10 12:50 12:50 14:40 13:20 13:20 15:10 13:50 13:50 15:40 14:20 14:20 16:10 14:50 14:50 16:40 15:20 15:20 17:10 15:50 15:50 17:40 16:20 16:20 18:10 16:45 16:45 18:40 17:10 17:10 19:10 17:30 17:30 19:30 17:50 17:50 20:00 18:10 18:10 20:30 18:30 18:30 21:00 18:50 18:50 19:15 19:15 19:45 19:45 20:10 20:10 20:40 20:40 21:10 21:10 Not: Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

AVCILAR KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

06:40 06:40 07:00 07:00 07:00 07:30 07:20 07:20 08:00 07:40 07:40 08:30 08:05 08:05 08:40 08:30 08:30 09:10 08:55 08:55 09:40 09:20 09:20 10:10 09:50 09:50 10:40 10:20 10:20 11:10 10:50 10:50 11:40 11:20 11:20 12:10 11:50 11:50 12:40 12:20 12:20 13:10 12:50 12:50 13:40 13:20 13:20 14:10 13:50 13:50 14:40 14:20 14:20 15:10 14:50 14:50 15:40 15:20 15:20 16:10 15:50 15:50 16:40 16:15 16:15 17:10 16:30 16:30 17:40 16:50 17:10 18:10 17:10 17:30 18:40 17:30 17:50 19:10 17:50 17:50 19:40 18:10 18:10 20:10 18:30 18:30 20:30 18:50 18:50 20:50 19:10 19:10 21:20 19:30 19:30 21:50 19:50 19:50 20:15 20:15 20:40 20:40 21:05 21:05 21:30 21:35 22:00 22:00


SUNFLOWER AVM. 7.Yılında Tüm Dost ve Müşterı̇ lerı̇ mı̇ zı̇ n Yenı̇ Yılını Kutlar, Sağlık, Barış ve Huzur Dolu Yıllar Dı̇ leriz...

Sunflower AVM Esenkent Mah. Süleyman Demirel Cad.Bina No: 13 Esenkent, Esenyurt/İSTANBUL Tel: 0 212 672 97 65 - 605 01 91 57 NOLU GANYAN BAYİİ

ELİT BİJUTERİ

GALERİ ARYA

ŞALCI BUTİK

SİHİRLİ EV

LOSTRA SALONU

ESTETİCİUM KUAFÖR

COSENZA

DERMAN ECZANE

DO RE Mİ

SPOT CENTER

KAKTÜS ÇİÇEKÇİLİK

ETS TUR ÇATI CAFE KANAT DÜNYASI ULAŞ KIRTASİYE OTO YIKAMA GÜN-AY OLAY KOZMETİK PROFİTEROLCÜ TANTUNİ FATTO REPUBLİC BARSAM SPOR SARMAŞIK POLARİS BORTEX MTM MÜZİK TİYATRO DASTİNİ BEBE MARKET MAJÖR KOZMETİK SEALAND PETSHOP SENA SHOP T.ÇARŞI KAPI KURAY YAPI KEREM İNAN AYAKKABI BAHARATÇISI ÇİĞKÖFTECİ ONUR MARKET FATURA VİZYON BEYLİKDÜZÜ GENÇ 22 Aralık 2012 y Yelpaze Bahçeşehir 67 GİRİŞİMCİLER DERNEĞİ TOPCORN MISIR KOKOSH BUTİK

STUDIO PORTRE

AYDIN KURU TEMİZLEME

İLLY CAFE

ARTİSTİC

AVEA

AYDINLAR ŞANS

KAFE İN

KOTON

FACTOR BİLGİSAYAR

OYUNLARI

KÜBRA TOKSOY

TERZİ

DELTA ŞİRKETLER

TUNCAY&TEKİN KUAFÖR

CLASİS KUAFÖR

ROSETO

GRUBU

PİNOKYO

FUSİON

ALSİVO

AZİZ BEBE

KİTAP&KIRTASİYE

ES TUHAFİYE

STİLL COUFFEUR

DVD CLUB

ERDAĞ YAPI

YILDIZ ÇAMAŞIR

BAY/BAYAN

FULYA BAKIM EVİ

ÇINAR KUYUMCULUK

HOME PLUS HOME

TETRİ

ECOBELLA

BARAN WOMEN

İLKİM OPTİK

R&R DEKORASYON


Yerel

68

Yelpaze Bahçeşehir y 22 Aralık 2012

Yelpaze İstanbul Dergisi 108.Sayısı  

Global Düşün Yerel Uygula

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you