Page 1

15 Ağustos-15 Eylül

Ramazan ayı boyunca

%30 indirim!

Bahçeşehir, Ardıçlı, Ispartakule, Mesa-Nurol, Spradon halkına dağıtılır. Alabilirsiniz...

Kampanyaya fön dahil değildir.


iNGiLiZCE

YAZ KAMPI “ Englis h is easy NOW ”

YETİŞKİNLER İNGİLİZCE KUR PROGRAMI

160 SAAT AY

KUR TEKRAR I HEDi YE

SPEAKING PROGRAM

1 KUR

7 90 TL YOUNG LEARNERT

Özel Derslerde Çok Uygun Fiyatlar

669 00 71 Güvercin Sk. Papağan Çıkmazı Badem 16 Villa 01 Bahçeşehir - İSTANBUL (Bahçeşehir Üniversitesi Öğrenci Yurdu Karşısı)


10

ERKEN

K AY I T L A

RDA

%

BİZE GELİN KALABALIKLARDAN SIKILDIYSANIZ

):

İNDİRİM FIRSAT I

YENİ DÖNEM İÇİN ÖN KAYITLARIMIZ DEVAM EDİYOR...

EVRİM GRUPLU OLMAK İÇİN

BİZİ ARAYIN;

(0212) 669 58 58

DEFNE 04 VİLLA 33-34 BAHÇEŞEHİR-İSTANBUL


VIP VIP

BAHÇEŞEHİR

w w w. v i p b a h ç e ş e h i r. c o m

“Bahçeşehir’in yeni V I P Dergisi” Niçin V I P Bahçeşehir? Çünkü, V I P Bahçeşehir;

Her ay, toplamda 5.000 tirajı ile, Bahçeşehir, Ardıçlı, Göl Evleri, Banu Evleri, Ispartakule, Mesa Nurol konut, villa ve bölge işletmelerine “ücretsiz” elden dağıtılmaktadır.

Çünkü, V I P Bahçeşehir;

Dağıtım ağı reklamverenlerin kontrolü altındadır. İstenildiği takdirde tarafınızdan belirlenen noter ile baskılarımızı tasdik ettirebilirsiniz.

Çünkü, V I P Bahçeşehir; Dergisinin okuyucu hedef kitlesi Bahçeşehir’de alışverişi yönlendiren hanımlardır.

Çünkü, V I P Bahçeşehir; Dergisinin dağıtım ağındaki okur yaş ortalaması “25-55 yaş” arasıdır.

Çünkü, V I P Bahçeşehir; Dergisi okurlarının büyük bir çoğunluğu “A-B” sosyal statü grubudur.

Çünkü, Broşürleriniz reklama ve habere dönerek “çöp olmuyor” site görevlilerinin insafıyla baş başa kalmıyor.

V I P Bahçeşehir Dergisi ile amacımız; Yalnızca reklam broşür dergisi olarak bakılıp bir kenara atılan bir dergi olmak değil, okurumuza içeriği ile akılda kalan bilgiler sunmanın yanı sıra reklamverenlerimize de faydalı olmaktır. Saygılarımızla...

V I P Bahçeşehir Dergisi Ekibi...


Herşey

Yaşam

Kırmızı Ruj Hakkında

Çok sayıda kadın, sırf “Bana yakışmıyor” bahanesiyle kırmızı rujun karşı konulamaz çekiciliğinden mahrum kalıyor.

Moda ve makyaj eksperleri, bu rengin her kadına yakışan bir tonunun olduğu konusunda hemfikir.Makyaj uzmanları “Doğru kırmızı, sizi etkileyici ve sofistike gösterebildiği gibi yanlış olan da tam tersi bir etki yaratır” diyor. Peki, doğru kırmızıyı nasıl mı seçeceksiniz?

Elbette ki saç ve cilt tonunuza göre... Kumral Saçlar ve Esmer Ten; Sıcak ve parlak tonlar tam size

göre. En uygun kırmızı seçenekleriyse mercan ve turuncu tonları.

Kumral Saçlar ve Beyaz Ten; Mavi alt tonları barındıran, mor ve bordoya çalan kırmızılar sizin için… Siyah Saçlar ve Esmer Ten; Belki biraz da bronz ve altın ışıltılar barındıran koyu kahve tonlarını tercih etmelisiniz.

Siyah Saçlar ve Beyaz Ten; Vişneçürüğü, mürdüm renkleri teninizde en belirgin şekilde ön plana çıkacak renkler. Başka bir deyişle, koyu tonlar tam size göre. Kırmızı ruju sürmek şeffaf bir parlatıcı sürmeye benzemez; dikkat ve özen gerektirir. Doğal dudak çizginizin dışına taşırdığınızda bir palyaço gibi görüneceğinize emin olabilirsiniz. Makyaj uzmanları bu durumu önlemek için, ruj rengiyle uyumlu bir dudak kalemi ile dudak çerçevesini belirlemenin mümkün olduğunu söylüyor. Dikkatlice dudak çerçevenizi belirleyerek, yine dudak kalemi ile dudaklarınızı doldurun.

Terliklerim Nerde Hatun?.. Sabah yataktan kalktığımızda yerde ilk aradığımız şey; Akşam eve geldiğinde babamızın ayaklarına uzattığımız;Tatile giderken pareomuzun rengine uygun, çarşı pazar aradığımız, en önemli giyim aksesuarı nedir?.. TERLİK... Avrupa’da 1400 lü yıllarda giyilmeye başlayan terlikler, Türk toplumunda çok daha eskilere dayanmaktadır. Osmanlı Sarayında adeta terlik kültürü oluşmuştu. Saray mensupları derecelerine göre çeşit çeşit terlikler yaptırıyorlardı. Çarıklardan, taş işlemeli terliklere kadar. Günümüzde terlik o kadar önemli bir pazara sahip konuma gelmiştir ki, üreticiler her sezon yeni model tasarımlar için adeta yarışıyorlar. Tasarım terliklerin en ilginçlerinden biri “Fenerli Terlik” ayağa geçirilir geçilmez terliğin ön ve yan tarafındaki ışıklar yanıyor ve karanlıkta bir yere çarpmanızı önlüyor. Bunun yanında, ısınan peluş terliklerden tutunda, boy uzatan terliklere kadar çeşit çeşit terlikler de mevcut.

Terlik alırken nelere dikkat etmeliyiz? Eğer ayak numaramız 39 ve üzeriyse veya ayaklarımız taraklıysa çok topuklu, platformlu terlikleri tavsiye etmiyorum. Daha düz, sade modeller tercih etmeliyiz. Parmak arası, bantlı, düz, platformlu olmak üzere oldukça sınırsız süslemeli modelleri piyasada bulabiliyoruz.Özellikle mayıs ve ekim ayları arasında giyilen terliklerimizi alırken, sağlıklı, kaliteli malzemeden olduğuna dikkat etmeliyiz. Şık şeyler giymeliyiz diye sağlığımızdan olmayalım. Tüm okuyucularıma sağlıklı, mutlu bir yaz dilerim. Arzu Yetiş Kocatepe... VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11 5


Yaşam

Güzelliğin Dördüncü Boyutu! Sevgiyle hareket edenler, stresten etkilenmezler; hem kendilerini daha güzel ve değerli hisseder; hem de başkalarındaki güzelliği ve değeri çok daha kolay fark ederler.

korkudan sevgiye uzanan yolu değiştirir, korkuları yükseltir, kaygılara dönüştürür. Olumsuz düşünceler bedenimizin titreşimini değiştirerek, fizik bedende değişmelere neden olur, hastalıklar başlar. Ruhbeden kişinin tüm evrendeki sonsuzluk arayışını temsil eder."

Fiziksel Bozulma Nasıl Gelişir?

Tıp adamları, beden sağlığı için ruhsal sağlığın önemine dikkat çekerek, insan bedeninin şifasının bilinç şifasından geçtiğinde birleşiyor. Bu görüşe ‘güzellik’ boyutunu da ekleyen Dr. Gönül Ateşsaçan, 'Estetik Medikal Uygulamaları' konusundaki yurtdışı ve yurtiçindeki çeşitli tez ve çalışmalarıyla bilinç ve beden uyumunun yakın ilişkisini ortaya koyarak, 4 boyutlu bir güzellik anlayışının insan sağlığı üzerinde olumlu etkisinin varlığını belirtiyor.

4 Boyutlu Güzellik Nedir?

“Ruh-beden, duygu-beden, zihin-beden

ve fizik-beden” olarak 4 boyut kavramını açıklayan Dr. Ateşsaçan, şu açıklamalarda bulundu: "Zihin beden, bilinçaltı, ego ve otomatik pilottur. Bu yaşamda her şey çok hızlı gelişirken, zihin buna adapte olur ve kendimizi herkese, her şeye karşı savunmamızı sağlar. Modern çağın getirdiklerine uyum sağlamak için, varlığımızı korumak adına zihin sürekli planlar yapar ve egomuz çok yükselir. Bu durumda en önemli konu zihin sesi yükselirken, duygusal durumumuzu unuturuz, kalbimizin sesini duyamayız. Sonuç zihindeki olumsuz beklentiler, duygu bedeni değiştirerek

Hafızayı Zayıflatıyor... Amerikalı bilim adamları, vücut şeklinin hafızayı etkileyebileceğini belirterek "armut tipi" vücuda sahip olan kadınların daha zayıf hafızaya sahip olduğunu öne sürdü. Amerika'daki Nortwestern Üniversitesi'ne ait Tıp Ekibi, yaptığı araştırmada "elma tipi" vücutlu kadınlar ile "armut tipi" vücutlu kadınların hafızalarını karşılaştırdı. Yaşları 65 ile 79 arasında değişen yaklaşık 9 bin kadın üzerinde yapılan değerlendirmelerde ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Kadınlar, farklı hafıza testlerini yanıtladı. Ayrıca, vücut kitle indeksine göre boy ve kilo ölçümleri yapıldı. BBC'nin haberine göre, konuya ilişkin yapılan testlerde, "elma tipi" vücutlu kadınların hafızalarının daha güçlü olduğu kaydedildi. 6

VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

Medikal Hekim ve Beslenme Danışmanı Dr.Gönül Ateşsaçan: fiziksel bozulmayı da şöyle açıklıyor: "Bir hücrenin membranı, hücrenin bütünlüğünü sağlar. Hücredeki iyon dengesi bozulursa hücrenin yapısı değişir, enerji dengesi değişir. Tüm organların ve sonuçta bizim titreşimiz değişir, bozulur, hastalıklar başlar. Sonuçta; yediğimiz, içtiğimiz herşey, ettiğimiz dua, kendimiz ve herkesle ilgili düşünce ve duygularımız, toplumsal davranış modeli, kişisel ve toplumsal deneyimler genetiğimize , DNA’ya aktarılır (DNA bilgilendirilir). Korku ise bedende stres hormonu üretir ve yıkıma yol açar, yaratıcılığımızı öldürür. Sevgiyle hareket edenler, stresten etkilenmezler; hem kendilerini daha güzel ve değerli hisseder; hem de başkalarındaki güzelliği ve değeri çok daha kolay fark ederler."

Son araştırmalar, büyük kalçalı kadınların hafıza testlerinde daha başarısız olduğunu ortaya koydu. BEL BÖLGESİNDEKİ UFAK YAĞLANMALAR BEYNİ KORUYOR Araştırmalarda, bel bölgesindeki ufak yağlanmaların da beyin fonksiyonlarını koruduğu belirtildi. Vücut kitle endeksinde kaydedilen her puanda, kadınların hafıza testlerindeki puanlarının da azaldığı gözlemlendi. Alzheimer Araştırma Birimi Başkanı Rebecca Wood ise, kadınların daha çok "armut tipi" vücuda sahip olduklarını belirtti. Wood, konuyla ilgili "Bu araştırma, vücut tipi ile beyin fonksiyonları arasında yüzde yüz bir ilişki olduğunu ortaya koymuyor. Vücut tipiyle ilgili yapabileceğimiz şeyler oldukça kısıtlı ancak, kilo kontrolü konusunda yapabileceğimiz çok şey var" şeklinde konuştu.


7Makyaj Adımda Doğal

İlk Adım Temizlik!..

Dördüncü Adım Gözler!..

İkinci Adım Gizlemek!..

Beşinci Adım Kirpikler!..

Makyaj yapmaya başlamadan önce cilt tipinize uygun ürünle cildinizi temizleyip, arındırın.

Cildinizdeki kusurları gizlemek ve doğal görünmek için cilt renginizden bir ton açık fondöteni sünger yardımıyla uygulayın.

Üçüncü Adım Dengelemek!..

Fondöten renginizi dengelemek ve makyajınızın kalıcılığını sağlamak için, fondötenden bir ton koyu pudra sürün.

Güzellik Yüzünüzün güzelliğini ortaya çıkarmak, cilt lekelerini gizlemek, gözlerinizi belirginleştirmek için makyajın sihirli etkisinden faydalanabilirsiniz. Makyaj stilinizde doğal güzelliği tercih ediyorsanız doğal makyajın püf noktalarını dikkatle okuyun!

Açık kahverengi ya da açık turuncu göz farıyla gözlerinizi renklendirin. Eyeliner ile gözlerini belirginleştirin.

Kirpik kıvırıcısı yardımıyla kirpiklerinizi kıvırın, kahverengi ya da siyah tonlarda rimelle kirpiklerinizi dolgunlaştırın. Yoğun etki için jel rimelle, renkli rimelin üzerinden geçin.

Altıncı Adım Renklendirmek!..

Pembe ya da şeftali tonlarında allığı elmacık kemiklerinizin üzerine büyük fırça yardımıyla sürün. Doğal görünüm için allık fırçasını hafifçe yüzünüz ve boynunuza dokundurun.

Yedinci Adım Dudaklar!..

Açık pembe ya da açık turuncu tonlarında ruju dudaklarınıza sürün. Dolgun görünüm için şeffaf dudak parlatıcısı uygulayın.

Burun İçin

Makyaj Hileleri

Makyaj yaparken belli kurallara dikkat etmelisiniz. Açık renkler hatlarınızı ön plana çıkarırken, koyu renkler geri plana atar. Açık renk olarak şeffaf pudra, koyu renk olarak pudra veya allık kullanılabilir. Allıkta kullanacağınız şeftali tonları aydınlık bir görüntü yakalamanıza yardımcı olur. Burun ile dudak arası uzun olanlar; bu uzunluğu geri plana alabilmek için burun ile dudak arasını boyamalısınız.

çıkarmalısınız. Bunun için, burun kemiği ve kanatlarını açık renk fondöten ve pudra kullanarak, gözleriniz için, üst kirpik diplerinden başlayıp ince bir çizgi halinde eyeliner uygulayarak istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

Burun ile dudak arası dar olanlar; çok dar olan bu bölgeyi ön plana çıkarmak için açık renklerle boyamalısınız.

Düz ve kısa burunlarda burnun bitimine ve iki kaşın arasına açık renk pudra sürerek mesafeyi uzun gösterebilirsiniz. Burnun uzun olan alt uç kısmına koyu renk pudra ve allık ile gölge yapılarak uzunluk geri plana alınır.

Burnunuz yüzünüzde dengeyi bozacak kadar küçük ise; burnunuz ile gözlerinizi ön plana

Burnunuzu uzun buluyorsanız; kaş başlarınızın burna çok yakın olmamasına dikkat edin. VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11 7


Yaşam

Erkek gözüyle ideal kadın demek... Erkeklerin gözüyle 'ideal kadın'ın özellikleri bir listede toplandı.Bu listeye göre ideal bir kadının okuma alışkanlığı olmalı. Erkekler gazetelerin sadece ilk ve son sayfalarını okuyan ve gündemi takip etmeyen kadınları sohbet arkadaşı olarak görmüyorlar.

• Telefonla gerektiği kadar konuşmalı. Kadınların telefon konuşmalarını saatlerce uzatmaları erkeklerin sinirlerini bozuyor. • Ağır makyaj yapmaktan, aşırı parfüm ve çok çarpıcı ojeler kullanmaktan kaçınmalı. Böyle görünen kadınlar daha çok ilgi çekse de erkeklerin tercihi doğal ve masum güzellikten yana oluyor. • Televizyon dizilerine bağımlı olmamalı. Yaşamını bu dizilere göre programlayan ve bu saatlerde dünyadan kopan kadınları anlayamayan erkekler, doğal olarak onlardan uzaklaşıyorlar. • Lüks tutkunu olmamalı, alışveriş sırasında da mantığını koruyabilmeli. Taksit imkanı var diye eve gereksiz eşyalarla dolu paketler taşımamalı. • Alkol ve sigaradan uzak durmalı. Beğendikleri kadınları aynı zamanda birer anne adayı ola-

rak gören erkekler kötü alışkanlıkları olan kadınlardan içgüdüsel olarak uzaklaşabiliyorlar. • Formuna dikkat etmeli. Ama her yemeğe ‘diyetteyim’ diye başlamamalı. Çünkü bu erkekleri en çok sıkan kelimelerden biri… • Evi ya da odasını oyuncaklarla doldurmamalı. Sadece görüntüsü güzel diye evi hiçbir işe yaramayan eşya kalabalığına boğmamalı. • Türkçeyi kötü kullanmamalı. Bol bol yani, filan, şey gibi kelimeler kullanan ve argo konuşan kadınlar yerine etkili ve tane tane bir konuşma her zaman daha çekici geliyor. • Sadece kızlarla değil erkeklerle de arkadaş olabilen kadınlar, erkeklere daha çekici geliyor. Böyle kadınlarla daha kolay ve iyi iletişim kurabiliyorlar. • Çocuk taklidi yaparken itici olmamalı. Kadınların şirin olmak adına yaptıkları küçük çocuk taklitleri yerinde ve dozunda olmadı-

İnanmak

İyi Hissetiriyor

ABD'de yapılan bir araştırma, soğuk algınlığı ilaçlarının iyi geleceğine inanmanın, iyi hissetmek için yeterli olabileceğini gösterdi. Sonuçları "Annals of Family Medicine" dergisinde yayımlanan araştırma, soğuk algınlığı ilaçlarının işe yarayacağına inanan kişilerin, aslında tedavi olmamalarına rağmen bir süre sonra gerçekten de kendilerini daha iyi hissettiklerini ortaya koydu. Wisconsin Üniversitesinden Bruce Barrett, araştırma çerçevesinde, soğuk algınlığı semptomları gösteren 719 kişiyi dört gruba ayırdıklarını, bir gruba bitkisel bir soğuk algınlığı ilacı olan ekinezya verildiğini ve grubun bunu bildiğini, diğer iki gruba ya ekinezya ya da placebo 8

VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

verildiği ancak katılımcıların ne aldıklarını bilmediklerini, son gruba ise hiçbir ilacın verilmediğini söyledi. Ya ekinezya ya da placebo verilen grupta, kendilerine ekinezya verildiğine inanan kişilerin, daha çabuk kendilerini iyi hissettikleri, ekinezya kullanıcılarının, hiç ilaç kullanmayan katılımcılardan yaklaşık bir buçuk gün, placebo kullananların ise 2 buçuk gün önce soğuk algınlığını atlattıkları gözlendi. Araştırmanın, soğuk algınlığının iyileşmesinde "placebo etkisinin" işe yaradığının kanıtı olarak görülebileceği belirtildi.

ğında erkeklerde ters tepki yaratabiliyor. • Kıskanç olmamalı. Sevgilisini sürekli sorgulayan ve takip eden kadınlar, kendilerine güvenmedikleri mesajını vererek çekiciliklerini kaybedebilirler. Erkeğin her şeyiyle ilgilenmemeli. Bazen annesinden daha ileriye geçerek, erkeğin her işiyle ilgilenen kadınlar, aradaki büyünün bozulmasına ve erkeğin kaçmasına neden oluyorlar. • İç dünyasında huzurlu olabilmeli. Geçmişte yaşadığı psikolojik sorunları ve ailesel problemleri çözümleyememiş kadınların, erkeklerin gelecek planlarına girmeleri zorlaşıyor. • Kendi ayakları üzerinde durabilmeli. Hiçbir işlerini bir erkeğin yardımı olmadan yapamayacağını düşünen kadınlar, erkeklerde önceleri bir koruma duygusu yaratsa da bir süre sonra bu duygu sıkılmaya dönüşüyor.


Vitamin Yaşam

Cinselliği Canlandıran

Avusturya'da yürütülen araştırma sonucunda, D vitamininin cinsel hayatı canlandırdığı tespit edildi.

Uzmanların 2 bin 300 erkek üzerinde birkaç ay boyunca yürüttüğü çalışmada, vücuttaki D vitamini oranı ile testosteron seviyeleri karşılaş-

tırıldı. Araştırma sonucunda, vücudunda daha fazla D vitamini bulunan erkeklerin testosteron seviyelerinin yüksek, idrak kabiliyetleri ve

hafızalarının da daha güçlü olduğu görüldü. Uzmanlar kandaki D vitamini oranı yükseldikçe, cinsel isteğin de arttığını belirtti.

İleri Yaşta Zirve Yapıyor...

Dede ve ninelerin daha anlayışlı olduğu inanışına bir destek de bilim dünyasından geldi. İşte detaylı bilgiler. California Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma sonucunda, 60 yaşın duygusal zekâda (BQ) bir zirve olduğu öne sürüldü. 20'li,

40'lı ve 60'lı yaşlarda 144 kişiye tiksindirici, normal ve hüzünlü klipler izletildi. Yaşlı insanların negatif sahneleri daha pozitif açıdan

değerlendirdiği ortaya çıktı. Yaşlıların empati kurma yeteneklerinin de daha yüksek olduğu iddia edildi. VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11 9


Aktüel - Yaşam

En İyimser Kadınlar Türkiye'de

Küresel bir kuruluş tarafından yapılan araştırmada, Hintli kadınların en stresli, Türk kadınlarının ise en iyimser kadınlar olduğunu ortaya çıkardı.

Küresel bilgi ve analiz firması Nielsen tarafından 21 gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede 6500 kadın üzerinde yapılan araştırmada, Hintli kadınların yüzde 87'si çoğu zaman stresli olduklarını ve yüzde 82'si de rahatlamaya zaman bulamadıklarını söylediler.

mali duruma ve yüzde 54'ü de daha fazla eğitim şansına sahip olacaklarını düşünüyor. Araştırmaya göre, en iyimser kadınların yaşadığı Türkiye'deki kadınların yüzde 92'si kızlarının kendilerinden daha fazla imkanı olacağı düşüncesini taşıyor. Türkiye'yi yüzde 89 ile Nijerya ve Malezya izliyor.

Streslerine rağmen, Hintli kadınların yüzde 96'sı fazladan paraları olsa bunu giyime, yüzde 77'si sağlık ve güzellik ürünlerine, yüzde 44'ü de ev elektronik cihazlarına yatıracaklarını belirttiler. Yüzde 74 ile Meksikalı kadınlar ikinci sırada gelirken, üçüncü sırayı yüzde 69 ile Rus kadınları aldı. Gelişmiş ülkelerde de stresli kadınların oranı İspanya'da yüzde 66, Fransa'da yüzde 65 oldu. Amerikan kadınlarının yüzde 53'ü stresli olduklarını söylediler.

Nerede olurlarsa olsunlar kadınlar, erkeklere göre teknolojinin sağladığı sosyal imkanlardan daha fazla yararlanıyor. Erkeklere oranla cep telefonuyla her ay yüzde 28 fazla konuşan ve yüzde 14 daha fazla SMS gönderen kadınlar, internetteki sosyalleşme ve diğer siteleri de daha fazla ziyaret ediyorlar. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kadınların yarıdan fazlası, bilgisayar, cep telefonu ve akıllı telefonların yaşamlarını olumlu yönde değiştirdiğini düşünüyor.

Genel olarak kadınların yaşadıkları yer neresi olursa olsun annelerinden daha çok imkana sahip olduklarını düşündüklerinin ortaya çıktığı araştırmaya göre, gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar, kızlarının kendilerinden daha fazla şansa, gelişmiş ülkelerdekiler ise kızlarının kendileriyle aynı imkanlara sahip olacaklarını düşünüyorlar. Gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların yüzde 80'i kızlarının daha istikrarlı bir mali duruma ve yüzde 83'ü de daha fazla eğitim imkanına sahip olacağını ifade ederken, gelişmiş ülkelerdeki kadınların sadece yüzde 40'ı kızlarının daha istikrarlı bir

Şubat ve Nisan arasında Türkiye, Rusya, Güney Afrika, Nijerya, Çin, Tayland, Hindistan, Malezya, Meksika, Brezilya, ABD, Kanada, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, İspanya, İsveç, Japonya, Avustralya ve Güney Kore'de yapılan araştırmaya 6500 kadın katıldı.

10 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11


Yaşam

!..!

eşinizi öğrenmek RuhRuh eşinizi öğrenmek için için

soru sorusorun sorun Ama ne tür sorular sormalısınız? Farklı ilişki uzmanlarının ortak söylemi, doğru ya da yanlış soru olmadığına dair bir. “Klonunuzu aramıyorsunuz” diyor Laurie Seale, The Questions to Ask Before You Jump into Be’in yazarı. “birisinin sizin değer ve hedeflerinizi paylaşıp paylaşmadığını yargılıyorsunuz ki bunu onunla uzun süreli bir ilişki içine girip giremeyeceğinizi bilmek için yapıyorsunuz.”

İşte sorulabilecek bazı sorular: Eğer şirketin sana bir senelik maaşlı izin dönemi verse, o süreçte neler yaparsın? Belki Pasifik’te bir adaya kaçacaktır; belki kendi yeni işini kurmaya girişecektir. Ne cevap verirse versin, “Bu son derece açıklayıcı bir soru ve ilk randevuda sormak için ideal” diyor Seale. “Partnerinizin tutku ve önceliklerini ortaya koyar; bencil ya da hırslı olduğunu öğrenebilirsiniz.” Ayrıca bu insanın neyi önemsediğini ancak şu an zaman ayıramadığını de öğrenmiş olacaksınız. Utandığın bir anını benimle paylaşırmısın? Üzerine ketçapla çizdiği bir tabloyu kahkahalarla takdir edebileceğiniz kadar rahat bir insan mı? Eski sevgilisini etkilemeye çalışırken patenlerle tepetaklak olduğu anın gülünçlüğünü sizinle paylaşmaya hazır mı? Burada mühim olan olayın kendisi değil, savunmasız kaldığı zamanları kabullenip kabullenmediğidir. “Eğer partneriniz kabul

“Eee neler yapıyorsun?” ve “Nerelisin?” bir randevuda sormak için yeterli ışıltıyı taşıyan sorular değil elbette. Zaten size karşınızda oturan insan hakkında cazip bilgiler de sağlamayacaklar. Eğer gerçekten iyi bir kimyaya ve uzun dönem ilişki potansiyeline sahip olup olmadığınızı merak ediyorsanız, bundan daha iyisini yapmalısınız.

ederse, mesela bir tv şovuna katıldığını ve gerçekten berbat bir performans sergilediğini, en azından kendisini fazlasıyla ciddiye almıyor demektir” diyor Diane Mapes, How to Date in a Post-Dating World’ün yazarı. Ve unutmayın, bir insan özel fiyaskolarını paylaşıyorsa aynı samimiyeti sizin de göstermeniz gerekir. En iyisi ilk baklanın sizin ağzınızdan çıkması! İşte bunun en basit yollarından biri : “İlk randevular beni tedirgin ediyor, ama kendime her zaman ayakkabımın topuğu kırıldığında mesaim bitene kadar masamdan kalkamadığım günü hatırlatıyorum.” Eğer evinde yangın çıksa, kurtaracağın tek şey ne olur? Karşınızdaki insanın duygusal mı yoksa nesnel mi olduğunu merak mı ediyorsunuz? Büyükbabasının cep saatini mi kendi laptopunu mu kurtarıyor bunu öğrenin diyor Sharyn Wolf, So You Want to Get Married: Guerilla Tactics for Turning a Date into a Mate’in yazarı. “Neden özellikle onu?” diye sormayı da unutmamalısınız. Böyle tuhaf bir konuyu nasıl açacağınızı düşünüyorsanız, mesela “Bir sürü ilgi alanım ve hobim var, ama en sevdiğim şey yazmak. Evimde yangın çıksa ilk kurtaracağım şey defterlerim olur. Ya senin?”i deneyin. İnsanların senin hakkında en büyük yanılgısı nedir?

Aslında sadece utangaç olmasına rağmen herkesin hakkında züppe ve burnu havada olduğunu düşündüğünü söyleyebilir. Bunu bilmek güzel olacaktır, özellikle de geçirdiğiniz kısa sürede siz de aynı şeyi çoktan düşünmeye başlamış idiyseniz. “Onun kendisini nasıl gördüğü hakkında fikriniz olacak” diye açıklıyor Wolf. “Ve bu da bir adım geri atıp, yeniden düşünmenize şans tanıyacak.” Bu konuya giriş için ise şöyle bir yöntem öneriliyor: “Bazen insanlar çok fazla konuştuğumu düşünüyor, oysa sadece gergin olduğumda gevezelik ederim. Senin hakkında da yanılgıya düşenler oluyor mu?” Hayatının hangi bölümünü değiştirmek istersin? İşte potansiyel sevgilinizin geçmişiyle ilgili çok önemli ayrıntılar öğrenebileceğiniz bir soru. Üniversitede okumak istediği bölüm farklı mıydı? Ya da eski sevgilisi ile ayrılmasına sebep olan o aptallığı yüzünden hala pişman mı? Herkesin pişmanlıkları vardır, bazen kendisinin bile unutmaya çalıştığı. Kimi sorumluluk ve mecburiyetler insanın yaşamını şekillendirebilir. Bu konuya girmek için de yine kendinizi öne atmanızı öneriyor uzmanlar: “Şu an hayatımdan oldukça memnunum, üniversiteden sonra hep düşlediğim seyahate çıkmak yerine o korkunç işe başladığım günleri hatırladıkça çok kötü hissediyorum.” VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11 11


Moda

2011 neleri konuştu?

Moda Dünyası

İşte dantellerden derilere ve en son ayakkabı ve çantalara kadar sezonun favorileri...

1. ŞIK MİLİTER HAREKET

Apoletler son birkaç yıldır modacıların o kadar sık başvurduğu bir trend ki, çoğu zaman bir yenilik olarak anmıyoruz bile. Ama son 10 yılda militer şıklık yeni bir biçim ve anlam kazandı. Kamuflaj desenleri, işlemeli apoletli ceketler, haki pantolon ve şortlar askeri şıklığın anahtar parçaları.

2. DANTEL

İster romantik, ister rocker etkisi yaratmak isteyenler için danteller yardıma koşuyor. Hem de sadece detayda değil. Tamamı dantel elbiseler, bluzlar, etekler hatta ayakkabılar... Romantik etki için ekru, pastel gibi tonlar, asi duruş içinse siyah seçilmeli.

3. RENK PALETİ

Pastel tonlar Bej ve pudra tonları, ten rengi ve ekru her yerde. Özellikle elbiselerde karşımıza çıkıyor. Bu görünüm yine benzer tonlarda ayakkabı ve çanta ile tamamlanabildiği gibi neon pembelerle de kombin şansı olabiliyor. Gri ve gümüş Gündüz işe yıpranmış görünümlü griler ile gidilebilir. Gece kulüplerinde ise gümüş ışıltılı bir metalik elbise, bluz veya şort ile boy gösterebilirsiniz. Neon renkler Neon pembe, asit sarısı sezonun öne çıkan elektrik tonları. Sarıyı elbise ve eteklerde, pembeleri ise daha çok ayakkabı ve çantada kullanıyoruz.

4. DESEN HER YERDE

Çiçekliler, dijital desenler, su altı dünyasının baskıları sezonun en favori desenleri. Desen efektini doğru kullanmak istiyorsanız ayakkabılarınızı ten rengi tonlarında seçmeniz isabetli olacaktır.

5. DENİM+DENİM

Bir süredir denim gömlekleri, ceketleri, çantaları unutmuştuk. Jean ile jean'i kombinlemenin kötü olduğu günlerin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Jean pantolonun üzerine jean ceket giymek sezonun taze trendleri arasında.

6. DESENLİ VE RENKLİ GÖZLÜKLER

Dışarı çıkarken vazgeçilmez aksesuarınız olmalı. 12 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

Büyük kemik çerçeveler bu sezon da favori ama hafif formu bozulmuş, renkli ve desenli çerçeveler sezonun yeniliklerinden.kadinca.net

7. AYAKKABI GÜNLÜĞÜ

Ayakkabınızın sezon trendlerinden geri kalmasını istemiyorsanız, yapmanız gereken yenilikler şöyle: Burnu açık botlar: Kışlık botlar yaza uyarlandı. Önleri ve bazılarında arka kısımları da açıldı. Mini elbiselerle ve şortlarla çok iyi uyum sağlıyorlar.kadinca.net Sabolar: 1970'lerin tahta platformlu saboları geri geldi. Sabolarla modern görünmek istiyorsanız, jean'lerle veya mini elbiselerle deneyin. Alçak topuklular: Yüksek topuklara biraz ara verebilirsiniz. Elbiselerin altına çok yakışıyor!

8. CEKET DE BEYAZ ŞIKLIĞI

İlkbaharın serinliğinde incecik ipek bluzların üzerine almak için bu sezon beyaz blazer var. Hafif maskülen kesimli ve saten olabilir. Kollarını da hafifçe kıvırabilirsin.

9. KEMERİN BÜYÜSÜ

Kemerler her yerde. Kıyafetlerinizi kemerlerle kombinleyin. Elbiseleriniz orta kalınlıkta zarif kemerlerle giymeyi unutmayın. Desenli elbiseyi sade kemerlerle, düz elbiseleri de aksesuarlı, hareketli kemerlerle tamamlayabilirsiniz.

10. MİNİLER…

Hem elbisede, hem de eteklerde ara boy yok. Gece kıyafetlerinden günlük elbiseler kadar tasarımcılar bu sezon tercihlerini kesinlikle miniden yana yapmışlar. Tahta platformlu yüksek sabolarla giyildiğinde hem aşırı şık görüntüden kaçınmış olursunuz, hem de bacaklarınızın güzelliği konuşur.


w w w. c a f e c l u b . c o m . tr

Bahçeşehir gölet mevkiinde doğayla iç içe konumlanan Cafe Club gerek güler yüzlü hizmeti gerekse leziz yemekleri ile siz misafirlerimizin keyifli saatler geçirmesi ilkesiyle 2008 yılından beri hizmet vermektedir. Yenilenen terasında LİG TV ve D-SMART maç heyecanlarını nefis nargilenizle süsleyebilir, ailenizle keyifli bir yemekten sonra akşamınızı eğlenceli oyunlarla devam ettirebilirsiniz.

SAHURDA DA AÇIĞIZ!.. Doğa Parkı Cd. Gölet Park AVM No: 11 / U Bahçeşehir-İstanbul

T: (0212) 669 47 47 - F: (0212) 608 13 89 info@cafeclub.com.tr


Yaşam

ve

Aşık olmak

Aşık kalmak

KENDİNİZLE MUTLU OLUN...

Kendinizden mutlu ve memnun değilseniz, bir ilişki bu durumu değiştirmeyecektir! Hatta sağlıklı ve karşılıklı bir ilişki sürdürmenizi de zorlaştıracaktır! Tek başınayken mutlu olamayan biri, bir başkasıyla da mutlu olamaz. Kendisiyle flört edemeyen, kendisine hayranlık duymayan birinin uzun süreli bir ilişkiyi sürdürmesi zor olacaktır. Kendinizi sevmiyorsanız bir başkasının sizi sevmesini bekleyemezsiniz. Kendinize samimi bir sevgi besleyin, değiştirmeniz gereken özelliklerinizi partneriniz için değil, kendi mutluluğunuz için değişirin.

BEKLENTİSİZ OLUN...

İlişki bir ihtiyaç değildir. İnsanlar mutlu olmak için bir ilişkiye muhtaç oldukları yanlış inancından kurtulmalıdırlar ki, gerçek paylaşımlarda bulunabilsinler, gerçek sevgiyi deneyim etsinler. İlişkilerin yakıtı coşku ve beklentisiz sevgi olmalıdır. Beklentiler ve planlar anı yaşamayı engeller ve endişeye sebep olurlar. Anı yaşayan, anın mutluluğunu yakalayan çiftler uzun süreli mutluluğu yakalarlar. İlişkilerinizde sonuç odaklı değil, süreci mutlu yaşayan kişiler olun.

ARKADAŞ OLUN...

İlişkiyi sürdüren geçici heyecan ya da zevklerden çok arkadaşlık, karşılıklı saygı, hayranlık ve ilgi olacaktır. Uzun vadeli ilişkiler gelişimlerini ve hayatta kalmalarını sağlam 14 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

Bir insana âşıksanız, sadece bir bakışı içinizi titretir. Bir dokunuşu tüm bedeninizi ele geçirir. Onunla kuşatılırsınız ve bu hal sizi mutlu eder. Aşk, kendi varlığınızla beraber, tüm dünyayı da daha derinden hissetmenize neden olur. Bu hislerin uzun sürmesi ve kalıcı bir beraberlik için Back-Up İlişki Danışmanı Cansu Ayazi’nin önerilerine kulak verin.

bir arkadaşlık temeline borçludur! Arkadaşlarınızla olduğunuz rahatlıkta ve coşkuda olun.

AÇIK OLUN...

Partnerinizin zihninizi okumasını beklemeyin, duygularınızı ve isteklerinizi net ve açık bir biçimde ifade edin. Açık iletişim kurmak, eleştirmek ve yargılamak yerine hislerden bahsetmek, sorun değil çözüm odaklı olmak ilişkinin geleceği için olmazsa olmazlardan. Sürekli irdelemek ve sorgulamak yerine kendinizi doğru ifade etme yolunu seçin.

ORTAK İLGİ ALANI YARATIN...

İlişkiler birlikte geçirilen zamanın uzunluğu ile değil, kalitesiyle gelişir. Ortak ilgi alanları yaratmak partnerleri birbirlerine bağlanması ve eğlenceli vakit geçirmesi açısından oldukça önemlidir. Uzun vadede insanlar ortak ilgi alanlarına sahip oldukları, eğlendikleri kişiler ile yaşamayı tercih ederler. Tutkulu ilişkilerin en büyük sırrının birlikte eğlenebilmek olduğunu unutmayın.

SAYGI DUYUN...

Hem kendinize hem de partnerinize saygı duymak, fikirlerini ve ihtiyaçlarını, hemfikir olmasanız da anlamaya çalışmak ilişkinizi köklü ve kolay sarsılmaz kılacaktır. İlişkiniz için olmazsa olmaz sınırları doğru belirleyin fakat karşı tarafın da sınırlarını zorlamayın.


Yaşam

?

Fotoğraf larda

Güzel Çıkmak mı İstiyorsunuz

Bazı kişilere hepimiz imreniriz. Güzel olmasalar bile fotoğraflarda çok güzel çıkarlar, fotojeniktirler. Ancak bu insanların fotoğraflarını incelerseniz öncelikli olarak fark edeceğiniz şey rahat görünümleri olacaktır… İlk kural rahat olmak ve moralinizin bozuk olmamasından geçiyor… Tabii sonrasında teknikler. Fotojenik olmak artık bir sır değil, okumaya devam edin… Poz vermeyin, poz verirseniz kötü çıkarsınız. Ya da en azından poz vermemiş gibi görünün. İşte öncelikli püf nokta bu! • Eğer özel bir çekimse, poz vermeden hare-

ket halinde olunmalı. Fotoğrafçı arada doğal pozlarınızı yakalayacaktır.

• Alkol aldıysanız, 3. kadehten sonra fotoğraf çektirmeyin. Makyaj Artisti Troy Jelsen, alkollüyken kontrolünüzü kaybetmeye başlayacağınızı ve flaş ne kadar parlak olursa olsun, gözlerinizin düşük görüneceğini söylüyor. • Patti Wood, uzatarak söylenen ‘i’ harfi, dudak kenarlarını yukarı kaldırdığı için çekim esnasında, ‘Money” kelimesinin söylenmesinin doğru tercih olacağını söylüyor. ‘Money’ derken göz çevrenizde oluşan mimik çizgileri içten gelen bir gülümseme hissini verecektir. Yani, 333 demeye veda vakti. • Dış çekimlerde gün batımını tercih edin.

Ünlü fotoğrafçı Jack Guy, gün batımı ışığının sizi çok güzel göstereceğini söylüyor. Aşağıya doğru daha az gölge oluşacağından, gözaltla-

rınızdaki torbalar fotoğrafta görünmeyecek. Güneş, gözaltındaki bölgeyi aydınlatacak ve daha genç görünmenizi sağlayacak.

• Dilinizi dişlerinizin arkasında tutarak gü-

lümserseniz, yüzünüz gergin görünmeyecektir.

• Olduğunuzdan daha kilolu görünmek istemiyorsanız ve doğal görünüm elde etmek istiyorsanız, dik durarak kollarınızı vücudunuzun yanında tutun ancak kesinlikle vücudunuza yapıştırmayın. • Gıdık bölgenizin belli olmamasını istiyorsanız, çenenizi yukarda tutarak objektife gülümsemelisiniz. • Boyunuzun yukarısından yapılan çekim-

lerle daha ince, aşağıdan yapılanlarla daha uzun görüneceksiniz. Direkt açılı çekimlerde ise, duruşunuzda bozukluk varsa ya daha kilolu ya da daha kısa görüneceksiniz.

• Duruşunuz direkt objektife dönük olma-

malı. Hangi profilden daha güzel göründüğünüze karar verin ve küçük açılı bir yan duruş sergileyin.

• Ferah hissetmek ve bu ifadeyi hissettirmek için, gözlerinizi çekimden önce biraz kapatın. Çekim esnasında açın, farkı göreceksiniz. • Aynı zamanda giyiminiz de çok önemli.

Özel bir gün için yapacağınız çekimlerde günün trendlerini değil, klasik stili tercih edin. Yıllar önce çektirdiğiniz fotoğrafları sevgilinize gösterirken “Ne kadar da komik giyinmişim, ama o zamanın modası öyleydi” şeklinde yaptığınız açıklamaları unutmayın.

• Enine çizgili blüzlerden ve bol kesim pantalonlardan kaçının. Bunlar sizi kısa ve olduğunuzdan kilolu gösterecektir. Yüksek bel pantolon ve etekler fotoğraflarda sizi daha uzun ve zarif gösterecektir. • Fon rengine dikkat edin. Kıyafetinizle aynı tonlardaki ya da rengi boğacak mekanlardan uzak durun. • İmaj danışmanları, böğürtlen tonlarında ışıltılı bir rujun herkese yakışacağını söylüyor. Flaş patladığında sizi donuk gösterecek bej tonlardan ve sert gösteren aşırı parlak renklerden uzak durun. VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11 15


Eğitim

Çocuğunuzu Nasıl

EĞİTMELİSİNİZ?.. Çocuğunuzu eğitebilmek için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, önemli olan çocuğa uygun olmasıdır. Uzmanlar anlatıyor:

Çocuk eğitiminde 4 tip anne-baba olduğu söylenebilir. Bu yöntemleri inceleyerek hangi grupta yer aldığınızı ve bunların iyi ve kötü yanlarını görebilirsiniz. Daha sonra kendinizi değerlendirme altına almalı ve çocuğunuzun gerçekten neyi hak ettiğine karar vermelisiniz... Çocuk büyütmek sorumluluk isteyen ciddi bir iş ve bu konuda herkesin farklı görüşleri var. Kimi, kendi ailesinden nasıl gördüyse aynen bunu uygulamaya devam ederken, kimisi de ailesinin kendisine uyguladığı ama kendisinin hoşlanmadığı yöntemlerden uzak durmaya bakıyor. Ancak hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, önemli olan uyguladığınız eğitim şeklinin yaşadığımız çağın çocuğuna uygun olmasıdır.

ÖZGÜRLÜKÇÜ

ANNE-BABALAR...

Özgürlükçü anne-babalar çocuklarına sevgiyle yaklaşsalar da, genellikle konulması gereken sınırları, kuralları koymazlar. Kendi yaşayamadıklarını, özlemlerini çocuklarının yaşamamasını isterler ve çocuğu tecrübesizliğinden kaynaklanan kötü yollara sürükleyebilirler. Çocukların uygun olmayan davranışları çoğu zaman görmezden gelinir. Bu şekilde yetiştirilen çocukların genelde yaratıcı ve orijinal oldukları gözlemlenir. Ancak, bu çocuklar ortama uymakta zorlanır, dürtülerini denetlemede ve sorumluluk kabul etmede isteksiz davranırlar. Açık ve net sınırlar olmaksızın çocuğun aklı karışır, kendini güvensiz hissedebilir ve yanlış kararlar alır. Bunların sonucunda anne ve baba "kendin ettin, kendin buldun" felsefesiyle çocuğa yaklaşırken, daha büyük sorunların başlayacağından habersizlerdir. 16 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

OTORİTER

İLGİLİ VE DEMOKRATİK

ANNE-BABALAR...

ANNE-BABALAR...

Otoriter ebeveynler itaate değer verirler. Onlara göre hayatın nasıl yaşanacağı kurallarla kontrol edilir, her şey önceden şekillendirilir. Çocuk, kendini nasıl yöneteceğini öğrendiğinden değil, ama cezadan korktuğu için itaat etmeyi öğrenir. Bu tarz, günümüz toplum yapısına aykırıdır. Çünkü artık yeniliklere ve seçme hakkına değer verilmektedir. Bedensel cezalar, çocukta problemlerin şiddetle çözümlenmesi gerektiğine dair bir kanı uyandırdığından, gene günümüz anlayışıyla bağdaşmaz. Sürekli emir almayı kabullenir şekilde yetiştirilen çocuk, gelecekte de kendi başına hareket edemez hale gelir ve sürekli onu bir başkasının yönetmesini bekler.

PASİF ANNE-BABALAR... Bu tip anne-babaların beklentisi azdır ve buna bağlı olarak verdikleri tepki de minimum olacaktır. Çocukla ters düşmemek için kural koymazlar. Çocuğun kendi başına büyümesine izin verdiklerini düşünürler. Buna karşılık çocuksa, anne-babasının ilgisiz olduğuna inanır. Bu tür ailelerin çocukları genellikle sosyalleşme yeteneklerini geliştiremediklerinden, ya çekingen ya sinir bozucu veya egoist olurlar ve çoğu zaman da kendi güvenden yoksun kalırlar.

Bu gruba giren ebeveynler, çocuklarına kayıtsız şartsız bir sevgi sunarlar. Ancak bunu yaparken uyması gereken bir takım kurallar belirlemeyi de ihmal etmezler. Çocuğun sorumluluk alması eğitimin öncelikleri arasındadır. Bu nedenle de çocuğa seçim yapması sağlanan pek çok fırsat sunulur ve yaptığı seçimlerin sonuçlarını yaşarken de ihtiyacı olan rehberlik verilir. Bu yöntem, günümüzün hızlı yaşantısı için en uygun yöntemdir. Bunun nedeni, artık seçeneklerin sınırsız olması ve bir şeyi yapmak için doğru olan birden fazla yöntemin olmasıdır. Bu şekilde eğitilen çocuk, sorumluluk duygusu geliştirir, daha akıllıca seçimler yapar, değişikliklere ayak uydurur ve kendine güveni oluşur.


Bahçeşehir Mobilyacılar Çarşısında bulunan Bahçeşehir Merinos mağazası yeniliklere doymuyor... Bölgenin en büyük showroomuna sahip olan mağaza toplam 2200 m2 alana kurulmuştur. Bahçeşehir Mobilyacılar Çarşısı Uyku Dünyası’nda bulunan üstün özelliklere sahip, özel yataklardan biri mutlaka sizin için!.. Bir tarafta İdaş ve Laressa yataklarını yatarak deneyebileceğiniz gibi diğer yanda da Penelope’nin yorgan ve yastık çeşitlerini ve Sarev’in nevresim takımı çeşitlerini bulabilirsiniz. Ayrıca gençlerin de düşünüldüğü mağazada Kupa Genç Odası takımları da mevcut.

karta 24 aya varan taksit imkanı - Evlere ücretsiz Nakliye-Kurulum.

KREDİ KARTSIZ VE KEFİLSİZ 36 AYA VARAN TAKSİT İMKANI

Esenyurt Hoşdere Yolu Bahçeşehir Mob. Çarşısı A1 Blok No:13-15 Bahçeşehir-İstanbul

T: (0212) 672 28 16/17 - (0212) 672 55 56 F: (0212) 672 42 02


Yaşam

Biraz

Hürrem Sultan Olmalı...

Rektör Tarhan; çiftler arasında bitmeyen kavgalara Hürrem Sultan modelini öneriyor. Son dönemlerin en çok seyredilen dizilerinden biri olan Muhteşem Yüzyıl, Osmanlı tarihi, Kanuni Sultan Süleyman dönemini anlatırken dizinin en dikkat çeken karakterlerinden biri Hürrem Sultan. Türkiye'nin büyük bir bölümü Hürrem Sultanı bu dizide tanıdı. Dizide gerek sarayı gerek ise Kanuni Sultan Süleyman'ı yönlendirme çabasında olduğu gözlerden kaçmayan ve bunu da başarıyla gerçekleştiren Hürrem Sultan, aile içi iletişimin sağlıklı yürümesinde aslında örnek alınacak bir karakter. Öyle ki Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan "Evlilik Psikolojisi" kitabında bu konuya dikkat çekiyor. Sürekli tekrarlanan çatışmaların önüne geçmek için taraflardan birinin yöntem değiştirmesinin şart olduğuna vurgu yapan Tarhan kitabında; "Çalıştığım kurumda aile terapisine gelen ve 50 yıl her sabah evde ekmek tartışması yaşayan bir çift vardı. İstisnasız her sabah, erkek eve fazla ekmek alıyor kadın ise ekmeleri atmak zorunda kaldığı için ona çıkışıyormuş. Abartılı gibi gelebilir ama ikisi arasındaki çatışma 50 yıl sürmüş. Bunun gibi aynı konu etrafında sürekli çatışma yaşayan

18 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

ama bir türlü de çözüm üretemeyen çok sayıda çift var. Böyle durumlarda iki tarafta tutumunu değiştirmediği için sürekli çatışma çıkması doğaldır. Sürekli tekrarlanan çatışmaların önüne geçmek için taraflardan birinin yöntem değiştirmesi şarttır. Soruna farklı bakış açıları getirmek yani "Şu ana kadar izlediğimiz yol ya da davranış kalıplarımız sonuç vermediğine göre, başka nasıl davranırsam onun tutumunu değiştirebilirim" diye düşünmek gerekir. Ekmek sorunu örneğimize geri dönersek kadının, bir hafta boyunca tüketilmeyen ekmekleri çöpe atmak yerine onları biriktirip "Bunları ne yapalım" diye eşine sorması soruna farklı bir bakış açısı getirecektir. Çöpe giden ekmeklerin miktarını gören erkeğin fazla ekmek alma davranışından vazgeçmesi ya da ekmeklerin farklı bir alanda değerlendirilmesi fikri ile her sabah yaşanan çatışma bitecektir. Çatışma ve krizlerde kadının biraz alttan alması, erkeği yönetmesi, yönlendirmesi çok önemlidir. Siyasi sonuçlarını bir kenara bırakırsak, Hürrem Sultan'ın Kanuni Sultan Süleyman gibi padişahı avucunun içine almasını buna örnek olarak verebiliriz. Bilindiği gibi Kanuni, kendisine isyan

eden Hürrem Sultan'ın oğullarından birinin idam edilmesine karar verir. Hürrem Sultan oğlunu kurtarmak için Kanuni'ye "Sen ne biçim babasın, oğlunu nasıl öldürmeyi düşünürsün" demek yerine, "Yüksek ruhlarda kin barınmaz, sen yüksek ruhlu bir insansın, affet oğlunu" der. Kanuni de bu sözlerden etkilenerek oğlunu affeder. Burada Hürrem Sultan, Kanuni'nin olumlu özelliklerini ön plana çıkararak beklenmedik bir şekilde onun kararını değiştirmeyi başarmış."


Sağlık

BİOREZONANS İLE SİGARAYI BIRAKMA T E R A P İ S İ

Bağımlılık yapan maddenin çevresine yaydığı frekansların vücuttan silinmesi işlemidir. Yöntem birbirinin ayna görüntüsü olan iki frekansın birbirini yok edeceği bilgisinden yola çıkar. İçilen sigaradan alınan frekans, elektronik olarak ters çevrilerek elektromanyetik dalgalar şeklinde vücuda verilir. Terapi sonrası vücudun nikotine olan tanışıklık durumu ortadan kalkmaktadır. Sigara isteği azalmakta, fiziksel istek duymama hali oluşmaktadır. Kişi sigara içmeye kalksa bile eski bildiği ve alıştığı tadı alamamaktadır. Etki; nikotin vücuda ısrarla tekrar tanıtılmadıkça (ısrarla sigara içilmediği durumda) kalıcıdır. Uygulamanın tek seans olması genellikle yeterlidir. Destek seansı sigara isteğinin devam ettiği durumlarda kullanılır. Bazen sigara bırakıldığı halde kişilerin özellikle de ilk aylarda karşılaşabilecekleri çeşitli stres faktörleri tekrar sigara eğilimine yol açabilir. Böyle durumlarda da destek tedavisi verilmektedir. KARAR VERME Önce kendinize bir bırakma tarihi belirleyiniz ve randevunuzu alınız. Çevrenizdeki insanlara mümkün olduğunca bu fikrinizden bahsediniz. Bırakma gününüzü belirlemiş olmanız ve başkaları ile paylaşmanız size çabanızı ertelememe ve bu süre boyunca da ruhsal olarak hazırlanma fırsatını verir. Bırakma zamanının genellikle iş veya özel hayatınızda yoğun ve stresli bir döneme gelmemesi genellikle tavsiye edilen bir yöntemdir. TERAPİ ÖNCESİ: Terapiye gelmeden önce sigarayı azaltma veya bırakma denemeleri yapmanız gerekmez. Bu bırakmalar sizde gerçek bırakmanın provası etkisini yaratmaz. Her zaman içtiğiniz miktarda içiniz. Sigarayı bırakma gününün öncesindeki akşam alkol almayınız. Son 6 saat kahve içmeyiniz. Bir gün öncesinden itibaren bol sıvı almaya başlayınız. Sigara içmeye devam ediniz. Tedavi için randevunuza giderken yanınızda genellikle içtiğiniz marka sigaradan son bir-iki tane kalmasına dikkat ediniz. Tedavi 2/3 içtiğiniz son sigaranın üzerinden yapılacaktır. Birden fazla markayı aynı anda içiyorsanız her birinden yanınızda olmasına dikkat edin.

TERAPİ: Sigara bırakma uygulamasının hemen öncesinde bir tane sigarayı 2/3 içip bize vermenizi isteyeceğiz. Terapide kullanılacak frekanslar bu son içtiğiniz sigara-izmariti-külü-sizin tükürüğünüz bilgisi alınarak yapılacaktır.

nı değiştirip yeniden takabilirsiniz. Bu terapi yönteminin herhangi bir yan etkisi yoktur. Sadece hamileliğin ilk 3 ayında ve vücutta elektriksel cihaz (kalp pili gibi) taşındığı durumda kullanılmaz.

Terapi desteği siz rahat bir koltukta otururken yapılacaktır. Acı, ağrı, her hangi olumsuz bir duygu oluşmayacaktır. Tedavi sırasında her iki elinizde tuttuğunuz özel iletken elektrotlar bulunacak. Tedavinizin süresi genellikle bağımlılık süresi ve içtiğiniz sigara miktarı ile değişkenlik gösterir şekilde 45 dakika 1,5 saat arası olacaktır. Terapi sonrası rahatlama, uyku hali, hafif bir sersemlik hissi oluşabilir. TERAPİ SONRASI: İşlem sonrası ilk 48 saat özellikle bol su (2 litre civarı) içmeniz gerekir. İlk 48 saat alkolden uzak durulmalısınız. Birkaç gün boyunca halsizlik ve vücudunuzda hafif bir sigara-kül kokusu olabileceğini bilmeniz gerekir. Bazen bunlara bulantı, hafif ishal eşlik edebilir. Tüm bunların nedeni vücuttan toksin atılmasıdır. Bu sürece destek olmak amacıyla klinikte yapılabilecek uygulamalar olduğu gibi (örneğin ozon ve serum tedavileri) sauna, kese yapmak, banyo süre veya sayınızı artırmak da kişisel olarak önerilir. Ayrıca ilk birkaç gün alkol almamanız ve kahve tüketmemenizde fayda vardır. Daha sonrasında bu alışkanlıklarınızın devam etmesinde hiçbir sakınca yoktur. Terapinin devamı için yaklaşık 1 ay boyunca sigaranın ters çevrilmiş frekanslarını içeren bir çip kullanılacaktır. Bu çip işlem bitiminde cihazdan çıkartılıp bir bant yardımı ile göbeğinizin altına yapıştırılacaktır. Çip üzerinizde kaldığı süre boyunca sigaranın tersi elektromanyetik bilgiyi vücudunuza vermeye devam edecektir. Çip üstünüzde iken banyo yapmanızın, denize girmenizin hiçbir sakıncası yoktur. Gerektiğinde bandı-

Defne 02-03 B 10 D:14 Bahçeşehir-İSTANBUL

(0541) 669 69 80 - (0212) 669 00 45 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11 19


Güzellik

Yüzünüzde Kusurları Kapatan

Makyaj Hileleri

O zaman alın elinize sihirli fırçanızı, geçin aynanın karşısına, uygulayın tek tek tüm sihirli önerilerimizi bir göz atınız.

Çıkık çene...

İnce dudaklar...

Eğer çenenizin çıkık olduğundan şikâyetçiyseniz, daha güzel görünmesi için yapmanız gereken, bütün yüzünüze uyguladığınız pudra ya da fondötenden iki ton daha koyusunu çenenize ve boynunuza uygulamak. Boynunuza da uygulamanızın nedeni aradaki farkın dikkat çekmemesi için… Bu makyajı uyguladığınızda gözlerinizi de biraz daha fazla öne çıkartmalısınız. Bunun için kirpiklerinizi kıvırın ve maskara sürün. Ayrıca, dudaklarınızı öne çıkaracak canlı renkte rujlar tercih edin; böylece çeneniz belirginliğini yitirecektir.

İlk kuralı unutmamanız gerekiyor. Eğer dudaklarınız inceyse, dudak çevresini kalemle çizmek sadece dudaklarınızı büyütmeye çalıştığınızı gösterir. Dudaklarınızı kalın göstermek için açık tonda bir dudak kalemi alın ve doğal dudak çizginizi belli olmayacak şekilde çizin. Daha sonra dudağınızın içini de o kalemle boyayın ya da kalemle aynı tonda bir ruj sürün.

Canlı gözler...

Hokka burun...

Herkesin hokka gibi bir burnu olmayabilir. Eğer burnunuzdan şikâyetiniz varsa dikkati başka yerlere çekmeniz gerekir. Bunun için gözlerinizi, dudaklarınızı ve elmacık kemiklerinizi ortaya çıkaran bir makyaj yapabilirsiniz. Dudaklarınıza koyu renkli bir ruj sürerseniz, dikkat yüzünüzün tam ortasına çekilecektir; bu nedenle dudağınıza açık tonda bir ruj sürmelisiniz. Gözlerinizin altı mor olursa, bu durumda burnunuz daha sivri görünecektir. Eğer böyle bir sorununuz varsa kapatıcınızı mümkün olduğu kadar çok sürmeli ve morlukları kapatmalısınız. Göz makyajınızı maskara ve farla dikkat çekici hale getirdikten sonra, elmacık kemiklerinizi ortaya çıkaracak teninize uygun bir allık sürmeyi de unutmamalısınız.

Gözleriniz çok çukur görünüyorsa, doğru makyajla bu durumu düzeltebilirsiniz. Yorgun görüntünüzden kurtulmak için pırıltılı bir göz fan kullanmalısınız. Daha sonra göz kapağınızın üzerine bir eyeliner çekin. Gözleriniz birbirinize çok yakın duruyorsa, açık tonda bir göz farını gözün iç kösesinden ortasına kadar sürün. Ortadan dış köşeye kadarsa koyu tonda bir far sürün. Göz çevrenizde çok fazla çizgi varsa kapatıcınızı bir fırçanın üzerine boşaltın ve çizgilerin üzerinden geçin. Fondöteninizin kapatıcınızdan daha açık tonda olmasına dikkat edin.

Kaşlarınız bir türlü söz dinlemiyorsa ve sürekli şekilsiz duruyor, aşağıya doğru düşüyorsa üzülmeyin; çünkü bunun da çaresi var. Yapmanız gereken yeni bir diş fırçasını elinize alıp, kaşlarınızı yukarı doğru fırçalamak. Sert bir şekilde kaşlarınızı fırçaladıktan sonra elinize biraz jöle alın ve kaşlarınızın üzerine iyice bastırın. Sonra kaşlarınızı tekrar fırçalayarak jöle kalıntılarım alın.

Kısa boyun...

Boynunuzun kısa olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken şey aslında çok basit; küpe takmak. Bu dikkati omuzlarınızdan yüzünüze doğru çekmenizi sağlayacaktır.

Yuvarlak yüz...

Yuvarlak bir yüze sahipseniz, elmacık kemiklerinizi biraz geri plana itmekte yarar var demektir. Bunun için şakaklarınıza, elmacık kemiklerinize ve çene altınıza büyük bir allık fırçası yardımıyla bronz allık sürün. Daha açık renk pudrayla abımızı, burnunuzu ve çene ucunuzu vurgulayın. 20 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

Düşük kaşlar...


Bahçemizde huzurlu iftar keyfi...

ZENG İFTAR MENİN ÜMÜZ kişi başı

37.50

TL

• GÜNÜN ÇORBASI • Nefis Süzme Mercimek • GELENEKSEL RAMAZAN PİDESİ • • GÜNLÜK DEĞİŞEN ARA SICAKLAR • Perde Pilavı - İçli Köfte - Paçanga Böreği - Sigara Böreği • ANA YEMEK İSKENDER & SEÇENEKLER • Tereyağlı İskender - Pilav üstü Döner - Tavuk Izgaralar - Izgara Köfte • TATLILAR • Güllaç - Künefe - Şekerpare - İrmik Helvası - Krem Şokella - Fırın Sütlaç • SOĞUKLAR • Mevsim Salata - Çoban Salata - Yaprak Sarma • MEVSİM MEYVELERİ • • İÇECEKLER •

HAYIRLI VE BEREKETLİ RAMAZANLAR... 10 KİŞİ VE ÜZERİ

YEMEKLERDE

İNDİRİM VARDIR

10

%

669 26 16 - 669 19 48 Galeria Çarşısı No:18 Bahçeşehir


Güzellik

Hangi malzemeyi ve ne tür RENKLERİ kullanmamız gerek

Güzel bir görüntüye sahip olmak için bazı püf noktaları bilmeliyiz. Böylece kendimizi her zaman bakımlı ve güzel hissetmemiz mümkün.Eğer makyaj yapmanın püf noktalarını bilmezseniz, yaptığınız makyaj yüzünüze yakışmaktan çok güzelliğinizi örtecektir. Bunun için en iyisi hafif bir makyaj yapıp öyle dışarı çıkmak. Ama nasıl? “Hangi malzemeyi ve ne tür renkleri kullanmamız gerek?” diye düşünüyorsanız, işte size küçük bir yardım… Gerisi güzel bir gün ve gece geçirmek için plan yapmaya kalıyor… Uzun kirpikler için...

• Siyah rimel her zaman diğerlerinden daha etkilidir. Bu nedenle siz de siyahı tercih edin, ama sadece bir kat sürün. Sade görünmek istiyorsanız kat kat boyadan vazgeçmelisiniz. • Daha sonra kirpiğiniz ile göz kapağınızın birleştiği yere kalem çekin. Tabii o da siyah olsun. • Kirpiklerinizin hepsi aynı boyda değilse kesip, düzeltmeye kalkmayın. Kimse onları ölçmez. • Fazla kısa olmalarından şikayetçiyseniz takma kirpik takabilirsiniz, ama düzelterek ve boyunu kısaltarak.

İri gözler...

• Gözünüzün etrafına kalem çekin, sonra elinizle biraz dağıtın ki o keskin hatlar kaybolsun. • Dış taraflarına koyu renk gölge verin. Rengin tonunu içerilere gittikçe açın. • Gözünüzün içine de kalem sürün. Gözlerinizin hem büyük hem de seksi görünmesini sağlar. • Rimel sürün, ama sadece gözkapağınızın kirpiklerine. Alta sürerseniz çabucak akacak ve gözlerin altındaki siyahlıklara neden olacak. Bu da sizi yorgun gösterecektir. • Kaşınıza yakın olan bölgeye açık renk kalem ya da far sürebilirsiniz. Bu da gözünüzü iri gösterme metotlarından biri.

Seksi dudaklar...

Seksi bir dudak makyajının altın kuralı ruj sürmeden önce dudak kalemiyle sınır çizmek. Tabii siz sade olmak istediğiniz için rujunuz ile dudak kalemin rengi aynı tonlarda ve pastel olmalı. • Rujunuzdan daha koyu olan bir kalemle dudak çerçevenize sınır çizin. • Kalemle sınırları belirledikten sonra rujunuzu sürün ama dudaklarınıza fırçayla yayın. Daha dolgun görünmeleri için pudra sürebilirsiniz. • Gece dışarı çıkacaksınız rujunuzun üstünden hafif parlak bir renkle geçebilirsiniz.

22 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

Doğal tırnaklar...

Tırnak yeme gibi kötü bir alışkanlığınız var mı? Varsa oje süremeyeceksiniz ve elleriniz kötü görünecek diye bir kaygıya kapılacaksınız. Kaygılanmayın, çünkü takma tırnak kullanabilirsiniz. Ama takma tırnak kullanabildiğiniz için de bu kötü alışkanlığınıza devam etmeyin. Bir an önce bu huyunuzdan kurtulmaya çalışın. Nasıl olsa birçok yöntemi var. İlaçlı ojeler, cilalar… • Evet, takma tırnak olur ama törpülemeniz, kısaltmanız gerek. Bunu siz yapmayın, bir bilene yaptırın. Takma tırnakların boyu fazlasıyla uzun olduğu için bazı ellere yakışmayabilir. • Tırnak yemiyorsanız, ne mutlu size! O zaman güzel bir manikür yaptırın. Bildiğiniz gibi artık küt ve kısa tırnak moda, uzun ve yuvarlak tırnaklar geride kaldı. Bir de pastel renk bir oje. İşte elleriniz hazır artık.


Evinizde ne kullanıyorsanız mutfağımızda bulmanız mümkün, hatta daha fazlasını...

Türk mutfağından seçkin lezzetlerle

Ramazanda da hizmetinizdeyiz.

Gruplara

İFTAR YEMEĞİ

verilir.

HER GÜN 08:00 -22:00 SAATLERİ ARASINDA HİZMET VERMEKTEYİZ

GALERİA ÇARŞISI NO:17 BAHÇEŞEHİR - İSTANBUL TEL: (0212)

608 00 79 - 608 00 80


Güzellik

İmrendiğiniz Mankenlerin

6 Güzellik Sırrı

Siz de imrenerek baktığınız güzeller gibi olabilir misiniz? İşte ışık saçan güzelliğe sahip olmanın 6 yolu. Saçlarınızı, cildinizi ve makyaj bilginizi gözden geçirin.

3. Kısa etkileyici saçlar sizi çok havalı gösterebilir. Kısa saç, uzundan daha seksidir. Kısa kestirdiğiniz saçlarınızı doğru şekillendirdiğinizde baş döndürücü görüne sahip olabilirsiniz.

Kişisel özelliğinizi göz ardı etmeyin. Kendinizi sevin. Cindy Crawford beni olmadan düşünülebilir mi? Makyaj yaparken en beğendiğiniz özelliğinizi ortaya çıkarın.

24 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

2.

Eğer iyi dinlenemiyorsanız; bol miktarda salatalık, havuç gibi kıtır sebzeler tüketin.

Işıltılı görünümü makyaj sağlamaz, uyuyun. Geç saatte bir partiye mi katılacaksınız? Gözlerinizi kısa süre için dinlendirin. Doğal da seksi olabilir. Tekrar tekrar dumanlı göz makyajı yaptığınızda ilk etkiyi vermeyebilir. Her zaman makyaj yapmayın, özellikle de geceleri. Birkaç fırça maskara, hafif bir ruj ya da dudak parlatıcı sizin için yeterli olabilir.

5.

6.

“Kaşlarımı almaya asla cesaret edemem, kalında güzeldir” diyerek kaşlarını aldırmayan birçok model var. Kaşlarınızı aldırmaya karar verdiyseniz doğduğunuzdan beri size en yakışan kaş modelini tercih edin. Fazla tüyleri temizlerken aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Kaç alırken büyüten aynalardan kullanmayın. Bu gereğinden fazla tüy almanıza neden olabilir.


İçin Tüyolar... Güzellik

Saç Bakımı

Doğru Şampuan Nasıl Seçilir?.. Normal saçlar için şampuanlar, saçlı derinin nem ve yağ oranını dengede tutar. Sebum üretimi fazla olmayan saç tipleri için uygundur. Saçlarınızı yıkadıktan sonra 24 saat içinde yağlanma olmuyorsa normal saç tipine uygun şampuan kullanılmalıdır. Yağlı saçlar için şampuanlar, saç derisindeki sebum oranı fazla olan kişiler için uygundur. Her gün ya da gün aşırı kullanılması halinde saçtaki yağ oranını dengeler. Saçtaki sebum dengesini sağlayan bu şampuanlar aynı zamanda statik elektriği de azaltır.

saç tipinin çeşitli ihtiyaçlarına göre formüle edilen ve bakım özelliği ön plana çıkarılan ürünlerdir. Yağlı saçlara sahip olan kişilerin kremli şampuan kullanması saçlarının daha çabuk yağlanmasına neden olur.

Haftada Bir Maske... Saç maskeleri, onarıcı proteinler, saçın kolay taranmasını sağlayan, parlaklığını artıran ya da nemlendiren etken maddeleri içerirler. Banyo sırasında saçta 2-3 dakika bekletilerek uygulanırlar. Haftada bir uygulanması yeterli olacaktır.

Kuru, yıpranmış, boyalı saçlar için şampuanlar, kalıcı saç boyaları, renk açıcılar, perma solüsyonları, kimyasallar, aşırı fön gibi Mesela, seçtiğimiz şampuanın işlemlerle fiziksel saçımızın ihtiyacını karşılayıp olarak zarar görmüş karşılamadığına kaçımız özen saçlar için uygundur. Yenileme ve bakım gösteriyoruz? Maalesef bu sayı çok özelliği açısından değil. Peki, saç kremini geliştirilmiş formülkullanırken dikkat edilecek leriyle saçın kaybethususlardan ne kadar haberdarız? tiği nem dengesini Tüm bu soruların yanıtlarını yeniden sağlarlar.

Saç Kremi, Saç Uçlarına mı Diplere mi Uygulanmalı?..

BIOBLAS Saç Bakım Danışmanı Ş a m p u a n kullanımının Zayıf ve yıpranmış Eczacı Özden Kasımlıoğulları devamında en saçlar için şampuananlattı. çok ihtiyaç duylar, çeşitli nedenlerle duğumuz ürünler sağlığını koruyamayan ya da kaybetmiş yoğun bakım isteyen saç bakım kremleri, maskeler, sıvı saç kremi saç tipleri için uygundur. Kremli formülleri ve saç şekillendiricileridir. sayesinde saçların kolay açılmasını sağlarken onarıcı ve canlandırıcı özellikleri ile saça yo- Genel olarak, bu ürünlerin pH değeri saç derisine uyumlu değildir. Bu sebeple sadece saç ğun besleyici bakım sağlarlar. uçlarına uygulanabilen ürünlerdir. Saç dipleKepek şampuanları, kepeğe karşı etkinliği rine uygulanması tavsiye edilmez. pH değeri kanıtlanmış aktif maddeler içerirler. Her gün ve yüzde 100 bitkisel içeriği nedeniyle saç düzenli olarak kullanıldığında gözle görülür dökülmesine karşı etkili bakım kremlerini özellikle saç diplerine uygulamak, saçları kepek oluşumunu engeller. kökten uca besleyerek ihtiyacı olan bakımı sağlayacaktır. Bu tip kremler, saçlara eski güYağlı Saçlara Kremsiz Şampuan... cünü geri kazandırır ve saçları yumuşatarak Kremli şampuanlar, yağlı saçlar dışında her daha kolay taranmasını sağlar. VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11 25


Güzellik

En İyi 10 Makyözden Öneri’ler 1

2 Makyajda kapatıcınızı sadece gözaltı morluklarınıza sürmeyin. Fondöteninizden bir açık tonda, sarı bazlı kapatıcıyı kirpik çizgisine olabildiğinde yakın şekilde, göz çukurlarına ve burun etraflarına hafifçe sürün. Bobbi Brown

Sıcak su, ince kirpiklerin bükülme özelliğini arttırdığı ve kopmasını engellediği için, banyo sonrası hemen kirpik kıvırıcısını kullanınız. Kimberly Soane, Newyork City

5

4 Fondoteni uyguladıktan sonra avuç içlerinizi 1 dakika birlikte ovalayın. Sonra alın, burun, yanak ve çene bölgesine iyice uygulayın. Ilık uygulamayla, daha doğal ve kıskanılır bir makyaja sahip olacağınızdan da emin olun. Sherri Hubner, Snoqualmie, WA

Görüntünüzü aşırı abartılı yapmamanın en belirgin yolu: Önce arka fondan başlayın. Mesela, fondoteninizi uyguladıktan sonra, göz makyajından önce allık ve rujunuzu sürün. Böylece yüzünüz daha parlak görünecek ve az bir gölgelendirme, göz kalemi ve maskarayla aşırıya kaçmayacaksınız. Ricki Gurtman Morgan Ville, NJ

3 Kaş pudrası her ne kadar doğal gösterse de etkisi uzun süreli değildir. Hepiniz mi yaşıyorsunuz bunu? Öyleyse ilk olarak kaş kalemini açın ve parçalarını pudranın içine atın. Böylece kalemin kalıcı balmumu etkisiyle pudranız uygulayacağınız yere yapışacak ve uzun süreli etki sağlayacaktır. Tia Hebron,Sandy Springs, GA

6 Uzun ve yoğun kirpikler için, iki maskara kullanın. Önce, içindeki kremle kirpiklerinize hacim veren volume maskarayı kirpik başlangıcından başlayarak sürün. Biraz kuruması için bekleyin ve daha sonra içindeki jel ile kirpiklerinizin kıvırcıklaşmasını önleyen uzatıcı maskarayı uygulayın. Tanya Millet, Victorville, CA

7 Eğer rujunuzu yanına almayı unuttuysanız korkmayın. Dudak kremini bir parça alıp, pembe pudra veya fara bastırın ve dudağınıza uygulayın. Dudaklarınız daha parlak ve kalıcı olacaktır. Wendy Lick,Chicago

9 Kanıtlanmış bir tavsiye: Göz veya dudak kalemini uygularken dirseklerinizi mutlaka rahat edecek bir yere yaslayın (masa gibi) ki daha rahat ve doğru sürebilesiniz. Shelby Sterrett, San Diego 26 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

8 Size hayran bakışlar mı görmek istiyorsunuz? Önce kirpik çizgisiyle, göz kapağındaki çizgi arasında boşluk olmamasına dikkat edin. Önce toz şeklinde farı veya göz kaleminizi uygulayın. Daha sonra kirpik çizgisine olabildiğince yakın şekilde, göz kapağını kaldırın ve göz kalemiyle hafif vuruşlar yapın. Böylece gözlerinize ve kirpiklerinize anlam katmış olursunuz. Ellice Schwab, NYC

10 Yorgun görünen gözlerde kırmızılığı ve solgunluğu azaltan mavi renkte göz kalemi veya far kullanın. Mesela hafif gri renkte farla, koyu mavi veya dumanlı gri renkte kalemi beraber kullanabilirsiniz. Mor gibi kırmızı özlü kırmızılığını daha çok ortaya çıkaracak renklerden kaçının. Barbara Stone, NYC


Bu Liste

!

Sağlık

Selülit Düşmanı Selülit her zaman çok şişmanlık ve obezitenin sonucu olamamasına karşılık, yağ dokusundaki azalma her zaman selülit dokusunda bir iyileşme görülmesini sağlamıştır.

Bununla beraber bazı bulgular spesifik gıdaların ve gıda destek gruplarının, bu problemi çözmede, anti-selülit diyetlerinin sadece yağ kaybettirici diyetlerden daha etkin olduklarını kanıtlamıştır. Selülitle ilgili en etkili yöntemlerden bir tanesi basit şekeri ve rafine edilmiş karbonhidrat kaynaklarını tüketmemektir. Diğer bir önemli unsur ise tam buğdaydan yapılmış ekmek grubu gıdaları ve meyveler gibi kompleks karbonhidratları tüketilirken bir protein kaynağı veya sağlıklı bir yağ grubu besini ile tüketilmesine özen gösterilmesidir. Bu sayede sindirim yavaşlayacağından insülin salgısı da sınırlandırılacaktır.

Dolaşımın düzenlenmesi kan akışı ve su birikiminin engellenmesi; BOL BOL SU İÇİN : Su biyokimyasal olayların oluşumunu maksimize eder ve vücuttan toksin ve atıkların atılmasına yardımcı olur. İhtiyaç kadar içilen sıvı normal kan basıncını sağlar, kan akışını ve hücre içerisinde sıvı oranını düzenler. KUŞKONMAZ : Doğal bir ödem söktürücüdür. Ödemi engelleyerek selülit oluşumunu da engeller. YAĞLI BALIK : Yağlı balıkta bulunan Omega- 3 damarları genişleterek kan dolaşımını ve kan akışını kolaylaştırır. SARIMSAK VE SOĞAN : Kan basıncının düşmesine sebep olarak dolaşımın ve kan akışının rahatlamasını sağlar. ZENCEFİL : Aspirin gibi etki göstererek kan damarlarında plak oluşumunu engeller, daha az yapışkan hale getirir. Aynı zamanda kanı inceltici etkisinden dolayı dolaşımı ve kan akışını rahatlatır. Zencefilin anti- enflamatuar etkisi de kuvvetlidir. KEREVİZ : İçerisindeki maddeden dolayı (3-butylphthalide) kan damarlarının kasılmasını önleyerek dolaşımı rahatlatır. MUZ : İçerisinde bulunan potasyumla kan basıncını düşürür ve dolaşıma yardımcı olur. VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11 27


Yaşam

Feng Shui

ile rahat bir uyku

tüm hayatınızı değiştirebilir. Feng Shui yaşam kalitesini arttırmanın yollarını önerirken, son derece basit uygulamaları kullanır. Bunun için ilk organize edeceğiniz yerlerden biri, güvenlik hissi, huzur ve mutluluk enerjisi ile uyuyabileceğiniz yatak odasıdır. Yatak odası mahreminizdir. Ve maskelerden kurtulduğunuz, sadece sizin olduğunuz özel bir alandır. Yanınızda partneriniz olsa bile, sizin siz olduğunuz nadir mekanlardan biridir.

Rahat Uyumak için şunları yapabilirsiniz; 1. Evinizde uyuduğunuz yerin şartlarını yeniden değerlendirin. 2. Yatağınızın altı dolu ise, altı boş bir yatak alın ya da eşyaları boşaltın. 3. Yatağınız kapının karşısında ya da kapı-

dan girer girmez ilk hedef olarak görünüyorsa yerini değiştirin.

4. Yatak odasını dolaplar ile doldurdu iseniz, başka bir odayı dolap odası yapın, eşyaların enerjilerinden kurtulun.

28 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11


Yaşam 5. Yatak odası aydınlatmanız sadece tavandan ise, hemen yatak başlarınıza ışık alın. Hatta bu ışıkların her ikisini de comütatör ile yattığınız yerden ve kapı girişinden idare etmelisiniz.

13. Yatak odanızda müzik yayını olmasını sağlayın. Hatta sabahları müzik ile uyanın. 14. Elektrik sortileri, tüm prizler çıkışlarını kapalı olması gereken yerlerdir ve negatif üretim merkezleridir. Bunlara yakın bölgelerde yatmayın. Özellikle baş tarafınızda bunların bulunmasına izin vermeyin. 15. Televizyon odanızda ise, mutlaka standby'dan çıkarın. Tam kapatın.

6. Yatak odanızda bitki bulundurmayın. 7. Havayı iyonize eden ve nemlendiren bir

iyonizer alın ve iyonizer açık olarak uyuyun.

8. Yatak odanızın ışık almasını sağlayın.

Perdelerinizin kalınlığını düşürün ya da oda değiştirin.

9. Metal başlıklar, metal elementine ait tüm

eşyalar statik elektrik biriktirir. Yatağınızın başlığı metal ise, ya da yatağınız eski sistem bir somya ise hemen değiştirin. Ağaç malzemeye geçin.

16. Feng Shui'de çokça kullanılan ve yatak odalarında kırmızı kullanın uyarılarına karşı dikkatle yaklaşın. Kırmızı, uyarıcı ve yorucu bir renktir. Uyku rengi değildir. Uyumak ve huzurla uyanmak istiyorsanız kırmızı doğru bir seçim değildir. 17. Kırmızı soğuk kış gecelerinde, sıcaklık

enerjisi yaratan ve dönem dönem kullanılabilecek, sürekli, kalıcı bir şekilde bir mekanı işgal edecek bir renk değildir. Frekansı uyku için çok yorucu değerler getirir. Tercih etmeyiniz.

18. Yatak baş tarafınızın hemen üzerinde

bulundurduğunuz ve duvara astığınız şeylere dikkat ediniz. Cam veya ağır malzemeler kullanmayınız. Tablo asacak iseniz, duvara gömmeye çalışınız. Hatta arkasından ışık gelmesini sağlayacak şekilde uygulayabilirsiniz.

10. Odanızdan aynayı çıkarın. Kendinizi tam boy görebileceğiniz bir şekilde bir kapının üzerine ayna uygulayabilirsiniz. Ya da ayaklı bir aynayı bulundurabilir, üzerini her geçe şık bir tül ile örtebilirsiniz.

21. Işık kaynaklarınızın ışık değerini ayarlanabilir yapın. Gece saatlerinde kısabilmelisiniz.

22. Yatak odanızda, sadece ayıp olacak diye başkalarını misafir etmeyin.Yatağınız sizin enerjiniz ile dolu. Başkalarının gece boyu enerjisini bırakacağı bir şeye izin vermeyin. Sevdiğiniz bir insan veya aile üyelerinizden biri olsa bile, başka bir yatak önermenizi tavsiye ederim. 23. Yatağınızın baş tarafında tepenizden ge-

çen dolap uygulamalarından vazgeçin. Tüm ağırlığı ile size enerji yükü getirecektir. Üzerinizde bir dolap ile veya yüksek dolapların arasında uyumaktan vazgeçin.

11. Yatak odası kimin odası karar verin.

Çocukların mı, eşinizin mi, sizin mi? Bir yabancının odasında uyuduğunuzu düşünüyorsanız, kendinize ait sevdiğiniz şeyleri yatak odasında bulundurmaya başlayın, ağırlığınızı koyun.

12. Koyu renkleri, ışığı yutan ve karanlık yaratan renkleri yatak odanızdan çıkarın. Sevdiğiniz renk koyu renklerden biri ise, bunu çok az eşya üzerinde değerlendirin. Mutlaka duvarda uygulamak isterseniz, sadece bir duvarda kullanın.

19. Yatak başınızın sizin duvar ile temasını

keseceğini unutmadan, seçeceğiniz malzemenin yumuşak ve dokunması keyifli olan, rahatsız etmeyen, sevdiğiniz renkte olmasına gayret edin. Başkalarının önerilerini dinlemeden önce, her gün seçiminiz ile birlikte uyuyacağınızı unutmayınız.

20 . Cep telefonlarınızı yatak odası dışında bırakınız. Telefonunuzu çalar saat olarak kullanıyorsanız, kesinlikle başka bir seçim yapmalısınız. Telefonun yayacağı rahatsız edici enerji, geri kazanılmayacak kayıplara neden olur. Uyku, gün içinde hücrelerin kendini yenilediği bir evredir. Bu evreye hücreleri baskılayan, zarar veren, hatta ölümlerine neden olan bir enerji ile baş başa bırakamazsınız.

24. Yatak odanızda, yatağınız, makyaj ma-

sanızdan veya dolabınızdan daha önemlidir. Dışarıdan bakıldığında ne gördüğünüz değil, yatağınızın içinde iken ne gördüğünüz önemlidir.

25. Yatak odanızda ilaç bulundurmayın. Özellikle sevmediğiniz yada içinizin ısınmadığı hediyeleri yatak odanızdan çıkarın. Sadece gerçekten çok sevdiğiniz eşya, renk ve kumaşlar ile yaşayın. Yatak odanız size ve sevdiğiniz insana ait olsun.

VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11 29


Yaşam

Burcunuza Göre EViNiZ NASIL OLMALI? Neden bir insanın bazı renkleri özellikle tercih ettiğini hiç düşündünüz mü? Binnur Zaimler'in yorumuyla yaşam alanlarınızı düzenlerken burçlarınız size yön veriyor... Evren, mükemmel bir denge üzerine kurulu... Bu dengeye uyumlu olarak dört element de yaşadığımız mekanlarda dengeli olarak bulunmalı. Tıpkı doğum haritalarımızda elementlerin dağılımları gibi... Bu yüzden her burcun evinde, her renkten az veya çok objeler bulunması daha doğru...

Toprak (Boğa, Başak, Oğlak)

İkizler, yakın çevre ile temasta olabileceği semtlerde, ağırlıklı mavi tonlarında döşenmiş bir evde rahat eder. Fiskos koltuklarına bayılır. Terazi uyumlu, güzel, estetik sanatsal nitelikler taşıyan objelere bayılır. Kova ise en son teknolojiyi yansıtan cihazların hep yanı başında olmasını, dünya ile iletişim halinde olmayı tercih eder. Büyük bir TV ve müzik sistemi olmazsa olmazıdır.

Ateş (Koç, Aslan, Yay)

Toprak burçlarının ihtiyacı olan sakin, dingin, mümkünse bahçesi olan bir evdir. Sarıdan kahverengiye kadar toprak renkleri eve hakim olabilir. Tamamlayıcı olarak yeşil tonları kullanılabilir. Evlerini dekore ederken, kilit sözcükler işlevsellik, kalite ve sadelik olmalıdır. Ahşap renklerinde yer döşemelerinin yanında, taş rengi oturma grupları ve objeler, Toprakların rahat etmesini sağlar.

Bırak Güneş içeri girsin! Ateş burçları mutlaka güneşli, iyi aydınlatılmış mekanlara ihtiyaç duyar. Bu renklerin enerjisi çok kuvvetli olduğundan, dekorasyonda az da olsa soğuk renklerde ince çizgilerle yumuşatılmalarında fayda olabilir. Güneşin her tonu, sarıdan kırmızıya kadar bir çok objede kullanılabilir. Lüks olan tüm dekoratif eşyalar Ateş elementleri için yaratılmışlardır. Eğlenceyi ve gösterişi sevdiklerinden, bir tiyatro sahnesini andıran dekorasyonlara bile kaçabilmektedirler. Yaratıcılıklarını şömine ile artırabilirler. Koç için kırmızı tonlarında objeler, Aslan için parıltılı, ışıl ışıl ve dore renklerde lüks aydınlatmalar, koltuğa atılmış yastıklar, Yay için turuncu tonlarında ev tekstili, halı ve döşemeler çok uygun olabilir. 30 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

konumlanmış siteler hava elementleri için uygun iş ve ev mekanlarıdır. Gök mavisinden lilaya, mordan griye elektrik ve havanın tüm renkleri dekorasyonda kullanılabilir. Akıllı ev sistemleri, teknolojinin hakim olduğu yerleri tercih ederler.

Boğa için yeşil tonlarında objeler, çiçeklerle süslenmiş bir salon, Başak için tamamen doğal, geri dönüşümlü malzemeler, aletler, Oğlak için ise loş ve antikaların kullanıldığı bir köşe çok rahatlatıcı olacaktır. Oğlak koleksiyon yapmayı ve antikalarla ilgilenmeyi sever.

Hava (İkizler, Terazi, Kova)

Hava burçlarının en rahat ettiği mekanlar havadar, modern ve minimalist olanlardır. ‘Timeless’ mekanlar tam onlara göredir. En sosyal ve entelektüel grup olduklarından, evlerinde topluca sohbet edilecek büyük masalar, büyük oturma gruplarını bulundurmaları uygundur. Gökdelenler, tepelere

Su (Yengeç, Akrep, Balık)

Suni de olsa küçük bir akarsu, havuz veya denize yakın olmak su gruplarını rahatlatır. Yengeç ve Balık evlerinde romantizmi içine alan çiçekli, süslü, renkli köşeler sevginin ve mutluluğun artmasını sağlayacaktır. Yuvarlak hatlarla döşenmiş yatak odası, süslü bir akvaryum, masaj köşesi, ferah bir banyo tüm sezgileri aktive edecektir. Yengeç için mutfak en önemli bölümdür. Annelerimizin evi gibi, her zaman evi kek ve pasta kokmalıdır. Akrepler gizemi sevdiklerinden, biraz loş ve koyu renklerle döşenmiş alanlar konsantrasyonlarını artırabilir. Cinselliğin ön planda olması, yatak odaları için yaratıcı fikirler verecektir. Balıklar ise daha çocuksu, romantik ve değişken evlerde rahat ederler. Odaların her biri farklı renkte döşenmiş olabilir. Mutluluk veren renkleri turkuvaz ve pembedir.


Sağlık

Doğru Nefes Alarak

Stresten

KURTULUN...

İş yaşamı, maddi sıkıntılar ya da özel ilişkilerden kaynaklanan olumsuzların yarattığı stres, doğru nefes alınarak azaltılabiliyor.

Uzmanlar, çoğu insanın stres altındayken nefes almayı unuttuğunu ve bedenine büyük zarar verdiğini belirterek, tekniğine uygun nefes alınarak stresten uzaklaşmanın mümkün olduğunu ifade ediyor. Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde en çok yaşanan sorunlardan biri olan stresin pek çok hastalığı tetiklediğini, yaşam kalitesini bozduğunu söyledi.

ilk sıralarda yer aldığını vurguladı. Kadıoğlu, trafik, aşırı yoğunluk, aile ve çocukların da stresi tetikleyen en yaygın dış etmenler olduğunu ifade ederek, "Gerçek dışı beklentiler, mükemmeliyetçi kişilik yapısı, negatif iç sesler ve karasızlık ise strese sebep olan iç etmenler olarak sıralanabilir" diye konuştu.

Stresin, "insanın dengesini bozan ya da dengesini tehdit eden her türlü bilişsel, duygusal, bedensel ve davranışsal etkilerin bütünü" olarak tanımlayan Kadıoğlu, baş ağrısı, diş gıcırdatma, uyku ve yeme düzensizlikleri, saç dökülmesi, kararsızlık, kaygı, öfke patlamaları, depresyon, cinsel sorunlar, isteksizlik, konsantrasyon güçlüğü, hafıza zayıflığı, mizah anlayışı kaybı, iş verimsizliği, sabit fikirler, insanlara güvensizlik, insan ilişkilerinde sorunlar yaşamak gibi durumların stresin belirtileri olduğunu söyledi.

Stresle baş etmenin en etkin yolunun nefes almayı öğrenmek ve nefes egzersizleri yapmaktan geçtiğini anlatan Kadıoğlu, şöyle devam etti: "Çoğu insan stres altındayken nefes almayı unutur ve bedenine büyük zarar verir. Oysaki nefes, vücudumuzun ve ruhumuzun

Kadıoğlu, kişinin strese sokan durumlar ile kendisini tanımasıyla birlikte stresle başa çıkmanın kolaylaşacağını dile getirdi. "Vücudun, hayatta kalmak için belli bir dozda strese ihtiyaç duyduğunu" ifade eden Kadıoğlu, bunun olumlu stres olduğunu ve iş, okul ve ilişki başarısını pozitif etkilediğini belirtti. Kadıoğlu, olumlu stresin motivasyonu da etkilediğini ve konsantrasyonu arttırdığını vurguladı. Günlük yaşamda strese sebep olacak birçok iç ve dış etmenin bulunduğunu belirten Kadıoğlu, stresi tetikleyen unsurlar içinde iş hayatı ve yaşamdaki ani değişimlerin, ilişkilerdeki olumsuzlukların ve finansal sorunların

Stres altındayken, nefes almak unutuluyor...

“STRES”

insanın dengesini bozan ya da dengesini tehdit eden her türlü bilişsel, duygusal, bedensel ve davranışsal etkilerin bütünüdür. en temel ihtiyacıdır. Bu nedenle, özellikle stresli olunduğunda derin nefes almak oldukça faydalıdır. Burundan nefes alınmalı ve ağızdan geri verilmelidir. Gevşeme egzersizleri, yoga, meditasyon ve spor yapmak en etkili yollardandır. İş yerinde, masa başında bile günde birkaç kez nefes ve vücut egzersizleri yapılmalıdır. Stresten uzak kalmak için dengeli beslenmeye ve gün içinde uyku düzeninin bozulmamasına özen gösterilmesi de oldukça faydalıdır. Alkol ve sigaradan uzak durulması tavsiye edilmelidir. Keyif alınan bir hobi edinilmesi stresten uzak durmayı sağlayacaktır. Olumlu düşünce üzerine kitaplar okunması, eğitim alınması da önerilmektedir." VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11 31


Yaşam

6

bebek odanız için

pratik fikir Bebek odası mobilya ve aksesuarlarını seçmeden önce düşünmeniz gereken bir çok şey var. İşte size hayalinizdeki odayı gerçekleştirmenizi sağlayacak mini bir rehber.

Birçok anne adayı bebeği için masallardaki gibi bir oda hayal eder. Fakat çoğu zaman bu hayaller bebek o odada yaşamaya başladığında hiç de pratik çözümler sunmaz. İşte yeni misafiriniz gelmeden yapmanız gerekenlerle ilgili ipuçları:

1. Tüm çocukluğunu geçirebileceği bir oda hazırlayın...

Ne kadar güzel gözükürse gözüksün bebek odasına çok fazla “bebeksi” objeler ve renklerle doldurmayın. Çocuğunuz anaokuluna başladığında odadaki bu açık pembe ve mavi tonları biraz garip kaçmaya başlayabilir. Duvar rengini rafları ve mobilyaları her yaşa uygun renklerden seçmeye çalışın. Toz pembe duvar kağıdı yerine bebek aksesuarları ile de bu duyguyu verebilirsiniz. Beşiğe sığmayacak kadar büyüdüğünde kullanması için minik bir karyola da koymayı unutmayın.

2. Odanın nasıl ışık aldığını kontrol edin...

Odayı dekore etmeye başlamadan önce güneşin hangi taraftan doğduğuna ve gün içinde içerisinin nasıl ışık aldığına dikkat edin. Bu sayede sabah güneşinin vurduğu köşeye beşiği yerleştirmek gibi bir hataya düşmezsiniz. Sadece güneş değil sokak lambasının da bebeğin gözlerini rahatsız edeceğini unutmayın.

3. İki görevi de görebilecek mobilyalar seçin...

Alt değiştirme masasının aynı zamanda şifonyer olarak kullanılması çok işinize yarayabilir. Böylece bebek bezlerinden kurtulduğunuzda işinize hiç yaramayan bir mobilya ile kalmamış olursunuz.

4. Duvardan duvara halıdan kaçının...

Bebek odanızın yerlerini parke yaptırıp parça halı kullanmaya bakın. Sert zeminlerin te32 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

mizlemesi daha kolaydır hem de bebeğinizi alerji yapacak tozları tutmazlar. Çocuğunuz büyüdükçe ve zevki değiştikçe parça halıyı kaldırıp yenisini almak çok daha kolay ve ekonomik olacaktır.

5. Bol bol saklama dolabı yaptırın...

Bebek eşyaları küçücük olsa da tahmin ettiğinizden çok daha fazla yere ihtiyacınız vardır. Unutmayın o kıyafetler ve ayakkabılar gün geçtikçe büyüyecek ve olanlara ekstra aksesuarlar eklenecek. İleride odanın her yerini kaplayacak olan oyuncakları düşünün!

6. Bebek odasına kendiniz için bir koltuk koymayı ihmal etmeyin...

Rahat bir koltuk seçin. Bebeğinizi emzirerek, sallayarak ve ona masal kitapları okuyarak yüzlerce gecenizi o koltukta geçireceğinizi unutmayın. Hatta yeriniz varsa açılıp kapanabilir bir kanepe de çok işinize yarayacaktır.


Gurme

ÇİKOLATA SOSLU TULUMBA TATLISI

Sizlerde dostlarınız ve aileniz ile tatmaktan zevk aldığınız lezzetleri bizimle paylaşmayı isterseniz; “vipbahcesehir1@gmail.com” adresine gönderin, siz de tarifinizle, dergimizde yer alın.

Malzemeler:

Kızartmak İçin :

Şerbeti İçin :

• 3 su bardağı su • 100 gram tereyağı • 2,5 su bardağı un • 3 adet yumurta • 2 yemek kaşığı irmik • 1 yemek kaşığı nişasta • 1 tatlı kaşığı şeker • 1 tutam tuz

Kızartmak İçin: • 2 su bardağı sıvı yağ • Çikolata sosu için; • 2 çorba kaşığı un • 2 çorba kaşığı kakao

Şerbeti için: • 4 su bardağı su • 4,5 su bardağı şeker • 1 yemek kaşığı limon suyu

(renk vermezse daha fazla koyabilirsiniz)

• 1 su bardağı şeker • 1 su bardağı süt • 1 su bardağı su

Hazırlanışı: Şerbetini hazırlamak için tencereye su ve şekeri alın. Sürekli karıştırarak kaynatın. Ocaktan almadan önce limon suyunu ekleyip karıştırın. Soğuması için şerbeti kenarda bekletin. Hamurunu hazırlamak için ayrı bir tencereye su ve tereyağını alın. Suyun kaynayıp yağı patlatması için sürekli karıştırıp, tereyağın erimesini sağlayın. Un, şeker ve tuzu tencereye ekleyip yapışmayan bir hamur elde edene kadar hafif ateşte kavurun. Tencereyi ocaktan alıp sürekli karıştırarak kabuk tutmasını önleyin ve ılınmasını sağlayın. Hamur ılındıktan sonra yumurtaları ekleyip karıştırın. Son olarak irmik ve nişastayı ekleyip karıştırın. Hamuru krema sıkacağı torbasına ya da temiz bir naylon torbaya doldurun. Şekilli tulumba tatlıları yapın. Kızartma yağı soğukken tatlılarınızı kısık ateşte kızartın. Kızaran tatlıları soğuk şerbete yatırıp 10 dakika bekletin. Servis tabağına alın.Çikolata sosu için bütün malzemeleri küçük bir tencereye koyup, kıvamını alana kadar devamlı olarak karıştırın. Kaynayınca altını kapatın ve servis tabağına aldığınız tulumbalarınızı bu sosa batırıp üstünü ceviz ile süsleyip servis yapın. 34 VIP BAHÇEŞEHİR 15 Ağustos ‘11

Afiyet olsun…


Limonun

Faydaları Yemeklerimizden eksik etmediğimiz her şeyde kullandığımız limonun faydalarını biliyor musunuz?

Günlük beslenme programımızda sürekli kullandığımız limon, birçok sağlık problemine karşı bizleri koruyor. Antioksidan: C vitamini içeriği yüksek olan limonun en önemli özelliği antioksidan etki göstermesidir. Gün içerisinde yaşadığımız stres, sigara, yanlış pişirme teknikleri ile hazırlanmış yemekleri tüketmek, vücuttaki serbest radikal seviyesinin yükselmesine neden oluyor. Antioksidan özellikli C vitamini kaynağı olan limon, bu seviyenin yükselmesini engelleyen ve vücuttan serbest radikalleri uzaklaştıran başlıca besinlerden biridir. Kanser: Antioksidan özellikli besinler kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. Son 30 yılda yapılan birçok çalışma ve araştırma limonun başta; kolon, prostat, göğüs, akciğer ve pankreas kanseri olmak üzere 12 kanser türüne karşı koruyucu etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca limon tümör gelişimini engelleyen başlıca besinlerden biridir. Yüksek Tansiyon ve Enfeksiyona Karşı Limon: Yüksek tansiyon sıkıntısı olan kişiler limon tüketmeye özen göstermelidir. Limonun diğer bir özelliği ise anti-mikrobiyal özelliği olması ve enfeksiyonlara karşı koruyucu olmasıdır. LİMON KABUĞU DA LİMONUN KENDİSİ KADAR YARARLI... Limon kabuğunun en önemli özelliği cildinize iyi gelmesidir. Cilt kanseri riskini azaltmak için limon kabuğunun günlük beslenme programında bulunması önemlidir. Aynı zamanda karaciğer, kalp ve safra kesesi için en sağlıklı besinlerden biridir. Özellikle stresli bir yaşamı olan, alkol veya sigara kullanan bireylerin çaylarının ve yemeklerinin içerisine limon kabuğu eklemesi gereklidir.


İSTANBUL ETKİNLİK TAKVİMİ AĞUSTOS - EYLÜL 2011

Sağlık

03-15

Kağıt Gemi

AGUSTOS ‘11 - EYLÜL ‘11

Kare Sanat Galerisi, Nişantaşı / İstanbul Kare Sanat Galerisi 3 Ağustos – 15 Eylül 2011 tarihleri arasında “Kağıt Gemi” adlı desen sergisini ağırlıyor. Sergide yer alan işlerin yapısal olarak “tekrar”ı kullanmaları onların ortak yanını oluşturur. Eserlerin toplamına bakıldığında bütüncül bir stili geliştirme kaygısından çok desende çeşitli anlatım biçimlerinin araştırıldığı görülür. Birbirine benzer jestlere dayanan tekrarların oluşturduğu bir “kalıpsal”lığı da kullanan bu işlerin bir kısmında sanatçıların ısrarcı, bazan kaygılı ve hatta saplantılı; bu yüzden de izleyeni yabancılaştıran bir yanını görebiliriz.

16

AĞUSTOS‘11 Saat - 21:00

Patrondan Kurtulma Sanatı Turkcell Kuruçeşme Arena İstanbul

Tür: Komedi Yönetmen: Seth Gordon Oyuncular: Jennifer Aniston, Jason Bateman, Kevin Spacey, Jamie Foxx, Colin Farrell... Eğer patronunuz psikopatsa, ya da erkek avcısıysa ya da tam anlamıyla ahlaksızsa ne yapabilirsiniz? İşten ayrılmak bir seçenek değildir. Bu canavarların durdurulması şarttır. Bu yüzden, üç kahramanımız patronlarından sonsuza dek kurtulabilmek için dolambaçlı ama hataya yer bırakmayan bir plan yaparlar.

Bir kısım desenlerde ise bu tekrarcı tavrın ve “dekoratif oluş”un gerilimsiz rahatlığının “resim yapma” eyleminde tercihen kullanıldığı görülebilir. Genel olarak birçok sanatçının özgürleşme alanının, “vakit geçirmek”için yapılan bazı serbest çizimlerde veya o anda düşünülen konuların kendiliğinden yattığı göz önüne alınırsa, bu sergideki çizimlerin dili daha okunaklı hale gelebilir. Kağıt üzerine çizim yapmanın, bırakılan izlerin ne anlama gelebileceğini şöyle yorumlar eleştirmen Barry Schwabsky; “Akılcı planlama ve ütopik fantazi”nin serbestçe dışavurumu daima şaşırtıcı şekilde zor olmuştur. İkisi de herşeyden önce çizimde biçimlenir... Sergide yer alan; Kemal Seyhan, İpek İnal, Mustafa Pancar, Tan Cemal Genç ve Çağrı Saray’ın eserlerinden oluşan “Kağıt Gemi” isimli karma sergi 3 Ağustos – 15 Eylül 2011 tarihleri arasında Kare Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

16

AĞUSTOS‘11 Saat - 21:30

Sezen Aksu Konserleri Türk Telekom Sunar

"Hayatımın neşeli ve tadı yerinde bir dönemine ait şarkılar..." diye tanımladığı "Öptüm" albümünden yeni eserleriyle ve 35 yıldır kalplerimize değip dokunan bilinen ve sevilen şarkılarıyla İstanbul Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde sevenlerine unutulmaz dakikalar yaşatan Sezen Aksu yoğun talep üzerine 16 Ağustos tarihinde yeniden sizlerle.

24-28 MAYIS ‘11 - AĞUSTOS ‘11

28-28

TEMMUZ ‘11 - AĞUSTOS ‘11

Karşıdan Karşıya Çocuk Eğitim Programları

Gül Bolulu Liflerin Dansı

Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan İstanbul - Yaş Grubu: 5-11

Meke Sanat Taksim/İstanbul

Sakıp Sabancı Müzesi’nde 24 Mayıs – 28 Ağustos 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Karşıdan Karşıya- MÖ Üçüncü Bin’de Kiklad Adaları ve Batı Anadolu sergisinde çocuklar 6.000 yıllık bir iz sürecekler. Ege Denizi’nin iki yakasındaki kültürü birbirine taşıyan adaların, figürinlerin, idollerin ve korkusuz denizcilerin öykülerini gün ışığına çıkaracaklar.

Gül Bolulu’nun Fiber Art olarak bilinen, değişik lif çeşitleri kullanarak tasarladığı çalışmaları 28 Temmuz 2011 Perşembe günü Meke Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor. Sergi 28 Temmuz – 27 Ağustos 2011 tarihleri arasında Meke Sanat’ta görülebilir.


19

AĞUSTOS‘11 Saat - 21:30

06

Leman Sam Şevval Sam Şehnaz Sam Turkcell Kuruçeşme Arena İstanbul

EYLÜL‘11 Saat - 21:00

Turkcell Kuruçeşme Arena İstanbul İngiliz Funk Grubu “Jamiroquai”, ana vatanı olan İngiltere’de istikrarlı bir yol çizerek, dünyanın her yerinde listelerin üst sıralarında yer almayı başardı. 70’lerin müziğini house ritimleriyle birleştiren grup kurulduktan sonra üyelerinde sık sık değişiklikler yaşansa da liderleri Jamiroquai, aynı zamanda beste yapan ve şarkı söyleyen Jason Kay hep aynı kaldı. Acid Jazz, Jamiroquai’nın ilk single’ı olan “When You Gonna Learn” ü 1992 yılında piyasaya çıkardı. Single büyük ses getirdi. 1993 yılında çıkan “Emergency on Planet Earth” albüm İngiltere listesinde bir numaraya yerleşti. 2. albümleri ile grubun başarısı Avrupa sınırlarından taşarak ünleri Japonya’ya kadar ulaştı. Artık tüm dünya grubun parçaları ile dans ediyordu. 1996 yılında “Traveling Without Moving” albümleri çıktı. Bu albüm tüm dünyayı kasıp kavururken klipleri de tüm zamanların en güzel klipleri olarak adlandırılıyor. “Dynamite” adlı albümleri 2005 senesinde piyasaya çıktı. Albüm İspanya, İtalya, Costa Rica, İskoçya, New York, Los Angeles ve Jamiroquai’a ait olan Buckinghamshire stüdyolarında hazırlandı ve kaydedildi. Jamiroquai, uzun bir aradan sonra, bir kez daha Türkiye’deki hayranları ile buluşacak.

Tadı damaklarda kalan bir konser yeniden sahneye çıkıyor! İlk kez 2009 yılında Turkcell Kuruçeşme Arena’da aynı sahneyi paylaşan anne – kız bir kez daha birlikte sahnede olacak! 2009 yılındaki konserlerinde muhteşem performanslarıyla dinleyenleri büyüleyen ve hatıralarında yer eden Leman Sam ile Şevval Sam üzerinden geçen onca zamana rağmen gelen yoğun istek üzerine 19 Ağustos Cuma akşamı sahnede olacaklar!..

10

EYLÜL‘11 Saat - 21:00

Bülent Ortaçgil Senfonik Turkcell Kuruçeşme Arena, İstanbul

10 Eylül Cumartesi akşamı gerçekleşecek konserde, Bülent Ortaçgil, “SENFONİK” konseri ile ilk kez hayranlarının karşısında olacak. 26 kişilik dev yaylı grubu ve usta müzisyenler Baki Duyarlar (klavye), Cem Aksel (davul), Gürol Ağırbaş (bas gitar), Birol Ağırbaş (perküsyon) ve Barlas Tan Özemek (elektrik gitar) enstrümanlarıyla Ortaçgil’e eşlik edecek. Gecenin konuk sanatçıları Erkan Oğur ve Birsen Tezer.

14

EYLÜL‘11 Saat - 21:00

Metin Şentürk Turkcell Kuruçeşme Arena, İstanbul

Dünya çapında sosyal sorumluluk projelerine imza atan Metin Şentürk, 14 Eylül’de şarkılarını “Dünya Engelliler Vakfı” yararına vereceği konserde seslendirecek. Kendi parçalarının yanı sıra sanat müziğinin eşsiz eserlerini de muhteşem sesiyle yorumlayacak olan Metin Şentürk 14 Eylül akşamı tüm sevenlerine unutamayacakları bir gece yaşatacak.

Burn presents Jamiroquai

16-10

HAZİRAN ‘11 - EYLÜL ‘11

Parodiler: Çizgi Roman Kendini Hicvediyor Fransız Kültür Merkesi Taksim / İstanbul

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Bu kış Fransa’daki ünlü “Angoulême Çizgi Roman Festivali” çerçevesinde yer almış olan Parodiler: Çizgi roman kendini hicvediyor sergisi izleyiciyi eğlenceli bir biçimde çizgi roman tarihi ve yarattığı efsanevi karakterleriyle buluşturuyor. Edebiyat, peri masalları, resim, sinema, televizyon ve sinemanın kendisi dahil çizgi romanın hicvettiği birkaç büyük alanı kapsayan sergide ayrıca Tarzan, Robin Hood, Sherlock Holmes, Conan ve Harry Potter gibi efsanevi kahramanları hicveden eğlenceli çalışmalar da yer alıyor.


Astroloji Yaşam

Hangi Burç Hangi Sporu

?

Tercih Ediyor

Doğumdan başlayarak hayatımızın her evresini etkileyen burçlar; fiziksel ve ruhsal yapımızı, hayata karşı duruşumuzu, bakışımızı ve tercihlerimizi etkiler. Club Aydınoğlu, 1500 üyesi arasında yapılan anket çalışmaları doğrultusunda hangi burçların hangi sporu tercih ettiğini açıklıyor.

İşte burçlar ve spor tercihleri ile ilgili çarpıcı sonuçlar;


Enerjik, eğlenceli ve yerlerinde duramayan Ateş burçları, özellikle de açık havada bisiklete binmek, tenis oynamak ve takım sporlarında yer almaktan çok hoşlanırlar. KOÇ

21 Mart - 20 Nisan

Enerjik, eğlenceli ve yerlerinde duramayan Ateş burçları, özellikle de açık havada bisiklete binmek, tenis oynamak ve takım sporlarında yer almaktan çok hoşlanırlar. Oldukça hırslı ve her zaman herkesten üstün olmayı seven Koç’lar, bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjiye sahipler. Yönetici gezegeni “savaşçı” Mars sayesinde özellikle takım sporlarında başarılı olan Koç burçları, Aikido ve Tae-Bo derslerini tercih ediyor.

ASLAN

23 Temmuz - 23 Ağustos

Yaşam sahnesinde her zaman parlayarak, odak noktası olmak isteyen Aslan’lar, özellikle takım çalışmalarını içeren sporlar tercih ediyor. Futbol, basketbol, tenis ve grup dansları sıkça tercih ettiği sporlar arasında yer alıyor.

YAY

23 Kasım - 21 Aralık

AAteş elementinde yer alan ve hareketli bir yapıya sahip olan Yay’lar, açıkhava faaliyetlerinden hoşlanıyorlar. Kuvvetli, hızlı ve ritmik bir yapıya sahip Yay burçları, okçuluk, eskrim, spinning ve tae–bo’yu tercih ediyorlar.

Mükemmeliyetçi ve doğa aşığı Toprak burçları, tenis ve golf oynamaktan, doğada uzun saatler yürüyüş yapmaktan büyük keyif alırlar. BOĞA

21 Nisan - 20 Mayıs

Mükemmeliyetçi ve doğa aşığı Toprak burçları, tenis ve golf oynamaktan, doğada uzun saatler yürüyüş yapmaktan büyük keyif alırlar. Toprak elementi olan Boğa, eğlenceli ve doğa ile iç içe olan sporları tercih ediyor. Doğada yürüyüş, bisiklete binmek ve yüzmek vazgeçilmezlerinden. Spor sonrasında ise kendini mutlaka sauna ve masajla ödüllendiriyor.

BAŞAK

24 Ağustos - 23 Eylül

Düzenli, titiz ve mükemmeliyetçi Başak’lar, formuna çok özen gösteriyor. Spor salonunda uzun saatler geçirebilen Başak, özellikle kondisyon aletleri ile çalışmayı, jimnastiği ve tenis oynamayı tercih ediyor.

OĞLAK

22 Aralık - 20 Ocak

Oğlak’lar, bir toprak elementi olarak doğada yürüyüş, koşu gibi egzersizlerle kendi temposunu kendileri belirlemekten hoşlanıyorlar. Özellikle ayaklarının altında toprağı hisset dağcılık, golf, tenis ve joggingi tercih ediyorlar.

Değişken, hareketli ve sosyalleşmeyi seven Hava burçları, genellikle aerobik, jimnastik, basketbol ve dans derslerinde baş rol oyuncusu olarak yer alır. İKİZLER

21 Mayıs - 21 Haziran

Hızlı ve hareketli sporlardan zevk alan İkizler, aerobik, tenis gibi enerjik sporları tercih ediyor. Bunun yanı sıra Oryantal dansının egzersiz hareketleriyle birleştirildiği Aero-Oryantal dersleri de İkizler tarafından büyük ilgi görüyor.

TERAZİ

24 Eylül - 23 Ekim

Ortaklık burcu olan Terazi, bir başkası ile takım olarak yapacağı sporlardan büyük keyif alıyor. Özellikle tenis, squash, basket, futbol, voleybol, yelkencilik gibi partner gerektiren sporları tercih ediyor.

KOVA

21 Ocak - 19 Şubat

Eğlenceli ve hareketli Kova’lar, sosyal bağlar da kurabileceği spor aktivitelerini tercih ediyor. Bu sporların başında aerobik, jimnastik, yoga ve dans dersleri geliyor.

Nehirler gibi derin sulara akan Su burçları, su ile ilgili yapılan hemen hemen her spora tutkuyla bağlıdır. YENGEÇ

22 Haziran - 22 Temmuz

Nehirler gibi derin sulara akan Su burçları, su ile ilgili yapılan hemen hemen her spora tutkuyla bağlıdır. Yengeç, Su elementi olmasının da etkisiyle su sporlarından ve su kenarlarında bulunmaktan zevk alıyor. Yüzmek, sahilde koşu, sörf ve kürek çekmek spor tercihleri arasında yer alıyor.

AKREP

24 Ekim - 22 Kasım

Akrep’ler, rekabetçi bir yapıları olmasına rağmen gevşemeye çalışırken yalnız olmayı tercih ediyorlar. Spor tercihlerini boks, uzun mesafe koşu, squash, yoga ve meditasyondan yana kullanıyorlar.

BALIK

20 Şubat - 20 Mart

Ayakları yöneten Balık burcu, genellikle yüzme, buz pateni, step, dans, aerobik gibi egzersizleri tercih ediyor. Spor sonrasında yoga, pilates ve meditasyon yapmaya özen gösteriyorlar.


VIP Fihrist

Reklam Rezervasyon

Tel: 0212 669 23 39 - Gsm: 0533 665 36 95 BANKA Akbank 0212 669 82 74 Denizbank 0212 275 35 00 Banka Finansbank 0212 669 75 15 Banka Garanti Bankası 0212 622 65 00 Banka HSBC 0212 669 71 00 Banka ING Bank 0212 669 89 23 Banka İş Bankası 0212 444 02 02 Banka TEB 0212 669 23 00 Banka VakıfBank 0212 669 99 25 Banka Yapı Kredi Koçbank 0212 669 74 31 Banka Ziraat Bankası 0212 444 04 34

GÜVENLİK Yangın 110 Alo Trafik 154 Polis İmdat 155 ElektrikArıza 186 GazArıza 187 Hızır Servis 112 Jandarma İmdat 156 Telefon Arıza 121 Alo Doktor 113 Alo Zabıta 153 Tüketici Hattı 175 Orman Yangını 177 Sağlık Danışma 184 Kablo Arıza 126 Uyandırma 135 Bilinmeyen Numaralar 118 Cenaze Hizmetleri 188 PostaKodu 119 Ruhsal Bunalım Danışma 182 Alo Sahil Güvenlik 158 Turizm Polisi 0212 527 45 03 Telefon Borcu Tel 163 Uyandırma Tel 135 Fonotel Tel 141 Radyo-TV Arıza Tel 125 İş ve işçi bulma Tel 180 Vergi Danışma Tel 189 Su Arıza-Fatura Bilgi. Tel 185 Emniyet Müdürlüğü 0212.687 22 34 İtfaiye Başakşehir 0212.669 81 81

OKUL Abdi İbrahim 0212 669 89 31 Atatürk Lisesi 0212 669 24 50 Bahçeşehir Koleji 0212 669 25 00 Bahçeşehir Koleji 0212 669 11 11 Boğazköy İlk Öğretim 0212 607 08 20 Boğazköy Meslek Lisesi 0212 607 16 90 Hoşdere İlköğretim 0212 672 09 42 Süleyman Demirel İlk Öğr. 0212 669 10 35

SAĞLIK Ambulans 0212 669 55 66 Hastane-Bakırköy Osmaniye 0212 300 80 80 Hastane-Bakırköy SSK 0212 543 41 10 Hastane-Büyükçekmece Devlet 0212 882 39 30 Hastane-Çapa 0212 414 20 00 Hastane-Esenyurt Devlet 0212 596 90 99 Sağlık Ocağı (Belediye) 0212 669 46 15 Sağlık Ocağı (Funda Mh) 0212 669 63 60 Zehirlenme Danışma 0800 314 79 00 Dr. Devrim Avcı 669 00 45 Dr. Birgül Erden 669 89 00 Yöntem Danışmalık Ayşe Cengiz 669 99 44

RESMİ Bader-Bahçeşehirliler Dern.0212 669 83 86 Belediye-Başakşehir 0212 622 60 00 Belediye-Esenyurt 0212 622 03 33 Bahçeşehir Polis Merkezi 0212 669 26 21 İGDAŞ 0212 626 46 77 İSKİ 0212 509 10 45 0212 852 35 86 0212 588 38 00 Jandarma Çocukevi 0212 669 78 91 Kızılay Derneği 0212 669 83 42 Su Arıza 0212 588 38 00 0212 852 35 90 TCDD-Bahçeşehir 0212 669 52 09 Valilik İstanbul 0212 526 90 00 0212 512 20 86 0212 519 48 70 Zabıta 0212 444 06 69 0212 669 85 10 0212 669 37 07 Aile Hekimliği 0212 444 06 69

TAKSİ Bahçeşehir Taksi 0212.669 86 86 Esenkent Taksi 0212.672 62 72

TELEFON Telekom Arıza-Borç Telekom Bağlama-Takip

0212.669 56 46 0212.591 42 10

bahçeşehir V I P Bahçeşehir Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Genel Koordinatör Bülent Göktaş

Reklam Rezervasyon Selen Taşdemir (Ofis Gsm: 0533 665 36 95) E-mail: vipbahcesehir1@gmail.com

Reklam ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Selen Taşdemir

Yayın Türü Süreli Aylık Alışveriş, Yaşam ve Magazin Dergisi

Sanat Yönetmeni Veysel Şahin Moda Editörü Arzu Yetiş Kocatepe Katkıda Bulunanlar Beril Doğu Protokol Dağıtım Aras Kargo

Baskı Ömür Matbaa Yayına Hazırlık ve Ajans Hizmetleri Yelpaze Yayıncılık Ltd.Şti. Badem 16 Villa 01 Kat:3 No:2 Bahçeşehir/İst Tel: 0212 669 23 39 Faks: 0212 669 16 50 www.vipbahcesehir.com

Reklamveren ve Okuyucularımızın Bilgisine V I P Bahçeşehir Dergisi gayri siyasi bir yayın olup, Bahçeşehir, Ispartakule,Ardıçlı, Mesa Nurol, Spradon konut ve villa konutlarında yaşayan okurlara ücretsiz olarak ulaştırılır. Derginin reklam tasarım ve ajans hizmetleri Yelpaze Ltd.Şti tarafından sağlanmaktadır. V I P BAHÇEŞEHİR 5 TL’ dir. Gönderilen yazılar yayınlansın yada yayınlanmasın iade edilmez. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazı sahibine, reklamların sorumluluğu reklamverenlere aittir. V I P Bahçeşehir Dergisi İmtiyaz Sahibi Yelpaze Yayıncılık Org. LTD. ŞTİ. adına Uğur Barış KARABULUT

Nöbetçi Eczaneler Ağustos

3. CADDE ECZ. 608 00 26 ARMAĞAN ECZ. 689 93 00 AYDIN ECZ. 669 38 02 BAHÇEŞEHİR ECZ. 669 34 34 BOĞAZKÖY ECZ. 607 06 06-07 BUKET ECZ. 672 21 25 DEFNE ECZ. 669 96 59 DERMAN ECZ. 605 02 14 DİLEK ÖZ ECZ. 669 70 10 ECZANE FİLİZ. 672 01 63 ELİT ECZ. 669 33 88 ESENKENT ECZ. 672 11 60 GÜNGÖR ECZ. 672 94 01 iDEAL ECZ. 608 22 95 ISPARTAKULE ECZ. 669 33 88 MAVİ ECZ. 669 59 51 MOLİNO ECZ. 607 32 12 OKSİJEN ECZ. 669 44 66 SELİN ECZ. 669 30 40 SU ECZ. 669 97 97 ŞEHİR ECZANESİ. 608 17 27 ŞELALE ECZ. 669 09 11 YILDIZ ECZ. 607 06 10

19 3 - 22 27 6 - 29 10 - 25 15 14 16 11 - 30 17 13 2 - 21 1 - 20 9 - 28 4 - 23 8 - 18 12 - 31 5 - 24 7 - 26

Eylül

7 - 26 10 - 29 6 - 25 13 22 3 - 17 2 - 21 4 - 23 18 5 - 24 1 - 20 9 - 28 8 - 27 16 11 - 30 15 19 12 14

GIDA Cafe Club 669 47 47 Rumeli Üsküp İşkembecisi 669 66 10 3.Cadde Marmaris Büfe 669 20 70 Limon Cafe Ev Yemekleri 608 00 79 Bursa İskender Kebap 669 26 16 Sushico 669 67 89 EV DEKORASYON Taç Mimarlık Candia Ev Dekor Merinos

669 26 60 422 05 06 672 28 16

AKSESUAR Süslü Accessories

669 32 59

GİYİM My Dream By Aslı Koket Butik Arinna İç Giyim Ceyo

669 93 04 608 09 51 669 10 19 608 18 30

KUAFÖR Yusuf Kahveci

608 23 04

EĞİTİM Yelpaze İst. Sanat Merkezi 669 16 50 Ardıç Sanat Merkezi 699 70 17 Evrim Grup 669 58 58 PET SHOP & VETERİNER Bahçeşehir Veteriner Kliniği Minik Patiler Petshop 608 09 20 TEMİZLİK Yeni Kızılay Halı Yıkama Fabrikası

852 04 48

TURİZM İdem Turizm

669 00 00

SU Taşkesti Su

607 00 88 - 699 84 47

OTOMOTİV Toyota Derindere Plaza

414 1 313


Piyano kursu

kayıtlarımız devam ediyor...

Detaylı Bilgi İçin

669 16 50 Güvercin Sk. Papağan Çıkmazı Badem -16 Villa-1 Bahçeşehir / İst.


Otobüs Hareket Saatleri BAHÇEŞEHİR - YENİKAPI 146T BOĞAZKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

YENİKAPI KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

05:30 05:50 06:00 06:30 06:30 05:55 06:10 06:15 06:45 07:05 06:05 06:30 06:30 07:05 07:30 ¦06:05¦ 06:45 06:45 07:35 07:50 06:20 07:00 07:00 08:10 08:10 06:30 07:15 07:15 08:30 08:30 ¦06:30¦ 07:30 07:30 09:00 08:50 06:40 07:45 07:45 09:15 09:05 07:00 08:00 08:00 09:30 09:25 07:15 08:15 08:15 09:45 09:45 07:30 08:45 08:30 10:00 10:00 ¦07:30¦ 09:00 08:45 10:15 10:20 07:50 09:20 09:00 10:30 10:40 08:10 09:40 09:15 10:50 11:00 ¦08:30¦ 10:00 09:30 11:10 11:20 08:30 10:20 09:45 11:30 11:40 08:50 10:40 10:00 11:50 12:00 09:10 11:00 10:15 12:05 12:20 09:35 11:20 10:30 12:25 12:40 10:00 11:40 10:45 12:40 13:00 10:20 12:00 11:00 13:00 13:20 10:40 12:20 11:15 13:20 13:40 11:00 12:35 11:30 13:40 14:00 11:15 12:55 11:45 13:55 14:15 11:30 13:10 12:00 14:15 14:30 11:45 13:30 12:15 14:30 14:45 12:00 13:50 12:30 14:55 15:00 12:20 14:10 12:50 15:10 15:20 12:40 14:35 13:10 15:30 15:40 13:00 14:50 13:30 15:50 16:00 13:20 15:10 13:50 16:10 16:20 13:40 15:30 14:05 16:30 16:40 14:00 15:50 14:20 16:55 17:00 14:20 16:10 14:35 17:15 17:25 14:40 16:25 14:50 17:35 17:45 15:00 16:35 15:05 17:55 18:00 18:15 18:20 15:20 17:00 15:20 15:40 17:15 15:40 18:35 18:40 16:00 17:40 16:00 18:55 19:00 16:20 18:00 16:20 19:15 19:20 16:40 18:20 16:40 ¦19:20¦ 19:40 17:00 18:40 16:55 19:40 20:00 17:20 19:00 17:10 19:55 20:15 17:40 19:20 17:25 20:15 20:30 ¦17:50¦ 19:40 17:40 20:30 20:45 18:00 20:00 17:55 20:50 21:00 18:20 20:25 18:10 21:05 21:20 ¦18:30¦ 20:50 18:30 21:25 21:40 18:40 21:15 18:50 21:40 22:05 19:00 21:40 19:10 22:00 22:30 ¦19:00¦ 19:30 22:20 22:55 19:20 19:45 22:45 19:40 20:00 20:00 20:15 20:20 20:30 20:45 20:45 21:05 21:00 21:30 21:15 Aksaray Aksaray 21:30 güzergahında çalışır. güzergahında çalışır. 21:45

Not: Altı-Çizgili ve Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

PAZAR

07:00 07:15 07:30 07:45 08:00 08:20 08:40 09:00 09:20 09:40 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:20 14:40 15:00 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:10 17:30 17:50 18:10 18:25 18:40 18:55 19:10 19:25 19:40 19:55 20:10 20:30 20:50 21:05 21:20 21:35 21:40 22:00 22:20 22:40 23:00 23:20

BAHÇEŞEHİR KALKIŞ C.TESİ

PAZAR

06:30 06:30 07:10 06:50 07:10 07:40 07:10 07:35 08:10 07:35 07:55 08:40 07:55 08:15 09:10 08:15 08:50 09:40 08:50 09:30 10:10 09:30 10:05 10:40 10:05 10:35 11:10 10:35 11:05 11:40 11:05 11:45 12:15 11:45 12:30 13:00 12:30 13:10 13:40 13:10 13:40 14:10 13:40 14:10 14:40 14:10 14:45 15:15 14:45 15:30 16:00 15:25 16:10 16:40 16:10 16:35 17:20 16:35 17:10 18:00 17:10 17:45 18:40 17:40 18:30 19:20 18:00 19:10 20:00 18:20 19:35 20:40 19:00 20:10 21:20 19:45 20:15 Not: Altı-Çizgili ve Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

BAKIRKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

07:40 08:25 08:50 09:20 09:40 10:10 10:10 11:00 11:35 12:05 12:35 12:35 13:15 13:15 14:00 14:40 15:10 15:40 15:40 16:10 16:10 16:40 16:40 17:00 17:40 17:40 18:10 18:40 18:40 19:10 19:10 19:45 19:45 20:30 21:15 22:00 22:00

C.TESİ

07:40 08:25 08:50 09:20 09:40 10:10 11:00 11:35 12:05 12:35 13:15 14:00 14:40 15:10 15:40 16:10 16:55 16:55 17:40 18:10 18:40 19:05 19:50 19:50 20:30 21:10 22:00

BAHÇEŞEHİR KALKIŞ İŞ GÜNÜ

05:55 06:10 06:25 06:35 06:45 06:55 07:05 07:15 07:30 07:45 08:00 08:15 08:30 08:45 09:00 09:20 09:40 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:05 13:25 13:45 14:00 14:20 14:40 14:55 15:10 15:25 15:40 15:55 16:10 16:25 16:40 16:55 17:10 17:30 17:50 18:05 18:25 18:45 19:05 19:25 19:45 20:05 20:20 20:35 21:00 21:20 21:40 22:00

C.TESİ

06:10 06:25 06:40 06:55 07:05 07:15 07:30 07:45 07:55 08:10 08:25 08:40 08:55 09:10 09:25 09:40 09:55 10:10 10:25 10:40 10:55 11:10 11:25 11:40 11:55 12:10 12:25 12:40 12:55 13:10 13:25 13:45 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:25 17:45 18:05 18:20 18:35 18:55 19:10 19:30 19:50 20:10 20:30 20:50 21:10 21:30 21:55

PAZAR

07:00 07:20 07:40 08:00 08:20 08:40 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:45 15:05 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:20 18:35 18:55 19:15 19:35 19:55 20:15 20:35 20:55 21:15 21:40 22:05

TAKSİM KALKIŞ İŞ GÜNÜ

07:25 07:45 08:05 08:25 08:40 08:55 09:10 09:25 09:40 09:55 10:10 10:25 10:40 10:55 11:10 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:00 13:15 13:30 13:45 14:00 14:15 14:30 14:50 15:10 15:30 15:50 16:05 16:20 16:40 16:55 17:10 17:25 17:40 17:55 18:10 18:25 18:40 18:55 19:10 19:30 19:50 20:10 20:30 20:50 21:10 21:30 21:45 22:00 22:15 22:30 22:45 23:00 23:25 23:50

C.TESİ

PAZAR

07:40 07:55 08:15 08:30 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:05 12:20 12:35 12:50 13:05 13:20 13:35 13:50 14:05 14:20 14:35 14:50 15:05 15:25 15:45 16:05 16:20 16:35 16:50 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:20 18:35 18:50 19:05 19:20 19:40 20:00 20:15 20:30 20:50 21:10 21:30 21:50 22:10 22:30 22:50 23:10 23:30 23:50

08:30 08:50 09:10 09:30 09:50 10:10 10:30 10:50 11:10 11:30 11:50 12:05 12:20 12:35 12:50 13:10 13:25 13:40 13:55 14:10 14:25 14:40 14:55 15:10 15:25 15:40 15:55 16:10 16:25 16:40 17:00 17:15 17:30 17:45 18:00 18:15 18:30 18:45 19:00 19:15 19:30 19:45 20:00 20:15 20:30 20:50 21:10 21:30 21:50 22:10 22:30 22:50 23:10 23:30 23:50

PAZAR

08:10 08:40 09:10 09:40 10:10 10:50 11:30 12:10 12:40 13:10 13:45 14:30 15:10 15:45 16:15 16:45 17:20 18:00 18:40 18:40 19:20 20:00 20:40 21:20 22:00 22:40

BOĞAZKÖY - BAKIRKÖY 146 BOĞAZKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

05:35 05:35 06:10 05:55 05:55 06:30 06:10 06:10 06:50 06:25 06:25 07:05 06:40 06:40 07:20 06:50 06:50 07:35 07:00 07:00 07:50 07:15 07:15 08:05 07:30 07:30 08:30 07:50 07:50 08:45 08:10 08:10 08:55 08:30 08:30 09:10 08:45 08:45 09:20 09:00 09:00 09:35 09:15 09:15 09:45 09:30 09:30 09:55 09:45 09:45 10:10 10:05 10:05 10:25 10:25 10:25 10:40 10:45 10:45 10:55 11:05 11:05 11:05 11:20 11:20 11:15 11:40 11:40 11:30 12:00 12:00 11:45 12:15 12:15 12:00 12:30 12:30 12:15 12:45 12:45 12:30 13:05 13:05 12:50 13:25 13:25 13:10 13:45 13:45 13:30 14:05 14:05 13:50 14:25 14:25 14:05 14:50 14:50 14:20 15:10 15:10 14:35 15:25 15:25 14:50 15:40 15:40 15:05 16:05 16:05 15:20 16:20 16:20 15:40 16:35 16:35 16:00 16:55 16:55 16:20 17:10 17:10 16:40 17:25 17:25 17:00 17:40 17:40 17:15 17:55 17:55 17:30 18:10 18:10 17:45 18:30 18:30 18:00 18:45 18:45 18:15 19:00 19:00 18:30 19:15 19:15 18:45 19:30 19:30 19:00 19:55 19:55 19:20 20:10 20:10 19:35 20:20 20:20 19:50 20:40 20:40 20:10 20:55 20:55 20:20 21:20 21:20 20:40 21:45 21:45 21:00 22:05 22:05 21:30 22:25 22:25 22:00 22:50 22:50 22:45

BAHÇEŞEHİR KALKIŞ C.TESİ

PAZAR

06:15 06:30 07:30 06:45 07:00 08:30 07:10 07:30 09:30 07:25 08:00 10:15 07:40 08:30 11:00 08:00 09:00 11:45 08:30 09:30 12:30 09:00 10:00 13:30 09:40 11:00 14:30 10:10 12:00 15:30 10:40 13:00 16:15 11:20 14:00 17:00 12:00 15:00 18:00 12:40 15:45 19:00 13:20 16:30 20:00 14:00 17:15 14:30 18:00 15:00 18:45 15:30 19:30 16:10 16:45 17:25 18:10 18:50 19:25

MECİDİYEKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

07:20 07:55 08:30 09:00 09:30 10:30 11:00 11:30 12:10 12:50 13:30 14:10 14:50 15:25 16:00 16:40 17:10 17:35 18:00 18:35 19:10 19:45 20:30 21:30

C.TESİ

07:45 07:45 08:15 09:00 09:30 10:00 10:30 11:00 11:30 12:30 13:30 14:30 15:30 16:30 17:15 18:00 18:45 19:30 20:15 21:15

BAKIRKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

06:30 06:45 07:00 07:15 07:30 07:45 08:05 08:20 08:40 09:00 09:20 09:40 09:55 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:05 12:25 12:50 13:05 13:25 13:40 13:55 14:15 14:30 14:45 15:05 15:25 15:50 16:15 16:35 16:50 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:25 18:40 19:00 19:15 19:25 19:40 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:20 21:40 22:00 22:20 22:40 23:00 23:15 23:30 23:59

C.TESİ

PAZAR

06:30 06:45 07:00 07:15 07:30 07:45 08:05 08:20 08:40 09:00 09:20 09:40 09:55 10:15 10:30 10:45 11:00 11:15 11:30 11:45 12:05 12:25 12:50 13:05 13:25 13:40 13:55 14:15 14:30 14:45 15:05 15:25 15:50 16:15 16:35 16:50 17:05 17:20 17:35 17:50 18:05 18:25 18:40 19:00 19:15 19:25 19:40 20:00 20:15 20:30 20:45 21:00 21:20 21:40 22:00 22:20 22:40 23:00 23:15 23:30 23:59

07:20 07:50 08:10 08:25 08:40 08:55 09:10 09:25 09:40 09:55 10:10 10:25 10:40 10:55 11:05 11:15 11:30 11:45 12:00 12:10 12:25 12:40 12:55 13:10 13:25 13:40 14:00 14:20 14:40 15:00 15:20 15:35 15:50 16:05 16:20 16:40 17:00 17:20 17:40 18:00 18:10 18:25 18:40 18:50 19:05 19:20 19:35 19:45 20:00 20:20 20:40 20:55 21:10 21:25 21:40 21:55 22:10 22:35 23:00 23:30

yola girmez, e-5 yolundan gider. otolar avcılar yanyola girmez, e-5 yolundan gider.

BAHÇEŞEHİR - M.KÖY E 58 İŞ GÜNÜ

PAZAR

Not: Altı-Çizgili ve Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir. Otolar avcılar yan-

Otolar Avcılar yan yola girmez, E-5 yolundan gider.

BAHÇEŞEHİR - BAKIRKÖY E 57 İŞ GÜNÜ

BAHÇEŞEHİR - TAKSİM 76D

PAZAR

08:45 08:45 09:45 10:45 11:30 12:15 13:00 13:45 14:45 15:45 16:45 17:30 18:15 19:15 20:15 21:15

TREN SEFERLERİ ISPARTAKULE - İST.

08:25 12:03 20:47

Not: Altı-Çizgili ve Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

NOT: Otobüs saatleri, İETT’nin resmi yayınlarından, dergimiz baskıya girmeden önceki son haliyle alınmaktadır.

İST - ISPARTAKULE

08:28 15:47 17:49

ESENKENT - TAKSİM 76 E ESENKENT KALKIŞ İŞ GÜNÜ

06:00 06:20 06:40 07:00 07:20 07:40 08:00 08:20 08:40 09:05 09:30 10:00 10:30 11:00 11:25 11:50 12:15 12:40 13:05 13:30 14:00 14:25 14:50 15:15 15:40 16:10 16:40 17:10 17:40 18:10 18:40 19:05 19:30 20:00 20:30 21:00

C.TESİ

PAZAR

06:10 06:30 06:35 07:00 07:00 07:25 07:25 07:50 07:50 08:10 08:15 08:30 08:40 08:50 09:05 09:10 09:30 09:30 10:00 10:00 10:30 10:30 11:00 11:00 11:25 11:25 11:50 11:50 12:15 12:15 12:40 12:40 13:05 13:05 13:30 13:30 14:00 14:00 14:25 14:25 14:50 14:50 15:15 15:15 15:40 15:40 16:10 16:10 16:40 16:40 17:10 17:10 17:40 17:40 18:10 18:10 18:40 18:40 19:05 19:05 19:30 19:30 20:00 20:00 20:30 20:30 21:00 21:00 21:30

TAKSİM KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

07:20 07:50 08:15 08:45 09:20 09:45 10:05 10:30 10:55 11:20 11:45 12:10 12:40 13:05 13:30 13:55 14:20 14:50 15:20 15:50 16:20 16:50 17:15 17:40 18:05 18:30 18:55 19:20 19:50 20:15 20:45 21:10 21:35 22:00 22:30

07:50 08:15 08:45 09:20 09:45 10:05 10:30 10:55 11:20 11:45 12:10 12:40 13:05 13:30 13:55 14:20 14:50 15:20 15:50 16:20 16:50 17:15 17:40 18:05 18:30 18:55 19:20 19:50 20:20 20:45 21:10 21:35 22:00 22:30 23:00

PAZAR

07:50 08:15 08:45 09:20 09:45 10:05 10:30 10:55 11:20 11:45 12:10 12:40 13:05 13:30 13:55 14:20 14:50 15:20 15:50 16:20 16:50 17:15 17:40 18:05 18:30 18:55 19:20 19:50 20:20 20:45 21:10 21:35 22:00 22:30

Not: Altı-Çizgili ve Kırmızı Servisler Özel Halk Otobüsü servisidir.

BOĞAZKÖY - AVCILAR KAMPÜS 142 BOĞAZKÖY KALKIŞ İŞ GÜNÜ

C.TESİ

PAZAR

05:45 05:45 05:45 06:00 06:00 06:00 06:20 06:20 06:20 06:30 06:30 06:30 06:40 06:40 06:40 06:40 07:00 07:00 07:00 07:10 07:10 07:10 07:30 07:30 07:30 07:40 07:40 07:40 07:50 07:50 07:50 08:05 08:05 08:05 08:20 08:20 08:20 08:35 08:35 08:35 08:50 08:50 08:50 09:05 09:05 09:05 09:20 09:20 09:20 09:40 09:40 09:40 09:55 09:55 09:55 10:10 10:10 10:10 10:25 10:25 10:25 10:40 10:40 10:40 10:55 10:55 10:55 11:10 11:10 11:10 11:25 11:25 11:25 11:50 11:50 11:50 12:10 12:10 12:10 12:30 12:30 12:30 12:50 12:50 12:50 13:05 13:05 13:05 13:20 13:20 13:20 13:35 13:35 13:35 13:50 13:50 13:50 14:05 14:05 14:05 14:20 14:20 14:20 14:40 14:40 14:40 15:00 15:00 15:00 15:15 15:15 15:15 15:30 15:30 15:30 15:45 15:45 15:45 16:00 16:00 16:00 16:15 16:15 16:15 16:30 16:30 16:30 16:50 16:50 16:50 17:10 17:10 17:10 17:30 17:30 17:30 17:45 17:45 17:45 18:00 18:00 18:00 18:15 18:15 18:15 18:30 18:30 18:30 18:45 18:45 18:45 19:05 19:05 18:45 19:15 19:15 18:55 19:30 19:30 19:05 19:45 19:45 19:15 20:15 20:15 19:30 20:45 20:45 19:45 20:15 20:45

AVCILAR KALKIŞ İŞ GÜNÜ

06:10 06:35 06:55 07:10 07:25 07:40 07:40 07:55 08:10 08:25 08:45 09:00 09:15 09:30 09:45 10:00 10:15 10:30 10:50 11:10 11:30 11:45 12:00 12:15 12:30 12:45 13:05 13:20 13:40 14:00 14:15 14:30 14:45 15:00 15:15 15:30 15:50 16:10 16:30 16:45 17:00 17:15 17:30 17:45 17:55 18:05 18:15 18:30 18:45 19:00 19:20 19:40 20:00 20:00 20:20 20:40 21:00 21:10 21:20 21:40 22:00

C.TESİ

PAZAR

06:35 06:35 06:55 06:55 07:10 07:10 07:25 07:25 07:40 07:40 07:55 07:55 08:10 08:10 08:25 08:25 08:45 08:45 09:00 09:00 09:15 09:15 09:30 09:30 09:45 09:45 10:00 10:00 10:15 10:15 10:30 10:30 10:50 10:50 11:10 11:10 11:30 11:30 11:45 11:45 12:00 12:00 12:15 12:15 12:30 12:30 12:45 12:45 13:05 13:05 13:20 13:20 13:40 13:40 14:00 14:00 14:15 14:15 14:30 14:30 14:45 14:45 15:00 15:00 15:15 15:15 15:30 15:30 15:50 15:50 16:10 16:10 16:30 16:30 16:45 16:45 17:00 17:00 17:15 17:15 17:30 17:30 17:45 17:45 18:05 18:05 18:15 18:15 18:30 18:30 18:45 18:45 19:00 19:00 19:20 19:20 19:40 19:40 20:00 20:00 20:20 20:20 20:40 20:40 21:00 21:00 21:10 21:20 21:20 21:40 21:40 22:00 22:00

Not: İŞ GÜNLERİ 16:50-17:50-18:40-18:50 SAATLERİNDE EK SEFER DÜZENLENMEKTEDİR. İŞ GÜNLERİ;06:10-06:40-07:10-17:50-14:45 SAATLERİNDE EK SEFERLER DÜZENLENMEKTEDİR.


VIP BAHCESEHIR DERGISI  

BAHCESEHIRIN YENI VIP DERGISI

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you