Page 1


14-17

Hatice Şahin EROĞLU

18-19

Sobe Duygu Karakaya

20-22

Seyir Notları Şerife Öztürk

24-27

St-Morıtz

42

Hüseyin Altınsoy

12

www.metropolaksaray.com

İÇİNDEKİLER


İÇİNDEKİLER

50-51

Teknoloji

54-55

Müsiad

60-62

Prof. Dr Şükrü ARSLAN

64-67

Aksaray Kentsel Dönüşüm

76-78

Çocuklar da Grip

www.metropolaksaray.com

13


ROPÖRTAJ

İSMET ÇAĞLAR AKSARAY ORGANİZE SANAYİ bölge müdürlüğü

K

üresel krize rağmen AKSARAY OSB olarak sürdürülebilir uluslar arası rekabetçi gücümüzü artırmak teknolojik gelişmelere daha çabuk ulaşmak için üst yapımızı sağlamlaştırarak Hükümetimizin çıkartmış olduğu yatırımlara sağlanacak teşvikleri çok iyi değerlendirerek son yıllarda TÜRKİYE’DE en fazla ve en hızlı yatırım alarak ilk sıralarda OSB olarak yerimizi aldık. AKSARAY OSB E-90 Karayolu üzerinde yerini alan, lojistik imkanları çok rahat olan bir OSB olarak Mersin limanı ve Ankara’ya 240 km, Konya ve Kayseri’ye 140 km mesafede olup Demiryolu fizibilite çalışmaları devam etmektedir. AKSARAY OSB olarak Altyapı, Doğalgaz, Elektrik şebekeleri tamamlanmış, Arıtma Tesisi ihalesi yapılmıştır. 16 aylık sürede tamamlanacaktır. Yeni teşvik sisteminde 5. Bölgede yerini alan AKSARAY OSB 6. Bölgenin teşviklerinden faydalanmaktadır. Yeni teşvik sistemiyle uygulanacak destekler;

-Vergi İndirimi -Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği(10 yıl) -Yatırım Yeri Tahsisi -Faiz Desteği -KDV Desteği -Gümrük Vergisi Desteği

14

www.metropolaksaray.com


ROPÖRTAJ

Teşvikleri çok iyi değerlendirerek yatırımcısına sahip çıkan Aksaray OSB de 2012 yılı sonu itibarı ile son durum: AKSARAY

OSB GENEL DURUMU

YATIRIM

1-Mevcut ve Tevsii OSB Genel Alanı :663 2-Toplam Sanayi Parseli Sayısı : 312 3-Sanayi Parseli Tahsisi Yapılan Yatırımcı Sayısı : 272 4-Üretime Geçen Fabrika Sayısı : 136 5-Üretime Geçmeye Hazır Fabrika Sayısı : 27 6-Yapımı Devam Eden Fabrika Sayısı : 28 7-Proje Çalışmaları Devam Eden Fabrika Sayısı : 81 8-Doluluk Oranı ( Alan Bazında) : %93 9-Toplam İstihdam Sayısı :6000 kişi Yapımı devam eden 45’e yakın fabrikanın 2013 yılı içerisinde üretime alınması ile birlikte 4000’ in üzerinde istihdam yaratılacaktır. Doluluk oranı %93’e çıkan AKSARAY

OSB de 5084 Sayılı Yatırımın ve İstihdamın Teşviki kanunu ile birlikte AKSARAY OSB ‘nin önü açılarak; Otomotiv Yan Sanayi, Gıda Sektörü, Demir Çelik Ürünleri, Tekstil ve Madencilik Sektöründe birçok firma yerini almıştır. İç Anadolu’nun ortasında Kuzey-Güney ve Doğu-Batı doğrultusundaki karayollarının kesiştiği noktada yerini alarak mal ve hizmet üreten en cazip OSB olarak yerini almıştır.

Teşvikleri çok iyi değerlendirerek son yıllarda TÜRKİYE’DE en fazla ve en hızlı yatırım alarak ilk sıralarda OSB olarak yerimizi aldık.

AKSARAY OSB olarak Altyapı, Doğalgaz, Elektrik şebekeleri tamamlanmış, Arıtma Tesisi ihalesi yapılmıştır. 16 aylık sürede tamamlanacaktır. Yeni teşvik sisteminde 5. Bölgede yerini alan AKSARAY OSB 6. Bölgenin teşviklerinden faydalanmaktadır.

www.metropolaksaray.com

15


KAPAK KONUSU MAKALE

HATİCE ŞAHİN EROĞLU

Ö

ncelikle merhaba Hatice Hanım, bizi kabul ettiğiniz çok teşekkür ederim İnşaat sektöründe bu kadar ünlü bir kadın olmanız beni çok heyecanlandırdı yaptıklarınız ve başarılarınızı konuşmayı heyecanla bekliyordum

İlk sorum tahmin edeceğiniz gibi İnşaat sektörü ve kadın bir o kadar da başarı zor değil mi?

Hiç kadın olmayan bir sektörde gece gündüz şantiyelerde taş üretimi, arazi şartları, yol yapım mütahitliği gibi zor bir iş ortamlarında çalışmak bir kadın için çok zordur. İhalelere katılmak ve bir kadın olarak oihale ortamında bulunmak daha bir zordur. En önemlisi de erkeklerin bu kadar zor bir iş ortamında bir kadının çalışamayacağı ön yargısı kırmak en zorudur. 40 yılık bir firmanın temsilcisi ve yönetim kurulu başkanı olarak bunları başarmak ve ön yargıları kırmak için epeyce mücadele etmek zorunda kaldım. Korkmadan yılmadan ve büyük bir sabırla bir kadının her sektörde çalışabileceğini kanıtladım. Tabi ki çok kolay olmadı.

Peki, nasıl başardınız?

Gerek özel yaşantınızda gerekse iş hayatınızda düzgün ve disiplinli bir şekilde yaşarsanız, Çalıştığınız alanda kararlı ve tavizsiz bir şekilde tabiki ne yaptığınızı bilerek işinizi yaparsanız,arkanızda iyi bir ekibiniz varsa her şeyde oldugu gibi bu sektördede en önemli konulardan biri saglam bir ekip olması, verdiginiz sözün arkasında durursanız kısacası insanların güvenini kazanırsanız ,kamuoyunun sizi kabullenmesi eninde sonunda kendiliğinden oluyor,her şeyin başı güven…

16

www.metropolaksaray.com


KAPAKMAKALE KONUSU

Geleceğin iş dünyası kadınları daha katılımcı, tüketen değil üreten, erkeğinin arkasında değil yanında olan, hem iş hayatı hem aile hayatında daha istikrarlı olan, ayakları üzerimde durabilen, iyi bir eş, iyi bir anne olmalıdır. Bunların hepsini aynı anda yapabilecek kapasitede bir Türk kadını modeline sahip oldugumuzu düşünüyorum.

Bu işe başlarken size örnek olan sizi yönlendiren kimse oldu mu?

Bulunduğum şehirde bu sektörde bir kadın olmadığı için rol model olarak hiç kimseyi model almadım, yalnız eskiden beri bu gün ülkemizin medarı iftiharı olan sabancı grubunun bayan patronu Sayın Güler Sabancı hanımefendiye karşı hayranlığım vardı biraz bu etkili oldu.Çünkü çok başarılı bir iş kadını modeli.,eşim ,ailem, akrabalarım ve şehrin akil insanları bana destek oldu, şirketimizde eskiden beri çalışan persomelimizin çok büyük destekleri oldu. Bu insanlar bana manevi yönden her türlü desteği verdi ve çok güvendiler .Başarıda en önemli şey arkanızda size güvenen insanların var oldugunu bilmektir,moral ve motivasyon açısından dönemin ıdarecilerinden ve devlet büyüklerinden çok destek aldım . kısacası yakınımda olan herkes elinden gelen bütün destegi vardi.Allah hepsinden razı olsun .

Kadın olmanızın bir avantajı oldu mu ?

Kadın yönetici olmam, çalıştığım ortamda daha seviyeli, daha ılımlı, daha sıcak bir rekabet ortamı sağladı ve nezaket kurallarına uyumu artırdı.

Kadınlara bir öneriniz olabilir mi acaba?

Kendi deneyimlerimle kadınlara şununları tavsiye edebilirim; iş hayatında her şeyden önce özgüven şart, insan kendine güvendiği zaman yapamayacağı hiç bir iş yoktur. Özgüvenin yanında aynı sektörlerde olan iş arkadaşlarımızla bilgi paylaşımı danışma ve istişare etmekten kaçınmamak gerekir. Verdiği sözün arkasında durmak, bencil olmamak, bulunduğu şehrin sosyal yaşantısının içinde olmak, sosyal sorumluluk projelerinde görev almak için çaba sarf etmek, duyarlı olmak, şehrin idarecileriyle ve sivil toplum örgütleriye istişare ederek hareket etmek ,görev ve sorumluluklardan kaçınmamak gerektiği söyleyebilirim.

www.metropolaksaray.com

17


KAPAK KONUSU MAKALE

Kadınlarla çalışan erkeklerin bakış açıları nasıl olmalı sizce? İş hayatında çalışırken kadın erkek ayrımı yapılmamalı ve işi kadın erkek yarışına çevirmeden yan yana, omuz omuza, üretken, daha katılımcı, paylaşımcı olmalılar aynı şeyler kadınlar içinde söz konusu ,bunların konuşulması bile beni zaman zaman rahatsız eder.

Kadınların önünde ki engeller nedir sizce? Türkiye de kadınların önündeki en büyük engel önyargılar ve eğitim eksikliği diye düşünüyorum. Her kadının eğitimini alarak meslek sahibi olması gerektiği kanaatindeyim. Ülkemizde mesleki eğitimin hala yetersiz olduğunu, bununda meslek edinme projeleri ile giderebileceğimizi düşünüyorum. Küçük projeler yapılıyor fakat bu çok az sayıda ve yetersiz. Sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimler tarafından açılan kursların yanında bir eğitim ve devlet politikası olarak daha ciddi ve uzun süreli hatta lise eğitimi ve devamında yüksek okul şeklinde verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuyu çok önemsiyor ve çözülmesini çok istiyorum. Bu toplumu oluşturan nüfusun yarısı kadınlardır. İstihdam garantili ve ihtiyaç duyulan sektörlere yönelik daha fazla projeyi hayata geçirmek gerekmektedir.İyi bir iş kadını olmak içinde ,iyi bir anne olmak içinde ,iyi bir eş olmak içinde her şeyden önce faydalı bir insan olmak için egitim şart diye düşünüyorum.

Aksaray’da iş hayatında çok faalsiniz, Biraz bahseder misiniz? Bulundugunuz şehre faydalı olmak için emek vermeniz vakit ayırmanız maddi ,nanevi fedakalıkta bulunmanız gerekiyor.sadece kendi iş yada özel yaşantınızın refahı için çabalarsanız bu olmaz .yaşadıgınız şehrin imkanları ne kadar iyileşirse herkese okadar faydası dokunur. hayata sadece para kazanayım gözüyle bakmamak lazım .sosyal sorumlulukta kendi işiniz kadar önemli.başkalarına ancak bu şekilde faydalı olabilirsiniz.yönetiminde bulundugum yada üyesi oldugum epeyce sivil toplum örgütü var.iç anadalu iş adamları federasyonu yönetim kurulu üyeligi.türkonfed iş adamları konferdesasyonu ,kagider , ahiler kalkınma ajansı başkan yardımcılıgı ve vekilligi il istihdam kurulu v.b birçok örgüt .bunların yönetiminde olmanın en büyük avantajı şehrinizle ilgili ufkunuz açılıyor.fikirleriniz genişliyor ,başka şehirlerin yöneticileri ve akil insanlarıyla bir araya gelme imkanınız oluyor.şehrinizle ilgili alınan kararlarda sizinde bir katkınız oluyor.bunlar tabiî ki çok kolay olmuyor. işinizden özel yaşatınızdan kısacası her şeyden fedakarlık yaparak zaman ayırmanız gerekiyor..herşeye ragmen toplumun içinde olmak bildiklerinizi paylaşmak .bilmediklerinizi ögrenmek .kısacası hayatın içinde olmak gerekiyor kendinizi geliştirmek ve şehrinize faydalı olmak için .

18

www.metropolaksaray.com


KAPAK KONUSU MAKALE

İyi bir iş kadını olmak içinde iyi bir anne olmak içinde ,iyi bir eş olmak içinde her şeyden önce faydalı bir insan olmak için egitim şart diye düşünüyorum.

Başka ne yapılabilir sizce? Erkekler dünyasındaki ön yargıların kırılması konusunda stk lara büyük görevler düşüyor. Özel sektörde yaptırım olarak kadın kotası konulması bu noktada belki çözüm olur diye düşünüyorum. Devlette nasıl engelli, hükümlü vb kotaları varsa kadınlar içinde bu şekilde uygun sektörlerde kota yaptırım olabilir.

Kadınlar açısından geleceğe nasıl bakıyorsunuz? Geleceğin iş dünyası kadınları daha katılımcı, tüketen değil üreten, erkeğinin arkasında değil yanında olan, hem iş hayatı hem aile hayatında daha istikrarlı olan, ayakları üzerimde durabilen, iyi bir eş, iyi bir anne olmalıdır. Bunların hepsini aynı anda yapabilecek kapasitede bir Türk kadını modeline sahip oldugumuzu düşünüyorum.

Son olarak ne söylemek istersiniz? Kadınların ikinci plana atıldığı bir ülke çok fırsatı kaçıran ülke görünümünden ve seviyesinden kurtulamayan, en önemlisi de elindeki potansiyel iş gücünü kullanamayan sadece tüketen bir ülke görünümümden kurtulamayacaktır. Yaşanılabilir istikrarlı ve gelişmiş bir ülke olmak kadın ve erkeğin birlikte yan yana, omuz omuza çalışmasıyla mümkün olabilir.

Kadınıyla erkeğiyle yan yana, omuz omuza çalışan, gelişen ve mutlu bir Türkiye dileklerimle sevgi ve saygılar sunarım…

Metropol Aksaray Dergisi olarak Çok teşekkür eder. Başarılarınızın devamını dileriz. www.metropolaksaray.com

19


///// ///////////////////// ///////////////////// /// /// /// /// /// /// //////////// ///////////////////// ///////////////////// /// /// /// /// /// /// //////

SOBE MAKALE

E B O S

a itimini Aksaray’d İlk,orta ve lise eğ ’lı. ilik ay lc ar te ks O A r ve bi m mlu niversitesi Turiz Marmaris doğu nkara Bilkent Ü A a arlık eğitimine nr im so m an k kt re dı tamamla erika’ya gide m A a’ya an nd dı ar ardından Ankar ezun olmuş a devam etmiş d ı a’ ik rım Bölümünden m er sa m Ta A e re in ne eğitim arlık ve Çev se i im İk m İç ır. ışt si m ite şla rs bi ba ve Aynası , Profit gi lında Bilkent Üni nrasında Aklın gelerek 2005 yı So i r. nd tu ke uş m de ol ri ezun 07 ‘den be 20 ış, m lış bölümünden m ça da arın alarını uygulama firmal uygulama çalışm ve rım sa ta ta çeşitli tasarım ve K’ sürdürmektedir. DK İÇMİMARLI kurmuş olduğu

1-Aksaray? Annem, JO- JOM, Tokide ki Ayşe Teyzem, Güzelyurt’taki Hacer Ablam, asma tavancı Mustafa Ustam . Buse’m, Hülya’m, Emine’m. Çayımın Şekeri Menekşe’m, kısaca Eşim, dostum, akrabam … 2-Aile? Güven 3-İş? Aşk… Ben işime aşkla bağlıyım. Yaptığım her projemi, çizdiğim her çizgimi aşk la yapıyorum, aşk la çiziyorum. Zaten diğer türlü içmimarlığı asla yapamazdım.., 4- Para? Güç 5- Aşk? Aşk’ın anlamı 3 harf … Biraz M, Biraz D. Biraz da P … 6-Tatil? Yurtdışı demek benim için. Türkiye de her yeri gezdim, görmediğim hiçbir kenar köşe yok diyebilirim bu sebeple tatilleri yurtdışında yeni yerler gezerek görerek geçirmeyi seviyorum. 7-Mistik? Belki de Yalnızlık 8-Hayal? Çok hayal kuran birisi değilim ama Şimdiye kadar Bütün hayallerimi gerçekleştirdim umarım bundan sonrada hep böyle olur. 9-İdol? Kim Sakıp Sabancı olmak istemez ki … 10-Kadın? Kadın çiçektir böcektir falan diyemiceğim. Kadın detaydır,teferruattır. Aynı anda bir rengin her tonunu düşünebilendir.

20

www.metropolaksaray.com

11-Erkek? Ooo çok sert .Seven , sayan , kollayan, sahip çıkan .. 12-Kesinlikle hayır? İhanet 13-Kesinlikle evet? Sevgi 14-Olmazsa olmaz? Bilgisayarım,telefonum 15-Huzur? Sabahın beşinde denizi seyretmek … 16-Eşi dostu bezdiren yanınız? Tabi ki ‘dır dır dır dır dır dır dır ‘ bitmek tükenmek bilmeyen dırdırım 17-Yemek? Peynirli Su Böreği 18-Mekân? Sayamayacağım kadar çok … Havasını teneffüs etmeyi sevdiğim o kadar çok yer var ki . 19-Hobi? Fotoğraf çekiyorum. Çektiğim her karede hayata dair birşeyler var. Ama bence tabi ki benim dilim de ;) 20-Şiir? Şiir okumam, şiire inanmam … 21-Takım? Galatasaray . 22-Burç? İnatçı, Kararlı, Karamsar Oğlak 23-Sinema? Keşke biraz vakit bulabilsem … 24-Kitap?Kitap okuyamayanlardanım. O kadar alışmışım ki sürekli harekete, sürekli koşuşturmaya uzun süre hareketsiz tek bir işe konsantre olamıyorum. 25-Sobelenmeseydiniz nerde olurdunuz? Şantiyede

//////////////// ///////////////////// ///////////////////// //////////// ///////////////////// /////////////////////

y Dergİsİ a r a s k A l o Metrop ndİnİz e l e b o s n tarafında


MAKALE

www.metropolaksaray.com www.metropolaksaray.com

21 21


MAKALE GEZİ

G A R P M I R A L T O SEYİR N FIRST HEADER

Prag’ın üzerinde taşıdığı mücevheri ya da bir başka değişle kalbi olan binaların bulunduğu Old Town bölgesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Uzun bir şehir turu ile gördüğümüz hrancay kalesi, belediye binası, prag kadedrali ,Smetana Tiyatrosu, old town bölgesi şehrin mimari yüzünü sergiliyor ve unutulmaz bir kent imajı yaratıyor içimizde.

Metropollerin

sultanı, şairler kenti İstanbulda , Atatürk havalimanın dış hatlar gidiş yolcu salonunda oturmuş uçak saatimi beklerken birçok anı geçiyor gözlerimin önünden; 10 yaşında yatağıma uzanmış elimde bir dünya haritası, kıtaları ve okyanuslara hayran hayran bakıyor , işaret parmagımla rasgele bir yer seçiyor, ilerde bir gün gerçekten o ülkelere gidip ordaki insanları, kültürleri ve yerleri görmeyi düşlüyorum. 14 yaşımda sekiz farklı ülkeyi gezmiş, farklı kültürleri keşfetmiş antropolog Kathryn ile tanıştığımda hayranlıkla anlattıklarını dinliyor ve onun kadar ülkeyi görmeyi diliyorum içinden . Şimdi tam da katryn yaşında elimdeki prag uçak biletine bakıp hayallerimi gerçekleştirmenin mutluluğu ile gülümsüyorum. Bir saat sonra uçagın kalkması ile yolculuk başlıyor. Yolculuğumuz yol boyu süren koyu bir sohbet , ilkkez dışarı çıkmak, başka ve yeni şeyler görme heyacanı ile geçiyor. Akşamın ilk satlerinde ve çok karanlık olmadan masal gibi bir şehir olan prag a iniş yapıyoruz. Prag a ait hafızamıza düşen ilk imge ‘ Yüzyıllardır biz insan oglunun dünya savaşları ile paylaşamadığız şu yer kürede birkaç güzel ve hüzünlü şehir ayakta kalabilmişti . Belki bu yüzden praglılar güzel şehirleri zarar görmesin diye tek kurşun atılma

22

www.metropolaksaray.com

dan kendi elleri ile güzel şehirlerini düşmanlarına teslim etmişti ‘ . cümlesi oluyor. İki günlük prag gezimiz sırasında gördügümüz yerlere dair notlar . Buyrun prag sokaklarına birlirlikte çıkalım... Prag şehrindeki İlk gezi durağımız şehrin simgelerinden Vlatava nehri üzerine kurulu olan Charles köprüsü oluyor. Üzerinde onlarca mitolojik ve dini heykel bulunduran köprü harika bir şehir manzarası sunuyor. Yalnızca yaya trafiğine açık olan köprüde birçok turist ve sokak sanatçısı ile karşılaşmak mümkün. İnsan faktörü de eklenince Charles köprüsü bambaşka bir boyut kazanıyor ve köprü adeta yaşıyor. Prag ın en hoş yanlarında biride eski yerleşim yerlerinin old town adında unesco tarafından korunmuş olması ve yeni yerleşim mekanlarının askari nizam ve bir düzen içinde dış mekanlara kurulması.


GEZİ

MAKALE Prag’ın üzerinde taşıdığı mücevheri ya da bir başka değişle kalbi olan binaların bulunduğu Old Town bölgesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Uzun bir şehir turu ile gördüğümüz hrancay kalesi, belediye binası, prag kadedrali ,Smetana Tiyatrosu, old town bölgesi şehrin mimari yüzünü sergiliyor ve unutulmaz bir kent imajı yaratıyor içimizde. Old town’un göz bebeği mimarı yapılarından biride astronomik saat kulesi. Astronomik saat kulesinde her saat başı orta çağ kıyafetleri giyen kişilerin animasyon gösterisini izlemek mumkun . Kuleden görülen şehir manzarası hafıza albumumüze nefis kuşbakışı şehir manzarası sunuyor. Old town bir parçası olan binaların birinde vakti zamanında kafka yaşamış. Buraya gelmişken kafkanın evi de ziyaret edilebilir. St. Vitus katedrali ve Prag kalesi dünyanın en büyük antik kalesi. Şimdilerde Çek Cumhuriyeti devlet başkanına ve ailesine ev sahipliği yapıyor. Gotik ve Barok mimarisinin en güzel örneği olan yapımı altıyuzyıl süren ve yapımı sırasında kaybedilen hayatların çoktan unutulduğu bir yapı olarak ihtişamla tepede yükseliyor.

İkinci gün ışıl ışıl yanan ılık bir yaz gününde otobusle canlı, parlak karadeniz yeşili tonlarındaki ormanların arasından kayarak karlovy vary a ulaşıyoruz. Karlovy vary umut mavisi ve zehir yeşili renkleri ile Prag’lıların haftasonun geçirdikleri adreslerden birisi. Şifalı suları ve cam işciliğ ile ünlü bir şirin kaplıca şehri.

www.metropolaksaray.com

23


MAKALE

1900 yılların başlarında buraya tedavi amacı ile gelen Mustafa Kemal Atatürk’e ev sahipliği yapmış bir otel bulundurmaktadır. Karlovy vary de birbirinden şenlikli dükkan vitrinlerin ünlü bohamia kristalleri, tırnak torpulerini ve kukları görmek mümkün. Hediyelik eşyalarımızı burdan alyoruz. Burda bir çok sahici fotograf çekiyoruz. Ama ah hafıza fotograflarımız. burda hafıza albumumuze eşsiz anılar kaydediyoruz. Ve ilk kez şehrin bizzat kendisinde kalbimizin bir kısmını bırakıp, bir gün tekrar buluşmak üzere bu şirin şehirden ayrılıyoruz. Her şehrin gece yüzü farklıdır. ışıklandırılmış bir şehirde, dalgasız bir ortamda Vltava Nehri boyunca yapılanan tekne turundada Prag’ın tarihi dokusunu ve ışıklandırılmış büyüleyici manzarasıyla gün ışığında gördüklerimizden farklı manzaralar görüyoruz..gece şehir tüm albenisi ile gözleri adeta üzerine hapsediyor. Tarihi enerjisi ve yapısı ile açık hava müzesi olarak göz dolduran, kültür ve sanat olaylarına fazlasıyla düşkün, festival, fuar ve kongrelerin merkezi prag da her an bir etkinlikle karşılacabilirsiniz. Bir anda zamanda yolculuk yapıp, katılacağınız orta çağ gecesinde başka bir yüzyıla yolculuk yapıp,orta çağ atmosferini soluyup, orda yapılan eglenceler , yenilen yemeklerle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

24

www.metropolaksaray.com

İki günlük gezimizin sononda bir çok güzel anı ve sevgili prag ı geride bırakıp otobus camından görülen rüzgar gülü manzarası eşliğinde başka bir bir büyülü şehre yol alıyoruz. Ve yol boyu bir tekerleme gibi ‘Oh monjor, ah Evropa ‘ diyerek Jön Türk atalarımızın örnek alıp, yerlere göklere sıydıramadığı Avrupayı, prag ı gezip görmenin heyecanını yeneliyoruz içimizde. Son söz olarak gezmek, keşfetmek ve tanımak istiyorsanız bunun için çok paraya ihtiyacınız yok, cesaret ve merak şart bu yolculukta. ya da sizi silkeleyecek ve cesaretlendirecek bir arkadaşa sahip olmanız gerekiyor. Tıpkı benim sahip olduğum gibi...hem eğitime, tiyatroya, sinemaya ve gezmeye ayrılan para kutsal değil mi. İster bir kenti, ister bir ülkeyi keşfe çıkın gördüklerinizi, hissettikleriniz, izlenimlerinizi kağıda dökün ya da hafızanızla kalanlarla yetinmeyin gördüklerinizi fotoglayın ya da videoyaya çekin. Zaten keşfetmenin özüde bu değil mi… Şimdiden herkese iyi yolculuklar...


MAKALE

www.metropolaksaray.com

25


GEZİ MAKALE

Z T İ R O M ST. ı l a s a M ş ı K Alplerde

n çok e n ı n a p u r v a atta h e v n i n e r ç i v s İ kezi r e m ı r a l r o p s ış tercih edilen k r kayak ve lüksü bi

pliği yapmış olan rden tlarına da ev sahi ya pi im ol cek en güzel yerle kış z ke rkaç tili denilince gidile ta kış itz or Geçmiş yıllarda bi -M st etenin göz bebeği r numaraaraya getiren sosy ıyla sosyetenin bi lam an m ta zi, ke da fayda k mer biridir. nu hatırlatmakta a bulunan bu kaya ğu nd du ırı ol sın ri bi lya n İta de in zlerin or tama, İsviçre’n eski kayak merke nüyor. Bembeyaz en rü ın bü an ny ha ru dü r ii bi ab lı sıdır.T utulmaz anı fark leri başlayınca un ellikle yılbaşı zam er öz , ns itz ko or ik M üz . m St r. sik va kla eşlik ediyor. Bir de rengarenk ışıklar r. dakikalar yaşanıyo silmein bir an olsun ek izm am in D r. ıyo lm göl üzece kayak da yapı owboard, donmuş sn k, ya Ka Hem burada sade r. iyo en syetenin rışmalar düzenl a burası boşuna so çt nu So mesi için sürekli ya ı… lar rış k merkezri yapılan at ya ların da diğer kaya at fiy ca rinde 1907’den be un ol yle ye rağmen amış. Durum bö inizdir. Ama her şe işs m et vazgeçilmezi olm in hm ta pahalı olduğunu mutlaka not edin lerine göre daha k yerler listenize ce le rü gö de ’i itz Mor ne yapıp edin, St. rlej veya a iki ucundaki Su an pl lva Si ü öl Corvatsch G n ala sadece , en büyük ikinci zirvesinin altında ch ts va or C z Moritz, Corvatsch Pi . ılıyor işlerde için n teleferikle ulaş n büyük buzul in içi k ya ka alt n Furtschellas gele ni bölge tsch de ilk st istasyon, geri, kla or taya, Corva tlı ha ra e m te 150m 3.303 m Ü sis pist ist yolu da iner epik bir off-p ır. Cur tinella yakın z ıd as yü kt ki no da ın ıç tıs ng ba şla ba büyük kuzey ha sonra sadece başlarda sarp, da bulunuyor.

26 www.metropolaksaray.com 26 www.metropolaksaray.com


MAKALE

ST-MORITZ

r ile r ve kırmızıla lesiyej mavile Te s 000 1 lla he ey ik sc d rt dan geri unda, Fu ın uc ı an b at b ta i n d nı va nı Ala t, özel, hala an bir çift ile ır. Merkezi pis lış aş ça ul h m ya 0 si 0 8 k 2 şı karı tz Bad dece değildir ; Mori de bırakan sa a in er am üz ir d n tli ni şi re e bir met un çe anlık eteklerind ızılar makul, uz rm o rm kı in u iç rl ek zo likle ükemdönm kçı doğrudan oğu ucunda m d ya ın ka an ü al çl gü az n a kala ’Alv Taşımalı ı 2643m Giand ne, baz istasyonu da geri ağ aş h ya si uzun r yeri lışma var şehi mel bir son ça için. Berninat 2095m de ka Fa a ır. zz le ad ad vo Dia en veya k bur en ciddi kaya m yükselir. Erk 8 7 ak 9 2 uz k ri en fe rd le hi Şe bir te ksek Teistasyonunun ide erişilen yü d az va b ı a ız zz rm le kı vo ir Dia r tutar. fta b r zaman iyi ka ye bakan tara ze he a ku n nd rı zo la se aç ç ge yam doğuya bakan lesiyej - Yüksek rısı mesaeeride rota ya fr llü ro nt ko n ve orteratsch , seçim belirgi dadır. Geri M lık ın aş as B ı ar ağ h aş ya si az B linde ve ı veya rs buzul gene çalışan, kırmız Pe el in al iç ar p ak in m iç fe çalıştır enin nihai onuna 10km k üstten bölg sy ço ta e is iy d en va tr e ve d ul orteratsch buz daha sonra M ir. iş er de rota belirgin freeri na-Diavobüsü ile Berni p al to o ag is -L rv na se ni er iz B rets ar yükselir tarafında ve üc leferik 2893 metreye kad ı rş ka in in ad V te sa, tabanı bağlantılı bir eyinde La Ro ile ün ı G an . b ur ta d a nu o zz le istasy ise kırmızı na-Lagalp baz bir off pist rota ye re et m ey yerden Berni 0 dik ve servisi 100 rda inerler geri aşağıdan akan yamaçla b ı at b yze şur. Bunlar: ku ır lış k alnından olu ya ve siyah ça ka ılı nt la ağ biri ile b St. Moritz bir yden Moritz nın komşu kö a’ in er el C Corviglia ad B k tarafından iglia, St Moritz en bir teleferi nd ri le kü ni En geniş Corv fü bir En yüksek ol ile merkezi akan alanıdır. b ye ne gü a Dorf ve gond d rı geniş bir an şehir yuka ri eteklerinde ge ya ve se erişilen doğrud ka ri n Murezzan m Piz Nair, ge a, Munt da Sa ad ur B ır. noktası, 3057 al ı kç a bölmek pist içine kaya kırmızıya hızd ve ak m aç i oluk aşağı off av k eğlenceli. ağıda, geniş m nı zamanda ço ay a am ır, ve Corviglia aş lış s Trais ı düz yapılan ça da, Fuorcla Grischa ve La kayakçı ve yatıl un uc r alanın doğu Zorlu arazile . er üş d a tarafın Fluors her iki

www.metropolaksaray.com

27


SANAT-HABER GEZİGEZİ MAKALE ENERJİ KÖŞE

Nasıl gidilir? St. Moritz’i bilenler 3 değişik yolla varırlar masal dünyalarına : Sis nedeniyle kapalı değilse öncelikle Zürih’e uçmalısınız. Zürih’ten sonra küçük jetlerin indiği Samedan havaalanına gidebilir ya da Zürih’ten 5 yıldızlı otellerin gönderdiği Rolls Royce limuzinlere kurularak ulaşırsınız ST-Moritz’e. St. Moritz yolu bazen çığ nedeniyle kapalı veya çok kalabalık olur. İşte o zaman 4 saatlik yol en garantili vasıta trenle aşılır. ST-Moritz’i tercih edenlerin bir bölümü zaten her sene kaldıkları otellerinin özel odalarındaki sandıklarda bırakmışlardır kürkleriyle, kayak eşyalarını. Genellikle sosyetik insanların vazgeçilmezi olduğu için oteller böyle bir lüks sunmuştur konuklarına… Ortalama olarak, güneş, deniz seviyesinden 1856 metre yukarı Engadine içinde yuvalanmış olan St Moritz, yılın 322 gün parlıyor. Güneş yasal olarak 1930 yılında St Moritz amblemi olarak koruma altına alınmıştır. Moritz genellikle zamanın ilerisinde oldu. Örneğin, ilk elektrik ışığı Alpler de, ilk golf turnuvası 1889 yılında, burada gerçekleşti ve İsviçre’de ilk telesiyejlerin biri 1935 yılında yayınlanmaya başladı, 1878 yılında Noel de gitti

"

28 www.metropolaksaray.com 28 www.metropolaksaray.com

AKTİVİTELER İndoor Curling, yüzme, sauna, solaryum, tenis, squash, sinema, aerobik, güzellik salonu, sağlık merkezi vs.. Outdoor Buz pateni, buz golfu, at biniciliği, polo turnavaları, ski jumping vs…


ST-MORITZ

Moritz kış turizminin beşiğidir. Kış sporları meraklıları için çevredeki bir state-of-theart altyapı ile pist 350 kilometre vardır. St Moritz’in ‘dağ evi’, Corviglia, Piz Nair Wall yüzde 100 baş döndürücü düşüşü ile İsviçre’nin en dik başlangıç eğimi sahiptir. Kış Olimpiyat Oyunları ev sahipliği yapmıştır. Toboggan biniciler BOB dünyada çalışan en eski doğal buzlardan biridir. Buzda koşmak, aşağı atılmak. Bir kalıcı profesyonel half-pipe içeren snowboarders için Fun Park, tandem paraşüt atlayışları, irtifa eğitim sunulan diğer kış sporları sadece birkaçıdır. Kış yürüyüşçüleri için kış yürüyüş yolları 150 km ve cross-country kayakçılar için yaklaşık 180 km’lik bir parça ağı vardır. Moritz bölgede kayak tüm asansör ve pist ile bağlantılı ise, gerçekten etkileyici olurdu. Olduğu gibi doğrudan Moritz ve yamaçları çoğu 2000m-artı irtifa mükemmel

kar koşulları sayesinde yukarıda ana alanda pist ve 158km ile, kötü değil. İyi bir otobüs sisteminin yeterince kadar uzak oldukları iyi ayrı günde tek tek kaydık anlamına üzere olan üç büyük alanları bağlar.

Yaz aylarında Moritz:

Moritz de birincil olarak kış turizminin yoğunluğu göze çarparken, yaz turizmin de de tatil için uygun imkanları vardır. Yürüyüş ve tırmanma gibi geleneksel spor, düşkünlüğü yanında, tatilci River Inn, tenis ve binicilik üzerine lastik bir bot yolculuğu rüzgar sörfü, yelken keyfini çıkarabilirler. Ve beş golf sahası 60 delik toplam Moritz Alpleri’nde mutlak bir golf cennetidir. Moritz eğlence seçenekleri ile geniş bir yelpazede sahip, ancak en güçlü özelliği Yukarı Engadine manzarasının güzelliğidir

29 www.metropolaksaray.com www.metropolaksaray.com

ENERJİ KÖŞE

SANAT-HABER GEZİ MAKALE

Kış Aylarında Moritz:

29


YAŞAM MAKALE

YAPTIKLARI GÖSTERİLER VE SERGİLEDİKLERİ ÜRÜNLERLE ENGELLERİ BİR BİR AŞTILAR

“ 3

Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Aksaray İlköğretim Okulu ve İş Okulunda program düzenlendi. Program Aksaray Vali Yardımcısı Kubilay Ant, Belediye Başkan yardımcısı Hüseyin Altınsoy, Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri, Memur-Sen Aksaray Şube Başkanı Mahmut Aslan ile Milli Eğitim Şube Müdürleri ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı. Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri yaptığı konuşmada şunları söyledi “3 Aralık Dünya Engelliler haftası etkinliklerinin sosyal alanda hayatı paylaşabilme adına büyük bir farkındalık katacağını umuyorum. Bedenlerde değil fikirlerde engel olmaması için var gücümüzle çalışan eğitimciler olarak engelli

30

www.metropolaksaray.com

ENGELLİ ÇOCUKLARIN PROGRAMINA VE SERGİLERİNE BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI HÜSEYİN ALTINSOY’DA KATILDI

kardeşlerimizin saygı duyulan bir birey olarak ayrıştırılması değil, kaynaştırılması temel hedefimizdir. Büyük bir şefkat, sabır ve azim gösteren çocuklarımıza gönül veren bütün öğretmen arkadaşlarımıza ve engelli ailelerine teşekkür ediyorum.” Yapılan konuşmaların ardından Engelli çocuklar hazırladıkları gösterileri büyük bir ustalıkla sergilediler. Yine çocuklar tarafından hazırlanan el meği göz nurü ürünler sergilendi. Engelli çocukların yaptığı eserlerin yer aldığı sergiyi gezen protokol üyeleri emeği geçen herkese teşekkür ettiler.


YAĹžAM MAKALE

www.metropolaksaray.com

31


AUTOSHOW MAKALE AUTOSHOW

OPEL ADAM 32 32

www. www.m metropolaksaray. etropolaksaray.ccom om


Ayrıca, üst sınıf modellerde görülen premium teknolojiyi, yeni bilgi-eğlence sistemlerini ve internet tabanlı uygulamaları beraberinde getiriyor. 2013 ilk çeyrekte Türkiye pazarına girmesi beklenen ADAM, 1.2 lt 70 hp ve 1.4 lt 100 hp’lik iki motor seçeneği ve manuel şanzımanla gelecek. 3.70 metrelik uzunluğu (aynalar hariç genişliği 1.72 metre) ve 3 kapısı ile şehir koşullarına tam uyum gösteriyor. İçeride ise, 4 yetişkin için, alışılmış bir küçük otomobilden beklenmeyecek cömertlikte yaşam alanı sunuyor. Yeni 4 kişilik ADAM’ın hedef kitlesinde, kişisel tarzlarını yansıtacak bir otomobil arayan trendy ve şehirli tüketiciler var. Zaten uzmanlar, yaşam tarzlarının yönlendirdiği alt segmentlerin önümüzdeki yıllarda büyük bir gelişim göstereceğini söylüyorlar. Opel CEO’su Karl-Friedrich Strake, “Yeni ADAM’ımız markamız adına büyük bir potansiyeli ortaya koyuyor ve biz, bu moda ikonu küçük otomobilimiz Alman mühendisliğini bu segmente taşıdığı için çok gururluyuz” diyor ve devam ediyor; “aslında ADAM, özel olarak Almanya’da üretilen ilk A segmenti otomobil. Eylül’de, Paris Motorshow’da fantastik bir beğeni kazanacağına inanıyoruz.” ADAM, ilk aşamada 2 benzinli motor seçeneği ile pazarda yerini alacak: 1.2 lt 70 hp ve 1.4 lt 100 hp. Tüm motor seçenekleri beş ileri manuel şanzımanla ve ecoFlex teknolojisine uyumlu olarak gelecek. Ayrıca, yakıt tasarrufu sağlayan start & stop özelliğine sahip motorlar da opsiyonel olacak. Ardından, turbo beslemeli direk enjeksiyonlu start&stoplu yeni nesil küçük bir benzinli motor, ADAM’da prömiyerini yapacak. Bu yeni motor tamamen yeni nesil 6 ileri manuel şanzımanla gelecek. KİŞİSELLEŞTİRİN: NEREDEYSE SINIRSIZ SEÇENEĞİNİZ VAR ADAM, tamamen yeni bir donanım yaklaşımı getiriyor. Bilindik donanım hierarşisi yerine tüketiciler, kişisel tarzlarını yansıtabilecekleri, kişiselleştirilmiş 3 farklı trimden birini seçebilir: JAM; gelenekselin dışında, moda ikonu ve renkli, GLAM zarif, rafine ve sofistike, SLAM enerjik ve sportif… Bu üç “trim”, sahneyi neredeyse sınırsız kişiselleştirme potansiyeli ile tüketiciye bırakıyor. Tabii geniş gövde rengi seçenekleri, 3 tavan rengi, farklı iç mekan renkleri, dekorlar ve çeşitli LED aydınlatma seçenekleri ile… Opel tasarım başkan yardımcısı Mark Adams, “bu segmentteki başka hiçbir otomobil bizim ADAM’ımız kadar kişiselleştirilemez çünkü biz, neredeyse sınırsız iç/dış renk seçeneği, dokuma ve kit kombinasyonu sunuyoruz. Böylece tüketicilerimiz kendi otomobillerinin aynısını başka birinde göremiyor” diyor. İKONİK SİLÜETİ PREMİUM İÇ TASARIM İLE TAMAMLAYIN ADAM, Opel’in, “Heykelsi tasarım Alman mükemmeliyetçiliği ile buluştu” şeklinde özetlenen tasarım felsefesinin A segmentindeki yansıması olarak geliyor. Segmentteki rakiplerinden farklı olarak, Adam, retro tabanlı tasarımı ve modern gözüpek görünümü ile trend belirleyici oluyor. Neredeyse gövdeden bağımsızmış gibi kayan çekici ve eşsiz tavanı, iki renkli kombinasyon için mükemmel bir uygulama alanı oluşturuyor.

www.metropolaksaray.com

33

AUTOSHOW MAKALE

Opel’den ADAM gibi otomobil Özgün ve güçlü tasarım, neredeyse sınırsız kişiselleştirme potansiyeli ile biraraya getiriliyor ve ADAM, tamamen eşsiz bir otomobil olarak sunuluyor.


AUTOSHOW MAKALE

Otomobilin ismi de, yine çoğu rakibinden farklı olarak, C sütununda, arka pencerenin altında yeralıyor alıyor ve eşsizliğini pekiştiriyor. Yeni Astra ailesinde de bulunan yeni kanat şekilli ön ızgara ve vurgulu Opel amblemi geniş ön ızgarada yerini alıyor. Yanlarda, Astra GTC’den tanıdık olan tasarım dilinin ipuçları yer dikkat çekiyor: bıçak çizgisi ve kapı kollarını içine alan kıvrım gibi. Ön farlar, Opel’in tipik kanat şekilli gündüz farları…A segmentinde ilk kez ön farlar ve arka stop lambaları enerji tasarruflu LED teknolojisiyle donatılmış olarak sunuluyor. İç tasarım, üst sınıf özellikleri gösteren dış tasarımın verdiği sözü yerine getiriyor: tarzı olan ve küçük sınıf bir otomobil için bahse değer genişlikte bir iç mekan…Dengeli yüzeyler ve zarif akıcı çizgiler, büyük kardeşleri Astra, Meriva ve Insignia’dakilere benziyor. Bu haliyle ADAM, Opel’in tasarım dilinin en son ve en küçük dışa vurumu… AKILLI TELEFON ENTEGRASYONU İLE ÜST SINIF EKİPMANLARI ADAM, Opel’in, yalnız akıllı telefon entegrasyonu ile değil, aynı zamanda geleneksel sistemlere göre daha fazla uyumluluk ve esneklik sağlayan yeni bilgi-eğlence sistemlerine sahip ilk otomobili. A sınıfı için oldukça seçkin olan bu yeni sistemde sadece Apple iOS’la değil Android ile de uyumluluk söz konusu. Yeni bilgi-eğlence sistemi, GPS navigasyon gibi internet tabanlı uygulamaları içeren akıllı telefon içeriğine ulaşmayı sağlıyor. İçeriği topluyor ve ve 7” lik yüksek çözünürlüklü renkli dokunmatik ekranda gösteriyor. Ayrıca, MP3 çalarlar, ipodlar ve tabletler gibi yeni medya kaynaklarına ADAM’ın bluetooth ve USB bağlantıları sayesinde ulaşılabiliyor. USB ve Bluetooth bağlantıları olmayan müzik aygıtları için de bir güç çıkışı bulunuyor. Video ya da slideshow izlemek isteyen ADAM kullanıcıları da otomobil sabitken bunu gerçekleştirebiliyor. ÜST SINIFA AİT GELİŞMİŞ TEKNOLOJİLER İLK KEZ A SEGMENTİNDE ADAM, birçok üst sınıf ve yenilikçi teknolojiyi A segmentine

34

www.metropolaksaray.com

getiriyor. Yeni nesil Gelişmiş Park Pilotu (APA II), ADAM ile sunuluyor. Sürücüler, bir düğme ile sistemi aktif hale getiriyor ve otomobillerinin verdiği direktiflere uyarak en uygun paralel park boşluğuna park ediyor. Sistem otomatik olarak park alanına doğru direksiyonu kırıyor. Böylece sürücünün tek yapması gereken freni, debriyajı ve vitesi kontrol etmek oluyor. Sistem, ultrasonik sensörler kullanan Kör Nokta Uyarı Sistemi (SBSA) ile birlikte geliyor. Bu segmentte bir ilk de, ADAM’ın kabinine premium bir dokunuş getiren ısıtmalı direksiyon simidi oluyor. ESP İLE ÇEVİK VE SERİ ŞASİ TÜM ADAM’LARDA STANDART ADAM’ın gözüpek duruşu geniş ayak izlerinden geliyor (ön iz genişliği 1485 mm/ arka iz genişliği 1478 mm). 2311 mm’lik aks mesafesi ile şasi, maksimum aktif güvenlik ve konfor sağlamak üzere tasarlandı. MacPherson ön gergiler, 15”den 18”e kadar tekerlekler ve 17” – 18” jantlar spor şasi ile birlikte standart olarak geliyor. Elektrikli Direksiyona (EPS) entegre CITY modu ile düğmeye bir dokunuşla düşük hızda güç asistanı devreye giriyor. –Özellikle manevra sırasında kullanışlı oluyor-. Önceki nesil ESP’ye gore bu yeni sistem, Yokuşta Kalkış Desteği gibi birçok fonksiyonu da beraberinde getiriyor. Yüksek seviyede pasif güvenlik, güçlendirilmiş çelikten yapılmış ultra sert yolcu bölmesi ile sağlanıyor. Ön, yan, perde hava yastıkları ve ön koltuklarda Çift Gergili Emniyet Kemeri ile ilave diz ve ayak koruması sağlanıyor. Ayrıca, iki ISOFIX bağlantısı ile güvenle bağlanabilen çocuk koltukları da diğer güvenlik özelliklerinden. ADAM’ın dünya prömiyeri 29 Eylül-14 Ekim arasında Paris Motor Show’da yapılacak. ADAM’lar showroomlara 2013 ilk çeyrekte gelmeye başlayacak.


MAKALE

www.metropolaksaray.com

35


AUTOSHOW MAKALE AUTOSHOW YAŞAM MODA

z n e B s e d e c Mer i s i r e S Asının Benz marka s e d e rc e M ir minin açık b yeni dinamiz en ni A-Serisi, e y n la o i s e n ifad ar tamame d a k a ın y ta ince de yenilendi.

Yeni A-Serisi, çok sayıda farklı seçenekle kişiselleştirilebilen temel teknik özelliklerin yanı sıra, müşterinin kişisel zevklerine hitap edecek 3 farklı tasarım konsepti ile sunuyor; “Urban”, “Style” ve “AMG Sport”. Mercedes-Benz markasının yeni dinamizminin açık bir ifadesi olan yeni A-Serisi, en ince detayına kadar tamamen yenilendi.1.5 dizel motorunda kullanılacağı yeni A serisinde dizel seçeneğe 68.900 TL’den ulaşılabilecek. Tasarımı ve dinamik ruhu A-Serisi’nin, daha ilk bakışta göze çarpan en belirgin özelliklerini oluşturuyor. A-Serisi’nin heyecan uyandıran sportif dış tasarımı ve yüksek kaliteyi yansıtan iç tasarımı ile kendine özgü karakteri, Mercedes-Benz’in yeni tasarım stratejisini yansıtıyor. Yeni A-Serisi, çok sayıda farklı seçenekle kişiselleştirilebilen temel teknik özelliklerin yanı sıra, müşterinin kişisel zevklerine hitap edecek 3 farklı tasarım konsepti ile sunuyor; “Urban”, “Style” ve “AMG Sport”. Mercedes tasarımcıları, yeni A-Serisi ile dikkat çekici spor cizgilere sahip, heyecan uyandıran bir dış tasarım sunuyor. Keskin hatlar ve gerilim yansıtan yüzeyler yeni A-Serisi’nin dış tasarımının karakterini belirliyor. Uzun, sportif ön kısmın tipik özellikleri arasında dikkat çeken ilk nokta, ortasında Mercedes yıldızı bulunan ve yıldızın her iki tarafında çift çıta yer alan karakteristik radyatör ızgarası oluyor. Aracın farlarının dış tasarımı ile içlerindeki aydınlatma elemanlarının işlevlerine göre yerleştirilmeleri de tasarım konseptinin önemli bir parçasını oluş-

36

metropolaksaray.com 36www.www. metropolaksaray.com

36 www.metropolaksaray.com 36 www.metropolaksaray.com


AUTOSHOW MAKALE

Her performans gereksinimine uygun olarak hem benzinli hem de dizel motor seçenekleri ile geniş bir yelpaze sunan yeni A-Serisi, enerji verimliliği açısından da en ileri teknolojiyi yansıtıyor. turuyor. Farlarda kullanılan LED’ler gün ışığında araçta karakteristik “parlama etkisi” oluşturuyor. Araca enerjik bir görünüm kazandıran ve böylece Mercedes’in yeni, genç yüzünü tanımlayan bu farlar, dinamik tasarımın ve mükemmel aerodinamiğin kusursuz etkileşimini ortaya koyuyor. Aracın arka tarafında ise aks üzerinde güçlü çizgilerle vurgulanan “omuz kasları”, yeni A-Serisinin coupé benzeri karakterini ortaya çıkarıyor. Yeni A-Serisi’nin iç tasarımında, dış tasarımdaki spor görünüş tamamlanıyor. Yüksek kalite olgusu ve aracın sportif karakteri iç tasarımda da devam ediyor ve koltuklara yansıyor. Ön panelde beş adet yuvarlak hava kanalı ve iki büyük yuvarlak gösterge yer alıyor. Malzeme çeşitliliği, renk kombi-

nasyonları ve birçok desen alternatifleri sunan döşeme çeşitleri, aracı kullanıcı zevkine göre kişiselleştirebilmek için çok sayıda seçenek sunuyor. Yeni A-Serisi, araçta akıllı telefonun işletim ve görüntüleme sistemine tamamen entegre olmasını sağlıyor. Sunduğu özel uygulama sayesinde, iPhone®’un (zamanla diğer akıllı telefonların) araç içerisinde bütün fonksiyonlarıyla kullanılması mümkün. Güvenlik önlemleri tamamen güncellenen yeni A-Serisi, kendi sınıfında, arkadan çarpma riskini azaltan fren destekli ve radar temelli çarpışma uyarı sistemine standart olarak sahip olan tek otomobil. “Çarpışmayı önleme yardımcısı” adı verilen bu sistem, dikkati dağılmış olabilecek sürücüyü tanımlanmış engellere karşı

uyarmak için görsel ve işitsel uyarılar veriyor ve gerekli freni yapabilmek için “acil fren desteği”ni hazırlıyor. Bu, sü-rücü güçlü bir şekilde fren pedalına bastığı an başlıyor. Bir kazanın “geliyorum” dediği an ile darbe anı arasında geçen saniyelik sürede yolcuları en iyi şekilde korumak için gerekli önlemleri alan PRE-SAFE yolcu koruma sistemi bu segmentte ilk kez yeni A-Serisi’nde sunuluyor. 2002 yılında S-Serisi ile tanıtılan bu sistem, kompakt sınıfında ilk defa kullanılıyor. A-Serisi’nde sunulan diğer dikkat çeken güvenlik önlemleri,

www.metropolaksaray.com

37


AUTOSHOW MAKALE

•Sürücünün yorgunluğunu tespit ederek uyaran - Konsantrasyon kaybı yardımcısı (Attention Assist) •7G-DCT ile standart olarak sunulan araç dururken freni sürdürme işlevi (Brake Hold Function) •Yokuş kalkış desteği (Hill Hold Function) •Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak aracın dur/kalk yapmasını sağlayan – Distronic Plus •Uzun hüzmeli farları, trafik durumuna göre diğer araç sürücülerinin gözünü almayacak şekilde otomatik ayarlayan – Otomatik uzun far yardımcısı (Adaptive Highbeam Assist) •Dış aynalardaki kör noktaları tarayan ve uyaran – Kör nokta yardımcısı (Blind Spot Assist) •Hız sınırı yardımcısı (Speed Limit Assist) •Aracın kendi kendine park etmesini sağlayan – Aktif park yardımcısı •Sesle kumanda sistemi LINGUATRONIC •Geri görüş kamerasıdır. Her performans gereksinimine uygun olarak hem benzinli hem de dizel motor seçenekleri ile geniş bir yelpaze sunan yeni A-Serisi, enerji verimliliği açısından da en ileri teknolojiyi yansıtıyor. Yeni A-Serisindaki tüm motorlar, dört silindirli olup, standart olarak ECO start/stop özelliğine sahip. Bu motorlar altı vitesli manuel şanzıman ile veya opsiyonel olarak 7G-DCT çift kavramalı otomatik şanzıman ile sunuluyor. Yeni nesil benzinli motorları, A 180’de 1.6 litre hacimden 90 kW (122 hp), A 200’de yine 1.6 litre hacimden 115 kW (156 hp), A 250’de ise 2.0 litre hacimden 155 kW (211 hp) güç sunuyor. Yeni A-Serisi’ndeki dizel motor seçenekleri de etkileyici bir performans ve çevre uyumu sergiliyor. A 180 CDI manuel şanzımanlı versiyonunda 1.5 litre hacimden 80 kW (109 hp) güç ve maksimum 260 Nm tork sağlarken otomatik şanzımanlı versiyonunda aynı gücü 1.8 litre hacimden, 250 Nm maksimum tork değer ile sunuyor. A 200 CDI ise 1.8 litre hacimden maksimum 100 kW (136 hp) güç ve 300 Nm’ye kadar çıkan maksimum tork sağlıyor.

38

www.metropolaksaray.com


MAKALE

www.metropolaksaray.com

39


MAKALE YAŞAM

u t ş u v a k e “Sevgili”y MEVLANA’NIN TUTUŞTURDUĞU MUM DÜNYAYI AYDINLATIYOR

H

z. Mevlana’nın 739. Vuslat Yıldönümü törenleri dün gece yapılan “Şeb-i Arus” törenleri ile sona erdi.Mevlana Kültür Merkezi’nde yapılan Şeb-i Arus törenlerine Tacikistan Cumhurbaşkanı İmam Ali Rahman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anamuhalefet Lideri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Çalışma Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, milletvekilleri ve davetliler katıldı. MEVLANA AŞKA ÇAĞIRIYOR Hz. Mevlana’nın 739. Vuslat Yıldönümü Şeb-i Arus törenlerinde bir konuşma yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Hazreti Mevlana’nın “Gel” çağrısına uyarak hoşgörü şehri Konya’ya geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim “dedi. Bugün bir gönül erini, bir gönül dostunu anmak için buradayız diyerek sözlerine devam eden Akyürek, “Hazreti Mevlana insanlığı aşk için, sevgi için ve yeniden diriliş için çağırıyor. Onun dünyayı aydınlatan Mesnevisindeki sözlerden dilencilerden faydalandı, padişahlarda faydalandı.Karınca da faydalanıyordu, insanlık alemide. Hazreti Mevlana her sözünün sonunu Hak’ka bağlar ve Allah derdi.” Diye konuştu.

MEVLANA’NIN TUTUŞTURDUĞU MUM DÜNYAYI AYDINLATIYOR Bugün dünyayı 12 defa yok edecek kadar bir silahlanma ile karşı karşıyayız diyen Akyürek, “Bir yandan açlıktan insanlar ölürken, diğer yandan obezlikten insanlar ölüyor.Silah ve kozmetik sanayi aldı başını gidiyor. İnsanlar arasında uçurum günden güne büyüyor. Hazreti Mevlana’nın müşfik sesine ve aşka bağlı felsefesine ihtiyacımız var.7 asır önce gel diyen sese bugün bütün dünya kulak veriyor ve umudun ve kurtuluşun sesi olarak Mevlana’ya koşuyorlar. Hazreti Mevlana’nın tutuşturduğu diğer mumlar oldukca bu şehir bu aydınlığını kaybetmeye-

40

www.metropolaksaray.com

cektir. Hazreti Mevlana’nın yaktığı gönül çerağı dünyanın bir çok ülkesinde gönülleri ve kalpleri aydınlatmaya devam etmektedir.Konya olarak Hazreti Mevlana’nın hizmetkarı olmaktan her zaman onur duymaktayız. Bu gecenin Hazreti Mevlana’yı anlayarak arınmaya vesile olmasını dilerim” diye konuştu. Hazreti Mevlana’nın 739. Vuslat Yıldönümü Şeb-i Arus gecesinde daha sonra Devlet Sanatcısı Ahmet Özhan Türk tasavvuf müziğinden seçme eserleri seslendirdi.Daha sonra Itri’nin ayini şerifi eşliğinde sema töreni yapıldı.


MAKALE YAĹžAM

www.metropolaksaray.com

41


HABER MAKALE

AGİAD KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNİ TOKİ VE BELEDİYE YETKİLİLERİ İLE MASAYA YATIRDI

AGİAD BAŞKANI REHA GÜVEN “ BU PROJE AKSARAY İÇİN DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜN YENİ YÜZÜ OLACAK”

A

ksaray’ın geleceği açısından çok büyük önem taşıyan Kentsel Dönüşüm Projesi sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşları tarafından da desteklenerek kabul görmeye devam ediyor. Aksaray Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Sertdemir, Müşavir Firma yetkilisi Hakan Açıl, Belediye İmar ve Şehircilik Müdürü Salim Bilgiç Kentsel Dönüşüm Projesini tüm detaylarıyla anlatmak ve değerlendirmek amacıyla AGİAD yönetim kurulu üyeleri ve bir grup sanayi esnafı ile bir araya geldi. AGİAD’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya AGİAD Başkanı Reha Güven ve Müteahhitler Birliği Başkanı Tuğrul Oruç’un yanı sıra Küçük Sanayi Esnafından bazıları ve Müteahhit AGİAD üyeleri de katıldı. Toplantıda Kentsel Dönüşüm Projesi tüm detayları ile masaya yatırıldı. Doğukan-BHA firması ve Aksaray belediyesi yetkilileri tarafından yapılan sunum ve sorulara verilen açıklayıcı cevaplar sonrasında toplantıya katılan AGİAD üyelerinde projeye olumlu bakış açısının güçlendiği görüldü. Ortaya konulan itirazların bilgi eksikliği ve yanlış anlaşılmalardan kaynaklandığı fikri ağırlık kazandı. Yukarıdaki sorulara tatmin edici cevaplar alan 20 ye yakın sanayi esnafı, bire bir kendileri ile alakalı soruları da ilettiler toplantı sonunda kafalardaki soru işaretleri kalktı. AGİAD yönetim kurulu başkanı Reha GÜVEN ise; TOKİ adına projeyi yürüten firmanın tatmin edici açıklamalar yaptığını, eksiklerin ve azda olsa dikkatten kaçan konuların düzeltilmesi için notlar alındığını, üyelerimize ve esnafımıza düşen sorumluluğun ise aklıselimle hareket ederek konuyu muhataplarından dinleyerek hareket etmeleri gerektiğini, Projenin bazı zorlukları olmasına rağmen Aksaray için değişim ve dönüşümün yeni yüzü olacağını ifade etti. AGİAD Başkanı Reha Güven kentsel dönüşüm projesi ile ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi “ Aksaray’ımız için uzun zamandır gündemde olan nihayet sonuçlanıp bu hafta içinde sunulmaya başlandı. Yaklaşık 1500 esnafı ilgilendiren bir konu ve herkesinde kafasında bunun nasıl olacağı ile ilgili tereddütler vardı. Bununla ilgili belediyemizde toplantılar düzenlendi. Ama bu toplantılar sonucunda geri dönüşüm olarak bazı sorular oluştu. Biz AGİAD’da bu tür sorunları ilgili müşavir firmaya ilettik. Teşekkür ediyoruz Hakan Açıl beye de çok net ve açıklayıcı bir şekilde Kafamızdaki soru işaretlerini de giderecek şekilde izah ettiler. Biz yeni bir yaşam alanı oluşacak olan bu sanayi sitesinin hakikaten Aksaray için çok önemli ve önünü açacak bir proje olduğu kanaatindeyiz. Çok güzel bir proje İnsanların burada çok daha işlerini geliştirebileceği daha iyi imkânları sağlayabileceği bir proje olacak. Biz bu konuda inşallah herkesin bu projeye katkı sağlamasını arzu ediyoruz. Ben emeği geçen herkese Teşekkür ediyorum.

42

www.metropolaksaray.com


MAKALE

www.metropolaksaray.com

43


HABER MAKALE

AKSARAY KARİYER VE İSTİHDAM GÜNÜNDE KONUŞAN BAŞKAN VEKİLİ ALTINSOY “ AKSARAY’IMIZDA TÜRKİYE’MİZ GİBİ İYİ YOLDA”

İŞKUR tarafından düzenlenen Aksaray Kariyer ve İstihdam Günü organizasyon programı büyük ilgi gördü. Aksaray Kültür Merkezinde düzenlenen programa Aksaray Vali yardımcıları Ali Osman İşsen, Mehmet Mızrak, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Altınsoy, Aksaray Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Kadir Yıldız, Türkiye İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Özkan, ATSO Başkan Yardımcısı Ramazan Yılmaz, İŞKUR İl Müdürü Bülent Bekin ve çok sayıda davetli katıldı. Aksaray Belediye Başkan Vekili Hüseyin Altınsoy programda yaptığı konuşmada Aksaray’ın hızlı gelişimine ve belediyenin yaptığı çalışmalara dikkat çekerek şunları söyledi “Türkiye’miz nasıl iyi bir yolda ise Aksaray’ımızın da her geçen gün iyiye doğru gittiğini görüyoruz. Aksaray’ımız bulunduğu bölge konum ve coğrafi konum itibari ile çevresindeki illerin en iyilerinden birisidir. Anadolu’da ki çoğu ilden çok daha iyi noktadayız. Organize sanayimize baktığımızda son yedi sekiz yılda 130’un üzerinde fabrika ve 6000 e yakın bir istihdamla Aksaray organize sanayi Türkiye’de ki en iyilerden bir tanesidir. Aksaray’da iş konusunda fazla bir sıkıntının olmadığına, ara eleman sorunu olduğuna inanıyorum. Yani işverenler istediği işçiyi, işçiler ise istediği işi bulamamaktan şikâyetçidir. İnanıyorum ki bu ülkeyi çok sevmek; çok çalışmak, çok kazanmak, çok istihdam yaratmak ve çok vergi vermektir. Benim için en değerli insanlar iş dünyasında mücadele veren insanlardır. Kendini yetiştirdiğin, azmettiğin sürece başarılmayacak hiçbir şey yoktur. Hayatın her kademesinde hayat tekrar başlar, önemli olan bu kademelere hazır olmaktır. Hedef koymak ve bu hedefe ulaşabilmek için çok çalışmamız gerekir. İnandığınız konuda mücadele etmeniz gerekir. Sonra farkındalık oluşturmanız, bunu iyi anlatmanız ve bu alanda insanları ikna etmeniz, bunu faaliye-

44

www.metropolaksaray.com

te geçirmeniz, daha sonra da bunu kurumsallaştırmanız gerekir. Sonuç alabilmek için pes etmemeniz gerekir. İş dünyasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağında öncelikle yabancı dil, kendine güven, dürüst ve güvenilir olmak, bilgi ve beceri kazanmış olmak gibi unsurların önemli olduğunu unutmamak gerekir. Meslek seçmek ne kadar önemli ise mesleğin hakkını vermekte o kadar önemlidir. Mesleği seçerken ne kadar kazanacağımı düşünmektense mesleğin hakkını ne kadar verebilirim sorusuna cevabı da düşünmeliyiz. Aksaray Belediyesi olarak kültür ve sosyal anlamda sayısız kurslar, eğitici, eğlendirici, geliştirici, seminerler, konferanslar, sempozyumlar, eğitimler düzenliyoruz. Bunlar gençlerimizin faydalanacağı çalışmalar diye düşünüyorum. Ayrıca kısa adı AKMEK olan Aksaray Belediyesi Meslek Edindirme kurslarında kurslar düzenliyoruz. Kurslardan örnek verecek olursak; İngilizce, Bilgisayar, Autocad, Girişimcilik, Sosyal iletişim ve özgüven geliştirme, Diksiyon ve güzel konuşma, ney, tezhip, gitar, hat, ön muhasebe kursları vb. Bu kurslarımızda 3-3,5 yılda 5500 e yakın kursiyerimiz olmuştur. Bunların ürünlerini satabilmesi için bir yer oluşturduk. Ayrıca Başkanımızın Kırıkkale’de Ahiler Kalkınma Ajansının yönetim kurulu toplantısında olmasından dolayı katılamamıştır. Sizlere çok selamı var. Programın verimli geçmesi temennisinde bulundular. Yapılan konuşmaların ardından İŞKUR ile işbirliği yaparak istihdamda ilk 10’a giren firmalara belgeleri verildi. Mercedes Benz, SÜTAŞ, Eroğlu Giyim, Çift Kartal, Kekinkılıç Gıda, Kaya Giyim, Jestpa, Ağaçlı, Aksaray Gıda ve İSE Otomotiv yetkililerine protokol üyeleri tarafından teşekkür edilerek belgeleri takdim edildi. Kişisel Gelişim Uzman Ahmet Şerif İzgören “Süpermen Türk Olsaydı” adlı konferans verdi.


MAKALE

www.metropolaksaray.com

45


MAKALE MAKALE

Evlİlİk’te Rehav Tüm çiftler çeşitli zorlukları aşarak evlenme kararı alırken ilerleyen dönemlerde boşanacaklarını düşünmezler. İlerde boşanmamak için, her iki tarafında onarıcı ve bağışlayıcı olması evliliklerini saygı ve sevgi eşliğinde uzun bir süreçte yürütebileceklerine işaret ediyor.

İLİŞKİLER

Bu verilere göre, son 4 yılda Türkiye’de boşanma oranının oldukça arttığını görüyoruz. Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Nörolog Mehmet Yavuz’a göre; 4 bin yıllık toplumsal bir kurum olan evlilik; kimilerinin rüyasıyken kimilerinin de kâbusu olabiliyor. Çoğunluk için gereklilik olan bu kurum, bazı çiftleri zamanla yoruyor ve evlilik hüsranla sonuçlanabiliyor. Günümüzde çiftlerin ilk bahanesi ‘şiddetli geçimsizlik’ olsa da, bireyleri mutsuzluğa sürükleyen faktörlerin başında; kendileriyle barışık olmamaları ve kendi kapasitelerinin çok üstünde beklentileri olmasından kaynaklanıyor. Evlilik kararı almadan önce iyice tanıyın! İlk 1 yıl, daha sonraki 6 yıl ve evliliğin 20. yılı... Ani evliliklerde, nişanlılık dönemi geçirenlere göre ilk yıl boşanma riskinin daha fazla olduğunu belirten Dr. Mehmet Yavuz, aniden evlenenlerin birbirlerini aynı evde yaşamaya başlayınca tanıdığını ve uyumlu olmamaları halinde ilk 1 yıl içinde boşandıklarını vurguladı. Ayrıca, görücü usulü ile bir süre nişanlı kalıp evlenenlerin ilişkileri aile büyüklerinin seçimleri ve tecrübeleri ile şekillendiği için flört evliliğine göre biraz daha sağlam olabiliyor. Bu noktada çiftler arası sorunlarda aile büyüklerinin hemen devreye girip arabuluculuk yapmasının önemli bir faktör olduğunu belirten Dr. Mehmet Yavuz, 20. yıldan sonra boşanmalarda görücü usulü evlilik ve flört evliliği arasında sayısal açıdan bir farkın olmadığını da bizlere hatırlatıyor.

Türkiye’de 2008 yılında 99 bİn 973 çİft boşanırken, 2011 yılında İse bu rakam 16.8’le artarak, 120 bİn 117’ye çıktı. Mutlu evlilikler için bazı ipuçları Bilimsel bir araştırmada, her 100 kişiye hiç kıpırdamadan karşı cinsten birisine bakmaları isteniyor, sonuç ise şaşırtıcı… Birbirlerinin yüzlerine bakan çiftlerden bazıları aşık olup evlenmeye karar veriyor. Dr. Mehmet Yavuz’a göre; tıpkı bu araştırmalarda olduğu gibi çiftlere her gün en az 5 dakika birbirlerinin yüzlerine bakmalarını öneriyor. Boşanmayı önleyen davranışlar Karşılıklı empati de evliliğin yürütülmesinde önemli bir faktördür. Psikolojide ‘kendini gerçekleştiren ön kabul’ yasasına değinen Dr. Mehmet Yavuz, bir insanın herhangi bir konuda ön yargısı varsa, bir müddet sonra ön kabul oluşan yasanın kendini geliştirmeye başladığını söylüyor. Kendini eşinin yerine koyarak hareket etmek çoğu zaman sorunların başlamadan çözümlenmesi ile sonuçlanıyor. Sağlıklı bir evlilik yaşantısı için neler yapılmalı? Elinizdekilerin değerini bilin Sağlığınızın, ailenizin, çocuklarınızın, dostlarınızın değerini bilin. Eşinizle ortak arkadaşlıklar kurun.

46

www.metropolaksaray.com

46 www.metropolaksaray.com


Mutluluğunuz için araya hedefler koymayın Kendinize ev, araba alınca, çocuk olunca ya da başka bir olay gerçekleşince mutlu olacağız gibi hedefler koymayın. Mutluluk hedef değil, uzun bir yolculuktur. Her eleştiriye kulak vermeyin Çevrenizdeki insanların eleştirilerine ve önerilerine göre yaşarsanız, kendiniz için yaşayamazsınız. Hatalara duyarlı olmayın Hatalar, tekrarlanmadıkça görmezden gelinmelidir. Gördüğünüz şeyi söylemezseniz hafızanızdan uçup gider, söylerseniz hafızanızda yer eder. Her olumsuzluğu söze dökmeyin. Evliliğinize zaman ayırın Çiftler, akşam yemeklerini birlikte yemeye gayret göstermeli, pazar sabahları hep beraber uzun kahvaltı keyifleri yapmalıdır. Ayda birkaç kez konsere, sinemaya, tiyatroya bu da olmazsa pikniğe gidilmeli, seyahatlerden eşlere hediyelerle dönülmelidir. Başkalarına yardım edin Yardıma muhtaç insanlara birlikte destek olmaya çalışmak, birliktelik duygusunu pekiştirir. Bu da beraberliğe takım ruhu kazandırarak ilişkinin doğru çizgide ilerlemesini sağlar. Yalnızlık bir tercih olmasın Dünya’da yalnız yaşayanların sayısı, 1996’da 153 milyon iken, 2011 yılında ise; 277 milyona yükselmiştir. Yapılan araştırmalara göre, Dünya’da son 15 yılda yalnız yaşayanların sayısı % 55 arttı ve insanlar evlenmekten şu an olduğumuz zaman itibariyle eskisinden daha fazla korkuyorlar. Uzmanlara göre; eşlerden her ikisinin de çalışıyor olması, evliliği boşanmaya götüren nedenlerden biri. Çalışan kadına, ev işlerinde erkeğin yardımcı olmamasının yozlaşmayı artırdığı ve çalışan kadınların profesyonel alanda, evlerinde iki farklı role sahip olmasının yorucu olduğunu hatırlattı. Çalışan kadın evine vakit ayırdığı zaman kariyeri tehlikeye giriyor, kariyerine yöneldiğinde evini ihmal ediyor. İşine daha çok vakit ayırdığında, eşler bunu anlayışla karşılamayabiliyor. Tüm bu nedenler doğrultusunda çalışan kadınlarda çalışmayanlara göre 6 kat daha fazla boşanma vakası görüldüğünü belirten Uzmanlar, bunda ekonomik özgürlüğün de payının büyük olduğunu dile getiriyor. Tüm çiftler çeşitli zorlukları aşarak evlenme kararı alırken ilerleyen dönemlerde boşanacaklarını düşünmezler. İlerde boşanmamak için, her iki tarafında onarıcı ve bağışlayıcı olması evliliklerini saygı ve sevgi eşliğinde uzun bir süreçte yürütebileceklerine işaret ediyor. Sorunlarıyla baş edemeyen çiftlerin bir uzman yardımına başvurmaları gerekiyor.

www.metropolaksaray.com www.metropolaksaray.com

47 47

MAKALE MAKALE

vete Kapılmayın


VİTRİN MAKALE

N İ R VİT

H&M

H&M 48

www.metropolaksaray.com


MAKALE VİTRİN

Lacoste

DIESEL DIESE L

YSL

DIESEL

www.metropolaksaray.com

49


VİTRİN MAKALE

49.95

Fiyatları 104,65 TL ve 369,50 TL arasında değişiyor.

YENİ TREND AYAKKABI VE ÇANTALAR H&M’ de

D

üz babetlerden topuklular ve spor ayakkabılara – bu sezon ayaklarınızı hangi pabuçlar süsleyecek? Klasik siyahlar, sevimli pasteller ya da eğlenceli baskı ve desenler? Beğendiğinizi seçin.

54 $

129 TL

50

www.metropolaksaray.com


MAKALE VİTRİN

C

onverse ve Missoni ortak tasarımı olan Aucland Racer ve Pro Leather Modelleri Milano 2012 Sonbahar Kış koleksiyonu tanıtımında görücüye çıkartıldı. Ayakkabılar Missoni yünü ve deriden üretildi.

F

errari logosunu gururla taşıyan bu özel ayakkabı modellerinin her bir noktasında Puma kalitesi ve işçiliği göze çarpıyor. Deri dış yüzeyini, yumuşak ve ince çizgilerle detaylandıran modelleri spor mağazalarında yakından inceleyebilirsiniz.

M

GUCCİ PARFÜM

odern kadınlar için çiçeksi şipre koku aynı zamanda hem tatlı hem de yumuşak ve şehvetlidir egzotik guavanın meyveli açılışına sahiptir kalp notada güzel haiti tiare çiçeği bulunmaktadır temel notaları ise paçuli misk ve bal oluşturmaktadır

DİESEL

Y

eni kokunuzla çekici ve baştan çıkarıcı bir havaya sahip olmak ister misiniz? Diesel ile tüm ezberleri bozmaya hazırlanın! Taze, ferah ve kışkırtıcı bu kokuyla etrafınızdaki herkesi büyüleyeceksiniz.Fiyatı: 109 TL

www.metropolaksaray.com

51


TEKNOLOJİ MAKALE

Teknoloji Dünyası

H

ızla ilerleyen telefon teknolojisi cihazlara farklı farklı özellikler ekleyerek insanlık hizmetine kolaylıklar sağlamaktadırlar. Son günlerin çok konuşulan konularından birisi de akıllı telefonlar yararlı mıdır ? kesinlikle cevap evet olmalıdır. İşletim sistemlerine göre telefonunuzda yüklü olan markete internet bağlantınız ile giriş yapabiliyor telefonunuza uygun olabilecek her türlü uygulamayı indirebiliyorsunuz. Oyundan , temaya ,zil seslerinden ,müziklere ,duvar kağıtlarından ,cihaz kilit sistemlerine ,sosyal ağlara ait kısa yol programlarından ,mesajlaşma uygulamalarına, iş hayatında kullanabileceğiniz ajanda, hesaplama, ölçme değerlen-

dirme programlarından ,borsa takip programlarına , bankalara online giriş yapmayı sağlayacak kısa yollu uygulamalardan ,paylaşım programlarına ve daha aklınıza dahi gelemeyecek bir sürü uygulama ve programlara erişebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken akıllı telefonlardan ve kendinize uygun internet paketi olan bir operatör hattına sahip olabilmektir. Bundan sonrası da sadece ilgili marketi telefonunuza indirdikten sonra neye ihtiyacınız olduğunu belirleyip aratmak ve cihazınıza indirmek . bu kadar pratiklik ve kolaylık veren bir şey neden yararsız olsun ki ?

1 milyardan fazla tablet ve telefon 2013’ü bekliyor

Flexible

Tıpkı bir kağıt gibi eğilip bükülebilen ultra dayanıklı ‘Flexible’ akıllı telefonlar 2013’te piyasada!

Bir süredir bilişim dünyasında dedikodusu dolaşan ‘flexible’ akıllı telefonlar, 2013’te vitrinlerdeki yerini almaya hazırlanıyor. Bu öylesine ciddi bir teknolojik gelişme ki, bundan böyle esnek cep telefonları yere de düşse, kazara üstüne de basılsa, arka cepte iken üstüne de oturulsa asla zarar görmeyecek. Zira bu telefonlar tıpkı kağıt katlar gibi eğilip bükülebiliyor.

Eğilip bükülen telefonlar geliyor

52

www.metropolaksaray.com

‘Flexible’ akıllı telefonları piyasaya sürmeye hazırlanan bir çok firma var. Sony, Sharp, LG, Nokia gibi kulvarın tanınmış markaları bu yeni teknolojide hızlı davranan taraf olmak için hazırlıklarını sürdürüyorlar. Ne var ki, sektörün lokomotif isimlerinden Samsung’un tüm bu markalardan önce davranarak ‘Flexible’ teknolojisinde de söz sahibi olma ihtimali yüksek.


TEKNOLOJİ MAKALE

BlackBerry 2013 yılındaki cep telefonu ve tabletleriyle ilgili ipucu veren yol haritasına göre gelecek yıl RIM, iki telefon ve iki tablet birden çıkaracak. RIM, PlayBook’un 4G sürümünü sunmayı planlarken, bu tabletin kod adı Blackforest olarak belirlendi. Yeni işletim sistemiyle çalışacak ve Londra kod adlı BlackBerry akıllı telefonun bir modeli tamamen dokunmatik ekranla çalışırken, diğer model de tuş takımıyla dikkat çekiyor. BlackBerry 10 işletim sisteminin bu yıl kullanıcılara sunulması beklenirken, şirketten yapılan son açıklama bu tarihin 2013’e sarkabileceğini gösteriyor.

BlackBerry’nin mimarı RIM’in yol haritası ortaya çıktı.

LG Prada 3.0 LG Prada 3.0 cep telefonu moda düşkünlerine hitap ediyor. LG ve Prada’nın işbirliğinde markalar iki yıl aralıklarla 3 tane telefon üretti. LG Prada 3.0 ise bu yıl yeni tanıtılan modeli. LG Prada 3.0 öyle sandığınız gibi pahalı ama işe yaramaz bir telefon değil. Tasarım olarak ne kadar sade ve güzelse özellikleri de bir o kadar kuvvetli ve kullanış açısından rahat.

Android telefonlardan size uygun olanını henüz bulamadıysanız kesinlikle LG Prada 3.0 u öneriyoruz.

1 GHz çift çekirdekli işlemci, 1 GB RAM, 8 GB dahili hafıza, 8 megapiksel kamera ve NFC gibi yenilikçi bir bağlantı standardı, Prada 3.0’ın teknik özellik listesinde yer alıyor. LG Prada 3.0’ın ekranı 480×800 piksel çözünürlükte. LG Prada’nın arayüzü siyah ve beyaz renkte fakat parlaklığı ve kontrastı tam yerinde. Prada’nın Saffiano deseni işlenmiş arka kapak, tasarıma güzel bir detay katıyor. 8 megapiksel kamerası bulunan LG Prada 3.0 3264×2448 piksellik fotoğraflar çekiyor.

www.metropolaksaray.com

53


MAKALE VİTRİN

KOLEKSİYON UN YENİ ÜRÜNLERİ Dervish Kahve Fincanı’nın formu fonksiyonelliğini destekliyor. Çift cidarlı yapısı sayesinde kulba ihtiyaç duymadan kullanabiliyorsunuz. Ayrıca, Türk Kahvesi’ni, bizim bildiğimiz gibi ilk pişiren Yemen’deki dervişlerden ilham alınarak tasarlanan formu da kahve fincanları arasında farklılaştırıyor.

ALESSİ DEN İLGİNÇ ÜRÜNLER İtalyan tasarım mağazası Alessi bulunuyor. Onlar çok açgözlü tasarımcı parçalar halinde bile en sıradan araçları ve nesneleri dönüm bu harika konsept var! Onlar bile en mutfak-utangaç bir kişi için büyük bir hediye olun! Alberto Alessi

PAPATYA DEKORATİF PLASTİK SANDALYE MODELLERİ Papatya markasının iç ve dış, tüm mekanlar için dekoratif modern plastik sandalye ve oturma üniteleri, bu ürünlerin bulunduğu mekanlara görsel güzellik ve renkli ortamlar yaratacak modeller sunuyor. Sağlamlığı kullanışlı ve şirin renkleriyle zengin çeşitte sahip papatya sandalyelerini sizin için araştırdım. İç ve dış mekanlarınıza uzun ömürlü sandalye arıyorsanız. Bence ideal bir seçim eski basit plastik sandalye modellerinden çok uzakta farklı dekoratif ve modern görünümlere sahip plastik sandalye modelleri

54

www.metropolaksaray.com

MUTFAĞINIZ İÇİN RENKLİ, PRATİK VE ŞIK SEÇENEKLER


Tavana yerleştirilen kamera ve projeksiyon sistemi, veritabanından aldığı yemek tarifleri ve mutfak tekniklerini uygun yüzeylere yansıtarak yemek hazırlama sürecini görsel bir deneyime dönüştürüyor. Bu sistem şu anda sadece belirli yiyecekler üzerine uzmanlaşmış durumda ama sürekli gelişmeye devam ediyor.

MUTFAKLARINIZ FARKLI MARKALARIN YENİ TASARIMLARIYLA RENKLENİYOR...

www.metropolaksaray.com

55

MAKALE VİTRİN

‘Akıllı mutfak’ yemek yapamayanların yanında


HABER MAKALE

DEV PROJE ÇALIŞMALARININ ALTINDAKİ İMZA

MÜSİAD AKSARAY ŞUBESİ MÜSİAD Aksaray Şubesi, Aksaray’ın kalkınmasında rol oynayacak dev projeler üretmeye devam ediyor. “Cazibe Merkezi Aksaray – Tarım ve Hayvancılık” ve “Lojistik Merkezi Aksaray” projelerinden sonra şimdi de “Cazibe Merkezi Aksaray – Turizm “projesiyle gündemde kalmaya devam ediyor.

MÜSİAD Aksaray şube başkanı Kerim YARDIMLI, dernek olarak amaçları, hedefleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Kerim YARDIMLI, ülkemizin ekonomik, siyasi ve sosyal alanlardaki birçok meselelerini analiz ederek, onlara çözüm alternatifleri sunmayı ilke edinen bir kurum olarak, öncelikli hedefimiz Aksaray’dır. İlimizin tanıtımı, kalkınması ve sosyal gelişimi bizim için öncelikli amaçdır. Bu amaç doğrultusunda Aksaray’ın 2023 vizyonuna ışık tutacak alt yapı çalışmaları yapmaktayız. Alt yapıyı destekleyecek proje çalışmalarıyla Aksaray’ı bir cazibe merkezi haline getirmeye çalışmaktayız. Aksaray sahip olduğu kaynaklarla ve yatırım imkanlarıyla cazibe merkezi olmaya aday bir ilimizdir. MÜSİAD Aksaray şubesi olarak, Aksaray’ı cazibe merkezi yapmaya yönelik proje çalışmalarımız son hızla devam etmektedir. Proje çalışmalarımızdan, “Tarım ve Hayvancılık “ proje çalışması tamamlanarak, kitaplaştırılmış ve yatırımcıların kullanımına sunulmuştur. Organize tarım ve Organize hayvancılığa yönelik yatırım alt yapı çalışmaları da tamamlanmıştır. Gerek Aksaray’ın bulunduğu coğrafi konumu, gerekse bölgenin tarımsal ve hayvancılık alt yapısı bu çalışmamıza ayrı bir değer katmıştır. Yatırımcıların dikkatini çekecek bir diğer çalışmamız da “Lojistik Merkezi” çalışmasıdır. Değişim ve hız çağı olarak adlandırılan bu dönemde yatırımcıların rekabet ve ayakta kalma mücadeleleri yanında müşteri memnuniyeti de önem kazanmıştır. Doğru ürünü, doğru yer, doğru zaman, doğru miktar, doğru şekil ve doğru maliyetle hızla müşterilere sunabilmek “Lojistik” kavramı ile özdeşleşmektedir. Aksaray’ın ulusal ve uluslar arası ticarette etkin bir şekilde yer alması amacıyla tarihi İpekyolu üzerindeki stratejik konumunu aktive etmek ve zamanında kervansarayların önemli bir işlevi olarak gördüğü “Lojistik Merkezi”nin Aksaray’da kurulması için bu çalışmayı yaptık.

56

www.metropolaksaray.com


HABER MAKALE

Şu an gündemimizde “Turizm” çalışması vardır. “Cazibe Merkezi Aksaray-Turizm” projemiz için veri toplama çalışmalarımız devam etmektedir. Konunun uzmanı akademisyenlerimizin desteğiyle yaptığımız bu çalışmalar, Aksaray’ın bilinen ve bilinmeyen turizm değerlerinin envanterinin çıkarılmasına yönelikdir. Tüm Aksaray ilini kapsayacak bu çalışmanın sonunda, elde edilen veriler ışığında geniş katılımlı çalışmalarla projemizi şekillendireceğiz. Bu projenin öncelikle Aksaray’ın tanıtımına Katkı sağlayacağına, sonrasında ise yapılacak yatırımlarla bölgemizde istihdam ve iş imkanlarını artıracağına inanıyoruz. Çünkü Aksaray turizm’de büyük bir potansiyele sahip, bu potansiyelin gün yüzüne çıkarılması ve değerlendirilmesi adına MÜSİAD olarak üzerimize düşeni yapmaya ve sorumluluk almaya her zaman olduğu gibi hazırız.

Aksaray’ın, 2023 vizyonunda, 500 milyar dolarlık ihracat hedefine sağlayacağı katkıyı artırmak ve işletmelerimizi ihracat odaklı üretim yapan kurumsal firmalara dönüştürmek için çalışıyoruz. Özetle ifade etmek gerekirse ; “Genelde “sivil toplum kuruluşu”, özelde “sanayici ve işadamları derneği” olarak; hakkın ve hukukun, barışın ve güvenin, adâletin ve eşitliğinin, refahın ve mutluluğun, serbest rekabete dayalı ekonomik bir yapı ile demokratik bir toplumsal sistemin hâkim olduğu; tarihe ve topluma mal olmuş yerel ve evrensel değerlerin korunup, gözetildiği; kendi içinde yekvücut, bölgesinde lider ve dünyada etkin bir Türkiye için katkıda bulunmak” şeklinde ifade ettiğimiz MÜSİAD vizyonuna bölgemiz adına katkı sağlamak için çalışmalarımız gelişerek devam edecektir.

www.metropolaksaray.com

57


YAŞAM MAKALE YAŞAM

AKSARAY’IMIZIN Bekir KULAK

Eveeeet Sevgili Dostlar, Yine ben, yine eski , yine oyunlarımız… Elimin erdiği gücümün yettiğince aklımda kalan tüm oyunlarımızı anlatmaya çalışacağım.

İLLİ ÇELİK ÇOMAK Anadolunun genelinde oynanan bu oyunumuzu yıllardır hiç biryerde göremedim. Genelde grup oyunu olan illi takım çalışması dostluk ve dayanışmayı geliştiren zevkli bir oyundu. Yaklaşık 50 veya 60 cm uzunluğunda kavak veya akasya dalından kestiğimiz düzgün bir deynek ve 10 cm kadar ikinci parçası ile 5cm lik küçük kulluk dediğimiz çukurdan oyun parçalarımızı oluştururduk. Toplamda kaç kişi isek iki takıma ayrılır Atıcılar ve Tutucular diye kuramızı çeker oyunumuz başlardı. Kısa olan deyneği çukur üstüne düzgünce yerleştirip uzun olanla çukur içinden kısa olanı hızlı ve çevik bir şekilde havalandırıp çok sert bir vuruşla kısa olan parça alabildiğince uzağa gider ki bu sırada atıcı takımın keyfine diyecek yoktur. Ammaaaaaa tutucu takım illiyi havada yakalar ise o zaman atıcı takım yanar tutucular atıcı, atıcılar ise tutucu olur. Tutamaz da illi yere düşerse düştüğü yerden kulluğun üzerine yatırılan atma sopasını vurmak için en iyi vurucu seçilir ve atış yapılır vurursa atıcılar la tutucular yer değiştirir.Atış sırasında üç defa ıskalama şansı vardır.1. Fos 2.Fos 3.Fos diye sayılır 3 fostan sonra atıcılarla tutucular yer değiştirir.

Abovvvvvvvv unutmadan söyleyelim. Atıcı iyi vuruş yaparsa atıcı takım hep bir ağızdan ‘’ALLIK ALIIIIIK AKŞAMA PULLU PULLU BALIIIIIK,, diye keyifli bağırılırdı.. Değerli dostlar illi kültürünü unutmayın ve unutturmayın hafta sonları piknik yerlerinde hiç olmaz ise çocoklarımızla hem nostalji yaşayalım hem de kültürümüzü yaşatalım. Çocuklarımızı ise bilgisayardan uzak tutup kısa da olsa doğal yaşama döndürelim..

58

www.metropolaksaray.com


MAKALE YAŞAM YAŞAM

OYUNLARI ÇAMURDAN HAMAM Şimdiki Medresenin yan tarafına öğleden sonra güneş gölgesi düşünce 6-8 kişilik grup topraktan 60-70 cm çapında oluşturduğumuz ince toprak yığını 2-3 cm içinde işleyene Kadar su ile ıslatırdık aynen kubbeli hamama benzediği için adını da kubbesinden alırdı. Zemin kısımdan herkesin kapısı ebe ( oyunda ekip başı) tarafından belirlenir işaretlenir İtinalı bir şekilde oymaya başlardık. Yığın içerisinde ıslak tabakaya kadar toprağın hepsini boşaltır ebe kontrolünden sonra tepe deliği açılırdı. Ebe kontrolü bitirir kapılarını yassı taş, tuğla veya mermer ile kapatıp üstünü çamurla sıvardık öyle ince işçilik yapardık ki içine doldurulan su kapımızdan çıkmasın diye çok özenirdik. Kapaklar ebe tarafından tekrar kontrol edilir onaylanır ve tepe deliğinden yavaş yavaş ibrikle su dökülmeye başlanır.

ÇEMBER Çember çevirmek için önce demircilerden Oşeklinde ve 15 ila 30 cm çapında birleşim noktası kaynaklanmış çember ile h harfine benzeyen sürme demirini büktürdükmü değme keyfimize gitsin. Çemberin arkasında akşama kadar o mahalle senin bu mahalle benim it ayağı yemiş gibi kopturur dururduk. Mahalleler arası çember yarışı yapardık kendi aramızda. Yarış Dostluk ve Arkadaşlık hepsi bizimdi..

Tüm gözler pür dikkat kapaklardadır hamam çatladı çatlayacak derken ilk sızdırıp patlayan kapak kiminse ebe çürük elma …………. Diye bağırır hepimiz hamamın toprağını karmaya başlar kaybeden arkadaşımızı elbisesi ile çamura bulardık.Arkasından evine kadar ‘’ÇÜRÜKELMA,ÇÜRÜKELMA,, diye bağıra bağıra evine getirirdik kapıda analarımız bilir ve karşılardı. ‘’GOVUR SIPASI KAPAĞI İYİ KAPATSAN DABANA DAYLI ÇAMURU YIKATMASIN,, diye gülerek kızardı. Kaybettiğimiz vefakar ve cefakar analarımızın ruhları şad olsun, yaşayan analarımıza da sağlık ve sıhhatler dilerim. Bizler bu oyunu oynarken aklımızdan kesinlikle kötülük geçirmez sadece eğlenirdik bilirdik ki bu hafta bana gelecek hafta sana piyango vururdu. Ey dostlar bu oyunu oynayıpta hiç çamura bulanmayan varmı aranızda… Unutmadan söylemeliyim ki oyunlarımız genelde yaz aylarında hafta sonu Pazar günleri oynanırdı çünki evlerimizin bahçesinde kazanlar sıcak sular hazırdı. Diğer oyunlarımızı düşünüyorum da Ceviz çırpım zamanı dalda kalan 3-5 cevizi başaklamak ( dala taş veya deynek atarak) suretiyle biraz ceviz toplardık iyilerini yer beğenmediklerimizle de aşşığa benzer şekilde daire çizer homalı oyun oynardık. Bunlarda biterse kolayı var gazoz kapağı ile aşık benzeri daireden çıkartma veya bir gazoz kapağını parmaklarımıza takar diğer kapakları ters çevirmece oynardık… Yedi kiremit oynardık üst üste yedi ince kiremiti kayar top yuvarlayarak devirmeye çalışır takım oyunu gibi devrilen taşları kaymaya çalışırdık oy anam oy nerede o eski çocukluklar eski takım oyunları ve eski dostluklar şimdi varsa yoksa bilgisayar ve cep telefonu dostlukta kaybolur arkadaşlıkta. ‘’Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tela imiş eski zaman içinde ,,

www.metropolaksaray.com

59


KÖŞE MAKALE

HAMZA ZENGIN

HASANDAĞI Orta Anadolu’da Erciyes Dağından sonra en yüksek (3268) dağ olan Hasandağı’nın ne ihtişamından, ne güzelliğinden, ne ormanından, ne çiçeğinden ,ne taşından, ne kuşundan, ne de volkanik yapısından, turizminden, karından, kışından bahsetmeyeceğim. Belki ilerde bu özelliklerinden de bahsederiz. Adını nereden, kimden almıştır, efsanesi nedir kısaca ondan bahsedeceğiz. Hasandağı’nın doruklarında Hasan Baba adında bir derviş yatar. Dağ adını bu Hasan Baba’dan alır. Kimdir bu Hasan Baba? Hasan Baba’yla alakalı pek çok rivayet vardır: Hasan Baba, Danişmendli Beyliği komutanlarından Sultan Turasan’dır. Haçlı seferleri sırasında Sultan II. Kılıçarslan’la birlikte büyük mücadeleler vermiş şehit olunca da dağın doruklarına defnedilmiştir. Turasan adı zamanla Hasan’a dönüşür, dağın adı da Hasandağı olur. Bir diğer rivayete göre; Hasan Baba Horasan pirlerindendir. Yollara düşüp, kona-göçe Aksaray’a kadar gelmiştir. Halk Hasan Baba’ya “-Kal bizimle, şehirde sana bir mescid yaptıralım, bize imamlık edersin.” demişler ve çok rica etmişler. Hasan Baba;”-Etmeyin, eylemeyin, bırakın gideyim ağalar. Siz bana cemaat olamazsınız.” demişse de çok ısrar etmişler. O da kırmamış kalmış. Bir mescid yaptırmışlar. Hasan Baba da imamlık cübbesini giyerek cemaatin önünde durmuş namaza. Bir saat, iki saat derken rükuya varmış Hasan Baba, sonra kendinden geçmiş, cemaati unutmuş, namaz vakitlerini birbirine ulayıvermiş. Bakmışlar olacak gibi değil, cemaat;“-Bizi unutuyorsun.” diye dert yanmış. Hasan Baba;”-Peki, sizi unutmayayayım.”demiş ve tekrar namaza durmuş. Bu defa namaz surelerini okuyacağına, arkasında saf saf el bağlayan cemaatin kalplerini okumaya başlamış. Kimisi mevcut malı nasıl arttırsam da zengin olsam diye kuruyor, kimisi göz koyduğu kadını elde etmek için plan yapıyor, kimisi borcunu, kimisi de derdini düşünüyormuş. Namazı bırakan kaçmış. Hasan Baba”-Gördünüz mü? Siz bana cemaat olamazsınız dememiş miydim. Bırakın beni de, Tanrı huzuruna arı duru çıkacak cemaat aramak üzere yola çıkayım.

60

www.metropolaksaray.com

”diyerek tekrar yollara düşmüş. Bir süre sonra, Hasan Babayı civardaki yüce dağda etrafına toplanan ceylan, geyik, kurt, kuzu gibi çeşitli hayvanlara vaaz ederken görmüşler. Bu yüce dağa da Hasandağı adını vermişler. Başka rivayete göre; Hasan Baba, Hasandağı’nda tek başına yaşayan bir ermiş velidir. Ali Baba ise Aksaray’da bir hamamda külhandır. Bir gün, Ali Baba Hasandağı’na Hasan Babayı ziyarete gider. Giderken de yağlığına (mendiline) bir avuç kor koyar, hediye olarak götürür. Kor yanar ama yağlığa hiçbir şey olmaz. Başka bir gün de Hasan Baba, Ali Babayı ziyarete gelir. O da gelirken yağlığında bir avuç kar getirir hediye olarak. Külhanda oturup koyu bir sohbete başlarlar. Duvara asılı yağlıktaki kar öylece durmaktadır. Bir ara Hasan Babanın gözü hamamdan çıkan kadınlara takılır. Yağlıktaki kar eriyerek damlamaya başlamıştır. Ali Baba, Hasan Babaya bakarak: “Dağ başında evliyalık marifet değildir. Zor olan, burada ak topuklu hanımlar karşısında da ermiş kalmaktır .”der. Bir başka efsaneye göre; Hasandağı’ndaki münzevi bir veli, bir öğle sıcağında şehirde köşker (ayakkabıcı) dükkanına varır. Kar dolu yağlığını duvara asarak bir köşeye oturur. Ermiş olan köşker de ocaktan bir tutam kömür ateşi alarak, o da bir yağlığa koymuş ve duvara asmış, başlamışlar sohbete. Bir müddet sonra dükkana bir kadın girmiş. Ayakkabı ölçüsü vermek üzere eteğini hafifçe sıyırmış. Bu esnada Hasandağ’lı velinin gözleri ister istemez kadının beyaz tenine kaymış. Ne olduysa işte bu anda olmuş. Duvarda asılı duran kar dolu yağlıktan sular başlamış ”şıp şıp” diyerek damlamaya o zaman, köşker veli dayanamayarak gülümsemeye başlamış ve dostuna;”-Hasan Dağının tepesinde tek başına evliyalık iş değildir. Gücün yetiyorsa halkın arasına karış ve nefsini tut bakalım.” demiş. Efsaneler halkın malıdır, kaynağı halktır. Bize düşen saygı duymaktır.


MAKALE KÖŞE

AKSARAY’A HASRET Ölmez sağ olursam bu yaz inşallah Aksaray’ı bir daha görmek istiyom Sılaya varınca ya akşam ya sabah Toprağına yüzümü sürmek istiyom Eskil’i, Amarat’ı, Hasandağı’nı Kalanlar’ı, Çipkiliği, Lale Bağını Köylüsünü, kentlisini, hastasını, sağını Görüp de bir muhabbet kurmak istiyom Ne büyüktür zevk ile, Aksaray’ı görmenin Kaç senenin, hasretine ermenin Dört bir yanda, methedilen Ziga’nın Şifalı suyuna girmek istiyom Halam sağ olsa da sesini duysaydım Cebime döngel, iğde koysaydı Şunu da yi diyerek, elma soysaydı Cevizi de dişimle kırmak istiyom Bir de gitsem, teyzem beni görseydi İçi çökelekli dürüm dürseydi Hele azıcık da sızgıt verseydi O an pirzolayı yermek istiyom Dayımgilden acık köhtür aldırsam Emmimgilden armut kakı buldursam Ceplerime kırık leblebi doldursam Tohmalayıp uçkurumu kırmak istiyom Söğürmelik bir et çıksa satırdan Höşmerim, çullama gitmez hatırdan Kuşlukleyin hedik gelse tandırdan Çölmeğin içine girmek istiyom Bir heybe kermeyi yüklesem sırta Çıksam bir alaçık yapacak sırta Beş gö soğan, üç kaynamış yumurta Yufka ekmeğe sarmak istiyom Harmana dekgelse,düvene binsem Şöyle dabaz olup,kaşınsa ensem Acık bağ bellesem,acık dinlensem Çayıra bir palaz sermek istiyom

Boranayla, damla şırası tatsak Arı soksa, çamur sürmek istiyom Üç arkadaş şöyle bir bahçe bulsak Duvardan hatlayıp bir üzüm yolsak Sağbısı tutsa da, bir rezil olsak O tatlı günlere dönmek istiyom Seğirdip, dolaşsak hep tarla tapan Keklik tutmak için kursaydık kapan Daş döğüşü olsa, vızlasa sapan Kafamı gözümü yarmak istiyom Entari giysem, sümüğüm aksa Koluma silerim, yağlığım yoksa Haylazdır diye, mahalle bıksa Kesekle camları kırmak istiyom Cesurluğum tutsa, şöyle kasılsam At arabasının arkasına asılsam Kamçıyı yiyince yere yassılsam Yollarda ağlayıp durmak istiyom Ceviz kaval etsem, sakam da toksa Cızılı oynarım, eneğim çoksa Üstüne bir dövüş çıksa Sumsuk yimek, hem de ağlamak istiyom Tok, çik, mirre bir aşık atsam Sakanın dımığına kurşun akıtsam Üçyüz enek ütüp,cebe bakıtsam Ne şişiyon lan, dedirtmek istiyom Görürmola bu faninin gözleri Uluırmakta akan berrak suları Çipkilikte serinletir bizleri Neyleyim denizi, ırmak istiyom

SÜLEYMAN İLERİ 2008 - ANKARA

Bağ bozumu üzüm haftına batsak Pekmez kazanına ayvalar atsak

www.metropolaksaray.com

61


MAKALE MAKALE

Prof. Dr.

Şükrü Arslan

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimİ Prof. Dr. Şükrü Arslan’ı ziyaret ettik.

H

ocam aslında biz sizi tanıyoruz dergimizin sayılarında sizi görmeyi bu yüzden çok istiyoruz. İş hayatınızda başarılarınız aşikar, Bunun yanında sosyal hayatınızda da çok başarılı bir kişiliğe sahipsiniz ve hayatta en çok sevdiğiniz ilgi alanlarınızdan birisi Edebiyat olduğunu da biliyoruz. Sizi hayatınızı tanımak isteriz ama bu sayıda neden Prof. Dr. Şükrü Arslan’ın aktüel bir dergide olduğunu merak eden okuyucular için bu sayıda sadece bir soru sormak isteriz.

Hocam bir doktor ve bir edebiyat aşığı olarak size göre Aşk nedir?

-Doktor olarak cevap verilirse Aşk, aslında doktordan doktora değişir; Nefrologlara göre: Mesanede biriken idrar gibidir, Asla uzun süreli tutamazsın

Göz doktoruna göre: Sizin görmediğinizi (ondan başkasını) kimse bilmez, Aşkın gözü kördür Ortopediste Göre: kırık gibidir; ne kadar gençseniz o kadar çabuk iyileşir

Doğum uzmanına göre: Zigot oluşumu gibidir, her şey biranda olu, Fakat olgunlaşması zaman alır, Hatta bazen küretaj veya düşük ihtimali vardır.

Hematologlara göre: Kan Transfüzyonu gibidir, tam uygunluk yoksa mutlaka istenmeyen bir şey olur

Beyin Cerrahına göre: kafa travması gibidir, hiçbir şey eskisi gibi olmaz

Romatologlara göre: Kollajen doku (romatizmal) hastalık gibidir, ne kadar tedavi olursanız olun bir sızı hep kalır.

Nörologlara göre: Beynin ani ve anormal çalışması gibidir, ikinci kez olursa ilaç kullanılmalıdır

Kulak Burun Boğaz uzmanına göre: Vertigo hastalığı gibidir, başınız hep döner

Kardiyologlara göre: Kalp çarpıntısı gibidir. Her an bayılma riski vardır. Aşkından bayıldı deriz.

Kardiyovasküler cerrahlara göre: aşkın merkezi kalptir, çünkü ameliyat olmuş (yaralı) kalpler artık sadece kendini düşünür

Psikiyatrlara göre: Psikozlar gibidir. Gerçeği değerlendirme yeteneğine kavuşursa iyileşir, Yoksa sonsuz aşk olur.

62

www.metropolaksaray.com


MAKALE MAKALE

Bir Edebiyatçıya sorulursa Necip Fazıl’a göre: Ne hasta bekler sabahı Ne taze ölüyü mezar Ne de şeytan bir günahı Seni beklediğim kadar

Sezai Karakoç’a göre: Ben çiçek gibi taşımıyorum göğsümde aşkı Ben aşkı kalbimde bir kurşun gibi taşıyorum Gelmiş dayanmışım demir kapısına sevdanın Ben yaşamıyor gibi, yaşamıyor gibi yaşıyorum Ben aşkı göğsümde bir kurşun gibi taşıyorum

Sen yanımdayken Gözlerinin ta içine bakarken Hiç ayırmadan, kırpmadan, öylece Sonsuz bir ela denizi seyreder gibi Gündüz ve gece Seni seviyorum demek gelir içimden Seni seviyorum Seni tuz kadar seviyorum. “Ne zaman seni düşünsem” diye bir şey yok, Ben her an seninleyim, seni özlüyorum, Aşkın yaralı gönlüme saplanmış bir ok, Gelirsin diye yollarını gözlüyorum.

www.metropolaksaray.com

63


MAKALE MAKALE

Faruk Nafiz’e göre: Fırtınayı önceden nasıl sezerse korsan, Nasıl yelkenlerini boşaltırsa, toplarsa, Geliyorsun, anladım, bir dağın arkasından, Ve boşalttım kalbimde senden başka ne varsa! Nazım Hikmet’e göre: Seviyorum seni ekmeği tuza banıp yer gibi geceleyin ateşler içinde uyanarak ağzımı dayayıp musluğa su içer gibi ağır posta paketini, neyin nesi belirsiz, telaşlı, sevinçli, kuşkulu açar gibi, seviyorum seni denizi uçakla ilk defa geçer gibi İstanbul’da yumuşacık kararırken ortalık içimde kımıldanan bir şeyler gibi seviyorum seni “yaşıyoruz çok şükür” der gibi Erdem Beyazıt’a göre Bütün bunların üstüne hepsinin üstüne sevda sözleri söylemeliyim sonra sen gelmelisin dilimin ucuna adın gelmeli adın kurtuluştur ama söylememeliyim can kuşum, umudum, canım sevgilim.

Son olarak bana göre AŞK Sen yanımdayken Gözlerinin ta içine bakarken Hiç ayırmadan, kırpmadan, öylece Sonsuz bir ela denizi seyreder gibi Gündüz ve gece Seni seviyorum demek gelir içimden Seni seviyorum Seni tuz kadar seviyorum. “Ne zaman seni düşünsem” diye bir şey yok, Ben her an seninleyim, seni özlüyorum, Aşkın yaralı gönlüme saplanmış bir ok, Gelirsin diye yollarını gözlüyorum.

64

www.metropolaksaray.com


MAKALE

KÖŞE

GÜLE GÜLE 2012

HOŞGELDİN 2013 Hani ilk öğretim üçüncü sınıfa kadar dersliğimizin duvarında mevsim tablosu vardır. Eskiden “mevsim şeridi” iken , sonradan elips bir tabloya dönüştürülmüş olan; dört mevsimin,ayların günlerin tamamının olduğu resimli tablo. Neden şeritken , yuvarlak bir konuma getirilmiştir? Aslında başlayan ve biten bir zaman diliminin olmadığı, zamanın süreklilik gösterdiği vurgulanmak istenmiştir. Saliha TOPRAK İlk öğretim üçe kadar olan çocuklarda soyut kavramı tam olarak algılanamadığından , soyut bir kavram olan “zaman” ; şerit de olsa , elips de olsa çocuklar için , çiçeklerin açtığı , kuzuların doğduğu , göçmen kuşların gittiği , karın yağdığı , okulların tatil İlk öğretim üçe kadar olduğu veya açıldığı dönemlerdir olan çocuklarda soyut kavramı . Dolayısıyla sadece kuru ezber tam olarak algılanamadığından , olarak , mevsimlerin , ayların soyut bir kavram olan “zaman” ; şerit günlerin adı saydırılır. Öğrendiği de olsa , elips de olsa çocuklar için , sadece zaman dilimlerine konulan isimlerdir ve “isim”olarak çiçeklerin açtığı , kuzuların doğduğu kalır. , göçmen kuşların gittiği , karın “Yeni yıl” dendiğinde ; biraz yağdığı , okulların tatil olduğu daha özenle hazırlanmış bir sofveya açıldığı dönemlerdir . rada , daha uzun saatler oturmaktan başka bir şey ifade etmez. Resim olarak da ; bitip giden yılı “yaşlı dede” olarak , yeni gelen yılı da “sepette bir bebek” olarak çizip üzerine de giden ve gelen yılın rakamsal adlarını yazıp ; “güle güle eski yıl” ve “hoş geldin yeni yıl” cümlelerini ekler… Eskiden kutlama kartları hazılarken , artık onu da “modası geçmiş” bir faaliyet olarak yapmamaktadır. Çocuklar için durum böyleyken , biz yetişkinler için de bu zaman kavramı pek bir şey ifade ediyor mu bilemiyorum? Gençler için yeni yılın yaklaştığı şu günlerin ne ifade ettiğini empati yaparak ve soruşturarak onlar adına dile getirsek: Sanırım umutsuz ve mutsuz cümleler kuracağımız kesin . Çok karamsar olmasak da ; kendimizi çok zorlasak da ne diyebiliriz ki ? “Hepinizin geleceği garanti altında , eğitim gerçekten parasız ve eşit… Sağlık , atama , istediğin mesleği yapabilme , okuyabilme…” gibi cümleler kuramayacağımız kesin.

“Yeni yıl” biraz daha özenle hazırlanmış bir sofrada , daha uzun saatler oturmaktan başka bir şey ifade etmez.

Geriye doğru dönüp baktığımız , bitip giden bir yılın değerlendirildiği ayların sonuna geldiğimiz şu günlerde ; yurdumuzda neler oldu, dünyada neler oldu? Kendi yaşantımızda neler yaptık veya yapamadık ? Her Aralık Ayı’nda yaptığımız sadece budur. Ha bir de , yılbaşı bileti alabilirsek hayaller kurarız ve yeni yılın ilk gününde hayal kırıklığı yaşarız. Sonuç olarak : Yapmak istediklerimiz “seneye” ertelenmiş , yaptıklarımız pek de istediğimiz gibi olmamıştır . Dünyamız; parlak günler yaşamamış , yurdumuz bol ölümlü , acılı, terörlü , depremli günler geçirmiş . Evlenmemiz , işe girmemiz , atanmamız , bebek sahibi olmamız , sigarayı bırakmamız , hatta yatmakta olan yaşlılarımızın kurtuluş saydıkları ölüm ; “yeni yıla” kalmıştır . Her “yeni yıl” tüm bu beklentilerin gerçekleşmesi umudunu taşır da; tıpkı elips hale getirilmiş mevsim şeritleri gibi devamlılık arzeder ve eski yıl da yeni yıl da hep bir sonrakine benzeyerek devr-i daim eder. Çocuklarımızın yaptığı resimler değişmez . Onlar büyür, onların çocukları aynı resimleri yapar. Ezberlenen gün , ay, mevsim isimlerini onlar çocuklarına ezberletir. Değişen yıl isimleri yeni dede resimlerine konur. Yeni bebek resimlerine yeni gelen yılın adı yazılır ve “HOŞ GELDİN” diye yazılır. Yeniden kuzular doğar, kelebekler çıkar, okullar açılır ve kapanır. Göçmen kuşlar gelir- gider… Değişen sadece ve sadece o yılın RAKAMSAL ADIDIR.

GÜLE GÜLE 2012, HOŞGELDİN 2013!

www.metropolaksaray.com

65


MAKALE

B

u proje hepimizin…

Yıllar boyunca şehre hizmet veren mevcut sanayi gelişen Aksaray için artık yetersiz kalıyor. Ekonomik, ticari, sosyal ve sanayi anlamında büyüyen ve hızlı adımlarla ilerleyen Aksaray için çağa uygun, ihtiyaçlara karşılık verebilen, hem esnaf, hem de vatandaşlarımız için çok daha modern bir sanayi kuruluyor. Aksaray Belediyesi– TOKİ işbirliği ile kurulacak olan yeni sanayi toplamda 3 milyon metrekare gibi dev bir alan üzerine konuşlandırılacak. Mevcut sanayinin neredeyse 4 katı büyüklüğe sahip olacak olan yeni sanayi, uzman bir ekip tarafından, sektör temsilcisi esnaflarla yapılan görüşmeler ve alınan talepler doğrultusunda projelendirildi. Bunun için esnaflarla görüşüldü, anketler yapıldı, beklentiler dinlendi, ihtiyaçlar tespit edildi ve tüm bunlar bir araya getirilerek ortaya muhteşem bir dönüşüm eseri çıkartıldı. Kurulması planlanan yeni sanayi Aksaray Üniversitesi ve Organize Sanayi Bölgesi arasına inşa edilecektir. Yeni sanayi Üniversite ve OSB’ye 1’er kilometre mesafede olacak. Hükümet Meydanından Belediye Arsaları yolu kullanılarak Yeni

66

www.metropolaksaray.com

Sanayiye gidilirse mesafe yaklaşık 8, yine Hükümet Meydanından Adana Yolu kullanılarak Yeni Sanayiye gidilirse mesafe yaklaşık 11 kilometre. Her iki güzergâhta ulaşım için son derece müsait ve düz yapısı ile dikkat çekiyor. Yeni Sanayiye büyüklükleri 50 metrekareden 2 bin metrekareye kadar değişen yaklaşık 1500 dükkân inşa edilecek. 10 farklı sektör göz önüne alınarak 32 farklı dükkân modeli belirlendi. Yani dükkânlar her sektör için farklı olan beklentilere göre tasarlandı. Güneş alma, rüzgâr yönü gibi tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar belirlendi. 3 milyon metrekarelik Yeni sanayide dükkânlar 1 milyon 800 bin metrekarelik bir alana konuşlandırılacak. Geri kalan 1 milyon 200 bin metrekarelik alan ise esnafın ve vatandaşların ihtiyaçlarına karşılık verebilecek yeşil alanlar, sosyal tesisler ve yollar için kullanılacak. Proje içerisinde toplam kapasitesi 5 bin kişilik olan 2 farklı Cami yapılacak. Sağlık kuruluşu, güvenlik merkezi ve nizamiyesi ile Yeni Sanayi Aksaray’ın gelecek yüzyılı düşünülerek kuruluyor. Mevcut sanayi alanında ise yepyeni bir Aksaray kurulacak. TOKİ bölgeye yaklaşık 2 bin 200 civarında 90, 120 ve 149 metrekare büyüklüğe sahip 2+1, 3+1 ve 4+1 daireler inşa

edecek. Dileyen esnaf dönüşüm sürecinde dükkânına karşılık yeni sanayi de dükkân ya da dükkânına karşılık yeni şehirde konut sahibi olabilecek. Aksaray tarihinin en büyük projesi olan bu dönüşüm yaklaşık 1 milyar liraya mal olacak. Vatandaş ise sanayi dükkânlarına 10 yıl (120 ay), konutlara ise 13 yıl(156 ay) vadeyle sahip olabilecek. Mevcut Sanayi Alanı olan 70 hektarlık alan Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilerek, meclis kararı alınmıştır. Yeni yapılacak Sanayi Alanı 300 hektar olup, Ot Bedeli yatırılarak Hazine adına tescilli yaptırılmıştır. Hazine arazisi olan 300 hektarlık alanın 120 hektarı yol yeşil alan ve sosyal donatı olmak kaydıyla tasarlanmış,geri kalan 180 hektar alan hazineden bedel karşılığında Maliye Bakanlığı’ndan satın alınmıştır. Alınan bu 300 hektarlık arazi üzerine 10 ayrı sektörde 32 farklı tipte yaklaşık 1500 adet dükkan, 2 adet camii (yaklaşık 5000 kişilik) İdari ve Sosyal Tesis (Banka, Noter, Sağlık Tesisi, Belediye ve Oda Yöneticileri yeri), Çıraklık Okulu, İtfaiye, Konaklama Yeri, Kamyon Garajı ve iki adet Giriş Nizamiyesi tasarlanmış olup 500 adet dükkan kapasiteli rezerv alanı mevcuttur. 300 hektarlık yeni sanayi alanında üretilecek


70 Hektarlık Eski Sanayi Alanının 34 hektarlık alanında depreme dayanıklı ve jetgraut temel sistemli yaklaşık 72 blokta 2324 konut (2 +1, 3+1 ve 4+1), 1 adet 3600 kişilik camii, 1 adet İlköğretim Tesisi, 1 adet Sağlık Tesisi, 1 adet Karakol ve idare bakım ve denetiminde olmak kaydı ile büyük park ve çocuk oyun alanları tasarlanmıştır. Bahse konu alanın emsali 1,45 ve zemin artı altı kat olarak belirlenmiştir. 72 blok konutların zemin ve çatı katları kuraya dahil olmayıp TOKİ de kalacaktır. 70 hektarlık mevcut sanayi alanındaki 36 hektarlık alan ise Kentsel Yeşil Alan ile birlikte entegre edilerek üretilen ve TOKİ‘nin müteahhitlere satacağı alan olarak değerlendirilecektir. Bu alan Dini Tesis Alanı, Konut Alanı, Kentsel Yeşil Alan ve Kent İçi Yollar olarak tasarlanacaktır. Bugüne kadar belediyemizin kasasından yaklaşık 3 trilyon civarında para çıkmıştır. Mevcut Sanayi Alanı olan 70 hektarlık alan Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilerek, meclis kararı alınmıştır. Yeni yapılacak Sanayi Alanı 300 hektar olup, Ot Bedeli yatırılarak Hazine adına tescilli yaptırılmıştır. Hazine arazisi olan 300 hektarlık alanın 120 hektarı yol yeşil alan ve sosyal donatı olmak kaydıyla tasarlanmış,geri kalan 180 hektar alan hazineden bedel karşılığında Maliye Bakanlığı’ndan satın alınmıştır. Alınan bu 300 hektarlık arazi üzerine 10 ayrı sektörde 32 farklı tipte yaklaşık 1500 adet dükkan, 2 adet camii (yaklaşık 5000 kişilik) İdari ve Sosyal Tesis (Banka, Noter, Sağlık Tesisi, Belediye ve Oda

Yöneticileri yeri), Çıraklık Okulu, İtfaiye, Konaklama Yeri, Kamyon Garajı ve iki adet Giriş Nizamiyesi tasarlanmış olup 500 adet dükkan kapasiteli rezerv alanı mevcuttur. 300 hektarlık yeni sanayi alanında üretilecek yaklaşık 1500 adet sanayi modülünün ve sosyo-kültürel tesislerin tüm uygulamaya esas projeleri Aksaray Belediyesi tarafından çizdirilmiştir. Belediyemizce inşaat üretiminde herhangi bir eksikliğinin yada kalite düşüklüğünün önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Aynı şekilde 70 hektarlık Eski Sanayi Alanında üretilecek konutlar içinde uygulamaya esas mimari proje Aksaray konseptine uygun çizdirilmiştir. 70 Hektarlık Eski Sanayi Alanının 34 hektarlık alanında depreme dayanıklı ve jetgraut temel sistemli yaklaşık 72 blokta 2324 konut (2 +1, 3+1 ve 4+1), 1 adet 3600 kişilik camii, 1 adet İlköğretim Tesisi, 1 adet Sağlık Tesisi, 1 adet Karakol ve idare bakım ve denetiminde olmak kaydı ile büyük park ve çocuk oyun alanları tasarlanmıştır. Bahse konu alanın emsali 1,45 ve zemin artı altı kat olarak belirlenmiştir. 72 blok konutların zemin ve çatı katları kuraya dahil olmayıp TOKİ de kalacaktır. 70 hektarlık mevcut sanayi alanındaki 36 hektarlık alan ise Kentsel Yeşil Alan ile birlikte entegre edilerek üretilen ve TOKİ‘nin müteahhitlere satacağı alan olarak değerlendirilecektir. Bu alan Dini Tesis Alanı, Konut Alanı, Kentsel Yeşil Alan ve Kent İçi Yollar olarak tasarlanacaktır. Bugüne kadar belediyemizin kasasından yaklaşık 3 trilyon civarında para çıkmıştır.

Anadolu’nun ortasındaki şehrimiz Aksaray’ın yıldızı daha çok parlıyor. Küçük Sanayi Sitesi Kentsel

güvenilir ortaklık

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile Aksaray Belediyesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği projede, hissedarların hakları devlet güvencesi altında.

Dönüşüm

Projesiyle

birlikte yarınların büyük Aksaray’ı inşa ediliyor. Modern yaklaşımlar, çağdaş yapılar, ihtiyaçlara cevap veren tasarımlarla yeni bir şehir kuruluyor. Biz Aksaray için büyük düşünüyoruz. Daha çağdaş yaşam

ve

sağlamak düşeni

çalışma için

ortamları

biz

üzerimize

yapıyoruz.

Çevreye

duyarlı, sosyal tesisler ve yeşil

taşınmaya değer işyerleri

alanları ile modern, çağdaş ve yarınların büyük Aksaray’ını hep birlikte kuracağız. Nevzat Palta Aksaray Belediye Başkanı

www.metropolaksaray.com

67

MAKALE

yaklaşık 1500 adet sanayi modülünün ve sosyo-kültürel tesislerin tüm uygulamaya esas projeleri Aksaray Belediyesi tarafından çizdirilmiştir. Belediyemizce inşaat üretiminde herhangi bir eksikliğinin yada kalite düşüklüğünün önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Aynı şekilde 70 hektarlık Eski Sanayi Alanında üretilecek konutlar içinde uygulamaya esas mimari proje Aksaray konseptine uygun çizdirilmiştir.


MAKALE

Daha iyi bir şehir kurmak, sanayicilerimize daha iyi bir gelecek sunmak için, her şeyden önemlisi Aksaray için birlikte hareket etmeliyiz.

Aksaray için Yeni Sanayi Sitesi Projesi

Yeni bir sanayi alanında neler var? 3000 dönüm üzerine; 10 sektör için 32 farklı çeşit işyeri. Yeşil alan, otopark, sosyal tesis, camii. Neden yeni sanayi sitesi projesi? Mevcut yapıya cevap veremeyen, çalışma ortamları uygun olmayan, ilerisi için umut vermeyen bu bölgenin, Aksaray’a yakışır hale getirilmesi gerektiği konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile fikir birliğine varılarak böyle bir proje geliştirildi.

68

www.metropolaksaray.com


Konut projesinde neler var? 700 dönüm üzerine; Her yaşam tarzı için farklı tipte, farklı metrekareye sahip konutlar, yeşil alan, otopark, sosyal tesis, merkezi ısıtma sistemi, site güvenlikli konutlar. Neden konut projesi? Yeni sanayi projesinde yer almak istemeyen hak sahiplerine alternatif seçenek sunmak için konut projesi geliştirildi.

MAKALE

Kentsel Dönüşüm Konut Projesi

hayalinizde kalmasın

katkınız olsun

İnsan odaklı inşa edilmiş konutlarda, huzurlu bir yaşam herkesin hayalidir. Ailenizle mutlu bir yuvanın kapılarını açmak sizin elinizde. Aksaray tarihinde ilk olacak, Türkiye’de örnek gösterilecek böylesine büyük kentsel dönüşüm projesine sizin de katkınız olsun.

Konut Vaziyet Planı

AK-1 (4+1) AK-2 (3+1) AK-3 (2+1) Karakol

İlköğretim Okulu Sağlık Ocağı Sosyal Tesis Park Alanı

www.metropolaksaray.com

69


HABER MAKALE

AKSARAY

/////////// ///////////////////// ///////////////////// /// /// /// /// /// /// ///////// ///////////////////// ///////////////////// /////////////////////

R A L I Ç F A R Ğ O T O F U L ’ D O AKF R A H A B N O S E D N İ S İ D A IHLARA V R E L İ T K E Ç I R A L F A R Ğ O T FO rımızın böyle Biz fotoğrafçıla olmalarıncı de ım in syon iç an Yard za şk ni Ba ga or D r O bi KF an A nd sonraki ada yaptığı açıklam lar dan çok memnunuz. Buaktivitelerinde an Aksan ol gi en D Z O KF m A de ı çı Er Kısa ad aray Fotoğraf li- süreçte de her türlü iz. Ihlara vaOlağan sı eğ r Derneği 1. Be arı söyledi “ Aks ray Fotoğrafçılandan faaliyetlerine hız şunl neği olarak Ihlara Vadisi ile 25 beraber hareket edec ve diğer ören ın ık er dı ız aş D ar kl ’ım n Ya ay ni ar k. re ks dü ng , A ko böyle fikir bira arasında yürü m ediyor. şlarla dimizin kesmeden deva D yönetim kurulu ve sırm en oluşan fotoğrafçı arkada fo- yerlerimizin tanıtımında hareket ettiğiar O de AKF ğrafçı kişid a’nın sonbah de liği ve güç birliği için aray hak ettiği an 25 kişilik foto el nin ve Belisırm ks üyelerinden oluşn sayılı turizm değerle- Vadi aflarını çektik. Güzel kareler ız bı- miz sürece inşallah A gelecektir. Ben e ğr ni ln ld e’ to ya ki iy zi şe rk a bi r d Tü a’ bi i, da ı ib ırm ek hızl nenasın ra vadisi ve Belis ettik. Bu gezi esrekli destek sağlayan İl yereımlarından dolayı AKFOD yöe ve rinden olan Ihla l fotoğraflar çektiler. tıl in sü ka er ve el üy an fa ay ta a, ın us ze km şkan birbirinden gü D Başkan Yardımcısı ra r ve Turizm Müdürümüz M tim kuruluna baemeği geçen herkese Kültü .” AKFO um da eor üy on iy sy lu ed za ru ni ür ku ga kk yönetim an’ a teşe um.” m Müdürü or Erdem Zengin,al, Fahri Tunç, İbrahim Doğ Kültür ve Turizmasında şu teşekkür ediyor İl ks Kö r la ve ık ya aç ka leri Onu lu ise U ş an zcüsü Sava Mustafa Doğ rdi “ Böyle güzel bir İnel ile Basın Sö . görüşlere yer vede Kültür Turizm Müdı tıl ü üyeler ka m Müdür riz Tu bizler ve r ltü İl Kü iyle etkinlikteolarak fotoğrafçı arkadaşlara er el üy D O KF ğü , A güzel Mustafa Doğan tılarak birçok konuda dürlüek verdik. Onlarla beraber şlaka ba st de lara vadisinde vam birlikte geziye gün geçirdik. Ih yardımcı oldu. D üyeleri Ihlara Vadisin- bir yürüyüş Belisırma’ya kadar de imiderneğ AKFO a yan D Fotoğrafçılar de ziyadesi O mleri Belisırma’y ki KF çe A ı ti. ar et kl dı l şla zi güze arı bi den ba ler. Birbirinden nevi bu tür çalışmal kadar sürdürdüan fotoğrafçılar, kendi- zin memnun ediyor. Çünkü bu aları m lay lış ile ka ça ya D yö tanıtım kareler sağlayan AKFO maların özellikle lerine bu imkânıKültür Turizm Müdürü çalış ndan bize yararı oluyor. açısı netimine ve İl ’a Teşekkür ettiler. Mustafa Doğan

70

www.metropolaksaray.com

www.mmetropolaksaray. etropolaksaray.ccom om 70 www. 70


/////// ///////////////////// /////////////// / /////////////// /// /// /// ////// ///////////////////// /////////////////////

MAKALE HABER

www.metropolaksaray.com

www. metropolaksaray. comcom www. metropolaksaray.

71

71 71


KÖŞE MAKALE

2013 YILINDA VERGİ-HARÇ VE CEZALARDAKİ ARTIŞLAR Bünyamin KÖSE Aksaray Mali Müşavirler Odası Başkanı

Y

Yeni bir yıla girmiş bulunuyoruz, yeni yılın herkese sağlık mutluluk bol kazanç getirmesini temenni ediyorum.Her yıl olduğu gibi 2013 yılı başında da ekonomik ve ticari hayatımızı ilgilendiren vergi,harç ,cezalar ve diğer bazı yükümlülüklerde artışlar ve değişiklikler yürürlüğe girmiş bulunmaktadır

eni bir yıla girmiş bulunuyoruz, yeni yılın herkese sağlık mutluluk bol kazanç getirmesini temenni ediyorum.Her yıl olduğu gibi 2013 yılı başında da ekonomik ve ticari hayatımızı ilgilendiren vergi,harç ,cezalar ve diğer bazı yükümlülüklerde artışlar ve değişiklikler yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.Maliye Bakanlığınca Yeniden Değerleme Oranı 7,80 olarak açıklanmış ve ödenmesi gereken bazı maktu vergi harç damga ve cezalar belli olmuştur . Şimdi önemli gördüğümüz bazı artışlara kısaca göz atalım. Asgari ücret 01.01.2013-30.06.2013 tarihleri arasında 16 yaşından büyükler için uygulanacak asgari ücret Brüt 978.75.-TL Net 774.00.-TL 01.07.2013-31.12.2013 tarihleri arasında 16 yaşından büyükler için uygulanacak asgari ücret Brüt 1021,50.-TL Net 804.70.-TL 150 m2 nin altındaki konut satışlarında KDV oranı değişti KDV kanununa göre 150 m2 nin altında olan konutlarda KDV oranı % 1 150 m2 nin üzeri ise %18 olarak uygulanmakta idi,şimdi ise Büyükşehir belediyesi kanunu kapsamında bulunan yerlerde 150 m2 nin altında 01.01.2013 tarihinden itibaren ruhsat alarak yapılacak olan konut satışlarında uygulanacak KDV oranını belirlemek için belediyece belirlenen emlak vergisi değerine esas alınan arsa m2 birim fiyatına bakılacak.Arsanın m2 birim fiyatı 500.00.-TL nin altında ise KDV oranı %1,arsa m2 birim fiyatı 500 lira ile 1000 lira arsında ise KDV oranı %8,arsa m2 birim fiyatı 1000 liranın üzerinde ise KDV oranı %18 olarak uygulanacaktır. Büyükşehir Belediyesi dışında ki yerlerde uygulamada değişiklik olmayıp aynen eski uygulama devam edecektir. 2013 yılında uygulanacak konut ve işyeri kira geliri istisnası Konut kira geliri olanlarda 2012 yılında uygulanan 3 bin liralık istisna 2013 yılında 3.200.TL ye yükseltildi,2013 yılında konut kira gelirleri 3200 lirayı aşmadıkça beyanname vermeye gerek olmayacak aşması durumunda beyanname verilecek ve 3200 TL istisna düşülecektir. 2013 yılında işyeri kira geliri elde edenler (%20 stopaj)vergi kesintisine tabi tutulan kira gelirlerinin brüt tutarı 26 bin lirayı aşmadıkça beyan etmeyeceklerdir.(2012 yılı için 25 bin lira) 2013 yılında gayrimenkul satanlarda gelir vergisi “değer artış kazancı” 2013 yılında ev arsa yada herhangin bir gayrimenkulünü edinme tarihinden itibaren 5 yıl içinde satanların elde ettikleri kazanç değer artış kazancı kabul edilecek,bu kazancın 9 bin 400 lirası gelir vergisinden müstesna tutulacak,kalan kısım üzerinden yüzde 15 - 35 oranında vergiye tabi tutulacaktır.Birden fazla gayrimenkul alınıp satılması durumunda ise olay ticari kazan hükümlerine göre vergilendirilecektir

72

www.metropolaksaray.com


Yargı harçları Asliye Mahkemelerinde ve İdare Mahkemelerinde 24,30.-TL,Sulh Mahkemeleri ve icra tetkik mercilerinde 11,30.-TL başvuru harcı ödeyecekler Pasaport harçları 6 aya kadar olanlar 92,55.-TL 1 yıl için olanlar 135,20.-TL 2 yıl için olanlar 220,65.-TL 3 yıl için olanlar 313,25.-TL 3 yıldan fazla olanlar için 441,40.TL alınacaktır. Vergi cezaları Fatura,gider pusulası,müstahsil makbuzu,serbest meslek makbuzu verilmemesi ve alınmaması halinde 190.00.-TL perakende satış fişi,ödeme kaydedici cihaz fişi(yazar kasa fişi) giriş ve yolcu taşıma bileti,taşıma irsaliyesi,yolcu listesi,günlük müşteri listelerinin düzenlenmemesi,kullanılmaması ve bulundurulmaması halinde 190.00.-TL ceza uygulanacaktır. Maliye Bakanlığınca tutulma ve günü gününe kaydedilme mecburiyeti getirilen defterlerin,bulundurulmaması,günü gününe kayıt yapılmaması,yetkililere ibraz edilmemesi halinde 190.00.-TL para cezası uygulanacaktır. 5084 sayılı yatırım ve istihdamın teşviki ile ilgili kanunun süresi 31.12.2012 tarihinde sona ermiştir. Bu konuda herhangin bir süre uzatımı şu ana kadar yapılmamıştır,ayrıca kamuoyuna yansıyan bilgilere göre sürenin uzatılmayacağı yönünde beyanlar yapılmıştır.Ancak yine kesin olmayan bilgilere göre 5084 sayılı yasayı telafi etmek üzere yeni bir çalışma yapılmakta olduğu bilgilerini almaktayız umarız bu yönde sanayicimizi ve esnafımızı rahatlatıcı bir çözüm bulunur.

www. www.mmetropolaksaray. etropolaksaray.ccom om

73 73

MAKALE KÖŞE

Damga vergisi Vergi beyannamelerinde Yıllık gelir vergisi beyannamelerinde 39,65.-TL Kurumlar vergisi beyannamelerinde 53,00.-TL Katma Değer Vergisi ve Muhtasar beyannamelerinde 26,25.-TL Sosyal Güvenlik kurumlarına verilen aylık pirim ve hizmet bildirgelerinde 19,55.-TL Belediye ve il özel idarelerine verilen beyannameler 19,55. TL Damga vergisi tahsil edeceklerdir. Resmi daire ve bankalara verilecek Bilançolar için 30,60.- TL,Gelir tabloları ve işletme hesap özetleri için 14,85.-TL,Gümrük idarelerine verilen özet beyan formları için 6,20.-TL damga vergisi ödenecektir. Motorlu Taşıtlar Vergisi Motorlu taşıtlar vergisi ile ilgili tarifelerde yer alan ödenmesi gereken vergilerde 7,80 oranında arttırılmıştır. Emlak Vergisi Emlak vergisine tabi değerler 2013 yılı için açıklanan yeniden değerleme oranı olan 7,80 oranında arttırıldı Veraset ve İntikal vergisi Veraset ve intikal vergisi ile ilgili tutarlar(istisna ve dilimler) yine 7,80 oranında arttırıldı Harçlar 24.12.2012 tarih ve 2012/4116 sayılı Bakanlar kurulu kararı ile 01.01.2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek üzere 492 sayılı harçlar kanununa bağlı tarifelerde yer alan ve 2012 yılında uygulanan maktu ve nispi harçlar (4 sayılı tarifenin I-Tapu işlemleri başlıklı bölümün 20 numaralı fıkrasında sayılan tapu işlemleri hariç olmak üzere)yeniden değerleme oranı dahil olmak üzere (maktu ve nispi harçların asgari ve azami miktarlarını belirleyen hadler dahil) %15 oranında arttırılmıştır. Alım satım harcı 2013 yılında gayrimenkul alan ve satanlar gayrimenkulün gerçek alış ve satış bedeli üzerinden ayrı ayrı binde 20’şer oranında tapu harcı ödeyecekler.


HABER MAKALE

“AKSARAY BELEDİYESİ SOKAK HAYVANLARINA ÇOK İYİ ORTAMDA BAKIYOR” Merkezi Adana’da bulunan ve kısa adı DOHAYKO olan Doğa Hayvanları Koruma Derneği’nin Aksaray Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili ortaya attığı haberin ve iddiaların tamamen asılsız olduğu ortaya çıktı. Hayvanları Koruma Derneği tarafından basın kuruluşlarına servis edilen haber ve fotoğrafların tamamen gerçek dışı olduğu görüldü. Yetkililer vatandaşların bu tür haberlere itibar etmemesini istediler. Aksaray Belediyesi Veterineri Duran Alıcı, Aksaray Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Miktat Küçük ve Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Necati Gökçe Aksaray Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezine giderek inceleme yaptılar ve Hayvanları Koruma Derneğinin söz konusu yerle ilgili yaptığı açıkla-

74

www.metropolaksaray.com

maların tamamen hayal ürünü ve gerçek dışı olduğunu bizzat gözlemlediler. Aksaray Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Miktat Küçük “ Aksaray Belediyesi tarafından Rehabilitasyon merkezinin yapıldığı bilgimiz dâhilinde Zaman zaman rahatsızlanan köpeklerin bakımını burada yapmaktayız. Son halini görmek için bugün tekrar gezdik. Hakikaten Aksaray belediyesi köpek rehabilitasyon merkezi son derece hijyenik temiz ve düzenli. Eksikleri giderilmiş. Şu anda modern bir rehabilitasyon merkezi haline gelmiş. 5196 sayılı hayvanları koruma kanununa göre sokak hayvanlarını koruma görev belediyelere verilmiştir. Aksaray belediyesi de bu konuda üzerine düşen görevi yapmış durumda. Burada yapılan işlemler sokaklarda başıboş olan kedi ve köpekler toplanıyor.


www.metropolaksaray.com

75

HABER MAKALE

Buraya gelen hayvanlar önce aşı yapılıyor. Daha sonra parazit uygulamaları yapılmakta. Kısırlaştırılarak belli bir dönemden sonrada sahipleştirme işlemleri yapılmakta. Sahiplendirme yapılamayan hayvanlar tekrar bulundukları ortama serbest bırakılmaktadır. Bu kanunlar gereği böyle olmak zorundadır. Şu anda Aksaray’ımız güzel bir işletmeye sahip olmuş. Sokak hayvanlarımızda sahipsizlikten kurtulmuştur. Aksaray belediyesini buradan kutluyorum. Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Necati Gökçe “Aksaray il sınırları içerisinde 2010 yılına kadar sokak hayvanlarını tedavi yapacağımız bir merkez yoktu. Aksaray Belediyesi ve Orman Su İşleri Müdürlüğü olarak il hayvanları koruma kurulumuz var. Bu kurulda bir karar aldık böyle bir tesisin yapılması için. Sağ olsun Aksaray Belediyesi de iyi niyetle bu alanda bir düzenleme yaptı. Açık ve kapalı alanlar oluşturarak Aksaray’a çok güzel bir Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi kazandırdı. Aksaray için gerçekten güzel bir tesis olmuş. Kanun gereği burada hasta olan hayvanlar, aşılanması gereken veya kısırlaştırılması gereken hayvanlar buraya getirilerek bakıma alınır. Aşıları yapılıyor. Mümkün olduğunca sahiplendirilmesi yapılıyor. Burada bu işlemler sağlıklı bir şekilde yürütülüyor. Aksaray Belediyesi yetkilileri, asılsız ve yalan haberlerle kamuoyunu yanıltan dernek yetkililerini kınadıklarını belirterek Aksaray halkının bu tür yalan haberlere itibar etmemesini istediler.


SAĞLIK MAKALE

En sağlıklı 11 yiyecek Pancar kanserle savaşıyor, nar suyu tansiyonu düşürüyor, kabak çekirdeği ömrü uzatıyor. Ünlü beslenme uzmanı Jonny Bowden herkesin kolaylıkla bulabileceği en sağlıklı 11 yiyeceği, üstelik nasıl yeneceğine yönelik önerileriyle açıkladı. Pancar: Bowden, pancarı kırmızı ıspanak olarak düşünün diyor. Çünkü pancarda, folik asitin yanı sıra kanserle savaşta önemli olan doğal kırmızı pigmentler bol miktarda bulunuyor. Nasıl yenmeli: Taze, çiğ ve rendelenmiş olarak salatalarda kullanılabilir. Pişirmek antioksidan özelliğini düşürecektir. Lahana: Kanserle mücadele eden enzimleri destekleyen sülforafen, lahana da bol miktarda bulunmaktadır. Nasıl yenmeli: Asya usulü lahana salatası ya da burger ve sandviçlerde kıtır olarak tüketilebilir. Pazı: Gözlerin korunmasında önemli olan Karatonaidle yüklüdür. Nasıl Yenmeli: Doğranmış ve zeytinyağında sotelenmiş olarak yenilebilir. Tarçın: Kan şekeri ve kolstrolün kontrolünde yardımcıdır. Nasıl yenmeli: kahve gibi sıcak içeceklere serpilmelidir. Nar: Kan basıncını yani tansiyonu düşürür ve antioksidant yüklüdür. Nasıl yenmeli: Taze yenebilir ya da suyu içilebilir. Erik kurusu: Antioksidant yüklüdür. Nasıl yenmeli: Pestil olarak ya da pişirilerek yenebilir. Kabak çekirdeği: Balkabağının en besleyici yeri çekirdeğidir. Kabak çekirdeği erken ölüm riskine karşı etkili magnezyum deposudur. Nasıl yenmeli: Çerez olarak ya da salatalarda kullanılabilir. Sardalye: Dr. Bowden, sardayeyi ‘sağlık konservesi’ olarak nitelendiriyor. Omega 3 yönünden zengin olan sardalye, doğal yollardan cıva içermez ve kalsiyum deposudur. Ayrıca demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır ve manganezin yanı sıra B vitaminin tüm çeşitlerini içerir. Nasıl yenmeli: Zeytinyağı ya da sardalye yağı içinde dinlendirilen sardalyeler tek başına ya da salata içinde yenilebilir. Zerdeçal: ‘Baharatların süperstarı’ zerdeçal, kansere ve iltihaplara karşı güçlü özellikleri vardı. Nasıl yenmeli: Sahanda yumurta ya da her türlü sebze yemeğinde kullanılabilir. Yabanmersini: Pek çok meyve ve sebzeyi dondurarak saklamak, besleyiciliklerini azaltsa da bu durum yabanmersini için geçerli değildir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda yabanmersininin daha iyi bir hafıza ile ilişkili olduğu görülmüştür. Nasıl yenmeli: Yoğurt ya da sütle birlikte veya bademle beraber yenmesi tavsiye edilir. Balkabağı: Az kalori ile uzun sure tok tutar. Ayrıca bu yüksek lifli sebze bağışıklık sistemini uyaran vitaminlerce zengindir. Nasıl yenmeli: Tarçın, hindistancevizi ve çok az tereyağı ile karıştırılarak yenebilir.

76

www.metropolaksaray.com


TARİF MAKALE

Soğanlama (Aksaray) 250 gr tereyağı, 1 kg kıyma, 2 kg kuru soğan, 1 kg domates, 100 gr , Sivribiber, pulbiberi, maydonoz, kara biber ve birazda salça Tereyağı kuru soğan, kıyma ve sivri biber ateşte öldürülür Sonra domates tuz baharat, maydonoz ilave edilerek iç hızlanır Hamuru: un tuz ve su ilave edilerek nermal yumuşaklıkta hamur haline getirilir Limon büyüklüğünde bezleri alınır Börek tepsisi büyüklüğünde açılırYukarıda açılan içten alınan bir yemek kaşığı iç açılan yufkanın yanı sıra yayılıp diğer kısmı ile kapatılırSac üzerinde pişirilir Üzümle yenirse yemeğe tat katar

www.metropolaksaray.com

77


SAĞLIK MAKALE

ÇOCUKLARDA GRİP Dr. Murat Kılıçaslan Çocuk Gribi Grip, etkeni influenza virüsü olan, ateş, titreme, öksürük ve baş ağrısı belirtileri ile seyreden bir hastalıktır. Oldukça bulaşıcıdır. Üst solunum yollarını etkiler. Bazen kulak ve sinüs enfeksiyonlarına da neden olabilir. Virüs her yıl genetik yapı değiştirdiğinden bağışıklık bırakmaz, dünya çapında enfeksiyonlara yol açabilir. Grip birçok insanda bir-iki hafta içerisinde kendiliğinden düzelir ancak bebekler ve beş yaş altındaki çocuklarda, 65 yaş üzeri kişilerde, diabet ve astım gibi kronik hastalığı olanlarda daha ağır seyreder. Soğuk algınlığı ile arasındaki farklar nelerdir? Her ikisi de birçok yönden birbirine benzer ancak grip daha ileri sağlık problemlerine yol açabilir. Soğuk algınlığında genellikle burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve hapşurma belirtileri vardır. Gripte ise burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve hapşurma bazen görülmekle beraber; ateş, ağır öksürük, baş ağrısı, genel vücut ağrısı ve yorgunluk sıklıkla gorulur. Ne zaman görülür? Grip genellikle Ekim ile Nisan ayları arasında görülür. Vakalar genellikle kış ortasında iki üç haftalık bir dönemde artış gösterir.

78

www.metropolaksaray.com

Nasıl bulaşır? Grip; hasta olan kişinin hapşırması veya öksürmesi ile ağzından veya burnundan çıkan damlacıkların diğer kişi tarafından hava yoluyla solunması sonucu, veya direkt temas ile (öpme, hasta olan kişinin kaşığını, çatalını, havlusunu kullanma) bulaşır. Bulaşmadan bir ila üç gün sonra belirtiler başlar. Belirtileri nelerdir? Grip virüsüne binlerce insan maruz kalsa da bazısı çok hafif atlatmasına rağmen bazılarında ağır seyreder. Tipik olarak grip ateş ve boğaz ağrısıyla başlar, ateş genellikle yüksektir, daha sonra boğaz ağrısı, burun akıntısı, yorgunluk, baş ağrısı, öksürük takip eder. Bazı hastalarda bulantı kusma da olabilir. Üç ile altı gün içerisinde belirtiler düzelmeye başlar ancak öksürük ve yorgunluk birkaç hafta daha devam edebilir.


MAKALE SAĞLIK

Grip; hasta olan kişinin hapşırması veya öksürmesi ile ağzından veya burnundan çıkan damlacıkların diğer kişi tarafından hava yoluyla solunması sonucu, veya direkt temas ile (öpme, hasta olan kişinin kaşığını, çatalını, havlusunu kullanma) bulaşır.

Ne zaman doktora başvurulmalıdır? • Belirtiler uzun süre geçmesine rağmen düzelmiyorsa ( burun akıntısı on günden uzun sürmüş, koyu ve sarı bir renk almışsa) • 3 günden fazla yüksek ateş devam ediyorsa, • Solunum sıkıntısı başlamışsa, • Çocuğun bilinç durumunda değişiklikler görülüyorsa, • Grip belirtilieri düzeldikten sonra tekrar ateş ve öksürük başlamışsa, • Çocuk yeterince sıvı alamıyorsa, dehidratasyon denilen vücutta sıvı kaybı bulguları başlamışsa, (idrar yapımında azalma, ağladığında gözyaşı olmaması, ağızda kuruluk, uyuklama hali) Teşhis Teşhis genellikle klinik bulgulara göre konulur. Burun ve boğazdan alınacak sürüntü örneğinde virüsü tespit eden yöntemler de vardır ancak her zaman bu yöntemlere başvurulmaz. Eğer akciğer enfeksiyonundan şüphe ediliyorsa akciğer filmi istenir. Tedavi Gripte en iyi tedavi destekleyici tedavidir. • Ağrılar ve ateş için ağrı kesici ve ateş düşürücüler verilir. Ateş bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu unutulmamalıdır, ateşten korkulmamalıdır. ateşi sürekli düşürülen çocuklarda gripin daha uzun sürdüğü gösdterilmiştir. • Bol sıvı alınması gereklidir. • Çocuğun evde istirahat etmesi; hastalığı başka çocuklara bulaştırmaması açısından okula veya kreşe gönderilmemesi tavsiye edilir. • Buhar makinesi oda havasını nemlendirip çocuğun nefes almasını kolaylaştırmak için aralıklarla kullanılabilir.

www. www.mmetropolaksaray. etropolaksaray.ccom om

79 79


MAKALE SAĞLIK

• Belirtileri azaltmak için doktor tavsiyesi ile antibiyotik içermeyen soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir. • Burnun açık tutulması ve burna yerleşen virüsleri azaltmak açısından serum fizyolojik tedavisi oldukça önemlidir. Piyasada damlılıklar içerisinde veya serum şişesinde satılan formları vardır. Günde üç-dört kere damlalıkla burun pasajını iyice açacak şekilde, özellikle uyku ve beslenme öncesi uygulanması tavsiye edilir. Serum fizyolojik uygulamasından sonra küçük bebeklerde plastik burun temizleyicilerle , büyük çocuklarda hınkırma ile burnun temizlenmesi de faydalı olur. • Grip virüsüne karşı kullanılabilecek bazı özel ilaçlar da vardır. Bunlar hastalık süresini kısaltıp belirtilerin daha kısa sürede düzelmesini sağlar. Hastalık belitilerinin gorüldüğü ilk 48 saatlik dönemde başlanırlarsa etkili olurlar. Ancak doktor tarafından gerekli görülen ağır vakalarda kullanılmalıdırlar. Her grip vakası için tavsiye edilen bir tedavi şekli değildir.

Gripten korunmanın en etkin yolu aşılanmadır. Aşı için en iyi zaman Ekim ve Kasım aylarıdır. Aşı, gribe neden olmaz, fakat aşıdan sonra birkaç gün hafif ateş, halsizlik ve boğaz ağrısı hissedilebilir. İlk kez aşı olan 9 yaş altı çocuklarda birer ay arayla iki doz aşı yapılır, daha sonraki yıllarda tek doz aşı yeterlidir. Nasıl korunulur? Aşı Gripten korunmanın en etkin yolu aşılanmadır. Aşı için en iyi zaman Ekim ve Kasım aylarıdır. Aşı, gribe neden olmaz, fakat aşıdan sonra birkaç gün hafif ateş, halsizlik ve boğaz ağrısı hissedilebilir. İlk kez aşı olan 9 yaş altı çocuklarda birer ay arayla iki doz aşı yapılır, daha sonraki yıllarda tek doz aşı yeterlidir. Aşı; ya o sene için gribi tamamen önler ya da geçirilse bile daha hafif geçirilmesini sağlar. Aşıyı özellikle şu grup kimselerin yaptırması tavsiye edilir: • 65 yaş üzeri kişiler, • Diabet, astım, kalp, böbrek, kan hastalığı gibi kronik hastalığı bulunanlar, • Altı ay ile iki yaş arasındaki çocuklar, (altı aydan küçük çocuklar için aşı formu bulunmamaktadır) • Uzun süreli aspirin kullanmak zorunda olan çocuklar, • Savunma sistemi bozukluğu olanlar, • Sağlık çalışanları. Yumurta alerjisi olanlar, hamile bayanlar, yüksek ateşi olanlar doktorları ile görüşmeden aşı yaptırmamalıdırlar. Genel önlemler: • Ellerin sık sık yıkanması,

80

www.metropolaksaray.com

• Hasta olan kişilerden mümkün olduğunca uzak durulması, • Büyük çocuklar için hapşururken ve öksürürken ağız yolunun kapanması, • Genel hijyen kurallarına dikkat edilmesi (kaşık çatal, tabak, bardak, havlu vb. kullanımı). Yanlış uygulamalar Gribin etkeni virüs olduğu için antibiyotiklerin tedavide hiçbir faydasi yoktur. Hatta gereksiz antibiyotik kullanımı toplumdaki antibiyotik direncini arttırarak birçok hastalığın daha ağır geçirilmesine neden olabilir. Bazı durumlarda gripli hastalarda sonradan ikincil bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir. Bu durumlarda antibiyotikler ancak doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.


MAKALE

www.metropolaksaray.com

81


SAĞLIK MAKALE

A LT E R N AT İ F TIP AKUPUNKTUR Akupunktur her türlü agrıyı gidermeye yönelik yardımcı bir tedavi yöntemidir. Akupunktur, doğal iyileşmeyi teşvik etmek ve işleyişini geliştirmek için vücut teşvik yöntemidir. Bu iğneler ekleme ve çok hassas akupunktur noktalarına ısı veya elektrik stimülasyonu uygulanarak yapılır. Başlıca; baş ağrısı ve migren, kas ve eklem ağrısı boyun, omuz ve bel ağrısı, Osteoartrit ağrı ,Romatoid artrit ağrı, siyatik, Karpal tünel sendromu gibi hastalıkları iyileştirmek için uygulanır. Klasik Çin açıklama enerji kanalları vücuda ve yüzeyi boyunca düzenli desen çalışması olmasıdır. Meridyenler olarak adlandırılan bu enerji kanalları, dokular sulamak ve beslemek için vücudun akan nehirler gibidir. Bu enerji nehirlerin hareketi bir tıkanıklık diğerleri yedekler bir baraj gibidir. Akupunktur çok eski bir tıbbi sanat ve öğrenme ve uygulama için birçok yaklaşım vardır.Medikal akupunktur eğitimi almış bir doktor tarafından yapılan ve aynı zamanda bir özel uygulama olarak akupunktur ayrıntılı bir eğitim olmuştur.

82

www.metropolaksaray.com


Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun Akupunktur önerileri Dünya Sağlık Örgütü raporu Akupunktur hakkı: 1998 yılı boyunca araştırmaları yansıtan, kontrollü klinik çalışmalarda 2002 yılı raporlarının incelenmesi ve analizi, akupunkturun bir çok hastalıkların tedavisinde faydalı bir yöntem olduğunu gösterir. Hastalıklar, belirtileri veya akupunkturun. etkili bir tedavi olduğu kontrollü çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

<<

<<

Sonuca ulaşılan çalışmalar: Ağrı: •Osteoartrit ve romatoid artrit ağrı •Yüz ağrısı (TME dahil) •Baş ağrısı •Dirsek, diz, el, ayak gibi kas-iskelet ağrısı, •Bel ağrısı •Siyatik ağrısı •Diş hekimliğinde Ağrı (diş ağrısı ve TME disfonksiyon dahil)

Kadın sorunları: •Birincil dismenore •Gebelik sorunları (indüksiyon, fetusun malpozisyonu düzeltilmesi, sabah bulantısı) Sindirim bozuklukları: •Bulantı ve kusma (radyasyon ve kemoterapi sonrası mide bulantısı ve kusma dahil) •Akut karın ağrısı (peptik ülser, akut ve kronik gastrit ve gastrospasm olarak) Soğuk algınlığı ve alerji: •Alerjik rinit (saman nezlesi dahil) Duygusal bozukluklar: •Depresyon (depresyon aşağıdaki inme dahil) Sistemik sorunlar: •Esansiyel hipertansiyon •İlköğretim hipotansiyon Çeşitli: •Radyasyon tedavisi ve / veya kemoterapi advers reaksiyonlar •Radyasyon ve kemoterapi sonrası inme rehabilitasyonu, düşük beyaz kan hücre sayısı 2. Hastalıklar, belirtileri veya koşullar akupunkturun terapötik etkisi gösterilmiştir fakat kimin bilimsel doğrulama (kısmi listesi) kurulacak henüz edildiği için: •Akne vulgaris •Alkol bağımlılığı •Bell paralizisi •Bronşiyal astım •Kulak ağrısı •Erkek infertilitesi •Fibromiyalji •Fasiit •Uykusuzluk •Laktasyon eksikliği •Organik olmayan seksüel disfonksiyon •Şişmanlık •Kronik prostatit • Tütün bağımlılığı

www.metropolaksaray.com

83

SAĞLIK MAKALE

Akupunktur: Stres ve gerginlik, Kan basıncı regülasyonu, Uykusuzluk , Anksiyete ve Mevsimsel alerji, Sinüzit ,Astım, Sedef ve egzama gibi cilt problemleri, Daha iyi bağışıklık işlevi, Bulantı ve kusma, Zayıf sindirim, mide yanması, Reflü, Menstrual zorluklar, PMS, Cinsel işlev bozukluğu, Kısırlık, Sigara bırakma ve diğer bağımlılıklar, Ağırlık kontrolü, İnme rehabilitasyonu, Kemoterapi ve radyasyon tedavisi dahil, kronik hastalık ile Destek gibi hastalıkların iyileştirilmesinde etkili olarak kullanılmış bir iyileştirme yöntemidir.


DUVAR MAKALE

NDE METROPO İ R E L S Ü B OTO K L A H R A K L VATANDAŞ KART 68 KULLANACA n ‘Ulaşımda Yeni Toplu TaşıE N den itibare İ R E Y 012 tarihin .2 2 A .1 8 0 R a ı çözmekte PA Aksaray’d nt içi ulaşım tan Akldi. emi’ne geçi ar n biri olan ke ma Dön runlarında su giderek ısı n önemli so diyesi, nüfu ulaşım altyap k a Aksaray’ın e r üreten Aksaray Bele ac ır şt la y la etle yaşamını ko kararlı hizm arın günlük şl a ned n ta a v nde kalması eç ti. g si saray da ri e e in g m ın e n st rı için dar tla şıma si en çözmek ld ve toplu ta dünya stan e in m in te ı m e ın st a si ni bir ışıklığ e trafik sık stemi ile ye Toplu taşım v si u n m u şı n la u ru ir şım so , modern b deniyle ula y Belediyesi ra sa k n AkA n aları anlata adım ata m lış ça e ı. d tt n a başl yönü ak yeni uygulamaya steminin geliştirilmesi nte yakışac ke rn e d o a si en kısa lta, m Toplu taşım man olarak Nevzat Pa ı za n e a v şk a fe B sa iye me le varış tandaşların saray Beled şım çeşidiy a la v u le n iy te m le e ir k a sist vreyi en az yledi. toplu taşım omik ve çe n ladıklarını sö ko aç e m n a e ı , ay m la ğ yoldan sa ı ulaşmaların noktalarına

NÇTA A R T A S YESİ İ D E L E YB UYOR A M R Y A O S D AK ARA L I R A üstün bir Ş BA akalarda b a s ü m ok

lar, birç 2 n sporcu oydular. e Tugay 2 r ö g Ahmet ğitim go k e n r e ış a a r d b d a e n y m u il a 8 s s kur tem deta ise 3 a ç ı ’ı c n y a lı a a r r r A t la a a a s d S k ly e a A si m ldu. a ve mad esini ve Belediye Muaham n karaca ise 4. o Aksaray s göstererek kup Aksaray Belediy dı. 12 yaşındaki a ih an da şar raca 2. C lmayı ba Muhammed Ka perform ı müsabakaların o layı i c in ir n lar kb mden do e n ö i iğ Yaş grup rasından sıyrılara şardı. Aynı ekipte d er ba ıa tranca v esinin sa yarışmac da birinci olmayı iy d eledile e B sın di aray ksaray b çlü u. s le k A ld y A a ö .o s , d 3 ı ç macı ara ın r o e r K ü la Oskay is rek şunla uf Ersin üsabaka y Çakmak 22 g ini belir te Yaş grupları m Ramazan su eğitmeni Yus a g iğ u d il T d t e e n e m kur üzenlene arılar eld larda Ah çen yıl Satranç n Yine üyük baş ihleri arasında d 1999 Doğumlu ı öğrencimiz ge b a d n arasında zan ı la r c r. n a a y u T t A m ş bu a . 2 ış u u r 1 nda olm ralık 20 a Rama güçlü ya k 1.ci old “22-23.A arıyla yine ön pla çlarını kazanara ammed Alıcı 38 98 doğumlulard tkılardan 9 a h rıl u .1 m ı ka yesi başa rasından, bütün doğumlularda M n karaca 4.oldu poruna sağladığ a s a 0 ı ç ştu. 200 oldu. Cih uyoruz.” yarışmac a satran .cısı olmu ed Karaca 2.ci oldu. Aksaray’d kkürlerimizi sun 6 2 e iy k Tür teşe 3.cü hamm rasında ken, Mu ’ya ayrıca 1.ci olur üçlü yarışmacı a ın Nevzat Palta 1.g ız Say Oskay 1 aşkanım B e iy d le dolayı Be

84

www.metropolaksaray.com


“ BOL KİTAP OKUYUN KENDİNİZİ GELİŞTİRİN”

aı 6. Sınıf öğrencisi Şeym meysa Candan ile ablas Rü isi nc re öğ ıf Sın 3. ğretim Okulu a ziyaret etti. ap Aksaray Hasandağ İlkö vzat Palta’yı makamınd Ne nı şka Ba ta, şeker, kalem ve kit iye led Be gelen öğrencilere çikola te a are nur Candan Aksaray nd ziy su i nu isin ko nd ri ke , ele lta i geliştirm nı Nevzat Pa ap okuyup kendilerin kit e Aksaray Belediye Başka ler eş rd ka an nd vzat Palta Ca ın hediye etti. Başkan Ne Nevzat Palta, insanlar . saray Belediye Başkanı Ak e tavsiyelerde bulundu an ğin ğıt kti da re ap ge kit ası ce um ap ok insana binler bilmesi için mutlaka kit ola ılı şar Bugüne kadar binlerce ayı ba um de ok sin ap kit me de ıza hayatının her ka alıyız hem de çocuklarım ız, ufkunun gelişmesi ve m kendimiz kitap okum he r izle “B di sahibi olur. Çocuklarım yle sö rı yeniler geliştirir. Bilgi ini dikkat çekerek şunla nd Ke r. lişi ge u ufk uyan insanın sevdirmeliyiz. Kitap ok liştirmelidirler. arete geokuyarak kendilerini ge ap stek oluyoruz. Beni ziy kit de l bo için l rı bo ala iz um im ok ler nç ap ge larda imize kit gulamadır. Anne baba olarak binlerce öğrenc ederim. Bu güzel bir uy e Biz Aksaray belediyesi diy he ap kit bir için ka okuması len her öğrenciye mutla ırlar”. okumalarını sağlamalıd rak çocuklarına kitap ala

AKSARAY TİCARET MESLEK LİSESİ İDARECİLERİ

VE

ÖĞRENCİLERİN-

DEN ÖRNEK DAVRANIŞ Aksaray Tic pelit dike aret Meslek Lis e rek örne k bir dav si idarecileri ve Ticaret M r öğrencil a e n er Kireç retmeni slek Lisesi Müdü ış sergilediler. lik mevk Mehmet r Yardım iinde bir cısı Şahin Acar ile ağaç dik alana öğrencil me gönü K ö s e , M e rK uh llü iki kova dolusu p sü olarak bir ar ubilay Coşkun, S asebe Finansma aya elit nA efa Okul mü dür yard tohumunu dike geldiler ve Kireç Keskin ve Muha lanı Öğrek yapt m ımcısı Şa li k mada ağ met Er m e vk ıkları çalı hin Köse aç şmayla h iinde bir alan üz en ve öğret dikmenin dikmenin bir ins erkese ö e men anlı m rnek old rine Öğrencil utluluğunu yaşa k görevi olduğun Mehmet Acar y ular. a dıklarını er Kubil p u t b ık elir terek ları or ta ay kay parolasıy k açık öğrencil la yola ç Coşkun, Sefa Ke dettiler. e r iy le birlikte laık skin ve ılması ve 100 bin pelit Muhamm ara he et dikmeye sında fidan dikil r öğrencinin bir miş olac fidan dik Eren ise bir insa davet et ağının alt tiler. m n bir fid ını çizere esi halinde Aks a aray’da 8 n k her öğ 0 ile renciyi e n az bir fidan

www.m metropolaksaray. etropolaksaray.ccom om www.

85 85

DUVAR MAKALE

OL DUVARI


DUVAR MAKALE

METROPOL R O P S E Y İ D E L AKSARAY BE RU O P S A N A M R İ MALATYA G İ T T E P U L Ğ A M 3-0 en Mücadele ed C Grubunda lig uk . n 3 ko u n a d yo ol Federas kendi sahasın ek er Türkiye Voleyb iye Spor voleybol takımı ed p ağlu eled skorla 3-0 m ir b et n 68 Aksaray B ru o Girmana sp r İl ettiği Malatya etleri ve Spo etti. Gençlik Hizm e d ayı 0 yoluna devam şm .0 4 ıla 1 rş at anan ka günü sa yn ar o a az d P n iz u n m lo ği Hizor Sa Geç ti t Koç, Gençlik ılgan Kapalı Sp ra ağ u D M ı ğü n ü ka rl ü aş Müd Kulüp B yıda sporsever elediye Spor soy ve çok sa rı A an 68 Aksaray B ym le İl Müdürü Sü orlu metleri Spor n Belediye Sp la o ip h sa i. ğe izled ir üstülü yuna hızlı baş nla fiziksel b a yansıttılar. O d a ay ylıkla h Rakibine ora sa i in ataklarını kola üstünlükler lız cı u b in r, in la b ki cu n oyu lar ra padı.2. sporlu oyuncu 5-10 önde ka 2 e iy u d ed o el iy B er n p a da ilk laya ncular burad kili vuruşlarla yu o et u k rl ra o ra sp u e şt savu en GirBelediy an ve ümitlen ızlı başlayan p h ya a d s ır a h d a o d iy Per iyod k Belekurdu. 3. Per geçtiler anca k e lü n n ö ü yı st ü sa 2 3 25-1 apta sürede olmasını kısa yuncular ilk et o im u rl âk o h sp a n a oyu karşıman ncular rakibin tamamladı ve a yu o çl u u n rl so o i sp b gi e diy 25-18 Periyodu da ldı. önleyerek 3. orla galip ayrı sk ir b et n i b gi laşmadan 3-0

NOI F A N 0 ES 4 3 N Dİ İ N N k İ E R L E R n büyü İ Y L E R e’nin e runda iy B A k r ü Z E T ı u I PA A İL ter huz andırdığ R U K y’a kaz k esnaflar, no a r a s A KAPAL k e Palta, A ine erleşec RUND U Nevzat zar pazarına y a çekiliş ş Z r ı u n U k a k n ş H a iye ba ter Ba lan Pa a yapıl TER y beled rinden biri o lonund Aksaray 1. No Aksara rans Sa rle li, di.

i Konfe elirlen azar ye sret En a ile kapalı P ra çekilişi ile b aray Belediyes a Müdürü Nu ilen kur u s ıt k k k e b ç a A n a Z a a ıl , d yap Kılıç .00 d ıldı. urun saat 10 Yardımcısı Akif zeci esnaf kat fın, noter huz nirci, Sabah b a n e n s a s Başk 227 kal, pey 40 eci e k z e e a b il iy b e d s , in e le k 7 3 Be 22 Kes tuhafiy oplam ek olan i Sevinç inde ise arla birlikte t im kâtibes arına yerleşec lendi. k e ç fl kura esna lir az u. Pazar p numaraları be yerde yapılan at ürünü satan m edilmiş old ı li y e s n li v e y a ak kt yerleri yemiş b edilere n sonra Öğlede kkabıcı ile kuru yerleri tespit a eci, aya azarınd züccaciy nafın, Pazar p es pazarcı

86 www.metropolaksaray.com 86 www.metropolaksaray.com


TUZ GÖLÜ DOĞA LGAZ DEPOLAMA SI ÇALIŞMALARI AKSARAY VALİSİ SELAMİ ALTINOK : “Çin ile Türkiye’n in ta ri h i b ir geçmişi, dostlu Aksaray’ın Su ğu ve birlikteliği ltanhanı beldes inde Çinli TTC ğalgaz Depola var’’ fir mas mas

ı projesinde 1 ı ile Botaş ort 2 kuyudan ilk aklığında yapım Törene Aksar in in ı devam eden so ndajı törenle ay Valisi Selami A Tuz Gölü Do kanı Vekili Aki başlatıldı. ltınok, Jandarm f Kılıç, Aksar a Komutanı Alb ay Üniversite Sultanhanı Bel ay Erdal Eren, si Rektörü Pro ediye Başkanı , Aksaray Beled f.Dr. Mustafa İsmet Sarı, Ç Engineering Şi Acar Botaş P iye Başin Türkiye Büy rketi Projeler ro je Müdürü Gazi ükelçiliği Öze Sorumlusu Yin Aksaray Valis Dülger, l Sekreteri Z Xueqiang ile i Selami Altın hu Guangyao, diğ ok törende ya ve birlikteliğin Tianchen ptığı konuşmas er davetliler katıldı. in olduğunu b ında, Çin ile Tü elir mutluluğunu rkiye’nin tarihi yaşadıklarını sö terek, bu birlikteliği şimdi bir geçmişi, d ekonomik alan yledi. Vali Altınok ko ostluğu da yapılan işb nuşmasında; ‘D ir liği ile geliştirm ünya da ekono ve hızlı gelişen enin mik krizin hükü iki ülke Türkiy m sürdüğü dö e ve Çin olm da işbirliğinin uştur. İki geliş nemde krizden olması Türkiy en ekonomin fazla etkilenm e ve Çin için olmasını diliyo in bu büyük d eyen büyük avanta rum.’ ’dedi. oğalgaz tesisisi j sa ğlayacaktır. Bu Botaş Proje M n yapımıntesisler ülkem üdürü Gazi D ize ve Aksaray ülger de proje yerin 1,5 km hayırlı ile ilgili bilgi ve altında kuyula rd r oluşturulacağ iği konuşmasın 8 yıl sürecek ını söyledi. da, 12 adet 6 projede kuyu 30 bin metre larda 1 milyar da projenin ya küplük metreküplük rısının tamam d o ğa lgazın depolana lanarak işletm eye açılacağını ca ğı nı belir ten Dülge belir tti. r, 2015 yılın-

EKLER K R E I L Y A R A AKS İSE 30 2012 YILINDA R A L IZ K , A L N AYA 58 YABANCI B DİLER yılı içinde 88 kişi çeşitli ülkelerden 58 yabancineı N E L V E A L T A dünya ev Aksaray’da 2012 matla nikâh kıyarak da ı nc ba ya YABANCI DAM ise n ya bayanla, 30 ba

yapılan açıkgirdi. e Memurluğundan m dir len Ev si iye a toplam 58 Aksaray Beled 12 tarihleri arasınd .20 .12 31 ile 12 .20 ve damatlarla lamada 01.01 gencin yabancı gelin ylı ra sa Ak 88 n ya erkek, 30’u ba tığı belir tildi. arak evlilik imzası at lenen bayanlanikâh masasına otur bancı erkeklerle ev ya la an or a lar yıl n raylı damatlaYetkililer, geçe ifade ederken Aksa ni iği ild ed yd ka tış ar belir ttiler. rın sayısında bayanla evlendiğini 58 p su en m re ele nikâhlarını kıyan rın çeşitli ülk törenine katılarak âh nik tin çif k ço ğu gibi bu yılBu arada bir zat Palta, her yıl oldu ev N ı an şk Ba iye yuva kurmak Aksaray Beled asının hem mutlu bir m ol k lili ev e ed viy ısından önemli da belli bir se onomik gelişme aç ek ki de hir şe de m açısından he olduğunu söyledi.

www. metropolaksaray. com www. metropolaksaray. com

87 87

DUVAR MAKALE

L DUVARI


TEST MAKALE

Kendinizi başkalarının anlattığı kadar mı tanıyorsu-

KİŞİLİK TESTİ: KENDİNİZİ TANIYORMUSUNUZ? 1. Soru

8. Soru

A.) değişken B.) duygulu C.) uyumlu

A.) açık B.) konsantre C.) tipik

2. Soru

9. Soru

A.) bilgili B.) gayretli C.) tahammüllü

A.) şüpheci B.) doğrudan C.) sıradan

3. Soru

10. Soru

A.) kararsız B.) tuttuğunu koparan C.) popüler

A.) spekülatif B.) kaya gibi sert C.) nazik

4. Soru

11. Soru

A.) dirençli B.) sabırlı C.) dengeli

A.) tartışmacı B.) dayanıklı C.) saygın

5. Soru

12. Soru

A.) utangaç B.) sağlam C.) gerçekçi

A.) oturaksız B.) atak C.) itibar eden

6. Soru

13. Soru

A.) deneysel B.) sabit C.) geleneksel

A.) huzursuz B.) garantici C.) saygın

7. Soru

14. Soru

A.) dalgalı B.) iradeli C.) alışkanlık edinen

A.) kıpır kıpır B.) kesin C.) yetkin

88

www.metropolaksaray.com

nuz? İşte size karakterinizi keşfetmek için bir fırsat… Aşağıdaki sorularda verilen üç seçenekten kendinize uygun olanı seçiniz. Doğru bir değerlendirme elde etmek için her soruda bir seçeneği işaretlemek zorundasınız.

15. Soru

21. Soru

A.) sakin B.) empatik C.) güçlü

A.) anlaşılması zor B.) canlı C.) becerikli

16. Soru

22. Soru

A.) sinirli B.) azimli C.) düzenli

A.) duygulu B.) yaşam dolu C.) dakik

17. Soru

23. Soru

A.) tedbirli B.) çetin C.) ılımlı

A.) hoşnut B.) çoşkulu C.) sadık

18. Soru

24. Soru

A.) heyecanlı B.) ilerici C.) saygın

A.) mutsuz B.) esnek C.) eksiksiz

19. Soru

25. Soru

A.) tahmin edilemeyen B.) cesur C.) tarafsız

A.) kuşkulu B.) kaygısız C.) adil

20. Soru A.) istikrarsız B.) bağlı C.) boyun eğen


TEST MAKALE

DEĞERLENDİRME Kendinizi her ‘a’ cevabı için 0 puan; her ‘b’ cevabı için 2 puan; her ‘c’ cevabı için 1 puanla ödüllendirin. 40-50 puan Çok güçlü bir karakter. Anahtar kelimeler: Zorlu, hırslı, iddialı. Muhtemelen hayatta tam olarak ne istediğini bilen bir hedeflerine ulaşıncaya kadar rahata ermeyecek birisiniz. Sizin için başarıyı yakalamak her zaman için olasıdır. Ancak, amaçlarınızı gerçekleştiremediğinizde hayal kırıklığına uğramaya fazla yatkınsınız. 25-39 puan Güç bakımından çok dengeli bir kişilik. Anahtar kelimeler: düşünceli, hoşgörülü, kibar. Aslında puanlarınız, kendi istekleriniz kadar başkalarınınkine de duyarlı olduğunu gösteriyor. Hem iyi bir takım oyuncusu, hem de hayattan ne istediğinizi biliyorsunuz. Kaçınılmaz inişlere de, rasgele çıkışlara da aynı hoşgörü içinde bakarak, olanları kabulleniyorsunuz. 25 puandan az Pek güçlü bir karakter değil. Anahtar kelimeler: Kararsız, tereddütlü, iradesiz. Puanınız, kendi yeteneklerinizle ilgili bir güven eksikliği ve şüpheyi işaret ediyor. Dünyayla barışık ve kaderinizden memnun olsanız da, bu potansiyelinizi yeteri kadar değerlendirmediğiniz anlamına gelir. Daha yüksek hedefler koymak ve hayatta başarılı olmak için, en az diğer insanlar kadar başarılı olmak için, en az diğer insanlar kadar yetenekli ve becerikli olduğunuzu anlamak, hatta kabul etmek size avantaj sağlayabilir.

www.metropolaksaray.com

89


BURÇ MAKALE

BURÇLAR Burcunuz bu ay bakalım neler anlatıyor Aşk demek, hayat demektir. Yaşamanızın anlamı demektir! Ama doğru aşkı bulmak pek kolay değildir.

Sevgili Koçlar, Ayın ilk yarısı iş, güç ve sorumluluklar diz boyu sizi bekliyor, ayın ikinci yarısı ise, idealler, umutlar evindeki Kovada oluşacak yıldız yığılması umut ve isteğinizi yükselten güzel gelişmeler getirmeye niyetli size.Emek ve çabalarınızın karşılık görmesi sizi ayrıca mutlu edecektir.

Sevgili Boğalar, Dost Oğlak burcuna yerleşen yıldızlar işlerinizin akmasına, sorun ve sorumluluklarınızın seri ve kararlı bir şekilde ilerleyip halledilmesine yardımcı olacaktır. Venüs Yayda ayın 9’una kadar, parasal işlerinizi, sigorta, vergi vs işlerinizi halletmeniz, küçük çaplı kredi çekmeniz için uygun pozisyonda.

Sevgili İkizler,Ayın 9’una kadar Venüs zıt burcunuz Yayda ilerlerken aşk hayatınızda hareket devam eder, anlaşmazlıklar, duygularınızı ifade derdine, dost Kova burcuna geçen Mars çözüm üretir, sizi eyleme sevk eder ayrıca Mars. Aradığınız hareketi, somut gelişmeleri böylelikle elde etme imkanı bulursunuz.

Sevgili Yengeçler, Geçen ayın 28’inde burcunuzda doğan Dolunay sizi duygusal olarak bir konuda kitlenmiş olmalı. Bu bir duygusal ilişki, bir iş ilişkisi üzerinden bir kitlenme olabilir. Bu ay bunu çözmekle meşgul olacaksınız.

Sevgili Aslanlar, Ayın ikinci yarısında zıt burcunuz Kovada yıldız yığılması var, ilişki trafiğiniz artıyor. Zaten Mars halihazırda zıt burcuna yerleşti. Yüz yüze görüşmeler, ilişkilerinize odaklayacak gelişmeler bekleyin. Epeydir görmediğiniz biriyle görüşebilirsiniz bu arada. Sürpriz şekilde gelişecek bu.

90

www.metropolaksaray.com


MAKALE BURÇ

Sevgili Başaklar, Ayın ilk yarısı dost Oğlak burcundaki yıldızlar sizi toplumsal hayata atıyor, hareket ve bereket getiriyor hayatınıza. Ancak bu yıldız oluşumu geçen aydan başladı, ayın yarısına kadar devam edecek, sonra sizi çalışmaya, koşturmaya sevk edecek yıldızlar. Sevgili Teraziler, Evle ve işle meşgulsunuz ayın ikinci yarısına kadar, sonra oh diyeceksiniz derinden.. Ve ondan sonra kendinizi sosyal ortamlara atacaksınız. Kiminiz ev sorumlulukları kiminiz iş sorumlulukları yüzünden kendinizi ikiye ayrılmış gibi hissedebilirsiniz.

Sevgili Akrepler, Geçen ay yakınlarla, kısa yollarla ve taşınma ile uğraşmışsınız görünüyor. Kimi Akrepler ise iş görüşmeleri, tanıtım, reklam, yeni iş birlikleri için koşturmuş görünüyor. Epeyce iş kotarmış olmalısınız bu sürede.

Sevgili Yaylar, Geçen yoğun geçen bir ayın ardından, girişimler vs derken bu ay para kazanma zamanı sizin için sevgili Yaylar. Güneş ve bilimum yıldızlar para evinizde iken özellikle ayın ilk yarısında, para kazanmak için kolları sıvayın derim.

Sevgili Oğlaklar, bu ay dikkatler üzerinizde, aktif ve inisiyatiflisiniz. Ayın ilk yarısı girişim zamanı ikinci yarısı ise para kazanma zamanı diyebilirim. Girişimleriniz için programlı ve disiplinli bir şekilde sizi hedefe ulaştıracak kişilerle ve işlerle meşgul olacaksınız.

Sevgili Kovalar, Ayın ilk yarısı ruhsal alemlerle, geçmişle vs meşgulsunuz ve yurt dışı işleriyle. Tamamlanması gereken işlerle, görevlerle. Uzayan ve bugüne gelen sorumlulukları yerine getirmekle meşgulsunuz. Sonra ayın ikinci yarısında derin bir oh çekeceksiniz.

Sevgili Balıklar, Ayı ilk yarısı dostluklar ön planda olacak. Siz mi bir dostun derdine çare olacaksınız, yoksa dostunuz mu size bilemem ama güzel bir dayanışma içindesiniz. Bu ay dostlukları güçlendirme, genişletme zamanı diyebilirim. Hayatınıza ciddi tabiatlı ama sağlam, güvenilir insanlar girecek.

www.metropolaksaray.com

91


SİNEMA MAKALE

A M E N İ S

R E L M L İ F İ K A D N VİZYO

Türkçe Adı

Türkçe Adı

GDO KaraKedi

Mutluluk

Gösterim Tarihi 25 Ocak 2013

Gösterim Tarihi 25 Ocak 2013

Yapım : 2012

Yapım : 2012

Ülke : Türkiye

Ülke : Almanya

Tür : Komedi Yönetmen Murat Aslan Senaryo Şafak Sezer

Tür : Dram

Türkçe Adı Kahraman Maymun Gösterim Tarihi 25 Ocak 2013 Yapım : 2012 Ülke : Danimarka

Görüntü Yönetmeni Ercan Özcan

92 92

www.m metropolaksaray. etropolaksaray.ccom om www.

Tür : Animasyon, Komedi, Aile Süre : 112 dakika Süre : 80 dakika


SİNEMA MAKALE

Türkçe Adı Parker

Gösterim Tarihi 25 Ocak 2013 Yapım : 2012

Türkçe Adı Bitik Şehir

Gösterim Tarihi 25 Ocak 2013

Ülke : Amerika

Gösterim Tarihi 18 Ocak 2013

Yapım : 2013

Tür : Korku, Gizem, Gerilim

Yapım : 2013

Ülke : Amerika

Süre : 92 dakika

Ülke : Amerika

Tür : Suç, Gerilim

Tür : Suç, Dram, Gerilim

Süre : 118 dakika

Süre : 109 dakika

www.metropolaksaray.com www.metropolaksaray.com

93 93


KİTAP MAKALE

P A T İ K

İ S E Ş KÖ

Romantik, özgürleştirici ve kesinlikle bağımlılık yaratıcı Bu roman dengenizi sarsacak, sizi ele geçirecek ve ebediyen sizinle kalacak Anastasia Steelein ne istediğini bilen, göz alıcı iş adamı Christian Greyle tanışması, her ikisinin de hayatlarını geri dönülmez biçimde değiştiren şehvetli bir ilişkinin kıvılcımını çakmıştır. Christianın sıra dışı zevkleri karşısında şoka uğrayan, ondan hem hoşlanan hem de korkan Ana, daha derin bir bağlılık istiyordur. Onu yanında tutmaya kararlı olan Christian, bunu kabul eder. Şimdi her şeye sahiptirler; aşk, tutku, yakınlık, servet ve sonsuz olasılıklarla dolu bir dünya. Ana, Greyi sevmenin kolay olmayacağını ve beraberliklerinin her ikisinin de tahmin edemeyeceği zorluklar getireceğinin her zaman farkında olmuştur. Anastasianın kendi benliğinden ve bağımsızlığından ödün vermeden Greyin yaşam stiline uyum sağlamayı öğrenmesi, Greyinse kontrol dürtüsünü aşması ve kendisini altüst eden fırtınaları arkasında bırakması gerekmiştir. Ama geçmişle hesapları henüz kapanmamıştır. Tam her şeye sahip gibi göründükleri bir anda, talihsizlik ve kader bir araya gelip Ananın en korkunç kâbuslarını gerçeğe dönüştürür

94

www.metropolaksaray.com

‘İnsan beyninde çözülemeyecek kadar zor, tahmin edilemeyecek kadar karmaşık duygular ve arzular vardır. O arzuların karanlık olanlarına gelince; işte onlar oldukça soğuktur ve kişiyi adeta buzdan bir kütleye çevirir. Gözleri kör eden bu ürkütücü ruh halleri, insanın aklının ucundan bile geçiremeyeceği şeyleri yapmasını sağlar. Benim işim, karanlıkta kalmış bu insanların yol açtığı kötülükleri sona erdirmek. Suçluları ayrı ayrı çözümlemeyip, her kılığa bürünebilme yeteneğimle doğru izlerin peşinden gittiğime inanıyorum. Uyguladığım yöntemler ise, en az izini sürdüğüm suçlular kadar farklı. Ve şunu bilmenizi isterim ki, kesinlikle hepsi işe yarıyor’ Sherlock Holmes -----------------Dünyaca ünlü dedektif Sherlock Holmes, kendine özgü karakteri ve yaşadığı birbirinden farklı maceralarıyla uzun yıllardan beri siz okurları etkisi altında tutmaya devam ediyor. Toplam 56 çarpıcı hikâyeden oluşan 5 kitaplık bu set, sizi insan zekâsını zorlayan tuhaf suçlar ve cinayetler dünyasında gezdirirken, gerçeğe giden bir yolda yalnız olmadığınızı da hissettiriyor... SETTEKİ KİTAPLAR 1- AKIL OYUNLARININ GÖLGESİNDE 2- SUÇ DETAYDA SAKLIDIR 3- ŞÜPHE ASLA UYUMAZ 4- GERÇEKLER KANIT İSTER 5- AKLIN ŞÜPHESİ SUÇUN GERÇEĞİDİR


KİTAP MAKALE

Efsaneler bazen denizden, Bazen aşktan ve ateşten gelirler. Aşktan ve ateşten ve denizden gelenler, Bazen ışık olurlar ve bütün zamanı aydınlatırlar Efsane kurmak kadar, efsaneyi yazmak da efsaneye dâhildir. Bir çağı haritalarda bulamazsınız. Derine, insana ve tarihin denizlerine açılmak gerekir. Girdaplarda yüksek idealler saklanabilir. *** Bu kitapta İstanbul, Gırnata, Madrid, Roma ve Akdeniz; aşk diliyle kuşatıldı. Akdeniz, aşk kaleminin haritasıyla yeniden çizildi. Kılıç kılıca, cevher çeliğe çarptı, varlık da yokluğa. Ve hep bir yol vardı kalplerden denizlere. Derin denizler, büyük aşklar için atlas olup dokundu. İskender Pala, bir çağı ve o çağın efsanelerini dile döktü. Barbaros Hayreddin Paşayı... Sonra, bir gül sepeti getirdi. Isırılmış üç elmayı anlattı.

Bir İngiliz Edebiyatı Profesörü olan J.R.R. Tolkien bundan yaklaşık yetmiş yıl kadar önce dünyaya bir kitap hediye etti. Bu kitapla birlikte insanlar ilk defa hobbit denen ahaliyle karşılaşıyordu. Cücelerden bile kısa boylu, yemeye, içmeye ve eğlenmeye düşkün, iyi yürekli, mutlu ve kendi küçük köylerinde her tür maceradan uzak yaşayan bir ahaliydi hobbitler. Ta ki büyücü Gandalf onları ziyaret edene kadar. ‘Hobbit’, diğer hobbitlerden aslında hiç de farklı olmayan bir hobbitin, Bilbo Baggins´in fantastik maceralarından oluşuyor. Bilbo Baggins, büyücü Gandalf ve cücelerle birlikte, cücelerin hazinesini kötü ejderha Smaug´dan geri almak için aslında hiç de istemediği bir yolculuğa çıkar. Ama yine de hobbitin içinde henüz keşfedemediği maceracı bir yan vardır ve yolculuk ilerledikçe Bilbo Baggins kendi cesaretinin ve gücünün farkına varmaya başlar. Tolkien´in aslında çocuklar için kaleme aldığı ‘Hobbit’, çok geçmeden yetişkinlerden, özellikle de 60´ların asi gençliğinden büyük ilgi gördü. Bunun üzerine Tolkien hobbitlerin, elflerin, cücelerin ve insanların goblinler, troller, kurtlar ve her tür kötü ve çarpık yaratıkla olan mücadelesini anlatmaya devam ederek ‘Yüzüklerin Efendisi’ni yarattı. Bugün ‘Hobbit’le birlikte ‘Yüzüklerin Efendisi’ fantastik edebiyatın kült eserleri arasında yer alıyor.

www.metropolaksaray.com

95


ÖNEMLİ KURUMLAR

REHBER

ŞEHİR REHBERİ MAKALE

ŞEHİR REHBERİ Yangın İhbar Hızır Acil Orman Yangını Posta Kodu Telefon Arıza Ankesör Arıza Data Arıza Radyo TV Arıza Çağrı

110 112 117 119 121 122 124 125 133

Uyandırma 135 Alo Zabıta 153 Alo Trafik 154 Polis İmdat 155 Jandarma İmdat 156 Telekom Borç Sorma 163 Alo Tüketici 175 Alo Rtük 178 Çevre Bilgi Sağlık 181

Danışma Su arıza Elektrik Arıza Gaz Arıza Cenaze Hizmetleri Vergi Danışma

184 185 186 187 188 189

RESMİ KURUMLAR

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali ÖZTÜRK 2131049-2132612 Esnaf ve Kefalet Kredi Koop. Başkanı Mehmet DURU 2131698 Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Doğan CEYLAN 2123534 Aksaray O.A.Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Celil ACAR 2124585-2144440 68 Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali SÜDEMEN 2121335 Aksaray Kapadokya Gazeteciler Cem.Başkanı Mahmut ESKİL 2139905-2160655 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aksaray Temsilcisi Kerem İŞKAN 2136800 34. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Hasan Buminhan YAVUZ 2155938-2137777 Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt.Murat ARAS 2,34667 İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet KUMKUMOĞLU 2135538 Makine Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Hikmet TERZİOĞLU 2133368-2150953 Mimarlar Odası Başkanı Mehmet YARDIMLI 2122688

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Bşk.Bünyamin KÖSE 2120974 Müteahhitler Birliği Başkanı Eşref TİMUÇİN 2135180-2131376 Şoförler Otomobilciler ve Nak. Oda. Bşk.Ferit ÖZKARACA 2151101 Tabipler Odası Başkanı Op.Dr.Haluk TÜMER 2126149 Tarım Kredi Kooperatif Müdürlüğü Selehattin DERİCİ 2140108 Ticaret Borsası Başkanı Kemal GÜMÜŞSOY 2151099-2157720 Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder YILDIZ 2134567 Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Doğan İPEK 2131021/311 Ziraat Odası Başkanı İsmet DEMİR 2131328 AGİAD Reha GÜVEN 2154400 Elektrik Müh. Odası Aksaray Temsilciliği M.İnan BAYKAN 2127176 MÜSİAD Aksaray Şubesi Mehmet Zeki KALYA 2123633

HASTANELER Ağaçören Devlet Hastanesi: 331 30 76 Aksaray Ağız ve Diş Sağlığı Mer :212 22 58 Aksaray Devlet Hastanesi:212 91 00 Aksaray Mustafa Yazıcı Göğüs Hastanesi:214 38 90 Aksaray Ortaköy Devlet Hastanesi:351 81 66 Aksaray Şambaz Vehbi Ekecik Doğum ve Çocuk Has:213 10 43

96

www.metropolaksaray.com

Dr. Şahap Kocatopçu Devlet Hastanesi:213 13 35 Özel Aksaray Hastanesi:216 06 06 Güzelyurt Devlet Hastanesi:Telefon:451 24 23 Özel Başak Çocuk Hastalıkları Merkezi:212 18 08 Özel Medisaray Hastanesi:213 30 00 Özel Mutlu Hastanesi:213 10 50


ŞEHİR REHBERİ MAKALE

ŞEHİR REHBERİ EFOR AVM Mantı Keyfi Tuba Lahmacun Kafeinn Sultan Ahmet Köfte Pizza Mod Emir Sultan Mersel Tantuni Miss Poem Eforever Aschıı Sunset Burbauns Tennessee İncity Seçil Kanz Hayal Dünyası Defacto Madame Çanta Mavi Jeans Rodi Mood Aksaray Pastanesi Lc Waikiki Gökler Saat Cisse

201 01 212 67 202 02 213 22 222 00 202 02 213 03 202 02 202 02 0537 460 54 201 01 214 36 214 55 212 26 212 26 203 00 201 01 212 14 0532 547 05 213 78 202 01 202 02 202 01 0536 596 16 212 13

19 80 06 23 99 14 15 10 10 14 33 46 60 86 86 76 83 71 25 78 36 19 71 79 12

Atasay Uptown Rasim Duran Arow Armine Sport 2000 Theorie Kemal Tanca U.S Polo Assn. Choco Keyf Turkcell Adilışık Şeyma Optik Avea Aksaray Home LG Elektronik Almina Büfe Vodafone Peyman DRY Center Euromoda Kiler Teknosa Arçelik

Concept

212 56 202 00 202 00 212 83 212 27 212 25 0542 771 82 0543 583 19 0549 687 68 213 97 212 54 201 01 212 00 213 73 202 02 202 02 215 42 213 50 213 97 201 01 201 01 222 00 201 01 213 22

16 57 37 01 87 44 52 85 68 59 44 91 63 93 05 32 53 53 59 58 58 18 05 35

ULAŞIM Aksaray Taksi

PTT Karşısı

213 11 63

Terminal Taksi

Terminal İçi

213 12 00

Müze Karşısı

213 74 14

Çardak Taksi

Minarecik Mahallesi

213 46 66

Park Taksi

Irmak Taksi

Fabrika Caddesi

213 12 55

Site Taksi

Minarecik Mahallesi

213 44 92

Kent Taksi

Ankara Caddesi

213 16 54

Uğrak Taksi

Ankara-Adana Makası

213 11 96

Kıbrıs Taksi

Ankara-Adana Makası

213 14 68

Varan Taksi

Bankalar

213 15 95

Kurtuluş Taksi

Kurtuluş Mahallesi

213 16 81

Hastane Taksi

Devlet Hastanesi Yanı

212 50 24

Meydan Taksi

Hükümet Meydanı

213 53 86

Ağaçlı Taksi

Ağaçlı Tesisleri

215 09 51

Mini Taksi

Belediye Sarayı Yanı

213 15 20

Sanayi Taksi

Sanayi Girişi

215 12 85

M. E. Müdürlüğü Karşısı

213 16 90

Güven Taksi

Ankara Caddesi

213 84 04

As Taksi Banka Evleri Taksi

Banka Evleri

212 60 17

www.metropolaksaray.com

97


MAKALE

98

www.metropolaksaray.com


MAKALE

www.metropolaksaray.com

99


MAKALE

100 www.metropolaksaray.com

Metropol Aksaray Sayi 2  
Metropol Aksaray Sayi 2  

Aksaray'in Dergisi

Advertisement