Page 1


strategie

TEXAS HOLD`EM


DANIEL NEGREANU

strategie

TEXAS HOLD`EM SWIAT POKERA OCZAMI WIELKICH MISTRZÓW

TŁUMACZENIE: BARTOSZ SAŁBUT

KRAKÓW 2017


ROZDZIAŁ 3

NO-LIMIT TEXAS HOLD’EM W INTERNECIE ERICK LINDGREN


WPROWADZENIE Poker to poker, bez względu na to, gdzie i jak się w  niego gra, tyle że jego wersja internetowa ma pewne szczególne wady i zalety. Wyjaśnię ci, jak dostosować styl gry do realiów internetowych z myślą o maksymalizacji wygranych i minimalizacji ryzyka. Kilka różnic między pokerem online a jego wersją tradycyjną jest widocznych na pierwszy rzut oka. Po pierwsze, nie możesz usiąść naprzeciwko rywala i spojrzeć mu w oczy. Ta anonimowość ułatwia klikanie i obstawianie. Po drugie, w pokerze online bardzo łatwo jest zacząć i skończyć grę, przez co wiele osób gra bardzo krótkie sesje, nierzadko skacząc od stołu do stołu. Łatwość wejścia i  wyjścia przyczyniła się do powstania nowego rodzaju graczy internetowych, takich, którzy wpadają na chwilę w poszukiwaniu łatwej i szybkiej wygranej. W tym rozdziale przeanalizuję charakterystyczne cechy pokera internetowego i pokażę, jak podejść do gry online, by wykorzystać jej specyfikę we własnym interesie. W sieci czekają na ciebie spore zyski. Pozwól, że dam ci kilka narzędzi, dzięki którym sięgniesz po te pieniądze.

MOJE POCZĄTKI W POKERZE ONLINE Karierę pokerzysty zaczynałem w  1995 roku, grając w  tradycyjnego pokera w klubach. Wtedy nie grało się bez limitu, byłem szeregowym pokerzystą, który usiłował jak najwięcej zarobić na kartach. Później przez jakiś czas grałem na stawkach 20 i 40 dolarów. W 1998 roku w mojej karierze nastąpił punkt zwrotny – odkryłem pokera w internecie. Wpłaciłem pieniądze tylko po to, by dostać 50 dolarów premii, bo tyle oferował wówczas nowym graczom serwis Poker.com. Na początku straciłem trochę pieniędzy i  w  ogóle mi się nie podobało. Oprogramowanie było koszmarne, a serwis pobierał 3 dolary prowizji od rozdania, nawet gdy brało w nim udział tylko dwóch graczy. Sądziłem, że poker online nigdy nie wypali, ale postanowiłem go nie rzucać. Wprowadzenie

119


Zaczynałem od Texas Hold’em z limitem 3 i 6 dolarów, potem przeszedłem na limit 5 i 10 dolarów. Trudno jednak było się z tego utrzymać, bo serwis pobierał wysoką prowizję od każdej puli, więc wkładałem w to dużo wysiłku, z którego zysk był niewielki. Zabrałem się zatem do limitów 20 i 40 dolarów w nadziei, że przy większych pulach prowizja będzie mniej odczuwalna. Od razu mi się poszczęściło: mając 200 dolarów, ograłem jakiegoś gościa z 2000 dolarów. Zainwestowałem w to tylko pięć zakładów, wszystko, co miałem! Po tamtym łucie szczęścia nie mogłem już tego rzucić. Przekonałem się, że w pokerze online można sporo zarobić, poświęcałem mu więc coraz więcej czasu. Po trzech miesiącach miałem już trzy komputery i  brałem udział nawet w ośmiu grach naraz. Rozgrywałem ogromne ilości rozdań i przez cały czas uczyłem się, jak wykorzystywać specyficzne cechy pokera internetowego. W tym rozdziale wyjawię ci część moich sekretów.

ZALETY GRY W SIECI Gra w pokera w internecie oferuje wiele korzyści. Poniżej opisuję te, które są moim zdaniem najważniejsze. 1. Możesz bardzo łatwo wejść do gry Łatwiej już chyba być nie może. Siadasz do komputera, wchodzisz na właściwą stronę i  od razu zaczynasz grać. Osobiście lubię krótkie sesje  – pół godziny tu, kwadrans tam, godzinka jeszcze gdzie indziej. Mieszkam w Las Vegas i dojazdy do Bellagio zabierają mi naprawdę dużo czasu. Miło jest po prostu zrezygnować z tego czasu spędzanego w samochodzie, usiąść do komputera i od razu zacząć grać. Gra w 15-minutowych sesjach jest o tyle niekorzystna, że nie zdążysz dowiedzieć się zbyt wiele o rywalach. Można jednak w ten sposób dobrze grać i  dobrze zarabiać. W  pół godziny rozegranych zostanie tam tyle rozdań, ile w tradycyjnym kasynie mieści się w godzinie. Niektórzy mają po prostu mało wolnego czasu, a krótkie półgodzinne sesje jakoś mieszczą im się w kalendarzu. Innymi słowy, poker online to wygoda.

120 ♠ No-Limit Texas Hold’em w internecie


Kolejnym atutem jest to, że krótkie, półgodzinne sesje nie męczą. Grasz, będąc zawsze w najwyższej formie, i w ten sposób optymalizujesz swoje szanse na zysk. Gra lepszej jakości to większe prawdopodobieństwo wygranej. W dłuższym okresie przekłada się to na wyższe saldo w serwisie. Wielu graczy internetowych nie zdaje sobie niestety sprawy z faktu, że wgapiając się w monitor, można się dość szybko zmęczyć. To kolejny powód, dla którego moim zdaniem należy grać w krótkich sesjach, dostosowanych do własnych możliwości. W internecie nie ma najmniejszego problemu, żeby zrobić sobie przerwę. Zaczyna dokuczać ci zmęczenie? Zamknij stronę i wróć tam później. W internecie gra się 24 godziny na dobę. 2. Możesz szybko nabrać doświadczenia Poker internetowy jest szybki, bo nie ma w nim krupiera z krwi i kości. W internecie w  ciągu godziny rozgrywa się ponad dwukrotnie więcej rozdań niż w  tradycyjnej grze (a  to przy założeniu, że grasz tylko przy jednym stole!). Dzięki temu szybko gromadzisz doświadczenie w kwestii zagrań skutecznych i nieskutecznych. Możesz identyfikować schematy, dzielić rywali na kategorie, a całe to doświadczenie przenosić później do kasyna i na turnieje. Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że swój obecny poziom zawdzięczam doświadczeniu zdobytemu online. 3. Możesz wybrać sobie rywali doskonałych Wybór przeciwników – i to duży wybór – stanowi wielki atut pokera internetowego. Możesz sobie wybrać interesujący cię rodzaj gry, rywala oraz wysokość stawek. Możesz szybko zacząć zarabiać, ponieważ możesz grać na optymalnym dla siebie poziomie – wystarczy kilka kliknięć. Ważny jest wybór właściwego stołu. Im słabsi będą rywale, tym więcej pieniędzy powinieneś na nich zarobić przy danym poziomie stawek. Wiele serwisów oferuje funkcję „wyszukiwania znajomych”, czyli słabych graczy, których zidentyfikowałeś we wcześniejszych grach albo po prostu obserwując różne stoły. W jaki sposób szukam dobrej gry? Korzystam między innymi z funkcji szeregowania stołów według uśrednionej puli. Dzięki temu mam dostęp do stołów, gdzie gra się o największe pule. Możesz wpisać się na listę oczekujących Zalety gry w sieci

121


na miejsce przy takim stole i w tym czasie obserwować, jak wszyscy tam grają. Nie musisz od razu siadać do gry, możesz poświęcić trochę czasu na naukę. Poobserwuj przez jakiś czas dany stół, określ, z jakiego rodzaju rękami gracze wchodzą do gry, a potem oceń, czy to dla ciebie odpowiedni stół. Niektórzy szukają stołów z największymi średnimi pulami, bo lubią akcję, inni natomiast wolą grać spokojniej i bardziej konserwatywnie – dla nich odpowiedniejsze będą niższe pule. Chyba najłatwiejszym sposobem znajdowania najbardziej opłacalnych gier jest robienie notatek dotyczących graczy, których chcesz obserwować. Niektórych graczy warto mieć przy swoim stole, nawet jeśli są dobrzy, a to dlatego, że generują akcję. Przy stole warto mieć również pokerzystów luźnych, ponieważ oni częściej wchodzą do gry, a więc częściej będziesz miał szansę na zgarnięcie puli (która przy okazji będzie większa). Powinieneś też wypatrywać graczy, którzy nie najlepiej orientują się w pokerze. Takich graczy po serwisach pokerowych ścigają tłumy innych pokerzystów – prawdopodobnie powinieneś do tych tłumów dołączyć.

Gdy masz przy stole gracza luźnego, nawet takiego, który wygrywa, będziesz grał o liczne pule. Niektórzy będą przegrywać większe kwoty – to nieuniknione. Jeżeli ktoś przegrywa raz za razem, prędzej czy później straci zimną krew, a wtedy będziesz mógł zgarnąć sporą część jego zakładów. Powinieneś też wypatrywać graczy, którzy nie najlepiej orientują się w pokerze. Takich graczy po serwisach pokerowych ścigają tłumy innych pokerzystów – prawdopodobnie powinieneś do tych tłumów dołączyć.

OCENA RYWALA Przyznaję, że nigdy nie korzystałem z internetowych trackerów pokerowych, ułatwiających klasyfikowanie innych graczy, wydaje mi się jednak, że to niezłe narzędzie, pozwalające określać poziom konserwatywności/luźności danego gracza na podstawie liczby pul, o  które grał. Narzędzie to powie ci, ile pieniędzy wygrał dany rywal i  czy wygrywa lub przegrywa, gdy siedzisz z  nim akurat przy jednym stole. Oprogramowanie to śledzi rozdania i analizuje dane 122 ♠ No-Limit Texas Hold’em w internecie


wyłącznie wtedy, gdy sam grasz albo gdy nie wylogujesz się z serwisu, nadal jednak jest bardzo przydatne. Z tego, co mówią inni, niezłym rozwiązaniem tego typu jest Poker Tracker. Podobnie jak w tradycyjnej grze, także w internecie powinieneś bez większego problemu wskazać wygrywających rywali. Grają z mocnymi rękami, czasem grają też z bardzo słabymi rękami, ale bez względu na to, jakie mają karty, rozgrywają je p o p r a w n i e. Nie można oceniać rywala wyłącznie na podstawie tego, z jakimi kartami wchodzi do gry. Rywal, który gra ze słabymi kartami, może okazać się jednym z lepszych pokerzystów – wszystko zależy od tego, jaką stosuje strategię.

KONCENTRACJA W SIECI Najważniejszym warunkiem zarabiania w sieci jest koncentracja. Podczas gry musisz być koniecznie skupiony, bo brak skupienia może cię kosztować. W domu, przed komputerem, trudniej jest się skupić niż w kasynie, przy tradycyjnym stole. Siedząc przed klawiaturą, trzeba wykazać się nie lada samodyscypliną i samokontrolą. W kasynie, przy tradycyjnym stole, gra toczy się znacznie wolniej, a to oznacza, że łatwiej jest się na niej skupić i limpować. Jeżeli stracisz koncentrację w grze online – ktoś jest z tobą w pomieszczeniu, zadzwoni telefon albo coś innego odwróci twoją uwagę – możesz nieuważnie prześledzić dziesięć rozdań albo w ogóle je przegapić. W ten sposób możesz nie zwrócić uwagi na coś, co robi jeden z rywali, a co mogłoby ci dać dużą przewagę. Później możesz błędnie zrezygnować z  wysokiego zakładu, który umożliwiłby ci zgarnięcie puli, albo postawić dużo dokładnie wtedy, gdy powinieneś spasować. Może się też zdarzyć, że nieopatrznie klikniesz niewłaściwy przycisk i wejdziesz all-in z ręką 7-2 nie w kolorze. Wszystkie te rzeczy przydarzają się ludziom grającym z  domu i  zawsze kosztują prawdziwe pieniądze  – uwierz mi, sam się o  tym przekonałem! Pamiętaj, że żetony widoczne na monitorze są tak samo prawdziwe jak te na stole w kasynie. To prawdziwe pieniądze, t w o j e pieniądze. Jeśli chcesz zarabiać na pokerze internetowym, musisz zostać poważnym graczem, a na to składa się wiele czynników. Najważniejszym jest samokontrola, koncentracja na grze, a nie na milionie różnych rzeczy w domu, które mogą odwracać Koncentracja w sieci

123


twoją uwagę. Gdy gram online, wyłączam telewizję. Mam w salonie siedem telewizorów, więc w  dniach transmisji różnych wydarzeń sportowych sporo się u mnie dzieje. Stwierdziłem, że poker online i jednoczesne oglądanie transmisji sportowych to w moim przypadku złe połączenie. Zdarzało mi się grać przy siedmiu stołach i oglądać siedem meczów jednocześnie, a wtedy nieraz wcisnąłem nie ten przycisk co trzeba. Nie muszę chyba dodawać, że takie rzeczy kosztują. W pokera gram po to, by wygrywać pieniądze. To mój zawód. Oczywiście, że to kocham. To trudne zajęcie, ale daje też dużo frajdy. Nie haruję od dziewiątej do siedemnastej w  pracy, którą gardzę. Bardzo podoba mi się wygoda gry w domu. Gram, kiedy chcę i jak długo chcę. Nie zmienia to jednak faktu, że gram po to, żeby zarabiać. Jak już podkreślałem, jeśli chcesz odnosić sukcesy, musisz być zdyscyplinowany. To podstawa dobrych wyników w pokerze online. Jeżeli chcesz zarobić na pokerze w sieci, musisz poważnie podejść do tego zajęcia.

SCHEMATY OBSTAWIANIA Podstawowym sposobem czytania rąk przeciwników online jest rozpoznawanie ich schematów obstawiania. W internecie nie da się spojrzeć rywalowi w oczy, to oczywiste. Nie możesz obserwować jego mowy ani min Nie możesz zobaczyć, jak reaguje na flopa, na twoje zakłady czy na twoje świdrujące spojrzenie po tym, jak właśnie sporo wpłaciłeś do puli. To nie poker na żywo, w którym możesz popatrzeć na przeciwnika, przeanalizować jego mimikę, przyjrzeć się, jak siedzi i jak obstawia. W internecie nie masz dostępu do żadnych informacji tego rodzaju. Możesz jedynie obserwować, jak rywal obstawia w konkretnych sytuacjach: kiedy to robi, kiedy nie, ile czasu na to potrzebuje i ile wpłaca do puli. Tak naprawdę to w zupełności wystarczy, by poznać czyjeś schematy obstawiania. Na co konkretnie powinieneś zwracać uwagę? Schematy stosowane przez niektórych graczy możesz określić na podstawie tego, jak różnicują oni zakłady. Powiedzmy, że ktoś obstawia równowartość 75 procent puli, gdy blefuje, a równowartość 60 procent puli, gdy naprawdę chce sprawdzić. Gdy naprawdę, ale to naprawdę chce sprawdzić, obstawia równowartość 50 procent puli. Większość graczy z czasem wypracowuje sobie pewne schematy obstawiania, a twoim zadaniem jest jak najszybciej takie schematy dostrzec, a następnie wykorzystać tę informację.

124 ♠ No-Limit Texas Hold’em w internecie


Znając schematy obstawiania konkretnych graczy, będziesz mógł ocenić jakość kart trzymanych przez nich w ręce. Początkujący gracz internetowy będzie rozdanie za rozdaniem obstawiał wedle tych samych schematów. Pod tym względem przypomina to tradycyjnego pokera. Przy tradycyjnym stoliku też koncentruję się przede wszystkim na schematach obstawiania. W  internecie również powinieneś skupiać się właśnie na tym. Analizując zachowanie rywala, należy zwracać uwagę na to, ile czasu potrzebuje na kliknięcie i podjęcie działania z daną ręką. Gdy gracz blefuje, czasami potrzebuje dłuższej chwili na określenie optymalnej wysokości zakładu, która skłoni cię do spasowania. Innym razem może potrzebować więcej czasu, ponieważ wie, co masz, i w związku z tym stara się wyznaczyć optymalną kwotę w ramach strategii obstawiania wartości. Oczywiście każdy pokerzysta będzie miał własne schematy tego typu, musisz więc obserwować każdego przeciwnika z osobna i poznać jego skłonności. Najlepsi gracze internetowi znakomicie rozczytują schematy obstawiania, są w tym naprawdę świetni. Można odnieść wrażenie, że widzą cię przez ekran komputera, a  to dlatego, że obstawiasz według bardzo charakterystycznego schematu. Tacy gracze rozegrali w sieci tyle rozdań i obserwowali tylu rywali, że nieomal „widzą”, jakie masz karty. Właśnie dlatego powinieneś zwracać uwagę nie tylko na swoich przeciwników, ale także na własny styl gry. Unikaj schematycznego obstawiania, w którym inni mogliby się zorientować. Powinieneś popracować nad własną nieprzewidywalnością, nad tym, abyś nie robił ciągle tego samego. Pamiętaj, że głównym źródłem informacji twoich rywali jest obserwowanie twoich schematów obstawiania. Zwracają uwagę, kiedy obstawiasz, gdzie obstawiasz i ile obstawiasz, by na tej podstawie stwierdzić, dlaczego to robisz. Jeżeli chcesz zapobiec temu, by rywal zorientował się w  sile lub rodzaju twojej ręki, musisz podejmować dwojakiego rodzaju działania: zachowywać konsekwencję w  wysokości zakładów, gdy wchodzisz do puli lub przebijasz, a także różnicować rodzaje rąk, z którymi postanawiasz grać. Przyjrzyjmy się obu tym działaniom z osobna.

Schematy obstawiania

125


Zachowywanie konsekwencji w wysokości zakładów Bez względu na to, czy grasz online, czy w tradycyjną wersję pokera, kluczem do niezdradzania informacji na temat swoich kart jest konsekwencja w wysokości zakładów. Powinieneś dążyć do tego, aby wysokość twoich zakładów lub przebić nie informowała o tym, jaką masz rękę. Niektórzy gracze popełniają błąd i różnicują wysokość zakładów w zależności od siły kart trzymanych w ręku. Rywale szybko się w tym zorientują, a wtedy znacznie utrudnią takiemu graczowi życie. Chodziłoby o  to, żeby na podstawie twoich zakładów nikt nie był w  stanie stwierdzić, czy masz asy, szóstki, czy może 7-6 w kolorze. Graj wszystkie rozdania w taki sam sposób, a rywale nie będą w stanie stwierdzić, co oznaczają twoje zakłady. Nie będą wiedzieli, czy jesteś mocny, czy słaby. Będziesz nie do odczytania. Różnicowanie rodzajów rozgrywanych rąk Jak bardzo musisz się maskować? To zależy od tego, czy twoim zdaniem twój przeciwnik bacznie cię obserwuje i czy grasz tylko z jednym rywalem, czy z kilkoma. Przeciwko niektórym graczom mogę grać jak robot, w każdej sytuacji obstawiać optymalnie, i to zawsze działa. Inni gracze potrafią się jednak zorientować w mojej grze, a wtedy zaczynają pasować w rozdaniach, w których ja chciałbym grać dalej, albo sprawdzać wtedy, kiedy wolałbym, żeby spasowali. Gdy stwierdzisz coś podobnego, powinieneś zmienić schematy obstawiania, żeby przeciwnicy stracili możliwość czytania twojej ręki. Musisz bezzwłocznie dokonać zmian i zadbać o to, aby twoje zakłady nie zawsze wydawały się rywalom zrozumiałe. Jeśli dotychczas limpowałeś, wmieszaj do swej gry kilka przebić. Jeżeli regularnie przebijałeś, polimpuj trochę. Grałeś szybko? Zwolnij. Zacznij trochę częściej pasować. Zmień dotychczasowy styl gry, aby zdezorientować rywali. Pokazuj przeciwnikom różne oblicza, bo to pozwala osiągać maksymalne zyski. Rozpoznawanie schematów obstawiania Chodziłoby o to, żebyś od razu, jeszcze przed flopem, umiał określić, kto gra konserwatywnie, a kto luźno. Którzy rywale obstawiają standardowo i grają tylko z dobrymi kartami? Kto gra bardziej konserwatywnie na wczesnych pozycjach, a na pozycjach dalszych częściej bierze udział w rozgrywce? Jeżeli jeden 126 ♠ No-Limit Texas Hold’em w internecie


z rywali okaże się dobrym graczem pozycyjnym, możesz bezpiecznie założyć, że trafiłeś na mocnego przeciwnika. Uważaj również na tych, którzy przed flopem lubią zaszaleć. Załóżmy, że gram No-Limit z ciemnymi 25 i 50 dolarów, a ktoś obstawia jako pierwszy za 250 albo 350 dolarów. To zdecydowanie za duży zakład jak na te ciemne. W takiej sytuacji myślę sobie: „Ten koleś to prawdopodobnie wariat, zdecydowanie za bardzo lubi ryzykować”. Co w takiej sytuacji robię? Gra przeciwko wariatom, którzy przesadzają z wysokością zakładów, polega na ograniczeniu liczby rozgrywanych rąk (chyba że ma się akurat pokaźny stack). Skoro mam go już rozgryzionego, zaczekam na jakąś mocną rękę. Gdy dobre karty wreszcie przyjdą, będę miał pewność, że go pokonam. Inni gracze też będą chcieli dobrać się do niego w taki sam sposób. Oczywiście mógłbym go też sprawdzić i zobaczyć, co wyjdzie z tego na flopie. W  pokerze internetowym (ale w  tradycyjnym też) prawidłowe przebicie przed flopem mieści się gdzieś pomiędzy dwukrotnością a trzykrotnością dużej ciemnej. Czasami, tak dla odmiany, przebijam o czterokrotność dużej ciemnej. Oczywiście przed flopem przy ciemnych w  wysokości 25 i  50 dolarów nigdy nie wszedłbym do puli za 300 dolarów. Przyciski typu „Dalej” Choć często spotyka się je w grach z limitem zakładów, w pokerze No-Limit Texas Hold’em przyciski typu „Dalej” raczej nie występują. Piszę „raczej”, ponieważ można znaleźć kilka serwisów, które udostępniają graczom przycisk „Podwój pulę”. Gracz może tak naprawdę stwierdzić, ile chce postawić, gdy przyjdzie jego kolej w licytacji. W przypadku dobrego gracza, który nieustannie tylko podwaja pulę, nie da się niczego wywnioskować z jego stylu gry. Taki rywal zmusi cię do zgadywania, a więc do ryzykowania. No to co z tymi serwisami, które oferują przycisk „Podwój pulę”? Funkcja ta skutkuje zwykle uproszczeniem gry i zamienia ją w swego rodzaju grę z limitem wysokości zakładów, bo niektórzy gracze będą konsekwentnie podwajać pulę. Będziesz miał wtedy problemy, by wyczytać cokolwiek z  ich postępowania. Tak naprawdę jednak tacy gracze zdradzają ci pewne informacje – nie obstawiają optymalnych kwot w  różnych sytuacjach. Co prawda rywale

Schematy obstawiania

127


nieustannie korzystający z przycisku „Podwój pulę” są bardzo trudni do odczytania, ich zakłady jednak będą często za wysokie albo za niskie.

STRATEGIE WPISOWEGO Strategia w grze cashowej zależy nie tylko od tego, jak mocni są rywale, ale także od tego, czy masz przed sobą dużo, czy mniej żetonów. Jeżeli zdecydowałeś się na maksymalne wpisowe, możesz brać udział w wielu rozdaniach, bo masz na to żetony. Masz więc pole manewru. Jeżeli jednak wykupiłeś mniejszą liczbę żetonów, musisz grać bardziej konserwatywnie, bo nie za bardzo masz czym zaszaleć. Załóżmy, że grasz w odmianę No-Limit z ciemnymi równymi 25 i 50 dolarów, gdzie minimalne wpisowe wynosi 1000 dolarów, a maksymalne to 5000 dolarów. 1000 dolarów na start w tego typu grze to raczej niewiele. Jaki wpływ na wybór strategii gry ma niski stack? Krótko mówiąc, taka sytuacja wszystko zmienia. Mając przed sobą ledwie 1000 dolarów, nie możesz brać udziału w wielu flopach, bo masz na to za mało żetonów. Oznacza to, że więcej decyzji będziesz podejmował przed flopem. Załóżmy, że rywal, który dotąd często przebijał, obstawia równowartość puli w  wysokości 175 dolarów. Ty masz w ręce A-Q. Jeżeli tylko sprawdzisz, i tak wpłacisz do puli sporą część swojego stosu, dlatego lepiej będzie wejść all-in. Gdybyś miał przed sobą 5000 dolarów, nie musiałbyś ponownie przebijać rywala, by chronić swój stos. Z ręką A-Q mógłbyś po prostu sprawdzić, zobaczyć flopa i spokojnie rozgrywać dalej rozdanie. W  pokerze online bardzo przydatną informacją, którą zyskujesz jeszcze przed rozegraniem pierwszej ręki, jest kwota, za jaką rywal kupił żetony. Dowiesz się, jak rywal może podchodzić do gry, bo określona kwota wpisowego często decyduje o tym, co gracz może, a czego nie może zrobić. Przyjrzyjmy się kwestii wpływu wpisowego na strategię w nieco większych szczegółach. Niskie wpisowe – teoria i strategia Można się spotkać z dwiema teoriami, zgodnie z którymi warto zdecydować się na niskie wpisowe. Pierwsza z nich głosi, że stos warty 1000 dolarów w grze 128 ♠ No-Limit Texas Hold’em w internecie


No-Limit z ciemnymi 25 i 50 dolarów może okazać się potężnym atutem. Załóżmy, że jeden z graczy przebija w każdym rozdaniu, gra zdecydowanie zbyt luźno. Załóżmy też, że siedzisz za tym niezwykle agresywnym graczem. Czekasz ze swoim 1000 dolarów, aż on obstawi 175 dolarów, a  ja sprawdzę go z ręką 8-6. W tej sytuacji możesz wejść za cały swój tysiąc, zwłaszcza jeśli do puli dołączył wcześniej ktoś taki jak ja, kto często sprawdza. Czekając na ręce typu A-K, A-Q, A-J, a nawet A-10, będziesz w ten sposób wygrywał sporo rozdań. W tym scenariuszu wygrałeś na nas obu 350 dolarów plus 25 i 50 dolarów z ciemnych. To 425 dolarów zysku, czyli całkiem nieźle. Teraz możesz przenieść się do innej gry i powtórzyć cały manewr. Widziałem już mnóstwo graczy stosujących tę strategię, która w internecie sprawdza się naprawdę całkiem nieźle. Istnieje cała grupa pokerzystów, którzy dużo zarabiają, przeskakując w ten sposób między grami. Istnieją serwisy pozwalające chomikować żetony na koncie, więc gracz może podwoić stan posiadania, opuścić grę i od razu wrócić do niej z okrągłym tysiącem. Tego rodzaju szybcy gracze za minimalne wpisowe są bardzo uciążliwi, ale z drugiej strony ożywiają akcję. Druga teoria dotycząca minimalnego wpisowego głosi, że ktoś, kto się na nie decyduje, nie ma za dużo pieniędzy i próbuje swoich sił w grze, która jest ponad jego możliwości. Gdy ktoś nie ma wystarczającej liczby żetonów, będzie grał inaczej, niż grałby normalnie. Zwykle będzie bardziej konserwatywny, a to można wykorzystać. Są również tacy, którzy opłacają minimalne wpisowe, by szybko podwoić stan posiadania. Chętnie zaczynają od 1000 dolarów, bo raz udało im się dużo w ten sposób zarobić i liczą na to, że szczęście znów im dopisze. Gdyby coś im jednak nie wyszło i przegraliby te pieniądze, znów kupią żetony za 1000 dolarów, bo to ułatwia kontrolowanie wysokości strat w jednej sesji. Oczywiście sama wysokość wpisowego nie może być wyłącznym przyczynkiem do oceny danego gracza. Nie ma sensu wyciągać pochopnych wniosków, bo te zawsze są niebezpieczne. Niskie wpisowe może wynikać po prostu z tego, że taką kwotę ktoś ustawił sobie domyślnie, a może też wynikać z wielu innych czynników. Może nie chodzić o brak pieniędzy, ale o brak pieniędzy n a r a c h u n k u d a n e g o g r a c z a. Czasem nie da się od razu wpłacić pieniędzy na konto w serwisie, a to może skłaniać rywala do wyboru niższego wpisowego, niż by chciał. Strategie wpisowego

129


Nie przejmuję się za bardzo niskimi stosami przy moim stole. Staram się na tym nie skupiać, bo to nie ma większego wpływu na moją grę. Rywali mam co niemiara, więc wolę koncentrować się na tych z pokaźnym zasobem żetonów, na których mogę wygrać dużo pieniędzy. Wysokie wpisowe – teoria i strategia Gdy ktoś decyduje się na maksymalne wpisowe, ewidentnie ma na koncie w serwisie dużo pieniędzy. Pieniądze ma prawdopodobnie dlatego, że wygrywa albo jest doświadczonym zawodowcem i trzyma na rachunku wysokie kwoty. Na takiego gracza uważałbym trochę bardziej. W walce z rywalem, który zdecydował się na maksymalne wpisowe, powinieneś więcej uwagi poświęcić obliczaniu szans i  prawdopodobieństwa oraz kwestiom strategicznym. Będziesz częściej widywał flopy i częściej rozgrywał rozdania aż do rivera. Będziesz mógł udawać, że masz mocną rękę, będziesz mógł częściej blefować. Uważam, że z takimi rywalami zawsze gra się lepiej, bo ma się więcej możliwości, to po prostu lepszy poker. W celu maksymalizacji potencjalnego zysku koncentruję się na tych rywalach, których schematy obstawiania są istotne, czyli na przeciwnikach mających żetony. Gdy ktoś z 1000 dolarów w swoim stosie na dalszej pozycji wchodzi do puli, staram się limpować z nadzieją, że do puli wejdzie jeszcze kilka innych osób. Innymi słowy, z mocną ręką albo go sprawdzę, albo przebiję, licząc na to, że on nie spasuje i w ten sposób zachęci innego gracza do sprawdzenia mimo słabszej ręki. Wtedy będę miał możliwość ponownego przebicia. Wiedząc, że gracz z niskim stosem (stackiem) często wchodzi all-in, mogę go wykorzystać, żeby pograć o większą pulę z kimś jeszcze. Załóżmy, że masz parę trójek. Na flopie jest was trzech, ty, gracz wchodzący all-in z niskim stackiem oraz jeszcze jeden gracz. Na flopie pojawiają się Q-10-9, a trzeci gracz czeka. Możesz spróbować obstawić i sprawdzić w ten sposób, czy uda się skłonić go do spasowania z czymś lepszym niż masz ty, na przykład własną parą wyższą od twojej. W ten sposób grałbyś tylko przeciwko pierwszemu przebijającemu, który teraz wszedł już all-in. Kto wie, co może mieć? Gdy trzeci gracz czeka, otwiera ci drogę do zgarnięcia puli. Dlatego uważam, że w  pokerze

130 ♠ No-Limit Texas Hold’em w internecie


Rozegranie ręki Trzeci gracz

Gracz wchodzący all-in Ty

Flop

internetowym trzeba wciągać do gry jak największą liczbę rywali. Jeżeli wygląda na to, że jeden z rywali się poddał, koniecznie obstawiaj! Gdy rywal dysponuje tylko minimalnym wpisowym, nie możesz oczekiwać zgarnięcia dużej puli, a więc będziesz miał mniejszą motywację, by atakować właśnie jego. Po co ryzykować żetonami w pojedynku z kimś, na kim można wygrać tylko 1000 dolarów? Przecież tę samą rękę możesz rozegrać przeciwko komuś, kto ma przed sobą 5000 dolarów. Ja gram z dużą liczbą żetonów, dlatego też gdy tylko mój stan posiadania spada poniżej maksymalnego wpisowego, od razu dokupuję żetony. Nie chcę przegapić żadnej okazji, gdy wpadnie mi mocna ręka i będę mógł spróbować odebrać rywalowi wszystko, co ma. Właśnie dlatego zawsze wyrównuję do maksa. Jeśli dopuścisz do sytuacji, w  której twój stos się skurczy, będziesz musiał zmienić strategię i już do końca sesji grać tak, jak się gra z niskim stosem. Zdecydowanie lepiej jest utrzymywać maksymalny możliwy stos, zwłaszcza w grze ze słabszymi pokerzystami, nawet jeśli chwilowo dobrze im idzie. Musisz mieć na stole wystarczająco dużo żetonów, żeby podwajając swój stan posiadania, nie tylko odrobić ewentualne straty, ale także wyjść na plus. Lubię skubać żetony, gromadzić je powoli, acz systematycznie, ale oczywiście nie zamierzam przegapić szansy zgarnięcia dużej puli, gdy na flopie wpadnie mi set i ktoś zechce się ze mną zmierzyć. Właśnie dlatego uważam, Strategie wpisowego

131


że należy wybierać maksymalne wpisowe. Jeśli nie jest się słabym graczem, nie widzę powodów, żeby nie wykorzystać atutu wyższego stosu. Znaj swoje granice Pamiętaj, że możliwe są duże wahania dopisującego ci szczęścia, więc albo musisz czuć się komfortowo z maksymalnym wpisowym, albo powinieneś wybrać sobie grę na mniejsze pieniądze. Pamiętaj, że internetowy poker jest szybki. Rozgrywasz sporo rąk na godzinę, a poza tym gra jest bardziej agresywna niż przy tradycyjnym stole. Nie możesz myśleć w kategoriach tylko jednego wpisowego, bo w No-Limit Texas Hold’em możesz je bardzo szybko stracić. Wystarczy jedno rozdanie, byś przegrał wszystkie żetony, a przecież takich rozdań może być kilka w stosunkowo krótkim czasie. Zdarza mi się stracić nawet 20 wpisowych w czasie jednej gry, ale cóż, ryzyko jest nieodłącznym elementem tej zabawy. Możesz nie być gotowy ryzykować tak dużymi pieniędzmi, powinieneś być jednak przygotowany na utratę trzech lub czterech wpisowych w jednej sesji. Kiedy stwierdzisz już, że to nie twój dzień, zrób sobie przerwę, odpocznij i wróć do gry dopiero wówczas, gdy przestaniesz już myśleć o tej przegranej. Nie zamierzam przegapić szansy zgarnięcia dużej puli, gdy na flopie wpadnie mi set i ktoś zechce się ze mną zmierzyć. Właśnie dlatego uważam, że należy wybierać maksymalne wpisowe.

STRATEGIA I TAKTYKA Wysokie zakłady i blefowanie Jedną z  najbardziej przerażających taktyk pokerowych jest stawianie dużych pieniędzy bez mocnej ręki. Wielki blef. Emocje są wówczas niesamowite, ale doświadcza się wtedy również wielkiego strachu. Chodzi przecież o duże pieniądze! Tak się jakoś składa, że wielu pokerzystów grających superbiernie przy tradycyjnym stole w sieci okazuje się kimś zupełnie innym. Nabierają śmiałości 132 ♠ No-Limit Texas Hold’em w internecie


Koniec fragmentu Zapraszamy do księgarń

Strategie Texas Hold’em. Świat pokera oczami wielkich mistrzów  

W tej książce znajdziesz praktyczne wskazówki, schematy rozegrania konkretnych rozdań oraz strategie mające zastosowanie w każdej odmianie h...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you