Page 1

ISSN 1897-1768

Cena 0 zł

listopad 2013, nr 46

GAZETA WŁOCŁAWKA I POWIATU WŁOCŁAWSKIEGO

WŁOCŁAWEK. POWIAT miasta i gminy: Brześć Kuj., Baruchowo, Boniewo, Choceń, Chodecz, Fabianki, Izbica Kuj., Kowal, Lubanie, Lubień Kuj., Lubraniec, Włocławek

Rozmowa z Karolem MATUSIAKIEM, radnym powiatowym, prezesem gminnego koła PSL-Lubraniec

Rolnicy czekają na odszkodowania za zniszczone pola przez gazociąg Mija już drugi już rok, od kiedy zajmuje się pan wyjaśnieniem spraw związanych z wypłatą odszkodowań rolnikom z gmin: Brześć Kujawski, Lubraniec i Izbica Kujawska, jakie się im należą za budowę gazociągu wysokiego ciśnienia DN 700 Gustorzyn-Odolanów na ternie ich gruntów. - Faktycznie sprawa jeszcze nie została załatwiona, a jej początek miał miejsce w 2012 roku, kiedy to rozpoczęła się budowa gazociągu przesyłowego relacji Gustorzyn-Odolanów na naszych gruntach. Dla uściślenia dodam, że jest to ten sam gazociąg, o którym ostatnio było głośno z powodu wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim, jaki zdarzył się 14 listopada 2013 roku. Na terenie powiatu włocławskiego rurociąg biegnie przez gminy: Brześć Kujawski, Lubraniec oraz Izbica Kujawska. Budowa gazociągu w naszym powiecie realizowana jest na dziesięciu nieruchomościach, które zostały przejęte przez skarb państwa oraz 370 nieruchomościach, wobec których został ograniczony sposób z ich korzystania. Prace rozpoczęły się w kwietniu ubiegłego roku i praktycznie w gmi-

Karol Matusiak: - Obawiamy się, że przez kolejny rok nie będzie można uprawiać pól, bo nie zdąży się ich w terminie obsiać. nach Brześć Kuj., Lubraniec i Izbica Kuj. są już zakończone. Jednak ukończenie budowy całego gazociągu planowane jest na marzec 2014 roku. Wykonawca powinien już oddać rolnikom z naszego terenu nieruchomości w użytkowanie, a tego jeszcze nie uczynił. Uprawy zostały zniszczone w ubiegłym roku, a przez cały bieżący rok rolnicy nie mogli użytkować swojej ziemi, musieli

też wyłączyć te grunty z dopłat bezpośrednich. Oczywiście podatek gruntowy od tych nieruchomości musieli zapłacić. Sprawa odszkodowań przeciąga się w nieskończoność. Obawiamy się, że przez kolejny rok nie będzie można uprawiać pól, bo nie zdąży się ich w terminie obsiać. Wiadomo, jak duże straty ponieśli rolnicy?

- Czekamy na ustalenie wysokości odszkodowań. Otrzymałem informację, że dopiero po zakończeniu całej inwestycji w 2014 roku zostaną powołani rzeczoznawcy, którzy ocenią szkody i ustalą wysokość odszkodowań. Nie ma natomiast żadnej informacji o sposobie wyceny, co także budzi niepokój. Uważam, że straty finansowe dla każdego rolnika są ogromne. Praktycznie przez dwa lata ludzie nie mieli dochodów. Do tego doliczyć trzeba straty, jakie będą ponosić jeszcze przez długi czas, bo pola uprawne po tej inwestycji uległy degradacji, a przywrócenie ich pełnej zdolności produkcyjnej jest bardzo kosztowne i wymaga długiego czasu, nawet 15 lat. Warto też wspomnieć, że zawsze będzie w powietrzu wisiało ryzyko potencjalnych wycieków gazu. Nie są to słowa bez pokrycia, bo w 2012 na terenie powiatu włocławskiego w gminach Brześć Kuj. i Fabianki zarejestrowano dwa rozszczelnienia instalacji gazowej, więc problem jest realny. Wprawdzie dla bezpieczeństwa gazociąg jest oznakowany słupkami, ale w pracach polowych stanowią one duże utrudnienie.

W Radzie Powiatu Włocławskiego jest pan jednym z najbardziej aktywnych radnych, mimo że jest to pana pierwsza kadencja. - Prace w samorządzie gminnym rozpocząłem, gdy miałem 22 lata. Nie jestem, więc żółtodziobem. W Lubrańcu byłem radnym przez dwie kadencje oraz pracowałam jako stały członek komisji finansów spoza rady przez kadencję. W Radzie Powiatu Włocławskiego przewodniczę Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Czego dotyczyła ostatnia pana interpelacja? - Zwróciłem się o położenie dywanika asfaltowego na drodze powiatowej BielawyKazanie-Sokołowo w miejscowości Kazanie. Istniejąca nawierzchnia tej drogi była w fatalnym stanie. Ta droga była planowana do naprawy w ramach schetynówek. Plany naprawy tej drogi w tych ramach upadły. Jednak droga będzie remontowana ze środków własnych powiatu i gminy Lubraniec. W moim okręgu wyborczym obejmującym miasta i gminy Izbica Kujawska i Lubraniec przebiega blisko 25 proc. dróg powiatowych. Moim obowiązkiem, jako

radnego jest dopilnowanie, aby były one w dobrym stanie. Po moich zabiegach na remonty dróg w moim okręgu wyborczym planowane jest przeznaczenie ponad 1,8 mln złotych. Znaleźli się jednak tacy, którzy chcieli pana z Rady Powiatu usunąć. Była taka próba podjęta. Do wojewody wpłynął anonim informujący, że korzystałem z mienia powiatu poprzez zimowe utrzymanie dróg na terenie gminy Lubraniec, w której mieszkam, i której te drogi zostały przekazane przez powiat. Wszczęto postępowanie wyjaśniające i sprawa została gruntownie zbadana. Ostatecznie stwierdzono, że w ramach osobiście prowadzonej działalności gospodarczej nie wykorzystywałem w jakiejkolwiek formie mienia powiatu włocławskiego. Rada Powiatu Włocławskiego jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie braku podstaw do wygaśnięcia mojego mandatu radnego. Rozmawiała: J.P.

Fot. Jan Sieraczkiewicz

Scena wyrosła na Wiśle Pływająca scena na Wiśle już jest gotowa. Wykonawca zakończył pracę i złożył do Urzędu Miasta wniosek o przeprowadzenie procedury odbiorczej sceny i siedzisk zamontowanych na betonowych ławach. Scena ma formę zadaszonej wyspy, przycumowanej w korycie rzeki w odległości około 20 m od umocnionego brzegu, na którym znajduje się widownia z plastikowymi siedziskami. Całość kosztowała ponad 1,5 miliona złotych.

Obiekt po odbiorze technicznym zostanie zdemontowany i zabezpieczony na okres jesienno-zimowy. Wiosną, kiedy pogoda pozwoli scena znowu przycumuje do brzegu, a nadwiślańskie bulwary znowu będą tętnić życiem. Bulwary im. marszałka Józefa Piłsudskiego stały się jednym z ulubionych miejsc rekreacji włocławian. Nic dziwnego, bo latem nad Wisłą odbywają się cykliczne imprezy kulturalne i sportowe.


Zatruli się alkoholem

Trzy osoby nie żyją Makabrycznego odkrycia dokonano w jednym z mieszkań przy ulicy Chmielnej we Włocławku. Znaleziono ciała trzech osób, które prawdopodobnie zatruły się alkoholem. Gdy dojechało pogotowie ratunkowe powiadomione o tym, że trzy osoby są nieprzytomne, okazało się, że dwaj mężczyźni i kobieta nie żyją. - Prawdopodobnie zgon 55letniej kobiety oraz dwóch mężczyzn w wieku 62 i 42 lata był skutkiem zatrucia alkoholem mówi Małgorzata Marczak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji we Włocławku. - Na zwłokach nie ujawniono żadnych obrażeń. Włocławska policja prowadzi śledztwo zmierzające do wyjaśnienia przyczyn zgonu.

Głos zabrał Stanisław Pawlak (z lewej), radny wojewódzki

26 delegatów na konwencję krajową

Konwencja powiatowa SLD Konwencja Powiatowa SLD powiatu włocławskiego odbyła się 14 listopada br. w siedzibie SLD we Włocławku. Obrady prowadził przewodniczący Rady Powiatowej Mirosław Orliński. W Konwencji udział wzięli: Krystian Łuczak - przewodniczący wojewódzki Sojuszu oraz Stanisław Pawlak - radny wojewódzki.

DO OBRÓBKI WOŁOWINY Możliwe zakwaterowanie Praca w Golinie tel. (52) 397-91-77

reklama

Firma West-Pol zatrudni osoby

Mirosław Orliński złożył obszerne sprawozdanie z działalności zarządu, a także samorządowców sojuszu w powiecie i gminach. Przypomniał, że ustawiczne odbudowywanie struktur

nr 46, listopad 2013

Wydarzenia

SLD w powiecie włocławskim, rozpoczęło się półtora roku temu. Obecnie działa dziesięć kół powiatowych, a wśród nich nowo powołane koło w Brześciu Kujawskim, którego przewodniczącym jest Piotr Kowal, będący jednocześnie szefem FMS w województwie kujawsko-pomorskim. Działalność młodzieży szczególnie cieszy, bo oni budują nowoczesną lewicę, bez obciążeń historycznych. W swoim wystąpieniu Orliński zwrócił uwagę na wybory do Europarlamentu i konieczności wspierania europosła Janusza Zemke oraz na rozpoczęcie przygotowań do wyborów sa-

www.kujawy.media.pl morządowych, które odbędą się w 2014 roku. Szczególnie to ostatnie zadanie będzie bardzo trudne do wykonania, ponieważ Sojusz w Radzie Powiatu Włocławskiego nie ma obecnie swoich przedstawicieli, a w gminach jest ich niewielu. W wyniku głosowania zarząd otrzymał votum zaufania. Krystian Łuczak przypomniał o konwencji wojewódzkiej SLD, która odbędzie się 30 listopada we Włocławku. Podczas niej zostanie wybranych 25 delegatów na konwencję krajową zaplanowaną na 14 grudnia br. w Sosnowcu. W dyskusji poruszono wiele problemów występujących w powiecie włocławskim. Stanisław Pawlak odniósł się do bezkarnego łamania prawa przez zarządzających powiatem włocławskim, a jako przykład podał zatrudnienie na stanowisku dyrektora DPSu w Kowalu osoby nie mającej uprawnień. Mówił też o upadającym szkolnictwie zawodowym odbiegającym od potrzeb rynku pracy w powiecie. Zgromadzeni dowiedzieli się również o pracy radnych wojewódzkich Sojuszu nad strategią województwa kujawsko-pomorskiego. (PM)

Luksusowe Bentleye daleko nie odjechały Na osiedlu Południe we Włocławku policjanci odnaleźli czwartego bentley’a skradzionego z salonu w Berlinie. Pięć luksusowych aut marki Bentley o wartości 250 tys. euro każdy skradziono w nocy z 7 na 8 listopada w jednym z salonów w Berlinie. Niemieccy policjanci ustalili, że auta mogły wjechać na teren Polski, co wkrótce zostało potwierdzone. Doskonała polsko-niemiecka współpraca dała błyskawiczne efekty. Cztery auta już odnaleziono w województwie kujawsko-pomorskim. Jedno było ukryte na terenie Inowrocławia, drugie w garażu w Toruniu, trzecie w lesie koło Rypina. Czwarty bentley’a stał na parkingu na osiedlu Południe we Włocławku. Informację tę przekazał przypadkowy przechodeń. Z telefonicznej informacji do komenty policji wynikało, że stojące na parkingu nietypowe auto może być kradzione. Policjanci potwierdzili tę informację. Był to czwarty odnaleziony bentley z niemieckiego salonu. Policjanci poszukują piątego.

Fot. KPP

TU i TERAZ 2 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

Skradziony Bentley na Południu

reklama

Rewitalizacja Starego Rynku Dzięki zaangażowaniu władz miasta oraz unijnym dotacjom Śródmieście Włocławka zyskuje nowy wygląd. Po przebudowie Zielonego Rynku w 2010 r. i nadwiślańskich bulwarów w 2012 r. przyszła pora na dawne staromiejskie centrum. W sierpniu br. do użytku włocławianom udostępniono nową przestrzeń publiczną. W ramach realizacji projektu pn: „Rewitalizacja Starego Miasta we Włocławku „Ku Wiśle” – element I - Przebudowa Starego Rynku” inwestycją objęto teren o powierzchni ponad 1,3 ha. Wykonano nawierzchnie Placu oraz ulic Maślanej i Św. Jana wraz z infrastrukturą techniczną. Dotychczasowe wąskie schody stanowią obecnie jednolitą platformę, łagodnie opadającą ku dołowi. Cały obszar został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na Placu umieszczono tablicę z wizerunkiem historycznego, włocławskiego ratusza rozebranego w XIX wieku oraz 3 tablice z numerami porządkowymi dawnych kamienic. Atrakcją Starego Rynku jest zegar słoneczny, w którym funkcję

gnomonu pełni człowiek. Stojąc na polu odpowiadającym danemu miesiącowi roku, przy pomocy własnego cienia, może odczytać godzinę. Na Placu wykonano nowe nasadzenia i wprowadzono elementy małej architektury. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy Włocławka zyskali w rejonie Śródmieścia, w sąsiedztwie zrewitalizowanych Bulwarów i budowanej przystani u ujścia rzeki Zgłowiączki, kolejne miejsce do atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Już wkrótce, także dzięki unijnemu wsparciu, nadwiślański deptak wzbogaci się o pływającą scenę na Wiśle, co jeszcze podniesie atrakcyjność Starego Miasta. Projekt pn. „Rewitalizacja Starego Miasta we Włocławku „Ku Wiśle” – element I - Przebudowa Starego Rynku” otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 w wysokości 2 388 174,30 PLN.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz budżetu Gminy Miasta Włocławek.


nr 46, listopad 2013

Zdrowie

www.kujawy.media.pl

I TU i TERAZ

Gazeta Powiatu Włocławskiego

Służba zdrowia bez długów

W trosce o pacjenta W Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych we Włocławku można zbadać gęstość kości nowoczesnym aparatem densytometrycznym. Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych przy ulicy Szpitalnej we Włocławku jest jednym z większych zakładów pracy we Włocławku, zatrudnia 300 osób. Ta placówka medyczna jest ewenementem w skali naszego regionu; nie ma długów, tak jak inne placówki służby zdrowia, a nawet wypracowuje zysk. Kiedy Anna Dębicka obejmowała funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych placówka miała ponad 6 mln złotych długu. Dramatyczna sytuacja finansowa zakładu w 2005 roku i dzisiejsza to dwa różne światy.

reklama

- Tak jak w każdym zakładzie pracy, obowiązuje nas dyscyplina finansowa – mówi dyrektor Anna Dębicka. - Ustawa o działalności leczniczej wymaga od nas utrzymania dodatniego wyniku finansowego i taki udaje się nam utrzymać. Całość dawnego zadłużenia placówki praktycznie została spłacona. Nie mamy zaległości w płatnościach. Jesteśmy instytucją non-profit, nie nastawioną na zysk. Pracujemy dla publicznego dobra, nie kierując się chęcią osiągnięcia zysku. Oczywiście zespół nie może też pracować ze stratą, bo nikt do niego nie dopłaci. Byłoby to zresztą w publicznej służbie zdrowia wręcz niemożliwe do zaakceptowania. Po pierwszym półroczu 2013 roku byl na plusie ponad 10 tysięcy złotych, miniony rok zamknął się kwotą

Anna Dębicka: - W trosce o pacjentów, z roku na rok staramy się poprawiać warunki w naszych przychodniach 91 tysięcy zł. W trosce o pacjentów, z roku na rok staramy się poprawiać warunki w naszych przychodniach.

Lepsze warunki dla pacjentów Dobiega końca remont budynku przy ul. Wyszyńskiego 21a, w którym mieszczą się m. in. pracownia diagnostyki laboratoryjnej, dział diagnostyki radiologicznej oraz poradnie „K”, onkologiczna i urologiczna. Budynek ten powstał na początku lat dziewięćdziesiątych i był zespolony z budynkiem starego szpitala. Teraz, kiedy stary szpital wyburzono, przód budynku „E” został odcięty od starego obiektu i nie tylko

bardzo brzydko wyglądał, ale przede wszystkim naruszono jego konstrukcję. - Remont budynku „E”, w którym znajdują się strategiczne dla naszego zakładu pracownie był konieczny ze względów bezpieczeństwa, a także poprawy warunków pracy, które do tej pory były nie najlepsze – wyjaśnia Anna Dębicka. - Pozyskaliśmy kredyt, częściowo umarzalny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na termomodernizację budynku i wymianę dachu oraz okien. W tej chwili jesteśmy w trakcie odbioru prac remontowych. Warunki wewnątrz budynku znacznie się poprawiły, przede wszystkim jest ciepło. Poprawiła się tak-

Od lewej Anna Wszelak, kierownik pracowni RTG i Genowefa Kardacz - kierownik zespołu techników rtg że estetyka wnętrz, o którą dbają także pracownicy, pozyskując sponsorów. - Bardzo zależy nam na tym, aby pacjenci przychodzący do naszej jednostki czuli się dobrze, zarówno oczekując na badania, jak i podczas nich - mówi Anna Wszelak, kierownik pracowni RTG. Jednak na wszystkie potrzeby, nawet niezbyt wygórowane nie ma pieniędzy. Pomagają nam sponsorzy, dzięki którym udało się m.in. założyć płytki podłogowe oraz pomalować ściany. Podziękowania należą się Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu HAWEX Wiesława Chrzanowskiego za wyposażenie naszej rejestracji w nowe meble. Teraz

szukamy sponsora na zakupienie wykładziny podłogowej do gabinetu z aparaturą rentgenowską. Nie są to wielkie pieniądze - na wykładzinę brakuje nam 2500 zł.

Nowoczesna diagnostyka Pracownia Densytometryczna wzbogaciła się o najnowszej generacji densytometr Discovery amerykańskiej firmy Hologic. Kosztował ponad 200 tysięcy złotych. Tej klasy aparatu nie ma na terenie dawnego województwa włocławskiego. - Zakupiony densytometr jest urządzeniem rentgenowskim służącym do wykonywania badań diagnozujących gęstość kości w obrębie całego szkieletu – wyjaśnia Genowefa Kardacz, kierownik zespołu techników rtg. - Na podstawie badania densytometrycznego określić można stopień ubytku kości oraz stwierdzić stopień zagrożenia lub stanu zaawansowania osteoporozy. Badanie trwa kilka minut, a komputer przedstawia wynik w postaci wykresu i tabeli. - Badania pomiaru gęstości kości świadczymy także odpłatnie, kolejek nie ma – mówi dyrektor Anna Dębicka. - Ponieważ densytometr ma także możliwość badania grubości tkanki tłuszczowej, przygotowujemy się do wdrożenia nowej usługi. Od nowego roku będzie można nie tylko zbadać grubość tkanki tłuszczowej, ale także skorzystać z porady dietetyka, aby się pozbyć nadwagi, która jest przyczyną rozwoju wielu problemów zdrowotnych. (m)

I

3

Zasłużyli na Stalowe Anioły Tegoroczne nagrody zarządu województwa dla osób wyróżniających się w pomocy społecznej zostały przyznane. Wręczenie ich odbyło się 21 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. W tym roku statuetki „Stalowego Anioła” i nagrody finansowe otrzymało z rąk marszałka Piotra Całbeckiego dwanaście osób i dwa zespoły. Wśród nagrodzonych m. in. są: Krystyna Afeltowicz - sekretarz Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Oddział Okręgowy Włocławek; Renata Stańczyk kierownik Osiedlowej Sekcji Pomocy Społecznej Nr 2 „Zazamcze” we Włocławku. Nagrodę zespołową otrzymała Fundacja „Samotna Mama” z Włocławka (Krzysztof Grządziel, Tadeusz Mikołajczak, Katarzyna Balcer, Agnieszka Podleska) Nagrody przyznawane są między innymi za podnoszenie standardów jakości usług instytucji pomocy społecznej, tworzenie rozwiązań w zakresie opieki nad dzieckiem i rodziną, wdrażanie projektów aktywizujących lokalną społeczność oraz wspieranie i upowszechnianie wolontariatu.

Konkurs zapobiegajmy pożarom Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we Włocławku zaprasza mieszkańców gmin do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegajmy Pożarom”. Prace należy przesyłać do 6 grudnia br.. do siedziby Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP ul. Żabia 8, 87-800 Włocławek (tel. 54 232-41-25). Regulamin oraz metryczka, w którą powinna być opatrzona każda praca konkursowa do pobrania w siedzibie Zarządu.


TU i TERAZ 4 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

nr 46, listopad 2013

Gmina Kowal

www.kujawy.media.pl

Rozmowa ze Stanisławem ADAMCZYKIEM, wójtem gminy Kowal

Inwestycje nie tylko za pieniądze unijne i Rozwój Wsi na remont i zagospodarowanie świetlicy wiejskiej w Rakutowie. Zamierzamy doprowadzić tam instalację CO i wodnokanalizacyjną, przebudować kuchnię i łazienki oraz salę główną. Teren wokół świetlicy zostanie odpowiednio zagospodarowany. Utworzony zostanie kącik rekreacyjny ozdobiony rzeźbami regionalnymi. Jeśli wniosek, na ponad 400 tys. zł, zostanie rozpatrzony pozytywnie to prace rozpoczniemy wiosną przyszłego roku.

Strumień dotacji unijnych zaczyna powoli wysychać. Gminy licytują się, do kogo popłynęło więcej pieniędzy. Często mówi się, że tym lepszy gospodarz, im więcej pieniędzy unijnych zainwestował. W rankingu ogłoszonym przez „Wspólnotę” gmina Kowal nie ma wysokiego miejsca. Czy oznacza to, że nowych inwestycji nie przybywa? - Jest wręcz odwrotnie. Pozyskiwanie pieniędzy z zewnątrz na inwestycje jest bardzo ważne dla każdej gminy. Bez nich rozwój byłby niemożliwy, gdyż wykorzystując tylko środki z własnego budżetu, gmina nie byłaby w stanie za wiele zrobić. Jednak samorządy mają różne możliwości pozyskiwania środków finansowych. Gmina Kowal, na której terenie budowana jest autostrada A1, najwięcej korzysta ze środków z tzw. „funduszu drzewkowego” (wywalczonego w poprzednich latach), przyznawanego na korzystniejszych warunkach. W myśl wcześniej podpisanego porozumienia mamy przyznane na inwestycje 10 mln złotych, do wykorzystania w latach 2012-2015. Natomiast wspomniany ranking daje tylko obraz tego, ile samorządy w ciągu czterech lat (objętych tym rankingiem), pozyskały środków unijnych, także w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wprawdzie taki ranking, poza wartością czysto informacyj-

Ile pieniędzy zewnętrznych pozyskała gmina w przeliczeniu na jednego mieszkańca? Stanisław Adamczyk: - W latach 2010-2013 pozyskaliśmy z zewnątrz około 8,3 mln złotych, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje 2057 złotych. ną odgrywa również istotną rolę przy kwalifikowaniu, ale tylko w tej jednej sprawie – środków unijnych. Nie oznacza to wcale, że gmina, która otrzymała mało unijnych dotacji jest gorsza od innych pod względem inwestowania. Gmina Kowal także korzystała z pieniędzy unijnych, ale w mniejszym zakresie, bo jak wspomniałem pieniądze czerpaliśmy z innego źródła finansowania, które rankingowi nie podlegało. Żeby mieć pełne dane o pozyskanych przez gminę Kowal pieniądzach zewnętrznych trzeba dodać te 10 milionów zł z „funduszu drzewkowego” do otrzymanych środków unijnych.

Ile, zatem pieniędzy unijnych wpłynęło do gminy? - W latach 2010-2013 wpłynęło ponad 2,1 mln złotych z programów unijnych. Z udziałem tych pieniędzy, wybudowaliśmy przyzagrodowe oczyszczalnie ścieków oraz kolektorową oczyszczalnię ścieków w Gołaszewie, Przydatkach Gołaszewskich i Nakonowie. Zmodernizowaliśmy także siedem świetlic wiejskich. Warto wspomnieć, że pod koniec listopada br. złożyliśmy wniosek do Fundacji Aktywni Razem w Łącku w ramach działania PROW na lata 2007-2013 Odnowa

- Gmina Kowal jest gminą małą, liczy ponad 4 tys. mieszkańców. W latach 2010-2013 pozyskaliśmy z zewnątrz około 8,3 mln złotych, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje 2057 złotych. Jakie inwestycje są w trakcie realizacji? - Staramy się uporządkować gospodarkę wodnościekową w gminie. W Rakutowie powstała nowoczesna oczyszczalnia, której wartość wyniosła 1,5 mln złotych. Zdecydowaliśmy się na kompleksową modernizację starej, działającej tam od lat dziewięćdziesiątych oczyszczalni i dostawienie do niej dwóch nowoczesnych modułów oczyszczania ścieków. Inwestycja ta jest współfi-

Tereny inwestycyjne w gminie Kowal

nansowana ze środków województwa kujawsko-pomorskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu. Podobna technologicznie oczyszczalnia funkcjonuje już w Gołaszewie. Po tej modernizacji oraz po założeniu 250 przyzagrodowych oczyszczalni ścieków gmina Kowal będzie w około 70 procentach skanalizowana. Stacja uzdatniania wody w Dębniakach również zostanie zmodernizowana. Istniejący budynek tej stacji zostanie rozbudowany, wybudowane zostaną także dwie studnie głębinowe. Inwestycja ta podzielona została na dwa etapy, z których pierwszy już został zakończony na początku tego roku. Wykonany odwiert studni głębinowej, w celu pozyskania nowych złóż wody z trzeciorzędu, uzależniał decyzję o dalszej modernizacji stacji w Dębniakach. Po uzyskaniu zadowalających wyników badań wody przystąpiono do prac projektowych modernizacji SUW. Nowa stacja w Dębniakach zostanie oddana do użytku w połowie przyszłego roku. Na ujęciach wody w Grabkowie oraz w Nakonowie zostaną zamontowane agregaty prądotwórcze zapewniające ciągłość w dostawie wody. Pieniądze na ten cel pochodzą z WFOŚiGW, Urzędu Marszałkowskiego oraz budżetu gminy Kowal. Po tych pracach gmina Kowal będzie prawie w 80 procen-

tach skanalizowana. Gminy położone przy autostradzie oferują tereny inwestycyjne, pozyskują inwestorów. Czy gmina Kowal, którą przecina A1 stworzy dogodne warunki dla rozwoju firm? - Jesteśmy w trakcie opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego skierowanego na utworzenie terenów inwestycyjnych. Wokół węzła autostradowego Kowal wyznaczyliśmy ponad 200 hektarów gruntów, wprawdzie są to tereny prywatne, ale gdy zjawi się dobry inwestor, który zagwarantuje miejsca pracy to rolnicy chętnie te grunty sprzedadzą. Teren ten musi mieć odpowiednią infrastrukturę. Dostępna jest już energia, a w przyszłym roku zwiększymy ilość dostarczanej wody. Nie ma problemu z drogami dojazdowymi, które po zakończeniu budowy A1 będą odnowione. Jeśli uda się dobrze wykorzystać swoje położenie przy autostradzie A1 i pozyskać inwestorów, wtedy możemy liczyć na znaczne ożywienie gospodarcze. Ostatnio miałem okazję zapoznać się z dobrymi praktykami gmin położonych przy autostradzie A-2, które od kilku lat skutecznie, pozyskują inwestorów. Jestem przekonany, że w naszej gminie nie zmarnujemy dobrej okazji do przyciągnięcia inwestorów. Rozmawiała: (jp)


nr 46, listopad 2013

www.kujawy.media.pl

Nauka

I TU i TERAZ

Gazeta Powiatu Włocławskiego

I

5


TU i TERAZ 6 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

Nowe władze PO w powiecie włocławskim

Patriotyczna nuta

Zebrani w Centrum Kultury w Choceniu delegaci wyłonieni zostali wcześniej podczas wyborów w kołach PO w: Brześciu Kujawskim, Choceniu, Izbicy Kujawskiej, Kowalu oraz gminie Włocławek. Jedynym kandydatem na przewodniczącego był poseł Marek Wojtkowski, który został wybrany ponownie zdecydowaną większością głosów. Członkami Rady Powiatu Platformy Obywatelskiej z wyboru zostali m.in.: Krzysztof Kitrys i Marek Góreczny. Prawo zasiadania w radzie mają także poseł Marek Wojtkowski i radni powiatowi: Jadwiga Błaszkiewicz i Jacek Jabłoński.

Na Zjeździe Krajowym Platformy Obywatelskiej, który odbywał się 23 listopada powiat włocławski reprezentowali Marek Wojtkowski i Jacek Jabłoński.

www.kujawy.media.pl

Piosenka ojczyźniana

Podczas II Zjazdu Platformy Obywatelskiej Powiatu Włocławskiego Ziemskiego ponad 30 delegatów wybierało władze na kolejną kadencję.

Na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej Rady, które odbyło się w Biurze Parlamentarnym senatora Andrzeja Persona i posła Marka Wojtkowskiego wybrano 7-osobowy zarząd powiatu PO. Wiceprzewodniczącym jednogłośnie został Jacek Jabłoński, radny powiatu włocławskiego. W skład zarządu PO w powiecie włocławskim ziemskim wchodzą: Marek Wojtkowski – przewodniczący, Jacek Jabłoński – wiceprzewodniczący, Magdalena Korpolak-Komorowska – sekretarz oraz członkowie: Marek Góreczny, Jadwiga Błaszkiewicz, Magdalena Seklecka, Krzysztof Kitrys.

nr 46, listopad 2013

Ludzie

Nagrody wręczone

Festiwal Piosenki Ojczyźnianej we Włocławku na stałe wpisał się w obchody Święta Niepodległości. 11 listopada w Auli Collegium Minus Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomiczne we Włocławku już po raz trzeci na koncercie galowym Festiwalu Piosenki Ojczyźnianej zebrali się miłośnicy pieśni i piosenek patriotycznych. Marek Wojtkowski, poseł na Sejm RP witając gości zgromadzonych podczas finału już trzeciego konkursu podkreślał, że uczczenie Narodowego Święta Niepodległości poprzez piosenkę, która mówi o naszej tradycji, tęsknocie, wolności, niepodległości - dobrze przyjęło się we Wło-

Szczęście było blisko W halowych mistrzostwach województwa w piłce nożnej policjantów włocławska drużyna zajęła II miejsce, natomiast w podobnych rozgrywkach strażaków - KM PSP we Włocławku miejsce szóste.

Drużyna policjantów była bliska zwycięstwa

Szóste miejsce strażaków na 18 drużyn

Wśród publiczności Jacek Jabłoński, wiceprzewodniczący PO w powiecie włocławskim (w środku)

W bydgoskiej hali „Łuczniczka” 4 listopada odbył się X Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa kujawsko-pomorskiego. W mistrzostwach brało udział 20 drużyn z województwa. Drużynę z Włocławka reprezentowali: Marcin Walaszczyk, Wojciech Wasielewski, Piotr Bartczak, Marcin Rutkowski, Łukasz Sokołowski, Mariusz Stawecki, Dawid Kaszuba i Daniel Szczygielski. W finale włocławianie zmierzyli się z policjantami z Komendy Powiatowej w Chełmie. Praktycznie do ostatniej minuty włocławska drużyna prowadziła. Dosłownie na 20 sekund przed końcem grupa rywali wbiła wyrównującego gola. Niestety, policjanci z Włocławka przegrali walkę o pierwsze miejsce w „karnych” i zajęli II miejsce. Najwięcej goli (6) dla włocławskiej drużyny zdobył Marcin Rutkowski. W ósmych mistrzostwach województwa kujawsko-pomorskiego w halowej piłce nożnej państwowej straży pożarnej, których finały odbyły się 8 listopada 2013 roku w Hali Mistrzów we Włocławku drużyna z KM PSP we Włocławku zajęła szóste miejsce. W mistrzostwach wzięło udział 18 drużyn. Mistrzem województwa została drużyna Komendy Powiatowej PSP w Sępólnie Krajeńskim, drugie miejsce zajęła drużyna Komendy Powiatowej PSP w Brodnicy, a trzecie miejsce - Komendy Miejskiej PSP w Toruniu. Strażacy z Włocławka zajęli szóste miejsce. Grali w składzie: Krzysztof Ciesielski, Maciej Górecki, Grzegorz Jankowski, Sławomir Jaszczak, Marcin Jaworski, Dawid Kwiatkowski, Artur Piotrowski, Marcin Piotrowski, Grzegorz Sadowski, Marcin Wojciechowski.

(mp)

cławku. Taki sposób świętowania łączy Polaków, uczy młodych poszanowania wolności i szacunku wobec siebie. Przed występem laureatów i wręczeniem nagród cała sala wspólnie z występującymi na scenie wokalistami śpiewała znane sprzed wielu lat piosenki. Jury w składzie: Larysa Krzyżańska, Dawid Kartaszewicz aktor, Michał Malicki - muzyk, wokalista, oraz ks. Sławomir Deręgowski przyznało wyróżnienia i nagrody. GRAND PRIX Festiwalu Piosenki Ojczyźnianej wyśpiewała Agata Grześkiewicz z Olsztyna. Pierwsza nagroda przypadła Dominice Dobrosielskiej z Ciechocinka, drugą zdobyła Aneta Królak z Topólki, trzecią - Agnieszka Kartaszewicz z Bydgoszczy. Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Winnicki z Lipna; Aleksandra Małecka i Rita Wilczyńska - obie z Lubrańca; Łukasz Gocławski z Trzcianki oraz Zespół „Solec” z Solca. Organizatorem konkursu był Marek Wojtkowski - poseł na Sejm RP, współorganizatorem Wyższa Szkoła HumanistycznoEkonomiczna we Włocławku. Kierownikiem artystycznym i pomysłodawcą konkursu - Larysa Krzyżańska, a patronat honorowy nad konkursem objęli: Tadeusz Zwiefka - poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Person - senator RP, Domicela Kopaczewska -poseł na Sejm RP oraz Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalne. Tekst i fot. (j)

W KILKU ZDANIACH

Fiatem czołowo w radiowóz Kierowca fiata podczas manewru wyprzedzania czołowo uderzył w radiowóz. Wypadek miał miejsce 20 listopada przed godziną 16.00 na al. Jana Pawła II we Włocławku. Policyjny radiowóz jechał w stronę zakładu karnego. Z naprzeciwka nadjechał fiat punto, którego kierowca nie zachował bezpieczeństwa przy wyprzedzaniu autobusu i uderzył czołowo w policyjne auto. Samochody zostały mocno uszkodzone, ale nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał.

Zostań wolontariuszem WOŚP Tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia w Polsce, ale i również na całym świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Włocławski sztab WOŚP rozpoczął przygotowania do 22 Finału. Organizowana jest grupa wolontariuszy. Pieniądze będą zbierane na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów, stąd tegoroczne hasło - „Na Ratunek”. Szefową tegorocznego sztabu WOŚP we Włocławku jest Beata Krajewska z Centrum Kultury „Browar B.”.

Referendum w Choceniu W niedzielę 24 bm. mieszkańcy Chocenia zadecydują, czy wieś ma zostać miastem. Ubiegłoroczne starania o nadanie praw miejskich Choceniowi nie powiodły się. Samorząd ponownie stara się, aby wieś została miastem. Procedura, której pierwszym etapem są konsultacje społeczne już się rozpoczęła. W niedzielę, 24 listopada mieszkańcy w referendum będą odpowiadać na pytanie: - Czy chcesz, aby miejscowości Choceń zostały nadane prawa miejskie? Głosowanie jest dobrowolne i tajne i będzie ważne bez względu na frekwencję. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odrzuciło wniosek samorządu Chocenia. Zakwestionowany został sposób przeprowadzenia konsultacji w sprawie zmiany statusu Chocenia. Drugim powodem odrzucenia wniosku było zbyt duże włączenie do granic przyszłego miasta terenów niezabudowanych. Procedura uzyskania statusu miasta następuje po spełnieniu wielu warunków i trwa około roku. (jp)


nr 46, listopad 2013

I TU i TERAZ

Kowal

www.kujawy.media.pl

Gazeta Powiatu Włocławskiego

7

Kowal organizatorem i liderem grupy zakupowej energii elektrycznej

Razem taniej oświetlą ulice Dwanaście jednostek samorządu terytorialnego połączyło swój potencjał zakupowy i upoważniły samorząd Miasta Kowala do organizacji przetargu na zakup energii elektrycznej dla wszystkich tych jednostek. Wybór Kowala jako organizatora i lidera grupy zakupowej nie był przypadkowy. Gmina Miasto Kowal już od 2011 roku wykorzystuje stworzone przez prawo możliwości i kupuje energię po cenach rynkowych, które są dużo niższe. Na początku Miasto Kowal organizowało przetargi tylko w swoim

Fot. Nadesłana

W Urzędzie Miasta Kowala 19 listopada br. podpisano umowy na dostawę energii elektrycznej pomiędzy spółką ENERGA OBRÓT a 12 jednostkami samorządowymi z naszego terenu.

Przedstawiciele samorządów po podpisaniu porozumienia

imieniu. W 2012 roku do Kowala dołączyły inne samorządy i udało się wtedy stworzyć grupę złożoną z 11 gmin. - W bieżącym roku z zaproszenia do udziału w naszej grupie zakupowej skorzystało miasto Włocławek, dzięki czemu ilość energii kupowanej w przetargu zwiększyła się do 12,5 tys. MWh - mówi Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala. - Kontraktowanej energii mogłoby być jeszcze więcej, gdyby do grupy zakupowej przystąpił Powiat Włocławski, który jednak nie skorzystał z naszej propozycji. Pomimo tego rezultat przetargu i tak jest bardzo dobry. Dzięki porozumieniu udało się obniżyć koszt energii kupowanej w 2014 roku przez uczestników grupy zakupowej z 5,5 mln zł (licząc po cenach urzędowych) do

3,2 mln zł. Oznacza to, że samorządy biorące udział w przetargu zapłacą za energię aż 42 proc. mniej w stosunku do cen urzędowych. W wyniku przetargu za 1 MWh uczestnicy grupy zakupowej płacić będą w przyszłym roku 252,77 zł (brutto). Bez przetargu za zakup tej samej ilości energii musieliby płacić 438 zł (brutto). Przekładając wyniki przetargu na warunki Miasta Kowala warto poinformować, że dzięki przetargowi zaoszczędzi ono na zakupach energii elektrycznej w przyszłym roku 90 tys. zł, a Miasto Włocławek - z tej racji, że kupuje najwięcej energii - aż 1,3 mln złotych. Energia elektryczna została zakupiona na potrzeby oświetlenia ulicznego, a także dla jednostek organizacyjnych i instytucji kultury. (s)

Znają wiersze Tuwima

Złożyli wniosek o rejestrację stowarzyszenia

W świetlicy powstającego Centrum SpołecznoKulturalnego, przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Kowalu 28 października br. odbyło się zebranie założycielskie nowego stowarzyszenia.

Elżbieta Kopycińska, Anna Marcinkowska i Anna Skrzypińska - członkowie zarządu. W skład komisji rewizyjnej wybrani zostali: Wiesława Skowrońska - przewodnicząca oraz Anna Błażejczak i Wacław Duniec - członkowie. Podjęto też uchwałę o utworzeniu rady stowarzyszenia, na której czele stanął Mirosław Bińkowski, a na jego zastępcami zostali: Janina Czarniak i Arkadiusz Ciechalski. Wniosek o rejestrację stowarzyszenia został złożony do Krajowego Rejestru Sądowego. (e)

Fot. Nadesłana

W zebraniu, na którego przewodniczącego został wybrany Eugeniusz Gołembiewski, wzięły udział 44 osoby reprezentujące różne środowiska Kowala, w tym wiele osób niezaangażowanych dotychczas w życie społeczne miasta. Wolą członków założycieli jest, aby nowe stowarzyszenie inicjowało

różnego rodzaju przedsięwzięcia społeczno - kulturalne, charytatywne, sportowe a także gospodarcze służące mieszkańcom i rozwojowi miasta i gminy Kowal. Zgodnie z podjętą uchwałą stowarzyszenie nosić będzie nazwę „Aktywny Kowal”. Cele działalności stowarzyszenia określa jego statut. Wybrano również władze stowarzyszenia. W jego dziewięcioosobowym zarządzie znaleźli się: Jadwiga Śpibida - prezes, Adam Pajęcki i Wojciech Rudziński - wiceprezesowie, Ilona Majewska - sekretarz, Bożena Wyżykowska - skarbnik oraz Marzena Chirkowska,

Grupa założycielska nowego stowarzyszenia „Aktywny Kowal”

Fot. Wojciech Nawrocki

Powstaje Aktywny Kowal

Dzieci z klasy IIa zajęły pierwsze miejsce za inscenizację wiersza „Rzepka” W Szkole Podstawowej w Kowalu 15 listopada wręczono nagrody uczniom biorącym udział w konkursie pt. „Znam wiersze Juliana Tuwima”. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2013 „Rokiem Juliana Tuwima”. Z tej okazji w szkoła w Kowalu przygotowała dla dzieci konkurs plastyczny i recytatorski - Konkurs pn. „Znam wiersze Juliana Tuwima” został podzielony na dwie części, pierwsza - to konkurs plastyczny – mówi Jadwiga Śpibida, dyrektor szkoły podstawowej w Kowalu. - Uczniowie wykonywali ilustrację dowolną techniką do wybranego przez siebie wiersza po-

ety. Na konkurs wpłynęły 82 prace, które są prezentowane w naszej szkole. Druga część - to konkurs recytatorski. W konkursie plastycznym nagrody otrzymali: Adrian Koziorowski kl. I a; Julia Szadkowska kl. Ib; Zuzanna Prekop kl. IIa; Agata Walczak kl. IIb; Martyna Ozimecka kl. IIIa; Szymon Dorsz IIIb. Wyróżnienia: Mateusz Ignaczak kl. Ia; Szymon Lewandowski kl. Ib; Samanta Kamińska kl. IIa; Jan Kazimierski kl. IIb; Matylda Milczarek kl. IIIa; Małgorzata Wnukowska kl. IIIb. W konkursie recytatorskim uczniowie występowali indywidualnie oraz grupowo. Jurorzy przyznali ex aequo dwa pierwsze miejsca, które

przypadły wykonawcom z klasy IIa za inscenizację wiersza „Rzepka” oraz uczniom klasy IIb, za wiersz „Spóźniony Słowik”. Drugiego miejsca nie przyznano. Trzecie miejsce przypadło uczniom klasy I a, za interpretację wiersza „Lokomotywa”. Wyróżnienie otrzymała kl. IIIb za wiersz „Ptasie Radio”. Komisja wyróżniła również dwóch indywidualnych wykonawców z klas trzecich w osobach: Mai Radaszewskiej w wierszu „Bambo” i Michała Czaplickiego w wierszu „Kotek”, za trafnie dobrane stroje, które były starannie wykonane i w pełni odtwarzały bohaterów bajek. (n)


TU i TERAZ 8 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

nr 46, listopad 2013

Baruchowo

www.kujawy.media.pl

W czołówce województwa

Rozwój za unijne pieniądze Rozmowa z Jarosławem KOMORKIEM, przewodniczącym Rady Gminy Baruchowo

Zespół wokalny „Jubilatki” z Czarnego świętował 5-lecie działalności

Jubileusz „Jubilatek” W świetlicy w Czarnem, gdzie regularnie odbywają się próby dziesięcioosobowego zespołu „Jubilatki” 15 listopada zrobiło się uroczyście. Panie świętowały 5-lecia istnienia zespołu. Zespół działa od 2008 roku, występuje na uroczystościach gminnych, a także w regionie. Ostatnio widzieliśmy występ pań podczas Dni Otwartych Drzwi w Zarzeczewie. W skład zespołu wchodzą: Maria Adamczewska, Barbara Bógdał, Maria Bógdał, Wiesława Jasiakiewicz, Teresa Kruczyńska, Halina Mechuła, Czesława Sztopel, Barbara Szulczewska, Krystyna Śnioch, Barbara Woźniak. Na uroczystość „Jubilatek” przybył wójt Stanisław Sadowski, Magdalena Krygier-Czajkowska - kierownik Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Baruchowie oraz zespół folklorystyczny „Swojacy”, także działający w gminie Baruchowo. Goście złożyli serdeczne życzenia i wręczyli pamiątkowe upominki. Nie obyło się bez jubileuszowego tortu oraz życzeń kolejnych udanych rocznic. Goście po odśpiewaniu „stu lat” jubilatkom bawili się wspólnie świętując jubileusz.

Za Ojczyznę

Podczas uroczystej mszy w kościele parafialnym W Święto Niepodległości 11 listopada w kościele parafialnym w Kłótnie odbyła się uroczysta msza za Ojczyznę. Poczty sztandarowe wystawiły jednostki OSP i Zespół Szkół w Baruchowie. Po mszy jej uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie przy symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza przedstawiciele samorządu gminy: wójt Stanisław Sadowski i Jarosław Komorek - przewodniczący Rady Gminy oraz młodzież złożyli wieńce.

XX biegi przełajowe z okazji Święta Niepodległości w Goreniu Dużym Co roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Goreniu Dużym, gminie Baruchowo odbywają się biegi przełajowe. Tegorocznym, jubileuszowym, bo już dwudziestym pogoda nie sprzyjała – padał deszcz, ale duch sportowy zwyciężył i biegi odbyły się, jak to w latach poprzednich bywało. W lesie przyległym do Zielonej Szkoły w Goreniu 8 listopada wystartowały dzieci z podstawówek oraz młodzież z gimnazjów. Przyjechały drużyny ze szkół w: Baruchowie, Choceniu, Smólniku, Nasiegniewie i Fabiankach. W biegach uczestniczyło 320 zawodników. W klasyfikacji zespołowej szkół podstawowych zwyciężyło Baruchowo 415 pkt, na drugim miejscu był Choceń

która stała się nowoczesnym obiektem rekreacyjnym i szkoleniowym.

Do tej pory samorządowe władze województwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 rozdysponowały ponad pół miliarda złotych. Baruchowo także skorzystało z pieniędzy unijnych. W rankingu ogłoszonym przez „Wspólnotę” gmina zajęła jedno z czołowych miejsc. - Gmina Baruchowo licząca ponad 3500 mieszkańców pod względem pozyskania pieniędzy unijnych znajduje się na pierwszym miejscu w powiecie włocławskim, na czwartym w województwie kujawsko-pomorskim. Są to dane wynikające z prowadzonego rankingu. Z dotacji unijnych do naszej gminy wpłynęło 7,4 miliona złotych. Może to zabrzmi nieskromnie, ale ten bardzo dobry wynik jest owocem dobrej współpracy rady z wójtem i wójta z radą. Większość spraw proponowanych przez radę była podejmowana przez wójta Stanisława Sadowskiego. Natomiast problemy i sposób ich rozwiązania, które wójt przedstawiał radzie były przez radnych szczegółowo rozpatrywane i najczęściej wyrażano akceptację dotyczącą proponowanych działań. Oczywiście nie powiem, że jest to współpraca przebiegająca bez żadnych gorących dyskusji, bo przecież, jak to w życiu bywa, nie zawsze jest słodko. Jednak wielkich starć nigdy nie było, nawet gdy trzeba było podjąć bardzo trudną decyzję o reorganizacji szkół doszliśmy do porozumienia. Dzisiaj mogę powiedzieć, że

Szkolnictwo też zyskało, bo Zespół Szkół w Baruchowie (podstawówka i gimnazjum) dzisiaj jest nowoczesną, prężną, dobrze wyposażoną placówką skupiającą 22 oddziały, ponad 400 uczniów, zatrudniającą ponad 30 nauczycieli. Wyniki nauczania są na dobrym poziomie. W gimnazjum najlepszy wynik z egzaminu młodzież osiągnęła z historii i tym samym gimnazjum w Baruchowie znalazło się wśród przodujących dziesięciu szkół województwa kujawsko-pomorskiego. Jarosław Komorek: - Z dotacji unijnych do naszej gminy wpłynęło 7,4 miliona złotych.

decyzja była słuszna i pozwoliła na rozwój gminy. Czym pan to uzasadni? - Byliśmy chyba jedną z pierwszych gmin w powiecie włocławskim, która rozsądnie podeszła do usprawnienia funkcjonowania oświaty w gminie. Mieliśmy w gminie cztery szkoły w: Goreniu Dużym, Kurowie, Czarnem i Baruchowie, których utrzymanie generowało ogromne koszty. Teraz mamy jeden Zespół Szkół w Baruchowie. Byłem nauczycielem, więc likwidacja szkół była dla mnie decyzją trudną, ale kluczową dla gminy. Pieniądze nie zostały rozdrobnione, a te budynki po szkołach zostały wykorzystane na inne słuszne cele. Przykładem jest Zielona Szkoła w Goreniu Dużym,

też budowa nowego obiektu przylegającego do Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym. Powstaje nowy budynek dydaktyczny z salami przeznaczonymi na zajęcia z rękodzieła, w tym pracownia ceramiczna, gdzie zostanie zakupiony piec do ceramiki z wyposażeniem oraz piec chlebowy. Trwa modernizacja zbiorczej oczyszczalni ścieków w Baruchowie oraz remont zabytkowego dworu w Baruchowie, w którym mieści się siedziba Urzędu Gminy. Warto też dodać, że przetargi w gminie prowadzone są wzorowo, a inwestycje są tak prowadzone, że udaje się zaoszczędzić środki, co nie jest bez znaczenia.

Wróćmy do finansowania unijnego. Na jakie sztandarowe inwestycje gmina przeznaczyła pieniądze z PROW?

Ostatnio było głośno o problemach z jakością wody w gminie.

- Pozyskane pieniądze przez Gminę Baruchowo z PROW -u stanowiły wsparcie m.in. na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, nowoczesnych obiektów sportowych i rekreacyjnych, świetlic wiejskich w Grodnie i Kurowie - Kolonii, targowiska gminnego itp. Każda z tych inwestycji jest potrzebna i ważna dla mieszkańców. Nie sposób wymienić wszystkich, powiem tylko o tych, które są w trakcie realizacji i budzą duże zainteresowanie naszych mieszkańców. Taką inwestycją jest gminne targowisko, które zostanie oddane do użytku w marcu 2014 roku łącznie z zagospodarowaniem terenu zielenią i parkingiem przy targowisku. Będą tu dwa sklepy i kilkanaście zadaszonych stanowisk do targowania. W trakcie realizacji jest

- Problem nie dotyczył całej gminy Baruchowo, lecz tylko nie najlepszej jakości wody z ujęcia w Skrzynkach. Oczywiście brak dobrej jakościowo wody jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców i należy go szybko rozwiązać. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Baruchowo do budżetu wprowadzono zadanie polegające na budowie nowej stacji uzdatniania wody w Skrzynkach. Środki finansowe przewidziane w tegorocznym budżecie przeznaczone zostaną na wykonanie projektu budowlano - wykonawczego tej stacji. Natomiast ostateczna realizacja tego przedsięwzięcia przewidziana jest na 2014 rok. Rozmawiała: Jolanta Pijaczyńska

Biegali na przełaj - 277 pkt, a trzecie miejsce na podium zajęła szkoła z Nasiegniewa - 123 pkt. Wśród gimnazjów także zwyciężyło Baruchowo - 260 pkt, dalej był Choceń - 166 pkt, a za nim Fabianki - 91 pkt. Najmłodszymi zawodnikami (rocznik 2007) byli: Susana Kosowska z SP gm. Fabianki oraz Szymon Kaczmarek - SP Baruchowo. Na pierwszym miejscu na podium w swoich kategoriach wiekowych stanęli: Justyna Suchomska - SP Baruchowo; Bartosz Podgórski - SP Choceń; Wiktoria Politowska - SP Choceń; Bartosz Mikołajczewski - SP Choceń; Sara Jakubowska - SP Choceń; Bartłomiej Goździecki - Gimnazjum Choceń; Marta Skowrońska Gimnazjum Baruchowo; Kacper Pietrzak - Gimnazjum

Nasiegniewo; Weronika Szczepańska - Gimnazjum Baruchowo; Przemysław Rosiński - Gimnazjum Baruchowo Organizatorami XX biegów przełajowych byli: Urząd Gminy Baruchowo, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Baruchowie oraz sklep sportowy ANIA we Włocławku. Nagrody wręczali m.in. wójt gminy Baruchowo Stanisław Sadowski i wicestarosta Zbigniew Lewandowski. Nagrody i puchary dla uczestników zawodów ufundował wójt, a medale Grzegorz Tomasik - właściciel sklepu sportowego „Ania” we Włocławku. Natomiast nagrody dla najmłodszych ufundował Marian Maślanka właściciel firmy „Pożmas”.

(m)

Piłki w nagrodę


nr 46, listopad 2013

I TU i TERAZ

Baruchowo

www.kujawy.media.pl

Gazeta Powiatu Włocławskiego

9

Do Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym 16 listopada br. przyjechali hodowcy gołębi, aby uroczyście podsumować sezon lotów. Najlepsi otrzymali puchary i dyplomy. Spotkanie zorganizowała sekcja Baruchowo Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, która należy do oddziału Gostynin, w okręgu Płock liczącym 870 członków. W uroczystości udział wzięli gospodarze gminy: wójt Stanisław Sadowski i Jarosław Komorek – przewodniczący Rady Gminy Baruchowo oraz Stanisław Ciarka - prezes oddziału gostynińskiego PZHGP, Tomasz Polak – prezes sekcji Włocławek-działki PZHGP należącej także do tego samego oddziału w okręgu płockim. Hodowcy gołębi przybyli na spotkanie ze swoimi bliskimi. Sekcja Baruchowo PZHGP jest jedną z większych w oddziale gostynińskim, liczącym cztery sekcje Gostynin, Gostyninosiedle Prusa, Baruchowo i Włocławek-działki – mówi Stanisław Ciarka. – Spotkania podsumowujące sezon lotów są tradycją naszego związku. Sezon lotów gołębi trwa od ostatniej niedzieli kwietnia do połowy września i jest podzielony na loty gołębi dorosłych oraz młodych. Gołębie dorosłe latają na trasach liczących od 100 km do 725 km. Natomiast gołębie młode lecą od 100 do 350 km. Z każdego z 14 lotów lotu hodowca zdobywa punkty, które się sumuje. Zwycięzcą zostaje ten hodowca, który zebrał najwięcej punktów. Są też inne konkurencje, dlatego dzisiaj dla hodowców z sekcji Baruchowo mamy do wręczenia około 60 pucharów. Sekcja Baruchowo PZHGP powstała w 1985 roku, a jej założycielami byli: Ryszard Skowroński i Mieczysław Ryniec. Dzisiaj sekcja Baruchowo skupia 41 członków, w tym jedną kobietę - Agnieszkę Kotwas. Prezesem od 1997 roku jest An-

Podsumowanie sezonu hodowlanego było okazją do wspólnego zdjęcia

Hodowcy z sekcji Baruchowo podsumowali sezon lotów

Puchary przyniesione na skrzydłach drzej Hoffman. - Loty z roku na rok są coraz trudniejsze dla gołębi i dużo z nich nie wraca – mówi Andrzej Hoffman.Jednak staramy się, aby co roku pierwsze loty rozpoczynała taka sama liczba gołębi. Nasze gołębie m. in. pokonywały odległość 760 km lecąc Bremy (niem. Bremen) w północnych Niemczech oraz z Salzwedel w środkowych Niemczech, gdzie średnia odległość wynosiła 530 km. W sekcji Baruchowo PZHGP 60 procent stanowią hodowcy starsi. Staramy się, aby dołączali do nas nowi członkowie. Na zebraniach oddziału dzielimy się doświadczeniami, udzielamy rad i wskazówek. Dla nowo wstępujących oferujemy niższe składki i dajemy 40 obrączek za darmo. Opłaty wynoszą: składka „lotowa” - 283 zł na rok, plus składka członkowska – 45 zł na rok.

Ja mam 50 gołębi, które hoduję razem z Tomaszem Skowrońskim. Nasze wyniki w oddziale są znaczne. Tytuł super mistrza w 2013 roku w baruchowskiej sekcji zdobył Jarosław Rybicki, jemu przypadł też tytuł mistrza w lotach gołębi starych. Drugi wicemistrz w lotach gołębi starych – to Marek Krukowski, pierwszy przodownik - Sławomir Graczykowski; drugi przodownik - Jan Zieliński, trzeci przodownik - Leśniewski – Rybicki, czwarty przodownik - Hoffman – Skowroński. Tytuł pierwszego lotnika, który na trzynaście lotów dwanaście razy był w czołówce zdobył Jan Zieliński. Tegoroczni zwycięzcy w lotach gołębi młodych: mistrz - Krzysztof Ryniec; I wicemistrz – Marcin Stasiak; II wicemistrz – Marek Krukowski; pierwszy i drugi lotnik - Krzysztof Ryniec. Tadeusz Rosiak za 40-letni

Jarosław Rybicki (w środku) został super mistrzem, jemu przypadł też tytuł mistrza w lotach gołębi starych. Z lewej Jarosław Komorek , z prawej wójt Stanisław Sadowski.

córka Kinga. Przewodniczący Rady Gminy Baruchowo Jarosław Komorek był w podwójnej roli, jest także hodowcą gołębi. Zdobył I nagrodę z lotu gołębi młodych - Rogoźno, I nagrodę z lotu gołębi dorosłych - Trzcińsko Zdrój; I nagrodę z lotu gołębi dorosłych- Salzwedel2 oraz II nagrodę z lotu gołębi dorosłych - Bremen2.

Prezesi Stanisław Ciarka (odział Gostynin), Andrzej Hoffman (sekcja Baruchowo), Tomasz Polak (WłocławekDziałki)

Krzysztof Ryniec zdobył tytuł mistrza w lotach gołębi młodych oraz pierwszego i drugiego lotnika

Agnieszka Kotwas

Tadeusz Rosiak otrzymał srebrną odznakę PZHGP

staż w Polskim Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oraz za zasługi dla sportu gołębiarstwa pocztowego otrzymał srebrną odznakę Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Tadeusz Rosiak zdobył cztery puchary i dwa dyplomy. Agnieszka Kotwas, jedyna kobieta w baruchowskiej sekcji zdobyła tytuł - XII przodownika i XIII przodownika w lotach gołębi młodych oraz puchar za wytrwałość.

- Od młodych lat pomagałam ojcu w hodowaniu gołębi – mówi Agnieszka Kotwas. - Teraz sama hoduję około stu gołębi. Dla mnie najważniejsze są ptaki, a dopiero później osiągane wyniki. Gołębie potrafią obdarzyć przyjaźnią, gdy wracają z lotu siadają mi na ramieniu, co jest wyjątkowo miłe. Do PZHGP zapisałam się dopiero w 2007 roku, więc jestem młodym hodowcą. Pomaga mi mąż Bogdan i

Po wręczeniu dyplomów i pucharów hodowcy gołębi zasiedli do wspólnej uroczystej kolacji. Składali sobie gratulacje i wspominali tegoroczne zmagania sportowe. Jak słusznie zauważono prowadzenie hodowli gołębi to nie tylko sport i zdobywanie nagród, ale wielka pasja wymagająca wiele poświęcenia i pracy. Tekst i fot. Jolanta Pijaczyńska

zdjęć: Galeria y.media.pl w ja u .k www


TU i TERAZ 10 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

nr 46, listopad 2013

Izbica Kujawska

www.kujawy.media.pl

11 Listopada

Uczestnicy projektu w Rogalinie Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 20072013, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. Instytucją pośredniczącą jest Urząd Marszałkowski w Toruniu.Instytucją wdrażającą jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.

Z budżetu gminy

Inwestycyjny finisz Zbliża się koniec realizacji tegorocznych gminnych inwestycji, o których w minionych miesiącach pisaliśmy niejednokrotnie na łamach „Tu i Teraz”. Obecnie trwają procedury związane z ich odbiorami końcowymi. Odebrano komisyjnie 13 listopada br. plac zabaw dla dzieci przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Izbicy Kujawskiej. Zakres rzeczowy zadania obejmował zamontowanie następujących urządzeń: ławek z oparciem, regulaminu placu zabaw, zestawu zabawowego – składającego się z wież zadaszonych, wieży z rurą strażacką, pomostu wiszącego, a ponadto: dwóch zjeżdżalni, trapu (schodków), pomostu stałego i tunelu. Ponadto zainstalowano sześciokąt wielofunkcyjny (urządzenie składające się z elementów służących do wspinaczki, podciągania się oraz przewrotów), pomost z belką, karuzelę tarczową z siedzeniami, huśtawkę wagową, bujaki sprężynowe, huśtawkę podwójną oraz ściankę wspinaczkową (potrójną). Inwestycja dofinansowana była z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Natomiast dwa dni później, 15 listopada miał miejsce odbiór przebudowanej ulicy Spokojnej w Izbicy Kujawskiej. Droga posiada nową nawierzchnię z kostki brukowej betonowej, drobnowymiarowej. Zadanie to zostało zrealizowane w całości z budżetu gminy. Tego dnia komisyjnie podsumowano też inwestycję związaną z przebudową drogi gminnej w Mchówku. I ta inwestycja realizowana była w całości z budżetu gminy.

Przemysław Nowicki

Obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Izbicy Kujawskiej rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny i Twórców Niepodległej Polski w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo sprawował proboszcz parafii izbickiej – ksiądz prałat dr hab. Leonard Fic. Po jego zakończeniu, zaprezentowali się z wierszami o tematyce patriotycznej uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Izbicy Kujawskiej, uczestnicy i laureaci wyróżnień XII Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni i Recytacji Poezji Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej w Warszawie, zorganizowanego przez Związek Piłsudczyków pod honorowym patronatem Karoliny Kaczorowskiej, małżonki Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta na uchodźctwie w 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Wystąpili: Marta Kwiecińska, Patryk Chłędowski (laureaci), Daniel Lubiński, Katarzyna Wieszczyczyk, Adrian Barański, Kinga Winiecka, Natalia Żabierek, Milena Gałązka i Nikola Śniegowska (laureatka). Nad poprawnym przebiegiem widowiska słowno-kostiumowego czuwały nauczycielki z ww. szkoły – Barbara Pałczyńska i Małgorzata Parada, odpowiedzialne za przygotowanie uczniów. Druga część uroczystości – przed pomnikiem poświęconym poległym w drugiej wojnie światowej na Placu Wolności – rozpoczęła się od odegrania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej przez orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej w Izbicy Kujawskiej. Tę część otworzył Henryk Krzyżanowicz – zastępca

Fot. Izabela Nadolna

Pamiętali o twórcach niepodległości

Przemarsz delegacji pod pomnik

Fot. Barbara Nowakowska

Wioletta Cal

Fot. Lidia Andrzejewska

Udział w projekcie, w edycji tegorocznej, ukończyły 33 osoby (26 kobiet i 7 mężczyzn). Celem projektu było zwiększenie aktywności społeczno-zawodowej osób pozostających bez pracy. Zaoferowano tym osobom kompleksowe wsparcie polegające na zdobyciu umiejętności poruszania się po rynku pracy poprzez zajęcia z doradcą zawodowym, umożliwiono im rozwój umiejętności społecznych poprzez udział w treningach kompetencji społecznych, oraz dano szansę zdobycia nowego zawodu adekwatnego do zainteresowań i potrzeb lokalnego rynku pracy. Ponadto osiem kobiet wychowujących dzieci skorzystało z poradnictwa psychologicznego, Szkoły Rodzica oraz wsparcia w ramach grupy samopomocy. Wszyscy uczestnicy zakończyli udział w projekcie zgodnie z

zaplanowaną ścieżką rozwoju osobistego. Należy mieć nadzieję, że nabyte umiejętności i kwalifikacje pomogą im w wejściu na rynek pracy oraz zminimalizują rozmiar ich wykluczenia społecznego. Uczestnicy projektu, poza obowiązkami związanymi ze szkoleniami, wzięli udział w wycieczce integracyjnej do Poznania, Kórnika i Rogalina. Panie z grupy samopomocy dodatkowo uczestniczyły w wyjeździe do Torunia i Golubia-Dobrzynia. Na koniec nadmienić należy, że na przyszły rok MGOPS złożył kolejny wniosek o dofinansowanie projektu. Przeszedł on pozytywną weryfikację w wyniku czego pozyskano dodatkowe 238. 257,91zł na realizację działań projektowych. Dzięki tym środkom MGOPS Izbica Kuj. będzie w stanie objąć kompleksowym wsparciem kolejne 42 osoby. Rok 2014 będzie ostatnim rokiem realizacji projektów systemowych, dlatego placówka izbicka gorąco zachęca wszystkich chętnych do udziału.

Występ uczniów w kościele parafialnym burmistrza gminy i miasta Izbica Kujawska. W swoim wystąpieniu wspomniał o genezie odrodzenia państwa polskiego oraz przedstawił sztandarowe sylwetki twórców niepodległości, tj. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Wincentego Witosa. Po nim zabrał głos Zenon Mie-

rzejewski – prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Zarządu Koła w Izbicy Kujawskiej, który również w wystąpieniu nawiązał do tradycji niepodległościowych, z tym, że skupił się na postaci i czynach Tadeusza Kościuszki. Ponadto przypomniał fragment wiersza Teofila Lenartowicza, pt. „Bitwa racławicka”, wydanego w 1859 r., którego nauczył się od swojego ojca ponad sześćdziesiąt lat temu. Po wystąpieniu prezesa ZKRPiBWP, orkiestra strażacka odegrała historyczną pieśń religijną „Boże, coś Polskę”, która po 1918 r. stanowiła konkurencję dla „Mazurka Dąbrowskiego”. Na koniec liczni zebrani pokłonili się tym wszystkim, dla których sprawa Polski 95 lat temu była najistotniejsza. Z izbickiej listopadowej lekcji patriotyzmu i postawy obywatelskiej skorzystały zebrane licznie delegacje samorządów, szkół, zakładów pracy oraz organizacji społecznych, które następnie złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Przemysław Nowicki

Razem przez pół wieku Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od odtworzenia „Marsza Weselnego” Feliksa Mendelssohna. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił zastępca burmistrza – Henryk Krzyżanowicz, który wyraził słowa uznania dla trudu, jaki trzeba ponieść, aby zmierzyć się z codziennymi problemami i wytrwać wspólnie w miłości przez pół wieku. Następnie H. Krzyżanowicz i zastępca przewodniczącego rady gminy i miasta Marek Orzechowski

wręczyli siedmiu parom medale i listy gratulacyjne, przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Laureatami tych wyjątkowych odznaczeń zostali: Janina i Władysław Lubińscy, Kazimiera i Władysław Porosa, Marianna i Kazimierz Stępińscy, Danuta i Władysław Andrzejewscy (wszystkie pary z Izbicy Kujawskiej), Bogumiła i Zbigniew Adamczykowie z Zakrętów, Bogumiła i Edward

Andrzejewscy ze Świętosławic oraz Czesława i Jan Kaczmarkowie z Chotla. Całą uroczystość uświetnił występ „Izbiczanek”, działających przy Gminnej Radzie Kół Gospodyń Wiejskich w Izbicy Kujawskiej. Nie obyło się bez życzeń, lampki szampana, tortu, czy innych słodkości, a także tradycyjnego „Sto lat”, odśpiewanego jubilatom przez przybyłych gości.

„Izbiczanki” z KGW zaśpiewały Jubilatom

Przemysław Nowicki

Fot. Beata Kubiak-Okupska

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Izbicy Kujawskiej realizuje projekt systemowy pt. ,,Czas na aktywność w gminie Izbica Kujawska”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dostojne pary

Przed wręczeniem okolicznościowych medali od lewej: Henryk Krzyżanowicz - zastępca burmistrza, Marek Orzechowski - zastępca przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Lucyna Andrzejewska - kierownik USC


nr 46, listopad 2013

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku świętował 50-lecie istnienia. Z chwilą powstania placówka ta nosiła nazwę Szpital Ziemi Kujawskiej im. Władysława Gluzińskiego.

Natomiast władze Włocławka reprezentowali Stanisław Wawrzonkoski - przewodniczący Rady Miasta i wiceprezydent Jacek Kuźniewicz. Przybyli także radni województwa: Sławomir Kopyść (PO), Krystian Łuczak (SLD) i Stanisław Pawlak (SLD) oraz radni Włocławka i przedstawiciele włocławskich placówek zdrowia i włocławskich uczelni. Dyrektor szpitala, Krzysztof Malatyński mówił o najnowszej

Gazeta Powiatu Włocławskiego

11

Szpital obchodził 50-lecie

Uroczystości jubileuszowe odbywające się 15 listopada rozpoczęły się uroczystą mszą we włocławskiej katedrze odprawioną przez biskupa Wiesława A. Meringa. Gala jubileuszowa odbywała się w auli Wyższego Seminarium Duchownego, a uświetnił ją występ chóru „Canto” z Zespołu Szkół Muzycznych kierowany przez dyrygenta Mariana Szczepańskiego. Na jubileusz przybyło wielu gości, m.in. obecni byli parlamentarzyści: Domicela Kopaczewska (PO), Marek Wojtkowski (PO) oraz Łukasz Zbonikowski (PiS). Nieobecnego marszałka województwa Piotra Całbeckiego reprezentował wicemarszałek Edward Hartwich.

I TU i TERAZ

Zdrowie

www.kujawy.media.pl

Wyróżnieni pamiątkowymi medalami historii szpitala z ostatnich sześciu miesięcy rozpoczynającej się 4 kwietnia 2013 r., kiedy doszło do połączenia dwóch placówek Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Stacji Pogotowia Ratunkowego tworząc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. 22 kwietnia 2013 roku szpital otrzymał imię, od tej pory nosi nazwę Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej podlegającym samorządowi województwa. W lecznicy pracuje prawie 170

lekarzy i ponad 500 pielęgniarek, pielęgniarzy, położnych i ratowników medycznych. Rocznie w szpitalu leczy się ponad 25 tysięcy pacjentów.

Blok z lądowiskiem Szpital jest ustawicznie modernizowany, kilka tygodni temu, 24 października br. oddano do użytku nowy czterokondygnacyjny budynek szpitalny z lądowiskiem dla helikopterów na dachu. Powierzchnia użytkowa tego pawilonu szpitalnego, wykonanego w energooszczędnej technologii, w całości dostępnego dla osób niepełnosprawnych i posiadającego

14. listopada br. weszła w życie tzw. ustawa sześciolatkowa, co oznacza, że od 1 września 2014 roku obowiązkiem szkolnym objęte będą dzieci sześcioletnie. Przyjęcie ustawy nie obyło się bez protestów rodziców, a także samorządów i polityków. Twierdzą oni, że skracacie okres dzieciństwa, a nowa podstawa programowa przerasta możliwości przeciętnego sześciolatka.

Stanisław Wawrzonkoski - przewodniczący rady miasta, dyrektor szpitala - Krzysztof Malatyński, wiceprezydent Jacek Kuźniewicz

Kartka z historii Decyzję o uruchomieniu drugiego szpitala poza Włocławkiem podjęło Prezydium Miejskiej Rady Narodowej na sesji 5 października 1954 roku. Budowa nowego szpitala rozpoczęła się na początku lat sześćdziesiątych we wsi Poraza Leśna, tuż przy szosie Wienieckiej. W krótkim czasie miejscowość ta została przyłączona do Włocławka. Na terenie nowo budowanego szpitala, w 1961 roku powstała szkoła medyczna kształcąca głównie pielęgniarki. Uroczyste otwarcie nowoczesnego na ówczesne czasy szpitala dysponującego 421 łóżkami, któremu nadano imię włocławskiego internisty odbyło się 9 listopada 1963 roku i było doniosłym wydarzeniem w życiu miasta i powiatu włocławskiego. Placówka usytuowana przy ul. Wienieckiej nr 43 nosiła nazwę Szpital Ziemi Kujawskiej im. Władysława Gluzińskiego we Włocławku. Pierwszym dyrektorem Szpitala Ziemi Kujawskiej był dr Tadeusz Ślaski (ur. 1906 roku w Łasku koło Łodzi - zm. 2004 r. w Tuscon USA - stan Teksas), który objął oficjalnie stanowisko naczelnego dyrektora pierwszego czerwca 1960 roku i pełnił ją tę funkcję do 30 września 1966 roku.

- Żyjemy w 21. wieku, gdzie w sposób znaczący w szybkim tempie zmieniają się technologie, szczególnie informacyjne oraz otaczający nas świat, a to powoduje, że dzieci dojrzewają znacznie szybciej niż kiedyś. Dzisiejszy sześciolatek potrafi korzystać z internetu, a jego dziadek często nie ma o tym zielonego pojęcia i uczy się od wnuka. Musimy zatem dostosować nasz system szkolnictwa do tych zmian. W większości krajów europejskich dzieci sześcioletnie są w szkole i nikt nie chce tego burzyć. Przyśpieszenie obowiązku szkolnego nie oznacza wcale, że ubieramy dzieci sześcioletnie w buty siedmiolatków, że każemy siedzieć dzieciom przez 45 minut w ławkach szkolnych. Uczenie będzie odbywało się poprzez zabawę, czego nie należy mylić z samą zabawą. Rodzice twierdzą, że szkoły nie są gotowe na przyję-

pomieszczenia socjalne dla rodziców chorych dzieci wynosi ponad 2,5 tysiąca mkw. Koszt inwestycji - 18 milionów złotych. - Szpital zyskał godną nazwę, więc musi być godny swojego patrona, który w latach siedemdziesiątych był duszpasterzem służby zdrowia, a szczególnie pielęgniarek - mówił Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa. Przed nami nowe zadania i dalsza modernizacja oddziałów. Prezentację nowo wydanej książki opisującej dzieje szpitalnictwa we Włocławku oraz rys historyczny dzisiejszego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w latach 1963-2013 przedstawił jej autor Andrzej Winiarski.

Medale i dyplomy Największą wartością szpitala są jego pracownicy, szczególnie personel medyczny ratujący zdrowie i życie pacjentów. Dzięki ich wysokiemu profesjonalizmowi oraz ofiarnej pracy szpital może się rozwijać i świadczyć opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Jednak na sali zasiadło niewielu seniorów, lekarzy, ordynatorów, pielęgniarek i położnych, tych, którzy tworzyli długoletnią historię tej placówki. Wśród nielicznych dostrzegliśmy Marię Brożek - lekarza ginekologa, która rozpoczęła

pracę jeszcze w starym szpitalu, a w 1982 roku, kiedy ówczesny dyrektor szpitala, Henryk Kownacki zachorował, pełniła funkcję dyrektora szpitala, później aż do 1986 roku była zastępcą dyrektora. Jednym z uhonorowanych medalem był neurochirurg Krzysztof Nowak, który nadal pracuje, a ma za sobą już 49 lat pracy we włocławskim szpitalu, podobnie jak Romuald Kacznow - internista, radiolog (46 lat pracy).

Na dużym minusie Czy otwarciem nowego trzynastego budynku, które odbyło się z wielkim opóźnieniem i uroczystościami jubileuszowymi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku przełamie dotychczasową złą passę? Na razie boryka się z problemami finansowymi. Dług placówki wynosił niedawno blisko 28 mln zł. Obniżono pensje wszystkim pracownikom, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a także lekarzom zatrudnionym na kontraktach. Jeśli dyrektorowi nie uda się wynegocjować z Narodowym Funduszem Zdrowia nowego wyższego niż dotychczas kontraktu, szpital utonie w długach. Nie będzie to łatwe, bo NFZ od wielu lat traktował włocławski szpital po macoszemu. Jolanta Pijaczyńska

Rozmowa z Domicelą KOPACZEWSKĄ, wiceprzewodniczącą sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży

Mądre sześciolatki

Domicela Kopaczewska cie sześciolatków. Także ogłoszony raport wskazuje na zaniedbania. Kontrolerzy oceniają, że minister edukacji nie podjął w pełni skutecznych działań w celu wsparcia gmin w przygotowaniu szkół do objęcia dzieci sześcioletnich obowiązkiem szkolnym. - Doskonale znam szkoły w naszym regionie, są one przygotowane do przyjęcia sześciolatków w różnym stopniu, ale nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że wszystkie szkoły nie są przy-

gotowane do tego zadania. Raport Elbanowskich nie jest rzetelny. Kuratoria rozpoczęły kontrolę tych wszystkich szkół wymienionych w tym raporcie i okazuje że dane nie są prawdziwe. Samorządowcy włożyli wiele wysiłku aby szkoły miały odpowiednie warunki czyli place zabaw, świetlice, kąciki zabaw, szafki dla każdego dziecka, stołówki lub miejsca na spożywanie posiłków, do których mogą być one dostarczane. Korzystano z wielu programów m.in. z programu Radosna Szkoła. Standardy wyposażenia szkoły wskazuje też konkurs „Szkoły przyjazne sześciolatkom”, w którym np. uczestniczy Szkoła Podstawowa nr 23 we Włocławku. Obiecałam, że odwiedzę wszystkie włocławskie szkoły i te w okolicy, aby naocznie przekonać o tym czy są one gotowe na przyjęcie sześciolatków. Rodzice posyłając dziecko do szkoły muszą mieć poczucie bezpieczeństwa. Przypomnę, że dobre funkcjonowanie każdej szkoły wymaga wysiłku i współpracy samorządu, dyrekcji, nauczycieli i również rodziców.

Niektórzy twierdzą, że nauczyciele nie mają odpowiednich kwalifikacjach. - Jest to kompletna bzdura. Nawet NIK zaznaczył w swoim raporcie, że wszystkie skontrolowane szkoły zatrudniały nauczycieli posiadających pełne kwalifikacje do nauczania sześciolatków. Uważam, że nauczyciele klas młodszych są najlepiej przygotowaną grupą zawodową. Jak będzie pani przekonywać rodziców, że podjęta decyzja o objęciu obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich jest słuszna? - Każdy rodzic marzy, aby jego dziecko osiągnęło sukces, więc musi zrozumieć, że dajemy szansę na jego prawidłowy i wszechstronny rozwój. Natomiast ci rodzice, którzy uważają, że ich dziecko nie powinno podjąć tak wcześnie nauki mogą skorzystać z badań psychologa i jeśli to będzie konieczne odroczyć obowiązek szkolny o rok. Apeluję do rodziców, aby uwierzyli, że ich sześcioletnie dzieci są o wiele mądrzejsze niż oni sami, kiedy mieli sześć lat.

Rozmawiała: J.P.


TU i TERAZ 12 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

nr 46, listopad 2013

Rozmowy

www.kujawy.media.pl

Rozmowa ze Sławomirem KOPYŚCIEM z Włocławka, członkiem zarządu województwa

Euro do wzięcia Podczas konferencji odbywającej się 7 listopada w Pałacu Bursztynowym we Włocławku zainaugurowano konsultacje społeczne projektu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020, które potrwają do potrwają 17 grudnia br. Przeciętnemu mieszkańcowi niewiele to mówi. - Wszystkim znane jest powiedzenie - gdy nie wiadomo o co chodzi, wiadomo, że chodzi o pieniądze. I tak jest w tym przypadku. Polska otrzyma z Unii Europejskiej na lata 2014-2020 duże pieniądze, ponad 103 miliardy euro, w tym na politykę regionalną 73 miliardy euro. Środki z puli K-P RPO szacowane dla naszego województwa to - 1,7 miliarda euro. Te pieniądze trzeba rozsądnie zaprogramować, prościej mówiąc przeznaczyć je na konkretne zadania do wykonania, ale na takie, które Unia Europejska będzie chciała finansować. Gdy pieniądze zostaną przydzielone, wtedy utworzona zostanie lista projektów strategicznych naszego województwa, takich które są najważniejsze i konieczne do zrealizowania. Już dziś wiadomo, że UE przede wszystkim stawia na nowoczesne technologie i innowację, bo w tym zakresie mamy opóźnienia cywilizacyjne. Duże wsparcie otrzymamy też na tworzenie ryku pracy.

Burmistrz Chodcza w sądzie

Obniżenie pensji było zasadne Kiedy, kilka miesięcy temu radni gminy Chodecz zadecydowali o obniżeniu pensji burmistrza o cztery tysiące złotych, ten uznał, że nie ma ku temu powodu, a uzasadnienie uchwały jest słabe i skierował sprawę do sądu. Zmniejszając wynagrodzenie burmistrza z około 11 tys. do 6.900 złotych radni uzasadniali decyzję dużym zadłużeniem gminy i brakiem dialogu. Miała to być także kara za nierozstrzygnięte przetargi i nie wdrożenie o czasie ustawy śmieciowej. Sprawa w Sądzie Rejonowym we Włocławku z powództwa Kazimierza Sawińskiego odbyła się kilka dni temu. Wyrok, który zapadł jest niekorzystny dla burmistrza. Sąd oddalił powództwo i zasądził zwrot kosztów procesowych - 180 zł. Oznacza to, że burmistrz będzie otrzymywał zmniejszoną przez radnych pensję. Jeszcze nie wiadomo, czy burmistrz złoży apelację, do której ma prawo. (s)

rozdysponowywane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Oznacza to, że planowanie podziału wsparcia finansowego dotyczy zarówno projektów inwestycyjnych, jak i tak zwanych projektów miękkich.

Unia Europejska stawia także na szeroką współpracę samorządów. - Samorządy wszystkich szczebli muszą przygotować się do realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Jest to zupełnie nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy, a także władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskażą inwestycje do zrealizowania.

Sławomir Kopyść: Konieczne jest wspieranie procesu eliminowania różnic pomiędzy miastami i gminami w województwie Przedsiębiorcy nadal będą mogli liczyć na pieniądze unijne, ale nie otrzymają bezzwrotnej dotacji. Nowością jest to, iż w RPO znajdą się nie tylko środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ale także pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, dotąd

Mieszkańcy mniejszych miast mówią, że większość dotychczasowych środków unijnych popłynęła do Bydgoszczy i Torunia. Podobnie będzie w nowym rozdaniu pieniędzy? - Bydgoszcz i Toruń - to największe miasta w województwie, więc trudno się dziwić, że one wymagają większych nakładów finansowych. Nie oznacza to jednak, że nie widzimy problemów z jakimi boryka się całe województwo. W nowym rozdaniu polityka te-

rytorialna w naszym województwie będzie prowadzona na czterech poziomach, dla których planowane są konkretne pieniądze. Pierwszy to poziom wojewódzki, który obejmuje miasta Bydgoszcz i Toruń oraz ich obszary funkcjonalne. Poziom drugi - regionalny i subregionalny obejmuje miasta Włocławek, Grudziądz i Inowrocław. Kolejny - to poziom ponadlokalny obejmujący miasta powiatowe, następny - poziom lokalny, który będzie obejmował gminy wiejskie oraz miasta nie będące stolicami powiatów. Ten ostatni wiąże się z ideą rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność lokalną. Pieniądze unijne w pierwszej kolejności przeznaczone zostaną na tzw. obszary strategicznej interwencji. W naszym województwie wyłoniono ich na najbliższe siedem lat siedem. Są to: aglomeracja Bydgoszczy i Torunia; zagospodarowanie Dolnej Wisły i nowy stopień wodny; Kujawy – wyspecjalizowana strefa gospodarcza dla rolnictwa; Bory Tucholskie – strefa wykorzystania potencjałów endogenicznych północno-zachodniej części województwa; ochrona rolniczej przestrzeni produkcyjnej; wzrost zatrudnienia; przełamanie zapaści społeczno-gospodarczej wschodniej części województwa; polityka miejska i rewitalizacja miast oraz rozwój uzdrowisk.

Wskazując, jako cel przełamanie zapaści społecznogospodarczej wschodniej części województwa niejako potwierdza się, że dawne włocławskie odbiega poziomem od reszty województwa. - W jednych obszarach odbiega, w innych nie. Warto jednak zwrócić uwagę, że powiaty: lipnowski, grudziądzki, włocławski i sępoleński w ostatnich latach corocznie notują stopę bezrobocia wynoszącą ponad 150 procent średniej wojewódzkiej. Udział ludności w wieku produkcyjnym korzystającej ze środowiskowej pomocy społecznej przekracza 15 proc., a w lipnowskim – sięga 21 proc. Na obszarach wiejskich wschodniej części województwa skumulowały się także problemy niskiego poziomu wykształcenia, które w całym naszym województwie nie jest wysokie, bo mieszkańcy z wykształceniem wyższym stanową jedynie 13,8 proc. (średnia dla Polski – 18,1 proc.). Do tego należy dodać uzależnienie bazy ekonomicznej od rolnictwa przy jednocześnie zbyt dużej liczbie osób utrzymujących się z rolnictwa i słabszej dostępności do usług publicznych. Dlatego ważne i konieczne jest wspieranie procesu eliminowania różnic pomiędzy miastami i gminami w województwie oraz stymulowanie rozwoju społeczno-gospodarczego jednostek terytorialnych. Pieniądze na ten cel zabezpieczone będą przy pomocy Funduszu Wsparcia. Rozmawiała: Jolanta Pijaczyńska

Dla Kruszyna i Smólnika powiatowe dotacje Zarząd Powiatu we Włocławku udzielił dotacji Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „As Kruszyn oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Smólniku. - Dzięki wsparciu Powiatu Włocławskiego, o co usilnie zabiegałem, przy szkole w Kruszynie powstanie nowa infrastruktura edukacyjno-ekologiczna, która z pewnością stworzy lepsze warunki do kształcenia naszej młodzieży – mówi Roman Gołębiewski, radny powiatowy (PSL), członek zarządu powiatu. - Dbałość o młodzież jest najlepszą inwestycją. Klub „As Kruszyn” otrzyma 22 tys. złotych dotacji celowej z budżetu powiatu na dofinansowanie kosztów inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dofinansowane przyznano na zadanie, które nosi nazwę „Zielona Klasa – infrastruktura plenerowo-rekreacyjna z częścią edukacyjną- Przyroda wokół nas”. Z tych samych środków wsparcie w wysokości 10 tys. zł na termomodernizację budynku remizy otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Smólniku.

Ważne jest, aby poszerzenie jezdni i chodnik został wykonany przed wejściem na nasze drogi budowniczych autostrady Roman Gołębiewski zapewnia, że uczestnicząc w pracach zarządu ma na uwadze równomierny rozwój powiatu. Jednak nie ukrywa, że tak jak każdy radny powiatu musi zadbać również o potrzeby mieszkańców ze swojego okręgu wyborczego, czyli gminy Włocławek, w której mieszka. Zapytany o problemy, które należy rozwiązać, zwraca uwagę na popra-

wę dróg powiatowych. - Priorytetowym zadaniem na przyszły rok jest wykonanie chodnika i poszerzenie drogi powiatowej Włocławek-Choceń na odcinku od nowego wiaduktu autostradowego do lotniska – mówi Roman Gołębiewski. - Jest to chyba najbardziej ruchliwa i niebezpieczna droga powiatowa jaką administrujemy. Zasadność tej inwestycji u

nikogo nie powinna budzić wątpliwości. Jest to trakt ostatnio zniszczony przez budowniczych autostrady. Jednak udało nam się wynegocjować dobre warunki w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy, które gwarantują że w przyszłym roku odcinki dróg powiatowych od Włocławka do Kruszyna oraz od Nowej Wsi do Smólska otrzymają nowe nawierzchnie. Ważne jest, aby poszerzenie jezdni i chodnik został wykonany przed wejściem na nasze drogi budowniczych autostrady. Wstępne ustalenia już zostały poczynione i Powiatowy Zarząd Dróg przystępuje już do prac dokumentacyjnych. Inwestycja powinna ruszyć wczesną wiosną. Dodam, że starałem się, aby do planów inwestycyjnych na przyszły rok wpisana została modernizacja drogi powiatowej na odcinku biegnącym z Humlina do Brześcia Kujawskiego. I tak się stało, ta droga łącząca dwie gminy wreszcie doczeka się naprawy. (P.J.)


nr 46, listopad 2013

USC Urząd Stanu Cywilnego, Zakład Obsługi Oświaty oraz część Wydziału Spraw Obywatelskich i Promocji - Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych zmieniły swoją siedzibę i aktualnie mieszczą się przy Alejach Władysława Łokietka 1a. Mieszkańcy uzyskają tam także wszelkie informacje z zakresu obrony cywilnej i wojskowej oraz od pełnomocnika informacji niejawnych. Zmiana siedziby USC nie wpływa na zmianę Sali Ślubów, która nadal mieści się będzie w budynku Ratusza przy Placu Władysława Łokietka. Jednocześnie informujemy, że numery telefonów do poszczególnych wydziałów pozostają bez zmian.

Biblioteki

Od listopada br. Biblioteka Publiczna w Brześciu Kujawskim zaprasza do nowej siedziby znajdującej się przy ul. Krakowskiej 14 B. Placówka zlokalizowana jest na parterze budynku. Po przeprowadzce zyskała przestronne i słoneczne pomieszczenia. Biblioteka oferuje mieszkańcom bogaty i sukcesywnie powiększający się księgozbiór, dostęp do internetu oraz zaprasza na wydarzenia kulturalne, spotkania czytelnicze i wystawy książek.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej

Medal odbiera z rąk burmistrza Wojciecha Zawidzkiego Anna Balter żona zmarłego Bogusława Baltera Brzeskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą sesją Rady Miejskiej, podczas której odznaczono medalami „Zasłużony dla Gminy Brześć Kujawski” czterech mieszkańców. - W każdej społeczności można dostrzec ludzi, których aktywność, postawa i zaangażowanie na rzecz rozwoju „Małej Ojczyzny” wymaga docenienia i wyróżnienia – mówi Marek Golasiński, przewodniczący Rady Miejskiej Brześcia. - Z okazji Narodowego Święta Niepodległości postanowiliśmy takie osoby uhonorować medalami „Zasłużony dla Gminy Brześć Kujawski”. Uchwałą Rady Miejskiej medale przyznano czterem osobom, które trwale zapisa-

ły się na kartach brzeskiej historii. Otrzymali je: Bogusław Grzelak, Ryszard Szeleziński, Cezary Trajder oraz pośmiertnie Bogusław Belter. Po uroczystej sesji przedstawiciele brzeskich władz samorządowych oraz reprezentanci władz powiatu włocławskiego, delegacje ze szkół i placówek oświatowych, jednostki ochotniczych straży pożarnych, reprezentanci partii i stowarzyszeń, a także licznie

I

13

Obwodnica Brześcia Kuj. musi być zapisana w kontrakcie terytorialnym

Medale dla zasłużonych

Apel do parlamentarzystów

przybyli mieszkańcy uczestniczyli w mszy odprawionej w intencji Ojczyzny. Wiązanki kwiatów złożono przed tablicą Tadeusza Kościuszki oraz tablicą tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz przed pomnikiem „tego, który łączył, nie dzielił...” - księcia brzesko-kujawskiego Władysława Łokietka. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów na skwerze miejskim zaproszono mieszkańców do degustacji apetycznych, drożdżowych rogali świętomarcińskich. Regionalny przysmak kusił zapachem i aromatem, toteż chętnych do degustacji nie brakowało. Muzycznym akcentem upamiętniającym wydarzenia z 1918 r. był koncert „Niepodległa, niepokorna”, który odbył się w przeddzień święta w sali Brzeskiego Centrum Kultury. Tego dnia usłyszeć można było piękne, choć nieznane, piosenki o tematyce patriotycznej, między innymi z repertuaru Marka Grechuty, Ireny Santor, Maryli Rodowicz, Jana Pietrzaka, Haliny Kunickiej, Andrzeja Rosiewicza, Reginy Pisarek oraz kultowe pieśni towarzyszące w drodze ku niepodległej.

Zwracam się z publicznym apelem do wszystkich parlamentarzystów z naszego regionu a w szczególności posłów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz zarządu województwa kujawsko-pomorskiego o wspieranie zapisania budowy obwodnicy Brześcia Kujawskiego w kontrakcie terytorialnym, który podpisany będzie pomiędzy rządem RP i zarządem województwa. Z wielką radością przyjąłem wiadomość o uchwaleniu Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego do roku 2020 – Plan modernizacji 2020+, która bezpośrednio odnosi się do problematyki komunikacyjnej Brześcia Kujawskiego oraz wskazuje konkretne rozwiązanie jakim jest budowa obwodnicy. Z satysfakcją przyjąłem zapis w strategii mówiący o tym, że jedną z najważniejszych potrzeb jest przebudowa układu dróg w rejonie Brześcia Kujawskiego w celu ich połączenia z węzłem Pikutkowo i wyprowadzeniem ruchu tranzytowego z Brześcia Kujawskiego. Konkretnie do realizacji ujęto realizację obwodnicy naszego miasta w przebiegu drogi krajowej nr 62 i dróg wojewódzkich nr: 270, 265 i 268, o którą nasi mieszkańcy walczą od dawna. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wspierali działania samorządu brzeskiego w naszych staraniach o umieszczenie tego zadania na liście przedsięwzięć w tak ważnym dokumencie jakim jest strategia. Szczególnie dziękuję Stowarzyszeniu Wspierania Budowy Obwodnicy Brześcia Kujawskiego i mieszkańcom naszej gminy. Mam jednak świadomość, że sam zapis w strategii nie wystarczy, do budowy obwodnicy potrzebne są pieniądze, a te będą realne dopiero po wpisaniu zadania w kontrakcie terytorialnym. Takiej szansy nie można zmarnować, drugiej takiej Brześć Kujawski nie dostanie i boję się pomyśleć jaki może być los miasta, jeżeli obwodnicy nie będzie.

Koncert „Niepodległa, niepokorna” współorganizowany przez Brzeskie Centrum Kultury i Towarzystwo Kulturalne.

Wojciech Zawidzki Burmistrz Brześcia Kuj.

Atrakcyjne działki budowlane i usługowe

Przetarg 3 grudnia

Uroczystości pod pomnikiem Władysława Łokietka

Pierwszoklasiści uczą się, jak bezpiecznie pokonać drogę do i ze szkoły

Dzieci widoczne na drodze Gminna komisja ds. rozwiązywania problemów alkoholowych wraz z Posterunkiem Policji w Brześciu Kujawski rozpoczęła akcję pn. „Bezpieczne dziecko na drodze”. Nie jest to pierwsze takie wspólne działanie, akcja ma charakter cykliczny. W ostatnich pięciu latach rozdano pierwszoklasistom ponad siedem tysięcy światełek i opasek odblaskowych oraz przeprowadzono szereg pogadanek na temat bezpieczeństwa dzieci. Również i w tym roku nie za-

Gazeta Powiatu Włocławskiego

Fot. nadesłana

NOWE SIEDZIBY

I TU i TERAZ

Brześć Kujawski

www.kujawy.media.pl

pomniano o bezpieczeństwie najmłodszych. Członkowie komisji wraz z policjantami z brzeskiego posterunku odwiedzili dzieci w Szkole Podstawowej w Nr 1 w Brześciu Kujawskim oraz Zespole Szkół nr 2, wręczając najmłodszym materiały odblaskowe ufundowane przez komisję oraz burmistrza Wojciecha Zawidzkiego. Spotkanie w brzeskiej podstawówce stanowiło doskonałą okazję do przypomnienia dzieciom zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Policjant uczył dzieci

nie tylko, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły i z niej powrócić, ale także jak bezpiecznie bawić się w miejscu gdzie mieszkają. Często dzieje się tak, że dzieci traktują odblaski jak kolorowe gadżety, dlatego ważną rolę w uświadamianiu ich faktycznego znaczenia mają także nauczyciele i rodzice dzieci. To oni powinni dopilnować, aby dzieci były widoczne na drodze. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, śpiewały piosenki i recytowały wierszyki o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podobne spotkania zaplanowano w pozostałych szkołach prowadzonych przez gminę.

Gmina Brześć Kujawski oferuje do sprzedaży położone w malowniczej okolicy, atrakcyjne działki budowlane przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, a także mieszkalno-usługowe w pełni uzbrojone w infrastrukturę techniczną. Oferuje także do sprzedaży działki produkcyjnousługowe zlokalizowane w Brześciu Kujawskim oraz w Wieńcu i Pikutkowie w bezpośrednim sąsiedztwie węzła autostrady A1. Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbędzie się w dniu 3 grudnia 2013 r. Szczegółowe informacje pod nr tel.: (54) 231-63-10 lub (54) 231-63-28 oraz na stronie internetowej www.brzesckujawski.pl


TU i TERAZ 14 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

nr 46, listopad 2013

Gmina Lubanie

www.kujawy.media.pl

Radni zadecydowali

Usuwasz azbest

Podatki bez zmian

Członkowie Koła nr 20 w trakcie spotkania

Dzień Seniora na spotkaniu W sali baru „Gościniec” w Lubaniu zebrali się 24 października członkowie Koła nr 20 PZERiI, aby uczcić swoje święto – Dzień Seniora. Na spotkaniu obecni byli również goście: Małgorzata Głowińska, prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów we Włocławku, przedstawiciele gminnego samorządu - wójt Sławomir Piernikowski i przewodnicząca rady

Jadwigi Kurant, ks. prefekt Sławomir Sobiech, ks. senior Eugeniusz Lewandowski. dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II Janusz Szałek oraz dyrektor NZOZ „Intermed” Hanna Zgorzelak. Nie obyło się bez okolicznościowych życzeń oraz kwiatów. Bukiet wręczany przez wójta tradycyjnie losowo wybranej seniorce, tym razem trafił w ręce pani Reginy Lipińskiej. Zebrani wysłuchali w skupieniu

wiersza autorstwa Franciszka Becińskiego pt. „Równina” w wykonaniu koleżanki - seniorki Marii Skowrońskiej. Gratulacje i wiązankę kwiatów otrzymała także od członkiń koła Jadwiga Kurant, tegoroczna laureatka XXXVIII edycji nagrody im. Oskara Kolberga. Po zjedzeniu obiadu, przyszedł czas na luźne rozmowy i wymianę poglądów przy kawie, herbacie i słodyczach. J.Ch.

Jednym z ważniejszych dla społeczności lokalnej zagadnień poruszanych w trakcie listopadowej XXVI sesji Rady Gminy było ustalenie wysokości podatków na rok 2014, w tym między innymi podatku rolnego oraz podatku od środków transportowych. Uchwałami nr XXVI/180/13 oraz XXVI/179/13 z dnia 8 listopada br. wspomniane stawki podatkowe pozostawiono bez zmian w stosunku do roku bieżącego. Także inne podatki pozostały na poziomie roku 2013. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców jak i przedsiębiorców z terenu gminy Lubanie. Jednocześnie w związku z pojawiającymi się wątpliwościami wójt gminy Lubanie informuje mieszkańców, że na podstawie otrzymanego z Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego we Włocławku zawiadomienia o zmianie klasyfikacji gruntów i budynków, zaistniała konieczność dokonania powtórnego naliczenia podatków w tym zakresie. Wydane i przesłane do mieszkańców gminy decyzje zmieniające ich wymiar są jedynie konsekwencją wynikającą ze wspomnianego dokumentu.

(jch)

Kaski poprawią bezpieczeństwo

Fot. Jerzy Chudzyński

Urząd Gminy Lubanie ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie kosztów związanych z usuwaniem i unieszkodliwieniem wyrobów zawierających azbest. Dofinansowanie obejmować będzie do 100% kosztów demontażu, transportu i unieszkodliwiania odpadów azbestowych z budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz transportu i unieszkodliwiania odpadów azbestowych (zgromadzonych na działkach) pochodzących z demontażu pokryć dachowych. Przedmiotowe wnioski w terminie do dnia 17 stycznia 2014r. (wraz z kompletem załączników), mogą składać osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości znajdujących się na terenie Gminy Lubanie i planujące w 2014 r. usunięcie wyrobów zawierających azbest z terenu swoich posesji. Wzór załączników oraz formularz wniosku pobrać można w Urzędzie Gminy (pok. nr 3) lub ze strony internetowej Urzędu Gminy Lubanie www.lubanie.com (patrz zakładka - gospodarka odpadami). (jch)

Fot. Jerzy Chudzyński

Skorzystaj z dofinansowania

Nowym chodnikiem do stacji

Turniej Piłki Ręcznej po raz czwarty 6 listopada w sali Zespołu Szkół w Lubaniu rozegrano IV Turniej Piłki Ręcznej im. Ryszarda Junga. Zwyciężyła drużyna gimnazjum nr 7 przed gimnazjum nr 2 (obie z Włocławka). Na miejscu trzecim uplasowali się gospodarze. Tytuł króla strzelców turnieju (16 goli) wywalczył Adam Zbonikowaski (gimn. nr 2), zaś najmłodszym grającym zawodnikiem był Kacper Sztandarowicz (ur. w 2000 roku). J.Ch.

Dobiegła końca budowa liczącego prawie pół kilometra chodnika prowadzącego z Lubania na stację PKP. Nowy ciąg pieszy o szerokości 150 cm w znacznym stopniu poprawi bezpieczeństwo mieszkańców gminy dojeżdżających do pracy oraz na zajęcia do włocławskich szkół. Stanowi on również kontynuację ułożonego w 2012 roku chodnika biegnącego wzdłuż drogi powiatowej Mikanowo – Siutkówek. Całkowity koszt zadania to prawie 120 tys. zł z czego ponad 70 tys. stanowi dofinansowanie pozyskane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – „Odnowa i rozwój wsi”.

Budowa chodnika postępuje naprzód

Nadesłano 58 prac

Malowane barwy jesieni W Przedszkolu Samorządowym w Lubaniu rozstrzygnięto konkurs pod nazwą „Barwy Jesieni”. Jury brało pod uwagę technikę wykonanej pracy, jej oryginalność i pomysłowość a także estetykę. Po wnikliwej ocenie zgłoszonych 58 prac plastycznych miejsce pierwsze i oczywiście I nagrodę przyznano Grzegorzowi Kapelińskiemu. Miejsce drugie zajęła Patrycja Jankowska, trzecie Maja Ogrodzińska. Wszyscy pozostali autorzy prac otrzymali wyróżnienia, zaś najładniejsze dzieła pokazano szerokiej publiczności na specjalnie zorganizowanej w tym celu wystawie. Na zdjęciu obok: Uczestnicy konkursu z nagrodami, wyróżnieniami i dyplomami oraz jego organizatorzy tuż po ogłoszeniu wyników. Fot. Jerzy Chudzyński

(j.ch)

Młodzież z klasy III a Gimnazjum w Lubaniu z ciekawością ogląda otrzymane kaski 19 listopada w Zespole Szkól im. Jana Pawła II w Lubaniu odbyło się uroczyste przekazanie przez przedstawicieli Oddziału Miejskiego PTTK im. M. Sydowa w Toruniu kasków rowerowych uczniom tej placówki. Są one podziękowaniem i nagrodą dla młodzieży za ścisłą współpracę podczas zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego wspólnie z O/M PTTK w Toruniu, w dniach 5-7 czerwca tego roku na trasie Nieszawa – Gniewkowo przedsięwzięcia pod nazwą „Unijne dwa kółka”. Przypomnijmy, iż uczniowie Zespołu Szkół w Lubaniu pod opieką swoich nauczycieli 5 czerwca aktywnie uczestniczyli w tej imprezie towarzysząc „marszałkowskiej” ekipie w trakcie jej przejazdu przez teren gminy. Brali też czynny udział w lekcji europejskiej, konkursie wiedzy o funduszach europejskich oraz zachęcali mieszkańców gminy Lubanie do odwiedzenia plenerowego stoiska informacyjnego zlokalizowanego w tym dniu przy Gminnym Ośrodku Kultury.

(j.ch)


nr 46, listopad 2013

I TU i TERAZ

Historia

www.kujawy.media.pl

Gazeta Powiatu Włocławskiego

Niezwykli ludzie z naszego regionu. Ludwik Orpiszewski (1810-1875)

Zapomniany „belwederczyk” z Kłóbki Listopad to czas, w którym często zwracamy nasze myśli do ważnych wydarzeń z naszej przeszłości. Odzyskaliśmy tego miesiąca upragnioną niepodległość w 1918 r., a wcześniej w roku 1830 wybuchło wielkie powstanie, które miało największe szanse na zwycięstwo. Wspominając właśnie ten zryw niepodległościowy warto przypomnieć obecnie prawie zupełnie zapomnianą postać młodego natenczas studenta Uniwersytetu Warszawskiego, który pochodził z kujawskiej wsi Kłóbka. Ludwik Orpiszewski urodził się w 1810 r. w Roszkowej Woli nad Pilicą, zanim jeszcze jego rodzice nie osiedlili się na stałe w Kłóbce (co nastąpiło w 1822 r.), a zmarł w 1875 r. w Villamont (Szwajcaria). Po nauce domowej prowadzonej przez matkę i guwernera, edukację kontynuował wspólnie z młodszym bratem Ignacym (1811-1882) w szkołach w Łowiczu, Włocławku i Płocku, gdzie ostatecznie zdał maturę i zapisał się w annałach tejże szkoły jako uczeń wyróżniający się w nauce. Już wtedy bliskie mu były idee romantyczne. W 1828 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa i Administracji mając nadzieję, że po ich ukończeniu wróci do ukochanej Kłóbki, co niestety nie było mu dane.

Działalność spiskowa W Warszawie dał się porwać gorącej atmosferze spiskowo-patriotycznej, jaka tam panowała od początku lat dwudziestych XIX w. Był głęboko zaangażowany w działalność konspiracyjną. Duże wrażenie wywarł na nim pogrzeb niezłomnego senatora Piotra Bielińskiego, który przerodził się w manifestację uczuć narodowych. Pod wpływem tego wydarzenia napisał elegię, która krążyła jako anonim w odpisach budząc wściekłość władz rosyjskich. Uniknął aresztowania po wykryciu spisku na uniwersytecie, gdyż wyjechał z Warszawy do Kłóbki na pogrzeb ojca, który się odbył w październi-

ku 1830 r. Należał do najbardziej zaufanych spiskowców, dlatego wyznaczony został do ataku na belweder, siedzibę znienawidzonego wielkiego księcia Konstantego, brata cara. Do ataku nie wszyscy się stawili. Ostatecznie było ich 18 rozdzielonych na dwa oddziały. Grupa Orpiszewskigo wtargnęła do rezydencji od bramy głównej. Zamiar, jak wiadomo, nie powiódł się, a Ludwik doznał wtedy kontuzji. Poprzez udział w tej decydującej o wybuchu powstania akcji zyskał sobie sympatię rodaków w kraju i na emigracji, przylgnęło wówczas do niego zaszczytne miano „belwederczyka”. W powstaniu listopadowym W czasie powstania mianowano go dowódcą w randze kapitana 5 kompanii Gwardii Honorowej Pieszej (złożonej głównie ze studentów), później objął komendę szwadronu 2 Pułku Mazurów Konnych Województwa Mazowieckiego. Brał udział w bitwie pod Grochowem i Ostrołęką, a podczas wyprawy gen. J. Skrzyneckiego walczył w okopach Pragi i uczestniczył w bitwach pod Iganiami i Raciążem. W październiku 1831 r. z korpusem gen. M. Rybińskiego przeszedł granicę pruską pod Brodnicą, a kwarantannę spędził w zamku golubskim siedząc w pokoju m. in. z Eustachym Sapiehą i Maurycym Mochnackim. Władze rosyjskie wydały na niego wyrok śmierci i konfiskaty majątku. Dlatego nie mógł już do kraju wrócić. Wyegzekwowano również konfiskatę tej części rodzinnego majątku, która według działów przypadła Ludwikowi. Później podobnie uszczuplono dobra kłóbskie po aresztowaniu i zesłaniu na Syberię jego młodszego brata Ignacego. W końcu roku 1831 matka (wówczas już wdowa) postanowiła spotkać się ze swym najstarszym synem i wyjechała do Wrocławia poza zabór rosyjski by wesprzeć go grubszą sumą pieniędzy. Wówczas udał się na emigrację.

Kontakty z tuzami polskiej emigracji Początkowo przebywał na terenie państw niemieckich, również w Dreźnie, gdzie mieszkał w tym samym domu, w którym Mickiewicz tworzył wówczas III część „Dziadów”. Zetknął się tam wtedy ze Stefanem Garczyńskim, Antonim Edwardem Odyńcem i Antonim Goreckim. Następnie udał się do Edynburga i prowadził tam interesy handlowe, by w 1835 roku przybyć do Paryża. Tam znalazł się w otoczeniu księcia Adama Czartoryskiego, który zaangażował go jako agenta własnego stronnictwa, a także powierzył mu funkcję towarzysza i przewodnika swego najstarszego syna, Witolda. Orpiszewski przebywał równie chętnie w otoczeniu ludzi pióra. Należał do grona bliskich znajomych Adama Mickiewicza (był uczestnikiem obu słynnych uczt wydanych przez Eustachego Januszkiewicza dla uczczenia imienin pierwszego wieszcza), Zygmunta Krasińskiego, a także Cypriana K. Norwida, Juliusza Słowackiego, Teofila Lenartowicza, Teodora Tomasza Jeża i Bronisława Zaleskiego.

Ślub z hrabianką W latach 1842–1844 Orpiszewski wykonywał zadanie emisariusza obozu Czartoryskich na terenie państw niemieckich polegające na nawiązaniu współpracy z tamtejszymi przywódcami słowiańskimi. W latach 18441848 przebywał w podobnym charakterze w Rzymie. Dał się poznać jako działacz zręczny i skuteczny. W czasie Wiosny Ludów, kiedy wzburzony rewolucyjnie lud rzymski napierał na siedzibę papieską w Kwirynale, Orpiszewski uzbrojony w dubeltówkę brał udział wraz z Zygmuntem Krasińskim i Cyprianem K. Norwidem w obronie papieża. W podzięce za ten czyn papież Pius IX przyjął swoich obrońców na prywatnej audiencji i obdarzył odpustem zupełnym na godzinę śmierci dla nich i dla ich bliskich.

Skradli 220 ton miału miejskiej ciepłowni we Włocławku

Złodzieje ukarani. MPC walczy o odzyskanie pieniędzy Sprawa kradzieży miału z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej we Włocławku nareszcie, po kilku latach starań znalazła swój finał. O zaginięciu dwóch wagonów miału – 120 ton z MPEC zrobiło się głośno we wrześniu 2009 roku. Do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej wkroczyła policja. Radni spekulowali o nieuczciwości miejskiej spółki. „Tu i Teraz”. Wydawca: Wydawnictwo Kujawy, Adres: 87-811 Szpetal Górny, ul. Lipowa 48 Redaktor naczelny Stanisław Białowąs tel. 600-15-68-05, 54 237-05-05 e-mail: stanislaw.bialowas@wp.pl Redaktor prowadzący: Jolanta Pijaczyńska, e-mail: jo-pi@tlen.pl

Reklama 608 455 658

W toku śledztwa ustalono, że w lipcu i sierpniu 2009 r. skradziono kolejne 120 ton miału węglowego. W przestępstwa te zamieszani byli pracownicy firmy kolejowej (przewozowej), lokalny przedsiębiorca oraz dwóch pracowników MPEC, z którymi rozwiązano umowę o prace. Wspólnie ukradli 220 ton miału należącego do miejskiej ciepłowni. Przeładowywali go w okolicy dworca we Włocławku i sprzedawali firmie z Piotrkowa Kujawskiego. Działania zarządu MPC, który prowadził „własne śledztwo”, składał odwołania i zażalenia oraz Prokuratury Okręgowej we Włocławku doprowadziły do ostatecznego ustalenia i skazania sprawców kradzieży. Prawomocne wyroki skazujące w tej sprawie zapadły w 2012 i 2013 r. - Teraz zarząd MPEC usiłuje odzyskać równowartość skradzionego miału węglowego, wszczynając w tym celu sprawę o

zapłatę kwoty 132 843 zł – mówi Stanisław Pawlak, wiceprezes ds. organizacyjno-administracyjnych. - Występujemy przeciwko wszystkim sprawcom kradzieży, w tym również przeciwko byłym pracownikom naszej firmy. Spra-

I

15

Orpiszewski, po ucieczce papieża z Rzymu, rezygnuje z działalności dyplomatycznej, opuszcza Włochy, by udać się przez Niemcy do Wielkopolski w okolice Poznania. Tu w Prochach 28 VII 1850 r. bierze ślub z Anną Zyberk–Plater, córką hrabiego Michała Zyberka-Platera, wicegubernatora cywilnego wileńskiego. Został jednak stamtąd usunięty przez władze pruskie. W 1851 r. osiadł na stałe w Szwajcarii w Villamont niedaleko Lozanny nie tracąc jednak kontaktu oraz zainteresowania życiem politycznym emigracji polskiej. Na prośbę młodszego syna Adama Czartoryskiego, Władysława zgodził się podjąć ponownie funkcję przedstawiciela polskiego ruchu narodowego Hôtelu Lambert w Rzymie w roku 1862. Przebywał tam jednak tylko do początku 1863 r., po czym – na skutek niepowodzeń dyplomatycznych - wrócił do Lozanny ostatecznie wycofując się z polityki.

Powrót pośmiertny do Kłóbki Zajmował się tam przede wszystkim pisarstwem i wychowaniem sześciorga dzieci. Był autorem powieści historycznych oraz dramatów, np.: „Wędrówka po Wielkopolsce i Mazowszu” czy „Pułkownik czyli różny los kolegów szkolnych” (powieść okrzyknięta epopeją kujawską). Próbował też swoich sił w tłumaczeniach polskiej poezji i prozy na język francuski (Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego). Napisał również historię Polski doprowadzając ją do czasów Jana III Sobieskiego. Był autorem wspomnień drukowanych i pozostawionych w rękopisie. Zmarł w nocy z 21/22 lutego 1875 roku w Villamont, a pochowany został w Lozannie, Zmarły życzył sobie, aby ciało jego spoczęło w rodzinnym grobowcu w Kłóbce. Niestety władze carskie nie wyrażały na to zgody. Stosowne zezwolenie uzyskano dopiero w 1904 r. Wówczas odbyły się ponowne uroczystości pogrzebowe w Kłóbce, w której gospodarzył bratanek Ludwika, Stanisław Orpiszewski, syn Lucjana (powstańca styczniowego). Władze carskie bojąc się patriotycznych manifestacji zarządziły, aby to ceremonia odbyła się bez rozgłosu. Pilnował tego specjalnie oddelegowany policjant.

wa obecnie jest zawieszona do czasu skazania ostatniego ze znanych sprawców kradzieży miału - kierownika pociągu. Nowe okoliczności ustalone przez Sąd Karny, nie pozostawiły również wątpliwości Sądowi Okręgowemu we Włocławku przy wydaniu wyroku zmieniającego uprzednio wydane wyroki w sprawie przywrócenia wcześniej zwolnionej dyscyplinarnie pracownicy. Po złożeniu przez zarząd MPEC

ARKADIUSZ CIECHALSKI

skargi o wznowienie w trybie nadzwyczajnym postępowania zakończonego prawomocnymi wyrokami, wyroki te zmienił, orzekając że rozwiązanie umowy o pracę w październiku 2009 r. było zasadne. Nakazał także byłej pracownicy zwrot wszelkich kwot wypłaconych jej wcześniej przez MPEC w tych sprawach jak i kosztów wynikających z prowadzonych postępowań.


TU i TERAZ 16 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

nr 46, listopad 2013

Rozmaitości

www.kujawy.media.pl

KRÓTKO * KRÓTKO * KRÓTKO Windy na dworcu w przyszłym roku Osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z wind na włocławskim dworcu dopiero w czerwcu przyszłego roku. Projekt ich montażu ma być wykonany jeszcze w tym roku. Zainstalowane zostaną po obu stronach jezdni, aby ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się.

Pieniądze biblioteki

Kolejna nagroda dla CANTO Chór Młodzieżowy „Canto” Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku wywalczył I miejsce na prestiżowym XVI Ogólnopolskim Konkursie Chórów CANTIO LODZIENSIS w Łodzi. Młodzież Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena po raz kolejny sięgnęła po najwyższe laury na ogólnopolskiej arenie, rozsławiając Włocławek i region. Konkurs odbył się 16-17 listopada w sali kolumnowej Łódzkiego Domu

Kultury. Chór Canto został również uhonorowany Nagrodą Specjalną ufundowaną przez Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Łodzi za najlepsze wykonanie pieśni kompozytora łódzkiego. Była to pieśń „Proszę Pani” ze słowami E. Jażdżewskiej –Goldsteinowej i z muzyką wybitnego polskiego kompozytora Andrzeja Hundziaka. - Cieszę się bardzo z sukcesu młodzieży, a radość potęgowana jest tym, że w składzie zespołu wystąpiło po raz pierwszy kilkanaście

REMONT. Miejski Zarząd Dróg we Włocławku informuje, że od dnia 22 listopada (piątek) godz. 18.00 rozpoczyna się kolejny etap remontu al. Kazimierza Wielkiego. Zostanie zamknięty dla ruchu kołowe-

osób ambitnie śpiewających w zespole dopiero od września bieżącego roku – mówi dyrygent Marian Szczepański.- Muszę przyznać, że ten rok obfitował w nagrody. Przypomnijmy, że w br. chór zdobył II miejsce na silnie obsadzonym Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie oraz II miejsce na Międzynarodowym festiwalu Chóralnym w mieście Ohryda w Macedonii. Tam też otrzymał Wyróżnienie za Atrakcyjną Prezentację Programu.

go odcinek drogi od al. Chopina do ulicy Zielnej (jezdnia zachodnia). W związku z powyższym ruch pojazdów w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią (wschodnią) po stronie lasu.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Arentowicza wzięła udział w programie dotacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanym przez Insty-

Tablica ku pamięci W miejscu pamięci narodowej przy grobach w lesie koło Pinczaty odsłonięto ta-

blicę upamiętniającą ofiary II wojny światowej - zamordowanych mieszkańców Włocławka (Grzywna). W lesie pod Pińczatą w 1939 roku hitlerowcy zamordowali 41 osób, pochowano ich w trzech grobach. W późniejszym okresie w lesie tym dokonano jeszcze kolejnych egzekucji. W 1945 roku przeprowadzone zostały prace ekshumacyjne przez włocławski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Pomordowanych pochowano z honorami na cmentarzu komunalnym przy ul. Chopina we Włocławku w specjalnie przygotowanej kwaterze. (z)

TERPI & MAGRA na teledysku Zespół TERPI & MAGRA współpracujący z tancerzami Jarkiem Wróblewskim i Damianem Hubertem wspólnie nagrali teledysk, który ostatnio krąży w youtube i na Facebooku zdobywając coraz więcej fanów. Łukaszowi Terpińskiemu i Mariuszowi Gralakowi, którzy tworzą zespół TERPI i MAGRA udało się namówić tancerzy do wspólnego śpiewania. Okazało się, że Damian Hubert i szczególnie Jarek Wróblewski, mający nie małe osiągnięcia na arenie tanecznej wykazali się również talentem wokalnym. Wszyscy razem zaśpiewali i zatańczyli. Przypomnijmy, że Jarosław Wróblewski w 1997 roku zdobył Mistrzostwo Polski w Poznaniu w tańcu solo electro boogie (obecnie popping), a rok później pierwsze miejsce w Międzynarodowym turniej tańca w Białymstoku - formacja break dance. Pierwsze miejsca zajął także w tańcu solo hip hop w Gnieźnie oraz w tańcu electro boogie w Międzyna-

Fot. Sławomir Frydryszewski

Występ chóru pod dyrekcją Mariana Szczepańskiego

tut Książki pod nazwą „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2013”. Wniosek został pozytywnie zaakceptowany i biblioteka otrzymała prawie 18 tys. dofinansowania. Celem programu było podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie bibliotek w nowoczesny sprzęt komputerowy, umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich online.

Od lewej: Jarosław Wróblewski, Łukasz TERPI Terpiński, Mariusz MAGRA Gralak, Damian Hubert rodowym turnieju tańca w Raciążku. - Utwór „Wszyscy razem” nawiązuje do wspólnej zabawy, a charakter piosenki mówi o tym, że zarówno raperzy, jak i wykonawcy z branży disco polo potrafią się dogadać pod względem muzycznym – mówi Mariusz Gralak. – Nagranie realizowaliśmy w Warszawie. Przed nami kolejny teledysk, który zamierzamy niebawem pokazać publiczności.

reklama

Firma West-Pol zatrudni doświadczonych rzeźników DO TRYBOWANIA NA ROZBIORZE WOŁOWYM oraz WIEPRZOWYM Praca w Niemczech tel. (52) 397-91-77 (0049)1787-500-044 biuro@westpol.eu

Komponujemy i piszemy nowe piosenki. Jakie? To na razie tajemnica. Powiem tylko, że zdjęcia do nowego teledysku realizowane będą we Włocławku. Zdradzę też, że zaprosiliśmy do nagrania gwiazdę internetu. Kogo? Niebawem się okaże. Zanim ukaże się kolejny teledysk TERPI i MAGRA zachęca do wspólnej zabawy, tak jak w piosence – wszyscy razem, ręce w górę i klaszcz.

Tu i Teraz Gazeta powiatu włocławskiego nr 46 (2013)  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you