Page 1

Po pijanemu, bez prawa jazdy

Zaparkował w rowie

ISSN 1897-1768

Cena 0 zł

grudzień 2012, nr 35

GAZETA WŁOCŁAWKA I POWIATU WŁOCŁAWSKIEGO

WŁOCŁAWEK. POWIAT miasta i gminy: Brześć Kuj., Baruchowo, Boniewo, Choceń, Chodecz, Fabianki, Izbica Kuj., Kowal, Lubanie, Lubień Kuj., Lubraniec, Włocławek

Lodowisko za 3,50 złotych

Koncer z okazji 230rocznicy urodzin matki Fryderyka Chopina i pamiątkowa tablica w Izbicy Kujawskiej

CZYTAJ STR. 6

Usiłowali dokonać kontroli. Niestety, kierowca audi zignorował podawane mu sygnały, gwałtownie przyspieszył i odjechał. Mundurowi udali się w pościg na odjeżdżającym autem. Po kilkunastu minutach kierujący audi zakończył swoją podróż w ..rowie.

Kiedy mundurowi dojechali na miejsce zastali obu mężczyzn w aucie, jednak żaden z nich nie siedział za kierownicą. Obaj byli pijani, zasłaniali się niepamięcią i nie wyjaśniali kto kierował samochodem. Obaj trafili do policyjnego aresztu. Kiedy doszli do siebie, wszystko sobie „przypomnieli”. Okazało się wówczas, że autem kierował 35-latek. Jak twierdził uciekał, bo bał się konsekwencji. Kierowca audi nie dość, że był pijany to jeszcze nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdów, był dopiero w trakcie ich zdobywania. Mężczyzna już został ukarany mandatem. Teraz czeka go jeszcze rozprawa w sądzie i groźba kary pozbawienia wolności do 2 lat.

Czytaj str. 7

Kąpali się w centrum Włocławka

Włocławskie morsy na ul. 3 Maja. W basenie: Krzysztof Jóźwiak, Anna Przekwas-Dankowska i Jarosław Wesołowski Morsom Kujawskim z Włocławka nie przeszkadzała minusowa temperatura powietrza, wynosząca około minus 8 stopni Celsjusza. Wykąpali się w basenie ustawionym na ulicy 3 Maja. Włocławskie morsy włączyły się w organizowany przez

Dla Czytelników „Tu i Teraz”

Kalendarz od europosła ZEMKE Dla 50 czytelników świątecznego D w wydania gazety „Tu i Teraz”, którzy mieszkają na terenie województwa kujawsko-pomorskiego europoseł Janusz ZEMKE przygotował 50 kalendarzy na 2013 rok. Aby otrzymać kalendarz, trzeba zadzwonić lub wysłać sms-a na numer 797-604-327 lub emaila na adres: biuro.zemke@gmail.com w tytule e-maila podać kalendarz. Pierwszym pięćdziesięciu Czytelnikom kalendarz zostanie wysłany pocztą na podany przez nich adres.

stowarzyszenie Starówka „Szał Mikołajkowy”, imprezę która miała przyciągnąć włocławian na ospały deptak. - Klub Morsów liczy ponad 60 osób - mówi prezes Janusz Zieliński, mors kujawski z Włocławka. - Jesteśmy stowarzyszeniem zarejestrowa-

We Włoclawku wybrano Wolontariuszkę Roku 2012. Jest nią Milena Kaczmarek. O sercach dla innych czytaj str. 15

Czy papugę trzeba zarejestrować w urzędzie? Czytaj str 13

KMP

Radni powiatu zarzucają staroście włocławskiemu, że zlekceważył marszałka województwa

Fot Jolanta Pijaczyńska

W Mikołajki otwarto pierwszy z dwóch miejskich lodowisk we Włocławku - lodowisko przy Hali Mistrzów. Dzieci, które przyszły w ten dzień pojeździć na lodzie otrzymały mikołajkowy prezent – darmowe wejście na lód. Drugie lodowisko otwarto przy Międzyosiedlowym Basenie Miejskim (ul. Wysoka 12). Z okazji inauguracji dzieci i młodzież mogły w tym dniu także wejść na lodowisko za darmo. Ci, którzy nie mają własnych łyżew, a chcą pojeździć mogą je wypożyczyć na miejscu za 5 złotych. Tyle samo kosztuje naostrzenie łyżew. Za bilet ulgowy na oba lodowiska trzeba zapłacić 3,50 zł za wejście, a za normalny 7 zł złotych. (m)

Karą do dwóch lat pozbawienia wolności może zakończyć się wyjazd na dyskotekę dla pewnego młodego mężczyzny. Sobotnia) noc (15 grudnia) okazała się wyjątkowo „pechową” dla pewnego 35-latka. Mężczyzna wraz ze swym znajomym bawili się na jednej z dyskotek. Po zakończeniu zabawy obaj wsiedli do auta i odjechali. Policjanci podejrzewali, że kierowca może być w stanie nietrzeźwym.

nym pn. „Morsy Kujawskie Włocławek”, które założone zostało 6 grudnia 2011 roku. Pierwszą rocznicę obchodziliśmy już w 60-cio osobowej grupie. Mroźne kąpiele zimowe odbywamy w każdą niedzielę w jeziorze Czarnym. Jest to dobry sposób na har-

towanie zdrowia. Jak na przedświąteczny czas przystało, morsy kapały się w mikołajkowych czapkach. Obok po ulicy krążył św. Mikołaj i rozdawał przechodniom cukierki i balony. (jp)

Przygotowania na ostre granie 13 stycznia Trwają przygotowania do XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Włocławski sztab WOŚP otrzymał już puszki, z którymi wolontariusze WOŚP wyruszą w miasto 13 stycznia 2013 roku. Do 19 grudnia przyjmowane są zgłoszenia osób chętnych, które chcą zostać wolontariuszami. Zainteresowani kwestowaniem podczas zbliżającego się finału, mogą zgłosić się do Włocławskiego Centrum Kultury lub zajrzeć na stronę wosp.wloclawek.pl, gdzie trwa rejestracja online. Natomiast osoby zainteresowane sprzedażą przedmiotów, z których pieniądze będą przeznaczone na WOŚP, mogą przekazać je na specjalną aukcję, która będzie prowadzona za pośrednictwem portalu internetowego www.q4.pl. Przedmioty można przynosić do siedziby portalu przy ul. Przedmiejskiej 5 lub do Sztabu WOŚP, który mieści się w WCK-u przy ul. Toruńskiej 87. (n)


TU i TERAZ 2 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

Konkurs trzech króli I Ogólnopolski Konkurs Edukacyjny pt.: „Trzej Królowie w tradycji i w oczach współczesnych” organizuje Gimnazjum i Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie (gmina Włocławek). Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej www. modzerowo.edu.pl.

Noworoczny rajd rowerowy Do 4 stycznia w biurze Informacji Turystycznej przy ul. ul Warszawskiej 11/13 we Włocławku będą prowadzone zapisy na V Noworoczny Rajd Rowerowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wpłata minimalna wynosi 9 zł od osoby. Cały dochód przekazany zostanie na cele WOŚP. Uczestnicy rajdu wyruszą w sobotę 5 stycznia o godz. 10.00 ze stadionu Przylesie (Zazamcze) i przejadą w kierunku Leśniczówki Poraza, gdzie odbędzie się postój i poczęstunek; następnie ruszą w kierunku Mazur, Rudy i Nadleśnictwa Włocławek przy ul. Ziębiej 13, gdzie około godz. 13.00 przewidziane jest zakończenie imprezy.

nr 34, grudzień 2012

Ludzie

www.kujawy.media.pl

W Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku pożegnano dotychczasowego komendanta i przywitano nowego

Stachowiak szef policji we Włocławku Uroczystość wprowadzenia przez komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy nowego komendanta miejskiego policji we Włocławku mł. insp. Piotra Stachowiaka odbyła się 30 listopada. Zajął on miejsce insp. Roberta Przybysza, który z uwagi na długotrwałą nieobecność i planowane odejście ze służby został przeniesiony do dyspozycji komendanta KWP.

Pożegnano także podinsp. Macieja Nałudkę, zastępca komendanta, który po 27 latach służby odszedł na emeryturę. Policjanci z łezką w oku żegnali już byłych komendantów, życząc dużo

W niedzielę 16 grudnia, zdarzył się wypadek. Przy ulicy Okrężnej kierowca autobusu potrącił pieszą przechodzącą przez przejście. 60-letnia kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. 59-letni kierowca autobusu był trzeźwy.

Skradł kasę fiskalną z pieniędzmi

Insp. Piotr Stachowiak był komendantem powiatowym policji w Żninie, swoje obowiązki przekazał nadkom. Leszkowi Krzeszewskiemu, który wcześniej sprawował funkcję komendanta powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim. Do chwili zakończenia konkursu na stanowisko komendanta w Aleksandrowie Kujawskim jednostką tą kierować będzie dotychczasowy zastępca, nadkom. Andrzej Kłos. We Włocławku, zanim przywitano i mianowano nowego komendanta pożegnano Roberta Przybysza - dotychczasowego komendanta, który pełnił służbę we Włocławku przez ponad dwadzieścia lat. - Dziękuję komendantowi wojewódzkiemu insp. Wojciechowi Ołdyńskiemu, który kiedyś obdzielił mnie zaufaniem, powierzając stanowisko komendanta, dziękuję prezydentowi i staroście, swoim zastępcom, ale przede wszystkim policjantom i pracownikom komendy. Jestem związany z tą komendą i nie ukrywam, że żal odchodzić.

Autobus potrącił na przejściu

Od lewej: Maciej Załucki, Robert Przybysz, Piotr Stachowiak i Maciej Nałudka zdrowia i radości życia. Nowy komendant Piotr Stachowiak od osiemnastu lat służbę pełnił na Pałukach. Ma wykształcenie wyższe, ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Zaszczytem jest dla mnie objęcie stanowiska komendanta policji we Włocławku - mówił Piotr Stachowiak. – Postaram się wykorzystać swoje całe doświadczenie, aby stworzyć zespół, z którym każdy problem rozwiążę. Wierzę, że tak, jak w powiecie żnińskim współpraca będzie układała się w taki sposób, że razem będziemy mieli wpływ na to, aby było bezpieczniej, a służba stała się skuteczniejsza i lżejsza.

Nowemu komendantowi policjanci życzyli zadowolenia i satysfakcji z pełnionej służby w nowym miejscu pracy. W uroczystości, oprócz mł. insp. Macieja Załuckiego, pierwszego zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, policjantów i pracowników cywilnych jednostki we Włocławku, udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych Włocławka z prezydentem Andrzejem Pałuckim oraz zaprzyjaźnionych instytucji. Obecni byli również przedstawiciele powiatu włocławskiego ze starostą Kazimierzem Kacą.

Tekst i fot. Jolanta Pijaczyńska

Policjanci zatrzymali sprawcę kradzieży kasy fiskalnej. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Policyjny patrol zatrzymał wczoraj (16.12) wieczorem sprawcę kradzieży w sklepie. Mężczyzna najwyraźniej nie chciał zadowolić się tylko gotówką, bowiem skradł całą kasę fiskalną. Z ustaleń mundurowych wynika, że sprawca wszedł do sklepu, najprawdopodobniej wykorzystał obecność jedynie ekspedientki i z lady sprzedażnej zabrał stojącą na niej kasę. O fakcie ekspedientka powiadomiła policjantów. Mundurowi natychmiast przyjechali na miejsce. W trakcie patrolowania pobliskich ulic zauważyli mężczyznę, który odpowiadał rysopisowi sprawcy. Mężczyzna został zatrzymany. 37-latek trafił do policyjnego aresztu. Mundurowi znaleźli skradzioną kasę, która jednak była już opróżniona z pieniędzy. Sprawcy grozi teraz za to do 5 lat pozbawienia wolności.


nr 34, grudzień 2012

I TU i TERAZ

ludzie

www.kujawy.media.pl

Gazeta Powiatu Włocławskiego

I

3

Bezpieczniej na drogach

Kamizelki i paski odblaskowe dla rowerzystów gach. Stąd akcja gminnej straży w Aleksandrowie Kujawskim, Komendy Powiatowej Policji i firmy ASTEX z Otłoczyna, którzy w grudniowy dzień, gdy śnieg pokrył jezdnie, w kilku miejscach miasta i we wsiach gminy: Stawkach, Łazieńcu, Rożnie-Parcele i Otłoczynie prowadzili akcję „Bezpiecznie zimą”. Brali w niej udział: asp. Rafał Jakubczak z Komendy Powiatowej Policji, komendant Straży Gminnej Janusz Rudnicki, strażniczka Urszula

Stawska oraz współwłaściciel firmy „Astex” Michał Puczyński i kierownik działu sprzedaży Artur Parada. Przejeżdżającym drogą rowerzystom wręczane były ufundowane przez gminę kamizelki oraz zakupione przez firmę z Otłoczyna paski odblaskowe. - W elementy odblaskowe wyposażonych zostało kilkadziesiąt osób, co na pewno poprawi bezpieczeństwo na naszych drogach – mówi Michał Puczyński. Fot. Janusz Rudnicki

Zima nie sprzyja jeździe rowerem, zwłaszcza gdy spadnie śnieg trudno jednośladem poruszać się. Ale jak widać codziennie, to wcale nie oznacza, że wszyscy odstawili jednoślady do wiosny. Dla wielu mieszkańców jest to jedyny dostępny środek lokomocji, o czym świadczą drogi gminne i ulice miast. Rowerzystów jest oczywiście mniej, ale często można ich spotkać. Szczególnego znaczenia nabiera ich bezpieczeństwo na dro-

Żółta kamizelka na pewno poprawi widoczność – Na Nasza firma, przez fakt że zna znajduje się na terenie p powiatu aleksandrowskiego, stara ssię także brać czynny u udział w życiu lokalne nej społeczności. Uważaliśm żaliśmy, że zakup opasek w jaki jakimś stopniu poprawi bezpie bezpieczeństwo, o ile będą one przez rowerzystów używa używane. Uważamy, że powin powinni oni jeździć w kamizelkach z odblaskowymi mizelk elementami, gdyż są lepiej eleme widoczni na drodze. widocz

„Astex” – znany producent materiałów budowlanych (tynki, kleje, farby) rok temu natychmiast przyszedł z pomocą rodzinie z Otłoczyna, kiedy jej dom spalił się, przekazując jej materiały budowlane. - W mijającym roku firma sponsorowała ciechocińską amatorską drużynę piłki siatkowej - przypomina Artur Parada. - Kiedy Starostwo Powiatowe organizowało charytatywny samochodowy

rajd terenowy dla podopiecznych z domu dziecka, firma z Otłoczyna pospieszyła z pomocą, czynnie współpracuje z agencją RLV z Ciechocinka podczas imprez plenerowych na terenie powiatu dla miewszkanców. Obecnie odśnieżamy chodnik w miejscowości Otłoczyn nie tylko przy zakładzie, ale na całej jego długości. Nawiasem mówiąc pomagaliśmy swego czasu w jego budowie. (MP)


TU i TERAZ 4 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

Zdrowie

nr 34, grudzień 2012 www.kujawy.media.pl

Opieka medyczna dla mieszkańców gminy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „PULS” w Fabiankach świadczy usługi w zakresie interny, pediatrii, stomatologii, ginekologii. Pacjentów przyjmuje także endokrynolog. Jako jedyny w gminie „Puls” ma kontrakt na opiekę pielęgniarską we wszystkich szkołach. Opieką tą objęte są dzieci w siedmiu szkołach na terenie gminy Fabianki, zarówno w podstawowych jak i gimnazjach w: Cypriance, Fabiankach, Nasiegniewie, Świątkowiźnie, Szpetalu

Górnym. Ośrodek „PULS” w Fabiankach jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Natomiast w sobotę i niedzielę pacjentów „Pulsu”, w nagłych przypadkach nieodpłatnie przyjmuje przychodnia przy ulicy Kilińskiego we Włocławku. „Puls” ma także podpisaną umowę z włocławskim pogotowiem ratunkowym, a to oznacza, że pacjenci w stanach zagrożenia życia mają bezpłatne usługi świadczone przez pogotowie ratunkowe.

Szanuj zdrowie. Nie szpanuj. Nie pal

Połączy szpital z pogotowiem

Krzysztof Malatyński pochodzi z Bydgoszczy. Był zastępcą dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy, pracował także w oddziale wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. Nową funkcję będzie sprawował we Włocławku do czasu utworzenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. Taki szpital powstanie po połączeniu dotychczasowego Szpitala Wojewódzkiego i Pogotowia Ratunkowego. Dyrektor nowej jednostki zosta-

nie wyłoniony w drodze konkursu. (mp)

Fot. Nadesłana

Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego powołał pełnomocnika ds. przeprowadzenia konsolidacji jednostek ochrony zdrowia we Włocławku. Od 10 grudnia funkcję tą pełni Krzysztof Malatyński.

Jabłko zamiast papierosa W II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika we Włocławku 26 listopada przeprowadzony został antynikotynowy happening. Przebiegał on pod hasłem „ PAPIEROSY SŁUŹĄ DO ZABIJANIA A NIE DO SZPANOWANIA”. Włączając się w ogólnopolską akcję rzucania palenia, we współpracy z włocławską Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną

i dzięki hojności firmy SADCO młodzież rozdawała jabłka symbolizujące „czyste płuca”. Szczególne zainteresowanie wzbudziły „chodzące papierosy”, W tę rolę na czas happeningu wcieliły się uczennice z „KOPERNIKA”. Ogromne papierosy miały zadziałać na wyobraźnię i przerazić każdego, kto będzie chciał zapalić. Rozdawano też ulotki antynikotynowe i zachęcano, aby zamiast papierosa wybrać jabłko. „ Jabłuszkowe płuca” i „chodzące papierosy” były niewątpliwie formą edukacji połączonej z zabawą. Inicjatorem antynikotynowego happeningu była Agnieszka Brzostowicz. Marzena Skierska

Trwa testowanie

Do lekarza z PESEL-em Niebawem, aby zarejestrować się na wizytę w przychodni lekarskiej, poradni, skorzystać z opieki szpitalnej, a więc aby udowodnić że jesteśmy ubezpieczeni, wystarczy podać numer PESEL i okazać dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport prawo jazdy, dzieci - legitymację szkolną). Znając PESEL lekarz będzie mógł sprawdzić elektronicznie w systemie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), czy pacjent ma masz aktualne prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, czy będzie mógł wypisać refundowaną receptę lub skierować na badania. Stanie się tak dzięki systemowi eWUś, czyli

Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. To on potwierdzi czy jesteśmy ubezpieczeni, a gdy nie znajdzie nas w bazie danych NFZ, to i tak zostaniemy zarejestrowani i będziemy mogli skorzystać z porady lekarskiej czy leczenia. Dopiero trwają testy i wdrożenie systemu we wszystkich oddziałach NFZ. Swoje uprawnienia do bezpłatnej opieki można potwierdzić, tak jak dotychczas, za pomocą dokumentów papierowych, np.: zaświadczeniem z zakładu pracy, legitymacją emeryta lub rencisty, aktualnym zgłoszeniem do ubezpieczenia zdrowotnego.

(p)


nr 34, grudzień 2012 www.kujawy.media.pl

ludzie

I TU i TERAZ

Gazeta Powiatu Włocławskiego

I

5


TU i TERAZ 6 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

Recital fortepianowy Pawła Wakarecego, znanego w świecie pianisty młodego pokolenia

nr 34, grudzień 2012

Izbica Kujawska

www.kujawy.media.pl

Młodzież z gimnazjum w inscenizacji opartej m.in. na fragmentach listów

Matce Chopina w Izbicy Kujawskiej W pierwszą niedzielę grudnia w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Izbicy Kujawskiej odbyła się uroczystość poświęcenia tablicy ufundowanej z okazji 230 rocznicy urodzin matki Fryderyka Chopina.

W uroczystości uczestniczył burmistrz Marek Śledziński z żoną

Piotr Mysłakowski wygłosił odczyt

Pozdrowienia dla mieszkańców i Czytelników „Tu i Teraz” podpisali Paweł Wakaracy i Piotr Mysłakowski Zdjęcia: Jolanta Pijaczyńska

Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym marszałka województwa kujawsko-pomorskiego i patronatem burmistrza Izbicy Kujawskiej. Organizatorami byli: parafia p. w. Wniebowzięcia NMP i Gimnazjum im. generała Augustyna Słubickiego przy współpracy z Radą Rodziców. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego oraz nadzwyczaj licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście. Po mszy świętej tablicę poświęcił ksiądz prałat dr hab. Leonard Fic, proboszcz parafii izbickiej. Tablica marmurowa, z portretem matki kompozytora, zawiera następujący napis: „Dnia 14 września 1782 roku w tym kościele została ochrzczona matka Fryderyka Chopina, Tekla Justyna Krzyżanowska, córka Jakuba i Antoniny z Kołomińskich. W 230 rocznicę społeczność izbicka”. Przed ołtarzem stała odświętnie przybrana chrzcielnica z XVIII w., niewątpliwie „pamiętająca” ów chrzest i chrzty wielu pokoleń izbickich parafian. Kolejnym punktem uroczystości był odczyt Piotra Mysłakowskiego, przedstawiciela Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie i jednocześnie wybitnego chopinologa. W trakcie prelekcji zaprezentował biogram Justyny Chopinowej, od lat spędzonych na Kujawach, poprzez pobyt w Żelazowej Woli i całe półwiecze przeżyte z rodziną w Warszawie. Dzięki wnikliwym badaniom (realizowanym wraz z Andrzejem Sikorskim), wykazał ze szczegółami, że największa część polskiej rodziny Fryderyka Chopina wywodzi się z Izbicy Kujawskiej i okolic. Do rodziny tej należeli: matka, dziadek i babka, ciotka z mężem i córką, wujek, a ponadto rodzice chrzestni. Ojciec chrzestny kompozytora (zapewne podczas tzw. chrztu z wody), Fran-

ciszek Grembecki, pochodził z podizbickich Cieplin i był świadkiem na ślubie Justyny z Mikołajem Chopinem. Poza tym kręgiem rodzinnym istotny wpływ na życie przynajmniej dwóch pokoleń rodziny Krzyżanowskich miała arystokratyczna rodzina Skarbków. Ich pałac w Izbicy, w dokumentach nazywany też zamkiem, był zarówno ośrodkiem rozległych dóbr izbickich, jak i ośrodkiem kulturalnym, rozbrzmiewającym muzyką dworską. Wrażliwość muzyczną młodej Justyny niewątpliwie dodatkowo kształtowała muzyka rozśpiewanego i roztańczonego ludu kujawskiego. Wrażliwość tą potrafiła przekazać synowi, Fryderykowi, w którego muzyce inspiracje ludowością są bezbłędnie rozpoznawalne. Komplet informacji na temat korzeni Fryderyka Chopina znalazł się w przywiezionych przez P. Mysłakowskiego książkach, z których niemal wszystkie, wraz z autografem mistrza, trafiły do rąk szczęśliwych czytelników. Po tym odczycie, zebrani, oczarowani przytoczoną barwną paletą ówczesnych stosunków szlachecko-włościańskich, mieli okazję podziwiać grupę przedstawicieli jednego z organizatorów izbickiego święta. Była nią młodzież z miejscowego gimnazjum, która w inscenizacji opartej m.in. na fragmentach listów (Fryderyka do matki, Justyny do syna, Mikołaja do syna), utworów

Występy nagrodzano brawami poetyckich i opowiadania (W. Chotomskiej, „Preludium deszczowe” i „Muzyka Pana Chopina”, J. Zajączkowskiego, „Zaczarowany fortepian”, J. Słowackiego, „Do matki” i „Rozłączenie”), zaprezentowała oryginalny spektakl słownokostiumowy. I znów wytworzyła się atmosfera, przenosząca uczestników święta w czasy odlegle tak gdzieś, powiedzmy, do około połowy dziewiętnastowiecznego stulecia. W spektaklu, przygotowanym przez nauczycieli gimnazjum: Jolantę Baszewską, Krystynę Wojciechowską i Iwonę Wysocką, udział wzięli: Kornelia Bąk (recytator); Justyna Gańczak (narrator); Sylwia Kuropatwińska (recytator); Justyna Pałczyńska (Justyna); Marcin Pawełkiewicz (Fryderyk); Dawid Szczepański (narrator) oraz Michał Wiśniewski (narrator).

Pamiątkową tablicę poświęcił ksiądz prałat dr hab. Leonard Fic

W następnej części uroczystości zgromadzeni mieli okazję do wysłuchania niemal godzinnego recitalu fortepianowego Pawła Wakarecego, znanego w świecie pianisty młodego pokolenia, finalisty Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009 r.) i zdobywcy wyróżnienia na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010 r.). Fortepian na ten koncert dostarczył Marek Lamert, przedstawiciel firmy Yamaha Music Europe, realizujący w Polsce szereg projektów muzycznych, m.in. ideę „Pianino w każdym domu”. Wśród utworów wykonanych przez pianistę, znalazły się m.in.: „Polonez A-dur op.40”; „Preludia op. 28 nr 1-4”; „Nokturn e-moll op.72”; „Polonez gis-moll op. posm.” i „Polonez fis-moll op.44”. Po koncercie owacjom na stojąco nie było końca, toteż młody artysta nie dał się długo namawiać na wykonanie bisów. Na podkreślenie zasługuje opinia fachowców o fantastycznej akustyce panującej w murach izbickiej świątyni. Kończąc niniejszą relację, należy mieć nadzieję, że wszystkim uczestnikom tego niecodziennego spotkania na długo pozostaną w pamięci jego punkty, wykonane z wielkim pietyzmem i profesjonalizmem. Ze swej strony organizatorzy zapowiedzieli kontynuację koncertów rocznicowych, co przy ofiarności i zaangażowaniu izbickiej społeczności wręcz gwarantuje ich powodzenie.

Krzysztof Dorcz, Przemysław Nowicki


nr 34, grudzień 2012

I TU i TERAZ

Powiat

www.kujawy.media.pl

Gazeta Powiatu Włocławskiego

Powiat reprezentował pracownik pomocy administracyjnej

Za nieodśnieżony chodnik 5 tys. zł

Starosta włocławski zlekceważył marszałka Na spotkaniu konsultacyjnym z udziałem marszałka województwa w sprawie strategii rozwoju województwa i powiatów starosta włocławski wydelegował pracownika pomocy administracyjnej. Radni powiatu mówią, że starosta zlekceważył marszałka. Grudniową sesję Rady Powiatu Włocławskiego zdominowała krytyka starosty, który zdaniem radnych Jadwigi Błaszkiewicz, Jacka Jabłońskiego, Piotra Grudzińskiego, a także Jerzego Donajczyka do sprawy strategii rozwoju województwa, a więc również powiatu włocławskiego podszedł beztrosko. Odpowiadał za organizację Konsultacje nowej Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020 we Włocławku, których współorganizatorem był Kazimierz Kaca, starosta włocławski i prezydent Andrzej Pałucki odbyły się we włocławskim ratuszu 22 listopada. W tym spotkaniu konsultacyjnym uczestniczył Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, a także radni województwa. Byli także przedstawiciele ościennych gmin i powiatów, m.in. Aleksandrowa Kujawskiego. Spotkanie było ważne, ponieważ nowa strategia będzie podstawowym dokumentem określającym kierunki rozwoju regionu, a w konsekwencji także obszaru unijnego wsparcia w latach 2014-2020. Starosty włocławskiego na tym spotkaniu, mimo, iż był jego współorganizatorem, nie było. - Jestem przekonany, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z wagi dokonujących się uzgodnień – mówił na spotkaniu marszałek Piotr Całbecki. - Strategia będzie punktem wyjścia do stworzenia regionalnego programu operacyjnego 2014-2020. Dokument przygotowywany jest w toku szerokich konsultacji społecznych i prac zespołów eksperckich. Prace nad nim zostały rozpoczęte konferencją programową w kwietniu tego roku. Odbywają się w ścisłej współpracy z lokalnymi samorządami wszystkich szczebli oraz partnerami społecznymi i gospodarczymi. Ponieważ koordynację lo-

Radni z niepokojem mówili o braku starosty podczas dyskusji o przyszłości kalnych dezyderatów do strategii wzięli na siebie zaproszeni do współpracy przez marszałka województwa starostowie powiatów i prezydenci dużych miast, trudno się dziwić, że marszałek nie krył swojego niezadowolenia z nieobecności starosty włocławskiego na spotkaniu w ratuszu miejskim. Gdy nadszedł czas przedstawienia wypracowanych w powiecie uzgodnień, nikt ich na spotkaniu nie podał. Nie mógł podać, ponieważ starosta w tej sprawie rozmawiał z wójtami i burmistrzami dopiero w późniejszym czasie. Radni zadają pytania Nic więc dziwnego, że sprawa udziału kierownictwa Starostwa Powiatowego w tak ważnych konsultacjach znalazła się w dyskusji na sesji Rady Powiatu Włocławskiego, która odbyła się 5 grudnia. Radni zasypali starostę pytaniami, żądali wyjaśnień i pytali jakie propozycje do nowej strategii województwa ma powiat włocławski. Odpowiedź ich nie usatysfakcjonowała. - Czy na spotkaniu we włocławskim ratuszu dotyczącym konsultacji nowej strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020 byliśmy, jako powiat w ogonie samorządów, które przedstawiały propozycje do tej strategii? pytał radny Jerzy Donajczyk. - Dlaczego radni powiatu włocławskiego nie zostali poinformowani o spotkaniu, którego współorganizatorami byli starosta Kazimierz Kaca i prezydent Andrzej Pałucki? pytał radny Piotr Grudziński i zaraz odpowiadał sam sobie - Widocznie starosta Kaca uznał Strategię Rozwoju za dokument mało ważny, gdyż

po pierwsze nie zaprosił na spotkanie radnych, a po drugie zamiast sam uczestniczyć w spotkaniu konsultacyjnym, którego był współorganizatorem wysłał na nie swojego przedstawiciela. Niestety, nie był nim ani wicestarosta, ani sekretarz powiatu. Nie był nim nawet naczelnik, ani zwykły urzędnik. Przedstawicielem starosty na spotkaniu była osoba zatrudniona na stanowisku pomoc administracyjna, która nie miała nic do powiedzenia. Tak właśnie układa się współpraca naszego powiatu z miastem, tak szanuje się innych uczestników spotkań – zakończył swoją wypowiedź radny Grudziński. Radna Jadwiga Błaszkiewicz, która wraz z radnym Jackiem Jabłońskim była obecna na spotkaniu w Urzędzie Miasta Włocławka stwierdziła, że starosta zlekceważył nie tylko sprawę, ale także marszałka województwa. - Projekty wypracowane wspólnie przez starostę i prezydenta Włocławka będą miały większą wartość w pozyskiwaniu środków unijnych z nowego wsparcia, ale aby takie powstały potrzebna jest ścisła współpraca, a takiej, niestety, nie ma – mówił radny Jacek Jabłoński. Radny i członek zarządu powiatu Tomasz Chymkowski zaproponował zorganizowanie w starostwie spotkania z udziałem Sławomira Kopyścią, członka zarządu województwa. Z internetu się nie dowiesz Po kilku dniach na stronie internetowej Urzędu Miasta Włocławek zamieszczono materiały prezentowane w czasie konsultacji nowej

7

strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego. Każdy może przeczytać o potencjale miasta, kierunkach jego rozwoju, a także o problemach jakie w aglomeracji miejskiej występują i wymagają szybkiego rozwiązania. Prezentacja ilustrowana jest wykresami, tabelami i zdjęciami. Natomiast na stronie internetowej powiatu włocławskiego o założeniach do strategii dla województwa nie ma nic. Wprawdzie 10 grudnia pojawiła się informacja o spotkaniu starosty włocławskiego z radnym sejmiku, które odbyło się 7 grudnia, czyli dwa dni po sesji i 13 dni po wizycie marszałka województwa, ale z zamieszczonej informacji niewiele można dowiedzieć się. Bo co mówią słowa: „radny sejmiku w podsumowaniu dyskusji wskazał na trafność obranych celów i priorytetów podregionu włocławskiego, aprobując poczynione działania”. Panie starosto, pytamy, jakie działania? Czy mieszkańcom powiatu włocławskiego nie należy się rzetelna informacja? Jolanta Pijaczyńska

*** Sprawę nieobecności starosty lub jego wysokiej rangi pełnomocnika na spotkaniu o rozwoju na przyszłe lata nie sprowadzałbym do lekceważenia marszałka. W moim przekonaniu stało się coś gorszego. Zaniedbany został interes mieszkańców 80-tysięcznego powiatu, bo o rozwoju i jego przyszłości dyskutowano bez strony zainteresowanej. A pamiętajmy, że nieobecni nie mają racji. Może to mieć w przyszłości duże konsekwencje. STANISŁAW BIAŁOWĄS

Zimowe obowiązki Przyszła zima i zrobiło się biało, a wraz z opadami śniegu na właścicieli nieruchomości spadły nowe obowiązki. Chodniki muszą być oczyszczone ze śniegu, lodu i błota. Zaniechanie tej czynności grozi właścicielowi posesji mandatem karnym w wysokości 100 złotych. Taki mandat może nałożyć straż miejska. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, skierowany zostanie wniosek do Sądu Grodzkiego. Oporni właściciele nieruchomości mogą boleśnie odczuć karę, bo ta może wynieść aż pięć tysięcy złotych. Jeśli właściciel nie odśnieży chodnika, lub nie usunie lodu, a ktoś w wyniku upadku dozna uszczerbku na zdrowiu wtedy może się okazać, że kara się zwiększy, ponieważ osoby poszkodowane mogą domagać się z tego tytułu odszkodowania z powództwa cywilnego. Przypomnijmy, że obowiązek odśnieżania wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz uchwały rady gminy i miasta. Właściciele, użytkownicy oraz osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające nieruchomościami zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż swoich nieruchomości – czytamy w ustawie. Usunięty śnieg i lód mogą być pryzmowane przy krawędzi chodnika lub w pasie zieleni przyulicznej, w sposób nie utrudniający ruchu pieszym. Zabronione jest zgarnianie zanieczyszczeń, błota, śniegu i lodu z chodnika na jezdnię. Śliskość chodników powinna być likwidowana poprzez posypywanie ich materiałami szorstkimi - piaskiem, bez stosowania środków chemicznych. (j)

Areszt dla sprawców wypadku ze skutkiem śmiertelnym

Rozum wyparował z wódką Na trzy miesiące tymczasowego aresztu trafiło dwóch mężczyzn w wieku 20 i 24, którzy w niedzielę, spowodowali wypadek ze skutkiem śmiertelnym oraz za jazdę w stanie nietrzeźwości. Za popełnione przestępstwo grozi im do 12 lat pozbawienia wolności. W niedzielę 9 grudnia nad ranem doszło do wypadku drogowego przy ulicy Spokojnej we Włocławku, gdzie kierowca bmw jadąc w kierunku Płocka prawdopodobnie nie zapanował nad autem i na łuku drogi uderzył i ściął metalowy słup przystanku. W wyniku uderzenia dwie kobiety siedzące z tyłu doznały obrażeń. Pomimo uszkodzeń pojazdu i odniesionych obrażeń kierowca postanowił pojechać dalej. Jednak po przejechaniu kilkunastu kilometrów, w miejscowości Dąb Polski uczestnicy postanowili powiadomić o zdarzeniu pogotowie, ze względu na stan pasażerki. Pomimo podjętej reanimacji 21letnia kobieta zmarła, a druga została odwieziona do szpitala. Z ustaleń policjantów wynika, że czwórka młodych osób wracała z dyskoteki do domu i autem przemiennie kierowali dwaj mężczyźni w wieku 20 i 24 lat. Badanie obu mężczyzn wykazało u każdego prawie promil alkoholu w organizmie. Prowadzone śledztwo oraz zebrany materiał dowodowy pozwoliły włocławskim policjantom wnioskować 10 grudnia do prokuratury o przedstawienie zarzutów, a także o zastosowanie tymczasowego aresztu. W prokuraturze mężczyźni usłyszeli zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i jazdy w stanie nietrzeźwym. Dzień później sprawcy zostali doprowadzeni do sądu, gdzie na wniosek śledczych i prokuratora sąd zastosował trzy miesięczny areszt. Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, będąc pod wpływem alkoholu grozi im do 12 lat pozbawienia wolności. KMP


TU i TERAZ 8 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

nr 34, grudzień 2012

ludzie

www.kujawy.media.pl

Szansa dla małych i dużych firm

Atrakcyjne tereny pod inwestycje Gmina Kowal ze względu na swoje położenie geograficzne jest bardzo atrakcyjnym miejscem inwestycyjnym. Przez jej teren przebiega nowo wybudowana autostrada A1 wraz z węzłem Kowal, a także droga krajowa nr 1 oraz linia kolejowa północ-południe ze stacją w Gołaszewie. W odległości siedmiu kilometrów od węzła autostradowego zlokalizowana jest bocznica kolejowa. - Zachęcam przedsiębiorców do inwestowania w naszej gminie – mówi wójt Stanisław Adamczyk. - Tereny inwestycyjne przy węźle autostradowym Kowal w miejscowości Dąbrówka nadają się przede wszystkim na działalność usługową i przemysłową. Wydzieliliśmy tam, na początek około 130 hektarów gruntów klasy - 4,5 i 6,

czyli takich, które łatwiej można przekwalifikować. Stąd blisko do bocznicy kolejowej w Czerniewicach. Tędy przebiega rura gazowa biegnąca od Brześcia Kujawskiego w kierunku Warszawy, a co ważne istnieje możliwość podłączenia się do gazu w Czerniewiczkach w gminie Kowal. Uważam, że lepszych terenów inwestycyjnych, jak te przy węźle autostradowym Kowal nie będzie. Powołaliśmy komisję urbanistyczną, wydzielone grunty zatwierdzone są przez Radę Gminy. Grunty te są własnością rolników, którzy już złożyli podania aby przeznaczyć je do sprzedaży. Pod inwestycje gmina Kowal przeznaczyła także inne tereny, biegnące od Dziardonic wzdłuż drogi krajowej nr 1 aż do drogi powiatowej tuż przy węźle autostradowym Kowal. Gmina

ma do sprzedaży także własne grunty, około 10 hektarów położonych w mieście Kowal i wzdłuż obwodnicy Kowala po obydwóch jej stronach. Ponad połowa tych gruntów znajduje się w samym Kowalu, więc nie wymaga odrolnienia. Samorząd gminy Kowal, wychodząc naprzeciw przyszłym inwestorom, jest już w trakcie opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego, który obejmuje około 150 ha w miejscowościach przyległych do węzła autostradowego Kowal oraz drogi krajowej nr 1. Tereny te są położone również w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej i powiatowej.

Mapa wskazują, gdzie można inwestować

Karty przekazania odpadów Zapraszamy wszystkich, którzy skorzystali z organizowanej przez Urząd Gminy zbiórki odpadów poprodukcyjnych w postaci filii po sianokiszonce, nawozach mineralnych, workach big-bag i pojemnikach plastikowych do odbioru kart przekazania odpadu. Karty należy odbierać w Urzędzie Gminy w Kowalu, pok. nr 14

Rok 2011 1. Budowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Gołaszewo - etap II wraz z budową kolektorów sanitarnych obejmujących wsie Gołaszewo, Nakonowo i część Przydatków Gołaszewskich. Koszt - 1.697.463 złotych. 2. Remont i zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej w miejscowości Grabkowo. Koszt – 378.838 złotych. Ogrodzenie i zagospodarowanie terenu wokół świetlicy 54 tys. złotych. 3. Remont drogi gminnej w miejscowości Unisławice, (odcinek 1,295 km). Koszt 431.468 złotych. 4. Demontaż i utylizacja pokryć dachowych zawie-

INWESTYCJE ZREALIZOWANE i realizowane - lata 2011-2012

Gmina Kowal na półmetku kadencji rających azbest z terenu gminy Kowal (38 ton) Koszt – 19.500 złotych

Rok 2012 5. Zakup zestawu asenizacyjnego do wywozu nieczystości płynnych w skład zestawu wchodzi: ciągnik rolniczy CASE JXU, przyczepa rolnicza, wóz asenizacyjny, kosiarka wysięgnikowa. Koszt – 299.505 złotych. 6. Budowa dwóch zbiorników retencyjnych (2x150m sześć.) wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie stacji

uzdatniania wody. Koszt – 387.008 złotych. 7. Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Kowal – 50 szt. Koszt – 414.454 złotych. 8. Zakup samochodów ratowniczo- gaśniczych z funkcją chemiczno-ekologiczną dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Grabkowie i Gołaszewie. Koszt - 1.468.800 złotych. 9. Wykonanie ujęcia wód podziemnych z utworów trzeciorzędowych otworem nr 3 w miejscowości Dębniaki w ramach zadania pn.

Modernizacja ujęcia wody w miejscowości Dębniaki wraz z budową wodociągu na terenie gminy Kowal. Zadanie w trakcie realizacji – koszt 107.057 złotych. 10. Zakup koparko-ładowarki do usuwania awarii sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy Kowal. Koszt – 340.660 złotych. 11. Remont (modernizacja) nawierzchni drogi dojazdowej do gruntów rolnych relacji Grabkowo – Kępka Szlachecka – Ossówek w technologii nawierzchni tłuczniowej z powierzchnio-

wym utrwaleniem emulsją i grysem w m. Kępka Szlachecka (1,180 km). Koszt – 337.771 złotych. 12. Remont Świetlicy wiejskiej w miejscowości Krzewent Gmina Kowal. Koszt zadania 50 tys. złotych. 13. Remont Świetlicy Wiejskiej w miejscowości Dębniaki Gmina Kowal. Koszt- 47 491 złotych. 14. Remont drogi gminnej Więsławice – Boża Wola. Remont przepustu. Koszt – 44.946 złotych. 15. Powierzchniowe utrwalenie drogi gminnej Grab-

kowo-Czerniewice. Koszt 66.137 złotych. 16. Zakup samojezdnej kosiarki do trawy. W skład zestawu wchodzi: minitraktorek kubota, przyczepka jednoosiowa, kosiarka rotacyjna, posypywarka, pług do odśnieżania. Koszt – 49.999 złotych. Demontaż, zbieranie, transport oraz unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Kowal. Koszt – 49.149 złotych.


nr 34, grudzień 2012

Strażacy

www.kujawy.media.pl

Prezes Marian Mikołajczyk, wójt Stanisław Adamczyk, st. bryg. Robert Majewski – komendant PSP we Włocławku

I TU i TERAZ

Gazeta Powiatu Włocławskiego

9

Grała orkiestra OSP w Grabkowie

Strażacka wigilia w Grabkowie dla powiatu Działacze Związku OSP RP, weterani służb pożarniczych, członkowie młodzieżowych grup pożarniczych, pracownicy cywilni ochrony przeciwpożarowej z powiatu włocławskiego spotkali się w Grabkowie w gminie Kowal, aby razem podzielić się opłatkiem.

Ewa Kierzkowska cżęsto gości u strażaków ochotników

Odznaczeni

Druhowie z gminy Kowal

Gości witał organizator spotkania prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP we Włocławku druh Marian Mikołajczyk. - Dziękuję za kolejny pracowity rok w pomocy bliźniemu i służeniu ojczyźnie na każdym nawet najmniejszym odcinku – mówił Marian Mikołajczyk. - Niech ciepły klimat świąt Bożego Narodzenia pozostanie z nami, dodaje sił i pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile w kolejnym nadchodzącym roku. Wójt Stanisław Adamczyk, dziękując za wyróżnienie gminy Kowal poprzez organizację spotkania właśnie w Grabkowie przypomniał, że w mijającym roku druhowie z gminy Kowal wzbogacili się o dwa samochody ratowniczo-gaśnicze z funkcją chemiczno-ekologiczną. Otrzymały je jednostki OSP w Grabkowie i Gołaszewie. Współorganizator uroczystości st. bryg. Robert Majewski - komendant PSP we Włocławku, życzył wszyst-

Druhowie z gminy Kowal kim zebranym spełnienia wszystkich marzeń, o które warto walczyć; dobroci z którą warto się dzielić; przyjaciół, z którymi warto być oraz nadziei, bez której trudno jest żyć. Druh Andrzej Lewandowski z gminy Kowal został odznaczony Złotym Znakiem Związku, a druh Zdzisław Szatkowski z Kowala Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Gośćmi druhów strażaków m. in. byli: Ewa Kierzkowska – sekretarz stanu w kancelarii prezesa Rady Ministrów, Zdzisław Dąbrowski – prezes zarządu wojewódzkiego ZOSP RP, członek zarządu głównego, st. bryg. Bogdan Sowiński – z-ca komendanta wojewódzkiego PSP w

Toruniu, Kazimierz Janecki - przewodniczący wojewódzkiej komisji rewizyjnej przy zarządzie PSP w Toruniu, księża kapelani: Zenon Rutkowski – kapelan wojewódzki, Wojciech Frątczak – kapelan diecezji włocławskiej i proboszcz parafii Grabkowo ks. Dariusz Lewandowski, wicestarosta Zbigniew Lewandowski, Stanisław Budzyński - przewodniczący Rady Powiatu Włocławskiego, Mirosław Kudroń – przedstawiciel Nadleśnictwa Włocławek, burmistrzowie, wójtowie, radni gmin i powiatu, pracownicy samorządowi różnych szczebli. Tekst i fot. Jolanta Pijaczyńska

Stażacy siedli do wspólnej kolacji


TU i TERAZ 10 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

Fotoreportaż

nr 34, grudzień 2012 www.kujawy.media.pl

Jadwiga Błaszkiewicz, radna powiatu z wnuczką Małgos

Miasto Kowal

Na stołach wigilijnych w Wilkowicach

Zapachniało pierogami i makowcem Tegoroczna, już XIV powiatowa wystawa pn. „Stoły Wigilijne na Kujawach” odbywała się 16 grudnia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Wilkowicach (gmina Choceń). Stół wigilijny oddaje wspaniały nastrój Świąt Bożego Narodzenia, wokół niego zbiera się cała rodzina przy uroczystej kolacji. Przy stole łamiemy się opłatkiem i składamy wiele dobrych życzeń. Każda gospodyni stara się, aby wystrój stołu bożonarodzeniowego był piękny, aby łączył pokolenia. Do nas współczesnych należy obowiązek zachowania tradycji i przekazania jej nowym pokoleniom. Jak powinien wyglądać świąteczny stół, co roku można oglądać na powiatowej wystawie. Tego roku reprezentacje gmin z powiatu włocławskiego oraz szkół ponadgimnazjalnych z Kowala, Chocenia, Chodcza, Starego Brześcia przyje-

Gmina Fabianki

chały do Wilkowic, aby pokazać udekorowane świąteczne stoły z tradycyjnymi potrawami wigilijnymi. Przyjechali też twórcy ludowi z rzeźbionymi szopkami i dekoracjami choinkowymi. Dzieci i młodzież z miejscowej szkoły wystawiły jasełka, wystąpiły też „Śmiłowiónki”. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, jak co roku pokazały swój kunszt kulinarny. Podczas degustacji ze stołów szybko znikały pyszne pierogi, ryby przyrządzone na różne sposoby, a także smaczne ciasta i ciasteczka. Przypomnijmy, że pierwszy raz wystawę stołów wigilijnych powiat zorganizował razem z MCK we Włocławku, a było to w okresie powstania powiatu w 1999 roku. Później postanowiono organizować stoły na terenie powiatu włocławskiego, wspólnie z trzynastoma gminami. Tego roku wystawa odbyła się po raz czternasty.


nr 34, grudzień 2012 www.kujawy.media.pl

Fotoreportaż

I TU i TERAZ

Gazeta Powiatu Włocławskiego

sią Gmina Lubanie

Gmina Kowal

Zespół „Śmiłowiónki”

Przewodniczący rady powiatu Stanisław Budzyński (w środku) tradycyjnie z paniami z gminy Boniewo

Gmina Baruchowo

Radny powiatu Andrzej Spychalski z Ireną Muszyńską z KGW Kruszyn

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu

11


TU i TERAZ 12 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

Szkolnictwo

nr 34, grudzień 2012 www.kujawy.media.pl

Młodzież otrzymała mikołajkowe upominki z Laponii, prosto z siedziby św. Mikołaja

Goście z Finlandii w Kowalu

Podsumowanie seminarium. Stoją od lewej: dyrektor ZS CKR w Kowalu - Wojciech Rudziński, prezes LGD AKTYWNI RAZEM z Łącka - Agnieszka Żukowska, koordynator projektu - Ireneusz Kamiński i Anna-Kaisa Wuotila - prezes Fundacji 4H w Laponii W sali kameralnej Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalu 3 grudnia odbyło się seminarium pn. „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu a rozwój lokalny”. Organizatorem spotkania była Lokalna Grupa Działania Fundacja AKTYWNI RAZEM z Łącka przy współudziale Urzędu Miasta Kowala, Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu. Uczestnikami seminarium byli przedstawiciele lokalnych grup działania, uczniowie klasy IV technikum miejscowej szkoły rolniczej oraz goście z Laponii w Finlandii, przedstawiciele prężnie działających w tamtych rejonach grup 4-H. W lipcu br. młodzież polska i fińska uczestniczyła w projekcie realizowanym w Laponii pod nazwą „ROOTS – Local Development Based on Cultural and Natural Heritage” (Korzenie – rozwój lokalny oparty na dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym). Seminarium kowalskie stanowiło jeden z elementów kampanii społecznej przygotowanej przez młodzież biorącą udział w międzynarodowym pro-

jekcie współpracy realizowanym wspólnie przez: Lokalną Grupę Działania Fundacja Aktywni Razem z Łącka, Lokalną Grupę Działania Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego z siedzibą w Legionowie oraz Lokalną Grupę Działania Pohjoisimman Lapin Leader z Laponii. Celem seminarium było popularyzacja walorów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wśród mieszkańców lokalnych grup działania oraz ich wykorzystanie dla rozwoju regionu. Spotkanie otworzyła Agnieszka Żukowska, prezes LGD z Łącka, a w imieniu władz Kowala, wszystkich serdecznie powitała kierownik Inspektoratu Edukacji i Sportu - Ilona Majewska. Później prowadzenie seminarium objęła Ewa Smuk Stratenwerth, dyrektor Stowarzyszenia EkologicznoKulturalnego w Grzybowie gmina Słubice. Zebrani następnie mieli okazję obejrzeć prezentacje multimedialne i wysłuchać komentarze kolejno: koordynatora projektu Ireneusza Kamińskiego pn. „Prezentacja międzynarodowego projektu współpracy Korzenie – rozwój lokalny oparty na dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym; Agnieszki Żukowskiej „Prezentacja Lokalnej Grupy Działania

Uczniowie mają wolne Zimowa przerwa świąteczna - 23 grudnia 2012 – 1 stycznia 2013. Przerwa ta obejmuje Święta Bożego Narodzenia oraz okres do Nowego Roku włącznie. * Ferie zimowe. 14 – 27 stycznia 2013 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie; * Wiosenna przerwa świąteczna 8 marca – 2 kwietnia 2013 r. Wiosenna przerwa świąteczna obejmuje okres Świąt Wielkanocnych, tj. od Wielkiego Czwartku do wtorku po Poniedziałku Wielkanocnym włącznie. * Pierwszy dzień wakacji - 29 czerwca (sobota) 2013 roku. Natomiast koniec wakacji będzie w sobotę 31 sierpnia 2013 roku. Ze względu na to, że 1 września 2013 to niedziela kolejny rok szkolny (2013/2014) rozpocznie się w poniedziałek 2 września 2013 roku. Rok szkolny 2012-2013 kończy się wraz z końcem wakacji, czyli 31 sierpnia 2013 roku.

Fundacji AKTYWNI RAZEM”; Anny-Kaisa Wuotila, prezesa Fundacji 4H w Laponii „Prezentacja Lokalnej Grupy Działania Pohjoisimman Lapin Leader i Stowarzyszenia 4H Laponia oraz Lesława Urbankiewicza „Walory przyrodnicze i kulturowe GostynińskoWłocławskiego Parku Krajobrazowego. Później młodzież fińska opowiedziała polskim kolegom i koleżankom, jaka jest specyfika ich regionu, który wszystkim kojarzy się z reniferami i św. Mikołajem, jak żyje się u nich blisko koła podbiegunowego. Zaś młodzi Polacy podzielili się swoimi refleksjami z wakacyjnego pobytu w Finlandii. Zarówno przedstawiciele polskiej, jak i fińskiej grupy działania, przedstawili jeszcze zebranym prezentacje multimedialne o swoich regionach. Na koniec spotkania goście wręczyli wcześniej przygotowane pamiątki z Laponii, oczywiście z akcentem wiążącym się ze św. Mikołajem. Uczniowie z ZS CKR w Kowalu przygotowali słodki poczęstunek przy szwedzkim stole, którego ważnym elementem były promowane od kilku lat przez tę placówkę „kręciołki spod Kowala”. Dodajmy, że podobne seminarium odbyło się również dnia 6 XII br. w Gąbinie, w którym uczestniczyli także uczniowie z kowalskiej szkoły rolniczej, w tym uczestniczki lipcowych warsztatów w Laponii: Magdalena Zawalska i Ewelina Stanisławska. Tekst i fot. Arkadiusz Ciechalski

To był strzał w dziesiątkę -mówią uczniowie i rodzice

GALILEO - szkoła z pasją Nastrój i atmosferę w szkole tworzą wszyscy. Pani woźna, która od progu siedem razy dziennie przypomina o wycieraniu butów, panie dyżurujące, które czasami muszą krzyknąć, ale tylko czasami. I oczywiście uczniowie – radośni, uśmiechnięci, mający niewyczerpane pokłady energii. Sumując to wszystko jawi się obraz małej, nowoczesnej placówki, jaką jest Niepubliczna Szkoła Podstawowa GALILEO nr 1 w Nakonowie (gmina Kowal). Szkoła w Nakonowie to szkoła tworzona przez ludzi z pasją. Potrzebny był ktoś, kto kocha dzieciaki, kto ma otwarty umysł na zmiany, kto nie boi się ryzyka. Dziś już wiadomo, że pomysł utworzenia placówki był strzałem w dziesiątkę, tak mówią rodzice uczniów i oni sami. Wystarczy tylko zajrzeć za

drzwi GALILEO, aby przekonać się, że dużo się tam dzieje. Odświeżone wnętrza, nowe wyposażenie i sprzęt to nie wszystko. Nowe są też pomysły, a te przychodzą do głowy zarówno nauczycielom jak i rodzicom, co cieszy podwójnie. Właśnie z inicjatywy Rady Rodziców (pani Agnieszki Zając i pani Romany Gralak) powstała idea „Dnia z Mistrzem”. To super pomysł na promocję placówki i integrację z lokalnym środowiskiem, a także przykład i pomysł na życie dla dzieci i młodzieży. Szkoła w tym dniu gościła Anetę Szczepańską – srebrną medalistkę z Igrzysk Olimpijskich w Atlancie oraz Dawida Ignaczaka – zwycięzcę konkursu „Got To Dance”. Radości dzieci nie sposób opisać. Razem z nami bawili się tego dnia uczniowie ze szkół w Grabkowie, Kruszynie i Choceniu. Dziękujemy im za wizytę.

Uczniowie GALILEO na co dzień biorą udział w różnego typu konkursach, przygotowują akademie zgodnie z kalendarzem imprez. Ostatnio zakwalifikowali się do projektu zorganizowanego przez Delektę „Upiecz babeczkę” – okazało się, że klasy młodsze uwielbiają zabawy kulinarne. Szkołę systematycznie odwiedzają aktorzy z teatrów z Łodzi i Krakowa. Dzieci bardzo lubią te krótkie chwile spędzone ze sztuką. I najważniejsze. Chyba wszyscy byli grzeczni, skoro 6 grudnia szkołę GALILEO w Nakonowie odwiedził Mikołaj. Dla każdego miał słodką niespodziankę. Uczniowie mówią „Jest super”. Okazuje się, że czasem naprawdę niewiele potrzeba, by mieć w swojej miejscowości wymarzoną placówkę. „My taką mamy” - mówi coraz więcej mieszkańców Nakonowa.


Już od ponad 15 lat osoby starsze, samotne i niepełnosprawne, wspólnie z przedstawicielami Kół Gospodyń Wiejskich oraz samorządowcami z gminy Kowal spotykają się na wigilii, organizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Tegoroczne spotkanie wigilijne odbyło się w świetlicy wiejskiej w Grabkowie, zgromadziło około 100 osób z terenu gminy Kowal. Oprócz osób starszych i samotnych w spotkaniu uczestniczyli również: Sta-

Konkurs

Poznają i opisują swój region Oddział Kujawski PTTK zachęca do udziału w XX. edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Konkurs ma charakter cykliczny, odbywa się nieprzerwanie od roku 1994 i przeprowadzany jest w trzech typach szkół: podstawowych, gimnazjach oraz ponadgimnazjalnych. Praca konkursowa jest rodzajem opracowania krajoznawczego, w którym autor lub autorzy opisują w ciekawy sposób np.: obiekty krajoznawcze, tradycje kulturowe, wydarzenia historyczne, wzbogacając opis własnymi zdjęciami, rysunkami, wywiadami lub innym materiałem dokumentacyjnym. Prace na etap oddziałowy mogą być przesyłane do Biura Oddziału Kujawskiego PTTK przy ul. Słowackiego do 31 grudnia br. Warto dodać, że wielu włocławskich uczniów napisało prezentacje na wcześniejsze edycje konkursu, pod okiem Henryka Wasilewskiego - nauczyciela języka polskiego i wiedzy o kulturze w II LO, który jest także założycielem i opiekunem szkolnego koła miłośników regionu. Henryk Wasilewski otrzymał w tym roku honorowy tytuł i medal „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Wyróżnienie to, nadawane od ubiegłego roku przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego za szczególne zasługi w rozpowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży, odebrał 16 października w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie. (n)

Dożywiają 1800 dzieci

Bieda zagląda do garnków Po zwiększeniu kryterium dochodowego, uprawniającego uczniów w szkołach do korzystania z bezpłatnych posiłków, które od 1 października ze stawki 351 złotych wzrosło do 456 złotych we Włocławku wzrosła liczba dzieci korzystających z bezpłatnych posiłków. Przybyło 108 osób. Pełen obiad otrzymuje 1624 uczniów, z całodziennego wyżywienia korzysta 104 uczniów, a jedno gorące danie przyjmuje 89 osobom. Ogółem z dożywiania korzysta 1817 uczniów.

I TU i TERAZ

Rozmaitości

Gazeta Powiatu Włocławskiego

Wigilia dla samotnych z jasełkami nisław Adamczyk - wójt gminy Kowal, Edward Dominikowski - przewodniczący Rady Gminy, Henryk Goździalski - radny z Grabkowa, Zygmunt Pułanecki sołtys Grabkowa, Stanisław Szatkowski - prezes OSP Grabkowo, Anna Kłódka dyrektor Zespołu Szkół w Grabkowie, Bożena Grabowska - dyrektor niepublicznej szkoły podstawowej Galileo

Nowa kręgielnia we Włocławku czynna nawet w nocy W obiekcie basenu miejskiego przy ul. Wysokiej na poziomie pierwszym otwarta została niedawno kręgielnia. Obiekt ma sześć torów, a na jednym torze będzie mogło grać jednocześnie do osiem osób. Na miejscu działać ma wypożyczalnia obuwia oraz sklep bowlingowy. W środy prowadzona ma być w obiekcie liga amatorska, a w najbliższym czasie planowane są także dwa

bowlingowe turnieje ogólnopolskie pierwszy w styczniu, drugi w marcu, w których uczestniczyć mają zawodnicy z całej Polski. Nad organizacją treningów czuwać będzie Adam Błaszczak, trener i zawodnik z 12-letnim doświadczeniem. W dni powszednie i niedziele kręgielnia będzie czynna do godz. 22.00, a w piątki, soboty i święta do godz. 1.00 w nocy. (mp)

nr 1 w Nakonowie, Barbara Czyżewska - przewodnicząca gminnej rady KGW, Krystyna Kurzawska - skarbnik gminy, ks. Piotr Głowacki, ks. Dariusz Lewandowski, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich oraz panie z gminnego ośrodka pomocy społecznej z kierownik Władysławą Rakocińską. Dzieci ze szkoły filialnej w Więsławicach, pod okiem

Marleny Barańskiei i Barbary Jankowskiej wystawiły „Jasełka”. Ks. Dariusz Lewandowski odczytał fragment pisma świętego Świąteczne życzenia złożył wszystkim wójt Stanisław Adamczyk, po czym zgromadzeni w grabkowskiej świetlicy podzielili się opłatkiem. Tekst i fot. Aneta Kwarcińska

Zwierzęta egzotyczne w rejestrze

Włocławianie lubią papugi Każdy, kto posiada zwierzęta egzotyczne ma ustawowy obowiązek zarejestrowania ich w miejskim ratuszu. Mieszkańcy powiatu rejestrują takie zwierzęta w starostwie powiatowym. Obowiązek rejestracji zwierząt egzotycznych nakłada ustawa o ochronie przyrody. Zarejestrować należy zwierzęta znajdujące się na liście zagrożonych wyginięciem. Rejestracji podlegają między innymi: papugi - wszystkie ary, amazonki, rozelle, żako, kakadu, żółwie , m.in. żółw stepowy, żółw iberyjski, żółw grecki, węże boa i pytony, legwany, warany, wszystkie kameleony. Z rejestru prowadzonego przez włocławski ratusz wynika, że włocławianie najbardziej lubią papugi. Mają także węże, zarejestrowany jest boa dusiciel i pyton królewski, a także , żółwie stepowe i legwany zielone. W rejestrze znajdują się 62 zwierzęta egzotyczne, a najwięcej jest papug. Jak dowiedzieliśmy się w starostwie, w powiecie włocławskim w 2012 roku nie zarejestrowano zwierząt egzotycznych. Opłata za wpisanie zwierzęcia do rejestru we Włocławku wynosi 26 złotych.

Czytali „Trafny wybór” J.K. Rowling

W Fabiankach, jak w całej Polsce Magiczna data – 12 grudnia 2012 roku zostanie zapamiętana, ale i niesamowity wieczór w Bibliotece w Fabiankach, gdzie spotkali się czytelnicy Dyskusyjnego Klubu Książki. Pierwsza Ogólnopolska Dyskusja Literacka z książką „Trafny wybór” J.K. Rowling już za nami. Ta nowość wydawnicza cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ pisarkę wszyscy kojarzą z hitem czytelniczym jakim był i jest od wielu lat Harry Potter. Tym razem jest to

13

Spotykają się od ponad 15 lat

Fot. Nadesłana

nr 34, grudzień 2012 www.kujawy.media.pl

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Fabiankach

pierwsza powieść dla dorosłych. Książka wywołała wiele emocji, dlatego dyskusja o niej była burzliwa i interesująca. Wszyscy podkreśli, że książkę warto było przeczytać do końca. DKK w Fabiankach uważa, że ta akcja kulturalna zorganizowana przez Instytut Książki i Wydawnictwo „Znak” była udana i deklaruje chęć wzięcia udziału w następnych. „Trafny wybór” i cały cykl „Harrego Pottera” J. K. Rowling jest dostępny dla wszystkich czytelników biblioteki. (not)


TU i TERAZ 14 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

Wspólnie przez pół wieku

Fot. Agata Szmudzińska zmierzyć się z codziennymi problemami i wytrwać wspólnie w miłości przez tyle lat. W czasie spotkania burmistrz i przewodniczący rady gminy i miasta Marian Lewandowski wręczyli dwóm parom małżeńskim medale i listy gratulacyjne przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Laureatami tych wyjątkowych odznaczeń zostali: Teresa i Władysław Biernaccy oraz Więcesława i Janusz Mroczkow-

Helena Wajer jest mieszkanką wsi Pasieka. Zamieszkała w niej tuż po wojnie. Wcześniej mieszkała na terenie obecnej gminy Wieruszów (urodziła się w Osowie). Jako szesnastolatka rozpoczęła pracę w jednej z manufaktur łódzkich. Swą długowieczność – jak sama powtarza przy okazji odpowiedzi na pytania: skąd wziął się jej taki dobry stan umysłu i niezgorsza kondycja fizyczna – zawdzięcza właśnie ciężkiej pracy. Z początku była to praca w fabryce, później w gospodarstwie rolnym. Pani Helena ma troje dzieci, dwoje wnucząt oraz jedną prawnuczkę.

Przemysław Nowicki

scy. Całą uroczystość uświetnił występ „Izbiczanek”, działających przy Gminnej Radzie Kół Gospodyń Wiejskich w Izbicy Kujawskiej. Nie obyło się bez życzeń, lampki szampana, tortu i innych słodkości, a także tradycyjnego „Sto lat”, odśpiewanego jubilatom przez licznie przybyłych gości.

Przemysław Nowicki

Setne urodziny

Marzec

Czerwiec-lipiec

* Rozstrzygnięcie przetargu na przebudowę drogi gminnej Naczachowo-Wietrzychowice. * Ogłoszono przetarg na „Wykonanie boisk sportowych w ramach budowy kompleksu Moje Boisko-Orlik 2012 w Izbicy Kujawskiej ul. Tymieniecka 1, działka nr 528/3.

* Zakończono przebudowę drogi gminnej NaczachowoWietrzychowice na odcinku 2.710 metrów. Inwestycja kosztowała prawie 514.856 zł i została sfinansowana ze środków z budżetu gminy. * Zakończono remont świetlic wiejskich w Długiem i Augustynowie. Inwestycje te realizowane były przy udziale środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 20072013. Całkowity koszt remontu w Długiem wynosił 34.025,10 zł. W kwocie tej znalazły się środki w wysokości 18.737,85 zł, które pochodziły z PROW. Remont świetlicy w Augustynowie wyniósł 18.521,85 zł (w tym 10.801,49 zł pochodziło ze środków zewnętrznych).

Kwiecień * Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie boisk sportowych z programu Orlik 2012. * Wykonano rozbiórkę istniejących przyszkolnych boisk asfaltowych oraz placu utwardzonego betonem i przebudowano starą kanalizację sanitarną i deszczową, która była na terenie placu przeznaczonego pod budowę orlika. Prace zostały wykonane we własnym zakresie, w ramach środków gminnych. Zadania te zlecono Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Wodociągów w Izbicy Kujawskiej. * Ogłoszono dwa przetargi na remont i modernizację świetlic wiejskich we wsi Długie i w Augustynowie. * Zakończono remont dachu świetlicy wiejskiej w Skarbanowie. Inwestycja realizowana była przy udziale środków unijnych „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013”, w ramach działania pn. „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów”. Remont dachu przeprowadzono za kwotę równą 34.370,18 zł, w tym dofinansowano: 14.169,53 zł.

Maj-czerwiec

Fot. Agata Szmudzińska

Helena Wajer 6 grudnia br. obchodziła 100. rocznicę urodzin. Ten wspaniały jubileusz, szacowna jubilatka zechciała spędzić nie tylko w najbliższym gronie, odwiedzili ją również izbiccy samorządowcy. Burmistrz Izbicy Kujawskiej Marek Śledziński, przewodniczący rady gminy i miasta Marian Lewandowski oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Lucyna Andrzejewska, życzyli jubilatce kolejnych stu lat życia, wręczając przy tej okazji kwiaty i prezent. Pani Helena, okazując wzruszenie, podziękowała za życzenia. Jest osobą niezwykle pogodną i – co najważniejsze – cieszy się dobrym zdrowiem.

100 lat Heleny Wajer. Od lewej: Marian Lewandowski (przewodniczący rady), Lucyna Andrzejewska (kierownik USC), Marek Śledziński (burmistrz). Siedzi: Helena Wajer.

www.kujawy.media.pl

Kalendarium izbickich wydarzeń inwestycyjnych

Od lewej: Janusz Mroczkowski, Więcesława Mroczkowska, Marek Śledziński, Władysław Biernacki, Teresa Biernacka, M. Lewandowski W sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Izbicy Kujawskiej 29 listopada odbyła się uroczystość jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego. Uroczystość rozpoczęła się od odtworzenia słynnego „Marsza Weselnego”, autorstwa Feliksa Mendelssohna. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Izbicy Kujawskiej Marek Śledziński, który wyraził słowa uznania dla trudu, jaki trzeba ponieść, aby

nr 34, grudzień 2012

Izbica Kujawska

* Ogłoszono przetargi na przebudowę dróg gminnych: Mchówek-Pustki oraz Grochowiska-Ślazewo. * Budowa Orlika przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Izbicy Kujawskiej. Zamówienie obejmowało budowę kompleksu boisk: do piłki nożnej o wymiarach 30 m x 62 m, wielofunkcyjnego do badmintona, tenisa ziemnego, siatkówki i koszykówki (19,1m x 32,1m). Ponadto montowane były oświetlenia - projektory na ośmiu, około dziewięciometrowych, masztach, a także budowa ciągów komunikacyjnych oraz budynków zaplecza socjalnego i sanitarno-szatniowego.

Lipiec-sierpień * Przeprowadzono remonty we wszystkich placówkach oświatowych i szkołach, prowadzonych przez izbicki samorząd. Odnowione zostały sale lekcyjne, kuchnia, świetlice. Naprawy wymagały również dachy budynków szkolnych (przy szkole w Błennie naprawiono chodnik). * Dokończono także przebudowę chodnika na ulicy Augustowskiej (do ulicy Narutowicza) w Izbicy Kujawskiej oraz wykonano prace remontowe chodników od ulicy Narutowicza w kierunku ulic: Kościelnej i Spokojnej (a następnie na samej ulicy Kościelnej). * Odrestaurowano przystanek PKS przy placu Wolności w centrum miasta oraz dokonano remontu płyty głównej miejsko -gminnego stadionu. Zasiano tam nową trawę oraz położono kostkę polbrukową przy ulicy Sportowej, w obrębie obiektu sportowego. Prace te wykonane były w czynie społecznym. Gmina pokryła jedynie koszty związane z zakupem traw i nawozów. Natomiast wszystkie pozostałe prace na terenie miasta wykonywane były własnym sposobem gospodarczym, w ramach robót publicznych. * Wykonano plac zabaw dla dzieci w miejscowości Szcz-

kowo. Koszt zadania wyniósł 12.506,64 zł. Z tego dofinansowano w ramach PROW na lata 2007-2013 kwotę w wysokości 7.117,60 zł. Działanie to nosiło nazwę: „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów”. * Zakończono przebudowę drogi gminnej Mchówek-Pustki. Całkowity koszt zadania wyniósł 238.036,34 zł. Przebudowa drogi współfinansowana była przy udziale środków finansowych z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pochodzących z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej (114.600,00 zł). Wrzesień

* Zakończono przebudowę drogi gminnej GrochowiskaŚlazewo, liczącej 1412 m. Koszt inwestycji wynosiły 361.399,04 zł brutto. Środki te pochodziły z budżetu gminnego. * Ukończono zadanie pn. „Wykonanie boisk sportowych w ramach budowy kompleksu Moje Boisko-Orlik 2012 w Izbicy Kujawskiej ul. Tymieniecka 1, działka nr 528/3”. Inwestycję zrealizowała firma „EVERSPORT” z Warszawy.

Październik * Rada Gminy i Miasta Izbica Kujawska udzieliła dotacji Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Izbicy Kujawskiej na prace konserwatorskie przy kaplicy p.w. Św. Floriana w Pustyni (Sokołowo). Kwota w wysokości 20 tys. złotych, na realizację drugiego etapu prac w 2012 roku, pochodzi w całości z budżetu gminy.

Listopad * Zakończono i oddano do użytku inwestycję pod nazwą: „Budowa studni głębinowej na ujęciu wód podziemnych w miejscowości Wietrzychowice dz. nr 42/1 – stacji uzdatniania wody”. Wykonano magistralę tłoczną wraz z zasilaniem energetycznym i monitoringiem.

Oprac. Przemysław Nowicki


nr 34, grudzień 2012

Ludzie

www.kujawy.media.pl

Wolontariusze nagrodzeni

Serca dla innych Pomoc, którą niosą ludziom jest bezcenna. Opiekują się chorymi, pomagają potrzebującym. Po prostu mają serca otwarte dla innych, a ręce pełne pracy. Już po raz trzeci podziękowano wyróżniającym się wolontariuszom za ich bezinteresowną pomoc, a uczyniono to podczas Włocławskiej Gali Wolontariatu, która odbyła się 7 grudnia w Pałacu Bursztynowym. Tytuł Wolontariusza Roku 2012 przypadł Milenie Kaczmarek, wolontariuszce Stowarzyszenia Dzieciom i Dorosłym z Niepełnosprawnością Intelektualną OLIGO. Wręczone zostały także wyróżnienia w kategorii „Pomagam pomagać”, tytuły „My pomagamy!”. Jedno z wyróżnień przyznano osobie spoza Włocławka. Włocławianie zauważyli i docenili działalność Janusz Zemke, europosła Parlamentu Europejskiego, który w całym województwie kujawsko-pomorskim, również we Włocławku uruchomił pracownie komputerowe, nieodpłatnie dostępne dla mieszkańców. W okresie od lipca do końca września br. we włocławskim

Najlepsi wolontariusze 2012 roku biurze posła Janusza Zemke odbyło się 14 kursów komputerowych, na których w ramach programu „Komputer oknem na świat” przeszkolonych zostało 70 włocławian. Zajęcia na kursach dostępne były dla każdego chętnego, który ukończył 50 lat, bowiem ta forma pracy edukacyjnej europosła jest adresowana właśnie do seniorów. Galę uświetniły występy artystyczne uzdolnionych uczniów włocławskich szkół. Odbywała się ona pod honorowym patronatem: ks. biskupa Wiesława Meringa, Piotra Całbeckiego - marszałka wo-

jewództwa kujawsko-pomorskiego i Andrzeja Pałuckiego - prezydenta Włocławka. Nagrody, tytuły i wyróżnienia otrzymali wolontariusze, którzy zostali wytypowani przez organizacje, placówki i instytucje o charakterze wolontariackim: Alicja Szydłowska - Stowarzyszenie Sportowe Niepełnosprawnych „Eurointegracja”; Jakub Zieliński - Fundacja „Samotna Mama”; Weronika Gajewska - Zespół Szkół Katolickich; Katarzyna Przybylska - Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”; Daria Rykowska - Zespół Szkół nr 3 we Włocławku; Agnieszka

I TU i TERAZ

Gazeta Powiatu Włocławskiego

Trutkowska - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie; Sylwester Zasada - Klub Abstynenta „U Przyjaciół”; Kamil Szczepański - III Liceum Ogólnokształcące we Włocławku; Mateusz Wojciechowski - Stowarzyszenie Trampolina; Oliwia Kosma Gimnazjum nr 14. Wyróżnieni tytułem „Pomagam Pomagać” zostali: ks. Piotr Jasek - Stowarzyszenie Trampolina; Konrad Gołębiowski - Koordynator Szlachetnej Paczki we Włocławku; Renata Orlikowska - pedagog III Liceum Ogólnokształcącego we Włocławku; Janusz Zemke - europoseł Parlamentu Europejskiego (Nagrodę odebrała Beata Nejman, asystent społeczny posła). Wyróżnieni tytułem „Mistrzowie Wolontariatu”: Kamila Szylbert – opiekun, Katarzyna Banasiak – wolontariuszka, Inga Grabowska - wolontariuszka (wszyscy Gimnazjum

15

nr 2 we Włocławku); Motórzyści. Nagroda specjalna - tytuł „Super Wolontariuszki” przypadł Emilii Waszkiewicz ze Stowarzyszenia Obywateli Projekt Włocławek. Przypominamy, że Wolontariuszką Roku 2010 była Marta Pałucka-Lewandowska pomagająca w rehabilitacji podopiecznych OLIGO, a Wolontariuszem Roku 2011 -Mariusz Dybizbański działający na rzecz Fundacji Europejskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych. Organizatorem głównym tegorocznej gali było Centrum Wolontariatu Włocławek, a współorganizatorami: Fundacja Samotna Mama, Klub Abstynenta U Przyjaciół, Stowarzyszenie OLIGO, Portal Q4.pl, Portal MlodyWloclawek.pl, Centrum Doskonalenia i Edukacji, CH Wzorcownia. (J.P.)

Milena Kaczmarek – Wolontariuszka roku 2012 Wyróżnieni tytułem „Pomagam Pomagać”


TU i TERAZ 16 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

Wydarzenia

Okręgowa wystawa gołębi pocztowych w Brześciu Kujawskim

Podsumowali loty

nr 34, grudzień 2012 www.kujawy.media.pl

Gmina Lubanie przygotowana do zimy Gdy na dworze sypnie śniegiem lub „złapie” tęgi mróz na gminne i powiatowe drogi niezwłocznie wyrusza specjalistyczny sprzęt. A w gminie Lubanie podzielonej, podobnie jak przed rokiem na cztery rejony, jest co odśnieżać.

Najlepsze gołebie pojadą na krajową wystawę

Zespół Folklorystyczny „Smólnik” dla hodowców

Na „Wystawie Okręgowej Gołębi Pocztowych” w Brześciu Kujawskim 9 grudnia zebrali się członkowie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych – Okręg Włocławek. Spotkanie śpiewem umilał zespół folklorystyczny „Smólnik”. Wiesław Caban W wypełnionej ludźmi i gołębiami pocztowymi sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim członków PZHGP oraz gości witał Dariusz Mętlewicz, członek zarządu, prezes ds. finansowych.

Wojciech Zawidzki - burmistrz Brześcia Kujawskiego i Ewa Braszkiewicz - wójt gminy Włocławek Do wręczania ponad 200 pucharów i dyplomów w różnych kategoriach zaprosił obecnych na sali samorządowców: Wojciecha Zawidzkiego - burmistrza Brześcia Kujawskiego, Ewę Braszkiewicz - wójta gminy Włocławek, Elżbietę Sadowską – radną gminy Włocławek oraz Danutę Kuczyńską - dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim i wicedyrektora tej szkoły -Anitę Gierszewską, Bogdana Wdowiaka - prezesa Okręgu, Tomasza Walocha - przedstawiciela Zarządu Oddziału Radziejów - Brześć Kujawski.

W oczekiwaniu na puchary

Supermistrzostwo 2012 roku (gołębie dorosłe i młode) otrzymali: w kategorii mistrz - Siekliccy - Becmer z oddziału Rypin; I vicemistrza Durkiewicz –Kuberski z oddz. Lipno/Kikól; II vicemistrz J. i G. Lewandowscy oddział Rypin. Tytuł przodownika kolejno otrzymali: Marek Chyziński, Wojciech Cieplak, Adam Markowski, Zbigniew Kurij, Jacek Borowski, Wiesław Majchrzak, P. i M. Makowscy i Piotr Borkowski. Okręg Włocławek skupia siedem oddziałów: Kujawy (Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek), Lino-Kikół, Rypin, Kowal, Radziejów-Brześć Kujawski i Wąbrzeźno. Zespół Folklorystyczny „Smólnik” towarzyszył miłośnikom gołębi, grając i śpiewając na kujawską nutę . Specjalnie dla hodowców gołębi zadedy-

kował kilka przyśpiewek. (mp)

- Jak w latach ubiegłych gmina na zasadzie porozumienia ze Starostwem Powiatowym we Włocławku przyjęła na siebie ciężar zimowego utrzymania ponad 25 kilometrów dróg powiatowych - mówi Janina Mierzwicka, zastępca wójta Gminy Lubanie. - Razem z własnymi liczącymi 116 km drogami gminnymi zimowym utrzymaniem w sezonie 2012/2013 objętych jest łącznie ponad 140 km dróg. Już jesienią zakupiono piasek i sól. Składniki te posłużyły do przygotowania specjalnej mieszanki używanej do posypywania dróg w celu likwidacji śliskości. Jak dotychczas, aura nie wymagała uruchamiania innego niż lekkiego sprzętu odśnieżającego, będącego w posiadaniu gminy. W razie potrzeby użyć można ciągnikowego pługu, równiarki lub też ciągnika gąsiennicowego. Gdy warunki pogodowe ulegną znacznemu pogorszeniu (podobnie jak w roku ubiegłym), do akcji w określone rejony gminy wyruszy odpowiednio przygotowany, a będący w posiadaniu miejscowych rolników dodatkowy sprzęt. Tekst i fot. Jerzy Chudzyński

Jak dotychczas wykorzystywany jest tylko lekki sprzęt w postaci widocznego ciągnika z rozrzutnikiem. Usuwa on gołoledź na drodze gminnej łączącej Lubanie z Mikanowem B i Gąbinkiem.


nr 34, grudzień 2012

Kultura

www.kujawy.media.pl

I TU i TERAZ

Gazeta Powiatu Włocławskiego

I

17

Ksiądz Prałat Sławomir Ziarniak – dyrektor Gospodarstwa Pomocniczego Wyższego Seminarium Duchownego w Żydowie (w środku) był gorąco witany Na zdjęciu z prawej: Nagrodę dla Patrycji Kałużnej - najmłodszej uczestniczki festiwalu wręczył Adam Myrta, Dyrektor MGOK w Izbicy Kujawskiej Burmistrz Marek Śledziński (w środku) i wiceprzewodniczący rady - Stanisław Kropidłowski i Marek Orzechowski wręczyli nagrodę Elizie Stawickiej z Lubrańca

W Izbicy Kujawskiej oddali mikrofon najmłodszym

Przyjechali z całej Polski, m.in. z Suwałk, Gdyni, Sandomierza, Łodzi, oraz Poznania, aby zaprezentować swoje umiejętności wokalne na izbickiej scenie, która dla nie jednego była trampoliną do kariery. Spośród 205 zgłoszeń z całego kraju grupę finałową, na podstawie nadesłanych „demo” wybrała specjalna komisja festiwalowa. Z województwa kujaw-

sko-pomorskiego stawiła się aż 19-osobowa grupa młodych, dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Najliczniejsza była grupa z MGOK w Lubrańcu z opiekunem Zbigniewem Wojciechowskim i jak się później okazało zebrała najwięcej nagród. Gala, już tradycyjnie rozpoczęła się w pięknej scenerii, tego roku imitowała ona salę balową. Publiczność dopisała, w izbickim MGOK sala wypełniła się publicznością. Wśród gości byli m.in.: Sławomir Kopyść członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, Stanisław Pawlak - radny Sejmiku, Stanisław Budzyń-

ski - przewodniczący Rady Powiatu Włocławskiego, Karol Matusiak - radny powiatu włocławskiego, wicestarosta Zbigniew Lewandowski i oczywiście gospodarze Izbicy Kujawskiej: burmistrz Marek Śledziński i wiceprzewodniczący Rady - Stanisław Kropidłowski i Marek Orzechowski. Przybyli radni, księża izbickiej parafii, przedstawiciele różnych placówek. Organizacji festiwalu, w partnerstwie MiejskoGminnym Ośrodkiem Kultury w Izbicy Kujawskiej podjęło się Stowarzyszenie Ziemia Izbicka. Do współorganizacji przystąpił tradycyjnie Koniński Dom Kultu-

Weronika Chojnacka

Patrycja Kałużna

Sandra Wachowicz

W Izbicy Kujawskiej w finale 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Mikrofon dla najmłodszych” 16 grudnia zaśpiewało 31 solistów.

Aleksandra Palczak

Michał Kamiński

Julia Olędzka

Natalia Grzelak

ry. Impreza dofinansowana była ze środków samorządu gminy i miasta Izbica Kujawska, województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu włocławskiego oraz sponsorów. Patronat honorowy nad festiwalem sprawowało: Stowarzyszenie Środowisk, Twórców i Animatorów Kultury Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Nad sprawnym przebiegiem festiwalu czuwała Barbara Lewandowska. Koncert Galowy poprowadziła Julia Olędzka, wielokrotna laureatka izbickiego festiwalu. Młodym wokalistom towarzyszyła profesjonalna orkiestra festiwalowa pod kierownictwem znanego muzyka – kompozytora i aranżera Artura Grudzińskiego (instrumenty klawiszowe) - Witol Cisło – instrumenty perkusyjne, Andrzej Stępień – gitara oraz Eugeniusz Posadzy – gitara basowa i saksofon. . Jury Ogólnopolskiego XXVIII Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Mikrofon dla najmłodszych” – Izbica 2012 w składzie: Robert Zapora – przewodniczący, Krzysztof Grubiński i Ryszard Jaro-

sław Piotrowski, po przesłuchaniu w dniu 15 grudnia 2012 roku 31 wykonawców przyznało wyróżnienia i nagrody. Grand Prix festiwalu tego roku nie przyznano. Nagrody i wyróżnienia - statuetki „Wiktoria” oraz nagrody rzeczowe przyznano w każdej kategorii.

Wyróżnienia i nagrody W kategorii do 10 lat Wyróżnienia przyznano: Michałowi Kamińskiemu ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Lipnie, Gabrieli Balcerek – reprezentantce Szkoły Podstawowej im. Gen. Kazimierza Glabisza w Odolanowie. III Nagrodę - Natalii Grzelak ze Studia Piosenki „MusicBox” w Toruniu; II Nagrodę - Karolinie Karpińskiej ze Spółdzielczego Ośrodka Kultury „Stokrotka” w Świeciu. Pierwszą nagrodę otrzymała Eliza Stawicka z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lubrańcu. W kategorii 11-13 lat Wyróżnienia przyznano: Natalii Teter z Sandomierskiego Centrum Kultury,

Miriam Salamon ze Studia Piosenki „Beciaki” w Suwałkach, Karolinie Kamińskiej ze Studia Piosenki „Beciaki” w Suwałkach. Trzecią nagrodę przyznano Marii Bińkowskiej z Centrum Zajęć Pozalekcyjnych Nr 1 w Łodzi; drugą – Justynie Sikorskiej – reprezentantce Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego w Poznaniu; pierwszą – Weronice Chojnackiej z Miejsko -Gminnego Ośrodka Kultury w Lubrańcu. W kategorii 14-16 lat Trzecią nagrodę ex equo przyznano Jakubowi Ciesielskiemu z Kowalewa Pomorskiego reprezentującego I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Aleksandrze Palczak z Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie. Drugą nagrodę ex equo otrzymała Małgorzata Olejnik z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lubrańcu oraz Aleksandra Małecka z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lubrańcu. Pierwszej nie przyznano. Tekst i fot. Jolanta Pijaczyńska

Gabriela Balcerek

Robert Zapora, przewodniczący jury

Dzieci i młodzież z MGOK w Lubrańcu. Od lewej: Sandra Wachowicz, Magdalena Olejnik, Weronika Chojnacka, Zbigniew Wojciechowski- instruktor muzyki, Aleksandra Małecka, Eliza Stawicka, Julia Kordyla, Amelia Dankiewicz


TU i TERAZ 18 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

Tradycja

nr 34, grudzień 2012 www.kujawy.media.pl

Świąteczny Włocławek nocą

Święty Mikołaj na ulicy 3. Maja czekał na mieszkańców Na włocławską ulicę 3 Maja św. Mikołaj zawitał już 1 grudnia. Czekał na wszystkie dzieci, a także na dorosłych. Mikołajowi pomagała młodzież ze szkolnego Koła Wolontariatu w Gimnazjum nr 14 oraz Centrum Wolontariatu Włocławek. Do wspólnej zabawy włocławian zaprosili: Stowarzyszenie OLIGO, Projekt Włocławek, Klub Abstynenta U Przyjaciół oraz Kawiarnia Mamma Mia i Judyta Witkowska Dance Studio. Mikołaj nie tylko rozdawał prezenty, ale, co ważne zbierał wszystkie elektrośmieci (sprzęt, baterie, akumulatory,) Czekał także na tych, którym zależy na losie zwierząt z włocławskiego schroniska. Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej zaprosiło dzieci do kawiarni „Mamma Mia” na wspólne gry i zabawy. Dzieci ze Stowarzyszenia „Oligo” upiekły kolorowe ciasteczka i częstowały odwiedzających kawiarnię i przechodniów na ulicy. Było jeszcze więcej ciekawostek kierowanych do włocławian. Na włocławski deptak św. Mikołaj powrócił w sobotę 8 grudnia, także rozdawał cukierki i przyglądał się kąpiącym morsom. (czytaj str. 1).

W świąteczny nastrój wprowadzają włocławian okolicznościowe dekoracje, które pojawiły się 6 grudnia. W centrum Włocławka choinki udekorowało sześć firm: ANWIL S.A., Indorama Ventures Poland Sp. z o.o., Nalazek, MPWiK, MPEC, KDBS oraz studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Świątecznie przystrojone są ulice 3 Maja, Kościuszki, pl. Wolności, a także budynki Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku oraz ulicach Kościuszki i 3 Maja. Tradycyjnie na dachu Domu Handlowego „Kujawiak” przy placu Wolności, jak co roku pojawił się św. Mikołaj, a przed „Wzorcownią” duża choinka.

Fot Jolanta Pijaczyńska

Święta przyszły do muzeum

Święty Mikołaj miał worek pełen cukierków Tłumów na mikołajkowych spotkaniach nie było, ulica 3.maja nadal jest ospała i brzydka. Właściciele sklepów usytuowanych na deptaku zamknęli je o godzinie trzynastej. Chyba sprawę ożywienia tej części miasta przespali. A przecież mogli odświętnie udekorować witryny sklepowe i w tym czasie promować swoje towary. Może, gdyby wzięli przykład z organizatorów obu wydarzeń, którzy już dawno nauczyli się, że aby otrzymywać, najpierw trzeba dać coś od siebie. (j)

Na początku grudnia włocławianie mieli okazję oglądania i kupowania niepowtarzalnych, wykonanych ręcznie świątecznych dekoracji, a także swojskiego jadła na kiermaszu bożonarodzeniowy zorganizowanym w odnowionych i nastrojowych wnętrzach Muzeum Etnograficznego we Włocławku. Na kilkudziesięciu stoiskach pojawiły się malowane bombki, ręcznie wykonywane łańcuchy, kartki świąteczne, stroiki, ozdoby ze słomy, bibuły, papieru, szyszek, masy solnej, wełny, kordonka, itp. Swoje prace prezentowali twórcy ludowi i rękodzielnicy. Kto chciał, mógł kupić oryginalne prezenty dla bliskich, m.in. rzeźby, zabawki drewniane i szmaciane, kute świeczniki, wyroby garncarskie, haftowane i szydełkowe obrusy, szale, torby, kosmetyki oraz biżuterię z wełny, filcu, drewna, bursz-

tynu. Były także stoiska z żywnością zachęcające smakiem, wyglądem i zapachem do kupowania świątecznych ciast i ciasteczek, pierogów, wędlin. Na zdjęciu poniżej Aleksandra Zawacka z Wichrowic w gm. Choceń prezen-

tuje pająki z bibuły, ludową ozdobę wnętrz mieszkalnych wieszanych na święta Bożego Narodzenia na środku izby. Pająki występowały powszechnie na terenie całej Polski, z bibuły zaczęto je wykonywać dopiero na przełomie XIX i XX wieku.

Wcześniej robiono je ze słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, czy też z postrzępionego płótna. Stanowiły one symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku. (j)

MAGIA ŚWIĄT Bożena Nowakowska

Drzewa w świetlistej szacie na magię świąt czekają z nadzieją… lśni łańcuszek serc onieśmielonych bielą ze srebrnej kolekcji świąteczne hity królują nastrojem jeśli dotkniesz… betlejemskiej gwiazdy znajdziesz swoją – własną

Częstujcie się ciasteczkami, sam upiekłem

Przysłowia wigilijne * W dzień Adama i Ewy daruj bliźniemu gniewy. * Jakiś w Wigilię, takiś cały rok. * Na Boże Narodzenie weseli się wszystko stworzenie. * W Boże Narodzenie słonko świeci, tak i tydzień zleci. * Gdy w Boże Narodzenie pola są zielone, na Wielkanoc będą śniegiem przywalone. * Adam i Ewa pokazują, jaki styczeń i luty po nich następują. * Boże Narodzenie po lodzie, Wielkanoc po wodzie. * Jeśli dzień wigilijny pogodny, roczek będzie urodny. * Jak w Wiliję gwiazdy świecą, kury dobrze jajka niesą.

Pomocnice św. Mikołaja


nr 34, grudzień 2012

I TU i TERAZ

Gmina Lubanie

www.kujawy.media.pl

Gazeta Powiatu Włocławskiego

I

19

Zapomniana potrawa – „owiniątka”

Gości przywitał wójt Sławomir Piernikowski Mięso z gęsi, za sprawą rozpoczętej cztery lata temu akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” staje się w naszym regionie coraz popularniejsze. Gminna Rada Kobiet w Lubaniu, wójt gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury zaprosili radnych i przedstawicieli różnych instytucji, mieszkańców gminy na spotkanie z degustacją potraw z gęsi. W tym roku panie z Gminnej Rady Kobiet w Lubaniu po raz kolejny serwowały potrawy z gęsi własnego chowu. Pomysłodawczynią spotkania i główną kucharką była Jadwiga Krusińska, przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Lubaniu. Na lubańskim stole, dzięki sponsorom i wsparciu samorządu gminy pojawiły się m. in. czarnina na kwaśno z kluseczkami, gęsina duszona z gruszką, pierś gęsia z nutką suszonej śliwki, gęś faszerowana, pasztet i smalec gęsi, gulasz z podrobów z kaszą gryczaną, gęsina z duszoną kapustą, nadziewane szyjki, paszteciki na francuskim cieście i wiele innych potraw. Było smacznie i zdrowo. Apetytu dodała piękna dekoracja stołu. - Dwa lata temu wystawiałyśmy gęsinę we Włocławku na zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski imprezie pn. „Gęsina na św. Marcina” i wtedy postanowiłyśmy, że dla naszych mieszkańców także przygotujemy potrawy z gęsi – mówi Jadwiga Krusińska, przewodnicząca GR KGW w Lubaniu. - Na wiosnę

wzięłyśmy gąski i ja je wychowałam. Są to gąski ekologiczne. Do naszego pomysłu przychylił się i wójt i radni, a także dobrodzieje sponsorzy. - My jesteśmy gośćmi zaproszonymi, ale jednocześnie trochę sponsorowaliśmy – mówi Jadwiga Kurant, przewodnicząca Rady Gminy Lubanie. - Wszyscy radni przyszli, z czego bardzo się cieszę. Potrawy pięknie wyglądają i bardzo dobrze smakują. Na największe uznanie zasługuje gęś faszerowana, jest różowa, duszona, nie spieczona, apetyczna. Na stole znalazły się również już dawno zapomniane, starodawne „owiniątka”, czyli łapka gęsia nadziana żołądkiem. Dawniej taką potrawę przygotowywano dla najmłodszych. Wspólnie postanowiono, że gęsina w Lubaniu będzie imprezącykliczną. Ma ona zachęcić do za-

FOTOREPORTAŻ www.kujawy.media.pl

nych ostatnio dość znacznie, sieci w 2013 roku nie wzrosną. Spowodowane są one między innymi koniecznością zasilania w energię elektryczną i konserwacją sześciu nowych przepompowni ścieków. Różnicę tę pokryje, uchwalona przez radnych podczas grudniowej sesji, wyższa dotacja dla Zakładu Usług Komunalnych pochodząca z budżetu gminy.

Podwójny turniejowy triumf gospodarzy W tegorocznej IV już edycji Mikołajkowego Halowego Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt o Puchar Wójta Gminy po raz pierwszy w jego historii gimnazjalistki z Lubania zajęły I i II miejsce z dorobkiem odpowiednio 10 i 9 pkt.. W rozgrywkach prowadzonych systemem „każdy z każdym” uczestniczyło łącznie pięć drużyn: dwie reprezentujące gospodarzy, czyli gimnazjum w Lubaniu, włocławskie gimnazja nr 2 i 14 oraz Zespół Szkół Ekonomicznych z Włocławka. Królem strzelców (z bilansem 6 trafień do bramki rywali) została Adrianna Woźniak (Lubanie 1), zaś tytuł najlepszego bramkarza trafił w ręce Pauliny Kutmaj (Gimn. nr 14 we Włocławku). Ponadto wyróżniono okolicznościowymi statuetkami najlepsze zawodniczki z piątki uczestniczących w turnieju drużyn. Otrzymały je: Alicja Parzych (Z.Sz. Ekon.), Agata Pałczyńska (Gimn. nr 2), Oliwia Postrach (Gimn. nr 14), Aleksandra Duszyńska (Lubanie2), Aleksandra Sztuczka (Lubanie2) oraz Aleksandra Ciesielska (Lubanie1). Na zdjęciu od lewej: Marcin Zapiec (organizator turnieju), zawodniczki drużyny Lubanie 1 (w strojach czarnych): Gabriela Kapelińska, Roksana Waszak, Klaudia Górecka, Natalia Urbańska, Weronika Niedziałkowska, Ewelina Nowakowska (bramkarka Lubanie2), Aleksandra Sztuczka, Justyna Przeździęk, Adrianna Woźniak, Agata Biesiadzińska, Aleksandra Ciesielska i wójt gminy Sławomir Piernikowski. Skład drużyny Lubanie2 (stroje czerwone): Nicola Waszak, Aleksandra Wesołowska, Agata Puchalska, Martyna Soja, Milena Mamrot, Gabriela Ciesielska, Aleksandra Duszyńska, Agata Nastachowska.

WÓJT GMINY LUBANIE ogłasza otwarty konkurs ofert w celu zlecania organizacjom pozarządowym i innym podmiotom zadań publicznych w zakresie „Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu na terenie gminy Lubanie w 2013 roku.”

Jadwiga Krusińska

Smakowitych potraw tyle, że trudno wybierać

Woda, ścieki oraz podatki w gminie Lubanie bez zmian W prezencie pod choinkę mamy dobre wiadomości dla mieszkańców Gminy Lubanie. W nadchodzącym 2013 roku stawki opłat za wodę pobieraną z gminnej sieci wodociągowej oraz odprowadzane do kanalizacji ścieki, a także wymiar podatków nie ulegną zmianie i pozostaną na poziomie roku minionego. Nie znaczy to wcale że koszty eksploatacji obu, rozbudowa-

kładania hodowli gęsi na terenie gminy Lubanie. Potrawy przygotowała Gminna Rada Kobiet w składzie: Jadwiga Krusińska – przewodnicząca, Halina Zakrzewska, Danuta Wycichowska, Zofia Kościołowska, Barbara Kucharska, Maria Kwiatkowska, Genowefa Piernikowska. Sponsorzy: Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy, Oddział Lubanie, PPW „Morfeusz”, PHU B.B.D. Budzyńscy, Zakład Ślusarsko-Spawalniczy „Dagstol”, Zakład Gospodarki Komunalnej „Groneko”, PPHU „Rolbud”, PPU „Semko”, Kwiaciarnia „Malwa”, firma „Agpol”, Zakład Usług.-Handlowy K. Duszyński.

Fot. Jerzy Chudzyński

Gęsina po lubańsku

I. Zakres zadań: 1. Organizacja szkolenia dzieci, młodzieży i seniorów zainteresowanych uprawianiem poszczególnych dyscyplin sportowych o zróżnicowanym stopniu zaawansowania, 2. Szkolenie i doskonalenie instruktorów, trenerów i sędziów sportowych oraz organizatorów kultury fizycznej, 3. Organizacja imprez sportowych, turniejów, festynów sportowych o zasięgu gminnym i regionalnym i ogólnopolskim 4. Organizacja pozalekcyjnych zajęć sportowych, 5. Uczestnictwo w imprezach sportowych o zasięgu gminnym, regionalnym i ogólnopolskim. II. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację wymienionych zadań: 1. Na realizację zadań przeznacza się kwotę 100 tysięcy złotych (słownie: sto tysięcy złotych) ujętą w projekcie budżetu na rok 2013. III. Zasady przyznawania dotacji: 1. Preferowanie podmiotów z terenu gminy Lubanie, 2. Celowość wykorzystania środków, 3. Udokumentowanie podstaw prawnych działalności danego podmiotu, 4. Koszty związane z realizacją, 5. Preferowanie spotkań integracyjnych,

organizowanych dla środowisk z terenu gminy Lubanie. IV. Termin realizacji zadania: 2013 rok V. Termin składania ofert: 1. Oferty należy składać do 31 grudnia 2012 roku w sekretariacie Urzędu Gminy Lubanie. Zakres, kryteria i zasady konkursu ofert dostępne są także na stronie internetowej gminy (BIP - zakładka „Konkursy”) pod adresem www.lubanie.com VI. Termin, tryb i kryteria wyboru ofert: Komisja powołana przez wójta gminy Lubanie rozpatrzy oferty do 7 stycznia 2013 roku i dokona wyboru według następujących kryteriów: 1. Celowość zadania, 2. Korzyści wynikające z realizacji zadania, 3. Udział podmiotu w dofinansowaniu zadania, 4. Dotychczasowe osiągnięcia podmiotu, 5.Preferencje lokalne. VII. Szczegółowe i ostateczne warunki realizacji dofinansowania i rozliczania zadania reguluje umowa zawarta pomiędzy Oferentem a Zleceniodawcą. Uwaga: W konkursie mogą brać udział podmioty określone w ustawie z 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. nr 96 poz. 873).


TU i TERAZ 20 I Gazeta Powiatu Włocławskiego I

nr 34, grudzień 2012

Rozmaitości

www.kujawy.media.pl

UNIA EUROPEJSKA

KAPITAŁ LUDZKI NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI

EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY

Ogłoszenie o naborze beneficjentów Ogłoszenie o naborze beneficjentów do projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Priorytet VII. Promocja integracji społecznej Działanie 7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej. Poddziałanie 7.2.1. Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Tytuł projektu „Nowa droga” Okres realizacji projektu 01.01.2013 r. - 30.12.2014 r. Głównym założeniem projektu jest aktywizacja społeczna i zawodowa oraz poprawa dostępu do zatrudnienia 40 osób (10 kobiet i 30 mężczyzn) zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu miasta Włocławka. Proponowane formy wsparcia: - moduł psychospołeczny - moduł psychologiczny - moduł edukacyjno - zawodowy * kursy zawodowe * staże pracownicze Regulamin rekrutacji i uczestnictwa oraz druki dokumentów niezbędnych do wypełnienia u koordynatora projektu pod nr. telefonu 600-935-796. Szczegółowe informacje na stornie internegtowej www.nowadroga.orq.pl oraz pod wyżej podanym numerze telefonu.

Kradli pod oknem gospodarza

„Ptak” poleciał na Tajwan „Praca plastyczna włocławianki wyróżniona na 43. wystawie prac dzieci i młodzieży z całego świata, która odbyła się w Chinach Na 43 Światowej Wystawie Młodzieży w Republice Chińskiej (Tajwan) została wyróżniona praca Karoliny Ślubowskiej - uczennicy IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Czesława Niemena. Konkurs, będący jednocześnie rodzajem wystawy, skierowany był do uczniów z grupy wiekowej 6-15 lat. Na wystawę swoje prace nadesłało około 30 tysięcy

uczniów z 53 krajów. Patronat nad konkursem sprawował Minister Edukacji Republiki Chińskiej (Tajwan) Wei-Ling Chiang, przewodniczącym jury był Long-Rong Wu. Komitet sędziowski tworzyło 29 edukatorów i plastyków z Republiki Chińskiej. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna przesłała na „The 43rd World School Children’s Art Exhibition of the Republic of China” kilka propozycji, a wyróżnienie otrzymała praca

pt. „Ptak”, wykonana w technice linorytu, za którą Karolina otrzymała pamiątkowy dyplom. (n)

W sobotę (15 bm) zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszało dwóch mieszkańców Włocławka. Mężczyźni w ubiegłym tygodniu włamali się do jednego z magazynów w Jaranowie. Dzień później w sąsiedniej miejscowości próbowali ukraść ciągnik rolniczy. W nocy z 11/12.12. w Jaranowie nieznani wówczas sprawcy włamali się do jednego z magazynów skąd wynieśli elektronarzędzia, olej napędowy i pieniądze. Kolejnej nocy w Bądkówku ci sami mężczyźni próbowali

wyjechać z jednego z gospodarstw ciągnikiem rolniczym. Właściciela zbudziły hałasy dobiegające z jego podwórka. Gdy wyjrzał przez okno, zobaczył jak młody mężczyzna wyjeżdża z podwórka jego ciągnikiem. Czujne oko właściciela przyczyniło się do tego, że sprawcy porzucili ciągnik i rzucili się do ucieczki. Na miejsce przybyli aleksandrowscy policjanci. Ich podejrzenia wzbudził zaparkowany nieopodal samochód. Jak się okazało, sprawcy w panice rzucili się do ucieczki

pozostawiając bmw, którym przyjechali. W wyniku podjętych czynności, zaledwie kilka godzin później funkcjonariusze zatrzymali 19-letniego mieszkańca Włocławka. Nazajutrz w ręce aleksandrowskich policjantów wpadł jego kompan. Jak ustalili policjanci obaj mają również na swoim koncie włamanie i kradzież z magazynu w Jaranowie. Dlatego odpowiedzą za dwa przestępstwa. Teraz może im grozić do 10 lat więzienia. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży z włamaniem i usiłowania kradzieży. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. (n)

Tu i Teraz Gazeta Powiatu Włocławskiego nr 35 (2012)  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you