Page 1

Drodzy Czytelnicy!

MIESIĘCZNIK INFORMACYJNO-PUBLICYSTYCZNY grudzień 2013 nr 81 (VI rok) CENA 0 zł ISSN 1897-8908

www.kujawy.media.pl dia.pl

Najpiękniejszych, spokojnych dni, Świąt Bożego Narodzenia, pomyślności w Roku 2014 życzy Redakcja

MIASTA: Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Nieszawa GMINY: Aleksandrów Kuj., Bądkowo, Koneck, Raciążek, Waganiec, Zakrzewo

Ścieżki rowerowe oddane

Organizacja ruchu dopiero wiosną

W Wołuszewie zapachniało wigilią

Chodzi o przyszłość aleksandrowskiego szpitala

Niemożliwe stało się faktem. Budowa ścieżki rowerowej w sześciu gminach powiatu aleksandrowskiego została zakończona. Sukces to wielki, bo jeszcze dwa lata temu wydawało się, że inwestycja zostanie wstrzymana. Budowa 18,6-kilometrowej trasy to sztandarowe przedsięwzięcie Związku Gmin Ziemi Kujawskiej. Już na starcie okazało się, że zadaniu nie podoła gmina Raciążek, która choć najmniejsza ma tych kilometrów stosunkowo najwięcej. Z pomocą przyszedł powiat i Ciechocinek.

Ustawa z kwietnia 2011 roku nakłada na szpitale nowe wymagania co do jakości pomieszczeń i urządzeń, aby mogły nadal prowadzić działalność leczniczą, finansowaną ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Dostosowanie szpitala do nowych warunków musi nastąpić w 2016 roku. Na jakim etapie są te przygotowania w powiecie aleksandrowskim? Odpowiedź na to bardzo ważne pytanie, bo decydujące o przyszłości lecznicy w rozmowie z dyrektorem szpitala.

Czytaj str 10

Czytaj str. 8

Gama śpiewała w Rzymie Świetlica w Wołuszewie (gmina Aleksandrów Kujawski) zapachniała przeróżnymi zapachami wigilijnego stołu. A że może na nim stać czego tylko dusza zapragnie, udowodniły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Opok, Otłoczyna, Plebanki, Przybranowa, Rożna-Parcele, Rudunek, Stawek, Wołuszewa oraz Klubu Kobiet Aktywnych w Wołuszewie oraz Koła Emerytów, Ren-

cistów, Inwalidów i Stowarzyszenia „Razem dla Służewa” w Służewie. Spotkanie wigilijne to nie tylko wystawa i degustacja potraw związanych zwłaszcza z wigilią. Uczniowie ze szkoły w Wołuszewie przedstawili świąteczny program artystyczny, a zespół „To i Owo” zainicjował wspólne śpiewanie kolędy.

Czytaj str. 12

Zespół Gama działający w aleksandrowskim MCK został zaproszony przez włoską Polonię do Rzymu. Tam grupa, kierowana przez Barbarę Szelągowską, uczestniczyła w audiencji generalnej, była wymieniana przez spikera. Śpiewano w kościołach i przed grobem naszego papież, Jana Pawła II. Pobyt w Rzymie dostarczył młodzieży wielu niezapomnianych wrażeń.


ALEKSANDROWSKA I 2 I GAZETA www.kujawy.media.pl

20 grudnia (piątek) odbędą się sesje rad: powiatu i gminy Aleksandrów Kuj. Najważniejszym tematem jest budżet na 2014 rok. Rada Gminy Aleksandrów Kuj. obraduje w świetlicy w Wołuszewie (początek godz. 10.00).

Porady prawne w Urzędzie Miejskim Od 2014 roku w sali 104 Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskim bezpłatne porady prawne udzielane będą w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach od 10:00 do 14:00. Wyjątkiem jest miesiąc styczeń, kiedy radca przyjmować będzie 13 stycznia (poniedziałek). W wyniku udzielonej porady można uzyskać pełną wiedzę w interesującej kwestii nie wykluczając wyczerpującej porady na temat samodzielnego sporządzenia pozwu lub innego pisma. Czynności wykraczające poza ten obszar będą już płatne (zlecenie napisania pozwu, wniosku, pisma etc. reprezentacji przed sądem, urzędem itp.).

Wnioski składać do Urzędu Miejskiego

Od stycznia dodatek energetyczny Od 1 stycznia 2014 r. osoby otrzymujące dodatek mieszkaniowy będą miały prawo do zryczałtowanego dodatku energetycznego. Od 1 stycznia 2014 r. osoby pobierające dodatek mieszkaniowy mogą uzyskać także prawo do zryczałtowanego dodatku energetycznego. Jednocześnie nastąpiła zmiana w ustawie (z dnia 21 czerwca 2001 r.) o dodatkach mieszkaniowych. Mówi ona, że dodatek energetyczny nie będzie wliczany do dochodu będącego podstawą do obliczania dodatku mieszkaniowego. Prawo o uzyskania dodatku przysługuje tak zwanym odbiorcom „wrażliwym energii elektrycznej”. Co to za osoby? - To osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy – mówi Krystyna Pieniążek-Bołotowicz, sekretarz Aleksandrowa Kujawskiego.

- Ma podpisaną umowę z przedsiębiorstwem energetycznym dotyczącą sprzedaży energii elektrycznej. Warunkiem przyznania takiego dodatku jest również zamieszkiwanie w miejscu dostarczania energii elektrycznej. Dodatek energetyczny wynosi rocznie nie więcej niż 30 proc. iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Wysokość limitu, wynosi: 900 kWh w roku – dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną; 1250 kWh – dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 4 osób; 1500 kWh – dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób. Dodatek energetyczny będzie przyznawał burmistrz w

Kalendarz imprez w MCK 31 grudnia, godz. 22.00. Sylwestrowy Koncert Akordeonowy Wolodymyr i Iwan Hajdyczukowie - MCK w Aleksandrowie Kujawskim 31 grudnia, godz.23.00 sylwester i powitanie Nowe-

go Roku 2014 z burmistrzem miasta przed MCK 12 stycznia. 14. Finał WOŚP, występy zespołów muzycznych i koncert kabaretowy 18 stycznia godz. 10.00

drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej. Do wniosku należy dołączyć kopię umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej. Dodatek będzie wypłacany do dnia 10 każdego miesiąca z góry. Wyjątek stanowi styczeń, w którym dodatek energetyczny wypłacany będzie do 30. Dodatek energetyczny wynosić będzie miesięcznie 1/12 kwoty rocznej dodatku energetycznego ogłaszanej przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

Pomyślności w Nowym Roku Członkom, Sympatykom i Mieszkańcom naszego miasta życzy Towarzystwo Przyjaciół Aleksandrowa Kujawskiego Grudzień 2013

STROJENIE choinek przed Urzędem Miejskim w Aleksandrowie Kujawskim, które nie odbyło się 6 grudnia w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi będzie miało miejsce w czwartek 19 grudnia o godz. 10.00. Burmistrz zaprasza dzieci wraz z opiekunami do wspólnego dekorowania choinek własnoręcznie wykonanymi przez uczestników zabawy ozdobami.

Mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego druki wniosków o zryczałtowany dodatek mogą otrzymać w Urzędzie Miejskim, pokój nr 114 w godzinach (tel. 54 282-68-32, Marek Angowski) od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30. Tam też należy wnioski składać.

(n) godz. 10.00, aula Kolegium Salezjańskiego. Organizator ZHP współorganizacja z MCK 25 stycznia. Miejski Przegląd Kolęd i Pastorałek – „Do szopy hej pasterze”. Wystawa malarstwa Piotra Wasiołka (termin w trakcie ustaleń).

reklama

Budżet tematem

nr 81, grudzień 2013

Wydarzenia


W uznaniu zajęcie przez trzy miesiące

Kilkaset prac dla fundacji

Prace wystawia aleksandrowski WTZ Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Aleksandrowie Kujawskim znani są ze swoich artystycznych wy-

robów, o czym mieszkańcy mogą co roku przekonać się choćby oglądając organizowane co jakiś czas wystawy

i kiermasze prac. Ostatnio, jak zwykle przed świętami, można je było zobaczyć a także kupić na kiermaszach wystawionych choćby w urzędach: miasta i gminy. - Niedawno byliśmy obecni między innymi na kiermaszu w Nieszawie, wystawiając tam piękne rękodzieła z elementami świątecznymi – różne bombki wykonywane metodą filcowania oraz techniką decoupage, zapewniającą wyrobom dużą trwałość i oryginalność – mówi Mieczysław Kołodziej, kierownik WZT. Artystyczne prace uczestników warsztatów znalazły uznanie w Fundacji Sportowa Polska w Warszawie. Wysłano tam kilkaset prac, które podpisane przez znanych sportowców będą przezna-

Obiad z dostawą do domu Z interesującą propozycją od stycznia występuje Spółdzielnia Socjalna „Spiżarnia Kujawska”. - Skierowana jest ona zwłaszcza do osób samotnych, starszych – mówi Jolanta Lewandowska, prezes spółdzielni. – Chcemy, aby mogli oni kupować obiady dwudaniowe za 8 zł. Z doświadczeń, kiedy jeszcze można było kupować posiłki w

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I

Aktualności

szkole nr 3 na osiedlu spółdzielni mieszkaniowej wynika, że powinno być sporo chętnych. Wielu, nawet rodzinom nie opłaca się robienie obiadów, skoro można je taniej kupić. Od miesiąca spółdzielnia dysponuje nowoczesną, w pełni wyposażoną kuchnią. Jest ona przygotowana do produkcji nawet 400 obiadów dziennie.

- Powoli rozkręcamy się mówi Lewandowska. - Mamy już zamówienia, które potwierdzają słuszność naszego wyboru. Nic nie przychodzi łatwo, czego doświadczyliśmy w Ostrowąsie, gdzie dzierżawimy ośrodek wypoczynkowy. Pod koniec sezonu widać było, że chętnych do spędzania tam wolnego czasu przybywa.

www.kujawy.media.pl

czone na aukcje i kiermasze. Aleksandrowska placówka w zamian otrzymała środki na produkcję tych wyrobów oraz fundusze na zatrudnienie przez trzy miesiące na umowę o dzieło dziesięciu uczestników warsztatu. Ostatnie prace wysłane zostały do fundacji 15 grudnia. Obecnie w aleksandrowskim WTZ przebywa 35 uczestników, którzy pod okiem instruktorów wykonują różne prace przystosowujące ich do normalnego życia, wypełniające ich czas. Warto przypomnieć, że w 90 procentach placówka jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. W planach na przyszły rok jest poszerzenie działalności o nowe grupy. - Marzy nam się utworzenie grupy, która by także wystawiała sztuki teatralne, śpiewała, kręciła krótkie filmy – mówi kierownik Kołodziej.

Nowa kuchania pozwala na prowadzenie cateringu dla firm, szkół, na wesela, studniowki, jubileusze, okolicznościowe spotkania itp. W spółdzielni aktywnie pracują: Aneta Tarczewska, Aneta Urbańska, Stanisława Górecka, Halina Obiałowa. Zainteresowanym przypominamy, że ze spółdzielnią można kontaktować się pod nr. tel. 730997-053.

(b)

3

Praca Marty Barbagallo

nr 81, grudzień 2013

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen magii, radości i przebaczania. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie troski i miłości. W ten wyjątkowy czas spotykamy się z bliskimi przy świątecznym stole, składamy sobie życzenia oraz pamiętamy o tych, którzy odeszli od nas na zawsze i o tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą być razem z nami. Z okazji tych najpiękniejszych Świąt życzymy Państwu aby radość, pokój i ciepła atmosfera zawsze były obecne w Waszych domach. Życzymy odrobiny wytchnienia od codziennych spraw i wielu radosnych chwil w rodzinnym gronie. Niech Nowy 2014 Rok będzie czasem pełnym szczęścia, obfitującym w osobiste sukcesy i przynoszącym nadzieje na realizację planów i spełnienie marzeń. mgr Urszula Paprocka Przewodnicząca Rady Miejskiej

dr Andrzej Cieśla Burmistrz Miasta Aleksandrowa Kuj.


ALEKSANDROWSKA I 4 I GAZETA www.kujawy.media.pl

Powiat

nr 81, grudzień 2010

Co dziś, co jutro w powiecie Z końcem roku kalendarzowego w przedświątecznej atmosferze przychodzi czas podsumowań i refleksji nad wszystkim co udało się zrobić, czego się nie udało, a co czeka nas w przyszłym roku. Rok 2013 był pracowity, dzięki czemu większość z zaplanowanych zadań udało się w pełni zrealizować. Spory i różnice zdań są nieodzownym elementem przy podziale środków finansowych. Na szczęście wszystkie udało się rozwiązać.

Po kontroli RIO Zacznę od kompleksowej kontroli starostwa powiatowego przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Kontrola zakończyła się w IV kwartale br. Mam osobistą satysfakcję, że do funkcjonowania urzędu, obiegu dokumentów i pracy urzędników nie było uwag. Warto wspomnieć, że projekt budżetu przygotowany na przyszły rok również uzyskał pozytywną opinię RIO bez żadnych zastrzeżeń. Głosowanie nad budżetem odbędzie się 20 grudnia na najbliższym posiedzeniu Rady Powiatu. Podczas sesji rozstrzygnie się sprawa przyszłości tzw. wielobranżówki i jej nowego przeznaczenia. W zeszłym tygodniu (dokładnie 10 grudnia) miał miejsce odbiór robót zleconych w ramach projektu termomodernizacji w Zespole Szkół Nr 2 w Aleksandrowie Kujawskim. Pozyskaliśmy na ten cel kwotę 615 tys. dofinansowania z działania 2.3 RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zakres prac objął termomoderni-

Zniszczone przez wywrotki drogi powiatowe doczekały się remontów cząstkowych, uzupełnienia poboczy i usunięcia tzw. przełomów. Na dzień dzisiejszy ogólna kwota tych robót to ponad 1,5 mln zł. Ponadto wykonawca A1 naprawi zniszczoną nawierzchni drogi nr 2618 C Spoczynek - Zbrachlin. Ten remont zostanie jednak zrealizowany już po oddaniu do użytkowania autostrady, która niebawem nastąpi.

zację budynku sali gimnastycznej i budynku szkolnego po wielobranżówce oraz kompleksową modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Na najbliższej sesji Zarząd Powiatu zaproponuje Radzie przeniesienie w to miejsce Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności i zagospodarowania pomieszczeń dla Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3, gdyż dotychczasowe warunki pobytu tych instytucji nie spełniały żadnych standardów. Mam nadzieję, że radni poprą ten pomysł i te ważne dla mieszkańców instytucje znajdą się w jednym budynku. Odbyłoby się to z korzyścią dla petentów i obsługujących ich urzędników. Budynek zostałby oczywiście przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i na ten cel zabiegamy o dofinansowanie z PFRON.

Sala wróciła do powiatu Po długich sądowych bojach udało nam się odzyskać Salę Malinową w Ciechocinku. Ten spór z samorządem Ciechocinka był zupełnie niepotrzebny. Od początku twierdziłam, że sprawę można było załatwić inaczej. Wieloletnie dochodzenie swoich racji w sądach różnych instancji naraziły tylko samorząd powiatu i Ciechocinka na niepotrzebne koszty. Inaczej sprawa wygląda w przypadku Nieszawy. Tu zamierzam zwrócić się do Rady o zgodę by walczyć o zwrot pieniędzy za sprzedane przez Gminę Miejską Nieszawa budynki po tam-

Edukacja dla przyszłości

Wioletta Wiśniewska : - Najważniejszą kwestią będzie dostosowanie naszego Szpitala Powiatowego do wymogów ustawy o działalności leczniczej.

tejszym Liceum Ogólnokształcącym. Samorząd Nieszawy dysponował nimi z zastrzeżeniem, że budynki te będą przeznaczone na cele oświatowe. Żałuję też, że nie udało się porozumieć z gminą nieszawską w sprawie funkcjonowania przeprawy promowej. Do dziś władze miasta nie podpisały z nami stosownego porozumienia, co czyniły rokrocznie.

Najważniejsze drogi Priorytetem dla Zarządu Powiatu i wszystkich Państwa Radnych są zazwyczaj drogi, bo to one dają się najbardziej we znaki mieszkańcom. W tym roku środki

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy! Przed nami najpiękniejsze i najbardziej radosne święta, z bogatą tradycją i pięknymi śpiewami. Wszystkim mieszkańcom powiatu aleksandrowskiego życzymy, aby atmosfera nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia towarzyszyła nam przez cały 2014 rok. Niech zrozumienie oraz serdeczna współpraca buduje naszą małą Ojczyznę, staje się źródłem trwałej radości i optymizmu. Przewodniczący Rady Powiatu Dariusz Wochna

Starosta Aleksandrowski Wioletta Wiśniewska

z budżetu powiatu poszły na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania w Sędzinie (inwestycja jest w trakcie realizacji) oraz na jedne najbardziej zniszczonych odcinków dróg. Są to m.in.: Kaźmierzewo - Jaranowo, Służewo - Wólka, Turzno - Seroczki i Słupy Duże Kryńsk. Remonty cząstkowe nawierzchni przy użyciu emulsji asfaltowej i grysów miały miejsce na odcinkach: Wola Bachorna - Kuczkowo, Słupy Duże - Bądkowo, Sędzin - Michałowo, Sędzin - Radziejów, Jaranowo - Brześć Kuj., Nieszawa Ujma Duża, Zduny - Opoki, Żyrosławice - Przybranowo, Konradowo - Siniarzewo. Niestety, dużych inwestycji na drogach powiatowych na przyszły rok nie planujemy. Prócz bieżącego utrzymania w ramach inwestycji przeprowadzimy remonty odcinków: Sędzin - Michałowo, Ośno - Zazdromin, Stara Wieś - Nieszawa i Łówkowice - Zosin. Wyremontujemy też odcinki ulic takich jak: ul. Wojska Polskiego w Aleksandrowie Kujawskim, Koneck - Jaranowo i Turzno - Seroczki na odcinku Brzeźno - Kryńsk. Sukcesem zakończyły się trudne negocjacje z wykonawcą autostrady A1. Udało się wyegzekwować remont zniszczonej przez autostradowy sprzęt odcinka drogi Stara Wieś -Nieszawa.

Mimo dużej konkurencji pukamy do wszystkich drzwi, aby pozyskać dodatkowe środki finansowe na realizację powiatowych zadań. W roku 2013 pozyskaliśmy z zewnątrz łączną kwotę 2 mln 398 tys. zł. Większość tych środków pochodziło z Unii Europejskiej. Dzięki temu zakończyliśmy II edycję projektu „Edukacja dla przyszłości”, zrealizowaliśmy szereg projektów w Powiatowym Urzędzie Pracy i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, zakupiliśmy samochód do transportu os. niepełnosprawnych dla SP ZL-O w Raciążku. Ponadto, zakupiliśmy sprzęt rehabilitacyjny dla Szpitala Powiatowego. Szkoła Podstawowa Specjalna działająca przy Zespole Szkół Nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim wzbogaciła się o dwie tablice interaktywne i otrzymała wsparcie w wysokości 30 tys. zł na realizację projektu indywidualizacji procesu nauczania i wychowania. Projekt jest w trakcie realizacji. Dużym i ważnym zadaniem, które przyczyni się do zmiany oblicza szkolnictwa zawodowego w całym regionie jest zaplanowana na przyszły rok budowa nowoczesnego Centrum Dydaktycznego przy Zespole Szkół Nr 1 CKP w Aleksandrowie Kujawskim. Stosowny projekt złożony został na konkurs w ramach działania 3.1 RPO. Wartość zadania wynosi aż 841 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie ponad 600 tys. zł. Jednocześnie pozyskaliśmy w tym roku ponad 42 tys. zł z Ministerstwa Rolnictwa na zakup samochodu do nauki jazdy dla uczniów „Ogrodnika”. Staramy się inwestować w nowoczesne technologie. Na ten cel pozyskaliśmy w ramach wspólnego projek-

tu ze Związkiem Powiatów Województwa KujawskoPomorskiego kwotę 621 tys. 901 zł. W przyszłorocznym budżecie zapisaliśmy środki na dalsze rozwijanie geodezyjnej mapy numerycznej działającej w technologii WMS w oparciu o elektroniczną ewidencję gruntów i budynków. Jesteśmy liderem w tej dziedzinie w naszym województwie. Przystąpiliśmy również do projektu „Infostrada Pomorza i Kujaw”, którego celem jest stworzenie możliwości szerokiego i publicznego dostępu do usług elektronicznej administracji. Środki z zewnątrz to też nowe źródło finansowania zadań realizowanych przez Wydział Polityki Społecznej i Promocji Powiatu. Oszczędności zmuszają nas do poszukiwania sponsorów przy organizacji takich imprez jak Powiatowe Prezentacje Wielkanocne, Dożynki, czy Powiatowe Rajdy Rowerowe. Póki co udaje nam się znaleźć przychylność darczyńców.

Asfalt na Granicznej wiosną Nie udało nam się, niestety, zrealizować inwestycji na ul. Granicznej w Aleksandrowie Kujawskim. Mieszkańcy nie doczekają się w tym roku nowej nawierzchni. Mimo pełnej gotowości po stronie powiatu realizacja tego zadania nie będzie możliwa ze względu na przedłużające się prace ziemne, których inwestorem jest gmina miejska. Do położenia nowej nawierzchni na tej ulicy przystąpimy niezwłocznie wczesną wiosną. Niewątpliwie najważniejszą na dzień dzisiejszy kwestią będzie problematyka dostosowania naszego Szpitala Powiatowego do wymogów ustawy o działalności leczniczej, która nakłada na nas obowiązek dostosowania go do wymogów unijnych do roku 2016. W związku z tym, Zarząd Powiatu na najbliższym posiedzeniu przedłoży Wysokiej Radzie propozycję zwolnienia z czynszu dzierżawy naszą spółkę. Dzięki temu środki przeznaczone na ten cel szpital będzie mógł wydatkować na czekające go niezbędne inwestycje remonty.

Starosta Aleksandrowski Wioletta Wiśniewska


nr 81, grudzień 2013

Aktualności

Konkurs w „Hubalu”

11 grudnia zostały ogłoszone wyniki VIII Powiatowego Konkursu na Projekt Plakatu Profilaktycznego pod hasłem „Nastolatów wyczyny bez alkoholu, narkotyków i nikotyny”, zorganizowany przez „Hubala”. Pomysły zaprezentowane w najlepszych pracach służą do kolejnych akcji profilaktycznych. Najciekawsze prace są powielane w drukarni i docierają do kilkuset dziewcząt i chłopców, biorących udział w innych imprezach profilaktycznych organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego Hubala. W kategorii plakatu zwyciężyły Karolina i Natalia Jakubczak (P.G. Tow. Salezjańskiego).

(fot. Robert Szczepański)

Na plakatach byli przeciw

Rafał Łykowski odbiera nagrody z rąk Marzanny Drab, wicestarosty i Ewy Jankowskiej, dyrektor Powiatowej Stacji SanitarnoEpidemologicznej.

Wyróżnienia uzyskali: Kacper Bylicki, Daria Brożek (P.G. w Ciechocinku), Daria Marciniak (Zespół Szkół Nr 2), Aleksandra Górzyńska, Sylwia Królak, Sylwia Kupc, Amelia Napora, Kacper Smoła (P.G. Tow. Salezjańskiego). Konkurs został poszerzony o kategorię animacji komputerowej, którą zdominowali uczniowie z L.O w Ciechocinku. Zwycięzcami w tej kategorii zostali Rafał Łykowski i Patryk Olszewski. Uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród towarzyszył kabaret profilaktyczny w wykonaniu utalentowanej młodzieży z Hubala.

Tomasz Rychert

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Przybranowie, 87-710 Służewo ogłasza przetarg pisemny na ustanowienie odrębnej własności lokalu w Przybranowie 44a/12 o powierzchni użytkowej - 65,4 mkw. (3 pokoje + kuchnia, łazienka, wc ). Cena wywoławcza 126.510 zł. Oferty z nazwiskiem, adresem i telefonem kontaktowym oraz kwotą oferty w kopercie z napisem „przetarg” prosimy przesłać na w/w adres lub dostarczyć osobiście do biura Spółdzielni w dn. 27.12.2013 i 30.12.2013r. do godz. 16.00. Otwarcie ofert nastąpi 30 grudnia 2013r. o godz. 16.00, o jego wyniku Komisja powiadomi wszystkich oferentów. Spółdzielnia zastrzega sobie prawo swobodnego wyboru oferty. Koszty ogłoszenia prasowego pokrywa osoba wygrywająca przetarg.

ogłoszenie

OGŁOSZENIE

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I www.kujawy.media.pl

5


6

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I www.kujawy.media.pl

nr 81, grudzień 2013

Samorząd

Tama na Wiśle

Energa zajmuje się raportem O budowie drugiego stopnia wodnego na Wiśle w ostatnim czasie cisza. Widocznie politycy czekają, aż rozpocznie się okres kampanii wyborczej, wtedy będą prześcigali się w interwencjach, wyjaśnieniach. Tego nie można powiedzieć o Stanisławie Murawskim, szefującym Społecznemu Komitetowi do spraw Popierania Budowy Tamy na Wiśle, który stale interesuje się pracami i od

W ostatnich tygodniach w Miejskim Centrum Kultury odbyło się kilka spotkań, które odbiły się szerokim echem wśród mieszkańców miasta. Nie o wszystkich inicjatywach piszemy, więc wspomnijmy je w skrócie. Przeprowadzono zbiórkę publiczną dla chorej mieszkanki Aleksandrowa Kujawskiego. W akcję zaangażowało się mnóstwo ludzi i firm: Grados, Sklep Twój Market, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Ryszard Wolbach i Barbara Szafraniec, Kwiaciarnia ul. Słowackiego, SPZLO w Raciążku, Marcin Mić, Klub Seniora Złoty Wiek. Podczas akcji „Kultura gra! Dla Angeliki” wystąpiły zespoły: Muza, Gama, Can-

czasu do czasu naciska na decydentów. - Co jakiś czas wysyłamy do zainteresowanych stron pytania, na jakim etapie znajduje się realizacja tego przedsięwzięcia – mówi Stanisław Murawski. – Ostatnie takie pismo wysłaliśmy do spółki Energa, która ma być inwestorem. Odpowiedź otrzymaliśmy pocieszającą. Podziękowano nam za zainteresowanie. Dowiedzieliśmy się,

że budowa jest skomplikowanym przedsięwzięciem, że ukończono 30 różnych opracowań i że a obecnie trwają prace nad Raportem o Odziaływaniu Inwestycji na Środowisko, którego złożenie rozpocznie procedurę uzyskiwania decyzji środowiskowej. Ciekawe tylko jak długo te prace potrwają. Będziemy śledzili ich postępy.

(bis)

W MCK wiele się działo tare, Żarówka, The Hole oraz Patryk Dawiec, Jagoda Centkowska i Kinga Kapica. Zebrano 4900 zł. W ramach spotkań ze znanymi ludźmi MCK gościł Joannę Walich i Różę Ratajczak - zawodniczki Katarzynki Energa Toruń. Była okazja do porozmawiania o ich życiu sportowym. Krystyna WasilkowskaFrelichowska, autorka książki „Zapach świeżych malin” opowiadała o zwyczajach świątecznych jakie miały miejsce na Kujawach, a szczególnie w

Nieszawie, gdzie mieszka. Po spotkaniu można było nabyć książkę i otrzymać autograf autorki a także posmakować przepysznych potraw wigilijnych, a było ich sporo. Kolejną znaną osobą, która przyjechała do MCK był aktor Adam Woronowicz, znany z ról m.in. ks. Jerzego Popiełuszki oraz z filmów „Czas Honoru”, „Hans Kloss”, „Święty interes”. Opowiadał o aktorstwie, ale najwięcej czasu poświęcił roli ks. Jerzego Popiełuszki, o którą było najwięcej pytań ze strony publiczności. (bis)

Człowiek - najlepsza inwestycja * Szkoły rodzica z poradnictwem psychologicznym – czerwiec 2013 – 24 godz. * Doradztwa zawodowego – lipiec 2013 – 8 godz. * Treningu gospodarowania – wrzesień 2013 – 12 godz. * Edukacji zdrowotnej – listopad 2013 – 12 godz. * Asystenta rodziny w okresie czerwiec-listopad 2013, po 2 godz. w miesiącu dla każdej rodziny.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Aleksandrowie Kujawskim w roku 2013 realizował projekt systemowy współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pn.: „Aktywizacja zawodowa i społeczna klientów MOPS Zaufaj Nam” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Głównym celem było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu klientów MOPS poprzez różne formy aktywizacji. Projekt systemowy realizowany był w ramach Priorytetu VII. Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. Grupę docelową w projekcie stanowiły głównie osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo, w tym także osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. Budżet projektu w roku 2013 stanowił kwotę 257.720,01 zł, w tym: dofinansowanie projektu w formie dotacji rozwojowej 230.659,41 zł; wkład własny wynosił 27.060,60 zł (10,5 proc. kosztu projektu): * nieodpłatne użyczenie przez Burmistrza Miasta Aleksandrowa Kujawskiego sali konferencyjnej na potrzeby prowadzenia szkoleń – 13.650,00 zł, * zasiłki i pomoc w naturze dla beneficjentów – 13.410,60 zł. Na dzień 30.11.2013 wykorzystano budżet w kwocie 160.338,87 zł /dotacja rozwojowa – 138.630,87 zł, wkład własny: 21.708,00 zł/.

Spotkano się na podsumowaniu projektu w Willi Radwan W roku 2013 realizacja projektu rozpoczęła się w maju od spotkania w Urzędzie Miejskim w Aleksandrowie Kuj., na którym przedstawione zostały założenia planowanych działań. W projekcie ogółem uczestniczyło 46 osób nowo rozpoczynających: 23 K i 23 M /38 osób objętych zostało kontraktami socjalnymi, natomiast 8 osób Programem Aktywności Lokalnej/. Poza tym 1 kobieta kontynuowała udział w projekcie od 2012r. /podjęcie edukacji/. Beneficjentom projektu, z którymi zawarte zostały kontrakty socjalne /38 os.: 15 K + 23 M/ udzielono wsparcia w formie warsztatów psychologicznych i doradztwa zawodowego oraz szkoleń zawodowych, tj.: 1. Sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej – wzięło udział 9 osób /5 K + 4 M/

2. Opiekun osób starszych, chorych, niepełnosprawnych i dzieci - wzięły udział 4 osoby /3 K + 1 M/ 3. Kucharz – Kelner – Barman - wzięło udział 10 osób /4 K + 6 M/ 4. Brukarz-Monter nawierzchni drogowych - wzięły udział 4 osoby /4 M/ 5. Spawanie elektrodami otulonymi blach i rur – spoiny pachwinowe wzięły udział 4 osoby /4 M/ 6. Fryzjerstwo – wzięło udział 5 osób /5 K/ 7. Murarz – Tynkarz - wzięły udział 2 osoby /2 M/. Nadmienić należy, że 4 beneficjentów /2 K i 2 M/ ukończyło po 2 kursy. W ramach Programu Aktywności Lokalnej uczestniczki /8 osób: 8 K/ objęto wsparciem w formie: * Poradnictwa psychologicznego – czerwiec 2013 – 8 godz.

Dla beneficjentów projektu zostały zorganizowane wycieczki integracyjne. Osoby objęte kontraktami socjalnymi udały się do Torunia, gdzie na uczestników czekały liczne atrakcje – gry z użyciem paintballa, kręgle, bilard oraz kino. W sierpniu odbyła się 3-dniowa wycieczka integracyjna dla uczestników PAL nad morze do Łeby, której organizatorem była Fundacja Pro Europa z Torunia (usługa zlecona). Dużą atrakcją było zwiedzanie ruchomych wydm oraz rejs statkiem po morzu. W ramach działań o charakterze środowiskowym zorganizowano imprezę kulturalno-sportową „III Fun Run Aleksandrów Kujawski” (28 września 2013) przy współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym burmistrza miasta Aleksandrowa Kujawskiego – dra Andrzeja Cieśli. Poza w/w działaniami odbyło się 25 listopada 2013 spotkanie z przedstawicielem Powiatowego Urzędu Pracy w Aleksandrowie Kujawskim i doradcą zawodowym z firmy HR HELP z Torunia, w trakcie którego przedstawione zostały narzędzia aktywizacyjne będą-

ce do dyspozycji osób bezrobotnych. W ramach Instrumentu edukacyjnego jedna z beneficjentek projektu została skierowana w 2012 roku do uzupełnienia posiadanego wykształcenia i kontynuuje naukę w br. W ramach projektu zostały sfinansowane koszty jej edukacji. Z przeprowadzonego rozeznania wynika, iż w roku 2013 spośród 46 beneficjentów projektu objętych wsparciem 7 osób /2 K i 5 M/ uzyskało zatrudnienie (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna), 1 K podjęła staż. Ogółem 4 osoby /1 K i 3 M/ zaprzestały korzystać z pomocy społecznej. Oficjalne uroczyste zakończenie projektu, w którym poza beneficjentami projektu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miało miejsce w dniu 05 grudnia 2013r. w restauracji Wilii Radwan w Aleksandrowie Kujawskim. Celem głównym projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu klientów MOPS poprzez aktywizację zawodową, społeczną i edukacyjną. Wsparcie jakim zostali objęci beneficjenci w ramach projektu przyczyniło się do uzyskania kwalifikacji zawodowych lub do zdobycia nowych. Liczymy, że dzięki podejmowanym działaniom w ramach naszego projektu jeszcze więcej osób wyjdzie z trudnej sytuacji życiowej i usamodzielni się.

Danuta Pawlak Kierownik MOPS w Aleksandrowie Kujawskim

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


nr 81, grudzień 2013

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I

Samorząd

www.kujawy.media.pl

Pod patronatem marszałka

Ratowanie finansów miasta w 2014 roku

W oświacie oszczędności trudno znaleźć Od połowy listopada odbywają się komisje Rady Miejskiej Aleksandrowa Kujawskiego, na których omawiany jest projekt budżetu miasta na 2014 rok. Największą pozycję w wydatkach, jak co roku, stanowi oświata. Przysłuchiwaliśmy się dyskusji radnych w komisji zajmującym się tą sferą działalności. Pod nieobecność przewodniczącego komisji Stanisława Olejnika obrady prowadziła Elżbieta Gapińska. W planie budżetu na 2014 rok zapisano, ze subwencja oświatowa wyniesie w przyszłym roku blisko 8 mln zł, czyli mniej więcej tyle samo co w roku bieżącym.

6 mln zł na dopłaty Nalicza się ją w zależności od liczby dzieci uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjum. Wydatki na oświatę wyniosą 14 mln zł, co oznacza że gmina musi dopłacić do jej funkcjonowania aż 6 mln zł. Oświata jednak to nie tylko szkoły, jak się powszechnie sądzi. W tym dziale mieszczą się także przedszkola, na które gmina nie otrzymuje pieniędzy z zewnątrz, więc musi je finansować ze środków własnych. W Aleksandrowie Kujawskim działa wprawdzie jedno przedszkole miejskie, ale poza nim istnieją trzy przedszkola niepubliczne. Przepisy mówią, że one także mają prawo korzystania ze wsparcia gminnego, w wysokości jednak mniejszej, bo wynoszącej 75 proc. wydatków, jakie by ponoszono, gdyby było to przedszkole samorządowe. Ale i tak jest to kwota, jak na możliwości gminy, ogromna. Pytanie zadawane od lat, czy wydatki na oświatę można zmniejszyć, wielokrotnie padało także podczas grudniowych obrad komisji oświaty. Pole manewru jest ograniczone, bo 85 procent środków wydawanych na utrzymanie szkół pochłaniają płace dla nauczycieli i obsłu-

gi. Te pierwsze regulowane nę, co powoduje, że różnice są, na szczęście dla nauczy- między szkołami są duże. cieli, centralnie więc gmina - Zalecenie było, aby nie ma tu pola manewru. uwzględniać w planach tyl- Z przedstawionych nam ko te przedsięwzięcia, które wyliczeń wynika, że co roku wynikają z decyzji i nakazów oświata jest droższa, choć odgórnych, na przykład sazlikwidowaliśmy jedno przed- nitarnych – przypomniał wiszkole, przekształcając je w ceburmistrz Erwiński. niepubliczne, zmieniliśmy Już podczas posiedzenia system dożywiania, prze- komisji technicznej sprawa chodząc na tańszy katering, budowy parkingu przy szkozlikwidowany został także le nr 1 wzbudziła emocje i Miejski Zespół Obprzegłosowany sługi Szkół – przyPytanie zada- został wniosek o pomniała radna wykreślenie tej wane od lat, Gapińska. - Widać czy wydatki na inwestycji z bujednak, że wydatki oświatę można dżetu. Na komina oświatę nie ma- zmniejszyć? Pole sji oświaty także leją. Dlaczego tak manewru jest padł taki wniosię dzieje? sek, ale tutaj było ograniczone. - Odpowiedz jest tyle samo zwoprosta - tłumaczył lenników co przeJerzy Erwiński, zastępca ciwników, co przy głosach burmistrza. - Gdybyśmy tych niezdecydowanych spowodziałań nie przeprowadzili, dowało, że propozycja zoto wydatki na oświatę były- stała odrzucona. by jeszcze większe. Wzrost Nie oznacza to jednak, że wynika głównie ze wzrostu parking znajdzie się w buwynagrodzeń kadry peda- dżecie, bo za nim będzie gogicznej. To nie oznacza, komisja oświaty. Przed sesją że dalszych oszczędności zbierze się komisja budżenie będziemy szukali, ale już towa, która podda pod głoz góry wiadomo, że nie będą sowanie wnioski z komisji. one powalające. A nawet gdyby ta komisja budowę zaakceptowała, to jeszcze jest sesja. Wątpliwe Parking do cięcia jest więc, aby parking został Na pierwszy ogień poszły w budżecie. - To najmniej bolesna deinwestycje, bo trudno ciąć wydatki na wodę, monito- cyzja, jak nas czeka – skwitoring, oświetlenie lub zakup wał wiceburmistrz Erwiński. pomocy dydaktycznych, na Elżbieta Gapińska poruktóre np. w szkole nr 3 planuje się 4,5 tys. zł. Szkoła nr szyła sprawę wynagrodzeń 3 zaplanowała i burmistrz tę dla pracowników obsługi w propozycję umieścił w pro- gimnazjum „Lotników”. - Sytuacja jest drastyczna, jekcie, że w przyszłym roku zbuduje parking, aby miesz- od 2010 roku wynagrodzekańcy dowożący dzieci do nia pracowników obsługi szkoły mogli bezpiecznie szkoły są na tym samym popodjeżdżać. Miejsce jest, ziomie – mówiła radna Gaprojekt już gotowy, trzeba pińska. - Doszło do tego, że tylko na roboty 50 tys. zł. płace są niższe niż najniższa Byłaby to jedyna inwestycja krajowa, która jak wiadomo obecnie wynosi 1680 zł brutw oświacie. - Mamy wrażenie, że nie to. Gdyby pamiętano o tych wszyscy dyrektorzy szkół pracownikach i co roku podwzięli sobie do serca zalece- noszono im wynagrodzenie nie wprowadzania oszczęd- choćby o wskaźnik inflacji ności – mówiono podczas to dzisiaj nie było takiej syposiedzenia. – Nie ma co tuacji. W przyszłym roku także nie winić dyrektorów, że garną do siebie, ale my musimy planuje się podwyżek płac. patrzeć na potrzeby szkół Rok temu mówiono nam, kompleksowo. Tymczasem że podwyżek nie będzie takkażdy ciągnie w swoją stro- że w Urzędzie Miasta, ale

Miejski przegląd kolęd i pastorałek Miejski przegląd kolęd i pastorałek „Do szopy hej pasterze” - to nowa inicjatywa aleksandrowskiego MCK. Impreza odbędzie się 25 stycznia 2014 roku. Konkurs będzie oceniany w kategoriach wiekowych. Zgłoszenia do 15 stycznia, tel/fax 54 282-25-25, kom. 668-18 10-93, email: konkursy@mckaleksandrowkujawski.home.pl Dokładne informacje na: http:// www.mckaleksandrowkujawski. home.pl

Od dziesięciu lat malują kartki świąteczne

okazuje się, że jednak tutaj pieniądze na ten cel znalazły się. W planie urzędu na 2014 rok jest zatrudnienie stażystów, którzy otrzymać mają najniższe wynagrodzenie. W gimnazjum pracują ludzie z 20-letnim stażem i będą mieli mniejszą pensję od stażystów. Coś tu nie gra.

A jak u innych? Obecny na posiedzeniu wiceburmistrz stwierdził, że dysponentem środków na wynagrodzenia w szkołach są dyrektorzy i to od ich polityki zależą podwyżki dla pracowników obsługi. Radny Wojciech Rogowski: - Z gimnazjum wyszedł sygnał o tych zaniżonych płacach, bo widocznie pracownicy nie boją się walczyć o swoje. Ale myśmy powinni wiedzieć, jak sytuacja wygląda w innych szkołach. Musimy myśleć o wszystkich pracownikach. Księgowa zajmująca się oświatą: - Na ogólnych spotkaniach mówimy, że w budżecie nie ma środków na podwyżki. Dyrektorzy mają oszczędności, ale pochłaniają je wydatki na nauczanie indywidualne i tak zwane czternastki. Ostatecznie w sprawie płac dla pracowników obsługi szkół nic nie uradzono. Podczas komisji oświatowej mówiono jednak nie tylko o oświacie. W projekcie budżetu zapisano dochód majątkowy w kwocie 1,4 mln zł ze sprzedaży Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i wtedy wydatki zrównoważą się z dochodami. Tyle tylko, że nie wiadomo, czy ciepłownia zostanie sprywatyzowana, a jeśli nawet to czy uzyska się zaplanowaną ilość środków. Ogromne oszczędności w wydatkach są więc koniecznością. - W oświacie na pewno takiej kwoty nie znajdziemy – skwitował wiceburmistrz Jerzy Erwiński. STANISŁAW BIAŁOWĄS

29 grudnia

Wspólne śpiewanie kolęd W Aleksandrowie Kujawskim rodzi ciekawa inicjatywa wspólnego śpiewania kolęd. Zainteresowani słuchaniem, ale także śpiewaniem kolęd będą mieli taką okazję 29 grudnia (niedziela), kiedy to o godz. 17.00 w auli Kolegium Kujawskiego przy ulicy Chopina rozpocznie się ta interesująca impreza. Będą na niej członkowie chóru Lutnia Nova, którzy wraz z

7

Kolegium Kujawskim są organizatorami tego przedsięwzięcia, a którym patronuje burmistrz miasta. - Zależy nam, aby jak najwięcej ludzi przyszło na tę imprezę i wspólnie z nami śpiewało różne kolędy, bo świąteczny czas jest ku temu najlepszy – zachęca Cezariusz Pilewski, wiceprzewodniczący rady miejskiej, członek chóru ”Lutnia Nova”. (bis)

I miejsce w kategorii wiekowej: 7-10 lat. Praca Kingi Spychalskiej ze szkoły nr 3 W październiku br. burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego ogłosił konkurs plastyczny dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z placówek opiekuńczych na kartkę świąteczno-noworoczną pt. „Moje Boże Narodzenie”. Do konkursu zaproszone były dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz uczestnicy placówek opiekuńczych. Konkurs umożliwił dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym z placówek opiekuńczych zaprezentowanie swojej wizji świąt. Na konkurs wpłynęło 280 prac wykonanych w różnorodnych technikach malarskich i rysunkowych. Celem konkursu było propagowanie aktywnych postaw, rozwijanie umiejętności i zainteresowań oraz promocja miasta. Zwycięskie kartki wraz z życzeniami od burmistrza miasta i przewodniczącej rady miejskiej rozesłane zostały, jak co roku, do instytucji, firm i osób prywatnych na terenie całego kraju.

Jubileuszowa edycja Ze względu na szczególny charakter tegorocznej jubileuszowej edycji, konkurs odbywa się pod honorowym patronatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego. Po raz pierwszy konkurs został ogłoszony w roku 2003 i początkowo nosił nazwę „Aleksandrów Kujawski w świątecznej szacie”. W 2008 roku zmieniono nazwę na „Moje Boże Narodzenie”. - Chcieliśmy w ten sposób rozszerzyć formułę konkursu i dać uczestnikom możliwość zaprezentowania nie tylko naszego miasta w świątecznej szacie, ale także własnej wizji świąt Bożego Narodzenia – przypomina burmistrz Andrzej Cieśla. W latach ubiegłych konkurs dwukrotnie doceniony został przez portal PAP Samorządowy. Wybrane przez portal zwycięskie prace rozesłane zostały do członków Klubu PAP Samorządowego na terenie całego kraju oraz zamieszczone na stronie Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej. W tym roku komisja powołana przez burmistrza w składzie: Paweł Nowak – przewodniczący komisji oraz członkowie: Lidia Kulpa i Dominika Popiołek wyłoniła finalistów w poszczególnych kategoriach. Oto oni:

Finaliści konkursu Kategoria 7-10 lat. I miejsce – Kinga Spychalska (SP nr 3); II – Marta Chudzio (SP nr 1), III – Lena Chrząstek (koło plastyczne MCK). Wyróżnienia: Zuzanna Piotrowska, Nadia Figa, Karolina Paczkowska, Kamil Dyko (wszyscy SP nr 3). Kategorie 11-14 lat. I miejsce – Agata Lisiecka (gim.Lotników), II – Patrycja Dąbrowska (SP nr 4), III – Matylda Walichniewicz (gim. Salezjanów). Wyróżnienia: Oskar Żbikowski i Marcel Szwejk (gim. Salezjanów), Dariusz Zarębski (gim. nr 2). Kategoria 15-19 lat. I miejsce – Dariusz Antoszewski, II – Malwina Zarębska (oboje „Hubal”). Wyróżnienia: Damian Bedeker i Anita Krajewska z „Hubala” oraz Marta Kępa (gim. nr 1). Kategoria Placówki Opiekuńcze. I – Monika Ochocińska (ŚDS), II – Amanda Marciniak, III – Justyna Chojnacka (obie Karczemka). Wyróżnienia: Justyna Flis (SP nr 4), Beata Rejmicz (ŚDS), Krzysztof Chojnacki (SP nr 4). Jako kartki świąteczne z życzeniami od burmistrza i przewodniczącej rady zostaną wydrukowane prace: Kingi Spychalskiej, Agaty Lisieckiej, Dariusza Antoszewskiego i Moniki Ochocińskiej. Burmistrz osobiście wyróżnił pracę Marty Barbagallo (lat 10 z SP nr 1). Praca ta zostanie wydrukowana w formie kartki pocztowej. Dodatkowo zostały przyznane wyróżnienia dla: Marty Jaszczyszyn (SP nr 1) przez przew. rady Urszulę Paprocką, Zuzanny Piotrowskiej (SP nr 3) przez wiceprzewodniczącego rady Cezariusza Pilewskiego, Sławomira Śmigielskiego (WTZ) przewodniczącego Komisji Kultury Lidię Kulpę, Edyty Sobiech ( WTZ„Karczemka”) – przez Radę Miejską.


ALEKSANDROWSKA I 8 I GAZETAwww.kujawy.media.pl

Mariusz TROJANOWSKI, prezes szpitala: - Jeśli nie wykonamy programu dostosowawczego

Ustawa z kwietnia 2011 roku nakłada na szpitale nowe wymagania co do jakości pomieszczeń i urządzeń, aby mogły nadal prowadzić działalność leczniczą, finansowaną ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Dostosowanie szpitala do nowych warunków musi nastąpić w 2016 roku. Na jakim etapie są te przygotowania w powiecie aleksandrowskim? - O granicznej dacie trzeba mówić nie o grudniu 2016 roku, lecz marcu 2014 roku. Program dostosowawczy został przez szpital opracowany i po jego zatwierdzeniu przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego przedstawiony wojewodzie. Dokument ten jest już po akceptacji, co oznacza że teraz powinniśmy przystąpić do jego realizacji.

do warunków określonych w przepisach prawa, to grozi likwidacja

Chodzi o przyszłość szpitala - O konieczności modernizacji centralnej sterylizatorni, utworzenia OAIIT, czy dostosowaniu do wymogów bloku operacyjnego mówiono, gdy nie byłem prezesem. To nie ja wymyśliłem sobie ten program. Wynika on z przepisów prawa, od których nikt nie odstąpi, przynajmniej nikomu nic takiego na ten temat nie wiadomo. A celem tych przepisów jest ujednolicenie warunków świadczenia usług medycznych na tym samym poziomie, co powinno prowadzić do poprawy ich jakości. Posiadanie nowoczesnego OAIIT, gdzie leczy się chorych po operacjach i stanach wymagających intensywnej opieki medycznej daje szansę na uzyskanie kontraktu NFZ. To z braku tego dodatkowego kontraktu oddział chirurgii jest dziś oddziałem mało rentownym.

- Co ten program przewiduje? - Normy jakim powinny odpowiadać poszczególne części szpitala zostały określone w rozporządzeniu. W naszym szpitalu w pierwszej kolejności koniecznie musimy zmodernizować centralną sterylizatornię, bo gdy jej nie będzie w połowie przyszłego roku oddział chirurgiczny może być zamknięty. Wyjątkowo udało nam się uzyskać zgodę na jej funkcjonowanie. Z takich kosztownych i ważnych przedsięwzięć trzeba by jeszcze wymienić dostosowanie bloku operacyjnego do nowych wymagań, adaptację pomieszczeń i ich wyposażenie dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OAIIT), której obecnie nie mamy zakontraktowanej w NFZ. W sumie program liczy ponad dwadzieścia pozycji, których ogólny koszt oszacowany został na blisko 14 mln zł.

tu. A to w istocie oznaczać będzie zamknięcie podstawowego źródła finansowania. O konsekwencjach nikogo nie trzeba przekonywać. To oznacza likwidację szpitala albo przejście na usługi prywatne, czyli płatne w pełnym zakresie, na co mieszkańcy pewnie się nie zgodzą. - Chyba pan jednak niepotrzebnie straszy. Przecież NFZ musi brać pod uwagę ogólną sytuację danego szpitala. - Ani mi w głowie straszenie, wyolbrzymianie zagrożeń, choć zapewne wielu, tak myśli. Nie należy łączyć dwóch pojęć:- finansowej kondycji szpitala z programem dostosowawczym. Ten został nam narzucony z góry i jeśli chcemy dalej pracować musi być zrealizowany. Dlatego nie mamy żadnego wyboru, jeśli chcemy, aby nasz szpital po 2016 roku funkcjonował. Próg dostosowawczy jest dokładnie określony i niewiele można zmienić.

- Wydanie w ciągu praktycznie dwóch lat kwoty 14 mln zł na niezbędne inwestycje wyZaplanowane daje się ponad możliwo- Niektórzy mówią, przedsięwzięcia w ści w końcu niewielkiego wybraliście prezesa to szpitala powiatowego. ramach programu niech on się martwi i Z czegoś trzeba będzie dostosowawcze- wypełnia warunki nago nie wynikają z zrezygnować? rzucone ustawą. widzimisię prezesa - Ten obowiązek tak szpitala, tylko z wa- Otóż problem polega naprawdę nie dotyczy runków jakie zostały na tym, że nie można z prezesa, na którego niczego zrezygnować, bo szpitalowi narzuco- wszyscy wskazują, lecz ne przez prawo. to niezbędne minimum właściciela szpitala. A w i nie ma w tym z mojej przypadku aleksandrowstrony żadnej pułapki. Zaplano- skiego szpitala jest to samorząd wane przedsięwzięcia w ramach powiatowy. Nie uciekam od oboprogramu dostosowawczego nie wiązków wprowadzania w życie wynikają z widzimisię prezesa tylko programu, wiem co mamy robić, z warunków jakie zostały szpitalowi ale wiem też co leży w moich komnarzucone. Nie będzie miało zna- petencjach i możliwościach. I to czenia dla organu wojewody, któ- robimy. Trzeba jednak zrozumieć, remu przyjdzie kontrolować wyko- że nie jestem władny do podejmonanie programu, czy szpital jest w wania wszystkich decyzji, zwłaszdobrej, czy złej kondycji finansowej, cza finansowych. Mamy bowiem czy realizuje jakiś program napraw- jeszcze zgromadzenie wspólników czy, czy też nie. i Radę Powiatu. Zapyta jedynie, czy spełniacie - Zapewne chodzi o sfinansowawszystkie wymagania jakościowe, nie tego programu dostosowawczy nie. Jeśli odpowiedź będzie ne- czego. Szpital na pewno z bieżągatywna, skutek będzie taki, że NFZ cych dochodów nie jest w stanie w 2016 roku nie podpisze kontrak- w ciągu najbliższych lat wygospo-

- Skąd ta ogromna kwota? - To jest koszt szacunkowy, uwzględniający obecny poziom cen. Dokładnego kosztorysu nie robiliśmy, gdyż trzeba by za takie opracowanie zapłacić i to nie mało, a na taki wydatek nas nie stać. Nie ma zresztą takiej potrzeby. Takie kosztorysy zostaną przygotowane do przetargu. Wtedy podczas wyboru wykonawcy może się okazać, że koszt będzie mniejszy, ale też jeśli ceny pójdą w górę to o jakiś procent wyższy. Ważne że wiemy co trzeba zrobić. - Czy to nie jest lista pobożnych życzeń prezesa?

Pacjentom i Pracownikom Powiatowego Szpitala i Poradni Specjalistycznych, Mieszkańcom powiatu aleksandrowskiego, Pracownikom: Starostwa Powiatowego, urzędów miast i gmin, jednostek samorządu, firmom, z którymi współpracujemy z okazji

nr 81, grudzień 2013

Zdrowie

Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2014

miłych chwil spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół, spełnienia marzeń osobistych i planów zawodowych, a przede wszystkim dobrego zdrowia i samopoczucia życzy

Mariusz TROJANOWSKI prezes Szpitala Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim

darować środki na inwestycyjne. Jakie widzi pan możliwości pozyskania środków na sfinansowanie zadań? - Zarządowi Powiatu przedstawiłem propozycje zaciągnięcia kredytu w kwocie 8 mln zł na sfinansowanie m.in. najpilniejszego zadania jakim jest modernizacja centralnej sterylizatorni, bo bez niej – powtarzam - jeśli nie nastąpi to do połowy przyszłego roku, trzeba będzie oddział chirurgii zamknąć, a po nim oddział położniczy. Starania o pozostałe środki podjęto by w różnego rodzaju funduszach krajowych i zagranicznych. Tyle tylko, że to rozwiązanie uzależnione jest od posiadania własnego wkładu. Trzeba jednak pamiętać, że nim zacznie się starać o środki zewnętrzne najpierw trzeba ponieść wydatek na przygotowanie wniosku, co wiąże się z koniecznością dysponowania wszystkim dokumentacjami. Podczas dyskusji na posiedzeniu Zarządu Powiatu padła propozycja – umożliwienia szpitalowi zaciągnięcia wieloletniego kredytu na całą kwotę i jednocześnie starać się ośrodki zewnętrzne.

kiego kredytu. Do tej pory szpital płaci powiatowi za dzierżawę budynków, co uważam za skandal, bo tym sposobem okrada się lecznictwo. Moim zdaniem, pieniądze te powinny być przeznaczone na nową aparaturę leczniczą. - Sprawa tej nieszczęsnej dzierżawy, a chodzi miesięcznie o 36 tys. zł, ma być w budżecie 2014 roku rozwiązana. Jeśli powiat zwolni nas, pieniądze będą przeznaczane na spłatę kredytów inwestycyjnych. Mimo tej decyzji (mam nadzieję, że radni ją potwierdzą) i tak będziemy musieli z bieżących dochodów wygospodarować łącznie ze środkami za dzierżawę 50 tys. zł miesięcznie na spłatę kredytów związanych z programem dostosowawczym, z czym się liczymy.

- Jaki bank udzieli kredytu, skoro szpital nie jest właścicielem nawet budynków. - Ja jako prezes mogę podejmować decyzję o zaciągnięciu kredytu bankowego jedynie do kwoty 1,6 mln zł. A i tak w takim przypadku niezbędne byłoby poręczenie przez samorząd powiatowy. Obecnie zbieramy informacje od banków, na jakich warunkach mogłyby udzielić wieloletniego kredytu, aby mieć ogólne rozeznanie w sprawie, ale już wiadomo, że banki chcą mieć zabezpieczenie ze strony właściciela szpitala, czyli powiatu. Ta forma jest dla nich najbezpieczniejsza, bo doskonale wiedzą że powiat nie zbankrutuje, a za długi odpowiada państwo.

- A ja wierzę, że jak nasi radni zrozumieją o jak wysoką stawkę toczy się gra, że chodzi „o być albo nie być szpitala”, że mamy nóż na gardle - to podejmą taką decyzję, aby do likwidacji szpitala nie doszło. Są postawieni pod ścianą – to prawda, tylko to nie ja stawiam ich przed ścianą, lecz robi to prawo. Powiat jest właścicielem szpitala, więc to na powiecie ciąży obowiązek podjęcia decyzji o dostosowaniu tej placówki do ustawowych wymagań. Ja jestem tylko wykonawcą tego zadania. Odwlekać tej decyzji do następnej kadencji nie można, gdyż musi być podjęta szybko, na początku nowego roku. Przypominam: centralna sterylizatornia musi być gotowa w połowie przyszłego roku. Rozmawiał: Stanisław Białowąs

- Już widzę radnych jak głosują za takim poręczeniem tak wyso-

- Jak słyszę, na przykład radnego Jana Kościerzyńskiego, który uważa że szpital powinien przynosić dochody to mam duże wątpliwości, czy będzie zgoda na poręczenie kredytu. Tym bardziej, że za rok wybory. Łatwo będzie powiedzieć, niech martwią się tym następcy.

Wielka Orkiestra w darze aleksandrowskiemu szpitalowi Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformowała we wrześniu dyrekcję Szpitala Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim, że w ramach rozdziału środków zebranych podczas XXI Finału zamierza przekazać w darze dla noworodków sprzęt medyczny. Fundacja słowa dotrzymała. Oddział Pedriatyczno-Neonatologiczny wzbogaci się o ważne dla leczenia dzieci urządzenia. Są to: bilirubinometr, inkubator zamknięty, kardiomonitor, lampa do fototerapii oraz stanowisko resuscytacyjne. - Osobiście cieszę się, że pamiętano o nas przy rozdziale tego jakże potrzebne-

go sprzętu medycznego – mówi Mariusz Trojanowski, dyrektor szpitala. – Przez długie lata byłem szefem aleksandrowskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z przyjemnością obserwowałem, jak z roku na rok rośnie liczba wolontariuszy angażujących się w akcję zbierania datków na fundację Jurka Owsiaka, jak coraz większym zainteresowaniem cieszy się ta forma wspomagania placówek zdrowia. Jestem przekonany, że także w tym roku dopisze hojność mieszkańców naszego miasta i powiatu aleksandrowskiego.

(bis)


nr 81, grudzień 2013

Promocja

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I www.kujawy.media.pl

9


10

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I

nr 81, grudzień 2010

Inwestycje

www.kujawy.media.pl

Na dniach powinna być gotowa betonowa płyta, na której stanie nowoczesna instalacja unieszkodliwania odpadów ny został niespodziewanie, bo widocznie znalazły się w programie wolne środki. Do rozdysponowania jest 8 mln zł. Nasz wniosek opiewa na kwotę 4 mln zł. Uzyskanie tej pomocy unijnej oznaczało by dla nas możliwość dalszego doposażenia obiektów sortowni i innych, co pozwalało by na lepsze zagospodarowanie trafiających do nas odpadów. Jako ciekawostkę można podać, że „Ekoskład” zajmował się sprzedawaniem…

Od Macieja Bartoszka, prezesa „Ekoskadu” Ryszard Borowski, przewodniczący zwiazku gmin otrzymał z kwiatami ładnie zapakowaną...kostkę brukową

Organizacja ruchu w przyszłym roku

Bezpieczniej na drogach ze ścieżkami rowerowymi Niemożliwe stało się faktem. Budowa ścieżki rowerowej łączącej sześciu gmin powiatu aleksandrowskiego została zakończona. Sukces to wielki, bo jeszcze dwa lata temu wydawało się, że inwestycja zostanie wstrzymana. Budowa 18,6-kilometrowej od Aleksandrowa Kujawskiego przez Odolion (gm. Aleksandrów Kuj.), Ciechocinek, gminę Raciążek, Nieszawę i Waganiec to sztandarowe przedsięwzięcie Związku Gmin Ziemi Kujawskiej. Tylko on mógł uzyskać z Urzędu Marszałkowskiego środki na dofinansowanie i to w kwocie 65 proc. całego zadania. Resztę stanowić powinien wkład własny gminy. Już na starcie okazało się, że zadaniu nie podoła gmina Raciążek, która choć najmniejsza ma tych kilometrów stosunkowo najwięcej. Z pomocą przyszedł Ciechocinek i samorząd powiatu.

Zawalił projektant Gdy przystąpiono do realizacji inwestycji na jaw wyszły błędy w projektowaniu. Dokumentacja była niekompletna, przygotowana na kolanie. Podczas ogłaszania przetargu i wybierania projektanta, który zaproponował najniższą cenę nikt jednak nie wiedział z jaką beztroską potraktuje on zlecenie. Małe pocieszenie, że za fuszerkę nie zapłacono. W pewnym momencie doszło do sporu z wykonawcą, który zszedł z placu budowy, zapowiedział rezygnację z dalszych prac. - Obejmując funkcje przewodniczącego związku gmin nie sądziłem, że uda się tą inwestycję doprowadzić do końca – mówi Ryszard Borowski, przewodniczący zarządu Związku Gmin Ziemi Kujawskiej, wójt gminy Koneck. – Wiedząc, co jest do zrobienia drugi raz nie podejmował bym się tej funkcji. Mam jednak satysfakcję, że udało się ją doprowadzić do szczęśliwego finału. Czeka nas jeszcze nie mniej trudne rozliczenie finansowe, rozwiązanie sporu z wykonawcą, a także wprowadzenie organizacji ruchu, co nastąpi w przyszłym roku. Inwestycja kosztowała ponad 5,3 mln zł. Z okazji jej zakończenia w Odolionie odbyło się spotkanie, na które przybyła starosta i przewodniczący rady powiatu, wszyscy szefowie gmin, obecni byli niektórzy przewodniczący rad gmin, przyjechał nawet przedstawiciel marszałka, a po zakończeniu oficjalnej części przyjechała nawet wojewodzina Ewa Mes. Co by nie powiedzieć, wybudowanie 18,6 km ścieżek jest sukcesem całego związku.

Razem łatwiej Dowodzi, że wspólnie można zrobić więcej. Warto o tym pamiętać, gdyż w nowym unijnym rozdaniu finansowym to związki będą miały możliwość sięgania po dotacje. Potrzebne jest więc wspólne myślenie o rozwiązywaniu lokalnych problemów. Potrzebna jest niekiedy taka solidarność, jaką wykazano w stosunku do Raciążka. Dziękowała za to wójt Wiesława Słowińska. - Szkoda, że podsumowując nie wspomniano, że ścieżki by nie było gdyby nie determinacja poprzedniego zarządu związku, który wywalczył pieniądze na ten projekt - mówi Piotr Marciniak, wójt Wagańca. Dzięki budowie ścieżki zdecydowanie poprawiło się bezpieczeństwo na drogach, co szczególnie wyraźnie widać na trasie Aleksandrów Kujawski-Odolion-Ciechocinek, gdzie ruch jest szczególnie duży. Teraz potrzebne jest dobre oznakowanie trasy i pilnowanie, aby na ścieżki nie wjeżdżali kierowcy samochodów, co widać m.in. w Aleksandrowie Kuj. Warto też wrócić do pomysłu zbudowania ścieżki rowerowej w drugą stronę powiatu – w kierunku Konecka, Bądkowa, a także Zakrzewa. (bis)

Na placu budowy w „Ekoskładzie” 13 grudnia Oczekiwana z niecierpliwością przez „Ekoskład” w Służewie budowa nowoczesnej instalacji biodegradowalnego przetwarzania odpadów weszła w fazę realizacji. Jej postępy zależeć będą od pogody. Teraz najważniejsze jest wylanie betonowej płyty, aby można było na niej stawiać urządzenia. Przypomnijmy, że budowa instalacji rozdrabniania i osuszania odpadów komunalnych to

„być albo nie być” składowiska w Służewie. Jest ono własnością Związku Gmin Ziemi Kujawskiej, który tworzą gminy powiatu aleksandrowskiego. Miał on do wyboru: albo powolną likwidację, albo taką rozbudowę o niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania urządzania, które zapewnią, że na kwatery trafiać będą jedynie odpady, których w inny sposób nie można zagospodarować. Związek podjął historyczną decyzję o pozostawieniu wysypiska w Służewie, co wiązało się m.in. z przekazaniem spółce terenów. Podejmowane przez wiele miesięcy działania zaowocowały uzyskaniem korzystnego kredytu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i przygotowanie inwestycji. Całe zadanie ma kosztować około 6 mln zł. Prace rozpoczęto w minionym miesiącu i obecnie są intensywnie prowadzone. - Teren został już we wrześniu zniwelowany, obecnie ekipy spółki „EQUIO”, która wygrała przetarg wykonują prace związane z ułożeniem betonowej płyty, na której staną urządzenia specjali-

styczne – mówi Maciej Bartoszek, prezes „Ekoskładu”. – Teren jest obszerny, ma powierzchnię 3.500 metrów kwadratowych. Całość musi spełniać wszystkie wymagania wytrzymałościowe, aby urządzenia mogły na tej płycie bezawaryjnie pracować. Wykonanie tych prac do końca roku uzależnione jest od temperatury powietrza. Po tym ostatnim ataku zimy pogoda pozwala na betonowanie. Sam montaż gotowych urządzeń może odbywać się w niższych temperaturach. Odpady komunalne podlegać tu będą specjalnemu procesowi przetwarzania, co sprawi, że nie będą trafiały na kwaterę. Kompostownia, która powstaje w Służewie będzie jedną z najnowocześniejszych instalacji w kraju. Opierać się będzie na najlepszych dostępnych technologiach. Celem tej inwestycji jest ograniczenie ilości odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych na składowisko. Mamy odzysk w granicach 50 proc,

a po zakończeniu budowy instalacji i doposażeniu sortowni będzie stanowił 80 proc. Przypomnijmy, że po przejściu procesu technologicznego część odpadów będzie wykorzystywana jako

surowiec do produkcji paliwa alternatywnego, a część stanowić będzie wyizolowaną frakcję biodegradalną, a kolejna będzie zwykłym kompostem. Inwestycja dla firmy, która przez lata wiązała koniec z końcem jest ogromnym obciążeniem finansowym. Wprawdzie pożyczka na pokrycie znacznej części kosztów jest przyznana na korzystnych warunkach, nawet z możliwością jej częściowego umorzenia to jednak na unowocześnianie zakładu potrzebne są pieniądze. - Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego i jesteśmy po wstępnej pozytywnej weryfikacji – mówi Gerard Stolarski, prokurent spółki. – Konkurs rozpisa-

choinek. Pozyskiwano je ze strefy ochronnej, na której drzewa rozrosły się i trzeba je było przerzedzać. Od przyszłego roku spółka zamierza zwiększyć liczbę nasadzeń w innych miejscach obszernego terenu, co w przyszłości pozwoli na prowadzenie plantacji na świąteczną sprzedaż. Do mieszkańców gmin, z którymi spółka ma zawarte umowy na odbioru odpadów komunalnych wysłane zostały harmonogramy odbioru do połowy przyszłego roku. Terminy odbiór odpadów o dużych gabarytach (tapczany, pralki, lodówki, opony itp.) zostaną określone później. Ostatnio taka akcja zakończyła się na początku grudnia i przeszła najśmielsze przewidywania. Samochody musiały nieraz wracać na trasę, by odebrać wszystkie zgromadzone przedmioty. Warto więc przypomnieć, że można je bezpłatnie przywozić do funkcjonującego w Służewie punktu. (bis)

Niech ten szczególny czas Świąt Bożego Narodzenia będzie dla wszystkich Mieszkańców Powiatu bę Aleksandrowskiego okresem zadumy, wyciszenia, wy wypoczynku i prawdziwej radości. W Nowym Roku 2014 życzymy pomyślności i sukcesów w życiu osobistym i zawodowym, spełnienia marzeń i pragnień, a nade wszystko dobrego zdrowia arząd ą , Pracownicy Rada Nadzorcza, Zarząd, oraz prezes PUP „Ekoskład” w Służewi Służewie we


nr 81, grudzień 2013

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I

Gmina Aleksandrów Kuj.

www.kujawy.media.pl

11

Sesja Rady Gminy Aleksandrów Kujawski Z okazji zbliżających się

Podatki w 2014 roku Na ostatniej sesji Rady Gminy Aleksandrów Kujawski uchwalono stawki podatków na 2014 rok dotyczące budynków mieszkalnych, środków transportowych, gruntów.

Mieszkańcom Naszej Gminy i Gościom, Mieszkańcom sąsiednich gmin wszelkiego dobra w życiu osobistym i zawodowym, spełnienia marzeń, zadowolenia i wielu chwil szczęśliwości

Pod koniec roku rady gmin uchwalają stawki podatków na następny rok. Radni gminy Aleksandrów Kujawski zrobili to na sesji 28 listopada, która wyjątkowo odbywała się w świetlicy w Wołuszewie. Obecni byli, jak zwykle także sołtysi.

życzą

Sesja Rady Gminy Aleksandrów Kujawski

Za metr kwadratowy Mieszkańców najbardziej interesują stawki podatkowe od nieruchomości. Wprawdzie projekt na 2014 rok przewidywał nieznaczną podwyżkę, ale wójt na sesji wniósł autopoprawkę, proponując pozostawienie stawki na ubiegłorocznym poziomie i radni ją zaakceptowali. Podatek od budynków mieszkalnych wynosić nadal 0,40 zł. Za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynki wprawdzie mieszkalne, ale w części zajętej na działalność gospodarczą stawka wynosić będzie 17 zł mkw., co oznacza że wzrośnie ona o 40 groszy.

właściciele zapłacą o 40 groszy mniej. Od budowli wykorzystywanych do zbiorowego odprowadzania ścieków podatek wynosi 0,1 proc. ich wartości, a pozostałych budowli 2 proc. ich wartości.

Stawka za grunt Podatek płaci się także od gruntów. Jeśli grunt jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, stawka wynosić będzie 0,65 zł od mkw. W pozostałych przypadkach, w tym za grunty zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalno-

ści pożytku publicznego przez organizacje społeczne stawka wynosi 0,25 zł od mkw. Rada jednocześnie zwolniła od podatku od nieruchomości budynki i grunty zajmowane na potrzeby ochrony przeciwpożarowej, co oznacza że nadal jednostki ochotniczych straży pożarnych podatków nie muszą płacić. Podatek nie będzie naliczony za budynki, grunt i budowle cmentarne, a także ogólnodostępne drogi, które w ewidencji starostwa powiatowego oznaczone są symbolem „dr”. Nie będzie również podatku od nieruchomości służących na działalność kulturalną, sportową, pomocy społecznej. W tej kategorii mieszczą się boiska, stadiony, świetlice wiejskie.

Obniżona cena żyta

Obrady prowadził przewodniczący rady Waldemar Bartczak (w środku) w towarzystwie wiceprzewodniczących: Stanisława Bonowicza i Grzegorza Jankowskiego. Protokółowała: Beata Kostrzewska Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałami siewnymi zapłacą 10,75 zł od 1mkw. a świadczący usługi zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej 4,68 zł z mkw. Za użytkowanie pozostałych budynków podatek od jednego metra wynosi 3,40 zł. Tę najmniejszą stawkę zapłacą nie tylko organizacje pożytku publicznego. Dotyczy ona także budynków zajmowanych na garaże, szopy i inne pomieszczenia gospodarcze. W bieżącym roku stawka wnosi 3,80 zł, co oznacza że w przyszłym roku

Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2014

Rolnicy jak wiadomo płacą podatek rolny. Podstawą do jego naliczenia jest średnia cena żyta określona w komunikacie prezesa GUS. W październiku GUS podał, że wynosiła ona 69,28 zł za tonę. Była ona aż o blisko 6 złotych niższa niż obowiązująca w bieżącym roku. Ale i tak zastosowanie tej stawki byłoby ogromnym obciążeniem dla rolników. Rada na wniosek

wójta obniżyła ją do kwoty 50 zł. Tym samym pozostanie na tym samym poziomie co w roku bieżącym.

Waldemar Bartczak

Andrzej Olszewski

przewodniczący Rady Gminy i radni

wójt gminy Aleksandrów Kujawski

Od środków transportowych Kolejnym podatkiem jakim zajęli się radni na XXVIII sesji Rady Gminy były podatki od środków transportowych i zwolnień. Stawki minimalne i maksymalne ogłasza minister finansów. Radni mają możliwość obniżenia maksymalnej i z tej możliwości, na wniosek wójta, skorzystali. Za samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, przyczepy i naczepy właściciele zapłacą o 5 proc. więcej niż w bieżącym roku. Warto przypomnieć, że w 2013 roku rada nie uchwaliła podatku od środków transportowych, co oznaczało że obowiązywały one takie jak w 2012 roku. Warto przypomnieć, że od samochodów ciężarowych stawki wynoszą w zależności od dopuszczalnej masy od 670 do 1200 zł, a samochodów powyżej 12 ton – od 1.390 zł do 3.010 zł. Od przyczepy i naczepy stawka wynosi od 960 zł do 2020 zł.

Obradom radnych przysłuchiwali się sołtysi

Tekst i zdjęcia: St.B.

Sztab był w Łazieńcu

Szlachetna paczka z darami

Przygotowane paczki czekają na transport

Świetlica w Łazieńcu przez kilka dni grudnia była rejonowym magazynem ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Tysiące wolontariuszy w całym kraju odwiedziły najbardziej potrzebujące rodziny, z którymi przeprowadzano rozmowy, aby zorientować się jakiej potrzebują pomocy materialnej. Potem anonimowy opis znalazł się na stronie internetowej, aby ludzie dobrej woli mogli przekazać im to co mogą podarować. W Aleksandrowie Kujawskim i gminie akcja była prowadzona drugi rok. W tym roku pracowało 10 wolontariuszy, którym przewodziła Marta Hołtyn. Zgłoszono 28 rodzin z miasta i gminy, którym potrzebne jest wsparcie. Wchodząc na stronę www.szlachetnapaczka.pl można było wybrać rodzinę, której chcemy pomóc. Paczki przygotowywali nie tylko mieszkańcy regionu. Nadchodziły one przywożone kurierami m.in. z Poznania i Warszawy. W paczkach były produkty żywnościowe, artykuły szkolne, ubrania, środki czystości. Dodatkowo darczyńcy zakupili potrzebującym rodzinom opał na zimę, pralkę, lodówkę, odkurzacz i wiele innych cennych rzeczy. - Każda rodzina otrzymała kod, aby zachować jej anonimowość – mówi Sandra Dryps, która wraz z Justyną Piekarską zastaliśmy w Łazieńcu podczas dwudniowej akcji rozwożenia paczek. – To darczyńcy decydowali komu należy przekazać paczkę. Wolontariuszką jestem po raz pierwszy. Na pewno włączę się do akcji także w przyszłym roku, bo widzę jej sens, możliwość przyjścia z pomocą konkretnym osobom. Wszystkie niezbędne informacje dotyczącego tego przedsięwzięcia możemy znaleźć na stronie www.szlachetnapaczka.pl. W gminie i mieście Aleksandrów Kujawski jest jeszcze wiele rodzin, które czekają na pomoc. (bis)


ALEKSANDROWSKA I 12 I GAZETA www.kujawy.media.pl

Gmina Aleksandrów Kuj.

nr 81, grudzień 2013

ś

Stawki

Przybranowo

Otłoczyn

Kujawy pełną gębą Świetlica w Wołuszewie (gmina Aleksandrów Kujawski) zapachniała przeróżnymi zapachami wigilijnego stołu. A że może na nim stać czego tylko dusza zapragnie, udowodniły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Opok, Otłoczyna, Plebanki, Przybranowa, RożnaParcele, Rudunek, Stawek, Wołuszewa; Klubu Kobiet Aktywnych w Wołuszewie oraz Koła Emerytów, Rencistów, Inwalidów i Stowarzyszenia „Razem dla Służewa” w Służewie. Potraw na każdym stole stało co najmniej 12, więc były wszystkie, które można spotkać na rodzinnych stołach, oczywiście nie w takiej obfitości – ryby na przeróżne sposoby, zupy grzybowe i barszcz z uszkami, kluski z makiem, kutie, pierogi i ciasta itp. Impreza była zorganizowana w ramach projektu „Kuja-

Rożno-Parcele razem z wójtem i sekretarzem gminy wy pełną gębą”, dzięki czemu można było za co kupić niezbędne produkty i surowce, które potem wprawnymi rękami pań przybrały formę smakołyków. Spotkanie wigilijne to nie tylko wystawa i degustacja potraw związanych zwłaszcza z wigilią. Uczniowie ze szkoły w Wołuszewie przedstawili świąteczny program ar-

Opoki

Służewo

tystyczny, a zespół „To i Owo” zainicjował wspólne śpiewanie kolędy. Zaproszenie przyjęli proboszczowie parafii w Otłoczynie i Grabiu: ks. Zbigniew Żynda i Piotr Rutkowski. Gospodarz spotkania wójt Andrzej Olszewski wystąpił wyjątkowo w mundurze galowym strażaka OSP, bo jak tłumaczył z gminnego

Wołuszewo (KKA)

Wołuszewo

spotkania jedzie prosto na podobne, zorganizowane przez strażaków OSP powiatu aleksandrowskiego. Składając życzenia, mówił że czas świąt Bożego Narodzenia jest także okresem wybaczania słabości i ułomności, a także krzywd. Podczas śpiewania kolędy rozdane zostały opłatki, którymi przybyli dzielili się, składając sobie życzenia zdrowia i pomyślności. Nie zabrakło św. Mikołaja (Andrzej Mendelewski), który rozdawał prezenty. Więcej jednak czasu spędził na pozowaniu do fotografii, bo wielu chciało zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Jak przystało na współczesne trendy do pomocy miał panią Mikołajową (Monika Baryza) oraz śnieżynkę (Kornelia Golenia). Tekst i fot. (bis)

Występy dzieci ze szkoły w Wołuszewie

Plebanka

Rudunki


nr 81, grudzień 2013

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I

Gmina Aleksandrów Kuj.

www.kujawy.media.pl

12 grudnia od godz. 17.00

Najważniejsza inwestycja w gminie

Kolektor w Odolionie na przełomie roku Główny kolektor ściekowy w Odolionie, którym popłyną ścieki także z Łazieńca i Stawek zostanie oddany do użytku na przełomie roku. Umożliwi to podłączanie się do sieci mieszkańców tych wsi. Dla części Odolionu trzeba dodatkowo wybudować tłocznię, co przedłuża zakończenie całej inwestycji o kilka miesięcy. Gdyby wszystko przebiegało zgodnie z planem, o budowie kanalizacji w czterech dużych wsiach gminy Aleksandrów Kujawski: Rożnie-Parcele, Łazieńcu, Stawkach i Odolionie dawno by zapomniano.

Dodatkowe metry i przyłącza O ile w Rożnie-Parcele wszystkie roboty zdołano ukończyć w przewidzianym terminie, nikt już nie pamięta o rozkopanych ulicach, zapomina się o istnieniu problemów z wywozem nieczystości, to po drugiej stronie Aleksandrowa Kujawskiego – wystąpiły trudności nie przewidziane. Ale i tutaj sytuacja nie wszędzie była jednakowa. Najszybciej z pracami uporano się w Łazieńcu. W połowie lipca odbyły się odbiory końcowe, a rozkopane ulice pokryte zostały asfaltem. W Stawkach i Odolio-

Prace drogowe na ulicy Dworcowej w Odolionie nie z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych roboty przeciągnęły się. W Stawkach trzeba było zmienić przebieg sieci. Ułożono dodatkowo 140 metrów kanalizacji. W trakcie budowy okazało się, że wielu mieszkańców jest zainteresowanych przyłączami i trzeba było zwiększyć ich liczbę o 160. Zakończenie budowy w Stawkach i Łazieńcu nie oznaczało jednak automatycznego podłączenia się do kolektora prowadzącego do oczyszczalni. Ten główny przechodzi przez Odolion, a tu kłopoty z wodą gruntową były największe. Dawały się one we znaki w trakcie budowy głębokich wykopów, gdyż wodę trzeba było wypompowywać. W trakcie prac trzeba było zmienić umiejscowienie przepompowni, aby umożliwić lepsze włą-

13

czenie się tej części aglomeracji do sieci głównej. Z tego powodu przesunięto termin oddania inwestycji do użytku. Nadal skomplikowana sytuacja panuje na ulicy Piaskowej.

Drogowcy asfaltują - Tutaj poziom wód gruntowych jest tak wysoki, że realizatorzy inwestycji zmuszeni byli do wykonania prac, których wcześniej nikt nie spodziewał się – mówi Arkadiusz Świątkowski, sekretarz gminy. – Część kanalizacji trzeba było ułożyć na niższej głębokości, co wiąże się z koniecznością wybudowania tłoczni, aby ścieki mogły dostawać się do kolektora głównego. Na tę inwestycję potrzebne jest pozwolenie na budowę. Negocjacje z wykonawcą trwały długo i ostatecznie usta-

liliśmy z włocławską firmą „Rembud”, że prace te zakończą się wraz naprawieniem dróg do końca maja przyszłego roku, tak aby ostatecznie zakończyć całą inwestycję do 14 czerwca. Mam jednak dobrą wiadomość. Kolektor główny przebiegający przez Odolion oddany zostanie do użytku na przełomie roku. A to oznacza, że od tego czasu będą mogli podłączyć się do niego właściciele posesji w Łazieńcu, Stawkach i w tak zwanej kościelnej części Odolionu, czyli tej po lewej stronie drogi wojewódzkiej nr 266. Tam też prowadzone są roboty drogowe i jak pogoda nie zmieni się na gorszą prace układania nawierzchni będą zakończone w najbliższym czasie. Budowa kanalizacji jest największą inwestycją w historii gminy. Jest to przedsięwzięcie decydujące o dalszym rozwoju podmiejskich wsi. Bez kanalizacji byłoby to niemożliwe. Całe zadanie kosztować będzie ponad 15 mln zł. Jak na razie, dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wynosi 3,2 mln zł, więc budowa jest ogromnym obciążeniem finansowym dla gminy. Dodatkowo liczy się na umorzenie pożyczki w wysokości 3,7 mln zł

Finał Wielkiej Orkiestry w Służewie Tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia prowadzana jest największa charytatywna akcja na świecie - finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Służewie trwają przygotowania. NA RATUNEK- to hasło XXII finału WOŚP. Pieniądze zbierane będą na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Sztab Gminnej Biblioteki Publicznej serdecznie zaprasza na Wielki Finał do Gminnego Ośrodka Kultury w Służewie. Mamy nadzieję że dzięki wsparciu i otwartym sercom Orkiestra zagra z równym powodzeniem jak w latach ubiegłych. Wolontariusze będą kwestować na ulicach, w szkołach, w okolicy kościołów od samego rana, natomiast sama impreza finałowa rozpocznie się oficjalnie o godzinie 17.00. Na scenie pojawią się wtedy m.in.: Gminna Orkiestra Dęta, mażoretki, Maja Studio Fitness z porywającą zumbą, harcerze z XIII DW „Sokoły” ze Służewa, DJ Kristo. Nie zabraknie pyszności przygotowanych przez panie ze stowarzyszenia Razem dla Służewa. W trakcie imprezy będzie można wesprzeć potrzebujące dzieci, włączając się do licytacji gadżetów WOŚP oraz pysznego tortu podarowanego przez radną Bożenę Świątkowską. Podsumujemy również akcję zbierania nakrętek na rzecz stowarzyszenia „Bądźmy Razem”. Bądźcie tego dnia z nami, otwórzcie swoje serca, “zagrajmy” razem dla potrzebujących… do końca świata i jeden dzień dłużej! Małgorzata Świątkowska

Przygotowywali się do świąt W Gminnym Ośrodku Kultury w Służewie odbyło się już trzecie spotkanie kulinarne zorganizowane przez Stowarzyszenie Razem dla Służewa. Tematem przewodnim były potrawy wigilijne. Tradycja polska głosi, że na wigilijnym stole powinno pojawić się dwanaście postnych potraw, które są równie ważne, jak sianko pod obrusem i dodatkowe nakrycie stołu. Należy spróbować każdej z dwunastu wigilijnych dań, gdyż przynosi to szczęście na nadchodzący rok. Bożena Świątkowska- prezes stowarzyszenia, która prowadziła spotkanie, wybrała i pokazała jak przygotowuje się: roladę szpinakową z łososiem, sałatkę śledziową z kawiorem, śledzia w powidłach, łososia puszetowanego w galarecie, makowca, cappuccino pieczarkowe, piernik. Oczywiście po przygotowaniu potraw nastąpiła degustacja a na zakończenie kulinarnego spotkania każdy z uczestników otrzymał przepisy potraw wigilijnych.

(bis)

Magdalena Burmistrzak

Wał przeciwpowodziowy przebudowany, przejazd poszerzony

W Wołuszewie wody się nie boją W Wołuszewie zakończono przebudowę dwukilometrowego odcinka wału przeciwpowodziowego. Inwestycja zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w tej części gminy Aleksandrów Kujawski. Nadwiślane tereny w Otłoczynie i Wołuszewie a także Ciechocinek chroni ponad 12-kilometrowy wał przeciwpowodziowy. Budowla ta wymaga modernizacji, co faktycznie wiąże się z jej umocnieniem

współcześnie stosowanymi metodami. Z występowaniem podtopień terenów bezpośrednio przylegających do Wisły mamy do czynienia co roku. Co jakiś czas przebierają one groźne formy. Pamiętnej powodzi z 2012 roku w stan alarmowy postawiona została cała ta część gminy Aleksandrów Kujawski, a strażacy i mieszkańcy zwozili worki pod wał, gdzie znajduje się droga powiatowa Otłoczyn- Ciechocinek.

Przejazd przez wał przeciwpowodziowy w Wołuszewie

Gdyby woda zaczęła przelewać się na drogę, trzeba byłoby zbudować na niej zaporę z piasku. - Jesteśmy z tej inwestycji bardzo zadowoleni - mówi Arkadiusz Świątkowski, sekretarz gminy Aleksandrów Kujawski. – Dzięki modernizacji tej części wału podczas akcji przeciwpowodziowej nie będziemy już musieli kierować w to miejsce ekip ratowniczych i zwozić worków piasku, aby być przygotowanym na przerwanie wału. Na drodze powiatowej przechodzącej przez wał, w najbardziej newralgicznym miejscu, teraz będzie można w krótkim czasie umieścić zapory. Co ważne przejazd przez wał w Wołuszewie został też poszerzony dla rowerzystów. Zrobiło się bezpieczniej. Inwestycja była prowadzona przez Wojewódzki Zarząd Urządzeń Wodnych we Włocławku. - Przebudowa dwukilometrowego odcinka wału kosztowała 7,6 mln zł, a roboty zostały wykonane przez firmę „Transpol” z Łojewa w rekordowo krótkim czasie – mówi Franciszek Złotnikiewicz, dyrektor WZUW. - Marzy nam się kontynu-

W stacji pomp w Wołuszewie o inwestycji mówi Franciszek Złotnikiewicz, dyrektor WZUW. Obok wojewoda Ewa Mes, sekretarz gminy Arkadiusz Świątkowski, wicemarszałek Dariusz Kurzawa owanie tych robót, ale to zależy od uzyskanych na ten cel środków. - Od strony odwodnej skarpa została umocniona specjalnymi koszami gabionowymi wypełnionymi kamieniem łamanym, co zapewni stabilizację – wyjaśnia Zenon Poliński, prezes ”Transpolu”. - W środku ustawiono mur pionowy. Przebudowano też linię niskiego napięcia i oświetlenie. Roboty rozpoczęto tak późno, bo jak się okazuje na przeszkodzie stanęły bociany. Trzeba było cze-

kać aż odlecą, gdyż wiązały się one ze zniszczeniem niektórych gniazd. Po wykonaniu prac zostały jednak one odbudowane i ptaki będą miały wiosną gdzie wrócić. W uroczystości oddania inwestycji do użytku uczestniczyli m.in. wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes oraz wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa. Gminę Aleksandrów Kuj. reprezentował sekretarz gminy Arkadiusz Świątkowski.


ALEKSANDROWSKA I 14 I GAZETA www.kujawy.media.pl

Gmina Aleksandrów Kuj.

nr 81, grudzień 2013

Dzień Patrona w Służewie

Kosynierzy w widowisku

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Służewie połączone były z Dniem Patrona Szkoły, którym jest Tadeusz Kościuszko. Z tej okazji w sali gimnastycznej miała miejsce msza Święta, której przewodniczył ks. Andrzej Zdzienicki, a po nabożeństwie, młodzież przedstawiła widowisko patriotyczne pt. „Echa leśne”, zorganizowane pod kierunkiem Marka Grynicza. Podczas przedstawienia odbył się także pokaz multimedialny, za który odpowiedzialny był Paweł Stachurski. Podsumowano też projekt „Tadeusz Kościuszko patronem Zespołu Szkół w Służewie”, w ramach którego odbyły się różne konkursy, m.in. konkurs plastyczny, konkurs wiedzy o patronie, konkurs na najciekawszą gazetkę o Tadeuszu Kościuszce. Przed salą gimnastyczną, na łączniku wystawione zostały kroniki szkolne, można było obejrzeć galerię prac plastycznych uczniów, biorących udział w konkursie. W uroczystości święta szkoły uczestniczyli m.in: Halina Rakusiewicz - zastępca wójta gminy, radne gminy Barbara Kuraczyk i Bożena Świątkowska, Magdalena Stolarska-Oczki - kierownik GZOS.

Fragment widowiska patriotycznego

Tekst i fot. ZSZ Na pierwszym planie: Barbara Kuraczyk, Halina Rakusiewicz, Magdalena Stolarska-Oczki

TENIS STOŁOWY

Mikołajkowy turniej po raz jedenasty W Zespole Szkół w Służewie odbył się doroczny, jedenasty Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. Organizatorem turnieju była dyrekcja Zespołu Szkół w Służewie i Uczniowski Klub Sportowy „Reszka”. Rozgrywki prowadzone były systemem pucharowym w czterech kategoriach: dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych oraz gimnazjów. W imprezie udział wzięło 54 zawodników ze szkół powiatu aleksandrowskiego. Zawodnicy, którzy wywalczyli miejsca od I do VI w każdej kategorii otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy zakupione dzięki pomocy Urzę-

du Gminy Aleksandrów Kuj. oraz Gminnej Biblioteki Publicznej. Ponadto zawodnicy z miejsc I, II, III otrzymali medale ufundowane przez Radę Rodziców. Zgodnie z tradycją dzięki uprzejmości firmy Algawa i wsparciu Rady Rodziców uczestnicy i opiekunowie mogli poczęstować się pyszną grochówką. Oto wyniki. Dziewczęta SP: I – Magda Stachowiak - (Służewo), II – Patrycja Budzyńska (Opoki), III – Natalia Marciniak (Opoki), IV – Julia Świątkowska (Służewo), V – Aleksandra Łaptuta (Opoki), VI – Katarzyna Sygit (Przybranowo). Chłopcy SP: Im – Patryk Dobrzyniak, I – Bartek Bącal-

ski , III – Mateusz Dobrzynia (wszyscy Opoki), IV – Karol Kuźba (Przybranowo), V – Tomek Petrykowski, VI – Kacper Szymański (obaj Służewo) Dziewczęta gimnazja: I – Justyna Lewandowska, II – Magda Bednarska, III – Julia Lewandowska, IV – Marta Potaczek, V – Julia Marszewska (wszyscy Służewo), VI – Weronika Dąbrowska (Ciechocinek). Chłopcy gimnazja: I – Damian Nobis (Bądkowo), II – Dawid Polatowski (Służewo), III – Kamil Marciniak (Służewo), IV – Rafał Langner (Ciechocinek), V – Damian Piotrowski (Służewo), VI – Kacper Jamroży (Służewo). Łukasz Rataj

Rok 2013 ustanowiony został Rokiem Juliana Tuwima. Przypada w nim 60. rocznica śmierci poety i stulecie jego debiutu. Z tej okazji w Publicznej Szkole Podstawowej w Opokach realizowany był projekt „Powtórka z Juliana Tuwima” przygotowany przez Renatę Pietrykowską – nauczycielkę języka polskiego. W ciągu całego roku uczniowie pogłębiali wiedzę na temat życia i twórczości tego wybitnego poety oraz brali udział w licznych konkursach: * Plastycznym „Bohaterowie utworów Juliana Tuwima”. I miejsce - Natalia Makowska, II - Katarzyna Kotowska, III – Patryk Makowski; * „Co wiemy o Julianie Tuwimie?”. I - Paulina Paczkowska, II - Hanna Zielińska, III - Marta Madajczyk; * Recytatorskim dla klas I- III „W świecie poezji Julia-

OPOKI

Powtórka z Tuwima na Tuwima”. Pierwsze trzy miejsca -Julia Rzymkowska, Maja Paczkowska i Julia Śmigiel; * Recytatorskim dla Klas IV – VI. I - Paulina Paczkowska, II - Patrycja Budzyńska i Natalia Marciniak, III - Paulina Budzyńska; * Gminnym Konkursie Interpretacji Wierszy Juliana Tuwima zorganizowanym przez gminną bibliotekę w Służewie, w którym II miejsce zajęły Julia Lewandowska i Natalia Marciniak, a wyróżnienia Patrycja Budzyńska, Kinga Szulczewska i Paulina Budzyńska. * Paulina Paczkowska i Julia Rzymkowska reprezentowały szkołę w Konkursie Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży w Teatrze

„Baj Pomorski” w Toruniu. Na podsumowanie rocznej działalności i przeprowadzono Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III . Przystąpili uczniowie ze szkół w Stawkach: Mikołaj Schwebs, Martyna Wesołowska; Wołuszewie: Zoja Jabłońska, Matylda Kazierska; Ostrowąsie: Nikola Drosik, Julia Prymaczuk; Służewie: Weronika Spychalska, Alicja Lewandowska i Opokach: Maja Paczkowska i Julia Rzymkowska. I miejsce Maja Paczkowska, II-Julia Prymaczuk, III - Julia Rzymkowska. Fundatorami nagród byli: Sklep „MIŚ” w Aleksandrowie Kuj., państwo Beata i Stanisław Godziątkowscy ze Służewa, Rada Rodziców.

Mikołaj w Rudunkach W świetlicy w Nowej Wsi odbyły się mikołajki dla dzieci z sołectwa Rudunki. Imprezę zorganizowało KGW w Rudunkach przy współudziale sołtysa Jerzego Sztylera, a sfinansowała gmina oraz rodzice dzieci biorących udział w zabawie. Przybył oczywiście św. Mikołaj, jak zwykle z workiem pełnym słodkich prezentów. Była okazja do zrobienia z nim zdjęcia. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom imprezy.

Fot. Nadesłana

Laureci konkursów


nr 81, grudzień 2010

Gmina Bądkowo

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I www.kujawy.media.pl

15

Prezydenckie medale dla 11 par małżeńskich

Przeżyli wspólnie pół wieku Przecięciem biało-czerwonej wstęgi przez wszystkich uczestników spotkania oficjalnie otwarto nową drogę w Antoniewie. Od lewej: Halina Kurdupska (przewodnicząca rady), radni - Marek Jankowski i Paweł Cieślak, wójt Janusz Zaremba, radni - Jan Nawrocki, Marcin Wesołowski, Mirosława Pawlak.

Nowa droga w Wysocinku i Antoniewie

Jedenaście par z gminy Bądkowo otrzymało złote medale „Za długoletnie Pożycie Małżeńskie” Prezydent RP przyznaje parom małżeńskim, które przeżyły z sobą 50 lat specjalne medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. Wnioski do Kancelarii Prezydenta wysyłają gminy. W Bądkowo stało się już tradycją, że dla par, którym to wyróżnienie zostało przyznane organizowane są uroczyste spotkania. Tak też było 13 grudnia, kiedy to do sali Gminnego Domu Kultury przybyło jedenaście par jubileuszowych. Byli to: Halina i Henryk Borkowscy z Tomaszewa,

Teresa i Stefan Cieślakowie z Wysocina, Daniela i Mirosław Kofelowie z Kaniewa, Jadwiga i Idzi Leszczyńscy z Łówkowic, Jadwiga i Eliasz Maciejczakowie z Jaranowa Dużego, Janina i Jan Maciejczakowie z Bądkowa, Janina i Eugeniusz Pielkowie z Wysocina, Czesława i Ryszard Puchalscy z Bądkowa, Hanna i Walerian Rogiewiczowie z Bądkowa, Krystyna i Andrzej Woszczykowie z Bądkowa, Mirosława i Lucjan Woźniakowie z Bądkówka.

Przybyłych powitał wójt Janusz Zaremba, w towarzystwie Haliny Kurdupskiej – przewodniczącej rady gminy, Elżbiety Ruskowskiej – sekretarza gminy i Ewy Suwalskiej – z ewidencji ludności Urzędu Gminy. - Nie każdemu jest dane by obchodzić Złote Gody – mówił wójt Janusz Zaremba. – Wam życie dało tą możliwość. Było na pewno w ciągu tych długich lat wiele radosnych i pięknych dni, zapewne było też wiele dni smutnych. Wszystkie te przeżycia – radości i smutki, troski i obowiązki związały was jeszcze bardziej.

Później nastąpiła miła chwila ponowienia przysięgi małżeńskiej, a po niej wójt przystąpił do dekorowania jubilatów. Przewodnicząca rady wręczała pamiątkowe dyplomy. Były też upominki od gminy: kwiaty w doniczkach i bombonierki. Po zrobieniu wspólnego zdjęcia, wzniesiono lampką szampana toast za zdrowie i pomyślność. Miłe chwile spędzono na rozmowach przy kawie i ciastach. Tekst i fot. Stanisław Białowąs

GALERIA ZDJĘĆ w internecie www.kujawy.media.pl

W gminie Bądkowo znajduje się blisko 150 km dróg, z których wiele jest gruntowych. Każda wiadomość o budowie nowej drogi przyjmowana jest ze zrozumiałym zadowoleniem. Pod koniec listopada br. odbył się odbiór techniczny, a na początku grudnia oficjalne oddanie do użytku drogi gminnej nr 160702 C Słupy Duże – Kryńsk o długości 2257 metrów we wsi Wysocinek i Antoniewo. Był to ostatni nieutwardzony odcinek drogi łączący drogę powiatową Bądkowo-Słupy Duże z drogą powiatową Jaranowo-Brześć Kuj. Inwestycja polegała na wykonaniu nawierzchni bitumicznej, dwuwarstwowej na odpowiednio przygotowanej podbudowie z kruszywa łamanego wraz z uporządkowaniem pozostałych elementów korony drogi. Łączna wartość zadania to kwota 653.431 zł. - Na realizację tej inwestycji gmina Bądkowo uzyskała dofinansowanie wojewody kujawsko-pomorskiego w ramach narodowego programu przebudowy dróg lokalnych w kwocie 202.148 zł - mówi wójt Janusz Zaremba. – Jesteśmy z tej inwestycji bardzo zadowoleni, bo skraca ona znacznie dojazd do pracy ludzi zatrudnionych między innymi we Włocławku. Chciałbym przy okazji przypomnieć, że utrzymanie tej drogi w dobrym stanie w dużej mierze będzie zależało od mieszkańców. Proszę rolników, mających grunty w jej sąsiedztwie, aby nie podorywali pasa drogowego, co niestety jest zjawiskiem dość często spotykanym. Warto przypomnieć, że w tym roku powiaty: aleksandrowski i włocławski doprowadzili do należytego stanu drogę powiatową Kazimierzewo-Jaranowo w miejscowości Biele i Sarnówka, dzięki czemu zdecydowanie poprawiła się komunikacja między gminami Bądkowo a Lubanie. Dotychczasowa droga gruntowa zyskała nawierzchnię asfaltową. (bis)

Do 31 stycznia wnioski na wywóz eternitu

Wójt Janusz Zaremba dekoruje medalami Krystynę i Andrzeja Woszczyków

Za odznaczenia podziękowała Janina Maciejczak

Zdrowych, pogodnych, pełnych rodzinnego ciepła chwil spędzonych w gronie najbliższych z okazji

Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń w

Nowym Roku 2014 Mieszkańcom gminy Bądkowo życzą Halina KURDUPSKA

Janusz ZAREMBA

przewodnicząca Rady Gminy i radni gminy Bądkowo

Wójt Gminy Bądkowo

Wójt gminy Bądkowo informuje o możliwości skorzystania z dofinansowania obejmującego demontaż, transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest. Zainteresowani (osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki nieposiadające osobowości prawnej) muszą złożyć w Urzędzie Gminy Bądkowo wniosek wraz z załącznikami o planowanej wymianie dachu z płyt azbestowo-cementowych lub usunięcia odpadów azbestowych zmagazynowanych. Wniosek ten należy złożyć do 31 stycznia 2014 roku wraz z załącznikami. Gmina po zebraniu niezbędnych dokumentów wystąpi z wnioskiem do WFOŚiGW w Toruniu o uzyskanie dotacji. Po pozytywnym zakwalifikowaniu wniosku o dotację uprawniona firma zajmie się demontażem, transportem i utylizacją odpadów azbestowych w zgłoszonych lokalizacjach na terenie gminy. Koszt nowego pokrycia dachowego nie jest zwracany.

Papier bez tajemnic W Gminnej Bibliotece Publicznej w Bądkowie 10 grudnia odbyły się warsztaty edukacyjne „Pokaz czerpania papieru” w wykonaniu pracowników firmy Amer-Tour z Inowrocławia. Pokaz prowadzony był w duchu dawnej epoki, w stylizowanych strojach średniowiecznych. Uczestnicy spotkania – 43-osobowa grupa uczniów klas II Szkoły Podstawowej w Bądkowie poznała dzieje powstania papieru i początków piśmiennictwa. W czasie zajęć praktycznych dzieci pisały gęsim piórem, odciskały pieczęcie lakowe, barwiły papier techniką japońską oraz próbowały własnoręcznie wykonać papier tradycyjną metodą czerpania. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkową kartkę z własnoręcznie czerpanego papieru oraz wszystkie prace wykonane podczas zajęć. Edukacja połączona ze świetną zabawą to chyba najlepsze rozwiązania dla małych dzieci. (gbp)


ALEKSANDROWSKA I 16 I GAZETA www.kujawy.media.pl

nr 81, grudzień 2013

Nieszawa - Waganiec

Zdrowych, pogodnych

Paderewski w Zbrachlinie 10 lat

Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym

Nowym 2014 roku Wszystkim Mieszkańcom Nieszawy i naszym Przyjaciołom życzą Bożena Kalota Przewodnicząca Rady Miejskiej

Wiktoria Kaszuba

Marian Tołodziecki Burmistrz Nieszawy

Śpiewa Oliwia Sztuczka

Nieszawa

Przedświąteczny kiermasz ze śpiewami W sali OSP Nieszawa odbył się kiermasz bożonarodzeniowy, zorganizowany przez Zespół Szkół w Nieszawie oraz Punkt Informacji Turystycznej Urzędu Miasta. Imprezę oficjalnie otworzył burmistrz Marian Tołodziecki, który wręczył podziękowania uczestnikom kiermaszu i tym którzy włączyli się w jego przygotowanie. Na kiermaszu można było podziwiać i nabyć piękne, własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Różnorodność, sposób wykonania wzbudzały zachwyt wśród osób odwiedzających kiermasz. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Swoje prace prezentowali między innymi: Zespół Szkół w Nieszawie, Warsztaty Terapii Zajęciowej „Karczem-

ka” z Otłoczyna, Świetlica „Promyk” z Ciechocinka, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Raciążka, Warsztaty Terapii Zajęciowej „Nadzieja” z Aleksandrowa Kujawskiego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z Ciechocinka oraz także osoby indywidualne: Małgorzata Nowicka i Beata Słomczewska z Nieszawy, Bożena Tyra z Torunia, Elżbieta Radusiewicz z Ciechocinka, Teresa Jankowicz z Wołuszewa. Podczas kiermaszu można było również skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Nieszawie, jak i swojskiego jadła, które przyrządziły panie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nieszawie.

Podczas kiermaszu występowali uczniowie Koła Teatralnego i Muzycznego pod kierownictwem Agnieszki Tyburskiej, Daniela Biesiady i siostry Doroty Filip. Występ nawiązywał do zwyczajów bożonarodzeniowych obchodzonych na Kujawach. Kolędy śpiewały dzieci z Zespołu Muzyki Dawnej z Nieszawy pod kierownictwem Agnieszki Witki. Wśród osób odwiedzających kiermasz, przechadzał się również Święty Mikołaj z workiem pełnym słodyczy, którymi częstował najmłodszych. Organizatorzy mają nadzieję, że kiermasz wpisze się na stałe w kalendarz imprez organizowanych w mieście. Tekst i zdjęcia: St.B.

Wójt Piotr Marciniak wręcza dyrektor szkoły Violettcie Smulskiej replikę herbu gminy Zespół Szkół w Zbrachlinie (gmina Waganiec) nosi imię Ignacego Paderewskiego. Co roku w listopadzie obchodzony jest Dzień Patrona. W tym roku miał on szczególnie uroczysty charakter, bo przypadła 10 rocznica nadania imienia. Z tej okazji zorganizowany został „Dzień Wdzięczności”. Była okazja do podziękowania przyjaciołom szkoły – darczyńcom, sponsorom, współautorom wielu przedsięwzięć - za hojność serca, życzliwość i pomoc okazywaną na co dzień. O historii i dokonaniach szkoły mówiła dyrektor Violetta Smul-

Piramida w wykonaniu „Wiolinek”

ska, młodzież przedstawiła specjalny program artystyczny. Spotkanie rozpoczęte zostało „Polonezem” w wykonaniu przez najmłodszych uczniów, przygotowanych przez Dorotę Wojtasik, następnie starsi uczniowie przybliżyli postać patrona. Głos zabrał wójt gminy Piotr Marciniak, który podziękował nauczycielom za pracę i wręczył replikę herbu gminy, który 11 listopada br. uchwaliła Rada Gminy Waganiec. W dalszej części uroczystości swoje umiejętności wokalne i artystyczne przedstawiali uczniowie, m.in. Oliwia Sztuczka (śpiew), Julia Szudziuk (gra na

Deptanie kapusty W Zespole Szkół w Zbrachlinie uczniowie edukacji wczesnoszkolnej oraz pierwszej klasy gimnazjum w towarzystwie nauczycieli, rodziców i dziadków przywołali niegdyś powszechny w każdym wiejskim domu zwyczaj kiszenia kapusty. W centrum zainteresowania wszystkich uczestników była beczka, odpowiednio przygotowana do swej roli. Było krojenie kapusty, szatkowanie, deptanie (w kalo-

szach), przyprawianie solą i marchwią. A wszystko to przy wtórze piosenek w wykonaniu zespołu „Mimoza” z Wagańca i kapuścianego oberka „Zbrachlińskich Wiolinek”. Pomysłodawczynią spotkania z tradycją była Jadwiga KurijAdamska. W organizacji tego przedsięwzięcia pomagała jej m.in. Dorota Wojtasik. - Zainspirowały mnie tradycje międzypokoleniowe. Jeżeli chodzi o kiszenie kapusty to deptałam ją jako dziecko na

skrzypcach), Wiolinki” (taniec), Paulina Dzięgielewska (śpiew), Wiktoria Kaszuba (skrzypce). Na długiej liście przyjaciół szkoły znaleźli się m.in. radni gminy, także powiatowi (Stanisław Murawski, Maciej Włoch), przedsiębiorcy zarówno z gminy jak i innych miejscowości powiatu, rodzice nie szczędzący czasu i wysiłku na rzecz szkoły. Padały nazwiska i nazwy firm. Kwiatki i dyplom otrzymał proboszcz ks. Henryk Chabasiński, któremu zatańczyły w rytmie dico-polo „Wiolinki”. Uroczystość zakończyła się przy kawie i ciastkach.

(bis)

zmianę z rodzeństwem. W całe to przedsięwzięcie byli zaangażowani rodzice i dziadkowie, czyli trzy pokolenia skupiły się przy jednej beczce – wyznała Jadwiga KurijAdamska. - Wspaniałe przeżycie. Oby jak najwięcej takich spotkań z tradycją, pielęgnowaną przez naszych rodziców i dziadków – mówi Wioletta Suska, mama pierwszoklasisty Jakuba. Ewa Gryglewska, mama Alicji z klasy pierwszej przyznała: - Po raz pierwszy zobaczyłam, jak się kisi kapustę. Dużo się nauczyłam. Wanda Wasicka

Ciepłych spotkań przy wigilijnym stole, radosnych

Świąt Bożego Narodzenia zdrowia, wielu radości, uśmiechu, wszystkiego co najlepsze w życiu rodzinnym i zawodowym w nadchodzącym

Nowym Roku 2014 życzą Podziękowania wręczałó burmistrz Marian Tołodziecki

Ozdoby choinkowe

Michał DYKO

Piotr MARCINIAK

Przewodniczący Rady Gminy Waganiec

Wójt Gminy Waganiec


nr 81, grudzień 2013

Historia

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I www.kujawy.media.pl

Kartka historii Aleksandrowa Kujawskiego

Majątek rolny „Halinowo” Piotr Miernik

cję wyrobów fajansowych prowadzono w całym kraju, również za pośrednictwem Centralnego Biura Sprzedaży Fajansu „Centrofajans” w Warszawie. Bezpośrednim promowaniem firm należących do Stanisława Ehrenreicha zajmował się również dom handlowy „Agrarium” w Warszawie - kolejna firma będąca w jego posiadaniu. Z niejasnych przyczyn, w połowie lat 20. XX wieku, właściciel Halinowa popadł w poważne problemy finansowe, które w konsekwencji doprowadziły do jego upadłości i zajęcia posiadanego majątku przez syndyka. Na skutek niewypłacalności Stanisława Ehrenreicha podupadł również majątek Halinowo. Praca w cegielni stanęła w 1929 roku, a niedopilnowane nieruchomości padały

Jest jedną z najmłodszych części Aleksandrowa Kujawskiego o niezwykle ciekawej przeszłości. Dawniej część Ośna i pokaźny majątek rolny, dziś dzielnica domków jednorodzinnych, magazynów i miejsce lokalizacji największych zakładów przemysłowych. Dzisiejszy Aleksandrów Kujawski rozciąga się na ziemiach trzech dawnych, dużych majątków ziemskich: Białych Błot, Ośna i Służewa. Każde z nich liczyło niegdyś kilkaset hektarów, a ich granice zbiegały się na terenach obecnego miasta. Nieprzypadkową jest chociażby nazwa ulicy Granicznej, która niegdyś była linią demarkacyjną pomiędzy dobrami służewskimi i białobłockimi. Spośród trzech wymienionych majątków,

ofiarą lokalnych złodziei.

największym było Ośno, Cegielnia Halinowo w 1941 r. Zdjęcie ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu którego ziemie rozciągały się w linii północ-południe poczynając od Plebanki, kończąc na Stawkach i Odolionie. Właśnie z dóbr Ośno wydzielono mniejszy majątek, który jest obecnie jedną z dzielnic Aleksandrowa Kujawskiego. Halinowo, bo o nim mowa, leży w południowo -wschodniej części miasta i powszechnie kojarzone jest jako dzielnica przemysłowa. Przyglądając się jednak historycznej granicy majątku, trzeba zwrócić uwagę, że w obrębie jego dawnego przebiegu znajduje się również spora część obecnej dzielnicy „Piaski”. Skąd pochodzi nazwa Halinowo? Jej końcówka -owo wskazuje, że jest to rodzima nazwa kujawska. Istnieją dwie, możliwe podstawy słowotwórcze dla tego miana. Pierwszą jest imię Halina, jednak jak do tej pory nie udało się odnaleźć żadnej kobiety o tym imieniu, związanej ze znanymi właścicielami Ośna. Nie można jednak odrzucić tej teorii, gdyż w okolicach Aleksandrowa znajdowały się i znajdują nadal miejscowości, których nazwy utworzono od imion, np: Konradowo, Władysławowo czy w końcu samo Aleksandrowo. Drugą możliwością jest pochodzenie nazwy majątku od słowa „hala”, oznaczające miejsce popasu zwierząt. Biorąc pod uwagę wiadomości o dużych stadach owiec, utrzymywanych w majątku Ośno, można przyjąć tę tezę za prawdopodobną. Z 1850 roku pochodzi informacja o dużym stadzie, liczącym około 3000 sztuk. Widomo również, że ostatni właściciel Halinowa - Stanisław Ehrenreich, także zajmował się hodowlą tych zwierząt jeszcze w końcu lat 40. XX wieku. Jako dodatkowy przykład można również podać informację, że w pół-

17

nocno-wschodnich częściach Polski, nazwa Halinowo była powszechnie kojarzona z lasem, polem lub łąkami. Jeszcze przed wyodrębnieniem majątku Halinowo z dóbr osieńskich, Edward Reicher nabył w tej części obecnego Aleksandrowa ziemię, która w księgach hipotecznych otrzymała nazwę „Óśno-Magazyny”, w późniejszym zaś źródle kartograficznym „Osada Reichera” (teren dawnej centrali nasiennej). Na terenie tym, około 1895 roku, wzniesiono kilka budynków, w tym liczący 131 metrów długości magazyn zbożowy. W jego otoczeniu zlokalizowano niewielką fabrykę z 12-metrowym kominem, która biorąc pod uwagę sąsiedztwo magazynów zbożowych oraz znajdującą się w niej maszynę parową, była zapewne niewielkim młynem. W 1898 roku do magazynów E. Reichera

doprowadzono bocznicę, kolejową, która połączyła skład z główną linią kolejową. Tory położyli pracownicy Towarzystwa Akcyjnego Kolei WarszawskoWiedeńskiej, a właściciel magazynów zobowiązał się z tego tytułu płacić Towarzystwu 450 rubli rocznie, przez okres 50 lat. Nazwa „Halinowo” pojawia się po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1921 roku, przy okazji rejestracji działalności cegielni wapiennej we włocławskim Sądzie Okręgowym. Z treści dokumentów nieco późniejszych dowiadujemy się, że w końcu 1920 roku majątek ten zakupiło małżeństwo Ehrenreichów, pochodzące z Włocławka. Majątek liczący 128 mórg i 126 prętów kwa-

dratowych ziemi (około 72 hektarów) wraz z cegielnią piaskowo-wapienną został kupiony od Józefa Golda, włocławskiego kupca i finansisty, będącego posiadaczem Ośna od 1891 roku. Ośno zaś w 1927 roku odziedziczyły wnuki Józefa Golda, dzieci jego najstarszej córki Reginy Czaplińskiej. Krótko przed wybuchem I wojny światowej, na terenach Halinowa uruchomiono cegielnię. „Parowa fabryka cegły sylikatowej”, bo tak brzmiała jej oficjalna nazwa, została oddana do użytku na początku 1912 roku. Mimo sporych chęci i licznych anonsów prasowych, nie udało się jej otworzyć pod koniec roku poprzedniego. Zakład zastąpił starszą cegielnię, znajdującą się w dobrach Ośno co najmniej od połowy XIX wieku. Fabryka została wyposażona w najnowocześniejsze maszyny, które do Aleksandrowa sprowadzono z Elbląga. Podobnie jak w przypadku leżących po sąsiedzku magazynów zbożowych, nowy zakład został wyposażony w bocznicę kolejową, którą odwożono gotowe materiały i przywożono wapno. Niepewnym jest natomiast właściciel nowo powstałego zakładu. Skromna informacja prasowa podaje, iż budowy cegielni podjął się P. Englert, wcześniejszy dzierżawca cegielni w dobrach służewskich. Przy sprzedaży majątku mowa jest natomiast, że Ehrenreichom cegielnię sprzedawał już Józef Gold. Dla nowo zakupionego majątku założono nową księgę hipoteczną pod nazwą „Osada Halinowo”. Także cegielnia otrzymała nową nazwę, która od tej pory brzmiała:

Cegielnia i Huta Szklana „Halinowo”.

Budynek administracyjny cegielni. Zdjęcie ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Zajmowano się w niej produkcją cegły wapiennej, sączków oraz butelek. Nabywca Halinowa - Salomon vel Stanisław Ehrenreich (w źródłach spotkać można jeszcze imiona Samuel lub Szlama) pochodził z Włocławka. W momencie zakupu podaleksandrowskiego majątku był przemysłowcem, posiadającym na terenie dawnego Królestwa Polskiego kilka przedsiębiorstw branży ceramicznej. W jego posiadaniu były m.in. fabryka fajansu w Pruszkowie, którą odkupił wraz z marką wyrobów od Józefa Teichfelda. Wszedł również w posiadanie Fabryki Fajansu „Keramos” we Włocławku oraz, w okresie największej prosperity, 40 proc. udziałów we „Włocławskich zakładach przemysłowych dawniej Teichfeld i Asterblum obecnie Majer Nieszawski i Ska”. Promo-

W wyniku ich działalności zniknął niemal w całości ceglany płot okalający niegdyś zakład. Powybijano również większość szyb. Stan ten został zapewne spowodowany nieobecnością właściciela, który większość czasu spędzał poza Aleksandrowem. Jeszcze przed wybuchem wojny udało się wznowić pracę w cegielni. Z inicjatywy władz miejskich, oraz dzięki współpracy syndyka masy upadłościowej, w sierpniu 1937 roku z komina halinowskiej cegielni zaczął wydobywać się dym, świadczący o rozpoczęciu produkcji. Podczas okupacji cegielnię przejęli Niemcy, wyznaczając zarządcę komisarycznego w osobie Kurta Schulze, który stał się potem właścicielem zakładu. Stanisław Ehrenreich wraz z rodziną ukrywał się w tym czasie w Warszawie. Mimo niepochlebnych opinii niemieckich biegłych co do stanu zakładu, udało się zarządcy uruchomić cegielnię na nowo pod nazwą „Kalksandstein und Betonwarenwerk - Baustoffhandlung”. W porównaniu z wcześniejszym okresem, fabryka rozpoczęła produkcję wyrobów z betonu. W końcu 1944 roku, w dużym, przycegielnianym magazynie, otwarto piekarnię polową Wehrmachtu, gdzie chleb wypiekała niemiecka 807. kompania piekarska. Pod kierownictwem Kurta Schulze zakład działał do stycznia 1945 roku, kiedy do Aleksandrowa Kujawskiego wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej. Po wojnie do majątku powrócił jego prawowity właściciel. W 1946 roku uruchomiono po raz kolejny cegielnię, jednak jej działalność trwała jedynie dwa lata. W tym okresie majątek systematycznie się kurczył w wyniku wyprzedaży działek budowlanych w granicach obecnej dzielnicy „Piaski” oraz większych areałów, chociażby pod budowę zaplecza magazynowego Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Pod koniec lat 40., majątek Halinowo liczył już jedynie 39 hektarów. Ostatecznie w 1950 roku z powodu nieprzychylności władz wobec własności ziemskiej oraz prywatnej inicjatywy gospodarczej, Ehrenreichowie przepisali majątek na rzecz Skarbu Państwa, udając się na emigrację do Izraela. Po przejęciu Halinowa przez państwo polskie, cegielnia zmieniła profil produkcyjny, wytwarzając pustaki, a następnie suche tynki. Mimo licznych zmian, modernizacji i przebudów, jest to najdłużej działający zakład na terenie Aleksandrowa Kujawskiego, mogący się szczycić ponad stuletnią tradycją. Na terenach dawnego majątku, w obrębie tzw. „gołego pola”, zaplanowano w 1957 roku budowę nowego osiedla domków jednorodzinnych „Halinowo”. Nowe zabudowania powstały przy przedłużeniu ulic: Listnej i Zielonej oraz przy nowopowstałych ulicach: Spokojnej, Piaskowej, Rudnickiego, Nowej i Dolnej. W sąsiedztwie cegielni powstały zaś nowe zakłady produkcyjne, zajmujące się wytwórczością wikliniarską oraz przetwórstwem owoców i warzyw. Czasy majątku rolnego „Halinowo” ostatecznie przeminęły.


ALEKSANDROWSKA I 18 I GAZETA www.kujawy.media.pl

nr 81, grudzień 2013

Oświata Jedyna taka szkoła w powiecie

W „Hubalu” przysposabiają do pracy

Harcerska droga do wolności Jak co roku, komenda Hufca ZHP im Ziemi Kujawskiej w Aleksandrowie Kujawskim, zorganizowała Zlot Hufca pn. „Droga do wolności”. Tradycją już stało się, by termin tej imprezy przypadał na listopadowy weekend, stąd też miał on miejsce w dniach 22-24 listopada br. Jak sama nazwa wskazuje, tematyka zlotu związana była z obchodami kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy przygotowali dla uczestników między innymi świeczkowisko, podczas którego harcerze z 1. Szczepu im Janusza Korczaka w Stawkach zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt: „Patriotyzm - teraz”, a także zdali relację i opowiedzieli o przeżyciach, jakie towarzyszyły im podczas tegorocznego Zlotu Wicek 2013, w którym uczestniczyli. Na zlocie nie mogło zabraknąć również gry terenowej, w trakcie której druhny i druhowie mieli za zadanie rozwiązać szereg zadań poświęconych tematyce związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Harcerze musieli wykazać się również znajomością wiedzy harcerskiej, samarytanki, elementów terenoznawstwa, a także musztry. Gra zakończyła się na leśnej polanie, gdzie harcerze uroczyście zapalili znicze na grobach poległych mieszkańców powiatu aleksandrowskiego i radziejowskiego. Ważnym punktem zlotu było przeprowadzenie Turnieju Tenisa Stołowego „Zielona Rakietka”. Zawody te cieszą się ogrom-

nym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, bowiem z roku na rok przybywa nowych zawodników. Tegoroczny turniej był już XIV odsłoną cyklicznie organizowanej imprezy, która rozegrana została w poszczególnych kategoriach wiekowych, z podziałem na chłopców i dziewczynki, systemem pucharowym. W zawodach udział wzięli uczniowie szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Najlepszymi zawodnikami okazali się chłopcy i dziewczynki ze Stawek, Nieszawy i gminy Bądkowo. Podczas zlotu nie zabrakło również zabaw integracyjnych, pląsów i śpiewanek. Odbył się także konkurs plastyczny pt: „ Patriotyzm - czym on dla mnie jest”, a także majsterka poświęcona tematyce związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W ramach przeprowadzonego konkursu plastycznego, najlepsi malarze nagrodzeni zostali upominkami. Podczas tegorocznego Zlotu najlepszymi patrolami okazały się drużyny: I miejsce – 11. DW „Ogniste Diabełki”, Aleksandrów Kujawski oraz 6. DW „ Białe Wilki”, Stawki; II miejsce – 9. DSH „Sprytni”- Stawki; III miejsce – 8. DH „Srebrne Orły, Stawki. Patrole otrzymały puchary i dyplomy. Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miejską Aleksandrowa Kujawskiego, oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach ogłoszonego konkursu ofert na rok 2013. phm. Anita Rybczyńska z-ca komendantki hufca

W szkole, jak w domu - Klasy przysposabiające do pracy istnieją w „Hubalu” od 2002 roku. W 2012 roku w Zespole Szkół Nr 2 w Aleksandrowie Kujawskim wyodrębniono autonomiczną jednostkę - Szkołę Przysposabiającą do Pracy. Uczęszcza do niej młodzież o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Jest to szkoła trzyletnia z możliwością przedłużania okresu nauki. Skupia uczniów z miasta i powiatu aleksandrowskiego, a także spoza niego. Koszty dojazdów do tej szkoły pokrywają gminy, z których pochodzi młodzież, część uczniów korzysta z gminnych busów. Nadrzędnym zadaniem Szkoły Przysposabiającej do Pracy jest przygotowanie młodzieży do pełnienia różnych ról społecznych i aktywnego dorosłego życia na miarę możliwości rozwojowych. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani oligofrenopedagodzy. Formy kształcenia i kierunki działań edukacyjno-wychowawczych oparte są na indywidualnych programach, dostosowanych do potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów. Szkoła Przysposabiająca do Pracy w ‘’Hubalu’’ tętni życiem. Jej uczniowie nie tylko rozwijają w niej wiedzę ogólną, ale uczestniczą także w zajęciach plastycz-

5 grudnia odbyło się ślubowanie klas pierwszych w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim. Dzieci odświętnie ubrane w kolorowe birety zostały uroczyście wprowadzone do sali gimnastycznej, gdzie powitano je gromkimi brawami. Dyrektor szkoły Renata Golec skierowała do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Do uroczystości włączyli się także uczniowie klas

Przygotowania do kiermaszu świątecznego wyroby z papierowej wikliny nych, sportowych, rewalidacyjnych i logopedycznych. Uczą się gotować, biorą udział w licznych imprezach integracyjnych, konkursach, wycieczkach i turnusach rehabilitacyjnych. W maju br. szkoła nawiązała kontakt z podobnymi placówkami poprzez uczestnictwo w I Przeglądzie Twórczości Uczniów Szkół Przysposabiających do Pracy w Toruniu. W szkole panuje przyjazna, niemal rodzinna atmosfera. Duży nacisk w działaniach placówki położony jest na kształcenie umiejętności praktycznych, przydatnych w dorosłym, samodzielnym życiu. Służą temu

m. in. nowo oddane do użytku pracownie przysposobienia do pracy. Przedmioty użytkowe i ozdoby, wykonywane przez uczniów wspólnie z nauczycielami na zajęciach, prezentowane były podczas przedświątecznych kiermaszy i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Najbliższy z nich odbędzie się w „Hubalu” w dniach 17-19 grudnia 2013 roku. Kontakt dla zainteresowanych nauką w tej szkole: Zespół Szkół Nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego 2, 87-700 Aleksandrów Kuj., ul. Sikorskiego 2, tel. (54) 282-20-50 i 669-988-931. Ewa Lichtensztejn

Ślubowali pierwszoklasiści w jedynce starszych, którzy powitali pierwszoklasistów w szkolnej rodzinie. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego odbyło się ślubowanie. Pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę. Po części oficjalnej uczniowie klas pierwszych przedstawili program artystyczny wykazując w nim, iż w

pełni zasłużyli na miano uczniów tej szkoły. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze i tańczyły. Wszyscy rodzice z wielką dumą i wzruszeniem przyglądali się swoim pociechom. Na koniec uroczystości zaproszeni goście złożyli dzieciom życzenia i wręczyli upominki.


nr 81, grudzień 2013

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I

Gimnazjum Lotników

www.kujawy.media.pl

19

Ze spotkań wiele wynoszę dla siebie

Gimnazjaliści z „Bądźmy Razem” otwierają się na potrzeby innych ludzi. Spotkania odbywają się w atmosferze sprzyjającej rozwojowi tolerancji, poszanowania godności każdego człowieka. Ponadto chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi wyzwala w nas ogromną radość. Czujemy się wtedy potrzebni, ważni. Rozwijamy pozytywne relacje, wykorzystujemy nasz zapał do pracy z niepełnosprawnymi i osobami, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Bez wolontariuszy mikołajkowe spotkanie w MCK nie odbyło by się Stowarzyszenie „Bądźmy Razem” zostało założone 30 grudnia 2004 roku przez kilka matek z niepełnosprawnymi dziećmi. Jego pierwszym prezesem była Wioletta Pomianowska, od 19 września 2010 roku prowadzone było przez Agnieszkę Żak oraz Agnieszkę SzwajkowskąLudwig – wiceprezes oraz koordynator wolontariatu. Niedawno obie panie

zamieniły się funkcjami i obecnie organizacją kieruje pani Agnieszka. Stowarzyszenie działa nie tylko na rzecz dzieci niepełnosprawnych, ale także na rzecz wszystkich dzieci z rodzin ubogich, patologicznych, dzieci z Domu Dziecka, z miasta i z gminy. Tworzą je rodzice dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. W sumie znajduje się w nim jede-

Prezentów dla uczestników konkursów nie zabraknie

Chętnych do odpowiedzi nie brakowało

nastu członków i dwudziestu sześciu podopiecznych. Co roku stowarzyszenie organizuje festyn na zakończenie wakacji połączony z koncertem charytatywnym. Cały dochód zostaje przeznaczony na pomoc jego niepełnosprawnym podopiecznym, m.in. na ich leczenie i rehabilitację. Stowarzyszenie od wielu lat bardzo chętnie współpracuje z wolontariuszami, którzy są nieocenioną pomocą dla dzieci i ich rodziców. Na czym zaś polega wolontariat? Jest to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinnoprzyjacielsko-koleżeńskie. Wolontariusze za swoją pomoc nie otrzymują więc wynagrodzenia. Członkowie stowarzyszenia spotykają się w każdy trzeci czwartek miesiąca o godzinie 17.00 w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Kandydaci na wolontariuszy oraz wolontariusze o godzinie osiemnastej. - Wolontariat stanowi nie tylko odpowiedź na wewnętrzne pragnienie niesienia pomocy innym, bliskości drugiego, przyjaźni z nim, to również sposób na pożyteczne zagospodarowanie własnego czasu, na poczucie się użytecznym i potrzebnym. Poprzez pracę w wolontariacie uczniowie kształtują w sobie postawę człowieka otwartego na potrzeby innych, uwrażliwiają się na krzywdę i cierpienie, uczą się nieść pomoc potrzebującym – powiedziała Danuta Hejmanowska, opiekunka szkolnej grupy wolontariatu. Uczniowie gimnazjum „Lotników Polskich” chętnie podejmują się nowych wyzwań jakie pojawiają się w kontaktach z podopiecznymi. Każde spotkanie, to nowe doświadczenie. W ten sposób kształtuje się osobowość wolontariuszy, którzy

- Ze spotkań z podopiecznymi wiele wynoszę dla siebie - mówi wolontariuszka Dorota Trakowska. - Po każdym spotkaniu jestem bogatsza o nowe doświadczenia, często wzruszona. Kiedy patrzę, jak moi podopieczni radzą sobie w codziennym życiu, przeżywają swoje problemy, dochodzę do wniosku, że moje problemy są małe i nieistotne. Staram się wysłuchać, zrozumieć i pokrzepić tych, z którymi się spotykam. - W stowarzyszeniu jestem od kilku miesięcy - mówi Liliana Masłowska. - To nowe wyzwanie jakie sobie postawiłam i już wiem, że spotkania dają mi wiele satysfakcji. Wiem, że biorę udział w czymś ważnym, bo wspieram osoby, które potrzebują pomocy. Praca w wolontariacie mobilizuje mnie do pracy. Praca wolontariusza w tego typu stowarzyszeniu to wspaniała sprawa, mająca głęboki sens i przekaz. Można wynieść z niej różne wartości, takie jak miłość, radość, przyjaźń… oraz fakt, że cieszyć można się każdym dniem niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Wszystko może dawać przyjemność, jeśli tylko umiemy ją w sobie wyzwolić. A tego najlepiej uczą dzieci. Obserwowanie, jak chore dzieci bawią się, nie zwracając kompletnie uwagi na swoje problemy, uczy pokory wobec tego co mamy. Dostrzegamy, że nie wszystko jest tak złe, jak wygląda i ze wszystkiego można wyjść z uśmiechem na twarzy.

Gości powitał dyrektor Krzysztof Wdowczyk

Panował nastrój zadumy i refleksji

W jesiennym szkolnym parku 27 listopada 2013 roku w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Lotników Polskich w Aleksandrowie Kujawskim odbyła się wieczornica „Jesień na Kujawach” z udziałem rodziców, uczniów i zaproszonych gości,. Wśród nich byli burmistrz Andrzej Cieśla, wiceburmistrz Jerzy Erwiński, przewodnicząca rady miejskiej Urszula Paprocka, dyrektor MBP Wanda Drabikowska. Wszyscy przybyli na spotkanie do „jesiennego, szkolnego parku”. Panował nastrój zadumy i refleksji nad mijającym czasem. Uczennice ze szkolnego koła recytatorskiego pod kierunkiem Marioli Robotnik przedstawiły program słowno-muzyczny. Wiersze opisywały uroki i walory przepięknej pory roku, jaką jest jesień. Utwory wokalne i instrumentalne grał zespół muzyczny „Incognito” z Miejskiego Centrum Kultury pod kierunkiem Zbigniewa Gajewskiego. Jesień jest bajecznie kolorowa i bogata w spadające liście. Wyglądają one jak rozsypane róże wszelkich barw. Wieczory stają się dłuższe przez to szybciej zapada zmrok. Ponura aura nie sprzyja dobrym nastrojom. Jednak wiadomo, że wszystko mija i kiedyś znowu nastąpi wiosna. Zanim to się stanie, sporo wody upłynie (a raczej pokryje się lodem), więc trzeba jakoś przetrwać. Nasi przodkowie żyli wraz z cyklem przyrody. Może warto iść ich śladem? Mariola Robotnik, gimnazjum „Lotników Polskich”

Krystian Wlazło, kl. IB Gimnazjum nr 1 im. Lotników Polskich

Zdjęcia Stanisław Białowąs. Zrobiono je na mikołajkowym spotkaniu w MCK zorganizowanym przez „Bądźmy Razem” 7 grudnia. Dostarczyło wiele niezapomnianych wrazeń. Była zabawa, konkursy, słodki poczęstunek i Mikołaj z prezentami.

Grał zespół muzyczny „Incognito” z Miejskiego Centrum Kultury


20

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I

Zenona Świątecka: -Dekorować można wszystko

nr 81, grudzień 2013

Kultura

www.kujawy.media.pl

Po prawej stronie Joanna Fuminkowska z dziećmi

Elżbieta Łuczyńska z nowymi obrazami koni

Świąteczne spotkanie z pasją Dwa lata temu aleksandrowskie Miejskie Centrum Kultury wyszło z pomysłem organizowania spotkań ludzi, którzy robią coś nieprzeciętnego, mają zainteresowania, które w jakiś sposób wyróżniają ich spoza innych. - Okazuje się, że wśród mieszkańców naszego miasta i w okolicy żyje wiele osób, które potrafią nie tylko z pasją wykonywać przeróżne zajęcia, które nie są ich zawodowymi obowiązkami, ale także dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami i tym co zdobyli nieraz ciężką, ale wykonywaną z przyjemności pasją - mówi Arkadiusz Gralak, dyrektor MCK w Aleksandrowie Kujawskim. – Swoimi pasjami dzielili się malarze, rękodzielnicy, fotograficy, poeci. Po dwóch latach organizowania spotkań postanowiliśmy zaprosić wszystkich do MCK na wspólną wystawę tego co przez ten miniony czas udało się im zrobić. Ze względu na przedświąteczny czas to kolejne 14 spotkanie ma szczególny charakter, gdyż nawiązuje do tradycji Świat Bożego Narodzenia.

Na przedświąteczne spotkanie stawiło się ośmiu pasjonatów. Debiutantką była Joanna Fuminkowska, która jak mówi, zdecydowała się pokazać swoje prace pod wpływem bratowej, przekonywującej ją że warto to zrobić. - Pomysł zajęcia się szyciem ozdób wziął się z obserwacji, że w telefonie komórkowym ekran jest najbardziej narażony na rysowanie. Zrobiłam etui w prezencie, a potem przyszły inne pomysły – mówi pani Joanna. – Postawiona butelka na stole świątecznym wygląda nieciekawie, więc zrobiłam dla niej stroik. Na wystawie pokazuję to co zrobiłam od września. Na stole kolory w mikołajkowej barwie. A na nim woreczki na prezenty, a na wieszaku torby, które doskonale nadają się na robienie zakupów, bo są wielokrotnego użytku. Obok drugi stół pokazujący, jak może wyglądać miejsce na wspólną kolację, niekoniecznie wigilijną, ale świąteczną. Pani Joannie w przygotowaniu wystawy pomagały dzieci dumne ze swojej mamy: Damian i Agata,. Pozostali uczestnicy spotkania już pokazywali swoje prace, ale

Robótki szydełkowe to specjalność Wiesławy Grochulskiej

Magdalena Jankowska, tym razem pokazała kartki bożonarodzeniowe i noworoczne

wiele eksponatów to wyroby inne niż kiedyś eksponowane. Magdalena Jankowska, specjalizująca się w scrapbookingu i ozdobach wielkanocnych, tym razem pokazała kartki bożenarodzeniowe i noworoczne, pudełka ozdobne na prezenty, zawieszki, etykiety na prezenty. Pierwsze prace wykonała po urodzeniu córki w 2004 roku, zbierając wszystkie pamiątki związane z dzieckiem do albumu. Od tego czasu zainteresowanie poszerzyła. Pani Magda poprowadziła na początku grudnia warsztaty dla chętnych. Jeśli będzie ich więcej, być może takie spotkania robocze będą miały cykliczny charakter. Elżbieta Łuczyńska, o której także na początku mijającego roku pisaliśmy, maluje. Najchętniej konie. - Dwa obrazy, także koni, nie były nigdzie pokazywane – mówi malarka. Sporo obrazów, zupełnie nowych pokazał Piotr Wasiołek, który na spotkanie przyszedł z żoną i wnuczką. Jest on krewnym słynnego Józwy Wasiołka z Łodzi. Przed laty miał okazję podglądać wielu rysowników u stryja, stąd,

jak mówi ich wpływ na to co robi. Od ośmiu lat mieszka w Aleksandrowie Kuj. Jego akwarele nawiązujące do motywów Dalekiego Wschodu wzbudzają ogromne zainteresowanie w Japonii, Malezji, Singapurze, gdzie były wystawiane. - Do pokazania swoich prac mieszkańcom Aleksandrowa Kuj. namówił mnie dyrektor MCK – przyznaje pan Piotr. Robótki szydełkowe to specjalność Wiesławy Grochulskiej. - Czy pan wie, jak przepięknie wygląda choinka ustrojona białymi bombkami, gwiazdami, aniołami – pyta pani Wiesława i pokazuje wyszydełkowaną bombkę, bardzo twarda, choć zrobioną z bardzo delikatnego materiału. Małgorzata Cylke mówi, że jej specjalność to pisanki, ale przecież na przed bożenarodzeniowej wystawie takich ozdób nie pokaże. Stąd choinka wykonana z orzechów, jak dodaje, z własnego ogródka. Niektóre drzewka wykonane są z masy solnej. Panią Cylke można często spotkać na różnych kiermaszach, bo ma już spore doświadczenie.

Choinki Małgorzaty Cylke Ozdoby choinkowe pokazała Zenona Świątecka. Ale nie tylko. Na jej stole znalazły się wiele wyrobów: malowane butelki i opakowania szklane, kieliszki i szklanki, kwiaty do złudzenia przypominające żywe, bombki z materiałów, czepeczki ozdobione elementami świątecznymi, ozdoby choinowe z materiałów do szydełkowania. Najbliżej wejścia do Salonu Wystaw stolik ustawiła Martyna Buliżańska, młoda aleksandrowska poetka, która wieczór autorski miała w październiku. Pokazała swój pierwszy tomik wierszy, można było też z poetką porozmawiać. - Pasjonaci otwierali przed nami swoje serca, pokazując to co potrafią robić w wolnym czasie, jakimi zdolnościami są obdarzeni – mówił dyr. MCK Arkadiusz Gralak, do zebranych gości. Tekst i fot. Stanisław Białowąs

Piotr Wasiołek z żoną i wnuczką

Z zainteresowaniem oglądano wystawy

Martyna Buliżańska


nr 81, grudzień 2010

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I

Ludzie

www.kujawy.media.pl

Projekt Systemowy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie „Moja szansa na niezależność” Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim od 2008 roku realizuje projekt systemowy „Moja szansa na niezależność”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W 2012 i 2013 roku zrealizowaliśmy projekt dwuletni. Kwota przeznaczona na realizację projektu w 2012 i 2013 roku to 478.253,53 zł. W 2013 roku otrzymaliśmy kwotę 261.249,53 zł, z czego: * 222.062,11 zł to środki europejskie, * 11.756,22 zł to dotacja celowa z budżetu państwa, * 27.431,20 zł to środki Jednostki Samorządu Terytorialnego i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które stanowią wkład własny projektu. Naszym głównym celem była aktywizacja 47 osób z powiatu aleksandrowskiego zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez zastosowanie aktywnych form wsparcia zawartych w Kontrakcie Socjalnym oraz Programie Aktywności Lokalnej. W ramach Kontraktów Socjalnych beneficjentom zapewniliśmy: * zajęcia z doradcą zawodowym w dniach: 21–28 stycznia 2013 roku, * wyjazd integracyjny połączo-

ny z warsztatami umiejętności interpersonalnych i społecznych do Ośrodka Wypoczynkowego VIVA w Jantarze w dniach 17-19 czerwca 2013 roku, * kursy zawodowe: komputerowy podstawowy, spawacz metodą Mig/ Mag, opiekun osób niepełnosprawnych i dzieci, florystyka, operator koparko-ładowarki, magazynier z obsługą wózka widłowego, kompleksowy masaż, instruktor Nordic Walking, kosmetyczny, stylizacja paznokci, prawo jazdy kategorii C, kadry-płace, magazynier z obsługą wózka widłowego, * sfinansowanie kosztów związanych z uzupełnieniem wykształcenia dla 1 uczestniczki projektu, * sfinansowanie części kosztów turnusu rehabilitacyjnego dla 2 uczestniczek projektu. W Programie Aktywności Lokalnej uczestnikom oferowaliśmy: * zajęcia z doradcą zawodowym dnia 29 stycznia 2013 roku, * wyjazd do Ośrodka Wypoczynkowego VIVA w Jantarze w dniach 19-21 czerwca 2013 roku dla 8 rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Podczas zajęć w ramach treningu dzieci miały zapewnioną opiekę wykwalifikowanej kadry opiekuńczej, * rehabilitacja ruchowa i logope-

29 listopada 2013 r. odbyło się spotkanie podsumowujące projekt dyczna dla dzieci niepełnosprawnych. Ponadto w każdy wtorek tygodnia w okresie od 8 stycznia 2013 roku do 10 grudnia 2013 roku wszyscy beneficjenci objęci projektem mogli skorzystać z poradnictwa specjalistycznego (radca prawny, psycholog). Reasumując działania w projekcie miały na celu podniesienie u beneficjentów poczucia własnej wartości, zwiększenie motywacji do działania i wiary we własne siły, podniesienie poziomu i kwalifikacji zawodowych oraz wsparcie indywidualne w powrocie bądź utrzymaniu się na

rynku pracy w ramach poradnictwa i doradztwa zawodowego, a także wsparcie rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym poprzez rehabilitację i zajęcia z logopedą. W 2014 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim zamierza kontynuować realizację projektu pt. „Moja szansa na niezależność”. Głównym celem projektu będzie aktywizacja 21 osób z powiatu aleksandrowskiego znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, poprzez zastosowanie aktywnych form wsparcia zawartych

21

w Kontrakcie Socjalnym. W ramach projektu w 2014 roku przewidujemy między innymi wsparcie dla osób niepełnosprawnych, bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo, aktywnych zawodowo chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe poprzez: * zorganizowanie i sfinansowanie zajęć z doradcą zawodowym, * zorganizowanie i sfinansowanie warsztatów umiejętności interpersonalnych i społecznych, * skierowanie na kursy umożliwiające zdobycie kwalifikacji zawodowych bądź ich podniesienie, * skierowanie i sfinansowanie zajęć szkolnych, związanych z uzupełnieniem wykształcenia na poziomie podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym lub policealnym oraz kosztów z nimi związanych, * realizację instrumentu aktywizacji zawodowej w zakresie stażu, * poradnictwo specjalistyczne (radca prawny, psycholog). Osoby chętne do udziału w projekcie w 2014 r. prosimy o kontakt z doradcą do spraw osób niepełnosprawnych Moniką Kochanowską oraz asystentem koordynatora Edytą Wesołowską: nr tel.: (54) 282-61-54, kom: 509-379-876, mail: pcpr.projekt@wp.pl.

Małgorzata Wesner Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Stało się już zwyczajem, że na podsumowanie sezonu lotów gołębi pocztowych organizowana jest przez okręg włocławski Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych wystawa okręgowa, podczas której wręczane są puchary i dyplomy za całoroczne osiągnięcia hodowlane. Taka impreza 8 grudnia odbyła się w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku. - Mijający rok był dla hodowców bardzo trudny – mówi prezes zarządu okręgu

Najlepsi w okręgu Bogdan Wdowiak. – Szczególnie duże straty poniesiono podczas drugiego lotu konkursowego z Niemiec, a w przypadku gołębi młodych pierwszego lotu, z którego nie wróciła połowa ptaków. Powodem strat w obu przypadkach były ekstremalnie trudne warunki pogodowe. Okręg skupia siedem oddziałów. Jednym z nich jest

oddział Kujawy, skupiający hodowców głównie z Aleksandrów Kujawskiego i Ciechocinka. Wyniki uzyskane w lotach konkursowych ocenia się w różnych kategoriach. Na tle całego okręgu Kujawy prezentują się całkiem dobrze. W kategorii supermistrzowie (gołębie dorosłe i młode) tytuł I wicemistrza uzyskał Przemysław Sze-

ć zdję ia.pl eria y.med l a G jaw .ku ww

w

Wyróżnieni członkowie PZHGP oddziału Kujawy podczas wystawy we Włocławku

ląg, a wśród przewodników (to taka najlepsza grupa) Adam Markowski zajął piąte miejsce. W kategorii „Gołębie młode” pierwszymi przodownikami zostali Karol i Zofia Smołowie. Na liście znaleźli się też: Henryk Bauk, Zbigniew Patyna, Piotr Borkowski, Adam Markowski, Kotrych Augustyniak, Marek Marczewski, Przemysław Szeląg. W grupie championów okręgu znajdują się: kat. D - Józef i Andrzej Chojniccy, kat. Maraton – Piotr Wicher, kat. GMP – Adam Markowski. W pozostałych kategoriach wśród najlepszych w okręgu, na różnych miejscach znaleźli się wcześniej wymienieni oraz: Piotr Szparaga, Zbigniew Kurij, Piotr Szparaga, Janusz Zając, Mirosław Wencel, , Jan Myszka, Mętlewicz-Pałczyński, Dariusz Kuligowski. Niektórzy odbierali kilka pucharów i dyplomów. Na zakończenie puchary i dyplomy otrzymali najlepsi, którzy pokazali swoje ptaki na wystawie. Będą one reprezentowały okręg włocławski na krajowej wystawie. Wśród nich są z okręgu Kujawy. Tekst i fot. St.B.

Karol i Zofia Smołowie

Adam Markowski

Mieszkańcom powiatu aleksandrowskiego życzymy zdrowych, spokojnych, pełnych ciepła rodzinnego

Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym

2014 roku Członkowie Oddziału Kujawy Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych


22

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I

nr 81, grudzień 2013

Aktualności

www.kujawy.media.pl

Podglądamy przyrodę. Łabędzie.

Ciekawa inicjatywa w Stawkach

Klasa biegiem W Zespole Szkół w Stawkach rozpoczął się projekt pn. „Muuvit! Ruszaj się z klasą” przeznaczony dla klas I-III szkoły podstawowej. Celem tego projektu jest zmotywowanie uczniów do aktywności ruchowej w różnych formach. Hasło motywujące dla klas to: „Zaczynamy się ruszać i bawimy się dobrze”. Przygoda Muuvit zaprasza wszystkie dzieci na ciekawą i ekscytującą podróż dookoła świata. Im bardziej klasa jest aktywna ruchowo, tym więcej zbiera punktów, które zaznacza na karcie aktywności i na mapie. Projekt został opracowany w Finlandii 13 lat temu. W Polsce realizowany jest od roku. Zadaniem „Muuvita” jest zachęcenie najmłodszych do aktywności fizycznej, jednocześnie ułatwiając nauczycielom prowadzenie zajęć. „Muuvit” może być wykorzystywany nie tylko podczas lekcji wychowania fizycznego, ale także do nauki języków obcych, matematyki lub przyrody dzięki platformie umożliwiającej interaktywne wycieczki po Europie Do realizacji projektu szkoła w Stawkach otrzymała: przewodnik, mapę przygody, karty dla uczniów, informatory dla rodziców, smycze. Grupa uczniów podejmując aktywność fizyczną zbiera punkty (1 pkt za każde 10 minut dowolnego ruchu – jazda rowerem, spacer do szkoły), które po zsumowaniu pozwalają na odbycie wirtualnej podróży dookoła świata. O nowych miejscach dzieci dowiadują się od nauczycieli bądź rodziców. Dla każdej ze stron udział w projekcie jest szansą na nawiązanie współpracy z nowymi osobami, wymianę doświadczeń.

Dorota Świtońska

Mikołajkowy tenis Komisja społeczno-wychowawcza Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Aleksandrowie Kuj. wspólnie ze szkołą podstawową nr 3 i ogniskiem TKKF „Rywal” zorganizowała mikołajkowy turniej tenisa stołowego. W zawodach wzięło udział 20 osób. Wyniki: Do lat 11: dziewczęta - 1. Oliwia Kotsikos, 2. Zuzanna Chojnacka; chłopcy: 1. Wiktor Kotsikos, 2. Marcin Włoszek, 3. Adrian Urbański, 4. Oskar Kozłowski. Powyżej 11 lat: 1. Dawid Browarski, 2. Krystian Zawół, 3. Miłosz Urbański, 4. Maciej Stodolny. Turniej odbywał się w SP nr 3, a prowadzili go: Elżbieta Brzoska i Henryk Wesołowski. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez spółdzielnię.

(hew)

Zgodnie z § 49 Statutu Związku Harcerstwa Polskiego, z powodu upływającej połowy kadencji władz hufców, do 30 listopada 2013 roku we wszystkich hufcach w Polsce odbywały się zjazdy sprawozdawcze. W Aleksandrowie Kujawskim miał on charakter nadzwyczajny, gdyż wiązał się on także z wyborami nowych władz. Rozkazem komendantki Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP w Bydgoszczy z dnia 31 marca 2013 roku został rozwiązany Hufiec ZHP w Radziejowie. Wszystkie jednostki organizacyjne, majątek oraz terytorium działania zostały przyłączone do Hufca ZHP Aleksandrów Kujawski. Z tego powodu komendantka

Łabędzie spotkać można u nas przez cały rok, bo tu się niektóre z nich gnieżdżą i tu próbują przetrzymać zimę lub są tylko przelotem.. Rodzaj Cygnus – łabędź na naszym terenie reprezentowany jest przez

Łabędź niemy

zabarwieniem na końcu. U czarnodziobego, podobnego do krzykliwego, prosta szyja jest wyraźnie krótsza, a czarna barwa zajmuje około połowy powierzchni żółtego dalej trzy gatunki: dzioba. Nogi czarne. Szare , C. olor – łabędź niemy, C. szarobrunatne młode, bieleją cygnus – łabędź krzykliwy i prze około trzy lata w czasie C. columbianus – łabędź czar- kolejnych pierzeń. Dymorfizm płciowy bardzo nodzioby – widziany tylko w czasie przelotów. O ile niemy słabo zaznaczony, samice są jest miejscami reprezentowa- co najwyżej nieco mniejsze. Łabędź niemy wydaje częny jako średnio liczny gatunek lęgowy, krzykliwy rzadko sto dźwięki będące syczeniem, tylko przy gniazduje w Polsce w ilości kilkudziesięW Polsce wszystkie g n i e ź d z i e zdarza mu ciu par. Krzykliwy i łabędzie objęte są się gardłoczarnodzioby to gaochroną we – kwiurrr. tunki głównie przeKrzykliwy odlotne, krzykliwego nawet licznie można spotkać zywa się saksofonowym głozimującego na niezamarznię- sem zbliżonym do klangoru tych zbiornikach wodnych, w żurawi. Dorosłe łabędzie to roślitym na Wiśle pod Nieszawą. Z daleka trudno odróż- nożercy, tylko młodym zdarza nić od siebie te gatunki, bo się czasami jakiś owad lub wszystkie białe i łabędź niemy mięczak. Tworzą z reguły jest tylko trochę większy od trwałe pary, krzykliwego, a osiąga około 160 cm długości. Charakterystąd podawane są często styczna w sylwetce jest szyja u niemego, bo jest ona eso- jako symbole wierności, ale wato wygięta, krzykliwy ma po śmierci partnera pozostały szyję wyprostowaną. Można przy życiu ptak kojarzy się z odróżnić je też po dziobach. innym. Wokół gniazda samce Niemy ma dziób pomarań- wykazują agresywne zachoczowy z czarną naroślą u wania terytorialne. Gniazdują w trzcinach, rzanasady, krzykliwy posiada żółty prosty dziób z czarnym dziej na lądzie, ale najczęściej

w bezpośredniej bliskości wody. Gniazdo z materiału roślinnego, wysłane miękkich puchem. Składają na przełomie kwietnia i maja średnio siedem jaj, które wysiadują około pięciu-sześciu tygodni. Młode są zagniazdownikami i często już po wykluciu podążają za matką do wody, ale zdolność do lotu uzyskują dopiero po kilku – zwykle 2-3 miesiącach.

Z uwagi na zbliżający się okres zimy warto kilka słów dodać na temat dokarmiania łabędzi i innych ptaków wodnych.

Nadzwyczajny zjazd hufca ZHP. Komendantką hm. Barbara Kłaczyńska.

Aleksandrowski hufiec przejął harcerzy z Radziejowskiego Hufca ZHP Aleksandrów Kujawski hm. Barbara Kłaczyńska zwołała Zjazd Nadzwyczajny. Odbył się on 27 listopada br. Celem zjazdu było: wykonanie postanowień władz ZHP (zjazd sprawozdawczy) oraz wybór władz hufca. Komendantka przedstawiła Sprawozdanie komendy hufca wraz ze sprawozdaniem finansowym oraz informację o stanie realizacji uchwał Zjazdu Hufca za okres od ostatniego zjazdu przedstawiła komendantka hm. Barbara Kłaczyńska.

Po wysłuchaniu sprawozdania, Komisja Rewizyjna Hufca wystąpiła z wnioskiem w sprawie absolutorium dla komendantki oraz dla poszczególnych członków komendy hufca za okres od ostatniego zjazdu zwykłego. Delegaci zjazdu jednogłośnie udzielili absolutorium komendantce i komendzie hufca. W drugiej części zjazdu odbyły się wybory do władz hufca. Jednogłośnie wybrano na funkcję komendantki hm. Barbarę Kłaczyńską. Na jej wniosek Zjazd wybrał 7-osobową komendę hufca w składzie: skarbnik - hm.

Daniela Przybylska, zastępczyni d/s organizacyjnych - hm. Teresa Jankowicz, z-czyni d/s programowych - pwd. Karolina Sztuczka, z-ca d/s powiatu radziejowskiego - hm. Michał Filipiak, członek komendy d/s współpracy z mediami - phm. Anita Rybczyńska, członek komendy d/s kwatermistrzowskich - pwd. Krystian Linek, członek komendy d/s promocji - pwd. Maria Kramarska. Zjazd dokonał wyboru Komisji Rewizyjnej Hufca w składzie: pwd. Renata Szczerbiak – przewodnicząca, phm. Henryka

- Wiele z nich mimo chłodów nie odlatuje na zimowiska, a to za przyczyną dokarmiania – mówi Marcin Strych, pracownik Starostwa Powiatowego, pasjonujący się fotografowaniem natury, który zrobił zdjęcia pokazanych ptaków. - Na miejscu znajdują wystarczającą ilość pokarmu, więc rezygnują z wędrówek. Lepiej byłoby ich nie dokarmiać, niech sobie odlecą na południe. Ale jeśli już to zaczniemy, to musimy zapewnić ptakom pokarm przez całą zimę. Trzeba też pamiętać, że jeśli już dokarmiamy te ptaki, to najlepiej produktami pozbawionymi soli; zbożem oraz surowymi i pokrojonymi warzywami – kapustą, burakami, marchwią. Mogą być też w ostateczności ugotowane ziemniaki. Chleb to nie najlepszy pokarm, bo działa jak cukierki dla ludzi; posiada mało wartości odżywczych i zakwasza środowisko żołądka przez co zakłóca trawienie. Czasami ptaki padają z tego powodu. A więc pomagając, nie krzywdźmy tych pięknych zwierząt.

Zbigniew Sołtysiński puszczyk.sowa@interia.eu

Fot. Marcin Strych

Biegamy podczas lekcyjnej przerwy

Nikt nie dziwi się, że Piotr Czajkowski napisał muzykę do baletu „Jezioro łabędzie”, bo tak urzekające i romantyczne przedstawianie mogą dać tylko te ptaki żeglujące majestatycznie po tafli jeziora. Na Kujawach scen na takie przedstawienia mamy dostatek w postaci rozmaitych stojących wód porośniętych trzciną. Dowiedzmy się więc, kim są główni wykonawcy.

Fot. Marcin Strych

Niemy, krzykliwy i czarnodzioby

Łabędź krzykliwy

Witońska - zastępca przewodniczącej, phm. Dorota Kaszuba – członek. W skład Sądu Harcerskiego wchodzą: hm. Dariusz Słomski – przewodniczący, hm. Aleksandra Szarafiniak - z-czyni przewodniczącego, hm. Barbara Kuraczyk – członek. Na Zjeździe zostały podjęte uchwały i wnioski, które komenda hufca będzie realizować do następnego zjazdu. Obrady odbywały się w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim.W zjeździe udział wzięła komendantka Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej hm. Lucyna Andrysiak, radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. phm. Anita Rybczyńska


nr 81, grudzień 2013

I GAZETA ALEKSANDROWSKA I

Najmłodsi

www.kujawy.media.pl

List do redakcji

PRZEDSZKOLE NR 1 IM. JULIANA TUWIMA

Zawód - listonosz Do Przedszkola Samorządowego nr 1 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Kujawskim na zaproszenie grup: Słowików i Pszczółek przybył listonosz. Spotkanie odbyło się w ramach spotkań z różnymi grupami zawodowymi. Michał Iwanowski - listonosz aleksandrowski przybył do dzieci w pełni umundurowany, opowiadał o swojej pracy, o drodze listu od nadawcy do adresata. Zapoznał dzieci z symbolami poczty, dzieci mogły przymierzyć

Michał Iwanowski czapkę listonosza. Była to kolejna po policjancie, fryzjerze i weterynarzu osoba przybliżająca najmłodszym wykonywany zawód. J.L

Jesień z czterema synami Grupa Pszczółek (dzieci 4-letnie) z Przedszkola Samorządowego nr 1 im. J. Tuwima pod kierunkiem Ewy Ciałkowskiej i Jolanty Linowskiej zaprezentowała dla społeczności przedszkolnej i rodziców przedstawienie pt: „Spotkanie z jesienią”. Na scenie królowała Jesień ze swymi Synami: Wrześniem, Październikiem

H.E.

608 455 658, 600-15-68-05 nakład: 6.000 egz.

Co za radość. W każdej szafce upominek

Mikołajki w Bim-Bam-Bino W tym roku dzieci w Przedszkolu Bim-Bam-Bino w Aleksandrowie Kujawskim mikołajki obchodziły przez kilka dni. Rano przywitał ich wyjątkowy wystrój szatni. Okazało się, że Mikołaj już do nich zawitał i zostawił dla każdego z nich upominek na szafkach. Ale na tym nie poprzestał, uszykował sobie specjalny pokój, w którym czekał na dzieci, a one mogły sobie zrobić z nim zdjęcie. Nie zapomniał też o większych prezentach, które rozdał każdej grupie a dzieci, żeby je otrzymać zaśpiewały mu piosenki. Potem uradowane mogły cieszyć się prezentami. Na koniec w ramach świętowania dzieci miały kino w przedszkolu. Przy przygaszonych światłach oglądały bajki a na podwieczorek same dekorowały pierniki. Przedszkolaki bardzo się starały, aby Mikołaj chętnie zawitał do nich w przyszłym roku. Obiecał, że będzie ich obserwował i na pewno nie zapomni o grzecznych dzieciach z Bim-Bam-Bino! Paulina Warachim

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szhybko odchodzą OPOKI. Pod takim tytułem w Szkole Podstawowej w Opokach odbył się wieczór poetycko-muzyczny, przygotowany przez Bernadetę Adamską – nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej. W strofach i pieśniach oddano hołd zmarłym. Dla licznie przybyłych mieszkańców Opok i okolic recytowali i śpiewali: uczniowie, rodzice uczniów, nauczyciele i pracownicy szkoły. Wśród dorosłych wystąpili: K. Paczkowska, B. Kostrzewa-Guślakow, A. Lewandowska, A. Madajczyk, K. Stachowiak, A. Rzymkowska, A. Madajczyk, H. Madajczyk, B. Szelągowska, A. Kińska. Gościnnie śpiewała Klaudia Przybylska, a akompaniament na gitarze zapewniła Weronika Adamska. Były chwile wzruszenia i łezka w oku. Rodzice, K. Paczkowska i D. Wojciechowska zadbały o piękną dekorację. Po „uczcie dla ducha” zaproszono wszystkich do „uczty dla ciała” – słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

Fot. Nadesłana

Przyjmowanie reklam

Pięknie jest służyć swoją pracą ludziom niosąc im otuchę i wiarę w lepsze jutro. Wszyscy wiemy, z jakimi trudnościami boryka się służba zdrowia, lecz mimo tego placówki starają się sprostać zadaniom, jakie przed nimi stoją, a mianowicie służenie ludziom chorym i niesienie im pomocy. Tak też dzieje się w naszym Szpitalu Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim. Mimo trudności daje się zauważyć, że poszczególne oddziały wyposażone w miarę odpowiedni sprzęt, którym posługują się pracownicy szpitala, ratując zdrowie, a często życie człowieka. Na szczególne wyróżnienie zasługuje oddział rehabilitacji, który od lat systematycznie pomaga ludziom w dojściu do zdrowia. Jest to wynik pracy całego zespołu fachowców, którzy z poświęceniem wykonują swoją pracę na poszczególnych odcinkach, a nad całością czuwa człowiek pełen zaangażowania i serdecznego stosunku do chorych ludzi, którzy potrzebują wiele serca i zrozumienia. Ordynator dr Janusz Jankowski leczy także dobrym słowem pełnym nadziei i serdeczności. Przyjechaliśmy na turnus z różnych stron i pomimo, że jest nas liczna grupa, każdy ma inne schorzenia, personel oddziału rehabilitacyjnego do każdego odnosi się z życzliwością, dlatego najczęściej zapominamy o swoich dolegliwościach. Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdy zabieg i okazaną troskę, życzliwość i podanie pomocnej dłoni, za zrozumienie drugiego człowieka w cierpieniu. Za wszystko, co dla nas czynią serdecznie dziękujemy. (Nazwisko i adres znane redakcji)

i Listopadem. Dzieci ubrane w kolory jesieni oraz w pięknej scenerii przeniosły widzów w piękno naszej pięknej złotej jesieni. W magiczny świat tej kolorowej pory roku przeniosła widzów na początku prezentacja multimedialna a później swoje talenty aktorskie zaprezentowały dzieci. Była to pierwsza odsłona aktorska maluchów w szerszym gremium odbiorców, ale nie ostatnia. Dzieci wraz z wychowawczyniami zapowiedziały kolejne spotkania w podróż przez cztery pory roku. J.L.

„GAZETA ALEKSANDROWSKA” Wydawca: Wydawnictwo Kujawy www.kujawy.media.pl Adres kontakt.: ul. Słowackiego 8, 87-870 Aleksandrów Kuj., Redaktor naczelny Stanisław Białowąs tel. 600-15-68-05, 54 237-05-05 e-mail: stanislaw. bialowas@wp.pl

23

Uczestnicy wieczornego spotkania w Opokach


I GAZETA ALEKSANDROWSKA I www.kujawy.media.pl

nr 81, grudzień 2013

Święta

Wszystkim Mieszkańcom Powiatu Aleksandrowskiego spokojnych, rodzinnych, rozbrzmiewających kolędą Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego co najlepsze w Roku 2014 życzy Arkadiusz Świątkowski wiceprzewodniczący Rady Powiatu

Klinika „Pod Tężniami” w Ciechocinku „Przedsiębiorstwem Fair Play” 2013’ W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników XVI edycji programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” oraz wręczenie nagród laureatom tytułu „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2013. Nagrodę główną otrzymała Klinika Uzdrowiskowa „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II w Ciechocinku. Nagrody główne otrzymują najlepsze firmy spośród laureatów programu w danej edycji. Decyzje o ich przyznaniu podejmuje kapituła podczas posiedzenia po zakończeniu II etapu. Najlepsi muszą nie tylko być wzorem do naśladowania, lecz także szczególnie wyróżniać się na tle laureatów danej edycji. Nagrodę odebrała Izabela Kownacka, wiceprezes zarządu ds. lecznictwa (na zdjęciu obok).

Mieszkańcom powiatu aleksandrowskiego, w szczególności Rolnikom, Pracownikom i naszym Klientom z okazji nadchodzących

Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego

Nowego Roku 2014 zdrowia, pomyślności, spełnienia wszelkich pragnień i marzeń życzy Zarząd Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej W Aleksandrowie Kujawskim

Fot. Nadesłana

24

Gazetaaeksandrowska 81  
Gazetaaeksandrowska 81  

http://new.kujawy.media.pl/GazetaAeksandrowska_81.pdf

Advertisement