Page 1


Redakcja techniczna: Witold Preyss Korekta: Renata Gromuł Ilustracje: Aleksandra Gajda

© Copyright by Wydawnictwo Harmonia, 2011

Redakcja i Biuro Handlowe: 80-283 Gdańsk, ul. Szczodra 6 tel. 58 348 09 50, 58 348 09 51 fax 58 348 09 00 e-mail: harmonia@harmonia.edu.pl

Szczegółowe informacje o naszych publikacjach: www.harmonia.edu.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zarówno cała publikacja, jak i jakakolwiek jej część nie może być przedrukowywana ani reprodukowana – mechanicznie, elektronicznie lub w jakikolwiek inny sposób, z kserokopiowaniem i odtwarzaniem w środkach masowego przekazu włącznie – bez pisemnej zgody Wydawnictwa Harmonia.

ISBN 978-83-7134-483-1 Gdańsk 2011 – Wydanie I


O TWÓRCZYCH BAZGROŁACH Znalezienie mapy skarbów, tajemnicze ślady na plaży, odkrycie w ciemnym pokoju i prześwietlenie potwora to nieliczne spośród wielu przygód tytułowej Ważki Grażki. Twórcze bazgroły to inspiracja do zabaw w przedszkolu, w szkole, a także w domu. To 100 stron ciekawych rysunków z krótkimi poleceniami i wierszyki, które zachęcają do tytułowego bazgrolenia – a wszystko po to, by pobudzić dziecięcą kreatywność! Wesołe rymowanki zachęcają do kontynuowania opowieści o przygodach Ważki Grażki. Proste, a  zarazem intrygujące rysunki, stanowią inspirację do wymyślania i twórczego kombinowania. A krótkie polecenia do rysunków, które nie zakładają jednego poprawnego rozwiązania, skutecznie motywują do działania i pobudzają twórczą wyobraźnię. Połączenie zabawnych wierszyków, ciekawych poleceń i intrygujących rysunków Każdy, kto chce towarzyszyć Ważce Grażce sprawia, że każda strona Twórczych bazgrołów staje się przestrzenią w przygodach, powinien pamiętać o spakowaniu do dla dziecięcych fantazji! walizki: • garści nietuzinkowych pomysłów, ZABAWA Z WAŻKĄ GRAŻKĄ • przekonania o tym, że dobry pomysł jest ważniejszy niż umiejętności plastyczne, Rozpoczynając zabawę z Ważką Grażką, warto zachęcać dziecko do wymyślania wielu rozwiązań. Im więcej pomysłów, tym le• trochę odwagi w zadawaniu pytań, piej – to większa szansa na znalezienie oryginalnego rozwiązania! • każdej ilości poczucia humoru i przynajmniej Jeśli pomysły dziecka są do siebie podobne, można pobudzić odrobiny chęci do nauki i zabawy. twórcze myślenie malucha, zadając mu pytania zmieniające kierunek jego rozumowania. Kolejnym krokiem może być ulepszanie, rozwijanie i łączenie powstałych pomysłów, czyli twórcze kombinowanie. Ocenę rozwiązań najlepiej zostawić na koniec – krytyka na etapie ich powstawania może zablokować kreatywność. Wybór najlepszego rozwiązania należy do dziecka. Po skończeniu rysowania warto zachęcić dziecko do zaprezentowania swojej pracy.

POWODZENIA!


Perypetie Ważki Grażki, jej sukcesy i porażki są w tej książce opisane. Ale nienarysowane są do końca ilustracje, które różne sytuacje przedstawiają. Są w wierszykach ich opisy. Z nich wynika, że coś trzeba dorysować. Co i jak – to Wasza głowa!


Patrzy Grażka z przerażeniem w lupę, w której powiększenie dwóch robali zobaczyła. Nieświadoma przedtem była, że robale powiększone też są bardzo przerażone.

JAKIE ROBALE ZOBACZYŁA WAŻKA GRAŻKA POD LUPĄ?


Siedzi owca, lew z tygrysem, wszyscy mają głowy łyse. Grażka zrobi im fryzury. Oryginalne, takie, w których będzie bardzo im do twarzy. Każde z nich o takiej marzy.

JAKIE FRYZURY WYMYŚLIŁA WAŻKA GRAŻKA DLA SWOICH PRZYJACIÓŁ?


Kiedyś Grażka niewyspana szła po łące i bociana zobaczyła z przerażeniem. Dla bociana pożywieniem są owady, więc i Ważka! Połknąć Ważkę - zwykła fraszka! Co bociana powstrzymało, że się Grażce zwiać udało?

NA RATUNEK WAŻCE! JAK POWSTRZYMAĆ BOCIANA?


Grażka nie zauważyła pajęczyny. Może była zapatrzona, zamyślona . . . Teraz jest w niej uwięziona. Ktoś uwolnić się odważył ją, nim pająk zauważył, że tam jest. Narysuj teraz tego superbohatera.

KTO UWOLNI WAŻKĘ?


TWÓRCZE BAZGROŁY – PRZYGODY WAŻKI GRAŻKI  

TWÓRCZE BAZGROŁY – PRZYGODY WAŻKI GRAŻKI - Dorota Dziedziewicz, Aleksandra Gajda, Edyta Karwowska, Witold Szwajkowski

TWÓRCZE BAZGROŁY – PRZYGODY WAŻKI GRAŻKI  

TWÓRCZE BAZGROŁY – PRZYGODY WAŻKI GRAŻKI - Dorota Dziedziewicz, Aleksandra Gajda, Edyta Karwowska, Witold Szwajkowski

Advertisement