Katalog Widnokrąg 2024

Page 1


Trwa pandemia, a on siedzi w izolacji z mamą stuletnią prababcią. Tęskni za wolnością, tatą konsolą zabraną przez mamę… Pewnego razu znajduje w rzeczach staruszki czarno-białą fotografię dwóch dziewczynek, która okaże się kluczem do ukrytego rozdziału jej przeszłości.

1932 rok, Kijów, Ukraina, Związek Radziecki Mila mieszka tylko z Papą. Bardzo go kocha wierzy w każde jego słowo. Kocha też Batiuszkę Stalina święcie wierzy, że Związek Radziecki jest najlepszym miejscem na Ziemi. Pewnego dnia w drzwiach jej domu staje zagłodzona dziewczynka, która twierdzi, że jest jej kuzynką. Papa mówił, że nie ma rodziny. Czy to możliwe, że Papa kłamał?

1932 rok, Brooklyn, Nowy Jork, Stany Zjednoczone Helen mieszka w Ameryce, ale ma ukraińskie korzenie. Jej tata jest chory, mama pracuje, a przyszłość nie rysuje się kolorowo. Dodatkowo dochodzą do niej wiadomości o tym, że w Ukrainie ludzie umierają z głodu, ich rodzina także.

RAZ – DWA – TRZY

Tekst i ilustracje: Joanna Bartosik

Wielokrotnie nagradzana seria wspomaga rozwój dziecka w zakresie wzroku, słuchu oraz mowy i – dosłownie – rośnie wraz z dzieckiem.

0+ 20 s 29 zł

Seria wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej

Wyróżnienie: konkurs Instytutu Książki i Polskiej Sekcji IBBY

TRZY/MAM/ KSIĄŻKI

Nominacja graficzna: Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY

DWA – TRZY – CZTERY

Tekst i ilustracje: Joanna Bartosik

WSPÓLNE SPACERY

Propozycja na oswajanie otoczenia, poznawanie nowych miejsc lub wracanie do tych znanych.

CYFRY I NUMERY

W tej książce królują cyfry, liczby i numery! Czy uda się je wszystkie znaleźć?

SŁOWA I LITERY

Tu zamieszkują słowotwory, które pomogą w nauce liter i alfabetu.

2+ 24 s. 37 zł

Tutaj! Here!
Tutaj! Here!
Zobacz, to kot!
Look, it’s a cat!
Kot robi MIAU!
The cat goes MIAOW!

FRANEK, FRANIA & FELIX

Tekst: Dorota Lipińska, Monika Ufel

Ilustracje: Joanna Bartosik

Zabawne ilustracje, zagadki i łatwe do zapamiętania zwroty sprawiają, że nauka angielskiej składni, melodii języka i przydatnych zwrotów jest lekka i przyjemna. Każda ilustracja skrywa niespodziankę. Szukajcie Felixa, który bardzo lubi się chować! Czytajcie po polsku lub po angielsku. Intuicyjna nauka języka.

Franek i Frania przygotowują się do kąpieli. Gdzie jest Franka nos? A gdzie głowa Frani? Czy Feliks również lubi kąpiele?

Ciekawe, czy Franek i Frania spędzają dzień tak jak mali czytelnicy. A koty? Okazuje się, że zdecydowanie dłużej śpią!

To intrygujące, jak inaczej brzmią odgłosy zwierząt w różnych językach!

Jak to jest jeździć różnymi pojazdami? W koparce jest głośno, w pociągu – szybko. A jak jest w samolocie lub na statku?

2+ 24 s. 32 zł

Skanuj kody, żeby odsłuchać nagrania lektora.

MRU MRU

Tekst: Kaisa Happonen

Przekład: Natalia Nordling

Ilustracje: Anne Vasko

W tym lesie wszystkie niedźwiedzie mają swoje zwyczaje. Zapadają w sen zimowy, o odpowiedniej porze, chodzą na jagody zawsze tą samą ścieżką, czasem wpatrują się w gwiazdy. Wszystkie z wyjątkiem niedźwiadki Mru Mru, która zawsze szuka własnej drogi i pyta, pyta, pyta, bo odpowiedzi pomagają jej zrozumieć świat.

Fińska literatura dla dzieci w najlepszym wydaniu.

Mru Mru wcale nie chce zimą spać jak inne niedźwiedzie – marzy o tym, by zobaczyć spadające z nieba płatki śniegu.

Wspaniale jest łapać krople deszczu. A jeszcze lepiej – łapać je razem… Czy można być daleko, a mimo to blisko?

Czy czas gwiazd płynie inaczej niż tych, którzy na nie patrzą? W ciszy do głowy przychodzą naprawdę ważne pytania.

Mru Mru często wędruje po lesie i nigdy nie jest w nim sama. 10 leśnych opowiadań do snu, które dają do myślenia.

Kroczenie ścieżką cały czas prosto jest okropnie nudne. A wystarczy zrobić skok w bok, żeby znaleźć coś wspaniałego!

PANTERA ADELA I EKOFERAJNA

Tekst: Paweł F. Majka

Ilustracje: Kasia Walentynowicz

Pantera Adela i jej przyjaciele są sprytni, odważni i… mają bzika na punkcie ochrony środowiska. Pokazują, że nie trzeba jechać na koniec świata, żeby zadbać o Ziemię. Dołącz do EKOLOGICZNEJ FERAJNY i dowiedz się, jak się to robi!

CISZA MA GŁOS

Tekst: Monika Milewska

Ilustracje: Kasia Walentynowicz

Cisza i Hałas. Które z nich przemawia do nas mocniej?

Hałas jest głośny i kolorowy. Bezczelny i pewny siebie. Cisza wciąż ustępuje mu pola. Ale może to jej właśnie warto zaufać? Może to ona ma nam coś ważnego do powiedzenia?

Wsłuchajmy się więc w jej delikatny szept. Zatrzymajmy się i wyciszmy. Ta bajka na pewno nam w tym pomoże.

REMEK MARZYCIEL

Tekst: Anne Crausaz

Przekład: Anna Nowacka-Devillard

Ilustracje: Anne Crausaz

Kto nie marzył o tym, by choć na chwilę wskoczyć w cudzą skórę: latać jak ptak, być lekkim jak motyl, pływać jak ryba? Remek, odrobinę znudzony wolnym biegiem swojego życia, pragnie, by było ono bardziej kolorowe i zaskakujące, a wyobraźnia podpowiada mu naprawdę nieprawdopodobne pomysły!

52 TYGODNIE

Tekst: Anne Crausaz

Przekład: Anna Nowacka-Devillard

Ilustracje: Anne Crausaz

Jeden rok, jedna jabłoń. Na jej gałęzi co tydzień przysiada inny ptak, by opowiedzieć o swoich zwyczajach. Pory roku przemijają, ptaki przylatują i odlatują… Przyroda żyje swoim rytmem. Wyjątkowy album ptaków i okazja do poznania istoty cykliczności przyrody.

PRAWY I LEWY

Tekst: Anna Paszkiewicz

Ilustracje: Kasia Walentynowicz

Co buty mogą wiedzieć o szczęściu? Nocą w szafie z butami toczą się burzliwe dyskusje. Buty butom zazdroszczą a to przygód, a to spokojnego życia… Ale gdy do rozmowy włącza się mały pantofelek, okazuje się, że świat nie jest czarno-biały.

Nagroda: Grand Jury Prize na BIBF Ananas International Illustration Exhibition 2020 w Pekinie

COŚ I NIC

Tekst: Anna Paszkiewicz

Ilustracje: Kasia Walentynowicz

NIC niczego nie miało i nic dla nikogo nie znaczyło. Samotne z żalem słuchało tego, co o nim mówiono: „Nic nie widzę, nic nie rozumiem…”. Co innego COŚ! Ono było naprawdę ważne…

Nagroda: Najlepsza książka dziecięca 2020 w kategorii 6-8 lat w konkursie Przecinek i Kropka

WHITE RAVENS 2021

Anna Paszkiewicz Kasia Walentynowicz

WCZORAJ I JUTRO

Tekst: Anna Paszkiewicz

Ilustracje: Kasia Walentynowicz

Czy bardziej liczą się chwile, które przeminęły, czy te, które dopiero przed nami? W warsztacie zegarmistrza nie zawsze słychać tylko tykanie zegarów. Tym razem Wczoraj i Jutro kłócą się o to, które z nich jest ważniejsze i dlaczego.

Bezpłatne ebooki w wersji ukraińskojęzycznej do pobrania na stronie wydawnictwa: www.wydawnictwo-widnokrag.pl

Wyróżnienie: Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY za ilustracje i opracowanie graficzne

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

GAPISZON I…

CIESZ SIĘ!

Tekst i ilustracje: Sylwia Krachulec

Gdzie się chowa szczęście? Uniwersalna graficzna opowieść o odkrywaniu radości w codzienności i… w sobie. Przypomina dziecięcą wyliczankę – polecamy do czytania z dziećmi i wspólnego celebrowania drobnych przyjemności.

6–100 80 s. 38 zł

Nagroda: CHEN BOCHUI RECOMMENDATION LIST, CHINY 2022

LISEK

Tekst: Edward van de Vendel

Przekład: Iwona Mączka

Ilustracje: Marije Tolman

Lisek bawi się na wydmach, gdy nagle, goniąc motyla, TRACH… wpada do dziury!

Tak zaczyna się sen Liska, w którym przeżywa od nowa całe swoje lisie życie. Śni o tym, gdy z braćmi i siostrami po raz pierwszy opuścili lisią norę, o spotkaniu z ludzkim dzieckiem, które zostało jego przyjacielem, o paskudnym szklanym słoju, w którym utknęła mu głowa… oraz wielu innych chwilach – tych dobrych, najlepszych i tych trudniejszych.

BAJKI LA FONTAINE | FABLES

Tekst: Jean de La Fontaine

Przekład: W. Noskowski, I. Krasicki, S. Komar, F. Kniaźnin

8 bajek La Fontaine a i 8 różnych, wyłonionych w drodze konkursu ilustracji. 8 technik, 8 stylów i 8 odmiennych wyobrażeń bohaterów, a do tego płyta z dwujęzycznym nagraniem. Dzięki interpretacji znakomitej polsko-francuskiej aktorki Elizabeth Dudy posłuchacie bajek tego lubianego od wieków bajkopisarza po polsku i w jego ojczystym języku.

Ilustracje: Ada Birecka, Agnieszka Srokosz, Agnieszka Świętek, Anna Chmielnik, Joanna Bartosik, Mateusz Piestrak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Paweł Mildner

8 FabLes de La Fontaine et 8 illustrations, chacune bien particulière, choisies par concours. 8 techniques, 8 styles et 8 interprétations, et à tout cela nous joignons un CD avec une version bilingue. Grâce à l’interprétation d’Elisabeth Duda – actrice franco-polonaise reconnue – vous allez pouvoir écouter les fables de La Fontaine dans leur langue originale et en polonais.

Osiem bajek Jeana de La Fontaine’a – wybitnego przedstawiciela francuskiego klasycyzmu – w ośmiu niezwykłych artystycznych odsłonach stworzonych przez młodych plastyków. Wspaniałe połączenie klasycystycznych tekstów i współczesnych ilustracji. Książka dwujęzyczna – polsko-francuska, z płytą z bajkami w obu wersjach językowych.

Bały Kruk (2019)

6+ 64 s. 38 zł

Nominacja graficzna: Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji Ibby

IDEA

Tekst: Anna Paszkiewicz

Ilustracje: Kasia Walentynowicz

Zamieszkujące archipelag dzieci nie spodziewały się, że myśl, która nadleciała wraz ze wschodnim wiatrem, przyniesie wielkie zmiany... Opowieść o tym, że warto budować mosty, bo nic nie zastąpi czasu spędzonego z drugim człowiekiem.

Leporello. Po rozwinięciu – z jednej strony czytelnik widzi całą opowieść, druga strona jest mapą, która pozwala podróżować od wyspy do wyspy.

CZARNA KSIĄŻKA KOLORÓW

Tekst: Menena Cottin

Przekład: Marta Jordan

Ilustracje: Rosana Faría

Czarne strony, czarne ilustracje, czarne znaki alfabetu Braille’a… Niezwykła opowieść o kolorach zabiera czytelnika do świata osób niewidzących. Otwiera przestrzeń dla zmysłów – wystarczy zamknąć oczy i przeciągnąć dłonią po stronach.

New Horizons Award na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii (2007)

MALEŃKIE KRÓLESTWO

Tekst: Etgar Keret

Przekład: Agnieszka Maciejowska

Ilustracje: Tami Bezaleli

Mówią, że wspaniale jest być królem, wydawać królewskie dekrety, być witanym i oklaskiwanym. Ale czasem ceną, jaką przychodzi zapłacić za wszystkie zaszczyty, jest samotność… A nikt nie chce zostać sam. Nawet król.

KOT O BURCZĄCYM BRZUCHU

Tekst: Magdalena Hai

Przekład: Iwona Kiuru

Ilustracje: Teemu Juhani

Była sobie raz malutka dziewczynka, która spotkała wielkiego kota. A temu kotu przeraźliwie burczało w brzuchu. Im więcej jadł, tym bardziej był głodny. Pożarł już zwierzęta i ludzi, lasy i pola, wsie i miasta, a nawet gwiazdy i planety. Wypił całą wodę z rzek i mórz… Ale czy jedno stworzenie ma prawo zjeść cały świat?

Lista Skarbów Muzeum Książki

Dziecięcej 2021

LITERACKIE PODRÓŻE WOKÓŁ MORZA

BAŁTYCKIEGO

„Kraje nadbałtyckie są naszymi sąsiadami, a w Polsce często wiemy o nich mniej niż o egzotycznym Egipcie, Japonii czy Ameryce. To książki, które mają na celu przybliżenie dzieciom świata ich rówieśników z Estonii, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Ich bohaterowie – sympatyczni, współcześni, zaskakująco pomysłowi – pokazują, że mimo odległości, innego środowiska i zwyczajów jesteśmy do siebie całkiem podobni”.

Partnerzy projektu:

MATI

Tekst: Anti Saar

Przekład: Anna Michalczuk-Podlecki

Ilustracje: Anna Ring

Życie bywa skomplikowane, gdy ma się 7 lat… Kto może zjeść ostatni kawałek ciasta? Czy zerwanie śliwki z drzewa sąsiada to kradzież? I jak znaleźć odwagę do zrobienia salta? Ukazane z perspektywy dziecka i okraszone subtelnym humorem historie o Matim pokazują, że nie zawsze da się uniknąć trudnych sytuacji, ale można sobie z nimi poradzić.

OSKAR I RZECZY

Tekst: Andrus Kivirähk

Przekład: Anna Michalczuk-Podlecki

Ilustracje: Anne Pikkov

Oskar zmuszony jest spędzić wakacje na wsi u babci, i to bez telefonu. Niespodziewanie zwykły kawałek drewna zapoczątkuje serię wydarzeń, jakich chłopiec nigdy by się nie spodziewał... W tej historii zwykły nóż okaże się poszukiwaczem skarbów, kosz na śmieci – poetą, a najlepszym przyjacielem chłopca zostanie balonik, który zaczepił się o gałąź rosnącej koło domu sosny.

USOA – DZIEWCZYNKA, KTÓRA PRZYLECIAŁA

Tekst: Patxi Zubizarreta

Przekład: Barbara Stawicka-Pirecka, Katarzyna Mirgos

Ilustracje: Elena Odriozola

Usoa, czyli Gołąbka, to imię dziewczynki, która przyleciała… z Afryki, z kraju ogarniętego wojną, w którym panował głód i niedostatek. Przyleciała samolotem – bez bagażu, zupełnie sama. Jedyne co miała, to list, który ściskała w dłoniach. Kto go napisał? Do kogo był adresowany? Czy pomoże jej znaleźć dom?

PIIA PIERNICZEK SIĘ WPROWADZA

Tekst: Kairi Look

Przekład: Marta Perlikiewicz

Ilustracje: Ulla Saar

Piia Pierniczek wprowadza się wraz z rodzicami i kotem Gąbką do przytulnego domu przy alei Topolowej. Czy znajdzie w nim przyjaciół, z którymi będzie mogła spędzać czas?

Na szczęście okazuje się, że w nowym miejscu aż roi się od barwnych postaci! Na najwyższym piętrze mieszka Mirjam z grubym bernardynem Baronem, w bańkach mydlanych ukrywają się małe zwierzaczki, w szafie – mól, a z Kanady przyjeżdża Jack, który uwielbia niedźwiedzie. Jest też ulubiony wujek Rasmus, który zabierze Piię do zoo i pomoże jej rozwiązać pewną zagadkę… Życie na Topolowej na pewno nie będzie nudne.

KLUB PRZYJACIÓŁ PLANETY

Tekst: Ruth Lillegraven

Przekład: Karolina Drozdowska

Ilustracje: Jens Kristensen

Vanja, Sivert i Mo mieszkają w wiosce w północnej Norwegii. Co też może dziać się w jakiejś mieścinie na krańcu Europy? Bardzo wiele! Dziwne rzeczy mogą wydarzyć się wszędzie, a małe miejsca często kryją wielkie tajemnice. Historie z dreszczykiem dla miłośników przyrody i przygody.

Dzieci odkrywają wyciek ropy w fiordzie. O zgrozo! Nawet białe łabędzie zrobiły się całkiem czarne! Czy to wyciek z łodzi, czy ktoś inny zanieczyszcza fiord? Dorośli nie wierzą w to, co mówią im dzieci – Klub Przyjaciół Planety musi wziąć sprawy w swoje ręce.

śmieciami. Kto stoi za tymi zniszczeniami i wyrzuca odpady, które szkodzą zwierzętom?

PORADNIK EMREGO. O SZTUCE ZDOBYWANIA PRZYJACIÓŁ (I WROGÓW)

Tekst: Siri Spont

Przekład: Marta Wallin

Ilustracje: Jonna Björnstjerna

Emre jest dość nieśmiałym chłopakiem. Czasem czuje się samotny, dlatego w specjalnym dzienniku zapisuje najróżniejsze porady dotyczące sztuki zawierania przyjaźni. Pewnego dnia w klasie pojawia się Amir, który niczego się nie boi i przyciąga uwagę całej szkoły –mimo że często wpada w różne kłopoty, Emre i tak go podziwia. zostać przyjaciółmi?

Emre jest dość nieśmiałym chłopakiem. Czasem czuje się samotny. Dużo się nad tym zastanawia i w specjalnym dzienniku zapisuje swoje spostrzeżenia o sztuce zawierania przyjaźni. Na razie na użytek własny, a kiedyś… kto wie! Pewnego dnia do klasy Emrego dołącza Amir, który wydaje się nieustraszony! Rozmawia ze wszystkimi, mówi, co myśli, nie boi się nawet wejść na dach szkoły! Co prawda odwaga często wpędza go w kłopoty, ale Emre i tak go podziwia. Czy Emre i Amir mogą zostać przyjaciółmi?

1 Siri Spont & Jonna Björnstjerna Cena 31 zł

JEDYNA TAKA ESTER

Tekst: Anton Bergman

Przekład: Marta Wallin

Ilustracje: Emma Adbåge

Ester jest najbardziej naj na świecie. Signe chciałaby być jak Ester, która ma własny klucz i sama wraca do domu. A jej matka jest światowej sławy gwiazdą filmową Gretą Garbo, mieszka w Nowym Jorku. Tylko… Jak to możliwe, skoro Greta już od dawna nie żyje?

CZY TO PRAWDA, ESTER?

Tekst: Anton Bergman

Przekład: Marta Wallin

Ilustracje: Emma Adbåge

Zbiórka pieniędzy na szczytny cel to naprawdę ważna sprawa. Signe wybrała już wiele rzeczy do sprzedania na pchlim targu. Ester – nic. Namawia przyjaciółkę do zdobycia pieniądzy w inny sposób. Ale czy Signe odważy się zapukać do drzwi obcych ludzi? Albo zaśpiewać solo?

KEPLER 62

Tekst: Bjørn Sortland, Timo Parvela

Przekład: Marta Dybula, Karolina Drozdowska, Iwona Kiuru

Ilustracje: Pasi Pitkänen

Kepler62 to nazwa tajemniczej gry, będącej zaproszeniem do niezwykłego wirtualnego świata. Ci, którym udało się przejść najwyższy poziom – a było ich niewielu – przeżyją przygodę, o jakiej nikomu się nawet nie śniło. To na ich barkach rząd złoży odpowiedzialność za przyszłość ludzkości.

Nastolatki wyruszą na odległą planetę Kepler-62e, która może się stać nowym domem dla ludzi, jeśli… No właśnie. Trzeba mieć dużo siły, wytrwałości, odwagi i szczęścia, żeby przejść specjalne szkolenie, przetrwać trwający wiele lat lot w kosmos, trafić na właściwą planetę, przetrwać na niej i uniknąć błędów, które ludzie popełnili na Ziemi. Czy to nie brzmi jak niezwykła przygoda?

Czytelnicza mieszanka wybuchowa! Międzynarodowy bestseller.

O co poprosiłaby ludzi złota rybka, gdyby mogła wypowiedzieć trzy życzenia? Czym dla człowieka jest natura? I jaka przyszłość czeka nas i planetę, jeśli nie zaczniemy się zmieniać? To książki dla tych, którym los planety nie jest obojętny – dla młodych podróżników, badaczy, ekologów, miłośników przyrody i… przygody.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

TRZY ŻYCZENIA

Tekst: Anna Paszkiewicz

Ilustracje: Joanna Bartosik

Wydawałoby się, że życie w jeziorze toczy się całkiem zwyczajnie, lecz szybko okazuje się, że w wodzie zachodzą zmiany. Baśń na wspak. Tym razem to złota rybka wypowie trzy życzenia. Jakie? Tego tu nie zdradzimy. Ciekawe, czy ludzie mogą je spełnić.

SKOK PRZEZ BAŁTYK

Tekst: Monika Milewska

Ilustracje: Natalia Uryniuk

Ania spędza wakacje na plaży nad Bałtykiem. Dziewczynka ma wspaniałą wyobraźnię, wcale się nie nudzi i co chwila znajduje w piasku ciekawe skarby. A to muszlę w kształcie serca, w której – jak się okazuje – mieszka zakochany małż, Rogowiec Bałtycki, a to Omułka, a to ślimaczka. Gdy silniejszy podmuch wiatru porywa Ani piłkę – rozpoczyna się Fascynująca wyprawa nad polskie morze, a nawet

O RYBACH, KTÓRE ZNIKNĘŁY

Tekst: Maria João Freitas

Ilustracje: Mariana Rio

Przekład: Jakub Jankowski

„Morszczuk poszukiwany”.

„Łosoś uciekł z morza”.

„Zaginął leszcz morski”.

Wiele takich plakatów można zobaczyć przyklejonych do drzew w A-Ver-O-Mar.

Wygląda na to, że są ryby, których dawno w morzu nie widziano… Gdzie się podziały?

I dlaczego zniknęły?

João, Rita i André starają się rozwiązać tę zagadkę. Może odpowiedź zna dziadek João, który był kapitanem i prawdziwym wilkiem morskim albo wujek Rity, który jest rybakiem?

A może ojciec André, szef kuchni w restauracji Neptuno? Wszyscy oni cierpią, gdy z morza znikają ryby…

MIEJSKIE OGRÓDKI – MOJE MIKROŚWIATY

Tekst i ilustracje: Rémi Courgeon

Miejskie ogrody – każdy z nich jest odrębnym, bujnym, pełnym życia mikroświatem. A kim są ich twórcy? Poznajcie ich.

Wyjątkowy, poetycki album o miejskich ogrodach. W tych zabawnych portretach (inspirowanych prawdziwymi postaciami) Rémi Courgeon składa hołd twórcom ogródków działkowych, miłośnikom przyrody, czarodziejom przestrzeni, którzy tworzą zielone mikroświaty w miastach.

DZIEWIĄTA PLANETA

Tekst: Monika Milewska, Agnieszka Pollo

Ilustracje: Natalia Uryniuk

10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0… Lecimy w Kosmos! Pewnego dnia z Układu Słonecznego znika jedna planeta. Co się stało? Sprawę stara się rozwikłać Celestynka – mała kometa o lodowym, ale wielkim sercu. Przy okazji sama wpada w kosmiczne tarapaty. Śledząc trajektorię jej przygód, poznacie nie tylko plotki z życia planet, ale i prawa rządzące Wszechświatem. Rozgwieżdżone niebo już nigdy nie będzie dla Was takie samo jak przedtem.

PUSTYNIE | OCEANY

Tekst: Tomasz Kowalczyk

Ilustracje: Justyna Styszyńska

Ile jest tak naprawdę wody na Ziemi? Czym są kominy hydrotermalne? Jak zwierzęta morskie przystosowane są do życia? Które ptaki są na tyle wytrzymałe, by polecieć na drugi brzeg oceanu? I jakie dziwne stwory zamieszkują oceaniczne głębiny? Dwustronny ilustrowany album dla miłośników przyrody i dalekich podróży. Kompendium wiedzy o wodach i pustyniach na Ziemi oraz zasiedlających je mieszkańcach.

TEN PAN

Tekst: Artur Gębka

Ilustracje: Natalia Chirkowska

Kim był Ten Pan? Dlaczego całymi dniami krążył między blokami? Gdzie znajdował się jego dom? Nikt tego nie wiedział. Nikt nie pytał… Mieszkańcy osiedla obserwowali Tego Pana, ale woleliby go nie widzieć. Ten Pan sam chciałby stać się niewidzialny… Tylko jeden chłopiec patrzył na niego zupełnie inaczej. Z troską, bo wkrótce do miasteczka przybędzie zima. Co się wtedy stanie z Tym Panem?

BUTELKA TATY

Tekst: Artur Gębka

Ilustracje: Agata Dudek

Kiedy pojawiła się po raz pierwszy? Nikt nie wie na pewno. Na początku stanęła obok fotela, nie rzucając się w oczy. Od początku nie spodobała się Wojtkowi, za to tata… Tata coraz dłużej i uważniej wpatrywał się w butelkę, aż od tego patrzenia zaczęła rosnąć. Niezwykle sugestywna opowieść o zagubieniu i niepomocnych sposobach radzenia sobie z problemami, które z czasem stają się wielkim ciężarem dla całej rodziny.

8+ 64 s. 46 zł

Wyróżnienie graficzne; Książka roku 2023 IBBY

9+ 64 s. 44 zł

Wyróżnienie graficzne; Książka roku 2023 IBBY

Nagroda: Książka roku, Plebiscyt LOKOMOTYWA 2023 w kategorii od A do Z

MOŻESZ NA MNIE LICZYĆ, PIKUSIU

Tekst: Neringa Vaitkutė

Przekład: Agnieszka Smarzewska

Ilustracje: Marija Smirnovaitė

Zabawkowy pies Pikuś był najlepszym przyjacielem Gustė…

Każde dziecko wie, że przyjaciel to ktoś, z kim przeżywa się przygody – nieważne, czy jest żywy, czy pluszowy. Dorośli tego nie rozumieją. Mama Gustė też tego nie rozumiała i wyrzuciła Pikusia do śmieci. Nie miała pojęcia, co mała dziewczynka może zrobić, by odzyskać swoją ulubioną zabawkę.

MARIUS, MAGIA I WILKOŁACZKA LIISI

Tekst: Reeli Reinaus

Przekład: Anna Michalczuk-Podlecki

Ilustracje: Marja-Liisa Plats

Las niedaleko jednej z estońskich wsi jest tajemniczym miejscem zamieszkanym przez znane z baśni i dawnych legend istoty. Niektóre są przyjazne ludziom, inne – wrogie. Wie o nich tylko dziewczynka o imieniu Liisi, która po babci odziedziczyła wiedzę i... niezwykłe moce.

TAJEMNICA DWORU HELMERSBRUK

Tekst: Eva Frantz

Przekład: Agata Teperek

Ilustracje: Elin Sandström

Flora Winter przybywa z mamą do małego nadmorskiego miasteczka Helmersbruk. Zamieszkują w domku portiera znajdującym się na terenie opuszczonej posiadłości rodziny von Hiemsów. Jest początek grudnia 1975 roku… Bardzo szybko okazuje się, że stary dwór może nie być tak opuszczony, jak wszyscy myślą… Czy Flora zdąży odkryć jego tajemnice?

Książka składa się z dwudziestu czterech rozdziałów – po jednym na każdy dzień od pierwszego grudnia aż do Wigilii – i każdy zbliża Florę do odkrycia prawdy o posiadłości von Hiemsów oraz o niej samej.

RADIO ZAPOMNIANYCH DZIECI

Tekst: Anja Portin

Przekład: Katarzyna Aniszewska

Dziewięcioletni Alfred praktycznie mieszka sam. Jego ojciec tak często wyjeżdża, że zdaje się nie pamiętać o istnieniu syna, a matka zniknęła dawno temu. Pewnej nocy chłopiec dostaje niespodziewany prezent – ktoś wrzuca mu przez otwór na listy: gazetę, jabłko, wełniane skarpety i kanapkę. Alfred rzuca się w pościg za Podkradaczką i tak rozpoczyna się jego przygoda z Wrażliwouchymi, nocną audycją radiową i zapomnianymi dziećmi.

Finlandia Junior Prize 2020

ŻONA DLA TATY!

Tekst: Reeli Reinaus

Przekład: Anna Michalczuk-Podlecki

Ilustracje: Marja-Liisa Plats

Sztuka flirtowania, chemia i amulety, czyli… Opowiedziane lekko i z przymrużeniem oka przygody taty, który postanowił szukać nowej żony, i jego córki Kaisy, która mu kibicuje. Co z tego wyniknie? Przede wszystkim mnóstwo nieprawdopodobnych historii.

Honorowa Lista IBBY (2018)

Nagroda Tartu – Literatura dla Dzieci (2017)  Nagroda Dobrej Książki Dziecięcej (2016)

TILDA I KURZOŁEK

Tekst: Andrus Kivirähk

Przekład: Anna Michalczuk-Podlecki

Ilustracje: Joanna Bartosik

Wyobraźcie sobie, że każde ziarenko kurzu to... aniołek. Aniołek-kurzołek, który ma moc przypominania tego, co zapomniane. A pamięć tego, co było, pozwala zrozumieć

KSIĄŻKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Te historie mogłyby wydarzyć się w każdym mieście Europy albo na prowincji (a także na innych kontynentach). To książki, które mądrze oraz z szacunkiem dla młodego czytelnika traktują o problemach dużego kalibru. Inspirują, skłaniają do refleksji, uruchamiają wyobraźnię i… niosą nadzieję. Polecamy je także rodzicom, którzy chcieliby spojrzeć na świat oczami swoich dorastających dzieci.

WYDANIE KSIĄŻEK JEST WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ W RAMACH PROGRAMU KREATYWNA EUROPA, KTÓRY POWSTAŁ MIĘDZY INNYMI PO TO, ŻEBY EUROPEJCZYCY MOGLI POZNAWAĆ LITERATURĘ Z INNYCH KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ, A TAKŻE AUTORÓW I TŁUMACZY, KTÓRYCH NIE BEZ POWODU NAZYWA SIĘ AUTORAMI PRZEKŁADÓW.

CZĘŚĆ TYTUŁÓW DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.

PARTNEREM PROJEKTU JEST:

ROK, W KTÓRYM ZMIENIŁY SIĘ MAPY

Tekst: Danielle Binks

Tłumaczenie: Anna Klingofer-Szostakowska

Rok 1999, Sorrento w Australii.

Na mapie życia jedenastoletniej Fred pojawiają się smoki – jak te, którymi kiedyś kartografowie oznaczali miejsca nieodkryte i niebezpieczne. Jej mała rodzina powiększa się o Anikę, nową partnerkę ojczyma Luki, oraz jej syna. Na dodatek Anika spodziewa się dziecka, a Fred obawia się, że Luca będzie kochał ich dziecko bardziej niż ją. Tymczasem do Sorrento, przybywa duża grupa albańskich uchodźców z Kosowa. To dzieli lokalną społeczność. Rodzina Fred zgłasza się do pomocy w ośrodku i dzięki temu zyska nową perspektywę. Ten rok zmieni wszystkich, a Fred dowie się, co oznacza wyjście poza własny zakątek mapy.

Prime Minister’s Literary Awards 2021 (shortlista)

A CBCA Notable Book for Younger Readers 2021 Readings Children’s Book Prize 2021 (shortlista)

ABIA Book of the Year Award for Young Children 2021 (nominacja) Indie Book Awards 2021 (nominacja)

PRZYJACIELE NA ŚMIERĆ I ŻYCIE

Tekst: Andrew Norris

Przekład: Anna Klingofer-Szostakowska

Niełatwo być nastolatkiem. Jeszcze trudniej – gdy wszyscy w szkole uważają cię za dziwaka. Wszystko jednak może się zmienić, gdy spotka się osobę, przy której można być całkowicie sobą. Dla której nie jest się niewidzialnym… Zaskakująca opowieść o samotności, wykluczeniu i przyjaźni sprawiającej, że chce się żyć.

Bolton Children’s Festiwal (2017)

Southwark Book Award (2017)

Derbyshire Schools’ Book Award (2017)

Leeds Book Award (2016)

Calderdale Book Award (2017)

Stockport Book Award (2016) – Best Teen Read

KWIECIEŃ PLECIEŃ

Tekst: Mette Vedsø

Przekład: Edyta Stępkowska

Podczas lekcji angielskiego 16-letnia Pi nagle upada. Wszystko staje się czarne. Zawroty głowy. I bum.

Diagnoza: zaburzenia lękowe. Rodzice Pi chcą dla córki tylko tego, co najlepsze, zapisują ją na terapię, aby jak najszybciej poradziła sobie z kryzysem. Pi nie spieszy się jednak z powrotem do zdrowia, za to opowiada własną historię.

White Ravens 2020

PEŁNĄ PIERSIĄ

Tekst: Meg Grehan

Ilustracje: Agnieszka Cieślikowska

Przekład: Magdalena Kleszczewska

11-letnia Stevie uwielbia czytać i dowiadywać się wiele o wielu rzeczach. To sprawia, że czuje się bezpieczna i silna. Wie, co robić, żeby się nie bać lub gdyby wydarzyło się coś niespodziewanego. Ale jest jedna rzecz, którą Stevie stara się zrozumieć ponad wszystko inne i nie może. Co oznacza uczucie mrowienia w klatce piersiowej, gdy patrzy na swoją przyjaciółkę, Chloe? I dlaczego boi się o tym powiedzieć nawet mamie?

Tłumaczenie jest sztuką. Dziś już na szczęście nikt nie ma wątpliwości dotyczących znaczenia i roli tłumacza jako współautora książki w przekładzie. Poznaj tłumaczy i tłumaczki, dzięki którym książki obcojęzyczne są wydane po polsku.

DZIECI KRÓLA DIAMENTÓW. ZMYŚLONA

HISTORIA OPARTA NA FAKTACH.

Tekst: Luīze Pastore

Przekład: Agnieszka Smarzewska

Ilustracje: Evija Pintāne, Artis Briedis

Fascynująca przygodowa opowieść o wenezuelskiej dżungli, zaginionych skarbach, cenie chciwości i cudach, które zdarzają się, jeśli się w nie wierzy. Historia, w której nie fakty są najważniejsze, a wyobraźnia, ludzka natura i zdolność człowieka do współżycia z naturą.

Książka inspirowana biografią legendarnego łotewskiego podróżnika Alexandra Laimego.

Przewodnikami po wenezuelskiej dżungli są jego dzieci: Ilze i jej młodszy brat.

Czy wybierzecie się z nimi na szczyt Diabelskiej góry?

Bolonia Ragazzi Award. Nowe Horyzonty (2022)

CHŁOPIEC ZNIKĄD

Tekst: Katherine Marsh

Przekład: Anna Klingofer-Szostakowska, Sara Manasterska

Trzynastoletni Max znajduje ukrywającego się w piwnicy młodego syryjskiego uchodźcę, Ahmeda… Mimo lęku postanawia mu pomóc. Chłopcy wymyślają szalony plan, by uratować Ahmeda, ale utrzymanie tajemnicy okazuje się bardzo trudne – w Paryżu i Brukseli doszło do ataków terrorystycznych, policja i wojsko urządzają blokady, a nastroje antyimigranckie rosną.

Najlepsza książka dziecięca 2019 w konkursie Przecinek i Kropka

#1 w plebiscycie blogerów Lokomotywa 2019 w kategorii fabuła

Najlepsza książka dla dzieci 2018 według „Washington Post”  Jedna z 10 najlepszych powieści dla nastolatków według „New York Times”

Część dochodu z książki wspiera działania Polskiej Akcji

Humanitarnej na rzecz syryjskich uchodźców.

STRACONY ROK

Tekst: Katherine Marsh

Przekład: Sara Manasterska, Anna Klingofer-Szostakowska

Matthew ma trzynaście lat i czuje się sfrustrowany jak nigdy dotąd. Trwa pandemia, a on siedzi w izolacji z mamą i stuletnią prababcią. Pewnego dnia znajduje w rzeczach staruszki czarno-białą fotografię dwóch dziewczynek, która okaże się kluczem do wielkiej i bolesnej rodzinnej tajemnicy. Historia zaczyna się w 1932 roku w Kijowie, w Ukrainie w czasie wielkiego głodu zwanego Hołodomorem.

a National Book Award Finalist

a Kirkus Reviews Best Book of the Year

a School Library Journal Best Book of the Year

DLA NASTOLATKÓW

Tekst: Deron R. Hicks

Przekład: Anna Klingofer-Szostakowska, Sara Manasterska

Wielkie tajemnice, misterne intrygi oraz spora dawka historii sztuki. Czy dwójce nastolatków uda się powstrzymać bezwzględnych złodziei dzieł sztuki? Dla tych, co nie przepadają za wizytami w muzeach – propozycja idealna. Uwaga, mogą zmienić zdanie.

PRZEKRĘT NA VAN GOGHA

Narodowa Galeria Sztuki, Waszyngton. Młody chłopak nie pamięta, kim jest, ani jak się tam znalazł. I nie ma pojęcia, dlaczego jest ścigany przez przestępców… Z przeszłością łączy go tylko wiedza o sztuce – w niej tkwi klucz do pamięci Arta i rozwiązania zagadki...

Skanuj kody QR i zobacz słynne dzieła sztuki, odgrywające ważną rolę w tych historiach.

SKOK NA REMBRANDTA

Narodowa Galeria Portretów w Waszyngtonie. Czy bohaterom uda się odkryć, kto planuje nikczemny skok, który może okazać się największym od czasu kradzieży w Muzeum Isabelli Stewart Gardner w Bostonie w 1990 roku? Na szali leżą dzieła warte miliard dolarów, a zegar tyka…

WYŚCIG PO KORONĘ

Londyn. Szukając zaginionego ojca Camille, bohaterowie zostają uwikłani w groźną rozgrywkę z udziałem gotowego na wszystko bandyty oraz… dawno zmarłego monarchy. Kto rozwiąże tajemnicę zaginionej przed wiekami korony? Rozpoczyna się emocjonujący wyścig…

12+

OKOŁO 300 s 44 zł

MÓJ BRAT ŚCIGA DINOZAURY

Tekst: Giacomo Mazzariol

Przekład: Barbara Kowalewska

Opowieść o Giovannim, który uśmiecha się po uszy, uwielbia dinozaury, zdarza mu się tańczyć w miejscach publicznych i ma o jeden chromosom za dużo. To także historia Giacomo, który miał 5 lat, gdy rodzice powiedzieli mu, że będzie miał wyjątkowego młodszego brata. Rozpoznanie supermocy Giovanniego zajęło mu wiele lat. Autobiograficznna powieść napisana przez

widziałam go oczami mojego starszego syna i czułam jego sercem. Giovanni to piękny, sercem namalowany obraz dziecka z zespołem Downa. Książkę polecam wszystkim rodzicom, do wspólnego czytania z dziećmi, a także do oswajania niepełnosprawności w placówkach edukacyjnych. Książka jest prawdziwa, mądra i magiczna! Agata Komorowska, ekspertka, autorka bloga, a prywatnie mama synów, z których jeden ma zespół Downa

Palec skaleczysz – cała ręka boli. To polskie przysłowie, a nie jak twierdził Grigorij Saakaszwili, gruzińskie. Oddaje ono doskonale sytuację rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem, w tym sytuację rodzeństwa. Rodzeństwo ma niestety przechlapane, nie zawsze jest tak pogodnie jak w książce. Bywa, że niepełnosprawność jednego dziecka zasłania rodzicom cały świat, w tym potrzeby pozostałych dzieci. I robi się niewesoło. Ale tymczasem cieszmy się klimatem i humorem książki, osobliwą medytacją w intencji dobroci: „gdy już go nie będzie, obejmę każdą osobę, kimkolwiek by była, tak

Andrzej Suchcicki, Fundacja Bardziej Kochani

ISBN 978-83-68060-07-2

MIKE

Tekst: Andrew Norris

Przekład: Anna Klingofer-Szostakowska

Floyd jest wschodzącą gwiazdą tenisa. Być może jest tak dobry, że pewnego dnia mógłby wygrać Wimbledon. Mike jest... inny. Przychodzi nagle i bez zapowiedzi znika, często milczy lub mówi niezrozumiałe rzeczy, a wszystko wskazuje na to, że Floyd jako jedyny może go zobaczyć.

WOLFGANG (NIEZWYCZAJNY)

Tekst: Laia Aguilar

Przekład: Karolina Jaszecka

Wolfgang lubi spisywać listy rzeczy niemożliwych, wie, jak dolecieć na Jowisz, a jego życiem rządzą logika i… muzyka. Tę ceni ponad wszystko. W rzeczywistości chłopiec dużo lepiej rozumie nuty niż ludzi, którzy go najczęściej drażnią. Wolfgang jest chłopcem w spektrum autyzmu. Po nagłej śmierci matki jedenastoletni Wolfgang musi zamieszkać z ojcem, którego zupełnie nie zna. Postanawia uciec, by rozpocząć naukę w najlepszej akademii muzycznej na świecie, w końcu jest geniuszem – ma iloraz inteligencji 152 i wybitne zdolności muzyczne. Ale nie jest łatwo uciec niepostrzeżenie w kostiumie astronauty i hełmie na głowie…

MORTEN, EMILIA I ZAGINIONE ŚWIATY

Tekst: Reeli Reinaus

Ilustracje: Marja-Liisa Platz

Tłumaczenie: Anna Michalczuk-Podlecki

Po śmierci dziadków Morten zamieszkał z wujem alkoholikiem w gospodarstwie na skraju bagien. Życie z nim jest okropne i pełne przemocy, ale chłopak nie dzieli się z nikim swoim cierpieniem. Nie ma przyjaciół. Wstydzi się, mimo że niczym nie zawinił. Gdy jest bardzo źle, ucieka na bagna, gdzie czuje się wolny i bezpieczny. Nie wie, że w jego otoczeniu są osoby, które domyślają się prawdy. Wszystko się zmienia, gdy podczas jednej z wypraw spotyka tajemniczą dziewczynę. Emilia jest nieco dziwna, ale Morten dobrze czuje się w jej towarzystwie. Pierwszy raz opowiada komuś o swoich problemach. Wkrótce jednak okazuje się, że jego nowa znajoma nie może opuścić bagien…

Biały Kruk 2017

na skraju bagien. Jego mama pracuje za granicą, więc widują się sporadycznie. Ojca nie poznał nigdy. Życie z wujem alkoholikiem jest nie do zniesienia, ale Morten nie dzieli się z nikim swoim cierpieniem. Gdy w domu jest bardzo źle, ucieka na bagna. Tam czuje się wolny i bezpieczny, tam też oddaje się swojej pasji – fotografii. Wszystko się zmienia, gdy podczas jednej z takich wypraw spotyka tajemniczą dziewczynę. Emilia wydaje się nieco dziwna, ale Morten dobrze się czuje w jej towarzystwie. Ma wrażenie, że Emilia rozumie go lepiej niż ktokolwiek inny. Wkrótce jednak się okazuje, że jego nowa znajoma nie może opuścić bagien... Biały Kruk 2017

978-83-969661-6-2 9 788396 966162 Cena 39 zł

Ilustrowała Marja Liisa-Plats Z języka estońskiego przełożyła Anna Michalczuk–Podlecki
Morten, Emilia

PRAWDZIWE ŻYCIE

Tekst: Maiwenn Alix

Przekład: Przemysław Szczur, Paweł Łapiński

Wyobraź sobie świat, w którym każdy może komunikować się z innymi za pomocą myśli. Świat, w którym nocami można śnić „sny na jawie” tak realne jak prawdziwe życie. Świat bez przemocy, w którym wszystkie związki opierają się na harmonii i trosce. A teraz wyobraź sobie, że by cię od niego odłączono…

Nagroda Utopiales Jeunesse 2018

PRAWDZIWE ŻYCIE.

ODŁĄCZENIE

17-letnia Lani żyła w idealnym świecie aż do dnia, w którym została z niego brutalnie wyrwana. Życie „offline” ukazało jej ciemną stronę Systemu, ale przyniosło też miłość i nowy rodzaj wolności. Dołączyła do rebeliantów i została wojowniczką, jedną z najlepszych.

PRAWDZIWE ŻYCIE. PAMIĘĆ OPERACYJNA

Lani podejmuje desperacką próbę odzyskania ukochanego, który został porwany w czasie jednego z ataków Systemu na siedzibę rebeliantów. Tymczasem na wyspie rebeliantów dochodzi do zamachu stanu...

PRAWDZIWE ŻYCIE. RESTART

Lani musi ponownie zintegrować się z Systemem, by zapobiec całkowitej zagładzie wysp rebeliantów. Jej pamięć zostaje wyczyszczona. W miejsce wojowniczki wraca Lani202138, członkini Systemu, jakby nigdy nie została z niego wyrwana. Niektórych wspomnień nie da się jednak wymazać.

Maiwenn Alix

Prawdziwe

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY

RABATY DO 50% NA ZAKUP KSIĄŻEK

DO PRZEDSZKOLI, SZKÓŁ I BIBLIOTEK

POMYSŁY NA LEKCJE I WARSZTATY

Bezpłatne, gotowe do pobrania ze strony wydawnictwa materiały inspirowane książkami, które z powodzeniem sprawdzą się w przedszkolu, szkole czy bibliotece.

28 SCENARIUSZY ZAJĘĆ DLA DZIECI

3–14 LAT

• Każdy scenariusz zawiera informację o grupie wiekowej, opis zajęć, propozycje ćwiczeń i zadań, materiały graficzne oraz wzór plakatu informacyjnego.

Q&A

• Zestawy pytań do dyskusji opracowane do wybranych książek z projektu Książki do zadań specjalnych. Pracujemy nad kolejnymi.

2 GRY ONLINE

• BLISKIE DALEKIE SĄSIEDZTWO

Zapraszamy na tajemniczą i pełną wyzwań wyprawę w poszukiwaniu bohaterów serii książek Kepler62 . Aby ich odnaleźć, trzeba udać się do Finlandii, Szwecji, Estonii i Norwegii, spotkać się z autorami i tłumaczami książek, a także rozwiązać wiele zagadek i zadań. Przewodnikiem w tej wyprawie jest Pate.

• TRZY ŻYCZENIA

Wydawałoby się, że życie w jeziorze toczy się całkiem zwyczajnie, lecz okazuje się, że w wodzie zachodzą niepokojące zmiany… Dołącz do złotej rybki i pomóż jej uratować jezioro.

4 WYSTAWY ILUSTRACJI

• SKOK PRZEZ BAŁTYK (10 dwustronnych plansz; 20 ilustracji)

• CIESZ SIĘ (16 jednostronnych plansz)

• GAPISZON I... (8 wydruków)

• USOA – DZIEWCZYNKA, KTÓRA

PRZYLECIAŁA (9 plansz 48 x 68 cm; pion)

KONTAKT W SPRAWIE WYSTAW: a.devillard@wydawnictwo-widnokrag.pl

Gapiszon,chłopiecw pasiastejczapeczce, GapiszonbyłulubionąpostaciąBohdanaButenki. miałjednakwieleimion.Poangielsku nazywałsięScatterbrain,pofrancuskuNigaudin, politewskuPupikas.W tejksiążcepoznacie w którymprzygodyZipfelzapfela…Czydomyślaciesię, krajuwystępowałpodtymimieniem?

KONTAKT W SPRAWIE RABATÓW: k.wegierek@wydawnictwo-widnokrag.pl

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.