Page 1

Marks & Spencer

39 Kč Pro členy Klubu zdarma!

jaro/léto 2006 14 48 SVŮDNÉ KOLEKCE 72 76 dámská móda 32 Březnové

PROMO AKCE

Spodní prádlo Pánská móda

MIX K DOKONALOSTI

Gurmán

VAŘÍ A RADÍ VLADIMÍR POŠTULKA

BONUS 100 Kč

UVNITŘ!

NOHAMA LEHCE

NAD ZEMÍ

Nepřehlédněte novou kolekci per una

www.marks-and-spencer.cz

16


Člen skupiny HVB Group

www.hvb.cz

j a ké h o ko z r ě b ý v 9 Kč za tu v ČR b a n ko m a

li

Konto POHODA Pro bezstarostný život plný pohody

Konto POHODA je balíček bankovních produktů a služeb, které můžete využívat již za 64 Kč měsíčně. Základem je běžný, úročený účet v Kč, se kterým navíc zdarma či za zvýhodněnou cenu získáváte: mezinárodní platební kartu MasterCard nebo VISA Classic Card zdarma ■ výběr z jakéhokoli bankomatu v České republice za 9 Kč ■

2 ze 3 typů přímého bankovnictví zdarma (internet, GSM, telefon) ■ v rámci GSM 5 bankovních informací měsíčně zdarma ■

Bližší informace Vám ochotně poskytneme ve všech našich pobočkách, na www.hvb.cz nebo na infolince 800 144 441.


Vážení čtenáři, před časem jsem při probíhání naší recepcí zahlédla nabídku jedné společnosti zabývající se firemním vzděláváním. Veliký červený titulek hlásal, že základem úspěchu a začátkem cesty profesionálního růstu je sebepoznání a neustálé sebezdokonalování. Nezbývalo mi než souhlasit, protože v dnešním ultrarychlém světě informací musíte neustále sledovat, co se děje, a pružně reagovat na každou změnu; ať už na trhu práce, v mezilidských vztazích nebo komunikačních technologiích. A což teprve když dojde na nejnovější trendy ve zdravé výživě, dentální hygieně, správné výchově dětí nebo módě? Chcete-li dnes uspět, musíte být perfektní v každém směru. Ale jak to udělat, aby se přitom člověk úplně nezbláznil? Naštěstí se zatím nenašel nikdo, kdo by zvládal všechno najednou. Existují proto odborníci, kteří za vás stráví pár let života pátráním po dokonalé výchovné metodě, po ideální skladbě vašeho jídelníčku, optimálním objemu dat na vašem harddisku.

Foto: Michael Kratochvíl, Make-up: Pavla Žďánská

I ty největší hvězdy na světě mají kolem sebe tým expertů, který jim pomáhá udržovat se na absolutní špičce. Bez nich by možná dodnes i Madonna zpívala jen v koupelně. Nám v Marks & Spencer připadla role odborníka na váš šatník, krásný a příjemný domov, kvalitní stravu i péči o pleť. To není úkol jednoduchý a o to více se musíme snažit plnit jej, jak nejlépe dovedeme. Klademe při tom důraz nejen na perfektní výsledek, ale i preciznost již při výrobě. Jen tak vám můžeme zajistit například oblečení bez ftalátů, které ničí životní prostředí, anebo technologciké inovace výrobků, jež zákazníkům Marks & Spencer po celém světě usnadňují život již několik desetiletí. O tom, že se nám daří plnit i ty nejnáročnější požadavky, možná svědčí i fakt, že počet našich prodejen stále roste.

editorial Přeji vám nádherné prosluněné dny, Renata Fišerová

BONUS dárek pro vás

100 Kč!

Bonus se vztahuje pouze na jeden nákup, nelze jej vzájemně načítat ani kombinovat s jinými slevovými bonusy. Je nutné jej vyčerpat v plné výši. Platnost ve všech českých prodejnách do 30. 3. 2006.


aktuálně CO JE U NÁS NOVÉHO?

obsa

06 kavárna CAFÉ REVIVE

11

promo akce BŘEZNOVÉ VÝHODY

14 zaměřeno na… DÁLNÝ VÝCHOD

26 dámská móda TWIGGY

42

spodní prádlo SVŮDNÉ KOLEKCE

48

zaměřeno na… PRUHY, PROUŽKY

56 pánská móda BLUE HARBOUR

60

pánská móda MIX K DOKONALOSTI

72

gurmán JIŽANSKÉ ZVYKLOSTI

76

dekor DŮVTIPNÉ DOPLŇKY

84 kariéra TEAM V TERÉNU

92

pekárna DOBROTY Z CHODOVA

08 výhodná koupě SKVĚLÉ CENY

12 dámská móda PER UNA

16 dámská móda STYL I POHODLÍ

28 jak šel čas… PUNČOCHY

44 zdraví a krása DEKORATIVNÍ KOSMETIKA

54 ladění SOUHRA PÁRŮ

57 pánská móda AUTOGRAPH

70 děti SVĚT BAREV

74 mražené potraviny VEČEŘE BEZ PRÁCE

82 cestování INDONÉSIE

88 kulturní koktejl JARO VE SPOLEČNOSTI

94 04


Marks & Spencer

MAGAZÍN jaro/léto 2006

48 60

Vydává COMS, a.s. – franšízový partner pro ČR (Marks & Spencer p.l.c., London) Antala Staška 2027/79, 140 00 Praha 4 (tel.: 221 987 200-1, fax: 221 987 202, marketing@marks-and-spencer.cz) IČO: 64949974, DIČ: CZ64949974

84

Registrováno u Městského soudu v Praze – oddíl B, vložka 3820. Šéfredaktor Renata Fišerová (renata.fiserova@marks-and-spencer.cz) Editor Petra Budínová (petra.budinova@marks-and-spencer.cz) Foto, redakce, texty a produkce Boomerang Publishing, Poděbradská 110/1, 198 00 Praha 9 • Michaela Zindelová Modelové Tereza Kadeřábková • Alice Johanidesová • Petra Hušpauerová • Richard Prorok • Ivan Kocánek Grafika Martin J. Machala

74

Tisk Tiskárna Reproprint s.r.o., www.reproprint.cz Inzerce Boomerang Publishing, Poděbradská 110/1, 198 00 Praha 9, (tel.: 244 023 201, fax: 244 023 333), Zdeňka Hučková (zdenka.huckova@bpublishing.cz) Cena 39 Kč. Pro členy Klubu Marks & Spencer zdarma. Změna cen a tiskové chyby vyhrazeny. Za obsah inzerce odpovídá inzerent. Žádná z částí tohoto magazínu nesmí být kopírována a rozmnožována za účelem rozšiřování v jakékoliv formě bez písemného souhlasu vydavatele.

Máte-li zájem pracovat v naší společnosti, sledujte nabídku volných pracovních pozic na www.marks-and-spencer.cz/kariera/ nebo pište na job@marks-and-spencer.cz.

MK ČR E 16 109

PRODEJNY MARKS & SPENCER BUDOVA MELANTRICH Václavské nám. 36, 110 00 Praha 1, tel.: 224 237 503 melantrich.store@marks-and-spencer.cz CENTRUM CHODOV Roztylská 2321/19, 148 00 Praha 4, tel.: 267 220 022 chodov.store@marks-and-spencer.cz NOVÝ SMÍCHOV Plzeňská 8, 150 00 Praha 5, tel.: 251 177 077 smichov.store@marks-and-spencer.cz

16

METROPOLE ZLIČÍN Řevnická 1, 155 21 Praha 5, tel.: 257 951 930 zlicin.store@marks-and-spencer.cz

11

08

BRNO – OLYMPIA U Dálnice 777, 664 42 Brno, tel.: 547 103 312 brno.store@marks-and-spencer.cz ČESKÉ BUDĚJOVICE Hradební 7, 370 01 České Budějovice, tel.: 386 352 235 cb.store@marks-and-spencer.cz VARYÁDA – KARLOVY VARY Kpt. Jaroše 375/31, 360 06 Karlovy Vary, tel.: 353 434 444 kv.store@marks-and-spencer.cz

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

05

JARO/LÉTO 2006


ového? N

aktuálně

umí i nalíčit

aždá to zná. Vybere si nový outfit a hned u pokladny zjistí, že by ke svetříku potřebovala doladit stíny a lesk. Jenomže ouha. V obchodech s módou většinou „dekorativku“ nevedou a do drogerie je cesta dlouhá… Nikam nemusíte! U nás si vyberete i dekorativní kosmetiku díky nové řadě per una. Rtěnky, lesky, konturovací tužky, stíny, řasenky a make-upy mají jedno společné – jsou v jedinečných, nejen přírodních odstínech, které perfektně ladí s módou z Marks & Spencer, jsou hypoalergenní a bezvadně se s nimi líčí. Navíc jsou zabaleny v nádherných stříbrných kazetkách s růžovými srdíčky per una. Zkuste, jak lehce se nanášejí, skvěle drží, nedrolí se, neloupou a prostě… nemají chybu!

K

Zaplaťte EURY, klidně i mincemi U

nás už nemusíte platit jen korunami nebo kartou. Pokud máte eura, klidně jimi zaplaťte. Přijímáme bankovky i mince (ovšem pouze celá eura, nikoliv centy), nazpátek vám vrátíme v korunách. Takže až se v létě vrátíte od moře a zůstanou vám eura, nemusíte do banky – stačí si zajít nakoupit do Marks & Spencer, a spojit tak příjemné s užitečným!

Díky našemu

wwwebu budete iN edáte bez internetu ani ránu? Výborně. Novinky z Marks & Spencer můžete mít pravidelně ve své e-mailové schránce. Když zabrouzdáte na www.marks-and-spencer.cz, zaregistrujte se (zabere to minutku) a o výprodejích, promo akcích, slevách a novinkách v módních kolekcích budete vědět vždy s předstihem – newsletter vám v e-mailu přistane včas! A pokud se stanete členy Klubu Marks & Spencer (registrační kartu si stáhnete z našeho webu, pak ji vlastnoručně podepíšete a pošlete nebo přineste do některé z prodejen Marks & Spencer), nemine vás ani Marks & Spencer Magazín, který vám donese váš pošťák.

Text: Olga Poppová

N

06

CO JE U NÁS

per una: Marks & Spencer


AUTOGRAPH:

šťavnatě pohodlná elegance

ugh Grant tak chodí oblečený ve všech filmech (vzpomeňte na Bridget Jones). Pohodlně, a přitom stylově a elegantně. Z nové řady pro muže s názvem Autograph si bezvadně ležérní a přitom hravý šatník sestavíte i vy. Formální a poloformální móda není v podání Autograph usedlá a šedivá. Je šťavnatá. Ano, to je to pravé slovo, šťavnatá! Materiály zvolili návrháři přírodní – vlnu, bavlnu, kašmír. Vzory provokativní (ty proužky jsou sexy). Střihy slibují pohodlí už na ramínkách. A v barvách si vyhráli s kombinacemi černé a bílé, hnědé a tyrkysové, a především přilákali do pánského šatníku také růžovou, citrónově žlutou a bledě modrou. Kombinujte saka, košile, svetry, kalhoty, vesty, nezapomeňte ani na doplňky a kosmetiku z této nové řady. Vždyť na jaře nepotřebuje oživit jen šatník partnerky (i když i pro ni má kolekce Autograph pár vybraných kousků), ale také váš.

H

NOVÁ PRODEJNA na vás čeká V

LETŇANECH

brusu nový dvoupatrový obchod otevíráme 31. března v obchodním centru Letňany. Nechceme se chlubit, ale bude to už pátá pražská a osmá česká prodejna Marks & Spencer. A to není všechno! V Letňanech poprvé otevíráme i kavárnu Café Revive mimo samotný obchod (přímo v nákupní pasáži), takže už víte, kam v Letňanech na kávu.

Z

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

07

JARO/LÉTO 2006


Text: Simona Hladíková, Foto: Jiří Jura

pekárna

Je libo

muffi n nebo

cook

08


Dokřupava, tak musí být vždy v devět ráno napečeno pečivo v nové pekárně Marks & Spencer v pražském obchodním Centru Chodov. Na více než třiceti druzích slaných i sladkých dobrot si sem od loňského listopadu chodí pochutnávat jednak Britové, kteří zakotvili v Praze, našinci, kteří v Anglii vyzkoušeli originál, ale také stále více ti, kteří ze zvědavosti okusili pravé ostrovní pochoutky a zcela jim propadli.

A

by byla dodržena stejně vysoká kvalita pečiva po celém světě, musí se již od začátku pečlivě vybírat suroviny. A tak specialisté z Marks & Spencer bedlivě kontrolují a zkoušejí každou ingredienci, která do pečiva přijde. Mouka musí být správně namletá, rozinky musí mít požadovanou chuť, barvu a vůni, oříšky zas tu pravou velikost. Vše v prvotřídní kvalitě. Vstupní kontrola je velice důležitá, jen tak totiž bude každý kousek chutnat stejně dnes i třeba příští rok. Suroviny pocházejí z celého světa a v nejčerstvějším stavu se pak dle originálních receptur zpracovávají v Anglii a Francii. Lehce předpečené pečivo se hluboce zmrazí na teplotu kolem minus dvaceti stupňů a ve speciálních kamionech s mrazáky pak hledá mlsné jazýčky po celém světě.

ie? MAGAZÍN MARKS & SPENCER

UPEČE SI SÁM K dosažení perfektního výsledku je zapotřebí nejen výkonná a skvěle pečící trouba, ale také přesné dodržování doporučené doby, kterou v ní pečivo stráví. Každý druh pečiva je hlídán vlastním programem. Obsluha tedy na troubě jednoduše nastaví, že se budou péct například slané bagely, a program už sám pohlídá teplotu, čas i vlhkost. A kdyby některá z pekařek náhodou zapomněla, že má dopečeno, trouba se ozve sama. Pečení

09

JARO/LÉTO 2006


ABSOLUTNÍ JEDNIČKOU SE PRO ČESKÉ ZÁKAZNÍKY MARKS & SPENCER ZA PÁR MĚSÍCŮ STAL CHLÉB S VLAŠSKÝMI OŘECHY. ČECHŮM ZACHUTNALY I TŘI DRUHY ČOKOLÁDOVÝCH COOKIES A MUFFINŮ. Rozinkový šnek s vanilkovou náplní (Pain au raisin), cena: 25 Kč

Britské pečivo

jako delikatesa

Chodovská pekárna přivítala první zákazníky teprve na začátku listopadu. Přípravy na její provoz však trvaly měsíce. Potřebovala řadu povolení a bylo zapotřebí řádně připravit převoz polotovarů z Anglie tak, aby zůstaly hluboce zamražené a vydržely v prvotřídní kvalitě. Malá pekárna určitě nechce konkurovat velkým pekárenským gigantům, chce jen do Česka přivézt výběr těch nejlepších pekárenských specialit. Řady svých gurmánů určitě ještě mnohonásobně rozšíří.

Muffiny, cena: od 32 Kč

Croissant, cena: 22 Kč

Cookies, cena: 22 Kč

navíc usnadňují klasický pečicí papír a u zvláště křehkých druhů speciální silikonová podložka. Než ale přistanou dobroty na vašem stole, musí jednotlivé druhy ještě předepsanou dobu chladnout, případně počkat na závěrečnou úpravu, kterou provede personál – například pocukrování. A protože je vlastní pekárna přímo v zázemí obchodu, nic nebrání dopékání čerstvých kousků ještě během dne.

JE Z ČEHO VYBÍRAT Zatím lze ochutnat více než tři desítky druhů slaného i sladkého pečiva. Sladkých druhů je více, a tak mlsalové mohou okusit tři druhy čokoládo-

vých cookies, ovocné či čokoládové muffiny, croissanty, skořicový twist nebo tzv. palmiers – pečivo podobné našemu listovému těstu stočené do zvláštních tvarů. Marks & Spencer pamatuje i na zdravé mlsání, a tak se v českém sortimentu anglického pečiva objevil i cereální cookie s ovocem a oříšky. Nabídce slaného pečiva určitě vévodí chleba s vlašskými ořechy, který je nejžádanějším artiklem. Zákazníkům chutnají i bagety, francouzský venkovský chléb a sýrové pečivo – cheese scone. Vítanou alternativou pro příznivce slaného pečiva a tradičních českých housek bude určitě tzv. bagel, pečivo, které tvarem připomíná malou pneumatiku nebo plovací kruh. Původně pochází z Izraele, kde je typickým pečivem.

10


kavárna

Oáza klidu? No přece CaféRevive! Jste zmožena po celodenním maratonu a chcete si jen tak odpočinout a dát si v klidu zaručeně dobrou kávu v krásném prostředí? Pak zkuste Café Revive a vychutnejte si některou z našich originálních káv, které připravujeme výhradně ze zrnek Organic Fairtrade Coffee. Pro ty, kteří si naši „férovou“ kávu chtějí vychutnat i doma, máme dobrou zprávu. Počátkem tohoto roku obohatila sortiment našich potravin!

Označení „férová“ získává pouze taková káva, která splňuje kritéria neziskové mezinárodní společnosti Fairtrade Labeling Organizations International. Mezi její podmínky patří např. nákup kávy od pěstitelů za garantované ceny, šetrné využívání přírodních zdrojů a nezneužívání otrocké či dětské práce při samotném pěstování. Takže kromě zážitku z opravdu dobrého pití vás může u srdce zahřát i fakt, že jednáte skutečně fér.

MLETÁ KÁVA CAFÉ REVIVE cena: 149 Kč

Text: Eva Havelková, Foto: Jiří Jura

NEJEN KÁVOU ŽIV JE ČLOVĚK Kromě kávy nabízíme i výtečné čaje z běžného sortimentu oddělení potravin, které si můžete samostatně zakoupit v několika našich prodejnách (budova Melantrich na Václavském náměstí, Centrum Chodov, OC Nový Smíchov a Olympia Brno), u konkurence byste je však hledali marně. V sortimentu kavárny Café Revive najdete i několik druhů bezvadných nealkoholických nápojů z nabídky Marks & Spencer, například lahodné přírodní džusy (250 ml), které si oblíbili hlavně nejmladší návštěvníci kaváren. Ve správné kavárně samozřejmě nesmí chybět něco malého k snědku. Plněné slané i sladké pochoutky připravujeme podle upravených původních receptur z kuchyně Marks & Spencer. Pokud si i vy tak jako každý Angličan potrpíte na lahodné zákusky, určitě je musíte vyzkoušet.

SLADKÉ SNĚNÍ Novinkou v naší nabídce je sladké pečivo (mandlový croissant, muffiny, cookies). S vlastní pekárnou jde vše snáze a my máme velké plány. Od jara si například budete moci zakoupit kávu s sebou. Spolu s otevřením naší nové prodejny v Obchodním centru Letňany bude na konci března otevřena i další kavárna Café Revive. Tentokrát si MAGAZÍN MARKS & SPENCER

11

cestu ke své oblíbené kávě najdete ještě snáz. Kavárna totiž nebude přímou součástí obchodu, ale bude na vás čekat netradičně již v pasáži. Tak přijďte a nechte se od nás aspoň chviličku rozmazlovat…

CO SE U NÁS PRÁVĚ DĚJE?

Díky otevření pekárny na Chodově zmizely ze sortimentu všech našich kaváren dovážené bagety a nahradilo je naše vlastní čerstvé pečivo. Současně se změnila i nabídka obložených baget, takže nyní si můžete vybrat z těchto variant: BAGETA VEGETARIAN (cottage sýr, salátová okurka, rajče, sezam, baby kukuřice, salát) BAGETA SE ŠUNKOU A UZENÝM SÝREM (máslo, šunka, uzený sýr, dýňová semínka, rajče, salát) BAGEL S UZENOU RYBOU (máslo, uzená ryba, semínková směs, červená cibule, rajče, salát) BAGEL S UZENÝM LOSOSEM (cottage sýr, uzený losos, rajče, kapary, salát) cena: 99 Kč JARO/LÉTO 2006


výhodná koupě

280 Kč Foto: Michael Kratochvíl

/3 kusy v balení

PÁNSKÉ TRENÝRKY (T14/3847) barva: modrozelená mix

vě Sk

A N CE

580 Kč

DÁMSKÉ TRIKO (T41/0922) barva: 7 různých odstínů

vě k S

NA E C

A N CE

vě k S

NA E C

295 Kč

680 Kč PÁNSKÝ SVETR BLUE HARBOUR (T30/5100B) barva: 6 různých odstínů

S

295 Kč

180 Kč VÁZY (T27/1530) barva: zelená, oranžová, červená, čirá (hnědá)

lá ě v k

DÁMSKÉ DŽÍNY (T54/6427) barva: tmavě modrá, středně modrá (světle modrá, černá)

vě k S

NA E C 12

DÁMSKÉ TRIKO (T41/0931) barva: 8 různých odstínů

vě k S

NA E C


395 Kč

295 Kč DÁMSKÉ TRIKO (T41/0930) barva: 16 různých odstínů

PÁNSKÉ KOŠILE (T11/1343W, 1351W) barva: krémová, modrá, bílá

á věl

A N CE

lá ě v k

S

Sk

NA TÉTO DVOUSTRANĚ VÁM OPĚT PŘEDSTAVUJEME MALOU ČÁST NAŠÍ VELICE VÝHODNÉ NABÍDKY. ABYCHOM DOKÁZALI, ŽE SI VÁS, SVÝCH ZÁKAZNÍKŮ, OPRAVDU CENÍME, SEZONU CO SEZONU ROZŠIŘUJEME NABÍDKU VÝROBKŮ ZA SKVĚLÉ CENY. STAČÍ JEN SLEDOVAT ZNAČENÍ V NAŠICH PRODEJNÁCH A ZJISTÍTE, ŽE V TÉTO ÚŽASNÉ CENOVÉ NABÍDCE NAJDETE NEJEN STAVEBNÍ KAMENY PÁNSKÉHO A DÁMSKÉHO ŠATNÍKU, ALE I VYBRANÉ BYTOVÉ DOPLŇKY.

NA E C

380 Kč DÁMSKÉ TRIKO SE 3/4 RUKÁVEM (T38/0600) barva: 9 různých odstínů

DÁMSKÉ TRIKO (T41/0916) barva: 7 různých odstínů

SKVĚLÉ

S

lá ě v k

A N CE

295 Kč

S

lá ě v k

A N CE


promo akce DÁMSKÁ MÓDA Při nákupu oděvů a doplňků značky per una nad 2000 Kč ušetříte 500 Kč

Za vybrané 2 dámské topy zaplatíte jen 990 Kč • platí do 31. března • prodejny: všechny vyjma Českých Budějovic

• platí od 3. do 30. března • prodejny: všechny vyjma Českých Budějovic

vybrané halenky a topy*

2 kusy pouze

990 Kc * lze kombinovat vsechny typy zahrnute do akce

SPODNÍ PRÁDLO Při nákupu jakékoliv podprsenky a kalhotek z kolekcí Adored, Body, Ceriso, Truly you získáte slevu 20 %

1+1 za 1/2 ceny na dámské košilky • platí do 30. června • prodejny: všechny vyjma Českých Budějovic

• platí od 3. do 30. března • prodejny: všechny vyjma Českých Budějovic a Karlových Varů

1+1 za 1/2 ceny na jednotlivé spodní kalhotky • platí do 30. března • prodejny: všechny vyjma Českých Budějovic

PÁNSKÁ MÓDA Při nákupu formálních kalhot získáte pánskou košili zdarma

1+1 za 1/2 ceny na pánské trenýrky • platí do 30. června • prodejny: všechny vyjma Českých Budějovic

• platí od 3. do 30. března • prodejny: všechny vyjma Českých Budějovic

1+1 za 1/2 ceny na hedvábné kravaty • platí do 30. června • prodejny: všechny vyjma Českých Budějovic

14


Změny vyhrazeny.

e c k

a

DĚTSKÁ MÓDA Při nákupu 3 kusů dětských oděvů získáte nejlevnější z nich zdarma

1+1 za 1/2 ceny na multibalení dětského spodního prádla

• platí od 3. do 30. března • prodejny: Melantrich

• platí do 30. června • prodejny: Melantrich

KOSMETIKA Při nákupu 4 kosmetických produktů získáte nejlevnější z nich zdarma • platí od 3. do 30. března • prodejny: Melantrich, Chodov

DEKOR Při nákupu 2 a více hrnečků získáte slevu 20 % na vybrané kávy a čaje

1+1 za 1/2 ceny na skleničky • platí do 30. června • prodejny: Melantrich, Chodov, Letňany

• platí od 3. do 30. března • prodejny: Melantrich, Chodov

Při nákupu 3 kusů z kolekce Andante získáte jeden kus zdarma

POTRAVINY

• platí do 30. června • prodejny: Melantrich, Chodov, Letňany

Při nákupu 2 a více kusů vybraných švýcarských čokolád získáte slevu 20 %

Vybraná vína

• platí od 3. do 30. března • prodejny: Melantrich, Chodov, Nový Smíchov, Brno

Při nákupu vanilkové tyčinky druhá zdarma • platí od 1. do 19. března • prodejny: Melantrich, Chodov, Nový Smíchov, Brno

2 +1 zdarma

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

15

JARO/LÉTO 2006

Při nákupu 3 vybraných vín získáte zdarma nejlevnější z nich • platí do 30. června • prodejny: Melantrich, Chodov, Nový Smíchov, Brno


dรกmskรก mรณda

16


Vášeň

&

lehkost

Prostor pro vaši osobnost – i tak by se dala charakterizovat svobodomyslná móda dámské kolekce per una. Na začátku práce našich návrhářů stojí představa ženy s italským temperamentem. Múzy, kterou nic na světě nemůže spoutat a která oblečení vnímá jako umění. S vytříbeným vkusem a lehkostí kombinuje, co se jí zrovna zachce. Nepodceňuje roli doplňků, má ráda vítr ve vlasech a zběsilost v srdci. Co vy na to?

SVETR (T62/3021D) cena: 1950 Kč barva: oranžová mix SUKNĚ (T62/3184C) cena: 1950 Kč barva: černá KABELKA (T62/0273D) cena: 580 Kč barva: metalická

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

17

JARO/LÉTO 2006


SVETR (T62/7562C) cena: 1650 Kč barva: multi SUKNĚ (T62/4447C) cena: 1950 Kč barva: denim

18


SAKO (T62/0610B) cena: 3450 Kč barva: čokoládová KABELKA (T62/0282D) cena: 1100 Kč barva: bronzová

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

19

JARO/LÉTO 2006


SVETR (T62/7557C) cena: 2450 Kč barva: multi DŽÍNY (T62/3138B) cena: 1650 Kč barva: denim KABELKA (T62/0275D) cena: 780 Kč barva: bordó

20


TRIKO (T62/2682D) cena: 1100 Kč barva: modrozelená SUKNĚ (T62/3184C) cena: 1950 Kč barva: černá PÁSEK (T62/9771C) cena: 580 Kč barva: čokoládová

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

21

JARO/LÉTO 2006


22


TRIKO (T62/2932D) cena: 980 Kč barva: béžová mix VESTA (T62/8543C) cena: 1950 Kč barva: čokoládová DŽÍNY (T62/3421C) cena: 1450 Kč barva: černá PÁSEK (T62/9771C) cena: 580 Kč barva: čokoládová

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

23

JARO/LÉTO 2006


HALENKA (T62/5464C) cena: 1450 Kč barva: pastelová mix KABELKA (T62/0276D) cena: 780 Kč barva: hnědočervená

24


SVETR (T62/6477C) cena: 1950 Kč barva: šedozelená SUKNĚ (T62/3113C) cena: 2250 Kč barva: olivová KABELKA (T62/0275D) cena: 780 Kč barva: bordó

Členové Klubu, mějte přehled o svých nákupech! http://www.marks-and-spencer.cz/premie-body/

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

25

JARO/LÉTO 2006


zaměřeno na ženy

PÁSEK (T06/7566) cena: 1450 Kč barva: hnědá (černá)

VÝCHODNÍ VÍTR

Určitě jste si všimli, že inspirace Dálným východem prosákla do různých oblastí. Asijská kuchyně, čínské filmy, thajské masáže… najdete ji zkrátka všude. A není divu. Pokud jde o módu, podlehly jí snad všechny ženy s vyhlášeným vkusem. Módní ikony, herečky, moderátorky, zkrátka každý, kdo má na vizitce slovo celebrita, musí mít v zásobě něco asijského. Berte je jako inspiraci a zkuste to po svém. Asijské květiny Květinové motivy se v pravidelných intervalech vracejí na módní výsluní, ale tohle je tak trochu nové. Drobné květy rozkvetlých sakur, lotosy, lilie a mezi nimi kolibříci jak z japonské krajinomalby na hedvábí, sametu a tylu nemohou nikoho nechat na pochybách o tom, z které části světa přišly, aby dobyly přehlídková mola i šatníky.

TÍLKO S DŘEVĚNÝMI KORÁLKY (T43/0607) cena: 1650 Kč barva: čokoládová

JAK TO VIDÍME MY? HALENKA (T43/3615) cena: 1450 Kč barva: fialová mix

V tlumených teplých odstínech a náznacích šupin mytických draků. Na den, na večer, formálně i pro volný čas.

Dřevo, perleť, dary moře

Tuniky RUČNĚ DĚLANÉ VÁZY dle nabídky

Jeden z nejžhavějších trendů tohoto jara a léta. Pohodlné, praktické a zároveň velice, ale velice, sexy. Lehoučké materiály a výšivky nutné. V kombinaci s kraťoučkými šortkami a páskovými sandálky mohou být neskonale svůdné.

Text: Natálie Veselá

JAK TO VIDÍME MY? Opatřili jsme je hlubokými výstřihy, ozdobili korálky a potiskli folklorními motivy. Ať už na ramínka, nebo s kraťoučkými rozevlátými rukávky, pro každého máme něco.

Etnické šperky jsou na výsluní už od loňského návratu módy hippies. Dálný východ přispěl k této krásné tendenci mořskými poklady. Šňůry perel, mušličky a korály vzbuzují pocit permanentní exotické dovolené a ženské křehkosti v tom nejluxusnějším provedení.

JAK TO VIDÍME MY? V něžných kolážích dřeva a perleti nebo šňůrách přírodních kamínků. Indonésie a Čína. Pro osudové ženy i bosé víly. ŠÁTEK (T01/3856) cena: 680 Kč barva: hnědá

26


INZERCE

TRIKO (T41/0922) cena: 295 Kč barva: 7 různých odstínů BOLERO (T38/1412A) cena: 2450 Kč barva: čokoládová (béžová mix) SUKNĚ PER UNA (T62/4020C) cena: 1950 Kč barva: červená mix PÁSEK (T06/7564) cena: 1450 Kč barva: hnědá KORÁLE (T06/3338C) cena: 580 Kč barva: zelená mix

DŘEVĚNÉ NÁRAMKY cena: od 320 Kč

ŠÁTEK (T01/3854) cena: 380 Kč barva: hnědá mix (multi) PRSTEN (T06/7042C) cena: 320 Kč barva: tmavě zelená PRSTEN (T06/7040C) cena: 220 Kč barva: hnědá mix NÁHRDELNÍKY cena od: 480 Kč


dámská móda

Osobitý styl

i pohodlí SVETR (T38/6208) cena: 980 Kč barva: námořnická mix

ODPOVĚĎ JE CASUAL Jednoduchá a praktická, ale přesto žensky něžná s jemným rozverným nádechem, je naše kolekce oblečení pro volný čas. Měkká bavlna, čistá vlna, precizní ušití, střihy, co dokonale padnou… To vše dohromady se postará o ten výjimečný pocit ze zdánlivě obyčejného dne. Navrch pár vtipných detailů a v hlavní roli VY! Užijte si ten pocit uvolnění a relaxace. 28


TRIKO (T41/1509) cena: 480 Kč barva: 8 různých odstínů DŽÍNY (T54/6427) cena: 1450 Kč barva: středně modrá (tmavě modrá, černá)

Informace on-line – newslettery o novinkách a akcích Marks & Spencer – www.marks-and-spencer.cz!

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

29

JARO/LÉTO 2006


TRIKO (T41/0930) cena: 295 Kč barva: 16 různých odstínů TRIKO (T41/1505) cena: 680 Kč barva: černá (bílá, khaki, šedohnědá)

30


TRIKO (T41/7701) cena: 580 Kč barva: grafitová

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

31

JARO/LÉTO 2006


dรกmskรก mรณda

32


MAGAZÍN MARKS & SPENCER

33

JARO/LÉTO 2006

a zároveň tajemné vábení časů minulých.

romantickými výšivkami, hlubokými výstřihy nebo přírodními potisky pocítíte uvolněné

seriózním dojmem. Oblečte se do módy inspirované exotickými destinacemi. S jemnými

V šatech, které nosíte do práce, se nemusíte cítit sevřeně a formálně, abyste působila

KABÁT (T49/1254) cena. 4950 Kč barva: černá mix


HALENKA (T43/3613) cena: 1450 Kč barva: černá mix KRÁTKÉ KALHOTY (T57/1567) cena: 1450 Kč barva: černá

34


www.imedeen.cz

Kompletní péče o ple, zevnitř i na povrchu Vědecky ověřeno. Tablety Imedeen

pečují o pokožku celého těla zevnitř, vyhlazují již vzniklé vrásky, ale dokáží bojovat i proti novým příznakům stárnutí. A není to jen obličej, kterému tablety Imedeen® prospějí. Pokožka celého vašeho těla bude hladší, pružnější a dobře hydratovaná. Řada provedených studií potvrdila, že přírodní složky tablet bojují proti stárnutí pleti. ®

Imedeen Time Perfection je vhodný pro ženy i muže od 35 let, popřípadě i mladší, pokud mají problémy s hydratací pleti nebo chtějí chránit svou ple před předčasným stárnutím.

NOVINKA: Imedeen Prime Renewal je určen pro specifické potřeby pleti žen po období menopauzy.

INZERCE

Rostislavova 11, 140 00 Praha 4, tel: 261 223 431

NOVINKA: Imedeen Expression Line Control, nová řada pleové kosmetiky, ideálně doplňuje vnitřní působení tablet Imedeen®. Studie potvrdily, že používání kosmetiky Imedeen® zvyšuje působení tablet Imedeen Time Perfection.

● ●

Lékárny ● Parfumérie Zásilkový prodej ● Vybrané salóny krásy

infolinka / objednávky 844 633 336


HALENKA (T43/4953) cena: 980 Kč barva: fialová (černá) SUKNĚ (T57/7621) cena: 1650 Kč barva: černá

36


TRIKO (T43/0331) cena: 1650 Kč barva: černá (bílá)

BOLERO AUTOGRAPH (T38/1412A) cena: 2450 Kč barva: čokoládová (béžová mix)

HALENKA LIMITED COLLECTION (T69/1307B) cena: 1450 Kč barva: modrá

TRIKO (T41/0916) cena: 295 Kč barva: 7 různých odstínů SAKO (T59/1235J) cena: 3450 Kč barva: moka mix

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

37

JARO/LÉTO 2006


Co vás ještě

čeká? jak šel čas… PUNČOCHY

44 spodní prádlo SVŮDNÉ KOLEKCE

48 zdraví a krása DEKORATIVNÍ KOSMETIKA

54 pánská móda BLUE HARBOUR

60 pánská móda AUTOGRAPH

70 děti SVĚT BAREV

74 gurmán JIŽANSKÉ ZVYKLOSTI

76 dekor DŮVTIPNÉ DOPLŇKY

84 cestování INDONÉSIE

88

TOP (T43/4966) cena: 980 Kč barva: černá mix SUKNĚ (T59/1126S) cena: 950 Kč barva: černá

38


INZERCE

HALENKA (T43/1704) cena: 980 Kč barva: čokoládová mix SAKO (T59/2111J) cena: 3450 Kč barva: moka


SUKNĚ (T57/7620) cena: 1950 Kč barva: černá mix SUKNĚ AUTOGRAPH (T57/7628) cena: 4450 Kč barva: námořnická mix

SVETR AUTOGRAPH (T38/0360A) cena: 2450 Kč barva: aqua mix (světle broskvová)

40


Podělte se s námi o své názory a zapojte se do losování o 3 x 10 000 Kč V DÁRKOVÝCH POUKAZECH

Prosím zaškrtněte vhodné odpovědi, popř. doplňte komentář: 1. Mým nejčastějším důvodem k návštěvě prodejen Marks & Spencer je: (vyberte prosím jednu možnost, popř. zapište vlastní důvod)

5. Jak byste mohli nejvýstižněji popsat nabídku prodejen Marks & Spencer? 1

2

3

4

dobrá kvalita produktů

když si chci koupit něco nového

nízká kvalita produktů

moderní oděvy

když hledám něco konkrétního

nemoderní oděvy

atraktivní kolekce

jen tak mimochodem, když jsem v obchodním centru

neatraktivní kolekce

častá obměna sortimentu

když se chci podívat, co je v prodejně nového

minimální obměna sortimentu

když se dozvím o speciální promo akci

ceny odpovídají kvalitě produktů

ceny jsou vyšší než kvalita produktů

v průběhu výprodejů

atraktivní slevy v době výprodejů

neatraktivní slevy v době výprodejů

zajímavé akce v průběhu sezony

nezajímavé akce v průběhu sezony

široký sortim. pod jedn. střechou

úzký sort. pod jednou střechou

Jiné: 2. O cenách Marks & Spencer v ČR si myslím: 1 = rozhodně souhlasím 2 = spíše souhlasím 3 = ani/ani 4 = spíše nesouhlasím 5 = rozhodně nesouhlasím 1 2

3

4

5

Jiné: 6. Ve kterých z uvedených prodejen rád/a nakupujete? (vyberte max. 4 možnosti)

odpovídají kvalitě produktů

C&A

Jackpot

Debenhams

Mexx

Benetton

jsou moc vysoké

H&M

Esprit

Marks & Spencer

Mango

Promod

některé produkty jsou moc drahé, ale některé mají přijatelnou cenu

Zara

Reserved

Schiesser

Triumf

Next

v jiných prodejnách mohu zakoupit produkty podobné kvality levněji domnívám se, že M&S stále snižuje ceny domnívám se, že M&S stále zvyšuje ceny

Jiné: 7. Jiný váš komentář, názor, pozitivní či negativní zkušenost s Marks & Spencer:

Jiné: 3. Jak byste popsali úroveň obsluhujícího personálu a prodejního servisu v prodejnách Marks & Spencer? 1

2

3

4

kvalifikovaný

nekvalifikovaný

v dosahu

mimo dosah

příjemný

nepříjemný

nápomocný ví, jak poradit

nenápomocný neví, jak poradit

OSOBNÍ DATA

8. Pohlaví: muž

žena

9. Věk: méně než 20

21–25

46–50

nad 51

26–30

31–35

36–40

41–45

10. Jste členem Klubu Marks & Spencer? Jiné:

ano

4. Které změny byste doporučovali uskutečnit k zatraktivnění atuální nabídky? (vyberte prosím maximum možností)

ne

11. Ve které prodejně Marks & Spener nejčastěji nakupujete? (vyberte prosím jednu prodejnu)

méně klasických oděvů

Melantrich, Václavské nám., Praha 1

OC Chodov, Praha 4

více klasických oděvů

OC Nový Smíchov, Praha 5

Metropole Zličín, Praha 5

více oděvů pro volný čas

OC Varyáda, Karlovy Vary

Hradební 7, České Budějovice

OC Olympia, Brno

více formálních oděvů větší nabídku dámského spodního prádla

12. Chcete-li být zařazeni do slosování o dárkové poukazy, prosím vyplňte níže uvedené údaje:

větší nabídku nočního prádla více doplňků větší oddělení potravin

Jméno a přijímení:

více oděvů pro mladé lidi více oděvů pro starší lidi

Ulice:

Město: Jiné: PSČ: Dotazník můžete také vyplnit a odevzdat v kterékoliv prodejně Marks & Spencer.

E-mail:

Telefon:


dámská móda

TWIGGY JE ZPĚT! Vyslovení jejího jména vždy způsobovalo různé emoce. Svět modelingu ji v době, kdy tato hvězda začala zářit, začal okamžitě považovat za módní ikonu. Muži ji viděli jako malou, roztomilou, ale přitom velice sexy holčičku a lékaři celého světa jí nemohli přijít na jméno. Tolik žen a dívek se snažilo napodobit její přirozenou štíhlost, až nejedna z nich skončila přinejmenším na nemocničním lůžku.

Text: Eva Havelková

SVETR (T38/2512) cena: 1650 Kč barva: čokoládová (béžová) SUKNĚ (T57/8505) cena: 1650 Kč barva: černá mix

TRIKO (T41/7303) cena: 580 Kč

VESTA (T38/1428) cena: 1950 Kč barva: světle modrá (tmavě krémová)

42


Se narodila 19. září 1949? Tedy v roce,

kdy bylo založeno NATO, Zlín byl přejmenován na Gottwaldov nebo kdy vznikla Spolková republika Německo?

Se v 17 letech stala první světovou supermodelkou? Naomi, Cindy nebo Linda byly už jen její následovnice. Při výšce 170 cm vážila pouhých 41 kg? V dobách největší slávy byly

Věděli jste, že…

TRIKO (T41/1511) cena: 580 Kč barva: khaki (světle růžová, tmavě modrá, černá)

její míry 79–56–81?

Dostala dva Zlaté Globy za roli v muzikálu The Boy Friend ve filmu Kena Russela? Je velice úspěšnou zpěvačkou a vydala již přes desítku alb?

Za svou kariéru se objevila na více než 110 obálkách magazínů na celém světě? Je k tomu všemu šťastně vdaná a má již dospělou dceru?

NYNÍ SPOJILA TWIGGY LAWSON SVOU TVÁŘ SE ZNAČKOU MARKS & SPENCER A MY VÁM TAK SPOLU S NÍ MŮŽEME PŘEDSTAVIT NOVOU KOLEKCI PRO JARO 2006! JE STÁLE KRÁSNÁ, ŽE? MAGAZÍN MARKS & SPENCER

43

JARO/LÉTO 2006


jak šel čas s...

T

ŠPERK pro vaše

yto praponožky, vyráběné zřejmě ze zvířecí srsti, sloužily starořeckým divadelníkům místo důstojných sandálů. Oproti nim měly totiž jednu výhodu – daly se rychle stáhnout a zase natáhnout. V 8. století př. n. l. se o nich zmiňuje řecký básník Hésiodos. Také dělníci a otroci nosili pravděpodobně tento zvláštní druh obuvi, který sice neoplýval velkou elegancí, ale z praktického hlediska byl k nezaplacení.

Text: Natálie Veselá, Foto: profimedia.cz a archiv

BARBARSKÉ PLETKY Od Řeků se později ponožky dostaly do běžného života občana římského. Přestaly být doménou herců a otroků a začaly se plně uplatňovat na nohou běžných mužů i žen. Nejranější zmínky o pruzích látky nebo kůže, které se používaly k obalování nohou, pocházejí z 2. století n. l. První pletené punčochy pocházejí pravděpodobně z Egypta, jejich pozůstatky byly nalezeny v hrobkách ze 3. století. Od nich se díky kočovným barbarům dostaly do různých koutů Evropy, nicméně na masovou výrobu to tehdy ještě nevypadalo. Dokonce během 8. století na nějaký čas umění pletení vymizelo úplně. K jeho znovuobjevení došlo až ve století čtrnáctém. Mezitím se sice punčochy nosily, ale ne pletené.

NOHY

Jsou hedvábně lesklé a neuvěřitelně sexy. Podtrhují půvabné křivky ženských nohou a v mužích vzbuzují bouřlivé pocity vášně. Správně, řeč je o punčochách. Na začátku evoluční cesty tohoto téměř nehmotného kousku oděvu ale stála zcela prozaická potřeba. Představte si starořeckého herce velké tragédie, jak přichází na scénu s ověnčenou hlavou a dramatickým výrazem. Dech se tají, atmosféra houstne a on má na nohou místo sandálů cosi chlupatého a nevzhledného…

MUŽSKÁ ZÁLEŽITOST Ve středověku punčochy opanovaly především mužskou módu. Lépe řečeno – staly se jejím základním stavebním kamenem. Jistě si snadno vybavíte např. Jana Wericha jako Rudolfa II. ve filmu Císařův pekař, pekařův císař – krátké balonové kalhoty a barevné punčochy, které halily celou nohu od chodidla až k oněm „kraťasům“. Nebyly vlněné, ale látkové, případně později v luxusnějším provedení hedvábné. Spojoval je pás, který byl vlastně předchůdcem podvazkového pásu. Dámy naopak nosily výhradně krátké punčochy, sahající maximálně ke kolenům, kde je přidržovala barevná stužka.

Punčochy byly od začátku hlavně mužskou záležitostí. Nebyly vlněné, ale látkové, případně později v luxusnějším provedení hedvábné. Spojoval je pás, který byl vlastně předchůdcem podvazkového pásu.

44


Punčochy se švem ovládly na dlouhou dobu domácnosti v první polovině 20. století. V období nouze si ženy na nohu kreslily alespoň linku, která měla vzbudit dojem luxusu.

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

45

JARO/LÉTO 2006


KAZATELŮV VYNÁLEZ V průběhu 16. století se ze Španělska do celé tehdejší Evropy rozšířila móda ručně pletených punčoch, které ale patřily k nedostatkovému a také velice drahému zboží. V britském podnebí se však rychle staly základem šatníku, a tak není divu, že to byl právě Angličan, kdo měl na svědomí vynález prvního pletacího stroje. Tuto čistě světskou, nicméně velice užitečnou věc vymyslel roku 1589 reverend William Lee z Nottinghamshiru. Výroba barevných bavlněných, vlněných i hedvábných punčoch byla najednou jednodušší, levnější a přinesla punčochové módě ještě větší popularitu. Ručně šité punčochy pomalu odcházejí ze scény, na konci osmnáctého století je strojově vyráběné nahradily téměř úplně. Zajímavostí zůstává, že první pletací stroj navrhl Lee tak dobře a zároveň moderně, že jeho koncepce a systém jehel přetrval celá století a k výrobě plně tvarovaných punčoch se používá dodnes. Sám William na svém převratném vynálezu nestačil ani zbohatnout a zemřel v tichosti a chudobě.

ČERNÁ SMUTEČNÍ A PRAKTICKÁ I když na dvoře Ludvíka XIV. byly svého času velmi populární punčochy modré nebo červené, většina civilizovaného světa, muži i ženy, nosila jejich bílou variantu. Kouzlo černých punčoch objevil lidský rod vlastně mimochodem, díky puritánské viktoriánské Anglii. Když totiž v roce 1861 zemřel princ Albert, manžel královny Viktorie, nařídila královna všem mužům v zemi, aby

1940

Za rok se jich prodalo 64 milionů párů.

Nylonové mezníky

1945

Po konci 2. světové války se produkce nylonek ještě zvýšila a míří stále výš.

1945–1955

Nylonky se švem vládnou trhu s punčochovým zbožím a vytlačují plně tvarované punčochy se švem.

1955–1965

Na vedoucí pozice se dostávají bezešvé punčochy.

1965–1970

Punčochové kalhoty se díky módě minisukní stávají opravdovým hitem.

1970–1980

Punčochy a podvazky až na výjimky vymizely ze scény.

2000

1935

Wallce Carothers objevuje Polymer 6.6.

24. října 1939

Polymer 6.6 byl oficiálně představen světu pod názvem Nylon.

15. května 1940

Nylonové punčochy vstupují na trh. Za jediný den se jich v New Yorku prodalo 72 000 párů. Japonský trh s hedvábím zaznamenal ze dne na den obrovský propad.

46

Punčochy zažívají znovuzrození díky své nenahraditelné estetice. Móda retra a ženskosti v kombinaci s ultramoderními technologiemi přinášejí punčochy, které vyhovují i náročným požadavkům novodobých nositelek.


PÁNSKÉ PONOŽKY FRESH FEET (T10/8856) cena: 480 Kč/4 páry v balení barva: denim

BODYSENSOR Punčochové zboží s technologií bodysensor má speciální hydrofilní povrch, který chladí, když je teplo, a hřeje, když je zima.

FRESH FEET antibakteriální ponožky Marks & Spencer vyvinul a prodává pánské i dámské ponožky, které dokážou snížit tvorbu bakterií způsobujících nepříjemný zápach nohou. Jsou opatřeny speciální antibakteriální úpravou, která se při dodržení návodu na údržbu z materiálu nevymývá ani po opakovaném praní. Malý, ale o to užitečnější zázrak.

PUNČOCHY SE VZOREM (T60/1406) cena: 280 Kč barva: černá

na znamení smutku oblékali výhradně černé punčochy. Jaksi mimoděk se tak ukázalo, že černá barva je vlastně velice praktická a výrazově silná; díky tomu pak zaujala dlouhodobé prominentní postavení v pánském a následně i dámském šatníku.

Nízké ponožky do tenisek Pro dívky a ženy, které si oblíbily kombinaci sukně a tenisek, jsou dnes již povinnou výbavou. Postupně je začali nosit i muži, a je to jen dobře. Estetický zážitek roste o stovky procent. V prodejnách Marks & Spencer na vás čeká široká škála barev a vzorů.

SEXY NEDOKONALOST Fully Fashioned (plně tvarované) je označení pro punčochy, které se začaly vyrábět v polovině 19. století na pletacím stroji s osnovou, jehož autorství se připisuje dalšímu Williamovi, tentokrát příjmením Cottonovi z Loughboroughu. Jejich charakteristickým znakem byl šev na zadní straně. Vyráběly se jako jednovrstvý díl, který se tvaroval přidáváním či ubíráním ok a nakonec se jen sešil. Šev na zadním dílu punčochy se tak spolu se zkracováním délky sukní dostává na světlo boží a nejen mužská část populace jej shledává neuvěřitelně sexy. V období světových válek, které se vyznačovalo nedostatkem jakéhokoliv běžného zboží, bylo vcelku obvyklou dámskou praxí chybějící kus oděvu nahrazovat linkou na zadní straně nohy! Ale i tyto superpunčochy měly být překonány…

ELASTICKÁ REVOLUCE Postarat se o to měl obor, který se na začátku 20. století stal oborem naprosto klíčovým, totiž chemie. Skupina vědců společnosti Du Pont v Delaware hledala pod vedením Wallace Carotherse syntetickou náhražku hedvábí. Jeden z nich, Julian Hill, přišel jednoho dne na to, že tažením směsi dehtu, vody a alkoholu lze získat vlákno neobvyklé pružnosti, síly a hedvábného vzhledu. Další výzkumy pak vedly k vytvoření syntetické látky s názvem Polymer 6.6. Firma Du Pont si objev nechala patentovat, oficiální název

KRÁTKÉ A JEŠTĚ MNOHEM KRATŠÍ!

pak této látce dala dvě nedůležitější velkoměsta své doby: New York a London. Složením jejich jmen se zrodil Nylon a revoluce v odívání mohla začít. Ženy po celém světě byly nadšeny novým zázračným vláknem, ale opravdový boom začal až po skončení 2. světové války, kdy už nebylo potřeba plýtvat tím vzácným vláknem na padáky a podobné „zbytečnosti“, kvůli kterým nezbývalo na nylonky. Poválečné období znamená i změny ve světě ponožek, protože se po delším čase odkládají vysoké boty a nazouvají se polobotky. Ponožky jsou tedy vidět a objevují se na nich různé ornamenty a výšivky.

Ano, řeč je o módním šílenství kolem minisukní z počátku 60. let. Radikální zkracování sukní přineslo nový, do té doby nevídaný problém. Co s podvazky, vykukujícími zpod sukně? A tak vznikly punčochové kalhoty. O nich se sice nedá říct, že by byly nějak obzvlášť sexy nebo elegantní, ale praktičností a pohodlím se jim punčochy prostě nikdy nevyrovnají. V roce 1959 přišla na svět chemická látka ještě kvalitnější než nylon. Stalo se tak opět v Du Pontových laboratořích a jejím autorem byl chemik Joseph C. Shivers. Vlákno Spandexu, kterému později připadlo obchodní označení Lycra, bylo najednou možné natáhnout až na 600 % původní délky a zpět bez jakéhokoli poškození! Tento převratný vynález způsobil, že nebylo nadále potřeba vyrábět tolik různých velikostí s ohledem na velikost chodidla a délku nohy. Lycra se dnes přidává do většiny punčochového zboží. Život bez punčoch, popř. punčochových kalhot si dnes umí představit málokterá žena. Protože jak se říkalo ve 20. století, pravá dáma by bez nich nikdy neměla být viděna na veřejnosti.

V HISTORII PUNČOCH ZAUJÍMÁ VÝZNAMNÉ MÍSTO I JEDEN ČESKÝ VĚDEC. OBJEVITEL KONTAKTNÍCH ČOČEK, CHEMIK PROFESOR OTTO WICHTERLE, VYROBIL V LABORATOŘÍCH FIRMY BAŤA VLÁKNO PODOBNÉ NYLONU, KTERÉ DOSTALO NÁZEV SILON. Z NĚJ SE POTOM VYRÁBĚLY PUNČOCHY A PUNČOCHÁČE V CELÉM VÝCHODNÍM BLOKU.

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

47

JARO/LÉTO 2006


spodní prádlo

Foto: Michael Kratochvíl, Křeslo: Ranný Architects, Styling: Tatiana Sladíková, Make-up: Lucie Perlová

Vzduch voní jarem. Tak se uvolněte a vydechněte. Už žádná šokující odhalení ani křečovité pózy. Jen čistota, něha a opravdová láska. V barvách jarních květů se nese i naše kolekce spodního prádla pro skutečné ženy. Pavučinková krása jemných krajek v tom nejkvalitnějším provedení a dokonale padnoucí střihy dodávají slovu ženskost zcela nový rozměr. Ať jste kdekoli, ve dne či v noci…

Svůdná krása PODPRSENKA CERISO (T81/0105) cena: 580 Kč barva: růžová mix (lila mix) KALHOTKY STRING CERISO (T81/0108) cena: 320 Kč barva: růžová mix (lila mix)

48


PODPRSENKA ADORED (T81/1104) cena: 580 Kč barva: bílá (černá, růžová) KALHOTKY SHORT ADORED (T81/1108) cena: 320 Kč barva: bílá (černá, růžová, světle žlutá)

PODPRSENKA TRULY YOU (T81/9011) cena: 1450 Kč barva: růžová

PODPRSENKA BODY (T81/1799) cena: 480 Kč barva: černá (bílá, béžová)

KALHOTKY SHORT TRULY YOU (T81/9017) cena: 780 Kč barva: růžová

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

KALHOTKY STRING BODY (T81/2661) cena: 280 Kč/2 kusy v balení barva: černá (bílá, béžová)

49

JARO/LÉTO 2006


PODPRSENKA BODY (T81/0610) cena: 780 Kč barva: bílá (světle modrá)

PODPRSENKA ADORED (T81/1104) cena: 580 Kč barva: černá (bílá, růžová) KALHOTKY STRING ADORED (T81/1107) cena: 220 Kč barva: černá (bílá, růžová, světle žlutá)

KALHOTKY HIGH LEG BODY (T81/0612) cena: 380 Kč barva: bílá (světle modrá)

PODPRSENKA TRULY YOU (T81/7051) cena: 980 Kč barva: růžová (krémová) KALHOTKY HIGH LEG TRULY YOU (T81/7057) cena: 380 Kč barva: růžová (krémová)

Buďte v obraze – novinky pohodlně, častěji a rychleji – newsletter Marks & Spencer – více na www.marks-and-spencer.cz!

TÍLKO (T61/3600F) cena: 295 Kč barva: 12 různých odstínů KALHOTKY SHORT (T61/8067) cena: 180 Kč barva: 6 různých odstínů

50


TÍLKO (T37/1738) cena: 280 Kč barva: růžová KALHOTY (T37/3052) cena: 580 Kč barva: růžová mix

SATÉNOVÁ NOČNÍ KOŠILKA (T37/8621) cena: 780 Kč barva: černá (červená)

INZERCE


PYŽAMO (T62/8891C) cena: 980 Kč barva: bílá mix ŽUPAN (T62/8775C) cena: 1450 Kč barva: bílá mix

52


PYŽAMO (T37/0530) cena: 950 Kč barva: růžová

ŽUPAN (T37/2636) cena: 1450 Kč barva: růžová (modrá)

INZERCE


Text: Eva Havelková, Foto: Michael Kratochvíl, Styling: Eva Havelková

zdraví a krása

DOKONALÁ PLEŤ? U

rčit svou pleť není nic těžkého – bude vám k tomu stačit obyčejný papírový kapesníček, který si přitisknete na celý obličej. Poté jej sejmete a podíváte se, kde zůstaly mastné skvrny. Je kapesníček…

…ÚPLNĚ SUCHÝ? Pak máte suchou až extrémně suchou a zřejmě i velice citlivou pleť. Tento typ pleti se vyznačuje jemnými póry, celkově působí až křehkým dojmem. Je pravděpodobné, že v každém ročním období se vám na obličeji dělají ostrůvky suché kůže. Řešením je pokožku několikrát denně mazat. Ženy s tímto typem pleti mají ve stáří větší sklon k tvorbě vrásek. Abyste běh času dokázala zpomalit, musíte používat intenzivní výživné a mastné krémy. Náš tip pro denní líčení: Používejte hlavně mastné a tekuté oční stíny a tvářenky. Pleť tak bude stále vyživována a hydratována.

Budete tak moci jít z práce rovnou na večírek, aniž byste se musela znovu líčit. Zkuste naše tekuté oční stíny Long Lasting Lightweight Shimmer Shadows. Máme je ve třech odstínech – zlaté, lila a zemitě hnědé. Perfektně drží a neslévají se [1].

…MASTNÝ V OBLASTI ČELA, NOSU A BRADY? Potom máte tzv. smíšenou pleť. Smíšená se jí říká proto, že v oblasti čela, nosu a brady je mastnější s výraznými póry. Oproti tomu tváře jsou většinou suché a mohou se na nich tvořit ostrůvky suché kůže. Náš tip: Při nanášení podkladové báze aplikujte hydratační krém jen na oblast tváří. Na čelo, nos a bradu použijte krém, který tyto části obličeje zmatní. Díky tomu pak váš make-up bude působit kompaktně po celý den a nebudete se muset bát lesklého obličeje po prvním návratu z tanečního parketu.

54

Když si takto jednoduše připravíte poklad pro líčení, použijte bronzové perly na líčka, které vytvoří dokonale lesklý a jemný film. Zkuste naše Bronzing Pearls [2].

…MASTNÝ CELÝ? Pak jednoduše máte mastnou pleť a měla byste používat kosmetiku určenou výhradně pro tento typ pleti. Totéž platí pro dekorativní kosmetiku – používejte jen pudrové oční stíny, pudrové tvářenky apod. Náš tip: Po nanesení podkladové báze a make-upu použijte sypký pudr, který dokonale sjednotí barevnost vaší pokožky a pleť díky němu bude působit kompaktně. Poté vyzkoušejte některý z očních stínů z kolekce per una. Díky svému složení perfektně drží po celý den. Nemusíte se bát, že byste si nevybrala – nabízíme celou škálu těchto malých zázraků [3].


TVÁŘENKA (T22/1444) cena: 280 Kč různé odstíny PRODLUŽUJÍCÍ ŘASENKA (T22/1425) cena: 320 Kč barva: černá KRÉMOVÁ TVÁŘENKA (T22/1445) cena: 280 Kč různé odstíny

LAK NA NEHTY (T22/1470) cena: 220 Kč různé odstíny

Chcete se už konečně dozvědět, jak získat perfektní pleť a nenaletět reklamním trikům? Prvním krokem do neznáma je správně určit typ své pleti. Pak můžete udělat krok druhý – vybrat pro ni tu správnou kosmetiku. Krokem třetím a posledním je pak pravidelná péče. LESK NA RTY S PŘÍCHUTÍ (T22/1407) cena: 220 Kč různé příchutě

Tak pojďme, uděláme první i druhý krok společně…

NEEXISTUJE! A L E

M Ů Ž E T E

[1] KRÉMOVÉ OČNÍ STÍNY (T22/1422) cena: 250 Kč různé odstíny

J I

[2]

V Y T V O Ř I T

[3] PUDROVÉ OČNÍ STÍNY (T22/1420) cena: 250 Kč různé odstíny

BRONZOVÝ KULIČKOVÝ PUDR (T22/1448) cena: 420 Kč

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

55

JARO/LÉTO 2006


zaměřeno na muže

POLO TRIKO BLUE HARBOUR (T28/5531B) cena: 680 Kč barva: námořnická mix (žlutá mix, bílá)

SVETR AUTOGRAPH (T30/8214A) cena: 1950 Kč barva: tyrkysová mix

Text: Eva Havelková

TIP: Vlněný pruhovaný svetr, ten prostě musíte mít! Jedná se o klasiku nejklasičtější, a proto se v něm smíte objevit téměř kdekoli.

KOŠILE (T11/1001W) cena: 1450 Kč barva: modrá KRAVATA (T12/4071) cena: 980 Kč barva: fialovomodrá

PRUHOVANÝ OBLEK SAKO (T15/1817) cena: 4200 Kč barva: námořnická KALHOTY (T15/1818) cena: 2750 Kč barva: námořnická

!

Pruhy, proužky...

A NE JINAK Ministerstvo módy varuje: letos opět vypuklo pruhované šílenství. Jsou úplně všude. Na kravatách, košilích, kalhotách, ale i spodním prádle či ponožkách. Nosí se všechny jejich varianty – tenké, silné, vertikální, diagonální i horizontální. Když se této hravé módě poddáte, zcela jistě si ji oblíbíte. Je totiž tak trochu návyková. CO BYSTE SI MĚLI PAMATOVAT, POKUD CHCETE NOSIT PRUHY: • Horizontální pruhy rozšiřují, proto pokud nejste úplně štíhlý, zvolte raději pruhy vertikální. • Dejte pozor i na materiál a střih. Pokud si oblečete tričko z elastického materiálu, může na těle vytvořit nechtěné vzory. • Pruhovanou košili můžete nosit i do saka, ale musíte dát pozor na velikost proužků – povolena je pouze decentní varianta. • Kombinace výrazných barev u drobných proužků může vytvořit zcela nový odstín. Když například smícháte své milované barvy černou a žlutou, zdálky můžou proužky působit jako jednolitá khaki barva, která vám ale vůbec nemusí slušet. • K obleku NIKDY nenoste pruhované ponožky, pokud vám však vzorky pomáhají při jejich třídění, zvolte jen velmi decentní proužek na lemu.

56

HEDVÁBNÉ KRAVATY cena: od 580 Kč


Text: Natálie Veselá, Foto: Michael Kratochvíl, Styling: Tatiana Sladíková, Make-up: Lucie Perlová

ladění

Není to zas tak těžké Dnešní svobodomyslná móda přeje experimentům. Proč ne, ale podnikejte je společně. Ve dvou se to lépe táhne, to je známá věc. Základem úspěchu je vzájemné porozumění a komunikace. Přesvědčíme vás o tom, že být skvěle sladěným a zároveň neokázalým párem není vůbec těžké… MAGAZÍN MARKS & SPENCER

57

JARO/LÉTO 2006


N

A TÉTO DVOJICI JSME KRÁSNĚ DEMONSTROVALI ZNÁMOU PRAVDU, ŽE ŠATY OPRAVDU DĚLAJÍ ČLOVĚKA. SPORTOVNÍ STYL, KTERÝ SI OBLÍBILO TOLIK TEENAGERŮ, JE BEZESPORU VELMI POHODLNÝ A PRAKTICKÝ, ALE PROČ HO TROCHU NEOKOŘENIT STYLOVÝMI MALIČKOSTMI?

Mladistvý šmrnc:

Sáčko dávno nenosí jen usedlé dámy. Zvlášť v kombinaci s ohrnutými džínami dělá s Petřiným vzhledem divy. Richard vyzkoušel místo klasické mikiny s kapucí bundu a košili v námořnickém duchu. A ejhle, najednou tu máme rozpustile elegantní pár. PETRA TRIKO PER UNA (T62/5993) cena: 1150 Kč barva: limetková

SAKO PER UNA (T62/0242) cena: 2450 Kč barva: šedohnědá

DŽÍNY (T54/5518) cena: 1250 Kč barva: indigo

KOŠILE BLUE HARBOUR (T25/4183B) cena: 1250 Kč barva: modrá

BUNDA BLUE HARBOUR (T16/7208B) cena: 2450 Kč barva: béžová

RICHARD TRIKO BH VINTAGE (T28/1642B) cena: 480 Kč barva: bílá (zelená, čokoládová, pivoňková) DŽÍNY BH VINTAGE (T17/8641B) cena: 1750 Kč barva: modrá (tmavě modrá)

Děti květin 2006

Inspirace hippies a kočovnými umělci v kombinaci s pouliční módou jedenadvacátého století je, jak se zdá, to pravé pro volný čas našeho mladého páru. Dlouhá vrstvená sukně Petře moc slušela a navíc se v ní cítila velice dobře. Richard se rozhodně nechtěl nechat unést hippie vlnou a raději zvolil pohodlnou streetovou módu. Dohromady tvoří dojem aktivního páru, který se nikdy nenudí. PETRA TRIKO (T41/7103) cena: 580 Kč barva: hořká čokoláda SVETR PER UNA (T62/7687) cena: 1950 Kč barva: béžová

RICHARD SUKNĚ PER UNA (T62/3114) cena: 2250 Kč barva: zelená mix NÁHRDELNÍK (T06/3325C) cena: 680 Kč barva: hnědá mix

SVETR BLUE HARBOUR (T30/5100B) cena: 680 Kč barva: 6 různých odstínů

KALHOTY BH VINTAGE (T17/6826B) cena: 1450 Kč barva: námořnická

TRIKO BH VINTAGE (T28/1642B) cena: 480 Kč barva: bílá (zelená, čokoládová, pivoňková)

58


T

ENTO SYMPATICKÝ PÁR ROZHODNĚ NESNESE NIC UPJATÉHO. ALICE JE PŘIROZENĚ SPORTOVNÍ TYP, ALE PŘI JEJÍ DOKONALÉ POSTAVĚ BY BYLA OPRAVDU ŠKODA ZŮSTÁVAT POUZE U DŽÍNŮ, SVETRŮ A TENISEK. IVANOVĚ MUŽNÉ FIGUŘE BY PAK SLUŠELA VOLNĚJŠÍ SILUETA A TROCHU LEŽÉRNĚJŠÍ STYL.

Nenásilná elegance Slova elegantní a poloformální se jim ze začátku příliš nezamlouvala, ale výsledkem byli oba příjemně překvapeni. Alice s údivem zjistila, že k dosažení potřebného cíle není třeba klasického kostýmku, a Ivan se v poloformálním obleku cítil také dobře. ALICE

IVAN

SUKNĚ (T57/8505) cena: 1650 Kč barva: hnědá mix

KOŠILE AUTOGRAPH (T25/3604A) cena: 1450 Kč barva: světle modrá (světle růžová, žlutá, černá)

TRIKO PER UNA (T62/5867) cena: 980 Kč barva: čokoládová SVETR (T38/2512) cena: 1650 Kč barva: béžová

KRAVATA (T12/7903) cena: 750 Kč barva: žlutá mix (růžová mix) SAKO (T19/5279) cena: 4450 Kč barva: černobílá KALHOTY (T18/3030) cena: 1450 Kč barva: tmavě modrá (šedá mix)

City style

Městské módě nesmí chybět šmrnc a vtip. V pánském oblečení současnosti je trendem číslo 1 růžová barva. Ivana jsme přesvědčili, že při vhodné kombinaci rozhodně nebude působit komicky. Alice si moc pochvalovala tříčtvrteční kalhoty, které by letos neměly chybět v šatníku žádné z vás. IVAN

ALICE

SVETR BLUE HARBOUR (T30/5100B) cena: 680 Kč barva: 6 různých odstínů

ROLÁK (T43/4037) cena: 980 Kč barva: béžová

KABÁT AUTOGRAPH (T16/4306) cena: 2950 Kč barva: černá KALHOTY AUTOGRAPH (T17/2102A) cena: 1250 Kč barva: černá (světle hnědá, hnědá, námořnická)

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

59

JARO/LÉTO 2006

KABÁTEK (T49/3137) cena: 3250 Kč barva: bílá (černá) 3/4 KALHOTY (T59/2110T) cena: 1450 Kč barva: černá


pánská móda

SVETR (T30/5100B) cena: 680 Kč barva: 6 různých odstínů

SAKO (T19/3103B) cena: 3450 Kč barva: námořnická (písková)

KALHOTY (T17/6363B) cena: 780 Kč barva: béžová (námořnická)

60


[CITOVÁ ZÁLEŽITOST]

S oblečením Blue Harbour se nebudete nikdy chtít loučit. Splňuje ty nejnáročnější požadavky – je moderní, příjemné, a hlavně… pohodlné. Oceníte jej především ve svém volném čase, ať už na procházce se psem, anebo na golfu s kamarády. Letos se do popředí vracejí přírodní materiály, jako jsou bavlna a vlna. Zkuste jejich skvělé vlastnosti právě teď a tady, v nové kolekci Blue Harbour Classic.

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

61

JARO/LÉTO 2006


POLO TRIKO (T28/6623B) cena: 750 Kč barva: tmavě modrá (červená) KALHOTY (T17/8622B) cena. 1750 Kč barva: béžová

62


TRIKO (T28/3235B) cena: 295 Kč barva: 15 různých odstínů KOŠILE (T25/6875H) cena: 1450 Kč barva: bílá (lněná, kávová)

3/4 KALHOTY (T17/7950H) cena: 1450 Kč barva: bílá (lněná)

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

63

JARO/LÉTO 2006


POLO TRIKO (T28/5531B) cena: 680 Kč barva: 5 různých odstínů SVETR (T30/6100B) cena: 680 Kč barva: 6 různých odstínů SAKO (T19/6606B) cena: 3450 Kč barva: khaki (béžová)

Prodejny Marks & Spencer - Praha * Brno * Karlovy Vary * České Budějovice!

64


LUXUSNÍ R U Č N Í M YT Í VO Z Ů

stárnepomaleji

Poukázka na slevu

w w w.w a s h p l u s . c z

RUČNÍ MYTÍ VOZŮ WASHplus

odstřihněte

Ko n g re s o v é c e n t r u m P ra h a Pa r k i n g S e v e r 2 KÁVA NÍ A Á V O ul. 5. května 65 PARK MA R A 1 4 0 2 1 P ra h a 4 ZD T: 2 6 1 1 7 4 0 5 0 E: kcp@washplus.cz

*

100 Kã

R U Č N Í M YT Í VO Z Ů WAS H p l u s

* Jednorázovou slevu v hodnotě 100 Kč lze uplatnit od programu č. 3 a výše.

Kongresové centrum Praha Parking Sever 2 ul. 5. května 65 140 21 Praha 4 - Nusle T: 261 174 050 E: kcp@washplus.cz

Více informací o mycích programech a ostatních nabídkách naleznete na www.washplus.cz


pánská móda TRIKO (T28/1642B) cena: 480 Kč barva: bílá (zelená, čokoládová, pivoňková) TRIKO (T28/1641B) cena: 750 Kč barva: vínová (oranžová, tmavě modrá, tmavě béžová) BUNDA (T16/4324B) cena: 3450 Kč barva: hnědá (černá)

MUŽSKÁ

DŽÍNY (T17/8640B) cena: 1750 Kč barva: indigo (světle modrá)

ZÁLEŽITOST Dobrodruzi, pozor! Pronajměte si

pouze jedno pravidlo – musí to být

jachtu, pohodlně se oblečte a vraťte se

daleko od domova. Oblečení z kolekce

do dětských snů, ve kterých jste toužili

Blue Harbour Vintage vás v pocitu

stát se námořníkem nebo pirátem. Je

svobody jen podpoří – je stylově

zcela jedno, kam vyrazíte, letos platí

rozpustilé a nekonečně pohodlné.

66


TRIKO (T28/1625B) cena: 480 Kč barva: modrá (žlutohnědá) KOŠILE (T25/4409B) cena: 980 Kč barva: modrá mix 3/4 KALHOTY (T17/7914B) cena: 1250 Kč barva: námořnická (hnědá)

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

67

JARO/LÉTO 2006


KOŠILE (T25/4181B) cena: 1250 Kč barva: růžová mix DŽÍNY (T17/8641B) cena: 1750 Kč barva: tmavě modrá (světle modrá)

68


TRIKO (T28/6649B) cena: 980 Kč barva: modrá mix (purpurová mix, bílá mix, zelená mix) 3/4 KALHOTY (T17/7848B) cena: 980 Kč barva: bílá (šedá)

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

69

JARO/LÉTO 2006


pánská móda SVETR (T30/7602A) cena: 750 Kč barva: 6 různých odstínů KALHOTY (T17/2102A) cena: 1250 Kč barva: světle hnědá (černá, hnědá, námořnická)

Tak trochu

JINÁ KLASIKA Pastelové barvy v pánském šatníku? To, co se

před pár lety zdálo nemožné, se dnes stává téměř povinností. Muži už nemusí předstírat, že jejich slovník nezná slova emoce, nálada či vášeň. Majíli chuť, ať klidně sáhnou i po růžové. A výsledek? Posuďte sami… 70


KOŠILE (T25/3395A) cena: 1450 Kč barva: hnědá SVETR (T30/7602A) cena: 750 Kč barva: 6 různých odstínů KALHOTY (T17/2102A) cena: 1250 Kč barva: hnědá (černá, námořnická, světle hnědá)

SVETR (T30/8214A) cena: 1950 Kč barva: tyrkysová mix SAKO (T15/1411A) cena: 3700 Kč barva: šedá

KABÁT (T16/9025A) cena: 2450 Kč barva: černá

KALHOTY (T15/1412A) cena: 2250 Kč barva: šedá

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

71

JARO/LÉTO 2006


KOŽENÝ PÁSEK (T09/2817) cena: 650 Kč barva: hnědá

pánská móda

KOŠILE NA KLÍČ

DOPLŇKY

Košile se právem označuje za pilíř pánského šatníku. Ty tam jsou doby, kdy jedinou přípustnou variantu představovala bílá nebo krémová. Formální oblečení už dávno není uniformou a vybírat můžete ze všech možných barev. Marks & Spencer má v nabídce košile pro každou příležitost – s krátkým i dlouhým rukávem, jednobarevné i se vzorkem, od bílé až po černou. Je jen na vás, jakou variantu zvolíte. Navíc každý muž jistě ocení naši nabídku košil se snadnou úpravou v cenách již od 380 Kč, anebo košile s tzv. Non Iron, čili nežehlící úpravou v cenách již od 780 Kč. Pro ty nejnáročnější zákazníky jsme připravili novou luxusní designérskou řadu Autograph, která obstojí při jakékoliv příležitosti. Ceny této řady košil se pohybují od 1250 Kč.

Míváte při pohledu

do zrcadla pocit, že sice vypadáte dobře, ale k dokonalosti by to ještě něco chtělo? Řešení je jednoduché, celek se skládá z detailů. Doplňte svůj vzhled perfektními maličkostmi. Opásejte se kvalitním páskem, košili ozdobte barevnou kravatou a elegantními manžetovými knoflíčky, v restauraci vyndejte kreditní kartu z perfektně ušité kožené peněženky…

72

K DOKONALOSTI

Text: Natálie Veselá a Eva Havelková

MANŽETOVÉ KNOFLÍČKY (T09/0105) cena: 780 Kč


v plné polní

Pokud jde o pánské obleky, považujeme se za odborníky na slovo vzaté. Počítáme totiž s tím, že potřebujete nějaký základ, něco nemačkavého a v pračce pratelného pro případ cestování, něco lehčího na léto a tak dále. Pokud jde o ceny, jsou stejně špičkové jako naše zboží. Potřebujete-li oblek dvakrát do roka a nechcete-li do něj příliš investovat, máme řešení. Za téměř neskutečnou cenu 3950 Kč si u nás pořídíte reprezentativní oblek označený jako Essential. Cestovatelé nechť se zaměří na označení Maschine Washable (6950 Kč) a Travel (7950 Kč). Novinkou v naší nabídce je odlehčený oblek Lightweight za 9950 Kč. A pro nejnáročnější gentlemany a výjimečné příležitosti je tu luxusní 100% vlněný oblek za 10 950 Kč. Určitě máme to pravé i pro vás. Pokud si na obleky příliš nepotrpíte, zkuste neformální variantu libovolné sestavy saka a kalhot. Takto sestavený outfit totiž nepředepisuje kravatu. Stačí jen sladit barevně košili a ponožky a elegán je na světě. Nemusíte se bát žádného faux pas, naši prodavači vám poradí a pomohou sestavit vše přesně ve vašem stylu. Široká nabídka kalhot od 950 Kč a sak od 3950 Kč je předurčena k tomu, abyste kombinovali a kombinovali, dokud nenajdete to své.

SPRCHOVÝ GEL COLLEZIONE (T09/5917) cena: 180 Kč TĚLOVÝ SPREJ COLLEZIONE (T09/5919) cena: 180 Kč TOALETNÍ VODA COLLEZIONE (T09/5909) cena: 580 Kč MLÉKO PO HOLENÍ COLLEZIONE (T09/5916) cena: 480 Kč

STYLOVÉ POHODLÍ Z nočního a spodního prádla nabízíme to pravé pro každého muže. Pánské spodní prádlo vyrábíme v několika střizích a prvotřídní anglické kvalitě. Sympatické vám budou i ceny. Přijďte se sami přesvědčit, že je opravdu z čeho vybírat.

vůně

Nezapomínejte, pánové, že kvalitní kosmetika je vrcholem vaší image. Zdánlivá drobnost, která není ani vidět, umí buď dodat poslední kostičku do mozaiky dokonalosti, nebo naopak všechno předchozí úsilí zničit a proměnit vás v karikaturu mužnosti. Kosmetické řady Collezione a Autograph mají stejné přednosti jako stejnojmenné módní kolekce.. Jsou elegantní a přitom svěží, jemné, ale stále mužné. Ověřte si to raději sami, na zážitek z vůně jsou totiž všechna slova krátká.

PÁNSKÉ TRENÝRKY cena od: 280 Kč/3 kusy v balení PÁNSKÉ SLIPY cena od: 280 Kč/4 kusy v balení

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

73

MUŽE

JARO/LÉTO 2006


JE NÁM BLÍZKÝ

DĚTSKÝ SVĚT

děti

TRIKO (T77/4261C) cena: 480 Kč/2 kusy v balení barva: multi

VESTA (T74/1101F) cena: 850 Kč barva: růžová TRIKO (T74/0210F) cena: 580 Kč/3 kusy v balení barva: bílá (růžová, žlutá)

KALHOTY (T77/5518C) cena: 980 Kč barva: hnědá

ČEPICE (T05/9017) cena: 320 Kč barva: růžová

PYŽAMO (T86/1736A) cena: 980 Kč/2 kusy v balení – různé motivy barva: černá mix

SUKNĚ (T77/6213C) cena: 380 Kč barva: denim KABÁT (T77/7103C) cena: 980 Kč barva: multi

Z

KUSTE SI VZPOMENOUT NA SVĚT, KTERÝ JSTE VIDĚLI JAKO DĚTI.

BYL PLNÝ BAREV, VŮNÍ A NEVŠEDNÍCH ZÁŽITKŮ… STÝSKÁ SE

VÁM?

PAK VSTUPTE DO DĚTSKÉHO SVĚTA MARKS & SPENCER A SPOLU S MALÝMI OBJEVITELI ZNOVU OTEVŘTE BRÁNY STEJNĚ TAK TO DĚLÁME MY PŘI NAVRHOVÁNÍ DĚTSKÉHO SORTIMENTU, KTERÝ MUSÍ USPOKOJIT VŠECHNY POTŘEBY TĚCH NEJVŠÍMAVĚJŠÍCH ZÁKAZNÍKŮ NA SVĚTĚ. DO KRÁLOVSTVÍ KOMIKSOVÝCH HRDINŮ, VTIPNÝCH TRIČEK, PRVNÍCH KNÍŽEK A PLYŠOVÝCH KAMARÁDŮ.

74


TRIKO (T87/2926T) cena: 480 Kč barva: červená

TRIKO (T87/2996U) cena: 520 Kč barva: khaki mix MIKINA S KAPUCÍ (T87/4619U) cena: 950 Kč barva: šedá

TRIKO (T88/1452T) cena: 480 Kč barva: šedomodrá

DŽÍNY (T88/2908T) cena: 650 Kč barva: tmavě modrá

MIKINA S KAPUCÍ (T88/1453T) cena: 650 Kč barva: khaki

PYŽAMO (T86/2763W) cena: 880 Kč/2 kusy v balení barva: růžová mix

ŽELÉ ZVÍŘÁTKA (PERCY PIG AND PALS) cena: 59 Kč 2 ČOKOLÁDOVÁ LÍZÁTKA (POSTMAN PAT LOLLIPOP) cena: 49 Kč

SUŠENKY „PERNÍKOVÝ PANÁČEK“ (9 MINI GINGERBREAD MEN) cena: 49 Kč

ŽELÉ RYBKY (FIZZY FISH) cena: 59 Kč MAGAZÍN MARKS & SPENCER

75

JARO/LÉTO 2006

MYSLÍME NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ – VEŠKERÉ POTISKY JSOU 100% BEZ OBSAHU PVC A FTALÁTŮ. ŽÁDNÉ NAŠE PRODUKTY NEOBSAHUJÍ CHEMIKÁLIE A ŠKODLIVÉ LÁTKY.

Dětský sortiment nabízíme v pražské prodejně Melantrich.

ČOKOLÁDOVÉ LÍZÁTKO (CHOCOLATE LOLLY CHOC) cena: 29 Kč


gurmán

Jak to chodí

na jihu H

ned v úvodu bych se měl přiznat, že je mi jižanský způsob života (včetně kulinářství) nesmírně sympatický. V několika hospůdkách v této oblasti, jíž se zjednodušeně říká Středozemí, mám dobré přátele a jezdím tam jako domů. V restauracích jižní Evropy (tedy v Itálii, Řecku, Španělsku, případně Chorvatsku a Turecku) však musíte především pochopit určité rituály, s nimiž je stolování tradičně spojeno.

Text: Vladimír Poštulka, Foto: Michael Kratochvíl

VELKÁ RODINA, VELKÝ STŮL Jižané milují velké tabule, rádi jedí u jednoho stolu. V čele bývá usazena nejváženější osoba přítomné společnosti. Jestliže by vás posadili do čela stolu (Italové tomu říkají „capo di tavola“ – hlava stolu), byla by to pro vás veliká čest. Hlava stolu má ovšem své povinnosti: rozhoduje o nápojích (které víno vybrat apod.), pronáší přípitky a radí při výběru pokrmů. Při placení pak bere větší část účtu na sebe, pokud není vysloveně pozvaným hostem. Budete-li jíst v restauraci, je třeba vědět, že jižané obědvají střídmě. Například v Itálii bývá oběd (Pranzo nebo Colazione) spíše lehký. Večeře (Cena) začíná dosti pozdě, až po osmé hodině. Není výjimkou, když se v restauraci začíná večeřet až po desáté. Jmenuje-li se restaurace Pizzeria nebo Trattoria, znamená to obvykle, že jde o podnik levnější. Jmenuje-li se Ristorante, je to obvykle podnik dražší. Jestliže vám číšník k účtu připočítá „servizio“ (obvykle 12 %), znamená to, že už nemusíte dávat spropitné. Ale samozřejmě dáte-li něco, bude to vítáno. Bez „servizia“ se dává přibližně 10 % z ceny, ale může to být i méně.

NENECHTE SI

všechny, klidně si můžete dát jen jeden. Nikomu to nebude vadit, ale je to neobvyklé. Všechny chody se objednávají najednou. V Itálii ale musíte být připraveni na složitější systém. Nejprve vám přinesou salát (ten zůstane na stole po celou dobu hostiny a můžete si z něj brát, kdy chcete), přílohy si musíte objednat zvlášť, jsou v části zvané „contorni“. Bývá to většinou vařená nebo osmažená zelenina, ale také rýže, brambory nebo polenta. Těstoviny se jako příloha nepoužívají. Nedoporučuji, abyste si objednávali špagety jako přílohu k masu. Budou se na vás dívat divně. Většina Italů se spokojí s bílým chlebem, jehož by mělo být na stole k dispozici vždy dostatek stejně jako čerstvě strouhaného parmezánu, olivového oleje a balsamikového octa. To jsou věci, které na účtu vždy automaticky platíte v rubrice Coperto (něco jako kuvér). Předkrmům, na jaké jsme zvyklí my, se říká Antipasti. Většinou jde o šunku (Prosciutto) nebo zeleninu (Verdure) či luštěniny (Legumi), často je to salát (Insalata). V lepších restauracích vám ještě před nimi dají „amuse-buche“, maličkou pozornost podniku. Bývá to nějaká drobnost, třeba šálek polévky. A propos polévky (Zuppa): nemají pevně stanovené místo v hostině, mohou být zařazeny kamkoliv. Například do skupiny zvané Primo, což jsou obvykle těstoviny (Pasta) nebo rizota (Risotto). Tedy v našem pojetí lehké teplé předkrmy. Těstovin se nejí příliš mnoho a nemají sloužit k nasycení. Hlavní chod se nazývá „secondo“. To bývá obvykle maso (Carne), drůbež (Pollame) nebo ryby (Pesce). Může jít o pokrmy pečené na grilu či v troubě (Forno). Nakonec přijdou Dolci, tedy sladkosti. Po UJÍT dezertu se nabízí sklenička pálenky, obvykle grappa. A nakonec káva. Pokud jde o víno, začíná se obvykle bílým, potom se přechází na červené. K rybám se sice pije bílé, ale často se setkáte s Italy, kteří milují i rybu s vínem červeným.

NAŠE RIZOTA

snadná příprava, 100% italská chuť! KRÉMOVÉ HOUBOVÉ RIZOTO (CREAMY MUSHROOM RISOTTO) cena: 149 Kč

RIZOTO S MARINOVANOU PAPRIKOU A ITALSKÝM SÝREM (ROASTED RED PEPPER AND ITALIAN CHEESE RISOTTO) cena: 149 Kč RIZOTO S BAZALKOU, PARMEZÁNEM A PANCETTA OMÁČKOU (BASIL, PARMESAN & SMOKED PANCETTA RISOTTO) cena: 149 Kč

TĚSTOVINY NEJSOU PŘÍLOHA Ať už obědváte, nebo večeříte, vždy se jedná o několik chodů. Nemusíte si samozřejmě dávat

JAK JEDÍ JINDE? V ostatní zemích na jihu je rituál podobný, mnohde jsou oblíbené tabule, kde uprostřed stolu leží velký výběr jídel, z nichž si každý host může libovolně vybrat. Jsou to vesměs malé předkrmy (v Řecku a Turecku Meze, ve Španělsku Tapas). Volný výběr se ale může týkat i hlavních jídel, zvláště při rodinných hostinách v soukromí. Stolování samotné je daleko svobodnější než u nás. Neděste se, když se na stole navrší hromada použitých talířů nebo když se na ubrusu povalují zbytky chleba nebo použité ubrousky. Jen v lepších restauracích se dbá na úklid, tam vám dokonce číšník vždy mezi jednotlivými chody smete smetáčkem drobky na lopatku.

Jak vidno, pro jižní národy je jídlo společenskou událostí, nejen naplněním žaludku. Proto se nikdy (!) s jídlem nespěchá. Buďte připraveni na to, že oběd může běžně trvat tři hodiny, večeře ještě déle.

76


NĚKOLIK DOBŘE MÍNĚNÝCH PRAKTICKÝCH RAD, JAK SE V ITALSKÉ

RESTAURACI

NEZTRAPNIT 1)

MIKINA S DŽÍNOVÝM LÍMCEM BLUE HARBOUR (T30/6509B) cena: 1450 Kč barva: tmavě modrá (tmavě šedá)

Oslovujete-li servírku, neříkejte jí „madam“ (paní). Nemohli byste si to dovolit ani ve Francii, kde i osmdesátiletou servírku musíte oslovovat „mademoiselle“ (slečno). V Itálii můžete sice použít oslovení „signora“, ale vhodnější je přece jen „signorina“. Připojíte-li slovíčka „per favore“ (prosím), bude vše v pořádku.

2)

Dáte-li si špagety, jezte je pouze vidličkou. Použijete-li navíc lžíci, budou si o vás myslet, že jste Rusové. Použijete-li nůž, ztrapníte se absolutně.

KDYŽ JSEM PŘIJEL POPRVÉ DO ITÁLIE, NEZAJÍMALY MĚ HISTORICKÉ PAMÁTKY, MUZEA ANI GALERIE S MICHELANGELOVÝMI

3)

Nikdy v jižanských restauracích nežádejte kečup a nepolévejte si jím těstoviny! Dívali by se na vás podobně, jako se my díváme na cizince, kteří si dávají cukr do piva.

OBRAZY, TO VŠECHNO JSEM ZNAL Z KNIH A FILMŮ. ZAJÍMALO MĚ TO, CO JE NEPŘENOSNÉ, NESDĚLITELNÉ. ZE VŠEHO

4)

NEJDŘÍVE JSEM SPĚCHAL DO RESTAURACE,

Jestliže jste si dobře pochutnali, nedávejte svou spokojenost číšníkovi najevo zvednutím pravé ruky a spojením palce a ukazováčku do tvaru písmene O. Nebral by to jako pochvalu, nýbrž jako urážku. Vyhněte se také výkřikům typu „Super!“ – pokud nechcete být považováni za Němce. V takovém případě byste totiž museli dát odpovídající spropitné, nejméně 15 % z celkové ceny jídla.

I KDYŽ JSEM NEMĚL HLAD. CHTĚL JSEM RYCHLE ZJISTIT, V ČEM SE ITALSKÉ RESTAURACE LIŠÍ OD TĚCH ČESKÝCH. A SKUTEČNĚ: HNED PRVNÍ MINUTA BYLA PRO MNE ŠOKEM. V ŘÍMSKÉ HOSPŮDCE, KDE JSEM SE USADIL V DOBĚ OBĚDA, SEDĚLO

5)

NĚKOLIK MUŽŮ JAKO VYSTŘIŽENÝCH

Nikdy si po obědě nedávejte cappuccino. Tato káva se pije v Itálii pouze ráno, kdy se k ní většinou přikusuje rohlíček plněný marmeládou (Cornetto). Po obědě se pije espresso, pokud možno co nejmenší (Ristretto) – a bez mléka!

Z FELLINIHO FILMŮ (PAMATUJI SI, ŽE JEDEN Z NICH BYL CELÝ VE ŠVESTKOVÉ MODŘI: OBLEK, KOŠILE, KRAVATA, BA DOKONCE I BOTY), KTEŘÍ BĚHEM JÍDLA KOUŘILI! POD

6)

Při placení nevyslovujte sami zaokrouhlenou cenu, kterou chcete platit. To se nedělá. Počkejte si, až vám přinesou peníze zpátky, a nechte spropitné na talířku.

BRADOU MĚLI PLÁTĚNÉ UBROUSKY, V PRAVÉ RUCE DRŽELI VIDLIČKU, KTEROU Z VELKÉHO HLUBOKÉHO TALÍŘE NABODÁVALI NEBO NAMOTÁVALI TĚSTOVINY – A V LEVÉ RUCE DRŽELI CIGARETU! DŘEVĚNÁ KUCHYŇSKÁ PRKÉNKA cena: od 250 Kč

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

77

JARO/LÉTO 2006


4 PORCE: 250 g těstovin 150 g tuňáka 200 g rajčat 3 lžíce olivového oleje 20 oliv 1 lžíce kaparů hrst bazalky pepř sůl

Tento recept vychází z tradičního italského „tonno alla marinara“, tedy „tuňák po námořnicku“. Vy však tentokrát nepoužijete čerstvé nebo zmražené maso tuňáka, nýbrž konzervu nazvanou TUNA STEAK IN SPRING WATER (198 g, 39 Kč). Na pánvi na rozehřátém oleji lehce orestujte obsah konzervy, přidejte jemně nasekanou bazalku a polovinu konzervy krájených rajčat CHOPPED TOMATOES (400 g, 19 Kč). Za stálého míchání nechte na mírném ohni asi deset minut, dokud se maso zcela nerozdrobí. Pak přidejte vypeckované olivy nakrájené na čtvrtiny a nakládané kapary.

Vzhledem k tomu, že v konzervičkách je obvykle poměrně dost soli, buďte opatrní při dalším solení. Opepřete podle chuti, nejlépe čerstvě umletým pepřem. Počkejte, až bude „sugo“ (omáčka) dostatečně hustá. Potom uvařte podle návodu těstoviny: v tomto případě jsme použili spirálky FUSILLI (500 g, 79 Kč). Měly by být uvařeny „al dente“, tedy ani málo, ani moc. Vodu nemusíte solit, protože sugo by mělo být dostatečně slané. Jakmile jsou těstoviny hotové, vložte je do omáčky a řádně promíchejte. Doporučuji podávat s dobrým bílým vínem. Kalorická hodnota na jednu porci: 880 kJ/295 kcal

Těstoviny s TUŇÁKEM

78


CHILLI CON CARNE S RÝŽÍ BASMATI Tradiční mexická specialita se v překladu jmenuje „maso na paprice“, ale výstižnější název by byl „maso s fazolemi“. Mleté maso a fazole jsou totiž v tomto případě nejcharakterističtějšími ingrediencemi. Maso může být hovězí, skopové nebo vepřové. Vy tentokrát můžete použít klasický anglický polotovar zvaný PORK, SAGE AND ONION STUFFING (340 g, 99 Kč), který se prodává v mraženém stavu. Polotovar obsahuje mleté vepřové maso, šalvěj a cibuli. Používá se hlavně jako nádivka, ale v našem případě poslouží výtečně k přípravě mexické speciality. Pokud jde o fazole, můžete rovněž použít konzervovaný polotovar nazvaný BAKED BEANS (420 g, 19 Kč). Nakrájejte cibuli nahrubo a osmahněte ji do

zlatova na oleji. Přidejte rozmačkaný česnek a rozmražené maso. Nejprve za stálého míchání opékejte, potom duste pod pokličkou asi deset minut. Přidejte polovinu obsahu konzervy krájených rajčat CHOPPED TOMATOES (400 g, 19 Kč) a duste dalších deset minut. Potom přidejte obsah konzervy BAKED BEANS. Podle chuti osolte, přidejte sušenou feferonku, a jestliže chcete mít jídlo pálivější, ještě opepřete čerstvě mletým pepřem. Odstraňte pokličku a nechte pokrm vydusit, tak aby byl hustý. Velmi vhodnou přílohou je rýže Basmati – BASMATI RICE (1000 g, 79 Kč), kterou stačí uvařit dle návodu. Doporučuji podávat s dobrým červeným vínem. Kalorická hodnota na jednu porci: 2076 kJ/492 kcal

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

79

JARO/LÉTO 2006

4 PORCE: 340 g vepřového masa 400 g fazolí 500 g rýže Basmati 200 g rajčat 2 cibule 2 lžíce oleje 2 stroužky česneku 1 feferonka pepř sůl


OMÁČKA JALFREZI (JALFREZI SAUCE) cena: 79 Kč

OMÁČKA MADRAS (MADRAS SAUCE) cena: 79 Kč

OMÁČKA ČTYŘI SÝRY (FOUR CHEESE SAUCE) cena: 79 Kč

OMÁČKA PIRI PIRI (PIRI PIRI SAUCE) cena: 79 Kč

OMÁČKA TIKKA MASALA (TIKKA MASALA SAUCE) cena: 79 Kč OMÁČKA BALTI (BALTI SAUCE) cena: 79 Kč OMÁČKA KORMA (KORMA SAUCE) cena: 79 Kč

PAPRIČKY HNED TEĎ? ZKUSTE TY NAŠE, JIŽ HOTOVÉ

Pokud patříte k jedincům, kteří si rádi pochutnají na bezvadném jídle, ale nemají čas dojít si v práci ani na oběd, anebo vám právě přišla návštěva a nestihli jste uvařit, zkuste náš tip: středně pálivé Chilli con carne jako hotovku již připravenou od Marks & Spencer. K přípravě totiž potřebujete jen mikrovlnnou troubu. Co zaručujeme? Nejenom skvělou chuť, ale hlavně kvalitní potraviny, které jsme na přípravu použili. CHILLI CON CARNE DO MIKROVLNNÉ TROUBY cena: 119 Kč

V nabídce více než 15 dalších druhů!

1. ITALSKÝ VÝVAR S TĚSTOVINAMI (ITALIAN BROTH & PASTA SOUP) cena: 39 Kč

7. CHŘESTOVÁ KRÉMOVÁ POLÉVKA (CREAM OF ASPARAGUS SOUP) cena: 59 Kč

2. FRANCOUZSKÁ CIBULOVÁ POLÉVKA S JABLEČNÝM MOŠTEM (FRENCH ONION & CIDER SOUP) cena: 39 Kč

8. MRKVOVÁ POLÉVKA S FAZOLEMI (CARROT & BUTTERBEAN SOUP) cena: 39 Kč

3. PÓRKOVÁ POLÉVKA S BRAMBORAMI (LEEK & POTATO SOUP ) cena: 39 Kč 4. RAJČATOVÁ POLÉVKA S ČOČKOU A ZELENINOU (LENTIL, TOMATO & VEGETABLE SOUP) cena: 39 Kč 5. KUŘECÍ KRÉMOVÁ POLÉVKA (CREAM OF CHICKEN) cena: 39 Kč 6. ČOČKOVÁ POLÉVKA SE ZELENINOU (LENTIL & VEGETABLE SOUP) cena: 39 Kč

9. HOUBOVÁ POLÉVKA (MUSHROOM POTAGE) cena: 39 Kč

OMÁČKA MAKHANI (MAKHANI SAUCE) cena: 79 Kč OMÁČKA KASHMIRI (KASHMIRI SAUCE) cena: 79 Kč

EXTRA PÁLIVÁ LIMETKOVÁ SMĚS (LIME PICKLE) cena: 69 Kč SLADKÉ CHUTNEY Z MANGA (SWEET MANGO CHUTNEY) cena: 69 Kč KOŘENĚNÉ CHUTNEY Z MANGA (SPICED MANGO CHUTNEY) cena: 69 Kč

MARINOVANÉ ARTYČOKY (MARINATED ARTICHOKES) cena: 99 Kč

MARINOVANÉ HOUBY (MARINATED MUSHROOMS) cena: 99 Kč

10. KOŘENĚNÁ HOVĚZÍ POLÉVKA S FAZOLEMI (SPICED BEEF & BEAN SOUP) cena: 39 Kč

8

9

11. BROKOLICOVÁ POLÉVKA (BROCCOLI & STILTON SOUP) cena: 39 Kč 12. RAJČATOVÁ POLÉVKA S RÝŽÍ (TOMATO & RICE SOUP) cena: 39 Kč

1

80

2

3

4


INZERCE

BORŮVKOVÁ OMÁČKA (BLUEBERRY SAUCE) cena: 89 Kč VANILKOVÝ KRÉM (VANILLA CUSTARD) cena: 49 Kč

PESTO (PESTO ALLA GENOVESE) cena: 169 Kč OMÁČKA NA TĚSTOVINY S CHERRY RAJČATY A RUKOLOU (SWEET CHERRY TOMATO & ROQUETTE PASTA SAUCE) cena: 79 Kč

10

11

5

12

6

7


mražené potraviny

Mrazicí box na Chodově

MRAŽENÉ Z mrazicího boxu (téměř)

ROVNOU NA STŮL Z

načka Marks & Spencer nabízí v pražském obchodně zábavním centru Chodov účinnou pomoc pro věčné zápasníky s časem, kteří si alespoň večeři chtějí vychutnat v klidu domova. V mrazicím boxu naleznete na 100 produktů Marks & Spencer – ryby, mraženou zeleninu a ovoce, vynikající zmrzliny a také dorty a koláče, které stačí jen vyndat z krabičky, na pár minut dát do mikrovlnné trouby, a pak už jen s chutí sníst. Velkou část nabídky tvoří hotová jídla, a to zcela speciální. Za prvé je nikde jinde nekoupíte, z Velké Británie jsou dovážena výhradně do mrazicího boxu na Chodově, za druhé jsou výjimečnou ukázkou moderní britské kuchyně, takže nabízejí kombinace, které jsou možná netradiční, ale o to více vybízejí k ochutnání. Třetím benefitem je fakt, že všechna mražená jídla jsou vyrobena z těch nejkvalitnějších surovin. A konečně za čtvrté – pozor, milí příznivci diet! – spatříte-li na obalu „count on us“, jedná se o produkty určené pro štíhlou linii. Tak zkuste dnes večer ochutnat například koláč s treskou a brokolicí, přejeme dobrou chuť!

82


VESELÉ

Velikonoční pondělí se blíží – 17. dubna

VELIKONOCE

VELIKONOČNÍ ČOKOLÁDOVÉ BONBÓNY (EASTER CHOCOLATES) cena: 229 Kč

ZVÍŘÁTKA Z MLÉČNÉ ČOKOLÁDY (NET OF FARMYARD ANIMALS) cena: 49 Kč

ČOKOLÁDOVÁ KACHNA (CHOCOLATE DUCK) cena: 49 Kč PLNĚNÁ KUŘÁTKA Z BÍLÉ ČOKOLÁDY(NET OF CHICKS) cena: 49 Kč

ČOKOLÁDOVÁ VAJÍČKA (FLOWER EGG) cena: 269 Kč PLYŠOVÁ ZVÍŘÁTKA OBSAHUJÍCÍ ČOKOLÁDOVÁ VAJÍČKA (DUCK, COW AND CHICK PURSES) cena: 179 Kč/1ks

Kompletní nabídku sledujte v našich prodejnách.

ČOKOLÁDOVÉ BONBÓNY S NÁPLNÍ (LITTLE BOX OF TRUFFLES) cena: 99 Kč

VÝBĚR ČOKOLÁDOVÝCH BONBÓNŮ (CHOCOLATE SELECTION) cena: 159 Kč

ČOKOLÁDOVÉ RŮŽE S NÁPLNÍ (PRALINE ROSES) cena: 269 Kč

ČOKOLÁDOVÉ BONBÓNY S NÁPLNÍ MARC DE CHAMPAGNE (CHAMPAGNE TRUFFLES) cena: 149 Kč

ČOKOLÁDOVÉ BONBÓNY SE TŘEMI DRUHY NÁPLNÍ (I LOVE MUM CHOCOLATE TRUFFLES) cena: 129 Kč

nezapomeňte

na Den matek MAGAZÍN MARKS & SPENCER

83

JARO/LÉTO 2006

letos 13. května


dekor

Nezapomínejte

na doplňky...

...bez nich to není ono!

KOLEKCE SCRIBE VELKÝ TALÍŘ (T34/3300A) cena: 250 Kč DEZERTNÍ TALÍŘEK (T34/3300B) cena: 180 Kč MISKA (T34/3300C) cena: 180 Kč HRNEK (T34/3300D) cena: 150 Kč

KOLEKCE SQUARE VELKÝ TALÍŘ (T34/3430A) cena: 150 Kč DEZERTNÍ TALÍŘEK (T34/3430B) cena: 150 Kč MISKA (T34/3430C) cena: 150 Kč HRNEK (T34/3430D) cena: 150 Kč HNĚDÉ PODLOŽKY VELKÉ (T34/4455) cena: 580 Kč/4 kusy v balení

Míváte někdy pocit, že jste si sice vybavili byt novým nábytkem, ale stále mu něco chybí? Možná jde jen o detail – malý doplněk, který by váš domov rozzářil. Stačí maličkost – barevný hrneček, příborový nůž s tím správným ostřím anebo sklenička s důvtipným designem. Čím vším můžete svůj domov zútulnit? U nás najdete tolik krásných kuchyňských potřeb a bytových doplňků, že nebudete vědět, pro co se dřív rozhodnout. 84


KOLEKCE MAXIM STRIPE VELKÝ TALÍŘ (T34/4205A) cena: 250 Kč DEZERTNÍ TALÍŘEK (T34/4205B) cena: 180 Kč

HRNEK (T34/4205D) cena: 750 Kč/4 kusy v sadě SADA (T34/4205G) cena: 2450 Kč obsahuje: 4 velké talíře, 4 dezertní talířky a 4 misky

MISKA (T34/4205C) není zobrazena cena: 250 Kč

VELKÉ TALÍŘE (T34/3213A) cena: 580 Kč/4 kusy v sadě barva: mix pastelových odstínů DEZERTNÍ TALÍŘKY (T34/3213B) cena: 480 Kč/4 kusy v sadě barva: mix pastelových odstínů

MISKY (T34/3213C) cena: 480 Kč barva: mix pastelových odstínů HRNKY (T34/3213D) cena: 480 Kč barva: mix pastelových odstínů

KOSTKOVANÉ HRNKY (T34/8537) cena: 850 Kč/4 kusy v sadě

VELKÁ SMALTOVANÁ DÓZA (T34/9472) cena: 380 Kč

DŘEVĚNÝ STOJÁNEK NA HRNKY (T34/2076) cena: 380 Kč

MALÉ SMALTOVANÉ DÓZY (T34/9469) cena: 880 Kč/3 kusy v sadě

Zaregistrujte se na www.marks-and-spencer.cz – nově pošta elektronicky – newsletter Marks & Spencer! SKLENICE NA PIVO 5,7 dcl (T34/4600) cena: 50 Kč

„PANÁK“ 0,6 dcl (T34/4601) cena: 25 Kč

SKLENICE NA VÍNO 2,5 dcl (T34/4603) cena: 50 Kč

SKLENICE NA ŠAMPAŇSKÉ (T34/4604) cena: 50 Kč

SADA SKLENIC (T34/1227M) cena: 480 Kč obsahuje: 6 sklenic na víno 3,5 dcl, 6 sklenic 4,2 dcl

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

MÍSA NA POT POURRI (T27/1474) cena: 280 Kč barva: krémová (limetková, čokoládová, karamelová, lila)

85

JARO/LÉTO 2006

HRNEK (T34/8548) cena: 50 Kč barvy: žlutá, modrá, růžová


SADA PŘÍBORŮ (T34/4716) cena: 750 Kč obsahuje: 4 nože, 4 vidličky, 4 lžíce, 4 lžičky barva: béžová, modrá

SADA PŘÍBORŮ (T34/4702) cena: 480 Kč obsahuje: 4 nože, 4 vidličky, 4 lžíce, 4 lžičky barva: černá

SADA PŘÍBORŮ (T34/4719) cena: 950 Kč obsahuje: 4 nože, 4 vidličky, 4 lžíce, 4 lžičky

SADA PŘÍBORŮ (T34/4712) cena: 1950 Kč obsahuje: 6 nožů, 6 vidliček, 6 lžic, 6 lžiček

KOLEKCE SALSA

VELKÁ PSÍ MISKA (T34/1905) cena: 580 Kč

SADA (T34/8804) cena: 950 Kč obsahuje: 4 velké talíře, 4 dezertní talířky, 4 misky, 4 hrnky

STŘEDNÍ PSÍ MISKA (T34/1901) cena: 480 Kč

SADA „TĚSTOVINY“ (T34/8837) cena: 750 Kč obsahuje: 1 velkou mísu, 4 hluboké talíře

KOČIČÍ MISKA (T34/1900) cena: 280 Kč DÓZA NA POCHOUTKY (T34/1937) cena: 580 Kč

VONNÉ SVÍČKY

KONVIČKA (T34/2004) cena: 480 Kč

VELKÁ SVÍČKA VE SKLENĚNÉ DÓZE (T27/6804A) cena: 350 Kč

VYSOKÝ HRNEK (T34/2157) cena: 120 Kč

MALÁ SVÍČKA VE SKLENĚNÉ DÓZE (T27/6803A) cena: 250 Kč

NEREZOVÝ STOJÁNEK NA TOASTY (T34/2919) cena: 580 Kč

VELKÁ SVÍČKA (T27/6801A) cena: 320 Kč

DŘEVĚNÝ PODNOS (T34/4202) cena: 480 Kč

ČAJOVÉ SVÍČKY (T27/6805A) cena: 180 Kč/9 kusů v balení Až 8 různých vůní.

86


cestování

Když vám někdo řekne: „Jedu do Indonésie,“ máte minimálně dvě možnosti. Pakliže je vám to jedno, nebo dotyčnému závidíte, můžete jen popřát šťastnou cestu. Pokud vás ale jeho výlet zajímá, měli byste se ptát dál. Sdělení, že „jede do Indonésie“, totiž nemá

Indoné prakticky žádnou informační hodnotu.

I

ndonésie je se svou čtvrtmiliardou obyvatel a bezmála dvěma miliony čtverečních kilometrů tak velkou zemí, že toto oznámení přítele cestovatele je podobné, jako by vám sdělil, že „jede do Evropy“. Jistě, nejrozsáhlejší souostroví světa má na svých 17 tisících ostrovech kouty, kam asi zamíří většina turistů, stejně tak ale místa, kam se cizinec (a často ani domorodec) nedostane, i kdyby sebevíc chtěl. Ostrovy poblíž Indie (indos nesos – odtud Indonésie) nemusíte na mapě příliš hledat. Je to prakticky všechno to, co plave v moři mezi Asií a Austrálií. Šest tisíc ostrovů je obydlených, a to velmi rozličnými kmeny s různými kulturami i jazyky, ačkoli úřední, společný jazyk (bahasa Indonesia) existuje také. Indonésie je nejlidnatějším muslimským státem světa, i když křesťanské a další náboženské minority jsou důležitou součástí indonéské kultury a společnosti. Drtivá většina turistů přijíždí na ostrov Bali, přestože islámští fanatici svými pumovými útoky v posledních letech bohužel přiměli řadu z nich, aby si svou exotickou dovolenou hledali jinde.

sie Text: Václav Sochor; Foto: Jiří Páleníček

88


Bali

Tento rajský ostrov je tak pitoreskní, až nabudete dojmu, že ho tu nechal postavit bohatý hollywoodský producent jako scenérii pro nějaký romantický plážový kasaštyk. Vrcholky vulkánů mizí v mlze, na jejich svazích se klikatí rýžová políčka, z tropických lesů se ozývá křik papoušků a vy se na to všechno díváte ze svého lehátka na dokonalé zlatavé pláži, pokud možno s koktejlem v ruce. A když se toho všeho nabažíte, jdete se přejíst pokrmy, které z indonéské gastronomie udělaly světovou legendu. PLÁŽE, KAM SE PODÍVÁŠ Nejpopulárnější a nejkrásnější pláže se jmenují Kuta a Legian. Kuta je plná turistických atrakcí, západních obchodů a divokého nočního života. Kromě veškeré komerce ale stále nabízí také neskutečně nádhernou pláž a autentickou, romantickou vesnici s úzkými uličkami a tichými dvorky. V posledních letech se na Kutě rozmohla turistika ze zcela nečekaného důvodu: Bali navštěvují tisíce zámožnějších Indonésanů, aby si ve svém striktním muslimském světě dopřáli pohled na obnažená těla krásných západních turistek. V Indonésii existuje už řada cestovních kanceláří specializujících se na zájezdy tohoto typu. Je ovšem třeba dodat, že místní turisté v naprosté většině případů zůstávají ve zdvořilé vzdálenosti a obtěžují své zámořské kolegyně maximálně odlesky čoček svých dalekohledů. MĚSTA PLNÁ ATRAKCÍ Denpasar, hlavní město ostrova, zůstává navzdory svému bouřlivému rozmachu v posledních desetiletích příjemným, tradičním indonéským městem. Za návštěvu stojí Bali Museum vymyšlené tak, aby do něj turisté opravdu chodili – atraktivní a moderní prezentace znudí jen málokoho. Úplně jinak, ale neméně atraktivně je pojato Centrum umění Abiankapas s malbami, řezbami a pravidelnými vystoupeními tanečních skupin a orchestrů. Ubud, idylické kulturní centrum Bali, je plný galerií a uměleckých dílen. Návštěva města přitom není nijak „kulturně vyčerpávající“ – procházka zelenými zahradami nebo Opičím lesem v jeho bezprostřední blízkosti je naopak skvělou relaxací. K zajímavým tipům patří návštěva sopky Gunung Batur 35 kilometrů severně od Ubudu. Jezero zaplavuje polovinu kaldery a vytváří nejfantastičtější přírodní scenérii na ostrově. Jediným rušivým elementem jsou agresivní prodejci suvenýrů, kteří se kdovíproč nebývale koncentrují právě tady.

TROPICKÝ TRHÁK I PŘÍRODNÍ LABORATOŘ

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

89

JARO/LÉTO 2006


HALENKA (T43/6026) cena: 1950 Kč barva: čokoládová

2 TIPY PRO náročné

NÁHRDELNÍK (T06/3325C) cena: 680 Kč barva: hnědá mix

cestovatele

SULAWESI (CELEBES)

Většina návštěvníků míří do hornaté rozervané krajiny oblasti Tanatoraja a do malého zemědělského městečka Rantepao, jehož obyvatelé vedle rýže pěstují i velmi propracované a atraktivní ceremoniály, slavnosti a zvyky. Obzvláště je baví pohřby, které trvají několik dní a účastní se jich stovky hostů. Pro zpříjemnění odchodu zesnulého na jiný svět se zde obětují buvoli, probíhají kohoutí i buvolí zápasy a praktikuje se indonéská forma kick-boxu. Nejlepší počasí je od března do června, přičemž pohřební „party sezona“ je tradičně od července do září. Klasičtější zábavu na Sulawesi nabízí městečko Manado, respektive legendární korálové útesy kolem něj, nazývané mořská zahrada. A pokud by vám tu chybělo dobrodružství, dejte si v místní restauraci lokální specialitu – smaženou lesní krysu.

KALIMANTAN (BORNEO) Ačkoli se vám při příjezdu zjeví horizont zaplněný pilami a rafinériemi a místo potetovaných nahých lovců lebek tu najdete chudé vesničany snažící se přivydělat na nepočetných turistech, nesmí vás to odradit! Výlety po řece do domorodých vesnic jsou fascinující. Nejlépe je začít ve městě Tamarinda a plout třeba do Melaku s proslulým orchidejovým lesem. Uprostřed Kalimantanu se rozkládá Národní park Tanjung Puting s neuvěřitelným množstvím různých druhů fauny i flóry včetně krokodýlů a orangutanů. Údajně nejkrásnější západ slunce na světě nabízí Pontianak na západě ostrova. Nejoblíbenější zábavou místních teenagerů je pouštění obrovských papírových draků.

90


Šarm Jakarty

Moderní historie indonéské metropole se promítá do její současné podoby tak silně, že jednotlivé zvraty na její sinusoidě prosperity a bídy můžete doslova cítit pod nohama. Ještě před dvěma desetiletími měla Jakarta pověst pekelné špinavé díry. Devadesátá léta přinesla bleskovou vlnu prosperity, která vyhnala do výšky moderní administrativní budovy a natáhla po městě široké silnice. Krvavé sesazení diktátora Suharta bylo spojeno s intenzivním rabováním, žhářstvím a vandalstvím, z jehož následků se hlavní město bohužel dosud nevzpamatovalo. Dnes je Jakarta nejdražším, nejznečištěnějším a nejpřelidněnějším městem Indonésie. Přesto má svůj neobyčejný šarm, který byste při návštěvě této země neměli opomenout.

HALENKA (T43/6019) cena: 1950 Kč barva: aqua mix SAKO (T59/8800J) cena: 3950 Kč barva: moka mix

Nač si dávat pozor

KORÁLE (T06/3363) cena: 480 Kč barva: hnědá mix

ZDRAVOTNÍ RIZIKA Tyfus, hepatitida A a E, bakteriální průjmy, horečka dengue, malárie, nyní i ptačí chřipka – v Indonésii můžete potkat vše, co si dovedete představit. Očkování je samozřejmě vřele doporučováno, přehnaná hysterie či strach z nemocí však není namístě. Pokud se chystáte do komfortního hotelu na Bali, můžete na většinu zdravotních rizik zapomenout. TERORISMUS Militantním islámským hnutím se v Indonésii pozoruhodně daří. Teroristé se soustřeďují na největší města, turistické resorty a místa spojená se západní kulturou. K útokům proti cizincům došlo v hlavním městě Jakartě, nejvážnějšími incidenty ale byly pumové útoky na Bali v říjnu 2002 a také v říjnu 2005. Povzbudivé je, že indonéská vláda útočníky a jejich organizace tvrdě pronásleduje. OSVOBOZENECKÁ HNUTÍ Sumatra, Irian i Ambon jsou ostrovy se silným odporem místních obyvatel proti centrální vládě v Jakartě. Na Ambonu došlo koncem 90. let k povstání, na Irianu bojují partyzánské jednotky už tři desetiletí za samostatnost ostrova. Nezávislosti v uplynulých letech dosáhl Východní Timor, který byl od 70. let Indonésií okupován. Od dubna letošního roku dostane autonomii i provincie Aceh na severu Sumatry. Hnutí odporu působí i na dalších ostrovech a je dobré se před odjezdem informovat o aktuální situaci. PŘÍRODNÍ ŽIVLY Vlna tsunami zasáhla před více než rokem nejvíce právě Aceh a západní pobřeží Sumatry. Před pár měsíci navíc stejnou oblast postihlo silné zemětřesení. Většina Indonésie leží v tektonicky neklidné oblasti, otřesy půdy a sopečné erupce zde tedy bohužel nejsou vzácností. V horských oblastech, především na Jávě a Sumatře, dochází v období dešťů k sesuvům půdy a rozsáhlým záplavám. Časté jsou i lesní požáry.

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

91

JARO/LÉTO 2006


Text: Eva Havelková, Foto: Michael Kratochvíl, Styling: Tatiana Sladíková, Make-up: Lucie Perlová

kariéra

KOŠILE COLLEZIONE (T25/7633C) cena: 1750 Kč barva: hnědá (černá)

TRIKO (T41/0922) cena: 295 Kč barva: 7 různých odstínů

SVETR AUTOGRAPH (T30/7700A) cena: 980 Kč barva: indigo

SVETR (T41/7106) cena: 680 Kč barva: hořká čokoláda

DŽÍNY (T17/8499B) cena: 1750 Kč barva: modrá

DŽÍNY (T54/6401) cena: 1250 Kč barva: modrá (tmavě modrá)

JEDEME NA

TEAM BUILDING!

Jak se obléknout na oficiální večírek nebo do opery, to vám asi povídat nemusíme. Co ale očekávat, když na vás z kalendáře mrká slovo „teambuilding“? Především žádné oficiality. Cílem takových dnů je upevnit vzájemné pracovní vztahy. A jak známo, to se nejlépe daří při hrách a v neobvyklých situacích. 92


• zkvalitňuje vztahy na pracovišti. Adrenalinové zážitky, které se mnohdy dají přirovnat ke stavům euforie, dovolují hluboce si uvědomit důležitost týmové spolupráce; • zvyšuje sebevědomí samotných zaměstnanců. Člověk najednou zjistí, že dokáže do té doby pro něj nemožné – zlézat stěny bez lana, plavat v ledové vodě nebo ujet na kole ohromné množství kilometrů; • poskytuje účastníkům zpětnou vazbu. Modelové situace, které se během víkendu odehrávají, se mohou kolektivně rozebrat. Kurzy tak zároveň přispívají k sebepoznání; • napomáhá manažerům ujasnit si, jak sestavit jednotlivé týmy na pracovišti. Tým není automatická věc, musí se vytvořit a vyžaduje péči. Průměrní jedinci mohou vytvořit dokonalý tým s obrovskými výsledky a naopak – skvělí experti nemusí dohromady tvořit efektivní tým.

INZERCE

V ČEM TKVÍ TAJEMSTVÍ TEAMBUILDINGU:

Kompletní vybavení

DÁMSKÉ TRIKO (T41/1375) cena: 395 Kč barva: 8 různých odstínů

KOUPELEN síť prodejen po celé ČR

PÁNSKÉ TRIKO (T28/3235B) cena: 295 Kč barva: 15 různých odstínů

PÁNSKÁ MIKINA (T28/2310B) cena: 520 Kč barva: černá (námořnická)

DO KUFRU

SI NEZAPOMEŇTE ZABALIT:

Vždy se informujte předem, jakým směrem je kurz zaměřen. Někdy jde pouze o duševní aktivity, jindy o adrenalinové sporty. Prostředí, ve kterém se kurzy konají, se tedy může velice lišit. Když víte, že vás čekají sportovní hry, vezměte si s sebou odpovídající oblečení, abyste nemuseli skákat s padákem v lodičkách. Zabalte si oblečení dovolující aktivní pohyb pro dané roční období: – šusťáky, bundu, fleecovou mikinu, sportovní či pevnou obuv s vysokým kotníkem. Počítejte také s tím, že se oblečení může ušpinit nebo promočit, takže si raději vezměte náhradní varianty.

Barevný 130-ti stránkový

katalog ZDARMA www.sapho.cz MS 06

PÁNSKÉ PLAVKY (T28/7901B) cena: 480 Kč barva: 5 různých odstínů

MÁM ZÁJEM O ZASLÁNÍ KATALOGU ZDARMA zašlete SMS na tel.: 775 715 517 ve tvaru: MS-JMENO, PRIJMENI, ULICE, MESTO, PSC nebo zašlete kupon na: SAPHO Líbeznice u Prahy, 250 65 (areál Řempo), koupelny@sapho.cz

Jméno: .............................................. Ulice: .................................................. Město: ................................................ PSČ: ..................................................


kulturní koktejl

Připravila: Michaela Zindelová, Fotografie: Marie Votavová (1), Pavel Nesvadba (1), z archivu Tomáše Janečka (4), Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze (8).

Výstavu Šperky na jevišti můžete navštívit do konce března. Uměleckoprůmyslové muzeum, ul. 17. listopadu 2, Praha 1, www.upm.cz

Tosca

Turek v Itálii – Fiorilla

K

oncem ledna 2006 doputovala do pražského UPM z operního domu v Covent Garden unikátní výstava několika desítek šperků, které ke svým operním rolím nosila Maria Callas. Jak tvrdí kurátor výstavy Rinaldo Albanesi, jevištní šperky patří do muzejní vitríny. Přestože se o špercích napsaly stovky knih, stál do nedávné doby jevištní šperk zcela mimo zájem sběratelů. Právě Albanesi má zásluhu na tom, že firma Swarovski zakoupila před několika lety unikátní jevištní kolekci 14 000 šperků z archivu ateliéru Marangoni. Šperk z tohoto ateliéru (malou zdobenou korunku) si nasadila při svém debutu ve veronské Areně ještě neznámá zpěvačka Maria Callas v roce 1947. Pověrčivá diva se rozhodla, že na jeviště vstoupí vždy jen s nimi. Použité materiály šperků – dřevo, kůže, perleť, plast, umělé perly, kameny z křišťálového skla, kov – jsou zušlechťovány skvělým řemeslem ateliéru, založeného v roce 1940 v Miláně.

Křišťálové kameny Daniela Swarovského září v různých barvách, mívají různé velikosti i tvary: podlouhlé i kapkovité. Zakladatel společnosti Marangoni navrhoval především pro proslulou La Scalu. V Miláně se vyráběly šperky i pro Luciana Pavarottiho či hvězdy filmového plátna Marilyn Monroe, Audrey Hepburn a Nicole Kidman. V současné době se jedná o smlouvě s dalším velkým hlasem operního nebe: s Annou Netrebko. Chcete odpověď na otázku, zda jsou jevištní šperky klenotnická díla? V každém případě patří do krásného divadelního snu, který by bez nich byl o něco chudší... Po Praze mohou obdivovat soubor jevištních šperků severní Evropa a Spojené státy (jen v roce 2005 výstavu navštívily téměř tři miliony lidí).

UNIKÁTNÍ ŠPERKY P R O

J E D I N E Č N Ý 94

H L A S


Anna Boleyn

MAGAZÍN MARKS & SPENCER

95

JARO/LÉTO 2006


Biedermeierské sloupkové hodiny (kolem 1830)

Klasicistní hodiny ve tvaru vázy s amorkem (konec 18. století)

Rodina s jiným rozměrem

K

Stroje času T

ěsně před koncem minulého roku, po který si pražské Uměleckoprůmyslové muzeum připomínalo 120. výročí své existence, se otevřela poslední část stálé expozice Příběhy materiálů nazvaná Stroje času. Tuto expozici muzeum systematicky budovalo již od roku 2000. Unikátní sbírka hodin, hodinek a měřicích přístrojů se orientuje především na umělecké ztvárnění hodinových schránek. V celkovém počtu devíti stovek exemplářů naleznou příchozí stolní sluneční hodiny, senzační sbírku kapesních a náramkových hodinek, nechybí samozřejmě ani interiérové hodiny.

Uměleckoprůmyslové muzeum, ul. 17. listopadu 2, Praha 1, www.upm.cz

oupit si dvě knížky za cenu jedné je skvělý reklamní tah. Dostat k Hodinám Michaela Cunninghama jako dvojče Domov na konci světa (Euromedia 2005), je dárek nad dárky... Ani v Domově ale nejde – podobně jako v Hodinách – o jednoduché čtení... I když začátky amerického spisovatele Michaela Cunninghama vypadaly růžově, po raketovém úspěchu několika povídek k autorovi sláva nepřicházela. Až po několika letech poslal Cunningham do The New Yorker k otištění jednu klíčovou kapitolu z ještě neotištěného Domova na konci světa a redakce ji ihned zveřejnila. Cunninghamova povídka způsobila senzaci a jeho Bílý anděl vyšel dokonce v Antalogii nejlepších amerických povídek (1990). Až poměrně útlý svazek Hodiny přinesl autorovi Pulitzerovu cenu a Domov na konci světa další nadšené recenze. Příběh Domova na konci světa vypráví několik hlavních postav. Jen prvních pár desítek stran románu nás ukolébá v pocitu, že jde o příběh o dospívání, ale pak už nastoupí všechny peripetie hodně nekonvenčního rodinného vzorce, kde se homosexuální Jonathan, bisexuální Bobby a heterosexuální Clare milují navzájem. Velmi nelehká je nastoupená cesta „dětí Woodstocku“ k idylické podobě rodinného klidu a míru. Domov na konci světa, strhující Cunninghamovo drama, má už dokonce svou filmovou verzi (na scénáři spolupracoval sám autor, v hlavní roli se objevil Colin Farell).

Mozart? Mozart! Z

anechal za sebou vstřícné „hity“, ale také komplikované skladby. Výročí 250 let od narození hudebního génia W. A. Mozarta se stalo v Evropě i v Americe podnětem k přípravě mnoha seriózních uměleckých projektů. Nejpromyšlenější nabídku připravilo Rakousko, které oslavy pojalo jako velkolepou státní propagaci. Nejvíc akcí se odehraje v Salcburku (na letním festivalu zazní všech jeho 22 jevištních děl) a ve Vídni – nová operní scéna Theater an de Wien bude uvádět několik mistrových oper ve špičkovém obsazení, výstavní síň Albertina obsadí na půl roku obsáhlá výstava o Mozartovi v rodném domě je již k vidění stálá Mozartova výstava. A jak se k Mozartovi postavilo Česko v čele s městem, „kde Mozartovi rozuměli“, kde slavil úspěch s Figarovou svatbou a kde se odehrála světová premiéra Dona Giovanniho a La Clemenza di Tito? Do popředí oslav světového skladatele se postavilo sdružení Mozart Praha 2006 se sedmnácti institucemi. Za sebou již máme slavnostní koncert (27. ledna, den Mozartova narození) a před sebou skoro dvě stovky zajímavých projektů.

Snímek ze současného nastudování Kouzelné flétny ve Stavovském divadle

TIPY PRO VÁS:

• Jako první se mezi knihami o skladatelově životě objevila biografie, která ukazuje zázračné dítě v nezvyklém světle. Dílo Dorothey Leonartové s názvem Mozart, zamlčená tvář vydává Albatros. • Od poloviny března až do září nabídne České muzeum hudby zajímavou expozici Hudba v Praze 1760–1810, jež představí skladatele a virtuózy, Mozartovy předchůdce i současníky (Koželuh, Kuchař, Maschek). Na podzim se pak v Klementinu představí kolekce vzácných dobových opisů Mistrových skladeb. • 9. března uvede soubor baletu Národního divadla českou premiéru baletu Mozart? Mozart! – tří choreografií na Mozartovu hudbu Jiřího Kyliána a Petra Zusky. Dirigentem představení je Oliver Dohnányi. • 1. května vystoupí ve Stavovském divadle italská mezzosopranistka Cecilia Bartoli s Berlínskou filharmonií. • Z nabídky Pražského jara: 13. května diriguje Pražskou symfonii s Vídeňskými symfoniky Zubin Mehta, ve stejný den zazní na Bertramce árie věnované Josefině Duškové; 20. května se na scéně Stavovského divadla objeví nové nastudování Dona Giovanniho v legendárním scénickém provedení Kašlík, Svoboda s kostýmy Theodora Pištěka; 30. května zazní v Rudolfinu Koncert č. 20 d moll pro klavír v podání Mariána Lapšanského. • 22. října se v rámci festivalu Struny podzimu na scéně Stavovského divadla objeví ve světě proslulá současná inscenace Don Juan in Prague, kde v roli Donny Elvíry exceluje Iva Bittová. Jeviště ožívá dekoracemi s použitím fotografií Jana Saudka. • 14. prosince se uskuteční závěrečný mozartovský koncert ve Smetanově síni Obecního domu se sopranistkou Evou Urbanovou.

96

INFORMACE O AKCÍCH NAJDETE NA: www.mozart2006.net, www.mozarteum.at, www.salzburgfestival.at, www.mozartpraha2006.cz


M

„Čtvero ročních období“ v podání Oty Janečka, oleje a pastely ze současné expozice: „Zima“ (Přízemní let vajec a bublin), „Jaro“ (Léta sedmdesátá), „Léto“ (Žluťásci), „Podzim“ (Hnízdo)

Snová krajina PLNÁ

Výstava ve Velké galerii je otevřena do 19. března 2006 Galerie Chodovské tvrze, Ledvinova 9, Praha 4

alíř Ota Janeček (1919–1996) zanechal na každém ze svých děl jedinečný punc vlastní osobitosti. Tak jako má každá mince dvě strany, tak i malíř ve svém díle bravurně střídá realistické postupy s fantazijními. V počátcích tvorby byl Ota Janeček inspirován dílem Amedea Modiglianiho, poté kubismem a v padesátých letech vytvořil vlastní variantu poetického realismu. V pražské Chodovské tvrzi se letos malířovo dílo objevuje již popáté. Po předchozích výstavách koncipovaných po desetiletích Janečkovy tvorby nadešel čas let sedmdesátých. Uvidíte obrazy i grafiky se snovou krajinou plnou symbolů a archetypů, krajiny zabydlené semeny, vejci, plody, ulitami, vznášejícími se bublinami i larvami – krajiny plné zárodků života... A samozřejmě spatříte i symboly, které jsou s malířovou tvorbou neodmyslitelně spjaté – stébla trav a ptáčky. Janečkova díla nejsou časově ani tematicky ohraničena, vznikají paralelně a vzájemně prorůstají. Pro návštěvníka výstavy budou 70. léta setkáním se zdánlivě jiným malířem. S tvorbou, kterou s předchozími obdobími spojuje „jen“ jednotící poetické vidění světa kolem nás. Malířův syn, nakladatel Tomáš Janeček, k velkému zájmu návštěvníků podotkl: „Zájem ze strany galerií o otcovo dílo je tak velký, že jsem některé výstavy odsunul na pozdější dobu. Jediné, co stále nepřichází, je nabídka od velké galerie na retrospektivní výstavu otcova díla. Je to možná dáno současným trendem v galeriích, že ten, kdo umí vzít do ruky tužku a štětec, nebývá dost avantgardní. Velká návštěvnost otcových výstav je však důkazem, že pro mnoho lidí přece jen umět kreslit je věc podstatná.“

SYMBOLŮ


WOODYHO RETRO NA JEZERCE

I

když je filmografie Williama Jamese Murrayeho (1950) poměrně bohatá, amerického legendárního komika jsme si zapamatovali donedávna jen jako spolubydlícího Dustina Hoffmana ve filmu Tootsie... Teprve v poslední letech přibylo ve filmotéce tohoto herce několik zajímavých titulů: Bob Harris v nezávislém filmu Ztraceno v překladu (režie Sofie Coppolová), ve filmu Jima Jarmusche Kafe a cigára si zahrál sám sebe… Americký minimalistický filmař obsadil prvotřídního herce úsporných výmluvných gest i do svého dalšího titulu Zlomené květiny, který utkvěle sleduje jedno téma. Smutná komedie vypráví o podivuhodné road movie Dona Johnstona, bývalého donchuána. Poté co mu jedna z exmilenek napíše, že s ním má syna, vydává se Johnston podle plánu svého přítele po Spojených státech. A život dokáže přinést nevídaná překvapení. Hlavní hrdina dospělého potomka na tragikomické pouti sice nenachází, zato se ale do svého zajištěného zázemí vrací někdo úplně jiný... Ve filmu se blýsknou skutečné hollywoodské hvězdy: Jessica Langeová nebo Sharon Stoneová. Film, jenž vznikl v roce 2005, překvapivě získal Grand prix na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

N

ěkolik desítek pražských divadel se nedávno rozrostlo o Divadelní společnost Jana Hrušínského se sídlem v Nuslích – Na Jezerce. Principál kupodivu nesází jen na osvědčené divadelní frašky s komorním obsazením. Překvapí i projektem, kdy náklady musí dlouhou dobu převyšovat jeho výnosy. Má čich na dobré sólisty (Bohdalová, Preissová, brzy snad i Polívka a Tříska), ale i na režiséry (Hřebejk, Engelová, Hlavica a talent, o kterém v posledních sezonách často slyšíme, Ondřej Sokol). Koncem minulého roku měla Na Jezerce premiéru hra, jež vznikla na základě úspěšného filmu Woodyho Allena z roku 2001 Prokletí žlutozeleného škorpióna. Do divadelní podoby jej převedl sám režisér Ondřej Sokol. Vtipná komedie o úspěšném pojišťovacím agentovi nás zavádí do New Yorku čtyřicátých let. Neodolatelná dvojice Betty Ann (Kateřina Lojdová) a C. V. Briggs (Jan Hrušínský) se má podle osvědčeného hollywoodského filmového principu zpočátku ráda jako kočka a pes až do chvíle... Jan Hrušínský i Ondřej Sokol shodně cítili, že stylově zajímavá hra s gejzírem situací a vtipných i ironických dialogů by mohla nuselské scéně přinést opět něco jiného. Stačila „maličkost“ – požádat Woodyho Allena o autorská práva. Slavný herec a režisér na nabídku odpověděl až téměř po roce, a tak se herci pustili do studia retrokomedie s názvem Prokletí nefritového škorpióna, která samozřejmě neztratila nic se svého půdorysu neuvěřitelných gagů. Diváky možná baví i skutečnost, že pět herců ze sedmi hraje více rolí. A bleskurychlé převleky jsou zákonitě legrační. V nuselském parku můžete navštívit nejen některé z divadelních představení s kvalitním repertoárem a herci, ale také se nechat pohostit v příjemné restauraci Opona s vtipným jídelníčkem a se slušným vinným sklepem. Co se hraje i aktuality kolem divadla se dozvíte na velmi přehledných webových stránkách www.hrusinsky.cz. A na co se můžete těšit dál? Třeba na novou inscenaci Tartuffa v režii Lukáše Hlavici s kostýmy a scénou Lucie Loosové.

Divadlo Na Jezerce, Na Jezerce 1451, Praha 4

DO NAHA! ... na Vinohradech N

ejdřív byl film a z něj se později zrodil muzikál. Cattaneoův citlivý a vtipný příběh o šestici vyděděnců společnosti se stal na konci tisíciletí skutečným filmovým hitem. Američtí divadelní producenti se později začali o britský filmový námět zajímat a v konkurzu přepisu na muzikál uspěl nováček, talentovaný David Yazbek, jemuž hudba a texty písní k muzikálu Do naha přinesly okamžitý úspěch: cenu Grammny, Drama Desk i nominaci na cenu Tony. S libretem Terence McNallyho, jednoho z nejlepších současných amerických dramatiků, se tak z filmu stala veleúspěšná muzikálová verze.

98

V současné době se na tomto titulu baví i pláčou diváci v divadlech v Liberci, Uherském Hradišti a v Pardubicích. Neomylně po něm sáhl i umělecký šéf Divadla Na Vinohradech Martin Stropnický. Věděl, že šesticí „statečných“ mužů silně obsazená pánská část souboru disponuje. Pod režijní taktovkou hostujícího Radka Balaše se v kostýmech Jolany Schofieldové-Izbické na scéně Davida Marka představí Filip Blažek, Michal Novotný, Pavel Rímský, Ladislav Frej, Pavel Batěk a Daniel Bambas. Téma muzikálu se točí kolem lidí, kteří sice prožívají nelehké životní situace, ale společně se je učí zvládnout... A jaké jsou další vinohradské premiéry této sezony? Podle televizního seriálu BBC autorů J. Lynna a A. Jaye vznikla divadelní hra Jistě, pane ministře (s Viktorem Preissem) a v americké tragikomedii Chvíle pravdy od Israela Horovitze se po několika sezonách objeví po boku Petra Kostky Dagmar Veškrnová-Havlová.

Divadlo na Vinohradech, náměstí Míru 7, Praha 2


Musíte ho mít. Teď i můžete

Jaguar X-type už za 865 000 Kč Konečně máte šanci stát se součástí světa Jaguar. V naší síti autosalonů Vám rádi předvedeme, v čem spočívá jedinečnost spojení tradiční světové značky a nejmodernějších technologií. V dubnu otevíráme nový autosalon v Kolbenově ulici v Praze 9. Těšíme se na Vaši návštěvu. Autorizované autosalony Jaguar: Praha, A.M.T. mobil a. s., Radlická 14 – nově otevřeno Brno, Jaguar Moravia a. s., Vídeňská 125 Ostrava, Jaguar Moravia a. s., U Staré elektrárny 52 www.jaguarcz.cz

Uvedená cena je včetně DPH. Kombinovaná spotřeba: 6,2 l/100 km, emise CO2: 164 g/km.

jedinečný


Marks&Spencer - Magazín  
Marks&Spencer - Magazín  

Customer magazine for Marks&Spencer Czech Republic, design outsourceing.

Advertisement