Page 1

IepazÄŤstiet Igauniju

PÄ rsteigums aiz katra pagrieziena

1


ZIEMEĻIGAUNIJA

10 iemeslu, kādēļ vērts apmeklēt Igauniju

RIETUMIGAUNIJA

Svaigs gaiss, neskarta daba un meži, vairāk nekā 2000 km aizraujošu pārgājienu taku. Nelielas distances – nav jāizvēlas starp dabu un pilsētas kņadas izbaudīšanu. UNESCO pasaules mantojuma sarakstā ierakstītā Tallinas vecpilsēta.

Bagātīga kultūra: interaktīvi muzeji, vēsturiskas muižas un cietokšņi, vairāk nekā 200 aizraujošu festivālu ik gadu. Savdabīgas mazās kultūras: seti ar savu īpašo dziedāšanas veidu „leelo“, Kihnu salas iedzīvotāji, kuru kultūras telpa ir iekļauta UNESCO Cilvēces mutvārdu un nemateriālā mantojuma sarakstā, kā arī krievu vecticībnieki. Dziednieciskas dūņas un lutinošas spa procedūras. Gājputnu un lielo, Eiropā reto meža dzīvnieku iecienīta vieta. Ekoloģiski tīra, bioloģiski audzēta vai savvaļā iegūta svaiga pārtika. Vides uzlabojumu iedvesma: Igaunija ir viena no pirmajām valstīm Eiropā, kur ātrais 4G tīkls sedz gandrīz visu valsts teritoriju un bezmaksas WiFi ir ierasta ikdiena.

Daba, skaistums un vēsture – viss savijies kopā.

Igaunija – valsts, kur modernais ieskauj pirmatnējo Jautājumu „Kāda zeme ir Igaunija?” bieži uzdod ne tikai daudzveidīgās Igaunijas apburts tūrists, bet arī igauņi paši. Burvīga, saistoša, mūsdienīga, taču tradīcijas mīloša, ieturēta, vienlaikus arī silta – visi šie vārdi ir piemēroti gan Igaunijas kā valsts, gan šeit dzīvojošo cilvēku raksturojumam. Igaunija ir maza teritorijas ziņā, taču liela no ģeogrāfijas, tradīciju un kultūras viedokļa, aptverot ļoti daudz pretstatu. Tavās rokās ir ceļvedis, kura trīs maršruti pa Ziemeļigauniju, Rietumigauniju un Dienvidigauniju palīdzēs Tev atrast interesantas vietas un aktivitātes. Cilvēki ir dažādi, dažādi ir arī ceļotāji, un sniegtais piedāvājums noteikti nepretendē uz galīgo patiesību: kāds vēlas braukt ātrāk, kāds – vairāk iedziļināties; kāds sev vispiemērotāko atradīs ieteiktā objekta tuvumā u.tml. Plānojot ceļojumu, papildinformāciju par objektiem un maršrutiem palīdzēs atrast interneta vietne visitestonia.com un tūrisma informācijas centri visā Igaunijā. Ceram, ka ceļvedis būs iedvesmas avots, kas palīdzēs Tev atrast pašam savu Igauniju. Esiet sveicināti un patīkamu atvaļinājumu!

2

3

DIENVIDIGAUNIJA

Karte

Gandrīz 3800 km gara piekrastes līnija, skaistas smilšu pludmales, vairāk nekā 1500 salu un saliņu, bagātīga jūras kultūra.


Tallinas vecpilsētas sirds ir Rātslaukums.

ZIEMEĻIGAUNIJA 1. un 2. diena: Tallina (≈40 km)

Galvaspilsētā Tallinā var atrast nodarbes ikvienam vecumam un gaumei neatkarīgi no gadalaika. Viesiem, kuri Tallinu apciemo vasarā, noteikti ir vērts zināt, ka pilsētas stūrainajā, gandrīz 50 kilometru garajā piekrastes līnijā ir vairākas pludmales. Taču ikvienā gadalaikā interesanta būs vecpilsēta ar autentisko viduslaiku ielu tīklu. Tallinas vecpilsēta ir viena no tām Eiropas vecpilsētām, kas līdz mūsdienām saglabājušās vislabāk. Tuvojoties Tallinas vecpilsētas centram, Rātslaukumam, degunu

Šaurās, skaistās un noslēpumainās bruģētās ielas gaida atklājējus.

4

patīkami kņudina pēc viduslaiku receptēm gatavoto karsto mandeļu smarža. Rātslaukumā apvienojas vairākas ielas un atrodas Rātsnams – sešus gadsimtus sena pilsētas domes ēka. Pagriežot muguru Rātsnamam, ir redzama Rātes aptieka – viena no vecākajām līdz šim strādājošajām aptiekām Eiropā. Tās vēsture iestiepjas vairāk nekā 600 gadu tālā senatnē, par ko atgādina pēc senām receptēm gatavoti zālīšu virumi. Vecpilsētā kūsā kultūras dzīve, un lielu daļu no tās var atklāt, apmeklējot daudzās baznīcas. Vecpilsētas malā esošajai Olevistes baznīcai ar tās sākotnēji 159 metrus augsto torni no 1549. līdz1625. gadam bija pasaulē augstākās būves tituls, taču arī patlaban tā vasarās piedāvā izaicinājumu uzkāpt 258 pakāpienus pa vītņu kāpnēm tuvāk debesīm, lai izbaudītu brīnišķīgo skatu uz pilsētu. Pēc kārtīgas iekšpilsētas apskates ir vērts uzņemties kāpienu kalnā uz Tompeas pili, no kurienes gadiem ilgi (un arī patlaban) ir vadīta Igaunijas valsts. Šeit atrodas Igaunijas valsts varas reprezentācijas ēkas, t.sk. parlamenta ēka. Kā gadu simtiem no dažādām svešām varām cietušās Igaunijas pašnoteikšanās simbols katru saullēktu himnas pavadībā Garā Hermaņa (Pikk Hermann) tornī tiek pacelts republikas zilimelnbaltais karogs. Tieši pretim Riigikogu ēkai esošā pareizticīgo Aleksandera Ņevska katedrāle ar saviem sīpolu formas torņiem reprezentē šīs reliģijas klasiskās tradīcijas.

kara laika zemūdenes un papildus jautrs ceļojums apkārt pasaulei dzeltenā zemūdenē ir tikai daži no „magnētiem”, kas Igaunijas Jūras muzeju padara par aizraujošu laika pavadīšanas vietu visai ģimenei. Rocca al Mare reģions mūsdienās ir kļuvis par patīkamu laika pavadīšanas vietu. Gari, līdzeni velosipēdistu un skrituļošanas ceļi iepriecinās aktīvās atpūtas piekritējus. Šajā reģionā atrodas arī Tallinas Zooloģiskais dārzs un Igaunijas Brīvdabas muzejs. Zooloģiskais dārzs ir pazīstams ar savu arī pasaules mērogā plašo pārnadžu un ragaiņu klāstu, taču šeit netrūkst arī tīģeru, ziloņu, leduslāču, kamieļu un čūsku. Brīvdabas muzejs apmeklētājus aizvedīs vairākus gadsimtus senā pagātnē, iepazīstinot ar igauņu dzīves apstākļiem dažāda dzīves līmeņa sētās. Brīvdabas muzejā bieži tiek organizēti aizraujoši gadatirgi, izstādes un tautas svētki, savukārt lauku krogā var nogaršot seno zemnieku ēdienu.

Ceļojumu iespaidus un fotogrāfiju krājumus krāsainākus padarīs Tompea skatu platformas, kas nodrošina lielisku skatu uz Tallinas vecpilsētas sarkanajiem jumtiem, šaurajām ieliņām, kā arī piepilsētu un jūru. Rotermana kvartālā vecpilsētas malā izvietojušies dažādi gardēžu un dizaina veikali, biroji un restorāni, blakus pasaulslaveniem zīmoliem iepazīstinot ar vismodernākajām Igaunijas precēm. Viena no kvartāla iespaidīgākajām ēkām ir no kaļķakmens būvētais Igaunijas Arhitektūras muzejs kādreizējā sāls noliktavā. Modernais Igaunijas Jūras muzejs (Lennusadam) atrodas jaukas 20 minūšu ilgas pastaigas attālumā no vecpilsētas, un ceļš uz turieni ved cauri vienam no Tallinas vecākajiem rajoniem ar koka arhitektūru – Kalamajai. Pasaulē unikāli hidroplānu angāri, autentiskas Otrā pasaules

11

Kadriorgas pils un tās parks ir iecienīta vieta gan pilsētnieku, gan pilsētas viesu vidū. Šo lepno barokālo ansambli cars Pēteris I reiz uzdāvināja savai sievai Katrīnai, kuras vārdā parks tika nosaukts. Kadriorgas parkā atrodas vairāki muzeji, to vidū arī 2008. gadā par Eiropas labāko muzeju izvēlētais Igaunijas Mākslas muzejs (Kumu) – lielākā un reprezentablākā izstāžu vieta Igaunijā. Parkā atrodas arī Igaunijas Republikas prezidenta rezidence.

Hidroplānu ostā (Lennusadam) visai ģimenei ir iespēja pārbaudīt savas zināšanas jūras lietās.

5

ZIEMEĻIGAUNIJA

ZIEMEĻIGAUNIJA

Northern - estonia

13. gadsimtā uzbūvētā Tallinas Doma baznīca parlamenta ēkas tuvumā reiz bija Igaunijas galvenā baznīca, kas mūsdienās apmeklētāju interesi saista ar daudzajiem muižniecības ģerboņiem, kapu plāksnēm un vēsturiskajiem kroņlukturiem. Baltijas valstīs savulaik visspēcīgākā aizsargtorņa Kiek in de Kök tuvumā esošajās pazemes Bastionu ejās var doties aizraujošā ceļojumā laikā no pagātnes līdz pat tālai nākotnei 2219. gadā.


ZIEMEĻIGAUNIJA

ZIEMEĻIGAUNIJA

Northern - estonia

ekrāni, ar kuru palīdzību var pārvietoties gan laikā, gan telpā – uz ekrāniem iespējams redzēt, kāda pilsēta izskatījās tajā vai citā laika posmā. Skatu var doties izbaudīt ar ātro liftu, kas 170 metru augstumā paceļas vien 49 sekunžu laikā. Turklāt asu izjūtu cienītājiem tiek piedāvāta Ziemeļeiropā un Baltijā unikāla iespēja piestiprinātam ar trosēm iet pa torņa malu 175 metru augstumā.

3. diena: Lahemā (≈140 km)

Tallinas televīzijas tornis - ar ātro liftu augšā un izpletni lejā? Kādēļ gan ne! Īsas pastaigas attālumā Kadriorgā atrodas viens no Igaunijas valsts un tautas svarīgākajiem simboliem – Tallinas Dziesmu svētku estrāde (Lauluväljak). Varat iztēloties, kā zem arhitektoniski aizraujošā „dziesmu loka” ik pēc pieciem gadiem izskatās apmēram 30 000 dziedātāju, kurus no laukuma nogāzes ar lielisku skatu uz jūru vēro vairāk nekā 100 000 skatītāju. Jau 19. gadsimtā spēcīgu un lepnu pirmsākumu radušie Dziesmu svētki kopā ar tajā pašā laikā notiekošajiem Deju svētkiem ir ierakstīti UNESCO garīgā mantojuma meistardarbu sarakstā. No Dziesmu svētku estrādes ceļš tālāk ved uz Tallinas Botānisko dārzu, kas ir daudzveidīga un skaista pastaigu vieta ikvienam dabas mīļotājam. Šeit ir pārstāvēta visu iespējamo klimata joslu flora no alpinārija līdz pat palmām, un papildus regulāri notiek dažādas sezonālās izstādes.

17

18

Pa ceļam no Tallinas uz Lahemā nacionālo parku ir vērts apmeklēt Igaunijas Golfa klubu – Igaunijas vienīgo 18+9 celiņu golfa laukumu, kura mežā iebūvētais sea course neatstās vienaldzīgu nevienu patiesu golferi. 8 metru augstumā no Ziemeļigaunijas kaļķakmens krasta krīt Jegalas (Jägala) ūdenskritums, kas ledū zīmē lepnus rakstus un kuru ir aizraujoši vērot arī pavasara palu laikā. Gājputniem bagātais piekrastes ciems Kesmu (Käsmu) Lahemā nacionālā parka ziemeļu piekrastē vasarās kļūst par folkloras festivāla un citu koncertu mājvietu. Šeit var arī izbaudīt jūras braucienu ar vikingu kuģi, bet Kesmu Jūras muzejā (Käsmu Meremuuseum) iespējams izpētīt reiz leģendārā kapteiņu ciemata vēsturi.

Rakveres cietoksnī sevi var iztēloties citā laikmetā.

4. diena: Rakvere–Kohtla– Toila–Narva-Jeesū (Jõesuu) (≈140 km)

Rakveres vēsturiski bagātajā pilsētā atrodas 13. gadsimtā būvētais Rakveres cietoksnis, kurā gan mazie, gan lielie var iedzīvoties bruņinieku tēlos, ieturēt maltīti viduslaiku gaumē,

Cietokšņa pakājē atrodas AQVA Hotel & SPA ar bagātīgu saunu, baseinu un skaistumkopšanas pakalpojumu klāstu. Kohtlas Raktuvju parks (Kaevanduspark) sniedz iespēju, ceļojot pa pazemes ejām, iejusties kalnrača lomā, kā arī piedāvā aktīvas nodarbes – apvidus safari, kāpšanu pa sienām utt.

Lahemā nacionālais parks, viena no svarīgākajām mežu aizsargzonām Eiropā, izceļas ar vairākiem muižu ansambļiem brīnišķīgajā dabā. Iepazīšanos ar Lahemā ir vērts uzsākt ar Palmses muižu, kur atrodas arī informācijas punkts un nacionālā parka dabas centrs. Pēc pastaigas muižas parkā var ieturēt maltīti dīķa krastā esošajā restorānā vai zemnieku krogā. Muižas kungu mājā viesus gaida medību zāle un vīna pagrabs, kur var izbaudīt dažādu reģionu vislabākos vīnus. Sagadi muižā atrodas Sagadi meža muzejs. Tas iepazīstina ar meža, kas veido vairāk nekā pusi Igaunijas teritorijas, bagātīgo dzīvo dabu, meža darbiem un medību paražām. Vihulas muižā var atrast Baltijā pirmo muižas kūrortu ar pilnu pakalpojumu klāstu un eko SPA, kā arī papildus viesnīcai un restorānam iespējams apmeklēt degvīna muzeju.

Toilas Oru parkā ir interesanti pastaigāties un apbrīnot dažādas koku un krūmu sugas, avotu alu, kā arī izbaudīt skatu uz jūru. Toilas SPA Orhidee labsajūtas centrs piedāvā greznu atpūtu: baseinu ar zemūdens mūziku un krāsu spēlēm, saunas un skaistumkopšanas pakalpojumus, uzmundrinošas pastaigas jūras gaisā un skābekļa bagātajos priežu mežos. Narvas-Jeesū (Jõesuu) piekraste ar tīrajām un smalkajām smiltīm ir Igaunijas garākā jūras līnija. Idilliskā kūrortpilsēta ar garo vēsturi ir lieliska vieta ģimenēm un pāriem, kuriem pastaigas, peldēšanās un dziednieciskas SPA procedūras ir veiksmīga atvaļinājuma neatņemama sastāvdaļa.

Blakus Botāniskajam dārzam esošais Tallinas Televīzijas tornis piedāvā 360 grādu panorāmas skatu. To paspilgtina multimediju

6

šaut ar loku, jāt un gūt zināšanas par viduslaikiem tematiskajos kambaros – sākot no moku kambara un beidzot ar astronomijas tematiskajām izstādēm.

Palmses muiža piedāvās baudījumu gan gastronomijas, gan dabas mīļotājiem, gan arī kultūras cienītājiem.

7


Gabaliņš Eiropas Savienības austrumu robežas: kreisajā pusē Igaunijas, labajā - Krievijas krasts.

5. diena: Narva–Avinurme–Paide (≈220 km) Narvas cietoksnis jau septiņus gadsimtus slejas upes krastā uz Igaunijas un Krievijas robežas. Šis cietoksnis ar saviem 8 iespaidīgajiem bastioniem reiz bija Ziemeļeiropas spēcīgākais nostiprinājums, un tieši šeit ar Narvas kauju 1700. gadā sākās viens no svarīgākajiem Eiropas vēstures notikumiem – Ziemeļu karš. Vasaras mēnešos apmeklētājiem ir atvērts cietokšņa Ziemeļu pagalms (Põhjaõu), kur var izbaudīt 17. gadsimta amatnieku pilsētas kņadu. Tāpat tiek atvērtas amatnieku darbnīcu durvis, kur ikviens interesents arī pats var izmēģināt roku meistardarbu tapšanā.

Kuremae sieviešu klosteris (Kuremäe nunnaklooster) ir vairāk nekā 100 gadu sens. Ar vairāk nekā 100 mūķenēm tas ir vienīgais krievu pareizticīgo klosteris Igaunijā. Klostera teritorijā iespējams doties mierīgā pastaigā, turklāt mūķenes labprāt iepazīstinās ar savu dzīvesveidu – arī iepriekš pasūtītas ekskursijas ietvaros. No Kuremae klostera nav tālu līdz Kauksi pludmalei – visiecienītākajai atpūtas vietai pie Eiropā ceturtā lielākā ezera – Peipusa. Šeit ūdens parasti ir siltāks nekā jūrā, taču skats uz ezeru, pateicoties tā lielumam, atgādina skatu uz jūru.

ZIEMEĻIGAUNIJA RIETUMIGAUNIJA

ZIEMEĻIGAUNIJA

Northern - estonia

Kādreizējā ordeņa cietoksnī Paides pilsētiņā ir uzbūvēts Laika centrs Wittenstein, kur skaņas un gaismas efekti, video programmas un ilūzijas vēsturi padara patiesi dzīvu. Laika mašīnas lomu pilda lifts, kas apmeklētājus ved no viena laikmeta citā. Dažādos stāvos var iepazīties ar Igaunijas seno un ordeņa laiku, karaļu un caru, okupācijas un Igaunijas valsts, kā arī ar neatkarības atjaunošanas laiku. Garšīgu maltīti vienā no Igaunijas labākajiem restorāniem, kas galvenokārt izmanto savā dārzā izaudzētas izejvielas un ēdienu gatavo uz dzīvās uguns, var atrast Tallinas-Tartu šosejas tuvumā esošajā mājīgajā Pehjakas muižā (Põhjaka mõis). Ja ļoti jāsteidzas, var doties uz Tallinu, taču, ja vēlaties turpināt aizraujošo ceļojumu, pēc iestiprināšanās ir īstais laiks doties uz Rietumigauniju vai arī Dienvidigaunijas centru Tartu.

RIETUMIGAUNIJA

1. diena: Tallina-Hāpsalu (≈110 km) Tikai 30 kilometru attālumā no galvaspilsētas Tallinas esošo Nītveljas (Niitvälja) golfa centru speciālisti uzskata par labāko Igaunijā un Skandināvijas valstīs.

Vietējās ārstnieciskās dūņas un prasmīgas rokas ir atveseļojoša kombinācija. Piedzīvojumiem bagātu atvaļinājumu ar peintbolu, sērfošanu, tenisa laukumu, piedzīvojumu parku un saunu piedāvā Roosta atpūtas ciems, kas atrodas jūras krastā blakus priežu mežam. Hāpsalu pilsēta pazīstama ar dziednieciskajām jūras dūņām. Hāpsalu bīskapa pilī var

Lepnu seno mežu vidū Avinurmes dzīvesveida centrā (elulaadikeskus) un Avinurmes koka klētī (Puiduait) viesi var izbaudīt vietējās tradīcijas vistiešākajā veidā, izmēģinot roku, piemēram, grozu pīšanā, mājas maizes cepšanā, sveču gatavošanā utt. Iestiprināties iespējams ar vietējo gardo ekopārtiku. No Igaunijas nesenās pagātnes viesiem, it īpaši no attālākām valstīm, būs interesanti apskatīt Padomju Savienības automobiļus, lauku un ceļu apstrādes mašīnas, kā arī ugunsdzēsības tehniku, kas ir izvietota apskatei Jerva-Jāni (Järva–Jaani) senās tehnikas garāžā, kur senlaicīgā ugunsdzēsības automobilī var arī iet saunā. Paša pīts skalu grozs ir visskaistākais!

8

Koka mežģīnes ir viena no romantiskās Hāpsalas vizītkartēm.

9


RIETUMIGAUNIJA

RIETUMIGAUNIJA

iepazīties ar gadsimtiem senu Igaunijas vēsturi. Augusta naktīs tur tiek izspēlēts stāsts par Igaunijas visslavenāko spoku – Balto Dāmu, kas saskaņā ar leģendu tika iebūvēta pils sienā un kuras tēls tagad mēnesnīcās parādās uz pils mūra. Lielais viduslaiku stila rotaļu parks ieinteresēs bērnus, kuri papildus rotaļu ekskursijai vēsturē var doties spēlēties arī uz Ilonas Brīnumzemi (Iloni imedemaa) pasaulslavenās bērnu rakstnieces Astrīdas Lindgrēnas grāmatas ilustrējušās un Hāpsalu bērnību pavadījušās mākslinieces Ilonas Viklandes (Ilon Wikland) daiļrades iedvesmotajā centrā. Hāpsalu var doties Igaunijā visromantiskākajās

36 pastaigās pa pludmales promenādi vai līkumainajām krasta ielām starp mājām, kas izgreznotas ar koka mežģīnēm. Tāpat iespējams izbaudīt kafiju mājīgās kafejnīcās, sēdēt uz Čaikovska soliņa, kam vārds dots atbilstoši pasaulslavenā komponista iecienītākajai laika pavadīšanas vietai, skatīties uz jūru un ieklausīties mūzikā. Ir vērts arī pastaigāties pa Igaunijas garāko un skaistāko segto dzelzceļa platformu, kuras malā reiz apstājās Krievijas cara vilciens, lai valdnieku nogādātu jau 19. gadsimtā slavenajā dūņu dziedniecības vietā. Noskaņu veido arī 37 stacijas ēka un tajā esošais Igaunijas Dzelzceļa muzejs ar īpašajām, ķeizariskajām telpām un senās stacijas gaisotni.

Sāmsalā viesus gaida gadsimtu sens vējdzirnavu kalns.

2. diena: Vormsi un Hījumā (≈220 km) 39 Dodoties ar prāmi no Hāpsalu uz Vormsi salu, Kepu (Kõpu) bāka Hījumā ir viena no vecākajām nepārtraukti strādājošajām bākām pasaulē. Labs ievads nākamajam galamērķim Hāpsalu ir 38 Piekrastes zviedru muzejs (Rannarootsi), kas iepazīstina ar tūkstoš gadu senu zviedru apmetni Igaunijas piekrastē.

viesis nonāk it kā citā zemē. Nosaukumi zviedru valodā stāsta par šeit dzīvojušajiem piekrastes zviedriem. Šeit apmeklētājus gaida neskarta daba. Vormsi lauku muzejā atrodas atjaunota piekrastes zviedru sēta, nelieli ciemi un pasaulē lielākais riņķa krustu kopums Vormsi kapsētā. Pilnīgi jauna pieredze tiem, kas nākuši no tālienes, ir jūras šķērsošana ziemā pa ledus ceļu, kas pietiekoši aukstās ziemās ir atvērts vairāku Igaunijas salu apmeklēšanai. No Hāpsalu var nokļūt arī uz Igaunijā otru lielāko salu Hījumā, kas radusies meteorīta eksplozijas rezultātā. Hījumā bieži sastopamas aitas, kas ikdienišķi grauž kadiķus un kam ir lieliski vilnas kažoki. Vilna tiek nocirpta un nogādāta Vaemlas vilnas fabrikā, kurai ir slavena vēsture, un arī pašlaik tur strādā ģimenes uzņēmums, nepārtraukti dun 19. gadsimta iekārtas un iespējams ar savām acīm redzēt, kā no vilnas top dzija.

Kad ledus ir pietiekami biezs, starp kontinentu un salām tiek atklāts ledus ceļš.

10

ūdens. No trim pusēm jūras ieskautajā un pilnīgi nošķirtajā vietā ir vērts aizmirst par laika tecējumu, makšķerējot vai noīrējot velosipēdu vai laivu. Hījumā galvaspilsētā Kerdlā (Kärdla) augustā ir lieliska tradīcija organizēt kafejnīcu dienu, kad vietējo iedzīvotāju māju dārzos un citās negaidītās vietās tiek atvērtas vienas dienas kafejnīcas, ceļu uz letēm atrod mājas gardumi, un visur jūtamais kafijas aromāts piesaista daudz vietējo un pilsētas viesu. Tiem, kurus īpaši interesē kara vēsture, par to

42 interesanti pastāstīs Hījumā Militārais muzejs. Tas iepazīstina ar padomju robežsardzes laikmetu – muzejā iespējams izjust kazarmu noskaņu, kā arī uzzināt vairāk par izsekošanas un sakaru līdzekļiem un kara tehniku. Hījumā ir pazīstama ar savām bākām. Viena no

43 slavenākajām ir Tahkunas bāka, kuras augstums virs jūras līmeņa ir gandrīz 43 metri un kuras konstrukcija tika veidota pasaulslavenā inženiera Gustava Eifeļa (Gustave Eiffel) birojā. Cienījama 44 vēsture ir arī Kepu (Kõpu) bākai, kas ir viena no vecākajām strādājošajām bākām pasaulē, un kāpšana tajā ir lieliska sportiska nodarbe.

Salas dabas pērle ir Kassari pussala. Vējainā laikā šeit var redzēt interesantu parādību – jūrā ejošo ragu no abām pusēm ietver dažādos virzienos plūstoši viļņi, vai arī, ja no vienas puses šļakst viļņi, otrā pusē var būt spoguļgluds

11


.

Ramsi

VILJANDI

Õisu jv

KILINGINÕMME

MÕISAKÜLA

Se

DIENVIDIGAUNIJA

STAICELE

Seda

ALOJA

SALACGRÎVA SALATSI

L

A

VALKA

Burtnieki järv

T

V

I

J

A

SEDA

Gauja

Regulāra kuģu satiksme

VALMIERA

VOLMARI

LIMBAŽI LEMSALU

S

I C Kanepi Parksepa

Sangaste

Tsirguliina

VALGA

ANTSLA

L

Narva

PÕLVA

77

78

Vana-Antsla

K

STRENČI

Osta

12

i

OTEPÄÄ

79

a oiv

Galamērķu top 10

Ruhnu

S

VÄIKE-SALATSI

ca ala

Hummuli

RUHJA

76

Sõmerpalu i jõg

ust

M

Karulas Nacionālais parks

Väimela

i 75

VÕRU Kose 73 74 Rõuge Vastseliina

Varstu

Karte

Seredka Pl

i

es

ka

Võõpsu Veriora

70 69 Värska

va

s

(P

s

RIETUMIGAUNIJA

AINAŽI

HEINASTE

MAZSALACA

Õru

i Pühajärv

RÄPINA

er

ZIEMEĻIGAUNIJA

RŪJIENA

i jõg ma

Tūrisma informācijas centrs

L Ī C I S

80 eE Väik

i

TÕRVA

J Ū R A S

Puka

Lemmijervs (Lämmijärv)

Mooste

ez

Helme

R Ī G A S

Ahja VastseKuuste

Pnevo

a)

rve

ABJAPALUOJA

Mehikoorma

Roiu

Rõngu

Veisjärv

KARKSINUIA

Samolva

Ülenurme

Tõrvandi Nõo Kambja

ELVA

Rannu

Mustla

Õisu Halliste

Tihemetsa

Häädemeeste

Tõravere

ПСКОВ

71

PIHKV

72

5

ПЕЧОРЫ PETSERI

Piusa

uss )p rve

Kõ pu

.

.

Võh and u

Võiste

Kõpu

Ulila

Puhja

Piirissaar

kv

s( Sõ

u

Ve r tsj e r vs ( Võr tsj är v) j e b V ir ce ze rs Kureküla

Viiratsi

58 59 i Tartu 60 62 Luunja 61 Võnnu

Ilmatsalu

ih

Kihnu

Rei

i 82

Emajõgi

Ahja

u

Pērnavas (Pärnu) līcis

ala

Manilaid

Abruka

s

ga

Sau

Väike-Tulpe

Salme

Lin t

)

ga la Vi

Pä rn

J S

A

J I T L

A

Kudjape

i 48

81

Vahi Kõrveküla

A

Pärnu

Tõstamaa

ist

Jamm

.

83 Raudna

SINDI

Varnja

J

Ermistu jv

Sauga

Spitsõno

I

Nasva

49

i

Audru

Tõhela jv

V

KURESSAARE

Valjala

E

Aste Kärla

A

I

A

R

M

sa

R E

68

ERS

A

Somā (Soomaa) nacionālais parks

e

Nootamaa

A

m

Lähte Vasula

ll Ha

Kihelkonna

S

Am

Äksi

EZ

47 Karujärv

65 66 67 Kolkja

Alatskivi

64

KALLASTE

I)

Tori

)

Vilsandi nacionālais parks Vilsandi

63

OUDOVA

PS

äin

53

Are

ti ves Na

Puurmani Tabivere

Kolga-Jaani

ГДОВ .

EI

eV

äin) ur V

ik

Viirelaid

Paadrema

Kasepää

.

Kamari

84Olustvere

SUUREJAANI

Torma

Palamuse

PÕLTSAMAA

VÕHMA

Lavassaare jv

Virtsu

Laiuse Kuremaa

e

s(

(Su

in

ins

ve

r ve

ike

i

.

Siimusti

85

57

MUSTVEE

Sadala

Pedja

JÕGEVA Adavere

Orissaare

Särevere Oisu

Eidapere

Enge

LIHULA

Kesselaid

50

45 46

Leisi

Tagameizas (Tagamõisa) pussala

MUHU

56

Kasari

Endla jv

maa ltsa Põ

(P

laid

Ve

līcis

Lohusuu

Peetri

i

TÜRI

SLANTSÕ

Avinurme

Rakke

Koeru

PAIDE Väätsa

Laekvere

r ja

vere

Hanikatsi laid

u

Tudulinna

la Kul

ri) Matsalu me i n a Matsalu nacionālais ä V ( i r parks ame Ve i n Kõinastu

s

Velise

Tauksi

rn

Simuna

i

СЛАНЦЫ

Iisaku

Kiltsi

Käru

Vändra

Heinlaid Kaevatsi laid Saarnaki laid

Kassari s

Keava Kehtna Lelle

Tudu

Roela Väike-Maarja

RoosnaAlliku Kaiu

Mäetaguse

SA

Käina

TAMSALU

Na r v a s ū d e n s k rā t u ve

U

36Taebla 38 Paralepa 37

Kuusiku

Sääse

Ambla

ИВАНГОРОД

JAANILINN

IP

HAAPSALU

Kepu (Kõpu) pussala

oel Soelas (S a) šaurum

Palivere

i

RAPLA

ViruJaagupi

i

AHTME

PE

i

Vohilaid

Mardihansu līcis

Risti

SOMPA

s Plju

i

( Teen use

39

Paunküla vh

i RAKVERE Vinni

Sinimäe

ORU

Sonda

Lepna Pajusti

TAPA

Aravete

Juuru

Hagudi Alu

ri

R

Ū

VORMSI

KÄRDLA

Kõrgessaare

Turba

Käravete

Kadrina

a

K

42

Prillimäe

Habaja

Kasa

A

Noarootsi pussala

Lehtse

KoseUuemõisa Ravila Kose

Hageri

Riisipere

Tahkunas (Tahkuna) pussala

H I I U M A A

B

rpalu

Karte

Veskijärv

Jäg a

ug

Pung e

Aespa

hte Vi

Tänavjärv

Vaida

Kiisa

ru

Põõsaspea n

KEHRA

Sõmeru

rtse

Keil a

Vasalemma

KIILI

la

Luige KEILA SAUE Saku

Klooga

Hulja

NARVAJÕESUU

i JÕHVI

KIVIÕLI PÜSSI

Uhtna

Ī

KOHTLAJÄRVE Toila SILLAMÄE NARVA Voka

Aseri

a nd Ku

VäikePakri

Suur-Pakri

Viru-Nigula Haljala

Kuusalu Soodla

e

Osmussaar

Laagri

Kiiu

tm

tallinncard.ee

KeilaJoa

Loo Kostivere Lagedi Raasiku Jüri Aruküla Jõeläh

Peetri Assaku Kangru

Pirita

PALDISKI

i

Tabasalu Harku

KUNDA

18

Lo ob u

Kolga

L

S N A R V A

Võsu

LOKSA

Kolga Bay

Koipsi

i jõg lge Va

Pakri pussala

Rammu

MAARDU

Viimsi

TALLINN

Tallinn Card ir tava viena biļete visam

Aksi

Sala

Lahemā 17 nacionālais parks

Vīmsi (Viimsi) pussala

Haabneeme

Uhtju

Mohni Perispeas (Pärispea) pussala Jumindas Käsmu (Juminda) pussala Penisula

Prangli

Aegna

Naissaar

Kurkula ps

Suur - Tütarsaar

Pu

holma

Vaindloo

Väike - Tütarsaar

Elva

-Stok Ta l l i n a

S

Ust-Luga

Õhn e

S

U

M

O

I

C

Ī

L

Hanko ps

Ta l l i n a - H

HANKO HANGÖ

elsink

i

Hanko laht

TALLINN

Irboska

Misso Laura

APE

HOPA

Vaid ava

0

10

20 km

Pededze Aluksne jv

KL-13-088

©2013

13


RIETUMIGAUNIJA

RIETUMIGAUNIJA

Matsalu nacionālais parks ir putnu vērotāju paradīze. Muhu salas vizītkarte ir seni, apsūnojuši akmens žogi un raibi raksti.

3. diena: Sāmsala un Muhu sala (≈200 km) No Hījumā Seru (Sõru) ostas, kur vasarā strādā ostas krogs un laivu novietnē notiek skaisti koncerti, var doties tieši uz Igaunijas lielāko salu Sāmsalu (Saaremaa), kur apmeklētāju gaida skaisti sakārtoti sētu pagalmi, svaigi kūpinātu zivju aromāts un cilvēki ar patīkamu humoru.

45 Ar tradicionālu dzīvesstilu iepazīstina Anglas

Vējdzirnavu kalns (Tuulikumägi), kur var ieskatīties Sāmsalas dzīvē tik svarīgu lomu spēlējošajās vējdzirnavās, nogaršot īstu Igaunijas rupjmaizi un apgūt nacionālās rokdarbu prasmes.

pils ir Baltijā vislabāk saglabājusies viduslaiku pils, kas papildus iepazīstināšanai ar vēsturi piedāvā arī augstvērtīgus kultūras notikumus, piemēram, ikvasaras starptautiskās operas dienas.

Kuresārē ir plašs SPA viesnīcu klāsts – šeit ko sev piemērotu atradīs gan grezna atvaļinājuma kārotājs, gan tie, kuriem nepieciešamas medicīniskās procedūras, gan ģimenes ar bērniem.

49 Kāli meteorīta krāteris ļauj ieskatīties

Apskates vērta ir arī 14. gadsimtā uzbūvētā

apmēram 4000 gadu senā pagātnē. Meteorīta nokrišana jau apdzīvotajā Sāmsalā izraisīja lielus satricinājumus, un šī notikuma ietekme uz kultūru atspoguļojas pat Indijas mitoloģijā.

saglabājušās celtniecības laikā uzgleznotās pagānu maģiskās zīmes.

50 ir uz kontinenta pusi, noteikti jāapmeklē Muhu

46 Karjas Katrīnas baznīca, kur virs altāra ir

47 Dabas draugus priecēs Vilsandi Nacionālais

parks, kurā var aplūkot roņus gan laivu ekskursijā, gan nirstot. Šeit arī iespējams redzēt daudz putnu, kā arī orhidejas un citus retus augus. Nacionālā parka centrs atrodas Loona muižā, kur var izpētīt pastāvīgās ekspozīcijas, kas iepazīstina ar nacionālo parku, tāpat arī fosilijas. Šeit arī iespējams noskatīties filmas par jūras dzīvi un reģiona dabu. Vasaras sezonā katru dienu tiek organizētas regulāras ekskursijas.

14

48 Sāmsalas galvaspilsētas Kuresāres bīskapa

Mazajā Muhu salā, kas virzienā no Sāmsalas

muzejs, kas patiesībā ir viss Koguva zvejnieku ciems. Bez autentiskajām ēkām to raksturo arī viss koptēls: līkumainas ciema ielas un laukumi, tos ietveroši lepni, veci akmens žogi. Muzejs ir unikāls tādēļ, ka ēkas nav tikai muzeja eksponāti, bet daļēji arī cilvēku apdzīvotās mājas līdz pat šim laikam. Muhu salas Pedastes (Pädaste) muižā atrodas arī restorāns Alexander, kas vairākas reizes ir ieguvis Igaunijas labākā restorāna titulu.

4. diena: Matsalu nacionālais parks un Kihnu sala (≈80 km) Dodoties atpakaļ uz kontinentu, ir vērts šķērsot Matsalu nacionālo parku, kas tiek uzskatīts par vienu no 30 pasaulē labākajām putnu vērošanas vietām. Īpaši iespaidīgus skatus var redzēt pavasarī un rudenī putnu migrācijas laikā. Matsalu līča krastā ir vairāki skatu torņi, par kuriem vairāk informācijas var iegūt Penijoes (Penijõe) muižā esošajā Matsalu dabas centrā. Dodoties no nacionālā parka uz Munalaid ostu, prāmis brauc uz Kihnu salu, kuras kultūra ir iekļauta UNESCO mutvārdu un nemateriālā mantojuma sarakstā. Ar starptautisku atzinību 52 guvušo kultūru var iepazīties ne tikai Kihnu muzejā, bet visā Kihnu apkārtnē, sākot ar salas sieviešu tradicionālajiem, zinātājiem skaidru vēstījumu sniedzošajiem svītrainajiem svārkiem un beidzot ar sievām, kas pa pilsētiņas ceļiem traucas ar motocikliem ar blakusvāģi. Mazās Kihnu salas atklāšanai ir ērti jau ostā uzkāpt uz nomāta velosipēda vai arī doties izbraucienā pa salu vaļējā kravas automobiļa kastē. Jūlijā Kihnu notiek Jūras dienas – svētki visai ģimenei, kuru laikā norisinās amatnieku un vietējās pārtikas tirdziņi, amatniecības un deju stundas, vietējo muzikantu koncerti, sacensības bērniem, zvejniekiem un sporta interesentiem, kā arī deju vakari.

5. diena: Pērnavas apriņķis (≈180 km) Visai ģimenei aizraujošs piedzīvojums, atgriežoties

53 no Kihnu salas, ir Igaunijas Dzelzceļa muzejs Lavassaare, kas piedāvā iespēju iepazīties ar šaursliežu dzelzceļa vēsturi un pašiem doties izbraucienā ar senlaicīgu vilcienu.

Baltā uzvalkā tērpti, vīrišķīgi smaržojoši vīrieši, koķetējošas sievietes ar mežģīņu saulessargiem, šlāgeri, pikniki, baltas smiltis un promenāde – tāda bija Pērnava pirms daudziem gadiem, un pilsēta līdz pat šim laikam ir saglabājusi daudz

UNESCO kultūras mantojums un tehnoloģiju laikmets Kihnu salā iet roku rokā.

15


DIENVIDIGAUNIJA

Igaunijas vasaras galvaspilsēta Pērnava uz pludmali atved gan sportu, gan izklaidi. no toreizējās smalkās un bezrūpīgās gaisotnes. Katru vasaru kūrorta pilsētā, kurai ir piešķirts Igaunijas vasaras galvaspilsētas tituls, var izbaudīt garo un skaisto pludmali ar smalkajām smiltīm, savukārt ziemā – daudzveidīgus SPA pakalpojumus, t.sk. unikālajā Nāves jūras (Surnumere) ūdens un ādas dziedniecības centrā. Pērnavā var atrast dažādas arhitektūras pērles no jūgendstila līdz funkcionālismam, un šeit arī norisinās aizrautīga kultūras dzīve, kas aptver visdažādākos pasākumus – no mūsdienu mākslas centra pasākumiem līdz pat ziemas ledus festivālam.

Ārpus Pērnavas sportistu sirdis ir iekarojis Ziemassvētku kalna veselības sporta centrs (Jõulumäe Tervisespordikeskus). Parastā piedāvājuma „sporta zāle-aerobika” vietā šeit paveras iespēja nodarboties ar sportu brīvā dabā, elpojot atspirdzinošo meža gaisu. Tiek piedāvātas daudzas sportošanas vietas un veidi dažādiem vecumiem un treniņu līmeņiem: bumbu laukumi, golfa laukums, boulinga celiņš, vieglatlētikas laukumi, garas un īsas slēpošanas, skriešanas, velosipēdistu un pastaigu trases.

Universitātes pilsēta Tartu – tā ir iemīlēšanās, intelektuāli sevis meklējumi, bohēmiska aizrautība un priecīga kņada mājīgajās kafejnīcās. Universitātes, kas ir viena no vecākajām Ziemeļeiropā – dibināta 1632. gadā, studenti nosaka toni pilsētas ielās. Studentus var sastapt, piemēram, pie universitātes leģendārās galvenās ēkas ar sešām kolonnām, 58 kā arī turpat blakus Tartu Rātslaukumā. Ja studenti atrodas lekcijās, kā fotogrāfijas fonu var izmantot skulptūru, kas ataino studentus skūpstāmies. Tā ir Tartu simbols – tāpat kā nāriņa Kopenhāgenā vai čurājošais puisītis Briselē. Tartu Rātslaukums ir pilsētas sirds, kurā visu gadu norisinās dažādi notikumi – no Hanzas dienām vēsturiskās noskaņās līdz mīlestības filmu festivālam tARTuFF, kura laikā publika var izbaudīt atpūtu zem siltajām un tumšajām augusta nakts debesīm, bieži kopā ar zvaigžņu lietu.

Romantikas

vislabākā

vieta

kura angļu stila parks sevī slēpj zinātnes vēstures muzeju, skaistos Eņģeļu (Inglisild) un Velna (Kuradisild) tiltus, kā arī vēsturisku personu skulptūras.

ne tikai iepazīties ar stikla meistaru darbu, bet arī pats iejusties stikla mākslinieka amatā, no karstā stikla izveidojot skaistu un emocionāli vērtīgu suvenīru.

60 14. gadsimta Jāņa baznīcas 700 gadu senā terakotas kolekcija, kuru veido tūkstošiem figūru, ir unikāla visā Eiropā.

57 K. R. Jakobsona Lauku mājas muzejā Kurgjā

16

meklētājiem

59 pastaigai ir Tartu Doma kalns (Toomemägi),

56 Jārvakandi (Järvakandi) Stikla muzejā var

Visstiprākais ziepju burbulis? Nē, stikla muzejs, kurā ikviens var izmēģināt stikla pūšanu.

Foto, kuru vienkārši nevar neuzņemt - skūpsts kopā ar “Studentiem, kas skūpstās”.

var izpētīt seno sētu kultūru Igaunijas 19. gadsimta nacionālās kustības dižgara Karla Roberta Jakobsona (Carl Robert Jakobson) personiski uzbūvētajā paraugsētā.

61 Antonija (Antoniuse) pagalmā cepuru, ādas,

Pēc salu un rietumu piekrastes iepazīšanas var vienkārši un ātri nonākt atpakaļ Tallinā, taču aizraujošāk ir doties atklāt Dienvidigauniju, kur atrodas Igaunijas otra lielākā pilsēta, kas ir ļoti atšķirīga no Tallinas – Dienvidigaunijas centrs Tartu – un, protams, mazās kultūras, kas, līdzīgi kā Kihnu salas iemītnieki, līdz pat šai dienai ir saglabājušas savu dzīvesveidu.

iepazīt zinātni visaizraujošākajā veidā: paši ar savām rokām! Planetārijs, zinātnes teātris, izmēģinājumi, medicīnas eksponāti, lifts pazemes dzīlēs u.c. atrakcijas patiks visai ģimenei.

māla u.c. darbnīcās var apskatīt meistaru darbus un iegādāties vērtīgus izstrādājumus.

62 Mūsdienīgajā zinātnes centrā AHHAA varat

AHHAA zinātnes centrā var izmēģināt fiziku un ķīmiju pats uz savas ādas.

No zinātnes izmēģinājumiem Tartu gaida ātrs ceļojums ļoti tālā pagātnē, ja dodaties uz 63 Leduslaikmeta centru, kura ekspozīcija ļauj izklaidējošā veidā iepazīties ar informāciju par

17

DIENVIDIGAUNIJA

RIETUMIGAUNIJA

1. diena: Tartu-Peipsivēre (≈90 km)


leduslaikmeta vēsturi, toreizējiem dzīvniekiem, nonākot līdz pat mūsdienu klimata izmaiņām. No centra var doties laivu braucienā pa gleznaino Sādjerves (Saadjärv) ezeru, kas ir leduslaikmetā radusies ūdenskrātuve. Ir vērts pievērst uzmanību arī leduslaikmeta pēdām apkārtējā dabā. It kā no milzīgiem maizes kukuļiem veidojusies apkārtne ir viena no autentiskākajām leduslaikmeta veidotajām ainavām Eiropā, kas sniedz labu ieskatu ledus kādreizējā kustībā. Turpat milzīgi garo uzkalnu 64 vidū Elistveres dzīvnieku parkā dabai tuvos apstākļos var iepazīties ar lāčiem, lūšiem, aļņiem un citiem lieliem meža dzīvniekiem, kas mūsdienu Eiropā ir jau kļuvuši par retumu, taču Igaunijas mežos vēl arvien ir pierasti.

gadsimtiem no Krievijas uz Igauniju atnākušo ticības bēgļu pēcnācēji – viņu senči nepadevās krievu pareizticīgās baznīcas reformām. Aizraujošu ieskatu vecticībnieku līdz mūsdienām dzīvajās 66 tradīcijās var gūt Peipsimaa apmeklētāju centrā, kur pēc iepazīšanās ar vietējām paražām un tējas tases no patvāra baudīšanas var doties patīkamā izbraucienā ar skrejriteni vai somu ragavām. Dodoties gar krastu uz dienvidiem cauri vecticībnieku senajiem rindu ciemiem, muzejā redzētais unikālā veidā turpinās arī īstajā dzīvē. Tie, kas ir sajūsmā par vietējo mazo kultūru 67 dzīvi, papildu garšu gūs, apmeklējot Kolkja 68 ciema vecticībnieku muzeju un Varnja ciema lūgšanas namu.

Peipusa sīpols dod stipru veselību un mirdzošu ādu. Peipusa krastā noteikti iestiprinieties ar vietējās virtuves meistardarbiem, kuru vidū ir ēdieni no ezera zivīm un ļoti garšīgi pīrāgi. Slaveni ir arī tieši ceļa malā vietējo tantiņu pārdotie skābie gurķi, kūpinātas zivis un Igaunijā visslavenākie un visgaršīgākie sīpoli, kas arī ir visvieglāk uzglabājami. Bohēmisku un dabai tuvu nakšņošanu piedāvā zvejnieku ciema Nina ēkas no salmiem.

18

Tikai simt kilometru attāluma no Peipusa uz dienvidaustrumiem apmeklētājs atklās nākamo Igaunijas pērli – Setu zemi. Šeit iedzīvotāji godā gadsimtiem senas tradīcijas – valodu, ēšanas paražas, nacionālo apģērbu, kā arī unikālo dziedāšanas veidu “leelo”, kas ir ierakstīts UNESCO garīgā mantojuma sarakstā. Ar setu dzīves apstākļiem, rokdarbiem un 69 priekšmetiem var iepazīties Setu sētas muzejā. Šeit setu īpašajā gaisotnē iespējams arī nogaršot vietējos ēdienus un dzērienus. Patīkama pieredze būs dalība kādās no setu svinībām: Setu karaļvalsts dienās, Setu Leelo dienās, Lieldienās vai zivju un sīpolu tirgos.

Pēc sīkas iepazīšanās ar dabu Igaunijas apmeklētajus sagaida aizraujošs kultūras piedzīvojums: vienā nelielā vietā satiekas vairākas tautas un kultūras, un to vietējie sauc par 65 Sīpolu ceļu (Sibulatee). Alatskivi pilī – Baltijas visskaistākajā neogotikas stila celtnē satiekas baltvāciešu dižciltīgo ģimeņu stāsti un kalpotāju likteņi, un viesiem ir iespēja sajust pilsētas dzīvi, ietērpjoties laikmetam atbilstošos kostīmos, pastaigājoties un izbaudot igauņu, vācu un skotu virtuves simbiozi. Dodoties no pils gar Peipusa krastu uz dienvidaustrumiem, iespējams iepazīt aizraujošu mazo kultūru: vecticībniekus, kas ir pirms trim

2. diena: Setu zeme–Veru (Setomaa–Võru) (≈90 km)

Setu zemi var saukt arī par Igaunijas minerālūdens 70 avota vietu: Verskas (Värska) sanatorijā un ūdens centrā var nogaršot vairāk nekā 500 miljonu gadus senu atveseļojošu minerālūdeni un relaksēties minerālūdens burbuļvannās, kas uzlabo asinsriti. Apmeklētājus uzmundrinās arī unikālās dziednieciskās dūņas ar ādu atjaunojošu iedarbību. Papildus minerālūdenim Setu zemē ir arī slavenas

71 smiltis, kuras var apskatīt Piusas alu apmeklētāju Elistveres dzīvnieku parkā redzēsi Igaunijas mežu dzīvniekus apstākļos, kas tuvi dabai.

Setu smagās saktas deju laikā skaisti dzied atbrauc un paklausies!

centrā. Pagājuši jau teju 100 gadu, kopš tur tika raktas stikla smiltis, kā rezultātā radās plašas alas ar kolonnām. Alas gan ir izveidojušās mākslīgā

19

DIENVIDIGAUNIJA

DIENVIDIGAUNIJA

Ledus laikmeta (Jääaja) centrs aizved atpakaļ laikā, kad ziloņi bija spalvaini, un liek domāt arī par mūsu vides nākotni.


(Suur–Munamägi) ļauj no 346,7 m augstā skatu laukuma apskatīt līdz pat 50 km tālu apkārtni. Redzēt var arī Latvijas un Krievijas teritorijas.

75 Idilliskajā Veru (Võru) pilsētiņā ir patīkami peldēt ezerā, pastaigāties pa pludmales promenādi, kā arī izbaudīt tīrās Igaunijas dabas veltes priežu meža un ezeru vidū esošajā Kubija eko SPA.

Dienvidigaunija piedāvā dažādas nakšņošanas iespējas no SPA viesnīcām līdz tūrisma sētām. Daudzās no šīm vietām var izmēģināt simtiem gadus senu tradīciju, dodoties dūmu pirtī.

DIENVIDIGAUNIJA

Piusas smilšakmens alas ir Baltijā lielākā sikspārņu ziemošanas vieta. ceļā, taču arī daba tās ir novērtējusi – alas par vislabāko ziemošanas vietu uzskata sikspārņi. Alām tuvajās dabas takās var pastaigāties un no netālās māla darbnīcas iegādāties pēc senām tradīcijām izgatavotu keramiku.

72 Ja jūtat dziļāku interesi par setu tradīcijām,

lieliskus iespaidus var gūt arī Obinitsa muzejā,

73 bet no turienes, mainot ceļojuma tematiku, var

doties uz Vastselīnas (Vastseliina) bīskapa pili. Šī 14. gadsimta ēka gadu simtiem bija viens no spēcīgākajiem aizsardzības fortiem Igaunijā. Pilsdrupas ir atvērtas viesiem, piedāvā gardu ēdienu un vietējos rokdarbus, un šeit dabas baudītājus gaida ekskursiju takas ap pili.

3. diena: Veru-Otepē-Vertsjerves ezers (Võru–Otepää–Võrtsjärv) (≈170 km)

Braucot no Veru uz ziemeļiem, īpašas emocijas dāvās laivu ekskursija pa Ahjas upi, kuras krastos slejas apmēram 400 miljonus gadu seni sarkanīgi smilšakmens atsegumi. 76 Zināmākos no tiem sauc par Taevaskoda (Debesu mājām) – vietu, kur debesis satiekas ar zemi. Upes krasti šeit ir vairāk nekā 20 metru augsti, turklāt šeit iespējams izbaudīt dabas mūzikas paviljonu, kurā skan upes čalas, putnu dziesmas un runas dunoņa.

Otepē ir pazīstama kā ziemas sportistu meka, šeit ir norisinājušies arī pasaules kausa izcīņas distanču slēpošanā posmi. Katru ziemu Otepē ir atvērtas starptautiska līmeņa slēpošanas trases, kur blakus iesācējiem trenējas pasaulē labākie slēpotāji. Arī vasarā kalnainā ainava dod iespēju pavadīt laiku sportiski – piemēram, šeit noteikti patiks pabūt prasīgākiem velosporta interesentiem, kuri pēc slodzes vēlas atpūsties pie gleznainajiem ezeriem ar silto ūdeni. Otepē 78 kalnaino ainavu ir ērti aplūkot no Tehvandi slēpošanas tramplīna skatu platformas. Platformas augstums ir 34 metri, augstums virs jūras līmeņa – 218 metri. Kāpšana tornī, piedzīvojumu trase, kurā ir vairākus simtus metru

gari gaisa braucieni, un izšaušana gaisā ar katapultu būs patiess baudījums adrenalīna cienītājiem.

79 Sangastes pils ar lepnajiem torņiem, kas ir uzcelta no 1,5 miljona turpat Sangastes apkaimē izgatavotiem ķieģeļiem, ir viena no lepnākajām ēkām Igaunijas lauku reģionā un atgādina Anglijas karalienes rezidenci – Vindzoras pili. Dabas mīļotājs un rudzu selekcionārs grāfs Bergs vēlējās īstu pili ar lielām istabām, un ikvienai istabai bija jābūt ar citādiem logiem. Muižā papildus pilij ir vērts aplūkot arī apļa stalli, pienotavu un dendroparku.

Dodoties uz Vertsjerves (Võrtsjärve) ezera pusi, ceļā būs Barklaja de Tolli (Barclay de Tolly), viena no Eiropā slavenākajiem karavadoņiem, 80 kurš ir cīnījies pret Napoleonu, mauzolejs – klasicisma ēka, kur sarkofāgos ir apglabāts karavadonis un viņa dzīvesbiedre. Vertsjerves ezers ir otrs lielākais ezers Igaunijā pēc Peipusa ezera un piedāvā daudz iespēju atpūtai. Piemēram, šeit var braukt ar vēsturisku burulaivu un ziemā nodarboties ar zemledus makšķerēšanu. Pasūtot atvaļinājuma 81 paketes Vertsjerves apmeklētāju centrā, ir vērts aplūkot arī pašu centru, kas ir celts no ekoloģiskiem materiāliem – koka, māla un salmiem.

Viena no Dienvidigaunijas interesantajām

77 vietām ir Igaunijas Ceļu muzejs, kur pastaiga

Pārgājienā gar Taevaskoja skaistajiem smilšakmens atsegumiem īsts dabas baudījums ir nodrošināts!

20

cauri laikmetiem sākas ar purva ceļu un beidzas ar asfaltu. Ceļmalās redzamas no apgrozības pazudušās pagājušo laiku ceļazīmes. Papildus citām interesantajām lietām šeit iespējams iepazīties ar lielām ceļu būves un apkopes mašīnām tieši tām raksturīgā darba vidē, izpētīt senus transporta līdzekļus un arī iepazīties ar nākotnes elektroauto. Var ne tikai apskatīt izstādi, bet arī izbraukt unikālos vēsturiskos pasta ratos ar kučieri un diviem zirgiem, kā arī izmēģināt senlaicīgo velosipēdu. Sava maza satiksmes pilsētiņa šeit ir arī bērniem.

Senlaicīgais burinieks „Paula” makšķerēšanas un vēsturisko kuģu interesentus aizvedīs izbraucienā pa Vertsjerves (Võrtsjärv) ezeru, kas ir otrais lielākais ezers Baltijas valstīs.

21

DIENVIDIGAUNIJA

74 Baltijā augstākais kalns Lielais Munameģis


WOW TESTS Reizēm pietiek tikai ar dažiem labiem jautājumiem, lai gūtu priekšstatu par visu valsti! Visas pārsteidzošās atbildes uz jautājumiem meklējamas šajā brošūrā. Tās sniegtas arī šīs lapas apakšpusē.

DIENVIDIGAUNIJA

4. diena: Viljandi–Somā (Soomaa)–Peltsamā (Põltsamaa) (≈120 km) Mājīgā mazpilsēta ar seno vēsturi Vīlande (Viljandi) atrodas gleznaina ezera krastā, uz kuru paveras lielisks skats no augstajām 13. gadsimta 82 Vīlandes Livonijas ordeņa pilsdrupām. Šis skats tiek salīdzināts pat ar Šveices brīnišķīgajām ainavām. Pilsētā ir populāri izbraucieni laivā pa ezeru un pastaigas pār ordeņa cietoksnī esošo iekārto tiltu. Mākslas interesentiem ir vērts ieiet savdabīgajā Kondas centrā, kas ir veltīts naivisma mākslai. Vīlandē jūlijā norisinās folkmūzikas festivāls – viens no slavenākajiem, jautrākajiem un visai ģimenei draudzīgākajiem mūzikas festivāliem Igaunijā. Gan mākslinieki, gan publika ir aizvien internacionālāka, un papildus koncertu apmeklēšanai tikpat svarīga ir arī dejošana un darbnīcas, kas iepazīstina ar dažādu tautu tradīcijām.

83 Somā (Soomaa – ig. val. purvu zemes) nacionālajā

parkā var apbrīnot unikālu dabas meistardarbu – pavasaros sniega kušanas izraisītus palus, kuru dēļ apkārtne ir šķērsojama tikai ar laivu. Tiek piedāvāti dažādi ekskursiju komplekti – kanoe brauciens palu laikā gan mežā, gan starp mājām. Ziemā bīdāmo ragavu brauciens pa aizsalušām upēm, vasarā

22

braukšana pa upi ar saunu. Somā ir arī pasaulē neskartākie un skaistākie purvi, kurus novērtē dabas mīļotāji no visas pasaules. No Somā ir vērts doties uz Olustveres muižu, 84 kur var ne tikai apbrīnot skaistās ēkas, bet arī sēsties zirga mugurā un apskatīt dažādus mājdzīvniekus. Veicot iepriekšēju rezervāciju, var piedalīties arī darbnīcās: krāsot dziju, cept maizi, pūst stiklu utt. Vīna pagrabs, kas iepazīstina ar vietējām vīna tradīcijām, kopā ar pārtikas muzeju atrodas 85 Peltsamā pilī. Gandrīz pirms 100 gadiem šeit tika uzsākta ogu un augļu vīnu ražošana. Tie ātri ieguva popularitāti gan Igaunijā, gan ārvalstīs, un tagad pilī tie tiek piedāvāti gan izmēģināšanai uz vietas, gan līdzņemšanai. Peltsamā ir patīkams viduspunkts, no kura ir diezgan līdzīgs attālums līdz jebkurai Igaunijas malai. Šeit var izvēlēties jebkuru no mūsu trijiem piedāvātajiem ceļiem – vai nu doties atklāt pavisam jaunu vietu, vai arī izpētīt kādu vietu, kura ir ieinteresējusi visvairāk.

Grandiozais Kadriorgas pils baroka ansamblis bija Pētera Lielā dāvana kādai ļoti īpašai dāmai. Kas bija šī dāma?

2.

Tallinas televīzijas tornis piedāvā apmeklētājiem, nostiprinātiem ar trosēm, doties pastaigā pa ēkas ārējo platformu. Cik lielā augstumā notiek šī aizraujošā atrakcija?

3. Kur atrodas Igaunijā garākā smilšainā pludmale? 4. Kura pasaulslavena inženiera birojs ir projektējis Tahkunas bāku uz Hījumā salas? 5. Cik nacionālo parku ir Igaunijā? 6. Kurš no Igaunijas nacionālajiem parkiem tiek uzskatīts par vienu no labākajām putnu vērošanas vietām pasaulē? 7. Kuras Igaunijas pilsētas simbols ir divi studenti, kas skūpstās? 8. Cik sens ir slavenais dziednieciskais minerālūdens Värska? 9. Nosauc Igaunijas ziemas galvaspilsētu, kurā visu gadu ir lieliskas sportošanas iespējas un kur norisinās pasaules kausa posmi slēpošanā. 10. Kas apvieno Tallinas vecpilsētu un Kihnu salu, dziesmu un deju svētkus un setu lēlo?

Pareizās atbildes: 1. Imperatore Katrīna I / 2. 175 m augstumā / 3. Narva-Jēsū / 4. Gustava Eifeļa birojs 5. Pieci nacionālie parki (Lahemā, Matsalu, Vilsandi, Somā un Karulas) / 6. Matsalu nacionālais parks 7. Tartu / 8. 500 miljoni gadu / 9. Otepē / 10. Visi ir UNESCO mantojuma sarakstā.

Augstu virs Vīlandes ordeņa cietokšņa drupām paveras brīnumskaists skats uz ezeru.

1.

23


LV Somija

Īsumā par Igauniju Igaunijas Republika

Valūta Galvaspilsēta Valsts valoda Valsts pārvalde

eiro

Neatkarības pasludināšana

Norvēģija

Krievija Igaunija

45,227 km² Zviedrija

1.3 millioni

Latvija

Tallina (400 000 iedzīvotāju) igauņu valoda parlamentāra demokrātija

Dānija

Lietuva

Baltkrievija

1918. gada 24. februārī, 1991. gada 20. augustā

Igaunijas Republika ir Eiropas Savienības, Šengenas zonas, NATO un ESAO dalībvalsts.

Polija Vācija

Nīderlande

Ukraina Beļģija

Igaunija atrodas Austrumeiropas laika (GMT/BST + 02:00) joslā.

Czech rep Slovēnija

Igaunijas tālsarunu kods ir +372. Veicot starptautisku zvanu, sākumā jāievada 00.

Austrija

Praktiska informācija

Satiksme

Wi-Fi

Pieejami vairāk nekā 1000 piekļuves punkti visā valstī, pārsvarā bez maksas.

Ātruma ierobežojumi

50 km/h pilsētā, 90 km/h ārpus pilsētas vai atbilstoši ceļa zīmēm.

Norēķināšanās

Vairums veikalu, restorānu, viesnīcu un citu pakalpojumu sniedzēju pieņem starptautiskās kredītkartes. Pilsētās netrūkst bankomātu, bet, braucot uz laukiem, ņemiet līdzi skaidru naudu.

Automašīnas novietošana stāvvietā

Pilsētas centrā parasti ir maksas auto stāvvietas. Plašāka informācija sniegta uz īpašām ceļa zīmēm un stāvvietu apmaksas automātiem.

Mobilie sakari

Mobilo sakaru priekšapmaksas kartes var iegādāties kioskos, degvielas uzpildes stacijās, pasta nodaļās un lielveikalos.

Braukšanas noteikumi

Palīdzība

Policija: 110, ātrā palīdzība: 112, ugunsdzēsēji: 112.

i Tūrisma informācija

Visās lielākajās pilsētās un rajonu centros ir oficiāli tūrisma informācijas centri. Droši apmeklējiet tos un lūdziet padomu, kartes un vispārīgus ieteikumus par to, kur ieturēt labu maltīti un kā maksimāli izbaudīt brīvdienas Igaunijā. Parasti šie biroji ir atvērti katru dienu darba laikā.

Braucot ar auto, ieslēdziet priekšējos lukturus un piesprādzējiet drošības jostas arī priekšā un aizmugurē sēdošajiem pasažieriem. NB! Alkohola saturam vienā litrā autovadītāja izelpas ir jābūt zem 0,1 mg vai alkohola saturam autovadītāja asinīs ir jābūt zem 0,2 promilēm.

Iepazīsti Igauniju

24

Atklāj Igauniju savā mobilajā tālrunī!

Enterprise Estonia, Estonian Tourist Board© 2013 Teksta autors Helen Eelrand

Oficiālais nosaukums Platība Iedzīvotāju skaits

Iepazistiet Igauniju  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you