Page 1

Millistesse sussidesse p채kapikk kommi toob?

o l l a V : t n e m i Eksper s k i n u a k s s kla

Factorem Detsember 2014


Eksperiment: Vallo klass kauniks Detsembrikuu alguses tekkis meil plaan muuta õpetaja Vallo klass jõulumaaks. Karoliina Arold Ettevalmistustega alustasime varakult ja tegime neid öisete unetundide arvelt. Kui kõik Kätlin Kukk valmis, tuli plaan ellu viia.

Loodame, et kunstlumi tuleb akendelt ilusti maha =S

Ü

hel päeval olime end häälestatud juba ekperimendi sooritamisele, kuid õpetaja Vallol olid hoopis teised plaanid, nimelt viis ta meid teise klassi filmi vaatama. Õnneks oli sel päeval meil koos temaga veel üks tund. Selle tunni alguses olid kõik üheksandikud väga ärevil. Plaani aitasid teostada kaks ulakat noormeest ­Max ja Raimond, kes hullasid kooli peal. Nad paugutasid uksi ja “kaklesid” pisut omavahel. Tänu nende abile, lahkus õpetaja Vallo klassist asja kontrollima, umbes

Factorem Vara koolileht

Reporterid: Karoliina Arold, Kätlin Kukk, Liis Reinomägi, Älis Rooma Juhendaja: Eleene Sammler Küljendaja: Evelin Kivi

viieks minutiks. Olime väga pingestatud ja kartus, et õpetaja võib iga hetk klassi siseneda, oli suur. Piilusime mitu korda, kas Vallo on ikka ohutus kauguses. Samal ajal võlusime klassi jõulumaaks: pihustasime akendele kunstlund, riputasime tahvli külge jõulupärleid, levitasime klassis mandariinilõhna ning kleepisime akendele lustakad lumememmed. Kui märkasime Vallot klassi poole sammumas, traavisid kõik omadele kohtadele tagasi. Klassi sisenedes sattus õpetaja lõbusasse lumemöllu (loe: raputati kunstlund justnagu sajaks). Kui vaatepilt selgines, jäi õpetaja Vallo meie kunstiteost imetlema. Ta kiitis meid taevani ja oli üdamest liigutatud. See hetk jääb meile kõigile kauaks meelde. Tunni lõppedes oli ukse taha kogunenud posu uudistajaid, kes tahtsid saada osa sellest maagilisest jõuluimest. Järgmisel päeval õpetaja Vallo tundi minnes saime hoopis meie suure üllatuse osaliseks, nimelt olid meil käinud päkapikud ning igatüht ootas laual kolmekommiline preemia. Nüüd oli meie kord õpetaja tänusõnadega üle valada.


Kui lund pole, tuleb lumehelbeid ise valmistada!

1

Fotode autor: Karoliina Arold

1. Lõika välja paraja suurusega ring. Täpselt selline, kui suurt lumehelvest sa tahad. 2. Voldi ring kolm korda kokku, et tekiks sektor.

4. Lumehelves ongi valmis.

3

2

3. Joonista sektorile peale kujundeid (vaata joonist) ja lõika tumedaga joonistatud osa välja.

4


Kadri Truska: Õnnetipp on jäätis, Harry Potter ja kutsikas süles

Kadri 2014. aasta augustis Budapestis, taustaks Budapesti linnavaade.

Karoliina Arold

Sel aastal tuli meie kooli uus noor inglise keele õpetaja Kadri Truska. Uurisime järele, Kätlin Kukk kes ta on ja kust ta tuleb. Kuidas te oskasite siia kooli tööle tulla? See on teie kirjanduse õpetaja süü või teene, või mõlemat... Eelmisel aastal tulin paariks nädalaks haiget õpetajat asendama. Olin enne korporatsiooni (üliõpilasorganisatsioon) esimees ja töötasin Emajõe Keeltekoolis. Kevadel oli Varal inglise keele õpetaja konkurss ja siis õppealajuhataja helistas mulle ja kutsus mind kandideerima. Peale pikka heitlust otsustasin ma siiski osaleda ja mind valitigi.

Milline oli teie esmamulje meie koolist? Kui eelmisel aastal siin asendamas käisin, siis ei olnud see järelikut nii hull, sest siin ma praegu olen. Osad klassid on küll raskemad ja tunnid ei toimi nii nagu ma tahaksin, aga siiani ma ei kahetse, et tulin. Käisin ise ka sarnases väikses koolis, nii et siin on kodune.

Mul on koer, kes vajab palju tähelepanu ja tegelemist. Temaga tuleb mängida ja väljas käia ning see võtab suure osa vabast ajast. Mulle meeldib lugeda ja kui aega on, siis käsitööd teha.

Mida te hommikuti sööte? Kuna hommikud algavad minu jaoks varem kui mulle meeldiks, siis ei jõua ma eriti süüa. Enamasti söön jogurtit kama või müsliga ja muidugi joon kohvi. Varem, kui aega oli, siis tegin ikka putru, nüüd on see võimalik vaid laupäeva hommikuti.

Lemmiktelesari? Ma ei vaata eriti telekat, sest ei leia piisavalt aega. Mul pole sellist kindlalt rutiini. Aga internetist vaatan küll sarju, hetkel vaatan “Troonide mängu” ja “Downton Abbey’t.”

Millistes koolides käinud olete? Peetri põhikoolis Järvamaal, Paide

Millised on hobid millega tegelete muusikakoolis, siis läksin Paide väljaspool kooli? gümnaasiumisse ja edasi Tartu

ülikooli.

Liis Reinomägi

Milline õpilane olite põhikoolis? (tagasihoidlikult) Korralik vist…?

Selline igati viieline ja pättusi ei teinud jah? (meenutab) Ükskord neljandas klassis visati mind tunnist välja, sest ma sain kolme või isegi kahe ja ma hakkaksin hullult paukuma ja pahandama ja siis õpetaja sai kurjaks ning saatis mu tunnist välja.

Mida tegite väiksena pärast kooli? Käisin muusikakoolis, seal õppisin akordionit. Ma polnud solfedžos eriti hea ning mul ei ole head muusikalist kuulmist, aga muusikalugu läks hästi ja teoorias olin tugev. Muusikakoolis mängisin ka akordioniansamblis. Hiljem mängisin veel kaks aastat pärast muusikakooli lõpetamist üle-eestilises akordioniorkestris. Eks vahepeal oli suur tüdimus ja tunne, et enam ei taha, sest


keerasime ümber nurga ja seal oli triumfikaar. Me õega vaatasime, et “Issand jumal me oleme Pariisis, päriselt ka või?!” See oli parim hetk reisi jooksul. Teine üllatus oli siis, kui järsku ilmus nurga tagant välja Eiffeli torn.

Kas olete olnud vahetusõpilane, tahaksite? Ma olen suhteliselt kodumaine. Mind ei ole vahetusõpilaseks olemine väga tõmmanud. Magistri teisel aastal aga mõtlesin, et peaks ikka kuhugi minema ja midagi tegema ja siis käisin kuu aega suveülikoolis Saksamaal. Ma õppisin seal hästi intensiivselt saksa keelt ja kultuuri.

Kuidas keeled külge jäävad?

Kadri 2014. aasta veebruaris Pariisis, taustal Louvre ja Seine. päevad venisid pikale ja õppida ei jõudnud, kuid see aeg ja vaev tasus end orkestri aegadel ära.

Kelleks tahtsite väiksena saada? Äkki juuksuriks? Täpselt ei mäleta. Aga ma suutsin terve baka läbi käia, nii et ma olin täiesti veenudud, et vaatamata väga suurele ebatõenäosusele saab minust kirjandusteadlane.

Kas teil oli väiksena koduloomi? Meil kodus ei olnud eriti loomi, aga mingil hetkel oli kass ja korra oli koer, aga ta hukkus. Siis pärast seda 4-5 aastat soovisin omale koera. Vanemad ei tahtnud teda algul võtta, kuid ma lubasin tema eest hoolitseda. Nii sain pärast 7. klassi omale koera. Minu jaoks oli õnne tipp see, kui ma sõin jäätist, vaatasin telekast Harry Potterit ja mul oli kutsikas süles. See oli tol ajal nagu elu parim kooslus.

Kus te reisinud olete? Põnevaid

seiku reisidelt? Näiteks käisime koos elukaaslasega 2011. aasta talvel Londonis. See oli väga tore, sest me polnud koos niimoodi kuskil varem käinud. Ja no see oli LONDON, eksole. Ilm oli ilus, mõnusalt karge ja lumi oli hiljuti maha tulnud. Lumega seoses oli neil seal olnud rahvuslik tragöödia, et teed olid umbes ja metrood ei töötanud. Hoopis teisest kategooriast: olen käinud koos sõpradega kaks korda autoga Ungaris. Sellisel reisil tekib autos juba omaette meeleolu - kui sõidad 24h kitsas autos, siis tekivad veel igasugused hullumeelsed naljad. Lisaks neile oli mu suur-suur lemmikreis siis, kui käisin veebruaris Pariisis - ma sain sinna ühe projekti kaudu väga soodsalt minna. Meenub esimene moment Pariisis - metroo haises ikka kohutavalt! Olime terve päeva reisinud, täpselt ei saanud aru, kus olime ja mis toimub ning siis tulime metroost välja,

Vene keelega küll kergelt ei läinud. Saksa keel on ka raske, aga üleüldse igasuguse õppimise juures on väga oluline, et oleks motivatsiooni. Kui motivatsioon puudub, siis midagi selgeks ei saa. Bakalaureuseastmes pidi ka saksa keelt õppima - siis ma ei mõistnud, milleks seda vaja on ja väga ei viitsinud seda õppida. Hiljem magistris oli mul saksa keelt tõlkimisel vaja, alustasin õppimist nullist ja suure motivatsiooniga ning nii see tuli. Inglise keelega - eks ta ole alati üks mu lemmik olnud.

Kas sellest tuligi idee hakata inglise keele õpetajaks? Selle nimi on saatus. Ma ei ole kunagi tahtnud saada õpetajaks. Mu ema on õpetaja ja siis ma ei tahtnud põhimõtteliselt minna õpetajaks. See on teismelisena põhimõtteline asi, et kui ema ütleb, siis tuleb kõik risti vastupidi teha. Ma läksin kirjandust õppima. Kui ma bakalaureuse ära lõpetasin, siis oli mul valida, kas ma lähen Eesti kirjanduse magistriõppesse või tõlkeõpetusse. Ema ütles, et mine ikka sinna õpetajamagistrisse, et see tuleb kindlasti kasuks ja seega ma ilmselgelt ei proovinudki sinna. Magistris sattusin keeltekooli tööle ja alles siis avastasin, et õpetamine on päris tore ja nii see läks.


Millistesse sussidesse päkapikk kommi toob? Liis Reinomägi

Nagu iga hea poiss ja tüdruk teab, toovad päkapikud komme sussis sisse. Sellepärast on vajalik enne jõule sussid üle vaadata - kas sinna üldse kõlbab kommi panna. Revisjoni viis läbi ja pildistas üles Liis.

Mari - Fashion criminal!

Sandra - Hello Kitty parim enne ei möödu kunagi.

Õpetaja Eveli - kõik konnad ei mahtunud tiiki.


Õpetajad, kontrollige enne kontrolltööd Raimondi ketse!

Igasuguse kahtluseta on Keicyl meie kooli kõige nunnumad kommipesad!

Henriku kroksid päästavad päeva.

Älis on liiga OP, et jalanõusid kanda.


Kool võib lahe olla?! Meie kooli kümme noort alustasid 12. novembri varahommikul sõitu Tallinnasse konverentsile “Lahe koolipäev”.

Älis Rooma

Kui tahate teada, milline on lahe koolipäev, siis küsige neilt, keda pildil näete

K

õigepealt sõitsime valla bussiga Tartusse ja seal istusime ühise bussi peale, mille lõpp­peatuseks oli Tallinn. Sõit möödus rahulikult, kes jutustasid, kes magasid. Lõpuks, kui olime jõudnud pealinna, alustasime rongkäiku, mis viis läbi linna Nokia kontserdimajja. Üritus jagunes temaatilisteks vaatusteks. Enne esimese vaatuse algust, mille pealkirjaks oli “Taevas”, sai ära panna riided ja tutvuda erinevate firmade

Kes ma olen?

ning organisatsioonidega. Selle vaatuse põhiteema tõstatasid üles küsimused: Kes ma olen? Miks ma teen seda, mida ma teen? Milline on minu rada? Sel teemal jagasid kogemusi Märt Treier ja Aigi Vahing. Teiseks vaatuseks oli “Põrgu”, mida iseloomustasid küsimused: Kuhu jäid need inimesed mu kõrvalt, kui ma olin peaaegu kokku varisemas? Millised emotsioonid ja tunded valitsesid mind, kui olin kahe vastaspoole vahel? Kõige

n minu o e n i l l i M rada?

kuulsam selle vaatuse esinejatest oli Tanja Mihhailova. Kolmas vaatus “Maa” oli kõige huvitavam. Selle ajal valiti Hea Eeskuju 2014 ja esines Uku Suviste. Vaatuste vahel olid ka pausid. Pakuti süüa ja juua ning sai ringi jalutada. Lõpuks oli aeg bussi poole minna ja tagasi sõitma hakata. Teiste kogemusi kuulates ennast harida oli kõikide osalenute arvates üks väga lahe koolipäev.

Miks ma teen seda, mida ma teen?

Millised emotsioonid ja tunded valitsesid mind, kui olin kahe vastaspoole vahel?


Miks eestlased ei võiks rohkem halloweeni tähistada? Miks eestlastele kõrvitsad ja ilusad kostüümid meeldida ei võiks?

H

Karoliina Arold

alloween on väga awesome püha, mis on tuntud USAs ja Kanadas, kuid halloweeniga seotud kombed on levinud ka teistes riikides. Sellel pühal otsitakse kontakti vaimumaailmaga. See püha on suurepärane ajaviide, mis võimaldab kasutada hulganisti fantaasiat. Halloween on tegelikult paganliku algupäraga ja tuntud kõige koleda poolest. Aedades põlevad kõrvitsanäod ja inimesed maskeerivad ennast igasugusteks kollideks, nõidadeks, vampiirideks. Kuid miks ei peeta seda püha Eestis? See püha võib tunduda väga jube ja õõvastav, kuid tegelikult on see lahe. Meisterdada ise kõikvõimalikke halloweeni kaunistusi ja ennastki maskeerida kellekski, keda sa ei suuda ettegi kujutada. Miskipärast ei võta suur osa eestlasi seda siiski omaks. Jäädakse pigem mardi- ja kadripäeva juurde. Minu arvates on halloween kordades huvitavam ja lõbusam. Mardipäeval ja kadripäeval küll maskeeritakse ennast veidi, kuid inimesed ei näe siiski niivõrd erinevad välja. Halloweeni ajal on inimesed ehk väga õudselt, ent fancy’lt riides. Mardija kadrisandid on pigem igavad kui erilised ja ilusad.

Tänavatel piilub päkapikk Marten Karise

Kas teadsite, et meie kooli tööõpetuse õpetaja Marten Karise ongi see inimene, kes Karoliina Arold filmib Google`i streetview`sid? Kätlin Kukk da, kuid pere on sellega juba ära harjunud,” ütleb Marten. “Sellise tööga kaasneb palju huvitavaid seiku,” ütleb Marten, “näiteks sel suvel sattusin mööduma Leedus ühest pulmaliste seltskonnast ­pruutpaar oli just pulmamajast väljunud ja valmistus limusiini istuma, kuid nähes mind ja streetview autot, oli vaja kindlasti teha ka kordumatu pilt: pruutpaar Google`i auto taustal.”

Sellise autoga filmib Marten tänavavaateid

S

elle hobi leidis ta endale tutvuste kaudu. Ta on tegelenud sellega pea neli suve. Marten on pildistanud linnu nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Sellel suvel pildistas ta Pärnut, Narvat, suurt osa Riiast ja Vilniust. “See kõik võtab suvest suure osa ja perest tuleb kaua eemal viibi-

“Et mul väga kiire ei olnud, siis võisin vabalt oodata, millal nad ennast paika sätivad, kuid õnnetuseks polnud nende fotograaf veel majast väljunud ja kellelgi õues olijatest polnud selle pildi jäädvustamiseks fotokat,” meenutab Marten. Tema sõnul oli lõpuks tulnud üks tellitud taksojuht, kes tegi oma telefoniga pildi ära. Marten loodab, et pruutpaar sai selle pildi ikkagi kätte: “Nii ma siis olengi ka kellegi võõra inimese pulmaalbumis tähtsal kohal.”


. .

KAtlini ~ jOululaulude TOP 10 1. Let it snow - Dean Martin

2. Somewhere in my memory - John Williams 3. The most wonderful time of the year- Andy Williams 4. All I want for christmas is you - Maddi Jane 5. Jõulukell - Birgit Õigemeel ja Uku Suviste 6. Last christmas - Cascada 7. Jingle bell rock - Glee 8. Talve võlumaa - Karavan 9. Santa Claus is coming to town - Michael Bublé 10. Aisakell - Karavan

Vasakult paremale

Alla

1. Toob jõulude ajal kingitused 3. Jõulu maius 5. Saad, kui loed luuletust jõuluvanale! 6. Põhiline jõulutoit! 7. Nendega ehid kuuske!

2. Jõulukäkk! 4. Tuuakse jõulude ajal tuppa! 8. Sinna paneb päkapikk kommid! 9. Oranž puuvili, mida jõulude ajal süüakse! 10. Toob komme jõulude ajal!

Profile for Vara kool

Factorem nr 2  

Factorem nr 2  

Profile for varakool8
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded