__MAIN_TEXT__

Page 1

september / október 2017 • ZADARMO

PRACOVNÝ ŠATNÍK 9 tipov pre ňu a pre neho str. 16

ROZHOVOR MILOTA HAVRÁNKOVÁ:

KONEČNE MÔŽEM POVEDAŤ, ČO SI NAOZAJ MYSLÍM str.  22

IKONICKÉ ČÍSLO

O tom, ako žiariť a nevyhasnúť


Čia je to práca?

Editoriál

Šéfredaktorka Zuz Gašparovičová Vizuálno Alina Shupikova Foto Lubica Martincová Patrícia Kvasňovská Marika Beňadik Majorová Text Thea Kučerová / Dana Fráňová Zuzka Kučerová / Pavlína Louženská Tomáš Otta / Lukáš Žegklitz Styling Nina Ford / Gabriela Zimová Miroslav Romaniv Produkcia Monika Kraft / Aneta Jochim Distribúcia Hana Laciková Korektúra Zuzana Hlúchová www.zoot.sk

Chcete kontakt? info@zoot.sk pre akékoľvek otázky, iba tak

Chcete spolupracovať? hana.lacikova@zoot.sk Všetko je premenlivé. Aj ceny. Preto sú ich prípadné zmeny vyhradené.

Na obálke: blejzer VERO MODA, 49,95 €

Vydáva ZOOT a.s. Evidenčné číslo: MK ČR E 22046 Tlač: Typos, tiskařské závody, s. r. o. Podnikatelská 1160/14 320 56 Plzeň

Poďme sa rozprávať:

K ikonám Ikona. Označenie, ktorého váhu si uvedomíme až rokmi a ktoré rýchlosťou doby stráca význam. Kedysi bola mojou ikonou pätica zo Spice Girls, dnes je to mamina. Kedysi som vetu „chcem byť ako ona" rozdávala na počkanie, dnes viem, že chcem byť iba ako ja. Nech to už znamená čokoľvek. Pubertu mám šťastne za sebou a ikony môjho života majú reálnejší charakter. Sú to starí ľudia, ktorí prežili desaťročia a nestratili svoju tvár. Sú to mamy, ktoré nás, napriek všetkému, vychovali najlepšie, ako vedeli. Sú to kamarátky, ktoré si idú každá svojou cestou a zároveň držia pri sebe. Sú to tí, ktorí dajú peniaze bezdomovcovi, hoci tušia, na čo ich minie. Tí, ktorí robia veci inak, nevzdávajú sa, milujú a stále veria. „Ako chcete, aby si vás ľudia pamätali?” Otázka, na ktorú sa pýtam s rýdzou pravidelnosťou a odpoveď na ňu prezradí viac než stovky slov. Skúste si na ňu odpovedať. Nikto nechce, aby sa na neho spomínalo ako na toho, ktorý sa topil v peniazoch, jazdil v tom modrom nablýskanom Mercedese alebo mal vyberaný vkus, ak išlo o topánky. Všetci chcú robiť svet lepším miestom, chcú v srdciach zostať ako tí, ktorí by sa rozdali, tí, ktorí vždy povedali pravdu do očí a s úsmevom na tvári zmietli zo stola každý problém. Bez pátosu a zbytočných ofukov – čo tak byť predovšetkým svojou vlastnou ikonou? Naše najnovšie číslo je ich plné. Na titulke máme Milotu Havránkovú, pojem, ktorý pozná každý, kto sa čo i len trochu profesionálne obtrel o fotografiu. Vo fashion story sme, vďaka 8 novodobým ikonám, vzdali hold ľuďom, ku ktorým vzhliadajú oni, a vyspovedali sme ženu slovenskej módy, Danu Lapšanskú. V módnych rubrikách sa zase dozviete, kedy vznikol ikonický Burberry štvorec a že niet nad kvalitné poltopánky. Hovorím. Číslo plné ikon. Tak, ako chcete, aby si vás ľudia pamätali? Zuz Gašparovičová šéfredaktorka časopisu ZOOT

/ urobtesiradost @zoot_sk

a

@zoot_sk / urobtesiradost stories.zoot.sk

ČASOPIS ZADARMO AŽ DOMOV Prihláste sa na odber na zoot.sk/casopis

@zoot_sk


Obsah

str.

str.

18 →

46 → 03 Fenomén 04 Aktuálne 08 Nezávislá móda 10 Téma: O móde s Danou Lapšanskou 12 Ikona štýlu: Lazy Eye

Pre ženy 13 Ikonické kúsky 14 Trendy 18 Ako na to: PRACOVNÝ ŠATNÍK PRE ŇU 22 Módna téma: Trenčkot

str.

24 32 33 34 36 44

32 ↑

Rozhovor: Milota Havránková Problémové partie Bývanie & dizajn Téma: Ikony v architektúre Fashion story: Novodobé ikony Shop the look: Naspäť do lavíc

Pre mužov

str.

2

24 →

45 46 50 52 54 56

Monochromatické doplnky Ako na to PRACOVNÝ ŠATNÍK PRE NEHO

Módna téma: Poltopánky Značka mesiaca: Nalí Výdajne radosti Radosť v mysli: Pouličný básnik Šimpe Ondruš


Aktuálne

FENOMÉN

O IKONÁCH V 4 KNIHÁCH Pripravila: Jana Šlinská

Sú knihy ako 1984, Anna Karenina a Harry Potter, ktoré majú svoje čestné miesto v každej poriadnej knižnici. Sú knihy o Coco Chanel, Nelsonovi Mandelovi a Steveovi Jobsovi, ktorí budú ikonami, nech sa na svete stane čokoľvek. A potom sú knihy, ktoré ikonami v danom odvetví praskajú vo švíkoch. Tu sú štyri z nich.

Čítajte viac na prerado.st/ fenomen

Foto: designboom.com

Wally Olins

Brand New

Zuzana Šidlíková

Stratená móda Nová publikácia Zuzany Šidlíkovej predstavuje viac než 40 rokov odevnej kultúry v povojnovom Československu, v tom čase výrazne pod tlakom socialistickej ideológie. Zároveň sa zameriava na osobnosti, ktoré sa stratili v anonymnom prostredí slovenských odevných podnikov, a zachytáva mnohé príbehy a materiály z domácich zdrojov – od návrhárok, editoriek, manekýnok, krajčírok, fotografiek, fotografov a ďalších.

Aká je budúcnosť značiek a brandingu? Znamená globalizácia, že rôznorodosť a jedinečnosť budú pôsobením nadnárodných spoločností postupne vymazané zo sveta? Začnú sa všetky miesta na našej planéte podobať ako vajce vajcu? Kniha Wallyho Olinsa sa zaoberá všetkými podstatnými aspektmi sveta brandingu. So svojím typickým, prenikavým štýlom analyzuje problémy, ktorým dnes čelia firmy, kritizuje ich chybné kroky a chváli tie, ktoré v našom novom svete efektívne budujú značky. Zároveň sa zamýšľa nad budúcnosťou brandingu. Táto kniha je nenahraditeľná pre každého, kto sa zaujíma o marketing, obchod alebo súčasnú kultúru.

Ľubomír Longauer

Modernosť tradície Prvá časť z plánovaného cyklu Ľubomíra Longauera, Úžitková grafika na Slovensku po roku 1918, nesie názov Modernosť tradície. Autor sa venuje začiatkom slovenskej úžitkovej grafiky. Po pomalom rozbehu nastal výrazný rozmach slovenského kultúrneho života. Koncom dvadsiatych rokov sa výraznejšie presadili Martin Benka, Andrej Kováčik, Jaroslav Vodrážka, Karol Ondreička, Jozef Cincík, Štefan Bednár a koncom tridsiatych rokov Rudolf Fabry. Každý z nich má v knihe svoj medailón, ktorý predstavuje umelcovu tvorbu počas celého jeho života. Okrem toho sú v knihe kapitoly, ktoré sa zaoberajú celkovou situáciou v slovenskej úžitkovej grafike v rokoch 1918 až 1938. Publikácia je bohato ilustrovaná stovkami dobových prác, z ktorých väčšina patrí medzi zabudnuté, a v tomto rozsahu a kontexte ešte nebola publikovaná.

Kolektív autorov

Typografia a dizajn písma na Slovensku Publikácia vychádza ako súčasť výskumného a výstavného projektu Typografia a dizajn písma na Slovensku – Začalo sa to Cyrilom a Metodom realizovaného Katedrou vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Prezentuje najkvalitnejšie výstupy tvorby slovenských grafických dizajnérov a typografov. Ponúka kvalifikovaný prehľad, analýzu a stručný popis tvorivých počinov v problematike písmarstva a typografie.

3


Aktuálne

5

IKONICKÝCH NOVINIEK Text: Zuzana Fajta

Foto: @manrepeller

Móda

MR by Man Repeller

Dizajn

Renové Aj náš dizajn mal obdobie, keď vytváral ikonické kúsky. Svoje o tom vie aj mladá firma Renové. Vstúpili na trh len nedávno, no svojou láskou k pekným veciam sa netaja už roky. Ako názov napovedá, venujú sa renovácii a predaju dizajnového nábytku. V ich portfóliu nájdete dokonalé švédske lavice, kreslá Halabala, ale napríklad aj staničné hodiny. A to všetko v úžasnom novom šate!

Newyorský Man Repeller je na blogovej scéne legendou. Nie je preto prekvapivé, že sa jeho zameranie za posledné roky zásadne zmenilo. Z denníčka mladej ženy je dnes magazín a kreatívne štúdio. Jeho zakladateľka Leandra Medine aktuálne vytvorila v spolupráci s Net-a-porter aj vlastnú (už tretiu) kolekciu topánok. Živú a farebnú – presne ako New York!

Kniha

GingerNutz Jej vlasy sú určite také známe ako jej práca. Grace Goddington je módnou ikonou a inšpiráciou. Svoj životný príbeh už na papier preniesla, no táto ilustrovaná kniha sa naň pozrie z trochu inej perspektívy. Ryšavý orangutan GingerNutz v nej zažije množstvo zaujímavých vecí, napríklad aj s excentrickou dvojkou Disco and Grubbana. Módny svet je jednoducho džungľa.

Čítajte viac ZOOT noviniek na stories.zoot.sk

4

Výstava

Miesto

Vzájomná konfrontácia generácií môže dopadnúť všelijako. V bratislavskej SNG jedna taká práve prebieha. Šestica autorov s dátumom narodenia po roku 1970 sa po svojom vysporadúva so staršími ročníkmi. Na výstave Drsná škola v Esterházyho paláci predstavia, ako toto zúčtovanie dopadlo.

Bratislavské bistro U Kubistu je legendou aj priekopníkom súčasne. Od jeho vzniku v roku 2013 sa na našej gastroscéne toho veľa zmenilo. V roku 2017 sa rozhodli rozrásť a na tej istej ulici otvorili v lete DELI Grössling. Kvalitná verzia poctivých lahôdok teda zase o niečo viac oživila štvrť pri Modrom kostolíku.

Drsná škola

DELI Grössling


STANE SA

STALO SA

9. 9.

ToYeTo, Bratislava Druhú septembrovú sobotu otvorí v bratislavskom Auparku svoje brány už v poradí šiesty obchod Vnímavých hračiek s novým názvom ToYeTo. Meno sa mení, koncept zostáva – aj tento raz bude praskať vo švíkoch hračkami, ktoré deti bavia a svojím zameraním prispievajú k ich správnemu vývoju a rozvoju. (www.vnimavehracky.sk)

30. 9. & 7. 10.

Biela Noc / Košice a Bratislava Bratislavu a Košice už videl asi každý, niekedy však stačí malá zmena a všetko je zrazu inak. Biela noc, najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku, sa uskutoční aj túto jeseň a ukáže nám naše dve najväčšie mestá doslova v inom svetle. (www.bielanoc.sk)

OKTÓBER

Slovak Fashion Week a Fashion LIVE, Bratislava Jeseň patrí móde a tento október bude prehliadkami, showroomami, prednáškami a ďalšími módnymi počinmi doslova nabitý. Od 7. do 12. 10. sa uskutoční Slovak Fashion Week a hneď v zápätí, od 18. do 20. 10., preberie štafetu Fashion LIVE!, na ktorom nebudeme chýbať. O tri dôvody navyše, prečo sa tešiť na túto jeseň. (www.slovakfashionweek.com, www.fashionlive.sk)

26. 10. – 30. 10. Designblok, Praha

Posledný víkend v septembri bude pre dizajnových fajnšmekrov ako Vianoce. V areáli pražského Výstaviska Holešovice sa uskutoční Designblok 2017, najväčšia nálož dizajnových pokladov v strednej Európe. Na 14 000 m² si pochutnáte na kúskoch od dizajnérov, školských ateliérov aj študentov. (www.designblok.cz)

Kde sa čo šuchne, sa dozviete na stories.zoot.sk

Je to tu. Módne médiá ohlásili nový smer v obliekaní s názvom gorpcore. Je to mix streetových značiek a toho, čo si kupujete do hôr a do stanov. Goretex bundy a tepláky sa už teda nezaraďujú do ponižujúcej odnože módy s názvom „funkčné oblečenie”. Majú svoju novú škatuľku a svet je oficiálne jedno veľké prehliadkové mólo. → Dior oslávil sedemdesiat rokov svojej existencie a otvoril v Paríži grandióznu výstavu, ktorá bude k dispozícii až do januára budúceho roku. → Módny svet obletela správa, že Vogue bude mať poľskú verziu. Preletela však skôr krajinami, ktoré svoj Vogue ešte nemajú. Napríklad aj Slovenskom. → Farebná značka Desigual, ktorú nájdete samozrejme aj na ZOOTe, nemusí svojím štýlom sedieť minimalistom alebo milovníkom čiernej. Jedno jej však musíme uznať – v marketingu je progresívna a hrá na správne struny. Tento rok predstavila kampaň bez retuše. Je prirodzene krásna. → Legendárny parížsky concept store Colette oznámil, že po dvadsiatich rokoch s biznisom končí. → Hrdina oscarového filmu Moonlight, Ashton Sanders. Modelka a herečka, jediná dcéra popového kráľa, Paris Jakcson. Kreatívny riaditeľ Calvin Klein, Raf Simons. Hviezda mysteriózneho seriálu Stranger Things, Millie Bobby Brown. Títo všetci sa podieľali na nostalgickom videoklipe k piesni I dare you od britskej kapely The xx. → Desaťročný chlapec v Texase vymyslel prístroj, ktorý môže zabrániť prehriatiu detského organizmu v autách. Kúzelná škatuľka je pripevnená k autosedačke a upozorní na vysokú teplotu rodičov, ktorí pokojne nakupujú v klimatizovanom supermarkete. A, hlavne, začne do auta vpúšťať chladný vzduch. → Od Antarktídy sa odtrhol ľadovec väčší než Košický kraj alebo štát Delaware. Do dvoch rokov by sa mal úplne roztopiť. A my konečne vieme, že Košický kraj je asi taký veľ ký ako štát Delaware. → Tvorcovia seriálu Doctor Who, v ktorom sa už od šesťdesiatych rokov hlavná postava reinkarnuje do nových a nových tiel, oznámili trinásteho Doktora. Prvýkrát to bude žena, a to s tvárou herečky Jodie Whittaker. → Tvorcovia seriálu Doctor Who, v ktorom sa už od šesťdesiatych rokov hlavná postava reinkarnuje do nových a nových tiel, oznámili trinásteho Doktora. Prvýkrát to bude žena, a to s tvárou herečky Jodie Whittaker.

5


Nezávislá móda

Ikona sa nestratí v dave Nikto neurobil dieru do sveta priemernosťou. Ak chcete byť ikonou, nemôžete stále nosiť len neviditeľnú konfekciu. Preto sme za posledné mesiace dali v ZOOTe priestor desiatkam lokálnych a nezávislých značiek. Mala som tú česť vybrať z nich svoje najobľúbenejšie a napísať, čo sa mi na nich páči. Bohužiaľ som si pri tom výbere aj dosť nakúpila. Ale čo, výplata bude, my nebudeme. Text: Zuzka Kučerová

AMERICAN SOCKS

KOZAK

Hovoria o sebe, že sú čudní, ale konzistentní. Súhlasím. Založili biznis s výrobou ponožiek v Španielsku a nazvali ich americké. Ale vedia prečo. Bavia ich sedemdesiate roky a skate kultúra, ktorá v tom čase bola ešte alternatívou. Možno sú to iba ponožky, ale mne pripomínajú Báječná léta – toho chlapca so šticou a pieseň s Joeom Cockerom. A to nie je málo.

Prémiové batohy. Úprimne, nie som veľmi prémiové dievča. Ale história tejto značky sa viaže k roku 1842, kedy boli kožené výrobky klatovskej dielne v Rakúsko-Uhorsku jedny z najžiadanejších v Európe. A to vo mne prémiový pocit vyvolalo. Zdá sa mi, že týmto batohom by sme mohli navzájom oceniť svoju prémiovosť počas tohtoročných Vianoc.

SKOČSI

BLUTSGESCHWISTER

BOHEMPIA

DONUTS & MILK

Slovenská firma vyrába krásne farebné gumy na skákanie. V deväťdesiatych rokoch bolo jedno, či ste vyrastali v meste alebo na dedine. Jednoducho ste skákali gumu. V roku 2017 začínam oceňovať jej jednoduchosť a skladnosť. Je to ideálna hra na víkend s kamarátmi a je jedno, či máte 10 alebo 30 rokov. Tomu hovorím comeback.

Ja viem, už ste ten názov zabudli alebo ste si ho ani poriadne neprečítali. Fotku ich búnd si však budete pamätať dovtedy, kým si jednu z nich nekúpite. Nemecká značka zostáva verná svojej retro farebnej nezávislosti a pokiaľ ju chcete, tak si ju kúpte v ZOOTe, pretože nikto iný ju v Česku ani na Slovensku nemá. Blutsgeschwister svoje oblečenie navrhuje a vyrába v Nemecku a v ich portfóliu nájdete všetko od spodnej bielizne po šaty a pletené svetre.

Tu už sme, ako z názvu asi chápete, skoro doma. Bohempia vyrába topánky kompletne v Zlíne a svoju slávu založila na konope. Konope je ako pražské metro. V zime zohrieva, v lete chladí. Tiež saje vlhkosť viac než bavlna a má vysokú odolnosť. Navše mám Bohempiu rada za to, že sú to fakt nádherné kecky, ktoré nesmrdia kompromisom medzi estetikou a férovosťou.

Tento názov sa mi páči. Najskôr dostanete chuť na šišku, potom si k nej chcete kúpiť kávu (teda mlieko pre dospelákov), a nakoniec vás začne zaujímať, čo táto značka vyrába za oblečenie. Parížsko-pražská značka sa sústredí na striktnú mestskú módu. Bundy, mikiny, tričká, šiltovky. Pokiaľ máte radi hip-hop a skate, budete mať radi aj Donuts and Milk.

Viac lokálnych značiek nájdete na

prerado.st/nezavisla-moda


Tvoríme ZOOT

Názor Kúsky, ktoré má Veronika najradšej, nájdete na

prerado.st/kolekcia-podla-veroniky

VERONIKA MAŤAŠOVSKÁ PR manažérka

+ MÔJ DEŇ SA ZAČÍNA Keď nie som lenivá, tak jogou, keď som, tak kávou.

+ NA MOJEJ PRÁCI JE NAJZAUJÍMAVEJŠIE... Ľudia a fáma, že PR-ka si len lakuje nechty a chodí na kávu.

Text: Lýdia z apredsasanevydala.sk

Veronika je srdiečko a v ZOOTe má, okrem komunikácie s blogermi a youtubermi, prsty vo všetkých dobročinných projektoch, v ktorých ma prsty ZOOT. Už ste počuli o tom, že si pravidelne berieme psíkov z útulkov a snažíme sa im cez sociálne siete nájsť druhý domov? Hádate správne, je za tým hlavne Veronika. Doma má dvoch chrtov, Júliusa a Eliáša, a najradšej zo všetkého s nimi vyráža na výlety do prírody. Okrem toho sa hrabe v zemi, presádza, číta a keď má plnú hlavu, vyventiluje si ju v útulku Zatúlané psíky Šaľa, kde je vraj svet celkom iný. No nehovorili sme to? Srdiečko.

↑ JESENNÝ TREND, NA KTORÝ SA NAJVIAC TEŠÍM svetere až po kolená

+ ČO MUSÍM MAŤ DOMA pohodu, denné svetlo, ticho, knihy a minimálne jedného psa

+ NA ČOM SI FIČÍM Aktuálne ma najviac baví môj instagramový účet plantarium_sk.

NEZÁBUDKY NA TANEČNOM DRESE

↖ kardigán S.OLIVER, 61,95 € ↑ plagát LÉNA BRAUNER, 31,95 € mydlo PANIER DES SENS, 12,95 €

Moja prababka (Omka) je žena, ktorá nikdy nepracovala. V 15 rokoch sa zaľúbila, otehotnela, tajne porodila a s Dedom Matejom sú dodnes spolu. Je to žena, ktorá mi do rána natáčala octové vlasy na kovové natáčky, hrala sa so mnou na školu, ja som bol učiteľka, ona bola žiačka Cibuľková a Dedo Matej žiak Mrkvička. Žena, ktorá ma zbila, keď som prišla v roztrhaných rifliach, plakala, keď som mala na sebe tepláky a odišla z miestnosti, keď som sa veľmi nahlas smiala, lebo na mladú dámu to nie je vhodné. Omka si nikdy neobliekla kostým bez toho, aby k nemu nemala doladené topánky. Keď k nej teraz prídem na návštevu, pozrie sa na mňa a hneď vie, či ma niečo trápi, ale nepýta sa. Len mi povie, že všetko bude dobré a že kde mám zlaté „zaušničky“. Viete, teraz sa Omka aj Dedo zmenili. Zostarli. Už troška zabúdajú, už sú troška pomalší, už im zomrelo priveľa kamarátov, už sa nudia a väčšinu dňa prespia. Predali chatu, auto, bicykel aj udice. Často som pri nich podráždená, pretože mám iné tempo. Lenže viac ako na nich sa potom hnevám na seba. Pretože ja tiež zabúdam. Napríklad na to, ako som Omke roztrhla perly a Dedovi Matejovi som ukradla starú Libertu a aj napriek tomu mi Omka na tanečný dres vyšila moje meno s kvetinkami a zbierala so mnou pokémonov. Zabúdam na to presne vtedy, keď sa hnevám na nich, že zabúdajú. Ale vždy, keď dávam ocot do práčky, tak si spomeniem na to, ako mi Omka česala tie kadere, ja som aukala od bolesti a ona hovorila: „Musiš vitrimac!“

7


DANA LAPŠANSKÁ:

Keď človek nemá vkus, ani najnovšie módne trendy mu nepomôžu 8

Keď som vychádzala z bytu Dany Lapšanskej, zavolala som našej šéfredaktorke, že potrebujem o dvojstranu viac, pretože táto žena mi zmenila pohľad na svet. Každému som hovorila, čo som sa dozvedela, do rána som pozerala módne prehliadky a rozhodla som sa, že si už nikdy nekúpim „lacnú“ vec. Dúfam, že vás tento rozhovor nakopne k úvahám o štýle, móde, odeve a trendoch aspoň tak ako mňa. Ide o veľa. Text: Lýdia Petrušová

Foto: Jan Horák


Téma

Stretávali ste sa s módou odmalička? Áno, moja mama mala veľký výtvarný talent. Chcela ísť študovať, ale prišla vojna, v Čechách Nemci zavreli školy, a tak nemohla. Módu však mala rada a mala tiež výnimočný vkus. Na fotografiách mojej babičky, mamy a tiež mojej sestry a mňa viem zdokumentovať celý vývoj módy 20. storočia, zmeny siluety, dĺžky sukní. Mama aj perfektne šila. Keď sme rástli, vždy nás obliekala podľa poslednej módy. Od pätnástich rokov som si šila aj sama.

vznikla u nás aj legendárna výstava Trenčín mesto módy a začal vychádzať časopis Dievča. V osemdesiatych rokoch, v čase globalizácie, sa výroba začala presúvať za lacnou pracovnou silou do Ázie. Vývoj módy, aj ten na Slovensku, musíme vždy vnímať v kontexte s inými faktormi. Do jej vývoja u nás zasiahla aj privatizácia, no v tom čase už mnohé naše firmy neboli schopné cenou práce konkurovať Číne. Mnohé z firiem zanikli, a tak sa aj dnes skláňam pred pánom Vidomanom, že v Púchove udržal výrobu v Makyte.

Šijete si doteraz? Áno, každé leto si ušijem nejaké šaty. Mám rada prácu rukami, potom si to človek urobí na mieru a môže donekonečna skúšať, aby všetko sedelo. Ale okrem toho si dávam aj šiť niektoré kúsky, ktoré sú náročnejšie na spracovanie. Mám rada odev šitý na mieru a vážim si krajčírske remeslo.

Aká je dnes situácia na slovenskej módnej scéne? Máme tu prvú generáciu absolventov Ateliéru textilného a odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení. Môžeme povedať, že časť z nich prináša na našu módnu scénu potrebnú a citeľnú dávku kreativity v rámci autorskej módy. Menia sa aj podmienky v módnom priemysle. Veľké luxusné značky presúvajú výrobu opäť do Európy a snažia sa zachrániť aj tradičných producentov textílií. Je to obrovská šanca aj pre slovenskú módu. Keby sa podarilo spojiť výrobu na vysokej technologickej úrovni s kreatívnym potenciálom módnych dizajnérov, mohla by vzniknúť nová báza, na ktorej by sa slovenská móda mohla posunúť o stupeň vyššie. Tadiaľ vedie cesta, podľa mňa.

Nakupujete aj vo fast fashion obchodoch? Ale áno, napríklad biele šortky na leto. Fast fashion pre mňa predstavuje najmä nový model rýchlej výroby, predaja módy a završenie procesu demokratizácie, ktorý dnes dopraje dotyk s módou skutočne každému. V každom prípade však bojujem proti kopírovaniu, ktoré sa v rámci fast fashion deje, pretože to skutočnému módnemu dizajnu uberá na hodnote. Ako je to s históriou slovenskej módy? Móda ako taká je historicky predovšetkým európskou záležitosťou, slovenská móda bola a je súčasťou európskej módy. Preto nemám rada, keď niekto hovorí, že na Slovensku v minulosti móda nebola. Móda tu vždy bola. Veď sme blízko Viedne, boli sme súčasťou rakúsko-uhorskej monarchie a ľudia cestovali, takže mali s módou aj priamy kontakt. Od konca 19. storočia tu boli aj módne časopisy, podľa ktorých sa v krajčírskych salónoch šilo, nechýbali ani módne rubriky plné fotiek vtedajšej spoločenskej špičky. „Red carpet“ ako inšpirácia už vtedy fungoval, nie je to nič nové. Slovensko bolo síce v minulosti zväčša agrárnou krajinou, väčšina obyvateľov žila na vidieku a prevládal tradičný ľudový odev, doň sa však postupne prelínalo mestské módne oblečenie, pretože veľa ľudí odchádzalo pracovať do miest. Kedy sa u nás začalo s „ready-to-wear“ oblečením? Vo svete vznikali prvé firmy, ktoré priemyselne vyrábali odevy, už v 19. storočí, no až v druhej polovici 20. storočia vstúpili do ich tvorby aj módni návrhári. Odvtedy už môžeme hovoriť o priemyselne vyrábanej móde, teda o ready-to-wear. U nás bola skoro v každom meste nejaká textilka alebo odevná fabrika, kde mali vývojové strediská. V rámci nich pracovali módne návrhárky a modelári, ktorí aj počas socializmu cestovali za módou a dobre vedeli, akým smerom sa uberá. V Prahe bol Ústav bytovej a odevnej kultúry – ÚBOK, v ktorom sa pripravovali prototypové kolekcie a semináre o trendoch. Mená návrhárov boli však v tom čase často skryté, prezentovali sa viac kolekcie firiem. A boli tu aj módne časopisy. V roku 1950 začala vychádzať Móda a v jej redakčnom tíme pracovali tiež skvelé módne návrhárky. Revolučné „sixties“ priniesli obrovský boom módy mladých a vznikol kult mladosti, teda dcéra sa už nechcela podobať na matku, ale matka na dcéru a ready-to-wear móda doslova zachvátila celý svet. V šesťdesiatych rokoch

Prekvapil vás niekto z módnych návrhárov? Ani nie. Viem rozoznať talent od priemeru. Hoci je talent veľmi dôležitý, bolo tu množstvo návrhárov, ktorí napriek snahe nedokázali spojiť talent s podnikaním. Li Edelkoort napísala manifest Anti-fashion, kde hovorí, že vychovávame na školách ,,malých Karlov“, ale to ich neuživí. Hviezdou sa môže stať len jeden z množstva, ale živiť sa módou môžu aj bez toho, aby boli hviezdami. Máte svojich obľúbencov? Samozrejme. Každý sa vydal trochu inou cestou, čo je dobré. Boris Hanečka musí mať príbeh, musí niečo prerozprávať, kreatívne pracuje so siluetou, skvele zvláda asymetriu. Marcel Holubec veľmi dobre vníma fashion siluetu a jej premeny. Navyše experimentuje s modernými technológiami na materiáloch, napr. laserom upravuje kožu, čím svojim modelom dodáva istú pridanú hodnotu a originalitu, ktorú dnešní náročnejší konzumenti módy očakávajú. Lenka Sršňová je vynikajúci technológ a svojimi farebnými potlačami si vytvorila značku, ktorá je rozpoznateľná medzi ostatnými, čo je z hľadiska marketingu skvelé. Martin Hrča nežije v Bratislave, jeho kolekcie sú plné odkazov na drsnú a poetickú atmosféru Liptova. Veľmi ma baví, že takisto experimentuje s materiálmi a sám si ich upravuje. Veľmi im všetkým želám, aby svoj, dnes už jasne profilovaný módny dizajn, dokázali transformovať aj do predajných kolekcií určených pre širší okruh zákazníkov. V čom robia mladí dizajnéri chybu? Nevedia svoj talent zužitkovať naplno. Vytvoriť kolekciu raz, resp. dva razy do roka, plnú skvelých nápadov, a potom sa venovať len salónnemu šitiu pre vybranú klientelu, to je podľa mňa málo. Mali by byť schopní pripraviť do výroby malé kolekcie s odkazom na ich inšpiratívne autorské kolekcie a predávať ich, samozrejme za rozumnú cenu. Tento krok mi u nich chýba, resp. chýba mi cenovo dostupný slovenský módny dizajn pre širšie zákaznícke spektrum. Samozrejme je to aj otázka podmienok, v ktorých tvoria. Dnes potrebuje módny 9


Téma

dizajnér na jednej strane investora a na druhej strane šikovný marketingový tím. Tvorba módneho dizajnu je vážna vec, dizajnér do nej investuje talent, poznanie, peniaze, čas, vytvorí kolekciu, ktorú predvedie na módnej prehliadke, pozve novinárov. Potom sa v médiách nedočítate ani to, čia to bola kolekcia. Dočítate sa však, kto sedel v prvom rade a čo bolo vidieť tej-ktorej akože-celebrite pri predvádzaní na móle. Strašné. Táto bulvarizácia módy ničí jej hodnoty a musíme proti tomu bojovať. Nie sa tomu prispôsobovať.

Ako je to s módou a ekológiou? Všade dnes počúvame o konzume, konzumnej spoločnosti, o tom, že musíme znížiť produkciu a obmedziť transport, pretože ten nadbytok tovaru a dopady na naše životné prostredie sú devastujúce. Verím, že človek 21. storočia je múdrejší, kreatívnejší a citlivejší voči ekologickým hrozbám, než bol ten z minulého storočia. Dúfam, že bude náročnejší aj vo vzťahu k svojmu odevu, že nebude vyhľadávať len trendy, ktoré boli vždy viac marketingovou záležitosťou ako módnou, a sú jednou z príčin tej nezmyselnej a devastujúcej spotreby. Tendencie v rámci luxusnej módy naznačujú, že dnešný spotrebiteľ je oveľa náročnejší, a preto sa veľké módne značky angažujú napríklad pri chove kašmírskych kôz v Mongolsku či vikuní v Peru. Deklarujú pôvod surovín a odkrývajú celý proces výroby: kde bol produkt vyrobený, aké farbivá boli použité... Zdá sa, že tento ekologický rozmer výroby odevov bude v prípade náročných spotrebiteľov rozhodovať a trendy, ako spúšťače spotreby, už stačiť nebudú. Boli ste šéfredaktorkou módnych časopisov Dievča a Móda, písali ste o móde aj do iných módnych časopisov. Myslíte si, že print ešte žije? Milujem printové médiá! V čase krízy a po nástupe elektronických médií zanikli niektoré printové časopisy, dokonca aj denníky, ale dobré módne časopisy prežili, pretože ženy vždy budú rady listovať v módnom časopise a inšpirovať sa fashion editoriálmi. Pre tie dobré módne časopisy vždy pracovali, a aj dnes pracujú, tí najlepší módni fotografi. Dobrá módna fotografia je tým najlepším spúšťačom túžby po móde. Verím, že dokiaľ bude móda módou, budú tu aj módne časopisy a to napriek blogom, sociálnym médiám, laickej, občianskej žurnalistike a selfie fotografiám. Keď vznikla eufória okolo módnych blogov, mysleli sme si, že je to koniec printových módnych časopisov. Vtedy Franca Sozzani, bývalá šéfredaktorka talianskej edície Vogue, povedala, že je to len epidémia a každá epidémia má svoju inkubačnú dobu. Mala pravdu. Módne časopisy prežili a dúfam, že aj naďalej budú inšpirovať milióny žien po celom svete. Ako sa dnes obliekajú ženy? Je tu stále početnejšia skupina skvele oblečených a štýlových žien, no niekedy, keď stojím autom na križovatke a pozerám sa na prechádzajúcich ľudí, je mi trochu smutno z toho, ako jednotvárne sú ľudia na uliciach oblečení. Vidím tenisky, tričká, džínsy, prešívané bundy a mám pocit, že som v nejakom horskom stredisku na olympijských hrách, nie v hlavnom meste. Mrzí ma, že to, čo ľudia dnes najviac nosia, je tak trochu bez akéhokoľvek módneho názoru, nemá to štýl. V čom podľa vás tkvie gro tohto problému? Všade naokolo je nadbytok módneho tovaru a aj ľudia majú doma plné skrine oblečenia. V zľavách často nakupujú aj celkom 10

nepotrebné, stále rovnaké veci a málokto si pritom uvedomuje celý ten proces vzniku odevu. Že niekto musí najskôr niečo zasiať, vypestovať, spracovať na vlákno, utkať, ušiť, zabaliť, poslať, predať… Toľko úkonov je potrebných, kým si kúpite tričko za 5 eur. Nie je to hrozné? Nuž, a keď je niečo také lacné, ľudia si to nevážia. Prestali rozlišovať medzi kvalitným štýlovým odevom a nekvalitným odevom bez názoru. Musíme sa vrátiť ku kvalite, k skutočnej podstate odevu. Bola by som veľmi rada, keby ľudia píšuci o móde jasne rozlišovali medzi skutočným módnym dizajnom, za ktorým je kreativita návrhára, ale aj najnovšie technológie v rámci textilného a odevného priemyslu, a celkom obyčajným odevným druhom, akým je to spomínané tričko. Ak to nebudeme prísne rozlišovať, lacná fast fashion módu zničí.

Nie je niekedy troška nebezpečné byť takto kritickými? Je! Kam podľa vás móda smeruje? Neviem odhadnúť, kadiaľ móda pôjde. Keď však sledujem tendencie v rámci Fashion weekov, istú nádej vidím. V rámci modernej couture, resp. luxusnej ready-to-wear, sa vracia ručná práca, remeselné spracovanie, vzácne prírodné tkaniny, žakárové


DANA LAPŠANSKÁ je módna žurnalistka, producentka a odborníčka na históriu módy a jej tendencie. Bola šéfredaktorkou časopisu Dievča a Móda, pre STV produkovala a autorsky pripravila 75 relácií Módny klub (1996 – 2003) a ako módna editorka pripravila desiatky módnych editoriálov pre časopisy a katalógov pre odevné firmy. Producentsky realizovala stovky módnych prehliadok, PR a reklamných projektov a prednášok. S módou a za módou precestovala svet a dnes prednáša históriu módy, jej tendencie a styling na Univerzite Tomáše Bati v Zlíne a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Hovorí, že vďaka móde prežila a dnes pri písaní o móde prežíva jeden nádherný život. Je autorkou troch vysokoškolských publikácií – učebných textov pre študentov odevného dizajnu, a spolupracuje ako odborný garant na niektorých výskumných projektoch.

tkané materiály, ale aj moderné materiály s istým technologickým bonusom inšpirované sportswearom. Veľmi výrazne vstupuje aj do veľkej módy streetwear, čo jej dodáva novú energiu a jasne naznačuje, že si aj veľké módne domy a značky chcú získať najmladšiu generáciu „Z“.

Aké sú vaše ikonické kúsky? Milujem hodvábne košele a šaty, dizajnové a kvalitné topánky, čierne chinos, kašmírové pulóvre a kabáty.

TRENDY BOLI VŽDY VIAC MARKETINGOVOU ZÁLEŽITOSŤOU AKO MÓDNOU.

Čo by nemalo chýbať v ženskom šatníku? Malé čierne, klasické lodičky a kostým na formálne príležitosti, ale aj džínsy, biela košeľa, kvalitný kabát a univerzálna kvalitná kabelka. Máte pre ženy nejaký módny odkaz? Ten odkaz je veľmi jednoduchý. Mali by si nájsť svoj vlastný štýl na mieru k svojim proporciám, k svojim potrebám a predstavám. Nepodliehať módnym hitom na jednu sezónu. Tiež by mali poznať dress code, teda všeobecne platné pravidlá odievania. To im ušetrí množstvo času pri rozhodovaní, čo si obliecť na konkrétnu príležitosť. A určite nemusia mať na každú spoločenskú príležitosť iné šaty. Tento tlak bulvárnych médií je scestný, pretože odev nie je vyrábaný na jedno použitie. Ako to vyzerá s trendmi tejto jesene? Parky s kožušinou vo vnútri a stále ešte „doudoune“, teda veľké prešívané bundy s veľkými goliermi akoby požičané zo sportswear. Za veľkú tému tejto zimy považujem návrat veľkých kabátov, širokých ramien à la osemdesiate roky, tiež fúziu rôznych štýlov, dezénov, vzorov a kontrast rôznych objemov v rámci siluety. Vo farebnosti je to tyrkysová od hlavy po päty a strieborný lesk. Chcem však pripomenúť, že poznanie trendov nikoho nezachráni, resp. nepomôže. Keď človek nemá vkus, nevie reálne vyhodnotiť svoje proporcie, nevie trendové veci nosiť, môže mať na sebe všetky najnovšie módne hity a nepomôže mu to. 11


Ikona štýlu

Módna návrhárka

LAZY EYE Baví ma kombinovať nekombinovateľné Pripravila: Dana Fráňová Foto: Ľubica Martincová

Začiatky boli drsné, Hana Noble, mozog a srdce značky Lazy Eye, pracovala vo dne v noci a to, čo zarobila, investovala do látok, galantérie a šitia. O päť rokov neskôr má ateliér ateliér v Prahe na Vinohradoch, kde spolu so svojim tímom šije oblečenie s pečaťou minulosti a kvalitou prítomnosti. Čo model, to originál – všetky šaty inšpirované 30. až 50. rokmi sú ponúkané len v niekoľkých kusoch v troch veľkostiach. Rozhovor s Hanou si prečítate na stories.zoot.sk

„V obliekaní sa nezaobídem bez capri nohavíc, švédskej košele, lakovaných poltopánok, vysokých šnurovacích topánok a jazdeckých čižiem.”

↙ Kúsok podľa Hany Šaty Marlen vyzerajú neodolateľne. Majú strih, v ktorom môžete ísť do práce, na pracovný obed alebo do divadla. šaty LAZY EYE, 221,95 €

↖ ↙

poltopánky GEOX, 133,45 € košeľa LAZY EYE, 163,95 €

NAKUPUJTE LOKÁLNE Dizajnové kúsky od slovenských aj zahraničných návrhárov nakúpite na zoot.sk.

12


Pre ženy

Držte se pevne Trhanie vlasov pred otvorenou skriňou nás už nebaví (vlastne nás to nikdy nebavilo, vás hej?). Chytajte, hádžeme vám záchrannú sieť, ktorá vás už navždy udrží nad módnou hladinou, a pritom sa vám z nej nijako nerozhojdá žalúdok. Foto: Ľubica Martincová

Styling: Gabriela Zimová

Y ZÁKLAD A ŠATNÍK ETE NA ZOŽENI K ZOOT.S

➀ krivák HAILY´S, 36,95 € ➁ košeľa LA FEMME MIMI, 92,95 € ➂ džínsy DOROTHY PERKINS, 37,95 €➃ tenisky CONVERSE, 68,95 € ➄ lodičky TED BAKER, 159,95 €

13


Trendy

↓ šaty MISS SELFRIDGE, 61,95 €

Foto: @marketabartova

TIP: Oblečte si tričko s dlhými rukávmi vo

výraznejšej farbe a nechajte ho pod zvonom vykúkať.

Foto: @luciekratochvilova_cz

ZVONY ZVONIA Zvonové rukávy sú nepochybne tým najlepším spôsobom, ako ukázať, že viete, čo je momentálne trendy. Tancovanie, mávanie, ledabolé podopieranie brady, to všetko s nimi získa úplne nový rozmer. Dokonca sa nebojíme tvrdiť, že sú zvonové rukávy novými odhalenými ramenami, a v pozadí počujeme jasať všetky slečny s väčším hrudníkom. Nosia sa na košeliach, blúzkach, na sveteroch aj na šatách. Áno, zvony zvonia na lepšie časy.

Tip štylistky

↑ blúzka PRETTY GIRL, 38,95 € ↖ blúzka DOROTHY PERKINS, 31,95 € ← blúzka VILA, 39,95 €

Počúvajte, zvony zvonia

prerado.st/zvony 14


TIP: Pri puffe platí priama

úmernosť – čím väčšia, tým lepšie.

Tip štylistky

bunda NOISY MAY, 34,95 €

Foto: @sjuloves

Štýlové obláčiky nájdete na

prerado.st/puffa

PUFFA Puffa (alias páperová bunda s perím, ale aj bez peria) je hmatateľným dôkazom toho, že v móde neexistujú žiadne pravidlá. Dizajnéri skombinovali praktickosť s pôvabom (nemožné? omyl!) a veľkými bundami dosiahli vrchol súčasnej posadnutosti mestským štýlom a athleisure. Bunda, ktorú minulý rok vyhľadávali hlavne streetstyle fotografi na týždňoch módy a nosili predovšetkým ich „obete“, sa dostala aj k nám – a hneď vo veľkom štýle. Tým „veľkým“ myslíme ich oversized verziu.

bunda NOISY MAY, 39,95 €

bunda TOMMY HILFIGER, 209,95 €

bunda VERO MODA, 39,95 €

15


Trendy

↑ topánky WODEN, 104,95 € → listová kabelka DOROTHY PERKINS, 28,95 €

TMAVOMODRÁ JE NOVÁ ČIERNA Kráľovská modrá, farba nočnej oblohy, nadčasová, elegantná a taká šik! Tmavomodrá farba je tu už nejaký ten piatok, ale až teraz udrie plnou silou. Ukážte nám ženu, ktorej v skrini chýba jeden tmavomodrý kúsok a ukážete tým na ženu, ktorej chýba štýl. Pristane aj ženám s tmavšou pleťou a tmavými vlasmi, ktoré môžu napríklad v čiernej pôsobiť až príliš temne.

Foto: @anna_stranska

TIP: Oblečte sa od hlavy po päty do tmavomodrej a namiesto kombinovania farieb skombinujte rôzne materiály a vzory.

Modrá je dobrá a nájdete ju na

prerado.st/tmavomodra

Ultra pohodlné

Foto: @hilychee

16 16

↑ sukňa VERO MODA, 29,95 € ↖ tenisky WODEN, 89,95 € ↑ sako VERO MODA, 39,95 € ↗ tenisky WODEN, 99,95 € → košeľové šaty SELECTED FEMME, 69,95 €


TIP: Spoľahlivý krycí manéver?

Kombinovanie svetlých a tmavých kúskov. Tie svetlé pritiahnu pozornosť, tmavé, naopak, ukryjú partie, s ktorými nie ste 100 % spokojná.

3 PLUS SIZE TRENDY Zavinovacie šaty, bundy do pása, potlače. Ešte pred pár rokmi by sme neveriacky krútili hlavou, dnes to s hrdosťou pokojne napíšeme znova – zavinovacie šaty, bundy do pása, potlače. Tri zimné trendy, ktoré letia (a pristanú) ženám s nálepkou plus size a konfekčnou veľkosťou väčšou ako 42. Zavinovacie šaty vytvoria siluetu, skrátené bundy zvýraznia pás a vďaka potlači odvediete pozornosť inam. Foto: @pavlina_speaks

To najkrajšie pre vaše krivky vyberajte na

prerado.st/plussize

↖ šaty DOROTHY PERKINS, 32,95 € blúzka DOROTHY PERKINS, 35,95 € blúzka DOROTHY PERKINS, 37,95 € bunda GARCIA JEANS, 79,95 € ← šaty DOROTHY PERKINS, 44,95 €

SKÚŠAJTE UŽ O PÁR HODÍN. Dnes objednáte, zajtra máte. A v Bratislave ešte v ten istý deň.

17


Ako na to

PRACOVNÝ ŠATNÍK Ikonická deviatka Vyložme karty na (pracovný) stôl, na každodennom zozname úloh na vás čakajú dôležitejšie rozhodnutia než to, akú sukňu si ráno oblečiete do práce. Zbavte sa dilemy a presvedčte sa, že s deviatimi kúskami sa dajú robiť zázraky. Nie nadarmo sa im hovorí ikonické. Foto: Ľubica Martincová Styling: Miroslav Romaniv Make-up: Estée Lauder

• biela košeľa • basic tričko • sako • úzke džínsy • klasické nohavice • sukňa • trenčkot • sveter • dlhší kabát 18


←← kabát VERO MODA, 49,95 € opasok PIECES, 3,85 € tričko DOROTHY PERKINS, 7,95 € džínsy DOROTHY PERKINS, 44,95 € náramok PIECES, 41,95 € kabelka DOROTHY PERKINS, 41,95 € mokasíny VAGABOND, 91,95 €

← čierny kabát SELECTED FEMME, 99,95 € tričko JACQUELINE DE YONG, 12,95 €

nohavice SELECTED FEMME, 34,95 € klobúk PIECES, 11,95 € kabelka LYDC, 43,95 € tenisky VAGABOND, 66,45 € ↓ sako SELECTED FEMME, 99,95 € tričko JACQWUELINE DE YONG, 2,95 € sukňa CLOSET, 43,35 € lodičky OJJU, 25,95 € kabelka ELEGA, 239,95 €

Tip štylistu

1. Preč sú časy, keď džínsy do kancelárie nepatrili. Dbajte však na to, aby boli elegantné a čisté.

2. Bez farieb to nie ste vy, ale pracovná etiketa si to žiada? Vybláznite sa s doplnkami. Kabelka v sýtožltej farbe vám zlepší náladu.

3.

Nahraďte košeľu tričkom a puzdrovú sukňu volánmi. Rozbite uniformu kancelárskej myšky.

19


Ako na to ➄

sveter SELECTED FEMME, 34,95 € šatka PIECES, 9,95 € sukňa DOROTHY PERKINS, 35,95 € poltopánky TED BAKER, 78,45 €

šatka PIECES, 9,95 € sveter SELECTED FEMME, 34,95 € nohavice SELECTED FEMME, 34,95 € kabelka ELEGA, 78,79 € topánky GEOX, 77,45 €

➅ košeľa FCUK, 39,95 € sveter SELECTED FEMME, 34,95 € džínsy DOROTHY PERKINS, 44,95 € mokasíny VAGABOND, 91,95 €

4. Oživte véčkový výstrih šatkou v podobnom odtieni.

5. V chladnejších dňoch si do sukne namiesto blúzky zastrčte váš obľúbený sveter.

6. Držte sa pravidla troch farieb a ráno pred skriňou bude hneď príjemnejšie.

20

Bestseller


sako SELECTED FEMME, 99,95 € košeľa FCUK, 39,95 € džínsy CROSS JEANS, 57,95 € lodičky TED BAKER, 159,95 €

kabát SELECTED FEMME, 99,95 € košeľa FCUK, 39,95 € sukňa DOROTHY PERKINS, 35,95 € kabelka ELEGA, 78,79 € mokasíny ALDO, 65,95 €

Univerzálny kúsok

➇ kabát VERO MODA, 49,95 € košeľa FCUK, 1 39,95 € nohavice SELECTED FEMME, 34,95 € okuliare IZIPIZI, 39,95 € kabelka FEZ BY FEZ, 88,95 € mokasíny VAGABOND, 83,95 €

7. Opätky predlžujú siluetu, to vieme, tmavé džínsy dokonca pozdvihnú na piedestál elegancie.

8. Bavia vás mašle? Zvoľte si ich sofistikovanejšie prevedenie a nikto si vás nepomýli so školáčkou.

9. To, že kabelka musí ladiť s topánkami, je už dávno pasé. Naopak. Dnes letia kontrasty!

Všetky kúsky z tejto rubriky nakupujte na

prerado.st/spat-do-prace-zeny

21


Módna téma trenčkot VERO MODA, 69,95 € šaty VERO MODA, 26,95 € sandále na opätku TED BAKER, 154,95 € ↘ košeľa ZOOT, 29,95 €

Všetky kúsky z tejto rubriky nakupujte na

prerado.st/ ikonickytrenckot

22


Do zákopov! Ehm, do kabátov! Nohavice s vreckami, krátke kabáty a kaki. Armáda stojí za viacerými módnymi trendmi než londýnsky Fashion week. Vrátane ikonického trenčkotu. Text: Pavlína Louženská Foto: Ľubica Martincová Styling: Gabriela Zimová

Vojenské zákopy mali vždy od butikov ďaleko. A tie v 19. storočí obzvlášť. Smradľavé jamy, v ktorých sa latríny, mŕtvoly aj tí, čo prežili, stretávali v blate, po anglicky trenches, pomohli na svet kultovému kúsku – trenčkotu. Ešte okolo roku 1820 nosili vojaci ťažké kabáty, ktoré ľahko sali vodu a nebolo možné v nich rýchlo uniknúť nepriateľovi. V roku 1823 prišiel Christopher Macintosh s radikálnou inováciou – pláštenkou. Váha bola preč, ale pot vojakom stále komplikoval život. V roku 1856 si teda dvadsaťjedenročný Thomas Burberry otvoril butik s technickým vybavením do prírody. A vďaka neúnavnému výskumu prišiel v roku 1879 s prelomovou textíliou – gabardénom. Ľahký nepremokavý materiál, ktorý dýchal, sa stal populárnym tak, že v roku 1901 na jeho dvere zaťukala britská armáda so zákazkou na pol milióna kabátov. Oversized trenčkoty mali ramenné popruhy, krúžky na opasku na prichytenie zbraní aj ešusu, a množstvo remienkov, ktoré umožňovali kabát sťahovať v zime a otvárať v teple. A, samozrejme, množstvo vreciek, rozparky na jazdu na koni a zdvojenú látku, ktorá odolávala náročným podmienkam. Boli to samotní vojaci, kto pomohol trenčkotu rozšíriť sa medzi verejnosťou. Na začiatku 20. storočia nebolo bežné, aby armáda dodávala oblečenie dôstojníkom. Tí si sami nechávali šiť uniformy na zákazku a čím ďalej, tým častejšie sa medzi zadaniami objavoval práve trenčkot. A koho si vybrať za lepšieho trendsettera než vetrom ošľahaných hrdinov z frontu v kabáte od krajčíra? Naozajstný prelom prišiel až s prvou svetovou vojnou – a tým, ako rýchlo armáda rástla, sa otvorila možnosť pre masovú výrobu. Firmy Burberry či Aquascutum sa dostali do hry. Nepremokavý kabát sa po výhre stal perfektným symbolom módneho patriotizmu. Ženy aj muži vzdávali zaradením trenčkotu do šatníka hold vojakom a ten sa tak rýchlo rozšíril aj do ďalších krajín.

Kaki: najviditeľnejšia neviditeľná farba Trenčkoty tiež určili farbu, ktorú si dnes s armádou spájame. Do 20. storočia boli uniformy farebné, aby bolo na prvý pohľad jasné, kto ku komu patrí. Kaki, slovo, ktoré v hindčine znamená prach, dalo smer psychológii moderného bojovania – s industrializáciou sa z vojakov stal jeden z nástrojov boja a cieľom sa stalo nevyčnievať, ale splynúť s krajinou. A tak dnes túto zelenú nosia armády po celom svete.

Štvorčeky, stany, kozy a ďalšie trenčkotové tajomstvá ↘ Na jeden klasický Burberry trenčkot potrebuje krajčír urobiť viac ako 100 úkonov. Gabardén na kabáty sa stále tká v tradičných továrňach v Anglicku. ↘ Tradičné Burberry štvorčeky vznikli až v 20. rokoch 20. storočia a s nimi aj klasický dizajn trenčkotu, aký milujeme dodnes. Mimochodom, vtedy stál len tri libry! ↘ Kult trenčkotu priniesol až Hollywood. Marlene Dietrich, Humphrey Bogart v Casablance aj Raňajky u Tiffanyho premenili trenčkot na symbol elegancie a tajomstva. A tiež tých, ktorí si vybrali správnu aj nesprávnu stranu – v 30. rokoch neexistoval film, v ktorom by gangstri či vyšetrovatelia nenosili béžový voľný plášť. Kostymérky si ho nechali vždy poruke: Peter Sellers by ako Inspector Clouseau mal bez trenčkotu úplne inú povahu. Aj Blade Runner. ↘ V rovnakom čase ako Thomas Burberry prišiel s priedušnou nepremokavou látkou aj iný Angličan – John Emary. Narozdiel od Burberryho sa zameral na smotánku a jeho Wrappers sa čoskoro objavili vo všetkých módnych časopisoch. ↘ Inšpiráciou pre gabardén bola látka, ktorú nosili pastieri kôz v Hampshire. Lanolínom potretá vlna im pomáhala prežiť v povestnom britskom počasí. Jednými z tých, ktorí gabardén testovali, bola výprava Sira Ernesta Shackletona z Antarktídy v roku 1907. Z látky na kabáty si nechali ušiť aj stany. ↘ Vďaka tomu, aký je strih trenčkotu ikonický, sa s ním návrhári môžu jednoducho vyblázniť, vysvetľuje Valerie Steele, riaditeľka Museum at the Fashion Institute of Technology v New Yorku. Nie je nikto, kto by si tento kabát nevyskúšal navrhnúť po svojom – dizajnéri od Comme des Garcons po Michael Kors dokazujú, že sa na tento kúsok dá pozrieť zakaždým inými očami. Vďakabohu, vzdychám spoločne s ostatnými módnymi fanúšikmi a idem si na ZOOT objednať svoj šiesty.

23


Rozhovor

MILOTA HAVRÁNKOVÁ

Konečne môžem povedať, čo si naozaj myslím


šaty ONLY, 26,95 € okuliare, Milotine vlastné

Tušili sme, že fotenie s Milotou Havránkou nebude len tak. Ale to, že sa po troch hodinách v jej prítomnosti budeme pozerať na svet inak, nečakal nikto. Zmietla zo stola celý náš koncept, hovorila o atmosfére, o využití momentu, postavila pred seba ventilátor a povedala: „Teraz ma foťte!” A my sme ju fotili. Milota je pojem, fenomén, ikona a jej múdrosť a životný postoj je v dnešnom uponáhľanom svete balzamom na dušu. Pýtali sa: Zuzana Gašparovičová, Nikola Luzárová Foto: Patrícia Kvasňovská Styling: Nina Ford Make-up: Katarína Zuzlová

25


Rozhovor

Kto je pre vás ikonou? Ja žiadnu ikonu nemám, žijem si svoj život hlavne podľa seba. Mám pocit, že v dnešnej dobe sa pojem ikony začal meniť, až zneužívať. Dnes môže byť ikonou ktokoľvek. Už to nie je tak, ako keď sme ikony vnímali ako nedostupnú, nedosiahnuteľnú predstavu svojho sna. Môže za to rýchla doba? Ako sa svet zrýchľuje, tak sa všetko množí, mení aj profanuje. Dnes je kuchár, kaderník aj hlásateľ celebritou. Keď som chodila ku kaderníčke ja, bola to anonymná pani v bielom plášti. Dnes, keď si niekto niečo vymyslí a má tvorivú ambíciu, môže sa ikonou stať. Myslím si, že aj umenie, tak, ako sme ho doteraz chápali, sa časom zmení. Ľudia prišli na to, že tvorivým môže byť každý, stačí si kúpiť fotoaparát. Zmenilo sa tisícročie. V druhom tisícročí sme viac vzhliadali k individualitám, tretie sa začína číslom dva, je o dvojke, o komunikácii, o súvislostiach. Prijali vás na FAMU ako prvú ženu vôbec. Začali ste študovať film. Kedy prišiel zlom a vy ste si uvedomili, že vás baví fotka? Zlom nastal v roku 1968. Všetci moji kamaráti, s ktorými som chcela robiť nejaké filmy a vymýšľať si, ušli do Iránu. Veľmi ma nahovárali, aby som odišla s nimi. Mali euforické ambície, že spoja západnú kultúru s východnou. Ja som sa vrátila do Bratislavy a upokojovala som sa tým, že s fotografiou môžem tvoriť aj sama. Myslím však, že keby nebolo '68, tak dnes točím filmy. Veľmi ma bavilo písať scenáre. Prečo ste neemigrovali s nimi? Bola som čerstvo vydatá a v Bratislave som mala ďalší okruh priateľov. Nepremýšľali ste nikdy nad odchodom na západ, kde by ste sa preslávili? Rozmýšľala – keď som sa vrátila z Prahy do Bratislavy, zničená vpádom ruských vojsk. Mala som pocit, že je koniec mojim ambíciám a bola to výzva na odchod. Zbalili sme sa a odišli sme do Viedne. Dostali sme množstvo ponúk, mohli sme sa rozhodnúť a my sme sa rozhodli vrátiť sa. Možno by dnes bolo všetko inak. Veľa mladých – hlavne v umení – má dnes pocit, že keď odídu do zahraničia, budú mať väčší úspech. A opúšťajú Slovensko. Čo si o tom myslíte? Vôbec sa im nečudujem. Svet je otvorený a plný výziev. Všelikde som už bola a môžem povedať, že nech ste kdekoľvek, čelíte tým istým problémom ako tu. A život nie je nikde ľahký. Treba sa naučiť ísť ďalej a neobzerať sa, byť sebou samým a stále hľadať svoje východiská. Ja som si povedala, že som Slovenka a chcem žiť príkladom. Nikdy som sa neprispôsobovala, žila som tak, ako som chcela a vždy som si to vedela nejako presadiť. Môj život bol úžasný, nič by som nemenila, ale to viem až dnes. Som šťastná tu a teraz. 26

Ako sa vám vždy podarilo presadiť si svoje? Vždy som viac načúvala, ako rozprávala. Bola som tichá, ale všetko som nasávala. Rozrozprávala som sa až neskôr a veľmi mi v tom pomohli školy, na ktorých som učila. Tam som si uvedomila, ako vie mladý človek rýchlo pochopiť, čo je správne a čo nie. Naučila som sa hovoriť veci, ktoré pomáhajú a nezaťažujú. Ako sa dalo po roku 1968 tvoriť? Po skončení štúdií na FAMU v Prahe som sa vrátila do Bratislavy a hneď som začala učiť na SŠUP výtvarnú fotografiu. Prišla som z uvoľneného prostredia plná tvorivých nápadov a na SŠUP si vytvorila vlastný program, akýsi azyl nekonečných hravých nápadov a vyhla sa vďaka tomu dokumentu, ktorý sa v tom čase spontánne robiť nedal.


košeľa VILA, 27,95 € nohavice SILVIA SERBAN, 99,95 €

MILOTA HAVRÁNKOVÁ Fotografka, ktorú v slovenskej i českej fotografii považujú za jedinečný zjav. Narodila sa 7. augusta 1945 v Košiciach. Ako fotografka sa venovala voľnej tvorbe, interiérovej tvorbe, móde, ilustrovala knihy a spolupracovala s časopisom Echo. Viac ako tridsať rokov učí mladých ľudí, sformovala „slovenskú novú vlnu“ úspešných fotografov a svojím tvorivým prístupom významne ovplyvnila veľkú časť strednej a mladej generácie domácej umeleckej scény. Sama absolvovala štúdium na FAMU a v šesťdesiatych rokoch sa presadila ako priekopníčka inscenovanej fotografie. Žije v Bratislave, má dve deti.

Vyhli ste sa dokumentárnej fotke, vyhli ste sa neskôr aj konceptu, ktorý k nám prišiel zo západu? Ja som bola vždy úplne niekde inde, čo sa fotografie týka. V inom leveli. Robila som farebné fotografie, keď robili všetci čiernobiele. Často som vypadla z kontextu, až som mala pocit, že vypadnem aj z histórie (smiech). Ani na VŠVU, kde som začala viesť ateliér, to nebolo inak. Príchod digitálu a koncept úplne zahltil vnímanie fotografie. Musela som naskakovať na vlak, ktorý som nikdy úplne neprijala. Vždy som študentom tvrdila, že fotografia je na pol ceste medzi konceptom a spontánnosťou. Prirovnávala som to k filmu. „Dobrý koncept” sa natočí a zrazu je z neho prepadák. A prečo to je? Lebo atmosféra na pľace, ktorá bola daná hercami a prostredím, nebola využitá. Fotografi si často toporne vymyslia niečo vo svojej hlave a držia sa toho stoj čo stoj, ale to je úplná hlúposť. Musia tam urobiť náladu a využiť ju.

V PRAHE MA POVAŽOVALI ZA VEĽMI PROGRESÍVNU A EXPERIMENTÁTORKU, KTORÁ IM DO ŠKOLY NIEČO NOVÉ PRINESIE. TU, DOMA, MA POVAŽOVALI ZA KŠEFTÁRKU.

Ako ste si hľadali cestu k študentom? Študentov som vždy do všetkého zapájala a chodili sme sa spolu odreagovať na moju chalupu, vnímala som ich ako rovnocenných partnerov. Vždy som sa s nimi veľa rozprávala a vyťahovala z nich všetko do poslednej bodky. Hovorila som im: „Ukážte, čo fotíte. Prineste hocičo. Nikdy som im nepovedala, že je niečo zlé, ale namiesto toho si vypočuli: „Poďme sa rozprávať.” Snažila som sa nájsť správnu niť v každej mladej osobnosti. Po čase som zistila, že sú dva typy vnímania skutočností – improvizačný a racionálny. Ten prvý si to postaví vo svojej hlave a chce to urobiť, druhý musí improvizovať, a tak dôjde k výsledku. Často sme všetko spoločne analyzovali. Dnes je takých pedagógov ako šafranu… Niektorí pedagógovia sú dnes nešťastní, že sa väčšina študentov, hoci šikovných, venuje po škole úplne niečomu inému. Často sa stane, že sú študenti systémom výučby limitovaní a nevedia to potom v živote uplatniť ani zmeniť, a preto musia robiť niečo iné. V školstve je často systém dôležitejší ako samotný študent. Spoznáte talent na prvý pohľad? Samozrejme. Študent prinesie fotku a ja hneď viem, či to vidí. Často sa ma pýtajú, ako môžem vedieť, že tá fotka je zlá a tá dobrá. Ja to robím 40 rokov. 40 rokov! Vidím to, cítim to. Chvíľu som učila 27


Rozhovor

v školách v Bratislave a v Prahe zároveň. Týždeň som bola tam a týždeň tam. A vtedy som pochopila rozdiel medzi slovenskými a českými študentmi. A je veľký. Slovenskí študenti priniesli vec a vôbec nevedeli, čo urobili, veľmi kreatívni. Nejako to podvedome nasali, vytvorili to, ale nevedeli k tomu nič povedať. Prišla som do Prahy a tam úplne naopak. Rozprávali, ja som bola nadšená, lebo som s nimi mohla diskutovať, doniesli fotky a zrazu to v tých fotkách nebolo.

Čím to bolo? Mentalitou. Nehovorím, že to platí vo všeobecnosti, ale toto som odpozorovala. V tých Čechách sú ľudia viac zvedaví, všetko rozoberajú, na Slovensku nikto nič. V Prahe ma považovali za veľmi progresívnu a experimentátorku, ktorá im niečo do školy priniesla. Tu, doma, ma považovali za kšeftárku. Lebo som robila monumentálky, lebo som robila módu. Mysleli si, že mi ide o prachy. Boli ste nadšená z nástupu digitálnej fotografie, nebolo vám ľúto úpadku analógu? Ja som v niečom ako mladý človek, mám to v sebe. Viem sa nadchnúť a pozerám sa dopredu. Keď je niečo nové, nikdy to neodsudzujem, lebo život ide stále ďalej. Niečo som si už zažila, mám rozum a viem, že doba analógu je uzavretá. Je to to minulé tisícročie, kde bolo všetko dokonalé, pravdivé, k čomu sa budeme neustále vracať. Je to kus našej histórie. Ľudia si myslia, že je koniec fotky, ale to to je úplná hlúposť, to je iba začiatok. Fotografia je na úplnom začiatku. Dnes je to o komunikácii a fotografia sa stane jazykom, ale to si ešte nikto z nás nevie predstaviť. Však Instagram. Buch, fotka. Povie viac ako tisíc slov. Dnes zachytávame na fotky a videá momenty z nášho života, ale oberáme sa tým o ten daný moment. Príklad: fotíme si koncert namiesto toho, aby sme sa pozerali. Žijeme dobu vytrácania prirodzených zážitkov. Prežívame obraz reality a nie ju samotnú. Láka vás virtuálna realita? Samozrejme. Veď tu žijem, tak sa nad tým snažím premýšľať. Myšlienky sa zhmotňujú, ale všetko bude aj tak trochu inak, ako si myslíme. Máte Instagram? Nie, čo by som tam robila? Veď to je všetko rovnaké, na jedno kopyto. Fotili ste ľudí tak, ako ste to cítili. Čo to znamená v praxi? Vždy som bola veľmi intuitívna, keď som sa v nejakej spoločnosti cítila zle, vždy som odchádzala. Často som si vyslúžila prívlastok, že som arogantná a nič ma nezaujíma. Musela som s tým bojovať a fotografia mi veľmi pomohla. Fotografiou som začala hovoriť to, čo som slovami povedať nedokázala. Fotografie mi pomohli prekonať samú seba, priblížiť sa k ľuďom a bez zábran rozprávať tak, ako som to potrebovala. Hovorili ste, že ste odvšadiaľ vypadli, nebolo to aj tým, že sa kunsthistorici nechceli zaoberať pocitmi, pretože im nerozumeli? Po otvorení hraníc a s uvoľnením prišiel zo západu koncept a pocity museli ísť bokom. Všetko muselo byť racionálne, vymyslené, ako keby sme chceli všetko zanedbané rýchlo dohnať. Samozrejme, že je dôležitý koncept, ale ja som mala inú skúsenosť, ako sa k nemu dopracovať, a preto som nebránila študentom pracovať intuitívne.

FOTOGRAFIE MI POMOHLI PREKONAŤ SAMÚ SEBA, PRIBLÍŽIŤ SA K ĽUĎOM A BEZ ZÁBRAN ROZPRÁVAŤ TAK, AKO SOM TO POTREBOVALA.


kimono LAURA DUMITRESCU, 120,00 € nohavice ONLY & SONS, 39,95 €

29


Rozhovor MYSLÍM SI, ŽE AJ UMENIE SA ČASOM VYTRATÍ. ĽUDIA PRÍDU NA TO, ŽE TVORIVÝ MÔŽE BYŤ KAŽDÝ.

Je dnes dôležitý koncept, pocit na fotke alebo technika? Alebo to musí byť všetko naraz? Dnes môže byť fotografia úplne rozmazaná a výborná. Dnes môže byť super fotografia technicky výborne zhotovená a zároveň úplne nanič. To nehrá rolu. Človek, ktorý sa venuje fotografii, by to mal vedieť. Mal by tým prejsť, dotknúť sa toho, vyskúšať to. Na to sú predsa školy. Občas príde nejaký amatér a pýta sa ma, ako to má nafotiť. Ale ja neviem, ako mu mám vysvetliť, že na tom treba tvrdo pracovať. V čom sa líši dnešná generácia od tej starej? My sme žili inú dobu – veľa sme nemohli, ale vnútorne sme boli možno slobodnejší duchom ako dnešná mladá generácia. Mali sme jedného nepriateľa a mali sme proti čomu bojovať. Ale vy nemáte proti čomu bojovať, a tak bojujete proti sebe – a to je oveľa ťažšie. Je niečo, čo vás na mladšej generácii fascinuje? Ja milujem mladú generáciu. Ešte stále má odvahu nad vecami premýšľať a robiť ich inak. Keď sa však už dostanú do života a ako si s ním poradia – to už je druhá vec. Čo by ste povedali svojmu dvadsaťročnému ja? To sa nedá jednou vetou povedať, doba bola iná a nemenila by som nič. Žila som asi ako správna hipisáčka s dušou rebela. A čo by ste povedali dnešným dvadsaťročným? Ak je niekto, s kým sa máte stretnúť, niekto, kto vás inšpiruje – alebo niečo, kam máte ísť a  nejako vás to šteklí, tak to urobte. Choďte tam. Ale aj zo situácie, v ktorej sa ocitáte, sa dá vyťažiť vždy niečo, čo si zo sebou odnesiete. Ako si udržať vnútornú mladosť? Mne aj teraz povedia, že často reagujem ako dieťa. Keď sa mi niečo nepáči, neodpustím si poznámku. Treba byť hlavne vnútorne slobodný. Svojim študentom ste nikdy nedovolili vyhodiť žiadnu fotku, platí to aj u vás? Áno, mám ich doma. Už som sa aj pýtala mojich detí, čo s nimi bude, keď ja nebudem. Ony sa na seba pozreli a povedali, že to vyhodia. Na hlúpu otázku prišla hlúpa odpoveď. Čo by s nimi asi tak robili? Kto je váš najväčší kritik? Práve moje deti. Ony ma stále kritizujú, ako keby mali strach, že to prepálim. Na druhej strane si ma veľmi vážia a ja som rada, že sú ku mne takí. Ľudia ma normálne nekritizujú, skôr pochlebujú.

Kedy ste naposledy robili niečo prvýkrát? Ja mám pocit, že všetko robím prvýkrát. Prídem k počítaču a nič neviem, všetko vždy zabudnem a volám synovi do Londýna a on zúri. Minule ma už dcéra poslala kade ľahšie, nech si cvičím mozog, že mi už nič nepovie. Ale to je tým, že som v škole a keď niečo potrebujem, vždy sa nájde nejaký šikovnejší študent, ktorý mi pomôže a potom sa to asi nikdy poriadne nenaučím. Mali ste v živote strach? Strach! Veď strach je to najlepšie, čo v živote môže byť. Ak by som nemala strach, tak som úplný idiot. Musela som sa prekonávať. Mala som strach niečo povedať, aby to nebolo blbé. Ale bojovala som s tým, ako som len vedela. Ten strach v mladosti je úplne iný. My máme strach, že je niekto lepší ako my a že keď niečo povieme, bude to hlúposť. Čoho sa bojíte vy? V týchto veciach som už úplne vyrovnaná. Je mi to jedno. Konečne si môžem povedať, čo si naozaj myslím. Asi je to vekom, skrátka nemám už čo stratiť. Strach mám už len o svoju rodinu. Ale to je asi prirodzené, potrebujeme sa. ∞ Všetky kúsky, ktoré má Milota na sebe, nájdete na

prerado.st/milota


blejzer VERO MODA, 24,95 € košeľa VILA, 27,95 € nohavice SILVIA SERBAN, 99,95 € poltopánky VAGABOND, 54,95 € hodinky OLIVIA BURTON, 124,95 € ← košeľa VILA, 27,95 € blejzer VERO MODA, 39,95 € nohavice ONLY & SONS, 39,95 € topánky VAGABOND, 99,95 €


Problémové partie

Väčšie bruško

Trápi vás väčšie bruško a neviete si s tým poradiť? Zaobstarajte si kúsky, ktoré lichotia vašej postave – s nasledujúcimi tipmi jednoducho zistíte, čo na seba a čo radšej nechať v obchode.

Ďalšie tipy a triky nájdete na

Pripravila: Gabriela Zimová Foto: Ľubica Martincová Make-up: Kateřina Housková

prerado.st/problemove-partie

tričko MISS SELFRIDGE, 34,95 € džínsy PEPE JEANS, 98,95 € sandále GEOX, 118,95 €

šaty AX PARIS, 36,95 € bunda MISS SELFRIDGE, 61,95 € tenisky VAGABOND, 91,95 €

TAKTO ÁNO ↘ Zavinovacie šaty sú stávka na istotu. Skryjú väčšie bruško a pridajú vám na ženskosti. ↘ Bundička do pása upozorní na najužšiu časť tela a opticky vás zoštíhli. ↘ Výstrihy do V predĺžia váš krk a šiju, vďaka čomu budete vyzerať štíhlejšie. ↘ Vhodne sediaca spodná bielizeň je absolútna nutnosť. Stiahne väčšie bruško, vytvorí pevnú siluetu a navyše sa v nej budete cítiť pohodlne.

TAKTO RADŠEJ NIE ↘ Pevný spodný lem na tričku vám urobí tú najhoršiu službu a bruško vám opticky nafúkne. Vyhnite sa nízkemu pásu, ktorý vás nepekne presekne. ↘ Zabudnite na krátke strihy topov, ktoré vám v oblasti bruška pridajú objem. ↘ Výrazné detaily a zdobenie priamo na brušku pritiahnu nechcenú pozornosť a vodorovné pruhy dokonca rozširujú. ↘ Príliš malá spodná bielizeň vám zbytočne vytvorí pneumatiky.

ČO SI EŠTE ZAOBSTARAŤ Jemne priliehavé topy • Dlhší strih • Náhrdelníky a výraznejšie doplnky • Zvislé pruhy

ČO EŠTE RADŠEJ NIE Príliš obtiahnuté topy • Príliš voľné oblečenie • Vyberajte vždy len strihy, ktoré vám pristanú.

32


Bývanie & dizajn

Môj stôl, môj hrad Styling: Gabriela Zimová Foto: Kateřina Zahradníčková

Horný rad (zľava doprava): domček DAKLS, 9,95 €, držiak na prstene CGB, 9,95 €, sada sponiek KIKKERLAND, 6,95 €, hrnček MUD, 15,95 €, sada ceruziek CHRONICLE BOOKS, 12,95 €, sada ceruziek GALISON, 9,95 €, svietiaci kaktus SASS & BELLE, 27,95 €, hrnček s pruhmi KITCHEN CRAFT, 9,95 €, krém na ruky MICHEL DESIGN WORKS, 18,95 € Spodný rad (zľava doprava): tanier MUSTARD, 11,95 €, slúchadlá HAPPY PLUGS, 35,95 €, zlatý zápisník GALISON, 12,95 €, okuliare IZIPIZI, 39,95 €, sada dvoch modrých zošitov CHRONICLE BOOKS, 15,95 €


34


Téma

Ikony v architektúre Text: Barbora Babocká

Ilustrácia: Alica Kucharovič

Kráčala som námestím, kútiky úst sa mi nenápadne zdvíhali do úsmevu, prezrádza to o mne, že sa na niečo teším. Niekedy až tak, že sa na mňa okoloidúci ľudia zvláštne pozerajú. Bola polovica mrazivého novembra a ja som mala čas, kým pôjdem na autobus... Navštívila som ho už predtým, no namiesto toho, aby som sa zatúlala niekam na teplý čaj, som ho chcela vidieť znovu. Jemnú inovať na smrekoch pomaly roztápalo dopoludňajšie slnko. Dom, o ktorom píšem, sa vôbec neskrýva kdesi v zástavbe, vypína sa hrdo v meste nad širokou zelenou lúkou, má zvláštny tvar a takmer žiadne okná. Aj keď bol eštelen na papieri, všetci už vtedy museli vedieť, že to nebude len tak. V čase vzniku bol najväčšou škrupinovou konštrukciou v strednej Európe. Architekt Dušan Kuzma jednoducho vedel, ako praskajúce betónové srdce – pamätník Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, vymyslieť. Hoci cesta k tomu, ako tam stojí dnes, bola celkom kostrbatá. Mal na to asi dokonalý recept a už samotné zadanie si nieslo kus výnimočnosti dôležitého míľnika histórie. Ikonické stavby nevznikajú úplne zámerne. Sú väčšinou produktom geniálneho myslenia, technickej inovácie alebo jedinečného dizajnu s medziodborovým presahom – ako to bolo aj v tomto prípade, v spolupráci so sochárom Jozefom Jankovičom. Pri rozprávaní o najvýraznejších stavbách slovenskej architektúry sa až príliš často vraciame do minulosti, do života pod červenou zástavou. Jasne za to hovorí aj prvá čast dokumentárnej série s príznačným názvom IKONY, z dielne združenia Archtung, v ktorom predstavujú tvorbu Ivana Matušíka. Sú to diela, ktoré sa vymykajú z radov ulíc nielen svojím tvarom a veľkosťou, ale tiež funkciou. Polarizujú spoločnosť. Významné verejné budovy nám postavil režim a hoci si nesú jeho stigmu, malo by byť v našom záujme tieto diela udržiavať pri živote, kultivovane ich adaptovať na súčasné potreby. Univerzita, tržnica, obchodný dom, krematórium, galéria... Architekti dokážu vytvárať rozmanité priestory, je však len na ľuďoch, či niektoré z nich premenia na „miesta“, dajú im význam a poctia ich svojím záujmom. Anglický sociológ Leslie Sklair sa vyjadril, že „ikonickosť“ si objekt zachováva vtedy, ak je zachovaná jeho pôvodná funkcia. Počas rokov mnohé výnimočné stavby slovenskej architektúry stratili ich pôvodné funkcie priamo úmerne s necitlivými prestavbami a nárastom ich obalenia do reklamných pútačov. Máme tu tiež ikony, ktoré si pamätajú medzivojnovú rozmarnosť. Krásnym príkladom je kúpalisko Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach, ktoré sa dočkalo svojej opravy a tíško sedí na úpätí tak, aby

si užilo čo najviac slnka. Dielo architekta Bohuslava Fuchsa, ktoré presahuje nielen hranice Slovenska, ale dokonca obdobia v ktorom vzniklo. Z opačnej strany údolia naň smutne hľadí postupne chátrajúci „zaoceánsky parník“, Liečebný dom Machnáč. Budova, ktorú by nám mohli široko ďaleko závidieť. Mohli by ste použiť #bauhaus a nikto by sa nenahneval. Pochváliť sa tiež môžeme nedávno znovuotvorenou Novou synagógou v Žiline (na ilustrácii vľavo).. Ikonickou nielen preto, že jej architektom je svetoznámy Peter Behrens, ale najmä pre neoceniteľnú občiansku angažovanosť ľudí, ktorí sa podujali na jej obnovu. Tam, kde verejná správa zlyháva, nastupuje vôľa ľudí konať vo verejnom záujme. Ak sa ocitnete v Žiline, nenechajte si tento výstavný priestor s pestrou históriou ujsť. Na otázku, či u nás vzniká ikonická nová architektúra aj dnes, je trochu ťažké odpovedať. Slovo developer sa stalo v posledných rokoch pejoratívom. Svetový trend „star architects“ sa nám prekvapivo nevyhol. Výškové budovy v hlavnom meste rastú ako huby po daždi na hranicu regulácie, preto nebude prekvapením, že sa medzi nimi meno slávnej Zahy Hadid veľmi rýchlo stratí. Želiezkom v ohni je pre mňa Jurkovičova tepláreň, ktorá má potenciál premeniť sa aj s okolitým verejným priestorom na veľmi príjemné miesto, rovnako ako sa to podarilo v košickom Kulturparku. Zdravý rozum mi vraví, že v našej zemepisnej šírke nie je miesto na megaprojekty, v mestách máme vyhryznutých dosť dier, ktoré je potrebné kvalitne vyplniť alebo obnoviť. A práve tam vidím budúcnosť našich ikon. Koľkokrát sa do sivých ulíc idete poprechádzať preto, aby ste načerpali energiu alebo inšpiráciu? Koľkokrát narazíte na poklad? Existujú budovy, ktorých kvality oceňujú odborníci, pochvalne pokyvkávajú hlavami nad umom architektov a rozhorčuje ich nezáujem verejnosti. Sú tu však aj iné, ktoré si nosíme každý sám v sebe, naše obľúbené miesta. Môže to byť chata pri jazere, na ktorú sa radi vraciate, alebo obľúbený zámok v meste, v ktorom ste trávili každé leto, keď ste boli dieťaťom. Stačí predsa len to, že vám vyčaria úsmev na tvári a pokoj v duši.

Pozrite si: www.abandonedrecreation.com www.novasynagoga.sk ikony.archtung.sk

35


Fashion story

Mladí, sebavedomí a novodobí. Oslovili sme 8 Slovákov, ktorí podľa nás spĺňajú všetky predpoklady na to, aby mohli byť považovaní za ikony a spýtali sa ich rovnakú otázku – ku komu vzhliadajú. Foto: Marika Beňadik Majorová Styling: Nina Ford Make-up: Martina Krupčiková

Romi Klimek, interiérová dizajnérka a spoluzakladateľ ka Pes v núdzi „Ludwig Mies van der Rohe. Pre mňa vizionár, multifunkčný talent, ktorý predbehol dobu a dodnes inšpiruje celý svet.“

36

košeľa VERO MODA, 26,95 € overal SELECTED, 89,95 € topánky CLARKS, 109,95 € klobúk PIECES, 39,95 €


Fashion story Jerguš Oravec, hudobník „Keith Richards je rebel, ale zároveň je pri každej príležitosti vidieť, aký má nadhľad a inteligenciu.”

košeľa SELECTED, 59,95 € vesta BERTONI, 87,95 € klobúk, Jergušov vlastný


Mária Švarbová, fotografka „Inšpirováva ma veľa ľudí, ale vyberám si Annie Leibovitz.”

košeľa ZOOT, 29,95 €


Baša Števulová, snowboardistka a matka „Snažím sa vzhliadať k ľuďom, ktorí ma obklopujú a od ktorých sa môžem učiť a niečím inšpirovať v reálnom čase. Ak by som si mala vybrať niekoho slávneho, baví ma Cara Delevingne.”


vesta TALLY WEIJL, 41,95 €

41


Fashion story

↙ Viktor Blaha, Michal Maco a Palko Bartoš AKA slovenská značka Bratiska „Bratiska je značka, ktorá vznikla v Bratislave a preto sú pre ňu ikonami ľudia, ktorí v Bratislave tvorili. Vybrali sme si umeleckú trojicu - Milan Lasica, Július Satinský a Jaro Filip.”


Barbora Kubi, módna návrhárka a štylistka „K Linde Rodin. Sledujem ju už veľmi dlho a je pre mňa silnou vizuálnou inšpiráciou. Páči sa mi jej výnimočnosť, spôsob sebaprezentácie, sebavedomie, zvláštnosť.”

Druhá strana: ←← ← baretka DICE, 12,95 € bomber BURTON, 39,85 € ←← tričko JACK & JONES, 17,95 € bunda VANS, 68,95 € ← bunda ONLY & SONS, 29,95 €

blúzka MISS SELFRIDGE, 41,95 € džínsy MISS SELFRIDGE, 51,95 € topánky VAGABOND, 83,95 €


Shop the look

Ona: bunda NAME IT, 39,95 € šaty NAME IT, 10,95 € okuliare NAME IT, 8,95 € batoh TOM JOULE, 53,95 €

NASPÄŤ DO LAVÍC Návrat do školských koľají pôjde ako po masle s frajerskou výbavou. Čo si na prvý školský deň obliekli deti, ktoré sme pre vás ulovili v uliciach? Viac inšpirácie pre deti aj dospelých

prerado.st/inspiruj-sa

On: šortky NAME IT, 659 Kč košeľa NAME IT, 749 Kč batoh TOM JOULE, 47,95 € okuliare NAME IT, 8,95 € peračník BURTON, 22,45 €

44


Pre mužov

Monochromatický luxus Pre niekoho nepodstatné drobnosti, pre iného základné stavebné kamene vyšperkovaného štýlu. Všetci vieme, že tí, ktorí ochutnali chuť úspechu, sú v tej druhej skupine. Styling: Miroslav Romaniv Foto: Kateřina Zahradníčková

DOPRAVA ZADARMO až domov a na vrátenie máte 90 dní.

➀ slúchadlá MEZE AUDIO, 308,95 €➁ obal na notebook BELLROY, 142,95 € ➂ okuliare KOMONO, 73,95 € ➃ hodinky LUCLEON, 90,95 € ➄ puzdro na karty LUCLEON, 13,25 € ➅ peňaženka BELLROY, 103,95 € ➆ set CALVIN KLEIN, 86,45 € ➇ kryt na iPhone7 BELLROY, 90,95 €

45


Ako na to

Kúsky z tejto rubriky nakupujte na

prerado.st/spat-doprace-muzi

PRACOVNÝ ŠATNÍK: 9 tipov, ako kombinovať ako kráľ Naspäť v hre? Nakopnite svoj štýl, nech je vidieť, kto je tu pánom. Dali sme dokopy klasické kúsky v deviatich fresh obmenách. Prémiové kúsky máme, kombinácie poznáme, tak poďme na to! Text: Lukáš Žegklitz Styling: Miroslav Romaniv Foto: Ľubica Martincová

Trendy

okuliare IZIPIZI, 39,95 € sako SELECTED HOMME, 99,95 € triko JACK & JONES, 19,95 € nohavice SELECTED HOMME, 59,95 € tenisky SELECTED HOMME, 35,35 €

46


kabát LINDBERGH, 94,95 € tričko BURTON MENSWEAR LONDON, 9,95 € džínsy SELECTED HOMME, 39,95 € topánky SELECTED HOMME, 133,95 €

bunda BROADWAY, 39,95 € tričko BURTON MENSWEAR LONDON, 9,95 € nohavice SELECTED HOMME, 62,95 € tenisky SELECTED HOMME, 49,95 €

Praktické

1. Že je oblek príliš seriózny? Oblečte si podeň tričko a toto rebelské dielo zaklincujte teniskami.

2. Džínsy a tričko dolaďte elegantným kabátom. Rafinovaná jednoduchosť boduje!

3.

Drsný boh hromu Thor, alias Chris Hemsworth, alebo britský boh štýlu, David Beckham, obaja vedia, že plátenné chinos a prémiová bunda neuveriteľne ladia.

47


Ako na to

Tip štylistu

↑ bomber BURTON MENSWEAR LONDON, 48,95 € košeľa STEVULA, 49,95 € nohavice SELECTED HOMME, 59,95 € ponožky BURTON MENSWEAR, 12,95 € poltopánky ALDO, 56,95 € ↗ sako SELECTED HOMME, 159,95 € košeľa SELECTED HOMME, 49,95 € džínsy SELECTED HOMME, 39,95 € poltopánky SELECTED HOMME, 129,95 € → kabát LINDBERGH, 94,95 € košeľa STEVULA, 49,95 € nohavice SELECTED HOMME, 62,95 € ponožky BURTON MENSWEAR, 14,95 € motýlik SELECTED HOMME, 17,45 € poltopánky SELECTED HOMME, 129,95 €

48

4. Bombery nosili vojenskí piloti, bielu košeľu zase úradníci – dnešný chlap si s ľadovým pokojom môže obliecť oboje naraz.

5. Pod sako nahoďte košeľu v odtieni rovnakej farby. Jej rukáv by mal byť približne o 1 centimeter dlhší ako pri saku.

6. Muži z Florencie stavili všetko na doplnky. Buďte ako oni a okoreňte bielu košeľu vzorovaným motýlikom.


← kabát LINDBERGH, 94,95 € sveter ONLY & SONS, 16,15 € nohavice SELECTED HOMME, 62,95 € ponožky BURTON MENSWEAR, 14,95 € tenisky GEOX, 99,35 € ↙ sako SELECTED HOMME, 159,95 € polokošeľa PERRY ELLIS, 28,45 € nohavice SELECTED HOMME, 62,95 € ponožky BURTON MENSWEAR, 12,95 € poltopánky SELECTED HOMME, 129,95 € ↘ sako SELECTED HOMME, 99,95 € sveter ONLY & SONS, 16,15 € džínsy SELECTED HOMME, 39,95 € topánky ALDO, 72,95 € šál JACK & JONES, 19,95 €

7. Dokonalý elegán pôsobí nenútene a prirodzene. Kombinácia svetra s luxusným plášťom je stávka na istotu.

8. Polo je kráľ medzi tričkami aj košeľami, vezmite si polokošeľu pod sako do práce a budete tiež hneď pripravený na partičku golfu.

9. Než odpadne zo stromu prvý list, vymeňte košeľu pod sakom za ľahší sveter. Vejúci šál bude znamením toho, že ste naozaj trieda.

Štýlovka

➈ ➇ 49


Módna téma

kabát SELECTED HOMME, 59,95 € sveter JACK & JONES, 53,95 € nohavice SUIT, 119,95 € ponožky V PÁRU, 7,95 € topánky LONDON BROGUES, 67,15 € Druhá strana: polokošeľa BUGATTI, 92,95 € nohavice SUIT, 79,95 € poltopánky FRANK WRIGHT, 49,95 €

Topánky do práce (aj na slávnosti) Vyberte si tie svoje na

prerado.st/poltopánky

50

Ženy porovnávajú mužov podľa kvality ich topánok – touto vetou sa začínajú desiatky článkov o poltopánkach, tak ju preskočme a poďme rovno na to. Text: Tomáš Otta, šéfredaktor magazínu ForMen Styling: Miroslav Romaniv Foto: Ľubica Martincová


← Derby LONDON BROGUES , 63,95 €

← Brogue BURTON MENSWEAR, 55,95 €

← Oxford SELECTED, 144,95 €

Dôležité info na úvod: ak si myslíte, že kúpou jedných kvalitných, ideálne rámových topánok vyriešite svadbu, promócie, prácu, obchodné stretnutie, stužkovú aj recepciu u amerického veľvyslanca, máte smolu. Rôzne typy poltopánok sa hodia na rôzne príležitosti. Hoci to dnes už nie je také prísne ako v minulosti, keď by vás s hnedými poltopánkami z londýnskeho City rovno vyhodili. Neplatí ani ďalšie pravidlo našich pradedov, že „robiť biznis s mužom v mokasínach je proti zdravému rozumu“. Topánky na formálne príležitosti si však stále musíte vedieť správne vybrať.

Oxford alebo derby? Klasické rozdelenie poltopánok sa začína pri tzv. type oxford a derby. Výraz oxford sa evidentne ujal aj u nás – keď sa občas pozerám na ponuku obuvi v českých online obchodoch, namiesto poltopánok tam svetácky ponúkajú „oxfordky“. Pravdou je, že aj v ich britskom rodisku občas uletia a pod oxfordkami tam tiež predávajú typ derby – jednoducho všetku spoločenskú obuv. Pre vysvetlenie: správne pod tzv. oxford štýlom rozumieme topánky s uzatvoreným šnurovaním. To je prakticky ich hlavná vlastnosť, a preto pôsobia tak elegantne. Hladké oxfordky v čiernej farbe sú najformálnejšie zo všetkých typov pánskych topánok. Na Plese v opere v nich splyniete s davom. Asi najčastejším typom oxfordiek sú ale tzv. „cap toe“, ktoré majú jednoduché prešitie zo strany na stranu. Topánky typu oxford majú svoj pôvod v Škótsku, občas sa im tiež hovorí aj „balmoral“ (podľa škótskeho zámku s rovnakým menom). Topánky typu derby (niekedy sa im podľa jedného nemeckého maršala hovorí „blucher“) zrejme nebudete kombinovať so svojím najlepším tmavým oblekom, a smokingom už vôbec nie, tie sa viac hodia na denné nosenie. Napríklad k bavlneným nohaviciam chinos, džínsom a samozrejme aj na bežné spoločenské akcie. Derby majú tzv. otvorené šnurovanie (strany vrchnej kože, ktoré sa uzatvárajú šnúrkou, sú prišité naboku topánky). Čítal som jedno prirovnanie, že derby sú ako Land Rover a oxfordky ako Audi A8. Takže asi tak.

Topánky s dierami Derby topánky sa vyrábajú vo všetkých možných farebných variáciách a s rôznymi typmi prešitia. Obvykle sa v derby štýle vyrábajú aj topánky s ozdobnou perforáciou „brogues“. Keď dnes nabehnete do obchodu s obuvou, ponúknu vám najrôznejšie druhy krémov, voskov, leštidiel či kondicionérov. Ako sa však starali ľudia o svoje topánky v minulosti? Napríklad vo Veľkej Británii pred štyrmi storočiami si vystačili tak, že večer svoju obuv zobrali a vyliali z nej všetku vodu. Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť tekutiny v topánkach, boli veľké diery. Hovorí sa, že tak sa zrodili prvé brogues. Lenže v priebehu rokov prestala byť výroba topánok tradičným remeslom a stal sa z nej výnosný biznis. A praktická perforácia sa zmenila na vítanú ozdobu. Perforované topánky si môžete obuť do práce k sivému obleku, ale aj k džínsom s polotričkom. Sú univerzálne. Iba na skutočne slávnostné udalosti sa veľmi nehodia. Nezabudnite, že perforácia má dnes výhradne dekoratívny účel – topánky skutočné dierky nemajú, močiarom sa teda radšej vyhnite.

Pre fajnšmekrov Medzi formálnejšou obuvou nesmú chýbať ani topánky s prackou. Tento fenomén vznikol už dávnejšie, ale obľúbené (rozumej: super trendy!) sú najmä v ostatných rokoch. Tieto nonkonformné topánky, tzv. „monks“, sa vyrábajú s jednou či dvomi prackami. Ak si vyberiete druhý variant, pre štýlovejší účinok nechajte hornú pracku frajersky rozopnutú. Inak budete mať rozbroje so štyrmi z piatich fashionistov. Čo sa týka ich formálnosti, majú pevné postavenie medzi oxfordkami a derby. To znamená: na slávnostné recepcie nie, na pracovný obed paráda. Končím s informáciou, že podľa rozličných výskumov muži zaplatia za topánky viac ako ženy. Ako ste na tom vy?

51


Značka mesiaca

NALÍ ODKAZ NEAPOLSKÝCH KRAJČÍROV

Nakupujte Nalí na

zoot.sk/nali

52

1960 a 2006. Dva príbehy v dvoch úplne odlišných časoch. Iné myslenie, iné technológie, iná móda? Nie tak celkom. Hodnoty ako rodina, láska k remeslu a chuť zažiť nové dobrodružstvá sú nadčasové. Obzvlášť v Taliansku. Zoznámte sa, neapolské kabelky a doplnky Nalí. Text: Lukáš Žegklitz


NALÍ V TROCH SLOVÁCH:

Nalí sa - rovnako ako módny svet - často mení a chce byť vždy v popredí záujmu.

RODINA Rodinný odkaz a súdržnosť sú základom (nielen) pre dobrý módny podnik. PREMENLIVOSŤ Pri počasí vás naštve, pri módnej značke poteší. Takže – čo teraz letí, Nalí?

Na začiatku 60. rokov sa jeden mladý taliansky krajčír rozhodol rozbehnúť rodinný podnik. Spolu so svojimi bratmi si vyrobili malú dielničku priamo v obývačke. Rodina predsa musí držať spolu. Aj spolu šiť módu. Aké talianske! Ich zákazníčky (bratia šili dámske bundy, nohavice a sukne) si v intermezzách medzi pastou a sladkým tiramisu rýchlo odovzdávali informácie, že toto krajčírstvo stojí za opakovaný módny hriech. A tak sa z lokálneho skvostu stal skvost regionálny a z regionálneho zase národný. Ako plynul čas, ratolesti zakladateľov podniku vyrastali obklopené textilom. Medzi vzorkami a nákresmi voňala pravá koža a začalo byť jasné, že paradajky nepadnú ďaleko od kríku. Annalisa, súčasná kreatívna

riaditeľka Nalí, si ako 20-ročná otvorila dva butiky Annalí v centre Neapolu. Tie sa vďaka unikátnemu výberu kolekcií od lokálnych dizajnérov stali hitom. Medzitým v Londýne začala podnikať aj Lina – ďalší potomok krajčírov. Ostával už len malý krôčik k ich spojeniu a vzniku značky Nalí, ktorá sa stala skutočnosťou v roku 2006. Za tento čas si značka vybudovala silnú medzinárodnú reputáciu. Kabelky aj okuliare Nalí majú status must-have doplnkov. A viete, čo je najlepšie: Nalí sa, rovnako ako módny svet, často mení a chce byť vždy v centre pozornosti. Chcete byť stále „fresh“ a inovatívni? Táto značka vás v tom skvelo podporí.

TALIANSKO Kde inde by mali mať patent na dokonalé kabelky a doplnky?

PÁČI SA VÁM? VYSKÚŠAJTE TIEŽ:

↘ PIECES zoot.sk/pieces

Tri kúsky, ktoré musíte mať

listová kabelka NALÍ, 49,95 €

↘ KOMONO zoot.sk/komono

shopper NALÍ, 58,95 €

okuliare NALÍ, 24,95 €

↘ DOROTHY PERKINS zoot.sk/dorothy-perkins

53


Výdajne radosti

Radostníčka mesiaca

Nikola Blažejová/

Výdajňa radosti Trenčín

Výdajňa radosti Prešov FAQ

Charakter výdajne

1. 6. 2016

Na výdajni pracuje veselý dievčenský kolektív, dve milé radostníčky Alenka a Aďka, ktoré majú pre vás vždy pripravený úsmev.

Rozloha výdajne:

Zábavné hlášky od zákazníkov:

25 m²

Najčastejšia je odpoveď „áno“ na otázku, či budú platiť v hotovosti alebo kartou.

Otvorená od:

Počet zamestnancov:

3 Najviac vydaných objednávok za deň:

88

54

Najlepší zážitok z výdajne: „Často sa stane, že sa u nás stretnú kamošky, ktoré si následne ladia outfity. Už sa dokonca raz stalo aj to, že sa u nás stretli dve sestry úplnou náhodou.”

Nikol môžete stretnúť na našej krásnej Výdajni radosti v Trenčíne, kde pracuje od jej samého začiatku. Okrem práce v ZOOTe ju momentálne najviac baví dolaďtovanie doplnkov a nábytku do nového bytu. Voľný čas trávi s priateľmi a u rodičov na chalupe s labradorom Brunom. Teší sa na letnú dovolenku (plánuje trip po Slovensku), neznáša nedochvíľnosť a je závislá od dobrej kávy.

Poznajú radostníci mená svojich stálych zákazníkov? „Samozrejme, máme stálych zákazníkov, ktorí k nám chodia pravidelne, a vieme aj ich mená. Niekedy nám aj zavolajú, že už idú, nech sa na nich môžeme tešiť. S niektorými sme si už aj potykali. Je pre nás potešením, keď k nám prídu. Vždy sa rozžiarime, keď ich vidíme vo dverách,” smejú sa radostníčky.

Odkaz pre zákazníkov: „Našim zákazníkom by sme chceli odkázať, že sú skvelí a veľmi milí. Vždy sa tešíme, keď si k nám chodia po RADOSŤ. Chceme im odkázať, že nám spríjemňujú dni a nech tak, ako robia radosť sebe, ju aj potom šíria ďalej. Nech všetci vedia, kde sa v Prešove rozdáva radosť.”

Vedúci mesiaca

Zdenko Miňo /

Výdajne radosti Košice a Prešov Zdenko sa považuje za ZOOTiu východnú spojku. Je optimista, väčšinou pozitívne naladený, dobre vychádza s ľuďmi a rád pomôže, ak to je v jeho silách. Hľadá si rovnováhu medzi prácou a rodinou (nie vždy jednoduchá záležitosť), takže všetok voľný čas trávi doma. Miluje svoju dcérku Stellku (1,5 roka) a svoju ženu Katku, má rád každú chvíľu, ktorú s nimi môže stráviť. P.S.: Byť otcom je pre Zdenka zatiaľ najkrajšie obdobie života, takže vrelo odporúča.


VYBERAJTE ONLINE, SKÚŠAJTE V KABÍNKACH OFFLINE

ENÉ

OTVOR

7 DNÍ

V SR MÁME UŽ 10 VÝDAJNÍ RADOSTI Vy ich ešte nepoznáte? ↘ ↘ ↘ ↘ ↘ zoot.sk/radost/vydajne-radosti

NI

V TÝŽD

Objednávajte bez platby vopred. Skúšajte pohodlne v kabínkach. Doprava zadarmo. Dnes objednáte, zajtra máte. A v Bratislave ešte v ten istý deň. Čo vám nesedí, za to neplatíte. A v tom, čo vám sadlo, s radosťou odchádzate.


Radosť v mysli

Šimpe Ondruš

IKONA mi vraví: „Odhodlane odhoď dlane“ Ilustrácia: Alica Kucharovič

Tajomne, to jedno tají o mne stále, jednostaj tú jednu stajňu stádo podkapotné, divooký pohyb nikdy nevyzradí, nik nevidí ich jedno.

Po plači príde plat, tak si poplače výkon, výkon, po práci príde práca. Opratou zviazaný, vymakanú samotu nevykoná, zosadne z koňa a neskoná.

Ušľachtilo horľavé a výbušné, náhle a náchylné na vznietenie, vznešene splašené až vyľakané. Nadšené šťastie napínané v cvale.

Byť za koňom, zákonom koníčka. Vyhupnúť sa naň, húpací vyhlúpne. Byť na koni či byť na konci dostihov. Pre koňa neustále neustálené prekoná.

Vo vzduchu letí v každom svale z nás vznáša, v pokluse i po kulise, zatiaľ čo my drieme, to žriebä drieme. Mimochodne, skáče aj naše prekážky.

Jazda podľa návodu, azda podlá na vodu, tak sa ich bosých pýtajú, kde vyzuli kopytá a prečo sa neklopýta. Cesty či smery, aj byť i konať by chcel i.

Svojteľnou rýchlosťou svoje telá svetelným lúčom osedlané dlane ľúbením, lúčením a porovnávaním krivého, z našej žrebnosti znášame.

V zápole o začiatočnícke končatiny s asfaltom bojujú telá podkuté šťastím. Iskrivý, žmúrivý, vzťah očí z ťahu nocí, šepotu potu, meno tátoša skloňujú: ik O N A.

Poskok prekračuje, po skoku prechádza do kroku, tu zastaví. Nemá pohnútky, nič ním nepohne. Nádej na dej sa nájde, dych rozprúdi.

Venované LP

Šimpe Ondruš je pouličný básnik. Môžete ho stretnúť na festivaloch, mestských slávnostiach, v kaviarňach, v parkoch, ale i v prostredí sociálnych sietí ako SLOVNÍK CUDZÍCH SNOV. So svojím písacím strojom vytvára verše na prianie už viac než štyri roky.

56


ZOOT JE NAJVÄČŠÍ SLOVENSKÝ E-SHOP S MÓDOU A HOME DECOROM

300 ZNAČIEK A 300 000 KÚSKOV SKLADOM

DNES SI OBJEDNÁTE, ZAJTRA MÁTE

Objednajte si bez platby vopred viac veľkostí.

A v Bratislave ešte v ten istý deň.

ČO VÁM NESADNE, TO NEPLATÍTE

OBJEDNÁVAJTE BEZ PLATBY VOPRED

A vrátiť nám to môžete zadarmo do 90 dní.

do jednej z 10 Výdajní radosti na Slovensku

Vy ešte trávite víkendy v nákupných centrách? www.zoot.sk


ZOOT. NAJVÄČŠÍ VÝBER MÓDY ONLINE NA SLOVENSKU. WWW.ZOOT.SK

Profile for ZOOT

SEPTEMBER, OKTÓBER 2017 / Ikonické číslo  

O tom, ako žiariť a nevyhasnúť

SEPTEMBER, OKTÓBER 2017 / Ikonické číslo  

O tom, ako žiariť a nevyhasnúť

Advertisement