Page 1

B E Z P Ł AT N Y T YG O D N I K W N O W Y M J O R K U

11 marca 2013

nr 10 (128)

March 11 2013

Akceptujemy większość ubezpieczeń, „no-fault" oraz workers compensation

WYCIECZKI str. 30 Z POLSKIM PRZEWODNIKIEM AMPOL Tours, Tel.6096479054

str. 11 (347) 679-3451 English Point Learning Center 66-44 FOREST AVE, RIDGEWOOD, NY 11385

www.englishpoints.com


MIAŁEŚ WYPADEK W PRACY? PRAWO PRACOWNICZE w NOWYM JORKU Prawo Pracownicze Nowego Jorku daje specjalną ochronę pracownikom poszkodowanym w trakcie prac budowlanych na konstrukcji, przy wyburzaniu, renowacji, naprawie lub przebudowie budynku. Pracownicy budowlani, którzy zostali pokrzywdzeni w miejscu pracy, gdzie zostało naruszone prawo pracownicze, sekcja 200, 240 i 241, mogą się starać o uzyskanie odszkodowania. W niektórych przypadkach, sekcje 240 i 241, nakładana jest surowa odpowiedzialność za szkodę, co oznacza, że poszkodowany może dostać rekompensatę niezależnie od tego, czyja była wina wypadku. UWAGA: Żeby zobaczyć Kodeks Przemysłowy w stanie Nowym York, wejdź na stronę internetowa New York State Department of Labor. Sekcja 200 Sekcja 200 Prawa Pracowniczego Stanu Nowy Jork, żąda od właścicieli budynków i niektórych kontrahentów budowlanych, żeby dostatecznie zabezpieczyli miejsce pracy, które jest pod ich kontrolą, a także drogę, przez którą pracownicy dostają się na plac budowy. Pracownicy budowlani stanu Nowy Jork, którzy zostali poszkodowani w pracy mogą rozpocząć postępowanie sądowe przeciwko właścicielom budynków i budowniczym, którzy nie wypełnili swoich obowiązków i nie zapewnili bezpieczeństwa swoim pracownikom–zgodnie z Prawem Pracowniczym, sekcja 200.

Adam J. Stein, Esq. ❖ Wioletta Kosiorek, Esq. jak ten wypadek się wydarzył, to możesz przypuszczać, że masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Sekcja 241 Robotnicy w stanie Nowy Jork pracujący na budowie, przy wykopaliskach i rozbiórkach budowlanych są chronieni przez Prawo Pracownicze–Sekcja 241. Ta sekcja precyzuje procedury postępowania w miejscu pracy i ustala wyposażenie niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa. Wymaga ona od właścicieli konstrukcji budowlanych i głównych budowniczych zapewnienia bezpiecznych konstrukcji i podpór. Dodatkowo ustala wyposażenie, urządzenia, sposób obsługiwania i kierowania nimi, po to aby właściwa ochrona i bezpieczeństwo było zapewnione pracującym robotnikom. Sekcja 241 żąda od właścicieli i budowniczych, żeby zastosowali się do różnego rodzaju regulacji prawnych zaadoptowanych przez Nowojorski Departament Pracy w celu zapewnienia protekcji pracownikom budowlanym. Jeżeli właściciele konstrukcji i kontrahenci budowlani nie zastosują się do powyższych regulacji, to mogą być oni pociągnięci do odpowiedzialności karnej za szkody pracowników, za ich ból i cierpienie, za utratę wynagrodzenia, za wydatki medyczne i pozostałe uszkodzenia, a także mogą być oni zobligowani do zapłaty odszkodowania. Nasza firma i prawnicy, z którymi współpracujemy posiadają dogłębną wiedzę związaną z prawem pracowniczym, które może być zastosowane do spraw związanych z uszkodzeniami pracowniczymi na budowie, włączając w to Sekcje 200, 240 i 241. Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku budowlanym skontaktuj się już dzisiaj z naszą firmą na darmową konsultację. Na podstawie Prawa Pracy dokładnie wytłumaczymy Ci Twoje racje, tak abyś mógł otrzymać należne ci odszkodowanie od właściciela nieruchomości. Zadzwoń do naszego biura po więcej informacji. Pomożemy Tobie! Bezpłatna konsultacja w sprawach wypadkowych. AMERYKAŃSKI ADWOKAT MÓWIĄCY PO POLSKU W POLSKICH DZIELNICACH

Sekcja 240 Prawo Pracownicze w Nowym Jorku, sekcja 240, reguluje ochronę i prawa pracowników, którzy zostali poszkodowani w trakcie wykonywania swoich obowiązków, gdy upadli z wysokości lub zostali uderzeni przez spadający obiekt. Sekcja 240 może być zastosowana w wypadkach związanych z drabiną i rusztowaniem (a także inne upadki z wysokości), włączając takie wypadki, które miały miejsce przy wznoszeniu, zburzeniu, naprawie, przebudowie, malowaniu, sprzątaniu budynków i konstrukcji budowlanych. Takie prawo ustawodawcze zostało uznane za niezbędne, gdyż uszkodzenia wynikłe po upadku z wysokości są często bardzo poważne, prowadzą do trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Prawo Pracownicze Sekcja 240, powszechnie znane jako „Prawo Rusztowania” ustanawia, że odpowiedzialność za wypadki na wysokościach ponosi trzecia strona, jeżeli nie zapewniła właściwych i bezpiecznych urządzeń, które chronią przed tymi wypadkami. Trzecia strona, która może być pociągnięta do odpowiedzialności za takie wypadki budowlane to: • główny budowniczy • właściciel • budowniczy/menedżer projektu budowlanego • właściciel. Zgodnie z „Prawem Rusztowania” wyżej wymienieni muszą zagwarantować bezpieczeństwo swoim pracownikom udostępniając im: liny, pasy, barierki, wszelkiego rodzaju urządzenia i wyposażenie niezbędne do zachowania prawidłowych warunków pracy. Dodatkowo, prawo to wskazuje, że trzecia strona ponosi odpowiedzialność w sytuacjach, gdy poszkodowany pracownik został uszkodzony przez spadający obiekt, a także, gdy dźwignia i elementy w niej się znajdujące zostały źle zabezpieczone. Poszkodowani pracownicy podlegający temu GREENPOINT RIDGEWOOD BOROUGH PARK prawu, spełniają warunki do otrzymania finansowej rekompensaty i 144 Nassau Avenue 65-18 Fresh Pond Road 5606 13th Avenue pracowniczych benefitów. Jeżeli uważasz, że zostałeś poszkodowany Brooklyn, NY 11222 Ridgewood, NY 11385 Brooklyn, NY 11219 w wypadku na rusztowaniu, albo nie potrafisz dokładnie sprecyzować, tel: 718-383-0100 tel: 347-881-9064 tel: 718-871-0310

Ogłoszenie adwokackie


4 Najdroższe na świecie

Najdroższe lampy świata Oferujemy fachowość i doświadczenie dla małych i d u ż yc h k l i e n t ó w. Z a p e w n i a my a t ra kc y j n e i konkurencyjne stawki na przewóz i inne usługi. Gwarancją jakości naszych usług jest ponad 25 lat działalności na rynku amerykańskim. • Transport całych kontenerów od drzwi do

drzwi między USA i Europą (Import & Export) • Kontenery małe (20ſt), duże (40ſt i 40ſt HC) i specjalistyczne (20ſt & 40ſt Open Top, 20ſt & 40ſt Flat Rack) • Wysyłka samochodów, maszyn, motocykli, ATV’s, jet-ski’s i łodzi • Wysyłka mienia przesiedleńczego • Wysyłka ładunków handlowych i ponad gabarytowych • Oddziały w Polsce, w Niemczech, w Angli, na Litwie, na Węgrzech i w Portugalii • Agencja celna w Gdyni • Przygotowujemy dokumentację transportową i celną

y m i w ó M sku l o p o p

Projektanci oświetlenia nie zapomnieli o znawcach dobrego stylu, którzy nie zawahają się zapłacić dużych pieniędzy, aby zdobyć przedmiot, który nie znajduje się w zasięgu zwykłych ludzi. Dotyczy to także lamp, które swoim zaskakującym wyglądem, dziwną formą i wysoką ceną są przeznaczone tylko dla wybranych. Poniższa toplista ma pokazać zadziwiające kształty lamp oraz cenę, którą trzeba zapłacić za oryginalność.

Caboche Foscarini - 1,640 dolarów

Główną ozdobą tej nietypowej lampy jest klosz, który składa się metakr ylanowych kul, które dają zadziwiające światło. Lampa Caboche jest wykonana z przezroczystych lub złotych kulek polimetylmetakrylowych. Ekran wykonany z satynowego szkła gwarantuje maksymalną rozszczepialność światła przy jednoczesnym stłumieniu niepotrzebnego blasku. Solidną podstawę zapewnia oryginalny design nóżki lampy. Lampa wykonana jest polimetylmetakrylu, palonego szkła, lakierowanego na biało metalu.

Lightweight Foscarini - 4 tys dolarów

Lampa, która na pierwszy rzut oka przypomina staroświecki żyrandol. Przestarzałe elementy połączono z nową technologią, co dało zaskakujący efekt.

Lampa Gigant 1227 - 5 tys dolarów

Biuro główne:

3826 Park Avenue Edison, New Jersey 08820 tel: 732-516-9555 fax: 732-516-9777 Wiecej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej: www.icetransport.com stawki@icetransport.com

PLUS 11 marca 2013

Ten gigant powstał jako hołd dla lampy Original 1227 autorstwa George’a Carwardine - pierwszej lampy biurkowej z przegubami. Od niej w roku 1934 zaczęła się historia lamp, które goszczą teraz prawie na każdym naszym biurku. Lampa ma wysokość 270 cm, więc trzeba to wziąć pod uwagę, zanim dokonamy zakupu.

Czarny koń - 7 tys dolarów

To lampa, którą trudno nazwać lampą. Jest to dużych rozmiarów figura czarnego konia,

którego na głowie został umieszczony abażur. Niecodzienna lampa z jednej strony zadziwia, a z drugiej zastanawia nad pomysłowością projektanta.

Katana - 7,5 tys dolarów

Przepiękna lampa wykonana z włókna węglowego znajduje się w ofercie włoskiego producenta oświetlenia firmy ITRE. Piękne, smukłe linie lampy przypominają dwa skrzyżowane miecze z okresu Japonii feudalnej, gratka dla wszystkich kochających epokę samurajów. Lampa, mimo iż w swoim pierwotnym przesłaniu miała nawiązywać do czasów przeszłych, wygląda bardzo modernistycznie. Najwyższej jakości materiały, z których jest skonstruowana sprawiają, że cena jest zawrotna. To lampa o dużych gabarytach zdolna oświetlić całe pomieszczenia. Wymiary 2,5 x 2,3m sprawiają, że nie każde pomieszczenie przyjmie lampę z ochotą.

Lotus, Tiffany - 2.8 million dolarów

H i storia tej lampy sięga 1895 roku, kiedy firma Tiffany wyprodukowała szklane lampy. Pomysłodawcą i projektantem tych ręcznie robionych lamp był nie założyciel firmy Louis Comfort Tiffany, jak uważano do niedawna, a Clara Driscoll. W 1997 roku jedna lampa z kolekcji zyskała miano najdroższej. Na świecie lamp typu „Lotus” jest ok. 1906. Nazwa wywodzi się od pięknego witrażu ośmiu kwiatów lotosu nakładających się na siebie i tworzących niezwykły cień.


Wiadomości 5

Dzieje się w Nowym Jorku Ten tydzień zdominowany jest przez jedno wydarzenie – obchody na cześć patrona Irlandii świętego Patryka – dokładna data urodzenia świętego nie jest znana, za to śmierci tak – 17 marca 461 roku. Był on patronem nie tylko Irlandii, ale także Nigerii – fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu i inżynierów. Chcesz dołączyć do wielkiego świętowania – oto podpowiedź, gdzie będzie, w tym tygodniu najbardziej zielono.

Grasz w zielone?

Nowojorska parada na cześć świętego Patryka jest największą i najstarszą na całym świecie. Co roku maszeruje w niej nawet 200 tysięcy osób. Kilka milionów stara się ja obejrzeć na żywo – o wiele więcej przed telewizorami. Historycy nie są zgodni kiedy po raz pierwszy świętowano w ten sposób dzień patrona Irlandii. Według jednych źródeł miało to miejsce w 1737 roku - kiedy to „Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie” zorganizowało pierwszą paradę. Inne źródła mówią o 1766 roku – wtedy to po raz pierwszy przemaszerować mieli irlandzcy żołnierze służący w amerykańskiej kolonii. Tak czy inaczej tradycja sięga XVIII wieku. W tym roku wszystko rozpocznie się w sobotę, 16 marca o 11 przed południem. Start na 5 Alei i 44 ulicy. Najlepiej tu dojechać metrem linii B, D, F, M do stacji 42st Bryant Park. Jeśli weźmiecie samochód pamiętajcie, że ulice w tej części Manhattanu będą zamknięte już od około 9AM. Zielony marsz zaplanowany jest do około 4PM. Meta to 79 ulica. W sumie uczestnicy parady mają do przejścia półtorej mili. Najlepiej ustawić się w oko-

licach 59 ulicy. Funkcjonariusze nowojorskiej policji przypominają o kategorycznym zakazie spożywania alkoholu na ulicach miasta. W najlepszych wypadku może się to skończyć mandatem a nawet aresztem. Uważajcie też na kieszonkowców – tak tłumne miejsca to idealne miejsce do „polowania”. Chcesz świętować nieco spokojniej – weź udział w paradzie na Brooklynie. Obchody na cześć patrona Irlandii zaplanowano tutaj na niedziele, 17 marca. Początek parady przy 15 ulicy i Prospect Park West. Można tu dojechać metrem linii F i G do stacji Prospect Park. Start o 1 po południu. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey. Otóż jedna z opowieści o świętym podaje, że Patryk nastraszył szynkarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, iż pojawią się w jej karczmie potwory. Karczmarka wystraszona, od tego czasu solidnie napełniała szklanice. Od tej chwili 17 marca pije się szklaneczkę whiskey zwaną „dzbanem Patryka”. Nie można oczywiście zapomnieć o najpopularniejszym irlandzkim piwie – Guinness naj-

lepiej smakuje w pubie. Jednym z najstarszych jest McSorley’s Old Ale House na Manhattanie. Wszystkie przedmioty „opowiadają” jego niezwykła historie. W pierwszej sali klimatyczny kominek, drewniany bar, podłogi i portrety na ścianach, drugie pomieszczenie to niegdyś „ucieczka przed prohibicją”. Jeśli lubisz prawdziwie irlandzki klimat nie możesz nie odwiedzić tego miejsca szczególnie w dzień świętego Patryka. Adres 15 East 7th Street, pomiędzy 2 i 3 Aleją. Można tu dojechać metrem linii N i R do stacji „8 St NYU”. Jeśli chcecie natomiast usłyszeć prawdziwą irlandzką muzykę warto wybrać się do położonego przy West 46 ulicy … szkockiego baru - St.Andrews Restaurant & Bar. Dokładny adres to 140 West 46 ulica pomiędzy 6 Aleją i Broadway. Można tu dojechać metrem linii B,D,F,M do stacji „47-50 Sts Rockefeller Ctr.”. W każdą sobotę oprócz tradycyjnych trunków coś dla ducha. O 9PM początek koncertu w wykonaniu jednych z najlepszych muzyków

nuty celtyckiej. Do tego smaczna kuchnia w umiarkowanych cenach. Grillowane ryby w cenie około 25 dolarów, zakąska – pomiędzy 7 a 14 dolarów. Za kufel piwa natomiast trzeba zapłacić 7 dolarów – także za legendarnego Guinness’a. I na koniec coś z przymrożeniem oka – podobno nalanie tzw. perfekcyjnej pinty Guinnessa zajmuje dokładnie 119,53 sekundy a samo picie tego irlandzkiego trunku może mieć działanie zbliżone do aspiryny i zapobiegać powstawaniu zakrzepów krwi prowadzących do zawałów serca. Więcej ciekawych propozycji w serwisie informacyjno – ogłoszeniowym www.kalejdoskop24.com Anna Arciszewska

KALEJDOSKOP ogłoszenia lokalne

24.com

Serwis darmowych og³oszeñ w Internecie z Nowego Jorku, Chicago i okolic ... - praca - lokal do wynajêcia - wydarzenia - kupiê, sprzedam - porady - organizacje polonijne

Masz og³oszenie?

Dodaj za darmo! http://kalejdoskop24.com tel. 973-883-0379 ✷ www.tygodnikPLUS.com


6 Weekend z PLUSem

Pękać ze śmiechu. Na stojąco.

Nie od dziś wiadomo, że Nowy Jork jest stolicą stand-upu, czyli występów komików na żywo. W skrócie - oni mówią zabawne rzeczy, a my śmiejemy się do rozpuku. Stand-up zaczął rozwijać się w Stanach Zjednoczonych od lat 50-tych. Tu zaczynali swoje kariery powszechnie znani dziś komicy. Kolejne dziesięciolecia to większe sławy. Początkowy okres kojarzony jest z Joan Rivers, od lat 60-tych błyszczeć zaczęli Woody Allen i Bill Cosby; lata 70-te to początek kariery Steve’a Martina. Wraz z pojawieniem się programu Saturday Night Live(SNL), poznaliśmy jednego z teraz najlepiej zarabiających ludzi telewizji, komika Jay’a Leno. W rejonach lat 90-tych prym wiodą Robin Williams, Jerry Seinfeld i Ellen DeGeneres. Od stand-upu zaczynali też Eddie Murphy i znana z ciętego języka Sarah Silverman. Będąc w Nowym Jorku właściwie codziennie można obejrzeć występ jakiegoś komika. Oto kilka poleca-

nych miejsc. Pierwszym z nich jest bez wątpienia klub Comedy Cellar w Greenwich Village (117 MacDougal Street, comedycellar.com). To niewielkie miejsce znane jest już od lat 80tych. Można tu spotkać komików występujących w SNL, a także stałych rezydentów jak Todd Barry i Dave Attell. Najlepsze występy są w weekendy, wtedy wstęp kosztuje ok.$24, do tego należy kupić drinka.

Poniedziałkowe i wtorkowe występy kosztują jedynie $12. Idealnym rozwiązaniem jest wcześniejsza rezerwacja - nie chcecie czekać na niewiadomy wstęp z listy oczekujących. Kolejnym klubem jest Dangerfields (1118 1st Ave pomiędzy 61st a 62nd Street). I choć i ceny jedzenia i drinków mogą odstraszać, to jednak klimat tego, działającego od 1969 roku, klubu zdec ydo wanie przyciąga. Klub także nie jest duży, występujący komicy (rzadko są to duże nazwiska, ale zawsze są to

Czy wiesz że? 11 listopada to dzień podpisania kapitulacji wojsk niemieckich na froncie zachodnim oraz data, która została uznana za koniec pierwszej wojny światowej. Jeszcze w jej trakcie prezydent USA Thomas Woodrow Wilson podyktował swoją 14 punktową deklarację. W punkcie 13 stwierdził konieczność odtworzenia niezależnego państwa polskiego

PLUS 11 marca 2013

z dostępem do morza. Za Święto Niepodległości uznano 11 listopada dopiero w 1937 roku. 19 lat po odzyskaniu niezależności. Ale uroczystości odbyły się tylko dwa razy. W czasie okupacji hitlerowskiej jakiekolwiek jawne i oficjalne obchody Święta Niepodległości Polski były niemożliwe.

komicy ze specyficznym poczuciem humoru), są bardzo blisko publiczności, więc istnieje możliwość interakcji – lepiej więc się nie wychylać. Na liście miejsc do odwiedzenia jest The Stand (239 3rd Avenue między East 19th and East 20th Street). To nie jest weteran, jak poprzednie kluby, a w miarę nowe miejsce na stand-upowej mapie, ale w niczym nie ustępuje poprzednim klubom. Często występują tu lokalni komicy jak Judah Friedlander, Chris DiStefano i Artie Lange. Ceny jedzenia są przystępne, a atmosfera zawsze sprzyjająca(thestandnyc.com). Kolejnym przystankiem jest Urban Citizens Brigade (307 West 26th Street między 8th a 9th Ave), o którym już kiedyś pisaliśmy (polecając ich niedzielne show ASSSSCAT prowadzone przez aktorkę Amy Poehler i często przez jej kolegów z SNL). To miejsce gwarantuje świetną rozrywkę każdego dnia tygodnia. Koniecznie sprawdźcie ich program (newyork. ucbtheatre.com). Pozostaje mi życzyć Wam śmiechu do utraty tchu. Dagmara Biernacka

Bezpłatny Tygodnik Polonijny REDAKCJA 9 Village Square East, Tel: 718-928-3356 Clifton, NJ 07011 Fax: 973-883-0762 info@tygodnikplus.com REDAKTOR NACZELNA Katarzyna Łagodzka katarzyna@tygodnikplus.com Z-CA REDAKTOR NACZ. Ewa Wójcik-Szczech ewaw@tygodnikplus.com ZESPÓŁ REDAKCYJNY Iwona Maraszek Adam Wysocki Daniel Bociąga Joanna Rodzeń Hickey

Dagmara Biernacka Grzegorz Panek Małgorzata Żak

STALE WSPÓŁPRACUJĄ Katarzyna Nowakowska Adriana Woś Myśliwiec Elżbieta Baumgartner Józef Kołodziej Andrzej Kulka

Tomek Moczerniuk Grażyna Torbus Mirosława Skowrońska Jagoda Rowiński Janusz Gajda

PROJEKT GRAFICZNY i DTP Jacek McFrey grafika@tygodnikplus.com

REKLAMA I MARKETING 718-928-3356 x.102 po polsku 718-928-3356 x.109 English reklama@tygodnikplus.com

WYDAWCA PLUS Media Group Corp. OGŁOSZENIA BEZPŁATNE 718-928-3356 x.101 ogloszenia-ny@tygodnikplus.com

Gabinet

DENTYSTYCZNY Małgorzata Wiwart D.D.S.

dentystyka

ogólna i kosmetyczna 119 West 57th St, Suite 807 Manhattan, NY 10019 (róg 6th Ave) tel. 646-784-0096

Telefon działa przez 24h/dobę

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie w całości lub częściowo grafiki lub tekstu z reklam wykonanych przez PLUS jest surowo zabronione. Redakcja nie zwraca materiałów nie zamówionych, zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów i nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam i ogłoszeń. Zastrzega sobie również prawo do odmówienia druku reklamy lub ogłoszenia bez podania przyczyny. Redakcja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju porady i wskazówki zawarte w artykułach sponsorujących. All design and artwork created by PLUS is a sole property of the publisher. Reproduction in whole or in part without permission is prohibited. The publisher accepts no liability for any material supplied by advertisers (including text, reproduction and illustrations) and advertisements printed

Adres internetowy www.tygodnikplus.com www.plusweekly.com ©2007-2013 PLUS Media Group, Corp.


Między nami 7

Greenpoint Chiropractic

Dr Bartłomiej Rajkowski - pomoc w powrocie do życia bez bólu

Zdrowie i dobre samopoczucie to podstawa naszego życia. Każdy ból czy niedyspozycja jest źródłem wielu problemów i trudności w życiu prywatnym i zawodowym. Wielu ludzi wie, że troska o zdrowie jest priorytetem, wielu jednak z czasem uczy się żyć z bólem, co prowadzi do poważnych schorzeń. W każdej dziedzinie życia, a szczególnie w medycynie prewencja to podstawa. O tym i o innych zagadnieniach dotyczących bólu i leczenia urazów kręgosłupa opowiada dr Bartłomiej Rajkowski, D.C. Bartłomiej Rajkowski jest absolwentem Bridgeport Chiropractic College, posiada tytuł Doctor of Chiropractic oraz licencję State of New York, Chiropractic License with X-Ray Qualification. Od najmłodszych lat interesował się budową ciała ludzkiego, a zwłaszcza układu kostnego. Marzył o tym, aby w przyszłości zostać lekarzem. Dzięki ambicji, wytężonej pracy i samodyscyplinie jego plan się powiódł. Dziś Dr Bartłomiej Rajkowski w swoim gabinecie pomaga swoim pacjentom w powrocie do życia bez bólu, co jest dla niego największą satysfakcją. Dr Bartłomiej Rajkowski przyjmuje w gabinecie Greenpoint Chiropractic pacjentów z problemami kręgosłupa, krzyża, głowy, szyi, mięśni, stawów oraz rwy kulszowej. Jak podkreśla Dr Rajkowski: Pewne zwyrodnienia, które przychodzą z wiekiem trudno zatrzymać, ale

należy pamiętać że wiele rzeczy można opóźnić, a nawet nie dopuścić do nich. Wszystko zależy od rodzaju pracy jaką wykonujemy – mówi Dr Rajkowski. Największym obciążeniem jest oczywiście praca fizyczna i np. młody człowiek, który jest w pełni sił będzie się przy takiej pracy nadwyrężał to już po kilku miesiącach mogą pojawić się niekorzystne zmiany. Chodzi tu głównie o pracę na budowie, gdzie przede wszystkim jest dużo noszenia rzeczy ciężkich. Osoba w ten sposób pracująca powinna chociaż raz w roku przyjść na dokładne przebadanie kręgosłupa i ewentualne nastawienia. Często zdarza się, ze pacjenci ignorują ból, pomagają sobie dorywczo środkami przeciwbólowymi, ale to niestety nie zdaje egzaminu – podkreśla dr Rajkowski. Zablokowane stawy sprawiają, że robią się sztywne plecy i zaczynają się bóle, bo dochodzi do ucisków na nerwy. Zadaniem chiropraktyka jest odblokować te stawy. Najczęściej do blokad tego typu dochodzi w lędźwiowej części kręgosłupa. Często jest też zablokowana miednica. To są tak zwane popularna bóle korzonkowe i rwa kulszowa. W swoim gabinecie dr Rajkowski leczy także zwyrodnienia kręgosłupa, czyli dolegliwość, która przychodzi z wiekiem i jest także uwarunkowana genetycznie. Dr Rajkowski podkreśla, że troska o kręgosłup sprawia, że zwyrodnienia

można w dużym stopniu opóźnić, nie będą one szkodliwe, ani tak bardzo bolesne. Do zwyrodnień kręgosłupa dochodzi także przez nieprawidłowe trzymanie sylwetki – zaznacza doktor. Zalecam regularną gimnastykę, zdrowy tryb życia oraz oczywiście częstą kontrolę. Zawsze kiedy pojawia się ból zapraszam na wizytę. Podczas pierwszego spotkania z pacjentem przeprowadzam szczeblowy wywiad, na podstawie diagnozy dobieram terapię, każdy przypadek jest indywidualny i każdy pacjent potrzebuje innej metody leczenia. Stosuję elektroprądy, ultradźwięki i nastawienie manualne - manipulacja kręgosłupa, stawów, miednicy. Jeżeli po kilku zabiegach nie ma rezultatów to stosuję zabiegi laserowe – mówi Dr Rajkowski. W moim gabinecie można także skorzystać z rewelacyjnych masaży terapeutycznych. Posiadam najlepszej jakości sprzęt do zabiegów elektroprądami, ul-

tradźwiękami i laserem oraz stół do dekompresji kręgosłupa. Taki stół jest rewelacyjny, bo czasami zdarzają się pacjenci, którzy już prawie nie mają czucia w nogach i po rozciąganiu na takim stole to czucie wraca. „Jestem bardzo zaangażowany, staram się każdemu pacjentowi jak najlepiej pomóc, udzielam rad jak ćwiczyć, by wzmocnić kręgosłup. Zapraszam serdecznie do mojego gabinetu na konsultacje oraz badanie. Warto pamiętać, ze zdrowie jest najważniejsze i że zdrowy człowiek to człowiek szczęśliwy - czego Państwu życzę” –zaznacza dr Bartłomiej Rajkowski. Greenpoint Chiropractic Dr Bartłomiej Rajkowski, D.C. 134 Greenpoint Ave., Brooklyn, NY 11222 Tel. 718-383-0028 Fax. 718-383-0031 www.greenpointchiropractic.com

tel. 973-883-0379 ✷ www.tygodnikPLUS.com


8 Felieton

Czas jako problem płci Przyczyną wszelkich kłótni są podobieństwa, nie różnice. Każdy weteran walk w związku czy nawet małżeństwie wie, że spór rodzi się z konieczności działania.  Kłótni nie rodzą rzeczy wielkie – gdy facet, na przykład, dopina ogromny projekt w przedsiębiorstwie, partnerka przycupnie grzecznie, choćby ten tarzał się w ściółce celem odreagowania. To wiemy. Dramat rozgrywa się przy drobiazgach dokonywanych wspólnie, jak na przykład wyjście z domu. Każdy, kto choć raz podejmował tę heroiczną czynność razem z połowicą wie, czym to pachnie, więcej, błaga litościwego Stwórcę by namieszał

coś z czasem, wyciął z dnia jakąś godzinkę, a najlepiej teleportował nieszczęśnika wraz z wybranką wprost do restauracji lub chociaż w chłód i smród chodnika. Oto mężczyzna stoi, już w butach i płaszczu, spoglądając oczyma rozszerzonymi z niedowierzania na zaaferowaną kobietę. Ta kręci się, jakby w jej ciele raptem puściły wszystkie sprężyny, gania do łazienki, wykonując przed lustrem skomplikowane sekwencje najdziwniejszych grymasów, poprawia szminkę, następnie, koniecznie zmienia kolczyki, grzebie w torebce i ocenia jakość manicure, niemal oszalała z przejęcia. Dodajmy cały majdan, który należy zabrać ze sobą,

Liwiusz Ilasz, Esq. TWÓJ ADWOKAT ROZMAWIAJ Z NIM PO POLSKU

Kancelaria adwokacka z siedzibami w NY, NJ i w Polsce prowadzi następujące sprawy

• sprawy imigracyjne, pobyt stały w USA, wizy pracownicze

• sprawy rodzinne, rozwody, alimenty, inne • sprawy kryminalne, jazda w stanie nietrzeźwym, po narkotykach, pobicia • nieruchomości, sprzedaż-kupno • sprawy biznesowe, zakładanie spółek i korporacji • wszystkie sprawy w Polsce, w tym: ❖ Listy gończe z Polski ❖ Odmowa wydania polskiego paszportu ❖ Spadki w Polsce i USA ❖ Niezałatwione sprawy kryminalne w Polsce

• testamenty i stwierdzenia nabycia spadku (USA, Polska)

WYPADKI samochodowe, •

przy pracy, na rusztowaniach, błędy lekarskie

Kancelaria współpracuje z agencjami detektywistycznymi w Polsce i USA

Manhattan 1 Maiden Lane, 9 piętro New York, NY 10038 Tel.: 212-480-2222

New Jersey Warszawa 1035 Route 46 East, pokój 105 Al. Solidarnosci 82A lok. 28 Clifton, NJ 07013 01-003 Warszawa Tel.: 973-773-9060 Tel: +48 22 838 57 24

PLUS 11 marca 2013

rozliczne pytania z tym o wygląd na czele – facet nieodmiennie odpowiada „piękna jesteś”, choć w głowie ma skojarzenia z wiedźmą albo morską rają. Tak mijają minuty i dopiero, gdy męska głowa znajduje się o krok od pęknięcia, pada zbawcza komenda. Idziemy. Gdyby w tej chwili dało się zwyczajnie ruszyć na miasto, życie byłoby ciut lepsze. Niestety, dokładnie w chwili, gdy kobieta dopełniła rytuału opuszczania domostwa, facet zaczyna się wracać. Czyni to zawsze i można pomyśleć, że w tych nawrotach po portfel, papierosy czy rzecz tak niezbędną na romantycznej kolacji, jak scyzoryk, zapisany został pradawny mechanizm, wyrastający jeszcze z czwartorzędu. Chłop więc zawraca, czasem i trzy razy, doprowadzając swoje kochanie na skraj obłędu. Potem idą tak, siedzą i jedzą z bombami zegarowymi w brzuchach. Pozornie, dychotomii „grzebanie się – wracanie” dałoby się uniknąć na szereg prostych sposobów. Wystarczyłoby, gdyby facet poszukał portfela ze scyzorykiem wcześniej, kiedy oszalała na swoim punkcie partnerka grzęźnie w poprawianiu własnej urody. Albo dajmy jej ustąpić, niech wyjdzie niemalowana i w tych gorszych kolczykach, przecież i tak będzie trzeba się wrócić, zrobi się na bóstwo w czasie, gdy miłość życia będzie miotać się po mieszkaniu, szukając swojego drobiazgu. Nikomu takie rozwiązanie nie przyjdzie do głowy, więcej, próba realizacji zakończy się katastrofą daleko większą niż zwyczajna awantura i niedawni zakochani pójdą na dno wraz ze szczątkami Titanica własnego związku. Tego zjawiska nie wytłumaczy najbardziej nawet giętki psycholog. Prawdy należy szukać gdzie indziej. Mianowicie, uważam, że kobieta i mężczyzna żyją w dwóch różnych czasach. Dosłownie. Nie ma tu ja-

kiejkolwiek przenośni czy metafory, trzy wymiary są dla nas wspólne (szerokość, wysokość, długość), za to czas biegnie w zgoła inny sposób. Kobieta, krzątająca się po domu słusznie sądzi, że wszystkie jej wysiłki zajmują minutę, może dwie. Facet jej oczekujący doświadcza znacznie dłuższego upływu czasu, od pół godziny w górę. Oboje mają rację. Jak to możliwe? Czas płynie dla każdej z płci, my jednak odnosimy złudne wrażenie, że jest tylko jeden dla dwojga. Bzdura? A skąd! Czas naprawdę jest rozdwojony i biegnie w odmienny sposób dla każdej płci, przykład z wychodzeniem należy do szerokiej grupy dowodów. Przykłady? Gdy wracam z knajpy o trzeciej, partnerka zwyczajowo drze się na mnie głosem pełnym świętego oburzenia, że przybywam nad ranem, tymczasem mój umysł wysyła czytelny sygnał, że to jeszcze wcześnie, właściwie, noc dopiero się zaczyna. Długie godziny spędzone na kupowaniu ciuchów lub żarcia na cały tydzień są minutami w przestrzeni czasowej kobiety, że o rozmowach telefonicznych nie wspomnę. Gdyby rzecz zależała od ludzkiej woli, ta stanęłaby na wysokości zadania, doprowadzając do porozumienia, my wracalibyśmy się rzadziej po portfel, kobiety sprawniej przygotowywałyby się do wyjścia, tymczasem dramat – rodzący tyle kłótni, awantur, rozwodów – ma źródło dużo głębsze, zagrzebane w zasadach fizyki, które nasz rozum instynktownie wypiera. Przyszłość była zawsze koło nas, odkąd wynaleźliśmy ogień, żyliśmy w filmie science fiction. Analogicznie, napięcie, rodzące się podczas czekania, aż ktoś się zbierze lub wróci, stanowi wynik przeczucia, że to z czasem jest coś nie tak. Adam Wysocki


Sylwetki sławnych Polaków 9

Bronisław Malinowski – światowej sławy antropolog zrodzić jego fascynację. Po powrocie podjął studia filozoficzne w Krakowie i w 1908 roku doktoryzował się, za co otrzymał pierścień od Franciszka Józefa – cesarza Austrii. W okresie studiów miejscem, które często odwiedzał MalinowBronisław Malinowski podczas swoich badań ski było Zakopane, gdzie Bronisław Malinowski urodził się bliskimi towarzyszami byli dla niego 7 kwietnia 1884 roku w Krakowie. Leon Chwistek oraz Stanisław IgnaJego ojciec, Lucjan Feliks Malinow- cy Witkiewicz. ski, był naukowcem związanym Dzięki stypendium habilitacyjz Uniwersytetem Jagiellońskim, nemu Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie w  1876 roku uzyskał tytuł wyjechał do Londynu, gdzie ozpoprofesora nadzwyczajnego. W 1898 czął współpracę z London School roku ojciec Malinowskiego zmarł of Economics and Political Science. i od tej pory wychowaniem syna Wykładał zagadnienia socjologii zajeła się matka - Józefa z Łąckich. religii i psychologii społecznej. Gdy miał 15 lat matka zabrała go W 1914 roku Malinowski przebyna cztery miesiące do Egiptu, by wał na kongresie w Australii, po„nasłonecznić Bronia”, gdyż był dróżował, zwiedzał i badał tereny dzieckiem słabego zdrowia. Było zamieszkane przez pierwotnych tuto przełomowe wydarzenie w jego bylców, głównie Wyspy Trobrianda życiu, ponieważ tam po raz pierwszy opodal Nowej Gwinei. Z przerwami poznał egzotyczny świat. To miało na pobyty w Australii spędził tam

następne cztery lata (1914-1918). Uczony miał ze sobą ekwipunek mieszczący się w 24 skrzyniach. Były w nich m.in. puszkowane jedzenie (np. potrawka z zająca, mięso kraba, musztarda, keczup, kakao), zegar ścienny, dywan, łóżko, wanna, umywalka, krzesła i stół oraz różnorodne lekarstwa. Wyspa, na której się osiedlił, nie była bardzo dzika, ponieważ mieszkali tam poławiacze pereł, lekarz reprezentujący brytyjską władzę oraz pastor, który chciał m.in. nauczyć tubylców gry w krykieta. Malinowski zamieszkał jednak pośród „dzikich” i opanował tubylczy język. Dzięki temu, że pozostał tam na dłużej mógł nie tylko obserwować, ale i zrozumieć znaczenie każdego ze zwyczajów. Było to przełomowe doświadczenie w antropologii, wyznaczyło ono nowe standardy. Zmusiło wszystkich antropologów do wyjścia z bibliotek i zajęcia się realną obserwacją. Po powrocie z badań na Wyspach Trobriandzkich Malinowski spędził pewien czas w Australii. Tam ożenił się z Elsie Masson, córką profesora Uniwersytetu w Melbourne, a następnie z powodu złego stanu zdrowia i zagrożenia gruźlicą wyjechał

prawie na rok na Wyspy Kanaryjskie, gdzie przygotował swoją pierwszą monografię terenową. Malinowski w historii etnologii zapisał się jako autor dzieł wzorowo analizujących poszczególne zagadnienia kultury ludzkiej na podstawie wyników badań terenowych i wnikliwej znajomości faktów. Malinowski sformułował etnologiczne pojęcie prawa twierdząc, że u podstaw zachowań prawnych leży tzw. zasada wzajemności. W 1934 roku odbył podróż naukową do południowej i wschodniej Afryki. W 1938 roku korzystając z przysługującego mu wolnego roku akademickiego wyjechał do USA. Właśnie w Stanach zastała go II Wojna Światowa, która spowodowała że już nie wrócił do Europy. W czasie swojego pobytu w Stanach udzielał się na rzecz Polski, został I przewodniczącym Akademii Umiejętności działającej w USA, która miała zostać w powojennej Polsce kontynuowana. W USA uzyskał Doktorat Honoris Causa na Harvardzie oraz tytuł profesora na Yale. Prowadził również swoje badania na Indianach w Meksyku. Zmarł nagle 16 maja 1942 roku w New Haven w USA. Miał 58 lat.

tel. 973-883-0379 ✷ www.tygodnikPLUS.com


10 Poradnik sukces

Jak szukać pracy w Internecie By znaleźć pracę, możesz posłużyć się nie tylko ogłoszeniami w amerykańskiej prasie i profesjonalnymi prywatnymi agencjami pośrednictwa pracy, ale oficjalnymi rządowymi źródłami informacji, które w znacznej mierze zamieszczają swoje oferty na sieci. Internet, to obecnie podstawowa, wygodna i efektywna metoda szukania pracy. Jest całkiem możliwe, że znajdziesz pracę nie wychodząc z domu, jeżeli wiesz, gdzie szukać.

Stanowe Urzędy Pracy

Stanowe Urzędy Pracy (State Job Service) współpracują z oddziałem U.S. Department of Labor, zwanym Employment and Training Administration, i prowadzą krajowy serwis informacyjny, który donosi o ofertach pracy, opisach zawodów oraz lokalnych biurach wspomagających (career resource centers). •  Serwis informacyjny, zwany CareerOneStop, jest dostępny przez Internet w witrynie www.CareerOneStop.org lub przez telefon pod numerem 1-877-348-0502. W biurach zwanych One-Stop Career Centers, rozsianych po całym kraju, możesz posłużyć się komputerem, by przeszukać oferty pracy, wpisać do bazy danych swoje resume, poznać wysokość wynagrodzeń i trendy na rynku pracy oraz znaleźć potencjalnych pracodawców. Serwis ten jest bezpłatny, musisz się tylko zarejestrować, żeby wstawić swoje resume. •  One-Stop Career Centers znajdziesz również przy pomocy America’s Service Locator – http://www.servicelocator.org, 1-877-US-2JOBS.  Niektóre moduły witryny www. CareerOneStop.org, są przetłumaczone na kilka języków: hiszpański, włoski, francuski, niemiecki, brazylijski portugalski, uproszczony chiński, japoński oraz koreański. Kliknij na odpowiedni guzik, a przekonasz się, czy został dodany język polski.

America’s Job Bank

Amerykański Bank Pracy (America’s Job Bank) pozwala przeszukać oferty pracy w bazie danych zawierającej około 1.8 miliona zgłoszeń z całego kraju, pozwala dodać swoją kandydaturę i ustawić automatyczne przeszukiwanie listy ofert. Rejestr zawiera szeroki zakres pełnoetatowych ofert w prywatnym sektorze na terenie całego kraju. Posługiwanie się Amerykańskim Bankiem Pracy jest proste. Najpierw wybierasz kategorię zawodu z podanej listy lub posługując się kluczowym słowem. Następnie wybierasz rejon kraju przez wpisanie nazwy miasta lub numeru kodu pocztowego. Komputer wyświetli oferty pracy w promieniu 50 mil. •  Odwiedź witrynę America’s Job Bank: www.ajb.org.

America’s Career InfoNet

America’s Career InfoNet dostarcza informacji o wymogach dla różnych zawodów w każdym stanie Ameryki dotyczących edukacji, niezbędnych licencji czy certyfikacji. Podaje również informacje o średnich poborach, koszcie utrzymania i trendach na rynku pracy. Pomaga szukającym pracy rozpoznać ich umiejętności, przygotować resume i listy motywacyjne. •  America’s Career InfoNet ma witrynę pod adresem www.acinet. org.

Automax Services Inc.

USŁUGI UBEZPIECZENIOWE

REJESTRACJE SAMOCHODOWE • Oferujemy szeroki zakres usług z dziedziny ubezpieczeń: Samochody osobowe, Samochody komercyjne, Biznesy, Kontraktorzy, Mieszkania, etc. • Nasze biuro jest licencjonowane przez New York State Department of Motor Vehicles • Jako jedno z nielicznych biur w Nowym Jorku jesteśmy uprawnieni do wydawania rejestracji oraz tablic NA POCZEKANIU w naszym biurze.

231 Norman Ave Ste 101 Brooklyn, NY 11222

Tel. 718-389-5111 Pon-Pt: 10 am - 7 pm Fax. 718-349-7139 Sob: 9 am - 1 pm automax@automaxservices.com

PLUS 11 marca 2013

Rząd federalny

Informacje na temat prac dla rządu federalnego możesz uzyskać z U.S. Office of Personnel Management (OPM) (tel. 1-202-606-1800 lub 1-800-877-8339). Możesz też uzyskać lokalny numer przez informację telefoniczną. Najporęczniejszy jest dostęp przez Internet: www.usajobs.com. Około 20,000 prac wystawianych tam przez rząd federalny możesz przeszukać w ramach wybranych kategorii i w określonych rejonów kraju.

Prywatne serwisy internetowe

Wiele prywatnych serwisów internetowych pomaga poszukującym pracy i pracodawcom. Największe z nich to: www.monster.com, www. careerbuilders.com, www.hotjobs. yahoo.com, www.jobweb.com, www.job-hunt.com i wiele innych. Wystawiają one nie tylko oferty pracy, ale również podają użyteczne porady na temat pisania resume, zachowania się podczas rozmów kwalifikacyjnych itd.

Twórz sieć kontaktów

Specjaliści do spraw planowania kariery uważają, że większość ofert pracy nigdy nie przedostaje się do publicznej wiadomości za pośrednictwem ogłoszeń, ale są przekazywane z ust do ust lub za pomocą networkingu. Twórz więc własną sieć kontaktów, zarówno w realnym świecie, jak i w cybernetycznej przestrzeni. Pomoże w tym LinkedIn – portal społecznościowy łączące osoby,

skupione na rozwoju swojej kariery zawodowej. Możesz tam założyć swój profil i wstawić informacje, które chcesz, by były widziane przez innych użytkowników. Profil możesz założyć w języku polskim, angielskim lub innym. Możesz nawiązywać kontakty z ludźmi, którzy ukończyli tę samą uczelnię, pracowali w tym samym zakładzie, przynależą do tej samej organizacji czy mają wspólnych znajomych. Możesz przeszukiwać całą sieć LinkedIn, bez względu na język, w jakim zdecydujesz się korzystać z LinkedIn. W podobny sposób, każdy użytkownik LinkedIn na całym świecie może znaleźć twój profil. Możesz zasięgać pomysłów i inspiracji do własnych projektów i zadań w Grupach LinkedIn. Niektórzy rekruterzy odwiedzają serwis LinkedIn, szukając pracowników o konkretnych specjalnościach. Ponadto znalezieni tam przyjaciele mogą poinformować cię o możliwości pracy w ich zakładach. Podsumowanie: Jako stały rezydent Stanów Zjednoczonych, jesteś uprawniony do skorzystania z różnych rządowych serwisów informacyjnych przeznaczonych dla szukających pracy. Skorzystaj z nich, jak również z innych ofert w prasie, Internecie i w prywatnych biurach zatrudnienia (employment agencies). Szukaj pracy aktywnie i świadomie. Powodzenia! Elżbieta Baumgartner

Planujesz wyjazd do Polski? Masz tam majątek? Pomogą ci następujące książki

„Powrót do Polski – finansowe i prawne dylematy amerykań-skich reemigrantów”. Całkowicie uaktualniona! Cena: $30.

„Emerytura reemigranta w Polsce – podręcznik seniora wracającego z USA”. Nie wracaj bez przeczytania! $35. Ubezpieczenie społeczne Social Security. Emerytury, renty, Maksymalizacja świadczeń o 19% i więcej. $30.

Również: „WEP: Jak walczyć z redukcją Social Security dla Polaków” ($30), „Emerytura polska i amerykańska: ich łączenie i skutki Umowy o zabezpieczeniu społecznym” ($35). Autor: Elżbieta Baumgartner. Komplet pięciu książek tylko $110. Książki są uaktualnione na rok 2012 i dostępne w księgarni Polonia, 882 Manhattan Ave., oraz Exlibris, 140 Nassau Ave., Greenpoint, albo bezpośrednio od wydawcy (Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.PoradnikSukces.com).


Poradnik imigranta 11

A*B*C Imigranta – Informacje Praktyczne Daty rozpatrywania wiz imigracyjnych w miesiącu marcu 2013 Pierwsza preferencja: Niezamężne dzieci obywateli USA w wieku ponad 21 lat... 02/15/2006 Druga preferencja: A/ współmałżonkowie i niezamężne dzieci do lat 21 stałych rezydentów......................................................... 11/22/2010 B/ dorosłe i niezamężne dzieci stałych rezydentów.............. 03/01/2005 Trzecia preferencja: Zamężne dzieci obywateli USA, wraz z rodzinami................. 07/15/2002 Czwarta preferencja: Rodzeństwo obywateli USA, wraz z rodzinami:...................... 04/22/2001

Tłumacz do usług Nieznajomość lub niedostateczna znajomość języka angielskiego to wspólny problem wszystkich środowisk imigrantów. W Ameryce nikogo nie dziwią informacje podawane w różnych językach, pojawiające się na co dzień w różnych miejscach, w formie broszur, plakatów, na stronach internetowych itd. Od wielu lat przedstawiciele każdej nacji wiedzą, że tu czy tam, mogą otrzymać pomoc w rodzinnym języku. W tym celu wiele instytucji korzysta

z usług tłumaczy. O tłumacza można poprosić w urzędzie Social Security, w firmie ubezpieczeniowej, w Unemployment Office czy w szpitalu. Jednym z miejsc, gdzie nieznajomość angielskiego nie ma prawa być dla nikogo przeszkodą i upośledzeniem jest w Ameryce sąd. We wszystkich stanach, bez wyjątku, sądy wszystkich instancji mają obowiązek zapewnić każdemu potrzebującemu pomoc tłumacza. Wielokrotnie już pisałam o roli tłumacza w sądzie, ale jeszcze raz przypomnę, czego można się od tłumacza spodziewać, co jest jego

MIROSŁAWA SKOWROŃSKA

KONSULTACJA I POMOC W SPRAWACH IMIGRACYJNYCH SPONSOROWANIE, PRZEDŁUŻANIE WIZ, OBYWATELSTWO

TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY

Sądy federalne, wyższe i miejskie Asysta w szpitalach i urzędach, tłumacz w Urzędzie Imigracyjnym Profesjonalne tłumaczenie dokumentów i tekstów. Pełnomocnictwa, pisma, legalizacja dokumentów, klauzula Apostille

WNIOSKI SĄDOWE•ROZWODY

DORADZTWO W SPRAWACH RENT I EMERYTUR. Długoletni staż pracy wśród Polonii amerykańskiej.

(973) 614-9950, w sprawach pilnych: (201) 755 9718 e-mail: slawka123@optonline.net 438 Highland Ave., Passaic, NJ 07055

zadaniem, a co do jego obowiązków zdecydowanie nie należy. Na pierwszy „rzut oka” tłumacz w sądzie to gbur, który się do nikogo nie odzywa i który nic nie wie. Przyczyną takiej niesympatycznej postawy jest surowy regulamin, który go obowiązuje. Otóż, tłumacz zaangażowany przez sąd, jeśli nie wykonuje właśnie czynnie swojej pracy, powinien być „niewidzialny”. Nie może przeprowadzać prywatnych rozmów z osobą, której asystuje, ani z jej rodziną, nawet na tematy tak niewinne, jak ostatnie opady śniegu czy wyniki Amerykańskiego Idola. Nie może rozmawiać o samej sprawie, wygłaszać swoich opinii, ani wyjaśniać, co się dzieje w sądzie. Nie może udzielać porad prawnych ani jakichkolwiek innych. Osoby, które decydują się na załatwianie spraw w sądzie bez adwokata (pro-se), muszą wziąć na siebie całą odpowiedzialność za znajomość sądowej procedury. Podczas postępowania sądowego, tłumacz ma za zadanie tłumaczyć wszystko, co jest wypowiadane. Jego zadaniem jest ułatwić komunikację obecnym i umożliwić wypowiedzenie się osobie, która korzysta z jego usług. Tłumaczenie musi być wierne i dosłowne, czyli

„słowo w słowo”, bez korekty i pominięć. Nawet te „nieparlamentarne” i wymamrotane pod nosem słowa, jeśli zostały wypowiedziane muszą trafić do uszu wszystkich obecnych. Tłumaczowi nie wolno dopasowywać słownictwa sądowego do kompetencji klienta, ani objaśniać znaczenia słów. Osoba, która korzysta z pomocy tłumacza podczas swojej wypowiedzi musi zwracać się wyłącznie do tego, kto zadaje pytania, a nie do tłumacza. Aby tłumaczenie było wierne i dokładne, powinno się mówić wyraźnie, w umiarkowanym tempie i pamiętać o robieniu przerw w dłuższych wypowiedziach. Trzeba wiedzieć, że sąd nie pozwoli, aby z pomocy tłumacza korzystać wyrywkowo i tylko w „awaryjnych” sytuacjach i może wtedy całkowicie zwolnić go z udziału w postępowaniu. Warto też wiedzieć, że tłumacz sądowy zobowiązany jest do przestrzegania zasad poufności i nikomu nie może powtórzyć tego, co było mówione w jego obecności lub przy jego pomocy. Po zakończeniu swojej pracy ma obowiązek zniknąć jakby go tam wcale nie było. Mirosława Skowrońska, slawka123@optonline.net

(347) 679-3451 English Point Learning Center 66-44 FOREST AVE, RIDGEWOOD, NY 11385

www.englishpoints.com

KURSY ANGIELSKIEGO

KURS NA OBYWATELSTWO

Nowe kursy

Nowe kursy

- Darmowa lekcja pokazowa Angielski od podstaw: 7 kwiecień (niedziela: 9:30-1:30) 9 kwiecień (wt/cz: 8-10pm)

- Wypełniamy tanio wnioski 19 marzec (wtorek: 8-10pm) 7 kwiecień (niedziela: 1:30-3:30)

Ponadto:

Tłumaczenia dokumentów (także imigracyjnych), Pełnomocnictwa, Apostille, Notariusz, Kurs na zniżkę na ubezpieczenie samochodowe, Hiszpański od podstaw.

tel. 973-883-0379 ✷ www.tygodnikPLUS.com


12 Na wesoło Family Dental Care Bożena Piekarz-Lesiczka D.D.S. Tel: 718-472-4344 146 Driggs Ave. Brooklyn, NY 11222

General dentist ✗ Laminaty, koronki, mostki ✗ Leczenie kanałowe ✗ ✗ Korony Korony na na implanty implanty

✗ ✗ Stomatologia Stomatologia dziecięca dziecięca ✗ Kosmetyka ✗ Kosmetyka ✗ Protetyka i ortodoncja ✗ Protetyka i ortodoncja ✗ Czyszczenie i wybielanie zębów ✗ Czyszczenie i wybielanie zębów

www.doctorbozenapiekarz.com Z drzwi gabinetu lekarskiego wypada facet kopnięty przez zdenerwowanego lekarza. - Następny proszę! - Pan doktor chyba dziś nie w humorze. Może przyjdę jutro... - Och, nie! Po prostu tamten facet, którego od dziesięciu lat leczę na żółtaczkę dopiero dziś powiedział, że jest Chińczykiem.

f

Policjanci zatrzymują dresiarza: - Imię? - Jan. - Nazwisko? - Kowalski. - Adresik? - Nówka Adidasa!

s Dlaczego blondynka stoi na cmentarzu o północy? - Czeka aż ją strach przeleci.

a Spotyka się dwóch kolegów jeden jest wyraźnie smutny drugi pyta go: - Czego jesteś smutny? - No wiesz porwali mi teściową i żądają okupu. - Zaraz, zaraz teściową? To co

POLSKI Car Service

się martwisz? - Powiedzieli, że jeśli nie dam im okupu, to ją sklonują.

n Do żebraka stojącego pod kościołem podchodzi elegancko ubrany mężczyzna i mówi: - Cześć, Stasiu! Chciałem ci pogratulować i powiedzieć, że wszyscy w biurze nie znajdujemy słów podziwu dla twojej odwagi. Wspaniale wygarnąłeś szefowi, co o nim myślisz.

a W środku nocy z knajpy wychodzi napruty facet w towarzystwie 1,5 metrowego krokodylka. Po kilku krokach krokodylek zaczyna: - Taki kawał do domu... zimno... ogonek sobie o chodnik obtarłem... nie bądź sknera, pojedźmy do domu.. Na to facet: - Chrochodylek, jestesz szuper kumpel......jak chczesz to pojeziemy! Wsiedli do autobusu, krokodylek zaczyna: - Ty, ale tu brud. śmierdzi jak w chlewie, ktoś pawia rzucił w kącie... Sknera jesteś, może jednak postawisz taksówkę... Facet: - Chrochodylek, zaczynasz mie

McGuinness

Car & Limo Service

718-383-6556 / 383-6557 158 Nassau Avenue, Brooklyn NY 11222

PLUS 11 marca 2013

drz... darz....wkurzać! Ale i tak cię lubię. Pojedziemy taryfą. Po wejściu do taksówki krokodylek zaczyna: - Ty nawet taksówki wybrać nie umiesz...zobacz jak drogo... i drzwi ogonek mi przycięły... niewygodnie jakoś... już lepiej pójdźmy piechota... Facet: - Chrochodyl, kurna! Menda jesteś i naprawdę już mie wkurzasz. Ale i kumpel z ciebie dobry. Pójdziemy! Wysiedli, idą, krokodylek zaczyna: - O, rany, znowu zimno... i tak daleko jeszcze, może byś mnie wziął na ręce... Facet: - Chrochodylek, jesteś menda i wieprz i już cię nie lubię, i jedno mnie tylko pociesza: jak jutro wytrzeźwieje, to ciebie już nie będzie...

n Lekarz do baby: - Powinna pani jeść dużo owoców i to najlepiej bez obierania! Baba zbiera się do wyjścia. - A właściwie jakie owoce zjada pani najczęściej? - dopytuje lekarz Baba odpowiada - Orzechy.

a

Żona do męża : - Musisz kupić nowy zegar. Przechodziłam przez salon, a on spadł i roztrzaskał się tuż za mną. - Zawsze się spóźniał...

n Jak w najgrzeczniejszy sposób dać do zrozumienia pracownikowi, że właśnie został wylany? - Panie Kowalski, naprawdę nie wiemy, jak poradzilibyśmy sobie bez pana, ale od przyszłego poniedziałku będziemy próbować... ...

m Przychodzi facet do lekarza. - Co się stało? - pyta lekarz. Na to facet po cichutku: - Panie doktorze to ja, baba, tylko się tak przebrałam!

e Kubuś Puchatek przybiega do prosiaczka i mówi: -Wiem, co się stanie z tobą jak dorośniesz... -A co, czytałeś mój horoskop? -Nie, książkę kucharską.

• PRZEWOZY • LOTNISKA

• PRZEPROWADZKI

Oferta specjalna dla czytelników PLUSa

BO2282 poleć nas swoim znajomym a otrzymasz 5% zniżki


Podróże z Andrzejem Kulką 13

Park Narodowy Mt Rainier – cz.2 (Mt Rainier National Park) Największe atrakcje

  Mount Rainier swoją sylwetką dominującą ponad Górami Kaskadowymi ozdabia północno-zachodni zakątek Stanów Zjednoczonych. Dla mieszkańców Seattle stanowi wręcz przedmiot dumy. Pomimo, że sama góra jest centralnym obiektem Parku, nie jest bynajmniej jedyną jego atrakcją. Masyw oferuje trzy różne oblicza, każde inne, każde pełne swoistego piękna. Na pierwszym miejscu wymieniłbym trasy dla pieszych wiodące wśród nagich, skalnych zboczy do ścian lodowców.  Kolejny, odmienny “świat” odsłaniają przed nami ścieżki wiodące w alpejskiej scenerii pośród łąk z nieprawdopodobną ilością przeróżnych kwiatów. Trzecim “przebojem“ jest wspaniały las, z wielkimi cedrami i jodłami, szemrzącymi strumieniami o krystalicznej wodzie i malowniczymi wodospadami na okrasę. Na zwiedzanie Parku potrzebujemy więc trzy pełne dni, każdy poświęcony na zaliczenie jednej z tras biegnących przez wymienione obszary.

Szlaki do lodowców.

  Najłatwiejsza trasa 2 do 3 godzin - wiedzie z Paradise do ściany lodowego jęzora Nisqually Glacier. Inne ścieżki biegną wschodnią częścią doliny Paradise, do lodowca Paradise-Stevens i pola lodowego Muir Snowfield. Wokół Mount Rainier biegnie okrężny szlak Wonderland Trail, dochodzący w wielu miejscach pod lodowce: Carbon Glacier, Winthrop Glacier, Fryingpan Glacier a także Tahoma Glacier.

Szlaki pośród łąk i lasów.

  Dolina Paradise ofe-

ruje kilka kilometrów łatwych tras pomiędzy drzewami i wśród hal. Ta najpopularniejsza część Parku zawdzięcza swoją nazwę okrzykowi Marthy Longmire “Raj”, gdy ujrzała po raz pierwszy panoramę łąki z tysiącami kwiatów, ukoronowanej lodową czapą błyszczącego w słońcu szczytu Mt.Rainier. Podobne w charakterze szlaki zaczynają się w okolicy Sunrise Visitor Center. Wzmiankowany Wonderland Trail przebiega zarówno w lesie jak i po łąkach, natomiast ścieżki prowadzące z Ohanapecosh, Mowich Lake i Ipsut Creek dają nam poczucie zagubienia w gęstym, pierwotnym lesie. Mount Rainier nie jest zwyczajną górą, jest fantastycznym tłem do wielkich przeżyć; wspaniałe chwile, gdy na ścieżkę znienacka wybiegnie świstak, gdy w śniegu dostrzeżemy odciski łap niedźwiedzia, kiedy ujrzymy łąkę dosłownie płonącą od kwiatów, a tuż przed zachodem słońca, zlodowacony szczyt jaśnie-

je szkarłatem.   Sposób zwiedzania Parku uzależniony jest od dyspozycji czasem. Jeżeli mamy tylko 1 dzień polecam poranny wyjazd do Sunrise, gdyż wschodnie stoki góry posiadają wtedy najlepsze oświetlenie. Po krótkiej sesji zdjęciowej proponuję przejazd przez Stevens Canyon do doliny Paradise, wartej spędzenia tam reszty dnia, aż do zmierzchu. Są tutaj liczne ścieżki, każdy może wybrać trasę odpowiednią do chęci i możliwości. Osobiście preferuję 8 km Skyline Trail, szlak od parkingu przy Paradise Inn przez Alta Vista do Panorama Point, zabierający około 5 godzin. Podczas ładnej pogody od południowej strony widać na horyzoncie ośnieżone szczyty pozo-

stałych wulkanów: Mount St.Helens, Mt.Adams i Mt.Hood w Oregonie.   Mając dla siebie 2 dni, warto odbyć trasę jak powyżej, spędzając jednak więcej czasu w Sunrise i Paradise. Można wtedy przedłużyć spacer o wschodnie partie doliny, schodząc obok wodospadu Sluiskin.     Szczęśliwcy z większymi możliwościami powinni rozważyć trzeciego dnia spacer po lesie, np. wzdłuż okrążającego górę szlaku Wonderland Trail, z Longmire do Mt.Ararat. Warto też pojechać do rzadko odwiedzanego, płn.-zach. fragmentu Parku, z dziewiczymi lasami, uroczymi jeziorami i zupełnie odmienną perspektywą Mt.Rainiera. Ciąg dalszy za tydzień… Tekst i zdjęcia: Andrzej Kulka

Biuro podróży EXOTICA TRAVEL zaprasza na

WYCIECZKI z polskim przewodnikiem:

ALASKA - 8 lub10 dni: 16 czerwca, 20 lipca,10 sierpnia, 20 sierpnia ALASKA W ZIMIE! - 7 dni: 10 marca (zorza polarna, zaprzęgi psów, narty, gorące źródła)

W Y J A Z D Y Z A G R A N I C Z N E: MEKSYK - ŚLADAMI AZTEKÓW - 7 dni, 2 razy w miesiącu MEKSYK - ŚLADAMI MAJÓW - 10 dni: 2 razy w miesiącu! CHINY, TYBET - 14 dni: 1 kwietnia GALAPAGOS, EKWADOR - 12 dni: 7 maja PERU - 10 dni: 22 maja KANADA, JUKON, ALASKA - 8 dni: 8 czerwca ALASKA - JUKON - KANADA - 10 dni: 31 sierpnia Indywidualne pakiety: HAWAJE - CANCUN - PUNTA CANA - PUERTO VALLARTA DOMINIKANA - JAMAJKA. Oferujemy pakiety APPLE VACATIONS Szczegóły i rezerwacje:

Biuro Podróży Twoich Marzeń EXOTICA TRAVEL 6741 W.Belmont, Chicago www.andrzejkulka.com Tel. 773-237-7788 email: andrzejkulka@aol.com tel. 973-883-0379 ✷ www.tygodnikPLUS.com


14 Anegdoty prezydenckie

Ronald Reagan Teflonowy prezydent – cz.2

Na planie filmu Brother Rat

Po skończeniu szkoły podstawowej Ronald Reagan uczęszczał do szkoły średniej w Dixon w stanie Illinois. Wtedy to zakochał się w Margaret Cleaver, „pięknej brunetce”, córce pastora. Później razem studiowali, a nawet zaręczyli się. Jednak miłość skończyła się wraz z ukończeniem uczelni. Ona w czasie podróży do Europy poznała przystojnego dyplomatę i odesłała Reaganowi pierścionek zaręczynowy.

PLUS 11 marca 2013

Już w szkole średniej ujawnił swe zainteresowania aktorskie, a w college’u polityczne, m.in. współorganizował strajk młodzieży studenckiej przeciw wyeliminowaniu pewnych wykładów z programu uczelni. W 1932 roku ukończył uczelnię i rozpoczął pracę jako sportowy sprawozdawca radiowy w Davenport, a później w Des Moines w stanie Iowa. W 1937 roku  otrzymał pracę w Hollywood i w ciągu następnych dwudziestu lat nakręcił 54 filmy. Pierwszą rolę otrzymał w filmie „Love is on the air”. Zagrał wędrującego sprawozdawcę radiowego. Filmem tym rozpoczął serię ról tzw. dobrych facetów. Podobną rolę zagrał w filmie „Hollywood Hotel”. Reżyserzy lubili

Reagana, aktora zdyscyplinowanego, przychodzącego na plan punktualnie, nieokazującego fochów, przygotowującego się sumiennie do ról. Pierwsza żona Reagan Jane Wyman pochodziła z małego miasteczka Środkowego Zachodu. Po śmierci ojca, szefa detektywów policyjnych, przeniosła się do Los Angeles. Janie, jak ją w domu nazywano, była kiepską uczennicą w szkole średniej. Po jej ukończeniu podjęła pracę jako kelnerka, ale marzyła o karierze artystycznej. Dzięki pomocy jednego z agentów hollywoodzkich dostała w 1936 roku angaż do studia Warner Brothers. Inicjatywa w tym romansie należała raczej do Jane, Reagan na pierwszej randce zamówił piwo i zanudzał ją opowieściami o sporcie. Ona nie przepadała za sportem, a piwa wręcz nie cierpiała. Na kolejnych randkach grali w tenisa, pływali, a nawet jeździli na łyżwach. Znajomi podśmiewali się, że ich randki bardziej przypominają treningi sportowe niż spotkania pary zakochanych. Oboje wystąpili w 1939 roku w filmie „Brother Rat”. Zaręczyli się

w czasie 9-tygodniowego tournee. Ślub Ronalda i Jane odbył się 25 stycznia 1940 roku w Glendale. W uroczystości wzięli udział rodzice Reagana. W środowisku, w którym rozwody są na porządku dziennym, fakt, że 29-letni Reagan żeni się po raz pierwszy, był niezwykły. Jane Wyman wychodziła za mąż już drugi raz. Ronald pragnął mieć syna. Brata domagała się także córeczka Maureen. Jednak Jane mocno zaangażowana w kręcenie filmów nie mogła sobie pozwolić na przerwę w pracy. W tej sytuacji zdecydowali się na adoptowanie syna Michaela. Jane i Ronald różnili się charakterami. Ona lubiła mieć wszystko, co jej się podobało. Robiła zakupy bez umiaru. On nie lubił popadać w długi. On interesował się sportem, ona nie. Jane lubiła występować i bawić się w night clubach. Reagan nie znosił tego. Jego pociągała polityka, ją odpychała. Reagan był optymistą, człowiekiem pogodnym. Ona lubiła ponarzekać. Także zawodowo ich drogi się nie krzyżowały.   Ciąg dalszy za tydzień…


Finanse 15

Anatomia wyciągu bankowego Twój miesięczny wyciąg z banku daje ci szczegółowy opis działań podjętych na koncie w określonym czasie. To najlepsza okazja, by przekonać się czy twoje zapiski odpowiadają bankowym.

Sprawdź wyciąg

Kiedy otrzymujesz oświadczenie z banku spójrz na górę na daty początkowe i końcowe – czyli na okres zawarty w wyciągu. Weź książeczkę czekową i przygotuj się na porównanie każdego obciążenia na wyciągu z twoimi zapisami. Ważne jest, żeby zrobić to w odpowiednim czasie, ponieważ w razie jakiś niezgodności musisz zgłosić je do banku. W sprawach dotyczących ATM, kart debetowych, transakcji sklepowych i innych elektronicznych transakcji obciążających twoje konto masz 60 dni od daty wyciągu, by je zgłosić do banku, inaczej bank nie ma obowiązku przeprowadzenia dochodzenia. Niezgodności dotyczące czeków papierowych nie mają takich ograniczeń czasowych, ale te też powinieneś rozwiązać jak najszybciej. Innym ważnym powodem porównywania książeczki z wyciągiem jest szukanie obciążeń, których nie dokonałeś, co może wskazywać na kradzież tożsamości i dostęp złodzieja do twojego konta.

Ważne jest podsumowanie

Większość wyciągów pokazuje na górze pierwszej strony podsumowanie. Streszcza ono status twojego konta: początkowe i końcowe saldo w trakcie okresu rozliczeniowego, ogólna kwota wypłat, opłata za prowadzenie konta, itp. Podsumowanie daje ci ogólne pojęcie o tym, czy sprawdzanie wyciągu będzie proste i łatwe, czy trudne. Na przykład: jeśli myślisz, że na koncie masz $800, a podsumowanie podaje $250 – masz problem. Może jakiś zdeponowany czek

nie został jeszcze zaksięgowany, albo bank popełnił błąd. Często mamy do czynienia z przeciwną sytuacją – saldo jest wyższe niż to z książeczki czekowej, ponieważ wystawiłeś czeki nie objęte już okresem rozliczeniowym z wyciągu. Podsumowanie przynajmniej ostrzega czy trzeba będzie baczniej przyglądnąć się liście transakcji. Opis transakcji Ważną częścią wyciągu jest lista transakcji. Opisuje ona działalność na koncie – wpłaty, wypłaty i opłaty. Czy wiesz jaki rodzaj konta posiadasz? Upewnij się, że wie o tym również bank. Każdy wyciąg powinien dokładnie wskazywać na rodzaj posiadanego konta – bezpłatne, oprocentowane, itd. Konto rozliczeniowe oprocentowane zarabia odsetki, ale może być wymagane utrzymywanie wysokiego salda. Konto bezpłatne generalnie nie zarabia na odsetkach, ale też może mieć wymóg minimalnego salda. Jeśli podpisałeś umowę na konto oprocentowane, ale stwierdzasz, że odsetki nie są warte utrzymywania wysokiego salda, powiedz w banku, że chcesz zmiany.

Opłaty pobrane

Nie pomiń opłat wymienionych na wyciągu. Mogą być na liście oddzielnie, lub znajdować się na niej w porządku chronologicznym. Powszechna opłata to za prowadzenie konta, która jest opłatą po prostu za posiadanie konta, lub za niewystarczające środki (NSF), która uderza po twojej kieszeni, kiedy nie masz pieniędzy na pokrycie czeku. Jeśli odnajdziesz opłatę dodatkową na $10, sprawdź wyciąg, a jeśli nie znajdziesz dla niej wyjaśnienia, zadzwoń do swojego oddziału banku. Śledząc uważnie opłaty, dowiesz się, czy bank nie potrąca ci małych opłat, które razem mogą stanowić całkiem niezłą sumę. Jeśli

tak jest może lepiej rozejrzeć się za mniej kosztownym bankiem.

Realizacja czeków i płatności

Zobacz jak na wyciągu wyszczególnione są czeki. Może to być w porządku chronologicznym lub według daty wypłaty lub według obydwu. Wiedząc w jaki sposób czeki są wypisane łatwo porównasz je z rejestrem książeczki czekowej. Idealnie, gdy bank podaje listę zrealizowanych czeków w sposób wygodny dla ciebie, co pozwala na szybkie sprawdzenie czy konto jest w należytym porządku. Uważaj, ponieważ czeki przetwarzane elektronicznie mogą być wykazane w innej części niż czeki papierowe. Jeśli bank osobno podaje płatności ATM i kartą debetową, czeki elektroniczne mogą być zgrupowane razem z nimi. Jeżeli zdarza ci się wystawiać czeki bez pokrycia, warto zapytać w banku, jak czeki są realizowane. Niektóre banki najpierw zrealizują czek na najwyższą kwotę raczej niż czek, który danego dnia wpłynął jako pierwszy. Dlaczego? Jeśli bank najpierw wypłaci czek największy, zwiększają się szanse, że skończą

ci się pieniądze i bank zarobi na opłacie za odrzucenie czeku. Według banków największe czeki są realizowane w pierwszej kolejności ponieważ zwykle są to ważniejsze rachunki, jak rata hipoteczna czy za samochód, i bank zakłada, że nie chcesz odrzucenia tych właśnie czeków.

Dostęp do wpłacanych środków

Zapytaj również w banku o zasady księgowania czeków zdeponowanych na twoim koncie. Istnieją federalne wytyczne co do tego, jak długo bank może zwlekać z zaksięgowaniem i udzieleniem ci dostępu do pieniędzy. Bank musi się upewnić, że czek ma pokrycie, ale z kolei ty nie chcesz, żeby bank wstrzymywał twój czek dłużej niż jest to konieczne. Na przykład niektóre czeki bank może księgować dopiero po pięciu dniach. Jeśli czek jest wypłacany w ciągu trzech dni, bank nie ma powodu, by wstrzymywać go dłużej.

Poprawa błędów

Jeśli bank popełnia błąd wyślij list z opisem problemu.

BIURO ADWOKACKIE Elżbieta Hader, Esq.

Sprawy: wypadkowe ❖ rodzinne i rozwody ❖ właściciel - lokator ❖ testamenty ❖ kryminalne ❖

Mówię po polsku

216 Driggs Avenue, Brooklyn NY 11222 Tel: 718-349-2929 bezpłatny telefon: 1-888-99HADER www.HaderLaw.com tel. 973-883-0379 ✷ www.tygodnikPLUS.com


16 Kulinaria

Chocolate chip cookies Składniki, około 18 dużych ciastek: • 100 g masła • 1 szklanka (150 g) mąki pszennej • 1/3 łyżeczki soli • 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia • 1/2 szklanki (120 g) brązowego cukru • 1/2 szklanki (120 g) białego cukru • 1 jajko • 2 łyżki cukru wanilinowego • 300 g czekolady (po 100 g białej, mlecznej i gorzkiej), 100 g czekolady można zastąpić orzechami włoskimi lub orzechami pecan Przygotowanie: Masło wyjąć wcześniej z lodówki, aby się ogrzało do temperatury pokojowej. Czekoladę połamać na kosteczki, a następnie każdą kosteczkę pokroić jeszcze na 4 części (czekolada może się miejscami pokruszyć). Piekarnik nagrzać do 320 stopni F. Przygotować dużą blachę (lub najlepiej 2 jeśli mamy), wyłożyć papierem do pieczenia. Mąkę przesiać do miski, dodać sól, sodę, cukier wanilinowy i wymieszać. W drugiej misce ucierać masło z dodatkiem brązowego i białego cukru (oraz cukru wanilinowego) przez około 8 minut aż będzie puszyste i jasne. Dodać jajko i ubijać jeszcze przez około 5 minut. Dodać sypkie składniki i zmiksować, dodać posiekaną czekoladę i wymieszać dłonią lub łyżką. Nabierać po około 2 łyżki masy (lub łyżkę do lodów), formować kulki wielkości gałki lodów i układać je na blaszce zachowując kilkucentyme-

trowe odstępy. Na jednej blaszce zmieści się nam około 9 kulek a z całej ilości masy ulepimy ich około 18 sztuk. Delikatnie - odrobinę, ok. pół centymetra - “uklepać”, spłaszczyć palcami wierzch każdej kulki. Pierwszą blaszkę z ciastkami wstawić do piekarnika i piec przez 14 - 15 minut, aż brzegi ciastek zaczną się rumienić. Ciastka wyjmujemy z piekarnika gdy są jeszcze miękkie, zastygają podczas studzenia. Na zewnątrz mają być chrupiące, w środku ciągnące. Upiec drugą partię ciastek.

Krewetki z patelni Składniki, 2 porcje: • 250 g krewetek Black Tiger, surowych lub gotowanych, mrożonych lub świeżych • 4 ząbki czosnku, drobno posiekane • 40 g masła • 50 ml białego wina • 3 łyżki oliwy extra virgin • sól morska do smaku • listki z 2 gałązek natki pietruszki Przygotowanie: Mrożone krewetki włożyć do miski, wlać letnią wodę (z kranu) i rozmrozić (około 15 minut). Obrać z pancerzy i oderwać głowę (jeśli kupiliśmy krewetki całe, które nie były jeszcze obierane). Następnie nożem zrobić nacięcie wzdłuż tułowia po zewnętrznej (wypukłej) stronie i wyjąć czarną nitkę (jelito) ciągnące się wzdłuż tułowia. Ogonki krewetek pozostawić. Opłukać i dokładnie osuszyć. Posiekać czosnek, natkę i papryczkę chili. Na patelni podgrzać połowę masła, włożyć czosnek (i chili jeśli używamy) i smażyć przez pół minuty, włożyć krewetki i smażyć przez

minutę z jednej strony. Wlać wino i na większym ogniu odparować. Zmniejszyć ogień do średniego, krewetki przewrócić na drugą stronę i smażyć przez kolejną minutę. Przewrócić krewetki rozcięciem do dołu i smażyć jeszcze przez pół minuty. Na koniec dodać natkę pietruszki, resztę masła i oliwę, roztopić i odstawić z ognia. Doprawić cytryną i solą morską.

Universal Dental

www.universaldentalcenter.com

Implanty w jeden dzień! Oferty specjalne: Implant ................................................................... tylko $99 (za implant)

Najnowszy system implantów tytanowych

Proteza na implantach.................................................................... $4.500 (Normalna cena za dolną łub górną szczękę - $7.500)

Łączniki pod korony na implantach ...................................... $151 Korony.......................................................................................... $1,000 Całkowity koszt ......................................................................... $1,250

(oferta ważna do 03.31.13 )

Bezpłatny numer:

1-800-287-TEETH Midtown Manhhatan 57 W. 57th Street Suite 610 1565 Palisade Avenue Fort Lee, NJ

212-753-0123

Zadzwoń w celu umówienia się na bezpłatną konsultację

Dr. Mort Cohen DDS PA. Dr. John Choi, Periodontolog Dr. Stephen Park, Protetyk dentystyczny

Dodatkowe opłaty przy bardziej skomplikowanych zabiegach. Promocja ważna z tym ogłoszeniem.

PLUS 11 marca 2013


Recenzje i opinie 17

Wróg Numer Jeden

Arka ognia

Reż. Kathryn Bigelow

Ten film skazany był na sukces. W końcu historia złapania Osamy Bin Ladena to temat chwytliwy, doskonały na film i dla Amerykanów bardzo ważny. Dla nich to sprawa osobista. Dla świata to bardzo dobry film. Dla Polaków kolejna bezsensowna dyskusja o więzieniach CIA w Polsce. Bo ta dwusekundowa scena, kiedy pokazany jest Gdańsk, a w nim tajne więzienie, już wywołała u nas lawinę komentarzy. Ale jak to, ale dlaczego, przecież! Oburzeni są prawicowi politycy, rozbawiona reszta. Jednak to, że więzienia u nas były, wydaje się nie podlegać już większej dyskusji. Tę historię oglądamy oczami Mayi, młodej agentki CIA, która po zamachach w Nowym Jorku zostaje przydzielona do Pakistanu, aby stamtąd działać na rzecz rozbicia Al - Kaidy. Maya trafia w środowisko tortur, wymuszania za wszelką cenę odpowiedzi i walki z wrogiem, który wydaje sie niepokonany. Z biegiem

Chloe Palov

kolejnych lat, wraz z kolejnymi straconymi przyjaciółmi, Maya znajduje jednak kogoś, kto może doprowadzić ją do końca działań wojennych. Można dużo mówić o politycznym aspekcie tego filmu, ale może warto jest się skupić jednak na filmie, jako takim? Bigelow to królowa budowania bardzo statycznych a jednocześnie pełnych napięcia scen. Przez większość z nich nic tak naprawdę się nie dzieje. Przewijają się kolejni ludzie, agenci patrzą w monitory, dyskutują o potencjalnych tropach. Ale każda taka scena po prostu przykuwa do ekranu. Być może to sprawa aktorów, bo też Bigelow ma rękę do bardzo dobrych (mniej lub bardziej znanych) nazwisk. Ten film to perfekcyjna scenografia, świetne zdjęcia i montaż. Wszystko jest na poziomie bardzo dobrym.

Dawno już żadna książka nie rozbawiła mnie w równy sposób. Owszem, historia jest oparta na tym, co już gdzieś, kiedyś czytaliśmy czy oglądaliśmy. Fakt, jest pełna górnolotnych zwrotów rodem z romansów. Ale jednocześnie jest arcyciekawa, lekka, przyjemna i zabawna. Ja jestem jej wielką wielbicielką. I już. I dlatego, że rozbawiła mnie okropnie, wciągnęła bez reszty, nie dam o niej powiedzieć złego słowa. Rozrywka jest i już. Edie Miller zostaje zatrudniona przez muzeum w Washingtonie, aby sfotografować najnowsze eksponaty. Jednym z nich jest stary napierśnik. To właśnie w muzeum Edie jest świadkiem morderstwa jednego z pracowników. Morderca wie niestety, że ktoś był świadkiem jego czynu. Edie ucieka, prosząc o pomoc brytyjskiego historyka Caedmona Aisquitha. Oboje stają się celem międzynarodowej, bardzo tajnej organizacji. A stawka jest duża, bo na horyzoncie migo-

cze... Arka Przymierza. Oglądaliście już taką historię? Czytaliście o niej wcześniej? Nie szkodzi, bo ta podana jest w tak lekki i przyjemny sposób, że z powodzeniem można wybaczyć jej wszelkie podobieństwa. Chloe Palov napisała książkę lekką, przyjemną, bardzo ciekawą, nawet jeśli podobną do innych, podobnych motywów. Całość pełna jest rozkosznych, romansowych, górnolotnych tekstów. Śmiałam się bez przerwy, czasami wzruszałam z rozbawienia, przewracając z wielką przyjemnością kolejne strony. To autentycznie urocza powieść przygodowa, pełna doskonałej akcji, wspaniałych przygód i przyjemnych bohaterów. Naprawdę nie da się jej nie polubić, chociaż pewnie chętniej przeczytają ją kobiety. To one dzielnie zniosą górnolotny styl, to pewnie też one łatwiej wybaczą cukierkowość dialogów. I to one zakochają się w książce bez reszty.

Cieszący się największym zaufaniem wśród Polonii

Dr. Robert S. Fischer, M.D.

Chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej z ponad 30-letnim doświadczeniem Chirurgia laserowa – NOWA GENERACJA LASERA

Zainwestuj w piękno swojego ciała

• usuwanie znamion, przebarwień, zmarszczek oraz blizn • usuwanie naczynek i żylaków • usuwanie nadmiernego owłosienia • ujędrnianie i odmładzanie skóry

Chirurgia kosmetyczna • piersi • nosa • powiek

• twarzy • uszu • powiększanie ust

Zabiegi kosmetyczne • Botox • Juvederm • Restylane • Radiesse • Mikrodermabrazja

Liposukcja – odsysanie tkanki tłuszczowej Trwałe bezpieczne zabiegi modelowania i powiększania ust za pomocą implantów oraz kwasem hialuronowym

Promocja do końca marca 2013 Plastyka powiek górnych tylko $4,500!

19-21 Fair Lawn Avenue FREE BOTOX pytaj o Fair Lawn, NJ 07410 szczegóły w gabinecie 201-796-4100 Mówimy po polsku www.robertsfischermd.com Bezpłatna konsultacja Tylko 5 minut od Garfield tel. 973-883-0379 ✷ www.tygodnikPLUS.com


18 Zza szklanego ekranu

Stylowy magazyn Tu nie ma równouprawnienia! W „Stylowym magazynie” to kobiety są najważniejsze. W środowe wieczory przypominać będzie o tym Agnieszka Szulim. „Będziemy aktualni i kontrowersyjni”, zapowiada prowadząca. Na naszpikowany cennymi poradami program TVN Style „Stylowy magazyn” zapraszamy w każdą środę od 6 marca o godz. 22.30 (CST – Chicago) i 23.30 (EST – Nowy Jork) na antenę iTVN. Wygodna kanapa, dobra herbata, święty spokój, pilot w dłoni, a na ekranie „Stylowy magazyn”. Tak właśnie będzie wyglądała wymarzona chwila każdej kobiety już od 6 marca. Znana z ciętego języka i umiejętności docierania do

sedna Agnieszka Szulim poruszy wraz z gośćmi tematy, na które aktualnie najchętniej rozmawia płeć piękna. Swoimi spostrzeżeniami podzielą się z widzami zarówno panie z pierwszych stron gazet, jak i bohaterki dnia codziennego. W programie nie zabraknie również spotkań z doświadczonymi ekspertami, którzy doradzą w zakresie medycyny, kosmetologii, żywienia i seksu. Ponadto widzowie zgłębią tajniki mody i dotrą do skrzętnie skrywanych sekretów mężczyzn. Dlaczego faceci wolą oglądać mecz, zamiast szykować z partnerką kolację? Czy oni naprawdę nigdy nie płaczą? Jakie oczekiwania wiążą ze związkami? „Stylowy magazyn” to babski świat w pigułce, dobrze przyprawiony przez Agnieszkę Szulim. Zapraszamy na antenę iTVN! Materiały TVN STYLE

Cykl TVN Turbo w iTVN

Najsztub słucha TVN Justyna Drazek Wiosną iTVN zaplanował cykl programów kanału tematycznego TVN Turbo. Nie zabraknie mocnych formatów takich jak „MMAster”, „Pojechany łikend”, „Operacja tunning”, czy „Uwaga! Pirat”. Zaprezentujemy również nowe odcinki programu motoryzacyjnego „Na osi” oraz serialu fabularno – dokumentalnego „Gliny”. W sobotnie wieczory tradycyjnie już zapraszamy Państwa na program z odrobiną dreszczyku. W serialu dokumentalno - fabularnym „Gliny” poznamy świat Wydziału Wywiadowczo Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. Będziemy świad-

PLUS 11 marca 2013

kami najciekawszych interwencji. Nie zabraknie również ciekawostek związanych z praca policji. Na program zapraszamy w każdą sobotę o godzinie 21.10 (CDT – Chicago) i 22.10 (EDT – Nowy Jork). Kolejną pozycją wartą uwagi jest program o zawodnikach MMA – wszechstylowej sztuce walki. Zawodnicy tej dyscypliny zdradzą nam tajniki treningów oraz samej gali MMA. Obalą również wiele stereotypów związanych z walkami w klatkach. Na program „MMAster” zapraszamy w piątek o 22.35 CDT i 23.25 EDT. O tym jak aktywnie spędzać czas dowiemy się w programie „Pojechany łikend”. Prowadzący zabierze nas do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce, gdzie dosłownie nie wypada się nudzić. Na program zapraszamy w sobotę o godzinie 10.50 CDT, 11.50 EDT.

Pyszna Wielkanoc TVN Cezary Piwowarski A jak czas wolny spędza Tede? W programie „Operacja tunning” pokaże nam swoją drugą miłość – samochodowe przeróbki. Zobaczymy najlepsze i najgorsze dzieła fanów tunningu, wyścigi przerobionych aut, drifowe pokazy i relacje z najbardziej znanych imprez tubingowych, a wszystko to z przymrożeniem oka. Na program zapraszamy w sobotę o 15.10 CDT, 16.10 EDT. Temat samochodów poruszony zostanie również w programie „Uwaga! Pirat”. Poznamy złe przyzwyczajenia polskich kierowców, zmorę pracowników drogówki i mieszkańców miast przelotowych. Na pro-

gram zapraszamy w poniedziałek o godzinie 21.55 CDT, 22.55 EDT. Z kolei fanów ciężkich samochodów zapraszamy na program „Na osi”. Poznamy tajniki branży transportowo – drogowej, przetestujemy auta wagi superciężkiej i skonsultujemy najczęściej zadawane pytania przez kierowców ze specjalistami. Na program zapraszamy w każdą środę o godzinie 21.10 (CDT – Chicago) i 22.10 (EDT – Nowy Jork). Dla fanów motoryzacji, aktywnego spędzania wolnego czasu oraz mocnych wrażeń z pewnością nie zabraknie atrakcji w wiosennym programie iTVN. Zapraszamy!


Kącik wędkarski 19

Złote Ukleje – cz. 6 Po dwóch godzinach sędziowie ogłaszają koniec tej tury zawodów w wędkarstwie spławikowym. Z niecierpliwością obserwuję ważenie zwędkowanych ryb przez zawodników i czekam na oficjalne wyniki (jeden punkt za każdy złowiony gram ryby). Kiedy do zakończenia pozostało zważenie połowu ostatnich paru zawodników, wiedziałem już, że wygrałem tę turę zawodów z wynikiem 820 pkt. (47 zwędkowanych uklejek co jest bardzo słabym wynikiem). A po zakończeniu drugiej tury wędkowania radość moja nie miała końca. Okazało się, że zająłem w swojej kategorii pierwsze miejsce, a także byłem najlepszy we wszystkich kategoriach wiekowych, zarówno wśród kobiet i mężczyzn (drugi wynik zawodów to 690 pkt. zawodnika z Litwy). Zawody rozegrano w kategoriach: kobiety (do lat 50), seniorki (pow. 50 lat), juniorzy (do lat 15), mężczyźni (do 55 lat) i seniorzy (pow. 55 lat). Oficjalne wyniki zawodów można sprawdzić na stronie internetowej igrzysk–igrzyskapolonijne.dolnyslask.pl Moje ukleje nabrały więc po-

wtórnie barwy złota. Dlaczego powtórnie? Teraz już mogę wyjaśnić drodzy czytelnicy i miłośnicy wędkarstwa dlaczego zdecydowałem się pojechać także i na te igrzyska polonijne do Wrocławia i dlaczego zdecydowałem się Zwycięzcy w wędkarstwie spławikowym w kategorii seniorówjednak na wędko- -Toruń 2009 wanie uklejek. w przysłowiową „dziesiątkę”. Otóż w 2009 roku, podczas VIX Tam także moje uklejki nabrały Światowych Letnich Igrzysk Polonij- barwy złota i za ich przyczyną powtónych na zawodach wędkarskich, któ- rzyłem swój sukces we Wrocławiu, re odbywały się na Wiśle w Toruniu, zostając powtórnie (na następne dwa byłem także najlepszy ze wszystkich lata) polonijnym mistrzem świata kategorii wiekowych zdobywając w wędkarstwie spławikowym! Po przyjeździe z igrzysk do USA, złoty medal. Tam także ze względu na pogodę (słonecznie przy tempe- moi przyjaciele gratulowali mi zajęraturze około 30 stopni Celsjusza) cie... 3-go miejsca w wędkarstwie! zdecydowałem się na wędkowanie Prostowałem, poprzez pokazywanie uklejek zakładając (ryzykując nieco), medalu i dyplomu, iż zająłem 1-sze iż o tej porze dnia i przy tej tempe- miejsce i to ich dopiero przekonywaraturze największą szansą na zwy- ło. Na moje pytanie skąd mają taką cięstwo będzie wędkowanie na ten błędną informację odpowiadali, że gatunek ryby. I to był także strzał z najbardziej „wiarygodnego” źródła...

czyli TVP Polonia, która podała taką, a nie inną kolejność w tej dyscyplinie. A ta „rzetelność”, a raczej niechlujność informacyjna dziennikarzy może czasami trochę popsuć radość ze zwycięstwa. A wystarczyło tylko przeczytać oficjalny protokół zawodów w wędkarstwie spławikowym we Wrocławiu, umieszczony na oficjalnej stronie igrzysk, bez konieczności wybierania się nad „wodę”. Dane wędkowania na zawodach we Wrocławiu: Wędka o długości 3.0 m – bez kołowrotka z delikatną szczytówką. Żyłka główna 0.10 mm z lekkim podłużnym spławikiem (0.10 g) obciążona przy kręciołku jedną małą ołowianą śruciną (0.5 g). Przypon z żyłki 0.06 mm o długości około 20 cm zakończony haczykiem nr 16. Zanęta: Na leszcza i płoć, stosowana w postaci mokrych kul – na początku wędkowania, a później ta sama przynęta ale sucha z dodatkiem białych robaczków. Przynęta to pinki i białe robaki. Wędkowanie uklei na odnodze Odry w odległości 1.5 do 4m od brzegu przy wolnym prądzie wody. J.E. Kołodziej Przygodaznatura.com

Pochwal się swoją zdobyczą

Kacper 6 lat ze swoją pierwszą rybą - pstrągiem

Wszystkich chętnych pochwalenia się swoimi zdobyczami prosimy o przesyłanie zdjęć na adres: ogloszenia-ny@tygodnikplus.com Zdjęcia publikowane są według kolejności nadsyłania

tel. 973-883-0379 ✷ www.tygodnikPLUS.com


20 Sport Największe skandale w historii sportu – cz. 4 Obrońca reprezentacji Chorwacji Josip Simunić zapisał się w historii mistrzostw świata jako jedyny piłkarz, który został ukarany... trzema żółtymi kartkami w jednym meczu. Angielski sędzia Graham Poll nie miał najlepszego dnia, kiedy sędziował grupowy pojedynek Australii i Chorwacji (2:2). Sam piłkarz był bardzo zaskoczony, ponieważ gdy w 90 minucie otrzymał drugą żółtą kartkę udał się do szatni. Po chwili zorientował się jednak, że arbiter nie pokazał mu czerwonej i postanowił pozostać na boisku. Mimo dwóch kartek, Chorwat nadal grał ostro i ostatecznie został ukarany trzecią, przez którą w końcu opuścił boisko. Tragiczne konsekwencje miało oszustwo trenera bokserskiego, Panamy Lewisa z 13 czerwca 1983 roku. Irlandczyk Billy Collins walczył w Nowym Jorku z Portorykańczykiem Luisem Resto. Zdecydowanym faworytem był irlandzki bokser. Nieoczekiwanie jednak to Resto przejął inicjatywę w ringu, a jego ciosy wyrządzały wielką krzywdę rywalowi. Twarz „Golden Boya” z każdą

Skoki narciarskie

minutą puchła coraz bardziej i nie był on w stanie kontrować rywala. Udało mu się dotrwać do ostatniego gongu, lecz werdykt mógł być tylko jeden. Portorykańczyk wygrał jednogłośnie na punkty. Po walce wykryto jednak wielkie oszustwo. Trener Luisa Resto, Panama Lewis usunął z rękawic swojego zawodnika niemal całą wyściółkę, a taśmę, która potem trafiła na dłonie pięściarza zamoczył w gipsie. Siła ciosów wyprowadzanych przez Resto była jeszcze większa, niż gołą pięścią. Irlandczyk doznał uszkodzenia tęczówki, co nie tylko uniemożliwiało mu kolejne walki, ale też normalne funkcjonowanie. W krótkim czasie dwukrotnie stracił pracę, a niedługo później zginął w wypadku samochodowym, który uznano za akt samobójczy. Panamę Lewisa skazano na 6 lat więzienia i dożywotni zakaz sprawowania jakichkolwiek oficjalnych funkcji w boksie zawodowym. Luis Resto dostał dwa lata mniej, ale to wystarczyło, by skończyć jego karierę. Odczytania wyroku nie doczekał Billy Collins.

JUŻ TERAZ! NOWY

Finansowanie od

Z

Polak został mistrzem świata w skokach narciarskich na dużej skoczni (HS-134) we włoskim Predazzo. W pierwszej serii oddał najdłuższy skok - 131,5 metra i o 5,1 punktu wyprzedzał drugiego Petera Prevca. Drugim skokiem na odległość 130 m przypieczętował swoją dominację i zdobył pierwszy tytuł mistrza świata w karierze.

Biegi narciarskie

Justyna Kowalczyk wicemistrzynią świata. W ostatnim swoim starcie na Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme Justyna Kowalczyk zdobyła srebrny medal w biegu na 30 kilometrów stylem klasycznym. Zawody wygrała Norweżka Marit Bjoergen. Opracował: Grzegorz Panek

"Trener Boskov bezradnie rozkłada ręce, zakrywając twarz" "Oddajemy głos do studia, bo tam zacznie się walka o złoto" "Nokaut wydaje się nieunikniony jak zmarszczki po sześćdziesiątce"

oszczędzi Ci średnio $1000 przy zakupie i $500 przy leasie – przyjedź i porównaj oferty - jest z czego wybierać!

ń adz wo

Życiowy sukces Kamila Stocha.

Komentarze sportowe na wesoło

"Wycieczka" po samochód na BROOKLYN

WIELK A WYPRZEDAŻ NISSANÓW O R A Z A U T I N N YC H M A R E K NOWY

Historyczny sukces polskiej drużyny. Zespół w składzie: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot i Dawid Kubacki zdobył na Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme pierwszy w historii Polski brązowy medal. Jako pierwszy z Biało-Czerwonych na rozbiegu pojawił się Maciej Kot, który skoczył 123 m. Metr bliżej od niego wylądował Piotr Żyła, następnie 126 metrów dołożył Dawid Kubacki. Pierwszą serię zakończył wspaniałym skokiem na 134 metry Kamil Stoch. W drugiej serii Polacy zaprezentowali wyrównany poziom. Kot uzyskał 128,5 m, a Żyła i Kubacki lądowali pół metra bliżej. Kamil Stoch zakończył występ naszej drużyny skokiem na 130 metrów, co dało nam brązowy medal. Wygrali Austriacy, a srebro zdobyli Niemcy.

NOWY

Z

enę! po wyc

ń adz wo

enę! po wyc

leasing: 42 miesiące downpayment: $3849

leasing: 42 miesiące downpayment: $3919

Honorujemy i przebijamy wszystkie oferty "specjalne" innych dealerów - zadzwoń do Marka po szczegóły

Samochody używane wszystkich marek w stanie idealnym i najczęściej na oryginalnych gwarancjach ● Samochody na export i mienie

przesiedleńcze ● "Kupno/rejestracja/ubezpiecze-

nie w wielu* stanach USA bez amerykańskiego prawa jazdy" ● Pożyczki na "TAX I.D" oraz na

biznes - bez "SS" NOWY

Za

dz woń

NOWY

enę! po wyc

leasing: 42 miesiące downpayment: $3919

Za

dz woń

NOWY

enę! po wyc

leasing: 42 miesiące downpayment: $3979

Za

dz woń

enę! po wyc

Pożyczki od 0%

Bardzo korzystny "Trade-in”

Teraz w sprzedaży modele biznesowe Nissan NV

leasing: 42 miesiące downpayment: $4029

Ceny już od Sprzedaż samochodów używanych wszystkich marek – certyfikowanych i w idealnym stanie

Mówimy po polsku

Otwarte w niedzielę

888-751-4037 - Prosić Marka /oprócz czwartku PLUS 11 marca 2013


Auto-Moto 21

Jeep Liberty III oficjalnie Jeep przedstawił pierwsze zdjęcia kolejnej odmiany modelu Liberty. Auto będzie miało swoją premierę podczas targów samochodowych w Nowym Jorku. Nadwozie trzeciej już generacji Liberty ma niewiele wspólnego z poprzednikiem. Jej design można określić mianem oryginalnego, zwłaszcza patrząc na stylistykę przedniej części karoserii. Amerykańscy projektanci zdecydowali się na odważny krok i zastosowanie czterech kloszy reflektorów, jak np. w Nissanie Juke. Dodatkowo, atrapa chłodnicy nie jest już pionowa, lecz “łamana”

Volkswagen XL1 do produkcji

w połowie. Całość sprawia dynamiczne wrażenie, choć konserwatywna część klientów Jeep’a może nie zaakceptować stylistyki pierwszego, zaprojektowanego wspólnie z Fiatem, Liberty. Pod maską tego auta znajdą się benzynowe silniki o pojemnościach 2.4 oraz 3.2-litra. Ponadto, klienci będą mogli zdecydować się także na diesla. Szczegóły dotyczące oferty nie zostały jednak ujawnione. Sprzedaż tego Liberty rozpocznie się w trzecim kwartale 2013 roku.

Volkswagen zaprezentował szczegóły techniczne ultraekonomicznego modelu XL1. Autro trafi do sprzedaży w drugiej połowie 2013 roku. XL1 stanowi pokaz obecnych możliwości koncernu Volkswagen w zakresie budowy pojazdów energooszczędnych. Po raz pierwszy, XL1 został zaprezentowany jeszcze jako prototyp w 2011 roku. Podczas zbliżających się targów w Genewie, niemiecki producent pokaże model gotowy do produkcji. Sercem układu napędowego jest silnik wysokoprężny TDI o pojemności 0.8-litra, który generuje 47 KM. Dodatkowo, jest on wspierany przez 27-konną jednostkę elektryczną, której energię zapewniają baterie o pojemności 5.5 kWh. Całość pokrywa nadwozie o opływowym kształ-

cie wykonane z włókna węglowego. Współczynnik oporu powietrza wynosi imponujące 0,189. Dzięki zredukowaniu metalowego poszycia do minimum, XL1 waży 795 kg. Mierzące 3,8 m długości, 1,66 m szerokości i 1,15 m wysokości nadwozie tego auta skrywa miejsce dla dwóch osób. To typowe auto miejskie, którego przeznaczeniem jest jazda po zatłoczonych arteriach. Największą zaletą tego modelu jest zużycie paliwa. Jak podaje Volkswagen, po przejechaniu 100 km, z 10-litrowego baku ubywa zaledwie 2,2 litra oleju napędowego. Dodatkowo, auto jest również zaskakująco dynamiczne. Prędkość 100 km/h pojawia sięna liczniku po upływie 12,7 sekundy, zaś maksymalnie XL1 może się rozpędzić do niemal 160 km/h. Pierwsza, limitowana seria tych pojazdów powstanie w liczbie 50 egzemplarzy. Jeśli zapotrzebowanie będzie odpowiednio wysokie, Volkswagen nie wyklucza zwiększenia produkcji. Cena tego pozostaje tajemnicą.

Joanna Badmajew, MD, DO 6051 Fresh Pond Road Maspeth, NY 11378 Tel. 718-456-0960 • MEDYCYNA RODZINNA - Badania okresowe i prewencyjne • Elektrokardiogram - USG - Badania laboratoryjne na miejscu • Badania ginekologiczne, cytologia Planowanie rodziny • Szczepienia okresowe - Prowadzenie chorób przewlekłych - cukrzyca, nadciśnienie, astma, leczenie uzależnień • Medycyna estetyczna • LimeLight - leczenie zmian skórnych, trądzik młodzieńczy, różowaty

NOWOŚĆ

TITAN

- usuwanie efektów i starzejące wiotczejącej j się skóry

Godziny otwarcia gabinetu: pon. 3-7pm / wt. 9am-2pm śr. - 3pm – 7 pm / czw. 9am-2pm / sob. 9am – 2pm Zapraszamy www.joannabadmajew.com tel. 973-883-0379 ✷ www.tygodnikPLUS.com


22 Dla naszych dzieci

Nasi milusińscy

Monika, Mateusz i Dominik

Prosimy o przesyłanie fotek milusińskich na adres: ogloszenia-ny@tygodnikplus.com Zdjęcia publikowane są według kolejności nadsyłania

PLUS 11 marca 2013


Horoskop 23 Baran To dobry moment na naukę i układanie planów na przyszłość. Podejmując ważne decyzje, kieruj się swoją intuicją, gdyż wiele osób z Twojego otoczenia będzie chciało na Ciebie wpłynąć. Możesz się pogubić w tym, co jest dla Ciebie dobre, a co nie. Byk Najwyższy czas, by w końcu uwierzyć w siebie. Przyciągasz pozytywne energie pięciu planet ze znaku Ryb, które zapewnią Ci pomyślność. Masz szczęście w miłości. Wenus zapewni Ci wdzięk i urok osobisty.

Bliźnięta W tym tygodniu możesz być bardzo wrażliwy i byle czym się denerwować. Nie wszystkie Twoje intencje mogą być właściwie zrozumiane. Zadbaj o zdrowie i pozwól sobie na chwilę wytchnienia. W weekend czeka Cię miła niespodzianka.

Rak Osiągniesz stan harmonii. Cechować Cię będzie pewność siebie, błyskotliwość i dobre samopoczucie. Skorzystaj z okazji i zacznij podejmować ważne decyzje. Dobra aura dla życia osobistego.

Lew Możesz odczuwać niestabilność swojej sytuacji życiowej. Nie działaj pochopnie, bez zastanowienia. Bez względu na okoliczności trzymaj się własnej drogi i postanowień. Nie należy liczyć na pomoc kolegów z pracy, lepiej skupić się na pracy.

Panna Sytuacja, w której się znajdziesz, będzie zarówno złożona, jak i konfliktowa. Opozycja planet może przynieść spore straty. Pieniądze i sprawy z nimi związane mogą stać się podłożem konfliktów z partnerem lub rodziną.

Waga Wyciszysz się i zrelaksujesz. Wewnętrzna harmonia sprawi, że nie będziesz okazywać emocji. Łatwo pokonasz wszelkie przeszkody, które staną Ci na drodze. Zyski możliwe będą tylko dzięki zmaganiom z przeciwnościami losu.

Skorpion Ogromna witalność będzie teraz typowa dla wszystkich Skorpionów. Energiczność i aktywność odbije się na sferze zawodowej, dlatego podejmowanie odważnych i szybkich decyzji nie będzie dla Ciebie trudne. Strzelec Nowy tydzień możesz powitać w niezbyt dobrym humorze, i to bez wyraźnej przyczyny. Zaczniesz doszukiwać się niejasnych informacji na swój temat. Myślisz i działasz zbyt wolno, prawie wszystko poddajesz w wątpliwość.

Koziorożec Nie masz na co narzekać. Ten tydzień powinien być dla Ciebie wyjątkowo satysfakcjonujący. Zapragniesz też wielkiej życiowej odmiany. Może to być przeprowadzka lub zmiana miejsca pracy.

Wodnik Ten tydzień będzie dla Ciebie czasem przemyśleń, a nie konkretnego działania. Możesz dojść do wniosku, że Twoje obawy były zupełnie nieuzasadnione. Nie forsuj się. Jeśli masz taką możliwość - odpocznij.

Ryby Układ planet może sprawić, że poczujesz się najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Wszystko wyda Ci się lepsze i łatwiejsze. Zniknie szarość i nuda. Serce będzie górować nad rozumem. Zaczniesz przyciągać pozytywnych i radosnych ludzi.

Neuropatolog i Specjalista Leczenia Bólu Dr Boris Leybel

Board Certified Neurology and Pain Management

Profilaktyka, diagnoza i leczenie: • • • • • • • •

chorób układu nerwowo-mięśniowego • elektrodiagnostyka i leczenie nadwyrężonych nerwów zaburzeń czynności ruchowych • zastrzyki dożylne, nadtwardówkowe oraz blokady Ponad chronicznych bólów kręgosłupa • leczenie zastrzykami Botox: migren, drżęnia rąk, komplikacji 25-letnie choroby Parkinsona po zawale i stwardnieniu rozsianym, skurczów mięśni oraz ie n e z c d ia w drętwienia rąk i nóg nadmiernego ślinienia się doś zaburzeń pamięci stanów depresyjnych wypadniętych dysków, zapaleń korzeni nerwowych, kości i chrząstek Botox, Juvederm, redukcja zmarszczek, mezoterapia • zawrotów głowy, zamroczeń - zastrzyk młodości W gabinecie wykonywana jest komputerowa diagnostyka chorób układu nerwowo-mięśniowego oraz nadwyrężonych nerwów Diagnostyka zaburzeń układu krwionośnego oraz zwężeń naczyń mózgowych za pomocą ultradźwięków Elektroencefalografia

225 Broadway, Suite 1420, New York, NY - 646-781-9229

2955 Brighton 7th Street Brooklyn, NY - 718-769-4801

24-20 Broadway, Suite 4 Fair Lawn, NJ - 201-797-8333

Honorujemy większość ubezpieczeń medycznych, oprócz Medicaid - Zapewniamy transport tel. 973-883-0379 ✷ www.tygodnikPLUS.com


24 Ogłoszenia bezpłatne DAM PRACĘ

Nowo otwarty dealership w Butler NJ poszukuje polskojęzycznej osoby do sprzedaży nowych samochodów. Wymagane: doświadczenie, znajomość angielskiego, stały pobyt, referencje. Panie mile widziane. Istnieje możliwość przyuczenia dla odpowiednich osób. Tel.: 201-538-0238. Zbigniew Garfield NJ $327,900 dom dwurodzinny, centralne AC/Ogrzewanie, nowe Need a female baby sitter for two dwa garaże, parking na 4 auta. Całyear old girl and house hold work kowicie Odnowiony dom w środku in West Orange NJ. Needs to know i na zewnątrz z wykończoną piwnica little english. Should be able to (aneks kuchenny, łazienka, pralnia) z drive, should be in USA legally. osobnym wejściem, na każdym pięPlease call 973-271-7508 trze łazienka, pralnia, 2 pokoje. Niskie Tax-y, blisko środków transportu NY. Firma transportowa zatrudni Tel.: 201-566-5363 Piotr. Prosimy tylko kierowcę CDL kategorii A, dłu- poważne oferty, agentów prosimy nie gie trasy pomiędzy New Jersey a kontaktować się z nami Kalifornią. Praca płatna na procent lub gotówkę. Wymagane Do szybkiego sprzedania, po przystępdoświadczenie oraz ważna ksią- nej cenie, działka budowlana uzbrożeczka zdrowia. 201-566-5363 jona blisko jeziora, basenów, kortów tenisowych, wodospadów i placu zaPiotr baw w Dingmans Ferry, PA niedaleko Firma transportowa z Wallington mostu z NJ. Tel.:201-280-3105 poszukuje doświadczonego kieBIZNES NA SPRZEDAŻ rowcę CDL A lub B na lokalne trasy. Mile widziana licencja HazMat. Sprzedam polskie delikatesy w Możliwość pracy dla "Owner's Wallington. Atrakcyjna cena. Tel.: Operator". Parking 24/h. Tel.:973- 917-860-4902 253-4201 lub 908-316-4010

NIERUCHOMOŚCI W POLSCE

Sprzedam mieszkanie w Białymstoku, 100 m², cena: 299 tys. zł. Tel.: 973-8654326 Sprzedam działkę budowlaną o pow. 8 ar ( 20x40m) w Łące Prudnickiej. woj. opolskie; wszystkie media. Od zaraz. Tel.:+ 48 602-115-949 Sprzedam mieszkanie w Warszawie blisko lotniska 74m², oddalone od ulicy, drugie piętro, budynek z cegły. Cena do uzgodnienia. Tel.: 732-6425760

NIERUCHOMOŚCI W USA

Clifton - Sprzedam dom dwurodzinny 1968. Po remoncie, w całym domu parkiety, wymienione okna, ocieplony strych, wysoka piwnica. Duża działka(184'x60') z basenem, ,spokojna okolica, blisko dróg: 20 , 21 , 46 , 80 i GSP. Sprzedaje właściciel. Cena $420,000. Tel.: 973-568-9666

rym przywiązaniem i rozkosznym mruczeniem w chłodne zimowe wieczory. Kotki są czyste, zadbane i przyjazne. Tel.: 908-884-0969

V i n e l a n d ,

N J

SPRZEDAM dobrze prosperujący sklep, masarnię, piekarnię oraz mieszkanie – w jednym budynku.

Parking. Niskie podatki. Atrakcyjna cena $230.000. Możliwość finansowania. Sprzedaje właściciel ze względu na bardzo zły stan zdrowia.

Tylko poważne oferty Na sprzedaż boksery, dwumiesięczne. 2 psy i 3 suczki, kolor jasny brąz z białymi plamkami. Czekaja na nową rodzinę. Cena do ustalenia. Tel.: 201696-0000 (po polsku Patrycja) lub 201-694-8390 (po angielsku Tom)

Telefon: 856-794-1000 lobuz2020@yahoo.com 2005 Chevrolet Equinox, AWD LT 3.4L silnik, pełna wersja, z holownikiem, Radio XM-6CD, sunroof 93K. mil, kolor laser blue, pierwszy właściciel, w bardzo dobrym stanie bez wypadków, cena $8,750 (cena do uzgodnienia).Tel.:732-272-2762 '94 Mitsubishi Fuso FE-HD Box Truck. Features: Heavy Duty, 5 speed Auto, 16 Ft Box

AUTO-MOTO

Mileage: 112,000, Price: $10,500 or best offer. Present All Offers! Tel.: 609-456-7767 John

‘03 Chevrolet Impala, bardzo do- ‘09 Honda Odyssey LX New conSprzedam pralkę i suszarkę elek- brze utrzymany. Cena: $6,600. Tel.: dition 25000 miles, clear carfax, custom wheels, twg pckg $17500. tryczną. Stan bardzo dobry. Tel.: 973-459-0579 Tel.: 201-660-5748 Adam 908-623-9626 ’99 Ford Contour, kolor biały, 130 Tanio sprzedam łóżeczko dziecięce, tys. mil, ABS, centralny zamek, ’07 Harley Davidson V Rod $9000, z materacem w bardzo dobrym sta- elektroniczne regulacje. Stan 5000 miles, $3,000. Tel.: 201-660techniczny bardzo dobry. Nowe 5748 or email nj1074@yahoo.com nie.Tel.:201-556-8303 hamulce. Przegląd techniczny ważKUPIĘ Sprzedam szklany stolik pod tele- ny do końca roku. Bezwypadkowy. Kupię tanio używane rusztowawizor. Cena: $70. Tel.: 973-917-9178 Cena: $900 lub najlepsza propozynie murarskie. Tel.: 973-340-1835. cja. Tel.: 973-220-790 Andrzej ’05 Jeep Liberty, 84,000 mil. Stan RÓŻNE bardzo dobry, samochód jest bardzo Przyjmę lub odkupię książki i bazadbany. Tel.:848-391-0266 jeczki dla dzieci w języku polskim. ‘05 Honda CRV, przebieg: 107,000 Tel.: 908-578-8349. Włodek mil. Stan bardzo dobry. Tel.:848TOWARZYSKIE 391-0266 Elżbieta lat 62 szuka nietuzinko'09 Honda Odyssey EX, mini van, wego pana w bardzo zbliżonym ZWIERZĘTA Kochane, kulturalne i ułożone 99050 mil, czysty rekord carfax. Wy- wieku, z okolic Nowego Jorku. małe kotki z dobrego domu szu- godny rodzinny samochód i pakow- Pan musi być bez zobowiązań i kają przytulnego kąta i ludzkiego ny zarazem. Nowe opony Michelli i finansowo niezależny. Tel.: 646ciepła by odwzajemnić się szcze- hamulce. Tel.: 623-330-6354. Marcin 399-4394

SPRZEDAM

Aby zamieścić ogłoszenie bezpłatne ze zdjęciem mogą Państwo: ✍ zadzwonić do redakcji pod numer telefonu 718-928-3356 wew.101, ✍ wysłać faksem na numer 973-883-0762 ✍ napisać na nasz adres emailowy ogloszenia-ny@tygodnikplus.com ✍ skorzystać z formularza na naszej stronie internetowej www.tygodnikplus.com. Ogłoszenia do bieżącego numeru tygodnika PLUS przyjmowane są do poniedziałku, godz. 18

PLUS 11 marca 2013


Memento Mori 25

Żałoba Gdy odchodzi od nas bliska osoba pogrążamy się w żałobie. Dotyka ona każdego i każdy z nas inaczej ją przeżywa. Żałoba to proces, którego nie da się ominąć czy przyspieszyć: jednym zajmuje to krócej innym dłużej. Proces ten wydłuża się, jeżeli w krótkim okresie przeżywamy stratę kolejnej osoby. Śmierć kogoś bliskiego dotyka każdego z nas w inny sposób. Jednakże obojętnie od tego czy zmarły był dla nas mężem, żoną, sąsiadem, przyjacielem czy kolegą z pracy nasze życie nie będzie już takie samo, bo tej osoby już nie ma obok nas. A my musimy się nauczyć bez niej żyć. Jeżeli chcemy komuś pomóc w żałobie, nauczmy się słuchać, pozwólmy im mówić na temat zmarłej osoby, wspominać. Nie bójmy się tego, wręcz zachęcajmy ich do podzielenia się z nami wspomnieniami. Jest jednak kilka rzeczy, których powinno się unikać takich jak: •  Nie należy mówić, że nie mogą być smutni, bo życie się toczy dalej. •  Nie należy mówić, że wiecie co oni czują, bo wy też kogoś straciliście. Nikt z nas nie wie co ta osoba czuje. •  Nie należy mówić, że już tyle minęło, że powinni się czuć lepiej. Nie wiemy ile kto potrzebuje czasu. •  Nie dziwmy się, że ktoś stracił wiarę. Jeżeli im to pomaga, to jest ich wybór. Nie osądzajmy ich, że źle postąpili, nie stawiajmy siebie za wzór dla innych. •  Nie należy mówić, że „została ci jeszcze matka lub ojciec”, bo tu nie chodzi o to, kto został, a kto odszedł. •  Nie należy mówić dzieciom, że osoba zmarła „śpi”. Nie można okłamywać dzieci. Śmierć jest naturalną częścią naszego życia •  Bądźmy szczerzy i otwarci, jeżeli nie mamy odpowiedzi na jakieś pytanie, powiedzmy, że nie wiemy. •  Nie mówmy żeby nie płakali, bo płacz też ma swoje znaczenie

Jak postępować w kontaktach z osobą w żałobie?

Oto kilka cennych wskazówek: •  Słuchaj – nawet, gdy słyszałeś to już 100 razy, wysłuchaj po raz 101. Osoby w żałobie mają potrzebę wygadania się, a naszym prezentem dla nich jest umiejętność wysłuchania. •  Zaoferuj pomoc – nie mów „zadzwoń, to ci pomogę”, bo ta osoba

Nie stój nad mym grobem i nie roń łez. Nie ma mnie tam; nie zasnęłam też. Jestem tysiącem wiatrów dmących. Jestem diamentowym błyskiem na śniegu lśniącym. Jestem na skoszonym zbożu światłem promiennym. Jestem przyjemnym deszczem jesiennym. Kiedy tyś w porannej ciszy zbudzony, Jestem ruchem - szybkim, wznoszonym, Ptaków cichych w locie krążących. Jestem łagodnym gwiazd blaskiem nocnym. Nie stój nad mym grobem i nie roń łez. Nie ma mnie tam; nie zasnęłam też. Nie stój nad mym grobem i nie płacz na darmo. Nie ma mnie tam. Ja nie umarłam .... na pewno nie zadzwoni. Zaoferuj praktyczną pomoc: że zrobisz zakupy, umyjesz naczynia, wrzucisz pranie, czy odbierzesz coś z apteki po drodze. •  Wyślij kartkę, czy krótki liścik. Będzie to świadczyło o tym, że pamiętasz o nich (może to być coś z humorem, aby uśmiech znowu zagościł na ich twarzy) •  Zadzwoń – nie musisz się rozgadywać, tak na parę słówek. •  Zaproś ich na obiad czy lunch. Zadbaj o to, aby te osoby nie były same szczególnie w okresie świątecznym. Wszelkiego rodzaju rocznice, urodziny są bardzo trudnym okresem dla osób w żałobie. •  Bądź cierpliwy – bardzo często osoby pogrążone w żałobie są sfrustrowane i bezsilne. Może się nawet zdarzyć, że będą na ciebie krzyczeć z byle powodu. Nie bierz tego do serca - zrozum, że oni przechodzą ciężki okres adaptacji do nowego życia. •  Weź książkę, wejdź na internet i poczytaj o żałobie. Dowiedz się czegoś

więcej, żeby było Ci łatwiej pomóc osobie w żałobie •  Jeżeli też przeżywasz żałobę po tej samej osobie, wymieńcie się swoimi przeżyciami, frustracjami, uczuciami i wspomnieniami.

Dzieci i żałoba

Przeżywając żałobę bardzo często zapominamy o dzieciach, a dzieci tak jak i dorośli przeżywają odejście bliskiej im osoby. Bardzo często jesteśmy pogrążeni żałobą i zapominamy o dzieciach, które też odczuwają smutek i bardziej niż zwykle potrzebują naszej uwagi. Dzieci bardzo często nie potrafią wyrazić tego co czują, dlatego musimy obserwować ich zachowanie. Dziecko w czasie żałoby nie tylko traci osobę zmarłą, ale również bardzo często uwagę swoich rodziców. Rodzice powinni wyjaśnić dziecku co się stało i co muszą załatwić, gdzie muszą pojechać. Tylko otwarty kontakt z dzieckiem pozwoli dzieciom uporać się ze smutkiem oraz zapobiec w przyszłości problemom

emocjonalnym. Dziecko, tak jak i osoba dorosła, różnie może reagować na śmierć, gdyż to zależy od wielu czynników takich jak pokrewieństwo, rodzaj śmierci i w jakim wieku jest dziecko. Jedne dzieci reagują momentalnie i zaczynają płakać, inne nie dają po sobie dać poznać, że to ich dotyczy. •  Gdy dziecko płacze po zmarłej osobie, nie mówmy żeby nie płakało, dziecko tak jak dorosła osoba powinna przeżywać żałobę swoim tempem. •  Jeżeli musimy zająć się planowaniem pogrzebu i czujemy, że dziecko może nam przeszkadzać poprośmy kogoś, kto poświęci dziecku uwagę żeby nie było pozostawione samo sobie. •  Zachęcajmy dziecko do rozmowy jak się czuje. •  Zachęćmy dziecko, żeby narysowało na kartce papieru to, co czuje. •  Poinformujcie Państwo szkołę czy przedszkole, że dziecko przeżywa żałobę. •  Szczególnie w takim czasie bardziej niż zwykle zapewniajmy dzieci, że ich kochamy i że zawsze będziemy się nimi opiekować, przytulmy dziecko; przytulanie dzieci w takich momentach jest bardzo terapeutyczne i daje im poczucie bezpieczeństwa. •  Nie mówmy dzieciom kłamstw takich jak, że zmarły śpi, bo dzieci będą sie bały iść spać, nie mówmy, że zmarły wyjechał, bo gdy później ktoś z członków rodziny będzie musiał wyjechać to dziecko będzie się bało, że też jak zmarły już nie wróci. •  Starajmy się mówić prostymi słowami, żeby dziecko nas zrozumiało. •  Znajdźmy czas na rozmowę z dzieckiem – nauczmy się słuchać tego, co dziecko chce nam powiedzieć, musimy wyczuć, czy dziecko nie obwinia się za śmierć osoby zmarłej; często dzieci myślą, że są powodem śmierci bo może były niegrzeczne. •  Bądźmy wyrozumiali, gdy dziecko będzie czasem nadpobudliwe, bo często to wiąże się z frustracją. •  Zróbcie coś na pamiątkę lub napiszcie z dzieckiem list do osoby zmarłej i niech dziecko włoży go do trumny. •  Obserwujcie Państwo zachowanie dzieci, gdy czas żałoby się przedłuża, lub dziecko zamyka się w sobie i nie ma z nim komunikacji to należy się skierować do specjalisty. Izabela Bacza

tel. 973-883-0379 ✷ www.tygodnikPLUS.com


26 Zdrowie i uroda

Wiśniowa Escada Escada prezentuje Cherry in the Air dołączając ją do kolekcji wiosennych edycji limitowanych, tak wyczekiwanych przez radosne i nowoczesne kobiety. Owoc jest w modzie w sezonie wiosna/lato 2013 , wielu projektantów podążając za tym trendem włącza do swoich kolekcji owocowe i kwiatowe nadruki by radośnie świętować lato. Escada znana jest ze swoich letnich zapachów, a wiśnia będąc symbolem letniej radości staje się doskonałą inspiracją dla jej limitowanej edycji. Zapach jest lekką i zwiewną fan- chidei i ciepłej wanilii. Łącząc się tazją na temat wiśni przedstawiającą z kuszącą nutą słodkich pianek zbunieodpartą jakość owocu a jedno- dowanych wokół molekuły smaku, cześnie odzwierciedla beztroską ‘joie ten radosny akord dodaje zapachode vivre’ która jest synonimem Esca- wi wyjątkowego charakteru. Nuty bazowe da. Ten zachwycający efekt został osiągnięty dzięki nieoczekiwanej W dole przynoszące komfort kombinacji soczystych czerwonych drzewo sandałowe, dąb i piżma łąowoców i uzależniającego akordu czą się z kremowym białym akorsłodkich pianek marshmallow – do- dem zamszowym, który wzmacnia skonała mieszanka młodzieńczo- kuszącą naturę zapachu. Flakon ści oraz smakowitej przyjemności, stworzona by się nią dzielić. Escada Cherry in the Air posiaNuty górne da ikoniczny kształt flakonu, który Zapach otwierają kuszące nuty jest znakiem rozpoznawczym edycji czarnej wiśni i soczystej maliny peł- Escada wiosna/lato; jego pełen życia ne letniej dojrzałości, podczas gdy kolor łączy w sobie charakterystyczodrobina mandarynki w tle prowa- ny dla Escada odcień różu i czerdzi do cytrusowej świeżości. wień dojrzałych wiśni, wzbogacony Nuty serca odrobiną luksusu za pomocą satyLekkość płatków gardenii pod- nowej kokardy, co jest typowe dla kreśla kokosowa kremowość or- Escada. Do wzoru dodano uroczy

Konkurs Schudnij Zdrowo Konkurs powtarzany jest w cyklach co trzy miesiące. Uczestnicy uczą się przez 12 tygodni na godzinnych spotkaniach wszystkich aspektów prawidłowego odżywia i dzięki temu pozbywają się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dr Janusz Witkow-

Wiesława schudła 31 funtów

PLUS 11 marca 2013

ski posługując się Elektronicznym Badaniem Ciała układa każdemu uczestnikowi indywidualną dietę. Stosując ją mamy więcej energii, nie odczuwamy głodu i spalamy zbędny tłuszcz. Nasz metabolizm wyraźnie poprawia się.

nadruk wisienek na flakonie oraz wiśniowy pierścionek – umieszczony na nakrętce – który można nosić jako biżuterię. Nie tylko wyróżniający flakon przyczynia się do kolekcjonerskiego uroku zapachów wiosna/lato Escada, lecz także modne, nowoczesne pudełko. Nowa Escada Cherry in the Air podkreśla ekscytującą ewolucję zwycięskiej formuły przedstawiając ekskluzywny wzór projektu uznanej ilustratorki, Margot Mace. Podziwiana przez wielbicielki mody i profesjonalnych scenografów od Tokyo do Paryża, jej autentyczne, kreatywne podejście sprawiło, że idealnie pasuje do Escada. Narysowana charakterystycznym, paryskim stylem ilustracja przedstawia piękną młodą kobietę jadącą na rowerze

w wiśniowym sadzie, jej blond włosy i różową sukienkę rozwiewa wiatr, podczas gdy wiśnie spadają z drzew wypełniając jej rowerowy koszyk. We włosach ma różowe róże i wieniec kwiatów na szyi, na twarzy czystą radość wyrażającą młodzieńczy entuzjazm zapachu. Mace czerpała inspirację ze swoich własnych radosnych wspomnień by stworzyć ten ujmujący obraz. W pełni wykorzystując ten przykuwający uwagę wzór, marka postanowiła użyć ilustrację przedstawioną na pudełku również w sklepach i przy reklamie, tworząc mocną deklarację dla Escada Cherry in the Air, która sprawia, że kampania zapada w pamięci równie mocno jak zapach. Cena: $56

Zasady konkursu są proste. Trzeba przychodzić na każde spotkanie przez 12 tygodni. Przed spotkaniem uczestnicy są ważeni. Na zakończenie konkursu ogłoszone są wyniki. Trzy pierwsze osoby, które schudły najwięcej otrzymują nagrody pieniężne. Zapisujemy do grup w Nowym Jorku i New Jersey. Nowe lokalizacje

to biura Nowego Dziennika w Garfield, NJ i Ridgewood NY. Osoby, które nie mogą uczestniczyć w cotygodniowych spotkaniach mogą być prowadzone indywidualnie przez dr Janusza Witkowskiego. Kontakt telefoniczny i szczegółowe informacje (718) 930-3449 lub (347) 262-6485 lub mailowy zdrowie@live.com JW

Krzysztof schudł 85 funtów


Historia stanu Nowy Jork 27

Najsłynniejsze skrzyżowanie świata – cz.4 Jednak budynek One Times Square, mimo krótkiej związku z samą redakcją stał się miejscem narodzin tickera, czyli pasku informacyjnego, zwanego też scroll lub crawl. Dziś prawie każdy kanał informacyjny ma w dole ekranu wciąż przewijający się pasek ze skrótowymi najświeższymi wiadomościami. Historia pasków jest jednak starsza niż sama telewizja. Wszystko zaczęło się od pomysłu redakcji New York Times`a, by wyświetlać krótkie wiadomości na fasadzie swojej starej, podniszczonej siedziby, która zarazem pozostaje najlepiej widocznym budynkiem przy Times Square. W 1928 roku zamontowano u podstaw budynku elektryczne tablice, które składały się z 14 800 lamp. Wysiedlane za ich pomocą napisy obiegały dół budynku wysiedlając najświeższe informacje. Inauguracja news tickera nastąpiła w gorącym okresie wyborów prezydenckich w 1928 roku, to na elektrycznym pasku nowojorczycy

mogli odczytać pierwsze wyniki głosowania. W ten sposób narodziła się świecka tradycja - Amerykanie w ważnych momentach historycznych zbierają się na Times Square, niczym na antycznej Agorze, bo tutaj zawsze podawane są najważniejsze wieści.

.... i dziś

Budynek One Time Square dawniej...

Pierwszy, historyczny ticker zgasł pod koniec lat 70. Ale szybko został odnowiony. Dziś zastępuje go elektroniczne cudo sponsorowane przez Dow Jones, największego wydawcę pism poświęconych giełdzie i biznesowi, a wokół Times Sqaure inni wydawcy zamontowali swoje paski informacyjne. Sama redakcja Times`a wzniosła w ostatnich latach w pobliżu placu pomiędzy 42. a 41. Ulicą nową siedzibę - The New York Times Building, dzieło architekta Renzo Piano. Ten ukończony w 2007 roku drapacz chmur ma 52 piętra i 319 metrów wysokości do szczytu anteny wieńczącej wieżowiec. Jego szklane fasady wyrastają znacznie ponad dach budynku nadając ma lekkości i strzelistości. To pierwszy w Stanach tak znaczny „zielony budynek”, który zużywa mało energii, a przy tym oddaje mało zanieczyszczeń. I jak wiele nowych wieżowców nie ma parkingu, by zmusić pracowników biurowca do korzystania z komunikacji miejskiej. Nawet kierownictwo Times`a nie korzysta z samochodów,

ma do swojej dyspozycji jedynie zewnętrzny parking na... rowery. Poniżej reklamy znajdującej się na budynku Condé Nast, na parterze przez wielką witrynę widać studio telewizyjne, którego jedna ze ścian na długości 17 metrów pokryta jest w całości monitorami. Tutaj nagrywane są informacje biznesowe m.in. dla CNBC, Fox News Chanel, czy BBC. Telewizyjny świat można podpatrzeć prawie na każdym kroku na Times Square. W budynku One Astor Plaza znajdują się studia MTV. Ponieważ ulokowane są na pierwszym piętrze i to za szklaną ściana z ulicy doskonale widać proces powstawania programów. W trzech znajdujących się tam studiach powstają m.in. takie pogramy jak Total Request Live, MTV News czy Big Ten. Przy placu znajduje się też Times Square Studios należące do Walt Disney Company, w którym powstaje popularny w Stanach program stacji ABS - Good Morning America. Ciąg dalszy za tydzień...

tel. 973-883-0379 ✷www.tygodnikPLUS.com


28 Technika i gadżety

Panasonic Lumix DMC-GH3

Dobrze znana lokalizacja pod nowym szyldem!

Rampa Millennium

lub Android - połączenie jest możliwe dzięki wbudowanemu w korpus modułowi Wi-Fi. Najbliższą konkurencją Panasonika GH3 są inne bezlusterkowce, zaawansowane lustrzanki i najlepsze kompakty. Bezpośrednim konkurentem GH3 jest Olympus OM-D E-M5. Na rynku przyjdzie mu także powalczyć z takimi propozycjami jak Sony NEX-6, Sony NEX-7, Fujifilm X-E1, Fujifilm X-Pro 1. Nie można też zapominać o bardziej zaawansowanych kompaktach jak Fujifilm X100s oraz zaawansowanych lustrzankach jak Canon EOS 7D, Nikon D300s, a nawet

Panasonic Lumix GH3 to trzecia wersja flagowego aparatu japońskiego producenta w systemie Mikro Cztery Trzecie. Lumix GH3, poza 16-megapikselową matrycą, oferuje magnezowy korpus, szybki autofokus, wbudowany wizjer i lampę błyskową. Zastosowano magnezową obudowę, która jest dodatkowo uszczelniona, co zapewnia ochronę przed trudnymi warunkami: kurzem i wilgocią. Wbudowany wizjer elektroniczny wyświetla 1,7 miliona punktów. Zakres ISO wynosi od 125 do 25600. Zdjęcia seryjne można wykonywać z maksymalną prędkością 6 kl/s. Aparat można kontrolować przy pomocy aplikacji dostępnych na iOS

AT T O R N E Y S AT L AW

ADWOKAT Joanna E. Nowokuński, Esq. z Kancelarii Prawnej

ROSS & ASMAR LLC ■

SPRAWY IMIGRACYJNE / DEPORTACYJNE: (sponsorowanie, deportacja, wizy, itd.)

SPRAWY RODZINNE: rozwody z orzeczeniem i bez orzeczenia o winie pozwanego, alimenty, podział majątkowy, prawne i fizyczne prawo do opieki nad dzieckiem, prawo do widywania dziecka

SPRAWY KARNE: DUI/DWI, narkotyki, przemoc w rodzinie, napady, rozboje, kradzieże, wykroczenia, mandaty, aresztowania

SPRAWY CYWILNE: kontrakty, spółki, znaki towarowe firm, intercyzy przedmałżeńskie

WYPADKI!

PROBLEMY Z PRACODAWCĄ!

MÓWIMY PO POLSKU!

SE HABLA ESPAÑOL!

718.349.1555

TELEFONY CZYNNE CAŁĄ DOBĘ Greenpoint 154 Nassau Avenue

www.rossasmar.com

Brooklyn, NY

Manhattan 499 7th Avenue, 23rd Floor, South Tower

(pomiędzy Newell i Diamond St.)

PLUS 11 marca 2013

Queens 75-16 Roosevelt Avenue

New York, NY 10018

Jackson Heights, NY

(róg 7th Avenue i 37th Street)

(przy stacji Roosevelt Ave.)

133 Greenpoint Ave. Brooklyn NY 11222, tel. 718 389 1818 www.RampaMill.com Zaraz przy metrze G na Greenpoincie!

Rozliczamy podatki! Do 15 kwietnia! Dzwoń: 718-389-1818

WYSLIJ KWIATY OWY OLICZNOŚCI lub PREZENT OK $38!!! DO POLSKI! Od

Rampa Millennium to również paczki/Western Union/kwiaty i zestawy okolicznościowe do Polski/ notariusz/apostille/tłumaczenia/asysta w urzędzie/ formy imigracyjne i więcej! Dzwoń już dziś: 718 389 1818, lub pisz: info@RampaMill.com

Canon EOS 60D czy Nikon D7100. Jednym słowem w tym segmencie rynku wybór jest bardzo szeroki, a co za tym idzie także duża konkurencja. Lumix GH3 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po nieco ponad 0,7 s od włączenia z działającym autofokusem co jest bardzo dobrym wynikiem. Panasonic GH3 nie ma tez problemów z wyzwoleniem migawki dokładnie w momencie, o który nam chodzi. Płynnie odbywa się także przejście do menu i odtwarzanie zdjęć i miniatur. Panasonic GH3 oferuje zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości na poziomie 6 kl/s. Jest to przyzwoity wynik plasujący GH3 razem z bardziej zaawansowanymi lustrzankami. Pod względem pomiaru ostrości Panasonic i system Mikro 4/3 przoduje na rynku bezlusterkowców. Nie inaczej jest z flagowym GH3, który w sprzyjających warunkach osiąga czasy ostrzenia poniżej 0,1 s. Z obiektywem 12-35 mm f/2.8 Panasonic GH3 ostrzy odrobinę szybciej od Olympusa OMD E-M5. Lumix GH3 jest też pierwszym bezlusterkowcem, w którym tryb ciągłego autofokusa

na prawdę działa. Na tarczy trybów ekspozycji Panasonika GH3 znajdziemy zarówno filtry artystyczne, scenerie, pełną automatykę jak i tryby manualne - PASM, skierowane do bardziej zaawansowanych użytkowników. Zestaw trybów jakie oferuje GH3 jest podobny do tych obecnych w amatorskich lustrzankach. Uzupełnieniem jest manualny tryb wideo i trzy tryby C1-C3, które możemy zaprogramować. Panasonika GH3 musimy pochwalić za szybkość działania i szybkość autofokusa. Dzięki tym cechom GH3 fotografuje się szybko i bezproblemowo. Aparat możemy też pochwalić za pomiar światła i automatyczny balans bieli, które w większości przypadków dają przewidywalne rezultaty. Duży plus należy się GH3 za rozbudowane funkcje wideo. + szybkość działania + szybkość autofokusa + zdjęcia seryjne 6 kl/s + automatyczny balans bieli + pomiar światła + stabilizacja obrazu Power O.I.S. + zaawansowane funkcje wideo Cena: $1,300


Rozrywka 29 Rozwiązanie krzyżówki prześlij do nas e-mailem na adres ogloszenia-ny@tygodnikplus.com lub na nasz adres pocztowy P.O. Box 474, Pomona NY 10970 wraz z podaniem imienia, nazwiska i dokładnego adresu. Wszystkie prawidłowe rozwiązania przesłane do dnia 18.03.13 r. wezmą udział w losowaniu nagrody. Dane laureata obecnej krzyżówki zamieścimy na naszej stronie w dniu 25.03.13 r. Nadesłanie przez Czytelnika rozwiązania krzyżówki oznacza, iż wyraża on zgodę na opublikowanie imienia, nazwiska oraz miejsca zamieszkania na liście laureatów. Rozwiązania prosimy przysyłać tylko raz. Duplikaty będą kasowane.

Sponsorem nagrody jest

Sklep muzyczny Music Planet

Nagroda do odebrania w siedzibie firmy lub drogą pocztową

Music Planet

649 Manhattan Ave, Brooklyn NY 11222 Tel.: 718-383-2051 68-37 Fresh Pond Rd, Ridgewood NY 11385 Tel.: 718-673-4710 www.musicplanet.cc

NAGRODA TYGODNIA

Za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki z nr 8(126) nagrodę wylosował Pan Janusz Majda z Ridgewood. Gratulujemy! Hasło – „Powrót Andersena”

BÓL - CHOROBY - URAZY NÓG - STÓP DOROSŁYCH oraz DZIECI tel. 718-349-9595

DR.HALINA M. SEMLA-PULASKI DPM, ABPOPPM, FASPM DIPLOMATE AMERICAN BOARD OF POD. ORTHOPEDICS &PRIMARYNPOD. MEDICINE

117 Nassau Ave. Brooklyn/Greenpoint tel. 718-349-9595

1732 Great Neck RD Copiague tel. 631-842-7686

tel. 973-883-0379 ✷ www.tygodnikPLUS.com


30 Rozmaitości

Ciekawe fakty o kotach – cz. 1 •  Koty mają po pięć palców u każdej z przednich łap, ale u tylnych tylko po cztery. •  Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty to zwierzęta towarzyskie. Jeżeli przebywają wśród ludzi, reagują kiedy się do nich mówi i potrafią na swój sposób odpowiadać. Cieszy je towarzystwo człowieka. •  Kocica pozostawiona sama sobie może mieć młode cztery razy w roku. W każdym miocie rodzi się trzy do pięciu kociąt. •  Wszystkie kocięta rodzą się ślepe i bezzębne, z zamkniętymi przewodami słuchowymi. Tuż po otwarciu oczy kociąt są zawsze niebieskie, bez względu na rasę. Właściwy ich kolor pojawia się dopiero po około 12 tygodniach. •  Dobrze traktowane koty mogą dożyć dwudziestu lat lub nawet przekroczyć ten wiek. •  Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Dlatego często nie może znaleźć małych ka-

wałeczków (np. jedzenia) na podłodze. •  Gen odpowiedzialny za rude ubarwienie sierści kota jest powiązany z jego płcią i znajduje się w chromosomie X (gen determinujący płeć). Może on dać barwę rudą lub czarną. Tak więc, samice kota domowego, które mają dwa chromosomy X, mogą mieć w swoim ubarwieniu zarówno czarny jak i rudy kolor. Natomiast kocury, posiadające tylko jeden chromosom X nigdy nie będą mogły poszczycić się kombinacją tych dwóch kolorów. Jeżeli jednak u samczyka kota wystąpi rudo-czarne ubarwienie, to oprócz tego, że będzie on niezwykłym unikatem, na pewno okaże się też bezpłodny. Aby uzyskać w swoim umaszczeniu zarówno barwę rudą jak i czarną, kocur musi posiadać parę żeńskich chromosomów X determinujących płeć kota. Ta wyjątkowa kombinacja uczyni go bezpłodnym.

WYCIECZKI z polsk im przewodnik iem Las Vegas + Kaniony B U S E M 10 dni z noclegami od 23 marca – tylko $1090! Jedyna okazja dla tych, którzy nie chcą latać samolotem! Okazja, z tym ogłoszeniem $ 20 taniej!!!

DOOKOŁA USA (Parki Narodowe, słynne miasta) 16 dni w każdym miesiącu od Maja 2013 - ceny od $990 KAŻDA WYCIECZKA DOCHODZI DO SKUTKU!!! A także Niagara, Floryda, Waszyngton, Chicago, Jaskinie, Las Vegas + kaniony, Alaska, WYJAZDY NA NARTY i inne

Zapraszamy!

AMPOL, Tel.609-647-9054, 609-557-7270, 718-389-1818 ampoltours@yahoo.com, www.ampolinc.com posłuchaj też: www.radiorampa.com

UWAGA! Zabieramy uczestników z: Connecticut, Nowego Jorku, Wallington, Garfield, Linden, Perth Amboy, Trenton, Filadelfii.

PLUS 11 marca 2013

•  Krew kotów dzieli się na grupy tak jak krew ludzka. Zdecydowana większość kotów (ok.99%) ma grupę krwi A. Grupa B występuje najczęściej u kotów konkretnych ras (głównie u persów, kotów abisyńskich i kotów brytyjskich krótkowłosych). Grupa krwi AB jest u kotów wyjątkową rzadkością. •  Kolor oznak na futrze kotów syjamskich jest warunkowany przez temperaturę. Rejony ciała bardziej narażone na działanie zimna (nos, łapy, ogon) są ciemniejsze. •  Małe kotki syjamskie rodzą się całkowicie białe z powodu „upału” panującego w macicy matki przed ich narodzinami. To ciepło powstrzymuje ciemnienie oznak na futrze kociaków. •  Ludzie, którzy są uczuleni na koty, w rzeczywistości są uczuleni na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na sierści. Jeżeli kot jest często kąpany, alergicy znacznie lepiej znoszą jego obecność. •  Bieżące badania wykazują, że alergeny u kotów są powiązane z ich gruczołami zapachowymi. Koty mają takie

gruczoły na twarzy oraz u nasady ogona. Ponieważ najwięcej zapachów wytwarzają samczyki, alergicy powinni najlepiej tolerować wysterylizowane samiczki. •  Koty nie myślą, że są małymi ludźmi. Myślą, że my jesteśmy dużymi kotami. To w wielu przypadkach wpływa na ich zachowanie. •  Koty narażone są na choroby dziąseł oraz próchnicę. Ich zęby powinny być czyszczone przez weterynarza raz do roku. •  Koty, zwłaszcza w starszym wieku, mogą chorować na raka. W wielu przypadkach leczenie może przynieść dobre rezultaty. •  Większość kotów nie ma rzęs. •  Kotom nie należy podawać do picia krowiego mleka, gdyż większość dorosłych kotów nie przyswaja zawartej w nim laktozy. Ciąg dalszy za tydzień…

Na wesoło


reklama u nas to

szach i mat dla Twojej konkurencji

dzwoń po reklamę: 973-928-3838

Tygodnik PLUS


ZAMÓWIENIE Aby zamówić książkę drogą pocztową, należy wysłać umieszczony poniżej kupon z czekiem wystawionym na PLUS Media Group lub numerem karty kredytowej na sumę $34.95 ($29.95 książka + $5 wysyłka). Imię i nazwisko _________________________________________________________ Adres _________________________________________________________________ Miasto _____________________________ Stan _________________ Kod ________ Nr telefonu ______________________ Forma płatności

* check/money order * karta kredytowa

Numer karty ___________________ Data ważności __________________

Code ________________

Prosimy o wysłanie kuponu na adres redakcji – PLUS Media Group, P.O. Box 474, Pomona NY 10970

PLUSNY03112013  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you