Page 1

Zdrowa skóra, piękna sierść – jak o nie zadbać od środka? Skóra i sierść to pierwsza linia obrony organizmu przed światem zewnętrznym. Chroni kota na wiele sposobów: ograniczając straty wody i ciepła do środowiska (tworzenie skutecznej warstwy izolacyjnej), opóźniając lub zapobiegając przedostaniu się niechcianych mikroorganizmów i toksyn oraz osłaniając przed fizycznymi i chemicznymi czynnikami (w tym szkodliwym promieniowaniem słonecznym). Kluczowym elementem jest utrzymanie od wewnątrz odpowiedniego nawodnienia skóry za sprawą funkcjonalnych składników odżywczych zawartych w codziennej diecie kota. Kiedy należy wspierać odżywienie skóry i sierści poprzez podawanie zwierzęciu karmy z dodatkami „na sierść”? Jest to ważne u wszystkich kotów długowłosych, wybrednych oraz w każdym okresie przejściowym, np. wiosną, jesienią, także po operacjach i zabiegach, jak również przy częściowym lub całkowitym wycięciu sierści. Około 1/3 dziennego zapotrzebowania na białko u kota jest wykorzystywana właśnie na utrzymanie prawidłowego stanu skóry i sierści. Sierść kota składa się z włosów zbudowanych w 95% z białka. Dostarczanie pokarmu zawierającego białka z różnych, wysokowartościowych źródeł (np. mięso indycze, ryba i jaja), pozwala na odbudowę zarówno pięknej okrywy włosowej, jak i wzmocnienie sprężystości oraz funkcji ochronnych skóry kota. Czy podawanie kotu surowej wołowiny lub innego mięsa nie wystarczy, aby zaspokoić jego potrzeby na białko? Podawanie kotu mięsa przemrożonego lub sparzonego wrzątkiem, stanowi dość ubogi w składniki odżywcze posiłek dla zwierzęcia. Mięso nie zawiera wielu niezbędnych składników, które kotu dostarczała zdobycz zjadana w całości. Dieta czysto mięsna u kotów prowadzi do niedoborów nienasyconych kwasów tłuszczowych, które warunkują utrzymanie właściwych funkcji skóry i rozwój prawidłowej okrywy włosowej. Poza tym ważnym elementem jest unikanie monodiety, która prowadzi do niedoborów czy chorób kota. Nawet średniej klasy karmy są złożone z kilku składników, w tym także z zestawu witamin i składników mineralnych. Wielu składników zawartych w zbilansowanej karmie, takich jak np. włókno pochodzące z pełnoziarnistego ryżu, kot nie otrzymuje w dietach domowych. A dostarczenie odpowiedniego włókna (które nie występuje w mięsie), jest elementem odpowiedzialnym za prawidłową równowagę i pracę jelit. Spożywanie mięsa powoduje wzrost ilości bakterii gnilnych w przewodzie pokarmowym kota i wiąże się z intensywnymi „zapachami kuwetowymi”.

nasz EKSPERT Na pytania odpowiada dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalista żywienia zwierząt

Mogą być to łamliwe, matowe włosy oraz łuszcząca się skóra. Poza tym kot może też wydrapywać lub wylizywać sobie łyse miejsca. Badania statystyczne wykazują, że zwierzęta karmione w sposób niezbilansowany mają o 1/3 za mało nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tylko odpowiednie połączenie wszystkich trzech wymienionych składników gwarantuje sprężystą, dobrze nawodnioną skórę. Oprócz tego, niektóre z nich, pełnią ważne rolę zarówno w powstawaniu, jak i zwalczaniu reakcji zapalnych w organizmie. Witamina A wraz z cynkiem, pełni niebagatelną rolę w tworzeniu nowych komórek skóry oraz kontroli przemian kwasów tłuszczowych. Z kolei witamina E z selenem, chroni przed wolnymi rodnikami powstającymi w wyniku szkodliwego promieniowania słonecznego, a także wzmacnia błony komórek skóry, dzięki czemu skutecznie chronią organizm przed natarciem patogenów. Związki te są bardzo ważne w odpowiednich ilościach. Dlatego, aby skutecznie wspierać zdrową skórę i piękną sierść, najlepiej codziennie stosować zbilansowaną suchą karmę, zawierającą wszystkie niezbędne składniki funkcjonalne.

Jaką rolę w żywieniu kota odgrywają nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A i E? Wszystkie te składniki są niezbędne do utrzymania prawidłowych funkcji organizmu kota. Ich niedobór manifestowany jest nieprawidłowym wyglądem skóry i sierści.

Masz pytanie? Napisz do eksperta na adres e-mail: dietetyka@cztery-lapy.pl

klimaty

kocie

13

4_4 Lapy 2011_kocie klimaty_kwiecień  

Masz pytanie? Napisz do eksperta na adres e-mail: dietetyka@cztery-lapy.pl kocie klimaty Na pytania odpowiada dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójt...

4_4 Lapy 2011_kocie klimaty_kwiecień  

Masz pytanie? Napisz do eksperta na adres e-mail: dietetyka@cztery-lapy.pl kocie klimaty Na pytania odpowiada dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójt...

Advertisement