Page 1

Sveikatos langas 2012 lapkritis

Nemokamas mÄ—nesinis Ĺžurnalas

ISSN 2029-2333


Renatos Janušytės nuotr.

Mielieji skaitytojai, Daugelio mintys jau sukasi apie didžiąsias metų šventes. Todėl tiktų vienos mūsų žurnalo viešnios žodžiai „Šventę pajusime būdami ramios dvasios.“ Išminčiai sutinka, kad vienas iš vidinės ramybės receptų – išmokti atleisti, o atlikti tyrimai rodo, kad laimingi žmonės – atlaidesni nei nelaimingieji. Taigi atraskite tinkamiausius vidinės ramybės receptus ir tapkite dar laimingesni. Lankėmės VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikoje, kur maloniai nustebome ir pasidžiaugėme pokyčiais: moderniai įrengtoje poliklinikoje profesionali medikų komanda į priekį žengia lydima direktorės Violetos Prekevičienės atkaklumo ir energijos. Kad šventes pasitiktumėte sveiki ir žvalūs, pateikiame geros savijautos receptų. Šeimos psichologė Laura Bratikaitė pataria, kaip spręsti situacijas, kad šeimos finansai negadintų namiškių santykių. Gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė pateikia maisto produktų sąrašą, kurie turi įtakos odos būklei. Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas primena apie pusryčių svarbą. Šiame numeryje taip pat rasite patarimų, kaip įveikti peršalimą, gerinti virškinimą, padėti širdžiai ir kaip kontroliuot gliukozės kiekį kraujyje. Jaukaus skaitymo ir vidinės darnos. Elektroninė svetainė www.sveikatoslangas.com „Sveikatos lango“ redakcija: Daiva Kuklienė Agnė Kiškytė, žurnalo „Sveikatos langas“ projekto vadovė Dizainas: Aurelijaus Petrikausko, Agnės Kiškytės Atsiliepimus rašykite agne@reklamoslangas.lt Žurnalą leidžia: UAB „Reklamos langas“, A. Rotundo g. 4A–4, Vilnius. Dėl reklamos žurnale prašome kreiptis tel. 8 619 70060. Spausdino UAB „Spindulio spaustuvė“, Vakarinis aplinkkelis 24, Kaunas. Tiražas 30 000 egz. Redakcijos nuomonė nebūtinai sutampa su autorių nuomone. Žurnale spausdinami straipsniai yra pažintinio pobūdžio. Tik Jūsų gydytojas gali nustatyti diagnozę ir paskirti tinkamą gydymą. Už reklamos turinį ir kalbą redakcija neatsako. Perspausdinant straipsnius ar jų dalis, būtina gauti redakcijos raštišką sutikimą.

Šiame numeryje

Sveikatos langas

Daugiau šypsokitės – ligos pasitraukia, kai Jūs šypsotės.

Ačiū Jums, daktare

– 1 psl.

Svečiuose: atnaujinta Naujosios Vilnios poliklinika – 2 psl. Visavertė mityba

– 4 psl.

Mėlynieji puslapiai Gamtos turtai

Ačiū, Jums daktare Rubrikoje „Ačiū, Jums daktare“ kviečiame padėkoti medicinos darbuotojui (gydytojui, slaugei ir kt.), padėjusiam sveikatą susigrąžinti Jums ar Jūsų artimajam. Jūsų istorijų laukiame el. adresu agne@reklamoslangas.lt arba paštu adresu UAB „Reklamos langas“, A. Rotundo g. 4A – 4, LT-01400 Vilnius.

– 6 psl.

– 8 psl.

Būkime gražios

– 12 psl.

Šeimos psichologas Gerai savijautai

– 14 psl.

– 17 psl.

Maisto produktų šaldymas – vienas geriausių būdų išsaugoti jų savybes – 18 psl. Būkime sveiki

Gydytojas chirurgas-oftalmologas Andrei Radzko ir šokėjas, laidų vedėjas Andrius Butkus.

– 20 psl.

Senolių tradicijos – ir gyvenime, ir versle Mitybos subtilybės

– 22 psl.

– 24 psl.

Vaistiniai augalai – nuo diabeto – 25 psl. Kviečiu prie stalo

– 26 psl.

Sutrikusiam virškinimui – 26 psl. Sveikatos kodas Pasaulio įvairenybės

– 28 psl.

– 29 psl.

Pagarbiai – Andrius Butkus

Linksmasis kampelis – 30 psl Smagioji medicina Astrologinis sveikatos langas

Noriu nuoširdžiai padėkoti gydytojui Andrei Radzko už galimybę džiaugtis puikiu regėjimu be akinių ar kontaktinių lęšių! Gydytojas Andrei Radzko – chirurgas oftalmologas, turintis per 20 metų darbo patirtį akių mikrochirurgijos srityje, jau trečius metus dirba akių klinikoje „Novoye Zreniye“, Vilniuje. Kartu su šauniu ir paslaugiu klinikos kolektyvu gydytojas man suteikė visą reikiamą informaciją, maloniai, ir svarbiausia, profesionaliai, atsakė į visus rūpimus klausimus, o operacijos metu jaučiausi saugiai ir patikimai. Gyvenu labai aktyvų gyvenimą – ir darbe, ir moksluose, ir net laisvalaikio metu produktyvumo teikia platus ir ryškus žvilgsnis į priekį. Šokant ir sportuojant nereikia taip saugoti akių, galiu labiau susikaupti, mažiau pavargstu. Po lazerinės regos korekcijos praėjus keliems mėnesiams, vis dar atrandu naujų privalumų: geram regėjimui nereikia papildomų priemonių. Tariu tvirtą ir nuoširdų Ačiū, Jums daktare už teigiamas emocijas ir kokybiškesnį gyvenimą, o visam akių klinikos „Novoye Zreniye“ personalui siunčiu linkėjimus ir padėką už profesionalų aptarnavimą ir jaukią atmosferą!

– 31 psl.

– 32 psl.

www.paslidija.lt

Mindaugo g. 19/3, Vilnius. Tel./faks. (8~5) 233 68 11. El. paštas: paslidija@takas.lt


S

večiuose: atnaujinta

Naujosios Vilnios poliklinika

Agnės Kiškytės nuotraukos

Tik ilgokai pabendravęs ir ne vieną valandą pasivaikščiojęs po sparčiai besikeičiančią VšĮ Naujosios Vilnios polikliniką kartu su jos direktore Violeta Prekevičiene, vyr. slaugos administratore Daiva Filipovičiene supranti, kiek daug lemia vadovo profesionalumas, atkaklumas ir meilė darbui. Dabar jau aišku, kad poliklinikos misijoje suformuluoti teiginiai nėra formalūs. ai yra tikslas, į kurį sparčiai žengia VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikos kolektyvas, vadovaujamas direktorės Violetos Prekevičienės.

Poliklinikoje dirba puikūs kineziterapijos specialistai. Jų dėmesys ir profesionalumas padeda pacientams atsigauti po sunkių ligų ir traumų.

Įsigytas naujas ultragarsinių tyrimų aparatas, gastrofibroskopas, cistoskopas, kolposkopas bei renovuota ir naujai įrengta operacinė.

VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikos direktorė Violeta Prekevičienė

VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikos tikslas – pacientams teikti kokybiškas, prieinamas, saugias ir veiksmingas ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Šioje poliklinikoje teikiamos pirminio ir antrinio lygio medicininės paslaugos. Poliklinikoje nupirkta nauja skaitmeninė rentgeno aparatūra. Naudodami ją, gydytojai gali peržiūrėti rentgeno nuotraukas tiesiog savo kompiuteriuose.

2

2012/11

VšĮ Naujosios Vilnios poliklinikoje teikiamos profesionalios ir kokybiškos odontologinės paslaugos. Dirba jauni, perspektyvūs ir kompetentingi gydytojai odontologai. Kabinetai aprūpinti modernia aparatūra.

Teikiamos įvairios fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugos. Pacientų pageidavimu statomos lašinės infuzijos.

Poliklinikoje darbuojasi puiki antrinio lygio gydytojų specialistų komanda. Pacientus konsultuoja ir gydo kardiologai, neurologai, urologai, otolaringologai, oftalmologai, endokrinologas, nefrologas, traumatologas ortopedas, vaikų kardiologas, vaikų neurologas, reabilitologai, chirurgai, akušeriai ginekologai, endoskopuotojai ir echoskopuotojai. Aktyviai vykdomos šios prevencinės programos: atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio, gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių, priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos, asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos, vaikų dantų ėduonies profilaktikos, storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos. Minėtas programas vykdo vaikų ligų gydytojai, gydytojai odontologai, vidaus ligų ir bendrosios praktikos gydytojai bei slaugytojos. Jie skatina pacientus domėtis savo sveikata ir atsakingai žiūrėti į ligą. Šiuo metu poliklinikoje pacientai gali pasiskiepyti nuo gripo ir erkinio encefalito labai mažomis kainomis. (Smulkesnė informacija apie paslaugas ir kainas www.nvpoliklinika.lt) Laboratorija, kurioje atliekami kokybiški tyrimai, aprūpinta patikima ir šiuolaikiška aparatūra. Moderni ir šiuolaikiška autoklavinė įrengta pagal visus reikalavimus. Instrumentai apdorojami, pakuojami ir dezinfekuojami centralizuotai. Įsigytas naujas sterilizatorius, instrumentų plovimo mašina, juostų užlydymo aparatas. Poliklinikoje dirbantys psichiatrai, psichologai ir socialinis dar-

buotojas vykdo įvairias užimtumo programas ir padeda pacientams, sergantiems psichikos ligomis arba turintiems psichikos sutrikimų, adaptuotis bei prisitaikyti gyvenime.

Pacientai gali registruotis internetu, diegiama moderni eilių reguliavimo sistema. 2012 m. spalio 18 d. su 9 partneriais pasirašyta „SANTA–HIS“ adaptavimo ambulatorinei grandžiai sutartis. Šio projekto tikslas – šiuolaikinių informacinių ir ryšių technologijų galimybes panaudoti gerinant pacientams teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, prieinamumą ir patikimumą, diegiant sveikatos priežiūros įstaigose modernią sveikatos priežiūros įstaigų informacinę sistemą ir sukuriant elektronines paslaugas pacientams. Naujoje posėdžių salėje įrengta multimedija. Joje darbuotojai klausosi paskaitų, kelia profesinę kvalifikaciją, rengia susirinkimus ir sprendžia aktualias darbo problemas. 2012 m. spalio 25 d. poliklinikoje įsikūrė Diabetikų klubas, kurio tikslas – padėti cukriniu diabetu sergantiems pacientams išmokti gyventi su šia liga. Visą informaciją apie klubą galima rasti poliklinikos tinklalapyje www.nvpoliklinika.lt. Nežiūrint visų permainų, labai trūksta žmogiškųjų išteklių, kurie papildytų kolektyvą ir prisidėtų gerinant ir plečiant paslaugų kokybę.

2012/11

3


„Vilkyškių pieninė“ pradžiugino sveikos gyvensenos šalininkus pristačiusi naują funkcinio jogurto liniją.

Ką reiškia „funkcinis“ jogurtas?

Pieno produktų mėgėjai per pusryčius neturėtų atsisakyti varškės. Tačiau ją gardinkite ne uogiene ar džemu, o šaldytomis uogomis – jose išlieka daugiau organizmui naudingų vitaminų. Varškę galima gardinti mėgiamu jogurtu.

S

Sausuosius pusryčius rinktis atsakingai

veikos mitybos dieną NMVRVI primena apie

Pusryčių režimas

Pusryčiai – tai pirmasis dienos valgis, svarbus tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Nuo jų prasideda valgymo režimas. Racionaliausias yra toks režimas, kai per pusryčius ir pietus žmogus gauna daugiau kaip du trečdalius, o per vakarienę – mažiau kaip trečdalį paros raciono kalorijų. Įrodyta, kad visaverčiai pusryčiai yra protinės ir fizinės energijos šaltinis geros dienos pradžiai. Maitinimosi laikas gali būti įvairus, tačiau rekomenduojama, kad tarp pusryčių, pietų ir vakarienės būtų 5–6 valandos. Valgant 3 kartus per dieną, pusryčiai turėtų sudaryti 30 proc. dienos energinės vertės, o valgant 4 kartus per dieną – 25 proc., t. y. vidutiniškai apie 400–500 kalorijų.

4

2012/11

Šį rudenį „Vilkyškių pieninė“ kviečia: „Į grožį ir sveikatą keliaukite skaniai!“

Visavertė mityba

Varškė – pieno produktų mėgėjams

Tai daugiau nei paprastas jogurtas, nes yra daug vertingesnis: ir sotus, ir turi naudingų sveikatai komponentų. Jame daug skaidulinių medžiagų, kurios ypač svarbios visavertei mitybai.

pusryčių svarbą

Lapkričio 8-oji – diena, kai Europos šalyse yra minima sveikos mitybos diena. Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas (toliau – NMVRVI) primena apie pusryčiavimo svarbą ir naudą.

Pusryčiaujantieji mažiau stresuoja

Įrodyta, kad visaverčiai pusryčiai yra protinės ir fizinės energijos šaltinis geros dienos pradžiai. 2011 m. Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti pusryčių įtaką tolesnei mūsų dienos sėkmei. Duomenys parodė, kad žmonės valgantys pusryčius (62 proc. tyrimo dalyvių pusryčiams rinkosi grūdinius patiekalus), jaučia mažesnę įtampą darbe, taip pat jie rečiau patiria nelaimingus atsitikimus ir sveikatos sutrikimus dar-

be. Tuo tarpu nepusryčiaujantys, bet užkandžiaujantys traškučius, sausainius, žmonės žymiai dažniau patiria stresines situacijas ir nelaimingus atsitikimus darbe. Nors kiekviena tauta turi savo nacionalinius pusryčius (pvz., prancūzai valgo prancūziškąjį ragelį, sviestą, džemą, kiaušinį ir kavą, anglai – kiaušinienę su šonine, skrudintą duoną, dešreles ir daržoves), svarbu, kad pusryčiai būtų maistingi ir suteiktų energijos visai dienai. NMVRVI specialistai pataria, į ką atkreipti dėmesį norint valgyti visaverčius pusryčius.

Sausieji pusryčiai, užpilami pienu ar sultimis, taip pat turėtų būti pasirenkami atsakingai. Iš kukurūzų pagamintuose sausuosiuose pusryčiuose gana daug druskos, o saldžiuosiuose, šokolado skonio – cukraus. Geriausiai rinktis javainius su grūdais, dribsnius ar sausuosius pusryčius – su visų grūdo dalių miltais ir užpilti liesu pienu ar jogurtu.

Kiaušinių patiekalai

Pusryčiams tinka ir virti ar kepti kiaušiniai. Juose gausu baltymų, mineralinių medžiagų, vitaminų A, D ir B2. Kiaušinius galima gardinti įvairiomis daržovėmis: svogūnais, špinatais, paprikomis. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad kiaušiniuose yra nemažai cholesterolio, tad piktnaudžiauti šiais patiekalais nereikėtų.

Košėse gausu mineralinių medžiagų

Puikus pusryčių pasirinkimas – košės! Jų yra įvairių: avižinė, miežinė, grikių. Lietuvos gyventojai su maistu gauna per mažai skaidulinių medžiagų. Per pusryčius turėtume gauti ketvirtadalį jų paros normos. Todėl šiam dienos valgiui labai tinka įvairios košės, kuriose gausu ne tik skaidulinių medžiagų, bet ir mineralinių medžiagų, vitaminų, augalinių baltymų, sudėtingųjų angliavandenių. Norėdami rinktis mažiau kaloringą maistą, košę virkite ne piene, o vandenyje, atsisakykite sviesto ar uogienės. Druskos taip pat vartokite saikingai.

Duona su grūdais

Jei pusryčiams renkatės sumuštinius, valgykite nesijotų miltų duoną arba duoną su grūdais, joje daugiau maistinių skaidulų. Sviesto, tepiojo riebalų mišinio ar margarino vartokite saikingai, o ant sūrio ar dešros gabalėlio uždėkite griežinėlį šviežio agurko ar pomidoro. Lietuvos gyventojai su maistu gauna per mažai skaidulinių medžiagų. Parengta pagal Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto informaciją

2012/11

5


5. Treniruokite šlapimo pūslę Tai padeda suretinti šlapinimosi intervalus. Iš pradžių nuolat šlapintis kas 2 val., vėliau šį laiką ilginti po 15 min. Taip šlapimo pūslė „išmokoma“ išsituštinti rečiau. 6. Venkite vidurių užkietėjimo Nuolatinis vidurių užkietėjimas išprovokuoja šlapimo nelaikymo atvejus, todėl būtina vartoti daugiau skysčių, daržovių ir vaisių, skaidulinio maisto.

10 naudingų patarimų, kaip sėkmingai „kontroliuoti“ šlapimo nelaikymą Šlapimo nelaikymas – sveikatos sutrikimas, su kuriuo kasdien turi gyventi daugiau nei 200 mln. žmonių visame pasaulyje. Deja, tai tėra tik skaičiai, kurie absoliučiai nejaudina sveikųjų ir menkai guodžia dėl šio sutrikimo kenčiančius vyrus bei moteris.

Mėlynieji puslapiai gali padėti Jums ar Jūsų artimiesiems, turintiems šlapimo nelaikymo problemų. Kadangi sulaukiame vis daugiau laiškų, į Jums aktualius klausimus atsako specialistai. Kviečiame rašyti, klausti, dalintis savo patirtimi. Laukiame Jūsų laiškų: el. adresu info@tzmo.lt skambinkite telefonu nemokama linija 8 800 00 226

6

2012/11

MĖLYNUOSIUOSE PUSLAPIUOSE specialistai pataria, kaip palengvinti su šlapimo nelaikymu gyvenančių vyrų ir moterų kasdienybę.

1. Mažinkite anstvorį Nutukusius žmones, ypač moteris, žymiai dažniau vargina šlapimo nelaikymas. Todėl patartina mažinti antsvorį. 2. Didinkite fizinį aktyvumą Fizinė veikla stiprina dubens raumenis, padeda atsikratyti

antsvorio. Būkite aktyvūs kasdien bent po pusvalandį.

3. Mažiau dirginkite šlapimo pūslę Rekomenduojama nevartoti arba mažiau vartoti skatinančių šlapinimąsi (pvz., kavos, gazuotų gėrimų, ypač su kofeinu) produktų, nerūkyti. 4. Stiprinkite dubens raumenis (moterims) Kuo stipresni tarpvietės raumenys, tuo geriau jie atlieka

7. Pasirinkite tinkamą higienos priemonę Sugeriamuosius higienos gaminius reikia pasirinkti: a) pagal aktyvumą: aktyviems žmonėms skirti urologiniai įklotai moterims (SENI Lady) ir vyrams (SENI Man). Pusiau aktyviems žmonėms (taip pat besinaudojantiems neįgaliųjų vežimėliais) skirti urologiniai anatominiai įklotai (San SENI), sauskelnės-kelnaitės (SENI Active) ir juostinės sauskelnės (SENI Optima). Pasyviems gulintiems žmonėms skirtos didelio sugėrimo anatominės sauskelnės (Super SENI); b) pagal gaminio dydį: pagal liemens ir klubų apimtį parenkamos tik sauskelnės (liemens apimtis cm x klubų apimtis cm); c) pagal sugėrimą: lengvam šlapimo nelaikymui (jei šlapimo išteka iki 100 ml) skirti specialūs urologiniai įklotai moterims (SENI Lady) ir vyrams (SENI Man). Vidutiniam šlapimo nelaikymui (jei šlapimo išteka nuo iki 200 ml) skirti specialūs anatominiai įklotai (San SENI).

Sunkiam ir labai sunkiam šlapimo nelaikymui (jei šlapimo išteka daugiau kaip 300 ml) skirtos juostinės (SENI Optima) ir anatominės sauskelnės (Super SENI); d) pagal gaminio kokybės ir saugumo kriterijus: gaminių pakuotės ženklinamos specialiais ženklais, kurie atspindi gaminio savybes. Ženklų reikšmės: Air – gaminys laidus orui, užtikrinama, kad oda neprakaituos ir nešus, gaminys nečežės; Latex free – gaminyje nėra latekso, mažesnė alergijos ir odos sudirgimo tikimybė; EDS – ypač greitas sugėrimas; Odour stop – nemalonaus kvapo kontrolė.

8. Tinkamai prižiūrėkite tarpvietės odą Nelaikomas šlapimas, išmatos, dažnas, odos netausojantis valymas ir kt. rizikos faktoriai gali pažeisti odos paviršių. Specialioji kosmetika SENI CARE (rasite tik vaistinėse) skirta odai valyti, atgaivinti, suaktyvinti ir apsaugoti. Kompleksinė priežiūra – tai visapusė apsauga nuo galimų odos pažeidimų.

9. Pritaikykite namų aplinką Būtina patogi aplinka namuose. Tualetas turi būti kuo arčiau, jei sunku judėti pačiam. Jei tai neįmanoma, būtinos pagalbinės priemonės: specialios kėdės, šlapinimosi indai. 10. Bendraukite Pasitikėkite savimi, neribokite mėgstamos veiklos, bendraukite, dalyvaukite visuomeniniame gyvenime, neatsisakykite aplinkinių pagalbos, dalykitės savo problemomis su specialistais ir artimaisiais – pagalba ir supratimas padės Jums rasti reikiamus sprendimus ir džiaugtis gyvenimu. Daugiau informacijos apie šlapimo nelaikymą galite rasti internetiniame puslapyje www.slapimonelaikymas.lt arba skambinti nemokama linija 8 800 00 226

Mėlynieji puslapiai

Mėlynieji puslapiai

savo funkciją, t. y. padeda sulaikyti šlapimą. Tarpvietės raumenų tonusą didina kasdien atliekami Kėgelio pratimai: tapvietės raumenys stipriai sutraukiami 10 s ir po to atpalaiduojami. Pratimą kartoti 10–15 kartų 3–4 kartus per dieną.

Akcija

–30%

SENY LADY urologiniams įklotams www. slapimonelaikymas.lt Visiems SENI gaminiams Akcijos laikotarpis 2012 11 01 – 2012 11 30

2012/11

7


K

ovai su peršalimu pasitelkime vaisius ir daržoves

Ar žinojote, kad šviežių apelsinų sultys padeda sumažinti aukštą kūno temperatūrą? Taigi jos ne tik skanios, bet ir vertingos siekiant apsisaugoti nuo gripo. Šio citrusinio vaisiaus sultys didina apetitą, gerina virškinimą, mažina tulžies išsiskyrimą, tinka esant lėtiniam vidurių užkietėjimui. Per dieną suvalgykite bent vieną apelsiną, ir puiki atgaiva bakterijų puolamam ar vitaminų trūkumo nualintam organizmui – garantuota.

8

2012/11

Viename vidutinio dydžio apelsine yra apie 60 mg vieno svarbiausių antioksidantų – vitamino C, o tai beveik tiek, kiek reikia gauti šio vitamino suaugusiam žmogui per parą. Jei kiekvieną rytą pradėsite stikline vandens su vienos citrinos sultimis – būsite žvalūs, energingi, sveiki, sureguliuosite skrandžio rūgštingumą. Sakoma, kad dviejose citrinose yra visos paros vitamino C dozė. Kai šio vitamino trūksta, žmogus jaučiasi pavargęs, tampa neatsparus infekcinėms ligoms. Citrinos pasižymi ir antimikrobinėmis savybėmis, tad, jei pakilo temperatūra, gerkite skiestas citrinos sultis, jei sloguojate – atlikite inhaliacijas su keliais lašais eterinio citrinų aliejaus. Daugelio šalių liaudies medicina citrinos sultimis gydo skorbutą, geltą, vandenligę, tulžies pūslės, šlapimtakių akmenligę, hemorojų, tuberkuliozę, skrandžio gleivinės uždegimą, reumatą, podagrą, radikulitą, anginą. Citrinos sultimis malšinamas karščiuojančių ligonių troškulys.

Kasdien išgeriant po 0,5 litro

morkų sulčių nauda organiz-

mui didesnė, negu suvartojus 12 kg kalcio tablečių! Morkų sultys tinka pervargus, peršalus, sergant cukriniu diabetu, artritu, alergija, angina, akių ligomis, dizenterija, astma, apkurtus, pagelbsti inkstuose atsiradus akmenų, praradus balsą. Morkų sultis gerkite rytais, prieš pusryčius, tuščiu skrandžiu – tik tada pajusite jų gydomąjį poveikį. Rytą išgerta stiklinė

Imbiero arbatos ieškokite: „Bioteka“, „Gyvi Namai“, http://internet.bioteka.lt/. Plačiau: www.bioteka.lt morkų sulčių pakelia organizmo tonusą, atgaivina veido odą, apsaugo nuo vidurių užkietėjimo. Morkų sultis, kaip ir kitas, geriausia gerti mažais gurkšneliais, kad organizmas suspėtų pasisavinti visas naudingąsias medžiagas.

Granatų sultyse yra be galo daug vitaminų ir naudingųjų mikroelementų, bet svarbiausia – jose gausu lengvai organizmui pasisavinamos geležies, tad joms nėra lygių didinant hemoglobino kiekį kraujyje. Tai ne tik puiki priemonė nuo mažakraujystės, bet ir tikras organizmo stiprinimo eliksyras, kuris sužadina apetitą ir reguliuoja skrandžio veiklą. Granatai turi šlapimą ir tulžį varančių medžiagų, skausmą malšinančių, priešuždegiminių ir antiseptinių savybių. Būkite atsargūs tie, kurių jautresnis skrandis – granatų sultyse daug rūgščių, tad geriau jas gerkite atskiestas vandeniu. Mitybos specialistai teigia, jog natūralios sultys turi beveik visų pagrindinių organizmui reikalingų junginių, lengvai pasisavinamų organizmo.

Šis ypač mėgiamas Indijos, Kinijos ir daugelio Rytų, Azijos šalių gyventojų žolinis augalas sparčiai išpopuliarėjo ir Europoje. Tiek kulinarijoje, tiek liaudies medicinoje vartojama imbiero šaknis, sukaupusi šių vitaminų (100 g): kalio – 36 mg, magnio – 40 mg, vario – 0,35 mg, vitamino B6 – 0,25 mg, riebalų – 8 mg, kalorijų – 65. Imbierą kaip vaistą savo pacientams rekomenduodavo net pats Rytų gydytojas Avicena. Jau daug anksčiau, prieš 150 metų botanikas Kulpeperis maždaug taip aprašė imbiero gydomąsias savybes: „Imbieras skatina virškinimą, sušildo skrandį, gerina regėjimą, jis naudingas vyresnio amžiaus žmonėms (šildo

sąnarius), o svarbiausia – saugo nuo podagros.” Liaudies medicinos atstovai pataria daugiau imbiero vartoti sutrikus šlapimui, varginant kojų pabrinkimams, pykinimui, esant blogam burnos kvapui. Malto imbiero šildomieji kompresai padeda mažinti artrito sukeltus skausmus. Taip pat jis padeda normalizuoti kraujo spaudimą, persišaldžius (svarbu jį vartoti pajutus pirmuosius ligos požymius), vartojamas sergant angina ir reumatu. Imbiero šakniastiebiai skatina seilių ir skrandžio sulčių sekreciją bei žarnyno peristaltinius judesius, todėl jie pasižymi apetitą stimuliuojančiu ir virškinimą gerinančiu poveikiu. Jau šiais laikais atliekant eksperimentus su gyvūnais, po kelių savaičių imbierų vartojimo buvo nustatytas padidėjęs skirtingų virškinimo fermentų, tokių kaip žarnyno lipazės, sacharozės, maltazės, tripsino ir chimotripsino, aktyvumas. Imbierų sudedamoji dalis – gingeroliai skatina išsiskirti tulžį. Ypač naudingas kartus imbiero skonis, kurį jam suteikia flavonoidai ir taninai, padedantys organizmui gintis nuo neigiamo laisvųjų radikalų poveikio.

Gamtos turtai

Gamtos turtai

Imbieras sušildo ir padeda stiprinti imunitetą

Jos gaivina, padeda išlaikyti ar sugrąžinti sveikatą. Kiekvieną dieną išgerdami po 500 ml granatų sulčių, infekciją įveiksite per 4–5 dienas, ir jokių medikamentų neprireiks. Sakoma, kad avietės – geriausias vaistas peršalus, jos net vadinamos natūraliu aspirino pakaitalu. Gydomųjų savybių turi ir aviečių vaisiai, ir lapai, ir šaknys, ir jaunos šakelės su lapeliais. Uogose gausu vitaminų ir salicilo rūgšties, kuri skatina prakaitavimą. Džiovintų šakelių su uogomis arbatą rekomenduojama gerti peršalus ar sergant gripu. Na, o jei šakelių neturite, pasirūpinkite aviečių uogiene. Šaukštelis uogienės – gurkšnis karštos arbatos – ir skanu, ir sveika. Aviečių preparatai mažina uždegimą, karščiavimą, skatina prakaitavimą, veikia antibakteriškai, malšina skausmą, mažina cukraus kiekį kraujyje, tinka vartoti kaip vitaminų šaltinis gydant avitaminozę. Aviečių lapai ir vaisiai vartojami peršalus, sergant kvėpavimo takų ligomis, kaip pagalbinė prieš-

uždegiminė priemonė gydant reumatą, skatina žaizdų gijimą, stiprina kraujagyslių sieneles. Atminkite, jog nėra vaistų, įveikiančių peršalimo ligų priežastį – virusus. Taigi rūpinkitės savo ir šeimos narių sveikata, skirkite dėmesio savo kasdieniam racionui, nes tai yra patikimiausias ir paprasčiausias sveikatos užtikrinimo kelias. Nepamirškite – visada lengviau išvengti ligos, nei ją gydyti.

Būkite sveiki! 2012/11

9


G

udobelės – rudens dovana širdžiai

Organinės chemijos mokslų daktarė doc. Ksavera Vaištarienė: „Ypač vyresniems žmonėms naudinga po ranka turėti gudobelių ekstrakto, kuris nuo seno vartojamas širdžiai. Galima valgyti ir gudobelių vaisius, kurie vertingi dėl juose esančio karoteno ir likopeno (medžiagos, suteikiančios uogoms raudoną spalvą). Tai svarbus vitamino A šaltinis. Gudobelių vaisiuose taip pat gausu vertingų antioksidantų bei vitamino C“.

10

2012/11

2012/11

11


ityba lemia odos būklę Svarbiausi vidaus organai, atsakingi už odos grožį

Gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė

Norėdami išsaugoti gražią odą, stiprinkite širdį, kontroliuokite svorį ir būkite geros nuotaikos. Visa tai galima pasiekti pakankamai miegant, nuolat mankštinantis ir sveikai maitinantis. Taigi vien tik kremai nepadės išsaugoti gražios odos. Ji – mūsų mitybos ir sveikatos būklės veidrodis.

Kepenys ir inkstai – nuolat atliekantys šalinimo funkciją; antinksčiai – gaminantys svarbius hormonus, pvz., pregnenolonus, estrogenus, progesteroną ir testosteroną, kurių disbalansas gali sukelti odos pakitimus; skydliaukė – dėl jos gaminamų hormonų sutrikimo oda gali sausėti, pleiskanoti. žarnynas – iš jo naudingos medžiagos patenka į visus organus, o nereikalingos pašalinamos. Šioms funkcijoms sutrikus oda tampa riebesnė, storesnė, gali pakisti spalva, atsirasti dėmelių.

12

2012/11

Godži uogų ir 100 proc. Godži uogų sulčių ieškokite: „Bioteka“, „Gyvi Namai“, http://internet.bioteka.lt/. Plačiau: www.bioteka.lt

Džiovintose slyvose ir mėlynėse esantys antioksidantai neutralizuoja laisvųjų radikalų poveikį.

Maisto produktai, gerinantys odos būklę Riešutai – ypač migdolai, pasižymi antioksidaciniu poveikiu. Vitaminas E saugo odą nuo senėjimo, padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir palaiko tinkamą jos drėgmę.

Citrusiniuose vaisiuose esantis vitaminas C skatina kolageno gamybą, kuris sudaro pagrindinę odos struktūros dalį.

Špinatuose gausu antioksidanto liuteino. Prancūzų mokslininkai nustatė, kad liuteinas palaiko odos drėgmę, elastingumą ir apsaugo nuo raukšlių. Todėl kasdien rekomenduojama kasdien suvartoti 10 mg liuteino, o tai sudarytų 113 g špinatų arba 57 g kopūsto. Špinatuose taip pat daug vitamino A.

Godži (dygliuotojo ožerškio) uogos turi odą jauninančių savybių. 1 g šių uogų turi apie 500 kartų daugiau vitamino C nei apelsinai. Vitaminas C svarbus kolageno gamybai – tai medžiaga, užtikrinanti odos elastingumą. Taip pat šiose uogose yra linolo rūgšties, kuri lygina odą ir neleidžia susidaryti raukšlėms. Godži uogos puikus vaisių kokteilių, košių ar salotų pagardas.

Būkime gražios

M

Burokėliuose gausu antioksidantų pigmento antocianino, kuris skatina kolageno gamybą. Puikiai tinka tiek burokėlių salotos, tiek jų sultys.

Linų sėmenų aliejus. Juo gardinkite vaisių kokteilius ar salotas. Per parą jo suvartokite ne mažiau kaip vieną arbatinį šaukštelį. Jame esančios Omega-3 riebalų rūgštys palaiko optimalią odos mitybą ir taip apsaugo nuo raukšlių.

Raudonos, žalios ir oranžinės daržovės turi daug beta-karoteno, kuris žmogaus organizme paverčiamas vitaminu A, apsaugančiu odos ląsteles nuo pažeidimų ir ansktyvo senėjimo. Špinatuose daug odai reikalingo vitamino A.

Ankštinės daržovės jaunina odą, nes jas vartojant organizme gaminama hialurono rūgštis – medžiaga, suteikianti odai lygumą ir elastingumą. Kasdien suvartokite bent du šaukštus ankštinių daržovių. Piure iš bulvių keiskite į ankštinių daržovių piure.

Paukštienos sudėtyje esantis karnozinas, antioksidantas, gerinantis odos tonusą ir palaikantis optimalią raumenų funkciją. Valgykite paukštieną 2–3 kartus per savaitę. Alyvuogės. Australų mokslininkai pastebėjo, kad žmonių, vartojančių daug alyvuogių aliejaus, oda mažiau raukšlėjasi. Alyvuogėse ir jų aliejuje (pirmojo šalto spaudimo) esanti oleino rūgštis, prasiskverbusi į ląstelės vidų ją atjaunina ir mažina raukšles.

2012/11

13


as valdo šeimoje:

ar mes litus, ar litai mus? Ne taip seniai atliktas sociologinis tyrimas atskleidė neraminančią statistiką – beveik pusė apklausoje dalyvavusių vyrų ir moterų savo skyrybų priežastimi nurodė finansinius sunkumus. Tyrimo rezultatai parodė, kad vidutiniškai šeimoje net 70 proc. poros kartu praleidžiamo laiko skiriama pokalbiams apie pinigus. Reikia pasakyti, kad ginčai ir konfliktai kyla ne tik tose šeimose, kur sprendžiamas klausimas, ką rinktis: ar eiti į gimtadienį ir pirkti dovaną, ar geriau už tuos pinigus nupirkti vaikui batus? Daug barnių kyla ir ten, kur pinigų užtenka ne tik „duonai su dešra“, bet ir kur sprendžiamas klausimas – žiemą skristi slidinėti į Alpes ar pasilepinti Tailando saule.

Nuotr. Viktorijos Vaišvilaitės Skirutienės

Psichologė Laura Bratikaitė

14

2012/11

*** Tad, kaip išsaugoti šeimą, jei „už nugaros vis dar girdėti krizės alsavimas“? JAV visuomenės veikėjas Bendžaminas Franklinas sakė: „Išleisk vienu centu mažiau, nei uždirbi – ir turėsi perteklių.“ Tačiau kaip susitarti dėl to vieno cento? Juk šeimos biudžeto planavimas – tai dviejų nuomonių derinys. *** Labai gerai, kai poros, vos tik pradėjusios gyventi kartu, aptaria finansų valdymą. Žmonės ateina

*** Bendro gyvenimo pradžioje rekomenduojama rašyti visas išlaidas, kad suprastumėte, kam daugiausia pinigų išleidžiama ir ar tai neviršija pajamų. *** Manoma, kad pats geriausias variantas – turėti bendrą biudžetą, kai abiejų pajamos sumuojamos ir iš jų planuojamos būtinos išlaidos ir būsimi pirkiniai. *** „Kambariokų“ principu („susimetam per pusę“) gyvenantys partneriai rizikuoja atsidurti nesaugioje pozicijoje, vos tik vienam iš jų iškiltų finansinių problemų ar pasikeistų statusas (pvz., dirbanti moteris išeitų vaiko priežiūros atostogų arba vyras prarastų darbą). *** Turėti savų pinigų, už kuriuos nereikėtų „atsiskaitinėti“ partneriui – dalykas teigiamas. Tačiau sumos asmeninėms išlaidoms turėtų būti lygiai tokio paties dydžio: jei vienam 200 Lt, tai ir kitam tiek pat. Nėra teisingas sprendimas, kai sutariama dėl procento nuo asmeninės algos, kuris skiriamas išlaidoms, nes jei vieno alga ženkliai didesnė, tai jam ir asmeninėms išlaidoms tenka didesnė suma, o tai jau – didesnės privilegijos, kai neišlaikomas lygiavertiškumo principas šeimoje.

„Įforminti“ santykius

Dažna finansinių konfliktų priežastis yra būtent tai, kad santykiai nėra „įforminti“, t. y. pora gyvena kartu, tačiau nėra susituokusi ar kitaip apibrėžusi

Dienraščio „USA Today“ ir tyrimų agentūros „Gallup“ atliktas tyrimas parodė, kad išlaidų slėpimas yra vienas iš rizikos veiksnių, didinančių skyrybų tikimybę. Jei nepasitikima partneriu tiek, kad negalima pasakyti jam tikrąją naujų batų kainą ar pasiguosti dėl baudos už greičio viršijimą, tikėtina, kad santykiuose jau ima rastis „kariesas“.

savo buvimą kartu. Tenka girdėti pasakymą, kad mes ir taip gyvename kaip šeima ir santuoka nieko nepakeistų. Tai jei nepakeistų, kodėl nesituokia? Visiško įsipareigojimo nebuvimas nesuteikia užtikrintumo, todėl partneriai santykius dažnai ima „tikrinti per pinigus“: „Jis kasdien pietauja brangioje kavinėje, o man priekaištauja, kad lankausi brangiame sporto klube“ (mąstoma, kad partneris savo poreikius laiko svarbesniais, o kitam gaili). Lygiai taip gali atsitikti ir susituokus, tačiau skirtumas tas, jog pirmu atveju manoma, kad „ko čia kitas lenda į mano piniginę?!“, o antru atveju – skaičiuojama, kokią įtaką tai turi mūsų šeimos biudžetui. Labai gerai, kai poros, vos tik pradėjusios gyventi kartu, aptaria finansų valdymą.

Mokytis valdyti finansus

Kartais šeimoje iš tiesų labai trūksta pinigų. Iš pradžių abu stengiasi nesipykti dėl stygiaus, tačiau įtampa ir netikrumas dėl rytojaus pamažu didina konfliktų skaičių. Dažniausiai pirmoji „pratrūksta“ moteris, kuri apipila vyrą pagrįstomis ir nepagrįstomis pretenzijomis dėl finansinės situacijos namuose – juk

jis šeimos galva, juk jis – vyras! Kai šeimos finansais nepiktnaudžiaujama (pvz., negirtaujama ar neišlaidaujama dėl kitų ydingų pomėgių), paprastai problema – tai elementarus nemokėjimas valdyti finansus. Tai natūralu, nes retai kada tėvai vaikus to moko. Tenka mokytis patiems. Todėl patartina kreiptis į tai išmanančius žmones: į draugų šeimą, kurie, Jūsų manymu, puikiai skaičiuoja pajamas ir išlaidas, panaršyti internete ir paieškoti rekomendacijų, į kompiuterį įsidiegti virtualias programas, kurios padėtų geriau valdyti pinigų srautus. Sprendimų yra įvairių, tereikia prisipažinti, kad „kažkas čia ne taip: lyg ir uždirbame, tačiau pinigų vis trūksta ir trūksta – reikia ieškoti priežasties...“

Šeimos psichologas

K

iš skirtingų šeimų, tad ir požiūris į pinigus būna skirtingas. Svarbu žinoti, kur požiūriai sutampa, o kur – skiriasi. Tai padeda numatyti įvairius niuansus ir išvengti nemalonių situacijų ateityje (pvz., batų pirkimas už pusę algos ar pinigų skolinimas kaimynui nepasitarus su antra puse).

Pasitikėti savimi

Kartais vienas iš partnerių nenori keisti darbo, nors uždirba akivaizdžiai per mažai, kad šeima ne tik gyventų, bet kad ir išgyventų. Tokiu atveju reikia ieškoti psichologinių problemų. Matyt, žmogus nepasitiki savimi, bijo pokyčių ar negauna reikalingo palaikymo ir paskatinimo iš savo antrosios pusės.

Būtina sudaryti šeimos biudžetą

Kadangi didžioji dalis mūsų svajonių ir ateities planų turi materialią išraišką, nemažai konfliktų kyla dėl požiūrio į pinigus. Vienas galbūt augo taupioje šeimoje, moka dėti centą prie cento, kad būtų gautas litas. O kito aplinkoje buvo priimta gyventi „šia diena: kiek turiu, tiek išleidžiu“. Žinoma, kad tokiu atveju vienas leis pinigus, kad tik „širdis dainuotų“, o tuo tarpu kito „širdis verks dėl kiekvieno kritusio lito“. Konfliktas – garantuotas. Būtina susikaičiuoti pajamas ir išskirti būtiniausias išlaidas. Tada skaičiuoti, kiek lieka, ir susitarti leisti tik šiuos pinigus, kiek „širdis geidžia“. Taigi, būtina sudaryti šeimos biudžetą. 2012/11

15


Tad, kaip sutaupyti, kai, žinoma, yra iš ko taupyti? • Taupomus pinigus laikyti sun-

kiai pasiekiamoje vietoje, t. y. kad jiems pasiimti reikėtų nemažai pastangų. Vieniems tai bankas, kitiems (vagys, neskaitykit) – antresolės, užkrautos senais puodais ir nenaudojamomis užuolaidomis. Geriausias variantas – kad būtų lengva padėti, bet sunku paimti. • Susitarti, ar kam nors skolintumėte pinigus, ir, jei taip, tai kokiu atveju ir kam. Niekada nežinai, kas ir kada paprašys pinigų, todėl tai aptarkite iš anksto. Nepatartina skolinti pinigų, skirtų būtinoms reikmėms, nes žmogus gali negrąžinti skolos iki žadėto termino ir teks skolin-

tis patiems. Skolinti galima tik iš santaupoms skirtų pinigų. • Planuokite savo pirkinius. Kartu apsvarstykite, kurio daikto jums labiau reikia: naujo siurblio ar nelašančio čiaupo. Eidami apsipirkti, būtinai turėkite pirkinių sąrašą ir eikite tik į tuos skyrius, kuriuose yra reikalingos prekės. Pasivaikščiojimas parduotuvėje gresia nereikalingu išlaidavimu ir vergavimu „geroms akcijoms“. Beje, į maisto prekių parduotuves reikia eiti sočiam, kad nesiskirtų seilės ir skrandis negrotų maršų vos pamačius kiekvieną „skaniai“ pateiktą prekę. • Paskaičiuokite, kiek išleidžiate nuolat maitindamiesi mieste. Jeigu norite sutaupyti, nėra pigesnio būdo nei valgyti namuose.

tus, kad nepasiteisintų posakis: „Vargšas moka du kartus“. Kartais žmonės sako: „Nesu toks turtingas, kad pirkčiau pigius daiktus“. Čia yra nemažai tiesos, nes kokybiškas daiktas ilgiau tarnaus ir apsaugos mus nuo papildomų išlaidų. • Veiksminga priemonė – „vokelių“ principas, t. y. kiekvienoms išlaidoms skiriamas atskiras vokelis. Gauta alga paskirstoma į vokelius ir prireikus imama tik iš to vokelio, kurio pinigai skirti pageidaujamam daiktui ar veiklai. Pavyzdžiui, norėdami eiti į kiną, imame iš vokelio, skirto laisvalaikiui. Jei jis tuščias, žiūrime filmą namuose. Jeigu sunku „ištempti“ iki mėnesio galo, pinigus galima suskirstyti į 4 vokelius – po vieną kiekvienai savaitei.

• Dar vienas patarimas – mažiau

reaguokite į mados klyksmą. Juk mada visų pirma yra verslas. Mados keičiasi tam, kad iš to būtų uždirbami pinigai. Raskite aukso viduriuką, kad išliktumėte „pakankamai madingi“, bet ir „su skatiku kišenėje“. Nepirkite daiktų, kurių negalite sau leisti. Vis atsimenu vieno draugo pažįstamą, kuris nusipirko BMW automobilį, tačiau juo važinėdavo tik tada, kai turėdavo pinigų benzinui, o tai būdavo labai retai...

Minėdami lapkričio 18-ąją – Pasaulinę sąmoningo antibiotikų vartojimo dieną – primename

Pasirūpinkime, kad netrūktų gerųjų žarnyno bakterijų Apie gerąsias žarnyno bakterijas pasakoja vaikų ligų gydytoja ir vaikų gastroenterologė Živilė Makselienė. Kokios gerųjų žarnyno bakterijų funkcijos? Probiotikai – tai gyvi mikroorganizmai ir mikrobinės kilmės medžiagos, kurios yra naudingos žmogaus sveikatai. Prie probiotinių bakterijų dažniausiai priskiriami eubiotikai (žarnyno ir kitų organizmo ertmių normaliosios mikrokrofloros atstovai, dažniausiai bifidobakterijos ir Lactobacillus genties  mikroflora), vadinami klasikiniais probiotikais (gerosiomis žarnyno bakterijomis). Būtent šios bakterijos, patekusios ir nuolat esančios virškinamajame trakte vykdo pagrindinę apsauginę ir kitas funkcijas: • dalyvauja baltymų, riebalų, mineralinių medžiagų apykaitoje; • dalyvauja vitaminų (K ir B grupės) fermentų sintezėje; • sudaro sąlygas geresnei kalcio, geležies ir vit. D rezorbcijai; • apsauginę, vieną svarbiausių funkcijų. Gamina medžiagas, kurios slopina patogenų augimą ar juos suardo, rūgština storosios žarnos turinį ir konkuruoja dėl maisto medžiagų, dėl to stabdo patogeninių bakterijų augimą.

Probiotikais efektyviai gydomos žarnyno disfunkcijos (pilvo pūtimas, kolikos ir t. t.), virškinamojo trakto infekcinės ligos, nes moksliniais tyrimais įrodyta, kad jie sutrumpina viduriavimo trukmę, viduriavimų skaičių per dieną. Taip pat jie gali būti skiriami ir esant obstipacijoms (būklė, kai žmogus tuštinasi rečiau nei 3 kartus per savaitę, kai pats tuštinimosi procesas užtrunka ilgiau, yra sunkus). Kaip pasireiškia jų trūkumas organizme?   Gerosios bakterijos saugo organizmą nuo patogeninių bakterijų, todėl esant jų trūkumui atsiranda geresnės sąlygos subujoti patogeninėms bakterijoms, Candida genties grybeliams. Tai vadinama disbioze. Kaip susijusios gerosios žarnyno bakterijos ir susirgimai infekcinėmis ligomis? Kai jų yra pakankamas kiekis, gerosios bakterijos apsaugo mūsų organizmą nuo patogeninių bakterijų augimo (vyksta konkurencinis bakterijų augimo slopinimas; jos gamina medžiagas, slopinančias patogenų augimą ar net juos suardo; skatina patį imuninį atsaką į patogenus; konkuruoja dėl maisto medžiagų, kurių taip pat reikia patogenams augti).

Ar labai svarbios gerosios bakterijos kelionėse, vartojant vaistus? Vartojant antibiotikus, dažnai išbalansuojama normali žarnyno mikroflora. Gali net pasireikšti šalutinis antibiotikų poveikis: viduriavimas, rečiau kiti simptomai, tokie kaip pykinimas, pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas. Be to, gerdami antibiotikus, lengviau užsikrečiame Clostridium difficile bakterija, sukeliančia stiprų viduriavimą, kuris kartais pasireiškia kartu su karščiavimu. Kelionėse tikslinga su savimi turėti gerųjų bakterijų, nes jeigu pradedama viduriuoti, vartojant probiotikus sutrumpėtų viduriavimo trukmė. Kaip vartoti gerąsias žarnyno bakterijas? Gydymo ar ligų profilaktikos tikslams dažniausiai vartojami probiotikai yra laktobakterijos (jos atsparios skrandžio rūgštims ir tulžiai), kiek rečiau bifidobakterijos. Šalutinis jų poveikis neįrodytas. Vartojant gerąsias baterijas, galima užgerti tiek vandeniu, tiek pienu, tiek sultimis. Probiotikai vartojami 20–30 min. prieš valgį, kūdikiams galima duoti prieš pat maitinimą. Jeigu vartojami antibiotikai, gerąsias žarnyno bakterijas patartina išgerti 3 val. prieš valgį arba po jo. Ar galima juos perdozuoti? Perdozuoti neįmanoma.

Gerai savijautai

Šeimos psichologas

• Stenkitės pirkti kokybiškus daik-

Pabaigai

Taigi, pinigai – įrankis, galintis šeimos gyvenimą ir „pasaldinti“, ir „pakartinti“. Dažniausiai tik nuo mūsų priklauso, kokią galią pinigams suteiksime savo šeimoje: kuriančią ar griaunančią.

16

2012/11

2012/11

17


ženklinimo rekvizitų (gamintojo ir pusgaminio pavadinimo, sudėties, laikymo sąlygų, tinkamumo vartoti termino ir masės), turi būti nurodytas ir pusgaminio paruošimo būdas. Specialistė paneigė mitą ir apie tai, kad šaldyti pusgaminiai yra nemaistingi ir nekokybiški: „Jei pagaminti pusgaminiai yra nedelsiant sušaldomi, laikomi nurodytoje temperatūroje (neatšildomi, o nežymūs temperatūros pasikeitimai neturėjo įtakos jų šaldytam būviui, formai ir pan.), vartotojas juos ruošia laikydamasis nurodytos jų paruošimo vartoti instrukcijos, tokių pusgaminių maistinė vertė bei kokybė išlieka tokia pat kaip ir paruoštų vartoti atšaldytų pusgaminių.“

M

aisto produktų šaldymas – vienas geriausių būdų išsaugoti jų savybes

VMVT specialistė atsako į aktualius klausimus apie maisto produktų šaldymą ir jų maistinių savybių išsaugojimą šio proceso metu. Šaldytų pusgaminių įvairovė parduotuvių lentynose jau nebestebina nė vieno iš mūsų. Ir turbūt daugelis sutiktų, kad, turint mažai laiko, pusgaminiai iš tikrųjų palengvina kasdieną. Tačiau visuomenėje yra susiformavusi nuomonė, kad toks maistas yra nevisavertis, nekokybiškas, pilnas konservantų ir vartotinas tik labai retais atvejais. Taigi, į ką turėtume atkreipti dėmesį

18

2012/11

stovėdami prie šaldiklio ir negalėdami išsirinkti iš gausybės pusgaminių? Į šį klausimą sutiko atsakyti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Veterinarijos ir sanitarijos skyriaus vyriausioji specialistė Viktorija Septilkienė. Pasak V. Septilkienės, maisto produktų šaldymas yra vienas geriausių būdų išsaugoti skonį ir maistines jų savybes. Produktai turi būti paruošiami ir šaldomi greitai, naudojant atitinkamus techninius įrenginius. Svarbu, kuo labiau apriboti cheminius, biocheminius ir mikrobiologinius

pokyčius. Tokie produktai turi būti parduodami taip, kad būtų matyti, jog jie turi šią ypatybę, t. y. viso produkto temperatūra turi būti –18 °C arba žemesnė. Ji taip pat pridūrė, kad šaldyti pusgaminiai paklausūs, nes iš jų galima greičiau paruošti patiekalus namuose bei viešojo maitinimo įstaigose. Pusgaminių sudėtinės dalys, pagal kurias taip pat galima spręsti apie pusgaminio maistinę vertę (jei jo maistinė vertė nenurodyta), turi būti nurodytos jo ženklinimo etiketėje. Ant fasuotų pusgaminių pakuotės, be pagrindinių privalomų

Norėdami įsitikinti, ar Lietuvos prekybos centruose įmanoma įsigyti kokybiškų pusgaminių be įvairių cheminių priedų (pvz., aromato ir skonio stipriklio E621), atsitiktine tvarka išsirinkome šaldytus „Liūtuko ir Ko“ lietinius su mėsos įdaru, „Agrogrupės“ šaldytus virtinius su varškės įdaru, „Miltinuko“ cepelinus ir „Premia“ žuvų pirštelius „Viking“. Nė viename iš jų neradome nei E621, nei kitų cheminių priedų. Patikrinę dar kelias lietinių, virtinių bei cepelinų rūšis, taip pat buvome maloniai nustebinti, tačiau minėti žuvų piršteliai buvo vieninteliai, kuriuose neradome aromato ir skonio stipriklio E621. Tiesa, nemažai konservantų aptikome ir šaldytose picose. Taigi, norėdamas išsirinkti kokybišką pusgaminį, vartotojas tiesiog turėtų atidžiai perskaityti ženklinimo etiketę, ypač informaciją apie sudėtį, atkreipti dėmesį į jo tinkamumo vartoti terminą, laikymo sąlygas ir kitus ženklinimo rekvizitus. Žinoma, vartotojui derėtų priminti, kad pats vertingiausias yra šviežiai paruoštas maistas, tačiau, trūkstant laiko, gera alternatyva gali būti ir šaldyti pusgaminiai, pagaminti be konservantų.

Parengta bendradarbiaujant su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba. www.bernardinai.lt

Į grožį ir sveikatą keliaukite skaniai!

2012/11

19


Į skaitytojų klausimus atsako mūsų žurnalo konsultantas doc. Algimantas Vingras. Kokios yra dažniausios kosulio priežastys? Kosulys yra natūrali organizmo apsigynimo reakcija. Kosint iš kvėpavimo takų pašalinamos kenksmingos ir nereikalingos medžiagos. Kosulys gali atsirasti

staiga, palengva stiprėti, keisti „savo garsą“, dažnį, būti sausas, drėgnas (šlapias) ir pan. Kosėti galima bet kuriuo paros metu. Kosulio priežasčių yra daug ir labai įvairių. Dažniausiai kosulys yra ūminių ir užsitęsusių, pasikartojančių kvėpavimo organų ligų, populiariai vadinamų peršalimo ligų požymis, nepriklausomai nuo jo atspalvio, tonų, dažnumo ir t. t. Kosulys taip pat gali atsirasti, kai įkvepiama sauso ar labai šalto oro, patekus į dulkėmis ar aitriais kvapais (pvz., dažų, lakų ar kitų cheminių medžiagų) užterštą aplinką. ir po stiprios krūtinės ląstos traumos (sumušimo, suspaudimo). Pašalinus priežastis, kosulys praeina.

Kokios yra sauso kosulio priežastys? Dažniausiai sausai kostima ligos pradžioje. Kosulį lydi sloga, čiaudulys, temperatūros pakilimas. Tai rodo, jog į kvėpavimo takus pakliuvo virusas ar bakterija, kuri sukėlė jų uždegimą. Sausas kosulys gali atsirasti ir tuomet, kai kambariuose būna labai sausa, bet dabar tai būna retai, nes dėl šilumos stygiaus daugumoje butų nebūna per sausa. Vaikų sauso kosulio priežastis bet kuriuo metų laiku gali būti padidėję adenoidai („polipai“), astma (dažniausiai kartu stebimas ir dusulys). Sausas lojantis, skausmingas kosulys dažniausiai kartu su apsunkintu iškvėpimu ir įvairaus dydžio (aukščio) temperatūra yra būdingas gerklų uždegimo ir krupo pradžioje. Staigus sausas, priepuolinis kosulys, kaip „perkūnas iš giedro dangaus“ dažniausiai esti tuomet, kai į kvėpavimo takus pakliūva svetimkūnis. Toks kosulys yra itin pavojingos gyvybei būklės požymis. Todėl, pastebėjus tokį kosulį, būtina vaikui kuo skubiau suteikti pagalbą ir nedelsiant išsikviesti greitąją pagalbą. Kokios yra drėgno kosulio priežastys? Sausas kosulys dažniausiai 2–4 ligos dieną pereina į drėgną, „šlapią“. Drėgnas, karkiantis kosulys yra aptinkamas sergant lėtiniu bronchitu, ypač jam paūmėjus. Drėgnas „šlapias“ kosulys trunka tol, kol išsivalo kvėpavimo takai. Ką daryti, kad greičiau išsivalytų kvėpavimo takai? Skystinkite kvėpavimo takuose esančias gleives, t. y. lengvinkite atsikosėjimą – skystos gleivės len-

20

2012/11

Kodėl Jūs atsikosėjimui pagerinti paminėjote „Flavamed“? Todėl, kad „Flavamed“ veiklioji dalis ambroksolis gydymo praktikoje vartojamas nuo 1973 m., jo saugumas pagrįstas daugiau kaip 100 klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 15000 pacientų, gerai toleruojamas ir suaugusiųjų, ir vaikų, jį vartojant retai galimi odos išbėrimo, pykinimo, vėmimo, pilvo skausmo atvejai. Kaip geriausiai vartoti „Flavamed“? Vaikams nuo 6 metų geriausia rinktis tabletes. Jose nėra konservantų bei dažančių medžiagų, todėl saugiau netgi alergiškiems vaikams. Vaikams nuo 6 iki 12 metų reikia gerti po pusę tabletės 2–3 kartus per parą. Tabletę (ar jos puselę) reikia nuryti nesukramtant po valgio ir užsigerti stikline vandens. Vaikams nuo 12 metų ir suaugusiems galima taip pat rinktis šnypščiąsias tabletes arba sirupą. Kai yra geriamas „Flavamed“,

nevartojami jokie kiti vaistai nuo kosulio, nes jie gali būti priešingo veikimo. „Flavamed“ galima vartoti kartu tiek su temperatūrą mažinančiais vaistais, tiek su antibiotikais (jei juos paskyrė gydytojas). Neišmeskite kiekvienoje „Flavamed“ pakuotėje esančio lapelio – informacijos pacientui. Ten rasite daug informacijos skirtos vartotojui. Jei Jūsų ligos požymiai po 4–5 dienų nepagerėja ar netgi pablogėja, nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją. Ar nėščiosioms ir žindančioms tinka „Flavamed“? Apie jo vartojimą nėštumo ir žindymo laikotarpiu šiuo metu pakankamo patyrimo nėra. Tačiau tyrimais su gyvūnais nustatyta, kad veiklioji „Flavamed“ medžiaga patenka į žindomo gyvūno pieną.

Būkime sveiki

Būkime sveiki

Ką daryti, kai užpuolė kosulys

gviau ir greičiau iškosimos, geriau ir efektyviau valosi kvėpavimo takai, pašalinami ligos sukėlėjai ir kitos uždegimo metu atsiradusios, organizmui svetimos, medžiagos. Efektyviai atsikosėti padeda be recepto vaistinėse įsigyjamas „Flavamed“. Jis vartojamas tik tuomet, kai kosulys yra drėgnas – „šlapias“. Kai namiškiai nueina į vaistinę, vaistininkui turėtų pasakyti, ko nori, paaiškinti, koks yra kosulys, neužtenka pasakyti: „Prašau vaistų nuo kosulio“. Judėjimas, t. y. padėties keitimas, padeda atsikosėti. Todėl „neprisiriškite“ prie lovos, o jei gulite, nuolat keiskite padėtį. Drėkinkite kvėpavimo takus, pvz., kelis kartus per dieną atsisėskite prie garuojančio virdulio, į jo snapą įstatykite popierinę tūtą (vamzdelį, dūdelę) ir per ją palengva patraukite garų, kad įsitikintumėte, ar jie nepliko. Jei nepliko – kvėpuokite giliau. Procedūros trukmė 5–10 min. Kita iš procedūrų – kojų vonelės. Jos daromos tuomet, kai neturite temperatūros, sunkiai atsikosima, vaikas kosti sirgdamas ryklės, gerklų uždegimu arba tracheitu, bronchitu. Kojos įmerkiamos į vandenį iki pusės blauzdų. Vandens temperatūra didinama nuo 37 iki 42°C. Kojos per procedūrą uždengiamos antklode arba rankšluosčiu. Norint sustiprinti vonelės veikimą, galima įpilti 2–3 valgomuosius šaukštus druskos arba 15–20 g garstyčių miltelių kibirui vandens. Kojų vonelės trukmė 10–20 min. Jos kartojamos 4–5 vakarus, t.y. tol, kol sunkiai atsikosima. Po procedūros kojos apipilamos tokios pat temperatūros vandeniu, nušluostomos, apaunamos šiltomis (tik ne sintetinio pluošto) puskojinėmis arba kojinėmis ir tuomet dera pailsėti atsigulus. Prie kojų dedama šildyklė (šiltas termoforas („pūslė“). Yra dar geriau, kai kaitinant kojas, lėtai, mažais gurkšniais atsigeriama šiltos čiobrelių ar aviečių stiebelių arbatos.

Kokio amžiaus vaikams galima vartoti „Flavamed“? Kai jiems sukako 6 metai.

2012/11

21


asortimentą, gaminsime dešras su džiovintomis bruknėmis ir riešutais.

enolių tradicijos – ir gyvenime, ir versle

Lankantis Sostinės dienų mugėje, žvilgsnį patraukė vienos įmonės pristatymas: šerno galvos iškamša ir, žinoma, šviežutėliai kvepiantys žolelėmis žvėrienos gaminiai.  Kaip vėliau paaiškėjo, už prekystalio sparčiai ir smagiai sukosi ir pačios šeimininkės: mama Rima Kalundienė su dukra Laura, įkūrusios įmonę „Šerno pėda“.  Kadangi labai norėjome sužinoti daugiau apie akį traukiančius ir nosį kutenančius gaminius, pakalbinome Rimą Kalundienę.

22

2012/11

Kaip kilo mintis užsiimti šia veikla?    Prisimenu vaikystę: visi namai pakvimpa, kai mama verda  rūkytą kumpį. Koks skanumas... Ir visiems po vienodą mažą gabaliuką. O kortomis lošdavome iš dešros galiuko, laimėjusiam –  didesnis dešros galas, pralošusiam – mažesnis. Aš buvau mažiausia – visada pralošdavau. Nuo tada ir turėjau svajonę – atidaryti mėsos fabrikėlį, kad visi paragautų tokių skanių dešrų, kokias mama darydavo. Pagaminti natūralių, skanių, primenančių namus, gaminių. Negaliu sakyti, kad vaikystė buvo alkana, bet namuose kasdien dešros nevalgydavome, tik per šventes ar kai svečias užeidavo.

Vadinasi, tie vaikystės pralošimai daugelį metų kurstė norą pradėti savo verslą. Kodėl būtent mėsos gaminiai? Buvo didžiulis noras išsaugoti senovinius receptus, įrodyti, kad dešrą įmanoma pagaminti natūraliai: tik su druska, pipirais, česnakais ir lauro lapeliais. Kaimo moterys buvo pačios geriausios technologės; nebaigusios jokių mokslų žinojo, kad gyvuliuko mėsa skanesnė, minkštesnė, kai paskerdžiama be streso. Mes – už natūralų ir kokybišką maistą, todėl atidarėme UAB „ Šerno pėda“. Kokiais skanėstais lepinate savo klientus? Šiandien gaminame elnienos, šernienos ir stirnienos dešras. Juk

Rima Kalundienė (kairėje): „Nuo vaikystės turėjau svajonę – atidaryti mėsos fabrikėlį, kad visi paragautų tokių skanių dešrų, kokias mama darydavo.“

Agnės Kiškytės nuotraukos

S

Šiais laikais žmonės domisi produktų sudėtimi, kuris „E“ ką reiškia. Kaip Jūs vertinate tokį šiuolaikinių pirkėjų smalsumą? Seniau niekas nežinojo, kas yra nitritinė druska, tirštikliai, dažikliai. Nebuvo šaldiklių, o dešros ir kumpiai išsilaikydavo pusę metų ir ilgiau. Dešras laikydavo vėsioje palėpėje uždarame krepšyje, kad nepasiektų pelės. Gerai, kad žmonės domisi iš ko pagamintas produktas. Mes už tai, kad dešros  būtų rūkomos tik natūraliose kaimiškose rūkyklose. Garantuoju, kad   niekada mėsos nemirkome ir nemirkysime „mirkaluose“, kad įgautų dūmų skonį. Mūsų nuolatiniai klientai jau seniai pamėgo  mūsų gaminamus lašinius, vyniotinius, kepenines. Džiaugiamės girdėdami: „Skanu, kaip pas mamytę kaime“. Tad kviečiame ateiti ir paragauti. Skonio  nepamiršit ilgai ilgai. O jei kam nepatiks, iš anksto atsiprašome: mes dar jauni, neturime nė vienerių metukų.

žvėrys miške minta žolelėmis, lapeliais, pumpurais, vaisiais, šakelėmis, gilėmis, įvairiomis šaknimis, todėl jų mėsa gerokai maistingesnė negu naminių gyvulių. Miške jie daug juda, mėgaujasi laisve, todėl jų mėsa turi mažiau riebalų, cholesterolio. Senovėje dar ponų laikais, per puotas ant stalo būdavo keptas šerno ar stirnos kumpis arba vargšas kiškelis. Todėl ir mes gaminame karšto rūkymo keptus paršelius, jaunus avies ėriukus, bebrus arba šerno kumpius. Siūlome gausų dešrų asortimentą. Gaminame vyno skonio, apvoliotas žolelių (petražolių, krapų) mišiniais, taip pat riešutais, pipirais dešras. Labai paklausios vytintos dešrelės, vytinta elnienos ir briedienos filė. Ateityje plėsime vytintų gaminių Labai paklausios vytintos dešrelės, vytinta elnienos ir briedienos filė.

Dažnas norėtų žinoti, iš kur gaunate žaliavos produkcijai? Mėsą perkame iš medžiotojų, todėl visada jiems linkime taiklių šūvių. Mūsų namuose yra trys medžiotojai, išleisdama į medžioklę palinkiu: „ Nei tauko, nei plauko“.   Atsako: „ Kčiortu“. Atsargai, jei medžiotojams pritrūktų taiklių šūvių, didelėje uždaroje patalpoje auginame ir veisiame šernus.

UAB „Šerno pėda“ gamina vyno skonio, apvoliotas žolelių (petražolių, krapų) mišiniais, taip pat riešutais, pipirais dešras.

Kaip kilo įmonės pavadinimo „Šerno pėda“ idėja? Gyvenimas įpusėjo, todėl norime žemėje palikti nors kokią – kad ir šerno – pėdą. Kur galima įsigyti šių žverienos skanumynų? Mus rasite Stoties g. 42, Panevėžyje. Taip pat produktų galite užsisakyti telefonu 8 620 59 227 arba el. adresu sernopeda@gmail.com Kalbėjosi Agnė Kiškytė

2012/11

23


Riešutai visavertei mitybai

V

Mitybos subtilybės

Riešutai ir cukrinis diabetas

Prognozuojama, jog 2015 m. vakarų pasaulyje bus net 72 milijonai, sergančiųjų cukriniu diabetu. Mokslinės studijos rodo, jog reguliarus fizinis aktyvumas, svorio mažinimas ir sveika mityba, gali sumažinti nuo 45-60% cukrinio diabeto vystymosi riziką. Rekomenduojama kuo dažniau vartoti augalinių riebalų ir polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurių gausu riešutuose, tokiu būdu išlaikomas tinkamas lipidų, cukraus kiekis kraujyje bei insulino balansas. Visi riešutai turtingi mononesočiosiomis ir polinesočiosiomis riebalų rūgštimis. Tačiau norėtųsi atkreipti dėmesį į graikinius riešutus, kurie ypač turi daug Omega 3 riebalų rūgščių, kurios mažina c-reaktyvaus baltymo kiekį ir KŠL riziką. Studijų metu pastebėtas riešutų teigiamas poveikis mažinant cukrinio diabeto vystymosi riziką. Riešutų vartojimas >5 k./sav., sumažina 27% cukrinio diabeto vystymosi riziką.

Vilniaus dietologijos centras, Pušyno kelias 23, Vilnius Reg. tel.: 8- 659-23416 el.p. info@dietoscentras.lt www.dietoscentras.lt

aistiniai augalai – nuo diabeto

Gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė SRR- sočiosios riebalų rūgštys; MRR- mononesočiosios riebalų rūgštys; PRR- polinesočiosios riebalų rūgštys; Data are from US Department of Agriculture Nutrient Database. Available from: http://www.nal.usda.gov/fnic/cgi-bin/nut_search.pl (cited 2 May 2008).

Riešutų maistinė vertė 100 g Riešutai

Migdolai Bertoletijų riešutai Anakardžių riešutai Lazdyno Makadamijos Žemės, skrudinti Karijų Kedrinės pinijos Pistacijos Graikiniai

Energija

Bendr. SRR Rieb. kiekis

MRR

PRR

Augalų Balty- LLąste- Fostero- mas argini- liena latai liai nas

α-Toko- Ca ferol

Mg

K

kJ / kcal

g

g

g

g

mg

g

g

mg

mg

mg

mg

2418 / 580 50.6 2743 / 658 66.4

3.9 15.1

32.2 24.5

12.2 20.6

120 NR

21.3 14.3

2.47 2.15

8.8 8.5

29 22

25.9 5.7

248 160

275 376

728 659

2314 / 553 46.4

9.2

27.3

7.8

158

18.2

2.12

5.9

25

0.9

37

292

660

2629 / 631 60.8 3004 / 721 75.8 2448 / 587 49.7

4.5 12.1 6.9

45.7 58.9 24.6

7.9 1.5 15.7

96 116 NR

15.0 7.9 23.7

2.21 1.40 3.1

10.4 6.0 8.0

113 11 145

15.0 0.5 6.9

114 163 85 130 54 176

680 368 658

2889 / 693 72.0 2816 / 676 68.4

6.2 4.9

40.8 18.8

21.6 34.1

102 141

9.2 13.7

1.18 2.41

8.4 3.7

22 34

1.4 9.3

70 121 16 251

410 597

2332 / 560 44.4 2738 / 657 65.2

5.4 6.1

23.3 8.9

13.5 47.2

214 72

20.6 15.2

2.03 2.28

9.0 6.4

51 98

2.3 0.7

107 121 98 158

1025 441

g

μg

Stipriausiai veikiančiu augalu nuo diabeto, augančiu Indijoje, vartotu Ajurvedoje, laikoma miškinė pokštenė (Gymnema sylvestre).

Nuo seno vaistažolėmis gydoma daugybė ligų. Ar gali vaistiniai augalai, žolelės padėti pacientui ir gydytojui suvaldyti cukrinį diabetą? Senovės išmintis ir šiuolaikinis mokslas teigia, kad gali. Tinkamai parinkta, paruošta ir dozuojama vaistažolių arbata padeda pamažu ir švelniai. Vaistažolių arbatos poveikį lemia ne tik žolelių rūšis,bet ir jų paruošimas, tikslus dozavimas, gėrimo būdas (pvz., vieną arbatą reikia gerti prieš valgį, po valgio, dar kitą – gurkšnoti per dieną). Kiekviena tauta turi savo vaistinių augalų rinkinį, mažinantį cukraus kiekį. Lietuviai nuo seno žino, kad cukrų ir svorį mažina: mėlynių lapai, širdažolės, takažolės, dilgėlių, kiaulpienių, varnalėšų šaknys, šaltekšnių žievė, pupelių ankštys, artišokų lapai ir kt. Jie mažina cukraus pasisavinimą ir greitina medžiagų apykaitą. Antai, japoniškųjų šilkmedžių lapuose esančios biologiškai aktyvios medžiagos slopina cukraus ir kitų angliavandenių virtimo gliukoze procesą. Todėl po valgio į kraują patenka mažesnis gliukozės kiekis. Miškinė pokštenė slopina potraukį saldumynams, mažina cukraus kiekį šlapime bei kraujyje, skatina insulino veiklą ir kasos funkciją.

Taip pat paminėtini: vaistinė aitrūnė, raukšlėtasis svaidenis, plaukuotasis viršūklis, slyvinis gvazdikmedis, himalajinis kedras, vaistinė ožragė, gulsčioji ragūžė, Indijos nimbamedis, Indijos kokcinija, agrastinis lapainis, širdžialapė drabsnė, riešutinė viksvuolė, akuotuotasis raugerškis, ženšenis, cinamonas ir kt. Deja, daugelis šių naudingų augalų auga tik tolimose šalyse. Senovės kinai nuo seno žaliąją arbatą gėre ne tik kaip troškulį malšinantį gėrimą, bet ir žinojo ją esant lieknėjimo, medžiagų apykaitą skatinančia priemone. Ji ne tik tonizuoja, mažina nuovargį, gerina fizinę ir protinę veiklą, bet ir mažina cholesterolio kiekį kraujyje, spartina medžiagų apykaitą, riebalų metabolizmą, turi antiseptinių savybių. Stipriausiai veikiančiu augalu nuo diabeto, augančiu Indijoje, vartotu

Ajurvedoje, laikoma miškinė pokštenė (Gymnema sylvestre). Hindi kalboje šis pavadinimas reiškia cukraus ar saldumo „naikintojas“. Pastarųjų dešimtmečių moksliniai tyrimai papildė žinias apie šio atogrąžų miškuose augančio vijoklinio augalo vaistines savybes. Jis ne tik slopina potraukį saldumynams, bet ir mažina cukraus kiekį šlapime bei kraujyje, skatina insulino veiklą ir kasos funkciją. Būtent šias savybes – kasos beta ląstelių regeneraciją, beta ląstelių kiekio gausėjimą, aktyvesnę insulino gamybą ir veiklą – nustatė ir patvirtinto daugelis mokslininkų. Vaistinių augalų žinynuose taip pat aprašoma, kad miškinė pokštenė turi priešvirusinių, cholesterolį mažinančių savybių. Ji naudinga esant lėtiniam vidurių užkietėjimui, skatina vidaus organų veiklą, normalizuoja medžiagų apykaitą. Parengė gyd. Rūta Samuolienė

Arbatoje GlucosCare yra kininio arbatmedžio (žaliosios arbatos) ir miškinės pokštenės lapų mišinys. GlucosCare rekomenduojama sergantiesiems cukriniu diabetu, mėgstantiems saldumynus, norintiems sumažinti svorį ir visiems, besirūpinantiems savo sveikata. Vartojimas: arbatos maišelį užpilti karštu vandeniu ir palaikyti 2–3 minutes. Gerti šiltą (ne karštą ar šaltą) kaskart pavalgius, pvz., po pusryčių, pietų ir vakarienės. Negardinti cukrumi ar medumi. Kiekvieną arbatos maišelį galima plikyti keletą kartų. Gerti 2–3 kartus per dieną. Greitas GlucosCare arbatos išbandymas: išgerkite mažą puodelį šiltos Glucoscare arbatos, ją šiek tiek palaikydami burnoje. Paragaukite šiek tiek cukraus. Pastebėsite, kad cukrus visiškai nesaldus! Teiraukitės Camelia, Apotheca, Universiteto vaistinėse.

24

2012/11

2012/11

25


Kviečiu prie stalo

K Ar žinote, kad:

iaulienos plovas su džiovintais vaisiais

džiovintose slyvose gausu antioksidantų, kurie neutralizuoja neigiamą laisvųjų radikalų poveikį. Slyvų ląsteliena ir cukringosios medžiagos gerina žarnų peristaltiką. Dėl slyvose esančios kalio druskos, kuri skatina vandens ir valgomosios druskos pašalinimą iš organizmo, jos naudingos sergant inkstų ligomis. ••• Džiovintuose abrikosuose gausu kalio, organinių rūgščių, vitaminų, karoteno, fosforo, kalcio ir geležies. Jie, kaip ir džiovintos slyvos, gerina žarnyno peristaltiką. ••• Kuminų sėklos gerina virškinimą, mažina vidurių pūtimą, padeda sergant infekcinėmis skrandžio ligomis. Taip pat kuminai yra puikus maisto konservantas, nes juose esantys junginiai slopina įvairių rūšių bakterijų dauginimąsi. ••• Ciberžolės gerina virškinimą, naudingos sergant kepenų ir tulžies pūslės ligomis. Šio prieskonio eterinis aliejus skatina tulžies išsiskyrimą. ••• Gydomąjį kalendrų poveikį labiausiai suteikia eterinis aliejus, kuris skatina tulžies išsiskyrimą, mažina skausmą, veikia antiseptiškai, gerina ir stiprina virškinimą.

2012/11

Sutriko virškinimas? Kartusis kietis (Pelynas) (Artemisia absinthium) – tai daugiametis aitraus kvapo žolinis augalas, užaugantis iki 1 m aukščio, paplitęs visoje Lietuvoje – pakelėse, palaukėse, sausuose šlaituose. Vaistinė žaliava – pelynų žolė. Joje kaupiasi eterinis aliejus, karčiosios medžiagos, vitaminai, mineralinės medžiagos. Šis augalas pasižymi virškinimą gerinančiu, apetitą sužadinančiu poveikiu, skatina tulžies išsiskyrimą, mažina virškinamojo trakto spazmus, mažina dujų kaupimąsį žarnyne. Išoriškai pelyno užpilas gali būti vartojamas kraujavimui stabdyti, žaizdoms gydyti, burnai skalauti.

• 800 g kiaulienos • 300–400 g morkų • 2 svogūnai • 4 česnako skiltelės • 300–400 g plikytų ryžių • prieskonių: maltų pipirų, kuminų sėklų, ciberžolių, kalendrų, aitriųjų paprikų, laurų lapų • 100 g džiovintų slyvų „Arimex“ • 100 g džiovintų abrikosų „Arimex“ • druskos pagal skonį • aliejaus kepti

Pelynų tinktūra – yra puiki priemonė nuo

• Supjaustykite svogūną ir česnaką, pakepinkite aliejuje, kol suminkštės ir taps permatomi. Suberkite stambiai sutarkuotas morkas, uždenkite keptuvę dangčiu ir kartais pamaišykite. • Kai morkos suminkštės, nudenkite ir kepkite, kol keptuvės turinys sumažės perpus. Į troškintuvą, kuriame ruošite plovą, sudėkite keptas morkas ir svogūnus. Ant viršaus suberkite džiovintas slyvas ir abrikosus. • Mėsą supjaustykite nedideliais gabalėliais ir apkepkite keptuvėje ant stiprios ugnies. Kai apkeps iš visų pusių, mėsą dėkite į troškintuvą, užpilkite verdančiu vandeniu ir pašaukite į 200 °C orkaitę. Troškinkite 1–1,5 val. uždengę dangčiu. • Kai mėsa suminkštės, suberkite prieskonius, ryžius, paskaninkite druska ir įpilkite tiek verdančio vandens, kad jo virš ryžių būtų apie 2 cm. Nemaišykite. Uždenkite ir troškinkite dar 30 min. Prieš patiekdami paragaukite, ar visi ryžiai išvirę, plovą išmaišykite ir – skanaus! *Kiaulieną galima pakeisti vištiena ar kita mėgstama mėsa.

26

Naujovė!

pilvo pūtimo, nevalgumo, virškinimo sutrikimų ir gastrito. Ši vaistažolė padeda ir nuo kepenų, tulžies pūslės negalavimų. Pelynas turi tulžį varančių, apetitą gerinančių ir uždegimus slopinančių savybių. Skatina skrandžio ir žarnyno sulčių išsiskyrimą, todėl gerina apetitą ir virškinimą, pašalina skrandžio ir bronchų spazmus, varo kirmėles, stabdo viduriavimą, sustiprina žarnyno peristaltiką. Sudėtis: Etanolinė pelynų (Artemisia absinthium) tinktūra 100 % (1:5, ekstrahentas 30 % (V/V) etanolis). Išgrynintas vanduo 50 %, etanolis 30 %, pelynų žolė 20 %. Vartojimas: Gerti 30 min. prieš valgį 2–3 kartus per dieną po 10–20 lašų. Vaikams nuo 8 metų ir paaugliams reikėtų vartoti pusę rekomenduojamos dozės. Vartoti ne ilgiau kaip 2 savaites. Po to būtina daryti 2–4 savaičių pertrauką. Nevartoti sergant skrandžio ir žarnyno opalige, žmonėms, alergiškiems graižažiedžiams, nėštumo metu bei maitinant krūtimi.

Rekomenduojame

PELYNŲ TINKTŪRĄ! PELYNŲ TINKTŪRA – virškinimo pagalbininkas

MEDICATA FILIA, UAB

www.medicata.lt

2012/11

27


Paskutinį rudens mėnesį „Sveikatos kodo“ laidose kalbėsime ne tik apie ligas, prevenciją, bet ir pristatysime daug naujovių, padedančių įveikti stresą, įtampą, gerinančių savijautą, teikiančių energijos maisto papildų. Informuosime apie geriausius mūsų imuninės sistemos draugus ir priešus. Lapkričio mėnesį „Sveikatos kodo“ laidose daug kalbėsime apie cukrinį diabetą ir plaučių ligas. Tokią rekomendaciją turime iš PSO, kuri sunerimusi, kad sergamumas šiomis ligomis didėja, o žmogus ligos pradžioje nieko nejaučia. Lietuvoje 50 proc. sergančiųjų net nežino, kad cukraus kiekis kraujyje jau per didelis, todėl labai dažnai liga diagnozuojama jau išsivysčius komplikacijoms – apankama, sutrinka širdies, smegenų, inkstų kraujotaka. Visais įmanomais būdais skatinsime šį mėnesį pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje. Didėja sergamumas ir plaučių vėžiu, lėtinėmis plaučių ligomis, todėl skatinsime atsisakyti rūkymo, vieno iš rizikos faktorių, organizuodami kampaniją: „Aš mečiau rūkyti!“ Sekmadienį, lapkričio 11 dienos laidoje, gydytoja gastroenterologė Dalia Gruslienė kalbės apie ru-

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja gastroenterologė D. Gruslienė

28

2012/11

denį paūmėjančias virškinimo trakto ligas ir jų priežastis. Bendravimo su žiūrovais telefonas 8 624 00 066 po kiekvienos laidos suteikia galimybę paklausti vieno iš laidos dalyvių to, kas žiūrovui labiausiai rūpi. Taip pat šio sekmadienio laidoje pristatysime naujovę Lietuvoje – maisto netoleravimo testą „Food Detective“, kurį galite atlikti ir patys. Laidos vedėja gyd. I. Pivoriūnienė Tai tikslus ir patikimas tyrimas, nes, tiriant kraują imu- vadovas Darius Počebutas papanofermentiniu būdu, nustatomi sakos apie šioje klinikoje atliekamą maisto produktai, sukeliantys unikalią operaciją, apie lazerinę antikūnų IgG, kurie gali būti su- odontologiją, ozono terapiją ir kisiję su dirgliosios žarnos sindro- tas procedūras. Patars, kaip turėti ir mu, antsvoriu, žvyneline, artritu, išsaugoti sveikus dantis bei gražią galvos skausmais ir kitais nega- šypseną. lavimais, gamybą. Testas labai praktiškas, nes nustatomos 59-ių dažniausiai maisto netoleravimą sukeliančių produktų reakcijos. Tyrimas užtrunka tik 40 minučių, taigi, rezultatus galite sužinoti jau tą pačią dieną! Po laidos galėsite skambinti telefonu 8 687 96 674, į Jūsų klausimus atsakys gydytoja Jūratė Orlauskienė. Lapkričio 18 dieną minėsime „Pro-Implant“ odontologijos klinikos vadoSąmoningo antibiotikų vartoji- vas D. Počebutas ir dr. B. Giesenhagen mo dieną, nes, praėjus 70 metų Kiekvienoje laidoje – labai mielas nuo antibiotikų atradimo, gresia skyrelis „Ačiū, daktare“ ir skanaus, pavojus, kad dėl neracionalaus jų sveiko bei pigaus patiekalo receptas. vartojimo ateityje nebus kuo gy- Žiūrovai, norintys padėkoti gydytodyti sunkių ligų. Laidos kūrybinė jams ar atsiųsti sveiko ir greitai pagagrupė, pasiskiepijusi nuo gripo, minamo patiekalo receptą, nuo šiol savo pavyzdžiu skatins tai daryti gali rašyti elektoniniu adresu sveikair žiūrovus. toskodas@gmail.com. Taip pat dar lapkritį „Sveikatos Padėkos ir įdomūs receptai bus kodo“ laidoje žiūrovai daug naujo dedami į „Sveikatos kodo“ tinklalapį. sužinos apie odontologiją. OdonĮminkime Sveikatos kodą kartu! tologijos klinikos „Pro-implant“

K

ą išduoda

miego poza?

Didžiojoje Britanijoje atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad kritę lovon Jungtinės Karalystės (JK) gyventojai dažniausiai įsitaiso viena iš keturių pozicijų: susiriečia embriono poza, išsitiesia ant šono, guli ant šono atkišę rankas arba drybso ant pilvo. Paaiškėjo, kad daugiau kaip 58 proc. respondentų miega susirietę į kamuoliuką, o tai byloja apie... tai, jog britai nesijaučia saugiai? Neverbalinės komunikacijos ekspertas Robertas Fipsas (Robert Phipps) sako, kad tie, kurie miega embriono poza, pritraukę kelius prie krūtinės ir nunėrę galvą, pasąmoningai siekia grįžti į saugią, patogią aplinką. Miegantys tokioje pozicijoje yra sąžiningi ir tvarkingi žmonės, tačiau dažnai gali be reikalo nerimauti, pervertinti rūpesčius ir problemas.

žmonės, neretai iš aplinkinių reikalaujantys, kad viskas būtų daroma pagal jų pageidavimus. Kūno kalbos eksperto vertinimu, tokia poza nėra tinkamiausia poilsiui – „rąsto“ tipo pozos išpažinėjams derėtų labiau atsipalaiduoti ir leisti raumenims įsitaisyti mažiau įtempta pozicija. Tada geriau pailsėtų ir kūnas, ir protas.

Pasaulio įvairenybės

per Baltijos televiziją kiekvieną sekmadienį 8.30 val.

Laidos „Sveikatos kodas“ archyvo nuotr.

Sveikatos kodas

Kviečiame žiūrėti laidą „Sveikatos kodas“

Miegojote kaip užmuštas? Tai gali būti ženklas, jog jums reikia daugiau poilsio, tvirtinama miego pozas tyrusių mokslininkų ataskaitoje. Neverbalinės (kūno) kalbos ekspertai teigia, kad iš miego pozos galima spręsti apie miegančiojo asmenybę. Pavyzdžiui, tie, kurie miega išsitiesę, gyvenime greičiausiai yra atkaklūs ir nepalenkiami.

25 proc. JK gyventojų miegodami lovoje tampa „siekėjais“, nes miega gulėdami ant šono ir atkišę rankas pirmyn, tarsi ko nors siektų Mažiausiai britų (17 proc.), kaip paaiškėjo, miega išsitiesę ant pilvo. Anot R. Fipso, tai yra nepatogiausia miego poza, kuri reiškia, kad asmeniui trūksta savo gyvenimo kontrolės ir jis paprasčiausiai nespėja paskui gyvenimą. Taip miegantys žmonės prabudę gali jausti nerimą dėl būsimos dienos darbų. Įmingantys „rąsto“ poza yra atkaklūs ir mokantys už save pakovoti žmonės

Daugiau kaip 58 proc. respondentų miega susirietę į kamuoliuką Antra populiariausia miego poza Jungtinėje Karalystėje (28 proc.) yra išsitiesus ant šono, suglaustomis rankomis. R. Fipso teigimu, įmingantys „rąsto“ poza yra atkaklūs ir mokantys už save pakovoti

25 proc. JK gyventojų miegodami lovoje tampa „siekėjais“, nes miega gulėdami ant šono ir atkišę rankas pirmyn, tarsi ko nors siektų. Anot R. Fipso, tokia poza gali reikšti du dalykus: arba simbolinį miegančiojo troškimą vytis sapną ir patirti naujus iššūkius, arba tai, kad pats miegantysis jaučiasi esąs persekiojamas. Psichologo tvirtinimu, nors „siekėjai“ rytais gali keltis pasiruošę kibti į naujus iššūkius ir entuziastingai stvertis visų įmanomų naujų galimybių, jų miego poza išduoda, kad tokie žmonės gali būti linkę į energijos ir laiko švaistymą ne visai reikšmingiems dalykams, kurie jiems neteikia pasitenkinimo.

Mažiausiai britų (17 proc.), kaip paaiškėjo, miega išsitiesę ant pilvo Miego pozų populiarumas vertintas atsižvelgiant į tai, kad per naktį visi žmonės dažniau ar rečiau keičia miegojimo poziciją ir įsitaiso vis kitaip. www.technologijos.lt 2012/11

29


Suraskite 10 skirtumų

Su šypsena

A

r žinote, kad gudobelė dar vadinama

vilkobele ar kaulauoge. Ištirta, kad gudobelės vaisiuose daug įvairių veikliųjų medžiagų: organinių rūgščių, cukraus, rauginių medžiagų, fitosterinų, saponinų, glikozidų, karotino, cholino, vitamino C ir kt.

30

2012/11

Vyksta chemijos pamoka. Mokytoja klausia mokinio: – Norėčiau sužinoti, kaip gauti vandenilį? Mokinys: – Kaip gaut vandenilį? – Taip, kaip gauti vandenilį. – Aaa... Vandenilį... Nu... Kaip gaut vandenilį... Nu tai reiškia... Mokytoja: – Na, greičiau. – Nu... Vandenilį reiškia kaip... Nu... reiškia imam... imam... Mokytoja: – Tai imkim, imkim greičiau! Mokinys: – Tai reiškia imam... imam... imam sieros vandenilį. – Na? – Ir tada... kaitinam kaitinam... kaitinam... kaitinam... – Na? – Taigi siera išgaruoja, o vandenilis pasilieka. Mokytoja: – Ach šitaip?... Tai tada reiškia: aš imu imu imu... imu tušinuką ir rašau rašau rašau rašau jums už šį atsakymą 10. Tada iš karto kaitinu kaitinu kaitinu kaitinu... 8 išgaruoja, 2 lieka. Miške badas. Gyvūnų karalius liūtas sušaukia žvėrių susirinkimą ir sako: – Suvalgom tą, kurio ausys ilgiausios! Kiškis spjaudosi delnus, susilaižo ausis atgal, ir sako: – Šakės asiliukui !!!

Smagioji medicina

Skrenda keleivinis lėktuvas. Visiems keleiviams išdalijo maistą, visi patenkinti, saugūs... Ir staiga keleiviai mato, kaip stiuardesė paknopstom nubėga į piloto kabiną. Po kelių minučių išbėga ir sako: – Gerbiami keleiviai, ar tarp jūsų yra nors vienas gydytojas? Vienas vyriškis atsistoja: – Na, aš gydytojas. – Galima jus minutėlei? Stiuardesė greitai nusiveda vyriškį į piloto kabiną. Po minutės jis išeina ir sako: – Gerbiami keleiviai, ar tarp jūsų yra ... pilotas?

Atsakymas: Vertikaliai: 1. Prietaisas dangaus kūnų ir reiškinių stebėjimui pasirinktoje spektro dalyje. 2. Garbės ženklas, suteikiamas už ypatingus nuopelnus. 3. Vaikų ligų gydytojas. 5. Pagrindinis šalies įstatymas. 6. Raminančio poveikio vaistinis augalas. 10. Raginė antauga žmogaus, gyvulio ar paukščio piršto gale. 12. Piniginis valstybės vienetas. 13. „Tekančios saulės“ šalis. 14. Atvirų visuomeninių vietų baimė.

Horizontaliai: 4. Specialistas, mokantis kalbėti, koreguoti kalbą. 7. Miške auganti uoga. 8. Kvėpavimo takų liga. 9. Viena iš Salvadoro Dali profesijų. 11. Gaiviai kvepiantis (panašiai kaip mėta) daugiametis vaistinis augalas. 15. Paukščių tyrinėtojas. 16. Sodriai žalios spalvos brangakmenis. 17. Negera ypatybė.

Spalio numerio kryžiažodį teisingai išsprendė ir po vieną pakuotę „Geritamin neo“ pelnė: Ramutė Andrašienė, Ginta Liaugminienė, Virgilijus Lukošius, Danutė Kumidajienė, Ingrida Didžbalienė. Spalio numerio atsakymas: baltija Teisingą atsakymą siųskite el. adresu: agne@reklamoslangas.lt. Pirmiesiems penkiems skaitytojams, atsiuntusiems teisingą kryžiažodžio atsakymą, įteiksime po vieną lūpų balzamo „Slaptasis pirato receptas“ pakuotę.

Slaptasis pirato receptas Lūpų balzamas „Sunkioji aliejų artilerija“ kenčiantiems dėl linkusių sausėti ir šerpetoti lūpų. Slaptoji sudedamoji dalis – šaltalankių aliejus, garsėjantis gydomosiomis savybėmis. Balzamo apsaugines ir maitinamąsias savybes sustiprina giliai įsigeriantys sviestmedžio, mangų ir makadamijų riešutų aliejai, o ricinos aliejus bei kakavos sviestas apsaugo nuo vėjo ir vandens. Medus gerai drėkina lūpas ir suteikia saldumo, kurį vertina mažieji piratai. Su šiuo balzamu Tu pasiruošęs bet kokiems nuotykiams! „Uoga uoga“ natūralios kosmetikos parduotuvė: PC „Ozas“, 1A aukštas, Ozo g. 18, Vilnius

www.uogauoga.lt

2012/11

31


Astrologinis sveikatos langas

Astrologinis sveikatos langas į lapkritį ir gruodį Lapkričio 10 (nuo 11:35), 11, 12 (iki 13:10) Mėnulis Svarstyklių ženkle. Šiomis dienomis jautresni inkstai, šlapimo šalinimo sistema, kasa, moterims – lyties organai. Tinkamas laikas gydyti akis, ausis, galvos organų ligas, centrinę nervų sistemą, dantis. Veiksmingos kosmetinės veido procedūros. Lapkričio 12 (nuo 13:10), 13, 14 (iki 12:52) Mėnulis Skorpiono ženkle. Šiomis dienomis nepatartina gydyti kepenų, tulžies, šlapimtakių, lyties organų, tiesiosios žarnos (hemorojaus) ligų. Palankus metas gydyti kaklą, gerklę, nosį, stuburą kaklo srityje, skydliaukę, stemplę. Veiksmingas galvos, pečių srities masažas. Pasaugokite save nuo stresinių situacijų, blogos nuotaikos, verčiau užsiimkite aktyviu poilsiu gamtoje. Lapkričio 14 (nuo 12:52), 15, 16 (iki 12:35) Mėnulis Šaulio ženkle. Šiomis dienomis nepatartina gydyti kepenų, dubens, klubų sąnarių, kraujo ligų, arterinio kraujo spaudimo. Taip pat nepalankus kraujo donorų procedūrų metas. Saugokite stuburą nuo didelių fizinių krūvių. Šiomis dienomis reikėtų pasaugoti kepenis. Palankus metas valyti organizmą, atsikratyti žalingų įpročių. Tinkamos dienos gydyti rankas, pečius, bronchus, plaučius. Gerai veiks pečių, rankų masažas. Lapkričio 16 (nuo 12:35), 17, 18 (iki 14:10) Mėnulis Ožiaragio ženkle. Šiomis dienomis patartina saugoti stuburą, sąnarius. Jautresni, trapesni kaulai, dantys. Nepatartina gydyti artrito, druskų nuosėdų, kaulų, kelių sąnarių, kepenų, tulžies, odos ligų. Šiomis dienomis sėkmingai gis skrandis, kasa, diafragma, krūtys, limfinė sistema. Tinkamas metas žarnyno valymui, veiksmingos inhaliacijos, kvėpavimo pratimai. Nuo organizme susikaupusių druskų puikiai veiks masažai, vandens procedūros. Lapkričio 18 (nuo 14:10), 19, 20 (iki 18:55) Mėnulis Vandenio ženkle. Palankus metas gydyti širdį, nugarą, krūtinės ląstą, blužnį. Jautri nervų sistema, blauzdos, sausgyslės, venos,

2

2012/10

akys. Šiomis dienomis nevarginkite kojų, pagulėkite jas iškėlę aukštyn. Tinkamas laikas džiaugtis vandeniu (pirtis, dušas, vonia, baseinas) – tai padės stiprinti nervų sistemą, kraujotaką. Lapkričio 20 (nuo 18:55), 21, 22, 23 (iki 03:11) Mėnulis Žuvų ženkle. Šiomis dienomis jautrios pėdos, inkstai, kepenys, skydliaukė, nervai. Padidėja odos alergijų, infekcinių ligų tikimybė. Venkite daryti pedikiūrą ir manikiūrą. Šiomis dienomis labai naudingas refleksinis pėdų masažas. Geras laikas valyti žarnyną. Palanku gydyti tulžies, kasos ir žarnyno, išskyrus tiesiosios žarnos, ligas. Lapkričio 23 (nuo 03:11), 24, 25 (iki 14:18) Mėnulis Avino ženkle. Šiomis dienomis jautri galva. Padidėja peršalimo, pervargimo, galvos traumų rizika, nusilpsta akių dugnas. Nepalanku gydyti galvos, smegenų, akių, nosies, ausų, viršutinio žandikaulio ligas. Tinkamas laikas gydyti inkstus, šlapimo pūslę, šlapimtakius, kasą, gimdą ir prostatą, juosmens dalį. Netinkamas kosmetinių veido procedūrų, ypač jo valymo laikas. Lapkričio 25 (nuo 14:18), 26, 27, 28 (02:58) Mėnulis Jaučio ženkle. Palankus masažų, vandens procedūrų metas. Šiomis dienomis gali būti jautresnė gerklė, kaklas, skydliaukė, lūpos. Kaklą ir gerklę saugokite nuo peršalimo. Tinka skalauti gerklę ir daryti inhaliacijas, gydyti lytinius organus, tiesiąją žarną, šlapimtakius. Netinkamas veido kosmetinių procedūrų metas. Lapkričio 28 (nuo 02:58), 29, 30 (iki 15:55) Mėnulis Dvynių ženkle. Tinkamas metas gydyti kraujotakos sistemos, kepenų, tulžies pūslės, klubo sąnarių ligas, arterinį kraujo spaudimą. Nepatartina gydyti rankų, plaučių. Geras vandens procedūrų laikas, daugiau judėkite lauke. Lapkričio 30 (nuo 15:55), gruodžio 1, 2, 3 (iki 03:57) Mėnulis Vėžio ženkle. Šiomis dienomis jautrus skrandis, limfinė sistema, krūtinės ląsta, mot-

erims – krūtys. Vartokite kuo daugiau skysčių. Palanku gydyti kaulus, kelio sąnarius, žandikaulius ir viršutinius dantis, šalinti iš organizmo akmenis ir šlakus. Taip pat tinkamos dienos šalinti karpas, gydyti nuospaudas, gražinti rankas ir pėdas. Palankios dienos gydyti sergančią, spuoguotą odą. Gruodžio 3 (nuo 03:57), 4, 5 (iki 13:51) Mėnulis Liūto ženkle. Palankus metas gydyti artritą, vegetacinę nervų sistemą, kojų blauzdas, akių ligas, šalinti druskų nuosėdas. Šiomis dienomis jautri širdis, nugara, saulės rezginys. Vengtini dideli fiziniai ir emociniai krūviai. Ypač reikėtų vengti sušalti nugarą, kilnoti didelius sunkumus – galimas radikulitas. Gruodžio 5 (nuo 13:51), 6, 7 (iki 20:35) Mėnulis Mergelės ženkle. Šiuo metu vertėtų pasitikrinti sveikatą. Gydytojo apžiūra bus kruopšti, rūpestinga. Geras laikas gydyti nervų sistemą, neurozes, depresiją, atsisakyti žalingų įpročių.Taip pat gerai gydyti pėdas, kepenis, kraujotakos sistemą. Šiomis dienomis veiksmingos vandens procedūros, ypač šiltos druskų vonios, masažai, kaitinimasis pirtyje. Jautrus žarnynas, pilvo sritis. Gruodžio 7 (nuo 20:35), 8, 9 (iki 23:51) Mėnulis Svarstyklių ženkle. Šiomis dienomis jautresni inkstai, šlapimo šalinimo sistema, kasa, moterims – lyties organai. Tinkamas laikas gydyti akis, ausis, galvos organų ligas, centrinę nervų sistemą, dantis. Veiksmingos kosmetinės veido procedūros. Gruodžio 9 (nuo 23:51), 10, 11, 12 (iki 00:22) Mėnulis Skorpiono ženkle. Šiomis dienomis nepatartina gydyti kepenų, tulžies, šlapimtakių, lyties organų, tiesiosios žarnos (hemorojaus) ligų. Palankus metas gydyti kaklą, gerklę, nosį, kaklo sritį, skydliaukę, stemplę. Veiksmingas galvos, pečių srities masažas. Saugokitės stresinių situacijų, blogos nuotaikos, verčiau aktyviai poilsiaukite gamtoje.


Sveikatos langas 2012 Lapkritis  

2012 m. "Sveikatos lango" lapkričio mėnesio numeris

Sveikatos langas 2012 Lapkritis  

2012 m. "Sveikatos lango" lapkričio mėnesio numeris

Advertisement