Page 1

10 maja 2019

nr 291

Transport zapewniony

w numerze: Trwają matury

s. 4 Warsztaty z ratownictwa

s. 5 Uroczystości patriotyczne

Samorządy powiatu wrzesińskiego są przygotowane do realizacji transportu publicznego w zastępstwie za upadły PKS w Gnieźnie – połączenia przejmuje firma WA-MA z Pyzdr. Więcej informacji o nowych liniach i rozkładach jazdy na str. 3.

s. 6 Teatr na prowincji

Bursa przy Wojska Polskiego czas start Remont bursy gimnazjalnej przy ulicy Słowackiego we Wrześni powoli dobiega końca. Teraz powstaje zupełnie nowy obiekt noclegowy – bursa przy ulicy Wojska Polskiego. 23 kwietnia nastąpiło przekazanie placu budowy. Inwestycję wykona firma Medicsystemart Maciej Hoffmann.

cd. na s. 2

s. 7 Studia pielęgniarskie

s. 9 Ruszyła Strefa Sportu

Wizualizacja elewacji wykończonej kolorowymi panelami

s. 15


2

Informacje

10 maja 2019

Dziennik budowy bursy przy ul. Słowackiego 11 we Wrześni

www.wrzesnia.powiat.pl

Dyżury radnych powiatowych Marek Przyjemski, każdy poniedziałek godz. 15-16, gabinet przewodniczącego – pokój 118, Starostwo Powiatowe ul. Chopina 10, lub po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr. 501 378 215 Henryka Waligóra, każdy poniedziałek, godz. 14-17, „Mała Galeria” ul. Wiewiórowskiego 1 w Miłosławiu Mikołaj Kubiaczyk, od poniedziałku do piątku w biurze w Kokoszkach 25 po umówieniu telefonicznym 603 671 459 Przemysław Hirschfeld, pierwszy czwartek miesiąca pod nr.: 507 033 432 Grzegorz Trocha, w dni robocze pod nr telefonu: 600 713 764, spotkanie po telefonicznym umówieniu Krzysztof Strużyński, codziennie, ul. 3 Maja 15 w Pyzdrach, godz. 15-16, tel.: 606 419 275

Dyżur telefoniczny (dni robocze): Janusz Balcerzak – 603 917 720, Robert Balicki – 505 175 585 , Waldemar Bartkowiak – 601 756 085, Małgorzata Cichacka – 510 424 184,

Jarosław Czyż – 607 162 660 (wtorki), Maciej Handkiewicz – 664 097 394 (godz. 8-20), Marek Kołodziejczyk – 500 169 060,

Wiesława Kowalska – 608 151 167 (godz. 9-11), Paweł Skrzypczak – 608 550 336, Stefan Tomczak – 605 071 705, Rafał Zięty – 606 607 306.

Wykaz dyżurów radnych i służbowe adresy e-mail znajdują się na: www.bip.wrzesnia.powiat.pl/24,dyzury-radnych

Front budynku

Poddasze

Dziennik budowy zaplecza dydaktyczno-sportowego przy Zespole Szkół Politechnicznych

Wykonywanie posadzki

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnej mediacji odbywa się według kolejności zgłoszeń, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (61 640 44 17, w godzinach 9-14). Na terenie powiatu znajdują się trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej: 1. w Miłosławiu przy ul. Różowej 6, w budynku Miłosławskiego Centrum Kultury (obsługiwany przez Fundację „Taurus” z Poznania): w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 13-17 oraz we wtorki i piątki w godz. 8-12; 2. we Wrześni przy ul. Wojska Polskiego 1, w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (obsługiwany przez radców prawnych i adwokatów): w poniedziałki i piątki w godz. 8-12 oraz od wtorku do czwartku: godz. 13-17; 3. we Wrześni przy ul. Chopina 9, w budynku Urzędu Miasta i Gminy (obsługiwany przez Fundację „Taurus” z Poznania): od poniedziałku do piątku w godz. 14-18. Informujemy jednocześnie, że w 2019 r. w punkcie znajdującym się we Wrześni przy ul. Chopina 9 planowane są dyżury ze specjalizacją mediacyjną (jeden piątek w miesiącu) w następujących terminach: 24 maja, 28 czerwca, 26 lipca, 23 sierpnia, 27 września, 25 października, 22 listopada i 27 grudnia. UWAGA! Punkty znajdujące się na terenie powiatu wrzesińskiego będą nieczynne w następujących terminach w 2019 r. (dni ustawowo wolne od pracy): 20 czerwca (czwartek), 15 sierpnia (czwartek), 1 listopada (piątek), 11 listopada (poniedziałek), 25 grudnia (środa) oraz 26 grudnia (czwartek).

W sprawach skarg i wniosków: starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz przyjmuje w poniedziałki od godz. 14 do 16 oraz po godzinach pracy Starostwa od godz. 16 do 16.30 po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym pod nr.: 61 640 44 50. Wicestarosta wrzesiński Waldemar Grzegorek, sekretarz, skarbnik, naczelnicy wydziałów oraz pozostali pracownicy Starostwa przyjmują w poniedziałki od godz. 8 do 16 oraz w pozostałe dni tygodnia od godz. 7 do 15.

dok. ze s. 1

Bursa przy Wojska Polskiego czas start Obiekt zostanie zbudowany od zera w bezpośrednim sąsiedztwie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i strzelnicy (obecnie zostały już wyburzone garaże). Trzykondygnacyjny budynek w kształcie prostokąta o powierzchni użytkowej ok. 700 m² będzie stanowić bazę noclegową dla korzystających z oferty kształcenia zawodowego w naszym powiecie. W nowoczesnym internacie przewidziano 22 pokoje z łazienkami (42 miejsca noclegowe), a także pomieszczenia gastronomiczne i techniczne. Na parterze znajdować się będzie hol, recepcja, pokój opiekuna, szatnia, toalety, pralnia, zaplecze kuchenne, sale do nauki i wypoczynku. Część pomieszczeń noclegowych zostanie dostosowana dla osób niepełnosprawnych, a cały obiekt ma być przyjazny ich potrzebom. Będzie on także wyposażony w windę. Teren przyległy zaprojektowano pod funkcję rekreacyjną, przed budynkiem staną ławki w otoczeniu zieleni, nie zabraknie też miejsc postojowych czy stojaków na rowery. Bursa będzie działać przez cały rok.

Wizualizacja pokoju

Inwestycja powstaje w ramach projektu pod nazwą „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego”, na który Starostwo Powiatowe we Wrześni pozyskało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

w wysokości 73 mln zł. Budowa i wyposażenie bursy przy Wojska Polskiego 1 to realizacja inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Koszt nowej bursy wynosi 2 960 000 zł, z czego 95% pochodzi z dofinansowania. (red.)

Zapytaliśmy naczelnik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich Annę Wolską-Wróblewską o postęp prac na budowie powiatowych obiektów w ramach projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie Powiatu Wrzesińskiego”. Na jakim etapie jest budowa bursy przy ulicy Słowackiego? Wszystkie prace budowlane na zewnątrz, jaki i wewnątrz obiektu zostały zakończone. Obecnie trwają procedury przetargowe związane z wyposażeniem budynku w meble, sprzęt AGD i sprzęt komputerowy. Czekają nas również prace związane z zagospodarowaniem terenu zieleni wokół obiektu. A bursa przy ulicy Wojska Polskiego – jaki jest przewidywany okres realizacji inwestycji? Przewidujemy, że ta bursa powstanie w ciągu 12 miesięcy. Trwa budowa zaplecza dydaktyczno-sportowego, jak wygląda postęp prac? Do dziś została przygotowana powierzchnia pod budynek i przeprowadzono roboty ziemne. Wykonane są fundamenty oraz instalacje podposadzkowe. Stoją już ściany, a całość przykrył dach. Aktualnie trwa wykonywanie kanalizacji deszczowej i sanitarnej, roboty elektryczne i sanitarne oraz tynki wewnątrz. Na zewnątrz powstaje elewacja. Rozmawiał Szymon Rewers

Anna Wolska-Wróblewska


biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

10 maja 2019

Transport zapewniony Mieszkańcy powiatu wrzesińskiego będą mieli zapewniony dostęp do transportu publicznego, pomimo wycofania przez PKS Gniezno połączeń autobusowych.

Samorządowcy od dawna pracują nad zapewnieniem transportu publicznego w powiecie

W związku z tym 8 maja w starostwie powiatowym odbyła się konferencja prasowa, która miała na celu poinformowanie jak najszerszej grupy mieszkańców o aktualnej sytuacji – z usług PKS Gniezno korzystało wiele osób. Starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz opowiedział o dotychczasowej trudnej współpracy z gnieźnieńską firmą, a także o próbach znalezienia alternatywnych rozwiązań. – Kryzys trwa od połowy 2018 roku i od tego czasu odbyło się już siedem spotkań samorządowców z naszego powiatu, podczas których szukaliśmy jakiegoś wyjścia z tej sytuacji. PKS Gniezno oczekiwał od samorządów współfinanso-

Maciej Walicki

wania transportu. Po przeprowadzeniu szczegółowych analiz odnieśliśmy jednak wrażenie, że jest to próba wciągnięcia nas w dotowanie firmy w słabej kondycji – wyjaśniał starosta. Ponadto propozycje nowych rozkładów jazdy przedkładane przez PKS Gniezno nie były poparte rzetelnymi argumentami, wobec czego samorządy zdecydowały, że nie będą dofinansowywać firmy, która tak naprawdę nie zaspokoi realnych potrzeb mieszkańców. Podjęły więc działania, by uzupełnić ofertę PKS-u i przygotować się na sytuację, kiedy firma upadnie i przestanie świadczyć usługi. Przedsiębiorstwem, które przejmuje obecnie połączenia autobusowe po gnieźnieńskiej firmie, jest firma WA-MA Macieja Walickiego z Pyzdr, która już 18 lutego, kiedy PKS zawiesił niektóre kursy, uruchomiła dwie regularne linie relacji:

• linia nr 1 relacji: Pyzdry-Lisewo-Kaczanowo-Września, • linia nr 2 relacji: Pyzdry-Zieliniec-Września. Ponieważ PKS w Gnieźnie sp. z o.o. zobowiązał się, że do końca czerwca br. będzie świadczył przewozy w ramach regularnego zbiorowego transportu osób, firma WA-MA miała uruchomić kolejne linie od 1 września br. Niestety w sytuacji, kiedy PKS zawiesił z dniem 1 maja 2019 r. świadczenie usług przewozowych, modyfikacji musiał ulec wcześniej opracowany plan, co było przedmiotem kolejnego spotkania władz samorządowych, które odbyło się 6 maja 2019 r. W tym samym dniu firma WA-MA uruchomiła trzecią regularną linię: • Linia nr 3 relacji: Pyzdry-SpławieMikuszewo-Czeszewo-MiłosławWrześnia. Od 1 września planowane jest uruchomienie kolejnej linii: PyzdryRataje-Pietrzyków-SamarzewoSokolniki-Bieganowo-GozdowoWrześnia. Jednak, jak zapewnia Maciej Walicki: – Istnieje możliwość rozszerzenia lub modyfikacji wszystkich tras w zależności od potrzeb mieszkańców powiatu. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy, szczególnie w gminie Kołaczkowo, są obecnie zadowoleni, ale na tę chwilę uruchomiłem wszystkie linie, na które pozwoliły mi

moje możliwości – byłem przekonany, że PKS Gniezno będzie obsługiwał połączenia do końca czerwca i będę miał na to więcej czasu. Na przyszłość jednak nie będzie dla mnie problemem, żeby skomunikować te wsie, do których obecnie nie dociera transport publiczny, takie jak np. Gorazdowo – mówił nowy przewoźnik. Zapewnił też, że ceny biletów jednorazowych będą korzystniejsze niż w PKS (przykładowo bilet z Pyzdr do Wrześni kosztuje 9 zł, w PKS trzeba było zapłacić 11 zł). Uczniowski bilet miesięczny na tej samej relacji kosztuje podobnie jak w PKS 172 zł, a z Miłosławia do Wrześni – 156 zł. Podsumowując całą sytuację, starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz podkreślał, jak ważne jest to, że w momencie gdy znikają połączenia PKS-u, w ich miejsce od razu wchodzi nowa linia. – Odtworzenie jej po kilku miesiącach byłoby o wiele trudniejsze. Wspólnie z samorządami gminnymi podjęliśmy działania wyprzedzające, dzięki czemu dziś jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji niż inne powiaty, które do tej pory obsługiwał PKS Gniezno. Mamy zapewnioną realizację transportu publicznego, którego sieć w połączeniu z istniejącymi liniami kolejowymi obejmuje prawie cały powiat i która ma możliwość dalszego rozwoju – podkreślał starosta. Natalia Jędraszak

Jeden z przystanków na trasie nowej komunikacji

Aktualności

3


4

Oświata

10 maja 2019

Absolwenci pożegnani

Był czas smutku i wzruszeń, ale także uśmiechu i radości. Maturzyści szkół średnich powiatu wrzesińskiego 26 kwietnia zostali oficjalnie pożegnani. Tego dnia po raz ostatni przed maturą przyszli do swoich szkół, aby powspominać i podziękować nauczycielom za lata nauki. 26 kwietnia absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 zostali oficjalnie pożegnani. Nie brakowało wzruszeń i łez. Po wielu godzinach spędzonych nad książkami i testami, młodzi ludzie zakończyli kolejny etap swojej edukacji. – Bardzo dziękuję wszystkim maturzystom za każdy wasz projekt, organizację uroczystości szkolnych, za wasz udział w zawodach sportowych, olimpiadach, konkursach, za pracę wolontariacką i każdą pomoc. To wszystko przyczyniło się do tego, że szkoła stała się naszym jednym, wielkim, wspólnym sukcesem – mówiła dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni Violetta Zdunowska.

www.wrzesnia.powiat.pl

Odeszła Iwona Krall

28 kwietnia po ciężkiej chorobie w wieku zaledwie 55 lat zmarła Iwona Krall, wieloletnia nauczycielka Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni.

Wyróżnieni uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza

Książkami zostali nagrodzeni uczniowie z najwyższymi średnimi oraz szczególnie zasłużeni dla szkoły. Wszyscy natomiast otrzymali długo wyczekiwane świadectwa. – Drodzy abiturienci, życzę wam, aby

Sukces uczniów ZSP

24 kwietnia w Zespole Szkół Łączności odbyły się okręgowe eliminacje VI edycji Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości – Blok B. fot. arch. szkoły

Uczniowie ZSTiO przed otrzymaniem arkuszy maturalnych

wasze drogi, którymi będziecie podążać w dorosłym życiu, doprowadziły was do wyznaczonych celów. Nigdy nie mówcie: nie wiem, lecz poszukuję. Nie mówcie: nie potrafię, lecz nauczę się. Problemy zawsze traktujcie jak zadania do rozwiązania. Zbierajcie doświadczenia, wyciągajcie wnioski, myślcie pozytywnie, wierzcie w swoje siły i możliwości – takie życzenia składał absolwentom dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama we Wrześni Damian Hoffmann. Kolejnym wyzwaniem przed młodzieżą są matury, które rozpoczęły się 6 maja. Abiturienci mimo zamieszania związanego z alarmami bombowymi mają już za sobą język polski, matematykę oraz język obcy. Teraz czas na rozszerzenia i matury ustne. KK

Pracę w ówczesnym Zespole Szkół Rolniczych rozpoczęła po ukończeniu studiów inżynierskich na Akademii Rolniczej w Poznaniu 1 września 1990 roku, najpierw jako wychowawczyni w internacie, a później nauczycielka produkcji zwierzęcej. W 1992 roku uzyskała tytuł magistra pedagogiki rolniczej, a w 1999 roku ukończyła studia podyplomowe uprawniające do nauczania biologii. Była również wychowawczynią klas oraz egzaminatorką w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. Z wielkim zaangażowaniem przygotowywała swoich podopiecznych nie tylko do egzaminów, ale także do licznych konkursów i olimpiad. Wielokrotnie nagradzana i doceniana, z entuzjazmem realizowała się nie tylko w pracy dydaktycznej i pedagogicznej, ale także we wszelkich innych działaniach podejmowanych przez szkołę. W 2010 roku otrzymała od ministra rolnictwa i rozwoju wsi odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa”. 2 maja spoczęła na cmentarzu komunalnym we Wrześni. W pamięci uczniów i współpracowników pozostaną jej uśmiech i życzliwość, energia i zapał do pracy. (red.), fot. arch. szkoły

Wycieczka w nagrodę

Grupa kilkunastu uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych 24 kwietnia pod opieką nauczycielek Karoliny Stachury i Olgi Przyjemskiej wybrała się na wycieczkę do Berlina. Była to dla nich nagroda za uzyskanie najlepszych wyników w konkursach z języka niemieckiego, które już po raz dziesiąty zorganizowane zostały przez Starostwo Powiatowe we Wrześni i nauczycieli przedmiotu w ramach projektu „Konstruowanie zasad spójności nauczania przedmiotów ogólnokształcących na poziomie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej”. fot. arch. projektu

Zwiedzanie rozpoczęto od wizyty w neorenesansowym Reichstagu. Ze szklanej kopuły i tarasu budynku zachwycano się panoramą stolicy naszych zachodnich sąsiadów. Następnie uczestnicy wycieczki dotarli do Bramy Brandenburskiej. Spacer ulicą Unter den Linden i podziwianie głównych zabytków sprawił wszystkim dużo przyjemności. Zwiedzanie zakończono na Alexanderplatz, gdzie znajduje się charakterystyczna dla Berlina wieża telewizyjna, stanowiąca jedną z najwyższych wolno stojących konstrukcji w Europie. Dopełnieniem udanego wyjazdu było piękne słońce, bezchmurne niebo, dobry humor oraz zakupy w centrum handlowym. Niepowtarzalna, fascynująca atmosfera tego miasta sprawiła, że wszyscy zgodnie przyznali, iż jeszcze wrócą do Berlina, by odkryć go na nowo. (red.)

Olimpijczycy wraz z opiekunką Agnieszką Pol

Zespół Szkół Politechnicznych reprezentowali uczniowie, którzy 6 marca uzyskali najwyższą liczbę punktów podczas eliminacji szkolnych. Są to: Paweł Kapela (klasa 1 technik informatyk), Klaudia Plucińska (klasa 3 technik ekonomista) i Aleksandra Cieślak (klasa 3 technik ekonomista). Uczniowie drużynowo zdobyli pierwsze miejsce, Paweł Kapela i Klaudia Plucińska będą reprezentowali szkołę oraz region Wielkopolska Północna na eliminacjach ogólnopolskich w dniach 31 maja-2 czerwca w Koszalinie. Wyróżnieni otrzymali piękne dyplomy i wartościowe nagrody. Uczniowie ZSP nieprzerwanie od 2007 roku odnoszą ogromne suk-

cesy na tej olimpiadzie – razem 26 olimpijczyków, w tym 11 laureatów i 15 finalistów. Dzięki wielu osiągnięciom uczniów w 2014 roku odbyły się w szkole po raz pierwszy ogólnopolskie eliminacje I Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości – Blok B, na której gościli uczniowie z całej Polski. Z kolei w 2017 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim Wiktoria Walkowiak (technik ekonomista) uzyskała najlepszy wynik i została zwyciężczynią olimpiady; dodatkowo razem z Karoliną Pankros i Mileną Szymkowiak (Czarnków) zdobyły drużynowo pierwsze miejsce i złoty puchar. Był to spektakularny sukces. Agnieszka Pol opiekunka olimpiady w ZSP


biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

10 maja 2019

Ważne decyzje Przypominamy, że powiat wrzesiński jak co roku ogłasza nabór dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych na rok szkolny 2019/2020.

Kryptonim

medyk i amputacja W Kołaczkowie w piątek 26 kwietnia w godzinach popołudniowo-wieczornych zorganizowano V edycję warsztatów z zakresu ratownictwa medycznego pod kryptonimem „Medyk”. fot. arch. KP PSP Września

Dokumenty można składać od 13 do 31 maja 2019 w szkole pierwszego wyboru. Na uczniów czekają Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół Politechnicznych i Zespół Szkół Zawodowych nr 2. Ich oferta jest bogata i zróżnicowana. Tabele z ofertą naboru dla szkół prowadzonych przez powiat wrzesińskich są zamieszczone na

www.wrzesnia.powiat.pl/nabor.

Szczegółowe informacje o naborze do szkół młodzieżowych znajdują się na stronie inter-

http://nabor.pcss.pl/wrzesnia oraz na stronach interneto-

netowej wych poszczególnych szkół.

5

Oświata

(red.)

Powierzenie stanowisk

W Starostwie Powiatowym 29 kwietnia zostały wręczone akty powierzenia stanowisk kierowniczych dyrektorom trzech placówek oświatowych prowadzonych przez powiat.

Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nadal będzie kierować Elżbieta Tomczak, Liceum Ogólnokształcącym – Violetta Zdunowska, a Zespołem Szkół Politechnicznych – Bogdan Nowak. Konkurs na te stanowiska odbył się 20 marca. Dyrektorzy będą pełnić powierzone funkcje do 31 sierpnia 2024 roku. (red.)

O higienie rąk W niedzielę 5 maja przypadał Światowy Dzień Higieny Rąk. Z tej okazji we wtorek 7 maja w Szpitalu Powiatowym we Wrześni odbyła się pogadanka na temat czystości dłoni i zagrożeń wynikających ze zbyt małej dbałości o ich higienę.

We wspólnych ćwiczeniach udział wzięła rekordowa ilość 19 jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu wrzesińskiego – 103 strażaków i strażaczek. Warsztaty rozpoczęto w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Kołaczkowie o godzinie 17, oficjalnego otwarcia dokonał z-ca komendanta powiatowego PSP we Wrześni bryg. Damian Jankowiak. Następnie st. sekc. Arkadiusz Szatkowski poprowadził wykład na temat amputacji urazowej oraz zastosowania straży taktycznej. Po prelekcji rozpoczęto część praktyczną, na którą składało się pięć scenek odzwierciedlających realne zdarzenia i wypadki: zadaniem druhów było udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Ostatnia szósta scenka wymagała od strażaków ścisłej współpracy w zastępie i polegała na ułożeniu jak najwyższej wieży ze skrzynek przy wykorzystaniu do tego zadania sprzętu wysokościowego. Zatem po kolei: pierwsza scenka – kryptonim „Dziwny zapach”, teren oczyszczalni ścieków w Kołaczkowie. Powód wezwania: podczas prac konserwatorskich doszło do zatrucia nieznaną substancją. Dwie osoby poszkodowane. Druga scenka – kryptonim „Amputacja”, plac przy remizie OSP we Wszemborzu. Powód wezwania: podczas prac rolniczych doszło do amputacji urazowej prawej ręki. Poszkodowany

mężczyzna przytomny, lat 34. Scenka trzecia – kryptonim „Autobus”, plac prywatny przy ulicy Wrzesińskiej w Borzykowie. Powód wezwania: wypadek autokaru, nieznana liczba poszkodowanych, ZRM powiadomiony. Czwarta scenka – kryptonim „Stara waga”, budynek przy starym zsypie buraków cukrowych w Kołaczkowie. Powód wezwania: pożar w budynkach starego zsypu buraków cukrowych, osoba uwięziona w budynku, drugi poszkodowany nie opuścił budynku, nie wiadomo, gdzie jest. Pogotowie ratunkowe poinformowane o zdarzeniu, brak ZRM w podstacji. Piąta scenka – kryptonim „Impreza”, remiza OSP Kołaczkowo. Powód wezwania: pomoc w otwarciu mieszkania w asyście policji. Sąsiedzi zgłaszają, że nie widzieli domowników od dwóch dni. Ćwiczenia zakończono tradycyjnie wspólnym posiłkiem. Za pomoc w organizacji V warsztatów „Medyk 2019” strażacy dziękują Radzie Powiatu Wrzesińskiego, wójt gminy Kołaczkowo, druhom z jednostek OSP gminy Kołaczkowo, którzy odgrywali rolę pozorantów, ratownikom medycznym, jacy czuwali nad prawidłowością wykonywanych czynności ratowniczych, oraz właścicielom gruntów i obiektów, na jakich mogły się odbyć przygotowane scenki medyczne. oprac. mł. bryg. Marek Mikołajczak

fot. arch. KP PSP Września

W prelekcji wzięli udział reprezentanci wrzesińskiego starostwa, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrześni, przedstawiciel medyczny firmy Schülke+ oraz personel i pacjenci szpitala. Podczas prelekcji przypominano zebranym, jak ważne jest mycie rąk, a także jakie mogą być konsekwencje braku lub niedostatecznej dbałości o higienę dłoni. Przedstawiciel medyczny Robert Wojnowski zwracał uwagę na to, że do 80% przypadków niewłaściwej higieny i związanych z tym późniejszych zakażeń dochodzi właśnie w szpitalach. Natomiast Anna Węclewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrześni przypominała, że o czystość rąk powinni dbać wszyscy, ale szczególnie osoby wykonujące pracę związaną

Strażacy wkroczyli do akcji

Każdy mógł sprawdzić, czy dobrze myje dłonie

z gastronomią. Na zakończenie uczestnicy mogli sprawdzić, wykorzystując do tego lampę UV, czy właści-

wie rozprowadzają preparat bakteriobójczy na dłoniach i czy rzeczywiście domyli ręce. KK

Szkolenia strażaków są bardzo ważne


6

Historia

10 maja 2019

www.wrzesnia.powiat.pl

Wrześnianie pamiętają W tym roku mijają 74 lata od zakończenia II wojny światowej.

W rocznicę bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, 8 maja, we Wrześni przygotowywana jest uroczystość patriotyczna. Organizatorami obchodów jak zwykle były Starostwo Powiatowe we Wrześni oraz Urząd Miasta i Gminy Września. Prowadzący wydarzenie dyrektor Muzeum Re-

gionalnego im. Dzieci Wrzesińskich Sebastian Mazurkiewicz podkreślił zaangażowanie wrześnian w działania wojenne, zwłaszcza tych walczących we wrzesińskim 68. Pułku Piechoty. – Właśnie przy pomniku tego pułku się gromadzimy – powiedział. – Zginęło także wielu cywilnych miesz-

kańców ziemi wrzesińskiej, na różnych frontach, w obozach, a także z chorób i wycieńczenia. Tradycyjnie w rocznicę zakończenia wojny zbieramy się przy tym pomniku, aby oddać wszystkim poległym i walczącym za ojczyznę w tej wojnie hołd – dodał Sebastian Mazurkiewicz.

Uroczystość uświetniły występy wokalne uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, po których złożono pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki kwiatów. Wydarzenie jak co roku zgromadziło liczną grupę osób – nie zabrakło przedstawicieli środo-

wisk kombatanckich, oficjalnych delegacji, pocztów sztandarowych, uczniów oraz mieszkańców miasta i powiatu. Na zakończenie spotkania tradycyjnie wykonano pamiątkową fotografię wszystkich uczestników uroczystości. Klara Skrzypczyk

Honorowy komitet w Nekli Pod Sokołowem W Nekielskim Ośrodku Kultury 25 kwietnia powstał Komitet Honorowy Upamiętnienia Ofiar Niemieckiego Obozu Pracy Przymusowej dla Żydów „Gemeinschaftslager der DAF nr 22” w Nekli w latach 1942-1943. Podczas obrad przedstawiono planowane inicjatywy upamiętnienia ofiar. Spotkanie zaaranżowało Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne. Rozpoczęło się ono od przedstawienia faktów historycznych. Przymusowy obóz pracy zlokalizowany był w Nekli przy torach kolejowych w kierunku Środy Wielkopolskiej. Hitlerowskie władze wykorzystywały Żydów i Polaków jako siłę roboczą do budowy drugiej nitki torów. Zakwaterowano ich w dwóch barakach, w których panowały dramatycznie trudne warunki. – W sumie w tych barakach przebywało około tysiąca więźniów – dodał Jerzy Osypiuk. Wielu z nich umierało podczas robót z wycieńczenia, nie mieli również zapewnionej opieki medycznej. Jednym z pomysłów na zachowanie pamięci o ofiarach tamtych wydarzeń jest stworzenie pomnika. Jego projektantka to mieszkanka gminy Nekla Danuta Mączak, na co dzień kierująca pracownią rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Twórczyni projektu mówiąc o swoim pomyśle w kontekście ideologii, wskazała: – Posłużyłam się trójkątem opatrzności, czyli symboliką, która dotyczy wszystkich ludzi, nieza-

leżnie od wyznania. Pomnik zostanie wykonany z wykorzystaniem szyn kolejowych, żeby użyć materiału kojarzącego się z obozem pracy – podsumowała Danuta Mączak. Elementy potrzebne do jego wykonania zobowiązali się przekazać lokalni przedsiębiorcy. – Cały pomnik powstanie w ramach pospolitego ruszenia i wolontariatu – powiedział Jerzy Osypiuk. Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne podjęło się zbadania dziejów obozu przymusowej pracy. Na podstawie analizy dokumentów i przy wydatnej pomocy Bogumiła Rudawskiego z Instytutu Zachodniego w Poznaniu, który zgodził się współpracować w ramach wolontariatu, powstała książka Gemeinschaftslager der DAF nr 22. Obóz pracy przymusowej dla Żydów w Nekli w latach 1942-43. Dzięki korespondencji zachowanej w archiwum łódzkim pomiędzy firmą prowadzącą prace na odcinku kolei w Nekli a administracją getta w Łodzi odtworzono z imienia i nazwiska listę 921 żydowskich pracowników przymusowych, którzy przeszli gehennę w Nekli.

W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób

Jednocześnie organizatorzy projektu nawiązali kontakt z Vardą Spenzer, córką ocalonego od zagłady więźnia nekielskiego obozu Arie Goldsteina, który w 2008 roku spisał swoje wspomnienia. Daje w nich unikatowe, ważne i traumatyczne świadectwo z pobytu w obozie w Nekli. Córka Goldsteina zaangażowała się w tłumaczenie wspomnień z hebrajskiego na język polski. Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne otrzymało dotację z budżetu powiatu na wydanie ich drukiem. Książkę Wszyscy umrzemy, a ty będziesz żył powiat wrzesiński wsparł kwotą 2 500 zł. W spotkaniu udział wzięli m.in.: burmistrz Nekli Karol Balicki, radny powiatu wrzesińskiego Janusz Balcerzak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Tomasz Markiewicz i proboszczowie miejscowych parafii Wojciech Szejn, Konstanty Mrozek oraz Rafał Hordik. W skład założonego Komitetu weszli wszyscy obecni na spotkaniu, zaś jego działaniom będą przewodniczyć prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Jerzy Osypiuk i burmistrz Nekli Karol Balicki. Reprezentująca Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Alicja Kobus i dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Tomasz Markiewicz zostali honorowymi współprzewodniczącymi. Do prac Komitetu Honorowego Upamiętnienia Ofiar Obozu Pracy Przymusowej dla Żydów w Nekli został również zaproszony starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz. Uroczyste obchody poświęcone nekielskim wydarzeniom lat 1942-1943 planowane są na pierwszą połowę czerwca. Szymon Piotr Rewers

2 maja wrześnianie obchodzą nie tylko Dzień Flagi. Tego dnia świętują też w wymiarze lokalnym – rocznicę bitwy pod Sokołowem. Zwycięska batalia, która została stoczona w 1848 roku, należała do najbardziej krwawych bitew okresu Wiosny Ludów. Powstańcy polscy stawili wówczas opór wojskom pruskim. Mimo że od tego wydarzenia minęło już 171 lat, wrześnianie pielęgnują pamięć o bitwie, w której zginęło 300 powstańców. Tegoroczne obchody rozpoczęła uroczysta msza w farze, po której uczestnicy wydarzenia przemaszerowali pod pomnik w Sokołowie. W pochodzie, któremu przewodniczyła Wrzesińska Orkiestra Dęta, wzięli udział harcerze niosący ogromną biało-czerwoną flagę, poczty sztandaro-

we, przedstawiciele środowisk kombatanckich, samorządowcy, oficjalne delegacje, a także mieszkańcy miasta i powiatu. Pod sokołowskim pomnikiem przypomniano okoliczności bitwy. Nie zabrakło okolicznościowego przemówienia, programu artystycznego w wykonaniu uczniów wrzesińskich szkół, a także wspólnego odśpiewania Roty. Delegacje złożyły również wiązanki kwiatów. Organizatorami uroczystości byli: Unia Wrześnian, Urząd Miasta i Gminy Września, Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie. (red.)

Flagi rozdane Na 600 domach i budynkach w powiecie wrzesińskim w długi weekend majowy powiewała nowa biało-czerwona flaga. Wszystko dzięki akcji, którą zorganizowało Starostwo Powiatowe 27 kwietnia. Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej pracownicy starostwa rozdawali flagi państwowe w holu urzędu, który tego dnia był otwarty. Na kilka dni przed weekendem majowym, kiedy przypadają ważne święta narodowe, po raz kolejny starostwo przygotowało akcję pod hasłem „Wywieśmy flagi”. W ostatnich latach brakowało tego symbolu narodowego na budynkach, więc warto skorzystać z takiej akcji. Wielu klientów urzędu cieszyło się z darmowego prezentu i zapewniało, że wywiesi flagę w nadchodzących dniach. Przy tej okazji warto przypomnieć, że poszanowanie symboli narodowych jest określone ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z dnia 31 stycznia 1980 roku. Proporcje boków flagi składającej się

Akcja odbywa się cyklicznie

z dwóch pasów: białego i czerwonego, powinny wynosić 5:8. Szacunek dla barw narodowych oraz ich coraz częstsze eksponowanie pokazuje, że nie wstydzimy się swojej tożsamości narodowej. Mateusz Maserak


Aktualności

10 maja 2019

biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

7

Teatr świętuje na prowincji

Sto lat to za mało

To już XVI Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej MASKA. Rozpoczął się w środę 8 maja, tuż po inauguracji Święta Teatru na Prowincji w Psarach Polskich.

Swoje okrągłe setne urodziny 7 maja świętowała mieszkanka Orzechowa Stanisława Sieradzka.

fot. arch.

W Wiejskim Domu Kultury w Psarach Polskich zainaugurowano Święto Teatru na Prowincji, które zostało wsparte przez powiat wrzesiński w konkursie ofert. Zaproszeni goście kolejny raz przygotowali dla widzów niespodziankę. Zaśpiewali specjalnie skomponowaną na to wydarzenie piosenkę o Wrześni. Święto Teatru na Prowincji to czterodniowy festiwal, podczas którego odbywają się konkursy i warsztaty. Pierwsze zmagania rozpoczęły się już w środę. Na scenie domu kultury swoją twórczość teatralną zaprezentowały przedszkolaki. – Święto Teatru na Prowincji to także salonik poetycki. Zaprosiliśmy czterech poetów: ks. Mirka Kaczmarka z Mogilna – poetę chodzącego po Bieszczadach i piszącego o nich, Sabinę Liberkowską, która reprezentuje bardzo kobiecy typ poezji, Eugenię Dolatę pięknie piszącą o Wrześni i jej mieszkańcach oraz Jarosława Wolańskiego z Siedleckiej Grupy Literackiej Witraż, który z Wrześnią jest związany

Piosenkę Sen o Wrześni zaśpiewał również wicestarosta Waldemar Grzegorek

i bardzo chętnie przedstawia trochę groteskowy typ poezji – mówiła dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku Sławomira Czarnecka. 10 maja odbywają się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Wędrówką życie jest człowieka” oraz Szkolny Konkurs Piosenki. Oprócz tego zapla-

Jubilatka Stanisława Sieradzka

Tego dnia jubilatkę odwiedziło wielu gości. W imieniu starosty wrzesińskiego Dionizego Jaśniewicza list gratulacyjny i publikację 200 lat powiatu wrzesińskiego historia i współczesność jubilatce wręczył członek Zarządu Powiatu Rafał Zięty. Pojawiła się delegacja z Urzędu Miasta i Gminy Miłosław z burmistrzem Hubertem Gruszczyńskim na czele oraz dzieci ze szkoły podstawowej. Życzenia złożył także sołtys Orzechowa Aleksander Warczygłowa oraz delegacja z ZUS-u. KK

Przedszkolaki wraz z opiekunami zadbali o scenografię

nowano także warsztaty: teatralne prowadzone przez Magdalenę Pomierską-Śmigiel oraz Andrzeja Malickiego, recytatorskie kierowane przez Zenonę Golc i retoryczne Michała Zawadki. – Dla dzieci teatr na pewno jest jakimś wydarzeniem, ale także trochę tajemnicą. Dzieci są tego ciekawe i lubią to odkrywać. Chętnie się wdrażają. W niektórych środowiskach dziecięcych nadal jest przekonanie, że bycie w grupie teatralnej to obciach, ale jeśli dziecko ma bakcyla i jest to dla niego pasja, to już nie przyjmuje tego jako obciach. Będzie go ciągnęło w tę stronę, mimo głosów kolegów – mówiła członkini jury Magdalena Pomierska-Śmigiel. Wszystko zakończy się 13 maja koncertem „Takiej Miłości Wam życzę” podsumowującym XVI Ogólnopolskie Święto Teatru na Prowincji. Podczas niego wystąpi m.in. gość specjalny, śpiewająca aktorka z Teatru Rozrywki w Chorzowie Marta Tadla. Szczegóły na plakacie poniżej. KK


8

Oświata

10 maja 2019

www.wrzesnia.powiat.pl

fot. arch. szkoły

SIENKIEWICZ – RAZ NA 100 LAT – PODWÓJNIE DOBRA OFERTA

„Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, że gościnna i wszystkich do nauki zaprasza.” Ze szkołą (a już na pewno z naszą) inaczej jest niż z kobietą. Można jej głośno wypominać wiek, a tylko na tym zyska i jeszcze wzmocni swoje atuty. I nie będzie się wieku wstydzić ani wypierać. Tak się składa, że patyny przeszłości nie udało się jeszcze nikomu nabyć w atrakcyjnej ani też w żadnej innej cenie. Nawet na Allegro, gdzie ponoć można kupić wszystko. Przeszłość Sienkiewicza jest wyjątkowa i bezcenna, a my ją szczęśliwie mamy, odziedziczoną nie bez dumy i zaszczytu z naszej strony. Szlachetna tradycja, która nawarstwia się tylko w sobie właściwy sposób – niespiesznie, ale konsekwentnie, latami i kolejnymi pokoleniami uczniów oraz ich nauczycieli. Osadza się niezliczonymi trudami codziennych wysiłków, ambitnych planów i śmiałych marzeń o przyszłości, przenoszonych przez próg w szkolnych plecakach razem z pierwszym śniadaniem. Owszem, mamy sentymentalny stosunek do swojej przeszłości, jednakże oprócz wzruszeń czujemy też na sobie jej zobowiązujące spojrzenie. Czas mija, ale przecież pozostawia całkiem wyraźne ślady, więc wiemy i pamiętamy, KIM jesteśmy, SKĄD przychodzimy i DOKĄD idziemy. Z okien szkolnego strychu, gdzie zasłużonym odpoczynkiem rozkoszują się przeróżne, tajemnicze sprzęty i lekcyjne artefakty, a uczniowie nie tylko dawnych roczników zostawili pamiątkowe wpisy dokumentujące stan swoich wewnętrznych rozterek i olśnień, łapiemy napowietrzną perspektywę naszego małego licealnego świata w także naszej i także małej, acz wielce urokliwej Wrześni. Czule spoglądamy na szlachetną linię szkolnych murów wrośniętych w zieleń ogrodów, które dają miejsce wytchnienia i wyrównują niespokojny rytm serc. Śledzimy uważnie bieg wąskich korytarzy, którymi w wiadomym i niewiadomym kierunku podążają – od początku zawsze razem – stopy i myśli. Przechodzimy obok popiersia szacownego Patrona, czuwającego nad szkolną społecznością Henryka Sienkiewicza, który nieodmiennie zamyślonym spojrzeniem i szeptem słów niewypowiedzianych a krzepiących ogarnia wszystkie nasze dzienne sprawy. Warto wspomnieć, że w tym właśnie magicznie zwyczajnym zakątku przebiega oś szkolnego świata – tu zapalamy świąteczną choinkę i składamy sobie życzenia, tu najlepiej wychodzą wszystkie zdjęcia. Także te z wiernymi Absolwentami, którzy chętnie do nas wracają, bo nie chcą i nie potrafią pożegnać się na zawsze. A kto nie odchodzi na zawsze, zostaje już na dobre. I dla wszystkich starcza miejsca. Zapytajcie swoich krewnych, bliższych i dalszych znajomych – któż z nich nie był, nie jest lub nie będzie jeszcze kiedyś częścią Sienkiewiczowskiej społeczności? Tak. Jest takie miejsce – sędziwy, ale ciągle tętniący życiem wrzesiński Hogwart. Z pewnością gdyby ta formuła została wymyślona wyłącznie na użytek efektownej promocji w tym artykule, byłaby tylko pustym frazesem, który razi tanią, w nie najlepszym guście przesadą. Tak jednak myślą i mówią o Sienkiewiczowskim LO sami jego uczniowie, a przynajmniej ci z nich, którzy świadomie wybrali to miejsce, szukając szkoły, co nie szkoli, ale sprzyja i rozwija. Jeśli tylko chcesz, możesz do nich dołączyć. Od 100 już lat Sienkiewicz czeka może właśnie na Ciebie, byś stąd ze wszystkim, co masz najlepszego, mógł wyruszyć ku swojej przyszłości. Sapere aude! – głosi maksyma uwieczniona nad wejściem do naszej szkolnej auli z pięknym, dosłownie niebiańskim sklepieniem. Odważ się być mądry, a mądrość da Ci odwagę, by mierzyć i sięgać wysoko. Do gwiazd, których światło wypatrzyłeś już być może nad horyzontem swojego młodego życia. Czekamy na Ciebie od 100 lat pod niezmiennie tym samym adresem. Spakuj plecak, weź śniadanie i marzenia. Nie zaszkodzi też parę niecierpiących zwłoki, fundamentalnych pytań, od których każda znacząca podróż musi się zacząć. Gotów? No to cóż – do zobaSienia? PS W nowym stuleciu (jak zwykle) będzie się działo. Naprawdę niemożliwe, żeby bez Ciebie. Renata Czaja, LO

Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni oferta na rok szkolny 2019/2020 a) dla uczniów kończących gimnazjum przedmioty nauczane przedmioty w zakresie rozszerzonym nauczane od klasy II w zakresie rozszerzonym od klasy I

klasa

Aa – prawniczo-dziennikarska

język polski

historia oraz trzeci do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy (wybierany podczas rekrutacji), wiedza o społeczeństwie

Ab – psychologiczno-pedagogiczna

język polski

biologia oraz trzeci do wyboru spośród: chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, język obcy (wybierany podczas rekrutacji), wiedza o społeczeństwie

C – medyczno-przy- biologia rodnicza

chemia

D – matematyka plus

dwa do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, język obcy (wybierany podczas rekrutacji), wiedza o społeczeństwie

matematyka

E – interdyscyplijęzyk angielski dwa do wyboru spośród: biologia, narna, dwujęzyczna chemia, fizyka, geografia, historia, e* informatyka, wiedza o społeczeństwie e* - nauczanie dwujęzyczne – język angielski: dodatkowo 3 godziny tygodniowo oraz wybrane treści co najmniej dwóch przedmiotów nauczane w języku angielskim; nauczanie dwujęzyczne uwarunkowane jest odpowiednią ilością zgłoszeń i wynikiem sprawdzianu uzdolnień kierunkowych – testu z języka angielskiego

Oferta językowa liceum to nauczanie dwóch języków obcych do wyboru spośród: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego

fot. arch. szkoły

b) dla uczniów kończących szkołę podstawową klasa

przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym od klasy I

przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym od klasy II

A1

język polski, historia

B1

język polski, język angielski

C1

biologia, chemia

D1

matematyka, geografia

dwa do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia

E1

matematyka, język angielski

do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia

do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia

Oferta językowa liceum to nauczanie dwóch języków obcych do wyboru spośród: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego


biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

10 maja 2019

9

Oświata

Nowe bezpłatne studia we Wrześni Rozmowa z Urszulą Kropaczewską, dyrektor Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrześni dowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, z którą współpracujemy przy utworzeniu tej propozycji, jak wskazuje sama nazwa, jest szkołą państwową, więc studia na każdym kierunku są bezpłatne. Pielęgniarstwo nie jest zresztą kierunkiem zaocznym, który byłyby w części finansowo pokrywany przez studentów, ponieważ jest na nim bardzo dużo zajęć praktycznych. Dyrektor Urszula Kropaczewska zaprasza

Rusza coś, czego jeszcze nie było, to znaczy wyższe studia na kierunku pielęgniarstwo we Wrześni. Tak, nasz Wydział Medyczno-Społeczno-Techniczny został uruchomiony trzy lata temu i wtedy rozpoczęły się studia na kierunku mechanika i budowa maszyn, natomiast w tym roku jest coś nowego: teraz powstanie nowy kierunek, czyli pielęgniarstwo. Mamy zgodę ministerstwa uzyskaną półtora roku temu. Niestety w zeszłym roku przyszła ona trochę za późno, więc nie zdążyliśmy uruchomić kierunku, natomiast w tym roku już ruszyliśmy z rekrutacją. Serdecznie zachęcamy do zainteresowania się nią. Od pierwszego października chcemy ten kierunek otworzyć. Jak mają wyglądać studia? Wiem, że są one bezpłatne. Tak. Państwowa Wyższa Szkoła Zawo-

W jakim trybie odbywać się będą studia we Wrześni? Proponujemy dwie opcje: sześciosemestralne dzienne, czyli zajęcia od poniedziałku do piątku, albo tak zwane okołoweekendowe, i ku temu się bardziej skłaniamy, bo są to studia dostosowane do osób, które pracują – zajęcia od czwartku do poniedziałku, a raz w miesiącu w środę. Gdzie będą się odbywać zajęcia? U nas, w siedzibie Wielkopolskiego Sa-

morządowego Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrześni, na ostatnim piętrze są przygotowane sale, z których korzysta kaliska PWSZ.

2015. Oferta jest skierowana również do tych, którzy już skończyli studia albo są na innym kierunku i chcieliby dodatkowo studiować pielęgniarstwo.

Wiem też, że część zajęć będzie się odbywać w szpitalu. Tak, u nas w Centrum są przygotowane dwie sale szpitalne i specjalne fantomy, więc tu odbędzie się wstępna część praktyki, a następnie wszyscy studenci będą uczęszczać do szpitala na pozostałe zajęcia i praktyki. W szpitalu planujemy nawet wykłady, ponieważ część pielęgniarek i lekarzy ma przygotowanie pedagogiczne i chcemy ich zatrudnić, żeby byli naszymi wykładowcami. Oprócz tego oczywiście zajęcia będą prowadzone przez wykładowców z Kalisza, czyli osoby doświadczone, które na tym kierunku pracują od wielu lat. Przygotowaliśmy mocne połączenie teorii z praktyką.

Wiem, że ma się odbyć konkurs świadectw. Tak właśnie będzie się odbywać rekrutacja, którą przeprowadzą pracownicy PWSZ z Kalisza. We Wrześni zbieramy dokumenty. Ile osób będą liczyć grupy, które powstaną? Żeby rozpocząć kierunek, potrzebujemy dwadzieścia osób. Natomiast nie ma górnej granicy, zatem im więcej osób się zgłosi, tym lepiej. Dzięki temu kierunek będzie miał szansę zaistnieć we Wrześni na stałe. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Co może robić osoba, która skończy te studia? Nadają one pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu pielęgniarki czy

pielęgniarza w szpitalu czy gdziekolwiek indziej, np. zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej oraz domach pomocy społecznej, w organach administracji publicznej, których zakres działania obejmuje nadzór nad ochroną zdrowia, w podmiotach zobowiązanych do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, służbach mundurowych np. policja, więziennictwo, wojsko, wreszcie w prywatnej służbie zdrowia. Nasza szkoła jest państwowa, bezpłatna, nadaje pełne kwalifikacje zgodnie z rozporządzeniem ministra. Dodam, że w Kaliszu są także studia magisterskie, więc osoby, które u nas ukończą edukację na poziomie licencjatu, bez problemu mogą kontynuować tam naukę na poziomie magisterskim z pielęgniarstwa. Zachęcam do przynoszenia dokumentów na Wojska Polskiego 2 we Wrześni. Wszelkie informacje są do uzyskania pod numerami 61 436 49 59 i 607 615 074. Rozmawiała Anna Szymczak

Podczas zajęć wykorzystywane będą specjalne fantomy

Zatem przez całe studia nie trzeba wyjeżdżać z Wrześni? Absolutnie nie. A gdzie będą się odbywać egzaminy? Też we Wrześni. Całe studia, od początku do końca, będą się odbywać u nas na miejscu. To do studentów przyjeżdżają profesorowie z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, a nie odwrotnie. Dzięki temu, że szpital jest na miejscu i został tak dobrze wyposażony, nie ma również potrzeby organizowania praktyk poza Wrześnią. Jeśli jednak na studia zapisałyby się osoby spoza Wrześni, to nie muszą one odbywać praktyk we wrzesińskiej lecznicy, oprócz oczywiście zajęć, które są w planie. Dlatego proponujemy również system okołoweekendowy, skierowany głównie do osób, które już pracują. Studenci, którzy wybiorą zajęcia od czwartku do poniedziałku, zostaną podzieleni na grupy, bo oczywiście nie będą siedzieć na wykładach pięć dni, więc nie ma problemu z pogodzeniem tego z pracą. Tak samo dzieje się w Kaliszu: to przeniesienie doskonale sprawdzonego doświadczenia stamtąd do nas. Czy merytorycznie studia dzienne i okołoweekendowe będą się różnić? Nie. Godzin jest tyle samo. Tyle że studia dzienne trwają sześć semestrów, a okołoweekendowe siedem. Ten drugi tryb studiowania jest trochę wydłużony z uwagi na to, że obywa się w dni dostosowane do potrzeb osób pracujących. Kto może przyjść na te studia? Każda osoba, która ma maturę. To mogą być również osoby z tzw. starą maturą, czyli te, które zdawały przed

W trakcie rozmów inicjujących powstanie Wydziału Zamiejscowego we Wrześni PWSZ w Kaliszu, Starostwo Powiatowe jasno stawiało na potrzebę uruchomienia studiów I stopnia na dwóch kierunkach: Mechanika i Budowa Maszyn oraz Pielęgniarstwo. O ile studia na tym pierwszym kierunku uruchomiono stosunkowo szybko (po uzyskaniu odpowiedniej zgody ministerialnej) i w tej chwili na trzech rocznikach studiuje około 80 osób, o tyle uruchomienie studiów na kierunku Pielęgniarstwo było trudniejsze, gdyż wymagało zgody dwóch ministerstw (Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Od roku 2018 taka zgoda już jest. Warunkiem uruchomienia studiów na tak potrzebnym kierunku jest wszakże rekrutacja odpowiedniej liczby kandydatów na studentów. Tylko od tego zależy, czy w roku akademickim 2019/2020 we Wrześni będą prowadzone studia na kierunku Pielęgniarstwo. PWSZ w Kaliszu dysponuje odpowiednią bazą (we Wrześni) oraz doświadczoną i życzliwą kadrą dydaktyczną. Przyszłe studentki i przyszłych studentów serdecznie zapraszam. dziekan Wydziału Medyczno-Społeczno-Technicznego dr inż. Dariusz Kasprzak


10

Oświata

10 maja 2019

www.wrzesnia.powiat.pl

Szkoła współtworzona przez rzemieślników Z okazji 25-lecia Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni dyrektor Maciej Mielczarek zorganizował spotkanie ze Zdzisławem Kasprzykiem, Wojciechem Plutą oraz Waldemarem Andryszakiem, aby powspominać, jakie zadania miało rzemiosło w budowaniu wtedy nowej placówki we Wrześni. W jednym z ostatnich numerów „Przeglądu Powiatowego” zamieszczona została relacja Piotra Maciejewskiego z intensywnych prac remontowych w budynkach przy ul. Koszarowej we Wrześni w 1992 roku. Modernizacja pozwoliła na utworzenie odrębnej placówki edukacyjnej – Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Dzięki staraniom pierwszego dyrektora szkoły Zdzisława Kasprzyka, do nazwy dodano „Rzemieślnicza”, aby podkreślić istotę funkcjonowania placówki. – Tę szkołę tworzyliśmy od podstaw, od zera. Nie było nawet wypracowanych spraw administracyjnych. Gdy zostałem dyrektorem Zasadniczej Szkoły Zawodowej, poszedłem do ówczesnej kurator Ziółkowskiej i poprosiłem ją o zmianę nazwy. Chciałem, aby nie była to tylko Zasadnicza Szkoła Zawodowa, ale przede wszystkim placówka kształcąca rzemieślników. To rozszerzenie pod-

Nowa szkoła przy ul. Koszarowej miała docenić adeptów rzemiosła. Idea ta przyświecała również działaniom Mirosława Ziętka. Dodatkowym argumentem za utworzeniem szkoły był fakt, że w Zespole Szkół Zawodowych przy Wojska Polskiego brakowało miejsca dla wszystkich. Część zawodów, takich jak stolarz, tapicer, sprzedawca, uczono w Szkole Mleczarskiej. – Praca wychowawcza na początku była trudna i wymagająca, ponieważ pojawiały się spory i rywalizacja pomiędzy uczniami, którzy przyszli na ul. Koszarową z dwóch wspomnianych wcześniej szkół. Wykształcenie i wychowanie młodzieży było możliwe dzięki wsparciu rzemieślników w ich zakładach pracy – tłumaczy Zdzisław Kasprzyk. Wojciech Pluta będący kierownikiem szkolenia praktycznego często odwiedzał zakłady pracy na terenie całego województwa. – Byłem łączni-

było dobrze. Kiedy szkoła zaczęła funkcjonować na dobre i ciśnienie w rurach wzrosło, to w pokoju nauczycielskim z góry lała się woda. Całe szczęście, że stało się to w czasie zajęć, a nie w sobotę. Byłoby fatalnie – opowiada pierwszy dyrektor szkoły. Początkowo do użytku oddano parter oraz I i II piętro. Dyrekcja i nauczyciele zauważali, że w szkole nie ma miejsca, gdzie mogliby się spotkać z rodzicami. Rozwiązaniem okazało się nieużytkowane III piętro. Pomoc zaoferował właściciel wrzesińskiego zakładu budowlanego Marian Rogoziński. Wykonał analizę pomieszczeń pod projektowaną tam salę. Prace dodatkowe prowadzili woźni oraz uczniowie. – Wykazali olbrzymie zaangażowanie nie tylko w czasie trwania zajęć, ale również wieczorami. Na uwagę zasługuje pomoc ówczesnej rady rodziców – dodaje Zdzisław Kasprzyk. Aula została oddana

Od lewej: Wojciech Pluta, Maciej Mielczarek, Zdzisław Kasprzyk i Waldemar Andryszak

kreśliło wagę i rolę tych, którzy przyczynili się do powstania szkoły. W trzy miesiące, wspominane przez Piotra Maciejewskiego, dzięki dużemu wysiłkowi rzemieślników oddano do użytku budynek – mówi Zdzisław Kasprzyk. Pierwszy rok szkolny 1992/1993 to okres funkcjonowania szkoły jako filii Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Wojska Polskiego. Rok później placówka została wyodrębniona. Na uwagę zasługuje zaangażowanie Mirosława Ziętka – cechmistrza Cechu Rzemiosł Różnych we Wrześni, oraz Zofii Podolak – kierownik biura Cechu. – Oni żyli tą szkołą. Mirosław Ziętek był głównym inicjatorem powstania szkoły rzemieślniczej. Zachęcał innych członków Cechu do zaangażowania się w to dzieło. Remont budynków pokoszarowych nie był łatwy. Udało nam się tyle zrobić dzięki wspaniałej kadrze – dodaje Zdzisław Kasprzyk. Wychowanie nowego pokolenia rzemieślników Młodzież uczyła się rzemiosła w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jak wspominają uczestnicy spotkania, uczniowie byli traktowani przez środowisko po macoszemu.

kiem pomiędzy szkołą a rzemieślnikami. Na początku sprawiało mi to trudności: trzeba było niekiedy pracodawców uświadamiać, że kształcenie uczniów w zawodzie jest bardzo potrzebne. Z biegiem czasu rzemieślnicy zrozumieli ideę i bardzo chętnie się angażowali. Na terenie całego województwa takich podmiotów było około 500 – dodaje Wojciech Pluta. – Uczniowie mieli kłopoty z matematyką, z obliczeniami technicznymi. Mirosław Ziętek oraz rzemieślnicy zgłaszali, że chcieliby, aby uczący się m.in. znali proporcje, obliczali metry sześcienne w stolarce. Udało nam się stworzyć przy wsparciu rzemieślników największą szkołę we Wrześni. Po kilku latach w jej murach było ponad 1 500 uczniów – kwituje Zdzisław Kasprzyk. Ówczesny dyrektor spotykał się również z rzemieślnikami we wtorkowe popołudnia i omawiał z nimi kwestie dydaktyczne i problemy. Brak zaplecza i zły stan koszar Prócz problemów wychowawczych, istniały również i techniczne. Nie było m.in. toalet i szatni. – Kiedyś w czasie zajęć nagle zaczęła się lać woda. Okazało się, że Rosjanie zakleili pobieżnie dziury w rurach. Dopóki nie pojawiło się duże ciśnienie, wszystko

do użytku 28 listopada 1996 roku. – Rzemieślnicy przekazywali nam materiały budowlane i wykonywali wiele prac za darmo – dopowiada dyrektor ZSZ nr 2 we Wrześni Maciej Mielczarek. Nowa szkoła była szansą na stworzenie młodzieży rzemieślniczej odpowiednich warunków do rozwoju. Żeby kształcenie, które dziś nazywa się dualnym, mogło mieć odpowiedni poziom, niezbędne było współdziałanie z pracodawcami z terenu powiatu wrzesińskiego. – Cech Rzemiosł Różnych we Wrześni motywował rzemieślników do współpracy ze szkołą, aby uczynić pracodawców prawdziwymi nauczycielami zawodu, osobami, które staną się współodpowiedzialne za szkołę. Rzemieślnicy mieli istotny wpływ na formę i jakość kształcenia – dodaje Maciej Mielczarek. Z biegiem lat zaczęli oni również wspierać szkołę w kwestiach remontowych. Oddanie budynku do użytku w trzy miesiące nie oznaczało końca prac adaptacyjno-remontowych. Młodzież i nauczyciele chcieli tworzyć pracownie. – Na przykład w klasie od nauczania matematyki nie było modeli. Z inicjatywy nauczycieli uczniowie wykonywali takie pomoce

Szkoła została wyróżniona przez Związek Rzemiosła Polskiego

dydaktyczne w swoich zakładach pracy lub indywidualnie. Tak powstawała każda kolejna sala. Trwało to wiele lat. – wspomina Zdzisław Kasprzyk. Współpraca z cechmistrzem Marianem Gawronem Marian Gawron zastąpił na stanowisku cechmistrza Mirosława Ziętka. To dzięki niemu Cech Rzemiosł Różnych wspólnie z Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 zorganizował bardzo wiele konkursów m.in.: cukierniczych i fryzjerskich. Prężnie działająca sekcja fryzjerska wspomagała szkołę w przeprowadzaniu próbnych egzaminów czeladniczych. Placówkę wspierali i nadal wspierają cukiernia Kuczora Przemysława Kuczory oraz cukiernia Szwarc Andrzeja Smodlibowskiego. – Wypracowany przez dyrektora Kasprzyka i Mirosława Ziętka system pracy jest kontynuowany, a współpraca w zakresie konkursów, którą zapoczątkował Marian Gawron, trwa. ZSZ musi jednak zmieniać swoje kierunki, bo przed szkołami zawodowymi pojawiają się nowe wyzwania – podkreśla Maciej Mielczarek. Każdego roku Cech Rzemiosł Różnych we Wrześni uczestniczy w zakończeniu roku szkolnego i wyróżnia najlepszych uczniów. Kolejną cegiełką do współpracy jest finansowanie wyjazdów na konkursy. – Dziś zaginęła piękna tradycja zapraszania przedstawiciela Cechu na rady pedagogiczne – dodaje dyrektor ZSZ nr 2. Na uwagę zasługuje fakt, że imię szkoły „Powstańców Wielkopolskich” oraz sztandar placówka zawdzięcza również Cechowi Rzemiosł Różnych we Wrześni. Wyzwanie dla rzemiosła Kształcenie w szkole w 1992 roku odbywało się w prawie 30 zawodach. Do najliczniejszych zaliczały się m.in.: stolarstwo, mechanika pojazdowa,

tapicerstwo oraz lakiernictwo pojazdowe. Dziś liczby te się nie pokrywają. Dyrektor Mielczarek zauważa, że uczniów w zawodzie stolarz jest bardzo mało. Nie ma również kształcących się w krawiectwie, a niegdyś tworzono dwie klasy. Lakiernictwa uczy się obecnie w roku szkolnym około 6-7 osób. Ten sam problem dotyczy blacharstwa. Zainteresowaniem niezmiennie na przestrzeni lat cieszą się mechanicy, kucharze oraz sprzedawcy. Rozmówcy wspólnie podkreślają, że zmienił się rynek. Zmieniły się również wymagania pracodawców względem młodych osób. Coraz trudniej znaleźć rzemieślnika, który naprawi samochód we własnym zakładzie naprawczym. To nowe wyzwanie przed rzemiosłem. W Cechu Rzemiosł Różnych we Wrześni zrzeszonych jest około 200 zakładów pracy. W liczbie uczniów wykształconych w zawodzie przoduje m.in. Kazimierz Podlewski, z kolei obecny cechmistrz Waldemar Andryszak wyszkolił około 100 osób. – Współpracę z Cechem chcemy dalej rozwijać. Był swego czasu pomysł, aby dwa razy do roku przygotowywać uroczystość pasowania na czeladnika w obecności uczniów, rodziców i wychowawców. Chcemy z cechmistrzem Waldemarem Andryszakiem do niego powrócić, by podkreślać, że zdanie egzaminu czeladniczego jest czymś ważnym – kwituje Maciej Mielczarek. Współpraca Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 z Cechem Rzemiosł Różnych owocuje wyróżnieniami. Jednym z nich jest Złoty Medal im. Jana Kilińskiego przyznany przez Związek Rzemiosła Polskiego. Takie odznaczenie otrzymują nieliczne szkoły: jest ono wspólną zasługą kadry i uczniów szkoły oraz rzemieślników. Mateusz Maserak

Szczególnie zaangażowani w adaptację budynków pokoszarowych oraz prac remontowych w minionych 25 latach byli Zbysław Pawlaczyk, Jan Maciejewski, Michał Forszpaniak, Marsyliusz Gasik, Zdzisław Tądrowski, Kazimierz Ptak, Stanisław Baranowski, Władysław Dębicki, Tomasz Nowakowski, Kazimierz Sroczyński, Zenon i Andrzej Owczarzak, Marian Gawron, Andrzej Cichy, Mirosław Przewoźny, Marian Bułkowski, Bogdan Łysiak, Marian Unrath, Marek Fibikowski, Eugeniusz Szymański, Bernard Kubiak, Paweł Mikołajczak, Waldemar Andryszak, Stanisław Kot, Marian Rogoziński, Hieronim Kasprzak, Tadeusz Gładyszewski, Wojciech Kosmala, Jan Meler, Waldemar Imbierowicz, Kazimierz Podlewski i Firma elektryczna Chołuj.


biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

11

Historia

10 maja 2019

Dzieje Szkoły Mleczarskiej we Wrześni cz. V Sport i szkolenie zawodowe W historii szkoły było wielu wybitnych sportowców w wielu dyscyplinach. Należałoby wymienić laskarzy Marka Cichego i Leszka Henslera – kapitana reprezentacji i olimpijczyka z Moskwy, karatekę Henryka Maruchę – wielokrotnego mistrza Polski w karate shotokan oraz WUKO w latach 1983-1987. Od czasu podjęcia pracy w szkole przez Ryszarda Tuszyńskiego w działalności Szkolnego Koła Sportowego zdecydowanie wyróżniały się drużyny piłki siatkowej męskiej oraz żeńskiej, której uczniowie i absolwenci zasilali kluby siatkarskie, takie jak Orlik Bugaj, Budowlani Słupca czy później Tonsil Września, aż po pierwszoligowy Krispol Września. Członkowie drużyny męskiej dwukrotnie w roku 1975 i 1976 zdobyli tytuł Mistrza Województwa Poznańskiego, a w roku 1976 III miejsce w strefowych półfinałach mistrzostw Polski o puchar „Sztandaru Młodych”. Do

szek Wojciechowski, Wiktor Ratajczak, Konrad Niewiedziała, Michał Szafraniak i Dawid Kutkowski. Żeńska drużyna koszykówki trenowana przez Włodzimierza Sulla zajęła II miejsce w Mistrzostwach Województwa Szkół Ponadpodstawowych w 1978 r. oraz grała w ćwierćfinale ogólnopolskich Igrzysk Szkół Rolniczych w Rzeszowie w 1998 r. Do wyróżniających koszykarek w szkole należały: Ewa Frąszczak (reprezentantka kraju), Bernadeta Pakulska, Teresa Sarniak, Beata Waligórska, Ewa Owczarzak, Beata Perkiewicz, Renata Bączkowska, Joanna Ostrowska i Iza Włodarczak. Nasi sportowcy odnosili także sukcesy w innych dyscyplinach. Przykładem jest I miejsce w Mistrzostwach Województwa Szkół Rolniczych w piłce koszykowej chłopców w roku 1998 i I miejsce w Mistrzostwach Województwa Szkół Rolniczych w szachach w roku szkolnym 1997/1998.

Mistrzowska drużyna siatkarzy – trener Ryszard Tuszyński

czołowych zawodników tych lat należeli: Stefan Tuszyński, Józef Głowacki, Roman Brzeziński, Jerzy Welsandt, Mirosław Secler, Marek Woźniak, Marian Klupczyński, Krzysztof Waszak, Tomek Adamczyk, Zbigniew Pędziński, Zenon Atras, Stanisław Nowaczyk, Ryszard Krzyżanowski, Henryk Dzieciątkowski i Eugeniusz Ławniczak. Największe sukcesy drużyna szkolna odnosiła w latach 1997, 1998 i 1999, kiedy to trzykrotnie zdobyła I miejsce w Mistrzostwach Polski Szkół Rolniczych w piłce siatkowej chłopców. Trzon zwycięskiego zespołu tworzyli: Krystian Kempiński, Marcin Głowacki, Artur Bajerlein, Marcin Iglewski, Le-

Centrum Kształcenia Kadr Mleczarskich Pomimo przeżywającego ogólnokrajowy regres kształcenia zawodowego przed szkołą pojawiła się ogromna szansa na rozwój szkolenia mleczarzy. Wojewoda poznański podpisał z Radą Hrabstwa Nottingham „Porozumienie o Partnerstwie”, na mocy którego powstał program pomocy dla wielkopolskiego rolnictwa zakładający utworzenie nowoczesnego ośrodka kształcenia kadr mleczarskich. Wybór padł na Wrześnię, o czym zadecydowały właśnie bogate tradycje szkoleniowe i istniejąca szkoła. Dzięki temu

Szkolna drużyna koszykarek – trener Włodzimierz Sull

Liz Whitley i Książę Kentu podczas otwarcia CKKM

13 czerwca 1994 roku uroczyście otwarto przy Zespole Szkół Mleczarskich Centrum Kształcenia Kadr Mleczarskich. Dla Wrześni było to nie lada wydarzenie, bowiem otwarcia dokonali wojewoda poznański dr Włodzimierz Łęcki oraz książę Kentu Edward Windsor. W Centrum, we współpracy z Brackenhurst College oraz Uniwersytetem TRENT w Nottingham opracowano i wdrożono dwuletni program BTEC Higher National Certyficate in Science, który był skierowany do średniej kadry mleczarskiej. W ramach tego projektu w latach 1994-1999 aż 55 absolwentów, pracowników zakładów mleczarskich z całego kraju, podwyższyło swoje kwalifikacje, a certyfikaty wręczano im na Uniwersytecie TRENT podczas Awards Academy. Centrum było najlepszą bazą szkolenia praktycznego w kraju, zarówno dla uczniów, jak i pracowników zakładów mleczarskich. Ta doskonała baza i znakomite perspektywy doprowadziły do tego, że minister rolnictwa w 1997 r. utworzył 14 wiodących w kraju Centrów Kształcenia Praktycznego, wśród nich właśnie nasze wrzesińskie. Idea była taka, że w centrach przez cały rok dla uczniów z całego kraju nie dysponujących odpowiednią bazą miały być organizowane praktyki zawodowe w poszczególnych zawo-

dach. Niestety za decyzją powołania centrów nie poszły kroki finansowe i niewiele szkół skorzystało z bazy we Wrześni. Polityka oświatowa przełomu wieków doprowadziła do bardzo niekorzystnych zmian w szkolnictwie zawodowym, nastąpił zwrot w kierunku kształcenia ogólnego kosztem zawodowego. Pomimo wprowadzania wielu zmian w kierunkach kształcenia nie obroniła się również przed tymi procesami Szkoła Mleczarska we Wrześni. Niestety w 2003 roku Rada Powiatu Wrzesińskiego podjęła uchwałę

o likwidacji placówki. Był to cios zarówno dla nauczycieli, uczniów, ich rodziców, jak i absolwentów. Szkoła przestała istnieć, ale życie płynie dalej. Część nauczycieli i pracowników nadal pracuje w innych szkołach i placówkach, nie zapominając o swoich korzeniach, nie zapominając o swoich uczniach, nie zapominając o swoich kolegach, koleżankach i tym wszystkim, co było z wrzesińskim „MLECZEM” związane. Pracownia mleczarska została odtworzona i nadal działa. Organizowane są kursy dla pracowników zakładów mleczarskich. Z pracowni korzysta również młodzież klasy mleczarskiej z Wysokiego Mazowieckiego (Mlekowita), przygotowując się do egzaminów zawodowych. W naszym ośrodku uczniowie, w skali półtechnicznej, samodzielnie mogą produkować poszczególne wyroby, a to w szkoleniu praktycznym jest najważniejsze. 11 maja tego roku zjadą się absolwenci z całego kraju i nie tylko. Ze zgłoszeń wynika, że zbierze się bardzo pokaźna grupa ponad 500 osób. Będziemy celebrować dawne, ale niezbyt odległe przecież czasy. Do zobaczenia! Marek Dyba fot. arch. autora

Pracownia mleczarska została odtworzona i nadal działa

Kontrola skrzepu na zajęciach u pani Stryczek


12

Ogłoszenia

10 maja 2019

www.wrzesnia.powiat.pl

UWAGA pracodawcy!

Ze względu na niewykorzystanie w całości limitu środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni ogłosił kolejny nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy. Termin naboru wniosków: od 29 kwietnia do 15 maja 2019 roku. O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą ubiegać się pracodawcy mający siedzibę bądź miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie powiatu wrzesińskiego. O środki KFS mogą ubiegać się pracodawcy, którzy spełniają przynajmniej jeden z Priorytetów przyjętych przez MRPiPS. Priorytety przyjęte przez Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na 2019 rok to: 1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych; 2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa dojrzałości; 3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych pochodzących z grup, o których mowa w art. 4 ust 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej; 4. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej. 5. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz pozostałych nauczycieli, o ile podjęcie kształcenia ustawicznego umożliwi im pozostanie w zatrudnieniu; 6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia. W przypadku priorytetu „1” źródłem analiz, do których należy się odnieść, jest Barometr zawodów. Szczegółowe informacje można uzyskać w pokoju nr 16, tel. 61 640 35 47. Druki wniosków dostępne są na stronie Powiatowego Urzędu Pracy: www.wrzesnia.praca.gov.pl w zakładce dokumenty do pobrania – pracodawcy i przedsiębiorcy. PUP zachęca do składania wniosków. Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni

Burmistrz Pyzdr podaje do publicznej wiadomości WYKAZ działek rolnych przeznaczonych do dzierżawy jako jedna nieruchomość na okres 2 lat w drodze przetargowej. Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2018 r. poz. 2204 ze zm.) Burmistrz Pyzdr podaje do publicznej wiadomości na okres 21 dni, tj. od dnia 2 maja 2019 r. do dnia 24 maja 2019 r. wykaz nieruchomości rolnych położonych w Pyzdrach, oznaczonych jak niżej, przeznaczonych do dzierżawy na okres 2 lat. Nr geodezyjny

PołoPożenie wierzchnierunia w ha chomości

Księga wieczysta

1118/9

Pyzdry

KN1S/00023997/0

24,3901

1122/2 cz

16,8083

1122/3 cz

13,5315

1130

6,0131

1128 1120/1

2,6686 5,2892

1122/1 cz

18,4918

1126

0,5483

1118/6

3,7200

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy i Miasta Pyzdry Brak miejscowego planu zagospodarowania

Cena wywoławcza czynszu w q

291,48 q z całej powierzchni

Teren zieleni urządzonej

Pyzdry dn 2.05.2019 r Czynsz będzie naliczany wg cen GUS w złotych za jeden kwintal pszenicy. Burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski

Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni informuje, że w związku z pozyskaniem środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej dla osób niepełnosprawnych zarejestrowanych jako poszukujący pracy prowadzi nabór wniosków o zawarcie umowy o zorganizowanie staży. Termin naboru wniosków: od 10 do 24 maja 2019 roku. Miejsce składania wniosków: PUP we Wrześni, ul. Wojska Polskiego 2, pok. 7. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem 61 640 35 41. Wnioski są dostępne na stronie internetowej www.wrzesnia.praca.gov.pl w zakładce dokumenty do pobrania – pracodawcy i przedsiębiorcy – staż. Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni

Program obchodów Jubileuszu w dniu 8 czerwca 2019 roku „MŁODY DUCH 100-LETNIEJ SZKOŁY” INAUGURACJA: msza w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika we Wrześni, ul. Kościelna 7- godz. 9.00 i pochód przez miasto do szkoły

CZĘŚĆ PIERWSZA: „Gala 100-lecia i przegląd retrospektywny” - oficjalnie na scenie w ogrodach Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni, ul. Witkowska 1; godz. 10.15 - 13.30 1. ceremonia otwarcia 2. przemówienia okolicznościowe gospodarzy uroczystości i Patronów Honorowych 3. „Krótka historia długiego życia szkoły” – przedstawienie 4. okolicznościowy wykład Mariana Torzewskiego i promocja publikacji „100-lecie polskiego gimnazjum i liceum” 5. prezentacja „Monografii sportowej” autorstwa Leszka Nowackiego 6. wręczenie medali „Zasłużony dla Liceum” i dyplomów uznania „Przyjaciel Szkoły” 7. pamiątkowe zdjęcie absolwentów CZĘŚĆ DRUGA: „Szkolne kąty” – swobodnie w budynku i ogrodach szkolnych; godz. 13.30-17.30 - poczęstunek w formie bufetu – sale 101 i 117 na I piętrze - „Młody duch Liceum moich czasów”-Scena dla Absolwenta- spotkania rocznikowe wg harmonogramu: godz. 14.30-15.00 roczniki 1945-1969 godz. 15.00-15.30 roczniki 1970-1989 godz. 15.30-16.00 roczniki 1990-2000 godz. 16.00-16.30 roczniki 2001-2010 godz. 16.30-17.00 roczniki 2011-2019 - wystawy okolicznościowe - stanowisko z Księgą Pamiątkową i pieczęcią okolicznościową w holu na I piętrze - akcja „Zostaw szkole swój nowy ślad” ; zachęcamy do wzbogacenia licealnej Izby Tradycji - ok. godz. 16.30 - posadzenie drzewa-pomnika 100-lecia, zakopanie kapsuły czasu przed głównym wejściem - ok. godz. 17.00 - odsłonięcie tablicy upamiętniającej jubileusz 100-lecia w holu na I piętrze REJESTRACJA UCZESTNIKÓW OBCHODÓW JUBILEUSZU I ODBIÓR MATERIAŁÓW ZJAZDOWYCH Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni ul. Witkowska 1 PIĄTEK 7 czerwca godz. 15.00-19.00 SOBOTA 8 czerwca godz. 7.00-9.00 Istnieje możliwość zakwaterowania w Internacie ZSTiO ul Kaliska 2a. cena za nocleg: 25 zł/os. śniadanie: 8 zł/os. Rezerwacja do 31 maja tel. 61 436 05 15 wew. 64 Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni ul. Witkowska 1, 62-300 Września www.liceumhs-wrzesnia.pl

e-mail: sekretariat@liceumhs-wrzesnia.pl tel. 61 436 02 30 tel. kom.: +48 500 093 942


biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

Chryzantemy Chryzantemy to najbardziej rozpoznawalne rośliny jesieni. Są to jednak nie tylko kwiaty przeznaczone do dekoracji grobów w dzień Wszystkich Świętych, z czego je najbardziej znamy, ale także rośliny pięknie zdobiące ogrody, balkony, tarasy i wnętrza domów. Nie każdy wie, że to właśnie wiosną rozpoczyna się ich produkcja. Chryzantema jest ważną rośliną w Chinach i Japonii. Jej nazwa oznacza „złoty kwiat”, a mieszkańcy tych krajów poetycko nazywają ją „radością w niepomyślności”. Od setek lat zdobią nią ogrody, ale już wcześniej była ceniona jako zioło, które przedłuża życie. Chryzantemę możemy znaleźć również w herbie japońskiej rodziny cesarskiej. Polacy także kochają tę roślinę. Robimy z niej wiązanki lub pojedynczymi bylinami zdobimy groby zmarłych. Często dekorujemy też nimi ogrody, pojemniki i wazony. Chryzantemy są bylinami, czyli roślinami zielnymi wieloletnimi lub półkrzewami. Należą do rodziny astrowatych (Asteraceae), która liczy około 50 gatunków. W stanie dzikim występują, głównie w Chinach, Japonii i Mongolii, ale spotykamy je również w Polsce – przykładem może być chryzantema Zawadzkiego (Chrysanthemum zawadskii). Łodygi są rozgałęzione, miękko owłosione, a u dołu niekiedy zdrewniałe, liście najczęściej jajowate, mają powcinane brzegi i umieszczone są na łodydze skrętolegle, natomiast kwiaty zbierają się w charakterystyczne kwiatostany; kolory kwiatów i ich rozmiary są różne, najczęściej pojawiają się one na roślinie od sierpnia do listopada. Grupy chryzantem Ze względu na liczbę kwiatostanów wyróżniamy: - standardowe: z pojedynczym kwiatostanem na szczycie łodygi, - gałązkowe: z pękami drobnych koszyczków na rozkrzewionym pędzie. Ze względu na kształt kwiatostanów mamy z kolei chryzantemy: - pełne (odmiana ‘Mosquita’), - półpełne (odmiana ‘Isabellarose’), - płaskie (odmiana ‘Princess Anne’), - pomponowe (odmiana ‘Seashell’). Wysokość roślin jest zróżnicowana, można spotkać chryzantemy od 20 do 60 cm. Paleta barw kwiatów bardzo szeroka – od tych najbardziej popularnych złocistych i białych, po czerwone i różowe.

13

Porady

10 maja 2019

Rzecznik konsumenta radzi

Nie ma zwrotów pełnowartościowych towarów Pani Danuta kupiła ostatnio sukienkę. Gdy rozpakowała towar w domu, stwierdziła, że nie do końca spełnia jej oczekiwania. Czy może zwrócić zakup sprzedawcy? NIE. Jeżeli kupiliśmy towar, który jest wolnych od wad, jego przyjęcie z powrotem zależy od dobrej woli sprzedawcy. Taka informacja często jest zamieszczana w sklepie lub zapisana na paragonie czy fakturze. Niekiedy sprzedawca określa termin, w ciągu

którego można dany produkt oddać lub wymienić. Konieczne jest zachowanie paragonu. Nie wolno odrywać metek, a towar należy zwrócić w stanie nienaruszonym. Rzecz kupioną na przykład w specjalnym opakowaniu należy w nim oddać.

Jeżeli towar ma wady, sprzedawca musi przyjąć reklamację, a konsument może żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny i zwrotu ceny zakupu.

Elżbieta Staszak-Małecka

Powiatowa rzecznik konsumenta dyżuruje w pn. od 8 do 16, od wt. do pt. od 7 do 15, w Starostwie Powiatowym ul. Chopina 10, pok. 10, tel. 61 640 44 16. Pielęgnacja i uprawa chryzantem Chryzantemy rozmnaża się wegetatywnie, głównie z sadzonek wierzchołkowych, które wiosną (od kwietnia do maja) pobiera się z rośliny matecznej. Ważna w uprawie tych roślin jest jakość materiału użytego do sadzenia oraz odpowiednie traktowanie sadzonek, dobrze je przetrzymywać w chłodnym miejscu. Najlepszym podłożem do uprawy chryzantem jest żyzna, przepuszczalna gleba o odczynie pH lekko kwaśnym (pH 6-6,5). Ogrodnicy-amatorzy oczywiście nie muszą się trzymać restrykcyjnych zasad uprawy, takich jak w przypadku upraw szklarniowych o powierzchni nawet kilku hektarów. Pielęgnacja chryzantem nie wymaga też wielkiej wiedzy. Roślina jak większość potrzebuje słonecznego stanowiska, odpowiedniej wilgotności, nawożenia, usuwania chwastów oraz obumarłych liści i kwiatostanów. Jeśli spełnimy tych kilka prostych zasad, możemy cieszyć się pięknymi kwiatami. Trzeba jednak pamiętać, że to tzw. „rośliny dnia krótkiego”, co oznacza, że zakwitną po zapewnieniu im odpowiednich warunków świetlnych. Gatunki doniczkowe uprawiane na sprzedaż potrafią wytrzymywać kilkustopniowe przymrozki. Warto zainteresować się chryzantemami nie tylko w okresie późnojesiennym i zastosować je w ogrodach, ponieważ są to piękne rośliny odwdzięczające się cudownym wyglądem. Chryzantemy towarzyszyły człowiekowi od setek lat, miejmy nadzieję, że będą z nami nadal, nie tylko jako symbol dnia Wszystkich Świętych, ale też jako atrakcja terenów zielonych. Mikołaj Przyjemski kl. 4 TA

Znalazłeś? Zgubiłeś? Zajrzyj do Biura Rzeczy Znalezionych Starostwo Powiatowe we Wrześni Referat Spraw Społecznych i Zdrowia ul. Chopina 10, 62-300 Września, pok. 109, tel. 61 640 44 64.

Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Angielskiego w Polsce IATEFL Poland zaprasza na SERIĘ SZKOLEŃ DLA NAUCZYCIELI JĘZYKA ANGIELSKIEGO HUGH DELLAR TOUR 31 maja – 2 czerwca 2019 – WRZEŚNIA – ŁÓDŹ – WARSZAWA Szkolenia są bezpłatne dla członków IATEFL Poland. Opłata dla osób niebędących członkami IATEFL Poland wynosi 40 zł. Hugh Dellar has over twenty-five years’ experience in the field and is the co-founder of Lexical Lab. He has coauthored two five-level General English series, Outcomes and Innovations, both published by National Geographic Learning, as well as one level of the high-school series Perspectives. His first methodology book, Teaching Lexically, came out via Delta Publishing in 2016. Most recently, he has worked on two levels of the new Pearson General English series, Roadmap. 31 maja 2019 – Września ul. Wojska Polskiego 2a 10.00 The lesson with teenagers 11.00-12.30 The curse of creativity 13.00-14.30 Five Golden Rules Zapisy do 25 maja 2019 na adres e-mail: kropaczewska@iatefl.org.pl Wpłaty na konto IATEFL Poland nr 16 1090 1883 0000 0001 0194 5244 z dopiskiem „Warsztaty-Hugh Dellar Września”. 1 czerwca 2019 – Łódź, ul. Obornicka 11/13 (pierwsze piętro) 10.00 Advanced Lesson for Teachers 11.30 Lexis, Speaking and the Non-Native Speaker Teacher Zapisy do 25 maja 2019 na adres e-mail: magda.dworakowska@iatefl. org.pl Wpłaty na konto IATEFL Poland nr 16 1090 1883 0000 0001 0194 5244 z dopiskiem „Warsztaty- Hugh Dellar Łódź”. 2 czerwca 2019 – Warszawa, Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, Plac Politechniki 1, sala 412 (czwarte piętro) 11.00 Advanced Lesson for Teachers 12.30 Lexis, Speaking and the Non-Native Speaker Teacher Zapisy do 25 maja 2019 na adres e-mail: dchrominska@gmail.com Wpłaty na konto IATEFL Poland nr 16 1090 1883 0000 0001 0194 5244 z dopiskiem „Warsztaty- Hugh Dellar Warszawa”.


14

Gminy

10 maja 2019

www.wrzesnia.powiat.pl

Wrzesiński Weekend Muzyczny W pierwszych dniach maja Urząd Miasta i Gminy Września tradycyjnie zaprosił mieszkańców na duże muzyczne wydarzenie.

Dawid Kwiatkowski

Instagramowy profil powiatu Skrót najnowszych informacji w serwisie społecznościowym działającym przy użyciu aplikacji i strony internetowej.

Zapraszamy do obserwowania!

W tym roku koncerty na rynku trwały dwa dni. 30 kwietnia dla wrzesińskiej publiczności wystąpił discopolowy zespół Power Play, po nim zaś zaprezentowała się Ania Dąbrowska. Następnego dnia zagrał idol młodego pokolenia Dawid Kwiatkowski, którego fanki czekały długie godziny,

by znaleźć się jak najbliżej sceny. Później świetny koncert dał dobrze znany wrzesińskiej publiczności zespół Ira. 2 maja na zakończenie muzycznej majówki w amfiteatrze można było posłuchać latynoskich rytmów w wykonaniu The Cuban Latin Jazz. Podczas całego Wrzesińskiego

Weekendu Muzycznego Park im. Dzieci Wrzesińskich zamienił się w miasteczko food trucków. Impreza, mimo nie zawsze sprzyjającej pogody, jak w poprzednich latach cieszyła się ogromną popularnością i to nie tylko wśród wrześnian i mieszkańców powiatu, ale także przyjezdnych gości. (red.)

Chlebowianie dla Mateusza XVI Otwarty Bieg Pętla Chlebowska pod patronatem starosty wrzesińskiego i burmistrza Miłosławia wystartował 1 maja o godz. 16. Organizatorami imprezy byli Rada Sołecka, sołtys Chlebowa, Koło Gospodyń Wiejskich „Chlebowianki” i LGD „Z Nami Warto”.

fot. Sz. Wardęski Solidarni sąsiedzi

Był to bieg wyjątkowy, gdyż po raz trzeci uczestnicy wystartowali dla Mateusza Antoniewicza z Orzechowa, który walczy z groźną chorobą: stwardnieniem zanikowym bocznym – w sumie zebrano 1 584 PLN. Na starcie zarejestrowało się 75 biegaczy w różnym wieku: od 3 do 60 lat. Rozgrzewkę przed biegiem przeprowadziła Marta Grześkiewicz. Sędziami byli: Hanna Skrzypczak, Paweł Skrzypczak i Hubert Kubiak.

Zwycięzcą w kategorii mężczyźni został Roman Kłosowski, kobiet Karolina Wojtyś, szkoła podstawowa klasa 1-3 chłopcy Gabriel Wysakowski, dziewczynki Klara Tomczyk, klasa 4-6 chłopcy Kacper Dębicki, dziewczynki Konstancja Tomczak, klasa 7-8 chłopcy Wiktor Kupś, dziewczynki Anna Musielak, najmłodszy zawodnik Michalina Małecka miała trzy lata, najstarszym zawodnikiem okazał się Tadeusz Tomaszewski, najliczniejszą

rodziną państwo Wysakowscy, a najlepszym zawodnikiem z Chlebowa Dominik Musielak. Uczestnicy otrzymali medale, puchary, gadżety i upominki od sponsorów. Nie zabrakło występu artystycznego, a imprezę tradycyjnie zwieńczył poczęstunek. Bieg zabezpieczały OSP Miłosław i Mikuszewo, a w pomoc przy organizacji włączyli się mieszkańcy Chlebowa. Jan Cicharski


biuletyn@wrzesnia.powiat.pl

Powiatowa Strefa Sportu Wydarzenie, które będzie odbywać się w każdej z gmin powiatu, zainaugurowano we Wrześni podczas Biegu Kosynierów.

O formę trzeba dbać od najmłodszych lat

Powiatowa Strefa Sportu, organizowana od ubiegłego roku przez Starostwo Powiatowe, jest skierowana do rodziców z dziećmi. Uczestnicy próbują swoich sił w trzech konkurencjach – rzucie piankowym oszczepem, biegu na dystansie 30 m oraz rzucie do celu. Nad przebiegiem zmagań czuwa wrzesiński olimpijczyk Tomasz Szymkowiak. Warto dodać, że nikt tu nie jest przegrany i każdy za pomyślny udział w Powiatowej Strefie Sportu otrzymuje pamiątkowy medal i dyplom. Impreza, która w zeszłym roku bardzo spodobała się młodym mieszkańcom powiatu, i tym razem po raz pierwszy odbyła się we Wrześni 28 kwietnia podczas Biegu Kosynierów. Mimo że pogoda nie zachęcała do ruchu na świeżym powietrzu, Powiatową Strefę Sportu odwiedziła spora grupa rodziców z dziećmi. Kolejną edycję zaplanowano na 30 czerwca – będzie towarzyszyła VI Biegowi do lata w Nekli. Klara Skrzypczyk

Informator powiatowy Starostwo Powiatowe ul. Chopina 10, 62-300 Września tel. 61 640 44 44 fax 61 640 20 51 starostwo@wrzesnia.powiat.pl www.wrzesnia.powiat.pl godziny urzędowania: poniedziałek 8.00 do 16.00 wtorek-piątek 7.00 do 15.00 Wydział Komunikacji, Dróg i Transportu rejestracja – 61 640 44 09 prawo jazdy – 61 640 44 07 godziny urzędowania: poniedziałek 8.30 do 15.30 wtorek-piątek 7.30 do 14.30 Referat Dróg Powiatowych – 61 640 45 40 Wydział Budownictwa, Środowiska i Rolnictwa poniedziałek 12.00 do 16.00 wtorek-środa 12.00 do 15.00 czwartek-piątek 7-10 tel. 61 640 44 32 Referat Środowiska i Rolnictwa – 61 640 45 15 Wydział Promocji i Kultury tel. 61 640 44 95 Referat Spraw Społecznych i Zdrowia tel. 61 640 45 34 Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej tel. 61 640 44 38 Wydział Geodezji, Kartografii i Nieruchomości Referat - Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – 61 640 44 82

APP Krispol o brązie i ambicjach Władze siatkarskiego klubu z Wrześni podsumowały sezon na konferencji prasowej.

Wydział Inwestycji, Zamówień Publicznych i Funduszy Europejskich tel. 61 640 44 29 Wydział Organizacyjny tel. 61 640 44 23 Referat Kontroli, Obsługi Rady i Zarządu – 61 640 44 22 Referat Gospodarczy – 61 640 44 11 Wydział Finansowy tel. 61 640 44 59 Kadry tel. 61 640 44 90 Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej tel. 61 640 44 27 Kasa Starostwa tel. 61 640 44 18 poniedziałek 8.30 do 15.30 wtorek-piątek 7.30 do 14.30 Powiatowa rzecznik konsumenta tel. 61 640 44 16 Powiatowy Urząd Pracy ul. Wojska Polskiego 2, tel. 61 640 35 35

Trener Marian Kardas pokieruje zespołem przez kolejne dwa lata

Spotkanie z mediami, w których wziął udział zarząd klubu i jego zawodnicy, a także samorządowcy, sponsorzy i fani, odbyło się 25 kwietnia we wrzesińskim ratuszu. Prezes APP Krispol Września Robert Wardak podkreślił, że zakończony sezon 2018/2019 rozgrywek centralnych I ligi piłki siatkowej był bardzo dobry, czego potwierdzeniem jest ponowne zdobycie brązowego medalu. – Zawsze trudniej jest coś powtórzyć, aniżeli osiągnąć. Brązowy medal to wielki sukces klubu, zawodników, trenera i całego

zarządu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie miasta, powiatu i oczywiście sponsorów, za co dziękujemy – dodał prowadzący konferencję Stefan Tomczak, członek zarządu klubu. W sezonie 2018/2019 APP Krispol rozegrał 36 meczów, z czego 23 były zwycięskie. W całym sezonie zespół spędził na boisku prawie 59 godzin. Na obronieniu brązu nie kończą się ambicje wrzesińskiej siatkówki: – Będziemy walczyć o awans do PlusLigi – zaznaczył Robert Wardak. Te plany ma nadal wspierać dotychczasowy

trener Marian Kardas, z którym podpisana została umowa na kolejne dwa lata. Podczas wydarzenia, odbierając podziękowanie za wspieranie klubu przez samorząd, starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz przypomniał, że wkrótce siatkarze będą mogli grać w nowoczesnej hali sportowej, którą buduje powiat. – Liczymy na to, że Krispol przetestuje nowy obiekt i że we Wrześni będą rozgrywały się wielkie emocje – powiedział. Klara Skrzypczyk

15

Sport

10 maja 2019

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ul. Wojska Polskiego 1, tel. 61 640 45 50

Powiatowy Zespół ds. Orzekania Niepełnosprawności ul. Wojska Polskiego 1, tel. 61 640 45 56 Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ul. 3 Maja 3, tel. 61 640 45 45 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna we Wrześni ul. Leśna 10, tel. 61 640 45 70 Ośrodek Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie pl. Reymonta 4, tel. 61 438 53 47 Urząd Miasta i Gminy Września ul. Ratuszowa 1, tel. 61 640 40 40, fax 61 640 40 44 Urząd Gminy Kołaczkowo pl. Reymonta 3, 62-306 Kołaczkowo tel. 61 438 53 24, fax 61 438 53 21 Urząd Gminy Miłosław ul. Wrzesińska 19, 62-320 Miłosław tel. 61 438 20 21, fax 61 438 30 51 Urząd Miasta i Gminy Nekla ul. Dworcowa 10, 62-330 Nekla tel. 61 438 60 11, fax 61 438 64 90 Urząd Gminy i Miasta Pyzdry ul. Taczanowskiego 1, 62-310 Pyzdry tel. 63 276 83 34, fax 63 276 83 33 Urząd Skarbowy we Wrześni ul. Warszawska 26, tel. 61 435 91 00 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrześni ul. Wrocławska 42, tel./fax 61 640 32 06 Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Wrześni ul. Kaliska 1 tel. 61 436 19 38 Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrześni tel. 61 640 44 33 997 - Policja 998 - Straż Pożarna 999 - Pogotowie Ratunkowe 112 - CPR (Straż Pożarna, Pogotowie) 986 - Straż Miejska Całodobowy policyjny telefon zaufania - 61 437 52 97 993 - Pogotowie ciepłownicze 992 - Pogotowie gazowe 994 - Pogotowie wodno-kanalizacyjne 991 - Pogotowie energetyczne

tel. do redakcji: 61 640 44 31, 61 640 45 12 www.wrzesnia.powiat.pl biuletyn@wrzesnia.powiat.pl Dwutygodnik Wydawca: Starostwo Powiatowe we Wrześni, ul Chopina 10 Redaktor naczelna: Olga Kośmińska-Giera Redakcja: Wydział Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego we Wrześni Skład i łamanie: Szymon Piotr Rewers

Nakład: 9 000 egzemplarzy Redakcja nie zwraca tekstów nie zamówionych oraz zastrzega sobie prawo do ich redagowania i skracania. Za treść ogłoszeń redakcja nie odpowiada. Druk: Polska Press Sp. z o.o. ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa


Profile for Starostwo Powiatowe we Wrześni

Przegląd Powiatowy nr 291, maj 2019  

Przegląd Powiatowy nr 291, maj 2019  

Profile for stwrz
Advertisement