Stockholms Auktionsverk – Moderna & Nutida våren 2022

Isaac Grünewald, Apachedansen På omslagets framsida: Gösta Adrian-Nilsson (GAN), Den vita och den blå matrosen

Så deltar du i auktionen

Specialister

Victoria Svederberg / Svensk & internationell konst 08-453 67 56 victoria.svederberg @auktionsverket.se

Ulrika Ruding / Möbler & design 08-453 67 57 ulrika.ruding @auktionsverket.se

Det finns fem olika sätt att lägga bud på auktionen. Dem kan du se listade nedan. Vill du få hjälp med att lägga bud är du alltid välkommen att kontakta våra specialister, eller kundtjänst under visningen, alternativt kontakta oss på telefon 08–453 67 50. ­Viktigt att komma ihåg är att förhandsbud är bindande. ­Vänligen ­observera att du behöver skapa ett konto på Auctionet för att kunna lägga bud på auktionen. Detta behöver du göra även om du redan är kund på Stockholms Auktionsverk. Att skapa ett konto är kostnadsfritt och registreringen gör du på www.auctionet.com.

Förhandsbud online

Du kan lägga bud online fram till kl 13.00 på vardera auktionsdag. Vid varje objekt i katalogen online finns en ”Lägg budknapp”. Ange det högsta belopp som du är villig att betala.

Budgivning i salen

Joakim Geiger / Modern och nutida konst samt fotografi 070-467 09 90 joakim.geiger @auktionsverket.se

Johanna Lindholm Malm / Nutida svensk & inter­ nationell konst 08-453 67 65 johanna.malm @auktionsverket.se

Kundtjänst lämnar utan kostnad ut en numrerad auktionsspade. Denna spade använder du vid budgivning i salen genom att tydligt visa den för auktionskommissarien.

Live budgivning online

Budgivning per telefon

Skriftlig ansökan ska lämnas till Kundtjänst senast vardagen före auktionen. När budgivningen närmar sig det föremål du önskar bjuda på, ringer en representant upp direkt från ­auktionssalen och du framför dina bud.

Skriftliga inropsuppdrag Anna Wehtje / Silver 08-453 67 85 anna.wehtje @auktionsverket.se

Sandra Johansson / Smycken 08-453 67 24 sandra.johansson @auktionsverket.se

Fyll i föremålets auktionsnummer och det högsta belopp som du är villig att betala. Kundtjänst bjuder sedan för din räkning under auktionen upp till angivet högsta belopp men alltid så förmånligt som möjligt. Skriftliga inropsuppdrag lämnas direkt hos Kundtjänst.

kundtjänst Nybrogatan 32, Stockholm +46 8 453 67 53

verksamhetschef Li Pamp repro och tryck Italgraf Media 2022 grafisk form Layout Henrik Bodin Foto Hanna Meijer Miljöbilder Jonas Ingerstedt och Linda Ring

Läs mer om budgivning på www.auktionsverket.com

moderna & nutida

Sedan maj 2021 ägs Stockholms Auktionsverk av Auctionet som är Europas ledande marknadsplats för auktioner.

For further information in English please visit www.auktionsverket.com

Moderna & Nutida Katalog på www.auktionsverket.com

Visning 4 – 9 maj Nybrogatan 32, Stockholm Vardagar Helgdagar

kl 11.00 – 18.00 kl 11.00 – 17.00

Auktion 10 – 11 maj kl 13.00 Nybrogatan 32, Stockholm Tisdag 10 maj kl 13.00 Möbler & Design mattor, silver, glas och keramik

Modern Art & Design + Contemporary Viewing 4 – 9 May Auction 10 – 11 May Nybrogatan 32, Stockholm For further information in English please visit www.auktionsverket.com

Onsdag 11 maj kl 13.00 Svensk & Internationell konst måleri, skulptur, grafik och fotografi

En ny vår! Välkommen till vårens ­Moderna & Nutida auktion 2022! Stockholms Auktionsverk ­bjuder in till en auktionsvisning där m ­ odernismens idéer, ideal och uttryck den här gången represen­ teras av de allra främsta. Det är inte utan stolthet som vi presenterar en ­auktion innehållande sällsynta verk av svenska modernister som gan och Grünewald och höjdpunkter av internationella ionjärer som Marc Chagall och Keith Haring. Modernismen hyllade förändringen. I efterdyningarna av första världskriget skulle en helt ny värld byggas upp. Samspelet mellan konstnärer och arkitekter växte sig s­ tarkare. Allkonstverket blev ett uttryck för att integrera flera konstarter. Gränser sprängdes och nya spänningar uppstod. Dessa gav bränsle till skapandet av många olika, ibland motstridiga, riktningar. Att gå på en auktionsvisning som innehåller närmare 600 verk från det tidiga 1900-talet fram till idag är att göra en vandring genom vår mest dynamiska del av historien och få möjlighet att genom tillgänglig konst och design uppleva dessa många stilar.

Konsten, silvret, glaset, keramiken, möblerna och belysningsföremålen är fotograferade i gamla Luma­ fabriken vid Hammarbyhamnen i Stockholm. Den numera k-märkta fabriken är ritad av Artur von Schmalensee och Eskil Sundahl och stod färdig samma år som Stockholmsutställningen invigdes – det magiska året 1930. Byggnaden räknas till en av Sveriges första funktionalistiska industrianläggningar och vi tycker att lamp-provningsrummet högst upp i huset utgör en utmärkt fond för att exponera ett urval av modernistiska mästerverk till salu i vårens auktion. Tack till Jonas Ingerstedt och Linda Ring. En central filosofisk tanke inom modernismen är att alla människor tolkar verkligheten olika. En utmärkt utgångspunkt när du går på visning hos oss – vad ser och känner du för verken du möter? Det finns enligt detta tankesätt inget rätt eller fel, men en oändlig mängd verkligheter. Visst är det både betryggande och lite skrämmande? Välkommen in! Li Pamp vd Stockholms Auktionsverk moderna & nutida

ISAAC GRÜNEWALD 1889 – 1946 Apachedansen Signerad I. Grünewald. Akvarell på papper. 35,5 x 25 cm. Utförd omkring 1918 utställd

Dansk Kunsthandel, Köpenhamn 1919

800.000 – 1.000.000 SEK

Apachedansen är ett av Isaac Grünewalds främsta mästerverk, en central målning såväl kompositionsmässigt som färgmässigt och känslomässigt. En hänförande händelse med ett fascinerande skådespel. Ett passionerat drama som utspelas mellan mannen och kvinnan. Vilken inbjudan för den törstande konstnären Isaac Grünewald, den svenske expressionisten som anammat det moderna måleriet i den vibrerande världsmetropolen Paris. De populära nöjena i Paris inspirerade den unge, orädde och modige Isaac Grünewald. Arenorna med de skådespel som där utspelades blev ett populärt motiv, här hämtar han inspiration till vad som skall komma att bli några av hans främsta kompositioner: Cirkus, Tjurfäktning, Den röda och den vita hästen och Apachedansen, samtliga utförda under åren 1917 – 18. Auktionens akvarell Apachedansen är en förstudie till den oljemålning med samma titel som färdigställdes 1918 och visades vid den omtalade expressionistutställningen på Liljevalchs Konsthall i Stockholm samma år. I sin eleganta linjeföring, välkomponerade uppbyggnad och sitt rikligt bearbetade uttryck är den dock en helt fullbordad målning i sin egen rätt. Sedan tiotalets början hade Isaac Grünewald varit banbrytande i såväl sitt måleri som konstnärskap. Han var den moderna konstens, expressionismens, främste förespråkare. Inspiration och influenser hämtades från det pulserande konstlivet i Paris; den moderna staden med 6

moderna & nutida

det moderna livet där optimism rådde och ingenting var omöjligt. Just strålkastarnas raffinerande ljus fascinerade Isaac Grünewald särskilt. Redan 1916 finner vi det exempelvis i målningen Café Royale, och i Apachedansen är kompositionen uppbyggd just med hjälp av det skarpa bländande strålkastarljuset. I april 1918 höll Isaac Grünewald ett föredrag på Estetiska Föreningen i Uppsala, ”Den nya renässansen inom konsten” som också publiceras i en liten skrift. Grünewald betonade här bland annat ljusets betydelse: ”Den strålande starka elektriska belysningen, som ­avskaffat natten i storstaden, har skänkt oss förr oanade ljusfenomen. Det bländande blåvita ljuset från varietéens och cirkusens strålkastare, utplånar formen och gör slagskuggorna gula.” Apachedansen skiljer sig från övriga målningar med ­liknande motiv i den bemärkelse att människorna här ­spelar huvudrollen i motivet, till skillnad från andra målningar där djuren dominerar. Som betraktare är vi placerade på första parkett, i bakgrunden skymtar myllret av övriga åskådare som bygger upp den färgsprakande och välkomponerade kulissen. Apachedansen är ett av Isaac Grünewalds främsta mästerverk, en central målning såväl kompositionsmässigt som färgmässigt och känslomässigt.

moderna & nutida

OLA BILLGREN 1940 – 2001 Pianist (Hans Pålsson) Signerad och daterad på baksidan Ola Billgren -93. Olja på duk. 120 x 140 cm. proveniens

Haaken A. Christensens samling Privat ägo utställd

Galleri Haaken, Oslo, “Ola Billgren”, 1995 Henie Onstad Kunstsenter, Norge, “Haaken A Christensens samling”, 13 feb - 20 aug 2003 samt 27 aug 2003 - 4 jan 2004.

600.000 – 700.000 SEK

Färgen är anslående, omslutande och varm, på gränsen till ­aggressiv. Djupt inbäddad under en varmt röd ton skönjer vi en sittande gestalt. Nästan upplöst, men ändå tydligt där, ser vi den kända konsertpianisten och professorn Håkan Nilsson vid sitt piano. Nilsson var god vän till Ola Billgren och finns med på ett flertal målningar av konstnären. En av dessa målningar finns idag vid Statens porträttsamling på Gripsholms slott. Under 90-talet arbetade Ola Billgren med en serie målningar i mättade kadmiumröda valörer. Färgen är ­anslående, omslutande och varm – på gränsen till ­aggressiv. Kulörten bäddar in motiven, ibland bortom ­igenkänning, och lägger sig som en omfamnande hinna. Den röda färgen är i sig symbolladdad med ett starkt ­uttryck. Vi förknippar den med blod, eld, värme och ­intimitet men också med fara. Liksom i tidigare målningar av Billgren är dessa verk utförda med fotografier som förlagor. Men där han i sitt tidiga konstnärskap gestaltar bilden med knivskarp skärpa är motiven i denna serie upplösta och diffusa. Motiven har målats upp med pensel, sedan har en metallraka dragits över duken och den våta färgen. Motivet anas men upplevs beslöjat och avlägset. En kontrastverkan uppstår mellan den starka, symbolladdade färgen och figurens diffusa konturer. Färgen och tekniken bjuder på samma gång in betraktaren och håller oss på avstånd. Ett skört ögonblick av samstämd intimitet och distans. 8

moderna & nutida

moderna & nutida

ERNST BILLGREN Född 1957 Vinterfiske Monogramsignerad EB. Olja på pannå, 91,5 x 122,5 cm. Utförd 2006. Med tillhörande ram i mosaik. 200.000 – 250.000 SEK EDDIE MARTINEZ 1977 Utan titel Signerad och daterad på baksidan Eddie Martinez 2004. Akryl på pannå, 31 x 23,5 cm. 140.000 – 150.000 SEK

moderna & nutida

Den i Brooklyn baserade konstnären Eddie Martinez ­förenar på ett okonventionellt sätt måleri och teckning i sina ofta ­abstrakta verk. Martinez arbeten har tydliga drag av ungdomsårens graffiti­ måleri och verken har gatukonstens djärva färger och tydliga och expressionistiska linjer. Bilderna är genomsyrade av en ­personlig ikonografi med karaktäristiska figurativa element – ofta storögda människor med eklektiska huvudbonader formade som abstrakta färgblock. Det finns en dynamisk energi och råhet och han utnyttjar på kreativt sätt olika kombinationer av olja, emalj, sprayfärg och collageelement på duk. Martinez producerar också såväl mindre som större skulpturer, mestadels gjorda av hittade material som gummislangar, frigolit, kartong och metallrester. Eddie Martinez första separatutställning i New York ägde rum på Zieher Smith Gallery 2006 och innehöll motiv från konst­närens närhet och de kännetecknande inslagen såsom stor­ögda fi ­ gurer i märkliga hattar och frisyrer samt intrikata ­kompositioner med djur, blommor och rutmönster. Auktionens aktuella målning tillkom relativt tidigt i ­Martinez karriär, under en tid där Martinez flyttade från ­Boston till det kreativa Brooklyn, där han experimenterade med sitt konstnärliga uttryck och hittade sitt karaktäristiska språk.

moderna & nutida

moderna & nutida

GÖSTA ADRIAN-NILSSON (GAN) 1884 – 1965 Den vita och den blå matrosen Olja på duk. 70 x 54,5 cm. Signerad G.A.N. Utförd omkring 1914 – 15. proveniens

Beijers Moderna vårauktion 1989 nr 85, Beijers a ­ uktioner AB. kat. 35, s. 35. Åmells konsthandel I svensk privatsamling utställd

Lund, Lunds universitets konstmuseum ­“Expressionistutställning”. Gösta Adrian-Nilsson och Einar Jolin, 1915, kat. nr 2. Stockholm, Sven-Harrys konstmuseum “Sjömans­ kompositioner – färgens d ­ ramatik och stadens d ­ ynamik med verk av Gösta Adrian-Nilsson (1884 – 1965)”, 2019, kat. nr. 1. Expressionistutställning, Gösta Adrian-Nilsson och Einar Jolin, Lunds universitets konstmuseum, Lund 1915, katalognr 2. Sjömanskompositioner – färgens dramatik och stadens dynamik med verk av Gösta Adrian-Nilsson (1884-1965), Sven-Harrys konstmuseum, Stockholm 2019, katalognr 1.

gan med sina verk bakom sig i utställningsrummet till Expressionistutställning, 1915. Gösta Adrian-Nilssons arkiv, Universitetsbiblioteket, Lunds universitet (vol. 19).

litteratur

Jan Torsten Ahlström & Pedro Westerdahl: Sjömanskompositioner - färgens dramatik och stadens dynamik med verk av Gösta Adrian-Nilsson (1884-1965), Sven Harrys konstmuseum, utställningskatalog, Stockholms 2019. Avbildad i färg s. 71. Gösta Adrian-Nilssons arkiv, Universitetsbiblioteket, Lunds universitet (vol. 19)

5.000.000 – 6.000.000 SEK

Energier möts och sätter organismen av former i en rytmisk rörelse. Två av havets hjältar är på väg ut i den moderna staden. Två uniformerade matroser rör sig tätt bredvid ­varandra med rak hållning och vridna nackar. En är vit och en är blå. Den blåes vänsterarm är dekorerad med en under­officerares beteckning. De är skeppare, torped­ mästare eller styrmän. Trots sin disciplin skvallrar något om att de är lediga. Kanske är det den vite matrosens hälsning, en kamratlig, men lite nonchalant honnör. Eller så är det leendet som man kan skönja i den blåes mungipa. En mast som hålls uppe med vant och vevling syns bakom dem. Enkla rutor, symboler som finns i vårt undermed­vetnas register. Ett sammanhang växer fram ur de kubistiska formerna som är både rundade och kantiga. Koloriten är stark och ser ut att dansa mellan de oregelbundna formerna, som ljus mellan prismor. Matrosernas perfekt svarvade ben verkar drivas framåt av ett hjul. Hjulets nav, som är bakom sjömännen, tycks samtidigt dra in dem mot mitten. Energier möts och sätter organismen av former

i en rytmisk rörelse. Två av havets hjältar är på väg ut i den moderna staden. De låter sig svepas med. Året är 1914 och konstnären Gösta Adrian-Nilsson har just funnit sig tillrätta i en ny, e­ nastående och personlig stil. Åren innan gan målade Den vita och den blå matrosen befann han sig i en sökande, symbolistisk och impressionistisk period. Han var rastlös och trött på sin hemstad Lund. Av sin gode vän Knut Ljunggren fick han tipset att söka upp dennes svåger, den omsusade kritikern och galleristen Herwarth Walden, i Berlin. Tillsammans med sin hustru Nell, drev Wallden tidskriften och galleriet Der Sturm. Galleriet som blev en knytpunkt för det modernistiska avantgardet var ett perfekt sammanhang för en ung, inspirationstörstande konstnär som gan. Han tog tåget till Berlin i början av 1913. Berlin sjöd av liv. Staden var full av industriell och kulturell produktion. Det var en förhållandevis ”ung” huvudstad med stora ambitioner att vara i framkant på de flesta områden. Sociologen Max Weber ska ha kallat 10-talets moderna & nutida

Berlin för ”en vild dans av intryck och ljud av färger”. Första gången gan träffade Walden var på hans stamcafé vid Potzdamer platz, stadens kokande knytpunkt som alla klassers medborgare passerade och samlades på. Efter mötet med Walden kom gan snart in i gemenskapen på galleriet som låg mycket centralt på Potsdamer Strasse 134a. På väggarna hängde de senaste konstnärliga ”ismerna” som alla på sitt sätt var ett uttryck för den moderna tidens tankegångar och utveckling. Utställningarna avlöste varandra. Här fick gan impulser från futurismens urbana motiv med teknik och rörelse. Där fanns också expressionismens färgstarka uttryck, en del melodiösa, i begynnelsen till det abstrakta. En ny sorts rumslighet fanns också i kubismens fragmenterade motiv, syntetiskt ihopsatta till kompositioner. 14

moderna & nutida

Den viktigaste utställningen för gan blev ­Deutscher Herbstsalon som öppnade i september 1913. Utställningen med sina 366 stycken verk blev den mest omfattande avantgardeutställningen i Europa före krigs­ utbrottet i augusti 1914. En viktig inspiration där var Wassily Kandinskys abstrakta verk, Komposition VI. ­K riget stod sedan i vägen för planerna på en åter­kommande höstsalong. I ett brev till Walden författat den 10 oktober 1913 tackar gan för ”det tillfälle till andlig förnyelse, Ni genom er utställning har berett mig”. Ett annat viktigt möte för gan:s utveckling var det med arkitekten Bruno Tauts. Tauts skulle ställa ut en prismatisk glaskupol på Deutcher Werkbunds utställning i Köln 1914. I enlighet med ingenjörs- och byggkonstens framsteg, skulle här glasets mångsidighet visas upp. Detta intresse-

Den erotiska symboliken i verken var länge dold men har med ­tiden blivit mer uppenbar och fått publiken att förstå ytterligare en ­dimension av konstnären.

rade gan så pass mycket att han lyckades bli föreståndare för paviljongen. Effekterna i glaset styrdes av ett mekaniskt kalejdoskop som projicerade rörliga stjärnmönster. Inte är det svårt att räkna ut att dessa färg­upplevelser blev ännu en inspirationskälla. I samband med krigsutbrottet 1914, som snabbt avbröt och förändrade det mesta, så avslutade gan sin resa. Just fyllda 30 år var han uppfylld av sina upplevelser. Men livet hade också inneburit stora personliga förluster för honom under det knappa år som han varit borta. Hans far hade gått bort, liksom hans kärlek ”Ilja” som hade väntat på honom i Lund. gan hyrde nu en liten lägenhet på Idrottsgatan 5 och flydde in i en intensiv målerisk fas där han lät sin inspiration och sinnevärld ta över. Motiven bestod av modernitetens symboler såsom ånglok, elektricitet och järnstänger. Men här fanns också de starka idrotts- och sjömännen. Idrottsmän som skildras mitt uppe i en kraftmätning. Sjömän som växer fram och skymtas i kubistiska landskap. Sjömän som roar sig och som rör sig i en rytmisk takt tillsammans. Homosexuelitet var under gan:s samtid mycket ­kontroversiellt, till den grad olagligt. Den erotiska ­symboliken i verken var därför länge dold men har med tiden blivit mer uppenbar och fått publiken att förstå ytter­ligare en dimension av konstnären. Sjömännen som gan kallade för ”de blå”, var ett uttryck för en erotisk dragningskraft. De var även en symbol för frihet genom sin livsstil som gan med sin, ibland rastlösa och drömmande karaktär, verkade avundas. Frihet och attraktion – två andemeningar som kan gå hand i hand. gan:s nya modernistiska måleri, med bland annat Den vita och den blå matrosen, ställdes ut första gången hösten 1915 på Expressionistutställning i Universitetshuset i Lund. Vännen Einar Jolin bjöds med som medutställare med en mindre samling verk bredvid gan:s 30 stycken oljor. Den vita och den blå matrosen värderades, som ett av de dyrare verken, till hela 300 kronor. På ett foto av gan själv i utställningsrummet ser man en rakryggad 31-åring framför sina verk. Han bär kavaj, väst och fluga. Skorna

Omslaget till utställningskatalog, Lunds universitets konst­museum, 1915 och Adrian-Nilsson, Gösta Konst och kritik: ett svar, ­Framtiden, 1915.

blänker och kepsen ligger lätt på huvudet. Han är i avantgardet, medveten och självsäker. Utställningen blev omskriven och ifrågasatt men uppmärksammad även av de större tidningarna. I sin pamflett ”Konst och kritik”, 1915 fick gan:s egen röst utrymme att beskriva sitt konstnärskap. På sidan åtta skriver han om hur han vågar skapa utifrån sin moderna komplexa samtid, trots trångsynthet: ”Livet leves nu i en takt som ingen drömt om. Intryck av den mest olikartade karaktär strömma in över oss, och konstnären måste söka sin räddning i syntesen för att ej bli för långt efter. Styrka mod och tapperhet kräves av denna nya konsts adepter, då förhånelse, utskrattning och ­karrikering oftast blir dess dystra lott.” Modernisten gan lyckades ur ett rikt och komplext sammanhang hitta sin magnifika och intressanta estetik. Det enastående verket Den vita och den blå matrosen ­målade gan medan minnena och intrycken från hans resa var färska och hans nya stil ännu inte exponerad. ­Symboliken är mångbottnad och suggestiv. Hur man väljer att b ­ etrakta målningen är upp till betraktaren. Av färgfesten och ­dynamiken är det lätt att glädjas och dras med. Likväl kan svårare frågor ställas om vår dåtid, nutid och framtid. ­Oavsett hur aktivt målningen betraktas så kommer den vara ett ständigt föremål för förundran och beundran. moderna & nutida

TORSTEN ANDERSSON 1926 – 2009 Friställ pinnarna Olja och kollage på duk, 150 x 130 cm. 250.000 – 275.000 SEK

Lars Nittve skriver i en text om Torsten Andersson (saks publikation Torsten Andersson, 2002) ”Det här är bara måleri. Ett måleri som träffar mitt i solarplexus eller kanske snarare – bättre, underbarare, mycket mer häpnads­väckande – överraskar med mjuk och total kraft. Som ett norrsken. En nåd” Torsten Andersson sökte med stor envetenhet efter sitt språk – måleriets språk. Genom en hård gallringsprocess

moderna & nutida

av sina egna verk arbetade han sig framåt mot ett helt eget uttryck. Efter att på 60-talet arbetat med skulptur övergick Andersson till att måla och porträttera abstrakta skulpturer och i detta arbete hittade han just fram till sitt språk. Mot slutet av sitt liv fick de avporträtterade skulpturerna mjukare former av textila inslag. Andersson sökte ett sätt att förlösa och frigöra de textila mönstren. Han säger att det är själva förlösandet som roar honom ”Hur jag förlöser en form har med konst att göra och konst är innehållet i mina bilder” (sak 2002, sid 109). I verket Friställ pinnarna ser vi hur det abstrakta ­mönstret är blottlagt och frigjort. De sammanfogade strecken/pinnarna i rena klara färger ligger nakna mot den vita duken. Anderssons måleri är eget, bestämt och beslutsamt. Det imponerar och förbryllar.

KEITH HARING USA, 1958 – 1990 Untitled (plate #3), ur: Untitled 1-5 (The Fertility suite) Signerad och daterad K. Haring 83, numrerad 79/100. Färgserigrafi, 1983. Utgiven av Tony Shafrazi Gallery, New York. Bladstorlek: 106,7 x 127 cm. litteratur

Littmann, s. 32.

400.000 – 500.000 SEK

moderna & nutida

moderna & nutida

PETER DAHL 1934-2019 Staden under vattnet Signerad och daterad PETER DAHL – 1998. Olja på duk, 127 x 174 cm. proveniens

Konstnärens familj utställd

Prins Eugens Waldemarsudde 20 mars – 24 maj 1999

150.000 – 175.000 SEK

Skeppet i hamn i Peter Dahls uppbyggda fantasivärld ­Caribanien.

Det är den vanliga utsikten från ateljén i Asp­udden. Stockholm i nordost. Molnen, stadssilhuetten med dnskrapan och kyrktornen. Den är alltid där, vare sig det är utsikten eller någonting annat som målas på duken framför honom. Men denna gång står allt under vatten. Vad är det för vatten? Det är inte det friska, gungande vattnet från Peter Dahls stora målning Stolta stad, där vågorna leker sig fram som skapade av vågmaskinen på Drottningholmsteatern medan festen fortskrider under överfarten till Djurgården på Bellmans tid. Det är ett mörkt, tätt vatten som fartyget viker sig ner i. Det är ett låtsasvatten, ett vatten från den målade spånskiva som plåtbåten brukade stå på i hamnen i Peter Dahls fantasivärld Caribanien, bland tennsoldaterna, lastvagnarna och kranarna. Det var svårt att måla ett vatten bland allt annat som skulle få rum och ett riktigt vatten blev både för blött och för platt. Men nu får vattnet liv och skeppet sin första och sista storstilade seglats med den caribanska fanan längst ut i aktern. Dess last är hela Caribanien och dess mål är staden i låtsasvattnet. Det är inget bortglömt Atlantis därnere, utan två världar som möts, den ena kanske mer verklig än den andra. På ålderns höst börjar det bli svårt att hålla dem isär på ett meningsfullt sätt. Bättre då att de får mötas, om än under vatten!

moderna & nutida

moderna & nutida

Sällan har Chagall givit sin ­koloristiska fantasi och k­ onstnärliga virtuositet så fria tyglar som i denna ­spektakulära målning. MARC CHAGALL Frankrike/Ryssland 1887 – 1985 Abdullah fiskaren ”När Abdullah fick i land sitt nät, såg han en man i det, och han flydde från mannen, men denne ropade på honom inifrån nätet ...” ur ”Tusen och en Natt” (plansch 4) Signerad ChAgAll. Utförd 1946. ­Gouache på papper, 61 x 45 cm.

Äktheten av detta verk har vänligt ­bekräftats av Comité Marc Chagall i Paris vid dess presentation den 29 mars 2022. Fotocertifikat från Comité Chagall ­medföljer. proveniens

Samling Falk Simon, Göteborg (inköpt 1950), därefter i arv inom familjen, Samling Erik Bjäringer, Djursholm (inköpt 1974)

utställd

Marc Chagall recent paintings, gouaches for A Thousand and One Nights, Pierre Matisse Gallery, New York 1947, katalognr 8 (med titeln: ”Abdallah-of-the-Earth catches Abdallah-of-the-Sea in his net”), Falk Simons samling av målningar och teckningar, Göteborgs Konstmuseum, 1955, katalognr 41, Marc Chagall, ausstellung o ­ rganisiert ­unter der Schirmherrschaft der U.N.E.S.C.O., Kunstverein, Hamburg, febr.-mars 1959, Marc Chagall, ausstellung o ­ rganisiert ­unter der Schirmherrschaft der U.N.E.S.C.O., Haus der Kunst, München, april-maj 1959 Marc Chagall, Musée des Arts Décoratifs, Palais du Louvre - ­Pavillon de Marsan, Paris, juni-okt. 1959.

Utställningskatalog, Pierre Matisse Gallery, New York 1947. litteratur

Nils Ryndel: Falk Simons samling av målningar och teckningar, Göteborg 1955, katalognr 41 (VIII) i verkförteckningen, avbildad på sidan 26, Franz Meyer: Marc Chagall, Paris, 1964, sidan 478

3.500.000 – 4.000.000 SEK

moderna & nutida

I Chagalls målningar möter vi både en högst personlig bildvärld som befolkas av släkt och vänner och en mer allmängiltig, som går att applicera på allmänheten i stort.

Som en glimmande ädelsten i ett praktfullt smycke ter sig den färgsprakande målningen Abdullah fiskaren, vilken ingår i en serie av tretton gouacher ur ”Tusen och en Natt”. Konstnären låter i denna svit minnen från sitt österländska ursprung klinga samman med de drömsyner som texten i de underbara sagorna framkallade för hans inre öga. Sällan har Chagall givit sin koloristiska fantasi och konstnärliga virtuositet så fria tyglar som i denna spektakulära målning. Historien om ”Abdullah fiskaren och Abdullah havsmannen” (= ”Abdallah-of-the-Earth and Abdallah-of-the Sea”) berättades av den persiska drottningen och sago­ berätterskan Scheherazade på den 940:e till den 946:e ­natten. Sagan börjar med en fattig fiskare vid namn ­Abdullah som har en stor familj, men som inte lyckas fånga någon fisk under flera dagar. Efter att ha blivit uppmuntrad av sin hustru så kastar han sitt nät i havet igen. Den här gången drar han in en manlig sjöjungfru (merman), även han kallad Abdullah. De båda blir vänner och affärspartners. Deras affärsverksamhet börjar blomstra. Det var samma dag som Tyskland anföll Sovjet­ unionen, den 23 juni 1941, som Chagall landsteg med sin familj i New York efter att ha lämnat Europa via ­Marseille och ­Lissabon. Museum of Modern Art, MoMA, i New York hade skickat en inbjudan via Varian Fry, chef för Emergency Rescue Committee, och Harry ­Bingham, F ­ örenta Staternas general­konsul i Marseille. I New York återknöt han k ­ ontakten med Fernand Léger, André M ­ asson, Piet Mondrian och André Breton samt Pierre Matisse, som nu blev hans konsthandlare fram till ­utställningen på MoMA 1946. 22

moderna & nutida

Några år senare, 1944, insjuknade Chagalls älskade ­ ustru Bella och hon avlider hastigt. För Chagall blev h ­sorgen honom övermäktig och han rörde inte en pensel under nästan ett år. Först på vårkanten 1945 återgick han till sina dukar och målade två verk, Omkring henne och Bröllopsljus, som en hyllning till sin bortgångna livs­kamrat. Under vintern 1945 – 46 bosatte sig Chagall i High Falls, i nordöstra delen av staten New York. På våren ­arrangerade MoMA en stor retrospektiv utställning av Chagalls arbeten under mer än 40 år. Denna ­utställning följdes året därpå av en rad liknande utställningar i ­Europa, på Stedelijkmuseet i Amsterdam, Tate Gallery i London, Kunsthaus i Zürich och Kunsthalle i Bern. ­Drömmen för Chagall var att återvända till Europa igen vilket han till slut gjorde 1948 då han bosatte sig i Orgeval i Fankrike. I Chagalls målningar möter vi både en högst personlig bildvärld som befolkas av släkt och vänner och en mer allmängiltig, som går att applicera på allmänheten i stort. Med en stor portion tolerans och öppenhet närmade han sig de stora frågorna i livet med en inte exkluderande utan inkluderande livssyn. Trots sin ortodoxa judiska bakgrund, som han ständigt höll fast vid, hämtade han även sina motiv från andra religioner. Det var i High Falls som Chagall utförde de tretton gouacherna med motiv från den österländska folksagan ”Tusen och en natt”, en serie som beskrevs av konst­ historikern och chagall-experten Franz Meyer som ”en serie av gouacher som räknas till de mest enastående verk han utförde i usa”. Målningarna intar således en mycket framträdande plats i konstnärens sena produktion.

moderna & nutida

Det har sagts att 1900-talet var en tid då konsthantverket pånyttföddes, man var trött på industrialismens maskintillverkning inom silversmidet och längtade efter att skapa individuella föremål som speglade formgivares egna uttryck. Till världsutställningen i New York 1939 valdes Erik Flemming och Wiwen Nilsson att representera det svenska silversmidet och på det viset nådde det strama stilrena uttrycket även över Atlanten. Vårens a­ uktion har flera föremål av dessa viktiga svenska silversmeder. Även våra nordiska grannländer hade intressant silversmide under 1900-talet, den ovanliga praktskålen från 1919, formgavs av Johan Rohde, för Georg Jensen i Danmark och den finske formgivaren Tapio Wirkkala signerade den strama kaffeservisen i silver och ädelträ, på 1960-talet.

TAPIO WIRKKALA Kaffeservis, tre delar,TW176, silver 916/1000, märkt TW, ­kaffekannan, Tavastehus 1958, övriga från 1968. Kaffekannans höjd 17,5 cm, sockerskålens diameter 9,5 cm. Totalvikt 930 gram. 18.000 – 20.000 SEK

JOHAN ROHDE Praktskål, silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919. Design nr 268. Höjd 11 cm, diameter 17 cm, vikt 630 gram. 25.000 – 30.000 SEK WIWEN NILSSON Skål, silver 925/1000, Lund 1944. Diameter 16,5 cm, höjd 7 cm, vikt 240 gram. 12.000 – 15.000 SEK

moderna & nutida

ERIK FLEMING Atelier Borgila, ciggarrburk, silver 925/1000, Stockholm 1941. Höjd 22 cm. 12.000 – 15.000 SEK ATELIER BORGILA Skål, silver, Stockholm 1953. Invändigt förgylld. Oval, på hög genombruten fot med stiliserad blad och meander­ slinga. Längd 19,5 cm, vikt 600 gram.

SKÅL MED LOCK Silver 925/1000, Svenska import­ stämplar. Rund, slät, på indragen, ­räfflad fot, locket i avsatser med ­snigel. Undertill minnesgravyr. Diameter 16,5 cm, vikt 565 gram. På bilden syns endast locket.

6.000 – 8.000 SEK

10.000 – 12.000 SEK WIWEN NILSSON Vas/bägare, silver, Lund 1963. Svagt konande, slät, smal räfflad fotkant. Höjd 23 cm, vikt 578 gram. 12.000 – 15.000 SEK

moderna & nutida

FERNANDEZ ARMAN 1928-2005 Prisoners Series: Thale’s Cello (1990) Signerad arman. Ed. 6/8. Brons och trä, 111.8 x 71.1 x 53.3 cm. proveniens

Leif Holmer Gallery. Editionen framtagen av Leif Holmer Gallery tillsammans med Fernandez Arman 1990.

200.000 – 250.000 SEK

Den franske skulptören och bildkonstnären ­A rmand Pierre Fernandez, ”Arman”, kom från ett ­intellektuellt hem i Nice. Armans far var antikhandlare och hans mor spelade violin. Samtal om den samtida konsten, filosofi och litteratur var en del av vardagen för Arman som bjöds in till att delta i diskussionerna. Även hans tecknande uppmuntrades tidigt, och 1946 började han vid vid Ecole des Arts Décoratifs i Nice. Utbildningen passade dock inte Arman som tyckte den var för konservativ, så vänskapen med Yves Klein var ­kanske det viktigaste som han tog med sig därifrån. Tillsammans gjorde de flera inspirationsresor i efterkrigstidens Europa. De tog till sig av nya influenser och ägnade sig åt intellektuella diskussioner om konst. I slutet av 1950-talet hade Arman, då bosatt i Paris, lämnat sitt traditionella måleri och metodiskt börjat skapa skulpturala verk. Han använde sig av bruksföremål, e­ ngångsartiklar eller såsom i Thale’s Cello, av ett ­instrument. Objektet centrerades, och utifrån dess fysiska form och material, skapade han estetiska effekter. Han satte även samman föremål, som i sina ”ackumulationer”, där han isolerade identiska föremål i plexiglas. I Paris 1960 skrev både Arman och Yves Kleins på neorealismens manifest ”Nouveau Réalisme – nya sätt att uppfatta det verkliga”, i Kleins ateljé. De konstnärer som ingick i gruppen opponerade sig mot den informella konsten, med sina olika abstrakta inriktningar, och blev den franska motsvarigheten till popkonsten. De ville återinföra en föreställande konst, men istället för att ägna sig åt att avbilda omvärlden så använde de sig, såsom Arman, ofta av objekt. Givetvis fanns här en koppling till dadaismens ”object trouvé”, vardagliga föremål som höjs upp till ett konstverk av en konstnär. 26

moderna & nutida

Thale’s Cello är skapad i ett sent skede i Armans ­ arriär. Skulpturen, som är en kluven och isärskuren k cello, är mycket förfinad och tekniskt imponerande i sin ­utformning. Vi skymtar dess inre stall och kanten som varit täckt av sargen. Den eleganta, organiska­­träfaneren kontrasterar mot den blänkande bronsen. Dess a­ nnars skymda vackra innandöme, som är avgörande för ­instrumentets funktion, är nu blottat. Instrumentet håller på att falla men är frusen mitt i en rörelse. Manövern är ­graciös och nästan hörbar. Det råder ingen tvivel om att det upphöjda instrumentet med sin musikalitet utstrålar en värdighet, och med sin form, är ett enastående exempel på Arman’s känsla och genialitet.

YLVA OGLAND/SNÖFRID Född 1974 Ylva 1985 4 (Portrait) Olja på duk, pärla, 43 x 33 cm, signerad Ylva Ogland, betitlad Untitled 2 a tergo 60.000 – 80.000 SEK moderna & nutida

moderna & nutida

För information om föremålen – se nästa sida. moderna & nutida

1.

6. 3.

4. 5.

9.

1. LAGE LINDELL 1920 – 1980 Punkten Signerad LL. Akryl på bomullsduk, 100 x 70 cm. 80.000 – 100.000 SEK 2. AXEL EINAR HJORTH ”Skoga”, pallar, 1 par, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932. 50.000 – 60.000 SEK 3. AXEL EINAR HJORTH ”Utö”, biblioteksbord. Se sid 39. 250.000 – 300.000 SEK 4. BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsbergs studio 1968. 40.000 – 50.000 SEK 5. PER B SUNDBERG ”Hund”, skulptur, stengods 2013. 30.000 – 40.000 SEK 6. OLA BILLGREN Pianist (Hans Pålsson). Se sid 6. 600.000 – 700.000 SEK 7. POUL KJAERHOLM & JÖRGEN HÖJ. Fåtöljer, 1 par, Thorald Madsen, ­Danmark, formgivna 1952. 60.000 – 80.000 SEK 8. AXEL EINAR HJORTH ”Utö”, soffa, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932. 50.000 – 60.000 SEK 9. GÖSTA WESTERBERG MÖBEL AB fåtölj, Stockholm 1950-tal. 20.000 – 25.000 SEK 30

moderna & nutida

HERTHA HILLFON ”Solgudinna”, relief, egen ateljé, Stockholm, lergods, höjd 76, längd 96 cm. 50.000 – 60.000 SEK MIKAEL SCHILKIN Skulptur i form av lodjur, Arabia, 1940-50-tal, stengods. Glasyr i bruna nyanser. Signerad M. Schilkin. Höjd 59, längd 42 cm. 60.000 – 80.000 SEK

TUIJA LINDSTRÖM 1950 – 2017 Strykjärn, Kvinnorna vid Tjursjön Gelatinsilverprint. Signerad, betitlad och daterad på baksidan, i järnram. 40.000 – 50.000 SEK LARS LERIN född 1954 Sten Signerad och daterad Lars Lerin 2011. Akvarell på papper, 102 x 150 cm. 250.000 – 300.000 SEK

moderna & nutida

ANDREAS ERIKSSON Född 1975 In Between Windows #4 Signerad och daterad a tergo Andreas Eriksson 2011 Olja på duk, 120 x 100 cm. 180.000 – 200.000 SEK PHILIP VON SCHANTZ 1928 – 1998 Svartrötter Signerad och daterad PvS 79. Olja på duk, 89 x 116 cm. 140.000 – 160.000 SEK

moderna & nutida

LARS VILKS 1946 – 2021 Utan titel Drivved, spik och sten, signerad L.Vilks. 97 x 78 x 30 cm. 60.000 – 80.000 SEK CARL FREDRIK REUTERSWÄRD 1934 – 2016 Spel, 1963 Signerad Carl Fredrik Reuterswärd samt signerad och daterad a tergo Carl Fredrik Reuterswärd 1963. Lackvarell på duk, 62 x 100 cm. 60.000 – 80.000 SEK

moderna & nutida

BARBRO ÖSTLIHN 1930 – 1995 Madison I Signerad och daterad a tergo - OSLIHN - 1998 Olja på duk, 96 x 96 cm. 100.000 – 125.000 SEK BARBRO ÖSTLIHN 1930 – 1995 Tarragona, 1980 Signerad och daterad OSTLIHN -79. Olja på duk, 183 x 152 cm. 125.000 – 150.000 SEK

Hennes mål var inte att reducera verkligheten enbart till geometriska grundformer, utan att finna formens teckenkaraktär. Barbro Östlihns måleri måste betraktas som ett av de mest intressanta och viktiga under senmodernismens 1900-tal. Hon flyttade, drygt 30 år gammal, i början på 1960-talet till New York med nyblivne maken Öyvind Fahlström. Där nådde hon stora framgångar med separat­ utställningar, bland annat på Cordier & Ekstrom, Tibor de Nagy Gallery och Marian Goodman Gallery. Hon hade en unik målerisk begåvning och togs mycket väl emot av den nya vänkretsen med bland andra Robert ­Rauschenberg, Frank Stella, Jasper Johns, Claes Oldenburg och Donald Judd, den senare även som en av de ledande konstkritikerna. I sitt arbete blev Barbro Östlihn obrottsligt trogen oljemåleriet. Hon var, efter flera år på Konstfack och Konsthögskolan i Stockholm, oerhört tekniskt driven och bland New Yorks byggnader med dess unika arkitektur hittade hon den motivkrets, det måleriska språk, som skulle följa henne de följande decennierna och som hon konsekvent utvecklade till mästerskap. Hennes många promenader i den nya staden med sin Kodak var utlösande och fotografierna av New Yorks fasader blev de nya målningarnas utgångspunkt. Denna arkitektoniska inriktning bygger på

moderna & nutida

något av det svåraste som finns inom måleriet; den mjuka fördrivning av färgen från ljus till skugga utan att det egentligen märks, utan några synliga kontrasterande övergångar. Ett sådant engagerat, seriöst och begåvat måleri väckte berättigad respekt och uppmärksamhet i New York och sedermera i Paris. Östlihns konst är svår att kategorisera då hennes ­målningar inte stämmer in i någon tydlig riktning vid ­tiden. Den strikt geometriska och symmetriska upp­ byggnaden liknar heller inget vi tidigare sett. Hennes mål var inte att reducera verkligheten enbart till geometriska grundformer, utan att finna formens teckenkaraktär. Östlinhs konstnärskap är ovanligt konsekvent med återkommande motiv och tekniker som påminner om färgad linnedamast, där kvadrater och rektanglar avtecknar sig i kontrasten mellan en glänsande och en matt yta. Göteborgs konstmuseum uppmärksammar Barbro ­Östlihn stort i år och presenterar hennes konstnärskap i den betydande utställningen ”New York Imprint”. Med ett 40-tal målningar visas ett enastående och fascinerande konstnärskap i museets tre våningsplan. ­Utställningen pågår fram till den 25 september 2022.

moderna & nutida

DENIS MITCHELL England, 1912 – 1993 Carnellow Signerad och betitlad under sockeln CARNELLOW 1975. DAM. No2. Edition av 3. Grön- och guldpatinerad brons, höjd 128,5 cm inkl. sockel. 175.000 – 200.000 SEK AXEL SALTO Se sid 44.

moderna & nutida

LISA LARSON Född 1931 Skulpturgrupp, 5 st. brunpatinerad brons. Myran, signerad Lisa Larson, No. 843, höjd 11 cm. Storseglarn, signerad Lisa Larson, No. 36, höjd 11 cm. Tummelisa, signerad Lisa Larson, No. 504, höjd 16,5 cm. Tonåring, signerad Lisa Larson, No. 358, höjd 26,5 cm. Meditation, signerad Lisa Larson, No 238, höjd 14 cm. 140 000 – 160 000 SEK

MELCHIOR WERNSTEDT Ljusstakar, 1 par, Herman Bergman 1920-tal. 35.000 – 40.000 SEK

FOLKE BENSOW ”Taburett nr. 1”, Näfveqvarns bruk, gjutjärn. 150.000 – 175.000 SEK

moderna & nutida

ANGELO LELII ”Vela”, takarmatur, 1950-tal, modell: 12385, lackerad metall samt mässing, upphängd i nylontråd. 40.000 – 50.000 SEK ARNE JACOBSEN ”Liljan/Mågen”, stolar 12 st., Fritz ­Hansen 1979. Formgivna 1968. 60.000 – 80.000 SEK MICHEL DUCAROY ”Togo”, soffgruppen 3 delar, Ligne ­Roset, Frankrike sannolikt 1980-tal. 40.000 – 50.000 SEK

moderna & nutida

moderna & nutida

moderna & nutida

INGEBORG LUNDIN Vas, ”Ansikten”, Orrefors 1971, Ariel. 20.000 – 25.000 SEK SVEN PALMQVIST Skål, Orrefors 1958, Ravenna.. 12.000 – 15.000 SEK AXEL EINAR HJORTH ”Utö”, biblioteksbord, N ­ ordiska ­Kompaniet 1930-tal, modellen ­formgiven 1932. 250.000 – 300.000 SEK BARBRO NILSSON “Snäckorna“, matta, Märta MååsFjetterström, formgiven 1943. 80.000 – 100.000 SEK EDVIN ÖHRSTRÖM Vas, Orrefors 1941, Graal. 60.000 – 80.000 SEK INGEBORG LUNDIN Vas, glas, ”Äpplet”, Orrefors, 1960-70tal, modellen formgiven 1955. 30.000 – 35.000 SEK

moderna & nutida

moderna & nutida

BYRÅ Gesällprov, utfört av Tage Lindgren i Västerås 1954. 18.000 – 20.000 SEK JOSEF FRANK Soffbord, Svenskt tenn, svart ­marmorskiva, sannolikt 1950-60-tal. 30.000 – 35.000 SEK HANS J. WEGNER ”Sabelbensskåp”, Carl Hansen, ­Danmark 1950-tal. 40.000 – 50.000 SEK AXEL EINAR HJORTH ”Lovö”, skåp, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, furu, dekor av järnnitar. 180.000 – 200.000 SEK

moderna & nutida

INGE SCHIÖLER 1908 – 1971 Försommar, Koster Signerad och daterad INGE SCHIÖLER - 56. Olja på pannå, 54 x 65 cm. 160.000 – 180.000 SEK

moderna & nutida

AGNES CLEVE 1876 – 1951 Bro, New York Signerad A. Cleve. Olja på duk, 44 x 52 cm. Utförd 1916

80.000 – 100.000 SEK

moderna & nutida

ISAAC GRÜNEWALD Vas med lock och hänkel, Rörstrand 1944, stengods. 25.000 – 30.000 SEK

FULVIO BIANCONI ”Informale” vas, Venini, Italien. 25.000 – 30.000 SEK

WILHELM KÅGE Vas, ”Farsta Spirea”, Gustavsbergs studio 1957. Ristad dekor. Glaserad i brunt och beige. 50.000 – 60.000 SEK WILHELM KÅGE Urna med lock, ”Farsta”, Gustavsberg 1951. Skuren geometrisk dekor, glasyr i turkost och brunt. 60.000-70.000 SEK WILHELM KÅGE Vas, ”Farsta Spirea”, Gustavsbergs studio 1957. Oglaserad fot. Glaserad i blåturkose och grönt. 25.000 –30.000 SEK STIG LINDBERG Skulptur, Gustavsbergs studio 1940tal, stengods. I form av hjort med grenar. 18.000 – 20.000 SEK AXEL SALTO Vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark, stengods. 75.000 – 100.000 SEK

moderna & nutida

modernaa & nutida

Rosa Taikon (1926 – 2017) Rosa Taikon ses idag som en av Sveriges främsta silversmeder. Genom sin djärva formgivning och ifråga­ sättandet av konventioner förnyade hon både svenskt konsthantverk och romsk hantverkstradition. Hon använde sig av tusenåriga tekniker, som e­ manerar från de gamla etruskerna, egyptierna och fenicierna, samt från Indien och Punjab-området som romerna en gång utvandrade ifrån. Med inspiration från historiska kulturer och sin egen familjs smycketradition ifrågasatte Rosa Taikon rådande formideal, och tog filigrantekniken in i sin samtid.

COLLIER Rosa Taikon & Berndt Janusch, ­silver, Ytterhogdal 1980, mittparti med intrikat filigrandekor, behängd med 3 kläppar. Inspiration tagen från romska örhängen, ankarlänk, längd 53 cm, vikt 39,8 g. 15.000 –20.000 SEK COLLIER Rosa Taikon & Berndt Janusch, silver, Ytterhogdal 1975, hänge i form av en yxa efter Taikons fars romska signum, dekor av tvinnad tråd. Ankarlänk, längd 72 cm, vikt 25,5 g. 8.000 – 10.000 SEK 48

moderna & nutida

Lika känd som hon är för sitt hantverk är hon som en politisk förkämpe. Tillsammans med systern Katarina Taikon blev Rosa Taikon en av sin generations mest profilerade samhällsdebattörer. Systrarnas outtröttliga opinionsarbete är fortfarande av stor betydelse för den grupp vi idag kallar romer – en nationell minoritet med lagstadgade rättigheter. Rosa Taikon finns idag representerad på bl a Nationalmuseums och Röhsska museet. Efter hennes bortgång ansåg hennes anhöriga att kvarlåtenskapen borde bevaras, och ateljén donerades till Hälsinglands museum.

COLLIER Rosa Taikon & Berndt Janusch, silver, Trollbäcken 1971, dekor av tvinnad tråd samt granulater, genombrutet parti med hängande kedjor. Längd 53 cm, vikt 37,7 g. 15.000 – 20.000 SEK BROSCH Rosa Taikon, silver, Trollbäcken 1971, dekor av tvinnad tråd samt ­granulater, genombruten. Längd 48 mm, vikt 13,2 g. 4.000 – 5.000 SEK

RING Rosa Taikon, silver, Trollbäcken 1973, dekor av tvinnad tråd. Ringstorlek 18,5 mm, vikt 13,8 g. 5.000 – 6.000 SEK RING Rosa Taikon & Berndt Janusch, silver, 1 cabochonslipad tigeröga, dekor av flätor samt granulater. Ringstorlek 19 mm, vikt 17,3 g. 7.000 – 8.000 SEK

COLLIER Wiwen Nilsson 18 k guld, stavlänk, hänge med 1 cabochonslipad månsten, Lund 1939. Längd 56 cm, vikt 27 g. 30.000 – 35.000 SEK RING Gunnar Cyren, ring, 18 k guld röd- samt vit­guld, 20 ­briljantslipade diamanter, totalt 0,60 ct, Gävle 1998. Ringstorlek 18,5 mm, vikt 12,8 g. 30.000 – 35.000 SEK ARMRING Wiwen Nilsson, sterlingsilver, dekor av 3 trappslipade bergkristaller, Lund 1947. Innerdiameter 45x60 mm, vikt 37.9 g. 15.000 – 18.000 SEKK ARMRING Wiwen Nilsson, sterlingsilver, dekor av 2 cabochon­ slipade ametister, Lund 1969. Innerdiameter 40x50 mm, vikt 36 g. 10.000 – 15.000 SEK COLLIER Wiwen Nilsson, sterlingsilver, Lund 1933, 1 trapp­slipad bergkristall, kedja med stavar och ringar. Längd 64 cm, vikt 51,4 g. 25.000 – 30.000 SEK

moderna & nutida

TERRY O’NEILL England, 1938 – 2019 Brigitte Bardot with Cigar Signerad Terry O’Neill, ed. A/P. ­Gelatinsilverfotografi, 72 x 50,5 cm. 180.000 – 200.000 SEK 50

moderna & nutida

Ola Billgren, Pianist (Hans Pålsson) Torsten Andersson, Friställ pinnarna Soffa, ”Utö”, Axel Einar Hjorth Fåtöljer, 1 par, Poul Kjaerholm & Jörgen ”Äpplet”, Orrefors Fåtölj, Gösta Westerberg Möbel AB På omslagets baksida: Soffa, ”Utö”, Axel Einar Hjorth Matta, “Snäckorna“, Märta Måås-Fjetterström

Moderna & Nutida 10 – 11 maj 2022 www.auktionsverket.com

AB Stockholms Auktionsverk, Box 5274, 102 46 Stockholm Nybrogatan 32 • 08-453 67 50 • fineart@auktionsverket.se www.auktionsverket.com