Page 1

design | móda | lidé | cestování | jídlo | věda

téma čísla

JÍDLO


SOFFA: RADOST ZE SRDCE EVROPY Objevte to nejkrásnější a nejlepší z Česka a střední Evropy: vytříbený design, inspirativní lidské příběhy, neznámé interiéry a skryté krásy míst, která stojí za to navštívit.


TÉMA ČÍSLA: JÍDLO Na světě existuje jen pár věcí, které milujeme téměř všichni a bez kterých bychom nemohli žít. Jídlo je zaručeně jednou z nich. Naservírujeme vám zajímavé osobnosti gastronomického světa a deset receptů pro potěchu chuti i ostatních smyslů!

PARTNEŘI SOFFA Při své práci bychom se neobešli bez jejich podpory. Děkujeme!

1


Vítejte

VYDÁNÍ SOFFA 27 JE VĚNOVÁNO

JÍDLU

Okřídlené rčení „láska prochází žaludkem“ snad po přečtení tohoto vydání získá ještě další rozměr – tedy že náš magazín budete mít ještě raději. Čeká na vás desítka receptů – na drinky, slaná i sladká jídla – které pro vás připravili čeští i zahraniční kuchaři. Na své si přijdou milovníci zdravých superpotravin i vyznavači klasické české kuchyně. Vařit budeme na sporáku i na divoko v přírodě na otevřeném ohni, mixovat i šlehat. V Soffa 27 se však pokusíme uspokojit nejen vaše jazýčky. V rubrikách lázně ducha, interiér a cestování se rozkročíme po celé Evropě: ukážeme vám viniční usedlost v Toskánsku, kterou provozuje britsko-italský manželský pár, pražský hotel Emerald, za nímž stojí Francouz žijící v Česku, a vypravíme se za přírodními krásami a lahůdkami německého Braniborska. Těšit se můžete také na rozhovor se včelařem, cidrařem a pálenkářem Ondrou Kopičkou, který tvrdí, že bolestivých je jenom prvních dvě stě žihadel, takže se není čeho bát! Pozornost určitě vzbudí článek o mikrobiomu z rubriky věda, kde poodkryjeme význam bakterií v trávicím traktu. Fotostory, ve které jsou módní outfity a zákusky cukráře Skály v dokonalé symbióze, snad potěší i zapřisáhlé odpírače sladkého, nicméně ani ti nepřijdou zkrátka a mohou si upéct perník naprosto bez cukru podle Janiny Cukrfree. Přejeme vám hodně chuti do kuchyně i do života!

2


Obsah

Editorial Vyvolávači deště

4

Interiér Vybroušený smaragd

8

Kuchařky Ubrousku, prostři se!

23

Kreativní lidé Grand restaurant pod nebesy

28

Nápoj Dá si někdo kávu?

38

Recept Bez cukru je na světě líp

42

Trendy Milan Design Week 2018

46

Móda & design Světlo & stín

48

Superpotraviny Když jídlo léčí

66

Cestování Krajinou Lužických jezer

72

Věda Planeta tělo

96

Rozhovor Prvních dvě stě žihadel

102

Dekor Etiketa na talíři

113

Auta Hej, Mercedesi!

116

Dekor Dýchánek s výhledem

124

Móda Šaty dělají člověka, poleva dort

132

Český fenomén Zelenina, která vydrží

147

Lázně ducha Víno, olivy a klid

150

3


2

1

4

3

8

6 5

7


Editorial

1 . Typické české ležáky Jarošovský ležák 12% a Jarošovský Jura 11% z produkce řemeslného Jarošovského pivovaru vynikají výraznou hořkostí, jsou nefiltrované a nepasterované. www.jarosovskypivovar.cz 2 . Kolekce Lifestyle od české porcelánky G. Benedikt existuje kromě krémové i v tyrkysové, oranžové nebo modré barvě. Porcelánový talíř, 95 Kč. www.eporcelan.cz

VYVOLÁVAČI DEŠTĚ Všichni v redakci jsme se těšili, až se oteplí a letní číslo Soffa 27 věnované jídlu pro vás budeme fotit venku a nejlépe se přitom i opálíme. Počasí ale rozhodlo jinak. Doslova každé focení pro toto vydání provázel déšť, a to jsme ho připravovali v době, kdy v Česku i zbytku Evropy panovalo obrovské sucho. Na střechu viniční usedlosti v jinak slunném Toskánsku bubnoval déšť nepřetržitě tři dny a při vaření na ohni v Camp Fuego nás dokonce zastihly kroupy. I tak ale věřím, že se nám podařilo vytvořit zajímavý mix článků, který vám zpříjemní letní lenošení. Vařit se naštěstí dá za každého počasí, stačí se jen rozhodnout, na jakou kuchyni zrovna máte chuť, a pořídit příslušné suroviny. S námi můžete vyzkoušet ‚itálii‘, superpotraviny i českou klasiku. Osobně si myslím, že není nad pořádnou svíčkovou od babičky, i když dort bez cukru je samozřejmě zdravější a ‚dlouhodobě udržitelnější‘. Ať už se stravujete jakkoli, české ikony, jako jsou hořické trubičky, olomoucké tvarůžky, mašlovačka či lívanečník, prostě nemůžeme opominout. Žily s nimi předchozí generace, uznáváme je i my a věříme, že je ocení i naše děti. A co by to bylo za číslo o jídle, kdybychom nepřidali recepty? Aby se vám podle nich lépe vařilo, vytiskli jsme je samostatně na ekologickém papíru Biotop. Tak hezké vaření a dobrou chuť!

3 . Olomoucké tvarůžky jsou tak ikonické, že mají dokonce vlastní webovou stránku. Najdete tu nejen vše o jejich historii, ale i řadu receptů s tímto zrajícím sýrem. www.tvaruzky.cz 4 . V rodině Petráčkových z Hořic v Podkrkonoší se stáčejí hořické trubičky již po generace. Hořické trubičky kakaové polomáčené, rodinné balení, 105 Kč. www.horicke-trubicky.eu 5 . Smaltované nádobí mívaly v kuchyni naše babičky – a věděly proč. Lívanečník z posmaltované šedé litiny je replikou historické formy, 1 830 Kč. www.ceskysmalt.cz 6 . Ořechové prkénko z Matějovy dílny bude ozdobou vaší kuchyně. Vyniká krásnou kresbou dřeva a díky použitým technologiím vám vydrží navěky, 1 590 Kč. www.hnst.ly 7 . Červenomodrý námořnický hrnek vám zvedne náladu nejen v létě. Kameninový hrnek je ručně točený na hrnčířském kruhu a poté ručně dekorovaný, 530 Kč. www.emamamisu.cz 8 . Poctivou mašlovačku z husího peří využijete na potírání buchet, listového i jiného těsta vajíčkem, čímž pečivu dodáte krásný lesk a barvu, 55 Kč. www.hnst.ly

Adéla Kudrnová | šéfredaktorka

5


OBJEDNEJTE SI

ROČNÍ PŘEDPLATNÉ PŘEDPLAŤTE SI TIŠTĚNÉ VYDÁNÍ SOFFA NA CELÝ ROK A TĚŠTE SE NA ČÍSLA VE SVÉ SCHRÁNCE, TABLETU NEBO TELEFONU.

TIŠTĚNÉ + DIGITÁLNÍ PŘEDPLATNÉ VČETNĚ POŠTOVNÉHO 1 550 Kč po České republice | 115 € po Evropě | 135 € mimo Evropu Objednávejte na: www.soffamag.com, e-mailem: soffa@send.cz, telefonicky: +420 225 985 225

6


6 ČÍSEL ZA CENU 5

+ SET DVOU OŠATEK OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ SOFFA DO 9. 8. 2018 A JAKO DÁREK ZÍSKÁTE DVĚ RUČNĚ HÁČKOVANÉ OŠATKY OD ZNAČKY CATNESS DESIGN V HODNOTĚ 1 500 KORUN. Ošatky Catness Design jsou ručně uháčkovány v České republice a jsou vyrobeny ze 100% bavlny s jádrem. Ošatky využijete nejen v kuchyni (například na pečivo), ale třeba i v obývacím pokoji nebo předsíni na ukládání drobností. Více na www.catness-design.cz.

Nabídka platí při objednávce a úhradě předplatného od 14. 6. do 9. 8. 2018 a do vyčerpání zásob. Obdržíte nejbližší možné vydání Soffa po úhradě předplatného. Spolu s ním obdržíte jako dárek ošatky Catness Design. Podmínky předplatného a bližší informace o udělení souhlasu se zpracováním a užitím vašich osobních údajů najdete na www.soffamag.com. Obchodní podmínky send.cz.

7


Interiér

text: Helena Stiessová foto: Lina Németh styling: Janka Murínová

VYBROUŠENÝ SMARAGD

PRO TY, KDO HLEDAJÍ NA SVÝCH CESTÁCH NEVŠEDNÍ ZÁŽITKY, OTEVÍRÁ SVÉ SMARAGDOVĚ ZELENÉ DVEŘE DŮM V SRDCI PRAHY. TADY BYDLÍ SNY A PŘIJMOU ZNAVENÉ HOSTY DO SVÉ NÁRUČE, ABY JIM NABÍDLY INSPIRACI A ENERGII PRO DALŠÍ OBJEVOVÁNÍ KRÁSNÉHO A TAJEMNÉHO MĚSTA. EMERALD NENÍ HOTEL, JE TO KONCEPT BYDLENÍ, KTERÝ PŘINÁŠÍ SVÝM NÁVŠTĚVNÍKŮM MNOHEM VÍC NEŽ JEN STŘECHU NAD HLAVOU. POJĎTE S NÁMI VSTOUPIT A OKUSIT JEHO ROZMANITÉ CHUTĚ A VŮNĚ.

8


Misky na čaj, www.teamountain.cz | dřevěné vázy, www.zarahome.com


Interiér

PŘEDCHOZÍ STRANA: Na stěnách pokojů v patře Basho ulpěly otisky větviček. Měkké světlo zvýrazňuje každou křivku a jemnou nerovnost. Právě ta činí z dokonalého skutečně krásné. VLEVO: Monochromatický princip přispívá ke zklidnění mysli. V okamžiku, kdy otočíte kohoutkem, se hybným elementem ložnice stane voda. Při koupeli zkuste zavřít oči a přeneste se do lesa, kde vládne božský klid.

Možnosti ubytování pro náročnější cestovatele se neustále posouvají, aby zážitek z bydlení znásobil příjemné pocity, které nám cestování přináší. V Praze se od poloviny května 2018 hosté mohou ubytovat v secesním domě, kde se na pěti velkorysých podlažích rozkládají úchvatné interiéry jako mozaika nálad, chutí a splněných přání. Koncept ubytování zahrnuje třináct bytů, ve kterých mají hosté veškeré pohodlí a soukromí, ale zároveň se jim prostřednictvím služeb concierge nabízí servis šitý na míru, k němuž nejsou zapotřebí neosobní chodby s plstěnými koberci nebo studené recepční pulty. Emerald si zachovává uvolněnost a genia loci. Původně činžovní dům v Žatecké ulici byl postaven v roce 1906 a jako zázrakem se mu vyhnulo necitelné zacházení během éry komunismu. Každý letitý dům, který si zachoval původní dispozice bez přestaveb, je v dnešní době jako malý zázrak. Přesně to si uvědomoval Pierre Emmanuel Dionett, když se poprvé prošel jednotlivými patry. To bylo před necelými dvěma roky. Tehdy se začal za zelenými dveřmi starého domu psát nový příběh. Jeho duší a hybatelem je právě Pierre a jeho společnost Urbanium Concept. V plánu byla rekonstrukce bytových prostor a jejich využití pro krátkodobé pobyty. Pierre si k tomu přizval pražské architektonické studio RicharDavidArchitekti a společně ladili novou podobu jednotlivých pokojů do posledního detailu. Hlavní inspirací byly materiály, jejich struktura, síla a autentičnost. Postupně se zrodila výsledná koncepce, podle níž má každé patro domu svůj osobitý styl a vyzařuje jedinečnou náladu. Tvůrčí proces se organicky rozvíjel, ale zároveň v jeho jádru zůstala pokora k původní podobě domu i k času, který se na zdech podepsal. Omítky si zachovávají jemnou patinu, praskliny na stropě tvoří spolu s nádhernými štuky dynamický vzor a obnažené cihly ve čtvrtém patře vyprávějí příběhy z dob, kdy se dům stavěl. Velký důraz kladl Pierre na precizní řemeslné provedení interiérů. Ostatně i to je ozvěna doby přelomu 19. a 20. století, již si spojujeme s vynikajícími díly na pomezí řemesla a umění. Sebekrásnější interiér ale ožívá teprve s lidmi. To se potvrdilo při vernisáži, která se ještě před zahájením provozu apartmánů konala ve třetím patře domu. Nálada tohoto patra nazvaného Exposé láká k povolení kravaty a k relaxaci. Byty propojuje hravá barevnost a ikonické československé doplňky, ale především jejich zdi fungují jako neformální bytová galerie,

11


TATO DVOUSTRANA: První patro hotelu Emerald vybízí k hostinám u velkého stolu. Hosté si můžou vařit sami, nebo si prostřednictvím služeb concierge třeba objednat kuchaře do pokoje.

Pánev, Eva Solo; litinový hrnec, Staub; utěrka, George Jensen Damask, vše www.kulina.cz | zelenina, www.itesco.cz Vpravo: váza, www.hm.com | nádobí, www.zarahome.com | běhoun, George Jensen Damask; karafa, Peugeot, obojí www.kulina.cz


TATO DVOUSTRANA: Industriální půvab pokojů v patře Earthernel láká na jídla výrazných barev. Křiklavý povrch může skrývat překvapivě jemnou chuť, stejně jako postel s kovovým rámem má měkkou matraci. V tomhle patře nic není, jak se na první pohled zdá.

Váza, www.hm.com | prkénko, LSA, www.superstoredbk.cz | nůž, www.dick.de | zelenina, www.itesco.cz


VLEVO: Idyla venkovského sídla a vůně upečeného bochníku chleba. Dá se rozlomit napůl, jako se to dělá v pohádkách, a zakousnout se. VPRAVO: Paraván umí být cudný i neřestný. Vypráví příběhy z honu hned vedle postele s půlkulatými pelestmi. Ale možná je nikdo zrovna neposlouchá…


Čavany a příslušenství, www.teamountain.cz | váza a svícen, www.zarahome.com


Interiér

VLEVO: Pomalinku upíjet čaj a přemýšlet v brzkém ránu o nadcházejícím dni. Patro Basho vybízí k proměně běžných rituálů, které nám na dovolené velí si přispat. Břidlicový stůl a jemná nástěnná freska podněcují představivost a obdiv k přírodě.

kde se budou proměňovat výstavy mladých českých umělců. Premiérovou výstavou se staly fotografie Bet Orten pořízené právě v zákoutích Emeraldu. Během vernisáže se všechna patra domu zaplnila návštěvníky a schodiště se rozezvučelo jejich kroky. V každém patře čekal jiný svět, jiná inspirace. Pojďme se za nimi vydat. V prvním patře Bon Monde vstupujeme do hájemství přírody a její mystiky. Po tapetách se míhají ptáci a dřevěná křesla zvou k posezení pod parožím jako v loveckém zámečku ztepilé Artemidy. Druhé patro Basho, nazvané podle slavného japonského básníka Bašóa, povyšuje principy přírody na duchovní slast. Jemné barevné tóny dávají prostor tajemným malbám na stěně i na mohutných dřevěných deskách. Dřevo se snoubí s břidlicí a jednotlivými pokoji prostupuje duch lesa. Interiér svou tichou sílou povzbuzuje intelekt a zve k meditaci. Třetí patro Exposé je jeho hravým protipólem. Bílé štuky jsou zvýrazněné barvami a ložnici vévodí nástěnná malba od ilustrátorky Terezy Ščerbové. Na polici si mezi květinami lebedí české doplňky. Když vystoupáme do čtvrtého patra Earthernel, odhalí se před námi momentky z minulého času. Rustikální zdivo je výtečným pozadím pro vybavení v retrostylu. Kdo se pozorně dívá, najde cibulák. Vysokými okny proudí dovnitř světlo, které s chutí olízne nohy ohýbané sedačky ze Slezákových závodů. Poslední, páté patro, je pravá třešinka na dortu. Jeho hosté se na chvíli bez výčitek můžou proměnit v hédonisty, vybízí k tomu název patra i romantický podkrovní interiér. Sem přilétají múzy, aby si smočily palec u nohy ve smaltované vaně. Z pátého patra nelze jinak než se po schodech snést zpět do přízemí. Po cestě se na nás neznatelně usmívají secesní krásky nad vysokými dveřmi. Ty poslední vedou ven do městských ulic. Nohám se skoro nechce jít. Emerald nám učaroval a těšíme se třeba na další vernisáž nebo jinou událost, která se tu bude pro veřejnost konat. ■

Informace o ubytování a událostech v Emeraldu najdete na www.the-emerald-prague.com Jsou vám blízké projekty, jako je Emerald? Pak by vás mohly inspirovat stránky www.urbanium.concept.com

19


TATO DVOUSTRANA: Trocha neškodné dekadence, ke které vybízí čarovná Panova flétna. Jeden dortík přímo do postele, prosím! Pokud raději sladkosti vychutnáváte s kávou u stolu, příjemná kuchyně s jídelním koutem je k dispozici i v patře Exposé.

Dortový podnos, www.superstoredbk.cz | sněhové pusinky, www.bakeshop.cz | tiramisu, makronky, obojí www.itesco.cz


22


Kuchařky

text: Hana Janišová foto: archiv nakladatelů

UBROUSKU, PROSTŘI SE!

KÉŽ BY SE TOHLE PŘÁNÍ PLNILO NEJEN V POHÁDKÁCH… VE SKUTEČNÉM ŽIVOTĚ SE VŠAK MUSÍME VELMI PRAKTICKY ZABÝVAT TÍM, ČÍM SE NASYTÍME. NAŠTĚSTÍ JE NABÍDKA KUCHAŘEK NA KNIHKUPECKÝCH PULTECH OPRAVDU NEPŘEBERNÁ A TU SVOJI SI NAJDE KAŽDÝ. NA NÁSLEDUJÍCÍ DVOUSTRANĚ VÁM PŘINÁŠÍME ŠESTICI HORKÝCH NOVINEK I KUCHAŘEK PROVĚŘENÝCH ČASEM.

23


Ubrousku, prostři se!

24

MINIMALISTICKÁ 4×7

TRADIČNÍ DOMÁCÍ KUCHAŘKA

VÝRAZNÁ OTTOLENGHI SIMPLE

Může kuchařka připomínat výstavní katalog? Důkazem budiž kniha 4 x 7, v níž najdete sedm receptů na polévky, sedm receptů na bezmasá jídla, sedm receptů na jídla s masem a sedm receptů na sladké. Uvozeny jsou výmluvným: „Vař! Když tě to nebaví, nevař! Na surovinách záleží! Sezónní, místní a nejlépe domácí! Co do jídla dáš, takové bude…“ Za vším stojí Kristina Netíková, majitelka Bistra No. 19, která recepty sepsala v infinitivu, autorkou surrealistických fotografií je Michaela Karásek Čejková, kterou znáte i ze stránek Soffa, a o minimalistickou grafiku se postarala Zuzana Lednická.

Díky Magdaleně Dobromile Rettigové a její Domácí kuchařce, poprvé vydané roku 1826, ožil český jazyk také v domácnostech, kde se běžně mluvilo německy. Autorka používá velmi pestré suroviny, z nichž některé dnes již téměř vymizely (skřivani, raci, drozdi), jiné se pomalu vracejí (artyčoky, chřest, brzlík). Nechybí rady, jak sestavit menu, ukládat potraviny a pomoci si při drobných nehodách v kuchyni. Obsáhlá sbírka více než tisíce receptů obstojí i po téměř dvě stě letech. Vydání z nakladatelství Ikar z roku 2016 je doplněno praktickými převodními tabulkami a slovníčkem.

Izraelský šéfkuchař Yotam Ottolenghi, který působí ve Velké Británii a miluje stejně jako Češi smažený květák, vydá na podzim novou knihu – a my se jí nemůžeme dočkat. Ottolenghi Simple slibuje 130 receptů z jednoho hrnce, jež byste měli stihnout připravit do půl hodiny s maximálně deseti surovinami, které pravděpodobně budete mít ve spíži. Pokud máte rádi pestrá zeleninová jídla, výrazné blízkovýchodní koření, granátová jablka a lilek ve všech podobách, pořiďte si prozatím Yotamovy předchozí kuchařky Hojnost a Jeruzalém a těšte se s námi!


Kuchařky

VEGANSKÁ DOMÁCÍ POLÉVKÁRNA Amber Locke (@rawveganblonde) miluje ovoce a zeleninu. Vytváří z nich nádherné kompozice a lahodné recepty. Napsala salátovou kuchařku Nourish a druhou věnovala polévkám. Domácí polévkárna, to je víc než sto veganských receptů na vývary i krémy a přes třicet posypek a doplňků, kterými polévky ozvláštníte. Co byste řekli pikantnímu melounovému gaspachu, sametové polévce z červené řepy, neobvyklému krému z fialových brambor nebo jiskřivé ananasové polévce? Amber ukazuje, že polévky vás mohou provázet celý rok.

PROVĚŘENÁ KLENOTY KLASICKÉ EVROPSKÉ KUCHYNĚ Popularizátor v oboru gastronomie a kuchař Roman Vaněk napsal například úspěšné Poklady klasické české kuchyně, na něž navázal knihou tradičních receptů z Evropy. Mezi téměř dvěma stovkami receptů si vyberou pokročilí i začátečníci, ale ani ti se nemusí obávat složitějších pokrmů, protože postup a fotografie jednotlivých kroků je celou přípravou velmi dobře provedou. Dozvíte se řadu zajímavostí o historii jídel nebo kuchařské triky. Jestliže byla základní knihou našich maminek Kuchařka naší vesnice, pro nás mohou být vstupenkami do kuchyně právě Vaňkovy Klenoty a Poklady.

SLOWLIVINGOVÁ GASTROKROUŽEK Sociální sítě letošní jaro bzučely očekáváním nad kuchařkou uskupení, které se pojmenovalo Gastrokroužek. Tvoří ho oceňovaní a známí blogeři Markéta Pavleje @kitchenettehome a Marika a Jirka Kučovi @blogkitchenstory, nutriční gastronomka Jana Králiková @zasadnezdrave, bývalá šéfredaktorka časopisu o jídle Darina Křivánková a všemu velí muž mnohá profesí Lukáš Hejlík. Scházeli se, vařili si, zvali si své kamarády (třeba šéfkuchaře Přemka Forejta) a u toho jakoby jen tak mimochodem, s lehkostí a vtipem, vznikla tato kuchařka. Pokud hledáte návod na setkávání s přáteli u jídla, zkuste to s Gastrokroužkem. Je to nakažlivé!

25


No. 1 POLÉVKA Z PEČENÝCH RAJČAT A CIZRNY

POČET PORCÍ: 2–4 CO POTŘEBUJETE: 1 kg zralých rajčat, rozpůlených 450 g uvařené cizrny 4 snítky oregana, pouze lístky 1 lžička papriky 6 stroužků česneku, rozdrcených plochou stranou nože 2 lžíce extra panenského olivového oleje mořská sůl bílý jogurt a několik lístků oregana na ozdobu text: redakce, David Frenkiel a Luise Vindahl foto: Johanna Frenkel gkstories

26

DAVID FRENKIEL A LUISE VINDAHLOVÁ, AUTOŘI BLOGU GREEN KITCHEN STORIES, JSOU SOUČASNÉ HVĚZDY MODERNÍ VEGETARIÁNSKÉ KUCHYNĚ. VE SVÉ KUCHAŘCE THE GREEN KITCHEN, KTEROU V SRPNU V ČEŠTINĚ VYDÁ MARKÉTA PAVLEJE NEBOLI KITCHENETTE, PŘINÁŠEJÍ VÍCE NEŽ STO RECEPTŮ NA SLANÉ I SLADKÉ, V NICHŽ SPOJUJÍ BĚŽNÉ KUCHYŇSKÉ SUROVINY S ČERSTVÝMI SEZONNÍMI. MY JSME VYBRALI CHUŤOVĚ VÝRAZNOU POLÉVKU Z PEČENÝCH RAJČAT, KTEROU SI MŮŽETE VZÍT I DO PRÁCE COBY LEHKÝ OBĚD. POSTUP: Troubu předehřejte na 200 °C. Rajčata, cizrnu, oregano, papriku a česnek promíchejte na plechu nebo v pekáči. Zakapejte olivovým olejem, dejte do trouby a pečte asi hodinu, nebo až rajčata místy lehce zčernají a budou bublat. Vyndejte z trouby (pár kuliček cizrny si odložte k podávání), vše přesuňte do mixéru či robotu a rozmixujte dohladka. Je-li třeba, přidejte trochu vody. Polévku servírujte v miskách nebo na talířích se lžičkou jogurtu, lístky čerstvého oregana a několika zrnky opečené cizrny navrch. Je lahodná s krajícem kváskového chleba. Knihu The Green Kitchen v češtině zakoupíte od 10. srpna 2018 na www.kitchenetteshop.cz


27


Kreativní lidé

text: Helena Stiessová foto: Lina Németh a Marek Pavala

GRAND RESTAURANT POD NEBESY

V OHNIŠTI PŘÍJEMNĚ PRASKÁ, NA ZELENÉ OLŠI ZPÍVÁ DROZD A Z PÁNVE SE LINE LÍBEZNÁ VŮNĚ. NAD HLAVOU ŠIRÉ NEBE A KOLEM LITRY A LITRY ČERSTVÉHO VZDUCHU, NA KTERÉM SKVĚLE VYHLÁDNE. NA JEDNÉ TAJNÉ MÝTINĚ PRÁVĚ ZAČÍNÁ KURZ VAŘENÍ, NA JAKÝ NEZAPOMENETE.

28


29


Kreativní lidé

VLEVO: Vaření v přírodě naštěstí neznamená, že v kuchyni poberete všemožné propriety a vyvezete je na vzduch. Venku vítězí jednoduchost. Stačí dobrý nůž, kotlík a utěrka. Ve velkém stanu už čeká prostřená tabule, o kousek dál vesele plápolá oheň a zbytek už je na vás. Vaří se pod vedením kuchaře Marka Pavaly.

Češi rádi jezdí do přírody. Někdo na chalupu, jiný na kole aspoň kousek za město, někdo táboření a trampování vyznává jako životní styl. Venku je klid, který blaží na duši a zostří smysly: barvy se projasní, vůně zesílí a i ten nejobyčejnější špekáček chutná jako dort. Ale chce to udělat si čas. Takže ruku na srdce, kdy jste naposledy viděli stan zevnitř? Kdy jste se dívali do řeřavých uhlíků a vnímali nekonečný prostor, který se vám klene nad hlavou? Na výpravu za klidem se jedno volné odpoledne vydali i Marek Pavala a Renáta Muchová. Byl to docela obyčejný výlet, ale vzhledem k tomu, že Marek je profesí kuchař, tak špekáčky na menu nebyly. Místo toho ohněm prošly ingredience, které jsme zvyklí vídat na talíři v dobrých restauracích. Jenže tahle večeře pod širým nebem měla v sobě přísadu navíc – sílu okamžiku, ve kterém vznikla. Živý oheň zapůsobil jako kontrast ke všem plynovým a elektrickým plotýnkám, na kterých denně vaříme, a dodal jídlu skvělou, autentickou chuť. Žádné krášlení nebo kudrliny. Vaření na divoko oba mladé lidi uchvátilo a z jednoho výletu bylo najednou kulinární dobrodružství, o jakém se jim ani nesnilo. Zájem kamarádů a známých pak ukázal, že vyzkoušet Markovy recepty žíhané ohněm touží leckdo. Tak vzniklo Fuego, neotřelý koncept kurzů vaření v přírodě. První oficiální Camp Fuego měl premiéru letos v květnu a vydařil se skvěle. Vařilo se ostošest a podávalo se pětichodové menu. Při večeři akorát slunce zapadalo za rybníčkem a ráno, když účastníci rozepínali stanové plachty, se zase vyhouplo na modrou oblohu. Přespání samozřejmě není povinné, ale přece byste se nepřipravili o hvězdnou oblohu zalitou vynikajícím vínem! Pokud by měl někdo obavu, že romantiku naruší mravenci nebo déšť, můžeme ho uklidnit. Ohniště doplňují zátiší s orientálními koberci, nad nimiž se elegantně vzdouvají stanové plachty. Během focení jsme hlavní stan vzhledem k rozmarům počasí vyzkoušeli a můžeme potvrdit, že hravě odolá i kroupám. Po dešti se pak příroda rozvoní tak, že se vám už vůbec nebude chtít domů. Fuego kempuje blízko Prahy v krásné krajině Kokořínska. Ideální příležitost nejen pro Pražany vytáhnout paty z města a zažít radost z vaření na vzduchu a otevřeném ohni. Hostina je společným dílem lidí, kteří se na kurzu setkají, a v tom spočívá další kouzlo celého nápadu – pospolitost a sdílený zážitek, nová přátelství nebo netradiční teambuilding. Fuego nabízí pro každého něco a pro všechny dohromady inspiraci rodící se z čirého nadšení. Tím Marek a Renáta přímo srší a není divu, do projektu vkládají celé srdce. Na mýtině u praskajícího ohně vám s nimi bude moc dobře. ■

Na kurz Fuego se můžete přihlásit na www.campfuego.cz

31


Salát s řepou pálenou v ohni? Lepší jste nejedli. Pečená řepa si uchová nádherně rubínovou barvu a příjemnou konzistenci. Díky vůni ohně je salát jemně pikantní a skvěle ho doplní opražené vlašské ořechy.


Chobotnice připravená podle Markova receptu s chorizem a paprikami nás nadchla. Příprava masa je klíčová, opečení už je poslední krok, který dodá chobotnici říz a šmrnc.


No. 2 CHOBOTNICE À LA FUEGO

MAREK PAVALA, ZAKLADATEL KURZŮ VAŘENÍ VE VOLNÉ PŘÍRODĚ CAMP FUEGO, PRO NÁS PŘIPRAVIL CHOBOTNICI SE SPÁLENOU PAPRIKOU A CHORIZEM.

POSTUP: Nad oheň dejte vařit kotlík s vodou. Přidejte překrojený fenykl, mrkev, cibuli, petržel, víno, nové koření, bobkový list, černý pepř a šťávu z pomeranče. Přiveďte k varu a v mezičase si připravte papriky. Papriky důkladně potřete olivovým olejem a dejte je v celku opékat nad rozpálené uhlíky na rošt. Nechte je spálit do černa na většině jejich povrchu. Slupku pak snadno oloupete. Odstraňte vnitřky a vodu, kterou papriky pustily, dužinu nakrájejte na tenké proužky a v míse promíchejte s olivovým olejem, solí a pepřem. Přikápněte vinný ocet. Chobotnici chyťte za hlavu a na 30 sekund ponořte chapadla do vroucího vývaru. Tento proces napomáhá změkčení masa. Vodu přiveďte znovu k varu, vložte chobotnici a pomalu táhněte pod bodem varu, podle velikosti chobotnice až 5 hodin. Průběžně zkoušejte měkkost píchnutím nože, ten musí bez problému zajet do silné vrchní části chapadla. Hotovou chobotnici vyndejte z kotlíku a jednotlivá chapadla naporcujte. Na litinovou pánev dejte opéct hrst nakrájeného choriza a po minutě přidejte celé chapadlo. Opékejte zhruba minutu z každé strany, dokud není kůže na první pohled křupavá. Do paprik přidejte nasekanou mátu a servírujte s chobotnicí a chorizem. TIP: Aby maso chobotnice bylo měkké, výrazně pomáhá zmražení. Chobotnici vyndejte z mrazáku 1–2 dny před vařením a nechte zvolna rozmrazit v lednici nebo v chladicím boxu, pokud se přemisťujete do přírody.

36

POČET PORCÍ: 8 CO POTŘEBUJETE: 1 fenykl 1 mrkev 1 cibule svazek listové petržele 3 dcl bílého vína nové koření bobkový list celý černý pepř 1 pomeranč 2 žluté papriky 2 červené papriky 2 oranžové papriky extra panenský olivový olej červený vinný ocet 1 větší chobotnice chorizo máta mořská sůl mletý pepř text: redakce, Marek Pavala foto: Lina Németh fuegocz


37


Nápoj

partner článku: Dallmayr text: Hana Švolbová ilustrace: Klára Wantulová foto: archiv firmy

DÁ SI NĚKDO KÁVU?

ŽIVOT BEZ ŠÁLKU HORKÉHO, TEMNÉHO, VOŇAVÉHO NÁPOJE SI DNES DOKÁŽE PŘEDSTAVIT JEN MÁLOKDO. NĚKTEŘÍ BEZ NĚJ PROSTĚ NEVSTANOU, JINÍ JEJ VOLÍ JAKO PŘÍJEMNOU TEČKU ZA DOBRÝM OBĚDEM A NAJDOU SE I TACÍ, KTEŘÍ SI KÁVU DOPŘÁVAJÍ PŘED SPANÍM. O PŘÍPRAVĚ KÁVY MŮŽEME VÉST DLOUHÉ DISKUZE A STEJNĚ SE NEDOBEREME TOHO, KTERÝ ZPŮSOB JE NEJLEPŠÍ. ČEŠI SI KE KVALITNÍ KÁVĚ I K RŮZNÝM ZPŮSOBŮM JEJÍ PŘÍPRAVY NACHÁZEJÍ CESTU, NA NÍŽ JE OD ROKU 2001 DOPROVÁZÍ TAKÉ ČESKÉ ZASTOUPENÍ SVĚTOVĚ PROSLULÉ FIRMY S TŘÍSETLETOU TRADICÍ DALLMAYR.

38


French press Pro rozvinutí plného aroma je vhodná hrubě mletá káva a french press. Kávu zaléváme horkou vodou a po vyluhování stlačíme sítko. Dallmayr nabízí mimo jiné výběr zrn French Press Selection či kávové rarity z trvale udržitelného zemědělství. Filtrovaná káva V kávovaru s filtrem či v klasickém ručním filtru dochází k dlouhodobému kontaktu jemně mleté kávy s vodou, a aroma kávy se tudíž může zcela rozvinout. Pro tuto přípravu kávy se výtečně hodí řada Dallmayr Prodomo.

39


Nápoj

V poslední době se příprava kvalitní kávy z kávových zrn ze všech koutů světa stala velkým hitem. V kuchyních se usídlily kafetiéry, džezvy či vakuum poty, překapávače i stroje na kapslovou kávu, v práci se bez přístroje na přípravu dobré kávy málem neobejdeme a kavárny nabízejí rozmanitý sortiment i rozličné způsoby přípravy tohoto lahodného nápoje. Pro všechny příležitosti i způsoby přípravy kávy nabízí své kvalitní produkty Dallmayr. Původně lahůdkářská firma vznikla v Mnichově již roku 1700, specializované oddělení kávy pak ve třicátých letech minulého století. Nyní se v nabídce i kvalitě dovážených zrn řadí ke světové špičce. Na českém trhu se těší stabilnímu postavení a zajišťuje sortiment pro domácnosti, podniky, nápojové automaty i kávový catering při významných společenských a diplomatických událostech. V nabídce společnosti Dallmayr si každý najde to své – pro běžné domácí využití můžete vybírat z kávy mleté, zrnkové i instantní. Také způsob přípravy si žádá vhodnou kávu a způsob mletí, ať už dáváte přednost kafetiéře, filtrování či třeba french pressu. Pokud nejste zkušení baristé, a přesto byste si rádi i doma dopřáli kvalitní espresso, cappuccino či latte macchiato, nejspíš už jste objevili různé stroje na kávové kapsle. A protože s kávou se to má tak, jako s našimi životy – někdy je prostě potřeba rychlé řešení –, nabízí Dallmayr i řadu praktických kávových automatů. S převratným řešením přípravy kávy ve firemním prostředí přišel René Sion, ředitel české pobočky Dallmayr. Cafédock, mobilní kávovou stanici, oceníte v každodenním provozu kanceláří, showroomů i dalších prostor, kde potřebujete pohodlně připravit občerstvení pro své klienty. Cafédock je na kolečkách, takže jej stačí jen dopravit na potřebné místo a zapojit do zásuvky. V ergonomicky řešeném, designovém automatu máte k dispozici opravdu všechno – od dobré vody přes kávu a přístroje na její přípravu po džus i porcelán. Zkrátka a dobře mobilní, plně vybavená kavárna, které schází snad jen usměvavý barista. ■

Kompletní nabídku firmy Dallmayr naleznete na www.dallmayr.cz

40


Kafetiéra Pro přípravu v kafetiéře, kde voda díky přetlaku vzlíná přes sítko s kávou do horní části konvičky, je ideální jemně mletá káva určená pro italský způsob přípravy, například Dallmayr Espresso Monaco. Cafédock Ergonomické a designové, a navíc mobilní řešení pro přípravu kávy třeba ve firemním prostředí. To je Cafédock, občerstvovací stanice, která v sobě skrývá vodu, stroj na kávu, ale i džus či sklenice a porcelán.

41


42


Recept

text: Hana Janišová a Janina Černá styling a foto: Janina Černá

BEZ CUKRU JE NA SVĚTĚ LÍP

TVRDÍ JANINA ČERNÁ, KTERÁ DOKÁZALA PRO NÍZKOFRUKTÓZOVÉ A NÍZKOSACHARIDOVÉ STRAVOVÁNÍ NADCHNOUT DESETITISÍCE LIDÍ. CESTA K TOMUTO ŽIVOTNÍMU STYLU U NÍ VŠAK NEBYLA JEDNODUCHÁ A VEDLA PŘES VŠEMOŽNÉ I NEMOŽNÉ DIETY A PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY. JEJÍ DRUHÁ KNIHA – CUKRFREE KUCHAŘKA PRO MALÉ I VELKÉ – NA NÍŽ SE AUTORSKY PODÍLELA TAKÉ JANA DELL PLOTNÁRKOVÁ, VYŠLA V KVĚTNU V NAKLADATELSTVÍ SEVRUGA ZDEŇKA POHLREICHA A KROMĚ 120 RECEPTŮ, KTERÉ JSOU BEZ PŘIDANÉHO CUKRU, PŘIROZENĚ BEZ LEPKU A VĚTŠINA BEZ LAKTÓZY, OBSAHUJE I ŘADU RAD, TIPŮ A VÝŽIVOVÝCH DOPORUČENÍ.

43


Recept

PERNÍK S ČOKOLÁDOVOU POLEVOU A STROUHANÝM KOKOSEM

POČET PORCÍ: 16 CO POTŘEBUJETE: 4 vejce 1 hrnek mandlového másla 1 lžička citronové kůry z bio citronu 2 lžičky perníkového koření 1 lžička jedlé sody na polevu 85 g vysokoprocentní čokolády 1 lžíce kokosového oleje na ozdobení strouhaný bio kokos

cukrfree.cz

44

PERNÍK JE VDĚČNÝ DEZERT. JEHO PŘÍPRAVU ZVLÁDNE I ZAČÁTEČNÍK, SUROVINY JSOU LEHCE DOSTUPNÉ, MŮŽETE SI HO PŘIPRAVIT I NĚKOLIK DNÍ PŘEDEM A DOZDOBENÍ SKÝTÁ PROSTOR PRO VAŠE KULINÁŘSKÉ VÝBOJE. LZE HO UPÉCT V HRANATÉ FORMĚ A JÍST HO JEN TAK, K DOBRÉ KÁVĚ NEBO ČAJI, NEBO VE FORMĚ KULATÉ A OZDOBIT. POKUD HO PŘED POTŘENÍM ČOKOLÁDOVOU POLEVOU ROZŘÍZNETE A PROMAŽETE MARMELÁDOU, IDEÁLNĚ BEZ PŘIDANÉHO CUKRU, MŮŽETE JEJ SMĚLE PODÁVAT JAKO SLAVNOSTNÍ DORT. POSTUP: Troubu předehřejte na 170 °C. Do mixéru vložte vejce a mandlové máslo a společně promixujte tak, aby vznikla jemná hmota. Poté přidejte kůru z citronu, koření, jedlou sodu a vše společně promíchejte. Formu o průměru 20 cm vyložte pečicím papírem a těsto do ní vlijte. Vložte do trouby a pečte 25−30 minut. Propečenost perníku kontrolujte dřevěnou špejlí. Na závěr pečení si ve vodní lázni rozehřejte čokoládu, přidejte lžíci kokosového oleje a promíchejte. Hotový perník nechte vychladnout, jeho povrch potřete rozehřátou čokoládou, posypte kokosem a servírujte. Skladujte po dobu maximálně pěti dní v uzavřené nádobě v lednici. Knihu Cukrfree kuchařka pro malé i velké seženete i s podpisy autorek na www.zdenekpohlreich.cz a www.cukrfree.cz


45


Trendy

MILAN DESIGN WEEK 2018

4

1

2

3 5

JAKO KAŽDÝ ROK I LETOS V DUBNU JSME SE VYPRAVILI DO MILÁNA, ABYCHOM PRO VÁS ZDOKUMENTOVALI NEJNOVĚJŠÍ TRENDY Z OBLASTI INTERIÉROVÉHO DESIGNU. VE ZKRATCE: V KURZU JE ČERVENÁ VE VŠECH ODSTÍNECH, DOPLNĚNÁ DALŠÍMI ŠŤAVNATÝMI BARVAMI; ZVÍŘECÍ MOTIVY NA NÁBYTKU I DOPLŇCÍCH; NÁBYTEK Z RECYKLOVANÝCH MATERIÁLŮ – UDRŽITELNOST PŘEDEVŠÍM! 1 · policový systém Montana Free, www.montana.dk | 2 · křeslo Hana, www.moooi.com | 3 · nástěnné věšáky Bulb, www.schoenbuch.com | 4 · stolní lampa Giravolta, www.pedrali.it | 5 · koberec Tribù Swazi, www.cc-tapis.com | 6 · lustr Mini Crescent Chandelier, www.leebroom.com | 7 · koberec Super Round, www.cc-tapis.com | 8 · Outer Space Monsters, www.milanlasvit.com | 9 · stolička Tonella, www.sancal.com | 10 · stolek Alwa III, www.pulpoproducts.com | 11 · váza Périmètre, www.hermes.com | 12 · koberec September, www.kvadrat.dk

46


Trendy

text a styling: Adéla Kudrnová

6

8

7

12

10

9

11

47


partner článku: Bomma text & módní styling: Patrik Florián set styling: Janka Murínová foto: Lina Németh a Adéla Havelková make-up: Filip Novák / Douglas modelky: Olga Plojhar Bursíková, Tereza Fleková / Pure Model Management Olga: šaty, kabát, náušnice, prsten, choker a náhrdelník, vše Dior Světla: závěsná svítidla Umbra, Bomma, design studio Dechem

48


VĚTLO & STÍ

Móda & design

SVĚTLO – V PROUDU FOTONŮ TRÁVÍME VĚTŠINU SVÉHO ŽIVOTA. URČUJE NAŠE VNÍMÁNÍ REALITY, ČINNOST TĚLA, EMOCE A DOKONCE TAKÉ NÁŠ APETIT. NÁSLEDUJÍCÍ FOTOESEJ NAPLNÍ VAŠE CHUŤOVÉ POHÁRKY KOMBINACÍ SVĚTELNÝCH ARTEFAKTŮ FASCINUJÍCÍCH TVARŮ A BAREV S DELIKÁTNÍMI MÓDNÍMI KOUSKY. PŘIZNEJME SI TO, NEJEDNOHO Z NÁS DOKÁŽE NASYTIT POUHÝ POHLED NA DOKONALÉ ŠATY, TŘPYTIVÉ ŠPERKY, DESIGNOVÉ OBJEKTY A LUXUSNÍ INTERIÉRY. A BEZESPORU SE NAJDOU I TACÍ, KTEŘÍ BY PRO NĚ HLADOVĚLI. INU, BON APPÉTIT!

49


50


Móda & design

Olga: šaty, Dolce & Gabbana | boty, Self-portrait; Space Prague | čapka, Ruslan Baginskiy; Symbols Tereza: top, Cos | sukně a punčocháče, obojí Chatty | boty, Fendi | šátek Twilly, Hermès | náušnice, Peet Dullaert; Symbols Světla: závěsná svítidla Tim, Bomma, design Olgoj Chorchoj

Člověk se už po tisíciletí snaží ovládnout světlo a přemoci temnotu, ať už je veden strachem z neznáma, touhou podmanit si sílu zářícího slunce, nebo zkrátka potřebou pracovat a společensky žít déle než do setmění. Bitva o první žárovku poznamenala celé 19. století a patentem z roku 1879 se může chlubit Thomas Alva Edison. Od první vykřesané jiskry lidstvo pokročilo až k dnešním sofistikovaným způsobům osvětlení. Jedním z důkazů je také český výrobce ručně foukaných světel Bomma. Společnost vznikla v roce 2012 s cílem snoubit věhlasnou ruční práci českých sklářů s moderní a sofistikovanou technologií a jedinečným designem. Díky své otevřenosti, smyslu pro kvalitu a odvaze v práci s křehkým materiálem nejen hrdě navazuje na tradici českého fenoménu, ale s každou novou kolekcí a designérskou spoluprací ji posouvá o kus dál. Soffa získalo možnost seznámit se s konceptem nové kolekce. Zajímalo nás, co inspirovalo tvary a pojmenování světelných objektů, za nimiž stojí česká designérská elita současnosti. Studio Dechem neboli duo Michaely Tomiškové a Jakuba Janďourka vdechlo tvar a barvu hned několika kolekcím. Oblé tvary a barevný gradient, pro Dechem typické, skvěle reprezentuje kolekce Phenomena. Platón označoval výrazem fainomenon přelud, nedosažitelnou dokonalou formu, kterou u Bommy symbolizuje křišťál a prchavý přechod barev. Na Phenomenu volně navazuje řada svítidel Umbra, jejíž název odkazuje k jejich konstrukci – stín, latinsky umbra, který vrhá křišťálová koule, se shoduje s tvarem zrcadla visícího nad ní. Hvězdné nebe připomínají ručně foukané a broušené hvězdy Dark & Bright Star. Vesmírné objekty učarovaly také kreativním ředitelům Bommy Jakubu Pollágovi a Václavu Mlynářovi ze studia deForm v kolekci Orbital, která prezentuje oběžné dráhy barevných těles a jejich žhnoucí jádra. Do minulosti září kolekce stolních lamp i závěsných svítidel Lantern dua Plecháč & Wielgus – na první pohled téměř neviditelná, ale detaily okouzlující. Alchymii foukání skla, jež je pro české sklo tak typické, dokonale předvádí kolekce mýdlových bublin Soap designéra Oty Svobody. Ty vznikají volným foukáním bez formy, tudíž co bublina, to originál. Naprostým mistrovstvím ve zpracování skla a jedním ze světových skleněných divů je monumentální kolekce Tim. Velikost a váha, pro kterou se tvůrce Olgoj Chorchoj rozhodl, totiž balancuje na hranici dosažitelného. Čeští designéři a mistři skláři zkrátka světu ukazují, že zdaleka neřekli poslední slovo. ■

Děkujeme hotelu President a restauraci Elements za poskytnutí lokace pro focení.

51


Tereza: sako a sukně, obojí Fendi Světlo: závěsné svítidlo Soap, Bomma, design Ota Svoboda


Světla: stojací lampy Phenomena, Bomma, design studio Dechem

54


Móda & design

Olga: kabát, šaty, náhrdelník a prsten, vše Dior Světlo: stolní lampa a závěsné svítidlo Lantern, Bomma, design Jan Plecháč & Henry Wielgus

55


Móda & design

Olga: sukně, boty, ponožky, vše Fendi VPRAVO: Tereza: šaty, šátek, náušnice a náramky, vše Hermès

56


57


58


Móda & design

Tereza: sako, sukně, sluneční brýle, kabelka, ponožky a boty, vše Fendi VLEVO: Světla: závěsná svítidla Orbital, Bomma, design studio deForm

59


60


Móda & design

Tereza: sako, kalhoty a opasek, vše Brunello Cucinelli | šátek Twilly a boty, obojí Hermès | náušnice, Cos

61


Olga: top a opasek, obojí Chatty | sukně, Brunello Cucinelli | náušnice a prsten, vše Dior


Móda & design

Olga: sako a sukně, obojí Fendi VPRAVO: Tereza: spodní prádlo, Tereza Vu | pyžamo, Sleeper; Symbols Světla: závěsná svítidla Dark & Bright Star, Bomma, design studio Dechem

64


65


Superpotraviny

partner článku: Haenke text: Julien Antih český překlad: Alexandra Střelcová foto: Adéla Havelková styling: Janka Murínová

KDYŽ JÍDLO LÉČÍ „NECHŤ JE TVÉ JÍDLO TVÝM LÉKEM A TVŮJ LÉK NECHŤ JE TVÝM JÍDLEM,“ PROHLÁSIL PŘED ZHRUBA 2 500 LETY SLAVNÝ ‚OTEC MEDICÍNY‘ HIPPOKRATÉS Z KÓSU. A V NAŠICH USPĚCHANÝCH ŽIVOTECH PLATÍ TATO ZÁSADA DVOJNÁSOB: JÍST ZDRAVĚ A DOBŘE MÁ KLÍČOVÝ DOPAD NA FYZICKOU I DUŠEVNÍ KONDICI. MNOHALETÉ VÝZKUMY AKTIVNÍCH LÁTEK OBSAŽENÝCH V ROSTLINÁCH PROKÁZALY, ŽE NĚKTERÉ POTRAVINY SKUTEČNĚ POMÁHAJÍ SNIŽOVAT RIZIKO CHRONICKÝCH ONEMOCNĚNÍ A ZLEPŠOVAT CELKOVÝ ZDRAVOTNÍ STAV. POMOCI NÁM MOHOU PRÁVĚ FUNKČNÍ POTRAVINY NEBOLI TZV. SUPERPOTRAVINY. ČTYŘI Z NICH VÁM PŘEDSTAVÍME BLÍŽE.

66


KURKUMA Curcuma longa

Kurkuma, uctívaná ve více než pět tisíc let starém indickém systému ájurvédské medicíny, se tradičně využívala při léčbě dýchacích potíží, jako je astma nebo alergie, při onemocnění jater či ledvin nebo revmatu. Co dělá kurkumu kurkumou, je kurkumin, přírodní látka se silnými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi. Kurkumin pomáhá nejen snižovat riziko a symptomy kardiovaskulárních onemocnění nebo diabetu, ale dokonce může zmíněné zdravotní potíže vyléčit.

67


MANDLE Prunus dulcis

Mandle (a ořechy obecně) obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které chrání naše srdce – optimalizují srdeční tep, čímž předchází vzniku srdečního infarktu. Mandle jsou také jedním z nejbohatších zdrojů vitaminu E: jejich konzumací můžete snížit oxidaci tuků v krvi, a tím odvrátit kardiovaskulární onemocnění jako infarkt nebo mrtvice. Mandle navíc obsahují rostlinné steroly, látky podobné hormonům, které snižují špatný cholesterol.

68


KAKAO

Theobroma cacao Kakao má původ v aztéckém názvu cacahuatl a z oblasti Mexika také pochází. Je to úžasný zdroj polyfenolů, jež napomáhají oxidaci špatného cholesterolu, který se podílí na infarktu a mozkové mrtvici. Nadto je kakao (a tedy i čokoláda) bohaté na látky, které povzbuzují tvorbu serotoninu a dopaminu v mozku, což způsobuje, že se cítíme šťastnější. Kakao má tudíž prokazatelně protistresové vlastnosti a zabraňuje špatné náladě. S kvalitní čokoládou bude váš život opravdu lepší!

69


BORŮVKY Vaccinium myrtillus

Borůvky jsou bohaté na vitamin C a vlákninu (šálek borůvek denně pokryje až 14 % denní dávky), ale taky skvělý zdroj manganu – minerálu, který hraje důležitou roli ve vývoji kostí. Borůvky taktéž obsahují vysoké množství antokyanů, což jsou jedny z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Antokyany vynikají silnými protizánětlivými účinky a jsou výtečnou prevencí vysokého krevního tlaku. Co byste řekli na snídani plnou borůvek, třeba s jogurtem a granolou?

Za spolupráci na článku děkujeme: Botanická zahrada hl. m. Prahy, Boracao chocolate, Virunga.cz a Sklizeno. 70


www.ton.eu

chips lounge chair designed by Lucie Koldova CZ


Cestování

partner článku: Německá turistická centrála text: Patrik Florián foto: Teru Menclová

KRAJINOU LUŽICKÝCH JEZER

PO POŘÁDNÉM JÍDLE JE IDEÁLNÍ VYRAZIT VEN. ALE KAM? NE POPRVÉ SE V NAŠÍ CESTOVATELSKÉ KAPITOLE VYDÁVÁME DO SOUSEDNÍHO NĚMECKA. MOŽNÁ MÁTE POCIT, ŽE UŽ VÁS ZA NAŠÍ ZÁPADNÍ HRANICÍ NIC NEPŘEKVAPÍ – HORY, HRADY A ZÁMKY, MEZINÁRODNÍ VELETRHY, VYHLÁŠENÉ PIVO S WURSTY I KULTURA TEPAJÍCÍCH METROPOLÍ ALE NEJSOU JEDINÉ, CO SPOLKOVÁ REPUBLIKA NABÍZÍ. JEN PÁR DESÍTEK KILOMETRŮ OD NEJSEVERNĚJŠÍHO BODU ČESKA SE NACHÁZÍ BRANIBORSKO. PRÁVĚ TAM VEDLA NAŠE CESTA ZA GASTRONOMIÍ, PŘÍRODOU, JEZERNÍM SVĚTEM, SPORTEM A NEZAPOMENUTELNÝMI ZÁŽITKY.

72


73


74


Cestování

PŘEDCHOZÍ STRANA: Ubytování ve stromových domcích u Senftenberger See je opravdové dobrodružství. Ve stejném kempu si navíc můžete pronajmout loď, surf nebo paddleboard a vyrazit na vyjížďku okolo ostrova. Pozor, na ten je ale vstup zakázán. VLEVO: Jedním z nejmladších jezer je Großräschener See u města Großräschen. Na jeho březích najdete architektonicky moderní promenádu s vyhlídkou, vinice s bílými i modrými odrůdami a zbrusu nový přístav, ve kterém brzy zakotví první lodě.

Braniborsko, německy Brandenburg, nížinatou oblast protkanou řekami a jezery, hledejte na mapě v severovýchodní části Německa u hranic s Polskem. Svou rozlohou téměř třicet tisíc kilometrů čtverečních je pátou největší spolkovou zemí. Na první pohled se může zdát, že její součástí je také hlavní město Berlín. Ten se ale od Braniborské provincie odtrhl již roku 1881 za dob Pruského království, a ačkoli se německá vláda v roce 1995 pokoušela tyto celky opět spojit v jednu republiku, v místním plebiscitu bylo sloučení odmítnuto. Samotná historie státu, jeho obyvatel a červené orlice, kterou se Braniborsko pyšní ve svém znaku, sahá až do dob starověku coby součásti Germánie. Na přelomu čtrnáctého a patnáctého století bylo Braniborské markrabství součástí zemí Koruny české. Po druhé světové válce za dob východního Německa byl celek Braniborsko socialistickou vládou zcela rozpuštěn, a to až do znovusjednocení Německa na počátku devadesátých let. Důkaz o bohaté historii přinášejí historická centra měst, středověké hrady a okouzlující zámky. Mezi nejznámější destinace s památkami světového dědictví patří hlavní město Braniborska Postupim nebo Chotěbuz v historickém regionu Dolní Lužice. Za návštěvu rozhodně stojí také města Rheinsberg, Brandenburg an der Havel nebo Gransee. Naše cesty však mířily mimo tyto tradiční turistické cíle do německé jezerní oblasti. Nejdříve jsme vyrazili do města Senftenberg. Po dvou hodinách jízdy od Prahy jsme se octli v pozoruhodné krajině Lužických jezer. Od druhé poloviny devatenáctého století byla tato oblast vysoce ceněna pro své zásoby hnědého uhlí, kterého zde bylo vytěženo na dvě miliardy tun z hloubky až šedesáti metrů. Netřeba vykreslovat, co masivní těžba dokázala s původní pohádkově zelenou krajinou. Přestože dodnes v některých dolech těžba uhlí pokračuje, většina regionu prochází od sedmdesátých let úspěšnou revitalizací – a projekt je to opravdu velkolepý. Do konce letošního roku zde má vzniknout největší oblast uměle vytvořených jezer v celé Evropě. A sami byste stěží uvěřili, že zde jezera neexistují přirozeně už celá staletí a že ještě před několika lety by vás zde místo zelené oázy přivítala měsíční krajina a místo vzácných divokých zvířat parta horníků. V Senftenbergu byla první pláž otevřena již v roce 1973 a díky kvalitě vody se jezero perfektně hodí nejen k vodním sportům, ale také k rybaření a potápění. Celkem sedm kilometrů pláží, ostrov a cyklostezku lemující jezero si zase oblíbily rodiny s dětmi. Pojmenování města má také svůj český ekvivalent – Zlý Komorov – a u zrodu jeho osídlení stáli Lucemburkové v čele s Karlem IV. Nebojte, zlý na vás u jezera Senftenberger See

75


Cestování

TATO STRANA: Přes dvacet umělých jezer by mělo v budoucnu vytvořit největší jezerní svět v Evropě. Několik propojovacích kanálů navíc otevře možnost lepší logistiky mezi jezery nebo nabídne několikadenní vyhlídkové plavby. VPRAVO: Rostiger Nagel (rezavý hřebík) je třicetimetrová vyhlídková věž nacházející se mezi jezery Geierswalder See a Sedlitzer See. Zde se můžete pokochat výhledem na úspěšně oživenou lužickou krajinu, ale za pozornost stojí i samotná stavba, která má být vzpomínkou na časy masivní těžby hnědého uhlí. DALŠÍ DVOUSTRANA: Vystupující špičky stromů nad hladinou Großräschener See ukazují rychlý proces zaplavování. To začalo v roce 2007 a brzy by mělo být dokončeno. Stromy i další porost se musí ze dna jezera odstranit, aby ze zdejšího zbrusu nového přístavu mohly lodě bezpečně vyplouvat na širou vodu.

76


77


78


79


80


Cestování

TATO DVOUSTRANA: Ve sklářské muzejní vesničce Baruther Glashütte se budete cítit jako v pohádce. V malých cihlových domečcích se fouká sklo, vypaluje keramika a vznikají další řemeslné produkty. Také tu najdete malou galerii a muzeum, kavárnu nebo rodinné zahradnictví. DALŠÍ DVOUSTRANA: Braniborsko si užijete za jakéhokoli počasí. Krásná příroda tam, kde byste ještě před lety našli jen vytěženou měsíční krajinu, láká na procházky v mlze. A pokud nemáte rádi deštivé počasí, můžete se vydat na průzkum okolních měst. Hrady, zámky a historická centra jsou důkazem bohaté braniborské historie, která stojí za vyprávění.

81


82


83


84


Cestování

VLEVO A DALŠÍ DVOUSTRANA: Region Niederen Fläming a Baruther Urstromtal nabízí více než 230 kilometrů dlouhé a dva až tři metry široké okruhy kvalitního asfaltu pro nadšené cyklisty a inline bruslaře. Stezky Flaemig-Skate se nacházejí v sympatickém okolí městeček a statků, kde si po sportovním výkonu můžete odpočinout v místních restauracích a hospůdkách. My jsme měli možnost blíže poznat město Jüterbog, kde nás královsky pohostili v rodinném tapas baru Nikolaibar.

nikdo rozhodně nebude, ba naopak! Už od snídaně v hotelu s výhledem na jedno z největších umělých německých jezer jsme věděli, že jsme tady správně. Čerstvý vzduch odvanul všechny starosti a povinnosti a my se vydali na první procházku do městského přístavu. Ten vznikl v roce 2013 podle návrhu německého architektonického studia Astoc a v budoucnosti se má stát centrem Lužické jezerní krajiny. Už dnes ale dýchá severskou atmosférou a díky restauraci, obchodům a půjčovnám lodí a kol dobře slouží i místním. Na kole jsme se za pár minut dostali k sousednímu jezeru Geierswalder See, které bylo v roce 2013 spojeno se Senftenberger See kanálem. Jedním z dalších velkých plánů je propojení všech jezer pomocí třinácti splavných kanálů, které umožní nejen zlepšení logistiky, ale také přinesou nové možnosti vyhlídkových plaveb po vodním světě. Na cestě mezi jezery Geierswalder See a Sedlitzer See se můžete pokochat výhledem na čerstvě revitalizovanou krajinu z třicetimetrové vyhlídkové věže, které nikdo neřekne jinak než rezavý hřebík. Konstrukce z rezavějící oceli má připomínat doby těžby, skulpturální schodiště je oslavou budoucnosti a člověka. Pokud vám po jízdě na kole nebo pořádné procházce vyhládne, neváhejte navštívit hotel a restauraci Leuchtturm. Červenobílý maják nabízí stylové ubytování a podává nejrůznější místní pochoutky, mezi nimi také pro Braniborsko typické Pellkartoffeln mit Quark, tedy ve slupce vařené brambory s tvarohem. Když už je řeč o jídle, nevynechejte senftenbergskou restauraci a školu vaření Die Drogerie. Dostala název podle původní lékárny a skrývá v sobě znamenitý interiér včetně vinného sklípku. Zaměstnává dva šéfkuchaře, kteří pravidelně připravují sezonní menu z kvalitních surovin, a také se zde pořádají workshopy a další nejen kulinářské události. Posledním jezerem, ke kterému jsme zavítali, bylo Großräschener See, dříve nazývané Ilsesee. Vzhledem k tomu, že jeho hladina ještě nedosáhla požadované výšky a voda správného pH, lodě ani ryby byste v něm zatím nenašli. Zato zde můžete sledovat proces zaplavování v přímém přenosu. Z břehů, které byly ještě minulý rok suché, dnes nad hladinu trčí jen špičky stromů. Hned při příjezdu k jezeru vás přivítá Seehotel – doslova Jezerní hotel. Ten před mnoha lety sloužil jako ubytovna svobodných horníků, dnes v něm najdete hezké ubytování, restauraci, a dokonce i malou galerii. Nad jezerem se tyčí 270 metrů dlouhá betonová promenáda, postavená v rámci projektu IBA (International Building Exhibition). Otevřené terasy, pod nimiž je založená malá vinice, nabízejí výstavní centrum, kavárnu a zakončené jsou vyhlídkovým mostem, jehož konstrukce odkazuje k industriálním časům. Od jezera jsme pokračovali necelou hodinu cesty

85


86


87


Cestování

TATO DVOUSTRANA: Sanatorium Beelitz-Heilstätten bylo vybudováno v letech 1898 až 1930 pro pacienty léčící se s tuberkulózou a dalšími plicními onemocněními. Komplex šedesáti budov uprostřed přírody nedaleko Berlína byl ve své době architektonickým i technologickým skvostem. Léčebna se během světových válek proměnila ve vojenskou nemocnici a s poválečným rozdělením Evropy připadla Sovětům. V polovině devadesátých let přišla o majitele a stala se centrem večírků a rabování. Dnes se nad polorozpadlými stavbami můžete projít mezi korunami stromů, podívat se dovnitř s průvodcem nebo si poslechnout hudební koncert uprostřed bývalých koupelen. Místo s tajemnou historií inspirovalo nespočet strašidelných příběhů.

88


89


90


Cestování

VLEVO: Na farmě Spargelhof Klaistow neroste pouze chřest, jak by se podle jejího názvu mohlo zdát. Od roku 1990 zde pěstují kromě zeleného a bílého chřestu také borůvky, jahody a dýně. Část zeleniny a ovoce se zpracovává na další produkty, část putuje do okolních obchodů. Suroviny si zde můžete buď nakoupit, nebo sami natrhat, a nejlepší na tom je, že vše, co zvládnete při sběru spořádat, se nepočítá! Celoročně se zde pořádají gurmánské události, které na podzim uzavírají husí hody. Součástí areálu je restaurace, farmářský trh, dětský park, turistické stezky a lesní obora se zvířaty.

na sever do pohádkového světa sklářské muzejní vesničky Baruther Glashütte. Sklárna zde byla založena před třemi sty lety a pece jsou tu ještě stále žhavé, i když sklo se tady fouká už jen v malých sériích. Můžete si ho zkusit vyrobit sami nebo zakoupit vedle dalších řemeslných výrobků v muzejním obchůdku. Malebnou vesnici tvoří ještě květinářství, hospůdka, prodejna klobásek, kavárna s keramickou dílnou, malé muzeum (kde jsme narazili také na dílo hvězdy českého sklářství Ronyho Plesla), galerie, multifunkční hala a pár domků. Abychom prověřili také sportovní možnosti regionu, pokračovali jsme na jih od Berlína do nížinaté oblasti Niederen Fläming a Baruther Urstromtal. Přes 230 kilometrů dlouhé a dva až tři metry široké okruhy pro nadšené cyklisty a inline bruslaře v okolí sympatických městeček nabízejí trasy Flaeming-Skate. Pokud jste spíše příznivci procházek, třeba i těch v korunách stromů nebo po opuštěných a strašidelných místech, pak nesmíte vynechat výlet do Beelitz-Heilstätten. Bývalé plicní sanatorium bylo otevřeno v roce 1898 a během válečných let se proměnilo ve vojenskou nemocnici. Po druhé světové válce sloužilo více než šedesát budov Sovětům a po roce 1995 upadlo v zapomnění. Tedy ne tak docela, opuštěný prostor se rychle stal centrem nočního života, příznivců hororových příběhů a rabování. Natočil se zde nespočet filmů a odehrálo několik velkých koncertů. Dnes se do toho, co ze sanatoria zbylo, můžete podívat už jen se vstupenkou a průvodcem. Navzdory velkorysým plánům do budoucna, zeleným stromům, zpěvu ptáků a čerstvému vzduchu nám nepřestával běhat mráz po zádech. Tohle místo má svou jedinečnou atmosféru, kterou musíte zažít na vlastní kůži. Naší poslední zastávkou byl Spargelhof Klaistow, původně rodinný statek, nyní jeden z největších německých producentů chřestu. Denně zde v hlavní sezoně vyprodukují 50–100 tun této vitaminy nabité zeleniny. Vedle šparglu pěstují borůvky, jahody a dýně. Ze všech surovin se vyrábí nejrůznější pochoutky a nápoje. Statek obklopuje háj, obora se zvířaty a pravidelně se zde pořádají nejrůznější události. Výpravu končíme nad pořádnou porcí bílého chřestu s holandskou omáčkou a domácí borůvkovou limonádou. V Braniborsku nejsme rozhodně naposled! ■

Více informací se dozvíte na stránkách www.lausitzerseenland.de, www.brandenburg-tourism.com a www.germany.travel

91


Krajinou Lužických jezer

CO BYSTE V BRANIBORSKU ROZHODNĚ NEMĚLI VYNECHAT

92

PŘENOCOVÁNÍ NA VODĚ

RESTAURACE A ŠKOLA VAŘENÍ

Obytný přístav Scado na jezeře Geierswalder See nabízí ubytování, díky kterému si svůj pobyt v jezerním světě opravdu užijete. Pětice plovoucích domků je již dokončena a další jsou v plánu. Jen si to představte – východ slunce, snídaně na terase a výhled na vodní pláň.

Prostor Die Drogerie nabízí kromě vytříbených sezonních menu s prvky mezinárodní kuchyně, které pro vás připraví šéfkuchaři z lokálních surovin, také kurzy vaření. Po dobře odvedené práci se můžete odměnit sklenkou vína ve sklípku pod restaurací.


Cestování

CHŘEST NA TISÍCE ZPŮSOBŮ

NEKONEČNÁ PROJÍŽĎKA NA KOLE A BRUSLÍCH

Restaurace na statku Spargelhof Klaistow podává chřest v nekonečně mnoha variacích. S holandskou omáčkou, rybou, hovězím jazykem, na sladko nebo v odlehčené salátové verzi. Vitaminy nabitý pokrm můžete zapít třeba chřestovým pivem – ano, na špargl tady narazíte úplně ve všem!

Stovky kilometrů dlouhé trasy kvalitního asfaltu Flaeming-Skate vedou skrze zelené lesy, malebné vesničky či historická města. Nasedněte na kolo nebo obujte brusle a vydejte se objevovat kouzlo německé historie a přírody i s ochutnávkou lokálních dobrot a zlatavých nápojů.

93


94


No. 3 BEZLEPKOVÁ KOKOSOVÁ KAŠE POČET PORCÍ: 2 SNÍDANĚ JE ZÁKLAD CELÉHO DNE! O TOM VÁS PŘESVĚDČÍ ČESKÁ SPOLEČNOST ECCE VITA, KTERÁ VE SPOLUPRÁCI S BLOGEM P&G FOODIES PŘIPRAVILA RECEPT NA VÝŽIVNOU SNÍDANI, JEŽ JE BEZ LEPKU, BEZ LAKTÓZY A HOTOVÁ ZA PÁR MINUT. FILOSOFIE ZNAČKY ECCE VITA VYCHÁZÍ Z PRINCIPŮ HOLISTICKÉ, ÁJURVÉDSKÉ A FUNKČNÍ MEDICÍNY A MODERNÍ NATUROPATIE A PO TÉMĚŘ DVACET LET NABÍZÍ SPECIÁLNÍ BYLINNÉ SMĚSI, LÉČIVÉ ČAJE, VEGANSKÉ POTRAVINY I SUPERPOTRAVINY, FUNKČNÍ POTRAVINY, PROBIOTICKÉ SMĚSI, ALE TAKÉ VLASTNÍ LOKÁLNĚ VYROBENOU KOSMETIKU.

V následujícím receptu ochutnáte antioxidační mix, který je plný vitamínů a chrání tělo proti oxidativnímu stresu. Skořice pravá zase působí pozitivně na trávení a detoxikuje organismus. Sladkost dodá bio cukr z čerstvé třtiny vyrobený bez zbytečné chemie a vše korunují blahodárné a energií nabité, na jaře sušené pupeny čínských červených růží, které se hodí na ozdobu, nebo z nich můžete připravit chutný čaj. POSTUP: Veškeré ingredience vložte do mixéru a rozmixujte dohladka. Přelijte do misek a ozdobte ořechy, růžičkami a antioxidačním mixem. TIP: Zralé banány je ideální uchovávat v mrazničce, nakrájené na kousky. Ve smoothie a kaších chutnají lépe a jsou krémovější. Pro lepší stravitelnost nechte vločky namočené přes noc ve vodě a před rozmixováním je několikrát propláchněte. Potřebné ingredience koupíte a články o zdraví si přečtete na www.eccevita.cz. Více receptů od Petra a Gabriely najdete na www.pgfoodies.com

CO POTŘEBUJETE: 2 zralé banány 300 ml kokosového mléka 7 lžic bezlepkových ovesných vloček 6 lžic strouhaného kokosu ¼ lžičky mleté bio skořice Ecce Vita 1 lžíce antioxidačního mixu Ecce Vita 1 vrchovatá lžička bio cukru z čerstvé třtiny Ecce Vita na ozdobení hrst pekanových ořechů pupeny čínských červených růží Ecce Vita 1 lžička antioxidačního mixu Ecce Vita partner článku: Ecce Vita text: redakce a Gabriela Ogurčáková foto a styling: Gabriela Ogurčáková eccevita pg_foodies

95


Věda

text: Eliška Selinger foto: Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR

PLANETA TĚLO

47 %. ASI TOLIK Z CELKOVÉHO POČTU BUNĚK V NAŠEM TĚLE TVOŘÍ DLE NEJNOVĚJŠÍCH ODHADŮ TY OPRAVDU LIDSKÉ. ZBYLÁ PROCENTA PŘIPADAJÍ NA BAKTERIE – TO TVRDÍ NOVĚJŠÍ, STŘÍZLIVĚJŠÍ ODHAD MÍRNÍCÍ PŘEDEŠLÉ VÝZKUMY, KTERÉ PŘEDPOKLÁDALY, ŽE BAKTERIÁLNÍ BUŇKY PŘEČÍSLÍ LIDSKÉ AŽ DESETKRÁT. I TAK TO ZNAMENÁ, ŽE KAŽDÝ Z NÁS S SEBOU NOSÍ NĚKOLIK KILOGRAMŮ BAKTERIÁLNÍCH OBYVATEL, KTEŘÍ PŘINÁŠEJÍ DO LIDSKÉHO TĚLA 2 AŽ 20 MILIONŮ GENŮ, TEDY ZHRUBA STOKRÁT VÍCE NEŽ BUŇKY TAKŘÍKAJÍC ‚ČISTOKREVNĚ NAŠE‘. ČÍSLA, KTERÁ UPŘÍMNĚ DĚSÍ KAŽDÉHO S HYGIENICKOU OBSESÍ, UCHVACUJÍ TISÍCE VĚDCŮ PO CELÉM SVĚTĚ A MILIONŮM NEMOCNÝCH PŘINÁŠEJÍ NOVOU NADĚJI NA DOSUD NEDOSTUPNOU LÉČBU. DIETOLOGOVÉ I NEUROVĚDCI S VYUŽITÍM NEJNOVĚJŠÍCH TECHNOLOGIÍ POMALU OBJEVUJÍ ÚPLNOU A DŘÍVE NEPŘEDSTAVITELNOU SPLETITOST VÝZNAMU SLOVA ‚MIKROBIOM‘.

96


97


Planeta tělo

Přítomnost bakterií v trávicím traktu již dávno není překvapením. Dlouhá léta se mělo za to, že bakterie jsou ve vztahu k lidskému tělu pouhými komenzály – tedy organismy, které sice žijí v našich útrobách a tiše využívají hojnosti naší potravy, sami však lidskému tělu ani neškodí, ani nic nepřináší. A když už projeví svou přítomnost, příliš radosti z toho nemáme. Celé generace lékařů a mikrobiologů se učily nahlížet na bakterie a později i na další mikroorganismy pouze jako na zdroj potenciálních problémů. Od dob Louise Pasteura a Roberta Kocha byly mikroby považovány za původce nemocí a celý výzkum byl zaměřen na otázku, jak mohou rozbít stálé vnitřní prostředí organismu a jak lze potenciální potížisty v těle najít. Paralelně s vývojem medicínských věd běžel ale ještě jeden příběh mikrobiologie, příběh, jehož hlavním hrdinou nebylo lidské tělo a pokus o identifikaci individuálních záškodníků, nýbrž komplexní soubory mikroorganismů v našem prostředí, zejména v půdě a v mořské vodě. Environmentálně orientovaní mikrobiologové rychle rozpoznali, že mikroorganismy v půdě nežijí v izolaci, ale ve složitých společenstvech, v nichž interagují jak s ostatními druhy mikroorganismů, tak s neživými složkami daného prostředí. S postupným vývojem poznání v medicíně a s objevem komplexních sdružení mikroorganismů nejen ve střevě, ale i na dalších místech těla začali i lékařští mikrobiologové přebírat metody a způsob myšlení ekologicky orientovaných kolegů a utvářet revoluční pohled na ‚planetu tělo‘ – pohled na buňky bakterií, ale i částice virů a hub, jež společně s těmi lidskými utvářejí kompletní mikroekosystém plný vzájemné spolupráce, společné vývoje a komunikace. A také pohled, jehož pochopení nám snad v budoucnu umožní porozumět mikrobům nejen v nemoci, ale především ve zdraví. Od původní myšlenky na neškodné, neužitečné komezály se náhled na roli mikrobů vyvinul až k poznání, že bez mikrobiomu bychom to nebyli tak docela my. Projekt lidského mikrobiomu Exponenciální výbuch. I tak lze popsat historický vývoj zájmu o mikrobiom a jeho význam. Okolo roku 2000 se počet citací odborných článků, které se zabývaly našimi mikroobyvateli, blížil nule, zatímco dnes se počítá na tisíce. Výsledky multimilionového Projektu lidského mikrobiomu (Human microbiome project), financovaného Národním institutem zdraví (NIH), spatřily světlo světa v roce 2012. Cílem byl popis mikrobiomu z 18 míst těla u až 242 zdravých dobrovolníků. Potvrdil se předpoklad, že různá místa jsou obývána radikálně odlišnými populacemi, přičemž nejpestřejším složením se pyšnila dutina ústní a vzorky střevního mikrobiomu. Naopak poměrně monotónní je obyvatelstvo sliznice vaginy, které se skládá v podstatě jen z laktobacilů. Fascinující byly i rozdíly mezi jednotlivými dobrovolníky – i přes existenci nějakého společného lidského vzoru v pozadí byly jednotlivé individuální mikrobiomy natolik odlišné, že by je bylo snad možné použít i ve forenzní vědě k odlišení jednotlivých osob, obdobně jako je tomu u DNA.

98


Věda

A mikrobi toho na nás mohou prozradit ještě více – dle složení šlo například identifikovat členy jedné rodiny nebo odhalit sexuální partnery. Kromě zachycení statického obrazu mikrofauny dnes máme k dispozici i hrubý náčrt proměny mikrobiomu v průběhu našeho života. Společný příběh začíná ještě před narozením – během různých fází těhotenství se patrně vlivem mateřských hormonů proměňuje i vaginální mikrobiom matky. Dochází k ještě většímu zvýšení podílu laktobacilů, které pravděpodobně chrání vyvíjející se plod tím, že osídlením veškerých dostupných ploch brání usazení škodlivých bakterií. Důležitost laktobacilů v těhotenství dokládá i fakt, že narušení tohoto přirozeného koloběhu je spojeno s vyšší mírou předčasných porodů. Na konci těhotenství se situace opět promění, laktobacily ustoupí a na jejich místa přijdou proteobakterie a aktinobakterie. Mikrobiom pozdního těhotenství tvoří první osídlení novorozence, které získá od matky během porodu. Potřebám mikrobiomu je evolucí uzpůsobeno i mateřské mléko, které obsahuje oligosacharidy, jež slouží jako optimální zdroj potravy pro bifidobakterie, dominantní skupinu v kojeneckém střevním mikrobiomu. Tyto oligosacharidy nenalézáme v mateřském mléku žádného jiného savčího druhu. S přechodem na tuhou stravu dochází k další změně, kdy se mikrobiom kojence začne přeměňovat na mikrobiom podobný dospělému organismu. Ve stáří začíná mikrobiálních druhů formujících náš vnitřní ekosystém opět ubývat. Zastoupení druhů a jejich aktivita podléhají také našim životním rozhodnutím – strava, stres, fyzická aktivita nebo spánkový režim, stejně jako je částečně určuje naše genetická výbava. A zdá se, že tak jako my regulujeme svůj mikrobiom, mikrobiom si tak trochu reguluje nás. Pomník všem padlým myším V pomyslné první linii před klinickými testy na lidech běží testy na zvířecích modelech, které slouží k ověření prvotních hypotéz i k objevení nových, dosud nepředpokládaných myšlenek. Jedním z nejpopulárnějších modelů jsou tzv. germ-free myši, tedy myši, které jsou uměle chovány tak, aby po co nejdelší dobu neměly žádné vlastní osídlení. Model bezmikrobiálních myšek umožnil nejen zkoumat, jakým směrem se bude vývoj těla ubírat bez přičinění jeho mikrobiální složky, ale dovoluje v kontrolovaných podmínkách přímo testovat efekt jednotlivých bakterií nebo celých populací – včetně těch odebraných od lidských pacientů. Experimenty na zvířatech ukázaly nejen to, že vývoj bez mikrobiomu trpí mnoha anomáliemi, například poruchami vývoje imunitního systému nebo poruchami v centrální nervové soustavě. Ty se projevují vyšší excitabilitou nervových buněk ve střevním nervovém systému nebo zvýšenou aktivací neurálních drah zodpovědných za reakci na stres. Zdá se, že značná část komunikace mezi střevními obyvateli a mozkem běží skrze

99


100


Věda

tzv. bloudivý nerv, jeden z hlavových nervů, který reguluje mnoho životních funkcí včetně srdečního rytmu nebo pohybů střevní stěny. Léčba některými druhy bakterií zvyšuje v některých mozkových oblastech produkci GABA, jedné z ‚komunikačních‘ molekul nervových buněk. Zároveň tato terapie snížila produkci stresových hormonů a míru úzkostného a depresivního chování a zdá se, že minimálně část tohoto efektu je přenášena právě skrze zakončení bloudivého nervu ve střevě. Jogurtem na deprese? Přesvědčivé výsledky testů na myších modelech navedly vědu k prvním klinickým testům. I přestože jejich množství je zatím značně limitované a do praktické aplikace ještě zbývá uběhnout dalekou vzdálenost, pomyslný balík nemocí, na které vědci zkouší nasadit mikrobiální terapii, se rozrůstá každým rokem. Jedním z neduhů, u kterých proběhly jedny z prvních klinických testů na lidech, je klinická deprese, kterou dle WHO trpí asi 4,7 % celosvětové populace. Ta je mimo jiné charakteristická změnami v nervových drahách, které jsou ovlivňovány (ne)přítomností mikrobiomu v experimentech na zvířatech. Randomizovaná studie provedená na Tehran University of Medical Sciences v roce 2017 zkoušela otestovat léčbu probiotiky (tedy přímo vybranými bakteriálními druhy) nebo prebiotiky (látkami, které podporují růst vhodných druhů bakterií) ve srovnání s placebem u více než sto pacientů trpících depresí. Z 81 pacientů, kteří osmitýdenní terapii úspěšně dokončili, byl významný pozitivní efekt zaznamenán právě u skupiny s probiotickou terapií, ale nikoli s prebiotiky nebo placebem. Jiné klinické testy potvrzují pozitivní vliv probiotik i u zdravých lidí – zaznamenáno bylo snížení úzkostí, depresivních nálad, stresu, ale i zlepšení chronického únavového syndromu. Nadšení z nové terapie však mírní singapursko-britská metaanalýza z téhož roku, která po vyhodnocení výsledků více než deseti randomizovaných studií dochází k závěru, že efekt probiotické terapie je toliko mírný a navíc patrný pouze a jen u pacientů trpících depresí. Dobírání probiotik u zdravé populace nemá pravděpodobně žádný zachytitelný vliv. Alzheimerova choroba, Parkinsonova nemoc, střevní záněty, obezita nebo naopak štíhlost, diabetes, autismus… Seznam stavů, zdravých i patologických, ve kterých moderní věda nalezla proměny lidských niterných ekosystémů, je dlouhý a s narůstajícím objemem znalostí se rozrůstají i nevyřešené otázky. Slepice, nebo vejce? Přichází první změny mikrobiomu, nebo nemoc? Jaká je role virů nebo hub, stále trochu opomíjených mikrobiotických osadníků? Má mikrobiom vliv i na další netušené funkce lidského těla? Co třeba schopnost učit se, nejen ve stáří, ale i v období dětského vývoje, jak naznačují některé novější výzkumy? Podaří se začlenit cílené změny mikrobiomu do moderní medicíny? Nebo zůstaneme jen u popisu neovlivnitelných souvislostí? Jedno je ale téměř jisté – pojem mikrobiom už nikdy nebude znít tak komenzálně jako dřív. ■

101


102


Rozhovor

text: Helena Novotná foto: Lina Németh

PRVNÍCH DVĚ STĚ ŽIHADEL Z ROZHOVORU S ONDROU KOPIČKOU JSME SE VRÁTILI S DOJMEM, ŽE VČELY JSOU CHYTŘEJŠÍ NEŽ LIDÉ, ŽE JABLKA JSOU NEJLEPŠÍ OVOCE A ŽE VÍNO CHUTNÁ NEJLÉPE, KDYŽ SI HO UDĚLÁTE SAMI. VYSTUDOVANÝ SBORMISTR, PŘEKLADATEL, VČELAŘ, VINAŘ… CIDRAŘ, PÁLENKÁŘ? SPOJENÍ RENESANČNÍ ČLOVĚK ZNÍ JAKO KLIŠÉ, ALE V ONDROVĚ PŘÍPADĚ SE MU ZKRÁTKA A DOBŘE NEVYHNEME. VYPRAVTE SE S NÁMI ZA VČELÍMI ÚLY U KARLŠTEJNA, DO SADU V ZADNÍ KOPANINĚ A NA VINICI V PRAŽSKÝCH MODŘANECH. A POZOR NA ŽIHADLA.

103


104


Rozhovor

TATO DVOUSTRANA: Na modřanské vinici má Ondra přibližně tisíc keřů révy. Pěstuje různé odrůdy, riesling, pinot noir, müller, tramín a merlot, z nichž vznikají skvělá cuvée.

U včel jste měl celou dobu takový řekněme dýmáček, abychom nedostali žihadlo. Jak to funguje? Včely z toho dýmu mají pocit, že se blíží požár lesa. Instinktivně se pak jdou najíst, aby vydržely co nejdéle, protože třeba budou muset opustit úl a dlouho létat. A když máte na zadku žihadlo, tak se musíte úplně ohnout, abyste někoho bodla. S plným břichem to jde hodně ztuha, takže včelaři přišli na to, že dým je to nejsnazší řešení. Do dýmáčku se dává ztrouchnivělé dřevo nebo choroš troudnatec kopytovitý. Myslím, že ho na troud používali už lovci mamutů. Ale já žihadla moc neřeším. Bolí prvních dvě stě a pak už nad tím mávnete rukou.

jsem to a za rok jsem měl dvoje. Pak patery. Pak jich bylo dvacet.

Jak jste se vlastně ke včelám dostal? Já jsem pil hodně víno…

Některé plásty jsou krásně bílé a jiné tmavé. Jak se to stane? V těch tmavých se líhly včely. Čím víc se v plástu vylíhne včel, tím je tmavší. Když se totiž včela líhne, tak se několikrát svléká a odkládá takzvanou košilku. Čím víc košilek, tím tmavší barva. Matka si vybírá, kam bude klást a kam ne, takže

Tím prý začínají všechny dobré historky. A tak to začalo? Ano. Pořídil jsem si vinici, kde byly ještě další stromy, a mně se zdálo, že je tam málo včel. Tak mne napadlo, že bych si je tam mohl pořídit. Udělal

Jak dlouho včelám trvá udělat celý plást medu? Obecně platí, že na jedno kilo vosku je třeba osm kilo medu. Ale čas je individuální a záleží, jaká je snůška, kolik toho zrovna kvete. Vliv má i počasí, aby mohly včely ven z úlu. A do třetice jestli je dost vlhko, protože když je málo vlhko, tak rostliny nemedují. Nektar je vlastně přetlak jejich mízy, takový ventil. Kolik toho zvládne jedna jediná včela? Ta za svůj život, který trvá šest týdnů, stihne nasbírat asi půl lžičky medu.

105


Rozhovor

VPRAVO: Když si od Ondry koupíte med, dostanete ho přímo v plástvi. Prodává ale pouze ty čistě bílé, panenské, ve kterých nebyla nakladena včelí vajíčka.

včely třeba staví speciální medníkové buňky, které jsou víc šikmo, aby z nich med nevytékal. Samotné ukládání nektaru probíhá přes několik včel, z nichž každá ho přežvýká a přidá k tomu svoje enzymy z kusadlových žláz. Proto je med tak zdravý. A z toho je pak hotový med, který my jíme? Tím to ještě úplně nekončí. Včely si změří koncentraci medu, a to způsobem, kterému zatím nerozumíme. A když je potřeba, tak z něj odpařují vodu. Zachytí se za plást nožičkama, začnou mávat křídly a tím vytvoří takový fén a odpařují z toho vodu. Když ji odpaří na koncentraci asi 83 %, tak plást potáhnou voskovým víčkem – a to už je ten náš hotový med, co jíme. Když si u vás budu chtít koupit med, jak to probíhá? Zaregistrujete se u mne na stránkách a já vám pak pošlu mail. Med prodávám přímo v plástech a hned po medobraní. Lidem to připomíná dětství, přírodu, i když je to fakt děsně nepraktický. Ale je o to zájem a mně to hrozně ušetří práci. A nezůstáváte jenom u medu, že ano? Med, víno, cidre a stavíme lihovar, takže přibudou destiláty. A ty už by nás měly uživit. Já se totiž pořád živím prací u počítače. Takže včely, víno a sad máte zatím jako takovou bokovku? V zimě sedím u počítače a jde to hrozně

106

ztuha, když jsem zbytek roku zvyklý být venku. To mě baví víc. Studoval jsem vážnou hudbu a původně jsem sbormistr. Ale když přijdete do praxe, zjistíte, že pokud nejste dirigent filharmonie, tak je dost těžké se tím uživit. Díky tomu, že jsem část dětství strávil v Americe, a mám tedy angličtinu tak trochu zadarmo, věnuju se překládání. Jenže to je pořád sezení na zadku u počítače a to mi vadilo, takže jsem si začal vymýšlet koníčky, který mne vytáhnou ven. No a první byla vinice. Přišlo mi fajn, že si budu dělat svoje víno a nemusím si ho kupovat. Jaká byla vaše cesta k cidru? Ten v Česku přece jen velkou tradici nemá… Pravidelně jsem jezdil kolem asi hektarového sadu a viděl jsem ty tuny jablek, co tam padají na zem a nikdo je nechce. Zavolal jsem majiteli, jestli si ta jablka můžu přijít sebrat. Hrozně mi vadí plýtvání, a když někde vidíte, jak padá dvacet tun jablek, tak to je moc. Majitel mi řekl, ať si je klidně sesbírám. Tak jsem to naložil, odvezl, drtil a lisoval. Chtěl jsem mít na zimu mošt, ale on mi začal kvasit a najednou jsem měl cidre. Takže jsem sezval lidi, kteří s ním měli nějaké zkušenosti. Tak začala pravidelná výstava cidrů, dneska už velká akce v MeetFactory. Letos se konal osmý ročník. A od cidru byl už jenom krok k pálence? Doufám, že už na podzim spustíme lihovar Landcraft a ten bude celý stát na jablkách, protože


107


108


Rozhovor

TATO DVOUSTRANA: Včely spolu neustále komunikují a pohyby si řeknou třeba to, jak daleko je nektar a kterým směrem. Dokonale znají okolí do tří kilometrů od úlu.

podle mne je to naprosto úžasný ovoce. Je ho hrozně moc a lidi nechápou, co v jablkách mají. Na Moravě je jablko podřadné ovoce, a až když se neurodí švestky, tak se začnou pálit jablka. Ale jablečná kořalka není podřadná, jen je nepitelná jako mladá. Potřebuje zrát, ideálně ve dřevě, v sudu. Tam pak proběhne mikrooxidace, tedy proces výměny kyslíku přes dřevěné stěny, a tím kořalka dostává finesu, vyhlazuje se a je lepší a pitelnější. To ale nikdo nechce dělat a všichni čerstvou jabkovici srovnávají s čerstvě vypálenou slivovicí – a to je chyba. My jsme se rozhodli ji dělat poctivě, takže bude zrát aspoň tři roky v dubových sudech. Výsledky jsou pak naprosto fenomenální. Strašně nám to chutná. Je to hnědý jako koňak nebo whisky, je to krásně zaoblený a nádherně to voní po jablkách a vanilce. Až to Čechy naučíme pít, bude to velká věc. S pálenkou už je ale spojená dost velká byrokracie… Velkááá byrokracie. Je to hrozný. Všude kamery,

na všem plomby, všechno se nahrává a zaznamenává. S medem a vínem to tolik přísné není, protože jsme pořád vinařská země a máme v tomto směru docela benevolentní legislativu – tedy pro vinaře, co nejsou velkovýrobci. Já jsem takzvaný vinař-zahrádkář a jako takový můžu vyrobit maximálně tisíc litrů ročně, což dělám. Neplánujete i s medem a vínem něco dalšího? Teď se opravdu soustředíme na tu pálenku. Problém je v tom, že aby vás něco bavilo, tak to musí mít jenom omezený rozsah. Aby mne bavily včely, tak mám na jednom stanovišti do dvaceti včelstev, což jsem schopen obejít za den nebo za odpoledne. Takže si nedovedete představit, že by se vaše výrobky prodávaly někde v obchodě? To ne. Ve chvíli, kdy něco dáte na polici supermarketu, tak na to svítí světla, pořád na to někdo sahá a jede to tisíce kilometrů někam v kamionu. Tudíž musíte ten produkt stabilizovat.

109


110


Rozhovor

VLEVO: V sadu roste asi osm jablečných odrůd, něco kvete, něco je odkvetlé. Z nich bude úroda přibližně dvacet tun jablek, která půjdou na cidre nebo na pokusy s pálením.

A to znamená přidat síru a konzervanty, ošetřovat ho UV zářením a brutálně ho zfiltrovat, aby se tam nedostala jediná bakterie nebo kvasinka. To není nic pro mě. Když to uděláte poctivě, musíte počítat s tím, že výrobek musí být v chladu, ve tmě a nevydrží řadu měsíců, zato bude úžasný. To je něco, co ještě lidé v zemědělství moc nechápou. Zákazník chce potraviny čerstvé, ale zároveň trvanlivé. Chce potraviny přírodní, ale vadí mu, že jsou od hlíny. Chce nízkotučný prasata a nízkokalorický jogurty. Ale ono to nejde dohromady. Takže i vaše vína jsou čistě přírodní, ale to není jediné, čím se liší od běžné výroby. Jsou prostě jiná, nedělám si iluze, že jsou lepší. Na rozdíl od většiny vinařů třeba nerozděluju hrozny na odrůdy. Míchám je všechny dohromady, a to nejen odrůdy, ale i bílé hrozny s modrými. Protože tohle je jedno místo, jeden kus světa a já chci, aby tenhle kus byl v té lahvi – v ní je odraz celého místa nebo jak říkají vinaři: terroir! A tady je naprosto fenomenální terroir! A tenhle přístup, že mícháte vše dohromady, je odraz vašeho blogu, který se jmenuje Winepunk? To ani ne. On ten punk je spíš v tom, že já o tom vlastně nic nevím, nemám skoro žádný vybavení a dělám všechno tak, aby to po mně mohl kdokoli zopakovat. Na blogu

právě už několik let píšu o svých zemědělských poklescích a úspěších. A z mých pravidelných čtenářů se rekrutují zákazníci. Co názvy vín? Jak vznikají? To mě hodně baví. Vždycky mě něco náhodou napadne. Mám třeba víno Nejsme tu sami, odsud z Modřan. To myslím zpívala nějaká hiphopová parta. A já si to tu vždycky zpívám, když běhám s postřikovačem. Jak to všechno zvládáte? Není to vyčerpávající? To máte jako s hudbou. Naučit se na první nástroj je těžké, ale každý další už je lehčí a lehčí. Souvisí to s tím, že samotná technika nástroje není ani polovinou toho, co se v hudbě vlastně děje. Pochopit fungování hudby je velká věc a proti ní jsou pohyby prsty nebo ústy drobnost. Stejně to funguje v zemědělství. Jednotlivé obory vám mohou přijít vzdálený, ale ve skutečnosti jde o pochopení přírody a jejích zákonů. To zjistíte při pěstování mrkve stejně jako při chovu včel. Každý další zemědělský obor už je aplikace téhož a pár drobností navíc, které si někde přečtete – třeba že mrkev potřebuje lehčí půdu. Pokud přírodní zákony nepochopíte nebo se jim budete snažit vzdorovat, dopadnete stejně, jako když se mechanicky naučíte nějakou písničku na piano. Unikne vám smysl hudby, její krása a povznášející moc. ■

111


112


Dekor

ETIKETA NA TALÍŘI

partner článku: Arthouse Hejtmánek text: Hana Janišová foto: Lina Németh styling: Janka Murínová

S JÍDLEM SOUVISÍ STOLOVÁNÍ A SE STOLOVÁNÍM I PRAVIDLA SPOLEČENSKÉHO CHOVÁNÍ NEBOLI ETIKETA. ČESKÝ KLASIK BONTONU JIŘÍ STANISLAV GUTH-JARKOVSKÝ (1861–1943, MIMO JINÉ TAKÉ PŘEDSEDA ČESKÉHO OLYMPIJSKÉHO VÝBORU ČI PŘEDSEDA KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ) SVÝMI KNIHAMI OVLIVŇOVAL PO DESETILETÍ NORMY SPOLEČENSKÉHO CHOVÁNÍ A ČTENÁŘ SE V NICH MOHL PODROBNĚ DOČÍSTI, KTERAK SE CHOVATI VE SPOLEČNOSTI I NA VEŘEJNÝCH MÍSTECH, PŘI NÁVŠTĚVÁCH, SVATBÁCH, POHŘBECH, HOSTINÁCH, PLESECH, KTERAK SE VHODNĚ USTROJITI A JAK SLUŠNĚ HOVOŘITI. Od vydání Společenského katechismu uplynulo více než sto let. Společnost se výrazně proměnila, ženy pracují, o domácnost a vaření se starají i muži, děti nejsou separovány s vychovatelkou daleko od hostů. Nejdůležitější podmínkou prostřeného stolu není sněhobílý ubrus, zvláštní talíře na chřest (s jamkou na omáčku) jsou raritou a v málokteré rodině dnes mají služku, která by obsluhovala rodinu při obědě, proto jistě nikoho neurazí, bude-li polévková mísa na stole a polévku z mísy rozdá hostitel(ka), což bylo dříve považováno za faux pas. Přesto se nepochybně shodneme na tom, že společenská pravidla a pravidla stolování jsou třeba, je vhodné být s nimi obeznámen a že jejich míru volíme s ohledem na důležitost události a společenské postavení hostů. Vždyť jídlo není jen pro nasycení žaludku, ale také pro potěchu ostatních smyslů. U hezky prostřeného stolu nejen lépe chutná, ale čas s rodinou a přáteli ubíhá příjemnějším a poklidnějším tempem. Ovšem jste-li u jídla sami, můžete si číst, to platilo za doktora Gutha-Jarkovského a platí to i dnes.

113


Jídelní servis, porcelán, model Viktorie, Herend, Maďarsko, 1930; párové svícny, stříbro, Vídeň, okolo roku 1880; párové nástolce, postříbřená mosaz, Sheffield, Anglie, okolo roku 1880; vše Arthouse Hejtmánek

114


115


Auta

partner článku: Mercedes-Benz text: Hana Švolbová ilustrace: Petr Belák

HEJ, MERCEDESI!

TŘÍDA KOMPAKTNÍCH VOZŮ NIKDY NEBUDE JAKO DŘÍV, NEBOŤ DO NÍ VSTOUPIL MERCEDES ČTVRTÉ GENERACE TŘÍDY A. PŘINESL NOVOU DEFINICI MODERNÍHO LUXUSU I REVOLUČNÍ VNITŘNÍ DESIGN. PO TECHNICKÉ STRÁNCE VYNIKÁ PŘEVRATNÝM SYSTÉMEM MBUX – MERCEDES-BENZ USER EXPERIENCE – I ŘADOU FUNKCÍ DOPOSUD VYHRAZENÝCH LUXUSNÍM ŘADÁM VOZŮ TÉTO ZNAČKY. V DESIGNU SE SNOUBÍ VNĚJŠÍ PURISMUS S AVANTGARDOU INTERIÉRU. MERCEDES PŘICHÁZÍ S REVOLUCÍ ZEVNITŘ!

116


Hej

!

Mám hlad!

Michael Knight a jeho auto Kitt už nejsou jen vzpomínka na jeden americký seriál. S novým Mercedesem třídy A si můžete povídat. Můžete mu povědět, že máte hlad, a auto vám pomůže najít nejbližší restauraci. Sice zatím nezvládne hlídat osobní jídelníček a dietní plán nebo si pamatovat denní menu, ale díky schopnosti učit se nové věci a postupné individualizaci se časem možná změní i toto. Vůz taky umí reagovat na to, jestli je vám horko, nebo zima. Poví vám, jestli nebude pršet. Prostě není nad to si v klidu popovídat s někým, kdo vám opravdu naslouchá.

117


Auta

Mercedes-Benz vdechuje život návrhům, které nám ještě v nedávné době připadaly jako sci-fi. A tento technologický i designový luxus přichází nyní také v kompaktním segmentu. V Mercedesu spojili dynamický, čistý vzhled s revolučními, současně však úspornými technologiemi a novými hospodárnými vznětovými a zážehovými motory. Mercedes-Benz třídy A čtvrté generace svému majiteli usnadňuje život v mnoha směrech a v některých jízdních situacích dokonce nabízí možnost automatizované jízdy, neboť bezpečnostní prvky dokonale fungují a na asistenční systémy se lze plně spolehnout. Prostě citlivý a inteligentní partner pro každodenní situace. Vnější design vozu minimalizuje prolisy a akcentuje plochy. Navazuje tak na stejně jednoduchou, elegantní masku vozu CLS a celkově čistý výtvarný jazyk současných návrhářů v Mercedes-Benz. Je velmi sportovní, dynamický, a současně emocionální. Předznamenává sportovní charakter a výraznou jízdní dynamiku, zároveň poskytuje autu takové aerodynamické vlastnosti, které jej řadí na přední pozici v daném segmentu. Ta pravá revoluce však čeká uvnitř! Interiér je pojat až avantgardně a dominuje mu nepřerušovaná přístrojová deska, která se poprvé objevuje bez zastínění a táhne se ve tvaru křídel od jedněch bočních dveří k druhým. Analogové ukazatele zcela nahradil displej s dotykovým ovládáním. Atmosféru vozu posiluje ambientní osvětlení o 64 odstínech. Převratné je propojení uživatele s vozem. Díky multimediálnímu systému MBUX – Mercedes-Benz User Experience – zahajuje automobilka novou éru „Mercedes Me“. Systém umělé inteligence je schopný se stále učit a přizpůsobovat se uživateli. Nový Mercedes třídy A můžete ovládat nejen přes dotykový displej s vysokým rozlišením a dotykový panel přímo na volantu, ale i hlasem a běžnou, hovorovou řečí. K aktivaci systému stačí vyslovit kouzelné „Hej, Mercedesi!“ a umělá inteligence dokáže reagovat na vaše potřeby v průběhu jízdy, například na teplotu či intenzitu osvětlení, ale nabízí i zajímavá místa v okolí, naviguje vás do cílové destinace nebo vám poví, jaké bude počasí. Bez potíží pozná, jestli mluvíte k němu, nebo se bavíte se spolujezdcem, takže neudělá nic, co si opravdu nepřejete. Systém MBUX pracuje s rozšířenou 3D realitou, kterou dokáže aktuálně promítat také na průhledový displej. Nová třída A nepřináší pouze komfort, ale vytváří emocionální vazbu s řidičem i spolucestujícími. ■

118


Hej

!

Mám rande!

Panikaříte před první schůzkou? Nevíte, kde koupit kytku, kam zajít, jak se tam dostat, jak navodit správnou atmosféru? Mercedes-Benz třídy A dokáže propojit automobil, řidiče a cestující. Ukáže vám okolní podniky i parky, seznámí vás s počasím, spolehlivě vás naviguje na místo, společně můžete vybrat program kina či divadla i vhodný barevný odstín vnitřního osvětlení – a v případě potřeby vám vůz na chvilku pomůže i s řízením.

119


j e H

!

Nevím si rady !

Ano, tento model je ideální pro řidiče panikáře. S funkcí Inteligent Drive přichází možnost částečně automatizované jízdy. Vůz nabízí například asistenta pro jízdu v pruzích, který vám bude dávat jasné pokyny a odbočovací šipky vkreslí do promítaného live videa. Zvýšený počet asistenčních systémů ohlídá i hrozící kolizi zezadu a vašemu autu pomůže udržovat bezpečný odstup. Samozřejmostí je navigace car-to-x, která vám nejen najde trasu do konkrétního místa, ale také zareaguje na aktuální situaci v dopravě. Navíc si okolí můžete vymodelovat ve 3D.


Hej

!

Pověz ! mi víc

Multimediální systém MBUX (Mercedes-Benz User Experience) zahajuje novou éru konektivity. Vedle hlasového ovládání je vůz vybaven širokoúhlým dotykovým displejem, dotykovými tlačítky na volantu a dotykovým panelem na středové konzoli. Využívá technologii rozšířené reality na panelu přístrojů i na průhledovém displeji. V MBUX se také zobrazují informace z internetu, například o aktuálních cenách paliv na čerpacích stanicích nebo dostupnosti míst v parkovacích domech. MBUX získává nové informace jednoduchými aktualizacemi z internetu.

121


Ernest Wińczyk

határtalan design design without borders

13.madeinhungary + 06.MeeD

Exhibition of works by Austrian, Czech, German, Hungarian, Polish, Romanian, Slovak, Slovenian and Swiss designers Venue: New Budapest Gallery (Bálna), 1093 Budapest, Fővám tér 11–12. On view: 15 June – 26 August, 2018. Opening: 14 June, 2018. 7 pm Professional expo day: 15 June, 2018, 11 am to 3 pm – presentations by the designers /Further information is available on the website /

122

madeinhungary-meed.hu


FOOD & CULTURE ALL DAY EVERY DAY

CANAPÉ BY SOFFA PESTRÁ ČETBA ZLEPŠUJE TRÁVENÍ 8.–29. ČERVNA 2018 NA FLORENCI PRAHA 1

Nové kulturní a gastronomické tržiště v centru Prahy. www.manifesto.city

123


Dekor

partner článku: Todus text: Helena Stiessová foto: Lina Németh styling: Janka Murínová

DÝCHÁNEK S VÝHLEDEM

PŘIPRAVIT DEŠTNÍČKY DO NÁPOJŮ A SLUNEČNÍ BRÝLE, CHYSTÁ SE SRAZ NA STŘEŠE S KRÁLOVSKÝM VÝHLEDEM. KOLEM SE JEŽÍ ŠPIČATÉ STŘECHY A NA FASÁDÁCH SE KŘENÍ ANDÍLCI. STAČÍ SE POHODLNĚ USADIT, ZAHRADNÍ NÁBYTEK OD ČESKÉ FIRMY TODUS UŽ ČEKÁ. VELKORYSÝ STŮL SE PROMĚNIL V BAR, KDE SI KAŽDÝ NAJDE SVŮJ DRINK. TADY SE MŮŽETE POVZNÉST NAD RUCH VELKOMĚSTA. MY JSME SE SEŠLI NA TERASE OBCHODNÍHO DOMU KOTVA, JEJÍŽ HORNÍ PATRA JSOU PŘÍSTUPNÁ JEN PŘI ZVLÁŠTNÍCH PŘÍLEŽITOSTECH, ALE PRAŽSKÉ STŘECHY NABÍZEJÍ SPOUSTU DALŠÍCH MOŽNOSTÍ, ODKUD SI PROHLÉDNOUT ONY POVĚSTNÉ STOVKY VĚŽIČEK. VZHŮRU ZA NIMI!

125


Dýchánek s výhledem

126


Dekor

PŘEDCHOZÍ STRANA: Sedací souprava Starling, design Studio Segers, www.todus.cz, od 24 990 Kč | lavice Palissade, Hay, www.stockist.cz, 8 538 Kč | hnědá váza Industriell a proutěný koš Snidad, www.ikea.cz, 549 Kč a 599 Kč | dekorační mísa Moon, Blomus, www.kulina.cz, 1 149 Kč TATO DVOUSTRANA: Křeslo a stůl Duct, design Studio Segers, www.todus.cz, 12 990 Kč a 79 990 Kč | neonový nápis, www.butlers.cz, 799 Kč | skleněná váza Diamonds, 1 997 Kč; hnědé vázy DeLight, 890 Kč/ks; vše Villeroy & Boch; www.luxurytable.cz | skleničky Neon, Bohemia Crystal, 695 Kč/set | sklenice Vardagen, www.ikea.cz, 99 Kč/6 ks | talíř a mísa, Mobax City Shop, 649 Kč a 689 Kč

127


TATO STRANA: Lehátko a stolky Starling, design Studio Segers, vše www.todus.cz, 17 990 Kč a od 16 990 Kč | venkovní koberec, www.butlers.cz, 459 Kč | mísy Zone, www.kulina.cz, 1 560 Kč | džbán Jenaer Glas, Villeroy & Boch, 1 120 Kč; kávovar Theo Nordic, Stelton, 1 958 Kč; obojí www. luxurytable.cz | polštáře Ypperlig, www.ikea.cz, 129 Kč/ks | plechový hrníček, Domácí potřeby Kotva, 52 Kč VPRAVO: Křeslo Condor a stolky Starling, design Studio Segers, vše www.todus.cz, 6 490 Kč a od 16 990 Kč | venkovní žárovky, www.granit.com | neonový kaktus a papírové dekorace Aloha, vše www.butlers.cz, 799 Kč a 189 Kč/ks | plastové hrnky, Domácí potřeby Kotva, 25 Kč/ks | džbán Jenaer Glas, Villeroy & Boch, www.luxurytable.cz, 1 120 Kč | sklenice žárovky s brčkem, 99 Kč/ks; sklenice ananas, 199 Kč; sklenice kaktus, 99 Kč; vše Mobax City Shop Děkujeme obchodnímu domu Kotva za poskytnutí prostor k focení.

128


129


No. 4 S BECHEROVKOU SVĚTA KRAJ

POČET PORCÍ: 1 CO POTŘEBUJETE: 1 menší čerstvá okurka + na ozdobu 45 ml vodky nebo Becherovky 20 ml čerstvé citronové šťávy 15 ml cukrového sirupu 5 ml bílého vinného octa 15 ml bílku text: Hana Janišová a George Němec foto: Lina Németh becherovkavoyager gastrokrouzek

130

GEORGE NĚMEC JE BARMAN RESPEKTOVANÝ PO CELÉM SVĚTĚ, MIMO JINÉ DRŽITEL TITULU AUSTRALSKÝ BARMAN ROKU 2004. TRADIČNÍ ČESKOU BECHEROVKU, HOŘKÝ BYLINNÝ LIKÉR, KTERÝ SE VYRÁBÍ V KARLOVÝCH VARECH JIŽ OD ROKU 1807, DNES DÍKY GEORGOVI NAJDETE V KOKTEJLOVÝCH LÍSTCÍCH VŠECH LEPŠÍCH BARŮ. GEORGE STOJÍ ZA PORTÁLEM ATBARS.COM, JENŽ MAPUJE DĚNÍ NA MEZINÁRODNÍ BAROVÉ SCÉNĚ. SPOJIL SE TAKÉ S GASTROKROUŽKEM A DO JEJICH KUCHAŘKY PŘIPRAVIL NĚKOLIK SKVĚLÝCH DRINKŮ. MY JSME PRO VÁS VYBRALI OKURKOVÝ ZŠ SOUR, PŘI JEHOŽ POPÍJENÍ SI PRAVDĚPODOBNĚ VYBAVÍTE OKURKOVÝ SALÁT S PEPŘEM A SLADKOKYSELÝM NÁLEVEM ZE ŠKOLNÍ JÍDELNY, A V NAŠÍ MINIKUCHAŘCE SI NALISTUJTE MELOUNOVÝ HOUSEBOAT SMASH, KTERÝ JE OBDOBOU ITALSKÉHO BELLINI S BROSKVEMI A LZE JEJ PŘIPRAVIT I V NEALKOHOLICKÉ VERZI. POSTUP: Na dně šejkru nebo zavařovačky rozdrťte paličkou čerstvou okurku. Přidejte zbylé ingredience a promíchejte velmi důkladně s kostkami ledu. Přelijte do skleničky naplněné ledem, jejíž okraj jste případně otiskli v moučkovém cukru promíchaném s pepřem. Kuchařku Gastrokroužek – Spojilo nás jídlo si můžete objednat na www.kitchenetteshop.cz a www.manzelevkuchyni.cz a více se o ní dočtete na s. 25.


131

.


Móda

partner článku: Cukrář Skála koncept, text & styling: Patrik Florián make-up: Filip Novák / Douglas foto: Adéla Havelková modelka: Klára Prokopová / Elite Model Management

ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA, POLEVA DORT STEJNĚ JAKO NÁVRHÁŘ OBLÉKÁ NAHÉ TĚLO A DODÁVÁ MU ZCELA JINÝ, NOVÝ VÝZNAM, TAK TAKÉ CUKRÁŘSKÉ UMĚNÍ SPOČÍVÁ VE VYTVOŘENÍ DOKONALE PADNOUCÍHO A VYZDOBENÉHO SVRŠKU. TĚSTO JE MATERIÁL, KTERÝ MUSÍ BÝT FUNKČNÍ, STŘIH DODÁVÁ KOUSKU JEHO TYPICKOU SILUETU, TECHNIKA JE ZÁSADNÍ A BEZ DOPLŇKŮ SE VELKOLEPÉ DÍLO ZKRÁTKA NEOBEJDE. PŘESNOST, SPRÁVNÉ NAČASOVÁNÍ A PERFEKTNÍ ZNALOST CHUŤOVÝCH BUNĚK ZÁKAZNÍKA, BEZ TĚCHTO VLASTNOSTÍ NEDOJDE ÚSPĚCHU ŽÁDNÝ DESIGNÉR ANI CUKRÁŘ. NA NÁSLEDUJÍCÍCH STRÁNKÁCH SE SNOUBÍ AKTUÁLNÍ KOLEKCE PŘEDNÍCH ČESKÝCH NÁVRHÁŘŮ S VYZDOBENÝMI SLADKÝMI SKULPTURAMI – DEZERTY, KTERÉ PŘIPRAVIL ŠÉFCUKRÁŘ LUKÁŠ SKÁLA. ALE NEZAPOMÍNEJME, PŘESTOŽE ŠATY A DORTÍKY MOHOU BÝT NÁRAMNOU PASTVOU PRO OČI, STOJÍ ZA TO PROZKOUMAT TAKÉ JEJICH MNOHDY ZAJÍMAVĚJŠÍ NÁPLŇ.

132


Kalhoty a triko, obojí Liběna Rochová, kolekce léto 2018 133


Móda

LÁSKA NA PRVNÍ POHLED Moje nejoblíbenější cukrovinka? Med. Při tvorbě v ateliéru se posilňuji nejraději datlemi ve skořici. Žlutou barvu mám ráda, připomíná mi svatební šaty mé maminky. Sice jsem minimalista, ale ráda pracuji s barvami. Líbí se mi těžko pojmenovatelné barvy-nebarvy. Jestli dělají šaty člověka, nebo je to jen poleva? Podle mě jsou poleva, která se vpila do dortu, nevnímáte ji, ale definuje chuť. Denisa Nová

134


Hedvábné šaty, Denisa Nová, kolekce podzim/zima 2018 | náušnice, Lucie Houdková, kolekce Bondage epoxy; www.deelive.cz Eklér s kořeněným krémem, www.cukrarskala.cz

135


Šaty a zimní bunda, obojí Zdeňka Imreczeová, kolekce podzim/zima 2018 Kremrole, www.cukrarskala.cz

136


Móda

BÍLÉ POKUŠENÍ Bábovka, nebo kremrole? Bábovka. Čokoláda, nebo vanilka? Vanilka. Nugát, nebo karamel? Karamel. Čím se nejradši posilňuji při tvorbě nových modelů a kolekcí? 70% čokoládou s pomerančovou příchutí. Co nejraději peču? Řepu, celer a batáty. Kdybych měla navrhnout šaty jemné a nadýchané jako našlehaný sníh, jako materiál bych si vybrala hedvábný žoržet. Zdeňka Imreczeová

137


Móda

SÍLA BAREV Opojný pocit sladké chuti je stimulující a inspirativní, ale cukr si dopřávám minimálně. Když už, tak je to tmavá 90% čokoláda. Oblékám často černou, která ve mně navozuje klid, ale uvnitř jsem plná barev! Tyto pocity určují hravost mých kolekcí. Správné kombinace barev dokážou navodit harmonii a klid, na druhé straně dokonale reprezentují energii a sílu tvořit. Liběna Rochová

138


Kabát, Liběna Rochová, kolekce léto 2018 Punčák, www.cukrarskala.cz

139


Sukně a kožený top, obojí Kateřina Geislerová, kolekce jaro/léto 2018 | klobouk, Sofya Samareva Jahodový se skořicovým krémem, www.cukrarskala.cz

140


Móda

K NAKOUSNUTÍ Na sladkosti se ráda jen dívám a posiluji svou vůli, neodolám ale horkým malinám s vanilkovou zmrzlinou. K nakousnutí jsou střihy koktejlových šatů z 50. let – úzký pas, obepnuté boky a odhalená ramena. Ve své tvorbě mám ráda nečekané kombinace. Červená? To je má nejoblíbenější barva, odráží ve mně radost, odhodlání a vášeň a nesmí chybět v žádné mé kolekci. Kateřina Geislerová

141


Sametové sako a kalhoty, opasek z krokodýlí kůže, vše Lukáš Lindner Atelier, kolekce podzim/ /zima 2018 | náramek, Janja Prokić, kolekce Flowers; www.deelive.cz Nugátový krém s amarettem, www.cukrarskala.cz

142


Móda

PLNÝMI DOUŠKY Vztah ke sladkostem a jídlu mám víc než pozitivní. Rád vařím i peču, třeba kakaový koláč z cizrny. Nejraději mám dezerty s mákem nebo kokosem. Pro čokoládové suflé bych vraždil! Materiál k nakousnutí? Rozhodně samet. Můj design se většinou odvíjí od materiálu, to je takové těsto, základ. Má poslední kolekce je plná chuti a emocí. Lukáš Lindner

143


No. 5 INDIÁN

POČET PORCÍ: 20–25 CO POTŘEBUJETE: na korpus 10 bílků 300 g cukru 20 g vanilkového pudinku v prášku 10 žloutků 330 g hladké mouky na krém 300 g bílků 300 g cukru krupice na zašlehání 300 g cukru krupice na cukrový rozvar na polevu 70% hořká čokoláda text: redakce a Lukáš Skála foto: Adéla Havelková styling: Janka Murínová cukrar_skala

144

DEZERT ZVANÝ INDIÁN MÁ PŮVOD VE VÍDNI 19. STOLETÍ. TEHDY MAĎARSKÝ VÉVODA PÁLFY POZVAL DO RAKOUSKO-UHERSKÉ METROPOLE INDICKÉHO MÁGA. PŘI JEHO HOJNĚ NAVŠTĚVOVANÝCH PŘEDSTAVENÍCH SE SERVÍROVAL ZÁKUSEK, JENŽ MĚL INDICKÉHO KOUZELNÍKA PŘIPOMÍNAT – INDIANER TVOŘILY DVĚ ČÁSTI POLITÉ ČOKOLÁDOU A SPOJENÉ ŠLEHAČKOU. OVŠEM JAK VZNIKLA ČESKÁ VARIANTA INDIÁNKU, KTEROU VÁM PŘINÁŠÍME PROSTŘEDNICTVÍM RECEPTU LUKÁŠE SKÁLY, NENÍ ZNÁMO, A ANI MISTR CUKRÁŘ NÁM NEPROZRADIL VŠECHNY TRIKY…

POSTUP: Bílky na korpus vyšlehejte s cukrem a vanilkovým pudinkem do polotuha. Žloutky rozšlehejte, vmíchejte do nich bílkovou směs a mouku. Sáčkem s hladkou trubičkou číslo 11 tvarujte na pečicí papír kulaté tvary. Vložte do trouby předehřáté na 220 °C, pečte 3–4 minuty, poté teplotu snižte na 180 °C a dopečte do světle zlaté barvy. Na krém šlehejte bílky prostřední rychlostí šlehače. Nadvakrát přisypte cukr a bílky ušlehejte dotuha. Mezitím si uvařte cukrový rozvar (asi 1 dcl vody na celé množství cukru) a při 120 °C ho zašlehejte do bílků. Krém dále šlehejte až do zchladnutí. Poté jej přesuňte do cukrářského sáčku s hladkou trubičkou číslo 13 a na upečené bufléry tvarujte indiány. Po zchladnutí je omočte v rozehřáté 70% čokoládě.


145


Zpříjemněte si léto se zbožím z obchodů Luxurytable.cz, Mobax City Shop, Bohemia Crystal & Porcelán a Domácí potřeby Kotva. Vše pro hezké dny zakoupíte v obchodním domě Kotva s tradicí od roku 1975, přímo v centru Prahy.

www.od-kotva.cz


Český fenomén

text: Helena Stiessová foto: Lina Németh

ZELENINA, KTERÁ VYDRŽÍ

UKRÝVÁ SE VĚTŠINOU VE STARŠÍCH KREDENCÍCH, SKŘÍNÍCH NEBO VITRÍNÁCH, MIMOŘÁDNĚ MU TO SLUŠÍ NA STOLE S DOBRÝM JÍDLEM ČI KÁVOU A S ČASEM JE POŘÁD KRÁSNĚJŠÍ. CIBULOVÝ VZOR NEBOLI CIBULÁK. CHLOUBA NAŠICH (PRA)BABIČEK, KTERÁ SE DĚDÍ. KDO S NÍM VYRŮSTAL, MOŽNÁ HO ANI NEVNÍMÁ, MOŽNÁ SE NIKDY POŘÁDNĚ NEPODÍVAL, JAK SE NA BÍLÉM STŘEPU SVÍJEJÍ MODRÉ ŠLAHOUNY, NEPOČÍTAL, KOLIK CIBULEK LEMUJE OKRAJ TALÍŘE A JESTLI TAM VLASTNĚ VŮBEC JSOU. CIBULÁK SPLYNUL S NAŠIMI DOMOVY A SNAD PRÁVĚ PROTO JE TU UŽ CELÁ DESETILETÍ.

147


Český fenomén

Název cibulák označuje vzor pevně daných rostlinných motivů malovaných nebo tištěných kobaltově modrou barvou pod glazovaný porcelán. Zároveň se i pro výrobky s cibulovým vzorem používá výraz cibulák. Kolébka porcelánu je v Číně a čínský původ má i cibulový vzor. Ne že by poetiku malovaných květin chtěli čínští hrnčíři nabourat přízemní zeleninou. To spíš evropským výrobcům, kteří se asijskou estetikou inspirovali, nesedělo exotické granátové jablko, a tak oválnou bobuli s šešulkou překřtili na cibuli. Je to svým způsobem příznačná proměna a nese svoji vlastní symboliku. Štiplavá zelenina z kuchyně nepostrádá vtip a je natolik výrazná, že dala jméno celému dekoru, ačkoli se stejně tak mohl jmenovat broskvový, chryzantémový nebo pivoňkový. Ale ovoce a kytky ostrouhaly. Modrý vzor přijal rokokově stylizovanou podobu a začal dobývat svět. Tomu všemu nicméně předcházela dlouhá staletí, než se v Evropě podařilo tajemství výroby porcelánu vůbec rozlousknout. Stalo se to v Míšni roku 1708. Tady se taky v první polovině 18. století vyvinul evropský cibulový vzor, pravděpodobně z ruky výtvarníka Johanna Kretzschmara. Výroba porcelánu jako takového se v 18. století postupně rozšířila z území dnešního Německa do dalších zemí a roku 1792 byla v Horním Slavkově založena první česká továrna na porcelán. Na ni navázaly další a v 19. století už rostly po českých zemích porcelánky jako houby po dešti. Byly tu příhodné podmínky – kvalitní kaolin, lesy a řemeslná i technická zdatnost. Cibulový vzor se na českém území začal vyrábět od roku 1885 v Dubí. Místní porcelánku založil roku 1864 průmyslník Anton Tschinkel, ale po dvaceti letech ji kvůli finanční krizi musel prodat. Dostala se tak pod nedalekou míšeňskou firmu C. O. Teichert a začala se specializovat na oblíbený modrobílý porcelán. Aplikace cibulového vzoru se tu prováděla moderní formou, ruční malbu do značné míry nahradil tisk. Paralelně se míšeňský cibulák kopíroval a vyráběl i v dalších fabrikách prakticky po celé Evropě. Cibuláky z Dubí patří k nejrozšířenějšímu porcelánu v českých domácnostech a těší se stálé oblibě. Díky tomu, že tvary výrobků se s časem nemění, pouze přibývají další, dají se části servisů dokupovat. Vzoru se navíc čas od času chopí současní tvůrci a dostává se v různých variacích do nových souvislostí. Tenhle vzor se neomrzí. Je to elegantní a zároveň domácká součást našich životů, která vypráví příběh lidské dovednosti a píle. ■

148

VPRAVO: Mísy, teriny, talíře, šálky, podšálky, svícny, šperkovnice, hodiny, dýmky, ale i tapety, cibulákový vzor se hodí na všechno. Dnes má dubská firma Český porcelán v portfoliu na 850 tvarů a řadí se mezi čtyři výrobce cibuláku na světě, kteří dodržují podglazurní technologii. Výroba v Dubí nesla až do roku 1956 oválně rámované označení Meissen, následovalo označení Original Zwiebelmuster v různých variacích. Celkový přehled signatur najdete třeba v knize Rukověť sběratele porcelánu Zdeňka Knápka z roku 2003.


149


Lázně ducha

text a styling: Adéla Kudrnová foto: Ondřej Lipár

VÍNO, OLIVY A KLID

RÁDI PRO VÁS OBJEVUJEME MÍSTA S NEZAPOMENUTELNOU ATMOSFÉROU A KOUZLEM, KTERÁ JSOU JAKO STVOŘENÁ PRO ODPOČINEK A NAČERPÁNÍ NOVÉ INSPIRACE. VINIČNÍ USEDLOST CONTI DI SAN BONIFACIO V TOSKÁNSKU, KTEROU JSME PRO VÁS NAFOTILI NA KONCI KVĚTNA, VÁS OKOUZLÍ SVOU PŘÍVĚTIVOSTÍ A POHOSTINNOSTÍ PROVÁZANOU S VÍCE NEŽ TISÍCILETOU RODINNOU TRADICÍ PĚSTOVÁNÍ VÍNA. ZE VŠEHO DÝCHÁ LÁSKA K PŘÍRODĚ A DOBRÉMU JÍDLU. JESTLI HLEDÁTE BALZÁM NA POCUCHANÉ NERVY, VYDEJTE SE PRÁVĚ SEM.

150


151


Lázně ducha

VLEVO: Výhled na vinici je z jídelny, terasy i některých pokojů. Pohled, který se neomrzí, si hosté mohou vychutnávat při sklence skvělého vína místní provenience, jelikož stále doplňované lahve jsou nedílnou součástí každého ze sedmi apartmánů. Tradiční materiály jako dřevo, kámen a kůže jsou v domě všudypřítomné. Terakotovou dlažbu majitelka zvolila stejnou pro všechny části domu. Prostor se tak dokonale sjednotil a hosté se cítí ‚doma‘ ve svém pokoji stejně jako v jídelně.

Uprostřed toskánských vršků oblasti Maremma leží na kopci nad vinicí a olivovým hájem ukrytá čarovná usedlost Conti di San Bonifacio nazvaná podle svých majitelů – italského hraběte (italsky conte) Manfreda di San Bonifacio a jeho ženy Sarah. Ačkoli má celé zdejší panství rozlohu 125 hektarů, samotný dům nabízí pouze sedm pokojů, což hostům zaručuje dokonalé soukromí a klid. Relaxovat tu můžete se sklenkou jednoho z místních organických vín (v nabídce jsou Monteregio di Massa Marittima, Docet IGT, Sustinet IGT a Prosecco DOC), a to jak u bazénu, na terase nebo třeba rovnou ve vaně. Vedle degustace vín ve sklípku se hosté mohou vydat na lov lanýžů nebo se zúčastnit kulinářských kurzů. Gastronomie je vůbec důležitou součástí Conti di San Bonifacia. Šéfkuchař Matteo Sciacovelli používá suroviny od pěstitelů, chovatelů a rybářů z bezprostředního okolí i plody ze zdejší zahrady od rajčat až po vlastní olivový olej a připravuje pochoutky toskánské kuchyně, které koření zkušenostmi nasbíranými po celém světě. Toskánská kuchyně staví na blízkosti k přírodě a čistých chutích, což si dobře uvědomuje jak Matteo, tak majitelé usedlosti. Paní domu Sarah si s námi povídala o začátcích podnikání i zařízení usedlosti, které je kompletně jejím dílem: „Několik let jsem pracovala jako investiční bankéřka v Londýně a toužila po prázdninovém domě v Provence, ale jelikož jsem si vzala za muže Itala, nakonec mě přesvědčil, abychom se při hledání domu jeli do Toskánska alespoň podívat. On se totiž chtěl od začátku věnovat vinné révě, která má v jeho aristokratické rodině dlouhou tradici. Do tohoto domu jsme se zamilovali na první pohled a na jeho rekonstrukci a zařízení padly veškeré úspory. Vinici jsme založili úplně nanovo a v roce 2006 jsme nalahvovali první Monteregio. Interiér domu mám na starosti já, zařizováním jsem strávila vlastně celou mateřskou dovolenou, přičemž jsem chtěla vytvořit příjemný mix nábytku a doplňků inspirovaný jižní Francií i místními tradičními materiály.“ Usedlost původně sloužila jako rodinný prázdninový dům, až později si majitelé uvědomili, že ji nevyužívají naplno, a začali ji pronajímat, což jim také pomáhá financovat pěstování vína i správu panství. V plánu mají přistavět výše ve svahu ještě jeden dům s dalšími ubytovacími kapacitami. Máme radost, že díky Soffa se vína z Conti di San Bonifacia dostala i do Česka. V nabídce je od června bude mít pražský vinný klub a obchod Bokovka. ■

Více informací naleznete na www.contidisanbonifacio.com

153


LEFT: TATO DVOUSTRANA: Ectem. Et am laKromě pa ni nonvína sequo si v Conti is vereius, di San tem Bonifacio isseque la lisují et iditame i vlastní olivový nempor olej. seni Olivový ommod háj et se qui rozkládá autatiam za domem sam quatur a v době autem naší vel návštěvy ipsanim olivovníky porat. Nistior zrovna kvetly. atiatis debitem abore duciatia. Celý dům majitelka zařídila v zeRIGHT: mitých Ectem. tónech, Etkteré am dokonale la pa ni nonsequo ladí s dřevěným is vereius, trámovým tem isseque strola pem. et Je iditame tomu tak nempor i v případě seni omodmod počinkové et qui autatiam zóny, která sam opticky quatur autem odděluje veljídelní ipsanim část porat. od zbytku Nistior atiatis usedlosti. debitem Velkáabore knihovna duciatia. plná nádherných knih je samozřejmě její součástí, jen stojí vlevo mimo záběr.


156


No. 6 AGNOLOTTI

ŠÉFKUCHAŘ CONTI DI SAN BONIFACIO MATTEO SCIACOVELLI NÁM PROZRADIL RECEPT NA TRADIČNÍ TOSKÁNSKÉ DOMÁCÍ TĚSTOVINY PLNĚNÉ DRŠŤKAMI LAMPREDOTTO.

POČET PORCÍ: 6 POSTUP: Všechny přísady na těsto smíchejte a vytvořte hladké těsto. Nechte 30 minut odpočívat. Dršťky vařte 45 minut a pak je nechte při pokojové teplotě zchladnout. V hrnci na troše olivového oleje nechte zezlátnout mrkev, celer a cibuli, přidejte česnek, osolte a opepřete. Ovařený slez nakrájejte nadrobno a přidejte ho k zelenině, podlijte vínem a nejméně 1 hodinu vařte, dle potřeby přilejte vodu. Na závěr vaření vmíchejte rajčatové pyré, obsah hrnce nechte zchladnout, rozmixujte a alespoň 2 hodiny chlaďte. Válečkem nebo strojkem na těstoviny vyválejte těsto na velmi tenko (abyste přes něj viděli stín své ruky). Vykrajovátkem o průměru 4 cm vykrájejte kolečka, do středu dejte lžičku náplně a agnolotto uzavřete do tvaru hvězdičky. Poprašte moukou a dejte do lednice. Očištěné a nadrobno nakrájené papriky vložte odděleně podle barev do vakuovacích sáčků s dostatečným množstvím olivového oleje, solí, špetkou pepře a dobromyslí. Vařte 4 minuty v páře a následně rozmixujte. Všechny přísady na salsu verde rozmixujte najemno. Agnolotti vložte do velkého množství osolené vařící vody, vařte 2–5 minut, dokud nevyplavou na hladinu. Nechte okapat a servírujte s paprikovými omáčkami a salsou verde.

CO POTŘEBUJETE: na těsto 350 g hladké mouky 150 g semoliny 4 vejce olivový olej špetka soli na náplň lampredotto (hovězí dršťky ze 4. žaludku, tzv. slez) 2 mrkve, nakrájené 1 celerový řapík, nakrájený 1 bílá cibule, nakrájená 1 stroužek česneku bílé víno 2 lžíce rajčatového pyré sůl a černý pepř na paprikové omáčky 2 žluté papriky, nakrájené 2 červené papriky, nakrájené olivový olej 2 snítky dobromysli sůl a černý pepř na salsu verde svazek hladkolisté petržele 5 ančoviček 2 stroužky česneku olivový olej špetka soli text: Matteo Sciacovelli foto: Ondřej Lipár matteo_sciacovelli conti_di_san_bonifacio

157


158


159


SOFFA MINIKUCHAŘKA RECEPTY Z ČÍSLA 27

Chystáte se vařit, péct nebo mixovat podle našich receptů? Abyste je nemuseli vytrhávat z čísla, připravili jsme pro vás speciální minikuchařku, v níž najdete všechny recepty pohromadě včetně tří bonusových: na tradiční svíčkovou, na salát se spálenou řepou a na letní drink, který si můžete umíchat v alkoholické i nealkoholické verzi. Dobrou chuť!

160


REDAKCE Adéla Kudrnová | šéfredaktorka adela@soffamag.com Róbert Kováč | art direktor robert@soffamag.com Helena Stiessová | zástupkyně šéfredaktorky helena.s@soffamag.com Hana Janišová | editorka hana@soffamag.com Patrik Florián | redaktor & módní stylista patrik@soffamag.com Albert Němec | produkční albert@soffamag.com Janka Murínová | designérka & stylistka jana@soffamag.com Lenka Hlaváčová | grafická supervize lenka@soffamag.com Jan Voharčík | grafický designér jan@soffamag.com Adéla Havelková | fotografka adela.h@soffamag.com Lina Németh | fotografka lina@soffamag.com Terézia Bělčáková | sales manažerka terezia@soffamag.com Lucie Vytlačilová | sales manažerka lucie@soffamag.com Dita Loudilová | event manažerka dita@soffamag.com

SPOLUPRACOVNÍCI Hana Švolbová | text Eliška Selinger | text Julien Antih | text Alexandra Střelcová | text Teru Menclová | fotografie Ondřej Lipár | fotografie Klára Wantulová | ilustrace Petr Belák | ilustrace Filip Novák | make-up a vlasy VYDAVATEL Soffa, s. r. o. Špálova 444/6 162 00 Praha 6 – Střešovice www.soffamag.com IČ: 03055671 / DIČ: CZ03055671 © Soffa, s. r. o., 2018 | Všechna práva vyhrazena www.soffamag.com | info@soffamag.com Foto na obálce: Adéla Havelková DISTRIBUCE Chcete se stát prodejcem Soffa? Napište nám na stockist@soffamag.com PŘEDPLATNÉ SEND předplatné, spol. s r. o. Ve Žlíbku 1800/77, hala A3, Praha 9 tel. +420 225 985 225, soffa@send.cz

Hana Janišová a Helena Stiessová jazyková korektura Barbora Bydžovská | stážistka intern@soffamag.com TISK H.R.G. spol. s r. o. Svitavská 1203, 570 01 Litomyšl PAPÍR Obálka: PlanoArt® 300 g/m² Vnitřní strany: PlanoArt® 150 g/m² Registrace: MK ČR E 21947, ISSN 2533-7424 Vydání Soffa 27 vychází 14. června 2018

Jména výherců soutěží z dubnového čísla Soffa najdete na www.soffamag.com/contests .


LIFESTYLE 240 Kč | 12 € www.soffamag.com


TIŠTENÉ VYDÁNÍ SOFFA

OBJEDNAT

Soffa 27 / JÍDLO, Czech edition  

Na světě existuje jen pár věcí, které milujeme téměř všichni a bez kterých bychom nemohli žít. Jídlo je zaručeně jednou z nich. Naservírujem...

Soffa 27 / JÍDLO, Czech edition  

Na světě existuje jen pár věcí, které milujeme téměř všichni a bez kterých bychom nemohli žít. Jídlo je zaručeně jednou z nich. Naservírujem...