Setkávání nové hudby Plus 2022 - KATALOG

Page 1


SNHP 2022

Koncertní řada CYKLUS Q se uskutečňuje za finanční podpory:


SNHP 2022


SNHP 2022

PROGRAM

LISTOPAD 2022 Jana Lukášová, Sára Medková, Štěpán Filípek - Vox balanae 8.11. | 19.00 | Komorní sál HF JAMU Ensemble Damian – L’Arianna 11.11. | 19.00 | Koncertní sál HF JAMU Sonix 20.11. | 17.00 | Komorní sál HF JAMU Ivan Šiller (SK) 24.11. | 19.00 | Koncertní sál HF JAMU Multimediálni projekt “ONI“ 27.11. | 19.00 | Divadlo na Orlí Wiener Komponistenquartett (AT) 28.11. | 20.00 | Komorní sál HF JAMU

Aktuální informace o koncertech naleznete na našem Instagramu @setkavani_nove_hudby_plus


SNHP 2022

PROGRAM

PROSINEC 2022 Nikol Bóková 1.12. | 19.00 | Koncertní sál HF JAMU Maya Homburger (CH) a Barry Guy (GB) 6.12. | 19.00 | Komorní sál HF JAMU Studio soudobé hudby HF JAMU 7.12. | 19.00 | Komorní sál HF JAMU Lucie Rozsnyó 8.12. | 17.00 | Komorní sál HF JAMU Marek Keprt 8.12. | 19.00 | Koncertní sál HF JAMU

Aktuální informace o koncertech naleznete na našem Instagramu @setkavani_nove_hudby_plus


SNHP 2022

PROGRAM |

Sára Medková ~ Salvatore Sciarrino ~ Daniel Kessner ~ Yoshihisa Taira ~ George Crumb

Sára Medková - klavír Sára Medková patří mezi výrazné postavy mladých českých pianistů. Je vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních českých i zahraničních sólistů (Iva Bittová, Gareth Davis, Clara Novak, Lukáš Klánský, Olga Šroubková, Vinny Golia, Gabriela Vermelho, Štěpán Filípek). Koncertovala ve většině evropských zemí stejně jako v Asii a USA (Murchinson Performing Center, Shanghai Symphony Hall, Wild Beast, Roy O. Disney Hall, Royal Conservatory Haag). V roce 2018 debutovala v Dallasu v Dvořákově klavírním koncertu. Absolventka pražské HAMU (Peter Toperczer, Ivo Kahánek) a JAMU (Ivo Medek) strávila dva semestry na Hochschule Carl Maria von Weber Dresden (Arkadij Zenzipér), je laureátkou několika mezinárodních soutěží (Itálie, Česká Republika, Rakousko), vystupuje pravidelně na významných festivalech (Praha, Shanghai, Madrid, Porto, Beograd, Denton, Warsaw, Los Angeles, Krakov, Tirana,…). Jako jediná česká pianistka vystoupila se sólovým recitálem na prestižním festivalu PIANODROM v Albánii. CD De Profundis, které vydala pod labelem Arta Records vzbudilo pozitivní ohlas jak u odborné, tak i laické veřejnosti. Její úspěšný debut na věhlasném mezinárodním festivalu New Music Week v Šanghaji 2015 kritika označila jako „umění nejvyšších kvalit“.

Jana Lukášová - flétna Jana Lukášová je flétnistkou Státní opery Praha. Vystudovala brněnskou konzervatoř u Boženy Růžičkové a HAMU v Praze u Jiřího Válka, kde se v rámci magisterského programu zúčastnila roční stáže na Akademii Ference Liszta v Budapešti u Zoltána Gyöngyössyho. Během studií zvítězila v několika mezinárodních soutěžích: Pietro Argento v Itálii (2007, 2008), "Anglo-Czechoslovak Trust" v Londýně (2006) či soutěž konzervatoří v Ostravě (2003). Sólově vystoupila například s Moravskou filharmonií Olomouc, Jihočeskou komorní filharmonií, Czech Virtuosi. Několik let byla flétnistkou Filharmonie Brno a Pražského komorního orchestru. Koncertovala již ve čtrnácti státech Evropy, v Kalifornii i Japonsku. Věnuje se soudobé hudbě, improvizaci, zpěvu a africkému tanci.


SNHP 2022

Štepán Filípek - violoncello Štepán Filípek v současnosti patří k nejvýraznějším českým interpretům. Jeho hra je ceněna pro širokou škálu barev a emocí. Pro svou interpretační všestrannost je častým hostem hudebních festivalů, k vrcholům posledních let patří např. vysoce hodnocený recitál v rámci festivalu Moravský podzim, vystoupení na přehlídce So klingt die Gegenwart! v Berlíně, nebo prestižní recitál organizovaný velvyslanectvím České republiky ve Washingtonu. Jeho provedení Šostakovičovy violoncellové sonáty v loňském roce popsala odborná kritika jako „bezchybnou dramatickou jízdu od začátku do konce“. Hraje na mistrovský nástroj zvaný „Imperio“ z dílny brněnského houslaře Jana Husa Bursíka.


SNHP 2022

PROGRAM |

Claudio Monteverdi ~ Vít Zouhar ~ Tomáš Hanzlík.~~ L´Arianna

O díle L´Arianna Opera z roku 1608 byla rekonstruována na základě dobových pramenů roztroušených po archivech celé Evropy. Světová premiéra volné rekonstrukce ztracené opery se uskutečnila v Lipníku nad Bečvou 24. května 2018. V roce 2020 získala cenu diváků na festivalu Opera v Praze..

O souboru Od prvního veřejného vystoupení v roce 1995 se Ensemble Damian zaměřuje téměř výhradně na autentickou interpretaci barokní a soudobé hudby. V první oblasti čerpá z bohatého fondu českých a moravských archivů, ve druhé spolupracuje převážně se skladateli Vítem Zouharem a Tomášem Hanzlíkem, který je zároveň uměleckým vedoucím souboru. Ensemble Damian má pohyblivý počet členů podle provozovaných skladeb. V největším obsazení dosahuje velikosti komorního orchestru a komorního sboru. Pro jeho vokalisty je příznačné používání rovného hlasu s přirozenou barvou nezatíženou vibrátem a jinými operními zvyklostmi. Pro interpretaci barokní hudby používá kopií dobových nástrojů. Soubor se rovněž snaží opouštět schéma klasické koncertní prezentace a koncipovat své programy do tematicky propojených ploch. Věnuje se převážně scénickému provádění barokních i soudobých oper. Cílem není historická rekonstrukce, ale živý a současný tvar, který je dobře srozumitelný širokému spektru diváků. V řadě projektů soubor kombinuje historické, moderní a netradiční nástroje. Soubor působí při Katedře hudební výchovy UP Olomouc. Největším projektem Ensemble Damian v létě 2011 bylo účinkování na operním „maratonu“ Pražské barokní slavnosti, kde odehrál 72 představení. Od roku 2013 pořádal soubor obdobnou akci v domácím prostředí pod názvem Olomoucké barokní slavnosti (od roku 2020 si je přisvojila skupina produkčních a Ensemble Damian na nich již neuvidíte). Vedle toho soubor pravidelně pořádá koncem roku festival Opera Schrattenbach, zaměřený na soudobé hudební divadlo. Soubor provozuje rozebiratelnou divadelní scénu Theatrum Schrattenbach a používá rozsáhlý depozitář originálních kostýmů.


SNHP 2022

PROGRAM |

Bruno Liberda ~ Wolfgang Liebhart ~ Jan Kavan ~ Dan Dlouhý ~ Ondrej Kalužák

V rámci koncertní řady SONIX bude představena aktuální elektroakustická tvorba českých a rakouských skladatelů. Koncert proběhne v prostorovém ozvučení a ve tmě. Jedná se tak o unikátní příležitost se nerušeně a koncentrovaně zaposlouchat do komplexních sónických světů, a poznávat aktuální rozličné přístupy v kompozici experimentální hudby.

Jan Kavan Jan Kavan je hudební skladatel, violoncellista, pedagog kompozice a interaktivní hudby a vývojář počítačových her. Vystudoval hudební kompozici na JAMU v Brně, kde posléze získal i doktorát v oblasti teorie hudební tvorby se zaměřením na interaktivní hudební systémy. Je zakládajícím členem Ensemble Marijan, členem rakousko-turecko-českého strunného kvartetu „Metamorphosis“, francouzskou-japonskoturecko-rakousko-české formace Rêve Général, jako sólista vystupoval se Severočeskou filharmonií Teplice, Moravskou filharmonií Olomouc a Českými komorními sólisty. Po 8 let byl členem slovensko-českého uskupení tEóRia OtraSu a zakládajícím členem tria Feux Follets. Vystupoval s mnoha interprety po celém světě (Josef Klíč, Vladimír Merta, Palinckx, Marián Varga, Kazuhisa Uchihashi, Oliver Stotz, Guigou Chenevier a další). Jako interpret vystupoval na mnoha tuzemských i zahraničních pódiích a hudebních festivalech (Expozice Nové Hudby, SNHP+, Alternativa, Eurotrialog, PostmutArt (SK), AudioArt (PL), Warszavská Jesien (PL), MIMI (FR), RIO Carmaux (FR), Les Nuits Europennes (FR), Diagonale (AT), Scopetone (RU), Jazz Fest Koktebel (UA) a další). Jako skladatel se specializuje kromě tradiční kompozice na procedurální, adaptivní a responzivní hudbu – témata o kterých přednášel na univerzitách v Evropě i USA. Kromě české knihy o tvorbě interaktivní hudby v prostředí Pure Data je i autorem scénářů, programu i hudby v rámci svého vlastního nezávislého herního studia.

Dan Dlouhý Dan Dlouhý (* 1965) je skladatel, sólový hráč na bicí nástroje, tvůrce hudebních nástrojů. Absolvent VUT Brno – obor Jaderná zařízení, absolvent JAMU v Brně obor Bicí nástroje, obor Kompozice a Teorie kompozice; habilitace mu byla udělena na základě publikace s tématem počítačem podporované algoritmická kompozice. Od roku 2008 působí jako interní pedagog JAMU v oborech Kompozice, Multimediální kompozice a Bicí nástroje, od roku 2011 je vedoucím Katedry kompozice, dirigování a operní režie. Je autorem více než 150 komorních, orchestrálních a elektroakustických skladeb (často pro jím speciálně vytvořené nástroje bicí, strunné a dechové, nebo speciální elektroakustické). Ve svých souborech spojuje soudobou vážnou hudbu s multimediální prezentací. Absolvoval jako interpret a skladatel několik tisíc koncertních vystoupení (často jako vyslanec Ministerstva kultury České republiky v zahraničí – namátkou Expo 2000, Dny české kultury v Paříži, Maastrichtu, Berlíně, Vídni apod.). Natáčel jako sólista, člen nejrůznějších komorních souborů a symfonických orchestrů pro české i zahraniční televizní a rozhlasové společnosti, vydal 12 profilových CD.


SNHP 2022

Bruno Liberda Bruno Liberda (* 1953) vystudoval kompozici na vídeňské akademii ve třídě Romana HaubenstockRamatiho a Dietera Kaufmanna. Pracoval posléze v mnohých elektronických studiích v Evropě a U.S.A – např. se podílel na zhotovení prvního evropského syntetizátoru Buchla v Oslu. Liberda vyučoval elektronickou kompozici na vídeňské akademii a působí taktéž jako performer elektronické hudby. Jeho skladatelské dílo obsahuje mimo jiné pět oper a tři balety, které se dočkaly mezinárodních uvedení (např. v Amsterdamu, Frankfurtu, Karlsruhe, Milánu či New Yorku). Jako první skladatel také použil elektroniku ve vídeňské Staatsoper (Valse triste, 1978).

Wolfgang Liebhart Wolfgang Liebhart (* 1958) vystudoval kompozici ve třídě Francise Burta na vídeňské akademii a na univerzitě v Sussexu ve třídě Jonathana Harveyho. Jeho skladatelské dílo se zaměřuje na prolínání instrumentální hudby s experimentální elektronikou a je taktéž obohaceno vlivy z asijské hudby. V letech 2000-2004 byl prezidentem rakouské sekce ISCM (International Society of Contemporary Music). Od roku 2002 vyučuje instrumentální kompozici, elektronickou hudbu a instrumentaci na Hudební a umělecké univerzitě města Vídně (MuK). Působil např. také jako hostující pedagog na univerzitě v Capetownu, Yorku, Manchesteru a na konzervatoři v Šanghaji.

Ondrej Kalužák Ondrej Kalužák se narodil v Nitře, kde žil do svých osmnácti let. Hudbě se věnuje od malička. Začínal houslemi a později samostudiem poznával kytaru, perkuse a také didgeridoo. Do Brna se přestěhoval v roce 2006, kdy započal studium aplikované informatiky na Masarykově Univerzitě, později však spoluzaložil brněnský bar Naproti. V současné době je studentem třetího ročníku oboru kompozice se specializací na elektroakustickou hudbu na HF JAMU a živí se jako programátor. Jako skladatel scénické hudby působí v brněnském nezávislém divadle Co.Labs, kde pracoval také jako mistr zvuku. Spolupracoval také s organizacemi Bílá holubice, Divadlo II. pád nebo spolek Zdruhestrany.


SNHP 2022

PROGRAM |

Daniel Matej ~ Juraj Beneš

Ivan Šiller (1977) je koncertný klavirista, pedagóg a organizátor hudobných projektov. Študoval hru na klavíri v Bratislave (ZUŠ, Milica Kailingová a VŠMU, Daniela Varínska) a Gente (Kráľovské konzervatórium, Daan Vandewalle), ako štipendista v USA (Tanglewood Music Center), Kanade (Banff Centre for the Arts) a Nemecku (Ferienkurse für Neue Musik Darmstadt). Venuje sa interpretácii klasickej i súčasnej hudby, ensemblovej i sólovej hre a hudobnej reinterpretácii výtvarných diel. Rád spolupracuje s inými hudobníkmi, s ktorými formuje rôzne zoskupenia – Cluster ensemble, Ensemble Ricercata alebo Prague Modern. Spoluvytvára alternatívne „vzdelávacie inštitúcie“ – študentský projekt VENI ACADEMY či sériu detských workshopov SoundOrchestra – zamerané na improvizáciu, grafické partitúry a experimentálnu hudbu. Aktívne spolupracuje so súčasnými slovenskými i zahraničnými skladateľmi. Pôsobil na Katedre hudobnej výchovy PdF UK ako pedagóg aj vedúci katedry. Je autorom množstva hudobných projektov, organizátorom festivalov i koncertných cyklov. Predsedá slovenskej sekcii Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu (ISCM), s ktorou pripravil hudobný počin roka 2013 – ISCM World New Music Days – ocenený v rámci Rádio_Head Awards 2014. V roku 2016 sa stal umeleckým riaditeľom vzdelávacieho projektu SUPERAR Slovakia, ktorý sa koná v spolupráci s viedenským chlapčenským zborom a Konzerthaus Wien. Za svoju umeleckú činnosť získal niekoľko cien a nominácií. V roku 2016,2018 a 2019 bol súbor Cluster ensemble nominovaný na cenu Nadácie Tatra banky za album Cluster ensemble Plays Philip Glass, na cenu Krištáľové krídlo v kategórii hudba a na cenu Radio_Head Award v kategórii nahrávka roka – klasická hudba. V roku 2018 vydal svoje debutové sólové CD FIFTY, ktoré je ojedinelou zbierkou viac ako 20 skladieb súčasných autorov. V roku 2020 získal nomináciu RADIO HEAD AWARD v kategórii klasická hudba za ďalší sólový album LASCIAR SONAR s hudbou P.Glassa, V. Silvestrova, G.Ligetiho a M. Burlasa. V roku 2021 vydal CD Divertimento s nahrávkou štvorručných skladieb M.Ravela, L.Smita, H. Skemptona a T. Boroša a v roku 2022 sólové CD Intermezzo s hudbou A.Pärta, G.Kančeliho a P.Zagara. Více informací naleznete na: www.ivansiller.com


SNHP 2022

Postdramatický operní projekt ONI s mezinárodním rozměrem z hlediska původu zúčastněných tvůrců i charakteru představení, využívající nejsoučasnější technologie tvorby zvukové a obrazové složky, jehož inspirací byly některé rysy tradiční i moderní japonské kultury, prvky křesťanství a zejména osobní umělecká směřování jednotlivých autorů a interpretů v jedné osobě. Skladatelé a účinkující: Dan Dlouhý, Michal Indrák, Martin Švec, Kristýna Švihálková, Otto Wanke Režie: Rocc Video: Rodrigo Morales Zvuk: Jiří Pejcha

PROGRAM |

Michal Indrák ~ Otto Wanke ~ Michal Indrák ~ Kristýna Švihálková ~ Martin Švec ~ Rodrigo Morales~ Dan Dlouhý ~ Rocc

Dan Dlouhý (Česká republika) Dan Dlouhý, vystupující i pod uměleckým pseudonymem Dama Dama je skladatel, sólový hráč na bicí nástroje, tvůrce hudebních nástrojů. Absolvent VUT Brno – obor Jaderná zařízení a absolvent JAMU v Brně - obor Bicí nástroje, obor Kompozice a Teorie kompozice; habilitace mu byla udělena na základě publikace s tématem počítačem podporované algoritmická kompozice. Od roku 2008 interní pedagog JAMU v oborech Kompozice, Multimediální kompozice a Bicí nástroje, od roku 2011 vedoucí Katedry kompozice, dirigování a operní režie. Zakládající člen, umělecký vedoucí a dramaturg Středoevropského souboru bicích nástrojů DAMA DAMA a dua KONVERGENCE, zakládající člen Art Inkognita (1985-90). Je autorem více než 150 komorních, orchestrálních a elektroakustických skladeb (často pro jím speciálně vytvořené nástroje bicí, strunné a dechové, nebo speciální elektroakustické). Jeho široká sbírka více než tisíce hudebních nástrojů tvoří základ instrumentáře souboru DAMA DAMA; spoluzakladatel firmy na výrobu bicích nástrojů DAMA PERCUSSION. Ve svých souborech spojuje soudobou vážnou hudbu s multimediální prezentací; absolvoval několik tisíc koncertních vystoupení (často jako vyslanec Ministerstva kultury České republiky v zahraničí – namátkou Expo 2000, Dny české kultury v Paříži, Maastrichtu, Berlíně, Vídni apod.), natáčel jako sólista, člen nejrůznějších komorních souborů a symfonických orchestrů pro české i zahraniční televizní a rozhlasové společnosti, vydal 12 profilových CD se soubory DAMA DAMA a KONVERGENCE a spolupracoval při natočení dalších 10-ti CD. Také se podílel jako interpret nebo skladatel při tvorbě mnoha scénických hudeb pro divadlo a televizi a hudebně i herecky (v malé úloze) také na přípravě českého filmu Amerika, natočeného podle novely Franze Kafky. 2x obdržel ocenění Českého hudebního fondu, se souborem DAMA DAMA zvítězil v Evropské soutěži bicích orchestrů vysokých škol a získal cenu České hudební rady, vítěz národní kompoziční soutěže Generace 1995 a soutěže elektroakustické hudby MUSICA NOVA 2000. Autor publikací Přehled, systemizace a zhodnocení témbrálních inovací, Počítačem podporovaná algoritmická kompozice.


SNHP 2022

Otto Wanke (Rakousko) Po přestěhování do Vídně začal studovat instrumentální skladbu u Wolfganga Liebharta na Konservatorium Wien, dále začal studovat filmovou kompozici u Iris ter Schiphorst a elektroakustickou kompozici u Karlheinze Essla na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. V poslední době působí jako interpret elektroakustické hudby, vystupuje jako sólista i ve spolupráci s dalšími hudebníky. V roce 2018 byl zaměstnán na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien jako asistent na Katedře etnomuzikologie a tam také začal studovat doktorský program se zaměřením na spektrální hudbu pod vedením Gesine Schröder. Od roku 2020 je interním pedagogem Hudební fakulty JAMU.

Rocc (Slovinsko) Rocc vystudoval operní režii na JAMU v Brně, postgraduálně studoval scénografii v Curychu a v Offenbachu nad Mohanem. Jako režisér a výtvarník vytvořil přes 50 operních produkcí a spolupracoval s národními divadly v Praze, Brně, Ostravě, Lublani (Slovinsko), Rize (Lotyšsko), Vroclavi (Polsko) a s Operou Bergen (Norsko). Jeho práce byla prezentovaná na mnoha mezinárodních festivalech. Speciální Roccovou profilací je současná opera, je zakladatelem a uměleckým vedoucím „opery povera“. V sezoně 2008/09 byl zástupcem uměleckého šéfa a v letech 2009–11 uměleckým šéfem Janáčkovy opery NDB. 2011–13 působil jako umělecký šéf Státní opery Praha, která se v lednu 2012 propojila s Operou ND v Praze. 2013–19 byl uměleckým šéfem Opery ND v Lublani. V roce 2018 bylo Roccovi uděleno Uznání významných uměleckých děl, jedná se o nejvyšší umělecký titul Univerzity v Lublani, odpovídající vědeckému doktorskému titulu. Je docentem v oboru operního herectví na Hudební akademii v Lublani a členem odborných porot na mezinárodních pěveckých soutěžích doma i v zahraničí.

Martin Švec (Slovenská republika) Martin Švec vystudoval bicí nástroje na Konzervatoři Jána Levoslava Belly v Banské Bystrici, v současné době je posluchačem doktorského studia JAMU v Brně a členem orchestru Národního divadla Brno. Zúčastnil se marimbových soutěží v Bamberku a Montesilvanu. Vystoupil na festivalu Setkávání nové hudby Plus (s flétnistkou Áshildur Haraldsdóttir) či na Festivalu bicích nástrojů 2016, kde se podílel na autorském provedení skladby Slopes Paula Rennicka, a také doprovázel se Středoevropským souborem bicích nástrojů DAMA DAMA balet Falling Angels v představení 4 Elements Národního divadla Brno. Jako sólista vystoupil s Moravskou filharmonií Olomouc a Pražkou komorní filharmonií ve skladbách Daniela Šimka. Je jedním z kmenových členů Mirror Ensemble, který se věnuje soudobému minimalismu, také spolupracuje s Ensemble Spectrum; jako orchestrální hráč vystupoval s Filharmonií Brno, Slovenskou filharmónií či s Ensemble Opera Diversa a Ostrava New Orchestra. Spolu se Štepánem Filipkem je spoluautorem Formální a interpretační problematika smyčcových kvartetů Miloslava Ištvana. Pravidelně vyučuje na FEKT VUT (studijní program Audio inženýrství) od roku 2020 je interním vyučujícím na Hudební fakultě JAMU.


SNHP 2022

Kristýna Švihálková (Česká republika) Absolventka magisterského stupně studia na HF JAMU v oboru Bicí nástroje, v současné době posluchačka doktorského stupně studia tamtéž. Spolupracovala se soubory Hausopera, Něco si přej, ale i s Filharmoníí Brno v rámci Orchestrální akademie (zde působí i jako lektorka hudebních workshopů pro děti), souborem Opera Diversa, Národním divadlem Brno atd., a jako sólistka na marimbu i s Janáčkovou filharmonií Ostrava.nebo v rámci sólových koncertů (Los Angels apod.). V rámci magisterského stupně studia využila možnosti celoroční stáže na California Institute of the Arts (CalArts), kde se kromě bicích nástrojů věnovala mj. i studiu zpěvu. Věnuje se hudebnímu divadlu (kromě hry na nejrůznější bicí nástroje tedy i se zpěvem, recitací, s detailním propracováním pohybu, scénografie, videoprojekce, svícení apod. Provedla řadu českých premiér skladeb zahraničních autorů.

Rodrigo Morales (Bolívie, Česká republika) Rodrigo Morales je absolventem UK v oboru filmové a televizní žurnalistiky a anglického programu FAMU v oboru filmová a televizní žurnalistika. Filmový a televizní režisér, nezávislý producent, od roku 2021 pedagog Katedry kompozice, dirigování a operní režie HF JAMU Brno. Několik let strávil jako dokumentarista a zpravodaj ve válečných konfliktech na Balkáně a v Iráku. Nepřenositelné zkušenosti s válkou, stejně jako zkušenosti s diktaturami z dětství, se snaží přetavit prostřednictvím experimentálního a poetického filmu. Hledá nové možnosti výrazu a experimentuje s vnímáním času, s pamětí a imaginací mimo narativní a faktografickou kinematografii. Jeho uměleckým manifestem je film Zviditelnění, poetický celovečerní dokument natočený v 5 zemích východní Evropy. Vyučoval na FAMU v Praze a MU v Brno, přednášel o filmu na řadě univerzit v nejrůznějších zemích světa (v Bolívii, Argentině, Španělsku, Itálii, Slovinsku).

Michal Indrák (Česká republika) Michal Indrák je českým skladatelem soudobé a experimentální hudby, zároveň hraje improvizovanou hudbu a působí jako knihovník v Moravské zemské knihovně a nyní je prorektorem pro vnější vztahy na JAMU. V letech 2001-2003 studoval matematiku a hudební výchovu na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 2008 absolvoval obor kompozice na Janáčkově akademii múzických umění v Brně (HF JAMU). V roce 2013 dokončil doktorské studium (Ph.D.). Je členem souborů Brno Improvising Unit a Dunami ensemble. Zúčastnil se mnoha kompozičních kurzů a především Ostrava Days 2013 (lektoři: Philip Glass, Christian Wolff, Bernard Lang, Petr Kotik). Michal je autorem publikace Progrese formových tvarů v hudbě s přihlédnutím ke vztahům k hudebnímu obsahu.


SNHP 2022

PROGRAM |

Akos Banlaky ~ Lukas Haselböck ~ Ivo Medek ~ Sára Medková ~ Herwig Reiter ~ Gerald Resch ~ Karl Schiske ~ Sebastian Taschner ~ Wolfram Wagner

The Vienna Composers Quartet was founded in 2020 and consists of four singing composers (or maybe: four composing singers ...): Sebastian Taschner and Wolfram Wagner, tenors; Lukas Haselböck and Akos Banlaky, basses. All four singers have rich experience as soloists, ensemble and choir singers. Wagner and Haselböck are teaching music theory and composition at the University of Music and Performing Arts in Vienna, Taschner is finishing his studies there (and also teaching), and Banlaky is working as a freelance composer and singer .


SNHP 2022

PROGRAM |

Nikol Bóková

Nikol Bóková je interpretkou ve světě klasické hudby, zároveň je však i výjimečnou skladatelkou. Ve své tvorbě čerpá ze své původní profesní průpravy klasické pianistky, a originálně v ní propojuje žánr jazzu, klasické hudby, ale i popu, rocku a minimalismu. Během čtyř let vydala čtyři studiová alba, která se setkávají s pozitivními ohlasy kritiků. Alba Inner Place a Unravel nahrála se svým triem – Martin Kocián (kontrabas) a Michał Wierzgoń (bicí). Na třetí autorské album Prometheus Nikol přizvala ke spolupráci světové spoluhráče Radka Baboráka (lesní roh), Davida Dorůžku (el. kytara) a Jaromíra Honzáka (kontrabas). Spolu s příležitostí vydání čtvrtého autorského alba Elements Nikol založila spolu s Janem Valou vlastní hudební vydavatelství pod názvem “Soleil et Pluie”, neboli Slunce a Déšť. Mezi úspěchy poslední doby patří například cena Anděl v kategorii Jazz za album Prometheus, první cena za totéž album v rámci ankety Česká jazzová sklizeň 2021, nominace na cenu Anděl za album Inner Place, první cena v soutěži Central European Jazz Showcase 2021, druhá cena za album Unravel v rámci ankety Česká jazzová sklizeň 2020, nominace na cenu Jantar jako sólistka roku za totéž album, či ocenění OSA za skladbu Prometheus jakožto nejlepší jazzovou skladbu roku 2021. Vedle komponování se Nikol naplno věnuje klasické interpretaci. Vystupuje jak se sólovým repertoárem v Česku i zahraničí, tak jako sólistka s předními českými orchestry, její recitály uvádějí také festivaly jako Hybatelé rezonance, Viva Musica!, JazzFestBrno, Americké jaro, Summartónar či Janáčkův máj. V rámci projektu Cataplasm Nikol působí vedle pianistky a skladatelky také jako scénáristka a editorka.


SNHP 2022

PROGRAM |

Hymn ( 9. century) ~ H. I. F. Biber ~ Barry Guy ~ György Kurtág ~ J. S. Bach

Since he began working closely together with Swiss-born baroque violinist Homburger – they met on an Academy of Ancient Music tour in 1988 – Barry Guy has been bringing his musical interests closer together. Once kept distinct and separate, they are now allowed to spur each other, to alternate, or intermingle. In its November 2005 issue Down Beat magazine notes that “Barry Guy’s collaborations with baroque violinist Maya Homburger create a conduit through which music from the 17th century and earlier can mingle effortlessly with contemporary music that privileges improvisation”.

Maya Homburger(CH) Maya Homburger originally moved to England to join various ancient music ensembles and became one of the leaders of John Eliot Gardiner's "English Baroque Soloists". Ever since meeting the composer and solo bassist Barry Guy - on the occasion of an extended concert tour with Christopher Hogwood’s Academy of Ancient Music in 1988 - she has devoted her time developing her own personal style on the baroque violin as well as managing Improvised and New Music projects and running her own CD label MAYA recordings. The idea to perform baroque solo works in the context of free improvised music and newly commissioned pieces sparked off the Homburger/Guy Duo and together Maya Homburger and Barry Guy have given concerts in many major Jazz, New Music and Baroque Music Festivals all over Europe and in Canada. Her speciality are performances of H.I.F. Biber's Mystery Sonatas as well as chamber music and cantatas by J.S.Bach.

Barry Guy (UK) Barry Guy is an innovative double bass player and composer whose creative diversity in the fields of Jazz improvisation, solo recitals, chamber and orchestral performance is the outcome both of an unusually varied training and a zest for experimentation, underpinned by a dedication to the double bass and the ideal of musical communication. Between the early Seventies and mid Nineties Barry Guy held principal bass position in various orchestras including The Orchestra of St.John’s Smith Square, City of London Sinfonia, Monteverdi Orchestra, The Academy of Ancient Music, Kent Opera and The London Classical Players. During these years he was also active in the European Improvised Scene.


SNHP 2022

.

PROGRAM |

Kateřina Szymeczková ~ Alexandra Klinovská ~ Noemi Savková ~ Tomáš Mohr ~ Eunika Pechánková ~ Ondrej Kalužák ~ Tereza Marečková

Účinkují: Ján Fic, Kateřina Szymeczková, Amaliya Ivanus, Eunika Pechánková, Tereza Marečková, Jan Fistr, Kateřina Slaběňáková, Bedřiška Pospíšilová, Klára Obrusníková-Juráňová, Vladimír John

Ján Fic Ján Fic se narodil v Humenném na Slovensku. V letech 2012-2018 studoval varhanní hru na konzervatoři v Košicích ve třídě Emílie Dzemjanové. Zároveň se věnoval hře na cembalo pod vedením Márie Lenkové a rovněž absolvoval mistrovský kurz generálbasové hry u uznávané cembalistky Aleny Honnigové. V roce 2018 získal 2. místo ve II. kategorii Soutěže studentů slovenských konzervatoří ve hře na varhany. Je autorem monografie „Emília Dzemjanová – koncertná organistka a pedagogička“ (2019), ve které kompletně dokumentuje činnost své učitelky. Ve studiu obou nástrojů pokračoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně - studium hry na varhany ve třídě Kamily Klugarové završil bakalářským titulem, od září 2022 pokračuje v magisterském studiu koncertní varhanní hry na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě pod vedením Marka Štrbáka. Hru na cembalo a historické klávesové nástroje si nadále prohlubuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě Eleny Pokorné. Premiéroval řadu kompozic slovenských a českých skladatelů např.. Jozefa Podprockého, Iris Szeghy, Ľubicy Čekovské, Noemi Savkové nebo Kateřiny Szymeczkové. Iris Szeghy, slovenská skladatelka žijící ve Švýcarsku, mu věnovala skladbu „Suite de poche“ (Kapesní suita) pro cembalo, kterou v prosinci 2021 uvedl v premiéře na festivale Setkávaní nové hudby Plus v Brně.

Kateřina Szymeczková Kateřina Szymeczková (1999) vystudovala Gymnázium Josefa Božka v Českém Těšíně. Dále pokračovala ve svých studiích na JAMU, kde v roce 2021 absolvovala bakalářský program oboru Kompozice skladbou Z deníku… pro soprán a orchestr, aktuálně studuje v navazujícím magisterského programu u profesora Ivo Medka. Účastnila se skladatelských kurzů v Kroměříži a Trstěnicích. Dále se věnuje hře na cembalo u MgA. et MgA. Eleny Pokorné a rovněž navštívila mistrovské kurzy na JAMU a na Letní hudební akademii v Kroměříži. Během svého studia projevila zájem o pedagogiku, učí hru na klavír, píše instruktivní skladby pro děti a měla možnost vystoupit na konferenci Janáčkiana s výstupem projektu Využití projektové výuky v elektroakustické kompozici.


SNHP 2022

Amaliya Ivanus Amalia Ivanus je studentkou Hudební fakulty JAMU od roku 2020.Studia hry na hoboj absolvovala nejprve ve městě Rostov na Donu (Rusko; 2015-2019) ve třídě Marii Dugladze. Je laureátkou národních soutěží Ruské federace (Otevřená celoruská soutěž mladých interpretů na dechové a bicí nástroje A.Bolshiyanova, Krasnodar. 1.cena 2018, 2.cena 2019).K jejím profesním aktivitám patří angažmá v komorních a orchestrálních projektech, hostování v hudebních tělesech jako Jihočeská filharmonie, ČNSO, Plzeňská filharmonie, Jihočeské divadlo, Janáček Ensemble a další.

Jan Fistr Narozen 26. 5. 1996 v Chebu na západě Čech. Na trubku se začal učit na Základní umělecké škole ve Františkových Lázních u Jana Kováře. Své umělecké schopnosti dále rozvíjel na Plzeňské konzervatoři u Jaroslava Suchana a později na JAMU u docenta Jana Brody. Dalšího rozvoje schopností se mu dostal na žesťových kurzech pod vedením Jaroslava Halíře a Jiřího Šedivého. V současnosti je studentem 2. ročníku navazujícího magisterského studia. Jan Fistr je dlouholetý člen Městského dechového orchestru v Chebu a dechové kapely 12° Plzeň. Dále externě působil v orchestru divadla Josefa Kajetána Tyla, v orchestru Bohemian Symphony Orchestra Prague a v současnosti v Karlovarském symfonickém orchestru.

Eunika Pechánková Eunika Pechánková je studentkou 2. ročníku programu Kompozice scénické a filmové hudby na Janáčkově akademii múzických umění. Zároveň je posluchačkou 6.ročníku Konzervatoře Pardubice, obor hra na klavír. Kompozici se věnuje již od útlého věku. Žánr její hudby je fúzí romantismu, impresionismu a populární hudby. V současné době chystá projekt s orchestrem Konzervatoře ardubice, kde představí svůj klavírní koncert. Dále připravuje nejrůznější multimediální a scénické projekty.


SNHP 2022

Kateřina Slaběňáková Kateřina Slaběňáková se narodila 24. 8. 2000 v Ostravě, kde vystudovala osmileté gymnázium. V současnosti je studentkou dvou brněnských vysokých škol. Po maturitě nastoupila na Masarykovu univerzitu, kde studuje dvoj obor Mediálních studií a žurnalistiky v kombinaci s Psychologií. Na MUNI bude letos také skládat státní zkoušky. Po roce si přibrala brněnskou JAMU, kde se věnuje kompozice klasické hudby ve třídě profesora Iva Medka. Právě v rámci JAMU se v loňském roce zapojila například do mezinárodní spolupráce s Haagskou konzervatoří. V rámci komponování jí láká hlavně svět hudebního divadla. Hudba Kateřinu provází už od malička. Ve čtyřech letech začala hrát na zobcovou flétnu a postupně si přibírala další hudební nástroje a kroužky, mezi nimiž byl klavír, příčná flétna, zpěv, kytara, bicí, scénický tanec, skladba nebo hra na saxofon u Michala Žáčka. Právě na saxofon hrála pět let v rámci studentské funk – jazzové kapely. Na gymnáziu Kateřina založila, a dva roky vedla, dětský pěvecký gospel sbor Silencio. Pro menší děti každoročně pořádá muzikálové a taneční tábory. Ve svém mimohudebním životě pomáhá s PR a marketingem Janáčkovy akademie a nově pracuje jako redaktorka pro zpravodajství České televize.

Bedřiška Ponížilová Bedřiška Ponížilová se narodila v Prostějově, kde později navštěvovala ZUŠ Vladimíra Ambrose a vzdělávala se ve zpěvu a ve hře na kytaru. V roce 2014 byla přijata na Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži, studium klasického zpěvu absolvovala u Mgr. art. Martiny Macko. V té době se zúčastnila mnoha soutěží, úspěšnými pro ni byly například: Mezinárodní pěvecká soutěž Pražský pěvec (1.místo), Interpretační soutěž Stonavská Barborka (2.místo), Mezinárodní interpretační soutěž Pro Bohemia Ostrava (3.místo) a další. Od roku 2018 působí jako učitelka zpěvu na ZUŠ Rudolfa Firkušného v Napajedlech. Po studiích na konzervatoři byla v roce 2020 přijata na Hudební fakultu JAMU v Brně, její pedagožkou zpěvu je doc. Mgr. art. Helena Kaupová. Současně Bedřiška působí v komorní opeře JAMU, kde si zazpívala ve třech inscenacích v Divadle na Orlí. V loňském roce ztvárnila postavu Nancy v opeře Albert Herring od B. Brittena, poté se představila v roli karmelitánské sestry Matyldy v opeře Dialogy karmelitek od F. Poulenca a letos v listopadu jste ji mohli zaznamenat v soudobé opeře J.A.K. z Labyrintu od Noemi Savkové, kde ztvárnila postavu Mámení.


SNHP 2022

Vladimír John

foto: Marek Olbrzymek

Zpěv začal studovat u MgA. Bronislavy Smržové Tomanové a posléze na Pražské konzervatoři ve třídě MgA. Zbyňka Brabce. Také studoval na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech, kde mimo jiné obdržel německé Most-Brücke Stipendium. Momentálně studuje zpěv u Paola de Napoli při Studio lirico ve Florencii a současně i operní režii na Janáčkově akademii múzických umění ve třídě doc. Aleny Vaňákové. Jako asistent režie se podílel na inscenaci Alciny (G. F. Händel) v Janáčkově divadle v režii uměleckého šéfa opery Národního divadla Brno Jiřího Heřmana, ve spolupráci s Opéra royal de Versailles, Théâtre de Caen a Collegiem 1704. Představil se v plzeňské opeře DJKT v inscenaci Okouzlující slečna (R. Benatzky) v režii MgA. Zbyňka Brabce, nebo s RUN OPERUN ve spolupráci s Veronikou Loulovou v rámci projektů Operní klystýr, nebo La Traviata (G. Verdi).

Benedikta Klára Obrusníková Benedikta Klára Obrusníková pochází z Velké Bystřice. Studiu zpěvu se věnuje od malička, kdy začala navštěvovat ZUŠ. Paralelně se studiem gymnázia pak navštěvovala Konzervatoř evangelické akademie v Olomouci, kde se učila pod vedením MgA. Mgr. Ivany Mikeskové Ph.D.. Školu opustila po čtvrtém ročníku, aby nastoupila navazující studium na JAMU pod týmž vedením. Nejčastěji vystupuje s olomouckým smyčcovým kvartetem Gaudio. Kromě klasického se věnuje také jazzovému zpěvu a to jak sólově tak v a capella skupině. Hraje také na housle, což využívá nejčastěji v cimbálové muzice.

Tereza Marečková Tereza Marečková se narodila v Brně, kde také studuje na konzervatoři klavír a skladbu, a na Janáčkově akademii múzických umění kompozici scénické a filmové hudby. Scénickou hudbu vytvořila k inscenacím v Divadle Bez zábradlí a v Divadle na Orlí. Účinkuje v Divadle Polárka, Divadle Bez zábradlí nebo v Divadle Reduta. V listopadu 2022 se v CO.LABS uskutečnila premiéra její autorské hry Set. Kání.


SNHP 2022

PROGRAM |

Hildegarda von Bingen ~ Jan Amos Komenský ~ Cathy Berberian ~ John Cage ~ Georges Aperghis ~ Giulio Caccini ~ Luciano Berio ~ Carola Bauckholt ~ Morton Feldman ~ Claudio Monteverdi

Lucie Rozsnyó Lucie Rozsnyó vystudovala operní zpěv a postgraduální studijní program na JAMU v Brně. Absolvovala studijní stáže na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni, na Anton-Bruckner-Privatuniversität v Linci a pracovní stáž na ZHdK v Curychu. Později se jako stipendistka zúčastnila mnoha mezinárodních kurzů. Na mezinárodní pěvecké soutěži Leoše Janáčka získala 1. cenu a také ocenění za nejlepší interpretaci české soudobé skladby. Další ocenění získala na Internationale Sommerakademie Prag-WienBudapest za nejlepší interpretaci díla L. Janáčka a 1. cenu ABA Music Award (Austria Barock Akademie Gmunden). Hostovala v Nd v Brně v opeře La belle et la bête (P. Glass) a v opeře Mai 68 (P. Kofroň). Dále se představila v rolích „Lady Macbeth“ (M. Košut/ Macbeth) „Reiny“ a „Princessy“ (J. M. Delgado/ Apoidea) a La Llorony (O. Rojas/La Llorony). V barokních inscenacích ztvárnila role „Coryphee“ a „La Discorde“ (J. Ch. Bach/ Amadis de Gaule), dále v roli „Erminia“ (N. Porpora/Siface), „Epicureus Primus“ (A.Vivaldi, G.F.Händel a A. Lotit/Facetum Musicum), „Aganippaea“ (F. A. Míča/Operosa terni Colossi Moles), „Agneti“ (A. Caldara/L´Amor non ha legge). Dále jako „L'Amour“ (Jean-Philippe Rameau/Pygmalion), v roli boha „Apolla“ (G. F. Händel/Terpsichore), jako „Rinaldo“ (G. Scarlatti/Armida) a „Cornelia“ (G.F.Händel, N.Porpora, A.Caldara, F.Rinaldi/Giulio Cesare in Egitto). Vystupuje na mnoha českých a zahraničních hudebních festivalech a zabývá se interpretací barokní hudby se soubory: Musica Florea, Ensemble Inégal, Hofmusici, Ensemble Damian aj. Se souborem ISHA trio se věnuje hudbě 20. a 21. století. Nahrává pro hudební vydavatelství, rozhlas a film. Vedle zpěvu také pracuje jako psychoterapeutka.

Eva Novotná V roce 1999 úspěšně dokončila studium na JAMU obor činoherní herectví. V roce 2000 získává angažmá v Mahenově divadle a má možnost pracovat například s režiséry: Z. Kaločem, Z. Srbou, M. Čičvákem, Z. Plachým, J. Mikuláškem, J. A. Pitínským, R. Ballekem, M. Františákem, B. Rychlíkem, kteří jí svěřují role jako: Ofélie, Manon, Margot, Antigona, Marnie, Gazdina roba, Iokasté, Nora a další. Hostuje v Činoherním klubu. Natáčí seriály Velmi křehké vztahy a Gympl s (r)učením omezeným. V roce 2012 přijímá angažmá v HaDivadle a pod vedením režiséra M.Amslera účinkuje v inscenacích Porucha, Perplex nebo Tajná zpráva z planety matek. Hostuje v MdZ, Huse na provázku, Divadle Feste nebo Kabaretu Špaček. V letech 2014-2020 je členkou činohry NdB a dostává další krásné herecké příležitosti. Pod taktovkou M. Čičváka, M. Stropnického nebo K. Polívkové se objevuje jako královna Alžběta, jako Alžběta – vévodkyně z Yorku, v divadle Reduta pak v inscenaci Vévodkyně a kuchařka po boku Vladimíra Javorského. Hostuje s Milanem Kňažkem v inscenaci Horská dráha v Divadle Bolka Polívky. Má profesionální zkušenosti s televizní i filmovou tvorbou, věnuje se dabingu, práci v rozhlase a načítání audioknih. Působí na Konzervatoři Brno jako pedagog hlavního oboru-herectví a můžeme ji vidět například na prknech NdB jako Hanu v inscenaci Hana nebo v divadle Bolka Polívky v inscenaci S láskou Mary. Za svůj dosavadní nejlepší výkon považuje svoji sedmnáctiletou dceru Evu a roční dceru Emmu.


SNHP 2022

PROGRAM |

Marek Keprt ~ Ondřej Štochl ~ Toru Takemitsu ~ Karen Tanaka ~ Slavomír Hořínka

Marek Keprt (*7. června 1974, Olomouc) je klavírista, skladatel, a hudební pedagog. Studoval na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni (1992-2000) kompozice (Iván Eröd a Dieter Kaufmann) a klavír (Alexander Jenner a Carmen-Graf-Adnet). Účastnil klavírních mistrovských kurzů u Alexandra Jennera ve Vídni (1992), Jamese Tocca v Lucernu (1994), Csaby Királyho v Budapešti (2000), Carmen Graf-Adnet ve Vídni (2003) a Alexise Weissenberga v Engelbergu (2004). Od roku 2002 je odborným asistentem Katedry muzikologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde v roce 2008 obhájil dizertační práci s názvem Hudební řeč Skrjabinova středního tvůrčího období na příkladu skladatelových klavírních poém. V letech 2002 - 2014 vyučoval hudební teorii a klavír jako hlavní obor na Církevní konzervatoři v Opavě. V letech 2013-2016 studoval postgraduálně klavír ve třídě Iva Kahánka na Fakultě umění Ostravské univerzity a na téže fakultě vyučoval hudební teorii. Od roku 2014 je ředitelem a dramaturgem mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc a v roce 2016 založil ansámbl soudobé hudby Lichtzwang, jehož je uměleckým vedoucím. V roce 2017 byl rezidentem Institutu Ostravských dnů a 2018 se účastnil tvůrčího pobytu "CEEC Composers' Field Trip" v Číně. Marek Keprt veřejně koncertuje od roku 1992. Pro Český rozhlas nahrál skladby Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Leoše Janáčka, Alexandra Skrjabina, Tristana Muraila a své vlastní kompozice. Pravidelně sólisticky spolupracuje s Moravskou filharmonií Olomouc, s níž provedl koncerty Roberta Schumanna, Ference Liszta, Sergeje Rachmaninova, Alexandra Skrjabina, Césara Francka a Marka Keprta . Ve svém repertoáru má především skladby romantismu, přelomu 19. a 20. století, druhé poloviny 20. století i kompozice současných autorů - se zvláštním akcentem na díla Skrjabinova, Takemitsu, ruské avantgardy 1. poloviny 20. století (Lourie, Vyšněgradskij, Roslavec, Obuchov), na francouzskou tvorbu (Messiaen, Murail, Pesson) a vlastní kompozice. Za své kompozice obdržel několik ocenění v soutěži Generace Ostrava a stipendium nadace Albana Berga ve Vídni. Jeho skladby byly uvedeny v České republice, v některých evropských zemích i v USA interprety a ansámbly např. Patricia Kopatchinskaja, Christoph Berner, Moravian Philharmonic Orchestra, Ostravská banda, Koehne Quartett, Ensemble Mondrian, Auditivvokal Dresden a mnoho dalších. Jeho komorní opera Blumfeld, starší mládenec zazněla na premiéře 9. 6. 2003 ve Stavovském divadle spolu s operou Michaela Keprta Břehy Gangy v rámci projektu Národního divadla v Praze "Bušení do železné opony". Keprtovy kompozice se taktéž objevují na festivalech jako Wien Modern, Melos-Ethos Bratislava, MusicOlomouc, Hudební současnost a Ostravské dny.


SNHP 2022

Garant festivalu: prof. Ing. MgA. Ivo Medek, PhD. Produkce festivalu: 1. ročník oboru Hudební produkce JAMU kontakt: snhp@jamu.cz www.jamu.cz